Об утверждении Отраслевой программы повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2003 года N 118
В целях дальнейшей реализации Концепции управления государственным имуществом и приватизации в Республике Казахстан, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2000 года N 1095, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2002 года N 489 "Об утверждении Плана мероприятий на 2002 год по реализации Отраслевой программы повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2001-2002 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Отраслевую программу повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2003-2005 годы (далее - Программа).
2. Ежегодно к 1 февраля и к 1 августа представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы:
Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан - по республиканской собственности;
акимам областей, городов Астаны и Алматы - по коммунальной собственности. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 31 мая 2005 г. N 538 .
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Есимова А.С. <*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 31 мая 2005 г. N 538 .
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2003 года N 118
Отраслевая программа повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2003-2005 годы
1. Паспорт Программы
Наименование Программы         Отраслевая Программа повышения
эффективности управления
государственным имуществом и
приватизации на 2003-2005 годы
Основание для разработки       Программа Правительства Республики
Программы                      Казахстан на 2002-2004 годы,
утвержденная Указом Президента
Республики Казахстан от 28 марта
2002 года N 827, Концепция
управления государственным
имуществом и приватизации в
Республике Казахстан, одобренная
постановлением Правительства
Республики Казахстан от 21 июля 2000
года N 1095
Основной разработчик           Комитет государственного имущества и
Программы                      приватизации Министерства финансов
Главная цель                   Повышение эффективности управления
Программы                      государственным имуществом
Основные задачи Программы      Совершенствование системы управления
государственным имуществом и
усиление контроля за его эффективным
использованием
Источники финансирования       Программа не требует финансирования
Программы                      из государственного бюджета

Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және жекешелендiрудiң тиiмдiлігін арттырудың 2003-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2003 жылғы 3 ақпан N 118
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 21 шiлдедегi N 1095  қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк мүлiктi басқару және жекешелендiру тұжырымдамасын одан әрі iске асыру мақсатында, "Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және жекешелендiрудiң тиiмдiлiгiн арттырудың 2001-2002 жылдарға арналған салалық бағдарламасын iске асыру жөнiндегi 2002 жылға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 2 мамырдағы N 489  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және жекешелендiрудiң тиiмділігiн арттырудың 2003-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасы (бұдан әpi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Жыл сайын 1 ақпан мен 1 тамызға:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік мүлiк және жекешелендiру комитетi - республикалық меншiк бойынша;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi -  коммуналдық меншiк бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.05.31. N  538   қаулысымен .
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С. Есiмовке жүктелсiн.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.03.20. N  357 ,   2005.05.31. N  538   қаулыларымен .
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 3 ақпандағы
N 118 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік мүлікті басқарудың және жекешелендірудің тиімділігін арттырудың 2003-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасы
Астана - 2003 жыл
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның       Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және
атауы               жекешелендiрудiң тиiмдiлiгiн арттырудың
2003-2005 жылдарға арналған салалық
бағдарламасы
Бағдарламаны        Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы
әзiрлеу             28 наурыздағы N 827 Жарлығымен
үшін                бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
негіз               2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасы,
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы
21 шiлдедегі N 1095 қаулысымен мақұлданған
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк мүлiктi
басқару және жекешелендiру тұжырымдамасы
Бағдарламаның       Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
негiзгi әзiрлеушiсi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi
Бағдарламаның       Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдiлiгiн
басты мақсаты       арттыру
Бағдарламаның       Мемлекеттiк мүлiктi басқару жүйесiн жетiлдiру
негiзгi мiндеттерi  және оның тиiмдi пайдаланылуын бақылауды күшейту
Бағдарламаны        Бағдарлама мемлекеттiк бюджеттен
қаржыландыру        қаржыландыруды талап етпейдi
көздерi

Срок реализации                2003-2005 годы
2. Введение
Принятие мер по стабилизации экономики в стране, цели и задачи, определенные Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2010 года, требуют дальнейшего совершенствования подходов в управлении и распоряжении государственным имуществом.
В ходе реализации Отраслевой программы повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2001-2002 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 880, сделан важный шаг по совершенствованию законодательной базы по вопросам управления государственным имуществом: принят Закон Республики Казахстан от 21 мая 2002 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам государственного имущества".
Внесение изменений в законодательные акты по вопросам государственного имущества, установление разграничений и конкретизация полномочий субъектов управления объектами государственной собственности, также обуславливают необходимость определения дальнейших целей, задач и методов управления объектами государственного имущества различными субъектами управления, разработки ряда нормативных правовых актов в реализацию вышеуказанного Закона.
Настоящая Программа разработана в соответствии с Программой Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 марта 2002 года N 827, а также в целях дальнейшей реализации Концепции управления государственным имуществом и приватизации в Республике Казахстан, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2000 года N 1095.
В Программе предусматривается осуществление комплекса мероприятий по следующим основным направлениям:
совершенствование системы управления государственным имуществом;
усиление контроля за эффективным использованием государственного имущества;
формирование стратегии управления отдельными объектами государственной собственности, контроль и регулирование развития стратегических отраслей экономики;
совершенствование учета государственного имущества;
осуществление приватизации государственного имущества в соответствии с интересами государства;
совершенствование постприватизационного контроля.
3. Анализ современного состояния управления государственным имуществом и приватизации
3.1. Законодательная база управления государственным
имуществом
В целях совершенствования управления государственным имуществом, реализации Концепции управления государственным имуществом и приватизации принят Закон Республики Казахстан от 21 мая 2002 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного имущества" (далее - Закон).

Бағдарламаны        2003-2005 жылдар
iске асыру
мерзiмi
2. Кiрiспе
Елдегi экономиканы тұрақтандыру жөнiндегi шараларды қабылдау, Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi дамуының стратегиялық жоспарымен анықталған мақсаттар мен міндеттер мемлекеттiк мүлiктi басқару мен билiк етудегi көзқарастарды одан әрi жетiлдiрудi талап етедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 27 маусымдағы N 880  қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және жекешелендiрудің тиiмділігiн арттырудың 2001-2002 жылдарға арналған салалық бағдарламасын iске асыру барысында мемлекеттік мүлiктi басқару мәселелерi жөнiндегi заңнамалық базаны жетiлдiру жөнiнде маңызды қадам жасалды: "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мемлекеттiк мүлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 21 мамырдағы  Заңы қабылданды.
Мемлекеттік мүлiк мәселелерi бойынша заң актілерiне өзгерiстер енгiзу, мемлекеттiк меншiк объектiлерiн басқару субъектiлерiнің өкiлеттiктерi шектерiн белгiлеу және оларды нақтылау басқарудың әртүрлi субъектілерінің мемлекеттiк мүлiктің объектiлерiн басқаруының одан әрi мақсаттарын, мiндеттерiн және әдiстерiн айқындау, жоғарыда көрсетiлген Заңды iске асыру жөнiнде бiрқатар нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлеу қажеттiгiнің де алғы шарты болып табылады.
Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 28 наурыздағы N 827  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 21 шiлдедегi N 1095  қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк мүлiктi басқару және жекешелендiру тұжырымдамасын одан әрi iске асыру мақсатында әзiрлендi.
Бағдарламада мынадай негiзгi бағыттар бойынша:
мемлекеттiк мүлiктi басқару жүйесiн жетілдiру;
мемлекеттiк мүлiктiң тиiмдi пайдаланылуын бақылауды күшейту;
мемлекеттiк меншiктің жекелеген объектілерiн басқарудың стратегиясын қалыптастыру, экономиканың стратегиялық салаларын бақылау және олардың дамуын реттеу;
мемлекеттiк мүлiктi есепке алуды жетiлдiру;
мемлекеттік мүлiктi мемлекет мүддесiне сәйкес жекешелендiрудi жүзеге асыру;
жекешелендiруге дейiнгi бақылауды жетiлдiру iс-шаралары кешенiн жүзеге асыру көзделедi.
3. Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және жекешелендiрудiң қазiргi уақыттағы жай-күйiн талдау
3.1. Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың заңнамалық базасы
Мемлекеттiк мүлiктi басқаруды жетiлдiру, Мемлекеттiк мүлiктi басқару және жекешелендiру тұжырымдамасын iске асыру мақсатында "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мемлекеттiк мүлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 21 мамырдағы Заңы (бұдан әрi - Заң) қабылданды.

Законом внесены изменения и дополнения в Гражданский кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "Об акционерных обществах", Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 "О государственном предприятии", Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 "О приватизации".
Основные изменения связаны с необходимостью определения в качестве субъекта права государственной собственности по отношению к государственному имуществу единого уполномоченного органа с учетом разделения государственной собственности на республиканскую и коммунальную.
В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 "О государственном предприятии" (далее - Указ "О государственном предприятии") внесены изменения в части разграничения функций субъекта права государственной собственности и органа государственного управления по отношению к государственным предприятиям; внесены дополнения, направленные на усиление контроля за финансово-хозяйственной деятельностью государственных предприятий со стороны органов государственного управления путем расширения их полномочий, а также дополнения, направленные на ужесточение требований к руководителям государственных предприятий с целью повышения их ответственности.
Существовавшее до принятия Закона право государственных предприятий отчуждать закрепленное за ними имущество в виде основных средств и долей в уставных капиталах юридических лиц, а также возможность использования полученных денежных средств от реализации этого имущества по своему усмотрению нарушало интересы государства как собственника и влекло неконтролируемый процесс отчуждения государственного имущества. Согласно Закону имущество государственных предприятий, относящееся к основным средствам, будет продаваться только на основании решения государственного органа, уполномоченного распоряжаться государственным имуществом, а в отдельных случаях - по решению Правительства Республики Казахстан. При этом средства от приватизации этого имущества направляются в государственный бюджет.
Изменение в Законе Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" обусловлено необходимостью введения запрета на участие государственных предприятий в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью.

Заңмен Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiне , "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi  Заңына , "Жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 сәуiрдегi  Заңына , Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күшi бар  Жарлығына , Қазақстан Республикасы Президентiнің "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күшi бар  Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлді.
Негiзгi өзгерiстер мемлекеттiк меншiктi республикалық және коммуналдыққа бөлу есебiмен бiртұтас уәкiлеттi органның мемлекеттiк меншiкке қатысы бойынша мемлекеттiк меншiк құқығының субъектiсi ретiнде айқындау қажеттiлiгiне байланысты.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күшi бар  Жарлығына (бұдан әрi - "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Жарлық) мемлекеттiк меншiкке құқығы бар субъектiнiң және мемлекеттiк кәсіпорындарға қатысты мемлекеттiк органның функцияларын шектеу бөлiгінде өзгерiстер енгiзiлдi; өкiлеттiктерiн кеңейту арқылы мемлекеттiк басқару органдарының тарапынан мемлекеттiк кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметiне бақылауды күшейтуге бағытталған толықтырулар, сондай-ақ жауапкершiлiктi нығайту мақсатымен мемлекеттiк кәсiпорындар басшыларына қатаң талаптар қоюға бағытталған толықтырулар енгiзiлдi.
Заң қабылданғанға дейiн қолданыста болған мемлекеттiк кәсiпорындарға негiзгi қаражаттар және заңды тұлғалардың жарғылық капиталының үлесi түрiнде оларға бекiтiлген мүлiктi шеттету құқығы, сондай-ақ өзiнiң қалауынша осы мүлiктi өткiзуден түскен ақшалай қаражатты пайдалану мүмкiндiгi меншiктенушi ретінде мемлекет мүддесiне нұқсан келтiрдi және мемлекеттiк мүлiктi бақылаусыз шеттету процесiне әкеп соқтырды. Заңға сәйкес негiзгi қаражатқа қатысты мемлекеттiк кәсіпорындардың мүлкi тек мемлекеттiк мүлiкке билiк ететiн уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмi негiзiнде, ал жекелеген жағдайларда - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша сатылатын болады. Бұл pетте, осы мүлiктi жекешелендiруден түскен қаражат мемлекеттiк бюджетке жiберiледi.
"Жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 сәуiрдегi  Заңына өзгерiс мемлекеттiк кәсiпорындардың жауапкершілiгi шектеулi серiктестiктің жарғылық капиталының қатысуына жол бермеудi енгiзу қажеттiгiне негiзделген.

Основные изменения и дополнения, внесенные в Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "Об акционерных обществах":
установление запрета для государственных учреждений выступать в качестве учредителей или участников (акционеров) общества;
расширение и укрепление прав обладателя "золотой акции": возможность наложения вето на решения общего собрания, правления и совета директоров акционерного общества, что является для государства, при условии обладания "золотой акцией", дополнительным способом контроля, в том числе постприватизационного, так как согласно принятым изменениям право вето, удостоверенное "золотой акцией", передаче не подлежит;
предусмотрение обязательного утверждения советом директоров общества, контрольный пакет акций которого принадлежит государству, за исключением национальных компаний, среднесрочных и текущих (годовых) планов финансово-хозяйственной деятельности общества;
закрепление за исполнительным органом общества обязанности представления в установленные сроки прогнозных показателей размеров дивидендов на государственный пакет акций государственному органу, осуществляющему права владения и пользования указанными акциями;
наделение членов совета директоров общества правом привлечения независимых экспертов, консультантов при рассмотрении вопросов, относящихся к компетенции совета директоров.
В целях совершенствования процессов приватизации в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 года "О приватизации" N 2721 (далее - Указ "О приватизации") Законом введены дополнительные виды торгов, принятые в мировой практике: конкурс путем двухэтапных процедур (далее - конкурс), продажа производных ценных бумаг.
Конкурс будет проводится в два этапа с участием квалифицированного финансового советника и является наиболее приемлемым способом приватизации крупных стратегически важных
объектов, поскольку способствует установлению конкуренции между потенциальными покупателями (инвесторами). Данный вид торгов позволит в ходе проведения переговоров с инвесторами улучшить ранее предложенные условия продажи объектов и осуществить выбор победителя на качественной основе.
Осуществление продажи производных ценных бумаг направлено на:
расширение круга потенциальных инвесторов;
повышение имиджа казахстанских компаний на международном рынке капитала.
Кроме того, условия, требуемые от компаний при размещении производных ценных бумаг, будут способствовать обеспечению прозрачности их деятельности, а значит, минимизации степени риска инвесторов.
В связи с тем, что действующие ранее положения Указа "О приватизации" о порядке продажи объектов государственной собственности не отражали особенности организации и проведения биржевых торгов, нормы Указа "О приватизации" о продаже на фондовой бирже ценных бумаг, принадлежащих государству, дополнены и выделены в отдельную статью.
В целях повышения эффективности контроля за исполнением покупателями объектов государственной собственности обязательств в соответствии с условиями договоров купли-продажи в Указ "О приватизации" принято изменение, направленное на обеспечение надлежащего исполнения покупателями взятых на себя обязательств.
Одним из главных рычагов эффективного управления государственным имуществом, безусловно, является наличие актуальной правовой базы. Проведение ревизии нормативных правовых актов, регулирующих вопросы управления и распоряжения государственным имуществом (как по республиканской, так и по коммунальной собственности) на соответствие требованиям действующего законодательства, является первостепенной задачей в сфере управления государственной собственностью.

"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi  Заңына енгiзiлген негiзгi өзгерiстер мен толықтырулар:
мемлекеттiк мекемелерге қоғамның құрылтайшылары немесе қатысушылары (акционерлерi) ретiнде қатысуына жол бермеудi белгiлеу;
"Алтын акция" иегерiнiң құқығын кеңейту және бекiту: "алтын акцияны" иелену шарты кезiнде мемлекет үшiн қосымша бақылау тәсілi болып табылатын акционерлiк қоғамның жалпы жиналысы, басқарма және директорлар кеңесiнiң шешiмiне тыйым салу, соның ішінде "алтын акциямен" куәландырылған тыйым салу құқығының қабылданған өзгерiстерiне сәйкес болғандықтан жекешелендiруге дейін мүмкіндік беруге жатпайды;
акцияның бақылау пакетi ұлттық компанияларды қоспағанда, мемлекетке тиесілi қоғамның директорлар кеңесiнiң қоғамның қаржы-шаруашылық қызметiнiң орта мерзімдік және ағымдағы (жылдық) жоспарларын мiндеттi бекiтуiн қарау;
көрсетiлген акцияларды иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттiк органға акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтердiң болжамдалған мөлшерiнiң көрсеткiшiн белгiленген мерзiмдерде беру мiндетiн қоғамның атқарушы органына бекiту;
директорлар кеңесiнің құзыретiне кiретiн мәселелердi қарау кезінде тәуелсiз сарапшыларды, консультанттарды тарту құқығын директорлар кеңесінің мүшелерiне беру.
Қазақстан Республикасы Президентiнің "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күшi бар  Жарлығына (бұдан әрi - "Жекешелендiру туралы" Жарлық) жекешелендiру процестерiн жетiлдiру мақсатында Заңмен әлемдiк тәжiрибеде қабылданған қосымша сауда түрлерi: екі кезеңдiк рәсiмдер жолымен конкурс (бұдан әрi - конкурс), бағалы қағаздарды сату енгiзілдi.
Конкурс бiлiктi қаржы кеңесшiсінің қатысуымен екi кезеңде өтетiн болады және әлеуеттi сатып алушылар (инвесторлар) арасында бәсекелестiк белгiлеуге қабілеттi болғандықтан iрi стратегиялық маңызды объектiлердi жекешелендiрудің неғұрлым қолайлы тәсiлi болып табылады. Сауданың осы түрi инвесторлармен келiссөздер өткiзу барысында объектiлердiң бұрын ұсынылған сату шартын жақсартуға және сапа негiзінде жеңiмпазды таңдауды жүзеге асыруға жол бередi.
Туынды бағалы қағаздарды жүзеге асыру:
әлеуеттi инвесторлар шеңберiн кеңейтуге;
капиталдың халықаралық рыногында қазақстандық компаниялардың имиджiн көтеруге бағытталған.
Бұдан басқа, туынды бағалы қағаздарды орналастыру кезiнде компаниядан талап етілетін шарттар олардың қызметінің айқындылығын, демек инвесторлардың қатерiн барынша азайту деңгейiн қамтамасыз етуге ықпал етедi.
Осыған байланысты, бұрын қолданылған "Жекешелендiру туралы" Жарлықтың мемлекеттiк меншiктің объектiлерiн сату тәртiбi туралы ережелерi биржа саудасын ұйымдастыру және өткiзу ерекшелiгiн, мемлекетке жататын бағалы қағаздарды қор биржасында сату жөнiнде "Жекешелендiру туралы" Жарлықтың нормасын көрсетпедi, жеке бапта толықтырылды және бөлiп көрсетілдi.
Мемлекеттiк меншiк объектiлерiн сатып алушылардың мiндеттемелердi орындауын бақылаудың тиiмдiлiгiн көтеру мақсатында "Жекешелендiру туралы" Жарлыққа сатып алу-сату келiсімдерiнің шарттарына сәйкес сатып алушылар өзiне алған орындауға тиiстi мiндеттемелердi қамтамасыз етуге бағытталған өзгерiс қабылданды.
Мемлекеттiк мүлiктi тиiмдi басқарудың басты тұтқасының бiрi көкейтестi құқықтық базаның болуы болып табылатыны сөзсiз. Қолданыстағы заңдардың талаптарына сәйкес мемлекеттік мүлiктi (республикалық та, коммуналдық та меншiк бойынша) басқару және билiк ету мәселелерiн реттейтiн нормативтік құқықтық актiлерге тексеру жүргiзу мемлекеттiк меншiктi басқару саласында бiрiншi деңгейдегi мiндет болып табылады.

3.2. Управление государственными предприятиями
По состоянию на 1 января 2003 года общее количество республиканских государственных предприятий составило 451 предприятие, в том числе на праве хозяйственного ведения - 165 предприятий, на праве оперативного управления - 286 предприятий. Общее количество коммунальных государственных предприятий на эту же дату составило 5 380 предприятий, из них 998 предприятий на праве хозяйственного ведения и 4382 - на праве оперативного управления.
В соответствии с Указом "О государственном предприятии" поименные перечни государственных предприятий утверждаются: по республиканским государственным предприятиям - Правительством Республики Казахстан, по коммунальным государственным предприятиям -
местными исполнительными органами.
Данные по поступлениям части чистого дохода в государственный бюджет за период с 2000 - по 2002 годы выглядят следующим образом:
____________________________________________________________________
!  Поступление части чистого дохода государственных
Период  !  предприятий в государственный бюджет, тыс.тенге
!----------------------------------------------------------
!     Всего       !  Республиканский  !   Местные бюджеты
!                 !      бюджет       !
!---------------------------------------------------------
!  План  !  Факт  !   План   !  Факт  !  План   !  Факт
--------------------------------------------------------------------
2000 г    55 700   67 775    55 700    55 098      -      12 677
2001 г   452 063  382 703   390 645   331 231    61 418   51 472
2002 г   528 078  636 934   500 895   576 706    27 183   60 228
--------------------------------------------------------------------
Из вышеприведенных показателей видно, что в результате реализации программных мероприятий, направленных на повышение эффективности управления государственными предприятиями, происходит значительное увеличение поступлений в государственный бюджет части чистого дохода государственных предприятий. Так, в 2001 году размер отчислений в бюджет части чистого дохода государственных предприятий в сравнении с 2000 годом увеличился почти в 6 раз - с 68 млн. тенге до 383 млн. тенге. На 2002 год предусмотрено отчислений в государственный бюджет части чистого дохода государственных предприятий в размере 528 млн. тенге, на 1 января 2003 года сумма отчислений в бюджет части чистого дохода составила 637 млн. тенге, что составило 121 % годового плана.
По итогам 2001 года 102 республиканских государственных предприятия получили чистый доход в сумме 20 944 млн. тенге. При этом в 2002 году в доход республиканского бюджета поступило отчислений части чистого дохода республиканских государственных предприятий в сумме 576,7 млн. тенге. Необходимо отметить, что большую часть получаемого республиканскими государственными предприятиями чистого дохода (86,8%) составляют доходы трех республиканских государственных предприятий: РГП "Казахстан темир жолы" (74% или 15 524 млн. тенге), РГП "Казаэронавигация" (7,7% или 1 615 млн. тенге) и РГП "Актауский морской торговый порт" (5% или 1 045 млн. тенге), являющиеся национальными компаниями. Вместе с тем национальные компании РГП "Казахстан темир жолы", РГП "Актауский морской торговый порт" освобождены от перечислений в республиканский бюджет части чистого дохода в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан. Кроме того, 36 республиканских государственных предприятий по итогам 2001 года допустили убытки в сумме 16 271 млн. тенге.
По итогам 2001 года 405 коммунальных государственных предприятий получили чистый доход в сумме 1 183 млн. тенге, при этом в 2002 году в местные бюджеты поступило отчислений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий в сумме 60,2 млн. тенге или 5% от суммы полученного ими в 2001 году чистого дохода. 698 предприятий допустили убытки в сумме 2 420 млн. тенге.
Несмотря на общий уровень увеличения поступлений в государственный бюджет части чистого дохода государственных предприятий, поступления от прибыли государственных предприятий все еще остаются незначительными по сравнению с получаемым ими чистым доходом. Кроме того, большинство коммунальных государственных предприятий являются убыточными, что отчасти связано с неэффективным управлением, отсутствием должного контроля со стороны местных органов государственного управления. В ближайший период необходимо четко обозначить позицию государства по отношению к убыточным и низкодоходным государственным предприятиям: определить целесообразность их нахождения в статусе государственных предприятий с учетом интересов государства и возложенных на них задач, рассмотреть возможность преобразования в иные организационно-правовые формы юридических лиц или ликвидировать. Вместе с тем следует усилить контроль со стороны органов государственного управления за финансово-хозяйственной деятельностью предприятий, повысить ответственность руководителей государственных предприятий за их финансовое состояние.

3.2. Мемлекеттiк кәсiпорындарды басқару
2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың жалпы саны 451 кәсiпорынды, соның iшiнде шаруашылық жүргiзу құқығындағысы - 165 кәсiпорынды, жедел басқару құқығындағысы - 286 кәсiпорынды құрады. Осы күнге коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың жалпы саны 5 380 кәсiпорынды, олардың шаруашылық жүргiзу құқығындағысы 998 және жедел басқару құқығындағысы - 4382 кәсіпорынды құрады.
"Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Жарлыққа сәйкес аталған мемлекеттік кәсіпорындар тiзбесiн: республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар бойынша - Қазақстан Республикасының Үкiметi, коммуналдық мемлекеттiк кәсіпорындар бойынша - жергіліктi атқарушы органдар бекiтедi.
Мемлекеттiк бюджетке таза табыс бөлiгiнің түсiмдерi бойынша деректер 2000 жылдан бастап 2002 жыл кезеңiне былайша көрiнiс табады:
___________________________________________________________________
Кезеңi |  Мемлекеттiк бюджетке мемлекеттiк кәсiпорындардың таза
|              табыс бөлігінің түсуi, мың теңге
|__________________________________________________________
|     Барлығы     |  Республикалық   |   Жергiлiктi
|                 |     бюджет       |   бюджеттер
|__________________________________________________________
| Жоспар | Фактi  | Жоспар |  Фактi  |  Жоспар |  Факті
___________________________________________________________________
2000 ж.   55 700   67 775    55 700   55 098       -      12 677
2001 ж.   452 063  382 703   390 645  331 231   61 418    51 472
2002 ж.   528 078  636 934   500 895  576 706   27 183    60 228
___________________________________________________________________
Жоғарыда келтiрiлген көрсеткiштерден мемлекеттiк кәсiпорындарды басқарудың тиiмділігiн арттыруға бағытталған бағдарламалық iс-шараларды iске асыру қорытындысында мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысының бөлiгi мемлекеттiк бюджетке түсiмдердің неғұрлым артқаны көрiнедi. 2001 жылы мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табыс бөлiгiнен бюджетке аударымдар мөлшерi 2000 жылмен салыстырғанда 68 млн. теңгеден 383 млн. теңгеге дейiн - 6 eceгe дейiн артты. 2002 жылға мемлекеттiк кәсіпорындардың таза табыс бөлiгiнен мемлекеттiк бюджетке 528 млн. теңге мөлшерiнде аударымдар көзделдi, 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша таза табыс бөлiмнен бюджетке аударымдар сомасы 637 млн. теңгенi құрады, ол жылдық жоспардың 121 %-ын құрады.
2001 жылдың қорытындылары бойынша 102 республикалық мемлекеттiк кәсiпорын 20 944 млн. теңге сомасында таза табыс алды. Бұл ретте, 2002 жылы республикалық бюджеттiң табысына республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысы бөлiгiнiң 576,7 млн. теңге сомасында аударымы түстi. Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардан алынатын таза табысының үлкен бөлiгiн (86,8%) үш республикалық мемлекеттiк кәсiпорын құрайтынын атап айту қажет: ұлттық компаниялар болып табылатын "Қазақстан темiр жолы" РМК (74% немесе 15 524 млн. теңге), "Қазәуенавигация" РМК (7,7% немесе 1 615 млн. теңге) және "Ақтау теңiз сауда порты" РМК (5% немесе 1 045 млн. теңге). Солармен бiрге, "Қазақстан темiр жолы" РМК, "Ақтау теңiз сауда порты" РМК ұлттық компаниялары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне сәйкес таза табысы бөлiгiнде республикалық бюджетке аударымдардан босатылады. Бұдан басқа, 36 республикалық мемлекеттiк кәсiпорын 2001 жылғы қорытынды бойынша 16 271 млн. теңге сомасында залал келтiрген.
2001 жылғы қорытынды бойынша 405 коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорын 1 183 млн. теңге сомасында таза табыс алды, бұл ретте 2002 жылы жергiлiктi бюджеттерге коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысы бөлiгiнiң 60,2 млн. теңге сомасында немесе 2001 жылы олар алған таза табыс сомасынан 1,3% сомасында түсiмдер түстi. 698 кәсiпорын 2 420 млн. теңге сомасында залал келтiрдi.
Мемлекеттiк кәсіпорындардың таза табысы бөлiгiнен мемлекеттiк бюджетке түсiмдердiң артуының жалпы деңгейiне қарамастан, мемлекеттiк кәсiпорындардың пайдасынан түсiмдер олар алатын таза табыспен салыстырғанда әлi күнге ескерусiз қалып келедi. Бұдан басқа, мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдары тарапынан қажеттi бақылаудың болмауынан, бөлшегiнiң тиiмсiз басқаруға байланысты болуынан коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың көпшiлiгi залалды болып табылады. Жақын кезеңде залалды және табысы төмен деңгейдегi мемлекеттiк кәсiпорындарға қатысты мемлекет ұстанымын нақты белгiлеу: мемлекет мүддесiн және оған жүктелген мiндеттердi ескере отырып мемлекеттiк кәсiпорындар мәртебесiнде болуының орындылығын айқындау, заңды тұлғалардың өзге де ұйымдастыру-құқықтық нысанын қайта құру және тарату мүмкiндiгiн қарау қажет. Сонымен бiрге, кәсiпорынның қаржы-шаруашылық қызметiне мемлекеттiк басқару органдарының тарапынан бақылауды күшейту, олардың қаржылай жай-күйiне мемлекеттiк кәсiпорындар басшыларының жауапкершiлiгiн нығайту ескертедi.

3.3. Управление юридическими лицами с участием
государства в уставном капитале
По состоянию на 1 января 2003 года в государственной собственности находились пакеты акций и доли участия 499 акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью (далее - товариществ), из них в республиканской собственности - 219 акционерных обществ и товариществ, в коммунальной собственности - 280 акционерных обществ и товариществ.
Данные по поступлениям дивидендов на государственные пакеты акций в государственный бюджет за период с 2000 - по 2002 годы выглядят следующим образом:
____________________________________________________________________
!  Поступление дивидендов на пакеты акций, являющихся
Период!    государственной собственностью, тыс.тенге
!-------------------------------------------------------------
!     Всего         !  Республиканский    !  Местные бюджеты
!                   !      бюджет         !
!-------------------------------------------------------------
!  План   !  Факт   !   План    !  Факт   !   План   !  Факт
--------------------------------------------------------------------
2000 г 1 278 536  1 251 893  1 142 200  1 169 485  136 336   82 408
2001 г 5 929 368  6 062 629  5 859 889  6 006 545   69 479   56 084
2002 г 5 849 833  6 909 943  5 800 000  6 787 339   49 833  122 604
--------------------------------------------------------------------
Из приведенных показателей видно, что в 2001 году по сравнению с предыдущим годом произошло значительное увеличение поступлений в государственный бюджет дивидендов на государственные пакеты акций (почти на 5 млрд. тенге). Необходимо отметить, что данный результат связан с увеличением поступлений дивидендов на пакеты акций, являющихся республиканской собственностью, в местные бюджеты сумма поступлений дивидендов на пакеты акций, являющихся коммунальной собственностью, снизилась на 32%. В 2002 году предусмотрены поступления в государственный бюджет дивидендов на государственные пакеты акций в размере 5 850 млн. тенге, на 1 января 2003 года сумма поступлений по данному показателю в государственный бюджет составила 6 910 млн. тенге или 118% годового плана. При этом значительную долю в общей сумме поступлений дивидендов на государственные пакеты акций составляет доля таких крупных промышленных компаний, как ЗАО "НК "КазМунайГаз" (100% ГПА) - 25% или 1 742,5 млн. тенге, ОАО "CNPC-Актюбемунайгаз" (25,2% ГПА) - 21% или 1 440,8 млн. тенге и ОАО "Корпорация "Казахмыс" (24,65% ГПА) - 18% или 1 260,1 млн. тенге.
По итогам 2001 года 85 акционерных обществ (товариществ), государственные пакеты акций (доли участия) которых находятся в республиканской собственности, получили чистый доход в сумме 52 433 млн. тенге, при этом в доход республиканского бюджета в 2002 году перечислено дивидендов на государственные пакеты акций в сумме 6 787 млн. тенге, что составляет 13% от суммы полученного ими в 2001 году чистого дохода. 67 акционерных обществ (товариществ) с участием государства в уставном капитале допустили убытки в сумме 16 080 млн. тенге.

3.3. Жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғаларды басқару
2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 499 акционерлiк қоғам мен жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң (бұдан әрi - серiктестiк), оның республикалық меншiктегiсi - 219 акционерлiк қоғам мен серiктестiк, коммуналдық меншiктегiсi - 280 акционерлiк қоғам мен серiктестiк акцияларының пакеттерi мен қатысуының үлестерi мемлекеттiк меншiкте болып табылды.
Мемлекеттiк бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтердiң түсуi бойынша деректер 2000 жылдан бастап 2002 жылда кезеңiне былайша көрiнiс табады:
____________________________________________________________________
Кезеңi |      Мемлекеттiк меншік болып табылатын акциялардың
|        пакеттеріне дивидендтердің түсуі, мың теңге
|___________________________________________________________
|     Барлығы        |  Республикалық    |   Жергiлiктi
|                    |     бюджет        |   бюджеттер
|___________________________________________________________
| Жоспар  | Фактi    | Жоспар   |  Фактi | Жоспар  | Факті
____________________________________________________________________
2000 ж. 1 278 536  1 251 893  1 142 200  1 169 485  136 336  82 408
2001 ж. 5 929 368  6 062 629  5 859 889  6 006 545  69 479   56 084
2002 ж. 5 849 833  6 909 943  5 800 000  6 787 339  49 833   122 604
____________________________________________________________________
Келтiрiлген көрсеткiштерден 2001 жылы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтердiң түсуi өткен жылмен салыстырғанда неғұрлым артқаны (5 млрд. теңгеге дейiн) көрiнедi. Осы қорытындының республикалық меншiк болып табылатын акциялардың пакеттерiне дивидендтердiң түсуiнiң артуына байланысты екенiн, жергілiктi бюджетке коммуналдық меншiк болып табылатын акциялардың пакеттерiне дивидендтердiң түсу сомасы 32%-ға төмендегенiн атап айту қажет. 2002 жылы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтердің мемлекеттiк бюджетке түсуi 5 850 млн. теңге мөлшерiнде көзделген, 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша осы көрсеткiштер бойынша түсiмдер сомасы 6 910 млн. теңгенi немесе жылдық жоспардың 118%-ын құрады. Бұл ретте, акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер түсуiнiң жалпы сомасындағы елеулi үлестi "ҚазМұнайГаз" ҰК" ЖАҚ (100% АМП) - 25% немесе 1 742,5 млн. теңге, "СNРС-Ақтөбемұнайгаз" ААҚ (25,2% АМП) - 21% немесе 1 440,8 млн. теңге және "Қазақмыс" корпорациясы" ААҚ-дай (24,65% АМП) - 18% немесе 1 260,1 млн. теңге, осындай iрi өндiрiстiк компаниялардың үлесi құрайды.
2001 жылдың қорытындысы бойынша акциялардың мемлекеттiк пакетi (қатысудың үлесi) республикалық меншiкте болып табылатын 85 акционерлiк қоғам (серiктестiк) 52 433 млн. теңге сомасында таза табыс алды, бұл ретте 2002 жылы республикалық бюджеттiң кiрiсiне 2001 жылы олар алған таза табыстың сомасынан 13%-ды құрайтын 6 787 млн. теңге сомасында акциялардың мемлекеттік пакетiне дивидендтер аударылды. Жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар 67 акционерлiк қоғам (серiктестiк) 16 080 млн. теңге сомасында залал келтiрдi.

По итогам 2001 года 74 акционерных общества (товарищества), государственные пакеты акций (доли участия) которых находятся в коммунальной собственности, получили чистый доход в сумме 871,1 млн. тенге, при этом в местные бюджеты в 2002 году перечислено дивидендов на государственные пакеты акций в сумме 122,6 млн. тенге или 14% от суммы полученного в 2001 году чистого дохода. 163 акционерных общества (товарищества) с участием государства в уставном капитале (коммунальная собственность) допустили убытки в сумме 3 521 млн. тенге.
Вышеприведенные результаты свидетельствуют о недостаточно эффективном контроле за результатами финансово-хозяйственной деятельности акционерных обществ (товариществ), государственные пакеты акций (доли участия) которых находятся в республиканской собственности, со стороны государственных органов, осуществляющих права владения и пользования данными пакетами акций (долями участия) (министерств, ведомств, агентств, иных уполномоченных на это центральных государственных органов), и низкой организации контроля и планирования со стороны местных исполнительных органов, в ведении которых находятся пакеты акций (доли участия) коммунальной собственности.
3.3.1. Особенности управления национальными компаниями
По состоянию на 1 января 2003 года количество национальных компаний составило 13 юридических лиц, из них 11 являются акционерными обществами, 2 - республиканскими государственными предприятиями.
Национальные компании создаются по решению Правительства Республики Казахстан в стратегически важных отраслях, составляющих основу национальной экономики.
В связи с тем, что к национальным компаниям отнесены как акционерные общества, так и государственные предприятия, основными нормативными правовыми актами, регламентирующими их деятельность являются Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "Об акционерных обществах" (далее - Закон "Об акционерных обществах") и Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 "О государственном предприятии".
Национальные компании ежегодно разрабатывают планы своего развития сроком на три года на скользящей основе (далее - Планы развития). Планы развития разрабатываются в рамках действующей системы индикативного планирования, предусматривающей включение основных направлений и прогноза основных показателей развития национальных компаний в Индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан. Планы развития утверждаются Правительством Республики Казахстан.
В целях усиления контроля за финансово-хозяйственной деятельностью национальных компаний Правительством Республики Казахстан приняты постановления:

2001 жылдың қорытындысы бойынша акциялардың мемлекеттiк пакетi (қатысудың үлесi) коммуналдық меншiкте болып табылатын 74 акционерлiк қоғам (серiктестiк) 871,1 млн. теңге сомасында таза табыс алды, бұл ретте 2002 жылы жергілiктi бюджетке 122,6 млн. теңге немесе 2001 жылы алынған таза табыстың сомасынан 14% сомасында акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер аударылды. Жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар 163 акционерлiк қоғам (серiктестiк) 3 521 млн. теңге сомасында залал келтiрдi.
Жоғарыда келтiрiлген қорытындылар акциялардың мемлекеттiк пакетi (қатысудың үлесi) акциялардың осы пакеттерiне (қатысудың үлестерiне) иелік ету және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар (министрлiктер, ведомстволар, агенттiктер, өзге де осыған уәкiлеттi орталық мемлекеттiк органдар) тарапынан республикалық меншiкте болып табылатын акционерлiк қоғамдардың (серіктестіктердің) қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындыларына тиiмдi бақылаудың жеткiлiксiздiгi және қарауында коммуналдық меншiктiң акциялар пакетi (қатысудың үлесi) бар жергілiктi атқарушы органдар тарапынан бақылау мен жоспарлауды ұйымдастырудың төмендiгi туралы куәландырады.
3.3.1. Ұлттық компанияларды басқару ерекшелiктерi
2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ұлттық компаниялардың саны 13 заңды тұлғаны, оның 11-i акционерлiк қоғамды, 2-i республикалық мемлекеттiк кәсiпорынды құрайды.
Ұлттық компаниялар ұлттық экономика негiзiн құрайтын стратегиялық маңызды салаларда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша құрылады.
Осыған байланысты, ұлттық компанияларға акционерлiк қоғамдар ретiнде және де мемлекеттік кәсiпорындар жатады, "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi Заңы (бұдан әрi - "Акционерлiк қоғамдар туралы" Заң) және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күшi бар Жарлығы олардың қызметiн реттейтiн негiзгi нормативтiк құқықтық актiлер болып табылады.
Ұлттық компаниялар жыл сайын сырғымалы негiзде үш жыл мерзiмге өзiнiң даму жоспарын (бұдан әрі - Даму жоспары) әзiрлейдi. Даму жоспары Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарына ұлттық компаниялар дамуының негiзгi бағыттарын енгiзу мен негiзгi көрсеткiштерiн болжауды көздейтiн индикативтi жоспарлаудың қолданылып жүрген жүйесi шеңберiнде әзiрленедi. Даму жоспарын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Ұлттық компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметiн бақылауды күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң:

от 28 февраля 2001 года N 290 "О мерах по организации эффективного управления и контроля за финансово-хозяйственной деятельностью некоторых акционерных обществ и республиканских государственных предприятий (национальных компаний)";
от 22 августа 2001 года N 1098 "О некоторых вопросах акционерных обществ и республиканских государственных предприятий (национальных компаний)" - касательно вопросов оптимизации административных расходов национальных компаний.
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 13 августа 1999 года N 1159 "О вопросах дивидендов на государственные пакеты акций и дохода на государственные доли участия в организациях" начисление дивидендов на государственные пакеты акций национальных компаний осуществляется в соответствии с Планами развития. Окончательные размеры дивидендов утверждаются в соответствии с Законом "Об акционерных обществах" общим собранием акционеров.
По итогам 2000 года чистый доход получили 10 национальных компаний в сумме 45 794 млн. тенге, допустили убытки 4 национальные компании в сумме 9 031 млн. тенге.
В 2001 году в республиканский бюджет было перечислено дивидендов на государственный пакет акций (части чистого дохода - для государственных предприятий) только тремя национальными компаниями: ЗАО "ГНПФ", ЗАО "Казтрансойл" и РГП "Казаэронавигация" в сумме 719,5 млн. тенге, остальными национальными компаниями дивиденды (часть чистого дохода) в республиканский бюджет не перечислялись (средства были направлены на развитие производства, погашение убытков и кредитов, из-за отрицательного финансового результата).
По итогам 2001 года чистый доход получили 12 национальных компаний в сумме 36 698 млн. тенге, допустили убытки 2 национальные компании в сумме 11 476 млн. тенге, в том числе ЗАО "ННК "Казахойл" - в сумме 11 050 млн. тенге.
Важно отметить, что отдельные национальные компании имеют дочерние организации, которые, в свою очередь, также имеют свои дочерние организации. В результате создаются холдинги с вертикальным интегрированием, в котором функции координации и общее управление осуществляют головные компании. При этом государство, как акционер, на данном этапе не располагает полной информацией о результатах финансово-хозяйственной деятельности организаций холдинга.
Существующие проблемы:
недостаточная степень прозрачности финансово-хозяйственной деятельности холдингов в целом;
сумма дивидендов на государственные пакеты акций, поступающая в республиканский бюджет от национальных компаний, незначительна по сравнению с получаемым ими чистым доходом;
отсутствуют критерии по определению источников и размеров финансирования инвестиционных программ национальных компаний, механизм осуществления мониторинга их реализации.

"Кейбiр акционерлiк қоғамдар мен республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың (ұлттық компаниялардың) қызметiн тиiмдi басқару мен бақылауды ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы" 2001 жылғы 28 ақпандағы  N 290 ;
ұлттық компаниялардың әкiмшiлiк шығындарын оңтайландыру мәселелерiне қатысты - "Акционерлiк қоғамдар мен республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың (ұлттық компаниялардың) кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 22 тамыздағы N 1098 қаулылары қабылданды.
"Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер мен ұйымдардағы қатысудың мемлекеттiк үлестерiне кiрiстiң мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 13 тамыздағы N 1159  қаулысына сәйкес ұлттық компаниялардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер есептеу Даму жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Дивидендтердiң түпкiлiктi мөлшері акционерлердiң жалпы жиналысында "Акционерлiк қоғамдар туралы"  Заңға сәйкес бекiтiледi.
2000 жылдың қорытындысы бойынша 10 ұлттық компания 45 794 млн. теңге сомасында таза табыс алды, 4 ұлттық компания 9 031 млн. теңге сомасында залал келтiрдi.
Республикалық бюджетке 2001 жылы акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер тек үш ұлттық компаниядан: "МЖЗҚ" ЖАҚ, "Қазтрансойл" ЖАҚ және "Қазәуенавигация" РМК-ы 719,5 млн. теңге аударды, қалған ұлттық компаниялар республикалық бюджетке дивидендтер (таза табыстың бөлiгiн) аудармады (қаражат өндiрiстi дамытуға, жағымсыз қаржы қорытындысынан залалдар мен кредиттердi өтеуге жiберiлдi).
2001 жылдың қорытындысы бойынша 12 ұлттық компания 36 698 млн. теңге сомасында таза табыс алды, 2 ұлттық компания 11 476 млн. теңге сомасында, соның iшiнде "Қазақойл" ҰМК" ЖАҚ 11 050 млн. теңге сомасында залал келтiрдi.
Жекелеген ұлттық компаниялардың, өз кезегiнде, өзiнiң еншiлес ұйымдары болатын еншiлес ұйымдар бар екенiн атап өту маңызды. Нәтижесiнде үйлестiру функциялары мен жалпы басқаруды бас компаниялар жүзеге асыратын сатылас интеграциялаумен холдингтер құрылады. Бұл ретте, акционер ретiндегi мемлекеттiң қолында осы кезеңде холдинг ұйымының қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындылары туралы толық ақпарат болмады.
Бүгiнгi таңдағы проблемалары:
холдингтердегi толықтай қаржы-шаруашылық қызметiнiң айқындылық деңгейiнiң жетiспеушiлігi;
ұлттық компаниялардан республикалық бюджетке түсетiн акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтердiң сомасы олар алатын таза табыспен салыстырғанда мардымсыз;
ұлттық компаниялардың инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру көздерi мен мөлшерiн, оларды iске асыру мониторингiнiң жүзеге асыру тетiгiн айқындау жөнiнде өлшемi жоқ.

3.4. Учет государственного имущества
Цель учета государственного имущества заключается в обеспечении сохранности и контроля за состоянием объектов государственной собственности, в создании условий для мониторинга государственного имущества с целью принятия обоснованных решений по его использованию с учетом государственных интересов.
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 21 марта 1998 года N 246 "О мерах по обеспечению информационного обмена и ведения информационной базы данных по государственной собственности" учет государственного имущества осуществляется посредством ведения Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Реестр).
Реестр позволяет отслеживать процессы образования, реорганизации, ликвидации и перерегистрации государственных предприятий, государственных учреждений и юридических лиц с участием государства в уставном капитале, а также наличие обременения (залог, передача в управление), изменения долевого участия государства.
Структура Реестра оптимизируется в соответствии с определяемыми целями и задачами в сфере управления государственной собственностью.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2002 года N 580 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 1998 года N 246 " определены ответственные субъекты за предоставление данных для наполнения и периодического обновления дополнительного подраздела Реестра, который должен включать различные показатели, необходимые для контроля и мониторинга деятельности государственных предприятий, юридических лиц с участием государства в уставном капитале с целью принятия государственными органами соответствующих решений.
В системе учета государственного имущества имеются следующие проблемы:
не отлажен механизм реализации ведения учета дополнительного подраздела Реестра;
не четко отработан порядок взаимодействия между уполномоченными органами по учету государственного имущества республиканской и коммунальной собственности.
3.5. Приватизация государственного имущества на
современном этапе развития экономики
В ходе выполнения программ разгосударствления и приватизации государственной собственности в республике доминирующее положение в экономике страны занял частный сектор, доля которого в валовом внутреннем продукте (ВВП) на данном этапе составляет:
в промышленности - 80-85%, сельском хозяйстве - 99%, строительстве - 40-45%, торговле - 96%.
В целом данные по продаже государственных пакетов акций акционерных обществ (АО), государственных долей участия товариществ с ограниченной ответственностью (ТОО) за период с 2001 - по 2002 годы представлены следующим образом:
___________________________________________________________________
Отрасль     !  Приватизация государственных пакетов акций
!   (государственных долей участия) АО (ТОО)
!------------------------------------------------
!      2001 г.        !      2002 г.
!------------------------------------------------
!  единиц   ! в % к   !  единиц   !  в % к
!           ! итогу   !           !  итогу
--------------------------------------------------------------------

3.4. Мемлекеттiк мүлiктi есепке алу
Мемлекеттiк мүлiктi есепке алу мақсаты мемлекеттiк мүдделер есебiмен оны пайдалану жөнiнде негiзделген шешiмдер қабылдау мақсатымен мемлекеттiк мүлiктiң мониторингi үшiн жағдай жасауда мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң сақталуын және жай-күйiн бақылауды қамтамасыз етумен аяқталады.
"Ақпарат алмасуды қамтамасыз ету және мемлекеттiк меншiк жөнiндегi деректердiң ақпараттық базасын жүргiзу жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 21 наурыздағы N 246  қаулысына сәйкес мемлекеттiк мүлiктi есепке алу Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мекемелердiң, жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалардың тiзiлiмiн (бұдан әрi - Тiзiлiм) жүргiзу арқылы жүзеге асырылады.
Тiзiлiм мемлекеттiк кәсiпорындарды, мемлекеттiк мекемелердi және жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғаларды құру, қайта ұйымдастыру, тарату және қайта тiркеу, сондай-ақ ауыртпалықтардың (кепiл, басқармаға бepу) болуы, мемлекеттiң қатысу үлесiнiң өзгеруi процесiн жаңартуға жол бередi.
Тiзілiм құрылымы мемлекеттік меншiктi басқару саласындағы айқындалатын мақсаттар мен мiндеттерге сәйкес оңтайландырылады.
"Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 21 наурыздағы N 246 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 28 мамырдағы N 580  қаулысымен мемлекеттiк органдардың тиiстi шешiмдердi қабылдауына байланысты мемлекеттiк кәсiпорындардың, жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалардың қызметiн бақылау мен мониторингi үшiн қажеттi әртүрлi көрсеткiштер енгiзетiн Тiзiлiмнiң қосымша кiшi бөлiмiн толықтыру және кезеңдiк жаңарту үшiн деректердi беруге жауапты субъектiлер айқындалған.
Мемлекеттiк мүлiктi есепке алу жүйесiнде мынадай проблемалар бар:
Тiзiлiмнiң қосымша кiшi бөлiмiнiң есебiн жүргiзудi iске асыру тетiгi кейiнге қалдырылмаған;
республикалық және коммуналдық меншiктiң мемлекеттiк мүлiктi есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органдары арасында өзара iс-әрекет тәртiбi нақты пысықталмаған.
3.5. Экономиканы дамытудың қазiргі уақыттағы сатысында мемлекеттiк мүлiктi жекешелендіру
Мемлекет иелiгiнен айыру және республика мемлекеттік меншiктi жекешелендiру бағдарламаларын орындау барысында елдiң экономикасында басымдық жағдай осы сатыда үлесі жалпы iшкi өнiмде (ЖIӨ): өнеркәсiпте - 80-85%-ын, ауыл шаруашылығында - 99%-ын, құрылыста - 40-45%-ын, саудада - 96%-ын құрайтын жеке сектор алды.
2001 жылдан бастап 2002 жылдар кезеңiне арналған акционерлiк қоғамдардың (АҚ) акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерге (ЖШС) қатысудың мемлекеттiк үлестерiн сату жөнiндегі толықтай деректер мынадай үлгіде берiлдi:
____________________________________________________________________
Сала                  |АҚ (ЖШС) акцияларының мемлекеттiк
|пакеттерiн (қатысудың мемлекеттiк
|үлестерін) жекешелендiру
|__________________________________
|    2001 ж.    |  2002 жылғы
|_______________|__________________
|бiрлiк|қорытын.|бiрлiк | қорытын.
|      |дысына  |       | дысына
|      | %-бен  |       |  %-бен
____________________________________________________________________

Промышленность        39          27         22          33
Строительство         10           7          3           4
Сельское хозяйство    25          17          8          12
Транспорт и связь     13           9         15          22
Торговля и ремонт
бытовых изделий       11           8          3           4
Финансовая
деятельность           4           3          1           1
Здравоохранение       12           8          4           6
Прочие                32          22         11          16
Итого:               146         100         67         100
--------------------------------------------------------------------
Как видно из приведенной таблицы в 2001 году продано 146 государственных пакетов акций (государственных долей участия) АО (ТОО), за 2002 год продано 67 государственных пакетов акций (государственных долей участия) АО (ТОО).
Также в 2001 году приватизировано 2 059 имущественных комплексов, объектов недвижимости, незавершенного строительства, транспорта, оборудования и прочего имущества, в 2002 году - 1756 отнесенных к данной категории объектов.
Поступления в государственный бюджет от приватизации государственной собственности в 2001 году составили 16,6 млрд. тенге, в 2002 году - 19,3 млрд. тенге. Сведения по поступлениям средств от приватизации республиканской и коммунальной собственности (государственной собственности) выглядят следующим образом:
____________________________________________________________________
!       Поступления средств от приватизации
Период !    государственной собственностью, тыс.тенге
!-----------------------------------------------------------
!     Всего         !  Республиканский    !  Местные бюджеты
!                   !      бюджет         !
--------------------------------------------------------------------
2001 г       16 583 079           15 430 756         1 152 323
2002 г       19 340 182           18 754 477           585 705
--------------------------------------------------------------------
Начиная с 2002 года, согласно принятым изменениям в Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе", поступления от приватизации рассматриваются как источник финансирования дефицита (использования профицита) бюджета. Формирование объемов приватизации объектов республиканской собственности будет увязываться с результатами управления государственными активами, объемами нового заимствования и имеющимися долговыми обязательствами государства.
Основными задачами, которые необходимо решить в области приватизации в 2003-2005 годах, являются:
привлечение инвестиций в экономику путем расширения круга потенциальных инвесторов посредством эффективного применения способов приватизации в зависимости от стратегических интересов государства;
обеспечение прозрачности и конкурентности процессов
приватизации государственного имущества.

Өнеркәсіп                           39       27       22      33
Құрылыс                             10        7        3       4
Ауыл шаруашылығы                    25       17        8      12
Көлiк және байланыс                 13        9       15      22
Тұрмыстық бұйымдарды                11        8        3       4
caту және жөндеу
Қаржылық қызмет                      4        3        1       1
Денсаулық сақтау                    12        8        4       6
Басқалар                            32       22       11      16
Жиыны:                              146      100      67     100
____________________________________________________________________
Келтiрілген кестеде көрсетiлгендей 2001 жылы АҚ (ЖШС) 146 акцияларының мемлекеттiк пакетi (мемлекеттiк қатысу үлесi бар) сатылды, 2002 жыл үшiн АҚ-ның (ЖШС) 67 акцияларының мемлекеттiк пакетi (мемлекеттiк қатысу үлесi бар) сатылды.
Сол сияқты 2001 жылы 2 059 мүлiктiк кешен, жылжымайтын мүлiк объектiлерi, аяқталмаған құрылыс, көлiктер, жабдықтар және басқа да мүлiктер, 2002 жылы - осы объектiлердің санаттарына жатқызылғанның 1756-cы жекешелендiрiлдi.
Мемлекеттiк меншiктi жекешелендiруден мемлекеттiк бюджетке түскен түсiмдер 16,6 млрд. теңгенi, 2002 жылғы қаңтар-маусым үшiн 19,3 млрд. теңгенi құрады. Республикалық және коммуналдық меншiктi (мемлекеттiк меншiк) жекешелендiруден түскен түсiмдер бойынша мәлiметтер мынадай түрде көрiнедi:
____________________________________________________________________
Кезеңi              |Мемлекеттiк меншiктi жекешелендiруден
|түскен қаражаттың түсімдері, мың теңге
|______________________________________
|  Барлығы | Республикалық |Жергіліктi
|          |   бюджет      | бюджеттер
____________________________________________________________________
2001 жыл                   16 583 079   15 430 756    1 152 323
2002 жыл                   19 340 182   18 754 477    585 705
____________________________________________________________________
2002 жылдан бастап "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қабылданған өзгерiстерге сәйкес жекешелендiруден түскен түсiм бюджеттiң тапшылығын (профициттің пайдаланылуы) қаржыландыру көзi ретiнде қаралады. Республикалық меншiк объектiлерiнің жекешелендiру көлемдерiн қалыптастыру мемлекеттiк активтердi басқару нәтижелерiмен, жаңа қарыз алу көлемдерiмен және мемлекеттiң қолда бар борыштық мiндеттемелерiмен үйлесiмдi болады.
Жекешелендiру саласында 2003-2005 жылдары шешу қажет негiзгi мiндеттер:
мемлекеттiң стратегиялық мүдделерiне байланысты жекешелендiрудiң тиiмдi тәсілдерiн қолдану арқылы әлеуеттi инвесторлар ортасын кеңейту жолымен инвестициялар тарту;
мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiру процестерiнiң айқындылығын және бәсекелестiгiн қамтамасыз ету болып табылады.

3.6. Постприватизационный контроль
По состоянию на 1 января 2003 года постприватизационному контролю подлежат 330 договоров купли-продажи объектов государственной собственности.
Несмотря на предпринимаемые меры, практика показывает, что несовершенство заключенных на ранних этапах приватизации договоров купли-продажи, пробелы в различных областях законодательства используются покупателями в собственных интересах, что позволяет им в некоторых случаях избежать полной ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств.
Проведение проверок исполнения инвестиционных обязательств покупателями наиболее крупных объектов, проданных в период массовой приватизации, а также объектов, приватизированных по индивидуальным проектам, обусловило необходимость, с целью совершенствования постприватизационного контроля, в привлечении на регулярной основе квалифицированных специалистов-экспертов в области экономики, юриспруденции, технологии и др. Данная задача была реализована посредством механизма привлечения консалтинговых организаций.
Консалтинговые организации привлекаются уполномоченным органом государства путем проведения тендера в соответствии с порядком, установленным действующим законодательством.
На основании заключенного договора с уполномоченным органом консалтинговая организация производит оценку выполнения покупателями договорных обязательств, дает рекомендации уполномоченному органу по дальнейшим взаимоотношениям с инвесторами (покупателями). Отчет консалтинговой организации рассматривается межведомственной комиссией, созданной для контроля за исполнением договорных обязательств. Решения межведомственной комиссии обязательны для выполнения уполномоченным органом. С начала 2001 года проведено 23 заседания межведомственной комиссии, по итогам которых 74 договора купли-продажи признаны завершенными, по 17 договорам заключены дополнительные соглашения.
Опыт привлечения консалтинговых организаций для осуществления проверок выполнения условий договоров купли-продажи приватизированных объектов показал целесообразность и эффективность данного способа постприватизационного контроля, необходимость его дальнейшего использования.
В целях усиления контроля за приватизированными организациями в стратегических отраслях экономики (нефтегазовой, горно-металлургической, транспортно-коммуникационной, энергетической, машиностроительной) принято постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2002 года N 491 "О мониторинге эффективности управления приватизированными организациями в стратегических отраслях экономики Республики Казахстан".
В тоже время в существующей системе постприватизационного контроля имеются следующие проблемы:
отсутствует законодательное обеспечение государственного мониторинга эффективности управления приватизированными организациями в стратегических отраслях экономики;
заинтересованные государственные органы не обладают необходимой информацией о состоянии дел объектов мониторинга для принятия обоснованных решений по улучшению их деятельности.
Отсутствие законодательных основ государственного отслеживания эффективности управления приватизированными предприятиями негативно отражается на степени и возможностях контроля за объектами мониторинга со стороны государства. Нередко деятельность приватизированных предприятий осуществляется без должного соблюдения норм и положений трудового, природоохранного законодательства; не обновляются основные фонды, не внедряются передовые технологии.

3.6. Жекешелендiруден кейiнгi бақылау
2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жекешелендiруден кейiнгi бақылауға 330 мемлекеттiк меншiк объектiсiн сатып алу - сату шарты жатады.
Қабылданған шараларға қарамастан, жекешелендiрудiң алғашқы кезеңдерiнде жасалған сатып алу-сату шарттарының жетiлмегендiгi, заңнама салаларындағы әртүрлi кемшiлiктер сатып алушылардың жеке мүддесiне пайдаланылады, бұл оларға кейбiр жағдайларда өз мiндеттемелерiн орындамаған және тиiсiнше орындамағаны үшiн толық жауапкершіліктен құтылуға мүмкiндiк бередi.
Жаппай жекешелендiру кезеңiнде сатылған неғұрлым iрi объектілер, сондай-ақ жеке жобалар бойынша жекешелендiрмеген объектiлер сатып алушылардың инвестициялық мiндеттемелердi атқаруына тексеру жүргiзу жекешелендiруден кейiнгi бақылауды жетiлдiру мақсатында тұрақты негiзде экономика, заңтану, технология және басқа салалардағы білікті маман-сарапшыларды тарту қажеттілiгiне себепшi болды. Осы мiндет консалтингтiк ұйымдарды тарту тетiгi арқылы iске асырылды.
Консалтингтiк ұйымдарды қолданылып жүрген заңнамада белгiленген тәртiпке сәйкес тендер жүргiзу жолымен мемлекеттiк уәкілеттi органы тартады.
Уәкiлеттi органмен жасасқан шарттың негiзiнде консалтингтiк ұйым сатып алушылардың шарттық мiндеттемелерiн орындауға бағалау жүргiзедi, уәкiлеттi органға инвесторлармен (сатып алушылармен) одан әрi өзара қарым-қатынастар бойынша нұсқаулар бередi. Консалтингтік ұйымның есебiн шарттық мiндеттемелердiң орындалуын бақылау үшiн құрылған ведомствоаралық комиссия қарайды. Ведомствоаралық комиссияның шешiмi уәкiлеттi органның орындауы үшiн мiндеттi. 2001 жылдың басынан бастап ведомствоаралық комиссияның 23 отырысы өткен, олардың қорытындысы бойынша 74 сатып алу-сату шарты аяқталған болып танылды, 17 шарт бойынша қосымша келiсiмдер жасалды.
Жекешелендiрiлген объектiлердi сатып алу-сату шарттары ережелерiнiң орындалуына бақылауды жүзеге асыру үшiн консалтингтiк ұйымдарды тарту тәжiрибесi жекешелендiруден кейiнгi бақылаудың осы тәсiлiнiң орындылығын және тиiмдiлiгiн, оны одан әрi қолдану қажеттiлiгiн көрсеттi.
Экономиканың (мұнай-газ, кен-металлургия, көлiк-коммуникация, энергетика, машина жасау) стратегиялық салаларындағы жекешелендiрiлген ұйымдарға бақылауды нығайту мақсатында "Қазақстан Республикасы экономикасының стратегиялық салаларындағы жекешелендiрiлген ұйымдарды басқару тиiмдiлiгiнiң мониторингi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 3 мамырдағы N 491 қаулысы қабылданды.
Сол уақытта жекешелендiруден кейiнгi бақылаудың қазiргi жүйесiнде мынадай проблемалар бар:
экономиканың стратегиялық салаларындағы жекешелендiрілген ұйымдарды басқару тиiмдiлiгiнiң мемлекеттiк мониторингiн заңнамалық қамтамасыз ету жоқ;
мүдделі мемлекеттiк органдар олардың қызметін жақсарту жөнiнде негiзделген шешiмдер қабылдау үшiн мониторинг объектiлерi істерінің жағдайы туралы қажеттi ақпаратты білмейдi.
Жекешелендiрiлген кәсiпорындарды басқару тиiмдiлiгiн мемлекеттiк қадағалаудың заңнамалық негiздерiнiң болмауы мемлекет тарапынан мониторинг объектілерiн бақылау дәрежесi мен мүмкiндiктерiнде жағымсыз байқалады. Жекешелендiрiлген кәсiпорындардың қызметi жиi еңбек, табиғатты қорғау заңнамасының нормалары мен ережелерi тиiсiнше сақталмай жүзеге асырылады, негiзгi қорлар жаңартылмайды, озыңқы технологиялар енгiзiлмейдi.

За прошедшие 10 лет в республике приватизировано более 80% производственных мощностей. В течение 1996-1998 годов проведена приватизация 94 крупных предприятий нефтедобывающей, энергетической, металлургической, транспортно-коммуникационной, горно-добывающей отраслей. Иностранными инвесторами выкуплены имущественные комплексы и контрольные пакеты акций акционерных обществ порядка 90 промышленных объектов. При этом процессы приватизации происходили одновременно со становлением рыночных отношений, а также формированием нормативной правовой базы страны.
Подведение итогов проделанной работы за годы существования республики настоятельно требует дальнейшего совершенствования правового обеспечения постприватизационного контроля в целях повышения его эффективности.
Отсутствие полной и достоверной информации о деятельности приватизированных предприятий, действующих в ключевых отраслях экономики, также является негативным фактором, не способствующим принятию обоснованных решений, обеспечивающих устойчивое экономическое развитие стратегических отраслей в целом.
4. Цели и задачи Программы
В реализацию Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2010 года и Концепции управления государственным имуществом и приватизации в Республике Казахстан государственная политика в области управления государственной собственностью направлена на достижение следующих целей:
формирование эффективной системы управления государственным имуществом;
увеличение доходов республиканского и местных бюджетов за счет эффективного использования государственного имущества;
улучшение финансово-экономических показателей деятельности государственных предприятий, юридических лиц с участием государства;
оптимизация структуры государственной собственности в зависимости от стратегических интересов государства по отношению к определенным отраслям и конкретным предприятиям.
Для достижения поставленных целей необходимо решить следующие задачи:
совершенствование системы управления финансово-хозяйственной деятельностью государственных предприятий и юридических лиц с участием государства в уставном капитале;
обеспечение комплексного мониторинга объектов государственной собственности и создание базы данных по результатам мониторинга;
построение системы управления государственными активами, разработка методики баланса государственных активов и обязательств;
совершенствование системы учета государственного имущества;
обеспечение мониторинга эффективности управления приватизированными объектами в стратегических отраслях экономики.

Өткен 10 жылда республикада 80%-дан астам өндiрiстiк қуаттар жекешелендiрiлген. 1996-1998 жылдар iшiнде мұнай өндiретiн, энергетикалық, металлургиялық және көлiк-коммуникациялық, кен өндiру салаларындағы 94 iрi кәсiпорынды жекешелендiру жүргiзiлген. Шетелдiк инвесторлар шамамен 90 өнеркәсiптiк объектiлердiң мүліктік кешендерi мен акционерлiк қоғамдар акцияларының бақылау пакеттерiн сатып алған. Бұл ретте жекешелендiру процестерi рыноктық қатынастардың бiр уақытта орнығуымен, сондай-ақ елдiң нормативтiк құқықтық базасының қалыптасуымен орын алған.
Республика құрылғаннан бергi жылдары жасалған жұмыстарды қорытындылау жүргiзу оның тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында жекешелендiруден кейiнгi құқықтық қамтамасыз етудi одан әрi жетiлдiрудi талап етедi.
Экономиканың басты салаларында әрекет ететiн жекешелендiрілген кәсiпорындардың қызметi туралы толық және шынайы ақпараттың болмауы, сол сияқты тұтастай алғанда стратегиялық салалардың тұрақты экономикалық дамуын қамтамасыз ететiн негiзделген шешiмдер қабылдауға әрекет етпейтiн жағымсыз фактор болады.
4. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi стратегиялық дамуының жоспарын және Қазақстан Республикасында мемлекеттiк мүлiктi басқару және жекешелендiру тұжырымдамасын iске асыру үшiн мемлекеттiк меншiктi басқару саласындағы мемлекеттiк саясат мынадай мақсаттарға қол жеткiзуге бағытталған:
мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдi жүйесiн қалыптастыру;
мемлекеттiк мүлiктi тиiмдi пайдалану есебiнен республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерiн арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындар, мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалар қызметiнiң қаржы-экономикалық көрсеткiштерiн жақсарту;
белгiлi бiр салаларға және нақты кәсiпорындарға қатысты мемлекеттiң стратегиялық мүдделерiне байланысты мемлекеттiк меншiктiң құрылымын оңтайландыру.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
мемлекеттiк кәсiпорындардың және жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалардың қаржы-экономикалық қызметiн басқару жүйесiн жетiлдiру;
мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң кешендiк мониторингiн қамтамасыз ету және мониторинг нәтижелерi бойынша дерекқорлар құру;
мемлекеттiк активтердi басқару жүйесiн құру, мемлекеттiк активтер мен мiндеттемелер теңгерiмiнiң әдiстемесiн әзiрлеу;
мемлекеттiк мүлiктi есепке алу жүйесiн жетiлдiру;
экономиканың стратегиялық салаларында жекешелендiрмеген объектілердi басқару тиiмділiгiнiң мониторингiн қамтамасыз ету.

5. Основные направления и механизм реализации Программы
Для реализации поставленных задач предполагается осуществление комплекса мероприятий, направленных на повышение эффективности управления объектами государственной собственности различными субъектами управления с учетом установленных разграничений и конкретизации их полномочий в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2002 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам государственного имущества".
5.1. Совершенствование системы управления финансово-
хозяйственной деятельностью государственных
предприятий и юридических лиц с участием
государства в уставном капитале
В отношении государственных предприятий и юридических лиц с участием государства в уставном капитале предусматривается реализация ряда конкретных мер.
Органы государственного управления государственными предприятиями будут выполнять следующие функции:
определение приоритетных направлений деятельности государственных предприятий;
рассмотрение и утверждение текущих и перспективных планов хозяйственной деятельности государственных предприятий, в том числе плановых финансовых показателей, периодичности и порядка их представления;
анализ и контроль выполнения плановых показателей финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий с представлением соответствующих отчетов в уполномоченный орган в установленные им сроки;
осуществление мониторинга административных расходов государственных предприятий с целью их оптимизации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
назначение руководителей государственных предприятий и проведение их аттестации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
осуществление контроля за использованием по назначению и сохранностью имущества государственного предприятия;
принятие решений по другим вопросам, определяемым нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Для устранения неурегулированности вопросов установления нормативов распределения чистого дохода государственных предприятий на праве хозяйственного ведения в предстоящем периоде будут действовать разработанные Правила определения, согласования и утверждения нормативов распределения чистого дохода государственных предприятий на праве хозяйственного ведения.
Государственные предприятия будут действовать в рамках бюджетных ограничений. Для каждого государственного предприятия органом государственного управления будет утверждаться соответствующая смета доходов и расходов (бюджет).
На государственные органы, осуществляющие права владения и пользования государственными пакетами акций (государственными долями участия), будут возложены следующие функции:
проведение анализа финансово-хозяйственной деятельности акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, и действующих в ключевых отраслях экономики, с представлением соответствующих отчетов Правительству Республики Казахстан;
осуществление мониторинга административных расходов акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, с целью их оптимизации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
обеспечение контроля за выполнением планов финансово-хозяйственной деятельности акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству.
В 2003 году будут разработаны:
порядок начисления дивидендов в акционерных обществах с участием государства в уставном капитале;
Правила разработки и представления планов финансово-хозяйственной деятельности акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству, и планов хозяйственной деятельности государственных предприятий, за исключением национальных компаний и подведомственных Национальному Банку Республики Казахстан. <*>
Сноска. В подраздел 5.1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 августа 2003 года N 856 .

5. Бағдарламаның негізгi бағыттары және оны
iске асыру тетiгi
Қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн "Мемлекеттiк мүлiк мәселелерi жөнiндегi кейбiр заңнамалық актiлерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 21 мамырдағы Заңына сәйкес олардың өкілеттiктерiнiң шектеулерi мен нақтылауларын ескере отырып, әр түрлi басқару субъектiлерiнiң мемлекеттiк меншiк объектілерiн басқарудың тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған iс-шаралар кешенiн жүзеге асыру көзделіп отыр.
5.1. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметiн басқару жүйесiн жетiлдiру
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғаларға қатысты бiрқатар нақты шараларды iске асыру көзделедi.
Мемлекеттiк кәсiпорындарды мемлекеттiк басқару органдары мынадай функцияларды орындайды:
мемлекеттiк кәсiпорындар қызметiнiң басымды бағыттарын анықтау;
мемлекеттiк кәсiпорындар шаруашылық қызметiнiң ағымдағы және перспективалық жоспарларын, оның iшiнде жоспарлық қаржылық көрсеткiштердi, оларды беру кезеңділiгi мен тәртiбiн қарау және бекiту;
уәкілеттi органға олар белгiлеген мерзiмдерде тиiстi есептердi бере отырып, мемлекеттiк кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметi жоспарлық көрсеткiштерiнiң орындалуын талдау және бақылау;
Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтаған тәртiп пен мемлекеттiк кәсiпорындарды оңтайландыру мақсатында олардың әкiмшiлiк шығыстарының мониторингiн жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк кәсiпорындардың басшыларын тағайындау және оларды аттестаттауды жүргiзу;
мемлекеттiк кәсiпорын мүлкiнiң мақсаты бойынша пайдаланылуына және сақтығына бақылауды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілерiмен анықталатын басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдау.
Шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорындардың таза пайдасын бөлу нормативтерiн белгiлеу мәселелерiнің реттелмегендiгiн жою үшiн алдағы кезеңде әзiрленген Шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорындардың таза пайдасын бөлу нормативтерiн анықтау, келiсу және бекiту ережесi қолданылатын болады.
Мемлекеттiк кәсiпорындар бюджеттiк шектеулер шеңберiнде әрекет ететiн болады. Әрбiр мемлекеттік кәсiпорын үшiн мемлекеттік басқару органы тиiстi кiрiстер және шығыстар сметасын (бюджет) бекiтетiн болады.
Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне (қатысудың мемлекеттiк үлестерiне) иелiк ету және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарға мынадай функциялар жүктеледi:
Қазақстан Республикасының Үкiметіне тиiстi есептердi бере отырып акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлесi) мемлекетке тиесілi және экономиканың басты салаларында әрекет ететiн акционерлiк қоғамдардың (жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердің) қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргiзу;
Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтаған тәртіппен оларды оңтайландыру мақсатында акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мемлекетке тиесілi акционерлік қоғамдар әкімшілік шығыстарының мониторингiн жүзеге асыру;
акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлі акционерлiк қоғамдардың (жауапкершілігi шектеулi серiктестiктердің) қаржы-шаруашылық қызметтерi жоспарларының орындалуына бақылауды қамтамасыз ету.
2003 жылы:
акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтердің мөлшерлерiн жоспарлау тәртiбi;
Ұлттық компаниялар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ведомстволық бағыныстағыларды қоспағанда, акцияларының бақылау пакеттері (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) қаржы-шаруашылық қызметтерінің жоспарларын және мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық қызметтерінің жоспарларын әзірлеу және ұсыну ережесі. <*>
Ескерту. 5-1-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.08.25. N 856   қаулысымен .

5.1.1. Повышение эффективности управления деятельностью
национальных компаний
Согласно Стратегическому плану развития Республики Казахстан до 2010 года создание сектора национальных компаний, являющихся стратегически значимыми объектами для экономики страны, организация государственной системы управления национальными компаниями - становятся приоритетными задачами государства. Цель: выведение отечественных национальных компаний, действующих в ключевых отраслях экономики с организацией профессионального менеджмента и передовыми технологиями, на мировые рынки, что, в конечном итоге, должно способствовать расширению сферы влияния Казахстана как государства, способного конкурировать в условиях рынка за рубежом.
Для решения указанных задач государство будет способствовать созданию на базе национальных компаний государственных холдингов, основная задача которых будет заключаться в управлении деятельностью технологически связанных производств в стратегических отраслях экономики. В основу управления холдингов закладывается принцип корпоративного управления, позволяющий оптимизировать затраты, выработать технологическую и кадровую политику, осуществлять координацию деятельности предприятий в рамках отрасли.
Механизм реализации стратегии государства по отношению к национальным компаниям, усиливающий их системообразующее значение, необходимо выработать в Концепции промышленной политики Республики Казахстан до 2010 года (далее - Концепция), которая, согласно Плану мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы (далее - Программа Правительства), утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2002 года N 470 , должна быть разработана в начале 2003 года. Основные задачи Концепции: обеспечение устойчивого экономического роста, качественное обновление структуры отраслей промышленности на основе создания законодательных, экономических, инвестиционных и научно-технических условий, повышения конкурентоспособности и эффективности производства.
В целях усиления государственного контроля за финансово- хозяйственной деятельностью национальных компаний национальные компании ежеквартально будут представлять финансовую информацию своих дочерних и зависимых организаций в Правительство Республики Казахстан. Первые руководители национальных компаний будут отчитываться перед советами директоров об управлении дочерними, зависимыми организациями и активами, переданными государством в уставный капитал компании, а также об исполнении планов развития национальных компаний. Указанные меры позволят иметь наиболее полную картину о финансовом состоянии национальных компаний и их дочерних организаций, вырабатывать экономически обоснованные заключения при определении инвестиционных программ и дивидендной политики национальных компаний.
В 2003 году необходимо разработать нормативный правовой акт, регламентирующий порядок разработки, согласования и утверждения инвестиционных программ национальных компаний.
Для усиления контроля со стороны государства за финансово-хозяйственной деятельностью национальных компаний, обеспечения транспарентности деятельности их дочерних организаций советами директоров национальных компаний будет определен перечень вопросов, по которым дочерние организации обязаны обеспечивать письменное согласование проектов решений с советами директоров национальных компаний в соответствии с их компетенцией.
С целью совершенствования контроля за финансово-хозяйственной деятельностью национальных компаний, обеспечения мониторинга административных расходов с целью их оптимизации и исключения необоснованных затрат будут приняты соответствующие нормативные правовые акты.

5.1.1. Ұлттық компаниялардың қызметiн басқарудың тиiмдiлiгін арттыру
Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi стратегиялық даму жоспарына сәйкес елiмiздің экономикасы үшiн стратегиялық маңызды объектiлер болып табылатын ұлттық компаниялардың секторын құру, ұлттық компанияларды басқарудың мемлекеттiк жүйесiн ұйымдастыру - мемлекеттiң басымды мiндеттерi болып орын алуда. Мақсаты: экономиканың басты салаларында әрекет ететiн отандық ұлттық компанияларды кәсiби менеджмент ұйымдарымен және озыңқы технологиялармен дүниежүзiлiк рынокқа шығару, бұл қорытындылай келгенде Қазақстанның шет елдегi рынок шарттарында бәсекелес бола алатын мемлекет ретiнде әсер ету саласын кеңейтуге ықпал етуi тиiс.       Көрсетiлген мiндеттердi шешу үшiн негiзгi мiндетi экономиканың стратегиялық салаларындағы технологиялық байланысты өндiрiстердiң қызметiн басқаруға негiзделетiн ұлттық компаниялар базасында мемлекеттiк холдингтер құруға мемлекет ықпалдасатын болады. Холдингтердi басқару негiзiне шығындарды оңтайландыруға, технологиялық және кадр саясатын өңдеуге, кәсiпорын қызметтерiн салалар шеңберiнде үйлестiрудi жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн корпоративтiк басқару.
Ұлттық компанияларға қатысты олардың жүйе құрау маңызын нығайтатын мемлекет стратегиясын iске асыру тетiгiн Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi өнеркәсiптiк саясаты тұжырымдамасында (бұдан әрi - Тұжырымдама) әзiрлеу қажет, бұл Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 24 сәуiрдегi N 470 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын (бұдан әрi - Үкiмет бағдарламасы) iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес 2003 жылдың басында әзiрленуi тиiс. Тұжырымдаманың негiзгi мiндеттерi: экономиканың қалыпты өсуiн қамтамасыз ету, заңнамалық, экономикалық, инвестициялық және ғылыми-техникалық жағдайларды құру негiзiнде өнеркәсiп салалары құрылымын сапалы түрде жаңарту, өндiрiстiң бәсекелестiк қабiлетiн және тиiмдiлiгiн арттыру.
Ұлттық компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң мемлекеттiк бақылануын күшейту мақсатында ұлттық компаниялар тоқсан сайын өздерiнiң еншiлес тәуелдi ұйымдарының қаржылық ақпаратын Қазақстан Республикасының Үкiметiне беретiн болады. Ұлттық компаниялардың бiрiншi басшылары еншiлес, тәуелдi ұйымдарды және мемлекет компанияның жарғылық капиталына берген активтердi басқару туралы, сондай-ақ ұлттық компаниялардың даму жоспарының атқарылуы туралы директорлар кеңесiнiң алдында есеп беретiн болады. Көрсетiлген шаралар ұлттық компаниялардың және олардың еншiлес ұйымдарының қаржылық жағдайы туралы неғұрлым толық елестетуге, инвестициялық бағдарламаларды және ұлттық компаниялардың дивидендтiк саясатын анықтау кезiнде экономикалық негiзделген қорытындылар әзiрлеуге мүмкiндiк бередi.
2003 жылы ұлттық компаниялардың инвестициялық бағдарламаларын әзiрлеу, келiсу және бекiту тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу қажет.
Мемлекет тарапынан ұлттық компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметiн бақылауды нығайту, олардың еншiлес ұйымдары қызметiнiң транспаренттiлiгiн қамтамасыз ету үшiн ұлттық компаниялардың директорлар кеңесi мәселелердiң тiзбесiн анықтайтын болады, олар бойынша еншiлес ұйымдар ұлттық компаниялар директорлар кеңесiнiң құзыретiне сәйкес олармен шешiмдер жобаларын жазбаша келiсудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
Ұлттық компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметiн бақылауды жетiлдiру, оларды оңтайландыру және негізсіз шығындарды жою үшiн әкiмшiлiк шығыстардың мониторингiн қамтамасыз ету мақсатында тиiстi нормативтiк құқықтық актiлер қабылданатын болады.

5.2. Обеспечение комплексного мониторинга объектов
государственной собственности
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2001 года N 998 "О внедрении системы комплексного мониторинга функционирования и эффективности управления объектами государственной собственности, а также объектами, в которых государство имеет долю собственности" уполномоченным органом будет усилена деятельность по осуществлению комплексного мониторинга хозяйствующих субъектов, созданию единой информационной базы учета результатов мониторинга данных. При этом объектами комплексного мониторинга будут являться:
государственные предприятия и учреждения;
юридические лица с участием государства в уставном капитале;
все виды имущества, являющиеся государственной собственностью, в том числе находящиеся в доверительном управлении, аренде, концессии.
Комплексный мониторинг позволит всесторонне отслеживать и давать аналитическую оценку качественного и количественного состояния технологической, финансово-хозяйственной деятельности, правовых вопросов данных объектов в целях выработки обоснованных решений и рекомендаций по предупреждению, устранению недостатков и совершенствованию деятельности.
5.3. Совершенствование учета государственного имущества
В решении поставленных задач в области управления государственным имуществом важное значение имеет организация полного и достоверного его учета.
Введение в Реестр дополнительного подраздела, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2002 года N 580 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 1998 года N 246 ", включающего комплекс финансовых показателей для обеспечения мониторинга результатов финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий и юридических лиц с участием государства, определение ответственных субъектов за предоставление данных для наполнения и периодического обновления дополнительного подраздела требуют реализацию механизма ведения учета предоставляемой финансовой информации. С этой целью будут регламентированы порядок и сроки представления необходимой информации со стороны ответственных субъектов.
5.4. Основные направления государственной политики в
области приватизации государственного имущества
В 2003-2005 годы приватизация будет рассматриваться как структурный элемент единой государственной политики в области управления государственным имуществом; формирование объемов приватизации будет увязываться с результатами управления государственными активами, объемами заимствования и имеющимися долговыми обязательствами государства.
Государственная политика в сфере управления государственной собственностью будет направлена на сохранение и усиление контроля развития стратегически важных отраслей экономики, оптимизацию структуры государственного имущества, исходя из интересов государства.
Имеющаяся государственная собственность будет подразделена на три категории в зависимости от степени ее значимости для экономики страны.

5.2. Мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң кешендi мониторингiн қамтамасыз ету
"Мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң, сондай-ақ меншiгiнде мемлекеттiң үлесi бар объектiлердiң жұмыс iстеуiне және оларды басқарудың тиiмдiлiгiне кешендi мониторинг жүйесiн енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 24 шiлдедегi N 998  қаулысына сәйкес уәкілеттi орган шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң кешендiк мониторингiн жүзеге асыру, деректер мониторингiнiң нәтижелерiн бiрыңғай есепке алу ақпараттық базасын құру жөнiндегi қызметтi нығайтатын болады. Бұл ретте кешендi мониторинг объектiлерi:
мемлекеттiк кәсiпорындар мен мекемелер;
жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалар;
мемлекеттiк меншiк болып табылатын, оның iшiнде сенiмдi басқарудағы, жалдағы, концессиядағы мүлiктiң барлық түрлерi болып табылады.
Кешендi мониторинг алдын алу, кемшiлiктердi жою және қызметтi жетiлдiру жөнiндегi негiзделген шешiмдер мен нұсқалар әзiрлеу мақсатында осы объекттердiң технологиялық, қаржы-шаруашылық қызметiнiң, құқықтық мәселелерiнiң сапалық және сандық жағдайын жан-жақты бақылауға және аналитикалық талдауға мүмкiндiк бередi.
5.3. Мемлекеттiк мүлiктi есепке алуды жетiлдiру
Мемлекеттiк мүлiктi басқару саласында қойылған мiндеттердi шешуде толық және шынайы есепке алуды ұйымдастырудың маңызды мәнi болады.
Мемлекеттiк кәсiпорындардың және мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметi нәтижелерiнiң мониторингiн қамтамасыз ету үшiн қаржылық көрсеткiштердiң кешенiн қамтитын "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 21 наурыздағы N 246  қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 28 мамырдағы N 580  қаулысына сәйкес Қосымша бөлiмшенiң тiзiлiмiн енгiзу, қосымша бөлiмшенi толықтыру және кезеңдi жаңартып отыру үшiн деректердi беруге жауапты субъектiлердi анықтау берiлген қаржылық ақпараттың есебiн жүргiзу тетiгiн iске асыруды талап етедi. Осы мақсатта жауапты субъектiлер тарапынан қажеттi ақпаратты беру тәртiбi мен мерзiмдерi регламенттелетiн болады.
5.4. Мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiру саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттары
2003-2005 жылдары жекешелендiру мемлекеттiк мүлiктi басқару саласында мемлекеттiк саясаттың құрылымдық элементi ретiнде қаралатын болады, жекешелендiрудiң көлемдерiн қалыптастыру мемлекеттiк активтердi басқару нәтижелерiмен, қарыз алу көлемдерiмен және мемлекеттiң бар борыштық мiндеттемелерiмен байланысатын болады.
Мемлекеттiк меншiктi басқару саласындағы мемлекеттiк саясат экономиканың стратегиялық маңызды салаларының дамуын сақтауға және нығайтуға, мемлекеттiң мүдделерiн негiзге ала отырып, мемлекеттiк мүлiктiң құрылымын оңтайландыруға бағытталатын болады.
Қолда бар мемлекеттiк меншiк елiмiздiң экономикасы үшiн оның маңыздылығы дәрежесiне байланысты үш санатқа бөлiнетiн болады.

К первой категории будут отнесены объекты государственной собственности, не подлежащие приватизации. Указом Президента Республики Казахстан от 28 июля 2000 года N 422 и постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2000 года N 1587 определен перечень объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации и ее предварительным стадиям. В данный перечень включены объекты государственной собственности, имеющие особое значение для национальных интересов республики, такие как: организации и объекты военно-технического назначения, обеспечивающие национальную безопасность Республики Казахстан;
магистральные железные дороги, республиканские автомобильные дороги общего пользования, включенные в сеть государственных международных маршрутов, а также имеющие оборонное значение; магистральные нефте- и газопроводы, электрические сети межрегионального уровня определенного напряжения; объекты государственной собственности, необходимые для решения социальных задач, в том числе детские дома, дома престарелых, государственные организации среднего общего образования и другие.
Объектами государственной собственности, относящимся ко второй категории, будут являться организации, действующие в стратегических отраслях экономики: нефтегазовой, горно-металлургической, транспортно-коммуникационной, энергетической, машиностроительной отраслях. Такими организациями являются национальные компании, создаваемые по решению Правительства Республики Казахстан в стратегических отраслях экономики. Перечень национальных компаний утверждается Правительством Республики Казахстан. Приватизация части государственных пакетов акций некоторых акционерных обществ и государственных предприятий, отнесенных к национальным компаниям, будет осуществляться исходя из государственных интересов, с учетом экономической политики государства в целом.
Третью категорию составят объекты государственной собственности, не относящиеся к двум первым категориям: государственные пакеты акций акционерных обществ, государственные доли участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, объекты недвижимости, незавершенного строительства, имущественные комплексы и прочее имущество.
Приватизация имущественных комплексов и государственных пакетов акций организаций, являющихся субъектами рынка, занимающими доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющими стратегическое значение для экономики страны, будет осуществляться на основании решений Правительства Республики Казахстан с применением наиболее оптимальных форм приватизации.

Бiрiншi санатқа жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектілерi жатқызылатын болады. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 28 шiлдедегi N 422  Жарлығымен және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 24 қазандағы N 1587  қаулысымен жекешелендiруге және оның алдын ала сатыларына жатпайтын мемлекеттік меншiк объектілерiнiң тiзбесi анықталған. Осы тiзбеге республиканың ұлттық мүддесi үшiн аса маңызы бap мемлекеттiк меншiк объектiлерi қосылған, олар: Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн әскери-техникалық мақсаттағы ұйымдар мен объектiлер; магистральды темiр жолдар, мемлекеттiк халықаралық бағыттар желiсiне қосылған, сондай-ақ қорғаныстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы республикалық автомобиль жолдары; магистральды мұнай және газ құбырлары, аймақаралық деңгейдегi белгiлi бiр кернеудегi электр желiлерi; әлеуметтiк мiндеттердi шешу үшiн қажеттi мемлекеттiк меншiк объектiлерi, оның iшiнде балалар үйi, қарттар үйi, орташа бiлiм беру ұйымдары және басқалар.
Екiншi санатқа жататын мемлекеттiк меншiк объектiлерi экономиканың стратегиялық салаларында әрекет ететiн: мұнай-газ, кен-металлургиялық, көлiк-коммуникациялық, энергетикалық, машина жасау салаларындағы ұйымдар болып табылады. Осындай ұйымдар экономиканың стратегиялық салаларында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша құрылған ұлттық компаниялар болып табылады. Ұлттық компаниялардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Ұлттық компанияларға жатқызылған кейбiр акционерлiк қоғамдар мен мемлекеттiк кәсiпорындар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiнiң бөлiгiн жекешелендiру тұтастай алғанда мемлекеттiң экономикалық саясаты ескерiле отырып, мемлекеттiк мүдделер негiзге алына отырып жүзеге асырылатын болады.
Үшiншi санатты алғашқы екi санаттарға жатқызылмаған мемлекеттiк меншiк объектiлepi құрайды: акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi, жауапкершілiгi шектеулi серiктестердiң жарғылық капиталындағы мемлекеттiк қатысу үлесi, аяқталмаған құрылыстың жылжымайтын мүлiк объектiлерi, мүлiктiк кешендер және басқа да мүлiк.
Тауарлық рынокта басымды (монополиялық) орын алатын не елдiң экономикасы үшiн стратегиялық маңызы бар рынок субъектiлерi болып табылатын ұйымдардың мүлiктiк кешендерiн және олардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн жекешелендiру оның неғұрлым оңтайлы нысандарын қолдана отырып, Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмдерiнiң негiзiнде жүзеге асырылатын болады.

В 2003-2005 годах приватизация государственного имущества, отнесенного к третьей категории, будет проводиться по принципу целесообразности его нахождения в собственности государства. При этом государство способствует увеличению и развитию частного сектора в экономике республики, увеличению объемов производства, расширению налогооблагаемой базы.
5.5. Совершенствование постприватизационного контроля
В области постприватизационного контроля основными задачами будут являться:
внедрение системы мониторинга эффективности управления приватизированными объектами в стратегических отраслях экономики;
получение полной и достоверной информации о деятельности приватизированных предприятий посредством комплексного мониторинга с целью выявления проблем и путей их решения;
совершенствование правового обеспечения постприватизационного
контроля;
контроль за надлежащим исполнением собственниками принятых обязательств, завершение договоров купли-продажи;
ведение конструктивного диалога с инвесторами, принятие взаимоприемлемых и обоснованных решений возникающих проблем;
создание электронной базы данных, отражающей деятельность приватизированных предприятий в стратегических отраслях экономики, ее периодическое обновление.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Реализация мероприятий Программы предусматривается в рамках функций центральных и местных исполнительных органов, иных государственных органов, осуществляющих управление государственной собственностью. В этой связи расходы по реализации мероприятий Программы будут осуществляться за счет текущего финансирования этих органов из республиканского и местных бюджетов в пределах предусматриваемых бюджетных программ.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
От реализации Программы ожидаются следующие результаты:
формирование эффективной системы управления государственным имуществом;
увеличение поступлений в государственный бюджет от использования государственного имущества (дивидендов на государственные пакеты акций, части чистого дохода государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, арендной платы и пр.);
улучшение финансово-экономических показателей деятельности государственных предприятий, юридических лиц с участием государства;
создание единой базы данных учета результатов мониторинга объектов государственной собственности, а также объектов, в которых государство имеет долю собственности, с целью выработки обоснованных рекомендаций по предупреждению, устранению недостатков и совершенствованию их деятельности;
усовершенствование системы учета государственного имущества.

2003-2005 жылдары үшiншi санатқа жатқызылған мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiру оның мемлекеттiң меншiгiнде болғандығының орындылығы принципi бойынша жүргiзiлетiн болады. Бұл ретте мемлекет республиканың экономикасында жеке секторды арттыруға және дамытуға, өндiрiстiң көлемiн арттыруға, салық салынатын базаны кеңейтуге ықпал етедi.
5.5. Жекешелендiруден кейiнгi бақылауды жетiлдiру
Жекешелендiруден кейiнгi салада негiзгi мiндеттер:
экономиканың стратегиялық салаларында жекешелендiрілген объектiлердi тиiмдi басқару мониторингiнiң жүйесiн енгiзу;
проблемалар мен оларды шешу жолдарын анықтау мақсатында кешендi мониторинг арқылы жекешелендiрiлген кәсiпорындардың қызметi туралы толық және шынайы ақпаратты алу;
жекешелендiруден кейiнгi бақылаудың құқықтық қамтамасыз етiлуiн жетiлдiру;
меншiктенушi қабылдаған мiндеттердiң тиiсiнше орындалуын бақылау, сатып алу-сату шарттарын аяқтау;
инвесторлармен конструктивтiк пiкiрталас жүргiзу, туындаған проблемалардан өзара қолайлы және негiзделген шешiмдер қабылдау;
экономиканың стратегиялық салаларында жекешелендiрiлген кәсiпорындардың қызметi көрсетiлетiн электрондық дерекқор құру, оны кезең-кезеңiмен жаңартып отыру болып табылады.
6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаның iс-шараларын iске асыру мемлекеттiк меншiктi басқаруды жүзеге асыратын орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, өзге де мемлекеттiк органдардың функциялары шеңберiнде көзделедi. Осыған байланысты бағдарламаның iс-шараларын iске асыру жөнiндегi шығыстар осы органдарды көзделетiн бюджеттiк бағдарламалар шегiнде республикалық және жергiлiктi бюджеттерден ағымдағы қаржыландыру есебiнен жүзеге асырылады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны iске асырудан мынадай нәтижелер күтiледi:
мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдi жүйесiн қалыптастыру;
мемлекеттiк мүлiктi (акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтердi, мемлекеттiң қатысуы бар мемлекеттiк кәсiпорындар мен шаруашылық серiктестiктер таза пайдасының бөлiгiн, жалдау төлемдерiн және басқаларды) пайдаланудан мемлекеттiк бюджетке түсетін түсімдерді арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындар, мемлекеттiң қатысуы бар заңды тұлғалар қызметiнiң қаржы-экономикалық көрсеткіштерiн жақсарту;
алдын алу, кемшiлiктердi жою және олардың қызметiн жетiлдiру жөнiндегi негiзделген нұсқауларды әзiрлеу мақсатында мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң, сондай-ақ мемлекеттiң меншiк үлесi бар объектiлердiң мониторингі нәтижелерiн есепке алудың бiрыңғай дерекқорын құру;
мемлекеттiк мүлiктi есепке алу жүйесiн жетiлдiру.

По прогнозным данным в 2003 году от использования государственного имущества в республиканский бюджет ожидаются поступления дивидендов на государственные пакеты акций в сумме 5 793 674 тыс. тенге, доли прибыли республиканских государственных предприятий в сумме 350 618 тыс. тенге, от аренды имущества республиканской собственности в сумме 155 000 тыс. тенге.
В ходе реализации мер, направленных на выполнение настоящей Программы, суммы поступлений в государственный бюджет от использования государственного имущества в течение 2003-2005 годов будут уточняться.
8. План мероприятий на 2003-2005 годы по
реализации Программы <*>
Сноска. В раздел 8 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 25 августа 2003 года N 856 ; 20 марта 2004 г. N 357 ; от 31 мая 2005 г. N 538 .
___________________________________________________________________
N !  Мероприятия  ! Форма    !Ответствен- ! Срок    !Предпо-!Источ-
п/п!               !завершения!ные за      ! исполне-!лагае- !ник
!               !          !исполнение  ! ния     !мые    !финан-
!               !          !            !         !расходы!сиро-
!               !          !            !         !       !вания
--------------------------------------------------------------------
1 !       2       !     3    !      4     !     5   !    6  !   7
--------------------------------------------------------------------
1. Совершенствование нормативной правовой базы
1.1. Разработать     Решения    Акимы адми-  В течение  Не
и утвердить     акимов,    нистративно- квартала   тре-
Программы       информация территори-   после ут-  буются
повышения эф-   в КГИП МФ  альных еди-  верждения
фективности                ниц (по      Правитель-
управления                 согласова-   ством
коммунальной               нию с КГИП   Республики
собственностью             МФ)          Казахстан
и приватизации                          Отраслевой
на 2003-2005                            программы
годы                                    повышения
эффектив-
ности уп-
равления
государст-
венным иму-
ществом
и привати-
зации на
2003-2005
годы
1.2. Привести в      Отчет в    Акимы адми-  3 квартал  Не тре-
соответствие    Правитель- нистративно- 2003 года  буются    -
с законо-       ство Рес-  территори-
дательными      публики    альных еди-
актами ведом-   Казахстан, ниц
ственные нор-   информация
мативные пра-   в КГИП МФ
вовые акты,
регулирующие
вопросы управ-
ления и распо-
ряжения госу-
дарственным
имуществом,
находящегося
в коммунальной
собственности
1.3. Внести измене-  Проект     КГИП МФ,     1 квартал  Не тре-
ния и дополне-  постанов-  центральные  2004 года  буются   -
ния в Типовой   ления      исполнитель-
контракт, зак-  Правитель- ные органы
лючаемого с     ства       и иные
председателем   Республики государст-
правления ак-   Казахстан  венные органы
ционерного                 (по согласо-
общества,                  ванию)
имеющего пре-
обладающую
государственную
долю участия в
уставном капи-
тале, утвержден-
ного постанов-
лением Прави-
тельства Респуб-
лики Казахстан

Болжамды деректер бойынша 2003 жылы мемлекеттiк мүлiктi пайдаланудан республикалық бюджетке республикалық кәсiпорындардың табыс үлесi 350 618 мың теңге сомасындағы, республикалық меншiк мүлкiн жалға алудан 155 000 мың теңге сомасындағы, акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне 5 793 674 мың теңге сомасындағы дивидендтердің түсімі күтiлуде.
Осы Бағдарламаны орындауға бағытталған шараларды iске асыру кезiнде 2003-2005 жылдар iшiнде мемлекеттiк мүлiктi пайдаланудан мемлекеттік бюджетке түсiмдердiң сомасы нақтыланатын болады.
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі 2003-2005 жылдарға іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.08.25. N  856 , 2004.03.20. N  357 , 2005.05.31. N  538   қаулыларымен .
____________________________________________________________________
Р/с|   Іс-шаралар      |Аяқталу  |  Орында. | Орындалу|Жора. |Қаржы.
N |                   | нысаны  |  луына   | мерзімі |малда.|ланды.
|                   |         |жауаптылар|         |натын | ру
|                   |         |          |         |шығыс.|көзі
|                   |         |          |         |тар   |
____________________________________________________________________
1. Нормативтiк құқықтық базаны жетiлдіру
____________________________________________________________________
1.1.  Коммуналдық мен.  Әкімдердің Әкімшілік- Қазақстан  Талап  -
шiктi басқару.    шешімдері, аумақтық   Республи.  етіл.
дың және жеке.    ҚарМ       біліктер.  касы       мейді
шелендiрудiң      ММЖК-ге    дің        Үкіметі
тиiмдiлiгiн       ақпарат    әкімдері   Мемлекет.
арттырудың        беру       (ҚарМ      тік мү.
2003-2005 жыл.               ММЖК-мен   лікті
дарға арналған               келісім    басқа.
бағдарламала.                бойынша)   рудың және
рын әзiрлеу                             жекешелен.
және бекiту                             дірудің
тиімділі.
гін артты.
рудың 2003-
2005 жыл.
дарға
арналған
салалық
бағдарла.
масын
бекіткен.
нен кейін.
гі тоқсан.
ның ішінде
1.2.  Коммуналдық       Қазақстан  Әкімшілік  2003       Талап  -
меншiктегi мем.   Республи.  аумақтық   жылдың     етіл.
лекеттiк мүлiктi  касының    бірлік.    3-тоқсаны  мейді
басқару және      Үкіметіне  тердің
билiк ету мәсе.   есеп,      әкімдері
лелерiн реттей.   ҚарМ
тiн ведомство.    ММЖК-ге
лық нормативтiк   ақпарат
құқықтық кесiм.   беру
дердi заңнама.
лық кесiмдерге
сәйкес келтiру
1.3.  Қазақстан         Қазақстан  ҚарМ       2004       Талап  -
Республикасы      Республи.  ММЖК,      жылдың     етіл.

от 1 июля 1999
года N 909
1.4. Разработать     Проект     КГИП МФ,     1 квартал  Не тре-
порядок начис-  постановле-центральные  2003 года  буются   -
ления дивиден-  ния Прави- исполнитель-
дов в акционер- тельства   ные органы
ных обществах с Республики и иные госу-
участием госу-  Казахстан  дарственные
дарства в устав-           органы (по
ном капитале               согласованию)
1.5. Разработать и   Проект     МЭБП, КГИП   30 апреля  Не тре-
утвердить       постанов-  МФ, цент-    2004 года  буются  -
Правила разра-  ления      ральные ис-
ботки инвести-  Правитель- полнительные
ционных прог-   ства       органы и
рамм государст- Республики иные госу-
венных пред-    Казахстан  дарственные
приятий, акцио-            органы (по
нерных обществ             согласова-
(товариществ с             нию)
ограниченной
ответственнос-
тью), контроль-
ные пакеты
акций (доли
участия)
которых принад-
лежат государ-
ству
1.6. Разработать     Проект     МЭБП, МФ     4 квартал  Не тре-
Программу повы- постанов-               2005 года  буются   -
шения эффектив- ления
ности управле-  Правитель-
ния государст-  ства
венным имущест- Республики
вом и привати-  Казахстан
зации на 2006-
2008 годы
2. Повышение эффективности управления государственным
имуществом
2.1. Предоставление  Информация Реестродер-  Ежеквар-   Не тре-
информации о    в КГИП МФ  жатель, оп-  тально, не буются   -
государственных            ределенный   позднее 20
предприятиях,              КГИП МФ      числа вто-
юридических                             рого меся-
лицах с участием                        ца, следую-
государства в                           щего за
уставном капи-                          отчетным
тале по форме,                          периодом
определяемой
КГИП МФ
2.2. Проводить       Отчет в    КГИП МФ,     Ежегодно   Не тре-
инвентаризацию  Правитель- акимы адми-  4 квартал  буются   -
государственных ство Рес   нистративно-
пакетов акций   публики    территори-
посредством     Казахстан  альных
документального            единиц
подтверждения
(акты приема-
передачи, дого-
вора передачи
в доверительное
управление,
выписки из
реестров акцио-
неров)
2.3. Разработать и   Приказ     КГИП МФ,     4 квартал  Не тре-
утвердить Пра-  Министер-  ДБУ МФ       2003 года  буются  -
вила разработки ства фи-
и представления нансов
планов финансо- Республики
во-хозяйствен-  Казахстан
ной деятельнос-
ти акционерных
обществ (товари-
ществ с ограни-
ченной ответст-
венностью),
контрольные
пакеты акций
(доли участия)
которых принад-
лежат государ-
ству, и планов
хозяйственной
деятельности
государственных
предприятий, за
исключением
национальных
компаний и
подведомственных
Национальному
Банку Республики
Казахстан

Үкiметiнiң 1999   касының    орталық    1-тоқсаны  мейді
жылғы 1 шiлдеде.  Үкіметі    атқарушы
гi  N 909 қаулы.   қаулысы.   органдар
сымен бекiтiлген  ның        және өзге
жарғылық капи.    жобасы     де мемле.
талға қатысудың              кеттік
басым мемлекет.              органдар
тiк үлесi бар                (келісім
акционерлiк                  бойынша)
қоғамның басқар.
ма төрағасымен
жасалатын Yлгi.
лiк келiсiм-
шартқа өзгерiс.
тер мен толық.
тырулар енгiзу
1.4.  Жарғылық капита.  Қазақстан  ҚарМ       2003       Талап  -
лында мемлекет.   Республи.  ММЖК,      жылдың     етіл.
тiң қатысуы бар   касының    орталық    1-тоқсаны  мейді
акционерлiк       Үкіметі    атқарушы
қоғамдарда        қаулысы.   органдар
дивидендтердi     ның        және өзге
есептеудiң тәр.   жобасы     де мемле.
тiбiн әзiрлеу                кеттік
органдар
(келісім
бойынша)
1.5.  Мемлекеттiк       Қазақстан  ЭБЖМ,      2004       Талап  -
кәсiпорындардың,  Республи.  ҚарМ       жылдың     етіл.
акцияларының      касының    ММЖК,      30-сәуір   мейді
бақылау пакетi    Үкіметі    орталық
(қатысу үлесi)    қаулысы.   атқарушы
мемлекетке        ның        органдар
тиесiлi акционер. жобасы     және өзге
лiк қоғамдардың              де мемле.
(жауапкершілiгi              кеттік
шектеулi серiк.              органдар
тестердiң)                   (келісім
инвестициялық                бойынша)
бағдарламаларын
әзiрлеу ережесiн
әзiрлеу және
бекіту
1.6.  Мемлекеттiк       Қазақстан  ЭБЖМ,      2005       Талап  -
мүлiктi басқару.  Республи.  ҚарМ       жылдың     етіл.
дың және жекеше.  касының               4-тоқсаны  мейді
лендiрудiң тиiм.  Үкіметі
дiлiгiн арттыру.  қаулысы.
дың 2006-2008     ның
жылдарға арнал.   жобасы
ған бағдарлама.
сын әзiрлеу
___________________________________________________________________
2. Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдiлігін арттыру
___________________________________________________________________
2.1.  ҚарМ ММЖК анық.   ҚарМ       ҚарМ       Тоқсан     Талап  -
таған нысанда     ММЖК-ге    ММЖК       сайын,     етіл.
мемлекеттiк       ақпарат    анықтаған  есепті     мейді
кәсiпорындар,     беру       тізілім    кезеңнен
жарғылық капита.             ұстаушы    кейінгі
лында мемлекет.                         екінші
тiң қатысуы                             айдың
бар заңды тұлға.                        20-ы күні.
лар туралы ақпа.                        нен ке.
ратты ұсыну                             шіктірмей
2.2.  Құжаттық растау   Қазақстан  ҚарМ       Жыл сайын, Талап  -
(қабылдау-тап.    Республи.  ММЖК,      4-тоқсан   етіл.
сыру актiлерi,    касының    әкімші.               мейді
сенiмгерлiк       Үкіметіне  лік-
басқаруға беру    есеп       аумақтық
шарттары, акцио.             бірлік.
нерлер тiзiлiм.              тердің
дерiнен үзiндi.              әкімдері
лер) арқылы
акциялардың мем.
лекеттiк пакет.
терiн түгендеудi
жүргізу
2.3.  Ұлттық компания.   Қазақстан  ҚарМ       2003       Талап  -
лар мен Қазақстан  Республи.  ММЖК,      жылдың     етіл.
Республикасының    касы       ҚарМ БЕД   4-тоқсаны  мейді
Ұлттық Банкіне     Қаржы
ведомстволық       министрлі.
бағыныстағыларды   гінің
қоспағанда,        бұйрығы
акцияларының
бақылау пакеттері
(қатысу үлестері)
мемлекетке тиесілі
акционерлік қоғам.
дардың (жауапкер.
шілігі шектеулі
серіктестіктердің)
қаржы-шаруашылық
қызметінің жоспар.
ларын және мемлекет.
тік кәсіпорындардың
шаруашылық қызметі.
нің жоспарларын
әзірлеу және ұсыну
ережесін әзірлеу
және бекіту.

2.4. Представление   Информация Центральные  Ежегодно,  Не тре-
информации о    в КГИП МФ, исполнитель- март       буются   -
рассмотрении и  акиматы    ные органы
утверждении     администра-и иные го-
текущих и перс- тивно-тер- сударственные
пективных       риториаль- органы (по
планов хозяйст- ных единиц согласованию),
венной деятель-            исполнительные
ности государ-             органы комму-
ственных пред-             нальной соб-
приятий                    ственности
2.5. Осуществлять    Отчет в    Центральные  Ежегодно,  Не тре-
контроль за     Правитель- исполнитель- не позднее буются   -
исполнением     ство       органы и     15 числа
государствен-   Республики иные государ-второго
ными предприя-  Казахстан, ственные     месяца,
тиями текущих   информация органы (по   следующего
и перспективных в КГИП МФ  согласова-   за отчет-
планов хозяйст- (по респу- нию, акимы   ным
венной деятель- бликанской администра-  периодом
ности           собствен-  тивно-тер-
ности)     риториаль-
ных единиц
2.6. Осуществлять    Отчет в    КФК МФ,      1 раз в    Не тре-
контроль за     Правитель- центральные  полугодие  буются   -
своевремен-     ство       исполнитель-
ностью и пол-   Республики ные органы
нотой перечис-  Казахстан, и иные го-
ления части     информация сударствен-
чистого дохода  в КГИП МФ  ные органы
государственных (по респу- (по согласо-
предприятий на  бликанской ванию),
праве хозяйст-  собствен-  акимы адми-
венного ведения,ности)     нистративно-
а также доходов            территориа-
казенных пред-             льных еди-
приятий, полу-             ниц
ченных сверх
сметы в доход
соответствующего
бюджета по ито-
гам отчетного
года
2.7. Предоставлять   Информация Центральные  не позднее Не тре-
годовую инфор-  в КГИП МФ  исполнитель- 15 числа   буются   -
мацию о финан-  акиматы    ные органы   четвертого
сово-хозяйст-   админист-  и иные го-   месяца,
венной деятель- ративно-   сударствен-  следующего
ности           территори- ные органы   за отчетным
государственных альных     (по согласо- периодом
предприятий на  единиц     ванию),
праве хозяйст-             исполнитель-
венного ведения,           ные органы
акционерных                коммунальной
обществ (това-             собственности
риществ с огра-
ниченной ответ-
ственностью),
пакеты акций
(доли участия)
которых принад-
лежат государ-
ству, отдельно
в разрезе голов-
ной, дочерних
организаций,
а также консо-
лидированной,
за исключением
национальных
компаний, по
формам, утверж-
денным приказом
Министерства
финансов Респуб-
лики Казахстан
от 2 апреля
2003 года N 135

2.4.  Мемлекеттiк       ҚарМ       Орталық    Жыл сайын, Талап  -
кәсiпорындардың   ММЖК-ге    атқарушы  наурыз     етіл.
шаруашылық қыз.   ақпарат    органдар               мейді
метiнiң ағымдағы  беру,      және өзге
және перспекти.   әкiмшілiк- де мемле.
валық жоспарла.   аумақтық   кеттік
рын қарау және    бiрлiк-    органдар
бекiту туралы     тердiң     (келісім
ақпарат ұсыну     әкiмдiкте- бойынша),
рімен      коммуналдық
меншіктің
атқарушы
органдары
2.5.  Мемлекеттiк       Қазақстан  Орталық    Жыл сайын, Талап  -
кәсiпорындардың   Республи.  атқарушы   есепті     етіл.
шаруашылық қыз.   касының    органдар   кезеңнен   мейді
метiнiң ағымдағы  Үкіметіне  және өзге  кейінгі
және перспекти.   есеп,      де мемле.  екінші
валық жоспарла.   ҚарМ       кеттік     айдың 15-і
рының орындалуын  ММЖК-ге    органдар   күнінен
бақылауды жүзеге  ақпарат    (келісім   кешіктірей
aсыpу             беру       бойынша),
(республи- әкімшілік-
калық      аумақтық
меншiк     бірліктер.
бойынша)   дің
әкімдері
2.6.  Есептi жылдың     Қазақстан  ҚарМ ҚБК,  Жарты      Талап  -
қорытындылары     Республи.  орталық    жылда      етіл.
бойынша шаруашы.  касының    атқарушы   1 рет      мейді
лық жүргізу       Үкіметіне  органдар
құқығындағы мем.  есеп,      және өзге
лекеттiк кәсiп.   ҚарМ       де мемле.
орындар таза      ММЖК-ге    кеттік
пайдасының бiр    ақпарат    органдар
бөлiгiн,          беру       (келісім
сондай-ақ қазы.   (республи- бойынша),
налық кәсiпорын.  калық      әкімшілік-
дардың сметадан   меншiк     аумақтық
тыс алған кірiс.  бойынша)   бірліктер.
терiн тиiстi                 дің
бюджеттiң кiрi.              әкімдері
сiне аударудың
уақытылығы мен
толықтығына
бақылауды жүзеге
асыру
2.7.  Қазақстан         ҚарМ       Орталық    Есепті     Талап  -
Республикасы      ММЖК-ге,   атқарушы   кезеңнен   етіл.
Қаржы министрлi.  әкімшілік- органдар   кейінгі    мейді
гiнiң 2003 жылғы  аумақтық   және өзге  төртінші
2 сәуірдегі N     бірлік.    де мемле.  айдың 15-і
135 бұйрығымен      тердің     кеттік     күнінен
бекiтiлген нысан. әкімдік.   органдар   кешіктір.
дар бойынша, ұлт. теріне     (келісім   мей
тық компаниялар.  ақпарат    бойынша),
ды қоспағанда     беру       коммунал.
бас, еншiлес,                дық мен.
сондай-ақ бiрiк.             шіктің
тiрiлген ұйымдар             атқарушы
бойынша бөлек                органдары
шаруашылық жүр.
гiзу құқығындағы
мемлекеттiк
кәсiпорындардың,
акцияларының
пакетi (қатысу
үлесi) мемлекет.
ке тиесiлi
акционерлiк
қоғамдардың
(жауапкершілiгi
шектеулi серiк.
тестердiң)
қаржы-шаруашылық
қызметi туралы
жылдық ақпаратты
беру

2.8. Проводить       Отчет в    Центральные  Не позднее Не тре-
анализ финан-   Правитель- исполнитель- 15 числа   буются   -
сово-хозяйст-   ство Рес-  ные органы   пятого
венной деятель- публики    и иные го-   месяца,
ности государ-  Казахстан, сударствен-  следующего
ственных пред-  информация ные органы   за отчетным
приятий на пра- в КГИП МФ  (по согла-   периодом
ве хозяйствен-  (по респу- сованию),
ного ведения    бликанской акимы адми-
по итогам года  собствен-  нистративно-
в соответствии  ности)     террито-
с правилами                риальных
проведения                 единиц
анализа деятель-
ности государст-
венных предприя-
тий, утвержден-
ными приказом
Министерства
финансов Респуб-
лики Казахстан
от 2 апреля
2003 года N 135
2.9. Проводить       Отчет в    Центральные   Не позднее Не тре-
анализ финан-   Правитель- исполнитель-  15 числа   буются  -
сово-хозяйст-   ство Рес-  ные органы и  шестого
венной деятель- публики    иные государ- месяца,
ности акционер- Казахстан, ственные ор-  следующего
ных обществ     информация ганы (по со-  за отчетным
(товариществ с  в КГИП МФ  гласованию),  периодом
ограниченной    (по респу- акимы адми-
ответствен-     бликанской нистративно-
ностью) конт-   собствен-  территориаль-
рольные пакеты  ности)     ных единиц
акций (доли
участия) которых
принадлежат
государству,
по итогам года
в соответствии
с правилами
определения
основных пока-
зателей эффек-
тивности дея-
тельности не-
государствен-
ных юридических
лиц с участием
государства в
уставном капи-
тале, утверж-
денными прика-
зом Министер-
ства финансов
Республики
Казахстан от
2 апреля 2003
года N 135
2.10. Обеспечить     Отчет в    КГИП МФ,     10 числа   Не тре-
комплексный    Правитель- акимы ад-    второго    буются   -
мониторинг     ство       министра-    месяца,
функциониро-   Республики тивно-тер-   следующего
вания и эффек- Казахстан  риториаль-   за отчетным
тивности управ-           ных единиц   полугодием
ления объек-
тами государст-
венной собст-
венности, а
также объек-
тами, в кото-
рых государ-
ство имеет
долю собствен-
ности в соответ-
ствии с прави-
лами, утверж-
денными поста-
новлением Пра-
вительства
Республики
Казахстан от
24 июля 2001
года N 998
2.11. Осуществлять   Отчет в    КГИП МФ,     Ежеквар-   Не тре-
мониторинг     Правитель- центральные  тально, 25 буются   -
предоставления ство       исполнитель- числа ме-
в имуществен-  Республики ные органы   сяца, сле-
ный наем       Казахстан  и иные       дующего за
(аренду) иму-             государст-   отчетным
щества, зак-              венные ор-   периодом
репленного за             ганы
государствен-             (по
ными учрежде-             согла-
ниями и госу-             сова-
дарственными              нию),
предприятиями             акимы адми-
нистративно-
территориаль-
ных единиц

2.8.  Қазақстан         Қазақстан  Орталық    Есепті     Талап  -
Республикасы      Республи.  атқарушы   кезеңнен   етіл.
Қаржы министрлі.  касының    органдар   кейінгі    мейді
гiнiң 2003 жылғы  Үкіметіне  және өзге  бесінші
2 сәуiрдегi N     есеп,      де мемле.  айдың 15-і
135 бұйрығымен    ҚарМ       кеттік     күнінен
бекiтiлген шаруа. ММЖК-ге    органдар   кешіктір.
шылық жүргiзу     ақпарат    (келісім   мей
құқығындағы мем.  беру (рес- бойынша),
лекеттiк кәсiп.   публикалық әкімшілік
орындардың        меншiк     аумақтық
қызметiне талдау  бойынша)   бірлік.
жүргiзу ережесi.             тердің
не сәйкес жылдың             әкімдері
қорытындысы
бойынша мемле.
кеттiк кәсiп.
орындардың
қаржы-шаруашылық
қызметiне талдау
жүргізу
2.9.  Қазақстан         Қазақстан  Орталық    Есепті     Талап  -
Республикасы      Республи.  атқарушы   кезеңнен   етіл.
Қаржы министр.    касының    органдар   кейінгі    мейді
лiгiнiң 2003      Үкіметіне  және өзге  алтыншы
жылғы 2 сәуiрде.  есеп,      де мемле-  айдың 15-і
гi N 135 бұйры.   ҚарМ       кеттiк     күнінен
ғымен бекiтiлген  ММЖК-ге    органдар   кешіктір.
жарғылық капитал. ақпарат    (келiсiм   мей
да мемлекеттiң    беру (рес- бойынша)
қатысуымен мем.   публикалық
лекеттiк емес     меншiк
заңды тұлғалар.   бойынша)
дың қызметi
тиімділігінің
негiзгi көрсет.
кiштерiн анық.
тау ережесiне
сәйкес жылдың
қорытындысы
бойынша акция.
ларының бақылау
пакетi (қатысу
үлесi) мемлекет.
ке тиесiлi акцио.
нерлiк қоғамдар.
дың (жауапкершi.
лiгi шектеулi
серiктестердiң)
қаржы-шаруашылық
қызметiне талдау
жүргiзу
2.10. Мемлекеттiк       Қазақстан  ҚарМ       Есепті     Талап  -
меншiк объектiле. Республи.  ММЖК,      жарты      етіл.
рiн, сондай-ақ    касының    әкімшілік- жылдық.    мейді
Қазақстан         Үкіметіне  аумақтық   тан
Республикасы      есеп беру  бірлік.    кейінгі
Yкіметiнiң 2001              тердің     екінші
жылғы 24 шiлде.              әкімдері   айдың 10-ы
дегi N 998                              күні
қаулысымен бекi.
тiлген ережеге
сәйкес мемлекет.
тiң меншiк үлесi
бар объектілердi
қалыптастырудың
және тиімдi бас.
қарудың кешендi
мониторингiн
қамтамасыз ету
2.11. Мемлекеттiк       Қазақстан  ҚарМ       Тоқсан     Талап  -
мекемелер мен     Республи.  ММЖК,      сайын,     етіл.
мемлекеттiк       касының    орталық    есепті     мейді
кәсiпорындарға    Үкіметіне  атқарушы   кезеңнен
бекiтiлген мүлік. есеп       органдар   кейінгі
ті мүлiктiк жалға            және өзге  айдың 25-і
(жалдауға) беру.             де мемле.  күні
дiң мониторингiн             кеттік
жүзеге асыру                 органдар
(келісім
бойынша),
әкімшілік-
аумақтық
бірлік.
тердің
әкімдері

2.12. Определить пе- Отчет в    МЭМР, МТК    3 квартал  Не тре-
речень вопро-  Правитель-              2003 года  буются   -
сов, по кото-  ство
рым дочерние   Республики
организации    Казахстан,
национальных   информация
компаний       в КГИП МФ
обязаны
обеспечивать
письменное
согласование
проектов реше-
ний с советами
директоров
национальных
компаний в
соответствии
с их компетен-
цией
2.13. Осуществлять   Информация Централь-    Постоянно  Не тре-
контроль за    в КГИП МФ  ные испол-              буются   -
своевременным             нительные
предоставлением           органы
информации в
соответствии с
приложением к
постановлению
Правительства
Республики
Казахстан от
29 июня 1999
года N 882
2.14. Предоставлять  Информация Центральные  По итогам Не тре-
информацию о   в КГИП МФ  исполнитель- года - не буются   -
ходе исполнения           ные органы   позднее
мероприятий,                           1 числа
предусмотрен-                          восьмого
ными подпунк-                          месяца,
тами 5),                           следующего
6), 10), 11)                           за отчетным
пункта 1 поста-                        периодом
новления Прави-
тельства Рес-
публики Казах-
стан от 28 фев-
раля 2001 года
N 290
2.15. Разработать и  Приказ     КФК МФ,      Ежегодно,  Не тре-
утвердить гра- Министер-  КГИП МФ,     1 квартал  буются   -
фик проведения ства фи-   центральные
проверок на    нансов     исполнитель-
предмет свое-  Республики ные органы
временности и  Казахстан, и иные го-
полноты отчис- решения    сударствен-
ления государ- акимов     ные органы
ственными пред-           (по согла-
приятиями части           сованию),
чистого дохода,           акимы адми-
начисления                нистративно-
дивидендов на             территори-
государственные           альных
пакеты акций              единиц
акционерными
обществами,
а также чистого
дохода на госу-
дарственную
долю участия в
товариществах
с участием
государства в
государственный
бюджет по ито-
гам отчетного
года
2.16  Сформировать   Отчет в    КГИП МФ,     Ежегодно,  Не тре-
график прове-  Правитель- центральные  апрель     буются   -
дения общих    ство       исполнитель-
собраний акцио-Республики ные органы
неров акцио-   Казахстан, и иные го-
нерных обществ,акиматы    сударствен-
контрольные    администра-ные органы
пакеты акций   тивно-тер- (по согла-
которых принад-риториаль- сованию),
лежат государ- ных единиц исполнитель-
ству по итогам            ные органы
отчетного года            коммунальной
в соответствии            собственности
с действующим
законодатель-
ством

2.12. Олар бойынша     Қазақстан   ЭМРМ,      2003       Талап  -
ұлттық компания. Республи.   ККМ        жылдың     етіл.
лардың еншiлес   касының                3-тоқсаны  мейді
ұйымдары олардың Үкіметіне
құзыретiне сәйкес есеп,
ұлттық компания. ҚарМ
лардың директор. ММЖК-ге
лар кеңестерiмен ақпарат
шешiмдер жобала. беру
рын жазбаша
келiсудi қамтама.
сыз етуге мiндет.
тi мәселелер
тiзбесiн белгiлеу
2.13. Қазақстан         ҚарМ       Орталық    Тұрақты    Талап  -
Республикасы      ММЖК-ге    атқарушы   түрде      етіл.
Үкiметiнiң 1999   ақпарат    органдар              мейді
жылғы 29 маусым.  беру
дағы  N 882 қаулы.
сына қосымшаға
сәйкес ақпаратты
уақытылы ұсынуға
бақылауды жүзеге
асыру
2.14. Қазақстан         ҚарМ       Орталық    Жылдың     Талап  -
Республикасы      ММЖК-ге    атқарушы   қорытынды. етіл.
Үкiметiнiң        ақпарат    органдар   сы бойынша мейді
2001 жылғы 28     беру                  - есепті
ақпандағы N 290                         кезеңнен
қаулысының 1-тар.                       кейінгі
мағының 5), 6),                         сегізінші
10), 11)-тармақ.                        айдың 1-і
шаларында көздел.                       күнінен
ген iс-шараларды                        кешік.
орындау барысы                          тірмей
туралы ақпаратты
ұсыну
2.15. Есептi жылдың     Қазақстан  ҚарМ       Жыл сайын, Талап  -
қорытындылары     Республи.  ҚБК, ҚарМ  1 тоқсан   етіл.
бойынша мемлекет. касы       ММЖК,                 мейді
тiк бюджетке      Қаржы      орталық
кәсіпорындар      министрлі. атқарушы
таза кiрiсiнiң    гінің      органдар
бiр бөлiгiн       бұйрығы,   және өзге
аударуының,       әкімдер.   де мемле.
акционерлiк       дің        кеттік
қоғамдар акция.   шешімдері  органдар
ларының мемле.               (келісім
кеттiк пакетiне              бойынша),
дивиденттер,                 әкімшілік-
сондай-ақ мемле.             аумақтық
кет қатысатын                бірлік.
серiктестiктер.              тердің
дегi қатысудың               әкімдері
мемлекеттiк
үлесiне таза
кiрiс есептеудiң
уақытылығы мен
толықтығы мәнiне
тексерулер жүр.
гiзу кестесiн
әзiрлеу мен
бекiту
2.16. Қолданыстағы      Қазақстан  ҚарМ       Жыл сайын, Талап  -
заңнамаға сәйкес  Республи.  ММЖК,      сәуір      етіл.
акцияларының      касының    орталық               мейді
бақылау пакетi    Үкіметіне, атқарушы
мемлекетке тие.   әкімшілік- органдар
сілi акционерлiк  аумақтық   және өзге
қоғамдар акцио.   бірлік.    де мемле.
нерлерiнiң есептi тердің     кеттік
жылдың қорытынды. әкімдік.   органдар
лары бойынша      теріне     (келісім
жалпы жиналыста.  есеп       бойынша),
рын өткiзудiң     беру       коммунал.
кестесiн қалып.              дық мен.
тастыру                      шіктің
атқарушы
органдары

2.17. Осуществлять   Отчет в    КГИП МФ, НК  1 раз в    Не тре-
контроль за    Правитель- МФ, КФК МФ,  полугодие  буются   -
своевремен-    ство       центральные
ностью и пол-  Республики исполнитель-
нотой начисле- Казахстан  ные органы и
ния и перечис-            иные государ-
ления дивиден-            ственные
дов на госу-              органы (по
дарственные               согласованию),
пакеты акций              акимы адми-
акционерных               нистративно-
обществ по                территориаль-
итогам отчет-             ных единиц
ного года
2.18. Вносить пред-  Предложе-  КГИП МФ, цент- Ежегодно,Не тре-
ложения по     ния Прави- ральные испол- декабрь  буются   -
реорганизации, тельству   нительные
ликвидации и   Республики органы и иные
приватизации   Казахстан, государствен-
государствен-  акиматам   ные органы (по
ных предприя-  админист-  согласованию),
тий, юридичес- ративно-   исполнительные
ких лиц с      территори- органы комму-
участием го-   альных     нальной собст-
сударства в    единиц     венности
уставном капи-
тале
3. Приватизация государственного имущества
3.1. Разработать     Приказ     КГИП МФ      1 квартал  Не тре-
рекомендации по КГИП МФ                 2003 года  буются  -
применению ме-
тодик оценки
стоимости
объектов
приватизации
3.2. Обеспечить      Информация КГИП МФ,     Ежеквар-   Не тре-
продажу         в Прави-   акимы        тально,25  буются  -
объектов        тельство   администра-  числа
государственной Республики тивно-тер-   месяца,
собственности,  Казахстан  риториальных следующего
подлежащих при-            единиц       за отчетным
ватизации                               периодом
3.3. Осуществлять    Отчет в    КГИП МФ,     25 числа   Не тре-
контроль по     Правитель- акимы        месяца,    буются   -
обеспечению     ство       администра-  следующего
запланированных Республики тивно-тер-   за отчет-
объемов поступ- Казахстан  риториальных ным полу-
лений в госу-              единиц       годием
дарственный
бюджет средств
от приватизации
объектов
государственной
собственности
4. Осуществление постприватизационного контроля
4.1. Обеспечить      Отчет в    КГИП МФ,      10 числа  Не тре-
осуществление   Правитель- центральные   второго   буются   -
государственно- ство       и местные     месяца,
го мониторинга  Республики исполнитель-  следующего
собственности в Казахстан  ные органы    за отчет-
отраслях эконо-                          ным полу-
мики, имеющих                            годием
стратегическое
значение, по
перечню объектов,
утверждаемому
Правительством
Республики
Казахстан

2.17. Есепті жылдың     Қазақстан  ҚарМ       Жарты      Талап  -
қорытындылары     Республи.  ММЖК, ҚарМ жылда      етіл.
бойынша акционер. касының    СК, ҚарМ   1 рет      мейді
лiк қоғамдар      Үкіметіне  ҚБК, орта.
акцияларының      есеп       лық атқару.
мемлекеттiк па.              шы орган.
кеттерiне диви.              дар және
дендтер есептеу.             өзге де
дің және аудару.             мемлекет.
дың уақытылығы               тік орган.
мен толықтығына              дар (келі.
бақылауды жүзеге             сім бойын.
асыру                        ша), әкім.
шілік-
аумақтық
бірлік.
тердің
әкімдері
2.18. Мемлекеттiк       Қазақстан  ҚарМ        Жыл       Талап  -
кәсiпорындарды,   Республи.  ММЖК,       сайын,    етіл.
жарғылық капи.    касының    орталық     желтоқсан мейді
талында мемле.    Үкіметіне, атқарушы
кеттiк қатысуы    әкімшілік- органдар
бар заңды тұлға.  аумақтық   және өзге
ларды қайта       бірлік.    де мемле.
ұйымдастыру,      тердің     кеттік
тарату және жеке. әкімшілік. органдар
шелендiру бойынша теріне     (келісім
ұсыныстар енгiзу  ұсыныстар  бойынша),
беру       коммунал.
дық
меншіктің
атқарушы
органдары
___________________________________________________________________
3. Мемлекеттiк мүлiктi жекешелендіру
___________________________________________________________________
3.1.  Жекешелендiру     ҚарМ       ҚарМ       2003       Талап  -
объектiлерiнің    ММЖК-нің   ММЖК       жылдың     етіл.
құнын бағалау     бұйрығы               1-тоқсаны  мейді
әдiстемелерiн
қолдану жөнiнде
ұсынымдар әзiрлеу
3.2.  Жекешелендiруге   Қазақстан  ҚарМ       Тоқсан     Талап  -
жататын мемле.    Республи.  ММЖК,      сайын,     етіл.
кеттiк меншiк     касының    әкімшілік- есепті     мейді
объектілерін      Үкіметіне  аумақтық   кезеңнен
сатуды қамтама.   есеп,      бірлік.    кейінгі
сыз ету           ҚарМ       тердің     айдың
ММЖК-ге    әкімдері   25-і
ақпарат               күні
беру
3.3.  Мемлекеттiк       Қазақстан  ҚарМ       Есепті     Талап  -
меншiк объекті.   Республи.  ММЖК,      жарты      етіл.
лерiн жекеше.     касының    әкімшілік- жылдықтан  мейді
лендіруден түс.   Үкіметіне  аумақтық   кейінгі
кен қаражаттың    есеп       бірлік.    айдың
мемлекеттiк                  тердің     25-і күні
бюджетке түсуiнің            әкімдері
жоспарланған кө.
лемдерiн қамтама.
сыз ету жөнiнде.
гi бақылауды
жүзеге асыру
___________________________________________________________________
4. Жекешелендiруден кейінгі бақылауды жүзеге асыру
___________________________________________________________________
4.1.  Қазақстан         Қазақстан  ҚарМ       Есепті     Талап  -
Республикасының   Республи.  ММЖК,      жарты      етіл.
Yкiметi бекiте.   касының    орталық    жылдық.    мейді
тін объектiлер-   Үкіметіне  және       тан
дiң тiзбесi бо-   есеп беру  жергілікті кейінгі
йынша экономи-               атқарушы   екінші
каның стратегия-             органдар   айдың 10-ы
лық мәнi бар                            күні
салаларында
меншiктiң мемле-
кеттiк мониторин-
гiн жүзеге асы-
руды қамтамасыз
ету

4.2. (исключена - N 538 от 31.05.2005 г.)
4.3. Осуществлять    Отчет в    КГИП МФ,     10 числа   Не тре-
контроль за     Правитель- акимы адми-  второго    буются   -
исполнением     ство       нистративно- месяца,
контрактных     Республики территори-   следующего
обязательств    Казахстан  альных       за отчетным
покупателями               единиц       полугодием
объектов госу-
дарственной
собственности
по соответст-
вующим конт-
рактам
4.4. Проводить зас-  Отчет в    КГИП МФ       Ежегодно, Не тре-
лушивание отче- Правитель-               июнь      буются   -
тов управляющих ство
компаний по     Республики
выполнению      Казахстан
условий
договоров
совместно с
заинтересован-
ными государст-
венными
органами
4.5. Разработать     Информация КГИП МФ      Ежегодно,  Не тре-
дополнительные  в Прави-                декабрь    буются   -
соглашения по   тельство
договорам       Республики
купли-продажи   Казахстан
с целью их
корректировки
на основании
решений межведом-
ственной комиссии
по контролю за
выполнением обя-
зательств по
договорам купли-
продажи объектов
приватизации
-------------------------------------------------------------------

4.2.  ( алынып тасталды - 2005.05.31. N 538 қаулысымен)
4.3.  Mемлекеттік       Қазақстан  ҚарМ       Есепті     Талап  -
меншік объектi.   Республи.  ММЖК,      жарты      етіл.
лерiн сатып       касының    әкімшілік- жылдықтан  мейді
алушылардың,      Үкіметіне  аумақтық   кейінгі
тиiстi келiсiм-   есеп       бірлік.    екінші
-шарттар бой-                тердің     айдың 10-ы
ынша келiсiм-                әкімдері   күні
шарттық мiндет.
темелерiн орын.
дауына бақылауды
жүзеге асыру
4.4.  Мүдделi мемлекет. Қазақстан  ҚарМ       Жыл        Талап  -
тiк органдармен   Республи.  ММЖК       сайын,     етіл.
бiрлесiп, басқа.  касының               маусым     мейді
рушы компаниялар. Үкіметіне
дың шарт жағдай.  есеп беру
ларын орындау
жөнiндегi есеп.
терiн тыңдауды
өткiзу
4.5.  Жекешелендiру     Қазақстан  ҚарМ       Жыл        Талап  -
объектiлерiн      Республи.  ММЖК       сайын,     етіл.
сатып алу-сату    касының               желтоқсан  мейді
шарттары бойынша  Үкіметіне
мiндеттемелер.    ақпарат
дің орындалуын    беру
бақылау жөнiн.
дегi ведомство.
аралық комиссия
шешiмдерiнiң
негiзiнде оларды
түзету мақсатын.
да сатып алу-
сату шарттары
бойынша қосымша
келiсiмдер
әзiрлеу
____________________________________________________________________