О внесении изменений и дополнения в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" по вопросам охраны и использования водного фонда
Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2025 года № 180-VIII ЗРК
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" следующие изменения и дополнение:
1) часть вторую пункта 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"Запрет, установленный подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, не распространяется на операции по разведке и (или) добыче углеводородов в казахстанском секторе Каспийского моря, разведке и забору подземных вод, а также на старательство, добычу соли поваренной, лечебных грязей.";
2) в части третьей пункта 2 статьи 28 слова "или Аральского" исключить;
3) в подпункте 1) пункта 1-2 статьи 36 слова "или Аральского" исключить;
4) в статье 62:
в подпункте 8) слова "и внутренних водоемах" исключить;
в подпункте 12) слова ", внутренних водоемах" исключить;
5) в статье 64:
подпункт 10) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) осуществления ликвидации и консервации бесхозных аварийных нефтегазовых скважин;";
6) подпункт 7) статьи 65 исключить;
7) пункт 2 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"2. Государственное геологическое изучение недр организуется и проводится уполномоченным органом по изучению недр. Государственное геологическое изучение недр на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов, орошения земель, технического водоснабжения и минеральные термальные воды организуется уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда.";
8) часть третью пункта 5 статьи 89 изложить в следующей редакции:
"Забор и использование подземных вод осуществляются в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан.";
9) в части первой пункта 3 статьи 93 слова "или внутренних водоемов Республики Казахстан" исключить;
10) в пункте 7 статьи 125:
в части первой слова "Попутное извлечение" заменить словами "Попутный забор";
в части второй слово "добытых" заменить словом "забранных";

"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне су қорын қорғау және пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 9 сәуірдегі № 180-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) 25-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тыйым салу Каспий теңізінің қазақстандық секторында көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру, жерасты суларын барлау мен алу жөніндегі операцияларға, сондай-ақ кен іздеушілікке, ас тұзын, емдік балшықты өндіруге қолданылмайды.";
2) 28-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "немесе Арал" деген сөздер алып тасталсын;
3) 36-баптың 1-2-тармағының 1) тармақшасындағы "немесе Арал" деген сөздер алып тасталсын;
4) 62-бапта:
8) тармақшадағы "және ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
12) тармақшадағы ", Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай" деген сөздер "және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 64-бапта:
10) тармақша алып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) иесіз авариялық мұнай-газ ұңғымаларын жою мен консервациялауды жүзеге асыру;";
6) 65-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
7) 74-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұйымдастырады және жүргізеді. Елді мекендерді шаруашылық сумен және ауызсумен жабдықтау, жерді суару, техникалық тұрғыдан сумен жабдықтау үшін жерасты суларына және минералдық термалды суларға арналған жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ұйымдастырады.";
8) 89-баптың 5-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жерасты суларын алу мен пайдалану Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
9) 93-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "немесе Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
10) 125-баптың 7-тармағында:
бірінші бөліктегі "жерасты ілеспе суларын қосымша шығару арнайы" деген сөздер "жерасты суларын ілеспе алу арнаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Қосымша өндіріліп алынған жерасты ілеспе суларын", "экологиялық" деген сөздер тиісінше "Ілеспе алынған жерасты суларын", "экология" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в заголовке главы 21 слова ", внутренних водоемах" исключить;
12) в статье 154:
в заголовке слова ", внутренних водоемах" исключить;
в пункте 1 слова "и Аральского морей" заменить словом "моря";
пункт 2 исключить;
в пункте 3 слова "и внутренних водоемах" исключить;
в пункте 13 слова "на внутренних водоемах и" исключить;
в пункте 14 слова ", внутренних водоемах" исключить;
13) в статье 155 слова ", внутренних водоемах" исключить;
14) в статье 156 слова ", внутренних водоемах" исключить;
15) в статье 157:
в пункте 1:
в части первой слова "и внутренних водоемах" исключить;
в части второй слова "уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда" заменить словами "бассейновой водной инспекцией по охране и регулированию использования водных ресурсов";
в пунктах 4 и 5 слова "и внутренних водоемах" исключить;
16) в статье 176:
в пункте 5 слово "добыче" заменить словом "забору";
в пункте 6:
в части первой внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в части второй слово "добытых" заменить словом "забранных";
17) в части второй пункта 4 статьи 216 слова "региональными органами уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения" заменить словами "бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов";
18) пункт 1 статьи 264 дополнить словами ", бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

11) 21-тараудың тақырыбындағы ", ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
12) 154-бапта:
тақырыптағы ", ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтағы "мен Арал теңіздерінің" деген сөздер "теңізінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтағы "және ішкі су қоймалары" деген сөздер алып тасталсын;
13-тармақтағы "Ішкі су айдындарында және сақтық" деген сөздер "Сақтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақтағы ", ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
13) 155-баптағы ", ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталып, ", Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және" деген сөздер "және Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 156-баптағы ", ішкі су айдындарында", ", су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
15) 157-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "және ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздер "су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 5-тармақтардағы "және ішкі су айдындарында" деген сөздер алып тасталсын;
16) 176-бапта:
5-тармақтағы "өндіруге" деген сөз "алуға" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөліктегі "пайдалы қазбаларды" деген сөздер "ілеспе пайдалы қазбаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "өндірілген", "экологиялық" деген сөздер тиісінше "алынған", "экология" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 216-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, суды бұру саласындағы уәкілетті органның өңірлік органдарымен" деген сөздер "су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 264-баптың 1-тармағы "бөлімшелерімен" деген сөзден кейін ", су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларымен" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ