"Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді және уранды өндіру кезеңінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 185 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 211 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 152 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 195 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 сәуірде № 22676 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді және уранды өндіру кезеңінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 185 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 211 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17020) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының көмірсутектерді және (немесе) уранды өндіру кезеңінде өндіру үшін шеккен шығындарының бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының көмірсутектерді және (немесе) уранды өндіру кезеңінде өндіру үшін шеккен шығындарының бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру қағидалары бекітілсін";
Бұйрықпен бекітілген жер қойнауын пайдаланушылардың қазақстандық кадрларды көмірсутектер мен уран өндіру кезеңі ішінде оқытуды қаржыландыру қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 185 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 211 "Об утверждении Правил финансирования обучения казахстанских кадров недропользователями в течение периода добычи углеводородов и урана"
Совместный приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 152 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2021 года № 22676
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 185 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 211 "Об утверждении Правил финансирования обучения казахстанских кадров недропользователями в течение периода добычи углеводородов и урана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17020) следующие изменения:
заголовок изложить с следующей редакции:
"Об утверждении Правил финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи углеводородов и (или) урана по итогам предыдущего года";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи углеводородов и (или) урана по итогам предыдущего года.";
Правила финансирования обучения казахстанских кадров недропользователями в течение периода добычи углеводородов и урана, утвержденные приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Журебеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2021 жылғы 29 сәуірдегі
№ 195 мен вице-министр
2021 жылғы 29 сәуірдегі
№ 152 Бірлескен бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 15 мамырдағы
№ 185 және
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 17 мамырдағы
№ 211 бірлескен бұйырығымен
бекітілген
Алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының көмірсутектерді және (немесе) уранды өндіру кезеңінде өндіру үшін шеккен шығындарының бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының көмірсутектерді және (немесе) уранды өндіру кезеңінде өндіру үшін шеккен шығындарының бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 129-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына және 178-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының көмірсутектерді өндіру және (немесе) уранды өндіру кезеңінде өндіру үшін шеккен шығындарының бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Жер қойнауын пайдаланушылардың қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру деп қазақстандық кадрларды оқыту, кәсіптік даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау (бұдан әрі – қазақстандық кадрларды оқыту) түсініледі.
3. Қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру өндіру кезеңі ішінде екінші жылдан бастап жыл сайын, алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының өндіру үшін шеккен шығындарының 1 (бір) пайызы мөлшерінде жүзеге асырылады.
4. Жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша өндіру үшін шеккен шығындарының 1 (бір) пайызынан асатын қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру көлемі жер қойнауын пайдаланушының келесі жылғы тиісті міндеттемелерін орындауы есебіне ескеріледі.
5. Қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді есептеу мақсатында алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының өндіру үшін шеккен шығындарын айқындау мына деректердің негізінде жүзеге асырылады:

3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
__________А. Аймагамбетов
и.о Министра энергетики РК
__________М. Журебеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
Министр образования и
науки Республики Казахстан
от 29 апреля 2021 года
№ 195 и вице-министр
от 29 апреля 2021 года № 152
Утверждены
совместным приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 мая 2018 года № 185
и Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 211
Правила финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи углеводородов и (или) урана по итогам предыдущего года
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи углеводородов и (или) добычи урана по итогам предыдущего года (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 129 и подпунктом 1) пункта 1 статьи 178 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи углеводородов и (или) добычи урана по итогам предыдущего года.
2. Под финансированием недропользователями обучения казахстанских кадров понимается обучение, профессиональная подготовка, повышение квалификации и переподготовка казахстанских кадров (далее – обучение казахстанских кадров).
3. Финансирование обучения казахстанских кадров осуществляется недропользователем, ежегодно, в течение периода добычи, начиная со второго года, в размере 1 (одного) процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года.
4. Объем финансирования обучения казахстанских кадров, превышающий 1 (один) процент от затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года, учитывается в счет исполнения соответствующих обязательств недропользователя в следующем году.
5. Определение затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года, с целью расчета обязательств по финансированию обучения казахстанских кадров, осуществляется на основании данных:

Кодекстің 132-бабы бірінші абзацының 2) тармақшасында көзделген лицензиялық-келісімшарттық талаптардың орындалуы туралы есеп;
Кодекстің 180-бабы бірінші абзацының 3) тармақшасында көзделген келісімшарттық талаптардың орындалуы туралы есеп.
2-тарау. Алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының көмірсутектерді өндіру және (немесе) уранды өндіру кезеңінде өндіру үшін шеккен шығындарының бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру тәртібі
6. Қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді орындау деп жер қойнауын пайдаланушының мынадай бағыттар бойынша:
1) жер қойнауын пайдаланушының қызметкерлері болып табылатын қазақстандық кадрларды жер қойнауын пайдаланушының өндірістік қызметімен байланысты мамандықтар бойынша оқытуға;
2) жер қойнауын пайдаланушының қызметкерлері болып табылмайтын қазақстандық кадрларды оқытуға, оның ішінде орта білім беру ұйымдарының оқушыларын кәсіптік бағдарлауға;
3) қазақстандық кадрларды оқыту үшін мемлекеттік бюджетке аударылған ақшалай қаражат;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жер қойнауын пайдалану саласымен байланысты мамандықтар бойынша кадрларды даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымымен (оның ішінде қолданыстағы кен орындарында орналасқан оқу (тәжірибелік-зерттеу) полигондары объектілерімен) бірлесе отырып ұсынған және көмірсутектер және уран саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру ұйымының (бұдан әрі – білім беру ұйымы) материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажетті тауарлардың тізбесі (бұдан әрі – тауарлар тізбесі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының тауарларды сатып алуына;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы білім беру ұйымымен бірлесе отырып ұсынған және көмірсутектер және уран саласындағы уәкілетті органмен келісілген тізбе бойынша білім беру ұйымының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажетті тауарларды сатып алуға білім беру ұйымына жер қойнауын пайдаланушының ақшалай қаражат аударуы түріндегі нақты шеккен шығыстары танылады.
7. Жер қойнауын пайдаланушы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру көлемін дербес айқындайды.
8. Жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 129-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында және 178-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген міндеттемелер мөлшерінің 30 % (отыз пайызына) дейінгі көлемді қаржыландыруды жүзеге асыра алады:

отчета об исполнении лицензионно-контрактных условий, предусмотренного подпунктом 2) абзаца первого статьи 132 Кодекса;
отчета об исполнении контрактных условий, предусмотренного подпунктом 3) абзаца первого статьи 180 Кодекса.
Глава 2. Порядок финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи углеводородов и (или) добычи урана по итогам предыдущего года
6. Исполнением обязательств по финансированию обучения казахстанских кадров, признаются следующие, фактически понесенные, расходы недропользователя направленные:
1) на обучение казахстанских кадров, являющихся работниками недропользователя по специальностям, связанным с производственной деятельностью недропользователя;
2) на обучение казахстанских кадров, не являющихся работниками недропользователя, в том числе на профессиональную ориентацию учащихся организаций среднего образования;
3) денежные средства, перечисленные в государственный бюджет на обучение казахстанских кадров;
4) на приобретение недропользователем товаров, по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы совместно с организацией образования (в том числе объектов учебных (опытно – исследовательских) полигонов, размещенных на действующих месторождениях), осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, связанным со сферой недропользования (далее – организация образования) и согласованному с уполномоченным органом в области углеводородов и урана перечню товаров, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования (далее – перечень товаров);
5) перечисление недропользователем денежных средств в организацию образования для приобретения по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы совместно с организацией образования и согласованному с уполномоченным органом в области углеводородов и урана перечню товаров, необходимых для улучшения материально-технической базы организации образования.
7. Объемы финансирования обучения казахстанских кадров по направлениям, указанным в пункте 6 настоящих Правил, недропользователь определяет самостоятельно.
8. Недропользователь может осуществлять финансирование в объеме до 30% (тридцати процентов) от размера, установленного подпунктом 1) пункта 1 статьи 129 и подпунктом 1) пункта 1 статьи 178 Кодекса:

1) жер қойнауын пайдаланушының қызметкерлері болып табылмайтын қазақстандық кадрларды оқытуға:
1-ші, 2-ші және 3-ші топ мүгедектері;
жетім балалар және ата-ананың қамқорлығынсыз қалған, жиырма бір жасқа толмаған, кәмелет жасына дейін ата-анасынан айырылған балалар;
көпбалалы отбасылар;
толық емес отбасылар;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша жалпы орта білім беру ұйымдарының оқушыларын энергетика саласының мамандықтары бойынша кәсіптік бағдарлауға қаржыландыруды жүзеге асыруы мүмкін.
9. Қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру жөніндегі шығыстарға Қазақстан Республикасы аумағындағы көлік шығыстары (оқу орнына жол жүру және қайту), қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) ескере отырып, тұрумен байланысты шығыстар, тәулікақы қосылады.
10. Егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда басқасы белгіленбесе, қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландырумен байланысты келісімшарттық міндеттемелерді орындау есебіне осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген ҚҚС-ты қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер қосылмайды.
11. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушының қызметкерлері болып табылмайтын қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру:
1) Энергетика саласына аса қажетті мамандықтар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады. Тізбені көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган білім беру саласындағы уәкілетті органның келісуі бойынша қалыптастырады және интернет-ресурсында орналастырады және оны тиісті жылдың 25 қаңтарына дейінгі мерзімде жыл сайын жаңартып отыруға тиіс;
2) институционалдық немесе мамандандырылған аккредиттеуден өткен білім беру ұйымында немесе "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы №8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелді) сәйкес білім туралы құжаттарды нострификациялау рәсімінен өткізу қажеттілігімен шетел оқу орындарында (оның филиалдарында) жүзеге асырылады.
12. Жер қойнауын пайдаланушы осы Қағидалардың 6-тармағының 4) тармақшасында белгіленген бағыт бойынша қаржыландыру көлемдерін айқындаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы тауарларды сатып алуды Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17122 болып тіркелген) Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларына не "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 2-тармағына сәйкес жүзеге асырады.
Жер қойнауын пайдаланушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарды оны сатып алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей білім беру ұйымына береді.

1) на обучение казахстанских кадров, не являющихся работниками недропользователя:
инвалиды 1, 2 и 3 групп;
дети – сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати одного года, потерявшие родителей до совершеннолетия;
многодетные семьи;
неполные семьи;
2) на профессиональную ориентацию учащихся организаций общего среднего образования, по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы по специальностям энергетической отрасли.
9. К расходам на финансирование обучения казахстанских кадров включаются транспортные расходы на территории Республики Казахстан (проезд к месту обучения и обратно), расходы, связанные с проживанием, суточные расходы с учетом налога на добавленную стоимость (далее – НДС).
10. В счет исполнения контрактных обязательств, связанных с финансированием обучения казахстанских кадров, не включаются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, за исключением НДС, предусмотренного пунктом 9 настоящих Правил, если иное не установлено контрактами на недропользование.
11. Финансирование обучения казахстанских кадров, не являющихся работниками недропользователя, за исключением лиц, указанных в пункте 8 настоящих Правил, осуществляется:
1) в соответствии с Перечнем наиболее востребованных специальностей энергетической отрасли. Перечень наиболее востребованных специальностей энергетической отрасли формируется и размещается на интернет-ресурсе уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана по согласованию с уполномоченным органом в области образования, и подлежит ежегодной актуализации в срок до 25 января соответствующего года;
2) в организации образования, прошедшем институциональную или специализированную аккредитацию, либо в иностранных учебных заведениях (их филиалах), с необходимостью прохождения процедуры нострификации документов об образовании в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5135).
12. В случае определения недропользователем объема финансирования по направлению, установленному подпунктом 4) пункта 6 настоящих Правил, закуп товаров осуществляется недропользователем, в соответствии с Правилами приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17122) либо в соответствии с пунктом 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния".
Недропользователь передает организации образования товар, указанный в части первой настоящего пункта, в срок, не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня его приобретения.

13. Жер қойнауын пайдаланушы осы Қағидалардың 6-тармағының 5) тармақшасында белгіленген бағыт бойынша қаржыландыру көлемдерін айқындаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы білім беру ұйымы пайдасына ақшалай қаражат аударуды жер қойнауын пайдаланушы мен білім беру ұйымы арасында жасалатын шарттың негізінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік сатып алу субъектісі болып табылатын білім беру ұйымы тапсырыс беруші ретінде тауарларды сатып алуды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Мемлекеттік сатып алу субъектісі болып табылмайтын білім беру ұйымы тапсырыс беруші ретінде тауарларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес конкурс негізінде сатып алады.
Білім беру ұйымы осы тармақта белгіленген тәртіппен тауарларды сатып алған күннен бастап бір айдың ішінде әрбір тауардың атауын, бағасын көрсете отырып, сатып алынған тауарлар туралы есептерді және мемлекеттік сатып алудың немесе ашық конкурстың (тендердің) қорытындылары туралы хаттамаларды жер қойнауын пайдаланушыға ұсынады.
14. Жер қойнауын пайдаланушының осы Қағидалардың 6-тармағының 4) және (немесе) 5) тармақшаларында көзделген міндеттемелерді орындауы мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы білім беру ұйымымен бірлесіп, жер қойнауын пайдаланушының сұрау салуы бойынша тауарлар тізбесін қалыптастырады.
15. Көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган тауарлар тізбесін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, оны келіседі не келісуден дәлелді бас тартуды береді
Келісілген жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген тауарлар тізбесін жер қойнауын пайдаланушыдан сұрау салу хаты түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей білім беру ұйымына және жер қойнауын пайдаланушыға жолдайды.
16. Жер қойнауын пайдаланушы тауарлар тізбесіне сәйкес қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді осы Қағидалардың 6-тармағының 4) және (немесе) 5) тармақшаларында көрсетілген тәсілмен орындайды.
Жер қойнауын пайдаланушының білім беру ұйымының пайдасына ақшалай қаражатты нақты аударуы осы Қағидалардың 6-тармағының 5) тармақшасына сәйкес білім беру ұйымы мемлекеттік сатып алудың немесе ашық конкурстың (тендердің) қорытындылары туралы хаттаманы ұсынғаннан кейін білім беру ұйымының сатып алуларында белгіленген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
17. Алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша оқытуды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді орындау шеңберінде қаражатты игермеу фактілері анықталған жағдайда, көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган жер қойнауын пайдаланушыны электрондық пошта және/немесе ресми хат (қағаз нұсқада) арқылы аталған фактілер туралы хабардар етеді.

13. В случае определения недропользователем объема финансирования по направлению, установленному подпунктом 5) пункта 6 настоящих Правил, перечисление недропользователем денежных средств в пользу организации образования осуществляется на основании договора, заключаемого между недропользователем и организацией образования.
Организация образования, являющаяся субъектом государственных закупок, в качестве заказчика, осуществляет закуп товаров в порядке, определенным законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Организация образования, не являющаяся субъектом государственных закупок, в качестве заказчика, приобретает товар на конкурсной основе, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Организация образования, в течение месяца со дня приобретения товаров в порядке, определенном настоящим пунктом, представляет недропользователю отчеты о приобретенных товарах, с указанием наименования, стоимости каждого товара и протоколы об итогах государственных закупок, либо открытого конкурса (тендера).
14. В целях исполнения недропользователем обязательств, предусмотренных в подпунктах 4) и (или) 5) пункта 6 настоящих Правил, местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы совместно с организацией образования, по запросу недропользователя, формирует перечень товаров.
15. Уполномоченный орган в области углеводородов и добычи урана в срок, не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня получения перечня товаров, согласовывает его, либо выдает мотивированный отказ в согласовании.
В случае согласования, местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы направляет перечень товаров в организацию образования и недропользователю в срок, не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса недропользователя, указанного в пункте 14 настоящих Правил.
16. Недропользователь исполняет обязательства по финансированию обучения казахстанских кадров, способам, предусмотренным в подпунктах 4) и (или) 5) пункта 6 настоящих Правил, в соответствии с перечнем товаров.
Фактическое перечисление недропользователем денежных средств в пользу организации образования, в соответствии с подпунктом 5) пункта 6 настоящих Правил, осуществляется после представления организацией образования протокола об итогах государственных закупок, либо открытого конкурса (тендера), в пределах сумм, определенных в закупках организации образования.
17. При выявлении фактов не освоения средств, в рамках исполнения обязательств по финансированию обучения по итогам предыдущего года, недропользователь извещается об указанных фактах посредством электронной почты и/или официального письма (в бумажной форме) уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана.

18. Көмірсутектерді және (немесе) уранды өндіру кезеңі ішінде осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру жөніндегі жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелерін орындауын растайтын құжаттар ретінде "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 59) тармақшасына сәйкес төлем тапсырмасы және Қазақстан Республикасының азаматын оқу орнына алу туралы ресми құжаттың көшірмесі немесе осы Қағидалардың 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының тауарларды сатып алуын растайтын құжаттар болып табылады.
19. Алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша оқытуды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді орындау шеңберінде игерілмеген қаражатты жіберу осы Қағидалардың 6-тармағының 4) және (немесе) 5) тармақшаларына және (немесе) 11-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

18. Документами, подтверждающими исполнение обязательств по финансированию обучения казахстанских кадров недропользователем в течение периода добычи углеводородов и (или) урана, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 6 настоящих Правил, являются платежные поручения в соответствии с подпунктом 59) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" и копия официального документа о зачислении гражданина Республики Казахстан в учебное заведение, или документы, подтверждающие приобретение товаров недропользователем согласно подпункту 4) пункта 6 настоящих Правил.
19. Направление неосвоенных средств, в рамках исполнения обязательств по финансированию обучения по итогам предыдущего года осуществляется в соответствии с подпунктами 4) и (или) 5) пункта 6 и (или) пунктом 11 настоящих Правил.