Об утверждении Плана развития закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" на 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2003 года N 369
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) План развития закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" на 2003-2005 годы;
2) важнейшие показатели развития закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" на 2003 год.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2001 года N 1570 "Об утверждении Плана развития республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана" на 2001-2005 годы".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2003 года N 369
План развития
закрытого акционерного общества
"Международный аэропорт Астана"
на 2003-2005 годы
I. Состояние производственно-финансовой
деятельности предприятия
1.1. Общая характеристика предприятия
1.1.1. Миссия
Обеспечение образцового, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов и пассажиров в соответствии с требованиями международных стандартов.
1.1.2. Правовой статус
Правовой основой создания закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" (далее - ЗАО "МАА") является постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2002 года N 1062 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана", в соответствии с которым с 1 января 2003 года РГП "Международный аэропорт Астана" (далее - РГП "МАА") преобразовано в ЗАО "МАА" со стопроцентным участием государства в уставном капитале. Деятельность предприятия осуществляется согласно следующим основным актам:
1. Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".
2. Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "Об акционерных обществах".
3. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 августа 1995 года N 1170 "Об организации международных авиаперевозок в аэропортах Республики Казахстан по временной схеме".
4. Государственная лицензия на аэропортовскую деятельность от 30 июня 1999 года N 182.

"Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 18 сәуірдегі N 369 қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған жоспары;
2) "Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлік қоғамын дамытудың 2003 жылға арналған аса маңызды көрсеткiштерi бекiтiлсiн.
2. "Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттік кәсiпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 5 желтоқсандағы N 1570 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ.Мәсiмовке жүктелсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 18 сәуірдегі
N 369 қаулысымен
бекітілген
"Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлік қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған жоспары
1. Кәсiпорынның өндiрiстiк-қаржылық
қызметiнiң жай-күйі
1.1. Кәсiпорынның жалпы сипаттамасы
1.1.1. Миссиясы
Халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес әуе кемелерiне және жолаушыларға үлгілi, қауiпсiз және тұрақты қызмет көрсетудi қамтамасыз ету.
1.1.2. Құқықтық мәртебесi
"Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлiк қоғамын (бұдан әрі - "АХӘ" ЖАҚ) құрудың құқықтық негізi "Астана халықаралық әуежайы республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 27 қыркүйектегi N 1062 қаулысы болып табылады, оған сәйкес 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап жарғылық капиталда мемлекеттiң жүз пайыздық қатысуымен "Астана халықаралық әуежайы" РМК (одан әрi - "АХӘ" РМК) "АХӘ" ЖАҚ болып қайта құрылды. Кәсiпорынның қызметi мынадай негiзгi кесiмдердi басшылыққа алады:
1. "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңы ;
2. "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегi Заңы ;
3. "Уақытша сызба бойынша Қазақстан Республикасының әуежайларында халықаралық авиатасымалдарды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 23 тамыздағы N 1170 қаулысы ;
4. 1999 жылғы 30 маусымдағы N 182 Әуежайлық қызметке арналған мемлекеттiк лицензия.

1.1.3. Техническая характеристика
-------------------------------------------------------------------
1. Расстояние от города               16 км
2. Орган государственного             Министерство транспорта и
управления                         коммуникаций Республики
Казахстан
3. Географические координаты          51 о 01 . 37 . С.Ш.
аэропорта
4. Расчетная температура              20,7 0 С
5. Код аэропорта                      4Е
6. Размеры взлетно-посадочной         3500х45
полосы
7. Направление ВПП                    04/22
8. Покрытие ВПП                       Асфальтобетонное
9. PCN (прочность покрытия)           55/F/C/W/T
10. Рулежная дорожка (РД)             РД-1, РД-3 - цементобетонное
РД-2 - асфальтобетонное
11. Площадь перрона                   75712 м 2
12. Грузовой зал                      Отсутствует
13. Категория аварийной службы        7
14. Пожарные машины                   3
15. Аварийно-противопожарный пункт    1 438 м
-------------------------------------------------------------------
1.1.4. Персонал и организационная структура управления
Состав трудовых ресурсов по категориям
-------------------------------------------------------------------
Категории                 ! 2002 год !   в % к общей численности
-------------------------------------------------------------------
Рабочие                        450                  56
Служащие                       350                  44
Руководители                    50                   6
Специалисты                    205                  26
Прочие                          95                  12
Всего                          800
-------------------------------------------------------------------
Учитывая состояние сферы гражданской авиации, требующей, в большинстве случаев, стандартных управленческих решений, размер аэропорта и отсутствие диверсификации его деятельности, структура управления аэропортом построена на функциональной основе. Для обеспечения согласованной деятельности аэропорта и с учетом важности фактора безопасности полетов непосредственное взаимодействие между тремя его основными функциональными блоками предприятия - финансы, производство (обслуживание воздушных судов и пассажиров) и маркетинг (привлечение авиакомпаний и связь с общественностью) осуществляется на уровне заместителей генерального директора. Средняя норма управляемости по всему предприятию равна 24 работникам.
С изменением требований и условий рынка в настоящее время аэропортом рассматривается возможность перехода на дивизиональную структуру управления. Данная структура предполагает деятельность аэропорта на основе создания бизнес-единиц на базе существующих служб аэропорта (перевод на внутренний хозрасчет) и дивизионов поддержки, осуществляющих координирующие функции. Целью данной структуры является повышение производительности и эффективности труда. Стремление каждой службы (бизнес-единицы) к оптимизации своих расходов положительно скажется на результатах деятельности предприятия в совокупности. В связи с системой установившихся тесных взаимосвязей между службами и отсутствием в настоящее время методики разделения доходов каждой из служб, переход будет носить постепенный характер.
Учитывая тенденцию развития рынка и опыт деятельности участников авиационного бизнеса (на примере авиапредприятий России), полный переход к дивизиональной структуре управления будет осуществлен в 2004 году.

1.1.3. Техникалық сипаттама
___________________________________________________________________
1    Қаладан қашықтығы                16 км
2    Мемлекеттiк басқару органы       Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникациялар
министрлiгi
3    Әуежайдың географиялық           51 о 01' 37" С.E.
кooрдинаттары
4    Есептiк температура              20,7 о С
5    Әуежай коды                      4Е
6    Ұшу-қону жолағының (ҰҚЖ)
өлшемдерi                        3500 х 45
7    ҰҚЖ бағыты                       04/22
8    ҰҚЖ жамылғысы                    асфальт бетон
9    PCN (жамылғының берiктiгi)       55/F/C/W/T
10   Рульдеу жолы (РЖ)                РЖ-1, РЖ-3 - цемент бетон
РЖ-2 - асфальт бетон
11   Перронның ауданы                 75 712 м 2
12   Жүк залы                         Жоқ
13   Авариялық қызмет санаты          7
14   Өрт машиналары                   3
15   Авариялық-өртке қарсы пунктi     1 438 м 2
___________________________________________________________________
1.1.4. Персонал және басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы
Санаттар бойынша еңбек ресурстарының құрамы
___________________________________________________________________
Санаттар          |        2002 ж.      |   Жалпы санға %-бен
___________________________________________________________________
Жұмысшылар                   450                    56
Қызметкерлер                 350                    44
Басшылар                   50                     6
Мамандар                  205                    26
Өзгелер                    95                    12
Барлығы                      800
___________________________________________________________________
Көп жағдайларда стандарттық басқару шешiмдерiн талап ететiн азаматтық авиация саласының жай-күйiн ескере отырып, әуежайдың өлшемi және оның қызметiн әртараптандырудың жоқтығы, әуежайды басқару құрылымы функционалдық негiзде құрылған. Ұшу қауiпсiздiгі факторының маңыздылығын ескерумен және әуежайдың келiсiмдi қызметiн қамтамасыз ету үшiн кәсiпорынның үш негізгi функционалдық бөлiмi: қаржы, өндiрiс (әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсету) және маркетинг (авиакомпанияларды тарту және жұртшылықпен байланыс) арасындағы тiкелей өзара iс-қимыл бас директордың орынбасарлары деңгейiнде жүзеге асырылады. Бүкiл кәсiпорын бойынша басқарудың орташа нормасы 24 жұмыскерге тең.
Нарық талаптары мен шарттарының өзгерумен қазiргi уақытта әуежайды басқарудың дивизионалды құрылымына өтудiң мүмкiншiлiгі қаралуда. Осы құрылым әуежай қызметiн әуежайдың бар қызметтерiнiң (iшкi шаруашылық есеп айырысуға ауыстыру) және үйлестiрушiлiк функцияларды жүзеге асыратын қолдау дивизиондарының базасында бизнес-бiрлiктер құру негiзiнде болжайды. Еңбек өнiмдiлiгi мен тиiмдiлiгiн арттыру осы құрылымның мақсаты болып табылады. Әрбір қызметтiң (бизнес-бiрлiктiң) өзінің шығыстарын оңтайландыруға ұмтылуы жиынтығында кәсiпорын қызметiнiң нәтижелерiне жағымды болады. Қызметтер арасында орнатылған өзара тығыз байланыстар жүйесіне және қазiргi уақытта әрбiр қызметтiң кiрiстерiн бөлу әдiстемесiнiң жоқтығына байланысты өту бiртіндеп жүретiн болады.
Рыноктың даму үрдiсiн және авиациялық бизнеске қатысушылардың қызмет тәжiрибесiн ескере отырып (Ресей авиакәсiпорындарын мысалға алғанда), болжанып отырған басқарудың дивизиональды құрылымына толық көшу 2004 жылы жүзеге асырылады.

1.2. Состояние производственно-финансовой деятельности предприятия за 1998-2002 годы
1.2.1. Производственная деятельность
Тенденция развития производственной деятельности аэропорта за 1998-2002 годы рассмотрена на основе двух основных показателей объема движения через аэропорт: количество отправок рейсов и пассажиров.
-------------------------------------------------------------------
Наименование показателей !  1998 !  1999 !  2000 !  2001 ! 2002
!       !       !       !       !(оценка)
-------------------------------------------------------------------
Отправлено рейсов            3711    3674    4014    4431     4962
в % к предыдущему году        141      99     109     110      112
Отправлено пассажиров      112420  106229  118412  143345   155853
в % к предыдущему году        172      95     112     121      109
-------------------------------------------------------------------
1) Количество отправок рейсов
Тенденция развития отправок рейсов из аэропорта характеризуется ростом на 41% в 1998 году, незначительным снижением объема авиаперевозок в 1999 году в сравнении с уровнем предыдущего года и умеренным ростом в 2000-2002 годы.
Предполагаемый объем авиаперевозок в 2002 году превышает уровень 1998 года на 34%. Средний суточный объем авиаперевозок в 1998 году составил 10 рейсов, предполагаемый в 2002 году - 14 рейсов.
2) Пассажиропоток
Объем движения по показателю количества отправленных пассажиров также характеризуется значительным ростом в 1998 году (на 71%), незначительным снижением в 1999 году (на 5%) и дальнейшим ростом в 2000-2002 годы. Ожидаемое количество убывающих пассажиров из аэропорта в 2002 году превышает показатель 1998 года на 39%, что аналогично показателю отправок рейсов.
Средний суточный пассажиропоток из аэропорта в 1998 году составил 308 пассажиров и предполагается в количестве 427 пассажиров в 2002 году.
Тенденция развития перевозок за 1998-2002 годы в сравнении с предыдущим годом четко разделяется на три периода.
Для первого, в 1998 году, характерна тенденция наибольшего всплеска объема авиаперевозок, который был вызван переносом столицы Республики Казахстан в город Астана (рост в сравнении с 1997 годом составил 41% - по отправке рейсов и 72% - по пассажиропотоку).
Соответственно второй период, в 1999 году, характеризуется снижением объема движения через аэропорт, связанного наряду с указанной причиной и кризисом в финансовой системе соседних государств.
Начиная с 2000 года наблюдается умеренный рост авиаперевозок через аэропорт, обусловленный расширением сети внутренних воздушных линий для обеспечения связи всех крупных городов Казахстана со столицей, благодаря экономическому росту, расширению инфраструктуры рынка региона, а вместе с тем, и увеличению частоты рейсов на существующих и открытие новых маршрутов, и что немаловажно, увеличению максимальной загрузки рейсов пассажирами.

1.2. Кәсiпорынның 1998-2002 жылдардағы өндірістік-қаржылық қызметiнiң жай-күйі
1.2.1. Өндiрiстiк қызмет
1998-2002 жылдарға әуежайдың өндiрiстiк қызметiнiң даму үрдiсi әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң екі негiзгі көрсеткішiнiң негiзiнде қаралған: рейстер мен жолаушыларды жөнелту саны.
___________________________________________________________________
Көрсеткiштер атауы | 1998 ж.| 1999 ж.| 2000 ж.| 2001 ж.| 2002 ж.
|        |        |        |        |(бағалау)
___________________________________________________________________
Жөнелтiлген рейстер      3 711    3 674    4 014   4 431    4 962
өткен жылға %-бен        141       99      109     110      112
Жөнелтiлген жолаушылар 112 420  106 229  118 412 143 345  155 853
өткен жылға %-бен        172       95      112     121      109
___________________________________________________________________
1) Рейстердi жөнелту саны
Әуежайдан рейстерді жөнелтудi дамыту үрдiсi 1998 жылы 41%-ға өсумен, өткен жыл деңгейiмен салыстырғанда 1999 жылы авиатасымалдар көлемiнiң шамалы төмендеуімен және 2000-2002 жылдары бiр қалыпты өсумен сипатталады.
2002 жылға авиатасымалдардың болжанған көлемi 1998 жылдың деңгейiнен 34%-ға асып отыр. 1998 жылы авиатасымалдардың орташа тәулiктiк көлемi 10 рейс құрды, 2002 жылы - 14 рейс болжанып отыр.
2) Жолаушылар ағыны
Жөнелтiлген жолаушылар санының көрсеткiшi бойынша қозғалыс көлемi де 1998 жылы айтарлықтай өсумен (71%-ға), 1999 жылы шамалы төмендеуiмен (5%-ғa) және 2000-2002 жылдары әрi қарай өсумен сипатталады. 2002 жылы әуежайдан кететiн жолаушылардың күтiлетiн саны 1998 жылдың көрсеткiшiнен 39%-ға асып отыр, бұл рейс жөнелтімдерінің көрсеткiшiне ұқсас.
Әуежайдан орташа тәулiктік жолаушылар ағыны 1998 жылы 308 жолаушыны құрды және 2002 жылы 427 жолаушы санын болжап отыр.
Өткен жылмен салыстырғанда 1998-2002 жылдардағы тасымалдар дамуының үрдiсi нақты үш кезеңге бөлiнедi.
Бiрiншiсiне, 1998 жылғы авиатасымалдар көлемiнiң серпiлу үрдiсi тән, бұл Қазақстан Республикасының елордасын Астана қаласына көшiруге байланысты (өcу 1997 жылмен салыстырғанда рейстердi жөнелту бойынша 41% және жолаушы ағыны бойынша 72% құрған).
Тиiсiнше екiншi кезең, 1999 жылы көрсетiлген себеппен және көршiлес мемлекеттердiң қаржы жүйесiндегi дағдарысымен байланысты әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң төмендеуімен сипатталады.
2000 жылдан бастап Қазақстанның барлық iрi қалаларының елордамен байланысын қамтамасыз ету үшiн iшкi әуе желiлерiнiң тармағын кеңейтуден, экономикалық өсудiң арқасында, аймақ рыногының инфрақұрылымы кеңеюден, сонымен бiрге бар бағыттардағы рейс жиiлiгi арттырылудан және жаңа маршруттар ашылудан және де маңызды жағдай, рейстердiң жолаушылармен барынша толуынан әуежай арқылы авиатасымалдардың бiр қалыпты өсуi байқалады.

1.2.2. Финансовые показатели
млн. тенге
-------------------------------------------------------------------
!1998 год!1999 год!2000 год!2001 год!2002 год
-------------------------------------------------------------------
Доходы                773      803      1253     1329     1448
в % к предыдущему
году                              103,8      156    106,0     109,0
Расходы               760      935      1541     1755     1635
в % к предыдущему
году                              123,0    164,8    113,8      93,2
-------------------------------------------------------------------
1) Доходы
Общая положительная динамика роста объемов работы в аэропорту отразилась и на характере тенденции уровня доходов.
Предполагаемые доходы предприятия за 2002 год превышают объем 1998 года на 675 млн. тенге (87%). Наибольшую часть совокупных доходов аэропорта составляют доходы от основных видов услуг, доля которых составляет более 90%. Помимо увеличения объема движения через аэропорт, немаловажной причиной роста доходов аэропорта является рост объема реализации и стоимости авиационного топлива, присутствующего и в расходах и в доходах аэропорта.
Так, доля стоимости авиационных горюче-смазочных материалов (далее - авиаГСМ) в общих доходах аэропорта в 1998 году составила 19%, а в 2002 году - 31%. Средняя цена тонны авиационного топлива составила 195 долл. США в 1998 году, 300 долл. США в 2002 году.
2) Расходы
По показателю расходов аэропорта также наблюдается динамика их роста. Расходы предприятия за период с 1998 года по 2002 год возросли на 875 млн. тенге (на 115%). Аналогично доходам, наибольшую долю в совокупных расходах составляет авиационное топливо (1998 год - 19%, 2002 год - 27%), рост которого обусловлен увеличением объема заправляемого в воздушные суда топлива и цены на него.
Другими факторами увеличения объема расходов за данный период явились:
- увеличение размера амортизационных отчислений на 278 млн. тенге (1200%) с 26 млн. тенге в 1998 году до 304 млн. тенге в 2002 году в связи с принятием на баланс предприятия реконструированных и новых объектов аэропорта.
За 1998-2000 годы реконструирована искусственная взлетно-посадочная полоса (далее - ИВПП), усилена и удлинена до 3500 метров, построено здание VIP, и реконструирован пассажирский аэровокзал.
Источником финансирования работ по реконструкции ИВПП и строительству здания VIP в сумме 40 млн. долл. США является республиканский бюджет.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 610 "О дополнительных мерах по реконструкции и строительству аэропорта в г. Астане" в Уставный капитал предприятия включены стоимость ИВПП и здания VIP, в результате которого Уставный капитал предприятия был увеличен до 3,1 млрд. тенге.

1.2.2. Қаржылық көрсеткiштер
млн. теңге
___________________________________________________________________
| 1998 ж.| 1999 ж.|2000 ж.|2001 ж.|2002 ж.
___________________________________________________________________
Кірістер                   773       803    1253    1329     1448
алдыңғы жылға %                  103,8     156   106,0    109,0
Шығыстар                   760       935    1541    1755     1635
алдыңғы жылға %                  123,0   164,8   113,8     93,2
___________________________________________________________________
1) Кiрiстер
Әуежайдағы жұмыстар көлемі өсуiнің жалпы оң серпiнi кiрiстер деңгейi үрдiсiнiң сипатында да байқалды.
2002 жылға кәсiпорынның болжанып отырған кiрiстерi 1998 жылғы көлемнен 675 млн. теңгеге (87%) асып отыр. Әуежайдың жиынтық кiрiстерiнiң едәуір бөлiгiн негiзгi қызмет түрлерiнен түскен кірістер құрайды, олардың үлесi 90% астамды құрып отыр. Әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң ұлғаюынан басқа әуежай кiрiстерiнiң өсуінiң маңызды себебi әуежайдың шығыстары мен кірістерінде де болатын авиациялық отынды сату көлемiнiң және құнының өсуі болып табылады.
Әуежайдың жалпы кiрiстерiнде авиациялық жанар-жағармай материалдар (бұдан әрi - авиаЖЖМ) құнының үлесі 1998 жылы 19% құрды, ал 2002 жылы - 31%. Авиациялық отын тоннасының орташа бағасы 1998 жылы 195 АҚШ долларын, 2002 жылы 300 АҚШ долларын құрады.
2) Шығыстар
Әуежай шығыстарының көрсеткiшi бойынша сондай-ақ олардың өсу серпiнi байқалады. Кәсiпорынның 1998-2002 жылдардағы шығыстары 875 млн. теңгеге (115%) өсiп отыр. Өсуi әуе кемелерiне құйылатын отын көлемiнiң және оған деген бағаның өсуiнен кiрiстерге балама жиынтық шығыстарда едәуір үлестi (1998 ж. - 19%, 2002 ж. - 27%) авиациялық отын құрайды.
Осы кезеңдегі шығыстар көлемi ұлғаюының өзге де факторлары:
- әуежайдың қайта жаңартылған және жаңа объектiлерiн теңгерiмге қабылдауға байланысты 1998 жылы 26 млн. теңгеден 278 млн. теңгеге (1200%), 2002 жылы 304 млн. теңгеге дейiн амортизациялық аударымдар мөлшерiнiң көбеюi болып табылады.
1998-2000 жылдары жасанды ұшу-қону жолағы (бұдан әрi - ЖҰҚЖ) қайта жаңартылды күшейтілдi және 3500 метрге дейiн ұзартылды, VIP ғимараты салынды және жолаушылар аэровокзалы қайта жаңартылды.
Республикалық бюджет 40 млн. АҚШ доллары сомасындағы ЖҰҚЖ қайта жаңарту және VIP ғимаратын салу жөнiндегi жұмыстарды қаржыландырудың көзi болып табылады.
"Астана қаласындағы әуежайды қайта жаңарту мен салу жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 маусымдағы N 610 қаулысына сәйкес кәсiпорынның Жарғылық капиталына ұшу-қону жолағы мен VIP ғимаратының құны енгiзiлген, оның нәтижесiнде кәсiпорынның Жарғылық капиталы 3,1 млрд. теңгеге дейiн өстi.

Для реконструкции здания аэровокзала направлены кредиты Министерства финансов Республики Казахстан в сумме 14 млн. долл. США и ОАО "Астана-Финанс" в сумме 2,5 млн. долл. США по ставкам вознаграждения 9% годовых.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года N 1402 "Об увеличении уставного капитала республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана", сумма кредита Министерства финансов Республики Казахстан и начисленного вознаграждения по нему внесены в Уставный капитал предприятия. В результате Уставный капитал предприятия составил 5,56 млрд. тенге.
Уставный капитал ЗАО "Международный аэропорт
Астана" (в млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
! 01.01.01 год ! 01.07.01 год ! 01.01.02 год
-------------------------------------------------------------------
Уставный капитал           7,0           3134,8        5560,4
-------------------------------------------------------------------

Аэровокзал ғимаратын қайта жаңарту үшiн 9% жылдық сыйақымен 14 млн. АҚШ доллары сомасындағы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және 2,5 млн. АҚШ доллары сомасындағы "Астана-Финанс" AAҚ кредиттері бағытталған.
"Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсіпорнының жарғылық капиталын көбейту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 6 қарашадағы N 1402 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің кредит және ол жөнiнде есептелген сыйақы сомасы кәсiпорынның Жарғылық капиталына енгiзiлдi. Нәтижесiнде, кәсiпорынның Жарғылық капиталы 5,56 млрд. теңгенi құрады.
"Астана халықаралық әуежайы" РМК-ның жарғылық капиталы (млн. теңге)
__________________________________________________________________
01.01.01 жыл   01.07.01 жыл    01.01.02 жыл
______________________________________________
Жарғылық капитал        7,0           3134,8           5560,4
__________________________________________________________________

- увеличение налога на имущество на 44 млн. тенге (1240%) с 4 млн. тенге в 1998 году до 48 млн. тенге в 2002 году, в связи с принятием на баланс предприятия реконструированных и построенных объектов (ИВПП, здание VIP);
- увеличение расходов на коммунальные услуги на 100% с 28 млн. тенге в 1998 году до 52 млн. тенге в 2002 году, вызванное главным образом введением в эксплуатацию аэровокзала и значительным ростом цен на печное топливо.
В соответствии с пунктом 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" от 9 июля 1998 года предприятие осуществляет закуп материальных, финансовых ресурсов и оборудования на тендерной основе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3) Финансовый результат
В результате превышения по указанным выше причинам уровня роста объема расходов над уровнем роста доходов, финансовый результат деятельности аэропорта за рассматриваемый период характеризуется отрицательной тенденцией. Чистый доход предприятия за 1998 год составил 8,4 млн. тенге, в 2002 году предполагаются убытки в сумме 187 млн. тенге.
1.3. Анализ производственно-финансового состояния за 2000-2001 годы
1.3.1. Производственные показатели
По результатам деятельности предприятия за 2000-2001 годы производственные показатели характеризуются тенденцией роста. Так, в сравнении с предыдущим годом, рост объема авиаперевозок по показателю отправок рейсов составил 9% в 2000 году и 10% в 2001 году. Количество отправленных рейсов возросло на 11% и составило 4014 рейсов, количество отправленных пассажиров увеличено на 11% и 21% соответственно.
Средний суточный объем авиаперевозок через аэропорт характеризуется 11 рейсами и 329 пассажирами в 2000 году и 12 рейсами и 398 пассажирами в 2001 году.
Рост объема авиаперевозок через аэропорт Астана в 2000 году, главным образом, обусловлен расширением сети внутренних воздушных линий для обеспечения связи всех крупных городов Казахстана со столицей, что послужило значительному росту объема перевозок по внутренним воздушным линиям. Так, в период весенне-летней навигации авиаперевозки производились по 17 направлениям Казахстана.
Основными факторами, обуславливающими тенденцию объема авиаперевозок в 2001 году, являются расширение инфраструктуры рынка региона, увеличение частоты рейсов на существующих и открытие новых маршрутов, и что немаловажно, увеличение максимальной загрузки рейсов пассажирами. Средняя загрузка рейса в 2000 году составила 29 пассажиров, в 2001 году - 32 пассажира.
1.3.2. Регулярность полетов через аэропорт

- кәсiпорынның теңгерiмiне қайта жаңартылған және салынған объектiлердi (ЖҰҚЖ, VIP ғимараты) қабылдауға байланысты 1998 жылы 4 млн. теңгеден 2002 жылы 48 млн. теңгеге дейiн 44 млн. теңгеге (1240%) мүлiкке салықтың көбеюi;
- аэровокзал пайдалануға берiлгендiктен және пеш отынына бағаның едәуiр өсумен 1998 жылы 28 млн. теңгеден 2002 жылы 52 млн. теңгеге дейiн коммуналдық қызмет көрсетулерге шығыстардың 100% өсуi.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 4-тармағына сәйкес кәсiпорын Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте тендер негiзiнде материалдық, қаржылық ресурстардың және жабдықтың сатып алынуын жүзеге асырады.
3) Қаржылық нәтиже
Жоғарыда аталған себептер бойынша шығыстар көлемi деңгейiнiң өсуімен, қаралып отырған кезеңге әуежай қызметiнiң қаржылық нәтижелер кірiстерiнiң өсу деңгейiнен асуының нәтижесiнде терiс үрдiспен сипатталады. 1998 жылы кәсiпорынның таза кiрiсi 8,4 млн. теңгенi құрды, 2002 жылы шығындар 187 млн. теңге сомасында болжанып отыр.
1.3. 2000-2001 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық дамуды талдау
1.3.1. Өндiрiстiк көрсеткiштер
2000-2001 жылдардағы кәсiпорын қызметiнiң нәтижелерi бойынша өндiрiстiк көрсеткiштер өсу үрдiсiмен сипатталады. Мәселен, өткен жылмен салыстырғанда, жөнелтiлген рейстер көрсеткiшi бойынша авиатасымалдар көлемiнiң өсуі 2000 жылы 9% және 2001 жылы 10% құрды. Жөнелтiлген рейстеp саны 11% өстi және 4 014 рейстi құрады, жөнелтiлген жолаушылар саны тиісінше 11% және 21% өсті.
Әуежай арқылы авиатасымалдардың орташа тәулiктiк көлемi 2000 жылы 11 рейс және 329 жолаушымен және 2001 жылы 12 рейс және 398 жолаушымен сипатталады.
2000 жылы Астана әуежайы арқылы авиатасымалдар көлемiнiң өсуi iшкi әуе желiлерi бойынша қозғалыс көлемiнiң айтарлықтай өсуiне себеп болған Қазақстанның барлық iрi қалаларының елордамен байланысын қамтамасыз ету үшiн ішкi әуе желiлерiнiң тармағын кеңейтуден. Мысалы, әуежайдың көктемгі-жазғы навигация кезеңiнде Қазақстанның 17 бағыты бойынша авиатасымалдар жүргiзiлген.
Аймақ рыногы инфрақұрылымының кеңейтiлуi, бар маршруттардағы рейс жиiлiгiн арттыру және жаңа маршруттарды ашу және де маңызды жағдай рейстердiң жолаушылармен барынша толуы 2001 жылы авиатасымалдар көлемiнiң үрдiсiне себеп болған негiзгi факторлар болып табылады. Рейстiң орташа толуы 2000 жылы 29 жолаушыны, 2001 жылы 32 жолаушыны құрады.
1.3.2. Әуежай арқылы ұшулардың тұрақтылығы

В общем объеме отправленных пассажиров внутренние воздушные перевозки составили 72%, перевозки по странам СНГ - 13% и по странам дальнего зарубежья - 15%.
Показатель регулярности полетов (доля регулярных рейсов в общем объеме отправленных рейсов) составил 69% в 2001 г. (63% в 2000 году), которыми было перевезено 89% всего пассажиропотока.
В структуре нерегулярных рейсов, которые составляют 27% рынка авиаперевозок через аэропорт, большая часть пассажиропотока обслуживается в страны дальнего зарубежья и СНГ - 69%.
1.3.3. Финансовые показатели
Финансово-экономическое положение аэропорта в 2000-2001 годы в сравнении с уровнем предыдущего года характеризуется ростом объема доходов на 450 млн. тенге (58%) в 2000 году и на 76 млн. тенге 6% в 2001 году. Факторами, повлиявшими на рост доходов, явились:
1) увеличение объема авиаперевозок через аэропорт;
2) рост стоимости авиационного топлива, которая отражается как в расходах, так и в доходах аэропорта (цена 1 за тонну авиационного топлива в 2000 году - $300, в 1999 году - $217, в 1998 году - $195).
Тенденция снижения уровня роста доходов в 2001 году обусловлена снижением объема приобретаемого аэропортом авиационного топлива, стоимость которого отражена и в расходах, и в доходах предприятия.
В 2000 году объем авиационного топлива, приобретенного аэропортом, составил 74% от общего объема заправленного топлива в воздушные суда, в связи с тем, что практически весь объем заправляемого в воздушные суда ЗАО "Эйр Казахстан" авиационного топлива предоставлялся аэропортом. В 2001 году, при увеличении общего объема заправленного авиаГСМ на 16%, доля авиаГСМ аэропорта, заправленного в воздушные суда, уменьшилась до 48%, так как данная авиакомпания в указанный период заправляла свои рейсы собственным авиационным топливом. В результате чего, в доходах аэропорта стоимость авиаГСМ уменьшилась на 19% (102 млн. тенге), в то время как доходы аэропорта без учета стоимости авиаГСМ возросли на 26%.
Одновременное увеличение расходов аэропорта на 65% в 2000 году и 14% в 2001 году обусловлено главным образом:
1) ростом налога на имущество на 17,5 млн. тенге (144%) в 2000 году в связи с принятием на баланс предприятия реконструированных и построенных объектов (здание VIP, взлетно-посадочная полоса);
2) увеличением амортизационных отчислений в связи с введением в эксплуатацию вышеуказанных объектов на 88,6 млн. тенге (120%) в 2000 году и на 90 млн. тенге (56%) в 2001 году, вызванное принятием на баланс предприятия реконструированного здания аэровокзала, а также повышением норм амортизации основных средств в соответствии с заключением аудиторской проверки деятельности аэропорта за 2000 год. Так, показатель средней нормы амортизации составил 7-9% (в предыдущий период - 3%);

Жөнелтiлген жолаушылардың жалпы көлемiнде iшкi әуе тасымалдар 72%, ТМД елдерi бойынша тасымалдар - 13% және алыс шет елдерi бойынша - 15% құрды.
Ұшулар тұрақтылығының көрсеткiшi (жөнелтiлген рейстердiң жалпы көлемiнде тұрақты рейстердiң үлесi) 2001 жылы 69% (2000 жылы - 63%) құрды. Тұрақты рейстермен барлық жолаушылар ағынының 89% тасымалданған.
Әуежай арқылы жүргiзiлетiн авиатасымалдар рыногының 27%-ын құрайтын тұрақсыз рейстердiң құрылымындағы жолаушылар ағынының үлкен бөлiгiнде алыс шетелдер мен ТМД елдерiне қызмет көрсетіледі, ол 69% құрайды.
1.3.3. Қаржылық көрсеткiштер
2000-2001 жылдары әуежайдың қаржы-экономикалық жағдайы өткен жылдың деңгейiмен салыстырғанда 2000 жылы 450 млн. теңгеге (58%) және 2001 жылы 76 млн. теңгеге (6%) кiрiс көлемінің өсуiмен сипатталады. Кiрiс өсуiне әсер еткен факторлар:
1) әуежай арқылы жүргiзiлетiн авиатасымалдар көлемiнiң өсуi;
2) әуежайдың шығыстарына да, кiрiстерiне де ықпал ететiн авиация отыны бағасының өсуi (авиация отынының 1 тоннасына баға 2000 жылы - $300, 1999 жылы - $217, 1998 жылы - $195) болып табылды.
2001 жылы кiрiстiң өсу деңгейiнiң төмендеу үрдiсi құны кәсiпорынның шығыстарына да, кiрiстерiне де ықпал ететiн әуежай сатып алатын авиация отыны көлемiнің төмендеуiнен болып отыр.
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ әуе кемелерiне құйылған авиациялық отынының барлық көлемiн әуежай ұсынуына байланысты 2000 жылғы әуежай сатып алатын авиациялық отынның көлемi әуе кемелерiне құйылған отынның жалпы көлемiнің 74% құрды. 2001 жылы құйылған авиаЖЖM жалпы көлемi 16%-ға өсу кезiнде әуе кемелерiне құйылған әуежай авиаЖЖМ үлесi 48%-ға дейiн төмендедi, өйткенi, көрсетiлген кезеңде осы авиакомпания өз рейстеріне өзiнiң меншiктi авиация отынын құяды. Бұның нәтижесiнде әуежай кiрiстерiнде авиаЖЖM құны 19% төмендедi (102 млн. теңге), ал әуежай кiрiстерi авиаЖЖМ құнын есептемегенде 26% өстi.
Әуежай шығындарының 2000 жылы 65% және 2001 жылы 14% бiр уақытта өсуі ең бастысы:
1) кәсіпорынның теңгерiмiне қайта жаңартылған және салынған объектiлердi (VIP ғимараты, ұшу-қону жолағы) қабылдауға байланысты 2000 жылы 17,5 млн. теңгеге (144%) мүлiкке салықтың көбеюiнен;
2) кәсiпорын теңгерiмiне аэровокзалдың қайта жаңартылған ғимаратын қабылдаумен, сондай-ақ әуежайдың 2000 жылғы қызметiн аудиторлық тексерудiң қорытындысына сәйкес негiзгi құралдарды амортизациялау нормалары жоғары болғандықтан 2000 жылы 88.6 млн. теңгеге (120%) және 2001 жылы 90 млн. теңгеге (56%) жоғарыда көрсетiлген объектілердi пайдалануға енгiзуге байланысты амортизациялық аударулардың өсуiнен. Мәселен, амортизацияның орташа нормасының көрсеткiшi 7-9 % құрды (өткен кезеңде - 3 %);

3) ростом расходов (на 34 млн. тенге, 22% в 2000 году) по вознаграждению за кредит Министерства финансов Республики Казахстан в размере 14 миллионов долларов США под 9% годовых, направленного на реконструкцию здания аэровокзала;
4) увеличением расходов по приобретению авиаГСМ в 2000 году на 334,8 млн. тенге (76%) в связи с отмеченным выше ростом цен и объема приобретенного топлива (на 60%). В 2001 году, соответственно тенденции уменьшения доходов, обусловленного снижением объема заправляемого авиатоплива аэропорта, уменьшение расходов на стоимость авиаГСМ составили 15% в сравнении с 2000 годом;
5) увеличением расходов на коммунальные услуги на 10%, вызванное значительным ростом цен на печное топливо. Только расходы на отопление увеличились на 52%. Средняя цена за 1 тонну печного топлива (стоимость закупа по тендеру) составила $175 в 2000 году, $290 в I квартале 2001 года и $180 в IV квартале 2001 года;
6) увеличением расходов по налогу на землю (на 100,4 млн. тенге) с 10,5 млн. тенге в 2000 году до 121 млн. тенге в 2001 году, обусловленное начислением дополнительно налога за 2000-2001 годы по причине отнесения земель под взлетно-посадочным комплексом к землям населенных пунктов.
Вследствие отмеченных факторов, определяющих тенденции объемов доходов и расходов, убытки за 2000 год составили 289 млн. тенге и за 2001 год - 426 млн. тенге.
1.4. Прогноз производственно-финансовой деятельности предприятия на 2002 год
1.4.1. Производственная деятельность
1) Отправлено рейсов
В 2002 году ожидаемый объем отправок рейсов составит 4 962, что превышает показатель предыдущего периода на 12%. Планируемый уровень роста объема авиаперевозок через аэропорт основан на следующих факторах:
- прогнозах компаний Boeing и Airbus Industrie, в соответствии с которыми среднемировой уровень роста объема воздушных перевозок в 2002 году составит 6%;
- продолжающейся тенденции экономического роста в Казахстане (рост ВВП - 7%);
- расширении инфраструктуры рынка региона.
2) Отправлено пассажиров
Прогнозируемая средняя загрузка рейса (за исключением полетов особой важности) ожидается на уровне 31 пассажира на один рейс. Как показано в приложении 1, прогнозируемое количество пассажиров на 2002 год составит 155 853, что на 8,7% превышает уровень предыдущего периода. Доли рынков пассажирских перевозок по направлениям в общем объеме отправленных пассажиров составляют 77% - для внутренних линий и 23% - для международных перевозок.
1.4.2. Показатели финансово-экономического развития
1) Доходы
Совокупные доходы предприятия в 2002 году, как отмечено в приложении 2, предполагаются в сумме 1,4 млрд. тенге, что превышает уровень предыдущего периода на 97 млн. тенге. Основными факторами данной тенденции являются увеличение объема авиаперевозок через аэропорт, который по показателю отправок рейсов ожидается в размере 12%.

3) аэровокзал ғимаратын қайта жаңартуға бағытталған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 9% жылдық сыйақымен 14 миллион АҚШ доллары мөлшерiндегi несиесi үшін (34 миллион теңгеге, 2000 жылы 22%) сыйақы жөнiнде шығындардың өсуiнен;
4) жоғарыда көрсетiлген сатып алынған отынның бағасы мен көлемінің өсуiне (60%) байланысты 2000 жылы 334,8 миллион теңгеге (76%) авиаЖММ сатып алу жөнiндегi шығындардың өсуiнен. 2001 жылы әуежайдың пайдаланатын авиаотыны көлемiнiң кемуi себептi кiрiстердің азаюы үрдiсiне сәйкес авиаЖЖМ құнына шығыстардың азаюы 2000 жылмен салыстырғанда 15% құрады.
5) пеш отынына бағаның едәуір өсуіне байланысты коммуналдық қызмет көрсетулерге шығыстардың 10%-ға өсуiнен. Тек жылуға деген шығыстар 52%-ға өстi. Пеш отынының 1 тоннасына орташа баға (тендер бойынша сатып алудың бағасы) 2000 жылы $175, 2001 жылдың 1-тоқсанында - $290 және 2001 жылдың IV тоқсанында - $180 құрды;
6) ұшу-қону кешенінің жерлерін елді мекен жерлеріне жатқызу
себебінен 2000-2001 жылдарға салық қосымша есептелгенінен 2000 жылы 10,5 миллион теңгеден 2001 жылы 121 миллион теңгеге дейiн жерге-салық бойынша шығыстардың өсуіне (100,4 млн. теңгеге).
Кiрiс пен шығыс көлемiнiң үрдістерін белгiлейтiн көрсетiлген факторлардың салдарынан шығындар 2000 жылы 289 млн. теңге және 2001 жылы 426 млн. теңгені құрды.
1.4. 2002 жылға кәсiпорынның өндiрiстiк-қаржылық қызметiнiң болжамы
1.4.1. Өндiрiстiк қызмет
1) Жөнелтiлген рейстер
2002 жылы рейс жөнелтімінің күтiлетiн көлемi 4 962 рейстi құрайды, бұл өткен кезеңнiң көрсеткiшiнен 12% асып отыр. Әуежай арқылы авиатасымалдар көлемі өсуiнiң жоспарланған деңгейі мынадай факторларға негізделiп отыр:
- Boeing және Airbus Industrie компанияларының болжауларына сәйкес әуе тасымалдарының көлемi өсуінiң орташа әлемдiк деңгейi 2002 жылы 6% құрады;
- Қазақстандағы экономикалық өсудің байқалған үрдісі (IЖӨ өcуi - 7 %);
- аймақ рыногы инфрақұрылымының кеңейтiлуi.
2) Жөнелтiлген жолаушылар
Рейстiң болжанған орташа толтырымы (ерекше маңызды ұшуларды есептемегенде) бір рейске 32 жолаушы деңгейінде күтілуде. 1-қосымшада көрсетілгендей 2002 жылға жолаушылардың болжанған саны 155 853 адамды құрайды, бұл өткен кезеңнiң деңгейiнен 8,7%-ға асып отыр. Жөнелтiлген жолаушылардың жалпы көлемінде бағыттар бойынша жолаушылар тасымалы рыноктарының үлесi iшкi желiлер үшiн 77 % және халықаралық тасымалдар үшін 23% құрайды.
1.4.2. Қаржы-экономикалық даму көрсеткiштерi
1) Кiрiстер
2-қосымшада көрсетілгендей 2002 жылы кәсiпорынның жиынтық кiрiстерi 1,4 миллиард теңге сомасында болжанып отыр, бұл өткен кезеңнiң деңгейiнен 97 млн. теңгеге жоғары. Рейс жөнелтiмдерiнiң көрсеткiшi бойынша 12% мөлшерiнде күтiлетiн әуежай арқылы авиатасымалдар көлемiнiң өсуi осы үрдiстің негiзгi факторы болып табылады.

В соответствии с действующими нормативными правовыми актами антимонопольного законодательства доходы аэропорта можно подразделить на доходы от регулируемых и нерегулируемых услуг. Ставки сборов и тарифы за регулируемые государством услуги установлены в 1997 году Комитетом по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан. Данная группа доходов составляет более 70% от общей суммы доходов предприятия без учета стоимости материалов.
В соответствии с требованиями антимонопольного законодательства предприятие не вправе оказывать услуги, не относящиеся к аэропортовой деятельности, в связи с чем, на прогнозируемый период, расширение и, соответственно, увеличение доходов от неаэропортовых услуг в данном плане не предусмотрено. Так как ряд таких услуг, как аренда помещений, услуги гостиницы, медицинские услуги и услуги комплекса общественного питания (ресторан, бары, столовая) выступают неотъемлемой частью в предоставлении основных видов услуг аэропорта, около 7% от общего объема планируемых доходов аэропорта на 2002 год приходится на услуги от неаэропортовой деятельности. Именно данный вид деятельности, являясь важным источником доходов в международной практике, позволяет многим аэропортам сдерживать рост и даже снижать цены на свои основные услуги, диктуемые жесткой конкуренцией и требованиями иностранных авиакомпаний, создающих для данных целей ряд альянсов.
Таким образом, предприятие имеет возможности увеличения указанных объемов доходов при условии реализации предпринимаемых мер по изменениям требований антимонопольного законодательства.
2) Расходы
Согласно приложению 2 к плану совокупные расходы аэропорта в 2002 году характеризуются тенденцией снижения на 119 млн. тенге (7%) и составят 1,6 миллиардов тенге. Финансовый результат характеризуется снижением убытков предприятия на 240 млн. тенге и прогнозируется убытками в сумме 187 млн. тенге.
Основными статьями, определяющими совокупные расходы, являются:
- расходы по налогам, которые сократились на 107 млн. тенге (66%) и составляют 3% от общей суммы расходов. Тенденция обусловлена дополнительным начислением в 2001 году налога на землю за 2000-2001 годы в сумме 111 млн. тенге по причине отнесения земель под взлетно-посадочным комплексом к землям населенных пунктов. В 2002 году, в соответствии с налоговым законодательством, земли, занятые аэродромами, приравниваются к землям, расположенным вне населенных пунктов. Кроме того, ставка налога снижена местным представительным органом до 50%, в связи с чем расходы по земельному налогу в 2002 году уменьшатся на 116 млн. тенге (95%) и составят 5,7 млн. тенге. Напротив, налог на имущество увеличивается на 8 млн. тенге (на 21%) до 48 млн. тенге в связи с принятием на баланс предприятия реконструированного здания аэровокзала;

Монополияға қарсы заңнаманың қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес әуежай кiрiстерiн реттелетiн және реттелмейтiн қызмет көрсетулерден түсетiн кiрiстерге бөлуге болады. Мемлекетпен реттелетiн қызмет көрсетулер үшiн алымдар мен тарифтердiң ставкаларын Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнің Баға және монополияға қарсы саясат комитетi 1997 жылы белгiлеген. Кiрiстердің осы тобы кәсiпорынның тауарлардың құнысыз операциялық кiрiстердiң жалпы сомасының 70%-ын құрайды.
Монополияға қарсы заңнаманың талаптарына сәйкес кәсiпорын әуежай қызметiне жатпайтын қызметтi көрсете алмайды, бұған байланысты болжанып отырған кезеңге осы жоспарда әуежайлық емес қызмет көрсетулерден кiрiстердің кеңейтiлуі және тиiсiнше өсуi көзделмеген. Үй-жай жалдау, қонақ үйдiң қызметтерi, медициналық қызметтер және қоғамдық тамақтандыру кешенiнің (мейрамхана, бар, асхана) қызметтерi сияқты бiрқатар қызметтер әуежай қызметтерiнiң негiзгi түрлерiн ұсынуда ажырамас бөлiгi болатындықтан, әуежайдың 2002 жылға арналған жоспарлы кiрiстерiнiң жалпы көлемiнің 7%-на жуық әуежайлық емес қызметтен түсетiн қызметтерге келедi. Халықаралық тәжiрибеде кiрiстердің маңызды көзi болып табылатын қызметтің осы түрi көптеген әуежайларға қойылған қатаң бәсеке және осы мақсат үшiн бiрқатар одақ құратын шетелдiк авиакомпаниялар талаптарының өздерінің негiзгi қызметтерiне бағалардың өcуін ұстауға және де оны төмендетуге мүмкіндiк бередi.
Сонымен, кәсіпорынның монополияға қарсы заңнаманың талаптарын өзгерту жөніндегi қолданылатын шараларды iске асыру жағдайында кiрiстердiң көрсетiлген көлемiн арттыруға мүмкiндiгi бap.
2) Шығыстар
Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес 2002 жылға арналған әуежайдың жиынтық шығыстары 119 млн. теңгеге (7%) төмендеу үрдiсiмен сипатталады және 1,6 миллиард теңгенi құрайды. Қаржылық нәтиже 240 млн. теңгеге кәсiпорын шығындарының төмендеуiмен сипатталады және 187 млн. теңге сомасында болжанып отыр.
Жиынтық шығысты белгiлейтiн негiзгi баптар:
- Салықтар бойынша шығыстар 107 млн. теңгеге (66%) қысқартылды және шығыстардың жалпы сомасынан 3%-ын құрайды. Yрдiс 2001 жылы жер салығын 111 млн. теңге сомасында 2000-2001 жылдарға қосымша есептелуден ұшу-қону кешенiндегi жердi елдi мекендер жеріне жатқызу себебiнен туып отыр. 2002 жылы салық заңнамасына сәйкес әуеайлақтар орналасқан жерлер елдi мекеннен тыс орналасқан жерлерге теңдестiрiледi. Сонымен қатар салық ставкасын жергiлiктi өкiлдiк органы 50%-ға дейiн төмендеттi, осыған байланысты 2002 жылы жер салығы жөнiндегi шығыстар 116 млн. теңгеге (95%) азаяды және 5,7 млн. теңгенi құрайды. Осыған қарсы, кәсiпорын теңгерiміне аэровокзалдың қайта жаңартылған ғимаратын қабылдауға байланысты мүлiкке салық 8 млн. теңгеден (21%) 48 млн. теңгеге дейiн өседi.

- амортизационные отчисления. Амортизационные отчисления производятся методом равномерного начисления. В 2002 году амортизационные расходы прогнозируются в сумме 304 млн. тенге, что превышает сумму 2001 года на 52 млн. тенге (21%). В результате, сумма износа основных средств составляет 19% от суммы совокупных расходов аэропорта. Данная тенденция обусловлена главным образом принятием на баланс предприятия реконструированного здания аэровокзала;
- расходы по вознаграждениям за кредиты, которые прогнозируются в сумме 65 млн. тенге и составят 4% от общей суммы расходов предприятия. Снижение данных расходов составило 75 млн. тенге (46%) в сравнении с уровнем предыдущего периода;
- стоимость материалов, используемых наряду с предоставляемыми услугами, составляет более 30% от суммы совокупных расходов. В связи с тем, что основной статьей данных расходов является авиационное топливо (83%), заправляемое в воздушные суда, тенденция их роста обусловлена предполагаемым увеличением объема авиаперевозок через аэропорт;
- расходы по оплате труда (заработная плата персонала со всеми отчислениями от нее) составляют 18% от суммы расходов предприятия. Запланированное увеличение заработной платы обусловлено предполагаемым увеличением численности работников в результате планируемого увеличения объема работ, связанных с реализацией проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астана" из средств займа Японского Банка Международного Сотрудничества, а также увеличением средней заработной платы работников соответственно прогнозируемым параметрам социально-экономического развития страны в целом на 2002 год.
Учитывая отрицательный финансовый результат деятельности предприятия за 2002 год, и согласно приказу Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 апреля 2002 года N 146-1 "Вопросы лимита средств, выделяемых в качестве спонсорской помощи (социальные расходы)", рекомендовано определять социальные расходы в размере не более 1% от суммы чистого дохода, остающегося в распоряжении предприятия, программа развития социальной сферы на 2002 год не планируется.
1.4.3. Инвестиционная политика
В рамках инвестиционной программы аэропорта на 2002 год, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 декабря 2001 года N 368-И "Об утверждении бизнес-плана, бюджета и инвестиционной программы РГП "Международный аэропорт Астана", согласованной в установленном порядке с Агентством РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса, предполагается выполнение работ по ремонту и замене основных фондов (спецтехники, оборудования, сети, взлетно-посадочная полоса). В настоящее время, за исключением ряда вновь приобретенной техники, технический парк, оборудование, объекты электроснабжения, теплоснабжения и водоснабжения изношены более чем на 83%. Учитывая данную ситуацию, потребность в инвестициях на приобретение основных средств составляет 118 млн. тенге в 2002 году.
-------------------------------------------------------------------
N  !               Объекты                        !Стоимость, тыс.т
-------------------------------------------------------------------
1   Оборудование для комплекса авиационной
безопасности                                              2082
2   Оборудование и сооружение для
топливообеспечения                                        1350
3   Оборудование для аварийно-спасательного
обеспечения                                               5680
4   Автотранспорт для комплекса спецтранспорта               25726
5   Спецавтотранспорт для обеспечения
техобслуживания ВС                                       31307
6   Реконструкция ВПП                                        44139
7   Компьютерная техника для обслуживания
пассажиров                                                1581
8   Оборудование и техника объектов вспомогат.
назначения                                                6402

- Амортизациялық аударулар. Амортизациялық аударулар тең өлшемдi есептеу әдiсiмен жасалады. 2002 жылы амортизациялық шығындар 304 миллион теңге сомасында болжанып отыр, бұл 2001 жылдың сомасынан 52 миллион теңгеге (21%) артық. Нәтижесiнде, әуежай жиынтық шығыстарының сомасынан негізгi құралдардың тозу сомасының 19%-ын құрайды. Осы үрдiс, ең бастысы, кәсiпорын теңгерiмiне аэровокзалдың қайта жаңартылған ғимаратын қабылдауына негiзделген.
- Кредиттер үшiн сыйақылар жөнiндегi шығыстар 65 млн. теңге сомасында болжанып отыр және кәсiпорын шығыстарының жалпы сомасынан 4% құрайды. Өткен кезеңнің деңгейiмен салыстырғанда осы шығыстардың 75 млн. теңгеге (46%) төмендедi.
- Ұсынылатын қызмет көрсетулермен қатар пайдаланатын материалдардың бағасы жиынтық шығыстардың сомасынан 30 % құрайды. Әуе кемелерiне құйылатын авиация отыны осы шығыстардың негiзгі бабы (83%) болып табылатынына байланысты олардың өсу үрдiсi әуежай арқылы авиатасымалдар көлемiнiң болжанатын өсуінен шығып отыр.
- Еңбек төлемi бойынша шығыстар (одан барлық аударулармен персоналдық жалақысы) кәсiпорын шығыстар сомасынан 18 % құрайды. Жалақының жоспарланған өсуi Халықаралық Ынтымақтастық Жапон Банкiнiң заемы қаражатынан "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасы iске асырылуына байланысты жұмыс көлемiнiң жоспарланған өсу нәтижесiнде жұмыскерлер санының болжанған өсуiнен, сондай-ақ 2002 жылға елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының болжанған параметрлерiне сәйкесiнше орташа айлық жалақының өсуiнен шығып отыр.
2002 жылы кәсiпорын қызметiнiң терiс қаржылық нәтижесiн есептеумен және "Демеушілiк көмек ретiнде (әлеуметтiк шығыстар) бөлiнетiн қаражат лимитiнiң мәселелерi" атты Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 2002 жылғы 22 сәуiрдегi N 146-1 бұйрығына сәйкес кәсiпорынның қарамағында қалатын таза кiрiс сомасынан 1%-дан аспайтын мөлшерде әлеуметтiк шығыстарды белгiлеуге ұсынылған, 2002 жылға әлеуметтiк саланы дамыту бағдарламасы жоспарланған жоқ.
1.4.3. Инвестициялық саясат
"Астана халықаралық әуежайы" РМК-ның бизнес-жоспарын, бюджетiн және инвестициялық бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлігінің 2001 жылғы 14 желтоқсандағы N 368-И бұйрығымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiмен белгiленген тәртiппен келiсiлген 2002 жылға арналған әуежайдың инвестициялық бағдарламасының шеңберiнде жөндеу және негiзгi қорларды (арнайы техниканы, жабдықты, торапты, ұшу-қону жолағын) ауыстыру жөнiндегі жұмыстардың орындалуы болжанып отыр. Қазiргі уақытта бiр қатар жаңа сатып алған техниканы алмағанда, техникалық парк, жабдықтар, электрмен жабдықтау жылумен және сумен жабдықтау объектiлерi 83 % астамға тозған. Осы жағдайды ескере отырып, 2002 жылы негiзгi қорларды сатып алуға арналған инвестицияларда қажеттiлiк 118 млн. теңге құрайды.
___________________________________________________________________
N              Объектілер                            | Құны мың
|   теңге
___________________________________________________________________
1  Авиациялық қауіпсiздiк кешенi үшiн жабдық             2 082
2  Отынмен қамтамасыз ету үшiн жабдық пен құрылыс        1 350
3  Авариялық құтқарушылық қамтамасыз ету үшін            5 680
жабдықтар
4  Арнайы көлiк кешенi үшiн автокөлiк                   25 726
5  ӘК техникалық қызмет көрсетудi қамтамасыз ету        31 307
үшiн арнайы автокөлiк
6  ҰҚЖ қайта жаңарту                                    44 139
7  Жолаушыларға қызмет көрceту үшiн компьютерлiк         1 581
техника
8  Қосалқы мақсаттағы объектiлердiң жабдықтары           6 402
мен техникасы
___________________________________________________________________

118 267
-------------------------------------------------------------------
II. План развития предприятия на 2003-2005 годы
2.1. Производственные показатели
-------------------------------------------------------------------
Наименование показателей         ! 2003 год ! 2004 год ! 2005 год
-------------------------------------------------------------------
Отправлено рейсов                 5458       7047       7752

118 267
___________________________________________________________________
2. Кәсіпорынның 2003-2005 жылдарға арналған даму жоспары
2.1. Өндiрiстiк көрсеткiштер
___________________________________________________________________
Көрсeткiштердің атауы         |   2003 ж. | 2004 ж.|  2005 ж.
___________________________________________________________________
Жөнелтiлген рейс                     5 458     7 047     7 752

в % к предыдущему году         110        129         110
Отправлено пассажиров             178560     192845     212129
в % к предыдущему году         115        108         110
-------------------------------------------------------------------
Запланированный уровень роста общего объема авиаперевозок через аэропорт основан, главным образом, на прогнозах компаний Boeing и Airbus Industrie, в соответствии с которыми, среднемировой уровень роста объема воздушных перевозок в рассматриваемый период составит 6% и показателях деятельности авиакомпаний Республики Казахстан в 2002 году.
Планируемый объем отправок рейсов в 2003 году составит 5458 рейсов, что на 10% больше, чем в 2002 году.
Достижение запланированного показателя по количеству отправок рейсов в 2004 году - 7 047, превышающего показатель 2003 года на 29% (1589 рейсов), обеспечивается при условии привлечения южнокорейской авиакомпании "Korean Air" с 2004 года, в 2005 году прогнозируется умеренный рост на 10%, при продолжении ею авиаперевозок через аэропорт. Максимальная взлетная масса данных грузовых воздушных судов составит 377 тонн, в то время как максимальная взлетная масса воздушных судов, выполняющих полеты из аэропорта, в настоящее время составляет в среднем около 50 тонн. В результате, как показано в приложении 1, объем авиаперевозок по показателю максимальной воздушной массы воздушных судов в 2004 году возрастет почти в три раза в сравнении с 2002 годом и на 4% в 2005 году.
Основываясь на наблюдаемой в предыдущие периоды тенденции пропорционального изменения частоты полетов на существующих маршрутах и открытия новых маршрутов по международным и внутренним направлениям, а также при условии привлечения транзитных грузовых рейсов авиакомпании "Korean Air", основная доля объема движения через аэропорт предполагается на международные воздушные линии (71%).
Средняя загрузка рейса пассажирами в 2003-2005 годы предполагается на уровне предшествующих периодов (32 пассажира на 1 рейс), в связи с чем планируемый рост количества отправленных пассажиров в рассматриваемый период составит 9%.
2.2. Финансовые показатели
млн. тенге
-------------------------------------------------------------------
! 2002 год ! 2003 год ! 2004 год ! 2005 год
-------------------------------------------------------------------
Доходы                  1448       1589       2271       2466
в % к предыдущему году         109        110        143        109
Расходы                 1635       1890       2310       2576
в % к предыдущему году          93        116        122        112
-------------------------------------------------------------------

% түрiнде өткен жылға                110       129       110
Жөнелтiлген жолаушылар             178 560   192 845   212 129
% түрiнде өткен жылға                115       108       110
___________________________________________________________________
Әуежай арқылы авиатасымалдардың жалпы көлемi өсуін жоспарланған деңгейi ең негiзiнен Boeing және Airbus Industrie компанияларының болжауларында негiзделген, оған сәйкес әуе тасымалдарының көлемi өсуінің орташа әлемдiк деңгейi қаралып отырған кезеңде және 2002 жылы Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары қызметiнің көрсеткiштерінде peйс 6 % құрайды.
2003-2005 жылдары рейс жөнелтімінiң жоспарланған көлемi 5 458 рейс құрайды, бұл 2002 жылдан 10 %-ға артық.
2004 жылы - 7 047 рейс болып, 2002 жылдың көрсеткiшiн 29%-ға асыратын (1589 рейс) рейс жөнелтiмдерінің саны бойынша жоспарланған көрсеткiшке қол жеткiзу 2004 жылдан бастап Оңтүстiк Кореяның "Korean Air" авиакомпаниясын тарту шартында және 2005 жылы 10%-ғa әуежай арқылы ол авиатасымалдарын жалғастыруда әрi қарай бiр қалыптағы өсу қамтамасыз етiледi. Әуежайдан ұшуларды орындайтын әуе кемелерiнiң ең жоғары ұшу салмағы қазiргі уақытта орташа есеппен 50 тонна құрайды, ал, Оңтүстiк Корея авиакомпаниясының жүк әуе кемелерiнiң ең жоғары ұшу салмағы 377 тонна құрайды. Нәтижесiнде, 1-қосымшада көрсетiлгендей әуе кемелерiнiң ең жоғары әуе салмағының көрсеткіші бойынша авиатасымалдар көлемi 2004 жылы 2002 жылмен салыстырғанда үш есе және 2005 жылына 4 %-ға өседi.
Өткен кезеңдерде байқалған бар маршруттарда ұшулардың жиiлігінің теңдес өзгертілуi және халықаралық және iшкi бағыттар бойынша жаңа маршруттар ашылу үрдісіне негізделе отырып, сондай-ақ "Kоrеаn Аir" авиакомпаниясының транзиттiк жүк рейстерiн тарту шартында әуежай арқылы қозғалыс көлемiнің негізгi үлесi (71%) халықаралық әуе желiлерiне болжанып отыр.
2003-2005 жылдары рейстің жолаушылармен орташа толтырымы өткен кезеңдердің деңгейiне болжанып отыр (бiр рейске 32 жолаушы), осыған байланысты жөнелтiлген жолаушылар санының жоспарланған өсуi қаралып отырған кезеңде 9% құрайды.
2.2. Қаржылық көрсеткiштер
млн. теңге
___________________________________________________________________
| 2002 ж. | 2003 ж. | 2004 ж. | 2005 ж.
___________________________________________________________________
Кірістер                       1448     1589       2271     2466
өткен жылға %                109      110        143      109
Шығыстар                       1635     1890       2310     2576
өткен жылға %                 93      116        122      112
___________________________________________________________________

1) Доходы
Объем доходов предприятия характеризуется умеренной тенденцией увеличения на 9% в 2003 году и в 2005 году. Значительное увеличение доходов в 2004 году на 43% в сравнении с 2003 годом связано с прогнозируемым увеличением объемов авиаперевозок, а также планируемым выполнением в 2004 году технической посадки в аэропорту грузовых воздушных судов авиакомпании "Korean Air".
Вследствие указанных факторов, предполагается увеличение доходов от регулируемых услуг предприятия почти в два раза, в сравнении с 2002 годом.
В случае отмены требований антимонопольного законодательства, запрещающих аэропорту предоставлять услуги, не отнесенные к основной деятельности (неавиационного характера), возможно увеличение указанных объемов доходов.
2) Расходы
Тенденция совокупных расходов ЗАО "МАА" на прогнозируемый период аналогично доходам также характеризуется тенденцией увеличения (на 22% в 2004 году, на 16%, 12% в 2003 году и 2005 году соответственно), что обусловленно такими же факторами увеличения объема авиаперевозок через аэропорт и соответствующими параметрами развития экономики Республики Казахстан. Значительное увеличение расходов на 57% в 2005 году в сравнении с 2001 годом вызвано ростом налога на имущество на 548%, обусловленное приобретением техники и оборудования стоимостью 2,569 млрд. японских йен в рамках проекта реконструкции аэропорта, финансируемого Японским Банком Международного Сотрудничества (JBIC) и предполагаемой реконструкцией взлетно-посадочной полосы на сумму 1,5 млрд. тенге.
Основными статьями, определяющими совокупные расходы, являются:
- расходы по налогам составляют около 4% в 2003-2005 годы, где более 90% от общей суммы расходов предприятия по налогам приходится на долю налога на имущество, в связи с принятием на баланс предприятия реконструированных и построенных объектов инфраструктуры аэропорта;
- амортизационные отчисления. Амортизационные отчисления производятся методом равномерного начисления и составляют 24-26% от суммы совокупных расходов аэропорта в 2004-2005 годы и 20% в 2003 году. Данная тенденция обусловлена главным образом причиной, указанной в предыдущем подпункте;
- расходы по вознаграждениям за кредиты на планируемый период, которые составляют 7-8% от суммы общих расходов. В структуре данных расходов значительная доля приходится на средства займа Японского Банка Международного Сотрудничества. Сумма вознаграждения по нему за 2003 год предполагается в сумме 35 млн. тенге, в 2004 году - 88 млн. тенге и в 2005 году - 117 млн. тенге. В соответствии с кредитным соглашением между Министерством финансов Республики Казахстан и республиканским государственным предприятием "Международный аэропорт Астана" от 15 июня 2001 года N ЯПО 001п средства в сумме 4 424 400 000 японских йен предоставляются сроком до 2028 года с льготным периодом 7 лет по ставке вознаграждения, составляющей 2,2% годовых;

1) Кiрiстер
2003 және 2005 жылдарда бiр қалыптан аса 9%-ға кәсiпорын кiрiстерiнiң көлемi өсу үрдiсiмен сипатталады. 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы 43%-ға кiрiстердiң өсуi авиатасымалдар көлемiнiң болжанып отырған өсуіне, сондай-ақ 2004 жылы әуежайда "Korean Air" авиакомпаниясының жүк әуе кемелерiнiң техникалық қонуының болжанған орындалуына байланысты.
Көрсетiлген факторлардың салдарынан 2002 жылмен салыстырғанда кәсiпорынның реттелетiн қызмет көрсетулерiнен кiрiстердің екi есе өсуi болжанып отыр.
Әуежайға негiзгi қызметке жатпайтын (авиациялық емес сипаттағы) қызмет көрсетулердi ұсынуға тыйым салатын монополияға қарсы заңнама талаптарының күшi жойылу жағдайында кiрiстердiң көрсетiлген көлемдерi өсуi мүмкін.
2) Шығыстар
Болжанып отырған кезеңге "АХӘ" ЖАҚ жиынтық шығыстарының үрдiсi кiрiстерi сияқты сондай әуежай арқылы авиатасымалдар көлемiнiң өсу және Қазақстан Республикасының экономикасы дамуының параметрлерiне сәйкес факторларынан (2004 жылы 22%, 2003 жылы 16%, 12%-ға және 2005 жылы тиiсiнше) өсу үрдiсiмен сипатталып отыр. 2005 жылы 57%-ға шығыстардың айтарлықтай өсуi 2001 жылмен салыстырғанда Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкiмен (JBIC) қаржыландырылатын әуежайды қайта жаңарту жобасының шеңберiнде 2,569 млрд. жапон иенасы бағасымен техника және жабдық сатып алудан және 1,5 млрд. теңге сомасына ұшу-қону жолағының болжанып отырған қайта жаңартылуынан шығып отырған 548% мүлiкке деген салықтың өсуiнен туындап отыр.
- Жиынтық шығыстарын белгiлейтiн негiзгi баптар мыналар:
- салықтар бойынша шығыстар 2003-2005 жылдарда шамасында 4% құрайды, салықтар бойынша кәсiпорын шығыстарының жалпы сомасынан ондағы 90% кәсiпорын теңгерiмiне әуежай инфрақұрылымының қайта жаңартылған және салынған объектiлерiн қабылдауға байланысты мүлiкке деген салықтың үлесiне түсiп отыр;
- амортизациялық аударымдар. Амортизациялық аударымдар тең есептеу әдiсiмен жүргiзiледi және әуежайдың жиынтық шығыстары сомасынан 2004-2005 жылдарда 24-26% және 2003 жылы 20% құрайды. Осы үрдiс, ең басымен, алдағы тармақшада көрсетiлген себептен болып тұр;
- кредиттер үшiн сыйақы бойынша шығыстар жоспарланып отырған кезеңге жалпы шығыстар сомасынан 7-8% құрайды. Осы шығыстардың құрылымындағы айтарлықтай үлес Жапон халықаралық ынтымақтастық банкi заемының қаражатына түсiп отыр. Ол бойынша 2003 жылы сыйақы сомасы 35 млн. теңге, 2004 жылы 88 млн. теңге және 2005 жылы 117 млн. теңге сомасында болжанып отыр. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен "Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны арасындағы 2001 жылғы 15 маусымдағы N ЯПО 001 п кредиттiк келiсiмге сәйкес 4 424 400 000 жапон иенi сомасындағы қаражат 7 жыл жеңiлдiк кезеңiмен жылына 2,2%  құрайтын сыйақы ставкасы бойынша 2028 жылға дейiнгi мерзiмге беріледi;

- стоимость материалов, используемых наряду с предоставляемыми услугами, которая составляет 32% от суммы совокупных расходов. Основной статьей данных расходов выступает авиационное топливо (29% от суммы расходов), цена за одну тонну которого в 2002 году составила 300 долларов США;
- расходы на оплату труда (заработная плата со всеми отчислениями) в планируемый период, которые составят 18% от суммы всех расходов. В сравнении с уровнем 2002 года ожидается рост расходов на оплату труда соответственно росту авиаперевозок через аэропорт.
В прогнозируемом периоде предполагается увеличение расходов периода в пределах, установленных требованиями антимонопольного законодательства. Это обусловлено, в основном, ростом расходов, связанных с реконструкцией аэропорта по проекту, финансируемому JBIC (амортизация, налоги, проценты за кредит), и соответствующим увеличением объема (35%) и характера планируемых работ. Если в предыдущие периоды основную часть авиаперевозок через аэропорт составляли пассажирские перевозки, то в планируемый период усилия направлены на привлечение и обслуживание транзитных грузовых рейсов, которые требуют увеличения соответствующих затрат, связанных с маркетинговым направлением деятельности предприятия.
Учитывая вышеизложенные факторы и прогнозируемое финансовое состояние предприятия за рассматриваемый период, мероприятия по развитию социальной сферы не планируются.
2.3. Маркетинговая политика
Основной маркетинговой задачей в настоящее время является увеличение объема авиаперевозок через аэропорт и становление его узловым центром авиаперевозок в регионе.
Потенциальным источником увеличения объема авиаперевозок через аэропорт в настоящее время являются международные транзитные рейсы по перевозке груза, частота которых и максимальная взлетная масса используемых воздушных судов послужат благоприятствующим фактором в экономическом положении аэропорта.
Основными условиями для аэропорта в завоевании преимущественного положения перед аэропортами городов Алматы, Ташкента, Омска и Новосибирска является предоставление скидок на стоимость аэропортового обслуживания и авиационного топлива. Так, условием технической посадки в аэропорту г. Астана грузовых рейсов южнокорейской авиакомпании "Korean Air", планируемой с 2003 года, является предоставление снижения стоимости аэропортового обслуживания на 58%. Однако выполнение данного требования затруднено в связи с отсутствием нормативных актов, позволяющих устанавливать данные скидки. В то же время, подобные проекты целесообразны для предприятия с экономической точки зрения. Частота выполняемых рейсов и максимальная взлетная масса используемых воздушных судов компенсируют в значительной мере указанные скидки.
Как известно, иностранные авиакомпании, выполняющие грузовые полеты через регион, осуществляют свою деятельность в крупных альянсах. Соответственно привлечение одной авиакомпании может способствовать привлечению остальных участников альянса.
Учитывая, что эффект реализации подобных проектов носит глобальный характер, необходимы консолидированные действия заинтересованных участников отрасли в обеспечении положения о гибкой тарифной политике в отношении подобных транзитных рейсов и механизма обеспечения авиационного топлива в соответствии с критериями приемлемых цен и бесперебойного погребного объема. Решение данной проблемы возможно только в случае принятия соответствующих нормативных актов, регламентирующих возможность предоставления скидок.
Разрабатываемая стратегия в свете реализации установленных задач предприятия предусматривает также комплекс следующих мер:

- ұсынылатын қызмет көрсетулермен қатар пайдаланатын материалдардың құны шығыстардың жалпы сомасынан 32% құрайды. 2002 жылы бiр тоннасына бағасы 300 АҚШ долларын құрған авиация отыны осы шығыстардың негiзгi бабы (шығыстар сомасынан 29%) болып отыр;
- еңбек төлемiне шығыстар (барлық аударулармен жалақы) жоспарланып отырған кезеңде барлық шығыстардың сомасынан 18% құрайды. 2002 жылдың деңгейiмен салыстырғанда әуежай арқылы авиатасымалдардың өсуiне сәйкес еңбек төлемiне шығыстардың өсуі күтiлуде.
Жоспарланып отырған кезеңде монополияға қарсы заңнаманың белгiленген талаптары шеңберiнде кезең шығыстарының өсуi болжанып отыр. Бұл негiзiнен, JBIC қаржыландыратын жоба жөнiндегi әуежайдың қайта жаңартылуына байланысты шығыстар өсуiмен (амортизация, салықтар, кредит үшiн проценттер) және жоспарланған жұмыстардың көлемi (35%) мен сипатының тиiсті өсуiнен шығып отыp. Егер өткен кезеңдерде әуежай арқылы авиатасымалдардың негiзгi бөлiгiн жолаушылар тасымалы құрайтын болса, жоспарланған кезеңде күш-жiгер кәсiпорын қызметiнiң маркетингтiк бағытына байланысты тиiстi шығындардың өсуiн талап ететiн транзиттік жүк рейстердi тарту мен оларға қызмет көрсетуге бағытталған.
Жоғарыда көрсетiлген факторларды және жоспарланып отырған кезеңге кәсiпорынның болжанған қаржылық жағдайын ескере отырып, әлеуметтiк саланы дамыту жөнiндегi iс-шаралар жоспарланған жоқ.
2.3. Маркетинг саясаты
Әуежай арқылы авиатасымалдар көлемiнiң өсуi және аймақта авиатасымалдардың тораптық орталығы болып тұрақталуы қазiргi уақытта негiзгi маркетингтiк мақсат болып табылады.
Пайдаланатын әуе кемелердiң жиiлiгi және eң жоғары ұшу салмағы әуежайдың экономикалық жағдайына оң фактор болатын жүктi тасымалдау жөнiндегi халықаралық транзиттiк рейстер қазiргi уақытта әуежай арқылы авиатасымалдар көлемiн өсiрудiң ықтимал көзi болып табылады.
Әуежайлық қызмет көрсетудiң және авиация отынының бағасына жеңілдiктер беру Алматы, Ташкент, Омбы және Новосибирск қалаларының әуежайларының алдында басыңқы жағдайға ие болуда әуежай үшiн негiзгi шарт болып табылады. Әуежайлық қызмет көрсетудiң құнын 58%-ға төмендетудi ұсыну 2003 жылдан бастап жоспарланып отырған Астана қаласының әуежайында Оңтүстiк Кореяның "Kоrеаn Air" авиакомпаниясының жүк рейстерiнiң техникалық қону шарты болып табылады. Бiрақ, осы жеңiлдіктердi белгiлеуге рұқсат беретiн нормативтiк актiлердiң жоқтығына байланысты осы талаптың орындалуы қиындық туғызып тұр. Бiрақ, осындай жобалар кәсiпорын үшiн экономикалық жағынан пайдалы. Орындалатын рейстердің жиiлiгi және пайдаланатын әуе кемелерінің ең жоғары ұшу салмағы көрсетiлген жеңiлдiктердi едәуiр өтейдi.
Аймақ арқылы жүкпен ұшуларды орындайтын шетелдiк авиакомпаниялар өздерiнің қызметiн iрi одақтарда жүзеге асыратыны бәрiмiзге мәлiм. Тиiсiнше, бiр авиакомпанияны тарту одақтың қалған қатысушыларын тартуға да мүмкiндiк бере алады.
Осындай жобалардың iске асырылу әсерi кең ауқымды екендiгiн ескере отырып осындай транзиттiк рейстердің және қолайлы бағалардың өлшемдерiне сәйкес және үздiксiз қажет көлемдi авиация отынымен қамтамасыз ету механизмi қатысында икемдi тарифтiк саясат туралы ереженi қамтамасыз етуде саланың мүдделi қатысушыларының бiрiккен iс-әрекеттерi қажет. Осы мәселенi шешiлуі жеңiлдiктердi ұсыну мүмкiндiгiн реттейтiн тиiстi нормативтiк актiлердi қабылдау жағдайында ғана мүмкiн.
Кәсiпорынның белгiленген мақсаттарын iске асыру барысында әзiрленудегi стратегия мынадай шаралардың кешенiн де көздейдi:

1) реализация необходимых мер для создания благоприятных условий авиаперевозок для аэропорта на государственном уровне, в том числе:
- заключение межправительственных соглашений и дополнений к ним, а также соглашений с авиакомпаниями;
- рассмотрение вопроса предоставления при необходимости иностранным авиаперевозчикам коммерческих прав использования различных степеней "свободы воздуха";
- включение аэропорта одним из пунктов приема импортируемых в Республику Казахстан грузов;
- создание свободной экономической зоны в аэропорту;
2) совместно с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан организация и расширение сотрудничества с авиационными властями и организациями зарубежных стран с целью изучения и внедрения их передового опыта и новых технологий в авиационном бизнесе;
3) усиление конкурентной позиции в регионе путем проведения агрессивной маркетинговой стратегии в отношении как уже использующих аэропорт, так и потенциальных клиентов, что предполагает одним из первоочередных разработку гибкой системы сборов и тарифов по критериям частоты полетов и взлетной массы используемых воздушных судов, электронный бизнес и другие;
4) реализация мер для создания конкурентной среды в обеспечении аэропорта авиационным топливом с целью снижения его стоимости до уровня, способствующего применению транзитного потенциала аэропортов Казахстана для технической посадки воздушных судов;
5) создание инфраструктуры аэропорта, соответствующей международному стандарту;
6) организация системы непрерывного совершенствования уровня обслуживания воздушных судов и пассажиров, включающая обучение, повышение квалификации работников аэропорта и другие.
2.4. Тарифная политика
Ставки сборов и тарифы за основные услуги предприятия по обслуживанию воздушных судов и пассажиров определены в 1997 году.
На сегодняшний день возникла необходимость изменения существующих ставок сборов и тарифов и порядка их взимания, обусловленная рядом причин.
Изменения финансовых показателей деятельности предприятия за 1998-2001 годы вызваны главным образом реконструкцией аэропорта в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1998 года " О мерах по привлечению средств для финансирования проекта реконструкции аэропорта в г. Акмоле" и от 29 июня 1998 года N 610 "О дополнительных мерах по реконструкции и строительству аэропорта в г. Астане".
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ставки сборов и тарифы, утвержденные уполномоченным органом (Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции), не должны быть ниже стоимости затрат, необходимых для оказания услуг и обеспечивать эффективное функционирование субъекта естественной монополии.

1) Әуежай үшiн мемлекеттiк деңгейде авиатасымалдарға жайлы жағдай жасау үшiн қажеттi шараларды iске асыру, соның iшiнде:
- үкіметаралық келiсiмдер және оларға қосымшалар, сондай-ақ авиакомпаниялармен келiсiмдер жасасу шетел авиатасымалдаушыларына қажет болғанда "әуе еркiндігінің" әртүрлi дәрежелерiн пайдалануға коммерциялық құқықтарды ұсыну мәселесiн қapaу;
- әуежайды Қазақстан Республикасына шет елдерден әкелiнетiн жүктердi қабылдау пункттерiнiң бiрiне енгiзу;
- әуежайда еркiн экономикалық аймақ құру;
2) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бiрлесiп авиация бизнесіндегi озат тәжiрибенi және жаңа технологияларды зерттеу және оларды енгiзу мақсатында шет елдердiң авиация өкiмет орындарымен және ұйымдарымен ынтымақтастықты ұйымдастыру және кеңейту;
3) әуежайды пайдаланатын да, әлеуеттi клиенттерге де қатысты агрессивтi маркетинг стратегиясын жүргiзу жолымен аймақта бәсекелестiк тұғырды күшейту, мұның өзi ұшу жиiлiгi және пайдаланылатын әуe кемелерiнiң ұшу салмағы, электрондық бизнес және басқа өлшемдер бойынша алымдар мен тарифтердiң икемдi жүйесiн бiрiншi кезекте әзiрлеудi болжайды;
4) әуе кемелерiнің техникалық қонуы үшiн Қазақстан әуежайларының транзиттік әлеуетiн қолдануға мүмкiндiк беретiн деңгейге дейiн авиация отынымен әуежайды қамсыздандыруда оның бағасын төмендету мақсатында бәсекелестік орта құру үшiн шараларды iске асыру;
5) халықаралық стандартқа сәйкес әуежайдың инфрақұрылымын құру;
6) оқытуды, әуежай жұмыскерлерiнiң білiктiгiн көтерудi және басқаларды қамтитын, әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсету деңгейiн үздіксiз жетiлдiру жүйесiн ұйымдастыру.
2.4. Тарифтiк саясат
Кәсiпорынның әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсету жөнiндегi негiзгi қызмет көрсетулері үшін алымдар ставкалары және тарифтер 1997 жылы белгіленген.
Бүгiнгi күнге қолданылып жүрген алымдар ставкалары мен тарифтерді және оларды алу тәртiбiн өзгерту қажеттiгi мынадай факторлардан туындап отыр.
1998-2001 жылдардағы кәсiпорын қызметiнiң қаржылық көрсеткiштерiнiң өзгерулерi Қазақстан Республикасы Үкiметінің "Ақмола қаласындағы әуежайды қайта жаңарту жобасын қаржыландыру үшiн қаражат тарту жөнiндегi шаралар туралы" 1998 жылғы 1 сәуiрдегi және "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту мен салу жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1998 жылғы 29 маусымдағы N 610 қаулыларына сәйкес ең бастысы, әуежайдың қайта жаңартылуынан болып отыр.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өкілеттi органмен (Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестіктi қорғау жөнiндегi агенттігі) бекiтілген алымдар ставкалары және тарифтер қызмет көрсетуге қажет шығындардың құнынан төмен болмауы тиiс және табиғи монополия субъектiсiнiң тиiмдi жұмыс iстеуін қамтамасыз етуге тиіс.

В применяемых в настоящее время ставках сборов и тарифах аэропорта не учтены расходы, связанные с реконструкцией основных объектов инфраструктуры аэропорта за 1998-2000 годы (амортизационные расходы, увеличение налога на имущество, расходы по вознаграждениям за кредиты).
С целью приведения аэропортовых сборов и тарифов в соответствие с подпунктом 5) пункта 6 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2001 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в связи с принятием Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", антимонопольным ведомством приказом от 14 августа 2002 года N 53-ОД "О пересчете ставок аэропортовых сборов и тарифов за наземное обслуживание в аэропорту" утверждены ставки сборов и тарифов в тенговом эквиваленте. Данным приказом ставки сборов и тарифов на внутренние регулярные рейсы пересчитаны по курсу на 1 апреля 1999 года (87,5 тенге), на другие рейсы, в т. ч. MBЛ - по курсу Национального Банка Республики Казахстан на 14 августа 2002 года (154,1 тенге).
Ставки сборов и тарифов в аэропорту г. Астана
-------------------------------------------------------------------
! Утвержден.  ! Утвержден. !Прогнозируемый
Наименование     !   тариф     !   тариф    ! тариф 2003-
показателей      !1997-2001 гг.!   2002 г.  !   2005 гг.,
! долл. США   !   тенге    !    тенге
!------------------------------------------
!  МВЛ !  ВВЛ !  МВЛ ! ВВЛ !  МВЛ  ! ВВЛ
-------------------------------------------------------------------
Обеспечение
взлет-посадки              10,0   10,0   1541   875    1679    1679
Обеспечение авиационной
безопасности, %            15     15       15    15    19,8    19,8
Обслуживание пассажиров    12,0    6,0   1387   525    3462    1391
Обеспечение
встречи-выпуска             2,0    2,0    308   175     512     512
Обеспечение ВС авиаГСМ     41,0   41,0   6318  3588    6582    6582
Обеспечение
техобслуживания             5,0    5,0    771   438    1252    1252
Обработка груза           130,0  104,0  12059 10977   15844   13122
-------------------------------------------------------------------
Плата за обслуживание воздушных судов авиакомпаний, выполняющих регулярные внутренние перевозки, взимается со скидкой в размере 20% и применяется фиксированный курс в размере 87,5 тенге, в результате сумма недополученного дохода предприятия составила 213 млн. тенге в 2001 году и предполагается в сумме 258 млн. тенге в 2002 году.
Сумма выпадающего дохода в результате снижения ставок на 20%
и применения фиксированного курса (тыс. тенге)
-------------------------------------------------------------------

Қазiргі уақытта әуежайдың қолданылатын алымдар ставкалары мен тарифтерінде 1998-2000 жылдардағы әуежай инфрақұрылымының негізгі объектiлерiнің қайта жаңартылуына байланысты шығыстар (амортизациялық шығыстар, мүлiкке салықтың өсуi, кредиттер үшiн сыйақы жөнiндегi шығыстар) ескерілмеген.
Әуежайлық алымдар мен тарифтерді "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiн (Салық кодексі) қабылдауға байланысты Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілерiне өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 желтоқсандағы Заңының 1-бабы 6-тармағының 5) тармақшасына сәйкес келтiру мақсатында монополияға қарсы ведомствоның 2002 жылғы 14 тамыздағы "Астана халықаралық әуежайы" PMК жердегi қызмет көрсету үшiн әуежайлық алымдардың ставкаларын және тарифтерді қайта есептеу туралы" N 53-ОД бұйрығымен теңгелiк баламада алымдар ставкалары мен тарифтер бекiтілген. Осы бұйрықпен Ішкi тұрақты рейстерге алымдар ставкалары және тарифтер 1999 жылғы 1 сәуiрге деген бағам бойынша (87,5 теңге), басқа рейстерге, соның iшiнде ХӘЖ - Ұлттық Банктiң 2002 жылғы 14 тамыздағы бағамы бойынша (154,1 теңге) есептелген.
Астана қаласы әуежайындағы алымдар ставкалары мен тарифтерi
___________________________________________________________________
Көрсеткiш атаулары     | 1997-2001   | 2002 жылы  |  2003-2005
| жылдарға    | бекітілген |  жылдарға
|бекiтілген   |   тариф,   | болжанған
|тариф, АҚШ   |   теңге    |   тариф,
| доллары     |            |    теңге
___________________________________________________________________
| ХӘЖ |  IӘЖ  | ХӘЖ  | IӘЖ | ХӘЖ  | IӘЖ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ұшу-қонуды қамтамасыз
ету                       10,0   10,0   1541   875    1679    1679
Авиациялық қауіпсiздiктi
қамтамасыз ету, %         15     15       15    15    19,8    19,8
Жолаушыларға қызмет
көрсету                   12,0    6,0   1387   525    3462    1391
Қарсы алу-шығаруды
қамтамасыз ету             2,0    2,0    308   175     512     512
ӘК авиаЖЖМ қамтамасыз
ету                       41,0   41,0   6318  3588    6582    6582
Техникалық қызмет
көрсетудi қамтамасыз eту   5,0    5,0    771   438    1252    1252
Жүк өңдеу                130,0  104,0  12059 10977   15844   13122
___________________________________________________________________
Тұрақты iшкi тасымалдарды орындайтын авиакомпаниялардың әуе кемелерiне қызмет көрсетуге төлем 20% мөлшерiндегi шегерiммен алынады және 87,5 теңге мөлшерiндегi белгiленген бағам қолданылады, нәтижесiнде кәсiпорынның толық алынбаған кiрiс сомасы 2001 жылы 213 млн. теңгенi құрады және 2002 жылы 258 млн. теңге сомасында болжанып отыр.
20% ставкаларды төмендету және белгiленген бағамды (мың теңге) қолдану нәтижесiнде түсiп қалатын кірiстің сомасы.
___________________________________________________________________

!         Наименование           ! 2002 год ! 2003 год !2004 год
-------------------------------------------------------------------
1   Проект "Строительство
международного аэропорта               2731      13005    14950
в городе Астане"
1.1 Реализация проекта за счет
займа JBIC                             2319      11270    11141
- из них в качестве кредитования
из республиканского бюджета             464       2254     2228
1.2 Реализация проекта за счет
софинансирования из республикан-        412       1735     3809
ского бюджета
2   Проект "Реконструкция                             1516
взлетно-посадочной полосы
в городе Астане"
3   Проект "Увеличение уставного
капитала РГП "Международный                        242
аэропорт Астана"
-------------------------------------------------------------------
Всего                                  2731    14762,6   14950
-------------------------------------------------------------------
1) Проект "Строительство международного аэропорта в г. Астана", реализация которого производится согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 611 "О реализации проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астана".
Источниками финансирования проекта "Реконструкция международного аэропорта в городе Астана" являются средства займа Японского Банка Международного Сотрудничества (JBIC) и средства республиканского бюджета, направляемые на софинансирование проекта. В соответствии с соглашением о займе от 24 декабря 1998 года N КАЗ-РЗ, заключенным между Республикой Казахстан и Японским Банком Международного Сотрудничества (JBIC), общая сумма займа составляет 22 млрд. 122 млн. японских йен. 20% от указанной суммы предоставляются аэропорту в качестве кредита, остальные 80% - на безвозмездной основе из республиканского бюджета.
В соответствии с кредитным соглашением между Министерством финансов Республики Казахстан и аэропортом от 15 июня 2001 года N ЯПО 001п, средства в сумме 4 424 400 000 японских йен предоставляются сроком до 2028 года с льготным периодом 7 лет по ставке вознаграждения, составляющей 2,2% годовых.
Технико-экономическое обоснование проекта было разработано в 1997 году Консалтинговой компанией СН2М HILL по заданию Правительства Республики Казахстан.
15 апреля 2002 года исполнительным агентством аэропорта и представителями консорциума Siemens-Marubeni-Laing-Alarko, с участием консультантов проекта PCI - ККАА подписан пакет контрактных документов по проекту, который включает: Основное соглашение, Субконтракт на строительство, Субконтракт на строительство и проектирование.

Атауы                       | 2002   |  2003   | 2004
| жыл    |  жыл    | жыл
___________________________________________________________________
1  "Астана қаласындағы халықаралық
әуежайды салу" жобасы               2 731     13 005    14 950
1.1 JBIC заемы есебiнен жобаның
іске асырылуы                      2 319     11 270    11 141
- соның iшінде РБ-тен кредиттеу
ретінде                              464      2 254     2 228
1.2 РБ-тен қоса қаржыландыру
есебiнен жобаның iске асырылуы       412      1 735     3 809
2  "Астана халықаралық әуежайының
ұшу-қону жолағын қайта жаңарту"               1 516
3  "Астана халықаралық әуе жайы"
ЖАҚ жарғылық қорын көбейту"
жобасы                                          242
Барлығы                            2 731   14 762,6    14 950
___________________________________________________________________
1) "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды салу" жобасы, оның iске асырылуы "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1998 жылғы 29 маусымдағы N 611 қаулысына сәйкес жүргiзiледi.
Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкi (JBIC) заемының қаражаты және жобаны қоса қаржыландыруға бағытталған республикалық бюджеттің қаражаты "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын қаржыландырудың көздерi болып табылады. 1998 жылғы 24 желтоқсандағы N КAЗ-PЗ заем туралы Қазақстан Республикасы мен Жапон халықаралық ынтымақтастық банкi (JBIC) арасында жасалған келiсiмге сәйкес заемның жалпы сомасы 22 миллиард 122 миллион жапон йенасын құрайды. Көрсетiлген соманың 20% әуежайға несие ретiнде, қалған 80% өтеусiз негізде республикалық бюджеттен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі мен әуежай арасындағы 2001 жылғы 15 маусымдағы N ЯПО 001 п несиелiк келiсiмге сәйкес 4 424 400 000 жапон иенi сомасындағы қаражат 7 жыл жеңілдiк кезеңiмен жылдық 2,2% құрайтын сыйақы ставкасы бойынша 2028 жылға дейінгi мерзiмге берiледi. Жобаның техникалық-экономикалық негiздемесi 1997 жылы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің тапсырмасы бойынша СН2М HILL. Консалтингтік компаниясымен әзiрленген.
2002 жылғы 15 сәуiрде "АХӘ" РМК атқарушы агенттiгiмен және Siemens-Marubeni-Laing-Alarko консорциумының өкілдерiмен, РСI-ККАА жобасының консультанттарының қатысуымен Негiзгi келiсiмдi, Құрылысқа арналған субконтрактты, Құрылыс және жобалауға арналған субконтрактты қамтитын жоба жөнiндегi контракт құжаттарының пакетiне қол қойылды және қыркүйек айында құрылыс басталды.

В рамках проекта предусмотрено оснащение навигационной, спасательной, противопожарной и метереологической служб, строительство топливного трубопровода (для организации централизованной заправки топлива в воздушные суда), скоростной рулевой дорожки, замена инженерной сети в целом и строительство нового пассажирского терминала с пропускной способностью 5 400 человек в день или 560 человек в час на международные и 690 человек на внутренние рейсы.
В 2005 году это будет современный комплекс для предоставления услуг наземного обслуживания в соответствии с требованиями международных стандартов, который послужит основным инструментом привлечения в аэропорт иностранных авиакомпаний, пользующихся воздушным коридором Республики Казахстан. При прогнозируемом Международной организацией гражданской авиации ежегодном среднемировом 6%-ном росте авиаперевозок, реализация данного проекта позволит достичь увеличения объема движения через аэропорт до 10% в 2006 году.
2) Проект "Реконструкция взлетно-посадочной полосы в городе Астане"
Объектом инвестиций, выделяемых в рамках данного проекта, является ИВПП аэропорта г. Астана, введенная в эксплуатацию в 1963 году.
В 1997 году ВПП была реконструирована, но в соответствии с выводами комиссии Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 6 июня 2002 года, состояние ИВПП аэропорта г. Астаны в настоящее время носит чрезвычайный характер регионального масштаба.
Основными дефектами поверхности полосы в настоящее время являются просадки, неровности и высотные перепады, которые превышают допустимые пределы. Неровности на поверхности ИВПП могут привести к сходу воздушного судна с полосы, а также оказать нежелательное воздействие на конструкции воздушных судов.
ИВПП аэропорта имеет значительные недостатки и в системе светотехнического оборудования, которая не соответствует всем требованиям ИКАО и не позволяет увеличение объема транзитных посадок иностранных авиакомпаний, а также не обеспечивает регулярность полетов в сложных метеоусловиях.
В 2001-2002 годы был проведен текущий ремонт асфальтобетонного покрытия ИВПП за счет собственных средств аэропорта на сумму около 100 млн. тенге, что позволило стабилизировать существующее напряжение в покрытии, и тем самым предотвратить его дальнейшее разрушение. Для обеспечения необходимого уровня безопасности полетов требуются работы по устранению неровности и усилению покрытия ИВПП новым слоем асфальтобетона с армированием сеткой геотекстиль.
Произведена государственная экспертиза проекта, который с технико-экономическим обоснованием утвержден Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Комитетом по делам строительства Министерства экономики и торговли Республики Казахстан.

Жобаның шеңберiнде навигациялық, қорғау, өртке қарсы және метеорологиялық қызметтердiң жабдықталуы, отын құбырының (әуе кемелерiне отынның орталандырылған құюлуын ұйымдастыру үшiн), жылдамдықты рульдеу жолының салынуы, инженерлiк тораптың жалпы ауыстырылуы және күнiне 5 400 адам немесе сағатына 560 адам халықаралық рейстерге және 690 адам iшкi рейстерге өткiзу қабiлеттiгiмен жаңа жолаушылар терминалының салынуы көзделген.
2005 жылы бұл Қазақстан Республикасының әуе дәлiзiмен пайдаланатын шетелдiк авиакомпанияларды әуежайға тартудың негiзгi құралы болатын халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес жерде қызмет көрсетулер ұсыну үшiн қазiргi заман кешенi болады. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының болжанған жыл сайынғы орташа әлемдiк 6% авиатасымалдардың өсуiнде осы жобаның iске асырылуы 2006 жылы әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң 10% дейiн өсуiне қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi.
2) "Астана халықаралық әуежайының ұшу-қону жолағын қайта жаңарту" жобасы
1963 жылы пайдалануға берiлген Астана қаласы әуежайының ЖҰҚЖ осы жобаның шеңберiнде бөлiнетiн инвестициялар объектi болып табылады.
1997 жылы қайта жаңартылған, бiрақ қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттігi комиссиясының 2002 жылғы 6 маусымдағы қорытындыларына сәйкес Астана қаласы әуежайының ЖҰҚЖ жай-күйiнiң аймақтық ауқымдағы төтенше сипаты бар.
Қазiргi уақытта рұқсат берiлген шектерден асып отырған отыру, қыртыстар мен биiк құламалар жолағы жабынының негiзгi ақаулары болып табылады. ЖҰҚЖ жабынындағы қыртыстар әуе кеменiң жолақтан жүрiп кетуiне соқтыруы, сондай-ақ әуе кемелерiнiң конструкциясына жағымсыз әсер етуі мүмкiн.
Әуежай ЖҰҚЖ жарықтехникалық жабдықтар жүйесiнде ИКАО-ның барлық талаптарына сәйкес емес және шетелдiк авиакомпаниялардың транзиттік қонулар көлемiн өcipугe мүмкiндiк бермейтiн және күрделi метеожағдайларда ұшулар тұрақтылығын қамтамасыз ете алмайтын айтарлықтай кемшiлiктер бар.
2001-2002 жылдарда әуежайдың меншiк қаражаты есебiнен 100 млн. теңге шамасындағы сомаға ЖҰҚЖ асфальтбетондық жабынының ағымдағы жөнделуi жүргiзiлді, бұл жабыннан шығып отырған күрделi жағдайды тұрақтандыруға мүмкiндiк бердi, сонымен оның әрi қарай бұзылуын тоқтатты. Ұшулар қауiпсiздiгiнiң қажетті деңгейiн қамтамасыз ету үшiн қыртыстарды жою және геотекстиль торын жабумен асфальтбетонның жаңа қабатымен ЖҰҚЖ жабынын күшейту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу қажет.
Жобаның мемлекеттік сараптамасы жүргiзiлдi, оны техникалық-экономикалық негiздемесiмен Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi және Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнің Құрылыс iстерi жөнiндегі комитетi бекiткен.

Стоимость выполнения требуемых работ, согласно проектно-сметной документации, составляет 1 516 млн. тенге, которые предусмотрены в республиканском бюджете на 2003 год.
3) Проект "Увеличение уставного капитала РГП "Международный аэропорт Астана"
В рамках программы привлечения транзитного потенциала республики и интеграции Казахстана в мировое экономическое сообщество, по поручению Премьер-Министра Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года N И-1012 проводится работа по привлечению на техническую посадку в аэропорт г. Астана южнокорейской авиакомпании "Korean Air".
Авиакомпания занимает второе место в мире по объему выполняемых грузоперевозок, состоит в альянсе с известными авиакомпаниями как "Delta Air" и "Air France". В настоящее время авиакомпания осуществляет 24 рейса в неделю между Европой и Азией воздушными судами Б-747-400 с максимальной взлетной массой 377 тонн, и рассматривается несколько аэропортов (в том числе Новосибирск и Алматы) для переноса пункта технической посадки на этом маршруте из Ташкента.
20-21 февраля 2002 года в г. Астане проведены переговоры с группой технических экспертов авиакомпании "Кориан Эйр" по вопросу рассмотрения аэропорта г. Астана в качестве потенциального партнера по обслуживанию международных грузовых перевозок авиакомпании.
Основным решающим фактором для авиакомпании в выборе аэропорта технической посадки является закупка дополнительного оборудования для обслуживания воздушных судов Б-747-400 на сумму 1,5 млн. долл. США.
Перечень необходимого оборудования, техники и работ
-------------------------------------------------------------------
! Наименование техники, оборудования и работ !  Стоимость, тыс.
!      тенге
-------------------------------------------------------------------
1   Установка у ВПП 04/22 глиссадных огней для              35 442
контроля точного захода ВС на посадку - PAPI
2   Буксировочный трактор с тяговым усилием
380 тонн                                                32 220
3   Перегружатель с основной палубой ВС В-747               55 580
грузоподъемностью до 20 тонн
4   Источник наземного питания "Houchin"
на 140 кВт/А                                            11 277
5   Расширение перрона и ремонт существующего               38 664
покрытия перрона в зоне руления ВС
6   Автомобильный топливозаправщик объемом 64 575           24 165
литров
7   Оборудование для системы обеспечения ГСМ                44 303
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                  241 650
-------------------------------------------------------------------
Реконструкция и приобретение основных средств должны быть произведены в текущем году в связи с предполагаемым началом полетов авиакомпании с января 2004 года.
Учитывая недостаточность собственных средств предприятия в текущем году для реализации указанных мер, средства для финансирования проекта предусмотрены в республиканском бюджете на 2003 год.

Жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес талап етiлетiн жұмыстардың орындалу құны 1,516 млн. теңгені құрайды. 2003 жылға арналған республикалық бюджетте жобаны қаржыландыруға қаражат көзделген.
3) "Астана халықаралық әуежайы" РМК жарғылық капиталын ұлғайту" жобасы.
Республиканың транзиттiк әлеуетін тарту бағдарламасының және дүниежүзілiк экономикалық қоғамдастыққа Қазақстанның бiрiгуi шеңберiнде, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2001 жылғы 16 қарашадағы N И-1012 тапсырмасы бойынша Астана қаласының әуежайына Оңтүстiк Кореяның "Korean Air" авиакомпаниясын техникалық қонуға тарту жөнінде жұмыс жүргiзілуде.
Авиакомпания орындайтын жүк тасымалының көлемi бойынша әлемде екіншi орын алып отыр, "Delta Air" және "Air France" сияқты танымалы авиакомпанияларымен бiр алъянста. Қазiргi уақытта авиакомпания ең үлкен ұшу салмағы 377 тонна Б-747-400 әуe кемелерiмен Еуропа мен Азияның арасында аптасына 24 рейс жүзеге асырады және осы бағыттардағы техникалық қону пунктiн Ташкенттен ауыстыру үшiн бiрнеше әуежай қарастырылуда (соның ішiнде Новосибирск пен Алматы).
2002 жылғы 20-21 ақпанда Астана қаласында "Korean Аir" авиакомпаниясының техникалық сарапшылар тобымен авиакомпанияның халықаралық жүк тасымалдарына қызмет көрсету жөнінде Астана қаласының әуежайын ықтимал серiктес ретінде қарау мәселесi бойынша келiссөздер жүргiзілдi.
Авиакомпания үшін техникалық қону әуежайын таңдауда 1,5 млн. АҚШ доллары сомасына Б-747-400 әуе кемелерiне қызмет көрсету үшін қосымша жабдықты сатып алу негiзгi маңызды фактор болып табылады.
Қажеттi жабдықтардың, техника мен жұмыстардың тізбесі
___________________________________________________________________
Техниканың, жабдықтар мен жұмыстардың                 құны,
атаулары                              мың теңге
___________________________________________________________________
1  PAPI - қонуға ӘК дәл кiруiн бақылау үшiн
глиссадтық жарықтарды ҰҚЖ 04/22 жанында
орнату                                                35 442
2  Тарту күші 380 тонна сүйрету тракторы                 32 220
3  20 тоннаға дейiн жүк көтеру қабiлетi бар
ӘК-В-747 негiзгi палубасымен қайта жүк
көтергiш                                              55 580
4  140 кВт/А-ға "Ноuсhin" жердегi қоректену көзi         11 277
5  Перронды кеңейту және ӘК жүргiзу аумағында
қолданыстағы перрон жабындысын жөндеу                 38 664
6  Көлемi 64 575 литр автомобильдiк отын құйғыш          24 165
7  ЖЖM қамтамасыз ету жүйесi үшiн жабдықтар              44 303
Жиыны                                                241 650
___________________________________________________________________
2004 жылдың қаңтарынан бастап авиакомпания ұшуларының болжанған басталуына байланысты қайта жаңарту және негiзгi құралдарды сатып алу үстімiздегi жылы жүргiзілуі тиiс.
Көрсетiлген шараларды iске асыру үшiн үстiмiздегi жылда кәсiпорын меншiктi қаражатының жетiспеушiлiгiн ескере отырып, 2003 жылға арналған республикалық бюджетте жобаны қаржыландыру үшiн қаражат көзделген.

В рамках работ из собственных средств предприятия в 2003-2005 годы предполагаются ремонт и замена основных фондов (спецтехника, оборудование, места стоянок воздушных судов). В настоящее время, за исключением ряда вновь приобретенной техники, технический парк, оборудование, объекты электроснабжения, теплоснабжения и водоснабжения изношены более чем на 83%. Поэтому, основное оборудование и спецтехника, не предусмотренные проектом реконструкции аэропорта из средств JBIC, подлежат инвестированию из собственных средств предприятия.
Средства будут направлены на объекты комплексов авиационной безопасности, топливообеспечения, аварийно-спасательного обеспечения, приобретение ряда спецавтотранспорта и техники, предназначенной для обслуживания воздушных судов, пассажиров и содержания непосредственно объектов инфраструктуры аэропорта.
Учитывая данную ситуацию, инвестиции на приобретение основных средств за счет собственных ресурсов составят 50,1 млн. тенге в 2003 году, 100 млн. тенге в 2004-2005 годах. Источником собственных средств предполагаются чистый доход и амортизационные отчисления.
Важнейшие показатели на 2003-2005 годы
по ЗАО "Международный Аэропорт Астана"
Форма-2-НК
-------------------------------------------------------------------
***!                ! един. !  2001 !  2002 ! 2002 ! 2003  ! 2004
!                ! измер.! отчет ! оценка!в %% к!прогноз!прогноз
!                !       !       !       ! 2001 !       !
-------------------------------------------------------------------
1   Объем
производственной
продукции
-взлет-посадка
- всего          тонн     207614  223826  107,8  257059  711928
стоимость        тыс.тг.  223536  240287  107,5  271105  746679
в т.ч.
страны СНГ       тонн      35058   24050   68,6   43650   47142
стоимость        тыс.тг.   53062   39289   74,0   71308   72882
дальнее
зарубежье        тонн      36694   20500   55,9   24534  460801
стоимость        тыс.тг.   54910   33490   61,0   40081  501304
-техобслуживание
- всего          тонн      26956   30606  113,5   35535   38378
стоимость        тыс.тг.   14138   17277  122,2   19081   20380
в т.ч. страны
СНГ              тонн       1503    1924  128,0    3492    3771
стоимость        тыс.тг.    1235    1561  126,4    2833    2915
дальнее
зарубежье        тонн         98    1640 1673,5    1963    2120
стоимость        тыс.тг.      58    1332 2316,5    1594    1639
-встреча-выпуск
- всего          тонн      78498   79651  101,5   96018  103700

2003-2005 жылдары кәсiпорынның меншiктi қаражатынан жұмыстар шеңберiнде негiзгi қорларды (арнайы техника, жабдық, әуе кемелерiнiң тұрақтану орындары) жөндеу және ауыстыру болжанып отыр. Қазiргi уақытта бipқaтap жаңа сатып алған техниканы қоспағанда, техникалық парк, жабдықтар, электрмен жабдықтау, жылумен және сумен жабдықтау объектiлерi 83 % астамға тозған. Сондықтан, JBIC қаражатынан әуежайды қайта жаңарту жобасымен көзделмеген негiзгi жабдық пен арнайы техника кәсiпорынның меншiктi қаражатынан инвестициялануға жатады.
Қаражат авиациялық қауiпсiздiк, отынмен қамтамсыз ету, апатта қорғаумен қамтамасыз ету кешендерінің объектiлеріне, әуе кемелерiне, жолаушыларға қызмет көрсету және тікелей әуежай инфрақұрылымы объектiлерiн қалпында ұстау үшiн арналған бiрқатар арнайы автокөлiк пен техниканы сатып алуға бағытталады.
Осы жағдайды ескере отырып, меншiктi ресурстар есебiнен негiзгi қорларды сатып алуға арналған инвестициялар 2003 жылы 50,1 млн. теңге, 2004-2005 жылдары 100 млн. теңге және 2005 жылы 100 млн. теңге құрады. Таза табыс және амортизациялық аударымдар меншiктi қаражаттың көзi болады деп болжануда.
2003-2005 жылдарға "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ негізгі көрсеткіштері
2-ҰҚ нысаны
___________________________________________________________________
***                 |өлшем  | 2001   | 2002 | 2001 |  2003 | 2004
|бірлігі| есеп   | баға | жылға| болжам|болжам
|       |        |      |қара. |       |
|       |        |      |ғанда |       |
|       |        |      |2002ж.|       |
|       |        |      |  %%  |       |
___________________________________________________________________
1   Өндіріс өнімнің
мөлшері
- ұшу-отырғызу
барлығы          тонна    207614  223826  107,8  257059  711928
құны             мың тг.  223536  240287  107,5  271105  746679
соның ішінде
ТМД елдері       тонна     35058   24050   68,6   43650   47142
құны             мың тг.   53062   39289   74,0   71308   72882
алыс шетел       тонна     36694   20500   55,9   24534  460801
құны             мың тг.   54910   33490   61,0   40081  501304
- техникалық
қызмет көрсету -
барлығы          тонна     26956   30606  113,5   35535   38378
құны             мың тг.   14138   17277  122,2   19081   20380
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      1503    1924  128,0    3492    3771
құны             мың тг.    1235    1561  126,4    2833    2915
алыс шетел       тонна        98    1640 1673,5    1963    2120
құны             мың тг.      58    1332 2316,5    1594    1639
- қарсы алу-
шығару - барлығы тонна     78498   79651  101,5   96018  103700

стоимость        тыс.тг.   21348   23826  111,6   25265   26690
в т.ч. страны
СНГ              тонн      26185   12266   46,8   22292   24075
стоимость        тыс.тг.    8567    3981   46,5    7236    7439
дальнее
зарубежье        тонн      10872   10455   96,2   12530   13532
стоимость        тыс.тг.    3477    3397   97,7    4071    4184
-авиационная
безопасность
- всего          тыс.тг.   33628   36043  107,2   40666   42962
в т.ч. страны
СНГ-стоимость    тыс.тг.    7959    5893   74,0   10696   10932
дальнее
зарубежье-
стоимость        тыс.тг.    8237    5024   61,0    6012    6152
-отправка
пассажиров       чел.     143345  155853  108,7  178560  192845
стоимость        тыс.тг.  124569  136834  109,8  153472  165743
в т.ч. страны
СНГ              чел.      18629   16925   90,9   21053   22737
стоимость        тыс.тг.   33890   31400   92,7   39058   42178
дальнее
зарубежье        чел.      22110   20400   92,3   21794   23538
стоимость        тыс.тг.   37303   37847  101,5   40433   43663
-обработка груза тонн       1331    1298   97,5    1557    1681
стоимость        тыс.тг.   13226   14334  108,4   15312   16514
в т.ч. страны
СНГ              тонн        189     337  178,2     611     660
стоимость        тыс.тг.    2216    4070  183,7    7380    7958
дальнее
зарубежье        тонн        691     287   41,6     343     370
стоимость        тыс.тг.    8054    3474   43,1    4152    4474
-обеспечение
авиаГСМ          тонн      23691   21964   92,7   26670  115203
стоимость        тыс.тг.  108801  100549   92,4  115020  265661
в т.ч. страны
СНГ              тонн       4027    2495   62,0    4529    4891
стоимость        тыс.тг.   23665   16600   70,1   30132   31004
дальнее
зарубежье        тонн       4264    2127   49,9    2545   89149
стоимость        тыс.тг.   37430   14166   37,8   16950  161282
2   Экспорт
-отправка
пассажиров       чел.     143345  155853  108,7  178560  192845
стоимость        тыс.тг.  124569  136834  109,8  153472  165743
в т.ч. страны
СНГ              чел.      18629   16925   90,9   21053   22737
стоимость        тыс.тг.   33890   31400   92,7   39058   42178
дальнее
зарубежье        чел.      22110   20400   92,3   21794   23538
стоимость        тыс.тг.   37303   37847  101,5   40433   43663
-обработка груза тонн        103     100   97,0     120     129
стоимость        тыс.тг.    1023    1103  107,9    1179    1272
в т.ч. страны
СНГ              тонн          7       7   94,4       8       9
стоимость        тыс.тг.      84      75   88,9      90     106
дальнее
зарубежье        тонн         11      11   95,3      13      14

құны             мың тг.   21348   23826  111,6   25265   26690
соның ішінде
ТМД елдері       тонна     26185   12266   46,8   22292   24075
құны             мың тг.    8567    3981   46,5    7236    7439
алыс шетел       тонна     10872   10455   96,2   12530   13532
құны             мың тг.    3477    3397   97,7    4071    4184
- авиациялық
қауіпсіздік -
барлығы          мың тг.   33628   36043  107,2   40666   42962
соның ішінде
ТМД елдері-құны  мың тг.    7959    5893   74,0   10696   10932
алыс шетел-құны  мың тг.    8237    5024   61,0    6012    6152
- жолаушыларды
жөнелту          адам     143345  155853  108,7  178560  192845
құны             мың тг.  124569  136834  109,8  153472  165743
соның ішінде
ТМД елдері       адам      18629   16925   90,9   21053   22737
құны             мың тг.   33890   31400   92,7   39058   42178
алыс шетел       адам      22110   20400   92,3   21794   23538
құны             мың тг.   37303   37847  101,5   40433   43663
- жүк жөндеу     тонна      1331    1298   97,5    1557    1681
құны             мың тг.   13226   14334  108,4   15312   16514
соның ішінде
ТМД елдері       тонна       189     337  178,2     611     660
құны             мың тг.    2216    4070  183,7    7380    7958
алыс шетел       тонна       691     287   41,6     343     370
құны             мың тг.    8054    3474   43,1    4152    4474
- АвиаЖЖМ - мен
қамтамасыз ету   тонна     23691   21964   92,7   26670  115203
құны             мың тг.  108801  100549   92,4  115020  265661
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      4027    2495   62,0    4529    4891
құны             мың тг.   23665   16600   70,1   30132   31004
алыс шетел       тонна      4264    2127   49,9    2545   89149
құны             мың тг.   37430   14166   37,8   16950  161282
2   Экспорт
- жолаушыларды
жөнелту          адам     143345  155853  108,7  178560  192845
құны             мың тг.  124569  136834  109,8  153472  165743
соның ішінде
ТМД елдері       адам      18629   16925   90,9   21053   22737
құны             мың тг.   33890   31400   92,7   39058   42178
алыс шетел       адам      22110   20400   92,3   21794   23538
құны             мың тг.   37303   37847  101,5   40433   43663
- жүк жөндеу     тонна       103     100   97,0     120     129
құны             мың тг.    1023    1103  107,9    1179    1272
соның ішінде
ТМД елдері       тонна         7       7   94,4       8       9
құны             мың тг.      84      75   88,9      90     106
алыс шетел       тонна        11      11   95,3      13      14

стоимость        тыс.тг.     131     118   90,2     141     167
3   Импорт
-принято
пассажиров       чел.     132826  144943  109,1  166061  179346
в т.ч. страны
СНГ              чел.      15857   14386   90,7   17895   19327
дальнее
зарубежье        чел.      15757   14484   91,9   15474   16712
-обработка
груза            тонн       1228    1198   97,5    1437    1552
стоимость        тыс.тг.   12203   13231  108,4   14133   15242
в т.ч. страны
СНГ              тонн        182     330  181,5     603     651
стоимость        тыс.тг.    2132    3995  187,4    7290    7852
дальнее
зарубежье        тонн        679     276   40,7     330     357
стоимость        тыс.тг.    7923    3356   42,4    4011    4307
4   Инвестиции в
основной
капитал за счет
всех источников
финансирования-
всего            млн.        338    2849  842,9   14813   15051
тенге
в т.ч. средств
государственного
бюджета          млн.          0     412           3493    3809
тенге
внешних займов   млн.         93    2319 2493,5   11270   11142
тенге
собственных      млн.
средств          тенге       245     118   48,2      50     100
Доход-всего      млн.       1329    1448  109,0    1589    2271
тенге
5   Доход от
реализации
продукции        млн.
-всего           тенге      1289    1374  106,6    1549    2228
6   Себестоимость
реализованной
продукции
7   Валовый доход    млн.
тенге       123     104   84,9      98     413
8   Налогообла-      млн.
гаемый доход     тенге      -426    -187   43,9    -301     -39
9   Подоходный       млн.
налог            тенге         0       0    0,0       0       0
10  Чистый доход     млн.
(убыток)         тенге      -426    -187   43,9    -301     -39
11  Дивиденды на
государственные
пакеты акций
12  Численность
работников       чел.        770     800  103,9     810     840
13  Фонд заработной
платы            т.тенге  195853  234925  119,9  257944  295050
14  Среднемесячная
заработная
плата            тенге     21196   24471  115,5   26537   29271
15  Тарифы (цены)
на единицу
-взлет-посадка
ВВЛ              тенге       875     875  100,0    1679    1679
-взлет-посадка
МВЛ              тенге      1541    1541  100,0    1679    1679
-обеспечение
авиационной
безопасности     тенге        15      15  100,0      19      19
-техническое
обслуживание     тенге       605     605  100,0    1252    1252
-встреча-выпуск  тенге       242     242  100,0     512     512
-обслуживание
пассажиров на
ВВЛ              тенге       525     525  100,0    1391    1391
-обслуживание
пассажиров на
МВЛ              тенге      1849    1849  100,0    3462    3462
-обработка

құны             мың тг.     131     118   90,2     141     167
3   Импорт
- қабылданатын
жолаушылар       адам     132826  144943  109,1  166061  179346
соның ішінде
ТМД елдері       адам      15857   14386   90,7   17895   19327
алыс шетел       адам      15757   14484   91,9   15474   16712
- жүк жөндеу     тонна      1228    1198   97,5    1437    1552
құны             мың тг.   12203   13231  108,4   14133   15242
соның ішінде
ТМД елдері       тонна       182     330  181,5     603     651
құны             мың тг.    2132    3995  187,4    7290    7852
алыс шетел       тонна       679     276   40,7     330     357
құны             мың тг.    7923    3356   42,4    4011    4307
4   Қаржыландыруды
барлық көздері
есебінен негізгі
капиталға
инвестицияларға
-барлығы         млн.        338    2849  842,9   14813   15051
теңге
соның ішінде
мемлекеттік
бюджет           млн.          0     412           3493    3809
теңге
сыртқы заем      млн.         93    2319 2493,5   11270   11142
теңге
өз қаражаты      млн.
теңге       245     118   48,2      50     100
5   Өнімді іске
асырудың өзіндік
кіріс            млн.
- барлығы        теңге      1289    1374  106,6    1549    2228
6   Өнімді іске
асырудың өзіндік
құны
7   Жалпы табыс      млн.
теңге       123     104   84,9      98     413
8   Салық салынатын  млн.
табыс            теңге      -426    -187   43,9    -301     -39
9   Табыс бойынша    млн.
салық            теңге         0       0    0,0       0       0
10  Таза кіріс       млн.
(шығын)          теңге      -426    -187   43,9    -301     -39
11  Акциялардың
мемлекеттік
пакеттеріне
дивиденттер
12  Жұмыскерлер
саны             адам        770     800  103,9     810     840
13  Еңбекақы қоры    мың.тг.  195853  234925  119,9  257944  295050
14  Орташа айлық
жалақы           теңге     21196   24471  115,5   26537   29271
АҚШ    теңге          теңге   теңге
доллары
15  Бірлікке тариф
(құны)
- ІӘЖ ұшу-қонуы              875     875  100,0    1679    1679
- ХӘЖ ұшу-қонуы             1541    1541  100,0    1879    1679
- авиациялық
қауіпсіздігімен
қамтамасыз ету     %          15      15  100,0      19      19
- техникалық
қызмет көрсету               605     605  100,0    1252    1252
- қарсы алу-
шығару                       242     242  100,0     512     512
- ІӘЖ-гі
жолаушыларға
қызмет көрсету               525     529  100,0    1391    1391
- ХӘЖ-гі
жолаушыларға
қызмет көрсету              1849    1849  100,0    3482    3462

груза на ВВЛ     тенге     10977   10977  100,0   13122   13122
-обработка
груза на МВЛ     тенге     12059   12059  100,0   15844   15844
-обеспечение
ВС авиаГСМ       тенге      4953    4953  100,0    7294    7294
Изменение
тарифов к
предыдущему году    %          -       -
16  Долгосрочная
дебиторская      млн.
задолженность    тенге       194     105   54,2     140     133
из нее:
-задолженность   млн.
покупателей      тенге       164     105   64,0     140     133
-от инвести-
ционного         млн.
проекта          тенге        15       0    0,0       0       0
17  Кредиторская
задолженность    млн.
-всего           тенге      1134    1093   96,4    3271    5381
из нее:
-по расчетам с
поставщиками и   млн.
подрядчик        тенге       294     220   75       186     172
-по кредитам     млн.
банка            тенге       828     683   82       478     285
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------
***!                ! един. !  2005  !  2005  ! 2005  !
!                ! измер.! прогноз!в %% к  !в %% к !
!                !       !        !  2001  ! 2002  !
------------------------------------------------------
1   Объем
производственной
продукции
-взлет-посадка
- всего          тонн      739691    356,3   330,5
стоимость        тыс.тг.   787478    352,3   327,7
в т.ч.
страны СНГ       тонн       51856    147,9   215,6
стоимость        тыс.тг.    80169    151,1   204,0
дальнее
зарубежье        тонн      463450   1263,0  2260,7
стоимость        тыс.тг.   517567    942,6  1545,4
-техобслуживание
- всего          тонн       42216    156,6   137,9
стоимость        тыс.тг.    22418    158,6   129,8
в т.ч. страны
СНГ              тонн        4148    276,0   215,6
стоимость        тыс.тг.     3206    259,6   205,4
дальнее
зарубежье        тонн        2332   2379,6   142,2
стоимость        тыс.тг.     1803   3135,7   135,4
-встреча-выпуск
- всего          тонн      114070    145,3   143,2
стоимость        тыс.тг.    29359    137,5   123,2
в т.ч. страны
СНГ              тонн       26483    101,1   215,9
стоимость        тыс.тг.     8183     95,5   205,6
дальнее
зарубежье        тонн       14886    136,9   142,4
стоимость        тыс.тг.     4602    132,3   135,5
-авиационная
безопасность
-всего           тыс.тг.    47258    140,5   131,1
в т.ч. страны
СНГ-стоимость    тыс.тг.    12025    151,1   204,0
дальнее
зарубежье-
стоимость        тыс.тг.     6768     82,2   134,7
-отправка
пассажиров       чел.      212129    148,0   136,1
стоимость        тыс.тг.   182317    146,4   133,2
в т.ч. страны

- ІӘЖ жүк жөндеу теңге     10977   10977  100,0   13122   13122
- ХӘЖ жүк жөндеу теңге     12059   12059  100,0   15844   15844
- ӘК авиаЖЖМ
қамтамасыз ету              4953    4953  100,0    7294    7294
Келесі жылға
тарифтердің
өзгеруі           %           -       -
16  Ұзақмерзімді
дебиторлық       млн.
қарыз одан:      теңге       194     105   54,2     140     133
- сатып алушы.   млн.
лардың қарызы    теңге       184     105   84,0     140     133
- инвестициялық  млн.
жобадан          теңге        15       0    0,0       0       0
17  Несиелік қарыз-  млн.
барлығы одан:    теңге      1134    1093   98,4    3271    5381
- мердігерлер
және жабдықтау.  млн.
шылардың есеп    теңге       294     220   75       186     172
айырысу бойынша
- банктің несие. млн.
лері бойынша     теңге       828     883   82       478     285
___________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
_________________________________________________________
***|                | Өлшем |  2005  |   2001  | 2002    |
|                |бірлігі| болжам |  жылға  | жылға   |
|                |       |        |қарағанда|қарағанда|
|                |       |        |2005 ж. %|2005 ж. %|
_________________________________________________________|
1   Өндіріс өнімнің
мөлшері
- ұшу-отырғызу
барлығы          тонна     739691    356,3   330,5
құны             мың тг.   787478    352,3   327,7
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      51856    147,9   215,6
құны             мың тг.    80169    151,1   204,0
алыс шетел       тонна     463450   1263,0  2260,7
құны             мың тг.   517567    942,6  1545,4
- техникалық
қызмет көрсету -
барлығы          тонна     42216    156,6   137,9
құны             мың тг.   22418    158,6   129,8
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      4148    276,0   215,6
құны             мың тг.    3206    259,6   205,4
алыс шетел       тонна      2332   2379,6   142,2
құны             мың тг.    1803   3135,7   135,4
- қарсы алу-
шығару - барлығы тонна    114,070   145,3   143,2
құны             мың тг.   29,359   137,5   123,2
соның ішінде
ТМД елдері       тонна     26,483   101,1   215,9
құны             мың тг.    8,183    95,5   205,6
алыс шетел       тонна     14,886   136,9   142,4
құны             мың тг.    4,602   132,3   135,5
- авиациялық
қауіпсіздік -
барлығы          мың тг.   47,258   140,5   131,1
соның ішінде
ТМД елдері-құны  мың тг.   12,025   151,1   204,0
алыс шетел-құны  мың тг.    6,768    82,2   134,7
- жолаушыларды
жөнелту          адам     212129    148,0   136,1
құны             мың тг.  182317    146,4   133,2
соның ішінде

СНГ              чел.       25011    134,3   147,8
стоимость        тыс.тг.    46395    136,9   147,8
дальнее
зарубежье        чел.       25891    117,1   126,9
стоимость        тыс.тг.    48030    128,8   126,9
-обработка груза тонн        1849    138,9   142,4
стоимость        тыс.тг.    18166    137,4   126,7
в т.ч. страны
СНГ              тонн         726    383,9   215,4
стоимость        тыс.тг.     8755    395,1   215,1
дальнее
зарубежье        тонн         407     59,0   142,0
стоимость        тыс.тг.     4920     61,1   141,6
-обеспечение
авиаГСМ          тонн      118084    498,4   537,6
стоимость        тыс.тг.   281643    258,9   280,1
в т.ч. страны
СНГ              тонн        5380    133,6   215,6
стоимость        тыс.тг.    34104    144,1   205,4
дальнее
зарубежье        тонн       89424   2097,2  4204,5
стоимость        тыс.тг.   166827    445,7  1177,7
2   Экспорт
-отправка
пассажиров       чел.      212129    148,0   136,1
стоимость        тыс.тг.   182317    146,4   133,2
в т.ч. страны
СНГ              чел.       25011    134,3   147,8
стоимость        тыс.тг.    46395    136,9   147,8
дальнее
зарубежье        чел.       25891    117,1   126,9
стоимость        тыс.тг.    48030    128,8   126,9
-обработка груза тонн         142    138,2   142,4
стоимость        тыс.тг.     1399    136,7   126,8
в т.ч. страны
СНГ              тонн          10    134,5   142,4
стоимость        тыс.тг.      117    138,3   155,6
дальнее
зарубежье        тонн          15    135,8   142,4
стоимость        тыс.тг.      184    140,7   156,0
3   Импорт
-принято
пассажиров       чел.      197280    148,5   136,1
в т.ч. страны
СНГ              чел.       21259    134,1   147,8
дальнее
зарубежье        чел.       18383    116,7   126,9
-обработка
груза            тонн        1707    139,0   142,4
стоимость        тыс.тг.    16767    137,4   126,7
в т.ч. страны
СНГ              тонн         716    393,7   216,9
стоимость        тыс.тг.     8638    405,2   216,2
дальнее
зарубежье        тонн         392     57,7   142,0
стоимость        тыс.тг.     4736     59,8   141,1
4   Инвестиции в
основной
капитал за счет
всех источников
финансирования-
всего            млн.         100     29,6     3,5
тенге
в т.ч. средств
государственного
бюджета          млн.                          0,0
тенге
внешних займов   млн.                          0,0
тенге
собственных      млн.
средств          тенге        100     40,8    84,7
Доход-всего      млн.        2466    185,6   170,3
тенге
5   Доход от
реализации
продукции        млн.
-всего           тенге       2421    187,8   176,2
6   Себестоимость
реализованной
продукции
7   Валовый доход    млн.

ТМД елдері       адам      25011    134,3   147,8
құны             мың тг.   46395    136,9   147,8
алыс шетел       адам      23538    25891   126,9
құны             мың тг.   48030    128,8   126,9
- жүк жөндеу     тонна      1849    138,9   142,4
құны             мың тг.   18166    137,4   126,7
соның ішінде
ТМД елдері       тонна       726    383,9   215,4
құны             мың тг.    8755    395,1   215,1
алыс шетел       тонна       407     59,0   142,0
құны             мың тг.    4920     61,1   141,6
- АвиаЖЖМ - мен
қамтамасыз ету   тонна    118084    498,4   537,6
құны             мың тг.  281643    258,9   280,1
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      5380    133,6   215,6
құны             мың тг.   34104    144,1   205,4
алыс шетел       тонна     89424     2097  4204,5
құны             мың тг.  166827    445,7  1177,7
2   Экспорт
- жолаушыларды
жөнелту          адам     212129    148,0   136,1
құны             мың тг.  182317    146,4   133,2
соның ішінде
ТМД елдері       адам      25011    134,3   147,8
құны             мың тг.   46395    136,9   147,8
алыс шетел       адам      25891    117,1   126,9
құны             мың тг.   48030    128,8   126,9
- жүк жөндеу     тонна       142    138,2   142,4
құны             мың тг.    1399    136,7   126,8
соның ішінде
ТМД елдері       тонна        10    134,5   142,4
құны             мың тг.     117    138,3   155,6
алыс шетел       тонна        15    135,8   142,4
құны             мың тг.     184    140,7   156,0
3   Импорт
- қабылданатын
жолаушылар       адам     197280    148,5   136,1
соның ішінде
ТМД елдері       адам      21259    134,1   147,8
алыс шетел       адам      18383    116,7   126,9
- жүк жөндеу     тонна      1707    139,0   142,4
құны             мың тг.   16767    137,4   126,7
соның ішінде
ТМД елдері       тонна       716    393,7   216,9
құны             мың тг.    8638    405,2   216,2
алыс шетел       тонна       392     57,7   142,0
құны             мың тг.    4736     59,8   141,1
4   Қаржыландыруды
барлық көздері
есебінен негізгі
капиталға
инвестицияларға
-барлығы         млн.        100     29,6     3,5
теңге
соның ішінде
мемлекеттік
бюджет           млн.                         0,0
теңге
сыртқы заем      млн.                         0,0
теңге
өз қаражаты      млн.        100     40,8    84,7
теңге
5   Өнімді іске
асырудың өзіндік
кіріс            млн.
- барлығы        теңге      2421    187.8   176.2
6   Өнімді іске
асырудың өзіндік
құны
7   Жалпы табыс      млн.

тенге        355            340,1
8   Налогообла-      млн.
гаемый доход     тенге       -111             59,6
9   Подоходный       млн.
налог            тенге
10  Чистый доход     млн.
(убыток)         тенге       -111             59,6
11  Дивиденды на
государственные
пакеты акций
12  Численность
работников       чел.         924    120,0   115,5
13  Фонд заработной
платы            т.тенге   341756    174,5   145,5
14  Среднемесячная
заработная
плата            тенге      30822    145,4   126,0
15  Тарифы (цены)
на единицу
-взлет-посадка
ВВЛ              тенге       1679    191,9   191,9
-взлет-посадка
МВЛ              тенге       1679    109,0   109,0
-обеспечение
авиационной
безопасности     тенге         19    126,7   126,7
-техническое
обслуживание     тенге       1252    206,9   206,9
-встреча-выпуск  тенге        512    211,6   211,6
-обслуживание
пассажиров на
ВВЛ              тенге       1391    265,0   265,0
-обслуживание
пассажиров на
МВЛ              тенге       3462    187,2   187,2
-обработка
груза на ВВЛ     тенге      13122    119,5   119,5
-обработка
груза на МВЛ     тенге      15844    131,4   131,4
-обеспечение
ВС авиаГСМ       тенге       7294    147,3   147,3
Изменение
тарифов к
предыдущему году    %
16  Долгосрочная
дебиторская      млн.
задолженность    тенге        127     65,5   121,0
из нее:
-задолженность   млн.
покупателей      тенге        127            121,0
-от инвести-
ционного         млн.
проекта          тенге          0
17  Кредиторская
задолженность    млн.
-всего           тенге       5399    476,2   493,9
из нее:
-по расчетам с
поставщиками и   млн.
подрядчик        тенге        155             70,5
-по кредитам     млн.
банка            тенге        208             30,5
-------------------------------------------------------------------
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2003 года N 369
Важнейшие показатели
ЗАО "МЕЖДУНАРОДНЫЙ АЭРОПОРТ ACTAHA" на 2003 год
форма 1 НК/1
-------------------------------------------------------------------
***!               !       !       !       !       !  2002 ! 2003
!               ! един. !  2001 !  2002 !  2003 ! в %% к! в %% к
!               ! измер.! отчет ! оценка!прогноз!  2001 ! 2002
-------------------------------------------------------------------
1   Обьем производ-
ственной про-
дукции
-взлет-посадка-
всего           тонн     207614  223826  257059   107,8   114,8
стоимость       тыс.тг.  223536  240287  271105   107,5   112,8
в т.ч. страны
СНГ             тонн      35058   24050   43650    68,6   181,5
стоимость       тыс.тг.   53062   39289   71308    74,0   181,5
дальнее

теңге       355            340.1
8   Салық салынатын  млн.
табыс            теңге      -111            59.6
9   Табыс бойынша    млн.
салық            теңге
10  Таза кіріс       млн.
(шығын)          теңге      -111            59.6
11  Акциялардың
мемлекеттік
пакеттеріне
дивиденттер
12  Жұмыскерлер
саны             адам        924    120.0   115.5
13  Еңбекақы қоры    мың.тг.  341756    174.5   145.5
14  Орташа айлық
жалақы           теңге     30822    145.4   126.0
теңге
15  Бірлікке тариф
(құны)
- ІӘЖ ұшу-қонуы             1679    191,9   191,9
- ХӘЖ ұшу-қонуы             1679    109,0   109,0
- авиациялық
қауіпсіздігімен
қамтамасыз ету     %          19    126,7   126,7
- техникалық
қызмет көрсету              1252    206,9   206,9
- қарсы алу-
шығару                       512    211,6   211,6
- ІӘЖ-гі
жолаушыларға
қызмет көрсету              1391    265,0   265,0
- ХӘЖ-гі
жолаушыларға
қызмет көрсету              3462    187,2   187,2
- ІӘЖ жүк жөндеу           13122    119,5   119,5
- ХӘЖ жүк жөндеу           15844      131     131
- ӘК авиаЖЖМ
қамтамасыз ету              7294      147     147
Келесі жылға
тарифтердің
өзгеруі
16  Ұзақмерзімді
дебиторлық       млн.
қарыз одан:      теңге       127     65.5   121.0
- сатып алушы.   млн.
лардың қарызы    теңге       127            121.0
- инвестициялық  млн.
жобадан          теңге        0
17  Несиелік қарыз-  млн.
барлығы одан:    теңге      5399     476.2  493.9
- мердігерлер
және жабдықтау.  млн.
шылардың есеп    теңге       155             70.5
айырысу бойынша
- банктің несие. млн.
лері бойынша     теңге       208             30.5
_______________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 18 сәуірдегі
N 369 қаулысымен
бекітілген
2003 жылға "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ негізгі көрсеткіштері
1-ҰҚ
___________________________________________________________________
***                 |өлшем  | 2001   | 2002 | 2003 |  2001 | 2002
|бірлігі| есеп   | баға |болжам| жылға | жылға
|       |        |      |      | қара. |қараған.
|       |        |      |      | ғанда |да 2003
|       |        |      |      | 2002ж.|ж. %
|       |        |      |      |   %   |
___________________________________________________________________
1   Өндіріс өнімінің
мөлшері
- ұшу-отырғызу
барлығы          тонна    207614  223826  257059  107,8  114.8
құны             мың тг.  223536  240287  271105  107,5  112.8
соның ішінде
ТМД елдері       тонна     35058   24050   43650   68,6  181.5
құны             мың тг.   53062   39289   71308   74,0  181.5

зарубежье       тонн      36694   20500   24534    55,9   119,7
стоимость       тыс.тг.   54910   33490   40081    61,0   119,7
-техобслужива-
ние - всего     тонн      26956   30606   35535   113,5   116,1
стоимость       тыс.тг.   14138   17277   19081   122,2   110,4
в т.ч. страны
СНГ             тонн       1503    1924    3492   128,0   181,5
стоимость       тыс.тг.    1235    1561    2833   126,4   181,5
дальнее
зарубежье       тонн         98    1640    1963  1673,5   119,7
стоимость       тыс.тг.      58    1332    1594  2316,5   119,7
-встреча-выпуск
- всего         тонн      78498   79651   96018   101,5   120,5
стоимость       тыс.тг.   21348   23826   25265   111,6   106,0
в т.ч. страны
СНГ             тонн      26185   12266   22292    46,8   181,7
стоимость       тыс.тг.    8567    3981    7236    46,5   181,8
дальнее
зарубежье       тонн      10872   10455   12530    96,2   119,8
стоимость       тыс.тг.    3477    3397    4071    97,7   119,8
-авиационная
безопасность-
всего           тыс.тг.   33628   36043   40666   107,2   112,8
в т.ч страны
СНГ-стоимость   тыс.тг.    7959    5893   10696    74,0   181,5
дальнее
зарубежье-
стоимость       тыс.тг.    8237    5024    6012    61,0   119,7
-отправка
пассажиров      чел.     143345  155853  178560   108,7   114,6
стоимость       тыс.тг.  124569  136834  153472   109,8   112,2
в т.ч. страны
СНГ             чел.      18629   16925   21053    90,9   124,4
стоимость       тыс.тг.   33890   31400   39058    92,7   124,4
дальнее
зарубежье       чел.      22110   20400   21794    92,3   106,8
стоимость       тыс.тг.   37303   37847   40433   101,5   106,8
-обработка
груза           тонн       1331    1298    1557    97,5   120,0
стоимость       тыс.тг.   13226   14334   15312   108,4   106,8
в т.ч. страны
СНГ             тонн        189     337     611   178,2   181,3
стоимость       тыс.тг.    2216    4070    7380   183,7   181,3
дальнее
зарубежье       тонн        691     287     343    41,6   119,5
стоимость       тыс.тг.    8054    3474    4152    43,1   119,5
-обеспечение
авиаГСМ         тонн      23691   21964   26670    92,7   121,4
стоимость       тыс.тг.  108801  100549  115020    92,4   114,4
в т.ч. страны
СНГ             тонн       4027    2495    4529    62,0   181,5
стоимость       тыс.тг.   23665   16600   30132    70,1   181,5
дальнее
зарубежье       тонн       4264    2127    2545    49,9   119,7
стоимость       тыс.тг.   37430   14166   16950    37,8   119,7
2   Экспорт
-отправка
пассажиров      чел.     143345  155853  178560   108,7   114,6
стоимость       тыс.тг.  124569  136834  153472   109,8   112,2
в т.ч. страны
СНГ             чел.      18629   16925   21053    90,9   124,4
стоимость       тыс.тг.   33890   31400   39058    92,7   124,4
дальнее
зарубежье       чел.      22110   20400   21794    92,3   106,8
стоимость       тыс.тг.   37303   37847   40433   101,5   106,8
-обработка
груза           тонн        103     100     120    97,0   120,0
стоимость       тыс.тг.    1023    1103    1179   107,9   106,8
в т.ч. страны
СНГ             тонн          7       7       8    94,4   120,0
стоимость       тыс.тг.      84      75      90    88,9   120,0
дальнее
зарубежье       тонн         11      11      13    95,3   120,0
стоимость       тыс.тг.     131     118     141    90,2   120,0
3   Импорт
-принято
пассажиров      чел.     132826  144943  166061   109,1   114,6
в т.ч. страны
СНГ             чел.      15857   14386   17895    90,7   124,4
дальнее
зарубежье       чел.      15757   14484   15474    91,9   106,8
-обработка
груза           тонн       1228    1198    1437    97,5   120,0
стоимость       тыс.тг.   12203   13231   14133   108,4   106,8
в т.ч. страны
СНГ             тонн        182     330     603   181,5   182,6
стоимость       тыс.тг.    2132    3995    7290   187,4   182,5
дальнее
зарубежье       тонн        679     276     330    40,7   119,5
стоимость       тыс.тг.    7923    3356    4011    42,4   119,5
4   Инвестиции в
основной
капитал за счет
всех источников
финансирования-
всего           млн.тг.     338    2849   14813   842,9   519,9
в т.ч. средств
государствен-
ного бюджета    млн.тг.             412    3493           847,7
внешних займов  млн.тг.      93    2319   11270   2493,5  486,0
собственных
средств         млн.тг.     245     118      50     48,2   42,5
5   Доход от
реализации

алыс шетел       тонна     36694   20500   24534   55,9  119.7
құны             мың тг.   54910   33490   40081   61,0  119.7
- техникалық
қызмет көрсету -
барлығы          тонна     26956   30606   35535  113,5  116.1
құны             мың тг.   14138   17277   19081  122,2  110.4
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      1503    1924    3492  128,0  181.5
құны             мың тг.    1235    1561    2833  126,4  181.5
алыс шетел       тонна        98    1640    1963 1673,5  119.7
құны             мың тг.      58    1332    1594 2316,5  119.7
- қарсы алу-
шығару - барлығы тонна     78498   79651   96018  101,5  120.5
құны             мың тг.   21348   23826   25265  111,6  106.0
соның ішінде
ТМД елдері       тонна     26185   12266   22292   46,8  181.7
құны             мың тг.    8567    3981    7236   46,5  181.8
алыс шетел       тонна     10872   10455   12530   96,2  119.8
құны             мың тг.    3477    3397    4071   97,7  119.8
- авиациялық
қауіпсіздік -
барлығы          мың тг.   33628   36043   40666  107,2  112.8
соның ішінде
ТМД елдері-құны  мың тг.    7959    5893   10696   74,0  181.5
алыс шетел-құны  мың тг.    8237    5024    6012   61,0  119.7
- жолаушыларды
жөнелту          адам     143345  155853  178560  108,7  114.6
құны             мың тг.  124569  136834  153472  109,8  112.2
соның ішінде
ТМД елдері       адам      18629   16925   21053   90,9  124.4
құны             мың тг.   33890   31400   39058   92,7  124.4
алыс шетел       адам      22110   20400   21794   92,3  106.8
құны             мың тг.   37303   37847   40433  101,5  106.8
- жүк жөндеу     тонна      1331    1298    1557   97,5  120.0
құны             мың тг.   13226   14334   15312  108,4  106.8
соның ішінде
ТМД елдері       тонна       189     337     611  178,2  181.3
құны             мың тг.    2216    4070    7380  183,7  181.3
алыс шетел       тонна       691     287     343   41,6  119.5
құны             мың тг.    8054    3474    4152   43,1  119.5
- АвиаЖЖМ - мен
қамтамасыз ету   тонна     23691   21964   26670   92,7  121.4
құны             мың тг.  108801  100549  115020   92,4  114.4
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      4027    2495    4529   62,0  181.5
құны             мың тг.   23665   16600   30132   70,1  181.5
алыс шетел       тонна      4264    2127    2545   49,9  119.7
құны             мың тг.   37430   14166   16950   37,8  119.7
2   Экспорт
- жолаушыларды
жөнелту          адам     143345  155853  178560  114.6  114.6
құны             мың тг.  124569  136834  153472  112.2  112.2
соның ішінде
ТМД елдері       адам      18629   16925   21053  124.4  124.4
құны             мың тг.   33890   31400   39058  124.4  124.4
алыс шетел       адам      22110   20400   21794  106.8  106.8
құны             мың тг.   37303   37847   40433  106.8  106.8
- жүк жөндеу     тонна
құны             мың тг.     103     100     120  120.0  120.0
соның ішінде
ТМД елдері       тонна      1023    1103    1079  106.8  106.8
құны             мың тг.       7       7       8  120.0  120.0
алыс шетел       тонна        84      75      90  120.0  120.0
құны             мың тг.      11      11      13  120.0  120.0
131     118     141  120.0  120.0
3   Импорт
- қабылданған
жолаушылар       адам     132826  144943  166061  114.6  114.6
соның ішінде
ТМД елдері       адам      15857   14386   17895  124.4  124.4
алыс шетел       адам      15757   14484   15474  106.8  106.8
- жүк жөндеу     тонна      1228    1198    1437  120.0  120.0
құны             мың тг.   12203   13231   14133  106.8  106.8
соның ішінде
ТМД елдері       тонна       182     330     603  182.6  182.6
құны             мың тг.    2132    3995    7290  182.5  182.5
алыс шетел       тонна       679     276     330  119.5  119.5
құны             мың тг.    7923    3356    4011  119.5  119.5
4   Қаржыландыруды
барлық көздері
есебінен негізгі
капиталға
инвестицияларға
-барлығы         млн.        338    2849   14813  519.9  519.9
теңге
соның ішінде
мемлекеттік
бюджет           млн.          0     412    3493  847.7  847.7
теңге
сыртқы заем      млн.         93    2319   11270  486.0  486.0
теңге
өз қаражаты      млн.
теңге       245     118       50   42.5   42.5
5   Өнімді іске
асырудың өзіндік
кіріс            млн.

продукции-всего млн.тг.    1289    1374    1549    106,6  112,8
6   Себестоимость
реализованной
продукции
- всего         млн.тг.    1166    1269    1451    108,9  114,3
7   Валовый доход   млн.тг.     123     104      99     84,8   94,5
8   Налогообла-
гаемый доход    млн.тг.    -426    -187    -301     43,9  161,0
9   Подоходный
налог           млн.тг.       0       0       0
10  Чистый доход
(убыток)        млн.тг.    -426    -187    -301     43,9  161,0
11  Дивиденды на
государствен-
ные пакеты
акций
12  Численность
работников      чел.        770     800     810    103,9  101,3
13  Фонд заработ-
ной платы       т.тенге  195853  234925  257944    119,9  109,8
14  Среднемесячная
заработная
плата           тенге     21196   24471   26537    115,5  108,4
15  Тарифы (цены)
на единицу
-взлет-посадка
ВВЛ             тенге       875     875    1679    100,0  191,9
-взлет-посадка
МВЛ             тенге      1541    1541    1679    100,0  109,0
-обеспечение
авиационной
безопасности    тенге        15      15      19    100,0  126,7
-техническое
обслуживание    тенге       605     605    1252    100,0  206,9
-встреча-выпуск тенге       242     242     512    100,0  211,6
-обслуживание
пассажиров на
ВВЛ             тенге       525     525    1391    100,0  265,0
-обслуживание
пассажиров на
МВЛ             тенге      1849    1849    3462    100,0  187,2
-обработка
груза на ВВЛ    тенге     10977   10977   13122    100,0  119,5
-обработка
груза на МВЛ    тенге     12059   12059   15844    100,0  131,4
-обеспечение
ВС авиаГСМ      тенге      4953    4953    7294    100,0  147,3
Изменение
тарифов к
предыдущему
году             %            -       -
16  Долгосрочная
дебиторская
задолженность   млн.тг.     194     105     140     54,2  133,3
из нее
-задолженность
покупателей     млн.тг.     164     105     140     64,0  133,3
-от инвести-
ционного
проекта         млн.тг.      15       0       0      0,0
17  Кредиторская
задолженность-
всего           млн.тг.    1134    1093    3271     96,4  299,3
из нее:
-по расчетам с
поставщиками и
подрядчиками    млн.тг.     294     220     186     74,8   84,5
-по кредитам
банка           млн.тг.     828     683     478     82,5   70,0
-------------------------------------------------------------------
Прогноз результатов финансово-хозяйственной деятельности
ЗАО "МЕЖДУНАРОДНЫЙ АЭРОПОРТ АСТАНА" на 2003 год
Форма 3 НК
тыс.тенге
-------------------------------------------------------------------
!               !        Доход          !         Расход
NN ! Наименование  !-----------------------------------------------

- барлығы        теңге      1289    1374    1549  106,6  112.8
6   Өнімді іске
асырудың өзіндік
құны-барлығы                1166    1269    1451  108,9  114,3
7   Жалпы табыс      млн.
теңге       123     104      99   84,8   94,5
8   Салық салынатын  млн.
табыс            теңге      -426    -187    -301   43,9  161.0
9   Табыс бойынша    млн.
салық            теңге         0       0       0
10  Таза кіріс       млн.
(шығын)          теңге      -426    -187    -301   43,9  161.0
11  Акциялардың
мемлекеттік
пакеттеріне
дивиденттер
12  Жұмыскерлер
саны             адам        770     800     810   103,9  101.3
13  Еңбекақы қоры    мың.тг.  195853  234925  257944   119,9  109.8
14  Орташа айлық
жалақы           теңге     21196   24471   26537   115,5  108.4
15  Бірлікке тариф
(құны)
- ІӘЖ ұшу-қонуы              875     875    1679   100.0  191.9
- ХӘЖ ұшу-қонуы             1541    1541    1679   100.0  109.0
- авиациялық
қауіпсіздігімен
қамтамасыз ету     %          15      15      19   100.0  126.7
- техникалық
қызмет көрсету               605     605    1252   100.0  206.9
- қарсы алу-
шығару                       242     242     512   100.0  211.6
- ІӘЖ-гі
жолаушыларға
қызмет көрсету               525     525    1391   100.0  265.0
- ХӘЖ-гі
жолаушыларға
қызмет көрсету              1849    1849    3482   100.0  187.2
- ІӘЖ жүк жөндеу теңге     10977   10977   13122   100.0  119.5
- ХӘЖ жүк жөндеу теңге     12059   12059   15844   100.0  131.4
- ӘК авиаЖЖМ
қамтамасыз ету              4953    4953    7294   100.0  147.3
Келесі жылға
тарифтердің
өзгеруі           %
16  Ұзақмерзімді
дебиторлық       млн.
қарыз одан:      теңге       194     105     140   54,2    133
- сатып алушы.   млн.
лардың қарызы    теңге       184     105     140   64,0    133
- инвестициялық  млн.
жобадан          теңге        15       0       0    0,0      0
17  Несиелік қарыз-  млн.
барлығы одан:    теңге      1134    1093    3271   96,4  299,3
- мердігерлер
және жабдықтау.  млн.
шылардың есеп    теңге       294     220     186     75   84,5
айырысу бойынша
- банктің несие. млн.
лері бойынша     теңге       828     883     478     82     70
___________________________________________________________________
"Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ Қаржылық-шаруашылық
қызметі нәтижелерінің болжамы
3 ҰҚ нысаны
Мың теңге
___________________________________________________________________
|               |        Кіріс          |         Шығыс
NN | Көрсеткіштер  |_______________________________________________

п/п! показателей   !2001 г.!2002 г.!2003 г.!2001 г.!2002 г.!2003 г.
!               ! отчет !оценка !прогноз! отчет !оценка !прогноз
-------------------------------------------------------------------
1 !       2       !   3   !   4   !   5   !   6   !   7   !   8
-------------------------------------------------------------------
1   Доход от реали-
зации продукции 1289417 1373618 1549214
2   Себестоимость
реализованной
продукции                               1165958 1269266 1450640
3   Валовый доход
(стр.1-стр.2)    123459  104352   98574
4   Расходы перио-
да, в том
числе:                                   490346  283873  353712
4.1 общие и адми-
нистративные
расходы                                  346604  207696  193565
4.2 расходы по
реализации                                 4944   10797    6600
4.3 расходы на
выплату
процентов                                138797   65380  153547
5   Доход (убыток)
от основной
деятельности
(стр.3-стр.4)                           -366887 -179521 -255138
6   Доход (убыток)
от неосновной
деятельности                             -59087   -7462  -45820
7   Доход (убыток)
от обычной
деятельности
(стр5+(-)стр.6)                         -425974 -186983 -300959
8   Подоходный
налог                                         0       0
9   Доход (убыток)
от обычной
деятельности
после налого-
обложения
(стр.7+(-)
стр.8)                                  -425974 -186983 -300959
10  Доход (убыток)
от чрезвычайных
ситуаций
11  Чистый доход
(убыток)
(стр.9+(-)
стр.10)                                 -425974 -186983 -300959
-------------------------------------------------------------------
Прогноз движения денежных средств
ЗАО "Международный аэропорт Астана"
Форма 4НК
тыс.тенге
-------------------------------------------------------------------
N  ! Наименование показателя!
!---------------------------------------------------------------
!           1            !     2      !      3     !      4
!---------------------------------------------------------------
!                        !  2001 год  !  2002 год  !  2003 год
!---------------------------------------------------------------
!                        !   отчет    !   оценка   !  прогноз
-------------------------------------------------------------------
I.  Движение денежных
средств от операционной
деятельности
1.  Поступление денежных
средств                    1836403,32   1430229,00   1567648,48
доход от реализации
продукции (работ, услуг)    956736,76    770023,80    847026,18
авансы полученные           828673,67    680566,20    670622,30
вознаграждение
(проценты)
дивиденды
роялти

|     атауы     |2001 ж.|2002 ж.|2003 ж.|2001 ж.|2002 ж.|2003 ж.
|               | есеп  | Баға  |болжам | есеп  | баға  |болжам
___________________________________________________________________
1 |       2       |   3   |   4   |   5   |   6   |   7   |   8
___________________________________________________________________
1   Өнімді іске
асырудан кіріс  1289417 1373618 1549214
2   Іске асырылған
өнімнің өзіндік
құны                                    1165958 1269266 1450640
3   Жалпы кіріс
(1-2 бет)        123459  104352   98574
4   Кезең шығыс.
тары, соның
ішінде:                                  490346  283873  353712
4.1 Жалпы және
әкімшілік
шығыстар                                 346604  207696  193565
4.2 Іске асыру
жөніндегі
шығыстар                                   4944   10797    6600
4.3 Пайыздарды
төлеуге
шығыстар                                 138797   65380  153547
5   Негізгі
қызметтен
кіріс (шығыс)
(3-4 бет)                               -366687 -179521 -255138
6   Негізгі емес
қызметтен
кіріс (шығыс)
7   Күнделікті
қызметтен
кіріс (шығыс)                            -59087   -7462  -45820
(5-6 бет)
8   Табысқа
салынатын
салық                                   -425974 -186983 -300959
9   Салық
салудан кейін
күнделікті
қызметтен
кіріс (шығыс)                                 0       0       0
(7+(-)8 бет)
10  Төтенше
жағдайдан
кіріс (шығыс)                           -425974 -186983 -300959
11  Таза кіріс
(шығыс)
(9+бет (-)
10 бет)                                 -425974 -186983 -300959
___________________________________________________________________
"Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ ақшалай
қаражатының қозғалыс болжамы
4ҰҚ нысаны
мың.теңге
___________________________________________________________________
N |    Көрсеткіш атаулары  |
|_______________________________________________________________
|           1            |     2      |      3     |      4
|_______________________________________________________________
|                        |  2001 жыл  |  2002 жыл  |  2003 жыл
|______________________________________________________________
|                        |    есеп    |    баға    |  болжам
___________________________________________________________________
I.  Операциялық қызметтен
ақшалай қаражаттың
қозғалысы
1.  Ақшалай қаражаттың
түсуі                      1836403,32   1430229,00   1567648,48
өнімді іске асырудан
кіріс (жұмыстан,
қызметтен)                  956736,76    770023,80    847026,18
Алынған аванстар            828673,67    680566,20    670622,30
Сыйақылар (пайыздар)
Дивиденттер
Роялти

прочие поступления           50992,89     79639,00     50000,00
2   Выбытие денежных
средств:                   1775367,06   1404786,03   1450796,54
по счетам поставщиков
и подрядчиков               855455,74    435306,20    470005,20
авансы выданные             378974,96    286253,80    264315,20
по заработной плате         184729,16    247473,00    266534,20
по налогам                  227238,24    323662,00    311650,00
выплата вознаграждения
(процентов)                  52610,80     92807,00    117928,00
прочие выплаты               76358,16     19284,03     20363,94
3.  Увеличение
(+) / уменьшение (-)
денежных средств в
результате операционной
деятельности                 61036,26     25442,97    116851,94
II. Движение денег от
инвестиционной
деятельности
1.  Поступление денежных
средств:                       602,33            -            -
Доход от реализации
нематериальных активов
доход от реализации
основных средств               602,33            -            -
доход от реализации
других долгосрочных
активов
доход от реализации
финансовых инвестиций
доход от получения
кредитов, предостав-
ленных другими
юридическими лицами
прочие поступления
2.  Выбытие денежных средств:   309317,44    118000,00     50100,00
приобретение
нематериальных активов
приобретение основных
средств                     309317,44    118000,00     50100,00
приобретение других
долгосрочных активов
приобретение финансовых
инвестиций
предоставление кредитов
другим юридическим лицам
прочие выплаты
3   Увеличение (+)/уменьшение
(-) денежных средств в
результате инвестиционной
деятельности               -308715,11   -118000,00    -50100,00
III Движение денежных
средств от финансовой
деятельности
1.  Поступление денежных
средств:                    423996,60    371161,00            -
от выпуска акций и других
ценных бумаг
получение кредитов банков   423996,60    371161,00            -
прочие поступления
2   Выбытие денежных средств:   184560,82    248597,00    100513,00
погашение банковских
кредитов                    184560,82    248597,00    100513,00
приобрет. собственных
акций
выплата дивидендов
прочие выплаты
3   Увеличение (+)/уменьшение
(-) денежных средств в
результате финансовой
деятельности                239435,78    122564,00   -100513,00
-------------------------------------------------------------------
Итого: Увеличение
(+)/уменьшение (-)
денежных средств             -8243,07     30006,97    -33761,06
Денежные средства на
начало отчетного периода     23140,10     14897,03     44904,00
Денежные средства на
конец отчетного периода      14897,03     44904,00     11142,94
-------------------------------------------------------------------
Расходы периода, прогнозные показатели
ЗАО "Международный аэропорт Астана"
на 2003 год
Форма 5НК
тыс.тенге
-------------------------------------------------------------------
!  Наименование показателей   !  отчет  !  оценка  ! прогноз

Басқа кірістер               50992,89     79639,00     50000,00
2   Ақшалай қаражаттың
шығуы:                     1775367,06   1404786,03   1450796,54
Мердігерлер мен
жабдықтаушылардың           855455,74    435306,20    470005,20
есеп-қисаптары
бойынша
Берілген аванстар           378974,96    286253,80    264315,20
Еңбекақы бойынша            184729,16    247473,00    266534,20
Салық бойынша               227238,24    323662,00    311650,00
сыйақыны төлеу
(пайыздар)                   52610,80     92807,00    117928,00
Басқа төлемдер               76358,16     19284,03     20363,94
3.  Операциялық қызмет
нәтижесіндегі ақшаның
көбеюі (+(/азаюы (-)         61036,26     25442,97    116851,94
II. Инвестициялық
қызметтен ақшаның
қозғалысы
1.  Ақша қаражаттың түсуі:         602,33            -            -
Материалдық емес
активтерді іске асырудан
кіріс
Негізгі қаражаттарды
іске асырудан кіріс            602,33            -            -
Басқа ұзақмерзімді
активтерді іске асырудан
кіріс
қаржылық инвестицияларды
іске асырудан кіріс
Басқа заңды тұлғалармен
берілген кредиттерді
алудан түскен кіріс
Басқа түсімдер
2.  Ақшалай қаражаттың шығуы:   309317,44    118000,00     50100,00
Материалдық емес
активтерді сатып алу
Негізгі құралдарды
сатып алу                   309317,44    118000,00     50100,00
Басқа ұзақмерзімді
активтерді сатып алу
қаржылық инвестицияларды
сатып алу
Басқа заңды тұлғаларға
кредиттерді ұсыну
Басқа төлемдер
3   Инвестициялық қызмет
нәтижесінде ақшалай
қаражаттың көбеюі
(+)/азаюы (-)              -308715,11   -118000,00    -50100,00
III Қаржылық қызметтен
ақшалай қаражаттың
қозғалысы
1.  Ақшалай қаражаттың
түсуі:                      423996,60    371161,00            -
Акцияларды және басқа
құнды қағаздарды
шығарудан
Банкілерден кредиттерді
алудан                      423996,60    371161,00            -
Басқа түсімдер
2   Ақшалай қаражаттың
шығуы:                      184560,82    248597,00    100513,00
Банкілердің кредиттерін
өтеу                        184560,82    248597,00    100513,00
Өз акцияларын
сатып алу
Дивиденттерді төлеу
Басқа төлемдер
3   Қаржылық қызмет
нәтижесінде ақшалай
қаражаттың көбеюі
(+)/азаюы (-)               239435,78    122564,00   -100513,00
___________________________________________________________________
НӘТИЖЕСІНДЕ: ақшалай
қаражаттың көбеюі            -8243,07     30006,97    -33761,06
(+)*/азаюы (-)
Есептік кезеңнің
басына ақшалай
қаражаттар                   23140,10     14897,03     44904,00
Есептік кезеңнің
аяғына ақшалай
қаражаттар                   14897,03     44904,00     11142,94
___________________________________________________________________
"Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ мерзім шығыстары,
болжамдық көрсеткіштері
5 ҰҚ нысаны
мың теңге
___________________________________________________________________
|  Көрсеткіштердің атаулары   |  есеп   |   баға   | болжам

!                             ! 2001 год! 2002 год ! 2003 год
-------------------------------------------------------------------
Всего                            490346     283873    353712
1      Общие и административные
расходы, всего                   335751     207696    193565
1.1    Материалы                          6554       5695      6181
1.2    Оплата труда работников           36485      47099     65185
1.3    Отчисления от оплаты труда         6856       7929     12061
1.4    Амортизация основных средств
и нематериальных активов            962       1330      1330
1.5    Обслуживание и ремонт
основных средств и
нематериальных активов             4362       2446         0
1.6    Коммунальные расходы               1974       2750      1204
1.7    Командировочные расходы,
всего                             10057       5282      5594
1.7.1  в пределах установленных норм     10057       5282      5594
1.7.2  сверх норм                            0          0         0
1.8    Представительские расходы          2353       2489      2636
1.9    Расходы на повышение
квалификации работников            2922       1845      1940
1.10   Расходы на содержание Совета
директоров                            0          0         0
1.11   Расходы по налогам               187516      89585     66132
1.12   Канцелярские и типографские
расходы                            2062       2350      2429
1.13   Услуги связи                       4271       2869      2948
1.15   Консультационные (аудиторские)
и информационные услуги            8088       6652      6779
1.16   Банковские услуги                  9363       4121      4648
1.18   Штрафы, пени и неустойки за
нарушение условий договора         8041      18000
1.19   Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода                37124
1.20   Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ               1285       2300      3206
1.26   Прочие расходы                     5476       4954     11292
2      Расходы по реализации, всего      15797      10797      6600
2.1    Материалы                          1829

|                             | 2001 ж. | 2002 ж.  | 2003 ж.
___________________________________________________________________
Барлығы                          490346     283873    353712
1      Жалпы және әкімшілік
шығыстар, барлығы                335751     207696    193565
1.1    Материалдар                        6554       5695      6181
1.2    Жұмыскерлердің еңбекақысы         36485      47099     65165
1.3    Еңбекақыдан аударымдар             6856       7929     12061
1.4    Негізгі құралдар және
материалдық емес активтердің
амортизациясы                       962       1330      1330
1.5    Негізгі құралдарға және
материалдық емес активтерге
қызмет көрсету және оларды
жөндеу                             4362       2446         0
1.6    Коммуналдық шығыстар               1974       2750      1204
1.7    Іссапарлық шығыстар               10057       5282      5594
1.7.1  Белгіленген нормалар шеңберінде   10057       5282      5594
1.7.2  Нормативтен үстем                     0          0         0
1.8    Өкілдік шығыстар                   2353       2489      2636
1.9    Жұмыскерлердің біліктігін
көтеруге арналған шығыстар         2922       1845      1940
1.10   Директорлар кеңесінің
шығындарына арналған шығыстар         0          0         0
1.11   Салық жөніндегі шығыстар         187516      89585     66132
1.12   Кеңсе және баспаханалық
шығыстар                           2062       2350      2425
1.13   Байланыстың қызмет көрсетулері     4271       2869      2948
1.14   Күзетке арналған шығындар                     6652      6779
1.15   Консультациялық (аудиторлық)
және ақпараттық қызмет
көрсетулер                         8088       4121      4648
1.16   Банктік қызмет көрсетулер          9363      18000
1.17   Сот ұсталымдар
1.18   Келісімдердің шарттарын бұзу
үшін айыптар, өсімақылар және
тұрақсыздық айыптар                8041       2300      3206
1.19   Кірісті жасыру (төмендету)        37124       4954     11292
үшін айыптар мен өсімақылар
1.20   Ұрланудан шығындар, нормативтен
үстем шығындар, бұзылу, ТМҚ
жетіспеушілігі                     1285       2300      3206
1.21   Жалдау жөніндегі шығындар
1.22   Әлеуметтік салаға арналған
шығындар
1.23   Күмәнді қарыздар бойынша
қорларды құру жөніндегі шығындар
1.24   Мерекелік, мәдени - бұқаралық
және спорттық шаралардың
ұйымдастыруына
1.25   Қайырымдылық көмек
1.26   Басқа шығындар                     5476
2      Іске асыру жөніндегі шығындар,
барлығы                           15797      10797      6600
2.1    Материалдар                        1829

2.2    Оплата труда работников            2394
2.3    Отчисления от оплаты труда          502
2.4    Амортизация основных средств
и нематериальных активов             91
2.5    Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов                0
2.6    Коммунальные расходы                 71
2.9    Расходы на рекламу и
маркетинг                         10853      10797      6600
2.10   Расходы по аренде                     0
2.11   Расходы на социальную сферу           0
2.12   Прочие расходы                       55
3      Расходы по процентам, всего      138797      65380    153547
3.1    Расходы по вознаграждению
(процентам) по кредитам
банков                           138797      65380    153547
3.2    Расходы по вознаграждению
(процентам) по кредитам
поставщиков
3.3    Расходы по вознаграждению
(процентам) по аренде

2.2    Жұмыскерлердің еңбекақысы          2394
2.3    Еңбекақыдан аударымдар              502
2.4    Негізгі құралдар және
материалдық емес активтердің
амортизациясы                        91
2.5    Негізгі құралдарға және
материалдық емес активтерге
қызмет көрсету және оларды жөндеу
2.6    Коммуналдық шығыстар                 71
2.7    Коммуналдық шығындар, барлығы
2.7.1  Белгіленген нормалар шеңберінде
2.7.2  Нормативтен үстем
2.8    Сақтау және тасымалдау жүк тиеу
жөніндегі шығындар
2.9    Жарнама және маркетингке
арналған шығындар                 10853      10797      6600
2.10   Жалдау жөніндегі шығындар
2.11   Әлеуметтік салаға арналған
шығындар
2.12   Басқа шығындар                       55
3      Пайыздар жөніндегі шығындар,
барлығы                          138797      65380    153547
3.1    Банктердің кредиттері бойынша
сыйақы (пайыздар)                138797      65380    153547
3.2    Жабдықтаушылардың кредиттері
бойынша сыйақы (пайыздар)
жөніндегі шығыстар
3.3    Жалдау бойынша сыйақы
(пайыздар) жөніндегі
шығыстар