"Табиғи монополия субъектілерін қайта ұйымдастыруды немесе таратуды уәкілетті органмен келісу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 24 ақпандағы N 49-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 29 қыркүйектегі N 283-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 10 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3878. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 430 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.06.2015 № 430 бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 18-1-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1109  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 18-тармағының 1) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополия субъектілерін қайта ұйымдастыруды немесе таратуды уәкілетті органмен келісу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 24 ақпандағы N 49-НҚ  бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2214 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" N 20, 2003 жылғы 17 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы өтініштерді ұсыну және қарау ережесін бекіту туралы";
1-тармақта "Қоса беріліп отырған табиғи монополия субъектілерін қайта ұйымдастыруды немесе таратуды уәкілетті органмен келісу жөніндегі Нұсқаулық" деген сөздер "Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы өтініштерді ұсыну және қарау ережесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген табиғи монополия субъектілерін қайта ұйымдастыруды немесе таратуды уәкілетті органмен келісу жөніндегі Нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы өтініштерді ұсыну және қарау ережесі";
барлық мәтін бойынша:
"қызмет (тауарлар, жұмыстар) көрсету", "Субъект көрсетілетін қызмет (тауарлар, жұмыстар)" деген сөздер тиісінше "реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының)", "Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстарын)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Осы Нұсқаулықтың", "Осы Нұсқаулықта" деген сөздер тиісінше "Осы Ереженің", "Осы Ережеде" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы өтініштерді ұсыну және қарау ережесі Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне , " Табиғи монополиялар туралы ", " Банкроттық туралы ", " Акционерлік қоғамдар туралы ", " Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершіліктерге ие серіктестіктер туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және табиғи монополиялар субъектілерін (бұдан әрі - Субъект) қайта құру және тарату рәсімдерін уәкілетті органмен келісу талаптарын нақтылайды";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 24 февраля 2003 года N 49-ОД "Об утверждении Инструкции по согласованию с уполномоченным органом реорганизации или ликвидации субъектов естественной монополии"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 29 сентября 2005 года N 283-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2005 года N 3878. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 430
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 15.06.2015 № 430.
В соответствии со  статьей 18-1  Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" и подпунктом 1)  пункта 18  Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1109,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 24 февраля 2003 года N 49-ОД "Об утверждении Инструкции по согласованию с уполномоченным органом реорганизации и ликвидации субъектов естественной монополии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2214, опубликованный 17 мая 2003 года в "Официальной газете" N 20), следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил представления и рассмотрения ходатайств о даче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий";
в пункте 1 слова "прилагаемую Инструкцию по согласованию с уполномоченным органом реорганизации или ликвидации субъектов естественной монополии" заменить словами "прилагаемые Правила представления и рассмотрения ходатайств о даче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий";
в Инструкции по согласованию с уполномоченным органом реорганизации или ликвидации субъектов естественной монополии, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила представления и рассмотрения ходатайств о даче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий";
по всему тексту:
слова "услуги (товары, работы)", "услуг (товаров, работ)" заменить соответственно словами "регулируемые услуги (товары, работы)", "регулируемых услуг (товаров, работ)";
слова "настоящей Инструкции" заменить словами "настоящих Правил";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила представления и рассмотрения ходатайств о даче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий разработаны в соответствии с  Гражданским  кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан " О естественных  монополиях", " О банкротстве ", " Об акционерных  обществах", " О товариществах с  ограниченной и дополнительной ответственностью" и конкретизируют условия согласования с уполномоченным органом процедуры реорганизации и ликвидации субъектов естественных монополий (далее - Субъект)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Ереженің мақсаттары тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қысым жасауды болдырмау, Субъектілер ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкасының) немесе олардың шекті деңгейлерінің негізсіз көтерілуінен заңды және жеке тұлғаларды қорғау болып табылады.";
2-тармақта:
"Осы Нұсқаулықта" деген сөздер "Осы Ережеде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган немесе белгіленген құзырет шегінде облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия субъектісі саласында табиғи монополия субъектісі ұсынатын және белгілі бір тауарды тұтынушыға беру түрінде қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларды қоса, уәкілетті органмен мемлекеттік реттеуге жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар).";
5-тармақта:
бірінші абзацтағы "қызмет көрсету (тауар өндіру, жұмыстар)" деген сөздер "реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "Субъект көрсетілетін қызмет (тауарлар, жұмыстар) тарифтерінің (баға, алым ставкалары) деген сөздер "Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шекті деңгейлерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган тағайындалатын оңалту басқарушысының кандидатурасын және табиғи монополия субъектісінің оңалту жоспарын келіседі.";
8-тармақтағы "Субъектіні қайта құру немесе таратуды Қазақстан Республикасының әділет органдарында тиісінше тіркелмегенге (қызметін тоқтатуды тіркеу)" деген сөздер "Субъекті қызметінің тоқталуын Қазақстан Республикасының әділет органдарында тиісінше тіркегенге (қайта тіркеу)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) анықтама-негіздеме, сондай-ақ Субъектіні қайта құру немесе тарату қажеттілігінің экономикалық негіздемесі (қайта құрылғаннан кейін Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болжанып отырған жобасымен);";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Уәкілетті орган, егер Субъекті осы Ереженің 11, 13-тармақтарында көзделген талаптарды сақтамаса, өтінішті қараусыз қалдырады.";
19-тармақта "Қазақстан Республикасының заңдарында қаралған жауапкершілікке алып келеді" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өтінішті қанағаттандырудан бас тарту үшін негіз болып табылады." деген сөздермен толықтырылсын;
25-тармақта:
2) тармақшада "Субъекті өндіретін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) тарифінің (бағалар, алым ставкалары)" деген сөздер "Субъекті ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шекті деңгейлерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада "Субъектінің тауарларды (жұмыстарды) өндіру, қызмет көрсету" деген сөздер "Субъекті ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада "Субъектінің тауарларды үздіксіз (жұмыстарды) өндіруін, қызмет көрсетуін" деген сөздер "Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) үздіксіз ұсынуын" деген сөздермен ауыстырылсын;

"1. Целями настоящих Правил являются предотвращение ущемления прав и законных интересов потребителей, защита физических и юридических лиц от необоснованного повышения тарифов (цен, ставок сбора) или их предельных уровней на предоставляемые Субъектами регулируемые услуги (товары, работы).";
в пункте 2:
слова "настоящей Инструкции" заменить словами "настоящих Правилах";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченный орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю.";
в пункте 5:
в абзаце первом слова "услуг (производимых товаров, работ)" заменить словами "регулируемых услуг (товаров, работ)";
в абзаце втором слова "на оказываемые Субъектом услуги (товары, работы)" заменить словами "или их предельных уровней на предоставляемые Субъектом регулируемые услуги (товары, работы)";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Уполномоченный орган согласовывает кандидатуру назначаемого реабилитационного управляющего и план реабилитации субъекта естественной монополии.";
в пункте 8 слова "(регистрации прекращения деятельности) реорганизации или ликвидации" заменить словами "(перерегистрации) или регистрации прекращения деятельности";
в пункте 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) справку-обоснование, а также экономическое обоснование необходимости реорганизации (с прогнозируемым проектом тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги Субъекта после реорганизации) или ликвидации Субъекта;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Уполномоченный орган оставляет ходатайство без рассмотрения, если Субъектом не соблюдены требования, предусмотренные пунктами 11, 13, настоящих Правил.";
пункт 19 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами ", а также является основанием для отказа в удовлетворении ходатайства";
в пункте 25:
в подпункте 2) слова "на производимые Субъектом товары (работы, предоставляемые услуги)" заменить словами "или их предельных уровней на предоставляемые Субъектом регулируемые услуги (товары, работы)";
в подпункте 4) слова "производства Субъектом товаров (работ), предоставления услуг" заменить словами "предоставления Субъектом регулируемых услуг (товаров, работ)";
в подпункте 5) слова "производства Субъектом товаров (работ), предоставления услуг" заменить словами "предоставления Субъектом регулируемых услуг (товаров, работ).";

мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Уәкілетті органның келісімінсіз жүзеге асырылған субъектінің қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы заңнамада белгіленген тәртіппен жарамсыз деп танылады.".
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаменті (Ғ.Т.Жолдыбаева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.О.Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында оның жариялануын қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.С.Орымбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға

дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Реорганизация или ликвидация Субъекта, осуществленная без согласования с уполномоченным органом, признается недействительной в установленном законодательством порядке.".
2. Юридическому департаменту Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Джолдыбаева Г.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Орумбаева А.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель