"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне азаптаулардың және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiнің алдын алуға бағытталған ұлттық алдын алу тетiгiн жасау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 400 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне азаптаулардың және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiнің алдын алуға бағытталған ұлттық алдын алу тетiгiн жасау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
азаптаулардың және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын
немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiнің
алдын алуға бағытталған ұлттық алдын алу тетiгiн жасау
мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-08, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж.,№ 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат, № 2, 19, 28-құжаттар; 2011 жылғы 15 және 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 15, 16, 19 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметiн жетiлдiру және қылмыстық заңнаманы одан әрi iзгiлендiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 3 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ұйымдасқан қылмысқа, террористiк және экстремистiк қызметке қарсы iс-қимыл мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 18 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ғарыш қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 16 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне пробация қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 15 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
82-бапта:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания национального превентивного механизма, направленного на предупреждение пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 400
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания национального превентивного механизма, направленного на  предупреждение пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам создания национального
превентивного механизма, направленного на  предупреждение пыток
и  других жестоких, бесчеловечных  или унижающих достоинство
видов обращения и наказания
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г.,  № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; № 17-18, ст. 111; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 15 и 16 ноября 2011 г. и «Казахстанская правда» 15, 16 и 19 ноября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 29 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия организованной преступности, террористической и экстремистской деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 3 декабря 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 18 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 15 февраля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам службы пробации», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 16 января 2012 г.):
в статье 82:

екінші бөлік мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) ұлттық алдын алу тетігінің қатысушылары - ұлттық қауіпсіздікке қауіп төндіретін жағдайлардан басқа, түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында, адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерінде, ерекше тәртіпте ұстайтын білім беру ұйымдарында, алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды мәжбүрлеп емдеу мекемелерінде болған кезде адамдармен әңгімелесуден кейін оларға айқындалған адамдар мен мән-жайларға қатысты.».
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 337-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; № 8, 189-құжат; № 18, 339-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 23-24, 192-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139, 142-құжаттар; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 19-құжат; 2011 жылғы 15, 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 15, 16 және 19 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметiн жетiлдiру және қылмыстық заңнаманы одан әрi iзгiлендiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 3 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ұйымдасқан қылмысқа, террористiк және экстремистiк қызметке қарсы iс-қимыл мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 14 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттiк органдары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 ақпандағы Заңы; 2012 жылғы 16 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне пробация қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 15 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

часть вторую дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) участники национального превентивного механизма - в отношении лиц и обстоятельств, ставших им известными  из бесед с лицами  при посещении исправительных учреждений и следственных изоляторов, специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, организаций образования с особым режимом содержания, учреждений, осуществляющих принудительное лечение от алкоголизма, наркомании и токсикомании, за исключением случаев, представляющих угрозу национальной безопасности.».
2. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18;  № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140;  № 20, ст. 152; 2008 г.  № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73; № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 19; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 15, 16 ноября 2011 г. и «Казахстанская правда» 15, 16 и 19 ноября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 29 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия организованной преступности, террористической и экстремистской деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 3 декабря 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных государственных органов Республики Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 15 февраля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам службы пробации», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 16 февраля 2012 г.):

1) 19-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«19-1-бап. Ұлттық алдын алу тетігі
Түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалау түрлерінің алдын алу мақсатында «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұлттық алдын алу тетігі жүзеге асырылады.»;
2) 19-2-бап алып тасталсын;
3) 21-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Сотталғандарды кино, фото және бейнекөрiнiске түсiру, олармен сұхбат жүргiзу, соның iшiнде аудиобейнетехника құралдарын пайдаланып жүргiзу түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында ұсталатын адамдардың өз келiсiмiмен жүзеге асырылады.».
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23,171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат;№ 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8,19-құжат;  № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1,4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар;№ 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж, № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат;№ 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; 2010 ж, № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12,111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2011 жылғы 15 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне дiни қызмет және дiни бiрлестiктер мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 15 және 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 15, 16 және 19 қарашада «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметiн жетiлдiру және қылмыстық заңнаманы одан әрi iзгiлендiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне экологиялық мәселелер бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 21 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне банк қызметiн және қаржы ұйымдарын тәуекелдердi азайту тұрғысынан реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 18 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ғарыш қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 26 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне индустриялық-инновациялық қызметтi мемлекеттiк қолдау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 26 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне газ және газбен жабдықтау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 27 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттiк сатып алу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 14 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасында қор нарығын дамыту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 1 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне асыл тұқымды мал шаруашылығы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 20 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 26 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 31 қаңтарда«Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне телерадио хабарларын тарату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 11 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне орман шаруашылығы, жануарлар дүниесi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 25 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 14 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттiк органдары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 16 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне пробация қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 15 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 17 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерiнде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне бюджет процесiне қатысушылардың, бюджет қаражатын алушылардың жауапкершiлiгiн күшейту және бюджеттiк рәсiмдердiң тиiмдiлiгiн арттыру бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 19-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 19-1. Национальный превентивный механизм
С целью предупреждения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания в исправительных учреждениях и следственных изоляторах осуществляется национальный превентивный механизм в соответствии с Законом Республики Казахстан «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества.»;
2) статью 19-2 исключить;
3) пункт 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«4. Производство кино-, фото- и видеосъемок осужденных, их интервьюирование, в том числе с использованием средств аудио-, видеотехники, осуществляются с согласия самих лиц, содержащихся в исправительных учреждениях и следственных изоляторах.».
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147;№ 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5,  ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 октября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 15 и 16 ноября 2011 г. и «Казахстанская правда» 15, 16 и 19 ноября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 декабря 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 18 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности», опубликованный в газетах  «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 26 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам газа и газоснабжения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 26 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 27 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 12 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития фондового рынка в Республике Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 12 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам племенного животноводства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 1 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 12 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 20 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 26 января 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам телерадиовещания», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 января  2012 г.; Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 25 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лесного хозяйства, животного мира и особо охраняемых природных территорий», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных государственных органов Республики Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 15 февраля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам службы пробации», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 16 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по усилению ответственности участников бюджетного процесса, получателей бюджетных средств и повышению эффективности бюджетных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 17 февраля 2012 г.):

1) мынадай мазмұндағы 388-1-баппен толықтырылсын:
«388-1-бап. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының өз
өкілеттіктерін жүзеге асыруына кедергі келтіру
1. Жеке және лауазымды тұлғалардың ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының өз құзыретiне сәйкес өкілеттіктерін орындау барысында болуына құқығы бар мекемелер мен ұйымдарда ұсталатын адамдар саны туралы ақпаратты, түзеу мекемелеріндегі адамдармен қарым-қатынасқа қатысты ақпаратты, сондай-ақ осындай мекемелер мен ұйымдарда қамауда ұсталатын адамдармен, олардың өкілдерімен және ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларына ақпарат бере алатын басқа да адамдармен әңгіме өткізуге бас тартуға тең болатын жағдайда кедергiлер келтiру, -
жеке тұлғаларға - бес айлық есептiк көрсеткiш, лауазымды тұлғаларға - жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он айлық есептiк көрсеткiш, лауазымды тұлғаларға - он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 541-баптың бірінші бөлігінде «388,» деген цифрлардан кейін «388-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
3) 637-баптың бірінші бөлігінде «381-1,» деген цифрлардан кейін «388-1,» деген цифрлармен толықтырылсын.
4. «Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды мәжбүрлеп емдеу туралы» 1995 жылғы 7 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 32-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2010 ж., № 24, 152-құжат):
1-тарау мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
«10-1-бап. Ұлттық алдын алу тетігі
Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды мәжбүрлеп емдеу мекемелерінде азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалау түрлерінің алдын алу мақсатында «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұлттық алдын алу тетігі жүзеге асырылады.».
5. «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар, 2010 ж., № 24, 152-құжат; 2011 жылғы 15 және 16 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 15, 16 және 19 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметiн жетiлдiру және қылмыстық заңнаманы одан әрi iзгiлендiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2012 жылғы 14 ақпандағы «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттiк органдары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-тарау мынадай мазмұндағы 15-1, 15-2, 15-3, 15-4, 15-5, 15-6, 15-7, 15-8-баптармен толықтырылсын:

1) дополнить статьей 388-1 следующего содержания:
«Статья 388-1. Воспрепятствование осуществлению участниками
национального превентивного механизма своих
полномочий
1. Воспрепятствование физическими и должностными лицами участникам национального превентивного механизма в осуществлении  ими своих полномочий, выразившееся в отказе от представления информации о количестве лиц, содержащихся в учреждениях и организациях, которые они имеют право посещать, информации, касающейся обращения с лицами, находящимися в исправительных учреждениях, а равно в отказе  проведению беседы с лицами, содержащимися в таких учреждениях и организациях, их представителями и иными лицами, которые могут предоставить информацию участникам национального превентивного механизма, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, - в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, - в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.»;
2) часть первую статьи 541 после цифр «388,» дополнить цифрами «388-1,»;
3) в части первой статьи 637 после цифр «381-1,» дополнить цифрами «388-1,».
4. В Закон Республики Казахстан от 7 апpеля 1995 года «О пpинудительном лечении больных алкоголизмом, наpкоманией и токсикоманией» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 32; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 23, ст. 142; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 24, ст. 152):
дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
«Статья 10-1. Национальный превентивный механизм
С целью предупреждения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания в учреждениях, осуществляющих принудительное лечение от алкоголизма, наркомании и токсикомании, осуществляется национальный превентивный механизм в соответствии с Законом Республики Казахстан «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества.».
5. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1999 г., № 67 ст. 190; 2001 г. № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15 ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 15-16, ст. 63; 2009 г., № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 24, ст. 152; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 15 и 16 ноября 2011 г. и «Казахстанская правда» 15, 16 и 19 ноября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан»  и «Казахстанская правда» 8 февраля 2012 г.; Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных государственных органов Республики Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда»14 февраля 2012 г.):
дополнить статьями 15-1, 15-2, 15-3, 15-4, 15-5, 15-6, 15-7, 15-8 следующего содержания:

«15-1-бап. Ұлттық алдын алу тетігі
1. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалау түрлерінің алдын алу мақсатында адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде үнемі болу жүйесін құрады.
Адам құқықтары жөніндегі уәкіл, қоғамдық байқау комиссияларының мүшелері, ұлттық алдын алу тетігі қызметін қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға шартты жасаған қоғамдық бірлестіктердің мүшелері ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары болып табылады.
2. Қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде үнемі болуды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Үкіметімен айқындалатын тәртіппен республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
3. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары аталған мекемелерде болу қорытындылары бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдарға, білім беру, ішкі істер, прокуратура органдарына, сондай-ақ қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелер әкімшілігіне:
1) адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға қарым-қатынасты және оларды ұстау жағдайларын жақсарту, сондай-ақ азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалау түрлерінің алдын алу бойынша ұсынымдар;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар береді.
4. Қоғамдық байқау комиссиялары мен қоғамдық бірлестіктердің қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде құрамы төрт адамнан артық болмай жылына кемінде екі рет болуды жүзеге асырады.
15-2-бап. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының құқықтары
1. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының мынадай:
1) адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерінде ұсталатын адамдар саны, сондай-ақ қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелердің саны, сондай-ақ олардың орналасқан жерi туралы кез келген ақпаратты алуға;
2) қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдармен қарым-қатынас жасауға, сондай-ақ оларды күтіп ұстауға қатысты кез келген ақпаратпен танысуға;
3) қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы кез келген мекемелерде болуға;
4) қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдармен куәларсыз, жеке өзi немесе қажет болғанда аудармашы арқылы, сондай-ақ ұлттық алдын алу тетiгi қатысушысының пiкiрi бойынша тиiстi ақпарат ұсынуы мүмкiн кез келген басқа адаммен жеке сөйлесулер өткiзуге;

«Статья 15-1. Национальный превентивный механизм
1. С целью предупреждения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания создается система регулярных посещений специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, участниками национального превентивного механизма.
Участниками национального превентивного механизма являются Уполномоченный по правам человека, члены общественных наблюдательных комиссий, члены общественных объединений, заключивших договор на осуществление государственного социального заказа по обеспечению деятельности национального  превентивного механизма.
2. Финансирование регулярных посещений  специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, осуществляется из республиканского бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. Участники национального превентивного механизма по итогам посещений представляют уполномоченным органам уголовно-исполнительной системы, в сфере здравоохранения, образования, внутренних дел, органам прокуратуры, а также администрации специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества,:
1) рекомендации по улучшению обращения с лицами, содержащимися в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, и условий их содержания, а также предупреждения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания;
2) предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан.
4. Посещение специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, обществеными наблюдательными комиссиями и общественными объединениями осуществляется не менее двух раз в год в составе не более четырех человек.
Статья 15-2. Права участников национального
превентивного механизма
1. Участники национального превентивного механизма имеют следующие права:
1) получать любую информации о количестве лиц, содержащихся в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, количестве специальных учреждений, обеспечивающих их временную изоляцию от общества;
2) доступ к любой информации, касающейся обращения с лицами, содержащимися в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, а также условий их содержания;
3) посещать любые специальные учреждения, обеспечивающие временную изоляцию от общества;
4) проводить частные беседы с лицами, содержащимися в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, без свидетелей, лично, или, при необходимости, через переводчика, а также с любым другим лицом, которое, по мнению участника национального превентивного механизма, может представить соответствующую информацию;

5) өздері болғысы келетiн орындарды және әңгiмелескiсi келетiн адамдарды кедергiсiз таңдауға;
6) Біріккен Ұлттар Ұйымы Азаптауға қарсы комитетінің Азаптау және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiн алдын алу жөніндегі кiшi комитетінің мүшелерімен кездесуге және байланыстар орнатуға, оған ақпарат жiберуге;
7) қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға қатысты азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттерді қолдану мәселелері, сондай-ақ оларды күтіп ұстау жағдайларын жақсарту, медициналық-санитарлық қамтамасыз ету, еңбек, демалыс және оқытуды ұйымдастыру мәселелері бойынша шағымдар мен арыздарды қабылдау;
8) қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға қатысты азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттерді қолдану мәселелері, сондай-ақ оларды күтіп ұстау жағдайларын жақсарту, медициналық-санитарлық қамтамасыз ету, еңбек, демалыс және оқытуды ұйымдастыру мәселелері бойынша басқа ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларымен өзара іс-қимыл етуге, ақпарат алмасуға және талқылауға құқықтары бар.
2. Қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде болу табиғи апаттар, осы арнаулы мекемелердегі көшіру аудандарында төтенше, ерекше немесе әскери жағдайларында, сотталғандардың топтасып қасақана бағынбаса, сондай-ақ жаппай тәртiпсiздiктерге байланысты бас тартылуы мүмкін.
3. Ұлттық қауіпсіздікке қауіп төндіруден басқа жағдайларда ешбір орган немесе лауазымды тұлға ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларына кез келген ақпаратты хабарлағаны үшін қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде қамауда ұсталатын кез келген адамға қатысты кез келген санкцияны немесе оның құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін шектеуді тағайындауы, қолдануы, рұқсат етуі немесе жол беруі мүмкін емес.
15-3-бап. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының жыл сайынғы
баяндамалары
Ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары тұрақты болу нәтижелері бойынша жыл сайынғы баяндамаларды, өз қызметінің нәтижелері бойынша жыл сайынғы есебінде есепке алып отыруы және оның қызметін жүзеге асыруға көзделген қаражат есебінен республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауы, сондай-ақ оның ресми сайтында орналастыру үшін ұсынымдар мен ұсыныстарды Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге береді.
15-4-бап. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларына талаптар

5) беспрепятственно выбирать места, которые они желают посетить, и лиц, с которыми они желают беседовать;
6) устанавливать контакты с Подкомитетом по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания Комитета Организации Объединенных Наций  против пыток, направлять ему информацию и встречаться с его членами;
7) принимать обращения и жалобы по вопросам применения к лицам, содержащимся в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, по вопросам применения к ним пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также улучшения условий содержания, медико-санитарного обеспечения, организации труда, досуга и обучения;
8) взаимодействовать с другими участниками национального превентивного механизма, обмениваться информацией, обсуждать вопросы, связанные с применением к лицам, содержащимся в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также улучшением условий содержания, медико-санитарного обеспечения, организации труда, досуга и обучения.
2. В посещении специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества может быть отказано в случаях стихийного бедствия, введения в районе дислокации данных специальных учреждений, чрезвычайного, особого или военного положения, группового неповиновения осужденных, а также при массовых беспорядках в данных специальных учреждениях.
3. Ни один орган или должностное лицо не может назначать, применять, разрешать или допускать любую санкцию или ограничение прав, свободы и законных интересов в отношении любого лица, содержащегося в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, за сообщение участникам национального превентивного механизма любой информации, за исключением случаев, представляющих угрозу национальной безопасности.
Статья 15-3. Ежегодные доклады участников национального
превентивного механизма
Участники национального превентивного механизма представляют Уполномоченному по правам человека в Республике Казахстан ежегодные доклады по результатам регулярных посещений, рекомендации и предложения для учета в его ежегодных отчетах  по результатам своей деятельности и публикациях в средствах массовой информации за счет средств, предусмотренных на осуществление его деятельности, а также для размещения на его официальном сайте.
Статья 15-4. Требования к участникам национального
превентивного механизма

1. Қазақстан Республикасының кәмелетке толған азаматтары ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары болып табылады.
2. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары болуы тиіс емес:
1) өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар адамдар;
2) қылмыс жасағанға күдікті немесе айыпты адамдар;
3) сот әрекет етуге қабiлетсiз немесе іс-әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдар;
4) құқық қорғау органдарының қызметкерлері және мемлекеттік қызметшілер.
15-5-бап. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары өкiлеттiгiн
тоқтату
1. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының өкiлеттiктері:
1) осы Заңның 15-4-бабының 2-тармағында көзделген мән-жайлар орын алған кезде;
2) қоғамдық байқау комиссиясы мүшесінің немесе қоғамдық бірлестіктердің өз өкілеттіктерін тоқтату туралы жазбаша өтiнiш берген кезде;
3) қоғамдық байқау комиссия мүшесi немесе қоғамдық бірлестіктердің қайтыс болған немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімi заңды күшіне енген кезде;
4) қоғамдық байқау комиссиялары мүшелерінің немесе қоғамдық бірлестіктердің немесе бірлестіктердің кемiнде үштен eкiciнің тиісті комиссияның хаттамасымен ресімделген шешімдері арқылы;
5) ұлттық алдын алу тетігі қатысушысының, құқық қорғау тәртібін бұзуға, қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдардың жаппай қасақана бағынбауына, жаппай тәртіпсіздікке, оның ішінде қызметкерлердің немесе қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдардың қайтыс болуына немесе өміріне зиян келтіретін бүлікке соқтыратын қамауда ұсталатын адамдарға бару тәртібі мен жағдайларды бірнеше рет бұзуы;
6) осы Заңның талаптарын бұзу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа жағдайлардың болуы арқылы тоқтатылады.
2. Қоғамдық бірлестіктен ұлттық алдын алу тетігі қатысушысының өкiлеттiгiн тоқтату және ауыстыру мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы заңнамаға сәйкес жүргізіледі.
15-6-бап. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының міндеттері
1. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушылары өз өкілеттіктерін орындаған кезде адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелер қызметінің мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің ережелерін, сондай-ақ қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдардың құқықтары мен міндеттерін сақтауға міндетті.
2. Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелердің қызметіне, сондай-ақ жедел-іздестіру, қылмыстық іс жүргізу қызметіне және әкімшілік құқық бұзушылық іс жүргізуге және прокурор қызметіне араласуына жол берілмейді.

1. Участниками национального превентивного механизма являются совершеннолетние граждане Республики Казахстан.
2. Участниками национального превентивного механизма не должны  быть:
1) лица, имеющие непогашенную или не снятую судимость;
2) лица, подозреваемые или обвиняемые в совершении преступлений;
3) лица, признанные судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
4) сотрудники правоохранительных органов и государственные служащие.
Статья 15-5. Прекращение полномочий участников национального
превентивного механизма
1. Полномочия участников национального превентивного механизма прекращаются при:
1) наступлении обстоятельств, предусмотренных пунктом  2 статьи 15-4 настоящего Закона;
2) письменном заявлении члена общественной наблюдательной комиссии или общественного объединения о сложении своих полномочий;
3) смерти члена общественной наблюдательной комиссии или общественного объединения либо вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим;
4) принятии соответствующего решения не менее двух трети членов общественной наблюдательной комиссии или общественного объединения, оформленного протоколом комиссии или объединения;
5) неоднократном нарушении участником национального превентивного механизма порядка и условий посещения лиц, содержащихся под стражей, приведшем к нарушению правопорядка, групповому неповиновению лиц, содержащихся под стражей, массовым  беспорядкам в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, в том числе повлекших смерть или иной вред жизни сотрудников или лиц, содержащихся в даных специальных учреждениях;
6) нарушении требований настоящего Закона;
7) наступлении других  случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
2. Прекращение полномочий и замена участника национального превентивного механизма от общественного объединения производится также в  соответствии с законодательством о государственном социальном заказе.
Статья 15-6. Обязанности участников национального
превентивного механизма
1. При исполнении своих полномочий участники национального превентивного механизма обязаны соблюдать нормативные правовые акты, регулирующие вопросы деятельности специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, а также права  и обязанности лиц, содержащихся в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества.
2. Участниками национального превентивного механизма не допускается вмешательство в деятельность специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, а также в оперативно-розыскную, уголовно-процессуальную деятельность и производство по делам об административных правонарушениях и в деятельность прокурора.

15-7-бап. Ақпараттың құпиялығы
Азаптау және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiне қатысы жоқ ақпарат жарияланбайды.
Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының жинаған жеке сипаттағы мәліметтер қоғамнан уақытша оқшаулау арнаулы мекемелерінде қамауда ұсталатын адамның жазбаша келісімімен немесе оны әрекетке қабілетсіз деп таныған жағдайда заңды өкілінің жазбаша келісімі арқылы ғана жарияланады.
15-8-бап. Мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл
Ұлттық алдын алу тетігі қатыушыларының Қазақстан Республикасының заңнамаларын жетілдіру бойынша ұсынымдары, ұсыныстары уәкілетті мемлекеттік органдармен қаралады.
Уәкілетті мемлекеттік органдар қарау нәтижесі бойынша қабылданған шаралар туралы ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларына хабарлауға міндетті.».
6. «Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 105-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 72-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
«18-1-бап. Ұлттық алдын алу тетігі
Ерекше тәртіпте ұстау арқылы білім беру ұйымдарында азаптау және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалау түрлерінің алдын алу мақсатында «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұлттық алдын алу тетігі жүзеге асырылады.».
7. «Әділет органдары туралы» 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 6, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 18, 143-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 15-16, 75-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 128-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 24, 145, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
23-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:

Статья 15-7. Конфиденциальность информации
Информация, не касающаяся вопросов предупреждения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, не подлежит разглашению.
Собранные участниками национального превентивного механизма данные личного характера публикуются только с письменного согласия лица, содержащегося в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, либо с письменного согласия его законного представителя в случае признания его недееспособным.
Статья 15-8. Взаимодействие с государственными органами
Рекомендации, предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан участников национального превентивного механизма рассматриваются уполномоченными государственными органами.
О принятых мерах по итогам рассмотрения уполномоченные государственные органы обязаны информировать участников национального превентивного механизма.».
6. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 105; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 72; 2010 г., № 8, ст. 41; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 11, ст. 102; Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан»  и «Казахстанская правда» 8 февраля 2012 г.):
дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
«Статья 18-1. Национальный превентивный механизм
С целью предупреждения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания в организациях образования с особым режимом содержания осуществляется национальный превентивный механизм в соответствии с Законом Республики Казахстан «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества.».
7. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года «Об органах юстиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; № 24, ст. 128; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 24, ст. 145, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7;  № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 15, ст.118; Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 февраля 2012 г.):
пункт 1 статьи 23 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:

«9-1) аумақтық әділет органдарының (облыстық, республикалық маңызы бар қала және астана) ұлттық алдын алу тетігі шеңберінде әлеуметтік жобаларды іске асыруы;».
2-бап. Осы Заң 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

«9-1) реализация территориальными (областными, города республиканского значения и столицы) органами юстиции социальных проектов в рамках национального превентивного механизма;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан