О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогового администрирования
Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года № 336-1
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995г., № 6, ст.43; № 12, ст.88; № 23, ст.152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996г., № 1, ст.180, 181; № 11-12, ст.275; № 15, ст.281; № 23-24, ст.416; 1997г., № 4, ст.51; № 7, ст.82; № 10, ст.112; № 11, ст.144; № 12, ст.184, 188; № 13-14, ст.195, 205; № 20, ст.263; № 22, ст.333; 1998г., № 4, ст.45; Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. Z980255_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 1998г.; Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998г. Z980259_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан (по вопросам о статусе города Алматы)", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998г. Z980260_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 7 июля 1998 г.):
1) подпункт 29) статьи 5 дополнить подпунктом е-1) следующего содержания:
"е-1) услуги накопительных пенсионных фондов по привлечению пенсионных взносов и организации деятельности по распределению и зачислению полученного инвестиционного дохода от пенсионных активов;";
2) в статье 16 после слова "рассчитанных" дополнить словами "за отчетный период";
3) пункт 10 статьи 20 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Расходами по собственному строительству для производственных целей являются фактические расходы, произведенные налогоплательщиком на строительство объектов производственного назначения (включая вознаграждение (интерес) по кредитам, предоставленным на строительство), при наличии источника их финансирования, включая заемные средства. Принятая к вычету сумма расходов по собственному строительству для производственных целей при завершении строительства не относится на увеличение стоимостного баланса группы.";

Қазақстан Республикасының салық әкімшілігін жүргізу мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 28 желтоқсан N 336-I
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; 1998 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Z980255_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (Алматы қаласының мәртебесі туралы мәселелер жөнінде)" 1998 жылғы 1 шілдедегі Z980259_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 7 шілдеде " Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Z980260_ Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-баптың 29) тармақшасы мынадай мазмұндағы е-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"е-1) зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы активтерінен алынған инвестициялық кірістерді бөлу мен есепке алу жөніндегі қызметін ұйымдастыру бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының көрсететін қызметтері;";
2) 16-баптағы "есептелген" деген сөздің алдынан "есепті кезеңдегі" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 20-баптың 10-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өндірістік мақсаттағы объектілер құрылысына салық төлеуші жұмсаған нақты шығындар (оның ішінде құрылысқа берілген несиелер бойынша сыйақы (мүдде)), оларды қаржыландыру көздері, оның ішінде заем қаражаты болған жағдайда, өндірістік мақсаттар үшін өз құрылысына жұмсалған шығындар болып табылады. Құрылыс аяқталған кезде өндірістік мақсаттар үшін өз құрылысы бойынша шегеруге қабылданған шығындар сомасы топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылмайды.";

4) подпункт 7) пункта 1 статьи 34 дополнить словами ", и по лизингу жилых помещений на срок более трех лет, с последующей передачей их в собственность лизингополучателю";
5) пункт 1 статьи 46:
после слов "кроме затрат" дополнить словами "(в том числе вознаграждение (интерес) по полученным кредитам (займам)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Вознаграждение (интерес) за имущество, полученное в лизинг (финансовую аренду), относится на увеличение стоимости данного имущества.";
6) статью 49 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Юридические лица и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, имеющие доходы, облагаемые по разным ставкам и (или) освобожденные от налогообложения подоходным налогом, обязаны вести по ним раздельный учет и представлять по таким доходам отдельный расчет по форме, установленный Министерством государственных доходов Республики Казахстан, с приложением к декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах.";
7) статью 58 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. При реализации товаров по экспортным операциям ниже цены приобретения для торгово-посреднической деятельности и фактически сложившихся затрат для производственной деятельности разница между ценой реализации и ценой приобретения для торгово-посреднической деятельности подлежит налогообложению по ставке 20 процентов.";
8) в пункте 1 статьи 61:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) лекарственных средств, включая лекарства-субстанции, в том числе внутриаптечного изготовления; протезно-ортопедических изделий; материалов для производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также материалов и комплектующих для их производства;";
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) услуг по представительству и защите физических и юридических лиц в органах дознания, предварительного следствия и судах;";
9) пункт 4 статьи 66 дополнить абзацем следующего содержания:
"По ставке 10 процентов облагаются обороты по реализации резидентами Республики Казахстан следующих видов продукции собственного производства (за исключением производимых в отрасли общественного питания):
колбасных изделий, консервированного мяса, рыбопродуктов, продуктов переработки овощей, дрожжей пекарских, солода пивоваренного.";
10) в статье 68:
в пункте 1:
после слова "уплате" дополнить словами "поставщикам, являющимся плательщиками по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан (за исключением случаев, предусмотренных статьей 57 настоящего Указа)";
после слов "за исключением зданий" дополнить словом ", сооружений";
абзац второй пункта 2 исключить;

4) 34-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "табыс бойынша" деген сөздерден кейін "және тұрғын үй-жайларды кейіннен лизинг алушының меншігіне беретін болып, осы үй-жайларды үш жылдан аспайтын мерзімге лизинг бойынша" сөздермен толықтырылсын;
5) 46-баптың 1-тармағы:
"құқығы бар шығындар" деген сөздерден кейін "(оның ішінде алынған кредиттер (заемдар) бойынша сыйақы (мүдде))" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Лизингке (қаржылық жалға беруге) мүлік үшін алынған сыйақы (мүдде) осы мүліктің құнын арттыруға жатқызылады.";
6) 49-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Түрлі ставкалар бойынша салық салынатын табысы бар және (немесе) табыс салығын төлеуден босатылған заңды тұлғалар және заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке адамдар олар бойынша бөлек есеп жүргізуге және мұндай табыс бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі белгілеген нысанда жеке есеп-қисап беріп, жылдық жиынтық табыс пен жасалған шегерістер туралы декларацияға қоса табыс етуге міндетті.";
7) 58-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Тауарларды экспорттық операциялар бойынша сауда-делдалдық қызмет үшін сатып алу құнынан және өндірістік қызмет үшін нақты қалыптасқан шығыннан төмен бағамен сатып алған кезде сату бағасының және саудаделдалдық қызмет үшін сатып алу бағасы мен өндірістік қызмет үшін нақты туындаған шығындардың арасындағы айырмаға 20 проценттік ставка бойынша салық салынуға тиіс.";
8) 61-баптың 1-тармағында:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) дәрі-субстанцияларды, оның ішінде дәріхананың өзінде жасалатындарын қоса алғандағы дәрі-дәрмектік заттар; протездік-ортопедиялық бұйымдар; дәрі-дәрмектік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруге арналған материалдар, сондай-ақ оларды өндіру мен жинақтауға арналған материалдар;";
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) анықтау, алдын ала тергеу органдары мен соттарда жеке және заңды тұлғалардың өкілі болу мен оларды қорғау жөніндегі қызметтер;";
9) 66-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының резиденттері өткізген жеке өндіріс өнімдерінің (қоғамдық тамақтандыру саласында өндірілетіндерін қоспағанда) мынадай түрлерінің айналымына:
шұжық өнімдеріне, консервіленген етке, балық өнімдеріне, көкөністерді өңдеу өнімдеріне, нан ашытқысына, сыра қайнату солодына 10 проценттік ставка бойынша салық салынады.";
10) 68-бапта:
1-тармақтағы:
"төленуге" деген сөздің орнына "Қазақстан Республикасында қосылған құнға салынатын салық бойынша төлеушілер болып табылатын өнім берушілер төлеуге (осы Жарлықтың 57-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздер жазылсын;
"үйлер" деген сөзден кейін ", құрылыстар" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость, уплаченного (подлежащего уплате) поставщикам, не являющимся плательщиками налога на добавленную стоимость, за исключением случаев, предусмотренных статьей 57 настоящего Указа, указанные суммы подлежат исключению из зачета и отнесению на стоимость приобретенных (у таких поставщиков) товаров (работ, услуг).
При дальнейшей реализации таких товаров размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктами 1-4, 6 статьи 58 настоящего Указа.";
11) в пункте 1 статьи 72 слова "одной девятой" заменить словами "одной шестой";
12) в части третьей пункта 1 статьи 73 цифры "90" заменить цифрами "60";
13) статью 79 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Объектом обложения при производстве и реализации электроэнергии является весь объем выработанной электроэнергии, за исключением фактически использованного в технологическом процессе на выработку самой электроэнергии в отчетном периоде.";
14) в статье 83:
в пункте 1:
слова ", а также уменьшению на стоимость марок акцизного сбора по реализованной продукции" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания :
"По подакцизной продукции, подлежащей маркировке марками акцизного сбора, сумма акциза по реализованной продукции подлежит уменьшению на стоимость марок акцизного сбора (за исключением стоимости их изготовления).";
15) пункт 2 статьи 84 после слов "марок акцизного сбора" дополнить словами "(за исключением стоимости их изготовления)";
16) в статье 138:
пункт 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Бартерные операции в отношении всех налогов рассматриваются как реализация товаров (работ, услуг) по применяемым ценам, с обязательным оформлением этих операций налоговыми счетами-фактурами.";
17) дополнить статьей 138-1 следующего содержания:
"Статья 138-1. Принципы определения цены товаров (работ, услуг) для
целей налогообложения
1. Для целей налогообложения применяется цена товаров (работ, услуг), указанная сторонами сделки, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
2. Налоговые органы вправе контролировать правильность применения цен по сделкам лишь в следующих случаях:
1) между связанными сторонами;
2) по товарообменным (бартерным) операциям;
3) при значительном колебании (более чем на 20 процентов в ту или иную сторону) уровня цен, применяемых налогоплательщиком, по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала.

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы Жарлықтың 57-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, қосылған құнға салынатын салық төлеушілер болып табылмайтын жеткізушілерге төленген (төленуге тиісті) қосылған құнға салынатын салық сомасы есептеуге жатқызылған жағдайда көрсетілген сомалар есептен алып тасталып, сатып алынған (осындай жеткізушілерден) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет
көрсетулердің) құнына есептеуге жатады.
Мұндай тауарларды одан әрі сату кезінде салық салынатын айналымның
мөлшері осы Жарлықтың 58-бабының 1-4, 6-тармақтарына сәйкес анықталады.";
11) 72-баптың 1-тармағындағы "тоғыздан бір" деген сөздер "алтыдан
бір" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 73-баптың 1-тармағының үшінші бөлігінде "90" деген сан "60" деген
санмен ауыстырылсын;
13) 79-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Есепті кезеңде электр қуатының өзін өндіретін технологиялық
процесте нақты пайдаланылғанын қоспағанда, электр қуатын өндіру және сату
кезінде өндірілген электр қуатының бүкіл көлемі салық салу объектісі болып
табылады.";
14) 83-бапта:
1-тармақта:
"сондай-ақ сатылған өнім бойынша акциз алымы маркаларының құнына
кемітілуге" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Акциз алымы маркаларымен таңбалануға жататын, акцизделетін өнім
бойынша сатылған өнім жөніндегі акциз сомасы акциз алымы маркаларының
құнына (оларды дайындау құнын қоспағанда) кемітілуге жатады.";
15) 84-баптың 2-тармағындағы "акциз алымы маркаларының" деген
сөздерден кейін "(оларды дайындау құнын қоспағанда)" деген сөздермен
толықтырылсын;
16) 138-бапта:
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Барлық салықтарға қатысты баспа-бас операциялар бұл операцияларды
салық шот-фактураларымен міндетті түрде ресімдей отырып, қолданылып жүрген
баға бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату ретінде
қарастырылады.";
17) мынадай мазмұндағы 138-1-баппен толықтырылсын:
"138-1-бап. Салық салу мақсатында тауарлардың (жұмыстардың, қызмет
көрсетулердің) бағаларын анықтау принциптері
1. Салық салу мақсатында, егер осы бапта өзгеше көзделмесе, мәміленің
тараптары көрсеткен тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) бағасы
қабылданады.
2. Салық органдары мәміле бойынша баға қолданудың дұрыстығына мынадай
жағдайларда:
1) байланысты тараптар арасында;
2) тауар алыс-берісі (баспа-бас) операциялары бойынша;
3) салық төлеуші ұқсас (біртекті) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша тоқсан ішінде қолданылатын баға деңгейі айтарлықтай ауытқыған (не жоғары, не төмен 20 проценттен астам) жағдайда бақылау жасауға құқылы.

3. В случаях, указанных в пункте втором настоящей статьи, когда примененные сторонами сделки цены товаров (работ, услуг) отклоняются (в ту или иную сторону) более чем на 20 процентов от рыночной цены идентичных (однородных) товаров (работ, услуг), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы результаты этих сделок были оценены исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные пунктами 4-13 настоящей статьи.
4. Рыночной ценой товара (работ, услуг) признается цена, сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг)в сопоставимых экономических (коммерческих) условиях.
5. Рынком товаров (работ, услуг) признается сфера обращения этих товаров (работ, услуг), определяемая исходя из возможности покупателя реально и без значительных дополнительных затрат приобрести товар (работу, услугу) на ближайшей по отношению к покупателю территории Республики Казахстан или за пределами Республики Казахстан.
6. Для целей налогообложения связанными сторонами признаются:
физические лица и (или) юридические лица, отношения между которыми могут оказывать непосредственное влияние на условия или экономические результаты их деятельности или деятельности представляемых ими лиц, а именно:
1) одно лицо участвует в имуществе другого лица, и доля такого участия составляет более 33 процентов;
2) лица состоят в соответствии с законодательством Республики Казахстан в брачных отношениях, отношениях родства или свойства, усыновителя или усыновленного, а также попечителя и опекаемого.
7. Идентичными признаются товары (работы, услуги), имеющие одинаковые характерные для них признаки.
При определении идентичности товаров (работ, услуг) учитываются их физические характеристики, качество и репутация на рынке, страна происхождения и производитель.
8. Однородными признаются товары (работы, услуги), которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
При определении однородности товаров (работ, услуг) учитываются их качество, наличие товарного знака, репутация на рынке, страна происхождения.
Экономические (коммерческие) условия сделок на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) признаются сопоставимыми, если различие между такими условиями не влияют на цену или может быть скорректированно в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи.

3. Осы баптың екінші тармағында көрсетілген жағдайларда, мәміле тараптары қолданған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) бағасы, ұқсас (біртекті) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) рыноктық бағасынан 20 проценттен астам (не жоғары, не төмен) ауытқыған кезде салық органы, бұл мәмілелердің нәтижелері рыноктың бағаны негізге ала отырып, бағаланғаны сияқты есептелген салықты және айыппұл санкцияларын жете есептеу туралы шешім шығаруға құқылы. Мәміленің рыноктық бағасын анықтау үшін осы баптың 4-13-тармақтарында көзделген шарттар ескеріледі.
4. Салыстырылмалы экономикалық (коммерциялық) жағдайларда ұқсас (ал ол болмаған кезде - біртекті) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) рыногындағы сұраным мен ұсынымның бір-біріне ықпал етуімен қалыптасқан баға тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) рыноктық бағасы деп танылады.
5. Сатып алушыға қатынасы жөнінен ең жақын Қазақстан Республикасы аумағында немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерде сатып алушының нақты және едәуір қосымша шығындарсыз тауар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) сатып алу мүмкіндігін негізге ала отырып анықталатын осы тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) айналыс аясы тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) рыногы деп танылады.
6. Салық салу мақсаттары үшін байланысқан тараптар деп мыналар танылады:
арасындағы қатынастары өз қызметінің немесе өздері өкілі болып отырған тұлғалар қызметінің жағдайларына немесе экономикалық нәтижелеріне тікелей ықпал етуі мүмкін жеке тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалар, атап айтқанда:
1) бір адам басқа адамның мүлкіне қатысатын және мұндай қатысудың үлесі 33 проценттен асып түсетін;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес неке қатынастарында, туыстық немесе жекжаттық, бала асырап алушы және асырап алынушы, сондай-ақ қамқоршылық және қорғаншылық қатынастарында тұратын адамдар.
7. Спирттары бірдей тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) ұқсас деп танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) ұқсастығын анықтаған кезде олардың физикалық сипаттамасы, сапасы және рыноктағы беделі, шыққан елі және өндірушісі ескеріледі.
8. Ұқсас болмаса да, бірдей міндеттерді орындауға және коммерциялық тұрғыдан алғанда бір-бірін алмастыруға мүмкіндік беретін ұқсастық сипаттамасы бар және ұқсас бөліктерден тұратын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) біртекті деп танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) біртектілігін анықтаған кезде олардың сапасы, тауарлық белгісінің болуы, рыноктағы беделі, шыққан елі ескеріледі.
Ұқсас (ал егер олар болмаса - біртекті) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) рыногындағы мәмілелердің экономикалық (коммерциялық) шарттары, егер мұндай шарттардың арасындағы айырмашылық бағаға әсер етпесе, немесе осы баптың 10-тармағына сәйкес түзетілу мүмкін болса, салыстырылмалы жағдайлар деп танылады.

9. При определении рыночных цен товаров (работ, услуг) принимаются во внимание сделки между сторонами, не являющимися связанными. Сделки между связанными сторонами могут приниматься во внимание только при условии, что связанность этих сторон не повлияла на результаты таких сделок.
10. При определении рыночной цены товара (работы, услуги) учитывается информация о заключенных на момент реализации этого товара (работы, услуги) сделках с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) в сопоставимых условиях.
При определении сопоставимости условий сделок с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) учитываются такие условия сделок, как количество (объем) поставляемых товаров (например, объем товарной партии)(работ, услуг), сроки исполнения обязательств, условия платежей, обычно применяемые в сделках данного вида, а также иные условия, которые могут оказывать влияние на цены.
11. При определении степени значительности колебания уровня цен, применяемых налогоплательщиком по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала, учитываются обычные при заключении сделок между несвязанными сторонами надбавки к цене или скидки, учитывающие факторы спроса и предложения на рынке товаров (работ, услуг).
К цене товаров (работ, услуг), указанной сторонами сделок, не применяются положения, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, если указанные скидки вызваны истечением (приближением даты истечения) сроков годности или реализации товаров, маркетинговой (ценовой) политикой, при продвижении товаров (работ, услуг) на новые для них рынки, при продвижении на рынки новых изделий, не имеющих аналогов, а также при реализации опытных моделей и образцов товаров в целях ознакомления потребителей с ними.
12. При отсутствии на соответствующем рынке товаров (работ, услуг) сделок по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) или из-за отсутствия предложения на этом рынке таких товаров (работ, услуг), а также при невозможности определения соответствующих цен ввиду отсутствия либо недоступности информационных источников для опредления рыночной цены могут использоваться следующие методы:
1) метод цены последующей реализации, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как разность цены, по которой такие товары (работы, услуги) реализованы покупателем при последующей реализации (перепродаже), и подтверждаемых затрат, понесенных покупателем, а также его наценки. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли;

9. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) рыноктық бағасын анықтаған кезде байланысты емес тараптар арасындағы мәмілелер ескеріледі. Байланысты тараптар арасындағы мәмілелер осы тараптардың байланыстылығы мұндай мәмілелердің нәтижелеріне әсер етпейтін жағдайда ғана ескерілуі мүмкін.
10. Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) нарықтық бағасын анықтаған кезде осы тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) сатқан кезде салыстырмалы жағдайларда ұқсас (біртекті) тауарлармен (жұмыстармен, қызмет көрсетулермен) жасалған мәмілелер туралы ақпарат ескеріледі.
Ұқсас (біртекті) тауарлармен (жұмыстармен, қызмет көрсетулермен) жасалатын мәмілелер жағдайларының салыстырмалылығын анықтаған кезде мәмілелердің берілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) саны (көлемі) мәселен, тауар (жұмыс, қызмет көрсету) тобының көлемі, міндеттемелерді орындау мерзімдері секілді шарттар, әдетте осы тұрпаттағы мәмілелерде қолданылатын төлемдердің шарттары, сондай-ақ бағаларға әсер етуі мүмкін өзге де шарттар ескеріледі.
11. Салық төлеушінің тоқсан ішінде ұқсас (біртекті) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қолданылатын баға деңгейі ауытқуының маңыздылық дәрежесін анықтаған кезде байланысты емес тараптар арасында мәмілелер жасасқанда тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) рыногындағы сұраным мен ұсыным факторлары ескерілетін бағаға үстемелер немесе шегерім ескеріледі.
Мәміле тараптары көрсеткен тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бағасына, егер аталған шегерім тауарлардың жарамдылық немесе сату мерзімі аяқталуынан (аяқталу мерзімінің таяп қалуынан), маркетинг (баға) саясатынан, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) олар үшін жаңа рыноктарға көшірген кезде, ұқсас үлгілері жоқ жаңа бұйымдарды рыноктарға апарған кезде, сондай-ақ олармен тұтынушыларды таныстыру мақсатында тауарлардың тәжірибелік нұсқалары мен үлгілерін сатқан кезде туындаса, осы баптың 3-тармағында көзделген ережелер қолданылмайды.
12. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) тиісті рыногында ұқсас (біртекті) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жөнінде мәмілелер болмаған кезде немесе осы рынокта мұндай тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) ұсыным болмауы салдарынан, сондай-ақ рыноктық бағаны анықтау үшін ақпарат көздерінің болмауы не оларды пайдалану мүмкін болмауы себепті тиісті бағаны анықтау мүмкін болмаған кезде мынадай әдістер пайдаланылуы мүмкін:
1) кейін сату бағасының әдісі, бұл орайда тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) нарықтық бағасы сатып алушы кейін сатқан (қайта сатқан) кезде сондай тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатқан бағаның және сатып алушы шеккен, расталатын шығынның, сондай-ақ оның үстеме бағаның айырмасы ретінде айқындалады. Үстеме баға қызметтің осы аясы үшін қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететіндей болып белгіленеді.

2) затратный метод, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как сумма произведенных затрат и наценки. При этом учитываются подтверждаемые прямые и косвенные затраты на производство (приобретение) и (или) реализацию товаров (работ, услуг), затраты по транспортировке, хранению, страхованию и иные затраты. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли.
13. При определении и признании рыночной цены товара (работы, услуги) используются официальные источники информации о рыночных ценах на товары (работы, услуги) и биржевых котировках, информационная база органов государственной власти и информация, представляемая налогоплательщиками налоговому органу.
14. При рассмотрении дела суд вправе учесть любые обстоятельства, имеющие значение для дела, не ограничиваясь обстоятельствами в пунктах 4-13 настоящей статьи.
15. Положения настоящей статьи применяются к налогоплательщикам, имеющий совокупный годовой доход более 100000 месячных расчетных показателей. Данное ограничение не распространяется на налогоплательщиков, производящих и (или) реализующих подакцизные товары, и (или) экспортирующих товары.";
18) в статье 147:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) при открытии налогоплательщику банковских счетов учесть регистрационный номер налогоплательщика, сообщенный органами налоговой службы, уведомить последних об открытии налогоплательщику указанных счетов в течении десяти банковских дней и не проводить операции по счетам клиентов без проставления в платежных документах (за исключением векселя и платежных документов, на основании или с помощью которых производится прием и выдача банком наличных денег с банковских счетов) регистрационных номеров налогоплательщиков;";
в подпункте 5) цифры "5" и "172" соответственно заменить цифрами "4" и "171";
19) в статье 152:
пункт 1 после слова "предусмотренных" дополнить словами "в пункте 1-1 настоящей статьи и";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При продлении сроков уплаты налогов и (или) штрафных санкций юридическим лицам, единственным видом деятельности которых является оказание услуг в отраслях производства, распределения и транспортировки тепла на период предоставления отсрочки пеня не начисляется.";
20) статью 163 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. За неуплату налога на добавленную стоимость за незарегистрированного в Республике Казахстан нерезидента, реализующего на территории Республики Казахстан товары (работы, услуги), получающего доход из казахстанского источника, на резидента Республики Казахстан налагается штраф в размере 100 процентов причитающейся суммы налога.".

2) шығын әдісі, бұл орайда тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) рыноктық бағасы жұмсалған шығындар мен үстемелер сомасы ретінде айқындалады. Бұл ретте тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өндіруге (сатып алуға) және (немесе) сатуға жұмсалған расталатын тікелей және жанама шығындар, тасымалдау, сақтау, сақтандыру жөніндегі шығындар мен өзге де шығындар ескеріледі. Үстеме баға қызметтің осы аясы үшін қалыптасқан пайда нормасын қамтамасыз ететіндей болып белгіленеді.
13. Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) рыноктық бағасын анықтау және тану кезінде тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) рыноктық бағасы және биржалық бағалаулар туралы ақпараттың ресми көздері, мемлекеттік өкімет органдарының ақпараттық базасы және салық төлеушілер салық органына беретін ақпарат пайдаланылады.
14. Істі қараған кезде сот, осы баптың 4-13-тармақтарындағы мән- жайлармен шектеліп қалмай, іс үшін маңызы бар кез келген мән-жайды ескеруге құқықты.
15. Осы баптың ережелері 100 000 айлық есептік көрсеткіштен астам жиынтық жылдық табысы бар салық төлеушілерге қолданылады. Акцизделетін тауарлар өндіретін және (немесе) сататын және (немесе) тауарлар экспорттайтын салық төлеушілерге бұл шектеу қолданылмайды.";
18) 147-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) салық төлеушіге банк шоттарын ашқан кезде салық қызметі органдары хабарлаған салық төлеушінің тіркелу нөмірін ескеруге, салық қызметі органдарын салық төлеушіге аталған шоттардың ашылғаны жайында он банк күні ішінде хабардар етуге және төлем құжаттарында (банк шоттарынан банктің нақты ақша қабылдауына және беруіне негіз болатын немесе көмектесетін вексельді және төлем құжаттарын қоспағанда) салық төлеушілердің тіркелу нөмірлерін көрсетпей, клиенттердің шоттары бойынша операциялар жүргізбеуге;";
5) тармақшада "5" және "172" деген сандар тиісінше "4" және "171" деген цифрлармен ауыстырылсын;
19) 152-бапта:
1-тармақтағы "Осы Жарлықтың" деген сөздің алдынан "Осы баптың 1-1- тармағында және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қызметінің бірден-бір түрі жылу өндіру, бөлу және жеткізіп беру салаларында қызмет көрсету болып табылатын заңды тұлғаларға салық және (немесе) айыппұл санкцияларын төлеу мерзімін ұзартқан кезде ұзартылған кезеңге өсім есептелмейді.";
20) 163-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстандық табыс көзінен табыс алатын, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) Қазақстан Республикасының аумағында сататын Қазақстан Республикасында тіркелмеген резидент емес үшін қосылған құнға салынатын салықты төлемегені үшін тиесілі салық сомасының 100 проценті мөлшерінде Қазақстан Республикасының резидентіне айыппұл салынады.";

2. В Закон Республики Казахстан "О платежах и переводах денег" Z980237_ , опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 2 июля 1998 г.:
1) пункт 2 статьи 14 после слов "настоящего Закона" дополнить словами
" и инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов";
2) в статье 15 абзацы третий, четвертый исключить;
3) пункт 4 статьи 38 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная норма не распространяется на распоряжения органов налоговой
службы и таможенных органов о принудительном взимании налогов и других
обязательных платежей в бюджет, не уплаченные в сроки, установленные
законодательством Республики Казахстан, штрафов и пени, начисленных за
неуплату либо несвоевременную уплату налогов и других обязательных платежей
в бюджет.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 1999 года.
Президент
Республики Казахстан
(специалист: Р.Жантасова
корректор:  И.Склярова)

2. 1998 жылғы 2 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Ақша төлемі мен аударымы туралы" Z980237_ Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-баптың 2-тармағы "осы Заңның 20-бабында" деген сөздерден кейін "және салық қызметі органдары мен кеден органдарының инкассалық өкімдерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-бапта үшінші, төртінші абзацтар алып тасталсын;
3) 38-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Аталған норма салық қызметі органдары мен кеден органдарының
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімдерде бюджетке
төленбеген салықтарды және басқа да міндетті төлемдерді, бюджетке салықтар
мен басқа да міндетті төлемдерді төлемегені не уақытында төлемегені үшін
есептелген айыппұлдар мен өсімақыларды мәжбүрлеп өндіріп алу туралы
өкімдеріне қолданылмайды."".
2-бап. Осы Заң 1999 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
(Қасымбеков Б.А.)
(Қобдалиева Н.М.)