Конкурстық негізде тағайындалатын кеден органдары лауазымдарының тізбесін, Қазақстан Республикасының кеден органдарына құқық қорғау қызметке орналасу кезінде конкурсты және тағлымдаманы өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 409 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 17 қазанда № 8820 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 498 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 17.11.2014 № 498 (18.11.2014 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 7-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес конкурстық негізде тағайындалатын кеден органдары лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдарына құқық қорғау қызметке орналасу кезінде конкурсты және тағлымдаманы өткізу қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті (М.Т. Есенбаев) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Б. Жәмішев
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
Ә. Байменов _____________
2013 жылғы 09 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 409 бұйрығына
1-қосымша
Конкурстық негізде тағайындалатын
кеден органдары лауазымдарының тізбесі
Кедендік бақылау комитетінің орталық аппаратында:
Басқарманың бастығы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарма бастығының орынбасары:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарма бөлімінің бастығы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарманың бас маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарманың аға маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік.
Кедендік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінде:
Құқық қорғау қызметіне жетекшілік ететін Департамент бастығының орынбасары;
Басқарманың бастығы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарма бастығының орынбасары:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Бөлім бастығы, бастығының орынбасары:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарма бөлімінің бастығы, бастығының орынбасары:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Бөлімшенің бастығы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарманың/бөлімнің/бөлімшенің бас маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарманың/бөлімнің/бөлімшенің аға маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Басқарманың/бөлімнің/бөлімшенің маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік.
Кедендік бақылау комитетінің кедендерінде:
Кеденнің бастығы, құқық қорғау қызметіне жетекшілік ететін кеден бастығының орынбасары;
Бөлім бастығы, бастығының орынбасары:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Бөлімшенің бастығы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Бөлімнің/бөлімшенің бас маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Бөлімнің/бөлімшенің аға маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік;
Бөлімнің/бөлімшенің маманы:
контрабандаға қарсы күрес;
ішкі қауіпсіздік.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 409 бұйрығына
2-қосымша
Конкурсты өткізу және Қазақстан Республикасының кеден
органдарына құқық қорғау қызметке орналасу кезінде
тағлымдамадан өткізу қағидалары мен шарттары

Об утверждении Перечня должностей таможенных органов, замещаемых на конкурсной основе, Правил и условий проведения конкурса и стажировки при поступлении на правоохранительную службу в таможенные органы Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 409. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2013 года № 8820. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 498
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 17.11.2014 № 498 (вводится в действие с 18.11.2014).
В соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень должностей таможенных органов, замещаемых на конкурсной основе согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и условия проведения конкурса и стажировки при поступлении на правоохранительную службу в таможенные органы Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Есенбаев М.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б.Жамишев
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
делам государственной службы
_______________А. Байменов
9 сентября 2013 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 409
Перечень должностей таможенных органов,
замещаемых на конкурсной основе
В центральном аппарате Комитета таможенного контроля:
Начальник, заместитель начальника управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Начальник отдела управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Начальник отдела управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Главный специалист управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Старший специалист управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности.
В территориальных подразделениях Комитета таможенного контроля:
Заместитель начальника Департамента, курирующий правоохранительную деятельность;
Начальник управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Заместитель начальника управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Начальник, заместитель начальника отдела:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Начальник, заместитель начальника отдела управления:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Начальник отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Главный специалист управления/отдела/отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Старший специалист управления/отдела/отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Специалист управления/отдела/отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности.
В таможнях Комитета таможенного контроля:
Начальник таможни, заместитель начальника таможни, курирующий правоохранительную деятельность;
Начальник, заместитель начальника отдела:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Начальник отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Главный специалист отдела/отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Старший специалист отдела/отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности;
Специалист отдела/отделения:
по борьбе с контрабандой;
внутренней безопасности.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 409
Правила и условия проведения конкурса и прохождения
стажировки при поступлении на правоохранительную службу
в таможенные органы Республики Казахстан

1. Жалпы ереже
1. Осы Конкурсты өткізу және Қазақстан Республикасының кеден органдарына қызметке орналасу кезінде тағлымдамадан өткізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының кеден органдарына қызметке орналасу кезінде конкурсты өткізу тәртібі мен шартын, Қазақстан Республикасының кеден органдарына қызметке орналасу кезінде кандидатуралар үшін тағлымдаманы ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Кеден органдарына қызметке орналасу Заңның 7-бабының 3 және4-тармақтарымен көзделген жағдайларды қоспағанда, конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Осы Қағидалар «Мемлекеттiк билiк органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбiр мәселелерi туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығына сәйкес лауазымдарға тағайындалатын және босатылатын адамдарға таратылмайды.
2. Қазақстан Республикасының кеден органдарына құқық қорғау
қызметке орналасу кезінде конкурсты өткізу тәртібі мен шарты
3. Қазақстан Республикасының кеден органдарына құқық қорғау қызметке орналасу кезінде конкурсқа (бұдан әрі – конкурс) Заңмен бекітілген талаптарға сәйкес келетін азаматтар қатысады.
4. Конкурсқа қатысушы (бұдан әрі – қатысушы) белгіленген мерзімде конкурс туралы хабарлама жарияланғаннан кейін тиісті кеден органының кадр қызметіне қажетті құжаттарды тапсырған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
5. Конкурс комиссиясының кеден органдарында тиісті лауазымға қойылатын біліктілік талаптарға сәйкестігі туралы шешімі қабылданған және тестілеуге жіберілген конкурс қатысушылары бос лауазымға орналасуға кандидат (бұдан әрі – кандидат) болып табылады.
6. Конкурс Конкурстық негізде тағайындалатын кеден органдары лауазымдарының тізбесіне сәйкес бос лауазымы бар Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінде, оның аумақтық бөлімшелерінде және кедендерінде жүргізіледі.
7. Конкурстық комиссия алқалық орган болып табылады, ол қатысушы тапсырған құжаттарды, кандидаттардың дене шынықтыру дайындығы бойынша есептерді тапсыру нәтижелерін, кандидаттарды тестілеудің нәтижелерін қарастырады, қатысушылармен әңгімелесуді жүргізеді және тиісті кеден органдарында бос лауазымдарға орналастыруға кандидаттарды ақырғы іріктеуді жүзеге асырады.
8. Конкурс мынадай бір ізді сатылардан тұрады:
1) конкурс өткізу туралы хабарландыруларды жариялау;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения конкурса и прохождения стажировки при поступлении на правоохранительную службу в таможенные органы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее – Закон) и определяют порядок и условия проведения конкурса при поступлении на правоохранительную службу в таможенные органы Республики Казахстан, порядок организации стажировки для кандидатов при поступлении на правоохранительную службу в таможенные органы Республики Казахстан.
2. Поступление на правоохранительную службу в таможенные органы осуществляется на конкурсной основе за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 4 статьи 7 Закона.
Настоящие Правила не распространяются на лиц, назначаемых и освобождаемых от должности в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 «О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти».
2. Порядок и условия проведения конкурса при поступлении
на правоохранительную службу в таможенные органы
Республики Казахстан
3. В конкурсе при поступлении на правоохранительную службу в таможенные органы Республики Казахстан (далее – конкурс) принимают участие граждане Республики Казахстан, соответствующие установленным Законом требованиям.
4. Участником конкурса (далее – участник) является гражданин Республики Казахстан, подавший необходимые документы в кадровое подразделение таможенного органа, после опубликования объявления о конкурсе.
5. Кандидатом на занятие вакантной должности (далее – кандидат) является участник конкурса, в отношении которого конкурсной комиссией принято решение о соответствии его квалификационным требованиям к соответствующей должности в таможенном органе и допущенный к тестированию.
6. Конкурс проводится в Комитете таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан, его территориальных подразделениях и таможнях, имеющих вакантные должности, согласно Перечню должностей таможенных органов, замещаемых на конкурсной основе.
7. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, которая рассматривает поданные участниками документы, результаты сдачи кандидатами зачета по физической подготовке, результаты их тестирования, проводит собеседование с кандидатами и осуществляет окончательный отбор кандидатов на занятие вакантных должностей в соответствующих таможенных органах.
8. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса;

2) конкурсқа қатысуға тілек білдірген азаматтардың құжаттарын қабылдау;
3) конкурсқа мәлімделген лауазымдар санаттарына белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігіне конкурсқа қатысушылардың құжаттарын алдын ала қарастыру, конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы конкурстық комиссиясының шешімі;
4) кандидаттарды тестілеуден өткізу;
5) кандидаттардың медициналық және психофизиологиялық тексеруден, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтуі;
6) қатысушылардың дене шынықтыру дайындығына есепті тапсыруы;
7) кандидаттармен конкурс комиссиясы өткiзетiн әңгiмелесу және конкурс комиссиясының қорытынды отырысы.
9. Туындаған бос лауазымның жеке, іскерлік, кәсіби сапаларына жауап беретін құқық қорғау органдары қызметкерлерінің санынан кандидаттардың не конкурстық іріктеуден тыс қызметке орналасу құқығы бар тұлғалардың жоқ жағдайда конкурс хабарланады.
10. Азаматтар конкурсқа қатысу шығындарын (әңгімелесу өтетiн жерге келу және қайту, тұратын жер жалдау, байланыс қызметiнiң барлық түрлерiн пайдалану) өздерiнiң жеке қаражаттары есебiнен жүргiзедi.
11. Кеден органдарын қайта ұйымдастырған немесе таратқан кезде жарияланған конкурс бұл туралы бұқаралық ақпарат құралдарын міндетті жария етумен оны өткізудің кез-келген кезеңінде жоюға жатады.
3. Конкурс комиссиясын қалыптастыру
12. Конкурс комиссиясы кеден органының басшысымен қалыптастырылады.
13. Конкурс комиссиясы кемінде бес мүшеден тұрады. Конкурс комиссиясының төрағасы кеден органының басшысымен айқындалады.
Кеден органының басшысымен бекітілетін конкурс комиссиясының құрамына конкурс комиссиясының төрағасы, құрылымдық бөлімшелердің басшылары, оның ішінде орналасуға өткізілетін конкурс бос лауазымдар бар бөлімшелердің басшылары жатады.
Конкурс комиссиясының хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатыспайды.
Конкурс комиссиясының қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
14. Бос лауазым туындаған құрылымдық бөлімше әңгімелесуде қойылатын қойылатын сұрақтардың тізімін құрайды, ол конкурс комиссиясының шешімімен бекітіледі.
15. Конкурс комиссиясы жұмысының ашықтылығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін кеден органы басшысының шешімі бойынша оның отырысына қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін (бұдан әрі - байқаушылар) қатыстыруға жол беріледі.

2) прием документов от граждан, желающих принять участие в конкурсе;
3) предварительное рассмотрение документов участников конкурса на соответствие квалификационным требованиям к категориям должностей, заявленным на конкурс, решение конкурсной комиссии о допуске к участию в конкурсе;
4) тестирование кандидатов;
5) прохождение кандидатами медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования;
6) сдача кандидатами зачета по физической подготовке;
7) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией и заключительное заседание конкурсной комиссии.
9. Конкурс объявляется при условии отсутствия кандидатов из числа сотрудников правоохранительных органов либо лиц, имеющих право поступления на службу вне конкурсного отбора, отвечающих по своим личным, деловым, профессиональным качествам образовавшейся вакантной должности.
10. Расходы по участию в конкурсе (проезд к месту проведения конкурса и обратно, наем жилого помещения, проживание, пользование услугами связи всех видов) участники производят за счет собственных средств.
11. В случаях реорганизации или ликвидации таможенных органов объявленный конкурс подлежит отмене на любом этапе его проведения с обязательным оповещением об этом в средствах массовой информации.
3. Формирование конкурсной комиссии
12. Конкурсная комиссия формируется руководителем таможенного органа.
13. Конкурсная комиссия состоит не менее из пяти человек. Председатель конкурсной комиссии определяется руководителем таможенного органа.
В состав конкурсной комиссии, утверждаемый приказом руководителя таможенного органа, включаются председатель конкурсной комиссии, руководители структурных подразделений, в том числе имеющих вакантные должности, на занятие которых проводится конкурс.
Секретарем конкурсной комиссии является представитель кадрового подразделения таможенного органа, который осуществляет организационное обеспечение ее работы и не принимает участие в голосовании.
Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
В состав конкурсной комиссии не может входить участник конкурса.
14. Структурное подразделение, в котором образовалась вакансия, составляет перечень вопросов, задаваемых на собеседовании, утверждаемый решением конкурсной комиссией.
15. Для обеспечения прозрачности и объективности работы конкурсной комиссии, по согласованию с руководителем таможенного органа, допускается присутствие на ее заседании представителей общественных объединений (неправительственных организаций), средств массовой информации (далее - наблюдатели).

16. Әңгімелесу өткізу процесінде байқаушылар кандидаттарға сұрақ қоймайды. Байқаушыларға конкурс комиссиясының жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың жеке басы деректеріне қатысты мәліметтерді жариялауға, кандидаттар қатысатын конкурс рәсімдерінде олардың техникалық жазба құралдарын қолдануға жол берілмейді.
4. Конкурс туралы хабарландыру
17. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінде (бұдан әрі – Комитет) конкурс өткізу кезінде Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында, ал Комитеттің аумақтық бөлімшелерінде әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында таралатын мерзімді басылымдарда жарияланады.
Негізгі қызметкердің балаға қарау үшін жалақының сақтауынсыз демалыста болу кезеңіндегі бос лауазымға тағайындауға конкурс жүргізу жағдайда бұл шарт конкурс жүргізу туралы хабарламада көрсетіледі.
18. Бос лауазымға орналасуға конкурсты өткізу туралы хабарландыруды жариялағаннан кейін конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін жарияланған лауазымға азаматтарды тағайындауға (ауыстыруға) жол берілмейді.
19. Конкурсты өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерден тұруы тиіс:
1) орналасқан жері, пошта және электрондық мекен-жайыларын, телефондары мен факстің нөмірлерін көрсете отырып кеден органының атауы;
2) негізгі функционалдық міндеттерін белгілей отырып, бос лауазымдардың атауы;
3) біліктілік талаптарына сәйкес кеден органымен айқындалатын конкурсқа қатысушыларға негізгі талаптар;
4) құжаттарды қабылдау мерзімі мен орны (конкурс өткiзу туралы хабарландыру жарияланған күнінен бастап 10 жұмыс күн).
Хабарландыру қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін қосымша ақпараттан тұруы мүмкін.
5. Құжаттарды қабылдау
20. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтар конкурс өткізетін кеден органының кадр бөлімшесіне мынадай құжаттарын тапсырады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрларды есепке алу бойынша толтырылған жеке парақ (шынайы тұратын жерінің мекен-жайын және байланыс телефондарын көрсете отырып);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жақын туыстарын, оның ішінде бұрынғы жұбайларын көрсете отырып, өз қолымен жазылған өмірбаян;
4) білімі туралы құжаттардың көшірмелері (дипломы және қосымшасы);

16. В процессе проведения собеседования наблюдатели не задают кандидатам вопросы. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, конкурсных процедур, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
4. Объявление о конкурсе
17. При проведении конкурса в Комитете таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) объявления публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, в территориальных подразделениях Комитета – в периодических изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также на интернет-ресурсе таможенных органов.
В случае проведения конкурса на занятие вакантной должности на период нахождения в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком основного сотрудника, данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса.
18. После опубликования объявления о проведении конкурса на занятие вакантной должности, назначение (перемещение) граждан (сотрудников) на объявленную должность до окончания конкурсных процедур не допускается.
19. Объявление о проведении конкурса должно содержать следующие сведения:
1) наименование таможенного органа с указанием его местонахождения, почтового и электронного адресов, номеров телефонов и факса;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей;
3) требования к участнику конкурса, определяемые таможенным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок и место приема документов (10 рабочих дней со дня публикации объявления о проведении конкурса).
Объявление может содержать дополнительную информацию, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан.
5. Прием документов
20. Граждане, желающие принять участие в конкурсе, подают в кадровое подразделение таможенного органа, проводящего конкурс, следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заполненный личный листок по учету кадров (с указанием адреса фактического места проживания и контактных телефонов) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно, с указанием близких родственников, в том числе бывших супругов, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) копии документов об образовании (диплом и приложение);

5) еңбек кітапшасын растайтын құжаттың көшірмесі;
6) шақыру учаскесіне тізімге алынғандығы туралы әскери билеттің немесе куәліктің көшірмесі (әскери-тіркеу мамандығы жоқ әйел адамдар);
7) соттылығы туралы анықтама;
8) соңғы жұмыс орнынан мінездеме;
9) 3х4 см мөлшердегі төрт фотосуретті;
10) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі.
Құжаттардың көшірмелерін қабылдау кезінде салыстыру үшін олардың түпнұсқалары қарастырылады немесе нотариалды куәландырылған көшірмелері қабылданады.
21. Құжаттардың толық емес пакетін ұсыну конкурс комиссиясының оларды қараудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
22. Азаматтар бiлiмiне, жұмыс тәжiрибесiне және кәсiби деңгейіне қатысты (бiлiктiлiгiн арттыру, ғылыми (академиялық) дәрежелер мен атақтар берiлуi туралы құжаттардың көшiрмелерi, мiнездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар және өзге де мәліметтер) қосымша ақпараттарды бере алады.
23. Қарауға құжат тігілетін мұқабада орналастырылған құжаттарды қолма-қол тәртіпте немесе пошта арқылы қабылдау мерзiмiнде тапсырылған құжаттар қабылданады.
24. Конкурс комиссиясының материалдары, конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған конкурсқа қатысушылардың құжаттары, сондай-ақ конкурстық iрiктеуден өтпеген тұлғалардың сауалнамасы, өтініші және өзге де құжаттары кадр бөлімшесінде сақталады.
Конкурстық іріктеуден өтпеген конкурс қатысушысының жазбаша өтініші жағдайда құжаттар қайтарылуы мүмкін.
Аталған құжаттарды сақтау мерзімі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 1605 «Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы» қаулысына сәйкес айқындалады.
6. Конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарау
25. Құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейiн үш жұмыс күннің ішінде конкурсқа конкурс комиссиясы қатысушылардың құжаттарын қарауды және талдауды, олардың кеден органында тиісті лауазымға қойылатын біліктілік талаптарға сәйкестігі/сәйкессіздігі туралы шешім қабылдауды жүзеге асырады. Шешім хаттама түрiнде ресiмделеді және комиссияның төрағасы, мүшелерi мен хатшысы қол қояды.
26. Кадр бөлімшесі конкурс комиссиясының шешімімен бекітілген тестілеуден өтуге жіберілген қатысушылардың тізімін қатысушының сәйкестігі туралы шешім қабылдағаннан кейін екі жұмыс күннің ішінде кеден органның интернет-ресурсында және ғимаратында, баршаға көрінетін жерлерде орналастырады.
Хабарландыру қатысушылардың электрондық мекен-жайларына және ұялы телефондарына ақпарат жіберу жолымен де жүзеге асырылады.
Кандидат конкурстың кез келген сатысын өткен кезде жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
Конкурс сатыларының бірін өтпеген кандидат конкурстың келесі сатысына жіберілмейді.

5) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность;
6) копию военного билета или удостоверения о приписке к призывному участку (за исключением женщин, не имеющих военно-учетной специальности);
7) справку о судимости;
8) характеристику с последнего места работы;
9) четыре фотографии размером 3х4 см;
10) копию удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.
При приеме копий документов для сверки обозреваются их оригиналы или принимаются их нотариально засвидетельствованные копии.
21. Представление неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении конкурсной комиссией.
22. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы и профессионального уровня (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых (академических) степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации и иные сведения).
23. К рассмотрению принимаются документы, вложенные в скоросшиватель, переданные гражданами в нарочном порядке или по почте, в установленные сроки приема документов.
24. Материалы конкурсной комиссии, документы участников конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, а также анкета, заявление и иные документы лиц, не прошедших собеседование, хранятся в кадровом подразделении.
В случае письменного обращения участников конкурса, не прошедшего конкурсный отбор, документы могут быть возвращены.
Сроки хранения перечисленных документов определяются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 1605 «Об утверждении перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения».
6. Рассмотрение документов участников конкурса
25. Рассмотрение, анализ документов участников конкурса, принятие решения о соответствии/несоответствии их квалификационным требованиям к соответствующей должности в таможенном органе осуществляется конкурсной комиссией в течение трех рабочих дней после окончания срока приема документов. Решение оформляется в виде протокола и подписывается председателем, членами и секретарем комиссии.
26. Список кандидатов, допущенных к прохождению тестирования, и график проведения тестирования, утвержденные решением конкурсной комиссии, размещаются кадровым подразделением на интернет-ресурсе и в здании таможенного органа, в местах, доступных для всеобщего обозрения в течение двух рабочих дней после принятия решения о соответствии участника.
Уведомление также осуществляется по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
Кандидат при прохождении любого из этапов конкурса предъявляет документ, удостоверяющий его личность.
Кандидат, не сдавший один из этапов конкурса, к следующему этапу конкурса не допускается.

7. Кандидаттарды тестілеуден өткізу
27. Кандидаттарды тестілеу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8128 тіркелген «Қазақстан Республикасының кеден органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 23 қазандағы № 468 бұйрығымен бекітілген Арнаулы атақтар мен оларға сәйкес шекті арнаулы атақтар берілетін Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымдар санаттары үшін тестілеуден өту қағидасы мен шарттары, сондай-ақ шекті мәндеріне сәйкес жүргізіледі.
Лауазым санатына және қызметтің бағытына қарай әр түрлі тестілеу бағдарламалары орнатылады.
28. Тестілеуден өтуге жіберілген кандидаттардың тізімін және тестілеу өткізу кестесін жарияланғаннан кейін бес жұмыс күннен аспайтын мерзімде тестілеу жүргізіледі.
29. Бір конкурсты жүргізу шеңберінде тестілеу бойынша қайталама рәсімдер жүргізілмейді.
30. Тестілеу нәтижелері кандидаттар мен конкурс комиссиясына жолданады.
31. Жоғары шекті мәндерден алған кандидаттар медициналық және психофизиологиялық тексеруге, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуге жіберіледі. Кадр бөлімшесі конкурс комиссиясының шешімімен бекітілген кандидаттардың тізімін тестілеуден өткеннен кейін екі жұмыс күннің ішінде кеден органның интернет-ресурсында және ғимаратында, баршаға көрінетін жерлерде орналастырады.
32. Белгілі бір лауазым үшін бекітілген тестілеу бағдарламасы бойынша тестілеу нәтижелері тестілеу бағдарламасы өзгеріссіз қалған жағдайда тестілеуден өткен сәттен бастап бір жылдың ішінде жарамды.
8. Кандидаттардың медициналық және психофизиологиялық
куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтуі
33. Қазақстан Республикасының кеден органдарына құқық қорғау қызметке орналасуға ниет білдірген кандидаттар қызметке жарамдылығын айқындау үшін әскери-дәрігерлік комиссиясында міндетті тәртіпте медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
34. Кандидаттар медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өту үшін жолдамаларды кеден органының кадр бөлімшесі береді.
35. Кандидаттармен медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өту аталған сатыдан өтуге жол берілген кандидаттардың тізімі орналастырғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қамтамасыз етіледі.
Кадр бөлімшесі конкурс комиссиясының шешімімен бекітілген дене шынықтыру дайындығы бойынша есепті тапсыруға жіберілген кандидаттардың тізімін және есеп тапсыру кестесін медициналық және психофизиологиялық куәландыруды, оның ішінде полиграфологиялық зерттеу қорытындыларын алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде кеден органның интернет-ресурсында және ғимаратында, баршаға көрінетін жерлерде орналастырады.

7. Тестирование кандидатов
27. Тестирование кандидатов осуществляется согласно Правилам и условиям прохождения тестирования, а также пороговым значениям для категорий должностей таможенных органов Республики Казахстан, которым присваиваются специальные звания и соответствующие им предельные специальные звания, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 октября 2012 года № 468 «О некоторых вопросах прохождения службы в таможенных органах Республики Казахстан», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8128.
В зависимости от категории должностей и направления деятельности, устанавливаются различные программы тестирования.
28. Тестирование проводится в срок не превышающий пяти рабочих дней после размещения списка участников, допущенных к прохождению тестирования, и графика проведения тестирования.
29. Повторные процедуры по тестированию в рамках проведения одного конкурса не допускаются.
30. Результаты тестирования передаются кандидатам и конкурсной комиссии.
31. Кандидаты, получившие результаты тестирования выше пороговых значений, допускаются к прохождению медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования. Список кандидатов, утвержденный решением конкурсной комиссии, кадровым подразделением размещается на интернет-ресурсе и в здании таможенного органа, в местах, доступных для всеобщего обозрения в течение двух рабочих дней после прохождения тестирования.
32. Результаты тестирования по программе тестирования, установленной для определенной категории должностей, действительны в течение одного года с момента прохождения тестирования при условии, что программы тестирования останутся неизменными.
8. Прохождение кандидатами медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования
33. Кандидаты, желающие поступить на правоохранительную службу в таможенные органы Республики Казахстан, в обязательном порядке проходят медицинское и психофизиологическое освидетельствования, в том числе полиграфологическое исследование, в военно-врачебных комиссиях для определения пригодности к службе.
34. Направления для прохождения кандидатами медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования, выдаются кадровым подразделением таможенного органа.
35. Прохождение медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования, кандидатами обеспечивается в срок не превышающий тридцати календарных дней после размещения списка кандидатов, допущенных к прохождению указанного этапа.
Список кандидатов, допущенных к сдаче зачета по физической подготовке, и график сдачи зачета, утвержденные решением конкурсной комиссии, кадровым подразделением размещаются на интернет-ресурсе и в здании таможенного органа, в местах, доступных для всеобщего обозрения в течение двух рабочих дней после получения кадровым подразделением заключений медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования.

9. Дене шынықтыру бойынша есеп
36. Кеден органдарына құқық қорғау қызметке орналасатын азаматтар үшін дене шынықтыру бойынша есепті қабылдау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8128 тіркелген «Қазақстан Республикасының кеден органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 23 қазандағы № 468 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының кеден органдарында кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидасына сәйкес жүргізіледі.
Нормативтер және дене шынықтыру дайындығы бойынша есепті қабылдау тәртібі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен айқындалады.
37. Дене шынықтыру бойынша есеп дене шынықтыру бойынша есепті тапсыруға жіберілген кандидаттардың тізімін және есепті тапсыру кестесін жариялағаннан кейін бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтеді.
38. Бір конкурс өткізу шеңберінде дене шынықтыру бойынша есепті тапсыру бойынша қайталанған рәсімдерге жол берілмейді.
39. Дене шынықтыру дайындығы бойынша есепті тапсыру нәтижелері осы Қағидаларға 5 нысан бойынша есепті тапсыру өткізілген жерде конкурс комиссиясымен ресімделеді.
Кадр бөлімшесі дене шынықтыру бойынша есепті тапсырғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде әңгімелесуден жіберілген кандидаттардың тізімін және әңгімелесуді жүргізу кестесін кеден органның интернет-ресурсында және ғимаратында, баршаға көрінетін жерлерде орналастырады.
10. Кандидаттармен әңгімелесу және конкурс комиссиясының
қорытынды отырысы
40. Кадр бөлімшесі конкурстық комиссияның отырысына құжаттарды дайындайды. Әңгімелесуден жіберілген кандидаттардың тізімін және әңгімелесуді жүргізу кестесін орналастырғаннан кейін әңгімелесу бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
41. Әңгімелесудің мақсаты кандидаттардың кәсіби, іскерлік және жеке қабілеттерін бағалау болып табылады.
42. Әрбір кандидаттармен әңгімелесу барысы техникалық жазба құралдарының көмегімен белгіленеді.
Конкурс комиссиясымен жазбаның техникалық құралдарын қолданылуы туралы конкурс комиссиясының қорытынды отырысы хаттамасында жазылады.
43. Конкурс комиссиясы қорытынды отырыста ұсынылған құжаттардың, тестілеу, медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеу, дене шынықтыру дайындығы есептердің, нәтижелердің негізінде кандидаттарды бағалайды және бос лауазымға тағайындау үшін олардың арасынан іріктеуді жүзеге асырады.
44. Конкурс комиссиясының шешімі ашық дауыс беру жолымен кандидат жоқ кезде қабылданады. Конкурс комиссиясының шешімі, егер отырысқа оның құрамының үштен екісі кем емес бөлігі қатысса, заңды деп есептеледі.
Кандидат егер оған комиссия құрамына қатысушылардың көбісі дауыс берген болса, конкурс комиссияның он қорытындысын алады. Дауыс беру кезінде дауыстар тең түссе, конкурстық комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.

9. Зачет по физической подготовке
36. Прием зачета по физической подготовке для граждан, поступающих на правоохранительную службу в таможенные органы, осуществляется согласно Правилам организации профессиональной служебной и физической подготовки в таможенных органах Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 октября 2012 года № 468 «О некоторых вопросах прохождения службы в таможенных органах Республики Казахстан», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8128.
37. Зачет по физической подготовке проводится в срок не превышающий пяти рабочих дней после размещения списка кандидатов, допущенных к сдаче зачета по физической подготовке, и графика сдачи зачета.
38. Повторные процедуры по сдаче зачета по физической подготовке в рамках проведения одного конкурса не допускаются.
39. Результаты сдачи зачета по физической подготовке оформляются на месте проведения сдачи зачета конкурсной комиссией по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Список кандидатов, допущенных к собеседованию, и график проведения собеседования, утвержденные решением конкурсной комиссии, кадровым подразделением размещаются на интернет-ресурсе и в здании таможенного органа, в местах, доступных для всеобщего обозрения в течение двух рабочих дней после сдачи зачета по физической подготовке.
10. Собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной
комиссией и заключительное заседание конкурсной комиссии
40. Кадровое подразделение подготавливает документы на заседание конкурсной комиссии. Собеседование проводится в срок не превышающий пяти рабочих дней после размещения списка кандидатов, допущенных к собеседованию, и графика проведения собеседования.
41. Целью собеседования является оценка профессиональных, деловых и личностных качеств кандидатов.
42. Ход собеседования с каждым кандидатом фиксируется с помощью технических средств записи.
О применении конкурсной комиссией технических средств записи производится отметка в протоколе заключительного заседания конкурсной комиссии.
43. На заключительном заседании конкурсная комиссия оценивает кандидатов на основании представленных документов, результатов тестирования, медицинского и психофизиологического освидетельствований, в том числе полиграфологического исследования, зачета по физической подготовке, и осуществляет отбор из их числа для занятия вакантной должности.
44. Решение конкурсной комиссии принимается в отсутствие кандидата путем открытого голосования. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее двух третей от ее состава.
Кандидат получает положительное заключение конкурсной комиссии в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. При равенстве голосов при голосовании решающим является голос председателя конкурсной комиссии.

45. Конкурс комиссиясы кеден органының басшысына әңгімелесуден өткен кандидаттарды бір бос лауазымға екі адамнан көп емес одан әрі бос лауазымға тағайындау үшін кандидаттардың резервіне (бұдан әрі - резерв) алуды ұсынуға құқылы.
Конкурс комиссиясының қабылдаған шешімі конкурс комиссиясының төрағасы және мүшелері, сондай-ақ хаттама жасауды іске асыратын хатшының қолдары қойылатын хаттама түрінде ресімделеді. Талқылау барысы техникалық жазба құралдарының көмегімен белгіленеді.
Кеден органы басшысының кандидаттарды резервке алу туралы шешімі бұйрықпен ресімделеді.
Конкурс комиссиясының ұсынымы бойынша резервке алынған кандидаттар алынған сәттен бастап бір жыл ішінде қосымша конкурстан өтусіз біліктілік талаптарға сәйкес жағдайда тиісті лауазымға орналаса алады.
46. Конкурс комиссиясы әңгiмелесуден өткен кандидаттарға конкурс нәтижесi туралы оның аяқталғанынан кейiн бес жұмыс күн iшiнде хабарлайды.
47. Кадр бөлімшесі конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидаттардың тізімі конкурс өткізілгеннен кейін бес жұмыс күн ішінде кеден органның интернет-ресурсында және ғимаратында, баршаға көрінетін жерлерде орналастырады.
48. Конкурс комиссиясымен әңгімелесуден сәтті өткен ретінде оң қорытынды қабылданған кандидат тағлымдамадан өтуге жіберіледі және бір уақытта осы Қағидалардың 18-тармағында аталған құжаттар арнайы тексеру жүргізу үшін жолданады.
11. Тағылымдаманы өткізу тәртібі және шарттары
49. Тағылымдама – жұмыстың ерекшелігін, одан әрі кәсіби бағдар үшін тәжірибені зерделеу, тәжірибелі қызметкерлердің қатарынан тағайындалған тәлімгердің басшылығымен орналасқан лауазым бойынша міндеттерді атқару.
50. Тағылымдама тиісті лауазым бойынша бір айға дейін тағылымдамадан өтушілер болып тағайындалған кандидаттар үшін белгіленеді.
Кеден органы басшысының кандидатты тағылымдамаға және тәжірибелі қызметкерлердің қатарынан тәлімгерді бекіту туралы шешімі бұйрықпен ресімделеді.
51. Тағылымдама кезінде кандидаттарға оларға қатысты бөлігінде кеден органдарында қызметті реттейтін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің ережелері таратылады.
52. Тағылымдама өзіне тән сипатта болады және:
1) жеке теориялық даярлықты;
2) кәсіби және ұйымдастырушылық дағдыларды алуды;
3) қызметті ұйымдастыруды зерделеу;
4) кедендік заңнаманы және оны тәжірибеде қолдануды зерделеу;

45. Конкурсная комиссия вправе рекомендовать руководителю таможенного органа зачислить кандидатов, прошедших собеседование, в резерв кандидатов для дальнейшего замещения вакантных должностей (далее – резерв) в количестве не более двух человек на одну вакантную должность.
Принятое конкурсной комиссией решение оформляется в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование. Ход обсуждения фиксируется с помощью технических средств записи.
Решение руководителя таможенного органа о зачислении в резерв кандидатов оформляется приказом.
Кандидаты, зачисленные в резерв на прием по рекомендации конкурсной комиссии, имеют право в течение года со дня его зачисления занять соответствующую вакантную должность без прохождения дополнительного конкурса при условии соответствия квалификационным требованиям.
46. Конкурсная комиссия извещает кандидатов, прошедших собеседование, о результатах конкурса в течение пяти рабочих дней со дня его завершения.
47. Список кандидатов, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, размещается кадровым подразделением на интернет-ресурсе и в здании таможенного органа, в местах, доступных для всеобщего обозрения в течение пяти рабочих дней после проведения конкурса.
48. Кандидат, в отношении которого конкурсной комиссией принято положительное заключение, как успешно прошедший собеседование, направляется на стажировку с одновременным направлением документов, перечисленных в пункте 18 настоящих Правил, для проведения специальной проверки.
11. Порядок и условия проведения стажировки
49. Стажировка – изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной ориентации, выполнение обязанностей по занимаемой должности под руководством наставника, назначаемого из числа опытных сотрудников.
50. Стажировка устанавливается для кандидатов, допущенных к стажировке по соответствующим должностям до одного месяца.
Решение руководителя таможенного органа о допуске кандидата к стажировке и закреплении за ним наставника из числа опытных сотрудников оформляется приказом.
51. В период стажировки на кандидатов распространяются положения нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих службу в таможенных органах, в части их касающейся.
52. Стажировка носит индивидуальный характер и предусматривает:
1) самостоятельную теоретическую подготовку;
2) приобретение профессиональных и организаторских навыков;
3) изучение организации служебной деятельности;
4) изучение таможенного законодательства и его применение в практической деятельности;

5) нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың жобаларын жасауда қатысуды қарастырады.
53. Тағылымдаманы ұйымдастыру кеден органының кадр бөлімшесінің және тағылымдамадан өтуші ретінде кандидат тағайындалған құрылымдық бөлімшелердің басшыларына жүктеледі, олар:
1) тағылымдаманың уақытын (кезеңін), орнын анықтайды;
2) тағылымдаманың жеке жоспарын және ол бойынша есепті бекітеді;
3) тағылымдамадан өтушілердің және тәлімгерлердің жұмысын қадағалайды;
4) зерделінетін мәселелер бойынша тағылымдамадан өтушімен әңгімелесу жүргізеді.
54. Тағылымдама тәлімгері:
1) тағылымдамадан өтушімен жеке жоспарды құрастырады;
2) тағылымдамадан өтушіні қызметтік міндеттермен, кеден органының жұмысының ұйымдастырушылығымен таныстырады;
3) тағылымдама жоспарымен қарастырылған мәселелерді зерделеуде қажетті әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
4) тағылымдаманың жолын және тағылымдама жоспарының уақтылы орындалуын қадағалайды.
55. Тағылымдама кезінде тағыламдама өтуші:
1) тәлімгермен бірге тағылымдаманың жеке жоспарын әзірлейді;
2) жалпы кеден органының және тағылымдама өтіп жатқан құрылымдық бөлімшенің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және басқа актілердің талаптарымен танысады;
3) тағылымдама орны бойынша өтіп жатқан кәсіби даярлық және басқа шаралар бойынша сабақтарда қатысады;
4) жасалған жұмыс есебін жүргізеді;
5) тағылымдама жоспарының орындалуы туралы есеп құрастырады;
6) тағылымдамадан өткен кезде ақпаратты жарияламау туралы жауаптылықта болады.
Тағылымдамадан өтуін растайтын құжаттар тағылымдамадан өтушінің жеке ісіне тігілетін тағылымдаманың жеке жоспары және оның нәтижесі бойынша есеп болып табылады.
56. Тағылымдамадан өту кезінде кандидаттың теориялық білім мен тәжірибелік жұмысын бағалау, тәлімгер қол қойылатын мінездеме соңғы саты болып табылады.
Мінездемеде тағылымдамадан өтуші алған білім мен тәжірибелік дағдысының көлемі және деңгейі, сондай-ақ кәсіби дайындығы, іскерлік қабілеттіктері және оның нақты шешім қабылдау мүмкіндіктері көрініс табуы керек.
57. Тағылымдамадан өтуші оған жүктелген міндеттерді орындамаған жағдайда тәлімгер оны тағылымдаманы одан әрі өтуден босатады, осы жайында кеден органының кадр бөлімшесін ақпараттандырады. Тағылымдамадан өтуші тағылымдама нәтижесі бойынша теріс мінездеме алған жағдайда арнайы алғашқы даярлыққа жіберілмейді.
58. Тағылымдама кезінде тағылымдамадан өтушінің атыс қаруы мен арнайы құралдарды алып жүру және сақтау, сондай-ақ тағылымдамадан өтушінің өміріне қауіп төнгенде немесе оның өз бетімен әрекет етуі азаматтардың құқығын, еркін және заңды мүдделерін шектеуге, заңның бұзылуына соқтыратын жедел шараларда пайдалануға жол берілмейді.

5) участие в подготовке проектов нормативных правовых и правовых актов и организационно-распорядительных документов.
53. Организация стажировки возлагается на руководителей кадрового подразделения и структурного подразделения таможенного органа, где кандидат проходит стажировку в качестве стажера, которые:
1) определяют время (период), место стажировки, количество стажеров;
2) утверждают индивидуальный план стажировки и отчет по ее итогам;
3) контролируют работу наставников и стажеров;
4) проводят собеседования со стажерами по изучаемым вопросам.
54. Наставник:
1) совместно со стажером разрабатывает индивидуальный план;
2) ознакамливает стажера с функциональными обязанностями, организацией работы таможенного органа;
3) оказывает необходимую методическую и практическую помощь в изучении вопросов, предусмотренных планом стажировки;
4) контролирует ход стажировки и своевременное выполнение плана стажировки.
55. В период стажировки, стажер:
1) совместно с наставником разрабатывает индивидуальный план стажировки;
2) ознакамливается с требованиями нормативных правовых и иных актов, регламентирующих деятельность структурного подразделения, в котором проходит стажировку, и таможенного органа в целом;
3) принимает участие в занятиях по профессиональной подготовке и других мероприятиях, проводимых по месту стажировки;
4) ведет учет проделанной работы;
5) составляет отчет о выполнении плана стажировки;
6) принимает на себя обязательство о неразглашении информации при прохождении стажировки.
Документами, удостоверяющими прохождение стажировки, являются индивидуальный план стажировки и отчет по ее итогам, которые приобщаются к личному делу стажера.
56. Завершающим этапом оценки теоретических знаний и практической работы кандидата в период его стажировки является характеристика, подписываемая наставником.
В характеристике отражаются объем и уровень полученных стажером знаний и практических навыков, а также оценка профессиональной подготовленности, деловых качеств и способностей кандидата самостоятельно принимать конкретные решения.
57. В случае невыполнения стажером возложенных на него обязанностей, наставник письменно информирует руководителя и кадровое подразделение таможенного органа. Решение руководителя таможенного органа о прекращении допуска к стажировке оформляется приказом.
58. В период стажировки не допускается ношение и хранение стажером табельного огнестрельного оружия и специальных средств, также использовать стажера в оперативных мероприятиях, когда может возникнуть угроза его жизни либо когда его самостоятельные действия в силу профессиональной неподготовленности могут привести к нарушению законности, ущемлению прав, свобод и законных интересов граждан.

59. Тағлымдама аяқталған соң тағлымдамадан өтуші тағлымдамадан өткен кеден органы құрылымдық бөлімшесінің басшысы кеден органының басшысына (тағайындау және жұмыстан босату құқығы бар) ұсынылатын қорытындыны береді.
Тағлымдаманың, медициналық және психофизиологиялық куәландырудың, оның ішінде полиграфологиялық зерттеудің және арнайы тексерудің он қорытындысы тағлымдамадан өтушіні бос лауазымға тағайындау туралы бұйрықты шығару үшін негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасының
кеден органдарына құқық қорғау
қызметке орналасу кезінде
конкурсты және тағлымдаманы
өткізу қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
Нысан
______________________________
кеден органының атауы
Өтініш
Мені бос тұрған мынадай ______________________________________
қызмет орнына тағайындалуым үшiн байқауға жiберуiңiздi сұраймын.
Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға орналасуға конкурс өткiзу және конкурс комиссиясын қалыптастыру қағидаларының негiзгi талаптарымен таныстым, олармен келiсемiн және орындауға мiндеттеме аламын.
Ұсынылып отырған құжаттарымның дәйектiлiгiне жауап беремiн.
Қоса берілген құжаттар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________      ___________________________________________________
қолы            Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
«___» ___________ 20 __ ж.
Қазақстан Республикасының
кеден органдарына құқық қорғау
қызметке орналасу кезінде
конкурсты және тағлымдаманы
өткізу қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
Нысан
Кадр есебі жөніндегі жеке
ІС ПАРАҒЫ ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров 1. Тегі_______________________________________
Фамилия аты____________________________________________
имя әкесінің аты___________________________________
отчество
Фотосуретке
арналған
орын
(3х4)
Место для
фотокарточки
2. __________________________________________________________________
тегіңізді, атыңызды, әкеңіздің атын өзгерткен болсаңыз, қашан, қайда және қандай себеппен өзгерткеніңізді көрсетіңіз
_____________________________________________________________________
если изменяли фамилию, имя или отчество, то укажите их, а также когда, где и по какой причине изменяли

59. По окончании стажировки руководителем структурного подразделения таможенного органа, в котором стажер проходил стажировку, в течение двух рабочих дней дается заключение, которое представляется руководителю таможенного органа (имеющим право назначения и увольнения).
Положительные решение конкурсной комиссии, заключение стажировки и специальной проверки являются основаниями для назначения стажера на вакантную должность.
Приложение 1
к Правилам и условиям
проведения конкурса и
прохождения стажировки при
поступлении на
правоохранительную службу
в таможенные органы
Республики Казахстан
Форма
___________________________________
наименование таможенного органа
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие вакантной
должности ___________________________________________________________
С основными требованиями Правил и условий проведения конкурса и
прохождения стажировки при поступлении на правоохранительную службу в
таможенные органы Республики Казахстан ознакомлен (ознакомлена) и
обязуюсь их выполнять.
Отвечаю за подлинность представленных документов.
Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________   _________________________________________________________
подпись     Фамилия, имя и отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.)
«___» ___________ 20____г.
Приложение 2
к Правилам и условиям
проведения конкурса и
прохождения стажировки при
поступлении на
правоохранительную службу
в таможенные органы
Республики Казахстан
Форма
Кадр есебі жөніндегі жеке
ІС ПАРАҒЫ ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров
Фотосуретке
арналған орын
(3х4)
Место для
фотокарточки
1. Тегі _____________________________________________________________
Фамилия
аты _________________________________________________________________
имя
әкесінің аты ________________________________________________________
отчество
2. __________________________________________________________________
тегіңізді, атыңызды, әкеңіздің атын өзгерткен болсаңыз, қашан, қайда
және қандай себеппен өзгерткеніңізді көрсетіңіз
_____________________________________________________________________
если изменяли фамилию, имя или отчество, то укажите их, а также
когда, где и по какой причине изменяли