"Орман қоры жері санатынан орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 18-02/45 және "Мемлекеттік орман қоры аумағында орман қорының мемлекеттік есебін, мемлекеттік орман кадастрын, ормандардың мемлекеттік мониторингін және орман орналастыруды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/163 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20541 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігiнiң кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Орман қоры жерi санатынан орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 18-02/45 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10481 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінің № 217 (28093) санында жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орман қоры жерiн орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік орман қоры жерін орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыруды Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының Орман кодексі 51-бабының 1-1 тармағына сәйкес мемлекеттік орман қоры жерін орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыруға айрықша жағдайларда орман орналастыру және жерге орналастыру материалдары негізінде Қазақстан Республикасының орман және жер заңнамасының талаптарына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде және:
1) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге;
2) халықаралық міндеттемелерді орындауға;
3) кен орны учаскесінің астынан пайдалы қазбалар табылып, оларды игерудің баламалы нұсқалары болмауына;

О внесении изменений в приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 18-02/45 "Об утверждении Правил перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства" и исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/163 "Об утверждении Правил ведения государственного учета лесного фонда, государственного лесного кадастра, государственного мониторинга лесов и лесоустройства на территории государственного лесного фонда"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20541
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 18-02/45 "Об утверждении Правил перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10481, опубликован 14 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Перевод земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства осуществляются Правительством Республики Казахстан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
3. В соответствии с пунктом 1-1 статьи 51 Лесного Кодекса Республики Казахстан перевод земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, допускается в исключительных случаях при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в соответствии с требованиями лесного и земельного законодательства Республики Казахстан на основании материалов лесоустройства и землеустройства и только связанных с:
1) созданием и расширением особо охраняемых природных территорий;
2) выполнением международных обязательств;
3) обнаружением под участком месторождения полезных ископаемых, при отсутствии альтернативных вариантов их разработки;

4) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын және теміржолдарды, электр беру желілерін, байланыс желілерін және магистральдық құбыржолдарды салуға;
5) елді мекендердің шекарасы (шегі) өзгеріп, оларды ықтимал орналастырудың басқа нұсқалары болмауына байланысты ғана жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген жағдайларда орман қоры жері ауыстырылған кезде пайдасына учаске ауыстырылатын тұлғалар ауыстырылатын учаске алаңының екі еселенген мөлшерінде орман дақылдарын отырғызуды және оларды отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы орман дақылдарын күтіп-ұстауды жүзеге асырады.
Орман қорының жерлерін ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және кеңейту үшін ауыстыру "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Орман қоры жерінің санатынан басқа санаттардағы жерге ауыстыру тәртібі";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссия құрамына:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының;
2) орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің;
3) жергілікті атқарушы органның жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің;
4) мемлекеттік орман иеленушінің;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы жергілікті атқарушы органның;
6) жұмыс органының;
7) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері енгізіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жұмыс органы Комиссияның оң қорытындысы негізінде мемлекеттік орман қоры жерлерін орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру мәселесі бойынша құрамына келесілер кіретін материалдарды қалыптастырады:
1) орман қоры жерлерін ауыстыруға мүдделі тұлғаның жергілікті атқарушы органға жолдаған өтініші;
2) орман қорының жер учаскесін таңдау туралы акт;
3) масштабы 1:10000 орман картасының (планшетінің) көшірмелері;
4) орман қорының жерін алып қоюдан туындаған орман шаруашылығы өндірісінің шығасылары мен шығындарының орнын толтырудың орман иеленуші жасайтын есеп-қисабы;
5) орман иеленушінің жазбаша келісімдеуі;
6) қарауында орман иеленуші бар мемлекеттік органның жазбаша келісімдеуі;
7) орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің жазбаша келісімдеуі;
8) елді мекендердің шекарасы (шектері) өзгерген жағдайда жер учаскесінің орналасқан жері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы жергілікті атқарушы органның жазбаша келісімдеуі;

4) строительством автомобильных и железных дорог международного и республиканского значения, линий электропередачи, линий связи и магистральных трубопроводов;
5) изменением границ (черты) населенных пунктов, при отсутствии других вариантов возможного их размещения.
При переводе земель лесного фонда в случаях, предусмотренных подпунктом 3) настоящего пункта, лица, в чью пользу переводится участок, осуществляют посадку лесных культур в двухкратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки.
Перевод земель лесного фонда для создания и расширения особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях".";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В состав Комиссии включаются представители:
1) местного представительного органа области, города республиканского значения, столицы;
2) территориального подразделения уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира;
3) структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функции в области земельных отношений;
4) государственного лесовладельца;
5) местного исполнительного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
6) рабочего органа;
7) территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Рабочий орган на основании положительного заключения Комиссии формирует материалы по вопросу перевода земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, в состав которого включаются:".
1) ходатайство заинтересованного лица в переводе земель лесного фонда адресованное в местный исполнительный орган;
2) акт о выборе земельного участка лесного фонда;
3) копия лесной карты (планшета) масштаба 1:10000;
4) расчет возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства, вызванных изъятием земель лесного фонда, составляемого лесовладельцем;
5) письменное согласование лесовладельца;
6) письменное согласование государственного органа, в ведении которого находится лесовладелец;
7) письменное согласование территориального подразделения ведомство уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира;
8) письменное согласование местного исполнительного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, по месту нахождения земельного участка, в случае изменения границ (черты) населенных пунктов;

9) жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдардың жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің жазбаша келісу;
10) Комиссияның оң қорытындысы;
11) сұралып отырған жер учаскесінің экспликациясы;
12) осы тармақтың 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ұйымдардың бірінші басшылары келісімдеп, қол қойған объектілердің егжей-тегжейлі орналасуы көрсетілген сұралып отырған жер учаскесінің карталары;
13) қоғамдық тыңдаулардың шешімі;
14) орман қорының жерін ауыстыру пайдалы қазбалар игерумен байланысты болған жағдайда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың көшірмелері;
15) аудандық маңызы бар қалалар кеңейтілген кезде облыстық және өкілді органдардың бірлескен шешімі және кенттер мен селолар кеңейтілген кезде аудандық (қалалық) жергілікті және өкілді органдардың бірлескен шешімі;
16) орман қорының жері халықаралық міндеттемелерді орындаумен байланысты ауыстырылған кезде тиісті құжаттың көшірмелері;
17) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын және теміржолдарды, электр беру желілерін, байланыс желілерін және магистральдық құбыржолдарды салу кезінде жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасы;
18) жер қойнауын игеруге ауыстырғанда ауыстырылатын учаске алаңының екі еселенген мөлшерінде орман дақылдарын отырғызуды және оларды отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы орман дақылдарын күтіп-ұстауды жүргізуге мемлекеттік орман иеленушімен келісім–шарт жобасы.";
13-тармақ алып тасталсын;
14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жергілікті атқарушы орган мемлекеттік орман қоры жерлерін орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру мәселесі бойынша материалдар негізінде орман қорының жерін ауыстыруды мақұлдау туралы қаулы шығарады және он жұмыс күні ішінде аталған қаулыны осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген материалдармен бірге келісімдеу үшін орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) атына жібереді.
15. Уәкілетті орган материалдар келіп түскен күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға орман қорының жерін ауыстыруды келісімдеу нәтижелері туралы жауап береді.
Уәкілетті орган материалдарды пысықтауға кері қайтарған жағдайда өтініш беруші оларды пысықтағаннан кейін уәкілетті органға қайта жіберу үшін оларды жергілікті атқарушы органға береді.
16. Орман қорының жерін ауыстыру уәкілетті органмен оң келісімделген жағдайда жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген материалдарды орман қорының жерін орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыру мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын әзірлеу үшін он жұмыс күні ішінде жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген материалдар келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде тиісті Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің жобасын әзірлеп, оны мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік орман қорының жерін басқа санаттағы жерге ауыстыруға мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда жол беріледі.
Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган материалдарды пысықтауға кері қайтарған жағдайда өтініш беруші ескертулерді түзеткеннен кейін пысықталған материалдарды жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға қайта жіберу үшін оларды жергілікті атқарушы органға береді.
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы алынған жағдайда жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі жобасын әзірлейді және мемлекеттік орман қоры жерлерін ауыстыру мәселесі бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.";
Көрсетілген Қағидаларға Орман қорының жер учаскесін таңдау туралы актісі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын;

9) письменное согласование структурного подразделения соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере земельных отношений, по месту нахождения земельного участка;
10) положительного заключения Комиссии;
11) экспликации испрашиваемого земельного участка;
12) карты запрашиваемого земельного участка с детальным расположением объектов, согласованной и подписанной первыми руководителями организаций, указанных в подпунктах 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта;
13) решения общественных слушаний;
14) копии контракта на недропользование в случае перевода земель лесного фонда связанных, с разработкой полезных ископаемых;
15) совместного решения областных и представительных органов при расширении городов районного значения и совместного решения районных (городских) местных и представительных органов при расширении поселков и сел;
16) копии соответствующего документа при переводе земель лесного фонда связанных с выполнением международных обязательств;
17) предпроектной или проектной документации при строительстве автомобильных и железных дорог международного и республиканского значения, линий электропередачи, линий связи и магистральных трубопроводов;
18) проект договора с государственным лесовладельцем на компенсационную посадку лесных культур в двухкратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки при переводе на недропользование.";
пункт 13 исключить;
пункты 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"14. Местный исполнительный орган на основании материалов по вопросу перевода земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства выносит постановление об одобрении перевода земель лесного фонда и в течение десяти рабочих дней направляет указанное постановление с материалами, указанными в пункте 12 настоящих Правил, для согласования в адрес уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира (далее – уполномоченный орган).
15. Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней с даты поступления материалов представляет в местный исполнительный орган ответ о результатах согласования перевода земель лесного фонда.
В случае возврата уполномоченным органом материалов на доработку, заявитель после их доработки представляет доработанные материалы в местный исполнительный орган для повторного направления их в уполномоченный орган.
16. Местный исполнительный орган, в случае положительного согласования перевода земель лесного фонда уполномоченным органом, направляет в течение десяти рабочих дней материалы, указанные в пункте 12 настоящих Правил в центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами для подготовки проекта решения Правительства Республики Казахстан по вопросу перевода земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства.
Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами в течение месяца со дня поступления материалов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, разрабатывает соответствующий проект решения Правительства Республики Казахстан и направляет его в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для проведения государственной экологической экспертизы в порядке и сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
В случае возврата центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами материалов на доработку, заявитель после устранений замечаний представляет доработанные материалы в местный исполнительный орган для повторного направления их в центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами.
При получении положительного заключения государственной экологической экспертизы центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами подготавливает проект решения Правительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан и вносит его на рассмотрение Правительства Республики Казахстан для принятия окончательного решения по вопросу перевода земель государственного лесного фонда.";
Акт о выборе земельного участка лесного фонда к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;

2) "Мемлекеттік орман қоры аумағында орман қорының мемлекеттік есебін, мемлекеттік орман кадастрын, ормандардың мемлекеттік мониторингін және орман орналастыруды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/163 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11387 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінің № 77 (28805) санында жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орман қорын мемлекеттік есепке алуды жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) орман қорын қорғау, күзету, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласында басқару, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы);
2) мемлекеттік орман орналастыру ұйымы – уәкілетті органның қарауындағы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны, оның қызметі орман ресурстарының есебін, орман қорын аумақтық орналастыруды, ормандардың мемлекеттік мониторингін, орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдалануды жоспарлауды қамтамасыз етуге бағытталған.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Орман қорын мемлекеттік есепке алуды жүргізу тәртібі";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орман кадастрын жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мемлекеттiк орман кадастрын жүргiзу тәртiбi";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ормандардың мемлекеттік мониторингін жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ормандардың мемлекеттiк мониторингiн жүргізу тәртiбi";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

2) в приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/163 "Об утверждении Правил ведения государственного учета лесного фонда, государственного лесного кадастра, государственного мониторинга лесов и лесоустройства на территории государственного лесного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11387, опубликован 2 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах ведения государственного учета лесного фонда утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) ведомство уполномоченного органа, осуществляющее функции управления, контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – ведомство уполномоченного органа);
2) государственная лесоустроительная организация – республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан", находящееся в ведении уполномоченного органа, деятельность которого направлена на обеспечение учета лесных ресурсов, территориального устройства лесного фонда, государственного мониторинга лесов, планирования ведения лесного хозяйства и лесопользования.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок ведения государственного учета лесного фонда";
в Правилах ведения государственного лесного кадастра утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок ведения государственного лесного кадастра";
в Правилах ведения государственного мониторинга лесов утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок ведения государственного мониторинга лесов";
в Правилах ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) орман қорын қорғау, күзету, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласында басқару, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы);
2) мемлекеттік орман орналастыру ұйымы – орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті органның қарауындағы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазақ орман орналастыру кәсіпорны" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны, оның қызметі орман ресурстарының есебін, орман қорын аумақтық орналастыруды, ормандардың мемлекеттік мониторингін, орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдалануды жоспарлауды қамтамасыз етуге бағытталған.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргiзу тәртiбi".
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 101 бұйрығына
қосымша
Орман қоры жерін орман
шаруашылығын жүргізумен
байланысты емес мақсаттар
үшін басқа санаттардағы
жерге ауыстыру қағидаларына
қосымша
Нысан
Орман қорының жер учаскесін таңдау туралы акт
Қазақстан Республикасы ____________________________ облысы ________________
ауданы _________________ жылғы _______________ айының ________________ күні.
Ереже (жарғы) негізінде әрекет ететін мемлекеттік орман иеленушінің өкілі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
бір тараптан және eкінші тараптан ереже (жарғы) негізінде әрекет ететін мемлекеттік
органның, жеке немесе заңды тұлғаның өкілі (бұдан әрі – өтініш беруші)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
төмендегілер туралы осы актіні жасады:____________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі немесе мемлекеттік органның немесе
заңды тұлғаның атауы)
келіп түскен өтінішке сәйкес көрсетілген учаскеге тұрған күйінде тексеру жүргізілді.
Тексеру кезінде мыналар анықталды:

1) ведомство уполномоченного органа, осуществляющее функции управления, контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – ведомство уполномоченного органа);
2) государственная лесоустроительная организация – республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие" Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, находящееся в ведении уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира, деятельность которого направлена на обеспечение учета лесных ресурсов, территориального устройства лесного фонда, государственного мониторинга лесов, планирования ведения лесного хозяйства и лесопользования.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда".
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Приложение
к приказу
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 101
Приложение
к Правилам перевода земель
лесного фонда в земли других
категорий для целей,
не связанных с ведением
лесного хозяйства
Форма
Акт о выборе земельного участка лесного фонда
Республика Казахстан __________________область ___________________ район
_________________ года ____________________ месяца _________ дня.
Представитель государственного лесовладельца в лице________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) действующего на основании
положения (устава) с одной стороны, и представитель государственного органа,
физического или юридического лица (далее - заявитель)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________ действующего
на основании положения (устава) с другой стороны, составили настоящий акт о
нижеследующем:
Согласно поступившей заявки от __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование
государственного органа или юридического лица) произведено обследование в натуре
указанного участка.
При обследовании оказалось:

1. Учаске _______________________________________________
(мемлекеттік орман иеленушінің атауы)
___________ орманшылығының _______________ орамында орналасқан.
2. Тексерілген учаскеде _____________ гектар алаң бар, оның ішінде:
орман, орман көмкерген _________ гектар,
орман, орман көмкермеген _______ гектар,
оның ішінде орман екпелері ________ гектар,
алқаптар _________ гектар,
шабындықтар ___________ гектар,
жайсыз жерлер (батпақтар және басқалар) ______ гектар,
жайылымдар _______ гектар,
жолдар ___________ гектар,
басқа жерлер ______ гектар.
3. Орман көмкерген алқап мыналардан тұрады:
Жер атауы
Орам нөмірі
Телім
Учаске алаңы
Құрамы
Жас сыныбы
Жуандығы
Сүрек қоры
кәделік
отын
4. Тексерілген учаске ______________ өзенінің жиегі шекарасында
орналасқан, оның орман қорынан бөлінуі жоларалықтарын жасамайды.
5. Орман қорының санаты______________________________________________
6. Учаскенің орман шаруашылығы ерекшеліктері __________________________
____________________________________________________________________
7. Учаске мәлімделген мақсаттарға жарамды (жарамсыз), мынадай геологиялық-жер
сипаттамасы бар: _____________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Бұдан бұрын орман қоры жерінен орман шаруашылығын жүргізуге
байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстырылған
жер учаскелерінің болуы және орналасуы: ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(орам №, орманшылық, беру мақсаттары және учаскелер берілген ұйымның атауы
көрсетілсін)
9. Беруге жоспарланып отырған жер учаскелерін пайдалану мақсаттары:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Әкімшілік ауданның ормандануы _____________________________________

1. Участок расположен в __________________ кварталах ___________________ лесничества
_______________________________________________________________________________
(наименование государственного лесовладельца)
2. В обследованном участке числится площадь _____________ гектар, в том числе: лесной,
покрытой лесом ____________ гектар, лесной, не покрытой лесом: ________ гектар, в том
числе лесные культуры _______ гектар, угодий _____ гектар, сенокосов ______ гектар, не
удобных (болот и прочих) _______ гектар, пастбищ ______ гектар, дорог _________ гектар,
прочие земли _______ гектар.
3. Покрытая лесом площадь состоит из:
Урочище
Номер квартала
Выдел
Площадь участка
Состав
Класс возраста
Полнота
Запас древесины
деловой
дров
4. Обследованный участок расположен в границах полосы реки
_______________________________________________________________________________,
выделение его из лесного фонда не создает чересполосицы.
5. Категория лесного фонда _______________________________________________________
6. Лесохозяйственные особенности участка __________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Участок пригоден (не пригоден) для заявочных целей, имеет нижеследующую почвенно-
геологическую характеристику: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Наличие и месторасположение земельных участков, ранее переведенных из земель
лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного
хозяйства: ______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать № квартала, лесничества, цели передачи и наименование организации, кому
переданы участки)
9. Цели использования, планируемых к передаче земельных участков:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Лесистость административного района ___________________________________________

11. Сұралып отырған алқапты беру шарттары:
а) беру мерзімі _______________________________________________________
б) рұқсат етілетін тазарту және жерді томарлардан тегістеу мөлшері__________
в) учаскені алушының міндеттемесі _____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Акт жасау кезінде мынадай ескертпелер мен ұсыныстар жасалды, оның ішінде
сұралып отырған учаскені беру мүмкіндігі немесе оны беру мүмкін еместігі туралы,
басқа нұсқаның жоқтығы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдары:
Орман иеленушінің өкілі: ______________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Өтініш беруші:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Орман шаруашылығы ұйымының басшысы______________________________
___________________________________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)

11. Условия передачи испрашиваемой площади:
а) срок передачи _________________________________________________________________
б) размер допускаемой расчистки и раскорчевки ______________________________________
в) обязательство получателя участка ________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
12. При составлении акта сделаны следующие замечания и предложения, в том числе
о возможности или невозможности передачи испрашиваемого участка, отсутствия других
вариантов: ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подписи:
Представитель лесовладельца :_____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заявитель: ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель организации лесного хозяйства ________________________________________
________________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))