Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 5 шілдеде № 13884 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_________________ Т. Дүйсенова
6 маусым 2016 жыл
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 24 мамырдағы
№ 217 бұйрығымен
бекітілді
Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының,
мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамалары

Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций нефтегазодобывающей отрасли
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2016 года № 13884.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций нефтегазодобывающей отрасли.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_________________ Т. Дуйсенова
06 июня 2016 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
24 мая 2016 года № 217
Типовые квалификационные характеристики должностей
руководителей, специалистов и других служащих организаций
нефтегазодобывающей отрасли

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – Сипаттамалар) мұнай-газ өндіру саласы ұйымдарында кадрларды дұрыс таңдауды, пайдалануды, орналастыруды, олардың біліктілік сипаттамаларын анықтауды қамтамасыз етуге, мұнай-газ саласындағы ұйымдардағы басшылар мен мамандардың арасындағы еңбекті тиімді бөлуді қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Біліктілік сипаттамаларды қолдану тәртібі Қазақстан Республикасы Еңбек кодексі 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының жалпы ережелерінде (бұдан әрі – Біліктілік анықтамалық) және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 982 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12631 болып тіркелген) бекітілген Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларының біліктілік анықтамалығын және ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу, қайта қарау, бекіту және қолдану қағидаларында көрсетілген.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, аудармашы мамандар лауазымдарының және қызмет салаларының барлығына ортақ басқа мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Біліктілік анықтамалығында белгіленген.
4. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеген кезде нақты ұйымдастыру-техникалық жағдайларда тиісті лауазымға тән жұмыстардың тізбесін нақтылауға жол беріледі және жұмыскерлерді қажетті арнайы дайындауға талаптар белгіленеді.
2-тарау. Басшылар лауазымдары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций нефтегазодобывающей отрасли (далее – Характеристики) направлены на обеспечение правильного подбора, использования, расстановки кадров, определения их квалификационных характеристик, обеспечение эффективного распределения труда между руководителями и специалистами в организациях нефтегазодобывающей отрасли.
2. Порядок применения квалификационных характеристик указан в Общих положениях Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утверждаемых уполномоченным государственным органом по труду в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Квалификационный справочник), и в Правилах разработки, пересмотра, утверждения и применения Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационных характеристик профессий рабочих, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 982 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12631).
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика и иных должностей, общих для всех сфер деятельности, определены в Квалификационном справочнике.
4. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, свойственных соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.
Глава 2. Должности руководителей
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-параграф. Автомобиль паркінің бастығы
5. Лауазымдық міндеттері:
автомобиль паркінің өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін басқарады;
қабылданатын шешімдердің орындалуын, мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, қызметтің қаржы-шаруашылық қорытындыларының орындалуын қамтамасыз етеді;
барлық құрылымдық бөлімшелер мен өндірістік бірліктердің жұмысы мен тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескеріп, олардың қызметін автомобиль паркін дамытуға және жетілдіруге бағыттайды;
автокөлік паркі жұмысының тиімділігін арттыруды, автокөлік қызметтерін сату көлемдерінің өсуін және пайданың, көрсетілетін қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттігін ұлғайтуды қамтамасыз етеді;
шарттық міндеттемелер мен техникалық-пайдаланушылық көрсеткіштер бойынша автокөлік қызметтері жоспарының орындалуын, автомобильдердің техникалық тұрғыдан дұрыс пайдаланылуын, жылжымалы құрамның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
өндірістік қуаттарды, негізгі және айналымдағы қорларды, материалдық және еңбек ресурстарын, рентабельділікті арттыруды, өзіндік құнды азайтуды тұрақты талдауды ұйымдастырады;
автомобиль паркінің орынжайларын жайластыру және техникалық жабдықтау жұмыстарына басшылықты жүзеге асырады;
жүргізушілер құрамының жолда-жүру қауіпсіздігінің алдын-алу және талаптарын сақтауы жұмыстарын ұйымдастыру бойынша шараларды қабылдайды;
автомобиль паркін қосалқы бөлшектермен, механизмдермен, жабдықпен уақтылы қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
көлік құралдарын пайдалануға енгізу және оларды есептен шығару жұмыстарын басқарады;
автомобиль паркін білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін дамыту және ұтымды пайдалану, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру бойынша шаралар қабылдайды;
өндірістік және басқа да мәселелерді талқылауда және шешуде басшылық етудің экономикалық және әкімшілік әдістерін, өндіріс тиімділігін арттыруда моральдік және материалдық ынталандырудың дұрыс үйлестірілуін, әрбір жұмыскердің оған тапсырылған іс пен барлық ұжым жұмысының қорытындыларына материалдық мүдделілігі мен жауапкершілігі қағидатының қолданылуын қамтамасыз етеді.
6. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
автокөлік саласына, автокөлік кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
автокөлік кәсіпорындарының бейінін, мамандануы мен құрылымының ерекшеліктерін, автомобиль көлігі мен механизмдердің конструкциялық ерекшеліктері мен мақсатын;
жылжымалы құрамның техникалық-пайдаланушылық деректерін, автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын;
жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиясын;
техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективаларын;
шаруашылық және қаржы шарттарын жасау және орындау тәртібін;
экономика, еңбекті ұйымдастыру мен басқарудың негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары мен нормаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.

Параграф 1. Начальник автомобильного парка
5. Должностные обязанности:
руководит производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью автомобильного парка;
обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества, выполнение финансово-хозяйственных результатов деятельности;
организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений и производственных единиц, направляет их деятельность на развитие и совершенствование деятельности автомобильного парка с учетом социальных и рыночных приоритетов;
обеспечивает повышение эффективности работы автомобильного парка, рост объемов сбыта автотранспортных услуг и увеличение прибыли, качества и конкурентоспособности оказываемых услуг;
обеспечивает выполнение плана автотранспортных услуг по договорным обязательствам и технико-эксплуатационным показателям, технически правильную эксплуатацию автомобилей, эффективное использование подвижного состава;
организует проведение регулярного анализа использования производственных мощностей, основных и оборотных фондов, материальных и трудовых ресурсов, повышения рентабельности, снижения себестоимости;
осуществляет руководство работами по благоустройству и техническому оборудованию помещений автомобильного парка;
принимает меры по профилактике и организации работы по соблюдению водительским составом требований безопасности движения;
осуществляет своевременное обеспечение автомобильного парка запасными частями, механизмами, оборудованием;
руководит работами по вводу транспортных средств в эксплуатацию и их списание;
принимает меры по обеспечению автомобильного парка квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда работников, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
обеспечивает сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства, применение принципа материальной заинтересованности и ответственности каждого работника за порученное ему дело и результаты работы всего коллектива.
6. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся транспортной отрасли, производственно-хозяйственной деятельности автотранспортных предприятий;
профиль, специализацию и особенности структуры автотранспортных предприятий, конструктивные особенности и назначение автомобильного транспорта и механизмов;
технико-эксплуатационные данные подвижного состава, правила перевозок грузов (пассажиров) автомобильным транспортом;
технологию проведения ремонтных работ;
перспективы технического, экономического и социального развития;
порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров;
основы экономики, организации труда и управления;
правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және автомобиль көлігі кәсіпорнындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және автомобиль көлігі кәсіпорнындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
2-параграф. Бас дәнекерлеуші
8. Лауазымдық міндеттері:
дәнекерлеудің технологиялық процестерін және дәнекерлеу жұмыстарын технологиялық жарақтандыру құралдарын әзірлеу және енгізу жүктелген бөлімшелерді техникалық басқаруды жүзеге асырады;
дәнекерлеу жұмыстарының орындалуын технологиялық дайындауды басқарады, еңбектің жоғары өнімділігін қамтамасыз етеді;
дәнекерлеу жұмыстарының өндірісін технологиялық дайындаудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын, дәнекерлеу жабдығын жоспарлы-алдын алу және күрделі жөндеу жүргізу кестелерін әзірлеуді, жұмыстардың мерзімдері мен көлемдерін, еңбек және материалдық ресурстар шығындарын жоспарлауды басқарады;
дәнекерлеу жұмыстарын орындау технологиясы мен сапасын, жабдық жұмысының жағдайын зерттейді және талдайды, еңбек шығындарын қысқартуды, дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде материалдық және энергетикалық ресурстарын үнемдеуді, олардың сапасын жақсартуды қамтамасыз ететін дәнекерлеудің прогрессивті әдістерін әзірлеуді және өндіріске енгізуді ұйымдастырады;
қажетті техникалық құжаттаманың әзірленуін және онымен өндірістің қамтамасыз етілуін, дәнекерлеудің технологиялық режимдерінің, материалдарды жұмсау нормаларының, жабдықты техникалық пайдалану және жұмыстарды қауіпсіз жүргізу қағидаларының қатаң сақталуын қамтамасыз етеді;
дәнекерлеу жұмыстарын орындау үшін талап етілетін жабдыққа және материалдарға арналған өтінімдердің жасалуын, дәнекерлеу жабдығының есебін, оны паспорттауды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
кәсіпорынды реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру мәселелерін қарауға қатысады, жаңа дәнекерлеу жабдығын, технологиялық процестерді кешенді механикаландыру мен автоматтандыруды енгізу бойынша шараларды қабылдайды;
дәнекерлеу жұмыстарын орындайтын жаңа өндірістік бөлімшелерді жобалау және құру, еңбекті ұтымды ұйымдастыру және қауіпсіздік техникасы қағидаларын ескере отырып, оларды мамандандыру және жабдықты енгізу жұмысын басқарады, жобалық қуаттарды уақтылы игеруді, жабдық жұмысының ауысымдылығы коэффициентін арттыруды қамтамасыз етеді;
прогрессивті техника мен технологияны енгізу, технологиялық жабдықты, өндірістік алаңдарды пайдалануды және жарақтауды жақсарту, дәнекерлеу конструкцияларының сапасы мен сенімділігін арттыру бойынша іс-шаралардың әзірленуін және іске асырылуын ұйымдастырады;
дәнекерлеу әдістері мен технологиясына, дәнекерлеу жұмыстарын ұйымдастыруға және дәнекерлеу жабдығын жетілдіруге қатысты анағұрлым күрделі рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарға пікірлер мен қорытындыларды қарайды және береді;
өндірісті мамандандыру және бірлестіру деңгейін арттырумен, еңбек өнімділігін арттыру резервтерін пайдаланумен байланысты жұмыстардың орындалуын ұйымдастырады;
дәнекерлеу жұмыстарының әдістері мен технологиясын жетілдіру бойынша зерттеу және эксперименталдық жұмыстарды басқарады;
кәсіпорынның білікті дәнекерлеушілерге деген қажеттілігін анықтау, оларды белгіленген тәртіппен аттестаттауды жүргізуге дайындау жұмысына қатысады;
дәнекерлеу жұмыстарын технологиялық дайындау және орындау бойынша ғылыми-техникалық жетістіктерді, озық отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және енгізу жұмысын ұйымдастырады;
дәнекерлеу жұмыстарын орындауды технологиялық дайындауды жүзеге асыратын кәсіпорынның бөлімшелері мен жұмыскерлерінің қызметін үйлестіреді, олардың біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
өндірісте жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларының, экологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в предприятиях автомобильного транспорта не менее 1 года или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в предприятиях автомобильного транспорта не менее 3 лет.
Параграф 2. Главный сварщик
8. Должностные обязанности:
осуществляет техническое руководство подразделениями, на которые возложены разработка и внедрение технологических процессов сварки и средств технологического оснащения сварочных работ;
руководит технологической подготовкой выполнения сварочных работ, обеспечивает высокую производительность труда;
возглавляет разработку перспективных и текущих планов технологической подготовки производства сварочных работ, графиков проведения планово-предупредительного и капитального ремонта сварочного оборудования, планирование сроков и объемов работ, затрат трудовых и материальных ресурсов;
изучает и анализирует технологию и качество выполнения сварочных работ, условия работы оборудования, организует разработку и внедрение в производство прогрессивных методов сварки, обеспечивающих сокращение затрат труда, соблюдение норм охраны труда и окружающей среды, экономию материальных и энергетических ресурсов при выполнении сварочных работ, улучшение их качества;
обеспечивает разработку необходимой технической документации и обеспечением ею производства, строгим соблюдением технологических режимов сварки, норм расхода материалов, правил технической эксплуатации оборудования и безопасного ведения работ;
обеспечивает составление заявок на оборудование и материалы, требующиеся для выполнения сварочных работ, организацию учета сварочного оборудования, его паспортизацию;
участвует в рассмотрении вопросов реконструкции и технического перевооружения предприятия, принимает меры по внедрению нового сварочного оборудования, комплексной механизации и автоматизации технологических процессов;
руководит работой по проектированию и созданию новых производственных подразделений, выполняющих сварочные работы, их специализации и загрузке оборудования с учетом требований рациональной организации труда и правил техники безопасности, обеспечивает своевременное освоение проектных мощностей, повышение коэффициента сменности работы оборудования;
организует разработку и реализацию мероприятий по внедрению прогрессивной техники и технологии, улучшению использования технологического оборудования и оснастки, производственных площадей, повышению качества и надежности сварных конструкций;
рассматривает и дает отзывы и заключения на наиболее сложные рационализаторские предложения и изобретения, касающиеся методов и технологии сварки, организации сварочных работ и совершенствования сварочного оборудования;
организует выполнение работ, связанных с повышением уровня специализации и кооперирования производства, использованием резервов повышения производительности труда;
руководит исследовательскими и экспериментальными работами по совершенствованию методов и технологии выполнения сварочных работ;
участвует в работе по определению потребности предприятия в квалифицированных сварщиках, подготовке к проведению их аттестации в установленном порядке;
организует работу по изучению и внедрению научно-технических достижений, передового отечественного и зарубежного опыта по технологической подготовке и выполнению сварочных работ;
координирует деятельность подразделений и работников предприятия, осуществляющих технологическую подготовку выполнения работ по сварке, организует работу по повышению их квалификации;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда на производстве, требований экологической безопасности при производстве ремонтных работ.

9. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, өндірісті технологиялық дайындау бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
мұнай және газ өндіру технологиясын, мұнайдың, газдың және қабат суының физикалық-химиялық қасиеттерін;
мұнай-газ саласындағы дәнекерлеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
дәнекерлеу жабдығының техникалық сипаттамаларын, конструкциялық ерекшеліктерді және жұмыс режимін, оны пайдалану қағидасын;
өндірісті технологиялық дайындауды жоспарлау және дәнекерлеу жұмыстарын орындау тәртібі мен әдістерін;
дәнекерлеу әдістері мен тәсілдерін;
техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да басшылыққа алынатын материалдарды;
дәнекерлеу кезінде пайдаланылатын материалдарға қойылатын техникалық талаптарын, оларды жұмсау нормаларын;
дәнекерлеу жабдығын жөндеуді ұйымдастыруды;
дәнекерлеу ақауларының түрлерін және оларды жою тәсілдерін;
дәнекерлеу жұмыстары технологияларын және оларды ұйымдастыруды жетілдіру саласындағы зерттеу және әзірленімдер жүргізу әдістерін;
дәнекерлеу жұмыстарының стандарттары мен техникалық шарттарын;
құрылыс нормалары мен қағидаларын;
дәнекерлеу жұмыстарының технологиялары және оларды ұйымдастыру, еңбекті ұйымдастыру, өндірісі мен басқару саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын;
өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары мен нормаларын, өрт қауіпсіздігінің талаптарын білуі тиіс.
10. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша инженерлік-техникалық және басшы лауазымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
3-параграф. Бас механик
11. Лауазымдық міндеттері:
мұнай-газ өндіру басқармасы механикалық қызметтерінің өндірістік қызметін басқарады және өндірістік қызмет көрсету цехтарының жұмысын қамтамасыз етеді;
өндірістік цехтардың қызмет көрсететін персоналының мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын дұрыс және авариясыз пайдалануын сақтауы бойынша, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын уақтылы және сапалы жөндеу, пайдаланылатын мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығының сенімділігін арттыру бойынша ұйымдастырушылық іс-шараларды жүзеге асыру бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
цехтардағы тозған жабдықтың уақтылы және дұрыс есептен шығарылуын қамтамасыз етеді;
өндірістік бөлімшелердің мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын, қосалқы бөлшектерді жеткізуге арналған жыл сайынғы өтінімдерін жинауды, талдауды және жасауды, жетекшілік ететін бағыттар бойынша жылдық өндірістік бағдарламаның жасалуын, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын дұрыс пайдалану, жоспарлы-алдын алу жөндеу кестесіне сәйкес уақтылы жөндеу жүргізуді қамтамасыз етеді;
жабдықты қарау, сынау және алдын алу жөндеу жоспарларының (кестелерінің) уақтылы әзірленуін басқарады;
жөндеуді жүргізу үшін тартылатын мердігерлік ұйымдармен жоспарларды (кестелерді) келісуді, олардың қажетті техникалық құжаттамамен уақтылы жабдықталуын қамтамасыз етеді;
жабдықты жөндеуді, жөндеу-пайдаланушылық жұмысқа арналған материалдар шығыны бойынша нормативтік-әдістемелік материалдардың әзірленуін, оны пайдалану көрсеткіштерін талдау, жөндеу жүргізуге арналған сметалар жасауды, жабдықты пайдалану кезінде қажетті материалдар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер әзірлеуді басқарады;
жаңа жабдықты қабылдау және орнату жұмыстарын, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету, тиімділігі төмен жабдықты жаңғырту және оны өнімділігі жоғары жабдықпен ауыстыру, ауыр қол еңбегін және еңбекті көп қажет ететін жұмыстарды механикаландыру құралдарын енгізу жұмыстарын басқарады;
негізгі өндірістік қорларды түгендеуді жүргізуді ұйымдастырады, ескірген жабдықты, күрделі жөндеуді талап ететін объектілерді айқындайды және жөндеу жұмыстарын жасау кезектілігін белгілейді;
мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығының авариялық істен шығуын, жазатайым жағдайларды тергеп-тексеру жөніндегі комиссиялардың жұмысына, тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдауға, негізгі құралдарды есептен шығаруға қатысады;
жабдықты пайдалану және жөндеу кезінде қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге, жабдықтың жұмысын жақсартуға қатысты ұтымды ұсыныстарды қарауға қатысады;
майлау-эмульсиялық шаруашылықты, майлау және сүрту материалдарын пайдаланудың прогрессивті нормаларын енгізуді, пайдаланылған майлар регенерациясын қамтамасыз етеді;
цех жабдығының техникалық дәлдігін тексеруге, жабдықты тиімді пайдалануға ықпал ететін оның жұмыс істеуінің оңтайлы режимдерін белгілеуге, жабдықты техникалық пайдалану, майлау және күту бойынша, жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу бойынша нұсқаулықтарды әзірлеуге қатысады;
жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүргізеді;
жоспардан тыс жөндеуді және жабдықтың тоқтап қалуын қысқарту, оны жөндеу және ұстау шығындарын азайту бойынша жұмыстарды басқарады;
кәсіпорында мамандандырылған жөндеуді, қосалқы бөлшектерді, тораптар мен ауыстыру жабдығының орталықтандырып жасалуын ұйымдастырады;
өндірісте жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларының, экологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.

9. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по технологической подготовке производства;
технологию добычи нефти и газа, физико-химические свойства нефти, газа и пластовой воды;
организацию сварочных работ в нефтегазовой отрасли;
технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы сварочного оборудования, правила его эксплуатации;
порядок и методы планирования технологической подготовки производства и выполнения сварочных работ;
методы и способы сварки;
положения, инструкции и другие руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации;
технические требования, предъявляемые к применяемым при сварке материалам, нормы их расхода;
организацию ремонта сварочного оборудования;
виды дефектов сварки и способы их устранения;
методы проведения исследований и разработок в области совершенствования технологии и организации сварочных работ;
стандарты и технические условия на сварочные работы;
строительные нормы и правила;
передовой отечественный и зарубежный опыт в области технологии и организации сварочных работ, организации, производства труда и управления;
трудовое законодательство;
правила внутреннего трудового распорядка;
правила и нормы безопасности и охраны труда на производстве, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
10. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности на инженерно-технических и руководящих должностях не менее 5 лет.
Параграф 3. Главный механик
11. Должностные обязанности:
руководит производственной деятельностью механических служб нефтегазодобывающего управления, и обеспечивает работу цехов производственного обслуживания;
организует работу по соблюдению обслуживающим персоналом производственных цехов правильной и безаварийной эксплуатации нефтегазопромыслового оборудования, по своевременному и качественному ремонту нефтегазопромыслового оборудования, осуществлению организационных мероприятий по повышению надежности эксплуатируемого нефтегазопромыслового оборудования;
обеспечивает своевременное и правильное списание изношенного оборудования в цехах;
обеспечивает сбор, анализ и составление ежегодных заявок от производственных подразделений на поставку нефтегазопромыслового оборудования, запасных частей, составление годовой производственной программы по курируемым направлениям, правильную эксплуатацию, своевременное проведение ремонтов нефтегазопромыслового оборудования в соответствии с графиками планово-предупредительного ремонта;
руководит своевременной разработкой планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования;
обеспечивает согласования планов (графиков) с подрядными организациями, привлекаемыми для проведения ремонтов, своевременным обеспечением их необходимые технической документацией;
руководит разработкой нормативно-методических материалов по ремонту оборудования, расходу материалов на ремонтно-эксплуатационные работы, анализом показателей его использования, составлением смет на проведение ремонтов, оформлением заявок на приобретение материалов и запасных частей, необходимых при эксплуатации оборудования;
руководит работами по приемке и установке нового оборудования, проведению работ по аттестации и рационализации рабочих мест, модернизации и замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, по внедрению средств механизации тяжелых ручных и трудоемких работ;
организовывает проведение инвентаризации производственных основных фондов, определяет устаревшее оборудование, объекты, требующие капитального ремонта, и устанавливает очередность производства ремонтных работ;
участвует в работе комиссий по расследованию случаев аварийного выхода из строя нефтегазопромыслового оборудования, несчастных случаев, в приемке товарно-материальных ценностей, при списании основных средств;
участвует в разработке и внедрении мероприятий по созданию безопасных и благоприятных условий труда при эксплуатации и ремонте оборудования, в рассмотрении рационализаторских предложений, касающихся улучшения работы оборудования;
обеспечивает работу смазочно-эмульсионного хозяйства, внедряет прогрессивные нормы расхода смазочных и обтирочных материалов, регенерацию отработанных масел;
участвует в проверке оборудования цеха на техническую точность, в установлении оптимальных режимов работы оборудования, способствующих его эффективному использованию, в разработке инструкций по технической эксплуатации, смазке оборудования и уходу за ним, по безопасному ведению ремонтных работ;
проводит мероприятия по обеспечению соблюдения правил охраны труда и техники безопасности при проведении ремонтных работ;
руководит работой по сокращению внеплановых ремонтов и простоев оборудования, снижению затрат на ремонт и его содержание;
организовывает на предприятии специализированный ремонт, централизованное изготовление запасных частей, узлов и сменного оборудования;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда на производстве, требований экологической безопасности при производстве ремонтных работ.

12. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, жабдықты, ғимараттарды, құрылыстарды жөндеуді ұйымдастыру бойынша әдістемелік және нормативтік техникалық материалдарды;
ұйымда жөндеу қызметін ұйымдастыруды;
технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесін;
ұйымды техникалық дамыту перспективаларын;
техникалық сипаттамаларды;
ұйым жабдығының техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін, мақсаты, жұмыс істеу режимдерін және оны пайдалану қағидаларын;
жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды және олардың технологиясын, жабдықты монтаждау, реттеу және жөндеу әдістерін;
ұйым өнімін шығару технологиясы негіздерін;
жабдық паспорттарын, пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, ақаулар ведомосін, ерекшеліктері мен басқа да техникалық құжаттаманы жасау тәртібін;
жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау қағидасын;
майлау-эмульсиялық шаруашылықты ұйымдастыруды;
жабдықты пайдалану, жөндеу және жаңғырту кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптарын;
ұйымдағы жөндеу қызметтерінің озық отандық және шетелдік тәжірибесін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін білуі тиіс.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және саладағы кәсіпорынның бейініне сәйкес келетін инженерлік-техникалық және басшы лауазымдарда мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
4-параграф. Бас приборшы
14. Лауазымдық міндеттері:
енгізілетін, қызмет көрсетілетін, жөнделетін және салыстырып тексерілетін өлшеу құралдары мен жабдықтың пайдаланылуын метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
стандарттау, сертификаттау және метрология саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені, стандарттау, сертификаттау және метрология жөніндегі халықаралық ұйымдардың қағидалары мен рәсімдерін зерттейді және жүйелейді;
өндірісті техникалық қайта жарақтандыру, оны өлшеу, бақылау құралдарымен, өлшеу құралдарына салыстырып тексеру мен калибрлеу жүргізуге арналған шама бірлігінің эталондарымен жабдықтау жоспарларын әзірлеуге басшылық жасайды;
салыстырып тексеру/калибрлеу зертханасы жүргізетін өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді жүргізуді ұйымдастырады;
өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнама талаптарына сәйкес шама бірліктерінің эталондарын, өлшеу құралдарын калибрлеу, сынақ жабдықтарын аттестаттау мерзімділігін келіседі;
өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді/калибрлеуді жүргізу құқығына аккредиттеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін аттестаттау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнама талаптарына сәйкес өлшеу құралдарының жай-күйі мен қолданылуына, шама бірліктерінің эталондарына метрологиялық бақылауды ұйымдастырады;
техникалық тапсырмаларды, конструкторлық, технологиялық құжаттаманы, стандарттардың жобаларын және басқа да нормативтік-техникалық құжаттарды метрологиялық сараптау жұмыстарын басқарады;
кәсіпорынның метрологиялық қызметінің жай-күйін сипаттайтын негізгі көрсеткіштердің есебін ұйымдастырады, басқарудың автоматтандырылған жүйесін әзірлеуге, енгізуге, пайдалануға және жетілдіруге қатысады;
метрологиялық қамтамасыз ету бөлігінде шығарылатын өнімнің сапасына наразылықтарды талдауға қатысады;
метрологиялық қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеуді және енгізуді ұйымдастырады, метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік базаны жетілдіру, метрологиялық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың анықтамалық-ақпараттық қорын құру және жүргізу жұмыстарына қатысады;
өндіріс пен сатуды метрологиялық қамтамасыз етуді жетілдіру жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жоспарларын әзірлеуді, метрологиялық қамтамасыз ету жай-күйіне талдаудың жүргізілуін басқарады;
өлшеу құралдары мен әдістерін әзірлеуді және енгізуді, өлшеу құралдарына сынақ жүргізуді, метрологиялық қызмет көрсету үшін қажетті шама бірліктерінің эталондарын, стандартты үлгілерді, қондырғылар мен құрылғыларды жасауды басқарады.

12. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативные технические материалы по организации ремонта оборудования, зданий, сооружений;
организацию ремонтной службы в организации;
систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования;
перспективы технического развития организации;
технические характеристики;
конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации оборудования организации;
организацию и технологию ремонтных работ, методы монтажа, регулировки и наладки оборудования;
основы технологии производства продукции организации;
порядок составления паспортов на оборудование, инструкций по эксплуатации, ведомостей дефектов, спецификаций и другой технической документации;
правила сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта;
организацию смазочно-эмульсионного хозяйства;
требования рациональной организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации оборудования;
передовой отечественный и зарубежный опыт ремонтного обслуживания в организации;
основы экономики, организации производства, труда и управления.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности на инженерно-технических и руководящих должностях в соответствующей профилю предприятия отрасли не менее 5 лет.
Параграф 4. Главный приборист
14. Должностные обязанности:
организует работы по метрологическому обеспечению эксплуатации внедряемых, обслуживаемых, ремонтируемых и поверяемых средств измерений и оборудования;
изучает и систематизирует передовой отечественный и зарубежный опыт в области стандартизации, сертификации и метрологии, стандартов, правил и процедур международных организаций по стандартизации, сертификации и метрологии;
руководит разработкой планов технического перевооружения производства, его оснащения средствами измерений, контроля, эталонами единиц величин для проведения поверки и калибровки средств измерений;
организовывает проведение поверки и калибровки средств измерений, выполняемых поверочной/калибровочной лабораторией;
согласовывает периодичность проведения калибровки эталонов единиц величин, аттестации испытательного оборудования в соответствии с требованиями законодательства об обеспечении единства измерений;
организует работы по аккредитации на право проведения поверки/калибровки средств измерений и аттестации методик выполнения измерений;
организовывает метрологический контроль за состоянием и применением средств измерений, эталонов единиц величин в соответствии с требованиями законодательства об обеспечении единства измерений;
руководит работами по метрологической экспертизе технических заданий, конструкторской, технологической документации, проектов стандартов и других нормативно-технических документов;
организовывает учет основных показателей, характеризующих состояние метрологической деятельности предприятия, участвует в разработке, внедрении, эксплуатации и совершенствовании автоматизированной системы управления;
участвует в проведении анализа претензий к качеству выпускаемой продукции в части метрологического обеспечения;
организовывает разработку и внедрение нормативных документов, регламентирующих вопросы метрологического обеспечения, участвует в работах по совершенствованию нормативной базы по метрологическому обеспечению, созданию и ведению справочно-информационного фонда нормативно-технической документации в области метрологического обеспечения;
руководит разработкой планов организационно-технических мероприятий по совершенствованию метрологического обеспечения производства и их реализации, проведением анализа состояния метрологического обеспечения;
руководит разработкой и внедрением средств и методов измерений, проведением испытаний средств измерений, созданием эталонов единиц величин, стандартных образцов, установок и необходимых устройств для метрологического обслуживания средств измерений.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Техникалық реттеу туралы", "Азаматтық қорғау туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
стандарттау, сертификаттау және өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін және әдістемелік материалдарды, ұйымның бейінін, мамандануын және ұйымдастырушылық-технологиялық құрылымының ерекшеліктерін;
өндірісті метрологиялық бақылау және қамтамасыз ету бойынша жұмысты жоспарлау тәртібі мен әдістерін, өндірісті метрологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыруды, техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша ережелерді, нұсқаулықтарды және басқа да басшылыққа алынатын материалдарды;
мұнай мен газ өндіру технологиясының негіздерін, өлшеу құралдарын пайдалану қағидалары мен қондырғыларын, оларды жөндеуді ұйымдастыруды;
метрологиялық қамтамасыз ету және өлшеу құралдарын жетілдіру саласындағы зерттеу және әзірленімдерді жүргізу әдістерін;
қызметінің бейіні бойынша сырт ұйымдармен шарттар жасасу тәртібін;
стандарттау, сертификаттау және өндірісті метрологиялық бақылау және қамтамасыз ету саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету бойынша инженерлік-техникалық және басшы лауазымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
5-параграф. Бөлім командирі
17. Лауазымдық міндеттері:
өрт сөндіру, аварияны немесе дүлей авария салдарын жою орнында өрт сөндіру қызметінің (бұдан әрі – бөлімше) өрт сөндіру бөлімі бөлімшесінің (жеке постының) жұмысын басқарады;
өрт-техникалық және авариялық-құтқару жабдығымен жұмыс істеу кезінде қабылдауды орындаудың практикалық дағдыларын меңгеру бойынша бөлімшенің жеке құрамымен оқу өткізеді;
жеке құрам мен техника дайындығының жоғары деңгейін, өрт сөндіру автомобильдерін, өрт-техникалық және құтқару жабдығының, бөлімшенің жеке құрамының оқшаулағыш газтұтқыштарының тиісті жағдайда ұсталуын қамтамасыз етеді;
жүргізушілердің өрт сөндіру автомобильдерін техникалық пайдалану қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
дабыл бойынша бөлімшемен бірге өрт сөндіруге шығады;
бөлімшенің жеке құрамымен бірге өрт сөндіруге, авариялардың, дүлей авария салдарын жоюға қатысады, қарауыл бастығының тапсырмасы бойынша постта тұрғандар мен шолғыншылардың қызмет атқаруын тексереді, өрт сөндіру автомобильдерінің арнайы агрегаттарының жұмысын қамтамасыз етеді;
жылжымалы құрамды жанар-жағар материалдармен қамтамасыз ету, уақытында қызмет көрсету және дұрыс сақтау бойынша шаралар қабылдайды;
бөлімшенің жеке құрамының өрт сөндіру, авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу, шаруашылық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "О техническом регулировании", "О гражданской защите", "О разрешениях и уведомлениях";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы по стандартизации, сертификации и метрологическому обеспечению производства, профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации;
порядок и методы планирования работы по метрологическому контролю и обеспечению производства, организацию метрологического обеспечения производства, положения, инструкции и другие руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации;
основы технологии добычи нефти и газа, устройства и правила эксплуатации средств измерений, организацию их ремонта;
методы проведения исследований и разработок в области совершенствования метрологического обеспечения и средств измерений;
порядок заключения договоров со сторонними организациями по профилю деятельности;
передовой отечественный и зарубежный опыт в области стандартизации, сертификации и метрологического контроля и обеспечения производства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы на инженерно-технических и руководящих должностях по метрологическому обеспечению производства не менее 5 лет.
Параграф 5. Командир отделения
17. Должностные обязанности:
руководит работой отделения пожарной части (отдельного поста) противопожарной службы (далее - отделение) непосредственно на месте тушения пожара, ликвидации аварии или последствий стихийного бедствия;
проводит занятия с личным составом отделения по освоению практических навыков выполнения приемов при работе с пожарно-техническим и аварийно-спасательным оборудованием;
обеспечивает высокий уровень боеготовности личного состава и техники, содержание пожарных автомобилей, пожарно-технического и спасательного оборудования, изолирующих противогазов личного состава отделения в надлежащем состоянии;
обеспечивает соблюдение водителями правил технической эксплуатации пожарных автомобилей;
выезжает по тревоге с отделением на тушение пожаров;
участвует с личным составом отделения на тушении пожаров, ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий;
проверяет по заданию начальника караула несение службы постовыми и дозорными;
обеспечивает работу специальных агрегатов пожарных автомобилей;
принимает меры по обеспечению горюче-смазочными материалами, своевременным обслуживанием и правильным хранением подвижного состава;
обеспечивает соблюдение личным составом отделения правил техники безопасности при тушении пожаров, проведении аварийно-спасательных работ, практических занятий, выполнении хозяйственных работ.

18. Мыналарды:
өрт сөндіру қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері мен нормативтік-техникалық құжаттарды;
ұйым жабдығының техникалық сипаттамаларын, конструкциялық ерекшеліктерін, мақсатын, объектілер мен жабдықтың орналасуын;
өрт сөндіру жабдығын ұтымды орналастыруға қойылатын талаптар, су көздерінің, өрт сөндіру құралдарының орналасқан жерін;
өрт сөндіру және құтқару техникасының тактикалық-техникалық сипаттамаларын;
өрт сөндірудің ұтымды тактикаларының негіздерін, құтқару жұмыстарын жүргізу әдістері мен тәсілдерін;
зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету қағидасын;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын;
экономика мен еңбек заңнамасының негіздерін білуі тиіс.
19. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары орнынан кейінгі) білім және өрт сөндіру қызметінде тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және өрт сөндіру қызметіндегі жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
6-параграф. Бұрғы шебері
20. Лауазымдық міндеттері:
бұрғылау бригадаларын қалыптастыруды және оларға басшылықты жүзеге асырады;
бұрғылау технологиясының талаптарына сәйкес бұрғылауға құралдар мен материалдардың уақтылы жеткізілуін ұйымдастырады;
ұңғымаларды салу жобасының жүргізілуін сақтау бойынша жұмысты жүзеге асырады;
бұрғылау қондырғысын өлшеу құралдарын авариясыз пайдалануды, бұрғылау бригадасының геологиялық-техникалық нарядтың, режимдік-технологиялық картасы мен бұрғылау жұмыстары кестесінің талаптарын орындауын қамтамасыз етеді;
бұрғылау бригадасының өндірістік тапсырмаларды орындауын, жабдықтың толық жүктелуін және тиімді пайдаланылуын, материалдардың үнемді пайдаланылуын, бұрғылаудың өзіндік құнының азаюын қамтамасыз етеді;
бұрғылау құралының дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
ұңғымаларды салудың озық технологиясын және бұрғылаудың оңтайлы режимдерін, еңбекті көп қажет ететін процестерді механикаландыруды және автоматтандыруды қамтамасыз етеді;
өндірісті уақтылы дайындайды, жұмысшыларды жұмыс орындарына орналастыруды қамтамасыз етеді;
технологиялық процестердің сақталуы бойынша шаралар қабылдайды, олардың бұзылуын анықтайды және салдарын жояды;
аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысады;
бұрғылау бригадасы жұмысшыларының біркелкі жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
бекітілген өндіріс кестелеріне сәйкес жұмысшыларға, звеноларға (бригадаларға) белгіленген өндірістік тапсырмаларды уақтылы жеткізеді;
жабдықтың және бұрғылау құралының жұмысы туралы белгіленген құжаттаманы жүргізеді;
бұрғылау бригадасы үшін материалдарға, құралдар мен жабдыққа арналған өтінімдерді жасайды;
материалдық құндылықтардың есебін жүргізеді, олардың сақталуын қамтамасыз ету, уақтылы және дұрыс есептен шығару бойынша шаралар қабылдайды;
жұмысшыларға өндірістік нұсқама жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, жабдық пен құралды техникалық пайдалану қағидаларын орындау бойынша іс-шаралар жүргізеді;
кәсіптерді қоса атқаруды дамытуға, қызмет көрсету аймақтарын кеңейтуге және еңбекті ұйымдастырудың басқа да прогрессивті нысандарын қолдануға жәрдемдеседі;
жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру туралы ұсыныстар енгізеді;
жұмыс уақытын есепке алу бойынша бастапқы құжаттарды дұрыс және уақтылы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
өндіріс резервтерін анықтау бойынша, қолайлы еңбек жағдайын жасау, өндіріс мәдениетін арттыру, жұмыс уақытын ұтымды пайдалану бойынша жұмыстарды жүзеге асыруға қатысады;
жұмысшылардың өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
өндіріс озаттарына белгіленген тәртіппен сыйлықақы беру туралы өтініш береді, сондай-ақ бұрғылау бригадасының үздік жұмысшыларын ынталандыру немесе өндірістік және еңбек тәртібін бұзғаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар береді;
бұрғылау жабдығын мұнаралық-монтаждық бригадаға беруге дайындауды және оны мұнаралық-монтаждық жұмыстардан кейін қабылдауды, бұрғылау жұмыстары аяқталғаннан кейін алаңды дайындауды жүзеге асырады;
белгіленген тәртіппен жұмыс орнында бастапқы нұсқаманы жеткізеді, жұмысшылармен еңбекті қорғау бойынша қайталама, жоспардан тыс нұсқамалықтар жүргізеді;
белгіленген мерзімдерде еңбекті қорғау бойынша іс-шараларды, қадағалау және бақылау органдарының, еңбекті қорғау қызметінің ұйғарымдарын орындайды;
жұмыскерлерді жұмыстың қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне үйретуді жүзеге асырады;
өндірісте жазатайым жағдай болған жағдайда зардап шеккенге алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша шаралар қабылдайды, болған жазатайым жағдай туралы тікелей басшысына хабарлайды, еңбек заңнамасында көзделген жазатайым оқиғаларды және кәсіби ауруларды тергеп-тексеру және есепке алу бойынша басқа да іс-шараларды жүргізеді.

18. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативно-технические документы, касающиеся деятельности противопожарной службы;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение оборудования организации, дислокацию объектов и оборудования;
требования к рациональной расстановке противопожарного оборудования, месторасположения источников воды, средств пожаротушения;
тактико-технические характеристики пожарной и спасательной техники;
основы рациональной тактики тушения пожаров, методы и способы проведения спасательных работ;
правила оказания первичной медицинской помощи пострадавшим;
правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты;
основы экономики и трудового законодательства.
19. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в противопожарной службе не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в противопожарной службе не менее 5 лет.
Параграф 6. Мастер буровой
20. Должностные обязанности:
осуществляет формирование буровых бригад и их руководство;
организует своевременное поступление на буровую инструмента и материалов в соответствии с требованиями технологии бурения;
осуществляет работу по соблюдению ведения проекта на строительство скважин;
обеспечивает безаварийную эксплуатацию средств измерений буровой установки, соблюдение буровой бригадой требований геолого-технического наряда, режимной технологической карты и графика буровых работ;
обеспечивает выполнение буровой бригадой производственных заданий, полную загрузку и эффективное использование оборудования, экономное расходование материалов, снижение себестоимости бурения;
принимает меры по обеспечению правильности эксплуатации бурового инструмента;
обеспечивает внедрение передовой технологии проводки скважин и оптимальных режимов бурения, механизации и автоматизации трудоемких процессов;
своевременно подготавливает производство, обеспечивает расстановку рабочих по рабочим местам;
принимает меры по соблюдению технологических процессов, оперативно выявляет и устраняет причины их нарушения;
принимает участие в приемке законченных работ;
обеспечивает организацию равномерной работы рабочих буровой бригады;
своевременно доводит установленные производственные задания рабочим, звеньям (бригадам) в соответствии с утвержденными графиками производства;
ведет установленную документацию о работе оборудования и бурового инструмента;
составляет заявки на материалы, инструменты и оборудование для буровой бригады;
ведет учет материальных ценностей, принимает меры по обеспечению их сохранности, своевременному и правильному списанию;
осуществляет производственный инструктаж рабочих;
проводит мероприятия по выполнению правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охране окружающей среды, технической эксплуатации оборудования и инструмента;
содействует развитию совмещения профессий, расширению зон обслуживания и применению других прогрессивных форм организации труда;
вносит предложения о присвоении рабочим квалификационных разрядов;
обеспечивает правильное и своевременное оформление первичных документов по учету рабочего времени;
принимает участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени;
обеспечивает соблюдение рабочими производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
ходатайствует о премировании в установленном порядке передовиков производства, а также представляет предложения о поощрении отличившихся рабочих буровой бригады или привлечении к дисциплинарной ответственности за нарушение производственной и трудовой дисциплины;
осуществляет подготовку бурового оборудования к передаче вышкомонтажной бригаде и его прием после вышкомонтажных работ, подготовку площадки после завершения буровых работ;
доводит в установленном порядке первичный инструктаж на рабочем месте, повторный, внеплановый инструктажи по охране труда с работниками;
выполняет в установленные сроки мероприятия по охране труда, предписания органов государственного надзора и контроля, службы охраны труда;
осуществляет обучение работников безопасным методам и приемам работы;
при несчастном случае на производстве, принимает меры по оказанию первой медицинской помощи пострадавшему, сообщает о происшедшем несчастном случае непосредственному руководителю, проводит другие мероприятия, предусмотренные трудовым законодательством по расследованию и учету несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью.

21. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай-газ өндіру саласына, бұрғылау жұмыстарын ұйымдастыруға, жабдықты жөндеуге, бұрғылау бригадасының өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, басшылық, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
бұрғылау жұмыстары, мұнай және газ өндіру технологиясын;
бұрғылау жабдығының және құралдың техникалық сипаттамасын, оларды пайдалану және жөндеу қағидаларын;
геологиялық және техникалық қиындықтардың пайда болу себептерін, олардың алдын алу және жою тәсілдерін;
құжаттаманы ресімдеу қағидасын;
техникалық нормалау әдістерін;
материалдарды бұрғылау кезінде қолданылатын сипаттамаларды және оларды сақтау қағидаларын;
экономика, еңбек өндірісі, оны ұйымдастыру мен басқару негіздерін;
еңбекақы төлеу туралы қолданыстағы ережелер мен материалдық ынталандыру нысандарын;
алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды бұрғылауда жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және ұңғымаларды бұрғылауда жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
7-параграф. Газ-турбиналық электр станциясының бастығы
23. Лауазымдық міндеттері:
газ-турбиналық электр станциясының пайдаланушылық және өндірістік қызметін басқаруды жүзеге асырады;
электр энергиясын өндіру тапсырмаларының орындалуын, электр станциясының және технологиялық жабдықтың белгіленген технологиялық режимдер мен техникалық пайдалану қағидасына қатаң сәйкестіктегі жұмысын қамтамасыз етеді;
электр станциясының жұмысын жетілдіру және жаңа техника мен технологияны, өндірістік процестерді механикаландыру мен автоматтандыру, өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу мен игеру бойынша жұмыстарды жүргізеді;
тұтынушыларды электр және жылу энергиясымен үздіксіз жабдықтауды, энергия жабдығының сенімді және қауіпсіз жұмысын, техникалық пайдалану қағидасына, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес ғимараттардың, құрылыстар мен электр коммуникацияларының дұрыс жағдайын қамтамасыз етеді;
өндірістік-шаруашылық қызмет туралы жоспарлы және есепті көрсеткіштердің уақтылы және сапалы ұсынылуын ұйымдастырады;
энергия жабдығына жөндеуаралық қызметтер көрсету, оны уақтылы сапалы жөндеу мен жаңғырту, газ-турбиналық электр станциясының ғимараттары мен құрылыстарының жағдайын, оны ұстау мен жөндеуді техникалық тұрғыдан қадағалау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
материалдық және отын-энергетикалық ресурстарды үнемдеу, еңбектің озық тәсілдері мен әдістерін жинау және тарату, оңтайландыру мен өнертабысты дамыту бойынша жұмыстарды жүргізеді;
электр станциясының ғимараттары мен құрылыстарын салу және реконструкциялау бойынша жобалық тапсырмаларды қарауға және келісуге, сондай-ақ күрделі жөндеу мен монтаждан жабдықты, коммуникацияларды, ғимараттар мен құрылыстарды қабылдауға қатысады, жаңа объектілердің салынуына техникалық қадағалауды ұйымдастырады;
электр станцияларының өндірістік-шаруашылық қызметін қажетті жабдықтармен, материалдардың, құралдар мен қорғау құралдарымен уақтылы және сапалы қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
жабдықтың, қосалқы бөлшектер мен отынның авариялық қоры нормаларын, күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа дайындық бойынша іс-шараларды әзірлеуді ұйымдастырады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
жабдықтардың істен шығуы мен авариялардың, жазатайым жағдайлардың себептерін және кәсіби ауруларды талдауды, олардың алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеуді ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау және ағынды суды тазарту бойынша іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді;
жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру жұмысына қатысады;
кадрларды іріктеуді, оларды цехтер (учаскелер) бойынша орналастыруды жүргізеді, персоналдың өндірістік оқуы мен біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
персоналдың білімін тексеру жөніндегі комиссияның жұмысына, авариялар мен өртке қарсы жаттығуларды жүргізу мен ұйымдастыруға қатысады;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария, өндірістік және еңбек тәртібінің қағидалары мен нормаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.

21. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, организации буровых работ, ремонта оборудования, производственно-хозяйственной деятельности буровой бригады;
технологию буровых работ, добычи нефти и газа;
техническую характеристику бурового оборудования и инструмента, правила их эксплуатации и ремонта;
причины возникновения геологических и технических осложнений, способы их предупреждения и ликвидации;
правила оформления документации;
методы технического нормирования;
характеристики применяемых при бурении материалов и правила их хранения;
основы экономики и организации труда, производства и управления;
действующие положения об оплате труда и формы материального стимулирования;
основы оказания первой медицинской помощи;
правила и нормы безопасности и охраны труда и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в бурении скважин не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в бурении скважин не менее 5 лет.
Параграф 7. Начальник газотурбинной электростанции
23. Должностные обязанности:
осуществляет руководство эксплуатационной и производственной деятельностью газотурбинной электростанции (далее - электростанция);
обеспечивает выполнение заданий по производству электроэнергии, работу электростанции, и технологического оборудования в строгом соответствии с установленными технологическими режимами и правилами технической эксплуатации;
проводит работу по совершенствованию работы электростанции, внедрению и освоению новой техники и технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, автоматизированных систем управления производством;
обеспечивает бесперебойное снабжение потребителей электрической и тепловой энергией, надежную и безопасную работу энергетического оборудования, исправное состояние зданий, сооружений и энергетических коммуникаций в соответствии с правилами технической эксплуатации, правилами по охране труда и пожарной безопасности;
организует своевременное и качественное представление плановых и отчетных показателей о производственно-хозяйственной деятельности;
организует работу по межремонтному обслуживанию, своевременному качественному ремонту и модернизации энергетического оборудования, по техническому надзору за состоянием, содержанием и ремонтом зданий и сооружений газотурбинной электростанции;
проводит работу по экономии материальных и топливно-энергетических ресурсов, обобщению и распространению передовых приемов и методов труда, развитию рационализации и изобретательства;
принимает участие в рассмотрении и согласовании проектных заданий по строительству и реконструкции зданий и сооружений электростанции, а также в приемке оборудования, коммуникаций, зданий и сооружений из капитального ремонта и монтажа, организует технический надзор за строительством новых объектов;
принимает меры по своевременному и качественному обеспечению оборудованием, материалами, инструментами и защитными средствами, необходимыми для производственно-хозяйственной деятельности электростанции;
организует разработку норм аварийного запаса оборудования, запасных частей и топлива, мероприятий по подготовке к работе в осенне-зимний период и обеспечивает их выполнение;
организует расследование причин аварий и отказов в работе оборудования, несчастных случаев и анализ профессиональных заболеваний, разработку мероприятий по их предупреждению;
обеспечивает выполнение мероприятий по охране окружающей среды и очистке сточных вод;
участвует в работе по аттестации и рационализации рабочих мест;
осуществляет подбор кадров, их расстановку по цехам (участкам), организует производственное обучение и повышение квалификации персонала;
участвует в работе комиссии по проверке знаний персонала, в организации и проведении противоаварийных и противопожарных тренировок;
обеспечивает соблюдение работниками правил и норм безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.

24. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
отын-энергетикалық кешеннің, оның ішінде мұнай-газ өндіру саласының дамуын реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, электр станцияларының, тұтынушылардың энергиямен қамту жабдығы мен құрылыстарын авариясыз және қауіпсіз пайдалану бойынша әдістемелік, нормативтік құжаттарды және басқа да басшылыққа алынатын материалдарды;
электр станцияларының қағидаттық электр және жылу желілерін, олардың желілері мен жеке технологиялық тораптарын;
жабдықтың, құрылыстың, қорғау мен автоматика қондырғыларының, дабылнама және байланыс құралдарының конструкциялық ерекшеліктері мен пайдаланушылық сипаттамаларын;
электр энергиясының өндірісі, энергия жабдығын пайдалану және жөндеу саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені;
электр станциясының энергия шаруашылығын дамыту перспективаларын;
ілеспе қойнауқат газының қасиеттері мен сипаттамаларын және оған арналған техникалық шарттарды;
техникалық-экономикалық және өндірістік жоспарлау әдістерін;
экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек пен басқарудың негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және энергетикалық ұйымдарда басқарушы лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе электр станцияларындағы мамандардың лауазымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
8-параграф. Департамент директоры
26. Лауазымдық міндеттері:
департаменттің негізгі міндеттері мен функцияларын іске асыру бойынша жұмысты басқаруды жүзеге асырады;
жұмысты жоспарлайды және үйлестіреді, жұмыс стратегиясын және тактикасын әзірлейді, жұмыстардың ағымдағы және перспективалы жоспарлары жобаларының дайындалуын қамтамасыз етеді және департаменттің алдында тұрған міндеттердің орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ұсыныстарды және шешімдердің жобаларын тиісті басқару органының қарауына енгізеді;
бекітілген құжаттардың іске асырылуын ұйымдастырады;
жұмысты үйлестіреді, басқаруды жүзеге асырады және департаменттің құрамына кіретін құрылымдық бөлімшелер қызметінің барлық аса маңызды мәселелері бойынша шешімдерді қабылдайды;
департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша құжаттардың жобаларын дайындауды басқарады;
департаменттің ұсынымы бойынша кәсіпорындарда енгізілген ережелер мен нұсқаулықтардың тиімділігін зерттейді;
қызметтің неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын енгізуге шаралар қабылдайды;
департаменттің жұмысы бойынша ақпараттық анықтамалардың дайындалуын қамтамасыз етеді;
ұйым қызметінің жаңа қызметтері мен бағыттарын әзірлеуге қатысады;
ұйымның неғұрлым маңызды клиенттері және әріптестерімен тікелей жұмыс істейді, келіссөздерді және кездесулерді ұйымдастырады және жүргізеді;
департаментке жүктелген міндеттер шеңберінде ұйым бөлімшелерінің өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
ұйымның тиісті құрылымдық бөлімшелеріне практикалық және әдістемелік көмек көрсетеді;
лауазымдық міндеттерді бөледі, біліктілікті арттыруды ұйымдастырады, департаменттегі өндірістік тәртіпті, персоналды тиімді басқаруды қамтамасыз етеді;
қажетті еңбек жағдайын жасауға және ұжымда қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды қалыптастыруға ықпал етеді;
департаменттің жұмысындағы ағымдағы жедел мәселелерді шешеді;
дайындауды басқарады, департаментке оның қызметіндегі мәселелер бойынша келісу үшін келіп түсетін құжаттардың жобаларын сараптамаға жібереді;
өзінің қол астындағы жұмыскерлерге тапсырма береді және олардың орындалуын бақылайды.

24. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие развитие топливно-энергетического комплекса, в том числе, нефтегазодобывающей отрасли, методические, нормативные и другие руководящие материалы по безаварийной и безопасной эксплуатации оборудования и сооружений электростанций, энергоснабжению потребителей;
принципиальные электрические и тепловые схемы электростанций, их сетей и отдельных технологических узлов;
конструктивные особенности и эксплуатационные характеристики оборудования, сооружений, устройств защиты и автоматики, средств сигнализации и связи;
отечественный и зарубежный опыт в области производства электроэнергии, эксплуатации и ремонта энергетического оборудования;
перспективы развития энергохозяйства электростанции;
характеристику, свойства попутного пластового газа, и технические условия на него;
методы технико-экономического и производственного планирования;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы на руководящих должностях в энергетических организациях не менее 3 лет или на должностях специалистов на электростанциях не менее 5 лет.
Параграф 8. Директор департамента
26. Должностные обязанности:
осуществляет руководство работой по реализации основных задач и функций департамента;
планирует и координирует работу, разрабатывает стратегию и тактику работы, обеспечивает подготовку проектов текущих и перспективных планов работ и обеспечивает выполнение стоящих перед департаментом задач;
вносит на рассмотрение соответствующего органа управления организации предложения и проекты решений по вопросам, входящим в компетенцию департамента;
организует реализацию утвержденных документов;
координирует работу, осуществляет руководство и принимает решения по всем важнейшим вопросам деятельности структурных подразделений, входящих в состав департамента;
руководит подготовкой проектов документов по вопросам, входящим в компетенцию департамента;
изучает эффективность правил и инструкций, внедренных на предприятиях по рекомендации департамента;
принимает меры к внедрению наиболее эффективных методов и технологий деятельности;
обеспечивает подготовку информационных справок по работе департамента;
участвует в разработке новых услуг и направлений деятельности организации;
непосредственно работает, организовывает, ведет переговоры и встречи с наиболее важными клиентами и партнерами организации;
организовывает взаимодействие подразделений организации, в рамках, возложенных на департамент задач;
оказывает практическую и методическую помощь соответствующим структурным подразделениям организации;
распределяет должностные обязанности, организует повышение квалификации, обеспечивает производственную дисциплину в департаменте, эффективное управление персоналом;
способствует созданию необходимых условий труда и благоприятного морально-психологического климата в коллективе;
решает текущие оперативные вопросы в работе департамента;
руководит подготовкой, направляет на экспертизу проекты документов, поступающих в департамент для согласования, по вопросам его деятельности;
дает распоряжения своим подчиненным и обеспечивает их исполнение.

27. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Акционерлік қоғамдар туралы", "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
департамент қызметінің тиісті мәселелерін, кәсіпорынның және мұнай-газ саласының жалпы әлеуметтік-экономикалық саясатын реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін басқа да әдістемелік және нормативтік құжаттарды;
ұйымның бейінін, мамандануын, құрылымының ерекшеліктерін;
техникалық және экономикалық даму перспективаларын;
өнім өндірісі технологиясының негіздерін;
шаруашылық жүргізудің нарықтық әдістері мен қаржы менеджментінің негіздерін;
ұйымдағы қаржы және материалдық-техникалық қамтамасыз ету және өнімді сату жүйелерін;
өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, экологиялық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі талаптарын;
қызметтік, коммерциялық және мемлекеттік құпияларды құрайтын құпиялылық режиміне қойылатын талаптарды білуі тиіс.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде 2 жыл.
9-параграф. Жөндеу-механикалық шеберханасының шебері
29. Лауазымдық міндеттері:
жөндеу-механикалық шеберхананың өндірістік-шаруашылық қызметін басқаруды жүзеге асырады;
жөндеу персоналын басқарады;
жөндеудің ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеуге қатысады;
белгіленген мерзімдерде қарқынды жұмысты және орындалатын жөндеу тапсырмаларының сапасын, жөндеу құнын азайтуды, негізгі және айналымдағы қаражаттың тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
еңбекті ұйымдастыруды және жөндеу өндірісін, оның технологиясын, өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру процестерін жетілдіру, ақаулардың алдын алу және өнімнің сапасын арттыру,еңбек өнімділігін арттыру резервтерін пайдалану және өндіріс шығындарын азайту жұмысын жүргізеді;
жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру, еңбекті нормалауды жақсарту, тиісті қызметтермен келісу бойынша жалақы және материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану бойынша жұмысты жүзеге асырады;
жабдықты пайдалану, жөндеу және профилактикалық қызмет көрсету бойынша стандарттарды, техникалық шарттар мен басқа да нормативтік материалдарды әзірлеу және енгізу жұмысын ұйымдастырады;
жабдықтың, аспаптар мен механизмдердің техникалық тұрғыдан пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
жөндеу түрлері бойынша есепті жүргізу, белгіленген есептілікті жасау жұмысын ұйымдастырады;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, өндірістік санитария ережелері мен өрт қауіпсіздігінің талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
өндірісті техникалық дамытуды және жабдықты реконструкциялауды жоспарлау жұмысына, қатты тозу, жабдықтың авариялары мен өндірістік жарақаттылық себептерін тергеп-тексеруге қатысады және олардың алдын алу шараларының әзірленуін қамтамасыз етеді.

27. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", законы Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О фонде национального благосостояния";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие соответствующие вопросы деятельности департамента, общую социально-экономическую политику предприятия и нефтегазовой отрасли, другие методические и нормативные документы, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации;
профиль, специализацию, особенности структуры организации;
технические и экономические перспективы развития;
основы технологии производства продукции;
рыночные методы хозяйствования и основы финансового менеджмента;
системы финансового и материально-технического обеспечения и сбыта продукции в организации;
правила и нормы безопасности и охраны труда на производстве, требования экологической безопасности, пожарной безопасности;
требования к режиму секретности, составляющей служебную, коммерческую и государственную тайны.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, и стаж работы по соответствующей специальности не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 2 лет.
Параграф 9. Мастер ремонтно-механической мастерской
29. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью ремонтно-механической мастерской;
руководит ремонтным персоналом;
принимает участие в разработке перспективных и текущих планов ремонта;
обеспечивает ритмичную работу и качество выполняемых ремонтных заданий в установленные сроки, снижение стоимости ремонта, эффективное использование основных и оборотных средств;
проводит работу по совершенствованию организации труда и ремонтного производства, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, предупреждению брака и повышению качества продукции, использованию резервов повышения производительности труда и снижению издержек производства;
осуществляет работу по аттестации и рационализации рабочих мест, улучшению нормирования труда, правильному применению форм и систем заработной платы и материального стимулирования по согласованию с соответствующими службами;
организует работу по разработке и внедрению стандартов, технических условий и других нормативных материалов по эксплуатации, ремонту и профилактическому обслуживанию оборудования;
обеспечивает технически правильную эксплуатацию оборудования, приборов и механизмов;
организует работу по ведению учета, составлению установленной отчетности по видам ремонта;
обеспечивает выполнение правил безопасности и охраны труда, производственной санитарии и требований пожарной безопасности;
участвует в работе по планированию технического развития производства и модернизации оборудования, в расследовании причин повышенного износа, аварий оборудования и производственного травматизма и обеспечивает разработку мер по их предупреждению.

30. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
машиналар мен механизмдердің техникалық сипаттамаларын, конструкциялық ерекшеліктерін, жұмыс режимдері мен пайдалану қағидаларын;
жөндеу өндірісі технологиясын;
жұмыстар мен жұмысшыларды тарифтеу тәртібін, жұмыстардың нормалары мен бағаларын, оларды қайта қарау тәртібін, еңбекақы және материалдық ынталандыру нысандары туралы қолданыстағы ережелерді;
жөндеу жұмыстарын, монтажды ұйымдастыру және олардың технологиясын, жабдықты реттеу мен жөндеуді;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жөндеу қызметтеріндегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және жөндеу қызметтеріндегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
10-параграф. Жөндеу-құрылыс тобының шебері
32. Лауазымдық міндеттері:
жұмыс сызбаларына, жұмыстар өндірісінің жобасына, өндірістік жоспарға және нормативтік құжаттарға сәйкес учаскедегі құрылыс-монтаждау жұмыстары жоспарының орындалуын қамтамасыз етеді;
жұмыстар өндірісінің технологиялық кезектілігінің сақталуын және олардың тиісті сапасын қамтамасыз ету бойынша шаралар қолданады;
технологиялық операцияларды орындау барысында бөлу жұмыстарын, геодезиялық бақылауды және құрылыс-монтаж жұмыстарының көлемдерін өлшеуді жүргізеді;
материалдарды, конструкцияларды, бұйымдарды қабылдауды, оларды қоймаға жинауды, есебін және есептілігін ұйымдастырады;
учаскеде (объектіде) құрылыс машиналарының, механизмдердің, көлік құралдарының ұтымды пайдаланылуын, материалдардың үнемді жұмсалуын қамтамасыз етеді;
жұмысшыларға өндірістік тапсырмаларды белгілейді;
нарядтар береді, аяқталған жұмыстарды қабылдайды, орындалған жұмыстарға нарядтар жазып береді;
жұмыс уақытын, жұмыс мөлшерін орындау нормаларын есепке алу құжаттарын ресімдейді;
жұмыскерлердің өндірудің белгіленген нормаларын игеруі мен орындауына жағдай жасайды;
жұмыскерлерге разрядтар беру, құрылыс тобының сандық және кәсіби-біліктілік құрамын жинау бойынша ұсыныстарды басшының қарауына енгізеді;
жұмыскерлерді құралдармен, құрылғылармен, шағын механикаландыру құралдарымен, көлікпен, арнайы киіммен және қорғау құралдарымен қамтамасыз етеді;
жұмыс орындарын аттестаттау жөніндегі комиссияның жұмысына қатысады;
жұмыстар өндірісі кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау бойынша нұсқама береді;
жұмыскерлерге нұсқама беру журналының жүргізілуін қамтамасыз етеді;
технологиялық жарақтың (ағаштардың, төсеніштердің, қорғау құрылғыларының, қазаншұңқырлар мен орлардың қабырғалары бекіткіштерінің, көлбеу тіреуіштерінің, кондукторлардың және басқа да қондырғылардың), құрылыс машиналардың, энергетикалық қондырғылардың, көлік құралдарының және жұмыс істейтіндердің қорғау құралдарының мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
жұмыс орындарын қауіпсіздік белгілерімен, ескерту жазуларымен және плакаттармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
жұмыс орындарында, санитарлық-тұрмыстық үй-жайларда және учаскенің аумағында бөгде адамдардың болуына жол бермейді;
жұмыс орындарында, өтетін және кірме жолдарында тазалық пен тәртіптің сақталуын, кран астындағы жолдардың дұрыс ұсталуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
қауіпсіздік техникасының жағдайын тексереді және анықталған кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды;
өндірістегі жазатайым жағдайларды және қауіпсіздік техникасы ережелерінің бұзылуын тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның жұмысына қатысады;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын қамтамасыз етеді;
жұмыскерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастырады.

30. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
технические характеристики, конструктивные особенности, назначения, режимы работы и правила эксплуатации машин и механизмов;
технологию производства ремонта;
порядок тарификации работ и рабочих, нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра, действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования;
организацию и технологию ремонтных работ, монтажа, регулировки и наладки оборудования;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в ремонтных службах не менее 1 года или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в ремонтных службах не менее 3 лет.
Параграф 10. Мастер ремонтно-строительной группы
32. Должностные обязанности:
обеспечивает выполнение плана строительно-монтажных работ на участке в соответствии с рабочими чертежами, проектом производства работ, производственным планом и нормативными документами;
принимает меры по обеспечению соблюдения технологической последовательности производства строительных работ и их надлежащего качества;
производит разбивочные работы в ходе выполнения технологических операций и замеры объемов строительно-монтажных работ;
организует приемку материалов, конструкций, изделий, их складирование, учет и отчетность;
обеспечивает рациональное использование на участке (объекте) строительных машин, механизмов, транспортных средств, экономное расходование материалов;
устанавливает производственные задания рабочим;
выдает наряды, принимает законченные работы, выписывает наряды на выполненные работы;
оформляет документы по учету рабочего времени, выработки норм;
обеспечивает оперативный учет ежедневного выполнения производственных заданий;
обеспечивает условия для освоения и выполнения работниками установленных норм выработки;
вносит на рассмотрение руководителя предложения по присвоению разрядов работникам, комплектованию количественного и профессионально-квалификационного состава строительной группы;
обеспечивает работников инструментами, приспособлениями, средствами малой механизации, транспортом, спецодеждой, защитными средствами;
участвует в работе комиссии по аттестации рабочих мест;
проводит инструктаж по соблюдению техники безопасности при производстве работ;
обеспечивает ведение журнала учета инструктажа работников;
обеспечивает применение в соответствии с назначением технологической оснастки (лесов, подмостей, защитных приспособлений, креплений стенок котлованов и траншей, подкосов, кондукторов и других устройств), строительных машин, энергетических установок, транспортных средств и средств защиты работающих;
принимает меры по обеспечению рабочих мест знаками безопасности, предупредительными надписями и плакатами;
не допускает присутствия на рабочих местах, в санитарно-бытовых помещениях и на территории участка посторонних лиц;
обеспечивает соблюдение чистоты и порядка на рабочих местах, в проходах и на подъездных путях, надлежащее содержание и эксплуатацию подкрановых путей;
проверяет состояние техники безопасности и принимает меры к устранению выявленных недостатков;
участвует в работе комиссии по расследованию несчастных случаев на производстве и нарушений правил техники безопасности;
обеспечивает соблюдение работниками правил и норм безопасности и охраны труда, производственной и трудовой дисциплины;
организует повышение квалификации работников.

33. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
ұйымның бейінін, мамандануы мен даму перспективаларын;
құрылыс өндірісінің технологиясын және оны ұйымдастыруды;
салынатын объектілерге арналған жобалық-сметалық құжаттаманы, техникалық регламенттер, құрылыс нормалары мен қағидаларын;
құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге және қабылдауға арналған техникалық шарттарды;
учаскеде жұмысты жоспарлау қағидаттарын;
қолданылатын құрылыс машиналарының, құралдардың, айлабұйымдардың техникалық сипаттамаларын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
ұйым жұмыскерлеріне еңбекақы төлеу жөніндегі қолданыстағы ережені (орындалатын жұмыстарға арналған нормалар мен бағаларды), материалдық ынталандыру нысандарын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын;
дәрігерлікке дейінгі медициналық көмек көрсетудің тәсілдері мен әдістерін білуі тиіс.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және құрылыс ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және құрылыс ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
11-параграф. Көлікті жөндеу шебері
35. Лауазымдық міндеттері:
жұмыстарды қауіпсіз жүргізу ережелері мен жоспарлы-алдын алу жөндеу туралы ережелерінің талаптарына сәйкес көліктің, агрегаттар мен шиналардың пайдаланылуын және жөнделуін, қосалқы бөлшектер мен бөліктердің жасалуын және қалпына келтірілуін қамтамасыз етеді;
жөндеу персоналын басқарады;
көлікке техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, диагностикалау жоспарларын әзірлейді;
автокөліктің, жүк көтергіш машиналардың, түсіретін жүк ұстайтын құрылғылардың, бақыраштардың, тіреуіштердің техникалық тұрғыдан дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу сапасын арттыру, материалдар, қосалқы бөлшектердің, электр энергиясы және басқа да ресурстар шығынын азайту бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
қосалқы бөлшектерге, агрегаттарға, бөлшектерге, материалдарға, құралдарға арналған өтінімдерді жасайды;
қосалқы бөлшектердің, шиналардың, жанар-жағармай және басқа да жөндеу материалдарының уақтылы келіп түсуін қамтамасыз етеді;
қосалқы бөлшектердің, құралдардың, жанар-жағармай материалдарының, спирттің, қышқылдардың қауіпсіз сақталуын қамтамасыз етеді;
нормативтік жұмыс мерзімі аяқталған көлікті, механизмдер мен жабдықты есептен шығаруға ұсыныстарды дайындауға қатысады;
жұмысшыларды учаскеде орналастырады, оларға өндірістік тапсырмалар белгілейді, жұмыс орнындағы өндірістік нұсқамалар береді;
жұмысшылардың өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын, еңбекті қорғау қағидаларының орындалуын қамтамасыз етеді;
жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жабдықтың, коммуникациялар мен құралдың дайындығын жүзеге асырады;
жөндеу сапасын, аспаптарды, механизмдерді, қорғау құралдары мен құрылғыларды қарау және сынау мерзімдерінің сәйкес келуін тексереді.

33. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
профиль, специализацию и перспективы развития организации;
технологию и организацию строительного производства;
проектно-сметную документацию на строящиеся объекты, технические регламенты, строительные нормы и правила;
технические условия на производство и приемку строительно-монтажных работ;
принципы планирования работы на участке;
технические характеристики применяемых строительных машин, инструмента, приспособлений;
передовой опыт в области строительства;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
действующее положение по оплате труда работников организации (нормы и расценки на выполняемые работы), формы материального стимулирования;
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка;
правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
приемы и методы оказания доврачебной медицинской помощи.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в строительных организациях не менее 1 года или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в строительных организациях не менее 3 лет.
Параграф 11. Мастер по ремонту транспорта
35. Должностные обязанности:
обеспечивает эксплуатацию и ремонт транспорта, агрегатов и шин в соответствии с требованиями правил безопасного ведения работ и положений о планово-предупредительном ремонте, изготовлении и восстановлении запасных частей и деталей;
руководит ремонтным персоналом;
разрабатывает планы технического обслуживания, текущего ремонта и диагностики транспорта;
принимает меры по обеспечению технически правильной эксплуатации автотранспорта, грузоподъемных машин, съемных грузозахватных приспособлений, козелков, упоров и других видов оборудования;
принимает участие в разработке мероприятий по повышению качества технического обслуживания и ремонта транспортных средств, снижению затрат на материалы, запасные части, электроэнергию и другие ресурсы;
составляет заявки на запасные части, агрегаты, детали, материалы, инструменты;
обеспечивает своевременное поступление запасных частей, шин, горюче-смазочных и других ремонтных материалов;
обеспечивает безопасное хранение запасных частей, инструментов, горюче-смазочных материалов, спирта, кислот;
участвует в подготовке предложений на списание отслужившего нормативный срок транспорта, механизмов и оборудования;
производит расстановку рабочих на участке, устанавливает им производственные задания, осуществляет производственный инструктаж на рабочем месте;
обеспечивает соблюдение рабочими производственной и трудовой дисциплины, выполнение правил по охране труда;
осуществляет подготовку оборудования, коммуникаций и инструмента для проведения ремонтных работ;
проверяет качество ремонта, соответствие сроков осмотра и испытаний приборов, механизмов, защитных средств и приспособлений.

36. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
көліктің техникалық жағдайын бақылау әдістерін;
көлікті жөндеу сапасын бағалау өлшемшарттарын;
машиналар мен механизмдерді техникалық пайдалану қағидаларын;
көлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологиясын және оны ұйымдастыруды;
машиналар мен механизмдердің құрылысын, жұмыс қағидатын, мақсатын, конструкциялық ерекшеліктерін, техникалық-пайдаланушылық сипаттамаларын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
жол қозғалысы қауіпсіздігі мен көліктегі қауіпсіздік техникасының талаптарын;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және автокөлік кәсіпорындарындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және автокөлік кәсіпорындарындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
12-параграф. Құрылыс және монтаждау жұмыстарының шебері
38. Лауазымдық міндеттері:
жұмыс сызбаларына, жұмыстар өндірісінің жобасына, өндірістік тапсырмаға және нормативтік құжаттарға сәйкес учаскедегі құрылыс-монтаждау жұмыстары жоспарының орындалуын қамтамасыз етеді;
құрылыс-монтаждау бригадасын басқарады;
жұмыстар өндірісінің технологиялық кезектілігінің сақталуын және олардың тиісті сапасын қамтамасыз етілуін қамтамасыз етеді;
қажет болғанда, технологиялық операцияларды орындау барысында бөлу жұмыстарын, геодезиялық бақылауды және құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемдерін өлшеуді жүргізеді;
материалдарды, конструкцияларды, бұйымдарды қабылдауды, оларды қоймаға жинауды, есебін және есептілігін ұйымдастырады;
учаскеде (объектіде) құрылыс машиналарының, механизмдердің, көлік құралдарының ұтымды пайдаланылуын, материалдардың үнемді жұмсалуын қамтамасыз етеді;
бригадалар мен олардың құрамына кірмейтін учаскедегі буындар мен жекелеген жұмысшыларды орналастырады, оларға өндірістік тапсырмалар белгілейді, жұмысшыларға өндірістік нұсқама береді;
нарядтар береді, аяқталған жұмыстарды қабылдайды, орындалған жұмыстарға нарядтар жазып береді, жұмыс уақытын, өндіруді, іркілістерді есепке алу құжаттарын ресімдейді;
өндірістік тапсырмалардың күн сайын орындалуын және құрылыс материалдарын, конструкциялардың, бұйымдардың түсуін жедел есептеуді ұйымдастырады;
жұмысшылардың қолданыстағы өндіру нормаларын игеруі және орындауы үшін жағдай жасайды;
жұмысшыларға разряд беру, бригадалардың сандық және кәсіби-біліктілік құрамын жинақтау бойынша ұсыныстарды енгізеді;
бригадалар мен жұмысшыларды құралмен, құрылғылармен, шағын механикаландыру құралдарымен, көлікпен, арнайы киіммен және қорғау құралдарымен қамтамасыз етуді бақылайды;
жұмыс орындарын аттестаттау жөніндегі комиссияның жұмысына қатысады;
жұмыстардың орындаудың қауіпсіз әдістері бойынша жұмысшыларға нұсқама береді;
технологиялық жарақтың (ағаштардың, төсеніштердің, қорғау құрылғыларының, қазаншұңқырлар мен орлардың қабырғалары бекіткіштерінің, көлбеу тіреуіштерінің, кондукторлардың және басқа да қондырғылардың), құрылыс машиналардың, энергетикалық қондырғылардың, көлік құралдарының және жұмыс істейтіндердің қорғау құралдарының мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
ауыр жүк көтеру нормаларының сақталуы, жұмыс орындарын қауіпсіздік белгілермен, ескерту жазулармен және плакаттармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
жұмыс орындарында, өтетін және кірме жолдарында тазалық пен тәртіптің сақталуын, кран астындағы жолдардың дұрыс ұсталуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
жұмыстар басталғанға дейін қауіпсіздік техникасының жағдайын күн сайын тексереді және анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерінің бұзылуы жағдайларын талқылау бойынша жұмысшылармен жүйелі түрде әңгімелесуді жүргізеді;
жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік және еңбек тәртібін сақтауы бойынша шаралар қабылдайды;
үздік жұмысшыларға сыйлықақы беру, өндірістік және еңбек тәртібін бұзушыларға тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар береді.

36. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
методы контроля технического состояния транспорта;
критерии оценки качества ремонта транспорта;
правила технической эксплуатации машин и механизмов;
технологию и организацию технического обслуживания и ремонта машин и механизмов;
устройство, принцип работы, назначение, конструктивные особенности, технико-эксплуатационные характеристики машин и механизмов;
основы экономики и организации труда, производства и управления;
основы трудового законодательства;
требования безопасности дорожного движения и техники безопасности на транспорте;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в автотранспортных предприятиях не менее
1 года или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в автотранспортных предприятиях не менее 3 лет.
Параграф 12. Мастер строительных и монтажных работ
38. Должностные обязанности:
обеспечивает выполнение плана строительных и монтажных работ на участке в соответствии с рабочими чертежами, проектом производства работ, производственным заданием и нормативными документами;
руководит строительно-монтажной бригадой;
обеспечивает соблюдение технологической последовательности производства работ и обеспечение их надлежащего качества;
производит при необходимости разбивочные работы, следит за ходом выполнения технологических операций и замеры объемов строительных и монтажных работ;
организует приемку материалов, конструкций, изделий, их складирование, учет и отчетность;
обеспечивает рациональное использование на участке (объекте) строительных машин, механизмов, транспортных средств, экономное расходование материалов;
производит расстановку бригад и не входящих в их состав звеньев и отдельных рабочих на участке, устанавливает им производственные задания, осуществляет производственный инструктаж рабочих;
выдает наряды, принимает законченные работы, выписывает наряды на выполненные работы, оформляет документы по учету рабочего времени, норм выработки;
организует оперативный учет ежедневного выполнения производственных заданий и поступления строительных материалов, конструкций, изделий;
создает условия для освоения и выполнения рабочими действующих норм выработки;
вносит предложения о присвоении рабочим разрядов, по комплектованию количественного и профессионально Ғ квалификационного состава бригад;
следит за обеспечением бригад и рабочих инструментом, приспособлениями, средствами малой механизации, транспортом, спецодеждой и защитными средствами;
участвует в работе комиссии по аттестации рабочих мест;
инструктирует рабочих по безопасным методам выполнения работ;
обеспечивает применение в соответствии с назначением технологической оснастки (лесов, подмостей, защитных приспособлений, креплений стенок котлованов и траншей, подкосов, кондукторов и других устройств), строительных машин, энергетических установок, транспортных средств и средств защиты работающих;
принимает меры по соблюдению норм переноски тяжестей и обеспечению рабочих мест знаками безопасности, предупредительными надписями и плакатами;
обеспечивает соблюдение чистоты и порядка на рабочих местах, в проходах и на подъездных путях, правильное содержание и эксплуатацию подкрановых путей;
ежедневно до начала работ проверяет состояние техники безопасности и принимает меры к устранению выявленных недостатков, систематически проводит беседы с рабочими по разбору случаев нарушений правил техники безопасности и производственной санитарии;
принимает меры по соблюдению рабочими правил и норм безопасности и охраны труда, производственной и трудовой дисциплины;
представляет предложения о премировании отличившихся рабочих, а также наложении дисциплинарных взысканий на нарушителей производственной и трудовой дисциплины.

39. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
ұйымның бейінін, мамандануы мен даму перспективаларын;
құрылыс өндірісінің технологиясын және оны ұйымдастыруды;
салынатын объектілерге арналған жобалық-сметалық құжаттаманы, техникалық регламенттер, құрылыс нормалары мен қағидаларын;
құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге және қабылдауға арналған техникалық шарттарды;
шаруашылық есептің әдісі мен ұжымдық және бригадалық мердігері туралы ережесін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
жұмыс орындарында еңбектің ұйымдастырылуын жоспарлау қағидаттарын;
құрылыс-монтаж жұмыстарының бірыңғай нормалары мен бағаларын, еңбекақы төлеу туралы қолданыстағы ережені;
құрылыс машиналарының, механизмдердің, құралдардың, құрылғылардың техникалық сипаттамаларын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету тәсілдері мен әдістерін білуі тиіс.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және құрылыс-монтаждау ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және құрылыс-монтаждау ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
13-параграф. Қызмет басшысы
41. Лауазымдық міндеттері:
қызметтің жұмысын басқаруды жүзеге асырады;
қызметтің жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады, өз құзыреті шегінде әкімшілік мәселелерді шешеді, ұйымның бірінші басшысының басшылық етуімен және басқа да бөлімшелер мен қызметтердің басшыларымен өзара іс-қимылда өзара міндеттерін орындайды;
жұмыстардың перспективалық және ағымдағы кестелерін әзірлеуді, жұмыстардың мерзімдері мен көлемдерін, еңбек пен материалдық ресурстары шығындарын жоспарлауды басқарады;
қызметтің бағыты бойынша жұмыстардың орындалуы технологиясын және сапасын, жұмыстың шарттарын, еңбек шығындарын қысқартуды, еңбекті және қоршаған ортаны қорғау нормаларының сақталуын, жұмыстарды орындау кезінде материалдық және энергетикалық ресурстардың үнемделуін, олардың сапасын жақсартуды қамтамасыз ететін жұмыстың прогрессивті әдістерін әзірлеуді және өндірісін енгізуді ұйымдастырады;
жұмыстарды орындау үшін талап етілетін қажетті жабдыққа, құралға және материалдарға арналған өтінімдерді жасауды, жабдықтың, құрал мен материалдардың есебін ұйымдастыруды, оларды паспорттауды қамтамасыз етеді;
ұйымды реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру мәселелерін қарауға қатысады, жаңа жабдықты енгізу, технологиялық процестерді кешенді механикаландыру және автоматтандыру бойынша шараларды қабылдайды;
технологиялық карталарды әзірлейді және өндірістік учаскелердің тиімді жұмысы бойынша шаралар қабылдайды;
қызмет персоналының еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын сақтауы бойынша оқытуды, аттестаттауды және білдерін тексеруді ұйымдастырады;
ықтимал аварияларды жою бойынша оқу өткізуді, авариялық-қалпына келтіру қызметтерінің оқу және жаттығу кестелерінің орындалуын жүзеге асырады;
авариялар мен жазатайым жағдайларды тергеп-тексеруге қатысады;
атқарушылық, технологиялық және еңбек тәртібін нығайту бойынша іс-шараларды әзірлейді және енгізеді.

39. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
профиль, специализацию и перспективы развития организации;
технологию и организацию строительного производства;
проектно-сметную документацию на строящиеся объекты, технические регламенты, строительные нормы и правила;
технические условия на производство и приемку строительно-монтажных работ;
положения о коллективном и бригадном подряде и методы хозяйственного расчета;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
принципы планирования организации труда на рабочих местах;
единые нормы и расценки на строительно-монтажные работы, действующие положения об оплате труда;
технические характеристики строительных машин, механизмов, инструментов, приспособлений;
трудовое законодательство;
правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
приемы и методы оказания доврачебной медицинской помощи.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в строительно-монтажных организациях не менее 1 года или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в строительно-монтажных организациях не менее 3 лет.
Параграф 13. Руководитель службы
41. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью службы;
осуществляет координацию работы службы, решает административные вопросы в пределах своей компетенции, исполняет свои обязанности под общим руководством первого руководителя организации и во взаимодействии с руководителями других подразделений и служб;
возглавляет разработку перспективных и текущих графиков работ, планирование сроков и объемов работ, затрат трудовых и материальных ресурсов;
изучает и анализирует технологию и качество выполнения работ по направлению деятельности, условия работы, организует разработку и внедрение в производство прогрессивных методов работы, обеспечивающих сокращение затрат труда, экономию материальных и энергетических ресурсов при выполнении работ, улучшение их качества;
обеспечивает составление заявок на необходимое оборудование, инструменты и материалы, требующиеся для выполнения работ, организацию учета оборудования, инструмента и материалов, их паспортизацию;
участвует в рассмотрении вопросов реконструкции и технического перевооружения организации, принимает меры по внедрению нового оборудования, комплексной механизации и автоматизации технологических процессов;
разрабатывает технологические карты и принимает меры по эффективной работе производственных участков;
организует обучение, аттестацию и проверку знаний по соблюдению правил и норм безопасности и охраны труда персонала служб;
осуществляет проведение учений по ликвидации возможных аварий, выполнение графиков учений и тренировок аварийно-восстановительных служб;
участвует в расследовании аварий и несчастных случаев;
разрабатывает и внедряет мероприятия по укреплению технологической, исполнительской и трудовой дисциплины.

42. Мыналарды:
өндірісті, бейінді технологиялық дайындау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
ұйымның бейінін, мамандануы мен ұйымдастырушылық-технологиялық құрылымының ерекшеліктерін, олардың даму перспективаларын;
ұйымның өнім шығару технологиясының негіздерін;
пайдаланылатын жабдықтың өндірістік қуаттарын, техникалық сипаттамаларын конструкциялау ерекшеліктерін және жұмыс режимдерін, оны пайдалану қағидаларын;
өндірісті технологиялық дайындауды және жұмыстарды орындау тәртібі мен әдістерін;
техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да басшылыққа алынатын материалдарды;
өнімнің техникалық талаптарын, жұмыстағы ақаулардың түрлері мен оларды жою тәсілдерін;
стандарттар мен техникалық шарттар, құрылыс нормалары мен қағидаларын, жұмысшылардың жұмысын тарифтеуді;
технология және жұмыстарды ұйымдастыру саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидалары мен нормаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.
43. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
14-параграф. Машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу
шебері
44. Лауазымдық міндеттері:
машиналар мен механизмдерді желіге (жұмыстар объектілеріне) техникалық тұрғыдан дұрыс шығаруды жүргізеді;
машиналар мен механизмдерді дәрі қобдишасымен, жарамды құралдармен және құрылғылармен, өрт сөндіргішпен және басқа да өрт сөндіру құралдарымен жасақтау бойынша шаралар қабылдайды;
машиналар мен механизмдерді жоспарлы-алдын алу жөндеу туралы ереженің талаптарына сәйкес жөндеуді қамтамасыз етеді;
машиналар мен механизмдерді желіден (жұмыс объектілерінен) қайтарып алғанда оларды желіге жіберуге қойылатын талаптарға сәйкес олардың техникалық жағдайын тексереді, ағымдағы жөндеуге және диагностика жасауға арналған өтінімдерді ресімдейді;
техникалық қызметтер көрсету кестесіне сәйкес машиналар мен механизмдерді (автомобильдерді, жол-құрылыс машиналары мен механизмдері) жоспарлы-алдын алу қызметтерін көрсету мен жөндеудің кезекті түріне жібереді;
машиналар мен механизмдердің желіден (жұмыс объектілерінен) кідіру себептерін анықтайды;
белгісіз себептермен машиналар мен механизмдердің болмаған немесе олар ұзақ уақытқа кідірген жағдайда бұл туралы автошаруашылық басшылығына хабарлап, іздеу шараларын қабылдайды;
автошаруашылық басшылығына авариялар туралы уақтылы хабарлайды, машиналар мен механизмдерді желіден (жұмыс объектілерінен) гаражға жеткізуді және зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырады;
машиналар мен механизмдерді қатаң бөлінген тұрақ орындарына қоюды басқарады;
автошаруашылықтың аумағына бөгде көліктің кіруіне жол бермейді;
машиналар мен механизмдерді жөндеу және оларға сапалы техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді;
машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайын бақылауға қатысты автошаруашылық басшылығының бұйрықтары мен өкімдерін орындайды;
оңтайландыру және өнертабыс жұмысына қатысады;
машиналар мен механизмдерді техникалық бақылауға дайындауға қатысады;
ағымдағы және күрделі жөндеу, техникалық қызмет көрсету кезінде машиналардың және механизмдердің бос тұру есебін жүргізеді, олардың техникалық жағдайы туралы жедел мәліметтерді жасайды және автошаруашылықтың техникалық қызметінің басшылығына береді;
машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша техникалық құжаттаманың жүргізілуін қамтамасыз етеді;
жабдықтың, механизмдердің, құралдардың жағдайын, учаскеде санитариялық-гигиеналық нормалар мен ережелердің сақталуын тексереді;
жұмыстың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз ету бойынша жұмысшылармен нұсқама жүргізеді;
авариялар мен жазатайым жағдайларды тергеп-тексеруге және оларды болдырмау бойынша іс-шараларды орындауға қатысады.

42. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по технологической подготовке производства;
профиль, специализацию и особенности организационно-технологических структур организации, перспективы их развития;
основы технологии производства продукции организации;
производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы эксплуатируемого оборудования, правила его эксплуатации;
порядок и методы планирования технологической подготовки производства и выполнения работ;
положения, инструкции и другие руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации;
технические требования к продукции, виды брака в работе и способы их устранения;
стандарты и технические условия, строительные нормы и правила, тарификацию работ рабочих;
передовой отечественный и зарубежный опыт в области технологии и организации работ;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
трудовое законодательство;
правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы безопасности и охраны труда, окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
43. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности на руководящих должностях не менее 3 лет.
Параграф 14. Мастер по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
44. Должностные обязанности:
производит выпуск машин и механизмов на линию (объекты работ) в технически исправном состоянии;
принимает меры по укомплектованию машин и механизмов аптечкой, исправным инструментом и приспособлениями, огнетушителем и другими средствами пожаротушения;
обеспечивает ремонт машин и механизмов в соответствии с требованиями положений о планово-предупредительном ремонте;
при возвращении машин и механизмов с линии (объектов работ) проверяет их техническое состояние согласно требованиям, предъявляемым к их выпуску на линию, оформляет заявки на текущий ремонт и диагностирование;
согласно графику технического обслуживания направляет машины и механизмы (автомобили, дорожно-строительные машины и механизмы) на очередной вид планово-предупредительного обслуживания и ремонта;
выясняет причины задержки возвращения машин и механизмов с линии (объектов работ);
при отсутствии машин и механизмов по неизвестным причинам или их задержки на длительное время принимает меры к розыску, ставит об этом в известность руководство автохозяйства;
своевременно сообщает руководству автохозяйства об авариях, организует доставку машин и механизмов (объектов работ) в гараж и оказание пострадавшим медицинской помощи;
руководит постановкой машин и механизмов в строго отведенных местах стоянки;
не допускает въезд на территорию автохозяйства постороннего транспорта;
обеспечивает качество ремонта и своевременное техническое обслуживание машин и механизмов;
выполняет приказы и распоряжения руководства автохозяйства, касающиеся контроля технического состояния машин и механизмов;
принимает участие в работе по рационализации и изобретательству;
участвует в подготовке машин и механизмов к проведению технического осмотра;
ведет учет простоев машин и механизмов при проведении текущего и капитального ремонта, технического обслуживания, составляет оперативные сводки об их техническом состоянии и представляет руководству технической службы автохозяйства;
обеспечивает ведение технической документации по эксплуатации и ремонту машин и механизмов;
проверяет состояние оборудования, механизмов, приспособлений, инструмента, соблюдение на участке санитарно-гигиенических норм и правил;
проводит инструктажи с работниками по обеспечению безопасного ведения работ;
принимает участие в расследовании аварий и несчастных случаев и в выполнении мероприятий по их предотвращению.

45. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
жасаушы зауыттардың нұсқаулықтарын;
жол қозғалысы қауіпсіздігі және автомобиль көлігіндегі қауіпсіздік техникасының талаптарын;
машиналардың және механизмдердің құрылысы, олардың техникалық-пайдаланушылық сипаттамалары мен конструкциялық ерекшеліктерін;
техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу туралы ережені;
машиналар мен механизмдердің жұмыс режимін, мақсаты мен оларды пайдалану қағидаларын;
бұзушылықтарды анықтау әдістерін және жөндеу сапасын бағалау өлшемшарттарын, жабдықты монтаждауды, реттеу мен жөндеуді ұйымдастыру және олардың технологиясын;
жұмыстар мен жұмысшыларды тарифтеу тәртібін, жұмыстардың нормалары мен бағаларын, оларды қайта қарау тәртібін, еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары туралы қолданыстағы ережелерді;
экономика, еңбекті, өндіріс пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кәсіби мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және кәсіби мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
15-параграф. Мұнай, газ және конденсат өндіру шебері
47. Лауазымдық міндеттері:
мұнай, газ және конденсат өндіру бойынша бригаданың өндірістік қызметін басқаруды жүзеге асырады;
мұнай, газ және конденсат өндіру бойынша тапсырмалардың орындалуын, еңбек өнімділігін арттыруды, ұңғымалар мен объектілер жұмысының технологиялық режимдерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
технологиялық процестердің бұзылу себептерін жедел анықтайды және оларды жедел жояды;
ұңғымалар мен басқа да өндірістік объектілерге және коммуникацияларға қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
ұңғыма іркілістерін қысқарту бойынша шараларды қабылдайды;
ұңғымаларды жөндеуге тапсыру кезінде олардағы дайындық жұмысын жүргізеді және ұңғымаларды қабылдауға және тапсыруға актілерді ресімдейді;
ұңғымаларды жөндеуден уақтылы қабылдауын қамтамасыз етеді;
өндірістің кестелеріне сәйкес буындар мен жекелеген жұмысшыларға өндірістік тапсырмаларды, материалдарды, отынды, электр энергиясын пайдалану көрсеткіштерін белгілейді және оларға уақтылы жеткізеді;
өндірістік қызмет нәтижелерін талдайды;
мұнай және газ өндіру бригадасының мүшелері орындайтын жұмыстың сапасын, электр энергиясының, отынның, материалдардың үнемді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
қажетті техникаға, материалдарға, құралға арналған өтінімдерді уақтылы жасайды және береді;
жаңа технологиялық процестерді әзірлеуге және қолданыстағыларды жетілдіруге қатысады;
жұмысшылардың жабдықты, құралды дұрыс пайдалануын қамтамасыз етеді;
жұмыс орнында өндірістік нұсқаманы жүзеге асырады;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, жабдық пен құралды техникалық пайдалану қағидалары мен нормаларын орындау бойынша іс-шараларды жүргізеді;
кәсіптерді қоса атқаруды дамытуға, еңбекті ұйымдастырудың басқа да прогрессивті нысандарына қызмет көрсету және қолдану аймақтарын кеңейтуге жәрдемдеседі;
жұмыстар мен жұмысшылардың кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес сан нормативтерін, бағаларды қайта қарау туралы, сондай-ақ жұмыс разрядтарын беру туралы ұсыныстар енгізеді;
жұмысшыларды аттестаттау бойынша аттестаттау комиссияларына қатысады;
жұмыс уақытын, жалақыны, бос тұрып қалуды есепке алу бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді;
өндіріс резервтерін анықтау, қолайлы еңбек жағдайын жасау бойынша іс-шараларды әзірлеу, өндіріс мәдениетін арттыру, жұмыс уақытын ұтымды пайдалану бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
жұмысшылардың өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауы жөнінде шаралар қабылдайды;
өндіріс озаттарына белгіленген тәртіппен сыйлықақы беру туралы ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ бригаданың ерекше көзге түскен жұмысшыларын ынталандыру немесе өндірістік және еңбек тәртібін бұзғаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс береді;
еңбек жағдайы бойынша жұмыс орындарын аттестаттауға қатысады;
жұмысшылармен белгіленген тәртіппен жұмыс орнында бастапқы нұсқамалықты, еңбекті қорғау бойынша қайтадан, жоспардан тыс нұсқамалар жүргізеді;
белгіленген мерзімдерде еңбекті қорғау бойынша іс-шараларды, мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының, еңбекті қорғау қызметінің ұйғарымдарын орындайды;
жұмыскерлерді жұмыстың қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне үйретеді;
өндірісте жазатайым жағдай болған жағдайда зардап шеккенге алғашқы медициналық көмекті ұйымдастырады, болған жазатайым жағдай туралы тікелей басшысына хабарлайды, өндірістегі жазатайым жағдайларды және кәсіби ауруларды тергеп-тексеру және есепке алу ережесінде көзделген басқа да іс-шараларды жүргізеді.

45. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
инструкции заводов-изготовителей;
требования безопасности дорожного движения и технике безопасности на автомобильном транспорте;
устройство машин и механизмов, их технико-эксплуатационные характеристики и конструктивные особенности;
положения о техническом обслуживании и текущем ремонте;
назначение, режимы работы и правила эксплуатации машин и механизмов;
методы выявления неисправностей и критерии оценки качества ремонта, организацию и технологию монтажа, регулировки и наладки оборудования;
порядок тарификации работ и рабочих, нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра, действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования;
основы экономики и организации труда, производства и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда на производстве, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Параграф 15. Мастер по добыче нефти, газа и конденсата
47. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственной деятельностью бригады по добыче нефти, газа и конденсата;
обеспечивает выполнение заданий по добыче нефти, газа и конденсата повышение производительности труда, соблюдение технологических режимов работы скважин и объектов;
оперативно выявляет причины нарушения технологического процесса и оперативно устраняет их;
организует обслуживание скважин и других производственных объектов и коммуникаций;
принимает меры по сокращению простоев скважин;
проводит подготовительную работу на скважинах при передаче их в ремонт и оформляет акты на прием и сдачу скважин;
обеспечивает своевременный прием скважин из ремонта;
устанавливает и своевременно доводит производственные задания звеньям и отдельным рабочим в соответствии с графиками производства, показатели по использованию материалов, топлива, электроэнергии;
анализирует результаты производственной деятельности;
обеспечивает качество выполняемых работ членами бригады по добыче нефти и газа, экономное использование электроэнергии, топлива, материалов;
своевременно составляет и подает заявки на необходимую технику, материалы, инструмент;
участвует в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов;
обеспечивает выполнение рабочими правильного использования оборудования, инструмента;
осуществляет производственный инструктаж на рабочем месте;
доводит мероприятия по выполнению правил и норм безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, технической эксплуатации оборудования и инструмента;
содействует развитию совмещения профессий, расширению зон обслуживания и применения других прогрессивных форм организации труда;
вносит предложения о пересмотре нормативов численности, расценок, а также о присвоении рабочим разрядов в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих;
принимает участие в аттестационных комиссиях по аттестации рабочих;
обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, заработной платы, простоев;
принимает участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени;
принимает меры по соблюдению рабочими производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
вносит предложения о премировании в установленном порядке передовиков производства, а также представляет предложения о поощрении отличившихся рабочих бригады или привлечении к дисциплинарной ответственности за нарушение производственной и трудовой дисциплины;
принимает участие в аттестации рабочих мест по условиям труда;
проводит в установленном порядке первичный инструктаж на рабочем месте, повторный, внеплановый инструктажи с работниками;
выполняет в установленные сроки мероприятия по безопасности и охране труда, предписания органов государственного надзора и контроля, службы охраны труда;
осуществляет обучение работников безопасным методам и приемам работы;
при несчастном случае на производстве, организовывает первую медицинскую помощь пострадавшему, сообщает о происшедшем несчастном случае непосредственному руководителю, проводит другие мероприятия, предусмотренные правилами расследования и учета несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний.

48. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай-газ өндіру саласына, мұнай, газ және конденсат өндіру жұмыстарына қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
ұңғымаларды, жерүсті жабдықты, құрылыстар мен коммуникацияларды пайдалану қағидаларын;
мұнай, газ және конденсат өндіру жұмыстарын жүргізу технологиясын;
мұнай, газ және конденсат кәсіпшілік жинау жүйесін;
жабдықтың, құралдың, аспаптардың техникалық сипаттамасын, оларды жөндеуді ұйымдастыру ережелерін;
аварияларды және мұнай мен мұнай өнімдерінің төгілуін жою әдістерін;
еңбекақы төлеу туралы қолданыстағы ережелер мен материалдық ынталандыру нысандарын;
алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігінің қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 48-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
49. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай және газ өндіруде жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және мұнай және газ өндіруде жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
16-параграф. Мұнайды дайындау және тұрақтандыру шебері
50. Лауазымдық міндеттері:
мұнайды дайындау және тұрақтандыру бригадасын басқарады;
мұнайды дайындау және тұрақтандыру бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді;
мұнай қабылдауды және мұнайды дайындау және тұрақтандыру қондырғыларында мұнай дайындауды және тұтынушыларға тапсыруды ұйымдастырады;
жұмыс режимдерінің сақталуын және технологиялық жабдық пен аппараттардың (механизмдердің, құралдардың, қорғау құралдарының, технологиялық құбырлардың, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, резервуарлардың, сыйымдылықтардың, сорғылардың, пештердің, мұнай ағызу-құйып алу пункттерінің, факельдік шаруашылықтың, реагенттік шаруашылықтың, вентиляциялық жүйелер мен бу-сумен қамтамасыз ету жүйелерінің, кәріздің, суағарлардың, газ тарату және газ тұтыну жүйелері объектілерінің, бақылау-өлшеу аспаптарының) қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
дайындалатын мұнайдың сапасын және мұнайды есепке алудың коммерциялық торабы арқылы тапсыру бойынша жоспарлы тапсырманың орындалуын қамтамасыз етеді;
тәуліктік рапорттың жасалуын қамтамасыз етеді;
мұнайды дайындаған кезде мұнайдың шығынын азайту бойынша іс-шараларды енгізуді қамтамасыз етеді;
жабдыққа жөндеу жүргізу кестесін жасауға қатысады;
технологиялық жабдықты дайындау және жөндеу жүргізу бойынша жұмыстарды басқарады;
жұмыстарды ұйымдастырудың алдын ала әзірленген жоспары, жобасы немесе жұмыстардың түрлері жүргізу бойынша нұсқаулықтар бойынша күрделі және қауіпті жұмыстарды тікелей басқарады;
қажетті техникаға, материалдарға, құралға арналған өтінімді уақтылы жасайды және береді;
еңбек өнімділігін арттыруды, дайындалатын мұнайдың жоғары сапасын, шикізаттың, материалдардың, отынның, энергияның ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
өндірісті уақтылы дайындайды, жұмысшыларды жұмыс орындарына орналастыруды қамтамасыз етеді;
технологиялық процестердің сақталуын қамтамасыз етеді, бұзушылықтарды жедел анықтайды және жояды;
орындалатын жұмыстардың сапасын тексереді;
аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысады;
бригадада жаңа техниканы, технологияны, еңбекті көп қажет ететін процестер мен қолмен жасайтын жұмыстарды механикаландыруды, автоматтандыруды енгізеді;
бригаданың жұмысшыларын бірдей жүктеуді қамтамасыз етеді;
жұмыс орындарында жұмысшыларға өндірістік нұсқама беруді жүзеге асырады;
жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес сан нормативтерін, бағаларды қайта қарау туралы, сондай-ақ жұмыс разрядтарын беру туралы ұсыныстар енгізеді;
жұмысшыларды аттестаттау бойынша аттестаттау комиссияларға қатысады;
жұмыс уақытын, жалақыны есепке алу бойынша бірінші құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді;
өндіріс резервтерін анықтау жұмыстарын жүзеге асыруға, қолайлы еңбек жағдайын жасау, өндіріс мәдениетін арттыру, жұмыс уақытын ұтымды пайдалану бойынша іс-шараларын әзірлеуге қатысады;
жұмысшылардың өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауы бойынша шаралар қабылдайды;
өндіріс үздіктеріне белгіленген тәртіппен сыйлықақы беру туралы ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ үздік жұмысшыларды ынталандыру немесе өндірістік және еңбек тәртібін бұзғаны үшін тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар береді;
еңбек жағдайы бойынша жұмыс орындарын аттестаттауға қатысады.

48. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, работ по добыче нефти, газа и конденсата;
правила по эксплуатации скважин, наземного оборудования, сооружений и коммуникаций;
технологию ведения работ по добыче нефти, газа и конденсата;
систему промыслового сбора нефти, газа и конденсата;
технические характеристики оборудования, инструмента, приспособлений, правила организации их ремонта;
методы ликвидации аварий и разливов нефти и нефтепродуктов;
действующие положения об оплате труда и формы материального стимулирования;
основы оказания первой медицинской помощи;
основы экономики и организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в добыче нефти и газа не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в добыче нефти и газа не менее 5 лет.
Параграф 16. Мастер по подготовке и стабилизации нефти
50. Должностные обязанности:
руководит бригадой по подготовке и стабилизации нефти;
обеспечивает выполнение производственных заданий по подготовке и стабилизации нефти;
организует прием нефти и подготовку нефти на установках по подготовке и стабилизации нефти и сдачу потребителям;
обеспечивает соблюдение режимов работы и безопасную эксплуатацию технологического оборудования и аппаратов (механизмов, инструментов, средств защиты, технологических трубопроводов, сосудов, работающих под давлением, резервуаров, емкостей, насосов, печей, пункта слива-налива нефти, факельного хозяйства, реагентного хозяйства, вентиляционных систем и систем парового водоснабжения, канализации, водостоков, объектов систем газового распределения и газового потребления, контрольно-измерительных приборов);
обеспечивает соответствие подготавливаемой нефти требованиям технических условий и выполнение планового задания по сдаче нефти через коммерческий узел учета;
обеспечивает составление суточного рапорта;
обеспечивает внедрение мероприятий по снижению потерь нефти при ее подготовке;
участвует в составлении графиков проведения ремонта оборудования;
руководит работами по подготовке и проведению ремонта технологического оборудования;
непосредственно руководит сложными и опасными работами по заранее разработанному плану, проекту организации работ или инструкции по проведению видов работ;
своевременно составляет и подает заявки на необходимую технику, материалы, инструмент;
обеспечивает повышение производительности труда, высокое качество подготавливаемой нефти, рациональное расходование сырья, материалов, топлива, энергии;
своевременно подготавливает производство, обеспечивает расстановку рабочих по рабочим местам;
обеспечивает соблюдение технологических процессов, оперативно выявляет и устраняет нарушения;
проверяет качество выполняемых работ;
принимает участие в приемке законченных работ;
внедряет в бригаде новую технику, технологию, механизацию, автоматизацию трудоемких процессов и ручных работ;
обеспечивает равномерную загрузку рабочих бригады;
осуществляет производственный инструктаж рабочих на рабочем месте;
вносит предложения о пересмотре нормативов численности и расценок, а также о присвоении рабочим квалификационных разрядов в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих;
принимает участие в аттестационных комиссиях по аттестации рабочих;
обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, заработной платы;
принимает участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, в разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени;
принимает меры по соблюдению рабочими производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
вносит предложения о премировании в установленном порядке передовиков производства, предложения о поощрении отличившихся рабочих, а также привлечении работников к дисциплинарной ответственности за нарушение производственной и трудовой дисциплины;
принимает участие в аттестации рабочих мест по условиям труда.

51. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай-газ өндіру саласына қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мұнайды дайындау және айдау мәселелері бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
құбырлардың, жабдықтың технологиялық схемасын және оларды пайдалану әдістерін;
мұнай сапасының санын және көрсеткіштерін өлшеу жүйесін;
дайындау, айдау және оны тұрақтандыру аспаптарын және жүйелерін және мұнай технологиясын;
мұнайды дайындау және тапсыру стандарттары мен техникалық шарттарын;
мұнай мен газды өндіру технологиясын, мұнайлы, газды, суды кәсіпшілік жинау жүйесін;
жабдықтың, құралдың, механизмнің техникалық сипаттамасын, оларды пайдалану және жөндеу қағидаларын;
мұнай мен мұнай өнімдерінің төгілуі бойынша аварияларды жою технологиясын;
дайындалатын мұнайдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру қағидаларын;
еңбекақы төлеу туралы қолданыстағы ережелер мен материалдық ынталандыру нысандарын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
52. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
17-параграф. Мұнай-газ өндіру басқармасының бастығы
53. Лауазымдық міндеттері:
мұнай-газ өндіретін басқарманың өндірістік-шаруашылық қызметін, барлық құрылымдық бөлімшелерінің, цехтері мен өндірістік бірліктерінің өзара іс-қимылын ұйымдастыруды жүзеге асырады;
мұнай-газ өндіретін басқарманың тиімді, орнықты және іркіліссіз жұмысын қамтамасыз етеді;
бекітілген жобаның талаптарына сәйкес мұнай-газ кен орнын игеруді, мердігерлік ұйымдармен өзара іс-қимылды, мұнайдың шығындарын азайтуға және өзіндік құнын азайтуға бағытталған ұсыныстарды, бағдарламаларды, жобаларды әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз етеді;
кен орнын жайластыруды бақылауды және пайдалануға енгізілетін мұнай-газ өндіру жабдығын, құбырлар мен басқа да объектілерін іске қосуды жүзеге асыру бойынша шаралар қабылдайды;
мұнай жинау және су арнасы жүйелерін реконструкциялау және іркіліссіз жұмыс істеуі бойынша шараларды қабылдайды;
күзгі-қысқы және көктемгі-су тасқыны кезеңдеріндегі мұнай-газ өндіретін басқарманың іркіліссіз жұмысын қамтамасыз етеді;
мұнай-газ өндіру объектілеріндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуы бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
мұнай кәсіпшілігі үшін тауарлық-материалдық құндылықтар, жабдық, аспаптар қажеттіліктерін қалыптастыруды және негіздеуді қамтамасыз етеді;
қоршаған ортаны қорғау туралы заңнама талаптарын сақтай отырып, өндірістік резервтер мен ресурстардың барлық түрлерінің үнемді жұмсалуы бойынша мәселелерді шешеді;
басқарудың, өндіріс тиімділігін арттырудың, әрбір жұмыскердің оған тапсырылған іс және барлық ұжым жұмысының қорытындылары үшін жауап беруін дұрыс біріктіруді қамтамасыз етеді;
жөндеу-құрылыс жұмыстарын жоспарлауды, олардың орындалу мерзімдерін ұйымдастырады;
ұңғымалардың жұмыс істеген уақыты мен судың проценттік құрамы ескеріліп, топтық өлшеу қондырғыларының, шығын өлшегіштердің және басқа да өлшеу қондырғыларының көмегімен сұйықтық бойынша ұңғымалардың дебитін өлшеу деректерінің негізінде ұңғымалар бойынша өндірілген мұнай мен газды жедел есептеуді қамтамасыз етеді;
мұнай және газ конденсатының технологиялық шығындарын есептеу тәртібін қамтамасыз етеді;
инженерлік және басқару жұмыстарын орындаудың ең жаңа техникалық және телекоммуникациялық құралдарын енгізу негізінде өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыруды жетілдіру бойынша шаралар қабылдайды;
мұнай және газ кен орындарын пайдалану жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті және қоршаған табиғи ортаны қорғау бойынша талаптардың, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы нормаларының сақталуы, сондай-ақ жұмыс істейтін персоналдың денсаулығын сақтауды жақсарту бойынша іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді;
еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс режимін қамтамасыз етеді;
заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар бойынша мұнай-газ өндіретін басқарманың міндеттемелерін орындау, ұжымдық шарт бойынша міндеттемелерді орындау бойынша шаралар қабылдайды;
мүлік пен негізгі құралдардың сақталуын қамтамасыз ету, сондай-ақ өндірістік қорлардың, еңбек және материалдық құралдардың тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдайды;
аварияларды, жарылыстардың, мұнай мен газ атқымалардың алдын алу және оларды жою, сондай-ақ өндірістегі өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастырады;
жоғары тұрған басшылыққа белгіленген есептілікті уақтылы беруді қамтамасыз етеді;
жұмысшылар мен мамандардың оқуын және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады және персоналды даярлауды тұрақты жетілдіруді қамтамасыз етеді;
материалдық ынталандырудың икемді саясатының, еңбек жағдайын жақсартудың, оның мазмұндылығын және беделін арттырудың, құрылым мен штатты оңтайландыру, еңбек тәртібін нығайтудың негізінде жұмыскерлерді еңбекке ынталандыруды арттыру шараларының кешенін әзірлеуді ұйымдастырады және үйлестіреді;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.

51. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, методические и нормативно-технические материалы по вопросам подготовки и перекачки нефти;
технологическую схему трубопроводов, оборудования и методы их эксплуатации;
системы измерения количества и показателей качества нефти;
приборы и системы, технологию подготовки, перекачки нефти и ее стабилизации;
стандарты и технические условия на подготовку и сдачу нефти;
технологию добычи нефти и газа, систему промыслового сбора нефти, газа и воды;
технические характеристики оборудования, инструмента, приспособлений, правила их эксплуатации и ремонта;
технологию ликвидации аварий по разливу нефти и нефтепродуктов;
физико-химические свойства подготавливаемой нефти;
правила организации ремонтных работ;
действующие положения об оплате труда и формы материального стимулирования;
основы экономики и организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда на производстве, требования экологической и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 17. Начальник нефтегазодобывающего управления
53. Должностные обязанности:
осуществляет организацию производственно-хозяйственной деятельности нефтегазодобывающего управления, взаимодействие всех структурных подразделений, цехов и производственных единиц;
обеспечивает эффективную устойчивую и бесперебойную работу нефтегазодобывающего управления;
обеспечивает разработку нефтегазового месторождения в соответствии с требованиями утвержденного проекта разработки, взаимодействие с подрядными организациями, разработку и внедрение предложений, программ, проектов направленных на сокращение затрат и снижение себестоимости нефти;
принимает меры по обустройству месторождения и запуску вводимых в эксплуатацию нефтегазодобывающего оборудования, трубопроводов и других объектов;
принимает меры по реконструкции и бесперебойной работе систем нефтесборов и водоводов;
обеспечивает бесперебойную работу нефтегазодобывающего управления в осеннее-зимний и весенне-паводковый периоды;
организует работу по соблюдению требований промышленной безопасности на объектах нефтегазодобычи;
обеспечивает формирование и обоснование потребности товарно-материальных ценностей, оборудования, приборов для нефтепромысла;
решает вопросы по рациональному использованию производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов, соблюдая требования законодательства об охране окружающей среды;
обеспечивает правильное сочетание экономических и административных методов руководства, повышение эффективности производства, ответственности каждого работника за порученное ему дело и результаты работы всего коллектива;
организует планирование ремонтно-строительных работ, их сроков выполнения;
обеспечивает оперативный учет добытых нефти и газа по скважинам на основании данных замера дебита скважин по жидкости с помощью групповой замерной установки, расходомеров и других замерных устройств с учетом отработанного скважинами времени и процентного содержания воды;
обеспечивает порядок учета технологических потерь нефти и газового конденсата;
принимает меры по совершенствованию организации производства, труда и управления на основе внедрения новейших технических и телекоммуникационных средств выполнения инженерных и управленческих работ;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда, окружающей природной среды при проведении работ по эксплуатации нефтяных и газовых месторождений, а также выполнение мероприятий по улучшению охраны здоровья работающего персонала;
обеспечивает режим работы в соответствии с трудовым законодательством;
принимает меры по обеспечению сохранности имущества и основных средств, а также обеспечению эффективного использования производственных фондов, трудовых и материальных средств;
организует работы по предупреждению и ликвидации аварий, взрывов нефтяных и газовых фонтанов, а также по обеспечению пожарной безопасности на производстве;
обеспечивает своевременное представление установленной отчетности вышестоящему руководству;
организует обучение и повышение квалификации рабочих и специалистов и обеспечивает постоянное совершенствование подготовки персонала;
организует и координирует разработку комплекса мер по повышению трудовой мотивации работников на основе гибкой политики материального стимулирования, улучшения условий труда, повышения его содержательности и престижности, рационализации структур и штатов, укрепления дисциплины труда;
обеспечивает соблюдение работниками правил и норм безопасности и охраны труда, охраны окружающей среды, производственной санитарии, пожарной безопасности, правил внутреннего трудового распорядка.

54. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
отын-энергетикалық кешеннің, оның ішінде мұнай-газ өндіру саласының дамуын реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, жабдық пен құрылыстарды авариясыз және қауіпсіз пайдалану бойынша әдістемелік, нормативтік және басқа да басшылыққа алынатын материалдарды;
саланың техникалық және экономикалық даму перспективаларын;
өндірісті басқару, оның технологиясы мен ұйымдастыру әдістерін;
қағидаттық технологиялық схемаларды, кен орындары мен ағындар бойынша мұнайдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
шикізаттың, қосалқы материалдар мен дайын өнім сипаттамаларын;
технологиялық процесс пен жабдықтың бұзылу ықтималдығын;
технологиялық процесті қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету және жұмысшылардың организмін қорғау бойынша негізгі іс-шараларды;
мұнай-газ өндіру ұйымы құрылымының мамандануы мен ерекшеліктерін;
есеп және қаржы талдау негіздерін, ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстарын;
салық заңнамасының негіздерін;
ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібін;
шаруашылық жүргізу мен өндірісті басқарудың заманауи әдістерін;
мұнай-газ өндіру саласындағы ғылым мен техника жетістіктерін, озық отандық және шетелдік тәжірибені;
сауда (тендер) өткізу, келісімшарттар (шарттар) жасасу және орындау тәртібін;
жоспарлау, статистика, менеджмент, маркетинг, психология негіздерін;
іскерлік қатынас пен келіссөздер жүргізу этикасын;
ұйымдастырушылық және есептеу техникасын пайдалану мүмкіндігін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
55. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай-газ саласындағы басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
18-параграф. Оқу орталығының бастығы
56. Лауазымдық міндеттері:
оқу орталығының жарғысы мен басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес оқу орталығының қызметін басқарады;
жұмыс жоспары мен бағдарламаларды бекітеді;
оқу орталығының ғылыми-әдістемелік және материалдық-техникалық базасын ұйымдастырады және жетілдіреді;
оқу қызметін жүргізу құқығына лицензияға сәйкес студенттер контингентін қалыптастырады, оқушылардың әлеуметтік қорғалуын қамтамасыз етеді;
оқытушылардың оқу жүктемесін бөлуін, сағат сайынғы қордың жасалуын және оның ұтымды пайдаланылуын талдайды;
заңнамада белгіленген шектерде оқу орталығының мүлкіне және құралдарына иелік етеді, құрылтайшылардың қаржы және материалдық құралдарының түсуі мен жұмсалуы туралы жыл сайынғы есебін береді;
нормативтік талаптарға сәйкес оқу-материалдық базаның есебін, сақталуы мен толтырылын қамтамасыз етеді, ішкі еңбек тәртібі қағидаларының, санитарлық-гигиеналық режимінің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуына жауапты;
ғылыми-педагогикалық және тәрбиелеу процесінің қажетті деңгейін қамтамасыз ететін кадрларды іріктеуді және орналастыруды жүзеге асырады;
жұмыскерлердің лауазымдық міндеттерін белгілейді, олардың кәсіби шеберлігін арттыру үшін жағдай жасайды;
басқарма құрылымын, штат кестесін бекітеді және белгіленген тәртіппен жұмыскерлерді аттестаттаудан өткізеді;
жаңа оқу жылына аудиторлық қордың дайындығын қамтамасыз етеді;
заңнамаға сәйкес мемлекеттік емтихан комиссиялары туралы бұйрықтар шығарады;
студенттердің барлық практика түрлерін жоспарлау бойынша жұмысты жүргізеді.

54. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие развитие топливно-энергетического комплекса, в том числе нефтегазодобывающей отрасли, методические, нормативные и другие руководящие материалы, по безаварийной и безопасной эксплуатации оборудования и сооружений;
перспективы технического и экономического развития отрасли;
методы управления, технологию и организацию производства;
принципиальные технологические схемы, физико-химические свойства нефти по месторождениям и потокам;
характеристики сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции;
возможные неполадки технологического процесса и оборудования;
основные мероприятия по обеспечению безопасного ведения технологического процесса и защите организма работающих;
специализацию и особенности структуры нефтегазодобывающей организации;
основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации;
основы налогового законодательства;
порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации;
современные методы хозяйствования и управления производством;
достижения науки и техники, передовой отечественный и зарубежный опыт в нефтегазодобывающей отрасли;
порядок проведения торгов (тендеров), заключения и исполнения контрактов (договоров);
основы планирования, статистики, менеджмента, маркетинга, психологии;
этику делового общения и ведения переговоров;
возможности использования организационной и вычислительной техники;
правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы на руководящих должностях в нефтегазовой отрасли не менее 5-ти лет.
Параграф 18. Начальник учебного центра
56. Должностные обязанности:
руководит деятельностью учебного центра в соответствии с его уставом и другими нормативными правовыми актами;
утверждает план работы, рабочие планы и программы;
организует и совершенствует научно-методическую и материально-техническую базу учебного центра;
формирует контингент студентов, в соответствии с лицензией на право ведения образовательной деятельности, обеспечивает социальную защиту учащихся;
анализирует распределение учебной нагрузки преподавателями, составление почасового фонда и его рациональное использование;
распоряжается имуществом и средствами учебного центра в пределах установленных законодательством, представляет ежегодный отчет о поступлении и расходовании финансовых и материальных средств учредителей;
обеспечивает учет, сохранность и пополнение учебно-материальной базы в соответствии с нормативными требованиями, отвечает за соблюдение правил внутреннего трудового распорядка, санитарно-гигиенического режима, правил и норм безопасности и охраны труда;
осуществляет подбор и расстановку кадров, обеспечивающих необходимый уровень научно-педагогического и воспитательного процесса;
определяет должностные обязанности работников, создает условия для повышения их профессионального мастерства;
утверждает структуру управления, штатное расписание и проводит в установленном порядке аттестацию работников;
обеспечивает готовность аудиторного фонда к новому учебному году;
издает приказы о государственных экзаменационных комиссиях в соответствии с законодательством;
осуществляет работу по планированию всех видов практик студентов.

57. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Білім туралы", "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
білімнің даму бағыттары мен перспективаларын белгілейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
оқу орталығының бейіні бойынша оқу-ғылыми тәртібінің негіздерін, білім беру жүйелерін басқару теориясы мен әдістерін;
оқу жоспарларын жасау тәртібін, оқу жұмысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу қағидаларын;
физиологияны, психологияны;
кәсіби оқыту әдістемесін, студенттерді оқыту мен тәрбиелеудің заманауи нысандары мен әдістерін;
экономика негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білім, білім ұйымдарындағы немесе орталықтың бейініне сәйкес келетін ұйымдардағы басшы лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
19-параграф. Орталық инженерлік-технологиялық қызмет бастығы
59. Лауазымдық міндеттері:
орталық инженерлік-технологиялық қызметті басқаруды ж8зеге асырады;
негізгі өндірістің қарқынды жұмысын және мұнай мен газ өндіру, мұнай тапсыру, суды өнімді қабаттарға айдау бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді;
кен орындардың бекітілген технологиялық схемалары мен жобаларын енгізуді, мұнай мен өндірудің жобалық деңгейлеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларының талаптарына сәйкес өндірістік процестер мен жекелеген жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етеді;
белгіленген технологиядан ауытқу себептерінің анықталуын қамтамасыз етеді, олардың алдын алу және оларды жою бойынша шараларды қабылдайды;
технологиялық режимдерді өзгерту бойынша ұсыныстардың әзірленуін басқарады;
ұңғымаларды игеру, мұнай мен газ өндіру технологиясын жақсартуға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың жоспар-кестесінің орындалуын қамтамасыз етеді, ұңғымаларды игеру, мұнай мен газ өндіру техникасы мен технологиясы бойынша әзірленімдер және ұсыныстарды енгізуді қамтамасыз етеді;
бұрғылаудан, игеру мен күрделі жөндеуден кейін ұңғымаларды пайдалануға енгізу жұмысын ұйымдастырады;
вахта жұмысшыларының жұмыс орнына және кері қарай уақтылы жеткізілуін қамтамасыз етеді;
жедел құжаттаманы жүргізу, бағыныстағы өндірістік бөлімшелер қызметінің қорытындылары туралы тәулік сайынғы ақпаратты орталық инженерлік-технологиялық қызметке уақтылы жеткізу бойынша шаралар қабылдайды;
аварияларды және кедергілерді жою жұмыстарын әзірлеуге және ұйымдастыруға қатысады;
ауысым бастықтарына арналған өндірістік тапсырмаларды жасайды және береді;
еңбекті қорғау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссияның жұмысына қатысады;
цехтер мен объектілердегі еңбек жағдайының ахуалын тексереді және анықталған кемшіліктерді жою бойынша қажетті шараларды қабылдайды;
арнайы және технологиялық жабдықтың мұнай-газ өндіретін басқарманың бригада бойынша дұрыс және ұтымды бөлінуін бақылауды ұйымдастырады;
автокөлік ұйымдарымен қызмет көрсету шарттарын жасасуға қатысады және олардың орындалуына ай сайын есеп жүргізеді;
мұнай-газ өндіру объектілеріндегі авариялық жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшін арнайы техниканы уақтылы шығаруды қамтамасыз етеді;
еңбек жағдайын жақсартудың кешенді жоспарларын, өндірісті ұйымдастыру мен технологиясын жетілдіру, еңбектің жаңа озық әдістерін енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысады;
қызметтің перспективалық және жылдық жұмыс жоспарларын әзірлейді және қызмет жұмысының негізгі бағыттары бойынша есеп құжаттарының жасалуын қамтамасыз етеді;
қызмет жұмыскерлерін орналастыруды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын сақтауы бойынша шаралар қабылдайды.

57. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", "Об образовании", "О науке";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, определяющие направления и перспективы развития образования;
основы учебно-научных дисциплин по профилю учебного центра, теорию и методы управления образовательными системами;
порядок составления учебных планов, правила ведения документации по учебной работе;
физиологию, психологию;
методику профессионального обучения, современные формы и методы обучения и воспитания студентов;
основы экономики;
правила и нормы безопасности и охраны труда и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) педагогическое образование, стаж работы не менее 5 лет, на руководящих должностях в организациях образования или организациях, соответствующих профилю центра.
Параграф 19. Начальник центральной инженерно-технологической службы
59. Должностные обязанности:
осуществляет руководство центральной инженерно-технологической службой;
обеспечивает ритмичную работу основного производства и выполнение производственных заданий по добыче нефти и газа, сдаче нефти, закачке воды в продуктивные горизонты;
обеспечивает внедрение утвержденных технологических схем и проектов разработки месторождений, достижение проектных уровней добычи нефти и газа;
обеспечивает безопасное ведение производственных процессов и отдельных работ в соответствии с требованиями правил и норм безопасности и охраны труда;
определяет причины отклонения рабочих процессов от установленной технологии, принимает меры по их предупреждению и устранению;
руководит разработкой предложений по изменению технологических режимов;
обеспечивает выполнение плана-графика организационно-технических мероприятий, направленных на улучшение технологии освоения скважин, добычи нефти и газа, обеспечивает внедрение разработки и предложений по технике и технологии освоения скважин, добычи нефти и газа;
организует работу по вводу скважин в эксплуатацию после бурения, освоения и капитального ремонта;
обеспечивает своевременную доставку рабочих вахт до места работы и обратно;
принимает меры по ведению оперативной документации, своевременному предоставлению в центральную инженерно-технологическую службу ежесуточной информации о результатах деятельности подчиненных производственных подразделений;
участвует в разработке и организации работ по ликвидации аварий и осложнений;
составляет и выдает производственные задания начальникам смен;
участвует в работе постоянно-действующей комиссии по охране труда;
проверяет состояние условий труда в цехах и на объектах и принимает необходимые меры по устранению выявленных недостатков;
организует правильное и рациональное распределение специального и технологического транспорта по бригадам нефтегазодобывающего управления;
участвует в составлении договоров на оказание услуг с автотранспортными организациями, ведет ежемесячный учет их выполнения;
обеспечивает своевременный выход специальной техники, для предупреждения и ликвидации аварийных ситуации на объектах нефтегазодобычи;
участвует в разработке комплексных планов улучшений условий труда, планов совершенствования организации и технологии производства, внедрения новых передовых методов труда;
разрабатывает перспективные и годовые планы работ службы и обеспечивает составление отчетных документов по основным направлениям деятельности службы;
обеспечивает расстановку и рациональное использование работников службы;
принимает меры по соблюдению работниками правил и норм безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной санитарии, охраны окружающей среды.

60. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
өндірісті жедел басқару бойынша Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
мұнай және газ өндіру, ұңғымаларды бұрғылау және жерасты жөндеу технологиясын;
мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
мұнайды, газ бен суды жинаудың, дайындау мен тасымалдаудың кәсіпшілік жүйесін;
кәсіпшілік арасындағы және магистральдық құбырлардың орналасу схемасын;
өндірістік жабдық сипаттамасын және оны техникалық пайдалану қағидаларын;
өндіріс қызметін есепке алу әдістерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
техникалық-экономикалық және жедел-өндірістік жоспарлау әдістерін;
өндірістік-шаруашылық қызметтің нысандары мен әдістерін;
еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру туралы қолданыстағы ережелерді;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары мен нормаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.
Ескерту. 60-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
61. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша инженерлік-техникалық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
20-параграф. Өкілдік директоры
62. Лауазымдық міндеттері:
заңды тұлғаның мүдделерін қорғау және білдіруді жүзеге асырады, берілген сенімхаттың шеңберінде оның атынан мәмілелер мен өзге де құқықтық іс-әрекеттер жасайды;
келіссөздер жүргізеді, контрагенттермен жұмысты қамтамасыз етеді және заңды тұлғаның атынан шарттар жасасады;
жасалған шарттардың орындалуын бақылайды, наразылық талап-арыз жұмысын жүргізеді;
өкілдіктің орналасқан жері бойынша мемлекеттік органдарда, ұйымдарда, мекемелерде, кәсіпорындарда, жеке және заңды тұлғалардың алдында заңды тұлғаның мүддесін білдіреді;
өкілдіктің орналасқан жері бойынша ұйымның бақылаушы органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етеді;
қызмет аумағында заңды тұлғаның мүліктік мүдделерін, оның іскерлік беделін қорғауды жүзеге асырады;
белгіленген мерзімдерде өнімнің сатылуын ұйымдастыруға бағытталған өкілдік жоспарларының іске асырылуын жүзеге асырады;
заңды тұлғаның стратегиялық және жаңа клиенттерімен өзара пайдалы қатынастарды реттейді;
штат кестесіне сәйкес өкілдік жұмыскерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, ішкі еңбек тәртібі қағидаларына және қолданыстағы еңбек заңнамасына сәйкес оларға ынталандыру және жазалау шараларын қолданады;
өкілдіктің негізгі міндеттерін орындауға арналған қаражаттарға иелік етеді;
өкілдіктің ағымдағы қызметін ұйымдастырады және жедел басқаруды жүзеге асырады;
заңды тұлғаның атқарушы органдарының шешімдерін орындауын, өкілдіктің қолданыстағы заңнама талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
қол астындағылардың жұмысын үйлестіреді;
ұйымның қызметіне қажетті лицензиялар мен рұқсаттарды уақтылы алуға байланысты жұмыстарды ұйымдастырады;
өз құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастық мәселелері бойынша қызметті үйлестіруді жүзеге асырады;
ұйым шығаратын өнімді жеткізу шарттарын жасасу үшін коммерциялық әріптестерді іздеуді жүзеге асырады;
ұйым жеткізетін және ұйым үшін жеткізілетін мүлікпен жабдықтауды, оны жеткізуді, тасымалдауды, қоймаға жинау мен сақтауды ұйымдастыруға, сондай-ақ жүктерді кедендік ресімдеуге жәрдемдеседі;
ұйымның сыртқы экономикалық қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуге көмек көрсетеді;
ұйымның өнімін, жұмыстары мен қызметтерін ұсыну үшін жарнамалық және ақпараттық қызметке, ұйымның көрмелер мен жәрмеңкелерге қатысуына жәрдемдеседі;
ұйымның іссапарға жіберілген жұмыскерлерін билеттерді, қонақүйлерде орындарды резевтеу, визаларды ресімдеу мен алу кезінде орналастыруды қамтамасыз етеді.

60. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по оперативному управлению производством;
технологию добычи нефти и газа, бурения и подземного ремонта скважин;
физико-химические свойства нефти и газа;
промысловую систему сбора, подготовки и транспортировки нефти, газа и воды;
схему расположения межпромысловых и магистральных трубопроводов;
характеристики производственного оборудования и правила его технической эксплуатации;
методы учета деятельности производства;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
методы технико-экономического и оперативно-производственного планирования;
формы и методы производственно-хозяйственной деятельности;
действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования;
правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 60 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по оперативному управлению производством на инженерно-технических должностях не менее 5 лет.
Параграф 20. Директор представительства
62. Должностные обязанности:
осуществляет защиту и представительство интересов юридического лица, совершает от его имени сделки и иные правовые действия в рамках выданной доверенности;
ведет переговоры, обеспечивает работу с контрагентами и заключает договоры от имени юридического лица;
обеспечивает исполнение заключенных сделок, ведет претензионную исковую работу;
представляет интересы юридического лица в государственных органах, организациях, учреждениях, предприятиях, перед физическими и юридическими лицами по месту нахождения представительства;
обеспечивает взаимодействие организации с контролирующими органами и организациями по месту нахождения представительства;
осуществляет защиту имущественных интересов юридического лица, его деловой репутации на территории деятельности;
принимает меры по реализации планов представительства, направленных на организацию сбыта продукции в установленные сроки;
налаживает взаимовыгодные отношения со стратегическими и новыми клиентами юридического лица;
принимает на работу и увольняет с работы работников представительства в соответствии со штатным расписанием, применяет к ним меры поощрения и налагает на них взыскания в соответствии с правилами внутреннего трудового распорядка и действующим трудовым законодательством;
распоряжается средствами для выполнения основных задач представительства;
организовывает текущую деятельность представительства и осуществляет оперативное руководство;
обеспечивает выполнение решений исполнительного органа юридического лица, соблюдение представительством требований действующего законодательства;
координирует работу подчиненных;
организовывает работы, связанные со своевременным получением лицензий и разрешений, необходимых для деятельности организации;
осуществляет, в пределах своей компетенции, координацию деятельности по вопросам международного сотрудничества;
осуществляет поиск коммерческих партнеров для заключения договоров на поставку продукции, производимой организацией;
оказывает содействие в организации снабжения, поставок, транспортирования, складирования и хранения имущества, поставляемого организацией и для организации, а также в таможенном оформлении грузов;
оказывает помощь в организационно-техническом обеспечении внешнеэкономической деятельности организации;
оказывает содействие в рекламной и информационной деятельности для представления продукции, работ и услуг организации, в участии организации в выставках и ярмарках;
обеспечивает размещение командированных работников организаций, при резервировании билетов, мест в гостиницах, оформлении и получении виз.

63. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
ішкі нормативтік құжаттарды;
ұйымның бейінін, мамандануын, құрылымының ерекшеліктерін, ұйымның техникалық және экономикалық перспективаларын;
өнімді шығару технологиясының негіздерін, қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, ұйымдағы көлік қызметтерін көрсету мен өнімді сату жүйесін;
құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық және мемлекеттік құпияны сақтау, құпия сипаттағы мәліметтерді жария етпеу талаптарын білуі тиіс.
Ескерту. 63-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
64. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнына кейінгі) білім, қызметтің тиісті саласындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде 3 жыл.
21-параграф. Өндірістік қызмет көрсету базасының бастығы
65. Лауазымдық міндеттері:
өндірістік қызмет көрсету базасының (бұдан әрі – база) өндірістік-шаруашылық қызметін басқарады;
бұрғылау (мұнай кәсіпшілігі) жабдығын және басқа да өндірістік объектілерді жөндеу тапсырмаларын әзірлеуге қатысады және олардың орындалуын бақылайды;
цехтерді материалдық-техникалық және көлік құралдарымен қамтамасыз етуге басшылықты жүзеге асырады;
базада тіркелген арнайы техниканың, еңбекті көп қажет ететін жұмыстарды механикаландыруға арналған агрегаттардың, құралдар мен құрылғылардың ұтымды пайдаланылуын және уақтылы жаңартылуын ұйымдастырады;
бұрғылау, мұнай кәсіпшілігі, энергетикалық жабдық, бұрғылау және қармағыш құрал прокатын, сондай-ақ белгіленген номенклатураның жаңа бұйымдарының жасалуын қамтамасыз етеді;
пайдаланушылық жабдық прокаты жүйесін жетілдіру бойынша іс-шаралардың әзірленуін қамтамасыз етеді;
жабдықтың істен шығуына байланысты аварияларды болдырмау бойынша қажетті шараларды қабылдайды;
базаның негізгі өндірістік объектілермен нақты және келісімді жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
авариялық-жөндеу бөлімшелерінің жұмыс істеуін және жөндеуді күтіп пайдаланушылық жабдықтың бос тұруын қысқартуды қамтамасыз етеді;
жөндеу техникасы мен технологиясы бойынша іс-шаралардың әзірленуі бойынша жұмысты жүзеге асырады;
жаңа техниканы, диагностика құралдары мен еңбекті көп қажет ететін жұмыстарды механикаландыруды енгізуді қамтамасыз етеді;
еңбекті ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыруды жетілдіру бойынша іс-шаралардың әзірленуін және енгізілуін қамтамасыз етеді;
пайдаланушылық жабдықтың сенімділігі, сапасы, конструкциялық кемшіліктері, жөндеуге жарамдылығы бойынша көрсеткіштерді талдауды жүргізуді ұйымдастырады;
өндірістік қызмет көрсетуді ұйымдастыру саласындағы озық тәжірибені зерттеуді, жинақтауды және таратуды жүзеге асырады;
жұмыскерлердің базаның цехтерінде және негізгі өндіріс объектілерінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
материалдық-техникалық ресурстарының, отынның, жанар-жағармай материалдарының, электр энергиясы мен басқаларының үнемді жұмсалуы бойынша іс-шараларын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
екінші ресурстарды жинау, сақтау және кәдеге жарату бойынша іс-шаралардың әзірленуін және орындалуын ұйымдастырады;
базаның шаруашылық қызметін талдауды жүргізеді;
базаның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
белгіленген есептіліктің уақтылы берілуін қамтамасыз етеді;
кадрларды іріктеуді, орналастыруды және ұтымды пайдалануды жүзеге асырады;
үздік жұмыскерлерді ынталандыру, содай-ақ өндірістік және еңбек тәртібін бұзушыларға тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді.

63. Должен знать:
Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
внутренние нормативные документы;
профиль, специализацию, особенности структуры организации, технические и экономические перспективы организации;
основы технологии производства продукции, систему финансового и материально-технического обеспечения, транспортного обслуживания и сбыта продукции в организации;
требования режима секретности, сохранности служебной, коммерческой и государственной тайны, неразглашения сведений конфиденциального характера.
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, стаж работы в соответствующей отрасли деятельности не менее 5 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 3 лет.
Параграф 21. Начальник базы производственного обслуживания
65. Должностные обязанности:
руководит производственно-хозяйственной деятельностью базы производственного обслуживания (далее - база);
участвует в разработке заданий по ремонту бурового (нефтепромыслового) оборудования и других производственных объектов и обеспечивает их выполнение;
осуществляет руководство обеспечением цехов материально-техническими и транспортными средствами;
организует рациональное использование прикрепленной к базе спецтехники, агрегатов для механизации трудоемких работ, инструмента и приспособлений, своевременное их обновление;
обеспечивает прокат бурового, нефтепромыслового, энергетического оборудования, бурильного и ловильного инструмента, а также изготовление новых изделий установленной номенклатуры;
обеспечивает разработку мероприятий по совершенствованию системы проката эксплуатационного оборудования;
принимает необходимые меры по предотвращению аварий, связанных с выходом из строя оборудования;
обеспечивает четкую и согласованную работу базы с основными производственными объектами;
обеспечивает функционирование аварийно-ремонтных подразделений и сокращение простоев эксплуатационного оборудования в ожидании ремонта;
осуществляет работу по разработке мероприятий по совершенствованию техники и технологии ремонта;
обеспечивает внедрение новой техники, средств диагностики и механизации трудоемких работ;
обеспечивает разработку и внедрение мероприятий по организации труда и совершенствованию организации производства;
организует проведение анализа показателей по надежности, качеству, конструктивным недостаткам, ремонтопригодности эксплуатационного оборудования;
осуществляет изучение, обобщение и распространение передового опыта в области организации производственного обслуживания;
обеспечивает соблюдение работниками правил и норм безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды в цехах базы и на объектах основного производства;
обеспечивает разработку мероприятий по экономному расходованию материально-технических ресурсов, топлива, горюче-смазочных материалов, электроэнергии и другое;
организует разработку и выполнение мероприятий по сбору, хранению и утилизации вторичных ресурсов;
осуществляет анализ хозяйственной деятельности базы;
координирует деятельность структурных подразделений базы;
обеспечивает своевременное представление установленной отчетности;
осуществляет подбор, расстановку и рациональное использование кадров;
представляет предложения о поощрении отличившихся работников, а также наложении дисциплинарных взысканий на нарушителей производственной и трудовой дисциплины.

66. Мыналарды:
мұнай-газ өндіру саласына қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, кәсіпорынды материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелік материалдарды;
шаруашылық жүргізудің нарықтық әдістерін;
кәсіпорынның даму перспективалары, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді перспективалық және ағымдағы жоспарлау әдістері мен тәртібін;
шикізаттың, материалдардың және өзге де материалдық ресурстардың өндірістік қорлары, ресурсты сақтау бойынша жұмыстарды жүргізу нормативтерін;
жабдықты техникалық пайдалану қағидаларын;
жеткізушілермен шарттар жасасу, кәсіпорынның бөлімшелеріне материалдарды жіберу құжаттамасын ресімдеу тәртібін;
өнімнің сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз ету стандарттары мен техникалық шарттарын, оларды әзірлеу әдістерін мен тәртібін;
тұтынылатын материалдардың көтерме және бөлшек сату бағаларын, номенклатурасын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
жабдықтау және қоймалық операциялардың есебін ұйымдастыруды және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жоспарын орындау туралы есептілікті жасау тәртібін;
есептеу машинасының, телекоммуникациялар мен байланыс құралдарын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
67. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мамандық бойынша басшылар мен мамандардың лауазымдарындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
22-параграф. Сапа жөніндегі шебер
68. Лауазымдық міндеттері:
шығарылатын өнімнің, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасын арттыру бойынша тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді;
өнімнің, жұмыстардың (қызметтердің) технологиялық регламенттерге және өнімге қойылатын талаптарға сәйкес келуін қамтамасыз ету бойынша кәсіпорын бөлімшелерінің қызметін жүзеге асырады;
өнімді техникалық бақылау бойынша жұмысшыларды басқарады;
сапаны басқару жүйесін әзірлеуге, жетілдіруге және енгізуге, сапалық көрсеткіштердің стандарттары мен нормативтерін жасауға қатысады, олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
өнімді шығарудың, жұмыстарды орындаудың (қызмет көрсетудің) әр түрлі кезеңдерінде алынған ақпаратты, әзірленетін және шығарылатын өнімді, орындалатын жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сипаттайтын сапа көрсеткіштерін талдайды және белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өнімнің шығарылуын, жұмыстардың орындалуын, қызметтердің көрсетілуін болдырмау шараларын қабылдайды;
өнімнің, жұмыстардың (қызметтердің) сапасына наразылықтар мен шағымдарды қарауға және талдауға қатысады, қорытындылар дайындайды және оларды қарау нәтижелері бойынша хат алмасуды жүргізеді;
өнімнің, жұмыстардың (қызметтердің) сапасын нашарлатуды тудыратын себептерді зерттейді, оларды жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
кәсіпорынға келіп түсетін шикізаттың, материалдардың, жартылай фабрикаттардың, жинақтаушы бұйымдардың стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкес келуі туралы қорытындылар дайындайды және өнім берушілерге наразылық білдіру үшін құжаттарды ресімдеуді;
кәсіпорынның сапаны басқару бойынша стандарттарын жасауға, өнімді сертификаттауға және аттестаттауға дайындау жұмыстарына, кәсіпорын шығаратын өнімге арналған стандарттар мен техникалық шарттарды енгізуге байланысты іс-шараларды дайындауға, сондай-ақ бақылау операцияларын автоматтандыруды және механикаландыруды және осы мақсаттарда құралдарды, оның ішінде бұзбайтын бақылау құралдарын құруды көздейтін бақылаудың анағұрлым жетілген жүйелерін әзірлеуге және енгізуге қатысады;
өнімді шығару процесінде жұмыс сапасын ағымдағы бақылау бойынша әдістемелер мен нұсқаулықтарды әзірлеуге, дайын бұйымдарды сынауға және олардың сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеуге қатысады;
өнім сапасы, өнімді сертификаттауға және аттестаттауға дайындау бойынша стандарттар мен техникалық шарттардың енгізілуін және сақталуын мемлекеттік қадағалау, ведомствоаралық және ведомстволық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды әзірлейді және орындауын ұйымдастырады;
өнім сапасын басқару бойынша кәсіпорынның қызметі туралы есебін дайындайды және оны жүргізеді.

66. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, инструкции и методические материалы по материально-техническому обеспечению предприятия;
рыночные методы ведения хозяйствования;
перспективы развития предприятия, методы и порядок перспективного и текущего планирования по материально-техническому обеспечению;
нормативы производственных запасов сырья, материалов и других материальных ресурсов, проведения работ по ресурсосбережению;
правила технической эксплуатации оборудования;
организацию материально-технического обеспечения и складского хозяйства;
правила технической эксплуатации оборудования;
порядок заключения договоров с поставщиками, оформления документации на отпуск материалов подразделениям предприятия;
стандарты и технические условия по материально-техническому обеспечению качества продукции, методы и порядок их разработки;
оптовые и розничные цены, номенклатуру потребляемых материалов;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
организацию учета снабженческих и складских операций и порядок составления отчетности о выполнении плана материально-технического обеспечения;
средства вычислительной техники, телекоммуникаций и связи;
трудовое законодательство;
правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
67. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности на должностях руководителей и специалистов не менее 3 лет.
Параграф 22. Мастер по качеству
68. Должностные обязанности:
обеспечивает выполнение заданий по повышению качества выпускаемой продукции, выполняемых работ (услуг);
осуществляет деятельность подразделений предприятия по обеспечению соответствия продукции, работ (услуг) технологическим регламентам и требованиям к продукции;
руководит рабочими по техническому контролю продукции;
участвует в разработке, совершенствовании и внедрении системы управления качеством, создании стандартов и нормативов качественных показателей, обеспечивает их соблюдение;
анализирует информацию, полученную на различных этапах производства продукции, работ (услуг), показатели качества, характеризующие разрабатываемую и выпускаемую продукцию, работы (услуги) и принимает меры по предотвращению выпуска продукции, производства работ, услуг, не соответствующих установленным требованиям;
участвует в рассмотрении и анализе рекламаций и претензий к качеству продукции, работ (услуг), готовит заключения и ведет переписку по результатам их рассмотрения;
изучает причины, вызывающие ухудшения качества продукции (работ, услуг), участвует в разработке мероприятий по их устранению;
готовит заключения о соответствии качества поступающих на предприятие сырья, материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий стандартам, техническим условиям и оформляет документы для предъявления претензий поставщикам;
принимает участие в создании стандартов предприятия по управлению качеством, в работах по подготовке продукции к сертификации и аттестации, в подготовке мероприятий, связанных с внедрением стандартов и технических условий на выпускаемую предприятием продукцию, а также в разработке и внедрении наиболее совершенных систем методов контроля, предусматривающих автоматизацию и механизацию контрольных операций и создание для этих целей средств, в том числе средств неразрушающего контроля;
принимает участие в разработке методик и инструкций по текущему контролю качества работ в процессе изготовления продукции, в испытаниях готовых изделий и оформлении документов, удостоверяющих их качество;
разрабатывает и организует выполнение мероприятий по результатам государственного надзора, межведомственного и ведомственного контроля за внедрением и соблюдением стандартов и технических условий по качеству продукции, подготовке продукции к сертификации и аттестации;
ведет учет и составляет отчетность о деятельности предприятия по управлению качеством продукции.

69. Мыналарды:
мұнай-газ өндіру саласына қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, өнім сапасын басқару жөніндегі әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
өндірістің технологиялық процестері мен режимдерін;
шығарылатын өнімнің негізгі технологиялық және конструкциялық деректерін, шикізатқа қойылатын техникалық және экономикалық талаптарды;
өнімнің сапасын мемлекеттік қадағалау, ведомствоаралық және ведомстволық бақылау жүйесінің негіздерін;
салада және кәсіпорында қолданылатын технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін;
стандарттар мен техникалық талаптарды, өндірістік ақау түрлерін, оның алдын алу және жою әдістерін;
шикізат, материалдар, жартылай фабрикаттар, жинақтаушы бұйымдар мен дайын өнім сапасы бойынша наразылықтар мен шағымдарды беру және қарау тәртібін, олардың сапасын бақылау жүйелерін, әдістері мен құралдарын;
өнімді сынау және қабылдау қағидаларын;
өнеркәсіптік өнімді сертификаттауға және аттестаттауға дайындау тәртібін;
өнім сапасы туралы есепті ұйымдастыруды, есептілікті жасау тәртібі мен мерзімдерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
70. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
23-параграф. Тау-кен қазбаларын қазу шебері
71. Лауазымдық міндеттері:
пайдалы қазбаларды жерасты және ашық тау-кен қазу кезінде тау-кен қазу бригадаларын басқарады;
тау-кен қазу бригадаларының жұмысын жоспарлайды;
тау-кен қазу бригадаларына айлық және ауысымдық тапсырмалар береді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу бригадаларының тау-кен барлау жұмыстарының жоспар-кестесін орындауын, қазу жобасының, жұмыстар циклдігі технологиясы мен кестелерінің, бұрғылау-жару жұмыстары мен қазу бекіткіштері паспорттарының, жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық және геологиялық талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазбаларын қазудың өндірістік процесін басқарады;
жабдық пен қуат беретін энергия желілерін техникалық пайдалану қағидаларының сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу бригадаларының жаңа жұмыс учаскесіне базалануын, қазуды бастау мен жабуды, авариялық, арнайы және басқа да күрделі жұмыстарды жүргізуді жүзеге асырады;
жөндеу жұмыстарын, техникалық қызметтердің жүгізілуін, жабдық пен басқа да техникалық құралдардың қаралуын ұйымдастырады;
тау-кен қазу бригадаларында өндірістік және есептік құжаттаманың дұрыс және уақтылы ресімделуін және ережелердің, нұсқаулықтардың, нормалар мен басқа да нормативтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу бригадаларының техникалық құралдарды, құралды, материалдар мен қосалқы қызметтердің қызметтеріне деген қажеттілігін айқындайды, оларды қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
жабдықтың жұмысы туралы белгіленген құжаттаманы, материалдық құндылықтардың есебін жүргізеді, олардың сақталуы мен уақтылы есептен шығарылуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
жарылғыш материалдардың есебін, пайдаланылуы мен сақталуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу жұмыстарының және еңбек өнімділігінің тиімділігін арттыруға, тау-кен қазбаларын қазудың прогрессивті техникасы мен технологиясын енгізуге, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғауға, оның ішінде тау-кен жұмыстарын жүргізу кезінде жерді қалпына келтіруге, еңбекті ұйымдастыруды және оның жағдайын жақсартуға, жұмыстардың авариялығын және жарақаттылықты азайтуға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
жабдықтың, қоршаулардың, тау-кен қазбалар бекіткіштерінің, қорғау құралдарының, өрт сөндіру құралдарының, көлік құралдарының, санитарлық-техникалық қондырғылардың жұмыс істеуін, сондай-ақ тау-кен қазу кезінде атмосфераның сапалық құрамын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу бригадалары мүшелерінің жұмыспен өтеген уақытын есепке алуды жүргізеді;
орындалған жұмыстардың сандық және сапалық есебін жүзеге асырады;
тау-кен қазу бригадаларының жұмысы туралы деректерді талдайды және жинақтайды;
белгіленген тәртіппен қажетті құжаттар мен есептерді жасайды және ұсынады;
жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, оның ішінде тау-кен жұмыстарын жүргізу кезінде жерді оңалту туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу бригадалары жұмысшыларына өндірістік нұсқама жүргізеді;
тау-кен қазу бригадалары мүшелерінің өндірістік тәртіпті, еңбекті қорғау қағидаларын, Мемтаутехқадағалау талаптарын, өрттен қорғау қағидаларын сақтауы бойынша шаралар қабылдайды;
тау-кен қазу бригадаларының кадрларын іріктеуге және олардың біліктілігін арттыруға қатысады.

69. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, методические и нормативно-технические материалы по управлению качеством продукции;
технологические процессы и режимы производства;
основные технологические и конструктивные данные выпускаемой продукции, технические и экономические требования к сырью;
основы системы государственного надзора, межведомственного и ведомственного контроля за качеством продукции;
технологические процессы и режимы производства, действующие в отрасли и на предприятии;
стандарты и технические условия, виды производственного брака, методы его предупреждения и устранения;
порядок предъявления и рассмотрения рекламаций по качеству сырья, материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий и готовой продукции, системы, методы и средства контроля их качества;
правила проведения испытаний и приемки продукции;
порядок подготовки промышленной продукции к сертификации и аттестации;
организацию учета, порядок и сроки составления отчетности о качестве продукции;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
70. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 23. Мастер по проходке горных выработок
71. Должностные обязанности:
руководит горнопроходческими бригадами при проходке подземных и открытых горных выработок полезных ископаемых;
планирует работу горнопроходческих бригад;
выдает горнопроходческим бригадам месячные и сменные задания, обеспечивает их выполнение;
обеспечивает выполнение плана-графика горно-разведочных работ горнопроходческими бригадами, проекта проходки, технологии и графиков цикличности работ, паспортов буровзрывных работ и крепления выработок, технических и геологических требований к качеству работ;
руководит производственным процессом проходки горных выработок;
обеспечивает эффективное использование и соблюдение правил технической эксплуатации оборудования и питающих энергосетей;
осуществляет перебазировку горнопроходческих бригад на новый участок работ, заложение и закрытие выработок, проведение аварийных, специальных и других сложных работ;
организует ремонт, проведение технического обслуживания, осмотр оборудования и других технических средств;
обеспечивает соблюдение положений, инструкций, норм и других нормативных документов и правильное и своевременное оформление производственной и отчетной документации в горнопроходческих бригадах;
определяет потребность горнопроходческих бригад в технических средствах, инструменте, материалах и услугах вспомогательных служб, организует их обеспечение;
ведет установленную документацию о работе оборудования, учет материальных ценностей, принимает меры по обеспечению их сохранности и своевременному списанию;
обеспечивает учет, использование и хранение взрывчатых материалов;
участвует в разработке и реализации мероприятий, направленных на повышение эффективности горнопроходческих работ и производительности труда, внедрение прогрессивной техники и технологии проходки горных выработок, охрану недр и окружающей среды, включая рекультивацию земель при проведении горных работ, улучшение организации и условий труда, снижение аварийности работ и травматизма;
обеспечивает исправность оборудования, ограждений, крепления горно-разведочных выработок, предохранительных и защитных средств, средств пожаротушения, транспортных средств, санитарно-технических установок, а также качественный состав атмосферы в горных выработках;
ведет учет отработанного времени членами горнопроходческих бригад;
осуществляет количественный и качественный учет выполненных работ;
анализирует и обобщает данные о работе горнопроходческих бригад;
составляет и представляет в установленном порядке необходимые документы и отчеты;
обеспечивает соблюдение законодательства об охране недр и окружающей среды, включая рекультивацию земель при проведении горных работ;
проводит производственный инструктаж работников горнопроходческих бригад;
принимает меры по соблюдению членами горнопроходческих бригад производственной дисциплины, правил по охране труда, требований Госгортехнадзора, правил противопожарной защиты;
участвует в подборе и повышении квалификации кадров горнопроходческих бригад.

72. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Қазақстан Республикасының мұнай өндіру саласына қатысты өзге де нормативтік құқықтық актілерін, геологиялық зерттеу, жер қойнауын және қоршаған ортаны пайдалану және қорғау саласындағы әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды, тау-кен жұмыстарын жүргізуге қатысты ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдарды;
тау-кен қазбаларын қазу технологиясы мен олардың сапасына қойылатын талаптарын;
тау-кен қазу жабдығының, құралының техникалық сипаттамаларын, оларды пайдалану мен жөндеу қағидаларын;
геологиялық кедергілердің, техникалық олқылықтардың, тау-кен қазу аварияларының пайда болу шарттарын, олардың алдын алу және оларды жою тәсілдерін;
тау-кен сынамаларын іріктеуге және жұмыстарының сапасына қойылатын техникалық және геологиялық талаптарын;
қауіпсіздік техникасының талаптары мен бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу қағидаларын;
энергия желілерін пайдалану қағидаларын;
жарылғыш материалдардың түрлері мен сипаттамалары, оларды пайдалану, тасымалдау, есепке алу және сақтау қағидаларын;
өндірістік құжаттама мен есептілікті жүргізу және ресімдеу тәртібі мен қағидасын;
тау-кен қазу жұмыстарының нормалары мен бағаларын, оларды қайта қарау тәртібін, жұмыскерлерге еңбекақы төлеу бойынша қолданыстағы ережелерді;
тау-кен қазу жұмыстарын жүргізу саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені;
экономика және еңбек заңнамасының негіздерін;
өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
73. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және тау-кен қазбаларын қазу жұмысындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және тау-кен қазбаларын қазу жұмысындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
24-параграф. Топ басшысы
74. Лауазымдық міндеттері:
кешенді жобаны құру шеңберінде ғылыми зерттеу немесе ғылыми-техникалық әзірленімдерді орындау мақсатында жұмысшылар тобын басқарады;
жобаны немесе жұмыстар түрлерін әзірлеу бойынша топтың жұмысын жоспарлауды және үйлестіруді жүзеге асырады және әрбір орындаушының белгіленген тапсырмаларды орындауын қамтамасыз етеді;
ғылыми-техникалық ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды және жүйелеуді ұйымдастырады, жұмыстардың жоғары сапалы және уақтылы орындалуын, әзірленетін жобалардың қолданыстағы стандарттарға, сондай-ақ ғылым мен техниканың заманауи жетістіктеріне сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
жобалау кезінде пайдалану мақсатында осы секілді жұмыстарды орындаудың шетелдік тәжірибесін зерттейді;
жобаның конструктивтік элементтерін ұтымды жинау жұмысын ұйымдастырады, жобаның жобалауға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес келуін, қағидаттық схемалардың дұрыс таңдалуын, жабдықтың стандарттау мен бірегейлендірудің жоғары деңгейін қамтамасыз етеді;
әртүрлі сынау жүргізуді ұйымдастырады және олардың қорытындыларын талдайды;
техникалық құжаттаманың сапасын және уақтылы дайындалуын, жобада қабылданған жабдықтың, жинақтау бұйымдары мен материалдардың қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес келуі бойынша шаралар қабылдайды;
тәжірибелік үлгілерді сынау, зерттеу кезінде жабдықты орнату мен реттеуді басқарады;
әзірленген техникалық шешімдер мен орындалған әзірленімдердің енгізілуін басқарады;
зерттеу және әзірлеу қорытындыларын жинақтау жөніндегі есептерді дайындайды;
басқа ұйымдардың ғылыми жұмыстарына сараптама жүргізеді, семинарлардың, конференциялардың жұмысына қатысады.

72. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нефтедобывающей отрасли, методические и нормативно-технические материалы в области геологического изучения, использования и охраны недр и окружающей среды, организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства горных работ;
технологию проходки горных выработок и требования к их качеству;
технические характеристики горнопроходческого оборудования, инструмента, правила их эксплуатации и ремонта;
условия возникновения геологических осложнений, технических неполадок, аварий горных выработок, способы их предупреждения и ликвидации;
технические и геологические требования к отбору проб и качеству горных работ;
требования техники безопасности и правила проведения буровзрывных работ;
правила эксплуатации энергосетей;
виды и характеристики взрывчатых материалов, правила их применения, транспортировки, учета и хранения;
порядок и правила ведения и оформления производственной документации и отчетности;
нормы и расценки на горнопроходческие работы, порядок их пересмотра, действующие положения по оплате труда работников;
передовой отечественный и зарубежный опыт в области проведения горнопроходческих работ;
основы экономики и трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда на производстве, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 72 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы на проходке горных выработок не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на проходке горных выработок по специальности не менее 5 лет.
Параграф 24. Руководитель группы
74. Должностные обязанности:
руководит группой работников с целью проведения научных исследований или выполнения научно-технических разработок в рамках создания комплексного проекта;
осуществляет планирование и координацию работ группы по разработке проекта или видов работ и обеспечивает выполнение установленных заданий каждым исполнителем;
организует сбор, обработку, анализ и систематизацию научно-технической информации, обеспечивает высокое качество и своевременность выполнения работ, соответствие проектов, которые разрабатываются, действующим стандартам, а также современным достижениям науки и техники;
изучает зарубежный опыт выполнения аналогичных работ с целью использования во время проектирования;
организует работу по рациональной компоновке конструктивных элементов проекта, обеспечивает соответствие проекта техническому заданию на проектирование, правильный выбор принципиальных схем, высокий уровень стандартизации и унификации оборудования;
организует проведение различных испытаний и анализирует их результаты;
принимает меры по обеспечению качества и своевременности подготовки технической документации, соответствия принятого в проекте оборудования, комплектующих изделий и материалов действующим стандартам и техническим условиям;
руководит установкой и наладкой оборудования во время проведения испытаний, исследованиями опытных образцов;
руководит внедрением разработанных технических решений и выполненных разработок;
готовит отчеты по обобщению результатов исследований и разработок;
проводит экспертизу научных работ других организаций, участвует в работе семинаров, конференций.

75. Мыналарды:
әртүрлі экономикалық қызметтің бағыттары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, басшылық және әдістемелік материалдарды және жүргізіліп жатқан зерттеулер мен әзірленімдер тақырыптарын;
жобалау жұмыстарын ұйымдастыруды және жоспарлауды;
зерттеу мен әзірленімдер жүргізу әдістерін, әзірленетін жобалар сапасын бағалауды, оларға қойылатын техникалық талаптарды;
жобаланатын жабдықты монтаждау мен техникалық пайдалану шарттарын;
техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша стандарттарды, техникалық шарттар мен басқа да нормативтік материалдарды;
техникалық есептеу әдістерін, жобалық әзірленімдердің техникалық-экономикалық негіздемелерін жасау әдістерін;
есептеу жұмыстарын орындаудың заманауи техникалық құралдарын;
жобалаудың озық отандық және шетелдік тәжірибесін;
жобалау кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптарын;
стандарттау негіздерін, патент жүргізу негіздерін, өнертабыс пен ашылымдарға арналған өтінімдерді ресімдеу тәртібін;
экономиканы, еңбек пен өндірісті ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасын;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.
76. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша инженерлік-техникалық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
25-параграф. Ұңғымаларды зерттеу шебері
77. Лауазымдық міндеттері:
ұңғымаларды зерттеу бригадаларының жұмысын ұйымдастырады және басқарады;
алынған деректерді бастапқы өңдеуді жүргізеді;
ұңғымаларды зерттеуге дайындау бойынша жұмысты және жүргізілетін зерттеудің сапасын қамтамасыз етеді;
жедел тапсырмаларды, өндірістік кестелерді әзірлеуге қатысады және олардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды зерттеу бойынша міндетті кешенді күрделі кәсіпшілік және гидродинамикалық зерттеуге қатысады;
аппаратураның, құралдардың, жабдықтың, механизмдердің дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді және оларды уақтылы есептен шығарады;
қажетті техникаға, құралға, материалдарға арналған өтінімдерді уақтылы береді;
жұмысшыларды жұмыс орындарына орналастыруды қамтамасыз етеді және олардың еңбегін ұйымдастырады;
жұмыс уақытын, жалақыны, іркілістерді есепке алу бойынша бірінші құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді;
материалдардың, отынның, электр энергиясының ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етеді;
жөндеуден шыққан технологиялық жабдық пен құралды қабылдауға қатысады;
өндірістің бекітілген жоспарлары мен кестелеріне сәйкес жұмысшыларға, буындарға өндірістік тапсырмалардың уақтылы жеткізілуін қамтамасыз етеді;
жұмысшыларға өндірістік нұсқама жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын орындау бойынша іс-шараларды енгізеді, олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
кәсіптерді қоса атқаруға, қызмет көрсету аймақтарын кеңейтуге және еңбекті ұйымдастырудың басқа да прогрессивті нысандарын қолдануға жәрдемдеседі;
жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес сан нормативтерін, бағаларды қайта қарау туралы, сондай-ақ жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру туралы ұсыныстар енгізеді;
өндірістік қызметтің қорытындыларын талдайды;
өндіріс резервтерін анықтау жұмыстарын жүзеге асыруға, қолайлы еңбек жағдайын жасау, өндіріс мәдениетін арттыру, жұмыс уақытын ұтымды пайдалану бойынша іс-шараларын әзірлеуге қатысады;
жұмысшылардың өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтау бойынша шаралар қабылдайды;
бригаданың үздік жұмысшыларын ынталандыру немесе өндірістік және еңбек тәртібін бұзғаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс береді;
еңбек жағдайы бойынша жұмыс орындарын аттестаттауға қатысады.

75. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие и методические материалы по направлениям различных видов экономической деятельности и тематики проводимых исследований и разработок;
организацию и планирование проектных работ;
методы проведения исследований и разработок, оценки качества разрабатываемых проектов, технические требования к ним;
условия монтажа и технической эксплуатации проектируемого оборудования;
стандарты, технические условия и другие нормативные материалы по разработке и оформлению технической документации;
методы проведения технических расчетов, методы составления технико-экономических обоснований проектных разработок;
современные технические средства выполнения вычислительных работ;
передовой отечественный и зарубежный опыт проектирования;
требования организации труда при проектировании;
основы стандартизации, основы патентоведения, порядок оформления заявок на изобретения и открытия;
основы экономики, организации труда и производства;
трудовое законодательство;
правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы безопасности и охраны труда, требования пожарной безопасности.
76. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности на инженерно-технических должностях не менее 5 лет.
Параграф 25. Мастер по исследованию скважин
77. Должностные обязанности:
организует и руководит работой бригад по исследованию скважин;
доводит первичную обработку полученных данных;
обеспечивает работу по подготовке скважин к исследованию и качество проводимых исследований;
участвует в разработке оперативных заданий, производственных графиков и обеспечивает своевременное их выполнение;
участвует в сложных промысловых и гидродинамических исследованиях обязательного комплекса по исследованию скважин;
обеспечивает правильную эксплуатацию аппаратуры, приборов, оборудования, механизмов и проводит своевременное их списание;
производит своевременные подачи заявок на необходимую технику, инструмент, материалы;
обеспечивает расстановку рабочих по рабочим местам и организует их труд;
обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, заработной платы, простоев и ведет установленную документацию;
обеспечивает рациональное расходование материалов, топлива, электроэнергии;
принимает участие в приемке технологического оборудования и инструмента вышедшего из ремонта;
обеспечивает своевременное доведение производственных заданий рабочим, звеньям в соответствии с утвержденными планами и графиками производства;
осуществляет производственный инструктаж рабочих;
внедряет мероприятия по выполнению правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, обеспечивает их соблюдение;
содействует совмещению профессий, расширению зон обслуживания и применения других прогрессивных форм организации труда;
вносит предложения о пересмотре нормативов численности и расценок, а также о присвоении рабочим квалификационных разрядов в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих;
анализирует результаты производственной деятельности;
принимает участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, в разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени;
принимает меры по соблюдению рабочими производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
представляет предложения о поощрении отличившихся рабочих бригады или привлечении к дисциплинарной ответственности за нарушение производственной и трудовой дисциплины;
принимает участие в аттестации рабочих мест по условиям труда.

78. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Қазақстан Республикасының мұнай-газ өндіру саласына қатысты өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұңғымаларды зерттеу, мұнай және газ өндіру мәселелері бойынша материалдар мен технологиялық нұсқаулықтарды;
ұңғымалар қорын жүргізу технологиясы мен оның сипаттамасын;
мұнай қабатының физикалық-химиялық қасиеттерін;
аспаптардың, механизмдердің, жабдықтың және аппаратураның техникалық сипаттамасын, оларды пайдалану мен жөндеу қағидаларын;
ұңғымаларды зерттеудің заманауи әдістерін, ұңғымаларды, жерүсті жабдықты, құрылыстар мен коммуникацияларды пайдалану қағидаларын;
мұнай және газға ұңғымаларды бұрғылау технологиясының, ұңғымаларды күрделі және жерасты жөндеу негіздерін;
кәсіпшілік геология мен ұңғымаларды геофизикалық зерттеу негіздерін;
экономика, еңбекті, өндіріс пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
79. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды зерттеу саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және ұңғымаларды зерттеу саласындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
26-параграф. Ұңғымаларды жөндеу (күрделі, жерасты) шебері
80. Лауазымдық міндеттері:
ұңғымаларды күрделі (жерасты) жөндеу жөніндегі өндірістік бригаданы басқаруды жүзеге асырады;
бригаданың ұңғымаларды жөндеу тапсырмаларын орындауын қамтамасыз етеді;
жөндеу технологиясы мен сапасын, құралдың пайдаланылуын, жабдық пен арнайы техниканың толық жүктелуі мен тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
жөндеу технологиясы мен сапасының бұзылу себептерін жояды;
жөндеу мерзімдерін қысқарту, олардың құнын азайту, ұңғымалар жұмысының жөндеуаралық кезеңін арттыру бойынша іс-шараларды енгізуді жүзеге асырады;
ұңғымаға түсіруге арналған технологиялық жабдық пен электр жабдығының, құралдың, техниканың дұрыстығын тексереді;
күрделі және аса қауіпті жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысады;
бригадаға және жекелеген жұмысшыларға өндірістік тапсырмаларды белгілейді;
ұңғымаларды жөндеуге қабылдауға және жөнделген ұңғымаларды тапсырыс берушіге тапсыруға қатысады;
бригадада озық технологияны, жаңа техника мен құралдарды, еңбекті көп қажет ететін процестер мен қол жұмыстарын механикаландыру мен автоматтандыруды, еңбек өнімділігін арттыруға жәрдемдесетін нұсқамалық карталар мен үлгі жобаларын енгізеді;
құралды дайындауды және таңдауды қамтамасыз етеді;
жөндеу технологиясының талаптарына сәйкес арнайы техникаға, жабдыққа, құралға және материалдарға арналған өтінімдерді жасайды;
шығындарды, материалдық құндылықтарды есепке алады, оларды сақтау бойынша шараларды қабылдайды;
бригадалар құрамын қалыптастыруға қатысады;
жұмысшыларды жұмыс орындарына (ауысымдарға/вахталарға) орналастырады және олардың еңбегін ұйымдастырады;
қызмет көрсететін бригадалардың қызметін үйлестіреді;
жұмысшыларға өндірістік нұсқама береді және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын сақтау бойынша іс-шараларды жүргізеді;
бастапқы құжаттардың уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді және белгіленген құжаттаманы жүргізеді;
бригаданың өндірістік қызметінің қорытындыларын талдайды;
еңбек жағдайы бойынша жұмыс орындарын аттестаттауға қатысады;
жұмысшылардың өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.

78. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, материалы и технологические инструкции по вопросам исследования скважин, добыче нефти и газа;
технологию ведения и характеристику фонда скважин;
физико-химические свойства нефтяного пласта;
технические характеристики приборов, механизмов, оборудования и аппаратуры, правила их эксплуатации и ремонта;
современные методы исследования скважин и правила по эксплуатации скважин, наземного оборудования, сооружений и коммуникаций;
основы технологии бурения скважин на нефть и газ, капитального и подземного ремонта скважин;
основы промысловой геологии, геофизических исследований скважин;
основы экономики и организации труда, производства и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 78 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в области исследования скважин не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в области исследования скважин не менее 5 лет.
Параграф 26. Мастер по ремонту скважин (капитальному, подземному)
80. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственной бригадой по капитальному (подземному) ремонту скважин;
обеспечивает выполнение бригадой заданий по ремонту скважин;
обеспечивает технологию выполнения и качество ремонтов, эксплуатацию инструмента, полную загрузку и эффективное использование оборудования и спецтехники;
устраняет причины нарушений технологии и качества ремонта;
осуществляет внедрение мероприятий по сокращению сроков ремонта, снижение их стоимости, повышения межремонтного периода работы скважин;
проверяет исправность технологического оборудования и электрооборудования, инструмента, техники, предназначенной для спуска в скважину;
участвует в проведении сложных и особо опасных ремонтных работ;
устанавливает производственные задания бригаде и отдельным рабочим;
принимает участие в приемке скважин в ремонт и сдаче отремонтированных скважин заказчику;
внедряет в бригаде передовую технологию, новую технику и приспособления, механизацию и автоматизацию трудоемких процессов и ручных работ, инструктивные карты и типовые проекты, способствующие повышению производительности труда;
обеспечивает подготовку и подбор инструмента;
оставляет заявки на спецтехнику, оборудование, инструмент и материалы в соответствии с требованиями технологии ремонта;
ведет учет затрат, материальных ценностей, принимает меры по их сохранности;
участвует в формировании состава бригад;
осуществляет расстановку рабочих по рабочим местам (сменам/вахтам) и организует их труд;
координирует деятельность обслуживающих бригад;
осуществляет производственный инструктаж рабочих и проводит мероприятия по соблюдению правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды;
обеспечивает своевременное оформление первичных документов и ведет установленную документацию;
анализирует результаты производственной деятельности бригады;
принимает участие в аттестации рабочих мест по условиям труда;
обеспечивает соблюдение рабочими производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка.

81. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай-газ өндіру саласына қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілерін, ұңғымаларды жерасты (күрделі) жөндеу мәселелері бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиясын;
жабдықтың, құралдың, құрылғылардың техникалық сипаттамасын;
оларды пайдалану және жөндеу қағидаларын;
геологиялық және техникалық кедергілердің пайда болу себептерін, олардың алдын алу және оларды жою тәсілдерін;
мұнай мен газды өндіру технологиясының, мұнай және газ бен су дайындау және тасымалдаудың негіздерін;
мұнай қабатының физикалық-химиялық, бастыру ерітінділері мен жуу сұйықтықтарының қасиеттерін;
қышқылдармен және химиялық реагенттермен қауіпсіз жұмыс істеу қағидаларын;
құжаттама жүргізу қағидасын;
экономика, еңбекті, өндіріс пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігінің қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 81-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
82. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды күрделі және жерасты жөндеу бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және ұңғымаларды күрделі және жерасты жөндеу бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
27-параграф. Шебер
83. Лауазымдық міндеттері:
жұмыс пен өндірістік бригадаларға (бұдан әрі - бригада) басшылық етуді жүзеге асырады;
белгіленген мерзімдерде өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді;
өндірісті уақтылы дайындайды, жұмысшылар мен бригадалардың орналасуын қамтамасыз етеді, жұмыстың барлық учаскелерінде технологиялық процестерді орындау тәртібін қамтамасыз етеді, бұзылу себептерін жедел анықтайды және жояды;
өндірістің жаңа технологиялық процестері мен режимдерін, сондай-ақ өндірістік кестелерді әзірлеуге және жұмыс істеп тұрғандарды жетілдіруге қатысады;
шығарылатын өнімнің және орындалатын жұмыстардың сапасын тексереді, ақаулардың алдын алу және өнімнің (жұмыстардың, қызметтердің) сапасын арттыру бойынша іс-шараларды жүзеге асырады;
технологиялық жабдықты жөндеу, өндірістік процестер мен қол жұмыстарын механикаландыру мен автоматтандыру бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысады;
еңбектің озық әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ оны ұйымдастыру, жұмыс орындарын аттестаттау мен оңтайландыру нысандарын енгізуді ұйымдастырады;
жұмысшылардың өндіру нормаларын орындауын, өндірістік алаңдардың, жабдықтың, ұйымдастырушылық-техникалық жарақтарының және құралдың дұрыс пайдаланылуын, учаскенің біркелкі (қарқынды) жұмысын қамтамасыз етеді;
бригадаларды (сандық, кәсіби-біліктілік құрамы бойынша) қалыптастыруды жүзеге асырады;
бригадаларға ұтымды қызмет көрсету бойынша іс-шараларды әзірлейді және енгізеді, олардың қызметін үйлестіреді;
жабдықты, шикізатты, материалдарды, құралды, отынды, энергияны пайдалану бойынша нормативтік көрсеткіштерді белгілейді және бекітілген өндірістік жоспарлар мен кестелерге сәйкес бригадаларға және жекелеген жұмысшыларға (бригаданың құрамына кірмейтін) өндірістік тапсырмаларды уақтылы жеткізеді;
жұмысшыларға өндірістік нұсқама береді, еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария, жабдық пен құралды техникалық пайдалану қағидаларын орындау бойынша іс-шараларды жүргізеді;
еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізуге жәрдемдеседі, өндіру нормалары мен бағаны қайта қарау туралы, сондай-ақ жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес жұмысшыларға разрядтар беру туралы ұсыныс енгізеді, жұмыстарды тарифтеуге және учаскенің жұмысшыларына біліктілік разрядтарын беруге қатысады;
өндірістік қызметтің қорытындыларын талдайды, жұмыс уақытын, өндіруді, іркілістерді есепке алу бойынша бірінші құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді;
озық тәжірибені таратуға, бастамашылықты дамытуға рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізуге жәрдемдеседі;
шығарылатын өнімнің саны, сапасы мен ассортименті бойынша өндіріс резервтерін анықтау жұмыстарын жүзеге асыруға, қолайлы еңбек жағдайын жасау, өндірістің ұйымдастырушылық-техникалық мәдениетін арттыру, жұмыс уақыты мен өндірістік жабдықты ұтымды пайдалану бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
жұмысшылар мен бригадирлердің біліктілігін және кәсіби шеберлігін арттыру жұмысын ұйымдастырады.

81. Должен знать:
Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, методические и нормативно-технические материалы по вопросам подземного (капитального) ремонта скважин;
технологию ведения ремонтных работ;
технические характеристики оборудования, инструмента, приспособлений;
правила их эксплуатации и ремонта;
причины возникновения геологических и технических осложнений, способы их предупреждения и ликвидации;
основы технологии добычи нефти и газа, подготовки и транспортировки нефти, газа и воды;
физико-химические свойства пластовой нефти, растворов глушения и промывочных жидкостей;
правила безопасной работы с кислотами и химическими реагентами;
правила ведения документации;
основы экономики и организации труда, производства и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда на производстве, охраны окружающей среды, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 81 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в капитальном или подземном ремонте скважин не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в капитальном или подземном ремонте скважин не менее 5 лет.
Параграф 27. Мастер
83. Должностные обязанности:
осуществляет руководство рабочими и производственными бригадами (далее - бригада);
обеспечивает выполнение в установленные сроки производственных заданий;
своевременно подготавливает производство, обеспечивает расстановку рабочих и бригад, обеспечивает порядок выполнения технологических процессов на всех участках работы, оперативно выявляет и устраняет причины нарушений;
участвует в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и режимов производства, а также производственных графиков;
проверяет качество выпускаемой продукции и выполняемых работ, осуществляет мероприятия по предупреждению брака и повышению качества продукции (работ, услуг);
принимает участие в приемке законченных работ по ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручных работ;
организует внедрение передовых методов и приемов труда, а также форм его организации, аттестации и рационализации рабочих мест;
обеспечивает выполнение рабочими норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования, организационно-технической оснастки и инструмента, равномерную (ритмичную) работу участка;
осуществляет формирование бригад (по количественному и профессионально-квалификационному составу);
разрабатывает и внедряет мероприятия по рациональному обслуживанию бригад, координирует их деятельность;
устанавливает и своевременно доводит производственные задания бригадам и отдельным рабочим (не входящим в состав бригад) в соответствии с утвержденными производственными планами и графиками, нормативные показатели по использованию оборудования, сырья, материалов, инструмента, топлива, энергии;
осуществляет производственный инструктаж рабочих, проводит мероприятия по выполнению правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной санитарии, технической эксплуатации оборудования и инструмента;
содействует внедрению прогрессивных форм организации труда, вносит предложения о пересмотре норм выработки и расценок, а также о присвоении в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих разрядов рабочим, принимает участие в тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим участка;
анализирует результаты производственной деятельности, обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, норм выработки;
содействует распространению передового опыта, развитию инициативы, внедрению рационализаторских предложений и изобретений;
принимает участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства по количеству, качеству и ассортименту выпускаемой продукции, в разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению организационно-технической культуры производства, рациональному использованию рабочего времени и производственного оборудования;
обеспечивает соблюдение рабочими правил и норм безопасности и охраны труда, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
организует работу по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров.

84. Мыналарды:
құрылымдық бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
техникалық сипаттамалар мен өнімге қойылатын талаптарды, оны шығару технологиясын;
өндіріс режимдерін, пайдаланылатын жабдық, аппаратура, аспаптардың түрлері мен оларды техникалық пайдалану қағидаларын;
материалдардың механикалық өндіру технологиясын;
есептілік жасау тәртібін;
пайдаланудың және техникалық қызмет көрсетудің заманауи деңгейін;
жұмыстар мен жұмысшыларды тарифтеу тәртібін, жұмыстар нормалары мен бағалары, оларды қайта қарау тәртібі, еңбекақы төлеу және материалдық ынталандыру нысандары туралы қолданыстағы ережелерді;
өндірісті басқару бойынша озық отандық және шетелдік тәжірибені;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігінің қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
85. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және қызметтің бейіні бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және қызметтің бейіні бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
3-тарау. Мамандардың лауазымдары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Автомобиль колоннасының механигі
86. Лауазымдық міндеттері:
жылжымалы құрамның ақаусыз жай-күйін, кестеге сәйкес оны желіге шығаруды қамтамасыз етеді;
автомобильдер мен тіркемелер паркінің техникалық жай-күйін тексеруді жүзеге асырады, ақау себептерін анықтайды және оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды;
автомобильдердің техникалық қызмет көрсетуге уақтылы жіберілуін бақылайды;
жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кестелерін әзірлейді және жөндеу жұмыстарының сапасы мен орындау уақтылығын қамтамасыз етеді;
желіде жүргізушілердің жұмысын тексереді, қажетіне қарай, техникалық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
жүргізушілердің автомобильдерді техникалық пайдалану қағидасын сақтауын және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидаларын орындауын тексеруді жүзеге асырады;
желіге шығар алдында жүргізушілермен нұсқама өткізеді;
жаңа жылжымалы құрамды қабылдауға, сондай-ақ автомобильдерді есептен шығаруға және агрегаттарды, шиналарды, автомобильдерді жөндеуге тапсыруға қатысады, зақымдалған автомобильдерді жөндеуге құжаттама ресімдейді;
тораптар мен агрегаттардың мерзімінен бұрын тозу себептерін анықтау мақсатында жылжымалы құрамды пайдалану жағдайын зерттейді, себептері мен жылжымалы құрамның техникалық жай-күйімен байланысты тоқтап тұру ұзақтығын талдайды, қызмет ету мерзімдерін ұлғайту, қысқарту, техникалық ақауға байланысты тоқтап тұру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және енгізеді;
пайдалану материалдарының шығыс нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
жылжымалы құрамды техникалық дұрыс жарамды жағдайда ұстау мәселелері туралы оңтайлы ұсыныстарды қарауға қатысады, қабылданған ұсыныстарды енгізуді қамтамасыз етеді;
еңбекті ғылыми ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар енгізуді, жұмысшылардың еңбек және өндірістік тәртіпті сақтауын, орындалатын жұмыстардың жоғары сапасын қамтамасыз етеді;
техникалық білім деңгейін көтеру, жұмыскерлердің өндірістік және еңбек тәртібін күшейту бойынша жұмыс жүргізеді;
авариялар, бұзылу, зақымдалу, тоқтап тұру, жол қозғалысын техникалық пайдалану ережелерін бұзушылық себептерін тексеруге қатысады;
өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарының, ішкі еңбек тәртібі қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

84. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности структурного подразделения;
технические характеристики и требования, предъявляемые к продукции, технологию ее производства;
режимы производства, виды применяемого оборудования, аппаратуры, приборы и правила их технической эксплуатации;
технологию механизированной обработки материалов;
порядок составления отчетности;
современный уровень эксплуатации и технического обслуживания;
порядок тарификации работ и рабочих, нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра, действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования;
передовой отечественный и зарубежный опыт по управлению производством;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
85. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по профилю деятельности не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по профилю деятельности не менее 5 лет.
Глава 3. Должности специалистов
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Механик автомобильной колонны
86. Должностные обязанности:
обеспечивает исправное состояние подвижного состава, выпуск его на линию в соответствии с графиком;
осуществляет проверку технического состояния парка автомобилей и прицепов, выявляет причины неисправностей и принимает меры по их устранению;
следит за своевременностью направления автомобилей на техническое обслуживание;
разрабатывает графики проведения технического обслуживания и ремонта подвижного состава и обеспечивает качество и своевременность выполнения ремонтных работ;
проверяет работу водителей на линии, в случае необходимости обеспечивает оказание технической помощи;
осуществляет проверку соблюдения водителями правил технической эксплуатации автомобилей и выполнения ими правил безопасности и охраны труда;
проводит инструктаж водителей перед выездом на линию;
участвует в приеме нового подвижного состава, а также списании автомобилей и сдаче агрегатов, шин и автомобилей в ремонт, оформляет документацию на ремонт автомобилей с повреждениями;
изучает условия эксплуатации подвижного состава с целью выявления причин их преждевременного износа узлов и агрегатов, осуществляет анализ причин и продолжительности простоев, связанных с техническим состоянием подвижного состава, разрабатывает и внедряет мероприятия по увеличению сроков его службы, сокращению, простоев из-за технических неисправностей;
обеспечивает соблюдение норм расхода эксплуатационных материалов;
участвует в рассмотрении рационализаторских предложений по вопросам поддержания подвижного состава в технически исправном состоянии, обеспечивает внедрение принятых предложений;
обеспечивает внедрение мероприятий по научной организации труда, соблюдение рабочими трудовой и производственной дисциплины, высокое качество выполняемых работ;
проводит работу по повышению уровня технических знаний, укреплению производственной и трудовой дисциплины работников;
участвует в расследовании причин аварий, поломок, повреждений, простоев, нарушений правил технической эксплуатации дорожного движения;
обеспечивает соблюдение требований пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правил внутреннего трудового распорядка.

87. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
автомобильдер мен тіркемелердің конструктивтік ерекшеліктерін, мақсатын және пайдалану қағидаларын;
автомобиль көлігімен жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау қағидаларын;
автомобильдердің техникалық жай-күйін диагностикалау әдістерін;
автомобильдерге техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыруды және оның технологиясын;
экономиканың, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 87-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және автомобиль көлігі мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және автомобиль көлігі мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
2-параграф. Азаматтық қорғаныс маманы
89. Лауазымдық міндеттері:
азаматтық қорғаныс мәселелері бойынша нормативтік, әдістемелік және ұйымдық құжаттарды әзірлейді;
азаматтық қорғаныс жай-күйін талдауды және азаматтық қорғаныс туралы жыл сайынғы баяндама дайындауды жүзеге асырады, азаматтық қорғаныс объектілері мен мүлкін есепке алуды жүргізеді, қабылданған шешімдерді негіздеу үшін тәсілдерді немесе логикалық амалдарды таңдауды жүзеге асырады;
объектіні азаматтық қорғаныс және жұмыскерлерді қорғау жоспарын және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою бойынша объектідегі іс-қимылдар жоспарын әзірлейді және түзетеді;
азаматтық қорғаныс, объектіде төтенше жағдайларды болдырмау және жою мәселелері жөніндегі құжаттарды әзірлейді;
объекті жұмыскерлерін тыныс-тіршілік қауіпсіздігі бойынша оқытуды ұйымдастырады;
объектіде азаматтық қорғаныс жай-күйін тұрақты тексеруді жүзеге асырады;
объектіде азаматтық қорғаныс қоймасында жеке қорғаныс құралдарын, барлау және дозиметрикалық бақылау аспаптарын жинақтауды ескереді және қор жинайды;
объектінің құрылымдық бөлімшелерінде штаттан тыс авариялық-құтқару құрылымдарын құруды, толықтыруды және даярлауды ұйымдастырады;
объектінің бөлімшелерінде азаматтық қорғаныстың қорғау құрылыстарын жарамды түрде ұстау бойынша шаралар қабылдайды;
жедел хабарлама нысандары бойынша хабарламалар мен есептерді жоғары тұрған ұйымның төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясына, сондай-ақ объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және төтенше жағдайлар жөніндегі комиссияға есептер мен хабарламаларды дайындайды және уақтылы ұсынады;
объектінің жұмыскерлерінің назарына жаңа құжаттарды, азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлардың алдын алу және жою мәселелері жөніндегі талаптар мен нұсқауларды уақтылы жеткізеді;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау қаупі туралы дабыл алынған кезде диспетчерлік қызметпен бірлесе отырып, объектінің төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясының басшы құрамына хабарлауды ұйымдастырады;
объектінің бөлімшелеріндегі азаматтық қорғаныстың жабылатын қорғаныс құрылыстарын қабылдау үшін дайындыққа келтіру шарлар қабылдайды, объектіде сақталған жарылыс-өрт қауіпті заттарды азайту бойынша шараларды қамтамасыз етеді;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде объектінің төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясының жұмысын ұйымдастыруға қатысады, оларды қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді;
объектіде зақымдану (бұзылу) ошақтарын барлауды ұйымдастыруға қатысады;
объектіде қалыптасқан жағдай туралы деректер жинауды ұйымдастырады және объектінің азаматтық қорғаныс басшысының құтқару және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге арналған шешімін дайындайды;
азаматтық қорғаныс жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды әзірлеу мен өткізуге, азаматтық қорғаныс жаттығуларын өткізуге қатысады;
экономика объектілеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың өртке қарсы жай-күйі мен конструктивтік ерекшеліктері, технологиялық процестердің өрт қаупі, өртке қарсы сумен жабдықтау сипаттамасы, өтпежолдардың, байланыстың және дабылдың жай-күйі туралы ақпаратты толық көлемде біледі;
құпия іс қағаздарын жүргізеді.

87. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
конструктивные особенности, назначение и правила эксплуатации автомобилей и прицепов;
правила перевозок грузов (пассажиров) автомобильным транспортом;
методы диагностики технического состояния автомобилей;
организацию и технологию технического обслуживания и ремонта автомобилей;
основы экономики, организации труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 87 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности на автомобильном транспорте не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности на автомобильном транспорте не менее 5 лет.
Параграф 2. Специалист гражданской обороны
89. Должностные обязанности:
разрабатывает нормативные, методические и организационные документы по вопросам гражданской обороны;
осуществляет анализ состояния гражданской обороны и подготовку ежегодного доклада о состоянии гражданской обороны в организации, ведет учет объектов и имущества гражданской обороны, осуществляет выбор способов или логических приемов для обоснования принимаемых решений;
разрабатывает и корректирует план гражданской обороны объекта и защиты работников и план действий объекта по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
разрабатывает документы по вопросам гражданской обороны, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на объекте;
организовывает обучение работников объекта по безопасности жизнедеятельности;
осуществляет регулярные проверки состояния гражданской обороны на объекте;
учитывает накопление и производит сбережение средств индивидуальной защиты, приборов разведки и дозиметрического контроля в складе гражданской обороны объекта;
организовывает создание, комплектование и подготовку нештатных аварийно-спасательных формирований в структурных подразделениях объекта;
принимает меры по исправному содержанию защитных сооружений гражданской обороны в подразделениях объекта;
разрабатывает и своевременно представляет в комиссию по чрезвычайным ситуациям вышестоящей организации донесения и отчеты по формам срочных донесений, а также отчеты и донесения в комиссию по чрезвычайным ситуациям и обеспечению пожарной безопасности объекта;
своевременно доводит до работников объекта новые документы, требования и указания по вопросам гражданской обороны, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
при получении сигнала об угрозе возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, совместно с диспетчерской службой организует оповещение руководящего состава комиссии по чрезвычайным ситуациям объекта;
принимает меры по приведению в готовность укрываемых защитных сооружений гражданской обороны, имеющихся в подразделениях объекта к приему, обеспечивает меры по снижению взрыва - пожароопасных веществ, хранящихся на объекте;
при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, участвует в организации работы комиссии по чрезвычайным ситуациям объекта, обеспечивает их необходимыми документами;
участвует в организации разведки очагов поражения (разрушения) на объекте;
организовывает сбор данных об обстановке, сложившейся на объекте, и готовит решение руководителя гражданской обороны объекта на ведение спасательных и восстановительных работ;
участвует в разработке и проведении организационно-технических мероприятий по гражданской обороне, проведении учений по гражданской обороне;
владеет в полном объеме информацией о противопожарном состоянии и конструктивных особенностях зданий и сооружений на объектах экономики, пожарной опасности технологических процессов, характеристике противопожарного водоснабжения, состоянии проездов, связи и сигнализации;
ведет секретное делопроизводство.

90. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
азаматтық қорғанысты ұйымдастыру, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі әдістемелік және басқа да нұсқама материалдарды;
заманауи есептеу техникасы құралдарын;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 90-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы азаматтық қорғаныс маманы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы азаматтық қорғаныс маманы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
ІІ санаттағы азаматтық қорғаныс маманы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ азаматтық қорғаныс маманы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ азаматтық қорғаныс маманы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және азаматтық қорғаныс саласындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
3-параграф. Арнайы автокөліктің қозғалысын ұйымдастыру
жөніндегі инженер
92. Лауазымдық міндеттері:
арнайы автокөліктің қауіпсіз қозғалысын ұйымдастырады;
жүргізушілерді қауіпсіз жол жүру қағидаларына оқытады;
жүргізушілердің арнайы автокөлікті жүргізу бойынша теориялық және практикалық білімі мен дағдыларын тексерудің күнтізбелік жоспарларын жасайды;
қозғалыс қауіпсіздігі кабинетінің жұмысын ұйымдастырады;
оқудың техникалық құралдарын және тренажерларды қолданып, қауіпсіз қозғалыс мәселелері бойынша оқу өткізеді;
арнайы автокөліктің техникалық жағдайын және тиісті техникалық құжаттаманың бар-жоғын бақылайды;
климаттық ерекшеліктерді ескере отырып, түрлі арнайы автокөлікті пайдалану бойынша оқуды ұйымдастырады және жүргізеді;
арнайы автокөліктің және жүргізушілер жұмысының пайдаланылуын, олардың жол қозғалысы ережесін сақтауын бақылайды;
жол-көлік оқиғаларды, жүргізушілердің жол жүрісі қағидаларын бұзуын талқылайды, олардың себептерін талдайды, оларды жою бойынша техникалық және ұйымдастырушылық іс-шараларды әзірлейді;
жүргізушілерге біліктілік разрядтарын беру жөніндегі біліктілік комиссияның жұмысына, сондай-ақ арнайы автокөлік жүргізушілері жасаған бұзушылықтар туралы материалдарды қарау кезінде тәртіптік комиссиялардың жұмысына қатысады;
белгіленген құжаттаманы ресімдейді және есептілікті жасайды;
жүргізушілердің қауіпсіз жұмысының және арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастырудың озық тәжірибесін зерттейді, жинақтайды және енгізеді, жаңа техниканы игеруге қатысады.

90. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
методические и другие руководящие материалы по организации гражданской обороны, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
современные средства вычислительной техники;
основы экономики, организации труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 90 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Требования к квалификации:
специалист гражданской обороны I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности специалиста гражданской обороны II категории не менее 2-х лет;
специалист гражданской обороны II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности специалиста гражданской обороны без категории не менее 3-х лет;
специалист гражданской обороны без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по направлению деятельности не менее 3-х лет.
Параграф 3. Инженер по организации движения специального автотранспорта
92. Должностные обязанности:
организует безопасное движение специального автотранспорта;
проводит обучение водителей правилам безопасного движения;
составляет календарные планы проверки теоретических и практических знаний и навыков водителей по вождению специального автотранспорта;
организует работу кабинета безопасности движения;
проводит занятия по вопросам безопасности движения с применением технических средств обучения и тренажеров;
следит за техническим состоянием специального автотранспорта и наличия соответствующей технической документации;
организует и проводит занятия по эксплуатации различных типов специального автотранспорта с учетом климатических особенностей;
осуществляет внедрение мероприятий по эффективному использованию специального автотранспорта и работе водителей, соблюдение ими правил дорожного движения;
производит разбор дорожно-транспортных происшествий, допущенных водителями нарушений правил движения, анализирует их причины, разрабатывает технические и организационные мероприятия по их устранению;
участвует в работе квалификационной комиссии по присвоению квалификационных разрядов водителям, а также в работе дисциплинарных комиссий при рассмотрении материалов о нарушениях, допущенных водителями специального автотранспорта;
оформляет установленную документацию и составляет отчетность;
изучает, обобщает и внедряет передовой опыт безопасной работы водителей и организации движения специального автотранспорта, принимает участие в освоении новой техники.

93. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
жылжымалы құрамның мақсатын, конструкциялық ерекшеліктерін, техникалық-пайдаланушылық деректерді;
автомобиль көлігінің жұмысын жоспарлау әдістерін, автомобильдік көлікпен жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау қағидаларын;
экономика мен еңбекті ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 93-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Біліктілікке қойылатын талаптар:
арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және автокөлік кәсіпорнындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және 1-санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
4-параграф. Әлеуметтік мәселелер жөніндегі инженер
95. Лауазымдық міндеттері:
сервистік компаниялармен (тамақтануды, медициналық қызмет көрсетуді және басқаны ұйымдастыру) әлеуметтік шарттар жүргізуді жүзеге асырады;
ресми іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;
жұмыскерлерді ыстық тамақпен, оның ішінде ыстық термостық тамақпен, құрғақ азық-түлік паектарымен қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
күзгі-қысқы маусымға әлеуметтік объектілерді дайындау іс-шараларын әзірлеуге қатысады;
жұмыскерлерді шипажай-курорттық жолдамалармен, сондай-ақ жұмыскерлердің балаларын жазғы демалыспен қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастырады;
кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінде әлеуметтік-тұрмыстық мәселелер жағдайы мен оларды шешу мониторингін жүзеге асырады;
кәсіпорында әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерді шешуді қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын жетілдіруге бағытталған жергілікті нормативтік актілерді (бұйрықтар, ережелер, нұсқаулықтар) әзірлейді;
кәсіпорында әлеуметтік саясат, оның жағдайы, даму перспективасына, әлсіз жерлерді анықтау мәселелеріне қатысты есептерді, талдамалық жазбаларды және басқа да материалдарды дайындайды, олар жөнінде іс-шаралар әзірлеуді жүзеге асырады;
әлеуметтік мәселелер жөнінде жоспарланған іс-шараларды ұйымдастыру мен іске асыруға қатысты бұйрықтардың, өкімдердің, жоспарлардың орындалуын тексеруді ұйымдастырады;
кәсіподақ комитетінің отырыстарына, сондай-ақ кәсіпорынды әлеуметтік дамыту мәселелерін қарастыру кезінде комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына әкімшілік өкілі ретінде қатысады;
атқарушы және заңнамалық билік органдарында, әлеуметтік мәселелерді шешу бойынша жоғары тұрған ұйымдарда кәсіпорын әкімшілігінің мүддесін білдіреді;
еңбек заңнамасына сәйкес қауіпті өндірісте жұмыс істейтін жұмыскерлерді сүтпен және профилактикалық емдік тамақпен қамтамасыз ету бойынша жұмысты үйлестіреді;
ұйым жұмыскерлерінің арасында ауыз су бөлу бойынша жұмысты ұйымдастырады.

93. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
назначение, конструктивные особенности, технико-эксплуатационные данные подвижного состава;
методы планирования работы автомобильного транспорта, правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
основы экономики и организации труда;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 93 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Требования к квалификации:
инженер по организации движения специального автотранспорта I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по организации движения спецавтотранспорта II категории не менее 2 лет;
инженер по организации движения специального автотранспорта II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по организации движения спецавтотранспорта без категории не менее 3 лет;
инженер по организации движения специального автотранспорта без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 4. Инженер по социальным вопросам
95. Должностные обязанности:
осуществляет ведение социальных договоров с сервисными компаниями (организация питания, медицинского обслуживания и другое);
организует и проводит официальные мероприятия;
осуществляет обеспечение работников горячим питанием, в том числе горячим термосным питанием, сухими продовольственными пайками;
участвует в разработке мероприятий по подготовке социальных объектов к осенне-зимнему сезону;
организует работу по обеспечению работников санаторно-курортными путевками, а также летнего отдыха детей работников;
осуществляет мониторинг состояния социально-бытовых вопросов в структурных подразделениях предприятия и их решение;
разрабатывает локальные нормативные акты (приказы, положения, инструкции), направленные на совершенствование работы структурных подразделений, обеспечивающих решение социально бытовых вопросов на предприятии;
подготавливает отчеты, аналитические записки и другие материалы, касающиеся вопросов социальной политики на предприятии, ее состояния, перспектив развития, выявление узких мест, осуществляет разработку мероприятий по ним;
организует проверку исполнения приказов, распоряжений, планов, касающихся организации и реализации намеченных мероприятий по социальным вопросам;
участвует в качестве представителя администрации на заседаниях профсоюзного комитета, а также в работе комиссий и рабочих групп при рассмотрении вопросов социального развития предприятия;
представляет интересы администрации предприятия в органах исполнительной и законодательной власти, вышестоящих организациях по решению социальных вопросов;
координирует работы по обеспечению работников, занятых на вредных производствах молоком и лечебным профилактическим питанием в соответствии с трудовым законодательством;
организует работы по распределению питьевой воды среди работников организации.

96. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
әлеуметтік мәселелерді реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, негізгі қызмет мәселелері жөніндегі басқа да басшылыққа алынатын және әдістемелік құжаттар мен материалдарды;
жұмыс орындарында еңбек жағдайын зерттеу әдістерін;
ұйым мен оның бөлімшелерінің құрылымын;
бірыңғай іс жүргізу жүйесінің стандарттарын;
ұжымдық шарттың ережелерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 96-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Біліктілікке қойылатын талаптар: Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және әлеуметтік немесе кадрлық қамтамасыз ету саласында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
5-параграф. Әлеуметтік мәселелер (саясат) жөніндегі маман
98. Лауазымдық міндеттері:
әлеуметтік саясатты қалыптастыру мен іске асыруды, ұйымның әлеуметтік бірлігін арттыруды жүзеге асырады;
әлеуметтік қызметтерді жоспарлауға, жүзеге асыруды ұйымдастыруға, осы қызметтер жүйесін дамытуға қатысады;
ұйым ұжымының әлеуметтік қанағаттанушылығы мен жеке мүддеде және барлық ұжым мүддесінде де жұмыскерлердің өзін-өзі өзектендіру деңгейін қамтамасыз етеді;
әлеуметтік мәселелерді шешуді көздейтін технологиялық немесе әдістемелік сипаттағы міндеттерді шешуге бағытталған іс-шараларды әзірлейді;
ұйым жұмыскерлерінің арасында салауатты өмір салтын насихаттау, отбасын жоспарлау, санитариялық-гигиеналық нормаларды, өртке қарсы қорғаныс шараларын, тұрмыстық және жол-көліктік жарақаттанудың, құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды жүргізеді;
түрлі әлеуметтік көмек және қорғау мәселелері бойынша консультация береді;
корпоративтік басқару, корпоративтік этика кодекстерін қалыптастыру мен сақтау бойынша жұмысты жүзеге асырады;
жұмыскерлерге, олардың отбасы мүшелеріне, жұмыс істемейтін зейнеткерлерге, сондай-ақ олардың қоғам өміріне қатысты ұйым жүзеге асыратын әлеуметтік саясат бойынша іс-шаралар әзірлейді;
әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеуді жүргізеді;
демеушілік және қайырымдылық көмек көрсету, ұйымның өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға қатысуы жөніндегі жоспарларды әзірлейді;
ұйымның корпоративтік әлеуметтік жауапкершілігі мен орнықты даму жүйесін дамыту мен жетілдіру бойынша шараларды қабылдайды;
жастар саясатын дамыту бойынша жұмысты және ардагер мұнайшылармен жұмысты жоспарлайды;
жас жұмыскерлер мен ардагер мұнайшыларды орталықтандырылған есепке алуды жүргізеді;
ұйымның әлеуметтік шығындарын, оның ішінде әлеуметтік объектілер салуға арналған инвестицияларды орталықтандырылған есепке алуды, талдауды және мониторинг жүргізуді қамтамасыз етеді.

96. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан;
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие социальные вопросы, другие руководящие и методические документы и материалы по вопросам основной деятельности;
методы изучения условий труда на рабочих местах;
структуру организации и ее подразделений;
стандарты унифицированной системы делопроизводства;
положения коллективного договора;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 96 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в области социального или кадрового обеспечения производства не менее 2 лет.
Параграф 5. Специалист по социальным вопросам (политике)
98. Должностные обязанности:
осуществляет формирование и реализацию социальной политики, повышение социальной сплоченности организации;
участвует в планировании, организации осуществления социальных услуг, развитии системы этих услуг;
обеспечивает уровень социальной удовлетворенности коллектива организации и его активности, уровень самоактуализации работников, как в личных интересах, так и в интересах всего коллектива;
разрабатывает мероприятия, направленные на решение задач технологического или методического характера, предполагающих решение социальных вопросов;
проводит среди работников организации работу по пропаганде здорового образа жизни, планированию семьи, соблюдению санитарно-гигиенических норм, мер противопожарной защиты, предупреждению бытового и дорожно-транспортного травматизма, правонарушений;
консультирует по различным вопросам социальной помощи и защиты;
осуществляет работу по формированию и соблюдению кодексов корпоративного управления, корпоративной этики;
разрабатывает мероприятия по социальной политике, осуществляемой организацией в отношении работников, членов их семей, неработающих пенсионеров, а также их участия в жизни общества;
проводит регулирование социально-трудовых отношений;
разрабатывает планы спонсорской и благотворительной деятельности, участия организации в социально-экономическом развитии региона;
принимает меры по развитию и совершенствованию системы корпоративной социальной ответственности и устойчивого развития организации;
планирует работу по развитию молодежной политики и работу с ветеранами – нефтяниками;
ведет централизованный учет молодых работников и ветеранов – нефтяников;
обеспечивает ведение централизованной системы учета, анализа и мониторинга социальных затрат организации, в том числе инвестиций на строительство социальных объектов.

99. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын, еңбек заңнамасын, Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, азаматтарға әлеуметтік қызмет көрсету және қамсыздандыру саласындағы әдістемелік құжаттарын;
ана мен баланы қорғауды, кәмелеттік жасқа толмаған балалардың, зейнеткерлердің, мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қорғауды реттейтін отбасы, еңбек, тұрғын үй заңнамасының нормаларын;
азаматтық құқық негіздерін, психология мен әлеуметтану негіздерін, жалпы және отбасылық педагогиканың негіздерін;
қамқоршылық, қорғаншылық белгілеу, бала асырап алу, ата-ана құқығынан айыру, арнайы оқу-емдеу (тәрбиелеу) мекемелеріне жіберу тәртібі мен ұйымдастыруды;
отандық және шетелдік озық әлеуметтік жұмыс тәжірибесін;
тәрбие және әлеуметтік жұмыс нысандары мен әдістерін;
түрлі әлеуметтік ортадағы жұмыс ерекшелігін;
медициналық-әлеуметтік жұмысты, халықты санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыруды;
ұлттық тұрмыс және отбасылық тәрбие ерекшеліктерін, өңірдің салт-дәстүрлерін білуі тиіс.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 01.12.2022 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы әлеуметтік мәселелер (саясат) жөніндегі маман: "Әлеуметтік жұмыс" немесе "Әлеуметтік педагогика және өзін-өзі тану", "Психология" мамандығы бойынша жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе жоғары педагогикалық, заңгерлік білім базасында "Әлеуметтік жұмыскер" немесе "Әлеуметтік педагог" біліктілігін бере отырып, қайта даярлау және ІІ санаттағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл;
ІІ санаттағы әлеуметтік мәселелер (саясат) жөніндегі маман: "Әлеуметтік жұмыс" немесе "Әлеуметтік педагогика", "Психология" мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе жоғары педагогикалық, заңгерлік білім базасында "Әлеуметтік жұмыскер" немесе "Әлеуметтік педагог" біліктілігін бере отырып қайта даярлау және әлеуметтік мәселелер (саясат) жөніндегі санаты жоқ маман лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
әлеуметтік мәселелер (саясат) жөніндегі санаты жоқ маман: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе жұмыс өтіліне талап қоймай, әлеуметтік, педагогикалық, заңгерлік бейіндер бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
6-параграф. Басқарма хатшысы

99. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, трудовое законодательство, законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические документы в области социального обслуживания и обеспечения граждан;
нормы семейного, трудового, жилищного законодательства регулирующие охрану материнства и детства, права несовершеннолетних, пенсионеров, лиц с инвалидностью;
основы гражданского права, основы психологии и социологии, основы общей и семейной педагогики;
порядок и организацию установления опеки, попечительства, усыновления, лишения родительских прав, направления в специальные учебно-лечебные (воспитательные) учреждения;
передовой отечественный и зарубежный опыт социальной работы;
формы и методы воспитательной и социальной работы;
специфику работы в различной социальной среде;
организацию медико-социальной работы, санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни;
национальные особенности быта и семейного воспитания, народные традиции региона.
Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 01.12.2022 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Требования к квалификации:
специалист по социальным вопросам (политике) I категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности "Социальная работа" или "Социальная педагогика и самопознание", "Психология" или переподготовка на базе высшего педагогического, юридического образования с присвоением квалификации "Социальный работник" или "Социальный педагог" и стаж работы в должности специалиста по социальной работе II категории не менее 1 года;
специалист по социальным вопросам (политике) II категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности "Социальная работа" или "Социальная педагогика", "Психология" или переподготовка на базе высшего педагогического, юридического образования с присвоением квалификации "Социальный работник" или "Социальный педагог" и стаж работы в должности специалиста по социальным вопросам (политике) без категории не менее 3 лет;
специалист по социальным вопросам (политике) без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по социальному, педагогическому, юридическому профилям без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Секретарь правления

101. Лауазымдық міндеттері:
акционерлік қоғамның (бұдан әрі – қоғам) бөлімшелері мен лауазымды тұлғаларының қолданыстағы заңнаманың, қоғам жарғысының талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
қоғам басқармасының және басқа да қоғамды басқару органдарының шешімдерін дайындау бойынша жұмысты басқарады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
лауазымды адамдарға, сондай-ақ басқарма мүшелеріне корпоративтік құқық және басқару мәселелері жөнінде консультация береді;
басқарма отырыстарын өткізуді, директорлар кеңесінің басқарма отырысының күн тәртібіне енгізілген мәселелер туралы ұсыныстарын қарауды дайындау мен ұйымдастыруды басқарады;
қоғам басқармасының шешімдерін, басқа да құжаттарды дайындауды, басқарма мүшелеріне болатын отырыс туралы хабарламалар дайындау мен таратуды ұйымдастыруды, басқарма мүшелерінің отырыстарға қатысу құқығы бар адамдарға беруге міндетті құжаттарға қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
басқарма шешімдерінің, отырыстар хаттамаларының жобаларын дайындауға қатысады, басқарма отырысын дайындаумен және өткізумен байланысты басқа да міндеттерді шешеді;
басқарма отырыстарын дайындау мен өткізудің белгіленген ережесі мен тәртібін сақтауды, оның ішінде жұмыс жоспарларын және басқарма отырысының күн тәртібін әзірлеу тәртібін, жаңадан сайланған басқарма мүшелерін қоғам қызметімен және оның ішкі құжаттарымен таныстыруды қамтамасыз етеді;
басқарма мүшелері мен басқарма отырысына шақырылған адамдарға болатын отырыстар туралы хабарлайды, оларға күн тәртібіне енгізілетін мәселелер бойынша материалдар жібереді;
басқарма отырыстарына қатысады;
отырыстар хаттамаларын жүргізуді ұйымдастырады, хаттамалардың, қажет жағдайларда, хаттамалардың көшірмелерін немесе хаттамалардан алынған үзінділерді сақтау мен беруді қамтамасыз етеді, олардың түпнұсқалығын куәландырады;
заңнамамен, сондай-ақ жарғымен және қоғамның өзге де құжаттарымен қоғам туралы ақпарат ашу, оның ішінде ақпаратты жариялау тетігі арқылы ашу рәсімдерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
басқарма қызметімен байланысты құжаттарды сақтауды және акционерлердің ондағы бар ақпаратқа қолжетімділігін, құжаттар көшірмелерін дайындауды ұйымдастырады, олардың түпнұсқалығын куәландырады;
акционерлерден келіп түскен корпоративтік басқару және акционерлердің құқықтарын іске асыру мәселелері туралы өтініштер мен сұрауларды есепке алу мен қарауды жүзеге асырады;
басқарманы қоғамда қолданыстағы заңнама талаптары мен ішкі құжаттардың сақталмауының барлық фактілері туралы ақпараттандырады;
корпоративтік басқару мәселелері жөнінде белгіленген есептілік дайындауды басқарады;
басқарма қабылдаған шешімдердің орындалуын бақылайды;
қоғамға және/немесе оның акционерлеріне келетін шығындарды болдырмау бойынша шаралар қабылдайды;
іскерлік белсенділіктің жоғары деңгейін қамтамасыз етуге, нарыққа қатысушылар арасындағы қарым-қатынастарда этиканың, корпоративтік мінез-құлықтың моральдық-этикалық стандарттарын сақтауға ықпал етеді.

101. Должностные обязанности:
обеспечивает соблюдение подразделениями и должностными лицами акционерного общества (далее - общество) требований норм действующего законодательства, устава общества;
возглавляет работу по подготовке решений правления общества и других органов управления обществом, обеспечивает их исполнение;
консультирует должностных лиц, а также членов правления по вопросам корпоративного права и управления;
руководит подготовкой и организацией проведения заседаний правления, рассмотрения предложений совета директоров по вопросам, включаемым в повестку дня правления;
обеспечивает подготовку решений правления общества, других документов, организацию подготовки и рассылки членам правления сообщений о предстоящем заседании, а также доступ членов правления к документам, обязательным для представления лицам, имеющим право на участие в заседаниях;
участвует в подготовке проекта решений правления, протокола заседаний, решает другие задачи, связанные с подготовкой и проведением заседаний правления;
обеспечивает соблюдение установленных правил и порядка подготовки, и проведения заседаний правления, в том числе разработки планов работы и повесток дня заседаний правления, ознакомления вновь избранных членов правления с деятельностью общества и его внутренними документами;
оповещает членов правления и приглашенных на заседание правления лиц о предстоящих заседаниях, направляет им материалы по вопросам, включаемым в повестку дня;
участвует в заседаниях правления;
организует ведение протоколов заседаний, обеспечивает их хранение и выдачу, в необходимых случаях, копий протоколов или выписок из протоколов, заверяет их подлинность;
обеспечивает соблюдение процедуры раскрытия информации об обществе, установленной законодательством, а также уставом и иными документами общества, в том числе через механизм публичного раскрытия информации;
организует хранение документов, связанных с деятельностью правления и доступ акционеров к содержащейся в них информации, подготавливает копии документов, удостоверяет их подлинность;
осуществляет учет и рассмотрение обращений и запросов, поступающих от акционеров, по вопросам корпоративного управления и реализации прав акционеров;
информирует правление обо всех фактах несоблюдения в обществе требований норм действующего законодательства и внутренних документов;
руководит подготовкой установленной отчетности по вопросам корпоративного управления;
обеспечивает исполнение решений, принятых правлением;
принимает меры по предотвращению убытков обществу и/или его акционерам;
способствует обеспечению высокого уровня деловой активности, соблюдению этики в отношениях между участниками рынка, морально-этических стандартов корпоративного поведения.

102. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
акционерлердің құқықтарын анықтайтын және корпоративтік басқару органдарының қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
эмиссия және бағалы қағаздар айналымы тәртібін;
жарғыны және қоғамда корпоративтік қатынастарды реттейтін басқа да құжаттарды;
басқарма функцияларын, басқарма отырыстарын дайындау тәртібі мен өткізу қағидаларын, сондай-ақ корпоративтік басқару рәсімдерін іске асыру қағидаларын;
қоғам туралы ақпарат ашу қағидасын;
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының (қоғам тіркеушілерінің, биржалардың және т.б.) жұмыс тәртібін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
монополияға қарсы және салық заңнамасын;
жекешелендіру, төрелік сот практикасы туралы нормативтік құқықтық актілерді;
корпоративтік мінез-құлық кодексін;
халықаралық корпоративтік заңнаманың негіздерін, отандық және шетелдік озық корпоративтік басқару практикасын көрсететін нормативтік құжаттарды;
корпоративтік жанжалдарды реттеу тәртібін;
ақпарат алу, өңдеу және беру әдістері мен құралдарын;
ақпаратты техникалық қорғау мәселелері бойынша әдістемелік және нормативтік құжаттарды, ақпараттық технологияларды, ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібі мен қағидаларын;
келіссөздер жүргізуді ұйымдастыру мен тәртібін, корпоративтік мінез-құлықтың этикалық қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 102-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Біліктілікке қойылатын талаптар:
мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және корпоративтік басқару бойынша арнайы даярлық, жоғары кәсіптік білімі бар мамандар ауыстыратын лауазымдарында, оның ішінде басшы лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
7-параграф. Бұрғылау (бұрғылау жұмыстары) жөніндегі инженер
104. Лауазымдық міндеттері:
ұңғымаларды бұрғылау режимдерін әзірлейді;
режимдік технологиялық карталарды жасайды және олардың дұрыс қолданылуын қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды салудың бір айлық жоспар-кестелерін және бұрғылау бригадалары жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін жасайды;
анағұрлым жауапты операциялар жүргізуге жедел жоспарлар жасайды (шегендеу колонналарын түсіру және оларды цементтеу, қойнауқат сынаушының жұмысы және т.б.);
техникалық құжаттаманы әзірлейді және ұңғымаларды салу технологиясының өзгеруіне байланысты оны түзетеді;
инженерлік-технологиялық қызметтерге және бұрғылау шеберлеріне барлық қажетті техникалық және технологиялық құжаттаманың уақтылы берілуін қамтамасыз етеді;
бұрғылау бригадалары мен инженерлік-технологиялық қызметтердің жұмысын талдайды, ұңғымаларды бұрғылау циклін қысқарту мүмкіндігін іздейді, өндірістік резервтерді анықтайды, оларды пайдалану бойынша ұсыныстарды енгізеді;
технологиялық бағдарламаларға, жоспарларға, кестелерге және ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларға сәйкес ұңғымаларды салу барысын жедел реттеуді жүзеге асырады;
көлбеу-бағытталған ұңғымалар бейінін есептеу мен құрауды жүргізеді;
ұңғымаларды бұрғылау, цемент көпірлерін орнату, оларды тығыздау бойынша технологиялық процестер мен жүргізілетін жұмыстардың сапасын, бұрғылау ерітінділерінің және арнайы сұйықтықтардың сапасын сақтау бойынша шаралар қабылдайды;
ұңғымаларды салудың нақты шарттарына негізделіп, жағалата отырғызылатын және бұрғылау құбырларын бақылап есептейді;
ұңғымаларды бұрғылау және игеру бойынша технологиялық операциялар үшін қажетті құбырлардың, материалдардың, құралдың және тағы басқаларының уақтылы түсуін бақылайды;
ақаулар мен авариялардың алдын алу, жұмыстардың сапасын арттыру бойынша іс-шараларды жүзеге асырады;
ұңғымаларды авариясыз салу бойынша іс-шаралардың орындалуын бақылайды, ал авариялар мен қиындықтар болған жағдайда жұмыстарды ұйымдастырып, оларды жоюға тікелей қатысады;
жасалатын жұмыстардың сапасын азайтпай, ұңғымаларды бұрғылау жылдамдығын арттыру және ұңғымаларды салу құнын азайту бойынша іс-шараларды енгізеді;
бұрғылау және мұнара-монтаждау бригадаларының жұмысы, бұрғылау жабдығы мен бұрғылау құралын пайдалану туралы деректерді жинақтайды, өңдейді және талдайды;
бұрғылау жабдығын жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету кестелерін жасауға қатысады және олардың орындалуы бойынша шаралар қабылдайды;
жаңа техника мен технологияны енгізу, оңтайландыру, өнертабыс, еңбекті нормалау жұмысына қатысады;
бұрғылау саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені зерттейді және енгізеді;
белгіленген есепті жүргізеді және қажетті есептілікті жасайды;
бұрғылау жұмыстарындағы жұмысшылардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру бойынша шаралар қабылдайды;
бұрғылау бригадаларын өндірістік және технологиялық тәртіпті, жабдықты пайдалану қағидаларын, жұмыстардың сапасына қойылатын талаптарды, қауіпсіздік техникасы, еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау қағидалары мен нормаларын, өрт қауіпсіздігі, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралардың сақталуын қамтамасыз етеді.

102. Должен знать:
Гражданский кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, определяющие права акционеров и регламентирующие деятельность органов корпоративного управления;
порядок эмиссии и обращения ценных бумаг;
устав и другие документы, регулирующие корпоративные отношения в обществе;
функции правления, порядок подготовки и правила проведения заседаний правления, а также реализации процедур корпоративного управления;
правила раскрытия информации об обществе;
порядок работы профессиональных участников рынка ценных бумаг (регистраторов общества, бирж и другое);
основы трудового законодательства;
антимонопольное и налоговое законодательства;
нормативные правовые акты о приватизации, арбитражной практике;
кодекс корпоративного поведения;
основы международного корпоративного законодательства, нормативные документы, отражающие передовую отечественную и зарубежную практику корпоративного управления;
порядок урегулирования корпоративных конфликтов;
методы и средства получения, обработки и передачи информации;
методические и нормативные документы по вопросам технической защиты информации, информационные технологии, порядок и правила пользования информационными системами;
организацию и порядок ведения переговоров, этические нормы и правила корпоративного поведения.
Сноска. Пункт 102 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по специальности и специальная подготовка по корпоративному управлению, стаж работы по специальности в должностях, замещаемых специалистами с высшим профессиональным образованием, не менее 5 лет, в том числе в должностях руководителей.
Параграф 7. Инженер по бурению (буровым работам)
104. Должностные обязанности:
разрабатывает режимы бурения скважин;
составляет режимные технологические карты и обеспечивает правильность их применения;
составляет месячные планы-графики строительства скважин и технико-экономические показатели работы буровых бригад;
составляет оперативные планы на производство наиболее ответственных операций (спуск обсадных колонн и их цементирование, работа пластовым испытателем и другое);
разрабатывает техническую документацию и проводит ее корректировку в связи с изменением технологии проводки скважин;
обеспечивает своевременное предоставление инженерно-технологическим службам и мастерам буровой всей необходимой технической и технологической документации;
анализирует работу буровых бригад и инженерно-технологических служб, изыскивает возможности сокращения цикла бурения скважин, выявляет производственные резервы, вносит предложения по их использованию;
осуществляет оперативное регулирование хода производства строительства скважин в соответствии с технологическими программами, планами, графиками и сменно-суточными заданиями;
производит расчет и построение профиля наклонно-направленных скважин;
принимает меры по соблюдению технологических процессов и качества проводимых работ по бурению скважин, установке цементных мостов, их опрессовке, качества буровых растворов и специальных жидкостей;
производит контрольный расчет обсадных и бурильных труб исходя из конкретных условий строительства скважин;
осуществляет работы по своевременному поступлению труб, материалов, инструмента и другого оборудования, необходимых для технологических операций по бурению и освоению скважин;
осуществляет мероприятия по предупреждению брака и аварий, повышению качества работ;
принимает меры по выполнению мероприятий по безаварийной проводке скважин, а в случае возникновения аварий и осложнений организует работы и принимает непосредственное участие в их ликвидации;
внедряет мероприятия по повышению скоростей бурения и снижения стоимости строительства скважин, не снижая качества производимых работ;
обобщает, обрабатывает и анализирует данные о работе буровых и вышкомонтажных бригад, использовании бурового оборудования и бурового инструмента;
участвует в составлении графиков ремонта и технического обслуживания бурового оборудования и принимает меры по их выполнению;
принимает участие в работе по внедрению новой техники и технологии, рационализации, изобретательству, нормированию труда;
изучает и внедряет передовой отечественный и зарубежный опыт в области бурения;
ведет установленный учет и составляет необходимую отчетность;
принимает меры по организации повышения квалификации рабочих, занятых на буровых работах;
обеспечивает соблюдение буровыми бригадами производственной и технологической дисциплины, правил эксплуатации оборудования, требований, предъявляемых к качеству работ, правил и норм безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, по охране недр и окружающей среды.

105. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай өндіру, жер қойнауын және қоршаған ортаны пайдалану және қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, бұрғылау жұмыстарының өндірісін ұйымдастыруға қатысты басшылық, әдістемелік және нормативтік материалдарды;
мұнара салу, ұңғымаларды бұрғылау және сынау технологиясын;
бұрғылау жабдығы, оларды техникалық пайдалану құралы мен қағидаларын;
ұңғымаларды салу жұмыстарын орындау кезінде техникалық олқылықтардың, авариялардың, қиындықтардың, ақаудың пайда болу себебі, олардың алдын алу және оларды жою тәсілдерін;
техникалық құжаттаманы ресімдеу тәртібін;
ұңғымаларды салу техникасы мен технологиясын, бұрғылау жұмыстарын жобалау мен жоспарлау саласындағы озық тәжірибені;
геология негіздерін және бұрғыланатын алаңдардың геологиялық құрылымын, өңірлік геологияны;
ұңғымаларды салудың техникалық қағидаларын;
ұңғымаларды геофизикалық зерттеу әдістерін;
бұрғылау жабдығын, бақылау-өлшеу аппаратурасын, құралдарды техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын;
монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын және бұрғылау жабдығын тасымалдауды ұйымдастыру және жүргізу ережелерін;
бұрғылау жұмыстарын жоспарлау, жобалау және қаржыландыру тәртібін;
экономика мен өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 105-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
106. Біліктілікке қойылатын талаптар:
бұрғылау (бұрғылау жұмыстары) жұмыстары жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды бұрғылау жұмыстары жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
бұрғылау (бұрғылау жұмыстары) жұмыстары жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бұрғылау жұмыстары жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
бұрғылау (бұрғылау жұмыстары) жөніндегі санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бұрғылау жұмыстардағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.

105. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области добычи нефти, использовании и охраны недр и окружающей среды, руководящие, методические и нормативные материалы, касающиеся организации производства буровых работ;
технологию вышкостроения, бурения и апробирования скважин;
буровое оборудование, инструмент и правила их технической эксплуатации;
причины возникновения технических неполадок, аварий, осложнений, брака при выполнении работ по строительству скважин, способы их предупреждения и ликвидации;
порядок оформления технической документации;
передовой опыт в области техники и технологии строительства скважин, проектирования и планирования буровых работ;
основы геологии и геологическое строение разбуриваемых площадей, региональную геологию;
технические правила строительства скважин;
методы геофизических исследований скважин;
правила технической эксплуатации и обслуживания бурового оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры, инструмента;
организацию и правила проведения монтажно-демонтажных работ и транспортировки бурового оборудования;
порядок планирования, проектирования и финансирования буровых работ;
основы экономики и организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 105 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Требования к квалификации:
инженер по бурению (буровым работам) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по буровым работам II категории не менее 2 лет;
инженер по бурению (буровым работам) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по буровым работам без категории не менее 3 лет;
инженер по бурению (буровым работам) без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.

8-параграф. Бұрғылау-жару (жару) жұмыстары жөніндегі инженер
107. Лауазымдық міндеттері:
бұрғылау-жару жұмыстарына арналған технологиялық құжаттаманың, бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізудің жаңа техникасы мен технологиясын енгізу бойынша іс-шаралардың әзірленуін қамтамасыз етеді;
жару жұмыстарын жүргізу кестелерін әзірлеуді, бұрғылау техникасының жаңа түрлерін өнеркәсіптік сынауды, жару жұмыстарын механикаландыру құралдарын, жарылғыш материалдардың жаңа түрлерін ұйымдастырады;
жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін, жабдықтың техникалық тұрғыдан дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
жарылғыш заттарды сақтауды, тасымалдауды, пайдалануды және есепке алуды ұйымдастырады;
бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізген кезде қауіпсіздік қағидаларын сақталуы бойынша шаралар қабылдайды;
жарылғыш материалдарды есепке алу, сақтау және жіберуді қамтамасыз етеді;
жобаға сәйкес жаппай жарылыстарды жүргізуді жүзеге асырады;
қоймаға келіп түсетін жарылғыш материалдарды сынаудың дұрыс ұйымдастырылуын, сондай-ақ жару жұмыстарын жүргізуге арналған өтінімдердің дұрыс және негізді болуын және жарылғыш заттардың алуын қамтамасыз етеді;
техникалық қадағалау органдары мен ішкі істер органдарында жару жұмыстарын жүргізуге лицензияларды алуға құжаттарды ресімдейді;
жарылғыш материалдарды сақтауға және жару жұмыстарын жүргізуге рұқсат құжаттарын ресімдейді және келіседі;
далалық бригадаларды жедел басқаруды қамтамасыз етеді;
қауіпті объектілерде өндірістік қауіпсіздіктің, еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
тиісті құжаттаманы, материалдарды есепке алуды және жұмсалуын бақылауды, есептердің, күн сайынғы рапорттардың, табельдік есептің ресімделуін, нарядтардың жабылуын жүзеге асырады;
бұрғылау-жару жұмыстары паспорттарын әзірлеуге қатысады.
108. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
бұрғылау-жару жұмыстарын технологиялық дайындау және жүргізу бойынша Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарын;
ұңғымалар конструкциясын, мұнай және газ өндіру технологиясын;
жарылғыш материалдарға қойылатын техникалық талаптарды;
жарылғыш материалдарды жұмсау нормативтерін;
жару жұмыстарына арналған жобалық құжаттаманы;
жару жұмыстары кезіндегі техникалық ережелерді,
жару жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын, пайдалы қазбалар кен орындарын игеру кезіндегі қауіпсіздік қағидалары мен жұмыстар өндірісінің қауіпсіздігі бойынша басқа да қағидаларды;
есептеу техникасының, коммуникациялар мен байланыстың заманауи құралдарын;
жару жұмыстарын жобалау кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптарын;
бұрғылау-жару жұмыстары саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені;
экономика, өндіріс пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі мен өндірістік санитария қағидаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.

Параграф 8. Инженер по буровзрывным (взрывным) работам
107. Должностные обязанности:
обеспечивает разработку технологической документации на производство буровзрывных работ, мероприятий по внедрению новой техники и технологии ведения буровзрывных работ;
организует разработку графиков ведения взрывных работ, промышленных испытаний новых видов буровой техники, средств механизации взрывных работ, новых видов взрывчатых материалов;
обеспечивает безопасное производство работ, технически правильную эксплуатацию оборудования;
организует хранение, транспортировку, использование и учет взрывчатых веществ;
принимает меры по соблюдению правил безопасности при проведении буровзрывных работ;
обеспечивает учет, хранение и отпуск взрывчатых материалов;
осуществляет проведение массовых взрывов в соответствии с проектом;
обеспечивает правильность организации испытаний взрывчатых материалов, поступающих на склад, а также правильность и обоснованность заявок на производство взрывных работ и получение взрывчатых материалов;
оформляет документы для получения лицензий на производство взрывных работ в органах технадзора и органах внутренних дел;
осуществляет оформление и согласование разрешительных документов на хранение взрывчатых материалов и производство взрывных работ;
обеспечивает оперативное управление полевыми бригадами;
обеспечивает соблюдение производственной безопасности на опасных объектах, правил и норм безопасности и охраны труда, охраны окружающей среды, пожарной безопасности;
осуществляет ведение соответствующей документации, учет и контроль расхода материалов, оформление отчетов, ежедневных рапортов, ведение табельного учета, закрытие нарядов;
участвует в разработке паспортов буровзрывных работ.
108. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по технологической подготовке и проведению буровзрывных работ;
конструкцию скважин, технологию добычи нефти и газа;
технические требования, предъявляемые к взрывчатым материалам;
нормативы расхода взрывчатых материалов;
проектную документацию на взрывные работы;
технические правила ведения взрывных работ;
правила безопасности при взрывных работах, правила безопасности при разработке месторождений полезных ископаемых и другие правила по безопасности производства работ;
современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
требования организации труда при проектировании взрывных работ;
опыт передовых отечественных и зарубежных организаций в области буровзрывных работ;
основы экономики, организацию производства и управления;
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

Ескерту. 108-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
109. Біліктілікке қойылатын талаптар:
бұрғылау-жару (жарылыс) жұмыстары жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бұрғылау-жару (жарылыс) жұмыстары жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
бұрғылау-жару (жарылыс) жұмыстары жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бұрғылау-жару (жарылыс) жұмыстары жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
бұрғылау-жару (жарылыс) жұмыстары жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бұрғылау-жару (жарылыс) жұмыстары бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
9-параграф. Бұрғылау жөніндегі техник
110. Лауазымдық міндеттері:
әзірленген технологиялық процеске сәйкес бұрғылау жұмыстарын жүргізуді жүзеге асырады;
ұңғымаларды салудың геологиялық-техникалық шарттарына сәйкес бұрғылау жабдығын таңдау жүргізеді;
бұрғылау бойынша химиялық реагенттер (бұдан әрі - химреагенттер) қажеттілігіне өтінімдер жасайды;
бұрғылау және тампонаждық ерітінділердің параметрлерін қамтамасыз етеді, олардың қасиеттерін реттеуді жүзеге асырады;
бұрғылауды қамтамасыз етуді күнделікті есепке алуды жүргізеді;
ұңғымадағы қиындықтар мен авариялық жағдайларды жояды;
химреагенттер шығысы туралы есептер, жанар-жағар май материалдарына өтінімдер дайындайды;
тампонаждық басқару қызметіне (шегенді бағандарды цементтеу, шегенді бағандарды, шығарындыға қарсы жабдықты, бұрғылау құралын баспақтау, компрессорлар, өнеркәсіптік-өндірістік қондырғылар жұмысын, химреагенттерді тасымалдауды жүргізу) кестелер жасайды;
ұңғымаларды бұрғылау және салу саласында техникалық тапсырмаларды орындайды;
бұрғылау жабдығын, бұрғылау қондырғыларын тасымалдау жүйелерін пайдалану мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген режимін қамтамасыз етеді;
бұрғылау ұңғымаларына жанар-жағар май материалдарының бекітуге арналған материалдардың түсімінің, шығысының есебін жүргізеді;
ұңғымаларды бекіту кезінде пайдаланылған материалдар (шегенді құбырлар, цемент, химреагенттер) туралы есептер дайындайды;
химреагенттердің шығысы жөнінде бұрғылау шеберлерінің есептерін тексереді;
бұрғылау ұңғымаларын күзгі-қысқы маусымдағы және су тасқыны кезеңіндегі жұмысқа дайындау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады және оларды орындау туралы есеп дайындайды;
бұрғылау саласындағы озық тәжірибені зерттеуге, қорытуға және таратуға қатысады;
жаңа техника мен технологияны игеру бойынша тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысады;
жабдық пен құралдың жұмысы туралы деректерді өңдейді және талдайды;
бұрғылау және қосалқы жабдықты алдын ала тексеруді, ақауды анықтауды және оларды жоюды, ұсақ жөндеу жүргізуді жүзеге асырады;
бұрғылау агрегаттарын орнату бойынша жинау-бұзу жұмыстарын жүргізуді, ұңғыманы бұрғылау технологиясының, бұрғылау қондырғысын пайдалану ережесінің сақталуын бақылайды;
геологиялық-техникалық талаптарға сәйкес ұтымды бұрғылау режимдерін таңдайды;
қопсытылған жынысты алуды және көлемін өлшеуді, топырақ сынамасын алуды және талдауды, ұңғыманы тазартуды ұйымдастырады;
бұрғылау жабдығын алдын ала жөндеу мен реттеуді орындау бойынша шаралар қабылдайды;
ұңғымаларда жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз етеді;
бақылау журналын (бұрғылау журналын) жүргізеді.

Сноска. Пункт 108 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. Требования к квалификации:
инженер по буровзрывным (взрывным) работам I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по буровзрывным (взрывным) работам II категории не менее 2 лет;
инженер по буровзрывным (взрывным) работам II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по буровзрывным (взрывным) работам без категории не менее 3 лет;
инженер по буровзрывным (взрывным) работам без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 9. Техник по бурению
110. Должностные обязанности:
осуществляет проведение буровых работ в соответствии с разработанным технологическим процессом;
производит выбор бурового оборудования в соответствии с геолого-техническими условиями проводки скважин и обеспечивает надежность его работы;
составляет заявки потребности химических реагентов (далее - химреагенты) по буровым;
обеспечивает параметры буровых и тампонажных растворов, осуществляет регулирование их свойств;
ведет ежедневный учет обеспеченности буровых;
устраняет осложнения и аварийные ситуации на скважине;
составляет отчеты по расходу химреагентов, заявки на горюче-смазочные материалы;
составляет графики на услуги тампонажного управления (цементирование обсадных колонн, проведение опрессовок обсадных колонн, противовыбросового оборудования, бурильного инструмента, работу компрессоров, промышленно-производственных установок, транспортировку химреагентов);
выполняет технические задачи в области бурения и строительства скважин;
обеспечивает установленный режим эксплуатации и функционирования бурового оборудования, систем транспортировки буровых установок;
ведет учет поступления, расхода горюче-смазочных материалов, материалов для крепления скважин на буровых;
составляет отчеты по материалам, используемым при креплении скважин (обсадные трубы, цемент, химреагенты);
проверяет отчеты буровых мастеров по расходу химреагентов;
принимает участие в разработке мероприятий по подготовке буровых к работе в осенне-зимний и паводковый периоды и составляет отчет о выполнении;
принимает участие в изучении, обобщении и распространении передового опыта в бурении;
участвует в проведении опытно-экспериментальных работ по освоению новой техники и технологии;
обрабатывает и анализирует данные о работе оборудования и инструмента;
осуществляет проведение профилактических осмотров бурового и вспомогательного оборудования, выявление неисправностей и их устранение, проведение мелкого ремонта;
следит за ведением сборочно-разборочных работ по установке бурильных агрегатов, соблюдением технологии бурения скважины, правил эксплуатации буровой установки;
подбирает режимы рационального бурения в соответствии с геолого-техническими условиями;
организует извлечение и замер объема разрыхленной породы, взятие и анализ проб грунта, чистку скважин;
принимает меры по выполнению профилактического ремонта и регулировке бурового оборудования;
обеспечивает безопасное ведение работ на скважинах;
ведет журнал наблюдения (буровой журнал).

111. Мыналарды:
мұнай және газ өндіруге, бұрғылауға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарын, нұсқаулықтарын;
ұңғымаларды бұрғылаумен байланысты негізгі технологиялық есептерді;
бұрғылау жұмыстары бойынша негізгі технологиялық жабдықты және оның жұмыс істеу қағидаттарын;
типтік технологиялық процестер мен бұрғылау жұмыстарын жүргізу режимдерін;
өндірісте қолданылатын стандарттар мен техникалық талаптарды, техникалық құжаттама әзірлеу мен ресімдеу жөніндегі нұсқама материалдарды;
геология мен геофизика негіздерін;
түрлі жағдайда бұрғылау тәсілдері мен түрлерін, бұрғылау жабдығын пайдалану қағидаларын;
жабдықтың бұзылу себептері мен оларды жою тәсілдерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
112. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы бұрғылау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және ІІ санаттағы бұрғылау жөніндегі техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы бұрғылау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және бұрғылау жөніндегі санаты жоқ техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
бұрғылау жөніндегі санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
10-параграф. Газ объектілері жабдығын пайдалану жөніндегі инженер
113. Лауазымдық міндеттері:
газ жабдығы жұмысының жасаушы зауыт белгілеген тұрақты және тиімді режимін, пайдалану ережесін сақтауды, техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді;
жабдықтың, қондырғылардың, құрылыстардың жұмысының көрсеткіштерін талдайды және қорытады; олардың жұмыс режимін оңтайландыру бойынша мүмкіндіктерді қарастырады;
персоналдың технологиялық құжаттаманы уақтылы жүргізуін қамтамасыз етеді;
схемаларға, сызбаларға, пайдалану нұсқаулықтарына қажетті өзгерістер, толықтырулар енгізеді;
кешенді регламенттелген қызмет көрсету жүйесін енгізеді;
жұмысшыларға нұсқама жүргізеді және оларды жұмысты қауіпсіз жүргізу әдістеріне үйретеді;
отын-энергетикалық ресурстар, жағармай, жақпа май және пайдалануға қажетті басқа да материалдардың шығындарын есепке алуды және олардың меншікті нормаларын сақтауды ұйымдастырады және оларды төмендету жөніндегі іс-шараларды енгізеді;
құрал-саймандарға, арнайы киім-кешекке және басқа да материалдарға өтінімдер дайындайды;
персоналдың газ жабдығын, механизмдерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарын сақтауы бойынша шаралар қабылдайды;
жөндеу кестелерін құруға, авариялар, жабдық жұмысындағы істен шығу себептерін анықтауға қатысады және оларды болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.

111. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы, инструкции, касающиеся добычи нефти и газа, бурения;
основные технологические расчеты, связанные с бурением скважин;
технологическое оборудование по буровым работам и принципы его работы;
типовые технологические процессы и режимы производства буровых работ;
действующие в производстве стандарты и технические условия, руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации;
основы геологии и геофизики;
способы и виды бурения в различных условиях, правила эксплуатации бурового оборудования;
причины возникновения неисправностей оборудования и способы их устранения;
основы экономики, организацию производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
112. Требования к квалификации:
техник по бурению I категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по бурению II категории не менее 2 лет;
техник по бурению II категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по бурению без категории не менее 2 лет;
техник по бурению без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Инженер по эксплуатации оборудования газовых объектов
113. Должностные обязанности:
обеспечивает устойчивый и эффективный режим работы газового оборудования, установленный заводами-изготовителями, соблюдение правил эксплуатации, технического обслуживания;
анализирует и обобщает эксплуатационные показатели работы оборудования, установок, сооружений, изыскивает возможности по оптимизации режима их работы;
обеспечивает своевременное ведение технологической документации персоналом;
вносит необходимые изменения, дополнения в схемы, чертежи, эксплуатационные инструкции;
внедряет системы комплексного регламентированного обслуживания;
проводит инструктаж и обучение рабочих безопасным методам ведения работ;
организует учет затрат и соблюдение удельных норм топливно-энергетических ресурсов, смазки, масел и других материалов, необходимых для эксплуатации, и внедряет мероприятия по их снижению;
составляет заявки на инструмент, спецодежду и другие материалы;
принимает меры по соблюдению персоналом инструкций по эксплуатации газового оборудования, механизмов;
принимает участие в составлении графиков ремонта, в разборе причин аварий, отказов в работе оборудования, разрабатывает мероприятия по их предотвращению.

114. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Газ және газбен жабдықтау туралы", "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және басқа да нұсқама материалдарды;
техникалық пайдалану қағидаларын, магистральдық газ құбырларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын, өндірістік қуаттарды, пайдалану сипаттамаларын;
газ жабдығының нұсқаулықтарын және конструкциясын, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың технологиялық схемалары мен жүйелерін, олардың құрылысы мен қауіпсіз пайдалануды, метанолмен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықты;
от және газ қауіпті жұмыстарды орындау жөніндегі қағидаларды;
мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 114-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
115. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және газ шаруашылығында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша орта арнаулы және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
11-параграф. Газ-техникалық инспектор
116. Лауазымдық міндеттері:
мұнай өнеркәсібі кәсіпорындарының газбен жабдықтау жүйелерін қауіпсіз пайдалану ережесінің сақталуын қадағалауды жүзеге асырады;
жұмыс жүргізіліп жатқан қауіпті өндірістік объектілерде қауіпсіздік талаптарын, оның ішінде жанармай және жарылғыш заттарды тасымалдау, сақтау және пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын тексеру мақсатында техникалық қадағалауды жүзеге асырады;
нормативтік актілер мен нормативтік-техникалық құжаттар талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
жанар-жағар май және жарылғыш заттарды ұрлауды қоса алғанда, қауіпті өндірістік объектілерде болған авариялар мен оқиғалардың себептерін техникалық зерттеуге қатысады және зерттеуді дұрыс жүзеге асыруды тексереді, сондай-ақ осы зерттеулердің нәтижелеріне сәйкес қабылданған шаралардың жеткіліктілігін тексереді;
өнеркәсіптік қауіпсіздікке қатысты нұсқау береді, оның ішінде өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын, газ-техникалық қондырғылар мен осы объектіде пайдаланылған технологиялық процестерді техникалық диагностикалау (бұзбайтын бақылауды қоса алғанда) жүргізу қажеттілігі туралы нұсқау береді;
өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары сақталмаған жағдайда жүргізілген жұмыстарды тоқтату, егер одан әрі пайдалану аварияға алып келетін болса немесе жұмыскерлердің және/немесе халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірген жағдайда, үй-жайларды қоса алғанда, қауіпті өндірістік объектіде қолданылған жабдық пен газ қондырғыларын пломбалау туралы жазбаша ұйғарымдар береді;
құрылыс-монтаждау жұмыстарына, газ қауіпті өндірістік объектілерді баптауға, пайдалануға, техникалық диагностикалауға, кеңейтуге, реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға, консервациялауға және жоюға арналған жобалық құжаттаманы тіркейді;
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында персоналды аттестаттау, газ қауіпті өндірістік объектілерді қабылдау және пайдалануға тапсыру жөніндегі комиссияларға қатысады;
газ жабдығын баптау бойынша жұмыстар жүргізу үшін газ қауіпті өндірістік объектілерге бір реттік техникалық рұқсат береді;
монтаждаудан, баптаудан, кеңейтуден, реконструкциялаудан, техникалық қайта жарақтандырудан және консервациялаудан кейін өндірістік объектіде пайдаланылған газ жабдығы мен қондырғыларын пайдалануға енгізу үшін газ қауіпті өндірістік объектілерге бір реттік техникалық рұқсаттама береді;
мамандарға қолданыстағы газ-техникалық құралдардың жай-күйі және оларды дұрыс пайдалану мәселелері жөнінде консультация береді және нұсқама жүргізеді;
кәсіпорында газ қызметі туралы ереженің болуын, газ қызметінің құрылымын, штат санын, толықтығын, еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жұмыс жүйесінің ұйымдастырылуын тексереді;
қауіпсіздік техникасы жөніндегі іс-шаралар мен кәсіпорын дайындайтын газ шаруашылығын пайдалану кезінде қауіпсіздік деңгейін көтеру жөніндегі іс-шараларды орындайды;
газ шаруашылығындағы қауіпсіздік талаптарына сәйкес мамандарды, жұмысшылар мен дәнекерлеушілерді даярлауға қатысады;
газ қызметінде лауазымдық және өндірістік нұсқаулықтардың, газ шаруашылығына қажетті техникалық құжаттаманың, керек-жарақтың болуын, газ қызметінің қажетті құралдармен, мүкәмалмен, жабдықпен, қосалқы бөлшектермен, аспаптармен, жеке қорғаныс құралдарымен жарақталуын тексереді.

114. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", законы Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и другие руководящие материалы по эксплуатации оборудования газовых объектов;
правила технической эксплуатации и правила безопасности при эксплуатации магистральных газопроводов, производственные мощности, эксплуатационные характеристики;
инструкции и конструкцию газового оборудования, технологические схемы и системы, строение и безопасную эксплуатацию сосудов, работающих под давлением, инструкции по обращению с метанолом;
правила по выполнению огневых и газоопасных работ;
физико-химические свойства нефти и газа;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 114 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Требования к квалификации:
инженер по эксплуатации оборудования газовых объектов I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по эксплуатации оборудования газовых объектов II категории не менее 2 лет;
инженер по эксплуатации оборудования газовых объектов II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по эксплуатации оборудования газовых объектов без категории не менее 3 лет;
инженер по эксплуатации оборудования газовых объектов без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 11. Инспектор газотехнический
116. Должностные обязанности:
осуществляет надзор за соблюдением правил безопасной эксплуатации систем газоснабжения предприятиями нефтяной промышленности;
осуществляет технический надзор с целью проверки условий безопасности опасных производственных объектов, на которых ведутся работы, в том числе при перевозке, хранении и использовании горючих и взрывчатых веществ;
обеспечивает соблюдение требований нормативных актов и нормативно-технических документов;
участвует и проверяет правильность осуществления технического исследования причин аварий и инцидентов, произошедших на опасных производственных объектах, включая кражу горючих и взрывчатых веществ, а также достаточность мер, принятых в соответствии с результатами этих исследований;
дает указания, касающиеся промышленной безопасности, в том числе о необходимости проведения экспертизы промышленной безопасности, технической диагностики (включая неразрушающий контроль) газотехнических установок и технологических процессов, применяемых на данном объекте;
выдает предписания о приостановлении работ, выполненных в условиях несоблюдения требований промышленной безопасности, и опломбировании оборудования и газовых установок, применяемых на опасном производственном объекте, включая помещения в случае, если их дальнейшее применение может привести к аварии, или в случае опасности для жизни и здоровья работников и/или населения;
регистрирует проектную документацию на строительно-монтажные работы, наладку, эксплуатацию, техническую диагностику, расширение, реконструкцию, техническое переоснащение, консервацию и ликвидацию газоопасных производственных объектов;
участвует в комиссиях по аттестации персонала в области промышленной безопасности, приемке и сдаче в эксплуатацию газоопасных производственных объектов;
выдает разовые технические разрешения на газоопасные производственные объекты для работ по наладке газового оборудования;
выдает разовые технические разрешения на газоопасные производственные объекты для ввода в действие газового оборудования и установок, применяемых на производственном объекте, после выполнения работ по их монтажу, наладке, расширению, реконструкции, техническому переоснащению и консервации;
осуществляет консультирование и инструктаж специалистов по вопросам состояния и правильного использования газотехнических средств, находящихся в эксплуатации;
проверяет наличие на предприятии положения о газовой службе, структуру, численный состав, укомплектованность газовой службы, организацию системы работы по охране труда и технике безопасности;
выполняет мероприятия по технической безопасности и повышению уровня безопасности при эксплуатации газового хозяйства, разрабатываемые предприятием;
участвует в подготовке специалистов, рабочих и сварщиков в соответствии с требованиями безопасности в газовом хозяйстве;
проверяет наличие должностных и производственных инструкций в газовой службе, необходимой технической документации на газовое хозяйство, оснащенность газовой службы необходимыми инструментами, инвентарем, оборудованием, запасными частями, приборами, средствами индивидуальной защиты.

117. Мыналарды:
"Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
техникалық пайдалану қағидасын және магистральдық және үй ішіндегі газ құбырларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік қағидасын өрт қауіпсіздігі қағидасын;
жабдықтың өндірістік қуаттарын, пайдалану сипаттамаларын, нұсқаулығы мен конструкциясын, газ құбырларының технологиялық схемалары мен жүйелерін, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар құрылымын және оларды қауіпсіз пайдалану әдістерін;
метанол-умен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықты, от және газ қауіпті жұмыстар жүргізу жөніндегі нұсқаулықты;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 117-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және газ шаруашылығында жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
12-параграф. Газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі техник
119. Лауазымдық міндеттері:
неғұрлым білікті маманның басшылығымен технологиялық жабдықты қосу, баптау, эксперименттік және басқа да жұмыс түрлерін орындау бойынша жұмысқа қатысады;
жаңа жүйелерді және саланың объектілерінде пайдаланылатын жабдықты зерттейді жән меңгереді;
тапсырмаларды орындау туралы есептер дайындайды, орындалатын жұмыстар туралы техникалық есептер үшін материалдарды өңдейді, техникалық құжаттаманы ресімдейді;
перспективалық әзірленімдерді, пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеуге, іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізуге қатысады;
жабдықты жаңғыртумен байланысты техникалық құжаттамадағы өзгерістерді ресімдейді;
технологиялық жабдық сынағына, жаңа жабдық пен технологиялық процестерді тексеру мен игеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысады;
жүйелер мен жабдық жұмысының сенімділігі мен үнемділігі бойынша материалдарды талдауға, таңдауға қатысады;
материалдарды өңдеу кезінде жеделділікті арттыру мен еңбек шығынын қысқарту мақсатында есептеу техникасын енгізуге қатысады;
жабдық пен жүйелерді техникалық пайдалану қағидасына сәйкес жұмыстардың орындалуын жүзеге асырады;
еңбек және өндірістік тәртіптің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

117. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О газе и газоснабжении";
правила технической эксплуатации и правила безопасности при эксплуатации магистральных и внутридомовых газопроводов, правила пожарной безопасности;
производительные мощности, эксплуатационные характеристики, инструкции и конструкцию оборудования, технологические схемы и системы газопроводов, устройства сосудов, работающих под давлением и методы их безопасной эксплуатации;
инструкции по обращению с метанолом-ядом, инструкции по производству огневых и газоопасных работ;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 117 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в газовом хозяйстве не менее 5 лет.
Параграф 12. Техник по эксплуатации оборудования газовых объектов
119. Должностные обязанности:
участвует под руководством более квалифицированного специалиста в выполнении пусковых, наладочных, экспериментальных и других видов работ на технологическом оборудовании;
изучает и осваивает новые системы и оборудование, используемое на объектах отрасли;
составляет отчеты о выполнении заданий, обрабатывает материалы для технических отчетов по выполняемым работам, оформляет техническую документацию;
участвует в разработке перспективных разработок, инструкций по организации эксплуатации, проведении пуско-наладочных работ;
оформляет изменения в технической документации в связи с модернизацией оборудования;
участвует в испытаниях технологического оборудования, проведении экспериментальных работ по проверке и освоению нового оборудования и технологических процессов;
участвует в анализе, подборке материалов по надежности и экономичности работы систем и оборудования;
участвует во внедрении вычислительной техники с целью повышения оперативности и снижения трудозатрат при обработке материалов;
осуществляет выполнение работ в соответствии с требованиями правил технической эксплуатации оборудования и систем;
обеспечивает соблюдение трудовой и производственной дисциплины, правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.

120. Мыналарды:
мұнай мен газ өндіруге, өңдеуге және тасымалдауға, ұңғымаларды бұрғылау мен жөндеуге, газ объектілерінің жабдығын пайдалануға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарды, нұсқаулықтарды;
магистралдық газ құбырларын пайдалану кезінде техникалық пайдалану қағидасы мен қауіпсіздік қағидасын;
жабдықтың өндірістік қуаттарын, пайдалану сипаттамасын, техникалық-экономикалық сипаттамасын және конструктивтік ерекшеліктерін;
материалдарды механикаландырылған өңдеу технологиясын;
технологиялық схемалар мен жүйелерді, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды орнату мен қауіпсіз пайдалану қағидасын;
метанол-умен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықты;
от және газ қауіпті жұмыстар жүргізу жөніндегі нұсқаулықты және басқа да ережелерді;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
121. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және ІІ санаттағы газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі санаты жоқ техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
газ объектілерінің жабдығын пайдалану жөніндегі санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
13-параграф. Деректер базасын сүйемелдеу жөніндегі инженер
122. Лауазымдық міндеттері:
жедел және жиналатын ақпараттың толық көлемін өзекті жұмыс қалпында сақтайды, сондай-ақ ақпаратты заңсыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді;
деректер базасында қолданылатын ақпараттық дұрыстығын және сақталуын қамтамасыз етеді;
есептеу техникасы мен автоматтандырылған жүйелер пайдаланушыларының тапсырмалары бойынша деректер базасын жинайды, көшіреді және түзетеді;
деректер базалары жұмысының тиімділігін және функционалдығын айқындайды;
деректер сөздігін және деректер базаларын басқару жүйесін жүргізеді;
нәтижелердің талап етілетін дұрыстығын және есептеу уақытын азайту мақсатында ақпаратты сақтау және өңдеу процесін жетілдіру бойынша мәселелерді ақпараттандыру бөлімімен келіседі;
белгіленген тәртіпке сәйкес ақпараттандыру бөлімімен ақпарат алмасуды (оның ішінде телекоммуникациялардың электрондық желілерін пайдаланып) қамтамасыз етеді;
деректер базаларын пайдалану мәселелері бойынша компьютерлік жүйелерді пайдаланушыларды оқытады және оларға консультация береді;
компьютерлерде ақпаратты автоматты түрде өңдеуге қатысы бар құжаттарды есепке алу мен сақтауды жүзеге асырады;
міндеттерді пайдалану нәтижелері бойынша пайдаланушылардың ескертулерін жинақтап, талдайды және анықталған кемшіліктер туралы ақпаратты ақпараттандыру бөліміне береді;
автоматтандырылған ақпараттық жүйеде айналатын деректердің тұтастығының, дұрыстығының және сақталуының қамтамасыз етілуін қадағалайды;
қолданылатын бағдарламалық құралдардың және нормативтік-анықтамалық ақпараттың мұрағатын жүргізеді.

120. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы, инструкции, касающиеся добычи, переработки и транспортировки нефти и газа, бурения и ремонта скважин, эксплуатации оборудования газовых объектов;
правила технической эксплуатации и правила безопасности при эксплуатации магистральных газопроводов;
производственные мощности, эксплуатационные характеристики, технико-экономические характеристики и конструктивные особенности оборудования;
технологию механизированной обработки материалов;
технологические схемы и системы, правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
инструкции по обращению с метанолом-ядом;
инструкции по производству огневых и газоопасных работ и другие положения;
основы экономики, организацию труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
121. Требования к квалификации:
техник по эксплуатации оборудования газовых объектов I категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по эксплуатации оборудования газовых объектов II категории не менее 2 лет;
техник по эксплуатации оборудования газовых объектов II категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по эксплуатации оборудования газовых объектов без категории не менее 2 лет;
техник по эксплуатации оборудования газовых объектов без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 13. Инженер по сопровождению баз данных
122. Должностные обязанности:
поддерживает в актуальном рабочем состоянии полный объем оперативной и накапливаемой информации, а также обеспечивает защиту информации от несанкционированного доступа;
обеспечивает достоверность и сохранность информации, используемой в базах данных;
накапливает, копирует, корректирует базы данных по заданиям пользователей вычислительной техники и автоматизированных систем;
определяет эффективность и функциональность работы баз данных;
ведет словари данных и систему управления базами данных;
согласовывает с отделом информатизации вопросы по совершенствованию процесса хранения и обработки информации с целью обеспечения требуемой достоверности результатов и минимизации времени расчетов;
обеспечивает обмен информацией с отделом информатизации в соответствии с установленным порядком (в том числе с использованием электронных сетей телекоммуникаций);
обучает и консультирует пользователей компьютерных систем по вопросам использования баз данных;
осуществляет учет и хранение документов, имеющих отношение к автоматизированной обработке информации на компьютерах;
обобщает и анализирует замечания пользователей по результатам эксплуатации задач и передает информацию об отмеченных недостатках в отдел информатизации;
следит за обеспечением целостности, достоверности и сохранности циркулирующих в автоматизированной информационной системе данных;
ведет архив используемых программных средств и нормативно-справочной информации.

123. Мыналарды:
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
аппараттық және бағдарламалық құралдардың жұмыс істеу және құрылымының жалпы қағидаттарын;
желілік әкімшілік етуді ұйымдастыру негіздерін;
бағдарламалау негіздерін, бағдарламау және ақпаратты өңдеу кезінде есептеу техникасын пайдалану әдістерін;
техникалық-пайдаланушылық сипаттамаларды;
компьютерлік жабдықтың конструкциялық ерекшеліктерін, мақсаты мен жұмыс режимдерін, оны техникалық пайдалану қағидаларын;
ақпаратқа заңсыз қол жеткізудің алдын алу, деректер базаларын қалпына келтіру тәсілдерін;
техникалық құжаттаманы ресімдеу тәртібін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 123-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Біліктілікке қойылатын талаптар:
деректер базасын сүйемелдеу жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы деректер базасының әкімшісі лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
деректер базасын сүйемелдеу жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және деректер базасын сүйемелдеу жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
деректер базасын сүйемелдеу жөніндегі санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе мамандық бойынша не ақпараттық технологиялар саласындағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі 1 жыл.
14-параграф. Есепке алу жөніндегі техник
125. Лауазымдық міндеттері:
санауыштардағы көрсеткіштерді күнделікті есепке алу мен есептен шығаруды жүзеге асырады;
жедел есепке алу түрлері (дайын өнім көлемін, өндірісте пайдаланылатын шикізат, материалдар, отын, энергия шығысын) бойынша жұмысты жүргізеді;
бастапқы құжаттарда (нарядтарда, материалдық және кіріс ордерлерде, талаптарда, жүк қағаздарында), журналдарда немесе карточкаларда есепке алу түрлері бойынша тиісті жазба жүргізеді, қорытындысын шығарады және белгіленген есептілікті, ведомость пен жиынтық деректерді дайындайды;
заманауи техникалық құралдарды пайдалану бойынша қажетті шаралар қабылдайды;
бастапқы деректерді өңдейді, жиынтық деректерді дайындайды және басқармаға ағымдағы тәулік үшін энергия ресурстарының шығысы туралы деректерді береді;
ағымдағы тәулік үшін энергия ресурстарын пайдалануды талдайды және есепке алу кезеңі басталғаннан кейін артық шығыстауды болдырмау, шығыстар лимиттері мен нормаларын (соның ішінде үлестік) сақтау жөніндегі шараларды қабылдайды;
энергия ресурстары артық шығысталған жағдайда басшылық пен жедел персоналға (энергия ресурстарын пайдалану мен технологиялық процеске әсер ететін жұмысшыларға) жедел хабарлайды;
бір ай үшін энергия ресурстарын пайдалану балансын шығарады және оны басқармаға береді.

123. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "Об информатизации";
общие принципы функционирования и архитектуры аппаратных и программных средств;
основы организации сетевого администрирования;
основы программирования, методы программирования и использования вычислительной техники при обработке информации;
технико-эксплуатационные характеристики;
конструктивные особенности, назначение и режимы работы компьютерного оборудования, правила его технической эксплуатации;
способы предупреждения несанкционированного доступа к информации, восстановления баз данных;
порядок оформления технической документации;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 123 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Требования к квалификации:
инженер по сопровождению баз данных I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, и стаж работы в должности администратора баз данных II категории не менее 2 лет;
инженер по сопровождению баз данных II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по сопровождению баз данных без категории не менее 2 лет;
инженер по сопровождению баз данных без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или стаж работы в должности техника по специальности либо в сфере информационных технологий не менее 1 года.
Параграф 14. Техник по учету
125. Должностные обязанности:
осуществляет ежедневный учет и снятия показаний счетчиков;
ведет работы по различным видам оперативного учета (объема готовой продукции, расхода сырья, материалов, топлива, энергии, потребляемых в производстве);
производит соответствующие записи в первичных документах (нарядах, материальных и приходных ордерах, требованиях, накладных и другие) по видам учета, в журналах или на карточках, подсчитывает итоги и составляет установленную отчетность, ведомости и сводки;
принимает необходимые меры по использованию современных технических средств;
обрабатывает первичные данные, готовит сводные данные и передает данные о расходах энергоресурсов за текущие сутки в управление;
анализирует использование энергоресурсов за текущие сутки и с начала учетного периода, принимает меры для недопущения перерасходов, непроизводительных потерь, соблюдение лимитов и норм расходов (в том числе удельных);
в случае наличия перерасхода энергоресурсов оперативно сообщает руководству и оперативному персоналу (рабочим, влияющим на использование энергоресурсов и технологический процесс);
сводит баланс использования энергоресурсов за месяц и подает его в управление.

126. Мыналарды:
жедел есепке алуды ұйымдастыруға қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, ережелерді, нұсқаулықтарды, басқа да басшылыққа алынатын материалдар мен нормативтік құжаттарды, өндірісті ұйымдастырудың негіздерін;
бастапқы құжаттама нысандарын, оларды толтыру тәртібін;
ұйым шығаратын өнім көлемін өлшеу бірлігін;
жабдықты, техникалық құралдарды пайдалану қағидаларын;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
127. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы есепке алу жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және ІІ санаттағы есепке алу жөніндегі техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы есепке алу жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және есепке алу жөніндегі санаты жоқ техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
есепке алу жөніндегі санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
15-параграф. Жабдық жөндеу жөніндегі механик
128. Лауазымдық міндеттері:
бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын пайдалану мен сенімді жұмысын қамтамасыз етеді, бұрғылау және мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын уақтылы және сапалы алдын ала тексеруді, жөндеуді жүзеге асырады;
техникалық пайдалану ережесін және бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығының қауіпсіздік ережесінің талаптарына сәйкестігін сақтау бойынша шаралар қабылдайды және оларды қауіпсіз пайдалануды ұйымдастырады;
мерзімінен бұрын тозу себептерін анықтау мақсатында жабдықтың, жекелеген бөлшектер мен тораптардың жұмыс жағдайларын зерттейді;
тозған және сапалық ескірген жабдықты уақтылы ауыстыру жөніндегі шараларды қабылдайды;
бұрғылау және мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығының жаңа үлгілерінің сынағына қатысады;
ережемен көзделген жүк көтеретін механизмдердің, жүк қармау және шынжырлы құрылғылардың, аппараттардың және қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, электр-газбен дәнекерлеу аппаратурасының, ацетилендік, оттегілік және компрессорлық қондырғылардың сынақтарына, оларды техникалық тексеруге және ревизияларына қатысады;
жабдықтың, аспаптар мен айла бұйымдардың ақауын табуға қатысады;
жабдықты монтаждау сапасын қамтамасыз етеді, келіп түскен жаңа жабдық пен құралдың толықтығын тексереді;
бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығы аварияларының себептерін тексеруге және оларды болдырмау құралдарын әзірлеуге қатысады;
жабдық жұмысын, қосалқы бөлшектер мен материалдар шығысын бастапқы есепке алуды жүргізеді;
жабдықтың болуы мен оның техникалық жай-күйі туралы есеп дайындауды қамтамасыз етеді;
қосалқы бөлшектердің, материалдардың уақтылы жеткізілуін, жабдыққа арналған паспорттардың болуын қадағалайды;
отын және жақпа май материалдарының шығыс нормаларын сақтау бойынша шаралар қабылдайды;
отын-энергетика ресурстарын үнемдеу бойынша құралдар әзірлеуге қатысады;
белгіленген есептілікті жүргізеді.

126. Должен знать:
нормативные правовые акты Республики Казахстан, положения, инструкции, другие руководящие материалы и нормативные документы, касающиеся организации оперативного учета, основы организации производства;
формы первичной документации, порядок их заполнения;
единицы измерения объемов выпускаемой организацией продукции;
правила эксплуатации оборудования, технических средств;
основы экономики, организацию труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
127. Требования к квалификации:
техник по учету I категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по учету II категории не менее 2 лет;
техник по учету II категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по учету без категории не менее 2 лет;
техник по учету без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 15. Механик по ремонту оборудования
128. Должностные обязанности:
обеспечивает эксплуатацию и надежную работу бурового, нефтегазопромыслового оборудования, осуществляет своевременное и качественное проведение профилактических осмотров, ремонтов бурового, нефтегазопромыслового оборудования;
принимает меры по соблюдению правил технической эксплуатации и соответствие требованиям правил безопасности бурового, нефтегазопромыслового оборудования и организует их безопасную эксплуатацию;
изучает условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа;
принимает меры по своевременной замене изношенного и морально устаревшего оборудования;
принимает участие в испытании новых образцов бурового и нефтегазопромыслового оборудования;
участвует в проведении предусмотренных правилами испытаний, технических осмотров и ревизий грузоподъемных механизмов, грузозахватных и чалковых устройств, аппаратов и сосудов, работающих под давлением, электрогазосварочной аппаратуры, ацетиленовых, кислородных и компрессорных установок;
принимает участие в проведении дефектоскопии оборудования, инструмента и приспособлений;
обеспечивает качество монтажа оборудования, комплектность нового поступившего оборудования и инструмента;
принимает участие в расследовании причин аварий бурового, нефтегазопромыслового оборудования и в разработке средств по их предотвращению;
ведет первичный учет работы оборудования, расхода запасных частей и материалов;
обеспечивает составление отчетов о наличии и техническом состоянии оборудования;
следит за своевременностью поставок запасных частей, материалов и наличие паспортов на оборудование;
принимает меры по соблюдению норм расхода топлива и смазочных материалов;
участвует в разработке средств по экономии топливно-энергетических ресурсов;
ведет установленную отчетность.

129. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
жабдықты, сайманды, механизмдерді және тағы басқаларды жеткізуге және оларға қызмет көрсетуге қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығының техникалық сипаттамасын, конструктивтік ерекшелігін, мақсаты мен жұмыс режимін, оны техникалық пайдалану қағидасын;
жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мен оның технологиясын;
жөндеу жөніндегі техникалық құжаттаманы әзірлеу қағидасын;
мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясының негіздерін;
мұнай және газ өндіру технологиясын;
бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығын пайдалану, жөндеу, жаңғырту кезінде еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптарды;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 129-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
130. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жөндеу қызметтеріндегі бағыт бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және жөндеу қызметтерінде жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
16-параграф. Жол инспекторы
131. Лауазымдық міндеттері:
өндірістік мақсаттағы жол желісін дамыту мен жетілдіруді қамтамасыз етумен байланысты жұмысты жүргізеді;
жұмыс жүргізу технологиясын, сапасын, көлемі мен мерзімдерін сақтауды, жолдардың және олардағы жасанды құрылыстарды көліктік-пайдалану жай-күйін қамтамасыз етеді;
жол мен жол құрылыстарын пайдалану қағидаларын сақтауды, мердігерлер мен жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауын сақтау бойынша шаралар қабылдайды;
көлік құралдары қозғалысының қарқындылығын ескере отырып, автомобиль жолдарын тексеру мен диагностикалауды, осы мақсаттарға бөлінген ақша қаражаты мен мүлікті мақсатты және тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді;
орындалған жұмыстар сапасы туралы қорытындылар дайындайды, анықталған бұзушылықтарды жою және жұмысты тоқтату туралы ұйғарымдар береді;
мердігерлерге анықталған шарттық міндеттемелерді бұзушылық, жұмыс сапасының төмендігі немесе кемшілікті жою жөніндегі жазбаша ұйғарымдарды орындамағаны үшін экономикалық және әкімшілік сипаттағы шаралар қолдану туралы ұсыныстар енгізеді;
автомобиль жолдарының жай-күйін бағалайды және автомобиль жолдары желісінің көліктік-пайдалану жай-күйі және оны дамыту, жол қозғалысының қауіпсіздік деңгейін көтеру, жол қозғалысы қауіпсіздігін ғылыми, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық, әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды әзірлейді;
нормативтік-техникалық құжаттар қорын қалыптастыру мен жүргізуге қатысады;
жол шаруашылығы мәселелері жөніндегі ұзақ мерзімді болжамдар, орта мерзімді бағдарламалар және жол шаруашылығындағы жұмыстардың ағымдағы жоспарларын әзірлеуге қатысады;
жол объектілеріне жобалық құжаттама сараптамасын жүзеге асырады және қорытынды дайындайды;
жұмыс және мемлекеттік қабылдау комиссиялары үшін құжаттар әзірлейді;
автомобиль жолдарына және жасанды құрылыстарға паспорттар жүргізеді, ақпараттық және анықтамалық-талдамалық материалдар дайындайды;
мердігерлерді автомобиль жолдары мен олардағы жасанды құрылыстарды ұстау бойынша жұмыстарды орындауға тартудың экономикалық орындылығының есеп-қисабын жүргізеді;
жол жұмыстарына шығындарды талдайды, автомобиль жолының бір километрін ұстауға және құрылыс-монтаждау немесе жөндеу жұмыстарына жұмсалатын нормативтік шығындар туралы ұсыныстар дайындайды;
орындалған жұмыстар туралы есептілік жасайды;
зілзала және жол-көлік оқиғаларының салдарларын жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға қатысады;
ауыр салмақты және ірі габаритті көлік құралдарының өндірістік мақсаттағы жолмен жүруіне арналған өтінімдерді қарайды, қозғалыс маршруттары мен жол жүру шарттарын келіседі, жалпы массасы немесе біліктік жүктемесі нормативтік мәндерден асып түсетін көлік құралдарының рұқсат етілмеген жол жүруі салдарынан автомобиль жолдары мен жасанды құрылыстарға келтірілген шығын көлемін есептейді.

129. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся поставок и обслуживания оборудования, инструмента, механизмов и так далее;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы бурового, нефтегазопромыслового оборудования, правила его технической эксплуатации;
организацию и технологию ремонтных работ;
правила составления технической документации по ремонту;
основы технологии бурения нефтяных и газовых скважин;
технологию добычи нефти и газа;
требования организации труда при эксплуатации, ремонту, модернизации бурового, нефтегазопромыслового оборудования;
основы экономики, организацию производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 129 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
130. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по направлению в ремонтных службах не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в ремонтных службах не менее 5 лет.
Параграф 16. Инспектор дорожный
131. Должностные обязанности:
проводит работы, связанные с обеспечением развития и совершенствования сети дорог производственного назначения;
обеспечивает соблюдение технологии, качества, объема и сроков производства работ, транспортно-эксплуатационного состояния дорог и искусственных сооружений на них;
принимает меры по соблюдению правил пользования дорогами и дорожными сооружениями, исполнению подрядчиками и поставщиками договорных обязательств;
проводит обследования и диагностику автомобильных дорог с учетом интенсивности движения транспортных средств, обеспечивает целевое и эффективное использование выделенных на эти цели денежных средств и имущества;
готовит заключения о качестве выполненных работ, выдает предписания об устранении выявленных нарушений и приостановке работ;
вносит предложения о применении к подрядчикам мер экономического и административного характера за выявленные нарушения договорных обязательств, низкое качество работ или невыполнение предписаний по устранению брака;
проводит оценку состояния автомобильных дорог и разрабатывает мероприятия по совершенствованию транспортно-эксплуатационного состояния и развитию сети автомобильных дорог, повышению уровня безопасности дорожного движения, научному, финансовому, организационно-техническому, методическому и информационному обеспечению безопасности дорожного движения;
участвует в формировании и ведении фонда нормативно-технических документов;
участвует в разработке долгосрочных прогнозов, среднесрочных программ по вопросам дорожного хозяйства и текущих планов работ в дорожном хозяйстве;
осуществляет экспертизу проектной документации на дорожные объекты и подготавливает заключения;
готовит документы для рабочих и государственных приемочных комиссий;
ведет паспорта на автомобильные дороги и искусственные сооружения, готовит информационные и справочно-аналитические материалы;
проводит расчеты экономической целесообразности привлечения подрядчиков к выполнению работ по содержанию автомобильных дорог и искусственных сооружений на них;
проводит анализ затрат на дорожные работы, готовит предложения по нормативным затратам на содержание одного километра автомобильной дороги и ремонтные или строительно-монтажные работы;
составляет отчетность о выполненных работах;
участвует в организации работ по ликвидации последствий стихийных бедствий и дорожно-транспортных происшествий;
рассматривает заявки на проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств по дорогам производственного назначения, согласовывает маршруты движения и условия проезда, рассчитывает размер ущерба, нанесенного автомобильным дорогам и искусственным сооружениям вследствие несанкционированного проезда транспортных средств, общая масса которых или нагрузка на ось превышает нормативные значения.

132. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы", "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
автомобиль жолдарын басқарудың, оларды салудың, бақылау мен қадағалауды пайдаланудың ұйымдастыру және экономикалық негіздерін дамыту мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
өндірістік мақсаттағы жол шаруашылығын дамытуға бағытталған қаржыландыру жоспарларын;
жұмыстарды жүргізу, жол қозғалысының қауіпсіздігін, жолдардың сақталуын инженерлік қамтамасыз ету технологиясы мен сапасын;
орындалған жұмыстардың (қызметтердің) белгіленген стандарттарға сәйкестігі туралы қорытындылар дайындау тәртібін;
нормативтік құжаттарды әзірлеу әдістерін;
жұмыстарды жоспарлау мен қаржыландыру тәртібін;
жаңа технологиялар мен техника енгізу тәртібін;
жер пайдалану қағидаларын, орындалған жұмыстарды қабылдау тәртібін, объектілерді пайдалануға енгізу қағидасын;
жолдар мен құрылыстардың көліктік-пайдалану жай-күйін анықтау тәртібін;
мердігерлік сауда-саттық жүргізу және келісімшарттар жасасу қағидаларын;
мемлекеттік және коммерциялық құпиядан тұратын ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету әдістерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 132-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жол шаруашылығында жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
17-параграф. Желдету жүйесі жөніндегі инженер
134. Лауазымдық міндеттері:
желдету жүйесі жабдығын реттеу мен монтаждау бойынша жұмысты ұйымдастырады;
желдету жүйесі мен шаң-газ режимі бойынша құжаттардың жасалуын және жүргізілуін қамтамасыз етеді;
жабдықты жөндеу кестелерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
газдан тазарту, желдету жүйесі және шаңды басу жобаларын әзірлейді;
желдеткіш жабдығының есебін жүргізеді;
жөндеу жұмыстарын дайындауды жүзеге асырады;
желдеткіш жабдығының техникалық жағдайын және жөндеу сапасын тексереді;
жабдықты жөндеуге арналған қосалқы бөлшектерге бөлінген қорларды іске асыру бойынша шараларды қабылдайды;
ауаның тозаңдылығы мен газдылығының сынамаларын іріктеуді және талдауды жоспарлауға қатысады;
қозғалыс жылдамдығын және ауаның көлемін бақылап өлшеуді ұйымдастырады;
желдету жүйесін жетілдіруге бағытталған іс-шараларды дайындауға және енгізуге қатысады;
жабдыққа техникалық қызмет көрсету, оны пайдалану және жөндеу, тотығудан қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеуді жүзеге асырады;
жабдық аварияларының, өндірістік жарақаттылықтың себептерін тергеп-тексеруге, олардың алдын алу бойынша шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысады;
желдеткіш жабдығын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруға, конструкцияларын жетілдіруге, оған техникалық қызмет көрсетуге қатысты өнертапқыштық ұсыныстар мен өнертабыстар бойынша қорытындылар береді, қабылданған ұсыныстарды ұйымдастырады;
материалдарға, қосалқы бөлшектер мен құралдарға өзіндік ерекшеліктерді және өтінімдерді жасайды, оларды дұрыс жұмсауды жүзеге асырады;
қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады және олардың орындалуын бақылайды;
жұмыскерлердің біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.

132. Должен знать:
Законы Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", "Об автомобильных дорогах";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие вопросы развития организационных и экономических основ управления автомобильными дорогами, их строительства, эксплуатации контроля и надзора;
планы финансирования, направляемые на развитие дорожного хозяйства производственного назначения;
технологию и качество производства работ, инженерного обеспечения безопасности дорожного движения, сохранности дорог;
порядок подготовки заключений о соответствии выполненных работ (услуг) установленным стандартам;
методы разработки нормативных документов;
порядок планирования и финансирования работ;
порядок внедрения новых технологий и техники;
правила землепользования, порядок приемки выполненных работ, правила ввода объектов в эксплуатацию;
порядок определения транспортно-эксплуатационного состояния дорог и сооружений;
правила проведения подрядных торгов и заключения контрактов;
методы обеспечения защиты информации, представляющих государственную и коммерческую тайну;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 132 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в дорожном хозяйстве не менее 5 лет.
Параграф 17. Инженер по вентиляции
134. Должностные обязанности:
организует работу по наладке и монтажу вентиляционного оборудования;
обеспечивает составление и ведение документов по вентиляции и пылегазовому режиму;
обеспечивает выполнение графиков ремонта оборудования;
разрабатывает проекты газоочистки, вентиляции и пылеподавления;
ведет учет вентиляционного оборудования;
ведет подготовку ремонтных работ;
осуществляет проверку технического состояния вентиляционного оборудования и качества ремонта;
принимает меры по реализации выделенных фондов на запасные части для ремонта оборудования;
принимает участие в планировании отбора и анализа проб запыленности и загазованности воздуха;
организует контрольные замеры скорости движения и количества воздуха;
участвует в подготовке и внедрении мероприятий, направленных на усовершенствование систем вентиляции;
осуществляет разработку нормативно-технических документов по техническому обслуживанию, эксплуатации и ремонту оборудования, защите его от коррозии;
принимает участие в расследовании причин аварий оборудования, производственного травматизма, в разработке и внедрении мер по их предупреждению;
дает заключения по рационализаторским предложениям и изобретениям, которые касаются организации ремонтных работ, усовершенствования конструкций вентиляционного оборудования, технического обслуживания, организует внедрение принятых предложений;
составляет спецификации и заявки на материалы, запасные части и инструмент, осуществляет правильность их расходования;
принимает участие в разработке и осуществляет выполнение мероприятий по охране окружающей среды;
организует работу по повышению квалификации работников;
обеспечивает соблюдение работниками правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.

135. Мыналарды:
желдету жүйесі жабдығын монтаждау, реттеу және пайдалану жұмыстарын технологиялық дайындау және жүргізу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
желдету жүйесі жабдығының конструкциялық ерекшеліктерін, техникалық сипаттамасын, мақсаты мен жұмыс режимдерін;
монтаждау, бөлшектеу, жөндеу, реттеу және пайдалану әдістері мен қағидаларын;
жабдыққа, қосалқы бөлшектерге және материалдарға арналған өтінімдер жасау тәртібін;
жабдықты тотығудан қорғау тәсілдерін;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасын;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі қағидаларды, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
136. Біліктілікке қойылатын талаптар:
желдету жүйесі жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және желдету жүйесі жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл;
желдету жүйесі жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және желдету жүйесі жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
желдету жүйесі жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және желдету жүйесі жабдығын пайдалану және жөндеу саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
18-параграф. Заңгер көмекшісі
137. Лауазымдық міндеттері:
құқықтық деректер базаларының, архивтердің, өзге де дереккөздердің көмегімен заңгер көрсеткен тақырып бойынша заңдық ақпарат іздестіруді жүзеге асырады;
табылған ақпаратты талдайды және берілген тақырыпқа неғұрлым сай келетін нормативтік актілердің тізімін дайындайды;
күнделікті деректер базасы, мамандандырылған заң басылымдары арқылы қабылданған және күшіне енген нормативтік құқықтық актілер тізбесімен танысады және заңгерге неғұрлым маңызды нормативтік құқықтық құжаттарға шолуды дайындайды;
шағын көлемдегі, күрделі емес заңды құжаттар (шарттар, сұратулар, талап-арыздар, қуынымдар, шағымдар) жобаларын әзірлейді және оларды түзету мен бекіту үшін заңгерге ұсынады;
заңгердің тапсырмасы бойынша күрделі емес заңдық мәселелерді (құжаттарды тапсыру мен алу, түсініктемелер алу, өзге де заңды іс-қимылдарды жасау) шешу үшін мемлекеттік және сот органдарына, сырт ұйымдарға барады;
заңдық құжаттаманы есепке алуды жүзеге асырады;
заңгер жіберген және заңгер алған хат-хабарларға жауап береді;
заңгер алдында өз жұмысының нәтижелеріне есеп береді.

135. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по технологической подготовке и проведению работ по монтажу, наладке и эксплуатации вентиляционного оборудования;
конструктивные особенности, технические характеристики, назначение и режимы работы;
методы, правила монтажа, демонтажа ремонта, наладки и эксплуатации вентиляционного оборудования;
порядок составления заявок на оборудование, запасные части и материалы;
способы защиты оборудования от коррозии;
основы экономики, организации труда и управления;
трудовое законодательство;
правила по охране окружающей среды, правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности и производственной санитарии.
136. Требования к квалификации:
инженер по вентиляции I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по вентиляции II категории не менее 1 года;
инженер по вентиляции II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по вентиляции без категории не менее 2 лет;
инженер по вентиляции без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 18. Помощник юриста
137. Должностные обязанности:
осуществляет с помощью правовых баз данных, архивов, иных источников поиск юридической информации по тематике, указанной юристом;
анализирует найденную информацию и готовит список наиболее отвечающих заданной тематике нормативных актов;
ежедневно знакомится с перечнем принятых и вступивших в силу нормативных правовых актов посредством баз данных, специализированных юридических изданий и подготавливает юристу обзор наиболее важных нормативных правовых документов;
разрабатывает проекты юридических документов (договоров, запросов, претензий, исков, жалоб) небольшого объема, сложности и представляет их юристу для корректировки и утверждения;
по поручению юриста выезжает в государственные и судебные органы, в сторонние организации для решения несложных юридических вопросов (сдача и получение документов, получение разъяснений, совершение иных юридических действий);
осуществляет учет юридической документации;
отвечает за корреспонденцию, направленную юристом и полученную для юриста;
отчитывается перед юристом за результаты своей работы.

138. Мыналарды:
заң қызметіне және құқыққа қатысты нормативтік құқықтық актілерді, басқа да басшылыққа алынатын, әдістемелік және жоғары тұрған органдардың нормативтік материалдарын;
материалдық және процессуалдық құқық негіздерін, құқықтық қызмет жөніндегі әдістемелік және нормативтік материалдарды;
мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, заңды және жеке тұлғалармен қатынас этикасын;
іс жүргізу стандарттарын, оларды жүйелендіру тәртібін;
заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, құқықтық құжаттаманы есепке алу мен жүргізуді;
заманауи техникалық коммуникация мен байланыс құралдарын пайдалана отырып, ақпарат өңдеу әдістерін, мәтіндік редакторларды және арнаулы заңдық бағдарламалық қамтылымды;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
139. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және әділет органдарында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
19-параграф. Инженер-жылу технигі (жылу технигі)
140. Лауазымдық міндеттері:
жылу шаруашылығының объектілері: сыртқы және ішкі жылу желілеріне, жылу тораптары мен жылу жүйелеріне жабдыққа, аппаратураға және жылу энергиясын есептеу аспаптарына қызмет көрсетуді, оларды тексеру мен реттеуді ұйымдастырады;
жылу-техникалық қамтамасыз ету жүйелерінің, жабдығының, аппаратурасы мен есептеу аспаптарының тоқтап қалу және бұзылу жағдайларын талдайды және олардың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
жылу жүйелері мен жабдығын күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарын, оларды профилактикалық қарауды жүргізуді ұйымдастырады;
қол астындағы персонал жұмысының нұсқаулықтарын, кестелерін, қажетті материалдарға, жабдыққа өтінімдер мен техникалық құжаттаманы жасайды;
пайдалану жағдайында жылу-техникалық жүйелер монтажын қамтамасыз етеді, паспортқа және тиісті техникалық құжаттамаға түзетулер мен өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстарды дайындайды;
жаңа жылу-техникалық жүйелерді, жабдықты, аппараттар мен аспаптарды күрделі жөндеуден кейін пайдалануға қабылдауға қатысады;
белгіленген құжаттаманы ресімдейді және есептілікті жасайды;
жылу-техникалық қамтамасыз ету жабдығын пайдалану мен оған қызмет көрсетудің озық тәжірибесін зерттейді, жинақтайды және енгізеді;
жылу жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және еңбекті ұтымды ұйымдастыру бойынша өнертапқыш ұсыныстарды қарауға және енгізуге қатысады;
еңбек өнімділігін арттыруға және жылу-техникалық қамтамасыз ету шығындарын азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды енгізеді;
жылу-энергетикалық ресурстарды үнемдеуге бағытталған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, өрт қауіпсіздігіқағидалары мен нормаларының, өндірістік және еңбек тәртібінің, ішкі еңбек тәртібі қағидаларының талаптарын сақтайды.

138. Должен знать:
нормативные правовые акты, другие руководящие, методические и нормативные материалы вышестоящих органов, касающиеся юридической деятельности и права;
основы материального и процессуального права, методические и нормативные материалы по правовой деятельности;
этику общения с государственными органами, организациями, юридическими и физическими лицами;
стандарты делопроизводства, порядок их систематизации;
учет и ведение правовой документации с использованием современных информационных технологий;
методы обработки информации с использованием современных технических средств коммуникации и связи, текстовые редакторы и специальное юридическое программное обеспечение;
правила внутреннего трудового распорядка.
139. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Параграф 19. Инженер-теплотехник (теплотехник)
140. Должностные обязанности:
организует обслуживание, проверку и наладку объектов теплового хозяйства: внешних и внутренних тепловых сетей, тепловых узлов и тепловых систем, оборудования, аппаратуры и приборов учета тепловой энергии;
анализирует случаи отказов и нарушений в работе систем, оборудования, аппаратуры и приборов теплотехнического обеспечения и принимает меры по их предупреждению;
организует работы по капитальному и текущему ремонту тепловых систем и оборудования, проведение их профилактического осмотра;
составляет инструкции, графики работ подчиненного персонала, заявки на необходимые материалы, оборудование и техническую документацию;
обеспечивает монтаж теплотехнических систем в условиях эксплуатации, подготавливает предложение по внесению поправок и изменений в паспорта и соответствующую техническую документацию;
принимает участие в приемке в эксплуатацию новых теплотехнических систем, оборудования, аппаратуры и приборов после капитального ремонта;
оформляет установленную документацию и составляет отчетность;
изучает, обобщает и внедряет передовой опыт эксплуатации и обслуживания оборудования теплотехнического обеспечения;
участвует в рассмотрении и внедрении рационализаторских предложений по техническому обслуживанию тепловых систем и рациональной организации труда;
осуществляет внедрение организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности труда и снижение затрат на теплотехническое обеспечение;
обеспечивает выполнение мероприятий, направленных на экономию топливно-энергетических ресурсов;
соблюдает требования правил и норм безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правила внутреннего трудового распорядка.

141. Мыналарды:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
жылу-техникалық және энергетикалық жабдықтың, аппаратураның және есептеу аспаптарының ұйымдастырылуын, жұмыс мақсатын, қағидаттарын, пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын;
пайдаланылатын жабдықтың жұмысын жоспарлау және жөндеу жұмыстарын жүргізу әдістерін;
жабдық монтажынан кейін пайдалануға қабылдау тәртібін;
отынды және басқа да жылу көздерін, газды, буды ұтымды пайдалану әдістерін;
жылу өткізу саласындағы озық тәжірибені;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 141-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
142. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы инженер-жылу технигі: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санатындағы инженер-жылу технигі лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
ІІ санаттағы инженер-жылу технигі: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ инженер-жылу технигі лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ инженер-жылу технигі: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы жылу технигі лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
20-параграф. Инженер-бақылаушы
143. Лауазымдық міндеттері:
машиналар мен жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету сапасын қамтамасыз етеді;
басқа мамандармен бірлесіп, техниканың техникалық жай-күйі мен оны жөндеуге қою мерзімдерін анықтайды;
өтінімдер бойынша және жөндеуден кейін ұйымға келіп түскен жабдықты қабылдау мен оның сапасын бағалауға қатысады;
жөндеуге келіп түскен техниканың жай-күйін анықтауға және қорытынды дайындауға қатысады;
техниканы қалпына келтірумен және оның бөлшектерін дайындаумен және жөндеумен байланысты жұмыстарды орындау нарядтарына қол қояды, оларды дұрыс ресімделуін тексереді;
белгіленген нормалар мен лимиттерге сәйкес материалдарды, қосалқы бөлшектерді және басқа да құралдарды дұрыс жұмсауды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
техниканы жөндеу кезінде пайдаланылатын өлшеу аспаптарының, станоктардың және жабдықтың жарамды жай-күйін қамтамасыз етеді;
ұйымда дайындалатын жабдық пен механикаландыру құралдарының сапасын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
тапсырыс берушіден (тұтынушыдан) келіп түскен ұйымда дайындалатын жабдық сапасы жөніндегі наразылықты қарайды және талдайды, қорытынды дайындайды және қарау нәтижелері бойынша хат алмасады;
сапасыз жөндеу мен техникалық қызмет көрсету себептерін анықтайды және оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды;
жөндеу жұмыстарына қатысатын персоналдың біліктілігін арттыруға қатысады;
жөндеуден шығарылған және ұйымға келіп түскен жабдық, отын, жақпа материалдар сапасы туралы тиісті құжаттар дайындайды және есептілікті уақтылы ұсынады.

141. Должен знать:
Закон Республики "О гражданской защите";
устройство, назначение, принципы работы, правила эксплуатации и обслуживания теплотехнического и энергетического оборудования, аппаратуры и приборов учета;
методы планирования работы эксплуатируемого оборудования и проведения ремонтных работ;
порядок приемки в эксплуатацию после монтажа оборудования;
методы рационального использования топлива и других теплоносителей, газа, пара;
передовой опыт в области теплофикации;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 141 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142. Требования к квалификации:
инженер-теплотехник I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-теплотехника (теплотехника) II категории не менее 3 лет;
инженер-теплотехник II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-теплотехника (теплотехника) без категории не менее 2 лет;
инженер-теплотехник без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-теплотехника I категории не менее 3 лет.
Параграф 20. Инженер-контролер
143. Должностные обязанности:
обеспечивает качество ремонта и технического обслуживания машин и оборудования;
определяет совместно с другими специалистами техническое состояние и сроки поставки техники на ремонт;
участвует в приемке и оценке качества оборудования, поступающего в организацию по заявкам и после ремонта;
участвует в определении и подготовке заключений о состоянии техники, поступающей в ремонт;
визирует наряды на выполнение работ, связанные с восстановлением и изготовлением деталей и ремонтом техники, проверяет правильность их оформления;
принимает меры по обеспечению правильного расходования материалов, запасных частей и других средств согласно установленным нормам и лимитам;
обеспечивает исправное состояние измерительного инструмента, приборов, станков и оборудования, используемых при ремонте техник;
принимает меры по обеспечению качества изготавливаемого в организации оборудования и средств механизации;
рассматривает и анализирует рекламации по качеству изготавливаемого в организации оборудования, поступившие от заказчика (потребителя), готовит заключения и ведет переписку по результатам рассмотрения;
устанавливает причины недоброкачественного выполнения ремонта и технического обслуживания и принимает меры по их устранению;
принимает участие в повышении квалификации персонала, участвующего в ремонтных работах;
составляет соответствующие документы о качестве выпускаемого из ремонта и поступающего в организацию оборудования, топливных, смазочных материалов и своевременно представляет отчетность.

144. Мыналарды:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
машиналар мен жабдықты жөндеу технологиясы мен олардың техникалық жай-күйі мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін және басқа да басшылыққа алынатын материалдарды;
техникалық бақылауға және жабдық құруға қойылатын нормативтік-техникалық талаптарды;
жабдықтың техникалық жай-күйі мен жұмыс істеу сапасын бақылау әдістерін;
жүргізілген жөндеу мен қызмет сапасын арттыру әдістерін, жоспарлы-алдын ала жөндеудің бірыңғай жүйесін, техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін;
ұйымдағы машиналардың, механизмдердің, көлік құралдарының және басқа да жабдықтың мақсаты мен жұмыс режимдерін;
жабдықты өндірістік және техникалық пайдалану қағидаларын;
ақау түрлерін, оның алдын алу және жою әдістерін;
жабдықты шығару технологиясын, жөндеу жұмыстары мен техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу технологиясын;
жабдықты жөндеуге тапсыру және жөндеуден кейін қабылдау қағидаларын;
жөндеу жүргізуге сметаларды, жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге арналған өтінімдер жасау тәртібін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария қағидаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.
Ескерту. 144-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы инженер-бақылаушы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы инженер-бақылаушы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы инженер-бақылаушы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ инженер-бақылаушы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ инженер-бақылаушы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кәсіп бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
21-параграф. Инженер-химик
146. Лауазымдық міндеттері:
шикізатқа, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, дайын өнімге химиялық талдау мен физикалық-механикалық сынақ жүргізеді;
шикізат, материалдар, жартылай фабрикаттар және дайын өнім сапасының қолданыстағы стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етеді;
жаңа зертханалық бақылау әдістерін әзірлеуге және қолданыстағы әдістерді жетілдіруге және оларды өндіріске енгізуге қатысады;
стандарттарды, сынақ әдістерін химиялық талдау жөніндегі жаңа әдістемелер мен нұсқаулықтар әзірлеуге, өнім сапасын ағымдағы бақылауға, оның ішінде жұмыс орындарында жедел талдауға қатысады, оларға сынақ жүргізеді;
стандарттық емес талдау нәтижелерін метрологиялық бағалауды, қызмет көрсетілетін жабдықты баптауды, күрделі титрлерді белгілеу мен тексеруді, күрделі реактивтерді құруға және олардың жарамдылығын тексеруге, зертханалық қондырғыларды схемалар бойынша құрастыруға, арбитраждық талдау жүргізуге қатысады, жабдықты дұрыс пайдалануды және оны тексеруге уақтылы тапсыруды бақылайды;
жартылай фабрикаттар мен жұмыс ерітінділерінің сапасына тексеру жүргізеді;
химиялық талдау зертханашыларының, физикалық-механикалық сынақ зертханашыларының жұмысына әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
өнім шығару және бақылау саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық тәжірибені зерделейді;
талдау мен сынақ нәтижелерін дайындап, қорытады және зертханалық журналдарды жүргізеді;
жұмыскерлерге қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.

144. Должен знать:
Законы Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "О техническом регулировании";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и другие руководящие материалы по вопросам технологии ремонта и технического состояния машин и оборудования;
нормативно-технические требования к техническому контролю и функционированию оборудования;
методы проведения контроля качества технического состояния и функционирования оборудования;
методы повышения качества производимого ремонта и технического обслуживания, единую систему планово-предупредительного ремонта, технические характеристики, конструктивные особенности;
назначение и режимы работы машин, механизмов, транспортных средств и другого оборудования в организации;
правила производственной и технической эксплуатации оборудования;
виды брака, методы его предупреждения и устранения;
технологию производства, организацию и технологию проведения ремонтных работ и технического обслуживания оборудования;
правила сдачи оборудования в ремонт и приема после ремонта;
порядок составления смет на проведение ремонта, заявок на оборудование, материалы, запасные части;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 144 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145. Требования к квалификации:
инженер-контролер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-контролера II категории не менее 2 лет;
инженер-контролер II категории высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-контролера без категории не менее 3 лет;
инженер-контролер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 21. Инженер-химик
146. Должностные обязанности:
проводит химический анализ, физико-механические испытания сырья, материалов, полуфабрикатов, готовой продукции;
обеспечивает соответствие качества сырья, материалов, полуфабрикатов и готовой продукции действующим стандартам и техническим условиям;
участвует в разработке новых и совершенствовании существующих методов лабораторного контроля и внедрении их в производство;
участвует в разработке новых методик и инструкций по химическому анализу стандартов, методов испытаний, текущему контролю качества продукции, в том числе экспресс-анализам на рабочих местах, проводит их апробацию;
проводит метрологическую оценку результатов нестандартных анализов, наладку обслуживаемого оборудования, установление и проверку сложных титров, составление сложных реактивов и проверку их годности, сборку лабораторных установок по схемам, проведение арбитражных анализов, следит за правильной эксплуатацией оборудования и своевременным представлением его на поверку;
проводит проверки качества полуфабрикатов и рабочих растворов;
осуществляет методическое руководство работой лаборантов химического анализа, лаборантов по физико-механическим испытаниям;
изучает научно-технические достижения и передовой опыт в области производства и контроля продукции;
подготавливает и обобщает результаты анализов и испытаний и ведет лабораторные журналы;
обеспечивает безопасные условия труда работников.

147. Мыналарды:
сапа, зертханалық сынақтар, талдаулар жүргізу жүйелеріне қойылатын талаптарды регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, басқа да басшылыққа алынатын және әдістемелік құжаттарды;
химиялық талдау, физикалық-механикалық сынақтар және шикізатқа, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, дайын өнімге зерттеулер жүргізу әдістерін;
жалпы, талдамалық және физикалық химия негіздерін;
технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін;
шығарылатын өнімнің негізгі технологиялық және конструктивтік деректерін, салада және ұйымда қолданылатын стандарттар, техникалық шарттар мен талаптарды;
техникалық құжаттамаға, шикізатқа, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, дайын өнімге қойылатын талаптарды;
зертханалық жабдыққа қызмет көрсету мен пайдалану қағидаларын;
талданатын материалдар мен қолданылатын реактивтердің физикалық-химиялық қасиеттерін;
өнімге сынақ жүргізу, қабылдау мен сақтау қағидаларын;
орындалатын жұмыстарға құжаттама жүргізу қағидаларын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
148. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы инженер-химик: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы инженер-химик лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
ІІ санаттағы инженер-химик: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ инженер-химик лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
санат жоқ инженер-химик: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және қызмет бейіні бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
22-параграф. Көлік жөніндегі инженер
149. Лауазымдық міндеттері:
көлік бөлімшесінің жұмысын ұйымдастырады;
көлік бөлімшелерінің қызметін талдайды, автомобиль көлігі мен арнайы техниканың жоспардан тыс тоқтап тұруын қысқарту жөнінде шаралар әзірлейді;
автокөлік құралдары паркінің болуын есепке алуды жүргізеді;
бақылау-инспекциялық органдарда автокөлік жөнінде рұқсат беруші құжаттарды уақтылы қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастырады және белгіленген нысан бойынша есеп береді;
көлікке қажеттілікті анықтайды, көліктік қамтамасыз ету бөлігінде өндірістік бағдарлама әзірлейді;
өндірістік объектілерде авариялық жағдайлардың алдын алу мен жою үшін желіге автокөлікті шығаруды қамтамасыз етеді;
автомобиль көлігін пайдалана отырып жұмыстар жүргізген кезде қауіпсіздік талаптары мен нормаларына сәйкес өндірістік процестерді қауіпсіз жүргізуді дұрыс ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
бөлімшелердің автокөлікті пайдалану бөлігінде бюджеттің атқарылуын қамтамасыз етеді;
автокөлік кәсіпорындарының жол қағаздары бойынша төлем шоттарын дұрыс ресімдеуін тексереді;
автокөлікті санитариялық нормаларға, қауіпсіздік техникасына және паспорттық деректерге сәйкестігін тексереді;
бөлімшелерде жол қағаздарын ресімдеу тәртібін бақылайды;
жылжымалы құрамға, тораптар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
көлікті үздіксіз және техникалық дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді;
пайдалану сұйықтықтарының, майлағыш және резеңке-техникалық бұйымдардың шығысын және олардың тиімді пайдаланылуын есептейді;
шаруашылық шарттар жасасу және орындау үшін материалдарды уақтылы дайындауды ұйымдастырады.

147. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, другие руководящие, методические документы, регламентирующие требования к системам качества, проведения лабораторных испытаний, анализов;
методы проведения химических анализов, физико-механических испытаний и других исследований сырья, материалов, полуфабрикатов, готовой продукции;
основы общей, аналитической и физической химии;
технологические процессы и режимы производства;
основные технологические и конструктивные данные выпускаемой продукции, действующие в отрасли и в организации стандарты и технические условия, требования;
требования предъявляемые к технической документации, сырью, материалам, полуфабрикатам, готовой продукции;
правила обслуживания и эксплуатации лабораторного оборудования;
физико-химические свойства анализируемых материалов и применяемых реактивов;
правила проведения испытаний, приемки и хранения продукции;
правила ведения документации на выполняемые работы;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
148. Требования к квалификации:
инженер-химик I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-химика II категории не менее 3 лет;
инженер-химик II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-химика без категории не менее 3 лет;
инженер-химик без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 22. Инженер по транспорту
149. Должностные обязанности:
организует работу транспортного подразделения;
анализирует деятельность транспортных подразделений, вырабатывает меры по уменьшению внеплановых простоев автомобильного транспорта и специальной техники;
ведет учет наличия парка автотранспортных средств;
организует работ по своевременному обеспечению разрешительных документов по автотранспорту в контрольно-инспекционных органах и предоставление отчетности в установленной форме;
определяет потребность в транспорте, составляет производственную программу в части транспортного обеспечения;
обеспечивает выход автотранспорта на линию для предупреждения и ликвидации аварийных ситуаций на производственных объектах;
обеспечивает правильную организацию безопасного ведения производственных процессов в соответствии с требованиями и нормами безопасности при проведении работ с использованием автомобильного транспорта;
обеспечивает исполнение бюджета в части использования автотранспорта подразделениями;
проверяет правильность оформления платежных счетов по путевым листам автотранспортных предприятий;
проверяет автотранспорт на соответствие санитарным нормам, технике безопасности и паспортным данным;
обеспечивает порядок оформления путевых листов в подразделениях;
организует работы по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава, узлов и агрегатов;
обеспечивает бесперебойную и технически правильную эксплуатацию транспорта;
рассчитывает расход эксплуатационных жидкостей, смазочных и резинотехнических изделий и их рациональное использование;
организует своевременную подготовку материалов для заключения и выполнения хозяйственных договоров.

150. Мыналарды:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
автомобильдерді, жол салу машиналары мен механизмдерін пайдалану, жөндеу, техникалық ұстау мәселелері жөніндегі әдістемелік және нормативтік құжаттарды;
техниканың құрылысын, мақсатын, конструктивтік ерекшеліктерін, автокөлік құралдарын пайдалану деректерін;
жүктерді және жолаушыларды тасымалдау қағидаларын;
жол жүрісі қағидаларын, автомобильдердің, жол салу машиналары мен механизмдерінің, жүк тиеу-түсіру техникасының құрылысы мен конструктивтік ерекшеліктерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 150-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
151. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы көлік жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы көлік жөніндегі инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы көлік жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және көлік жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
көлік жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және автокөлік кәсіпорындарында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша орташа техникалық және кәсіптік (орташа арнаулы, орташа кәсіптік) білім және техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
23-параграф. Қауіпсіздік қызметінің инспекторы
152. Лауазымдық міндеттері:
жұмыскерлердің өмірі мен қауіпсіздігін, денсаулығын, сондай-ақ кәсіпорын мүлкін қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды енгізуді жүзеге асырады;
ақша қаражатын, материалдық құндылықтарды берудің, алудың, тасымалдаудың және сақтаудың белгіленген тәртібін сақтауды, сондай-ақ кәсіпорынның ақша қаражаты мен құндылықтарын сақтауды қамтамасыз ету және кәсіпорында залалды болдырмау жөніндегі барлық нормалар мен қағидалардың орындалуын қамтамасыз етеді;
қауіпсіздік қызметінің құрылымы мен тәртібін белгілейтін кәсіпорынның ішкі құжаттарын сұратады және зерттейді;
кәсіпорында күзет және өрт дабылы жүйелерінің, бақылау-өткізу жүйесінің, ақпаратты заңсыз қол жеткізуден қорғаудың техникалық құралдарының болуы мен жарамдылығын, объектілердің арнаулы жабдықпен, байланыс құралдарымен, мүкәмалмен жарақтандырылуын және т.б. анықтайды;
жүргізілген тексерістер туралы есеп жасайды, оларда тексеріс барысында анықталған кемшіліктер, бұзушылықтар, оларды жою мерзімдері, кәсіпорында күзет жүйесін және қауіпсіздік қызметінің жұмысын жетілдіру туралы тұжырымдар мен негізделген ұсыныстар көрсетіледі;
тексеру барысында анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімдерде жоюды қамтамасыз етеді;
кәсіпорын жұмыскерлерінің бақылау-өткізу режимін сақтауды жүзеге асырады;
қауіпсіздік қызметі жұмыскерлерінің білімі мен кәсіби машықтарына тексеру жүргізеді;
оған жұмыс барысында мәлім болған кәсіпорында қауіпсіздік қызметінің жұмысын ұйымдастыру тәртібі, күзет дабылы жүйелері, рұқсат етілмеген қол жеткізуден ақпаратты қорғау жүйесі туралы мәліметтердің, сондай-ақ кәсіпорын қызметіне қатысты басқа да мәліметтердің жария болмауын қамтамасыз етеді.

150. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
методические и нормативные документы по вопросам эксплуатации, ремонта, технического содержания автомобилей, дорожно-строительных машин и механизмов;
устройство, назначение, конструктивные особенности техники, эксплуатационные данные автотранспортных средств;
правила перевозки грузов и пассажиров;
правила дорожного движения, устройство и конструктивные особенности автомобилей, дорожно-строительных машин и механизмов, погрузочно-разгрузочной техники;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 150 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Требования к квалификации:
инженер по транспорту I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по транспорту II категории не менее 2 лет;
инженер по транспорту II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по транспорту без категории не менее 3 лет;
инженер по транспорту без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 23. Инспектор службы безопасности
152. Должностные обязанности:
осуществляет внедрение мероприятий по обеспечению безопасности и охраны жизни, здоровья работников, а также имущества предприятия;
обеспечивает соблюдение установленного порядка выдачи, получения, перевозки и хранения денежных средств, материальных ценностей, а также выполнение всех норм и правил по обеспечению сохранности денежных средств и ценностей и предотвращению ущерба на предприятии;
запрашивает и изучает внутренние документы предприятия, определяющие структуру и порядок деятельности службы безопасности;
устанавливает наличие и исправность на предприятии систем охранной и пожарной сигнализации, контрольно-пропускной системы, технических средств защиты информации от несанкционированного доступа, оснащенность объектов охраны специальным оборудованием, средствами связи, инвентарем и так далее;
составляет отчеты о проведенных проверках, в которых указываются выявленные в ходе проверки недостатки, нарушения, сроки их устранения, выводы и обоснованные предложения по совершенствованию системы охраны на предприятии и работы службы безопасности;
обеспечивает устранение выявленных в ходе проверки нарушений в установленные сроки;
осуществляет соблюдение работниками предприятия контрольно-пропускного режима;
проводит проверку знаний и профессиональных навыков работников службы безопасности;
обеспечивает неразглашение ставших известных ему в процессе работы сведений о порядке организации и деятельности службы безопасности на предприятии, системах охранной сигнализации, защите информации от несанкционированного доступа, а также все другие сведения относительно деятельности предприятия.

153. Мыналарды:
"Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
кәсіпорын ұйымының, оның ішінде қауіпсіздік қызметінің ерекшелігі мен құрылымын, кәсіпорын объектілерін күзетуді ұйымдастыру қағидаттарын, кәсіпорын объектілерінің бақылау-өткізу жүйесін;
рұқсат етілмеген ақпаратты қол жеткізуден қорғаудың техникалық құралдарының сипаттамалары мен қағидатын, күзетілетін объектілерді қылмыстық қол сұғудан қорғау тактикасын;
қылмыскерлермен келіссөздер жүргізу стратегиясы мен тактикасын;
заманауи техникалық құралдар мен жабдықты (дабыл жүйелері, байланыс және басқалар), оларды жарамды күйде ұстауға қойылатын талаптарды;
байланыс мақсаты мен түрлерін, байланысқа кіру қағидаларын және эфирдегі мінез-құлық қағидаларын;
кәсіпорынның қауіпсіздік қызметі жұмыскерлерінің өз міндеттерін орындау кезінде қару мен оқ-дәрілерді ұстау мен пайдалану қағидаларын;
кәсіпорындағы құжатайналымы жүйесін, кәсіпорында қаржылық құжаттардың нысандары мен ресімдеу тәртібін;
ақша қаражаты мен тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, беру, есепке алу, сақтау және күзету қағидаларын;
кәсіпорынның жекелеген жұмыскерлерімен ілесіп жүру қағидаларын;
кәсіпорын қызметінің тәртібін, құрылымын белгілейтін кәсіпорынның ішкі құжаттарын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 153-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және қауіпсіздік қызметінде немесе құқық қорғау органдарында жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
24-параграф. Қойнауқат қысымын ұстап тұру жөніндегі инженер
155. Лауазымдық міндеттері:
қойнауқат қысымын ұстап тұру бойынша перспективалық және ағымдағы міндеттерді әзірлеуге қатысады;
айдау ұңғымалары жұмысының тиімділігін арттыру амалдарын айқындайды;
айдау ұңғымалары қорының техникалық жағдайы мен жабдықтың тоқтап қалу себептерін талдауды жүргізеді;
суды қойнауқатқа су айдау бойынша тапсырмалардың орындалуын және өндірістік объектілердің жағдайын бақылайды;
айдау ұңғымаларын күрделі жөндеуге наряд-тапсырманы жасайды және оларды жүргізу сапасын қамтамасыз етеді;
орнатылмаған жабдық пен қосалқы бөлшектердің дұрыс консервациялануын және сақталуын қамтамасыз етеді;
авариялар мен жабдықтың істен шығуын тергеп-тексеруді ұйымдастырады;
жаңа техниканы, еңбекті көп қажет ететін процестерді механикаландыруды сынау және енгізу жұмыстарының орындалуын ұйымдастырады;
айдау ұңғымаларын пайдалану бойынша озық тәжірибені енгізуді ұйымдастырады;
жабдықтың есебін және техникалық жағдайының қажетті құжаттамасын, оны паспорттауды жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидаларының, ішкі еңбек тәртібі қағидаларының орындалуын қамтамасыз етеді.

153. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "Об охранной деятельности";
специфику и структуру организации предприятия, в том числе службы безопасности, принципы организации охраны объектов предприятия, контрольно-пропускную систему объектов предприятия;
характеристики и принцип работы технических средств защиты информации от несанкционированного доступа к ним, тактику защиты охраняемых объектов от преступных посягательств;
стратегию и тактику ведения переговоров с преступниками;
современные технические средства и оборудование (системы сигнализации, связи и тому подобное), требования к их содержанию в исправном состоянии;
назначение и виды связи, правила вхождения в связь и правила поведения в эфире;
правила ношения и использования оружия и боеприпасов при исполнении своих обязанностей работниками службы безопасности предприятия;
систему документооборота на предприятии, формы и порядок оформления финансовых документов на предприятии;
правила приема, выдачи, учета, хранения и сопровождения денежных средств и товарно-материальных ценностей;
правила сопровождения отдельных сотрудников предприятия;
внутренние документы предприятия, устанавливающие порядок деятельности, структуру предприятия;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 153 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, стаж работы в службе безопасности или правоохранительных органах не менее 5 лет.
Параграф 24. Инженер по поддержанию пластового давления
155. Должностные обязанности:
участвует в разработке перспективных и текущих задач по поддержанию пластового давлении;
определяет пути повышения эффективности работы нагнетательных скважин;
проводит анализ технического состояния фонда нагнетательных, скважин и причины отказов работы оборудования;
обеспечивает выполнение заданий по закачке воды в пласт и состояния производственных объектов;
составляет наряд-задание на капитальный ремонт нагнетательных скважин и обеспечивает качество их проведения;
обеспечивает правильность консервации и сохранения неустановленного оборудования и запасных частей;
организует расследование причин аварий и выходов из строя оборудования;
организует выполнение работ по испытаниям и внедрению новой техники, механизации трудоемких процессов;
организует внедрение передового опыта по эксплуатации нагнетательных скважин;
ведет учет и необходимую документацию технического состояния оборудования, его паспортизацию;
обеспечивает выполнение правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, правил внутреннего трудового распорядка.

156. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай және газ өндіруге қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агенттерді қойнауқатқа айдау өндірісіне қатысты әдістемелік және нұсқама материалдарын;
мұнай және газ өндіру технологиясын;
қойнауқатқа айдау жабдығын, оны техникалық пайдалану және жөндеуді ұйымдастыру қағидаларын;
геологиялық қиындықтардың, техникалық бұзушылықтардың, жабдық аварияларының пайда болу шарттарын және олардың алдын алу және жою тәсілдерін;
мұнай және газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
есептік құжаттаманы ресімдеу тәртібін;
материалдарды жұмсау нормалары мен сақтау қағидаларын;
қойнауқаттың мұнай-газ қайтаруын арттыру техникасы мен технологиясы саласындағы отандық және әлемдік тәжірибені;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 156-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); . 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
157. Біліктілікке қойылатын талаптар:
қойнауқат қысымын ұстап тұру бойынша І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және қойнауқат қысымын ұстап тұру бойынша ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
қойнауқат қысымын ұстап тұру бойынша ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және қойнауқат қысымын ұстап тұру жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
қойнауқат қысымын ұстап тұру жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және қойнауқат қысымын ұстап тұру цехтеріндегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
25-параграф. Маркшейдер
158. Лауазымдық міндеттері:
маркшейдерлік жұмыстарды және ұңғымалардың тіректік желісін құру бойынша есептеуді, тау-кен қазбаларын суретке түсіруді және өлшеуді, түсіру материалдарын камералық өңдеуді орындайды;
тау-кен қазбаларының, құрылыстардың, трассалардың және басқа да объектілердің жобаларын жергілікті жердің жағдайына ыңғайлауды және оларды натураға ауыстыруды жүзеге асырады;
қажетті геодезиялық өлшеуді жүзеге асырады және далалық құжаттаманы жүргізеді;
тау-кен, геологиялық барлау және басқа да жұмыстар жоспарлары мен жобалар бөлімдерін жасауға қатысады, сондай-ақ олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазбаларына бағыт береді, олардың жобалық бағыттарының, қималарының, еңістерінің, габариттерінің және бейіндерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
күзетуге жататын объектілер үшін сақтандыру кентіректері шекараларының өлшемдерін есептеуді және салуды жүзеге асырады, сондай-ақ олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
сарқылған кеңістікті, тау-кен массасы мен пайдалы қазбаларды өндіруді, оларды өндіру кезіндегі шығындарды және құнарсыздануды, учаске бойынша орындалған тау-кен-үңгілеу және тазарту жұмыстарының көлемін есепке алады;
жару жұмыстарының техникалық есептері үшін құжаттама мен материалдар дайындайды;
маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық-технологиялық нормалар мен қағидалардың сақталуын қамтамасыз етеді;
объектілер салуға жер телімдерін ресімдеу үшін геодезиялық материалдарды келісуге қатысады және дайындайды;
геодезиялық аспаптар мен құралдарды тексеруге және түзетуге қатысады, оларды дұрыс пайдалану мен сақтауды қамтамасыз етеді;
материалдарды камералық өңдеуді жүзеге асырады, есеп жұмыстарын орындайды, жоспарлар, схемалар, бейіндер және басқа да кескіндік материалдарды жасайды;
өндірістік құжаттама мен есептілікті ресімдейді;
маркшейдерлік жұмыстардың материалдарын есепке алу және сақтау қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
маркшейдерлік жұмыстар жүргізу кезінде техник-маркшейдерлер мен жұмысшыларды басқарады;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларының орындалуын қамтамасыз етеді.

156. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся добычи нефти и газа, методические и руководящие материалы, касающиеся производства закачки агентов в пласт;
технологию добычи и нефти и газа;
оборудование для закачки в пласт, правила его технической эксплуатации и организации ремонта;
условия возникновения геологических осложнений, технических неполадок, аварий оборудования и способы их предотвращения и ликвидации;
физико-химические свойства нефти и газа;
порядок оформления отчетной документации;
нормы расхода и правила хранения материалов;
отечественный и мировой опыт в области техники и технологии повышения нефтегазоотдачи пластов;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 156 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. Требования к квалификации:
инженер по поддержанию пластового давления I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по поддержанию пластового давления II категории не менее 2 лет;
инженер по поддержанию пластового давления II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по поддержанию пластового давления без категории не менее 3 лет;
инженер по поддержанию пластового давления без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 25. Маркшейдер
158. Должностные обязанности:
выполняет маркшейдерские работы и вычисления по созданию опорной сети скважин, съемки и замеры горных выработок, камеральную обработку материалов съемок;
осуществляет привязку проектов горных выработок, сооружений, трасс и других объектов к условиям местности и переносит их в натуру;
осуществляет необходимые геодезические измерения и ведет полевую документацию;
участвует в составлении планов и соответствующих разделов проектов проведения горных, геологоразведочных и других работ, а также обеспечивает их выполнение;
задает направления горным выработкам, обеспечивает соблюдение их проектных направлений, сечений, уклонов, габаритов и профилей;
осуществляет расчет размеров и построение границ предохранительных целиков под объекты, подлежащие охране, а также обеспечивает их соблюдение;
ведет учет выработанного пространства, добычи горной массы и полезных ископаемых, потерь и разубоживания при их добыче, объема выполненных горно-проходческих и очистных работ по участку;
подготавливает документацию и материалы для технических расчетов взрывных работ;
обеспечивает соблюдение технико-технологических норм и правил при производстве маркшейдерских работ;
обеспечивает соблюдение технико-технологических норм и правил при производстве маркшейдерских работ;
участвует в согласовании и подготавливает геодезические материалы для оформления земельных отводов под строительство объектов;
выполняет поверку и юстировку геодезических приборов и инструментов, обеспечивает их правильную эксплуатацию и хранение;
осуществляет камеральную обработку материалов, выполняет расчетные работы, составляет планы, схемы, профили и другие графические материалы;
оформляет производственную документацию и отчетность;
обеспечивает соблюдение правил учета и хранения материалов маркшейдерских работ;
руководит техниками - маркшейдерами и рабочими при проведении маркшейдерских работ;
обеспечивает выполнение правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.

159. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
геологиялық зерттеу, жер қойнауын және қоршаған ортаны пайдалану және қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
маркшейдерлік жұмыстарды жүргізуге қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттарды, қағидаларды, нұсқаулықтарды және әдістемелік материалдарды;
тау-кен жұмыстарын жүргізуді дамыту перспективасы мен ерекшеліктерін, маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу қағидаларын, нұсқаулықтары мен шарттарын;
маркшейдерлік жұмысты жүргізуді ұйымдастыру мен оның технологиясын, жұмыстың түрлерін, техникалық сипаттамаларын, қағидаттарын;
маркшейдерлік жабдықты, аспаптар мен құралдарды пайдалану, қызмет көрсету және сақтау қағидаларын;
геодезиялық жабдықты, аспаптар мен құралдарды тексеру, түзету және сақтау қағидаларын;
жер бетінің қозғалысын және күзетілетін объектілердің жай-күйін бақылау әдістерін;
жер қойнауындағы пайдалы қазбалардың қорлары мен шығындары қозғалысын есепке алу тәртібін;
маркшейдерлік құжаттама жүргізу тәртібін, қағидаларын, ресімдеу және сақтау қағидалары мен оларға қойылатын талаптарды, техникалық есептерді жүргізу және материалдарды камералық өңдеу әдістерін;
геодезиялық карталарды, жоспарларды, схемаларды, бейіндерді және басқа да кескіндік материалдарды жасау қағидалары мен оларды жасауға қойылатын талаптарды;
сызба құралдарының негізгі түрлері мен оларды пайдалану ережесін;
маркшейдерлік жұмыстарды жобалау мен жоспарлау тәртібін;
маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу саласындағы отандық және шетелдік озық тәжірибені;
экономика, геологиялық барлау және тау-кен жұмыстарының негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 159-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
160. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы маркшейдер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы маркшейдер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ маркшейдер: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы техник-маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.

159. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области геологического изучения, использования и охраны недр и окружающей среды;
организационно-распорядительные документы, правила, инструкции и методические материалы, касающиеся производства маркшейдерских работ;
перспективы развития и особенности проведения горных работ, правила, инструкции и условия производства маркшейдерских работ;
организацию и технологию производства маркшейдерских работ, виды, технические характеристики, принципы работы;
правила эксплуатации, обслуживания и хранения маркшейдерского оборудования, приборов и инструментов;
правила поверок, юстировок и хранения геодезического оборудования, приборов и инструментов;
методы наблюдения за движением земной поверхности и состоянием охраняемых объектов;
порядок учета движения запасов и потерь полезных ископаемых в недрах;
порядок ведения, правила и требования, предъявляемые к оформлению и хранению маркшейдерской документации, методы проведения технических расчетов и камеральной обработки маркшейдерских материалов;
правила и требования, предъявляемые к составлению геодезических карт, планов, схем, профилей и других графических материалов;
основные виды и правила пользования чертежным инструментом;
порядок проектирования и планирования маркшейдерских работ;
передовой отечественный и зарубежный опыт в области проведения маркшейдерских работ;
основы экономики, геологоразведочных и горных работ;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 159 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. Требования к квалификации:
маркшейдер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности маркшейдера II категории не менее 2 лет;
маркшейдер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности маркшейдера без категории не менее 3 лет;
маркшейдер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на должности техника-маркшейдера I категории не менее 3 лет.

26-параграф. Метрология жөніндегі инженер
Ескерту. 26-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Лауазымдық міндеттері:
технологиялық процестердің дәлдігін талдау кезінде шамаларды күрделі өлшеуді орындайды және кәсіпорын бөлімшелерінің араларында метрология мәселелері бойынша туындаған келіспеушіліктерді шешеді;
өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді сақталуын қамтамасыз етеді;
персоналдың технологиялық құжаттамасын уақтылы жүргізуін қамтамасыз етеді;
бекітілген тексеруаралық және калибрлеуаралық интервалдарды ескере отырып, салыстырып тексеру және калибрлеу графиктерін жасайды, қажет болған жағдайда оларды түзету бойынша ұсынымдар әзірлейді;
метрологиялық қағидалар мен нормалардың бұзылуы туралы хаттамалар жасайды;
кешенді регламенттелген қызмет көрсету жүйесін енгізеді;
шамаларды өлшеу құралдарын таңдауға, өлшеу құралдарына деген қажеттілікті анықтауға және жаңа өлшеу техникасын енгізу жоспарларын, өлшеуді орындау әдістемелерін, қажетті өлшеу құралдарын әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаларды, олардың экономикалық негіздемелерін әзірлеуге қатысады;
өлшеуді орындау әдістемелерін аттестаттауға, техникалық құжаттаманы метрологиялық сараптауға қатысады;
персоналдың пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды сақтауын қамтамасыз етеді;
кәсіпорынның технологиялық процестерінде орындалатын шамаларды өлшеу қателіктерін бағалайды;
кәсіпорын бөлімшелерінде өлшеу құралдарының жай-күйіне және қолданылуына, аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемелеріне метрологиялық бақылауды жүзеге асырады;
шама бірліктері эталондарын, стандартты үлгілерді өлшеу, сақтау және тиісті жай-күйде ұстау құралдарымен жинақтау жөніндегі шараларды қабылдайды.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
162. Мыналарды:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі жөніндегі өзге де нормативтік және әдістемелік құжаттарды, салыстырып тексеру және калибрлеу қызметіне, метрологиялық бақылауға қатысты өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі ережелерді;
сапа жөніндегі әдістемелік ұсынымды, салыстырып тексеру/калибрлеу зертханасының жұмысын регламенттейтін бұйрықтар мен нұсқаулықтарды;
калибрленетін аспаптар пайдаланылатын өлшеуді орындау, бақылау, сынау әдістемелерін, аспаптарды пайдалану шарттарын;
аспаптарды калибрлеу үшін пайдаланылатын эталондар мен қондырғыларды орнатуды және оларды пайдалану қағидаларын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария қағидаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.

Параграф 26. Инженер по метрологии
Сноска. Заголовок параграфа 26 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Должностные обязанности:
выполняет сложные измерения величин при анализе точности технологических процессов и разрешает разногласия, возникающие между подразделениями предприятия по вопросам метрологии;
обеспечивает соблюдение поверки и калибровки средств измерений;
обеспечивает своевременное ведение технологической документации персоналом;
составляет графики поверки и калибровки с учетом утвержденных межповерочных и межкалибровочных интервалов, при необходимости разрабатывает рекомендации по их корректировке;
составляет протоколы о нарушении метрологических правил и норм;
внедряет системы комплексного регламентированного обслуживания;
участвует в выборе средств измерений величин, в определении потребности в средствах измерений и разработке планов внедрения новой измерительной техники, методик выполнения измерений, в выработке технических заданий на разработку необходимых средств измерений, в их экономическом обосновании;
принимает участие в аттестации методик выполнения измерений, в метрологической экспертизе технической документации;
обеспечивает соблюдение персоналом эксплуатационных инструкций;
оценивает погрешность измерений величин, выполняемых в технологических процессах предприятия;
осуществляет метрологический контроль в подразделениях предприятия за состоянием и применением средств измерений, за аттестованными методиками выполнения измерений;
принимает меры по комплектации средствами измерения, хранения и поддержания в надлежащем состоянии эталонов единиц величин, стандартных образцов.
Сноска. Пункт 161 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. Должен знать:
Законы Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "О техническом регулировании";
иные нормативные и методические документы системы обеспечения единства измерений, положения по обеспечению единства измерений, относящиеся к поверочной и калибровочной деятельности, метрологическому контролю;
методическое руководство по качеству, приказы и инструкции, регламентирующие работу поверочной/калибровочной лаборатории;
методики выполнения измерений, контроля и испытаний, в которых используются калибруемые приборы, условия эксплуатации приборов;
устройство и правила эксплуатации эталонов и установок, используемых для калибровки приборов;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
163. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы инженер-калибрлеуші: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы инженер-калибрлеуші лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы инженер-калибрлеуші: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ инженер-калибрлеуші лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ инженер-калибрлеуші: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және метрология және аспаптар тексеру қызметтерінде жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
27-параграф. Мұнай және газ өндіру жөніндегі инженер
164. Лауазымдық міндеттері:
белгіленген технологиялық режимдерге сәйкес пайдалану ұңғымасының, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдығының жұмысын ұйымдастырады;
бекітілген технологиялық режимдерден ауытқу себептерін жою бойынша жедел шараларды қабылдайды;
мұнай мен газ өндірудің ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеуге қатысады;
қолданыстағы ұңғымалар қорының жұмысына салыстырмалы талдау жүргізеді;
өндірістік объектілерді химиялық реагенттермен (демульгаторлар, диспергаторлар және басқа да тұздың бөлінуінен, тоттанудан ингибиторлық қорғау және басқаларымен) қамтамасыз етуге қатысады;
геологиялық-техникалық іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
пайдалану ұңғымалары мен басқа да өндірістік объектілер жұмысының технологиялық режимдерін жасауға қатысады;
мұнай және газ өндіру бригадаларын қажетті техникалық, технологиялық және басқа да құжаттамамен уақтылы қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
өндірістік объектілерді күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа дайындау бойынша іс-шараларды жасауға қатысады;
өндірістің технологиялық режимдерінің өзгеруіне және түзетілуіне байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізеді;
мұнай-газ кәсіпшілігі объектілерін паспорттауды жүргізеді;
пайдалану ұңғымалары бойынша авариялардың есебін жүргізеді;
авариялардың себептерін талдауға және олардың алдын алу және оларды жою бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
ұңғымаларды ағымдағы жөндеуді жүргізу сапасын, жаңа техниканы сынауды, мұнай жинау жүйесін жетілдіруді, мұнай-газ өндіру және парафинсіздендіру технологиясын бақылайды;
өндіріс тиімділігі мен мәдениетін арттыру, қауіпсіз еңбек жағдайын жасау, қоршаған ортаны қорғау, материалдарды, отынды және электр энергиясын жұмсаудың техникалық тұрғыдан негізделген нормаларын әзірлеу бойынша іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысады;
материалдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 162 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. Требования к квалификации:
инженер-калибровщик I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-калибровщика II категории не менее 2 лет;
инженер-калибровщик II категории высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-калибровщика без категории не менее 3 лет;
инженер-калибровщик без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 27. Инженер по добыче нефти и газа
164. Должностные обязанности:
организует работу эксплуатационных скважин, нефтегазопромыслового оборудования в соответствии с установленными технологическими режимами;
принимает оперативные меры по устранению причин отклонений от утвержденных технологических режимов;
участвует в разработке текущих и перспективных планов добычи нефти и газа;
ведет сравнительный анализ работы действующего фонда скважин;
участвует в обеспечении производственных объектов химическими реагентами (демульгаторы, диспергаторы и другая ингибиторная защита от солеотложения, коррозии и другое);
участвует в разработке геолого-технических мероприятий;
участвует в составлении технологических режимов работы эксплуатационных скважин и других производственных объектов;
организует своевременное обеспечение бригад по добыче нефти и газа необходимой технической, технологической и другой документацией;
участвует в составлении мероприятий по подготовке производственных объектов к работе в осенне-зимний период;
вносит изменения в техническую документацию в связи с изменениями и корректировкой технологических режимов производства;
проводит паспортизацию нефтегазопромысловых объектов;
ведет учет аварий по эксплуатационным скважинам;
принимает участие в анализе причин аварий и разработке мероприятий по их предупреждению и устранению;
обеспечивает качество проведения текущего ремонта скважин, испытание новой техники, совершенствование систем сбора нефти, технологии нефтегазодобычи и депарафинизации;
участвует в разработке и внедрении мероприятий по повышению эффективности и культуры производства, созданию безопасных условий труда, охране окружающей среды, разработке технически обоснованных норм расхода материалов, топлива и электроэнергии;
обеспечивает рациональное использование материалов.

165. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай және газ өндіру, жинау техникасы мен технологиясына қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
мұнай және газ кен орындарын пайдалану қағидаларын, ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеу техникасы мен технологиясын;
ұңғымаларды салу технологиясын;
мұнай-газ кәсіпшілігі объектілерінде техникалық кемшіліктердің, авариялардың, қиындықтардың пайда болу жағдайы, олардың алдын алу және оларды жою тәсілдерін;
мұнай-газ кәсіпшілігіне қызмет көрсететін бөлімшелердің мамандануын;
мұнай және газ өндіру саласындағы озық тәжірибені;
өндірісті жедел есепке алуды ұйымдастыруды;
кәсіпшілік геология негіздерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 165-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
166. Біліктілікке қойылатын талаптар:
мұнай және газ өндіру жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды құю жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
мұнай және газ өндіру жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай және газ өндіру жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
мұнай және газ өндіру жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай және газ өндірудегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
28-параграф. Мұнай дайындау және тасымалдау жөніндегі инженер
167. Лауазымдық міндеттері:
техникалық шарттарға сәйкес мұнайды сапалы дайындауды қамтамасыз етеді;
мұнай дайындау және тасымалдау бойынша перспективалық, ағымдағы және жедел тапсырмаларды әзірлеуге қатысады;
мұнай дайындау және тасымалдау объектілері жұмысының тиімділігін арттыру амалдарын айқындайды;
шығындарды қысқарту және тапсырылатын мұнайдың сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлейді және енгізеді;
цехтің технологиялық жабдығының қауіпсіз және техникалық тұрғыдан дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді және мұнай дайындау мен тасымалдау технологиясының сақталуын қамтамасыз етеді;
жабдықты күрделі жөндеуге тапсырыстар жасауға, авариялар мен жабдықтың істен шығуын тергеп-тексеруге қатысады;
мұнай дайындау және тасымалдау технологиясын жетілдіру бойынша озық тәжірибенің енгізілуін ұйымдастырады;
ұйымды күзгі-қысқы кезеңге дайындау бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
мұнай дайындауға және айдауға арналған химиялық реагенттерді, материалдарды, отынды, электр энергиясын жұмсаудың қолданылатын нормаларын талдайды;
химиялық реагенттерді сақтау жөнінде шаралар қабылдайды;
өндіріс мәдениетін арттыру жұмысын жүргізеді және қоршаған ортаны қорғау шараларын қабылдайды.

165. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся техники и технологии добычи, сбора нефти и газа;
правила эксплуатации нефтяных и газовых месторождений, технику и технологию подземного и капитального ремонта скважин;
технологию строительства скважин;
условия возникновения технических неполадок, аварий, осложнений на нефтегазопромысловых объектах, способы предупреждения и их ликвидации;
специализацию подразделений, обслуживающих нефтегазопромысел;
передовой опыт в области добычи нефти и газа;
организацию оперативного учета производства;
основы промысловой геологии;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 165 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. Требования к квалификации:
инженер по добыче нефти и газа I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера II категории по добыче нефти и газа не менее 2 лет;
инженер по добыче нефти и газа II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по добыче нефти и газа без категории не менее 3 лет;
инженер по добыче нефти и газа без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 28. Инженер по подготовке и транспортировке нефти
167. Должностные обязанности:
обеспечивает качественную подготовку нефти в соответствии с техническими условиями;
участвует в разработке перспективных, текущих и оперативных заданий по подготовке и транспортировке нефти;
определяет пути повышения эффективности работы объектов подготовки и транспортировки нефти;
разрабатывает и внедряет мероприятия по сокращению потерь и повышению качества сдаваемой нефти;
обеспечивает безопасную и технически правильную эксплуатацию технологического оборудования цеха и обеспечивает соблюдение технологии подготовки и транспортировки нефти;
участвует в составлении заказов на капитальный ремонт оборудования, расследовании аварий и выхода из строя оборудования;
организует внедрение передового опыта по совершенствованию технологии подготовки и транспортировки нефти;
принимает участие в разработке мероприятий по подготовке организации к осенне-зимнему периоду;
проводит анализ применяемых норм расхода химических реагентов, материалов, топлива, электроэнергии на подготовку и перекачку нефти;
принимает меры по хранению химических реагентов;
проводит работу по повышению культуры производства и принимает меры по охране окружающей среды.

168. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай мен газды дайындауды ұйымдастыруға және оның технологиясына қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
мұнай дайындауды және тасымалдауды ұйымдастыру мен оның технологиясын;
мұнай дайындау және тасымалдау қондырғыларының технологиялық режимдері және техникалық пайдалану қағидаларын;
дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды, мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
ұйымның даму перспективаларын, технологиялық процестерді жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын;
мұнай дайындау және тасымалдау технологиясы саласындағы ұйымдардың озық тәжірибесін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 168-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
169. Біліктілікке қойылатын талаптар:
мұнай дайындау және тасымалдау жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай дайындау және тасымалдау жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
мұнай дайындау және тасымалдау жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай дайындау және тасымалдау жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
мұнай дайындау және тасымалдау жөніндегі санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
29-параграф. Мұнай-газ құбырларын пайдалану жөніндегі инженер
170. Лауазымдық міндеттері:
мұнай-газ құбырларының технологиялық жабдығын дұрыс пайдалануды және технологиялық талаптарды сақтауды жүзеге асырады;
мердігер ұйымдар мен мұнай-газ құбырларын жөндеу қызметтерінің жұмысын үйлестіреді;
мұнай-газ құбырларының бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін уақтылы алу жөніндегі шараларды қабылдайды, белгіленген есептілікті жүргізеді;
мұнай-газ құбырлары мен технологиялық жабдық жұмысында ақау себептерін анықтайды және талдайды, оларды жою жөніндегі шараларды қабылдайды;
мұнай-газ құбырларын жөндеу мен реконструкциялаудың озық әдістерін пайдалануды қамтамасыз етеді;
еңбек қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуы жөніндегі шараларды қабылдайды;
нормативтік ережелер мен стандарттарға сәйкес мұнай-газ құбырларын пайдалану тәртібін тексереді;
мұнай-газ құбырларының ақаулары мен бұзылуын жою кезінде авариялық бригадалардың жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді;
мұнай-газ құбырында парафиндік шөгінділерді жою бойынша жұмысты ұйымдастырады;
мұнай-газ құбырларын салу жобаларын әзірлеуге қатысады;
мұнай-газ құбырларының сенімділігі мен қауіпсіздігін жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді және жобалар әзірлейді;
мұнай-газ құбырларының жүйелері конструкциясын жаңғырту жөніндегі шаралар жүйесін қолдайды;
монтаждау, іздеу және ақауларды жою және мұнай-газ құбырларын пайдалануға енгізу жөніндегі жаңа жобаларды іске асыру кезінде ұйымдастырушылық және техникалық қолдау көрсетеді.

168. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся организации и технологии подготовки нефти и газа;
организацию и технологию подготовки и транспортировки нефти;
технологические режимы и правила технической эксплуатации установок по подготовке и транспортировке нефти;
технические требования, предъявляемые к готовой продукции, физико-химические свойства нефти и газа;
перспективы развития организации, основные требования организации труда при проектировании технологических процессов;
передовой опыт организаций в области технологии подготовки и транспортировки нефти;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 168 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. Требования к квалификации:
инженер по подготовке и транспортировке нефти I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по подготовке и транспортировке нефти II категории не менее 2 лет;
инженер по подготовке и транспортировке нефти II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по подготовке и транспортировке нефти без категории не менее 3 лет;
инженер по подготовке и транспортировке нефти без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 29. Инженер по эксплуатации нефтегазопроводов
170. Должностные обязанности:
обеспечивает правильную эксплуатацию технологического оборудования нефтегазопроводов и соблюдение технологических требований;
координирует работу подрядных организаций и ремонтных служб по обслуживанию и ремонту нефтегазопроводов;
принимает меры по своевременному снятию показаний контрольно-измерительных приборов нефтегазопроводов, ведет установленную отчетность;
устанавливает и анализирует причины неисправностей в работе нефтегазопровода и технологического оборудования, принимает меры по их устранению;
обеспечивает использование передовых методов ремонта и реконструкции нефтегазопроводов;
принимает меры по соблюдению требований охраны труда, промышленной и экологической безопасности;
проводит проверку порядка эксплуатации нефтегазопроводов в соответствии с нормативными положениями и стандартами;
организует и координирует работу аварийных бригад при устранении дефектов и неисправностей нефтегазопроводов;
организует работу по устранению парафиновых отложений в нефтегазопроводе;
участвует в разработке проектов строительства нефтегазопроводов;
вносит предложения и разрабатывает проекты по улучшению надежности и безопасности нефтегазопроводов;
поддерживает систему мер по модернизации конструкции систем нефтегазопроводов;
предоставляет организационную и техническую поддержку при реализации новых проектов по монтажу, поиску и устранению неисправностей и вводу нефтегазопроводов в эксплуатацию.

171. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай-газ өндіру саласына қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, нұсқаулықтарды және әдістемелік ұсынымдарды, мұнай-газ құбырлары жүйелері бойынша, оның ішінде қазақстандық және халықаралық нормативтік және әдістемелік материалдарды;
мұнай жабдығымен және мұнай-газ құбырларымен жұмыс істеу, пайдалану және жөндеу нормалары мен қағидаттарын;
ақаулар мен зақымдалулардың типтік түрлерін жою әдістерін;
мұнай-газ құбырларын инженерлік-техникалық қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсету әдістерін;
мұнай мен газдың, мұнай-газ қоспаларының физикалық-химиялық қасиеттерін, жер мен топырақтың сипаттамаларын;
мұнай-газ құбырлары жабдығының конструкциясын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық сипаттамаларын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 171-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
172. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы мұнай-газ құбырларын пайдалану жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы мұнай-газ құбырларын пайдалану жөніндегі инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы мұнай-газ құбырларын пайдалану жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай-газ құбырларын пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
мұнай-газ құбырларын пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мұнай-газ құбырларын пайдалану бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша арнаулы орта және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
30-параграф. Мұнай және газ дайындау мен тасымалдау жөніндегі
техник
173. Лауазымдық міндеттері:
резервуарлық парктерден алынған мұнайдың, мұнай эмульсиясының талдамаларын іріктеуді қамтамасыз етеді;
тауарлық және резервуарлық парктер жұмысы туралы жиынтық жедел есептілік дайындайды;
дайын өнімді айдауға, қабылдауға және беруге арналған құжаттаманы тексереді;
техникалық талаптар мен жағдайларды ескере отырып, мұнай мен су фазаларының бөлімін өлшеу, технологиялық резервуарлардан, әкелінетін автоцистерналардан алынған сынамаларды іріктеу уақтылығын тексереді;
мұнай және газ дайындау және тасымалдау, мұнай және газ дайындау мен тасымалдаудың технологиялық объектілерінің жұмысының тиімділігін арттыру жолы жөніндегі перспективалық, ағымдағы және жедел тапсырмалар әзірлеуге қатысады;
мұнай шығысы мен берілетін мұнай сапасын арттыру бойынша материалдар дайындайды және қосалқы есептер орындайды;
цехтың технологиялық жабдығын қауіпсіз және техникалық дұрыс пайдалануды қамтамасыз етуге, мұнай және газ дайындау мен тасымалдау технологиясының сақталуын бақылауға қатысады;
жабдықты күрделі жөндеуге тапсыру үшін қажетті материалдар мен жабдық паспортын жинайды;
аварияларды және жабдықтың істен шығуын тексеруге қатысады;
күзгі-қысқы маусымға ұйымды дайындау жөніндегі іс-шаралар әзірлеуге қатысады;
мұнай және газ дайындау мен айдауға химиялық реагенттер, материалдар, отын, электр энергиясының шығысының есебін жүргізеді.

171. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, инструкции и методические рекомендации, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, нормативные и методические материалы по системам нефтегазопроводов, включая международные и казахстанские;
нормы и принципы работы, эксплуатации и ремонта нефтяного оборудования и нефтегазопроводов;
методы устранения типичных видов неполадок и неисправностей;
методы инженерно-технического обеспечения и технического обслуживания нефтегазопроводов;
физико-химические свойства нефти и газа, нефтегазовых смесей, характеристики почв и грунтов;
конструкции, принцип работы и технические характеристики оборудования нефтегазопроводов;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 171 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Требования к квалификации:
инженер по эксплуатации нефтегазопроводов I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по эксплуатации нефтегазопроводов II категории не менее 2 лет;
инженер по эксплуатации нефтегазопроводов II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по эксплуатации нефтегазопроводов без категории не менее 3 лет;
инженер по эксплуатации нефтегазопроводов без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 30. Техник по подготовке и транспортировке нефти и газа
173. Должностные обязанности:
обеспечивает отбор анализов нефти резервуарных парков, нефтяной эмульсии;
готовит сводную оперативную отчетность о работе товарных и резервуарных парков;
проверяет документацию на операции по перекачке, приему и сдаче готовой продукции;
проверяет своевременность замера раздела фаз нефти и воды, отбора проб с технологических резервуаров, привозных автоцистерн с учетом технических требований и условий;
участвует в разработке перспективных, текущих и оперативных заданий по подготовке и транспортировке нефти и газа, путей повышения эффективности работы технологических объектов подготовки и транспортировки нефти и газа;
готовит материалы и выполняет вспомогательные расчеты по сокращению потерь и повышению качества сдаваемой нефти;
участвует в обеспечении безопасной и технически правильной эксплуатации технологического оборудования цеха, и контроля за соблюдением технологии подготовки и транспортировки нефти и газа;
собирает необходимые материалы и паспорта оборудования для передачи на капитальный ремонт оборудования;
участвует в расследовании аварий и выхода из строя оборудования;
принимает участие в разработке мероприятий по подготовке организации к осенне-зимнему периоду;
ведет отчетность расхода химических реагентов, материалов, топлива, электроэнергии на подготовку и перекачку нефти и газа.

174. Мыналарды:
мұнай және газ өндіруге, бұрғылауға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдар мен нұсқаулықтарды;
көмірсутектерді есепке алу әдістерін;
мұнай және газ дайындауды, оны тасымалдауды ұйымдастыру мен технологиясын;
мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
мұнай және газ дайындау бойынша қондырғыларды техникалық пайдалану қағидалары мен технологиялық режимдерін;
дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды;
мұнай және газ жинау, дайындау және тасымалдау тәсілдерін;
мұнай және газ кен орындарын ұтымды пайдалану техникасы мен технологиясын;
технологиялық жабдықты пайдалану қағидаларын;
коллектордағы және технологиялық қондырғылардағы сұйықтықтардың, газдың қасиеттерін, сондай-ақ мұнай мен газдың негізгі компоненттерінің қасиеттерін;
есептеуді орындау және технологиялық қондырғыларды модельдеу әдістерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін,
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
175. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы мұнай және газ дайындау мен тасымалдау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және ІІ санаттағы мұнай және газ дайындау мен тасымалдау жөніндегі техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы мұнай және газ дайындау мен тасымалдау жөніндегі техник:тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және мұнай және газ дайындау мен тасымалдау жөніндегі санаты жоқ техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
мұнай және газ дайындау мен тасымалдау жөніндегі техник санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
31-параграф. Мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі техник
176. Лауазымдық міндеттері:
неғұрлым білікті маманның басшылығы мен мұнай құбырларының технологиялық жабдығын іске қосу, баптау, эксперименттік және басқа да жұмыс түрлерін орындауға қатысады;
бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін, ғылыми-техникалық ақпаратты жинау, өңдеу және толықтыру бойынша жұмысты орындайды;
перспективалық әзірленімдер, пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеуге, іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізуге қатысады;
жүргізілетін жұмыстардың, қажетті ерекшеліктердің, диаграммалардың, кестелердің және басқа да техникалық құжаттаманың сипаттамасын дайындайды;
жоспарлық және есептік құжаттама ресімдеу бойынша жұмысты орындайды, орындалатын жұмысты қарау мен талқылау кезінде қабылданған шешімдерге сәйкес техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулерді енгізеді;
технологиялық жабдық сынағына, жаңа жабдықты және технологиялық процестерді тексеру мен игеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысады;
жүйелер мен жабдық жұмысының сенімділігі мен үнемділігі жөніндегі материалдарды талдау мен іріктеуге қатысады;
құжаттама әзірлейді және мұнай құбырларын техникалық тексеруге, мұнай құбырларының желілік бөлігінде ақауларды жоюға арналған жобаларды сараптауға қажетті іс-шараларды жүргізеді;
мұнай құбырларын пайдалану тәртібінің нормативтік ережелер мен стандарттарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады;
мұнай құбырларын тоттанудан қорғау үшін химиялық реагенттер қажеттілігіне өтінімдер жасайды;
химиялық реагенттер шығысы бойынша есептер жасайды;
химиялық реагенттер шығысы туралы шеберлердің есептерін тексереді;
күзгі-қысқы маусымдағы және су тасқыны кезеңіндегі жұмысқа дайындық жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады және олардың орындалуы туралы есеп дайындайды;
жаңа техника мен технологияны игеру бойынша тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысады;
жабдық пен құралдардың жұмысы туралы деректерді өңдейді және талдайды;
мердігерлік ұйымдар мен мұнай құбырларын жөндеу қызметтерінің жұмысына қойылатын техникалық талаптарды дайындауға қатысады;
жұмыс туралы есептер дайындау үшін деректерді жүйелейді, өңдейді және дайындайды;
мұнай құбырларының және мұнай құбырларының технологиялық жабдығының техникалық жай-күйін тексеру нәтижелері мен оларға ілеспе құжаттаманы есепке алуды, ресімдеуді және сақтауды қамтамасыз етеді;
жаңа техника мен прогрессивтік технологияны, ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігінің негіздемесіне қатысады;
эксперименттер мен сынақ жүргізуге қатысады, аспаптарды қосады, қажетті сипаттамалар мен өлшемдерді тіркейді, алынған нәтижелерді өңдейді;
тексеру материалдарын өңдеу мен жүйелеу, тексеру нәтижелері бойынша қорытындыларды, есептерді жасау жөніндегі техникалық жұмыстарды орындайды;
жөндеу жұмыстарының қызметіне арналған жұмыс кестелерін жасайды, жұмыс жоспарынан ауытқулар болған кезде есептер мен негіздемелер ресімдейді;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.

174. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы, инструкции, касающиеся добычи нефти и газа, бурения;
методы учета углеводородов;
организацию и технологию подготовки, и транспортировки нефти и газа;
физико-химические свойства нефти и газа;
технологические режимы и правила технической эксплуатации установок по подготовке нефти и газа;
технические требования, предъявляемые к готовой продукции;
способы сбора, подготовки и транспортировки нефти и газа;
технику и технологию рациональной эксплуатации нефтяных и газовых месторождений;
правила эксплуатации технологического оборудования;
свойства и поведения жидкостей и газа в коллекторе и технологических установках, а также свойства основных компонентов нефти и газа;
методы выполнения расчетов и моделирования технологических установок;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
175. Требования к квалификации:
техник по подготовке и транспортировке нефти и газа I категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по подготовке и транспортировке нефти и газа II категории не менее 2 лет;
техник по подготовке и транспортировке нефти и газа II категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по подготовке и транспортировке нефти и газа без категории не менее 2 лет;
техник по подготовке и транспортировке нефти и газа без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации), без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 31. Техник по эксплуатации нефтепроводов
176. Должностные обязанности:
участвует под руководством более квалифицированного специалиста в выполнении пусковых, наладочных, экспериментальных и других видов работ на технологическом оборудовании нефтепроводов;
выполняет работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности, научно-технической информации;
участвует в разработке перспективных разработок, инструкций по организации эксплуатации, проведении пуско-наладочных работ;
составляет описания проводимых работ, необходимые спецификации, диаграммы, таблицы, графики и другую техническую документацию;
выполняет работу по оформлению плановой и отчетной документации, вносит необходимые изменения и исправления в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы;
участвует в испытаниях технологического оборудования, проведении экспериментальных работ по проверке и освоению нового оборудования и технологических процессов;
участвует в анализе, подборке материалов по надежности и экономичности работы систем и оборудования;
готовит документацию и проводит необходимые мероприятия к техническому обследованию нефтепроводов, экспертизе проектов на устранение дефектов на линейной части нефтепроводов;
осуществляет проверки на соответствие порядка эксплуатации нефтепроводов с нормативными положениями и стандартами;
составляет заявки потребности химических реагентов для антикоррозионной защиты нефтепроводов;
составляет отчеты по расходу химических реагентов;
проверяет отчеты мастеров по расходу химических реагентов;
принимает участие в разработке мероприятий по подготовке к работе в осенне-зимний и паводковый периоды и составляет отчет о выполнении;
участвует в проведении опытно-экспериментальных работ по освоению новой техники и технологии;
обрабатывает и анализирует данные о работе оборудования и инструмента;
участвует в подготовке технических требований к работе подрядных организаций и ремонтных служб нефтепроводов;
систематизирует, обрабатывает и подготавливает данные для составления отчетов о работе;
обеспечивает учет, оформление и хранение результатов обследований технического состояния нефтепроводов и технологического оборудования нефтепроводов и сопутствующей им документации;
участвует в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений;
участвует в проведении экспериментов и испытаний, подключает приборы, регистрирует необходимые характеристики и параметры и проводит обработку полученных результатов;
выполняет технические работы по обработке и систематизации материалов обследований, составлении заключений, отчетов по результатам обследований;
составляет графики работ на услуги ремонтных служб, оформляет отчеты и обоснования при отклонениях от плана работ;
обеспечивает выполнение мероприятий по обеспечению правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.

177. Мыналарды:
мұнай және газ өндіруге, өңдеуге және тасымалдауға, ұңғымаларды бұрғылау мен жөндеуге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарды, нұсқаулықтарды;
технологиялық жабдық, мұнай құбырларының жұмысы мен жөндеу қағидаттарын;
ақаулар мен бұзылудың типтік түрлерін жою әдістерін;
мұнай құбырларын инженерлік-техникалық қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсету процестерін;
мұнай мен газдың, мұнай-газ қоспаларының физикалық-химиялық қасиеттерін;
топырақ пен грунт сипаттамасын;
халықаралық және қазақстандық нормаларды қоса алғанда, құбыр арналары жүйелері жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдарды;
негізгі технологиялық процестер мен техникалық талаптарды, жабдықтың техникалық-экономикалық сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктерін;
мұнай құбырларын техникалық пайдалану қағидасын;
есептілікті дайындау тәртібін;
типтік технологиялық процестерді;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
178. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және ІІ санаттағы мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі санаты жоқ техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
мұнай құбырларын пайдалану жөніндегі санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
32-параграф. Мұнай және газ өндіру жөніндегі техник
179. Лауазымдық міндеттері:
мұнай және газ өндіру бойынша жұмысты ұйымдастырады және технологиялық регламенттер мен персоналды басқарудың заманауи жүйесіне сәйкес тапсырылған учаскеде басшылықты жүзеге асырады;
технологиялық процестерді жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
заманауи ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы техникалық есептерді орындайды;
ұңғымаларды пайдаланудың ұтымды режимін таңдауға және жүргізілетін жұмыстардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысады;
энергия мен ресурстарды үнемдеу міндеттерін шешуді, сондай-ақ қоршаған ортаны өндірістің техногендік әсерлерінен қорғауды ескере отырып, мұнай және газ кен орындарын игеру мен пайдаланудың таңдалған тәсілдерін негіздеуге қатысады;
сапа менеджменті жүйесін ескере отырып, өндірістік қызметтің тиімділігін бағалайды;
қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы ресімдейді;
өндірістік процестерді тиімді жүргізу, өндірістік тапсырмаларды орындау технологиясы мен бақылауды жетілдіру жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға, бағдарламалар, нұсқаулықтар және басқа да техникалық құжаттаманы әзірлеуге қатысады;
ұңғымалардың жұмыс режимдері мен технологиялық процестерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамалардағы өзгерістерді келіседі және ресімдейді;
қабаттардың мұнай беруін арттыру, ұңғымаларды парафинсіздендіру, мұнай және газ өндіру бойынша жаңа техника мен технологияны енгізу жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
жүргізілген жұмыстардың сипаттамасын, қажетті өзіндік ерекшеліктерді, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және басқа да техникалық құжаттаманы жасайды;
жаңа техника мен прогрессивтік технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды негіздеуге қатысады;
жабдық пайдалану қағидаларын орындауды бақылайды;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын орындауды қамтамасыз етеді.
180.Мыналарды:
Қазақстан Республикасының мұнай және газ өндіруге, қатысты заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік материалдарын, нұсқаулықтарын;
мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
мұнай және газ өндіру технологиясының негіздерін;
қабаттардың мұнай беруін ұлғайту әдістерін;
ұңғымалардың жерасты жөндеуін жүргізу технологиясын;
ұңғымалардың жерасты жөндеуі кезіндегі геофизикалық зерттеулер кешенін;
технологиялық процестерді орындау кезіндегі өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын;
кен орындарын игеруді және ұңғымалардың техникалық жай-күйін бақылау әдістерін;
мұнай және газ кен орындарын ұтымды пайдалану техникасы мен технологиясын;
жөндеуден кейін жабдықты қабылдау мен тапсыру қағидаларын;
пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамасын, конструктивтік ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс қағидаттары мен оны пайдалану қағидаларын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
жөндеуден кейін жабдықты қабылдау және тапсыру қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі мене еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.

177. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы, инструкции, касающиеся добычи, переработки и транспортировки нефти и газа, бурения и ремонта скважин;
принципы работы и ремонта технологического оборудования, нефтепроводов;
методы устранения типичных видов неполадок и неисправностей;
процессы инженерно-технического обеспечения и технического обслуживания нефтепроводов;
физико-химические свойства нефти и газа, нефтегазовых смесей;
характеристики почв и грунтов;
нормативные и методические материалы по системам трубопроводов, включая международные и казахстанские нормы;
основные технологические процессы и технические условия, технико-экономические характеристики и конструктивные особенности оборудования;
правила технической эксплуатации нефтепроводов;
порядок составления отчетности;
типовые технологические процессы;
основы экономики, организацию труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
178. Требования к квалификации:
техник по эксплуатации нефтепроводов I категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на должности техника по эксплуатации нефтепроводов II категории не менее 2 лет;
техник по эксплуатации нефтепроводов II категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на должности техника по эксплуатации нефтепроводов без категории не менее 2 лет;
техник по эксплуатации нефтепроводов без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 32. Техник по добыче нефти и газа
179. Должностные обязанности:
организовывает работу по добыче нефти и газа и осуществляет руководство на порученном участке в соответствии с технологическими регламентами и современной системой управления персоналом;
участвует в разработке мероприятий по совершенствованию технологических процессов;
выполняет технические расчеты с использованием современных информационных систем;
принимает участие в выборе рационального режима эксплуатации скважин и обеспечении качества и безопасности проводимых работ;
участвует в обосновании выбранных способов разработки и эксплуатации нефтяных и газовых месторождений с учетом решения задач энерго - и ресурсосбережения, а также защиты окружающей среды от техногенных воздействий производства;
оценивает эффективность производственной деятельности с учетом системы менеджмента качества;
оформляет техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами;
принимает участие в планировании мероприятий по эффективному проведению производственных процессов, совершенствованию технологий и контроля выполнения производственных заданий, в разработке программ, инструкций и другой технической документации;
оформляет и согласовывает изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов работы скважин;
участвует в разработке мероприятий по повышению нефтегазоотдачи пластов, депарафинизации скважин, внедрению новой техники и технологии добычи нефти и газа;
составляет описания проводимых работ, необходимые спецификации, диаграммы, таблицы, графики и другую техническую документацию;
участвует в обосновании экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений;
контролирует выполнение правил эксплуатации оборудования;
обеспечивает выполнение правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
180. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы, инструкции, касающиеся добычи нефти и газа, бурения;
физико-химические свойства нефти и газа;
основы технологии добычи нефти и газа;
методы увеличения нефтегазоотдачи пластов;
технологию проведения подземного ремонта скважин;
комплекс геофизических исследований при подземном ремонте скважин;
требования промышленной и экологической безопасности при выполнении технологических процессов;
методы контроля за разработкой месторождений и технического состояния скважин;
технику и технологию рациональной эксплуатации нефтяных и газовых месторождений;
правила приема и сдачи оборудования после ремонта;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования;
основы экономики, организацию производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила приема и сдачи оборудования после ремонта;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.

181. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы мұнай және газ өндіру жөніндегі техник:тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және ІІ санаттағы мұнай және газ өндіру жөніндегі техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы мұнай және газ өндіру жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және мұнай және газ өндіру жөніндегі санаты жоқ техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
мұнай және газ өндіру жөніндегі санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
33-параграф. Нормалаушы
182. Лауазымдық міндеттері:
еңбек жөніндегі салааралық, салалық және басқа да прогрессивті нормативтерді, сондай-ақ жабдық өнімділігі туралы техникалық деректердің, жұмыс уақытының шығынын талдау негізінде есептелген жергілікті нормаларды пайдалана отырып, ғылыми негізделген еңбек шығындарының нормаларын әзірлейді;
еңбек өнімділігін арттыру резервін іске асыру, еңбек сыйымдылығын төмендету мақсатында еңбекті ғылыми ұйымдастыру жоспарларын әзірлейді және цехқа енгізеді;
неғұрлым прогрессивті уақыт (өнімділік) нормаларын енгізеді;
цех жұмысшылары мен мамандарының қатысуымен технологиялық процестерді, жабдықты, сайманды және жұмыс уақытын пайдалану тиімділігін, уақыт (өнімділік) нормасын орындауды жүйелі талдау жүргізеді, орындамау себептерін анықтайды, оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды;
нарядтарда жұмыс сипаттамасын, олардың орындалған жұмыстың нақты көлеміне сәйкестігін тексереді;
келісу және бекіту үшін мұнай-газ өндіруші басқармасының тиісті бөлімдері мен қызметтеріне бригадалар мен цехтар бойынша орындалған жұмыстардың көлемдеріне арналған анықтамалар мен есептерді ұсынады;
мерзімдік-сыйлықақы еңбекақы төлеу жүйесімен жұмыс істеп жатқан жұмысшыларға нормаланған тапсырмалар дайындайды, олардың орындалуын есепке алады;
цех жұмыскерлеріне еңбекақы төлеудің қолданыстағы жүйесінің тиімділігін зерттейді және оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
жалақы қорының дұрыс жұмсалуын тексереді, мамандықтар бойынша талдау жүргізеді;
нормаларды қайта қарау, еңбек сыйымдылығын төмендету бойынша ағымдағы және перспективалық жоспарларды құрады;
еңбек жөніндегі нормативтік материалдарды қолдану дұрыстығын қамтамасыз етеді;
фотохронометраждық байқауларды, алынған деректерді өңдеу мен талдауды ұйымдастырады және жүргізеді, ысыраптар себептерін анықтайды, оларды жою туралы ұсыныстар әзірлейді;
өндірістік жағдайдағы еңбек жөніндегі нормативтік материалдар жобаларының апробациясын ұйымдастырады және жүзеге асырады және оларды бекіткеннен кейін енгізеді;
ұйымның және оның бөлімшелерінің еңбек және еңбекақы жөніндегі перспективалық және жылдық жоспарларын, еңбек ұйымдастыруды жетілдіру мен оның өнімділігін арттыру жөніндегі жоспарлар жобаларын құруға, өндірістік бағдарламаның еңбек сыйымдылығын, еңбекақы қорын және персонал санаттары бойынша жұмыскерлер санын анықтауға қажетті есептерді орындайды;
ұйым бөлімшелерінен келіп түскен есепке алу және есеп құжаттарын қабылдайды, онда берілген деректердің, есептердің толықтығын, олардың еңбекақы төлеу, материалдық ынталандыру туралы қолданыстағы ережеге сәйкестігін тексереді;
ескірген және қате белгіленген нормаларды анықтау мақсатында қолданыстағы еңбек нормасын тексереді, еңбек шығындарының ғылыми негізделген нормаларын енгізу тиімділігін анықтайды;
еңбек процестерін және операцияларды орындауға жұмсалған жұмыс уақытының шығысын анықтаумен байланысты жұмыстарды орындайды, тиімді еңбек тәсілдері мен әдістерін талдайды, оларды таратуға ықпал етеді;
бекітілген еңбек шығындарының нормалары мен бағаларының өзгерістері туралы хабарлама дайындайды;
белгіленген нысандар бойынша еңбекті нормалаудың жай-күйі туралы есептілік дайындайды.

181. Требования к квалификации:
техник по добыче нефти и газа I категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по добыче нефти и газа II категории не менее 2 лет;
техник по добыче нефти и газа II категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника по добыче нефти и газа без категории не менее 2 лет;
техник по добыче нефти и газа без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 33. Нормировщик
182. Должностные обязанности:
выполняет разработку научно обоснованных норм трудовых затрат, используя межотраслевые, отраслевые и другие прогрессивные нормативы по труду, а также местные нормы, рассчитанные на основе технических данных о производительности оборудования, анализа затрат рабочего времени;
разрабатывает и внедряет в цехе планы научной организации труда с целью реализации резервов роста производительности труда, снижения трудоемкости работ;
внедряет более прогрессивные нормы времени (выработки);
с участием рабочих и специалистов цеха проводит систематический анализ технологических процессов, эффективность использования оборудования, инструмента и рабочего времени, выполнения норм времени (выработки) выявляет причины невыполнения, принимает меры по их устранению;
проверяет описание работ в нарядах, соответствие их действительному объему выполняемых работ;
представляет для согласования и утверждения справки и расчеты на объемы выполненных работ по бригадам и цехам в соответствующие отделы и службы нефтегазодобывающего управления;
составляет нормируемые задания рабочим, находящимся на повременно-премиальной системе оплаты труда, ведет учет их выполнения;
изучает эффективность действующих систем оплаты труда работников цеха и разрабатывает предложения по их совершенствованию;
проверяет правильность расходования фонда заработной платы, проводит анализ по профессиям;
составляет текущие и перспективные планы по пересмотру норм, снижению трудоемкости;
обеспечивает правильность применения нормативных материалов по труду;
организует и проводит фотохронометражные наблюдения, обработку и анализ полученных данных, выявляет причины потерь, разрабатывает предложения по их устранению;
организует и осуществляет апробацию проектов нормативных материалов по труду в производственных условиях и внедряет их после утверждения;
выполняет расчеты, необходимые для составления проектов перспективных и годовых планов по труду и заработной плате организации и ее подразделений, планов совершенствования организации труда и повышения его производительности, определения трудоемкости производственной программы, фонда заработной платы и численности работников по категориям персонала;
принимает поступающие от подразделений организации учетные и отчетные документы, проверяет полноту представленных в них данных, расчетов, их соответствие действующим положениям по оплате труда, материальному стимулированию;
проверяет действующие нормы труда с целью выявления устаревших и ошибочно установленных норм, определяет эффективность внедрения научно обоснованных норм трудовых затрат;
выполняет работы, связанные с определением трудовых процессов и затрат рабочего времени на выполнение операций, анализирует эффективные приемы и методы труда, способствует их распространению;
готовит уведомление об изменениях утвержденных норм трудовых затрат и расценок;
составляет отчетность о состоянии нормирования труда по установленным формам.

183. Мыналарды:
экономикалық қызметке, еңбек нормалауды ұйымдастыруға, еңбекақы төлеу жүйесіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
ұйымды дамыту перспективаларын;
экономика, өндірісті еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек бойынша саларалық және салалық нормативтерді;
өндіріс технологиясының негіздерін;
перспективалық және жылдық жоспарларды әзірлеу тәртібін;
өндірістің технологиялық процестері мен режимдерін;
еңбек процестерін зерделеу мен жобалау, жұмыс уақытын пайдалану, экономикалық тиімділікті анықтау, еңбекті, өндірісті және басқаруды ұйымдастыру деңгейін бағалау әдістерін;
техникалық құжаттама мен есептілікті дайындау тәртібін;
еңбек өнімділігін арттыру жөніндегі нормаларды қайта қарау бойынша күнтізбелік жоспарларды және ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды әзірлеу тәртібін;
ұйымдастыру және есептеу техникасы құралдарын;
еңбек социалогиясы, физиологиясы және психологиясы, техникалық эстетика және эргономика негіздерін;
еңбекті ұйымдастыруды жетілдірудің озық отандық және шетелдік тәжірибесін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
184. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
34-параграф. Орталық инженерлік-технологиялық қызмет (ауысымдық) инженері
185. Лауазымдық міндеттері:
ұйымның өндірістік бөлімшелерінің ауысымдық өндірістік тапсырмаларды орындауын, өндірістің белгіленген технологиялық режимінің сақталуын, жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етеді;
мұнай-газ өндіруші басқармасының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін, өндірістік функцияларды орындау бойынша олардың ырғақты жұмысын қамтамасыз етеді;
қосалқы бөлімшелер мен қызметтердің нақты және келісілген іс-қимылдарын ұйымдастыра отырып, мұнай және газ өндіруде өндірістік процесс барысын бұзуды болдырмау бойынша шаралар қабылдайды;
өндірістік объектілерден келіп түскен басқарма бөлімшелерін жедел бақылау, реттеу және үйлестіру үшін қажетті ақпаратты жинау мен талдауды жүзеге асырады;
мұнай кәсіпшілігі жұмыскерлерінің еңбек пен өндірістік тәртіпті, жұмысты қауіпсіз жүргізу қағидалары мен нұсқаулықтарын, технологиялық режимдер мен процестерді сақтауын, жеке қорғаныс құралдарын қолдануын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария мен еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
материалдық және энергетикалық ресурстармен, жабдықты және басқа да негізгі құралдарды техникалық дұрыс пайдалануды, шикізатты, отынды, материалдарды тиімді жұмсауды қамтамасыз етеді;
мұнай-газ өндіруші басқарманың бөлімшелерін қажетті материалдармен, конструкциялармен, қосалқы бұйымдармен, жабдықпен, сондай-ақ көлікпен және арнаулы техникамен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
қажеттігіне қарай мұнай-газ өндіруші басқармасының тиісті қызметтерін тарта отырып, өндіріс барысын бұзуды болдырмау және бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды;
мұнай мен газ өндіру жөніндегі өндірістік тапсырмаларды орындау нәтижелері, өнімдік қабаттарға су айдау, ұңғымалар қорының жай-күйі, су мен газ қабылдау, сондай-ақ құрылысы аяқталған, жерасты және күрделі жөндеуден шыққан ұңғымалар саны туралы тәулік бойы мәлімет дайындауды ұйымдастырады;
зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсетуді және орталық инженерлік технологиялық қызмет бастығын, мұнай-газ өндіруші басқармасының басшылығын хабардар ете отырып, оларды медициналық мекемеге жіберуді қамтамасыз етеді;
белгіленген технология, техникалық және өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидалары бұзылған жағдайда мұнай кәсіпшілігі объектілерінің жұмысын тоқтатады.

183. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся экономической деятельности, организации нормирования труда, системы оплаты труда;
перспективы развития организации;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
межотраслевые и отраслевые нормативы по труду;
основы технологии производства;
порядок разработки перспективных и годовых планов;
технологические процессы и режимы производства;
методы изучения и проектирования трудовых процессов, использования рабочего времени, определения экономической эффективности, оценки уровня организации труда, производства и управления;
порядок составления технической документации и отчетности;
порядок разработки календарных планов пересмотра норм и организационно-технических мероприятий по повышению производительности труда;
средства организационной и вычислительной техники;
основы социологии, физиологии и психологии труда, технической эстетики и эргономики;
передовой отечественный и зарубежный опыт совершенствования организации труда;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
184. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или стаж работы в должности техника не менее 3 лет.
Параграф 34. Инженер центральной инженерно-технологической службы (сменный)
185. Должностные обязанности:
обеспечивает выполнение сменных производственных заданий производственными подразделениями организации, соблюдение установленного технологического режима производства, выполнения работ;
обеспечивает деятельность структурных подразделений нефтегазодобывающего управления, их ритмичную работу по выполнению производственных функций;
принимает меры по предупреждению нарушений хода производственного процесса в добыче нефти и газа, организуя четкие и согласованные действия вспомогательных подразделений и служб;
осуществляет сбор и анализ поступающей информации с производственных объектов, необходимой для ведения оперативного контроля, регулирования и координации подразделений управления;
обеспечивает соблюдение работниками нефтепромыслов трудовой и производственной дисциплины, правил и инструкций по безопасному ведению работ, технологических режимов и процессов, применению средств индивидуальной защиты, правил и норм безопасности и охраны труда, техники безопасности, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии и охраны труда;
обеспечивает материальными и энергетическими ресурсами, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, экономное расходование сырья, топлива, материалов;
принимает меры по обеспечению подразделений нефтегазодобывающего управления необходимыми материалами, конструкциями, комплектующими изделиями, оборудованием, а также транспортом и спецтехникой;
принимает меры по предупреждению и устранению нарушений хода производства, привлекая при необходимости соответствующие службы нефтегазодобывающего управления;
организует составление ежесуточной сводки о результатах выполнения производственных заданий по добыче нефти и газа, закачке воды в продуктивные пласты, состоянии фонда скважин, приеме воды и газа, а также о количестве скважин законченных строительством, вышедших из подземного и капитального ремонта;
обеспечивает оказание первой медицинской помощи пострадавшим и направление их в медицинское учреждение, с уведомлением начальника центральной инженерно-технологической службы, руководства нефтегазодобывающего управления;
останавливает работу нефтепромысловых объектов, при нарушении установленной технологии, правил технической и пожарной безопасности, производственной санитарии и безопасности и охраны труда.

186. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
өндірісті жедел басқару жөніндегі Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
мұнай және газ өндіру технологиясын;
цехтың өндірістік жабдығын және оны техникалық пайдалану қағидаларын;
ағымдағы және күрделі жөндеулер жүргізу әдістерін;
өндіріс барысын есептеу жүйесі мен әдістерін;
мұнайдың және газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
техникалық-экономикалық және жедел-өндірістік жоспарлауды;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 186-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
187. Біліктілікке қойылатын талаптар:
орталық инженерлік-технологиялық қызмет (ауысымдық) инженері: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы орталық инженерлік технологиялық қызмет инженері лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы орталық инженерлік-технологиялық қызмет (ауысымдық) инженері: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және орталық инженерлік технологиялық қызметтің санаты жоқ инженері лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
орталық инженерлік-технологиялық қызметтің (ауысымдық) санаты жоқ инженері: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және инженерлік-техникалық лауазымдарда өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта арнаулы және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы инженерлік-техникалық лауазымдарда өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
35-параграф. Өртке қарсы профилактика жөніндегі нұсқаушы
188. Лауазымдық міндеттері:
ұйымда өртке қарсы профилактика жұмысын жоспарлауды жүзеге асырады;
ұйым объектілерінің (аумақтар, ғимараттар, құрылыстар, үй-жайлар, сыртқы қондырғылар, қоймалар, көлік құралдары, ашық алаңдар), технологиялық процестерінің, технологиялық жабдығының, өнімінің және материалдық-техникалық ресурстарының өрт қауіпсіздігі жай-күйін талдайды;
объектілердің өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкестігі туралы қорытындылар алу үшін қажетті құжаттарды ресімдейді;
өртке қарсы қорғанысты күшейтуге және өрттің алдын алуға бағытталған іс-шаралар әзірлейді;
объектілерде өрт сөндіру-техникалық тексеруді жүргізеді;
ұйым бойынша жалпы, сондай-ақ ұйымның әрбір объектісі бойынша өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық әзірлейді;
құрылыс жұмыстарына, технологиялық процестерге және өнімнің жекелеген түрлеріне арналған қағидаларда, нормаларда және стандарттарда көзделген өртке қарсы іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз етеді;
өртке қарсы автоматика мен өрт сөндіру құралдарының, өртке қарсы сумен жабдықтау, түтін сейілту жүйелерінің, өрт кезінде ұйым персоналына хабарлау қондырғыларының дұрыс техникалық жай-күйін қамтамасыз етеді;
ұйым басшысына кәсіпорын объектілерінің өрт қауіпсіздігіне жауапты жұмыскерлерді анықтау туралы ұсыныс береді, осы жұмыскерлерді оқытуды және практикалық сабақтарды ұйымдастырады;
ұйым персоналымен өртке қарсы – техникалық минимум, ықтимал өртті болдырмау және өрт сөндіру бойынша сабақ, нұсқама жүргізеді;
персоналдың өрт қауіпсіздігі шаралары туралы ережелерді, нұсқаулықтарды орындағанын тексереді;
өрт күзетіне болған өрттер, өртке қарсы қорғаныс жүйелері мен құралдарының ақаулары туралы, жолдар мен өтетін жерлердің жай-күйінің өзгерісі туралы дереу хабарлайды;
өрт кезінде жұмыскерлердің іс-қимылдарын басқарады (адамдарды көшіруді ұйымдастырады, технологиялық жабдықты авариялық тоқтату, желдеткішті және электр жабдығын ажырату жөнінде нұсқау береді, өрт сөндіру құралдары мен өртке қарсы автоматика қондырғыларын қолдануды ұйымдастырады, жанар-жағар заттар мен материалдық құндылықтарды және т.б. көшіруді ұйымдастырады);
өрт сөндіру кезінде өрт күзетіне жәрдемдесу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
кәсіпорын аумағында өрт сөндіру кезінде өрт күзетіне қажетті күш пен құралдарды беруді ұйымдастырады;
кәсіпорында болған өрт себептері мен оқиғаларын анықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және оларға қатысады;
өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылыққа және өрттің туындауына кінәлі адамдарды анықтайды;
тексерістер нәтижелері бойынша құжаттарды ресімдеу дұрыстығын қамтамасыз етеді, іс-шаралар әзірлейді;
өрт қауіпсіздігі мәселелері туралы, оның ішінде өрт күзеті бөлімшелерінен ақпарат алады;
қызмет көрсетілетін объект бойынша өрт қауіпсіздігі мәселелері туралы бұйрықтардың (өкімдердің) жобаларын дайындайды;
өз құзыретінің шеңберінде өрт, авариялар туралы құжаттаманы тексеруді жүзеге асырады;
мемлекеттік органдарда, соттарда өрт қауіпсіздігі қағидаларының бұзушылығы туралы істерді қараған кезде ұйым мүддесін білдіреді, қажетті құжаттарды ұсынады және түсініктеме береді.
189.Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
өртке қарсы қызметтің жұмысына, объектілердің өрт қауіпсіздігі бойынша жұмысын ұйымдастыруға қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
объектілердің, учаскелердің, қондырғылардың өрт қауіпсіздігі жай-күйін;
өрт шығу себептері мен олардың алдын алу жөніндегі шараларды;
өндірістегі өрт шығуды және жануды, жазатайым оқиғаларды тексеру жүргізу тәртібін;
өрт сөндіру құралдарын, олардың құрылымы мен қолданылу қағидатын;
өндірістік объектілерде өрт шыққан кезде шара қолдану және әрекет ету тәртібін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.

186. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по оперативному управлению производством;
технологию добычи нефти и газа;
производственное оборудование цеха и правила его технической эксплуатации;
методы проведения текущего и капитального ремонтов;
системы и методы учета хода производства;
физико-химические свойства нефти и газа;
основы оказания первой медицинской помощи;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
технико-экономическое и оперативно-производственное планирование;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 186 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Требования к квалификации:
инженер центральной инженерно-технологической службы (сменный) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера центральной инженерно-технологической службы (сменный) II категории не менее 2 лет;
инженер центральной инженерно-технологической службы (сменный) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера центральной инженерно-технологической службы (сменный) без категории не менее 3 лет;
инженер центральной инженерно-технологической службы (сменный) без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по оперативному управлению производством на инженерно – технических должностях в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 35. Инструктор по противопожарной профилактике
188. Должностные обязанности:
осуществляет планирование пожарно-профилактической работы в организации;
анализирует состояние пожарной безопасности объектов (территорий, зданий, сооружений, помещений, наружной установки, складов, транспортных средств, открытых площадок), технологических процессов, технологического оборудования, продукции и материально-технических ресурсов организации;
оформляет необходимые документы для получения заключения о соответствии объектов правилам пожарной безопасности;
разрабатывает мероприятия, направленные на усиление противопожарной защиты и предупреждение пожаров;
проводит пожарно-техническое обследование объектов;
разрабатывает инструкции о мерах пожарной безопасности в целом по организации, а также по каждому объекту организации;
обеспечивает проведение противопожарных мероприятий, предусмотренных правилами, нормами и стандартами на строительные работы, технологические процессы и отдельные виды продукции;
обеспечивает исправное техническое состояние средств пожарной автоматики и пожаротушения, систем противопожарного водоснабжения, дымоудаления, установок оповещения персонала организации при пожаре;
представляет руководителю организации предложения по определению работников, ответственных за пожарную безопасность объектов предприятия, организует обучение и практические занятия с этими работниками;
проводит занятия, инструктажи по пожарно-техническому минимуму с персоналом организации, по предупреждению и тушению возможных пожаров;
проверяет исполнение персоналом положений, инструкций о мерах пожарной безопасности;
незамедлительно сообщает в пожарную охрану о возникших пожарах, неисправностях имеющихся систем и средств противопожарной защиты, об изменении состояния дорог и проездов;
руководит действиями работников при пожаре (организует эвакуацию людей, дает указания по аварийной остановке технологического оборудования, отключению вентиляции и электрооборудования, организует применение средств пожаротушения и установок пожарной автоматики, организует эвакуацию горючих веществ и материальных ценностей и прочие);
организует работы по содействию пожарной охране при тушении пожаров;
организует предоставление пожарной охране при тушении пожаров на территории предприятия необходимых сил и средств;
организует и принимает участие в работах по установлению причин и обстоятельств пожаров, происшедших на предприятии;
выявляет виновных в нарушении требований пожарной безопасности и возникновении пожаров;
обеспечивает правильность оформления документов по результатам проверок, разрабатывает мероприятия;
получает информацию по вопросам пожарной безопасности, в том числе от подразделений пожарной охраны;
подготавливает проекты приказов (распоряжений) по вопросам пожарной безопасности по обслуживаемому объекту;
осуществляет проверку документации о пожарах, авариях в рамках своих полномочий;
представляет интересы организации в государственных органах, в судах при рассмотрении дел о нарушении правил пожарной безопасности, представляет необходимые документы и дает объяснения.
189. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся деятельности противопожарной службы, организации работы по пожарной безопасности объектов;
состояние пожаробезопасности объектов, участков, установок;
причины пожаров и меры по их предупреждению;
порядок проведения расследований пожаров и загораний, несчастных случаев на производстве;
средства пожаротушения, их устройство и принцип действия;
порядок применения, порядок действий при пожаре на производственных объектах;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.

Ескерту. 189-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. Біліктілікке қойылатын талапатар:
тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық немесе кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
36-параграф. Өрт байланысының диспетчері
191. Лауазымдық міндеттері:
өрт сөндіру бөлімінің (жеке постқа) пунктіне келіп түсетін хабарларды қабылдауды, тапсыруды және тіркеуді, өрт бөлімінің бөлімшелерін (жеке постты) өртке, авариялар мен дүлей апаттарының орнына жіберілуін қамтамасыз етеді;
байланыс құралдары мен дабылнаманың жұмыс істеуін тексереді, оларды тазалықта және ұқыпты ұстайды;
өрт, авариялар мен төтенше жағдайлар туралы хабарламаларды қабылдайды;
өрт бөлімімен өзара іс-қимыл жасайтын ауданның (объектілердің) өрт бөлімі қызметтерімен байланыс ұстайды және қажет болғанда, белгіленген тәртіпке сәйкес осы қызметтердің күштері мен құралдарын өрт (авариялар, дүлей апат) болған ауданға жібереді;
мұнай-газ өндіретін ұйымның тәулік бойы адамдар болатын объектілерін есепке алады;
белгіленген құжаттаманы жүргізеді;
өрт орнына (аварияның, дүлей апатының орнына, практикалық оқуға) шыққан қарауылмен радиобайланыс орнатады және ұстайды, төтенше жағдайларды жою жөніндегі басқа қызметтермен объектінің ерекшеліктерін ескере отырып, объектінің жедел-тактикалық ерекшеліктерін, газдың деңгейін, радиациялық жағдайын, метеорологиялық жағдайдың болжамды өзгеруін және тағы басқаларын анықтайды;
басқарма мен өрт сөндіру бөлімшелері органдарының жеке құрамына хабарлауды және шақыру орнында жинауды ұйымдастырады (қамтамасыз етеді);
өз құзыреті шегінде жедел жағдайды қиындататын анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шараларды қабылдайды, барлық анықталған бұзушылықтар және өрт сөндіру гарнизонының тиісті лауазымды тұлғасы қабылдаған шаралар туралы баяндайды.
192. Мыналарды:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
байланыс құралдарының, хабарлау жүйелерінің құрылысы мен оларды пайдалану қағидаларын;
өндіріс технологиясын ұйымдастыруды және оның негіздерін;
ұйымның өндірістік объектілерінің орналасу схемасын;
өндірістік бөлімшелер жұмыскерлерінің санын;
ұйымның өндірістік қуаттары, ұйым бөлімшелерінің мамандануын және олардың арасындағы өндірістік байланысты;
шығарылатын өнім номенклатурасын, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) түрлерін;
өндірістік қоймалардың жұмысын ұйымдастыруды;
ұйымның өнімді шығару технологиясының негіздерін;
өрт сөндіру бөлімінің бөлімшелері шығатын аудандағы жедел өрт жағдайын;
өрт сөндіру жоспарлары мен карточкалары жасалатын объектілер тізбесін;
маңызды және өрт қаупі бар объектілердің, өтетін жолдардың және су көздері желісінің орналасқан жерлерін;
гарнизонда бар өрт автомобильдерінің (кемелердің, пойыздардың) негізгі тактикалық-техникалық деректерін;
бөлімшенің жедел-қызметтік құжаттарын, оларды толтыру және қолдану тәртібін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 189 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в сфере обеспечения противопожарной безопасности не менее 3 лет или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в сфере обеспечения противопожарной безопасности не менее 5 лет.
Параграф 36. Диспетчер пожарной связи
191. Должностные обязанности:
обеспечивает прием, передачу и регистрацию сообщений, поступающих на пункт связи пожарной части (отдельного поста), отправление подразделений пожарной части (отдельного поста) на пожары, места аварий и стихийных бедствий;
проводит проверку работоспособности средств связи и сигнализации, содержит их в чистоте и исправности;
принимает сообщения о пожаре, авариях, чрезвычайных ситуациях;
поддерживает связь со службами пожарной части района (объектов), взаимодействующими с пожарной частью, и при необходимости направляет
силы и средства этих служб в район пожара (аварии, стихийного бедствия) согласно установленному порядку;
ведет учет объектов нефтегазодобывающей организации с круглосуточным пребыванием людей;
ведет установленную документацию;
устанавливает и поддерживает радиосвязь с пожарными и аварийно-спасательными расчетами подразделений, работающими на месте пожара, другими службами по ликвидации чрезвычайных ситуаций, выясняет оперативно-тактические особенности объекта, уровень загазованности, радиационную обстановку, предполагаемые изменения метеорологических условий и другое;
организовывает (обеспечивает) оповещение и сбор личного состава органов управления и пожарных подразделений к месту вызова;
в пределах своей компетенции принимает меры по устранению выявленных нарушений, осложняющих оперативную обстановку, докладывает обо всех выявленных нарушениях и принятых мерах соответствующим должностным лицам пожарного гарнизона.
192. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
устройство и правила эксплуатации средств связи, систем оповещения;
организацию и основы технологии производства;
схемы расположения производственных объектов организации;
численность работников производственных подразделений;
производственные мощности организации, специализацию подразделений организации и производственные связи между ними;
номенклатуру выпускаемой продукции, виды выполняемых работ (услуг);
организацию работы производственных складов;
основы технологии производства продукции организации;
оперативную пожарную обстановку в районе выезда подразделений пожарной части;
перечень объектов, на которые составлены планы и карточки тушения пожаров;
месторасположение важных и пожароопасных объектов, проездов к ним, сеть водоисточников;
основные тактико-технические данные пожарных автомобилей (судов, поездов), имеющихся в гарнизоне;
оперативно-служебные документы подразделения, порядок их заполнения и использования;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда и пожарной безопасности.

Ескерту. 192-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
193. Біліктілікке қойылатын талаптар:
орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім немесе жұмыс өтіліне талап қоймай, белгіленген бағдарлама бойынша қосымша кәсіби білім.
37-параграф. Өрттен қорғау жөніндегі инженер
194. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшелерде өрт қауіпсіздігі қағидасының орындалуын қамтамасыз етеді;
кәсіпорын жұмыскерлерінің өрт қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі білімін насихаттауды арттырады;
еңбек қорғау қызметімен және құрылымдық бөлімшелермен бірге объектілерде өрт қауіпсіздігін күшейтуге бағытталған іс-шараларды әзірлейді;
жұмыскерлермен өрт қауіпсіздігі жөніндегі кіріспе нұсқама жүргізеді;
кәсіпорын объектілерінде болған жану және өртті тексеруді, есепке алуды және талдауды ұйымдастырады;
өрт қауіпсіздігі мәселелері жөнінде кәсіпорынның статистикалық есептерін дайындайды;
объектілерде өртке қарсы режимді күшейту бойынша жұмыстың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлейді;
жұмыс орындарында және тұрмыста өрт қауіпсіздігі қағидасын сақтауды насихаттайды;
объектілерде жану мен өрт шығуды тексеруге, өрт сөндіру-техникалық комиссиясының жұмысына қатысады;
өрт қауіпсіздігі жөніндегі жергілікті нұсқаулықтарды әзірлейді;
еңбек қорғау жөніндегі комиссияның жұмысына, өрт сөндіру кезінде персоналдың іс-әрекеті жөніндегі жедел карточкаларын әзірлеуге қатысады;
кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына өрт қауіпсіздігі мәселелері жөнінде іс-шаралар әзірлеуге, дәріс жүргізуге, әңгімелесу өткізуге әдістемелік көмек көрсетеді;
өрт қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі бұйрықтар мен өкімдердің жобаларын дайындайды;
өрт сөндіру-техникалық минимумы жөнінде дәріс өткізеді, жергілікті өрттен қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
195. Мыналарды:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
ұйым өнімін өндірудің негізгі технологиялық процестерін;
жұмыс орындарында еңбек жағдайын зерделеу әдістерін;
ұйымда қолданылатын жабдықты пайдалану ерекшеліктерін;
жабдықтың техникалық жай-күйінің жұмысты қауіпсіз жүргізу талаптарына сәйкестігін бақылау қағидалары мен құралдарын;
жұмыстарды қауіпсіз жүргізу талаптарын;
өрт қауіпсіздігі және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі озық отандық және шетелдік тәжірибені;
өрт қауіпсіздігін насихаттау мен ақпараттаннудың әдістері мен нысандарын;
өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шаралардың орындалуы туралы есептілік дайындау тәртібі мен мерзімдерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 192 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
193.Требования к квалификации:
среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и дополнительное профессиональное образование по установленной программе без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 37. Инженер пожарной охраны
194. Должностные обязанности:
обеспечивает выполнение правил пожарной безопасности в структурных подразделения;
повышает пропаганду знаний работников предприятия по вопросам пожарной безопасности;
составляет вместе со службами по охране труда и структурными подразделениями мероприятия, направленные на усиление пожарной безопасности объектов;
проводит работникам вводные инструктажи по пожарной безопасности;
организовывает расследование, учет и анализ возгораний и пожаров, произошедших на объектах предприятия;
готовит статистические отчеты предприятия по вопросам пожарной безопасности;
разрабатывает перспективные и текущие планы работы предприятия по усилению противопожарного режима на объектах;
пропагандирует соблюдение правил пожарной безопасности на рабочих местах, и в быту;
принимает участие в расследовании возгораний и пожаров на объектах, работе пожарно-технической комиссии;
разрабатывает местные инструкции по пожарной безопасности;
участвует в работе комиссий по охране труда, в разработке оперативных карточек действий персонала при тушении пожара;
оказывает методическую помощь руководителям структурных подразделений предприятия в разработке мероприятий, проведении лекций, бесед по вопросам пожарной безопасности;
готовит проекты приказов и распоряжений по вопросам пожарной безопасности;
проводит занятия по пожарно-техническому минимуму, взаимодействует с местными органами пожарной охраны.
195. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
основные технологические процессы производства продукции организации;
методы изучения условий труда на рабочих местах;
особенности эксплуатации оборудования, применяемого в организации;
правила и средства контроля соответствия технического состояния оборудования;
требования безопасного ведения работ;
передовой отечественный и зарубежный опыт по пожарной безопасности и безопасности и охраны труда;
методы и формы пропаганды и информации по пожарной безопасности;
порядок и сроки составления отчетности о выполнении мероприятий по пожарной безопасности;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
трудовое законодательство;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.

Ескерту. 195-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
196. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы өрттен қорғау жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы өрттен қорғау жөніндегі инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы өрттен қорғау жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ өрттен қорғау жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
өрттен қорғау жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өртке қарсы қызметте жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта арнаулы және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және өртке қарсы қызметте жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
38-параграф. Сазды ерітінділер жөніндегі инженер
197. Лауазымдық міндеттері:
геологиялық-техникалық нарядтардың талаптарын ескере отырып, тазалағыш сұйықтықтарының рецептурасын таңдауды жүзеге асырады;
тазалағыш сұйықтықтарын дайындау және өңдеу технологиясының өзгеруіне байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізеді;
тазалағыш сұйықтықтардың өлшемдерін бақылап өлшейді және ұңғымаларды қазудың геологиялық-техникалық шарттарына сәйкес оларды жүргізу мерзімдерін белгілейді;
бұрғылау процесінде тазалағыш сұйықтықтарының қалпы мен сапасын анықтайды;
сазды ерітінділерді дайындауды, өңдеу мен тығыздауды жетілдіру бойынша іс-шараларды әзірлейді және енгізеді;
бұрғылау аралығын ескеріп, ауырлатқыштар мен химиялық реагенттерді жұмсауды талдайды;
тазалағыш сұйықтықтарды айдау процесінде бұрғылау қондырғысындағы бақылау-өлшеу аспаптары мен тазартқыш қондырғылардың жағдайын бақылайды;
тазалағыш сұйықтықтарды айдау кезінде бұрғылау бригадаларының жұмысшыларына жұмыс орнында нұсқама беруді жүргізеді;
сазды балшық шаруашылығының цехінде жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуі бойынша шараларды қабылдайды;
лаборант-коллекторлар жұмысын қамтамасыз етеді;
белгіленген есепке алу мен есептілікті жүргізеді;
жұмыскерлердің біліктілігін арттыру жұмысын ұйымдастырады;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтау бойынша шаралар қабылдайды.
198. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай-газ өндіру саласына, саз-балшық шаруашылығын жүргізуге қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
кен орындарының геологиялық құрылымын;
бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының әдістерін, мұнай және газ өндіру технологиясын;
ұңғымаларды геофизикалық зерттеу негіздерін;
жалпы бейорганикалық және коллоидтік химия негіздерін, пайдаланылатын ауырлатқыштар мен химиялық реагенттердің физикалық-химиялық сипаттамасын;
тазалағыш сұйықтықтар өлшемдерін өлшеу әдістерін және өлшеу аспаптары жұмысының қағидаттарын;
материалдарды жұмсау нормалары мен сақтау қағидасын;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 195 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196. Требования к квалификации:
инженер пожарной охраны I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера пожарной охраны II категории не менее 2 лет;
инженер пожарной охраны II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера пожарной охраны без категории не менее 3 лет;
инженер пожарной охраны без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в противопожарной службе не менее 5 лет.
Параграф 38. Инженер по глинистым растворам
197. Должностные обязанности:
осуществляет подбор рецептуры промывочной жидкости с учетом требований геолого-технических нарядов;
вносит изменения в техническую документацию в связи с изменением технологии приготовления и обработки промывочных жидкостей;
проводит контрольные замеры параметров промывочной жидкости и устанавливает сроки их проведения в соответствии с геолого-техническими условиями проходки скважин;
определяет состояние и качество промывочной жидкости в процессе бурения;
разрабатывает и внедряет мероприятия по совершенствованию приготовления, обработки и уплотнения глинистых растворов;
анализирует расходы утяжелителей и химических реагентов с учетом интервала бурения;
следит за состоянием контрольно-измерительных приборов и очистных устройств на буровой установке в процессе закачки промывочных жидкостей;
проводит инструктажи на рабочем месте рабочих буровых бригад во время закачки промывочных жидкостей;
принимает меры по безопасному ведению работ в службе глиняного хозяйства;
обеспечивает работу лаборантов-коллекторов;
ведет установленный учет и отчетность;
организует работу по повышению квалификации работников;
принимает меры по соблюдению работниками правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.
198. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся нефтегазодобывающей отрасли, ведения глиняного хозяйства;
геологическое строение месторождений;
методы и технологию бурения, и буровых работ, технологию добычи нефти и газа;
основы геофизических исследований скважин;
основы общей неорганической и коллоидной химии, физико-химическую характеристику применяемых утяжелителей и химических реагентов;
методы измерений параметров промывочных жидкостей и принципы работы измерительных приборов;
нормы расхода и правила хранения материалов;
передовой отечественный и мировой опыт ведения хозяйства;
основы экономики, организации труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

Ескерту. 198-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
199. Біліктілікке қойылатын талаптар:
сазды ерітінділер жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және сазды ерітінділер жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл;
сазды ерітінділер жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ сазды ерітінділер жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
сазды ерітінділер жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және тазалағыш сұйықтықтарын дайындау және өңдеу саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
39-параграф. Су құбыры-кәріз шаруашылығы құрылыстары мен жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі инженер
200. Лауазымдық міндеттері:
су құбыры мен кәріз желілерін, құрылыстар мен олардың жабдығын үздіксіз қалыптастыруды қамтамасыз ету бойынша жұмысты орындайды;
желілерді, құрылыстарды, сондай-ақ су құбыры-кәріз шаруашылығының басқа да негізгі қорларын түрлі жөндеудің жылдық, тоқсандық, айлық жоспарларын әзірлейді;
алдын алу жұмыстарының кестелерімен бекітілген жоспарлық-алдын алу жөндеуді уақтылы орындауды қамтамасыз етеді;
негізгі қорларды күрделі және ағымдағы жөндеуге қатысты қажетті құжаттаманы дайындайды және материалдарды есептен шығару бойынша шаралар қабылдайды;
материалдарға, құрал-саймандарға, жабдыққа арналған қосалқы бөлшектерге өтінім мен өзіндік ерекшеліктерді дайындайды, олардың дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
құрылыстардың техникалық жай-күйін, жөндеу жұмыстарының сапасын тексеруге қатысады;
су құбыры-кәріз шаруашылығы объектілерінде авариялар мен зақымданулардың себептерін талдайды және оларды болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлейді;
су құбыры-кәріз шаруашылығының объектілерін есепке алу мен паспорттауды жүзеге асырады, оларды жөндегеннен кейін құжаттамаға өзгерістер енгізеді;
өндірістің негізгі құралдарын түгендеу бойынша тиісті құжаттама жүргізеді;
жұмыскерлердің еңбек қорғау қағидалары мен нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді, тиісті құжаттаманы жүргізеді;
қауіптілігі жоғары объектілерге қызмет көрсететін жұмыскерлерді уақтылы аттестаттау бойынша шаралар қабылдайды;
жарақаттану себептерін тексеруге қатысады және оларды болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.

Сноска. Пункт 198 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
199. Требования к квалификации:
инженер по глинистым растворам I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по глинистым растворам II категории не менее 1 года;
инженер по глинистым растворам II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по глинистым растворам без категории не менее 2 лет;
инженер по глинистым растворам без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 39. Инженер по эксплуатации и ремонту сооружений и оборудования водопроводно-канализационного хозяйства
200. Должностные обязанности:
выполняет работы по обеспечению бесперебойного функционирования водопроводных и канализационных сетей, сооружений и их оборудовании;
разрабатывает годовые, квартальные, месячные планы различных видов ремонтов сетей, сооружений, оборудования, а также других основных фондов – водопроводно канализационного хозяйства;
обеспечивает своевременное выполнение планово-предупредительных ремонтов, утвержденных графиков профилактических работ;
составляет необходимую документацию относительно капитального и текущего ремонтов основных фондов и принимает меры по списанию материалов;
составляет заявки и спецификации на материалы, инструмент, запасные части для оборудования, обеспечивает правильность их использования;
принимает участие в проверке технического состояния сооружений, качества ремонтных работ;
анализирует причины аварий и повреждений на объектах водопроводно-канализационного хозяйства и разрабатывает мероприятия по их предотвращению;
осуществляет учет и паспортизацию объектов водопроводно-канализационного хозяйства, вносит изменения в документацию после их ремонта;
ведет соответствующую документацию по инвентаризации основных средств производства;
обеспечивает соблюдение работниками правил и норм охраны труда, ведет соответствующую документацию;
принимает меры по своевременной аттестации работников, обслуживающих объекты повышенной опасности;
принимает участие в расследовании причин травматизма и разрабатывает меры по его предотвращению.

201. Мыналарды:
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
кәсіпорын құрылымын, сумен жабдықтау, су бұру схемасын, сорғы станцияларының жұмыс аймақтарын;
елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану қағидаларын;
елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу қағидаларын;
коммуналдық су құбыры мен кәрізді пайдалану қағидаларын;
құрылыс нормалары мен қағидаларын, су құбыры мен кәріз құрылыстарына, ауыз суға арналған мемлекеттік стандарттарды;
сарқынды суларды тазартуға қойылатын талаптарды;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 201-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
202. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы су құбыры-кәріз шаруашылығының құрылыстары мен жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ІІ санаттағы су құбыры-кәріз шаруашылығының құрылыстары мен жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы су құбыры-кәріз шаруашылығының құрылыстары мен жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ су құбыры-кәріз шаруашылығының құрылыстары мен жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
су құбыры-кәріз шаруашылығының құрылыстары мен жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және су құбыры-кәріз шаруашылығында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша орта арнаулы және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және І санаттағы техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
40-параграф. Талдаушы
203. Лауазымдық міндеттері:
зерттеу жұмыстарын жүргізуді талдамалық және әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
алынатын ақпаратты жинау, бағалау және талдау, сондай-ақ практикалық ұсынымдар әзірлеу мақсатында талдамалық және зерттеу жұмысын жүргізеді;
ағымдағы жағдай бойынша талдау жасайды және басшылыққа ұсынады;
ұйымның басқа да құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп жұмыс істеген кезде қосалқы орындаушылардың қызметін үйлестіреді;
маркетингтік зерттеуді және деректерді өңдеуді және ситуациялық талдауды жүргізеді, оларды басқарушылық шешімдер қабылдау үшін белгіленген нысандарда ұсынады;
компанияның маркетингтік және баға саясатын қалыптастыруға қатысады;
мұнайды, мұнай мен газдан өндірілген өнімдерді сату тиімділігі деректерін түрлік-түстік математикалық және статистикалық диаграммалар мен графиктерді дайындап, талдайды және өңдейді;
мұнайды, мұнай мен газдан өндірілген өнімдерді жеткізуге және мұнай өңдеу өнімдерін тиеп, жөнелтуге арналған шарттық міндеттемелердің орындалуын талдайды;
өндіріс ұйымын жетілдіру бойынша жұмыстарға қатысады, мұнайды, мұнай мен газдан өндірілген өнімдерді сату тиімділігін ұлғайтуға, шығыстарды оңтайландыруға бағытталған ұсыныстар дайындайды;
мұнай-газ саласы нарықтарын дамытудың қысқамерзімді, ортамерзімді және ұзақмерзімді болжамдарын әзірлеуді жүргізеді;
ұйымның әртүрлі азаматтық-құқықтық шарттарын және өзге де мәмілелерді жасауының қаржылық мақсаттылығын талдайды;
мұнай және мұнай өнімдерін ішкі және сыртқы нарықтарға сату бойынша шығыстарды есепке алудың электрондық деректер базасын жүргізеді;
кредиторлық және дебиторлық берешек жағдайын талдайды;
компанияның электрондық деректер базасына валюталардың ресми бағамдарын енгізеді;
салық төлемдерінің төленуін талдайды.

201. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О техническом регулировании";
структуру предприятия и схемы водоснабжения, водоотведения, зоны работы насосных станций;
правила технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах,
правила безопасного ведения работ при эксплуатации системы водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах;
правила пользования коммунальным водопроводом и канализацией;
строительные нормы и правила, государственные стандарты на сооружения водопровода и канализации, питьевую воду;
требования к очистке сточных вод;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 201 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. Требования к квалификации:
инженер по эксплуатации и ремонту сооружений и оборудования водопроводно-канализационного хозяйства I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по эксплуатации и ремонту сооружений и оборудования водопроводно-канализационного хозяйства II категории не менее 2 лет;
инженер по эксплуатации и ремонту сооружений и оборудования водопроводно-канализационного хозяйства II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по эксплуатации и ремонту сооружений и оборудования водопроводно-канализационного хозяйства без категории не менее 3 лет;
инженер по эксплуатации и ремонту сооружений и оборудования водопроводно-канализационного хозяйства без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 40. Аналитик
203. Должностные обязанности:
организует аналитическое и методическое обеспечение проведения исследовательских работ;
проводит аналитическую и исследовательскую работу с целью сбора, оценки и анализа получаемой информации, а также выработки практических рекомендаций;
составляет анализ по текущей ситуации и представляет руководству;
координирует деятельность соисполнителей при совместном выполнении работ с другими структурными подразделениями организации;
проводит маркетинговые исследования и обработку данных и ситуационного анализа, представляет их в установленных форматах для принятия управленческих решений;
участвует в формировании маркетинговой и ценовой политики компании;
анализирует и обрабатывает данные эффективности продаж нефти и продуктов переработки нефти и газа с подготовкой и иллюстрацией математических и статистических диаграмм и графиков;
анализирует исполнение контрактных обязательств на поставку нефти и продуктов переработки нефти и газа и отгрузке продуктов переработки нефти;
участвует в работах по совершенствованию организации производства, готовит предложения направленные на увеличение эффективности продаж нефти и продуктов переработки нефти и газа, оптимизации расходов;
проводит разработку краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных прогнозов развития рынков нефтегазовой отрасли;
анализирует финансовую целесообразность заключения организацией различных гражданско-правовых договоров и иных сделок;
ведет электронные базы данных учета расходов по реализации нефти и нефтепродуктов на внутренний и внешний рынок;
анализирует состояние кредиторской и дебиторской задолженности;
вводит официальные курсы валют в электронные базы данных компании;
анализирует оплату налоговых выплат.

204. Мыналарды:
"Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметті регламенттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, талдау және әдістемелік материалдарын;
ақпаратты жинау әдістерін;
ағымдағы жағдай бойынша талдау жасау үшін факторларды анықтау әдістерін;
ұйымның даму перспективасын, өнімді (жұмыстарды, қызметтерді) сату нарықтарының жағдайы мен даму перспективаларын;
қаржы салымдарының тиімділігін анықтау әдістерін;
макро- және микроэкономиканы анықтау стандарттарын;
қоржындық инвестицияларды басқаруды ұйымдастыруды;
көлемді ақпаратпен жұмыс істеу әдісін, тәуекелдерді басқарудың және инвестицияларды басқарудың этикалық нормаларын;
статистиканы, экономиканы, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыруды;
есептеу техникасының, телекоммуникациялар мен байланыс құралдарын;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі қағидасын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.
Ескерту. 204-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
205. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы талдауды: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 (бес) жыл, оның ішінде ІІ санаттағы талдаушы лауазымында кемінде 3 (үш) жыл;
ІІ санаттағы талдауды: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 (бес) жыл, оның ішінде санаты жоқ талдаушы лауазымында кемінде
2 (екі) жыл;
санаты жоқ талдаушы: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
41-параграф. Тау-кен жұмыстары жөніндегі инженер
206. Лауазымдық міндеттері:
пайдалы қазбалар кен орындарын ашуға және оларды тасымалдауға арналған құрылыстарды салуды жобалайды;
тау-кен жұмыстарын техникалық-технологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
тау-кен жұмыстарын жоспарлауға және жобалық-сметалық құжаттаманың өндірістік-техникалық бөлігін әзірлеуге қатысады;
тау-кен қазбалары құрылыстарының жоспар-кестелерін жасайды, тау-кен қазу бригадаларын жұмыстар объектілеріне орналастыруға және олардың техникалық құралдармен жарақтануын белгілеуге қатысады;
тау-кен қазбаларын қазу жобаларын және технологиясын, бұрғылау-жару жұмыстарының паспортын және тау-кен қазбаларының бекітілуін әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу бригадаларының және жабдығының жұмысы туралы деректерді жинақтайды, өңдейді және талдайды;
тау-кен жұмыстары кезінде іркілістер, авариялар мен ақаулар себептерін талдайды;
тау-кен жұмыстарының жүргізілуін ұйымдастыруды жетілдіру және тиімділігін арттыру, тау-кен қазу бригадаларының жұмыс уақытын ұтымды пайдалану, қауіпсіздікті арттыру және тау-кен жұмыстарында авариялар мен кедергілердің алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлейді;
бұрғылау бригадаларының өндірістік және технологиялық тәртіпті, тау-кен жұмысының сапасына қойылатын талаптарды, тау-кен қазу жабдықтарын пайдалану, еңбекті қауіпсіздігі мен оны қорғау қағидалары мен нормаларын, тау-кен қазу жабдықтарын пайдалану қағидасын, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтауын қамтамасыз етеді;
тау-кен жабдығын жөндеу және оған техникалық қызметтер көрсету кестелерін әзірлеуге қатысады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
тау-кен қазу бригадаларын материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етуді жоспарлауға және ұйымдастыруға қатысады және олардың ұтымды пайдаланылуын бақылайды;
жарылғыш материалдарды сақтауға, тасымалдауға рұқсаттарды ресімдеу және бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу үшін қажетті құжаттаманы жасауды қамтамасыз етеді;
талап етілетін жарылғыш материалдарға, тау-кен жабдыққа, құралдарға және қауіпсіздік құралдарына арналған өтінімдерді жасауға, сондай-ақ оларды объектілер бойынша бөлуге қатысады;
тау-кен қазу жабдығының, құралдың және басқа да техникалық құралдарды ұтымды сақтау мен пайдаланылу бойынша шараларды қабылдайды;
жаңа техника мен технологияны енгізу, оңтайландыру, өнертабыс, еңбекті нормалау жұмысына қатысады;
тау-кен жұмыстарының озық отандық және шетелдік тәжірибесін зерттейді және талдайды, оны тау-кен жұмыстарында таратуға қатысады;
белгіленген есепті жүргізеді және қажетті есептілікті жасайды;
тау-кен жұмыстарындағы жұмысшылардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын бақылайды.

204. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность, аналитические и методические материалы;
методы сбора информации;
методы определения факторов для анализа по текущей ситуации;
перспективы развития организации, состояние и перспективы развития рынков сбыта продукции (работ, услуг);
методику определения эффективности финансовых вложений;
стандарты определения макро- и микроэкономики;
организацию управления портфельными инвестициями;
методику работы с большими объемами информации, этические нормы управления рисками и управления инвестициями;
статистику, экономику, организацию производства, труда и управления;
средства вычислительной техники, телекоммуникации и связи;
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка, требования пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 204 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
205. Требования к квалификации:
аналитик I категории: высшее (или послевузовское) по соответствующей специальности и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет, в том числе в должности аналитика II категории не менее 3 лет;
аналитик II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет, в том числе в должности аналитика без категории не менее 2 лет;
аналитик без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 41. Инженер по горным работам
206. Должностные обязанности:
проектирует строительство сооружений, служащих для вскрытия месторождения полезных ископаемых и их транспортировки;
осуществляет технико-технологическое обеспечение горных работ;
участвует в планировании производства горных работ и разработке производственно-технической части проектно-сметной документации;
составляет планы-графики сооружения горных выработок, участвует в расстановке горнопроходческих бригад по объектам работ и определении их оснащения техническими средствами;
разрабатывает проекты и технологию проходки горных выработок, паспортов буровзрывных работ и крепления горных выработок, и обеспечивает их исполнение;
обобщает, обрабатывает и анализирует данные о работе горнопроходческих бригад и оборудования;
анализирует причины простоев, аварий и брака при производстве горных работ;
разрабатывает мероприятия по совершенствованию организации проведения и повышению эффективности горных работ, рациональному использованию рабочего времени горнопроходческих бригад, повышению безопасности и предупреждению аварий и осложнений на горных работах;
обеспечивает соблюдение буровыми бригадами производственной и технологической дисциплины, требований к качеству горных работ, правил эксплуатации горнопроходческого оборудования, правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, мер по охране недр и окружающей среды;
участвует в разработке графиков ремонта и технического обслуживания горнопроходческого оборудования и обеспечивает их выполнение;
участвует в планировании и организации обеспечения горнопроходческих бригад материально-техническими ресурсами и обеспечивает их рациональное использование;
обеспечивает составление необходимой документации для оформления разрешений на хранение, перевозку взрывчатых материалов и ведения буровзрывных работ;
участвует в составлении заявок на требуемые взрывчатые материалы, горное оборудование, инструмент и средства безопасности, а также в их распределении по объектам;
принимает меры по рациональному хранению и эксплуатации горнопроходческого оборудования, инструмента и других технических средств;
участвует в работе по внедрению новой техники и технологии, рационализации, изобретательству, нормированию труда;
изучает и анализирует передовой отечественный и зарубежный опыт производства горных работ, участвует в его распространении на горных работах;
ведет установленный учет и составляет необходимую отчетность;
обеспечивает повышение квалификации рабочих, занятых на горных работах;
принимает меры по соблюдению работниками правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.

207. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
геологиялық зерттеу, жер қойнауын және қоршаған ортаны пайдалану және қорғау саласына қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарын, тау-кен жұмыстары өндірісіне қатысты ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдарды;
геология негіздерін, жұмыстар ауданының геологиясы туралы жалпы мәліметтерді, тау-кен-геологиялық шарттарды, жұмыстар ауданының бағытын, мамандануы мен даму перспективаларын;
тау-кен қазбаларының мақсаты мен конструкцияларын;
тау-кен қазбаларын қазуға арналған жобалық-өндірістік құжаттаманы әзірлеу талаптары мен тәртібін;
тау-кен қазбаларын қазудың өндірістік процестері мен технологиясын ұйымдастыруды;
арнайы рұқсаттарды, ресімдеуді және келісуді талап ететін жағдайда және материалдармен жұмыс жасауға арналған құжаттарды ресімдеу тәртібін;
сынамаларды іріктеуге және тау-кен жұмыстарының сапасына қойылатын техникалық және геологиялық талаптарды;
тау-кен қазу жабдығын, механизмдерін, бақылау-өлшеу аспаптарын, қорғау құралдарын техникалық пайдалану мен оған қызмет көрсету талаптары мен қағидаларын;
тау-кен қазудағы геологиялық қиындықтардың, техника-технологиялық бұзушылықтардың, олқылықтар мен авариялардың пайда болу себептері мен шарттарын, олардың алдын алу және оларды жою тәсілдерін;
тау-кен қазбаларының жағдайын бақылау тәртібі мен құралдарын;
қауіпсіздік техникасының талаптары мен бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу жұмыстарын, тау-кен қазбаларын қазу кезінде пайдаланылатын материалдарды жұмсау нормалары мен сақтау қағидаларын;
жарылғыш материалдардың түрлері мен сипаттамаларын, оларды пайдалану, тасымалдау, есепке алу және сақтау қағидаларын;
сынау технологиясын;
құбырларды іріктеуге және олардың сапасына қойылатын талаптарды;
геологиялық материалды (кернді, сынамаларды және т.с.с.) есепке алу және сақтау қағидасын, өндірістік және есеп құжаттамасы нысаны мен жүргізу қағидасын;
тау-кен жұмыстарын жоспарлау, жобалау тәртібі мен қаржыландыру тәртібін;
тау-кен жұмыстарының нормалары мен бағаларын, оларды қайта қарау тәртібін;
жұмыскерлерге еңбекақы төлеу жөніндегі қолданыстағы ережелерді;
тау-кен жұмыстарының техникасы мен технологиясы саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені;
экономика мен еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын білуі тиіс.

207. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся области геологического изучения, использования и охраны недр и окружающей среды, организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства горных работ;
основы геологии, общие сведения о геологии района работ, горно-геологические условия, направленность, специализацию и перспективы развития района работ;
назначение и конструкции горных выработок;
требования и порядок разработки проектно-производственной документации на проходку горных выработок;
организацию производственных процессов и технологию проходки горных выработок;
порядок оформления документов на производство работ в условиях и с материалами, требующими специальных разрешений, оформления и согласования;
технические и геологические требования, предъявляемые к отбору проб и качеству горных работ;
правила и требования к технической эксплуатации и обслуживания горнопроходческого оборудования, механизмов, контрольно-измерительной аппаратуры, средств защиты;
причины и условия возникновения геологических осложнений, технико-технологических нарушений, неполадок, аварий в горных выработках и способы их предупреждения и ликвидации;
порядок и средства контроля за состоянием горных выработок;
требования техники безопасности и правила ведения буровзрывных работ, нормы расхода и правила хранения материалов, применяемых при проходке горных выработок;
виды, характеристики взрывчатых материалов, правила их применения, транспортировки, учета и хранения;
технологию опробования;
требования, предъявляемые к отбору и качеству проб;
правила учета и хранения геологического материала (керна, проб и другое), формы и порядок ведения производственной и отчетной документации;
порядок планирования, проектирования и основы финансирования горных работ;
нормы и расценки на горные работы, порядок их пересмотра;
действующие положения по оплате труда работников;
передовой отечественный и зарубежный опыт в области техники и технологии горных работ;
основы экономики и трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.

Ескерту. 207-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
208. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тау-кен жұмыстары жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және тау-кен жұмыстары жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
тау-кен жұмыстары жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқтау-кен жұмыстары жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
тау-кен жұмыстары жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және тау-кен жұмыстарындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
42-параграф. Техник-химик
209. Лауазымдық міндеттері:
неғұрлым білікті маманның басшылығымен химия зауыттарына жабдықты, жаңа өнеркәсіптік химиялық технологияларды зерттеу мен әзірлеу, тәжірибелік үлгілерге сынақ жүргізу саласында техникалық тапсырмаларды орындайды;
химиялық жабдық пен технологиялық жүйелерді пайдалану дұрыстығын, алдын ала тексеру және жөндеу жүргізуді қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
жабдықты жұмысқа дайындайды, ақауды анықтайды және жояды;
нәзік және дәл химиялық технологиялардың сақталуын қамтамасыз етеді;
қолданылатын материалдардың, өндірілген өнімдер мен процестердің технологиялық аспектілері жөнінде консультация беруді жүзеге асырады;
химиялық жабдық жұмысының көрсеткіштері мен режимдерін есепке алады, басқадай техникалық құжаттама жүргізеді;
жұмыс процесінде туындайтын проблемаларды шешу үшін химиялық өнеркәсіптік жабдығын әзірлеу мен пайдалану саласындағы техникалық білімін қолданады.
210. Мыналарды:
химиялық өндірістік жабдықты әзірлеумен, құрастырумен, пайдаланумен және жөндеумен байланысты техникалық міндеттерді орындау мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, басшылыққа алынатын басқа да әдістемелік және нормативтік құжаттарды;
шикізатқа, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, дайын өнімге химиялық талдау физикалық-механикалық сынақтар және басқа да зерттеулер жүргізудің әдістерін;
жалпы, талдамалық және физикалық химия негіздерін;
өндірістің технологиялық процестері мен режимдерін;
өндірілетін өнімнің негізгі технологиялық және конструкциялық деректерін;
сала мен ұйымда қолданылатын стандарттар мен техникалық талаптарды, техникалық құжаттамаға, материалдарға, жартылай фабрикаттарға, дайын өнімге қойылатын талаптарды;
зертханалық жабдыққа қызмет көрсету мен пайдалану қағидасын;
талданатын материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін, қолданылатын реактивтерді, олардың сапасын бақылау әдістері мен құралдарын, сынақ жүргізу, өнім қабылдау мен сақтау қағидасын;
орындалатын жұмыстарға құжаттама жүргізу қағидасын;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 207 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208. Требования к квалификации:
инженер по горным работам I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по горным работам II категории не менее 2 лет;
инженер по горным работам II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по горным работам без категории не менее 3 лет;
инженер по горным работам без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 42. Техник-химик
209. Должностные обязанности:
под руководством более квалифицированного специалиста выполняет технические задачи в области исследований и разработки оборудования для химических заводов, новых промышленных химических технологий, испытания опытных образцов;
принимает меры по обеспечению правильной эксплуатации химического оборудования и технологических систем, проведение профилактических осмотров и ремонта;
подготавливает оборудования к работе, выявляет и устраняет неисправности;
обеспечивает соблюдение тонких и точных химических технологий;
осуществляет консультирование по технологическим аспектам применяемых материалов, производимых продуктов и процессов;
ведет учет показателей и режимов работы химического оборудования, прочей технической документации;
применяет технические знания в области разработки и эксплуатации химического промышленного оборудования для решения возникающих в процессе работы проблем.
210. Должен знать:
нормативные правовые акты Республики Казахстан, другие руководящие, методические и нормативные документы, регулирующие вопросы выполнения технических задач, связанных с разработкой, конструированием, эксплуатацией и ремонтом химического производственного оборудования;
методы проведения химических анализов, физико-механических испытаний и других исследований сырья, материалов, полуфабрикатов, готовой продукции;
основы общей, аналитической и физической химии;
технологические процессы и режимы производства;
основные технологические и конструктивные данные выпускаемой продукции;
действующие в отрасли и в организации стандарты и технические условия, требования, предъявляемые к технической документации, сырью, материалам, полуфабрикатам, готовой продукции;
правила обслуживания и эксплуатации лабораторного оборудования;
физико-химические свойства анализируемых материалов и применяемых реактивов, методы и средства контроля их качества, правила проведения испытаний, приемки и хранения продукции;
правила ведения документации на выполняемые работы;
основы экономики, организации труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.

211. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық бойынша жоғары білім және жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және тиісті салада жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
43-параграф. Техник-маркшейдер
212. Лауазымдық міндеттері:
маркшейдерлік жұмыстарға, тау-кен жыныстарының, құрылыстардың, трассалардың жобаларын жергілікті жер жағдайына ыңғайлауды және оларды натураға ауыстыруды жүзеге асыруға қатысады;
жобалық-сметалық және өндірістік құжаттаманы, есептілікті және маркшейдердік жұмыстарды орындау туралы жедел ақпаратты дайындау мен ресімдеуге қатысады;
тау-кен қазбаларын үңгілеуді бақылау, жобалық қималардың, еңістердің, және габариттердің сақталуы үшін қажетті өлшеуді орындайды;
тау-кен қазбаларын үңгілеуге маркшейдерлік қызмет көрсетуді, қоймалар мен үйінділерді өлшеуді қамтамасыз етеді;
жер бетіндегі топографиялық түсіруді, өлшем материалдарын камералық өңдеуді жүргізеді;
бастапқы геодезиялық құжаттама жүргізеді және оны өңдеуді есепке алуды және сақтауды жүзеге асырады;
маркшейдерлік жұмыстардың мәтіндік, кестелік және кескіндік материалдарын дайындауға қатысады;
нүкте орындарында ұзақ мерзімді және уақытша белгілерді орнатады, жұмыс жобасы мен белгіленген тапсырмаға сәйкес нүктелердің жоспарлық координаттары мен биіктігін анықтайды;
тау-кен жұмыстары жоспарларын сызады және басқа да кескіндік жұмыстарды орындайды;
қозғалысты және пайдалы қазбалардың шығынын есепке алу, күзетілетін объектіге арналған сақтандыру белгілерінің шекараларын белгілеу үшін құжаттама әзірлейді;
қажетті аспаптарды, құралдарды және басқа да керек-жарақтарды алу мен оларды сақтауға тапсыруға қатысады;
маркшейдерлік жұмыстардың сапасына қойылатын талаптардың, жер қойнауын қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралардың, еңбек қорғау ережесінің, маркшейдерлік жұмыспен айналысатын жұмыскерлермен өртке қарсы қорғаныс ережесінің сақталуын қамтамасыз етеді.
213. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
геологиялық зерттеу, жер қойнауын пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
маркшейдерлік жұмыстар жүргізуге қатысты ұйымдастырушылық-өкімдік және әдістемелік материалдарды;
тау-кен жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру мен технологиясының негіздерін;
геологиялық ұйымда тау-кен жұмыстарын дамыту перспективасы мен жүргізу ерекшеліктерін;
маркшейдерлік жұмыстарды ұйымдастыру мен технологиясын;
қолданылатын жабдықтың, аппаратураның, аспаптардың конструкциясын, сондай-ақ техникалық пайдалану мақсаты мен сақтау қағидаларын;
аспаптар мен құралдарды тексеру тәртібін;
маркшейдерлік құжаттама мен есептерді ресімдеу тәртібі мен ережесін;
материалдарды өңдеу, техникалық есептерді, кескіндік және есептеу жұмыстарын орындау, геодезиялық карталар, жоспарлар, схемалар, пішіндерді құру тәртібін, әдістері мен құралдарын;
жер қойнауындағы қорлар қозғалысы мен пайдалы қазбалардың шығынын есепке алу негіздерін;
маркшейдерлік жұмыстар сапасына қойылатын негізгі қағидалар мен талаптарды;
сызба құралының негізгі түрлері мен оларды пайдалану қағидаларын, маркшейдерлік материалдарды ресімдеу мен сақтауға қойылатын талаптарды;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.

211. Требования к квалификации:
высшее образование по соответствующей специальности и стаж работы не менее 1 года, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в соответствующей сфере не менее 2 лет.
Параграф 43. Техник-маркшейдер
212. Должностные обязанности:
участвует в маркшейдерских работах, в привязке проектов горных выработок, сооружений, трасс и других объектов к условиям местности и переносе их в натуру;
участвует в подготовке и оформлении проектно-сметной и производственной документации, отчетности и подготовке оперативной информации о ходе выполнения маркшейдерских работ;
выполняет необходимые измерения для контроля проходки горных выработок, соблюдения проектных сечений и уклонов и габаритов;
обеспечивает маркшейдерское обслуживание проходки горных выработок, замеры складов и отвалов;
проводит наземную топографическую съемку, камеральную обработку материалов измерений;
ведет первичную геодезическую документацию и осуществляет ее обработку, учет и хранение;
участвует в подготовке текстовых, табличных и графических материалов маркшейдерских работ;
закрепляет на местности точки долговременными и временными знаками, определяет плановые координаты и высоты точек согласно проекту работ и установленному заданию;
вычерчивает планы горных работ и выполняет другие графические работы;
готовит документацию для учета движения и потерь запасов полезных ископаемых, построения границ предохранительных целиков под объекты, подлежащие охране;
участвует в получении и сдаче на хранение необходимых приборов, инструментов и другого снаряжения;
обеспечивает соблюдение требований, предъявляемых к качеству маркшейдерских работ, мер по охране недр и окружающей среды, правил по охране труда, противопожарной защиты работниками, занятыми на маркшейдерских работах.
213. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области геологического изучения, использования и охраны недр и окружающей среды;
организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства маркшейдерских работ;
основы организации и технологии производства горных работ;
перспективы развития и особенности проведения горных работ, организацию и технологию маркшейдерских работ;
виды, назначение и конструкции применяемого оборудования, аппаратуры, приборов, а также правила их технической эксплуатации и хранения;
порядок выполнения поверок приборов и инструментов;
порядок и правила оформления маркшейдерской документации и отчетов;
порядок, методы и средства обработки материалов, выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ, составления геодезических карт, планов, схем, профилей;
основы учета движения запасов и потерь полезных ископаемых в недрах;
основные правила и требования, предъявляемые к качеству маркшейдерских работ;
основные виды и правила пользования чертежным инструментом, требования, предъявляемые к оформлению и хранению маркшейдерских материалов;
основы экономики, организации труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.

Ескерту. 213-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
214. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санаттағы техник-маркшейдер: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және ІІ санаттағы техник-маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ІІ санаттағы техник-маркшейдер: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ техник-маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ техник-маркшейдер: жұмыс өтіліне талап қоймай, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
44-параграф. Ұңғымаларды құю жөніндегі инженер
215. Лауазымдық міндеттері:
ұңғымаларды құюдың (цементтеудің) технологиялық процестерін басқарады;
ұңғыма оқпанын цементтеуге дайындауды қамтамасыз етеді, пайдалану колонналарын жарақтандырудың дұрыс орнатылуын қамтамасыз етеді;
жерүсті коммуникацияларды қысыммен пресстеуді және цементтеу жұмыстары үшін материалдық және техникалық құралдарды дайындауды ұйымдастырады;
ұңғыманы цементпен құю үшін технологиялық жабдықты анағұрлым ұтымды орналастыруды қамтамасыз етеді, қажетті цементтің, басуға арналған сұйықтық пен химиялық реагенттердің көлемін есептеуді жүргізеді;
ұңғымада күтілетін ең үлкен қысымды және шегендеу колонналарды цементтеу және құю жұмыстарын орындау үшін қажетті уақытты белгілейді;
тиісті техникалық құжаттаманы әзірлеуді жүзеге асырады және технологиялық тәртіптің сақталуын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының орындалуын қамтамасыз етеді;
цементтеу жұмыстарын орындау кезінде жабдық пен көлік құралдарының дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
пайдалану колонналарын цементтеу процесінде алынған ақауларды жою жұмыстарына қатысады.
216. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
бұрғылау (ұңғымаларды бекіту) жұмыстарын жүргізуге, мұнай өндіруге қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
кен орындарының геологиялық құрылымын;
геофизикалық және гидродинамикалық зерттеу әдістерін;
цементтеу жұмыстары өндірісінің технологиясын, шегендеу тізбегінің конструкциясын, пайдаланылатын цемент пен материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін, оларды жұмсау нормаларын;
сақтау және тасымалдау қағидасын, ұңғымаларды бұрғылау және салу технологиясын;
мұнай мен газ өндіру технологиясының негіздерін;
қабат флюидтерінің физикалық-химиялық қасиеттерін;
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жұмысының қағидаттары мен оларды дұрыс пайдалануды;
ұңғымаларды құю бойынша озық тәжірибені;
кен орындарының геологиялық құрылымын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 213 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
214. Требования к квалификации:
техник-маркшейдер I категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-маркшейдера II категории не менее 2 лет;
техник-маркшейдер II категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-маркшейдера без категории не менее 2 лет;
техник-маркшейдер без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 44. Инженер по заливке скважин
215. Должностные обязанности:
руководит технологическими процессами заливки (цементированием) скважин;
обеспечивает подготовку ствола скважины к цементированию, обеспечивает правильную установку оснастки эксплуатационных колонн;
организует опрессовку давлением наземных коммуникаций и подготовку материальных и технических средств для проведения цементировочных работ;
обеспечивает наиболее рациональную расстановку технологического оборудования для заливки скважины цементом, производит расчет потребного количества цемента, продавочной жидкости и химических реагентов;
определяет ожидаемое максимальное давление в скважине и время, необходимое для цементирования обсадных колонн и выполнения работ по заливке;
осуществляет разработку соответствующей технической документации и обеспечивает соблюдение технологической дисциплины, выполнение правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности;
обеспечивает правильную эксплуатацию оборудования и транспортных средств во время выполнения цементировочных работ;
участвует в работах по ликвидации брака, полученного в процессе цементирования эксплуатационных колонн.
216. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся добычи нефти, ведения буровых работ (крепления скважин);
геологическое строение месторождения;
методы геофизических и гидродинамических исследований;
технологию производства цементировочных работ, конструкцию обсадных колонн, физико-химические свойства применяемых цемента и материалов, их нормы расхода;
правила хранения и транспортировки, технологию бурения и строительства скважин;
основы технологии добычи нефти и газа;
физико-химические свойства пластовых флюидов;
принципы работы и правильную эксплуатацию контрольно-измерительных приборов и автоматики;
передовой опыт по заливке скважин;
геологическое строение месторождений;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.

Ескерту. 216-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
217. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ұңғымаларды құю жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды құю жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ұңғымаларды құю жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқұңғымаларды құю жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
ұңғымаларды құю жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және тиісті саладағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
45-параграф. Ұңғымаларды бекіту жөніндегі инженер
218. Лауазымдық міндеттері:
қабылданған жұмыстар технологиясына сәйкес ұңғымаларды бекіту процесін, технологиялық тәртіптің сақталуын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларының орындалуын қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды цементтеу жұмыстарын жүргізу үшін технологиялық жабдық пен көліктік құралдарды дайындауды қамтамасыз етеді;
цементтеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық жабдық пен техниканы анағұрлым ұтымды орналастыруды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
цех, учаске басшылығының өндірістік тапсырмаларын орындау дәрежесі туралы ақпаратты дайындайды және береді;
ұңғымаларды цементтеу бойынша қажетті техникалық-технологиялық құжаттаманы әзірлейді;
цементтеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін материалдық құралдарды дайындауды ұйымдастырады;
жаңа жабдықты, материалдар мен ұңғымаларды бекітудегі техникалық процестерді технологиялық сынауды жүргізеді;
ұңғымаларды бекіту кезіндегі авариялар мен қиындықтардың алдын алу бойынша іс-шараларды енгізуге қатысады;
ұңғымаларды бекіту саласындағы озық тәжірибені зерттейді, жинақтайды және таратады;
авариялық жағдайдың дамуын шектеу және оны жою бойынша қажетті шараларды қабылдайды, зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетеді, жедел жәрдем, авариялық қызмет, өрт қорғаушыларды шақыру бойынша шаралар қабылдайды.
219. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
ұңғымаларды бекіту жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру мен мұнай өндіруге қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
ұңғымаларды цементтеу, бекіту жөніндегі техникалық-технологиялық құжаттаманы әзірлеу, ресімдеу және жүргізу қағидаларын;
ұңғымалар мен олардың конструкцияларын бекіту жұмыстарын жүргізу технологиясын;
ұңғымаларды бекіту жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын технологиялық жабдық пен техниканың техникалық сипаттамаларын;
ұңғымаларды цементтеу кезінде пайдаланылатын цементтердің, тампонаждық ерітінділердің, химреагенттерінің физикалық-химиялық қасиеттерін және олардың өзгеруіне әсер ететін факторларды;
пайдаланылатын материалдар шығысының нормаларын, оларды сақтау мен тасымалдау қағидаларын;
ұңғымаларды, жаңа техника мен технологиялық жабдықты бекітудің жаңа технологиялық процестерін сынауды жүргізудің әдістемесін;
ұңғымаларды бекіту жұмыстарының озық отандық және шетелдік тәжірибесін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 216 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
217. Требования к квалификации:
инженер по заливке скважин I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по заливке скважин II категории не менее 2 лет;
инженер по заливке скважин II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по заливке скважин без категории не менее 3 лет;
инженер по заливке скважин без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 45. Инженер по креплению скважин
218. Должностные обязанности:
участвует в процессе крепления скважин в соответствии с принятой технологией работ, обеспечивает соблюдение технологической дисциплины, выполнение правил и норм безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды;
обеспечивает подготовку технологического оборудования и транспортных средств для проведения работ по цементированию скважин;
организует и обеспечивает наиболее рациональное размещение технологического оборудования и техники во время проведения цементировочных работ;
готовит и передает информацию о степени выполнения производственных заданий руководству цеха, участка;
разрабатывает необходимую технико-технологическую документацию по цементированию скважин;
организовывает подготовку материальных средств для проведения работ по цементированию;
проводит технологические испытания нового оборудования, материалов и технических процессов в креплении скважин;
участвует во внедрении мероприятий по предупреждению аварий и осложнений при креплении скважин;
изучает, обобщает и распространяет передовой опыт в области крепления скважин;
принимает необходимые меры по ограничению развития аварийной ситуации и ее ликвидации, оказывает первую помощь пострадавшему, принимает меры по вызову скорой помощи, аварийных служб, пожарной охраны.
219. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся добычи нефти, организации ведения работ по креплению скважин;
правила разработки, оформления и ведения технико-технологической документации по цементированию, креплению скважин;
технологию ведения работ по креплению скважин и их конструкции;
технические характеристики технологического оборудования и техники, используемые при ведении работ по креплению скважин;
физико-химические свойства цементов, тампонажных растворов, химреагентов, используемых при цементировании скважин, и факторы, влияющие на их изменение;
нормы расхода используемых материалов, правила их хранения и транспортировки;
методику проведения испытаний новых технологических процессов крепления скважин, новой техники и технологического оборудования;
передовой отечественный и мировой опыт работ по креплению скважин;
основы экономики и организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.

Ескерту. 219-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
220. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ұңғымаларды бекіту жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды бекіту жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ұңғымаларды бекіту жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды бекіту жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
ұңғымаларды бекіту жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды бұрғылау және цементтеу саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жылнемесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
46-параграф. Ұңғымаларды сынамалау және сынау жөніндегі инженер
221. Лауазымдық міндеттері:
ұңғымаларды сынамалау (сынау) технологиясын әзірлейді;
ұңғымаларды сынамалау және сынау үшін техникалық құралдарды дайындауды ұйымдастырады;
ұңғымаларды сынамалау (сынау) жұмыстарының өндірісі бойынша жылдық тапсырмаларды жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды сынамалау және сынау, тесу және цемент көпірлерін орнату жұмыстарын тікелей басқарады;
техникалық құжаттаманы әзірлейді, қажетті есеп пен есептілікті жүргізеді;
қажет болғанда, ұңғымаларды сынамалау (сынау) бойынша қосымша шараларды әзірлейді;
сорап-компрессорлық құбырлар тізбегінің техникалық өлшемдерін есептеуді жүргізеді, ұңғымаларды сынау, сынамалау мен тесу және цемент көпірлерін орнату кезінде ұңғымаларды орап байлау схемасы бойынша жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етеді;
ұңғымалар апробациясы (сынау) процесі бойынша бұрғылау бригадалары арасындағы жұмыс тәжірибесін алмасуды және жинақтауды жүргізеді;
ұңғымалар апробациясын (сынауды) ұйымдастыруды және оның технологиясын жетілдіру жұмысын жүргізеді,
бұрғылау бригадасының жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді.
222. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
ұңғымаларды сынамалау (сынау) жұмыстарына, мұнай өндіруге қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
жұмыстар жүргізу технологиясын, геологиялық-техникалық наряд жасау тәртібін және жұмыстарды жүргізуді қиындататын факторларды;
ұңғымаларды бекіту конструкциясын;
жабдықтың, құралдың және құрылғылардың техникалық сипаттамасын, оларды пайдалану қағидаларын;
мұнай мен газ өндіру, ұңғымаларды бұрғылау мен салу технологиясының негіздерін;
кен орындарының геологиялық құрылымын;
мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
ұңғымаларды сынамалау мен сынау жұмыстарын ұйымдастырудың озық отандық және шетелдік тәжірибесін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.

Сноска. Пункт 219 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
220. Требования к квалификации:
инженер по креплению скважин I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по креплению скважин II категории не менее 2 лет;
инженер по креплению скважин II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по креплению скважин без категории не менее 3 лет;
инженер по креплению скважин без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 46. Инженер по опробованию и испытанию скважин
221. Должностные обязанности:
разрабатывает технологию опробования (испытания) скважин;
организует подготовку технических средств для опробования и испытания скважин;
составляет годовые задания по производству работ на опробование (испытание) скважин и обеспечивает их выполнение;
непосредственно руководит работами по опробованию и испытанию, перфорации скважин и установке цементных мостов;
разрабатывает техническую документацию, ведет необходимый учет и отчетность;
при необходимости разрабатывает дополнительные меры по опробованию (испытанию) скважин;
производит расчеты технических параметров колонн насосно-компрессорных труб, обеспечивает выполнение работ по схеме обвязки скважин во время испытания, опробования и перфорации скважин и установке цементных мостов;
проводит обобщение и обмен опытом работы между буровыми бригадами по процессу апробирования (испытания) скважин;
проводит работу по совершенствованию организации и технологии апробирования (испытания) скважин;
обеспечивает соблюдение буровой бригадой правил охраны недр и окружающей среды.
222. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, другие методические и нормативно-технические материалы, касающиеся добычи нефти, работ по испытанию и опробования (испытанию) скважин;
технологию ведения работ, порядок составления геолого-технического наряда и факторы, усложняющие проведение работ;
конструкцию крепления скважин;
технические характеристики оборудования, инструмента и приспособлений, правила их эксплуатации;
основы технологии добычи нефти и газа, бурения и строительства скважин;
геологическое строение месторождений;
физико-химические свойства нефти и газа;
передовой отечественный и зарубежный опыт организации работ по опробованию и испытанию скважин;
основы экономики и организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила и нормы безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.

Ескерту. 222-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
223. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ұңғымаларды сынамалау және сынау жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды сынамалау және сынау жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ұңғымаларды сынамалау және сынау жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ ұңғымаларды сынамалау және сынау жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
ұңғымаларды сынамалау және сынау жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды сынамалау және сынау саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
47-параграф. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау жөніндегі инженер
224. Лауазымдық міндеттері:
ұңғымаларды жөндеудің перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуді жүзеге асырады, ұңғымаларды жерасты жөндеу бригадалары үшін бекітілген жоспарлардың (кестелердің) орындалуын қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды жөндеудің жылдық жоспарын және жедел кестесін жасауға қатысады;
ұңғымаларды жерасты жөндеу бригадалары қозғалысының кестелерін қабылдайды және бекітеді, бригадалар қозғалысы кестесінің, ұңғымаларды жөндеу жөніндегі айлық жоспарының сақталуын қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды жөндеу бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді, ұңғымаларды жерасты жөндеу бригадалары жұмысының қарқынын және ұңғымаларды жөндеуге уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды бастыру кезіндегі технологияның сақталуы, құбырларды, штангілерді және басқа да жерасты жабдықтарды жөндеуге дайындау, көтерме агрегатттар мен арнайы техникалардың ұңғыма сағасында орналасуы бойынша шаралар кабылдайды;
ұңғымаларды бастыру технологиясымен байланысты есептерді (бастыру сұйықтығының үлестік салмағын есептеу, бастыру сұықтығының қажетті көлемі, химиялық құрамы, қойнауқат флюидтерімен үйлесімдігі және басқалары) жүргізеді;
тереңдік сораптар мен сорап-компрессорлық құбырларды тұрақты есепке алуды және олардың пайдалану тиімділігін талдауды жүргізеді;
ұңғымаларды жерасты жөндеу бригадаларына жерасты жабдықты (ұңғымалық қойылмайтын сораптар, сорап-компрессорлық құбырлар, штангілер) және құралдарды жеткізуге арналған өтінімдерді дайындайды, олардың пайдалануын есепке алуды жүргізеді;
ұңғымаларды жерасты жөндеу цехінің өндірістік көрсеткіштерін талдауды жүгізеді;
ұңғымаларды жерасты жөндеу бригадаларының қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы іс-шаралар қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді, жерасты жабдықпен авария, жазатайым жағдайлар қаупі болған жағдайда бригаданың жұмысын уақытша тоқтатады;
ұңғыма іркілістерін қысқарту бойынша іс-шараларды орындайды;
жөндеуаралық кезеңін қысқартуға, ұңғымалар қорын жөндеу жиілігін қысқартуға бағытталған іс-шараларды әзірлейді және олардың орындалуын бақылайды;
ұңғымаларды жерасты жөндеу техникасы мен технологиясын жетілдіру мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жоспарлауға қатысады;
мұнай өндіруге арналған жаңа техниканы енгізу жүргізілген ұңғымаларда тоқтап қалу себептерін талдайды;
мұнай өндіруге арналған жаңа техниканы енгізу бойынша іс-шараларға қатысады;
ұңғымаларды жөндеуді орындайтын бөлімшелер үшін еңбек жағдайын жақсарту мен сауықтыру бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
белгіленген нысандар бойынша қажетті есептілікті жасайды және тиісті органдарға ұсынады;
ұңғымаларды жөндеу кезінде болған жазатайым жағдайларды және аварияларды тергеп-тексеруге және олардың алдын алу бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
объектілерді, учаскелерді мерзімді тексеруді жүзеге асырады және техникалық құжаттамаға сәйкес өндірістік процестер мен жұмыстардың жүргізілуін қамтамасыз етеді;
ұңғымаларды жерасты жөндеу уақытының нормаларын талдауға, әзірлеуге және жаңартуға қатысады;
жерасты жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін ұңғымаларды таңдауға және ұңғымаларды жөндеуге тоқтату үшін негізгі өлшемшарттарды әзірлеуге қатысады;
өндірістік қызмет көрсету базалар цехтерінің, ұңғымаларды жерасты жөндеуге дайындау бригадаларының, ұңғымаларды жерасты жөндеу кезінде технологиялық өзара байланысы жұмыстарын ұйымдастырады және үйлестіреді;
объектілерді арнайы техникамен уақтылы қамтамасыз етуді, оның ұтымды бөлінуі мен пайдаланылуын жүзеге асырады;
өндірістік қызмет көрсету базасы цехтерінің өтінімдерді уақтылы орындауы бойынша шаралар қабылдайды;
бригадалардың жұмыс жасаған уақытының және орындалған жұмыс көлемдерін есепке алуды жүргізеді;
цехтің кешенді ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларын, жұмыс уақытын жоғалтуға қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 222 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
223. Требования к квалификации:
инженер по опробованию и испытанию скважин I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по опробованию и испытанию скважин II категории не менее 2 лет;
инженер по опробованию и испытанию скважин II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по опробованию и испытанию скважин без категории не менее 3 лет;
инженер по опробованию и испытанию скважин без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 47. Инженер по подготовке к ремонту скважин
224. Должностные обязанности:
осуществляет разработку перспективных и текущих планов ремонта скважин, обеспечивает выполнение утвержденных планов (графиков) для бригад подземного ремонта скважин;
участвует в составлении годового плана и оперативного графика ремонта скважин;
принимает и утверждает графики передвижения бригад подземного ремонта скважин, обеспечивает соблюдение графика передвижений бригад, месячных планов по ремонту скважин;
обеспечивает выполнение производственных заданий по ремонту скважин, обеспечивает ритмичность работы бригад подземного ремонта скважин и своевременную подготовку скважин к ремонту;
принимает меры по соблюдению технологии при глушении скважин, подготовку труб, штанг и другого подземного оборудования к ремонту, расстановку подъемного агрегата и спецтехники у устья скважины;
проводит расчеты связанные с технологией глушения скважин (расчет удельного веса жидкости глушения, необходимый объем жидкости глушения, химический состав, совместимость с пластовыми флюидами и другое);
проводит постоянный учет глубинных насосов и насосно-компрессорных труб и анализ эффективности их применения;
подготавливает заявки на поставку подземного оборудования (насосы скважинные невставные, насосно-компрессорные трубы, штанги) и инструменты для бригад подземного ремонта скважин, ведет учет их использования;
проводит анализ производственных показателей цеха подземного ремонта скважин;
обеспечивает соблюдение бригадами подземного ремонта скважин правил техники безопасности и противопожарных мероприятий, приостанавливает работы бригады в случае угрозы аварии с подземным оборудованием, несчастных случаев;
выполняет мероприятия по сокращению простоя скважин;
разрабатывает мероприятия направленные на сокращение межремонтного периода, уменьшение частоты ремонта фонда скважин и контролирует их выполнение;
принимает участие в планировании научно-исследовательских работ по вопросам совершенствования техники и технологии подземного ремонта скважин;
анализирует причины отказов, на скважинах где проводилось внедрение новой техники для добычи нефти;
участвует в мероприятиях по внедрению новой техники для добычи нефти;
принимает участие в разработке мероприятий по улучшению и оздоровлению условий труда для подразделений, выполняющих ремонт скважин;
составляет и предоставляет соответствующим органам необходимую отчетность по установленной форме;
принимает участие в расследовании несчастных случаев и аварий, происшедших при ремонте скважин и в разработке мероприятий по их предупреждению;
осуществляет периодические проверки объектов, участков и обеспечивает ведение производственных процессов и работ в соответствии с технической документацией;
участвует в анализе, разработке и обновлении норм времени на подземный ремонт скважин;
участвует в подборе скважин для проведения подземного ремонта и выработке основных критерием для остановки скважин на ремонт;
организует и координирует работу цехов базы производственного обслуживания, бригад по подготовке скважин к подземному ремонту, связанных между собой технологически при подземном ремонте скважин;
осуществляет своевременное обеспечение объектов специальной техникой, ее рациональным распределением и использованием;
принимает меры по своевременному выполнению заявок цехов базой производственного обслуживания;
ведет учет отработанного времени бригадами и выполненных объемов работ;
принимает участие в разработке комплексных организационно-технических мероприятий цеха, мероприятий по борьбе с потерями рабочего времени и обеспечивает их выполнение.

225. Мыналарды:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай мен газды өніру мәселелеріне қатысты және ұңғымаларды жөндеу мен дайындау, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
мұнай мен газ дайындау және өндіру технологиясын;
озық жөндеу жүйелері мен жөндеу жұмыстары технологиясын;
ұңғымаларды жерасты жөндеу кезінде пайдаланылатын техниканың, жабдық пен құралдың мақсатын және жұмыс істеу режимдерін, конструкциялық ерекшеліктерін, техникалық сипаттамаларын, оларды техникалық пайдалану қағидаларын;
мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 225-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
226. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ұңғымаларды жөндеуге дайындау жөніндегі І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды жөндеуге дайындау жөніндегі ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ұңғымаларды жөндеуге дайындау жөніндегі ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ ұңғымаларды жөндеуге дайындау жөніндегі санаты жоқ инженері лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
ұңғымаларды жөндеуге дайындау жөніндегі санаты жоқ инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және 1-санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жылнемесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіби (орта арнайы, орта кәсіби) білім және І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
48-параграф. Ұңғымаларды бұрғылаудағы (күрделі жөндеудегі)
күрделі жұмыстар жөніндегі инженер
227. Лауазымдық міндеттері:
ұңғымаларды салу және күрделі жөндеу бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді;
кедергілер мен авариялардың пайда болуының алдын алу үшін шаралар қабылдайды;
болған кедергілер мен авариялардың себептерін талдайды және оларды жою үшін шаралар қабылдайды;
авариялар көзін, авария объектілерін, авариялардың пайда болу және оларды жою процесіне әсер ететін факторларды, ауқымы мен салдарын анықтайды және талдайды, авариялардың себептерін жою мен алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
авариялар мен кедергілердің алдын алу бойынша нұсқаулықтарды әзірлейді;
авариялардың анағұрлым маңызды көздері үшін авариялар объектілерінің түрлі топтары бойынша егжей-тегжейлендіруді жүргізеді;
терең шегендеу бағандарын түсіру жұмыстарына қатысады;
стандартты емес қармағыш құралды әзірлеуге қатысады;
сазды ерітінділердің параметрлерін жүргізуді жүзеге асырады;
шығарындылар мен ашық атқылауды жоюға қатысады;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының сақталуы, жұмыстарды қауіпсіз орындау нормаларының, әдістері мен тәсілдерінің сақталуы жөніндегі нормативтік актілер талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.

225. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, другие методические и нормативно-технические материалы, касающиеся вопросов добычи нефти и газа, регламентирующие вопросы подготовки и ремонта скважин, организации ремонтных работ;
технологию добычи и подготовки нефти и газа;
передовые системы ремонтов и технологию ремонтных работ;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы техники, оборудования и инструмента, используемые при подземном ремонте скважин, правила их технической эксплуатации;
физико-химические свойства нефти и газа;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 225 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
226. Требования к квалификации:
инженер по подготовке и ремонту скважин I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по подготовке и ремонту скважин II категории не менее 2 лет;
инженер по подготовке и ремонту скважин II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по подготовке и ремонту скважин без категории не менее 3 лет;
инженер по подготовке и ремонту скважин без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Параграф 48. Инженер по сложным работам в бурении (капитальном ремонте) скважин
227. Должностные обязанности:
обеспечивает выполнение производственных заданий по строительству и капитальному ремонту скважин;
принимает меры для предупреждения возникновения осложнений и аварий;
анализирует причины произошедших осложнений и аварий и принимает меры по их ликвидации;
устанавливает и анализирует источники аварий, объекты аварии, факторы, влияющие на процесс возникновения и ликвидации аварий, масштабы и последствия, предпринимает меры по устранению причин и профилактике аварий;
разрабатывает инструкции по предупреждению аварий и осложнений;
для наиболее важных источников аварий проводит детализацию по различным группам объектов аварий;
участвует в работах по спуску глубоких обсадных колонн;
участвует в разработке нестандартного ловильного инструмента;
осуществляет ведение параметров глинистых растворов;
участвует в ликвидации выбросов и открытых фонтанов;
ведет установленную техническую документацию;
обеспечивает выполнение требований нормативных актов по соблюдению правил безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, соблюдению норм, методов и приемов безопасного выполнения работ.

228. Мыналарды:
Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
мұнай және газ өндіру саласындағы мәселелерді реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
бұрғылау жабдығының, құрал мен құрлымдардың техникалық сипаттамаларын, конструкциялық ерекшеліктері мен жұмыс режимін;
оларды техникалық пайдалану қағидаларын;
өндірістік процес пен күрделі бұрғылау жұмыстарын жүргізу технологиясын;
шығарындылармен, ашық атқылаумен және басқа да қиындықтармен күресу әдістерін;
авариялар мен кедергілерді жою әдістерін;
бұрғылау ерітіндісінің сіңіп кетуіне қарсы күрес әдістерін, сіңу аймақтарын оқшаулау үшін қоспалардың құрамы мен пайдалану тәсілін;
ұңғымаларды бұрғылаудың тау-кен геологиялық шарттарын, ұңғымаларды бұрғылаудың түрлері мен тәсілдерін, ұңғымалардың мақсаты мен конструкциясын;
есептеу әдістері және конструкциялау негіздерін;
ұңғымаларды бұрғылау мен сынаудың сапасына қойылатын геологиялық-техникалық талаптарды;
техникалық бұзушылықтардың, бұрғылау кезіндегі авариялар мен қиындықтардың пайда болу себептері мен шарттарын, олардың алдын алу тәсілдерін;
мұнай мен газдың физикалық-химиялық қасиеттерін;
бұрғылау жұмыстарының нормалары мен бағаларын, оларды қайта қарау тәртібін;
экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
қоршаған ортаны қорғау заңнамасының негіздерін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 228-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
229. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ұңғымаларды бұрғылаудағы (күрделі жөндеудегі) күрделі жұмыстар бойынша І санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұңғымаларды бұрғылаудағы (күрделі жөндеудегі) күрделі жұмыстар бойынша ІІ санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
ұңғымаларды бұрғылаудағы (күрделі жөндеудегі) күрделі жұмыстар бойынша ІІ санаттағы инженер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ ұңғымаларды бұрғылаудағы (күрделі жөндеудегі) күрделі жұмыстар бойынша санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
ұңғымаларды бұрғылаудағы (күрделі жөндеудегі) күрделі жұмыстар жөніндегі санаты жоқ инженер: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бұрғылаудағы және күрделі жөндеудегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімжәне І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жыл.

228. Должен знать:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие вопросы в области добычи нефти и газа;
технические характеристики, конструктивные особенности и режим работы бурового оборудования, инструмента и приспособлений;
правила их технической эксплуатации;
технологию производственного процесса и ведения сложных буровых работ;
методы борьбы с выбросами, открытым фонтанированием и другими осложнениями;
методы ликвидации аварий и осложнений;
методы борьбы с поглощением бурового раствора, состав и способ применения смесей для изоляции зон поглощения;
горно-геологические условия бурения скважин, виды и способы бурения скважин, назначение и конструкции скважин;
методы расчетов и основы конструирования;
геолого-технические требования, предъявляемые к качеству бурения и опробования скважин;
причины и условия возникновения технических неполадок, аварий и осложнений при бурении, способы их предупреждения;
физико-химические свойства нефти и газа;
нормы и расценки на буровые работы, порядок их пересмотра;
основы экономики, организации труда и управления;
основы трудового законодательства;
основы законодательства по охране окружающей среды, правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, производственной санитарии, правила внутреннего трудового распорядка.
Сноска. Пункт 228 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
229. Требования к квалификации:
инженер по сложным работам в бурении (капитальном ремонте) скважин I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по сложным работам в бурении (капитальном ремонте) скважин II категории не менее 2 лет;
инженер по сложным работам в бурении (капитальном ремонте) скважин II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по сложным работам в бурении (капитальном ремонте) скважин без категории не менее 3 лет;
инженер по сложным работам в бурении (капитальном ремонте) скважин без категории: высшее (или послевузовское) образование без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.

49-параграф. Хатшы-референт
230. Лауазымдық міндеттері:
талдамалық материалдарды, басшылардың ұйымның негізгі қызметі жөніндегі сөз сөйлеулерінің жобаларын, іскерлік хаттарды, анықтамаларды, жеделхаттарды, телефакстерді және өзге де құжаттарды дайындауды жүзеге асырады;
құжаттарды қабылдауды, есепке алуды, тіркеуді және олардың орындалуын, ақпараттық-анықтамалық қызмет пен құжаттық ақпараттың сақталуын қамтамасыз етеді;
анықтамалық-ақпараттық қорын ұтымды қалыптастырады, басшыға ақпараттық қызмет көрсетеді;
баспасөз шолуларын дайындайды, анықтамалық материалдарды жинайды, оларды жіктейді және жүйелейді, тақырыптық досье жүргізеді;
отырыстарды, кеңестерді ұйымдастырады, хаттамаларды жүргізеді және ресімдейді, олардың шешімдерін іске асыруды қамтамасыз етеді;
аудармашысыз шетелдік әріптестермен келіссөздерге қатысады, хаттардың авторларына жауап дайындайды;
ұйым басшысына қол қоюға ұсынылатын құжаттарды дайындау сапасын, дайындау, келісу, бекіту дұрыстығын қамтамасыз етеді;
құжаттар мен басшылардың тапсырмаларының орындалуын тексереді, олардың уақтылы және сапалы орындалуына бағытталған жедел шаралар қабылдайды;
басшылыққа ұсынылатын анықтамалар мен баяндамаларға талдау жүргізеді, олар бойынша құзыретті қорытындылар береді;
басшының іссапар мен кездесулерін дайындау, келушілерді қабылдау, сондай-ақ оның жұмыс уақытын жоспарлау мәселелері бойынша жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
құжаттар қабылдауды, тіркеуді, жедел іздестіруді, жеткізуді, құжаттар бойынша жедел ақпарат беруді қамтамасыз етеді;
бекітілген номенклатураға сәйкес іс жүргізуді қалыптастырады, олардың сақталуын қамтамасыз етеді және белгіленген мерзімдерде мұрағатқа тапсырады;
тікелей басшының басқа да қызметтік тапсырмаларын орындайды.
231. Мыналарды:
ұйым қызметіне және іс қағаздарын жүргізуге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды;
ұйым мен оның бөлімшелерінің құрылымын және басшылық құрамын;
іс қағаздарын жүргізуді, электрондық құжат айналымын жүргізу қағидасын, құжат ресімдеу мен өңдеу әдістерін, мұрағат ісін, машина басуды;
қабылдау-келіссөз құрылғыларын пайдалану қағидасын;
ұйымдық-өкімдік құжаттаманың бірыңғай жүйесінің стандарттарын;
іскери хаттар құрастыру қағидасын;
этика мен эстетика негіздерін;
іскерлік қарым-қатынас қағидаларын;
еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
есептеу техникасын пайдалану қағидаларын;
әкімшілік құқық және еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс.

Параграф 49. Секретарь-референт
230. Должностные обязанности:
осуществляет подготовку аналитических материалов, проектов выступлений руководителя по основным направлениям деятельности организации, деловых писем, справок, телеграмм, телефаксов и иных документов;
обеспечивает прием, учет, регистрацию и исполнение документов, информационно-справочное обслуживание и хранение документной информации;
рационально формирует справочно-информационный фонд, информационное обслуживание руководителя;
подготавливает обзоры печати, комплектует справочные материалы, классифицирует и систематизирует их, ведет тематическое досье;
организует заседания, совещания, ведет и оформляет протоколы, обеспечивает реализацию их решений;
принимает участие в переговорах с зарубежными партнерами без переводчика, готовит ответы авторам писем;
обеспечивает качество подготовки, правильность составления, согласования, утверждения документов, представляемых на подпись руководству организации;
проверяет исполнение документов и поручений руководителя, принимает оперативные меры, направленные на своевременное и качественное их исполнение;
проводит анализ справок и докладов, предоставляемых руководству, дает по ним компетентные заключения;
обеспечивает организацию работы руководителя по вопросам подготовки деловых поездок и встреч, приема посетителей, а также планирования его рабочего времени;
обеспечивает прием, регистрацию, оперативный поиск, доставку документов, выдачу оперативной информации по документам;
формирует дела в соответствии с утвержденной номенклатурой, обеспечивает их сохранность и в установленные сроки сдает в архив;
выполняет другие служебные поручения непосредственного руководителя.
231. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся деятельности организации и ведения делопроизводства;
структуру и руководящий состав организации и ее подразделений;
организацию делопроизводства, правила ведения электронного документооборота, методы оформления и обработки документов, архивное дело, машинопись;
правила пользования приемно-переговорными устройствами;
стандарты унифицированной системы организационно-распорядительной документации;
правила составления деловых писем;
основы этики и эстетики;
правила делового общения;
основы организации труда и управления;
правила эксплуатации вычислительной техники,
основы административного права и трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды, правила внутреннего трудового распорядка.

232. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талап қоймай, мамандық бойынша (біліктілік) жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе орта техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
4-тарау. Басқа да қызметшілер (техникалық орындаушылар) лауазымдары
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қоймашы
233. Лауазымдық міндеттері:
отынды, шикізатты, жартылай фабрикаттарды, дайын өнімді, бөлшектерді, аспаптарды, заттарды және басқа да тауарлық-материалдық құндылықтарды қоймаға қабылдауды, таразыға тартуды, сақтауды және қоймадан беруді жүзеге асырады;
қоймаға түскен құндылықтардың ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеруді қамтамасыз етеді;
материалдық құндылықтарды олардың түрлері, сапасы, мақсаты және басқа да белгілері бойынша бөле (сұрыптай) отырып, сақтау орындарына қолмен немесе механизм көмегімен тасымалдауды ұйымдастырады;
материалдардың, жабдықтың және өнімнің бүлінуі мен ысырабын болдырмау мақсатында оларды ұтымды сақтауды қамтамасыз етеді;
тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауды, сақтау режимдерін, кіріс-шығыс құжаттарын рәсімдеу мен тапсыру қағидаларын сақтауды қамтамасыз етеді;
тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеуге қатысады;
тауарлардың, жабдықтың, материалдардың сақталуына материалды жауапты болады;
материалдық қалдықтардың ведомосін жасайды, ілеспе құжаттарды, тауар сату туралы жеткізушілердің есептерін ресімдейді;
электрондық құжат айналымын, компьютерде тауарлық-материалдық құндылықтарды жедел есепке алуды (кіріс, шығыс, есеп) жүргізеді, сондай-ақ арнайы журналға тіркейді;
өрт қауіпсіздігі қағидасын сақтауды қамтамасыз етеді, өрт сөндіргіштерді уақтылы зарядтайды, өртке қарсы жабдық ақаусыздығын, құрылыстың, шаруашылық керек-жарақтың, мүліктің сақталуын, оларды қалпына келтіруді, толықтыруды және уақтылы жөндеуді, орынжайлардың, аумақтың және жабдықтың жай-күйіне тиісті санитариялық талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
электр қондырғылары мен электр сымдарын, жерлендіруші құрылғыларды оқшаулаудың кедергілерін жыл сайын өлшеуді, су қыздыратын аспаптарға мерзімді сынақ жүргізу мен куәландыруды ұйымдастырады;
электр энергиясын есепке алуды жүргізеді және тиісті ұйымға бұл туралы мәлімет береді, мүлікті түгендеп, есепке алады (пайдалануға жарамсыз мүліктің бір бөлігін түгендейді және есептен шығаруға дайындайды), қажетті есептеу-есепке алу құжаттамасын жүргізеді, оны орталықтандырылған бухгалтерияға және қойма меңгерушісіне уақтылы ұсынады;
қосалқы және қызмет көрсетуші персоналдың (жүк көтерушілердің, қоймашы-жұмысшылардың) жұмыс уақытын кесте бойынша бақылауды жүзеге асырады, олармен жұмыс орнында нұсқама жүргізеді;
ауыр заттарды тасу, жүк түсіру-тиеу жұмыстарын, қойма аумағында көлік құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздікті, жарық пен жылу жүйесінің дұрыстығын қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі заңнамалық және нормативтік актілердің талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.

232. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по специальности без предъявления требований к стажу работы или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Глава 4. Должности других служащих (технических исполнителей)
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Кладовщик
233. Должностные обязанности:
осуществляет прием на склад, взвешивание, хранение и выдачу со склада топлива, сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, деталей, инструментов, вещей и других товарно-материальных ценностей;
обеспечивает проверку поступающих на склад ценностей на соответствие сопроводительным документам;
организует перемещение материальных ценностей к местам хранения вручную или при помощи механизмов с раскладкой (сортировкой) их по видам, качеству, назначению и другим признакам;
обеспечивает рациональное хранение материалов, оборудования и продукции с целью предотвращения их порчи и потерь;
обеспечивает сохранность товарно-материальных ценностей, соблюдение режимов хранения, правил оформления и сдачи приходно-расходных документов;
участвует в проведении инвентаризаций товарно-материальных ценностей;
несет материальную ответственность за сохранность товаров, материалов и оборудования;
составляет ведомости материальных остатков, оформляет сопроводительные документы, отчеты поставщикам по товарной реализации;
ведет электронный документооборот, оперативный учет товарно-материальных ценностей (приход, расход, отчет) на компьютере, а также заносит в специальный журнал;
обеспечивает соблюдение правил пожарной безопасности, своевременно перезаряжает огнетушители, следит за исправностью противопожарного оборудования, сохранностью здания, хозяйственного инвентаря, имущества, его восстановление, пополнение и своевременный ремонт, соответствующее санитарным требованиям состояние помещений, территории и оборудования;
организует проведение ежегодных измерений сопротивления изоляции электроустановок и электропроводки, заземляющих устройств, периодических испытаний и освидетельствования водонагревающих приборов;
ведет учет электроэнергии и сдает сведения об этом в соответствующую организацию, инвентарный учет имущества (проводит инвентаризацию и подготовку к списанию части имущества, пришедшего в негодность), необходимую отчетно-учетную документацию, своевременно предоставляет ее в централизованную бухгалтерию и заведующему складом;
осуществляет контроль рабочего времени вспомогательного и обслуживающего персонала (грузчиков, кладовщиков-рабочих) по графикам, проводит с ними инструктаж на рабочем месте;
обеспечивает безопасность при переносе тяжестей, погрузочно-разгрузочных работах, эксплуатации транспортных средств на территории склада, исправность систем освещения и отопления;
обеспечивает соблюдение требований законодательных и нормативных актов по безопасности и охране труда, пожарной безопасности.

234. Мыналарды:
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауға арналған стандарттар мен техникалық талаптарды;
тауарлық-материалдық құндылықтардың түрлерін, өлшемдерін, маркаларын, сұрыптылығын және басқа да сапалық сипаттамаларын және олардың шығыс нормаларын;
жүк түсіру-тиеу жұмыстарын ұйымдастыруды, тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау мен қоймалау қағидалары мен тәртібін және оларды есепке алу ережесі мен нұсқаулығын;
жүктерді тасымалдау мен сақтауға, қоймалық орынжайлар мен жабдықты жалға алуға арналған шарттардың талаптарын;
қойма шаруашылығын жүргізу қағидаларын;
сақтаудағы материалдық құндылықтардың номенклатурасы мен түрлерін, олардың ерекшеліктері мен мақсатын;
тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеуді жүргізу қағидаларын;
өнімдерді ауыстыру нормасын, өнімдерді сақтау қағидаларын;
есептеу техникасын, коммуникациялар және байланыс құралдарын пайдалану қағидаларын;
бухгалтерлік есеп негіздерін, "1:С Сауда және қойма" мамандандырылған бағдарламасын, кассалық операциялар жүргізу негіздерін, компьютерде (Word, Windows, Exel бағдарламалары) жедел есепке алуды жүргізу тәртібін;
гигиена негіздерін, санитариялық-эпидемиологиялық қағидаларды;
еңбек заңнамасының негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 234-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.11.2021 № 369 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
235. Біліктілікке қойылатын талаптар:
орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім және қойма шаруашылығында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.

234. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей;
виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расхода;
организацию погрузочно-разгрузочных работ, правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения и инструкции по их учету;
условия договоров на перевозку и хранение грузов, на аренду складских помещений и оборудования;
правила ведения складского хозяйства;
номенклатуру и ассортимент хранящихся материальных ценностей, их свойства и назначение;
правила проведения инвентаризации товарно-материальных ценностей;
нормы замены продуктов, правила хранения продуктов;
правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи;
основы бухгалтерского учета, специализированной программы "1:С Торговля и склад", основы ведения кассовых операций, порядок ведения оперативного учета на компьютере (программы Word, Windows, Exel);
основы гигиены, санитарно-эпидемиологические правила;
основы трудового законодательства;
правила по безопасности и охране труда, пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 234 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.11.2021 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
235. Требования к квалификации:
среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы в складском хозяйстве не менее 1 года.