1-тарау. Банктің жарғылық капиталының ең аз мөлшері
1. Банктің жарғылық капиталының ең аз мөлшерін қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның Басқармасы (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) белгілейді.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен .
2. Банк, мұндай сатып алу уәкiлеттi орган белгілеген пруденциалдық нормативтердің және сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің кез келгенін бұзуға әкеліп соқтырмайтын жағдайда, акционерлердің меншік акцияларын сатып ала алады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен
2-тарау. Меншікті капиталдың жеткіліктілік
коэффициенті
3. Меншікті капитал банк инвестицияларын шығарып тастағандағы бірінші деңгейдегі капитал мен екінші деңгейдегі капиталдың жиынтығы ретінде есептеледі (сонымен қатар екінші деңгейдегі капитал бірінші деңгейдегі капиталдан аспайтын мөлшерде қосылады).
Банктiң инвестициялары заңды тұлғалар акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) және реттелген борышқа салымдарының сомасын бiлдiредi.
Мұндайда банк инвестицияларының есебiне мынадай талаптарға сәйкес келетiн заңды тұлғалардың акцияларына және реттелген борышына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) еншілес ұйымдарының салымдар жатпайды: <*>
1) заңды тұлға банктiң еншiлес ұйымы болып табылмайды;
2) салымдар Қаржылық есеп берудiң халықаралық стандарттары жөнiндегi комитеттiң Басқармасы 1995 жылғы наурызда бекiткен "Қаржы құралдары: ақпаратты ашып көрсету және ұсыну" N 32 Қаржылық есеп берудiң халықаралық стандартында көрсетiлген әдiл құны бойынша есепке алынады;
3) мынадай талаптардың бiрiне жауап бередi:
банкте жоғарыда аталған заңды тұлғалардың шынайылығы халықаралық аудиторлық ұйымдар ретінде танылған аудиторлық ұйымдардың бірінің халықаралық аудит және қаржылық есеп стандарттарына сәйкес жасалған және аудиторлық ұйымның шүбәсіз пікірі бар қорытындысымен расталған, соңғы аяқталған қаржылық жылғы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қаржылық есептің халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған соңғы аяқталған жылғы қаржылық есептері бар болғанда;
жоғарыда аталған заңды тұлғалардың акциялары "Қазақстанның қор биржасы" акционерлік қоғамының "А" санатындағы ресми тізіміне енгізілгенде;
жоғарыда аталған заңды тұлғалардың Standard & Poor's агенттігінің "А" деңгейінен төмен емес борыштық рейтингі немесе халықаралық рейтингтік агенттіктер (бұдан әрі - рейтингтік агенттіктер) ретінде танылған басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі болғанда.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен 2004 жылғы 26 мамырдағы N 149   қаулысымен 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .

Глава 1. Минимальный размер уставного капитала банка
1. Минимальный размер уставного капитала банка устанавливается Правлением уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
2. Банк может выкупить у акционеров собственные акции при условии, что такой выкуп не приведет к нарушению любого из пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом.  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
Глава 2. Коэффициент достаточности собственного капитала
3. Собственный капитал рассчитывается как сумма капитала первого уровня и капитала второго уровня (при этом, капитал второго уровня включается в размере, не превышающем капитал первого уровня) за вычетом инвестиций банка.
Инвестиции банка представляют собой сумму акций (долей участия в уставном капитале) и вложений в субординированный долг юридических лиц.
При этом в расчет инвестиций банка не включаются вложения в акции и субординированный долг дочерних организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), а также юридических лиц, соответствующих следующим требованиям:
1) юридическое лицо не является дочерней организацией банка;
2) вложения учитываются по справедливой стоимости, указанной в Международном стандарте финансовой отчетности N 32 "Финансовые инструменты: раскрытие и представление информации", утвержденном Правлением Комитета по международным стандартам финансовой отчетности в марте 1995 года;
3) а также отвечают одному из следующих условий:
у банка имеются составленные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности финансовые отчеты вышеуказанных юридических лиц за последний истекший год, достоверность которых подтверждается аудиторским заключением одной из независимых аудиторских организаций, признанных в качестве международных аудиторских организаций, составленным в соответствии с международными стандартами аудита и финансовой отчетности и содержащим безусловное мнение аудиторской организации;
акции вышеуказанных юридических лиц включены в официальный список категории "А" Акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа";
вышеуказанные юридические лица имеют долговой рейтинг не ниже уровня "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одной из других рейтинговых организаций, признанных в качестве международных рейтинговых агентств (далее - рейтинговые агентства).  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 24 мая 2004 года  N 149 ; от 27 декабря 2004 года  N 390 .

4. Бірінші деңгейдегі капитал:
сатып алынған меншікті акцияларын шегергендегі төленген жарғылық капитал;
қосымша капитал;
өткен жылдардағы бөлінбеген таза кіріс (оның ішінде өткен жылдарда таза кіріс есебінен қалыптастырылған қорлар, резервтер) сомасы сияқты есептеледі;
мыналар есептелмейді:
банктің негізгі қызметі мақсаттары үшін сатып алынған және Қаржылық есептің халықаралық стандарттары жөніндегі комитеттің Басқармасы 1998 жылғы шілдеде бекіткен, 1999 жылғы 1 шілдеден басталатын немесе одан кейінгі кезеңдерді қамтитын қаржылық есеп үшін күшіне енген N 38 "Материалдық емес активтер" Қаржылық есептің халықаралық стандартына сәйкес (бұдан әрі - N 38 Қаржылық есептің халықаралық стандарты) лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер;
өткен жылдардағы шығындар;
ағымдағы жылдың шығысы ағымдағы жылғы кірістен асып кету.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен
5. Екінші деңгейдегі капитал:
ағымдағы жылдың кірісі ағымдағы жылғы шығыстан асып кету мөлшері;
негізгі құрал-жабдықтарды және бағалы қағаздарды қайта бағалау мөлшері;
жалпы резервтер (провизиялар) мөлшері, тәуекелді ескере отырып салыстырылған активтер сомасының 1,25%-нен аспайтын сомада кастодиандық шарт талаптарымен қабылданған қаражаттың инвестицияланбаған қалдықтарын шегерiп тастағанда; <*>
меншікті капиталға қосып есептелген, бірінші деңгейдегі капитал сомасының елу процентінен аспайтын реттелген борыш сомасы, банктің сатып алынған меншікті реттелген акцияларын шегергендегі сияқты есептеледі.
Ескерту: 5-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 151   қаулысымен ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен
6. Банктің реттелген борышы - банктің мынадай талаптарға сәйкес келетін қамтамасыз етілмеген міндеттемесі:
1) салым не ұсынушыға міндеттеме болып табылмайды;
2) банктің немесе онымен аффилиирленген тұлғаның талап етуі бойынша кепілдік қамтамасыз ету болып табылмайды;
3)  алынып тасталды
4) банкті тарату кезінде соңғы кезекте қанағаттандырылады (қалған мүлікті акционерлер арасында бөлудің алдында);
5) мұндай өтеу уәкілетті органның қорытындысына сәйкес кейінірек банк капиталының жеткіліктілік коэффициентінің осы Нұсқаулықта белгіленген ең аз мөлшерден төмен азаюына әкеліп соқтырмауы талабымен, банк (толық немесе ішінара) өтеуі, оның ішінде мерзімінен бұрын өтеуі мүмкін.
Банктің меншікті капиталға кіретін - бұл реттелген борышы - өтелу басталғанға дейін тарту мерзімі бес жылдан астам реттелген борыш.
Облигациялар бағалы қағаздар рыногын реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен облигациялар шығарылымын орналастыру қорытындылары туралы есептің негізінде ғана банктің реттелген борышы болып танылады және банктің меншікті капиталына кіреді.
Банктің реттелген борышы мынадай тәртіппен банктің меншікті капиталының есебіне кіреді:
борышты өтеу басталғанға дейін бес жылдан артық мерзім ішінде - борыштың толық сомасында,
борышты өтеу басталғанға дейін қалған бес жылдың ішінде:

4. Капитал первого уровня рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала за минусом собственных выкупленных акций;
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет (в том числе фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет);
за минусом:
нематериальных активов, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности банка и соответствующего Международному стандарту финансовой отчетности N 38 "Нематериальные активы", утвержденному Правлением Комитета по международным стандартам финансовой отчетности в июле 1998 года, вступившему в силу для финансовой отчетности, охватывающей периоды, начинающиеся с или после 1 июля 1999 года (далее - Международный стандарт финансовой отчетности N 38);
убытков прошлых лет;
превышения расходов текущего года над доходами текущего года.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
5. Капитал второго уровня рассчитывается как сумма:
размера превышения доходов текущего года над расходами текущего года;
размера переоценки основных средств и ценных бумаг;
размера общих резервов (провизий) в сумме, не превышающей 1,25% суммы активов, взвешенных с учетом риска, за вычетом не инвестированных остатков средств, принятых на условиях кастодиального договора;
субординированного долга банка, включаемого в собственный капитал, в сумме, не превышающей пятьдесят процентов суммы капитала первого уровня, за минусом выкупленного собственного субординированного долга банка.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 7 мая 2003 года  N 151 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
6. Субординированный долг банка - это необеспеченное обязательство банка, соответствующее следующим требованиям:
1) не является вкладом либо обязательством на предъявителя;
2) не является залоговым обеспечением по требованиям банка или аффилиированных с ним лиц;
3)  (абзац четвертый исключен -   постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 )
4) при ликвидации банка удовлетворяется в последнюю очередь (перед распределением оставшегося имущества между акционерами);
5) может быть погашено (полностью или частично) банком, в том числе досрочно, при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к снижению коэффициентов достаточности капитала банка ниже минимальных размеров, установленных настоящей Инструкцией.
Субординированный долг банка, включаемый в собственный капитал, - это субординированный долг, имеющий срок привлечения более пяти лет до начала погашения.
Облигации могут быть признаны субординированным долгом банка и включены в собственный капитал банка только на основании отчета об итогах размещения выпуска облигаций, утвержденного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке уполномоченным органом, осуществляющим регулирование рынка ценных бумаг.
Субординированный долг банка включается в расчет собственного капитала банка:
в течение срока более пяти лет до начала погашения долга - в полной сумме долга,
в течение пяти лет, оставшихся до начала погашения долга:

1-ші жыл - реттелген борыш сомасының 80%-і,
2-ші жыл - реттелген борыш сомасының 60%-і,
3-ші жыл - реттелген борыш сомасының 40%-і,
4-ші жыл - реттелген борыш сомасының 20%-і,
5-ші жыл - реттелген борыш сомасының 0%-і.
Реттелген борыш деп сонымен қатар, егер мұндай өтеу уәкiлеттi органның қорытындысына сәйкес банктiң қаржылық жағдайын нашарлатуға және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының талаптарын бұзуға әкелiп соқтырмайтын жағдайларда заемшының бастамасы бойынша заемды мерзiмiнен бұрын (толық немесе, iшiнара) өтеу мүмкiндiгi шартта көзделген болса, 3) тармақшаны қоспағанда, осы тармақтың талаптарына сәйкес келетiн банктiң Еуропалық Қайта құру және Даму Банкiнен немесе Азия Даму Банкінен не Халықаралық Қаржы Корпорациясынан тартылған заемы танылады. <*>
Ескерту: 6-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 151   қаулысымен ,   ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен ,  2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен
7. Банктің меншікті капиталының жеткілікті болуы екі коэффициентпен сипатталады:
бірінші деңгейдегі капиталдың жалпы сомасындағы және екінші деңгейдегі капитал бөлігіндегі меншікті капиталдың есебіне кіретін бірінші деңгейдегі капиталдың үлес шегінде алынған банк инвестицияларын шығарып тастағандағы бірінші деңгейдегі капиталдың жалпы сомасындағы бірінші деңгейдегі капитал үлесі шегінде алынған және екінші деңгейдегі капитал бөлігіндегі меншікті капиталдың есебіне кіретін банктің инвестициялар сомасына азайтылған банк активтерінің мөлшеріне қатысы (к1);
меншікті капиталдың тәуекел дәрежесі бойынша салыстырылған, сомасына азайтылған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына, сондай-ақ екінші деңгейдегі капитал есебіне кіргізілмеген қалыптастырылған жалпы резервтерге (провизияларға) және банктің меншікті капиталының есебіне кіргізілмеген екінші деңгейдегі капитал бөлігіне қатысы (к2).
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 223   қаулысымен
8. Банктің меншікті капиталының жеткілікті болу коэффициентінің мәні k1 0,06-дан кем болмауы тиіс.
9. Банктің меншікті капиталының жеткілікті болу коэффициентінің мәні k2 0,12-ден кем болмауы тиіс.
Тәуекел дәрежесі бойынша салыстырылған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің есебі осы Нұсқаулықтың N1 және N2 қосымшаларына сәйкес жүргізіледі.
Активтердi, шартты және ықтимал мiндеттемелердi өлшеу мақсатында тәуекел дәрежесi бойынша активтер, шартты және ықтимал мiндеттемелер олар бойынша құрылған арнайы резервтер (провизиялар) сомасына азайтылады.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентін (к1, k2) есептеу кезінде активтердің және салымдар тәуекелінің дәрежелері бойынша салыстырылған активтердің мөлшерінен банк кастодиандық шарт негізінде сақтауға қабылдаған қаражаттың инвестицияланбаған қалдығы алынып тасталады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 223 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз)   қаулысымен

1-й год - 80% суммы субординированного долга,
2-й год - 60% суммы субординированного долга,
3-й год - 40% суммы субординированного долга,
4-й год - 20% суммы субординированного долга,
5-й год - 0% суммы субординированного долга.
Субординированным долгом также признается заем банка, привлеченный от Европейского Банка Реконструкции и Развития или Азиатского Банка Развития либо Международной Финансовой Корпорации, соответствующий требованиям настоящего пункта, за исключением подпункта 3), если договором предусмотрена возможность досрочного (полного или частичного) погашения займа по инициативе заемщика при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к ухудшению финансового положения банка и нарушению требований действующего законодательства Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 7 мая 2003 года  N 151 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 27 декабря 2004 года  N 390 .
7. Достаточность собственного капитала банка характеризуется двумя коэффициентами:
отношением капитала первого уровня за вычетом инвестиций банка, взятых в пределах доли капитала первого уровня в общей сумме капитала первого уровня и включаемой в расчет собственного капитала части капитала второго уровня, к размеру активов банка, уменьшенных на сумму инвестиций банка, взятых в пределах доли капитала первого уровня в общей сумме капитала первого уровня и включаемой в расчет собственного капитала части капитала второго уровня (к1);
отношением собственного капитала к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени риска, уменьшенной на сумму сформированных общих резервов (провизий), не включенных в расчет капитала второго уровня, и части капитала второго уровня, не включенной в расчет собственного капитала банка (к2).  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  223  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  223 ).
8. Значение коэффициента достаточности собственного капитала банка k1 должно быть не менее 0,06.
9. Значение коэффициента достаточности собственного капитала банка k2 должно быть не менее 0,12.
Расчет активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени риска, проводится согласно Приложениям N 1 и N 2 к настоящей Инструкции.
Для целей взвешивания активов, условных и возможных обязательств по степени риска активы, условные и возможные обязательства уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизий).
При расчете коэффициентов достаточности собственного капитала (к1, к2), из размера активов и размера активов, взвешенных по степени риска вложений, исключаются неинвестированные остатки средств, принятых банком на хранение на основании кастодиального договора.  <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  223  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  223 ).

3-тарау. Бір заемшыға арналған ең көп тәуекел мөлшері
10. "Бір заемшы" деген терминді банк қойған талабы бар немесе банк заемшы үшін үшінші тұлғаның пайдасына немесе заемшы алдында өзіне міндеттеме қабылдаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген өзге де негіздер немесе жасалған шарттар бойынша талаптар пайда болуы ықтимал әрбір жеке немесе заңды тұлға деп түсіну қажет.
Мынадай жағдайлардың бірі болған кезде екі немесе одан көп заемшылардан тұратын топтар үшін тәуекел мөлшері:
1) заемшылардың біреуі басқа заемшының ірі қатысушысы (акционерлік қоғамда, жауапкершілігі шектеулі серіктестікте немесе қосымша жауапкершілігі бар серіктестікте ірі қатысушы; коммандиттік серіктестікте толық серіктес; толық серіктестікте қатысушы), аффилиирленген тұлғасы, жақын туысы (ата-анасы, баласы, асырап алушысы, асырап алынғаны, бірге туған немесе бірге тумаған аға-інісі немесе апа-сіңлісі, қарындасы, атасы, әжесі, немересі), жұбайы/зайыбы, жұбайының/зайыбының жақын туысы, бірінші басшысы, не басқа заемшымен мәміле жасауға мүдделі тұлға болып табылса;
2) бір заемшының ірі қатысушысы, аффилиирленген тұлғасы, жақын туысы, жұбайы/зайыбы, жұбайының/зайыбының жақын туысы немесе бірінші басшысы не бір заемшымен мәміле жасауға мүдделі тұлғасы басқа заемшының ірі қатысушысы, аффилиирленген тұлғасы, жақын туысы, жұбайы/зайыбы, жұбайының/зайыбының жақын туысы немесе бірінші басшысы не бір заемшымен мәміле жасауға мүдделі тұлғасы болып табылса;
3) бір заемшының ірі қатысушысы, аффилиирленген тұлғасы, жақын туысы, жұбайы/зайыбы, жұбайының/зайыбының жақын туысы немесе бірінші басшысы не бір заемшымен мәміле жасауға мүдделі тұлғасы ірі қатысушының, аффилиирленген тұлғаның, жақын туысының, жұбайының/зайыбының, жұбайының/зайыбының жақын туысының немесе бірінші басшысының не бір заемшымен мәміле жасауға мүдделі тұлғасының ірі қатысушысы, аффилиирленген тұлғасы, жақын туысы, жұбайы/зайыбы, жұбайының/зайыбының жақын туысы немесе бірінші басшысы не бір заемшымен мәміле жасауға мүдделі тұлғасы болып табылса;
4)  алынып тасталды

Глава 3. Максимальный размер риска на одного заемщика
10. Под термином "один заемщик" следует понимать каждое физическое или юридическое лицо, к которому у банка имеются требования или могут возникнуть требования, по которым банк принял на себя обязательство за заемщика в пользу третьих лиц или перед заемщиком, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами.
Размер риска для группы, состоящей из двух или более заемщиков, рассчитывается в совокупности, как на одного заемщика, если размеры риска каждого из заемщиков превышают 0,05 процента собственного капитала банка, а также при наличии одного из следующих обстоятельств:
1) один из заемщиков является крупным участником (крупным участником в акционерном обществе, товариществе с ограниченной ответственностью или товариществе с дополнительной ответственностью; полным товарищем в коммандитном товариществе; участником в полном товариществе), аффилиированным лицом, близким родственником (родителем, ребенком, усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком), супругом/ой, близким родственником супруга/и, первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;
2) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг/а, близкий родственник супруга/и или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом/ой, близким родственником супруга/и или первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;
3) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг/а, близкий родственник супруга/и или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки с одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом/ой, близким родственником супруга/и или первым руководителем либо лицом, заинтересованным в совершении сделки, крупного участника, аффилиированного лица, близкого родственника, супруга/и, близкого родственника супруга/и или первого руководителя другого заемщика либо лица, заинтересованного в совершении сделки другим заемщиком;
4)  (подпункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 );

5) заемшылардың біреуі берген заемшының меншікті капиталынан асатын мөлшердегі, банктен өзі қарызға алған ақшаны басқа біреудің пайдалануына бергенін растайтын жеткілікті негіз болса;
6) егер осы заемшыларының жиынтық меншікті капиталынан асатын мөлшердегі банктен алған қаражатты заемшылар бірігіп немесе жеке-жеке банктің заемшы болып табылмайтын сол бір үшінші тұлғаға пайдалануға бергенін растайтын жеткілікті негіздеме болғанда;
7) заемшылар заемшылардың біреуі (Қазақстан Республикасының банктерін қоспағанда) басқа заемшының міндеттемелері бойынша оның активтерінің он процентінен асатын сомада бірлескен не субсидиарлық жауапкершілік атқаратындай түрде байланысты болса;
8) бір заемшының лауазымды тұлғасы банктің басқа заемшылардың қызметінде қаржылық мүдделілігі болса;
9) заемшылар бірлескен қызмет туралы шартпен не бірлескен қызмет туралы шарттың белгілері бар өзге де құжаттармен өзара байланысты болса;
10) заемшылар:
оффшорлық аймақтарда тiркелген заңды тұлғалар болып табылса немесе уәкiлеттi орган белгiлеген оффшорлық аймақ тiзбесiне кiргiзiлген мемлекеттердiң азаматтары болып табылса не оффшорлық аймақтарда тiркелген заңды тұлғалар болып табылса немесе Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу бойынша мiндеттемелер қабылдамаған оффшорлық аймақ тiзбесiне жатқызған мемлекеттердiң азаматтары болып табылса немесе осы тармақшаның екiншi және үшiншi абзацтарында көрсетiлген оффшорлық аймақтар аумағында тiркелген немесе сол мемлекеттердiң азаматтары болып табылатын iрi қатысушылары, аффилиирленген тұлғалары, жақын туыстары, бiрiншi басшылары не осы заемшылармен мәмiле жасауға мүдделi тұлғалары бар болғанда;
10-1) жылжымайтын мүлiктi салу жобасының тапсырыс берушiсiн, салынып жатқан объектiнiң құрылысы жөнiндегi үлесi бар қатысушыларды және үлесi бар қатысушылардың гаранттарын қоса алғанда, заемшылар жылжымайтын мүлiктi салу жобасының қатысушылары болып табылады. Бұл ретте осы тармақшада аталған заемшылар тобы құрған бiр заемшыға тәуекелдiң мөлшерi салынып жатқан объектiнiң құрылысы бойынша жеке тұлғалардың - үлестiк қатысушылардың және/немесе үлестiк қатысушылар гаранттарының қатысуымен құрылған топ үшiн осы тармақтың 1-10, 11 тармақшаларына сәйкес бiр заемшыға тәуекел мөлшерiнiң жиынтық есебiне қабылданбауы тиiс;
11) заемшылар Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген басқа негіздер бойынша өзара байланысты болса, бір заемшыға есептелгендей, егер заемшылардың әр қайсысының тәуекел мөлшерi банктiң меншiктi капиталының 0,05 процентiнен асатын болса, жиынтық есептеледі.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен ,  2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен , 2005 жылғы 25 маусымдағы N 223 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз)   қаулысымен

5) имеются достаточные основания, подтверждающие, что один из заемщиков передал другому в пользование деньги, полученные им от банка в заем, в размере, превышающем собственный капитал передающего заемщика;
6) имеются достаточные основания, подтверждающие, что заемщики совместно или по отдельности передали средства, полученные от банка в заем, в размере, превышающем совокупный собственный капитал данных заемщиков, в пользование одному и тому же третьему лицу, не являющемуся заемщиком банка;
7) заемщики связаны таким образом, что один из заемщиков (за исключением банков Республики Казахстан) несет солидарную либо субсидиарную ответственность в сумме, превышающей десять процентов его активов, по обязательствам другого заемщика;
8) должностное лицо одного заемщика имеет финансовую заинтересованность в деятельности других заемщиков банка;
9) заемщики связаны между собой договором о совместной деятельности либо иным документом, который содержит признаки договора о совместной деятельности;
10) заемщики:
являются юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или являются гражданами государств, включенных в установленный уполномоченным органом перечень оффшорных зон, либо
являются юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или являются гражданами государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательства по информационному обмену, или
имеют крупных участников, аффилированных лиц, близких родственников, первых руководителей либо лиц, заинтересованных в совершении сделок с данными заемщиками, зарегистрированными или являющимися гражданами государств, указанных в абзацах втором и третьем настоящего подпункта;
10-1) заемщики являются участниками проекта по строительству недвижимости, включая заказчика проекта по строительству недвижимости, долевых участников по строительству строящегося объекта и гарантов долевых участников. При этом размер риска на одного заемщика, образованного группой заемщиков, перечисленных в данном подпункте, не должен приниматься в совокупный расчет размера риска как на одного заемщика в соответствии с подпунктами 1-10, 11 настоящего пункта для группы, образованной с участием физических лиц - долевых участников по строительству строящегося объекта и/или гарантов долевых участников;
11) заемщики связаны между собой по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 27 декабря 2004 года  N 390 ; от 25 июня 2005 года N  223  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  223 ).

11. Егер мемлекет (уәкілетті орган арқылы) екі және одан көп заңды тұлғалардың ірі қатысушысы болып табылса, егер басқа ірі қатысушылары болмаса, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 10-тармағында белгіленген заемшылардың осы тобына қатысты тәуекел мөлшері бір заемшыға арналған тәуекел мөлшері сияқты жиынтығында есептеу қажет болатын жағдайлар болғанда, мұндай топқа қатысты тәуекел мөлшері бір заемшыға арналған тәуекел мөлшері сияқты есептелмейді.
12. Бір заемшының (Р), оның ішінде банктің тәуекел мөлшері:
1) банктің заемшыға банк балансында есептелетін талаптары;
2) ағымдағы жылдың алдындағы соңғы бес жыл ішінде банктің балансынан есептен шығарылған банктің заемшыға талаптары;
3) осы міндеттемелер бойынша банк заемшы үшін үшінші тұлғаның пайдасына немесе заемшы алдында өзіне міндеттеме қабылдаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген өзге де негіздер немесе жасалған шарттар бойынша талаптар сомасы ретінде есептеледі;
4) заемшының мыналар түріндегі міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету сомасын шығарып тастағанда:
осы міндеттемелерді қамтамасыз ету ретінде банктің басқаруына берiлген салымдар;
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
аффинирленген қымбат металдар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктері;
Standard & Poor's агенттігінің "А" деңгейінен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар басқа банктердің кепілдіктері.
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ" рейтингінен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар бас банктердің кепілдіктері немесе Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің еншілес банктері үшін - халықаралық рейтинг агенттіктері ретінде танылған басқа да рейтинг ұйымдарының біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі.
Бiр заемшының тәуекелiн:
Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Ұлттық Банкке талаптар және Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ" деңгейiнен төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе халықаралық рейтинг агенттiгi ретiнде танылған басқа халықаралық рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингiсi бар банктерге ашылған корреспонденттiк шоттар және бойынша талаптар есеп айырысуға кiргiзiлмейдi.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 наурыздағы N 97   қаулысымен ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен ,  2004 жылғы 26 мамырдағы N 149   қаулысымен ,  2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .

11. В случае, если государство (в лице уполномоченного органа) является крупным участником двух и более юридических лиц, размер риска в отношении такой группы не рассчитывается как размер риска на одного заемщика, если не существует других крупных участников, а также иных установленных пунктом 10 настоящей Инструкции обстоятельств, по которым размер риска в отношении данной группы заемщиков следует рассчитывать в совокупности как размер риска на одного заемщика.
12. Размер риска на одного заемщика (Р), в том числе банка, рассчитывается как сумма:
1) требований банка к заемщику, учитываемых на балансе банка;
2) требований банка к заемщику, списанных с баланса банка в течение последних пяти лет, предшествующих текущему году;
3) требований, по которым банк принял на себя обязательство за заемщика в пользу третьих лиц или перед заемщиком, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами;
4) за минусом суммы обеспечения по обязательствам заемщика в виде:
вклады, предоставленные в распоряжение банка в качестве обеспечения данного обязательства;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком;
аффинированных драгоценных металлов;
гарантий Правительства Республики Казахстан;
гарантий других банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
гарантий головных банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Standart&Poors или рейтинг аналогичного уровня одной из других рейтинговых организаций, признанных в качестве международных рейтинговых агентств - для дочерних банков банков-нерезидентов Республики Казахстан.
B расчет риска на одного заемщика не включаются:
требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку, и требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня одной из других международных рейтинговых организаций, признанных в качестве международных рейтинговых агентств.  <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 21 марта 2003 года  N 97 ;  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 24 мая 2004 года  N 149 ; от 27 декабря 2004 года  N 390 .

13. Оның міндеттемелері бойынша бір заемшыға банк тәуекелі мөлшерінің банктің меншікті капиталына қатысы:
банкпен ерекше қарым-қатынастағы байланысты тұлғалар болып табылатын заемшылар үшін (к3.1), - 0,10. Банкпен ерекше қарым-қатынастағы байланысты заемшылар бойынша тәуекелдердің жиынтық сомасы банктің меншікті капиталының мөлшерінен аспауы тиіс;
басқа заемшылар үшін (k3) - 0,25 (оның ішінде заемшы алдындағы шартты міндеттемелермен қамтамасыз етілмеген не заемшыға ағымдағы және соңғы екі ай ішінде банктің талабы пайда болуы мүмкін үшінші тұлғаның пайдасына заемшы үшін банктік заемдар бойынша, сондай-ақ Standard & Poor's агенттігінің рейтингі немесе Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен кемінде бір тармақ төмен басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Standard & Poor's агенттігінің "А" деңгейінен төмен емес рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің тиісті деңгейдегі рейтингі бар резидент еместерге талаптарды қоспағанда оффшорлық аймақтың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместерінің міндеттемелері бойынша).
Әр қайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 %-нен асатын банктің әр заемшыға арнаған тәуекелінің жиынтық сомасы банктің меншікті капиталы мөлшерінің сомасынан сегіз еседен аспауы тиіс.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен ,  2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
14. Банктің заемшыға талаптары пайда болған күнгі жалпы көлемі осы Нұсқаулықта белгіленген шектеулер шегінде болған жағдайларда, бірақ кейіннен соңғы үш айдың ішінде банктің меншікті капиталының деңгейі бес проценттен аспайтын мөлшерде төмендеуіне байланысты не соңғы үш айдың ішінде заемшыға талап көрсетілген шетелдік валютаға теңгенің орташа алынған биржалық бағамы он проценттен астам өсуінен банктің заемшыға талабының өсуіне байланысты көрсетілген шектеулерден асып кетсе, бір заемшыға арналған ең көп мөлшердегі тәуекел нормативі орындалған болып есептеледі.
Сонымен қатар банк шектеулерден асып кету фактісі туралы дереу уәкiлеттi органға хабарлауы және асып кетуді ағымдағы және кейінгі айларда жою жөнінде міндеттемелер қабылдауы тиіс. Егер осындай асып кету көрсетілген мерзімде жойылмаса, бір заемшыға арналған ең көп мөлшердегі тәуекел нормативінен асып кету көрсетілген асып кету анықталған күннен бастап осы норматив бұзылған болып қаралады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен .

13. Отношение размера риска банка на одного заемщика по его обязательствам к собственному капиталу банка не должно превышать:
для заемщиков, являющихся лицами, связанными с банком особыми отношениями (к3.1), - 0,10. Совокупная сумма рисков по заемщикам, связанным с банком особыми отношениями, не должна превышать размера собственного капитала банка;
для прочих заемщиков (k3) - 0,25 (в том числе, не более 0,10 по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банка могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств).
Совокупная сумма рисков банка на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 % от собственного капитала банка, не должна превышать размер собственного капитала банка более чем в восемь раз.  <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 27 декабря 2004 года  N 390  (порядок введения в действие см. п.2 постановления  N 390 ).
14. В случаях, когда общий объем требований банка к заемщику на дату их возникновения находился в пределах ограничений, установленных настоящей Инструкцией, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала банка не более чем на пять процентов в течение последних трех месяцев либо в связи с увеличением требований банка к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику, более чем на десять процентов в течение последних трех месяцев, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
При этом, банк должен немедленно проинформировать уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принять обязательства по устранению превышения в течение текущего и последующего месяцев. В случае, если данное превышение не будет устранено в указанный срок, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.  <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .

14-1. Егер банк заемшысы банк алдында мiндеттемелердiң пайда болу сәтiне банкпен ерекше қатынастармен байланысты болып табылмаса, бiрақ кейiнiрек ондай болса, осы Нұсқаулықтың 13-тармағының екiншi абзацында белгiленген норматив мөлшерi мұндай заемшының тәуекелiнен асып кеткен жағдайда, көрсетiлген асып кету мынадай талаптарға сәйкес келгенде бұзу ретiнде қарастырылмайды:
банк уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде әрi тәртiппен осы Нұсқаулықтың 12-тармағының 4) тармақшасына сай заемшының қосымша қамтамасыз етуiн ұсынуды растай отырып, уәкiлеттi органды бұл асып кету туралы дереу хабардар ету немесе банк талаптарының бiр бөлiгiн нормативтiң мөлшерiн сақтау үшiн қажеттi мөлшерге дейiн орындау және осы бұзуды уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде жою бойынша мiндеттемелердi қабылдау;
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2103 тiркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Активтердi, шартты мiндеттемелердi жiктеу және оларды күмәнді және үмiтсiз санатына жатқыза отырып, провизиялар (резервтер) құру ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 16 қарашадағы N 465  қаулысына  сәйкес (бұдан әрi - Жiктеу ережесi) заемшының қаржылық ахуалы қанағаттанарлықтан төмен емес бағаланады.
Ескерту: 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен .
14-2. Осы Нұсқаулықтың 14-1 тармағының шарттары, егер заемшылар мiндеттемелердiң пайда болу сәтiне бiр заемшы ретiнде қарастырылмаса, бiрақ кейiнiрек ондай болған жағдайда, қолданылады.
Ескерту: 14-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен .
4-тарау. Өтімділік коэффициенті
15. Өтімділік екі коэффициентпен сипатталады:
банктің ағымдағы өтімділік коэффициентімен (к4);
банктің қысқа мерзімді өтімділік коэффициентімен (к5).
Банктің ағымдағы өтімділік коэффициентінің және қысқа мерзімді өтімділік коэффициентінің ең аз мәнін уәкiлеттi орган белгілейді.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен
16. Банктердің ағымдағы өтімділік коэффициенті өтімділігі жоғары активтердің орташа айлық мөлшерінің талап ету бойынша міндеттемелердің орташа айлық мөлшеріне қатынасы ретінде есептеледі.

14-1.   В случае, если заемщик банка на момент возникновения обязательства перед банком не являлся лицом, связанным с банком особыми отношениями, но впоследствии стал таковым, то в случае превышения размера риска на такого заемщика, установленного абзацем вторым пункта 13 настоящей Инструкции, указанное превышение не будет рассматриваться как нарушение при условии соответствия следующим требованиям:
банк немедленно проинформировал уполномоченный орган о данном превышении с подтверждением способности заемщика представить дополнительное обеспечение согласно подпункту 4) пункта 12 настоящей Инструкции, или исполнить часть требований банка до размера, необходимого для соблюдения размера норматива, и принятием обязательств по устранению данного нарушения в сроки, установленные уполномоченным органом;
финансовое положение заемщика в соответствии с  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 ноября 2002 года N 465 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, с отнесением их к категории сомнительных и безнадежных", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2103 (далее - Правила классификации), оценивается не ниже, чем удовлетворительное.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 14-1 - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
14-2. Условия пункта 14-1 настоящей Инструкции также применяются в случае, если заемщики на момент возникновения обязательств не рассматривались в качестве одного заемщика, но впоследствии стали таковым.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 14-2 - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
Глава 4. Коэффициент ликвидности
15. Ликвидность характеризуется двумя коэффициентами:
коэффициентом текущей ликвидности банка (к4);
коэффициентом краткосрочной ликвидности банка (к5).
Минимальные значения коэффициента текущей ликвидности и коэффициента краткосрочной ликвидности банка устанавливаются уполномоченным органом.  <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
16. Коэффициент текущей ликвидности банков рассчитывается как отношение среднемесячного размера высоколиквидных активов к среднемесячному размеру обязательств до востребования.

17. Өтімділігі жоғары активтердің есебіне:
1) қолма-қол ақша;
2) аффинирленген қымбат металдар;
3) кері сатып алу шарттарымен банк сатқан бағалы қағаздарды қоспағанда немесе кепілге берілген, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, "Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар;
4) Ұлттық Банктегі, Қазақстан Республикасының банктеріндегі және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ"-ден төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің тиісті деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердегі талап ету бойынша салымдары;
5) Қазақстан Республикасының банктеріне және Standard & Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктерге "овернайт" заемдары кіреді;
6) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2428 тiркелген, Ұлттық Банк Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктер брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асырған кезде мемлекеттiк бағалы қағаздарымен мәмiлелер жасауға құқылы елдердiң ең төменгi талап етiлетiн рейтингi туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi N 219  қаулысымен  белгiленген деңгейден төмен емес шетел валютасындағы егемендi ұзақ мерзiмдi рейтингiге ие елдердiң мемлекеттiк бағалы қағаздары.
Ескерту: 17-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен ,  2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
18. Талап ету бойынша міндеттемелердің есебіне:
1) клиенттердің және корреспондент банктердің талап ету бойынша салымдары;
2) банкаралық "овернайт" салымдары;
3) талап ету бойынша басқа да міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер кіреді.
19. Банктердің қысқа мерзімді өтімділік коэффициенті өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, бастапқы өтеу мерзімі үш айдан аспайтын активтердің орташа айлық мөлшерінің талап ету бойынша міндеттемелерді қоса алғанда тарту мерзімі үш айдан аспайтын міндеттемелердің орташа айлық мөлшеріне қатынасы ретінде есептеледі.
Осы Нұсқаулықтың 17-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жоғары өтімді активтер есебіне алынбайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары мемлекеттік бағалы қағаздар қамтамасыз етілген жағдайдағы міндеттемелердің орта айлық мөлшерінің есебі қатарына жатқызылған жағдайда активтердің орта айлық мөлшерінің есебіне кіргізіледі.
Ескерту: 19-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен

17. В расчет высоколиквидных активов включаются:
1) наличные деньги;
2) аффинированные драгоценные металлы;
3) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком, долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом "Казахстанская ипотечная компания", за исключением ценных бумаг, проданных банком на условиях их обратного выкупа или переданных в залог;
4) вклады до востребования в Национальном Банке, в банках Республики Казахстан и банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
5) займы "овернайт" банкам Республики Казахстан и банкам-нерезидентам, имеющим долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
6) государственные ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже уровня, установленного  постановлением  Правления Национального Банка от 4 июля 2003 года N 219 "О минимальном требуемом рейтинге стран, с государственными ценными бумагами которых банки второго уровня вправе совершать сделки при осуществлении брокерской и дилерской деятельности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2428.  <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 27 декабря 2004 года  N 390 .
18. В расчет обязательств до востребования включаются:
1) вклады до востребования клиентов и банков-корреспондентов;
2) межбанковские вклады "овернайт";
3) другие обязательства до востребования, в том числе, обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчета.
19. Коэффициент краткосрочной ликвидности банков рассчитывается как отношение среднемесячного размера активов с первоначальным сроком погашения не более трех месяцев, включая высоколиквидные активы, к среднемесячному размеру обязательств со сроком привлечения не более трех месяцев, включая обязательства до востребования.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком, не включаемые в расчет высоколиквидных активов, включаются в расчет среднемесячного размера активов, если обязательства, по которым государственные ценные бумаги являются обеспечением, включаются в расчет среднемесячного размера обязательств.  <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .

20. Өтімділік коэффициенттерін есептеу кезінде:
1) Жiктеу ережесiне сәйкес күмәнді бiрiншi және екiншi санатты активтерден басқа жіктелген активтерді;
2) кастодиандық шарттар негізінде банк сақтауға қабылдаған және сенімгерлік басқару туралы шарттардың негізінде сенімгерлік басқаруға қабылданған қаражаттардың инвестицияланбаған қалдықтарын;
3) уәкiлеттi орган белгiлеген оффшорлық аймақтарда тiркелген заңды тұлғалар немесе мемлекеттердiң азаматтары болып табылатын оффшорлық аймақтың не Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы анықтаған тізбеге жатқызылған аумақтарда тіркелген немесе тұрақты тұратын, ақпарат алмасу бойынша міндеттемелер қабылдамаған немесе көрсетілген оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген заңды тұлғаларға қатысты еншілес болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместеріне талаптарды қоспайды.
Ескерту: 20-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен
21. Есепті кезең ішінде банктің кредиторлар және салымшылар алдындағы мерзімі өткен міндеттемелері не Қазақстан Республикасының ақша төлемдері мен аударымдары туралы заңдарының нормаларын бұзу фактілері болған кезде орташа айлық негізде анықталатын өтімділік коэффициентінің есептік мәніне қарамастан, өтімділік нормативтері орындалмаған болып есептеледі.
22. <*>
Ескерту: 22-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
5-тарау. Ашық валюталық позицияның лимиттері
23. <*>
Ескерту: 23-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
24. Ашық валюта позициясы - банктің жекелеген шетелдік мемлекеттің (шетелдік мемлекеттер топтарының) валютасындағы талаптарының (міндеттемелерінің) сол шетелдік валютадағы банк міндеттемелерінен (талаптарынан) асып кетуі.
Ұзақ валюталық позиция - банктің талаптары (активтердің және шартты талаптардың жиынтық сомасы) осы шетелдік валютадағы міндеттемелерден (міндеттемелердің және шартты міндеттемелердің жиынтық сомасы) асатын жекелеген шетелдік мемлекеттің (шетелдік мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позиция.
Қысқа валюталық позиция - банктің міндеттемелері (міндеттемелердің және шартты міндеттемелердің жиынтық сомасы) осы шетелдік мемлекеттің (шетелдік мемлекеттер топтарының) валютасындағы талаптардан (активтердің және шартты талаптардың жиынтық сомасы) асатын жекелеген шетелдік валютадағы ашық валюталық позиция.
Таза валюталық позиция есебіне мөлшері валютаның айырбастау бағамының өзгеруімен белгіленетін теңгедегі талап етулер (активтер мен шартты талаптардың жиынтықты сомасы), міндеттемелер (міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің жиынтықты сомасы) көрсетіледі.
Әр шетелдік валюта бойынша ашық валюталық позиция жеке есептеледі.
Жекелеген шетелдік мемлекеттің (шетелдік мемлекеттер топтарының) валюталары бойынша ашық валюталық позицияларды есептеу кезінде бірінші кезекте олар бойынша қалыптастырылған арнайы провизияларды шегеріп тастағандағы банк активтерінің есепшоттарында және міндеттемелердің есепшоттарында ашылған әрбір шетелдік валюта бойынша есепшоттар сальдосы есептеледі. Содан кейін шартты талаптар есепшоттарында және шартты міндеттемелер есепшоттарында ашылған осы шетелдік валюта бойынша есепшоттар сальдосы олар бойынша арнайы қалыптастырылған провизияларды шегере отырып белгіленеді. Шетелдік валютадағы талаптардың (міндеттемелердің) міндеттемелерден (талаптардан) асып кетуін көрсететін сальдо өзара жинақталады, ал алынған нәтиже банктің шетелдік валюта бойынша ашық позициясының мөлшерін және түрін анықтайды.
Банктің валюталық нетто-позициясы банктің барлық шетелдік валюталар бойынша ұзақ позицияларының жиынтық сомасы мен барлық шетелдік валюталар бойынша қысқа позициялардың жиынтық сомасы арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.
Шетелдік валютамен көрсетілген талаптар мен міндеттемелер осы талаптар мен міндеттемелер көрсетілген (белгіленген) шетелдік валютаға қатысты валюталық позицияның есебіне кіргізіледі.
Валютаға айналдырылатын, мәміле жасалатын күн болып табылмайтын болашақтағы күн қойылған валюталық операцияларды жүргізу кезінде мұндай валюталық операциялар осындай мәміле жасалған күннен бастап валюталық позиция есебіне кіргізіледі.
Ескерту: 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .

20. При расчете коэффициентов ликвидности подлежат исключению:
1) классифицированные активы, кроме сомнительных первой и второй категории, в соответствии с Правилами классификации, активов;
2) неинвестированные остатки средств, принятых банком на хранение на основании кастодиальных договоров и принятых в доверительное управление на основании договоров о доверительном управлении;
3) требования к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в установленный уполномоченным органом перечень оффшорных зон либо отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон.  <*>
Сноска. Пункт 20 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
21. При наличии у банка в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами и вкладчиками либо фактов нарушения норм законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег нормативы ликвидности считаются невыполненными, независимо от расчетных значений коэффициентов ликвидности, определяемых на среднемесячной основе.
22.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
Глава 5. Лимиты открытой валютной позиции
23.   <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; исключен - от 27 декабря 2004 года  N 390 .
24. Открытая валютная позиция - это превышение требований (обязательств) банка в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств) над обязательствами (требованиями) банка в той же иностранной валюте.
Длинная валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), требования (совокупная сумма активов и условных требований) в которой превышают обязательства (совокупную сумму обязательств и условных обязательств) банка в этой же иностранной валюте.
Короткая валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), обязательства (совокупная сумма обязательств и условных обязательств) в которой превышают требования (совокупную сумму активов и условных требований) банка в этой же иностранной валюте.
В расчет валютных позиций включаются требования (совокупная сумма активов и условных требований), обязательства (совокупная сумма обязательств и условных обязательств), выраженные в тенге, размер которых определяется изменением обменного курса валют.
По каждой иностранной валюте открытая валютная позиция рассчитывается отдельно.
При расчете открытых валютных позиций по валютам отдельных иностранных государств (групп иностранных государств) в первую очередь рассчитывается сальдо счетов по каждой иностранной валюте, открытых на счетах активов за вычетом сформированных по ним специальных провизий, и на счетах обязательств банка. Затем определяется сальдо счетов по этой же иностранной валюте, открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств за вычетом сформированных по ним специальных провизий. Сальдо, отражающие превышение требований (обязательств) в иностранной валюте над обязательствами (требованиями) взаимно суммируются, а полученный результат определяет размер и вид открытой позиции банка по иностранной валюте.
Валютная нетто-позиция банка рассчитывается как разница между совокупной суммой длинных позиций банка по всем иностранным валютам и совокупной суммой коротких позиций по всем иностранным валютам.
Требования и обязательства, выраженные в иностранной валюте, включаются в расчет валютной позиции в части иностранных валют, в которых данные требования и обязательства выражены (фиксированы).
При проведении валютных операций, содержащих будущую дату валютирования, не являющейся датой заключения сделки, подобные валютные операции включаются в расчет валютной позиции начиная с даты заключения такой сделки.  <*>
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .

24-1. Осы Нұсқаулық ашық валюта позициясының мынадай лимиттерін белгілейді:
1) Standard & Poor's агенттігінің "А" кем емес дербес рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі және банктің меншікті капиталының 15 проценттік мөлшерінен аспайтын "Еуро" валютасындағы рейтингі бар елдердің шетелдік валюталары бойынша ашық валюталық позиция лимиті (ұзын және қысқа);
2) Standard & Poor's агенттігінің "А" кем дербес рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі банктің меншікті капиталының 5 проценттік мөлшерінен аспайтын рейтингі бар елдердің шетелдік валюталары бойынша ашық валюталық позиция лимиті (ұзын және қысқа);
3) банктің меншікті капиталының 30 проценттік мөлшерінен аспайтын мөлшердегі валюталық нетто- позиция лимиті.
Ескерту: 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
25. Әрбір шетелдік валюта және аптаның әр жұмыс күні үшін валюталық нетто-позиция бойынша валюталық позициялар туралы есеп осы Нұсқаулықтың N 4 қосымшасына сәйкес нысанмен есептіден кейінгі аптаның үшінші жұмыс күні электрондық тасымалдағышта ұсынылады.
Ескерту: 22-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
26. Осы Нұсқаулықтың 24-1 тармағымен белгіленген ашық валюталық позицияның лимитінің 5%-ке кемуімен ашық валюталық позицияны бұзушы банктің бұзылған валютасының лимитін кез-келген шетелдік валюта бойынша есепті апта ішіндегі ашық валюта позициясы лимиттері асып кеткен кезде.
Банк жеке алынған шетелдік валюта бойынша ашық валюталық позиция лимиттерін белгіленген лимиттен 0,09% шегінде асырғанда лимитті бұзғандық болып есептелмейді.
Ескерту: 26-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен ,  2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
26-1. <*>
Ескерту: 26-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
6-тарау. Банктің негізгі құрал-жабдықтарға және басқа
қаржылық емес активтерге  инвестицияларының
ең көп мөлшерінің коэффициенті

24-1. Настоящей Инструкцией устанавливаются следующие лимиты открытой валютной позиции:
1) лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" в размере, не превышающем 15 процентов величины собственного капитала банка;
2) лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, в размере, не превышающем 5 процентов величины собственного капитала банка;
3) лимит валютной нетто-позиции в размере, не превышающем 30 процентов величины собственного капитала банка.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 24-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
25. Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели представляется на третий рабочий день недели, следующей за отчетной, на электронном носителе по форме, согласно Приложению N 4 к настоящей Инструкции.  <*>
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
26. При превышении лимитов открытой валютной позиции в течение отчетной недели по любой иностранной валюте, лимиты открытой валютной позиции по валютам нарушения для нарушившего банка в течение последующих трех недель определяются с уменьшением на 5% от лимитов открытой валютной позиции, установленных пунктом 24-1 настоящей Инструкции.
Не считается нарушением лимитов открытой валютной позиции по отдельно взятой иностранной валюте превышение банком установленных лимитов в пределах 0,09%.  <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 27 декабря 2004 года  N 390 .
26-1.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 26-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 ; исключен - от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
Глава 6. Коэффициент максимального размера инвестиций
банка в основные средства и другие нефинансовые активы

27. Банктің негізгі құрал-жабдықтарға және басқа қаржылық емес активтерге инвестиция мөлшерінің меншікті капиталға қатынасы (k6) 0,5-тен аспауы тиіс.
28. Негізгі құрал-жабдықтарға және басқа қаржылық емес активтерге мыналар кіреді:
1) жер, үйлер және ғимараттар;
2) салынып жатқан (орнатылып жатқан) негізгі құрал-жабдықтар;
3) банк жалдаған үйлер бойынша күрделі шығындар;
4) компьютер жабдықтары;
5) көлік құралдары;
6) жалға беруге арналған негізгі құрал-жабдықтар;
7) қаржы лизингіне қабылданған негізгі құрал-жабдықтар;
8) басқа негізгі құрал-жабдықтар;
9) банктің негізгі қызметі мақсаттарына арналып сатып алынған және N 38 Қаржылық есептің халықаралық стандартына сәйкес лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету;
10) басқа материалдық қорлар;
11) күрделі салымдар бойынша дебиторлық берешек.
7-тарау. Қорытынды ережелер
29. Банктердің пруденциалдық нормативтерді сақтауына бақылауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Ескерту: 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен
30. Банктер ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың бесiншi жұмыс күнiнен кешiктiрмей уәкiлеттi органға электрондық тасымалдағышта осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша активтер мен мiндеттемелер мерзiмдерiн салыстыру кестесiн, шетел валютасында осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша және ұлттық валютамен осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Ескерту: 30-тармақ жаңа редакцияда жызылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
30-1. Уәкiлеттi орган және банктер уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес банктер электрондық тасымалдағышта ұсынатын баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есептiң және банктер осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес ұсынатын пруденциалдық нормативтердiң есебiне арналған қосымша мәлiметтердiң (бұдан әрi - қосымша мәлiметтер) негiзiнде осы Нұсқаулықта айқындалған коэффициенттердi есептейдi.
Ескерту: 30-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).

27. Отношение размера инвестиций банка в основные средства и другие нефинансовые активы к собственному капиталу (k6) не должно превышать 0,5.
28. Основные средства и другие нефинансовые активы включают:
1) земля, здания и сооружения;
2) строящиеся (устанавливаемые) основные средства;
3) капитальные затраты по арендованным банком зданиям;
4) компьютерное оборудование;
5) транспортные средства;
6) основные средства, предназначенные для сдачи в аренду;
7) основные средства, принятые в финансовый лизинг;
8) прочие основные средства;
9) лицензионное программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности банка и соответствующее Международному стандарту финансовой отчетности N 38;
10) прочие материальные запасы;
11) дебиторская задолженность по капитальным вложениям.
Глава 7. Заключительные положения
29. Контроль за соблюдением банками пруденциальных нормативов осуществляется уполномоченным органом.  <*>
Сноска. Пункт 29 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
30. Ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, банки представляют в уполномоченный орган на электронном носителе таблицы сравнения сроков активов и обязательств по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, в иностранной валюте - по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции и в национальной валюте - по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.  <*>
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 ; от 27 декабря 2004 года  N 390 ; в редакции - от 27 августа 2005 года N  310 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
30-1. Уполномоченный орган и банки ежемесячно рассчитывают коэффициенты, определенные настоящей Инструкцией, на основании отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах, представляемого банками на электронном носителе в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа, и дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов (далее - дополнительные сведения), предоставляемых банками согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 30-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).

30-2. Банктер жасайтын коэффициенттер есептеулерiне және осы Нұсқаулықтың 3-7-қосымшаларына сәйкес қағаз жазбада ұсынылатын мәлiметтерге бiрiншi басшы немесе оның орнындағы адам, бас бухгалтер қол қойып, мөрмен куәландырылады және банктерде сақталады. Банктер уәкiлеттi органның талап етуi бойынша сұратуды алған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей көрсетiлген есептеулер мен мәлiметтердi қағаз жазбада ұсынады.
Ескерту: 30-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
30-3. Банктер электрондық тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтердi уәкiлеттi органға күн сайын есептi күннен кейiнгi екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады, ай сайын - есептi айдың соңғы күнiнен кейiнгi үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей; он және одан астам филиалдары бар банктер - күн сайын есептi күннен кейiнгi үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей, ай сайын - есептi айдың соңғы күнiнен кейiнгi бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей. Он күн сайын қосымша мәлiметтер есептi айдың он бiрiншi, жиырма бiрiншi санына және соңғы жұмыс күнi үшiн ұсынылады. Егер есептi күн (он бiрiншi немесе жиырма бiрiншi күн) жұмыс күнi болмаса, қосымша мәлiметтер өткен жұмыс күні үшін ұсынылады.
Ескерту: 30-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
30-4. Осы Нұсқаулықтың 3-7-қосымшаларына сәйкес электрондық тасымалдағыштағы деректер ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдаланумен ұсынылады.
Ескерту: 30-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
30-5. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердiң қағаз жазбадағы деректермен сәйкестiгiн банктiң бiрiншi басшысы немесе оның орнындағы адамы қамтамасыз етедi.
Ескерту: 30-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).

30-2. Расчеты коэффициентов, производимые банками, и сведения, представляемые в соответствии с приложениями 3-7 к настоящей Инструкции, на бумажном носителе подписываются первым руководителем или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяются печатью и хранятся у банков. По требованию уполномоченного органа банки не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют указанные расчеты и сведения на бумажном носителе.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 30-2 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
30-3. Дополнительные сведения представляются банками в уполномоченный орган на электронном носителе ежедневно не позднее двух рабочих дней, следующих за отчетным днем, ежемесячно - не позднее трех рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца; банками, имеющими десять и более филиалов - ежедневно не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, ежемесячно - не позднее пяти рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца. Ежедекадно дополнительные сведения представляются за одиннадцатое, двадцать первое число и за последний рабочий день отчетного месяца. В случае если отчетная дата (одиннадцатое или двадцать первое число) является нерабочим днем, дополнительные сведения представляются за предыдущий рабочий день.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 30-3 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
30-4. Данные в соответствии с приложениями 3-7 к настоящей Инструкции на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 30-4 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
30-5. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем банка или лицом, его замещающим.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 30-5 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).

31. Банк осы Нұсқаулықтың талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жауап береді.
Екінші деңгейдегі банктерге
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәні және есеп айырысу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын
және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен , 2005 жылғы 25 маусымдағы N 223 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз)   қаулысымен , 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
Банктің салымдар тәуекелінің дәрежелері
бойынша активтерінің кестесі
____________________________________________________________________
р/с                  Баптардың атауы                       Тәуекел
N                                                         дәрежесі ____________________________________________________________________
І топ
____________________________________________________________________
1    Қолма-қол ақша                                            0%
2    Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
қолма-қол шетел валютасы
3    Тазартылған қымбат металдар                               0%
4    Қазақстан Республикасының Үкіметіне берілген заемдар      0%
5    Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       0%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық үкіметтеріне берілген заемдар                     6
Ұлттық Банкке берілген заемдар
7    Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       0%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық банктеріне берілген заемдар
8    Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       0%
борыштық  рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарына берілген заемдар
9    Ұлттық Банктегі салымдар                                  0%
10   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       0%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық банктерінің салымдарыі
11   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       0%
борыштық  рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарының салымдары
12   Қазақстан Республикасы Үкіметінің дебиторлық берешегі     0%
13   Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарының  0%
салық және бюджетке басқа да төлемдер бойынша дебиторлық
берешегі
14   Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк        0%
шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы
қағаздары
15   Мемлекеттік мәртебесі, Standard & Рооr's агенттігінің     0%
"АА-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің  біреуінің осындай деңгейдегі
рейтингі бар шетелдік мемлекеттердің орталық үкіметтері
шығарған  бағалы қағаздар

31. Банк несет ответственность за нарушение требований настоящей Инструкции в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение 1 к
Инструкции о нормативных значениях
и методике расчетов пруденциальных
нормативов для банков второго уровня   <*>
Сноска. В Приложение внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390  (порядок введения в действие см. п.2 постановления  N 390 ); от 25 июня 2005 года N  223  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  223 ); от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
Таблица активов банка, взвешенных
по степени риска вложений _______________________________________________________________
N  |                 Наименование статей               |Степень
п/п|                                                   |риска
___|___________________________________________________|_______
I группа
1    Наличные тенге                                       0%
2    Наличная иностранная валюта стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг анало-                 0%
гичного уровня одного из других рейтинговых агентств
3    Аффинированные драгоценные металлы                   0%
4    Займы, предоставленные Правительству Республики
Казахстан                                            0%
5    Займы, предоставленные центральным правительствам
стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже            0%
"АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
6    Займы, предоставленные Национальному Банку           0%
7    Займы, предоставленные центральным банкам стран,
с суверенным                                         0%
рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's
или рейтингом аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8    Займы, предоставленные международным финансовым
организациям, с долговым рейтингом не ниже           0%
"АА-" агентства Standard & Poor's или рейтингом
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
9    Вклады в Национальном Банке                        0%
10   Вклады в центральных банках стран, с суверенным
рейтингом не ниже "АА-" агентства                    0%
Standard & Poor's или рейтингом аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
11   Вклады в международных финансовых организациях,
с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства         0%
Standard & Poor's или рейтингом аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
12   Дебиторская задолженность Правительства Республики
Казахстан                                            0%
13   Дебиторская задолженность местных исполнительных органов
Республики Казахстан по налогам и другим             0%
платежам в бюджет
14   Государственные ценные бумаги Республики Казахстан,
выпущенные Правительством Республики Казахстан       0%
и Национальным Банком
15   Ценные бумаги, имеющие статус государственных,
выпущенные центральными правительствами              0%
иностранных государств, суверенный рейтинг
которых не ниже "АА-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств

16   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       0%
борыштық  рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
17   Тәуекелдің І тобына енгізілген активтер бойынша           0%
есептелген сыйақы
____________________________________________________________________
ІІ топ
____________________________________________________________________
18   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен            20%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
және осындай деңгейдегі рейтингтік бағасы жоқ
елдердің қолма-қол шетел валютасы
19   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   20%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық үкіметтеріне берілген заемдар
20   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   20%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық банктеріне берілген заемдар
21   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   20%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарына берілген заемдар
22  Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарына  20%
берілген заемдар
23   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       20%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
жергiлiктi атқарушы органдарына берілген заемдар
24   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       20%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға
берілген заемдар
25   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   20%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық банктеріне салымдар
26   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   20%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарына салымдары
27   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       20%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға
берілген заемдар
28   Қазақстан Республикасы жергiлiктi атқарушы органдарының     20%
тәуекелдің І тобына жатқызылған дебиторлық берешегін
қоспағандағы дебиторлық берешегі
29   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       20%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардың
дебиторлық берешегі
30   Мемлекеттік мәртебесі, Standard & Рооr's агенттігінің     20%
"А+"-ден "А-"-ге дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе
басқа рейтинг агенттіктерінің  біреуінің осындай
деңгейдегі рейтингі бар шетелдік мемлекеттердің
орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
31   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   20%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
32   Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары   20%
шығарған бағалы қағаздар
33   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       20%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар
34   Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес       20%
борыштық  рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
35   "Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік             20%
қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
36   Тәуекелдің ІІ тобына енгізілген активтер бойынша          20%
есептелген сыйақы
____________________________________________________________________                            ІІІ топ
____________________________________________________________________

16   Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми 0%
организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже
"АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
17   Начисленное вознаграждение по активам, включенным
в I группу риска                                     0%
II группа
18   Наличная иностранная валюта стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "АА-" агентства Standard     20%
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
19   Займы, предоставленные центральным правительствам
стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-"    20%
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
20   Займы, предоставленные центральным банкам стран,
имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-"           20%
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
21   Займы, предоставленные международным финансовым
организациям, имеющим долговой рейтинг от "А+"       20%
до "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
22   Займы, предоставленные местным исполнительным органам
Республики Казахстан                                 20%
23   Займы, предоставленные местным исполнительным
органам стран, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "АА-"                               20%
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
24   Займы, предоставленные организациям, имеющим
долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard    20%
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
25   Вклады в центральных банках стран, имеющих
суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства         20%
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
26   Вклады в международных финансовых организациях,
имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-"             20%
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
27   Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг
не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's            20%
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
28   Дебиторская задолженность местных исполнительных органов
Республики Казахстан, за исключением дебиторской     20%
задолженности, отнесенной к I группе риска
29   Дебиторская задолженность организаций, имеющих
долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства             20%
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
30   Ценные бумаги, имеющие статус государственных,
выпущенные центральными правительствами стран,       20%
имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
31   Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими долговой         20%
рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
32   Ценные бумаги, выпущенные местными
исполнительными органами Республики Казахстан        20%
33   Ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными
органами стран, суверенный рейтинг которых не ниже   20%
"АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
34   Ценные бумаги, выпущенные организациями,
имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства    20%
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
35   Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом  "Казахстанская ипотечная      20%
компания"
36   Начисленное вознаграждение по активам, включенным
во II группу риска                                   20%
III группа

37   Тазартылмаған қымбат металдар                             50%
38   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге
дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің  біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар елдердің орталық үкіметтеріне берілген заемдар
39   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге       50%
дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің  біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар елдердің орталық банктеріне берілген заемдар
40   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге       50%
дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар халықаралық қаржы ұйымдарына берілген заемдар
41   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   50%
тәуелсіз рейтингінен төмен емес немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің  біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар елдердің жергiлiктi атқарушы органдарына заемдар
42   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   50%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға
берілген заемдар
43   Қамтамасыз етудiң құны жетi мың айлық есептiк көрсет-     50%
кiштен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемдары
43-1 Қамтамасыз етудiң құны жетi мың айлық есептiк             75%
көрсеткiштен асатын ипотекалық тұрғын үй заемдары
44   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге       50%
дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің  біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар елдердің орталық банктерінің салымдары
45   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге       50%
дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар халықаралық қаржы ұйымдарының салымдарыі
46   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі   50%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарының
заемдары
47   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі    50%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарының
дебиторлық берешегі
48   Мемлекеттік мәртебесі бар, Standard & Рооr's агенттігінің  50%
"ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе
басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің осындай деңгейдегі
рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған бағалы
қағаздар
49   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге        50%
дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
50   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі    50%
тәуелсіз рейтингінен төмен емес немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің  біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар елдердің жергiлiктi атқарушы органдары шығарған
бағалы қағаздар
51   Standard & Рооr's агенттігінің "А+"-ден "А-"-ге дейінгі    50%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар
шығарған бағалы қағаздар
52   Тәуекелдің ІІІ тобына енгізілген активтер бойынша          50%
есептелген сыйақы
____________________________________________________________________
ІV топ
____________________________________________________________________
53   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-ге           100%
дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар елдердің және осындай деңгейдегі рейтингтік бағасы
жоқ елдердің орталық үкіметтеріне берілген заемдар
54   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-ге дейінгі   100%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің және
осындай деңгейдегі рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық
банктеріне берілген заемдар
55   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-ге дейінгі   100%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарына және осындай деңгейдегі рейтингтік
бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарына берілген заемдар
56   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге дейінгі 100%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің және
осындай деңгейдегі рейтингтік бағасы жоқ елдердің
жергiлiктi атқарушы органдарына берілген заемдар

37   Неаффинированные драгоценные металлы                 50%
38   Займы, предоставленные центральным правительствам
стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+"          50%
до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
39   Займы, предоставленные центральным банкам стран,
имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+"                 50%
до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
40   Займы, предоставленные международным финансовым
организациям, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+"     50%
до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
41   Займы, предоставленные местным исполнительным органам
стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже            50%
от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
42   Займы, предоставленные организациям, имеющим
долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard  50%
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
43   Ипотечные жилищные займы, стоимость                  50%
обеспечения которых не превышает семи
тысяч месячных расчетных показателей
44   Вклады в центральных банках стран, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства     50%
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
43-1 Ипотечные жилищные займы, стоимость обеспечения      75%
которых превышает семь тысяч месячных расчетных
показателей
45   Вклады в международных финансовых организациях,
имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"         50%
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
46   Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг
от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's          50%
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
47   Дебиторская задолженность организаций, имеющих
долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства           50%
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
48   Ценные бумаги, имеющие статус государственных,
выпущенные центральными правительствами стран,       50%
имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
49   Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими долговой         50%
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
50   Ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными
органами стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже   50%
от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
51   Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими
долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства           50%
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
52   Начисленное вознаграждение по активам, включенным
в III группу риска                                   50%
IV группа
53   Займы, предоставленные центральным правительствам
стран, имеющих суверенный рейтинг от                 100%
"ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и стран, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
54   Займы, предоставленные центральным банкам стран,
имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+"                  100%
до "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и стран, не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
55   Займы, предоставленные международным финансовым
организациям, имеющим долговой рейтинг от "ВВ+"      100%
до "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и международным финансовым организациям,
не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
56   Займы, предоставленные местным исполнительным органам
стран, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-"   100%
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и стран, не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки

57   Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден төмен борыштық   100%
рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға, осындай
деңгейдегі рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдарға және
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге дейін
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар осындай
деңгейдегі рейтингтік бағасы жоқ резидент емес ұйымдарға
берілген заемдар
58   Тәуекелдің ІІІ тобына жатқызылғандарды қоспағанда, жеке    100%
тұлғаларға берілген заемдар
59   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-ге дейінгі   100%
тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің және
осындай деңгейдегі рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық
банктерінің салымдарыі
60   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-ге дейінгі   100%
борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарының және осындай деңгейдегі рейтингтік
бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарының салымдарыі
61   Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден төмен борыштық   100%
рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар тиісті
рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардың және
"Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге
дейінгі борыштық рейтингі бар резидент емес ұйымдардың
немесе басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің осындай
деңгейдегі рейтингі бар салымдары
62   Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден төмен борыштық   100%
рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар тиісті
рейтингтік бағасы жоқ басқа резидент ұйымдардың және
"Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге
дейінгі борыштық рейтингі бар резидент емес ұйымдардың
немесе басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің осындай
деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымның дебиторлық
берешегі
63   Жеке тұлғалардың дебиторлық берешегі                       100%
64   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ге дейінгі   100%
тәуелсіз рейтингіне немесе басқа да рейтингтік
агенттіктердің біреуінің және тиісті рейтингтік бағасы
жоқ елдердің осындай деңгейдегі рейтингіне ие елдердің
орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар
бағалы қағаздар
65   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ+"-тен "В-"-ге          100%
дейінгі тәуелсіз рейтингіне немесе басқа да рейтингтік
агенттіктердің біреуінің және тиісті рейтингтік
бағасы жоқ елдердің осындай деңгейдегі рейтингі бар
елдердің жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы
қағаздары

57   Займы, предоставленные организациям-резидентам,      100%
имеющим долговой рейтинг ниже "ВВВ+" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
организациям-резидентам, не имеющим соответствующей
рейтинговой оценки, и организациям-нерезидентам,
имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
58   Займы, предоставленные физическим лицам, за
исключением отнесенных к III группе риска            100%
59   Вклады в центральных банках стран, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства        100%
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой
оценки
60   Вклады в международных финансовых организациях,
имеющих долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-"            100%
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и международных финансовых организациях,
не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
61   Вклады в организациях-резидентах, имеющих долговой   100%
рейтинг ниже "ВВВ+" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, организациях-резидентах, не
имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и
организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг
от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
62   Дебиторская задолженность организаций-резидентов,    100%
имеющих долговой рейтинг ниже "ВВВ+" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, организаций-
резидентов, не имеющих соответствующей рейтинговой
оценки, и организаций-нерезидентов, имеющих долговой
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
63   Дебиторская задолженность физических лиц             100%
64   Ценные бумаги, имеющие статус государственных,       100%
выпущенные центральными правительствами стран,
имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и стран, не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
65   Ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными
органами стран, имеющих суверенный                    100%
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств, и
стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки

66   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ге дейінгі   100%
борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік
агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар
халықаралық қаржы ұйымдары және тиісті рейтингтік
бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы
қағаздар
67   Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден төмен борыштық   100%
рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар тиісті
рейтингтік бағасы жоқ басқа резидент ұйымдардың және
"Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге дейінгі
борыштық рейтингі бар резидент емес ұйымдардың немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің біреуінің осындай деңгейдегі
рейтингі бар резидент ұйымдардың шығарған бағалы қағаздары,
сондай-ақ банк инвестициясы есебіне енгізілмеген акциялар
68   Тәуекелдің IV тобына кіретін активтер бойынша есептелген   100%
сыйақы
69   Төлемдер бойынша есеп айырысулар                           100%
70   Негізгі құрал-жабдықтар                                    100%
71   Материалдық қорлар                                         100%
72   Сыйақы және шығыстар сомасын алдын ала төлеу               100%
____________________________________________________________________                           V топ
____________________________________________________________________
73   Банк инвестицияларын қоспағанда заңды тұлғалардың          100%
акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлесі) және
бағынышты борышына салымдар бөлігінде әділ құны
бойынша есептелетін инвестициялар
74   Банктің негізгі қызметінің мақсатына сатып алынған және    100%
N 38 Қаржылық есептің халықаралық стандарттарына сәйкес
келетін лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету
75   Standard & Рооr's агенттігінің "В-"-ден төмен тәуелсіз     150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық үкіметтеріне ұсынылған заемдар
76   Standard & Рооr's агенттігінің "В-"-ден төмен тәуелсіз     150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық
банктеріне ұсынылған заемдар
77   Standard & Рооr's агенттігінің "В-"-ден төмен тәуелсіз     150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарына ұсынылған заемдар
78   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-ден төмен тәуелсіз    150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
жергiлiктi атқарушы органдарына ұсынылған заемдар

66   Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми 100%
организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВ+" до
"В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и международными финансовыми
организациями, не имеющими соответствующей
рейтинговой оценки
67   Ценные бумаги, выпущенные организациями-резидентами,  100%
имеющими долговой рейтинг ниже "ВВВ+" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
организациями-резидентами, не имеющими соответствующей
рейтинговой оценки, и организациями-нерезидентами,
имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, а также акции,
не включенные в расчет инвестиций банка
68   Начисленное вознаграждение по активам, включенным    100%
в IV группу риска
69   Расчеты по платежам                                  100%
70   Основные средства                                    100%
71   Материальные запасы                                  100%
72   Предоплата суммы вознаграждения и расходов           100%
V группа
73   Инвестиции, учитываемые по справедливой стоимости,   100%
в части акций (долей участия в уставном капитале)
и вложений в субординированный долг юридических лиц,
за исключением инвестиций банка
74   Лицензионное программное обеспечение, приобретенное  100%
для целей основной деятельности банка и
соответствующее Международному стандарту финансовой
отчетности N 38
75   Займы, предоставленные центральным правительствам    150%
стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
76   Займы, предоставленные центральным банкам стран,
имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
77   Займы, предоставленные международным финансовым      150%
организациям, имеющим долговой рейтинг ниже "В-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
78   Займы, предоставленные местным
исполнительным органам стран,                         150%
имеющих суверенный рейтинг ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств

79   Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-ден төмен борыштық    150%
рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі және тиісті
рейтингтік бағасы жоқ резидент емес ұйымдарға ұсынылған
заемдар
80   Standard & Рооr's агенттігінің "В-"-ден төмен тәуелсіз     150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық банктеріндегі салымдар
81   Standard & Рооr's агенттігінің "В-"-ден төмен борыштық     150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдарындағы салымдар
82   Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"ден төмен борыштық     150%
рейтингі бар резидент емес ұйымдардағы немесе басқа да
рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі
рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент
емес ұйымдардағы салымдар
83   Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"ден төмен борыштық     150%
рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымның және
тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент емес ұйымдардың
дебиторлық берешегі
84   Standard & Рооr's агенттігінің "В-"-ден төмен тәуелсіз     150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
85   Standard & Рооr's агенттігінің "ВВ-"-ден төмен тәуелсіз    150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің
жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар
86   Standard & Рооr's агенттігінің "В-"-ден төмен борыштық     150%
рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық
қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
87   Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"ден төмен борыштық     150%
рейтингі бар немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар және тиісті
рейтингтік бағасы жоқ резидент емес ұйымдардың шығарған
бағалы қағаздары
88   Тәуекелдің V тобына кіретін активтер бойынша есептелген    150%
сыйақы
____________________________________________________________________
Салым тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенген банк
активтерінің есебіне түсініктемелер
1. Салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, оның түзетілген құнын банктерде осы тармаққа сәйкес қамтамасыз етудің түзетілген құнын айқындауға мүмкіндік беретін баламалы есепке алу жүйелері болған кезде көрсетілген активтер көлемінің кемінде 50% құрайтын банкте қамтамасыз етуі (Салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенген активтер кестесінің 1-3, 9-11, 14-16 жолдарында көрсетілген активтер түрінде) бар заемдар қамтамасыз етудің түзетілген құнын шегере отырып тәуекел дәрежесі бойынша өлшенген активтердің есебіне енгізілуі мүмкін.

79   Займы, предоставленные организациям-нерезидентам,    150%
имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, и
организациям-нерезидентам, не имеющим
соответствующей рейтинговой оценки
80   Вклады в центральных банках стран, имеющих         150%
суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
81   Вклады в международных финансовых организациях,    150%
имеющих долговой рейтинг ниже "В-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
82   Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих        150%
долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, и организациях-
нерезидентах, не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
83   Дебиторская задолженность организаций-нерезидентов, 150%
имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, и
организаций-нерезидентов, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
84   Ценные бумаги, выпущенные центральными               150%
правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг
ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
85   Ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными
органами стран, суверенный рейтинг                    150%
которых ниже "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
86   Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми 150%
организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
87   Ценные бумаги, выпущенные организациями-             150%
нерезидентами, имеющими долговой рейтинг ниже
"ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, и организациями-нерезидентами, не
имеющими соответствующей рейтинговой оценки
88   Начисленное вознаграждение по активам, включенным    150%
в V группу риска
_______________________________________________________________
Пояснения к расчету активов банка, взвешенных
по степени риска вложений
1. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, займы, по которым у банка имеется обеспечение (в виде активов, указанных в строках 1-3, 9-11, 14-16 Таблицы активов и обязательств, взвешенных по степени риска вложений), скорректированная стоимость которого составляет не менее 50% объема указанных активов, при наличии в банках адекватных систем учета, позволяющих определить скорректированную стоимость обеспечения в соответствии с настоящим пунктом, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени риска за минусом скорректированной стоимости обеспечения.

Қамтамасыз етудің түзетілген құны (Салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенген активтер кестесінің 1-3, 9-11, 14-16 жолдарында көрсетілген активтер түрінде) мыналарға:
салымдар сомасының 100%-не, оның ішінде қамтамасыз ету ретінде ұсынылған осы банкте;
қамтамасыз етуге берілген бағалы қағаздардың рыноктық құнының 95%-не;
қамтамасыз етуге берілген тазартылған бағалы металдар құнының 85%-не тең болады.
Жоғарыда көрсетілген салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың қамтамасыз етілмеген бөлігі салымдарға, дебиторлық берешекке, сатып алынған қағаздарға сәйкес тәуекел дәрежесі жөніндегі осы Кестеге орай өлшенеді.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен
1-1. Қарсы агенттен төмен тәуекел дәрежесi бар және банкпен не қарсы агентпен ерекше қарым-қатынастармен байланысты емес ұйымдар кепiлдiгiн берген (сақтандырған) салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, заемдар тәуекел дәрежесi бойынша (кепiлдiк берiлген (сақтандырылған) салым, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, заемдар сомасын шегере отырып), борышкердiң тәуекел дәрежесi бойынша өлшенген активтердiң есебiне қосылуы мүмкiн.
Кепiлдiк берiлген (сақтандырылған) салым, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, заемдар сомасы тиiстi гаранттың (сақтандырушының) дебиторлық берешегiнiң тәуекел дәрежесi бойынша өлшенедi.
Ескерту: 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 223 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз)   қаулысымен
2. Қазақстан Республикасының резидент еместеріне ұсынылған, осы Түсініктеменің 1-тармағында көрсетілген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар және заемдар:
1) оффшорлық аймақтардың аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген;
2) заңды тұлғалардан тәуелді болып табылатын, оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген, жеке-жеке жарғылық капиталдың 5%-нен астам иелік етуші немесе оффшорлық аймақтың аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысты еншілес болып табылатын;
3) оффшорлық аймақ азаматтары болып табылатын;
осы Түсініктеменің 1-тармағында көрсетілген қамтамасыз етудің барына қарамастан, салым тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенген банк активтерінің Кестесіне сай тәуекел дәрежесі бойынша өлшенеді.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен .

Скорректированная стоимость обеспечения (в виде активов, указанных в строках 1-3, 9-11, 14-16 Таблицы активов и обязательств, взвешенных по степени риска вложений) равняется:
100% суммы вкладов, в том числе в данном банке, предоставленных в качестве обеспечения;
95% рыночной стоимости ценных бумаг, переданных в обеспечение;
85% рыночной стоимости аффинированных драгоценных металлов, переданных в обеспечение.
Необеспеченная часть вышеуказанных вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, взвешивается согласно настоящей Таблице по степени риска, соответствующей вкладам, дебиторской задолженности, приобретенным ценным бумагам.  <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
1-1. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, займы, гарантированные (застрахованные) организациями, имеющими степень риска ниже контрагента и не связанными особыми отношениями с банком либо контрагентом, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени риска (за минусом гарантированной (застрахованной) суммы вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, займов) по степени риска должника.
Гарантированная (застрахованная) сумма вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, займов взвешивается по степени риска дебиторской задолженности соответствующего гаранта (страховщика).  <*>
Сноска. Пояснения дополнены пунктом 1-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  223  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  223 ).
2. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги и займы, указанные в пункте 1 настоящих Пояснений, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон, владеющих в отдельности более чем 5% уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны;
3) являющимся гражданами оффшорных зон,
взвешиваются по степени риска согласно Таблице активов банка, взвешенных по степени риска вложений, независимо от наличия обеспечения, указанного в пункте 1 настоящих Пояснений.  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .

3. Қазақстан Республикасының резидент еместеріне ұсынылған, осы Түсініктеменің 1-тармағында көрсетілген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар және заемдар:
1) оффшорлық аймақтардың аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген, бірақ мұндайда Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-ден төмен борыштық рейтингіне немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингіне немесе борыштық рейтингі міндеттемелердің барлық сомасын қамтамасыз етудің көрсетілген деңгейінен төмен емес бас ұйымның тиісті кепілдігіне ие;
2) заңды тұлғалардан тәуелді болып табылатын, оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген, жеке-жеке жарғылық капиталдың 5%-нен астам иелік етуші немесе оффшорлық аймақтың аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысты еншілес болып табылатын, бірақ мұндайда көрсетілген деңгейден төмен емес борыштық рейтингке немесе борыштық рейтингі міндеттемелердің барлық сомасын қамтамасыз етудің көрсетілген деңгейінен төмен емес бас ұйымның тиісті кепілдігіне ие;
уәкiлеттi орган белгiлеген оффшорлық аймақтарда тiркелген заңды тұлғалар немесе мемлекеттердiң азаматтары болып табылатын Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпаратпен алмасу бойынша міндеттемелер қабылдамаған оффшорлық аумақтар тізбесіне жатқызған оффшорлық аймақтың аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының резидент еместеріне немесе заңды тұлғалардан тәуелді, жеке-жеке жарғылық капиталдың 5%-нен астам иелік ететін немесе көрсетілген оффшорлық аймақтың аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысты еншілес болып табылатын ұйымдарға қойылатын талаптарды қоспағанда.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен .
4. Тұруға арналған мынадай талаптарға жауап беретiн тұрғын үйдi салу не оны сатып алу және (немесе) жөндеу мақсатында жеке тұлғаларға берiлген ипотекалық тұрғын үй заемы:
1) ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша ай сайынғы төлем сомаларының (негiзгi борыш бойынша ай сайынғы төлемдi және ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша сыйақыны төлеудi қоса алғанда) заемшының ай сайынғы жиынтық кiрiс сомаларына ара қатынасы (жеке табыс салығын және зейнетақы жарналарын шегергенде) оның ай сайынғы жиынтық кiрiсiнiң 35%-тен (жеке табыс салығын және зейнетақы жарналарын шегергенде) аспайды. Жекелеген жағдайларда, егер осы көрсеткiшке сәйкес ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша төлемдi төлеген кезде заемшы отбасының әрбiр мүшесiне Астана және Алматы қалаларында кiрiстiң 15 000 теңгеден кем емес, басқа аймақтарда 10 000 теңгеден кем емес, 15 жастан жас балаларға көрсетiлген сомалардың жартысынан кем емес келу талабымен, коэффициент 45%-ке дейiн түзетiлуi мүмкiн;

3. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги и займы, указанные в пункте 1 настоящих Пояснений, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон, но при этом имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон, владеющих в отдельности более чем 5% уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны, но при этом имеющему долговой рейтинг не ниже указанного уровня или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств,
за исключением требований к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в установленный уполномоченным органом перечень оффшорных зон либо отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся зависимыми от юридических лиц, владеющих в отдельности более чем 5% уставного капитала, либо дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон, взвешиваются по нулевой степени риска.  <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
4. Ипотечный жилищный займ, предоставленный физическим лицам в целях строительства жилища либо его покупки и (или) ремонта, предназначенного для проживания, отвечающий следующим требованиям:
1) отношение суммы ежемесячных платежей по ипотечному жилищному займу (включая ежемесячный платеж по основному долгу и выплату вознаграждения по ипотечному жилищному займу) к сумме ежемесячных совокупных доходов (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов) заемщика не превышает 35% его ежемесячного совокупного дохода (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов). В отдельных случаях, коэффициент может корректироваться до 45%, при условии, если при выплате в соответствии с данным показателем платежей по ипотечному жилищному займу на каждого члена семьи заемщика приходится не менее 15 000 тенге от дохода в городах Астана и Алматы, не менее 10 000 тенге в других регионах, для детей, младше 15 лет - не менее половины указанных сумм;

2) ай сайынғы мiндеттемелердiң жалпы сомасының (заем, мүлiкке салынатын салықтар бойынша ай сайынғы төлемдердi, жылжымайтын мүлiктi сақтандыру, жеке сақтандыру және құқықтық жауапкершiлiктi сақтандыру, шарттармен және заңдармен көзделген басқа да тұрақты мiндеттi төлемдердi қоса алғанда) заемшының ай сайынғы жиынтық кiрiсiнiң сомасына ара қатынасы (жеке табыс салығын және зейнетақы жарналарын шегергенде) оның ай сайынғы жиынтық кiрiсiнiң 40%-тен (жеке табыс салығын және зейнетақы жарналарын шегергенде) аспайды. Жекелеген жағдайларда, егер осы көрсеткiшке сәйкес барлық мiндеттемелер бойынша төлемдi төлеген кезде заемшы отбасының әрбiр мүшесiне Астана және Алматы қалаларында кiрiстiң 15 000 теңгеден кем емес, басқа аймақтарда 10 000 теңгеден кем емес, 15 жастан жас балаларға көрсетiлген сомалардың жартысынан кем емес келу талабымен, коэффициент 50%-ке дейiн түзетiлуi мүмкiн;
3) берiлетiн ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының кепiл құнына ара қатынасы мына төменде келтiрiлген мәндердiң бiреуiнен аспайды:
кепiл құнының 70%,
кепiл құнының 85% және олар бойынша кредит тәуекелiн кредитор болып табылатын банкпен ерекше қатынастармен байланысты емес сақтандыру ұйымы ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының 70%-тен қамтамасыз ету құнына ара қатынасының асып түсу мөлшерiнде сақтандырған,
кепiл құнының 90% және олар бойынша кредит тәуекелiн "Қазақстан ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру қоры" акционерлiк қоғамы ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының 70%-тен қамтамасыз ету құнына ара қатынасының асып түсу мөлшерiнде не ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының 85%-тен қамтамасыз ету құнына ара қатынасының асып түсу мөлшерiнде кепiлдiгiн берген және олар бойынша кредит тәуекелiн кредитор болып табылатын банкпен ерекше қатынастармен байланысты емес сақтандыру ұйымы ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының 70%-тен қамтамасыз ету құнына ара қатынасының асып түсу мөлшерiнде сақтандырған.
Ортақ заемшы тартылған жағдайда осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген коэффициенттер заемшының және ортақ заемшының жиынтық кiрiстерi мен шығыстарынан есептеледi. Заемшының күйеуi немесе әйелi және оның жақын туысқандары: ұлы, қызы, шешесi, әкесi, туған ағалары мен қарындастары ортақ заемшылар бола алады.
Қамтамасыз ету (кепiл) құны екi шаманың ең азы ретiнде айқындалады: жылжымайтын мүлiктi сату бағасы немесе "Қазақстан Республикасында бағалау қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 30 қарашадағы N 109-II  Заңына  сәйкес айқындалатын осы мүлiктiң бағалау құны.
Ескерту: 4-тармақпен толықтырылды  - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 223 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз)   қаулысымен
Екінші деңгейдегі банктерге
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәні және есеп айырысу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
Ескерту: 2 қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын
және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен ,
2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен , 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
Банктің тәуекел дәрежесі бойынша өлшенген
шартты және ықтимал міндеттемелер кестесі
____________________________________________________________________
N                      Баптардың атауы                   Тәуекел
р/с                                                       дәрежесі
____________________________________________________________________                             І топ
____________________________________________________________________
1    Қарсы міндеттемелерге, кепілдемелерге берілген,
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк        0%
шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының,
Standard & Рооr's агенттігінің "АА-"-ден төмен емес
тәуелсіз рейтингіне немесе басқа да рейтингтік
агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі
бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған
мемлекеттік мәртебеге ие бағалы қағаздардың кепілімен
қамтамасыз етілген, сондай-ақ банк иелігіне осындай
міндеттемені және тазартылған қымбат металдарды
қамтамасыз ету ретінде ұсынылған ақша түріндегі
кепілмен қамтамасыз етілген банк міндеттемелері және
кепілдемелері

2) отношение общей суммы ежемесячных обязательств (включая ежемесячные платежи по займу, налогам на имущество, ежемесячные платежи по страхованию недвижимого имущества, личному страхованию и страхованию правовой ответственности, другие регулярные обязательные платежи, предусмотренные договорами и законодательством) к сумме ежемесячных совокупных доходов (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов) заемщика не превышает 40% его ежемесячного совокупного дохода (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов). В отдельных случаях, коэффициент может корректироваться до 50%, при условии, если при выплате в соответствии с данным показателем по всем обязательствам на каждого члена семьи заемщика приходится не менее 15 000 тенге от дохода в городах Астана и Алматы, не менее 10 000 тенге в других регионах, для детей младше 15 лет - не менее половины указанных сумм;
3) отношение суммы предоставляемого ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает одного из нижеперечисленного значений:
70% от стоимости залога,
85% от стоимости залога и кредитный риск по которым застрахован страховой организацией, не связанной особыми отношениями с банком, являющимся кредитором, в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 70%,
90% от стоимости залога и кредитный риск по которым гарантирован Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов" в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 70%, либо в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 85% и кредитный риск по которым застрахован страховой организацией, не связанной особыми отношениями с банком, являющимся кредитором, в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 70%.
В случае привлечения созаемщика коэффициенты, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, исчисляются из совокупных доходов и расходов заемщика и созаемщика. Созаемщиками могут быть супруг или супруга и близкие родственники заемщика: сын, дочь, мать, отец, родные братья и сестры.
Стоимость обеспечения (залога) определяется как минимальная из двух величин: цены продажи недвижимого имущества или оценочной стоимости этого имущества, определяемой в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года N 109-II "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".  <*>
Сноска. Пояснения дополнены пунктом 4 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  223  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  223 ).
Приложение 2
к Инструкции о нормативных значениях
и методике расчетов пруденциальных
нормативов для банков второго уровня  <*>
Сноска. В приложение 2 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 ; от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
Таблица условных и возможных обязательств банка,
взвешенных по степени риска  <*>
Сноска. Таблица с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
_______________________________________________________________
N  |                       Наименование статей         |Степень
п/п|                                                   |риска
___|___________________________________________________|_______
I группа
1    Гарантии и поручительства банка, выданные под        0%
встречные гарантии, поручительства либо
обеспеченные залогом государственных ценных бумаг,
выпущенных Правительством Республики Казахстан и
Национальным Банком, ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных центральными
правительствами иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, а также обеспеченные
залогом в виде денег, предоставленных в распоряжение
банка в качестве обеспечения данного обязательства,
и аффинированных драгоценных металлов

2    Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк         0%
шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды, Standard & Рооr's
агенттігінің "АА-"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингіне
немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің
орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебеге ие
бағалы қағаздарды және басқа да өтімділігі жоғары бағалы
қағаздарды сатып алу не сату бойынша есепшоттар
3    Егер олар міндетті сипатта (құжатпен ресімделсе) болса,     0%
шетел валютасын және тазартылған қымбат металдарды сатып
алу-сату бойынша есепшоттар
4    Қабылданған кепілдемелер бойынша талаптарды азайту          0%
5    Шығарылған өтелген аккредитивтер бойынша міндеттемелер      0%
6    Банктің қаржылық міндеттемелері жоқ экспорт                 0%
аккредитивтері, сондай-ақ олар арқылы банктің сыртқы
заемдарын тартқан және борыштық міндеттемелерін
орналастырған кезде банктің еншілес компанияларының
пайдасына берілген банктің міндеттемелері мен
кепілдемелері
____________________________________________________________________
ІІ топ
____________________________________________________________________
7    Standard & Рооr's агенттігінің "А-"-ден "А+"-қа дейін      20%
тәуелсіз рейтингіне немесе басқа да рейтингтік
агенттіктердің біреуінің, Қазақстан Республикасының
жергiлiктi атқарушы органдарының осындай деңгейдегі
рейтингі бар елдердің орталық үкіметтерінің мемлекеттік
мәртебеге ие және Standard & Рооr's агенттігінің
"АА-"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингіне немесе басқа да
рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі
рейтингі бар елдердің, Standard & Рооr's агенттігінің
"АА-"-ден төмен емес борыштық рейтингіне немесе басқа да
рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі
рейтингі бар банктердің және ұйымдардың қарсы
міндеттемелеріне, кепілдемелеріне және бағалы
қағаздардың кепіліне берілген банктің міндеттемелері және
кепілдемелері
8    Егер олар міндетті сипатта (құжатпен ресімделсе) болса,    20%
болашақта заемдар мен салымдар бойынша есепшоттар алу ____________________________________________________________________
ІІІ топ
____________________________________________________________________
9    Standard & Рооr's агенттігінің "ВВВ-"-ден "ВВВ+"-қа        50%
дейін тәуелсіз рейтингіне ие шетел мемлекеттерінің
орталық үкіметтерінің мемлекеттік мәртебеге ие немесе
басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай
деңгейдегі рейтингіне және Standard & Рооr's
агенттігінің "А-"-тен "А+"-қа дейін тәуелсіз рейтингіне
ие елдердің жергiлiктi атқарушы органдарының, банктер мен
ұйымдардың немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар қарсы
міндеттемелеріне, кепілдемелеріне және бағалы
қағаздардың кепіліне берілген банктің міндеттемелері
және кепілдемелері

2    Счета по приобретению либо продаже государственных    0%
ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики
Казахстан и Национальным Банком, ценных бумаг,
имеющих статус государственных, выпущенных
центральными правительствами иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, и прочих
высоколиквидных ценных бумаг
3    Счета по купле-продаже иностранной валюты и           0%
аффинированных драгоценных металлов, если они носят
обязательный характер (оформлены документально)
4    Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям 0%
5    Возможные обязательства по выпущенным покрытым        0%
аккредитивам
6    Экспортные аккредитивы, по которым у банка нет        0%
финансовых обязательств, а также гарантии и
поручительства банка, выданные в пользу дочерних
компаний банка при привлечении через них внешних
займов и размещении долговых обязательств банка
II группа
7    Гарантии и поручительства банка, выданные под         20%
встречные гарантии, поручительства и залог ценных
бумаг, имеющих статус государственных, центральных
правительств стран, имеющих суверенный рейтинг от
"А-" до "А+" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств, местных исполнительных органов
Республики Казахстан и стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств, банков
и организаций, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8    Счета по размещению-получению в будущем займов и      20%
вкладов, если они носят обязательный характер
(оформлены документально)
III группа
9    Гарантии и поручительства банка, выданные под         50%
встречные гарантии, поручительства и залог ценных
бумаг, имеющих статус государственных, центральных
правительств иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "ВВВ+" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, местных
исполнительных органов стран, банков и организаций
имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "А+" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств

10   "Қазақстанның ипотекалық компаниясы" акционерлік           50%
қоғамынан ипотекалық тұрғын үй заемдары бойынша талап
ету құқықтарын кері сатып алу бойынша міндеттемелер
____________________________________________________________________                             IV топ
____________________________________________________________________
11   Форфейтинг операциялары бойынша міндеттемелер,             50%
кепілдемелер, өтелмеген аккредитивтер және міндеттемелер,
тәуекелдің І, ІІ және ІІІ топтарына жатқызылғандардан
басқа, бағалы қағаздарды, қаржы фьючерстерін сатып алу
не сату бойынша есепшоттар ____________________________________________________________________
Болашақта салымдар мен заемдарды орналастыру-алу бойынша,
бағалы қағаздар мен қаржы фьючерстерін сатып алу-сату бойынша, және
валюталық құндылықтарды сатып алу-сату бойынша есепшоттар бөлігінде,
баланстан тыс міндеттемелердің тәуекел дәрежесін белгілеген кезде
есепке ағымдағы және одан кейінгі екі ай ішінде туындауы мүмкін
міндеттемелерді қабылдау қажет.
Екінші деңгейдегі банктерге
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәні және есеп айырысу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
Ескерту: Қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрыштағы жазбасы
жаңа редакцияда жазылды   - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды
реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының
2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
Активтер мен міндеттемелер мерзімдерін
салыстыру кестесі
200___ж. "____" ________________
___________________________
(банктің қысқаша атауы)
____________________________________________________________________
р/с|               |        |       | Активтер|Шартты |Активтердің
NN |    Баптар     |Активтер|Міндет.|   минус |міндет.|Міндеттемелер
|               |        |темелер|міндетте.|темелер|мен Шартты
|               |        |       |  мелер  |       |  міндетте.
|               |        |       |(3б.-4б.)|       |  мелердің
|               |        |       |         |       |  сомасына
|               |        |       |         |       |   қатысы
|               |        |       |         |      (3б./[4б.+6б.])
____________________________________________________________________
1        2            3        4        5        6         7
____________________________________________________________________
1  Талап еткенге
дейін
2  30 күнге дейін
3  3 айға дейін
4  6 айға дейін
5  1 жылға дейін
6  1 жылдан аса
7  Қорытынды:
____________________________________________________________________
Басшы:_____________________ __________
(фамилиясы мен аты)     (қолы)
Бас бухгалтер: _____________________ __________
(фамилиясы мен аты)     (қолы)
Орындаушы:_____________________________ __________ ___________
(қызметі, фамилиясы мен аты)   (қолы)     (телефон номері)
Есепке қол қойылған күн "_____" ______________ 200__ж.
Активтер мен міндеттемелер мерзімдерін салыстыру
кестесін толтыру жөніндегі түсіндірме
Ескерту: Түсіндірмега өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын
және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 36   қаулысымен .
Активтер мен міндеттемелер мерзімдерін салыстыру кестесін
толтыру кезінде әрбір актив (міндеттемелер) үшін ең аз мерзім
қарастырылады, ол мерзім аяқталғаннан кейін банк дебиторлар мен
корреспонденттердің міндеттемелерін орындауын талап етуге (клиент-
тердің талаптарын орындауға міндетті) құқылы. 1-жолға банктің осы
Нұсқаулықта көрсетілген талап ету бойынша жоғарғы өтімді активтер
мен міндеттемелердің көлеміне есепке алынған активтері мен міндет-
темелері жазылады. Мұндайда жіктелген активтерді қоспағанда,
(күмәнді бiрiншi және екiншi санаттыдан басқа) активтер алынады.
Активтер, міндеттемелер және шартты міндеттемелер бағандары бойынша
1-ден 5-жолға дейінгі деректер өсу қорытындысы бойынша толтырылады-
5 және 6-жолдардың сомасы "Қорытынды" бағанда жазылып, банк балан-
сының деректерімен салыстырылады. "Қорытынды" бағаны мен баланстық
актив бөлімінің қорытындысы арасындағы айырмашылық банк қалыптас-
тырған резервтер (провизиялар) мен жіктелген активтердің (күмәнді
бiрiншi және екiншi санаттыдан басқа) сомасына сәйкес келеді.
Екінші деңгейдегі банктерге
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәні және есеп айырысу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
4-қосымша
Ескерту: Қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрыштағы жазбасы
жаңа редакцияда жазылды   - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды
реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының
2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
Әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позиция мен
валюталық нетто-позиция туралы есеп
200___ж. "____" ________________ жағдай бойынша
____________________________________________________________________                         (банктің қысқаша атауы)
____________________________________________________________________
|           |   Апта күндері бойынша операциялық күннің
Талаптар | Міндет.   |                аяғындағы сальдо
| темелер   |____________________________________________

10   Возможные обязательства по обратному выкупу у         50%
Акционерного общества "Казахстанская
ипотечная компания" прав требований по ипотечным
жилищным займам
IV группа
11   Гарантии, поручительства, непокрытые аккредитивы и    100%
обязательства по операциям форфейтинг, счета по
приобретению либо продаже ценных бумаг, финансовых
фьючерсов, за исключением отнесенных к I, II и III
группам риска
_______________________________________________________________
При определении степени риска по внебалансовым обязательствам, в части счетов по размещению-получению вкладов и займов в будущем, по приобретению-продаже ценных бумаг и финансовых фьючерсов, и купле-продаже валютных ценностей, в расчет необходимо принимать обязательства, которые могут возникнуть в течение текущего и двух последующих месяцев.
Приложение 3
к Инструкции о нормативных значениях
и методике расчетов пруденциальных
нормативов для банков второго уровня  <*>
Сноска. В приложение 3 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
Таблица сравнения сроков активов и обязательств
на "___" _________ 200 _ г.
__________________________
(краткое наименование банка)
_______________________________________________________________
N |   Статьи     |Активы|Обяза-|Активы  |Условные|Отношение Ак-
п/|              |      |тель- |минус   |обяза-  |тивов к сумме
п |              |      |ства  |обяза-  |тельства|Обязательств
|              |      |      |тельства|        |и Условных
|              |      |      |(гр.3-  |        |обязательств
|              |      |      |гр.4)   |        |(гр.3/[гр.4+
|              |      |      |        |        |гр.6)])
__|______________|______|______|________|________|_____________
1 |   2          |   3  |  4   |   5    |   6    |      7
__|______________|______|______|________|________|_____________
1   До востребования
2   До 30 дней
3   До 3 месяцев
4   До 6 месяцев
5   До 1 года
6   Свыше 1 года
7   Итого:
_______________________________________________________________
Руководитель:  __________________________________    __________
(фамилия и имя)             (подпись)
Главный бухгалтер: ______________________________    __________
(фамилия и имя)             (подпись)
Исполнитель: ____________________________  _________ __________
(должность, фамилия и имя)   (подпись)   (номер
телефона)
Дата подписания Отчета "___"___________200_г.
Пояснения по заполнению Таблицы сравнения
сроков активов и обязательств
При заполнении Таблицы сравнения сроков активов и обязательств для каждого актива (обязательства) предусматривается наименьший срок, по истечении которого банк имеет право требовать исполнения обязательств дебиторов и корреспондентов (обязан исполнить требования клиентов). В строку 1 должны быть отнесены активы и обязательства банка, принимаемые в расчет величины высоколиквидных активов и обязательств до востребования, перечисленные в настоящей Инструкцией. При этом активы включаются, за исключением классифицированных активов (кроме сомнительных первой и второй категории). Данные по графам активов, обязательств и условных обязательств по строкам от 1 до 5 заполняются нарастающим итогом. Сумма строк 5 и 6 заносится в графу "Итого", которая сверяется с данными баланса банка. Возникшее расхождение по графе "Итого" и итогом активной части баланса будет соответствовать сумме сформированных банком резервов (провизий) и классифицированных активов (кроме сомнительных первой и второй категории).  <*>
Сноска. Пояснения с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 36 .
Приложение 4
к Инструкции о нормативных значениях
и методике расчетов пруденциальных
нормативов для банков второго уровня  <*>
Сноска. В приложение 4 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
Отчет о валютных позициях по каждой иностранной
валюте и валютной нетто-позиции по состоянию на
"____"________200_ года
__________________________________
(краткое наименование банка)
_______________________________________________________________
Требования|Обязательства|Сальдо на конец операционного дня по
|             |дням недели
|             |______________________________________

|           |            1                        2
|           |____________________________________________
|           |          (күні)                   (күні)
|           |___________________________________________
|           | Талап.| Міндет.|Пози.|Талап.| Міндет.|Пози.
|           |  тар  | темелер| ция | тар  |темелер |ция
|           | сомасы| сомасы |     |сомасы| сомасы | ____________________________________________________________________
1. ҚОЛМА-ҚОЛ ШЕТЕЛ
ВАЛЮТАСЫНДАҒЫ
ТАЛАПТАР
.....
2. САЛЫНҒАН/ТАРТЫЛҒАН
САЛЫМДАР
.....
3. БЕРІЛГЕН/АЛЫНҒАН
ЗАЕМДАР
.....
4. АЛУҒА/ТӨЛЕУГЕ
ЕСЕПТЕЛГЕН СЫЙАҚЫ
.....
5. БОРЫШКЕРЛІК ЖӘНЕ
ҮЛЕСТІК БАҒАЛЫ
ҚАҒАЗДАР
.....
6. ДЕБИТОРЛЫҚ/
КРЕДИТОРЛЫҚ
БЕРЕШЕК
.....
____________________________________________________________________
7. ТУЫНДЫ ҚАРЖЫ ҚҰРАЛДАРЫ
____________________________________________________________________
.....          .....
____________________________________________________________________
ТАЛАПТАР    МІНДЕТТЕМЕЛЕР
ҚОРЫТЫНДЫСЫ    ҚОРЫТЫНДЫСЫ
____________________________________________________________________
.....          .....
____________________________________________________________________
БАЛАНСТАН ТЫС БАЛАНСТАН ТЫС
ЕСЕПШОТТАР    ЕСЕПШОТТАР
БОЙЫНША       БОЙЫНША
ТАЛАПТАР    МІНДЕТТЕМЕЛЕР
ҚОРЫТЫНДЫСЫ    ҚОРЫТЫНДЫСЫ ____________________________________________________________________
ТАЛАПТАР     МІНДЕТТЕМЕЛЕР
ҚОРЫТЫНДЫСЫ    ҚОРЫТЫНДЫСЫ            ***                      ***
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
Апта күндері бойынша операциялық күннің
аяғындағы сальдо
____________________________________________________________________
3                        4                       5
____________________________________________________________________
(күні)                   (күні)                   (күні)
____________________________________________________________________
Талап. | Міндет. |Пози.| Талап.|Міндет.|Пози.|Талап. |Міндет. |Пози.
тар   | темелер |ция  |  тар  |темелер|ция  | тар   |темелер |ция
сомасы | сомасы  |     | сомасы|сомасы |     |сомасы |сомасы  |
____________________________________________________________________
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.                 ***                      ***                ***
____________________________________________________________________
Банктің нормативтерді есептеудің соңғы есепті
күндегі меншік капиталының көлемі:        _________________________
Жекелеген шетелдік мемлекеттердің
(шетелдік мемлекеттер топтарының)
валюталары бойынша ашылған валюталық
позицияның белгіленген ең көп мөлшері:    _________________________
Валюталық нетто-позицияның белгіленген
ең көп мөлшері:                           _________________________
Басшы: _____________________ __________
(фамилиясы мен аты)     (қолы)
Бас бухгалтер: _____________________ __________
(фамилиясы мен аты)    (қолы)
Орындаушы: _____________________________ __________ ________________
(қызметі, фамилиясы мен аты)  (қолы)     (телефон номері)
Есепке қол қойылған күн "_____" ______________ 200__ж.
____________________________________________________________________
Әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позиция
мен валюталық нетто-позияция туралы есепті толтыру
жөніндегі түсіндірме

|             |          1        |       2
|             |___________________|__________________
|             |       (дата)      |     (дата)
|             |___________________|__________________
|             |Сумма|Сумма|Позиция|Сумма|Сумма|Пози-
|             |требо|обяза|       |требо|обяза|ция
|             |ваний|тель-|       |ваний|тель-|
|             |     |ств  |       |     |ств  |
__________|_____________|_____|_____|_______|_____|_____|______
1. Требование в наличной
иностранной валюте
........
2. Вклады, размещенные/
привлеченные
........     ........
3. Займы, выданные/
полученные
........     ........
4.      Начисленное
вознагрождение к
получению/выплате
........     ........
5. Долговые и долевые
ценные бумаги
........     ........
6.    Дебиторская/
кредиторская
задолженность
........     ........
7.   Производственные
финансовые инструменты
........     ........
Итого тре-  Итого обяза-
бования     тельства
........     ........
Итого тре-  Итого обяза-
бования по  тельства по
внебалан-   внебалансо-
совым сче-  вым счетам
там
Итого тре-  Итого обяза-
бования     тельства
_______________________________________________________________
Продолжение таблицы
_______________________________________________________________
Сальдо на конец операционного дня по дням недели
_______________________________________________________________
3           |        4           |       5
____________________|____________________|_____________________
(дата)         |      (дата)        |    (дата)
____________________|____________________|_____________________
Сумма|Сумма |Позиция|Сумма|Сумма |Позиция|Сумма|Сумма |Позиция
требо|обяза-|       |требо|обяза-|       |требо|обяза-|
ваний|тель- |       |ваний|тель- |       |ваний|тель- |
|ств   |       |     |ств   |       |     |ств   |
_____|______|_______|_____|______|_______|_____|______|________
Величина собственного капитала банка на последнюю отчетную дату расчета нормативов:_______________________________________
Установленный максимальный размер открытой валютной позиции по валютам отдельных иностранных государств (групп иностранных государств):
_______________________________________________________________
Установленный максимальный размер валютной нетто-позиции:_
_______________________________________________________________
Руководитель:  __________________________________    __________
(фамилия и имя)             (подпись)
Главный бухгалтер: ______________________________    __________
(фамилия и имя)             (подпись)
Исполнитель: ________________________________________
(должность, фамилия и имя)
___________       _________________
(подпись)         (номер телефона)
Дата подписания Отчета "___"___________200_г.
Пояснения по заполнению Отчета о валютных
позициях по каждой иностранной валюте и валютной
нетто-позиции

1. Тиісті ұяшықтарда қалыптасқан арнайы провизияларды алып
тастағандағы баланстық есепшоттарда ескерілген шетел валютасындағы
талаптар мен міндеттемелер көрсетіледі.
2. "Баланстан тыс есепшоттар бойынша талаптар қорытындысы"
және "Баланстан тыс есепшоттар бойынша міндеттемелер қорытындысы"
деген ұяшықтарда банк жүргізген хеджирлік мәмілелердің, оның ішінде
жеткізіліксіз мәмілелердің сомасын есепке ала отырып, арнайы
провизияларды алып тастағандағы шетел валютасындағы шартты талаптар
мен міндеттемелер көрсетіледі.
3. "Позиция" бағандары бойынша "Талаптар қорытындысы" және
"Міндеттемелер қорытындысы" деген ұяшықтарда есепті кезеңдегі
аптаның әрбір жұмыс күніндегі барлық шетел валютасы бойынша нетто-
позиция көрсетіледі.
4. Жекелеген шетелдік мемлекеттердің (шетелдік мемлекеттер
топтарының) валюталар және валюталық нетто-позиция бойынша белгі-
ленген ең көп мөлшерден асатын ашылған позициялардың мөлшерлері
туралы деректер қызыл түспен берілуі тиіс.
Екінші деңгейдегі банктерге
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәні мен әдістемесі туралы
нұсқаулыққа 5-қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды   - ҚР Қаржы рыногын және
қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
________________________
(банктің қысқаша атауы)
200 _ жылғы  «___» ________________  ұлттық
валютамен активтердің және міндеттемелердің
мерзімдерін салыстыру кестесі
Р/сN
Баптар
Шетел валюта
сында
актив-
тер
Шетел
валюта-
сында
міндет-
темелер
Активтер
минус
міндет-
темелер
(3-бағана - 4-бағана)
Шетел
валю-
тасында
шартты
міндет-
темелер
Міндет-
темелер
мен шартты
міндеттеме-
лердің
сомасына
активтердің
қатынасы
(3-бағана/
[4-бағана+
6-бағана])
1
2
3
4
5
6
7
1
Талап ету
бойынша,
оның
ішінде:
1)
2)
3)
2
30 күнге
дейін,
оның
ішінде:
1)
2)
3)
3
3 айға
дейін,
оның
ішінде:
1)
2)
3)
4
6 айға дейін,
оның
ішінде:
1)
2)
3)
5
1 жылға
дейін,
оның
ішінде:
1)
2)
3)
6
1 жылдан
жоғары,
оның
ішінде:
1)
2)
3)
7
Қорытынды:
Басшы: _______________________________  ____________
(фамилиясы және аты)          (қолы)
Бас бухгалтер: ________________________  ___________
(фамилиясы және аты)      (қолы)
Орындаушы: _____________________________ ________ _________________
(лауазымы, фамилиясы мен аты)  (қолы)   (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 200 __ жылғы "___"________________
Активтер мен міндеттемелер мерзімдерін салыстыру кестесін
толтыру жөніндегі түсіндірме:
Шетел валютасында активтер мен міндеттемелер мерзімдерін
салыстыру кестесін толтыру кезінде шетел валютасында әрбір актив
(міндеттемелер) үшін ең аз мерзім қарастырылады, ол мерзім аяқтал-
ғаннан кейін банк дебиторлар мен корреспонденттердің міндеттемелерін
орындауын талап етуге (клиенттердің талаптарын орындауға міндетті)

1. В соответствующих ячейках отражаются требования и обязательства в иностранной валюте, учитываемых на балансовых счетах, за вычетом сформированных специальных провизий.
2. В ячейках "Итого требования по внебалансовым счетам" и "Итого обязательства по внебалансовым счетам" указываются условные требования и обязательства в иностранной валюте, с учетом сумм проводимых банком хеджируемых сделок, в том числе беспоставочных сделок, за вычетом сформированных специальных провизий.
3. В ячейках "Итого требования" и "Итого обязательства" по графам "позиция" указывается нетто-позиция по всем иностранным валютам за каждый рабочий день недели отчетного периода.
4. Данные по размерам открытых позиций по валютам отдельных иностранных государств (групп иностранных государств) или по валютной нетто-позиции, превышающим установленные максимальные размеры, должны быть выделены красным цветом.
Приложение 5
к Инструкции о нормативных значениях
и методике расчетов пруденциальных
нормативов для банков второго уровня  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 5 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
Таблица сравнения сроков активов и обязательств
в иностранной валюте
на "___" _________ 200 _ года
____________________________
(краткое наименование банка)
№
Статьи
Активы в иност-
ранной
валюте
Обяза-
тельствав иност-
ранной
валюте
Активы
минус
обяза-
тельства(графа 3
- графа 4)
Условные
обяза-
тельства в иност-
ранной
валюте
Отношение
активов
к сумме
обяза-
тельств
и условных
обяза-
тельств (графа 3 /
[графа 4
+графа 6])
1
2
3
4
5
6
7
1
До востре-
бованияв том
числе:
1)
2)
3)
2
До 30 дней
в том числе:
1)
2)
3)
3
До 3 месяцев
в том числе:
1)
2)
3)
4
До 6 месяцев
в том числе:
1)
2)
3)
5
До 1 года
в том числе:
1)
2)
3)
6
Свыше 1 года
в том числе:
1)
2)
3)
7
Итого:
Руководитель:  _____________________  ___________
(фамилия и имя)  (подпись)
Главный бухгалтер: _________________  ___________
(фамилия и имя)   (подпись)
Исполнитель: ________________________  __________  _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись)   (номер телефона)
Дата подписания отчета "___"___________200_года
Пояснения по заполнению Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в иностранной валюте:

құқылы. 1-7-жолдар толтырылады, оның ішінде жеке шет мемлекеттердің
(шет мемлекеттер топтарының) мынадай валюталары бөлігінде:
1) Standard & Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз
рейтингі бар елдердің немесе басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валютасында, және
"Еуро" валютасында;
2) Standard & Poor's агенттігінің "В"-дан "А"-ға дейінгі
тәуелсіз рейтингі бар елдердің немесе басқа рейтинг агенттіктерінің
біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валютасында;
3) Standard & Poor's агенттігінің "В"-дан төмен емес тәуелсіз
рейтингі бар елдердің немесе басқа рейтинг агенттіктерінің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің және сәйкес рейтинг бағасы
жоқ елдердің шетел валютасында.
Активтер, міндеттемелер және шартты міндеттемелер бағандары
бойынша 1-ден 5-жолға дейінгі деректер өсу қорытындысы бойынша
толтырылады. 5 және 6-жолдардың сомасы 7-жолдағы "Қорытындыға"
жазылады.
Екінші деңгейдегі банктерге
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәні мен әдістемесі туралы
нұсқаулыққа 6-қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды   - ҚР Қаржы рыногын және
қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 390   қаулысымен .
________________________
(банктің қысқаша атауы)
200 _ жылғы  «___» ________________  ұлттық
валютамен активтердің және міндеттемелердің
мерзімдерін салыстыру кестесі
Р/сN
Баптар
Ұлттық валю-
тамен
актив-
тер
Ұлттық валю-
тамен
міндет-
темелер
Актив-
тер
минус
міндет-
темелер
(3-бағана
- 4-
бағана)
Ұлттық валю-
тамен
шартты
міндет-
темелер
Міндет-
темелер
мен шартты
міндеттеме-
лердің
сомасына
активтердің
қатынасы
(3-бағана/
[4-бағана+
6-бағана])
1
2
3
4
5
6
7
1
Талап ету
бойынша
2
30 күнге
дейін
3
3 айға дейін
4
6 айға дейін
5
1 жылға
дейін
6
1 жылдан
жоғары
7
Қорытынды:
Басшы: _______________________________  ____________
(фамилиясы және аты)          (қолы)
Бас бухгалтер: ________________________  ___________
(фамилиясы және аты)      (қолы)
Орындаушы: _____________________________ ________ _________________
(лауазымы, фамилиясы мен аты)  (қолы)   (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 200 __ жылғы "___"________________
Активтер мен міндеттемелер мерзімдерін салыстыру кестесін
толтыру жөніндегі түсіндірме:
Шетел валютасында активтер мен міндеттемелер мерзімдерін
салыстыру кестесін толтыру кезінде шетел валютасында әрбір актив
(міндеттемелер) үшін ең аз мерзім қарастырылады, ол мерзім аяқтал-
ғаннан кейін банк дебиторлар мен корреспонденттердің міндеттемелерін
орындауын талап етуге (клиенттердің талаптарын орындауға міндетті)
құқылы. Активтер, міндеттемелер және шартты міндеттемелер бағандары
бойынша 1-ден 5-жолға дейінгі деректер өсу қорытындысы бойынша
толтырылады. 5 және 6-жолдардың сомасы 7-жолдағы "Қорытындыға"
жазылады.
Екінші деңгейдегі
банктерге арналған
пруденциалдық нормативтер
туралы нұсқаулыққа
7-қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды   - ҚР Қаржы рыногын және
қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
200__ жылғы "___"__________
Пруденциалдық нормативтердi есептеуге
арналған қосымша мәлiметтер
_____________________________________________
(банктiң қысқаша атауы)
Белгiнiң
нөмiрi
Көрсеткiш атауы
Сомасы
Ұсыну
мерзiмдiгi
1
2
3
4

При заполнении Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в иностранной валюте для каждого актива (обязательства) в иностранной валюте предусматривается наименьший срок, по истечении которого банк имеет право требовать исполнения обязательств дебиторов и корреспондентов (обязан исполнить требования клиентов). Строки 1-7 заполняются, в том числе в разрезе следующих валют отдельных иностранных государств (групп иностранных государств):
1) в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро";
2) в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг от "В" до "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
3) в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки.
Данные по графам активов, обязательств и условных обязательств по строкам от 1 до 5 заполняются с нарастающим итогом. Сумма строк 5 и 6 заносится в строку 7 "Итого".
Приложение 6
к Инструкции о нормативных значениях
и методике расчетов пруденциальных
нормативов для банков второго уровня  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 6 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 декабря 2004 года  N 390 .
Таблица сравнения сроков активов и обязательств
в национальной валюте
на "___" _________ 200 _ года
____________________________
(краткое наименование банка)
№
Статьи
Активы в нацио-
нальной
валюте
Обяза-
тельствав нацио-
нальной
валюте
Активы
минус
обяза-
тельства(графа 3
- графа 4)
Условные
обяза-
тельства в нацио-
нальной
валюте
Отношение
активов
к сумме
обяза-
тельств
и условных
обяза-
тельств (графа 3 /
[графа 4
+графа 6])
1
2
3
4
5
6
7
1
До востре-
бования
2
До 30 дней
3
До 3 месяцев
4
До 6 месяцев
5
До 1 года
6
Свыше 1 года
7
Итого:
Руководитель:  _____________________  ___________
(фамилия и имя)  (подпись)
Главный бухгалтер: _________________  ___________
(фамилия и имя)   (подпись)
Исполнитель: ________________________  __________  _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись)   (номер телефона)
Дата подписания отчета "___"___________200_года
Пояснения по заполнению Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в национальной валюте:
При заполнении Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в национальной валюте для каждого актива (обязательства) в национальной валюте предусматривается наименьший срок, по истечении которого банк имеет право требовать исполнения обязательств дебиторов и корреспондентов (обязан исполнить требования клиентов). Данные по графам активов, обязательств и условных обязательств по строкам от 1 до 5 заполняются с нарастающим итогом. Сумма строк 5 и 6 заносится в строку 7 "Итого".
Приложение 7
к Инструкции о нормативных
значениях и методике расчетов
пруденциальных нормативов
для банков второго уровня  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 7 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
Дополнительные сведения для расчета пруденциальных
нормативов на "___" _________ 200 _ года
____________________________
(краткое наименование банка)
N
п/п
Наименование признака
Сумма
Перио-
дичность
представ-
ления
1
2
3
4

8103
Қолма қол теңге
он күн сайын
8104
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден тәуелсiз рейтингiнен төмен емес немесе басқа рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң қолма қол шетел валютасы
он күн сайын
8105
Қазақстан Республикасының Үкiметiне берiлген заемдар
он күн сайын
8106
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден тәуелсiз рейтингiнен төмен емес немесе басқа рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерiне берiлген заемдар
он күн сайын
8107
Ұлттық Банкке берiлген заемдар
он күн сайын
8108
Standard & Poor's агенттiгiнiң "AA-"-ден тәуелсiз рейтингiнен төмен емес немесе басқа рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерге берiлген заемдар
он күн сайын
8109
Standard & Poor's агенттiгiнiң "AA-"-ден борыштық рейтингiнен төмен емес немесе басқа рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8115
Standard & Poor's агенттiгiнiң "AA-"-ден тәуелсіз рейтингiнен төмен емес немесе басқа рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердің орталық банктердегі салымдар
он күн сайын
8116
Standard & Poor's агенттiгiнiң "AA-"-ден борыштық рейтингiнен төмен емес немесе басқа рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
он күн сайын
8117
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң дебиторлық берешегi
он күн сайын
8119
Бюджетке салық және басқа төлемдер бойынша Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдардың дебиторлық берешегi
он күн сайын
8122
Қазақстан Республикасының Үкiметi және Ұлттық Банкi шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары
он күн сайын
8123
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден тәуелсiз рейтингiнен төмен емес немесе басқа рейтинг агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар шетел мемлекеттердiң орталық үкiметi шығарған мемлекеттiк мәртебеге ие бағалы қағаздар
он күн сайын
8124
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден борыштық рейтингiнен төмен емес немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын
8199
Тәуекелдiң IV тобына жататын активтер бойынша есептелген сыйақы
он күн сайын
8204
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден тәуелсiз рейтингiнен төмен немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң қолма қол шетел валютасы
он күн сайын

8103
Наличные тенге
ежедекадно
8104
Наличная иностранная валюта
стран, имеющих суверенный
рейтинг не  ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8105
Займы, предоставленные
Правительству Республики
Казахстан
ежедекадно
8106
Займы, предоставленные цент-
ральным правительствам стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8107
Займы, предоставленные
Национальному Банку
ежедекадно
8108
Займы, предоставленные цент-
ральным банкам стран, с су-
веренным рейтингом не ниже
"АА-" агентства Standard &
Poor's или рейтингом анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8109
Займы, предоставленные между-
народным финансовым организа-
циям, с долговым рейтингом не
ниже "АА-" агентства Standard
& Poor's или рейтингом анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8115
Вклады в центральных банках
стран, с суверенным рейтин-
гом не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтин-
гом аналогичного уровня одно-
го из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8116
Вклады в международных финан-
совых организациях, с долго-
вым рейтингом не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтингом аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств
ежедекадно
8117
Дебиторская задолженность
Правительства Республики
Казахстан
ежедекадно
8119
Дебиторская задолженность
местных исполнительных орга-
нов Республики Казахстан по
налогам и другим платежам в
бюджет
ежедекадно
8122
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, выпу-
щенные Правительством Рес-
публики Казахстан и Нацио-
нальным Банком
ежедневно
8123
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
иностранных государств, суве-
ренный рейтинг которых не ни-
же "АА-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8124
Ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющими дол-
говой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств
ежедекадно
8199
Начисленное вознаграждение
по активам, включенным в I
группу риска
ежедекадно
8204
Наличная иностранная валюта
стран, имеющих суверенный
рейтинг ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
и стран, не имеющих соответ-
ствующей рейтинговой оценки
ежедекадно

8206
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "A-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметiне берiлген заемдар
он күн сайын
8208
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерге берiлген заемдар
он күн сайын
8209
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-гe дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8210
Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8211
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден тәуелсiз рейтингiнен төмен емес немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8212
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден борыштық рейтингiнен төмен емес немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға берiлген заемдар
он күн сайын
8215
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктердегi салымдар
он күн сайын
8216
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-гe дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
он күн сайын
8218
Standard & Poor's агенттiгiнiң "AA-"-ден борыштық рейтингiнен төмен емес немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдардағы салымдар
он күн сайын
8219
Тәуекелдiң I тобына жатқызылатын дебиторлық берешектi қоспағанда Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарының дебиторлық берешегi
он күн сайын
8220
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден борыштық рейтингiнен төмен емес немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдардың дебиторлық берешегi
он күн сайын
8223
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметi шығарған мемлекеттiк мәртебеге ие бағалы қағаздар
он күн сайын
8224
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын

8206
Займы, предоставленные цент-
ральным правительствам стран,
имеющих суверенный рейтинг от
"А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8208
Займы, предоставленные цент-
ральным банкам стран, имеющих
суверенный рейтинг от "А+" до
"А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8209
Займы, предоставленные между-
народным финансовым организа-
циям, имеющим долговой рей-
тинг от "А+" до "А-" агентст-
ва Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8210
Займы, предоставленные мест-
ным исполнительным органам
Республики Казахстан
ежедекадно
8211
Займы, предоставленные мест-
ным исполнительным органам
стран, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "АA-" агент-
ства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8212
Займы, предоставленные орга-
низациям, имеющим долговой
рейтинг не ниже "АА-" агент-
ства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8215
Вклады в центральных банках
стран, имеющих суверенный
рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8216
Вклады в международных фи-
нансовых организациях, имею-
щих долговой рейтинг от "А+"
до "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из дру-
гих рейтинговых агентств
ежедекадно
8218
Вклады в организациях, имею-
щих долговой рейтинг не ниже
"АА-" агентства Standard&
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8219
Дебиторская задолженность
местных исполнительных орга-
нов Республики Казахстан,
за исключением дебиторской
задолженности, отнесенной к
I группе риска
ежедекадно
8220
Дебиторская задолженность
организаций, имеющих долго-
вой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8223
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные
центральными правительствами
стран, имеющих суверенный
рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8224
Ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющими дол-
говой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно

8225
Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын
8226
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден тәуелсiз рейтингiнен төмен емес немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын
8227
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден борыштық рейтингiнен төмен емес немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын
8299
Тәуекелдiң II тобына жатқызылатын активтер бойынша есептелген сыйақы
он күн сайын
8306
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметiне берiлген заемдар
он күн сайын
8308
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне берiлген заемдар
он күн сайын
8309
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8311
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8312
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "A-"-гe дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға берiлген заемдар
он күн сайын
8313
"Қазақстанның ипотекалық компаниясы" акционерлiк қоғамы ұсынатын сипаттамаларына және талаптарына жауап беретiн жеке тұлғаларға берiлген ипотекалық тұрғын үй заемдары, оның iшiнде 85 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заем сомасының қамтамасыз ету құнына қатынасы және сақтандыру ұйымы не бастапқы кредитор болып табылатын банкпен ерекше қатынасы байланыссыз заңды тұлғасы 70 процентке ипотекалық тұрғын үй заем сомасының қамтамасыз ету құнына қатынасынан асатын мөлшерде сақтандырған (кепiлдiк берген) кредиттiк тәуекел
он күн сайын
8314
Қамтамасыз ету құны бiр айлық есеп көрсеткiшi жетi мыңнан асатын ипотекалық тұрғын үй заемдары
он күн сайын
8315
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктердегi салымдар
он күн сайын

8225
Ценные бумаги, выпущенные
местными исполнительными
органами Республики Казахстан
ежедекадно
8226
Ценные бумаги, выпущенные
местными исполнительными
органами стран, суверенный
рейтинг которых не ниже
"АA-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8227
Ценные бумаги, выпущенные
организациями, имеющими дол-
говой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8299
Начисленное вознаграждение
по активам, включенным во
II группу риска
ежедекадно
8306
Займы, предоставленные цент-
ральным правительствам стран,
имеющих суверенный рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8308
Займы, предоставленные цент-
ральным банкам стран, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из дру-
гих рейтинговых агентств
ежедекадно
8309
Займы, предоставленные между-
народным финансовым организа-
циям, имеющим долговой рей-
тинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств
ежедекадно
8311
Займы, предоставленные мест-
ным исполнительным органам
стран, имеющих суверенный
рейтинг не ниже от "А+" до
"А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8312
Займы, предоставленные орга-
низациям, имеющим долговой
рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств
ежедекадно
8313
Ипотечные жилищные займы,
предоставленные физическим
лицам, отвечающие характе-
ристикам и требованиям,
предъявляемым Акционерным
обществом "Казахстанская
ипотечная компания", в том
числе у которых отношение
суммы ипотечного жилищного
займа к стоимости обеспече-
ния не превышает 85 процен-
тов  и кредитный риск по
которым застрахован (гаран-
тирован) страховой организа-
цией либо юридическим лицом,
не связанными особыми отно-
шениями с банком, являющимся
первичным кредитором, в раз-
мере превышения отношения
суммы ипотечного жилищного
займа к стоимости обеспече-
ния над 70 процентами
ежедекадно
8314
Ипотечные жилищные займы,
стоимость обеспечения кото-
рых превышает семи тысяч
месячных расчетных показате-
лей
ежедекадно
8315
Вклады в центральных банках
стран, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно

8316
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "BBB-"-гe дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
он күн сайын
8318
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарындағы салымдар
он күн сайын
8320
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа да рейтингтiк агенттiктерi бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдардың дебиторлық берешегi
он күн сайын
8323
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-гe дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе немесе басқа да рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң және осындай деңгейдегi рейтингiне ие елдердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттiк мәртебеге ие бағалы қағаздар
он күн сайын
8324
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ге дейiнгi борыштық рейтингiне немесе басқа да рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингiне ие халықаралық қаржы ұйымдарының шығарған бағалы қағаздары
он күн сайын
8326
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-гe дейiнгi төмен емес тәуелсiз рейтингiне немесе басқа да рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингiне ие елдердiң жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздары
он күн сайын
8327
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А+"-ден "А-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын
8399
Тәуекелдiң II тобына енгiзiлген активтер бойынша есептелген сыйақы
он күн сайын
8406
Standard & Poor's агенттiгiнiң "BB+"-ден "В-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң орталық үкiметтерiне берiлген заемдар
он күн сайын
8408
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ+"-ден "В-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң орталық банктерiне берiлген заемдар
он күн сайын

8316
Вклады в международных фи-
нансовых организациях, имею-
щих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8318
Вклады в организациях, имею-
щих долговой рейтинг от "А+"
до "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8320
Дебиторская задолженность
организаций, имеющих долго-
вой рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств
ежедекадно
8323
Ценные бумаги, имеющие ста-
тус государственных, выпу-
щенные центральными прави-
тельствами стран, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8324
Ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющими дол-
говой рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8326
Ценные бумаги, выпущенные
местными исполнительными ор-
ганами стран, имеющих суве-
ренный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8327
Ценные бумаги, выпущенные ор-
ганизациями, имеющими долго-
вой рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств
ежедекадно
8399
Начисленное вознаграждение
по активам, включенным в III
группу риска
ежедекадно
8406
Займы, предоставленные цент-
ральным правительствам стран,
имеющих суверенный рейтинг от
"ВВ+" до "В-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агент-
ств, и стран, не имеющих
соответствующей рейтинговой
оценки
ежедекадно
8408
Займы, предоставленные цент-
ральным банкам стран, имею-
щих суверенный рейтинг от
"ВВ+" до "В-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
и стран, не имеющих соответ-
ствующей рейтинговой оценки
ежедекадно

8409
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ+"-ден "В-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8411
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген заемдары
он күн сайын

8409
Займы, предоставленные между-
народным финансовым органи-
зациям, имеющим долговой
рейтинг от "ВВ+" до "В-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств, и междуна-
родным финансовым организа-
циям, не имеющим соответст-
вующей рейтинговой оценки
ежедекадно
8411
Займы, предоставленные мест-
ным исполнительным органам
стран, имеющих долговой рей-
тинг от "ВBВ+" до "ВB-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств, и стран,
не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
ежедекадно

8412
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент ұйымдарға және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ резидент ұйымдарға, Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "В-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес ұйымдарға берiлген заемдар
он күн сайын

8412
Займы, предоставленные орга-
низациям-резидентам, имеющим
долговой рейтинг ниже "ВВВ+"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств,
организациям-резидентам, не
имеющим соответствующей рей-
тинговой оценки, и
организациям-нерезидентам,
имеющим долговой рейтинг от
"ВВB+" до "В-" агентства
Standard Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых
агентств
ежедекадно

8413
Тәуекелдiң III тобына жатқызылғандарды қоспағанда, жеке тұлғаларға берiлген заемдар
он күн сайын
8415
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ+"-ден "В-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң орталық банктерiндегi салымдары
он күн сайын
8416
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ+"-ден "В-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы және осындай деңгейдегi рейтингтiк бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
он күн сайын

8413
Займы, предоставленные физи-
ческим лицам, за исключением
отнесенных к III группе
риска
ежедекадно
8415
Вклады в центральных банках
стран, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств, и стран,
не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
ежедекадно
8416
Вклады в международных фи-
нансовых организациях, имею-
щих долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, и международных
финансовых организациях, не
имеющих соответствующей рей-
тинговой оценки
ежедекадно

8418
Standard & Poor's агенттiгiнiң "BBB+"-ден төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент ұйымдардағы, тиiсiнше рейтингтiк бағасы жоқ резидент-ұйымдардағы және Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi, тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ ұйым немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес ұйымдардағы салымдар
он күн сайын

8418
Вклады в организациях-
резидентах, имеющих долговой
рейтинг ниже "ВВВ+" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня од-
ного из других рейтинговых
агентств, организациях-
резидентах, не имеющих соот-
ветствующей рейтинговой оценки, и организациях-
нерезидентах, имеющих долго-
вой рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно

8419
Дебиторская задолженность
организаций-резидентов, име-
ющих долговой рейтинг ниже
"ВВB+" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств,
организаций-резидентов, не
имеющих соответствующей рей-
тинговой оценки, и организаций-нерезидентов,
имеющих долговой рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
РҚАО-ңың ескертуі: Бағанның мемлекеттік тілдегі аудармасы толық болмағандықтан мәтін орысша берілді .
он күн сайын

8419
Дебиторская задолженность
организаций-резидентов, име-
ющих долговой рейтинг ниже
"ВВB+" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств,
организаций-резидентов, не
имеющих соответствующей рей-
тинговой оценки, и организаций-нерезидентов,
имеющих долговой рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно

8421
Жеке тұлғалардың дебиторлық берешегi
он күн сайын
8423
Мемлекеттiк мәртебесi бар, Standard & Poor's агенттiгiнiң "BBB+"-ден "ВВ-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң орталық үкiметтерi шығарған бағалы қағаздары
он күн сайын
8424
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "ВВ-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздары
он күн сайын
8426
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ+"-ден "ВВ-"-ге дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарымен және иiстi рейтингтiк бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздары
он күн сайын
8427
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент ұйымдардағы, тиiсiнше рейтингтiк бағасы жоқ резидент ұйымдар, Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ+"-ден "BB-"-гe дейiнгi борыштық рейтингi басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес ұйымдардағы, сондай-ақ банк инвестициясының есептеуiне енгiзiлмеген акциялар
он күн сайын
8499
Тәуекелдiң IV тобына енгiзiлген активтер бойынша есептелген сыйақы
он күн сайын
8501
Әдiл құны бойынша ескерiлетiн инвестициялар, акцияның бөлiгiнде (жарғылық капиталдағы қатысушы үлесi) және банк инвестициясын қоспағанда заңды тұлғалардың реттелмеген борыштары
он күн сайын
8502
Банк қызметiндегi негiзгi мақсаттарға арналып сатып алынған және N 38 қаржылық есеп берудiң Халықаралық стандартына сәйкес келетiн лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету
он күн сайын
8506
Standard & Poor's агенттiгiнiң "B"-ден төмен тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерi берiлген заемдар
он күн сайын
8508
Standard & Poor's агенттiгiнiң "В"-ден төмен тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне берiлген заемдар
он күн сайын
8509
Standard & Poor's агенттiгiнiң "B"-ден төмен борыштық рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген заемдар
он күн сайын
8511
Standard & Poor's агенттiгiнiң "BB"-ден төмен тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген заемдар
он күн сайын

8421
Дебиторская задолженность
физических лиц
ежедекадно
8423
Ценные бумаги, имеющие ста-
тус государственных, выпу-
щенные центральными прави-
тельствами стран, имеющих
суверенный рейтинг от«"ВВВ+"
до "ВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
и стран, не имеющих соответ-
ствующей рейтинговой оценки
ежедекадно
8424
Ценные бумаги, выпущенные
местными исполнительными
органами стран, имеющих
суверенный рейтинг от«"ВВВ+"
до "ВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
и стран, не имеющих соответ-
ствующей рейтинговой оценки
ежедекадно
8426
Ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющими
долговой рейтинг от "ВВ+"
до "ВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
и международными финансовыми
орг-циями, не имеющими соот-
ветствующей рейтинговой
оценки
ежедекадно
8427
Ценные бумаги, выпущенные
организациями-резидентами,
имеющими долговой рейтинг
ниже "ВВВ+" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, организациями-
резидентами, не имеющими
соответствующей рейтинговой
оценки, и организациями -
нерезидентами, имеющими
долговой рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
а также акции, не включенные
в расчет инвестиций банка
ежедекадно
8499
Начисленное вознаграждение
по активам, включенным в IV
группу риска
ежедекадно
8501
Инвестиции, учитываемые по
справедливой стоимости, в
части акций (долей участия
в уставном капитале) и вло-
жений в субординированный
долг юридических лиц, за
исключением инвестиций банка
ежедекадно
8502
Лицензионное программное
обеспечение, приобретенное
для целей основной деятель-
ности банка и соответствую-
щее Международному стандарту
финансовой отчетности N№38
ежедекадно
8506
Займы, предоставленные цент-
ральным правительствам стран, имеющих суверенный
рейтинг ниже "В-" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня од-
ного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8508
Займы, предоставленные цент-
ральным банкам стран, имею-
щих суверенный рейтинг ниже
"В-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8509
Займы, предоставленные меж-
дународным финансовым орга-
низациям, имеющим долговой
рейтинг ниже "В-" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня од-
ного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8511
Займы, предоставленные мест-
ным исполнительным органам
стран, имеющих суверенный
рейтинг ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня од-
ного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно

8512
Standard & Poor's агенттiгiнiң "BB"-ден төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес ұйымдарға және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ резидент емес ұйымдарға берiлген заемдар
он күн сайын
8515
Standard & Poor's агенттiгiнiң "B"-ден төмен тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
он күн сайын
8516
Standard & Poor's агенттiгiнiң "В"-ден төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдардағы салымдар
он күн сайын
8518
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ"-ден төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес ұйымдардағы және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ резидент емес ұйымдардағы салымдар
он күн сайын
8520
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ"-ден емес төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес ұйымдардың және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ резидент емес ұйымдардың дебиторлық берешегi
он күн сайын
8523
Standard & Poor's агенттiгiнiң "В"-ден төмен тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерi шығарған бағалы қағаздары
он күн сайын
8524
Standard & Poor's агенттiгiнiң "BB"-ден төмен тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын
8526
Standard & Poor's агенттiгiнiң "В"-ден төмен борыштық рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
он күн сайын
8527
Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВ"-ден төмен борыштық рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес ұйымдардың және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ резидент емес ұйымдардың шығарған бағалы қағаздары
он күн сайын
8599
Тәуекелдiң V тобына енгiзiлген активтер бойынша есептелген сыйақы
он күн сайын
8610
Қарсы кепiлдемелерге берiлген кепiлхат не Қазақстан Республикасының Үкiметi және Ұлттық Банкi шығарған мемлекеттiк бағалы қағаздардың, Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден төмен емес тәуелсiз рейтингi немеce басқа рейтингтiк агенттiктерiнiң біреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттiк мәртебеге ие бағалы қағаздардың кепiлiмен қамтамасыз етiлген, сондай-ақ банктiң басқаруына осындай міндеттеменi және тазартылған қымбат металдарды қамтамасыз ету ретiнде ұсынылған ақша түрiндегi кепiлмен қамтамасыз етiлген банк мiндеттемелерi және кепiлдемелерi
он күн сайын

8512
Займы, предоставленные орга-
низациям-нерезидентам, имею-
щим долговой рейтинг ниже
"ВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и ор-
ганизациям-нерезидентам, не
имеющим соответствующей рей-
тинговой оценки
ежедекадно
8515
Вклады в центральных банках
стран, имеющих суверенный
рейтинг ниже "В-" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня од-
ного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8516
Вклады в международных фи-
нансовых организациях, имею-
щих долговой рейтинг ниже
"В-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8518
Вклады в организациях-
нерезидентах, имеющих долго-
вой рейтинг ниже "ВВ-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств, и организациях-нерезидентах,
не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
ежедекадно
8520
Дебиторская задолженность
организаций-нерезидентов,
имеющих долговой рейтинг
ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, и организаций-
нерезидентов, не имеющих
соответствующей рейтинговой
оценки
ежедекадно
8523
Ценные бумаги, выпущенные
центральными правительствами
стран, имеющих суверенный
рейтинг ниже "В-" агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно
8524
Ценные бумаги, выпущенные
местными исполнительными
органами стран, суверенный
рейтинг которых ниже "ВВ-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
ежедекадно
8526
Ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми
организациями, имеющими дол-
говой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств
ежедекадно
8527
Ценные бумаги, выпущенные
организациями-нерезидентами,
имеющими долговой рейтинг
ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, и организациями-
нерезидентами, не имеющими
соответствующей рейтинговой
оценки
ежедекадно
8599
Начисленное вознаграждение
по активам, включенным в V
группу риска
ежедекадно
8610
Гарантии и поручительства
банка, выданные под встреч-
ные гарантии, поручительства
либо обеспеченные залогом
государственных ценных бу-
маг, выпущенных Правительст-
вом Республики Казахстан и
Национальным Банком, ценных
бумаг, имеющих статус госу-
дарственных, выпущенных центральными правительствами
иностранных государств, име-
ющих суверенный рейтинг не
ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, а также обеспечен-
ные залогом в виде денег,
предоставленных в распоряже-
ние банка в качестве обеспе-
чения данного обязательства,
и аффинированных драгоценных
металлов
ежедекадно

8611
Қазақстан Республикасының Үкiметi және Ұлттық Банкi шығарған мемлекеттiк бағалы қағаздардың, Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден төмен емес тәуелсiз рейтингi бар немеce басқа рейтингтiк агенттiктерiнiң біреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттiк мәртебеге ие бағалы қағаздарды және басқа да өтім-
ділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алу және сату бойынша шоттар
он күн сайын

8611
Счета по приобретению либо
продаже государственных цен-
ных бумаг, выпущенных Прави-
тельством Республики Казах-
стан и Национальным Банком,
ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных
центральными правительствами
иностранных государств, име-
ющих суверенный рейтинг не
ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рей-
тинг аналогичного уровня од-
ного из других рейтинговых
агентств, и прочих высоко-
ликвидных ценных бумаг
ежедекадно

8612
Егер олар мiндеттi сипатта (құжатпен ресiмделсе) болса, шетел валютасын және тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шоттар
он күн сайын
8613
Банктiң қаржылық мiндеттемелерi жоқ экспорт аккредитивтерi, сондай-ақ олар арқылы банктiң сыртқы заемдарын тартқан және банктiң борыштық мiндеттемелерiн орналастырған кезде банктiң еншiлес ұйымдарының пайдасына берiлген банктiң мiндеттемелерi мен кепiлдемелерi
он күн сайын
8621
Қарсы кепiлдiкке берiлген кепiлхат және Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден "АА-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздардың кепiлiмен,
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының және елдердiң жергiлiктi атқарушы органдарына,
Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-"-ден төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар банктердiң және ұйымдарына банктiң кепiлдiктерi мен кепiлхаттары
он күн сайын

8612
Счета по купле-продаже ино-
странной валюты и аффиниро-
ванных драгоценных металлов,
если они носят обязательный
характер (оформлены докумен-
тально)
ежедекадно
8613
Экспортные аккредитивы, по
которым у банка нет финансо-
вых обязательств, а также
гарантии и поручительства
банка, выданные в пользу
дочерних организаций банка
при привлечении через них
внешних займов и размещении
долговых обязательств банка
ежедекадно
8621
Гарантии и поручительства
банка, выданные под встреч-
ные гарантии, поручительства
и залог ценных бумаг, имею-
щих статус государственных,
центральных правительств
стран, имеющих суверенный
рейтинг от "АА-" до "АА+"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рей-
тинговых агентств, местных
исполнительных органов Рес-
публики Казахстан и стран,
имеющих суверенный рейтинг
не ниже "АА-" агентства
Standard& Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агент-
ств, банков и организаций,
имеющих долговой рейтинг не
ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств
ежедекадно

8622
Егер олар мiндеттi сипатта (құжатпен ресiмделсе) болса, болашақта заемдар мен депозиттер бойынша есепшоттар
он күн сайын
8631
Қарсы кепiлдiкке берiлген кепiлхат не Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ-"-ден "ВВВ-"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздардың кепiлi, Standard & Poor's агенттiгiнiң "А-"-ден "А+"-ге дейiнгi тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар банктердiң және ұйымдардың, елдердiң жергiлiктi атқарушы органдарына банктiң кепiлдiктерi мен кепiлхаттары
он күн сайын
8632
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлiк қоғамынан ипотекалық тұрғын үй заемдары бойынша талап ету құқықтарын керi сатып алу жөнiндегi ықтимал мiндеттемелер
он күн сайын
8641
Форфейтинг операциялары бойынша кепiлдемелер, кепiл-хаттар,  өтелмеген аккредитивтер және мiндеттемелер, тәуекелдiң I, II және III топтарына жатқызылғандардан басқа, бағалы қағаздарды, қаржы фьючерстерiн сатып алу не сату бойынша шоттар
он күн сайын
8700
Кастодиандық шарттар негiзiнде банктерге сақтауға қабылданған инвестицияланбаған қаражат қалдықтары
он күн сайын
8701
Тәуекелдi активтердiң бiрiншi тобындағы шоттарда ескерiлетiн кастодиандық шарттар негiзiнде банктерге сақтауға алынған инвестицияланбаған қаражат қалдықтары
он күн сайын
8702
Тәуекелдi активтердiң екiншi тобындағы шоттарда ескерiлетiн кастодиандық шарттар негiзiнде банктерге сақтауға алынған инвестицияланбаған қаражат қалдықтары
он күн сайын
8703
Тәуекелдi активтердiң үшiншi тобындағы шоттарда ескерiлген кастодиандық шарттар негiзiнде банктерге сақтауға алынған инвестицияланбаған қаражат қалдықтары
он күн сайын
8704
Тәуекелдi активтердiң төртiншi тобындағы шоттарда ескерiлген кастодиандық шарттар негiзiнде банктерге сақтауға алынған инвестицияланбаған қаражат қалдықтары
он күн сайын
8705
Тәуекелдi активтердiң бесiншi тобындағы шоттарда ескерiлген кастодиандық шарттар негiзiнде банктерге сақтауға алынған инвестицияланбаған қаражат қалдықтары
он күн сайын
8706
Сенiмгерлiк басқару туралы шарт негiзiнде банктер сенiмгерлiк басқаруға қабылдаған инвестицияланбаған қаражат қалдықтары
он күн сайын
8707
Осы Нұсқаулықтың 3-тармағының талаптарына сәйкес келетiн және шарттарына сай заңды тұлғалардың акцияларына және реттелген борышына салымдар
он күн сайын
8708
Меншiктi капиталға енгiзiлетiн, банктiң сатып алынған меншiктi реттелген борышын шегергенде, банктiң реттелген борышы
он күн сайын

8622
Счета по размещению-
получению в будущем займов
и вкладов, если они носят
обязательный характер
(оформлены документально)
ежедекадно
8631
Гарантии и поручительства
банка, выданные под встречные
гарантии, поручительства и
залог ценных бумаг, имеющих
статус государственных, центральных правительств иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг
от "ВВВ-" до "ВВВ+" агентст-
ва Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, местных исполни-
тельных органов стран, бан-
ков и организаций, имеющих
суверенный рейтинг от "А-"
до "А+" агентства Standard
& Poor's или рейтинг анало-
гичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедекадно
8632
Возможные обязательства по
обратному выкупу у Акционер-
ного общества«"Казахстанская
ипотечная компания" прав
требований по ипотечным жи-
лищным займам
ежедекадно
8641
Гарантии, поручительства, непокрытые аккредитивы и
обязательства по операциям
форфейтинг, счета по приоб-
ретению либо продаже ценных
бумаг, финансовых фьючерсов,
за исключением отнесенных к
I, II и III группам риска
ежедекадно
8700
Неинвестированные остатки
средств, принятых банком на
хранение на основании касто-
диальных договоров
ежедневно
8701
Неинвестированные остатки
средств, принятых банком на
хранение на основании касто-
диальных договоров, учитыва-
емые на счетах первой группы рисковых активов
ежедекадно
8702
Неинвестированные остатки
средств, принятых банком на
хранение на основании касто-
диальных договоров, учитыва-
емые на счетах второй группы рисковых активов
ежедекадно
8703
Неинвестированные остатки
средств, принятых банком на
хранение на основании касто-
диальных договоров, учиты-
ваемые на счетах третьей
группы рисковых активов
ежедекадно
8704
Неинвестированные остатки
средств, принятых банком на
хранение на основании касто-
диальных договоров, учитыва-
емые на счетах четвертой группы рисковых активов
ежедекадно
8705
Неинвестированные остатки
средств, принятых банком на
хранение на основании касто-
диальных договоров, учитыва-
емые на счетах пятой груп-
пы рисковых активов
ежедекадно
8706
Неинвестированные остатки
средств, принятых банком в
доверительное управление на
основании договоров о дове-
рительном управлении
ежедневно
8707
Вложения в акции и суборди-
нированный долг юридических
лиц, соответствующие требо-
ваниям и отвечающие условиям
пункта 3 настоящей
Инструкции
ежедекадно
8708
Субординированный долг бан-
ка, за минусом выкупленного
собственного субординирован-
ного долга банка, включаемый
в собственный капитал
ежедекадно

8709
Меншiктi капитал есебiне енгiзiлетiн акция сомасы
он күн сайын
8710
Осы Нұсқаулықтың 3-тарауына сәйкес, банк алдындағы кез келген мiндеттеме бойынша банкпен ерекше қатынастармен байланысты бiр заемшының немесе өзара байланысты заемшылар тобының жиынтық берешегi
он күн сайын
8711
Осы Нұсқаулықтың 3-тарауына сәйкес, банк алдындағы кез келген мiндеттеме бойынша банкпен ерекше қатынастармен байланысты емес бiр заемшының немесе өзара байланысты заемшылар тобының жиынтық берешегi
он күн сайын
8712
Банкпен ерекше қатынастармен байланысты барлық заемшылар бойынша тәуекелдер сомасы
он күн сайын
8713
Заемшы алдындағы шартты мiндеттемелермен қамтамасыз етiлмеген не заемшыға ағымдағы және соңғы екi ай iшiнде банктiң талабы пайда болуы мүмкiн үшiншi тұлғаның пайдасына заемшы үшiн бланктiк заемдар бойынша, сондай-ақ Standard & Poor's агенттiгiнiң рейтингi немесе Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнен кемiнде бiр тармақ төмен басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттерiне және Standard & Poor's агенттiгiнiң "А" деңгейiнен төмен емес рейтингi бар немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң тиiстi деңгейдегi рейтингi бар резидент еместерге талаптарды қоспағанда оффшорлық аймақтың аумағында тiркелген немесе тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының резидент еместерi мiндеттемелерiнiң ең жоғары сомасы
он күн сайын
8714
Банктiң бiр заемшыға әрқайсысының мөлшерi банктiң меншiктi капиталының 10 процентiнен асатын тәуекелдердiң жиынтық сомасы
он күн сайын
8715
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлiк қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
он күн сайын
8716
Банкке оларды кері сатып алу шарттарымен сатылған немесе кепiлге берiлген мемлекеттiк бағалы қағаздар және басқа жоғары өтiмдi бағалы қағаздардың баланстық құны
он күн сайын
8717
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А"-ден төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердегi және Қазақстан Республикасының банктерiндегi талап етуге дейiнгi салымдар
он күн сайын
8718
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А"-ден төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының банктерiне және Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріне берілген "овернайт" заемдар
он күн сайын

8709
Сумма акций, включаемая в расчет собственного капитала
ежедекадно
8710
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с банком особыми отношениями по любому виду обязательств
перед банком согласно главе 3 настоящей Инструкции
ежедневно
8711
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с банком особыми
отношениями по любому виду обязательств перед банком согласно главе 3 настоящей
Инструкции
ежедневно
8712
Сумма рисков по всем заемщи-
кам, связанным с банком осо-
быми отношениями
ежедневно
8713
Максимальная сумма бланкового
займа, необеспеченных услов-
ных обязательств перед заем-
щиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по кото-
рым у банка могут возникнуть
требования к заемщику в тече-
ние текущего и двух последую-
щих месяцев, а также обяза-
тельств нерезидентов Респуб-
лики Казахстан, зарегистри-
рованных или являющихся
гражданами оффшорных зон, за
исключением требований к ре-
зидентам Республики Казах-
стан с рейтингом агентства
Standard & Poor's или рей-
тингом аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств не более чем на
один пункт ниже суверенного
рейтинга Республики Казах-
стан и нерезидентов, имеющих
рейтинг не ниже "А" агентства
Standard & Poor' s или рей-
тинг аналогичного уровня од-
ного из других рейтинговых агентств, за исключением не-
резидентов с рейтингом не
ниже "А" агентства Standard
& Poor's или рейтингом ана-
логичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
в отношении одного заемщика
или группы взаимосвязанных
заемщиков
ежедекадно
8714
Совокупная сумма рисков банка
на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 процентов от собственного
капитала банка
ежедекадно
8715
Долговые ценные бумаги, выпу-
щенные Акционерным обществом
"Казахстанская ипотечная
компания"
ежедневно
8716
Балансовая стоимость государ-
ственных ценных бумаг и про-
чих высоколиквидных ценных
бумаг, проданных банком на
условиях их обратного выкупа
или переданных в залог
ежедневно
8717
Вклады до востребования в
банках Республики Казахстан
и банках-нерезидентах, имею-
щих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
ежедневно
8718
Займы "овернайт" банкам Рес-
публики Казахстан и банкам-
нерезидентам Республики Ка-
захстан, имеющим долгосрочный
долговой рейтинг не ниже "А"
агентства Standard & Poor's и
и рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
ежедневно

8719
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктер брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асырған кезде мемлекеттiк бағалы қағаздарымен мәмiлелер жасауға құқылы елдердiң ең төменгi талап етiлетiн рейтингi туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi N 219 қаулысымен бекiтiлген деңгейден төмен емес шетел валютасында ұзақ мерзiмдi тәуелсiз рейтингi бар елдердiң мемлекеттiк бағалы қағаздары
он күн сайын

8719
Государственные ценные бумаги
стран, имеющих суверенный
долгосрочный рейтинг в иност-
ранной валюте не ниже уровня,
установленного постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 4
июля 2003 года N№219 "О мини-
мальном требуемом рейтинге
стран, с государственными
ценными бумагами которых
банки второго уровня вправе
совершать сделки при осущест-
влении брокерской и дилерской
деятельности"
ежедневно

8720
Қазақстан Республикасының Үкiметiмен және Ұлттық Банкiмен шығарылған мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы
он күн сайын
8721
Осы Нұсқаулықтың 20-тармағында көрсетiлген мiндеттемелердi шегергенде жоғары өтiмдi активтердi қоса алғанда, бастапқы өтеу мерзiмi
он күн сайын
8722
Осы Нұсқаулықтың 20-тармағында көрсетiлген мiндеттемелердi шегергенде, талап етуге дейiнгi мiндеттемелердi қоса алғанда, үш айдан астам уақытта тарту мерзiмiмен мiндеттемелер сомасы
он күн сайын

8720
Начисленное вознаграждение
по Государственным ценным
бумагам, выпущенным Прави-
тельством Республики Казах-
стан и Национальным Банком
ежедневно
8721
Сумма активов с первоначаль-
ным сроком погашения не более
трех месяцев, включая высоко-
ликвидные активы, за вычетом
активов, указанных в пункте
20 настоящей Инструкции
ежедневно
8722
Сумма обязательств со сроком
привлечения не более трех
месяцев, включая обязательст-
ва до востребования, за выче-
том обязательств указанных в
пункте 20 настоящей Инструк-
ции
ежедневно