"Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 27 наурыздағы N 210 Қаулысы
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының  34-бабының  4-тармағына сәйкес және "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысын  орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi тоқсан сайын Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 27 наурыздағы
N 210 қаулысымен
бекітілген
"Қазпочта" акционерлік қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспары
Астана қаласы, 2006 жыл
Мазмұны
1.  "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамуының жай-күйi және
перспективалары туралы баяндама
1)  Кiрiспе
2)  Рынокты талдау
3)  2003-2005 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметiн талдау
4)  "Қазпочта" акционерлiк қоғам өткiзетiн, оның iшiнде:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының
индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған
стратегиясы туралы" 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096  Жарлығымен
бекiтiлген Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық
дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясына (бұдан әрi -
Стратегия), мемлекеттiк және салалық бағдарламаларға сәйкес
өткiзiлетiн iс-шаралар оларды шағын және орташа бизнестiң
бәсекелi ортасына беру үшiн профильдi емес функцияларын анықтау
5)  Дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспары, 2006 жылды атап
көрсету
Мақсаты және мiндеттерi
Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзу жолдарын таңдау
"Қазпочта" акционерлiк қоғам жоспарлап отырған Стратегияны,
оларды шағын және орташа бизнестiң бәсекелi ортасына беру үшiн
профильдi емес функцияларын анықтауға байланысты мемлекеттiк және
салалық бағдарламаларды iске асыру жөнiндегi iс-шаралар
Өнiмнiң өндiрiсiн (табиғи және ақшалай көрсетiлген жұмыстар,
қызметтер) дамыту серпiнi
Күрделi салымдардың көлемi
Өзiндiк құн құрылымы
Қоршаған ортаны қорғау және еңбектiң қауiпсiздiк техникасын
сақтау жөнiндегі iс-шаралар
Бағалық және тарифтiк саясат және оның негiздемесi
Әлеуметтiк саланы дамыту
Кадрлық саясат
Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынасы, оның iшiнде
болжамдалған түсiмдер
Қызмет көрсететiн банктермен өзара қарым-қатынасы

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Казпочта" на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2006 года N 210
В соответствии с пунктом 4  статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и во исполнение  постановления Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Казпочта" на 2006-2008 годы.
2. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи ежеквартально представлять Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана развития акционерного общества "Казпочта" на 2006-2008 годы.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 марта 2006 года N 210
План
развития акционерного общества "Казпочта"
на 2006-2008 годы Содержание
1. Доклад о состоянии и перспективах развития
акционерного общества "Казпочта"
1) Введение
2) Анализ рынка
3) Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2003-204 годы
4) Мероприятия, проводимые акционерным обществом
"Казпочта", в том числе:
в соответствии со Стратегией индустриально-инновационного
развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, утвержденной
Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года №
N 1096 (далее - Стратегия), государственными и отраслевыми
программами
по выявлению непрофильных функций для передачи их в
конкурентную среду малого и среднего бизнеса
5) План развития на 2006-2008 годы, с выделением 2006 года
Цели и задачи
Выбор путей достижения поставленных задач
Мероприятия, планируемые акционерным обществом "Казпочта" по:
реализации Стратегии, государственных и отраслевых программ
выявлению непрофильных функций для передачи их в конкурентную
cреду малого и среднего бизнеса
Динамика развития производства продукции
(работ, услуг в натуральном и денежном выражении)
Объем капитальных инвестиций
Структура себестоимости
Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению техники безопасности труда
Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
Развитие социальной сферы
Кадровая политика
Финансовые результаты и отношения с бюджетом, в том числе
прогнозируемые поступления
Взаимоотношения с обслуживающими банками

2.  "Қазпочта" акционерлiк қоғамының инвестициялық бағдарламасы
1)  Саладағы инвестициялық жағдайды бағалау
2)  Инвестициялық басымдылық және бағыттары
3)  "Қазпочта" акционерлiк қоғамының инвестициялық даму жоспары
3.  "Қазпочта" акционерлiк қоғамды дамытудың аса маңызды
көрсеткiштерiн болжау
1. "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамуының жай-күйi мен перспективалары
1) Кiрiспе
Осы "Қазпочта" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Қоғам) дамыту жоспары " Почта туралы " Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңына, " Байланыс туралы " Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегi Заңына, " Табиғи монополиялар туралы " Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңына, " Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы " Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына, " Акционерлiк қоғамдар туралы " Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 20 қазандағы N 1077  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасының почта-жинақ жүйесiн дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес әзiрлендi.
Осы "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамыту жоспарында 2006-2008 жылдарға арналған мақсаттар мен мiндеттер айқындалған, қызметiнiң қол жеткiзген нәтижелерiне сүйене отырып, оларға жету жолдары жоспарланған, сондай-ақ алдағы кезеңге Қоғам дамуының қаржылық көздерi белгiленген.
Қоғамның миссиясы Қазақстанның барлық аумағында жоғары сапалы деңгейде почта-жинақ қызмет көрсетулерiне еркiн қол жетiмдiктi қамтамасыз етуден тұрады.
"Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнын және оның еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1940  қаулысына  сәйкес 903,66 млн. теңге сомасындағы жалпы капиталмен тiркелген, мемлекет 100% қатысатын "Қазпочта" ашық акционерлiк қоғамы құрылды. Акционерлеу қызметтiң пайдаланымдық және жоспарлау-экономикалық салаларында дербестiгiн кеңейтудi, өңiрлiк желiлердi дамыту және жаңғырту үшiн инвестициялар тартуды қамтамасыз еттi.
Қоғамның құрылтайшысы болып Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi тұлғасындағы Қазақстан Республикасының Үкiметi табылады. Құрылған күнiнен бастап (2000 жылғы 7 қаңтар) және 2001 жылғы 10 мамырға дейiн Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ берiлдi. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 10 мамырдағы "Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" N  621  қаулысымен  мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне, ал Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 шiлдедегi N 724  қаулысымен  Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгiне берiлдi.

2. Инвестиционная программа акционерного общества
"Казпочта"
1) Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
2) Инвестиционные приоритеты и направления
3) Инвестиционный план развития акционерного общества "Казпочта"
3. Прогноз важнейших показателей развития акционерного
общества "Казпочта"
1. Доклад о состоянии и перспективах развития
акционерного общества "Казпочта" 1) Введение
Настоящий План развития акционерного общества "Казпочта" (далее - Общество) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года  "О почте" , от 5 июля 2004 года  "О связи" , от 9 июля 1998 года  "О естественных монополиях" , от 31 августа 1995 года  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" , от 13 мая 2003 года  "Об акционерных обществах" , Программой развития почтово-сберегательной системы Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2004 года N   1077.
В настоящем Плане развития Общества определены цели и задачи на 2006-2008 годы, намечены пути их достижения, исходя из достигнутых результатов деятельности, а также обозначены финансовые источники развития Общества на предстоящий период.
Миссия Общества заключается в обеспечении свободного доступа к почтово-сберегательным услугам на всей территории Казахстана на высоком качественном уровне.
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1940 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи и его дочерних государственных предприятий" было создано Общество со 100-процентным государственным участием, которое было зарегистрировано с уставным капиталом на сумму 903,66 млн. тенге. Акционирование обеспечило расширение самостоятельности в эксплуатационной и планово-экономической областях деятельноcти, привлечении инвестиций на развитие и модернизацию региональной сети.
Учредителем Общества является Правительство Республики Казахстан в лице Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. С даты образования (07 января 2000 года) и до 10 мая 2001 года права владения, пользования и управления (без права распоряжения) государственным пакетом акций Общества было передано ОАО "Народный банк Казахстана".  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N№621 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N   659" права владения и пользования государственным пакетом акций перешли Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, а  постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 "О вопросах Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи" - Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи.

"Қазақстан Республикасының Ұлттық почта операторы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1386  қаулысының  1-тармағына сәйкес Қоғам заңды тұлға, дара құрылтайшы және Қоғамды соңынан жекешелендiру құқығынсыз мемлекет болып табылатын қатысушы ретiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық операторы анықталды.
Қоғамның бастапқыда құрылған жарғылық капиталы ғимараттар мен құрылыстар түрiнде қалыптасқан. Қиын қаржылық жағдайда қаржының болмауы Қазақстанның почта саласының тұрақтану процесi мен почта-жинақ жүйесiнiң қалыптасуын қиындатты. Қалыптасқан жағдайдан шығу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен Қазақстанда почталық байланыс бөлiмшелерiнiң бөлшек сауда желiлерiнiң базасында почта-жинақ жүйесiн құру туралы шешiм қабылданды, соған орай, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 15 қарашадағы қаржыландыру көздерi ретiнде Ислам Даму Банкiн қарастыратын, N 1716  қаулысымен  бекiтiлген, 2000-2003 жылдарға арналған почта саласын дамыту және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру Бағдарламасы қабылданған болатын. Оны жүзеге асыру мақсатында 2003 жылғы 2 қыркүйекте Ислам Даму Банкі мен "Қазпочта" акционерлiк қоғамы арасында мемлекеттiк кепiлдiкпен 9 млн. АҚШ доллары көлемiнде заем беру туралы Келiсiмге қол қойылды.
Соңынан Қоғамның материалдық-техникалық базасын жетiлдiру мақсатымен республика бюджетiнен Қоғамның жарғылық капиталын арттыру үшiн 2002 жылы 643,1 млн. теңге және 2004 жылы - 400 млн. теңге сомасында қаражат бөлiнген болатын. Почта-жинақ жүйесiнiң әрi қарай дамуы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 20 қазандағы N 1077  қаулысымен  бекiтiлген, Қазақстан Республикасының почта-жинақ жүйесiн дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған Бағдарламасымен анықталған, ол 2005-2007 жылдары Қоғамның жарғылық капиталын толықтыруға жалпы сомасы 5778,4 млн. теңгеге республикалық бюджет қаражатынан жүзеге асырылатын болады, оның шеңберiнде 2005 жылы Қоғамның жарғылық капиталы 1444,7 млн. теңгеге көбейтiлдi.
Қоғамның инвестициялық ресурстарға қолжетiмдiлiгiн кеңейту мақсатымен 2005 жылы "Standard & Poo's International Servicer, Inc" компаниясымен "ВВ+", "Тұрақты" болжам ұлттық және шетел валютасында мiндеттемелер бойынша ұзақ мерзiмдi несиелiк рейтингтер берiлдi. Қазақстан ұлттық шәкiл бойынша "kzАА-" рейтингi берiлдi.
Қазiргi уақытта Қоғамда 1-шi деңгейi облыстық филиалдарды тiкелей басқаруды, почтаның жұмысын республикалық деңгейде ұйымдастыру мен үйлестiрудi жүзеге асыратын және почтаны халықаралық деңгейде бiлдiретiн орталық аппараттан тұратын үш деңгейлi (1-схема) басқару жүйесi жұмыс iстейдi.

Согласно пункту 1  постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1386 "О Национальном операторе почты Республики Казахстан" Общество определено Национальным оператором почты Республики Казахстан, как юридическое лицо, единственным учредителем и участником которого является государство без права последующей приватизации Общества.
Созданный первоначально уставный капитал Общества был сформирован в виде зданий, сооружений и другого имущества. Отсутствие финансовых ресурсов на фоне тяжелого экономического положения затрудняло процесс стабилизации почтовой отрасли. Для выхода из сложившейся ситуации Правительством Республики Казахстан было принято решение о создании в Казахстане почтово-сберегательной системы на базе розничной сети отделений почтовой связи, в связи с чем была принята Программа развития почтовой отрасли и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы, утвержденная  постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 1716, предусматривающая в качестве источников финансирования заем Исламского Банка Развития. С целью ее реализации 2 сентября 2003 года между Исламским Банком Развития и акционерным обществом "Казпочта" было подписано Соглашение на предоставление займа в размере 9 млн. долларов США под государственную гарантию.
С целью последующей модернизации материально-технической базы Общества на пополнение уставного капитала Общества из республиканского бюджета были выделены средства в 2002 году в сумме 643,1 млн. тенге, в 2004 году - 400 млн. тенге. Дальнейшее развитие почтово-сберегательной системы определено Программой развития почтово-сберегательной системы Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2004 года N 1077, реализация которой будет осуществлена из средств республиканского бюджета на пополнение уставного капитала Общества в 2005-2007 годах на общую сумму 5 778,4 млн. тенге, в рамках которой в 2005 году уставный капитал Общества был увеличен на 1 444,7 млн. тенге.
С целью расширения доступа Общества к инвестиционным ресурсам в 2005 году компанией "Standard & Poor's International Services, Inc." были присвоены долгосрочные кредитные рейтинги по обязательствам в иностранной и национальной валюте "ВВ+". Прогноз "Стабильный". По казахстанской национальной шкале был присвоен рейтинг "kzAA-".
В настоящее время в Обществе действует трехуровневая система управления (схема 1), 1 уровень которого состоит из центрального аппарата, осуществляющего прямое руководство областными филиалами, организацию и координацию работы почты на республиканском уровне и представляющего почту на международном уровне.

2-шi деңгейге 14 облыстық филиал, "Алматы почтамты" Алматы филиалы, "Астана почтамты" Астана филиалы, "Республикалық арнайы байланыс қызметi" (бұдан әрi - РАБҚ) филиалы, "Алматы почта тасымалдау бөлiмшесi" филиалы, "Астана қ. почта тасымалдау бөлiмшесi" "Почтажабдықтау" филиалы.
3-ші деңгейдi облыстық филиалдарға бағынатын және қалалар, аудандар аумақтарында почта жөнелтiмдерiнiң барлық түрлерiн қабылдауды, өңдеудi, тасымалдауды және табыс етудi қамтамасыз ететiн почта байланысының 19 қалалық торабы (бұдан әрi - ҚПБТ) мен почта байланысының 155 аудандық тораптары (бұдан әрi - АПБТ) құрайды. Облыстық филиалдар, ҚПБТ және АПБТ 592 қалалық (бұдан әрi - ҚПББ) және 2568 селолық почта байланысы бөлiмшелерiнiң (бұдан әрi - АПББ), сондай-ақ 298 почта байланысы пункттерiнiң (бұдан әрi - СПБП) қызметiн басқаруды, үйлестiрудi және бақылауды жүзеге асырады.
1-схема
"Қазпочта" АҚ басқару құрылымы
______________________
| Акционерлердің жалпы |
|______________________|
|
_________|_________        ___________
| Директорлар кеңесі|______| Ішкі аудит|
|___________________|      |  қызметі  |
|                |___________|
________|________
| Орталық аппарат |
|_________________|
__________________________|__________________________
|       |      |             |          |     |       |
___|______ |  ____|______   ____|___   ____|____ |  _____|_____
|"Почтажаб-|| |"Алматы қ. | |   14   | | Алматы  || |  Астана   |
| дықтау"  || |  Почта    | |облыстық| | филиалы || | филиалы   |
| филиалы  || |тасымалдау | | филиал | |"Алматы  || | "Астана   |
|__________|| |бөлімшесі" | |________| |почтамты"|| | почтамты" |
| | филиалы   |      |     |_________|| |___________|
| |___________|      |                |
|                    |                |
_______|_________           |         _______|_________
|"Астана қ. Почта |          |        | Республикалық   |
|   тасымалдау    |          |        | арнайы байланыс |
|   бөлімшесі"    |          |        | қызметі филиалы |
|    филиалы      |          |        |_________________|
|_________________|          |
|
___________________________|__________________________
|             |              |            |            |
____|______   ____|_____  _______|____   _____|______  ____|____
|592 қалалық| |19 Қалалық||155 Аудандық| |2568 Ауылдық||  298    |
| почталық  | | почталық ||  почталық  | |  почталық  ||Почталық |
| байланыс  | | байланыс ||  байланыс  | |  байланыс  ||пункттер |
| бөлімшесі | |  торабы  ||  торабы    | | бөлімшелері||         |
|___________| |__________||____________| |____________||_________|
Орталық аппараттың құрылымы қызметтерiнiң функционалды бағыттылығы ескерiлген бөлiмшелерден құрылған және де жетi департамент, сегiз басқарма, екi бөлiм мен екi қызметтен тұрады (2-схема). Орталық аппарат құрылымы табыстылық орталығы (өндiрiс қызметiн үйлестiрушi бөлiмше) мен қолдау орталығынан (басқарушы және қызмет көрсетушi бөлiмше) тұрады.
Қоғам қызметiнiң мамандануын ескере отырып, табыстылық орталығына мынадай қызмет түрлерiн үйлестiрушi бөлiмшелер жатқызылған: почта байланысы және филателия қызметкерiн көрсету; почтаны тасымалдауды ұйымдастыру; қаржылық және агенттiк қызметтердi көрсету, сонымен қатар активтер мен пассивтердi басқару.
2-cхеманы қағаз мәтіннен қараңыз
Қолдау орталығы мемлекеттiк бағалы қағаздар рыногындағы қызмет, олардың өтiмдiлiгiн бақылау және актив пен пассивтi басқару; ақпараттық жүйенiң қызметiн бақылау, бағдарламалық өнiмдi әзiрлеу және енгiзу; бюджеттiк жоспарлау және оның орындалуын бақылау, еңбек мәселелерi, стратегиялық жоспарлау және маркетинг; Қоғамның қаржы есептiлiгi мен есептiлiк саясатын қалыптастыру; құқықтық және құжаттық қамтамасыз ету; өңiрлiк бөлiмшелердiң субкорреспонденттiк есебiн жүргiзу; халықаралық почта айырбасы үшiн өзара есеп айырысуды жүргiзу; почта қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету; шетел почта әкiмшiлiктерi және ұйымдарымен ынтымақтастық; қаржы-шаруашылық қызметiнiң аудиты.
Қоғамның басқару жүйесi басқару субъектiлерiнiң төменгi буыны жоғарғы буынына бағынушылығына негiзделген иерархиялық жүйе болып саналады. Басқарудың жоғарғы органы дамытудың басымдықтары мен стратегиялық бағыттарын белгiлеу негiзiнде жалпы Қоғамды басқаруды қамтамасыз етедi. Басқару ықпалы экономикалық даму мiндеттерiн ең тиiмдi жолмен жүзеге асыру бойынша барлық басқарылатын iшкi жүйе қызметiн үйлестiруге бағытталған, тиiстi шешiмдер түрiнде тұжырымдалады.
Қоғам мемлекеттiк органдардың тарапынан басқару объектiсi бола тұра өз құрамына кiретiн филиалдар, құрылымдық бiрлiктер мен бөлiмшелерге қатысты басқару мiндеттерiн жүзеге асырады. Осы деңгейде мiндеттердi нақтылау жүзеге асырылады, сондай-ақ компанияның объектiлерiн, процестерi мен ресурстарын басқарудың жедел-өндiрiстiк жүйесi қалыптастырылады. Филиалдардың заңды тұлға ретiнде құқықтары жоқ, бiрақ оларға өз өндiрiстiк мiндеттерiн орындау үшiн жеке балансында және Қоғам балансында есептелген мүлiктер үлесiне берiлген.
Сонымен компания қызметiнiң ерекше әлеуметтiк маңыздылығын ескере отырып, таңдалған басқару моделi қажеттi шұғыл-шаруашылық дербестiгiн қамтамасыз етедi, оның аясын кеңейту өндiрiс қызметiнiң тиiмдiлiгiн көтеруге, көрсетiлетiн қызмет спектрiн арттыруға және олардың сапасын жақсартуға мүмкiндiк туғызады.

Ко 2-му уровню отнесены: 14 областных филиалов, Алматинский филиал "Алматинский почтамт", Астанинский филиал "Астанинский почтамт", филиал "Республиканская служба специальной связи", филиал "Отделение перевозки почты г. Алматы", филиал "Отделение перевозки почты г. Астана", филиал "Почтаснаб".
3-й уровень образуют 19 городских узлов почтовой связи (далее - ГУПС) и 155 районных узлов почтовой связи (далее - РУПС), которые подчиняются областным филиалам и обеспечивают прием, обработку, транспортировку и вручение всех видов почтовых отправлений на территории городов, районов. Областные филиалы, ГУПСы и РУПСы осуществляют функции управления, координации и контроля за деятельностью 592 городских отделений почтовой связи (далее - ГОПС) и 2568 сельских отделений почтовой связи (далее - СОПС), а также 298 пунктов почтовой связи (далее - ППС).
Схема 1
Структура управления Обществом
(См. бумажный вариант)
Структура центрального аппарата построена с учетом функциональной направленности деятельности подразделений и включает семь департаментов, десять управлений, четыре отдела, две службы и два представительства (схема 2). Структура центрального аппарата состоит из центров доходности (подразделения, координирующие производственную деятельность) и центров поддержки (управленческие и обслуживающие подразделения).
Схема 2
Структура Центрального аппарата Общества
(См. бумажный вариант)
Учитывая специализацию деятельности Общества, к центрам доходности отнесены подразделения, координирующие следующие виды деятельности: oказание услуг почтовой связи и филателии, организация перевозки почты, оказание финансовых и агентских услуг, а также управление активами и пассивами.
Центры поддержки включают подразделения, осуществляющие: деятельность на рынке государственных ценных бумаг, а также контроль за валютным, процентным, страновым рисками и риском потери ликвидности; контроль за деятельностью информационной системы, разработку и внедрение программных продуктов; бюджетное планирование и контроль за его исполнением, вопросы труда, стратегическое планирование и маркетинг; формирование учетной политики и финансовой отчетности Общества; правовое и документационное обеспечение; ведение субкорреспондентских счетов региональных подразделений; ведение взаиморасчетов за международный почтовый обмен; обеспечение почтовой безопасности; сотрудничество с зарубежными почтовыми администрациями и организациями; аудит финансово-хозяйственной деятельности.
Схема управления Обществом представляет собой иерархическую систему, основанную на подчиненности субъектов управления низшего звена высшему. Высший орган управления обеспечивает общее управление Обществом на основе установления приоритетов и стратегических направлений развития. Управляющее воздействие формируется в виде соответствующих решений, направленных на координацию деятельности всех управляемых подсистем по наиболее эффективной реализации задач экономического развития.
Общество, являясь объектом управления со стороны государственных opганов, в свою очередь, осуществляет функции управления по отношению к входящим в его состав филиалам, структурным единицам и подразделениям. На данном уровне формируется система оперативно-производственного управлении объектами, процессами и ресурсами компании. Филиалы не являются юридическими лицами, в то же время они для выполнения своих производственных функций наделены имуществом, которое учитывается на их отдельном балансе, входящем в баланс Общества.
Таким образом, учитывая особую социальную значимость деятельности компании, выбранная модель управления обеспечивает необходимую оперативно-хозяйственную самостоятельность, расширение которой способствует повышению эффективности производственной деятельности, увеличению спектра предоставляемых услуг и улучшению качества их предоставления.

2) Рынокты талдау
Почта рыногын дамытудың болашағын қамтамасыз ететiн ең басты ерекшелiгi почта байланысы объектiлерiнiң кеңiнен тармақталған желiлерiнiң және тарифтерiнiң төмен болуының арқасында почта байланысы қызметiнiң қолжетiмдiгi болып табылады. Бiрақ, байланыстың баламалы түрлерiн дамыту және почта жөнелтiмдерiн өңдеу және жеткiзудiң жоғары шапшаңдығын қамтамасыз ететiн коммерциялық ұйымдардың дамуы жаңа және дәстүрлi емес қызмет түрлерiн дамыту, жаңа жабдықтар мен технологиялар негiзiнде оларды ұсыну сапасын жақсарту жөнiндегі мiндеттердi шұғыл шешудi талап етедi.
Қазақстанның курьерлiк қызмет көрсету рыногында 30-дан астам компания, соның iшiнде мынадай халықаралық iрi компаниялар "DНL", "FеdEх", "ТNТ", "UPS", "ОCS" "Роnу Ехрress", сондай-ақ Қазақстанның жекелеген облыс орталықтарында қызмет көрсететiн бiрқатар отандық компаниялар бар. Аталған компаниялар өз қызметтерiн Қазақстанда 7-8 жыл көлемiнде жүзеге асырып жүр және Ұлттық почта операторына салмақты бәсекенi құрайды. Курьерлiк қызметтер рыногында "DHL" басым үлеске ие, қалған үлес басқа операторларға тиедi. Рыноктағы Қоғамның үлесi 15% құрайды.
Бүгiн баспа өнiмдерiн тарату бойынша қызмет көрсетулер рыногында Қоғаммен қатар басқа мынадай "Аргументы и факты" ЖШС БК, "Евразия пресс" ЖШС, "Эврика-пресс" ЖАҚ, "Дауыс" БТММ АҚ, "Бико" ЖШС, "Бурда-Алатау пресс" ЖАҚ сияқты баламалы құрылымдар, сондай-ақ жекелеген облыс орталықтарында қызмет көрсететiн басқа да компаниялар жұмыс iстеуде. Облыстық газеттердiң редакцияларында Қоғамның облыстық филиалдарына бәсекелестiк тудыратын, жергiлiктi газеттердi таратып қана қоймай, республикалық және ресейлiк басылымдарды да тарататын бөлiмшелер құрылған. Егер бұрындары баламалы құрылымдар қабылдайтын жазылымдар Қоғамның филиалдары арқылы жеткiзiлсе, бүгiнде осындай басылымдарды жеткiзетiн жекеменшiк қызметтер құрылуда. Бұл ретте Қоғам басылымдар мен жазылымдарды тарату бойынша қызмет көрсету рыногының ең iрi субъектiсi болып қала бередi: оның үлесiне республика аумағында таралатын мерзiмдi баспа басылымдар таралымының 85% тиедi.
Бүгiнгі күнi Қоғам iс жүзiнде ауылдық жерде бiрден бiр қаржы қызметтерiн көрсетушi болып табылады, кассалық есеп айырысу қызметiн көрсету, зейнетақы, жәрдемақы, еңбекақы төлеу, салықтар және өзге төлемдердi қабылдау, ақшалау аударымдар, депозиттер қабылдау сияқты, сонымен қатар тұрғын үй құрылыс, жинақ, тұтынушылық несие беру, зейнетақы жинақтаушы қорлармен және сақтандыру компанияларымен шарттар жасасу жөнiнде агенттiк қызметтер көрсетедi.

2) Анализ рынка
Главной особенностью, обеспечивающей перспективность развития почтового рынка, является доступность услуг почтовой связи, достигаемая благодаря наличию широкой региональной сети и невысоких тарифов. Однако развитие альтернативных видов связи и появление коммерческих организаций, обеспечивающих высокую скорость обработки почтовых отправлений и их доставки, требует решения задач по развитию новых услуг, улучшению качества их предоставления на базе современного оборудования и технологий.
На рынке курьерских услуг Казахстана присутствует более 30 компаний, в том числе такие крупные международные как "DHL", "FedEx", "TNT", "UPS", "OCS", "Pony Express", а также целый ряд отечественных компаний, предоставляющих услуги в отдельных областных центрах Казахстана. Указанные компании осуществляют свою деятельность в Казахстане уже в течение 7-8 лет и составляют серьезную конкуренцию Национальному оператору почты. Доминирующее положение на рынке курьерских услуг занимает "DHL", остальная доля приходится на других операторов. Доля Общества на рынке составляет 15 %.
Сегодня на рынке услуг по распространению печатной продукции, наряду с Обществом работают такие альтернативные структуры, как ТОО СП "Аргументы и факты - Казахстан", ЗАО "Евразия пресс", ЗАО "Эврика-пресс", АО ГУРП "Дауыс", ТОО "Бико", ТОО "Бурда-Алатау пресс", а также другие компании, работающие на уровне отдельных областных центров. При редакциях областных газет созданы подразделения, которые занимаются распространением не только местных газет, но и республиканских и российских изданий. Если ранее тиражи по принятой подписке альтернативными структурами доставлялись через филиалы Общества, то на сегодняшний день они создают собственные службы по доставке печати. При этом Общество продолжает оставаться самым крупным субъектом на рынке услуг по распространению печати и подписке: на его долю приходится около 85 % тиражей подписных периодических печатных изданий, распространяемых в республике.
В настоящее время Общество, являясь практически единственным поставщиком финансовых услуг в сельской местности, оказывает такие услуги, как расчетно-кассовое обслуживание, выплата пенсий и пособий, заработной платы, прием налоговых и иных платежей, денежные переводы, прием депозитов, а также агентские услуги по обслуживанию жилстройсбережений, потребительскому кредитованию, заключению договоров с накопительными пенсионными фондами и страховыми компаниями.

2000 жылға дейiн әлеуметтiк төлемдер рыногында Халықтық жинақ банкi басым үлеске ие болып келдi. Қазiргi уақытта оның үлесi 51%-ды құрайды, ал Қоғамдiкi - 47%. Республиканың ауылдық елдi мекендерiнде төлемдердiң 100% Қоғам жүргiзедi.
Осылайша, Қазақстанның почта-жинақ қызмет көрсету рыногы тек қана қала деңгейiнде ғана жоғары бәсекелестiкпен сипатталады. Селолық жерлерде Қоғам почта және қаржы қызмет көрсетулер рыногының жалғыз қатысушысы болып табылады.
Қоғамның клиенттерi:
халық;
мемлекеттiк органдар;
бюджеттiк ұйымдар;
коммерциялық құрылымдар;
шетел өкiлдiктерi, елшiлiктер мен Қазақстан аумағындағы жеке шетел тұлғалары.

До 2000 года на рынке социальных выплат доминирующее положение занимал Народный сберегательный банк. В настоящее время его доля составляет 51 %, а Общества - 47 %. При этом 100 % выплат в сельских населенных пунктах республики приходится на Общество.
Таким образом, рынок почтово-сберегательных услуг в Казахстане характеризуется высоким уровнем конкуренции исключительно на городском уровне. В сельской местности Общество является практически единственным участником рынка почтовых и финансовых услуг.
Клиентами Общества являются:
население;
государственные органы;
бюджетные организации;
коммерческие структуры;
иностранные представительства, посольства и отдельные иностранные лица, пребывающие на территории Республики.

3) 2003-2005 жылдың өндiрiстiк-қаржылық қызметiн талдау
2003 жылдың қорытындылары бойынша Қоғаммен қабылданған жазба хат-хабарлар саны 16,2 млн. құрады, қабылданған сәлемдемелер саны 1,2 млн. сәлемдеменi және жеткiзiлген мерзiмдi басылымдар - 129,5 млн. бiрлiктi құрады. 2004 жылы Қоғаммен қабылданған жазба хат-хабарлар саны 32,8 млн. құрады, бұл шығыс жазба хат-хабарларына жарнама жөнелтiмдерi мен хабарламаларды енгiзудi қарастыратын, статистикалық есептiң халықаралық стандартқа өтуiнiң арқасында 2003 жылмен салыстырғанда деңгейi 2 есе асты. 2004 жылы қабылданған сәлемдемелердiң саны 1,5 млн. сәлемдеменi немесе 25,0%, мерзiмдi басылымдар - 156,9 млн. бiрлiктi немесе 21,2 % құрады.
Қоғаммен 2005 жылы 2003-2004 жылдары белгiленген ақылы алмасудың өсу тенденциясын сақтау, сондай-ақ зейнетақы мен жәрдемақыларды және почталық ақша аударымдарын төлеу жоспарлануда.
2005 жылы шығыс ақылы айналым көлемiнiң 2004 жылдың деңгейiне қарағанда 4,2% өсуi күтiлуде, оның iшiнде: жазбаша хат-хабарлардың көлемдерiн 2,1%; мерзiмдi басылымдардың көлемi - 5,2%; ақша аударымдарының көлемi - 2,3%, сәлемдемелер - 1,3%; зейнетақы және жәрдемақы төлеу көлемi - 0,5%; жедел почта қызметтерi - 2,9% (1-кесте).
1-кесте
Шығыс ақылы айналымының серпiнi
Р/с
N
Атауы
2003 жылғы
есеп
2004 жылғы
есеп
2005 жылғы
бағалау
2004 жылға шаққанда
2005 жылы %
1
Шығыс ақылы айналымының саны (млн. бірлік), оның ішінде:

3) Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2003-2005 годы
По итогам 2003 года Обществом обработано 16,2 млн. ед. письменной корреспонденции,   количество принятых посылок составило 1,2 млн. ед., доставленных периодических изданий - 129,5 млн. ед. За 2004 год Обществом было   принято 32,8 млн. единиц письменной корреспонденции, что превысило уровень   2003 года в 2 раза в результате перехода статистического учета на международные стандарты, предусматривающие включение рекламных отправлений и извещений в исходящую письменную корреспонденцию. Количество принятых посылок в 2004 году составило 1,5 млн. единиц или на 25,0 %, периодических изданий - 156,9 млн. единиц или на 21,2 %.
В 2005 году Обществом наблюдается сохранение наметившейся в 2003-2004 годах тенденции роста платного почтового обмена, а также выплат пенсий и пособий и почтовых переводов денег. В 2005 году ожидается увеличение объема исходящего платного обмена на 4,2 % к уровню 2004 года, в том числе: объемы письменной корреспонденции ожидается повысить на 2,1 %; объем периодических изданий на - 5,2 %; объем денежных переводов - на 2,3 %, посылок - на 1,3 %, выплат пенсий и пособий - на 0,5 %, объемы услуг ускоренной почты - на 2,9 % (таблица 1).
Таблица 1
Динамика объемов основных услуг
N
п/п
Наименование
2003 г. отчет
2004 г. отчет
2005 г.
оценка
2005 г.  к 2004 г. в %
1
Количество
исходящего
платного обмена
(млн.ед.),
в том числе:

2003 жылы қабылданған почталық ақша аударымдары 0,78 млн. бiрлiктi құрады, бұл 2004 жылы - 0,88 млн. бiрлiктi құрады, яғни 2003 жылдың деңгейiнен 12,8%-ға асып, жалпы сомасы 5,98 млрд. теңгенi құрады. 2005 жылы қабылданған почталық ақша аударымдарының мөлшерiн почталық ақша аударымдары сомасын 0,3% өсiру арқылы 0,9 млн. бiрлiкке жеткiзу жоспарлануда.
Сонымен ақылы алмасу көлемiнiң құрылымы былай сипатталады: мерзiмдi басылымдарға жазылу және сату - 74,2%, жазба хат-хабарлар - 15,1%, зейнетақы және жәрдемақы төлеу үлесi - 9,4%, сәлемдемелер - 0,7%, ақшалай аударымдар - 0,4%, жедел почта қызметтерi - 0,2%.
2004 жылы 2003 жылмен салыстырғанда қаржылық операциялардың көлемi ұлғайды: көлденең ұйымдарға төленген жалақы - 35,6%, қабылдап алынған коммуналдық төлемдер - 2,9 есе. 2005 жылы көлденең ұйымдарға төленген жалақының көлемiн 42,5 млрд. теңгеге, бұл 2004 жылмен салыстырғанда деңгейi 20,7% жоғары; қабылданған коммуналдық төлемдердi - 35,0 млрд. теңгеге және сәйкес 7% дейiн жеткiзу күтiлуде.

В 2003 году количество принятых почтовых переводов денег составило 0,78 млн. ед., в 2004 году - 0,88 млн. ед., что превысило уровень 2003 года на 12,8 % на общую сумму 5,98 млрд. тенге. В 2005 году количество принятых почтовых переводов денег ожидается в количестве 0,9 млн. единиц с увеличением суммы почтовых переводов денег на 0,3 %.
Таким образом, структура объема платного обмена выглядит следующим образом: подписка и реализация периодических изданий - 74,2 %, письменной корреспонденции - 15,1 %, доля выплат пенсий и пособий - 9,4 %, посылок - 0,7 %, денежных переводов - 0,4 %, услуг ускоренной почты - 0,2 %.
В 2004 году произошло увеличение объемов финансовых операций по сравнению с 2003 годом: выплаченной заработной платы сторонним организациям - на 35,6 %; принятых коммунальных платежей - в 2,9 раз. В 2005 году объем выплаченной заработной платы сторонним организациям ожидается довести до 42,5 млрд. тенге, что на 20,7 % выше уровня 2004 года; принятых коммунальных платежей - до 35,0 млрд. тенге и на 7,0 % соответственно.

2003 жылы заңды тұлғалардың 1340 жаңа шоттары ашылды, 2004 жылы - 1719 бiрл. 2005 жылы 820 бiрлiк заңды тұлғалардың шоттары ашылды және 2005 жылдың 1 қазанына дейiнгi жағдайына шамамен 4728 бiрлiктi құрады. Қолданған шаралар Қоғамға саны көбейген клиенттерге аумақтық шеңберде және сапа көтеру шеңберiнде кеңейтiлген қаржылық қызметтер кешенiн ұсынуға мүмкiндiк бердi.
2005 жылдың 1 қаңтарына дейiнгi жағдайына Қоғамның депозиттiк базасы - 1381 млн. теңгенi, 2004 жылы - 2037,1 млн. теңгенi құрады, яғни 2003 жылмен салыстырғанда 1,2 есе өстi.
Тиiмдi жұмыс iстейтiн отандық почта-жинақ жүйесiн қалыптастыруға бағытталған қызметтi жандандыру нәтижесiнде, компанияның қаржылық жағдайы тұрақталды. (2-кесте)
2-кесте
2003-2005 жылдарға қаржылық-өндірістік қызметтің негізгі
көрсеткіштері
(млн.теңге)
Р/с
N
Баптың атауы
2003 ж.
есеп
2004 ж.
есеп
2005 ж.
бағалау
2004 жылға шаққанда
2005 жылы %
1
Кірістер, барлығы
соның ішінде:

В 2003 году было открыто 1340 новых счетов юридических лиц, в 2004 году - 1719 ед. В 2005 году открыто счетов юридических лиц 820 единиц и общее количество счетов по состоянию на 1 октября 2005 года составило порядка 4728 единиц. Предпринятые меры позволили Обществу оказать уже большему количеству клиентов расширенный комплекс финансовых услуг по территориальному охвату и качеству их предоставления.
По состоянию на 1 января 2004 года депозитная база Общества составили 1381 млн. тенге, в 2004 году - 2 037,1 млн. тенге, что выше по сравнению с уровнем 2003 года в 1,2 раза. На конец 2005 года прогнозируется увеличение депозитной базы Общества до 3 100,0 млн. тенге или на 52,2 % по сравнению с 2004 годом.
В результате активизации деятельности, нацеленной на формирование эффективно функционирующей отечественной почтово-сберегательной системы, было стабилизировано финансовое положение компании (таблица 2).
Таблица 2
Основные показатели
финансово-производственной деятельности
в 2003-2005 гг.
(млн.тенге)
N
п/п
Наименование статьи
2003 г.
отчет
2004 г.
отчет
2005 г.
оценка
2005 г.
в % к
2004 г.
1
Доходы, всего
в том числе:

332,1
405,3
122,0
6
Басқа да почталық қызмет көрсетулер
166,8
206,1
230,1
111,6
2005 жылдың қорытындысы бойынша қаржы қызметтерiн ұсынудан түскен табыстар құрылымы келесi түрде берiлген: заңды тұлғаларға ақша төлеуден түскен табыстардың үлесi - 62,5%, ақша аударымдарынан 11,4%, коммуналдық және басқа да төлемдерден - 14,6%, басқа қызмет көрсетулерден - 11,5%.
2005 жылы негiзгi емес қызметтерден түсетiн табыстар 2004 жылдың деңгейiнде сақталады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 3 ақпандағы N 98  қаулысымен  бекiтiлген, Қоғамның 2005-2006 жылдарға арналған Даму жоспарында жоспарланғанмен салыстырғанда 2004 жылы нақты несиелiк берешек деңгейiнiң 23,1 % асуы жазылым науқанының, жалақы және зейнетақы көлемдерiнiң өсу салдарынан жеке тұлғалардың салған салымдарынан, сонымен қатар елдiң iшiндегi аударым операцияларының нәтижесiнде келер кезеңдердiң табыстарын өсiруге әкелдi.

332,1
405,3
122,0
6
Прочие почтовые услуги
166,8
206,1
230,1
111,6
Структура доходов от предоставления финансовых услуг по итогам за 2005 год представлена следующим образом: доля доходов от выплаты денег физическим лицам - 62,5 %, денежных переводов 11,4 %, приема коммунальных и иных платежей - 14,6 %, прочих услуг - 11,5 %.
Доходы от неосновной деятельности в 2005 году сохранятся на уровне 2004 года.
Превышение фактического уровня кредиторской задолженности за 2004 год в сравнении с запланированным в Плане развития Общества на 2005-2007 годы, утвержденным  постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года N№98 на 23,1 % вызвано ростом доходов будущих периодов в результате подписной кампании, вкладов физических лиц вследствие увеличения размеров заработной платы и пенсий, а также переводных операций внутри страны.

4) "Қазпочта" акционерлiк қоғам өткiзетiн, оның iшiнде: Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясына (бұдан әрi - Стратегия), мемлекеттiк және салалық бағдарламаларға сәйкес өткiзiлетiн iс-шаралар
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың анықтаушы ролiн ескере отырып почта-жинақ қызметтерiнiң бәсекелестiкке қабiлеттiгiн арттыру және қарқынды дамуын қамтамасыз ету үшiн, Қоғаммен келесi шаралар өткiзiлген болатын:
Ақпараттық технологиялар
Қазiргi кезде республиканың барлық аудандық және қалалық почталық байланыс тораптары компьютерлiк техникамен жарақталды. 2005 жылы жерсерiктiк терминалдар негiзiнде почта байланысын жаңғырту жобасының ұйымдастыру бойынша шаралар толық көлемде және Dialaw@y IP жерүстi жерсерiктiк станциясын Қоғамның 196 бөлiмшелерiнде қондыру және ұшыру бойынша шаралар аяқталды, электронды почтаға арналған жоғары жылдамдықтағы арна жұмыс iстейдi. Қоғамның бiрыңғай корпоративтiк ақпараттық желiсi салынды.
Сатып алынатын бағдарламалық қамсыздандыруға барлық лицензиялар алынды. Банктiк қызмет, почталық қызмет, логистика,  бюджеттi басқару және бас кiтапты қалыптастыру, құжат айналымы бойынша тексерiс, техникалық тапсырмалар дайындау және келiсу жүргiзiлдi. Қазiргi уақытта олар жүзеге асыру негiзiне алынды және енгiзуге тиiстi модульдер жеткiзу жүзеге асырылуда.
Клиенттер мен шоттар, есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша жүйенiң негiзi және негiзгi модульдер орнатылды. Сондай-ақ, ақпараттық ағынды толық бағалы бақылауға мүмкiндiк беретiн төлем жүйесiнде жаңартылған версиясына көшу жүзеге асырылды және төлемдердi Қоғамның құрылымдық бөлiмшелерiнiң iшiнде және одан тыс жүргiзуге аудиторлық бақылау жасауды қамтамасыз етедi.
2004 жылдың маусым айынан бастап орталық аппаратта "Бағалы қағаздар", "Валюталық рынок", "Негiзгi қаражаттар", "Әкiмшiлiк-шаруашылық қызмет", "Персональ", "Шарттарды жүргiзу", "Айырбастау пунктi" атты модульдердi енгiзу ұйымдастырылды. 2005 жылы оларды Қоғамның филиалдарында, оған қоса Астана филиалы "Астана почтамтында", Алматы филиалы "Алматы почтамтында" көбейту жүзеге асырылды. Сонымен қатар "Алматы қ. Почта тасымалдау бөлiмшесi" филиалында жазба хат-хабарлар цехтарында "Сұрыптау орталығы", халықаралық тiркелетiн жөнелтiмдер бойынша ЕМS жөнелтiмдерiн өңдеу модулi енгiзiлдi.
2005 жылдың бiрiншi жарты жылдығында "Негiзгi қаражаттар", "Әкiмшiлiк-шаруашылық қызмет" модульдерi пысықталды. Қазiргi уақытта автоматты байланыс КАSE-ге қатысты "Бағалы қағаздар" модулi пайдаланылуда, яғни бағалы қағаздар бойынша күнбе-күн мәмiле жасауға мүмкiндiк бередi.
"Депозиттер", "Халықтан төлемдер қабылдау", "Почталық аударымдар" сияқты мiндеттердi атқаратын "Бөлшек сауда бизнесi" атты модульдi тестiлеу жұмысы аяқталуда.
Телекоммуникациялар
Қоғам қысқа тарату мерзiмi мен ақпараттық қорғаудың жоғары дәрежесiмен интегралдық қызметтер көрсетуге мүмкiндiк беретiн автоматты ақпараттық-технологиялық желiсiн құрды.
оларды шағын және орташа бизнестiң бәсекелi ортасына беру үшiн профильдi емес функцияларын анықтауға
Қоғаммен көрсетiлетiн почталық, қаржылық және өзге қызметтерi почта туралы заңнамамен және уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен берiлген лицензиялармен бекiтiлген. Сондықтан Қоғаммен көрсетiлетiн қызмет түрлерiнiң iшiнде профильдi емес функциялар жоқ.

4) Мероприятия, проводимые акционерным обществом "Казпочта", в том числе:
в соответствии со Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, утвержденной  Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096 (далее - Стратегия), государственными и отраслевыми программами
Учитывая определяющую роль информационных и телекоммуникационных технологий для достижения динамичного развития и повышения конкурентоспособности почтово-сберегательных услуг, Обществом были проведены следующие мероприятия:
Информационные технологии
В настоящее время все районные и городские узлы почтовой связи республики оснащены компьютерной техникой. В 2005 году завершены мероприятия по проекту модернизации почтовой связи на основе спутниковых терминалов - в полном объеме установлены и запущены наземные cпутниковые станции Dialaw@y IP в 196 подразделениях Общества, функционирует высокоскоростной канал для электронной почты, построена единая корпоративная информационная сеть Общества.
Получены все лицензии на приобретаемое программное обеспечение. Проведены обследования, разработка и согласование технического задания по банковской деятельности, почтовой деятельности, логистике, управлению бюджетом и формированию главной книги, документообороту, которые в настоящее время взяты за основу реализации и по которым осуществляется поставка соответствующих модулей на внедрение.
Установлены ядро системы и основных модулей по клиентам и счетам, по расчетно-кассовому обслуживанию. Кроме того, был осуществлен переход на обновленную версию в платежной системе, которая позволяет полноценно отслеживать информационные потоки и обеспечивает аудиторский след проведения платежей как внутри структурных подразделений Общества, так и за его пределами.
С июня 2004 года было организовано внедрение модулей "Ценные бумаги", "Валютный рынок", "Основные средства", "Административно-хозяйственная деятельность", "Персонал", "Ведение договоров", "Обменный пункт", которые внедрены в центральном аппарате. В 2005 году осуществлено их тиражирование в филиалах Общества, включая Астанинский филиал "Астанинский почтамт", Алматинский филиал "Алматинский почтамт". Кроме того, в филиале "Отделение перевозки почты г. Алматы" внедрен модуль "Сортировочный центр" в цехах письменной корреспонденции, обработки EMS отправлений по международным регистрируемым отправлениям.
В первом полугодии 2005 года также были доработаны модули "Основные средства", "Административно-хозяйственная деятельность". В настоящее время эксплуатируется модуль "Ценные бумаги" в части автоматической связи с КАSE, что позволяет совершать сделки  по ценным бумагам день в день.
Завершаются работы по тестированию модуля "Розничный бизнес", включающий задачи - "Депозиты", "Прием платежей от населения", "Почтовые переводы".
Телекоммуникации
Обществом создана автоматизированная информационно-технологическая сеть, позволяющая предоставлять интегрированные услуги с малыми сроками их передачи и высокой степенью информационной защиты.
по выявлению непрофильных функций для передачи их в конкурентную среду малого и среднего бизнеса
Пpeдоставляемые Обществом почтовые, финансовые и иные услуги закреплены законодательством о почте и лицензиями, выданными уполномоченными государственными органами. Таким образом, в числе осуществляемых Обществом видов деятельности непрофильные функции отсутствуют.

5) Дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспары, 2006 жылды атап көрсету
2006 жылы Қоғам қызметтерiнiң маңызды көрсеткiштерi мыналар: Жоспарланып отырған жиынтық табыстарының деңгейi 9673,1 млн. теңгенi құрайды, 2005 жылмен салыстырғанда 16%, почталық қызметтерден табыстардың өсуi нәтижесiнде 11,9%, қаржылық қызметтерден - 21,6% жоғары. 9483,0 млн. теңге сомасында жиынтық шығындары жоспарланып отыр, 2005 жылмен салыстырғанда 16% өсуiне байланысты. Таза табыс 190,1 млн. теңгенi құрайды, бұл 2005 жылғы көрсеткiшпен салыстырғанда 10,3% артық.
Мақсаттары мен мiндеттерi
Қоғамның қарқынды дамуын қамтамасыз ету үшiн почта-жинақ қызметтерi рыногында осы Жоспарда жақын болашаққа негiзгi мақсат пен мiндеттер анықталды.
Қоғамның алдағы үш жылға қойған мақсаты болып жоғары сапалы деңгейде ұсынылатын, почта-жинақ қызметтерiне еркiн қолжетiмдiлiктi қамтамасыз ету мүмкiндiгi бар, аймақтық инфрақұрылымды дамыту табылады.
Алға қойған мақсаттарға жету үшiн мынадай мiндеттердi орындау қажет:
қоғамның материалдық-техникалық базасын жаңғырту және жаңаша технологияларды енгiзу;
почта-жинақ қызметтерiн көрсету сапасын көтеру;
көрсетiлетiн қызмет спектрiн кеңейту және жаңаша банктiк өнiмдер мен Интернет-бағдарлы қызметтердi енгiзу үшiн технологиялық базаны құру;
почта-жинақ қызметтерiн дамыту үшiн қаржы механизмдерiн қалыптастыру;
жаңаша басқару технологияларын енгiзу.
Осыған байланысты 2006 жылы негiзгi мақсат почталық байланыс бөлiмшелерiн оларды күрделi жайластыру арқылы бөлшек сауда желiлерiн жетiлдiруге, техникалық бекемдеуге және почталық, компьютерлiк және банктiк құрал-жабдықтармен жарақтауға бағытталды.
Осыған байланысты мынадай мiндеттердi шешу жоспарланды:
Қалалық, аудандық және ауылдық деңгейлерде аймақтық желiлердi дамытуға қаржы көздерiн жұмылдыру;
Жаңадан жайластырған почталық байланыс бөлiмшелерiнде көрсетiлетiн қызмет түрлерiн кеңейту;
Почталық-жинақ қызметтерiн көрсету сапасын көтеру.
Шетелдiк ұйымдармен және почталық әкiмшiлiктермен халықаралық бiрлестiк саласында Қоғаммен бiрыңғай почта аумағын сақтау және дамыту, сала қызметкерлерiн оқыту үшiн Әлемдiк почта ұйымының органдарымен, аймақтық почта ұйымдарымен, шетелдiк почта әкiмшiлiктерiмен ынтымақтастықты дамыту, сонымен қатар почта жөнелтiлiмдерiн жөнелтудiң бақылау мерзiмдерiн сақтау жұмыстарын жүргiзу жалғастырылатын болады.
Сондай-ақ, мiндетте "Жедел аударымдар" тестiлендi және "Лездiк аударымдар" атты көмекшi мiндет қабылданды, таяуда Алматы-Астана бағытында жiберу жоспарланып отыр.
Алға қойған міндеттерге жету жолдарын таңдау
Жаңғыртуды жүзеге асыру және материалдық-техникалық базаны жаңарту, жаңаша басқару технологияларын енгізу үшін 2006-2008 жылдарда Қоғам инвестицияларды күрделі және ақпараттық-техникалық жайластыру деңгейі бойынша сапалы негізде почта-жинақ қызметтерінің стандартты тізілімін беруге мүмкіндік беретін, аймақтық инфрақұрылымды дамытуға бағыттауды жоспарлап отыр.
Почта байланысын пайдалану көрсеткіштерін жақсартуға, оған қоса өңірлік желілер мен магистральдық маршруттарды оңтайландыруды қарастыратын, почта жөнелтімдерін жеткізу жиілігі мен мерзімдерін өсіруге бағытталған іс-шаралардың артықшылығы анықталды.
Алға қойған мақсаттарға жетiстiкпен жету үшiн жақын болашақта көрсетiлетiн қызметтер спектрiнiң кеңеюiне, олардың жаңа түрлерiн енгiзуге, сонымен қатар:
ЕМS Каzpost курьерлiк қызметiн дамыту және халықаралық почта саласында әлемнiң iрi почта әкiмшiлiктерiмен ынтымақтастық;
тапсырыстар бойынша сәлемдемелiк сауда жүйесiнiң шеңберiнде сервистiк қызметтердi ұсына отырып "Почтамен-Тауарлар" каталогтары арқылы, сонымен қатар Интернет арқылы почталық сауданы ұйымдастыру және дамыту;
халықтың тұрғын үй құрылыс жинақтарын тарту және тұтынушылық несие беру жөнiндегi агенттiк қызметтердi дамыту;
трансфер-агенттiк қызметтер ұсыну;
шарттарды бекiтуге салымшыларды тарту және зейнетақы жинақтары туралы хабарламаларды жеткiзу бойынша зейнетақы қорларына агенттiк қызметтер көрсету аясын кеңейту;
2006 жылы өзiне меншiктi банкоматтар желiлерi мен РОS-терминалдар базасында почталық төлем карточкаларын шығару және қызмет көрсету жаңа, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар үшiн құнды қағаздар бойынша мәмiлелердi тiркеу пункттерiн ашу арқылы трансфер-агенттiк қызметтердi дамыту сияқты жоғары технологиялық қызметтердi өсiруге ерекше назар аударылатын болады.
"Қазпочта" акционерлiк қоғам жоспарлаған Стратегияны, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар
Қазақстанның индустриалды-инновациялық дамуына жәрдемдесу үшiн Қоғаммен 2006-2008 жылдарда бiрыңғай ақпараттық кеңiстiкке қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн және технологиялық дамудың базалық платформасы ретiнде қызмет ететiн технологиялық процестердi жаңғырту және автоматтандыру процесiн жалғастыру жоспарланып отыр. Негiзгi iс-шаралар ретiнде мыналар анықталды:
корпоративтiк ақпараттық жүйенi енгiзудi аяқтау;
Қоғамның почталық байланыс бөлiмшелерiнiң бөлшек сауда желiлерiн жетiлдiру;
Қоғамның материалдық-техникалық базасын жаңғыртуды жүзеге асыру;
жоғары технологиялық қызметтердi енгiзу үшiн техникалық және әдiстемелiк негiздер құру.
Селолық аумақтарды дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын жетiстiкпен iске асыру мақсатында Қоғаммен жаңаша жабдықтарды енгiзу және өндiрiстiк технологияларды жаңарту жоспарланып отыр, бұл қала мен ауыл арасындағы әлеуметтi маңызды қызметтерге қол жеткiзудi қамтамасыз ету деңгейi бойынша айырмашылықты қысқартуға мүмкiндiк бередi.
Банктiк қызметтердiң, әсiресе селолық жерлерде тұратын халыққа еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз ету мақсатында, Қоғам қаржылық қызметтердiң барлық спектрiн, несиелеудi қоса отырып жүзеге асыруға кеңейтiлген банктiк лицензия алу үшiн жұмыс жүргiзетiн болады. Сонымен қатар салымдық өнiмдердi несиелiк және сақтандырумен қосу арқылы депозиттiк қызмет ассортиментiн кеңейту жоспарланып отыр. Сондай-ақ, банктiк ресурстар мен қызметтерге, сонымен қатар билiк органдарымен әртүрлi деңгейлерде құрылатын, халықты шағын несиелеу қорларына және шағын бизнес субъектiлерiне қосу арқылы агенттiк қызметтер саласында Қоғамның қызметiн белсендiру жоспарлануда.
Ұлттық банкаралық төлем карточкалары жүйесiн дамытудың мемлекеттiк Бағдарламасы шеңберiнде Қоғам микропроцессорлық карточкаларды шығаруды жүзеге асыруды және олардың базасында есеп айырысудың бiрыңғай қолма-қол ақшасыз бөлшек төлем жүйесiн құруды жоспарлап отыр. 2005 жылы қалалық жерлерде орнатылған 42 банкомат және 1526 РОS-терминал базасында аудандар мен iрi селолар деңгейiнде микропроцессорлық карточкалар шығару арқылы ақшалай төлеу жүйесi қызмет көрсете бастады. 2006 жылы банкоматтар мен РОS-терминалдар желiлерiнiң базасында бөлшек банк қызметтерiн қолма-қол ақшасыз төлеу механизмi енгiзiлетiн болады. Бұл жалақы, зейнетақы және әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу механизмiн жетiлдiруге, коммуналдық төлемдердi жинау, көлiк және байланыс қызметтерiн төлеу процесiн оңтайландыруға; қолма-қол ақшаның эмиссиясына шығындардың қысқаруына әкелетiн бюджеттiк (салықтық, кедендiк) және басқа да мiндеттi жиындарды қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асыруға жол ашады. "Электронды үкiмет" құру жөнiндегi мемлекеттiк жобаны iске асыру үшiн жаңаша телекоммуникациялық және ақпараттық технологияларды енгiзу жолымен Қоғамның аймақтық желiсiн жетiлдiру жоспарланып отыр. Почталық байланыс бөлiмшелерiнiң бөлшек сауда желiлерi арқылы "электронды үкiмет" жүйесiне қол жеткiзу құқықтық-кеңес беру қызметiнiң деңгейiнде халық пен мемлекеттiк органдардың адрестiк өзара қарым-қатынасымен қатар олардың төлемiн де қамтамасыз ететiн, ақпараттық арнаның жұмыс iстеуiн болжамдайды. Мысалы, ең алдымен халықтың ақпараттық ресурстарға және оларға виртуальды қызмет көрсету арқылы министрлiктер мен ведомстволардың қызметтерiне қол жеткiзудi болжамдайды, яғни бұл әр автоматтандырылған почталық байланыс бөлiмшелерiнде мемлекетпен көрсетiлетiн, әлеуметтiк маңызы зор қызметкерге уақтылы қол жеткiзудi жөнге келтiруге мүмкiндiк туғызады.
Ұлттық бағалы қағаздар рыногының техникалық инфрақұрылымын дамыту және оларды халыққа таратуға көмектесу үшiн Қоғамның аймақтық желiсiнiң базасында трансфер-агенттiк қызметтi дамыту бойынша шаралар өткiзiледi. Бұл сұлба тұрғындардың ақша қаражаттарын нақты субъектiлер мен дамыту бағдарламаларын қаржыландыруға тартуға мүмкiндiк бередi. Клиенттердi тарту мен бекiтуге, ұзақ мерзiмдi өзара тиiмдi ынтымақтастық жүйесiнiң құрылуына алдыңғы қатарлы ақпараттық технологияларды қолдану, клиенттің қаржысын сенiмдi басқару, қаржы рыноктарында жеке операцияларды қолдау бағдарламаларын дамытуға ықпалын тигiзедi. Қоғамның бөлiмшелерiнiң кең желiсi негiзiнде Қазақстанның қалалары мен аудандарында бағалы қағаздар рыногында әрекет ететiн әртүрлi қаржы институттары және олардың клиенттерi арасында құжаттарды қабылдап-тапсыруды жүзеге асыратын пункттер, сондай-ақ жеке тұлғаларға бағалы қағаздармен жекеменшiк құқықтарын тапсыру мәмiлесiн жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн сату-сатып алу пункттерi ашылатын болады.
Интернет-бағытты қызметтердi дамыту шеңберiнде филателистiк өнiмдi тарату жобалары, "Интернет-жазылу" және алдағы уақыттарда Интернет арқылы тауарларды каталогтар бойынша сату жобасы енгiзiлетiн болады.
Жоспарланып отырған шаралар почта-жинақ қызметтерiнiң бәсекелестiкке қабiлеттiгiн арттырады және Қоғамның әрi қарай тиiмдi және тұрақты дамуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
оларды шағын және орташа бизнестiң бәсекелi ортасына беру үшiн профильдi емес функцияларын анықтау
Ұлттық почта операторы ретiнде Қоғаммен көрсетiлетiн почталық, қаржылық және агенттiк қызметтердiң барлық түрлерi заңнамамен қарастырылған және уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен белгiленген тәртiпте келiсiлген. Шағын және орташа бизнестiң бәсекелi ортасына беру үшiн профильдi емес функциялар жоқ.
Өнiмнiң өндiрiсiн (табиғи және ақшалай көрсетiлген жұмыстар, қызметтер) дамыту серпiнi

5) План развития на 2006-2008 годы,
с выделением 2006 года
Важнейшими показателями деятельности Общества в 2006 году являются следующие. Планируемый уровень совокупных доходов составит 9 673,1 млн. тенге, что выше 2005 года на 16,0 % в результате роста дохода от почтовых услуг на 11,9 %, от финансовых услуг на 21,6 %. Совокупные расходы планируются в сумме 9 483,0 млн. тенге с ростом в 16,0 % по сравнению с 2005 годом. Чистый доход составит 190,1 млн. тенге, что превышает показатель 2005 года на 10,3 %.
Цели и задачи
Для обеспечения динамичного развития Общества на рынке почтово-сберегательных услуг в настоящем Плане определены цель и ключевые задачи на ближайшую перспективу.
Целью Общества на ближайшие три года является развитие и модернизация региональной инфраструктуры, способной обеспечить свободный доступ к почтово-сберегательным услугам, предоставляемым на повышенном качественном уровне.
Для достижения поставленной цели необходимо решение следующих задач:
совершенствование материально-технической базы Общества и внедрение современных технологий;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг;
расширение спектра оказываемых услуг и создание технологической базы для внедрения современных банковских продуктов и Интернет-ориентированных услуг;
формирование финансовых механизмов для развития почтово- сберегательных услуг;
внедрение современных технологий управления.
В 2006 году основная цель направлена на усовершенствование розничной сети отделений почтовой связи путем их капитального обустройства, технической укрепленности и оснащения почтовым, компьютерным и банковским оборудованием.
Это предполагает решение следующих задач:
мобилизация источников финансирования на развитие региональной сети на городском, районном и сельском уровнях;
расширить спектр оказываемых услуг во вновь обустроенных отделениях почтовой связи;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг.
В области развития международного сотрудничества с зарубежными организациями и почтовыми администрациями Обществом будет продолжено сотрудничество с органами Всемирного почтового союза, региональными почтовыми союзами и иностранными почтовыми администрациями для сохранения и развития единой почтовой территории, а также соблюдения контрольных сроков прохождения почтовых отправлений.
Кроме того, в задаче "Почтовые переводы" протестирована и принята подзадача "Срочные переводы", которые планируется запустить в направлении Алматы-Астана в ближайшее время.
Выбор путей достижения поставленных задач
Для осуществления модернизации и обновления материально-технической базы, внедрения современных технологий в 2006-2008 годах Обществом планируется направить инвестиции на развитие региональной инфраструктуры, позволяющей по уровню капитального и информационно-технического обустройства предоставлять стандартный перечень почтово-сберегательных услуг на качественной основе.
Приоритетными определены мероприятия, направленные на улучшение показателей эксплуатации почтовой связи, включая увеличение частоты и сроков доставки почтовых отправлений, которые предусматривают оптимизацию региональной сети и магистральных маршрутов.
Успешному достижению поставленных целей будет содействовать расширение спектра оказываемых услуг путем внедрения новых их видов, в том числе:
развитие курьерской службы EMS Kazpost и сотрудничество с крупнейшими почтовыми администрациями мира в области международной ускоренной почты;
организация и развитие почтовой торговли по каталогам "Товары - Почтой" с предоставлением сервисных услуг в рамках системы посылочной торговли по заказам, в том числе через Интернет;
развитие агентских услуг по привлечению жилищных строительных сбережений населения и потребительского кредитования;
расширение сферы оказания агентских услуг страховым организациям, банкам и пенсионным фондам по заключению договоров, предоставлению кредитов, доставке извещений о пенсионных накоплениях.
Особое внимание в 2006 году будет уделено наращиванию новых высокотехнологических услуг, таких как выпуск и обслуживание почтовой платежной карточки на базе собственной сети банкоматов и POS-терминалов, а также развитие трансфер-агентских услуг путем создания пунктов регистрации сделок по ценным бумагам для физических и юридических лиц.
Мероприятия, планируемые акционерным
обществом "Казпочта" по: реализации Стратегии,
государственных и отраслевых программ
Для содействия индустриально-инновационному развитию эконом ң Казахстана Обществом в 2006-2008 годах планируется продолжить процесс модернизации и автоматизации технологических процессов, которые обеспечат доступ к единому информационному пространству и послужат базовой платформой технологического развития. В качестве основных мероприятий определены следующие:
завершение внедрения корпоративной информационной системы;
усовершенствование розничной сети почтовых отделений с в я Общества;
осуществление модернизации материально-технической базы Обществ.
создание технической основы для внедрения высокотехнологичных услуг.
В целях содействия успешной реализации государственной программ, развития сельских территорий Обществом планируется внедрить современное оборудование и обновить производственные технологии, что позволит сократить разрыв по уровню обеспечения доступа к социально значимым услугам между городом и селом.
В целях обеспечения расширения охвата банковскими услугами особенно населению, проживающему в сельской местности, Обществом будет проводиться работа по расширению ассортимента финансовых услуг. Кроме того, планируется активизировать деятельность Общества в сфере расширения спектра агентских услуг путем подключения к другим банковским услугам, а также к услугам фондов микрокредитования населения и субъектов малого бизнеса.
В рамках, государственной Программы развития Национальной межбанковской системы платежных карточек Обществом планируется осуществить выпуск микропроцессорных карточек и на их базе создать единую безналичную розничную платежную систему. На базе установленных в 2005 году в городской местности 42 банкоматов и 1 526 POS-терминалов на уровне районов и крупных сел начала функционировать система денежных выплат посредством выпуска микропроцессорной карточки. В 2006 году будет внедрен механизм безналичной оплаты розничных банковских услуг на базе сети банкоматов и POS-терминалов. Это позволит усовершенствовать механизм выплаты заработной платы, пенсий и социальных пособий; оптимизировать процесс сбора коммунальных платежей, оплаты услуг транспорта и связи; осуществление бюджетных (налоговых, таможенных) и иных обязательных сборов в безналичной форме, что повлечет сокращение расходов на эмиссию наличных денег.
Для реализации государственного проекта по созданию "электронного правительства" планируется усовершенствовать региональную сеть Общества путем внедрения современных телекоммуникационных и информационных технологий. Доступ к системе "электронное правительство" посредством розничной сети отделений почтовой связи предполагает функционирование информационного канала, обеспечивающего не только адресное взаимодействие населения и государственных органов на уровне консультационно-правовых услуг, но и их оплату. Так, в первую очередь, предполагается осуществить доступ населения к информационным ресурсам и услугам министерств и ведомств путем их виртуального обслуживания, что позволит наладить своевременный доступ к социально значимым услугам, предоставляемым государством, в каждом автоматизированном отделении почтовой связи.
Для развития технической инфраструктуры национального рынка ценных бумаг и содействия их распространению среди населения будут проведены мероприятия по развитию трансфер-агентской деятельности на базе региональной сети Общества. Данная схема позволит вовлечь денежные средства населения в инвестирование реальных субъектов и программ развития. Привлечению и закреплению клиентов, созданию системы долгосрочного взаимовыгодного партнерства будет способствовать развитие программ поддержки индивидуальных операций на финансовых рынках, доверительное управление средствами клиента, использование передовых информационных технологий. На основе широкой сети отделений Общества в областных центрах, районах и городах Казахстана будут открыты пункты, осуществляющие прием-передачу документов между различными финансовыми институтами, действующими на рынке ценных бумаг, и их клиентами, а также пункты покупки-продажи ценных бумаг, которые позволят физическим лицам осуществлять сделки передачи прав собственности с ценными бумагами.
В рамках развития Интернет-ориентированных услуг будут внедрены проекты реализации филателистической продукции, "Интернет-подписка" и в дальнейшем проект продажи товаров по каталогам через Интернет.
Намеченные мероприятия позволят повысить конкурентоспособность почтово-сберегательных услуг и обеспечить дальнейшее эффективное и устойчивое развитие Общества.
Выявлению непрофильных функций для передачи их
в конкурентную среду малого и среднего бизнеса
Все виды почтовых, финансовых и агентских услуг, оказываемых Обществом, как Национальным оператором почты, предусмотрены законодательством и согласованы в установленном порядке с уполномоченными государственными органами. Непрофильные функции для передачи в конкурентную среду малого и среднего бизнеса отсутствуют.
Динамика развития производства продукции
(работ, услуг в натуральном и денежном выражении)

2006-2008 жылдары почталық қызмет саласында мына нәтижелерге жету жоспарланып отыр: шығыс жазбаша хат-хабардың көлемiн 36,5 млн. бiрлiкке дейiн көбейтудi немесе 2005 жылдың деңгейiне қатысты 9,0%-ға жоғары, мерзiмдi басылымдарды жеткiзу көлемi 194,0 млн. бiрлiкке дейiн немесе 17,6%, қабылданған сәлемдемелердiң көлемiн 1,57 млн. бiрлiкке дейiн немесе 3,3%. 2008 жылы қабылданған жедел почта жөнелтiмдерiнiң санын 390 мың бiрлiкке дейiн көтеру немесе 2005 жылдың күтiлетiн деңгейiнен 8,3% жоғары.
Қаржылық және агенттiк қызметтер саласында 2005 жылғы күтiлетiн деңгейге қатысты 2008 жылы келесi көрсеткiштерге жету жоспарлануда: почталық ақша аударымдарының санын 8,9%-ға өсуiн қамтамасыз ете отырып, 0,98 млн. бiрлiкке жеткiзу, зейнетақы мен жәрдемақы төлеу санын 23,7 млн. бiрлiкке дейiнгi деңгейге немесе 12,9%-ға көбейту. Коммуналдық және салық төлемдерiн қабылдауды 2008 жылы 2005 жылмен салыстырғанда 57,1%-ға, жалақы төлеудi сәйкесiнше, 33,4%-ға, ақша мен құндылықтарды инкассациялауды - 5,9% көтеру жоспарлануда.
4-кесте
Көрсетілетін негізгі қызметтер бойынша көрсеткіштердің
2005-2007 жылдарға арналған болжамы
Р/с
N
Көрсеткіш-
тің атауы
Өлшем бір-
лігі
2004 жылғы есеп
2005 жылғы баға-
лау
2006 жылға болжам
2007 жылға болжам
2008 жылға болжам

В 2006-2008 годах по услугам почтовой связи планируется достичь следующих результатов: обеспечить относительно ожидаемого уровня 2005 года увеличение объема исходящей письменной корреспонденции 36,5 млн. единиц или на 9,0 %, объема доставки периодических изданий до 194,0 млн. единиц или на 17,6 %, объема принимаемых посылок до 1,57 млн. единиц или на 3,3 %. Количество принятых отправлений ускорены, почты в 2008 году планируется увеличить до 390 тысяч единиц или на 8,3 % выше ожидаемого уровня 2005 года.
В сфере финансовых и агентских услуг в 2008 году планируется достичь относительно ожидаемого уровня 2005 года следующих показателе, количество почтовых переводов денег довести до уровня 0,98 млн. единиц обеспечив рост на 8,9 %, количество выплат пенсий и пособий увеличить до уровня 23,7 млн. единиц или на 12,9%. Прием коммунальных и налоговых платежей планируется увеличить на 57,1 % относительно планируемого уровня 2005 года, выплату заработной платы - на 33,4 %, инкассацию денег и ценностей - на 5,9 %.
Таблица 4
Прогноз показателей по основным оказываемым
услугам на 2006-2008 годы
№N п/п
Наимено-
вание показателя
Ед. изм.
2004г.
отчет
2005г оценка
2006г.
прог-
ноз
2007г.прог-
ноз
2008г.прог-
ноз

еңбекақы төлеуден түскен аударымдар - 572,1 млн. теңге;
үстеме шығындар - 1247,2 млн. теңге;
басқа шығындар - 582,2 млн. теңге.
Кезең шығындары - 2384,1 млн. теңге.
Негiзгi емес қызметпен байланысты шығындар - 182,8 млн.теңге. 2006 жылы таза табыс өсiмi алдыңғы жылмен салыстырғанда 10,3%, 2007 жылы - 21,0% көлемiнде жоспарланып отыр. Қоғамның жарғылық капиталын толтыруға арналған республикалық бюджет қаражатының игерiлуi аяқталуы бойынша 2007 жылмен салыстырғанда таза табыс 2008 жылы 30,5% өсiп, 300,1 млн. теңгенi құрайды.
Күрделi салымдардың көлемi
Қоғам күрделi салымдарды мынадай мақсаттарға жұмсауды жоспарлап отыр:
6-кесте

отчисления от оплаты труда - 572,1 млн. тенге;
накладные расходы - 1 247,2 млн. тенге;
прочие расходы - 582,2 млн. тенге.
Расходы периода - 2 384,1 млн. тенге.
Расходы, связанные с неосновной деятельностью - 182,8 млн. тенге.
Рост чистого дохода в 2006 году планируется в размере 10,3 % к уровню предыдущего года, в 2007 году - 21,0 %. По завершению освоения средств республиканского бюджета на пополнение уставного капитала Общества чистый доход в 2008 году возрастет на 30,5 % по сравнению с 2007 годом и составит 300,1 млн. тенге.
Объем капитальных инвестиций
Капитальные вложения Общество планирует направлять на следующие цели (таблица 6).
Таблица 6
План капитальных вложений

0,31
0,33
0,45
Жиыны:
4,84
1,70
2,69
0,45
Қоғамның ең аз қажеттi инфрақұрылымын қайта жаңғырту үшiн:
объектiлерге күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзу және кассалық тораптарды техникалық нығайту;
автокөлiк парктерiн және почта вагондарын жаңарту;
почта байланыс бөлiмшелерi үшiн ғимараттар салу және сатып алу;
компьютерлiк жабдықтар сатып алу;
почталық байланыс бөлiмшелерiн жиhазбен жабдықтау;
кассалық техникалар мен банк жабдықтарын сатып алу;
автоматты өрт сөндiру жүйесiн сатып алу және орнату.
Өзіндік құнның құрылымы
Көрсетiлген қызметтiң өзiндiк құн (7 кесте) құрылымында үлкен үлестi 2006 жылы тiкелей өндiрiстiк шығындар (шамамен 73,3 %) құрайды. Өндiрiстiк үстеме шығындар 18,2% жоғары, негiзгi қызмет көрсетулер бойынша басқа да қызметтер - 8,5% құрайды.
2005 жылы көрсетiлетiн қызметтердiң өзiндiк құндарының өсуi 2004 жылмен салыстырғанда көбiнесе жалақының төмен болуынан және пайдалану материалдарын тұтынудың өсу салдарынан болып отыр.
2008 жылы көрсетiлетiн қызметтердiң өзiндiк құны 2006-2008 жылдары жаңадан сатып алынатын жабдықтарға амортизациялық аударымдардың өсуi, дұрыс жағдайда сатып алынатын негiзгi құралдарды күтуге жұмсалатын шығындардың өсуi нәтижесiнде, 2005 жылдың көрсеткiштерiмен салыстырғанда 2406,8 млн. теңгеге (немесе 41,4%) өседi.
7-кесте
Көрсетілген қызметтің өзіндік құнының құрылымы
(млн.теңге)
Р/с
N
Баптардың атауы
2004 жыл
2005 жыл
2006 жыл
2007 жыл
2008 жыл
1
Көрсетілген қызметтің өзіндік құны
Барлығы:
оның ішінде:

0,31
0,33
0,45
Итого:
4,84
1,70
2,69
0,45
Для воссоздания необходимой инфраструктуры Общества планируется:
проведение капитального ремонта объектов и технической укрепленности кассовых узлов;
обновление автотранспортного парка и парка почтовых вагонов;
строительство и приобретение зданий для отделений почтовой связи;
приобретение компьютерного оборудования;
оснащение почтовых отделений связи мебелью;
приобретение кассовой техники и банковского оборудования;
приобретение и установка систем автоматического пожаротушения.
Структура себестоимости
В структуре себестоимости предоставленных услуг (таблица 7) в 2006 году наибольшую долю составят прямые производственные расходы (около 73,3 %). Накладные производственные расходы составят свыше 18,2 %, прочие расходы по основным услугам - 8,5 %.
Рост себестоимости предоставляемых услуг в 2005 году по отношению к 2004 году на 27,9 % обусловлен, в основном, повышением минимальной заработной платы и увеличением потребления эксплуатационных материалов. вызванным ростом производственных показателей.
В 2008 году себестоимость оказываемых услуг возрастет на 2 406,8 млн. тенге (или 41,4 %) относительно показателя 2005 года в результате увеличения амортизационных отчислений на вновь закупаемое оборудование в 2006 - 2008 годах, ростом расходов на поддержание закупаемых основных средств в исправном состоянии, а также ростом расходов на оплату труда персонала.
Таблица 7
Структура себестоимости предоставленных услуг
(млн. тенге)
N№ п/п
Наименование статей
2004г.
2005г.
2006 г.
2007 г.
2008г.
1
Себестоимость предоставленных услуг всего:

4546,0
5813,9
6855,1
7478,0
8220,7
1.1
тікелей шығындар
3082,3
4336,2
5025,8
5590,1
6274,9
1.2
үстеме шығындар
895,1
991,0
1247,2
1297,0
1336,0
1.3
негізгі қызметтер бойынша басқа да шығындар
568,6
486,7
582,1
590,9
609,8
Қоршаған ортаны қорғау және еңбектiң қауiпсiздiк техникасын сақтау жөнiндегi iс-шаралар
Қоғам жүргiзiп отырған қоршаған ортаны қорғауға бағытталған саясат мынадай iс-шараларды жүзеге асыруды қарастырады: технологиялық құрал-жабдықтарды жаңарту, техникалық жағынан оңдалған көлiк құралдарын пайдалану, сүзбелер мен катализаторлар   орнату. Пайдаланымдағы технологиялардың, жабдықтардың және автокөлiк құралдарының қоршаған ортаға жағымсыз әсерiн азайту бекiтiлген экологиялық стандарттарды сақтауға мүмкiндiк бередi.
Қоғам дұрыс және қауiпсiз еңбек жағдайларынан тұратын қауiпсiздiк пен еңбектi қорғауды ұйымдастыратын механизмдi құруға, апаттар мен жарақаттардан уақтылы сақтандыруға, сонымен қатар мамандарды еңбек қорғау ережелерi мен нормаларына үйретуге, өндiрiсте еңбекке жарамдылықты жоғалтқан жағдайда келтiрiлген залалды өтеуге ерекше назар аударады.

4546,0
5813,9
6855,1
7478,0
8220,7
1.1
прямые расходы
3082,3
4336,2
5025,8
5590,1
6274,9
1.2
накладные
расходы
895,1
991,0
1247,2
1297,0
1336,0
1.3
прочие расходы
по основным
услугам
568,6
486,7
582,1
590,9
609,8
Мероприятия по охране окружающей среды,
соблюдению техники безопасности труда
Проводимая Обществом политика, направленная на охрану окружающей среды, предусматривает реализацию следующих мероприятий: обновление технологического оборудования, использование транспортных средств в технически исправном состоянии, установка фильтров и катализаторов. Снижение негативного воздействия используемых технологий, оборудования и автотранспортных средств на окружающую среду позволит соблюдать установленные экологические стандарты.
Особое внимание Общество уделяет вопросам организации безопасности и охраны труда, которые включают создание здоровых и безопасных условий труда, своевременное предупреждение аварий и травматизма, а также обучение специалистов правилам и нормам охраны труда, возмещение ущерба при потере трудоспособности на производстве.

2006-2008 жылдары Қоғамның жұмысшы персоналы мен өндiрiстiк объектiлерiнiң кешендi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында арнайы киiмдермен, аяқ киiммен, жеке қорғаныс құралдарымен және қауiпсiздiктiң техникалық құралдарымен жабдықтау, оған қоса сигнализация жүйесiмен, өртке қарсы қауiпсiздiк құралдары мен керек-жарақтары, автоматты түрде өрт сөндiру, сондай-ақ, қауiпсiздiк, еңбектi қорғау ережелерiн және басқа құралдарды насихаттау мақсатында көрнекi үгiт материалдарын сатып алу жоспарланып отыр.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1995 жылғы 17 тамыздағы N 94 қаулысымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк мекемелерiнiң және екiншi деңгейлi банктердiң ғимараттарында касса тораптарын жобалауға және орнатуға байланысты техникалық талаптар туралы Нұсқауға және Қазақстан Республикасының Iшкi Iстер министрлiгiнiң 1994 жылғы 28 маусымдағы N 7 Күзетiлетiн объектiлердi техникалық нығайту және сигнализация орнату жөнiндегi бiрыңғай талаптарға сәйкес Қоғамның касса тораптарын техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жөнiнде негiзгi бағыттар анықталған. 2001-2005 жылдары 1125 объектi техника қауiпсiздiгi мен өрт қауiпсiздiгi құралдарымен жабдықталды. 2006 жылы Қоғамның 11 филиалын автоматты өрт сөндiру құралдарымен жабдықтау жоспарланып отыр.
Бағалық және тарифтiк саясат және оның негiздемесi
Қоғамның тарифтiк саясаты Қоғамның қолайлы тиiмдiлiк деңгейiн қамтамасыз ететiн және рыноктың аймақтық ерекшелiктерiн, клиенттердiң типтерiн, қызметтер мен өнiмдердiң түрлерiн ескеретiн баға белгiлеудiң оңтайлы стратегиясын құруға бағытталған.
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу жөнiндегi агенттiгiнiң 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 16-ОД бұйрығымен Қоғам жалпы қолжетерлiк почталық байланыс қызметтерi бойынша Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiзiмiнiң Республикалық бөлiмiне енгiзiлдi. Осыған орай, аталмыш Агенттiк жалпы қолжетерлiк почталық байланыс қызметтерi бойынша Қоғам қызметiне бақылау және реттеу жұмыстарын жүргiзетiн уәкiлеттi орган болып табылады.
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi "Табиғи монополиялар туралы" Заңының  7-бабы  7-1) тармақшасына сәйкес ТМРА 2005 жылғы 12 қыркүйектегi N 265-ОД  бұйрығымен  бекiтiлген, жалпы қолжетерлiк почта қызметiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiмен табыстарды, шығындарды және тартылған активтердi бөлектеп есеп жүргiзу Ережелерiне сәйкес көрсетiлетiн қызметтер бойынша табыстарды, шығындарды және тартылған активтердi бөлектеп есеп жүргiзу әдiстемесiн дайындау жоспарланып отыр.
Қызмет көрсетулер түрi бойынша шығындарды бөлектеп есептеу әдiстемесiн енгiзу мақсаты болып:
шаруашылық қызметiн тиiмдi жүргiзу, тарифтердiң әрi қарай есеп-қисабы және басқармалық шешiмдер қабылдау үшiн қызмет көрсетулердiң нақты өзiндiк құнын есептеу;
бiр қызмет көрсетулердi екiншi қызмет көрсетулер есебiнен көлденең қаржыландыру мүмкiндiгiн жою;
реттеу мақсаттарында шығындарды тiркеудiң айқын жүйесi.
Бұл әдiстеме қызмет көрсетулердi техникалық және сапа нормаларын сақтай отырып, ең аз көлемдi шығындармен жүзеге асыруға, барлық операциялық шығындар мен технологиялық құрал-жабдықтарды тиiмдi пайдаланумен байланысты шығындарды жабуға мүмкiндiк бередi.
Қажеттi тиiмдiлiк нормасымен қамтамасыз ету үшiн тартылған активтердiң реттелетiн базасына пайда мөлшерлемесiн есептеу жүзеге асырылатын болады.

В 2006 - 2008 годах в целях обеспечения комплекса безопасности рабочего персонала и производственных объектов Общества планируется обеспечение спецодеждой, спецобувью, средствами индивидуальной защиты и оснащение техническими средствами безопасности, включая системы сигнализации, средств и инвентаря по противопожарной безопасности, автоматического пожаротушения, кроме того приобретения наглядной агитации в целях пропаганды правил безопасности и охраны труда и другие средства.
В соответствии с Инструкцией о технических требованиях на проектирование и устройство кассового узла в здании учреждений Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 1995 года №94, и Едиными требованиями по технической укрепленности и оборудованию сигнализацией охраняемых объектов, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 июня 1994 года № 7, определены основные направления по обеспечению технической укрепленности кассовых узлов Общества. В 2001 - 2005 годах техническими средствами охраны и средствами пожарной безопасности оборудовано 1 125 объектов. В 2006 году планируется оснастить средствами автоматического пожаротушения 11 филиалов Общества.
Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
Тарифная политика Общества направлена на построение оптимальной стратегии ценообразования, обеспечивающей приемлемый уровень рентабельности Общества и учитывающей региональные особенности рынка, типы клиентов, виды услуг и продуктов.
Приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 января 2005 года N 16-ОД Общество включено и в Республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественных монополии Республики Казахстан по общедоступным услугам почтовой связи. В связи с этим, указанное Агентство является уполномоченным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности Общества по оказанию общедоступных услуг почтовой связи.
Согласно подпункту 7-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" Обществом планируется разработать методику раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по оказываемым услугам в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополии, оказывающих общедоступные услуги почтовой связи, утвержденными приказом АРЕМ от 12 сентября 2005 года N 265-ОД.
Целями внедрения названной методики раздельного учета по видам услуг являются:
эффективное ведение хозяйственной деятельности, расчет фактической себестоимости услуг для дальнейшего расчета тарифов и принятия управленческих решений;
исключение возможности перекрестного субсидирования одних услуг за счет других;
прозрачная система учета затрат для целей регулирования.
Данная методика позволит осуществлять предоставление услуг при минимальных затратах с соблюдением технических и качественных норм, покрытие всех операционных затрат и затрат, связанных с эффективной эксплуатацией технологического оборудования.
Для обеспечения необходимой нормы рентабельности будет осуществляться расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов.

Осылайша, 2006-2008 жылдары Қоғамның қызметi макро- және микроэкономикалық индикаторлардың ықпалын ескере отырып экономикалық негiзделген әдiстер базасында икемдi тарифтiк реттеу механизмiн енгiзу жөнiнде жұмыс жалғастырылатын болады.
Әлеуметтiк саланы дамыту
Қоғаммен әлеуметтiк сфераны дамыту үшiн Қоғам қызметкерлерi мен почта саласының ардагерлерiне материалдық көмек көрсету жөнiндегi жұмыс жалғастырылатын болады. Қоғам қызметкерлерiне арналған мерекелiк және спорттық iс-шаралар өткiзу үшiн ақшалай қаражаттар бөлу, емделуге және демалуға қажет жолдама ақысын төлеу қарастырылуда. "Қазпочта" АҚ мен "Қазақстан Байланыс қызметкерлерiнiң кәсiподағы" Республикалық Қоғамдық Бiрлестiк арасында 29.12.2004 жылғы Ұжымдық шартқа сәйкес өмiрлiк әр түрлi ауыр жағдайларда Қоғамның қызметкерлерiне әлеуметтiк көмек көрсету қарастырылған. Сонымен қатар Қоғам қызметкерлерiнiң балаларына пионер лагерлерiне жеңiлдiкпен жолдамалар және жаңа жылдық сыйлықтар берiледi.
Сондай-ақ Қоғамның еңбек ардагерлерiне және әлеуметтiк сферадағы коммерциялық емес ұйымдарға қайырымдылық көмек көрсетiлетiн болады.
Почта-жинақ жүйесiнiң инфрақұрылымына тарту арқылы мемлекеттiң басымдылықтарын жүзеге асыруға бағытталған Қоғамның маңызды мiндеттерiн шешу жөнiнде мемлекеттiк органдармен өзара қарым-қатынас жасау процесiн жеделдету мақсатында 2006 жылы Қоғамның орталық аппаратының бөлiгiн Астана қаласына көшiру болжамдалып отыр. Осыған орай басшылық етушi қызметкерлерге тұрғын сатып алу үшiн қайтарымдылық және мерзiмдiлiк шартымен Қоғамның айналым капиталына несие берiледi.
Кадрлық саясат
Төлем карточкаларына қызмет көрсету, трансфер-агенттiк қызметi, тұтынушылық несиелендiру бойынша агенттiк қызмет  көрсетулер және Интернет желiсiне қолжетiмдiлiктi ұсыну сияқты қызмет көрсету түрлерiн ары қарай дамыту барлық ПБҚТ пен ПБАТ-тағы штат операторларын 2-3 бiрлiкке, сондай-ақ, iрi почталық бөлiмдерде - 1-2 бiрлiкке көбеюiн көздейдi. Бұған қоса, 2007-2008 жылдары барлық филиалдарды Қоғамның корпоративтiк ақпараттық жүйесiне қосуды аяқтау жоспарланып отыр, бұл ІТ бөлiмшелерiн почталық байланыстың барлық тораптарында Қоғамның бағдарламалық қамтамасыз етуге iлесiп жүру және ақпараттық-коммуникациялық желiсi бойынша мамандармен күшейтудi талап етедi.
Осылайша, Қоғам қызметкерлерi жалпы санының өсуi 2006-2008 жылдары 1385 бiрлiктi құрайды, оның iшiнде 2006 жылы - 450 бiрлiктi, 2007 жылы - 460 бiрлiктi, 2008 - 475 бiрлiктi.
Қоғам бөлiмдерiнде көрсетiлетiн почталық, сондай-ақ қаржылық қызмет көрсетулерiн қоса алғанда, қызмет көрсетулер шеңберiнiң кеңеюiн ескере отырып, автоматты басқару жүйесi және мәлiметтер өңдеудi меңгеруiн қоса есептегенде, персоналдың бiлiктiлiгiн арттыруды қажет етедi. Сондықтан салалық Тренинг-орталықтарының желiлерi базасында персоналды оқытудың барлық түрлерiн дамыту, оған қоса семинарға қатысу, шетел почта әкiмшiлiктерiнде тәжiрибе алу, халықаралық, және аймақтық конференцияларға қатысу, филиалдардың қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн жоғарылату Қоғамның кадрлық саясатының негiзгi бағыты болып табылады.

На нерегулируемые услуги в 2006 - 2008 годах Обществом будет продолжена работа по введению механизма гибкого тарифного регулирования на нерегулируемые услуги на базе экономически обоснованных методов с учетом влияния макро- и микроэкономических индикаторов.
Развитие социальной сферы
Для развития социальной сферы Обществом будет продолжена работа по оказанию материальной помощи работникам Общества и ветеранам почтовой отрасли. Для работников Общества предусматривается выделение средств на проведение праздничных и спортивных мероприятий, а также на санаторно-курортное лечение. Согласно Коллективному договору между АО "Казпочта" и Республиканским Общественным Объединением "Профсоюз работников связи Казахстана" от 29.12.2004 года предусмотрена социальная помощь работникам Общества в различных сложных жизненных ситуациях. Кроме того, оказываются выдача льготных путевок в пионерские лагеря и новогодних подарков детям работников Общества.
Также будет предоставляться благотворительная помощь ветеранам труда и некоммерческим организациям социальной сферы.
В целях ускорения процесса взаимодействия с государственными органами по решению важнейших задач Общества, нацеленных на реализацию государственных приоритетов посредством вовлечения инфраструктуры почтово-сберегательной системы, в 2006 году предполагается переезд части центрального аппарата Общества в г. Астана. В связи с этим руководящим работникам для приобретения жилья будут предоставляться ссуды из оборотного капитала Общества на условиях возвратности и срочности.
Кадровая политика
Дальнейшее развитие таких видов услуг, как обслуживание платежных карточек, трансфер-агентская деятельность, агентские услуги по потребительскому кредитованию и предоставление доступа к сети Интернет, предполагает увеличение штата операторов во всех ГУПСах и РУПСах на 2-3 единицы, а также в крупных отделениях почтовой связи - на 1-2 единицы. Кроме того, в 2007-2008 годах планируется завершить подключение всех филиалов к корпоративной информационной системе Общества, что потребует усиления IT подразделений специалистами по сопровождению программного обеспечения и обслуживанию инфо-коммуникационной сети Общества во всех узлах почтовой связи.
Таким образом, увеличение общей численности работников Общества в 2006 - 2008 годах составит 1 385 единиц, в том числе в 2006 году - 450 единиц, в 2007 году - 460 единиц, в 2008 году - 475 единиц.
Учитывая расширение спектра услуг, включая как почтовые, так и современные финансовые услуги, оказываемые в отделениях Общества, требуется повышение квалификационного уровня персонала, включая владение навыками работы с автоматизированными системами управления и обработки данных. В связи с этим основным направлением кадровой политики Общества является развитие всех форм обучения персонала, включая участие в семинарах, прохождение стажировок в зарубежных почтовых администрациях, участие в международных и региональных конференциях, повышение квалификации работников филиалов на базе отраслевой сети Тренинг-центров.

"Қазпочта" АҚ қызметкерлерiн оқыту және бiлiктiлiгiн жоғарылатуға байланысты iшкi Бағдарламаға сәйкес 2006-2010 жылдары жоспарланып отыр:
1) интерактивтi әдiстемелер базасында модульдiк оқыту бағдарламаларын енгiзу;
2) 2006 жылы барлық облыстық филиалдарда оқыту кластарын ашу;
3) 2006 жылдан бастап оқыту порталын қолдану арқылы кезеңмен қашықтық оқытуды енгiзу.
Компанияның кадрлық саясаты мотивация жүйесiн дамытуға және Қоғам қызметкерлерiнiң еңбек өнiмдiлiгiн арттыру үшiн қолайлы жағдай жасауға бағытталады.
Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынасы, оның iшiнде болжамдалған түсiмдер
01.01.2005 жылғы жағдай бойынша 128,3 млн. теңге сомасында жылдың қорытындылары бойынша таза табыс қаражатынан құралған резервтi қаржы құралды. Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiнiң 2004 жылғы 13 қаңтардағы N 7-п бұйрығымен бекiтiлген, Қоғамның Жарғысына сәйкес резервтi қаржы көлемi Қоғамның жарғылық капиталының сомасынан 5% шегiнде бекiтiлдi.
Жарғылық капитал республикалық бюджет қаражатының есебiнен толықтырылатындығын ескере отырып 2006-2008 жылдардағы кезеңнiң таза табысы ең алдымен резервтiк капиталдың талап етiлетiн көлемiн қамтамасыз етуге бағытталатын болады.
Өйткенi 2005 жылы қалыптастырылған капитал 2006 жылға Қоғамның жоспарланып отырған жарғылық капиталын толықтыруды жабады, ал 2005 жылдың қорытындылары бойынша 39,5 млн. теңге сомасында бөлiнбеген табыс бойынша шетелдiк және отандық инвесторлардың қатысуымен құрылатын үш бiрлескен кәсiпорынның жарғылық капиталына инвестиция түрiнде бағыттау жобаланып отыр.
Бiрiншi, бiрлескен кәсiпорын кешендi инфо-логистикалық, оған қоса шоттар-хабарламалар, жарнамалық проспектiлер басып шығару және айырбастау, электрондық шоттарды жүргiзу (электрондық қызметтер) және Қазақстан рыногында жоғары талап етiлген директ маркетинг сияқты қызметтер көрсету мақсатында эстон және ағылшын компаниялардың қатысуымен құрылатын болады. Осыған орай құрылатын кәсiпорынның жарғылық капиталын қалыптастыруға сомасы 4,5 млн. теңге қаражат бағытталатын болады.

Согласно внутренней Программе обучения и повышения квалификации работников АО "Казпочта" на период 2006-2010 годы планируется:
1 ) внедрение модульных обучающих программ на базе интерактивных методов;
2) создание в 2006 году учебных классов во всех областных филиалах;
3) с 2006 года поэтапное внедрение дистанционного обучения с применением учебного портала.
Кадровая политика компании также будет нацелена на развитие системы мотивации и создание благоприятных условий для производительного труда работникам Общества.
Финансовые результаты и отношения с бюджетом,
в том числе прогнозируемые поступления
По состоянию на 1 января 2005 года был сформирован резервный капитал в сумме 128,3 млн.тенге. В соответствии с Уставом Обществом, утвержденным приказом Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 13 января 2004 года N 7-п, объем резервного капитала установлен в размере не менее 5 % от суммы уставного капитала Общества. Учитывая, что уставный капитал  будет пополняться за счет средств республиканского бюджета, чистый доход в период 2006-2008 годы будет направляться, в первую очередь, на обеспечение требуемого размера резервного капитала.
Поскольку в 2005 году сформированный резервный капитал покрывает планируемое пополнение уставного капитала Общества на 2006 год, то часть нераспределенного дохода но итогам 2005 года в сумме 39,5 млн. тенге  предполагается направить в виде инвестиции в уставный капитал создаваемых трех совместных предприятий с участием зарубежных и отечественных инвесторов.
Первое совместное предприятие будет создано с участием эстонской и компаний в целях предоставления комплексных инфо-логистических услуг, включая распечатку и конвертование счетов-извещений, проспектом, ведение электронных счетов (электронные услуги) и директ-маркетинг, высоко востребованных на рынке Казахстана. В связи с этим, на формирование уставного капитала создаваемого предприятия будут направлены средства в сумме 4,5 млн. тенге.

Қазiргi тасымалдау-логистикалық базаны қолданатын баспа өнiмдерiн таратуға байланысты киоскiлердiң бiрыңғай республикалық бөлшек сауда желiлерiн құру екiншi бiрлескен кәсiпорынның мақсаты болмақ. Қоғамның осы кәсiпорынға қатысуы сомасы 22,0 мың теңге сомасында бастапқы жарна енгiзудi болжайды.
Yшiншi бiрлескен кәсiпорын Қазақстанда қала мен ауыл тұрғындарының арасында қол жетiмдi деңгейiн теңестiретiн инфо-коммуникациялық және қаржылық қызметтердiң кең ауқымын көрсету үшiн жоғары технологиялық ақпарат желiлерiн құруды болжамдайды. Қоғамның қатысуы 2005 жылдың қорытындылары бойынша Қоғамның таза табысынан 35,0 млн. теңге сомасында 2006 жылы қаржы бөлудi болжайды.
Қоғамның аталған бiрлескен кәсiпорындарға қатысуы халыққа қажет қызметтер және шет елдердiң тәжiрибесiнде пысықталмаған базасында жоғары сапалы деңгейдi көрсетiлетiн барлық экономика саласындағы қызметтер спекторын едәуiр кеңейтуге мүмкiндiк бередi.
Инвестициялардың тиiмдiлiгi таза келтiрiлген құнның оң мәндерiмен және барлық құрылатын бiрлескен кәсiпорындар бойынша iшкi пайдалылық нормаларының дисконттау мөлшерлемесiнен артық болуымен қамтамасыз етiледi.
Дивидендтердi төлеу 2007 жылдың қорытындылары бойынша бастау жоспарланып отыр.
Жоғары сапалы деңгейде почталық, қаржылық және агенттiк қызметтердiң кең ауқымын көрсете алатын почта-жинақ жүйесiнiң желiлiк инфрақұрылымын дамыту үшiн Қоғам 2006-2007 жылдары сомасы 3262,0 млн. теңгеге, оның iшiнде 2006 жылы - 900,0 млн. теңге, 2007 жылы - 2362,0 млн. теңгеге соңынан акцияны эмиссиялау арқылы Қоғамның жарғылық капиталын толықтыруға республикалық бюджет қаражатын тартуды жоспарлап отыр.
2006-2008 жылдар бойында Қоғам республикалық және жергілікті бюджетке 6596,8 млн.теңгеге салық төлемдерін құюды жоспарлап отыр (8-кесте).
8-кесте
Қоғам мен оның қызметкерлерінің салық төлемдерінің сомасы
(млн. теңге)
Р/с
N
Көрсеткіштің атауы
2004 жыл (есеп)
2005 жыл (бағалау)
2006 жыл
2007 жыл
2008 жыл
(болжам)
1
Қоғамның салық төлемдері, барлығы оның ішінде:

Целью второго совместного предприятия является создание единой республиканской розничной сети киосков по распространению печатной продукции, использующей современную экспедиционно-логистическую базу. Участие Общества в данном предприятии предполагает первоначальный взнос в сумме 22,0 тыс.тенге.
Третье совместное предприятие предполагает построение в Казахстане высокотехнологичной информационной сети для предоставления широкого спектра инфо-коммуникационных и финансовых услуг, уравнивающей уровни доступности между городскими и сельскими жителями, а также востребованных всеми отраслями экономики. Участие Общества предполагает в 2006 году выделение средств в сумме 35,0 млн. тенге из чистого дохода Общества по итогам 2005 года.
Участие Общества в названных совместных предприятиях позволит существенно расширить спектр востребованных населением и всеми отраслями экономики услуг, предоставляемых на повышенном качественном уровне на базе наработанного в зарубежных странах опыта.
Эффективность инвестиций обеспечивается положительными значениями чистой приведенной стоимости и превышением внутренней нормы рентабельности по всем создаваемым совместным предприятиям над ставкой дисконтирования.
Выплату дивидендов планируется начать по итогам 2007 года.
Для развития сетевой инфраструктуры почтово-сберегательной системы, способной предоставлять широкий спектр почтовых, финансовых и агентских услуг на высоком качественном уровне, в 2006 - 2007 годах Обществом планируется привлечение средств республиканского бюджета на пополнение уставного капитала Общества с последующей эмиссией акций на сумму 3 262,0 млн. тенге, в том числе в 2006 году - 900,0 млн. тенге, в 2007 году -2 362,0 млн. тенге.
В течение 2006 - 2008 годов Обществом планируется направить в республиканский и местные бюджеты налоговых платежей в сумме 6 596,8 млн. тенге (таблица 8).
Таблица 8
Сумма налоговых платежей Общества и его работников
(млн. тенге)
N
п/п
Наименование
2004
год
(отчет)
2005
год
(оценка)
2006
год
2007
год
(прог-
ноз)
2008
год
1
Налоговые платежи
Общества, всего в
том числе:

500
6. Бір күнтізбелік күн ішінде бір мезгілде барлық банкаралық клирингті пайдаланушыларға үш көшірме беріледі, оның ішінде соңғысы операциялық күн жабылғаннан кейін беріледі
тегін
7. Көрсетілген қызмет санына қарамастан, бір ай бойы Банкаралық ақша аударымдары жүйесінде қызметтерді төлеу сомасы
15 000 аспауға тиіс
8. Көрсетілген қызмет санына қарамастан, бір ай бойы Банкаралық клирингте қызметтерді төлеу сомасы
8000 аспауға тиіс
2000 жылғы 11 қаңтардағы Қоғам мен Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі арасында жасалған N 17 шартқа сәйкес Қоғам Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен белгіленген, тарифтерге сәйкес корреспонденттік шотты жүргізуге және төлем құжаттарын өңдеуге байланысты Ұлттық банкiнiң комиссиялық шығындарын төлейдi. Оның iшiнде Қоғамның корреспонденттiк шотындағы ақшалай қаражат қалдығына сыйақы есептелмейдi.
2. "Қазпочта" акционерлiк қоғамының инвестициялық бағдарламасы
1) Саладағы инвестициялық ахуалды бағалау
Өз арсеналында дамыған инфрақұрылымы және оңтайланған логистикасы бар халықаралық почталық операторлардың келуiмен байланысты почталық нарықта ұлғайып бара жатқан бәсекелестiк жағдайында материалдық-техникалық базасының проблемалы жағдайы нәтижесiнде және тармақталған почталық желiсiн ұстауға байланысты Ұлттық почта операторы позицияларының әлсiреуi орын алуда.
Отандық почталық нарықта қызмет iстейтiн халықаралық почта операторларының бәсекелестiк артықшылықтары, олардың тек қалалық деңгейде ғана бекiтiлуiне әсер еттi. Ал, ауылдық жерде Қоғам почталық және банктiк қызмет көрсетулер нарығында басым.
Елдi мекендерде қамтуы мен қатысуы бойынша Ұлттық почта операторы почталық бөлiмдерiнiң бiрегей бөлшек сауда желiсiнiң болуы, құралдарымен басқа да почта операторлары қолданатын, iс жүзiнде қала мен ауылдың арасындағы почталық-қаржылық ағымдарды байланыстыратын жалғыз арна болып табылады.
Осы орайда, почталық инфрақұрылымның жетiлдiрiлуi мен жаңғыртылуына жағдай жасайтын инвестициялық процестердiң дамуында Қоғам анықтаушы роль атқарады.
2) Инвестициялық басымдықтар мен бағыттар
Ұлттық почта операторы, жалғыз құрылтайшы болып тұрып және қатысушысы мемлекет болып табылатын Қоғам, азаматтардың ақпараттық ресурстарға қолжетiмдiлiгiне конституциялық бекiтiлген құқықтарын қамтамасыз ету және тұрғын халыққа, әсiресе ауылды жерлерде тұратындарға, қаржылық қызмет көрсетулердiң кең аясына еркiн қолжетiмдiлiгiн ұсыну бойынша әлеуметтiк маңызды функцияларды орындайды.
Қазiргi уақытта 80 % астам почталық байланыс бөлiмдерiнiң коммуналдық және жеке меншiк ғимараттарда орналасуын, оның iшiнде қалалық жерде - 322 почталық офис немесе 54 %, ауылды жерде - 2341 бөлiм немесе 88% екенiн отырып, меншiк құқықтарының жоқтығы мен жеке қаражаттың жетіспеушілiгi күрделi жөндеудi, техникалық берiктендiрудi, почталық бөлімдерді телефондандыруды жүргiзуге мүмкiндiк бермейдi. Бұл ауылды жерлерде қаржылық қызмет көрсетулердi ұсыну үшiн почталық байланыс бөлімдердің компьютерлендiрiлу жұмыстарын ұстап тұр.

500
6. В течение одного календарного
дня одновременно всем пользователям
межбанковского клиринга предостав-
ляются три выписки, в том числе
финальная, после закрытия
операционного дня
бесплатно
7. Сумма оплаты услуг в
Межбанковской системе переводов
денег в течение месяца, независимо
от количества оказанных услуг
не может
быть менее
15000
8. Сумма оплаты услуг в
Межбанковском  клиринге в течение
месяца независимо от количества
оказанных услуг
не может
быть менее
8000
В соответствии с договором от 11 января 2000 года № 17, заключенным между Обществом и Национальным Банком Республики Казахстан, Общество возмещает комиссионные расходы Национального Банка по ведению корреспондентского счета и обработке платежных документов в соответствии с тарифами, установленными Национальным банком Республики Казахстан. При этом вознаграждение на остатки денежных средств на корреспондентском счете Общества не начисляется.
2. Инвестиционная программа
акционерного общества "Казпочта" 1) Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
На почтовом рынке в условиях нарастающей конкуренции, связанной с приходом международных почтовых операторов, имеющих в своем арсенале развитую инфраструктуру и налаженную логистику, происходит ослабление позиций Национального оператора почты в результате проблемного состояния его материально-технической базы и содержания разветвленной почтовой сети.
Конкурентные преимущества международных почтовых операторов, действующих на отечественном почтовом рынке, повлияли на их закрепление исключительно на городском уровне. В сельской же местности Общество доминирует на рынке почтовых и банковских услуг.
Наличие уникальной по охвату и присутствию в населенных пунктах розничной сети почтовых отделений Национального оператора почты является практически единственным каналом, увязывающим почтово-финансовые потоки между городом и селом, средствами которого пользуются также и другие почтовые операторы.
В связи с этим в развитии инвестиционных процессов, способствующих модернизации и усовершенствованию почтовой инфраструктуры, Общество играет определяющую роль.
2) Инвестиционные приоритеты и направления
Общество, являясь Национальным оператором почты, единственным учредителем и участником которого выступает государство, выполняет социально важные функции по обеспечению конституционно закрепленных прав граждан на доступ к информационным ресурсам, а также предоставлению свободного доступа населению, особенно проживающему в сельской местности, к широкому спектру финансовых услуг.
В настоящее время свыше 80 % отделений почтовой связи размещены в зданиях коммунальной и частной собственности, из них в городской местности - 322 почтовых офиса или 54 %, а в сельской местности - 2341 отделение или 88%. Отсутствие прав собственности и недостаточность собственных средств не позволяют осуществить проведение капитального ремонта, технической укрепленности, телефонизации почтовых отделений. Это сдерживает компьютеризацию отделений почтовой связи для предоставления финансовых услуг в сельской местности.

Осыған байланысты почта-жинақ инфрақұрылымын жетiлдiру Қоғамның инвестициялық бағдарламасының басты басымдылығы болып табылады. Бұл 2006-2008 жылдары келесi мәселелердiң шешiлуiн ұйғарады:
- почталық және банктiк қызмет көрсетулерiнiң кең ауқымын ұсыну мүмкiндiгi бар жеке бөлшек сауда желiсiн жаңғырту;
- магистральдық тасымалдау жүйесiн жетiлдiру;
- почталық байланыс бөлiмдерiн компьютерлендiру және оларды почталық құрал-жабдықтармен жабдықтау;
- банкоматтар желiсi мен РОS-терминалдарды құру.
Толыққанды қызмет iстейтiн почталық желiнi жаңғырту күрделi жайғастыру, почталық бөлiмдердiң техникалық қайта құралдануы және оларды жиhазбен қамтамасыз ету, почталық вагондар паркiн және автопаркiн жаңарту жолымен республикалық бюджет қаражаты есебiнен Қоғамның жарғылық капиталын 2913,4 млн. теңге соммасына толтыру және автокөлiкке арналған 418,1 млн. теңге соммадағы ИДБ несиесi арқылы жүзеге асыру болжанып отыр.
Өндiрiстiк объектiлерде компьютерлендiру деңгейiн өсiру және почталық және банктiк жабдықтарды орнату бойынша шараларды iске асыру келесi қаражат көздерiнен жүзеге асатын болады: жарғылық капиталды 348,6 млн. теңге соммаға толтыруға арналған республикалық қаражаттан және 1162,5 млн. теңге көлемiндегi қаржылық институттардың несиелерiнен.
Мейлiнше төмен қаржы тәуекелi тұрғысынан бюджеттiк инвестицияларды тарту келесi факторлармен расталады:
Республикалық бюджет қаражаты пайдалану мерзiмi ұзақ негiзгi қаражаттың жаңартылуына бағытталады (10-20 жылдан аса), бұл ұзақ мерзiмдi төлем мiндеттерiне тәуелдi болу қаупiн төмендетедi;
банктер несиелерi қызмет ету мерзiмi 4-5 жылдан кем құрал-жабдықтарға бағытталады, бұл ағымдағы қызметi бойынша есеп айырысу үшiн Қоғамның жеке қаражат өтiмдiлiгiнiң тапшылығына әкелмейдi және компанияның төлем қабiлетiн жеткен деңгейде сақтап қалады.
Инвестицияларды iске асыру нәтижесiнде қолжеткiзуге жоспарланып отырған қаржылық көрсеткiштер келесi параметрлермен сипатталады:
2007 жыл нәтижелерi бойынша-ақ дивидендтер төлемi басталады, 2010 жылға қарай олардың жалпы сомасы 230 млн.теңгенi құрайды, 2005-2010 жж. аралығындағы салық кiрiсi 13 млрд. теңге шамасын құрайды;
инвестициялардың әлеуметтiк бағытталуын және негiзгi қаражаттың нормативтiк талаптарға сәйкес болуы үшiн салымдардың төмен рентабельдiлiгiн ескере отырып, инвестициялардың өтелiмдiлiк мерзiмi 8 жылды құрайтын болады;
23,1% құрайтын бюджеттiк инвестицияларға пайда мөлшерiнiң есеп айырысуы, инвестициялардың қаржылық ақталуын растайды. Өйткені пайданың есеп айырысу мөлшерi дисконттау ставкасынан асатын ұзақ мерзiмдi мемлекеттiк бағалы қағаздар табыстылығына тең (5,6%).

В связи с этим главным приоритетом инвестиционной программы Общества является усовершенствование почтово-сберегательной инфраструктуры. Это предполагает решение в 2006-2008 годах следующих задач:
воссоздание собственной розничной сети, способной предоставлять широкий спектр почтовых и банковских услуг;
совершенствование системы магистральных перевозок;
компьютеризация отделений почтовой связи и их оснащение почтовым оборудованием;
построение сети банкоматов и POS-терминалов.
Воссоздание полноценно функционирующей почтовой сети путем капитального обустройства, технического перевооружения почтовых отделений и оснащения их мебелью, обновления парка почтовых вагонов и автопарка предполагается осуществить за счет средств республиканского бюджета на пополнение уставного капитала Общества на сумму 2913,4 млн. тенге и кредита ИБР на автотранспорт в сумме 418,1 млн. тенге.
Реализация мероприятий по повышению уровня компьютеризации и установки почтового и банковского оборудования в производственных объектах будет осуществлена из следующих источников: средств республиканского бюджета на пополнение уставного капитала в сумме 348,6 млн. тенге и кредитов финансовых институтов в объеме 1162,5 млн. тенге.
Обоснованность привлечения инвестиций с точки зрения минимизации финансовых рисков подтверждается следующими факторами:
средства республиканского бюджета направляются на обновление основных средств с длительным сроком эксплуатации (свыше 10 - 20 лет), что снижает риск финансовой зависимости от долговременных платных обязательств;
кредиты банков направляются на оборудование со сроком службы менее 4-5 лет, что не приведет к дефициту ликвидных собственных средств Общества для расчетов по текущей деятельности и сохранит платежеспособность компании на достигнутом уровне.
Финансовые показатели, планируемые к достижению в результате осуществления инвестиций, характеризуются следующими параметрами:
уже по итогам 2007 г. начнется выплата дивидендов, общая сумма которых к 2010 году составит 230 млн. тенге, налоговые поступления за период с 2005 по 2010 годы составят порядка 13 млрд. тенге;
учитывая низкую рентабельность вложений для соответствия основных средств нормативным требованиям и социальную направленность инвестиций, срок окупаемости инвестиций составит 8 лет;
расчет нормы прибыли на бюджетные инвестиции, которая составляет 23,1 %, служит подтверждением финансовой оправданности инвестиций. Поскольку расчетная норма прибыли превышает ставку дисконтирования, равную доходности долгосрочных государственных ценных бумаг (5,6 %);

Қоғамның қарызды өтеу коэффициентi 0,98 құрайды, бұл компанияны алатын операциялық пайда көлемiнiң қарыздың 98% дереу өтеуге жеткiлiкті екенiн айғақтайды.
Жоспарланған инвестициялық ниеттердi жүзеге асыру нәтижесiнде, әсiресе ауыл тұрғындарына, жоғары сапалы деңгейде ұсынылатын почта-жинақ қызмет көрсетулерiне еркiн қолжетiмдiлiктi ұсыну арқылы ақпараттық ресурстарды қолдануға Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық негiзде бекiтiлген құқықтарын бүкiл ел аумағында қамтамасыз ету мүмкiндiгi бар почта-жинақ жүйесiнiң негiзгi инфрақұрылымы қайта құрылатын болады.
Еркiн ресурстардың эффективтi басқарылуын қамтамасыз ету мақсатында Қоғамда тұрақты қызмет атқаратын алқалы жұмыс органы - активтер мен пассивтердi басқару бойынша Комитетi құрылды, ол әр онкүндiк сайын инвестициялық портфельдiң жағдайын бақылайды және активтердiң өтiмдiлiгi жоғары қаржылық инструменттерге, оның iшiнде мемлекеттiк бағалы қағаздарға, ҚР Ұлттық Банкiнiң ноталарына, листингтiк коммерциялық бағалы қағаздарға және банкаралық депозиттерге орналастырылуы бойынша шешiм қабылдайды. Бұл келесi саясаттың жүзеге асуына жағдай жасайды: тәуекел-өтiмдiлiк оңтайлы ара қатынасы, жоғары оңтайландыру және мүмкiн мiндеттемелердi қамтамасыз ету.
3) "Қазпочта" акционерлiк қоғамының инвестициялық даму жоспары
Қоғамның инвестициялық жоспары жоспарланып отырған кезеңде келесi бағдарламаларды жүзеге асыруға бағытталған: "Қазақстан Республикасының почталық байланысын жаңғырту және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру", "2005-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының почта-жинақ жүйесiн дамыту  бағдарламасы ", "Почта-жинақ қызмет көрсетулерiн дамыту" жалпы сомасы 4842,6 млн. теңгеге.
Жобалар қаржыландыруы келесi қаражат көздерi есебiнен iске асады (11-кесте):
Қоғамның 2006 жылдағы 70,9 млн. теңге сомасына облигациялық қарызы;

коэффициент покрытия задолженности Общества составляет 0,98, что свидетельствует о том, что величины получаемой компанией операционной прибыли достаточно для того, чтобы немедленно погасить 98 % задолженности.
В результате реализации планируемых инвестиционных намерений будет воссоздана базовая инфраструктура почтово-сберегательной системы, способная на всей территории страны обеспечить конституционно закрепленные права граждан Республики Казахстан на пользование информационными ресурсами путем предоставления свободного доступа к почтово-сберегательным услугам, особенно сельскому населению, предоставляемым на повышенном качественном уровне.
В целях обеспечения эффективного управления свободными ресурсами в Обществе создан постоянно действующий коллегиальный рабочий орган - Комитет по управлению активами и пассивами, который ежедекадно отслеживает состояние инвестиционного портфеля и принимает решения о размещении активов в высоколиквидные финансовые инструменты, включая государственные ценные бумаги, ноты Национального Банка РК, листинговые коммерческие ценные бумаги и межбанковские депозиты. Это способствует реализации следующей политики: оптимального соотношения риск-ликвидность, высокая маневренность и обеспечение возможных обязательств.
3) Инвестиционный план развитии акционерного общества "Казпочта" Инвестиционный план Общества в планируемом периоде направлен на реализацию следующих программ развития: "Модернизация почтовой связи Республики Казахстан и формирование почтово-сберегательной системы", "Программа развития почтово-сберегательной системы Республики Казахстан на 2005 - 2010 годы", "Развития почтово-сберегательных услуг" на общую сумму 4 842,6 млн. тенге.
Финансирование проектов планируется осуществить за счет следующих источников (таблица 11):
облигационный займ Общества в 2006 году на сумму 70,9 млн. тенге;

2692,3
450,6
4842,6
Жоспарланған инвестициялар күрделi және ақпараттық-техникалық жайластыру деңгейi бойынша қазiргi заман технологиялары негiзiнде жоғары сапалы деңгейде почта-жинақ қызмет көрсетулерiнiң кең ауқымын ұсынуға мүмкiндiк беретiн күрделi жөндеуге және қала мен ауылды жерлерде 291 почталық бөлiмдерiнiң құрылысын жүргiзуге бағытталады. Сонымен бiрге, автокөлiк құралдар паркi 557 бiрлiкке, почталық вагондар - 11 бiрлiкке жаңартылып кеңейедi. Компьютерлiк жабдықтармен 1861 жинақтамаға, банктiк - 138 бiрлiкке, кассалық - 192 бiрлiкке, өндiрiстiк және офистiк жиhаз жинақтамаларымен - 585 жинақтамаға жарақтандыру жүзеге асырылады.

2692,3
450,6
4842,6
Планируемые инвестиции будут направлены на капитальный ремонт и строительство 291 отделения почтовой связи в городской и сельской местности, позволяющих по уровню капитального и информационно- технического обустройства предоставлять широкий спектр почтово-сберегательных услуг на повышенном качественном уровне на базе современных технологий. Также будет обновлен и расширен парк автотранспортных средств на 557 единиц, почтовых вагонов - на 11 единиц. Будет произведено оснащение компьютерным оборудованием на 1861 комплектов, банковским - на 138 единиц, кассовым - на 192 единицы, комплектами производственной мебели - на 585 комплектов.

Белгiленген инвестициялық бағдарламаға сәйкес Қоғамның 2006-2008 жылдары аралығындағы кредиторлық берешегi негiзгi капиталға инвестициялау үшiн сыртқы қаржылық ресурстарды тартумен байланысты, сондай-ақ, тұрғын халықтың депозиттерi өсiмiн және клиенттер үшiн есептiк-кассалық қызмет көрсетулердiң кеңейтуiн есепке ала отырып өсiрiлетiн болады.
Сөйтiп, 2008 жылы кредиторлық берешек деңгейi 2004 жылмен салыстырғанда 59,1 % өседi, негiзiнен, 2005-2006 жылдары мемлекеттiк кепiлдiкпен Ислам Даму Банкiнiң үкiметтiк емес қарызын игеру нәтижесiнде.
Кредиторлық берешектің төмендеуі Ислам Даму Банкінің шарттарына сәйкес негізгі қарыздың төлемі бойынша жеңілдікті кезең аяқталуымен, сонымен қатар облигацияларды өтеу нәтижесінде 2008 жылы басталады.
3. "Қазпочта" акционерлік қоғамының аса маңызды көрсеткіштерінің даму болжамы
Қоғам дамуының негізгі көрсеткіштерінің болжамы 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7 нысандарында ұсынылған.
"Қазпочта" акционерлік қоғамын
дамытудың 2006-2008 жылдарға
арналған жоспарына қосымша
"Қазпочта" акционерлік қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға
арналған аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
1-нысан
N
р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2004 ж.
есеп
2005 ж.
бағалау
2005 ж.
-дың
2004 ж.-ға %
А
Б
1
2
3
4
1
Көрсетілетін қызметтер көлемі-барлығы:
мың
теңге

В соответствии с намеченной инвестиционной программой кредиторская задолженность Общества за 2006-2008 годы будет увеличена в связи с привлечением внешних финансовых ресурсов для инвестирования в основной капитал, а также с учетом роста депозитов населения и расширения расчетно-кассового обслуживания клиентов.
Таким образом, уровень кредиторской задолженности в 2008 году увеличится на 58,8 % относительно 2004 года, главным образом, в результате освоения в 2005 - 2006 годах неправительственного займа Исламского Банка Развития под государственную гарантию.
Снижение кредиторской задолженности начнется с 2008 года по завершению льготного периода по выплате основного долга согласно условиям Исламского Банка Развития, а также в результате погашения облигаций.
3. Прогноз важнейших показателей развития
акционерного общества "Казпочта"
Прогноз основных показателей развития Общества представлен в формах 1,2, 3,4, 5,6 и 7.
Приложение
к Плану развития акционерного
общества "Казпочта"
на 2006 - 2008 годы
Прогноз важнейших показателей развития
на 2006 - 2008 годы акционерного общества "Казпочта"
форма 1
N
п/п
Показатели
Един.
измер
2004 г.
отчет
2005 г.
оценка
2005 г.
в % к
2004 г.
А
Б
1
2
3
4
1
Объем предоставляемых
услуг - всего:
тыс.
тенге

450,61
"Қазпочта" акционерлік қоғамының инвестициялық
жобасының N 1 паспорты
7-нысан
N
р/с
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
Қазақстан Республикасының почта-жинақ жүйесін дамыту
2
Жобаны жүзеге асыруға қатысушылар
"Қазпочта" АҚ
3
Инвестициялық жобаның мақсаты
Халықтың халықаралық стандарттар деңгейінде көрсетілетін, почта-жинақ жүйесінің іс жүзінде экономика секторына еркін қол жеткізуін қамтамасыз ету
4
Инвестициялық жобаны сипаттау
Почта-жинақ жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін оның барлық құрамдас бөліктерін баланстап дамыту қажет. Бірінші басымдық ауыр өңірлерінде инфрақұрылымды құруға бағытталған. Қазіргі кезде ауылды жерлердегі инфрақұрылым күрделі және техникалық деңгейі бойынша талап етілетін стандарттарға сәйкес келмейтін, 84% почталық офистердің коммуналдық және жеке меншік ғимараттарында, оған қоса 66% меншікті ғимараттарда орналасуымен сипатталады. Осыған орай, 2006-2007 жылдары келешегі бар ауылдық елді мекендерде жаңа АПББ салу жоспарланып отыр. Екінші басымдық қалалық жерлердегі инфрақұрылымды жетілдіруге бағытталған. 60 жылдары салынған қалалық почталық байланыс бөлімшелерінің 80% ескірген жағдайы. Үшінші басымдық - жаңадан жайластырылған почталық байланыс бөлімшелеріндегі операциялық терезелерді компьютерлік және банктік жабдықтармен жарақтау. Төртінші басымдық - ауылды жерлерде жеткізу жиілігін 2,9 есе магистральды тасымалдау жүйесін жетілдіру есебінен аптасына 4 рет арттыру арқылы почталық қызметтің қол жетімділік деңгейі бойынша қала мен ауыл арасындағы алшақтықты шеттеу
5
Жобаны жүзеге асыру орны
Қазақстан Республикасының почта-жинақ жүйесін дамыту
6
Мақсаты, инвестициялық өнімнің негізгі техникалық сипаттамасы
(инвестициялық өнімнің атауы, тұтынушының санаты, тұтыну өзгешелігі және т.б)
Халық және шынайы экономика субъектілері үшін әсіресе ауылды жерлерде жоғары сапалы деңгейде почта-жинақ қызметінің әмбебап кешенін көрсету
7
Инвестициялық өнімді жүзеге асыру масштабы
(аудандық, (қалалық), облыстық, ішкі елдік, сыртқы рынок (ТМД елдерінің рыногы))
Қалалық, аудандық және ауылдық деңгейлер
8
Инвестицияны қайтаруды қамтамасыз ету түрі
Сатып алынатын негізгі құралдар
9
Болуы мүмкін қауіп-қатерлер
(нақты)
Болуы мүмкін қауіп-қатерлерге тек баға тәуекелі жатады. Сатып алуға жоспарланған жабдықтарға оның әрекетін болдырмау мақсатында Қоғаммен бағалық ұсыныстар талдауы жүргізілді, соның нәтижесінде Қазақстан рыногында өзін сенімді компания ретінде танытқан, осындай салада көп жылдық тәжірибесі бар жоғары техникалық және сапалы сипаттамаларымен ірі жабдықтар өндірушілердің дистрибьютері болып табылатын өнім берушілер таңдалды
10
Инвестициялық жобаның жүзеге асырылу мерзімі,
жылы және айы

450,61
Паспорт инвестиционного проекта N 1
акционерного общества "Казпочта"
Форма 7
N
п/п
Наименование показателей
Информация
1
Наименование
проекта
Развитие почтово-сберегательной системы
Республики Казахстан
2
Участники
реализации
проекта
АО "Казпочта"
3
Цели
инвестиционного
проекта
Обеспечение свободного доступа населению
и реальному сектору экономики услуг
почтово-сберегательной системы,
предоставляемых на уровне международных
стандартов
4
Описание
инвестиционного
проекта
Для эффективного функционирования
почтово-сберегательной системы
необходимо сбалансированное развитие
всех ее составляющих. Первый приоритет
направлен на создание инфраструктуры в
сельской местности. В настоящее время в
сельской местности существующая
инфраструктура характеризуется
расположением 84% почтовых офисов в
зданиях коммунальной и частной
собственности, которые по уровню
капитального и технического обустройства
не соответствуют требуемым стандартам,
включая и 66% собственных зданий. В
связи с этим в 2006-2007 годах
планируется построить новые СОПС в
перспективных сельских населенных
пунктах
Второй приоритет направлен на
совершенствование инфраструктуры в
городской местности. Ветхое состояние
80% (или 477) городских отделений
почтовой связи, построенных в 60-е годы,
не соответствует нормам технического
состояния зданий и капитального
обустройства. Это вызывает отток
потребителей финансовых услуг в банки, а
также снижает качество предоставления
почтовых услуг. В связи с этим будет проведена стандартизация городской сети.
Третий приоритет - это оснащение
операционных окон компьютерным и
банковским оборудованием вновь
обустроенных отделений почтовой связи.
Четвертый приоритет - устранение разрыва
между городом и селом по уровню
доступности почтовых услуг путем
увеличения частоты доставки в сельской
местности с 2,9 раз в неделю до 5 раз за
счет совершенствования системы
магистральных перевозок, связывающей
почтовые офисы в единую сеть на базе
задействования
5
Место
реализации
проекта
Республика Казахстан
6
Назначение,
основные
технические
характеристики
инвестиционного
продукта
(наименование
инвестиционного
продукта,
категория
потребителей,
специфика пот-
ребления, и
т.д.)
Оказание универсального комплекса
почтово-сберегательных услуг на
повышенном качественном уровне для
населения и субъектов реальной
экономики, особенно в сельской местности
7
Масштабы
реализации
инвестиционного
продукта
(районный
городской),
областной,
внутренний,
страновой,
внешний рынок
(рынок стран
СНГ))
Городской, районный и сельский уровни
8
Вид обеспечения
возврата
инвестиций
Приобретаемые основные средства
9
Возможные риски
(конкретно)
К возможным рискам относятся только
ценовые риски. Во избежание их
воздействия на планируемое к
приобретению оборудование Обществом
проведен анализ ценовых предложений, по
результатам которого выбраны поставщики,
зарекомендовавшие себя на рынке
Казахстана как надежные компании,
имеющие многолетний опыт работы в
специфичных отраслях и являющиеся
дистрибьютерами крупнейших
производителей оборудования с высокими
техническими и качественными
характеристиками.
Проект имеет низкий риск ликвидности,
поскольку инвестиции направлены на
приобретение основных средств, что
увеличивает активы компании, которые
могут быть легко реализованы исходя
из высокого уровня их востребованности
любыми субъектами реальной экономики,
функционирующими на рынке
почтово-финансовых услуг
10
Срок реализации
инвестиционного
проекта, год и
месяц

2005-2008 жылдар
10.1
Жобаның қайтымдылық мерзімі, ай
48-120 ай
10.2
Толық көлемде инвестицияны қайтару мерзімі, ай
2-3 жыл
11
Жобаның сипаты
(жаңа өндіріс, қайта салу, қолданыстағы өндірісті кеңейту, шығарылатын өнім
номенклатурасын  ауыстыру немесе кеңейту)
Ұлттық почта операторының материалдық-техникалық базасын жаңғырту
12
Инвестицияларды пайдалану бағыттары
- ғимараттар мен жайларды салу және күрделі жөндеу;
- почталық байланыс бөлімшелерін компьютерлік, банктік және кассалық жабдықтармен жарақтау;
- өндірістік және кеңсе жиһаздарын сатып алу;
- почталық вагондар паркін қалпына келтіру;
- сауытты көліктер мен жалпы мақсатта пайдаланылатын автомобильдер паркін жаңарту және кеңейту
13
Жеткізу шарттарының немесе инвестициялық өнімді сатып алуға ниеті туралы келіссөздердің болуы (бар болған жағдайда саны мен құнын көрсету)
-
14
Инвестициялық жобаның дайындық деңгейі
(жобалы-сметалық құжаттамалар, өндірістік қуаттылықтың болуы, т.б.)
Объектілерге күрделі жөндеу жүргізуге мемлекеттік ведомстводан тыс сараптаудың сараптамалық қорытындысы бар
15
Жобаның құны, теңге (АҚШ долл.) барлығы, оның ішінде:

2005-2008 годы
10.1
Срок
окупаемости
проекта, месяцев
48-120 месяцев
10.2
Срок возврата
инвестиций в
полном объеме,
месяцев
2-3 года
11
Характер проекта
(новое производ-
ство, реконст-
рукция, расшире-
ние действующего
производства,
смена или увели-
чение номенкла-
туры выпускаемой
продукции, иное)
Модернизация материально-технической
базы Национального оператора почты
12
Направление
использования
инвестиций
- строительство и капитальный ремонт
зданий и помещений;
- оснащение отделений почтовой связи
компьютерным, банковским и кассовым
оборудованием;
- приобретение производственной и
офисной мебели;
- восстановление парка почтовых
вагонов;
- обновление и расширение парка
бронированных автомобилей и автомобилей
общего назначения
13
Наличие
договоров
поставки или
протоколов о
намерении
приобретения
инвестиционного
продукта (при
наличии указать
количество и
стоимость
таковых)
14
Уровень
готовности
инвестиционного
проекта
(проектно-смет-
ная документа-
ция, наличие
производственных
мощностей, иное)
Имеются экспертные заключения
государственной вневедомственной
экспертизы на проведение капитального
ремонта объектов
15
Стоимость
проекта, тенге
(долл. США)
всего, в том
числе:

8 072 530 000 теңге
16
Тартылған инвестициялардың талап етілген көлемі
4 842 660 000 теңге
16.1
Меншікті қаражаттардың талап етілетін көлемі
-
16.2
жүргізілген шығындар
3 229 870 000 теңге
17*
Заемдық (несиелік)
қаражаттарды және олардың көздерін тарту
Несиелік желілер және қаржылық институттардың қысқа мерзімді несиелері
18
Қауіп-қатерлер-
дің алдын алу және азайту жөніндегі шаралар (нақты)
Қаржылық қауіп-қатерді азайту тұрғысынан инвестицияларды тарту негізділігі келесі факторлармен расталады:
- республикалық бюджет қаражаттары ұзақ мерзімді пайдаланумен (10-20 жылдан жоғары) негізгі құралдарды жаңартуға бағытталады, ұзақ уақыт ақылы міндеттемелерден қаржылық тәуелділік қатерін төмендетеді;
- банктердің несиелері 4-5 жыл қызмет  ететін жабдықтарға бағытталады, яғни ағымдағы қызмет бойынша есептесу үшін Қоғамның меншікті қаражаттарының өтімділік тапшылығына әкелмейді және компанияның төлем қабілеттілігін қол жеткізілген деңгейде сақтайды
19
Қосымша жұмыс орындарының болжамдық саны, барлығы 1 жылда,
2 жылда, 3 жылда
бірл.
Қосымша жұмыс орындарының болжамдық саны, 2006-2008 жылдары барлығы 1385 бірл., соның ішінде 2006 жылы - 450 бірл., 2007 жылы - 460 бірл., 2008 жылы - 475 бірл.

8 072 530 000 тенге
16
Требуемый объем
привлеченных
инвестиций
4 842 660 000 тенге
16.1
Требуемый объем
собственных
средств
16.2
Уже
произведенные
расходы
3 229 870 000 тенге
17*
Формы
привлечения
заемных
кредитных)
средств и их
источники
Кредитные линии и краткосрочные кредиты
финансовых институтов
18
Меры по
предупреждению
и уменьшению
рисков
(конкретно)
Обоснованность привлечения инвестиций с
точки зрения минимизации финансовых
рисков подтверждается
следующими факторами:
- средства республиканского бюджета
направляются на обновление основных
средств с длительным сроком эксплуатации
(свыше 10-20 лет), что снижает риск
финансовой зависимости от долговременных
платных обязательств;
- кредиты банков направляются на
оборудование со сроком службы менее 4-5
лет, что не приведет к дефициту
ликвидных собственных средств Общества
для расчетов по текущей деятельности и
сохранит платежеспособность компании на
достигнутом уровне
19
Прогнозное
количество
дополнительных
рабочих мест
всего, ед в 1
год, 2 год, 3
год
Прогнозное количество дополнительных
рабочих мест в 2006-2008 годах всего
1385 ед., в том числе в 2006 году - 450
ед., в 2007 году -460 ед., в 2008 году -
475 ед.

19.1
оның ішінде уақытша алынғандар, бірл.
-
20
Салық түсімдерін арттырудың болжамы, алдыңғы жылы қол жеткізілген орташа айлық деңгейден %, сондай-ақ болжамдалған 3 жылда
2006 жылы болжамдық орташа айлық салық түсімдерін арттыру 123,4%, 2007 жылы - 126,6%, 2008 жылы -111,8% 2008 жылдардағы кезеңде - 174,2% құрайды
21
Тікелей мемлекеттік қатысуынан мемлекеттік бюджетке табыстардың түсуін болжамдық арттыру, алдындағы үш жылда қол жеткізілген деңгейі %
"Қазпочта" АҚ мемлекеттік акция пакетіне дивидендтер төлеу 2007 жылдан бастап басталады, сомасы 50,0 млн. теңге. 2008 жылы тікелей мемлекеттік қатысуынан мемлекеттік бюджетке табыстардың түсуін болжамдық артуы 2007 жылмен салыстырғанда 110% құрайды
Ескерту.
* көздерінде қол қойылған несиелік келісімдер, мемлекеттік
емес облигацияларды шығаруды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің
және басқа құжаттардың бар болуы көрсетіледі.

19.1
в том числе
временно
занятые, ед
-
20
Прогнозное
увеличение
налоговых
поступлений, %
от достигнутого
среднемесячного
уровня
предыдущего года
а также за
прогнозируемые
3 года
Прогнозное среднемесячное увеличение
налоговых поступлений в 2006 году
составляет 123,4%, в 2007 году - 126,6%,
в 2008 году -111,8%, за период 2006-2008
годы - 174,2%
21
Прогнозное
увеличение
поступлений
доходов в
государственный
бюджет от непос-
редственного
участия
государства, %
от достигнутого
уровня за
предыдущие три
года и за
прогнозные три
года
Выплата дивидендов на государственный
пакет акций АО "Казпочта" начнется в
2007 году в сумме 50,0 млн.
тенге. Прогнозное увеличение поступлений
доходов в государственный бюджет от
непосредственного участия государства в
2008 году составит 110% к уровню 2007
года
Примечание:
* источники указываются при наличии подписанных кредитных соглашений, свидетельств о государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций и других документов