Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1463 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 610 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 610 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізiледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 269 бұйрығын қараңыз.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 49 және 50-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1463 қаулысымен
бекітілген
Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасында медициналық көмектің аталған түрлерін көрсету тәртібін айқындайды.
2. Жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖМК) – денсаулыққа келетін елеулі зиянның алдын алу немесе өмірге төнген қатерді жою үшін шұғыл медициналық көмекті талап ететін аурулар мен жағдайлар туындаған кездегі медициналық көмек ұсыну нысаны.
3. Санитариялық авиация – пациенттің тұрған жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтың немесе тиісті біліктілігі бар мамандардың болмауы салдарынан медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде халыққа шұғыл медициналық көмек ұсыну нысаны. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну әртүрлі көлік түрлерімен білікті мамандарды межелі жерге жеткізу немесе науқасты тиісті медициналық ұйымға тасымалдау жолымен жүзеге асырылады.
4. Мыналар ЖМК көрсетудің негіздемелері болып табылады:
1) уақтылы медициналық көмек көрсетілмеген жағдайда жағдайдың ауырлауына немесе өлімге алып келуі мүмкін, өмірге тікелей төнген қауіп;

Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1463. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 610
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 610 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 27.04.2015 г. № 269.
В соответствии со статьями 49 и 50 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2011 года № 1463
Правила
оказания скорой медицинской помощи и
медицинской помощи в форме санитарной авиации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации (далее - Правила) определяют порядок оказания указанных видов медицинской помощи в Республике Казахстан.
2. Скорая медицинская помощь (далее - СМП) - форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни.
3. Санитарная авиация (далее - санавиация) - форма предоставления экстренной медицинской помощи населению при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования или специалистов соответствующей квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента. Предоставление медицинской помощи в форме санитарной авиации осуществляется путем доставки квалифицированных специалистов к месту назначения либо транспортировки больного в соответствующую медицинскую организацию различными воздушными видами транспорта.
4. Основанием для оказания СМП пациенту является:
1) непосредственная угроза жизни, которая без своевременной медицинской помощи может привести к утяжелению состояния или летальному исходу;

2) өмірге тікелей қаупі жоқ, бірақ патологиялық жағдайға байланысты қауіпті кезең кез келген уақытта басталуы мүмкін;
3) өмірге қаупі жоқ, бірақ қоршаған ортаға тікелей қауіп төндіретін жай-күй.
5. ЖМК көрсетуді қажетті емдік-диагностикалық жабдықпен, дәрі-дәрмектермен жарақталған және дайындалған білікті медициналық қызметкерлермен жасақталған көшпелі бригадалар жүзеге асырады.
2. Жедел медициналық көмек көрсету тәртібі
6. Жедел медициналық көмек ұйымы (станция, бөлімше) (бұдан әрі – ЖМКҰ) ересектер мен балаларға өміріне қауіп төндіретін жағдайларда, жазатайым оқиғаларда, ауыр науқастарға оқиға болған жерде де, жол жүрген кезде де тәулік бойы жедел медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым болып табылады. ЖМКҰ облыстардың, Астана және Алматы қалаларының барлық аумағында ЖМК мен санитариялық авиация қызметінің үйлестірушісі болып табылады.
7. Ірі қалалар мен аудан орталықтарында жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ЖМКҰ құрамында кіші станциялар ұйымдастырылады. Кіші станцияларға қызмет көрсету аудандарын мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдары шұғыл және жедел медициналық станцияның бас дәрігерінің ұсынысы бойынша бекітеді. Кіші станциялар 15 минутта көлікпен жетуді қамтамасыз ету есебімен ұйымдастырылады. Кіші станциялардың қызмет көрсету аймақтары халықтың саны, тығыздығы және жас мөлшерінің құрамы, құрылыс ерекшеліктері, ауданның өнеркәсіптік кәсіпорындарының, ірі ауыл шаруашылығы кешендерінің тығыздығы, көліктік магистральдардың болуы және жағдайы, қозғалыс қарқындылығы және өңірдің басқа да ерекшеліктері ескеріле отырып белгіленеді.
8. ЖМКҰ әрбір 100 мың тұрғынға 2 тіркелмелі қалалық телефон байланысымен, бірақ 2-ден аз болмауы тиіс (оның ішінде медициналық ұйымдармен, Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің, Көлік және байланыс министрлігінің қызметтерімен – жол-пайдалану учаскелері), қалааралық байланыс телефонымен, сондай-ақ көшпелі бригадалармен радио байланыспен қамтамасыз етіледі.
Жедел медициналық көмектің барлық станциялары мен бөлімшелері автоматтандырылған басқару жүйесімен, медициналық ұйымның автомобиль көлігіне жерсеріктік мониторинг жүргізуге мүмкіндік беретін жүйелермен және шақыртуды қабылдау жазбасын тіркейтін жүйемен жабдықталады.
ЖМКҰ қызметіне халық ұялы немесе қалалық телефондар арқылы байланыса алады.
9. ЖМКҰ-да шұғыл медициналық көмек көрсетуді ЖМК-ның көшпелі бригадалары (фельдшерлік, дәрігерлік, мамандандырылған) – штаттық нормативтерге сәйкес ұйымдастырылған ЖМКҰ функционалдық бірліктері жүзеге асырады.

2) отсутствие непосредственной угрозы для жизни, но, исходя из патологического состояния, угрожающий момент может наступить в любое время;
3) состояние не опасное для жизни, однако представляющее непосредственную опасность для окружающих.
5. Оказание СМП осуществляется выездными бригадами, оснащенными необходимым лечебно-диагностическим оборудованием, медикаментами и укомплектованными подготовленным квалифицированным медицинским персоналом.
2. Порядок оказания скорой медицинской помощи
6. Организация скорой медицинской помощи (станция, отделение) (далее - ОСМП), является медицинской организацией, оказывающей круглосуточную экстренную медицинскую помощь взрослому и детскому населению при угрожающих жизни (пациента и (или) окружающих) состояниях, несчастных случаях, острых тяжелых заболеваниях, как на месте происшествия, так и в пути следования. ОСМП является координатором службы скорой медицинской помощи и санавиации на всей территории областей, городов Астаны и Алматы.
7. В крупных городах и районных центрах по решению местных исполнительных органов в составе ОСМП организуются подстанции. Районы обслуживания подстанций утверждаются местными органами государственного управления здравоохранением по представлению главного врача станции скорой медицинской помощи. Подстанции организуются с расчетом обеспечения 15-минутной транспортной доступности. Зоны обслуживания подстанции устанавливаются с учетом численности, плотности и возрастного состава населения, особенностей застройки, насыщенности района промышленными предприятиями, крупными сельскохозяйственными комплексами, наличием и состоянием транспортных магистралей, интенсивности движения и других особенностей региона.
8. ОСМП обеспечиваются городской телефонной связью из расчета 2 ввода, но не менее 2-х вводов на каждые 100 тысяч населения (в том числе с медицинскими организациями, службами Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министерства транспорта и коммуникаций - дорожно-эксплуатационные участки), междугородней телефонной связью, а также радиосвязью с выездными бригадами.
Все станции и отделения скорой медицинской помощи оборудуются автоматизированными системами управления, системами, позволяющими вести спутниковый мониторинг за автомобильным транспортом медицинской организации и системами, фиксирующими запись приема вызова.
Доступность населения к службе ОСМП обеспечивается посредством городской и мобильной телефонной связи.
9. В ОСМП оказание экстренной медицинской помощи осуществляется
выездными бригадами СМП (фельдшерская, врачебная, специализированная) - функциональными единицами ОСМП, организованными в соответствии со
штатными нормативами.

10. ЖМК фельдшерлік көшпелі бригадасы құрамына фельдшер ("емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы бар, мамандық бойынша жеке тұлғаға медициналық қызметті жүзеге асыру құқығын беретін құжат – маман сертификаты (бұдан әрі – сертификат) бар орта медициналық білімі бар маман), санитар және жүргізуші кіреді.
11. ЖМК дәрігерлік көшпелі бригадасы құрамына дәрігер (жоғары медициналық білімі, "емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандығы бойынша дипломы және "жедел медициналық көмек" мамандығы бойынша сертификаты бар маман), фельдшер (орта медициналық білімі, "емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы, сертификаты бар маман), санитар және жүргізуші кіреді.
12. Қалалар мен аудан орталықтарында қызмет көрсетілетін қала немесе аудан халқының санына байланысты мамандандырылған бригадалар ұйымдастырылады:
70 мыңнан астам тұрғын – қарқынды терапия бригадалары, сондай-ақ балаларға медициналық көмек көрсететін бригадалар;
100 мыңнан астам тұрғын – арнайы бейінді мамандандырылған бригадалар (кардиологиялық, неврологиялық, акушериялық-гинекологиялық, реанимациялық, психиатриялық және басқалар).
13. ЖМК мамандандырылған көшпелі бригадасы құрамына дәрігер (жоғары медициналық білімі, "емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандығы бойынша дипломы, "жедел медициналық көмек" мамандығы бойынша дәрігер сертификаты бар және мамандандырылған бригада бейіні бойынша мамандандыруы бар маман), фелдьшер (орта медициналық білімі, "емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы, сертификаты бар маман), санитар және жүргізуші кіреді.
14. ЖМКҰ шақырту түскен кезде мынадай деректер жазып алынады:
1) науқастың тегі, аты, әкесінің аты, жасы және жынысы;
2) пациенттің жай-күйі және жазатайым оқиғаның немесе ауруының мән-жайы бойынша қысқаша деректер;
3) нақты мекенжайы мен телефоны, кіреберіс есігінің коды, сондай-ақ пациенттің тұратын жеріне өтетін жол туралы деректер.
15. Келіп түскен шақырту сипаты, ауру бейіні бойынша өңделеді және ЖМК көшпелі бригадасына беріледі. Көшпелі бригадалар:
1) ЖМК көрсету және жазатайым оқиғалар жағдайында, жарақаттанған және уланған кезде пациенттерді тасымалдау үшін;
2) сырқаттану, оның ішінде психикалық, науқастың және оның айналасындағы тұлғалардың өміріне және денсаулығына қауіп төндіретін аурулар кезінде;
3) босану және жүктілік ағымының асқынулары кезінде;
4) шұғыл медициналық көмекті талап ететін науқастарды емдеуге жатқызуға, оның ішінде бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК) ұйымының мамандарын шақырту бойынша тасымалдау үшін жіберіледі.
16. Шақыртуды алған кезден бастап ЖМК бригадасына қызмет көрсету үшін бергенге дейін ЖМК бригадаларының шығу регламенті осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес шақырту жеделдігі санатының тізбесімен анықталады:

10. Фельдшерская выездная бригада СМП включает в свой состав фельдшера (специалиста со средним медицинским образованием, имеющего диплом по специальности «лечебное дело», сертификат специалиста - документ, дающий физическому лицу право осуществлять медицинскую
деятельность по специальности (далее - сертификат), санитара и водителя.
11. Врачебная выездная бригада СМП включает в свой состав врача (специалиста с высшим медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия" и сертификат по специальности "скорая медицинская помощь"), фельдшера (специалиста со средним медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело", сертификат), санитара и водителя.
12. В городах и районных центрах организуются специализированные бригады в зависимости от численности обслуживаемого населения города или района:
свыше 70 тысяч жителей - бригады интенсивной терапии, а также бригады для оказания медицинской помощи детскому населению;
свыше 100 тысяч - узкопрофильные специализированные бригады (кардиологическая, неврологическая, акушерско-гинекологическая, реанимационная, психиатрическая и другие).
13. Специализированная выездная бригада СМП включает в свой состав врача (специалиста с высшим медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия", сертификат врача по специальности "скорая медицинская помощь" и специализацию по профилю специализированной бригады), фельдшера (специалиста со средним медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело", сертификат), санитара и водителя.
14. При поступлении вызова в ОСМП фиксируются следующие данные:
1) фамилия, имя, отчество, возраст и пол пациента;
2) краткие данные по состоянию пациента и обстоятельствам несчастного случая или заболевания;
3) точный адрес и телефон, код двери подъезда, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента.
15. Поступивший вызов обрабатывается по характеру, профилю заболевания и передается выездной бригаде СМП. Выездные бригады направляются:
1) для оказания СМП и транспортировки пациентов при несчастных случаях, травмах и отравлениях;
2) при заболеваниях, в том числе психических, угрожающих жизни и здоровью пациента и окружающих их лиц;
3) при родах и осложнениях течения беременности;
4) для перевозки на госпитализацию пациентов, требующих экстренной медицинской помощи, в том числе по вызову специалистов организаций первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП).
16. Регламент выезда бригад СМП с момента получения вызова до передачи для обслуживания бригаде СМП определяется перечнем категорий срочности вызовов согласно приложению к настоящим Правилам:

1) 1-3 жеделділік санаты – 5 минутқа дейін;
2) 4-5 жеделділік санаты – 20 минутқа дейін;
3) 6 жеделділік санаты – 30 минутқа дейін.
Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ЖМК бригадасының шақырту жеделділігіне байланысты ЖМК станциясынан (бөлімшесінен) қызмет көрсету бойынша тапсырма алынған уақыттан бастап науқастың орналасқан жеріне дейін ЖМК бригадасының жету уақыты:
1-3 жеделділік санатында – 15 минутты;
4-5 жеделділік санатында – 25 минутты;
6 жеделділік санатында – 30 минутты құрайды.
17. Мамандандырылған бригадаларды жіберу медицина қызметкерлерінің шақыртуы бойынша да, тікелей халықтың шақыртуы бойынша да жүзеге асырылады. Бұл ретте мамандандырылған бригаданы шақырған медицина персоналы өздері шақырған бригада келгенге дейін қажетті медициналық көмек көрсетеді.
18. Зардап шеккендер мен пациенттер тексеру және ауруханаға жатқызу үшін стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға (ургенттік стационарлар) жеткізілуі тиіс. Қажет болған жағдайда өмірлік айғақтары бойынша алдын-ала хабарлай отырып, жақын орналасқан денсаулық сақтау ұйымына жеткізу жүзеге асырылады.
19. ЖМК станциясының (бөлімшесінің) ауысымдағы аға дәрігері стационар жағдайында шұғыл емдеу-диагностика іс-шараларын талап ететін пациенттер жеткізілген кезде:
пациент жеткізілетін стацонарлық көмек көрсетуші медициналық ұйымның қабылдау бөлімімен байланыс орнатады;
жеткізілген науқастың жай-күйі туралы ақпаратты қалалық, облыстық, республикалық деңгейдегі стационарлық көмек көрсететін қабылдаушы медициналық ұйымның назарына жеткізеді.
20. ЖМК бригадасының стационардың қабылдау бөлімінде болу уақыты (пациентті немесе зардап шегушіні жауапты кезекші дәрігерге беру уақыты) ЖМЖ бригадасының пациентті жеткізу уақыты мен қабылдау бөлімшесі дәрігерінің науқасты қабылдау уақыты шақырту картасына белгілене отырып, келген сәттен бастап 10 минутты құрайды.
21. Өміріне қауіп төндіретін аурумен пациентті немесе кәмелетке толмаған тұлғаны шұғыл стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына тасымалдау кезінде ЖМКҰ санитариялық автокөлікте туысының (бір адамнан артық емес) оны алып жүруіне рұқсат етіледі.
22. Емдеуге жатқызуға айғақтары болмаған немесе пациент емдеуге жатқызудан бас тартқан кезде учаскелік дәрігер үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекіткен нысан бойынша сигнал парағы ресімделеді.
23. ЖМКҰ тәуліктік режимде халық жеке жүгінген кезде немесе телефон арқылы медициналық көмек көрсетілген станцияның (бөлімшенің) медицина қызметкерлері пациенттердің немесе бақытсыз жағдайлар кезінде зардап шегушілердің қай жерде екендігі туралы ауызша анықтамалар береді. Шұғыл қызмет көрсетуді талап етпейтін жағдайларда ЖМКҰ ауысымының аға дәрігері пациентке медициналық көмекке жүгіну үшін медициналық ұйымның координаттарын (мекенжайы, телефоны) ұсынады.

1) 1-3 категория срочности - до 5-ти минут;
2) 4-5 категория срочности - до 20-ти минут;
3) 6 категория срочности - до 30 минут.
Время доезда бригады СМП до места нахождения пациента с момента получения задания на обслуживание вызова со станции (отделения) СМП в зависимости от срочности вызовов, указанных в пункте 16 настоящих Правил, составляет:
15 минут - при 1-3 категории срочности;
25 минут - при 4-5 категории срочности;
30 минут - при 6 категории срочности.
17. Направление специализированных бригад осуществляется как по вызову медицинских работников, так и непосредственно от населения. При этом медицинский персонал, вызвавший специализированную бригаду, оказывает необходимую медицинскую помощь до приезда вызванной им бригады.
18. Пострадавшие и пациенты подлежат доставке для осмотра и госпитализации в медицинские организации, оказывающие стационарную помощь (ургентные стационары). При необходимости по жизненным показаниям доставка осуществляется в ближайшую организацию здравоохранения с предварительным оповещением.
19. Старший врач смены станции (отделения) СМП, при доставке пациентов, требующих экстренных лечебно-диагностических мероприятий в условиях стационара:
организует связь с приемным отделением медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, в которую доставляется пациент;
доводит до сведения непосредственно принимающей медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, городского, областного, республиканского уровней информацию о состоянии доставляемого пациента.
20. Время пребывания бригады СМП в приемном покое стационара составляет не более 10 минут с момента ее прибытия (время для передачи пациента или пострадавшего ответственному дежурному врачу) с отметкой в карте вызова времени доставки пациента бригадой СМП и времени приема пациента врачом приемного отделения.
21. При транспортировке пациента с заболеванием, угрожающим его жизни, либо несовершеннолетнего лица в организацию здравоохранения, оказывающую экстренную стационарную помощь, допускается его сопровождение родственником (не более одного человека) в санитарном автотранспорте ОСМП.
22. При отсутствии показаний к госпитализации или отказе пациента от госпитализации для участкового врача оформляется сигнальный лист по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. ОСМП в круглосуточном режиме выдает устные справки при личном обращении населения или по телефону о местонахождении пациентов или пострадавших при несчастных случаях, которым была оказана медицинская помощь медицинским персоналом станции (отделения). В случаях, не требующих экстренного обслуживания, старший врач смены ОСМП предоставляет пациенту координаты (адрес, телефон) медицинской организации для обращения за медицинской помощью.

24. ЖМКҰ:
1) сот-медициналық қорытындысын;
2) психобелсенді заттарды тұтыну және мас болу фактісін белгілеу үшін медициналық куәландыру қорытындысын;
3) ЖМК бригадасын шақырту туралы жазбаша анықтамаларды, ЖМК бригадасы қойған диагноз туралы қорытынды ұсынбайды.
25. ЖМКҰ:
1) шұғыл және жедел медициналық көмекті талап етпейтін;
2) БМСК көрсететін ұйымдардың жұмыс уақытында өміріне қауіп төндірмейтін жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсетуді талап ететін;
3) медициналық ұйымдар тағайындаған диагностикалық және емдік емшараларды орындау қажет болған;
4) шұғыл емдеуге жатқызуды қажет етпейтін зардап шегушілерді, пациенттерді және жүкті әйелдерді тасымалдаған;
5) сот-наркологиялық, сот-медициналық, сот-психиатриялық сараптама жүргізген;
6) медициналық ұйымдарда консультациялық көмек көрсеткен;
7) пациентті стационарлардан үйге жеткізген;
8) қайтыс болуын куәландырған және актіні әзірлеген жағдайларда қызмет көрсетпейді.
26. Төтенше жағдайлар режимінде ЖМКҰ:
1) аумақтық апаттар медицинасы орталығының нұсқауы бойынша әрекет етеді;
2) төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарын жою бойынша ЖМК көшпелі бригадаларын төтенше жағдай аймағына жібереді;
3) төтенше жағдайларды жою кезінде зардап шегушілерге емдеу-эвакуациялық іс-шараларды жүргізеді.
27. Осы Қағидаларда көзделген әуе санитариялық авиакөлігін пайдалануға негіз болған жағдайларда ЖМКҰ санитариялық авиация нысанында медициналық жәрдем көрсететін ұйымдарға шақыртуларды береді.
28. ЖМКҰ қызмет көрсететін көлік айыру белгілермен (жарқыл шамшырақ, дыбыс дабылы және басқалар) жарақталады, амбулаториялық (далалық) жағдайларда және санитариялық автокөліктің қозғалысы кезінде жүрек-өкпе реанимациясын көрсету үшін тиісті медициналық жарақтары мен жабдықтары бар.
29. Санитариялық автокөлік жоспарлы санитариялық тазартуға жатады. Санитариялық автокөлікті медициналық емес мақсатқа пайдалануға тыйым салынады.
30. ЖМКҰ штаттары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен типтік штаттар мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
3. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету тәртібі
31. Санитариялық авиация санитариялық автокөлікті пайдалана отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде консультациялық, диагностикалық және емдеу көмегін көрсету үшін тиісті білікті мамандарды пациент орналасқан жерге жеткізуді немесе оны медициналық ұйымға тасымалдауды жүзеге асырады.

24. ОСМП не предоставляет:
1) судебно-медицинское заключение;
2) заключение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения;
3) письменные справки о вызове бригады СМП, заключения о диагнозе выставленной бригадой СМП.
25. СМП не оказывается в следующих случаях:
1) не требующих экстренной и неотложной медицинской помощи;
2) требующих оказания медицинской помощи при неугрожающих жизни состояниях в рабочее время организаций, оказывающих ПМСП;
3) необходимости выполнения диагностических и лечебных процедур, назначенных медицинскими организациями;
4) перевозки пострадавших, пациентов и беременных, не нуждающихся в экстренной госпитализации;
5) проведения судебно-наркологической, судебно-медицинской, судебно-психиатрической экспертизы;
6) оказания консультативной помощи в медицинских организациях;
7) доставки пациентов домой из стационаров;
8) освидетельствования и составления акта смерти.
26. В режиме чрезвычайной ситуации ОСМП:
1) действует по указанию территориального центра медицины катастроф;
2) направляет в зону чрезвычайной ситуации выездные бригады СМП по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций;
3) проводит лечебно-эвакуационные мероприятия пострадавшим при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
27. ОСМП производят передачу вызова организациям, оказывающим медицинскую помощь в форме санавиации в случаях наличия оснований использования воздушного санитарного авиатранспорта, предусмотренных настоящими Правилами.
28. Транспорт, обслуживающий ОСМП, оснащается опознавательными знаками (проблесковый маяк, звуковой сигнал и другие), имеет соответствующее медицинское оснащение и оборудование для оказания сердечно-легочной реанимации в амбулаторных (полевых) условиях и во время движения санитарного автотранспорта.
29. Санитарный автотранспорт подвергается плановой санитарной обработке. Запрещается использование санитарного автотранспорта в немедицинских целях.
30. Штаты ОСМП устанавливаются в соответствие с типовыми штатами и штатными нормативами, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок оказания медицинской помощи в форме санитарной
авиации
31. Санитарная авиация осуществляет доставку квалифицированных специалистов к месту нахождения пациента либо его транспортировку в соответствующую медицинскую организацию для оказания консультативной, диагностической и лечебной помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи с использованием санитарного авиатранспорта.

32. Санитариялық авиация бөлімшелері облыстық орталықтарда, санитариялық авиацияның ұтқыр бригадаларының тұрақты дайындығын және жедел басқарылуын қамтамасыз ету мақсатында құрылады және тәуліктік көмек көрсететін медициналық ұйымдардың (республикалық, облыстық, қалалық жедел медиициналық көмек ұйымдары) құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
33. Санитариялық авиация бөлімдерінің қызметін уәкілетті орган анықтайтын Санитариялық авиация бойынша республикалық үйлестіру орталығы (бұдан әрі – Республикалық үйлестіру орталығы) үйлестіреді.
34. Санитариялық авиацияның қызметтері:
1) көліктік қызметтерді (мамандарды пациент орналасқан жерге және кері жеткізу);
2) медициналық қызметтерді қамтиды.
35. Санитариялық авиация бөлімшелерінде шақыртуларды қабылдау мен тіркеу бойынша тәуліктік диспетчерлік (фельдшерлік және мейірбикелік) қызмет ұйымдастырылады, санитариялық авиацияның әуе көлігі ұшқыштарымен, тапсырма бойынша халыққа шұғыл көмек көрсету үшін ұшқан дәрігер-консультанттармен, Республикалық үйлестіру орталығымен тұрақты байланысты жүзеге асырады.
36. Әуе санитариялық авиакөлікті (тік ұшақ, ұшақ) пайдалану негізі:
1) жету қиын аудандарда;
2) әуе көлігіндегі санитариялық авиацияның қызметін ұсынатын медициналық ұйымның орналасқан жерінен 150 километрден аса арақашықтықта орналасқан науқастарды, босанатын әйелдерді және зардап шегушілерді шығару және тасымалдау үшін;
3) жарақаттанушылық және улану, пациенттің және айналасындағы адамдардың денсаулығына, өміріне қауіп төндіретін жағдайлар кезінде, диагноз қою қиын болған жағдайларда шақырту шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі кезінде сол жерге білікті мамандарды, оның ішінде республикалық денсаулық сақтау ұйымдарынан жеткізу үшін;
4) медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған немесе облыстық, қалалық медициналық ұйымдардың деңгейінде бұл қызметтің түрі болмаған жағдайда, пациентті республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына жеткізу үшін;
5) қала сыртындағы автомагистральдарда болған ЖКО кезінде жедел медициналық көмек көрсету үшін;
6) жол-көліктік жарақаттанушылықтың алдын алу мақсатында трассалардың, оның ішінде республикалық маңыздыларының авариялық-қауіпті учаскелерін, оның бойымен көлік құралдарының барынша көп қозғалысы сағаттарында патрульдеу үшін.
37. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету үшін республикалық және облыстық маңызы бар ұтқыр бригадалар құрылады.
38. Санитариялық авиация қызметтің штаттық ұтқыр бригадасының құрамына дәрігер (жоғарғы медициналық білімі, "емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандығы бойынша дипломы бар немесе "жедел медициналық көмек" мамандығы бойынша сертификаты бар маман), фельдшер (орта медициналық білімі, "емдеу ісі мамандығы бойынша дипломы бар немесе "жедел медициналық көмек" мамандығы бойынша сертификаты бар маман), санитар және жүргізуші және/немесе ұшқыш кіреді.

32. Отделение саниавиации организуется в областных центрах с целью обеспечения постоянной готовности и оперативного управления мобильными бригадами санавиации, и являются структурным подразделением медицинских организаций, оказывающих круглосуточную помощь (республиканские, областные, городские организации скорой медицинской помощи).
33. Деятельность отделений санавиации координируется Республиканским Координационным Центром по санавиации (далее - Республиканский Координационный Центр), определяемым уполномоченным органом.
34. Услуги санавиации включают:
1) транспортные услуги (доставка специалистов к месту нахождения пациента и обратно);
2) медицинские услуги.
35. В отделении санавиации организуется круглосуточная диспетчерская (фельдшерская или сестринская) служба по приему и регистрации вызовов, осуществляется постоянная связь с пилотами воздушного транспорта санитарной авиации (находящимися в режиме ожидания), врачами-консультантами, вылетевшими по заданию в районы, для оказания экстренной помощи населению, с Республиканским Координационным Центром.
36. Основания использования воздушного санитарного авиатранспорта (вертолет, самолет):
1) в районах трудной доступности;
2) для вывоза и перевозки больных, рожениц и пострадавших, находящихся на расстоянии более 150 километров от места расположения медицинской организации, предоставляющей услуги санитарной авиации на воздушном транспорте;
3) для доставки квалифицированных специалистов, в том числе из республиканских организаций здравоохранения, к месту назначения при необходимости оказания специализированной медицинской помощи при травмах и отравлениях, состояниях, угрожающих здоровью, жизни пациента и окружающих лиц, в случаях затруднения в постановке диагноза;
4) для доставки пациента в республиканские организации здравоохранения в случае невозможности оказания медицинской помощи или отсутствия данного вида услуг на уровне областных, городских медицинских организаций;
5) для оказания скорой медицинской помощи при ДТП на загородных автомагистралях;
6) для патрулирования аварийно-опасных участков трасс, в том числе республиканского значения в часы наиболее массового движения по ним транспортных средств, с целью профилактики дорожно-транспортного травматизма.
37. Для оказания медицинской помощи в форме санитарной авиации создаются мобильные бригады республиканского или областного значения.
38. Состав штатной мобильной бригады службы санитарной авиации включает в себя врача (специалиста с высшим медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия" и сертификат по специальности "скорая медицинская помощь"), фельдшера (специалиста со средним медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело" и сертификат по специальности "скорая медицинская помощь"), санитара и водителя и/или пилота.

39. Қажет болған жағдайда республикалық немесе облыстық маңызы бар ұтқыр бригадалар "емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандықтары бойынша дипломы бар, тиiстi бейінді мамандық бойынша сертификаты бар жоғарғы немесе орташа медициналық бiлiмi бар мамандар, оның iшiнде медициналық жоғарғы оқу орындарының және республикалық ғылыми-зерттеу орталықтарының және институттардың қызметкерлерiнен тартылған мамандармен (ұтқыр топ) жасақталады.
40. Республикалық үйлестіру орталығы облыстардың санитариялық авиация бөлімшелерінің өтінімі бойынша тәуліктік режимінде Қазақстан Республикасының аумағында мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге дайын, тартылған жоғары білікті дәрігер-мамандардан тұратын ұтқыр бригадаларды жасақтайды.
41. Шұғыл жағдайларда (ЖКО, жазатайым оқиға және өмірге қауіп төндіретін басқа жағдайлар) санитариялық авиацияны шақыруды оқиға орнынан телефон байланысының (ұялы телефон, таксофон және тағы басқалар) кез келген түрі бойынша медицина қызметкерлері, зардап шегушілердің немесе куәгерлердің "112" төтенше жағдайлар қызметіне, "103" қызметіне немесе арнайы құрылған санитариялық авиацияның диспетчерлік қызметіне қоңырау шалу арқылы жүзеге асырады.
Республикалық үйлестіру орталығының ұтқыр бригадалары уәкілетті органның өтінімі бойынша шетелдік медициналық ұйымдарда ауыр халде жатқан Қазақстан Республикасының азаматтарын медициналық тасымалдауды жүзеге асырады.
42. Санитариялық авиация қызметін шақырту мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен анықталатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымының жауапты тұлғасының өтінімі негізінде жүзеге асырылады. Шұғыл жағдайлар кезінде (ЖКО, жазатайым оқиға және өмірге қауіп төндіретін басқа жағдайларда) санитариялық авиацияны шақырту медицина қызметкерлерінің, зардап шегушілердің немесе куәгерлердің оқиға орнынан санитариялық авиация қызметіне қоңырау шалуы арқылы жүзеге асырылады.
43. Санитариялық авиация қызметін көрсетуге медициналық ұйымдардан өтінім келіп түскен кезде санитариялық авиация бөлімшесінің диспетчері:
санитариялық авиация бөлімшесінің меңгерушісімен байланысты, қажет болған жағдайда бейінді маманның консультациясын ұйымдастырады;
мамандандырылған және жоғарғы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін қалалық, облыстық, республикалық деңгейлердегі тікелей пациентті қабылдаған медициналық ұйымдарға жеткізілетін пациент туралы ақпаратты жеткізеді;
қажет болған жағдайда жіберуші мен қабылдаушы медициналық ұйымдардың арасында байланысты жүзеге асырады;
санитариялық авиакөліктің орналасқан жеріне көшпелі бригадаларды автокөлікпен жеткізуді ұйымдастырады;
көшпелі бригаданың белгіленген жерге келіп жетуін растау, науқастың, босанатын әйелдердің немесе зардап шегушілердің қабылдайтын медициналық ұйымға жеткізілуі туралы ақпаратты сұратады.

39. При необходимости мобильная бригада республиканского или областного значения комплектуется привлеченными специалистами (мобильная группа): специалисты с высшим или средним медицинским образованием, имеющие диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия", имеющие сертификат по специальности соответствующего профиля, в том числе работники медицинских высших учебных заведений и республиканских научных, исследовательских центров и институтов.
40. Республиканским Координационным Центром по заявке отделений санитарной авиации областей комплектуются мобильные бригады из привлеченных высококвалифицированных врачей-специалистов, готовых к оказанию специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи на территории Республики Казахстан в круглосуточном режиме.
41. При экстренных ситуациях (ДТП, несчастный случай и другие состояния, угрожающие жизни) вызов санитарной авиации осуществляется медицинскими работниками, пострадавшими или очевидцами с места происшествия через звонок по любому виду телефонной связи (сотовая, таксофон и т.д.), в службу чрезвычайных ситуаций "112", службу "103" или в специально созданную диспетчерскую службу санитарной авиации.
Мобильные бригады Республиканского Координационного Центра по заявке уполномоченного органа осуществляют медицинскую транспортировку граждан Республики Казахстан, находящихся в  критическом состоянии в зарубежных медицинских организациях.
42. Вызов службы санавиации осуществляется на основании заявок ответственного лица медицинской организации здравоохранения, определенного приказом ее руководителя. При экстренных ситуациях (ДТП, несчастный случай и другие состояния, угрожающие жизни) вызов санавиации также осуществляется медицинскими работниками, пострадавшими или очевидцами с места происшествия через звонок в службу санитарной авиации.
43. При поступлении заявки от медицинских организаций на оказание услуг санавиации диспетчер отделения санавиации:
организует связь с заведующим отделением санавиации, при необходимости консультацию с профильным специалистом;
доводит до сведения непосредственно принимающей медицинской организации городского, областного, республиканского уровней, оказывающих специализированную и высокоспециализированную медицинскую помощь, информацию о доставляемом пациенте;
при необходимости осуществляет связь между отправляющими и принимающими медицинскими организациями;
организует доставку выездной бригады автотранспортом к месту дислокации санитарного авиатранспорта;
запрашивает информацию о подтверждении прибытия выездной бригады к месту назначения, доставке больного, роженицы или пострадавшего в принимающую медицинскую организацию.

44. Санитариялық авиацияның барлық бөлімшелері медициналық ұйымдармен, ішкі істер, төтенше жағдайлар, қорғаныс министрліктерімен және санитариялық авиация бойынша көлік қызметін ұсынатын авиакомпаниялармен тұрақты қалалық, қалааралық және ұялы телефон байланысымен, сондай-ақ көшпелі бригадалармен радиобайланыспен және навигациялық жүйелермен қамтамасыз етіледі.
45. Санитариялық авиация бөлімшелеріне қызмет көрсететін санитариялық авиакөлікте бірдей айыру белгілері, арнайы жабдықталған жарқыл шамшырағы, дыбыс дабылы, қажетті медициналық жарақтар, соның ішінде жерде және авиакөліктердің қозғалысы кезінде және амбулаториялық (далалық) жағдайларда жүрек-өкпе реанимациясын көрсететін жабдықтары болады.

44. Все отделения санавиации обеспечиваются постоянной городской, междугородней и мобильной телефонной связью с медицинскими организациями, службами министерств внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, обороны и авиакомпаниями, предоставляющими транспортные услуги по санавиации, а также радиосвязью и навигационными системами с выездными бригадами.
45. Санитарный авиатранспорт, обслуживающий отделения санавиации, имеет единые опознавательные знаки, специально оборудованный проблесковый маяк, звуковой сигнал, необходимое медицинское оснащение, в том числе оборудование для оказания сердечно-легочной реанимации в амбулаторных (полевых) условиях и во время движения санитарного авиатранспорта.

46. Санитариялық авиация бөлімшелері Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша есепке алу - есеп құжаттамасын жүргізеді.
47. Санитариялық авиация бөлімшелерінің штаттары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен денсаулық уәкілетті орган бекіткен үлгі штаттар мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.

46. Отделения санавиации ведут учетно-отчетную документацию по формамутвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
47. Штаты отделений санавиации устанавливаются в соответствии с  типовыми штатами  и штатными нормативами, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.