Қазақстан Республикасында жеңіл өнеркәсіпті дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1003 Қаулысы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 қаулысыменбекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 9-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында жеңіл өнеркәсіпті дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі мүдделі министрліктермен, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп, Бағдарламада көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық холдингтер, компаниялар және ұйымдар (келісім бойынша) "Салалық бағдарламаларды әзірлеу және мониторингілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 қаулысымен бекітілген Салалық бағдарламаларды әзірлеу және мониторингілеу ережесіне сәйкес Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрі Ә.Ө. Исекешевке жүктелсін.
5. "Жеңіл өнеркәсіпті дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 485 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 1003 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында жеңіл өнеркәсіпті
дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған
бағдарлама
1. Бағдарламаның паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.11.2013 № 1285 қаулысымен.
Атауы Қазақстан Республикасында жеңіл өнеркәсіпті
дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға
арналған бағдарлама
Әзірлеу үшін негіздеме Қазақстан Республикасы Президентінің "Нұр
Отан" ХДП-ның 2009 жылғы 15 мамырдағы
кезектен тыс XII съезінде берген
тапсырмасы;
Қазақстан Республикасы Президентінің
2009 жылғы 2 маусымдағы № 326 өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің "Нұр
Отан" ХДП-ның 2009 жылғы 15 мамырдағы
кезектен тыс XII съезінде берген
тапсырмаларын іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары;
Қазақстан Республикасының экономикасын
жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік
комиссияның 2009 жылғы 1 маусымдағы
отырысының хаттамасы;
Қазақстан Республикасы Президентінің

Об утверждении Программы по развитию легкой промышленности в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1003.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 302 "Об утверждении Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по развитию легкой промышленности в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы (далее - Программа).
2. Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, акимами областей, городов Астаны и Алматы обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, национальным холдингам, компаниям и организациям (по согласованию) представлять информацию о ходе реализации Программы в соответствии с Правилами разработки и мониторинга отраслевых программ, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218 "Об утверждении Правил разработки и мониторинга отраслевых программ".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Исекешева А.О.
5. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 485 "Об утверждении Плана мероприятий по развитию легкой промышленности".
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2010 года № 1003
Программа
по развитию легкой промышленности
в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.11.2013 № 1285.
Наименование Программа развития легкой промышленности
в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы
Основание Поручение Президента Республики Казахстан
для разработки Назарбаева Н.А., данное на внеочередном
XII съезде НДП "Нур Отан" 15 мая 2009
года;
План мероприятий по реализации поручений
Президента Республики Казахстан Назарбаева
Н.А., данных на внеочередном XII съезде
НДП "Hуp Отан" 15 мая 2009 года,
утвержденный распоряжением Президента
Республики Казахстан от 2 июня 2009 года
№ 326;
протокол заседания Государственной
комиссии по вопросам модернизации
экономики Республики Казахстан от 1 июня
2009 года;
Государственная программа по
форсированному индустриально-
инновационному развитию Республики
Казахстан на 2010 - 2014 годы,
утвержденная Указом Президента Республики

2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен
бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі
индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі
мемлекеттік бағдарлама
Жауапты орындаушы Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
Мақсаты Әлеуметтік тиімділігін күшейте отырып, ұзақ
мерзімді кезеңде жеңіл өнеркәсіпті
әртараптандыруды қамтамасыз ету және оның
өнімдерінің бәсекеге қабілеттігін арттыру
Міндеті Шикізатты қайта өңдеу, қосылған құны жоғары
және оны сыртқы нарықтарға шығару
перспективасы бар өнім өндірісі есебінен
ішкі нарық қажеттілігін қанағаттандыру,
сондай-ақ еңбекке қабілетті халықты жұмыспен
қамтамасыз ету жолымен әлеуметтік шиеленісті
төмендету
Іске асыру мерзімі 2010-2014 жылдар
Қаржыландыру көлемі Қаржыландыру көздері Даму институттарының
мен көздері қаражаты, сондай-ақ ішкі және шетелдік
инвестициялар болып табылады.
Бұдан өзге республикалық бюджетте көзделген
қаражат есебінен саланы кәсіпкерлікті
дамыту, білікті кадрлық ресурстармен
қамтамасыз ету, жеңіл өнеркәсіп өнімін сату
бойынша жәрдемдесу, техникалық реттеу
мәселелері бөлігінде қаржыландыруды жүзеге
асыру болжанады.
Нысаналы 1. 2014 жылы жеңіл өнеркәсіптегі жалпы
индикаторлар қосылған құнды 2008 жылғы деңгейге шаққанда
нақты мәнде кемінде 9 %-ға ұлғайту.
2. Дайын өнімдер экспортын 2008 жылғы
деңгейге шаққанда 2,5 есеге ұлғайту.
3. Жеңіл өнеркәсіптегі еңбек өнiмдiлiгiн
2008 жылғы деңгейге шаққанда нақты мәнде 1,5
есеге ұлғайту.
2. Кіріспе
Қазақстан Республикасында жеңіл өнеркәсіпті дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 2 маусымдағы № 326 өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің "Нұр Отан" ХДП-ның 2009 жылғы 15 мамырдағы кезектен тыс XII съезінде берген тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің іс-шаралар жоспарын бекіту бойынша 2009 жылғы 17 маусымдағы № 22-14/3853, 001-319 тапсырмасына, Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның 2009 жылғы 1 маусымдағы отырысының хаттамасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 985 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаға (бұдан әрі - ҮИИДМБ) сәйкес әзірленді.
Бағдарлама жеңіл өнеркәсіптің жоғары сапалы және кең ассортименттегі бәсекеге қабілетті тұтыну тауарларын өндіруді дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын іс жүзінде іске асыру кезеңі болып табылады.
Алдағы кезеңде саланы дамытудың негізгі бағыттары тоқыма, тігін, былғары және аяқ киім өнеркәсібінде жергілікті шикізатты (мақта, жүн, былғары) қайта өңдеу бойынша өндірісті жаңғырту және әртараптандыру үшін ынталандыру жасаумен байланысты.
Бағдарламаны әзірлеу саланы реформалау және орнықты, теңдестірілген өсімді қамтамасыз ету бойынша мемлекет қабылдайтын шаралардың дәйекті жалғасы болып табылады.

Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Ответственный Министерство индустрии и новых технологий
исполнитель Республики Казахстан
Цель Обеспечение диверсификации и повышение
конкурентоспособности продукции легкой
промышленности в долгосрочном периоде с
усилением ее социальной эффективности
Задача Удовлетворение потребности внутреннего
рынка в продукции легкой промышленности за
счет переработки сырья, производства
продукции с высокой добавленной стоимостью
и перспективой ее выхода на внешние рынки,
а также снижение социальной напряженности
путем обеспечения занятости
трудоспособного населения
Сроки 2010 - 2014 годы
реализации
Объемы Источниками финансирования являются
и источники средства Институтов развития, а также
финансирования частные внутренние и зарубежные
инвестиции.
Кроме того, в рамках, предусмотренных в
республиканском бюджете средств,
предполагается осуществление
финансирования отрасли в части развития
предпринимательства, обеспечения
квалифицированными кадровыми ресурсами,
содействия по реализации продукции легкой
промышленности, вопросов технического
регулирования
Целевые 1. Увеличение валовой добавленной
индикаторы стоимости в легкой промышленности в 2014
году не менее чем на 9 % в реальном
выражении к уровню 2008 года.
2. Увеличение экспорта готовой продукции в
2,5 раза к уровню 2008 года.
3. Увеличение производительности труда в
легкой промышленности в 1,5 раза в
реальном выражении к уровню 2008 года.
2. Введение
Программа развития легкой промышленности в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы разработана в соответствии с Планом мероприятий по реализации поручений Президента Республики Казахстане данных на внеочередном XII съезде НДП "Hуp Отан" 15 мая 2009 года, утвержденным распоряжением Президента Республики Казахстан от 2 июня 2009 года № 326, поручением Премьер-Министра Республики Казахстан от 17 июня 2009 года № 22-14/3853, 001-319 по закреплению вышеуказанного Плана мероприятий, протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан от 1 июня 2009 года и Государственной программой по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 (далее - ГПФИИР).
Программа является этапом практической реализации мероприятий по развитию производства конкурентных потребительских товаров легкой промышленности высокого качества и в широком ассортименте.
В предстоящий период основные направления развития отрасли связаны с созданием стимулов для модернизации и диверсификации производств по переработке местного сырья (хлопок, шерсть, кожа) в текстильной, швейной, кожевенной и обувной промышленности.
Разработка Программы является последовательным продолжением предпринимаемых государством мер по реформированию и обеспечению устойчивого, сбалансированного роста в отрасли.

3. Ағымдағы ахуалды талдау
3.1. Саланың қазіргі жай-күйін бағалау
Кез келген елдің жеңіл өнеркәсібі - бұл экономиканың аса маңызды көп бейінді және инновациялық тартымды секторы.
Тұтыну деңгейі бойынша жеңіл өнеркәсіп азық-түлік тауарларынан кейін екінші орында тұр, бұл оның маңыздылығын білдіреді. Жеңіл өнеркәсіптің экономикалық және стратегиялық қауіпсіздікті, еңбекке қабілетті халықты жұмыспен қамтуды және оның өмір сүру деңгейін жаңа геосаяси жағдайларға көтеруді қамтамасыз етудегі маңызды ролін ескере отырып, әлемнің ірі елдері саланы дамытуға айрықша назар аударады және оған айтарлықтай инвестициялық қолдау көрсетеді.
Тұтыну секторы тауарларының әлемдік өндірісінде еңбекті нақты бөлу қолданылады. Олардың бірі шикізатты сатады, екіншісі қайта өңдейді, үшіншісі түпкі өнімді өндіреді, төртіншісі сатады. Осыны ескере отырып, бұл үдерістегі басымдықтарды айқындау қажет, осының негізінде нарықтық перспективасы бар жобаларға және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін жобаларға салынуы тиіс тиімді даму матрицасы пайда болады.
Бүгінде Қазақстанның жеңіл өнеркәсібіндегі кәсіпорындардың 80%-ы шағын және орта бизнес субъектілері болып табылады, бұл ретте шамамен сала кәсіпорындарының шамамен 80%-ы жүктемелігі 30 - 40 %-ды құрайтын ескірген жабдықтармен жарақталған.
Саланы дамытудың жалпы үрдісі ел өнеркәсібі көлеміндегі оның үлесінің төмендеуімен сипатталады, бұл жұмыс орындарының қысқаруына, ішкі нарықтан отандық тауар өндірушілерді шетелдік өндірушілердің тықсыруына әкеледі, бұл апатты сипат алды.
Халықты жұмыспен қамту мәселесі жіті орында тұр. Егер 2005 жылы жеңіл өнеркәсіпте жұмыс істейтіндердің саны 20,0 мың адам болса, 2010 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ол 13,7 мың адамға дейін азайды, бұл әлеуметтік шиеленістің өсуімен шарттасады.
Жеңіл өнеркәсіп технологиялық жағынан аграрлық сектормен барынша байланысты екенін ескерсек, оның дамуы елеулі түрде ауыл шаруашылығы өндірісінің маңызды бағыттарын қалпына келтіруге және дамытуға ықпал ететін болады, осының арқасында ел ішіндегі төлем қабілеті сұранысы мен ішкі нарықтың сыйымдылығы артады.
Бұл мәселелерді шешу қазақстандық өндірушіні қорғау, контрафакт және контрабандалық өнімге қарсы күрес, субсидияларды, лизинг схемаларын, инвестициялық қорларды пайдалану, мемлекеттік-жеке әріптестікті дамыту бойынша шараларды іске асыру негізінде мемлекеттің тікелей қатысуымен жүзеге асырылады.
Жеңіл өнеркәсіптегі ахуалды сипаттайтын созылмалы дағдарыс өндірісі көлемінің құлдырауымен жалғасады. Тек 2005 - 2009 жылдар кезеңінде республика өнеркәсібінің құрылымындағы сала үлесі 2,2 %-дан 0,8 %-ға төмендеді, бұл ретте ішкі жалпы өнімдегі өнеркәсіп үлесі 2005 жылғы 0,62 %-дан, 2008 жылғы 0,27 %-ға дейін төмендеді.

3. Анализ текущей ситуации
3.1. Оценка современного состояния отрасли
Легкая промышленность любой страны - это важнейший многопрофильный и инновационно привлекательный сектор экономики.
По уровню потребления продукция легкой промышленности стоит на втором месте после продовольственных товаров, что определяет ее значимость. Учитывая значительную роль легкой промышленности в обеспечении экономической и стратегической безопасности, занятости трудоспособного населения и повышении его жизненного уровня в новых геополитических условиях, ведущие мировые страны уделяют особое внимание развитию отрасли и оказывают ей существенную инвестиционную поддержку.
В мировом производстве товаров потребительского сектора действует четкое разделение труда. Одни продают сырье, другие его перерабатывают, третьи производят конечную продукцию, четвертые продают. Исходя из этого, необходимо определить приоритеты в этом процессе, на основании которых появится матрица эффективного развития, в которую должны быть заложены проекты, имеющие рыночную перспективу, и проекты, обеспечивающие национальную безопасность.
На сегодняшний день в легкой промышленности Казахстана более 80 % предприятий представлено субъектами малого и среднего бизнеса, при этом около 80 % предприятий отрасли оснащены устаревшим оборудованием, загруженность которых составляет 30 - 40 %.
Общая тенденция развития отрасли характеризуется снижением ее доли в объеме промышленности страны, что сопряжено с сокращением рабочих мест, вытеснением отечественного товаропроизводителя с внутреннего рынка зарубежными производителями, что приняло катастрофический характер.
Крайне остро стоит вопрос с обеспечением занятости населения. Если в 2005 году число работающих в легкой промышленности составляло 20,0 тыс. человек, то по состоянию на 1 января 2010 года оно сократилось до 13,7 тыс. человек, что обусловливает рост социальной напряженности.
Учитывая, что легкая промышленность технологически наиболее связана с аграрным сектором, ее развитие будет в значительной мере способствовать восстановлению и развитию важнейших направлений сельскохозяйственного производства, благодаря чему повысится платежеспособный спрос внутри страны и емкость внутреннего рынка.
Решение этих вопросов предусматривается осуществлять при непосредственном участии государства на основе реализации мер по защите казахстанского производителя, борьбе с контрафактной и контрабандной продукцией, использовании субсидий, лизинговых схем, инвестиционных фондов, развитии государственно-частного партнерства.
Затянувшийся кризис, которым можно охарактеризовать ситуацию в легкой промышленности, сопровождается падением объемов производства. Только за период с 2005 по 2009 годы доля отрасли в структуре промышленности республики снизилась с 0,8 % до 0,2 %, при этом доля промышленности во внутреннем валовом продукте снизилась с 0,62 % в 2005 году до 0,27 % в 2008 году.

2010 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша елдің жеңіл өнеркәсібінде 1591 кәсіпорын тіркелген, олардың 526-ы белсенді жұмыс істейді, оның ішінде 449-ы шағын, 60-ы орта және 17-сі ірі кәсіпорын.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жалпы саны ішінде 54%-ы киім өндірісі кәсіпорындары, 31%-ы тоқыма және тігін өнеркәсібі кәсіпорындары (киімнен басқа, тоқыма және тігін бұйымдарын өндіретін) болса, былғары және аяқ киім өндірісі кәсіпорындары 9%-ды, былғары мен теріден жасалған киім өндірісі - 6%-ды құрайды (1 - сурет).
2006 жылдан бастап жеңіл өнеркәсіп өнімі экспортының өсу серпіні байқалады. Егер 2006 жылы экспорт 63 млрд. теңгені құраса, 2008 жылы ол 82 млрд. теңгеге ұлғайған. 2009 жылы экспорт көрсеткішінің алдыңғы жылдармен салыстырғанда 22%-ға құлдырауы байқалады, бұл әлемдік экономикалық дағдарысы салдарынан тауардың бұл түріне сұраныстың азаюымен байланысты болып отыр, бұл ретте экспорт үлесінің 90 %-ға дейін көлемін шикізат (шитті мақта, жүн, ірі қара мал және ұсақ мал терісі) құрайды.
Импорт көрсеткішінде өсімнің де, құлдыраудың да серпіні байқалып отыр. Егер 2006 жылы импорт 27 млрд. теңге болса, 2007 жылы импорт 37 млрд. теңгеге дейін өсті. Сондай-ақ, егер 2008 жылы импорт 29 млрд. теңгені құраса, 2009 жылы ол 56%-ға өсті, бұл ретте ұлғаю сырт киім, сондай-ақ киімге және басқа да дайын бұйымдарға сұраныстың 50 %-ға ұлғаюымен байланысты болып отыр (4-сурет).
2007 жылдан бастап өнеркәсіп өндірісінің көлемі құлдырап барады. Егер 2007 жылы көлем 31,1 млрд. теңгені құраса, 2008 жылы 11%-ға құлдырау байқалып, 2009 жылы бұл көрсеткіш 27,9 млрд. теңгені құрады.
3.2. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
Жаhандық ақпараттық кеңістікті пайдаланусыз, әлемдік ақпараттық ресурстарға қол жеткізусіз, персоналға тиімді хабарлаусыз, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) негізіндегі персоналдың өзара іс-қимылынсыз қазіргі заманғы экономикалық табысты кәсіпорын құру мүмкін емес. Ақпаратты тауарға айналдыратын фактор ретінде ақпарат пен білім нарығы кеңінен, оның ішінде өндірісте пайдаланылады.
Қазіргі кезде жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары "зияткерлік" деп аталатын жабдықты қолданады, ол технологиялық үдерістердің мүмкіндіктерін пайдалана отырып, өтіп жатқан өндірістік үдеріс туралы толық ақпаратты ұсынады.
Сондай-ақ әзірлеу мерзімін елеулі түрде қысқартуға және жаңа үлгілерді енгізуге, өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік беретін киімді автоматтандырылған жобалау жүйесі (бұдан - киімді АЖЖ) енгізілді.
Жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарында ІТ-қызметтерді дамыту стратегиясы қолданыстағы бизнес-үдерістерді автоматтандыру деңгейін жоғарылату бойынша, өнімділікті арттыру, сапаны басқару жүйесін енгізу және жоспарлауды оңтайландыру бойынша бизнестің міндеттерін тиімді шешуді тұспалдайды.

По состоянию на 1 января 2010 года в легкой промышленности страны зарегистрировано 1591 предприятий, из них активно действующих 526, в том числе 449 малых, 60 средних и 17 крупных.
Из общего количества действующих предприятий 54 % составляют предприятия по производству одежды, 31 % предприятий текстильной и швейной промышленности (производящие текстильные и швейные изделия, кроме одежды), предприятия по производству кожи и обуви составляют 9 %, по производству одежды из кожи и меха - 6 % (рис. 1.).
Распределение предприятий легкой промышленности по регионам представлено на рис. 2.
Рис. 1. Структура предприятий легкой промышленности по видам
деятельности
Рис. 2. Предприятия легкой промышленности по областям.
Диаграмма 1
Рис. 3. Динамика экспорта и импорта продукции леткой промышленности
С 2006 года наблюдается динамика роста экспорта продукции легкой промышленности. Если в 2006 году экспорт составлял 63 млрд. тенге, то в 2008 году он увеличился до 82 млрд. тенге. В 2009 году наблюдается падение показателя экспорта на 22 % по сравнению с предыдущим годом, что связанно с уменьшением спроса на данный вид товара вследствие мирового экономического кризиса, при этом до 90 % доли экспорта составляет сырье (хлопок сырец, шерсть, шкуры крупнорогатого скота и мелкорогатого скота) (рис. 3.).
В показателе импорта наблюдается динамика, как роста, так и падения. Если в 2006 году импорт составлял 27 млрд. тенге, то в 2007 году импорт вырос до 37 млрд. тенге. Также если 2008 году импорт составил 29 млрд. тенге, то в 2009 году он вырос на 56 %, при этом увеличение связано с спросом более чем 50 % на такие товары как верхняя одежда, одежда и прочие готовые изделия (рис. 4.).
Диаграмма 2
Рис. 4. Объем промышленного производства в легкой промышленности
С 2007 года происходит падение объема промышленного производства. Если в 2007 году объем составлял 31,1 млрд. тенге, то в 2008 году наблюдается падение на 11 % и в 2009 году этот показатель уже составляет 27,9 млрд. тенге.
3.2. Использование инфокоммуникационных технологий
Создание современного экономически успешного предприятия невозможно без использования глобального информационного пространства, доступа к мировым информационным ресурсам, эффективного информирования персонала, взаимодействия персонала на основе инфокоммуникационных технологий (далее - ИКТ). Рынок информации и знаний, как фактор превращения информации в товар широко используется, в том числе и в производстве.
В настоящее время предприятия легкой промышленности применяют так называемое, "интеллектуальное" оборудование, которое, используя возможности технологических процессов, предоставляет полную информацию о проходящем производственном процессе.
Также внедрена система автоматизированного проектирования одежды (далее - САПР одежды), позволяющая значительно сократить сроки разработки и внедрения новых моделей, повысить конкурентоспособность продукции.
Стратегия развития IT-служб на предприятиях легкой промышленности подразумевает эффективное решение задач бизнеса по повышению уровня автоматизации существующих бизнес-процессов, повышению производительности, внедрению систем управления качеством и оптимизации планирования.

Саланың әр түрлі сегменттерінде 34 %-дан 67 %-ға дейін ІТ-қызметтердің басшылары ұсынымдарды, инвестициялар негіздемелерін әзірлеу үшін сарапшылар ретінде тартылады және 7 - 14% жағдайында олар кәсіпорынды басқаруға қатысады.
Дегенмен, сала кәсіпорындарының айтарлықтай үлесі ІТ-қызметтердің төменгі мәртебесі деңгейінде (қызмет түріне байланысты 22 %-дан 54 %-ға дейін), бұл ретте кәсіпорындардың тек 7 %-ында ІТ-қызметтердің мәртебесі ортадан төмен ретінде сипатталады.
Тұтас алғанда ұсынылған деректер сала кәсіпорындарындағы ІТ-қызметтерді пайдалану деңгейін жеткілікті түрде дамымаған ретінде сипаттайды.
3.3 Күшті және әлсіз жақтары
Жеңіл өнеркәсіпті дамыту үшін Қазақстан жеткілікті әлеуетке ие, республикада қолайлы факторлар мен алғышарттар бар.
Бұл ретте саланың жай-күйін талдау оның күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін айқындауға мүмкіндік берді (№ 1 кесте).
Жеңіл өнеркәсіптің жай-күйін SWOT-талдау
№ 1 кесте
Күшті жақтары:
- шикізат ресурстарының болуы
- ірі нарықтарға жақындық (Ресей, Қытай, Үндістан)
- ішкі және әлемдік нарықтардағы өскелең сұраныс
- көлік және энергетикалық инфрақұрылымның болуы
- өндірістік әлеуеттің болуы
- салыстырмалы түрде арзан жұмыс күші (елдің оңтүстігінде)
Әлсіз жақтары:
- жүн және былғары шикізатының төмен сапасы
- өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің төмен деңгейі
- салаға күрделі қаржы жұмсалымының жоқтығы
- қосылған құны төмен тауарлар экспортының жоғары үлесі
- отандық брэндтердің іс жүзінде толықтай болмауы
- білікті кадрлардың жеткіліксіздігі
- негізгі қорлардың едәуір тозуы
Мүмкіндіктер:
- ЕурАзЭқ кеден одағына ену есебінен нарықты кеңейту
- шикізат (мақта, жүн, былғары) өңдейтін өндірісті дамыту
- толлингті, алыс-беріс шикізат өндірісін дамыту
- технологиялық көшбасшылардың тәжірибесін пайдалана отырып, өндірісті ұйымдастыру жолымен технологиялар трансферті
Тәуекелдер:
- отандық өнім өндірісінің деңгейі экономикалық қауіпсіздіктің шекті деңгейінен төмен
- салаға инвестицияны жеткіліксіз тарту
- контрабандалық және контрафактілік өнімдер экспансиясының күшеюі
- әлемдік көшбасшылар тарапынан бәсекенің жоғарылығы
3.4 Сандық және сапалық сипаттамалар
Экономикалық қызмет түрлерінің мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес Қазақстан Республикасының жеңіл өнеркәсібі экономикалық қызметтің үш түрімен - тоқыма бұйымдары өндірісі, киім өндірісі, былғары өндірісі және оған жататын өнімдер мен 14 кіші түрі ұсынылды.
Мата, киім, аяқ киім, трикотаж, шұлық-ұйық және тері бұйымдары, бас киімдер өндірісімен қатар шығарылатын өнімдер құрылымында мақта талшығы өндірісінің, әлеуметті ведомстволарға арналған заттай мүліктің үлестік салмағы жоғары. Сала сонымен қатар халықтың медициналық мақсаттағы бұйымдарға, шаруашылық жүргізуші субъектілердің арнайы, жұмыс киімдері мен аяқ киімдерге, жеке қорғау құралдарына қажеттілігін қамтамасыз етеді. Саланың ерекшеліктірінің арасынан салынған қаражаттың тез және барынша тиімді қайтарымын, әйел еңбегін дәстүрлі пайдалануды, жоғары әлеуметтік маңызын атап айтуға болады.
3.4.1 Тоқыма өнеркәсібі иіру, тоқу және өңдеу өндірістеріне бөлінеді.

В различных сегментах отрасли - от 34 % до 67 % руководителей IT-служб привлекаются в качестве экспертов для выработки рекомендаций, обоснований инвестиций и в 7 - 14 % случаев они участвуют в управлении предприятием.
В то же время, значительна доля предприятий отрасли с низким статусом IТ-службы (от 22 % до 54 %, в зависимости от вида деятельности), при этом, только на 7 % предприятий статус IT - службы характеризуется ниже среднего.
В целом представленные данные характеризуют уровень использования IT-служб на предприятиях отрасли, как недостаточно развитый.
3.3. Сильные и слабые стороны
Для развития легкой промышленности Казахстан обладает достаточным потенциалом, в республике имеются благоприятные факторы и предпосылки.
При этом анализ состояния отрасли позволил выявить ее сильные и слабые стороны, возможности и угрозы (таблица № 1).
SWOT-анализ состояния легкой промышленности
Таблица № 1
Сильные стороны:
• наличие сырьевых ресурсов
• близость к крупнейшим рынкам
(Россия, Китай, Индия)
• растущий спрос на внутреннем и
мировом рынках
• наличие транспортной и
энергетической инфраструктуры
• наличие производственного
потенциала
• сравнительно дешевая рабочая
сила (на юге страны)
Слабые стороны:
• низкое качество шерстяного и
кожевенного сырья
• низкий уровень
конкурентоспособности продукции
• отсутствие капиталовложений в
отрасль
• высокая доля экспорта товаров с
низкой добавленной стоимостью
• практически полное отсутствие
отечественных брендов
• недостаток квалифицированных
кадров
• значительный износ основных
фондов
Возможности:
• расширение рынка за счет
вступления в таможенный союз
ЕврАзЭС
• развитие производств по
переработке сырья (хлопок,
шерсть, кожа)
• развитие толлинга, производства
на давальческом сырье
• трансферт технологий путем
организации производства с
использованием опыта
технологических лидеров
Риски:
• уровень производства
отечественной продукции ниже
порогового уровня экономической
безопасности
• недостаточное привлечение
инвестиций в отрасль
• усиление экспансии
контрабандной и контрафактной
продукции
• высокая конкуренция со стороны
мировых лидеров
3.4. Количественные и качественные характеристики
Согласно государственному Классификатору видов экономической деятельности легкая промышленность Республики Казахстан представлена тремя видами экономической деятельности - производство текстильных изделий, производство одежды, производство кожаной и относящейся к ней продукции и 14 подвидами.
В структуре выпускаемой продукции, наряду с производством тканей, одежды, обуви, трикотажных, чулочно-носочных и меховых изделий, головных уборов высок удельный вес производства хлопка волокна, вещевого имущества для силовых ведомств. Отрасль обеспечивает также потребности населения в изделиях медицинского назначения и хозяйствующих субъектов в специальной, рабочей одежде и обуви, средствах индивидуальной защиты. Среди особенностей отрасли можно выделить быструю и высокоэффективную отдачу вложенных средств, традиционное использование женского труда, высокую социальную значимость.
3.4.1. Текстильная промышленность делится на прядильное, ткацкое и отделочное производства.

2010 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республиканың тоқыма өнеркәсібінде 497 кәсіпорын тіркелген, олардың белсенді жұмыс істеп тұрғаны 155 кәсіпорын, оның ішінде 12-сі ірі, 24-і орта және 119-ы шағын кәсіпорын. Оларда 7200 адам жұмыс істейді.
Дәстүрлі мақта өсіру Оңтүстік Қазақстан облысында (бұдан әрі - ОҚО) жүзеге асырылады, осыған байланысты мақта өңдейтін кәсіпорындар нақ осы жерге шоғырланған, бұдан басқа табиғи тоқыма талшықтары ішінде мақта талшығы елдегі өндіріс көлемі бойынша ең үлкен топты құрайды.

По состоянию на 1 января 2010 года в текстильной промышленности республики зарегистрировано 497 предприятий, из них активно действующие 155 предприятий, в том числе 12 крупных, 24 средних и 119 малых, на которых работает 7200 человек.
Традиционно выращивание хлопка осуществляется в Южно-Казахстанской области (далее - ЮКО), в связи с чем, основные предприятия по переработке хлопка сконцентрированы именно здесь, кроме того, среди натуральных текстильных волокон, хлопок волокно составляет самую большую группу по объему производства в стране.

1) негізгі қорлардың айтарлықтай тозуы және өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің төмен деңгейі;
2) қосылған құны жоғары болатын өнім экспортының төмен үлесі;
3) отандық өнімнің тұтыну үлесінің төмендігі;
4) еңбек шарттарының тартымсыздығынан білікті кадрлық ресурстардың жетіспеушілігі.
Негізгі қорлардың айтарлықтай тозуы және өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің төмен деңгейі
Жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарында негізгі қорлардың айтарлықтай тозуы (80% дейін) ең негізгі проблемалардың бірі болып табылады. Салалық кәсіпорындарда негізгі қорларды жаңарту үшін жеткілікті қаражат жоқ және ескірген жабдықтарда бәсекеге қабілетті емес өнімдерді шығарып, жұмысын жалғастыруда.
Экономикалық дағдарыс жағдайында, оның ішінде жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарында өтімділік мәселесі айтарлықтай өткір болып тұр. Оның нәтижесінде екінші деңгейдегі банктер мен даму институттары ұзақ мерзімді жеңілдікпен кредит беруді тоқтатты. Қалыптасқан жағдайда салалық кәсіпорындар ағымдағы операциялық қызмет мәселесін шешеді.
Қосылған құны жоғары болатын өнім экспортының төмен үлесі
Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің қазақстандық экспортының елеулі үлесін өңделмеген шикізат, не төмен бөліністегі өнімдер құрайды, бұл саланың жалпы дамуына қауіпті әсер етеді, өйткені қайта өңделген отандық шикізат шетелден еліміздің ішкі нарығына дайын өнім түрінде қайтып келеді. Осы жағдай дағдарысты ерекше көлемде туындатты, өйткені қатердің жоғары деңгейі отандық кәсіпорындарда меншікті шикізатты қайта өңдеуге ұшыратпай, оны өңделмеген түрде сатуға мәжбүрлейді.
Отандық өнімнің тұтыну үлесінің төменділігі
Отандық жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі және таяу және алыс шет елдерден импортталатын өнімдер санының көп болуы отандық тауар өндірушілерді қауқарсыз жағдайда қалдырып отыр. Негізінен Оңтүстік-Шығыс Азия және Қытай елдерінен импортталатын өнімдердің бағасы мен сапасы бойынша айтарлықтай төмен, бірақ бұл ретте қазіргі заманғы сән үрдістеріне жауап береді және сондықтан бәсекеге қабілетті.
Қалыптасқан жағдайда сатып алуды жүзеге асырған кезде мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар бағасына, сапа нұқсанына бағдарланады.
Еңбек шарттарының тартымсыздығынан білікті кадрлық ресурстардың жетіспеушілігі
Жеңіл өнеркәсіп өнімдері өндірісін болашақта өсуінің әлеуметті проблемаларының бірі білікті кадрлардың тапшылығы, сондай-ақ тәжірибелі қызметкерлерге төлемнің жоғарғы құнына қатысты болып табылады.
Бұл еңбек шарттарының тартымсыздығынан және жалақының жоғары еместігінен, кадрлардың қайтуынан туындады, ескірудің табиғи үдерісінен - көптеген қызметкерлер зейнеткерлік және зейнеталды жасында, бұл ретте салаға жастардың келуі еңбек шарттарының тартымсыздығынан елеулі емес болып қалады.
Қазіргі уақытта еліміздің жоғары оқу орындарында елде инженерлік-техникалық бағыт бойынша жоғары және орта-мамандандырылған оқу орындарында оқитын студенттердің саны аз, сонымен қатар кадрлар дайындығы осал, бұл студенттерді оқыту үдерісінде жабдықтардың техникалық ескіргендігіне байланысты.

1) значительный износ основных фондов и низкий уровень конкурентоспособности продукции;
2) низкая доля экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью;
3) незначительная доля потребления отечественной отраслевой продукции;
4) недостаток квалифицированных кадровых ресурсов из-за непривлекательных условий труда.
Значительный износ основных фондов и низкий уровень
конкурентоспособности продукции
Одной из главных проблем является значительный износ основных фондов (до 80 %) на предприятиях легкой промышленности. Отраслевые предприятия не имеют достаточных средств для обновления основных фондов и продолжают работать на устаревшем оборудовании производя неконкурентоспособную продукцию.
В условиях экономического кризиса достаточно остро встал вопрос ликвидности, в том числе на предприятиях легкой промышленности. В результате чего банками второго уровня и институтами развития прекращено предоставление долгосрочного льготного кредитования. В сложившейся ситуации отраслевые предприятия решают вопрос текущей операционной деятельности.
Незначительная доля экспорта продукции с высокой
добавленной стоимостью
Значительной долей казахстанского экспорта продукции легкой промышленности составляет необработанное сырье, либо продукты низких переделов, что пагубно влияет на развитие отрасли в целом, так как переработанное отечественное сырье возвращается в виде готовой продукции на внутренний рынок страны из-за границы. В значительной мере данную ситуацию вызвал мировой кризис, так как высокий уровень риска заставляет отечественных предпринимателей не подвергать собственное сырье переработке, а реализовывать его в необработанном виде.
Низкая доля потребления отечественной отраслевой продукции
Низкая конкурентоспособность продукции отечественной легкой промышленности и наличие большого количества импортной продукции из стран ближнего и дальнего зарубежья ставит отечественных товаропроизводителей в уязвимое положение. Импортируемая продукция, в основном из стран Юго-Восточной Азии и Китая, значительно ниже по цене и качеству, но при этом отвечает современным тенденциям моды и потому более конкурентоспособна.
В сложившейся ситуации при осуществлении закупа государственные органы, национальные холдинги и компании ориентируются на цену в ущерб качеству.
Недостаток квалифицированных кадровых ресурсов из-за
непривлекательных условий труда
Одной из потенциальных проблем будущего роста производства продукции легкой промышленности является дефицит квалифицированных кадров.
Это вызвано как оттоком кадров из-за непривлекательных условий труда и невысокой заработной платы, так и естественным процессом старения - большинство работников пенсионного и предпенсионного возраста, при этом приток молодежи в отрасль пока остается незначительным из-за непривлекательных условий труда.
В настоящее время в высших учебных заведениях страны обучается малое количество студентов по инженерно-техническому направлению в высших и средне-специальных учебных заведениях, к тому же отмечается слабая подготовка кадров, в связи с тем, что оборудование, на котором проходит процесс обучения студентов, технически устарело.

3.6. Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімделуі мүмкін проблемаларды шешу бойынша позитивті шетелдік тәжірибені шолу
Қазақстанға жеңіл өнеркәсіп тауарларын негізгі жеткізушілер саланы дамытуда назар аударуға лайық Қытай, Түркия, Ресей, Қырғызстан болып табылады.
Қытай
Қытай айқындалған мынадай даму қағидаттарын айғақтайды: әлемдегі бар жақсыны үйрен, оқы және өзіңдікін құр.
Қытайда импорт баждардың екі шәкілін көздейтін, едәуір күрделі мынадай импорт тарифтері қолданылады - барынша қолайлы режимді өзара ұсынуды көздейтін сауда келісімдері бар елдерден әкелінетін тауарларға - ең төменгі және мұндай келісімдері жоқ әкелінетін тауарларға - жалпы қолданылатын импорт тарифі.
Мемлекет шағын және орта бизнесті (бұдан әрі - ШОБ) қолдаудың айқындалған шараларын қолданады, олардың арасында:
жеңілдетілген кредиттер, несиелер, нысаналы гранттар беруді қоса алғанда, тікелей қаржылық көмек;
жеңілдетілген салық салу: жұмыс істеудің бірінші жылында кәсіпорын салық төлеуден толықтай босатылады, екінші және үшінші жылы - кәсіпкерлік қызмет салығынан және қызметкерлерді табыс салығынан босатады;
инновацияларды мемлекеттік көтермелеу (жаңа технологияларды енгізу, тәжірибелік және сериялық жаңа өнімді енгізу), оның ішінде кәсіпорындарға салықтарды қосымша жою жолымен ұсыну;
сыртқы экономикалық қызметті дамытудың экспортқа бағдарлануы және көтермелеу, оларға сақтандыруға көмектесу, халықаралық көрмелерді ұйымдастыру және қатысу, нарық туралы ақпаратты ұсыну, шетелдік әріптестерді іздеуге жәрдемдесу;
кешенді ақпараттарды ұсыну, жаңа технологиялар мен материалдарды құру саласындағы ғылыми жетістіктерді насихаттау, оларды пайдалану әдістемесі және нақты адресаттарды алуды коса алғанда ШОБ-ты ақпараттық қамтамасыз ету жатады.
Қытайда саланы дамыту сәтті жүргізілуде, біріншіден, экспортты субсидиялауды талап етеді, екіншіден Қытай Халық Республикасы сала бойынша орташа жалақы 120-140 АҚШ долларын құрайды, бұл біздің елдегіден айтарлықтай төмен, үшіншіден, қытайлықтар жабдықтарды сатып алуға кредиттер бойынша нөлдік ставканы талап етеді, төртіншіден, импортты шектеу бөлігінде әкімшілік және кедендік қолдау кеңінен пайдаланады.
Түркия
Түркияда еркін нарық шарттарында жұмыс істейтін және әлемдік тауар нарықтарымен ықпалдасатын экспортқа бағытталған арнайы экономикалық құрылымды құру негізгі мақсаты болып табылатын стратегия әзірленген болатын. Жаңа стратегия экспортты қарқындату мақсатында, сондай-ақ сыртқы сауданы ырықтандыруға қатысты ынталандыру шараларын қамтиды.

3.6. Обзор позитивного зарубежного опыта по решению проблем, который может быть адаптирован к условиям Республики Казахстан
Основными поставщиками товаров легкой промышленности в Казахстан являются Китай, Турция, Россия, Кыргызстан, развитие отрасли в которых заслуживает внимания.
Китай
Китай демонстрирует определенную парадигму развития: заимствуй все лучшее в мире, учись и создавай свое.
В Китае действует достаточно сложный импортный тариф, предусматривающий две шкалы импортных пошлин - минимальная, применяемая к товарам, ввозимым из стран, с которыми имеются торговые соглашения, предусматривающие взаимное предоставление режима наибольшего благоприятствования и общая к ввозимым товарам из стран, не имеющих подобных соглашений.
Государством применяются определенные меры поддержки малого и среднего бизнеса (далее - МСБ), среди которых:
прямая финансовая помощь, включая предоставление льготных кредитов, ссуд, целевых грантов;
льготное налогообложение: в первый год работы предприятие освобождается от уплаты налогов полностью, во-второй и третий год - от налога на предпринимательскую деятельность и подоходного налога с сотрудников;
государственное поощрение инноваций (внедрение новых технологий, опытного и серийного выпуска новой продукции), в том числе путем предоставления предприятиям прав на дополнительную отмену налогов;
экспортная ориентация и поощрение развития внешнеэкономической деятельности, которая включает помощь в страховании, организации и участии в международных выставках, предоставление информации о рынке, содействие в поисках зарубежных партнеров;
информационное обеспечение МСБ, включая предоставление комплексной информации, пропаганду достижений науки в сфере создания новых технологий и материалов, методик их использования и конкретных адресатов получения.
В Китае развитие отрасли проводится успешно вследствие того, что во-первых, практикуется субсидирование экспорта, во-вторых, средняя зарплата в Китайской Народной Республике по отрасли порядка 120-140 долларов США, что значительно ниже, чем в нашей стране, в-третьих, китайцы практикуют нулевые ставки по кредитам на закупку оборудования, в четвертых, широко используется административная и таможенная поддержка в части ограничения импорта.
Турция
В Турции была разработана стратегия, основной целью которой явилось создание специальных экономических структур, ориентированных на экспорт которые бы функционировали в условиях свободного рынка и интегрировались с мировыми рынками товаров. Новая стратегия включала ряд стимулирующих мер с целью интенсификации экспорта, а также в отношении либерализации внешней торговли.

1995 жылдың екінші жартысынан бастап Түркия экспорттаушыларға мемлекеттік көмекті белгіледі, бірақ 1996 жылы Еуропалық одақ (бұдан әрі - ЕО) мүшесі болғанда едәуір өзгерістер болды, сондықтан бұл үкіметті ЕО нормалары мен қағидаттарына сәйкес осы саладағы өз саясатын жүргізуге мәжбүр етті. Экспорттың жаңа режимі, атап айтқанда Түркияда экспорттық тауарларды дайындау үшін әлемдік баға бойынша шикізат пен материалдар алуды көздейді.
Түркияда, сондай-ақ қосылған құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) қайтару сияқты экспорттаушыларды қолдау нысаны пайдаланылады. Бұл ретте, ҚҚС өз тауарын экспорттайтын тікелей өндірушілерге және елде сатып алынған тауарды экспорттаушы делдал құрылымдарға қайтарылады. Әдеттегідей, ҚҚС-ны қайтару бір ай аралығында жүзеге асырылады, бірақ бұл үшін экспорттаушы Ұлттық банк уәкілеттік ететін коммерциялық банктердің біріне тек экспорттық декларацияны емес, мәлімделген соманы қайтарудың дұрыстығы туралы тәуелсіз алқа аудиторының шешімін ұсынуы тиіс. Экспорттаушыларға ҚҚС-ны тікелей қайтарудан басқа, Түркияда сонымен қатар ҚҚС-ны өзара есепке алу, яғни, кәсіпорындардың берешектерді есепке ала отырып, осы бап бойынша салық органдарының тиісті қайта есептеулері бар.
Бұдан өзге, түрік компанияларына шет елдердегі елшіліктер арқылы, атап айтқанда, экономикалық мәселелер жөніндегі кеңесші арқылы, сондай-ақ Түркияда арнайы құрылған Экспортты дамыту орталығы (IGEME) мемлекеттік органы едәуір ақпараттық қолдау көрсетеді. Түркияның сауда және өнеркәсіптік палатасы одағына бірлескен өнеркәсіптік және сауда палатасы, сондай-ақ мемлекет құрған 13 экспорттаушының салалық одағы айтарлықтай қолдау көрсетеді. Түркия заңнамасына сәйкес, осындай бір немесе бірнеше Одақтың сауда палатасына мүше болмауы (компания жеткізуге ниетті экспорттық тауар тізбесінен басқа) фирма экспорттық жеткізулерді жүзеге асыра алмайды.
Түркия жаппай өнімдер нарығын ығыстырады және тек премиум-сегменттегі белгілі бір ықпалды сақтайды. Мұның себебі қарапайым - салада жалақы өсе бастады. Ұқсас жағдай тұрмыс деңгейінің өсуі шегі бойынша Қытайда да қайталануы мүмкін.
Қазіргі уақытта түрік тоқыма өнеркәсібі қазіргі заманғы құралдармен жабдықтау бойынша әлемдегі көшбасшылардың бірі. Бұдан өзге, саланы сапалы шикізатпен қамтамасыз ету соңғы кезде түрік тоқыма өнімі өндірісі дәстүрлі әлемдік көшбасшылар - Италия мен Германияның өнімдерімен бәсекеге қабілетті.
Соңғы жылдары көптеген ірі түрік фирмалары холдингтерге бірігуде, бұл экономикалық және стратегиялық жағынан тиімді. Әдетте, холдингтерде талшықтар мен жіп дайындаудан (қайта өңдеуден) бастап дайын тігін бұйымдарын өндіруге дейін тұйықталған өндіріс циклі жүзеге асырылады, бұл бәсеке деңгейі бойынша бағаны ұстап қалуға мүмкіндік береді.
Түрік тігін компаниялары танымал шетелдік фирмалармен, сондай-ақ толлингтік сызбалар бойынша, оның ішінде алыс-беріс шикізатымен жұмыс істейтінін атап өткен жөн.
Ресей

Начиная со второй половины 1995 года Турция учредила государственную помощь экспортерам, но наибольшие изменения состоялись в 1996 году, когда страна стала членом Европейского союза (далее - ЕС), поскольку это заставило правительство привести свою политику в этой сфере в соответствие с нормами и принципами ЕС. Новый режим экспорта в частности предусматривает получение сырья и материалов по мировым ценам для изготовления экспортных товаров в Турции.
В Турции используется также такая форма поддержки экспортеров, как возвращение налога на добавленную стоимость (далее - НДС). При этом НДС возвращается как непосредственному производителю, экспортирующему собственный товар, так и посредническим структурам, экспортирующим закупленный в стране товар. Как правило, возвращение НДС осуществляется на протяжении одного месяца, но для этого экспортер должен предоставить в один из уполномоченных Национальным банком коммерческих банков не только экспортную декларацию, но и решение независимого присяжного аудитора о достоверности, заявленной к возвращению суммы. Кроме прямого возвращения экспортерам НДС, в Турции существует также взаимозачет НДС, то есть, соответствующий перерасчет налоговым органам по этой статье с учетом задолженностей предприятия.
Кроме этого, турецким компаниям оказывается значительная информационная поддержка через посольства в зарубежных странах, в частности через советника по экономическим вопросам, а также специально созданный в Турции государственный орган - Центр по развитию экспорта (IGEME). Значительную поддержку оказывают промышленные и торговые палаты, объединенные в Союз торговых и промышленных палат Турции, а также созданные государством 13 отраслевых Союзов экспортеров. Согласно турецкому законодательству, без членства в торговой палате, одной или нескольких таких Союзов (в зависимости от перечня экспортных товаров, которые желает поставлять компания) фирма не может осуществлять экспортные поставки.
Турция вытесняется с рынка массовой продукции и сохраняет определенное влияние только в премиум-сегменте. Причина проста - зарплата в отрасли начала расти. Аналогичная ситуация может повториться и в Китае по мере роста уровня жизни.
В настоящее время турецкая текстильная промышленность по оснащенности современным оборудованием занимает одно из лидирующих мест в мире. Кроме того, обеспечение отрасли качественным сырьем способствовало тому, что в последнее время текстильная продукция турецкого производства конкурентоспособна с продукцией традиционных мировых лидеров - Италии и Германии.
В последние годы большинство крупных турецких фирм объединяется в холдинги, что выгодно экономически и стратегически. Как правило, в холдингах осуществляется замкнутый производственный цикл - от изготовления (переработки) волокон и нитей до производства готовых швейных изделий, что позволяет удерживать цены на конкурентном уровне.
Следует отметить, что турецкие швейные компании работают с известными зарубежными фирмами также и по толлинговым схемам, в том числе на давальческом сырье (как некоторые российские предприятия).
Россия

Ресейде әкелінетін шикізатқа ҚҚС мен баждар жоқ, сондай-ақ жеңіл және тоқыма өнеркәсібін ұйымдастыру үшін кемінде 100 млн. рубльді құрайтын субсидиялар кәсіпорындардың жабдықтарын жаңартуға және жаңа технологияларға дотациялары бар. Ресей Федерациясының (бұдан әрі - РФ) Үкіметі 2008 - 2010 жылдарға арналған субсидияларды беру ережесін бекітті, РФ Орталық Банкі (бұдан әрі - РФ ОБ) кредит алу күніне қолданылатын тоқсан сайын қайта қаржыландырудың ставкасы 1/2 мөлшерінде.
Соңғы үш жыл аралығында акциздік баждарды енгізу жолымен нарықты қорғау белсенді жүргізілуде.
Федеральдық бюджетте тоқыма өндірісі кәсіпорындары үшін РФ ОБ қайта қаржыландырудың 1/3 ставкасы бойынша шикізат пен қосалқы материалдарды сатып алуға қаражат көзделген.
Қорғаудың айқындалған шаралары ішкі нарықты қорғау бойынша қолданылады, оған карго-тасымалдау жағдайында РФ аумағына әкелу кезінде импорттық баждарының ставкаларын көтеру жолымен кеден шекарасы арқылы тауарларды тасудың қатаң ережесін белгілеген РФ Үкіметінің 2004 жылғы 28 желтоқсандағы № 863 қабылданған қаулысын жатқызуға болады.
Сондай-ақ РФ жеңіл өнеркәсіпті дамытудың негізгі бағыттарының бірі айтарлықтай икемді тарифтік саясатты жүргізетін былғары-аяқ киім саласы болып табылады.
РФ Үкіметі былғары-аяқ киім саласын өнім экспорты кезінде ҚҚС-ны қайтарудың оңтайлы тәртібімен адал экспорттаушылар мәртебесі бар кәсіпорын саласындағы тізбеге қосты, бұдан өзге, РФ Үкіметінің № 999 өкімімен былғары (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы коды-4107) шетелдік кредитпен мемлекеттік кепілдікті алуға мүмкіндік беретін тізбегіне енгізілді.
2009 жылы РФ Өнеркәсіп және сауда министрлігінің 2009 жылғы 24 қыркүйектегі № 853 бұйрығымен бекітілген Ресейде жеңіл өнеркәсіпті 2020 жылға дейінгі кезеңіне дамытудың стратегиясы қабылданды, онда аталған бағдарламаны іске асыруға бағытталған мынадай айқындалған шаралар көзделеді:
жеңіл өнеркәсіптің бәсекелестік артықшылықтарын көтеру (сұраныс және сатып алушыларға артықшылық беру, техникалық реттеу);
өндірісті техникалық қайта жарақтандыру және жаңғырту, институционалдық қайта жаңарту;
жеңіл өнеркәсіптің инновациялық қызметін дамыту;
ішкі нарықты және Ресей өндірушілерін тауарлардың заңсыз көлеңкелі айналымынан қорғау, тұтынатын тауарлардың өркениетті нарығын қалыптастыру, ресейлік және импорттық өнімдердің бәсекелестігі үшін адал жағдай жасау;
жеңіл өнеркәсіпті шикізаттық ресурстармен қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру;
еңбек ресурстарын дамыту, бар кадрларды сақтап калу, жас мамандар мен жұмысшыларды тарту.
Бұдан өзге, қабылданған Стратегия шеңберінде 2010 - 2013 жылдары пилоттық жобаларды іске асыратын ұйымдарға федералдық бюджеттен субсидиялар беру ережесі әзірленді, ол мынадай шараларды көздейді:
жеке меншік-мемлекеттік әріптестікті дамыту негізінде жабдықтарды сатып алуға және жобаларды іске асыруға субсидиялар беру;
тауарларды нарыққа жылжыту бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға жұмсалған шығындардың 90 пайыздан астамын өтеу (отандық және шетелдік көрмелерге, жәрмеңкелерге қатысу, қосылған құн салығын есепке алмай жабдықталған көрмелік алаңдарды жалға алуға арналған шығыстар).
Қырғызстан
Қырғызстанда жеңіл өнеркәсіп өнеркәсіптік-өндірістік персоналдың саны бойынша екінші орында, ал жалпы өнім бойынша - бірінші орында тұр.
Саланың дамытуына 2000 жылы қабылданған Қырғызстаннан Ресейге ұсақ тәсілмен емес, үлкен шоғырландырылған жеткізілімдермен тауар жеткізу бойынша екі жақты келісімдер түрткі болды.
Бұған коса, "Жеке экономикаға жәрдемдесу" жобасы шеңберінде Германияның Техникалық жәрдемдесу қоғамымен бірлескен жоба ойдағыдай іске асырылуда, оның қолдауымен Бішкек қаласында осы сала үшін қажетті мамандарды дайындау бойынша оқу орталығы ашылды, сондай-ақ біліктілікті арттыру курстары ұйымдастырылған болатын.
Саланы дамыту және Бағдарламада қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу мақсатында Қазақстан экономикасына қолдану үшін едәуір перспективалы қолдау шаралары мыналар болып табылады:
жеңілдетілген кредиттер, несиелер, нысаналы гранттар беруді қоса алғанда, тікелей қаржылық көмек;
инновацияларды мемлекеттік көтермелеу (жаңа технологияларды енгізу, тәжірибелік және сериялық жаңа өнім шығару);
сыртқы экономикалық қызметті дамытудың экспортқа бағдарлануы және көтермелеу, оларға сақтандыруға көмектесу, халықаралық көрмелерді ұйымдастыру және қатысу, нарық туралы ақпаратты ұсыну жатады;
кешенді ақпараттарды ұсыну, жаңа технологиялар мен ақпараттарды құру саласындағы ғылыми жетістіктерді насихаттау, оларды пайдалану әдістемесі және нақты адресаттарды алуды қоса алғанда, ШОБ-ты ақпараттық қамтамасыз ету;
жабдық сатып алуға арналған кредиттер бойынша нөлдік ставка;
толлингтік сызбалар бойынша танымал шетелдік фирмалармен жұмысты ұйымдастыру;
жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары үшін шикізат пен қосалқы материалдарды сатып алуды субсидиялау;
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес экспорттаушыларға өнім эксперты кезінде кәсіпорындарға ҚҚС-ны қайтару.
Сонымен қатар, Бағдарламаның негізгі міндеттері қосылған құны жоғары сапалы өнімдермен ішкі нарықты толтыру және оның сыртқы нарыққа шығу перспективасы болып табылатындықтан, Қазақстанға өндірістің барлық кезеңдерінде қазіргі заманғы технологиялық кәсіпорындарды құру қажет. Мысалы, Түркияда 90 жылдары мемлекет тарапынан қаржылық субсидияларды бөле отырып, жеңіл өнеркәсіпті техникалық жаңғырту жүргізілгендігі көрсетілген, оның нәтижесінде тоқыма секторы еуропалық сапа стандарттарына жауап беретін өнімдерді шығара бастады.

В России отсутствует НДС и пошлины на ввозимое сырье, а также существуют дотации на модернизацию оборудования предприятий и новые технологии, которые составляют не менее 100 млн. рублей субсидий для организаций легкой и текстильной промышленности. Правительством Российской Федерации (далее - РФ) утверждены Правила предоставления субсидий в 2008 - 2010 годы, ежеквартально в размере 1/2 ставки рефинансирования Центрального банка РФ (далее - ЦБ РФ), действующей на дату получения кредита.
На протяжении последних трех лет активно проводится защита рынка путем введения акцизных пошлин.
В федеральном бюджете предусмотрены средства для предприятий текстильной промышленности на закуп сырья и вспомогательных материалов под 1/3 ставки рефинансирования ЦБ РФ.
Определенные меры защиты предпринимаются по защите внутреннего рынка, к ним можно отнести принятое постановление Правительства РФ от 28 декабря 2004 года № 863, установившее жесткие правила провоза товаров через таможенную границу путем повышения ставок импортных пошлин при ввозе на территорию РФ на условиях карго-перевозок.
Также одним из основных направлений развития легкой промышленности в РФ является кожевенно-обувная отрасль, в которой проводится достаточно гибкая тарифная политика.
Правительство РФ включило кожевенно-обувную отрасль в перечень отраслей, предприятия которых имеют статус добросовестных экспортеров с упрощенным порядком возврата НДС при экспорте продукции, кроме того, распоряжением Правительства РФ № 999 Р кожа (код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности - 4107) включена в перечень, позволяющий получить государственную гарантию под зарубежные кредиты.
В 2009 году принята Стратегия развития легкой промышленности России на период до 2020 года, утвержденная приказом Министерства промышленности и торговли РФ от 24 сентября 2009 года № 853, предусматривающая определенные меры, направленные на реализацию данной стратегии:
повышение конкурентных преимуществ легкой промышленности (спроса и покупательских предпочтений, техническое регулирование);
техническое перевооружение и модернизация производства, институциональные преобразования;
развитие инновационной деятельности легкой промышленности;
защита внутреннего рынка и российского производителя от незаконного теневого оборота товаров, формирование цивилизованного рынка потребительских товаров, создание справедливых условий для конкуренции российской и импортной продукции;
совершенствование системы обеспечения легкой промышленности сырьевыми ресурсами;
развитие трудовых ресурсов, сохранение имеющихся кадров, привлечение молодых специалистов и рабочих.
Кроме того, в рамках принятой Стратегии разработаны Правила предоставления субсидий из федерального бюджета организациям, реализующим пилотные проекты в 2011 - 2013 годах, предусматривающие следующие меры:
предоставление субсидий на приобретение оборудования и реализацию проектов на основе развития частно-государственного партнерства;
возмещение не более 90 процентов произведенных затрат на организацию работ по продвижению товаров на рынок (участие в отечественных и зарубежных выставках, ярмарках, расходы на аренду оборудованных выставочных площадей без учета налога на добавленную стоимость).
Кыргызстан
Легкая промышленность находится на втором месте в Киргизии по численности промышленно-производственного персонала, а по валовой продукции - на первом месте.
Толчком для развития отрасли стало принятое в 2000 году двухсторонне соглашение по поставкам продукции из Кыргызстана в Россию не челночным способом, а большими консолидированными поставками.
Кроме того, успешно реализуется совместный проект с Германским обществом технического содействия в рамках проекта "Содействие частной экономике", при поддержке которого в городе Бишкек был открыт учебный центр по подготовке специалистов необходимых для данной отрасли, а также организованы курсы по повышению квалификации.
В целях развития отрасли и достижения, поставленных в Программе целей и задач наиболее перспективными для применения в казахстанской экономике являются следующие меры поддержки:
прямая финансовая помощь, включая предоставление льготных кредитов, ссуд, целевых грантов;
государственное поощрение инноваций (внедрение новых технологий, опытного и серийного выпуска новой продукции);
экспортная ориентация и поощрение развития внешнеэкономической деятельности, которая включает помощь в страховании, организации и участии в международных выставках, предоставление информации о рынке;
информационное обеспечение МСБ, включая предоставление комплексной информации, пропаганду достижений науки в сфере создания новых технологий и материалов, методик их использования и конкретных адресатов получения;
нулевые ставки по кредитам на закупку оборудования;
организация работы с известными зарубежными фирмами по толлинговым схемам;
субсидирование закупа сырья и вспомогательных материалов для предприятий легкой промышленности;
предприятиям экспортерам возврат НДС при экспорте продукции в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Вместе с этим, так как основной задачей Программы является насыщение внутреннего рынка качественной продукцией с высокой добавленной стоимостью и перспективой выхода ее на внешние рынки, Казахстану необходимо создавать предприятия с современными технологиями на всех этапах производства. Показателен пример Турции, где в 90-х годах была проведена техническая модернизация легкой промышленности с выделением финансовых субсидий со стороны государства, в результате чего текстильный сектор начал производить продукцию, отвечающую европейским стандартам качества.

4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары
және бағдарламаны іске асырудың көрсеткіштері
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.11.2013 № 1285 қаулысымен.
4.1. Мақсаты
Жеңіл өнеркәсіптің әлеуметтік тиімділігін күшейте отырып, ұзақ мерзімді кезеңде оны әртараптандыруды қамтамасыз ету және бәсекеге қабілеттігін арттыру.
4.2. Негізгі міндет
Шикізатты қайта өңдеу, қосылған құны жоғары өнім өндіру және оны сыртқы нарықтарға шығару перспективасы мен есебінен жеңіл өнеркәсіп өнімдеріне ішкі нарық қажеттілігін қанағаттандыру, сондай-ақ еңбекке жарамды халықты жұмыспен қамтамасыз ету жолымен әлеуметтік шиеленісті азайту.

4. Цель Программы, задачи, целевые индикаторы и показатели
результатов реализации Программы
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 29.11.2013 № 1285.
4.1. Цель
Обеспечение диверсификации и повышение конкурентоспособности легкой промышленности в долгосрочном периоде с усилением ее социальной эффективности.
4.2. Основная задача
Удовлетворение потребности внутреннего рынка в продукции легкой промышленности за счет переработки сырья, производства продукции с высокой добавленной стоимостью и перспективой ее выхода на внешние рынки, а также снижение социальной напряженности путем обеспечения занятости трудоспособного населения.

4.3. Нысаналы индикаторлар
Бағдарлама осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған мынадай индикаторларды көздейдi:
2014 жылы жеңіл өнеркәсіптегі жалпы қосылған құнды 2008 жылғы деңгейге шаққанда нақты мәнде кемінде 9 %-ға ұлғайту;
дайын өнімдер экспортын 2008 жылғы деңгейге шаққанда 2,5 есеге ұлғайту;
жеңіл өнеркәсіптегі еңбек өнiмдiлiгiн 2008 жылғы деңгейге шаққанда нақты мәнде 1,5 есеге ұлғайту.
4.4 Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаның жоспарланған нысаналы индикаторларына сәйкес жеңіл өнеркәсіп өндірісінің көлемі өседі және саладағы жұмыспен қамтылғандардың саны ұлғаяды (№ 5 кесте).
№ 5 кесте
Көрсеткіш атауы
өлш. бірл.

4.3. Целевые индикаторы
Программа предусматривает следующие индикаторы, представленные в приложении 2 к настоящей Программе:
увеличение валовой добавленной стоимости в легкой промышленности в 2014 году не менее чем на 9 % в реальном выражении к уровню 2008 года;
увеличение экспорта готовой продукции в 2,5 раза к уровню 2008 года;
увеличение производительности труда в легкой промышленности в
1,5 раза в реальном выражении к уровню 2008 года.
4.4. Ожидаемые результаты от реализации Программы
В соответствии с запланированными целевыми индикаторами Программы возрастут объемы производства легкой промышленности, и увеличится количество занятых в отрасли (таблица № 5).
Таблица № 5
Наименование
показателя
ед.
изм.

360,3
Жауапты мемлекеттік және өзге де органдар
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.11.2013 № 1285 қаулысымен.
Бағдарламаны iске асыру үшiн мынадай мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың жәрдемдесуi қажет: Индустрия және жаңа технологиялар, Қаржы, Экономика және бюджеттік жоспарлау, Өңірлік даму, Ауыл шаруашылығы, Бiлiм және ғылым, Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау, Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрлiктерi, Республикалық ұлан, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдiктерi, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Қазақстанның Даму банкi", "Қазақстандық индустрияны дамыту институты", "KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiгi", "NadLoC" жергiлiктi қамтуды дамыту жөнiндегi ұлттық агенттiгі" акционерлік қоғамдары, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, Қазақстанның жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындарының қауымдастығы, Қазақстанның былғары шикізаты мен үлбірді өңдеушілер қауымдастығы.
5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Алдағы кезеңде саланы дамытудың негізгі бағыттары тоқыма, тігін, былғары және аяқ киім өнеркәсібінде жергілікті шикізатты (мақта, жүн, былғары) өңдеу бойынша өндірісті жаңғырту және әртараптандыру үшін ынталандыру жасауға байланысты. Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің жекелеген түрлерінің ресурстары және пайдалану бойынша деректер осы бағдарламаның бірінші қосымшасында көрсетілген.
5.1. Бағдарламаны іске асыру бойынша жұмыстың
негізгі бағыттары
Қазақстанның жеңіл өнеркәсібін дамыту бойынша жұмыстың негізгі бағыттарының ішінде мыналарды бөліп көрсету қажет:
қазіргі заманғы технологияларды пайдалана отырып, өндірістерді жаңғырту;
экономикалық саясаттың жүйелі шараларын іске асыру;
саланы білікті кадрлық ресурстармен қамтамасыз ету;
Бағдарламаны іске асырудың жобалық шаралары.
5.2. Тетіктер мен құралдар тізбесі
Ескерту. 5-2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.11.2013 № 1285 қаулысымен.
1-бағыт. Қазіргі заманғы технологияларды пайдалана отырып, өндірістерді жаңғырту
"Бизнестің жол картасы 2020" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарын жаңғырту;
"Өнімділік 2020" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде инновациялық технологияларды енгізу жолымен өнімділікті арттыру.
2-бағыт. Экономикалық саясаттың жүйелі шараларын іске асыру
Ұлттық компаниялардың сатып алуды жүзеге асыруы кезінде өндірісін оқшауландыру жеңіл өнеркәсіп өнімінің түпкілікті бағысы құнының 30%-ын құрайтын отандық кәсіпорындармен орта мерзімді келісім-шарттар жасасу тетігін әзірлеу;
Кеден одағына мүше елдердің, ішкі сәйкестік сертификаттарын үйлестіру және тану;
жеңіл өнеркәсіп өнімі экспортын ілгерілету және қолдау;
техникалық реттеу шараларын жетілдіру.
3-бағыт. Саланы білікті кадрлық ресурстармен қамтамасыз ету
Техникалық және кәсіптік білім беруді дамыту және кадрларды даярлау бойынша, сондай-ақ жеңіл өнеркәсіп саласындағы білікті кадрларға қажеттіліктің мониторингін өткізу және ғылыми негізде болжау үшін салалық кеңес құру;
Шымкент қаласында өңдеуші сала үшін кадрларды даярлау және қайта даярлау бойынша 700 орындық өңіраралық орталық салу;
жергілікті атқарушы органдардың мамандар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруы. Инвестициялық жобаларды іске асыру үшін кадрларға қажеттілік бойынша деректер осы Бағдарламаға 3-қосымшада келтірілген.
4-бағыт. Бағдарламаны іске асырудың жобалық шаралары
Саланың алдына қойылған міндеттерді жүзеге асыру мақсатында ҮИИДМБ шеңберінде мынадай инвестициялық жобалар іске асырылады:
пысықталғандары:
Шығыс Қазақстан облысында:
"Семей былғары-үлбір комбинаты" ЖШС - 404 адамды жұмыс орындарымен қамтамасыз ететін былғары өндірісін қайта жаңарту және жаңғырту.
Оңтүстік Қазақстан облысында:
"Ютекс-KZ" АҚ - "Оңтүстік" АЭА-ның аумағында 1041 адамды жұмыс орындарымен қамтамасыз ететін қазіргі заманғы тоқыма өндірісін ұйымдастыру;
"Мақтаөнеркәсібі-Целлюлоза" ЖШС - 237 адамды жұмыс орындарымен қамтамасыз ететін гигроскопиялық мақта мен целлюлоза шығару;
"Оху Textile" ЖШС - 260 адамды жұмыс орындарымен қамтамасыз ететін қазіргі заманғы таралған және кардтық мақта-мата иірімжібін шығару өндірісін ұйымдастыру.
"тауаша" жобалар:
жолдар, көпірлер, тұрғын үй құрылысында пайдалану үшін геотекстиль өндіру;
былғары-үлбір кәсіпорындары үшін шикізат ретінде пайдаланылатын жартылай фабрикат өндіру.

360,3
Ответственные государственные и иные органы
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2013 № 1285.
Для реализации Программы необходимо содействие следующих государственных органов и организаций: министерств индустрии и новых технологий, финансов, экономики и бюджетного планирования, регионального развития, сельского хозяйства, образования и науки, труда и социальной защиты населения, обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Республиканской гвардии, Комитета национальной безопасности, акиматов областей, городов Астаны и Алматы, акционерных обществ "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Банк Развития Казахстана", "Казахстанский институт развития индустрии", "Национальное Агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST", "Национальное агентство по развитию местного содержания "NadLoC", Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, Ассоциации предприятий легкой промышленности Казахстана, Ассоциации переработчиков кожевенного сырья и меха Казахстана.
5. Этапы реализации Программы
В предстоящий период основные направления развития отрасли связаны с созданием стимулов для модернизации и диверсификации производств по переработке местного сырья (хлопок, шерсть, кожа) в текстильной, швейной, кожевенной и обувной промышленности. Данные по ресурсам и использованию отдельных видов продукции легкой промышленности приведены в приложении 1 к настоящей Программе.
5.1. Основные направления работы по реализации Программы
Среди основных направлений работы по развитию легкой промышленности Казахстана, необходимо выделить следующие:
модернизация производств с использованием современных технологий;
реализация системных мер экономической политики;
обеспечение отрасли квалифицированными кадровыми ресурсами;
проектные меры реализации Программы.
5.2. Перечни механизмов и инструментов
Сноска. Подраздел 5.2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.11.2013 № 1285.
Направление 1. Модернизация производств с использованием современных технологий
модернизация предприятий легкой промышленности в рамках бюджетной программы "Дорожная карта бизнеса 2020";
повышение производительности, путем внедрения инновационных технологий в рамках направления "Производительность 2020".
Направление 2. Реализация системных мер экономической политики
разработка механизма заключения среднесрочных контрактов при осуществлении закупок национальными компаниями, с отечественными предприятиями, локализация производства которых составляет 30 % от стоимости конечной цены продукции легкой промышленности;
гармонизация и признание внутренних сертификатов соответствия странами-членами Таможенного Союза;
продвижение и поддержка экспорта продукции легкой промышленности;
совершенствование мер технического регулирования.
Направление 3. Обеспечение отрасли квалифицированными кадровыми ресурсами
создание отраслевого совета по развитию технического и профессионального образования и подготовке кадров, а также для проведения мониторинга и научно обоснованного прогнозирования потребностей в квалифицированных кадрах в сфере легкой промышленности;
строительство межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для обрабатывающей отрасли на 700 мест в г. Шымкент;
размещение местными исполнительными органами государственного образовательного заказа на подготовку специалистов. Данные по потребности в кадрах для реализации инвестиционных проектов приведены в приложении 3 к настоящей Программе.
Направление 4. Проектные меры реализации Программы
В целях осуществления поставленных перед отраслью задач в рамках ГПФИИР будут реализованы следующие инвестиционные проекты:
проработанные:
в Восточно-Казахстанской области:
ТОО "Семипалатинский кожевенно-меховой комбинат" - реконструкция и модернизация кожевенного производства, что обеспечит 404 человек рабочими местами;
в Южно-Казахстанской области:
АО "Ютекс-KZ" - организация современного текстильного производства на территории СЭЗ "Оңтүстік", что обеспечит 1041 человек рабочими местами;
ТОО "Хлопкопром - Целлюлоза" - выпуск гигроскопической ваты и целлюлозы, что обеспечит 237 человек рабочими местами;
ТОО "Оху Textile" - организация современного производства по выпуску гребенной и кардной хлопчатобумажной пряжи, что обеспечит 260 человек рабочими местами.
"нишевые" проекты:
производство геотекстиля для использования в строительстве дорог, мостов, жилья;
производство полуфабриката, используемого в качестве сырья для кожевенно-меховых предприятий.

5.3. Бизнес өкілдерімен кері байланыс жүйесі
Белсенді ұстаным мен бизнес өкілдерінің осы Бағдарламаны іске асыруға жоғары дәрежеде қызығушылығы болған кезде ұсынылып отырған индустриялық-инновациялық дамудың шеңберінде жеңіл өнеркәсіпті қолдау жөніндегі мемлекеттік шаралардан елеулі тиімділік болуы мүмкін.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі мемлекет қабылдайтын шаралар, олардың тиімділігі, жеңіл өнеркәсіп өкілдерінің қажеттіліктеріне бара барлығы бойынша кәсіпкерлердің пікірін есепке алу үшін, сондай-ақ Бағдарламаны іске асыру барысында туындайтын проблемалар бойынша уақтылы түзету іс-қимылдарын қабылдау үшін бизнес өкілдерімен кері байланысты қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
Бизнес өкілдерімен кері байланысты қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
Министрліктің сайтына түскен барлық мүдделі тараптардың өтініштері бойынша ақпараттық қолдау;
тұрақты негізде салалық жұмыс топтарының саланы дамытудың проблемалары мен перспективаларын зерделеуге және олар бойынша шешімдер әзірлеуге байланысты конференциялары, кездесулері мен отырыстары өткізіледі;
Министрлік қызметкерлері Бағдарламаның әлеуетті және әрекеттегі қатысушыларымен тікелей, телефон және электрондық пошта арқылы байланыстарға қолдау көрсетеді;
бизнес және билік өкілдерінің қатысуымен тұрақты негізде саланың дамытудың проблемалары мен перспективаларына арналған телевизиялық бағдарламалар жүргізіледі;
бизнес өкілдері Министрліктің әдеттегі поштасына проблемаларды, ұсыныстарды және саланы дамыту перспективаларын пайымдауларды, сондай-ақ, жаңа өндірістерді ұйымдастырудың, жаңа технологияларды енгізудің ұсынылып отырған жобалары бойынша ақпаратты қамтитын хаттарын жібере алады.

5.3. Система обратной связи с представителями бизнеса
Эффект от предлагаемых государственных мер по поддержке легкой промышленности в рамках индустриально-инновационного развития возможен при активной позиции и большой степени заинтересованности представителей бизнеса в реализации данной Программы.
В связи с чем, Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан будут предприниматься меры по обеспечению обратной связи с представителями бизнеса для учета мнения предпринимателей по принимаемым государством мерам, их эффективности, адекватности потребностям представителей легкой промышленности, а также для принятия своевременных корректирующих действий по проблемам, возникающим в ходе реализации Программы.
Для обеспечения обратной связи с представителями бизнеса будут предприниматься следующие меры:
информационная поддержка по обращениям всех заинтересованных сторон поступивших на сайт Министерства;
на постоянной основе будут проводиться конференции, встречи и заседания отраслевых рабочих групп, связанных с изучением проблем и перспектив развития отрасли и выработкой по ним решений;
сотрудниками Министерства будут поддерживаться прямые, телефонные и посредством электронной почты контакты с потенциальными и действующими участниками Программы;
на регулярной основе будут проводиться телевизионные программы, посвященные проблемам и перспективам развития отрасли, при участии представителей бизнеса и власти;
представители бизнеса смогут направлять на обычную почту Министерства письма с имеющимися проблемами, предложениями и видениями перспектив развития отрасли, а также информацию по предлагаемым проектам организации новых производств, внедрению новых технологий.

6. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
Бағдарламаны іске асыруға Даму институттарының қаражаты, сондай-ақ жеке ішкі және шетелдік инвестициялар бағытталады.
Бұдан басқа, республикалық және жергілікті бюджеттердің көзделген қаражаты шеңберінде кәсіпкерлікті дамыту, білікті кадрлық ресурстармен қамтамасыз ету, жеңіл өнеркәсіп өнімдерін өткізуге жәрдемдесу бөлігінде саланы қаржыландыруды жүзеге асыру, сондай-ақ Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес техникалық реттеу мәселелері болжанып отыр.

6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
На реализацию Программы будут направлены средства Институтов развития, а также частные внутренние и зарубежные инвестиции.
Кроме того, в рамках предусмотренных средств республиканского и местных бюджетов предполагается осуществление финансирования отрасли в части развития предпринимательства, обеспечения квалифицированными кадровыми ресурсами, содействия реализации продукции легкой промышленности, а также вопросы технического регулирования согласно Плану мероприятий по реализации Программы.

2010 - 2014 ж.ж.
013 "Бизнестiң жол картасы - 2020" шеңберiнде жеке кәсiпкерлiктi қолдауға арналған облыстарға, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне берiлетiн нысаналы ағымдағы трансферттер" бюджеттiк бағдарламасы бойынша тиiстi жылдарға арналған республикалық бюджетте бекiтiлген сомалар шеңберiнде
2
"Өнiмдiлiк 2020" бағыты шеңберiнде инновациялық технологияларды енгiзу арқылы өнiмдiлiктi арттыру
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдiктерi, ҚИДИ (келiсiм бойынша), ҚДБ (келiсiм бойынша)
2010 - 2014 ж.ж.
011 "Өнiмдiлiк 2020" бағыты шеңберiнде жаңа өндiрiстерді құруды, жұмыс iстеп тұрғандарын жаңғырту мен сауықтыруды қолдау" бюджеттiк бағдарламасы бойынша тиiстi жылдарға арналған республикалық бюджетте бекiтiлген сомалар шеңберiнде
2. Экономикалық саясаттың жүйелi шараларын iске асыру
3
Жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындарына консультациялық қызметтер көрсету
Ақпаратты ИЖТМ сайтына орналастыру
ИЖТМ
2010 - 2014 ж.ж.
Болжанбайды
4
Қазақстан Республикасының аумағында шығарылмайтын жеңiл өнеркәсiпке арналған жинақтаушылар мен қосалқы бөлшектердiң жоғары технологиялы жабдықтарының бажсыз импорты бойынша ұсыныстар дайындау
ИЖТМ-ге ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау), ИЖТМ, ЖӨКҚ (келiсiм бойынша), БШҮӨҚ (келiсiм бойынша)
2014 ж.
IV тоқсан
Болжанбайды
5
Қазақстанда өндiрiлмейтiн жеңiл өнеркәсiп өнiмiн өндiруге арналған ресурстардың (фурнитуралар, химиялық өнiмдер) бажсыз импорты бойынша ұсыныстар дайындау
ИЖТМ-ге ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау), ИЖТМ, ЖӨКҚ (келiсiм бойынша), БШҮӨҚ (келiсiм бойынша)
2014 ж.
IV тоқсан
Болжанбайды
6
Жеңіл өнеркәсіп өнімін шетелде тіркеу
ИЖТМ-ге ақпарат
KAZNEX (келісім бойынша), ЖӨКҚ (келісім бойынша)
2010 - 2013 ж.ж.
022 "Экспорттаушы - 2020" бағыты шеңберінде қазақстандық тауарлардың экспортын сыртқы нарыққа жылжытуға жәрдемдесу бюджеттік бағдарламасы бойынша тиісті жылдарға арналған республикалық бюджетте бекітілген сома шеңберінде
7
Жеңіл өнеркәсіп өнімін шетелде сертификаттау
ИЖТМ-ге ақпарат
KAZNEX (келісім бойынша), ЖӨКҚ (келісім бойынша)
2010 - 2013 ж.ж.
"Қазақстандық тауарлардың экспортын сыртқы нарыққа жылжытуға жәрдемдесу бюджеттік бағдарламасы бойынша тиісті жылдарға арналған республикалық бюджетте бекітілген сома шеңберінде
8
Отандық жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындарының халықаралық мамандандырылған көрмелерге қатысуы (алаңды жалға алу, тiркеу жарнасы)
ИЖТМ-ге ақпарат
KAZNEX (келiсiм бойынша), ЖӨКҚ (келiсiм бойынша), БШҮӨҚ (келiсiм бойынша)
2010 - 2014 ж.ж.
022 "Қазақстандық тауарлардың экспортын сыртқы нарыққа жылжытуға жәрдемдесу" бюджеттiк бағдарламасы бойынша тиiстi жылдарға арналған республикалық бюджетте бекiтiлген сомалар шеңберiнде
9
Жеңiл өнеркәсiп тауарларын шетелде жылжыту (брендинг, тауардың жарнамасы)
ИЖТМ-ге ақпарат
KAZNEX (келiсiм бойынша), ЖӨКҚ (келiсiм бойынша), БШҮӨҚ (келiсiм бойынша)
2010 - 2014 ж.ж.
022 "Қазақстандық тауарлардың экспортын сыртқы нарыққа жылжытуға жәрдемдесу" бюджеттiк бағдарламасы бойынша тиiстi жылдарға арналған республикалық бюджетте бекiтiлген сомалар шеңберiнде
10
Техникалық регламент талаптарына жауап беретін және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкес келетін стандарттарды әзiрлеу және қабылдау
ИЖТМ Техникалық реттеу және метрология комитетiнiң бұйрығы
ИЖТМ, ЖӨКҚ (келiсiм бойынша), БШҮӨҚ (келiсiм бойынша)

2010 -2014 г.г.
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 013 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам городов Астаны и Алматы на поддержку частного предпринимательства в рамках "Дорожной карты бизнеса 2020"
2
Повышение производительности путем внедрения инновационных технологий в рамках направления "Производительность 2020"
Информация в МИНТ
Акиматы областей и г.г. Астаны, Алматы, КИРИ (по согласованию), БРК (по согласованию)
2010 -2014 г.г.
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 011 "Поддержка, создание новых, модернизация и оздоровление действующих производств в рамках направления "Производительность 2020"
2. Реализация системных мер экономической политики
3
Оказание консультационных услуг предприятиям легкой промышленности
Размещение информации на сайте МИНТ
МИНТ
2010 -2014г.г.
Не предполагается
4
Подготовить предложения по беспошлинному импорту высокотехнологичного оборудования для легкой промышленности, комплектующих и запасных частей к нему, не производимых на территории Республики Казахстан
Информация в МИНТ
МЭБП (созыв), МИНТ, АПЛП (по согласованию), АПКСМ (по согласованию)
2014 г. IV квартал
Не предполагается
5
Подготовить предложения по беспошлинному импорту ресурсов (фурнитуры, химических продуктов) для производства продукции легкой промышленности не производящейся в Казахстане
Информация в МИНТ
МЭБП (созыв), МИНТ, АПЛП (по согласованию), АПКСМ (по согласованию)
2014 г. IV квартал
Не предполагается
6
Регистрация продукции легкой промышленности за рубежом
Информация в МИНТ
KAZNEX (по согласованию), АПЛП (по согласованию)
2010 - 2013 г.г.
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 022 "Содействие продвижению экспорта казахстанских товаров на внешние рынки"
7
Сертификация продукции легкой промышленности за рубежом
Информация в МИНТ
KAZNEX (по согласованию), АПЛП (по согласованию)
2010 - 2013 г.г.
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 022 "Содействие продвижению экспорта казахстанских товаров на внешние рынки"
8
Участие отечественных предприятий легкой промышленности в международных специализированных выставках (аренда площади, регистрационный взнос)
Информация в МИНТ
KAZNEX
(по согласованию), АПЛП (по согласованию), АПКСМ (по согласованию)
2010-2014 г.г.
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 022 "Содействие продвижению экспорта казахстанских товаров на внешние рынки"
9
Продвижение товаров легкой промышленности за рубежом (брендинг, реклама товара)
Информация в МИНТ
KAZNEX (по согласованию), АПЛП (по согласованию), АПКСМ (по согласованию)
2010-
2014
г.г.
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 022 "Содействие продвижению экспорта казахстанских товаров на внешние рынки"
10
Разработка и
принятие стандартов, отвечающих требованиям технического регламента и/или соответствующих международным стандартам
Приказ
Комитета
по техническому регулированию и метрологии МИНТ
МИНТ, АПЛП (по согласованию), АПКСМ (по согласованию)

2010 - 2014 ж.ж.
425,8
499,4
540,3
586,0
624,8
2 676,4
024 "Техникалық және кәсіби білім беру ұйымдарына мамандарды даярлау" бюджеттiк бағдарламасы шеңберiнде ЖБ
19
Жеңiл өнеркәсiптiң басым мамандықтары бойынша кәсiби стандарттардың әзiрленуін ұйымдастыру
ИЖТМ бұйрығы
ИЖТМ, Еңбекминi, БҒМ, ЖӨКҚ (келiсiм бойынша)
2012 - 2013 ж.ж.
2013 - 2014 ж.ж.
5,25
6,3
6,0
2,6
Дүниежүзілік Банк бөлетiн қаржыландыру шеңберiнде 146 "Кәсіби стандарттарды әзірлеуді қамтамасыз ету" бюджеттiк бағдарламасы бойынша тиiстi жылдарға арналған республикалық бюджетте бекiтiлген сомалар шеңберiнде
20
Жеңiл өнеркәсiп мамандығы бойынша техникалық және кәсiптiк бiлiм түлектерiнiң бiлiктiлiгiн сертификаттаудың тәуелсiз жүйесiн енгiзуге жәрдемдесу
ИЖТМ-ге ақпарат
БҒМ, облыстардың және Астана, Алматы қалаларының әкiмдiктерi, ЖӨКҚ (келiсiм бойынша)
2011 - 2014 ж.ж.
Болжанбайды
21
Жеңіл өнеркәсіп саласындағы техникалық және кәсіптік білім беруді дамыту және кадрларды даярлау жөніндегі салалық кеңесті құру.
БҒМ-ге ақпарат
ИЖТМ, БҒМ, Облыстардың Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ЖӨКҚ (келісім бойынша)
2012 ж.
-
-
-
-
-
-
Болжанбайды
22
Жеңіл өнеркәсіп саласындағы кәсіптік және техникалық білім беру мамандықтары бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды жетілдіру
ИЖТМ-ге ақпарат
БҒМ, ЖӨКҚ (келісім бойынша)
2011 - 2012 ж.ж.
-
-
-
-
-
-
025 "Білім беру жүйелерін методологиялық қамтамасыз ету және білім беру қызметтерінің сапасын талдау" бюджеттік бағдарламасы бойынша тиісті жылдарға арналған республикалық бюджетте бекітілген сома шеңберінде

2010 -2014 г.г.
425,8
499,4
540,3
586,0
624,8
2676,4
МБ в рамках бюджетной программы 024 "Подготовка специалистов в организациях технического и профессионального образования"
19
Организация разработки профессиональных стандартов по приоритетным специальностям легкой промышленности
Приказ МИНТ
МИНТ, МТСЗН, МОН, АПЛП (по согласованию)
2012- 2013 г.г.
2013-2014 г.г.
5,25
6,3
6,0
2,6
В рамках финансирования, выделяемого Всемирным Банком
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 146 "Обеспечение разработки профессиональных стандартов"
20
Содействие внедрению независимой системы сертификации квалификаций выпускников технического и профессионального образования по специальностям легкой промышленности
Информация в МИНТ
МОН, акиматы областей и г.г. Астаны, Алматы, АПЛП (по согласованию)
2011- 2014 г.г.
Не предполагается
21
Создание отраслевого совета по развитию технического и профессионального образования и подготовке кадров в сфере легкой промышленности
Информация в МОН
МИНТ, МОН, акиматы областей и г.г. Астаны, Алматы, АПЛП (по согласованию)
2012 г.
Не предполагается
22
Совершенствование государственных общеобязательных стандартов по специальностям технического и профессионального образования в сфере легкой промышленности
Информация в МИНТ
МОН, АПЛП (по согласованию)
2011 - 2012 г.г.
В рамках утвержденных сумм в республиканском бюджете на соответствующие годы по бюджетной программе 025 "Методологическое обеспечение системы образования и анализ качества образовательных услуг"

4. Салалық бағдарламаны iске асырудың жобалық шаралары
23
"Терi өндiрiсiн реконструкциялау және жаңғырту" инвестициялық жобасын iске асыру
ИЖТМ-ге ақпарат
ШҚО әкiмдiгі, "Семей былғары- үлбір комбинаты" ЖШС (келiсiм бойынша)
2011 ж.
3 757
Қарыз қаражаты – қарыз алушы ҚДБ
24
"Қазiргi заманғы тоқыма өндiрiсiн ұйымдастыру" инвестициялық жобасын iске асыру
ИЖТМ-ге ақпарат
ОҚО әкiмдiгі, "Ютекс-KZ" АҚ (келiсiм бойынша)
2014 ж.
11 172,4
Қарыз қаражаты – қарыз алушы ҚДБ
25
"Гигроскопиялық мақта және целлюлоза шығару" инвестициялық жобасын iске асыру
ИЖТМ-ге ақпарат
ОҚО әкiмдiгі, "Мақта өнеркәсiбi Целлюлоза" ЖШС (келiсiм бойынша)
2010 ж.
2 190,0
Қарыз қаражаты – қарыз алушы ҚДБ-Лизинг
26
Тарақтық және кардтық мақта-мата жiптерiн шығаратын қазiргi заманғы өндiрiстi ұйымдастыру" инвестициялық жобасын iске асыру
ИЖТМ-ге ақпарат
ОҚО әкiмдiгі, "Оху Textile" ЖШС (келiсiм бойынша)
2010 ж.
3 731,1
Қарыз қаражаты – қарыз алушы ҚДБ-Лизинг
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИЖТМ
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгi
ЭБЖМ
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
ӨДМ
Қазақстан Республикасы Өңiрлiк даму министрлiгi
Қаржыминi
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
АШМ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
Еңбекминi
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
БҒМ
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
Қорғанысминi
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi
ІІМ
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгi
ТЖМ
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
РҰ
Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы
ҰҚК
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ШҚО
Шығыс Қазақстан облысы
ОҚО
Оңтүстік Қазақстан облысы
Самұрық-Қазына
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ҚДБ
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
ҚДБ-Лизинг
"ҚДБ-Лизинг" акционерлік қоғамы
ҚИДИ
"Қазақстандық индустрияны дамыту институты" акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
KAZNEX
"KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы
NadLoC
"NadLoC" жергілікті қамтуды дамытудың ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы
ҚЖӨКҚ
Қазақстанның жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындары қауымдастығы
ҚБШҮӨҚ
Қазақстанның былғары шикізаты мен үлбірді өңдеушілер қауымдастығы
АҚ
акционерлік қоғам
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
Қазақстан Республикасында жеңіл өнеркәсіпті

4. Проектные меры реализации отраслевой программы
23
Реализация инвестиционного проекта "Реконструкция и модернизация кожевенного производства"
Информация в МИНТ
Акимат ВКО, ТОО "Семипалатинский кожевенно-меховой комбинат" (по согласованию)
2011 г.
3757
Заемные средства – заемщик - БРК
24
Реализация инвестиционного проекта "Организация современного текстильного производства"
Информация в МИНТ
Акимат ЮКО, АО "Ютекс-KZ" (по согласованию)
2014 г.
11172,4
Заемные средства – заемщик - БРК
25
Реализация инвестиционного проекта "Выпуск гигроскопической ваты и целлюлозы"
Информация в МИНТ
Акимат ЮКО, ТОО "ХлопкопромЦеллюлоза"
(по согласованию)
2010 г.
2190,0
Заемные средства – заемщик - БРК - Лизинг
26
Реализация инвестиционного проекта "Организация современного производства по выпуску гребенной и кардной хлопчатобумажной пряжи"
Информация в
МИНТ
Акимат ЮКО, ТОО "ОхуTextile" (по согласованию)
2010 г.
3731,1
Заемные средства – заемщик - БРК - Лизинг
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИНТ
Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МЭБП
Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МРР
Министерство регионального развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
РГ
Республиканская гвардия Республики Казахстан
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ВКО
Восточно-Казахстанская область
ЮКО
Южно-Казахстанская область
Самрук-Казына
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
БРК
акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
БРК-Лизинг
акционерное общество "БРК-Лизинг"
КИРИ
акционерное общество "Казахстанский институт развития индустрии"
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
KAZNEX
акционерное общество "Национальное Агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST"
NadLoC
акционерное общество "Национальное Агентство по развитию местного содержания "NadLoC"
АПЛП
Ассоциация предприятий легкой промышленности Республики Казахстан
АПКСМ
Ассоциация переработчиков кожевенного сырья и меха Казахстана
АО
акционерное общество
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
Приложение 1
к Программе развития легкой
промышленности в Республике