Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары (екiншi кезең) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 822 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары (екiншi кезең) (бұдан әрi - Жоспар) мынадай құрамда бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған негiзгi бағыттары ( 1-бөлiм );
2) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған мемлекеттiк реттеуiштерi ( 2-бөлiм );
3) 2007-2009 жылдарға арналған қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тiзбесi ( 4-бөлiм );
4) қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлiнiсiндегi 2007-2009 жылдарға арналған басымды бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi ( 5-бөлiм ).
2. Құпия.
3. Құпия.
4. Жоспар құрамында Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы ( 3-бөлiм ) мақұлдансын.
5. Ұлттық компанияларды дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған негiзгi бағыттары мен негiзгi көрсеткiштерiнiң болжамы ( 6-бөлiм ) назарға алынсын.
6. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi тиiстi облыстар мен қалалардың әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспарларын уақтылы әзiрлеудi және заңнамада белгiленген тәртiппен бекiтудi қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігі орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп, тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiн елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының жай-күйi туралы хабардар етсiн.
8. "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары (бiрiншi кезең) туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылы 7 маусымдағы N 521  қаулысының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2006 ж., N 22, 215-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
9. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 25 тамыздағы
N 822 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық

О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (второй этап)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года N 822
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Среднесрочный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (второй этап) (далее - План) в следующем составе:
1) основные направления социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (раздел 1) ;
2) государственные регуляторы социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (раздел 2) ;
3) перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ на 2007-2009 годы (раздел 4) ;
4) перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) на 2007-2009 годы в разрезе действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ (раздел 5) .
2. Секретно.
3. Секретно.
4. Одобрить в составе Плана прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (раздел 3) .
5. Принять к сведению основные направления и прогноз основных показателей развития национальных компаний на 2007-2009 годы (раздел 6) .
6. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить своевременную разработку и утверждение в установленном законодательством порядке среднесрочных планов социально-экономического развития на 2007-2009 годы соответствующих областей и городов.
7. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан совместно с центральными исполнительными и иными государственными органами ежеквартально информировать Правительство Республики Казахстан о состоянии социально-экономического развития страны.
8. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2006 года N 521 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (первый этап)" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 22, ст. 215).
9. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2006 года N 822
Среднесрочный план социально-экономического развития

дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзiмдi
жоспары (екiншi кезең)
1-бөлiм. Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық
дамуының 2007-2009 жылдарға арналған негiзгi бағыттары
Мазмұны
Кiрiспе
1.  2005-2006 жылдары әлемдiк экономиканың дамуы және 2007-2009 жылдары ел экономикасының дамуына сыртқы факторлардың әсерi
2.  2003-2005 жылдары Қазақстан экономикасының дамуын талдау және 2007-2009 жылдары ел экономикасының дамуына iшкi факторлардың әсерi
3.  Елдi дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған мақсаттары, мiндеттерi және басымдықтары
4.  Қазақстанның 2007-2009 жылдардағы жедел экономикалық өсуiн қамтамасыз ету үшiн экономика салаларындағы серпiлiстi бағыттарды жаңғырту және қамтамасыз ету
Параграф 1. 2007-2009 жылдары өнеркәсiптiң дамуы
Тау-кен өндiру өнеркәсiбi
Өңдеушi өнеркәсiп
Электр энергетикасы саласын дамыту
Параграф 2. Көлiк-коммуникациялық кешен
Параграф 3. 2007-2009 жылдары агроөнеркәсiптiк кешендi дамыту
Параграф 4. 2007-2009 жылдардағы сауда саясаты
5.  2007-2009 жылдары Қазақстан экономикасының жедел өсуiн қамтамасыз ету үшiн экономиканы мемлекеттiк басқаруды жетiлдiру
Параграф 1. 2007-2009 жылдары макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
Тұрақты экономикалық өсу
Ақша-кредит саясаты
Қаржы секторын дамыту
Параграф 2. Экономиканы мемлекеттiк басқару
Фискалдық саясат
Параграф 3. Инвестициялық саясат
Параграф 4. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борышты басқару саласындағы саясат
Мемлекеттiк активтердi басқару
Параграф 5. Кәсiпкерлiктi дамытуға бағытталған мемлекеттiк саясатты жетiлдiру
Бәсекелестiктi дамыту және монополияға қарсы саясат
Тариф саясаты
Техникалық реттеу жүйесiн дамыту
Сыртқы экономикалық қызмет және ДСҰ-ға кiру
Кәсiпкерлiктi дамыту
Кәсiби Үкiмет
6.  Аумақтық даму
7.  2007-2009 жылдардағы әлеуметтiк саясат және адами капиталды дамыту
Параграф 1. Демография және 2007-2009 жылдарға арналған әлеуметтiк даму
Демографиялық және көшi-қон саясаты
Кедейлiк пен жұмыссыздықты азайту
Халықты әлеуметтiк қамсыздандыру
Параграф 2. 2007-2009 жылдарға арналған бiлiм беру және кадрлар даярлау
Параграф 3. Денсаулық сақтау
Параграф 4. 2007-2009 жылдары мәдениеттi, ақпаратты пен спортты дамыту
Параграф 5. 2007-2009 жылдарға арналған гендерлiк даму
Параграф 6. 2007-2009 жылдарға арналған тұрғын үй саясаты
Параграф 7. Кiрiс саясаты
Параграф 8. 2007-2009 жылдары қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану
Кiрiспе
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Жоспар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының экономикалық-әлеуметтiк дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiне сәйкес әзiрлендi.

Республики Казахстан на 2007-2009 годы
(второй этап)
Раздел 1. Основные направления
социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2007-2009 годы Содержание
Введение
1. Развитие мировой экономики в 2005-2006 годах и влияние внешних
факторов на развитие экономики страны в 2007-2009 годах
2. Анализ развития экономики Казахстана в 2003-2005 годах
и влияние внутренних факторов на развитие экономики страны
в 2007-2009 годы
3. Цели, задачи и приоритеты развития страны на 2007-2009 годы
4. Модернизация и обеспечение прорывных направлений в отраслях
экономики для обеспечения ускоренного экономического роста
Казахстана в 2007-2009 годах
$ 1. Развитие промышленности в 2007-2009 годах
Горнодобывающая промышленность
Обрабатывающая промышленность
Развитие электроэнергетической отрасли
$ 2. Транспортно-коммуникационный комплекс
$ 3. Развитие агропромышленного комплекса в 2007-2009 годах
$ 4. Торговая политика в 2007-2009 годах
5. Совершенствование государственного управления экономикой
для обеспечения ускоренного роста экономики Казахстана
в 2007-2009 годах
$ 1. Обеспечение макроэкономической устойчивости в 2007-2009 годах
Устойчивый экономический рост
Денежно-кредитная политика
Развитие финансового сектора
$ 2. Государственное управление экономикой
Фискальная политика
$ 3. Инвестиционная политика
$ 4. Политика в области управления государственным и
гарантированным государством заимствованием и долгом
Управление государственными активами
$ 5. Совершенствование государственной политики , направленной
на развитие предпринимательства
Развитие конкуренции и антимонопольная политика
Тарифная политика
Развитие системы технического регулирования
Внешнеэкономическая деятельность и вступление в ВТО
Развитие предпринимательства
Профессиональное Правительство
6. Территориальное развитие
7. Социальная политика и развитие человеческого капитала
в 2007-2009 годах
$ 1. Демография и социальное развитие на 2007-2009 годы
Демографическая и миграционная политика
Снижение бедности и безработицы
Социальное обеспечение населения
$ 2. Образование и подготовка кадров на 2007-2009 годы
$ 3. Здравоохранение
$ 4. Развитие культуры, информации и спорта на 2007-2009 годы
$ 5. Гендерное развитие на 2007-2009 годы
$ 6. Жилищная политика на 2007-2009 годы
$ 7. Политика доходов
$ 8. Охрана окружающей среды и природопользование
в 2007-2009 годах
Введение
Среднесрочный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (далее - План) разработан в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правилами разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647.

Жоспарда сыртқы және iшкi факторларға қарай 2007-2009 жылдарға арналған экономиканы дамытудың қарқындары негiзделедi және орталық және жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларын дамыту үшiн қолайлы жағдайлар жасау саласындағы iс-қимылы айқындалады.
Стратегиялық жоспарларда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жолдауларында және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасында айқындалған мақсаттарға қол жеткiзу және басымдықтарды iске асыру үшiн экономика салаларын дамыту саласындағы 2007-2009 жылдарға арналған мiндеттер және оларды шешу жолдары Жоспарда айқындалады.
1. 2005-2006 жылдары әлемдiк экономиканың дамуы және 2007-2009 жылдары ел экономикасының дамуына сыртқы факторлардың әсерi
2005 жылы әлемдiк экономикада мұнайға бағаның жоғары қарқынмен өсуiмен және нәтижесiнде дамыған елдердегi инфляциялық күтiлiмдердiң өсуiмен қатар жүретiн тұтастай экономикалық өрлеу жағдайы жалғасты.
Әлемдiк экономиканың өсу қарқыны 2005 жылдың қорытындылары бойынша тұтастай алғанда жеткiлiктi жоғары деңгейде сақталды, дегенмен, 2004 жылғы рекордтық қарқыннан төмен болды (5,8 %) және Халықаралық валюта қорының (бұдан әрi - ХВҚ) бағалауы бойынша 4,8%-ды құрады. ХВҚ-ның бағалауы бойынша 2005 жылы Қытайдың ЖIӨ-нiң өсуi 9 %-ды, АҚШ-тiкi - 3,5 %-ды, Жапониянiкi - 2 %-ды, Еуроаймақтiкi - 1,2 %-ды құрады.
2006 жылғы бiрiншi жарты жылдық iшiнде әлемдiк экономиканың жағдайы 2005 жылмен салыстырғанда түбегейлi өзгерiстерге ұшыраған жоқ. Әлемдегi экономикалық дамуды айқындайтын негiзгi факторлар өзгерiссiз қала бередi:
басқа тауар нарықтарында бағалардың өсуiне әсерiн тигiзген мұнай бағасының жедел өсуi;
Қытайдың, Үндiстанның және шикiзаттық тауар нарықтарында сұраныстың өсуiн айқындайтын басқа кейбiр елдердiң экономикасының өсуi;
АҚШ экономикасы өсуiнiң баяулауы, әлемдiк экономика теңгерiмiн бұзатын бюджеттiң және осы елдегi төлем теңгерiмiнiң айтарлықтай тапшылығы;
әлемдiк валюта ретiнде доллардың әлсiреу үрдiсiнiң жалғасуы.
Бiрқатар елдердiң тамақ өнеркәсiбiне шығын келтiрген және тиiстi өнiмнiң экспорттық жеткiзiлiмдерiн қысқартуға әкеп соққан құс тұмауының iндетi маңызды жағымсыз фактор болып табылады.
ХВҚ пiкiрi бойынша мұнай бағасының өсуi мен табиғи апаттарға қарамастан, әлемдегi экономикалық өсудiң қарқыны бұрынғысынша күтiлiп отырғанынан жоғары, бұған қаржы нарығындағы қолайлы жағдайлар және байыпты макроэкономикалық саясат ықпал ететiн болады.
XBҚ болжамы бойынша әлемдiк экономиканың өсуi 2006 және 2007 жылдары 4,9 % және 4,7 % деңгейiнде сақталатын болады.

План обосновывает темпы развития экономики на 2007-2009 годы в зависимости от внешних и внутренних факторов и определяет действия центральных и местных органов государственного управления в области создания благоприятных условий для развития частного и государственного секторов экономики.
План определяет задачи на 2007-2009 годы в области развития отраслей экономики и пути их решения для достижения целей и реализации приоритетов, определенных в стратегических планах, посланиях Президента Республики Казахстан к народу Казахстана и Программе Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы.
1. Развитие мировой экономики в 2005-2006 годах и
влияние внешних факторов на развитие экономики страны
в 2007-2009 годах
В 2005 году в мировой экономике в целом продолжилась ситуация экономического подъема, сопровождаемая высокими темпами роста цен на нефть и, как следствие, ростом инфляционных ожиданий в развитых странах.
Темп роста мировой экономики по итогам 2005 года в целом сохранился на достаточно высоком уровне, хотя и был ниже рекордных темпов 2004 года (5,8 %), и, по оценке Международного валютного фонда (далее - МВФ) составил 4,8 %. По оценке МВФ в 2005 году прирост ВВП Китая составил 9 %, США - 3,5 %, Японии - 2 %, Еврозоны - 1,2 %.
За первое полугодие 2006 года положение мировой экономики не претерпело кардинальных изменений по сравнению с 2005 годом. Основные факторы, определяющие экономическое развитие в мире, остались неизменными:
быстрый рост цен на нефть, повлекший за собой рост цен на других товарных рынках;
рост экономик Китая, Индии и некоторых других стран, определявших рост спроса на сырьевых товарных рынках;
замедление роста экономики США, значительный дефицит бюджета и платежного баланса в этой стране, нарушающие баланс мировой экономики;
продолжение тенденции ослабления доллара как мировой валюты.
Немаловажным негативным фактором явилась пандемия птичьего гриппа, которая нанесла урон пищевой промышленности ряда стран и вызвала сокращение экспортных поставок соответствующей продукции.
По мнению МВФ, несмотря на повышение цен на нефть и стихийные бедствия, темпы экономического роста в мире по-прежнему превосходят ожидания, чему способствуют благоприятные условия на финансовых рынках и проведение взвешенной макроэкономической политики.
По прогнозу МВФ, рост мировой экономики в 2006 и 2007 годах будет сохраняться на уровне 4,9 % и 4,7 %.

ХВҚ деректерi бойынша әлемдiк сауданың көлемi 2005 жылы 7,3%-ға өстi.
2005 жылы мұнай және металдар нарығы сенiмдi жоғары қарқынды көрсеттi. Геосаяси тартыc және Қытай мен АҚШ тарапынан сұраныстың жедел өсуi мұнай бағасы артуының алғышарты болып табылды.
Дүниежүзiлiк Банктiң деректерi бойынша 2005 жылы "Brent" маркалы мұнайдың әлемдiк орташа бағасы бiр баррель үшiн 54,43 АҚШ долларын құрады, бұл 2004 жылмен салыстырғанда 42,1 %-ға жоғары. Мыс бағасы 28,4 %-ға ұлғайды және бiр тоннасы 3679 долларды құрады, қорғасынның орташа жылдық құны бiр тоннасы үшiн 975,3 доллар деңгейiнде қалыптасты, бұл ретте, кезеңнiң соңында баға жылдың басына қатысты 16,5 %-ға ұлғайды. Мырыштың орташа бағасы бiр тоннасы 1380 долларды құрады және жылдың iшiнде 45,2 %-ға ұлғайды. 2004 жылмен салыстырғанда алюминийдiң орташа жылдық бағасы 10 %-ға төмендедi және бiр тоннасы үшiн, 1897,4 долларды құрады. JP Morgan деректерiне сәйкес глиноземнiң бағасы оны өндiрудiң төмен қарқынына және жоғары сұранысқа байланысты рекордқа жеттi.
2006 жылғы бiрiншi жарты жылдықта әлемдiк нарықтарда бағаның өсуi жалғасын тапты. Мұнайдың "Brent" сортының әлемдiк бағасы 2005 жылдың осы кезеңiмен салыстырғанда 32,7 %-ға ұлғайды және орташа алғанда бiр баррель үшiн шамамен 65,9 АҚШ долларын құрады. Мыс бағасы 2005 жылғы бiрiншi жарты жылдықпен салыстырғанда 82,5 %-ға, күмiс - 54,8 %-ға, алтын - 38,3 %-ға, қорғасын - 19,2 %-ға ұлғайды. Мырыш бағасы 2,1 есе өстi.
Әлемдiк экономиканың дамуы, оның iшiнде Қытайда, АҚШ пен ЕО-да, сондай-ақ негiзгi тауар нарығында қалыптасып отырған экономикалық жағдай әр түрлi халықаралық қаржы ұйымдарының болжамдық бағалауы тұтастай алғанда сұраныс пен әлемдiк бағалардың деңгейi қазақстандық экспорттың негiзгi тауар ұстанымдарына сақталып отырғанын көрсеттi.
ХВҚ болжамы бойынша, әлемдiк сауданың өсуi 2006 және 2007 жылдары тиiсiнше 8,0 % және 7,5 %-ды құрайды.
Мұнай. Дәлелденген жаһандық мұнай және газ қорларының өсуi жалғасуда. Бiрақ мұнайға сұраныс жоғары деңгейде қалып отыр, бұл осы шикiзатқа жоғары бағаны айқындайды.
ХЭА деректеріне сәйкес әлемдегі шикі мұнайды тұтыну 2006 жылы 2,2 %-ға немесе күнiне орташа 85,18 млн. баррельдi құрайды.
ОПЕК-тiң пiкiрi бойынша шикiзатқа рекордтық жоғары бағаларға қарамастан, мұнайға әлемдiк сұраныс 2005 жылмен салыстырғанда 2006 жылы 1,9 %-ға өседi және күнiне орташа 84,9 млн. баррельдi құрайды. 2006 жылы барынша жоғары сұраныс АҚШ, Қытай және Yндiстан тарапынан байқалуда. 2006 жылы Қытайдың сұранысы белсендi экономикалық өсуге байланысты 6,1 %-ға өседi.

По данным МВФ, объем мировой торговли в 2005 году возрос на 7,3 %.
В 2005 году рынки нефти и металлов демонстрировали уверенную восходящую динамику. Предпосылками повышения цен на нефть явились геополитические трения и быстрый рост спроса со стороны Китая и США.
По данным Всемирного Банка в 2005 году средняя мировая цена на нефть марки "Brent" составила 54,43 долларов за баррель, что на 42,1 % выше по сравнению с 2004 годом. Цена на медь увеличилась на 28,4 % и составила 3679 долларов за тонну, среднегодовая стоимость свинца сложилась на уровне 975,3 долларов за тонну, при этом цена на конец периода увеличилась относительно начала года на 16,5 %. Средняя цена на цинк составила 1380 долларов за тонну и в течение года увеличилась на 45,2 %. По сравнению с 2004 годом среднегодовая цена алюминия снизилась на 10 % и составила 1897,4 долларов за тонну. Согласно данным JP Morgan, цены на глинозем достигли рекорда в связи с низкими темпами его добычи и высоким спросом.
В первом полугодии 2006 года рост цен на мировых рынках продолжился. Мировая цена на нефть сорта "Brent" выросла по сравнению с аналогичным периодом 2005 года на 32,7 % и составила в среднем около 65,9 долл. США за баррель. Цены на медь по сравнению с первым полугодием 2005 года выросли на 82,5 %, серебро - на 54,8 %, золото - на 38,3 %, свинец - на 19,2 %. Цены на цинк увеличились в 2,1 раза.
Прогнозные оценки различных международных финансовых организаций развития мировой экономики, в том числе экономической ситуации, складывающейся в Китае, США и ЕС, а также на основных товарных рынках в целом показывают, что спрос и уровень мировых цен на основные товарные позиции казахстанского экспорта сохранятся.
По прогнозу МВФ, рост мировой торговли в 2006 и 2007 годах составит соответственно 8,0 % и 7,5 %.
Нефть. Глобальные доказанные запасы нефти и газа продолжают расти. Однако спрос на нефть остается на высоком уровне, что определяет высокие цены на это сырье.
Согласно данным МЭА, потребление сырой нефти в мире в 2006 году возрастет на 2,2 % и составит в среднем 85,18 млн. баррелей в день.
По мнению ОПЕК, несмотря на рекордно высокие цены на сырье, мировой спрос на нефть в 2006 году вырастет на 1,9 % по сравнению с 2005 годом и составит в среднем 84,9 млн. баррелей в день. Наиболее высокий спрос в 2006 году будет наблюдаться со стороны США, Китая и Индии. В 2006 году спрос в Китае вырастет на 6,1 %, что связано с активным экономическим ростом.

Көптеген сарапшылар мен талдаушылар қысқа мерзiмдi перспективада мұнайға бағалардың одан әрi өсуiн күтiп отыр. Сонымен бiрге бағалардың төмендеуi туралы болжамдар айтылуда. Мәселен, British Petroleum британдық мұнай-газ компаниясының пiкiрi бойынша орта мерзiмдi перспективада мұнайдың бiр баррель үшiн бағасы 40 долларға дейiн, ал ұзақ мерзiмдi перспективада - 25-30 долларға дейiн төмендеуi мүмкiн. Мұнайға бағаның төмендеу болжамы жаңа перспективалық кен орындарын ашуға байланысты әлемдегi шикiзаттың күтiлетiн өсiмiмен байланыстырылады.
Мыс. ВНР Billiton сарапшылары мыс нарығында жоғары бағалар 2007 жылдың соңына дейiн сақталатынын да болжап отыр. Оған мыстың әлемдегi негiзгi тұтынушысы болып табылатын Қытайдағы өндiрiстiң өсуiне, осы металдың iрi өндiрушiлерi болып табылатын Мексиканың, Чилидiң және Индонезияның кәсiпорындарындағы мүмкiн болатын еңбек даулары мен өндiрiстiк қиындықтар ықпал ететiн болады.
Macquarie Bank болжамы бойынша әлемдiк нарықта 2006 жылы тазартылған мысты жеткiзуде тапшылық 50 мыңға жуық тоннаны құрайды. 2007 жылы мыс нарығы теңгерiмдi болады, ал 2008-2009 жылдары әлемдiк экономиканың даму қарқынының баяулауы жағдайында сұранысқа ұсыныстардың артуы байқалуы мүмкiн. Экономиканың әр түрлi секторларында, ең алдымен, автомобиль жасауда мысты пайдалану қарқындылығының ұлғаюы жалғасады.
Қорғасын. Қорғасын мен мырышты зерделеу жөнiндегi халықаралық топ 2006 жылы қорғасынға әлемдiк сұраныстың 5 %-ға өсуiн болжайды. Металл өндiрудiң сұраныстан алда болу үрдiсi 2006 жылдың соңына дейiн жалғасады.
Мырыш. Standard bank талдаушыларының пiкiрi бойынша тазартылған мырыштың орташа құны 2006 жылы бiр тоннасы үшiн 2290 долларды құрайды. Morgan Stanley сарапшыларының бағалауына сәйкес мырыштың құны 2006 жылы бiр тоннасы үшiн 2533 долларға дейiн жетедi, ал Australia bank мамандары бiр тоннасы үшiн құны 2335 доллар деп болжайды.
Алюминий. 2006 жылы алюминийдi әлемдiк тұтыну 8,3 млн. тоннаға жетедi.
Әлемдегi iрi тау-кен өндiрушi ВНР Billiton компаниясы 2005-2010 жылдар арасында бастапқы алюминийге әлемдiк сұраныс жыл сайын 5 %-ға өседi деп болжап отыр.
Mitsui Bussan Commodities сарапшыларының болжамы бойынша бағалардың өсуiн жеке дара нақты қалыптастыратын, әсiресе, Қытайда өндiрiстiк қуаттардың күтiлетiн өсуiне орай 2007 жылы алюминийдiң бағалары едәуiр дәрежеде төмендейдi. Осыған байланысты Mitsui сарапшылары дереу жеткiзу кезiнде алюминийдiң орташа бағасын 2006 жылы бiр тоннасы үшiн 2546 доллар және 2007 жылы бiр тоннасы үшiн 2325 доллар деңгейiнде деп болжайды.

Большинство экспертов и аналитиков ожидают дальнейший рост цен на нефть в краткосрочной перспективе. Вместе с тем, озвучиваются прогнозы о снижении цен. Так, по мнению британской нефтегазовой компании British Petroleum, в среднесрочной перспективе цена барреля нефти может снизиться до 40 долларов, а в долгосрочной перспективе - до 25-30 долларов. Прогноз снижения цен на нефть связывается с ожидаемым ростом добычи сырья в мире в связи с открытием новых перспективных месторождений.
Медь. Эксперты ВНР Billiton также прогнозируют, что высокие цены на медном рынке сохранятся до конца 2007 года. Этому будет способствовать рост производства в Китае, который является основным потребителем меди в мире, а также возможные трудовые конфликты и производственные трудности на предприятиях в Мексике, Чили и Индонезии, которые являются крупнейшими производителями этого металла.
По прогнозу Macquarie Bank, дефицит в поставках рафинированной меди на мировом рынке в 2006 году составит около 50 тыс. тонн. В 2007 году медный рынок будет сбалансирован, а в 2008-2009 годах может наблюдаться превышение предложения над спросом при условии замедления темпов развития мировой экономики. Продолжится увеличение интенсивности использования меди в различных секторах экономики, в первую очередь, в автомобилестроении.
Свинец. Международная группа по изучению свинца и цинка прогнозирует рост мирового спроса на свинец в 2006 году на 5 %. Тенденция по опережению роста производства металла над спросом продолжится до конца 2006 года.
Цинк. По мнению аналитиков Standard bank, средняя стоимость рафинированного цинка в 2006 году составит 2290 долларов за тонну. Согласно оценкам экспертов Morgan Stanley, стоимость цинка в 2006 году достигнет 2533 долларов за тонну, а специалисты Australia bank прогнозируют стоимость 2335 долларов за тонну.
Алюминий. В 2006 году мировое потребление алюминия достигнет 8,3 млн. тонн.
Крупнейшая горнодобывающая компания мира ВНР Billiton прогнозирует, что с 2005 по 2010 годы мировой спрос на первичный алюминий будет расти более чем на 5 % ежегодно.
По прогнозу экспертов Mitsui Bussan Commodities, в 2007 году цены на алюминий понизятся в значительной степени благодаря ожидаемому росту производственных мощностей, особенно в Китае, который будет фактически единолично формировать уровень цен. В связи с этим, эксперты Mitsui прогнозируют среднюю цену алюминия при немедленных поставках на уровне 2546 долларов за тонну в 2006 году и 2325 долларов за тонну в 2007 году.

Болат. Тоттанбайтын болат халықаралық форумының болжамы бойынша 2006 жылы тоттанбайтын болаттың әлемдiк өндiрiсi 8,6 %-ға 26,4 млн. тоннаға дейiн ұлғаяды және 2005 жылғы деңгейден 1,8 млн. тоннаға артады. Өндiрiстiң негiзгi өсiмiне азиялық өңiрдiң, оның iшiнде Қытайдың есебiнен қол жеткiзiледi. Азиядағы тоттанбайтын болаттың өндiрiсi 10 %-ға 13,75 млн. тоннаға дейiн ұлғаяды. Тоттанбайтын болаттың әлемдiк өндiрiсi 2007 жылы орташа алғанда 5%-ға ұлғаяды.
Астық. АҚШ-тың Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң деректерi бойынша астықтың әлемдiк өндiрiсiнiң болжамы 2006-2007 маркетинг жылы 600,47 млн. тоннадан 599,83 млн. тоннаға өзгертiлдi, бұл 2005-2006 маркетинг жылының көрсеткiшiнен 20,53 млн. тоннаға дейiн төмен.
Мұнай мен металдарға сұраныстың және тұтынудың күтiлiп отырған артуы, сондай-ақ әлемдiк бағалардың өсуi жағдайларында Қазақстанның 2007-2009 жылдары экспорттық ұстанымын сақтауға және сыртқы сауданың көлемiн ұлғайтуға барлық мүмкiндiктерi бар.
Бұл факторлар алдағы жылдары Қазақстанның тау-кен өндiру және металлургия кешендерiнiң дамуына оң әсер етедi.
2. 2003-2005 жылдары Қазақстан экономикасының дамуын талдау және 2007-2009 жылдары ел экономикасының дамуына iшкi факторлардың әсерi
2003-2005 жылдары Қазақстанның экономикалық өсуiнiң жоғары қарқыны әлемдiк тауар нарықтарындағы негiзгi экспорттық тауарларға қолайлы конъюнктура және сұраныс пен ұсыныс жиынтығының кеңеюi жағдайында қалыптасты.
2003-2005 жылдары жалпы iшкi өнiмнiң (ЖIӨ) орташа жылдық өсiмiн 7-7,5 %-ға қамтамасыз ету жоспарланды. Iс жүзiндегi өсiм қарқыны осы жылдары 9,5 % мөлшерiнде қалыптасты.
ЖIӨ құрылымында тауар өндiру үлесi артты. 2005 жылы 2003 жылмен салыстырғанда өндiрiстiк сектордың үлесi 42,9 %-дан 44,1%-ға дейiн өстi. Қызмет көрсетулер өндiрiсiнiң жалпы үлесi 2003 жылы 51,8 % болса, 2005 жылы 52,2 %-ға жеттi.
Тауар өндiрiсiнiң өсуi өнеркәсiп, ауыл шаруашылығы және құрылыс өндiрiсi көлемiнiң өсуi есебiнен болды.
2003-2005 жылдары өнеркәсiп өндiрiсiнiң жыл сайынғы өсiмi орташа алғанда 8,0 %, оның iшiнде тау кен өндiрiсi өнеркәсiбiнде - 8,8 %, өңдеу өнеркәсiбiнде - 7,7 %, электр энергиясын, газ және суды өндiру мен таратуда - 4,8 %-ды құрады.
Ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiру көлемi 2003-2005 жылдары 2,9%-ға, оның iшiнде өсiмдiк шаруашылығы - 1,1 %-ға, мал шаруашылығы - 5,0 %-ға ұлғайды.
Құрылыста жылдық орташа өсiм 15,3 %-ды құрады.
Қызмет көрсету өндiрiсiнiң өсуi, жыл сайын қызмет көрсету қарқыны тиiсiнше орташа 8 % және 11 %-ды құраған, көлiк және сауда есебiнен қамтамасыз етiлді. Байланыс саласы жоғары қарқынмен дамыды, мұнда жылдық өсiм 28,5 %-ды құрады.

Сталь. По прогнозу Международного форума нержавеющей стали, в 2006 году мировое производство нержавеющей стали вырастет на 8,6 % до 26,4 млн. тонн и превысит уровень 2005 года на 1,8 млн. тонн. Основной прирост производства будет достигнут за счет азиатского региона, в частности, Китая. Производство нержавеющей стали в Азии увеличится на 10 % до 13,75 млн. тонн. Мировое производство нержавеющей стали в 2007 году в среднем увеличится на 5 %.
Пшеница. По данным Министерства сельского хозяйства США, прогноз мирового производства пшеницы в 2006-2007 маркетинговом году изменен с 600,47 млн. тонн до 599,83 млн. тонн, что на 20,53 млн. тонн ниже показателя 2005-2006 маркетингового года.
В условиях ожидаемого повышения спроса и потребления нефти и металлов, а также роста мировых цен, Казахстан в 2007-2009 годах имеет все возможности сохранить экспортные позиции и увеличить объемы внешней торговли.
Эти факторы также будут оказывать позитивное влияние на развитие горнодобывающего и металлургического комплексов Казахстана в предстоящие годы.
2. Анализ развития экономики Казахстана в 2003-2005 годах и влияние
внутренних факторов на развитие экономики страны в 2007-2009 годы
В 2003-2005 годах высокие темпы роста экономики Казахстана сложились в условиях благоприятной конъюнктуры на основные экспортные товары Казахстана на мировых товарных рынках и расширения совокупного спроса и предложения.
В 2003-2005 годах планировалось обеспечить среднегодовой прирост валового внутреннего продукта (ВВП) на 7-7,5 %. Фактический темп прироста в эти годы сложился в размере 9,5 %.
В структуре ВВП произошло увеличение доли производства товаров. Доля производственного сектора в 2005 году возросла до 44,1 % против 42,9 % в 2003 году. Производство услуг в общей доле в 2005 году достигло 52,2 % против 51,8 % в 2003 году.
Увеличение производства товаров произошло за счет роста объемов производства в промышленности, сельском хозяйстве и строительстве.
В течение 2003-2005 годов ежегодный прирост производства промышленной продукции в среднем составил 8,0 %, в том числе, в горнодобывающей промышленности - 8,8 %, обрабатывающей промышленности - 7,7 %, производстве и распределении электроэнергии, газа и воды - 4,8 %.
Объемы производства сельскохозяйственной продукции за 2003-2005 годы увеличились на 2,8 %, в том числе в растениеводстве - на 1,1 %, животноводстве - на 5,0 %.
Среднегодовой прирост в строительстве составил 15,3 %.
Рост производства услуг был обеспечен за счет транспорта и торговли, где ежегодные темпы оказываемых услуг составляли в среднем 8 % и 11 % соответственно. Высокими темпами развивалась связь, где ежегодный прирост составлял 28,5 %.

2003-2005 жылдары iшкi сұраныстың кеңеюi тұтынуға жұмсалған шығыстар мен жалпы жинақталымның артуы есебiнен қамтамасыз етiлдi.
Тұтынудың өсуi үй шаруашылықтары мен мемлекеттiк органдардың шығыстарының артуы есебiнен болды. 2003-2005 жылдары тұтыну орташа алғанда 11,2 %-ға, үй шаруашылықтары мен мемлекеттiк сектордың шығыстары тиiсiнше 10,9 % және 13,0 %-ға артты.
Халықтың нақты ақшалай табысының өсуi, 2003-2005 жылдары жыл сайын 12,1 %-ға артқан, жиынтық сұраныстың өсуiн қамтамасыз ететiн факторлардың бiрi болып табылады.
Жалпы жинақталымның жыл сайынғы өсiмi - 13 %, оның iшiнде негiзгi капиталдың жинақталуы - 11,2 %.
2003-2004 жылдары елiмiздiң төлем теңгерiмiнiң нығаюы жүзеге асты. Егер 2003 жылы ағымдағы шот 273 млн. АҚШ доллары тапшылығымен қалыптасса, ал 2004 жылы ағымдағы операцияның профицит шоты 455 млн. АҚШ долларын құрады.
2005 жылы ағымдағы операция шотының 486 млн. АҚШ доллары тапшылығы халықаралық қызмет көрсетулерге шығыстардың және инвестициялық табыстың резидент еместерiне төлемдердiң күрт өсуi нәтижесiнде қалыптасты. Халықаралық қызметтер импортының құны 2004 жылдың деңгейiнен 1,5 есе өстi және 7,5 млрд. АҚШ долларын құрады. Шетелдiк тiкелей инвесторларға төленетiн дивидендтердiң көлемi 3,8 млрд. АҚШ долларын құрады және 2004 жылмен салыстырғанда 2 есе өстi.
2003-2005 жылдары тауарлар мен қызмет көрсетулер экспорты артты. 2005 жылы ЖIӨ құрылымындағы тауарлар және қызмет көрсетулер экспортының үлесi 54,5 %-ды құрады, 2003 жылы 48,4 % болды. Осы жылдары тауарлар мен қызмет көрсетулер экспортының өсiм қарқыны орташа 42,3 %-ды құрады.
2005 жылы ЖIӨ құрылымындағы тауарлар және қызмет көрсетулер импортының үлесi 45,4 %-ға жеттi, 2003 жылы 43,1 % болды. 2003-2005 жылдары тауарлар мен қызмет көрсетулер импортының жыл сайынғы өсiм қарқыны орташа 38,1 %-ды құрады.
2003-2005 жылдары негiзгi капиталға инвестициялар 1,6 есеге өстi. 2005 жылы негiзгi капиталға инвестициялар көлемi 2205,2 млрд. теңгенi құрады.
2003-2005 жылдары тiкелей шетелдiк инвестициялардың нетто-ағыны оң қалпында сақталды, алайда 2005 жылы оның номиналдық көлемiнiң кемуi байқалды. 2005 жылы Қазақстанға 1,7 млрд. АҚШ долл. тiкелей шетелдiк инвестиция тартылды, бұл 2004 жылғы 5,4 млрд. доллардан едәуiр артта.
Елдiң халықаралық резервтерi 2005 жылдың соңында тұтастай алғанда 15143 млн. AҚШ долларын, оның iшiнде Ұлттық қордың активтерi 8074 млн. АҚШ долл. құрады.
Тауарлар өндiру мен қызметтердiң ұлғаюы 2003-2005 жылдары орташа 6,7 %-ға өскен еңбек өнiмдiлiгiнiң өсуi есебiнен қамтамасыз етiлдi.
2003-2005 жылдары өз кезегiнде жұмыссыздық деңгейiнiң азаюына әкеп соққан халықтың жұмыспен қамтылу саны ұлғайды. 2005 жылы ол 2003 жылғы 8,8 %-ға қарағанда 8,1 %-ды құрады.

В 2003-2005 годы было обеспечено расширение внутреннего спроса за счет увеличения расходов на потребление и валового накопления.
Рост потребления произошел за счет увеличения расходов домашних хозяйств и государственных органов. В течение 2003-2005 годов потребление в среднем росло на 11,2 %, расходы домашних хозяйств и государственного сектора увеличивались соответственно на 10,9 % и 13,0 %.
Одним из факторов, обеспечивших рост совокупного спроса, было увеличение реальных денежных доходов населения, которые в 2003-2005 годы ежегодно повышались на 12,1 %.
Ежегодный прирост валового накопления в среднем составил 13 %, в том числе накопление основного капитала - 11,2 %.
В 2003-2004 годы происходило укрепление платежного баланса страны. Если в 2003 году текущий счет сложился с дефицитом в 273 млн. долл. США, то в 2004 году профицит счета текущих операций составил 455 млн. долл. США.
В 2005 году дефицит счета текущих операций в 486 млн. долл. США сложился в результате резкого роста расходов на международные услуги и выплаты нерезидентам инвестиционного дохода. Стоимость импорта международных услуг в 1,5 раза превысила уровень 2004 года и составила 7,5 млрд. долл. США. Объемы дивидендов, выплачиваемых прямым иностранным инвесторам составили 3,8 млрд. долл. США и по сравнению с 2004 годом увеличились в 2 раза.
В 2003-2005 годах происходило увеличение экспорта товаров и услуг. В 2005 году доля экспорта товаров и услуг в структуре ВВП составила 54,5 % против 48,4 % в 2003 году. Темпы прироста экспорта товаров и услуг в эти годы в среднем составили 42,3 %.
В 2005 году доля импорта товаров и услуг в структуре ВВП достигла 45,4 % против 43,1 % в 2003 году. Ежегодные темпы прироста импорта товаров и услуг в 2003-2005 годы составили в среднем 38,1 %.
За 2003-2005 годы инвестиции в основной капитал возросли в 1,6 раза. В 2005 году объем инвестиций в основной капитал составил 2205,2 млрд. тенге.
В 2003-2005 годы нетто-приток прямых иностранных инвестиций оставался положительным, однако в 2005 году отмечалось уменьшение его номинального объема. В 2005 году в Казахстан было привлечено 1,7 млрд. долл. США прямых иностранных инвестиций, что значительно ниже 5,4 млрд. долл. США в 2004 году.
Международные резервы страны в целом на конец 2005 года составили 15143 млн. долл. США, в том числе, активы Национального Фонда - 8074 млн. долл. США.
Рост производства товаров и услуг был обеспечен за счет роста производительности труда, которая в 2003-2005 году в среднем увеличивалась на 6,7 %.
В 2003-2005 годах наблюдалось увеличение численности занятого населения, что, в свою очередь, привело к снижению уровня безработицы в 2005 году до 8,1 % против 8,8 % в 2003 году.

2003-2005 жылдары орташа жылдық есептеулерде инфляция 6,4-7,6% аралығында болды.
2006 жылғы бiрiншi жарты жылдықта экономикалық өсудiң оң үрдiсi жалғасты: тауарлар мен қызметтерге сұраныс кеңейдi, негiзгi капиталға инвестициялардың көлемi ұлғайды, сауда теңгерiмi нығайды. Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгiнiң деректерi бойынша ЖIӨ-нiң өсуi 9,3 %-ды құрады.
Есептi кезеңде ЖIӨ-нiң өсуi қызметтер саласының есебiнен шамамен 50 %-ға қамтамасыз етiлдi, бұл ретте, ЖIӨ-нiң өсуiн сауда шамамен 13 %, көлiк қызметi - 6 %, байланыс қызметi - 5 %, жылжымайтын мүлiктермен жасалатын операциялар және жалға беру жөнiндегi қызметтер 16 % қамтамасыз еттi.
Тауарлар өндiрiсi ЖIӨ-нiң өсуiн шамамен 41 % қамтамасыз еттi. ЖIӨ-нiң өсуiне өнеркәсiптiң қосқан үлесi 16 %-ды, ауыл шаруашылығынікi - 1 %-ды және құрылыстiкi 24 %-ды құрады.
2006 жылғы бiрiншi жарты жылдықта инфляция орташа жылдық мәнде 8,7 %-ды құрады және 2005 жылдың осы кезеңiнiң инфляция көрсеткiшiнен 1,4 пайыздық тармақта асты. Азық-түлiк тауарларының бағасы өткен жылдың осы кезеңiмен салыстырғанда 9,5 %-ға, азық-түлiк емес тауарлардың бағалары 6,5 %-ға ұлғайды, халыққа көрсетiлетiн ақылы қызметтер 9,6 %-ға қымбаттады.
2006 жылғы қаңтар-маусымда негiзгi капиталға инвестициялар 2005 жылғы ұқсас деңгейден 25,2 %-ға артты.
2006 жылғы бiрiншi жарты жылдықта әлемдiк нарықтардағы негiзгi қазақстандық экспорттық тауарларға конъюнктура жақсарды. Мәселен, Қазақстанның негiзгi экспорттық тауарларына әлемдiк бағалардың орташа индексi 2005 жылдың бiрiншi жарты жылдығымен салыстырғанда 33 %-ға өстi.
2006 жылғы қаңтар-маусымда тауарлар экспорты 2005 жылдың ұқсас кезеңiмен салыстырғанда 32,6 %-ға ұлғайды, 17335,9 млн. АҚШ долларына жеттi, ал импорт 9944,5 млн. АҚШ долларын құрап, 25,6%-ға өстi.
Елдiң таза халықаралық резервтерi 2006 жылғы бiрiншi жарты жылдықта 51,4 %-ға ұлғайды және 22,9 млрд. АҚШ долл. жеттi, оның iшiнде Ұлттық қордың активтерi 10 млрд. АҚШ долл. құрады.
2006 жылғы қаңтар-маусымда орташа айлық атаулы жалақы 37769 теңгенi құрады және 2005 жылғы қаңтар-маусыммен салыстырғанда 24,2%-ға ұлғайды. Нақты жалақы 14,3 %-ға ұлғайды.
Жұмыссыздық деңгейi 2006 жылғы екiншi жарты жылдықта экономикалық белсендi халық санының 7,7 %-ын құрады.
2007-2009 жылдары экономика дамуының жоғары қарқынын қамтамасыз ету үшiн экономика өсуiнiң барлық негiзгi факторларын жедел дамыту үшiн қолайлы макроэкономикалық жағдай жасалатын болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi инфляцияны берiлген аралықта ұстау мақсатында ақша-кредит саясатын қатаңдату жөнiнде шаралар қабылдайтын болады, оның iшiнде:
резервтiк талаптарды қатаңдату жолымен банк секторының сыртқы қарыз алуын шектеу;
ақша агрегаттарын бақылауды күшейту;
ақша эмиссиясын стерилизациялау көлемiн ұлғайту.
Бұдан басқа, қор нарығының жаңа құралдарын дамыту уақытша бос ақша қаражатын байланыстыруды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
2007-2009 жылдары мемлекеттiк шығыстар саласында салмақты мемлекеттiк саясат жүргiзу мынадай негiзгi мiндеттердi шешудi көздейдi:
ЖIӨ-нiң өсу қарқынынан аспайтын мемлекеттiк бюджет шығыстарының өсу қарқынын қамтамасыз ету;
бюджеттiң мұнай емес тапшылығын бiртiндеп азайтуға бағытталған фискалдық саясатты қалыптастыру және жүргiзу;

В 2003-2005 годы инфляция в среднегодовом исчислении находилась в интервале 6,4-7,6 %.
В первом полугодии 2006 года позитивные тенденции экономического роста продолжились: происходило расширение спроса на товары и услуги, увеличение объемов инвестиций в основной капитал, укрепление торгового баланса. По данным Агентства Республики Казахстан по статистике рост ВВП составил 9,3 %.
В отчетном периоде около 50 % роста ВВП было обеспечено за счет сферы услуг, при этом, торговля обеспечила около 13 % роста ВВП, транспортные услуги - 6 %, услуги связи - 5 %, услуги по операциям с недвижимым имуществом и аренде - 16 %.
Производство товаров обеспечило около 41 % роста ВВП. Вклад промышленности в рост ВВП составил 16 %, сельского хозяйства - 1 % и строительства - 24 %.
В первом полугодии 2006 года в среднегодовом выражении инфляция составила 8,7 % и на 1,4 процентных пункта превысила показатель инфляции за аналогичный период 2005 года. Цены на продовольственные товары увеличились по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 9,5 %, непродовольственные товарные - на 6,5 %, платные услуги населению подорожали на 9,6 %.
В январе-июне 2006 года инвестиции в основной капитал превысили аналогичный уровень 2005 года на 25,2 %.
В первом полугодии 2006 года происходило улучшение конъюнктуры на основные казахстанские экспортные товары на мировых рынках. Так, средний индекс мировых цен на основные экспортные товары Казахстана вырос по сравнению с первым полугодием 2005 года на 33 %.
За январь-июнь 2006 года экспорт товаров увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2005 года на 32,6 %, достигнув 17335,9 млн. долл. США, а импорт возрос на 25,6 %, составив 9944,5 млн. долл. США.
За первое полугодие 2006 года чистые международные резервы страны увеличились на 51,4 % и достигли 22,9 млрд. долл. США, в том числе, активы Национального Фонда составили 10 млрд. долл. США.
Среднемесячная номинальная заработная плата в январе-июне 2006 года составила 37769 тенге и возросла по сравнению с январем-июнем 2005 года на 24,2 %. Реальная заработная плата увеличилась на 14,3 %.
Уровень безработицы во втором квартале 2006 года составил 7,7 % к численности экономически активного населения.
В 2007-2009 годы для обеспечения высоких темпов развития экономики будут созданы благоприятные макроэкономические условия для ускоренного развития всех основных факторов роста экономики.
Национальный Банк Республики Казахстан с целью удержания инфляции в заданном интервале будет принимать меры по ужесточению денежно-кредитной политики, в том числе:
ограничение внешнего заимствования банковского сектора путем ужесточения резервных требований;
усиление контроля за денежными агрегатами;
увеличение объемов стерилизации денежной эмиссии.
Кроме того, развитие новых инструментов фондового рынка позволит обеспечить связывание временно свободных денежных средств.
В 2007-2009 годы проведение умеренной государственной политики в области государственных расходов предусматривает решение следующих основных задач:
обеспечение темпов роста расходов государственного бюджета, не превышающих темпы роста ВВП;
формирование и проведение фискальной политики, направленной на постепенное снижение ненефтяного дефицита бюджета;
поэтапное достижение размера гарантированного трансферта из Национального Фонда в бюджет равному инвестиционному доходу фонда.

Ұлттық қордан қордың инвестициялық кiрiсiне тең бюджетке кепiлдiк берiлген трансферт мөлшерiне кезең-кезеңiмен қол жеткiзу. 2006 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiлген Ұлттық қордың жұмыс iстеуiнiң жаңа схемасы елдiң макроэкономикалық дамуының теңгерiмдiлiгiн арттыруға ықпал ететiн болады.
Тариф саясаты саласында табиғи монополиялар субъектiлерiнiң көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтердiң көтерiлуiне бақылау күшейтiлетiн болады.
2007-2009 жылдары өнеркәсiптiң дамуы Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму стратегиясында және Каспий-теңiзiнiң Қазақстан секторын игерудiң мемлекеттiк бағдарламасында айқындалады.
Мұнай-газ секторының тұрақты дамуы Қазақстанның экономикалық өсуiн қамтамасыз етудiң негiзгi шарттарының бiрi болады. 2007-2009 жылдары мұнай және газ конденсатын өндiру көлемiнiң қарқыны орташа есеппен 108 %-ды құрайды.
Халықтың табысын арттыруға, оның iшiнде бюджет саласы қызметкерлерiнiң жалақысын арттыруға бағытталған саясат халықтың ақшалай табысының артуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi, бұл өз кезегiнде елде iшкi сұраныстың артуына ықпал етедi.
Тауарлар мен инвестициялық ресурстарға iшкi сұраныстың кеңеюi инвестициялық тауарлар импортын айтарлықтай арттыруға мүмкiндiк бередi.
Халықтың нақты табыстарының ұлғаюы кәсiпорындардың қаржы жағдайының жақсаруымен астасып, экономиканың нақты секторы инвестициясының өсуi үшiн қажеттi жағдайлар жасайды.
3. Елдi дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған мақсаттары, мiндеттерi және басымдықтары
2007-2009 жылдары әлеуметтiк-экономикалық саясаттың негiзгi бағыттары Президенттiң "Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпiлiс жасау қарсаңында" Қазақстан халқына Жолдауында, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасында, 2003-2015 жылдарға арналған индустриалдық-инновациялық даму стратегиясында айқындалған мақсаттар мен мiндеттерге сәйкес болады.
2007-2009 жылдардағы әлеуметтiк-экономикалық саясаттың басты мақсаты жақын арадағы он жылда Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiруi және Қазақстан азаматтарының тұрмыс деңгейiн арттыру үшiн институционалдық және экономикалық қолайлы жағдай жасау болады.
Алға қойылған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттер шешiлетiн болады:
түпкi өнiмдердi экспорттауға бағдарланған өндiрiстер, мұнай-газ, көлiк және машина жасаудың басқа да кiшi салалары, металлургия, химия, агроөнеркәсiптiк кешен саласында бiрлескен кәсiпорындар құру және дамыту;
нақты айырбас бағамының қажеттi икемдiлiгiн қолдау;
қаржы нарығының тұрақтылығын қамтамасыз ету;
экономиканы әртараптандыруды ынталандыратын икемдi салық және бюджет саясатын жүргiзу, жаңа салаларды дамыту және оларға шетел капиталын және ноу-хау тарту;
мемлекеттiң активтерiн басқарудың ашық және айқын жүйесiн құру;
Ұлттық қордың қаражатын ашық және тиiмдi қалыптастыру мен пайдалануды қамтамасыз ету;
металлургиядағы, банк саласындағы, сақтандырудағы, химия өнеркәсiбiндегi бәсекелестiктi монополияға қарсы заңнаманы реформалау және осы секторларға отандық және шетелдiк инвестициялардың кiруi үшiн тартымды және ашық жағдай жасау жолымен арттыру;
қорғалған зияткерлiк меншiк құқықтары мен сауда маркасы бар тауарлар өндiру үшiн қолайлы жағдай жасау;
әлеуметтiк саланы одан әрi жаңарту;
Қазақстанның әлемдiк экономикаға ықпалдасуына ықпал ететiн көп жақты халықаралық экономикалық жобаларға қатысу;
ЕурАзЭҚ шеңберiнде өзара тиiмдi ынтымақтастықты кеңейтуге және Бiртұтас экономикалық кеңiстiк қалыптастыруға одан әрi жәрдемдесу;
табиғи ресурстарды ашық пайдалану саясатын жүргiзу және энергетикалық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
экономиканы теңгерiмдi дамыту қажеттiлiктерiне жауап беретiн аумақтық даму.

Новая схема функционирования Национального Фонда, введенная в действие с 1-го июля 2006 года, будет способствовать повышению сбалансированности макроэкономического развития страны.
В области тарифной политики будет усилен контроль за повышением тарифов на услуги субъектов естественных монополий.
Развитие промышленности в 2007-2009 годах будет определяться Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы и Государственной программой освоения Казахстанского сектора Каспийского моря.
Стабильное развитие нефтегазового сектора будет одним из основных условий обеспечения экономического роста в Казахстане. В 2007-2009 годах темп роста объемов добычи нефти и газового конденсата составит в среднем 108 %.
Политика, направленная на повышение доходов населения, в том числе, повышение заработной платы работников бюджетной сферы, позволит обеспечить увеличение денежных доходов населения, что, в свою очередь, повлияет на повышение внутреннего спроса в стране.
Расширение внутреннего спроса на товары и инвестиционные ресурсы позволит значительно увеличить импорт инвестиционных товаров.
Увеличение реальных доходов населения в совокупности с улучшением финансового состояния предприятий создаст необходимые условия для роста инвестиций в реальный сектор экономики.
3. Цели, задачи и приоритеты развития страны
на 2007-2009 годы
В 2007-2009 годы основные направления социально-экономической политики будут соответствовать целям и задачам, определенным в Послании Президента к народу Казахстана "Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии", Программе Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы.
Главной целью социально-экономической политики в 2007-2009 годы будет создание благоприятных институциональных и экономических условий для вхождения Казахстана в ближайшие десять лет в число 50 наиболее конкурентоспособных стран мира и повышения качества жизни граждан Казахстана.
Для достижения поставленной цели будут решаться следующие задачи:
создание и развитие производств, ориентированных на экспорт конечных продуктов, совместных предприятий в области нефтегазового, транспортного и других подотраслей машиностроения, металлургии, химии, агропромышленного комплекса;
поддержание необходимой гибкости реального обменного курса;
обеспечение стабильности финансового рынка;
проведение гибкой налоговой и бюджетной политики, стимулирующей диверсификацию экономики, развитие новых отраслей и привлечение в них иностранного капитала и ноу-хау;
создание прозрачной и ясной системы управления активами государства;
обеспечение прозрачного и эффективного формирования и использования средств Национального Фонда;
повышение конкуренции в металлургии, банковской сфере, страховании, химической промышленности путем реформирования антимонопольного законодательства и создания привлекательных и прозрачных условий для вхождения в эти сектора отечественных и иностранных компаний;
создание благоприятных условий для производства товаров с защищенными правами интеллектуальной собственности и торговой маркой;
дальнейшая модернизация социальной сферы;
участие в многосторонних международных экономических проектах, способствующих интеграции Казахстана в мировую экономику;
дальнейшее содействие расширению взаимовыгодного сотрудничества в рамках ЕврАзЭС и формированию Единого Экономического Пространства;
проведение открытой политики использования природных ресурсов и обеспечение энергетической безопасности;
территориальное развитие, соответствующее потребностям сбалансированного развития экономики.

Әлеуметтiк-экономикалық дамудың 2007-2009 жылдарға арналған басымдықтары болып мыналар айқындалды:
тұрақты экономикалық дамудың iргетасы ретiнде Қазақстан экономикасын одан әрi жаңарту және әртараптандыру;
ұлттық тауарлар мен қызметтердiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн қолдау бағдарламасын қабылдау;
елдiң экономикалық дамуындағы сапалы серпiлiс ретiнде әлемдiк экономикаға тиiмдi ықпалдасу;
шикiзат емес тауарлар экспортына және жоғары технологиялы жабдықтар импортына кредит берудi мемлекеттiк қолдау;
халықтың "осал" топтарын қорғауға бағытталған және экономиканың өнiмдi дамуын ынталандыратын қазiргi заманғы әлеуметтiк саясат;
қазiргi заманғы бiлiм беру жүйесiн дамыту, мәдениеттiң өркендеуi және халықтың рухани әлеуетiн дамыту;
ғылыми әлеуеттi дамыту және қолданбалы ғылымды өндiрiске, бизнеске барынша жақындату;
Астана қаласын осы заманғы әлемдiк стандарттар бойынша және Еуразиядағы өзара халықаралық iс-қимылдың iрi орталықтарының бiрi ретiнде дамыту;
Алматы қаласын iрi өңiрлiк қаржы және iскерлiк белсендiлiк орталығы ретiнде дамыту.
4. Қазақстанның 2007-2009 жылдардағы жедел экономикалық өсуiн қамтамасыз ету үшiн экономика салаларындағы серпiлiстi бағыттарды жаңғырту және қамтамасыз ету
Параграф 1. 2007-2009 жылдары өнеркәсiптiң дамуы
Тау-кен өндiру өнеркәсiбi   Отын-энергетикалық кешен тиiмдiлiгiнiң деңгейiн арттыру
2007-2009 жылдары тау-кен өндiру өнеркәсiбiнiң негiзгi мақсаты өндiрiске жаңарту жүргiзу, озық технологиялар пайдалану және енгiзу есебiнен саланы қарқынды дамыту болып табылады.
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының көмiрсутегi ресурстарын тиiмдi игерудi қамтамасыз ету және iрi кен орындарында мұнай өндiрудi көтеру үшiн мұнай өнеркәсiбiнде мынадай мiндеттер шешiлетiн болады:
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторы мемлекеттiк бағдарламасының екiншi кезеңiн (2006-2010 жылдар) iске асыру;
мұнай-газ кешенi үшiн бәсекеге қабiлеттi тауарлар мен қызметтер ұсыну үшiн жоғары деңгейлi қосылған құны бар салаларды дамыту үшiн жағдай жасау;
мұнай мен газды терең қайта өңдеудi дамыту және мұнай өнiмдерi өндiрiсiн ұлғайту.
Көрсетiлген мiндеттердi шешу жолдары:
көмiрсутектерiнiң барланған қорларының өсуiн қамтамасыз ету және өндiрудi тұрақты жоғары деңгейге шығару;
көмiрсутектерiн тасымалдаудың мультимодальдық жүйесiн дамыту;
теңiз операцияларын жағалаулық қолдау үшiн инфрақұрылым құру, теңiз мұнай операцияларын қамтамасыз ету жөнiндегi теңiз порттары мен жағалау инфрақұрылымдары құрылыстарын дамыту;
екiншi буынды зауыт құрылысының жобасын iске асыру және Теңiз кен орнында шикi газды айдау;
Атырау мұнай өңдеу зауытын қайта жаңарту жобасын iске асыруды аяқтау;
мұнай өнiмдерiнiң сапасын еуропалық стандарттарға (ЕВРО-3) дейiн жеткiзу мақсатында Павлодар мұнай-химия зауытында сутегiн өндiру жөнiндегi қондырғы салу.
Қазақстанда газ саласын дамытудың басты мақсаты газдың iшкi ресурстарын өндiрудi ұлғайту және ұтымды пайдаланудан әлеуметтiк-экономикалық тиімділікті, сондай-aқ, ішкі нарықтың сұраныстарын мейлiнше толық қамтамасыз ету мүддесiнде газ-көлiк жүйесiнiң транзиттік мүмкiндiктерiн еселеп арттыру және елдiң экспорттық әлеуетiн одан әрi ұлғайту болып табылады.
Жоғарыда көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттер шешiлетiн болады:
газ қорлары бойынша ресурстық әлеуеттi өсiру мiндеттерi және iлеспе газды кәдеге жарату жөнiндегi ic-шараларды енгiзе отырып, жаңа газ және мұнай-газ кен орындарын өңдеумен оны өндiру бойынша қуаттарды дамыту;
сұйылтылған газ шығару және мұнай-химия өнiмдерiнiң көлемiн арттырумен өндiрiлетiн газды өңдеу және кәдеге жарату бойынша жұмыс iстеп тұрғандарын қайта жаңарту және жаңа қуаттар жасау;
жаңа аумақтарды газдандырудың және коммуналдық шаруашылықта, электр энергетикасында, автокөлiктерде және т.б. газды пайдалану аясын кеңейтудiң өңiрлiк бағдарламасын әзiрлеу және iске асыру;
олардың пайдаланылуы кезiндегi техникалық және экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн газ-көлiк жүйесi объектiлерiн техникалық қайта жаңарту жөнiндегi шараларды iске асыру, сондай-ақ жаңа газ құбырларын салу және табиғи газды сыртқы нарықтарға тасымалдау жөнiндегi экспорттық бағыттарды пысықтау;
газ саласының нормативтiк базасын қайта қарау, газ-көлiк жүйесi субъектiлерiнiң ұйымдастыру құрылымын оңтайландыру және табиғи газды тасымалдау кезiндегi тариф құрау жүйесiн жетiлдiру;
салаға мамандар тарту үшiн оқыту, қайта оқыту және жағдай жасау.
Көмiр өнеркәсiбiнде оның ISO сериялы халықаралық стандарттарға көшуiн қамтамасыз ету қажет.
Геологиялық саланы дамыту үшiн:
геологиялық барлау ұйымдарын техникалық қайта жарақтандыру;
Қазақстанда геологиялық барлау техникасының жаңа үлгiлерiн өндiру;
геологиялық саладағы қолданбалы ғылыми-техникалық зерттеулердi дамыту.
Энергия ресурстарын әлемдiк нарықтарға тасымалдау
Қазiргi уақытта нәтижелерi бойынша жобаны iске асыру туралы шешiм қабылданатын Қазақстаннан Қытайға газ құбырын салу жобасының техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеу жоспарланып отыр.
Жаңа кен орындарын өндiру және тауарлы газ өндiрiсi мен өнiм көлемi арта түседi, бұл өз кезегiнде газдың экспорттық әлеуетiн арттыруға және iшкi нарықтың қанығуына әкеледi.
Шығыс және Солтүстiк-Батыс Еуропа, Жерорта теңiзiнiң аймағы, Қытай Қазақстан үшiн көмiрсутектерiн шығарудың перспективалы нарықтары болып табылады. Осы бағыттардың бәрiнде барынша толық көлемде iлгерiлеу дамыған және серпiндi құбыр тасымалы саласынсыз мүлде мүмкiн емес.
Республиканың газ көлiгi саласы үшiн магистральды газ құбырлары жүйесiн қайта жаңарту және жаңғырту, әсiресе, Қазақстан және Орта азия газын Ресейге, Украинаға, Кавказ мемлекеттерiне және Еуропаға экспорттық қойылымына қызмет көрсететiн Орта Азия - Орталық (ОАО МГ) жобалары, барынша өзектi болып табылады.

Приоритетами социально-экономического развития на 2007-2009 годы определены:
дальнейшая модернизация и диверсификация экономики Казахстана как фундамента устойчивого экономического роста;
принятие программ поддержки конкурентоспособности национальных товаров и услуг;
эффективная интеграция в мировую экономику, как основа качественного прорыва в экономическом развитии страны;
государственная поддержка кредитования экспорта несырьевых товаров и импорта высокотехнологичного оборудования;
современная социальная политика, нацеленная на защиту уязвимых слоев населения и стимулирующая производительное развитие экономики;
развитие современной системы образования, культуры и духовного потенциала народа;
развитие научного потенциала и максимальное приближение прикладной науки к производству, бизнесу;
развитие города Астаны по современным мировым стандартам и как одного из крупных центров международного взаимодействия в Евразии;
развитие города Алматы как крупного регионального центра финансовой и деловой активности.
4. Модернизация и обеспечение прорывных направлений
в отраслях экономики для обеспечения ускоренного
экономического роста Казахстана в 2007-2009 годах
$ 1. Развитие промышленности в 2007-2009 годах
Горнодобывающая промышленность
Повышение уровня эффективности
топливно-энергетического комплекса
В 2007-2009 годы основной целью горнодобывающей промышленности является динамичное развитие отрасли за счет проведения модернизации, использования и внедрения передовых технологий производства.
В нефтяной промышленности для обеспечения эффективного освоения углеводородных ресурсов Казахстанского сектора Каспийского моря и подъема нефтедобычи на крупных месторождениях будут решаться следующие задачи:
реализация второго этапа (2006-2010 годы) Государственной программы казахстанского сектора Каспийского моря;
создание условий для развития отраслей с высокой степенью добавленной стоимости для предоставления конкурентоспособных товаров и услуг для нефтегазового комплекса;
развитие глубокой переработки нефти и газа и увеличение производства нефтепродуктов.
Пути решения указанных задач следующие:
обеспечение роста разведанных запасов углеводородов и выведение добычи на стабильно высокий уровень;
развитие мультимодальной системы транспортировки углеводородов;
создание инфраструктуры для береговой поддержки морских операций, развитие морских портов и сооружений береговых инфраструктур по обеспечению морских нефтяных операций;
реализация проекта строительства завода второго поколения и закачки сырого газа на месторождении Тенгиз;
завершение реализации проекта реконструкции Атырауского нефтеперерабатывающего завода;
строительство установки по производству водорода на Павлодарском нефтехимическом заводе в целях доведения качества нефтепродуктов до европейских стандартов (ЕВРО-3).
Главной целью развития газовой отрасли в Казахстане является кратное повышение социально-экономического эффекта от увеличения добычи и рационального использования внутренних ресурсов газа, а также транзитных возможностей газотранспортной системы в интересах более полного обеспечения потребностей внутреннего рынка и дальнейшего увеличения экспортного потенциала страны.
Для достижения вышеуказанных целей будут решаться следующие задачи:
наращивание ресурсного потенциала по запасам газа и развитие мощностей по его добыче с разработкой новых газовых и нефтегазовых месторождений с внедрением мероприятий по утилизации попутных газов;
реконструкция существующих и создание новых мощностей по переработке и утилизации добываемого газа с увеличением объемов выработки сжиженного газа и другой продукции нефтехимии;
разработка и реализация региональных программ газификации новых территорий и расширение сферы использования газа в коммунальном хозяйстве, в электроэнергетике, в автотранспорте и т.д.;
реализация мер по технической реконструкции объектов газотранспортной системы для обеспечения технической и экологической безопасности при их эксплуатации, а также строительство новых газопроводов и отработка экспортных маршрутов по транспортировке природного газа на внешние рынки;
пересмотр нормативной базы газовой отрасли, оптимизация организационной структуры субъектов газотранспортной системы и совершенствование системы тарифообразования при транспортировке природного газа;
обучение, переобучение и создание условий для привлечения специалистов в отрасль.
В угольной промышленности необходимо обеспечить ее переход на международные стандарты серии ISO.
Для развития геологической отрасли необходимо:
техническое перевооружение геологоразведочных организаций;
производство в Казахстане новейших образцов геологоразведочной техники;
развитие прикладных научно-технических исследований в геологической отрасли.
Транспортировка энергоресурсов на мировые рынки
В настоящее время планируется разработка технико-экономического обоснования проекта строительства газопровода из Казахстана в Китай, по результатам которого будет принято решение о реализации проекта.
С разработкой новых месторождений наращиваются объемы добычи и выработки товарного газа, что, в свою очередь, повлечет увеличение экспортного потенциала и насыщение внутреннего рынка газа.
Для Казахстана перспективными рынками сбыта углеводородов являются Восточная и Северо-Западная Европа, Средиземноморье, Китай. Полномасштабный прорыв на все эти направления невозможен без развитой и динамичной трубопроводной отрасли.
Наиболее актуальным для газотранспортной отрасли республики является проект реконструкции и модернизации системы магистральных газопроводов, в особенности, магистрального газопровода Средняя Азия - Центр (МГ САЦ), который обслуживает экспортные поставки казахстанского и среднеазиатского газа для России, Украины, кавказских государств и Европы.

2008 жылға қарай табиғи газды магистральды газ көлiгi жүйелерi арқылы тасымалдау көлемiн жыл сайын 130 млрд. текше метрге дейiн, газдың халықаралық транзит көлемiн жылына - 116,6 млрд. текше метрге дейiн, оның iшiнде ОАО МГ өткiзу қабiлетiн жылына - 60 млрд. текше метрге дейiн жеткiзу жоспарланып отыр.
Осы мақсаттарға қол жеткiзу үшiн 2006-2008 жылдары магистральды газ құбырларын салу мен күрделi жөндеудiң жалпы сомасы 804 млн. АҚШ доллары сомасындағы үш iрi жобаны iске асыру белгiленiп отыр.
Магистральды газ тасымалдау жүйелерiн кеңейту қажеттiлiгi Ресей мен Түркiменстан және "Газпром" ААҚ мен "Өзбекмұнайгаз" ҰХК арасында тиiсiнше түркiмен және өзбек газын сатып алуға-сатуға, Қазақстан газын өндiрудi елдiң батыс өңiрлерi мен Каспий теңiзiнiң шельфiнде болжамды арттыруға бекiтiлген ұзақ мерзiмдi келiсiмдерге негiзделедi.
Жұмыс iстеп тұрған магистральды газ көлiгi жүйесiнiң өткiзу қуатын арттыру жөнiндегi мiндеттен басқа, бiр ғана тұтынушыға тым тәуелдi болуға жол бермеу үшiн оның бағыттарын әртараптандыру қажет. Осы тұрғыдан алғанда Қазақстан көмiрсутегiн Қытайға беру жобасын сыйымдылығы аса iрi нарыққа шығу деп қарастырған жөн.
Сондай-ақ республиканың iшкi газ нарығының дамуы басым мiндет болып табылады.
Күтiлетiн өндiрiстiк нәтижелер
2007 жылы мұнай мен газ конденсатын өндiру көлемi 2005 жылмен салыстырғанда 4,1 %-ға өседi және 64 млн. тоннаны құрайды. 2009 жылы оны өндiру көлемi 78 млн. тоннаға дейiн жеткiзiлетiн болады.
2007 жылы газ өндiру де 33,3 млрд. текше метрге дейiн өседi, бұл 2005 жылдың көрсеткiшiнен 27,1 %-ға артық. 2009 жылы бұл көрсеткiш 39 млрд. текше метрдi құрайды. Бұл, өз кезегiнде, 2005 жылғы 14,8 млрд. текше метр тауар газын өндiрудi 2009 жылғы 24 млрд. текше метрге дейiн өсiруге мүмкiндiк бередi.
2007-2009 жылдары мұнай мен газды өндiрудiң жоспарланып отырған көлемiнiң өсуiне Каспий теңiзiнiң Қазақстан секторын игерудiң мемлекеттiк бағдарламасын, Қазақстан Республикасының 2004-2010 жылдарға арналған газ саласын дамыту бағдарламасын, Елiмiздiң минералды-шикiзат кешенiнiң ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру есебiнен қол жеткiзiледi.
Мұнай, газ және газ конденсатты кен орындарын әзiрлеу қоршаған табиғи орта мен жер қойнауына техногендiк әсер етумен iлесе жүредi. Кен орындарын әзiрлегенде iлеспе газды алауларда жандырудан шығатын өнiмдер ластаудың негiзгi көздерiнiң бiрi болып табылады, осыған байланысты елiмiздiң мұнай-газ кен орындарында iлеспе газдарды кәдеге жарату Қазақстанда жұмыс iстейтiн жер қойнауын пайдаланушылардың басты мiндеттерiнiң бiрi болып табылады.
Газды қайта өңдеудi және газды кәдеге жаратуды тереңдету мақсатында озық технологияларды қолданудың шетелдiк тәжiрибесiн есепке ала отырып, осы заманғы инновацияларды енгiзу қажет.

К 2008 году планируется довести объем транспортировки природного газа по магистральным газотранспортным системам до 130 млрд. куб. м в год, объем международного транзита газа - до 116,6 млрд. куб. м в год, в том числе, увеличение пропускной способности МГ САЦ - до 60 млрд. куб. м в год.
Для достижения этих целей в 2006-2008 годах намечена реализация трех крупных проектов строительства и капитального ремонта магистральных газопроводов на общую сумму 804 млн. долларов США.
Необходимость расширения магистральных газотранспортных систем основывается на заключенных долгосрочных соглашениях между Россией и Туркменистаном и ОАО "Газпром" и НХК "Узбекнефтегаз" на куплю-продажу соответственно туркменского и узбекского газа и на прогнозируемом увеличении добычи казахстанского газа в западных регионах страны и шельфе Каспийского моря.
Помимо задач по увеличению пропускной мощности существующей магистральной газотранспортной системы, необходимо диверсифицировать ее направления, чтобы не допускать чрезмерной зависимости от одного потребителя. В этом контексте следует рассматривать проект поставок казахстанских углеводородов в Китай как открывающий выход на чрезвычайно емкий рынок.
Также приоритетной задачей является развитие внутреннего рынка газа республики.
Ожидаемые производственные результаты
В 2007 году объем добычи нефти и газового конденсата вырастет по сравнению с 2005 годом на 4,1 % и составит 64 млн. тонн. В 2009 году объемы ее добычи будут доведены до 78 млн. тонн.
Добыча газа в 2007 году также возрастет до 33,3 млрд. куб. м, что на 27,1 % больше показателя 2005 года. В 2009 году данный показатель составит 39 млрд. куб. м. Это, в свою очередь позволит увеличить производство товарного газа с 14,8 млрд. куб. м в 2005 году до 24 млрд. куб. м в 2009 году.
Планируемый рост добычи нефти и газа в 2007-2009 годах будет достигнут за счет реализации Государственной программы освоения казахстанского сектора Каспийского моря, Программы развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2004-2010 годы, Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы.
Разработка нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождений сопровождается техногенным воздействием на окружающую природную среду и недра. Одним из основных источников загрязнения при разработке месторождений являются продукты от сжигания попутного газа в факелах, в связи с этим, утилизация попутных газов на нефтегазовых месторождениях страны является одной из главных задач недропользователей, работающих в Казахстане.
С целью увеличения глубины переработки газа и утилизации газа необходимо внедрение современных инноваций с учетом зарубежного опыта применения передовых технологий.

2007 жылы көмiр өндiрудi 87,3 млн. тоннаға дейiн жеткiзу жоспарланып отыр, 2009 жылы көмiр өндiрудiң болжамдық көлемi 88 млн. тоннаны құрайды.
Көрсетiлген көлемге қол жеткiзу үшiн:
осы заманғы техникалық деңгейдiң көмiр өндiретiн техникасына көше отырып, "Миттал Стил Темиртау" акционерлiк қоғамы көмiр департаментiнiң қолданыстағы шахталарын техникалық қайта жарақтандыру;
Екiбастұз және Шұбаркөл көмiр кен орындарын тиiмдi өңдеудiң кешендi жоспарларын iске асыру;
жылу электр станцияларының қажеттiлiктерiн толық қамтамасыз ету, коммуналдық секторды және басқа да салаларды қатты отынмен жабдықтау үшiн Майкөбе кен орнындағы, "Қаражыра" разрезiндегi күлi аз көмiр өндiрудi арттыру;
ISO сериялы халықаралық стандарттарды енгiзу арқылы қазақстандық көмiрдiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру есебiнен көмiр өндiрудiң өсуiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Қарағанды көмiр бассейнiндегi шахталарда (2007 жылы - 2 шахта, 2008 жылы - 2 шахта) жою жұмыстары жалғасатын болады.
Шұбаркөл көмiр кен орнындағы Еуразия өнеркәсiптiк қауымдастығы пайдалануға енгiзген жылына қуаты 300 мың тонна арнаулы кокс өндiру жөнiндегi тәжiрибелiк-өнеркәсiптiк қондырғының 2006 жылы толық қуатына шығуымен республиканың ферроқорытпа зауыттарының Ресей мен Қытайдың арнаулы кокс импортына тәуелдiлiгi толық жойылады.
Өңдеушi өнеркәсiп   Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын 2007-2009 жылдары iске асыру
Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған Индустриялық-инновациялық даму стратегиясының негiзгi мақсаты дамудың шикiзаттық бағытталуынан ауытқу жолымен экономика салаларын әртараптандыру арқылы елдің тұрақты дамуына қол жеткiзу, ұзақ мерзімді жоспарда сервистік-технологиялық экономикаға көшу үшiн жағдайлар дайындау болып табылады.
Өңдеушi өнеркәсiп пен қызметтер саласында бәсекеге қабiлеттi және экспортқа бағдарланған тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi өндiру мемлекеттiк индустриялық-инновациялық саясаттың басты мәнi болып табылады.
Жедел экономикалық серпiлiстi қамтамасыз ету үшiн 2007-2009 жылдары өнеркәсiптiк секторды және қызметтер саласын әртараптандыруға және жаңартуға бағытталған шаралар қабылданатын болады.
Индустриялық-инновациялық саясатты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету ерекше маңызға ие болады. Орта мерзiмдi перспективада қазақстандық бизнес үшiн тауашаны айқындау мақсатында нарықтарды, салаларды маркетингтiк және технологиялық зерттеулер жүргiзуге байланысты жұмыс жүргiзiлетiн болады.
Экономиканың 23 әлеуеттi бәсекеге қабiлеттi секторларына маркетингтiк, конъюнктуралық және технологиялық зерттеулер жүргізу жоспарланып отыр.
Барлық талдамалық зерттеулер жүргізудің мақсаты қазақстандық кәсiпорындардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн барынша арттыру тәсiлдерiн анықтау болады.
"Өнiмнiң шығуы", "сату", "шығындар" сияқты көрсеткiштерге барынша көңiл бөле отырып, "өндiрiлген шығындар - алынатын кipic" ең үздiк ара қатынасы ерекшеленетiн қосылған құндардың тiзбегiн анықтау жалғасады. Бұл ретте, ҚҚТ-ның дамуы екi бағыт бойынша жүредi - тiзбектегi "кемшiлiктердiң" орнын толтыру және қажет кезiнде жаңа технологиялық құрылымдарды дамыту.
Алдағы кезеңнiң түйiндi бағыттары басымды салаларда бiрқатар жоғары технологиялы өндiрiстер құру болуы тиiс.
Индустриялық-инновациялық дамуды басқару, даму институттарының, мемлекеттiк-жеке меншiк әрiптестiгiнiң жұмыс iстеуi мемлекеттiк саясатын жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Сондай-ақ орта мерзiмдi перспективада мынадай мiндеттер шешiлетiн болады:
өңдеушi өнеркәсiптiң негiзгi қорларының өнiмдiлiгiн арттыру;
жеке секторды бәсекелi артықшылықты жасауға және жетiлдiруге ынталандыратын кәсiпкерлiк ахуалды, қоғамдық институттардың құрылымы мен мазмұнын жасау;
елдiң экспорт әлеуетiн қосылған құны жоғары тауарлар мен қызметтердiң пайдасына әртараптандыру;
әлемдiк сапа стандарттарына көшу;
әлемдiк ғылыми-техникалық және инновациялық процестерге қоса отырып, өңiрлiк экономикаға және әлемдiк шаруашылық жүйесiне бiрiгудi ұлғайту.
Шикiзат емес бағыттағы экономиканың салаларында iске асырылатын барлық әлеуеттi бәсекеге қабiлеттi, оның iшiнде экспортқа бағдарланған өндiрiстер индустриялық-инновациялық саясаттың басым бағыттары болып табылады. Ұзақ мерзiмдi стратегиялық мiндеттердi шешу мақсатында ғылымды қажетсiнетiн және жоғары технологиялы өндiрiстердi шешу үшiн жағдай жасауға ерекше көңiл бөлiнедi.
Кластерлiк даму

В 2007 году прогнозируется довести добычу угля до 87,3 млн. тонн, в 2009 году прогнозный объем добычи угля составит 88 млн. тонн.
Для достижения указанных объемов будут приняты меры по обеспечению прироста добычи угля за счет:
технического перевооружения действующих шахт угольного департамента акционерного общества "Миттал Стил Темиртау" с переходом на угледобывающую технику современного технического уровня;
реализации комплексных планов эффективной отработки Экибастузского и Шубаркольского угольных месторождений;
повышения добычи низкозольного угля на Майкубенском месторождении, а также на разрезе "Каражира" для более полного обеспечения потребностей тепловых электростанций, улучшения снабжения твердым топливом коммунального сектора и других отраслей;
повышения конкурентоспособности казахстанского угля посредством внедрения международных стандартов серии ISO.
Будут продолжены ликвидационные работы на шахтах Карагандинского угольного бассейна (в 2007 году - 2 шахты, 2008 году - 2 шахты).
С выходом в 2006 году опытно-промышленной установки по производству спецкокса мощностью 300 тыс. тонн в год на полную мощность на Шубаркольском угольном месторождении, введенной в эксплуатацию Евразийской промышленной ассоциацией, будет полностью снята зависимость ферросплавных заводов республики от импорта спецкокса из России и Китая.
Обрабатывающая промышленность
Реализация Стратегии индустриально-инновационного
развития в 2007-2009 годах
Главной целью Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы является достижение устойчивого развития страны через диверсификацию отраслей экономики путем отхода от сырьевой направленности развития, подготовка условий для перехода в долгосрочном плане к сервисно-технологической экономике.
Производство конкурентоспособных и экспортоориентированных товаров, работ и услуг в обрабатывающей промышленности и сфере услуг является главным предметом государственной индустриально-инновационной политики.
В течение 2007-2009 годов для обеспечения прорывов ускоренного экономического развития будут приняты меры, направленные на ускоренную диверсификацию и модернизацию промышленного сектора и сферы услуг.
Особое значение приобретает информационно-аналитическое обеспечение индустриально-инновационной политики. В среднесрочной перспективе будет проводиться работа, связанная с проведением маркетинговых и технологических исследований рынков и отраслей, в целях определения ниш для казахстанского бизнеса.
Планируется проведение маркетинговых, конъюнктурных и технологических исследований 23 потенциально конкурентоспособных секторов экономики.
Основной целью проведения всех аналитических исследований станет выявление способов максимального повышения конкурентоспособности казахстанских предприятий.
Продолжится выявление цепочек добавленных стоимостей (ЦДС), которые отличаются наилучшим соотношением "произведенные затраты - получаемый доход", с упором на такие показатели, как "выход продукции", "продажи", "затраты". При этом развитие ЦДС пойдет по двум направлениям - восполнение "пробелов" в цепочке и развитие, при необходимости, новых технологических укладов.
Ключевым направлением предстоящего этапа должно стать создание ряда высокотехнологичных производств в приоритетных отраслях.
Будут предприняты меры по совершенствованию государственной политики управления индустриально-инновационным развитием, функционирования институтов развития, государственно-частного партнерства.
Будут определены конкретные меры по повышению производительности труда и по снижению энергоемкости с разработкой форм статистических отчетностей.
Также, в среднесрочной перспективе будут решаться следующие задачи:
повышение производительности основных фондов обрабатывающей промышленности;
создание предпринимательского климата, структуры и содержание общественных институтов, которые будут стимулировать частный сектор производить и совершенствовать конкурентное преимущество;
диверсификация экспортного потенциала страны в пользу товаров и услуг с высокой добавленной стоимостью;
переход к мировым стандартам качества;
наращивание интеграции в региональную экономику и в мирохозяйственную систему с включением в мировые научно-технические и инновационные процессы.
Приоритетными направлениями индустриально-инновационной политики являются все потенциально конкурентоспособные, в том числе, экспортоориентированные производства, реализуемые в отраслях экономики несырьевой направленности. В целях решения долгосрочных стратегических задач особое внимание будет уделено созданию условий для развития наукоемких и высокотехнологичных производств.
Кластерное развитие

2005 жылы тамақ өнiмдерi өнеркәсiбi кластерi, мұнай-газ машиналарын жасау өнiмдерi кластерi, туристiк қызметтер кластерi, тоқыма өнiмдерi өнеркәсiбi кластерi, металлургиялық өнiмдер өнеркәсiбi кластерi, көлiк-логистикалық қызметтер кластерi, құрылыс материалдары өнеркәсiбi кластерi сияқты 7 пилоттық кластерлер құру және дамыту жөнiндегi жоспарлар бекiтiлдi.
Бұл жоспарлар көрсетiлген салалардың жүйелi проблемаларын (саланы дамытуды ынталандыру үшiн заңнаманы жетiлдiру, кадрлар даярлау және қайта даярлау, стандарттау мәселелерi, инфрақұрылымды дамыту) шешу жөнiндегi iс-шараларды және әрбiр жекелеген кластерлердiң мiндеттерiн (бизнес стратегияларды тұжырымдау, кластер шеңберiнде инвестициялық жобаларды iске асыру, кластерiшiлiк кооперацияны күшейту) шешуге бағытталған шараларды қамтиды.
Кластерлiк идеяларды дамытуда индустриялық аймақтар құру сияқты нақты өндiрiстi мемлекеттiк ынталандыру құралын пайдалану барынша перспективалы болып көрiнедi. Бұл тетiк қазiргi уақытта Астана қаласында (Құрылыс материалды) және Қарағанды облысында (Металлургия-Металл өңдеу) пилоттық кластерлердiң жобаларын iске асыру шеңберiнде байқаудан өтiп жатыр.
Оң нәтижелер алған жағдайда осы тәжiрибенi барлық өңiрлерге тарату көзделiп отыр: Павлодар қаласы (өнеркәсiп), Өскемен қаласы (металлургия-металл өңдеу), Алматы, Жамбыл, Қостанай облыстары (ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу), Батыс Қазақстан облысы, Солтүстiк Қазақстан облысы, Шығыс Қазақстан облысы, Алматы қаласы (машина жасау).
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасындағы индустриялы аймақтарды қалыптастыру мен дамытудың тұжырымдамасы әзiрленуде.
Тұтастай алғанда, бұл құралдың жеке меншiк-мемлекеттiк әрiптестiктi дамытуда табысты пайдаланудың барлық алғышарттары бар. Бұл ретте, құрылымдық қаржыландыру құралын пайдаланғанда бұл ұстаным өнеркәсiп салаларын дамыту үшiн айтарлықтай экономикалық әсерге ие болуы мүмкiн.
Мұнай-газ машиналарын жасау
Қазiргi уақытта машина жасау кәсiпорындары 230 астам өнiм атауларын шығаруды игердi, оның iшiнде 125 тонна жүк көтеруге қабiлеттi жедел бұрғылау қондырғысы, ұңғымаларды жөндеуге арналған көтергiш агрегаттар, арнаулы техника, резервуарлар, сыйымдылықтар, тұндырғыштар және сепараторлар, 6 және 8 тонна жүк көтеруге қабiлеттi тербелме-станоктар, ортадан тепкiш және поршеньдi сорғылар, бұрқақты арматура, ысырмалар, вентильдер, мұнай эмульсияларын қыздыратын пештер және басқа да жабдықтар.
2006 жылға отандық кәсiпорындар мұнай-газ саласы үшiн 50-ден астам өнiмнiң жаңа түрлерiн игерудi жоспарлады.

В 2005 году утверждены планы по созданию и развитию 7 пилотных кластеров, таких как кластер производства пищевых продуктов, кластер продукции нефтегазового машиностроения, кластер туристических услуг, кластер производства текстильной продукции, кластер производства металлургической продукции, кластер транспортно-логистических услуг, кластер производства строительных материалов.
Данные планы включают в себя мероприятия по решению системных проблем указанных отраслей (совершенствование законодательства для стимулирования развития отрасли, подготовка и переподготовка кадров, вопросы стандартизация, развитие инфраструктуры) и меры, направленные на решение задач каждого отдельного кластера (выработка бизнес-стратегий, реализация инвестиционных проектов в рамках кластера, усиление внутрикластерной кооперации).
В развитие кластерных идей весьма перспективным представляется использование такого инструмента государственного стимулирования реального производства как создание индустриальных зон. Данный механизм в настоящее время апробируется в рамках реализации проектов пилотных кластеров в г. Астана (Строительные материалы) и в Карагандинской области (Металлургия-Металлообработка).
В случае получения положительных результатов данный опыт предусматривается распространить на все регионы: г. Павлодар (промышленность), г. Усть-Каменогорск (металлургия-металлообработка), Алматинская, Жамбылская, Костанайская области (переработка сельхозпродукции), Западно-Казахстанская область, Северо-Казахстанская область, Восточно-Казахстанская область, г. Алматы (машиностроение).
В настоящее время разрабатывается Концепция формирования и развития индустриальных зон в Республике Казахстан.
В целом, данный инструмент имеет все предпосылки успешного использования в развитии частно-государственного партнерства. При этом, используя инструменты структурного финансирования, данный подход может иметь значительный экономический эффект для развития отраслей промышленности.
Нефтегазовое машиностроение
К настоящему времени машиностроительными предприятиями освоен выпуск более 230 наименований продукции, в том числе, мобильные буровые установки грузоподъемностью 125 тонн, подъемные агрегаты для ремонта скважин, специальная техника, резервуары, емкости, отстойники и сепараторы, станки-качалки грузоподъемностью 6 и 8 тонн, центробежные и поршневые насосы, фонтанная арматура, задвижки, вентили, печи подогрева нефтяной эмульсии и другое оборудование.
На 2006 год отечественными предприятиями запланировано освоить свыше 50 новых видов продукции для нефтегазовой отрасли.

HБ-125 бұрғылау сорғыларын шығару Алматы ауыр машина жасау зауытында ("ААМЗ-Ижнефтемаш") жолға қойылған, зауыт шығаратын барлық өнiм DIN EN ISO 9001:2000 халықаралық стандарттары бойынша сертификатталған.
"Қазмұнайгазмаш" акционерлiк қоғамының (Алматы қаласы) мұнай-газ кешенi кәсiпорындарын арзан және сапалы жоғары қысымды бұрқақтық-сағалық жабдығымен қамтамасыз ете алады, кәсiпорында ISO 9001 сапаны басқару жүйесi қолданылады.
"Өскемен арматура зауыты" акционерлiк қоғамы ысырмалар мен клапандарды ISO халықаралық стандарттары бойынша шығарады.
Ақтөбе мұнай жабдығы зауытында әр түрлi диаметрдегi сорғы-сығымдаушы құбырларын шығару игерiлген.
Жеткiзiлетiн жабдықтың үздiксiз жұмысын қамтамасыз ету және оған жедел сервистiк қызмет көрсету үшiн отандық тауар өндiрушiлер өз өндiрiстерiн, сондай-ақ қосалқы бөлшектер шығаруға қайта бағдарлауда және "жеткiзушi-тұтынушы схемасын" өзара қарым қатынастың осы заманғы сатысына шығаруда.
"Ақтөбе мұнай жабдығы зауыты" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi арқылы мұнай-газ жабдығын өндiру саласына инвестициялар тартылуда: "Штангалы сорғы өндiрiсiнiң, сондай-ақ сорғы-сығымдаушы құбырлар және штангалы тереңдiк сорғылар өндiрiсiнiң толық тiзбегiн ұйымдастыру" жобасы 7,0 млн. АҚШ доллары инвестициялар көлемiмен.
Тұтастай алғанда 2007-2009 жылдары машина жасау саласын дамыту Қазақстан Республикасының машина жасау саласын әртараптандыру мен дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру шеңберiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаның басты мақсаты әртараптандыру негiзiнде машина жасау саласын одан әрi дамыту және салаға машина жасау өнiмiнiң импортын қысқарту және экспортын кеңейту үшiн осы заманғы технологиялар мен жабдықтарды тарту үшiн жағдай жасау болып табылады.
Металлургия
Қазақстан қара және түстi металдардың, 84 өнеркәсiптiк минералдардың, сондай-ақ энергия тасығыштардың коммерциялық қорларына ие.
"Металлургия" кластерi машина жасау және металлургия кәсiпорындары кластерiнiң басқа да қатысушылары үшiн шикiзат өндiретiн кластер құрушы компаниялар технологиялық дәйектi тiзбекте құрылған кәсiпорындар мен өндiрiстердiң кешенiн бiлдiредi.
Қара металлургия саласында және тау-металлургия кешенiнiң түстi саласында негiзгi шаруашылық субъектiлерi - "Миттал Стил Темiртау" акционерлiк қоғамы және "Қазақмыс корпорациясы" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiнiң iрi компаниялары болып табылады.
Қазiргi уақытта республика өнеркәсiбiнiң металлургия секторында мынадай проблемалар бар:
руда құрамында пайдалы құрамдауыштардың аздығы;
пайдалы қазба кен орындарының көп құрамдауыштығы;
жоспарлау, жобалау және басқару процестерiн автоматтандыру деңгейiнiң төмендiгi;
негiзгi қорлардың тез тозуы;
тау-кен машина жасаудың өз кәсiпорындарының қуатының аздығы;
минералды шикiзатты кешендi, қауiпсiз және қалдықсыз өндiру және қайта өңдеудiң жаңа үнемдi технологияларын дамытудың төмен қарқындылығы;
тұтынушылардың алыс орналасуы;
жер қойнауын пайдалану, табиғат қорғау қызметi саласындағы нормативтiк-заңнамалық және салық базасының нақты ахуалының барабар болмауы;
мамандар даярлау мен қайта даярлаудың осы заманғы жүйесiнiң болмауы;
тау-кен саласының кәсiпорындары қызметiнiң шашыранды сипаты (үйлесiмнiң болмауы).
Металлургия саласын табысты дамыту үшiн Қазақстан Азия нарығын ерекше назарға ала отырып, қосылған құнымен металлургиялық өнiм өндiру үшiн қуаттар құруға шоғырлануы қажет.
Құрылыс материалдары саласы

Выпуск буровых насосов НБ-125 налажен на Алматинском заводе тяжелого машиностроения ("АЗТМ-Ижнефтемаш"), вся производимая заводом продукция сертифицирована по требованиям международного стандарта DIN EN ISO 9001:2000.
Акционерное общество "Казнефтегазмаш" (г. Алматы) может обеспечить предприятия нефтегазового комплекса недорогим и качественным фонтанно-устьевым оборудованием высокого давления, на предприятии действует система управления качеством ISO 9001.
Акционерное общество "Усть-Каменогорский арматурный завод" выпускает задвижки и клапаны соответствующие международным стандартам ISO.
На Актюбинском заводе нефтяного оборудования освоен выпуск насосно-компрессорных труб различного диаметра.
Для обеспечения бесперебойной работы и оказания мобильного сервисного обслуживания поставляемого оборудования отечественные товаропроизводители переориентируют свое производство на выпуск запасных частей, что выводит на современный этап взаимоотношений схему "поставщик - потребитель".
Привлекаются инвестиции в сферу производства нефтегазового оборудования: проект "Организация полного цикла производства штанг насосных, а также производство насосно-компрессорных труб и штанговых глубинных насосов" товариществом с ограниченной ответственностью "Актюбинский завод нефтяного оборудования" с объемом инвестиций 7,0 млн. долл. США.
Развитие машиностроительной отрасли в целом в 2007-2009 годах будет осуществляться в рамках реализации Программы диверсификации и развития машиностроительной отрасли Республики Казахстан на 2006-2008 годы.
Основной целью Программы является создание условий для дальнейшего развития машиностроительной отрасли на основе диверсификации и привлечения в отрасль современных технологий и оборудования для сокращения импорта и наращивания экспорта машиностроительной продукции.
Металлургия
Казахстан обладает коммерческими запасами черных и цветных металлов, 84 видами промышленных минералов, а также энергоносителей.
Кластер "Металлургия" представляет собой комплекс предприятий и производств, выстроенных в технологически - последовательную цепочку, где кластерообразующие компании производят сырье для других участников кластера - предприятий машиностроения и металлургии.
В отрасли черной и цветной металлургии горно-металлургического комплекса основными хозяйствующими субъектами являются крупные компании - акционерное общество "Миталл Стил Темиртау" и товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс".
В настоящее время в металлургическом секторе промышленности республики имеются следующие проблемы:
низкое содержание полезного компонента в руде;
многокомпонентность месторождений полезных ископаемых;
низкий уровень автоматизации процессов планирования, проектирования и управления;
нарастающий износ основных фондов;
маломощность собственных предприятий горного машиностроения;
низкие темпы развития новых экономичных технологий комплексной, безопасной и безотходной выемки и переработки минерального сырья;
удаленность потребителей;
неадекватность реальной ситуации нормативно-законодательной и налоговой баз в области недропользования, природоохранной деятельности;
отсутствие современной системы подготовки и переподготовки специалистов;
разрозненный характер деятельности предприятий горнодобывающих отраслей (отсутствие координации).
Для успешного развития металлургического кластера, Казахстану необходимо сконцентрироваться на создании мощностей для производства металлургической продукции с добавленной стоимостью, обращая особое внимание на азиатские рынки.
Отрасль строительных материалов

Құрылыс материалдары саласының 2007-2009 жылдарға арналған негiзгi бағыттары:
қосылған құны жоғары бәсекеге қабiлеттi өнiм шығаруды қамтамасыз ететiн тиiмдiлiгi жоғары технологиялық желiлерiн (өндiрiстерiн) әзiрлеу және енгiзу;
өндiрiс қалдықтарын пайдалануды, энергия және ресурстарды үнемдеудi және қоршаған ортаға техногендiк әсер етуiн төмендетудi қамтамасыз ететiн технологиялар әзiрлеу және игеру.
Шыны, цемент, жылу оқшаулағыш және жабық материалдарын, жақтау кiрпiштерiн, линолеум, сырлар мен басқа да қажеттi құрылыс материалдарын шығаруды ұйымдастыру таяу жылдарға арналған басым мiндеттер болып қалады.
Жоспарланған кезеңге ұйғарылып отырған мақсаттар мен мiндеттер:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 1305 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсiбiн дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру;
Бағдарламада көзделген мiндеттердi шешу үшiн отандық және шетелдiк инвестициялар тарту жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
жекелеген өңiрлердiң әлеуетiн, шикiзат көздерiнiң болуын, қолданыстағы және тұрып қалған кәсiпорындарды, iшкi өңiрлiк және өңiраралық нарықтарды ескере отырып, өңiрлiк кластерлердi iске асыру;
сала мен технологиялар трансфертiнiң ғылыми базасын дамыту;
жаңа стандарттар әзiрлеу арқылы стандарттау жүйесiн жетiлдiру және қолданыстағыларын халықаралық стандарттарға бейiмдеу;
шетелдiк өткiзу нарықтарына және шетелдiк фирмалар үстемдiк құрып отырған iшкi нарықтарға шығу мақсатында өндiрiстi басқарудың халықаралық нысанына, бiрiншi кезекте сапаны басқару жүйесiне көшу;
мамандарға жалпы қажеттiлiктi анықтай отырып, кадрлар даярлау жүйесiн оңтайландыру.
Тоқыма өнеркәсiбi
Тоқыма өнеркәсiбi табиғи, жасанды және синтетикалық талшықтарды тоқыма жiпке және матаны қайта өңдеумен айналысатын жеңiл өнеркәсiп салаларының өндiрiстер тобын бiрiктiредi. Мемлекеттiк жiктеуiшiне сәйкес Қазақстанның тоқыма өнеркәсiбi экономикалық қызметтiң 7 түрi мен 21 кiшi түрiнен көрiнедi.
Қазақстанда қоза Оңтүстiк Қазақстан облысының Мақтаарал, Сарыағаш, Шардара, Ордабасы аудандарында, Түркiстан қаласында және Шымкент, Арыс қалаларының, Бәйдiбек, Отырар және Сайрам аудандарының аз ғана жерiнде өсiрiледi.
Республиканың тоқыма өнеркәсiбiн дамыту мақсатында Оңтүстiк Қазақстан облысында мақта-мата жiп пен матаны шығару жөнiндегi кластердi құру жоспарланып отыр.
Шиттi мақта өндiру саласындағы ең өткiр мәселелер: мақта өндiрумен айналысатын ауыл шаруашылығы құрылымдарының бөлшектенуi; өнеркәсiптiң өсiп келе жатқан сұранымдарына жауап бере алатын бәсекеге қабiлеттi сорт жиынтығының болмауы; бiлiктi мамандардың жеткiлiксiздiгi; бiрiншi-үшiншi өндiруге дейiн тұқым көбейту бойынша тұқым шаруашылықтары желiсiнiң жеткiлiксiз дамуы; сорттық агротехниканың сақталмауы; өнiм мен өндiрiстi, стандарттарды, сапа менеджментi жүйесiн сертификаттау жөнiндегi тiркелген құрылымдардың жоқтығы; отандық қайта өңдеу кәсiпорындарының жұмыспен аз жүктелуi болып табылады.

Основными направлениями в отрасли строительных материалов на 2007-2009 годы являются:
разработка и внедрение высокоэффективных технологических линий (производств), обеспечивающих выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью;
разработка и освоение технологий, обеспечивающих использование отходов производства, энерго-ресурсосбережение и снижение техногенного воздействия на окружающую среду.
Приоритетной задачей на ближайшие годы остается организация выпуска стекла, цемента, теплоизоляционных и кровельных материалов, лицевого кирпича, линолеума, красок и других необходимых строительных материалов.
Намеченные на планируемый период цели и задачи будут достигаться путем:
реализации "Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций на 2005-2014 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 1305;
организации работ по привлечению отечественных и зарубежных инвестиций для решения задач, предусмотренных Программой;
реализации региональных кластеров с учетом потенциала отдельных регионов, наличия источников сырья, действующих и простаивающих предприятий, внутренних региональных и межрегиональных рынков;
развития научной базы отрасли и трансферта технологий;
совершенствования системы стандартизации посредством разработки новых стандартов и адаптации действующих к международным;
перехода на международные формы управления производством, в первую очередь, систему управления качеством, с целью выхода на зарубежные рынки сбыта и внутренний рынок, где оперируют иностранные фирмы;
оптимизации системы подготовки кадров с выявлением общей потребности в специалистах.
Текстильная промышленность
Текстильная промышленноcть объединяет группу производств отраслей легкой промышленности, занятых переработкой натуральных, искусственных и синтетических волокон в пряжу и ткани. В соответствии с Государственным Классификатором, текстильное производство Казахстана представлено 7 видами и 21 подвидами экономической деятельности.
В Казахстане хлопчатник возделывается в Южно-Казахстанской области в Мактааральском, Сарыагашском, Шардаринском, Ордабасинском районах, городе Туркестан и на незначительных площадях в городах Шымкент, Арысь, районах Байдибек, Отырарском и Сайрамском.
В целях развития текстильной промышленности республики планируется создание кластера по производству хлопчатобумажной пряжи и ткани в Южно-Казахстанской области.
В области производства хлопка-сырца наиболее острыми проблемами являются раздробленность сельхозформирований, занимающихся возделыванием хлопчатника; отсутствие достаточного набора конкурентоспособных сортов, отвечающих возросшим запросам промышленности; недостаток квалифицированных специалистов; слаборазвитая сеть семеноводческих хозяйств по размножению семян до первой-третьей репродукций, несоблюдение сортовой агротехники, отсутствие аккредитованных структур по сертификации продукции и производства, стандартов, системы менеджмента качества, низкая загруженность отечественных перерабатывающих предприятий.

Мақта шаруашылығындағы проблемалық мәселелердi шешу үшiн алдағы 2007-2009 жылдары:
"Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау;
мақтаны қайта өңдеу ұйымдарында 9000 сериялы ISO халықаралық стандарттарына сай сапа менеджментi жүйесiн енгiзуге қолдау көрсету;
мақта шаруашылығы және тоқыма өнеркәсiбi жөнiндегi халықаралық ұйымдар арқылы халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
бiр мақта қайта өңдейтiн кәсiпорын салу;
Оңтүстiк Қазақстан облысында мақтаның егiстiк тұқымын дайындау жөнiнде тұқым тазалау зауытын салу;
Оңтүстiк Қазақстан облысы аумағында көлiк-логистикалық терминалын салу қажет.
Тоқыма саласының мақта-тоқыма сегментiнiң қосылған құндары тiзбесiнiң элементтерiн қалпына келтiру үшiн бүгiнгi таңда тоқыма саласының басқа сегменттерiмен салыстырғанда неғұрлым бәсекеге қабiлеттi болып табылатын жiп және мата өндiрiсі жөнiндегi саланы серпiндi дамыту қажет. Тоқыма өндiрiсiнiң осы сегментiне қосылған құнның шамамен 80 %-ы, сонымен бiрге, талшықты мақта өндiрiсiне шамамен 10 %, дайын киiмге шамамен 1-3 % келедi. Бәсекеге қабiлеттi тоқыма сегментiн құру Қазақстанда шығарылатын мақтаны қайта өңдеуге, сонымен қосылған құнды ұлғайтуға және тiгiн кәсiпорындарында одан әрi өңдеу үшiн қажеттi өнiмдi шығаруға мүмкiндiк бередi.
Әлеуеттi тоқыма кластерiнiң бәсекеге қабiлеттiгiн арттыру үшiн Қазақстанда: еңбек өнiмдiлiгiн арттыру; мақтаның сапасын бағалау (грединг) стандарттарын енгiзу; кластердiң барлық құрамдауыштарымен және әлемдiк сауда және логистикалық тiзбектерiмен өзара iс-қимылдарды жолға қою және реттеу; шикiзаттың сапасын арттыру; бiлiктi жұмыс күшiмен қамтамасыз eту; жаңа ақпараттық және өндiрiстiк технологиялар енгiзу қажет.
Тамақ өнеркәсiбi
Ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеудiң деңгейiн тереңдету және кешендiлiгiн арттыру кластерлiк ұстанымды iске асыру арқылы көзделiп отыр. Қатысушылардың, атап айтқанда ауыл шаруашылығы шикiзатын өндiрушiлер мен қайта өңдеушi кәсiпорындардың географиялық жақындығы тамақ өнеркәсiбiн дамытуда осы ұстанымды пайдалануына мүмкiндiк бередi. Осы бағыттағы мемлекеттiк қолдау өндiрiстiк қуаттарды және ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу өнiмдерiнiң экспорты көлемiн ұлғайтуға бағытталатын болады.
Республиканың өңiрлерi бойынша кластерлiк жобалар ретiнде мыналар айқындалды:
солтүстік өңірде (Ақмола, Қостанай және Солтүстік Қазақстан облыстары) - астық өңдеу;
оңтүстiк өңiрде - (Алматы, Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстары) жемiс-көкөнiс;
Қостанай облысында - сүт.
Кластерлiк бастамалардың дамуы қайта өңделетiн ауыл шаруашылығы шикiзатының өнiмiн экспорттау көлемiн 2 еседен артық өсiруге мүмкiндiк бередi.
2007-2009 жылдары шаралар кешенiн өткiзу және мынадай шаралар кешенiн қабылдау жоспарланып отыр.
Астықты қайта өңдеу кластерi:
астықты қайта өңдеудiң экспорттық әлеуетiн арттырудың мемлекеттiк стратегиясын әзiрлеу;
астықты терең қайта өңдеу өнiмдерiнiң қазақстандық ортақ брендiн құру;
экспорттаушылар - астықты қайта өңдеушiлер қауымдастығын құру;
астықты экспортқа сату жөнiндегi қызметтi лицензиялау;
экспорттаушыларға жеңiлдетілген кредит беру, шикiзат және дайын өнiмдi тасуға жеңiлдетiлген тарифтер, экспорттық жеткiзуге мемлекеттiк кепiлдiк беру;
құрғақ дән маңызы мен биоэтанолды қоса алғанда, бидай астығын терең қайта өңдеудi дамыту;
астықты қайта өңдеу зауытын салу;
ТМД-ға, ЕурАзЭҚ-қа және БЭК-қа мүше мемлекеттер аумағында экспорттың инфрақұрылымын бiрлесе дамыту және ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қамқорлыққа алу саясатын жүргiзу;
ауыл шаруашылығы және оның қайта өңдеу өнiмдерiн өткiзу нарықтарын кеңейту жөнiнде Қазақстан Республикасының, әсiресе Қытайдағы, Ауғанстандағы, Пәкiстандағы, Египеттегi шетелдiк мекемелерiн жандандыру;
"Ақ Бидай Терминал" акционерлiк қоғамының жарғылық капиталын ұлғайту және Ақтау портындағы астық терминалын тиеу құрылғысын ауыстыру;
Ақтау қаласында ұн тарту кешенiн салу;
"Астық Қоймалары" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiнiң N 2 Нан базасынан астықты сақтау кешенiн сатып алу;
Баку (Әзiрбайжан) және Амирабад (Иран) порттарында астық қабылдау терминалдарын және ұн тарту кешендерiн салу, сондай-ақ Поти (Грузия) портында астық терминалын салу.
Жемiс-көкөнiс кластерi
таза сортты егу материалдары мен тұқым өсiру үшiн жемiс тұқым бақтарын және тұқым шаруашылығын қайта қалпына келтiру және дамыту жөнiндегi шараларды әзiрлеу;
азық-түлiк құрал-жабдықтары сертификаттарын тану рәсiмiн оңайлату;
жемiс-көкөнiс дақылдарын өндiру және қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындар үшiн техника және құрал-жабдықтар лизингiн кредиттеу;
жемiс-жидек дақылдарының көп жылдық екпе ағаштарын және жүзiм егу жөнiндегi, жемiс-жидек дақылдарының қайта өңдеуге жарамды сорттарын өндiрудi арттыру жөнiндегi жұмыстарды мемлекеттiк қолдау шараларын әзiрлеу.
Сүт кластерi
мал шаруашылығы бойынша орташа және iрi субъектiлердi құру және осы үшiн ауыл шаруашылығы құрылымдарының және бюджеттiк субсидиялардың қаражатын кешендi пайдалану;
Қостанай облысының ауылдық округтарында малдың түрлерiн аудандастыру бағыты бойынша базалық шаруашылықтар құру;
облыстық бюджет қаражатынан асыл тұқымды мал бастарын сатып алуды субсидиялау;
жұқпалы аурулы малдарды залалсыздандыру ережесiн сақтамағаны үшiн иелерден заңнама деңгейiнде құқықтық жауапкершiлiктi талап ету;
машинамен сауу және оның бастапқы салқындатылған сүттi жинау пункттерiн ұйымдастыру; шикiзат пен дайын өнiмнiң сапасын бақылайтын зертханалық базаларды, олардың техникалық қайта жарақтандыруын дамыту;
қазiргi технологиямен құрама жем зауытын салуға инвестицияларды тарту;
жемшөп өндiру жөнiнде өңiрлiк бағдарламаны әзiрлеу;
жеке ауладағы мал басы үшiн қолдан ұрықтандыратын қосымша пункттердi ашу.
Туризм
Туризм саласындағы 2007-2009 жылдарға арналған басты мақсат экономикалық өсуге жәрдемдесу және халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру үшiн елдiң бәсекеге қабiлеттi туристiк индустриясын дамыту болып табылады.
Отандық туризмнiң тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшiн оны мемлекет экономикасының табысты секторына айналдыру және туризмнiң рентабельдiгi жоғары индустриясын құру мақсатында 2006 жылы мынадай мiндеттердi шешу қажет:
туристiк саланың нормативтiк құқықтық базасын және оны iске асыру тетiгiн одан әрi жетiлдiру;
Дүниежүзiлiк туристiк ұйыммен сындарлы және өзара тиiмдi ынтымақтастықты одан әрi дамыту және Қазақстанның аталған ұйым өткiзетiн iс-шараларға қатысуын, сондай-ақ оларды республикада өткiзудi қамтамасыз ету;

Для разрешения проблемных вопросов в хлопководстве в 2007-2009 годы необходимо:
принятие Закона Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли";
содействие внедрению на хлопкоперерабатывающих организациях систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами ISO серии 9000;
расширение международного сотрудничества через международные организации по хлопководству и текстильной промышленности;
строительство одного хлопкоперерабатывающего предприятия;
строительство семяочистительного завода по подготовке посевных семян хлопчатника в Южно-Казахстанской области;
строительство транспортно-логистического терминала на территории Южно-Казахстанской области.
Для восстановления элементов ЦДС хлопково-текстильного сегмента текстильной отрасли необходимо динамично развивать отрасли по производству пряжи и ткани, являющиеся в настоящее время наиболее конкурентоспособными по сравнению с другими сегментами текстильной отрасли. На данный сегмент текстильного производства приходится около 80 % добавленной стоимости, в то время как на производство хлопковолокна - около 10 %, готовой одежды - около 1-3 %. Создание конкурентноспособного текстильного сегмента позволит перерабатывать производимый в Казахстане хлопок, тем самым увеличить добавленную стоимость и производить продукцию, необходимую для дальнейшей обработки на швейных предприятиях.
Для повышения конкурентоспособности потенциального текстильного кластера в Казахстане необходимо повышение производительности труда, внедрение стандартов оценки качества хлопка (грединг), налаживание и упорядочение взаимоотношений между всеми компонентами кластера и с мировыми торговыми и логистическими цепочками, повышение качества сырья, обеспечение квалифицированной рабочей силы, внедрение новейших информационных и производственных технологий.
Пищевая промышленность
Углубление уровня и повышение комплексности переработки сельскохозяйственной продукции предусматривается через реализацию кластерного подхода. Географическая близость участников, в частности, производителей сельскохозяйственного сырья и перерабатывающих предприятий, позволяет применять данный подход в развитии пищевой промышленности. Государственная поддержка в данном направлении будет направлена на модернизацию производственных мощностей и увеличению объемов экспорта продуктов переработки сельскохозяйственного сырья.
В качестве пилотных кластерных проектов по регионам республики определены следующие:
зерноперерабатывающий - в северном регионе (Акмолинская, Костанайская и Северо-Казахстанская области);
плодоовощной - в южном регионе (Алматинская, Жамбылская и Южно-Казахстанская области);
молочный - в Костанайской области.
Развитие кластерных инициатив позволит более чем в 2 раза увеличить объемы экспорта продукции переработки сельскохозяйственного сырья.
В 2007-2009 годах планируется предпринять комплекс следующих мер.
Зерноперерабатывающий кластер:
разработка государственной стратегии увеличения экспортного потенциала зернопереработки;
создание единого казахстанского бренда на продукцию глубокой переработки зерна;
создание ассоциации экспортеров - зернопереработчиков;
лицензирование деятельности по реализации зерна на экспорт;
льготное кредитование экспортеров, льготные тарифы на перевозку сырья и готовой продукции, государственные гарантии экспортных поставок;
развитие глубокой переработки зерна пшеницы, включая производство сухой клейковины и биоэтанола;
строительство завода по глубокой переработке зерна;
совместное развитие инфраструктуры экспорта и проведение политики протекционизма сельскохозяйственной продукции на территории государств-членов СНГ, ЕврАзЭС и ЕЭП;
активизация загранучреждений Республики Казахстан по расширению рынков сбыта сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки, особенно в Китай, Афганистан, Пакистан, Египет;
увеличение уставного капитала акционерного общества "Ақ Бидай Терминал" и замена загрузочного устройства зернового терминала в порте Актау;
строительство мельничного комплекса в городе Актау;
приобретение товариществом с ограниченной ответственностью "Астык Коймалары" комплекса хранения зерна на Хлебной базе N 2;
строительство приемных зерновых терминалов и мельничных комплексов в портах Баку (Азербайджан) и Амирабад (Иран), а также зернового терминала в порте Поти (Грузия).
Плодоовощной кластер:
разработка мер по восстановлению и развитию плодопитомников и семеноводства овощных культур для выращивания чистосортного посадочного материала и семян;
упрощение процедур признания сертификатов пищевого оборудования;
кредитование лизинга техники и оборудования для предприятий по производству и переработке плодоовощной продукции;
разработка мер государственной поддержки работ по закладке и выращиванию многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, по увеличению производства пригодных к переработке сортов плодоовощных культур.
Молочный кластер:
создание средних и крупных субъектов по животноводству и комплексное использование для этого средств сельхозформирований и бюджетных субсидий;
создание базовых хозяйств по районированному направлению вида животных в сельских округах Костанайской области;
субсидирование покупки племенного поголовья из средств областного бюджета;
ужесточение правовой ответственности владельцев за несоблюдение правил обезвреживания инфицированного скота на законодательном уровне;
организация машинного доения и пунктов сбора молока с его первичным охлаждением;
развитие лабораторной базы по контролю качества сырья и готовой продукции, их техническое переоснащение;
привлечение инвестиций на строительство комбикормового завода с современной технологией;
разработка региональных программ по кормопроизводству;
открытие дополнительных пунктов по искусственному осеменению для поголовья частого подворья.
Туризм
Главной целью в области туризма на 2007-2009 годы является развитие конкурентоспособной туристской индустрии страны для содействия экономическому росту и повышению занятости населения.
Для обеспечения устойчивого развития отечественного туризма в целях превращения его в доходный сектор экономики государства и создание высокорентабельной индустрии туризма в 2006 году необходимо решение следующих задач:
дальнейшее совершенствование нормативной правовой базы туристской отрасли и механизма ее реализации;
дальнейшее развитие конструктивного и взаимовыгодного сотрудничества с Всемирной Туристской Организацией и обеспечение участия Казахстана на мероприятиях, проводимых данной организацией, а также проведения их в республике;

туризм саласындағы ынтымақтастық туралы 26 қол қойылған халықаралық келiсiмдi iске асыруды жалғастыру және әзiрленген 10-ын қол қоюға дайындау;
Қазақстанның iрi халықаралық туристiк көрмелер мен жәрмеңкелерге қатысуын қамтамасыз ету.
Туристiк саланы дамыту мiндеттерiн шешу және алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн 2007-2009 жылдар аралығы кезеңiнде мынадай iс-шараларды орындау көзделген:
саланы дамытудың экономикалық және құқықтық тетiктерiн әзiрлеу;
туризмнiң инфрақұрылымын және шектес мемлекеттермен бiрлесіп, халықаралық туристiк бағыттарды дамытуды көздейтiн жобаларды әзiрлеу, инвестициялау және iске асыру;
қонақ үй және туристiк қызметтер ұсыну саласында ISO 9000, IS0 14000 бойынша халықаралық сапа стандарттарын енгiзу;
"Менiң Отаным - Қазақстан" жобасын iске асыруға, сондай-ақ экскурсия жүргiзушi, жолбасшы ретiнде туризмнiң белсендi түрлерiн ұйымдастыру кезiнде жастарды кеңiнен тартуды қамтамасыз ету;
шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту, туризм саласында және қызмет көрсету саласында халықтың жұмыспен қамтылуын ынталандыру жөнiндегi шараларды қамтамасыз ету;
Туризм саласын кластерлiк дамытуды қамтамасыз ету мақсатында 2007 жылы Астана қаласында, Ақмола, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Маңғыстау және Оңтүстiк Қазақстан облыстарында, 2008 жылы - қалған өңiрлерде туристiк кластерлердi құру жоспарлары мен оларды дамыту жөнiндегi мастер-жоспарларды әзiрлеу.
Туризммен аралас салаларды дамытуға негiзделген осы шараларды кешендi iске асыру жағдайы және инвестициялық белсендiлiктi ынталандыру кезiнде келу және iшкi туризм көлемiнiң тұрақты өсуi қамтамасыз етiледi.
2007-2009 жылдар аралығы кезеңiнде туристiк ұйымдар мен бағыттар, туризмнiң инфрақұрылымы, туристiк саланың статистикасы жөнiндегi мемлекеттiк дерекқорды бiрiздендiру жоспарланып отыр.
Көлiк-логистикалық қызметтер
"Көлiктiк логистика" пилоттық кластерiн жасау мен дамыту жөнiндегi жоспарға сәйкес Қытай-Қазақстан-Еуропа бағытында үздiксiз контейнерлiк автотасымалдауды ұйымдастыру арқылы "Жаңа Еуразиялық Автокөлiк Бастамасы (NELTI)" жобасын iске асыру көзделiп отыр. Жоба шеңберiнде Бақты көлiк-логистикалық орталығын салу, шекаралық автокөлiктiк өткiзу пунктiнiң өткiзу қабiлетiн ұлғайту, Қазақстанда ауыр жүк автомобильдерiн жинауды ұйымдастыру және осы заманғы жүк автомобильдерiн лизингке сатып алу көзделiп отыр.
Алдағы кезеңде қызметтердiң кең тiзбесiн ұсына отырып, халықаралық деңгейдегi стандарттарға сай келетiн телекоммуникациялық және жүк қайта өңдеу жабдығымен жарақтандырылған "Астана-Келiсiм-шарт" акционерлiк қоғамының қолданыстағы контейнерлiк терминалының базасында Алматы қаласында осы заманғы көлiк-логистикалық орталық құру және дамыту жөнiндегi жұмыс аяқталатын болады.
Бұдан басқа, Ақтау портында және Достық станциясында көлiк-логистикалық орталықтарын құру жөнiндегi жұмыс жүргiзiлетiн болады.
Мұнай-химия саласын дамыту
2007-2009 жылдары экономиканың отын-энергетика және өндiрушi секторының тиiмдiлiгiнiң деңгейi мен экономикалық қайтарымын жоғарылату, сондай-ақ мұнай-химия өндiрiсiн құру мен дамыту үшiн:
Қазақстанда таяудағы он жылда көмiрсутегi шикiзатын тереңдете өңдеудi және қосылған құны жоғары өнiмдердi шығаруды қамтамасыз ететiн мұнай-химия өндiрiсiн дамытудың кешендi Бас жоспарын нақты iске асыруға кiрiсу;

продолжение реализации 26 подписанных и подготовка к подписанию 10 разработанных международных соглашений о сотрудничестве в области туризма;
обеспечение участия Казахстана в крупнейших международных туристских выставках и ярмарках.
Для решения задач развития туристской отрасли и достижения поставленных целей в 2007-2009 годах предусмотрено выполнение следующих мероприятий:
разработка экономических и правовых механизмов развития отрасли;
разработка, инвестирование и реализация проектов, предусматривающих развитие инфраструктуры туризма и международных туристских маршрутов совместно с сопредельными государствами;
внедрение международного стандарта качества по ISO 9000, ISO 14000 в сфере предоставления гостиничных и туристских услуг;
обеспечение широкого привлечения молодежи к реализации проекта "Моя Родина - Казахстан", а также при организации активных видов туризма в качестве гидов и экскурсоводов;
обеспечение мер по развитию малого и среднего предпринимательства, стимулированию занятости населения в области туризма и обслуживающей сфере;
разработка планов создания туристских кластеров в г. Астане, Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Мангистауской и Южно-Казахстанской областях и мастер-планов по их развитию в целях обеспечения кластерного развития туристской отрасли в 2007 году, в остальных регионах - 2008 году.
При условии комплексной реализации данных мер, основанной на развитии смежных с туризмом отраслей и стимулировании инвестиционной активности, будет обеспечен устойчивый рост объемов въездного и внутреннего туризма.
В период с 2007 года по 2009 годы планируется также унификация государственной базы данных по туристским организациям и маршрутам, инфраструктуре туризма, статистике туристской отрасли.
Транспортно-логистические услуги
В соответствии с Планом по созданию и развитию пилотного кластера "Транспортная логистика" предусматривается реализация проекта "Новая Евразийская Автотранспортная Инициатива (NELTI)" путем организации бесперебойных контейнерных автоперевозок сообщением Китай - Казахстан - Европа. В рамках проекта предусматривается строительство транспортно-логистического центра Бахты, увеличение пропускной способности пограничного автотранспортного пункта, организация сборки большегрузных автомобилей в Казахстане и приобретение в лизинг современных грузовых автомобилей.
В предстоящем периоде будут завершены работы по созданию и развитию современного транспортно-логистического центра в городе Алматы на базе действующего контейнерного терминала акционерного общества "Астана-Контракт", оснащенного телекоммуникационным и грузоперерабатывающим оборудованием, отвечающим стандартам международного уровня, с предоставлением широкого перечня услуг.
Кроме того, будут проводиться работы по созданию транспортно-логистических центров в порту Актау и станции Достык.
Развитие нефтехимической отрасли
В 2007-2009 годах для повышения уровня эффективности и экономической отдачи топливно-энергетического и добывающего секторов экономики, а также создания и развития нефтехимических производств планируется:
приступить к практической реализации комплексного Генерального плана развития нефтехимических производств в Казахстане на ближайшие десять лет, обеспечивающих глубокую переработку углеводородного сырья и выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью;

Мұнай-химия өнеркәсiбiн дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған салалық бағдарламасының екiншi кезеңiн iске асыру;
базалық мұнай-химия өнiмдерiн де, сонымен бiрге қосымша құны жоғары өнiмдердi де шығару өндiрiсi жөнiндегi құрылыс жобаларын iске асыруға мүмкiндiк беретiн "Атырау облысындағы ұлттық индустриалдық мұнай-химия технопаркi" арнайы экономикалық аймағын (АЭА) қалыптастыру;
АЭА шеңберiнде Атырау облысында Теңiз, Қашаған, және Солтүстiк Каспий (кешеннiң құрылысын бастау 2007 жылға жоспарланған) базалық мұнай-химия өнiмдерiн (полиэтилен, полипропилен, полистирол, этилбензол және т.б.) алу бойынша алғашқы ықпалдастырылған мұнай-химия кешенi құрылысының жобасын iске асыру;
мұнай-химия өндiрiстерiнiң құрылысы мен кеңейтудiң инвестициялық жобаларының TЭH-iн әзiрлеу және iске асыру (Атырау МӨЗ-ында бензол алу, жол битумын өндiру, хош иiстi қосылыстарды шығару жөнiнде өндiрiстi жасау);
шина ("Инкомтайр" АҚ) және резинатехникалық бұйымдар өндiрiсiн (Қарағанды және Сараньрезинатехника), Ақтау пластмасса зауытында полистирол өндiрiсiн және т.б. отандық шикiзатпен қамтамасыз ету жөнiндегi жобаларды әзiрлеу жоспарланып отыр.
2007-2009 жылдары инновациялық технологиялар мен қондырғылар негiзiнде қосылған құны жоғары бәсекеге қабiлеттi мұнай-химия өнiмiнiң кең гаммасын шығару жөнiндегi мұнай-химия өндiрiсiн салу үшiн арнайы экономикалық жағдай жасау, әлеуеттi отандық және шетелдiк инвесторларды тарту бойынша жұмыстар жалғасатын болады.
Мұнай-химия өндiрiстерiн құру 2010 жылға қарай мына өнiмдердi шығаруды жолға қоюға мүмкiндiк бередi: жыл сайын этилен - 820 мың тонна, тығыздығы төмен желiлiк полиэтилен және тығыздығы жоғары полиэтилен - 400 мың тонна, тығыздығы төмен полиэтилен - 400 мың тонна, полипропилен - 400 мың тонна. Базалық мұнай-химия өнiмдерi негiзiнде олардан одан әрi түрлi өнiм өндiру жөнiндегi кәсiпорындар құрылатын болады (пластик құбырлар, құрылыс материалдары, түрлі мақсаттағы үлдірлер, химиялық талшықтар, халық тұтынатын тауарлар және т.б.).
АЭА мұнай-химия объектiлерiн салу нәтижелерi және жоғарыда келтiрiлген барлық инвестициялық жобаларды iске асыру бойынша Атырау облысында энергиямен сумен қамтамасыз етудi, көлiктi, коммуникацияны және әлеуметтiк инфрақұрылымды қамтитын өндiрiстiк инфрақұрылым, сондай-ақ жаңа жұмыс және инженерлiк орындар (шамамен 50 мың) құрылатын болады.
Инновациялық инфрақұрылымды дамыту
Инновациялық инфрақұрылымды дамытудың негiзгi мақсаты отандық, сондай-ақ шетелдiк ғылыми әлеуеттi және технологияларды пайдалану негiзiнде бәсекеге қабiлеттi түпкi өнiм құруды қамтамасыз ететiн ашық үлгiдегi инновациялық жүйе қалыптастыру болып табылады.
Ұлттық инновациялық жүйенi дамыту екi негiзгi бағытты көздейдi - бұл инновациялық инфрақұрылымды құру мен дамыту және инновациялық қызмет субъектiлерi арасындағы қатынастардың тиiмдi жүйесiн құру.
Ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмысты коммерцияландыру тетiгiнiң тиiмдi жұмыс iстеуi үшiн қажеттi жағдайды қамтамасыз ету мақсатында инновациялық инфрақұрылым құру шеңберiнде "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамы, жеке меншiк венчурлiк қорлар желiсi, ұлттық және өңiрлiк технопарктер желiсi құрылды.

реализация второго этапа отраслевой Программы развития нефтехимической промышленности на 2004-2010 годы;
формирование специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк в Атырауской области" (СЭЗ), которая позволит реализовывать проекты строительства производств по выпуску, как базовой нефтехимической продукции, так и продукции с высокой добавленной стоимостью;
реализация в рамках СЭЗ проекта строительства первого интегрированного нефтехимического комплекса в Атырауской области по получению базовой нефтехимической продукции (полиэтилена, полипропилена, полистирола, этилбензола и т.д.) путем переработки попутных газов месторождений Тенгиза, Кашагана и Северного Каспия (начало строительства комплекса запланировано на 2007 г.);
разработка и реализация ТЭО инвестиционных проектов строительства и расширения нефтехимических производств (получение бензола на Атырауском НПЗ, производства дорожного битума, создание производства по выпуску ароматических соединений);
разработка проектов по обеспечению отечественным сырьем шинного производства (АО "Инкомтайр") и резинотехнических изделий (Караганда и Сараньрезинотехника), производству полистирола на Актауском заводе пластмасс и т.д.
В 2007-2009 годах будет продолжена работа по привлечению потенциальных отечественных и иностранных инвесторов, созданию специальных экономических условий для строительства нефтехимических производств на основе инновационных технологий и установках по выпуску широкой гаммы конкурентоспособной нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью.
Создание нефтехимических производств позволит наладить к 2010 году выпуск следующей продукции: этилена - 820 тыс. тонн, линейного полиэтилена низкой плотности и полиэтилена высокой плотности - 400 тыс. тонн, полиэтилена низкой плотности - 400 тыс. тонн, полипропилена - 400 тыс. тонн в год. На основе базовой нефтехимической продукции в дальнейшем будут создаваться предприятия по производству различной продукции из них (пластиковые трубы, строительные материалы, пленки различного назначения, химические волокна, товары народного потребления и т.д.).
По результатам строительства нефтехимических объектов СЭЗ и реализации всех вышеперечисленных инвестиционных проектов в Атырауской области будет создана производственная инфраструктура, включающая энерго-водообеспечение, транспортную, коммуникационную, и социальную инфраструктуры, а также новые рабочие и инженерные места (ориентировочно 50 тысяч).
Развитие инновационной инфраструктуры
Основной целью развития инновационной инфраструктуры является формирование инновационной системы открытого типа, обеспечивающей создание конкурентоспособного конечного продукта на основе использования отечественного, а также зарубежного научного потенциала и технологий.
Развитие национальной инновационной системы предусматривает два основных направления - создание и развитие инновационной инфраструктуры и создание эффективной системы отношений между субъектами инновационной деятельности.
В рамках создания инновационной инфраструктуры в целях обеспечения необходимых условий для эффективного функционирования механизма коммерциализации научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ созданы акционерное общество "Национальный инновационной фонд", сеть частных венчурных фондов, сеть национальных и региональных технопарков.

2007-2009 жылдары технопарктердiң физикалық инфрақұрылымын дамыту жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады. Технологиялық толықтыру, технопарктерде iске асыру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу жөнiндегi, технопарктерде зертханалық кешен, сертификаттау және бiлiм беру орталықтарын құру жөнiндегi жұмыс жүргiзiледi.
"Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамының алты отандық және үш шетелдiк венчурлiк қоры құрылды;
"Әрекет" жоғары технологиялар қоры "Тұран Әлем Секьюритис" компаниясымен бiрлесiп;
"Lancaster Group" акционерлiк қоғамымен "Адвант" венчурлiк қоры;
"Сентрас венчурлiк қоры" тәуекелдiк инвестициялау акционерлiк инвестициялық қоры "Сентрас Капитал" ЖШС-мен бiрлесiп;
"Center Capital" тәуекелдiк инвестициялау акционерлiк инвестициялық қоры "Центр Кредит Банк" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп;
"Halyk Private Equity" акционерлiк қоғамы "Қазақстан халықтық жинақ банкi" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп;
"Glotur Technology Fund" акционерлiк қоғамы "Glotur" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп құрылды.
Талдау нәтижелерi бойынша үш жетекшi шетелдiк венчурлiк қор (Ұлттық инновациялық қордың акционерi ретiнде қатысатын) таңдалды:
"Wellington Partners Ventures III Technology Fund L.P." еуропалық технологиялық венчурлiк қоры;
Орталық Азиялық шағын кәсiпорындарды қолдау қоры (CASEF);
"Flagship Ventures Fund 2004, L.Р." венчурлiк қоры.
Ұлттық инновациялық қор Сәтпаев атындағы ҚазҰТУ аумағында технологиялық бизнес-инкубатор құру жөнiндегi жобаны қаржыландырып отыр.
Қазақстан-Британ университетiмен, Шымкент қаласының М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан университетiмен, Астана қаласының Еуразия ұлттық университетiмен бiрлесiп, технологиялық бизнес-инкубаторлар құру жоспарланып отыр.
Ақпараттық технологиялар паркi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 18 тамыздағы N 1116  Жарлығымен Алматы қаласының маңындағы Алатау кентiнде "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағы құрылды.
"JURONG Consultants Pte Ltd" компаниясы "ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағын дамытудың тұжырымдамасы мен мастер-жоспарын әзiрледi.
Тұжырымдамада зерттеу, өндiрiстiк, институционалдық, тұрғын үй, коммерциялық кешендердi, Өзара iс-қимыл орталықтарын және көрме орталықтарын қамтитын аралас ақпараттық-технологиялық парк құру көзделiп отыр.
Даму мастер-жоспарында "Ақпараттық технологиялар паркi" арнайы экономикалық аймағын дамытудың бас және қаржы жоспарын жобалау және әзiрлеу ұйғарылып отыр. Халықаралық талаптарға сәйкес жарақтану мен жайлылықтың жоғары деңгейiмен ғылыми-техникалық және өнеркәсiптiк әлеуеттi шоғырландыруды қамтамасыз ететiн осы заманғы өнеркәсiп кешенiн құру көзделiп отыр.
Ядролық технологиялар паркi

В 2007-2009 годах будет продолжена работа по развитию физической инфраструктуры технопарков, технологическому наполнению, отбору инновационных проектов для их реализации в технопарках, созданию лабораторного комплекса, сертификационных и образовательных центров в технопарках.
Акционерным обществом "Национальный инновационный фонд" создано шесть отечественных венчурных фондов и три зарубежных:
"Фонд высоких технологий "Арекет" совместно с компанией "Туран Алем Секьюритис";
Венчурный фонд "Адвант" с акционерным обществом "Lancaster Group";
Акционерный инвестиционный фонд рискового инвестирования "Венчурный фонд Сентрас" совместно с ТОО "Сентрас Капитал";
Акционерный инвестиционный фонд риского инвестирования "Center Capital" совместно с АО "Банк Центр Кредит";
Акционерное общество "Halyk Private Equity" совместно с АО "Народный сберегательный банк Казахстана";
Акционерное общество "Glotur Technology Fund" совместно с акционерным обществом "Glotur".
По результатам анализа были выбраны три ведущих зарубежных венчурных фонда (с участием в качестве акционера акционерное общество "Национальный инновационный фонд"):
Европейский технологический венчурный фонд "Wellington Partners Ventures III Technology Fund L.P.";
Центрально-Азиатский фонд поддержки малых предприятий (CASEF);
венчурный фонд "Flagship Ventures Fund 2004, L.P.".
Национальным инновационным фондом финансируется проект по созданию технологического бизнес-инкубатора на территории КазНТУ им. Сатпаева.
Планируется создать технологические бизнес-инкубаторы совместно с Казахстанско-Британским университетом, Южно-Казахстанским государственным университетом им. М. Ауэзова в г. Шымкент и Евразийским национальным университетом им. Л. Гумилева в г. Астане.
Парк информационных технологий
Указом Президента Республики Казахстан от 18 августа 2003 года N 1166 в поселке Алатау близ города Алматы создана Специальная экономическая зона "Парк информационных технологий".
Компанией "JURONG Consultants Pte Ltd" разработаны Концепция и Мастер-план развития Специальной экономической зоны "Парк информационных технологий".
Концепцией предполагается создание смешанного информационно-технологического парка, включающего исследовательский, производственный, институциональный, жилой, коммерческий комплексы, Центры взаимодействия и выставочные центры.
Мастер-планом развития предусматривается проектирование и разработка Генерального и финансового плана развития Специальной экономической зоны "Парк информационных технологий". Предполагается создание современного промышленного комплекса, обеспечивающего концентрацию научно-технического и промышленного потенциала, с высоким уровнем оснащенности и комфорта в соответствии с международными требованиями.
Парк ядерных технологий

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 12 тамыздағы N 832   қаулысымен "Ядролық технологиялар паркi" технопаркiн жарғылық капиталына мемлекет 100 пайыз қатысатын "Ядролық технологиялар паркi" акционерлiк қоғамы басқаратын компания құрылды.
Ядролық энергетикада қазақстандық тауарлар мен қызметтердiң халықаралық бәсекеге қабiлеттiлiгiн қолдаудың тұтас жүйесiн қалыптастыру үшiн Ядролық технологиялар паркiнде перспективада өндiрушi және қайта өңдеу кәсiпорындарында озық ұстанымдарды қамтамасыз ететiн дербес инновациялық технологиялық база қалыптасады.
2006 жылы технопаркiнiң әкiмшiлiк-өндiрiстiк секторының ғимараттарын салуға, Курчатов қаласындағы сыртқы инженерлiк және коммуникациялық желiлердi, кiрме жолдарды қалпына келтiру және жөндеуге кiрiсу жоспарланып отыр.
Ғылымды, технологиялар мен инновацияларды дамыту
Ғылым мен инновацияларды дамыту саласындағы басты мақсат ғылыми-техникалық қызметтi инвестициялық сипаттағы серпiлiстi жобаларды әзiрлеуге және iске асыруға шоғырландыру болып табылады.
2003-2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму стратегиясының басымдықтарына сәйкес ғылыми зерттеулер алдағы 2007-2009 жылдары pecypc үнемдеушi және экологиялық таза технологияларды әзiрлеуге, экономиканың шикізаттық бағытталуынан ауытқуға, өндiрiстiк кәсiпорындардың экспортқа бағдарлануын жоғарылатуға және өндiрiстi әртараптандыруға (биотехнологияны, мұнай-химияны, ядролық технологияны, ғарыштық технологияны, жаңа материалдар мен наноматериалдарды дамыту, ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеу) бағытталады.
Қойылған бағыттарды iске асыру үшiн ғылыми әлеует пен инновацияларды тиiмдi пайдалану негiзiнде ел экономикасының орнықты дамуы үшiн институционалдық, ұйымдық, қаржылық, кадрлық және нормативтiк құқықтық жағдайды қамтамасыз ету қажет.
Осыған байланысты бiрiншi кезектегi мiндеттер:
Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесiн қалыптастыру және дамыту жөнiндегi 2005-2015 жылдарға арналған бағдарламаны iске асыру;
Ғылымды дамытудың 2007-2012 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын әзiрлеу;
технологиялар трансфертi жүйесiн дамыту;
шағын инновациялық кәсiпорындарды дамыту мен қолдаудың нәтижелi тетiктерiн құру;
инновациялық кәсiпкерлiк саласында кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiн құру;
инновациялық кәсiпкерлiктi ақпараттық қолдауды дамыту;
инновациялық дамудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiн құру;
отандық және шетелдiк капитал қатысатын венчурлiк қаржыландыру жүйесiн қалыптастыру арқылы ұлттық инновациялық жүйенiң қаржылық инфрақұрылымын дамыту;
жаңа технологияларды коммерцияландыру үшiн жағдай жасау, жаңа жоғары технологиялар енгiзу, зияткерлiк меншiктi және ғылыми-техникалық өнiм мен инновациялар нарығын бағалау жүйесiн жетiлдiру, республикада iске асырылатын ғылыми-техникалық және инновациялық бағдарламаларды нәтижелi үйлестiрудi қамтамасыз ету.
Алға қойылған мақсаттар мен мiндеттердi негiзге ала отырып, орта мерзiмдi кезеңде мыналарды жүзеге асыру қажет:
отандық өндiрiстiң инновацияларды талап етуiн арттыру, iргелi ғылымның, маңызды қолданбалы зерттеулер мен әзiрлемелердiң қарқынды дамуын қамтамасыз ету үшiн ұйымдық және экономикалық тетiктер құру;
ғылыми-техникалық кешеннiң нарықтық экономиканың жағдайларына бейiмдеу, ғылымды, технологиялар мен техникаларды дамыту мақсатында мемлекет пен жеке меншiк бизнестiң өзара iс-қимылын қамтамасыз ету;
экономика салаларында өндiрiстердiң тиiмдiлiгi мен өнiмнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға әсер ететiн сындарлы технологиялар мен инновациялық жобаларды iске асыру кезiнде инновациялық саланың ұтымды стратегиялары мен даму басымдықтарын таңдау;
ғылымды, технологиялар мен техникаларды осы саладағы әлемдiк үрдiстердi ескере отырып, дамытудың басым бағыттарында ғылыми зерттеулер мен эксперименталдық әзiрлемелердi қолдау;
ғарыштық технологиялар саласындағы (байланыс, материалтану, биотехнология және биомедицина және т.б.) iргелi және қолданбалы зерттеулердi дамыту мен ғарыш қызметiнiң перспективалы бағыттарын дамыту үшiн ғылыми-технологиялық база қалыптастыру үшiн қолайлы жағдайды қамтамасыз ететiн таяу және алыс ғарышты зерттеу және нәтижелер алу;
ғылым мен технологиялар саласында бiлiктiлiгi жоғары ғылыми және инженер кадрлар дайындау жүйесiн жетiлдiру;
ғылымды, технологиялар мен техникаларды дамытудың басым бағыттарын iске асыру кезiнде ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтi мемлекеттiк реттеу мен тiкелей және жанама ынталандырудың нарықтық тетiктерiн, шараларын ұтымды үйлестiру;
шетелдiк озық технологияларды тарту жүйесiн құру.
Орта мерзiмдi перспективаға арналған бағыттарды iске асыру мемлекеттiң шектелген қаржылай қаражатын ғылым мен технологиялардың басым бағыттарына шоғырлануына және ҒЗТКЖ-ның қағидатты жаңа технологиялар мен материалдар әзiрлеуге, сондай-ақ өнеркәсiптiң көкейкестi проблемаларын шешуге бағдарлануын шоғырландыруға ықпал ететiн болады.
Даму институттарының Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын iске асыруға қатысуы
Индустриялық-инновациялық саясатты жүргiзудiң негiзгi құралдарының бiрi институционалдық даму болып табылады. Бұл жерде қаржы және сервистiк даму институттары ("Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамы, "Қазақстанның инвестициялық қоры" акционерлiк қоғамы, "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамы, "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамы, "Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөнiндегi мемлекеттiк сақтандыру корпорациясы" акционерлiк қоғамы, "Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" акционерлiк қоғамы) маңызды рөл атқарады.

Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2005 года N 832 создана компания, управляющая технопарком "Парк ядерных технологий", акционерное общество "Парк ядерных технологий" со 100-процентным участием государства в уставном капитале.
Для формирования целостной системы поддержки международной конкурентоспособности казахстанских товаров и услуг в ядерной энергетике в Парке ядерных технологий формируется собственная инновационная технологическая база, обеспечивающая в перспективе передовые позиции предприятий в добывающей и перерабатывающей промышленности.
В 2006 году планируется приступить к строительству зданий административно-производственного сектора технопарка, восстановлению и ремонту внешних инженерных и коммуникационных сетей, подъездных путей в городе Курчатов.
Развитие науки, технологий и инноваций
Главной целью в области развития науки и инноваций является концентрация научно-технической деятельности на разработке и реализации прорывных проектов инновационного характера.
В соответствии с приоритетами Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы научные исследования в предстоящие 2007-2009 годы будут направлены на разработку ресурсосберегающих и экологически чистых технологий, отход от сырьевой направленности экономики, повышение экспортоориентированности предприятий промышленности и диверсификацию производства (развитие биотехнологий, нефтехимии, ядерных технологий, космических технологий, новых материалов и наноматериалов, переработки сельскохозяйственной продукции).
Для реализации намеченных направлений необходимо обеспечение институциональных, организационных, финансовых, кадровых и нормативных правовых условий для устойчивого развития экономики страны на основе эффективного использования научного потенциала и инноваций.
В этой связи, первоочередными задачами являются:
реализация Программы по формированию и развитию национальной инновационной системы Республики Казахстан на 2005-2015 годы;
разработка Государственной программы развития науки на 2007-2012 годы;
развитие системы трансферта технологий;
создание действенных механизмов развития и поддержки малых инновационных предприятий;
создание системы подготовки и переподготовки кадров в области инновационного предпринимательства;
развитие информационной поддержки инновационного предпринимательства;
создание единой информационной системы инновационного развития;
развитие финансовой инфраструктуры национальной инновационной системы посредством формирования системы венчурного финансирования с участием отечественного и зарубежного капитала;
создание условий для коммерциализации научных разработок, внедрения новых высоких технологий, совершенствования системы оценки интеллектуальной собственности и рынка научно-технической продукции и инноваций, обеспечения действенной координации реализуемых в республике научно-технических и инновационных программ.
Исходя из поставленных цели и задач, на среднесрочном этапе необходимо осуществить:
создание организационных и экономических механизмов для повышения востребованности инноваций отечественным производством, обеспечения интенсивного развития фундаментальной науки, важнейших прикладных исследований и разработок;
адаптация научно-технического комплекса к условиям рыночной экономики, обеспечение взаимодействия государства и частного бизнеса в целях развития науки, технологий и техники;
выбор рациональных стратегий и приоритетов развития инновационной сферы при реализации в отраслях экономики критических технологий и инновационных проектов, оказывающих влияние на повышение эффективности производства и конкурентоспособности продукции;
поддержка научных исследований и экспериментальных разработок в приоритетных направлениях развития науки, технологий и техники с учетом мировых тенденций в этой сфере;
изучение ближнего и дальнего космоса и получение результатов, которые обеспечат благоприятные условия для развития фундаментальных и прикладных исследований в области космических технологий (связи, материаловедения, биотехнологий и биомедицины и др.) и формирования научно-технологической базы для развития перспективных направлений космической деятельности;
совершенствование системы подготовки научных и инженерных кадров высшей квалификации в области науки и технологий;
рациональное сочетание государственного регулирования и рыночных механизмов, мер прямого и косвенного стимулирования научной, научно-технической и инновационной деятельности при реализации приоритетных направлений развития науки, технологий и техники;
создание системы привлечения зарубежных передовых технологий.
Реализация обозначенных на среднесрочную перспективу направлений будет способствовать концентрации ограниченных финансовых средств государства на приоритетных направлениях науки и технологий и ориентации научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР) на разработку принципиально новых технологий и материалов, а также решению актуальных проблем промышленности.
Участие институтов развития в реализации Стратегии
индустриально-инновационного развития
Одним из основных инструментов проведения индустриально-инновационной политики является институциональное развитие. Важную роль в этом играют созданные финансовые и сервисные институты развития (акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Инвестиционный фонд Казахстана", акционерное общество "Национальный инновационный фонд", акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства", акционерное общество "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций" и акционерное общество "Центр инжиниринга и трансферта технологий").

2003-2004 жылдары даму институттары институционалдық қалыптасты, әкiмшiлiк және құқықтық база қалыптастыру, жобаларды бағалау өлшемдерi мен рәсiмдерiн айқындау кезеңiнен өттi.
Әрбiр даму институтының өзiнiң мамандануы, өз тауашасы, ал тұтастай алғанда олар кез келген сатыда, жаңа өндiрiстердi құру кезiнде және әр түрлi құралдарды пайдалана отырып, оларды кеңейткенге дейiн инвестициялық және инновациялық жобаларды кешендi қолдау жүйесiн құрды.
2005 жылы институттар қызмет көрсетiлетiн жобалардың саны мен көлемi бойынша қарқынды өсудi көрсеттi.
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша даму институттарының ("Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамының, "Қазақстанның инвестициялық қоры" акционерлiк қоғамының, "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамының, "Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөнiндегi мемлекеттiк сақтандыру корпорациясы" акционерлiк қоғамының, "Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" акционерлiк қоғамының) жиынтық жарғылық капиталы 120,6 млрд. теңгенi құрады, оның iшiнде 2005 жылы оны толықтыру 26,5 млрд. теңгенi құрады.
"Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық саясаты шеңберiнде ұлттық экономиканың бәсекеге қабiлеттiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 16 наурыздағы N 65  Жарлығына сәйкес ұлттық басқару компаниясы - "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "Қазына" АҚ) құрылды.
"Қазақстанның Даму Банкi", "Қазақстанның инвестициялық қоры", "Ұлттық инновациялық қор", "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры", "Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөнiндегi мемлекеттiк сақтандыру корпорациясы", "Маркетингтiк-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлiк қоғамдары акцияларының мемлекеттiк пакетi және "Қазинвест" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiнiң қатысу үлесi "Қазына" АҚ-ға берiлдi.
"Қазына" АҚ-ның негiзгi мақсаттары:
- даму институттарын корпоративтiк басқару деңгейiн көтеру;
- даму институттары арасында үйлесiмдiлiктi жақсарту;
- iрi серпiлiстi жобаларды iске асыру үшiн даму институттарының күш-жiгерiн және капиталын ықпалдастыру;
- мемлекеттiң бизнеспен өзара iс-қимылын жақсарту;
- экспорт пен инвестицияны iлгерiлету үшiн халықаралық деңгейге шығу болып белгiленiп отыр.
"Қазына" АҚ Қазақстан Республикасының Үкiметiне даму институттарының қызметiн үйлестiру негiзiнде экспорт-импорт секторының артықшылықтарын пайдаланып, ұлттық экономиканы әртараптандыруға, даму институттарының мамандануы арасында теңгерiмдi және олардың арасында ақылға сыйымды бәсекелестiктi анықтауға көмектесуге арналған.
"Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамы
Қызметiнiң басынан бастап "Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Банк) 548,8 млн. АҚШ долларымен Банктiң қатысуымен 1 396,8 млн. АҚШ доллары сомасына 37 инвестициялық жобаны (N 2 қосымша), оның iшiнде 465,7 млн. АҚШ долларымен Банктiң қатысуымен 1 282,8 млн. теңге AҚШ доллары сомасына Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын iске асыру шеңберiнде 26 жобаны қаржыландыруды мақұлдады.

В 2003-2004 годы институты развития проходили этап институционального становления, формирования административной и правовой базы, определения критериев и процедур оценки проектов.
Каждый институт развития имеет свою специализацию, свою нишу, а в целом они образовали систему комплексной поддержки инвестиционных и инновационных проектов на любой стадии: от введения новых производств до их расширения с применением различных инструментов.
В 2005 году институты продемонстрировали динамичный рост по количеству и объемам обслуживаемых проектов.
По состоянию на 1 января 2006 года совокупный уставный капитал институтов развития (акционерных обществ "Банк развития Казахстана", "Инвестиционный фонд Казахстана", "Национальный инновационный фонд", "Центр инжиниринга и трансферта технологий", "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций") составляет 120,6 млрд. тенге, в том числе в 2005 году его пополнение составило 26,5 млрд. тенге.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 16 марта 2006 года N 65 "О мерах по дальнейшему повышению конкурентоспособности национальной экономики в рамках индустриально-инновационной политики Республики Казахстан" создана национальная управляющая компания - акционерное общество "Фонд устойчивого развития "Қазына" (далее - АО "Қазына").
АО "Қазына" переданы государственные пакеты акций акционерных обществ "Банк Развития Казахстана", "Инвестиционный Фонд Казахстана", "Национальный инновационный фонд", "Фонд развития малого предпринимательства", "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций", "Центр маркетинговых аналитических исследований" и доли участия товарищества с ограниченной ответственностью "Казинвест".
Основными целями АО "Қазына" определены:
- повышение уровня корпоративного управления институтами развития;
- улучшение координации между институтами развития;
- интеграция усилий и капитала институтов развития для реализации крупных прорывных проектов;
- улучшение взаимодействия государства с бизнесом;
- выход на международный уровень для продвижения экспорта и инвестиций.
АО "Қазына" призвана содействовать Правительству Республики Казахстан в диверсификации национальной экономики, используя преимущества экспортно-импортного сектора на основе координации деятельности институтов развития, определять баланс между специализацией институтов развития и разумной конкуренцией между ними.
Акционерное общество "Банк развития Казахстана"
С начала деятельности акционерным обществом "Банк развития Казахстана" (далее - Банк) одобрены к финансированию 37 инвестиционных проектов на сумму 1 396,8 млн. долл. США с участием Банка 548,8 млн. долл. США, в том числе, в рамках реализации Стратегии индустриально-инновационного развития - 26 проектов на сумму 1 282,8 млн. долл. США с участием Банка - 465,7 млн. долл. США.

Банк қызметiнiң басынан бастап мақұлданған инвестициялық жобалар бойынша игеру 326,9 млн. АҚШ долларын, оның iшiнде Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын бекiткен сәтiнен бастап 266,4 млн. АҚШ долларын немесе игерудiң жалпы көлемiнiң 81,5 %-ын құрады.
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Банктiң 442,6 млн. АҚШ доллары кредит беру көлемiмен жалпы сомасы 1 230,5 млн. АҚШ доллары 26 жоба iске асыру сатысында, 115 млн. АҚШ доллары сомасына инвестициялық жобалар бойынша 75,2 млн. АҚШ доллары сомасына 5 кредиттiк келiсiм қол қою сатысында.
Банктiң қаржыландыруға мақұлданған инвестициялық жобаларға қатысуының салалық құрылымы: электр энергиясын, газ және су өндiру мен бөлу (22 %), көлiк және байланыс (жалпы көлемiнiң 17 %-ы), тоқыма және тiгiн өнеркәсiбi (15 %), химия (13 %), өзге де металл емес минералдық өнiмдер өндiру, құрылыс материалдарын өндiру (12%), машина және жабдықтар өндiру (9 %) және тамақ өнеркәсiбi (3 %) және экономиканың басқа да салалары (9 %).
"Қазақстанның инвестициялық қоры" акционерлiк қоғамы
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 67,8 млрд. теңге сомасына 22 жоба қаржыландырылды, "Қазақстанның инвестициялық қоры" акционерлiк қоғамының қатысуы 18,3 млрд. теңгенi құрайды.
Бұдан басқа, 1,7 млрд. АҚШ долларынан асатын сомаға шамамен 40 жоба алдын ала қарауда жатыр.
Осы жобаларды iске асыру нәтижесiнде бәсекеге қабiлеттi өндiрiстiң дамуы, инфрақұрылым объектiлерiн құру және оларды жаңарту, салықтық түсiмдер көлемiнiң өсуi, халықтың жұмыспен қамтылуы күтiлуде.
"Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамы
"Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамына (бұдан әрi - Қор) Ұлттық инновация жүйесiн қалыптастыру мен дамыту жөнiндегi 2015 жылға дейiнгi бағдарламаны iске асыруға маңызды pөл берiлдi.
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қор 182,6 млн. АҚШ доллары сомасында Қордың қатысуымен жалпы сомасы 767,4 млн. АҚШ доллары 62 жобаны қаржыландыруды мақұлдады. Көрсетiлген мiндеттемелер 11 венчурлiк қордың инвестициясын, 15 инновациялық жобаны, 1 технологиялық бизнес-инкубаторды, сондай-ақ қолданбалы ҒЗТКЖ-ның 35 жобасын iске асыруға арналған гранттарды қамтиды.
"Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөнiндегi мемлекеттiк сақтандыру корпорациясы" акционерлiк қоғамы
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша "Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөнiндегi мемлекеттiк сақтандыру корпорациясы" акционерлiк қоғамына (бұдан әрi - Корпорация) 37,9 млрд. теңге (284 млн. АҚШ доллары) сомасына экспорттық кредиттердi және инвестицияларды сақтандыруға 147 өтiнiш берiлдi.

Освоение по одобренным с начала деятельности Банка инвестиционным проектам составило 326,9 млн. долл. США, в том числе, с момента утверждения Стратегии индустриально-инновационного развития - 266,4 млн. долл. США или 81,5 % от общего объема освоения.
По состоянию на 1 января 2006 года, на стадии реализации находится 26 проектов на общую сумму 1 230,5 млн. долл. США с объемом кредитования Банком 442,6 млн. долл. США, на стадии заключения 5 кредитных соглашений на сумму 75,2 млн. долл. США по инвестиционным проектам на сумму 115 млн. долл. США.
Отраслевая структура участия Банка в одобренных к финансированию инвестиционных проектах: производство и распределение электроэнергии, газа и воды (22 %), транспорт и связь (17 % от общего объема), текстильная и швейная промышленность (15 %), химическая (13 %), производство прочих неметаллических минеральных продуктов и производство строительных материалов (12 %), производство машин и оборудования (9 %) и пищевая промышленность (3 %) и прочие отрасли экономики (9 %).
Акционерное общество "Инвестиционный фонд Казахстана"
На 1 января 2006 года профинансировано 22 проекта на сумму 67,8 млрд. тенге, участие Фонда составляет 18,3 млрд. тенге.
Кроме того, в предварительном рассмотрении находятся порядка 40 проектов на сумму свыше 1,7 млрд. долларов США.
В результате реализации данных проектов ожидается развитие конкурентоспособного производства, создание и модернизация объектов инфраструктуры, рост объемов налоговых поступлений, рост занятости населения.
Акционерное общество "Национальный инновационный фонд"
Акционерному обществу "Национальный инновационный фонд" (далее - Фонд) отведена ключевая роль в реализации Программы по формированию и развитию Национальной инновационной системы до 2015 года.
По состоянию на 1 января 2006 года Фондом одобрено к финансированию 62 проекта на общую сумму 767,4 млн. долл. США, с участием фонда на сумму 182,6 млн. долл. США. Указанные обязательства включают инвестиции в 11 венчурных фондов, 15 инновационных проектов, 1 технологический бизнес-инкубатор, а также гранты на реализацию 35 проектов прикладных НИОКР.
Акционерное общество "Государственная страховая корпорация
по страхованию экспортных кредитов и инвестиций"
По состоянию на 1 января 2006 года в акционерное общество "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций" (далее - Корпорация) подано 147 заявлений на страхование экспортных кредитов и инвестиций на сумму 37,9 млрд. тенге (284 млн. долл. США).

Жалпы сомасы 30 млрд. теңгеге қаралған 133 жобадан Корпорация басқармасы жалпы сомасы 23,1 млрд. теңгеге (173,3 млн. АҚШ доллары) 114 экспорттық жобаны сақтандыру туралы шешiм қабылдады, оның iшiнде жалпы сомасы 14,9 млрд. теңге сомасына 69 жоба бойынша сақтандыру шартына қол қойылды. Бұл ретте, 39 шарт жобалар бойынша сақтандыру аяқталды, 30 шарт iске асырылуда.
"Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" акционерлiк қоғамы
"Инжиниринг және технологиялар трансфертi орталығы" акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - Орталық) инновациялық инфрақұрылымын қалыптастыру, атап айтқанда, Орал, Қарағанды және Алматы қалаларында өңiрлiк технопарктер құру, "Ақпараттық технологиялар паркiнiң" бiрiншi кезегiн салу, бiрқатар жоғары технологиялық жобаларды инжинирингтiк сүйемелдеу жөнiнде жұмыс жүргiздi.
Жобалардың технологиялық сараптамаларын жүргiзуге және инновациялық әзiрлемелердi коммерцияландыру жөнiндегi инжинирингтiк қызметтер көрсетуге Орталыққа 46 жоба келiп түстi, оның 8-i бойынша сыртқы сарапшыларды тарта отырып, сараптама жүргiзiлуде.
Электр энергетикасы саласын дамыту
2007-2009 жылдары электр энергетикасы саласында мынадай мiндеттер шешiлетiн болады:
елдiң энергетикалық тәуелсiздiгiне қол жеткiзу, экономиканың және халықтың электр энергетикасына және көмiрге өсiп отырған қажеттiлiгiн сенiмдi қамтамасыз ету;
көтерме нарықтың одан әрi дамуы және жеке тұтынушыларға электр энергиясын жеткiзiп беру нарығында бәсекелестiктi дамыту;
Қазақстан Республикасы Ұлттық электр торабының (ҰЭТ) транзиттiк әлеуетiн ұлғайту;
Қазақстан Республикасы энергия жүйесiнiң Орталық Азия және Ресей энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеуiнiң сенiмдiлiгiн арттыру;
электр энергиясы мен қуатының қазiргi және болжанып отырған тапшылығын төмендету, Батыс өңiр мен Қазақстанның Оңтүстiгiнiң тұтынушыларын электрмен жабдықтаудың сенiмдiлiгiн арттыру;
электр энергиясының қуатын реттеп отыратын шектес мемлекеттерден импортты қысқарту;
қазiргi кезде бар энергетикалық қуаттарды қалпына келтiру және қайта жаңарту;
жинақтайтын қуаттардың құрылымдарын оңтайландыру.
Елiмiздiң энергетикалық тәуелсiздiгiне қол жеткiзу үшiн, экономика мен халықтың электр энергиясына артып келе жатқан қажеттiлiгiн сенiмдi түрде қамтамасыз ету үшiн, өңiрлiк тапшылықты жою үшiн бiрқатар iрi жобаларды iске асыру жоспарланып отыр.
"Қазақстан Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитi 500 кВ электр берiлiсi екiншi желiсiнiң құрылысы осындай жобалардың бiрi болып табылады. Оның құрылысын 2008 жылы аяқтау жоспарланып отыр.
Құны 250 млн.АҚШ доллары болатын Мойнақ ГЭС-i құрылысының жобасы iске асырыла бастады, оның құрылысын 2008 жылы аяқтау көзделiп отыр.

Из 133 рассмотренных проектов на общую сумму 30 млрд. тенге Правлением Корпорации приняты решения о страховании 114 экспортных проектов на общую сумму 23,1 млрд. тенге (173,3 млн. долл. США), из которых по 69 проектам на общую сумму 14,9 млрд. тенге - подписаны договора страхования. При этом по 39 проектам договора страхования уже завершены, по 30 - договора реализуются.
Акционерное общество "Центр инжиниринга
и трансферта технологий"
Акционерным обществом "Центр инжиниринга и трансферта технологий" (далее - Центр) проведена работа по формированию инновационной инфраструктуры, в частности, созданию региональных технопарков в городах Уральск, Караганде и Алматы, строительству первой очереди "Парка информационных технологий", инжиниринговому сопровождению ряда высокотехнологичных проектов.
На проведение технологической экспертизы проектов и оказание инжиниринговых услуг по коммерциализации инновационных разработок в Центр поступило 46 проектов, по 8 из них ведется экспертиза с привлечением внешних экспертов.
Развитие электроэнергетической отрасли
В 2007-2009 годы в электроэнергетической отрасли будут решаться следующие задачи:
создание условий для достижения энергетической независимости страны, надежного обеспечения растущих потребностей экономики и населения в электроэнергии и угле;
дальнейшее развитие оптового рынка и развитие конкуренции на рынке поставок электроэнергии розничным потребителям;
увеличение транзитного потенциала Национальной электрической сети Республики Казахстан (НЭС);
повышение надежности параллельной работы энергосистемы Республики Казахстан с энергосистемами Центральной Азии и России;
снижение существующего и прогнозируемого дефицитов электрической энергии и мощности, повышение надежности электроснабжения потребителей Западного региона и Юга Казахстана;
сокращение импорта из сопредельных государств регулирующей мощности и электрической энергии;
восстановление и реконструкция существующих энергетических мощностей;
оптимизация структуры генерирующих мощностей.
Для достижения энергетической независимости страны, надежного обеспечения растущих потребностей экономики и населения в электроэнергии, устранения регионального дефицита планируется реализовать ряд крупных проектов.
Одним из таких проектов является строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана". Его строительство планируется завершить в 2009 году.
Начата реализация проекта строительства Мойнакской ГЭС стоимостью 250 млн. долл. США, завершение строительства которой предполагается в 2008 году.

Ұзындығы 500 км "Солтүстiк Қазақстан - Ақтөбе облысы" электр берiлiсiнiң өңiраралық желiсiнiң құрылысы" жобасын iске асыру 2006 жылы басталады, оны 2008 жылы аяқтау көзделiп отыр.
"KEGOC" акционерлiк қоғамы "Қазақстан Республикасы ҰЭЖ жаңғырту" жобасын iске асыруды жалғастырады.
Электр энергиясы өндiрiсiнiң көлемiн арттыру мақсатында елiмiздiң батысында мұнай кен орындарының табиғи және iлеспе газын пайдаланып жаңа қуаттарды енгiзу көзделiп отыр (оның iшiнде 2008 жылға қарай қуаты 100 МВт Қандыағаш газтурбина электр станциясын (ГТЭС), қуаты 240 МВт ТШО-ның Екiншi буын зауыты ГТЭС-iн, қуаты 160 МВт Agip КСО ГТЭС-iн (жағалауда), қуаты 120 МВт Қашаған ГTЭC-iн салу).
Қазақстанның солтүстiк аймағында енгiзiлуi жоспарланып отырған (Ақмола ЖЭО-2-де 2007 жылы қуаты 120 МВт бiр энергоблоктың құрылысы, Екiбастұз ГPЭC-2-де 2010 жылға қарай қуаты 500 МВт N 3 энергоблоктың құрылысын аяқтау және iске қосу, Екiбастұз ГРЭС-1-де блоктарды оңалту, Ақсу PPЭC-iнде блоктарды жаңалау) жұмыстары оң энергетикалық теңгерiмдi күшейтетiн болады, бұл республиканың Оңтүстiк және Солтүстiк аймақтарының зәрулiгiн жабу және электр энергиясын Қазақстаннан Ресейге экспорттап, оны 5-6 млрд. кВтсағ. дейiн жеткiзу үшiн аса маңызды.
Елiмiздiң ядролық энергетика саласын дамытудың негiзгi мақсаттары:
ғылыми қамтымды ядролық технологиялардың дамуы, отандық ғылымды қажет ететiн әзiрлемелердi сыртқы нарыққа шығару, оларды өнеркәсiп өндiрiсiне енгiзу үшiн қолайлы экономикалық жағдайлар жасау;
Қазақстанда ұлттық экономиканың жоғары технологиялық секторларының дамуы үшiн шешушi маңызы бар, халықаралық мойындалған ең жаңа ядролық және сабақтас технологияларды игеру болып табылады.
Атом электр станциясын салу көмiр электр станцияларымен салыстырғанда энергия ресурстарының баламалы көздерiн тарта отырып, электр энергиясын өндiрудi әртараптандыруға мүмкiндiк беретiн экологиялық жағынан басым инновациялық жоба болып табылады.
Жылу мен электрдiң қажеттi көлемiнiң экономикалық тиiмдi өндiрiсi елдiң iшiнде энергияға сұранысты қанағаттандыруды қамтамасыз етедi және электр энергиясын экспорттауға мүмкiндiк бередi.
Атом энергетикасы мен уран өндiрiсiнiң дамуында көздеген мақсатқа жету Қазақстанды дамыған атом өндiрiстiк энергетикалық кешенi бар АҚШ, Жапония, Франция, Ұлыбритания, Ресей, Оңтүстiк Корея, Қытай сияқты елдермен бiр қатарға қояды.
Қазақстан Республикасында атом электр станциясын салу туралы шешiм қабылдау үшiн 2006 жылы техникалық-экономикалық зерттеулер жүргiзу жұмыстары аяқталады.

В 2006 году будет начата реализация проекта "Строительство межрегиональной линии электропередачи "Северный Казахстан - Актюбинская область" протяженностью 500 км, его завершение предполагается в 2008 году.
Акционерным обществом "KEGOC" продолжится реализация проекта "Модернизация НЭС Республики Казахстан".
На западе страны, с целью увеличения объемов производства электрической энергии, предусматривается ввод новых мощностей с использованием природного и попутного газа нефтяных месторождений (в том числе, строительство к 2008 году Кандыагашской газотурбинной электростанции (ГТЭС) мощностью 100 МВт, ГТЭС Завод второго поколения ТШО мощностью 240 МВт, ГТЭС Agip KCO (береговая) мощностью 160 МВт, ГТЭС Кашаган мощностью 120 МВт).
Планируемый ввод новых мощностей в Северной зоне Казахстана (строительство на Акмолинской ТЭЦ-2 одного энергоблока мощностью 120 МВт в 2007 году, завершение строительства и ввод в действие к 2010 году энергоблока N 3 на Экибастузской ГРЭС-2 мощностью 500 МВт, реабилитация блоков на Экибастузской ГРЭС-1, реконструкция блоков на Аксуйской ГРЭС) будет усиливать положительный энергобаланс с доведением его до 5-6 млрд. кВтч, что очень важно для покрытия дефицитов Южной и Западной зон республики и экспорта электроэнергии из Казахстана в Российскую Федерацию.
Основными целями развития ядерно-энергетической отрасли страны являются:
создание благоприятных экономических условий для развития наукоемких ядерных технологий, выхода отечественных наукоемких разработок на внешний рынок, внедрение их в промышленное производство;
освоение в Казахстане новейших ядерных и смежных технологий, ключевых для развития высокотехнологичных секторов национальной экономики, международного признания.
Сооружение атомной электростанции является инновационным экологически предпочтительным по сравнению с угольными электростанциями проектом, позволяющим диверсифицировать производство электроэнергии с привлечением альтернативного источника энергоресурсов.
Экономически эффективное производство тепла и электричества в необходимых количествах обеспечит удовлетворение спроса на энергию внутри страны и даст возможность экспорта электроэнергии.
Достижение намеченных целей в развитии атомной энергетики и урановой промышленности поставит Казахстан в один ряд с такими странами, имеющими развитый атомный промышленно-энергетический комплекс, как США, Япония, Франция, Великобритания, Россия, Южная Корея, Китай.
Для принятия решения о строительстве атомной электростанции в Республике Казахстан в 2006 году завершится проведение работ по технико-экономическим исследованиям.

2007 жылы электр энергиясын өндiру 76 млрд. кВтсағ. көлемiнде болжанып отыр, 2009 жылы - 82 млрд. кВтсағ, 2007 жылға қарағандағы өсу - 7,9 %.
2007 жылы электр энергиясын тұтыну 73,7 млрд. кВтсағ. деңгейiнде болжанып отыр, 2009 жылы - 78 млрд. кВтсағ, 2007 жылға қарағандағы өсу 5,8 %-ды құрайды.
Параграф 2. Көлiк-коммуникациялық кешен   Көлiк-коммуникация кешенiнiң 2007-2009 жылдардағы дамуы
Көлiк саласындағы мемлекеттiк саясатты орта мерзiмдi перспективада iске асыру Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейiнгi Көлiк стратегиясының шеңберiнде жүзеге асырылатын болады.
Стратегияның басты мақсаты Қазақстанның көлiк жүйесiн еуразия көлiк жүйесiне ықпалдасу, көлiк саласын ел экономикасының өсiмiне сәйкес дамыту, көлiк дәлiздерiнiң ендiк-меридиандық жүйесiн қалыптастыру, инфрақұрылымды кластерлiк дамыту есебiнен Қазақстанның көлiк жүйесiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн дамыту болып табылады.
Қойған мақсатқа қол жеткiзу көлiк жүйесi функциясын жаңа сапалық деңгейге көшiруге, қазақстандық тауарлардың соңғы құнын кемiтiп, әлемдiк нарықта олардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға, жүктердi жеткiзiп беру мерзiмiн қысқартуға (логистика, жаңарту, ноу-хау), көлiк артерияларының бойында тұратын халықтың тiршiлiк сапасын көтерудi жүзеге асыруға, сондай-ақ Қазақстан аумағы арқылы транзиттi арттыруға мүмкiндiк бередi.
Автомобиль жолдарының дамуы
Республиканың автомобиль жолдарының дамуы Қазақстан Республикасының 2006-2012 жылдарға арналған Автожолдар саласының даму бағдарламасы шеңберiнде жүзеге асырылады және оның мақсаты халықтың және елiмiздiң экономикасының автокөлiк тасымалына қажеттiлiгiн қанағаттандыру үшiн жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары тораптарын жетiлдiру болып табылады.
Елiмiздiң транзиттiк әлеуетiн дамыту мақсатымен республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының учаскелерiн қайта жаңарту Бағдарламаның басымдықтарына сәйкес келесi бағыттарда жүргiзiледi: Ташкент-Шымкент-Тараз-Алматы-Қорғас, Түркiстан және Ақтөбе қалаларын айналып өтудi қоса алғандарды Шымкент-Қызылорда-Ақтөбе, Орал-Самара, Алматы-Қарағанды-Астана-Петропавл-"Астана-Шучье" учаскелерiнде - Ресей Федерациясының шекарасы, "Бурабай-Көкшетау-Петропавл - Ресей Федерациясының шекарасы", "Астрахан-Атырау-Ақтау-Түркменстан шекарасы", Қиғаш өзенi арқылы көпiр салу, Омск-Павлодар-Семей-Майқапшағай (iрiктемелi), Астана-Қостанай-Челябинск, Алматы-Аягөз-Георгиевка, Таскескен-Бақты, Шонжа-Көлжат, Yшарал-Достық (iрiктемелi), Қызылорда-Жезқазған-Павлодар-Ресей Федерациясының шекарасы (iрiктемелi), Жезқазған-Петропавл-Ресей Федерациясының шекарасы (iрiктемелi), Бейнеу-Ақжiгiт-Өзбекстан шекарасы (екiншi-кезең).
Cалада нормативтiк-техникалық базаны жетiлдiру және оны халықаралық талаптармен үйлестiру жөнiндегi дәйектi жұмыстарды жүргiзу жалғасады.
2006 жылдан бастап күрделi, орта және ағымдағы жөндеуге және автожолдарды күтiп ұстауға қаржыландыру көлемiн бекiтiлген нормативтерге сәйкес деңгейге жеткiзу жоспарланып отыр.

Производство электроэнергии в 2007 году прогнозируется в объеме 76 млрд. кВтч., в 2009 году - 82 млрд. кВтч, рост по отношению к 2007 году составит 7,9 %.
Потребление электроэнергии в 2007 году прогнозируется на уровне 73,7 млрд. кВтч., в 2009 году - 78 млрд. кВтч, рост по отношению к 2007 году составит 5,8 %.
$ 2. Транспортно-коммуникационный комплекс
Развитие транспортно-коммуникационного комплекса
в 2007-2009 годах
Реализация государственной политики в области транспорта в среднесрочной перспективе будет осуществляться в рамках Транспортной стратегии Республики Казахстан до 2015 года.
Главной целью Стратегии является интеграция транспортного комплекса Казахстана в евразийскую транспортную систему, развитие транспортной отрасли в соответствии с ростом экономики государства, формирование широтно-меридианальной системы транспортных коридоров, повышение конкурентоспособности транспортной системы Казахстана за счет кластерного развития инфраструктуры.
Достижение поставленной цели позволит осуществить переход транспортной системы на качественно новый уровень функционирования, снизить конечную стоимость казахстанских товаров и повысить их конкурентоспособность на мировых рынках, сократить сроки доставки грузов путем развития логистики, модернизации, ноу-хау, повысить уровень и качество жизни населения, проживающего вдоль транспортных артерий, а также увеличить транзит через территорию Казахстана.
Развитие автомобильных дорог
Развитие автомобильных дорог республики будет осуществляться в рамках Программы развития автодорожной отрасли Республики Казахстан на 2006-2012 годы, ее целью является совершенствование сети автомобильных дорог общего пользования для удовлетворения потребностей населения и экономики страны в автотранспортных перевозках.
В целях развития транзитного потенциала страны реконструкция участков автомобильных дорог республиканского значения будет производиться в соответствии с приоритетами Программы на следующих направлениях: Ташкент - Шымкент - Тараз - Алматы - Хоргос, Шымкент - Кызылорда - Актобе - Уральск - Самара, включая обход городов Туркестана и Актобе, Алматы - Караганда - Астана - Петропавловск - граница Российской Федерации, на участках "Астана - Щучинск", "Боровое - Кокшетау - Петропавловск - граница Российской Федерации", "Астрахань - Атырау -Актау - граница Туркменистана", строительство моста через реку Кигач, Омск - Павлодар - Семипалатинск - Майкапчагай (выборочно), Астана - Костанай - Челябинск, Алматы - Аягуз - Георгиевка, Таскескен - Бахты, Чунджа - Кольжат, Ушарал - Достык (выборочно), Кызылорда - Жезказган - Павлодар - граница Российской Федерации (выборочно), Жезказган - Петропавловск - граница Российской Федерации (выборочно), Бейнеу - Акжигит - граница Узбекистана (второй этап).
В отрасли продолжится проведение последовательной работы по совершенствованию нормативно-технической базы и ее гармонизации с международными требованиями.
Начиная с 2006 года, планируется довести объем финансирования капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автодорог до уровня в соответствии с утвержденными нормативами.

Жол қозғалысы мен көлiктiң қауiпсiздiгiн арттыру, инженерлiк жайғастыруды қамтамасыз ету, жол жағдайы мен жол сервисiн республикалық маңызы бар жалпыға бiрдей пайдаланылатын жолдарда 2004-2008 жылдары негiзгi халықаралық транзиттiк дәлiздерде жол маңында инфрақұрылымдарды дамыту жөнiндегi Іс-шаралар жоспарына сәйкес жұмыстар жалғасатын болады.
Автомобиль көлiгi
2007-2009 жылдары автомобиль көлiгi дамуының басым бағыттары болатындар:
саланың қызметiнiң нормативтiк-құқықтық базасын жетiлдiру жолымен автокөлiк қызметi нарығын дамытуға жағдай жасау;
отандық тасымалдаушылардың мүдделерiн қорғау, олардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру және Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi мен халықаралық тасымалдауларды жүзеге асыру жөнiндегi үкiметаралық екi жақты келiсiмдер жасау және халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерге қосылу жолымен өңiрлiк ықпалдастық қоғамдастықтар шеңберiнде ықпалдасуы жағдайларында халықаралық автокөлiк нарығын кеңейту.
Қазақстанның ДСҰ-ға кiру жағдайында тасымалдау көлемiнiң артуына және отандық тасымалдаушының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға ықпалын тигiзетiн Қазақстанның халықаралық автомобиль тасымалы нарығын кеңейту мақсатында халықаралық автомобиль тасымалы саласында 16 елмен үкiметаралық екi жақты келiсiмдер жасасу жөнiндегi жұмыстар жалғасады.
Экологиялық жоғары талаптары бар жаңа Еуро стандарттардың енгiзiлуiне, автокөлiк құралдарының техникалық жағдайын бақылауды күшейтуге, сондай-ақ автокөлiк қызметiнiң қалдықтарын, кәдеге жаратуға байланысты (аккумулятор қышқылы, шиналар, есептен шығарылған автомашиналардың шанақтары және т.б.) автокөлiк қызметiнiң қалдықтарынан қоршаған ортаның ластану мәселелерiн шешу жөнiндегi жұмыстар жалғасады.
Темiр жол көлiгi
Темiр жол көлiгi саласында жұмыс iстеп тұрған жабдықтар мен тетiктердi жаңарту, жаңа технологияларды енгiзумен бiрге негiзгi қорларды қайта құрылымдау есебiнен техникалық базаны кешендi жаңарту жөнiндегi iс-шаралар жалғасатын болады.
Көлiк-логистикалық орталықтар мен терминалдарды дамыту мақсатында 2006 жылы "Ықпалдасқан логистикалық кешендердiң орталықтары және Қазақстан Республикасында контейнерлiк тасымалдауды дамыту жөнiндегi iс-шаралардың маркетингтiк жоспары" жобасының техникалық-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеу жөнiндегi Жапонияның халықаралық ынтымақтастық агенттiгiнiң келiсiмi (JICA) шеңберiндегi iс-шаралар жүргiзiлiп жатыр.
Алдағы кезеңде темiр жол көлiгi инфрақұрылымының одан әрi дамуы жалғасады.
Мынадай жобаларды iске асыру жоспарланып отыр:

Будут продолжены работы по повышению безопасности дорожного движения и транспорта, обеспечению инженерного обустройства, обстановки пути и дорожного сервиса на дорогах общего пользования республиканского значения в соответствии с Планом мероприятий по развитию придорожной инфраструктуры на основных международных транзитных коридорах на 2004-2008 годы.
Автомобильный транспорт
В 2007-2009 годах приоритетными направлениями развития автомобильного транспорта станут:
создание условий для развития рынка автотранспортных услуг путем совершенствования нормативной правовой базы функционирования отрасли;
защита интересов отечественных перевозчиков, повышение их конкурентоспособности и расширение рынка международных автотранспортных услуг в условиях вступления Казахстана в ВТО и интеграции в рамках региональных интеграционных сообществ путем заключения двусторонних межправительственных соглашений об осуществлении международных перевозок и присоединения к международным конвенциям и соглашениям.
В целях расширения рынка международных автомобильных перевозок Казахстана, способствующего увеличению объема перевозок и повышению конкурентоспособности отечественных перевозчиков в условиях вступления Казахстана в ВТО, в области международных автомобильных перевозок продолжатся работы по заключению двусторонних межправительственных соглашений с 16 странами.
Продолжатся работы по решению проблем загрязнения окружающей среды отходами от деятельности автотранспорта, связанных с вводом новых Евро стандартов с повышенными экологическими требованиями, ужесточением контроля за техническим состоянием автотранспортных средств, а также с утилизацией отходов деятельности автотранспорта (аккумуляторная кислота, шины, кузова списанных автомобилей и т.д.).
Железнодорожный транспорт
В области железнодорожного транспорта будут продолжены мероприятия по комплексному обновлению технической базы за счет модернизации действующего оборудования и механизмов, реструктуризации основных фондов с внедрением новых технологий.
В целях развития транспортно-логистических центров и терминалов в 2006 году проводятся мероприятия в рамках соглашения Японского Агентства международного сотрудничества (JIСА) по разработке технико-экономического обоснования проекта "Центры интегрированных логистических комплексов и маркетинговый план мероприятий по развитию контейнерных перевозок в Республике Казахстан".
В предстоящий период продолжится дальнейшее развитие инфраструктуры железнодорожного транспорта.
Планируется реализация следующих проектов:

ұзындығы 14,4 км Маңғыстау - Баутино темiр жолын салу;
ұзындығы 31,8 км Ералы - Құрық темiр жолын салу;
ұзындығы 440 км Бейнеу - Шалқар темiр жолын салу;
жолдың үстiңгi бетiнiң құрылысын жаңалау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу, қолданыстағыларын кеңейту және қосымша жеке бекеттердi ашу, қосымша жолдар салу, электрлiк орталықтандыруды жаңғырту, өңдеу қабiлетiн арттыру.
Әлеуметтiк мәнi бар қатынастар бойынша жолаушыларды темiр жол көлiгiмен тасымалдауды субсидиялау жөнiндегi iс-шаралар жалғасатын болады.
Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгiн қайта құрылымдаудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес 2006 жылы облыстық әкiмдiктер жылумен және сумен жабдықтау объектiлерi мен темiр жол вокзалдарының ғимараттарын коммуналдық меншiкке қабылдауды аяқтайды және 2007 жылдан бастап технологиялық процестi орындау үшiн қажеттi талаптарға сәйкес оларды ұстауды қамтамасыз етiледi.
Жылжымалы құрам паркiн жаңғырту және жаңалау мақсатында локомотивтердi және темiр жолдың жылжымалы құрамын құрастыру жөнiндегi кәсiпорындарды құру бойынша iс-шаралар жалғасатын болады.
Су көлiгi
Теңiздегi жүк тасымалы нарығында басым жағдайда болу және Қазақстанның теңiз айлақтары арқылы тиелiп-түсiрiлетiн жүктердiң көлемiн ұлғайту мақсатында Су көлiгiн дамытудың 2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасы әзiрлендi. Бұл Бағдарлама ұлттық сауда флотын қалыптастыруды, дамыған айлақтық және сервистiк инфрақұрылымды жасауды, нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiрудi, теңiз көлiгi саласында кадрларды даярлауды және қайта даярлауды көздейдi.
Бұдан басқа, жоғарыда аталған Бағдарлама шеңберiнде iрi тоннажды танкер және құрғақ жүк-флоттарын құру, сондай-ақ теңiз операцияларын қолдау флотын дамыту көзделiп отыр.
Алдағы кезеңде мемлекеттiк-жеке әрiптестiк негiзiнде "Ақтау айлағын солтүстiк бағытта кеңейту" жобасын iске асыру шеңберiнде айлақ инфрақұрылымын дамыту жөнiндегi және Маңғыстау облысының Түпқараған шығанағында Кемелердiң қозғалысын басқару жүйесiн жасау жөнiндегi жұмыстар аяқталады.
Кеме қатынасы үшiн қауiпсiздiк жай-күйiнде iшкi су жолдарын қамтамасыз ету және ұстау жөнiндегi жұмыстар жалғасатын болады.
Iшкi су жолдарының кеме жүргiзуге қауiпсiз жағдайын қамтамасыз ету және күтiп ұстау жөнiндегi жұмыстар жалғасады. Каспий теңiзiнiң айлақтарымен көлiк қатынастарын кеңейту және "Солтүстiк-Оңтүстiк" халықаралық дәлiзi бойынша жүк тасымалдауды арттыру үшiн 2015 жылға дейiнгi Көлiк стратегиясында жеке инвестицияларды тартып Атырау өзенi (саға) айлағын қайта жаңарту көзделiп отыр.
Әзiрленiп жатқан Кеме жүргiзу шаруашылығын дамытудың және iшкi су жолдарында қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң 2007-2012 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберiнде жолаушыларды және жүктердi өзен көлiгiмен тасымалдауды iшкi су жолдары бойымен жүзеге асырғанда имараттарды қайта жаңалау мен жаңғыртуға және кеме жүру шлюздарын жарақтандыруға, мемлекеттiк техникалық өзен флотының кемелерiн кезеңмен алмастыруға және қосымша алуға, су жолдарын кеме жүретiн жағдайда ұстау бойынша iс-шараларды жүргiзу қызметiнiң құнын кемiтуге бағытталған iс-шаралар кешенiн жүргiзу көзделiп отыр.
Бағдарламаны iске асырудың нәтижесiнде өзен көлiгiмен жүк тасымалдау көлемi 7 млн. тоннаға дейiн көбейедi.
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында операциялар жасайтын шет ел кемелерiн жөндеуден өткiзiп және техникалық қызмет көрсету мақсатында Каспий теңiзiнiң Қазақстан жағалауында кеме жөндеу кеме жасау инфрақұрылымын салу жоспарланып отыр.
Әуе көлiгi

строительство железной дороги Мангышлак - Баутино, протяженностью 14,4 км;
строительство железной дороги Ералиево - Курык, протяженностью 31,8 км;
строительство железной дороги Бейнеу - Шалкар, протяженностью 440 км;
проведение работ по модернизации верхнего строения пути, расширение действующих и открытие дополнительных раздельных пунктов, строительство дополнительных путей, модернизация электрической централизации, повышение перерабатывающей способности.
Будут продолжены мероприятия по субсидированию пассажирских перевозок железнодорожным транспортом по социально значимым сообщениям.
В соответствии с Программой реструктуризации железнодорожного транспорта Республики Казахстан на 2004-2006 годы в 2006 году областными акиматами будет завершен прием в коммунальную собственность объектов тепло- и водоснабжения и зданий железнодорожных вокзалов и с 2007 года обеспечено их содержание в соответствии с требованиями, необходимыми для выполнения технологического процесса.
В целях модернизации и обновления парка подвижного состава будут продолжены мероприятия по созданию предприятия по сборке локомотивов и железнодорожного подвижного состава.
Водный транспорт
В целях занятия доминирующего положения на рынке морских грузоперевозок и увеличения объемов перевалки грузов через морские порты Казахстана разработан проект Программы развития морского транспорта на 2006-2012 годы. Данной Программой предусматривается формирование национального морского торгового флота, создание развитой портовой и сервисной инфраструктуры, совершенствование нормативно-правовой базы, подготовка и переподготовка кадров в отрасли морского транспорта.
Кроме этого, в рамках вышеназванной программы предусматривается формирование крупнотоннажного танкерного и сухогрузного флотов, а также развитие флота поддержки морских операций.
В предстоящем периоде будет завершена работа по развитию портовой инфраструктуры в рамках реализации проекта "Расширение порта Актау в северном направлении" на основе государственно-частного партнерства и по созданию Системы управления движением судов в Тупкараганском заливе Мангистауской области.
Будут продолжены работы по обеспечению и содержанию внутренних водных путей в безопасном для судоходства состоянии.
Для расширения транспортного сообщения с портами Каспийского моря и увеличения грузоперевозок по международному коридору "Север-Юг" Транспортной стратегией до 2015 года предусматривается реконструкция Атырауского речного (устьевого) порта с привлечением частных инвестиций.
В рамках разрабатываемой Программы развития судоходства и обеспечения безопасности на внутренних водных путях на 2007-2012 годы предусматривается проведение комплекса мероприятий, направленных на безопасность судоходства по внутренним водным путям при осуществлении перевозок пассажиров и грузов речным транспортом, реконструкцию и модернизацию сооружений и оборудования судоходных шлюзов, поэтапную замену и дополнительное приобретение судов государственного технического речного флота, снижение стоимости услуг при выполнении мероприятий по содержанию водных путей в судоходном состоянии.
В результате реализации программы объем грузоперевозок речным транспортом возрастет до 7 млн. тонн.
В целях проведения ремонта и технического обслуживания казахстанских и иностранных судов, оперирующих в Казахстанском секторе Каспийского моря планируется создание судоремонтной судостроительной инфраструктуры на казахстанском побережье Каспийского моря.
Воздушный транспорт

Азаматтық авиация саласының дамуы Азаматтық авиацияны дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаның негiзгi мақсаты азаматтардың сапалы әуе қызметiне артып отырған сұранысын қанағаттандыру, тиiмдi, бәсекеге қабiлеттi, халықаралық талаптарға жауап беретiн мемлекеттiк әуе көлiгi жүйесiн жасау болып табылады.
Оны iске асыру шеңберiнде Ақтөбе қаласы әуежайының жолаушылар терминалын, Павлодар қаласының әуеайлағын және Шымкент қаласының әуежайын қайта жаңартуды аяқтау көзделiп отыр.
Алдағы кезеңде мемлекеттiк-жеке әрiптестiктi қолданып Атырау қаласының әуежайында жолаушылар және жүк терминалын салу және Ақтау қаласының әуежайын қайта жаңартуды жүргiзу жоспарланып отыр (жасанды ұшу-қону жолағын қайта жаңғырту және жолаушылар терминалын салу).
Авиация техникасы мен қызмет көрсетудiң жер үстi құралдарын одан әрi жаңалау үшiн осы заманғы әуе кемелерi мен аэронавигациялық жабдықтарды сатып алу көзделiп отыр. Елiмiздiң аэронавигациялық кешенiн әуе қозғалысын қадағалауды/басқаруды навигациялаудың спутниктiк жүйесiн енгiзуге даярлық жалғасады.
Астана, Алматы және Атырау қалаларында жаңартылған әуежай кешендерi негiзiнде әуе қатынастарын кеңейту үшiн iс-шаралар жүргiзiледi.
Әлеуметтiк мәнi бар рейстердi жүзеге асыру үшiн тұрақты iшкi әуе тасымалын субсидиялауды жалғастыру қажет.
Телекоммуникация мен почта байланысының дамуы
Телекоммуникация саласының 2007-2009 жылдардағы дамуының негiзгi мақсаты ақпараттық қоғамды және Қазақстанның бәсекеге қабiлеттi экономикасын одан әрi қалыптастырудың ең басты шарттарының бiрi ретiнде телекоммуниациялық секторды одан әрi дамытуға арналған жағдайлар мен тетiктердi жетiлдiру болып табылады.
Ақпараттық қоғамға өтудi қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк саясаттың негiзгi үш бағыты айқындалып отыр: саланы мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру, инновациялық-технологиялық даму және саланың техникалық базасын қамтамасыз ету, саладағы әлеуметтiк-экономикалық және саяси мiндеттердi iске асыру.
Көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн бiрiншi кезектегi мынадай мiндеттердi орындау қажет.
Телекоммуникация саласында заңнаманы үйлестiру және оны ЕО заңнамасына және ДСҰ-ның және Электр байланысының халықаралық одағының талаптарына жақындата түсу жөнiндегi жұмыстар жалғасатын болады.
Телекоммуникация тораптарын жаңалау мен дамытудың мынадай басым бағыттарын iске асыру болжанып отыр:
Ұлттық ақпараттық супермагистраль салуды жалғастыру;
телекоммуникациялардың жергiлiктi торабын жаңғырту және дамыту;
деректердi беру тораптарын дамыту;
ұялы байланысты дамыту;
жаңа буын тораптарын дамыту;
радиожиiлiк спектрiн конверсиялау;
спутниктiк байланыс жүйесiн дамыту.
Алға қойған мақсатқа қол жеткiзу үшiн жаңа нормативтiк-құқықтық кесiмдер әзiрленетiн болады, сондай-ақ қолданыстағы заңнамаға телекоммуникация қызметi нарығында бәсекелестiктi дамытуға, радиожиiлiк спектрiн босатуға және конверсиялауға бағытталған тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiледi.
Телекоммуникация саласына инвестиция тарту мақсатында ұлттық қауiпсiздiк мүдделерiн сақтай отырып, қалааралық және халықаралық операторлардың жарғылық қорында шетел капиталының болуына шек қоюды алып тастау мүмкiндiгi туралы мәселе пысықталатын болады.
Бәсекелестiктi одан әрi дамыту және ұялы байланыстың енгiзiлуiн тереңдету мақсатында ұялы байланыстың GSM стандартының үшiншi операторын дамыту бойынша iс-шаралар жалғасатын болады.

Развитие отрасли гражданской авиации будет осуществляться в соответствии с программой развития гражданской авиации на 2006-2008 годы.
Основной целью программы является создание эффективной, конкурентоспособной, отвечающей международным требованиям авиатранспортной системы государства для удовлетворения нарастающей потребности граждан в качественных авиационных услугах.
В рамках ее реализации предусмотрено завершить реконструкцию пассажирского терминала аэропорта г. Актобе, аэродрома г. Павлодар и аэропорта г. Шымкент.
В предстоящем периоде планируется провести с применением государственно-частного партнерства строительство пассажирского и грузового терминала в аэропорту г. Атырау и реконструкцию аэропорта г. Актау (реконструкция искусственной взлетно-посадочной полосы и строительство пассажирского терминала).
Для дальнейшего обновления авиационной техники и наземных средств обслуживания предполагается приобретение современных воздушных судов и аэронавигационного оборудования. Продолжится подготовка аэронавигационного комплекса страны к внедрению спутниковой системы навигации, наблюдения/управления воздушным движением.
На базе модернизированных аэропортовых комплексов в городах Астана, Алматы и Атырау будут проводиться мероприятия по расширению воздушного сообщения.
Для осуществления социально значимых рейсов необходимо продолжить субсидирование регулярных внутренних авиаперевозок.
Развитие телекоммуникаций и почтовой связи
Основной целью развития отрасли телекоммуникаций в 2007-2009 годах станет совершенствование условий и механизмов, направленных на дальнейшее развитие телекоммуникационного сектора как одного из главных условий дальнейшего формирования информационного общества и конкурентной экономики Казахстана.
Для обеспечения перехода к информационному обществу выделяются три основных направления государственной политики: совершенствование государственного регулирования отрасли, инновационно-технологическое развитие и обеспечение технической базы отрасли, реализация социально-экономических и политических задач в отрасли.
Для достижения указанной цели необходимо выполнение следующих первоочередных задач.
Будет продолжена работа по гармонизации законодательства в области телекоммуникаций и его приближение с законодательством ЕС и требованиями ВТО и Международного союза электросвязи.
Предполагается реализация следующих приоритетных направлений модернизации и развития сети телекоммуникаций:
продолжение строительства Национальной информационной супермагистрали;
модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций;
развитие сети передачи данных;
развитие сотовой связи;
развитие сети нового поколения;
конверсия радиочастотного спектра;
развитие системы спутниковой связи.
Для достижения поставленной цели будут разработаны новые нормативные правовые акты, а также внесены соответствующие изменения и дополнения в действующее законодательство, направленные на развитие конкуренции на рынке услуг телекоммуникаций, на высвобождение и конверсию радиочастотного спектра.
В целях привлечения инвестиций в сферу телекоммуникаций будет проработан вопрос о возможности снятия ограничений на присутствие иностранного капитала в уставном фонде операторов междугородной и международной связи с соблюдением интересов национальной безопасности.
В целях дальнейшего развития конкуренции и повышения уровня проникновения сотовой связи будут продолжены мероприятия по развитию третьего оператора сотовой связи стандарта GSM.

Жоспарланып отырған кезеңде "KAZSAT-2" байланыс және хабар тарату спутнигiн ұшыру мәселесi пысықталатын болады, бұл Қазақстанға спутниктiк байланыстың халықаралық операторлар аренасына шығуына, сондай-ақ 1-ден астам өз спутнигi бар қазiргi кезде 30-дан аспайтын елдердiң құрамына енуiне мүмкiндiк бередi.
Ұлттық ақпараттық супермагистральдiң (бұдан әрi - ҰACM) құрылысының аяқталуының нәтижесiнде республиканың барлық өңiрлерiнiң бүкiлдүниежүзiлiк ақпараттық торапқа кемiнде үш рет шыға алатын iрi үш шеңбер түрiндегi оңтайлы қосылуы жүзеге асырылады. Бұл, өз кезегiнде, магистральдық торапты пайдалануды арзандатуы, қосылу сапасын арттыруы, сондай-ақ байланыстың жоғары сапалы цифрлық арнасын, көлiктiк ортасын беруi негiзiнде республикада телекоммуникация нарығының дамуын қамтамасыз етуге тиiс және елiмiздiң ұзақ мерзiмдi бәсекелестiк артықшылықтарын қамтамасыз ету үшiн технологиялық алда болуға және техникалық базасын жасауға жәрдемдесетiн болады.
Сондай-ақ ҰАСМ құрылысын толық аяқтау әлемдiк телекоммуникациялық нарықта бәсекеге ұлттық қабiлеттiлiктi қамтамасыз етудiң алғышарттарын жасайтын болады. Цифрлық магистральдi жасау барлық деңгейдегi телекоммуникацияның дамуына да, олар арқылы ТОБЖ (талшықты оптикалық байланыс желiсi) өтетiн өңiрлердiң ақпараттандырылуы мен iскерлiк белсендiлiгiнiң артуына да жәрдемдесiп, Ресей тораптарына тәуелсiз екiншi қуатты шлюз ұйымдастырылатын болады.
Халқының саны 50-ден астам телефон орнатылмаған ауылдық елдi мекендердiң бәрi телефон байланысымен қамтамасыз етiледi.
Күтiлетiн нәтижелер
Алға қойылған бағыттар мен белгiленген iс-шараларды iске асыру Қазақстанға 2008 жылға қарай мынадай шешушi индикаторларға қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi:
бекiтiлген телефон желiсiнiң тығыздығы - елiмiздiң 100 тұрғынға 23-тен;
ұялы байланыс абоненттерiнiң тығыздығы - 100 тұрғынға 50-ден;
телекоммуникациялардың жергiлiктi тораптарының сандық деңгейi - 80 %;
100 тұрғынның 10-ы Интернеттi пайдаланушылар.
Спутниктiк байланыстың қазiргi операторларын "KAZSAT"-қа ауыстыру ақпараттық қауiпсiздiкке, республиканың валюта қаражатын үнемдеуге, Қазақстан Республикасының барлық салалары үшiн спутниктiк байланыс қызметiнiң серпiндi дамуына көмегiн тигiзедi. ТМД елдерiнiң операторларына да спутниктiк байланыс арналарын жалға беру жоспарланып отыр.
Почта байланысы саласында 2007-2009 жылдардағы негiзгi мақсат жоғары сапалық деңгейде көрсетiлетiн почта-жинақтау қызмет көрсетулерiне халықтың еркiн қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз етуге қабiлеттi өңiрлiк инфрақұрылымын дамыту және жаңғырту болып табылады.
Қойылған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
"Қазпочта" акционерлiк қоғамының материалдық-техникалық базасын жетiлдiру және осы заманғы технологияларды енгiзу;
почта-жинақтау қызметiн көрсету сапасын жақсарту;
көрсетiлетiн қызмет түрлерiн кеңейту және осы заманғы банк өнiмдерiн және Интернетке бағытталған қызметтi енгiзу үшiн технологиялық базаны жасау;
почта-жинақтау қызметiн дамыту үшiн қаржы тетiктерiн қалыптастыру;
басқарудың осы заманғы технологияларын енгiзу.
Почта байланысын пайдалану көрсеткiштерiн жақсартуға, оған қоса жұмыс iстеу мен магистральдық бағыттарды оңтайландыруды көздейтiн, почта жөнелтiмдерiн жеткiзудi қысқарту жиiлiгi мен мерзiмдерiн өсiруге бағытталған iс-шаралардың артықшылығы анықталды.
Ауылдық аумақтарды дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын табысты iске асыруға жәрдемдесу мақсатында почта байланысы саласында осы заманғы жабдықтарды енгiзiп, өндiрiстiк технологияларды жаңарту жоспарланып отыр, бұл қала мен ауыл арасындағы әлеуметтiк мәнi бар қызмет көрсетулерге қол жетiмдiлiк деңгейiн қамтамасыз ету жөнiндегi алшақтықты қысқартуға мүмкiндiк бередi.
Банк қызметiмен, әсiресе ауылдық жерлерде тұратын халықты қамтуды кеңейтудi қамтамасыз ету мақсатында "Қазпочта" акционерлiк қоғамы қаржылық қызметтiң түр-түрiн кеңейту жөнiнде жұмыстар жүргiзедi. Одан басқа, өзге банк қызметтерiне, сондай-ақ халықты және шағын бизнес субъектiлерiн шағын кредиттеу қоры қызметiне қосылу жолымен, агенттiк қызмет көрсетулер түрлерiн кеңейту саласында Қоғамның қызметiн жандандыру жоспарланып отыр.
Алдағы кезеңде банкоматтардың өз тораптары және POS-терминалдар негiзiнде почталық төлем карточкаларын шығару және қызмет көрсету сияқты жаңа жоғары технологиялық қызметтердi жеделдетуге, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар үшiн бағалы қағаздар бойынша мәмiлелер жасауды тiркеу пункттерiн құру жолымен трансфер-агенттiк қызмет көрсетудi дамытуға назар аударылатын болады.
"Электрондық үкiмет" құру жөнiндегi мемлекеттiк жобаны iске асыру үшiн осы заманғы телекоммуникациялық және Интернет-технологияларды енгiзу жолымен Қоғамның өңiрлiк тораптарын жетiлдiру жоспарланып отыр.
Белгiленген мақсаттар мен қойылған мiндеттердi орындау елiмiздiң барлық аумағында халықаралық стандарттар деңгейiнде көрсетiлетiн почта-жинақтау қызметiне еркiн қол жетiмдiлiктi қамтамасыз етуге қабiлеттi дамыған өңiрлiк инфрақұрылым жасауға мүмкiндiк бередi.

В планируемом периоде будет прорабатываться вопрос запуска спутника связи и вещания "KAZSAT-2", что позволит Казахстану выйти на арену международных операторов спутниковой связи, а также войти в состав стран, имеющих более 1-го собственного спутника связи, которых сейчас насчитывается не более 30-ти.
В результате завершения строительства Национальной информационной супермагистрали (далее - НИСМ) произойдет оптимальное соединение всех регионов республики в форме трех крупных колец, имеющих не менее трех выходов во всемирную информационную сеть. Это, в свою очередь, должно удешевить эксплуатацию магистральной сети, повысить качество соединений, а также обеспечить развитие рынка телекоммуникаций в республике на основе предоставления высококачественных цифровых каналов связи, транспортной среды и будет способствовать технологическому опережению и созданию технической базы для обеспечения долгосрочных конкурентных преимуществ страны.
Также полное завершение строительства НИСМ создаст предпосылки по обеспечению национальной конкурентоспособности на мировом телекоммуникационном рынке. Создание цифровой магистрали будет способствовать развитию телекоммуникаций на всех уровнях и повышению информатизации и деловой активности регионов через которые проходит ВОЛС (волоконно-оптическая линия связи), будет организован второй мощный независимый шлюз на сеть России.
Будет обеспечена телефонизация всех нетелефонизированных сельских населенных пунктов с численностью населения свыше 50 человек.
Ожидаемые результаты
Реализация поставленных направлений и намеченных мероприятий позволит Казахстану достигнуть к 2008 году следующих ключевых индикаторов:
плотность фиксированных телефонных линий - 23 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 50 на 100 жителей страны;
уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 80 процентов;
10 пользователей Интернета на 100 жителей.
Переход существующих операторов спутниковой связи на "KAZSAT" будет способствовать информационной безопасности, экономии валютных средств республики, динамичному развитию услуг спутниковой связи для всех отраслей Республики Казахстан. Планируется предоставлять в аренду каналы спутниковой связи и операторам стран СНГ.
В отрасли почтовой связи основной целью на 2007-2009 годы является развитие и модернизация региональной инфраструктуры, способной обеспечить свободный доступ населению к почтово-сберегательным услугам, предоставляемым на высоком качественном уровне.
Для достижения поставленной цели необходимо решение следующих задач:
совершенствование материально-технической базы акционерного общества "Казпочта" и внедрение современных технологий;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг;
расширение спектра оказываемых услуг и создание технологической базы для внедрения современных банковских продуктов и Интернет-ориентированных услуг;
формирование финансовых механизмов для развития почтово-сберегательных услуг;
внедрение современных технологий управления.
Приоритетными определены мероприятия, направленные на улучшение показателей эксплуатации почтовой связи, включая увеличение частоты и сроков сокращения доставки почтовых отправлений, которые предусматривают оптимизацию функционирования и магистральных маршрутов.
В целях содействия успешной реализации государственной программы развития сельских территорий в отрасли почтовой связи планируется внедрить современное оборудование и обновить производственные технологии, что позволит сократить разрыв по уровню обеспечения доступа к социально значимым услугам между городом и селом.
В целях обеспечения расширения охвата банковскими услугами, особенно населению, проживающему в сельской местности, акционерным обществом "Казпочта" будет проводиться работа по расширению ассортимента финансовых услуг. Кроме того, планируется активизировать деятельность Общества в сфере расширения спектра агентских услуг путем подключения к другим банковским услугам, а также к услугам фондов микрокредитования населения и субъектов малого бизнеса.
Особое внимание в предстоящем периоде будет уделено наращиванию новых высокотехнологических услуг, таких как выпуск и обслуживание почтовой платежной карточки на базе собственной сети банкоматов и POS-терминалов, а также развитие трансфер-агентских услуг путем создания пунктов регистрации сделок по ценным бумагам для физических и юридических лиц.
Для реализации государственного проекта по созданию "электронного правительства" планируется усовершенствовать региональную сеть Общества путем внедрения современных телекоммуникационных и Интернет-технологий.
Выполнение намеченных целей и поставленных задач позволит создать развитую региональную инфраструктуру, способную на всей территории страны обеспечить свободный доступ к почтово-сберегательным услугам, предоставляемым на уровне международных стандартов.

Ұлттық почта операторының материалдық-техникалық базасын жақсарту және осы заманғы технологияларды енгiзу почта-жинақтау қызметiн жоғары сапалық деңгейде жүргiзуге мүмкiндiк бередi: облыстық iшкi бағыттар бойынша почта тасымалының жиiлiгi аптасына 5 ретке дейiн, iшкi аудандық бағыттар бойынша - аптасына 3 ретке дейiн, елiмiздiң бүкiл аумағында почталық ақша аударымдары бiр күн iшiнде жүзеге асырылатын болады.
Почта-жинақтау қызметiн көрсету түрлерiнiң қатарында және ауыл мен қала арасындағы қызмет көрсету сапасының арасындағы алшақтықты қысқарту ауылдық аумақтардың әлеуметтiк-экономикалық дамуы үшiн қолайлы жағдайлар жасайтын болады.
Почта бөлiмдерi арқылы қаржы қызметiнiң кеңейтiлген түр-түрi ұсынылатын болады, смарт-карт технологиялары және терминалдар тораптары негiзiнде тиiмдi және өзiн-өзi ақтайтын алдыңғы қатарлы өнiмдер енгiзiлетiн болады. Почта жинақтау жүйесiнiң дамуы арқасында қалада тәрiздi ауылдық жерде тұратын адамдарға қаржылық қызмет көрсетулер қол жетiмдi болады.
"Электрондық үкiметтiң" дамуы
Қазақстанның ақпараттық қоғам құруды қалыптастыру жолындағы жылдамырақ iлгерiлеуi үшiн, әлемдiк тәжiрибенi ескере отырып, Қазақстан Республикасында "электрондық үкiмет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жалғасатын болады.
"Электрондық үкiметтiң" алдағы кезеңдегi негiзгi мақсаты халық пен бизнестiң мемлекеттiк органдардың қызметiне жылдам және сапалы қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету болып табылады.
Осы мақсатты iске асыру үшiн "электрондық үкiметтi" қалыптастыру және тиiстiлiктi, оның iшiнде халықтың ақпараттық қоғамға даярлық деңгейiн арттыруға бағытталған пилоттық жобаларды қалыптастыру және енгiзудi жеделдету жөнiндегi жұмыстар жандандырылатын болады.
Интернеттiң бүкiлдүниежүзiлiк торабының қазақстан сегментiнiң контентiн дамыту және халық үшiн компьютерлiк техниканың қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру жоспарланып отыр.
2007-2009 жылдары Интернет тарифтерiн төмендету және PR науқандарын жүргiзiп, жергiлiктi атқарушы органдардың қатысуымен мектептер, ЖОО-лар, қоғамның қол жетiмдi пункттерi жанында ИТ-оқуларын ұйымдастыру көзделiп отыр. Осыған байланысты "е-әкiмдiктердi" құру жөнiнде пилоттық жобалар iске асырылатын болады.
"Электрондық үкiметтiң" табысты жұмыс iстеуi мақсатында халықтың компьютерлік сауаттылығының әр түрлі деңгейiмен және қазіргi инфокоммуникациялық технологияларға қолжетiмдiлiгi мүмкiндiктерiнiң теңсiздiгiмен сипатталатын Қазақстанда ақпараттық теңсiздiктi төмендету бойынша салалық бағдарлама қабылданатын болады. Осы бағдарламаның iс-шаралары Қазақстан халқының компьютерлiк сауаттылығының деңгейiне 20%-ға және Интернет пайдаланушылар 20% деңгейiне жеткiзуге, сондай-ақ Қазақстан азаматтарының өмiрiнде ақпараттық ресурстардың әлеуметтiк және экономикалық маңыздылығының артуына бағдарланған.
Параграф 3. 2007-2009 жылдары агроөнеркәсiптiк кешендi дамыту
Мемлекеттiк саясаттың агроөнеркәсiптiк кешен саласындағы алдағы кезеңдегi негiзгi мақсаты оның салаларының табыстылығын және өнiмдiлiгiн арттыру негiзiнде агроөнеркәсiптiк кешеннiң орнықты дамуын қамтамасыз ету, отандық өнiмнiң ұлттық бәсекелестiк артықшылықтарын дамыту болып табылады.
Қойған мақсатқа қол жеткiзу үшiн 2005 жылы "Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Заңда агроөнеркәсiптiк кешен (бұдан әрi - АӨК) мен ауылдық аумақтардың басым дамуының құқықтық негiздерi қаланып, ауыл шаруашылығы өнiмiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға, аграрлық нарықтың тұрақтылығын қамтамасыз етуге және ауыл халқының өмір сүруінің стандартты сапасын арттыруға бағытталған негiзгi ережелер, мемлекеттiк реттеудiң қағидаттары мен тетiктерi белгiлендi.

Улучшение материально-технической базы Национального оператора почты и внедрение современных технологий позволит оказывать почтово-сберегательные услуги на высоком качественном уровне: частота перевозки почты по внутриобластным маршрутам составят до 5 раз в неделю, по внутрирайонным маршрутам до 3 раз в неделю, почтовые денежные переводы на всей территории страны будут осуществляться в течение одного дня.
Снижение разрыва в ассортиментном ряде спектра почтово-сберегательных услуг и качества их предоставления между городом и селом создаст благоприятные условия для социально-экономического развития сельских территорий.
Через почтовые отделения будет предоставляться более широкий спектр финансовых услуг, будут внедрены эффективные и самоокупаемые передовые продукты на базе технологий смарт-карт и сети терминалов. Благодаря развитию почтово-сберегательной системы финансовые услуги станут доступными для людей, проживающих как в городской, так и в сельской местности.
Развитие "электронного правительства"
Для более быстрого продвижения Казахстана по пути формирования информационного общества, с учетом мирового опыта будет продолжена реализация Государственной программы формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы.
Основной целью "электронного правительства" в предстоящем периоде будет обеспечение населения и бизнеса быстрым и качественным доступом к услугам государственных органов.
Для реализации этой цели будут активизированы работы по формированию "электронного правительства" и ускорению внедрения пилотных проектов, в том числе, направленных на повышение уровня готовности населения к информационному обществу.
Планируется организовать работу по развитию контента казахстанского сегмента всемирной сети Интернет и обеспечить доступность компьютерной техники для населения.
В 2007-2009 годы предусматривается понижение тарифов на Интернет и проведение активных работ по популяризации инициатив "электронного правительства" с проведением работы в средствах массовой информации, организации ИТ-обучения при школах, вузах, пунктах общественного доступа, с участием местных исполнительных органов. В этой связи будут реализованы пилотные проекты по созданию "е-акиматов".
В целях успешного функционирования "электронного правительства" будет принята отраслевая программа по снижению информационного неравенства в Казахстане, характеризующегося разным уровнем компьютерной грамотности населения и неравными возможностями доступа к современным инфокоммуникационным технологиям. Мероприятия данной программы будут направлены на достижение 20 % уровня компьютерной грамотности населения Казахстана и 20 % уровня пользователей Интернет, а также повышения социальной и экономической значимости информационных ресурсов в жизни граждан Казахстана.
$ 3. Развитие агропромышленного комплекса в 2007-2009 годах
Основной целью государственной политики в сфере агропромышленного комплекса на предстоящий период является обеспечение устойчивого развития агропромышленного комплекса на основе роста производительности и доходности его отраслей, развития национальных конкурентных преимуществ отечественной продукции.
Для достижения поставленной цели в 2005 году принят Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий". Законом заложены правовые основы приоритетного развития агропромышленного комплекса (далее - АПК) и сельских территорий, установлены основные положения, принципы и инструменты государственного регулирования, направленные на повышение конкурентоспособности продукции сельского хозяйства, обеспечение устойчивости аграрного рынка и повышение стандартов качества жизни сельского населения.

Қабылданған Агроөнеркәсiптiк кешен орнықты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасы, Іс-шаралар жоспары және 2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi бағдарлама шеңберiнде оны iске асыру жөнiнде мынадай негiзгi мiндеттердi шешу көзделiп отыр:
агроөнеркәсiптiк кешендi индустрияландыру;
агроөнеркәсiптiк кешеннiң инфрақұрылымын дамыту;
агроөнеркәсiптiк кешеннiң ұлттық бәсекелi басымдықтарын дамыту;
агроөнеркәсiптiк кешен өнiмдерiнiң нарығын мемлекеттiк реттеу және елiмiздiң азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету.
Индустрияландыру АӨК салаларын техникалық және технологиялық жаңарту; егiс алқаптарының құрамында рентабелдiлiгi жоғары дақылдардың үлесiн арттыру, мал шаруашылығын өнеркәсiптiк негiзге көшiру, инновациялық әзiрлемелердiң ғылыми қамтамасыз етiлуiн күшейту және нығайту, нақты сектордың қажеттiлiктерiне сәйкес кадрлармен қамтамасыз ету жүйесiн қалыптастыру арқылы қамтамасыз етiлетiн болады.
Орта мерзiмдi перспективада азық-түлiк тауарларының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi жүйенi жасау, өнiмнiң сапасын бақылау және қауiпсiздiк тәуекелiн бағалау жүйесiн жаңарту, қаржы және сақтандыру инфрақұрылымын дамыту, агроөнеркәсiптiк кешендi ақпараттық-маркетингтiк және консультациялық қамтамасыз етудi жақсарту жүйесiн жасау жоспарланып отыр.
Алдағы үш жылда тауарлардың өндiрушiден тұтынушыға жылжуының арнайы жабдықталған даярлау-сатып алу кооперативтерiнiң тармақталған желiсiн жасау арқылы айқын жүйесi құрылатын болады.
Агроөнеркәсiптiк кешеннiң өнiмдiлiгiн және өнiмнiң сапасын арттыру, технологияны жетiлдiру және жабдықтарды жаңарту орта мерзiмдi кезеңде кластерлiк өзара қатынастардың дамуымен қамтамасыз етiлетiн болады.
Агроөнеркәсiптiк кешеннiң өнiмдерiн өндiрудi және өткiзу нарықтарын дамытудың теңгерiмдiгiн қамтамасыз ету мақсатында 2007-2009 жылдары мыналар көзделiп отыр:
сатып алу және баға интервенциясын жүргiзу;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң дамыған көлiк-логистикалық инфрақұрылымдары бар коммуналдық көтерме базарларын құру;
биржалық сауданы дамыту.
Агроөнеркәсiптiк кешеннiң бәсекелестiк артықшылықтарын дамыту
Республиканың аграрлық секторы бәсекелестiк күресте табысты пайдаланылуы мүмкiн бiр қатар артықшылықтарға ие болып отыр.
Пайдалы жерлердiң орасан зор ауданының, бiлiктiлiгi жоғары кадрлардың болуы, өнiмнiң экологиялық тазалығы, шикiзат өндiрiсi орындарында қайта өңдеу қуаттарының шоғырлануы өндiрiс көлемiн арттыруға және салыстырмалы түрдегi өзiндiк құны төмен өнiм алу үшiн экстенсивтi факторларды және климаттық жағдайларды барынша пайдалануға мүмкiндiк бередi.
Осы артықшылықтарды iске асыру үшiн шикiзатты сапалы қайта өңдеу жүйесiн тәртiпке келтiру, ел iшiнде және транзиттiк мемлекеттердiң аумақтары бойынша өнiмдi тасымалдау үшiн жеңiлдiк жағдай жасау, импортқа алушы елдерде жарнамалауды ұйымдастыру, тарифтiк реттеу мен отандық өнiмнiң экспортын субсидиялау болжамдалып отыр.
Агроөнеркәсiптiк кешеннiң бәсекелестiк артықшылықтарын одан әрi дамыту үшiн мыналар қажет:
АӨК мемлекеттiк қолдауын арттырудың бар резервтерiн қажеттi тауар-материалдық ресурстарды арзандату бағдарламаларына жiберу, агробизнестiң ауыл шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту;
материалдық-техникалық жарақтандыруды арттыру мақсатында агроөнеркәсiптiк кешеннiң субъектiлерiн кредиттеу кезiнде пайыздық ставкаларды субсидиялау;
Қазақстанның азық-түлiктiң әлемдiк нарықтарына отандық өнiмдi маңызды жеткiзушi ретiндегi ұстанымдылығын тiкелей қолдау шараларын бағыттау;
агроөнеркәсiптiк кешен саласында техникалық реттеу саласында халықаралық талаптарға сәйкес нормативтiк-құқықтық базаны әзiрлеу және құру;
агроөнеркәсiптiк кешеннiң өнiмiне халықаралық стандарттардың талаптарына сай жаңаларын әзiрлеу және қолданыстағы стандарттарды үйлестiру; агроөнеркәсiптiк кешен кәсiпорындарының ISO және HASSP (дағдарысты тәуекелдердi нүктелерiн талдау) талаптарына сәйкес сапаның халықаралық стандарттарына жедел өтуi бойынша шараларды әзiрлеу және iске асыру;
ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеу және тамақ өнеркәсiбi кәсiпорындарында ISO және HASSP халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес келетiн сапа менеджментi жүйесiн енгiзу;
ISO және HASSP базасында тамақ өнеркәсiбi кәсiпорындарының сапа менеджментi жүйесiн әзiрлеу, енгiзу және сертификаттау шығындарын субсидиялау;
халықаралық нормаларға сәйкес және ЖЗТ (жақсы зертханалық тәжiрибе) мен HASSР қағидаттарын ескере отырып, АӨК-тiң қайта өңдеу салаларына өнiмдер мен мал шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу қауiпсiздiгiн бақылаудың технологиялық тiзбегiн енгiзу;
ТМД-ның қолданыстағы мемлекетаралық стандарттарын (мемлекеттiк стандарттарды) және халықаралық баламалармен бiрге сынақтардың әдiстерiн көкейкестi ету және үйлестiру жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдау;
агроөнеркәсiптiк кешеннiң кәсiпорындарында сапаның осы заманғы жүйелерiн енгiзу жөнiндегi техникалық регламенттер мен стандарттарды, ұсынымдар мен нұсқаулықтарды әзiрлеудi қаржыландыру;
ауыл шаруашылығы шикiзатын және оны терең қайта өңдеу өнiмдерiн экспорттаушы кәсiпорындардың салалық бiрлестiктерiн (қауымдастықтарын) құруға жәрдемдесу;
"Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын әзiрлеу және оның негiзiнде азық-түлiктiң жеке түрлерiне техникалық регламенттердi қабылдау.
Техникалық және технологиялық жаңғырту
Ауыл шаруашылығы машинасын жасауды дамытудың негiзгi мақсаты қолданыстағы машиналар паркiнiң жұмысқа қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету және сақтау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу және енгiзу және жоғары тиiмдi және бәсекеге қабiлеттi ауыл шаруашылығы техникасының өндiрiсiн дамыту, оңтайлы мерзiмдерде негiзгi ауыл шаруашылығы жұмыстарын атқаруды қамтамасыз ететiн жабдық пен қосалқы бөлшектер арқылы ауыл шаруашылығы өндiрiсiн техникалық жарақтандыру деңгейiнiң артуы, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнiмiн сақтау мен қайта өңдеу болып табылады.
Мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
ауыл шаруашылығы машинасын жасау саласында қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi жетiлдiру;
iшкi және сыртқы нарықтарда әлеуеттi сұраныстың қажеттiлiктерi мен перспективаларын есепке ала отырып, ауыл шаруашылығы өндiрiсi үшiн ауыл шаруашылық техникасы мен жабдығы өндiрiсi дамуының перспективалық бағыттарын айқындау;
машина жасау кәсiпорындары мүмкiндiктерiнiң мониторингi және ауыл шаруашылық машинасын жасау өнiмiне АӨК қажеттiлiгiнiң маркетингi;
олардың техникалық, технологиялық және өндiрiстiк қуаты мен мүмкiндiктерiн ескере отырып, жаңа ауыл шаруашылығы машинасы мен жабдығын игеру жөнiнде ауыл шаруашылық машинасын жасау кәсiпорындарының iс-қимылын үйлестiру;
бәсекеге қабiлеттi өнiмдi шығаруға бағытталған инновациялық жобаларды қалыптастыру;
негiзгi өндiрiстiк қорларды жаңарту және жаңа технологияларды енгiзу үшiн инвестицияларды тарту, өндiрiстi әртараптандыру, өнiмнiң сапасын жақсарту;
ауыл шаруашылық техникасы лизингiнiң нарығын кеңейту және лизингтiң әр түрлiлiгiн арттыру;
сапаны басқарудың халықаралық стандарттарын өндiрiске енгiзу;
ТМД және алыс шетелдердiң кәсiпорындарымен отандық ауыл шаруашылық машина жасау кәсiпорындарының кооперациялық байланыстарын қалыптастыру;
машина жасау кәсiпорындарында сервистiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру;
басты жобалық-конструкторлық бюроларды құру;
ғылыми және инновациялық инфрақұрылымның қазiргi заманғы элементтерiн дамыту - салааралық технологиялық парктердi құру;
республиканың негiзгi топырақты-климаттық аймақтарында климатында машина-сынау станцияларын құру және олардың тиiмдi қызмет етуiн қамтамасыз ету;
машина-трактор станцияларын дамыту (сервис-орталықтарды);
ауыл шаруашылығы машинасын жасау үшiн жоғары, орта техникалық және кәсiптiк бiлiмi бар бiлiктi кадрлар даярлау.
Ауыл кооперациясын және iрi фермерлiк шаруашылықтарды құру және дамыту

В рамках принятых Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса на 2006-2010 годы, Плана мероприятий и  Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы по ее реализации предусматривается решение следующих основных задач:
индустриализация агропромышленного комплекса;
развитие инфраструктуры агропромышленного комплекса;
развитие национальных конкурентных преимуществ агропромышленного комплекса;
государственное регулирование рынка продукции агропромышленного комплекса и обеспечение продовольственной безопасности страны.
Индустриализация будет обеспечиваться через техническую и технологическую модернизацию отраслей АПК, повышение доли высокорентабельных культур в структуре посевных площадей, перевод животноводства на промышленную основу, усиление научного обеспечения и внедрение инновационных разработок, формирование системы кадрового обеспечения в соответствии с потребностями реального сектора.
В среднесрочной перспективе планируется создание системы по обеспечению безопасности продовольственных товаров, модернизировать систему контроля качества и оценки рисков безопасности продукции, развитие финансовой и страховой инфраструктуры, улучшение информационно-маркетингового и консультационного обеспечения субъектов агропромышленного комплекса.
В предстоящие три года будет построена четкая система продвижения товаров от производителя до потребителя через создание разветвленной сети специально оборудованных заготовительно-закупочных кооперативов.
Повышение производительности в агропромышленном комплексе и качества продукции, совершенствование технологий и модернизации оборудования в среднесрочном периоде будет обеспечиваться развитием кластерных взаимоотношений.
В целях обеспечения сбалансированности развития производства продукции агропромышленного комплекса и рынков сбыта в 2007-2009 годах предполагается:
проведение закупочных и ценовых интервенций;
создание коммунальных оптовых рынков сельхозпродукции с развитой транспортно-логистической и информационной инфраструктурой;
развитие биржевой торговли.
Развитие конкурентных преимуществ агропромышленного комплекса
Аграрный сектор республики имеет ряд преимуществ, которые могут быть успешно использованы в конкурентной борьбе.
Наличие огромных площадей земельных угодий, высококвалифицированных кадров, экологическая чистота продукции, концентрация перерабатывающих мощностей в местах производства сырья позволяет максимально использовать экстенсивные факторы и климатические условия для увеличения объемов производства и получения продукции с относительно низкой себестоимостью.
Для материализации этих преимуществ предполагается наладить систему качественной переработки сырья, создать льготные условия для транспортировки продукции как внутри страны, так и по территории транзитных государств, организовать рекламирование в странах-импортерах, предусмотреть меры тарифного регулирования и субсидирования экспорта отечественной продукции.
Для дальнейшего развития конкурентных преимуществ агропромышленного комплекса необходимо:
имеющиеся резервы увеличения господдержки АПК направить на программы удешевления необходимых товарно-материальных ресурсов, развитие сельскохозяйственной инфраструктуры агробизнеса;
субсидирование процентных ставок при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса с целью повышения материально-технической оснащенности;
направление мер прямой поддержки на позиционирование Казахстана в качестве значимого поставщика отечественной продукции на мировые рынки продовольствия;
разработка и создание нормативно-правовой базы в сфере агропромышленного комплекса, соответствующей международным требованиям в области технического регулирования;
разработка новых и гармонизация действующих стандартов на продукцию агропромышленного комплекса с требованиями международных стандартов;
разработка и реализация мер по ускоренному переходу предприятий агропромышленного комплекса на международные стандарты качества ISO и HASSP (анализ рисков критических точек);
внедрение на предприятиях переработки сельхозпродукции и пищевой промышленности систем менеджмента качества, соответствующих требованиям международных стандартов ISO и HASSP;
субсидирование затрат предприятий пищевой промышленности на разработку, внедрение и сертификацию систем менеджмента качества на базе ISO и HASSP;
внедрение технологической цепи контроля безопасности переработки продуктов и животноводческого сырья в перерабатывающие отрасли АПК в соответствии с международными нормами;
выработка предложений по актуализации и гармонизации действующих межгосударственных стандартов СНГ (ГОСТов) и методов испытаний с международными аналогами;
финансирование разработки технических регламентов и стандартов, рекомендаций и руководств по внедрению на предприятиях агропромышленного комплекса современных систем качества;
содействие в создании отраслевых объединений (ассоциаций) предприятий-экспортеров сельхозсырья и продуктов его глубокой переработки;
принятие Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции" и принятие на его основе технических регламентов на отдельные виды продовольствия.
Техническая и технологическая модернизация
Основной целью развития сельскохозяйственного машиностроения является повышение уровня технической оснащенности сельскохозяйственного производства посредством разработки и внедрения мероприятий по обеспечению и сохранению работоспособности существующего парка машин и развития производства высокоэффективной и конкурентоспособной сельскохозяйственной техники, оборудования и запасных частей, обеспечивающих выполнение основных сельскохозяйственных работ в оптимальные сроки, а также хранение и переработку сельскохозяйственной продукции.
Для достижения цели необходимо решение следующих задач:
совершенствование действующих нормативных правовых актов в сфере сельскохозяйственного машиностроения;
определение перспективных направлений развития производства сельскохозяйственной техники и оборудования для сельскохозяйственного производства с учетом потребностей и перспектив потенциального спроса на внутреннем и внешнем рынках;
мониторинг возможностей машиностроительных предприятий и маркетинг потребности АПК в сельскохозяйственной машиностроительной продукции;
координирование действий предприятий сельскохозяйственного машиностроения по освоению новых сельскохозяйственных машин и оборудования с учетом их технических, технологических и производственных мощностей и возможностей;
формирование инновационных проектов, направленных на выпуск конкурентоспособной продукции;
привлечение инвестиций для обновления основных производственных фондов и внедрения новых технологий, диверсификация производства, улучшение качества продукции;
расширение рынка лизинга сельскохозяйственной техники и увеличение разновидностей лизинга;
внедрение в производство международных стандартов управления качеством;
формирование кооперационных связей отечественных предприятий сельскохозяйственного машиностроения с предприятиями стран СНГ и дальнего зарубежья;
организация сервисного обслуживания на машиностроительных предприятиях;
развитие современных элементов научной и инновационной инфраструктуры - создание межотраслевых технологических парков;
создание в основных почвенно-климатических зонах республики машинно-испытательных станций и обеспечение их эффективного функционирования;
развитие машинно-тракторных станций (сервис-центров);
подготовка квалифицированных кадров для сельхозмашиностроения с высшим, среднетехническим и профессиональным образованием.
Создание и развитие сельской кооперации
и крупных фермерских хозяйств

Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасының негiзгi бағыты ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi орта және iрi құрылымдарға бiрiктiрудi ынталандыру болып табылады.
Осы бағытта мынадай iс-шаралар көзделiп отыр:
көктемгi-егiс және жинау жұмыстарын жүргiзу үшiн жанар-жағар май материалдарының, минералды тыңайытқыштардың және суару суын жеткiзудiң құнын субсидиялау;
арнайы технологиялық жабдықты (сауатын және тоңазытатын жабдық, азықтандыруға және жем-шөп беруге арналған жабдық), көлiк құралдарын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын алғашқы қайта өңдейтiн шағын цехтарды сатып алуға кредиттер беру арқылы ұсақ тауар өндiрушiлердi кооперативке бiрiктiруге ықпал ету;
құрама жемнiң құнын субсидиялау, техникалық және технологиялық жарақтандыру үшiн лизингтiк бағдарламаға мал шаруашылығы саласын тарту.
Ауыл шаруашылығы өнiмiн жасау жүйесiнде мыналар көзделедi:
ауыл шаруашылығының өнiмiн дайындау, сақтау, қайта өңдеу және өткiзу жөнiндегi, сондай-ақ арнайы техникамен, тоңазытқыш және арнайы жабдықпен жарақталған басқа да қызметтер көрсету жөнiндегi кооперативтерге жеңiлдiкпен кредит беру жолымен ауыл шаруашылығы құрылымдарын бiрiктiрудi ынталандыру;
өнiмдiсұрыптау және тауарлық партиялар құру тиiмдi жағдаймен, өнiмдi шығару және сату, маркетингтiк ақпарат беру мәселелерi бойынша кооператив мүшелерiне консультация берудi қамтамасыз ету;
коммерциялық емес негiзде сату, сақтау және қайта өңдеудегi қажеттiлiктерiн қанағаттандыру үшiн шикiзатты өндiрушiлер мен қайта өңдеушiлер мүддесiн ортақтастыру;
мал сою, дайындау, мал шаруашылығы өнiмiн алғашқы қайта өңдеу және сақтау үшiн арнайы жабдығы бар өндiрiстiк базалар желiсiн дамыту;
жемiс-көкөнiс өнiмiн өндіретiн аудандарда қолдағы жемiс-көкөнiс сақтау қоймаларын және базаларын барынша iске қосу және оларды салу.
Қаржы және сақтандыру инфрақұрылымын дамыту
Қазiргi таңда ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қажеттiлiктерiне бағдарланған қаржы құралдарының көпсалалық жүйесi қалыптасты және қызмет етедi: көктемгi және жинау жұмыстарын жүргiзуге жеңiлдiкпен кредит беру, қайта өңдеушi кәсiпорындар үшiн ауыл шаруашылығы техникасы және жабдығының лизингi, ауылдық кредиттiк серiктестiктер жүйесi, дәндi дақылдарды форвардтық сатып алу, астық қолхаттары және кепiл ретiнде оларды пайдалану, ауыл тұрғындарына шағын кредиттер беру.
AӨК қаржы және сақтандыру инфрақұрылымын дамыту саласында орта мерзiмдi перспективада ауылдық кредиттiк серiктестiктердiң қазiргi жүйесiн, көрсетiлетiн қаржы қызметiнiң тiзбесiн кеңейту және кредит беру көлемiн ұлғайту болжануда. Сонымен қатар, ауыл тұрғындарына шағын кредит берудiң көлемi, астық қолхаттарына кепiлдiк беру жүйесiн қолдаудың, ауыл шаруашылығында мiндеттi сақтандыруды ұлғаятын болады.
Осы бағыттарды iске асыруда мынадай шараларды өткiзу көзделiп отыр:
Ауылдық кредиттiк серiктестiктердiң тораптарын кеңейтуге және оларға кредит беруге "Aграрлық кредит корпорациясы" акционерлiк қоғамының кредиттiк ресурстарын арттыру;
ауыл шаруашылығы ұсақ құрылымдарын орта және iрi кәсiпорындарға бiрiгуiн және жеңiлдiктi кредит ресурстарын берумен ынталандыру арқылы өндiрiстiң тиiмдiлiгiн арттыру;
ауылдық кредиттiк серiктестiктердiң қаржы жағдайын жедел және тұрақты бақылауды жүзеге асыру;
ауыл тұрғындары мен агроөнеркәсiптiк кешен субъектiлерiне мемлекеттiк ипотекалық және тұтынушылық кредит берудi енгiзу;
ауылдық кредиттiк серiктестiктердiң кредит саясатын және бacқapу қызметiн жүргiзу жөнiндегi ақпараттық жүйенi әзiрлеу және енгізу;
кредиттеу арқылы ауыл шаруашылығы емес бизнестi дамытуды ауыл тұрғындарының тұрмыс деңгейiн көтеру және жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету үшiн жағдай жасау;
"ҚазАгроКепіл" акционерлiк қоғамының жарғылық капиталын, астық қолхаттары бойынша кепiлдiк көлемдерiн ұлғайту және осы сызбаны ауыл шаруашылығы өнiмiнiң басқа да түрлерiне қолдану;
астық қолхаттарын "он-лайн" режимiнде есепке алудың электронды жүйесiн енгiзу;
ауыл тұрғындарына шағын кредиттi берудi ұйымдастыруға мемлекеттiк қаражат бөлу;
ауылда шағын кредиттiк ұйымдардың торабын дамыту;
экономикалық белсендi ауыл тұрғындарының қаржы-кредит ресурстарына қол жеткiзуiн жеңiлдету;
ауыл тұрғындарына кәсiпкерлiк негiздерiн үйрету семинарларын өткiзу;
өсiмдiк шаруашылығында мiндеттi сақтандыру жүйесiн жетiлдiру.

Основным направлением Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса на 2006-2010 годы является стимулирование объединения сельскохозяйственных товаропроизводителей в средние и крупные формирования.
В этом направлении предполагаются следующие мероприятия:
субсидирование стоимости горюче-смазочных материалов для проведения весенне-полевых и уборочных работ, минеральных удобрений и стоимости доставки поливной воды;
содействие объединению мелких товаропроизводителей в кооперативы путем предоставления кредитов на приобретение специального технологического оборудования (доильное и холодильное оборудование, оборудование для кормления и выдачи кормов), транспортных средств, мини-цехов по первичной переработке животноводческой продукции и сырья;
субсидирование стоимости комбикормов, вовлечение отрасли животноводства в лизинговую программу для технического и технологического переоснащения.
В системе заготовки сельскохозяйственной продукции предусматривается:
стимулирование объединения сельхозформирований путем льготного кредитования кооперативов по заготовке, хранению, переработке и сбыту сельхозпродукции, а также по оказанию других сервисных услуг, оснащенных специализированной техникой, холодильным и специализированным оборудованием;
обеспечение выгодных условий реализации, сортировки и формирования товарных партий продукции, консультирования членов кооператива по вопросам производства и сбыта продукции, предоставления маркетинговой информации;
кооперация интересов переработчиков и производителей сырья для удовлетворения их потребностей в сбыте, хранении и переработке на некоммерческой основе;
развитие сети производственных баз, имеющих спецоборудование для убоя скота, заготовки, первичной переработки и хранения животноводческой продукции;
в районах производства плодоовощной продукции максимальное использование имеющихся плодоовощехранилищ и баз и их строительство.
Развитие финансовой и страховой инфраструктуры
В настоящее время сформирована и действует многоканальная система финансовых инструментов, ориентированных на потребности сельхозтоваропроизводителей: льготное кредитование на проведение весенних и уборочных работ, лизинг сельхозтехники и оборудования для перерабатывающих предприятий, система сельских кредитных товариществ, форвардные закупки зерна, зерновые расписки и их использование в качестве залога, микрокредитование сельского населения.
В области развития финансовой и страховой инфраструктуры АПК в среднесрочной перспективе предполагается расширить существующую систему сельских кредитных товариществ, перечень оказываемых финансовых услуг и увеличить объемы кредитования. Наряду с этим также будут увеличиваться объемы микрокредитования сельского населения, поддержки системы гарантирования зерновых расписок, обязательного страхования в сельском хозяйстве.
В реализацию этих направлений предполагается проведение следующих мер:
увеличение кредитных ресурсов акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация" на расширение сети сельских кредитных товариществ и их кредитование;
повышение эффективности производства через стимулирование объединения мелких сельхозформирований в средние и крупные предприятия и предоставление льготных кредитных ресурсов;
осуществление оперативного и постоянного контроля за финансовым состоянием сельских кредитных товариществ;
внедрение государственного ипотечного и потребительского кредитования сельского населения и субъектов агропромышленного комплекса;
разработка и внедрение информационной системы по проведению кредитной политики и управленческой деятельности сельских кредитных товариществ;
создание условий для повышения жизненного уровня сельского населения и обеспечения занятости через кредитование на развитие несельскохозяйственного бизнеса;
увеличение уставного капитала акционерного общества "КазАгроГарант", объемов гарантирования по зерновым распискам и применения данной схемы на другие виды сельскохозяйственной продукции;
внедрение электронной системы учета зерновых расписок в режиме он-лайн;
выделение государственных средств на организацию микрокредитования сельского населения;
развитие сети микрокредитных организаций на селе;
облегчение доступа к финансово-кредитным ресурсам экономически активного сельского населения;
проведение обучающих семинаров сельского населения основам предпринимательства;
совершенствование системы обязательного страхования в растениеводстве.

Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.04  N 318 Қаулысымен.
Ақпараттық-маркетингтiк және консультациялық қамтамасыз етудi кеңейту
Ақпараттық-маркетингтiк қызмет көрсетулерге қол жетiмдiлiктi кеңейту және агроөнеркәсiптiк кешен субъектiлерiнiң ақпараттық деңгейiн көтеру жолымен агробизнес қызметiнiң тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету үшiн мыналар көзделiп отыр:
ауылдық ақпараттық-консультациялық орталықтар базасында агробизнестi жүргiзу негiздерi бойынша оқыту семинарларын үнемi жүргiзудi қамтамасыз ету;
агроөнеркәсiп кешенi субъектiлерiне өтеусiз негiзде, агроөнеркәсiп кешенiн ақпараттық-маркетингтiк қамтамасыз етудi мемлекеттiк қолдау шеңберiнде ауылдық ақпараттық-консультациялық орталықтардың торабы арқылы ақпарат пен қызмет тiзбесiн кеңейту;
агроөнеркәсiп кешенiнiң ақпараттық-маркетингтiк жүйесiнде "Е-Agriculture" агроөнеркәсiптiк кешеннiң салаларын басқарудың бiрыңғай автоматтандырылған жүйесiн жасау, "он-лайн" режимiнде ауыл шаруашылығы өнiмдерi электрондық коммерциясының жүйесiн қалыптастыру;
ақпараттық-маркетингтiк жүйенi пилоттық жобалар шеңберiнде ауылдық округтар деңгейiне дейiн дамыту;
өңiрлiк көрме-жәрмеңке iс-шараларын ұйымдастыру және өткiзу.
Күтiлетiн нәтижелер
Алдағы жылдарда орындалуы жоспарланып отырған iс-шаралардың нәтижесiнде, 2009 жылға қарай республикада астық өндiру болжамдық деректер бойынша 15 млн. тоннаны, оның iшiнде бидай 11,7 миллион тоннаны құрайды. Дәндi дақылдар сапасының арттырылуы күтiлуде, соның нәтижесiнде бидай дәнiн экспорттау 6 млн. тоннаға дейiн артады.
2009 жылы 2006 жылмен салыстырғанда мал өнiмдерiн өндiру: мал және құс етi (сойыс салмағымен) - 15,8 %, сүт - 17,4 %, жұмыртқа - 19,2 %, жүн - 14,4 % артады.
2009 жылы ауыл шаруашылығы шикiзатын ұқсату өнiмдерiн өндiру 2006 жылмен салыстырғанда: қоюлатылған сүт өндiру - 14 %, қант - 6,1 %, жармалар - 12,5 %, ет және ет-өсiмдiк консервiлерi - 15,8 %, шұжық өнiмдерi - 7,2 %, ұн - 9 %, сары май - 15 %, iрiмшiк пен сүзбе - 9 % артады.
2009 жылға қарай агроөнеркәсiптiк кешеннiң техникалық және технологиялық жарақтандырылуы елеулi түрде артады.
Осы жылдар iшiнде халықаралық стандарттарға сәйкес ауыл шаруашылығы өнiмiнiң қауiпсiздiгi мен сапасын бағалау жүйесi қалыптасатын болады.
Институционалдық инфрақұрылым аграрлық нарықтың қажеттерiне бейiмделетiн болады.
Iшкi азық-түлiк нарығын реттеудiң тиiмдi тетiгi қалыптастырылатын болады.
Орта мерзiмдi кезеңде қабылданған кешендi шаралар iрi және орта шаруашылықтардың ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудiң жалпы өндiрiс көлемiндегi үлесiн 60 %-ға дейiн жеткiзуге мүмкiндiк бередi деп күтiлуде.
Параграф 4. 2007-2009 жылдардағы сауда саясаты

Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.04.2008 N 318 .
Расширение информационно-маркетингового и
консультационного обеспечения
Для обеспечения эффективности функционирования агробизнеса путем расширения доступности к информационно-маркетинговым услугам и повышения информационного уровня субъектов агропромышленного комплекса предусматривается:
обеспечение регулярного проведения на базе сельских информационно-консультационных центров обучающих семинаров по основам ведения агробизнеса;
расширение перечня информации и услуг через сеть сельских информационно-консультационных центров субъектам агропромышленного комплекса на безвозмездной основе, в рамках государственной поддержки информационно-маркетингового обеспечения агропромышленного комплекса;
создание единой автоматизированной системы управления отраслями агропромышленного комплекса "E-Agriculture" в информационно-маркетинговой системе агропромышленного комплекса, формирование системы электронной коммерции сельхозпродукции в режиме он-лайн;
развитие информационно-маркетинговой системы до уровня сельских округов в рамках пилотных проектов;
организация и проведение региональных выставочно-ярмарочных мероприятий.
Ожидаемые результаты
В результате мероприятий, планируемых к выполнению в предстоящие годы, к 2009 году производство зерна в республике, по прогнозным данным, составит 15,0 млн. тонн, в том числе, пшеницы 11,7 млн. тонн. Ожидается повышение качества зерновых, в результате чего экспорт зерна пшеницы возрастет до 6,0 млн. тонн.
В 2009 году по сравнению с 2006 годом возрастет производство животноводческой продукции: мяса скота и птицы (в убойном весе) на 15,8 %, молока - 17,4 %, яиц - 19,2 %, шерсти - 14,4 %.
В 2009 году по сравнению с 2006 годом возрастет производство молока сгущенного на 14 %, сахара - 6,1 %, крупы - 12,5 %, консервов мясных и мясорастительных - 15,8 %, колбасных изделий - 7,2 %, муки - 9 %, масла сливочного - 15 %, сыров и творогов - 9 %.
К 2009 году значительно повысится техническая и технологическая оснащенность агропромышленного комплекса.
В эти годы будет сформирована система оценки безопасности и качества сельскохозяйственной продукции в соответствии с международным стандартами.
Институциональная инфраструктура будет адаптирована к потребностям аграрного рынка.
Будет сформирован эффективный механизм регулирования внутреннего продовольственного рынка.
Ожидается, что принятые в среднесрочном периоде комплексные меры позволят довести долю производства сельскохозяйственной продукции крупных и средних хозяйств в общем объеме производства до 60 %.
$ 4. Торговая политика в 2007-2009 годах

2007-2009 жылдары сауда саясаты саласында мыналар бойынша кешендi шаралар әзiрленедi:
тұтынушылардың құқығын қорғау;
сауда қызметi саласында қолданыстағы заңнаманы сақтау жөнiндегi, әсiресе iшкi нарықта сатылатын тауарлардың қауiпсiздiгi мен сапасына бақылау мен жауапкершiлiктi күшейтудi қамтамасыз ету;
электронды сауданы одан әрi дамыту жолымен саудаға инновациялар енгiзу, оның iшiнде сауда торабы мен қызмет көрсету саласына қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды енгiзу;
осы заманғы халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес қызмет көрсету және сервис деңгейiн көтеру мақсатымен сауда және қоғамдық тамақтандыру саласында мамандарды даярлау және қайта даярлау жүйесiн қайта қарау және енгiзу;
сауда инфрақұрылымын дамыту.
Сыртқы сауда саясатында орта мерзiмдi перспективада мынадай мiндеттердi шешу негiзгi назарда болады:
экспортты әртараптандыру және экспорттың жалпы көлемiнде қосымша құны жоғары өнiмнiң үлесiн арттыру;
қазақстандық тауарларға қатысты шетелдiк мемлекеттер бастамашылық жасаған демпингке қарсы талқылауды реттеу жөнiнде уәкiлеттi органдармен және мүдделi кәсiпорындармен консультациялар жүргiзу жолымен іс-шаралар өткізу;
ойластырылған тариф саясаты мен қорғаныстық, демпингке қарсы және өтем шараларын жүргiзу жолымен отандық өндiрушiлердiң арта түсiп отырған тауар импортынан мүдделерiн қорғауға бағытталған қажеттi жұмыс жүргiзу;
сыртқы, шекара маңындағы және iшкi сауда саласында нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiру;
сауданың әр түрiнiң дамуын ынталандыру (биржалық, көтерме);
тұтынушылардың мүдделерiн қорғауға, отандық өндiрiстi дамытуға және қолдауға бағытталған икемдi кеден-тариф саясатын жүргiзу;
қосылған құны жоғары өнiмдер экспортының кредиттеу және сақтандыру тетiктерiн әзiрлеу;
ТМД елдерiне экспорттық шығаруларды молайту.
5. 2007-2009 жылдары Қазақстан экономикасының жедел өсуiн қамтамасыз ету үшiн экономиканы мемлекеттiк басқаруды жетiлдiру
Параграф l. 2007-2009 жылдары макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
Тұрақты экономикалық өсу
2007-2009 жылдары экономиканың серпiндi дамуын жалғастыру мақсатында IЖӨ жылдық орташа нақты өсiмiнiң 9,5% болуына қол жеткiзiледi.
Экономиканың үш жылдағы жалпы өсiмi 31,3% құрайды. Бұл IЖӨ-нi 2008 жылы 2000 жылға қарағанда екi есе өсiру жөнiндегi стратегиялық мiндеттi шешуге мүмкiндiк бередi.
Қазақстан халқының тiршiлiк сапасы мен стандарттарын арттыру мақсатымен жан басына шаққандағы ЖIӨ 2009 жылы 9393 АҚШ долларына жеткiзiледi.
Мұнай бағасының күтпеген жерден өзгеруі түрінде көрініс беруі мүмкін орнықсыздық факторларының әсерін ескеріп, 2007 жылы мұнайдың әлемдік бағасы орташа есеппен алғанда 1 баррель үшін 69,5 АҚШ долларына жетеді деп күтіліп отыр, 2008-2009 жылдары 1 баррель үшін 60 АҚШ доллары деңгейінде болады

В 2007-2009 годы в области торговой политики будут выработаны комплекс мер по:
защите прав потребителей;
обеспечению контроля и усилению ответственности за соблюдением действующего законодательства в сфере торговой деятельности, в особенности, за безопасность и качество товаров, реализуемых на внутреннем рынке;
введению инноваций в торговлю путем дальнейшего развития электронной торговли, в том числе, внедрение безналичного расчета в торговую сеть и сферу обслуживания;
пересмотру и внедрению системы подготовки и переподготовки специалистов в сфере торговли и общественного питания в целях повышения уровня обслуживания и сервиса в соответствии с современными требованиями международных стандартов;
развитию торговой инфраструктуры.
В среднесрочной перспективе во внешнеторговой политике основной акцент будет сделан на решение следующих задач:
диверсификация экспорта и увеличение доли продукции с высокой добавленной стоимостью в общем объеме экспорта;
проведение мероприятий по урегулированию антидемпинговых разбирательств, инициированных иностранными государствами в отношении казахстанских товаров путем проведения консультаций с уполномоченными органами и заинтересованными предприятиями;
проведение необходимой работы, направленной на защиту интересов отечественных производителей от возросшего импорта товаров, путем проведения разумной тарифной политики и применения защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
совершенствование нормативной правовой базы в сфере внешней, приграничной и внутренней торговли;
стимулирование различных видов торговли (биржевой, оптовой);
проведение гибкой таможенно-тарифной политики, направленной на защиту интересов потребителей, развитие и поддержку отечественного производства;
разработка механизмов кредитования и страхования экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью;
увеличение экспортных поставок в страны СНГ.
5. Совершенствование государственного управления
экономикой для обеспечения ускоренного роста экономики
Казахстана в 2007-2009 годах
$ 1. Обеспечение макроэкономической устойчивости
в 2007-2009 годах
Устойчивый экономический рост
В целях продолжения динамичного развития экономики в 2007-2009 годах будет достигнут среднегодовой реальный прирост ВВП в размере 9,5 %.
Общий рост экономики за три года составит 31,3 %. Это позволит решить стратегическую задачу по удвоению ВВП в 2008 году по отношению к 2000 году.
В целях повышения качества и стандартов жизни народа Казахстана ВВП на душу населения будет доведен в 2009 году до 9393 долларов США.
Учитывая влияние дестабилизирующих факторов, которые могут выразиться в непредвиденных изменениях цен на нефть, ожидается, что в 2007 году мировая цена на нефть в среднем достигнет 69,5 долл. США за баррель, в 2008-2009 годах будет находиться на уровне 60 долл. США за баррель.

қаржы есептiлiгiнiң халықаралық стандарттарына кәсiпорындардың өтуiн жылдамдатуға (ISO-9000, ISO-14000);
Ұлттық инновациялық жүйенiң экономикалық дамуын басқарудың жаңа жүйесiн дамыту жөнiнде жұмыстың жалғасуына;
мемлекеттiк даму институттарының жұмысын үйлестiрудi күшейту жөнiндегi iс-әрекеттi, олардың қызметiнiң ашықтығын арттыруды жандандыруға;
инвестицияларға жәрдемдесу және шетелдегi инвестициялық сауда өкiлеттiктерiнiң желiсiмен бiрге экспорттың жылжуы жөнiндегi мамандандырылған құрылымын құру;
отандық бизнестiң, әсiресе экспорттаушылардың мүддесiн ескере отырып, iрi халықаралық жобаларды синдицирленген қаржыландыруда қазақстанның қатысуын қамтамасыз ету бөлiгiнде халықаралық қаржы институттарымен бiрге жұмысты жандандыру;
Қазақстанның инвестициялық мүмкiндiктерiнiң тұсаукесерi және шетелдiк, оның iшiнде трансұлттық компанияларды iздеу жөнiнде жұмыстарды жалғастыруға бағытталады.
Алдағы кезеңде бюджеттiк инвестициялардың басымдықтары мыналар:
мемлекеттiк басқарудың функцияларын тиiмдi iске асыруды қамтамасыз ету;
әлеуметтiк секторды дамыту;
базалық инфрақұрылымды дамыту;
аграрлық сектордың дамуына жәрдемдесу;
Астана қаласының дамуы болып қалуда.
Сондай-ақ, экономиканың басым секторларында және инновациялық жүйенiң дамуында қосылған құны жоғары жобаларды қаржыландыру үшiн даму институттары қосымша капиталдандырылатын болады.
Жалпы алғанда, бюджеттiк инвестициялардың көлемiн бөлу 2007-2009 жылдарға арналған мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тiзбесi шеңберiнде жүзеге асырылады.
Параграф 4. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борышты басқару саласындағы саясат
2007-2009 жылдары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң саясаты мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш саласында мынадай бағыттар бойынша iске асатын болады:
мемлекеттiк борышты басқару жөнiндегi жүйенi жетiлдiру;
қалыптасқан мұнай емес бюджет тапшылығының мөлшерiне негiздей отырып, жүргiзiлетiн жинақтар саясатын есепке ала отырып, республикалық бюджет пен үкiметтiк борыш тапшылығының көрсеткiштерiн айқындау;
үкiметтiк борыштың құрылымындағы сыртқы борыштың үлесiн бiртiндеп төмендету.
Үкiметтiк борыштың құрылымында сыртқы борыштың үлесiн бiртiндеп төмендету республикалық бюджет тапшылығын қаржыландырудың жалпы құрылымында сыртқы қарыздар есебiнен республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру үлесiн қысқарту жолымен жүзеге асырылады.
Үкiметтiң борыштық портфелiн әртараптандыру мақсатында iшкi нарықта қарызға алуды бiр уақытта ұлғайту кезiнде сыртқы қарыз беру көлемi қысқартылатын болады.
Iшкi қарыз алу көлемiнiң ұлғаюы жинақтаушы зейнетақы қорларына зейнетақы активтерiн орналастыру үшiн сенiмдi және өтiмдi қаржы құралдарын (оның iшiнде мемлекеттiк бағалы қағаздарды) беру қажеттiгiне байланысты.

ускорение перехода предприятий на международные стандарты финансовой отчетности (ISO-9000, ISO-14000);
продолжение работы по развитию новой системы управления экономическим развитием - Национальной инновационной системы;
активизацию действий по усилению координации работы государственных институтов развития, повышению прозрачности их деятельности;
создание специализированной структуры по содействию инвестициям и продвижению экспорта с сетью торгово-инвестиционных представительств за рубежом;
активизацию работы с международными финансовыми институтами в части обеспечения казахстанского участия в синдицированном финансировании крупных международных проектов с учетом интересов отечественного бизнеса, особенно экспортеров;
продолжение работы по презентации инвестиционных возможностей Казахстана и поиску зарубежных партнеров, в частности, транснациональных компаний.
Приоритетами бюджетных инвестиций в предстоящем периоде остаются:
обеспечение эффективной реализации функций государственного управления;
развитие социального сектора;
развитие базовой инфраструктуры;
содействие развитию аграрного сектора;
развитие города Астаны.
Также будут дополнительно капитализированы институты развития для финансирования проектов с высокой добавленной стоимостью в приоритетных секторах экономики и развития инновационной системы.
В целом, распределение объемов бюджетных инвестиций будет осуществляться в рамках Перечня государственных и отраслевых (секторальных) программ на 2007-2009 годы.
$ 4. Политика в области управления государственным и
гарантированным государством заимствованием и долгом
В 2007-2009 годы политика Правительства Республики Казахстан в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга будет реализовываться в следующих направлениях:
совершенствование системы по управлению государственным долгом;
определение параметров дефицита республиканского бюджета и правительственного долга с учетом проводимой политики сбережений, исходя из размера складывающегося ненефтяного дефицита бюджета;
постепенное снижение доли внешнего долга в структуре правительственного долга.
Постепенное снижение доли внешнего долга в структуре правительственного долга будет осуществляться путем сокращения доли финансирования дефицита республиканского бюджета за счет внешних займов в общей структуре финансирования дефицита республиканского бюджета.
В целях диверсификации долгового портфеля Правительства будут сокращаться объемы внешнего заимствования при одновременном увеличении заимствования на внутреннем рынке.
Увеличение объема внутреннего заимствования также связано с необходимостью предоставления накопительным пенсионным фондам надежных и ликвидных финансовых инструментов (в том числе, государственных ценных бумаг) для размещения пенсионных активов.

Үкiметтiк қарыз алу қор нарығында тиiстi бағдарларды бекiту үшiн айналымдағы мемлекеттiк бағалы қағаздардың жеткiлiктi көлемiн қолдау мақсатымен де пайдаланылатын болады. Орта мерзiмдi перспективада нақты жинақтамалар мақсатында үкiметтiк қарыз алу саясаты Ұлттық қор активтерiнiң нарықтық құнына қарағанда кепiлдiк берiлген борышты есепке алғанда, үкiметтiк қарыздың ара қатынасы 50-70 %-ға жеткiзуге бағдарланатын болады.
Бұдан басқа Қазақстан Республикасының мемлекеттiк борышын басқару жүйесi қайта қаралатын болады. Мемлекеттiк борыш бойынша ғана емес, мемлекет басым түрде қатысатын акционерлiк қоғамдардың борышының мiндеттемелерiн өзiне қамтитын мемлекеттiк сектордың бәрiнiң борышы бойынша да мониторинг жүргiзiлетiн болады. Мониторингтi жақсарту үшiн тиiстi мемлекеттiк органдар арасындағы ақпарат алмасу жүйесiн дұрыс жолға қою қажет.
Шартты мiндеттемелер бойынша қауiп-қатерлердi азайту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi мониторингтi күшейту және үшiншi адамдар алдындағы борыштық мiндеттемелерi мемлекеттiк кепiлдiктер мен кепiлдемелермен қамтамасыз етiлген заңды тұлғалардың қаржылық жай-күйiн бақылау жөнiнде шаралар қабылдайды. Сондай-ақ, осы мақсатта үшiншi адамдар алдындағы борыштық мiндеттемелерi мемлекеттiк кепiлдiктер мен кепiлдемелермен қамтамасыз етiлген заңды тұлғалардың борыштарын басқарудағы кемшiлiктерге уақтылы ден қою және жою жөнiнде шаралар қабылдау қажет.
Мемлекеттiк iшкi және сыртқы борышты басқару жүйесiн жетiлдiру 2006 жылы әзiрлеуге жоспарланып отырған Мемлекеттiк және жалпы iшкi борышты басқару жөнiндегi тұжырымдамаға сәйкес жүргiзiледi. Тұжырымдамада борышты басқару стратегиясы, мемлекеттiк борыш құрылымдарының, мемлекеттiк борышты басқарудың ұйымдық негiздерi, iшкi берешек нарығын дамыту мәселелерi көрсетiледi.
Мемлекеттiк және мемлекет - кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш саласында жүргiзiлiп отырған саясат шеңберiнде 2007-2009 жылдары мынадай мiндеттердi шешу көзделiп отыр:
жинақтар саясаты шеңберiнде үкiметтiк борыштың оңтайлы мөлшерiн айқындау;
iшкi қарыз алу бөлiгiнде:
жылдар мен қағаз түрлерi бойынша бөлiнiсте мемлекеттiк бағалы қағаздар эмиссиясының орта мерзiмдi кезеңге арналған кестесiн жасау;
iшкi қарыздарды тарту мерзiмдерiне қарай қарыз алудың түрлi құралдарын қолдану;
нарықтағы ахуалға қарай қарыз алудың жалпы көлемiндегi индекстелген және купондық мiндеттемелер арасындағы оңтайлы ара қатынасты белгiлеу арқылы пайыздық тәуекелдердi азайту;
бағалы қағаздар нарығындағы бағдарларды ("бэнчмарк") белгiлеу;
шығарылымдардың жалпы санын қысқарту кезiнде мемлекеттiк бағалы қағаздарды шығару көлемiн ұлғайту;
айналыс мерзiмiн ұлғайта отырып, пайыздарды төлеу кезеңдiлiгiн азайту;
мiндеттемелердiң орындалмау тәуекелiн азайту және қысқа және орта мерзiмдi перспективада үкiметтiк iшкi борышты өтеу жөнiндегi төлемдердiң ең жоғары шегiн төмендету, бұл үшiн орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi мiндеттемелердi шығаруға қайта бағдарлану көзделiп отыр;
сырттан қарыз алу бөлiгiнде:
жаңа жобаларды iрiктеуге және Қазақстан Даму Банкiнiң өтемдiк негiзде қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың банктiк сараптамасын жүзеге асыруға талаптарды күшейту;
озық тәжiрибе трансфертi және сыртқы донорлармен жобаларды iске асыруды бақылау рәсiмдерi мақсатында экономиканың басым салаларында инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшiн жеңiлдiк шарттарында сыртқы қарыздарды тарту;
республикалық инвестициялық жобалар тiзбесiне енгiзiлетiн жобалардың дайындалу сапасы мен сараптамасын жақсарту арқылы қарыз қаражатын тиiмдi пайдалану;
теңгенiң айырбас бағамы өзгерген жағдайда терiс салдарды азайту мақсатында Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң сыртқы қарыздар портфелiн қарыздардың валюталары бойынша әртараптандыру;
борышты өтеу және оған қызмет көрсету бөлiгiнде:
неғұрлым қымбат қызмет көрсетiлетiн үкiметтiк қарыздарды мерзiмiнен бұрын өтеу жолымен үкiметтiк борышты белсендi басқару;
жергiлiктi атқарушы органдардың мерзiмi өткен борыштық мiндеттемелердi өтеу және реттелмеген борыштық мiндеттемелер проблемаларын жедел шешу жөнiнде белсенді шаралар қабылдау;
фискалдық тәуекелдердi болжау.
Мемлекеттiк активтердi басқару
2007-2009 жылдары мемлекеттiк активтердi басқару саласындағы саясат мемлекеттi тиiмдi меншiк иесi ретiнде қалыптастыру жөнiндегi күш-жiгердi шоғырландыруға бағытталады. Осы мақсаттарда мемлекеттiк активтердi басқарудың тиiмдiлiгiн елеулi түрде жақсартуға мүмкiндiк беретiн тетiк жасалады.
Мемлекеттiк меншiктi басқару саласындағы басым мiндеттер:
мемлекеттiк активтердi басқарудың айқын және анық жүйесiн жасау;
мемлекеттiк меншiктi түгендеу жүргiзу және дерекқор жасау;
рентабельдi емес мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту немесе банкроттық туралы шешiм қабылдағанда бiрыңғай өлшемдердi қолдану, конкурстық басқарушыларды iрiктеу тетiгiн жетiлдiру болып табылады.
Мемлекет активтерiн басқарудың айқын және анық жүйесiн жасау үшiн мемлекеттiк активтердi басқарудың қазiргi жүйесiн жаңартуға, мемлекеттiк активтердi басқару саласындағы заңнама мен әдiснамалық базаны жүйелеуге бағытталған шараларды дәйектi қабылдау жүзеге асырылатын болады. Қоғамдық маңызы бар қызметтердi көрсету және мемлекеттiк қолдауды қажет ететiн қызмет саласын дамыту үшiн осы ұйымдар жұмыс iстеуге тиiс қызмет салаларын анықтау мақсатында бақылау акцияларының пакетi (қатысу үлестері) мемлекетке мемлекеттiк кәсiпорындардың, мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдардың қызмет саласына талдау жүргiзiлетiн болады.
Мемлекеттiк меншiктi түгендеудi жүргiзу және бүкiл ел үшiн тиесiлi бiрыңғай дерекқор жасау үшiн мыналарға бағытталған шараларды дәйектi түрде iске асыру керек:
бақылау акцияларының пакетi (қатысу үлесi) мемлекетке тиесiлi мемлекеттiк кәсiпорындардың, мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдардың мүлкiн түгендеу жұмыстарын жүргiзу;
осы ұйымдарға оларға жүктелген мiндеттердi iске асыру үшiн қажеттi мүлiк құрамын анықтау (зияткерлiк меншiктi және жылжымайтын мүлiк объектiлерiн ескере отырып);
мемлекетке тиесiлi акциялар пакетi (қатысу үлестерi) бәсекелес ортаға берiлуге тиiстi мемлекеттiк заңды тұлғаларға, ұйымдарға бекiтiлген мемлекеттiк кәсiпорындардың, мемлекеттiк мекемелер мен мүлiктiң тiзбесiн анықтау;
жергiлiктi атқарушы органдардың ұсыныстары бойынша жарғылық капиталына мемлекет қатысатын мемлекеттiк кәсiпорындар мен мекемелер, заңды тұлғалар тiзiлiмiне (одан әрi - Тiзiлiмiн) қол жетiмдi жұмыстарды жергiлiктi бюджеттен қаржыландыру және оған "on-line" режимiнде қолдау көрсету;
есепке алу объектiлерi бойынша Тiзiлiм деректерiн өзектi ету мақсатында жасалып жатқан "электрондық үкiметтiң" "Заңды тұлғалар" мемлекеттiк дерекқорының Тiзiлiмдi ұстаушыға электронды нысанда ақпарат беру.
Оңалту немесе банкроттық туралы шешiм қабылдағанда, сондай-ақ конкурстық басқарушыларды тарту тетiгiн жетiлдiру үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi оңалту және қайта құрылымдау рәсiмi, мониторинг жүргiзу тетiгi және олардың төлем қабiлеттiлiгiнiң жағдайын талдау қолданылуы мүмкiн рентабельдi емес мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзiлiмi айқындалатын болады. Оларда жаңа технологияларды қолданып, жаңа өндiрiстер ұйымдастырылуы мүмкiн рентабельдi емес мемлекеттiк кәсiпорындардың дерекқоры қалыптастырылады, басқарудың дағдарысқа қарсы әлемдiк тәжiрибесi, оның осы заманғы Қазақстанның жағдайына бейiмделуi зерделенедi.
Қабылданатын шаралардың нәтижесiнде мемлекет активтерiн басқарудың айқын жүйесi, мемлекеттiк меншiк деректерiнiң бiрыңғай дерекқоры жасалып, рентабельдi емес кәсiпорындарды оңалту немесе банкроттық туралы шешiм қабылдау тетiгi әзiрленедi.

Правительственное заимствование будет использоваться также с целью поддержания достаточного объема государственных ценных бумаг в обращении для установления соответствующего ориентира на фондовом рынке. В целях реального сбережения в среднесрочной перспективе политика правительственного заимствования будет ориентирована на достижение 50-70 % соотношения правительственного долга с учетом гарантированного долга к рыночной стоимости активов Национального Фонда.
Кроме того, будет пересмотрена система управления государственным долгом Республики Казахстан. Мониторинг будет проводиться не только по государственному долгу, но и по долгу всего государственного сектора, включающего в себя долговые обязательства акционерных обществ с преобладающим участием государства. Для улучшения мониторинга необходимо наладить систему обмена информацией между соответствующими государственными органами.
В целях снижения рисков по условным обязательствам Правительства Республики Казахстан будут приняты меры по усилению мониторинга и контроля за финансовым состоянием юридических лиц, чьи долговые обязательства перед третьими лицами обеспечены государственными гарантиями и поручительствами. Также в этих целях необходимо принять меры по своевременному реагированию и устранению недостатков в управлении долгом юридических лиц, чьи долговые обязательства перед третьими лицами обеспечены государственными гарантиями и поручительствами.
Совершенствование системы управления государственным внутренним и внешним долгом будет проводиться в соответствии с Концепцией по управлению государственным и валовым внешним долгом, разработка которой планируется в 2006 году. В Концепции найдут отражение вопросы стратегии управления долгом, структуры государственного долга, организационные основы управления государственным долгом, развития внутреннего долгового рынка.
В 2007-2009 годы в рамках проводимой политики в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга предполагается решение следующих задач:
определение оптимального размера правительственного долга в рамках политики сбережений;
в части внутреннего заимствования:
составление на среднесрочный период графика эмиссии государственных ценных бумаг в разбивке по годам и видам бумаг;
применение различных инструментов заимствования в зависимости от сроков привлечения внутренних займов;
минимизация процентных рисков путем установления оптимального соотношения в общем объеме заимствования между индексированными и купонными обязательствами в зависимости от ситуации на рынке;
установление ориентиров ("бэнчмарк") на рынке ценных бумаг;
увеличение объемов выпусков государственных ценных бумаг при сокращении общего количества выпусков;
уменьшение периодичности выплаты процентов с увеличением срока обращения;
снижение риска неисполнения обязательств и сглаживание пиков выплат по погашению внутреннего правительственного долга в кратко- и среднесрочной перспективе, для чего предполагается переориентация на выпуск преимущественно среднесрочных и долгосрочных обязательств;
в части внешнего заимствования:
усиление требований к отбору новых проектов и осуществлению Банком Развития Казахстана банковской экспертизы инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию на возвратной основе;
привлечение внешних займов на льготных условиях для финансирования инвестиционных проектов в приоритетных отраслях экономики в целях трансферта передового опыта и процедур контроля реализации проектов внешними донорами;
эффективное использование заемных средств путем улучшения качества подготовки и экспертизы проектов, включаемых в перечень республиканских инвестиционных проектов;
диверсификация портфеля внешних займов Правительства Республики Казахстан по валютам займов с целью снижения негативных последствий в случае изменения обменного курса тенге;
в части погашения и обслуживания долга:
активное управление правительственным долгом путем досрочного погашения наиболее дорогих в обслуживании правительственных займов;
принятие местными исполнительными органами активных мер по погашению просроченных долговых обязательств и скорейшему разрешению проблемы неурегулированных долговых обязательств;
прогнозирование фискальных рисков.
Управление государственными активами
На 2007-2009 годы политика в области управления государственными активами будет направлена на концентрацию усилий по формированию государства как эффективного собственника. В этих целях будет создан механизм, который позволит значительно улучшить эффективность управления государственными активами.
Приоритетными задачами в области управления государственной собственностью являются:
создание прозрачной и ясной системы управления активами государства;
проведение инвентаризации государственной собственности и создание единой базы данных;
применение единых критериев при принятии решений о реабилитации или банкротстве нерентабельных государственных предприятий, совершенствование механизма отбора конкурсных управляющих.
Для создания прозрачной и ясной системы управления активами государства будет осуществляться последовательное принятие мер, направленных на модернизацию существующей системы управления государственными активами, систематизацию законодательства и методологической базы в области управления государственными активами. Будет осуществлен анализ сфер деятельности государственных предприятий, государственных учреждений и организаций, контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, с целью определения сфер деятельности, в которых должны функционировать данные организации для оказания общественно значимых услуг и развития сфер деятельности, требующих государственной поддержки.
Для проведения инвентаризации государственной собственности и создания единой базы данных для всей страны необходимо последовательно реализовать меры, направленные на:
проведение инвентаризации имущества государственных предприятий, учреждений и организаций, контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству;
определение состава имущества (с учетом интеллектуальной собственности и объектов недвижимости), необходимого данным организациям для реализации возложенных на них задач;
определение перечня государственных предприятий, государственных учреждений и имущества, закрепленного за государственными юридическими лицами, организациями, пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, подлежащих передаче в конкурентную среду;
финансирование работ из местных бюджетов по предоставлению местным исполнительным органам доступа к Реестру государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Реестр) и поддержание его в режиме "on-line";
предоставление информации держателю Реестра в электронном формате из создаваемой в рамках "электронного правительства" государственной базы данных "Юридические лица" в целях актуализации данных Реестра по объектам учета.
Для применения единых критериев при принятии решений о реабилитации или банкротстве, а также совершенствования механизма привлечения конкурсных управляющих, Правительством Республики Казахстан будет определен перечень нерентабельных государственных предприятий, к которым возможно применение процедур реабилитации и реструктуризации, механизма проведения мониторинга и анализа состояния их платежеспособности. Будет сформирована база данных нерентабельных государственных предприятий, на которых возможна организация новых производств с применением новых технологий, изучен мировой опыт антикризисного управления, адаптации его к условиям современного Казахстана.
В результате принимаемых мер будет создана прозрачная система управления активами государства, единая база данных государственной собственности, разработаны механизмы по принятию решений о реабилитации или банкротстве нерентабельных предприятий.

Мемлекеттiк активтердi басқару бойынша жаңа институттарын құру корпоративтi басқарудың мемлекеттiк-жеке әрiптестiктiң, әлемдiк тәжiрибесiн енгiзу, мемлекеттiк активтердi басқаруды арттыруға, Қазақстан Республикасы Индустриялық-инновациялық тиiмдi дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясының iске асыруға және қор нарығын дамытуға ықпалын тигiзедi.
Қоғамдық мәнi бар объектiлердi жақсарту мен салу үдерiстерiн қаржыландыруға жеке сектордың қаражатын тартуға мүмкiндiк беретiн мемлекеттiк және жеке серiктестiк тетiктерiн енгiзу және жетiлдiру жөнiндегi жұмыстар белсендi жүргiзiлетiн болады.
Параграф 5. Кәсiпкерлiктi дамытуға бағытталған мемлекеттiк саясатты жетiлдiру
Бәсекелестiктi дамыту және монополияға қарсы саясат
Бәсекелi және монополияға қарсы саясатты дамыту халықаралық бәсекелi құқық пен бәсеке бостандығының дамуы, табиғи монополиялар субъектiлерiнiң тарифтерi деңгейлерiнiң болжамдылығы мен тұрақтылығын қамтамасыз ету және олар әрекет ететiн экономика салаларының инвестициялық тартымдылығын арттыру, олардың инфрақұрылымдық желiлерiн, институционалдық қайта құруларды жаңарту және кеңейту талаптарына сәйкес заңнаманы жетiлдiру негiзiнде жүзеге асырылатын болады.
Қазiргi уақытта бәсекелi нарықта бәсекелестiктi шектеуге, аса iрi емес компанияларға бақылау орнату жолымен iрi холдингтер ұстанымдарын күшейтуге әкеп соғатын баға келiсiмi, үстем (монополиялық) жағдайын асыра пайдалану, терiс пиғылды бәсеке және экономикалық жағынан тым шоғырлану фактiлерi байқалады.
2007-2009 жылдары терiс пиғылды бәсекенiң алдын алу, оны шектеу және жолын кесудiң ұйымдық және құқықтық негiздерiн жетiлдiру, тауар нарықтарында бәсекелi қатынастарды дамыту, монополистiк (үстем) жағдайын терiс пайдалану жағдайларында монополияға қарсы ден қою шараларын тиiмдi және жедел қолдану үшiн қолайлы жағдайлар жасау жөнiндегi шаралар кешенiн өткiзу қажет.
Iшкi тауар нарықтарында бәсекелестiктiң дамуы үшiн шамадан тыс экономикалық шоғырлануды бақылауды жүзеге асыру, "жасырын монополияларды" монополиясыздандыру, монополияға қарсы органның бақылау функцияларын күшейту жөнiндегi шараларды қабылдау қажет.
Бәсекелi және монополияға қарсы саясаттың негiзгi мақсаттары табиғи монополиялар салаларында мемлекеттiк реттеудiң тиiмдiлiгiн арттыру, еркiн бәсекелестiктi, кәсiпкерлiктi дамыту және нарықтардың серпiндi жұмыс iстеуi үшiн жағдай жасау болып табылады.
Көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мыналар жоспарланып отыр:
"Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" қабылданған Қазақстан Республикасының Заңын iске асыруда нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу;
нарық субъектiлерiнiң үстем жағдайды асыра пайдалануының, субъектiлер арасындағы келiсудiң, монополист субъектiлермен шарттар жасасудан негiзсiз бас тартуының, өндiрiстi, монополиялы тауарлар мен қызметтердi негiзсiз қысқартуының жолын кесу, басқа субъектiлердi рыноктан шеттету және оған қол жетiмдiгiн және жосықсыз бәсекелестiктi шектеу мәселелерi бойынша мемлекеттiк бақылауды күшейту;
монополияға қарсы заңнаманы бұзғаны үшiн қылмыстық және әкiмшiлiк жазаны қатаңдату;
қаржы ұйымдарының өздерiнiң үстем жағдайын асыра пайдалануының, олардың арасындағы сыбайласудың және терiс пиғылды бәсекелестiктiң жолын кесу бөлiгiнде нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылдау жолымен экономиканың басқа секторларындағы бәсекелестiктi шектеуге арналған қаржы құрылымдарының ықпалын жою;
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруiн ескере отырып, мемлекет тарапынан шаруашылық субъектiлерiне жеңiлдiктер берудi қолдану практикасын жою, сондай-ақ доминант субъектiлердiң тарифтердi, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) бағаларын келiсуiнен кезең-кезеңiмен бас тарту;
әлемдiк монополияға қарсы заңнаманы зерделеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi заңнамаға салыстырма талдауды жүргiзу және дамыған елдердiң және Қазақстанның табиғи монополияларын реттеу;
шектен тыс экономикалық шоғырлануды бақылауды, экономиканың әртүрлi салаларындағы "жасырын" монополиялардың мониторингi, оларды монополиясыздандыру жөнiндегi шараларды қабылдау, кәсiпкерлiк бостандығын қорғаудың қоғамдық жүйесiн нығайту, монополистер қызметiнiң мониторингi жөнiндегi электрондық дерекқорды дамыту жөнiндегi iс-шараларды көздейтiн Бәсекелестiктi қорғау мен дамытудың орта мерзiмге арналған бағдарламасын әзiрлеу.
Жоспарланып отырған шаралар кешенiн iске асыру нәтижесiнде нарықтағы барлық қатысушылар үшiн тең жағдайды қамтамасыз ету және монополияға қарсы ден қою шараларын бiр мезгiлде қатаңдата отырып, бәсекелi нарықтағы тарифтердi қатаң мемлекеттiк реттеуден кезең-кезеңiмен бас тарту күтiлуде.
Тариф саясаты
Тариф саясатын дамыту табиғи монополиялар саласындағы тарифтiк реттеудiң нормативтiк құқықтық және әдiснамалық базасын жетiлдiру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Осы бағытта жүргiзiлетiн негiзгi iс-шаралар "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру; орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi тарифтердi бекiту тәртiбiн әзiрлеу; табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн мемлекеттiк реттеу тәртiбiн ырықтандыру және төрешiлдiктен арылту болады.
Қазақстан экономикасы дамуының жай-күйi мен перспективаларының деңгейiне барабар әдiснамалық базаның болуы мемлекеттiк тарифтiк реттеудiң маңызды құрауышы болып табылады. Бұл үшiн тарифтердi тарифтер деңгейi серпiнiнiң экономиканың секторларына әсерiн бағалау модельдерiн есептеудiң тұтас бiрқатар әдiстерiн әзiрлеу, олардың бағалау көрсеткiштерiнiң теңгерiмдi кешенi негiзiнде субъектiлер қызметiнiң мониторинг жүйесiн құру көзделiп отыр.

Создание новых институтов по эффективному управлению государственными активами, внедрение мирового опыта корпоративного управления, государственно-частного партнерства будет способствовать повышению эффективности управления государственными активами, реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы и развитию фондового рынка.
Будет активно проводиться работа по совершенствованию механизмов государственного и частного партнерства, что позволит привлечь средства частного сектора на финансирование процессов улучшения и строительства общественно значимых объектов.
$ 5. Совершенствование государственной политики,
направленной на развитие предпринимательства
Развитие конкуренции и антимонопольная политика
Развитие конкурентной и антимонопольной политики будет осуществляться на основе совершенствования законодательства в соответствии с требованиями международного конкурентного права и развития свободы конкуренции, обеспечения предсказуемости и стабильности уровней тарифов субъектов естественных монополий и повышения инвестиционной привлекательности отраслей экономики, в которых они задействованы, модернизации и расширения их инфраструктурных сетей, институциональных преобразований.
В настоящее время на конкурентном рынке наблюдаются факты ценового сговора, злоупотребления доминирующим (монопольным) положением, недобросовестной конкуренции и чрезмерной экономической концентрации, что приводит к ограничению конкуренции, усилению позиций крупных холдингов путем установления контроля над менее крупными компаниями.
В 2007-2009 годы необходимо провести комплекс мер по совершенствованию организационных и правовых основ предупреждения, ограничения и пресечения недобросовестной конкуренции, созданию благоприятных условий для развития конкурентных отношений на товарных рынках, эффективного и оперативного применения мер антимонопольного реагирования в случаях злоупотреблений монополистическим (доминирующим) положением.
Для развития конкуренции на внутренних товарных рынках необходимо осуществление контроля за чрезмерной экономической концентрацией, принятие мер по демонополизации "скрытых монополий", усилению контрольных функций антимонопольного органа.
Основными целями конкурентной и антимонопольной политики являются повышение эффективности государственного регулирования в сферах естественных монополий, развитие свободной конкуренции, предпринимательства и создание условий для динамичного функционирования рынков.
Для достижения указанных целей планируется:
разработка нормативных правовых актов в реализацию принятого  Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
усиление государственного контроля по вопросам пресечения злоупотреблений субъектами рынка доминирующим положением, сговора между субъектами, необоснованного отказа от заключения договоров субъектами-монополистами, необоснованного сокращения производства и поставки монопольных товаров и услуг, устранения с рынка и ограничения доступа на него других субъектов и недобросовестной конкуренции;
ужесточение мер уголовного и административного наказания за нарушения антимонопольного законодательства;
устранение влияния финансовых структур на ограничение конкуренции в других секторах экономики путем принятия нормативных правовых актов в части пресечения злоупотреблений финансовыми организациями своим доминирующим положением, сговора между ними и недобросовестной конкуренции;
устранение практики применения предоставления льгот, скидок хозяйствующим субъектам со стороны государства, а также поэтапный отказ от согласования тарифов, цен на товары (работы, услуги) субъектов - доминантов с учетом вступления Казахстана в ВТО;
изучение мирового антимонопольного законодательства, проведение сравнительного анализа законодательства по защите конкуренции и регулирования естественных монополий развитых стран и Казахстана;
разработка Программы защиты и развития конкуренции на среднесрочный период, предусматривающей мероприятия по усилению контроля за чрезмерной экономической концентрацией, мониторингу "скрытых" монополий, существующих в различных отраслях экономики, принятию мер по их демонополизации, укреплению общественной системы защиты свободы предпринимательства, развитию электронной базы данных по мониторингу деятельности монополистов.
В результате реализации планируемого комплекса мер ожидается обеспечение равных условий для всех участников рынка и поэтапный уход от жесткого государственного регулирования тарифов на конкурентном рынке с одновременным ужесточением мер антимонопольного реагирования.
Тарифная политика
Развитие тарифной политики будет осуществляться через совершенствование нормативной правовой и методологической базы тарифного регулирования в сферах естественных монополий.
Основными мероприятиями, проводимыми в этом направлении, станут реализация Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях"; разработка порядка утверждения среднесрочных и долгосрочных тарифов; либерализация и дебюрократизация порядка государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий.
Важной составляющей государственного тарифного регулирования является наличие методологической базы, адекватной уровню состояния и перспективам развития экономики Казахстана. Для этого предусматривается разработка целого ряда методик расчета тарифов, моделей оценки влияния динамики уровней тарифов на секторы экономики, создание системы мониторинга деятельности субъектов на основе сбалансированного комплекса их оценочных показателей.

2007 жылы Табиғи монополиялар саласындағы тариф саясатын жетiлдiрудiң 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу жоспарланып отыр.
Жоспарланған шаралар кешенiн iске асыру нәтижесiнде орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған табиғи монополиялар субъектiлерi тарифтерiнiң болжамды және тұрақты деңгейi қамтамасыз етiледi және табиғи монополиялар субъектiлерi тартылған салалардың инвестициялық тартымдылығын арттыру үшiн жағдай жасалатын болады.
Бәсекелестiктi дамыту және монополистiк қызметтi шектеу мақсатында мемлекет реттейтiн бағаларды енгiзу қажет болатын тауарлардың номенклатурасы бойынша ұсыныстар әзiрлеу көзделiп отыр.
Техникалық-реттеу және патенттер жүйесiн дамыту
Техникалық регламенттер мен стандарттар әзiрлеу кезiнде халықаралық танылған стандарттарды негiзге алу отандық өнiмнiң сыртқы нарықтарға шығуына ықпал етуге тартылған. Сонымен қатар бұл қазақстандық тауардың iшкi нарықтағы импортқа деген бәсекелестiгiн арттыруы қажет.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының ДСҰ-ға кiруi алдындағы қабылданатын iс-шараларға сәйкес техникалық реттеу саласындағы ұлттық заңнаманы халықаралық тәжiрибеге сәйкес келтiруге бағытталған нормативтiк құқықтық кесiмдердiң жобалары әзiрленуде.
2006 жылдың iшiнде 5 заң қабылданады және Қазақстан Республикасының қолданыстағы 33 Заңына техникалық peттeу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлетiн болады.
2007-2009 жылдары ұлттық стандарттарды халықаралық стандарттармен үйлестiрудi жалғастыру және отандық өндiрiс тауарларының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру жөнiндегi мемлекет саясатының негiзгi бағыттарын ескере отырып, стандарттарды үйлестiру жөнiндегі қолданыстағы жоспарды қайта қарауды жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасында өндiрiске халықаралық стандарттарды енгiзудi жалғастыру қажет.
Бұдан басқа, мақсаты техникалық реттеудiң мемлекеттiк жүйесiн одан әрi дамыту және жетiлдiру, өнiмнiң және тiршiлiк пен денсаулыққа және қоршаған орта үшiн процестердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, өнiмнiң қауiпсiздiгіне қатысты тұтынушыларды адастыратын iс-қимылдардың алдын алу, сондай-ақ саудадағы техникалық кедергiлердi жою болып табылатын Техникалық реттеудiң мемлекеттiк жүйесiн дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу қажет.
Отандық өндiрушiлердi экспорттық қызметке бағдарлау мақсатында өндiрушiлердi Қазақстанда шығарылатын тауарлар экспортталатын мемлекеттердегi өнiмге қойылатын қолданыстағы талаптар туралы хабардар етiп отыру қажет.
Сәйкестендiрудi растау саласында жұмыстарды оңтайландыру мақсатында халықаралық практикаға сәйкестендiрудi растау рәсiмдерiн үйлестiру жөнiндегi жұмыстарды жүзеге асыру қажет.
Қазақстан Республикасының азаматтарын және экономикасын өлшемдердiң дұрыс емес нәтижелерден қорғау мақсатында Өлшемдер бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiн дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу қажет.
Iшкi және сыртқы нарықтарда қазақстандық өнiмнiң бәсекеге қабілеттiлiгiн арттыру, сондай-ақ қазақстандық кәсiпорындардың халықаралық стандарттарға көшуiн ынталандыру мақсатында:
қазақстандық кәсiпорындардың халықаралық стандарттарға көшуiн ынталандыру жөнiндегi, оның iшiнде шағын және орта бизнес субъектiлерi үшiн шаралар әзiрлеу;
халықаралық деңгейдегi менеджмент жүйелерiнiң сәйкестiгiн растау жөнiндегi сарапшы аудиторлар даярлауды қамтамасыз ету;
ISO 9001, 14001, 22000 және OHSAS 18001, SA 8000 халықаралық стандарттарға сәйкес менеджмент жүйелерiн енгiзу және сертификаттау мәселелерi бойынша баспасөзде тұрақты жарияланымдар мен айдарлар, радио мен теледидарда сөз сөйлеудi ұйымдастыру жолымен халықаралық стандарттарды енгiзудi насихаттау жөнiндегi жұмысты жандандыру;
"Сапа саласындағы жетiстiктерi үшiн" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң сыйлығын алуға конкурстар және "Қазақстанның үздiк тауарлары" конкурс-көрме өткiзудi ұйымдастыру;
ISO 9001, 14001, 22000 және OHSAS 18001, SA 8000 халықаралық стандарттарға сәйкес менеджмент жүйелерiн енгiзу жөнiнде салалық және өңiрлiк семинарлар (конференциялар) өткiзу;
ISO 9001, 14001, 22000 және OHSAS 18001, SA 8000 халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн менеджмент жүйелерiн әзiрлеу мониторингiн және енгiзудi жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Сыртқы экономикалық қызмет және ДСҰ-ға кiру   Экспорт-импорт секторының артықшылықтарын қолдау
Шикiзат емес сектордың қазақстандық тауарларын әлемдiк нарықтарға жылжытуға жәрдемдесу мақсатында мынадай iс-шаралар жүргiзiледi:
Шет елдердiң экспортты дамытуды ынталандыру жөнiндегi оң тәжiрибесiн зерттеу;
тиiстi шетелдiк ұйымдарды тарта отырып, бiр қатар елдердiң, атап айтқанда, Ауғанстанның, Пәкістанның, Үндістанның, Моңғолияның, Иранның, Ирактың, Египеттiң, Оңтүстiк Африка Республикасының, Сауд Арабиясының, Америка Құрама Штаттарының, Бразилияның, Еуропалық Одақ пен Орталық Азия елдерiнің, Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының, Украинаның, Қытай Халық Республикасының тауарлар нарықтарына, талдамалық зерттеулер жүргiзу;
тиiстi шетелдiк ұйымдарды тарта отырып, өз өндiрiсiн құру жөнiндегі ұсыныстарды әзiрлеу мақсатында дайын өнiмдi өндiру үшiн отандық кәсiпорындардың құрамдауыштар (жинақтауыштар, құрамдауыштар, шала өнiмдер) түрлерiн пайдалану тұрғысынан зерттеу жүргiзу;
Қазақстанның шикiзат тауарлардың ауқымды ассортиментiн өндiрушi ретiндегi халықаралық беделiн нығайту мақсатында отандық тауарларды өткiзудiң әлеуеттi нарықтарында - шет елде таныстыру iс-шараларын өткiзу;
отандық тауарларды сыртқы сауданы жүзеге асыру кезiнде туындайтын сыртқы сауда дауларын реттеу арқылы сыртқы нарықтарға жылжытуға жәрдемдесу;
"Қазақстанның дайын отандық өнiмiн үздiк экспорттаушы" конкурсын өткiзудi ұйымдастыру;
республиканың өңiрлерiнде отандық iскер ортада және сыртқы нарықтарға, оның iшiнде шетелдiк экспорттаушыларды тарта отырып, отандық дайын өнiмдi экспорттық жылжыту мәселелерi бойынша өндiрушiлер арасында ақпараттық-түсiндiру iс-шараларын өткiзу.
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi
Қазақстанның бәсекеге қабiлеттi экономикасын құру әлемдiк экономикаға тығыз ықпалдасуға байланысты. Осыған байланысты, бүкiл әлемдiк сауданың 95 % келетiн Дүниежүзiлiк сауда ұйымына республиканың кiруi өзектi болып тұр.
ДСҰ-ға кiру импорттық тауарлар мен қызметтер үшiн Қазақстанның нарығын ашуға ғана әкеп соқпайды, сондай-ақ республика экономикасындағы реформаларды одан әрi тереңдетудi талап етедi.
Келiссөздер барысында: тауарлар мен қызметтерге баға белгiлеу процесiндегi мемлекеттiң рөлiн азайту, сауда-экономикалық саясаттың транспаренттiлiгiн және кедендiк рәсiмдердiң ашықтығын қамтамасыз ету, зияткерлiк меншiктi қорғау, лицензиялар мен ветеринарлық сертификаттар беру жөнiндегi мәселелердiң кең ауқымы бойынша республиканың мiндеттемелерi қабылданады.
ДСҰ-ға кiру экономиканың қаржы, телекоммуникация, энергетика және көлiк секторларын одан әрi ырықтандыруды көздейдi. Осы секторлардағы бәсекелестiктi дамыту халықты және шаруашылық субъектiлерiн қоса алғанда, тұтынушылар үшiн қызметтердiң сапасын жақсартуға және құнын төмендетуге әкелуге тиiс, бұл сайып келгенде қазақстандық тауарлар мен қызметтердiң бәсекеге қабiлеттiлiгiне ықпалын тигiзедi.
Сыртқы сауда режимiн ДСҰ-дың нормаларына сәйкес келтiру рәсiмдердiң ашықтығын күшейтуге және сыбайластыққа мүмкiндiктердi қысқартуға тиiс. Лицензияланатын тауарлар мен қызметтер сапасын қысқартумен қатар лицензиялық және кедендiк рәсiмдердi оңайлату тұтастай экономиканың болжамдылығын қамтамасыз етедi және Қазақстандағы кәсiпкерлiктi дамытуға оң әсерiн тигiзедi.
Ауыл шаруашылығы өндiрушiлерiне берiлетiн субсидиялардың нақты көлемi туралы мәселе Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi жөнiндегi келiссөздердегi неғұрлым маңызды болып табылады, өйткенi Қазақстан халқының 40 %-дан астамы ауылдық жерлерде тұрады.
Халықаралық сауда мен құқық салаларында жоғары бiлiктi қазақстандық кадрларды даярлау қажеттiгi маңызды мiндет болып табылады.
Кәсiпкерлiктi дамыту
2007-2009 жылдары шағын және орта бизнестi дамытудың басты мақсаты кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдауды қамтамасыз ету негiзiнде кәсiпкерлiктiң өнiмiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру болып табылады.
Қойылған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
бизнес пен мемлекеттiң әрiптестiгiн нығайту;
шағын және орта кәсiпкерлiктi жедел дамыту үшiн жағдай жасау;
жеке кәсiпкерлiк пен мемлекеттiң тиiмдi өзара iс-қимылы;
жеке кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдауды қалыптастыруға жаңа ұстанымдар әзiрлеу.
Кәсiпкерлiкке қысымды қысқарту және әкiмшiлiк тосқауылдарды жою үшiн ұйымдық, құрылымдық және кешендi ұстаным қажет, ол мынаны көздейдi:
орталық мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдар жанынан құрылатын кәсiпкерлiк мәселелерi жөнiнде сараптамалық кеңестер құру;
кредиттер беру рәсiмдерiн оңайлату, кредит беру мерзiмдерiн және пайыздық ставкаларды төмендету мәселелерiне қатысты өндiрiстiк, және инновациялық бейiндегi шағын және орта кәсiпорындарды одан әрi ынталандыруға бағытталған шағын кәсiпкерлiктi қаржылық қолдау шараларын әзiрлеу;
кәсiпкерлiк пен мемлекеттiк органдар арасындағы өзара iс-қимыл тетiгiн оңайлату, мемлекеттiк әкiмшiлендiру тетiктерiнiң тиiмдiлiгiн, ақпараттық ашықтығын қамтамасыз ету;
лицензиялау жүйесiн жетiлдiру шеңберiнде Қазақстанның бiрыңғай лицензиялық палатасын құрудың орындылығын қарау;
барлық өңiрлерде кәсiпкерлiк пен инновациялық қызметтi қолдау инфрақұрылымының объектiлерiн құру;
"Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамның өкiлдiк желiсiн кеңейту және өңiрлерде ақпараттық-талдамалық, консалтингiлiк және оқу-әдiстемелiк қызметтердi ұсыну мәселелерi жөнiндегi жұмысты күшейту.
Кәсiби Yкiмет
2007-2009 жылдары кәсiби Yкiмет саласындағы басым мiндеттер мыналар болады:
мемлекеттiк қызмет туралы заңнаманың және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес заңнамасының сақтауын бақылау;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға қарсы күрестi нығайту;
облыстарда, Астана және Алматы қалаларында Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгiнiң тәртiптiк кеңестерiнiң тиiмдiлiгiн арттыру, Агенттiктiң аумақтық басқармалары бастықтарының мәртебесiн нығайту;
саны мен құрамы бойынша тиiмдi әрi оңтайлы мемлекеттiк аппарат құру;
мемлекеттiк қызметтер стандарттарын әзiрлеу және енгiзу, мемлекеттiк органдар ұсынатын қызметтердiң сапасын бақылауды жүзеге асыру;
электрондық үкiметтi дамыту;
еңбекақы төлеу жүйесiн жетiлдiру, мемлекеттiк қызметшiлердiң жалақысын арттыру және оларды әлеуметтiк қорғау жөнiндегi одан кейiнгi шаралар;
мемлекеттiк органдар мен қоғамның сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды болдырмау мен мемлекеттiк қызметтi жетiлдiрудегi өзара iс-қимылын өрiстету;
мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiн дамыту, мемлекеттiк қызмет кадрларын даярлау орталықтарының ғылыми, кадрлық және материалдық-техникалық базасын нығайту, шетелдегi беделдi оқу орталықтарында мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн арттыру.
Мемлекеттiк басқару академиясының базасында осы заманғы мемлекеттiк менеджерлер даярлау үшiн шетелдiк әрiптестердiң қатысуымен халықаралық стандарттарға жауап беретiн ұлттық басқару мектебi құрылады.

В 2007 году планируется разработать Программу совершенствования тарифной политики в сферах естественных монополий на 2008-2010 годы.
В результате реализации планируемого комплекса мер будут обеспечены предсказуемость и стабильность уровней тарифов субъектов естественных монополий на среднесрочный и долгосрочный периоды и созданы условия для повышения инвестиционной привлекательности отраслей, в которых задействованы субъекты естественных монополий.
В целях развития конкуренции и ограничении монополистической деятельности предусматривается разработка предложений по номенклатуре товаров, на которые необходимо введение регулируемых государством цен.
Развитие системы технического регулирования
Принятие за основу международно признанных стандартов при разработке технических регламентов и стандартов призвано способствовать выходу отечественной продукции на внешние рынки. Это также должно повысить конкурентоспособность казахстанских товаров по отношению к импорту на внутреннем рынке.
В настоящее время, в соответствии с принимаемыми мероприятиями по предстоящему вступлению Республики Казахстан в ВТО, разрабатываются проекты нормативных правовых актов, направленные на приведение национального законодательства в области технического регулирования в соответствие с международной практикой.
В течение 2006 года будут приняты 5 законов и внесены изменения и дополнения в 33 действующих Закона Республики Казахстан по вопросам технического регулирования.
В 2007-2009 годы необходимо продолжить гармонизацию национальных стандартов с международными стандартами и осуществить пересмотр действующего плана по гармонизации стандартов с учетом основных направлений политики государства по повышению конкурентоспособности товаров отечественного производства, а также продолжить внедрение международных стандартов на производстве в Республике Казахстан.
Кроме того, необходимо разработать Программу развития государственной системы технического регулирования на 2007-2009 годы, целями которой является дальнейшее развитие и совершенствование государственной системы технического регулирования, обеспечение безопасности продукции и процессов для жизни и здоровья и окружающей среды, предупреждение действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности продукции, повышение конкурентоспособности продукции, а также устранение технических барьеров в торговле.
В целях ориентирования отечественных производителей на экспортную деятельность необходимо периодически осуществлять информирование производителей о действующих требованиях к продукции в государствах, в которые экспортируется товары казахстанского происхождения.
В целях оптимизации работ в сфере подтверждения соответствия необходимо осуществить работы по гармонизации процедур подтверждения соответствия с международной практикой.
В целях защиты от недостоверных результатов измерений необходимо разработать Программу развития государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан на 2007-2009 годы.
В целях повышения конкурентоспособности казахстанской продукции на внутреннем и внешнем рынках, а также стимулирования перехода казахстанских предприятий на международные стандарты планируется:
разработать меры по стимулированию перехода казахстанских предприятий на международные стандарты, в том числе и для субъектов малого и среднего бизнеса;
обеспечить подготовку экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия систем менеджмента международного уровня;
активизировать работу по пропаганде внедрения международных стандартов путем организации постоянных публикаций и рубрик в печати, выступлений на радио и телевидении по вопросам внедрения и сертификации систем менеджмента в соответствии с международными стандартами ISO 9001, 14001, 22000 и OHSAS 18001, SА 8000;
организовать проведение конкурсов на соискание премии Правительства Республики Казахстан "За достижение в области качества" и конкурса-выставки "Лучшие товары Казахстана";
проводить отраслевые и региональные семинары (конференции) по внедрению систем менеджмента в соответствии с международными стандартами ISO 9001, 14001, 22000 и OHSAS 18001, SA 8000;
осуществлять мониторинг разработки и внедрения систем менеджмента, соответствующих международным стандартам ISO 9001, 14001, 22000 и OHSAS 18001, SА 8000.
Внешнеэкономическая деятельность и вступление в ВТО
Поддержка преимуществ экспортно-импортного сектора
В целях содействия продвижению казахстанских товаров несырьевого сектора на мировые рынки будут осуществлены следующие мероприятия:
изучение позитивного опыта зарубежных стран по стимулированию развития экспорта;
проведение с привлечением соответствующих зарубежных организаций аналитических исследований товарных рынков ряда стран, в частности, Афганистана, Пакистана, Индии, Монголии, Ирана, Ирака, Египта, Южно-Африканской Республики, Саудовской Аравии, Соединенных Штатов Америки, Бразилии, стран Европейского Союза и Центральной Азии, Российской Федерации, Республики Беларусь, Украины, Китайской Народной Республики;
проведение с привлечением соответствующих зарубежных организаций исследований на предмет использования отечественными предприятиями видов компонентов (комплектующих, составных, полуфабрикатов) для производства готовой продукции в целях выработки предложений по созданию собственных производств;
проведение презентационных мероприятий в зарубежных странах - потенциальных рынках сбыта отечественных товаров в целях укрепления международного имиджа Казахстана в качестве производителя широкого ассортимента несырьевых товаров;
содействие продвижению отечественных товаров на внешние рынки посредством урегулирования внешнеторговых споров, возникающих при осуществлении внешней торговли;
организация проведения конкурса "Лучший экспортер готовой отечественной продукции Казахстана";
проведение в регионах республики информационно-разъяснительных мероприятий среди отечественных деловых кругов и производителей по вопросам экспортопродвижения отечественной готовой продукции на внешние рынки, в том числе, с привлечением зарубежных экспертов.
Вступление Казахстана в ВТО
Построение конкурентоспособной экономики Казахстана тесно связано с интеграцией в мировую экономику. В этой связи, становится актуальным вступление республики во Всемирную торговую организацию, на которую приходится 95 % всей мировой торговли.
Вступление в ВТО приведет не только к открытию рынка Казахстана для импортных товаров и услуг, но и потребует дальнейшего углубления реформ в экономике республики.
В ходе переговоров принимаются обязательства республики по самому широкому кругу вопросов: по минимизации роли государства в процессе ценообразования на товары и услуги, обеспечению транспарентности торгово-экономической политики и прозрачности таможенных процедур, защите интеллектуальной собственности, выдаче лицензий и ветеринарных сертификатов.
Вступление в ВТО предполагает также дальнейшую либерализацию финансового, телекоммуникационного, энергетического и транспортного секторов экономики. Развитие конкуренции в этих секторах должно привести к улучшению качества и снижению стоимости услуг для потребителей, включая население и хозяйствующие субъекты, что в конечном итоге благоприятно скажется на конкурентоспособности казахстанских товаров и услуг.
Приведение внешнеторгового режима в соответствие с нормами ВТО должно усилить прозрачность процедур и сократить возможности для коррупции. Упрощение лицензионных и таможенных процедур, наряду с сокращением количества лицензируемых видов товаров и услуг, обеспечат предсказуемость экономической политики в целом и окажут позитивный эффект на развитие предпринимательства в Казахстане.
Вопрос о конкретных объемах субсидий сельскохозяйственным производителям является наиболее важным в переговорах по вступлению Казахстана в ВТО, так как более 40 % населения Казахстана проживает в сельской местности.
Важной задачей является необходимость подготовки высококвалифицированных казахстанских кадров в областях международной торговли и права.
Развитие предпринимательства
Главной целью развития малого и среднего бизнеса на 2007-2009 годы является повышение конкурентоспособности продукции предпринимательства, в том числе на основе обеспечения государственной поддержки предпринимательства.
Для достижения поставленной цели необходимо решить следующие задачи:
укрепление партнерства бизнеса и государства;
создание условий для ускоренного развития малого и среднего предпринимательства;
эффективное взаимодействие частного предпринимательства и государства;
разработка новых подходов к формированию государственной политики поддержки частного предпринимательства.
Для сокращения давления на предпринимательство и устранение административных барьеров необходим организованный, структурированный и комплексный подход, предусматривающий:
формирование экспертных советов по вопросам предпринимательства, создаваемых при центральных государственных и местных исполнительных органах;
выработку мер, направленных на дальнейшее стимулирование малых и средних предприятий производственного и инновационного профиля, финансовой поддержки малого предпринимательства, касающихся вопросов упрощения процедур выдачи кредитов, сроков кредитования и снижения процентных ставок;
упрощение механизма взаимодействия между предпринимательством и государственными органами, обеспечение эффективности, информационной открытости и прозрачности механизмов государственного администрирования;
рассмотрение целесообразности создания Единой лицензионной палаты Казахстана в рамках совершенствования системы лицензирования;
создание во всех регионах объектов инфраструктуры поддержки предпринимательства и инновационной деятельности;
расширение представительской сети акционерного общества "Фонд развития малого предпринимательства" и усиление работы в регионах по вопросам предоставления информационно-аналитических, консалтинговых и учебно-методических услуг.
Профессиональное Правительство
Приоритетными задачами в 2007-2009 годах в сфере профессионального Правительства будут:
контроль за соблюдением законодательства о государственной службе и антикоррупционного законодательства;
укрепление борьбы с коррупционными правонарушениями;
повышение эффективности дисциплинарных советов Агентства по делам государственной службы в областях, городах Астана и Алматы, укрепление статуса начальников территориальных управлений Агентства;
создание эффективного и оптимального по количеству и составу государственного аппарата;
разработка и внедрение стандартов государственных услуг, осуществление контроля за качеством услуг, предоставляемых государственными органами;
развитие электронного правительства;
совершенствование системы оплаты труда, повышение заработной платы государственных служащих и дальнейшие меры по их социальной защите;
расширение взаимодействия государственных органов и общества в предотвращении коррупционных правонарушений и совершенствовании государственной службы;
развитие системы обучения государственных служащих, укрепление научной, кадровой и материально-технической базы центров подготовки кадров государственной службы, повышение квалификации государственных служащих в престижных учебных центрах за рубежом.
Для подготовки современных государственных менеджеров на базе Академии государственного управления будет создана с участием зарубежных партнеров национальная управленческая школа, отвечающая международным стандартам.

6. Аумақтық даму
Өңiрлiк саясат 2007-2009 жылдары Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейiнгi аумақтық даму стратегиясына сәйкес айқындалады және басымдық өңiрлiк және әлемдiк экономикада бәсекеге қабiлеттi маманданудың, экономикалық әлеуеттiң ұтымды кеңiстiк ұйымының қалыптасуына негiзделген экономиканың теңгерiмдi дамуының қажеттiлiктерiне сәйкес келетiн аумақтық даму болып табылады.
Бiркелкi дамыту тұжырымдамасының орнына поляризациялық дамыту тұжырымдамасы келуге тиiс, мұнда неғұрлым серпiндi дамып келе жатқан қалалар немесе өңiрлiк және жаһандық нарықтарға кiрiктiрiлген әрi елдiң қалған барлық өңiрлерi, ал перспективада бүкiл Орталық Азия өңiрi үшiн "локомотивтер" рөлiн атқаратын өңiрлер "өcу полюстерiне" айналуы мүмкiн.
Алдағы жылдары өңiрлiк саясаттың мақсаты экономикалық перспективалы аудандарда және өмiр сүруге қолайлы табиғи-климаттық аймақтарда экономикалық және еңбек ресурстарының шоғырлануы, өңiрлiк және әлемдiк экономикада ел мен оның өңiрлерiнiң бәсекеге қабiлеттi мамандануының қалыптасуы болады.
Осы мақсаттарда мынадай мiндеттердi шешу қажет:
дамыған өңiрлiк орталықтарда экономикалық қызметтi жандандыруға бағытталған аумақтық дамудың жаңа саясатын әзiрлеу;
өңiрлердiң бәсекеге қабiлеттi мамандануын қалыптастыру;
проблемалы аумақтарды дамыту.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу және мiндеттердi шешу үшiн кластерлердi қалыптастырумен өзара байланыста, өңiрлердiң бәсекеге қабiлеттi мамандануын және аумақтардың инфрақұрылымын дамыту, өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорацияларды құру, сондай-ақ ауылдық және проблемалық аумақтарды, шағын қалаларды одан әрi дамыту көзделедi.
Өңiрлердiң бәсекеге қабiлеттi мамандануын дамыту
Дамыған өңiрлiк орталықтарда экономикалық қызметтi жандандыруға бағытталған жаңа өңiрлiк даму саясатын әзiрлеу, өңiрлердiң бәсекеге қабiлеттi мамандануын қалыптастыру үшiн 2007 жылы:
мемлекеттiк органдар, жеке меншiк кәсiпорындар, бизнес-қауымдастықтар, ғылыми зерттеу институттары мен басқа да мүдделi құрылымдар өкiлдерiнiң қатысуымен өңiрлердiң әкiмдiктерi жанынан консультативтiк-кеңесшi органдар ретiнде Бәсекеге қабiлеттiлiк жөнiндегi кеңестер құру;
өңiрлердi дамытудың бәсекелi стратегияларын қабылдау көзделiп отыр.
Кластерлердi қалыптастырумен өзара байланыста аумақтардың инфрақұрылымын дамыту
Аумақтық дамуды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету экономикалық өсу үшiн жағдай, халықтың тұрмыс-тiршiлiгiнiң қолайлы ортасын жасауға және өндiрiстiк, энергетикалық, тыныс-тiршiлiк, көлiк, телекоммуникация, су шаруашылығы, әлеуметтiк және рекреациялық инфрақұрылымды қамтамасыз етуге бағытталады.
Мемлекеттiк реттеудiң тұтас объектiсi ретiнде қаралатын оның әр түрлi магистралдық және тораптық элементтерiнiң тұжырымдамалық және технологиялық жағынан өзара байланысты жүйе ретiнде Ұлттық көлiк инфрақұрылымын қалыптастырудың және перспективалық дамытудың жаңа идеологиясы көзделедi.
Қазiргi бар және қалыптастырылатын коммуникациялық дәлiздер мен тораптар:
Солтүстiк Қазақстан, Орталық (тiректiк) және Оңтүстiк Қазақстан сауда-экономикалық дәлiздерiнiң (ел дамуының стратегиялық осьтерi шеңберiнде қалыптастырылатын) негiзгi инфрақұрылымдық құрамдас бөлiгiн құрауы;
елдiң өңiрлiк және жаһандық нарықтарға (транзит әлеуетiн iске асыруды қоса алғанда) ықпалдасуы сол сияқты, тиiмдi дамушы экономикалық белсендiлiктiң аймақтарын қалыптастыру базасы ретiнде сауда-логистикалық жүйелердiң (тораптардың), перспективалы жаңа кластерлердiң ел кеңiстiгiнде орналасу процесiне де ықпал етуi тиiс.
Өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорацияларды құру
Өңiрлiк бизнестiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру, инвестицияларды тарту үшiн, ұйымдық және экономикалық жағдайларды қамтамасыз ету, сондай-ақ рентабельдi емес кәсiпорындар базасында жаңа өндiрiстердi құру және мемлекеттiк меншiк объектiлерiн тиiмдi пайдалану мақсатында бизнестi ұйымдастырудың айқын шарттарында шағын және орта бизнестi кәсiпкерлiктi дамыту үшiн және бизнестi ұйымдастырудың айқын жағдайында тапсырысшы әрi "локомотив" рөлiнде бола алатын iрi әртараптандырылған қаржылық тұрақты кәсiпорындармен өзара тиiмдi ынтымақтастығы үшiн алғышарттар жасау жөнiндегi шаралар көзделетiн болады.
Неғұрлым дамыған өңiрлiк орталықтарда өзара байланысты бiрнеше өңiрлерде кәсiпкерлiк факторын жандандыруға бағдарланған Әлеуметтiк кәсiпкерлiк корпорацияларды құру ресурстарды жұмылдыру тетiктерiнiң бiрi болады.
Олар өзiнде қоғамдық мүдделер мен пайдалы қызметтi бiрiктiретiн iрi өңiрлiк холдингтер ретiнде көрiнетiн болады.
Өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорацияларды құру тұжырымдамасына сәйкес осы корпорациялардың қызметiнiң басты бағыты активтердi басқару, жаңа жобаларға бастамашылық жасау және өңiрдi дамыту мүддесiнде қосымша инвестициялар тарту, өңiрде шағын және орта кәсiпорындардың тауарлары мен қызметтерiне ұзақ мерзiмдi негiзде пайдалы сұранысты жасау болып табылады.
Осындай корпорациялардың дамуы өзiнiң ғана емес, аралас өңiрлердiң де экономикалық белсендiлiгiн өзiнде шоғырландыратын және бәсекеге қабiлеттi өңiрлiк кластерлердiң қалыптасуының катализаторлар болуға қабiлеттi iрi өңiрлiк орталықтарды құруға ықпал етедi.
Ауылдық және проблемалы аумақтарды дамыту

6. Территориальное развитие
Региональная политика в 2007-2009 годах будет определяться в соответствии со Стратегией территориального развития Республики Казахстан до 2015 года и приоритетом станет территориальное развитие, соответствующее потребностям сбалансированного развития экономики, основанное на формировании конкурентоспособной специализации в региональной и мировой экономике, рациональной пространственной организации экономического потенциала.
На смену концепции равномерного развития будет принята концепция поляризованного развития, где "полюсами роста" должны стать наиболее динамично развивающиеся города или регионы, интегрированные в региональные и глобальные рынки и выступающие в роли "локомотивов" для всех остальных регионов страны, а в перспективе - для всего центральноазиатского региона.
Целью региональной политики в предстоящие годы будет концентрация экономических и трудовых ресурсов в экономически перспективных районах и благоприятных для жизнедеятельности природно-климатических зонах, формирование конкурентоспособной специализации страны и ее регионов в региональной и мировой экономике.
В этих целях предстоит решить следующие задачи:
выработка новой политики территориального развития, направленной на активизацию экономической деятельности в развитых региональных центрах;
формирование конкурентоспособных специализаций регионов;
развитие проблемных территорий.
Для достижения поставленной цели и решения задач предполагается развитие конкурентоспособной специализации регионов и инфраструктуры территорий во взаимоувязке со становлением кластеров, создание региональных социально-предпринимательских корпораций, а также дальнейшее развитие сельских и проблемных территорий, малых городов.
Развитие конкурентоспособной специализации регионов
Для выработки новой политики территориального развития, направленной на активизацию экономической деятельности в развитых региональных центрах, формирования конкурентоспособной специализации регионов, в 2007 году предусматривается:
создать Советы по конкурентоспособности в качестве консультативно-совещательных органов при акиматах регионов с участием представителей государственных органов, частных предприятий, бизнес-ассоциаций, научно-исследовательских институтов и других заинтересованных структур;
принять конкурентные стратегии развития регионов.
Развитие инфраструктуры территорий во взаимоувязке
со становлением кластеров
Инфраструктурное обеспечение территориального развития будет направлено на создание условий для роста экономической активности, благоприятной среды жизнедеятельности населения и обеспечение скоординированного развития производственной, энергетической, жизнеобеспечивающей, транспортной, телекоммуникационной, водно-хозяйственной, социальной и рекреационной инфраструктур.
Предусматривается новая идеология формирования и перспективного развития Национальной транспортной инфраструктуры как концептуально и технологически взаимоувязанной системы различных ее магистральных и узловых элементов, рассматриваемой в качестве целостного объекта государственного регулирования.
Коммуникационные коридоры и узлы должны:
образовать ключевую, инфраструктурную составляющую Северо-Казахстанского, Центрального (опорного) и Южно-Казахстанского торгово-экономических коридоров, формируемых в рамках стратегических осей развития страны;
способствовать как интеграции страны в региональные и глобальные рынки (включая реализацию транзитного потенциала), так и процессу развертывания в пространстве страны торгово-логистических центров в качестве базы формирования эффективно развивающихся зон экономической активности.
Создание региональных
социально-предпринимательских корпораций
В целях повышения конкурентоспособности регионального бизнеса, обеспечения организационных и экономических условий для привлечения инвестиций, а также создания новых производств на базе нерентабельных предприятий и эффективного использования объектов государственной собственности будут предусмотрены меры по созданию предпосылок для взаимовыгодного сотрудничества малого и среднего бизнеса с крупными диверсифицированными и финансово стабильными предприятиями, которые могут выступать в роли заказчика и "локомотива" для развития предпринимательства при ясных условиях организации бизнеса.
Одним из механизмов мобилизации ресурсов станет формирование в наиболее развитых региональных центрах Социально-предпринимательских корпораций, ориентированных на активизацию предпринимательского фактора в нескольких взаимосвязанных регионах.
Они будут представлять собой крупные региональные холдинги, сочетающие в себе общественные интересы и прибыльную деятельность.
В соответствии с Концепцией создания региональных социально-предпринимательских корпораций главным направлением деятельности этих корпораций будет управление активами, инициирование новых проектов и привлечение дополнительных инвестиций в интересах развития региона, создание в регионе на долгосрочной основе прибыльного спроса на товары и услуги малых и средних предприятий.
Развитие таких корпораций будет способствовать созданию крупных региональных центров, концентрирующих в себе экономическую активность не только своего, но и смежных регионов и способных выступить катализаторами формирования конкурентоспособных региональных кластеров.
Развитие сельских и проблемных территорий

Ауылдық аумақтарды тиiмдi дамытуды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жалғастырылады.
Орта мерзiмдi кезеңде шекара маңындағы елдi мекендердiң экономикалық әлеуетiмен қамтамасыз ететiн инфрақұрылымын сақтау және дамыту, шекара маңындағы аудандардың iрi мекендерiнiң әкiмшiлiк маңыздылығын арттыру жөнiндегi шаралар iске асырылады.
"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жоспарланып отыр, оның шеңберiнде облыстардың әкiмдiктерi ауылдық елдi мекендерге олардың "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келуi мәнiне түгендеу жүргiзетiн болады.
Проблемалы аумақтарды дамыту үшiн Бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонының проблемаларын кешендi шешу жөнiндегi  2005-2007 жылдарға арналған және  2006-2008 жылдарға арналған Семей қаласын дамыту бағдарламаларын одан әрi iске асыру көзделедi.
Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу жөнiндегi 2007-2009 жылдарға арналған жаңа бағдарлама iске асырылады.
Астана қаласын дамыту
2007-2009 жылдары Астана қаласын дамыту мақсаты Еуразиядағы халықаралық өзара iс-қимылдың iрi орталықтарының бiрi және осы заманғы әлемдiк даму стандарттарына сай келетiн қаланы дамыту болып табылады.
Бұл кезеңде мынадай мiндеттердi шешу көзделедi:
Астананы еуразиялық кеңiстiкте үлгiлi астана ретiнде қалыптастыру;
жақын маңдағы қалаларды тарту арқылы желiлiк "өсу аймағын" қалыптастыру.
Желiлiк "өcу аймағын" қалыптастыру үшiн келiсiлген мынадай iс-қимылдар кешенiн iске асыру көзделiп отыр:
Темiртау, Қарағанды агломерациясын және Щучьe-Бурабай курорттық аймағын тарта отырып, жартылай функционалды аймақ құру;
орта азиялық өңiрде, кейiннен әлемдiк нарықта сауда дистрибуциясы;
көлiк-логистикалық және логистикалық-процессингтiк қызмет көрсету;
технологиялық трансферт және инновациялық даму;
туристiк-рекреациялық мамандану: Щучье-Бурабай курорттық аймағы мен Қорғалжын қорығының рекреациялық ресурстарын iрi шоғырландыру базасында;
құрылыс материалдары, жиһаз, тамақ өнеркәсiбi және басқа бәсекеге қабiлеттi салалардың өндiрiсiне мамандандырылған индустриялық аймақ құру;
Еуропа - Азия сапалы тасымалдарын қамтамасыз ету үшiн авиациялық "хаб" және авиациялық тасымалдарға сапалы қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге арналған сервистiк орталық құру.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу және мiндеттердi шешу үшiн Астана қаласының 2030 жылға дейiнгi орнықты даму стратегиялық жоспарын, Астана қаласын әлеуметтiк-экономикалық дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру көзделедi.
Қойылған мақсатқа қол жеткiзу нәтижесi Астананы, әлемдiк көлiк жүйесiмен үйлесiмдi ықпалдасқан тауарлық, қаржылық, технологиялық ағындармен, ғылыми және мәдени алмасулармен басқаратын ұлттық коммуникациялық орталық ретiнде шығару, сондай-ақ қалада оған неғұрлым құнды капитал түрiн - адами капиталдың құйылуын ынталандыратын постиндустриалды "орта аймағын" қалыптастыру болып табылады.
Алматы қаласын дамыту

Для обеспечения эффективного развития сельских территорий продолжится реализация Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы.
В среднесрочном периоде будут реализованы меры по сохранению и развитию экономического потенциала и обеспечивающей инфраструктуры приграничных населенных пунктов, повышению административной значимости крупных поселений приграничных районов.
Планируется внесение дополнения и изменения в Закон Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан", в рамках которого акиматами областей будет проведена инвентаризация сельских населенных пунктов на предмет их соответствия Закону Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
Для развития проблемных территорий предусматривается дальнейшая реализация Программы по комплексному решению проблем бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона на 2005-2007 годы, развития города Семипалатинска на 2006-2008 годы.
Будет реализована новая Программа по комплексному решению проблем Приаралья на 2007-2009 годы.
Развитие города Астаны
В 2007-2009 годах с целью развития города Астаны является обеспечение развития его как города, соответствующего современным мировым стандартам, одного из крупных центров международного взаимодействия в Евразии.
В этот период предстоит решить следующие задачи:
становление Астаны как образцовой столицы на евразийском пространстве;
формирование сетевой "зоны роста" с вовлечением близлежащих городов.
Для формирования сетевой "зоны роста" намечается реализация комплекса согласованных действий по:
формированию полифункциональной зоны с вовлечением в нее городов Темиртау, Карагандинской агломерации и Щучинско-Боровской курортной зоны;
торговой дистрибуции в центральноазиатском регионе, а в последствии, и на мировом рынке;
транспортно-логистических и логистическо-процессинговых услуг;
технологического трансферта и инновационного развития;
туристско-рекреационной специализации: на базе крупных концентраций рекреационных ресурсов Щучинско-Боровской курортной зоны и Коргалжинского заповедника;
созданию индустриальной зоны, специализированной на производстве строительных материалов, мебельной, пищевой промышленности и в других конкурентоспособных отраслях;
созданию авиационного "хаба" для обеспечения качественных перевозок Европа-Азия и сервисного центра для обеспечения качественного обслуживания авиационных перевозок.
Для достижения поставленной цели и решения задач предусматривается реализация Стратегического плана устойчивого развития города Астаны до 2030 года, Государственной программы социально-экономического развития города Астаны на 2006-2010 годы.
Результатом достижения поставленной цели будет позиционирование Астаны как национального коммуникационного центра, управляющего товарными, финансовыми, технологическими потоками, научными и культурными обменами, органично интегрированного с мировой транспортной системой, а также формирование в городе постиндустриальной "средовой зоны", стимулирующей приток в нее наиболее ценного вида капитала - человеческого.
Развитие города Алматы

2007-2009 жылдары Алматы қаласын одан әрi дамыту мақсаты Алматы қаласын өңiрлiк iрi қаржы және iскерлiк белсендiлiк орталығы ретiнде одан әрi дамыту болып табылады.
Бұл кезеңде мынадай мiндеттердi шешу қажет:
өңiрлiк қаржы орталығы жұмыс iстеуiнiң нормативтiк құқықтық базасын жасау;
ел экономикасына жаңа инвестициялар, озық қаржы бiлiмдерi мен техника импортын тарту үшiн жағдайлар қалыптастыру;
Алматы қаласының экономикасын әртараптандыруға және жаңа бәсекелi артықшылықтарын құру жөнiндегi iс-шараларды қабылдау.
Экономиканы әртараптандыру және Алматы қаласының бәсекелі жаңа басымдықтарын құру Қазақстан Республикасының Үкіметі мыналарға бағытталған:
Алматы қаласында білім беру қызметтері тәрізді инновациялық әзірлемелердің нарығында халықаралық деңгейдегі сапалы қызметтер көрсететін ірі университеттер, ҒЗИ базасында өңірлік білім беру-инновациялық кешенін қалыптастыру;
Алматы қаласында көлік-логистикалық және логистикалық-процессингілік қызметтерді дамыту; инновациялық дамыту; қазақстандық және орталық азиялық нарықтарға бағдарланған жетекші шетелдік компаниялардың (филиалдардың, БК) процессингілік орталықтарын өрістету;
Алматы өңірінің негізінде туристік-рекреациялық мамандануды дамыту шараларын дәйекті іске асыру жүзеге асырылатын болады.
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін және міндеттерді шешу үшін Алматы қаласын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын одан әрі іске асыру көзделеді.
Алматы қаласын өңірлік қаржы және іскерлік белсенділік орталығы ретінде қалыптасуы арқылы 2009 жылы Алматы қаласы іскерлік белсенділіктің ірі халықаралық орталығы, халықаралық қаржы, сақтандыру және басқа да жетекші компаниялар үшін тартылыс орталығы ретінде одан әрі дамиды; мультипликативтік әсер өңірлік қаржы орталығының дамуынан елдің одан әрі экономикалық дамуына жәрдемдеседі.
7. 2007-2009 жылдардағы әлеуметтік саясат және адами капиталды дамыту
Параграф 1. Демография және 2007-2009 жылдарға арналған әлеуметтік даму     Демографиялық және көші-қон саясаты
2007-2009 жылдарда демография және көші-қон саласындағы негізгі мақсаттар елдің геосаяси мүдделерін, әлеуметтік-экономикалық ахуалды, Қазақстанның жедел экономикалық дамуы үшін өңірлердің даму перспективаларын ескере отырып, көші-қон процестерін реттеу болып табылады.
Жоғарыда көрсетілген мақсаттарды іске асыру үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
Көші-қон саясатының осы заманғы тұжырымдамасын және Қазақстандағы көші-қон саясатының 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламасын қабылдау;
ұлттық мүдделерді қорғау және біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тартумен үйлесімді көші-қон режимін ырықтандыру;
оралмандарды көшi-қон квотасына енгiзудiң объективтi өлшемдерiн әзiрлеу;
оралмандарды бейiмдеудiң және бiрiктiрудiң арнайы орталықтарын құру;
уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың оралмандарды жұмысқа орналасуға белсендi жәрдемдесуi;
өздерiнiң кәсiптiк деңгейi бойынша экономиканың жетекшi салаларының қажеттiлiктерiне жауап беретiн бiлiктiлiгi жоғары шетелдiк жұмыс күшiн тарту;
еңбек нарығындағы ахуалды, аумақтық ерекшелiктердi ескере отырып және бiлiктiлiгi жоғары жұмыс күшiн тарту мүддесiнде еңбек көшi-қонын реттеудi жетiлдiру.
2006 жылы Қазақстан Республикасының Үкiметi басқа елдердiң тәжiрибесiн ескере отырып, республика аумағында еңбек қызметiн жүзеге асыратын заңсыз еңбек мигранттарын iшкi iстер органдарында және басқа да органдарда тiркеу арқылы оларды заңдастыру жөнiнде бiр жолғы акция жүргiзу тетiгiн әзiрлейтiн болады.
Кедейлiк пен жұмыссыздықты азайту
2007-2009 жылдары Кедейлiк пен жұмыссыздықты азайту үшiн тиiмдi жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге, жұмыссыздық деңгейiн төмендетуге, жұмыс күшiнiң сапасын арттыруға бағытталған белсендi саясат жүргiзiледi.
Алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
әлеуметтiк көмек көрсетудiң атаулы сипатын күшейту;
аз қамтылған халықтың еңбекке қабiлеттi бөлiгiнiң кедейшiлiгiн белсендi еңсерудiң нақты тетiктерiн пайдалану.
Лайықты еңбек мүмкiндiктерiн кеңейту, икемдi еңбек нарығын арттыру мақсатында:
өңiрлiк орталықтарда өндiрiстi оңтайлы орналастыру, салалардың кластерлiк дамуы, экономиканың шикiзаттық емес секторын дамыту негiзiнде жұмыс орындарын құруды;
кәсiби оқыту, жұмыс берушiлердiң персоналды iшкi өндiрiстiк оқытуды, кадрларды кәсiби даярлау мен қайта даярлауды ұйымдастыруда қатысуын ынталандыру арқылы жұмыс күшiнiң кәсiби-бiлiктiлiк деңгейiн арттыруды;
жұмыссыздардың еңбек нарығында бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру бойынша тиiмдi әлеуметтiк қолдау көрсетудi көздейтiн жүйелi шаралар қабылданатын болады.
Жастардың кәсiби бiлiм алуына, жеке кәсiп ашуына, жастарды шағын және орта бизнес саласына тартуға арналған кредит беру және гранттар бөлу бағдарламасын iске асыру арқылы оларды жұмыспен қамтудың белсендi саясатын жүргiзу жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
2007 жылы экономикаға бiлiктi кадрлар даярлау саласында бизнес пен бiлiм беру жүйесiнiң бiрлескен қызметi жөнiнде жұмыс жүргiзiлетiн болады. Осы мақсатта Қазақстанда жұмыс iстейтiн шетелдiк компаниялар мен жеке бизнестiң әлеуетiн пайдалануды көздейтiн кәсiби-техникалық және жоғары бiлiм беру мекемелерiнiң жүйесi арқылы ұлттық кадрларды оқыту және кәсiби жағынан даярлау жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Халықты әлеуметтiк қамсыздандыру
Әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiн жетiлдiру және оның деңгейiн мемлекеттiң қаржы-экономикалық мүмкiндiктерiне қарай арттыру мақсатында 2007-2009 жылдары мынадай мiндеттердi шешу көзделедi:
мемлекет, жұмыс берушi және қызметкер арасындағы жауапкершiлiктi бөлуге негiзделген әлеуметтiк қамсыздандырудың көп деңгейлi жүйесiнiң ұзақ мерзiмдi қаржылық тұрақтылығы мен сенiмдiлiгін қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды әзiрлеу;
мiндеттi сақтандыруға жататын әлеуметтiк тәуекелдердiң тiзбесiн кеңейту.
Базалық деңгейде мемлекеттiң қаржы-экономикалық мүмкiндiктерiне барабар базалық әлеуметтiк төлемдердi арттыру саясаты жалғасатын болады.
Мiндеттi деңгейде халықты мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiмен және жинақтаушы зейнетақы жүйесiмен қамтуды кеңейту; сақтандыру (оның iшiнде зейнетақы) жинақтары мен инвестициялық кiрiстiң өсуi үшiн жағдай жасау керек. Зейнетақы активтерiн басқару тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар әзiрленетiн болады.
Әлеуметтiк қамсыздандырудың ерiктi деңгейiнде зейнетақы және сақтандыру жинақтарының ерiктi нысандарын ынталандыру жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Мүгедектердiң өмiр сүру сапасын жақсарту, оларды әлеуметтiк қолдауды күшейту және олардың қоғамға пәрмендi кiрiгуi үшiн жағдай жасау жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
2007 жылдан бастап зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу "сайын" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
Әлеуметтiк қызмет көрсету саласын, әлеуметтiк қызмет көлемiн кеңейту және олардың сапасын арттыру мақсатында кепiлдендiрiлген және әлеуметтiк қызмет тiзбесiн және оларды көрсету тәртiбiн көздейтiн "Әлеуметтiк қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеу көзделiп отыр.
Параграф 2. 2007-2009 жылдарға арналған бiлiм беру және кадрлар даярлау   Мектепке дейiнгi және орта бiлiм берудi дамыту
2007-2009 жылдары мектепке дейiнгi және орта бiлiм берудi дамытуда мынадай мiндеттердi шешу қажет:
барлық балалардың мектепке дейiнгi бiлiм алуға бiрдей қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету;
мектепке дейiнгi ұйымдар желiсiн дамыту және жалпы орта бiлiм берудi ұйымдастыру;
балалардың жеке бас мәдениетiнiң негiздерiн, мектепте оқытуға қажеттi дағдыларды алуға жағдай жасау;
мемлекеттiк тiлдi үйрену, балаларды зияткерлiк және эмоциялық дамыту;
орта бiлiм беру жұмыс iстеуiнiң нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру;
жалпы бiлiм беретiн мектептегi материалдық-техникалық базаны физика, химия, биология, мультимедиялық кабинеттерiмен жарақтандыру арқылы жаңарту;
балалардың табиғи және психикалық денсаулығын сақтау және нығайту;
оқытушы кадрларды ықпалдасу мен бейiндi оқытуды ескере отырып қайта даярлау;
жалпы орта бiлiм беру жүйесiн одан әрi ақпараттандыру, бағдарламалық-әдiстемелiк құралдарды, бiлiм беру стандарттарын және бiлiм беру технологиясының жаңа буынын әзiрлеу есебiнен бiлiм берудiң мазмұнын сапалы жаңалау;
әлеуметтiк-экономикалық дамудың жергiлiктi деңгейлерiн ескеретiн бiлiм берудiң өңiрлiк даму бағдарламаларын iске асыру;
12 жылдық жалпы орта бiлiмге көшуге байланысты жалпы бiлiм беретiн мектептердiң жоғары баспалдағына оқуға бейiмдеу.
Қойылған мiндеттердi шешу үшiн мынадай шаралар қабылданады:
мектепке дейiнгi ұйымдарын және жалпы орта бiлiм беру ұйымдарын салуды жүзеге асыру;
мектепке дейiнгi мемлекеттiк ұйымдарда аз қамтылған отбасылардың балаларын тәрбиелеу және оқыту;
мектепке дейiнгi ұйымдардың балаларды қамту деңгейiн ұлғайту;
жалпы орта бiлiм беру жүйесiне сараланған ұстанымдарды айқындау және бастауыш пен кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында оқуды жалғастыру үшiн жағдайлар жасау;
оқу процесiн ұйымдастырудың қашықтықтан және инновациялық оқыту нысандарын енгiзу;
отандық, оның iшiнде электрондық оқулықтар әзiрлеу және енгiзу.

В 2007-2009 годы целью дальнейшего развития города Алматы является становление города Алматы в качестве крупного регионального центра финансовой и деловой активности.
В этот период предстоит решить следующие задачи:
создание нормативной правовой базы функционирования регионального финансового центра;
формирование условий для привлечения в экономику страны новых инвестиций, импорта передовых финансовых знаний и техники;
принятие мер по диверсификации экономики и созданию новых конкурентных преимуществ города Алматы.
Для диверсификации экономики и создания новых конкурентных преимуществ города Алматы Правительством Республики Казахстан будет осуществлена последовательная реализация мер, направленных на:
формирование в городе Алматы регионального образовательно-инновационного комплекса на базе крупных университетов, НИИ, предоставляющих качественные услуги международного уровня на рынке образовательных услуг и инновационных разработок;
развитие в городе Алматы транспортно-логистических и логистическо-процессинговых услуг; инновационное развитие; разворачивание процессинговых центров ведущих иностранных компаний (филиалов, совместных предприятий), ориентированных на казахстанский и центральноазиатский рынки;
развитие туристско-рекреационной специализации на базе Алматинского региона.
Для достижения поставленной цели и решения задач предусматривается дальнейшая реализация Государственной программы развития города Алматы на 2003-2010 годы.
Посредством становления в качестве регионального центра финансовой и деловой активности к 2009 году город Алматы получит дальнейшее развитие как крупный международный центр деловой активности, центр притяжения для ведущих международных финансовых, страховых и других компаний; мультипликативный эффект от развития регионального финансового центра окажет содействие дальнейшему экономическому развитию страны.
7. Социальная политика и развитие человеческого
капитала в 2007-2009 годах
$ 1. Демография и социальное развитие на 2007-2009 годы
Демографическая и миграционная политика
В 2007-2009 годах основными целями в сфере демографии и миграции станут регулирование миграционных процессов с учетом геополитических интересов страны, социально-экономической ситуации и перспектив развития регионов для ускоренного экономического развития Казахстана.
Для реализации вышеуказанных целей предстоит решение следующих задач:
принятие современной Концепции миграционной политики и Программы миграционной политики Республики Казахстан на 2008-2010 годы;
либерализация миграционного режима в сочетании с защитой национальных интересов и привлечением высококвалифицированных иностранных специалистов;
разработка объективных критериев включения в квоту иммиграции оралманов;
создание специальных центров адаптации и интеграции оралманов;
активное содействие трудоустройству оралманов уполномоченными государственными органами;
привлечение высококвалифицированной иностранной рабочей силы, которая по своему профессиональному уровню отвечает потребностям ведущих сфер экономики;
совершенствование регулирования трудовой миграции с учетом ситуации на рынке труда, территориальных особенностей и в интересах привлечения высококвалифицированной рабочей силы.
В 2006 году Правительством Республики Казахстан с учетом опыта других стран будет разработан механизм проведения разовой акции по легализации незаконных трудовых мигрантов, осуществляющих трудовую деятельность на территории республики путем их регистрации в органах внутренних дел и других органах.
Снижение бедности и безработицы
В 2007-2009 годах для снижения бедности и безработицы будет проводиться активная политика, направленная на обеспечение продуктивной занятости, снижение уровня безработицы и повышение качества рабочей силы.
Для реализации поставленной цели необходимо решить следующие задачи:
усиление адресного характера оказания социальной помощи;
использование действенных механизмов активного преодоления бедности трудоспособной частью малообеспеченного населения.
С целью расширения возможностей для достойного труда, повышения гибкости рынка труда будут приняты системные меры, предусматривающие:
создание рабочих мест на основе оптимального размещения производства в региональных центрах, кластерного развития отраслей, приоритетного развития несырьевого сектора экономики;
повышение профессионально-квалификационного уровня рабочей силы через профессиональное обучение, стимулирование участия работодателей в организации внутрипроизводственного обучения персонала, профессиональной подготовки и переподготовки кадров;
эффективную социальную поддержку безработных по повышению их конкурентоспособности на рынке труда.
Будут приняты меры по проведению активной политики занятости молодежи через реализацию программ кредитования и выделение грантов на получение ими профессионального образования, создание собственного дела, привлечение молодежи в сферу малого и среднего бизнеса.
В 2007 году будет проведена работа по совместной деятельности бизнеса и образовательной системы в области подготовки квалифицированных кадров для экономики. С этой целью будут приняты меры по обучению и профессиональной подготовке национальных кадров через систему профессионально-технических и высших образовательных заведений, предусматривающей использование потенциала иностранных компаний, работающих на территории Казахстана, частного бизнеса.
Социальное обеспечение населения
С целью совершенствования системы социального обеспечения и повышение его уровня в зависимости от финансово-экономических возможностей государства в 2007-2009 годах предусматривается решение следующих задач:
разработка мер по обеспечению долгосрочной финансовой стабильности и надежности многоуровневой системы социального обеспечения, основанной на распределении ответственности между государством, работодателем и работником;
расширение перечня социальных рисков, подлежащих обязательному страхованию.
На базовом уровне будет продолжена политика роста базовых социальных выплат, адекватных финансово-экономическим возможностям государства.
На обязательном уровне предстоит расширить охват населения системой обязательного социального страхования и накопительной пенсионной системой; создать условия для роста страховых (в том числе, пенсионных) накоплений и инвестиционного дохода. Будут разработаны меры по повышению эффективности управления пенсионными активами.
На добровольном уровне социального обеспечения будут приняты меры по стимулированию добровольных форм пенсионных и страховых накоплений.
Будут приняты меры по улучшению качества жизни инвалидов, усилению их социальной поддержки и созданию условий для их действенной интеграции в общество.
С 2007 года выплата пенсий и пособий будет осуществляться по принципу "месяц в месяц".
В целях расширения сферы социального обслуживания, объема социальных услуг и повышения их качества предстоит разработать проект Закона Республики Казахстан "О социальных услугах", предусматривающий перечень гарантированных социальных услуг и порядок их предоставления.
$ 2. Образование и подготовка кадров на 2007-2009 годы
Развитие дошкольного и среднего образования
В 2007-2009 годах в дошкольном и среднем образовании необходимо решить следующие задачи:
обеспечение равного доступа к дошкольному образованию всех детей;
развитие сети дошкольных организаций и организаций среднего общего образования;
создание условий для приобретения детьми основ личностной культуры, навыков, необходимых для обучения в школе;
изучение государственного языка, интеллектуального и эмоционального развития детей;
совершенствование нормативной правовой базы функционирования среднего образования;
обновление материально-технической базы общеобразовательных школ путем оснащения кабинетами физики, химии, биологии, мультимедийными кабинетами;
создание условий для сохранения и укрепления физического и психического здоровья детей;
переподготовка учительских кадров с учетом интеграции и профилизации обучения;
дальнейшая информатизация системы среднего общего образования, качественное обновление содержания образования за счет разработки программно-методических средств, стандартов образования и образовательных технологий нового поколения;
реализация региональных программ развития образования, учитывающих местные уровни социально-экономического развития;
профилизация обучения на старшей ступени общеобразовательной школы в связи с переходом на 12-летнее среднее общее образование.
Для решения поставленных задач будут предприняты следующие меры:
осуществление строительства дошкольных организаций и организаций среднего общего образования;
воспитание и обучение детей из малообеспеченных семей в государственных дошкольных организациях;
увеличение уровня охвата детей дошкольными организациями;
определение дифференцированных подходов к системе среднего общего образования и создание условий для продолжения обучения в организациях начального и среднего профессионального образования;
внедрение дистанционной и инновационных форм организации учебного процесса;
разработка и внедрение отечественных учебников, в том числе, электронных.

2008 жылға қарай оқушылардың компьютермен қамтамасыз етiлу ара қатынасын 20 оқушыға 1 компьютерге дейiн жеткiзу.
Кәсiптiк орта бiлiмдi мамандар мен жұмысшы кадрларды даярлау жүйесiн дамыту
Ең жаңа технологиялар талаптарына және еңбек нарығының қажеттiлiгiне сәйкес техникалық және кәсiби бiлiм беру саласында оқып жатқандарды тиiмдi кәсiптiк қызметке даярлауды қамтамасыз ету үшiн 2007-2009 жылдары мынадай негiзгi мiндеттердi шешу:
бiлiм берудiң халықаралық стандарттық сыныптамасының өлшемдерiне сәйкес бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру және кадрлар даярлаудың жүйесiн қайта құрылымдау;
халықтың барлық жiгiнiң техникалық және кәсiптiк бiлiмге қол жеткiзуiн қамтамасыз ету;
оқитындардың еңбек нарығындағы бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ететiн кәсiптiк дағды алуы үшiн жағдайлар жасау қажет.
Қойылған мiндеттердi шешу үшiн:
техникалық және кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының желiсiн құрылыс, материалдық-техникалық базаны нығайту арқылы дамыту және кеңейту;
техникалық және кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарын ақпараттандыру;
техникалық және кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын оқытудың кредиттiк жүйесi негiзiнде үйлестiру;
кәсiби даярлықтың сапасын, техникалық және қызмет көрсету еңбегi мамандықтары бойынша бiлiктiлiк берудi және растауды тәуелсiз бағалау жүйесiн енгiзудi қамтамасыз ету;
дамушы экономиканың мұқтаждарына сәйкес кәсiптiк бiлiм беру жүйесiне әкелуге мүмкiндiк беретiн "мемлекет - оқу орны - жұмыс берушiлер" өзара iс-қимылының жаңа үлгiсiн құру қажет.
Жоғары бiлiм берудi дамыту
2007-2009 жылдары мамандарды даярлау сапасын жақсарту үшiн және жоғары кәсiби білiм беру жүйесiн одан әрi дамыту мақсатында:
құқықтық, ғылыми-әдiстемелiк, қаржы-материалдық жағдайларды одан әрi жетiлдiру;
бiлiм беру бағдарламаларын әртараптандыру және икемдi ету;
жоғары оқу орындары желiсiн оңтайландыру және академиялық еркiндiктi кеңейту;
бiлiм берудiң кредиттiк жүйесiн енгiзу;
студенттердiң өндiрiстiк практикадан, тағылымдамадан өтуiн, зертханалық және практикалық сабақтар жүргiзудi, әлеуметтiк әрiптестердi тарта отырып, бiтiрушiлердi жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету;
бiлiм беруге кредит беру жүйесiн жетiлдiру жолымен жоғары бiлiмге қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ету;
жоғары оқу орындарының халықаралық аккредиттеу моделiне көшуiн жүзеге асыру;
ғылым мен бiлiмнiң одан әрi ықпалдасуын жүргiзу және бiлiм беруге жаңа бiлiмдер трансфертiн жүзеге асыру;
техникалық мамандықтарға арналған жаңа магистрлiк және докторлық бағдарламалар енгiзу;
ұлттық жоғары оқу орындарына шетелдiк оқытушылар мен консультанттарды тарту қажет және осы бағыттар бойынша даярлауды ұйымдастыру.
Жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмдi жетiлдiру үшiн:
елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуы үшiн басымдық маңызы бар бiрқатар перспективалы ғылыми бағыттар мен мамандықтарды дамыту;
жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм берудiң бiлiм беру бағдарламаларын жаңарту қажет.
"Болашақ" бағдарламасы шеңберiнде жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беру бағдарламалары бойынша оқыту үшiн Қазақстанның 3 мың азаматы жыл сайын шетелдiк жетекшi жоғары оқу орындарына жiберiледi.
Астана қаласында халықаралық деңгейдегi беделдi университет құрылатын болады.
Параграф 3. Денсаулық сақтау
Денсаулық сақтау саласындағы саясатты iске асырудың мақсаты мемлекет пен адам арасындағы денсаулық сақтау үшiн ынтымақтасқан жауапкершiлiк қағидаттарына, бастапқы медициналық-санитарлық көмектi басымдықпен дамытуға негiзделген медициналық көмек көрсетудiң тиiмдi жүйесiн құру жолымен халық денсаулығының жай-күйiн жақсарту болып табылады.

Соотношение обеспеченности компьютерами учеников будет доведено до 1 к 20 к 2008 году.
Развитие системы подготовки специалистов со средним
профессиональным образованием и рабочих кадров
В 2007-2009 годах в сфере технического и профессионального образования для обеспечения подготовки обучающихся к эффективной профессиональной деятельности в соответствии с требованиями новейших технологий и потребностью рынка труда необходимо решение следующих основных задач:
реструктуризация системы профессионального образования и подготовки кадров в соответствии с критериями международной стандартной классификации образования;
обеспечение доступности технического и профессионального образования для всех слоев населения;
создание условий для приобретения обучающимися профессиональных навыков, обеспечивающих их конкурентоспособность на рынке труда.
Для решения поставленных задач необходимо:
развитие и расширение сети организаций технического и профессионального образования посредством строительства, укрепления материально-технической базы;
информатизация организаций технического и профессионального образования;
гармонизация программ технического и профессионального образования на основе кредитной системы обучения;
обеспечение внедрения системы независимой оценки качества профессиональной подготовленности, присвоения и подтверждения квалификации по специальностям технического и обслуживающего труда;
создание новой модели взаимодействия "государство-учебные заведения-работодатели", позволяющей привести систему профессионального образования в соответствие с практическими нуждами развивающейся экономики.
Развитие высшего образования
В 2007-2009 годах для улучшения качества подготовки специалистов и в целях дальнейшего развития системы высшего профессионального образования необходимо:
дальнейшее совершенствование правовых, научно-методических, финансово-материальных условий;
диверсификация и гибкость образовательных программ;
оптимизация сети вузов и расширение академических свобод;
внедрение кредитной системы обучения;
обеспечение прохождения студентами производственной практики, стажировок, проведения лабораторных и практических занятий, трудоустройства выпускников с привлечением социальных партнеров;
обеспечение доступности высшего образования путем совершенствования системы образовательного кредитования;
осуществление перехода на международную модель аккредитации высших учебных заведений;
проведение дальнейшей интеграции науки и образования и осуществление трансферта новых знаний в образование;
внедрение новых магистерских и докторских программ на технические специальности;
привлечение зарубежных преподавателей и консультантов в национальные вузы.
Для совершенствования послевузовского образования необходимо:
развитие ряда перспективных научных направлений и специальностей, имеющих приоритетное значение для социально-экономического развития страны и организация подготовки по этим направлениям;
обновление образовательных программ послевузовского образования.
Для обучения по программам высшего и послевузовского профессионального образования в ведущие зарубежные вузы в рамках программы "Болашак" ежегодно будут направляться 3 тысячи граждан Казахстана.
Будет создан престижный университет международного уровня в городе Астане.
$ 3. Здравоохранение
Целью реализации политики в области здравоохранения является улучшение состояния здоровья населения путем создания эффективной системы оказания медицинской помощи, основанной на принципах солидарной ответственности за охрану здоровья между государством и человеком, приоритетном развитии первичной медико-санитарной помощи.

Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру халық денсаулығын және денсаулық сақтау жүйесiн одан әрi тұрақтандыруға ықпал етедi.
2008 жылға қарай бастапқы медициналық санитарлық көмек (бұдан әрi - БМСК) ұйымдарының қолданыстағы желiсiн Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 1304  қаулысымен бекiтiлген БМСК желiсiнiң жаңа мемлекеттiк нормативiне кезең-кезеңiмен сәйкес келтiру жүзеге асырылатын болады.
2007-2009 жылдары барлық жеке және заңды тұлғалардың халық денсаулығының жай-күйi және медициналық қызметтердi пайдалану және басқа өлшемдер туралы ақпаратқа деген қажеттiлiктерiне жауап беретiн Денсаулық сақтаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесi құрылатын болады.
2007-2009 жылдары Қазақстан Республикасындағы ауылдық денсаулық сақтауда телемедицинаны дамыту жөнiндегi жобаны iске асыру жалғасады.
Ең алдымен, ана мен бала денсаулығын қорғауға байланысты медициналық-демографиялық ахуалды жақсарту мақсатында мынадай шаралар қабылданады:
ұрпақты болу жасындағы әйелдер мен балаларға ақысыз медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемi шеңберiнде медициналық көмек көрсетудi қамтамасыз ету;
жыл сайын балалар мен ұрпақты болу жасындағы әйелдердi диспансерлеудi, медициналық тексерулердi және сауықтыруды өткiзу;
2006 жылы Астана қаласында әлемдiк стандарттарға жауап беретiн және жоғары бiлiктi кадрлармен қамтамасыз етiлген республикалық Ана мен бала орталығының құрылысын аяқтау;
2005 жылдан басталған ұрпақты болу денсаулығы мен бала денсаулығына әсер ететiн ауруларды емдеу үшiн жүктi әйелдердi, сондай-ақ балалардың жекелеген санаттарын (5 жасқа дейiнгi балаларды - 2005 жылдан, диспансерлiк есепте тұратын балаларды 2006 жылдан бастап) амбулаториялық емдеу үшiн дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету;
2008 жылға қарай бекiтiлген нормативтерге сәйкес балалар мен әйелдердi босандыру емдеу-алдын алу ұйымдарын бүгiнгi күнгi медициналық жабдықтармен жарақтандыру;
отбасын жоспарлау және балалар, жасөспiрiмдер арасындағы маскүнемдiктiң, нашақорлықтың, темекi шегушiлiктiң алдын алуды қоса алғанда, салауатты өмiр салтын қалыптастыру жөнiнде iс-шараларды жүзеге асыру;
ДДҰ ұсыным жасаған, мектеп оқушыларының денсаулығын сақтау мен нығайтуға бағытталған оқыту бағдарламаларын жалпы бiлiм беру мектептерiне енгiзу жөнiндегi жұмыстарды жандандыру.
Жоғарыда аталған шараларды iске асыру ана мен бала денсаулығын қорғау жүйесiн нығайтуға және жетiлдiруге мүмкiндiк бередi, бұл ана мен нәресте өлiмiн төмендетедi, халықтың демографиялық көрсеткiштерiн жақсартады.
Халық өмiрiнiң сапасы мен ұзақтығын одан әрi арттыру мақсатында әлеуметтiк маңызды аурулармен ауыратындардың алдын алу, ерте анықтау, тиiмдi емдеу және оңалту жөнiндегi шаралар жүргiзiлетiн болады. Осы бағытта:
АҚТҚ жұқпалары мен ЖҚТБ аурулары вирустарына қарсы емдеудiң халықаралық стандарттарын енгiзу;
психикасы мен мiнез-құлқы бұзылған ауруларды емдеу мен сауықтырудың кешендi бағдарламаларын әзiрлеу және енгiзу;
диагностикалау мен емдеудiң озық әдiстерiн, әсiресе қатерлi iсiктердi ерте диагностикалау бөлiгiнде пайдалана отырып, нысаналы топтардың алдын алу тексерулерiн жүргiзу;
бронхиалды астмамен, қант диабетiмен, артериалды гипертониямен, жүректiң ишемиялық ауруымен және басқа аурулармен ауыратындарды амбулаторлық деңгейде дәрiлiк заттармен тегiн немесе жеңiлдiкпен қамтамасыз ету жолымен алдын алу мен тиiмдi емдеу жөнiндегi iс-шараларды одан әрi өткiзу;
аудандық және қалалық деңгейлердегi емханаларды мамандықтардың негiзгi бейiнi бойынша дәрiгерлермен қамтамасыз етудi аяқтау көзделiп отыр.

Реализация Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы будет способствовать дальнейшей стабилизации здоровья населения и системы здравоохранения.
К 2008 году будет осуществлено поэтапное приведение действующей сети организаций первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) в соответствие с новым государственным нормативом сети ПМСП, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2005 года N 1304.
В 2007-2009 годах будет создана Единая информационная система здравоохранения, отвечающая потребностям всех физических и юридических лиц в информации о состоянии здоровья населения, потреблении медицинских услуг и других параметрах.
В 2007-2009 годах продолжится реализация проекта по развитию телемедицины в сельском здравоохранении Республики Казахстан.
В целях улучшение медико-демографической ситуации, которая, в первую очередь, связана с охраной здоровья матери и ребенка будут приняты следующие меры:
обеспечение оказания медицинской помощи женщинам репродуктивного возраста и детям в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
проведение ежегодных медицинских осмотров, диспансеризации и оздоровления детей и женщин репродуктивного возраста;
завершение строительства в 2006 году в г. Астане Республиканского центра материнства и детства, отвечающего мировым стандартам, и укомплектование его высококвалифицированными кадрами;
обеспечение лекарственными средствами начатого с 2005 года беременных женщин для лечения заболеваний, влияющих на репродуктивное здоровье и здоровье ребенка, а также отдельных категорий детей при амбулаторном лечении (детей до 5 лет - с 2005 года, детей, состоящих на диспансерном учете - с 2006 года);
полное оснащение к 2008 году детских и родовспомогательных лечебно-профилактических организаций современным медицинским оборудованием в соответствии с утвержденными нормативами;
реализация мероприятий по планированию семьи и формированию здорового образа жизни, включая профилактику алкоголизма, наркомании, табакокурения среди детей и подростков;
активизация работы по внедрению в общеобразовательных школах обучающих программ, рекомендованных ВОЗ, направленных на сохранение и укрепление здоровья школьников.
Реализация вышеуказанных мер позволит укрепить и совершенствовать систему охраны здоровья матери и ребенка, снизить материнскую и младенческую смертность, улучшить демографические показатели населения.
В целях дальнейшего повышения качества и продолжительности жизни населения будут проводиться мероприятия по профилактике, раннему выявлению, эффективному лечению и реабилитации социально-значимых заболеваний. В этом направлении предусматривается:
внедрение международных стандартов противовирусного лечения ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом;
разработка и внедрение комплексных программ лечения и реабилитации больных с психическими и поведенческими расстройствами;
проведение профилактических осмотров целевых групп с использованием передовых методов диагностики и лечения, особенно в части ранней диагностики злокачественных новообразований;
дальнейшее проведение мероприятий по профилактике и эффективному лечению больных с бронхиальной астмой, сахарным диабетом, артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца и другими заболеваниями путем бесплатного или льготного обеспечения их лекарственными средствами на амбулаторном уровне;
завершение укомплектования поликлиник районного и городского уровней врачами по основным профилям специальностей.

2007 жылы отандық фармацевтикалық салаларға халықаралық стандарттарды енгiзу жөнiндегi даярлық жұмыстары аяқталады, оны енгiзу 2007 жылдан бастап жоспарлануда.
Медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласында:
2015 жылға дейiнгi Қазақстан Республикасында медициналық және фармацевтикалық бiлiм берудi дамыту тұжырымдамасын одан әрi iске асыру жөнiндегi iс-шараларды өткiзу, оның iшiнде:
медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласында нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
медициналық бiлiм беру ұйымдарына қабылдауға, студенттерге, оқушыларға және профессор-оқытушылар құрамын оқытуға қойылатын талаптарды арттыру көзделiп отыр.
2007 жылы Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы кодекс әзiрлеу жоспарланып отыр.
Параграф 4. 2007-2009 жылдары мәдениеттi, ақпаратты және спортты дамыту   Мәдениет пен ақпаратты дамыту
2007-2009 жылдары мәдениет және ақпарат саласындағы негiзгi мақсаттар осы заманғы дамыған мәдениет жүйесiн қалыптастыру, бiрыңғай мәдени-ақпараттық кеңiстiктi нығайту, мәдениеттi дамыту және оны нарық жағдайында одан әрi жаңарту үшiн жағдай жасау, сондай-ақ қоғамды және мемлекеттiк құрылымда демократиялық бастаулар мен iшкi саяси тұрақтылықты нығайту болып табылады.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
классикалық және халықтық өнердiң озық дәстүрлерi негiзiнде мәдениеттi дамыту үшiн жағдай қалыптастыру;
шығармашылық қайраткерлердi, дарынды музыканттар мен орындаушыларды қолдау үшiн жағдай жасау;
мемлекеттiк және басқа да тiлдердi дамыту үшiн жағдай жасаудың тұтастай жүйесiн қалыптастыру;
мұрағат iсiн құру және жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жалғастыру азаматтық қоғам институттары мен патриоттық тәрбиелеу жүйесiн дәйектi дамыту.
Орта мерзiмдi перспективада негiзгi басымдықтар мыналар болады:
Мәдениет саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын одан әрi iске асыру;
мұрағат iсiн жетiлдiруге бағытталған Мұрағат iсiн және құжаттама жүйелерiн дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу;
әзiрленiп жатқан "2006-2011 жылдары азаматтық қоғамды дамыту" және "2006-2009 жылдары ақпараттық кеңiстiктiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн дамыту" тұжырымдамаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарын патриоттық тәрбиелеу жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру.
Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының шеңберiнде мемлекеттiк тiлдi дамыту үшiн қолайлы жағдай жасауға баса назар аударылады. Осы мақсаттарда мемлекеттiк тiлдi оқыту әдiстемесiн және оны меңгеру деңгейiн объективтiк түрде бағалау жүйесiн енгiзу көзделiп отыр.
Мемлекеттiк ақпараттық саясатты iске асыру мерзiмдi баспасөз басылымдарында, сондай-ақ теледидар мен радиода мемлекеттiк ақпарат саясатын жүргiзуге арналған мемлекеттiк тапсырысты орналастыру арқылы жалғасады.
Дене шынықтыру мен спортты дамыту
2007-2009 жылдары спорт саласындағы негiзгi мақсат халықтың дене тәрбиесiнiң және қазақстандық спортшылардың халықаралық спорт аренасындағы бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру үшiн спортты дамытудың тиiмдi жүйесiн құру болып табылады.
Қойылған мақсаттарды iске асыруға бағытталған негiзгi мiндеттер мен басымдықтар:
халықтың дене тәрбиесi жүйесiн жетiлдiру;
спорттық резервтi дайындау және әлемдiк деңгейдегi спортшыларды тәрбиелеу;
спорттың халықаралық стандарттарға сәйкес инфрақұрылымын құру және жаңғырту болып табылады.
Халықаралық деңгейдегi спорттық жарыстарды өткiзуге дайындық жөнiндегi iс-шаралар кешенiн қамтитын Дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы әзiрленедi және iске асырылатын болады.
Жоғары деңгейдегi спортшылар yшiн Алматы облысында Олимпиадалық даярлықтың республикалық базасын, Астана қаласында велотректi және Щучье қаласында шаңғы базасын, Алматы қаласында спорттағы дарынды балаларға арналған республикалық мектеп-интернатын салу аяқталады.
Параграф 5. 2007-2009 жылдарға арналған гендерлiк даму
2007-2009 жылдары гендерлiк дамудың негiзгi мақсаттары қоғам өмiрiнiң барлық салаларында ерлер мен әйелдердiң тең құқықтары мен тең мүмкiндiктерiн iске асыру үшiн жағдайлар жасау, барынша орнықты шешiмдердi қабылдаудың негiздерiн әзiрлеу болып табылады.
Алға қойылған мақсаттарды iске асыруға бағытталған негiзгi мiндеттер:

В 2007 году будут завершены подготовительные работы по внедрению международных стандартов в отечественную фармацевтическую отрасль, начало внедрения, которых планируется с 2007 года.
В области медицинского и фармацевтического образования предполагается:
проведение мероприятий по дальнейшей реализации Концепции развития медицинского и фармацевтического образования Республики Казахстан, в том числе:
совершенствование нормативной правовой базы в сфере медицинского и фармацевтического образования;
повышение требований к приему, обучению студентов, учащихся и к профессорско-преподавательскому составу в медицинских организациях образования.
В 2007 году планируется разработка Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения.
$ 4. Развитие культуры, информации и спорта на 2007-2009 годы
Развитие культуры и информации
В 2007-2009 годах основными целями в сфере культуры и информации будут формирование современной развитой системы культуры, укрепление единого культурно-информационного пространства, создание условий для развития культуры и ее дальнейшей модернизации в рыночных условиях, а также укрепление в обществе и государственном устройстве демократических начал и внутриполитической стабильности.
Для достижения поставленных целей необходимо решение следующих задач:
формирование условий для развития культуры на основе лучших традиций классического и народного искусства;
создание условий для поддержки творческих деятелей, талантливых музыкантов и исполнителей;
формирование целостной системы создания условий для развития государственного и других языков;
продолжение работы по созданию и совершенствованию архивного дела;
последовательное развитие институтов гражданского общества и системы патриотического воспитания.
Основными приоритетами в среднесрочной перспективе станут:
дальнейшая реализация Программы развития сферы культуры на 2006-2008 годы;
разработка Программы развития архивного дела и систем документации на 2007-2009 годы, направленной на совершенствование архивного дела;
реализация разрабатываемых Концепций "Развития гражданского общества на 2006-2011 годы" и "Развития конкурентоспособности информационного пространства на 2006-2009 годы", а также Государственной программы по патриотическому воспитанию граждан Республики Казахстан на 2006-2008 годы.
Особое внимание будет уделено созданию благоприятных условий для развития государственного языка в рамках Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы. В этих целях предусматривается внедрение методики обучения государственному языку и системы объективной оценки уровня владения им.
Продолжится реализация государственной информационной политики путем размещения государственного заказа на проведение государственной информационной политики в периодических печатных изданиях, а также на телевидении и радио.
Развитие физической культуры и спорта
В 2007-2009 годах основной целью в области спорта является создание эффективной системы физического воспитания населения и развития спорта для повышения конкурентоспособности казахстанских спортсменов на международной спортивной арене.
Основными задачами и приоритетами, направленными на реализацию поставленных целей, будут:
совершенствование системы физического воспитания населения;
подготовка спортивного резерва и воспитание спортсменов мирового уровня;
создание и модернизация инфраструктуры спорта в соответствии с международными стандартами.
Будет разработана и реализована Государственная программа развития физической культуры и спорта на 2007-2009 годы, включающая комплекс мероприятий по подготовке к проведению спортивных соревнований международного уровня.
Будет завершено строительство Республиканской базы олимпийской подготовки для спортсменов высокого класса в Алматинской области, велотрека в городе Астане и лыжной базы в городе Щучинске, республиканской школы-интерната для одаренных в спорте детей в городе Алматы.
$ 5. Гендерное развитие на 2007-2009 годы
В 2007-2009 годах основными целями гендерного развития будут создание условий для реализации равных прав и равных возможностей мужчин и женщин во всех сферах жизнедеятельности общества, разработка основ принятия более устойчивых решений.
Основными задачами, направленными на реализацию поставленных целей, будут:

Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлiк теңдiк стратегиясын iске асыру бойынша 2006-2008 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын iске асыру;
"Тұрмыстық зорлық туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау;
"Ерлер мен әйелдердiң тең құқықтары мен тең мүмкiндiктерi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеу;
бiлiм беру жүйесiне гендерлiк бiлiмдi енгiзу;
ерлер мен әйелдердiң ұрпақты болу денсаулығын жақсарту;
отбасы жағдайын, некеге тұрған ерлер мен әйелдердiң құқықтары мен мүмкiндiктерiн зерделеу;
гендерлiк мәселелер бойынша халықты ақпараттық ағарту;
гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу шаралары мен тетiктерiн әзiрлеу.
Алға қойған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу үшiн әйелдердiң еңбек нарығындағы бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға, әйелдер арасындағы кәсіпкерлiктi және өзiн-өзi жұмыспен қамтуды одан әрi дамытуға ықпал ететiн iс-шараларды өткiзу жоспарланып отыр. Қаржы ресурстарын алуда әйелдердiң қол жетiмдiлiгiн кеңейту бойынша ұсыныстар әзiрленетiн болады.
Әйелдердiң зорлықтан қорғалуға құқықтарының тұрақты мониторингi жүргiзiлетiн болады.
Дағдарыс орталықтарының, сенiм телефондарының, зорлық құрбандарына арналған паналар мен үйлер желiсiнiң торабын дамыту бойынша ұсыныстар әзiрлеу жоспарланып отыр.
Әлемдiк тәжiрибеге сәйкес гендерлiк статистика жетiлдiрiлетiн болады.
Параграф 6. 2007-2009 жылдарға арналған тұрғын үй саясаты
2007-2009 жылдарға арналған тұрғын үй саясатының негiзгi мақсаттары мен мiндеттерi:
халықтың қалың бұқарасының тұрғын үйге қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ететiн тұрғын үй құрылысын дамыту проблемаларын кешендi шешу;
тұрғын үй салуға жеке инвестицияларды одан әрi тарту;
жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды ынталандыру;
тұрғын үйдiң жалгерлiк секторын дамыту;
тұрғын үй қорын сақтау мен қолданудың және пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру, осы заманғы және тиiмдi тұрғын үй-коммуналдық саланы құру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы iске асырылуда.
Мемлекеттiк бағдарлама:
республикалық бюджет қаражаты есебiнен азаматтардың әлеуметтiк қорғалатын жiгi үшiн коммуналдық тұрғын үй салуды;
республикалық бюджеттен бөлiнген кредит қаражаты есебiнен тұрғын үй салуды;
халықтың тұрғын үйге қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында ипотекалық кредит беру мен тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйелерiн одан әрi жетiлдiрудi;
жеке тұрғын үй құрылысын одан әрi ынталандыру мақсатында тұрғын үй құрылысын салу аудандарының инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту және орналастыру жөнiнде шаралар қабылдауды;
тұрғын үйдiң жалгерлiк секторын дамытуды көздейдi.
Тиiмдi құрылыс материалдары өндiрiсiн және жаңа технологияларды енгiзудi одан әрi дамыту арқылы тұрғын үй құрылысының құнын төмендету жөнiнде шаралар қабылданатын болады. Тұрғын үй құрылысында осы заманғы тиiмдi әрi энергия үнемдейтiн сәулет-құрылыс шешiмдерi пайдаланылатын болады.
Параграф 7. Кiрiс саясаты
Ел азаматтарының әл-ауқатын арттыру саласындағы мақсат орта мерзiмдi перспективада халықтың кiрiсiн одан әрi ұлғайту болып табылады.

реализация Плана мероприятий на 2006-2008 годы по реализации Стратегии гендерного равенства Республики Казахстан на 2006-2016 годы;
принятие Закона Республики Казахстан "О бытовом насилии";
разработка проекта Закона Республики Казахстан "О равных правах и равных возможностях мужчин и женщин";
внедрение гендерных знаний в систему образования;
улучшение репродуктивного здоровья мужчин и женщин;
изучение положения семьи, прав и возможностей мужчин и женщин в браке;
информационное просвещение населения по гендерным вопросам;
разработка мер и механизмов достижения гендерного равенства.
Для достижения поставленных целей и задач планируется проведение мероприятий, способствующих повышению конкурентоспособности женщин на рынке труда, дальнейшему развитию предпринимательства и самозанятости среди женщин. Будут разработаны предложения по расширению доступности женщин в получении финансовых ресурсов.
Будет проводиться постоянный мониторинг прав женщин на защиту от насилия.
Планируется разработать предложения по развитию сети кризисных центров, телефонов доверия, убежищ и приютов для жертв насилия.
В соответствии с мировым опытом будет совершенствоваться гендерная статистика.
$ 6. Жилищная политика на 2007-2009 годы
Основными целями и задачами жилищной политики на 2007-2009 годы станут:
комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающее доступность жилья широким слоям населения;
дальнейшее привлечение частных инвестиций в жилищное строительство;
стимулирование развития индивидуального жилищного строительства;
развитие арендного сектора жилья;
сохранение и повышение эффективности использования и эксплуатации жилищного фонда, создание современной и эффективной жилищно-коммунальной сферы.
Для достижения поставленных целей и задач реализуется Государственная программа развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388.
Государственной программой предусматривается:
строительство коммунального жилья для социально защищаемых слоев населения за счет средств республиканского бюджета;
строительство жилья за счет кредитных средств, выделенных из республиканского бюджета;
дальнейшее совершенствование систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений в целях обеспечения доступности жилья населению;
принятие мер по развитию и обустройству инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов жилищной застройки, в том числе, районов индивидуального жилищного строительства;
развитие арендного сектора жилья.
Будут приняты меры по снижению стоимости строительства жилья путем дальнейшего развития производства эффективных строительных материалов, внедрения новых технологий и расширения ассортимента высококачественных строительных материалов. В жилищном строительстве будут использованы современные эффективные и энергосберегающие архитектурно-строительные решения.
$ 7. Политика доходов
Целью в области повышения благосостояния граждан страны в среднесрочной перспективе станет дальнейшее повышение доходов населения.

Кiрiстердi ұлғайту 2007-2009 жылдары жалақының ең төменгi мөлшерiн арттыру саясатын сақтауға ықпал етедi. Оның деңгейi қызметкерге тұтыну бюджетiнiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз етiп және экономиканың формалды секторында жұмыспен қамтылуын ынталандыра отырып, ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң, ең төменгi зейнетақы мөлшерiнiң өсiмiнен асып түсетiн болады.
Қарапайым бiліксiз еңбекпен айналысатын жұмыскерлер үшiн жалақының ең төменгi мөлшерi белгiленетiн болады.
2007 жылы Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жолдауына сәйкес бюджет саласы қызметкерлерiнiң жалақысы орта есеппен 30 %-ға сараланып ұлғайтылатын болады.
Жалақыны оңтайлы сараландыру және қызметкерлер бiлiктiлiгiнiң өсуiн ынталандыру мақсатында Лауазымдар тiзiлiмi мен бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерiне еңбекақы төлеу коэффициенттерi торы жетiлетiн болады.
Бюджеттiк сала қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi өнiмдi еңбек пен жұмыс сапасы өлшемдерiне негiзделуi тиiс. Шығармашылық пен инновациялық ұстанымдар, әрбiр қызметкердiң ұйым жұмысының тиiмдiлiгiне қосатын үлесi көтермеленетiн болады.
Өнiмдiлiгi жоғары еңбекке деген ынтаны арттыру ең алдымен, еңбектi нормалауды ұйымдастыруын жетiлдiрудi талап етедi. Техникалық (ғылыми) негізделген еңбек нормаларын әзiрлеу және енгiзу, оларды техниканың, технологиялардың, ұйымдарда еңбек өндiрiсiн ұйымдастыруға қол жеткiзiлген деңгейiне сәйкес ауыстыру және қайта қарау жалақы деңгейiнiң еңбек сипаты мен оның нәтижелерiне тiкелей байланыстылығын белгiлеу үшiн қажеттi жағдайлар жасайды.
Параграф 8. 2007-2009 жылдары қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану   Қоршаған ортаны қорғау
Экологиялық саясат Қазақстан Республикасы экологиялық қауiпсiздiгiнiң 2004-2015 жылдарға арналған тұжырымдамасын одан әрi iске асыруға бағытталады.
2007-2009 жылдары қоршаған ортаны қорғау саласындағы мақсаттар халықаралық стандарттарға сәйкес қоршаған ортаның ластану деңгейiн азайту, қоршаған ортаны қорғауды және экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру, қоғамның орнықты дамуына көшу негiздерiн құру болып табылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы негiзгi мiндеттер мыналар болып табылады:
қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесiн оңтайландыру;
шаруашылық және өзге де қызметтiң қоршаған ортаға әсерiн азайту және табиғатты қорғау және оны қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу.
Алға қойған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу үшiн 2007-2009 жылдары экологиялық заңнаманы жүйелендiруге және қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық заңнаманың осы заманғы талаптарына жауап беретiн Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексiне сәйкес оның қолданылуын арттыруға бағытталған экологиялық заңнаманы одан әрi реформалау жалғастырады.
Экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, табиғи ресурстарды молықтыруды сақтау және ұтымды пайдалану, Қазақстан Республикасында санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету үшiн басқару және шаруашылық шешiмдердi ақпараттық қамтамасыз ету мақсатында 2007 жылы Қоршаған орта мен табиғи ресурстардың бiрыңғай мемлекеттiк мониторингi жүйесiн құру жоспарланып отыр.
Екi жақты және көп жақты келiсiмдерге, атап айтқанда БҰҰ конвенциялары мен қоршаған ортаны қорғау және орнықты даму саласындағы жаһандық халықаралық форумдардың шешiмдерiне сәйкес қабылданған Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындау жөнiнде шаралар қабылданады.
Халықаралық ынтымақтастық шеңберiнде Қазақстан бекiткен табиғатты қорғау конвенцияларын iске асырудың неғұрлым сапалы деңгейiне өту жүзеге асырылады.

Повышению доходов в 2007-2009 годах будет способствовать сохранение политики повышения минимального размера заработной платы. Его уровень будет опережать рост прожиточного минимума, размера минимальной пенсии, обеспечивая работнику необходимый уровень потребительского бюджета и стимулируя занятость в формальном секторе экономики.
Минимальный размер заработной платы будет устанавливаться для работников, занятых простым неквалифицированным трудом.
В 2007 году в соответствии с Посланием Президента Республики Казахстан заработная плата работников бюджетной сферы будет увеличена дифференцированно в среднем на 30 %.
В целях оптимальной дифференциации заработной платы и стимулирования роста квалификации работников будет усовершенствован Реестр должностей и сетка коэффициентов оплаты труда работников организаций, финансируемых из бюджета.
Система оплаты труда работников бюджетной сферы будет основываться на критериях производительного труда и качества работы. Будут поощряться творческие и инновационные подходы, степень вклада каждого работника в эффективность работы организации.
Повышение мотивации к высокопроизводительному труду потребует, прежде всего, совершенствования организации нормирования труда. Разработка и введение технически (научно) обоснованных норм труда, замена и пересмотр их в соответствии с достигнутым уровнем техники, технологий, организации производства труда в организациях создаст необходимые условия для установления прямой зависимости уровня заработной платы от характера труда и его результатов.
$ 8. Охрана окружающей среды и природопользование
в 2007-2009 годах
Охрана окружающей среды
Экологическая политика будет направлена на дальнейшую реализацию Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы.
В 2007-2009 годы целями в области охраны окружающей среды являются снижение уровня загрязнения окружающей среды, обеспечение охраны окружающей среды и экологической безопасности в соответствии с международными стандартами, стабилизация качества окружающей среды, создание основ перехода к устойчивому развитию общества.
Основными задачами в области охраны окружающей среды являются:
оптимизация системы управления качеством окружающей среды;
снижение влияния хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду и проведение природоохранно-восстановительных работ.
Для достижения поставленных целей и задач в 2007-2009 годах будет продолжено дальнейшее реформирование экологического законодательства, направленное на его систематизацию и повышение действенности в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан, отвечающее современным требованиям международного законодательства в области охраны окружающей среды.
В целях информационного обеспечения принятия управленческих и хозяйственных решений для обеспечения экологической безопасности, сохранения воспроизводства и рационального использования природных ресурсов, обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия в Республике Казахстан в 2007 году планируется создать Единую государственную систему мониторинга окружающей среды и природных ресурсов.
Будут приняты меры по выполнению обязательств Республики Казахстан, принятых в соответствии с двусторонними и многосторонними договоренностями, в частности, конвенциями ООН и решениями глобальных международных форумов в сфере охраны окружающей среды и устойчивого развития.
В рамках международного сотрудничества будет осуществлен переход на более качественный уровень реализации ратифицированных Казахстаном природоохранных конвенций.

"Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасын iске асыру шеңберiнде мыналар орындалады:
2007 жылы:
нормативтiк әдiстемелiк құжаттаманы әзiрлеу;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстардың ғылыми-техникалық негiздемесiн әзiрлеудi қамтамасыз ету;
үздiксiз экологиялық бiлiм беру, тәрбиелеу және ағартушылық жүйесiн жетiлдiру.
2007 жылы қоршаған орта сапасының көрсеткiштерiн тұрақтандыру және табиғат пайдалануға қойылатын экологиялық талаптарды жетiлдiру үшiн Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауiпсiздiгi тұжырымдамасының екiншi кезеңiн (2008-2010 жылдар) iске асыру жөнiндегi Іс-шаралар жоспары әзiрленедi.
Шөлейттенудi тоқтата тұру және алдын алу процесi Қазақстан Республикасында шөлейттенуге қарсы күрес жөнiндегi 2005-2015 жылдарға арналған бағдарлама ережелерiн кезең-кезеңiмен iске асыруды көздейдi.
Бағдарламаны iске асыру шеңберiнде бiрiншi кезеңде (2005-2007 жылдар):
шөлейттенуге бейiм жерлердi түгендеу және олардың жай-күйiн бағалау жүргізіледі;
жерлердi қалпына келтiру немесе олардың жұтауының алдын алу жөнiндегi пилоттық жобалар әзiрленiп, iске асырылады;
шөлейттенуге қарсы күрес проблемалары бойынша шешiмдердi қабылдау процесiне халықтың барлық топтарының қатысуын қамтамасыз ету және хабардар ету жөнiндегi жұмыс жүргiзiледi.
2007 жылы Қазақстан Республикасында шөлейттенуге қарсы күрес жөнiндегi 2005-2015 жылдарға арналған бағдарламаны iске асыру (екiншi кезең) жөнiндегi 2008-2010 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын әзiрлеу көзделiп отыр.
2008-2009 жылдары ресурстық базаны сақтауды және қалпына келтiрудi қамтамасыз ететiн тұрақты жер пайдаланудың нормативтiк талаптары мен экономикалық тетiктерiн әзiрлеу және енгiзу, халықаралық экологиялық конвенцияларды тұтастырылған iске асыруды қамтамасыз ету, шөлейттену және құрғақшылықтың терiс әсер ету процесiнiң көлемдерiн қысқарту және дамуының алдын алу жөнiндегi iс-шаралар жүргiзiледi.
2007-2009 жылдары халықаралық стандарттарға сәйкес экологиялық орнықты қоғамның негiздерi құрылады.
Экологиялық сақтандыру және аудит, экологиялық бiлiм беру дамытылады, экологиялық таңбалау және табиғатты қорғау қызметi мен оның өлшемдерi ұғымы енгiзiледi.
Жұртшылықтың экологиялық ақпаратқа және шешiмдер қабылдауға қол жетiмдiлiгi кеңейедi.
2007-2009 жылдары шөлейттенген жерлердi оңалтуға, биоәртүрлiлiктi сақтауға, биоқауiпсiздiк жүйесiн құруға, орнықты органикалық ластағыштарды түгендеуге және жоюға, парник газдарының тастандыларын азайтуға, өндiрiс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жаратуға бағытталған iс-шараларды iске асыру жалғастырылады.
Балқаш-Алакөл бассейнiн орнықты дамытуды қамтамасыз етуге және осы өңiр тұрғындарының өмiр сүру деңгейiн арттыруға бағытталған су-экологиялық проблемаларды шешу мақсатында "Балқаш-Алакөл бассейнiнiң 2007-2009 жылдарға арналған орнықты дамуын қамтамасыз ету" бағдарламасы әзiрленедi.
Қабылданған шаралар нәтижесiнде қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнама Еуропалық Одақтың қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi негiзгi директиваларына жауап беретiн болады, қоршаған ортаны ластау деңгейi төмендейдi және оның сапасын тұрақтандыру үшiн жағдайлар жасалады, бұл қоғамның экологиялық орнықты дамуының негiздерiн қалайды.
Табиғат пайдалану
2007-2009 жылдары табиғат пайдалану саласындағы негiзгi мiндеттер:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың желiсiн дамыту;
ормандарды, кеңейту, молықтыру және орман өсiру;
елдi мекендердi көгалдандыру және олардың айналасында жасыл аймақтар құру;
биологиялық әралуандылықты сақтау;
тұрақты су пайдалануды қамтамасыз ету;
табиғи су көздерiн қалпына келтiру және сақтау;
Қазақстан азаматтарын тиiсiнше сапалы сумен толық қамтамасыз ету және су тарту болады.
Орман және аңшылық шаруашылығы

В рамках реализации Программы "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы" будет выполняться:
в 2007 году:
разработка нормативной методической документации;
обеспечение разработки научно-технического обоснования работ в сфере охраны окружающей среды;
совершенствование системы непрерывного экологического образования, воспитания и просвещения.
Для стабилизации показателей качества окружающей среды и совершенствования экологических требований к природопользованию в 2007 году будет разработан План мероприятий по реализации второго этапа (2008-2010 годы) Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы.
Приостановление и предотвращение процесса опустынивания предполагает поэтапную реализацию положений Программы по борьбе с опустыниванием в Республике Казахстан на 2005-2015 годы.
В рамках реализации Программы на первом этапе (2005-2007 годы) будут:
проведены инвентаризация и оценка состояния земель, подверженных опустыниванию;
разработаны и реализованы пилотные проекты по восстановлению земель и предотвращению их деградации;
проведены работы по информированию и обеспечению участия всех слоев населения в процессе принятия решений по проблемам с опустыниванием.
В 2007 году предполагается разработка Плана мероприятий на 2008-2010 годы (второй этап) по реализации Программы по борьбе с опустыниванием в Республике Казахстан на 2005-2015 годы.
В 2008-2009 годах будет проводиться разработка и внедрение нормативных требований и экономических механизмов устойчивого землепользования, обеспечивающих сохранение и восстановление ресурсной базы, мероприятия по обеспечению консолидированной реализации международных экологических конвенций, сокращению масштабов и предотвращению развития процесса опустынивания и негативного воздействия засух.
В 2007-2009 годах будут созданы основы экологически устойчивого общества в соответствии с международными стандартами.
Будет развиваться экологическое страхование и аудит, экологическое образование, введено понятие экологической маркировки, эффективности природоохранной деятельности и его критерии.
Будет расширяться доступ общественности к экологической информации и участию в принятии решений.
В 2007-2009 годах продолжится реализация мероприятий, направленных на реабилитацию опустыненных земель, сохранение биоразнообразия, создание системы биобезопасности, инвентаризацию и ликвидацию стойких органических загрязнителей, сокращение выбросов парниковых газов, утилизацию отходов производства и потребления.
В целях решения водно-экологических проблем, направленных на обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна и повышения жизненного уровня населения данного региона будет разработана Программа "Обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна на 2007-2009 годы".
В результате принятых мер законодательство в области охраны окружающей среды будет отвечать основным директивам Европейского Союза по охране окружающей среды, будет снижен уровень загрязнения окружающей среды и созданы условия для стабилизации ее качества, что создаст основы экологически устойчивого развития общества.
Природопользование
В 2007-2009 годах основными задачами в области природопользования будут:
развитие сети особо охраняемых природных территорий;
расширение, воспроизводство лесов и лесоразведение;
озеленение населенных пунктов и создание зеленых зон вокруг них;
сохранение биоразнообразия;
обеспечение устойчивого водопользования;
восстановление и сохранение природных водных источников;
полное обеспечение граждан Казахстана водой надлежащего качества и водоотведение.
Лесное и охотничье хозяйство

Орман қорын сақтауға және молықтыруға, жасыл аймақтарды кеңейтуге, республикадағы елдi мекендердi көгалдандыруға, сондай-ақ ормандарды қорғау, сақтау және молықтыру саласында жағдайды тұрақтандыруға және оларды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасын iске асыру 2007 жылы аяқталады.
Аңшылық шаруашылығын толыққанды жүргiзу үшiн жүйеленген мемлекеттiк есеп жүргiзiледi және жануарлардың жабайы түрлерi ресурстарының кадастры жүргiзiледi.
2007-2009 жылдары ормандарды орман өртiнен және заңсыз ағаш кесуден қорғау күшейтiледi.
Тұяқты жабайы жануарлардың сирек кездесетiн және жойылып бара жатқан түрлерi мен киiктердi сақтаудың және қалпына келтiрудiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жалғасады.
2007 жылы негiзгi мақсаты ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын ұлғайту, табиғи-қорықтық қорды сақтау, ландшафт және биологиялық әралуандықты қорғауды күшейту, экологиялық туризмдi дамыту, қоршаған ортаның сапасын және халықтың денсаулығын жақсарту болып табылатын Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғат аумақтары жүйелерiн дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған Бағдарламасын iске асыру басталады.
Балық шаруашылығы
2007-2009 жылдары елдiң балық шаруашылығын одан әрi дамытудың негiзгi бағыттары:
бағалы балық түрлерiн сақтау және дамыту үшiн жағдайлар жасау, балық шаруашылығы тоғандарында бағалы балық түрлерiнiң өндiрiстiк запасын қалыптастыру мен толықтыру;
балық ресурстары запастарының орнықтылығын қамтамасыз ету үшiн ғылыми-зерттеу әлеуетiн күшейту, аквакультураны дамыту және сирек кездесетiн және жойылып бара жатқан балық түрлерiн сақтау үшiн қажеттi технологиялар әзiрлеу;
өнеркәсiптiк балық шаруашылығының орнықты шикiзат базасын балық ресурстарының бар запастарын сақтау және ұтымды пайдалану және жасанды жолымен өндiру жөнiндегi iс-шараларды күшейту есебiнен қалыптастыру;
тауарлы балық шаруашылығын дамытуға және балық өнiмiн өндiру мен қайта өңдеу бойынша кәсiпорындардың дамуына жәрдемдесу;
балық өсiруге арналған көл-тауар, тоған, балық ұстайтын және басқа да бейiмделген шаруашылықтарды дамыту үшiн жағдайлар жасау;
тауарлы балық шаруашылығын және бекiре шаруашылығын дамыту үшiн инвестициялар тарту;
балық шаруашылығын басқарудың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiн құру жолымен мониторинг, бақылау және қадағалау жүйесiн жетiлдiру;
тиiстi нормативтiк құқықтық реттеу, сондай-ақ саланың мониторингiн ұйымдастыру және институционалдық мүмкiндiктердi нығайту арқылы браконьерлiкке және балық шаруашылығындағы бұзушылықтардың басқа да нысандарына қарсы күрес жөнiндегi шараларды күшейту;
балық ресурстарын қорғау, молықтыру, ұтымды әрi тиiмдi пайдалану саласындағы заңнаманы одан әрi реформалау;
балық ресурстарының кадастры және басқа су жануарларының мемлекеттiк есебiн жүргiзу болады.
Су шаруашылығы

В 2007 году будет завершена реализация Программы "Жасыл ел" на 2005-2007 годы, направленная на сохранение и воспроизводство лесного фонда, расширение зеленых зон, озеленение населенных пунктов в республике, а также на стабилизацию ситуаций в сфере охраны, защиты и воспроизводства лесов и обеспечение их рационального использования.
Для полноценного ведения охотничьего хозяйства будет проводиться систематический государственный учет и вестись кадастр ресурсов диких видов животных.
В 2007-2009 годах будет усилена охрана лесов от лесных пожаров и незаконных рубок леса.
Будет продолжена реализация Программы сохранения и восстановления редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков на 2005-2007 годы.
В 2007 году начнется реализация Программы развития сети особо охраняемых природных территорий Республики Казахстан на 2007-2009 годы, основными целями которой являются увеличение особо охраняемых природных территорий, сохранение природно-заповедного фонда, усиление охраны ландшафтного и биологического разнообразия, развитие экологического туризма, улучшение качества окружающей среды и здоровья населения страны.
Рыбное хозяйство
Основными направлениями дальнейшего развития рыбного хозяйства страны в 2007-2009 годах будут:
создание условий для сохранения и развития ценных видов рыб, формирование и пополнение промысловых запасов ценных видов рыб в рыбохозяйственных водоемах;
усиление научно-исследовательского потенциала для обеспечения устойчивости запасов рыбных ресурсов, разработка технологий, необходимых для развития аквакультуры и сохранения редких и исчезающих видов рыб;
формирование устойчивой сырьевой базы промышленного рыболовства за счет сохранения и рационального использования имеющихся запасов рыбных ресурсов и усиления мероприятий по искусственному воспроизводству;
содействие развитию товарного рыбоводства и предприятий по добыче и переработке рыбной продукции;
создание условий для развития озерно-товарных, прудовых, садковых и других приспособленных рыбоводных хозяйств;
привлечение инвестиций для развития товарного рыбоводства и осетроводства;
совершенствование системы мониторинга, контроля и надзора путем создания интегрированной информационной системы управления рыбным хозяйством;
усиление мер по борьбе с браконьерством и другими формами нарушений в рыбном хозяйстве через соответствующее нормативное правовое регулирование, а также организацию мониторинга отрасли и укрепление институциональных возможностей;
дальнейшее реформирование законодательства в области охраны, воспроизводства, рационального и эффективного использования рыбных ресурсов;
ведение государственного учета кадастра рыбных ресурсов и других водных животных.
Водное хозяйство

Қазақстан Республикасы экономикасының су секторын дамытудың және су шаруашылығы саясатының 2010 жылға дейiнгi тұжырымдамасының шеңберiнде 2007-2009 жылдары елдiң су ресурстарын сақтау және ұтымды пайдалану, әлеуметтiк-экономикалық даму қажеттiлiгiнiң теңгерiмiн және судың нормативтiк сапасының талаптары деңгейiнде су ресурстарын молықтыру мүмкiндiктерiн қамтамасыз ету мәселелерi қарастырылады.
Халықты қажеттi көлемдегi және кепiлдендiрiлген сападағы сумен тұрақты қамтамасыз ету үшiн 2002-2010 жылдарға арналған "Ауыз су" бағдарламасын iске асыру жалғасады.
Сондай-ақ, сумен орнықты жабдықтауды және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету үшiн су ресурстарын ұтымды пайдалану және молықтыру мақсатында суды үнемдеу жөнiндегi бағдарламаны әзiрлеу жоспарланып отыр.
Осы бағдарламада су жинақтайтын технологияларды, суды пайдаланудың айналмалы және тұйық жүйелерiн енгізу, су шаруашылығы жүйелерiн есептеу мен реттеудiң қазiргi құралдарымен жарақтандыру көзделедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 25 тамыздағы
N 822 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. 2-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.10.16. N  953-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

В 2007-2009 годах вопросы сохранения и рационального использования водных ресурсов страны, обеспечение баланса потребности социально-экономического развития и возможности воспроизводства водных ресурсов на уровне требований нормативного качества вод будут рассматриваться в рамках Концепции развития водного сектора экономики и водохозяйственной политики Республики Казахстан до 2010 года.
Для устойчивого обеспечения населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества будет продолжена реализация Программы "Питьевые воды" на 2002-2010 годы.
Также в целях рационального использования и воспроизводства водных ресурсов для обеспечения устойчивого водопользования и охраны окружающей среды планируется разработка программы по водосбережению.
Данной программой предусматривается внедрение водосберегающих технологий, оборотных и замкнутых систем водопользования, оснащение водохозяйственных систем современными средствами учета и регулирования.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2006 года N 822
Сноска. Раздел 2 в редакции постановления Правительства РК от 16 октября 2007 г. N 953-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).

2061,2
109,8
2524,5
109,8
3089,4
109,3
3680,6
109,3
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 25 тамыздағы
N 822 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.10.16.
N 354   Қаулысымен.
4-бөлiм. 2007-2009 жылдарға арналған қолданыстағы және
әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық)
бағдарламалардың тізбесі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 25 тамыздағы
N 822 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. 5-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.10.16.  N 953-1 , өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.06.  N 1195 , 2007.12.10.  N 1210 , 2007.12.26.  N 1289 , 2007.12.26.  N 1290 ,  2007.12.26.  N 1291 , 2007.12.28.  N 1333 , 2008.04.04  N 318
2008.04.28  N 395 , 2008.08.27 N 776 Қаулыларымен.

2061,2
109,8
2524,5
109,8
3089,4
109,3
3680,6
109,3
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2006 года N 822
Сноска. Раздел 4 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2008 N 354 .
Раздел 4. Перечень действующих и разрабатываемых
государственных и отраслевых (секторальных)
программ на 2007-2009 годы
(секретно)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2006 года N 822
Сноска. Раздел 5 в редакции постановления Правительства РК от 16 октября 2007 г. N 953-1 (вводится в действие со дня официального опубликования). Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 6 декабря 2007 г. N 1195 ; от 10 декабря 2007 г. N 1210 ; от 26 декабря 2007 года N 1288 ; от 26 декабря 2007 года N 1289 ; от 26 декабря 2007 года N 1290 ; от 26 декабря 2007 года N 1291 ; от 28 декабря 2007 года N 1333 ; от 04.04.2008 N 318 ; от 28.04.2008 N 395 ; от 27.08.2008 N 776 ; от 20.07.2009 N 1101 .

2007
88212
88212
236
Қызылор-
да облы-
сы Қызыл
-орда
қаласын-
дағы об-
лыстық
сот
әкімші-
лік ғим-
аратын
кеңейту.
Алқа билер
соты үшін
жапсар-
лас
құрылыс
салу
ЖС
2007-2008
169153
80000
89153
237
Маңғыс-
тау
облысы-
ның Ақтау
қаласын
-дағы
Маңғыс-
тау
облыс-
тық сот
әкімші-
лік
ғимара-
тына
жапсар-
лас
құрылыс
салу
ЖС
2007-2009
314371
68232
123069
123070
238
Павлодар
облысы-
ның
Павлодар
қаласы
Дүйсенов
11 көше-
сі
бойында
орналас-
қан
әкімші-
лік
ғима-
ратына
жапсар-
лас
құрылыс
салу
ЖС
2007
93326
93326
239
Павлодар
облысы
сот
әкімші-
лік
ғимарат-
тарының
құрылы-
сына
жобалық-
сметалық құжатта-
ма
әзірлеу
ЖС

2007
88212
88212
236
Расширение
административ-
ного здания
областного
суда в городе
Кызылорде
Кызылординской
области.
Строительство
пристройки для
присяжных
заседателей
ВС
2007-
2008
169153
80000
89153
237
Строительство
пристройки к
административ-
ному зданию
Мангистауского
областного
суда в городе
Актау
Мангистауской
области
ВС
2007-
2009
314371
68232
123069
123070
238
Строительство
пристройки к
административ-
ному зданию
по улице
Дюсенова 11
в городе
Павлодаре
Павлодарской
области
ВС
2007
93326
93326
239
Разработка
проектно-
сметной
документации
строительства
зданий админи-
стратора судов
Павлодарской
области
ВС

2007
5000
5000
240
Солтүс-
тік Қа-
зақстан
облысы-
ның Пет-
ропавл
қаласы
Горький
көшесі
209
көшесі
бойында
орналас-қан сот
ғимара-
тына 4
қабатты
жапсар-
лас
құрылыс
салу
ЖС
2007-
2008
203377
100000
103377
241
Оңтүстік
Қазақс-
тан об-
лысының Шымкент
қаласы
Тыныбае-
ва көше-
сі 42
көшесі
бойында
орналас-
қан Оң-
түстік
Қазақс-
тан об-
лыстық
сотының
әкімші-
лік
ғимара-
тына
жапсар-
лас
құрылыс
салу
ЖС
2007
84689
84689
242
Алматы
қаласы
Қазыбек
би көше-
сі 66
үйде ор-
наласқан
қалалық
сот ғи-
маратына
жапсар-
жай
салу
ЖС
2007-2008
296675
142434
154241
243
Алматы
қаласы
Жетісу
сотының
ғимара-
тына
қосымша
қабат
ЖС
2008
94203
94203
244
Астана
қаласы
Есіл
өзенінің
сол жағ-
алауында
қалалық
және екі
аудандық
алқа
билер
сотының
ғимара-
тын
салудың
жобалық-
сметалық
құжатта-
масын
әзірлеу
ЖС

2007
5000
5000
240
Строительство
4-х этажной
пристройки к
зданию суда по
улице Горького
209 в городе
Петропавловске
Северо-Казах-
станской
области
ВС
2007-
2008
203377
100000
103377
241
Строительство
пристройки к
административ-
ному зданию
областного
суда по улице
Тыныбаева 42
в городе
Шымкенте Южно-
Казахстанской
области
ВС
2007
84689
84689
242
Строительство
пристройки к
зданию город-
ского суда по
улице Казыбек
би 66 в городе
Алматы
ВС
2007-
2008
296675
142434
154241
243
Строительство
надстройки
здания
Жетысуского
суда города
Алматы
ВС
2008
94203
94203
244
Разработка
проектно-
сметной
документации
строительства
зданий город-
ского суда с
участием
присяжных
заседателей и
двух районных
судов на левом
берегу реки
Ишим города
Астаны
ВС

400000
120000
280000
273
Атырау
облысы
Махамбет
ауданы
Махамбет
селосында
ауысымға
250 адам
қабылдай-
тын
аудандық
аурухана
салу
ДСМ
2008-2009
998000
400000
598000
274
Атырау
облысы
Исатай
ауданы
Аққыстау
ауылында
250 адам
қабылдай-
тын
аудандық
емхана
салу
ДСМ
2008-2009
400000
200000
200000
275
Шығыс
Қазақстан
облысы
Тарбаға-
тай
ауданының
Ақсуат
кентінде
100 адам
қабылдай-
тын
емханасы
бар 75
төсектік
аудандық
аурухана
салу
ДСМ
2006-2007
723495
31206
692289
276
Шығыс
Қазақстан
облысы
Тарбаға-
тай
ауданының
Ақжар
селосында
50
төсектік
туберку-
лез
аурухана-
сын салу
ДСМ
2006-2007

400000
120000
280000
273
Махамбетская
межрайонная
туберкулезная
больница на
100 коек в
селе Сарыто-
гай Махам-
бетского ра-
йона Атыраус-
кой области
МЗ
2008-
2009
998000
400000
598000
274
Строительство
районной
поликлиники
на 250 посе-
щений в смену
в селе Аккис-
тау Исатайс-
кого района
Атырауской
области
МЗ
2008-
2009
400000
200000
200000
275
Строительство
районной
больницы на
75 коек с
поликлиникой
на 100
посещений в
селе Аксуат
Тарбагатай-
ского района
Восточно-
Казахстанской
области
МЗ
2006-
2007
723495
31206
692289
276
Строительство
туберкулезной
больницы на
50 коек в
селе Акжар
Тарбагатай-
ского района
Восточно-
Казахстанской
области
МЗ
2006-
2007

900000
400000
500000
308
Солтүстік
Қазақстан
облысы
Ғ.Мүсі-
репов
атындағы
ауданның
Новоишим
селосында
100 адам
қабылдай-
тын
емханасы
бар 90
төсектік
туберку-
лезге
қарсы
диспансер
салу
ДСМ
2008-2009
900000
400000
500000
309
Солтүстік
Қазақстан
облысы
Ақжайық
ауданы
Смирнов
ауылында
ауысымда
250 адам
қабылдай-
тын
аудандық
емхана
салу
ДСМ
2008-2009
338363
100000
238363
310
Солтүстік
Қазақстан
облысы
Есіл
ауданы
Явленко
ауылында
ауысымда
250 адам
қабылдай-
тын
аудандық
емхана
салу
ДСМ
2008-2009

900000
400000
500000
308
Строительство
межрайонного
противотубер-
кулезного
диспансера на
100 коек с
поликлиникой
на 90 посеще-
ний в селе
Новоишимский
района имени
Г. Мусрепова
Северо-
Казахстанской
области
МЗ
2008-
2009
900000
400000
500000
309
Строительство
районной по-
ликлиники на
250 посещений
в смену в
селе Смирново
Аккайынского
района
Северо-
Казахстанской
области
МЗ
2008-
2009
338363
100000
238363
310
Строительство
районной по-
ликлиники на
250 посещений
в селе Явлен-
ка Есильского
района
Северо-
Казахстанской
области
МЗ
2008-
2009

338443
100000
238443
311
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Созақ
ауданының
Шолаққор-
ған
селосында
40 төсектік
перзент-
хана салу
ДСМ
2006-2007
430664
100000
330664
312
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Арыс
ауданының
Арыс
қаласында
50 төсектік
туберку-
лез
аурухана-
сын салу
ДСМ
2005-2007
573847
200000
373847
313
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Ордабасы
ауданы
Темірлан
селосында
500 адам
қабылдай-
тын
емханасы
бар 240
төсектік
аудандық
орталық
аурухана-
сын салу
ДСМ
2004-2008

338443
100000
238443
311
Строительство
родильного
дома на 40
коек в селе
Шолаккорган
Созакского
района Южно-
Казахстанской
области
МЗ
2006-
2007
430664
100000
330664
312
Строительство
туберкулезной
больницы на
50 коек в
городе Арысь
Арысского
района Южно-
Казахстанской
области
МЗ
2005-
2007
573847
200000
373847
313
Строительство
центральной
районной
больницы на
240 коек с
поликлиникой
на 500 посе-
щений в смену
в селе Темир-
лановка Орда-
басинского
района Южно-
Казахстанской
области
МЗ
2004-
2008

293709
137319
50000
106390
362
Алматы
облысы
Қаратал
ауданы
Үштөбе
қаласын-
да су
құбырла-
рын және
су өткізу
желілерін
қайта
жаңғырту
және салу
АШМ
2007-
2009
808165
100000
400000
308165
363
Алматы
облысы
Қарасай
ауданының
Ақжар
ауылын-
дағы
тұрғын-
дар шағын
ауданын
сумен
жабдық-
тау (Барлау-
эксплуа-
тациялық
скважи-
насын
бұрғылау)
АШМ
2007
47819
47819
364
Алматы
облысы
Қаратал
ауданының
Елтай
ауылын
сумен
қамтама-
сыздан-
дыру
жүйесінің
құрылыс
және
қайта
жаңғырту
(сметалық
бағасын
қайта
түзету)
АШМ

293709
137319
50000
106390
362
Реконструкция
и строи-
тельство
водозаборных
сооружений и
водовода сис-
тем водоснаб-
жения города
Уштобе
Каратальского
района
Алматинской
области
МСХ
2007-
2009
808165
100000
400000
308165
363
Водоснабжение
сельского
микрорайона
поселка Акжар
Карасайского
района
Алматинской
области
(бурение
разведочно-
эксплуата-
ционной
скважины)
МСХ
2007
47819
47819
364
Реконструкция
и строитель-
ство системы
водоснабжения
села Ельтай
Каратальского
района
Алматинской
области
(корректиров-
ка сметной
стоимости)
МСХ

2007
19558
19558
365
Атырау
облысы
Құрман-
ғазы
ауданы
Өрлі
селосын-
дағы
шығыр су
тазартқыш
және
поселке
ішіндегі
су
құбырлары
АШМ
2007-2008
88172
65000
23172
366
Атырау
облысы
Құрман-
ғазы
ауданы
Нұржау
селосын-
дағы
шығыр су
тазартқыш
және
поселке
ішіндегі
су
құбырлары
АШМ
2007-2008
98822
70000
28822
367
Атырау
облысы
Құрман-
ғазы
ауданы
Дашино
селосын-
дағы
шығыр су
тазартқыш
және
поселке
ішіндегі
су
құбырлары
АШМ
2007-2008
116486
50000
66486
368
Атырау
облысы
Құрман-
ғазы
ауданы
Сафронов-
ка
селосын-
дағы
шығыр су
тазартқыш
және
поселке
ішіндегі
су
құбырлары
АШМ
2007-2008

2007
19558
19558
365
Блочные
водоочистные
сооружения и
внутрипосел-
ковые водо-
проводные
сети в селе
Орлы Курман-
газинского
района
Атырауской
области
МСХ
2007-
2008
88172
65000
23172
366
Блочные
водоочистные
сооружения и
внутрипосел-
ковые водо-
проводные
сети в селе
Нуржау Кур-
мангазинского
района
Атырауской
области
МСХ
2007-
2008
98822
70000
28822
367
Блочные
водоочистные
сооружения и
внутрипосел-
ковые водо-
проводные
сети в селе
Дашино Кур-
мангазинского
района
Атырауской
области
МСХ
2007-
2008
116486
50000
66486
368
Блочные
водоочистные
сооружения и
внутрипосел-
ковые водо-
проводные
сети в селе
Сафоновка
Курмангазинс-
кого района
Атырауской
области
МСХ
2007-
2008

111883
50000
61883
369
Атырау
облысы
Құрман-
ғазы
ауданы
Көптоғай
селосын-
дағы
шығыр су
тазартқыш
және кент
ішіндегі
су
құбырлары
АШМ
2007-2008
86046
40000
46046
370
Атырау
облысы
Құрман-
ғазы
ауданы
Приморье
селосын-
дағы
блоктық
су
тазарту
құрылғы-
лары және
село іші
су құбыр
желілері
(Коррек-
тировка)
АШМ
2007
54694
54694
371
Атырау
облысы
Индер
ауданы
Индербор
кентінде-
гі шығыр
су тазар-
тқышы
және кент
ішіндегі
су
құбырлары
АШМ
2007-2009
341782
100000
100000
141782
372
Атырау
қаласы
Бесікті
поселке-
сіндегі
су құбыры
және
"Талқай-
ран-Бе-
сікті
магис-
тралды су
құбыры"
АШМ
2007-2008

111883
50000
61883
369
Блочные
водоочистные
сооружения и
внутрипосел-
ковые водо-
проводные
сети в селе
Коптогай Кур-
мангазинского
района
Атырауской
области
МСХ
2007-
2008
86046
40000
46046
370
Блочные
водоочистные
сооружения и
внутрипосел-
ковые водо-
проводные
сети в селе
Приморье Кур-
мангазинского
района
Атырауской
области
(корректиров-
ка)
МСХ
2007
54694
54694
371
Блочные
водоочистные
сооружения и
внутрипосел-
ковые водо-
проводные се-
ти в поселке
городского
типа Индер-
борский
Индерского
района
Атырауской
области
МСХ
2007-
2009
341782
100000
100000
141782
372
Магистральный
водовод
Талкайран-
Бесикты и
внутрипосел-
ковый водо-
провод в по-
селке Бесикты
города Атырау
Атырауской
области
МСХ
2007-
2008

2007-
2009
650988
50000
300000
300988
468
Павлодар
облысы
Қашыр
ауданы
Песчаное
ауылының
суқұбыры
құрылысын
, насос
станция-
сының
бірінші
көтермесі
мен су
құбыры
желісін
модерни-
зациялау
АШМ
2007-2008
54756
30000
24756
469
Павлодар
облысы
Шарбақты
ауданы
Жылы-
Бұлақ
селосы
су
құбырын
қайта
жаңғырту
АШМ
2007-
2008
71002
30000
41002
470
Солтүстік
Қазақстан
облысы
Уәлиханов
және
Ақжар
ауданда-
рының
ауылдық
елді
мекенде-
рін сумен
жабдықтау
(ІІ
кезек).
"Чехово
ауылында
2 көтер-
гішті су
тарту-
сорғы
станциясы"
Уәлиханов
ауданы
Чехово
селосы
АШМ
2006-2008
224802
20000
100000
104802
471
Солтүстік
Қазақстан
облысы
Жамбыл
ауданының
кусталық
бұрғылау
су
тоғанының
құрылысы
(ІІкезең)
. Жамбыл
ауданы
Светлое,
Матросово
, Екатери
новка,
Чапаево,
Сәбит,
Святодухо
вка,
Зеленая
роща
ауылдарын
дағы
Екатерино
вка жер
асты
сулары
учаскесі
АШМ
2006-2008

2007-
2009
650988
50000
300000
300988
468
Модернизация
водопроводных
сооружений,
насосной
станции 1
подъема и
водопроводных
сетей в селе
Песчанное
Качирского
района
МСХ
2007-
2008
54756
30000
24756
469
Реконструкция
водопровода в
селе Жылы-
Булак Щербак-
тинского
района
Павлодарской
области
МСХ
2007-
2008
71002
30000
41002
470
Водоснабжение
сельских
населенных
пунктов Уали-
хановского и
Акжарского
районов (II-я
очередь)
Северо-Казахс-
танской об-
ласти. Водо-
вод "Водоза-
бор-насосная
станция 2
подъема в
селе Чехово".
Село Чехово
Уалихановско-
го района
МСХ
2006-
2008
224802
20000
100000
104802
471
Строительство
кустовых
скважинных
водозаборов в
Жамбылском
районе (II-я
очередь)
Северо-
Казахстанской
области.
Екатериновс-
кий участок
подземных вод
села Светлое,
Матросово,
Екатериновка,
Чапаево,
Сабит, Свято-
духовка,
Зеленая Роща
Жамбылского
района
МСХ
2006-
2008

206150
30000
176150
498
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Байдібек
ауданы
Ақбастау
селосын
сумен
жабдықтау
АШМ
2007-2008
153065
34627
118438
499
Жібек
жолы
көшесінен
Сайрам,
Жұлдыз,
Қарабас-
тау,
Бадам-1,
Бадам-2
елді
мекенде-
ріне
дейін
тартылған
су
құбырын
салу
АШМ
2007-2009
285939
20000
100000
165939
500
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Түлкібас
ауданы
Жаскешу
селосын
сумен
қамтама-
сыз ету
АШМ
2007-2008
101787
30000
71787
501
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Қазығұрт
ауданы
Рабат
және
Атбұлақ
елді
мекенде-
рінің су
құбыры
желілерін
және
ғимарат-
тарын
қайта
жаңарту
АШМ
2007-2008
172722
20000
152722
502
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралас
елді
мекендер-
ді сумен
қамтама-
сыз ету
(Достық
ауылы
Жартытөбе
ауыл
округі)
АШМ
2007
89554
89554
503
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралас
елді
мекендер-
ді сумен
қамтама-
сыз ету
(Ақжол
ауылы
Алпамыс
ауыл
округі)
АШМ
2007
62716
62716
504
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралас
елді
мекендер-
ді сумен
қамтама-
сыз ету
(28
гвардейц
ауылы
Бірлесу
ауыл
округі)
АШМ
2007
49983
49983
505
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралас
елді
мекендер-
ді сумен
қамтама-
сыз ету
(Достық
ауылы
Ұшқын
ауыл
округі)
АШМ
2007
75934
75934
506
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралас
елді
мекендер-
ді сумен
қамтама-
сыз ету
(Қоралас
ауылы
Ұшқын
ауыл
округі)
АШМ
2007
66058
66058
507
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралас
елді
мекендер-
ді сумен
қамтама-
сыз ету
(Қауыншы
ауылы
Алпамыс
ауыл
округі)
АШМ
2007
42665
42665
508
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Мақтаарал
ауданы
Қарақай
елді
мекенін
сумен
қамтама-
сыз ету
жүйесін
қайта
құру
АШМ
2007
43720
43720
509
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Мақтаарал
ауданы
Абибола
елді
мекенін
сумен
қамтама-
сыз ету
жүйелерін
қайта
құру
АШМ

206150
30000
176150
498
Водоснабжение
села Акбастау
Байдыбекского
района Южно-
Казахстанской
области
МСХ
2007-
2008
153065
34627
118438
499
Строительство
водовода от
улицы Жибек
жолы, до
населенных
пунктов Жул-
дыз, Карабас-
тау, Бадам-1,
Бадам-2 и
Сайрам,
Сайрамского
района Южно-
Казахстанской
области
МСХ
2007-
2009
285939
20000
100000
165939
500
Водоснабжение
села Жаскешу
Тюлькубасско-
го района
Южно-Казахс-
танской
области
МСХ
2007-
2008
101787
30000
71787
501
Реконструкция
сетей и соо-
ружений водо-
провода
сельского
населенного
пункта Рабат
и водоснабже-
ние сельского
населенного
пункта
Атбулак
Казыгуртского
района Южно-
Казахстанской
области
МСХ
2007-
2008
172722
20000
152722
502
Водоснабжение
приграничных
населенных
пунктов
Сарыагашского
района Южно-
Казахстанской
области (село
Достык Жарты-
тюбинского
сельского
округа)
МСХ
2007
89554
89554
503
Водоснабжение
приграничных
населенных
пунктов Сары-
агашского
района Южно-
Казахстанской
области (село
Акжол
Алпамысского
сельского
округа)
МСХ
2007
62716
62716
504
Водоснабжение
приграничных
населенных
пунктов Сары-
агашского
района Южно-
Казахстанской
области (село
28 гвардейцев
Бирлисуйского
сельского
округа)
МСХ
2007
49983
49983
505
Водоснабжение
приграничных
населенных
пунктов Сары-
агашского
района Южно-
Казахстанской
области (село
Достык
Ушкынского
сельского
округа)
МСХ
2007
75934
75934
506
Водоснабжение
приграничных
населенных
пунктов Сары-
агашского
района Южно-
Казахстанской
области (село
Коралас
Ушкынского
сельского
округа)
МСХ
2007
66058
66058
507
Водоснабжение
приграничных
населенных
пунктов Сары-
агашского
района Южно-
Казахстанской
области (село
Кауншы
Алпамысского
сельского
округа)
МСХ
2007
42665
42665
508
Реконструкция
системы водо-
снабжения в
сельском
населенном
пункте Кара-
кай Макта-
аральского
района Южно-
Казахстанская
область
МСХ
2007
43720
43720
509
Реконструкция
системы
водоснабжения
в сельском
населенном
пункте Абибола
Махтаараль-
ского района
Южно-
Казахстанская
область
МСХ

532
Солтүстік
Қазақстан
облысында
"М-51 -
Петерфельд - Новок
аменка-А-16" КТ-1
автокөлік жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007-2008
1424157
300000
1124157
533
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
"Шымкент-
Түйетас-
Сарыбұлақ
Ок-37
автокөлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007-2008
153620
153620
534
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
"Дербісек
Сарыағаш
курорты-
Арыншы"
автомо-
биль
жолының
31 км-де
Келес
өзені
арқылы
өтетін
көпір
салу
ККМ
2007-2008
150557
116307
34250
535
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Қазығұрт
ауданы
Үшбұлақ
кентінің
жанынан
Келес
өзені
арқылы
өтетін
көпір
салу
ККМ
2007-2008
111965
95714
16251
536
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекен-
дерде
автожолдықайта
жаңарту.
0-8,6 км,
ұзындығы 8,6 км
Алматы-
Ташкент,
Қызыл-
Сарқырама
ауылына
кіреберіс
Р/ДА
автомо-
көлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007-2008
199682
129754
69928
537
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекендер-
де
автожолды
қайта
жаңарту.
3-7 км,
ұзындығы
3,9 км
Достық-2
ауылына
кіреберіс
ОК-50
автокөлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007
76628
76628
538
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекендер-
де
автожолды
қайта
жаңарту.
0-5 км,
ұзындығы
5 км
Қазақстан
ға 20 жыл
ауылына
кіреберіс
ОК-50
автокөлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007
114850
114850
539
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекендерде
автожолды
қайта
жаңарту.
4-10,5км, ұзындығы
6,5 км
Қапланбек
-Жібек
жолы
ОК-52
автокөлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007-2008
153759
47323
106436
540
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекендерде
автожолды
қайта
жаңарту.
0-8 км,
ұзындығы
8 км
Бозсу-
Құйан-
Қияжол
Р/ДА 15
автокөлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007-2008
179933
89950
89983
541
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекендерде автожолдықайта
жаңарту.
41-56 км,
ұзындығы
15,2 км
Дербісек-
Сарыағаш шипажайы-
Қанағат-
Арыншы
ОК-50
автокөлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007-2008
317984
103863
214121
542
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекен-
дерде
автожолды
қайта
жаңарту.
0-8 км,
ұзындығы
8 км
Қаратөбе-
Ғ.Мұрат-
баев
автокөлік
жолын
қайта
жаңарту
ККМ
2007-2008

532
Реконструкция
автомобильной
дороги КТ-1
"М-51-Петер-
фельд-Новока-
менка-А-16" в
Северо-
Казахстанской
области
МТК
2007-
2008
1424157
300000
1124157
533
Реконструкция
автомобильной
дороги Ок-37
"Шымкент-
Туетас-Сары-
булак" Южно-
Казахстанской
области
МТК
2007
153620
153620
534
Строительство
мостового пе-
рехода через
реку Келес на
31 км автомо-
бильной доро-
ги "Дербисек-
Курорт Са-
рыагаш-Арын-
ши" Южно-
Казахстанской
области
МТК
2007-
2008
150557
116307
34250
535
Строительство
моста через
реку Келес у
поселка Ушбу-
лак Казы-
гуртского
района Южно-
Казахстанской
области
МТК
2007-
2008
111965
95714
16251
536
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах
Сарыагашского
района Южно-
Казахстанской
области.
Автодорога
Р/ДА Алматы-
Ташкент,
Подъезд к
селу Кызыл-
Саркырама,
км 0-8,6,
длина 8,6 км
МТК
2007-
2008
199682
129754
69928
537
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах
Сарыагашского
района Южно-
Казахстанской
области. Ав-
тодорога ОК-
50 подъезд к
селу Достык-
2, км 3-7,
длина 3,9 км
МТК
2007
76628
76628
538
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах
Сарыагашского
района Южно-
Казахстанской
области.
Автодорога
ОК-50 подъезд
к селу 20 лет
Казахстана
км 0-5,
длина 5 км
МТК
2007
114850
114850
539
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах
Сарыагашского
района Южно-
Казахстанской
области. Ав-
тодорога ОК-
52 Капланбек-
Жибек жолы,
км 4-10,5
длина 6,5 км
МТК
2007-
2008
153759
47323
106436
540
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах
Сарыагашского
района Южно-
Казахстанской
области. Ав-
тодорога Р/Д
А15-Бозсу-
Куйган-Киян-
жол, км 0-8,
длина 8 км
МТК
2007-
2008
179933
89950
89983
541
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах Са-
рыагашского
района Южно-
Казахстанской
области. Ав-
тодорога ОК-
50 Дербисек
курорт Са-
рыагаш-Кана-
гат-Арыншы
км 41-56,
длина 15,2 км
МТК
2007-
2008
317984
103863
214121
542
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах Са-
рыагашского
района Южно-
Казахстанской
области. Ав-
тодорога Ка-
ратобе-
Г.Муратбаева
км 0-8,
длина 8 км
МТК
2007-
2008

1000000
815398
646
Қызылорда
қаласыныңАлександ-
ровск
кентінде
балаларға
арналған
200
орындық
психонев-
рология-
лық
интернат
үйін салу
Еңбекмині
2008
1698804
1698804
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:           507000 3022757 1000000 815398
Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы
647
Қарағанды
облысы
Теміртау
қаласында
индуст-
риялық
парк
салу
ИСМ
2006-2007
498000
335000
163000
648
Оңтүстік
Қазақстан
облысының
Сайрам
ауданында
"Оңтүстік
арнайы
экономи-
калық
аймағы
инфрақұ-
рылымының
объекті-
лерін салу
ИСМ
2006-2007
3789046
818500
2970546
Стратегия бойынша ЖИЫНЫ:            3133546
Ақпараттық теңсіздікті азайту бағдарламасы
649
Элект-
рондық
үкімет
шеңберін-
де адами
капиталды
дамыту
БҒМ
2007
1784242
1784242
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:           1784242
Бағдарламалардан тыс
650
Алматы
облысы
Райымбек
ауданы-
ның
Нарынқол
ауылын-
дағы
ауылдық
аурухана
ғимара-
тының
сейсмика
аға
төзімді-
лігін
күшейту-
мен
қалпына
келтіру
жұмыста-
ры
ДМ
2007
29112
29112
651
Алматы
облысы
Алматы
қаласын-
дағы 180
орындық
көпсала-
лы
аурухана
ғимара-
тының
сейсми-
каға
төзімді-
лігін
күшейту-
мен
қалпына
келтіру
жұмыста-
ры
ДМ
2007
138696
138696
652
Алматы
облысы
Қаратал
ауданы-
ның
Үштөбе
қаласын-
дағы 200
орындық
Қаратал
аудандық
орталық
ауруха-
насымен
кезекте
500
келушіні
қабыл-
дайтын
емхана
МҚМ-нің
ғимара-
тының
сейсми-
каға
төзімді-
лігін
күшейту-
мен
қалпына
келтіру
жұмыста-
ры
ДМ
2007
129714
129714
653
Алматы
облысы
көксу
ауданы-
ның
Балпық
би
ауылын-
дағы
орталық
аудандық
аурухана
ғимаратының
сейсми-
каға
төзімді-
лігін
күшейту
және
қалпына
келтіру
жұмыстар.
2-ші
кезек
ДМ

1000000
815398
646
Строительство
психоневроло-
гического до-
ма-интерната
для детей на
200 мест в
поселке Алек-
сандровка го-
рода Кызылор-
да Кызылор-
динской
области
МТСЗН
2008
1698804
1698804
ИТОГО по
Программе:
507000
3022757
1000000
815398
Стратегия индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2003-2015 годы
647
Строительство
индустриаль-
ного парка в
городе Темир-
тау Караган-
динской
области
МИТ
2006-
2007
498000
335000
163000
648
Строительство
объектов ин-
фраструктуры
специальной
экономической
зоны
"Оңтүстік" в
Сайрамском
районе Южно-
Казахстанской
области
МИТ
2006-
2007
3789046
818500
2970546
ИТОГО по
Стратегии:
3133546
Программа снижения информационного неравенства
649
Развитие
человеческого
капитала в
рамках
"электронного
правительст-
ва"
МОН
2007
1784242
1784242
ИТОГО по
Программе:
1784242
Вне программ
650
Сейсмоусиление
с восстанови-
тельными рабо-
тами здания
сельской боль-
ницы в селе
Нарынкол
Райымбекского
района
Алматинской
области
МЗ
2007
29112
29112
651
Сейсмоусиление
с восстанови-
тельными рабо-
тами здания
многопрофиль-
ной больницы
на 180 коек в
городе Алматы
Алматинской
области
МЗ
2007
138696
138696
652
Сейсмоусиление
с восстанови-
тельными рабо-
тами здания
ГКП Караталь-
ской централь-
ной районной
больницы на
200 коек с по-
ликлиникой на
500 посещений
в смену в
городе Уштобе
Каратальского
района
Алматинской
области
МЗ
2007
129714
129714
653
Сейсмоусиление
и восстанови-
тельные работы
здания цент-
ральной район-
ной больницы в
поселке Балпык
би Коксуского
района Алма-
тинской облас-
ти. 2-ая
очередь
МЗ

2007-
2008
10028500
4500000
5528500
671
Оңтүстік
Қазақ-
стан
облысы-
ның
Кентау
қаласы-
ның жылу
желіле-
рін салу
және
қайта
құрылым-
дау
ЭМРМ
2007
880800
880800
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:          16868893  7523773 1000000
ЗАҢДЫ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ ЖАРҒЫЛЫҚ КАПИТАЛЫН ҚАЛЫПТАСТЫРУҒА ЖӘНЕ ҰЛҒАЙТУҒА АРНАЛҒАН БЮДЖЕТТIК ИНВЕСТИЦИЯЛАР
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.04.04  N 318 , 2008.04.28  N 395 ,
2008.08.27 N 776 , 2009.07.20. N 1101 Қаулыларымен.
мың теңге
р/с N
Кәсiпорынның
атауы
Бюд-
жет-
тік
бағ-
дар-
лама-
ның
әкім-
шісі
2006
жыл
2007
жыл
Мақсаты
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық
дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы
1
"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
ИСМ
34593600
204840000
Экономиканың барлық
секторларында
инвестициялық және
инновациялық
белсенділікті
арттыру және
ынталандыру үшін.
Даму институттары-
ның тиімділігін
арттыру
жолымен экспортты
ілгерлетуге және
экономиканың
шикізаттың емес
секторына
инвестициялар
тартуға байланысты
іс-шаралар өткізу.
"Kazyna Capital
Management"
(қазақстандық-қы-
тайлық бірігіп
инвесторлау фонды)
Фондын құру -
39140000 мың теңге
Даму институттары-
ның ірі, перспек-
тивті инвестициялық
жобаларды, сонымен
қатар экономиканың
нақты секторына жа-
татын шағын және
орта бизнес жобала-
рын жүзеге асыру
үшін әрі қарай
қайта қаржыландыру-
ға арналған
Бағдарлама бойынша жиыны:        204840000
Бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонының проблемаларын
кешенді шешу жөніндегi 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарлама
2
"Курчатов
қаласындағы
ядролық техно-
логиялар пар-
кi" технопар-
кін құру
ЭМРМ
1100000
3470000
Курчатов қаласында-
ғы ядролық техноло-
гиялар паркінің ин-
фрақұрылымын салу,
атом саласы өндірі-
сінің дамуына жәр-
демдесу және ғылым-
ды қажетсінетін
технологияларға
инвестициялар тарту
үшін
Бағдарлама бойынша жиыны:         3470000
"Қазақстан Республикасында 2005-2007 жылдарға арналған
ғарыш қызметін дамыту" мемлекеттік бағдарламасы
3
"Қазақстан Ға-
рыш Сапары"
ұлттық компа-
ниясы" АҚ
ҰҒА
1300000
8224165
Байқоңыр қаласында
мамандандырылған
конструкторлық бюро
үшін ғимарат салу
және қайта жаңарту,
Қазақстан Республи-
касының жерді қа-
шықтықтан зондтау-
дың ғарыштық жүйе-
сін құру жөніндегі
жұмысты жүргізуді
бастау
4
"Ғарыштық
байланыс және
радиоэлектрондыққұралдардың
электромагниттік
үйлесімділігі
республикалық
орталығы" АҚ
АБА
1680000
8510000
"KazSat-2" байланыс
және хабар тарату
ұлттық геостационарлық
спутнигін жасау және
ұшыру жөнінде
жұмыстарды жүргізу
Бағдарлама бойынша жиыны:       16734165
Почта-жинақ жүйесін дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған бағдарламасы
5
"Самұрық" АҚ
жарғылық
капиталын
ұлғайту
ЭБЖМ
1800000
4533728
Ауылдық жерлерде
почта инфрақұрылымын
дамыту, ауылдық 247
байланыс бөлімшеле-
рін салу және
техникалық нығайту,
почта байланысы
бөлімшелерінің
операциялық залдарын
жарақтандыру үшін
жиһаз және жалпы
мақсаттағы ауылдық
автомобильдер сатып
алу, 10 почта
вагонын сатып алу.
"Қазақтелеком" АҚ
жарғылық қорын
ұлғайту арқылы ауылдық байланысты
дамыту - 2000000 мың
теңге
Бағдарлама бойынша жиыны:        4533728
Азаматтық авиация саласын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы
6
"Қазавиализинг"
АҚ
ККМ
1874425
Арнайы техниканы орталықтандырылған
сатып алу үшін  АҚ-ның жарғылық  капиталын ұлғайту
Бағдарлама бойынша жиыны:         1874425
2020 жылға дейінгі Қазақстан Республикасының көлік стратегиясы
7
"Қазаэросервис" АҚ
Қоршағанортамині
874000
Мыналарды:
- III В санаты
бойынша
сертификатталатын
Алматы, Шымкент
қалалары
әуежайларының
ұшу-қону жолағы үшін
метеорологиялық
датчиктер мен
метеорологиялық
радиолокаторлардың
толық жиынтығын;
- Ақтау, Қостанай,
Павлодар қалаларының
әуежайларында
метеошамалардың
метеорологиялық
өлшемдерінің
автоматтандырылған
жүйесін сатып алуға "Қазаэросервис"
АҚ-ның жарғылық
капиталын ұлғайту
Бағдарлама бойынша жиыны:       874000

2007-
2008
10028500
4500000
5528500
671
Строительство
и реконструк-
ция тепловых
сетей города
Кентау Южно-
Казахстанской
области
МЭМР
2007
880800
880800
ИТОГО вне
Программ:
16868893
7523773
1000000
Бюджетные инвестиции на формирование и увеличение
уставного капитала юридических лиц
тыс. тенге
N
п/п
Наимено-
вание
пред-
приятия
Адми-
нис-
тра-
тор
бюд-
жет-
ной
прог-
раммы
2006
год
2007
год
Цель
1
2
3
4
5
6
Стратегия индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2003-2015 годы
1
АО "Фонд
устойчивого
развития
"Қазына"
МИТ
34593600
204840000
Для повышения и стимулирования инвес-
тиционной и инновационной активности
во всех секторах экономики. Проведе-
ние мероприятий, связанных с продви-
жением экспорта и привлечением инвес-
тиций в несырьевой сектор экономики
путем повышения эффективности инсти-
тутов развития. Создание фонда
"Kazyna Capital Management" (казах-
станско-китайский фонд совместного
инвестирования) - 39140000 тыс. тенге.
Для последующего рефинансирования инс-
титутами развития реализации крупных,
перспективных инвестиционных проектов,
а также финансирование проектов малого
и среднего бизнеса, относящихся к
реальному сектору экономики.
Итого по
Программе:
204840000
Программа по комплексному решению проблем бывшего
Семипалатинского испытательного полигона на 2005-2007 годы
2
Создание
технопарка
"Парк
ядерных
технологий
в городе
Курчатове"
МЭМР
1100000
3470000
Для строительства инфраструктуры Парка
ядерных технологий в городе Курчатове,
содействия развития производств атом-
ной отрасли и привлечения инвестиций в
наукоемкие технологии
Итого по
Программе:
3470000
Государственная программа "Развитие космической
деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы"
3
АО "Нацио-
нальная
компания
"Казкосмос"
НКА
1300000
8224165
Строительство и реконструкция зданий
для специализированного конструктор-
ского бюро в городе Байконыре, начало
проведения работ по созданию космичес-
кой системы дистанционного зондирова-
ния Земли Республики Казахстан
4
АО "Респуб-
ликанский
центр
космической
связи и
электромаг-
нитной сов-
местимости
радиоэлек-
тронных
средств"
АИС
1680000
8510000
Проведение работ по созданию и запуску
национального геостационарного спутни-
ка связи и вещания "KazSat-2"
Итого по
Программе:
16734165
Программа развития почтово-сберегательной
системы на 2005-2010 годы
5
Увеличение
уставного
капитала АО
"Самрук"
МЭБП
1800000
4533728
Развитие почтовой инфраструктуры в
сельской местности, строительство и
техническая укрепленность 247 сельских
отделений связи, приобретение мебели
для оснащения операционных залов отде-
лений почтовой связи и сельских авто-
мобилей общего назначения, приобрете-
ние 10 почтовых вагонов - 2533728
тыс. тенге.
Развитие сельской связи путем увеличе-
ния уставного капитала АО "Казахтеле-
ком" - 2000000 тыс. тенге.
Итого по
Программе:
4533728
Программа развития отрасли
гражданской авиации на 2006-2008 годы
6
АО "Каз-
авиализинг"
МТК
1874425
Увеличение уставного капитала АО для
централизованного закупа специальной
техники
Итого по
Программе:
1874425
Транспортная стратегия Республики Казахстан до 2020 года
7
АО "Казаэ-
росервис"
МООС
874000
Увеличение уставного капитала АО "Каз-
аэросервис" на закуп:
- полного комплекта метеорологических
датчиков и метеорологических радиоло-
каторов для взлетно-посадочной полосы
аэропортов гг. Алматы, которые будут
сертифицированы по категории III В;
- автоматизированной системы метеоро-
логических измерений метеовеличин в
аэропортах городов Актау, Костанай,
Павлодар
Итого по
Программе:
874000
Государственная программа борьбы с коррупцией

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
8
"Қаржылық
бұзушылықтарды
зерттеу
орталығы" РМК
Есеп
комите
ті
10920
Коррупциямен күрес
мемлекеттік
бағдарлама
шеңберінде қаржылық
бұзушылықтарды
зерттеуге арналған
орталықты құру
Бағдарлама бойынша жиыны:       10920
Қ азақстан Республикасында ғылымды дамытуың 2007-2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
9
"Ғылым қоры"
АҚ-ның жарғылық
капиталын
қалыптастыру
БҒМ
1873791
Ғылыми зерттеулерді,
тәжірибелік-
конструкторлық
жұмыстарды дамытуға
одан әрі жәрдем
көрсету, сондай-ақ
жеке меншік сектор
тарапынан
инвестициялар тарту
үшін
Бағдарлама бойынша жиыны:         1873791
Алматы қаласын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
10
Алматы
қаласының
"Өңірлік қаржы
орталығы" АҚ
құру
АҚАҚОҚРА
1500000
Алматы қаласының
"Өңірлік қаржы
орталығы" АҚ сауда
алаңында резидент
еместердің бағалы
қағаздарын
орналастыру үшін
жағдай жасау
мақсатында
Бағдарлама бойынша жиыны:        1500000
Бағдарламалардан тыс:
11
"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ үшін
ғимарат сатып
алу
ПМК
2500000
3000000
"Қазына" орнықтыру
даму қоры" АҚ үшін
әкімшілік ғимарат
сатып алу үшін
12
"Республикалық
балалар
сауықтыру
орталығы" РМК
жарғылық
капиталын құру
ДСМ
10920
Республикалық
балалар сауықтыру
орталығын басқаратын
кәсіпорынға
13
"Қорғас"
халықаралық
шекара маңы
ынтымақтастығы
орталығы" АҚ
құру
ИСМ
1100000
5000000
Жобаның
техника-экономикалық
негіздемесіне сәйкес
көліктік-логистика-
лық терминалдар,
тиісті инфрақұрылымы
бар әкімшіліктік
орталық салу жолымен
шекара маңы
аумағында қазіргі
заманғы халықаралық
көліктік-сауда
торабын құру үшін
14
"Әлеуметтік-
кәсіпкерлік
корпорация" АҚ
құру
ИСМ
14000000
"Әлеуметтік-кәсіп-
керлік корпорация"
АҚ-ның 7 орталық
кеңсесін және 9
облыстық филиалын
құруға. Отандық
және шетелдік
капиталдың
қатысуымен бәсекеге
қабілетті жаңа
өндірістер мен
технологияларды
дамыту жөніндегі
іс-шараларды өткізу
15
"Сауда саясатын
дамыту орталығы"
АҚ-ның жарғылық
капиталын
қалыптастыру
ИСМ
200000
Экономиканы
әртараптандыру және
қосылған құны
жоғары өндірісті
ынталандыру
мақсатында
Қазақстан
Республикасының
сауда саясатын
қалыптастыру және
дамыту үшін
16
Бұқаралық
ақпарат
құралдарын
институционалды
дамыту
МАМ
3502164
"Қазақстан" ТРК АҚ,
"Казахстанская
правда РГ" АҚ,
"Егемен Қазақстан
РГ", "Қазақстандық
ақпараттық агенттік"
Ұлттық компаниясы"
АҚ жарғылық
капиталын ұлғайтуға
17
"Қазақстан ГАЖ
Орталығы" АҚ
жарғылық
капиталын
ұлғайту
БҒМ
145500
Әскери
қызметшілердің
санаториялық
курорттық емін
қамтамасыз етуге
Алматы облысы
Қапшағай
қаласындағы "Алтын
құм" әскери
санаториясының
жобалық-сметалық
құжаттамасын
дайындауға және
қайта құрылысын
бастауға
18
"Самғау" Ұлттық ғылыми
техникалық
холдингі" АҚ
жарғылық
капиталын
қалыптастыру
БҒМ

на 2006-2010 годы
8
РГП "Центр
по исследо-
ванию
финансовых
нарушений"
Счет-
ный
Коми-
тет
10920
Для создания центра по проведению
исследований финансовых нарушений в
рамках Государственной программы
борьбы с коррупцией
Итого по
Программе:
10920
Государственная программа развития науки в
Республике Казахстан на 2007-2012 годы
9
Формирова-
ние устав-
ного капи-
тала АО
"Фонд
науки"
МОН
1873791
Для дальнейшего содействия развитию
научных исследований, опытно-конструк-
торских работ, а также привлечения
инвестиций со стороны частного сектора
Итого по
Программе:
1873791
Государственная программа развития города Алматы
на 2003-2010 годы
10
Создание
АО "Регио-
нальный
финансовый
центр"
города
Алматы
АРДРФЦГА
1500000
С целью создания условий для размеще-
ния ценных бумаг нерезидентов на
торговой площадке АО "Региональный
финансовый центр" города Алматы
Итого по
Программе:
1500000
Вне программ
11
Приобрете-
ние здания
для АО
"Фонд ус-
тойчивого
развития
"Қазына"
КПМ
2500000
3000000
Для выкупа административного здания
для АО "Фонд устойчивого развития
"Қазына"
12
Фомирова-
ние устав-
ного капи-
тала РГП
"Республи-
канский
детский
реабилита-
ционный
центр"
МЗ
10920
Для создания предприятия по управлению
Республиканским детским реабилитацион-
ным центром
13
Создание
АО "Между-
народный
центр при-
граничного
сотрудни-
чества
"Хоргос"
МИТ
1100000
5000000
Для создания современного международ-
ного транспортно-торгового узла на
приграничной территории путем строи-
тельства транспортно-логистических
терминалов, административного центра с
соответствующей инфраструктурой в
соответствии с технико-экономическим
обоснованием проекта
14
Создание
АО "Соци-
ально-
предприни-
мательская
корпора-
ция"
МИТ
14000000
На создание 7-ми центральных офисов и
9-ти областных филиалов АО "Социально-
предпринимательская корпорация". Про-
ведение мероприятий по развитию новых
конкурентоспособных производств и
технологий с участием отечественного
и иностранного капитала
15
Формирова-
ние устав-
ного капи-
тала АО
"Центр
развития
торговой
политики"
МИТ
200000
Для формирования и развития торговой
политики Республики Казахстан, с целью
диверсификации экономики и стимулиро-
вания производства с высокой добавлен-
ной стоимостью
16
Институци-
ональное
развитие
средств
массовой
информации
МКИ
3502164
На увеличение уставного капитала АО
ТРК "Казахстан", АО "РГ Казахстанская
правда", АО "РГ Егемен Казахстан", АО
"Национальная компания "Казахстанское
информационное агентство"
17
Увеличение
уставного
капитала
АО "Казах-
стан ГИС
центр"
МО
145500
На разработку проектно-сметной доку-
ментации и начало реконструкции воен-
ного санатория "Золотые пески" в горо-
де Капшагае Алматинской области для
обеспечения санаторно-курортного лече-
ния военнослужащих
18
Формирова-
ние устав-
ного капи-
тала АО
"Нацио-
нальный
научно-
технологи-
ческий
холдинг
"Самгау"
МОН

15299654
"Самғау" ҰҒТХ" АҚ
жарғылық капиталын
қалыптастыруға - 100000 мың теңге.
"Қазтелерадио" АҚ
техникалық
жаңаландыруы мен
дамуына - 2999654
мың теңге.
Телерадиохабардың
бәсекеге қабілетті
секторын қалыптасты-
ру және дамыту
мақсатында қолайлы
жағдайлар жасауға -
12200000 мың теңге
19
Екінші
деңгейдегі
банктерде
студенттік
кредиттерге
кепілдік беруді
қамтамасыз
етуге жарғылық
капиталын
ұлғайту
жолымен "Қаржы
орталығы" АҚ
қызметін
ұйымдастыру
БҒМ
350000
350000
Екінші деңгейдегі
банктерде
кредиттерге
кепілдік беруді
қамтамасыз етуге
20
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ жарғылық капиталын қалыптастыру
АШМ
27275600
Агроөнеркәсіптік сектордың тиімді дамуын ынталандыру және оның бәсекелестік қабілетін ішкі және сыртқы рыноктарды көтеру үшін "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ жарғылық капиталын қалыптастыру, оның ішінде:
1) 2006-2010 жылға арналған ҚР АӨК тұрақты дамыту тұжырымдамасында көзделген іс-шараларды іске асыру үшін: оның ішінде жеңілдікті кредиттік ресурстармен қамтамасыз етуге "Аграрлық кредит корпорациясы" АҚ - 9208900 мың теңге;
2) Кейіннен лизингке беру үшін ауыл шаруашылығы техникасын және құрал-жабдығын, агроөнеркәсіптік кешен (АӨК) субъектілеріне технологиялық құрал-жабдықты және арнайы техниканы сатып алу үшін, АӨК субъектілері үшін ауылшаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі технологиялық құрал-жабдық сатып алуды қаржыландыру үшін "ҚазАгроҚаржы" АҚ - 7000000 мың теңге;
3) Астыққа кепілдік беру жүйесін қажетті деңгейде ұстау мақсатында - 500000 мың теңге "ҚазАгроКепіл" АҚ;
4) Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін дайындау пункттері желісі мен семірту алаңдары желісін дамыту арқылы мал шаруашылығы өнімдері экспортының инфрақұрылымын қалыптастыру және мал шаруашылығы өнімін қалыптастыру және экспортқа шығару үшін сатып алу операцияларын жүргізуге - 2969700 мың теңге "Мал өнімдері корпорациясы" АҚ;
5) Қозаның сорттық
тұқым материалдарын өндіру зауытын салу үшін; астықты тереңдетіп қайта өңдеу жөніндегі зауыт салу үшін;
Ақтау портындағы астық терминалының өткізу қабілетін ұлғайту үшін; Баку портында (Әзірбайжан Республикасы) ұн тарту кешенін салу үшін; Поти портында (Грузия) ұн тарту кешені бар астық терминалын салу және жарақтандыру, Амирабад (Иран Ислам Республикасы) портында астық терминалының құрылысы; биожанармай мен биоэталон өндірісі бойынша зауыттар салу, Астана қаласында көтерме рыногының құрылысы үшін - 3730700 мың теңге "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ;

15299654
На формирование уставного капитала АО
"ННТХ "Самгау" - 100000 тыс. тенге.
На техническую модернизацию и развитие
АО "Казтелерадио" - 2999654 тыс. тенге
На создание благоприятных условий с
целью формирования и развития
конкурентоспособного сектора
телерадиовещания - 12200000 тыс. тенге
19
Организа-
ция дея-
тельности
АО "Финан-
совый
центр"
путем уве-
личения
уставного
капитала
на обеспе-
чение
гарантиро-
вания сту-
денческих
кредитов в
банках
второго
уровня
МОН
350000
350000
На обеспечение гарантирования кредитов
в банках второго уровня
20
Формирова-
ние устав-
ного капи-
тала АО
"Националь-
ный управ-
ляющий
холдинг
"КазАгро"
МСХ
27275600
Формирование уставного капитала
АО "Национальный управляющий холдинг
"КазАгро" для стимулирования
эффективного развития агропромышленого
сектора и повышения его
конкурентоспособности на внутренних и
внешних рынках в том числе:
1) АО "Аграрная кредитная корпорация"
- 9208900 тыс. тенге для реализаций
мероприятий, предусмотренных Концеп-
цией устойчивого развития АПК РК на
2006-2010 годы: в том числе обеспече-
ние льготными кредитными ресурсами
сельхозтоваропроизводителей;
2) АО "КазАгроФинанс" - 7000000 тыс.
тенге для закупа сельскохозяйственной
техники и оборудования для последующей
передачи в лизинг, закупа технологи-
ческого оборудования и специальной
техники для субъектов агропромышленно-
го комплекса (АПК) для последующей пе-
редачи в лизинг, финансирования приоб-
ретения технологического оборудования
по переработке сельскохозяйственной
продукции для субъектов АПК;
3) АО "КазАгроГарант" -
500000 тыс. тенге с целью поддержания
на необходимом уровне системы гаранти-
рования зерна;
4) АО "Mал өнімдері корпорациясы" -
2969700 тыс. тенге для формирования
инфраструктуры экспорта животноводчес-
кой продукции через развитие сети за-
готовительных пунктов и откормочных
площадок для сельскохозяйственных жи-
вотных и проведения закупочных опера-
ций для формирования и поставки на
экспорт животноводческой продукции;
5) АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" - 3730700 тыс. тенге для
строительства завода по производству
сортового семенного материала хлопчат-
ника; для строительства завода по глу-
бокой переработке зерна; для увеличе-
ния пропускной способности зернового
терминала в порту Актау; для строи-
тельства мельничного комплекса в порту
Баку (Азербайджанская Республика); для
строительства и оснащения зернового
терминала в комплексе с мельницей в
порту Поти (Грузия), строительства
зернового терминала в порту Амирабад
(Исламская Республика Иран), для
строительства завода по производству
биодизеля, завода по производству
биоэтанола, строительства оптового
рынка в городе Астане;

6) Мамандандырылған
тақырыптық
басылымдар шығару
мақсатында
әдістемелік орталық
құру, облыстық
өкілдіктер үшін
ғимаратар/үй-жайлар
сатып алу жолымен
"Қазагромаркетинг"
АҚ-ның
материалдық-техника-
лық базасын нығайту
және көрмелік кешен
салу үшін - 866300
мың теңге
"Қазагромаркетинг"
АҚ;
7) Ауыл халқына
микрокредит беру,
ауыл халқын
кәсіпкерліктің
негіздеріне оқыту
және Қоғам
қызметкерлерінің
біліктілігін
арттыру үшін,
сондай-ақ
материалдық-техни-
калық жабдықтауға
және қайта құрылатын
микрокредит
ұйымдарының
жарғылық капиталына
үлестік қатысуға -
2500000 мың теңге
"Ауыл шаруашылығын
қаржылық қолдау
қоры" АҚ.
21
"Республикалық
туристтік
ақпараттық
орталық" АҚ-ның
жарғылық
капиталын
қалыптастыру
ТСМ
54600
Қазақстан
Республикасының
аумағында туристік
кластер
инфрақұрылымын
дамыту үшін
"Республикалық
туристік ақпараттық
орталық" АҚ-ның
жарғылық капиталын
қалыптастыру
22
"Еуразия даму
банкі" АҚ
Қаржы-
мині
12700000
23400000
Банктің жарғылық
капиталын
қалыптастыру үшін
қазақстандық
бөліктің екінші
траншын төлеуге
23
Халықаралық
қаржы
ұйымдарының
акцияларын
сатып алу
Қаржы-
мині
357831
369494
Халықаралық қаржы
ұйымдарына мүшелік
жарналарды уақтылы
төлеу жөніндегі
міндеттемелерді
орындауға
24
"Қазақстандық
ипотекалық
компаниясы" АҚ
жарғылық
капиталын
ұлғайту
Қаржы-
мині
8500000
"Қазақстандық
ипотекалық компания-
сы" АҚ-ның тиісті
талабымен оларға
берілген ипотекалық
кредиттер бойынша
талаптарды сатып
алу құқығы жолымен
екінші деңгейдегі
банктердің өтімділі-
гін арттыру мақса-
тында
25
"Қазақстан
ипотекалық
кредиттерге
кепілдік беру
қоры" АҚ жарғы-
лық капиталын
ұлғайту
Қаржы-
мині
1025000
Тұрғын-үй құрылысы
нарығын қолдау үшін
ипотекалық кредит-
терді кепілдендіру
жолымен "Қазақстан
ипотекалық кредит-
терге кепілдік беру
қоры" АҚ арқылы
екінші деңгейдегі
банктерді қайта
қаржыландыру арқылы
ипотекалық кредит-
терді беруді тұрақ-
тандыру мақсатында
26
"Дотық Энерго"
АҚ-ның жарғылық
капиталын қа-
лыптастыру
ЭМРМ
1849826
Түркменстан шаруашы-
лық етуші субъекті-
лері алдында Қазақс-
тан Республикасы
заңды тұлғаларының
талап ету құқығын
сатып алу бойынша іс
шаралар жүргізу
27
"Күйгенжар" АҚ
ПІБ
522088
Ауыл шаруашылығы
өнімдері өндірісінің
көлемін ұлғайту үшін
жарғылық капиталды
ұлғайту
28
"Қазақстан
Республикасы
Президентінің
телерадиокеше-
ні" ҰАҚ жарғы-
лық капиталын
ұлғайту
ПІБ
200000
Мемлекет басшысының
қызметіне, оның ел
өңірлеріне жұмыс
сапарларына және
басқа да аса маңыз-
ды іс-шараларына са-
палы әрі шұғыл
ақпараттық қызмет
көрсету мақсатында
құрал-жабдық сатып
алу үшін АҚ-ның жарғылық капиталын
ұлғайту
29
Құпия
Бағдарламалардан тыс жиыны:                 133391039
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік негізінде іске асыру 2007 жылы басталатын білім беру объектілерінің тізбесі
N
Р/с
Жобаның атауы
Жобаның
қуаты
Жалпы
құны
Болжам
2010 жыл

6) АО "Казагромаркетинг" - 866300 тыс.
тенге для создания методического цент-
ра с целью выпуска специализированных
тематических изданий, укрепления ма-
териально-технической базы АО "Казаг-
ромаркетинг" путем приобретения зданий
/помещений для областных представи-
тельств. Строительство выставочно-
ярмарочнрго комплекса;
7) АО "Фонд финансовой поддержки
сельского хозяйства" - 2500000 тыс.
тенге для микрокредитования сельского
населения, организации обучения сельс-
кого населения основам предпринима-
тельства и повышения квалификации ра-
ботников общества, а также на мате-
риально-техническое оснащение и доле-
вое участие в уставном капитале вновь
создаваемых микрокредитных организа-
ций.
21
Формирова-
ние устав-
ного капи-
тала АО
"Республи-
канский
туристский
информа-
ционный
центр"
МТС
54600
Формирование уставного капитала АО
"Республиканский туристский
информационный центр" для развития
инфраструктуры туристического
кластера на территории Республики
Казахстан
22
АО "Евра-
зийский
банк
развития"
МФ
12700 000
23400000
На выплату второго транша казахстан-
ской части для формирования уставного
капитала банка
23
Приобрете-
ние акций
Междуна-
родных
финансовых
организа-
ций
МФ
357831
369494
На выполнение обязательств по
своевременной оплате членских
взносов международным финансовым
организациям
24
Увеличение
уставного
капитала
АО "Казах-
станская
ипотечная
компания"
МФ
8500000
В целях повышения ликвидности банков
второго уровня путем приобретения
прав требований по выданным ими
ипотечным кредитам, соответствующим
требованиям АО "Казахстанская
ипотечная компания"
25
Увеличение
уставного
капитала
АО "Казах-
станский
фонд
гарантиро-
вания ипо-
течных
кредитов"
МФ
1025000
В целях стабилизации выдачи ипотечных
кредитов банками второго уровня по-
средством их рефинансирования через АО
"Казахстанский фонд гарантирования
ипотечных кредитов" путем гарантиро-
вания ипотечных кредитов для поддержки
рынка строительства жилья
26
Формирова-
ние устав-
ного капи-
тала АО
"Достык
Энерго"
МЭМР
1849826
Проведение мероприятий по выкупу прав
требований по обязательствам юридичес-
ких лиц Республики Казахстан перед
хозяйствующими субъектами
Туркменистана
27
АО "Куйген
жар"
УДП
522088
Увеличение уставного капитала для
увеличения объемов производства
сельскохозяйственной продукции
28
Увеличение
уставного
капитала
НАО "Теле-
радиокомп-
лекс
Президента
Республики
Казахстан"
УДП
200000
Увеличение уставного капитала АО для
приобретения оборудования, с целью
проведения качественного и оперативно-
го информационного обслуживания дея-
тельности Главы государства, его
рабочих поездок по регионам страны и
иных особо важных мероприятий
29
Секретно
Итого вне
Программ:
133391039
Перечень
объектов образования на основе государственно-частного
партнерства с началом реализации в 2007 году
Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 6 декабря 2007 г. N 1195 .
N
п/п
Наименование проекта
Проект-
ная
мощ-
ность
Общая
стои-
мость
Прогноз
2010
год

1200
1491102
447331*
1043771
Жиыны:
38 440
46515705
13954 712
32560993
*Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен берілетін қаражатты ескере отырып
6-бөлiм. Ұлттық компанияларды дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған негiзгi бағыттары мен негiзгi көрсеткіштерiнiң болжамы
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.04.28 N 395 , 2008.08.27 N 776 Қаулыларымен.
"Ұлттық компаниялардың тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Pecпубликасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 16 ақпандағы N 182  қаулысына сәйкес ұлттық компанияларға мынадай 12 акционерлiк қоғам жатады:
"ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" АҚ;
"Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" АҚ;
"Қазпочта" АҚ;
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ҰК" АҚ;
"Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" АҚ;
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ;
"Қазақстан темiр жолы" АҚ;
"Қазақтелеком" АҚ;
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ;
"Қазақ ақпарат агенттiгi" ұлттық компаниясы (Қазақпарат)" АҚ;
"Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" АҚ.
Стратегиялық маңызы бар салалардағы экономиканың мемлекеттiк секторын басқаруды жетiлдiру, сондай-ақ мемлекеттiң экономикалық өсуiн қамтамасыз ету үшiн қолайлы жағдай жасау мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Экономиканың мемлекеттiк секторын басқаруда мемлекеттiң мүдделерiн одан әрi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" 2006 жылғы 28 қаңтардағы N 50 Жарлығына, "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 28 қаңтардағы N 50  Жарлығын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 23 ақпандағы N 117  қаулысына сәйкес "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "Самұрық" холдингi" АҚ) құрылды.
Осыған байланысты "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" АҚ, "Қазпочта" АҚ, "КЕGОС" электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" АҚ, "Қазақтелеком" АҚ, "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ ұлттық компаниялары акцияларының мемлекеттiк пакеттерi "Самұрық" холдингi" АҚ жарғылық капиталын төлеуге берiлген.
Нарықтық экономиканың дербес субъектiсi ретiнде мемлекеттiк холдинг құру корпоративтiк басқарудың қазiргi заманғы әдiстерiн енгiзуге, салалық компаниялардың стратегиялық жоспарларын үйлестiрудi жүргiзуге және бизнестi жүргiзудiң нарықтық тетiктерiн мақсатқа сәйкес қолдануға мүмкiндiк бередi, бұл мемлекеттiк активтердi басқарудың тиiмдiлiгiн арттыруға және Қазақстанда қор нарығын дамытуға ықпалын тигiзедi.
2004-2006 жылдарға талдау
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрi - компания) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Ел экономикасының мұнай-газ секторындағы мемлекеттiң мүдделерiн одан әрi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" 2002 жылғы 20 ақпандағы N 811  Жарлығына сәйкес құрылған.
Жарлыққа сәйкес Компания стратегиялық маңызды ұлттық тiгiнен кiрiккен компания болуы және өкiлеттi органның көмiрсутегiн барлау, өндiру, қайта өңдеу және тасымалдау жөнiндегi функцияларын орындауы, сондай-ақ Қазақстанның мұнай секторындағы мемлекеттiң мүддесiн бiлдiруi керек.
2005 жылы Компанияның еншiлес ұйымы "Барлау және өндiру" АҚ 9,4 млн. тонна мұнай мен газ конденсатын өндiрдi, бұл 2004 жылдың деңгейiнен 5,6 %-ға асып түстi. Жоспарға қосымша 100 мың тонна мұнай алынды.
Жоспардан тыс мұнай өндiруге ұйымдастыру-техникалық iс-шараларын уақытында өткiзу, кен орындарын қазу жүйесiн оңтайландыру, бұрғылар қорын қоса отырып, негiзгi қорларды қалпына келтiру және жаңарту, жерүстi кен орнын жайғастыруда маңызды объектiлер салу және қайта құру, арнаулы техника паркiн жаңарту, тақташаның мұнай беруiн арттыру мен мұнай беру процестерiн химияландырудың жаңа әдiстерiн қолдану жөнiндегi жұмыстар есебiнен қол жеткiзiлдi.
2006 жылы мұнай мен газ конденсатын өндiру 9,45 млн. тонна көлемiнде бағаланды, бұл 2005 жылдың деңгейiнен 86 мың тоннаға артық.

1200
1 491 102
447 331
1 043 771
Итого:
38 440
46 515 705
13 954 712
32 560 993
* с учетом средств из резерва Правительства Республики Казахстан
Приняты к сведению
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа N 822
Раздел 6. Основные направления и прогноз основных
показателей развития национальных компаний на 2007-2009 годы СОДЕРЖАНИЕ
Сноска. Содержание с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2008 N 395 ; от 27.08.2008 N 776 .
Введение
Анализ за 2004-2006 годы
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НАК "Казатомпром"
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
АО "Национальные информационные технологии"
АО "Казпочта"
АО "Қазақтелеком"
АО "НК "Казахстан темір жолы"
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
АО "Международный аэропорт Астана"
АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"
АО "НК "Казахстанское информационное агентство"
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
Перспективы на 2007-2009 годы
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НАК "Казатомпром"
АО НК "Продовольственная контрактная корпорация"
АО "Национальные информационные технологии"
АО "Казпочта"
АО "Қазақтелеком"
АО "НК "Казахстан темір жолы"
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
АО "Международный аэропорт Астана"
АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"
АО "НК "Казахстанское информационное агентство"
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
Основные показатели национальных компаний на 2007-2009 годы
Раздел 6. Основные направления и прогноз
основных показателей развития национальных компаний
на 2007-2009 годы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.08.2008 N 776 .
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2004 года N 182 "Об утверждении перечня национальных компаний" к национальным компаниям отнесены 12 акционерных обществ:
АО "Национальная компания "КазМунайГаз";
АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями";
АО "Казпочта";
АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация";
АО "Национальная атомная компания "Казатомпром";
АО "Национальные информационные технологии";
АО "Казакстан темір жолы";
АО "Казахтелеком";
АО "Международный аэропорт Астана";
АО "Национальная компания "Казахское информационное агентство (Казинформ)";
АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг";
АО «Национальная компания "Казкосмос".
В целях совершенствования управления государственным сектором экономики в отраслях, имеющих стратегическое значение, а также создания благоприятных условий для обеспечения экономического роста государства и в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 28 января 2006 года N 50 "О мерах по дальнейшему обеспечению интересов государства в управлении государственным сектором экономики", постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2006 года N 117 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 28 января 2006 года N 50" создано акционерное общество "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" (далее - АО "Холдинг "Самрук").
В этой связи в оплату уставного капитала АО "Холдинг Самрук" переданы государственные пакеты акций национальных компаний: АО "Национальная компания "Қазақстан темір жолы", АО "Казпочта", АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями "KEGOC", АО "Казахтелеком", АО "Национальная компания "КазМунайГаз".
Создание национального холдинга, как самостоятельного субъекта рыночной экономики, позволит внедрить современные методы корпоративного управления, производить координацию стратегических планов отраслевых компаний и целенаправленно применять рыночные механизмы ведения бизнеса, что будет способствовать повышению эффективности управления государственными активами и развитию фондового рынка в Казахстане.
Анализ за 2004-2006 годы
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НК "КазМунайГаз" (далее - компания) было создано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2002 года N 811 "О мерах по дальнейшему обеспечению интересов государства в нефтегазовом секторе экономики страны".
В соответствии с Указом компания должна стать стратегически важной национальной вертикально-интегрированной компанией и выполнять функции полномочного органа по разведке, добыче, переработке и транспортировке углеводородов, а также представлять интересы государства в нефтяном секторе Казахстана.
В 2005 году АО "Разведка и добыча", дочерней организацией Компании, добыто 9,4 млн. тонн нефти и газового конденсата, что на 5,6 % превышает уровень 2004 года. Дополнительно к плану получено 100 тыс. тонн нефти.
Сверхплановая добыча нефти достигнута за счет работ по своевременному проведению организационно-технических мероприятий, оптимизации системы разработки месторождений, восстановления и обновления основных фондов, включая фонд скважин, строительство и реконструкцию важных объектов наземного обустройства месторождений, обновление парка специальной техники, применение новых методов повышения нефтеотдачи пласта и химизацию процессов нефтедобычи.
В 2006 году добыча нефти и газового конденсата оценивается в объеме 9,45 млн. тонн, что превысит уровень 2005 года на 86 тыс. тонн.

Компания екi негiзгi бағытта мұнай сатады: экспорт және iшкi нарық. 2005 жылы мұнайды экспортқа шығару шамамен 6,7 млн. тоннаны, ішкi нарыққа шығару 2,2 млн. тоннаны құрады. 2004 жылмен салыстырғанда, мұнайды экспортқа шығару 389 мың тоннаға өстi. 2006 жылы экспортқа шығару шамамен 7,1 млн. тоннаны, iшкi нарыққа - 2,1 млн. тоннаны құрайды.
Компанияның еншiлес ұйымы "Атырау МӨЗ" АҚ (бұдан әрi - "АМӨЗ" АҚ) 2004 жылы 2,9 млн. тонна мұнай өңдедi. 2005 жылы "АМӨЗ"-да өңдеу көлемi 3,5 млн. тонна болды, жоспар бойынша 2,9 млн. тонна. 2006 жылы "АМӨЗ"-да мұнай өңдеуi 3,5 млн. тонна, оның iшiнде Компания ресурстарынан 2,2 млн. тонна деңгейiнде күтiледi.
2005 жылы магистральдық мұнай құбырлары бойынша мұнай тасымалдаудың жалпы көлемi 38,4 млн. тоннаны құрады. 2006 жылы "ҚазТрансОйл" АҚ жүйе бойынша 36,65 млн. тонна деңгейiнде күтiлуде.
2004 жылы "ҚазТеңiзКөлiкФлоты" ҰТКқК" АҚ теңiз көлiгiмен жүк тасымалдаудың халықаралық қызметiн атқарған, оның iшiнде 4 млн. тонна көлемiнде Әзербайжан (Баку), Грузия (Батуми), Иран (Нека), Ресей (Махачкала) порттарына.
2005 жылы танкер арқылы мұнай тасымалдау жоспардағы 4,6 млн. тонна орнына 4,2 млн. тоннаны құрады. Жоспардың орындалмауы 9% құрады. Мұнайды теңiз арқылы тасу 2004 жылғы осыған ұқсас көрсеткiштен 120 мың тоннаға немесе 3%, Ақтау-Нека бағыты бойынша тасымалдау есебiнен - 283 мың тоннаға артық.
2006 жылы мұнай тасымалдау 4,3 млн. - тонна көлемiнде бағалануда, 2005 жылдың ұқсас көрсеткiшiнен 3% артық, тасымалдау мына бағыттар бойынша: Ақтау-Махачкала - 2 млн. тонна, Ақтау-Нека - 1,6 млн. тонна, Ақтау-Баку-Батуми - 0,69 мың тонна.
"Интергаз Орта Азия" АҚ магистральды газ құбырымен газ тасымалдаудың жалпы көлемi 2004 жылы 121,6 млрд. текше метрдi құрады.
2005 жылы тасымалдау көлемi жоспардағы 116,7 млрд. текше метрдiң орнына 129,4 млрд. текше метрдi құрады, жоспарға қарағанда өсу 11% құрады. Бұл ретте 2005 жылы iшкi тасымалдау 6 млрд. текше м., халықаралық транзит - 116 млрд. текше м., экспортқа газ тасымалдау - 7,6 млрд. текше м. құрады.
2005 жылы тасымалдау көлемiнiң ұлғаюы өзбек газын тасымалдау көлемiнiң ұлғаюымен белгiленедi. Ресей және өзбек газының халықаралық транзитi көлемiнiң азаюына байланысты көлiктiк қызметтер көлемiнiң 2006 жылы 4,8 млрд. текше м.-ге (123,2 млрд. текше м.) азаюы күтiлуде.
2004 жылы Компанияның жалпы табысы 487,4 млрд. теңгенi құрады. 1 тонна мұнайдың орташа өткiзу бағасы (ҚҚС-ны қоспағанда) 2004 жылы 31,7 мың теңгенi құрады.

Компания имеет два основных направления продажи нефти: экспорт и внутренний рынок. В 2005 году поставка нефти на экспорт составила около 6,7 млн. тонн, на внутренний рынок - 2,2 млн. тонн. По сравнению с 2004 годом, поставки нефти на экспорт возросли на 389 тыс. тонн. В 2006 году поставки на экспорт составят около 7,1 млн. тонн, на внутренний рынок - 2,1 млн. тонн.
Дочерней организацией компании АО "Атырауский НПЗ" (далее АО "АНПЗ") за 2004 год переработано 2,9 млн. тонн нефти. В 2005 году объем переработки на АНПЗ составил 3,5 млн. тонн при плане 2,9 млн. тонн. В 2006 году объем переработки нефти на АНПЗ ожидается на уровне 3,5 млн. тонн, в том числе 2,2 млн. тонн из ресурсов компании.
Общий объем транспортировки нефти магистральными нефтепроводами в 2005 году составил 38,4 млн. тонн. Объем транспортировки нефти по системе АО "КазТрансОйл" в 2006 году ожидается в объеме 36,65 млн. тонн.
В 2004 году АО "НМСК "КазМорТранФлот" были оказаны международные услуги по транспортировке грузов морским транспортом, в том числе нефти в объеме 4 млн. тонн в порты Азербайджана (Баку), Грузии (Батуми), Иран (Нека), России (Махачкала).
Транспортировка нефти танкерами в 2005 году составила 4,2 млн. тонн, при плане 4,6 млн. тонн. Недовыполнение плана составляет 9 %. Объем транспортировки нефти морем превышает аналогичный показатель 2004 года на 120 тыс. тонн или на 3 %, за счет увеличения транспортировки маршрутом Актау-Нека на 283 тыс. тонн.
В 2006 году транспортировка нефти оценивается в объеме 4,3 млн. тонн, что на 3 % превышает аналогичный показатель 2005 года. Транспортировка осуществляется по направлениям Актау-Махачкала - 2 млн. тонн, Актау-Нека - 1,6 млн. тонн, Актау-Баку-Батуми - 0,69 тыс. тонн.
Общий объем транспортировки газа по магистральным газопроводам АО "Интергаз Центральная Азия" в 2004 году составил 121,6 млрд. куб. м.
В 2005 году объем транспортировки составил 129,4 млрд. куб. м. против 116,7 млрд. куб. м. плановых, рост к плану составил 11 %. При этом внутренняя транспортировка в 2005 году составила 6 млрд. куб. м, международный транзит - 116 млрд. куб. м, транспортировка газа на экспорт - 7,6 млрд. куб.м.
Увеличение объема транспортировки в 2005 году отмечается увеличением объемов транспортировки узбекского газа.
В 2006 году ожидается снижение объема транспортных услуг на 4,8 млрд. куб. м (123,2 млрд. куб. м), вызванное снижением объемов международного транзита российского и узбекского газа.
В 2004 году общие доходы компании составили 487,4 млрд. тенге. Средневзвешанная цена реализации 1 тонны нефти (без НДС) в 2004 году составила 31,7 тыс. тенге.

2005 жылы табыстар 642,8 млрд. теңгенi құрады, бұл жоспардан 32 % асып түстi және 2004 жылғы деңгейден 32% жоғары. Кiрiстiң өсiмi мұнай өндiрудiң артуына, 2004 жылмен салыстырғанда мұнайдың экспорттық бағасының өсуiне, мұнайдың жүк айналымының артуына, мұнай процессингiнен түсетiн табыстың артуы мен мұнай өнiмдерiн өткiзуге, мұнайды өткiзуден түсетiн табыстарға байланысты.
Кiрiстi бағалау 2006 жылы 603,7 млрд. теңгенi құрайды, бұл 2005 жылғы деңгейден 24 % жоғары.
Компанияның жалпы шығыстары 2005 жылы 410 418,85 млн. теңгенi, 2006 жылы - 414 408,75 млн. теңгенi құрады.
Компанияның жалпы шығыстары 2004 жылы 69,9 млрд. теңгенi құрады. 2005 жылы таза кiрiс жоспардағы 48,2 млрд. теңгенiң орнына 100,9 млрд. теңге сомасында алынды, жоспарға қарағанда өсу 109 % құрайды, 2004 жылмен салыстырғанда 44,3 %. Компанияның таза кiрiсi 2006 жылы 95,1 млрд. теңге деңгейiнде бағалануда, Компанияның таза кiрiсi 2005 жылмен салыстырғанда 5,8%-ға азайғаны байқалып отыр.
Компания Қазақстан Республикасының iрi салық төлеушiсi болып табылады. 2004 жылы бюджетке жалпы сомасы 101,2 млрд. теңге салықтар мен төлемдер енгiзiлдi. 2005 жылы Қазақстан Республикасының бюджетiне iс жүзiнде жалпы сомасы 171,1 млрд. теңгенiң салықтары мен төлемдерi енгiзiлдi. Салық төлемдерi 2004 жылмен салыстырғанда 69 % немесе 70 млрд. теңгеге өстi. Бюджетке төлемдердiң өсiмiне мұнай өндiру көлемi артуының, мұнай бағасының қолайлы конъюнктурасының арқасында қол жеткiзiлдi, сондай-ақ газ тасымалдау көлемiнiң өсуiне негiзделдi. Бюджетке төлемдер 2006 жылы 135,3 млрд. теңге мөлшерiнде бағалануда. Салық төлемi 2004 жылмен салыстырғанда 34% немесе 34,4 млрд. теңгеге өстi.
Компания 2004 және 2005 жылдары мынадай мөлшерлерде мемлекеттiк акциялар пакеттерiнiң дивидендтерiн төледi: 2004 жыл -  5 278,50 млн. теңге, 2005 жыл - 4 879,92 млн. теңге.
"Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ
"Қазатомөнеркәсiп" ұлттық атом компаниясы" АҚ (бұдан әрi - компания) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 14 шiлдедегi N 3593 Жарлығына сәйкес құрылған. Компания уран мен оның қосындыларының, атом энергетикалық станциялары үшiн ядролық отынның, арнайы жабдықтар мен технологиялардың, қосарлы пайдалану материалдарының экспорты мен импорты жөнiндегi бас оператор болып табылады.
2005 жылы уран өндiру 3837,6 тоннаны құрады, бұл 2004 жылдың көрсеткiштерiнен 7%-ға жоғары, оның iшiнде бiрлескен кәсiпорындармен: "Катко" БК - 37,8 тонна, "Ыңғай" БК - 176,8 тонна, Бетпақ Дала" БК - 726,0 тонна өндiрiлдi. Қазақстан Республикасы бойынша барлығы 4345,5 тонна уран өндiрiлдi.
"Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" АҚ-на кiретiн компаниялардың тотықша-тотық өндiрiсi 2005 жылы 3690,6 тоннаны құрады, бұл 2004 жылғы көрсеткiштен 0,4%-ға (3704, 1 тоннаға) төмен. 2005 жылы жалпы тотықша-тотық шығару 4193,7 тоннаны құрады.
Табиғи уран өндiру көлемiнiң тұрақты өсуiне мынадай iс-шараларды iске асыру:
жаңа кен орындарын игеру және қолданыстағы кенiштердi дамыту есебiнен өндiрiс көлемiн ұлғайту;
жаңа техника мен озық технологияларды, өндiрiстерге ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк жұмыстарды енгiзу есебiнен өндiрiстi интенсивтендiру, жұмысты ұйымдастыруды жетiлдiру есебiнен қол жеткiзiлдi.
2004 жылы Компанияның кiрiсi 36 849,3 млн. теңгенi құрады. Бұл ретте кiрiстiң 51,07 %-ын (18 818,4 млн. теңге) уран өнiмдерiн сату, 4,72 %-ын (1732,3 млн. теңге) бериллий өнiмдерiн сату, 7,04%-ын (2596,8 млн. теңге) тантал-ниобий өнiмдерiн сату, 0,57 %-ын (208,7 млн. теңге) плавик қышқылын сату құрады, жалпы сату көлемiнiң 27,83%-ын (10 255,3 млн. теңге) энергетикалық кешен өнiмдерiн сату құрайды, 8,79%-ы (3237,7 млн. теңге) өзге де сатудан түскен кiрiс.
2004 жылы бухгалтерлiк есеп бойынша қаржы нәтижесi: "Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" бойынша - 3206, 4 млн. теңге, "Үлбi металлургия зауыты" АҚ (бұдан әрi - "YMЗ" АҚ) бойынша - 438,0 млн. теңге, "Волковгеология" АҚ бойынша - 220,3 млн. теңге, "Жоғары технологиялар институты" ЖШС бойынша - шығын 3,8 млн. теңге, "Геотехнология" АҚ - 3,3 млн. теңгенi құрайды. Бұдан басқа, 2004 жылы бiрлескен кәсiпорындардың қатысу үлесiнен, атап айтқанда, "Заречное" БК бойынша - 2,9 млн. теңге және "Катко" БК бойынша - 134,2 млн. теңге кiрiс алынды. "MAЭК Қазатомөнеркәсiп" ЖШС қызметiнiң шығыны 374,4 млн. теңгенi құрады. Мұның себебi "Актал ЛТД" ЖШС-ның 550 млн. теңге сомасында күмәндi қарыздар бойынша резервтер құру көрсетiлген кәсiпорынның банкроттығы туралы жарияланғанына байланысты болды. "Taу кен компаниясы" ЖШС қызметiнен болған шығын 515,8 млн. теңгенi құрады. Шығын кәсiпорын қызметiнiң ұзаққа созылмауы салдарынан дайын өнiмнiң сатылмағандығына байланысты. Компанияның шоғырландырылған таза кiрiсi 2920 млн. теңгенi құрады, бұл 2003 жылдың көрсеткiштерiнен 58,6 %-ға асып түстi.

Доходы в 2005 году составили 642,8 млрд. тенге, что превысило план на 32 % и выше уровня 2004 года на 32 %. Рост доходов связан с увеличением добычи нефти, ростом экспортных цен на нефть по сравнению с 2004 годом, увеличением грузооборота нефти, увеличением доходов от процессинга нефти и реализации нефтепродуктов, доходов от реализации нефти.
Оценка доходов в 2006 году составляет 603,7 млрд. тенге, что выше уровня 2005 года на 24 %.
Общие расходы компании в 2005 году составили 410 418,85 млн. тенге, в 2006 году - 414 408,75 млн. тенге.
Чистый доход компании в 2004 году составил 69,9 млрд. тенге. В 2005 году чистый доход получен в сумме 100,9 млрд. тенге при плане 48,2 млрд. тенге, рост к плану составляет 109 %, в сравнении с 2004 годом на 44,3 %. Чистый доход компании 2006 года оценивается на уровне 95,1 млрд. тенге. Наблюдается снижение чистого дохода Компании в сравнении с 2005 годом на 5,8 %.
Компания является крупным налогоплательщиком Республики Казахстан. В 2004 году внесено налогов и платежей в бюджет на общую сумму 101,2 млрд. тенге. В 2005 году в бюджет Республики Казахстан фактически внесено налогов и платежей на общую сумму 171 млрд. тенге.
Налоговые выплаты по сравнению с 2004 годом возросли на 69 % или на 70 млрд. тенге. Рост платежей в бюджет достигнут благодаря увеличению объемов добычи нефти, благоприятной конъюнктуре цен на нефть, а также обусловлен ростом объемов транспортировки газа. Выплаты в бюджет в 2006 году оцениваются в размере 135,3 млрд. тенге. Налоговые выплаты по сравнению с 2004 годом возросли на 34 % или на 34,4 млрд. тенге.
Компанией в 2004 и 2005 годах были уплачены дивиденды на государственный пакет акций в следующих размерах: 2004 год - 5 278,50 млн. тенге, 2005 год - 4 879,92 млн. тенге.
АО "НАК "Казатомпром"
АО "Национальная атомная компания "Казатомпром" (далее - компания) образована в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 14 июля 1997 года N 3593. Компания является генеральным оператором по экспорту и импорту урана и его соединений, ядерного топлива для атомных энергетических станций, специального оборудования и технологий, материалов двойного применения.
В 2005 году добыча урана составила 3 837,6 тонн, что на 7 % выше показателей 2004 года, в том числе совместными предприятиями добыто: СП "Катко" - 37,8 тонн, СП "Инкай" - 176,8 тонн, СП "Бетпак Дала" - 726,0 тонн. Всего в Республики Казахстан добыто 4 345,5 тонн урана.
Производство закиси-окиси в 2005 году, компаниями, входящими в АО "НАК "Казатомпром", составило 3 690,6 тонн, что ниже показателя 2004 года на 0,4 % (3 704,1 тонны). Общий выпуск закиси-окиси в 2005 году составил 4 193,7 тонн.
Устойчивый рост объема добычи природного урана достигнут за счет реализации следующих мероприятий:
увеличение объемов производства за счет освоения новых месторождений и развития действующих рудников;
интенсификация производства за счет внедрения новой техники и передовых технологий, научно-исследовательских и опытных работ, производств, совершенствование организации работ.
В 2004 году доход компании составил 36 849,3 млн. тенге. При этом 51,07 % (18 818,4 млн. тенге) дохода составила реализация урановой продукции, 4, 72 % (1 732,3 млн. тенге) - реализация бериллиевой продукции, 7,04 % (2 596,8 млн. тенге) - реализация тантал-ниобиевой продукции, 0,57 % (208,7 млн. тенге) - реализация плавиковой кислоты, 27,83 % (10 255,3 млн. тенге) от общего объема реализации составляет реализация продукции энергетического комплекса, 8,79 % (3 237,7 млн. тенге) приходится на доход от прочей реализации.
За 2004 год финансовый результат по бухгалтерскому учету составил: по "НАК "Казатомпром" - 3 206,4 млн. тенге, по АО "Ульбинскому металлургическому заводу" (далее - АО "УМЗ") - 438,0 млн. тенге, по АО "Волковгеология" - 220,3 млн. тенге, по ТОО "Институт высоких технологий" - убыток 3,8 млн. тенге, АО "Геотехнология" - 3,3 млн. тенге. Кроме того, в 2004 году получен доход от доли участия в совместных предприятиях, в частности по СП "Заречное" - 2,9 млн. тенге и по СП "Катко" - 134,2 млн. тенге. Убыток от деятельности ТОО "МАЭК - Казатомпром" составил 374,4 млн. тенге. Причиной этого явилось создание резерва по сомнительным долгам ТОО "Актал ЛТД" на сумму 550 млн. тенге в связи с объявлением о банкротстве указанного предприятия. Убыток от деятельности ТОО "Горнорудная компания" составил 515,8 млн. тенге. Убыток связан с отсутствием реализации готовой продукции вследствие непродолжительного периода деятельности предприятия. Консолидированный чистый доход Компании составил 2 920 млн. тенге, что превышает показатель 2003 года на 58,6 %.

Салық салынатын кiрiс Компания бойынша 2004 жылы 4 928,8 млн. теңгенi құрады.
2005 жылы Компанияның шоғырландырылған кiрiсi 63 293,8 млн. теңгенi құрады, 2005 жылы Компанияның жиынтық шығыстары 51 738,7 млн. теңгенi құрады.
Өнiмдердi сатудан түскен шоғырландырылған кiрiс 2005 жылы 48%-ға ұлғайды және 51108,9 млн. теңгенi құрады. Бұл ретте кiрiстiң 56,75 %-ын уран өнiмдерiн сату, 6,35%-ын бериллий өнiмдерiн сату, 5,65%-ын тантал-ниобий өнiмдерiн сату, 0,4 %-ын плавик қышқылын сату құрады, жалпы сату көлемiнiң 21,25 %-ын энергетикалық кешен өнiмдерiн сату құрайды.
2005 жылы Компанияның таза кiрiсi - 11 841,8 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде негiзгi емес қызметтен түскен кiрiс саны - 9 899,4 млн. теңге мөлшерiнде. Компанияның шоғырландырылған таза кipiс саны 11 722,4 млн. теңгенi құрады. 2005 жылы таза табыстың күрт өсуi 2004 жылмен салыстырғанда "МАЭК-Қазатомөнеркәсiп" ЖШС-нiң  мүлiктiк кешенiнiң қайта бағалануымен түсiндiрiледi.
Уран нарығындағы қолайлы жағдай 18 566,6 млн. теңге мөлшерiнде 2006 жылғы салық салуға дейiнгi Компания кiрiсiн анықтауға мүмкiндiк бередi, бұл 2005 жылғы салық салуға дейiнгi кiрiстен 7,1 %-ға жоғары. 2006 жылы Компанияның шоғырландырылған таза кiрiсiн 12 322,6 млн. теңге мөлшерiнде алу күтiлуде. Бұл кiрiстiң негiзгi үлесi гексафторит уранын сату есебiнен алу жоспарланып отырған 8768,2 млн. теңге - "ҮМЗ" АҚ-қа тиесiлi.
Бюджетке төлеуге аударылған салықтың жалпы сомасы Компанияның барлық кәсiпорындары бойынша 2004 жылға 7030,3 млн. теңге, 2005 жылға - 11 801,91 млн. теңгенi құрады, салық төлемдерiнiң өсуi 2005 жылы 67,9 % және 2006 жылға - 11 647,02 млн. теңгенi құрады.
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ (бұдан әрi - компания) мемлекеттiк астық ресурстарының сақталуы мен жаңартылуын қамтамасыз етудi, сондай-ақ, елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған астық пен одан жасалған өнiмдер бағасының iшкi конъюнктурасын реттеудi жүзеге асырады. Сонымен бiрге, Компания мақтаны қайта өңдеу саласын дамытумен, мақта талшықтарының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттырумен, рапсты өндiрудi қолдаумен айналысады.
Компанияның 2004 жылғы қызметiнiң қорытындылары бойынша 559,2 млн. теңге сомасында таза кiрiс алынды, оның iшiнде республикалық бюджетке дивидендтер түрiнде 274,5 млн. теңге аударылды.
2004 жылы жалпы кiрiс 34 485,9 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 3 464,7 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша түсетiн кiрiс - 31 021,2 млн. теңге.

Налогооблагаемый доход 2004 года по компании составил 4 928,8 млн. тенге.
В 2005 году консолидированный доход компании составил 63 293,8 млн. тенге, совокупные расходы компании 2005 года составили 51 738,7 млн. тенге.
Консолидированный доход от реализации продукции 2005 года увеличился на 48 % и составил 51 108,9 млн. тенге. При этом, 56,75 % дохода составляет реализация урановой продукции, 6,35 % - реализация бериллиевой продукции, 5,65 % - реализация тантал-ниобиевой продукции, 0,4 % - реализация плавиковой кислоты, 21,25 % от общего объема реализации составляет реализация продукции энергетического комплекса.
Чистый доход компании за 2005 год составил - 11 841,8 млн. тенге, в том числе доход от неосновной деятельности в размере 9 899,4 тыс. тенге. Консолидированный чистый доход компании составил 11 722,4 млн. тенге. Резкий рост чистого дохода в 2005 году по сравнению с 2004 годом, объясняется переоценкой имущественного комплекса ТОО "МАЭК - Казатомпром".
Благоприятная ситуация на урановом рынке позволяет определить доход компании до налогообложения за 2006 год в размере 18 566,6 млн. тенге, что на 7,1 % выше дохода до налогообложения 2005 года. В 2006 году ожидается получение консолидированного чистого дохода компании в размере 12 322,6 млн. тенге. Основная доля в этом доходе принадлежит АО "УМЗ" - 8 768,2 млн. тенге, который планирует получить его за счет продажи гексафторита урана.
Общая сумма налогов, начисленных к уплате в бюджет за 2004 год по всем предприятиям компании составила 7 030,3 млн. тенге, за 2005 год - 11 801,91 млн. тенге, рост налоговых платежей в 2005 году составил 67,9 % и за 2006 года - 11 647,02 млн. тенге.
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
АО "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - компания) осуществляет обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна, а также регулирование внутренней конъюнктуры цен на зерно и продукты его переработки, что направлено на обеспечение продовольственной безопасности страны. Помимо этого компания занимается развитием хлопкоперерабатывающей отрасли, повышением конкурентоспособности хлопко-волокна, поддержкой производства рапса.
По итогам деятельности компании за 2004 год получен чистый доход в сумме 559,2 млн. тенге, из них в республиканский бюджет в виде дивидендов перечислено 274,5 млн. тенге.
Общий доход за 2004 год составил 34 485,9 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 3 464,7 млн. тенге;
доход от собственной финансово-хозяйственной деятельности - 31 021,2 млн. тенге.

2004 жылы жалпы шығыстар 33 926,7 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығыстары - 3 454,6 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 30 472,2 млн. теңге, оның iшiнде әкiмшiлiк шығыстар - 521,0 млн. теңге.
2004 жылы салық салынатын кiрiс 530,8 млн. теңгенi құрады.
2005 жылы Корпорация барлық егiннiң:
астықты мемлекеттiк сатып алу бағдарламасы бойынша - 549,999 мың тоннасын 6208,4 млн. теңге сомасына;
тартылған кредиттiк ресурстар есебiнен астық сатып алу бағдарламасы бойынша - 1 002,4 мың тоннасын 13 330,1 млн. теңге сомасына сатып алды.
Қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша 2005 жылы Компаниядан 452,8 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алынды, оның iшiнде мемлекеттiк ресурстар жөнiндегi қызметтен - 12,0 млн. теңге, жеке қызметтен 440,8 млн. теңге мөлшерiнде.
2005 жылдың қорытындысы бойынша Компания мемлекеттiк акциялар пакетiне 220,4 млн. теңге мөлшерiнде белгiленген тәртiппен дивидендтер аудару жоспарлануда.
2005 жылы Компанияның жалпы кiрiсi 33 391,9 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 7677,0 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 25714,9 млн. теңге.
2005 жылы Компанияның жалпы шығыстары 32 939,0 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығыстары - 7665,0 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 25 274,0 млн. теңге, оның iшiнде әкiмшiлiк шығыстар - 746,3 млн. теңге.
2005 жылғы салық салынатын кiрiс 463,2 млн. теңге.
2006 жылғы 1 қаңтарда Компания 1151,0 мың тонна көлемiнде мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастырды, оның iшiнде мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi - 500,0 мың тонна, мемлекеттiк тұқымдық ресурстары - 95,9 мың тонна, мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары - 4,0 мың тонна, мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары - 551,1 мың тонна.
Мемлекеттiк астық ресурстары республиканың 75 астық қабылдау кәсiпорындарына орналастырылды.
Астық сатып алу мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн қалыптастыру және отандық ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердi қолдау мақсатында жүргiзiледi.
2006 жылы 2006 жылғы егiннен:
мемлекеттiк сатып алу бойынша - есепке алынған табиғи салмағының бiр тоннасы үшiн ҚҚС қоса алғанда және бiрыңғай жер салығын төлеушiлер үшiн ҚҚС есептемей франко-элеватор жеткiзу шартымен 12 350 теңге баға бойынша 6208,4 млн. теңге сомасына 502,703 мың тонна;
коммерциялық сатып алу бойынша - 2 млн. тонна астық сатып алу көзделген.
Өткен жылдардағыдай, астық сатып алу екi кезеңмен: жеткiзу шартының негiзiнде көктемгi-жазғы кезеңде қаржыландыру арқылы және күзде тiкелей сатып алу арқылы жүргiзiлетiн болады.

Общие расходы за 2004 год составили 33 926,7 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 3 454,6 млн. тенге;
расходы от собственной финансово-хозяйственной деятельности - 30 472,2 млн. тенге, из них административные расходы - 521,0 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2004 год составил 530,8 млн. тенге.
Всего из урожая 2005 года Корпорацией было закуплено:
по программе государственного закупа зерна - 549,999 тыс. тонн на сумму 6 208,4 млн. тенге;
по программе закупа зерна за счет привлеченных кредитных ресурсов - 1 002,4 тыс. тонн на сумму 13 330,1 млн. тенге.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2005 год компанией получен чистый доход в размере 452,8 млн. тенге, в том числе от деятельности по государственным ресурсам - 12,0 млн. тенге, от собственной деятельности в размере 440,8 млн. тенге.
По итогам 2005 года компанией планируется в установленном порядке перечислить дивиденды на государственный пакет акций в размере 220,4 млн. тенге.
Общий доход компании 2005 года составил 33 391,9 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 7 677,0 млн. тенге;
доход от собственной финансово-хозяйственной деятельности - 25 714,9 млн. тенге.
Общие расходы компании за 2005 год составили 32 939,0 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 7 665,0 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 25 274,0 млн. тенге, из них административные расходы - 746,3 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2005 год 463,2 млн. тенге.
На 1 января 2006 года компанией сформированы государственные ресурсы зерна в объеме 1 151,0 тыс. тонн, в том числе государственный резерв продовольственного зерна - 500,0 тыс. тонн, государственные ресурсы семян - 95,9 тыс. тонн, государственные ресурсы фуражного зерна - 4,0 тыс. тонн, государственные реализационные ресурсы зерна - 551,1 тыс. тонн.
Государственные ресурсы зерна размещены на 75 хлебоприемных предприятиях республики.
Закуп зерна проводится в целях формирования государственного резерва продовольственного зерна и поддержки отечественных сельхозтоваропроизводителей.
В 2006 году предусмотрен закуп зерна из урожая 2006 года:
по государственному закупу - 502,703 по цене 12 350 тенге за одну тонну зачтенного физического веса, включая НДС, и без учета НДС для плательщиков единого земельного налога, на условиях поставки франко-элеватор на сумму 6208,4 млн. тенге;
по коммерческому закупу - 2 млн. тонн.
Закуп зерна, как и в предыдущие годы, будет производиться в два этапа: посредством финансирования в весенне-летний период на основе договора поставки и осенью посредством прямого закупа.

2006 жылы 456,4 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алу жоспарлануда, оның iшiнде жеке қызметтен түсетiн кiрiс 445,4 млн. теңгенi, мемлекеттiк ресурстармен басқарудан түсетiн кiрiс 10,97 млн. теңгенi құрайды.
2006 жылы Компания бюджетке 222,7 млн. теңге мөлшерiнде мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтердi аударуды жоспарлап отыр.
2006 жылға Компанияның жалпы кiрiсi 31 164,2 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 6781,3 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 24 382,9 млн. теңге.
2006 жылға арналған жалпы шығыстар 30 707,9 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығыстары - 6770,4 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 23937,5 млн. теңге.
2006 жылға арналған салық салынатын кiрiс 429,8 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ (бұдан әрi - Компания) "Қазақстан Республикасында бiрыңғай ақпараттық кеңiстiктi дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 4 сәуiрдегi N 492 қаулысына сәйкес құрылды.
Компания қызметiнiң негiзгi мәнi коммуникациялық орта мен мемлекеттiк ақпарат ресурстарының өзара iс-қимыл жүйесiн жасау, жалпы пайдаланудағы ақпарат базасын қалыптастыру, сондай-ақ халықаралық ақпарат жүйелерiмен ынтымақтастық болып табылады.
Ұлттық оператор ретiнде Қоғамның ақпараттандыру саласындағы негiзгi қызметi:
мемлекеттiк ақпарат жүйелерiнiң өзара iс-қимылын, олардың әлемдiк ақпарат ресурстарына және ақпарат жүйелерiне ықпалдасуын қамтамасыз ету;
ведомствоаралық мемлекеттiк ақпарат жүйелерiн сүйемелдеу мен пайдалануды жүзеге асыру;
жеке және заңды тұлғалардың ақпараттық қажеттiлiктерiн қанағаттандыру мақсатында олардың жалпыға қолжетiмдi мемлекеттiк ақпарат ресурстарына қолжетiмдiлiгi үшiн техникалық жағдайлар ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
мемлекеттiк ақпарат ресурстары мен ақпарат жүйелерiнiң тiркелiмiн жүргiзудi техникалық қамтамасыз ету болып анықталды.
2006 жылы 1 маусымда Мемлекеттiк ақпараттық ресурстар және ақпараттық жүйелер тiркелiмiнде мемлекеттiк органдар 228 дерекқорды, 208 бағдарлама өнiмдерiн, 40 web сайтты және 17 деректер беру желiсiн тiркедi.
2004 жылғы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша Қоғамның жалпы кiрiсi жоспарланған 560,8 млн. теңгенiң орнына 548,3 млн. теңгенi (97,8 %) құрады. 2003 жылмен салыстырғанда (443,7 млн. теңге) өсу 23,6 %-ды құрады.

В 2006 году планируется получить чистый доход в размере 456,4 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 445,4 млн. тенге, от управления государственными ресурсами 10,97 млн. тенге.
За 2006 год компанией планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 222,7 млн. тенге.
На 2006 год общие доходы компании запланированы в размере 31164,2 млн. в тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 6 781,3 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 24 382,9 млн. тенге.
Общие расходы на 2006 год запланированы в размере 30 707,9 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 6 770,4 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23 937,5 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2006 год планируется в размере 429,8 млн. тенге.
АО "Национальные информационные технологии"
АО "Национальные информационные технологии" (далее - компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии".
Основным предметом деятельности компании является создание коммуникационной среды и системы взаимодействия государственных информационных ресурсов, формирование информационной базы общего пользования, а также сотрудничество с международными информационными системами.
Основными функциями общества, как Национального оператора в сфере информатизации, определены:
обеспечение взаимодействия государственных информационных систем, их интегрируемость в мировые информационные системы и информационные ресурсы;
осуществление сопровождения и эксплуатации межведомственных государственных информационных систем;
обеспечение организации технических условий для доступа физических и юридических лиц к общедоступным государственным информационным ресурсам с целью удовлетворения их информационных потребностей;
осуществление технического обеспечения ведения государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем.
На 1 июня 2006 года в Государственном регистре информационных ресурсов и информационных систем государственными органами зарегистрированы 228 баз данных, 208 программных продуктов, 40 web-сайтов и 17 сетей передач данных.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2004 год общий доход общества составил 548,3 млн. тенге при плане 560,8 млн. тенге (97,8 %). По сравнению с 2003 годом (443,7 млн. тенге) рост составил 23,6 %.

Қоғамның негiзгi қызметiнен бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң орындалмау себебi телекоммуникациялық қызметтер көлемiнiң азаюы, 2004-2006 жылдарға арналған Қоғамды дамыту жоспарында көзделген мемлекеттiк органдардың орталықтандырылған сервистiк техникалық қызмет көрсетуге көшу кестесiн толық көлемде орындамауы болып табылады.
2004 жылға Қоғамның жалпы шығыстары жоспарланған 553,4 млн. теңгенiң (шығыс бөлiгi 59,1 млн. теңгеге төмендеген) орнына 493,3 млн. теңгенi (89,3%) құрады. 2003 жылмен салыстырғанда жалпы шығыстар 46 млн. теңгеге немесе 91%-ға азайды.
2004 жылғы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша Қоғамнан салық салудан кейiн 50,4 млн. теңге таза кiрiс алынды, оның 46,3 млн. теңгесi акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша резервтiк капиталды толықтыруға бағытталды.
2004 жылға мемлекеттiк бюджетке салықтың төленген құны және басқа төлемдер 123,7 млн. теңгенi құрады. 2003 жылмен салыстырғанда мемлекеттiк бюджетте аударымдар және төлемдер 31,1 млн. теңгеге өсуi байқалып отыр, бұл қаржылық жай-күйдiң тұрақтануымен және өнiмдi өндiру көлемiнiң артуымен белгiленедi.
2005 жылы орындалған жұмыстың (қызметтiң) жалпы көлемi 594,8 млн. теңгенi құрады, бұл 2004 жылдың ұқсас көрсеткiштерiнен 53,2 млн. теңгеге артық, бiрақ жоспардан 11,7 %-ға төмен.
Мемлекеттiк бағдарлама бойынша жұмыс көлемi 279 млн. теңгенi құрады. Бұл көрсеткiш 2004 жылғы нақты орындаудан 2,2%-ға жоғары, бiрақ жоспардағыдан 19,9%-ға төмен.
2005 жылғы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша Қоғамның жалпы кiрiсi жоспарланған 678,6 млн. теңгенiң орнына 602,86 млн. теңгенi (алдын-ала жоспарланғаннан 88,8%) құрады. Кiрiстiң нақты мөлшерi 2004 жылғы ұқсас көрсеткiштерден 9,9%-ға немесе 54,5 млн. теңгеге жоғары.
Қоғам бюджетiнiң кiрiс бөлiгiнiң орындалмауының негiзгi себебi, жоғарыда көрсетiлгендей, телекоммуникациялық қызмет көрсету көлемiнiң азаюы, бюджеттiк бағдарламаларды дамыту жөнiндегi шарттарды Дамыту жоспарында жоспарланғаннан аз сомада бекiту және министрлiктердiң ұлттық операторларға орталықтандырылған сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсетуге көшу кестесiн сақтамауы болып табылады.
2005 жылға Қоғамның шығыстары жоспарланған 626,8 млн. теңгенiң ("үнемдеу" шығыстары 58,4 млн. теңгенi құрады) орнына 568,3 млн. теңгенi (90,7%) құрады. Нақты көрсеткiш 2004 жылғы ұқсас көрсеткiштен 15%-ға артық, бұл ақшалай баламада 75 млн. теңгенi құрайды.
2005 жылғы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша Қоғамнан 34,52 млн. теңге (жоспарланған 51,9 млн. теңгенiң орнына) мөлшерiнде таза кiрiс алынды. Бұл ретте, 2005 жылғы қорытындылар бойынша мемлекеттiк акциялар пакетiне 4,89 млн. теңге сомасында дивидендтер төлендi.

Причинами неисполнения доходной части бюджета от основной деятельности общества являются: снижение объемов телекоммуникационных услуг; невыполнение в полном объеме графика перехода государственных органов на централизованное сервисное техническое обслуживание, предусмотренное Планом развития общества на 2004-2006 годы.
За 2004 год общие расходы общества составили 493,3 млн. тенге (89,3 %) при плане 553,4 млн. тенге (расходная часть снижена на 59,1 млн. тенге). По сравнению с 2003 годом общие расходы уменьшились на 46 млн. тенге или на 9,1 %.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2004 год обществом после налогообложения получен чистый доход - 50,4 млн. тенге, из них 46,3 млн. тенге направлено по решению общего собрания акционеров на пополнение резервного капитала.
За 2004 год уплаченная сумма налогов и других платежей в государственный бюджет составила 123,7 млн. тенге. По сравнению с 2003 годом отмечается рост отчислений и платежей в бюджет государства на 31,1 млн. тенге, что обусловлено стабилизацией финансового состояния и увеличением объема производства продукции.
В 2005 году общий объем выполненных работ (услуг) составил 594,8 млн. тенге, что превышает аналогичный показатель 2004 года на 53,2 млн. тенге, но ниже плана на 11,7 %.
Объем работ по Государственной программе составил 279 млн. тенге. Данный показатель выше фактического за 2004 год на 2,2 %, но ниже планового на 19,9 %.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2005 год общий доход общества составил 602,86 млн. тенге (88,8 % от ранее запланированного), при плане 678,6 млн. тенге. Фактический размер дохода выше аналогичного показателя 2004 года на 9,9 % или на 54,5 млн. тенге.
Основными причинами неисполнения доходной части бюджета общества, как указано выше, являются снижение объемов оказываемых телекоммуникационных услуг, заключение договоров по бюджетным программам развития на меньшую сумму, чем запланировано в Плане развития и несоблюдение министерствами графика перехода на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание к национальному оператору.
За 2005 год расходы общества составили 568,3 млн. тенге (90,7 %) при плане 626,8 млн. тенге ("экономия" расходов составила 58,4 млн. тенге). Фактический показатель превышает аналогичный показатель 2004 года на 15 %, что в денежном эквиваленте составляет 75 млн. тенге.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2005 год обществом получен чистый доход в размере 34,52 млн. тенге (при плане 51,9 млн. тенге). При этом по итогам 2005 года выплачено дивидендов на государственный пакет акций в сумме - 4,89 млн. тенге.

Есеп беру кезеңiнде мемлекеттiк бюджетке төленген салықтың құны және басқа төлемдер 173,1 млн. теңгенi құрады.
2006 жылы Қоғам қызметiнiң негiзгi бағыттары Қазақстан Республикасында "электронды үкiмет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiндегi жұмыстарды орындау, аппараттық-бағдарламалық құралдардың сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсетуi және мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiн сүйемелдеу және телекоммуникациялық қызметтер көрсету болады.
2006 жылы Қоғамның жалпы сомасы 865,7 млн. теңге кiрiс алуы күтiлуде, күтiлетiн шығыстар 838,9 млн. теңгенi құрайды.
2006 жылғы қорытындылар бойынша 26,77 млн. теңге сомасында таза кiрiс алу күтiлуде, оның 8,03 млн. теңгесi мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер төлеуге бағытталатын болады.
2006 жылы Қоғам бюджетке 225,6 млн. теңге сомасында салық және басқа мiндеттi төлемдердi төлеудi жоспарлап отыр.
"Қазпочта" АҚ
"Қазпочта" АҚ (бұдан әрi - Қоғам) "Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнын және оның еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1940 қаулысына сәйкес Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнын қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылды.
Компанияның миссиясы Қазақстанның бүкiл аумағында жоғары сапалы деңгейдегi почта-жинақтау қызметтерiне еркiн қол жетiмдiлiктi қамтамасыз етуден тұрады.
2004 жылдың қорытындылары бойынша Қоғам қабылдаған жазба хат-хабарлар саны 32,8 млн. бiрлiктi құрады, қабылданған сәлемдемелер саны 1,5 млн. бiрлiктi, жеткiзiлген мерзiмдi басылымдар - 156,9 млн. бiрлiктi құрады. 2005 жылы қабылданған жазба хат-хабарлар саны 41,6 млн. бiрлiктi құрады, бұл өткен жылдың деңгейiнен 26,8%-ға жоғары. Қабылданған сәлемдемелердiң саны - 1,8 млн. бiрлiк, бұл өткен жылғыдан 20,0%-ға жоғары, мерзiмдi басылымдар - 162,3 млн. бiрлiк, бұл өткен жылдың деңгейiнен 3,4%-ға жоғары. Ақшалай төлемдердiң көлемi 2004 жылмен салыстырғанда 26,7%-ға ұлғайды және 198,1 млрд. теңгенi құрады.
2006 жылы шығыс ақылы айналым көлемiнiң 2005 жылдың деңгейiне қарағанда 6,1%-ға, ақшалай төлемдердiң көлемi 6,5%-ға өсуi күтiлуде.
Ақылы алмасу көлемiнiң құрылымы былай сипатталады: мерзiмдi басылымдарға жазылу және сату - 81,9%-ға, жазба хат-хабарлар - 17,1%, сәлемдемелер - 0,8%, жедел почта қызметтерi - 0,2%.
Ақшалай төлемдердiң көлемiнде зейнетақылар және жәрдемақылар 73,7%-ды, еңбекақы - 22,5%-ды, ақшалай аударымдар - 3,8%-ды құрайды.
2005 жылы агенттiкте қызметтердiң мынадай түрлерiн енгiзу жалғасты:
екiншi деңгейдегi банктердiң агентi ретiнде тұтынушылық несиелеу және ұялы байланыс қызметiне төлемдер қабылдау.

За отчетный период уплаченная сумма налогов и других платежей в государственный бюджет составила 173,1 млн. тенге.
В 2006 году основными направлениями деятельности общества будут выполнение работ в рамках Государственной программы формирования "электронного правительства" в Республики Казахстан на 2005-2007 годы, сервисное системно-техническое обслуживание аппаратно-программных средств и сопровождение информационных систем государственных органов, и оказание телекоммуникационных услуг.
В 2006 году обществом ожидается получение доходов на общую сумму 865,7 млн. тенге, ожидаемые расходы составят 838,9 млн. тенге.
По итогам 2006 года ожидается получение чистого дохода в сумме 26,77 млн. тенге, из них 8,03 млн. тенге будет направлено на выплату дивидендов на государственный пакет акций.
Обществом в 2006 году планируется уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет в сумме 225,6 млн. тенге.
АО "Казпочта"
АО "Казпочта" (далее - общество) создано в результате реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1940 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи и его дочерних государственных предприятий".
Миссия компании заключается в обеспечении свободного доступа почтово-сберегательных услуг на всей территории Казахстана на высоком качественном уровне.
По итогам 2004 года обществом обработано 32,8 млн. ед. письменной корреспонденции, количество принятых посылок составило 1,5 млн. ед., доставленных периодических изданий - 156,9 млн. ед. В 2005 году было принято 41,6 млн. единиц письменной корреспонденции, что на 26,8 % выше уровня предыдущего года. Количество принятых посылок - 1,8 млн. единиц, что на 20,0 % выше предыдущего года, периодических изданий - 162,3 млн. единиц, что также выше уровня предыдущего года на 3,4 %. Объем денежных выплат увеличился по сравнению с 2004 годом на 26,7 % и составил 198,1 млрд. тенге.
В 2006 году ожидается увеличение объема исходящего платного обмена на 6,1 % к уровню 2005 года, объемов денежных выплат на 6,5 %.
Структура объема платного обмена выглядит следующим образом: подписка и реализация периодических изданий - 81,9 %, письменной корреспонденции - 17,1 %, посылок - 0,8 %, услуг ускоренной почты - 0,2 %.
В объеме денежных выплат пенсии и пособия составляют 73,7 %, заработная плата - 22,5 %, денежные переводы - 3,8 %.
В 2005 году было продолжено внедрение следующих видов агентских услуг: потребительское кредитование в качестве агента банков второго уровня и прием платежей за услуги сотовой связи.

2004-2005 жылдар кезеңiнде жалпы сомасы 7,9 млрд. теңгеден астам тұтынушылық несие берiлдi, несие алушылар саны 40 мың адамға жеттi; ұялы байланысқа төлемдер 6,4 млн. теңгеден көп сомада қабылданды.
Қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша 2004 жылы Қоғамның кiрiсi 7 111,0 млн. теңгенi, 2005 жылы 2004 жылдың көрсеткiштерiмен салыстырғанда 27,8%-ға өсiп, 9 087,9 млн. теңгенi құрады. 2004 жылы шығыстар 6952,6 млн. теңгенi, 2005 жылы - 8914,8 млн. теңгенi құрады, нәтижесiнде 2005 жылы Қоғамның таза кiрiсi 173,15 млн. теңге деңгейiне жеттi, бұл 2004 жылдың көрсеткiштерiнен 9,0%-ға жоғары.
2006 жылы кiрiстер 9673,11 млн. теңге, шығыстар - 9483,01 млн. теңге, таза кiрiс - 190,10 млн. теңге деңгейiнде күтiлуде, бұл 2005 жылмен салыстырғанда 9,8%-ға немесе 16,95 млн. теңгеге өседi.
"Қазақтелеком" АҚ
"Қазақтелеком" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Компания) "Қазақтелеком" ұлттық акционерлiк компаниясы "Қазақтелеком" ұлттық акционерлiк компаниясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 маусымдағы N 666 қаулысына сәйкес мемлекеттiк өңiрлiк және мамандандырылған телекоммуникация кәсiпорындарының мүлкiн Республиканың бүкiл аумағында кең ауқымды байланыс қызметтерiнiң көрсететiн акционерлiк қоғамның жарғылық қорына беру жолымен құрылды.
Компанияның бағалауы бойынша 2005 жылмен салыстырғанда 2006 жылы өстi және 260 млрд. теңгеден асады. Нарық құрылымының өзгеруi ұялы байланыс нарығы үлесiнiң өсуi есебiнен болады, оның үлес салмағы телекоммуникациялық нарық көлемiнiң 40,5%-ын құрайды.
Телекоммуникациялар нарығындағы Компанияның үлесi 2005 жылы 2004 жылғы 50%-дан 2005 жылы 48%-ғa дейiн төмендедi.
Жергiлiктi байланыс нарығындағы Компанияның үлесi 2005 жылы 95%, қалааралық - 90%, ТМД елдерiмен халықаралық - 84%, алыс шетелдермен - 74% деп бағаланады. Деректер беру нарығындағы Компания үлесiнiң бағасы 60 %-ды, Интернет жүйесiнде 61%-ды құрайды.
Нарықтың жоғары үлесi көбiнесе тарихи қалыптасқан клиенттiк қормен түсiндiрiледi. Кейбiр жергiлiктi нарықтарда және корпорациялық клиенттер нарығында Компанияның үлесi анағұрлым төмен.
Компанияның жиынтық кiрiсi 2004 жылы - 95238 млн. теңге, 2005 жылы - 118231 млн. теңге, 2006 жылы жиынтық кiрiстi 115973 млн. теңге мөлшерiнде алу жоспарлануда.
Жиынтық шығыс мынадай түрде қалыптасты: 2004 жыл - 68 316 млн. теңге, 2005 жыл - 83 808 млн. теңге, және 2006 жылы - 86 578 млн. теңге.
Таза кiрiстiң мөлшерi 2004 жылы 26 917,6 млн. теңгенi құрады.
2004 жылдың қорытындылары бойынша мемлекет бюджетiне мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер 2451,7 млн. теңге сомасында төлендi. 2004 жылы мемлекеттiк бюджетке төленген салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердiң мөлшерi 19 384 млн. теңгенi құрады.
2005 жылы Компанияның таза кiрiсi 33982,3 млн. теңгенi құрады. 2005 жылдың қорытындылары бойынша мемлекет бюджетiне мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер 3095, 2 млн. теңге сомасында төлендi. 2005 жылы мемлекеттiк бюджетке төленген салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердiң мөлшерi 23 093,4 млн. теңгенi құрады.

За период 2004-2005 годы выдано потребительских кредитов на общую сумму более 7,9 млрд. тенге, количество заемщиков достигло 40 тыс. человек; принято платежей за сотовую связь на сумму более 6,4 млн. тенге.
По результатам финансово-хозяйственной деятельности доходы общества в 2004 году составили 7 111,0 млн. тенге, в 2005 году - 9087,9 млн. тенге, рост по сравнению с показателем 2004 года - 27,8 %. Расходы в 2004 году составили 6 952,2 млн. тенге, в 2005 году - 8 914,8 млн. тенге, в результате чистый доход общества в 2005 году достиг уровня 173,15 млн. тенге, что выше показателя 2004 года на 9,0 %.
В 2006 году доходы ожидаются на уровне 9 673,11 млн. тенге, расходы - 9 483,01 млн. тенге, чистый доход - 190,10 млн. тенге, который возрастет в сравнении с 2005 годом на 9,8 % или на 16,95 млн. тенге.
АО "Казахтелеком"
Акционерное общество "Казахтелеком" (далее - компания) создано в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июня 1994 года N 666 "О создании национальной акционерной компании "Казахтелеком" путем передачи имущества государственных региональных и специализированных предприятий телекоммуникаций в уставный фонд создаваемого акционерного общества национального масштаба, предоставляющего широкий диапазон услуг связи на всей территории Республики.
По оценке компании, объем казахстанского рынка услуг телекоммуникаций в 2006 году увеличится по сравнению с 2005 годом и превысит 260 млрд. тенге. Изменение структуры рынка произойдет за счет роста доли рынка доли сотовой связи, удельный вес которой составит 40,5 % объема телекоммуникационного рынка.
Доля компании на рынке телекоммуникаций в 2005 году снизилась с 50 % в 2004 году до 48 % в 2005 году.
На рынке местной связи доля компании в 2005 году оценивается 95 %, междугородной - 90 %, международной со странами СНГ - 84 %, со странами дальнего зарубежья - 74 %. Оценка доли компании на рынке передачи данных составляет 60 %, сети Интернет - 61 %.
Высокие доли рынка во многом объясняются исторически сложившейся клиентской базой. На некоторых локальных рынках и рынке корпоративных клиентов доля компании гораздо ниже.
Совокупный доход компании составил в 2004 году - 95 238 млн. тенге, в 2005 году - 118 231 млн. тенге, в 2006 году планируется получить совокупный доход в размере 115 973 млн. тенге.
Совокупные расходы сложились следующим образом: 2004 год - 68 316 млн. тенге, 2005 год - 83 808 млн. тенге и в 2006 году - 86 578 млн. тенге.
Размер чистого дохода 2004 года составил - 26 917,6 млн. тенге. По итогам 2004 года в бюджет государства уплачено дивидендов на государственный пакет акций в сумме - 2 451,7 млн. тенге. Размер налогов и других обязательных платежей, уплаченных в государственный бюджет в 2004 году, составил 19 384 млн. тенге.
В 2005 году чистый доход компании составил 33 982,3 млн. тенге. По итогам 2005 года дивиденды на государственный пакет акций составил - 3 095,2 млн. тенге. Размер налогов и других платежей в бюджет, уплаченных в 2005 году в государственный бюджет, составил 23 093,4 млн. тенге.

2006 жылдың таза кiрiсiнiң мөлшерi 29 394,8 млн. теңге деңгейiнде бағаланады. 2006 жылы мемлекеттiк бюджетке төлеуге жоспарланған салықтар мен басқа төлемдердiң мөлшерi 23 190,4 млн. теңгенi құрайды.
"Қазақстан темiр жолы" ҰК" АҚ
"Қазақстан темiр жолы" ҰК" АҚ-тың (бұдан әрi - Компания) тасымалдау процесiнде темiр жол саласының функционалдық тұтастығын және ыңғайлы басқарылуын қамтамасыз етуге негiзделген холдингтiк құрылымы бар. Қазақстанда темiр жол саласын реформалау 1997 жылы құрылған "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны құрамында қазақстандық үш темiр жолды бiрiктiрумен және оның құрамында бiр мезгiлде алты жол басқармасын құрумен басталды.
Тасымалдауға ұсынылатын негiзгi тауар өнiмдерi астық, мұнай, кен, минералдық тыңайтқыштар және т.б. сияқты жаппай үйме және құймалы жүктер болып табылады.
2004 жылы жүк айналымы 163 420 млн. т-км құрады, бұл жүк тиеу көлемiнiң өсiмi есебiнен 2003 жылғы деңгейден 10,7% асады.
Компанияның жиынтық кiрiсi 2004-2006 жылдар бойынша мынадай түрде қалыптасты: 2004 жыл - 248 925 млн. теңге, 2005 жыл - 259 847,22 млн. теңге, 2006 жыл - 316 274,21 млн. теңге.
Компанияның жиынтық шығысы 2004 жылы 237 452 млн. теңгенi, 2005 жылы - 263 028,05 млн. теңгенi, 2006 жылы - 316 274,21 млн. теңгенi құрады.
Компанияның 2004 жылы алған таза кiрiсi 11 472 млн. теңгенi құрады. Мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер 1147 млн. теңге құрады. 2004 жылдың қорытындылары бойынша бюджетке 16 272,7 млн. теңге салықтар мен басқа да төлемдер төлендi.
2005 жылдың қорытындылары бойынша Компания 31 80,8 млн. теңге зиян шектi. 2005 жылы бюджетке 13 435 млн. теңге салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер төлендi.
Компанияның 2006 жылғы жиынтық кiрiсi мен жиынтық шығысы 316 274,2 млн. теңге деңгейiнде жоспарлануда. 2006 жылдың қорытындылары бойынша бюджетке 17 070 млн. теңге сомасында салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер аудару жоспарлануда.
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" ААҚ
Машина жасау саласындағы қызметтi жүзеге асыратын "Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) "Қазақстан Республикасы қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 13 наурыздағы N 244 қаулысының негiзiнде жарғылық капиталына мемлекеттiң жүз пайыз қатысуымен құрылды.
Қазiргi уақытта Компанияның кәсiпорындары елдiң отын-энергетика, көлiк, ақпараттық-телекоммуникация секторлары үшiн өнiм шығаруды игердi. Шығарылатын өнiм мен көрсетiлетiн қызметтер номенклатурасы өндiрiс құрылысы елеулi дәрежеде бұрынғы қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнен мұраға қалған болып табылады және қосалқы бөлшектер мен жинақтауыштар өндiрiсi, техникалар мен жабдықтарды ағымдағы және күрделi жөндеу басым елiмiздiң дамып келе жатқан экономикасының қажеттiлiктерiне сай келмейдi.
2004 жылы өткен жылдың сәйкес кезеңiмен салыстырғанда Компания қызметiнiң қаржылық көрсеткiштерiнiң жақсаруында оң үрдiстер байқалды.

Размер чистой прибыли 2006 года оценивается на уровне 29 394,8 млн. тенге. Размеров налогов и других платежей, планируемых к уплате в государственный бюджет в 2006 году, составит 23 190,4 млн. тенге.
АО "НК "Қазақстан темір жолы"
АО "НК "Казакстан темір жолы" (далее - компания) имеет холдинговую структуру, основанную на обеспечении функциональной целостности и управляемости железнодорожной отрасли в перевозочном процессе. Реформирование железнодорожной отрасли в Казахстане было начато в 1997 году объединением трех казахстанских железных дорог в составе образованного республиканского государственного предприятия "Казакстан темір жолы" и одновременным созданием в его составе шести управлений дорог.
Основная товарная продукция, предъявляемая к перевозке, представляет собой массовые насыпные и наливные грузы, такие как уголь, зерно, нефть, руда, минеральные удобрения и т. д.
Грузооборот в 2004 году составил 163 420 млн. т-км, что превышает уровень 2003 года на 10,7 % за счет роста объема погрузки грузов.
Совокупный доход компании в период с 2004 - по 2006 года сложился следующим образом: 2004 год - 248 925 млн. тенге, 2005 год - 259 847,22 млн. тенге, 2006 год - 316 274,21 млн. тенге.
Совокупный расход компании в 2004 году составил 237 452 млн. тенге, в 2005 году - 263 028,05 млн. тенге и в 2006 году - 316 274,21 млн. тенге.
Чистый доход, полученный компанией в 2004 году, составил 11472 млн. тенге. Дивиденды на государственный пакет акций составил 1 147 млн. тенге. По результатам 2004 года в бюджет уплачено налогов и других платежей в сумме - 16 272,7 млн. тенге.
По результатам 2005 года компанией получен убыток - 3 180,8 млн. тенге. В 2005 году в бюджет уплачено налогов и других обязательных платежей в размере - 13 435 млн. тенге.
Совокупный доход и совокупный расход компании 2006 года планируется на уровне 316 274,2 млн. тенге. По результатам 2006 года в бюджет планируется перечислить налогов и других обязательных платежей на сумму - 17 070 млн. тенге.
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
АО "НК "Казахстан инжиниринг" (далее - компания) создано на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2003 года N 244 "О некоторых вопросах оборонно-промышленного комплекса Республики Казахстан" со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющая деятельность в машиностроительной отрасли.
В настоящее время предприятиями компании освоен выпуск продукции для топливно-энергетического, транспортного, информационно-телекоммуникационного секторов экономики страны. Номенклатура производимой продукции и оказанных услуг показывает, что структура производства в значительной степени является унаследованной от бывшего оборонно-промышленного комплекса и не отвечает потребностям развивающейся экономики страны - преобладает производство запасных частей и комплектующих, текущий и капитальный ремонт техники и оборудования.
В 2004 году наблюдалась положительная тенденция улучшения финансовых показателей деятельности компании по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.

Қаржылық есептiлiк деректерi бойынша ("Делойт и Туш" ЖШС тәуелсiз аудиторы куәландырған) 2004 жылды Компания 351,00 млн. теңге сомасында оң қаржылық нәтижесiмен аяқтады, ал өткен жылдың сәйкес кезеңiнде Компанияның зияны 529,40 млн. теңгенi құраған болатын.
2004 жылы бас Компания сияқты оның құрамына кiретiн кәсiпорындардың көпшiлiгi залал шекпейтiн деңгейге шықты.
Негiзгi қаржылық көрсеткiштiң едәуiр жақсаруы 2003 жылға қарағанда 2004 жылы шығарылған және өткiзілген өнiм көлемiнiң ұлғаюымен байланысты, бұл өз кезегiнде кәсiпорындар шығаратын өнiмдердi өткiзу нарығын iздестiру жөнiнде Компания жүргiзген жұмыстың нәтижесi болып табылады.
Компанияның жалпы кiрiсi 2004 жылы 7817,49 млн. теңгенi құрады, осы көрсеткiштiң 2003 жылдың параметрлерiне ұлғаюы (4274,84 млн. теңге) 83 % құрады.
Кiрiстердiң едәуiр өсуi негiзiнен дайын өнiмдi (қызметтердi) сату көлемiнiң өсуiмен негiзделген. Компания жүргiзген жұмыстың нәтижесi болып табылады.
2004 жылғы жалпы шығыс 7466,48 млн. теңгенi құрады, бұл өткен жылдың сәйкес кезеңiндегi көрсеткiшiнен 2514,7 млн. теңгеге немесе 52% асады. Шығыстар өсiмi негiзiнен өндiрiс көлемiнiң ұлғаюына байланысты.
2004 жылы Компания бюджетке 1282,69 млн. теңге мөлшерiнде салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi аударды.
2004 жылдың қорытындылары бойынша мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер 31,85 млн. теңге мөлшерiнде төлендi.
Есептi 2005 жылды компания сондай-ақ 96,90 млн. теңге мөлшерiнде оң қаржы нәтижесiмен аяқтады. Өткен жылдың сәйкес кезеңiмен салыстырғанда Компанияның таза кiрiсi 254,11 млн. теңгеге қысқарды. 2005 жылы Компания мемлекеттiк акциялар пакетiне 0,99 млн. теңге төлеудi жоспарлап отыр.
2005 жылдың қорытындылары бойынша Компанияның жалпы кiрiсi 1091,28 млн. теңгенi құрады, бұл 2004 жылдың көрсеткiшiнен (7817,49 млн. теңге) 3173,79 мың теңгеге асады. Осылайша, кiрiстер өсiмiнiң қарқыны көрсетiлген кезеңде 41% құрады.
Кірiстердiң өсуi негiзiнен дайын өнiмдi (қызметтердi) сату көлемiнiң өсуiмен негiзделген.
Компанияның жалпы шығыстары 10 894,38 млн. теңге құрады, бұл өткен жылдың көрсеткiшiнен (7466,48 млн. теңге) 3427,90 мың теңгеге немесе 46% асып түседi, Шығыстар өсiмi негiзiнен өнiмдi өткiзу көлемiнiң ұлғаюына байланысты.
2005 жылғы салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер сомасы 1572,77 млн. теңгенi құрады.
Компанияның 2006 жылға арналған бюджетiне сәйкес кәсiпорындар шығарған өнiм 8756,41 млн. теңгенi құрайды, бұл алдындағы жылмен салыстырғанда 30% өсiм құрайтын болады. Бұл өсiм шығарылатын өнiм номенклатурасын кеңейтуге және "КАМАЗ-Инжиниринг" ЖШС-та жинау өндiрiсiн ұйымдастыруға байланысты болды.
Өндiрiстiң осы көлемiнде күтiлетiн таза кiрiс 1040,26 млн. теңгенi құрайды, бұл алдындағы жылдың деңгейiнен (96,90 млн. теңге) 10,7 есе асып түседi. Таза кiрiстiң күрт көтерiлуi "(С.М. Киров атындағы машзавод" АҚ кәсiпорынның "Ұлан" АҰАҚ-ғы (992,33 млн. теңге) iске асыру, сондай-ақ кәсiпорындағы тоқтап тұрған ғимараттар мен жабдықтарды iске асыру нәтижесiнде алуды жоспарлап отырған негiзгi емес қызметтен түсетiн кiрiстердiң ауқымды көлемiне байланысты болуда.

По данным финансовой отчетности (подтвержденной независимым аудитором ТОО "Делойт и Туш"), 2004 год компания завершила с положительным финансовым результатом в сумме 351,00 млн. тенге, в то время как в аналогичном периоде прошлого года убытки компании составляли 529,40 млн. тенге.
В 2004 году на безубыточный уровень вышли как головная компания, так и большинство входящих в ее состав предприятий.
Значительное улучшение основного финансового показателя обусловлено увеличением в 2004 году по сравнению с 2003 годом объемов произведенной и реализованной продукции, что в свою очередь, является результатом проведенной компанией работой по поиску рынков сбыта продукции, выпускаемой предприятиями.
Общий доход компании за 2004 год составил 7 817,49 млн. тенге, увеличение данного показателя к параметрам 2003 года (4 274,84 млн. тенге) составило 83 %.
Значительный рост доходов обусловлен преимущественно увеличением объемов реализации готовой продукции (услуг).
Общие расходы за 2004 год составили 7 466,48 млн. тенге, что превышает показатели аналогичного периода прошлого года на 2 514,7 млн. тенге или на 52 %. Рост расходов связан в основном с увеличением объемов производства. За 2004 год в бюджет компанией перечислено налогов и других обязательных платежей в размере 1 282,69 млн. тенге.
По результатам 2004 года компанией на государственный пакет акций были выплачены дивиденды в размере 31, 85 млн. тенге.
Отчетный 2005 год компания завершила также с положительным финансовым результатом в размере 96,90 млн. тенге. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года чистый доход компании сократился на 254,11 млн. тенге. За 2005 год компанией на государственный пакет акций планируется выплатить 0,99 млн. тенге.
По итогам 2005 года общий доход компании составил 10 991,28 млн. тенге, что превышает показатели 2004 года (7 817,49 млн. тенге) на 3 173,79 тыс. тенге. Таким образом, темпы роста доходов за указанный период составили 41 %.
Рост доходов обусловлен преимущественно увеличением объемов реализации готовой продукции (услуг).
Общие расходы компании составили 10 894,38 млн. тенге, что превышает показатели прошлого года (7 466,48 млн. тенге) на 3 427,90 тыс. тенге или на 46 %. Рост расходов связан в основном с увеличением объемов реализации продукции.
Сумма налогов и других обязательных платежей за 2005 год составила 1 572,77 млн. тенге.
Согласно бюджету компании на 2006 год объем произведенной продукции предприятиями составит 8 756,41 млн. тенге, что составит рост по сравнению с предыдущим годом на 30%. Данный рост связан с расширением номенклатуры производимой продукции и организацией сборочного производства на ТОО "КАМАЗ-Инжиниринг".
При данном объеме производства ожидаемый чистый доход составит 1 040,26 млн. тенге, что превысит уровень предыдущего года (96,90 млн. тенге) в 10,7 раз. Резкий скачок чистого дохода связан с большим объемом доходов от неосновной деятельности, которые АО "Машзавод им. С.М. Кирова" планирует получить в результате реализации доли участия предприятия в АООТ "Улан" (992,33 млн. тенге), а также реализации простаивающих зданий и оборудования на предприятии.

Тұтастай алғанда Компанияның 2006 жылы күтiп отырған кiрiстерi 12 254,32 млн. теңгенi құрайды. Алдыңғы жылмен салыстырғанда осы көрсеткiштiң өсiмi 11,5 % жоспарланып отыр, бұл өткiзiлген өнiм көлемiнiң ұлғаюына байланысты болуда.
Компанияның шығыстары 11 214,06 млн. теңгенi құрайды.
2006 жылы Компания бюджетке 1460,92 млн. теңге мөлшерiнде салықтар мен басқа да төлемдер төлеудi жоспарлауда.
2006 жылдың қорытындылары бойынша Компания мемлекеттiк акциялар пакетiне 15,44 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер төлеудi жоспарлап отыр.
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ-тың (бұдан әрi - Қоғам) миссиясы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес әуе кемелерiне және жолаушыларға, почта мен жүктерге үлгiлi, қауiпсiз және тұрақты қызмет көрсетудi қамтамасыз етуден тұрады.
Әуежайдың өндiрiстiк қызметi әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң екi негiзгi көрсеткiшi негiзiнде қаралған: қызмет көрсетiлетiн рейстер мен қызмет көрсетiлетiн жолаушылардың саны бойынша.
Қызмет көрсетiлген рейстер санының даму үрдiсi, алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 2004 жылы 15%-ға және 2005 жылы 25%-ға өсумен сипатталады. Тиiсiнше қызмет көрсетiлген жолаушылардың саны да 25 %-ға және 33 %-ға өстi. Көрсетiлген көрсеткiштер жөнiндегi орташа тәулiктiк деректер 2004 жылы - әуе кемелерiнiң 36 ұшып-қонуын және қызмет көрсетiлген 1366 жолаушыларды, 2005 жылы - тиiсiнше 45 және 1801 құрады.
Осы үрдiстiң анықтаушы факторы қазiргi бағыттарда рейстер жиiлiгiн арттыру мен жаңа бағыттарды ашу болып табылады. 2004-2005 жылдары Астана қаласының әуежайында қызмет көрсетiлген рейстер мен жолаушылардың жалпы көлемiнде iшкi авиатасымалдар негiзгi үлесте (70%) құрайтынын атап өткен жөн, бұл Қазақстанның барлық iрi қалаларының елордамен байланысын қамтамасыз ету үшiн iшкi әуе желiлерiнiң жүйесiн кеңейтуге байланысты.
Әуежайдағы өндiрiс көлемi өсуiнiң жалпы оң үрдiсi қаржылық көрсеткiштер үрдiсiне де әсер еттi.
Астана қаласы әуежайының кiрiсi 2005 жылы 5142,27 млн. теңгенi құрады, бұл 2004 жылдың жоспары деңгейiнен 16%-ға (710 млн. теңгеге) және деңгейiнен 30 %-ға артты.
Қоғамның 2005 жылғы операциялық қызметiнiң кiрiсi жоспардан 21%-ға (734 млн. теңгеге) артуымен сипатталады. 31% әуежайлық қызметтер ұсынудан алынған кiрiстер операциялық қызмет кiрiсi өсiмiнiң негiзгi факторы болды.
2005 жылы әуежайдың шығыстары 4 742,92 млн. теңгенi құрады, 2004 жылдың жоспары деңгейiнен 16%-ға (670 млн.теңгеге) және деңгейiнен 45%-ға артты.
2004 жылдың деңгейiне шығыстардың ұлғаюына жаңа әуежайдың пайдалануға берiлуiне байланысты пайдалануға беру шығыстарына шығындардың ұлғаюы себеп болды, соның iшiнде:

В целом ожидаемые доходы компании в 2006 году составят 12 254,32 млн. тенге. В сравнении с предыдущим годом рост данного показателя планируется на 11,5 %, что связано с увеличением объемов реализованной продукции.
Расходы компании составят 11 214,06 млн. тенге.
В 2006 году компанией планируется выплатить в бюджет налогов и других поступлений в размере 1 460,92 млн. тенге.
По результатам 2006 года компанией планируется выплатить дивиденды на государственный пакет акций в размере 15,44 млн. тенге.
АО "Международный аэропорт Астана"
Миссия АО "Международный аэропорт Астана" (далее - общество) заключается в обеспечении образцового, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов и пассажиров, багажа, почты и грузов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и требованиями международных стандартов.
Производственная деятельность аэропорта рассмотрена на основе двух основных показателей объемов движения через аэропорт: количество обслуженных рейсов и количество обслуженных пассажиров.
Тенденция развития количества обслуженных рейсов в сравнении с предыдущим периодом характеризуется увеличением на 15 % в 2004 году и на 25 % в 2005 году. Соответственно количество обслуженных пассажиров также возросло на 25 % и 33 %. Среднесуточные данные по указанным показателям составили в 2004 году - 36 взлет-посадок воздушных судов и 1 366 обслуженных пассажира, в 2005 году - 45 и 1 801 соответственно.
Определяющим фактором данной тенденции является увеличение частоты рейсов на существующих маршрутах и открытие новых. Следует отметить, что в общем объеме обслуженных рейсов и пассажиров в аэропорту г. Астаны в 2004-2005 годы основную долю составляют внутренние авиаперевозки (70 %), обусловленные расширением сети внутренних воздушных линий для обеспечения связи крупных городов Казахстана со столицей.
Общая положительная динамика роста объемов производства в аэропорту отразилась и на тенденции финансовых показателей.
Доходы аэропорта г. Астаны в 2005 году составили 5 142,27 млн. тенге, что превысило уровень плана на 16 % (на 710 млн. тенге) и уровень 2004 года на 30 %.
Доходы от операционной деятельности общества за 2005 год характеризуются ростом на 21 % (на 734 млн. тенге) от плана. Основным фактором роста доходов от операционной деятельности явилось увеличение доходов, полученных от предоставления аэропортовых услуг на 31 %.
Расходы аэропорта 2005 года составили 4 742,92 млн. тенге, что превысило уровень плана на 16 % (на 670 млн. тенге) и уровень 2004 года на 45 %.
Причиной увеличения расходов к уровню 2004 года явилось увеличение затрат на эксплутационные расходы в связи с вводом в эксплуатацию нового аэропорта, в т.ч.:

- коммуналдық қызметтерге - 74 %-ға (55 млн. теңгеге);
- ғимараттарды ұстап тұруға - 34 % (15 млн. теңгеге);
- мүлiк салығы бойынша 37 %-ға (22 млн. теңгеге).
Қоғамның 2005 жылғы қызмет қорытындылары оң қаржылық нәтижемен сипатталады және 399,36 млн. теңгенi құрайды. Салық салынғаннан кейiнгi таза кiрiс 384,08 млн. теңгеге бағалануда.
2004-2005 жылдардағы бюджетке салықтар мен басқа төлемдер сомасы жылдар бойынша тиiсiнше 556,5 теңгенi және 750,4 млн. теңгенi құрады.
2005 жылы бюджетке негiзгi төлемдердiң барлық сомасы 2004 жылмен салыстырғанда 34,8%-ғa ұлғайды. Төлемдердiң едәуiр ұлғаюы былайша түсiндiрiледi:
- мүлiк салығы сомасының 28%-ға ұлғаюы қайта жаңартылған ұшу-қону алаңының пайдалануға берiлуiне байланысты;
- корпоративтi табыс салығы бойынша төлемдердiң 4 еседен астам (62,7 млн. теңгеге) ұлғаюы 2002 жылмен салыстырғанда 2003 жыл қорытындылары бойынша алынған табыстың ұлғаюына байланысты;
- қызметкерлердiң 2004 жылы орташа жалақыларының өсуiне байланысты жеке табыс салығы бойынша төлемдердiң 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы 48%-ға (9,2 млн. теңгеге) ұлғайғаны байқалуда.
Директорлар кеңесiнiң және акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмiмен 2003 жылдың қорытындылары бойынша алынған Қоғамның таза кiрiсi толық көлемiнде кредиттiк мiндеттемелердi өтеуге, ал 2004 жылдың қорытындылары бойынша - кредиттiк мiндеттемелердi өтеу мен негiзгi жабдықты сатып алуға бағытталды.
2006 жылдың өндiрiстiк көрсеткiштерi шамамен 17130 қызмет көрсетiлген рейстер мен 706 825 қызмет көрсетiлген жолаушыларды құрайды, бұрынғы жоспарланған рейстер деңгейiн 3,2%-ғa (540 рейске) және қызмет көрсетiлген жолаушыларды 8%-ға (49 275 жолаушыға) арттырады. Бұл үрдiс рейстер жиiлiгiнiң ұлғаюына және олардың коммерциялық тиелiмi дәрежесiне байланысты.
Астана қаласы әуежайының кiрiстерi 2006 жылы 9 015,71 млн. теңге сомасын құрайды, бұл 2005 жылғы деңгейден 75,3%-ға немесе 3873,4 млн. теңгеге артады.
Әуежайдың шығыстары 2006 жылы 10 223,97 млн. теңгенi құрайды, бұл 2005 жылғы деңгейден 115,6 %-ға (5481,0 млн. теңгеге) артады.
Шығыстар өсiмiнiң негiзгi себебi өткiзу үшiн сатып алынған материалдар құнының 37,6%-ға (597 млн. теңгеге) артуынан болып табылады.
Алдын ала бағалау бойынша Қоғамның 2006 жылғы қызметiнiң қорытындыларында 1208,26 млн. теңге сомасында зиян жоспарлануда.
"Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" АҚ
"Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" акционерлiк қоғамы (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" АҚ (бұдан әрi - Компания) Қазақстан Республикасының энергетика жүйесiн басқаруды құрылымдық қайта құру жөнiндегi кейбiр шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 28 қыркүйектегi N 1188 қаулысына сәйкес құрылды.
Компанияның миссиясы - Қазақстан Республикасының бiрыңғай энергетика жүйесiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және мемлекеттiк саясат шеңберiнде қазiргi заманғы техникалық, экономикалық, экологиялық талаптарға сай келетiн Ұлттық энергетика желiсiн (бұдан әрi - ҰЗЖ) сенiмдi басқаруды жүзеге асыру.

на коммунальные услуги - на 74 % (на 55 млн. тенге);
на содержание зданий на 34 % (на 15 млн. тенге);
по налогу на имущество на 37 % (на 22 млн. тенге).
По итогам деятельности общества за 2005 год характеризуются положительным финансовым результатом и составят 399,36 млн. тенге. Чистый доход после налогообложения оценивается в 384,08 млн. тенге.
Суммы налогов и других платежей в бюджет за 2004 и 2005 годы составили - 556,5 млн. тенге и 750,4 млн. тенге по годам соответственно.
Всего сумма основных платежей в бюджет в 2005 году увеличилась по сравнению с 2004 годом на 34,8 %. Значительное увеличение платежей объясняется следующим:
увеличение суммы имущественного налога на 28 % связано с вводом в эксплуатацию реконструированной взлетно-посадочной полосы;
увеличение платежей по корпоративному подоходному налогу более чем в 4 раза (на 62,7 млн. тенге) связано с увеличением полученной прибыли по итогам 2003 года по сравнению с 2002 годом;
в связи с ростом средней заработной платы сотрудников в 2004 году, наблюдается увеличение платежей по индивидуальному подоходному налогу в 2004 году по сравнению с 2003 годом на 48 % (9,2 млн. тенге).
Решением совета директоров и общего собрания акционеров, чистый доход общества, полученный по итогам 2003 года, в полном размере направлен на погашение кредитных обязательств, а по итогам 2004 года - на погашение кредитных обязательств и на приобретение основных средств.
Производственные показатели 2006 года предположительно составят 17 130 обслуженных рейсов и 706 825 обслуженных пассажиров, что превысит ранее запланированный уровень на 3,2 % (на 540 рейсов) и обслуженных пассажиров на 8 % (на 49 275 пассажира). Данная тенденция связана с увеличением частоты рейсов и степени их коммерческой загрузки. Доходы аэропорта г. Астаны в 2006 году составят в сумме 9 015,71 млн. тенге, что превышает уровень 2005 года на 75,3 % или 3 873,4 млн. тенге.
Расходы аэропорта в 2006 году составят 10 223,97 млн. тенге, что превысит уровень 2005 года на 115,6 % (на 5 481,0 млн. тенге).
Основной причиной роста расходов является повышение стоимости приобретаемых материалов для реализации на 37,6 % (на 597 млн. тенге).
По предварительной оценке итоги деятельности общества за 2006 год планируется убыток в сумме 1 208,26 млн. тенге.
АО "Казахстанская компания по управлению
электрическими сетями"
Акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" (далее - компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 1996 года N 1188 "О некоторых мерах по структурной перестройке управления энергетической системой Республики Казахстан".
Миссия компании - обеспечение устойчивого функционирования Единой энергетической системы Республики Казахстан и осуществление надежного управления Национальной электрической сетью (далее - НЭС), соответствующего современным техническим, экономическим, экологическим требованиям в рамках государственной политики.

"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес компания өңiраралық деңгейдегі тораптар бойынша электр энергиясын беру және Электр энергиясын желiге босатуды техникалық диспетчерлеу мен электр қуатын тұтыну жөнiндегi қызметтердi жеткiзушi ретiнде Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлдi.
2004 жылы Компания 32,80 млрд. кВт.с. көлемiнде электр энергиясын беру жөнiнде қызметтер көрсеттi, 2003 жылмен салыстырғанда өсу 22%-ды құрайды. Беру көлемiнiң айтарлықтай ұлғаюының негiзгi себебi "Қырғызстан-Қазақстан-Қырғызстан" қоғамының желiлерi арқылы электр энергиясының транзитiне шарт жасасу болды.
2005 жылы Компанияның желiлерi бойынша электр энергиясын беру көлемi 31,40 млрд. кВт.с. мөлшерiнде бағаланып отыр, бұл 2004 жылдың көрсеткiшiнен 4,3%-ға төмен және негiзiнен, Екiбастұз МАЭС-2-ден электр энергиясын экспорттық жеткiзу көлемiнiң азаюына байланысты.
2006 жылы Компанияның желiлерi бойынша электр энергиясын беру көлемi 30,40 млрд. кВт.с. мөлшерiнде бағаланып отыр, бұл 2005 жылдың көрсеткiшiнен 3,3 %-ға төмен. Бұл ретте, ұсынылған жеңiлдiктердi ескере отырып электр қуатын беру жөнiндегi қызметтер көлемi 2005 жылмен салыстырғанда 1,9 %-ға ұлғаятын болады.
Компанияның негiзгi қызметiнiң кiрiстерi 2004 жылы 16835,70 млн. теңгенi (2003 жылғы деңгейден 6,9%-ға жоғары), 2005 жылы - 18904,90 млн. теңгенi (2004 жыл көрсеткiшiнен 12,3%-ға жоғары) құрады. Компанияның 2005 жылғы кiрiстерiнiң өсiмi 2005 жылғы 1 сәуiрден бастап қызметтердiң реттелетiн түрлерiне жаңа тарифтер енгiзiлуiне, электр қуатын жеткiзудiң орташа ұзақтығының ұлғаюына және электр қуатын реттеу жөнiндегi қызметтер көлемiнiң көбеюiне байланысты.
2006 жылы негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер 20 968,4 млн. теңге мөлшерiнде бағаланып отыр.
2004 жылы Компанияның негiзгi қызмет бойынша шығыстары 14 958,5 млн. теңге мөлшерiнде қалыптасты. 2005 жылы Компанияның негiзгi қызмет бойынша шығыстары 17 250,7 млн. теңгенi құрады немесе 2004 жылдың көрсеткiшiнен 15,3 %-ға жоғары, ал 2006 жылы - 20 222,7 млн. теңге (2005 жылғыдан 16,0 %-ға жоғары). Негiзгi қызмет бойынша шығыстардың өсуi, негiзiнен, негiзгi құралдардың қолданысқа енгiзiлуiмен негiзделген амортизациялық аударымдардың және мүлiк салығының ұлғаюына, ағымдағы шығыстарға жатқызылатын кредиттер бойынша пайыздардың ұлғаюына байланысты, бұл да Қазақстанның Ұлттық электр желiсiн жаңғырту жобасы бойынша негiзгi құралдардың енгiзiлуiне байланысты. Бұдан басқа, 2005 жылы Қоғам комиссияларды, сондай-ақ кредиттiк шарттарға қол қоюға байланысты басқа да шығыстарды соған сәйкес төлейтiн "Қазақстанның Солтүстiгi-Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салу" жобасын iске асыру шеңберiнде Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкiмен (бұдан әрi - ХҚДБ), Еуропа Қайта Құру және Даму Банкiмен (бұдан әрi - ЕҚКДБ) және Қазақстанның Даму Банкiмен кредиттiк келiсiмдер жасау жоспарланып отыр.
2004 жылы Компанияның таза пайдасы 1191,00 млн. теңгенi құрады. 2005 жыл қорытындылары бойынша Компанияның таза пайдасы 8,80 млн. теңгенi құрады. 2006 жыл қорытындылары бойынша Компанияның таза пайдасы 130,00 млн. теңге мөлшерiнде бағаланып отыр. 2004 жылмен салыстырғанда 2005 және 2006 жылдары таза пайданың азаюы ағымдағы шығыстарға жатқызылатын жобалар бойынша тартылған кредиттерге қызмет көрсету жөнiндегi, сондай-ақ компанияның Астана қаласына көшiрiлген қызметкерлерiне тұрғын үй сатумен байланысты шығындардың едәуiр ұлғаюына байланысты. Бұдан басқа, 2005 жыл қорытындылары бойынша компанияның қаржылық нәтижесiне бағамдық айырмадан зиянды есептеу әсер еттi.

В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" компания включено в Государственный регистр субъектов естественной монополии как поставщик услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии.
В 2004 году компанией оказаны услуги по передаче электроэнергии в объеме 32,80 млрд. кВт.ч, что составляет рост на 22 % по сравнению с 2003 годом. Основной причиной значительного увеличения объема передачи послужило заключение договора на транзит электроэнергии через сети общества "Кыргызстан - Казахстан - Кыргызстан".
В 2005 году объем передачи электроэнергии по сетям компании составил 31,40 млрд. кВт.ч., что на 4,3 % ниже показателя 2004 года и связано со снижением объемов экспортных поставок электроэнергии от "Экибастузской ГРЭС-2".
В 2006 году объем передачи электроэнергии по сетям компании оценивается в размере 30,40 млрд. кВт.ч, что на 3,3 % ниже показателя 2005 года. При этом объем услуг по передаче электроэнергии с учетом предоставленных скидок увеличится по сравнению с 2005 годом на 1,9 %.
Доходы компании от основной деятельности в 2004 году составили 16 835,70 млн. тенге (на 6,9 % выше уровня 2003 года), в 2005 году - 18 904,90 млн. тенге (на 12,3 % выше показателя 2004 года). Рост доходов компании в 2005 году связан с введением с 1 апреля 2005 года новых тарифов на регулируемые виды услуг, увеличением средней протяженности передачи электроэнергии и увеличением объемов услуг по регулированию электрической мощности.
В 2006 году доходы компании от основной деятельности оцениваются в размере 20 968,4 млн. тенге.
В 2004 году расходы компании по основной деятельности сложились в размере 14 958,5 млн. тенге. В 2005 году расходы компании по основной деятельности составили 17 250,7 млн. тенге или на 15,3 % выше показателя 2004 года, а в 2006 году - 20 222,7 млн. тенге (на 16,0 % выше, чем 2005 в году). Рост расходов от основной деятельности в основном связан с увеличением амортизационных отчислений и налога на имущество, обусловленным вводом основных средств в эксплуатацию, увеличением процентов по кредитам, относимых на текущие расходы, что также связано с вводом основных средств по проекту Модернизации Национальной энергетической сети  Казахстана. Кроме того, в 2005 году заключены кредитные соглашения с Международным Банком Реконструкции и Развития (далее - МБРР), Европейским Банком Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР) и АО "Банк Развития Казахстана" (далее - БРК) в рамках реализации проекта "Строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита Север-Юг Казахстана", в соответствии с которыми обществом будут выплачены комиссии, а также другие расходы, в соответствии с подписанными кредитными соглашениями.
Чистый доход компании за 2004 год составил 1 191,00 млн. тенге. По итогам 2005 года чистый доход компании составил 8,80 млн. тенге. По итогам 2006 года чистый доход компании оценивается в размере 130,00 млн. тенге. Снижение чистого дохода в 2005 и 2006 годах, по сравнению с 2004 годом связано со значительным увеличением затрат по обслуживанию кредитов, привлеченных по проектам, относимых на текущие расходы, а также в связи с реализацией жилья работникам компании, передислоцированным в г. Астана. Кроме того, на финансовый результат компании по итогам 2005 года повлияло начисление убытков от курсовой разницы.

Қазақстанның бүкiл энергия жүйесiнiң жұмыс iстеуiнiң сенiмдiлiгi мен тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Компания ХҚДБ мен ЕКДБ-ның қарыз қаражатын тарта отырып, "Қазақстан Республикасының Ұлттық энергия желiсiн жаңғырту" жобасын iске асыруда. Жобаның жалпы құны 43,8 млрд. теңге. Жобаның iске асырылуы кезеңiнде жаңа буын жоғары вольттi коммутациялық аппараттар мен әлемдiк жетекшi өндiрушiлердiң басқа электр техникалық жабдықтарын енгiзу базасында Ұлттық электр желiсiн техникалық қайта қаруландыруға бағытталған 77,7% қаражат игерiлдi.
2004 жылы Компания "Қазақстанның Солтүстiгi-Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салу" жобасын iске асыру жөнiндегi жұмысты бастады, жобаның жалпы құны шамамен 41,4 млрд. теңгенi құрайды. Жобаны iске асырудан бастап жобаның құнынан шамамен 7 % игерiлдi.
Құрылыс шамамен 326 млн. АҚШ доллары сомасына дейiн халықаралық және қазақстандық даму институттарының қарыз қаражатын тарту есебiнен жүзеге асырылады:
мемлекеттiк кепiлдiкпен берiлген ХКДБ қарызы 100 АҚШ доллары;
ЕКДБ синдикатталған қарызы - 147,8 млн. АҚШ доллары;
"Қазақстанның Даму Банкi" АҚ қарызы - 21 млн. АҚШ доллары және 6,97 млрд. теңге.
Сондай-ақ Компания "Солтүстiк Қазақстан - Ақтөбе облысы" өңiраралық ЭБЖ салу" Жобасын iске асыруға қатысады.
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi және "Батыс Транзит" АҚ арасында мемлекеттiк-жеке серiктестiктер базасында концессиялық келiсiм жасалды. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 7 қазандағы N 1008 қаулысына сәйкес Компания "Батыс транзит" АҚ акционерлерiнiң бiрi бола отырып (жарғылық капиталдың 20% мөлшерiнде), жобаны iске асыруға қатысады.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 2006 жылғы сәуiрде енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес концессиялық келiсiмдер негiзiнде салынған кернеуi 220 кВ және одан жоғары өңiраралық электр беру желiлерi, шағын станциялар мен тарату құрылғылары осы келiсiмдердiң қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн ұлттық электр желiсi құрамына берiледi.
Дивидендтiк саясатқа сәйкес Компания жыл сайын акциялардың мемлекеттiк пакетiне таза пайдадан 10% дивидендтер төлеп тұрды.
2004 жылы Компанияның инвестициялар мөлшерi 10,9 млрд. теңгенi құрады, 2005 жылы - 11,8 млрд. теңге, 2006 жылы 11,0 млрд. теңгенi игеру жоспарланып отыр.
"Қазақ ақпарат агенттiгi" ҰК" АҚ
"Қазақпарат" АҚ (бұдан әрi - Компания) "Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң "Қазақ ақпарат агенттiгi" республикалық қазыналық кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 8 қарашадағы N 1186 қаулысына сәйкес құрылды.

В целях повышения надежности и эффективности функционирования всей энергосистемы Казахстана компания реализует проект "Модернизация Национальной электрической сети Республики Казахстан" с привлечением заемных средств МБРР и ЕБРР. Общая стоимость проекта составляет порядка 43,8 млрд. тенге. За период реализации проекта освоено 77,7 % средств, направленных на техническое перевооружение Национальной электрической сети на базе внедрения высоковольтных коммутационных аппаратов нового поколения и другого электротехнического оборудования ведущих мировых производителей.
В 2004 году компанией начата работа по реализации проекта "Строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита Север-Юг Казахстана", общая стоимость проекта составляет порядка 41,4 млрд. тенге. С начала реализации проекта освоено порядка 7 % от проектной стоимости.
Строительство осуществляется за счет привлечения заемных средств международных и казахстанских институтов развития на сумму порядка 326 млн. долларов США:
займ МБРР, предоставленный под государственную гарантию 100 долл. США;
синдицированный займ ЕБРР - 147,8 млн. долл. США;
займ АО "Банк Развития Казахстана" - 21 млн. долл. США и 6,97 млрд. тенге.
Так же компания участвует в реализации Проекта "Строительство межрегиональной ЛЭП Северный Казахстан - Актюбинская область".
Между Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и АО "Батыс Транзит" заключено концессионное соглашение на базе государственно-частного партнерства. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2005 года N 1008 компания, являясь одним из акционеров АО "Батыс транзит" (20 % размера уставного капитала), участвует в реализации проекта.
В соответствии с изменениями и дополнениями , внесенными в Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" в апреле 2006 года, межрегиональные линии электропередачи, подстанции и распределительные устройства напряжением 220 кВ и выше, построенные на основании концессионных соглашений, по окончании их действия передаются в состав национальной электрической сети.
Согласно дивидендной политике компания ежегодно выплачивала дивиденды на государственный пакет акций 10 % от чистой прибыли.
В 2004 году размер инвестиций компании составил 10,9 млрд. тенге, в 2005 году - 11,8 млрд. тенге, в 2006 году планируется освоить 11,0 млрд. тенге.
АО "НК "Казахстанское информационное агентство"
АО "Казинформ" (далее - компания) создана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года N 1186 "О реорганизации Республиканского казенного предприятия "Казахское информационное агентство" (КазААГ) Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан".

2004 жылдың көрсеткiштерiмен салыстырғанда 2005 жылы кiрiстердiң 207,5 млн. теңгеге дейiн, яғни 75,83 млн. теңгеге немесе 57 %-ға, соның iшiнде негiзгi қызмет түрi бойынша 77,97 млн. теңгеге немесе 60,2 %-ға ұлғаюы байқалды. Бұл өсу, бiрiншi кезекте, мемлекеттiк тапсырыс көлемiнiң ұлғаюымен және оның сапасының жоғарылауымен, өткiзу нарықтарының кеңеюiмен, өнiм желiсiнiң жаңғыруымен негiзделген. 2006 жылы Компания кiрiстерi 227,8 млн. теңгенi құрайды, бұл ретте мемлекеттiк ақпараттық саясат жүргiзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң веб-сайтын ақпараттық сүйемелдеу шеңберiнде бөлiнетiн республикалық бюджет қаражаты негiзгi кiрiс көздерi болып табылатынын атап өткен жөн.
Шығыстар құрылымында өндiрiлетiн өнiмнiң 2004 жылы 79,53 млн. теңге және 2005 жылы 156,06 млн. теңге құраған өзiндiк құны басым. Өткiзiлген қызметтердiң өзiндiк құнының үлес салмағы 75 %-дан астамды құрайды. 2004 жыл кезеңiнiң шығыстары 49,72 млн. теңгенi және 2005 жылы 46,94 млн. теңгенi құрады. 2006 жылы Компания шығыстары 120,70 млн. теңгеге жоспарланып отыр.
2004 жылы өндiрiстiк-қаржылық қызмет нәтижесiнде Компанияның таза кiрiсi 1,97 млн. теңгенi құрады. Өткен жылдардағы шығын есебiмен (-8, 643 млн. теңге) шығын 6,67 млн. теңгенi құрады.
Компания 2005 жылы 6,17 млн. теңге мөлшерiнде зиян шектi. 2006 жылдың қорытындылары бойынша 2,83 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алу көзделiп отыр.
2004 жылы салықтық аударымдар 11,28 млн. теңгенi, 2005 жылы 45,12 млн. теңгенi құрады.
"Қазғарыш" АҚ
Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қазғарыш" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрi - Компания) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "2005 - 2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту туралы" 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 1513 Жарлығы мен "Қазғарыш" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 17 наурыздағы N 242 қаулысына сәйкес құрылды.
Компанияның миссиясы - Қазақстан Республикасының экономикалық өсуiн, ғылыми-техникалық дамуын қамтамасыз ету және ұлттық қауiпсiздiгiн нығайту мақсатында қолда бар ғылыми-техникалық әлеуетi мен қазiргi ғарыштық технологияларды пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық ғарыш инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытуға, ғарыштық қызметтi дамытуға ықпал ету.
Компания өзiнiң қызметiн жүзеге асыруды 2005 жылы бастады. Осы кезеңде маңызды экономикалық көрсеткiштер былайша қалыптасты. Компанияның 2005 жылғы жалпы кiрiстерi 708 442 мың теңгенi, жалпы шығыстар - 708 902 мың теңгенi құрады. Компанияның 2005 жылғы шығыны 460 мың теңгенi құрады.

По сравнению с показателями 2004 года в 2005 году наблюдается увеличение доходов до 207,5 млн. тенге, т.е. на 75,83 млн. тенге, или на 57 % , в том числе по основному виду деятельности на 77,97 млн. тенге, или на 60,2 %. Данный рост обусловлен, в первую очередь, увеличением объемов государственного заказа и повышением ее качества, расширение рынков сбыта, модернизации продуктовой линейки. В 2006 году доходы компании составят 227,8 млн. тенге, при этом следует отметить, что основным источником доходов являются средства республиканского бюджета, выделяемые в рамках проведения государственной информационной политики, а также информационного сопровождения веб-сайта Правительства Республики Казахстан.
В структуре расходов преобладает себестоимость производимой продукции, составляющая 79,53 млн. тенге в 2004 году и 156,06 млн. тенге в 2005 году. Удельный вес себестоимости реализованных услуг составляет более 75 %. Расходы периода за 2004 год составили 49,72 млн. тенге и 46,94 млн. тенге в 2005 году. В 2006 году расходы компании планируются 120,70 млн. тенге.
В 2004 году в результате производственно-финансовой деятельности компании чистый доход составил 1,97 млн. тенге. С учетом убытка прошлых лет (- 8, 643 млн. тенге) убыток составил: 6,67 млн. тенге.
В 2005 году компанией получен убыток в размере - 6,17 млн. тенге. По итогам 2006 года предусматривается получение чистого дохода в размере 2,83 млн. тенге.
Налоговые отчисления в 2004 году составили 11,28 млн. тенге, в 2005 году 45,12 млн. тенге.
АО "Казкосмос"
АО "Национальная компания "Казкосмос" (далее - компания) создано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 1513 "О развитии космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2005 года N 242 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Казкосмос", со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
Миссия компании - способствовать формированию и развитию национальной космической инфраструктуры Республики Казахстан, используя имеющийся научно-технический потенциал и современные космические технологии, и развитию космической деятельности в целях обеспечения экономического роста, научно-технического развития и укрепления национальной безопасности Республики Казахстан.
Компания начала осуществление своей деятельности в 2005 году. За этот период важнейшие экономические показатели сложились следующим образом. Общие доходы компании за 2005 год составили 708 442 тыс. тенге, общие расходы - 708 902 тыс. тенге. Убыток компании 2005 года составил 460 тыс. тенге.

Компанияның 2006 жылғы жалпы кiрiсi 2 140 072 мың теңге, жалпы шығыстар - 2 104 631 мың теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр. 2006 жылы Компания 35 440 мың теңге мөлшерiнде таза кiрiс алуды жоспарлап отыр.
Акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтердi төлеу жоспарланып отырған жоқ.
2007-2009 жылдарға арналған перспективалар
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) өз алдына мынадай ұзақ мерзiмдi стратегиялық мақсаттарды қояды:
1) қаржы-экономикалық көрсеткiштердi жақсарту;
2) қорларды өсiру;
3) өндiрiстi өсiру;
4) iрi мұнай-газ жобаларының экономикалық тиiмдiлiгiн арттыру;
5) көлiк мүмкiндiктерiн дамыту;
6) мұнай-химияны дамытуға жәрдемдесу;
7) басқару жүйесiн жетiлдiру.
2007 - 2009 жылдар кезеңiнде Компанияның мұнай өндiрушi кәсiпорындарының өндiрiстiк қуаттарын дамыту жер үстi объектiлерiн салуға, қайта жаңартуға және жаңғырту, сенiмдi әрi өнiмдiлiгi жоғары жер асты жабдығын қолдануға, компьютерлiк геологиялық модельдер негiзiнде кен орындарын игерудi бақылаудың тиiмдiлiгi жоғары жүйесiн құруға келiп тiреледi.
2007 - 2009 жылдар кезеңiнде мұнай өндiрудiң жыл сайынғы көлемi 9,5 млн. тонна деңгейiнде сақталады. 2007 - 2009 жылдар кезеңiнде мұнай өндiрудiң есептi өсу қарқыны геологиялық-кәсiпшiлiк зерттеу деректерi мен Өзен кен орнын игерудiң ағымдағы жай-күйiне негiзделедi.
Магистральдық мұнай құбырларымен 2007 жылы 44,4 млн. тонна, 2008 жылы - 46,7 млн. тонна, 2009 жылы - 47,8 млн. тонна деңгейiнде мұнай тасымалдау жоспарланып отыр. Мұнай тасымалдаудың жоспарланып отырған көлемi нарықтық жағдайлар конъюнктурасы мен көлiк жүйелерiнiң өткiзу қабiлетiн есепке ала отырып, Республикада мұнай өндiрудiң болжамды деңгейi негiзiнде айқындалған.
Магистральдық газ құбырлары арқылы 2007 жылы 122,5 млрд. текше м., 2008 жылы - 123,7 млрд. текше м., 2009 жылы - 124,4 млрд. текше м. деңгейiнде табиғи газ тасымалдау жоспарланып отыр.
Iшкi нарықта газ өткiзу көлемi 2007 жылы 2,4 млрд. текше м., 2008 жылы - 2,3 млрд. текше м., 2009 жылы - 2,3 млрд. текше м. деңгейiнде жоспарланып отыр. 2009 жылы - 3,9 млн. тонна деңгейiнде жоспарланып отыр.
Компания кiрiстерiнiң болжамды көрсеткiштерi 2007 жылы 650,99 млрд. теңге, 2008 жылы - 682,51 млрд. теңге, 2009 жылы - 676,18 млрд. теңге деңгейiнде жоспарланып отыр.
2007 - 2009 жылдар кезеңiнде шығыстардың көрсеткiштерi мынадай деңгейде жоспарланып отыр: 2007 жылы - 416,22 млрд. теңге, 2008 жылы - 415,14 млрд. теңге, 2009 жылы - 416,98 млрд. теңге.

Общий доход компании за 2006 год планируется в размере 2 140 072 тыс. тенге, общие расходы - 2 104 631 тыс. тенге. В 2006 году компанией планируется получить чистый доход в размере 35 440 тыс. тенге.
Выплата дивидендов на государственный пакет акций не планируется.
Перспективы на 2007-2009 годы
Сноска. Перспективы с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.08.2008 N 776 .
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НК "КазМунайГаз" (далее - компания) ставит перед собой следующие долгосрочные стратегические цели:
1) улучшение финансово-экономических показателей;
2) прирост запасов;
3) рост производства;
4) увеличение экономического эффекта от крупных нефтегазовых проектов;
5) развитие транспортных возможностей;
6) содействие развитию нефтехимии;
7) совершенствование системы управления.
Развитие производственных мощностей нефтедобывающих предприятий компании на период 2007-2009 годов заключается в строительстве, реконструкции и модернизации наземных объектов, применении надежного и высокопроизводительного подземного оборудования, создания высокоэффективной системы контроля за разработкой месторождений на основе компьютерных геологических моделей.
Ежегодные объемы добычи нефти в период 2007-2009 годы будут держаться на уровне 9,5 млн. тонн. Расчетный темп роста добычи нефти в период 2007-2009 годы базируется на данных геолого-промыслового изучения и текущего состояния разработки месторождения Узень.
Транспортировка нефти магистральными нефтепроводами планируется в 2007 году в объеме 44,4 млн. тонн, в 2008 году - 46,7 млн. тонн, в 2009 году - 47,8 млн. тонн. Планируемый объем транспортировки нефти определен на основе прогнозируемого уровня добычи нефти в республике с учетом конъюнктуры рыночных условий и пропускной способности транспортных систем.
Транспортировка природного газа по магистральным газопроводам планируется в 2007 году - 122,5 млрд. куб. м, в 2008 году - 123,7 млрд. куб. м, в 2009 году - 124,4 млрд. куб. м.
Объем реализации газа на внутреннем рынке в 2007 году планируется на уровне 2,4 млрд. куб. м, в 2008 году - 2,3 млрд. куб. м, в 2009 году - 2,3 млрд. куб.
Переработка нефти в 2007 году планируется на уровне 3,6 млн. тонн, в 2008 году - 3,8 млн. тонн, в 2009 году - 3,9 млн. тонн.
Прогнозируемые показатели доходов компании планируются в 2007 году на уровне 650,99 млрд. тенге., в 2008 году - 682,51 млрд. тенге, в 2009 году - 676,18 млрд. тенге.
Показатели расходов за период с 2007 - по 2009 года планируются на следующем уровне: 2007 год - 416,22 млрд. тенге, 2008 год - 415,14 млрд. тенге, 2009 год - 416,98 млрд. тенге.

Қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi бойынша Компания 2007-2009 жылдар кезеңiнде мынадай мөлшерде таза кiрiс алуды жоспарлап отыр: 2007 жылы - 99,13 млрд. теңге, 2008 жылы - 140,67 млрд. теңге және 2009 жылы - 135,85 млрд. теңге.
2007 - 2009 жылдар iшiнде Компания мемлекеттiк бюджетке iрi салық төлеушiнiң позициясын сақтайды. 2007 - 2009 жылдар кезеңiнде бюджетке болжамды төлемдер 500,06 млн. теңге көлемiнде жоспарланып отыр: 2007 жылы - 175,35 млн. теңге; 2008 жылы - 164,21 млн. теңге; 2009 жылы - 160,50 млн. теңге.
"Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" АҚ
2007 - 2009 жылдары жоспарланып отырған кезеңге арналған кезеңде жаңа өндiрiстердi құру, негiзгi құралдарды одан әрi жаңарту және әлемдiк нарықтарда ұстанымын бекiту есебiнен жұмыстың тұрақты және серпiндi режимiне шығу басым мiндет болып табылады.
2007 - 2009 жылдарға арналған өндiрiстiк мүмкiндiктер мен әлемдiк нарықтарда әрбiр өнiм бойынша сұранысын сараптай келе, "Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" АҚ (бұдан әрi - Компания) дамудың мынадай басымдықтарын айқындайды:
Табиғи уран өндiрiсiнде:
1) қолданыстағы кен орындарында ("Шығыс Мыңқұдық", "Қанжуған", "Ақдала") уран өндiру көлемдерiн өсiру;
2) "Ыңғай", "Мойынқұм", "Төртқұдық", "Заречное", "Иiркөл", "Қарасан", "Орталық Мыңқұдық", "Оңтүстiк Ыңғай", "Батыс Мыңқұдық", "Буденовское" кен орындарында жаңа рудниктер салу;
3) табиғи уранның химиялық концентратын тотықша-тотыққа дейiн қайта өңдеу жөнiндегi қуаттарды дамыту;
4) Степногорск кен-химия комбинатында қуаты 80 мың тонна Күкiрт қышқылы зауытын iске қосу.
Уран өнiмiн өндiруде:
1) құрамында уран бар материалдар мен қалпына келтiрiлген уранды ресейлiк дизайндағы реакторларға арналған отын таблеткаларына дейiн қайта өңдеу қызметтерi бар ресейлiк нарықтағы өз позициясын сақтау;
2) құрамында уран бар ашылуы қиын қайталама балқымаларды қайта өңдеудiң әлемдiк нарығындағы монополист позициясын сақтау;
3) табиғи байытылған, төмен байытылған, "әлсiз байытылған" уран диоксидiнiң ұнтақтарымен сыртқы нарықтарға шығу;
4) батыстық дизайндағы реакторларға арналған таблеткалармен әлемдiк нарыққа шығу.
Бериллий өнiмiн өндiруде:
1) Қытай нарығына бастапқы бериллий өнiмдерiн жеткiзуде жетекшi позицияларға шығу;
2) АҚШ нарығындағы позицияны кеңейту;
3) Ресей нарығындағы монополиялық мәртебені сақтау;
4) Еуропа нарығындағы позицияларды нығайту және кеңейту.
Тантал-ниобий өнiмiн өндiруде:
1) өндiрiстi шикiзатпен қамтамасыз ету;
2) жоғары технологиялық өнiмдердi:
- сыйымдылығы жоғары тантал конденсаторлық ұнтақтарын;
- танталдан жасалған өнiмнiң жетiлдiрiлген түрлерiн шығару жөнiндегi өндiрiстердi ұйымдастыру есебiнен тантал өндiрiсi өнiмдерiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру;
2007 - 2009 жылдар кезеңiнде мынадай мөлшерлерде:

По результатам финансово-хозяйственной деятельности компанией за период с 2007 - по 2009 годы планируется получить чистый доход в следующих размерах: 2007 год - 99,13 млрд. тенге, 2008 год -140,67 млрд. тенге и 2009 год - 135,85 млрд. тенге.
В течение 2007-2009 годов компания сохранит позицию крупного налогоплательщика в государственный бюджет. Прогнозные платежи в бюджет за период 2007-2009 годы планируются в объеме 500,06 млн. тенге: 2007 год - 175,35 млн. тенге; 2008 год - 164,21 млн. тенге; 2009 год - 160,50 млн. тенге.
АО "НАК "Казатомпром"
Приоритетной задачей в планируемый период на 2007-2009 годы будет выход на устойчивый и динамичный режим работы за счет создания новых производств, дальнейшего обновления основных средств и закрепления позиций на мировых рынках.
Исходя из анализа производственных возможностей и спроса на мировых рынках по каждой продукции, на 2007-2009 годы АО "НАК "Казатомпром" (далее - компания) определяет следующие приоритеты развития:
В производстве природного урана:
1) наращивание объемов добычи урана на действующих месторождениях ("Восточный Мынкудук", "Канжуган", "Акдала");
2) строительство новых рудников на месторождениях "Инкай", "Моинкум", "Торткудук", "Заречное", "Ирколь", "Харасан", "Центральный Мынкудук", "Южный Инкай", "Западный Мынкудук", "Буденовское";
3) развитие мощностей по переработке химконцентрата природного урана до закиси-окиси;
4) запуск Сернокислотного завода на Степногорском горно-химическом комбинате мощностью 400 тыс. тонн.
В производстве урановой продукции:
1) с охранение своих позиций на российском рынке урана с услугами переработки урансодержащих материалов и регенерированного урана до топливных таблеток для реакторов российского дизайна;
2) сохранение позиций монополиста на мировом рынке переработки трудновскрываемых урансодержащих скрапов;
3) выход на внешние рынки с порошками диоксида урана природного обогащения, низкого обогащения, "слабообогащенных";
4) выход на мировой рынок с таблетками для реакторов западного дизайна.
В производстве бериллиевой продукции:
1) выход на лидирующие позиции в поставках первичной бериллиевой продукции на китайский рынок;
2) расширение позиции на рынке США;
3) сохранение монопольного статуса на рынке России;
4) укрепление и расширение позиций на рынке Европы.
В производстве тантал-ниобиевой продукции:
1) обеспечение производства сырьем;
2) повышение конкурентоспособности продукции танталового производства за счет организации производств по выпуску высокотехнологичной продукции:
- высокоемких танталовых конденсаторных порошков;
- усовершенствованных видов продукции из тантала.
За период с 2007 - по 2009 годы планируется получение чистого дохода в следующих размерах:

2007 жылы - 17 191,70 млн. теңге;
2008 жылы - 26 476,29 млн. теңге;
2009 жылы - 36 773,97 млн. теңге таза кiрiс алу жоспарланып отыр.
Бюджетке салықтар сомасы және басқа да мiндеттi төлемдер 2007 жылы 15 332,94 млн. теңгенi, 2008 жылы - 18 859,89 млн. теңгенi және 2009 жылы 23 876,64 млн. теңгенi құрайды.
Инвестициялық басымдықтар және Компанияның өндiрушi кәсiпорындарының даму бағыттары Қазақстан Республикасының уран кен орындарын одан әрi игеруге бағдарланған.
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ-тың (бұдан әрi - компания) 2007 - 2009 жылдардағы қызметiнiң негiзгi мақсаты елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, астық бағасы демпингінің алдын алу, астық өткiзу нарықтарын кеңейту, мақтаны қайта өңдеу саласын дамыту, мақта талшығының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттырудан тұрады.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Компанияның алдында мынадай мiндеттер тұр:
мемлекеттiк астық ресурстарын сақтауды және жаңартуды қамтамасыз ету;
отандық ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерден жыл сайын астық сатып алуды жүзеге асыру;
қазақстандық астықты әлемдiк нарықтарға жылжыту және дәстүрлi нарықтардағы позицияларды нығайту;
Қазақстанда өндiрiлетiн мақта талшығының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру.
2007 - 2009 жылдары қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу үшiн мынадай шаралар көзделедi:
тұқымдық материал сапасын жақсарту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
iшкi нарықтағы астық бағасын реттеу;
мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiнiң сақталу сенiмдiлiгiн арттыру;
қазақстандық астықты, оның iшiнде оны тасымалдау жөнiндегi проблемаларды шешу жолымен өткiзудiң тиiмдiлiгiн жоғарылату;
астық өңдеушi ұйымдарға астық өткiзудiң тәртiбiн, оның уақтылылығы және тиiмдi өткiзiлуiн қамтамасыз ету мақсатында жетiлдiру;
қазақстандық астықты халықаралық нарықтарға жылжыту;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң мақта өсiру жөнiндегi тиiмдi қызметiн ұйымдастыру;
өндiрiлетiн мақта талшығының сапасын арттыру;
мақта шикiзатына тұрақты баға белгiлеудi қамтамасыз ету;
мақта-тоқыма кластерiнiң қызметiн - қамтамасыз ететiн тиiмдi көлiк жүйесiн құру мақсатында өндiрiлетiн мақта талшығының және мақта шикiзатының сапасына мiндеттi сараптаманы жүргiзу.
2006 жылмен салыстырғанда 2007 жылы негiзгi қызметтен түскен кiрiстiң 11,6%-ға өзгеруi есебiнен жалпы кiрiстердiң 11,2 %-ға өсуi жоспарланып отыр. Бұл үлкен дәрежедегi болжанып отырған сату бағасының өсуiмен, сондай-ақ астық сату көлемiнiң ұлғаюымен түсiндiрiледi. Осыған сәйкес шығыстардың өсуi болжанып отыр.

2007 год - 17 191,70 млн. тенге;
2008 год - 26 476,29 млн. тенге;
2009 год - 36 773,97 млн. тенге.
Сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет в 2007 году составила - 15 332,94 млн. тенге, в 2008 году - 18 859,89 млн. тенге и в 2009 году 23 876,64 млн. тенге.
Инвестиционные приоритеты и направления развития добывающих предприятий компании ориентированы на дальнейшее освоение урановых месторождений Республики Казахстан.
АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация"
Основная цель деятельности АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - компания) в 2007-2009 годах заключается в обеспечении продовольственной безопасности страны, предотвращение демпинга цен на зерно, расширение рынков сбыта зерна, развитии хлопкоперерабатывающей отрасли, повышении конкурентоспособности хлопко-волокна.
Для достижения поставленных целей перед компанией стоят следующие задачи:
обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна;
осуществление ежегодного закупа зерна у отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
продвижение казахстанского зерна на мировые рынки и укрепление позиций на традиционных рынках;
повышение конкурентоспособности производимого в Казахстане хлопко-волокна.
Для достижения поставленных в 2007-2009 годах целей и задач предусматриваются следующие меры:
проведение работы по улучшению качества семенного материала;
регулирование цен на зерно на внутреннем рынке;
повышение надежности сохранности государственного резерва продовольственного зерна;
повышение эффективности реализации казахстанского зерна, в том числе путем решения проблем по его транспортировке;
совершенствование порядка реализации зерна зерноперерабатывающим организациям с целью обеспечения ее своевременности и эффективности;
продвижение казахстанского зерна на международные рынки;
организация эффективной деятельности сельхозтоваропроизводителей по выращиванию хлопка;
повышение качества производимого хлопко-волокна;
обеспечение стабильного ценообразования на хлопко-сырец;
проведение обязательной экспертизы качества производимого хлопко-сырца и хлопко-волокна.
По сравнению с 2006 годом в 2007 году планируется рост общих доходов на 11,2 % за счет изменения дохода от основной деятельности на 11,6 %, что объясняется в большей степени прогнозируемым увеличением реализационной цены, а также увеличением объема реализации зерна. Соответственно этому прогнозируется увеличение расходов.

Мәселен, 2007 жылға арналған жалпы кiрiстерi 34 650,1 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 8 947,9 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызметiнен түсетiн кiрiс - 25 702,2 млн. теңге.
2007 жылға арналған жалпы шығыстар 34 175,7 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан болған шығыстар - 8 924,7 млн.теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызметiнен болған шығыстар - 25 251,0 млн.теңге.
2007 жылы 467,4 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алу жоспарланып отыр, оның iшiнде меншiктi қызметiнен түсетiн таза кiрiс 451,2 млн. теңгенi, мемлекеттiк астық ресурстарымен жасалған операциялардан - 16,2 млн. теңгенi құрайды.
2007 жылы бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакетiне 225,6 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
2007 жылы барлығы 200,3 млн. теңге сомасында салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi бюджетке аудару жоспарланып отыр.
2008 жылға арналған жалпы кiрiстер 37 075,5 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 9 574,2 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 27 501,3 млн. теңге.
2008 жылға арналған жалпы шығыстар 36 568,0 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан болған шығыстар - 9 549,4 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызметiнен болған шығыстар - 27 018,6 млн. теңге.
2008 жылы 500,1 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алу жоспарланып отыр, оның iшiнде меншiктi қызметiнен түсетiн таза кiрiс 482,7 млн. теңгенi, мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан - 17,4 млн. теңгенi құрайды.
2008 жылы бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакетiне 241,4 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
2008 жылы барлығы 457,5 млн. теңге мөлшерiнде салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi бюджетке аудару жоспарланып отыр.
2009 жылға арналған жалпы кiрiстер 39 670,8 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 10 244,4 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 29 426,4 млн. теңге.
2009 жылға арналған жалпы шығыстар 39 127,8 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан болған шығыстар - 10 217,9 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызметiнен болған шығыстар - 28 909,9 млн. теңге.
2009 жылы 535,1 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алу жоспарланып отыр, оның iшiнде меншiктi қызметiнен түскен таза кiрiс 516,5 млн. теңгенi құрайды.
2009 жылы бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакетiне 258,3 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарлануда.

Так, общие доходы на 2007 год запланированы в размере 34 650,1 млн. в тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 8 947,9 млн. тенге;
доход от собственной финансово-хозяйственной деятельности - 25 702,2 млн. тенге.
Общие расходы на 2007 год запланированы в размере 34 175,7 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 8 924,7 млн. тенге;
расходы от собственной финансово-хозяйственной деятельности - 25 251,0 млн. тенге.
В 2007 году планируется получить чистый доход в размере 467,4 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 451,2 млн. тенге, от операций с государственными ресурсами зерна - 16,2 млн. тенге.
За 2007 год планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 225,6 млн. тенге.
В 2007 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 200,3 млн. тенге.
Общие доходы на 2008 год запланированы в размере 37 075,5 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 9 574,2 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 27 501,3 млн. тенге.
Общие расходы на 2008 год запланированы в размере 36 568,0 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 9 549,4 млн. тенге;
расходы от собственной финансово-хозяйственной деятельности - 27 018,6 млн. тенге.
В 2008 году планируется получить чистый доход в размере 500,1 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 482,7 млн. тенге, от управления государственными ресурсами зерна - 17,4 млн. тенге.
За 2008 год планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 241,4 млн. тенге.
В 2008 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 457,5 млн. тенге.
Общие доходы на 2009 год запланированы в размере 39 670,8 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 10 244,4 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 29 426,4 млн. тенге.
Общие расходы на 2009 год запланированы в размере 39 127,8 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 10 217,9 млн. тенге;
расходы от собственной финансово-хозяйственной деятельности - 28 909,9 млн. тенге.
В 2009 году планируется получить чистый доход в размере 535,1 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 516,5 млн. тенге. За 2009 год планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 258,3 млн. тенге.

2009 жылы бюджетке барлығы 475,8 млн. теңге сомасында салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi аудару жоспарланып отыр.
Корпорацияның орта мерзiмдi кезеңдегi инвестициялық саясатының негiзгi басым бағыттары қазақстандық өнiм өткiзу нарықтарын кеңейту, оның экспорт көлемiн арттыру, мақта өндiрушiлерге қолдау көрсету, сондай-ақ Компанияның одан әрi серпiндi дамуы үшiн корпорацияны капиталдандыру деңгейiн ұлғайту болып табылады.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
Осыған байланысты "Электрондық үкiмет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде 2007 жылға арналған негiзгi мiндеттерi:
жобаларды басқару және "электрондық үкiмет" инфрақұрылымына қызмет көрсету, қамтамасыз ететiн ақпараттық жүйелердi құру және ақпараттық ресурстар мен мемлекеттiк органдардың жүйелерiн ықпалдастыру;
желiлiк техникалық қызмет көрсету және мемлекеттiк органдардың ақпараттық желiлерiн сүйемелдеу үшiн Қоғамның сервис орталықтарын құру, телекоммуникациялық қызмет көрсету болып табылады.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн 2007 жылы Қоғам қызметтiң мына бағыттарын дамытуды жоспарлап отыр:
тәжiрибенi зерделеу және ақпараттық технологиялар саласында озық халықаралық компаниялармен ынтымақтастық;
бiлiктiлiгi жоғары ұжымды оқыту және қалыптастыру;
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымының нормативтiк құқықтық базасын қалыптастыруға және жетiлдiруге қатысу.
Көрсетiлетiн жұмыстар мен қызметтердiң 2007-2009 жылдарға арналған көлемiнiң өзгеру серпiнi (негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер) былайша болжанып отыр:
2007 жыл - 951,99 млн. теңге, оның iшiнде: телекоммуникациялық қызметтер - 10 млн. теңге, сервистiк желiлiк техникалық қызмет көрсету және ақпараттық желiлердi сүйемелдеу бойынша - 324,6 млн. теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 617,4 млн. теңге. 2006 жылға қатысты өсу 10,7 %-ды құрайтын болады.
2008 жыл - 1 054,96 млн. теңге, оның iшiнде:
телекоммуникациялық қызметтер - 5 млн. теңге, сервистiк желiлiк техникалық қызмет көрсету және ақпараттық желiлердi сүйемелдеу бойынша - 340,8 млн. теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 679,1 млн. теңге, басқалары - 30 млн. теңге.
2007 жылға қатысты өсу 10,8 %-ды құрайтын болады.
2009 жыл - 1148,00 млн. теңге, оның iшiнде: сервистiк желiлiк техникалық қызмет көрсету және ақпараттық желiлердi сүйемелдеу бойынша - 3740,9 млн. теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 713 млн. теңге, басқалары - 60 млн. теңге. 2008 жылға қатысты өсу 8,8 %-ды құрайтын болады.
Жиынтық кiрiстер көлемi мына мөлшерлерде жоспарланып отыр:
2007 жыл - 957,99 млн. теңге, 2008 жыл - 1061,46 млн. теңге, 2009 жыл 1155,00 млн. теңге.
Қоғамның 2007-2009 жылдар кезеңi бойынша жиынтық шығыстары мына мөлшерде жоспарланып отыр: 2007 жыл - 908,06 млн. теңге, 2008 жыл - 996,89 млн. теңге, 2009 жылы - 1093,04 млн. теңге.

В 2009 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 475,8 млн. тенге.
Основными приоритетными направлениями инвестиционной политики корпорации в среднесрочном периоде является расширение рынков сбыта казахстанского зерна, увеличение объема его экспорта, оказание поддержки производителям хлопка, а также увеличение уровня капитализации корпорации для дальнейшего динамичного развития компании.
АО "Национальные информационные технологии"
В этой связи основными задачами на 2007 год в рамках реализации Государственной программы формирования "электронного правительства" на 2005-2007 годы являются:
управление проектами и обслуживание инфраструктуры "электронного правительства", создание обеспечивающих информационных систем и интеграция информационных ресурсов и систем государственных органов;
формирование сервисных центров общества для обеспечения системно-технического обслуживания и сопровождения информационных систем государственных органов, оказания телекоммуникационных услуг.
Для достижения поставленных целей в 2007 году обществом планируется продолжать развитие следующих основных направлений деятельности:
изучение опыта и сотрудничество с передовыми международными компаниями в сфере информационных технологий;
обучение и формирование высококвалифицированного коллектива;
участие в формировании и совершенствовании нормативной правовой базы национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан.
Динамика изменения объемов оказываемых работ и услуг (доходов от основной деятельности) на 2007-2009 годы прогнозируется следующей:
2007 год - 951,99 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 10 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 324,6 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 617,4 млн. тенге. По отношению к 2006 году рост составит 10,7 %.
2008 год - 1054,96 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 5 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 340,8 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 679,1 млн. тенге, прочие - 30 млн. тенге. По отношению к 2007 году рост составит 10,8 %;
2009 год - 1 148,00 млн. тенге, в том числе: по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 374,9 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 713 млн. тенге, прочие - 60 млн. тенге. По отношению к 2008 году рост составит 8,8 %.
Объем совокупных доходов планируется в следующих размерах: 2007 год - 957,99 млн. тенге, 2008 год - 1 061,46 млн. тенге, 2009 год - 1 155,00 млн. тенге.
Совокупные расходы общества в период с 2007 - по 2009 годы запланированы в следующих размерах: 2007 год - 908,06 млн. тенге, 2008 год - 996,89 млн. тенге, 2009 год - 1 093,04 млн. тенге.

Болжам бойынша таза кiрiстiң сомасы 2007 жылы - 49,93 млн. теңгенi, 2008 жылы - 64,56 млн. теңгенi, 2009 жылы 61,96 млн. теңгенi құрайтын болады.
Қоғам мемлекеттiк акциялар пакетiне таза табыстан 30 % мөлшерiнде:
2007 жылы - 14,98 млн. теңге;
2008 жылы - 19,37 млн теңге;
2009 жылы - 18,59 млн. теңге дивиденд төлеудi жоспарлап отыр.
Қоғам 2007 жылы салықтарды және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдердi 271,4 млн. теңге сомасында төлеудi жоспарлап отыр.
"Қазпочта" АҚ
Қоғамның таяудағы үш жылдағы мақсаты жоғары сапалы деңгейде ұсынылатын почта-жинақтау қызметтерiне еркiн қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ете алатын өңiрлiк инфрақұрылымды дамыту және жаңғырту болып табылады.
Қойылған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
Қоғамның материалдық-техникалық базасын жетiлдiру және қазiргi заманғы технологияларды енгiзу;
почта-жинақтау қызметтерiн ұсыну сапасын арттыру;
көрсетiлетiн қызметтер аясын кеңейту және қазiргi заманғы банктiк өнiмдер мен Интернетке бағдарланған қызметтердi енгiзу үшiн технологиялық база құру;
почта-жинақтау қызметтерiн дамыту үшiн қаржы тетiктерiн қалыптастыру;
басқарудың қазiргi заманғы технологияларын енгiзу.
2007 жылы негiзгi мақсат оларды iргелi орналастыру, техникалық нығайту мен ақпараттық-коммуникациялық және банктiк жабдықтармен жарақтандыру жолымен почта байланысы бөлiмшелерiнiң бөлшек желiлерiн жетiлдiруге бағытталған.
Бұл мына мiндеттердiң орындалуын болжамдайды:
қалалық, аудандық және ауылдық деңгейде өңiрлiк жүйенi дамытуға қаржыландыру көздерiн жұмылдыру;
почта байланысының жаңадан орналастырылған бөлiмшелерiнде көрсетiлетiн қызмет аясын кеңейту;
почта-жинақтау қызметiн көрсету сапасын жоғарылату.
Алға қойылған мақсаттарға табысты қол жеткiзу үшiн олардың жаңа түрлерiн енгiзу жолымен көрсетiлетiн қызметтер аясын кеңейту жәрдемдесетiн болады, оның iшiнде:
EMS Kazpost курьерлiк қызметiн дамыту және халықаралық жедел почта саласында әлемнiң аса iрi почта әкiмшiлiктерiмен ынтымақтастық;
"электронды үкiмет" желiсiне қосылу үшiн теле- және ақпараттық-коммуникациялық қызметтi дамыту;
Интернет-бағдарланған қызметтердi енгiзу;
сақтандыру ұйымдарымен, банктер және зейнетақы қорларымен шарттар жасасу, кредиттер мен тұрғын үй құрылыс жинақтарына қызметтер көрсету бойынша агенттiк қызмет саласын кеңейту.
2007 жылы банкоматтар мен POS-терминалдардың өзiндiк желiсi базасында почта төлем карточкаларын шығару және қызмет көрсету сияқты жаңа жоғары технологиялық қызметтердi өсiруге, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар үшiн бағалы қағаздар бойынша мәмiлелердi тiркеу пункттерiн құру жолымен трансфер-агенттiк қызметтердi дамытуға ерекше назар аударылатын болады.

По прогнозу сумма чистого дохода в 2007 году составит 49,93 млн. тенге, в 2008 году - 64,56 млн. тенге, в 2009 году - 61,96 млн. тенге.
Общество планирует выплату дивидендов на государственный пакет акций в размере 30 % от чистого дохода:
2007 год - 14,98 млн. тенге;
2008 год - 19,37 млн. тенге;
2009 год - 18,59 млн. тенге.
Обществом в 2007 году планируется уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет в сумме 271,4 млн. тенге.
АО "Казпочта"
Целью общества на ближайшие три года является развитие и модернизация региональной инфраструктуры, способной обеспечить свободный доступ к почтово-сберегательным услугам, предоставляемым на повышенном качественном уровне.
Для достижения поставленной цели необходимо решение следующих задач:
совершенствование материально-технической базы общества и внедрение современных технологий;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг;
расширение спектра оказываемых услуг и создание технологической базы для внедрения современных банковских продуктов и Интернет-ориентированных услуг;
формирование финансовых механизмов для развития почтово-сберегательных услуг;
внедрение современных технологий управления.
В 2007 году основная цель направлена на усовершенствование розничной сети отделений почтовой связи путем их капитального обустройства, технической укрепленности и оснащения инфо-коммуникационным и банковским оборудованием.
Это предполагает решение следующих задач:
мобилизация источников финансирования на развитие региональной сети на городском, районном и сельском уровнях;
расширение спектра оказываемых услуг во вновь обустроенных отделениях почтовой связи;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг.
Успешному достижению поставленных целей будет содействовать расширение спектра оказываемых услуг путем внедрения новых их видов, в том числе:
развитие курьерской службы EMS Kazpost и сотрудничество с крупнейшими почтовыми администрациями мира в области международной ускоренной почты;
развитие теле-и инфо-коммуникационных услуг для подключения к системе "электронное правительство";
внедрение Интернет-ориентированных услуг;
расширение сферы оказания агентских услуг страховым организациям, банкам и пенсионным фондам по заключению договоров, обслуживанию кредитов и жилстройсбережений.
Особое внимание в 2007 году будет уделено наращиванию новых высокотехнологических услуг, таких как выпуск и обслуживание почтовой платежной карточки на базе собственной сети банкоматов и POS-терминалов, а также развитие трансфер-агентских услуг путем создания пунктов регистрации сделок по ценным бумагам для физических и юридических лиц.

2007-2009 жылдары почта байланысы қызметтерi бойынша 2006 жылдың күтiлiп отырған деңгейiне қатысты төлемдiк почта алмасуды 245,97 бiрлiкке дейiн немесе 12,4% ұлғайту жоспарланып отыр.
2007 жылы мыналар Қоғам қызметiнiң аса маңызды көрсеткiштерi болып табылады. Жиынтық кiрiстердiң жоспарланып отырған деңгейi 10 619,73 млн. теңгенi құрайтын болады, бұл кiрiстердiң почта қызметтерiнен 11,9 %-ға, қаржы қызметiнен 21,6 %-ға өсуiнiң нәтижесiнде 2006 жылғыдан 9,8 %-ға жоғары. Жиынтық шығыстар 10 389,71 млн. теңге сомасында жоспарланып отыр, өсiм 2006 жылмен салыстырғанда 9,6 %-ды құрады. Таза кiрiс 230,02 млн. теңгенi құрайтын болады, бұл 2006 жылғы көрсеткiштен 21,0% көп.
2008 жылы бұл көрсеткiштер мына мөлшерде жоспарланып отыр:
жиынтық кiрiс - 11 775,75 млн. теңге, жиынтық шығыс - 11 473,69 млн. теңге, таза кiрiс - 300,06 млн. теңге.
2009 жылы осы көрсеткiштер: жиынтық табыс - 12 890,15 млн. теңге, жиынтық шығыс - 12 530,07 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр.
Кiрiстердiң өсуiне тұтынушылардың почта-жинақтау қызметiне қажеттiлiгiнiң өсуi, сондай-ақ баға түзiлiмiнiң тарифтiк ставкаларын (комиссиялық сыйлықақыны) олардың қол жетiмдiлiгiн сақтай отыра әлеуметтiк мәнi бар қызмет көрсетулер бойынша нақты шығыстар деңгейiне дейiн теңестiрудi көздейтiн оңтайлы стратегияны қалыптастыру есебiнен қол жеткiзу жоспарланып отыр.
Қоғамның 2007-2009 жылдардағы шығыстарын қалыптастырған кезде қызметкерлердiң еңбекақыларын, қызмет көрсету өлшемдерiнiң сапасын арттыруға байланысты өндiрiстiк шығыстарды жыл сайын ұлғайту, сондай-ақ өндiрiстiк қорларды жаңарту мен кеңейтудiң нәтижесiнде негiзгi қорларға қызмет көрсетуге арналған амортизациялық төлемдер мен шығыстарды ұлғайту жоспарланып отыр.
2007 жылы таза кiрiстiң өсуi алдыңғы жылмен салыстырғанда 21,0%, 2008 жылы - 30,5% мөлшерiнде жоспарланып отыр. Республикалық бюджеттiң қаражатын игерудiң аяқталуы бойынша Қоғамның жарғылық қорын толықтыруға таза табыс 2009 жылы 2008 жылмен салыстырғанда 20%-ға өсiп, 360,07 млн. теңгенi құрайтын болады.
2007-2009 жылдар iшiнде Қоғам республикалық және жергiлiктi бюджеттерге 8277,6 млн. теңге сомасында салық төлемдерiн жiберудi жоспарлап отыр.
Қоғамның инвестициялық бағдарламасының негiзгi басымдығы почта-жинақтау инфрақұрылымын жетiлдiру болып табылады. Бұл 2007-2009 жылдары мынадай мiндеттердi шешудi болжайды:
почта және банк қызметiнiң кең аясын көрсетудi ұсынуға қабiлеттi жеке бөлшек сауда желiсiн құру;
магистральды тасымалдау жүйесiн жетiлдiру;
есептеу орталығын құру;
инфо-логикалық желi құру.
"Қазақтелеком" АҚ
Экономиканың өрлеуiмен, iскерлiк белсендiлiктiң жандануымен, халық табысының бiршама өсуiмен сипатталатын қолайлы макроэкономикалық факторлар болжанып отырған кезеңде телекоммуникация қызметтерiн көрсетуге деген көтерiңкi сұранысты қалыптастырады және телекоммуникациялар нарығының серпiндi дамуына септiгiн тигiзедi.
"Қазақтелеком" АҚ-тiң (бұдан әрi - Компания} 2007 жылға арналған басты мақсаттары мен мiндеттерi:
жоғары деңгейде сервиспен қамтамасыз етумен бiр мезгiлде клиенттерге қызметтiң барынша кең тiзбесiн ұсыну;
әкiмшiлiк менеджменттi жетiлдiру негiзiнде бәсекелестiк нарық жағдайында нарықтық позицияны ұстап қалу үшiн сыртқы өзгерiстерге жылдам назар аударатын бизнес-бағдарлы компанияны қайта құру болып табылады;
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары:
қазiргi заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды қалыптастыруды аяқтау;
жоғары табысты сегменттерде бизнестi жандандыру;
жаңа нарықтарға шығу.
Болжау деректерiне сәйкес Компанияның жиынтық кiрiсi 2007 жылы - 111 101,0 млн. теңгенi, 2008 жылы - 110 597,8 млн. теңгенi, 2009 жылы 107 781,4 млн. теңгенi құрайды.
Компанияның 2007-2009 жылдардағы жиынтық шығыстары:
2007 жылы - 85 209,7 млн. теңге, 2008 жылы - 87 414,8 млн. теңге, 2009 жылы - 87 253,4 млн. теңге деңгейiнде жоспарланған.

В 2007-2009 годах по услугам почтовой связи планируется увеличить платный почтовый обмен относительно ожидаемого уровня 2006 года до 245,97 единиц или на 12,4 %.
Важнейшими показателями деятельности общества в 2007 году являются следующие. Планируемый уровень совокупных доходов составит 10 619,73 млн. тенге, что выше 2006 года на 9,8 % в результате роста дохода от почтовых услуг на 11,9 %, от финансовых услуг - на 21,6 %. Совокупные расходы планируются в сумме 10 389,71 млн. тенге, рост составил 9,6 % по сравнению с 2006 годом. Чистый доход составит 230,02 млн. тенге, что превышает показатель 2006 года на 21,0 %.
В 2008 году эти показатели планируются в следующих размерах: совокупный доход - 11 775,75 млн. тенге, совокупный расход - 11 473,69 млн. тенге, чистый доход - 300,06 млн. тенге.
В 2009 году данные показатели запланированы в размерах: совокупный доход - 12 890,15 млн. тенге, совокупный расход - 12 530,07 млн. тенге.
Рост доходов планируется достичь за счет увеличения востребованности потребителями почтово-сберегательных услуг, а также формирования оптимальной стратегии ценообразования, предусматривающей выравнивание тарифных ставок (комиссионного вознаграждения) по социально значимым услугам до уровня реальных затрат при сохранении их доступности.
При формировании расходов общества в 2007-2009 годах запланировано ежегодное увеличение заработной платы работников, производственных расходов, связанных с повышением параметров качества услуг, а также увеличение амортизационных отчислений и расходов на обслуживание основных средств в результате обновления и расширения производственных фондов.
Рост чистого дохода в 2007 году планируется в размере 21,0 % к уровню предыдущего года, в 2008 году - 30,5 %. По завершению освоения средств республиканского бюджета на пополнение уставного капитала общества чистый доход в 2009 году возрастет на 20,0% по сравнению с 2008 годом и составит 360,07 млн. тенге.
В течение 2007-2009 годов обществом планируется направить в республиканский и местные бюджеты налоговых платежей в сумме 8 277,6 млн. тенге.
Основным приоритетом инвестиционной программы общества является усовершенствование почтово-сберегательной инфраструктуры. Это предполагает решение в 2007-2009 годах следующих задач:
создание собственной розничной сети, способной предоставлять широкий спектр почтовых и банковских услуг;
совершенствование системы магистральных перевозок;
создание вычислительного центра;
создание инфо-логистической системы.
АО "Казахтелеком"
Благоприятные макроэкономические факторы, характеризующиеся подъемом экономики, оживлением деловой активности, повышением доходов населения, формируют повышенный спрос на услуги телекоммуникаций и предполагают динамичное развитие рынка телекоммуникаций в прогнозируемом периоде.
Главные цели и задачи АО "Казахтелеком" (далее - компания) на 2007 год являются:
предоставление клиентам максимального перечня услуг с одновременным обеспечением сервиса на высоком уровне;
преобразование в бизнес-ориентированную компанию, быстро реагирующую на внешние изменения для удержания рыночных позиций в условиях конкурентного рынка, на основе совершенствования административного менеджмента.
Пути достижения поставленных целей и задач:
завершение формирования современной телекоммуникационной инфраструктуры;
активизация бизнеса в высокодоходных сегментах;
выход на новые рынки.
Согласно прогнозным данным совокупный доход компаний в 2007 году составит - 111 101,0 млн. тенге, в 2008 году - 110 597,8 млн. тенге, в 2009 году - 107 781,6 млн. тенге.
Совокупные расходы компании 2007-2009 годов запланированы на уровне: 2007 год - 85 209,7 млн. тенге, 2008 год - 87 414,8 млн. тенге, 2009 год - 87 255,4 млн. тенге.

2007 жылы таза пайда 25 957,8 млн. теңге, 2008 жылы - 23 258,8 млн. теңге, 2009 жылы 23 026,2 теңге деңгейiнде жоспарланып отыр.
Салықтар сомасы мен мемлекеттiк бюджетке мiндеттi басқа да төлемдердiң мөлшерi: 2007 жылы 22 168 млн. теңге, 2008 жылы - 22 657 млн. теңге, 2009 жылы 21 834 млн. теңге жоспарланып отыр.
Компанияның инвестициялық саясатының инновациялық сипаты бар және жетекшi әлемдiк байланыс өндiрiсшiлерiнiң ең жаңа технологиялары негiзiнде осы заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды қалыптастыруға және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ақпараттық ағынның транзитiн молайтуға бағытталған.
Компанияның инвестициялық саясаты телекоммуникациялар желiсiн жаңарту мен дамытудың мынадай басым бағыттарына негiзделген:
ұлттық ақпараттық супермагистраль салуды жалғастыруға;
жергiлiктi телекоммуникациялар желiсiн жаңғырту мен дамытуға;
деректер беру желiсiн дамытуға;
коммерциялық жобаларды дамытуға.
"Қазақстан темiр жолы" ҰК" АҚ
Компанияны дамытудың негiзгi мақсаттары:
жолаушыларды, жүктердi, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау кезiнде қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
саланың сапалы, одан әрi тұрақты дамуды қамтамасыз ететiн жаңа ақпараттық және техникалық деңгейге көшуi;
Қазақстанның транзиттiк әлеуетiн дамыту жолымен транзиттiк тасымалдар көлемiн арттыру;
жүктемесi көп учаскелердi электрлендiрудi жүргiзу;
темiр жол көлiгiн одан әрi қайта құрылымдау;
қаржылық тұрақтылықты нығайту болып табылады.
Көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Компания мынадай мiндеттердi шешудi көздеп отыр:
негiзгi құралдарды жаңарту және жаңғырту;
барлық ақпарат ағындарын бiрiктiретiн және тасымалдау процесi туралы барлық деректердi шоғырландыратын бiрыңғай ақпараттық желi құру;
өндiрiстiк процестердi автоматтандыру және механикаландыру;
жүктердi шекаралас елдердiң темiр жол учаскелерiн пайдаланбай ел аумағымен барынша қысқа бағыттар бойынша тасымалдауға мүмкiндiк беретiн, сондай-ақ табиғи ресурстардың перспективалы кен орындары мен жаңа өндiрiстiк орталықтарды игеру, ұлттық экономиканың ауданаралық көлiк байланыстарын ұтымды ету, жаңа көлiктiк бағыттар мен транзиттiк дәлiздер құру сияқты маңызды мiндеттерiн шешу үшiн жаңа темiр жол желiлерiн салу;
қабылдау-өткiзу пункттерiн жақсарту және дамыту;
темiр жол көлiгi саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
ресурстарды ұтымды пайдалана отырып, шығыстарды оңтайландыру.
Жүк тиеу көлемiнiң ұлғаюы есебiнен болжамды жүк айналымы 2007 жылы 188,690 млн. т-км (2006 жылға қатысты 4,1 %-ға ұлғаю) құрайды.

Чистая прибыль в 2007 году запланирована на уровне 25 957,8 млн. тенге, в 2008 году - 23 258,8 млн. тенге, в 2009 году - 23 026,2 млн. тенге.
Сумма налогов и других обязательных платежей в государственный бюджет планируется в размерах: 2007 год - 22 168 млн. тенге, 2008 год - 22 657 млн. тенге, 2009 год - 21 834 млн. тенге.
Инвестиционная политика компании носит инновационный характер и направлена на формирование современной телекоммуникационной инфраструктуры на базе новейших технологий ведущих мировых производителей связи и увеличении транзита информационных потоков через территорию Республики Казахстан.
Инвестиционная политика компании основана на следующих приоритетных направлениях модернизации и развития сети телекоммуникаций:
продолжение строительства национальной информационной супермагистрали;
модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций;
развитие сети передачи данных;
развитие коммерческих проектов.
АО "НК "Қазақстан темір жолы"
Основными целями развития компании являются:
обеспечение безопасности движения при перевозках пассажиров, грузов, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений;
переход отрасли на качественно новый информационный и технический уровень, обеспечивающий дальнейшее устойчивое развитие;
повышение объемов транзитных перевозок путем развития транзитного потенциала Казахстана;
проведение электрификации грузонапряженных участков;
дальнейшая реструктуризация железнодорожного транспорта;
укрепление финансовой устойчивости.
Для достижения указанных целей компания предусматривает решение следующих задач:
обновление и модернизация основных средств;
создание единой информационной сети, интегрирующей все информационные потоки и консолидирующей все данные о перевозочном процессе;
автоматизация и механизация производственных процессов;
строительство новых железнодорожных линий, что позволит перевозить грузы по кратчайшим маршрутам по территории страны без использования железнодорожных участков сопредельных стран, а также освоение перспективных месторождений природных ресурсов и новых промышленных центров, решение таких важных задач национальной экономики, как рационализация межрайонных транспортных связей, создание новых транспортных маршрутов и транзитных коридоров;
улучшение и развитие приемо-сдаточных пунктов;
совершенствование нормативной правовой базы в области железнодорожного транспорта;
оптимизация расходов при рациональном использовании ресурсов.
Прогнозируемый грузооборот в 2007 году составит 188 690 млн. т-км (увеличение на 4,1 % по отношению к 2006 году) за счет роста объема погрузки грузов.

Жүк тиеу көлемiнiң ұлғаюы есебiнен болжамды жүк айналымы 2008 жылы 2007 жылғы көрсеткiшпен салыстырғанда 5,8 %-ға ұлғайып, 199 558 млн. т-км құрайды.
Жүк тиеу көлемiнiң ұлғаюы есебiнен болжамды жүк айналымы 2009 жылы 2008 жылғы көрсеткiшпен салыстырғанда 5%-ға көбейiп, 209 462 млн. т-км құрайды.
Компанияның жиынтық кiрiсi мына мөлшерде жоспарланып отыр:
2007 жыл - 344 341 млн. теңге, 2008 жыл - 389 864 млн. теңге, 2009 жыл - 204 220 млн. теңге.
Компанияның шығыстары мына мөлшерде жоспарланып отыр: 2007 жыл - 343 279 млн. теңге, 2008 жылы - 336 439 млн. теңге, 2009 жылы - 203 491 млн. теңге.
2007 жылдың қорытындылары бойынша 1 062,93 млн. теңге мөлшерiнде қаржылық оң нәтиже болжанып отыр. Бюджетке 19 926 млн. теңге сомасында салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер аудару жоспарланып отыр.
2008 жылдың қорытындылары бойынша 3424, 8593 млн. теңге мөлшерiнде қаржылық оң нәтиже болжанып отыр. Бюджетке 22 815 млн. теңге сомасында салық және басқа да мiндеттi төлемдер аудару жоспарланып отыр.
2009 жылдың қорытындылары бойынша 728,32 млн. теңге мөлшерiнде қаржылық оң нәтиже болжанып отыр. Бюджетке 23 735 млн. теңге сомасында салық және басқа да мiндеттi төлемдер аудару жоспарланып отыр.
Компанияның инвестициялық қызметiнiң стратегиялық басымдықтарын анықтау мынадай негiзгi қағидаттар базасында жүзеге асырылды:
еңбек өнiмдiлiгiнiң артуын қамтамасыз ететiн прогрессивтiк және үнемдiлiгi жоғары инженерлiк iс-шараларды енгiзу, пайдалану шығыстарын төмендету және қозғалыс қауiпсiздiгiн арттыру;
- ұсынылып отырған күрделi қаржы салымдарының негiзделуiне баға беру;
- инвестициялық жобалардың тиiмдiлiгiн есептеу;
- оларды енгiзу әсерi тұтастай республика экономикасының ауқымында бағаланатын жалпы салалық және әлеуметтiк мәнi бар сипаттағы инвестициялық жобалар.
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ
Компания қызметiнiң мақсаты шығарылатын өнiмдi әртараптандыру, кәсiпорындардың станок паркiн жаңарту, iшкi нарықты өз өндiрiсiнiң өнiмдерiмен толтыру, инвестициялық және инновациялық жобаларды iске асыру, Компания кәсiпорындарының инвестициялық тартымдылығын арттыруға және стратегиялық инвесторларды iздеуге бағытталған iс-шаралар кешенiн жүргiзу жолымен, Қазақстан Республикасының қарулы күштерi, мұнайгаз, темiржол және басқа да кешендер үшiн тауарлар, жұмыстар және қызметтер үлесiн ұлғайту және экспортқа бағдарланған өндiрiстi дамыту болып табылады.
Көрсетілген мақсатқа қол жеткізу үшін:
кәсiпорындардың өндiрiстiк әлеуетiн тиiмдi пайдалану,
менеджменттiң, маркетингтiң, қаржылық есепке алудың прогрессивтiк әдiстерiн енгiзу;
мемлекеттiк инвестицияларды, сондай-ақ шетелдiк, отандық компаниялардың инвестицияларын тарту;
ИСО 9000 халықаралық стандарты бойынша сапа менеджментi жүйесiн енгiзу және қолдау;
франчайзинг және мемлекетаралық кооперация жүйесi арқылы технологиялар трансфертi мақсатында әлемдiк машина жасау өнiмдерiн шығарушыларды тарту;
ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстар жүргiзу және өнiм өткiзудiң жаңа рыноктарын игере отырып, жаңа жоғары технологиялық өнiм түрлерiн шығару көзделiп отыр.

Прогнозируемый грузооборот в 2008 году увеличится на 5,8 % по сравнению с показателем 2007 года за счет роста объема погрузки грузов и составит 199 558 млн. т-км.
Прогнозируемый грузооборот в 2009 году увеличится на 5,0 % по сравнению с показателем 2008 года за счет роста объема погрузки грузов и составит 209 462 млн. т-км.
Совокупный доход компании планируется в следующих размерах: 2007 год - 344 341 млн. тенге, 2008 год - 389 864 млн. тенге, 2009 год - 204 220 млн. тенге.
Расходы компании планируются в следующих размерах: 2007 год - 343 279 млн. тенге, 2008 год - 386 439 млн. тенге, 2009 год - 203 491 млн. тенге.
По итогам 2007 года прогнозируется положительный финансовый результат в размере 1 062,93 млн. тенге. Планируется перечислить в бюджет налогов и других обязательных платежей в сумме - 19 926 млн. тенге.
По итогам 2008 года прогнозируется положительный финансовый результат в размере 3 424,85 млн. тенге. В 2008 году планируется выплатить налогов и других обязательных платежей в сумме - 22 815 млн. тенге.
По итогам 2009 года прогнозируется положительный финансовый результат в размере 728,32 млн. тенге. В 2009 году планируется перечислить в бюджет налогов и других обязательных платежей в сумме - 23 735 млн. тенге.
Определение стратегических приоритетов инвестиционной деятельности компании осуществлено на базе следующих основных принципов:
внедрение прогрессивных и высокоэкономичных инженерных мероприятий, обеспечивающих повышение производительности труда, снижение эксплуатационных расходов и повышение безопасности движения;
оценка обоснованности предлагаемых капитальных вложений;
расчет эффективности инвестиционных проектов;
инвестиционные проекты, имеющие общеотраслевой и социально-значимый характер, эффект от внедрения которых оценивается в масштабах экономики республики в целом.
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
Целью деятельности компании является увеличение доли товаров, работ и услуг для вооруженных сил Республики Казахстан, нефтегазового, железнодорожного и других комплексов и развития экспортоориентированного производства, путем диверсификации выпускаемой продукции, обновления станочного парка предприятий, реализации инвестиционных и инновационных проектов, проведения комплекса мер, направленных на повышение инвестиционной привлекательности предприятий компании и поиска стратегических инвесторов.
Для достижения указанной цели предусматривается решение следующих задач:
эффективное использование производственного потенциала предприятий;
внедрение прогрессивных методов менеджмента, маркетинга, финансового учета;
привлечение государственных инвестиций, а также инвестиций иностранных и отечественных компаний;
внедрение и поддержка системы менеджмента качества по международному стандарту ИСО 9000;
привлечение мировых производителей машиностроительной продукции с целью трансферта технологий через систему франчайзинга и межгосударственной кооперации;
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и производство новых видов высокотехнологичной продукции с освоением новых рынков сбыта продукции.

Өндiрiлген өнiмнiң көлемi 2007 жылы тұтастай Компания кәсiпорындары бойынша 11 157,84 млн. теңге мөлшерiнде күтiлуде, бұл көрсеткiш 2005 жылдың көрсеткiшiнен (6 725,61 млн. теңге) 66 %-ға, және 2006 жылы (8 756,41 млн. теңге) 2005 жылдың көрсеткiшiне қатысты 27 %-ға көп.
2008 жылы өндiрiлетiн өнiм көлемiн 11 386,89 млн. теңгеге ұлғайту жоспарланып отыр, бұл бұған дейiнгi жыл деңгейiнiң 102 %-ын құрайды.
2009 жылы өнiм өндiру 13 005,00 млн. теңге көлемiнде жоспарланып отыр, бұл 2008 жылдың 114 %-ын құрайды.
2007-2009 жылдар кезеңiнде Компания өзiнiң кiрiс базасын серпiндi өсiру мiндетiн қойып отыр. Айталық, 2009 жылға қарай кiрiстердiң өсуi 2006 жылмен салыстырғанда 1,3 есе болады деп болжануда. 2007-2009 жылдар бөлiнiсiнде Компания:
2007 жылы 13 194 636 мың теңге мөлшерiнде;
2008 жылы Компанияның кiрiс деңгейi 14 356 961 мың теңгеге дейiн өсетiнi болжануда, бұл 2006 жылдың деңгейiнiң 109%-ын құрайды.
2009 жылы Компанияның кiрiс базасы 15 949 181 мың теңге деңгейiне жетедi, бұл 2008 жылға қатысты өсу 11 % екендiгiн көрсетедi.
Компания кiрiсiнiң өсуi мұнайгаз, темiржол кәсiпорындарының және құрылыс кешендерiнiң (КАМАЗ) Компания өнiмдерiне қажеттiлiктерiнiң артуымен, сондай-ақ әскери өнiмдердi өндiру және өткiзу көлемiнiң ұлғаюы есебiмен шартты байланысты.
Қойылған өндiрiстiк мiндеттi iске асыру үшiн Компания 2007-2009 жылдар кезеңiнде мынадай шығыстарды жоспарлап отыр:
2007 жылы мөлшерi 12513,58 млн. теңге, бұл 2006 жылдың өлшемдерiнен 11,6%-ға (11214,06 млн. теңге) жоғары.
2008 жылы шығыстар 13 466,20 млн. теңге сомасында жоспарланған, 2007 жылға қарағанда өсу 7,6 %-ды құрайды.
2009 жылы - 15 113,52 млн. теңге, 2008 жылға қарағанда өсу 12,2 %-ды құрайды.
2007-2009 жылдар кезеңiне арналған жоспарланып отырған шығыстардың өсуi "Жарнама мен маркетинг жүргiзу", "Демеушiлiк (қайырымдылық) көмек", "Компания қызметкерлер құрамының бiлiктiлiгiн арттыру және оқыту" сияқты баптар есебiнен жалпы және әкiмшiлiк шығыстардың жоспарлы шығындарының ұлғаюымен байланысты болып отыр.
2007 жылы Компанияның таза кiрiсi 681,05 млн. теңге мөлшерiнде (2006 жылға қарағанда төмендеу - 359,21 млн. теңге), 2008 жылы - 690,76 млн. теңге (2007 жылға қарағанда өсу 1,4%), 2009 жылы - 735,66 млн. теңге (2008 жылға өсу - 6,5 %).
Жоспарланатын кезеңде таза кiрiстiң өсуi 2006 жылдан бастап кiрiстiлiк деңгейi жоғары бiрқатар инвестициялық жобаларды енгiзумен, сондай-ақ Компанияға жарғылық капиталын төлеуге берiлген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң пайдаланылмайтын қару-жарағы мен әскери техникасын Компания кәсiпорындарының iске асыруына негiзделген.

Объем произведенной продукции в 2007 году в целом по предприятиям компании ожидается в размере 11 157,84 млн. тенге, что превысит данный показатель 2005 года (6 725,61 млн. тенге) на 66 % и 2006 года (8 756,41 млн. тенге) на 27 % к показателю 2005 года.
В 2008 году объем производимой продукции планируется увеличить до 11 386,89 млн. тенге, что составит 102 % к уровню предыдущего года.
В 2009 году производство продукции планируется в объеме 13 005,00 млн. тенге, что составляет 114 % к 2008 году.
В период с 2007 - по 2009 годы компания ставит перед собой задачу динамичного наращивания своей доходной базы. Так, к 2009 году прогнозируется рост доходов по сравнению с 2006 годом в 1,3 раза. В разрезе 2007-2009 гг. компания планирует получить доходы:
в 2007 году в размере 13 194 636 тыс. тенге;
в 2008 году прогнозируется, что уровень доходов компании возрастет до 14 356 961 тыс. тенге, что составит 109 % к уровню 2006 года;
в 2009 году доходная база компании достигнет уровня 15 949 181 тыс. тенге, что показывает рост на 11 % к 2008 году.
Рост доходов компании обусловлен повышением потребности предприятий нефтегазового, железнодорожного и строительного комплексов (КАМАЗ) в продукции компании, а также за счет увеличения объемов производства и реализации военной продукции.
Для реализации поставленных производственных задач компания планирует на период 2007-2009 г.г. следующие расходы:
в 2007 году в размере 12 513,58 млн. тенге, что выше параметров 2006 года (11 214,06 млн. тенге) на 11,6 %;
в 2008 году расходы планируются в сумме 13 466,20 млн. тенге, рост к 2007 году составит 7,6 %;
в 2009 году - в сумме 15 113,52 млн. тенге, рост к 2008 году составит 12,2 %.
Планируемый рост расходов в период с 2007-2009 годы связан с увеличением плановых затрат общих и административных расходов, за счет таких статей, как "Проведение рекламы и маркетинга", "Спонсорская (благотворительная) помощь", "Повышение квалификации и обучения персонала компании".
Чистый доход компании в 2007 году планируется в размере 681,05 млн. тенге (спад к 2006 году - 359,21 млн. тенге), в 2008 году - 690,76 млн. тенге (рост к 2007 году 1,4 %), в 2009 году - 735,66 млн. тенге (рост к 2008 году - 6,5 %).
Рост чистого дохода в планируемом периоде обусловлен внедрением с 2006 года ряда инвестиционных проектов с высоким уровнем доходности, а также реализацией предприятиями компании неиспользуемого вооружения и военной техники Министерства обороны Республики Казахстан, переданной компании в оплату уставного капитала.

Жыл сайын басты Компания таза кiрiсiнiң 30 %-ы акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендттер төлеуге кетедi, 70 %-ы Компанияның дамуына жiберiледi.
Компания 2007 - 2009 жылдар үшiн бюджетке салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi мынадай көлемде аударуды жоспарлап отыр:
2007 жылы - 1631,85 млн. теңге;
2008 жылы - 1679,26 млн. теңге;
2009 жылы - 1824,36 млн. теңге.
2007 - 2009 жылдарға арналған инвестициялық саясаттың негiзгi бағыттары шеңберiнде Компания кәсiпорындарының инвестициялық бағдарламасы жалпы сомасы 7039,70 млн. теңгеге инвестиция тартуды көздеп отыр, оның iшiнде:
мұнай-газ кешенi үшiн жабдықтар өндiруге - 258,90 млн. теңге; көлiк машиналарын жасау саласында өнiм өндiруге - 3555,60 млн. теңге;
электр техникалық және энергетикалық мақсаттағы өнiм өндiруге - 704,00 млн. теңге;
тау-кен машиналарын жасау саласында өнiм өндiруге - 541,20 млн. теңге;
арнайы және қосарлы мақсаттағы өнiмнiң жаңа түрлерiн өндiрудi игеруге - 1 980,00 млн. теңге.
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ
Әуе кемелерiне, жолаушыларға, багажға, почтаға үлгiлi, қауiпсiз және тұрақты қызмет көрсетудi қамтамасыз етудiң сапасын арттыру "Астана халықаралық әуежайы" АҚ-тың (бұдан әрi - Қоғам) 2007 - 2009 жылдарға арналған стратегиялық мақсаты болып табылады. 2007 жылға арналған Қоғамның мақсаты қызметтiң сандық және сапалық көрсеткiштерiн жақсарту, шығынсыз қызметке қол жеткiзу үшiн пайдалануға енгiзiлген өндiрiстiк қуаттарды тиiмдi пайдалану болып табылады.
Қоғамның 2007 жылға жоспарланатын арналған мiндеттерi:
1) транзиттiк әлеуеттi пайдалану;
2) халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес әуежайдың инфрақұрылымын жақсарту және әуежайдың техникалық жарақтандырылуын арттыру;
3) әуе кемелерi мен жолаушыларға қызмет көрсету жөнiндегi қызметтер ұсынуда сапаның жоғары стандарттарына қол жеткiзу;
4) Қоғам қызметiнiң қаржы-экономикалық көрсеткiштерiн жетiлдiру болып табылады.
Қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында қызметтiң негiзгi бағыттары мыналар болып айқындалды:
1) Астанаға Оңтүстiк-Шығыс-Батыс бағыттарында ұшуларды орындайтын шетел авиакомпанияларын тарту;
2) әуежай инфрақұрылымының қайта жаңартылған және тұрғызылған объектiлерiн халықаралық стандарттар деңгейiне дейiн жетiлдiру және халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес әуежайдың техникалық жарақтандырылуын жақсарту;
3) ұсынылатын авиациялық қызметтердiң сапасын үнемi жетiлдiру;
4) жоғары технологиялық қызметтердiң жаңа түрлерiн әзiрлеу және ұсыну, сондай-ақ авиациялық емес қызметтердi (әуежай терминалындағы үй-жайларды, алаңдарды жалға беру, жарнама орналастыру, паркинг, концессиялық қызмет) дамыту.

Ежегодно 30 % чистого дохода головной компании идет на выплату дивидендов на государственный пакет акций, 70 % - направляется на развитие компании.
Компания планирует перечислить в бюджет налоги и другие обязательные платежи за 2007-2009 годы в следующих объемах:
2007 год - 1 631,85 млн. тенге;
2008 год - 1 679,26 млн. тенге;
2009 год - 1824,36 млн. тенге.
В рамках основных направлений инвестиционной политики на 2007-2009 годы инвестиционная программа предприятий компании предполагает привлечение инвестиций на общую сумму 7 039,70 млн. тенге, в том числе:
в производство оборудования для нефтегазового комплекса - 258,90 млн. тенге;
в производство продукции в сфере транспортного машиностроения - 3 555,60 млн. тенге;
в производство продукции электротехнического и энергетического назначения - 704,00 млн. тенге;
в производство продукции в сфере горного машиностроения - 541,20 млн. тенге;
на освоение производства новых видов продукции специального и двойного назначения - 1 980,00 млн. тенге.
АО "Международный аэропорт Астана"
Стратегической целью АО "Международный аэропорт" (далее - общество) на 2007-2009 годы является повышение качества обеспечения образцового, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов, пассажиров, багажа, почты.
Целью общества на 2007 год является улучшение качественных и количественных показателей деятельности, эффективное использование введенных в эксплуатацию производственных мощностей для достижения безубыточной деятельности.
Задачами общества на планируемый 2007 год являются:
1) использование транзитного потенциала;
2) улучшение инфраструктуры аэропорта и повышение технической оснащенности аэропорта в соответствии с требованиями международных стандартов;
3) достижение высоких стандартов качества в предоставлении услуг по обслуживанию воздушных судов и пассажиров;
4) совершенствование финансово-экономических показателей деятельности общества.
В целях реализации поставленных задач основными направлениями деятельности определены:
1) привлечение в Астану иностранных авиакомпаний, совершающих полеты в направлении Юго-Восток-Запад;
2) совершенствование реконструированных и возведенных объектов инфраструктуры аэропорта до уровня международных стандартов и улучшение технической оснащенности аэропорта в соответствии с требованиями международных стандартов;
3) постоянное совершенствование качества предоставляемых авиационных услуг;
4) разработка и предоставление новых видов высокотехнологичных услуг, а также развитие неавиационной деятельности (предоставление в аренду помещений, площадей в терминалах аэропорта, размещение рекламы, паркинг, концессионная деятельность).

2007 - 2009 жылдары Қоғам 42 294 млн. теңге мөлшерiнде жиынтық кiрiс алуды жоспарлап отыр, оның iшiнде: 2007 жылы - 13 205,28 млн. теңге, 2008 жылы 13 633,53 млн. теңге және 2009 жылы - 15 456,05 млн. теңге.
Жаңа әуежай кешенi объектiлерiнiң пайдалануға берiлуiне байланысты жиынтық шығыстардың едәуiр өсуiне байланысты (салықтар, кредиттер үшiн пайыз, амортизациялық аударымдар, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу) 2007 - 2009 жылдары Қоғамның шығыстары 42 277 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр, оның iшiнде: 2007 жылы - 13 796,21 млн. теңге, 2008 жылы 14 080,10 млн. теңге, 2009 жылы - 14 401,55 млн. теңге.
Кiрiстерден шығыстардың өсу қарқынының едәуiр артуы салдарынан Қоғамның таза кiрiсi терiс нәтижемен жоспарланып отыр: 2007 жылы - 590,93 млн. теңге, 2008 жылы - - 446,51 млн. теңге және 2009 жылы 738,15 млн. теңге мөлшерiнде пайда алу жоспарланып отыр.
Салық және басқа да мiндеттi төлемдер түрiнде бюджетке төленетiн төлемдер 2007 - 2009 жылдар аралығы кезеңiнде 3 789,4 млн. теңге сомасында жоспарланып отыр.
2007 жылы - 603,30 млн.теңге;
2008 жылы - 641,40 млн. теңге;
2009 жылы - 643,50 млн. теңге.
Қоғамның инвестициялық саясатының басым бағыттары мыналарды қамтиды:
1) Астана қаласы әуежайының объектiлерiн жетiлдiру;
2) оның өткiзу қабiлетiн ұлғайту;
3) әуе кемелерiне қызмет көрсетудiң авиациялық қауiпсiздiгiнiң деңгейiн арттыру;
4) жолаушыларға және клиентурасының жүктерiне халықаралық стандарттар деңгейiнде қызмет көрсету мәдениетiн арттыру;
5) әуеайлақ-техникалық сервистi қамтамасыз ету кезiнде қызмет көрсетiлетiн ұшақтар түрлерiнiң спектрiн кеңейту;
6) астананың әуе қақпасының инфрақұрылымдық кешенiн жетiлдiру.
2007 жылы Қоғам екi негiзгi бағыт бойынша инвестициялық қызметтi жүзеге асыруды ниет етiп отыр:
1) өз қаражаты есебiнен негiзгi қорларды (арнайы техника, жабдықтар және басқалар) ауыстыру;
2) Астана қаласының әуежайына сервистiк авиациялық-техникалық орталық салу.
"Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" АҚ
Энергия өндiретiн кәсiпорындарды, электр желiлiк компанияларды дамыту, қолданыстағы электр желiлерiн дамытуға бағытталған iс-шаралар өткiзу тұтынушыларды энергиямен жабдықтаудың сапасы мен сенiмдiлiгiн арттыру бәсекелi ортаны дамытуды қамтамасыз етуге, Республика экономикасының электр энергиясымен өзiн-өзi қамтамасыз етуiне қол жеткiзуге және соның нәтижесiнде елдiң ұлттық қауiпсiздiгiнiң бiр бөлiгi ретiнде энергетикалық тәуелсiздiкке қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi. Осы мақсатта Компания:
1. компанияның көлiк жүйесiн оңалтуға және энергия жүйесiнiң диспетчерлiк басқарылуын жетiлдiруге бағытталған Ұлттық электр желiсiн (бұдан әрi - ҰЭЖ) жаңғырту жобасын iске асыруды аяқтауды;

Обществом за 2007-2009 годы планируется получить совокупные доходы в размере 42 294 млн. тенге, в том числе: в 2007 году - 13 205,28 млн. тенге, в 2008 году - 13 633,53 млн. тенге и в 2009 году - 15 456,05 млн. тенге.
В связи со значительным ростом совокупных расходов, связанных с введением в эксплуатацию объектов нового аэропортового комплекса (выплаты налогов, процентов за кредит, амортизационных отчислений, расходов на коммунальные услуги), расходы общества за 2007-2009 годы прогнозируются в размере 42 277 млн. тенге, в том числе: в 2007 году - 13 796,21 млн. тенге, в 2008 году - 14 080,10 млн. тенге, в 2009 году - 14 401,55 млн. тенге.
Вследствие значительного опережения темпов роста расходов над доходами, чистый доход общества прогнозируется с отрицательным результатом: в 2007 году - -590,93 млн. тенге; в 2008 году - -446,57 млн. тенге и в 2009 году планируется получение прибыли в размере 738,15 млн. тенге.
Платежи в бюджет в виде налогов и других обязательных платежей в период с 2007 - по 2009 годы планируются в сумме 3 789,4 млн. тенге:
2007 год - 603,30 млн. тенге;
2008 год - 641,40 млн. тенге;
2009 год - 643,50 млн. тенге.
Приоритетные обществом направления инвестиционной политики включают в себя:
1) совершенствование объектов аэропорта г. Астана;
2) увеличение его пропускной способности;
3) повышение уровня авиационной безопасности обслуживания воздушных судов;
4) повышение культуры обслуживания пассажиров и груза клиентуры на уровне международных стандартов;
5) расширение спектра типов обслуживаемых самолетов при обеспечении аэродромно-технического сервиса;
7) совершенствование инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы.
В 2007 году общество намеревается осуществлять инвестиционную деятельность по двум основным направлениям:
1) замена основных фондов (спецтехника, оборудование и другие) за счет собственных средств;
2) строительство сервисного авиационно-технического центра в аэропорту г. Астана.
АО "Казахстанская компания по управлению
электрическими сетями"
Развитие энергопроизводящих предприятий, электросетевых компаний, проведение мероприятий, направленных на развитие существующих электрических сетей позволит повысить качество и надежность энергоснабжения потребителей, обеспечит развитие конкурентной среды, достижение самообеспеченности электроэнергией экономики Республики и как следствие, достижение энергетической независимости как части национальной безопасности страны. С этой целью компания планирует:
1. завершить реализацию Проекта модернизации Национальной электрической сети (далее - НЭС), направленного на реабилитацию транспортной системы компании и усовершенствование диспетчерского управления энергосистемой;

2. қазiргi транзиттiң сенiмдiлiгiн арттыруға, сондай-ақ Оңтүстiк Қазақстанда электр энергиясы мен қуаттардың тапшылығын жабуға мүмкiндiк беретiн "Қазақстанның Солтүстiгi - Оңтүстiгi" жобасын iске асыруды қоса алғанда, ҰЭЖ-дi одан әрi дамытуды қамтамасыз етудi;
3. ҰЭЖ жаңғырту жобасы мен "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iске асыру үшiн тартылған қарыз қаражаты бойынша Компанияның мiндеттемелердi орындауын қамтамасыз етудi;
4. компанияның теңгерiмiндегi электр желiлiк объектiлердi жөндеу мен пайдалану жөнiнде қажеттi жұмыстарды жүргiзудi, сондай-ақ жабдықтардың ескiргендерiн жаңартуға және жаңа жабдық орнатуға қажеттi инвестицияларды жүзеге асыруды;
5. нарықтық қатынастарды дамытуға ықпал етудi;
6. Компанияның шығынсыз қызметiн қамтамасыз етудi жоспарлап отыр.
Алға қойылған мiндеттердi шешу үшiн компания мыналарды жоспарлап отыр:
1. компанияның және Қазақстан Республикасының Бiртұтас энергетикалық жүйесiнiң (бұдан әрi - БЭЖ) басқару құрылымын жетiлдiру, БЭЖ-нiң қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету, ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен Қазақстан Республикасының БЭЖ-дiң жұмыс iстеу сенiмдiлiгiн арттыру үшiн электр желiлерiн дамыту, жаңа осы заманғы технологияларды енгiзу жөнiнде жұмыстар жүргiзу;
2. тариф саясатын одан әрi жетiлдiру;
3. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес электр энергетикасы саласындағы нарықтық қатынастарды одан әрi дамытуға бағытталған нормативтiк құқықтық кесiмдер әзiрлеуге қатысу;
4. "Қазақстанның Солтүстiгi - Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салуды жүзеге асыру;
5. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiмен бiрлесе отырып, тарифтiк әдiснаманы жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жалғастыру.
Қазақстан Республикасында тұтынудың өсуiне байланысты 2007 - 2009 жылдары техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтердiң көлемiн 2007 жылы 69,43 млрд. кВт. сағатқа, 2008 жылы 72,21 млрд. кВт. сағатқа, және 2009 жылы 75,82 млрд. кВт. сағатқа жыл сайын ұлғайту жоспарланып отыр.
Электр энергиясын Компанияның желiлерi бойынша беру көлемi 2007 жылы 33,3 млрд. кВт.сағат мөлшерiнде жоспарланып отыр. 2008 жылы ол 34,0 млрд. кВт.сағатты құрайды, ал 2009 жылы электр энергиясын Компанияның желiлерi бойынша беру көлемi 34,7 млрд. кВт.сағат көлемiнде жоспарланады.
Қызметтердiң болжанатын көлемiне сәйкес, сондай-ақ қызметтердiң реттелетiн түрлерiне арналған тарифтердiң жоспарланатын өсуiн ескере отырып, Компания 2007 - 2009 жылдары:
2007 жылы - 715,10 млн. теңге;
2008 жылы - 2 618,20 млн. теңге;

2. обеспечить дальнейшее развитие НЭС, включая реализацию проекта "Север-Юг Казахстана", который позволит повысить надежность действующего транзита, а также покрыть дефицит электроэнергии и мощности в Южном Казахстане;
3. обеспечить исполнение обязательств компании по заемным средствам, привлеченным для реализации Проекта модернизации НЭС и проекта "Север-Юг Казахстана";
4. проводить необходимые работы по ремонту и эксплуатации электросетевых объектов, находящихся на балансе компании, а также осуществлять необходимые инвестиции на реновацию устаревшего и установку нового оборудования;
5. способствовать развитию рыночных отношений;
6. обеспечить безубыточную деятельность компании.
Для решения поставленных задач компания планирует:
1. проводить работы по совершенствованию структуры управления компанией и Единой энергетической системой (далее - ЕЭС) Республики Казахстан, развитию электрических сетей, внедрению новых современных технологий для обеспечения нормального функционирования НЭС, повышения качества предоставляемых услуг и надежности функционирования ЕЭС Республики Казахстан;
2. дальнейшее совершенствование тарифной политики;
3. участвовать в разработке нормативно-правовых актов, направленных на дальнейшее развитие рыночных отношений в электроэнергетической отрасли, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике";
4. осуществить строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана";
5. совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий продолжить работу по совершенствованию тарифной методологии;
В 2007-2009 годах в связи с ростом потребления в Республике Казахстан планируется ежегодное увеличение объемов услуг по технической диспетчеризации до 69,43 млрд. кВт.ч в 2007 году, 72,21 млрд. кВт.ч в 2008 году и 75,82 млрд. кВт.ч. в 2009 году.
Объем передачи электроэнергии по сетям компании в 2007 году планируется в размере 33,3 млрд. кВт.ч. В 2008 году он составит 34,0 млрд. кВт.ч, а в 2009 году объем передачи электроэнергии по сетям компании планируется в объеме 34,7 млрд. кВт.ч.
В соответствии с прогнозируемым объемом услуг, а также с учетом планируемого роста тарифов на регулируемые виды услуг компания планирует в 2007-2009 годах получить чистый доход в размере:
в 2007 году - 715,10 млн. тенге;
в 2008 году - 2 618,20 млн. тенге;

2009 жылы - 4 209,10 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алуды жоспарлап отыр.
"Қазақ ақпарат агенттiгi" ҰК" АҚ
Қазақстан Республикасы және Орталық Азия мен Каспий өңiрiнiң ақпараттық қажеттiлiктерiн қамтамасыз ететiн, ақпарат алу, беру және өңдеу саласында жоғары ақпараттық технологияларды қолдана отырып жұмыс iстейтiн мықты тiлшiлер қосыны бар ақпараттық-талдау агенттiгiн қалыптастыру "Қазақ ақпарат агенттiгi" ҰК" АҚ-тың (бұдан әрi - Компания) 2007 - 2009 жылдар кезеңiне арналған мақсаты болып табылады.
Алдағы кезеңге арналған Компанияның негiзгi мақсаты ақпараттық сипаттағы хабарлар қалыптастыру мен таратудың сандық және сапалық көрсеткiштерiн жақсарту, сондай-ақ компанияның өндiрiстiк-шаруашылық қызметiн жақсарту болып табылады.
Компанияның мiндеттерi мыналар болып табылады:
дамудың бизнес-бағдарлық стратегиясын қалыптастыру және iске асыру;
ақпараттық өнiмнiң бәсекелестiк қабiлетiн арттыру;
ақпараттық және техникалық инфрақұрылымды жетiлдiру;
Қазақстанның резиденттерiне және шетелдiк тұтынушыларға жаңалықтар ақпаратын жеткiзудi жедел әрi толық ауқымды сервиспен қамтамасыз ету;
тiлшiлер қосынын кеңейту, сондай-ақ республика iшiндегi және шет елдердегi тiлшiлер қосындарының қызметiн жақсарту үшiн жағдай жасау;
компания қызметiнiң қаржылық-экономикалық көрсеткiштерiн жетiлдiру;
2007 жылы 259,1 млн. теңге деңгейiнде, 2008 жылы - 282,4 млн теңге, 2009 жылы - 296,6 млн. теңге кiрiс алу жоспарланып отыр, шығыстар тиiсiнше, 219,7 млн. теңге, 232,5 млн. теңге және 243,3 млн. теңгенi құрайды. Көрсетiлген кезеңдегi Компания кiрiстерiнiң негiзгi көзi ақпараттық өнiмдер шығару болып табылмақ.
Қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi бойынша мынадай таза кiрiс алу көзделiп отыр:
- 2007 жылы - 3,30 млн. теңге;
- 2008 жылы - 6,50 млн. теңге;
- 2009 жылы - 10,90 млн. теңге.
2007 жылы 15 000 мың теңге мөлшерiндегi сома шетелде Шетелде қайта құрылған тiлшiлер қосындарын материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi инвестициялық жобаны iске асыруға жұмсалады.
2008 жылы инвестициялық жобаны одан әрi iске асыруға 30 000 мың теңге жiберу көзделiп отыр.
2009 жылы инвестициялық жобаны аяқтауға 10 000 мың теңге мөлшерiнде қаражат жiберiлетiн болады.
Салық және төлемдер түрiнде бюджетке төленетiн аударымдардың көлемi 6-кестеде берiлген.
2007 - 2009 жылдар аралығы кезеңiнде салықтық аударымдардың көлемi 232,59 млн. теңге деңгейiнде жоспарланып отыр: 2007 жылы - 63,13 млн. теңге, 2008 жылы - 81,88 млн. теңге, 2009 жылы - 87,58 млн. теңге.
Компанияның инвестициялық бағдарламасы шеңберiнде 2007 - 2009 жылдары шетелдiк тiлшiлер қосынын құру және материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi инвестициялық жобаны iске асыруды жүзеге асыру көзделiп отыр. Осы жоба шеңберiнде кемiнде 10 таяу және алыс шет елдерде Компанияның тiлшiлер қосынын ашу ұйғарылып отыр. Аталған проблемаларды шешу үшiн қажеттi компьютерлiк, коммуникациялық және өзге де техникалық жабдықтар сатып алуды жүзеге асыру көзделiп отыр. Осы шартты iске асыруға арналған шығындар шамамен 55 000 мың теңгенi құрайды. Жобаны iске асыру мерзiмi 2007 - 2009 жылдар. Компанияның өз қаражаты инвестициялық жобаны қаржыландырудың көзi болып табылады.
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ

в 2009 году - 4 209,10 млн. тенге.
АО "НК "Казахское информационное агентство"
Целью АО "НК "Казинформ" (далее - компания) на период 2007-2009 годы является формирование информационно-аналитического агентства с сильной международной корреспондентской сетью, обеспечивающей информационные потребности Республики Казахстан и стран Центральной Азии и Прикаспия, работающего с применением высоких информационных технологий в области получения, передачи и обработки информации.
Основной целью компании на предстоящий период является улучшение качественных и количественных показателей формирования и распространения сообщений информационного характера, а также улучшение производственно-хозяйственной деятельности компании.
Задачами компании являются:
формирование и реализация бизнес-ориентированной стратегии развития;
повышение конкурентоспособности информационной продукции;
совершенствование информационной и технической инфраструктуры;
обеспечение оперативного и полномасштабного сервиса по предоставлению новостей информации резидентам Казахстана и зарубежных потребителей;
расширение корреспондентской сети, а также создания условий для улучшения деятельности корреспондентских пунктов внутри республики и за рубежом;
совершенствование финансово-экономических показателей деятельности компании.
В 2007 году планируется получить общий доход на уровне 259,1 млн. тенге, в 2008 году - 282,4 млн. тенге, в 2009 году - 296,6 млн. тенге, расходы составят - 219,7 млн. тенге, 232,5 млн. тенге и 243,3 млн. тенге. Основным источником доходов компании в указанный период будет производство информационных продуктов.
По результатам финансово-хозяйственной деятельности предполагается получить следующий чистый доход:
в 2007 году - 3,30 млн. тенге;
в 2008 году - 6,50 млн. тенге;
в 2009 году - 10,90 млн. тенге.
В 2007 году сумму в размере 15 000 тыс. тенге прогнозируется израсходовать на реализацию инвестиционного проекта по материально-техническому оснащению вновь созданных корреспондентских пунктов, созданных за рубежом.
В 2008 году предполагается направить на дальнейшую реализацию инвестиционного проекта 30 000 тыс. тенге.
В 2009 году на завершение инвестиционного проекта будут направлены средства в размере 10 000 тыс. тенге.
Объемы отчислений в бюджет в виде налогов и платежей представлены в таблице 6.
Объем налоговых отчислений в период с 2007 - по 2009 годы планируется на уровне 232,59 млн. тенге: 2007 год - 63,13 млн. тенге, 2008 год - 81,88 млн. тенге, 2009 год - 87,58 млн. тенге.
В рамках инвестиционной программы компании предполагается в 2007-2009 годах осуществить реализацию инвестиционного проекта по созданию и материально-техническому оснащению зарубежных корреспондентских пунктов. В рамках данного проекта предполагается открытие корреспондентских пунктов компании более чем в 10 странах дальнего и ближнего зарубежья. Для решения данных проблем предполагается осуществить закуп необходимого компьютерного, коммуникационного и прочего технического оборудования. Ориентировочные расходы на реализацию данного проекта составляют 55 000 тыс. тенге. Срок реализации проекта 2007-2009 годы. Источником финансирования инвестиционного проекта являются собственные средства компании.
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"

Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясының ережелерiне негiзделе отырып, сондай-ақ, мемлекеттiң ғарыш саласының тұрақты және орнықты өсуi үшiн жағдай қалыптастыру мақсатында Компания өзiне 2007 - 2009 жылдарға арналған мынадай басым мақсаттар мен мiндеттердi белгiледi:
1. компания экономикасының орнықты жағдайын қамтамасыз ету;
2. ғарыштық технологиялар саласында қызметтердi қолданбалы пайдалану және ұсыну жөнiндегi ұлттық жерүстi инфрақұрылым қалыптастыру үшiн негiз құру;
3. ғарыш саласын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде, сондай-ақ бағдарламадан тыс Компания iске асыратын жобаларға қатысу үшiн отандық және шет елдiк инвесторларды тарту.
4. жердi қашықтықтан зондтау жүйесiн құру бойынша дайындық жұмыстары;
5. отандық ғарыш аппараттарын құру және ұшыру үшiн негiздер құру;
6. әртүрлi мақсаттағы ҒА-ын басқару үшiн жерүстi ғарыштық инфрақұрылымды дамыту;
7. спутниктiк телекоммуникациялық жүйелер негiзiнде ақпараттық ғарыштық технологияларды дамыту;
8. перспективалы ғылымды қажетсiнетiн ғарыштық технологияларды әзiрлеу.
Компания үшiн 2007 жылға арналған негiзгi мiндеттер:
ғарыш қызметiн дамытудың мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде ғарыштық техника мен технологиялар құру жөнiндегi ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды орындау;
қызметтер нарығын қалыптастыру мақсатында ғарыш қызметi саласындағы орта және ұзақ мерзiмдi инвестициялық жобаларды әзiрлеу және iске асыру;
байқоңырда Компания филиалын құру үшiн Байқоңыр қаласында ғимараттар салу және қайта жаңартуды жалғастыру;
теңгерiмдi көрсеткiштер (Balance Scorecard) әдiснамасы негiзiнде Компанияны стратегиялық жоспарлау және дамыту жүйесiн қалыптастыру;
жобаларды басқару жүйесiн қалыптастыру мен енгiзу және ISO стандарттары бойынша Қоғамды сертификаттау;

Основываясь на положениях Стратегии вхождения Казахстана в число 50 наиболее конкурентоспособных стран мира, а также в целях формирования условий для постоянного и устойчивого роста космической отрасли государства, компания определила для себя следующие приоритетные цели и задачи на 2007-2009 годы:
1. Обеспечение устойчивого положения экономики компании;
2. Создание основы для формирования национальной наземной инфраструктуры по прикладному применению и предоставлению услуг в области космических технологий;
3. Привлечение отечественных и зарубежных инвесторов для участия в проектах, реализуемых компанией как в рамках Государственной программы развития космической отрасли на 2005-2007 годы, так и вне программы;
4. Подготовительные работы по созданию Системы дистанционного зондирования Земли;
5. Создание основ для создания и запуска отечественных космических аппаратов;
6. Развитие наземной космической инфраструктуры для управления КА различного назначения;
7. Развитие информационных космических технологий на основе спутниковых телекоммуникационных систем;
8. Разработка перспективных наукоемких космических технологий.
Основными задачами на 2007 год для компании являются:
выполнение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию космической техники и технологий в рамках Государственной программы развития космической деятельности;
разработка и реализация средне и долгосрочных инвестиционных проектов в области космической деятельности, с целью формирования рынка услуг;
продолжение строительства и реконструкции зданий в гор. Байконур для создания филиала компании в Байконуре;
формирование системы стратегического планирования и развития компании на основе методологии сбалансированных показателей (Balance Scorecard);
формирование и внедрение систему управления проектами и сертификация общества по стандартам ISO.

2007 жылы Компанияның жалпы кiрiсi 19 484 455 мың теңге, шығындар барлығы - 18 876 885 мың теңге деңгейiнде жоспарлануда. Компанияның таза кiрiсi 2007 жылға 607 570 мың теңге мөлшерiнде жоспарланған. Компания бюджетке 2007 жыл үшiн 142 182 мың теңге көлемiнде салық аударуды жоспарлап отыр.
2008 жылғы Компанияның жалпы кiрiсi 9 928 861 мың теңге мөлшерiнде, жалпы шығындар 8 272 741 мың теңге мөлшерiнде жоспарланған. Компания 2008 жылы 1 656 120 мың теңге мөлшерiнде таза кiрiс алуды жоспарлап отыр. 2008 жыл үшiн бюджетке төленетiн салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердiң көлемi 142 316 мың теңгенi құрайды.

В 2007 году общие доходы компании планируются на уровне 19 484 455 тыс. тенге, расходы всего - 18 876 885 тыс. тенге. Чистый доход компании 2007 года запланирован в размере 607 570 тыс. тенге. За 2007 год компанией планируется перечислить в бюджет налоги в объеме 142 182 тыс. тенге.
Общие доходы компании 2008 года запланированы в размере 9 928 861 тыс. тенге, общие расходы в размере 8 272 741 тыс. тенге. В 2008 году компанией планируется получить чистый доход в размере 1 656 120 тыс. тенге. Объем налогов и других обязательных платежей в бюджет за 2008 год составит 142 316 тыс. тенге.

2009 жыл үшiн жалпы кiрiстер 10 788 279 мың теңге мөлшерiнде жоспарлануда, жалпы шығындар 8 914 287 мың теңгенi құрайды. 2009 жылғы Компанияның таза кiрiсi 1 873 993 мың теңге мөлшерiнде жоспарланған. 2009 жылы бюджетке төлеуге жоспарланған салықтар мен басқа мiндеттi төлемдердiң көлемi 158 158 мың теңгенi құрайды.
Қазақстан Республикасының ғарыш саласын дәйектi және орнықты дамыту қажеттiлiгiн ескере отырып, Компанияның инвестициялық саясаты елдiң осы заманғы ғарыштық инновациялық инфрақұрылымын кезең-кезеңiмен қалыптастыруға бағытталатын болады. Орта және ұзақ мерзiмдi перспективада Компания қозғалысының векторларын анықтайтын негiзгi құжат әзiрленгелi отырған Қазақстан Республикасының ғарыш саласын дамытудың 2020 жылға дейiнгi тұжырымдамасы болуы тиiс.
Компанияның инвестициялық портфелiн қалыптастыру қазiргi ғылыми-техникалық әлеуеттi, жетекшi қатардағы әлемдiк ғарыш техникасын өндiрушiлердiң озық технологияларын, сондай-ақ, ғарыш саласын дамытудың әлемдiк үрдiстерiн ескере отырып жүргiзiледi.

Общие доходы за 2009 год планируются в размере 10 788 279 тыс. тенге, общие расходы составят 8 914 287 тыс. тенге. Чистый доход компании 2009 года запланирован в размере 1 873 993 тыс. тенге. Объем налогов и других обязательных платежей в бюджет планируемых к уплате в 2009 году составит 158 158 тыс. тенге.
Учитывая необходимость последовательного и устойчивого развития космической отрасли Республики Казахстан, инвестиционная политика компании будет направлена на поэтапное формирование современной космической инновационной инфраструктуры страны. Основным документом, определяющим векторы движения компании в средне- и долгосрочной перспективе, должна стать разрабатываемая Концепция развития космической отрасли Республики Казахстана до 2020 года.
Формирование инвестиционного портфеля компании будет производиться с учетом имеющегося научно-технического потенциала, новейших технологий ведущих мировых производителей космической техники, а также мировых тенденций развития космической отрасли.
Основные показатели развития национальных компаний