Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату) қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 8 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 ақпанда № 18291 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату) қағидалары бекітілсін.
2. "Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату), консервациялау сатысында банкті басқару жөніндегі уақытша әкiмшiлiктің (уақытша банк басқарушысының) банктің активтері мен міндеттемелерінің бір бөлігін не оларды толық мөлшерде басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу және осы операцияны уәкілетті органмен келісу қағидаларын, сондай-ақ көрсетілген операцияны жүргізу кезінде беруге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 311 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14735 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Сәлімбаев Д.Н.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил применения (установления) режима консервации банков второго уровня
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 8. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2019 года № 18291.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения (установления) режима консервации банков второго уровня.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 311 "Об утверждении Правил применения (установления) режима консервации банков второго уровня, проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере другому (другим) банку (банкам) временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банка) на стадии консервации и согласования уполномоченным органом данной операции, а также видов активов и обязательств, подлежащих передаче при проведении указанной операции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14735, опубликовано 16 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту методологии финансового рынка (Салимбаев Д.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 8 қаулысымен
бекітілген
Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі – банк) консервациялау режимін қолдану (орнату) тәртібін айқындайды.
2. Консервация төлем жасауға қабілетсіз банкті реттеу жөніндегі шараларды іске асыру үшін төлем жасауға қабілетсіз банкке бақылау орнату үшін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәжбүрлеп енгізетін төлем жасауға қабілетсіз банкті басқарудың және қызметінің арнайы режимін білдіреді.
2-тарау. Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату) тәртібі
3. Уәкілетті органның банкті консервациялау туралы шешімі банкке консервациялау режимін қолдануға (орнатуға) негіз болып табылады.
Уәкілетті органның банкті консервациялау туралы шешімі Банктер туралы заңның 64-бабының 1-тармағында көзделген мәліметтерді қамтиды.
4. Төлем жасауға қабілетсіз банкті реттеу жөніндегі шараларды іске асыру үшін уәкілетті орган банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті (банкті уақытша басқарушыны) тағайындайды.
5. Уәкілетті органның банкті консервациялау туралы шешімінің көшірмесі ол шығарылған күні банктің бірінші басшысын (оның орнындағы адамды) уәкілетті органға шақыру арқылы тапсырылады немесе электрондық, факсимильдік немесе өзге байланыс құралдары арқылы банкке жіберіледі немесе уәкілетті органның қызметкері банктің орналасқан жері бойынша қолма-қол жеткізеді.
Банктің бірінші басшысы (оның орнындағы адам) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) басшысына ақпаратқа қол жеткізу мақсатында қолда бар барлық мөрлерді, мөртабандарды, клише мен пломбаларды, кілттерді, кіру кодтарын, парольдерді (олар бар болса) қоса алғанда, банкті әділет органдарында мемлекеттік тіркеумен байланысты құжаттарды, банкке берілген лицензиялардың түпнұсқаларын, фирмалық бланкілерді, ақпараттың электрондық жеткізушілерін, бағдарламалық қамтамасыз етуді, басқа заңды тұлғалардың банк меншік иесі болып табылатын құжаттандырылған нысанда шығарылған бағалы қағаздарын, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13710 болып тіркелген "Екінші деңгейдегі банктерде сақталуға тиіс негізгі құжаттар тізбесін және олардың сақталу мерзімдерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 66 қаулысына сәйкес банкте сақталуға тиіс құжаттарды банктің мүлкін қабылдау-өткізу актісі бойынша береді.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 8
Правила применения (установления) режима консервации банков второго уровня
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения (установления) режима консервации банков второго уровня (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и определяют порядок применения (установления) режима консервации банков второго уровня (далее - банк).
2. Консервация представляет собой специальный режим управления и деятельности неплатежеспособного банка, принудительно вводимый уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) для установления контроля над неплатежеспособным банком при реализации мер по урегулированию неплатежеспособного банка.
Глава 2. Порядок применения (установления) режима консервации банков второго уровня
3. Основанием применения (установления) режима консервации банка является решение уполномоченного органа о проведении консервации банка.
Решение уполномоченного органа о проведении консервации банка содержит сведения, предусмотренные пунктом 1 статьи 64 Закона о банках.
4. Для реализации мер по урегулированию неплатежеспособного банка уполномоченным органом назначается временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком).
5. Копия решения уполномоченного органа о проведении консервации банка вручается под роспись путем приглашения первого руководителя банка (лица, его замещающего) в уполномоченный орган в день его вынесения, или направляется банку посредством электронной, факсимильной или иными средствами связи, или доставляется нарочно работником уполномоченного органа по месту нахождения банка.
Первый руководитель банка (лицо, его замещающее) передает руководителю временной администрации по управлению банком (временному управляющему банком) по акту приема-передачи имущество банка, включая все печати (при их наличии), штампы, клише и пломбы, ключи, коды доступа, пароли, имеющиеся в целях допуска к информации, документы, связанные с государственной регистрацией банка в органах юстиции, подлинники лицензий, выданные банку, фирменные бланки, электронные носители информации, программное обеспечение, ценные бумаги других юридических лиц, выпущенные в документарной форме, собственником которых является банк, а также документы, подлежащие хранению в банке согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 66 "Об установлении Перечня основных документов, подлежащих хранению, и сроков их хранения в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13710.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Егер банктің қызметкерлері немесе олардың тапсырмасымен іс-әрекет жасайтын өзге тұлғалар заңсыз әрекет жасауы немесе әрекетсіздігі арқылы банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) өзіне жүктелген функцияларын толық немесе ішінара жүзеге асыра алмайтындай жағдайлар жасаса, уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) кедергі келтіру туралы акт жасайды.
Кедергі келтіру туралы акт кедергі ету фактісі анықталған күні жасалады және оған банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің басшысы және мүшелері (банкті уақытша басқарушы) қол қояды.
7. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) кедергі келтіру туралы акт жасаған күні оны 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 462-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жібереді.
Өңірдегі уақытша әкімшіліктің мүшесі жасаған және қол қойған кедергі келтіру туралы актінің көшірмесі банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің басшысына (банкті уақытша басқарушыға) жіберіледі.
8. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) өзін тағайындағаннан кейін мынадай іс-әрекеттерді орындайды:
1) қажет болған кезде қолжетімділік арнайы құрылғыларды пайдалана отырып жүзеге асырылатын үй-жайлардың, ғимараттардың, қақпалардың, металл шкафтардың, сейфтердің кілттерін, құлыптарын ауыстыруды жүзеге асырады;
2) тағайындалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде банктің мүлкін иеліктен шығару бойынша банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) жасамаған мәмілелерді тіркеуге, сондай-ақ банк кепіл ұстаушы болып табылатын мүліктен ауыртпалықты алуға тыйым салуды белгілеу мақсатында тіркеуші органдарды, орталық депозитарийді және қор биржасын уәкілетті органның консервациялауды жүргізу туралы шешімдері туралы хабардар етеді;
3) 1 (бір) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға электрондық құжаттарды қорғау және банктің автоматтандырылған жүйесіне кіру үшін пайдаланатын кілттер мен парольді ауыстыру жөнінде өтініш жасайды;
4) 3 (үш) жұмыс күні ішінде ауыртпалық салған органдарға орындалған міндеттемелер бойынша банктің мүлкінен және банк кепіл ұстаушы болып табылатын мүліктен ауыртпалықты алып тастау туралы өтінішхат бере отырып өтініш жасайды;

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Если работниками банка или иными лицами, действующими по их поручению, путем совершения неправомерных действий или бездействия создаются условия, при которых временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) не имеет возможности полностью или частично осуществлять свои функции, временная администрация (временный управляющий банком) составляет акт о воспрепятствовании.
Акт о воспрепятствовании составляется в день установления факта воспрепятствования и подписывается руководителем и членами временной администрации по управлению банком (временным управляющим банком).
7. Временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) в день составления акта о воспрепятствовании направляет его в уполномоченный орган для принятия решения о возбуждении дела об административном правонарушении в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года.
Копия акта о воспрепятствовании, составленного и подписанного членом временной администрации в регионе, направляется руководителю временной администрации по управлению банком (временному управляющему банком).
8. Временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) после своего назначения выполняет следующие действия:
1) осуществляет при необходимости замену ключей, замков от помещений, зданий, ворот, металлических шкафов, сейфов, допуск в которые осуществляется с использованием специальных устройств;
2) информирует в течение 1 (одного) рабочего дня с даты назначения регистрирующие органы, центральный депозитарий и фондовую биржу о решении уполномоченного органа о проведении консервации в целях установления запрета на регистрацию сделок по отчуждению имущества банка, совершаемых не временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банком), а также на снятие обременения с имущества, залогодержателем которого является банк;
3) в течение 1 (одного) рабочего дня обращается в уполномоченный орган с просьбой о замене ключей и паролей, используемых для защиты электронных документов и доступа в автоматизированные системы банка;
4) в течение 3 (трех) рабочих дней обращается в органы, наложившие обременения, с ходатайством о снятии обременений с имущества банка по исполненным обязательствам и с имущества, залогодержателем которого является банк;

5) 3 (үш) жұмыс күні ішінде банктік шоттары бар банктерді уәкілетті органның банкке қатысты консервациялауды жүргізу туралы, банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) ғана жүзеге асыруы туралы және банктік шоттар бойынша үзінді-көшірмелер беру қажеттілігі туралы шешімдері жөнінде хабардар етеді;
6) 3 (үш) жұмыс күні ішінде толық материалдық жауапкершілік атқаратын адамдардың, оның ішінде бухгалтерлік есеп жүргізудің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне және банктің қаржылық және өзге де есептілігін жасауға рұқсаты бар адамдардың тобын айқындайды;
7) 3 (үш) жұмыс күні ішінде банктің және оның филиалдарының, өкілдіктерінің және өзге де бөлімшелерінің кассаларына, банкоматтарына және басқа электрондық терминалдарына олардағы барлық ақша мен өзге құндылықтарды және құжаттарды тексере отырып ревизия жасауды, банктің банктік шоттарындағы (оның ішінде шетелдік банктердегі) қалдықтарды бухгалтерлік есептің деректерімен салыстырып тексеруді жүзеге асырады және тиісті актілерді жасайды;
8) 3 (үш) жұмыс күні ішінде банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің басшысының (банкті уақытша басқарушының) қолдарының үлгілері бар жаңа құжатты уәкілетті органға және банктік шоттары бар банктерге ұсынады;
9) 3 (үш) жұмыс күні ішінде банктің атынан бұрын берілген сенімхаттардың күшін жояды, сондай-ақ бұл туралы сенімхаттарда көрсетілген заңды және жеке тұлғаларды хабардар етеді;
10) 10 (он) жұмыс күні ішінде төлем жасауға қабілетсіз банкті реттеу жөніндегі шараларды іске асыру бойынша банкті консервациялаудың негізгі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – консервациялау жоспары) әзірлейді және бекітеді;
11) 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде банктің баланста көрсетілген барлық активтері мен міндеттемелерін және банктің баланстық және баланстан тыс шоттарында есепке алынған мүлкін, оның ішінде кепілдегі мүлкін және олар бойынша құқық белгілейтін құжаттарды түгендейді, баланстық және баланстан тыс шоттардағы нақты қалдықтарды айқындайды. Түгендеу жүргізу мерзімі жұмыс сипаты мен көлемі ескеріле отырып, уәкілетті органның келісімімен ұзартылады.
Банктің мүлкін, құжаттарын ревизиялау, түгендеу, қабылдау-өткізу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9711 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 147 қаулысымен бекітілген Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және олардың өкілеттіктері қағидаларының (бұдан әрі – № 147 қағидалар) 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 және 46-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Баланста көрсетілмеген мүлік түгендеу тізімдемесінде көрсетіледі және қажет болған кезде нарықтық құны бойынша балансқа енгізілуге тиіс.

5) в течение 3 (трех) рабочих дней информирует банки, в которых имеются банковские счета о решении уполномоченного органа о проведении консервации в отношении банка, об осуществлении расходных операций по банковским счетам только временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банком) и о необходимости представления выписок по банковским счетам;
6) в течение 3 (трех) рабочих дней определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к автоматизированной информационной системе ведения бухгалтерского учета и составлению финансовой и иной отчетности банка;
7) в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет ревизию касс, банкоматов и других электронных терминалов банка и его филиалов, представительств и иных подразделений с проверкой находящихся в них всех денежных и иных ценностей и документов, сверку остатков денег на банковских счетах (в том числе в иностранных банках) с данными бухгалтерского учета банка и составляет соответствующие акты;
8) в течение 3 (трех) рабочих дней представляет в уполномоченный орган и банки, в которых имеются банковские счета, новый документ с образцами подписей руководителя временной администрации по управлению банком (временного управляющего банком);
9) в течение 3 (трех) рабочих дней отменяет доверенности, ранее выданные от имени банка, а также информирует об этом физических и юридических лиц, указанных в доверенностях;
10) в течение 10 (десяти) рабочих дней разрабатывает и утверждает план основных мероприятий консервации банка по реализации мер по урегулированию неплатежеспособного банка (далее – план консервации);
11) в течение 20 (двадцати) рабочих дней проводит инвентаризацию всех активов и обязательств банка, отраженных на балансе, и имущества банка, учитываемого на балансовых и внебалансовых счетах, в том числе залогового имущества, и правоустанавливающих документов по ним, определяет фактические остатки на балансовых и внебалансовых счетах. Срок проведения инвентаризации продлевается с учетом характера и объема работы с согласия уполномоченного органа.
Проведение ревизии, инвентаризации, прием-передача имущества, документов банка осуществляются в соответствии с пунктами 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 и 46 Правил назначения и полномочий временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 147, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9711 (далее – Правила №147).
Имущество, не отраженное на балансе, указывается в инвентаризационной описи и при необходимости подлежит включению в баланс по рыночной стоимости.

Түгендеу барысында анықталған мүлікті "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағалау қызметін жүзеге асыратын бағалаушы бағалайды.
Түгендеу барысында анықталған мүлікті бағалау үшін бағалаушыны таңдау конкурс өткізу арқылы жүзеге асырылады, оның нәтижелері бойынша барынша тиімді, оның ішінде көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу мөлшері, бағалау жүргізу мерзімі бөлігінде барынша тиімді талаптар ұсынған бағалаушы таңдалады. Конкурс өткізу талаптарын банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің басшысы (банкті уақытша басқарушы) айқындайды;
12) қызмет мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес мүлікті өткізуді жүзеге асырады;
13) қызмет мерзімі ішінде банкте көзделген барлық қосымша төлемдер мен жеңілдіктердің күшін жоюды қоса алғанда, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, қызметкерлердің еңбекақысын қысқартуға қатысты шығыстарды оңтайландыруды жүргізеді;
14) Банктер туралы заңда белгіленген өз өкілеттіктері шеңберінде өзге де іс-шараларды жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.12.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) шығыстары Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің басшысы (банкті уақытша басқарушы) бекіткен уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) шығыстар сметасына (бұдан әрі – шығыстар сметасы) сәйкес жүзеге асырылады.
10. Шығыстар сметасы № 147 қағидалардың 26, 27, 28, 32 және 33-тармақтарына сәйкес жоспарланған ай сайынғы шығындар ескеріле отырып жасалады және банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) тағайындалған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күннен кешіктірмей түсіндірме жазбасымен қоса уәкілетті органға ұсынылады. Кейіннен шығыстар сметасы жоспарланған кезеңнің алдындағы айдың жетісінен кешіктірілмей ай сайынғы негізде уәкілетті органға ұсынылады.
Филиалдар желісі бар банкте банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің басшысы банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік бөлімшелерінің шығыстар сметасын жасау бойынша қызметті үйлестіреді және шығыстардың шоғырландырған сметасын банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің бөлімшелері бойынша шығыстарға қатысты қалыптастыруды қамтамасыз етеді.

Оценку имущества, выявленного в ходе инвентаризации, проводит оценщик, осуществляющий оценочную деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
Выбор оценщика для оценки имущества, выявленного в ходе инвентаризации, осуществляется путем проведения конкурса, по результатам которого выбирается оценщик, предложивший наиболее выгодные условия, в том числе в части размера оплаты за оказываемые услуги, сроков проведения оценки. Условия проведения конкурса определяются руководителем временной администрации по управлению банком (временным управляющим банком);
12) в течение срока деятельности осуществляет реализацию имущества банка в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
13) в течение срока деятельности проводит оптимизацию расходов банка в части сокращения оплаты труда работникам, включая отмену всех дополнительных выплат и льгот, предусмотренных банком, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании";
14) осуществляет иные мероприятия в рамках своих полномочий, установленных Законом о банках.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.12.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Расходы временной администрации по управлению банком (временного управляющего банком) осуществляются в соответствии со сметой расходов временной администрации (временного управляющего банком), утвержденной руководителем временной администрации по управлению банком (временным управляющим банком), по форме согласно приложению к Правилам (далее – смета расходов).
10. Смета расходов составляется исходя из планируемых ежемесячных затрат в соответствии с пунктами 26, 27, 28, 32 и 33 Правил № 147 и представляется в уполномоченный орган с пояснительной запиской не позднее 7 (семи) календарных дней с даты назначения временной администрации по управлению банком (временного управляющего банком). В последующем смета расходов представляется в уполномоченный орган на ежемесячной основе не позднее седьмого числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
В банке, имеющем филиальную сеть, руководитель временной администрации по управлению банком координирует деятельность подразделений временной администрации по управлению банком по составлению сметы расходов и обеспечивает формирование консолидированной сметы расходов в разрезе расходов по подразделениям временной администрации по управлению банком.

11. Бекітілген шығыстар сметасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу банктің нақты қаржылық жай-күйін ескере отырып және банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) орындайтын жұмысты ескере отырып жүзеге асырылады. Бекітілген шығыстар сметасына өзгерістер мен толықтырулар шығыстар сметасына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынылады.
Егер банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) бекіткен шығыстар өткен кезеңде жүзеге асырылмаған болса және оларды жоспарлы кезеңде жүзеге асыру қажеттігі бар болса, көрсетілген шығыстар келесі жоспарланған кезеңге қарай шығыстар сметасына енгізіледі.
Басқа бапты үнемдеу есебінен шығындардың бір бабы бойынша артық шығынды жүзеге асырылмайды.
Банктің қаражатын үнемдеу мақсатында банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) шығыстарды қысқарту бойынша шаралар қабылдайды.
Мөлшері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 1 000 (бір мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын, шығыстар сметасында көзделмеген, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) кезек күттірмейтін қажеттіліктерге жоспарланбаған шығыстары көзделмеген шығыстар болып табылады.
Жоспарланған және жұмсалған шығыстарды банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) уәкілетті органға шарттар, шот-фактуралар, чектер және өзге растаушы құжаттар ұсыну арқылы растайды.
Шығыстар сметасында көзделген ақшаның пайдаланылуын бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
12. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) оны тағайындаған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның банктi консервациялау туралы шешімінде көзделген ұсынымдары мен нұсқауларын ескере отырып, төлем жасауға қабілетсіз банкті реттеу жөніндегі шараларды іске асыру жөніндегі негізгі іс-шараларды орындау мерзімдерін көрсете отырып консервациялау жоспарын әзірлейді және бекітеді және бекітілген консервациялау жоспарын уәкілетті органға жолдайды.
13. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) консервациялау жоспарына сәйкес іс-шаралар өткізеді және консервациялау жоспарында көзделген әрбір іс-шара аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға орындалған жұмыс туралы есеп ұсынады.
14. Консервациялау жоспарында көзделген барлық іс-шаралардың аяқталуы туралы қорытынды есеп соңғы іс-шара аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) уәкілетті органына ұсынылады.
Екінші деңгейдегі банктерге
консервациялау
режимін қолдану (орнату)
қағидаларына
қосымша
Нысан
"Бекітілді"
Банкті басқару жөніндегі
уақытша әкімшіліктің басшысы
(банкті уақытша басқарушы)
____________________________
(қолы)
20___ жылғы "____" ________
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) шығыстар сметасы ________________________________ жылғы _________________ айына ______________________________________________________________ банктің атауы
Шығыстар баптарының атауы
Жоспарланған шығыстар сомасы (мың теңге)
1
2
3
1
Қызметкердің еңбегіне ақы төлеу
1.1
Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) басшысының және мүшелерінің, сондай-ақ еңбек шарттарының негізінде жұмыс істейтін банк қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу

11. Внесение изменений и дополнений в утвержденную смету расходов осуществляется исходя из фактического финансового состояния банка и с учетом выполняемой временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банком) работы. Изменения и дополнения в утвержденную смету расходов представляются в уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения внесенных изменений и дополнений к смете расходов.
Если утвержденные руководителем временной администрации по управлению банком (временным управляющим банком) расходы не были осуществлены в предыдущем периоде и существует необходимость их осуществления в планируемом периоде, указанные расходы включаются в смету расходов на следующий планируемый период.
Перерасход по одной статье затрат за счет экономии по другой статье не осуществляется.
В целях экономии средств банка временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) принимает меры по сокращению расходов.
Непредвиденные расходы представляют собой незапланированные временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банком) затраты на неотложные нужды, не предусмотренные сметой расходов, размер которых не превышает 1000 (одну тысячу) месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Планируемые и произведенные расходы подтверждаются временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банком) путем представления в уполномоченный орган договоров, счетов-фактур, чеков и иных подтверждающих документов.
Контроль за использованием денег, предусмотренных сметой расходов, осуществляется уполномоченным органом.
12. Временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) в течение 7 (семи) рабочих дней с даты ее (его) назначения разрабатывает и утверждает план консервации с указанием сроков исполнения основных мероприятий по реализации мер по урегулированию неплатежеспособного банка с учетом рекомендаций и указаний, предусмотренных в решении уполномоченного органа о проведении консервации банка, и направляет утвержденный план консервации в уполномоченный орган.
13. Временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) проводит мероприятия в соответствии с планом консервации и представляет в уполномоченный орган отчет о проделанной работе в течение 3 (трех) рабочих дней с даты завершения каждого мероприятия, предусмотренного планом консервации.
14. Итоговый отчет о завершении всех мероприятий, предусмотренных планом консервации, представляется в уполномоченный орган временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банком) в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты завершения последнего мероприятия.
Приложение
к Правилам применения
(установления) режима
консервации банков
второго уровня
Форма
"Утверждено"
Руководитель временной
администрации по управлению
банком (временный
управляющий банком)
____________________________
(подпись)
"____" _______________ 20___ года
Смета расходов временной администрации по управлению банком (временного управляющего банком) на _________________ месяц ________________________________ года ______________________________________________________________
наименование банка
Наименование статей расходов
Сумма планируемых расходов (тысяч тенге)
1
2
3
1
Оплата труда персонала
1.1
Оплата труда руководителя и членов временной администрации по управлению банком (временного управляющего банком), а также работников банка, работающих на основании трудовых договоров