Об утверждении Плана развития акционерного общества "Казахтелеком" на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2005 года N 479
В соответствии с пунктом 4  статьи 34  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и во исполнение  постановления  Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Казахтелеком" на 2005-2007 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан Тлеубердина А.А.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 мая 2005 года N 479
План развития
акционерного общества "Казахтелеком"
на 2005-2007 годы
Оглавление
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития национальной компании
1. Введение
2. Анализ рынка сферы деятельности
3. Анализ производственно-финансовой деятельности за 2002-2004 годы
1. Итоги 2002 года
2. Итоги 2003 года
3. Ожидаемые результаты за 2004 год
4. Мероприятия,  проводимые АО "Казахтелеком" в соответствии со Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы,
государственными и отраслевыми программами
5. План развития на 2005-2007 годы
1. Цели и задачи
2. Выбор путей достижения поставленных задач
3. Динамика  развития производства продукции (работ, услуг)
4. Ценовая и тарифная политика
5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Раздел 2. Инвестиционный план развития национальной компании
1. Инвестиционная политика и ее обоснование
2. Инвестиционная программа
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития на 2005-2007 годы АО "Казахтелеком"
Формы 1-5 АО "Казахтелеком"
Форма 1-5 аффилиированных предприятий
Раздел 1.
Доклад о состоянии и перспективах развития национальной компании
1. Введение
Национальная акционерная компания "Казахтелеком" была образована в соответствии с   постановлением  Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июня 1994 года N 666 "О создании национальной акционерной компании "Казахтелеком" (далее - НАК "Казахтелеком") путем передачи имущества государственных региональных и специализированных предприятий телекоммуникаций в уставный фонд создаваемого акционерного общества национального масштаба, предоставляющего широкий диапазон услуг связи на всей территории Республики.
В марте 1996 года была зарегистрирована первичная эмиссия акций на величину уставного фонда, размер которого составил 12,1 млрд. тенге.
В соответствии с требованиями  Гражданского  кодекса Республики Казахстан в Устав НАК "Казахтелеком" были внесены изменения, органами юстиции Республики Казахстан (свидетельство о государственной перерегистрации юридического лица серия А N 084256 от 20 февраля 1997 года) произведена перерегистрация НАК "Казахтелеком" в открытое акционерное общество "Казахтелеком".
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" была произведена перерегистрация в акционерное общество (далее - АО "Казахтелеком" или Общество). Свидетельство о государственной перерегистрации юридического лица N 6924-1901-АО от 1 апреля 2004 года выдано Департаментом юстиции г. Астана.
Миссия АО "Казахтелеком":
предоставление общедоступных услуг связи физическим и юридическим лицам на всей территории Республики Казахстан;
удовлетворение потребности всех субъектов экономики, общества и органов государственной власти Казахстана в информационном обмене на основе современных телекоммуникационных технологий.
АО "Казахтелеком" оказывает следующие основные услуги:
местная, междугородная, международная телефонная связь;
телеграф, телекс, передача данных;
спутниковая связь;
проводное радиовещание;
аренда каналов связи.
Размер уставного капитала АО "Казахтелеком" составляет 10922876 обычных акций (голосующих) и 1213653 не голосующих привилегированных акций, каждая номиналом 1000 тенге за акцию.
Доля привилегированных акций без права голоса составляет 10 процентов от уставного капитала. Акционеры, владеющие привилегированными акциями, имеют преимущества при получении дивидендов и ликвидации Общества.

"Қазақтелеком" акционерлік қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 479 Қаулысы
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  34-бабының 4-тармағына сәйкес және "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақтелеком" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспары бекiтілсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Кеңсесiнiң Басшысы А.А.Тiлеубердинге жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 19 мамырдағы
N 479 қаулысымен
бекітілген
"Қазақтелеком" акционерлік қоғамын дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған жоспары
1-бөлiм. Ұлттық компанияның жай-күйі және
даму перспективалары туралы баяндама
1. Кiрiспе
"Қазақтелеком" ұлттық акционерлік компаниясы Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына кең көлемдегi байланыс қызметiн ұсынатын, ұлттық ауқымда құрылатын акционерлік қоғамның жарғылық қорына мемлекеттік өңiрлiк және мамандандырылған телекоммуникация кәсіпорындарының мүлкiн беру жолымен "Қазақтелеком" ұлттық акционерлік компаниясын (бұдан әрi - "Қазақтелеком" ҰАК) құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 маусымдағы N 666  қаулысына сәйкес құрылды.
1996 жылғы наурызда мөлшерi 12,1 млрд. теңгенi құраған жарғылық қор шамасында акциялардың бастапқы эмиссиясы тiркелдi.
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң талаптарына сәйкес "Қазақтелеком" ҰАК Жарғысына өзгерiстер енгiзiлдi, Қазақстан Республикасының әділет органдары "Қазақтелеком" ҰАК "Қазақтелеком" ашық акционерлiк қоғамын қайта тiркеуден (заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тiркеу туралы 1997 жылғы 20 ақпандағы сериясы А N 084256 куәлiгi) өткiздi.
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы  Заңына сәйкес акционерлiк қоғамға (бұдан әрi - "Қазақтелеком" АҚ немесе Қоғам) қайта тiркеу жүргiзiлдi. Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тiркеу туралы 2004 жылғы 1 сәуiрдегi
N 6924-1901-АҚ куәлiктi Астана қаласының Әдiлет департаментi бердi.
"Қазақтелеком" АҚ-тың мақсаты:
Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында жеке және заңды тұлғаларға байланыстың жалпыға бiрдей қол жетiмдi қызметтерiн ұсыну;
экономиканың барлық субъектiлерiнің, қоғамның және Қазақстанның мемлекеттiк билiк органдарының ақпарат алмасудағы қажеттiлiктерiн қазiргi заманғы телекоммуникациялық технологиялар негiзiнде қанағаттандыру.
"Қазақтелеком" АҚ мынадай негiзгi қызметтердi көрсетедi:
жергілiктi, қалааралық, халықаралық телефон байланысы;
телеграф, телекс, деректер беру;
спутниктiк байланыс;
сым арқылы радиохабар тарату;
байланыс арналарын жалға беру.
"Қазақтелеком" АҚ жарғылық капиталының мөлшерi бiр акция үшiн әрқайсысының номиналы 1000 теңге болатын 10 922 876 жай акцияларды (дауыс беретін) және 1 213 653 дауыс бермейтiн артықшылықты акцияларды құрайды.
Дауыс беру құқығынсыз артықшылықты акциялардың үлесi жарғылық қордың 10 пайызын құрайды. Артықшылықты акцияларға иелiк ететiн акционерлердiң дивидендтер алу және Қоғамды тарату кезiнде артықшылықтары бар.

Государственный пакет акций составляет 50 %, Central Asian Industrial Investments Holding N.V. владеет 30 % акций, 10 % акций принадлежит частным компаниям: The Bank of New York, AIG Silk Road Fund Limited, Бителеком.
АО "Казахтелеком" - юридическое лицо с централизованным управлением, имеющее в своем составе обособленные структурные подразделения (филиалы):
14 областных дирекций телекоммуникаций;
Городской центр телекоммуникаций "Астанателеком";
Городской центр телекоммуникаций "Алматытелеком";
Дирекция корпоративных продаж;
Объединение "Дальняя связь";
Центр радиофикации;
Радиотехническое объединение;
Дирекция по строительству объектов телекоммуникаций и инфраструктуры;
Эксплуатационно-хозяйственное объединение;
Дирекция "Телеком-комплект";
Центр повышения квалификации;
Технический узел сети магистральных связей и телевидения N 4;
Технический узел сети магистральных связей и телевидения N 13;
Представительство АО "Казахтелеком" в г. Москва.
АО "Казахтелеком" владеет 50 % акций АО "Алтел", 49 % долевого участия в ТОО "GSM Казахстан АО "Казахтелеком", 41,25 % акций ЗАО "Нурсат".
АО "Алтел" является оператором мобильной связи стандарта AMPS и CDMA. TOO "GSM Казахстан АО "Казахтелеком" предоставляет услуги мобильной связи стандарта GSM. ЗАО "Нурсат" занимается предоставлением услуг на рынке сети передачи данных.
Новая модель корпоративного управления была введена одновременно с преобразованием в акционерное общество, в результате чего управление АО "Казахтелеком" осуществляют три основных органа:
Высший орган - Общее собрание акционеров;
Орган управления - Совет директоров;
Коллегиальный Исполнительный орган - Правление.
Организационная структура и
штатная численность центрального аппарата АО "Казахтелеком"
(См. бумажный вариант)
Главная функция корпоративного управления состоит в организации работы АО "Казахтелеком" в интересах акционеров и общества в целом. Успешные финансовые результаты АО "Казахтелеком" обусловлены своевременными решениями как в текущей работе, так и в вопросах стратегии долгосрочного развития, которая разрабатывается на основе анализа внутренних факторов, внешних тенденций развития рынка телекоммуникаций и с учетом влияния макроэкономических показателей, отражающих социально-экономическое развитие страны.
Наличие консолидированной отчетности, базирующейся на использовании передовых информационных технологий, позволяет повысить финансовую дисциплину, иметь объективную картину деятельности как всего АО "Казахтелеком" в целом, так и каждого его филиала, осуществлять инвестирование средств в перспективные направления развития.
Стратегическое управление АО "Казахтелеком" обеспечивает эффективное распределение и использование всех ресурсов: материальных, финансовых, трудовых ресурсов, передовых технологий и на этой основе - устойчивое положение на рынке в конкурентной среде.

Акциялардың мемлекеттiк пакетi 50 пайызды құрайды, Central Asian Industrial Investments Holding N.V. акциялардың 30 пайызына иелiк етедi, акциялардың 10 пайызы The Bank of New York, AIG Silk Road Fund Limited, Бителеком жекеменшiк компанияларының иелігінде.
"Қазақтелеком" АҚ - өз құрамында мынадай оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi (филиалдары), орталықтандырылған басқаруы бар заңды тұлға:
14 облыстық телекоммуникация дирекциялары;
"Астанателеком" қалалық телекоммуникация орталығы;
"Алматытелеком" қалалық телекоммуникация орталығы;
Корпоративтік сату дирекциясы;
"Алыспен байланыс" бiрлестігi;
Радиоландыру орталығы;
Радиотехникалық бiрлестік;
Телекоммуникация және инфрақұрылым объектілерiнiң құрылысы жөнiндегi дирекция;
Пайдалану-шаруашылық бiрлестiгi;
"Телеком-комплект" дирекциясы;
Мамандар бiлiктiлiгiн арттыру орталығы;
Магистральдық байланыс желілерi мен теледидардың N 4 техникалық торабы;
Магистральдық байланыс желiлерi мен теледидардың N 13 техникалық торабы;
"Қазақтелеком" АҚ-тың Мәскеу қаласындағы өкілдiгi.
"Қазақтелеком" АҚ "Алтел" АҚ-тың 50 % акциясын иеленедi, "GSM Қазақстан "Қазақтелеком" АҚ" ЖШС-нда 49 % үлестiк қатысы бар, "Нұрсат" ЖАҚ-тың 41,25% акциясын иеленедi.
"Алтел" АҚ AMPS және СDМА стандартындағы ұялы байланыс операторы болып табылады. "Қазақтелеком" АҚ GSM Қазақстан" ЖШС GSM стандартының ұялы байланыс қызметiн ұсынады. "Нұрсат" ЖАҚ деректер беру желiсi рыногында қызмет ұсынумен айналысады.
Корпоративтік басқарудың жаңа үлгісi акционерлiк қоғам болып қайта құрылумен бiр мезгiлде енгiзiлген болатын, соның нәтижесiнде "Қазақтелеком" АҚ-ты басқаруды мынадай негiзгi үш орган жүзеге асырады:
Жоғары орган - Акционерлердiң жалпы жиналысы;
Басқару органы - Директорлар кеңесi;
Алқалық Атқарушы орган - Басқарма.
"ҚАЗАҚТЕЛЕКОМ" АҚ ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫНЫҢ
ҰЙЫМДЫҚ ҚҰРЫЛЫМЫ МЕН ШТАТ САНЫ
Кестені қағаз мәтіннен қараңыз
Корпоративтiк басқарудың басты функциясы "Қазақтелеком" АҚ жұмысын тұтастай алғанда акционерлер мен қоғам мүддесiне ұйымдастырудан тұрады. "Қазақтелеком" АҚ-тың жемiстi қаржылық нәтижелерi ағымдағы жұмыста да, елiмiздiң әлеуметтік-экономикалық дамуын сипаттайтын макроэкономикалық көрсеткiштердiң әсерiн ескере отырып, iшкi факторларды, телекоммуникация рыногын дамытудың сыртқы үрдiстерiн талдау негiзiнде әзiрленетiн ұзақ мерзiмдi стратегия мәселелерiнде де дер кезiнде қабылданған шешiмдермен негізделедi.
Озық ақпараттық технологияларды пайдалануға негізделген шоғырландырылған есептіліктiң болуы қаржы тәртiбiн арттыруға, тұтастай бүкiл "Қазақтелеком" АҚ сияқты, оның әрбiр филиалының да қызметiнiң шынайы бейнесiн назарда ұстауға, қаражатты дамудың перспективалық бағыттарына инвестициялауды жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi.
"Қазақтелеком" АҚ-ты стратегиялық басқару барлық мынадай ресурстарды:
материалдық, қаржылық, еңбек ресурстарын, озық технологияларды тиiмдi бөлу мен пайдалануды және соның негiзiнде рыноктағы, бәсекелестiк ортадағы тұрақты жағдайды қамтамасыз етедi.

2. Анализ рынка сферы деятельности
По оценке АО "Казахтелеком", объем казахстанского рынка услуг телекоммуникаций в 2003 году вырос по сравнению с 2002 годом на 25 % и превысил 110 млрд.тенге. Изменение структуры рынка произошло за счет роста доли рынка сотовой связи, удельный вес которой составил 30 % объема телекоммуникационного рынка. Междугородняя связь занимает 20 %, сохранению ее доли на этом уровне во многом способствует возрастающее значение трафика на сотовые сети. Доля международных разговоров на СНГ составляет 10 %. На фоне роста объемов всех видов услуг доля услуг на дальнее зарубежье сократилась и составила 6 %. Доля услуг местной сети остается стабильной и составляет 12 %. Доля услуг передачи данных ежегодно возрастает и в 2003 году составила 7 %.
Доля АО "Казахтелеком" на рынке телекоммуникаций в 2003 году не претерпела значительных изменений и составила в среднем 56 %.
На рынке местной связи доля АО "Казахтелеком" в 2003 году оценивается в 80 %, междугородной - 92 %, международной со странами СНГ - 94 %, со странами дальнего зарубежья - 80 %. Оценка доли АО "Казахтелеком" на рынке передачи данных и сети Интернет составляет 47 %.
Высокие доли рынка во многом объясняются исторически сложившейся клиентской базой. На некоторых локальных рынках и рынке корпоративных клиентов доля АО "Казахтелеком" гораздо ниже.
Наблюдается некоторое сокращение доли доходов АО "Казахтелеком" на рынке местной связи. Причиной этого является развитие рынка местной сети сторонними операторами в г. Алматы (DUCAT) и на локальных рынках в Актюбинской (ТОО "СВИМ"), Мангистауской (АО "Каскортелеком"), Атырауской областях (АО "KazTransCom"), абонентами которых являются высокодоходные бизнес-клиенты.
На телекоммуникационном рынке страны осуществляет деятельность крупный оператор KazTransCom, обладающий наземными сетями, которые в некоторых регионах сопоставимы с сетью АО "Казахтелеком".
Риски АО "Казахтелеком" заключаются в развитии сетей конкурентов, особенно наземных, их активной деятельности на рынках корпоративных клиентов и физических лиц, развитием сотовой связи, мероприятий регулирующих органов, связанных с процессом либерализации рынка телекоммуникаций.
Конкурентная среда АО "Казахтелеком" достаточно агрессивна, поскольку все конкуренты придерживаются стратегии активного захвата рынка.
Основные конкуренты АО "Казахтелеком"
Виды услуг
Операторы
Местная телефонная связь
KazTransCom, Транстелеком, Казаэронавигация, Арна, Каскортелеком,
Мунайтелеком, СВИМ
Междугородная,
международная связь,
аренда каналов и услуги
выделенных сетей
спутниковой связи
ASTEL, Нурсат, Ratel, KazTransCom,
TNS-plus, Казинформтелеком, Кателко
Передача данных и аренда
каналов
Нурсат, ASTEL, KazTransCom, TNS-plus,
Кателко, Казинформтелеком, Golden
Telecom, DUCAT
Развитие сотовой связи заставляет позиционировать ее в качестве услуги-заменителя услуг местной и междугородной связи АО "Казахтелеком": число мобильных абонентов приближается к числу фиксированных, темпы роста трафика внутри сотовых сетей значительно опережают рост традиционного трафика, замещают собой трафик междугородный.
Потребителями услуг АО "Казахтелеком" являются юридические и физические лица как в городской, так и в сельской местности.

2. Қызмет саласы рыногын талдау
"Қазақтелеком" АҚ-тың бағалауы бойынша, 2003 жылы телекоммуникация қызметтерiнің қазақстандық рыногының көлемi 2002 жылмен салыстырғанда 25 % өсті және 110 млрд. теңгеден асты. Рынок құрылымының өзгеруi үлес салмағы телекоммуникация рыногы көлемiнiң 30 % құрайтын ұялы байланыс рыногы үлесiнiң өсуi есебiнен болып отыр. Қалааралық байланыс 20 % құрайды, оның үлесiнiң осы деңгейде сақталуына көбiнесе ұялы желiлерге өсе түскен трафик маңызы ықпал етуде. ТМД-ға шығатын халықаралық сөйлесулер үлесi 10 % құрайды. Барлық қызмет түрлерi көлемiнiң өсуi фонында алыс шетелдерге қызметтер үлесi қысқарып, 6 % құрады. Жергiлiктi желiлер қызметтерi үлесi тұрақты күйiнде қалып отыр, әрі 12 % құрайды. Деректер беру қызметiнiң үлесi жыл сайын артуда және 2003 жылы 7 % құрады.
"Қазақтелеком" АҚ-тың телекоммуникация рыногындағы үлесi 2003 жылы көп өзгерiстерге ұшыраған жоқ және орта есеппен 56 % құрады.
2003 жылы "Қазақтелеком" АҚ-тың жергіліктi байланыс рыногындағы үлесi 80 %, қалааралық байланыс 92 %, ТМД елдерiмен халықаралық байланыс 94 %, алыс шетелдермен байланыс 80 % болып бағаланды. "Қазақтелеком" АҚ-тың деректер беру және Интернет желiсi рыногындағы үлесiн бағалау 47 % құрайды.
Рыноктағы жоғарғы үлестер көбiнесе тарихи қалыптасқан клиенттiк базаның болуымен түсiндiрiледi. Кейбiр жергіліктi рынокта және корпоративтік клиенттер рыногында "Қазақтелеком" АҚ-тың үлесi анағұрлым төмен.
"Қазақтелеком" АҚ-тың жергiлiктi байланыс рыногындағы кiрiстерi үлесiнiң бiршама азаюы байқалуда. Бұған абоненттерi кiрiсi жоғары бизнес-клиенттер болып табылатын Алматы қ. (DUCAT) және Ақтөбе ("СВИМ" ЖШС), Маңғыстау ("Каскортелеком" АҚ), Атырау ("KazTransComа"АҚ) облыстарындағы жергілiкті рыноктағы бөгде операторлармен жергілікті желiлер рыногының дамытылуы себеп болып отыр.
Елiмiздiң телекоммуникация рыногында кейбiр өңірлерде "Қазақтелеком" АҚ желiсiмен қатарлас жерүстi желiлерi бар iрi оператор KazTransCom қызметiн жүзеге асырады.
"Қазақтелеком" АҚ-тың тәуекелi бәсекелестер желілерiнiң, әсiресе жерүсті желiлерiнiң дамуына, олардың корпоративтi клиенттер және жеке тұлғалар рыногындағы белсендi қызметiне, ұялы байланыстың дамуына, телекоммуникация рыногын ырықтандыру процесiмен байланысты реттеушi органдардың iс-шараларына келiп тiреледi.
"Қазақтелеком" АҚ-тың бәсекелестік ортасы барлық бәсекелестердің рынокты белсендi түрде жаулап алу стратегиясын ұстанғандықтан жеткiлiктi түрде қатқылдау.
"Қазақтелеком" АҚ-тың негiзi бәсекелестерi
Қызметтер түрi
Операторлар
Жергілiкті телефон байланысы
KazTransCom, Транстелеком,
Қазаэронавигация, Арна,
Каскортелеком, Мұнайтелеком, СВИМ
Қалааралық, халықаралық
байланыс, арналарды жалдау
және спутниктiк байланыстың
бөлiнген желiлерiнің
қызметтерi
ASTEL, Нұрсат, Ratel, KazTransCom, TNS-plus,
Қазинформтелеком, Кателко
Деректер беру және арналарды жалдау
Нұрсат, ASTEL, KazTransCom, TNS-plus,
Кателко, Қазинформтелеком,
Golden Telecom, DUCAT
Ұялы байланысты дамыту оны "Қазақтелеком" АҚ-тың жергiлiктi және қалааралық байланыс қызметiн ауыстырушы қызмет ретiнде көрiнуiне мәжбүрлейдi: ұтқыр абоненттер саны тiркелген абоненттер санына жақындап келедi, ұялы желiлер iшiндегі трафиктiң өсу қарқыны дәстүрлi трафиктiң өсiмiнен едәуiр алда келедi, қалааралық трафиктің орнын алмастырады.
Қалалық жерлерде де, селолық жерлерде де "Қазақтелеком" АҚ-тың қызметiн тұтынушылар заңды және жеке тұлғалар болып табылады.

3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2002-2004 годы
1. Итоги 2002 года
В 2002 году произошло укрепление положительной тенденции по динамичному развитию АО "Казахтелеком". Перевыполнены многие запланированные производственные и финансовые показатели.
2002 год отмечен началом строительства Восточной ветки Национальной информационной супермагистрали (далее - НИСМ). Длина трассы составляет 2400 км. В волоконно-оптическую линию связи (далее - ВОЛС) будут включены 6 областных центров и 29 городов областного подчинения. Строительство Восточной ветки позволит организовать транснациональный транзит и связать цифровыми потоками МЦК двух городов - Астаны и Алматы (север и юг страны). Это крайне важно для организации стабильной работы национальной сети телекоммуникаций и международной связи.
Были продолжены работы по модернизации местной сети. Установлены цифровые автоматические телефонные станции (далее - АТС) в областных центрах и городах областного подчинения общей емкостью 134223 номеров. Введены в опытную эксплуатацию цифровые АТС на городских телефонных станциях (далее - ГТС) на 67147 номеров. Запущены в эксплуатацию цифровые АТС на городских телефонных станциях на 39564 номеров, на зоновой сети - 27512 номеров.
номеров
Общая монтированная емкость

3. 2002-2004 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметтi талдау
1. 2002 жылдың қорытындылары
2002 жылы "Қазақтелеком" АҚ-ты серпiндi дамыту жөнiндегі оң үрдiстер нығайтылды. Көптеген жоспарланған өндiрiстік және қаржылық көрсеткiштер артығымен орындалды.
2002 жылы Ұлттық ақпараттық супермагистральдың (бұдан әрi - ҰАСМ) Шығыс тармағының құрылысын салу басталды. Трассаның ұзындығы 2400 км құрайды. Талшықты-оптикалық байланыс жүйесiне (бұдан әрi - ТОБЖ) 6 облыс орталығы және облыстық бағыныстағы 29 қала қосылатын болады. Шығыс тармағының салынуы трансұлттық транзитті ұйымдастыруға және екi қаланың - Астана және Алматының (елiмiздiң солтүстігі мен оңтүстігін) ХКО-ларын цифрлы ағымдармен байланыстыруға мүмкiндiк бередi. Бұл ұлттық телекоммуникация желiлерiнiң және халықаралық байланыстың тұрақты жұмысын ұйымдастыру үшiн өте маңызды.
Жергiлiктi желілердi жаңғырту жұмыстары жалғастырылды. Облыс орталықтарында және облыстық бағыныстағы қалаларда жалпы сыйымдылығы 134223 нөмiрлi цифрлы автоматты телефон станциялары (бұдан әрi - АТС) орнатылды.
Қалалық телефон станцияларында (бұдан әрі - ҚТС) 67147 нөмiрге арналған цифрлы АТС тәжірибелік пайдалануға енгізiлдi. Қалалық телефон станцияларында 39564 нөмiрге, аймақтық желiде - 27512 нөмiрге арналған цифрлы ATC-тар iске қосылды.
нөмiрлер
Жалпы монтаждалған сыйымдылық

Телефонная плотность по Республике Казахстан составила 14 номеров на 100 жителей, в том числе по ГТС - 20,4 номеров и по СТС - 5,7 номеров.
В 2002 году модернизировано 56 сельских АТС путем замены координатных станций на цифровые типа М-200 с расширением линейного хозяйства. Таким образом, общее количество цифровых станций на селе увеличилось в 2 раза по сравнению с прошлым годом.
Путем дооборудования средствами малой модернизации дополнительно обеспечен выход на междугородную сеть абонентов 351 сельской АТС типа АТСК-50/200.
Было продолжено строительство спутниковой сети связи для сельских и труднодоступных районов по технологии многостанционного доступа с предоставлением каналов по требованию DAMA (Demand Assigned Multiple Access). За 2002 год смонтировано 30 станций DAMA. Общая емкость спутниковой сети на 1 января 2003 года составила 230 станций, из них в удаленных сельских пунктах - 195.
В 2002 году АО "Казахтелеком" были продолжены работы по повсеместному внедрению повременного учета. Принято в опытную эксплуатацию оборудование повременного учета аналоговых АТС в городах Тараз, Усть-Каменогорск, Уральск, Павлодар, Актау, Петропавловск, Атырау, Костанай и Кокшетау.
За 2002 год доходы от реализации продукции начислены в сумме 56804,4 млн. тенге или 105,6 % к плану. Сверх плана получено 3 027,6 млн. тенге, с ростом к 2001 году на 23,8 %. План доходов обеспечен в основном по всем видам услуг телекоммуникаций с ростом к предыдущему году.
Наибольшую долю в структуре доходов занимает междугородная международная телефонная связь - 63 %. По данному виду услуг перевыполнение плана обеспечено на 7,5 % или на
2 493,6 млн. тенге, с ростом к 2001 году на 24,7 %.
По местной телефонной связи объем доходов от предоставленных услуг увеличился против плана на 473,2 млн. тенге (104,5 %), за счет перевыполнения планов по приросту абонентов сети в 1,8 раза, установкам телефонов на 33,1 %. Рост доходов к 2001 году составил 111,3 %.
За 2002 год начислено расходов операционной деятельности в сумме 43 951,4 млн. тенге, что выше плана на 5,2 %.
Доход от основной деятельности начислен в целом по АО "Казахтелеком" в сумме 12 852,9 млн. тенге с ростом к 2001 году на 9,3 %.
Чистый доход получен в сумме 12 147,2 млн. тенге, с ростом к 2001 году на 40,6 % и на 40,9 % выше плана.
Доходы на 1 работающего возросли на 19,1 % и составили 1 764,5 тыс.тенге.

Қазақстан Республикасы бойынша телефон тығыздығы 100 тұрғынға шаққанда 14 нөмiрдi, оның iшiнде ҚТС бойынша - 20,4 нөмiрдi және СТС бойынша - 5,7 нөмiрдi құрады.
2002 жылы желілi шаруашылықты кеңейте отырып координатты станцияларды M-200 үлгісiндегi цифрлы станцияларға ауыстыру жолымен 56 ауылдық АТС жаңғыртылды. Сөйтіп, ауылдағы цифрлы станциялардың жалпы саны өткен жылмен салыстырғанда 2 есеге көбейдi.
Шағын жаңғырту құралдарымен толықтай жабдықтау жолымен ATСК-50/200 үлгісiндегі ауылдық АТС-тың 351 абонентiнiң қалааралық желiге шығуы қосымша қамтамасыз етілді.
DAMA (Demand Assigned Multiple Access) талабы бойынша арналар ұсына отырып көпстанциялық қол жеткiзу технологиясы бойынша ауылдық және қатынауы қиын аудандар үшiн байланыстың спутниктiк желiсiнiң құрылысы жалғастырылды. 2002 жылы 30 DAMA станциясы монтаждалды. Спутниктiк желiнiң жалпы сыйымдылығы 2004 жылғы 01 қаңтарға 230 станцияны құрады, оның iшiнде 195 шалғайдағы ауылдық елдi мекендерге тиесілі.
2002 жылы "Қазақтелеком" АҚ уақыт бойынша есептеудi жаппай енгiзу жөнiндегі жұмыстарды жалғастырды. Тараз, Өскемен, Орал, Павлодар, Ақтау, Петропавл, Атырау, Қостанай және Көкшетау қалаларындағы ұқсас ATC-тың уақыт бойынша есептеу жабдықтары тәжiрибелiк пайдалануға қабылданып алынды.
2002 жылы өнiмдердi сатудан түскен кiрiс 56804,4 млн. теңге сомасында немесе жоспардың 105,6 % болып есептелді. 2001 жылмен салыстырғанда 23,8 % өсiммен жоспардан тыс 3 027,6 млн. теңге алынды. Кiрiстер жоспары өткен жылғыдан да арта түсiп, телекоммуникация қызметтерiнiң барлық түрлерi бойынша қамтамасыз етілді.
Кiрiстер құрылымындағы ең көп үлестi қалааралық және халықаралық телефон байланысы алады - 63%. Осы қызметтер түрi бойынша жоспардың артық орындалуы 7,5%-ға немесе 2001 жылмен салыстырғанда 24,7 % өсiммен 2 493,6 млн. теңгеге қамтамасыз етілдi.
Жергілiктi телефон байланысы бойынша ұсынылған қызметтерден түскен кiрiс көлемi жоспарға қарағанда 473,2 млн. теңгеге
(104,5 %), желi абоненттерiнiң 1,8 есеге, телефон орнатудың 33,1%-ға өсiмi бойынша жоспардың артығымен орындалуы есебiнен ұлғайды. Кiрiстер өсiмi 2001 жылға қарай 111,3% құрады.
2002 жылы операциялық қызмет шығындары 43 951,4 млн. теңге сомасында есептелді, бұл жоспардағыдан 5,2 % артық.
Негiзгi қызметтен түскен кiрiс "Қазақтелеком" АҚ бойынша тұтастары алғанда 2001 жылғымен салыстырғанда 9,3 % өсiммен 12 852,9 млн. теңге сомасында есептелді.
Таза кiрiс 2001 жылғымен салыстырғанда 40,6 % және жоспардан 40,9% жоғары өсiммен 12 147,2 млн. теңге сомасында алынды.
Бiр жұмыс iстеушiге шаққандағы кiрiс 19,1 % ұлғайды және 1 764,5 мың теңгенi құрады.

Среднесписочная численность работающих за 2002 год составила 32193 человек и увеличилась к 2001 году на 3,3 %.
Увеличение среднесписочной численности связано с реализацией программы по восстановлению сельской связи и расширением производства (в частности, техническое обслуживание линейно-кабельного хозяйства, ввод в эксплуатацию Западной ВОЛС, расширение центров продаж).
Повышения тарифов на основные регулируемые услуги не производилось.
За 2002 год уплачено в государственный бюджет Республики Казахстан 13194,5 млн. тенге в виде налогов и других платежей в бюджет, в том числе корпоративный подоходный налог составил 2924,9 млн.тенге, социальный налог - 2455,1 млн.тенге, НДС - 3830,1 млн.тенге, НДС на товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан - 1947,4 млн.тенге. Кроме того, в 2002 году были внесены в бюджет дивиденды на госпакет акций в размере 946,5 млн.тенге по итогам деятельности за 2001 год.
2. Итоги 2003 года
За текущий период на сети произведено 191780 установок ОТА, в том числе на ГТС - 132714, СТС - 59066. Чистый прирост ОТА за текущий период составил 146388 единиц, в том числе по ГТС - 102203, по СТС - 44185.
За счет собственных средств АО "Казахтелеком" телефонизировано 536 ранее нетелефонизированных населенных пунктов.
Количество ОТА к концу 2003 года составило 2 228 тыс. единиц.
Сеть универсальных таксофонов, работающих на смарт-картах, расширена на 642 единицы.
За 2003 год междугородный, международный телефонный трафик составил 1545,5 млн. минут, в том числе по направлениям: Республика Казахстан - 1418,5 млн. минут (включая трафик к операторам сотовой связи 271,3 млн. минут), по государствам СНГ - 113,9 млн. минут, по странам дальнего зарубежья - 13 млн. минут.
Телеграфный трафик за 2003 год составил 532 тыс. единиц.
Доходы от основной деятельности составили 65 880,6 млн. тенге, в том числе доходы от услуг междугородной, международной связи - 41 086,3 млн.тенге, доходы от услуг местной связи - 11 731,5 млн.тенге, доходы от услуг сети передачи данных - 2 667 млн. тенге.
Расходы операционной деятельности составили в сумме 49 610,8 млн. тенге, в т.ч. по производственной себестоимости - 37 940,7 млн. тенге.
Расходы периода составили в сумме 11 670,1 млн. тенге, в том числе общие и административные расходы - 9 318,4 млн. тенге.
Валовый доход составил 27 939,9 млн. тенге, с ростом к 2002 года на 18,8 %.
Размер чистого дохода составил 17 827,3 млн. тенге, уровень чистого дохода к доходам основной деятельности достиг 27 %.
Выполнение прогнозов по доходам обеспечено в результате реализации обширной инвестиционной программы, объем которой составил 19088 млн. тенге.
Осуществлялось строительство цифровых радиорелейных линий Жезказган - Жаркент, Атырау - Уральск. В 2003 году проведены работы по подготовке к проектированию Северной ВОЛС.

2002 жылы жұмыс iстеушiлердiң орташа тізімдік саны 32193 адамды құрады және 2001 жылға қарағанда 3,3 % ұлғайды.
Орташа тiзiмдiк сан ауылдық байланысты қалпына келтiру жөнiндегi бағдарламаның iске асырылуына және өндiрiстiң кеңеюiне (атап айтқанда, желілi-кәбiлдiк шаруашылыққа техникалық қызмет көрсету, Батыс ТОБЖ-ның пайдалануға берiлуi, сату орталықтарының кеңеюi) байланысты ұлғайды.
Негiзгі реттелетін қызметтерге тарифтердi арттыру жүргiзiлген жоқ.
2002 жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетiне салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдер түрінде 13194,5 млн. теңге төленді, оның iшiнде корпоративтiк табыс салығы 2924,9 млн. теңгенi, әлеуметтік салық - 2455,1 млн. теңгенi, ҚҚС - 3830,1 млн. теңгенi, Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн тауарларға ҚҚС - 1947,4 млн. теңгенi құрады. Бұдан басқа, 2002 жылы 2001 жылғы қызмет қорытындысы бойынша акциялар мемлекеттiк пакетiне дивидендтер 946,5 млн. теңге мөлшерiнде бюджетке енгiзiлдi.
2. 2003 жылдың қорытындылары
Ағымдағы кезеңде желiде 191780 НТА орнату жұмысы жүргiзiлдi, оның iшiнде ҚТС - 132714, СТС - 59066. HTA таза өсiмi ағымдағы кезеңде 146388 бiрлiктi құрады, оның iшiнде ҚТС - 102203, СТС бойынша - 44185.
"Қазақтелеком" АҚ өз қаражаты есебiнен бұрын телефондандырылмаған 536 елдi мекендi телефондандырды.
2003 жылдың аяғына қарай НТА саны 2 228 мың бiрлiктi құрады.
Смарт-карталарда жұмыс iстейтiн әмбебап таксофондар желiсi 642 бiрлiкке кеңейдi.
2003 жылы қалааралық, халықаралық телефон трафигi 1545,5 млн. минутты, оның iшiнде мынадай бағыттар бойынша: Қазақстан Республикасы - 1418,5 млн. минутты (ұялы байланыс операторларына 271,3 млн. минут трафигін қоса алғанда), ТМД мемлекеттерi бойынша - 113,9 млн.минутты, алыс шетелдер бойынша - 13 млн. минутты құрады.
2003 жылы телеграф трафигі 532 мың бiрлiкті құрады.
Негiзгi қызметтен түсетiн кiрiс 65 880,6 млн. теңгенi, оның iшiнде қалааралық, халықаралық байланыс қызметтерiнен түскен кiрiс - 41 086,3 млн. теңгенi, жергiлiктi байланыс қызметiнен түскен кiрiс - 11 731,5 млн. теңгенi, деректер беру желiсi қызметiнен түскен кiрiс - 2 667 млн. теңгенi құрады.
Операциялық қызмет шығыстары 49 610,8 млн. теңге сомасын, оның iшiнде өндiрiстiк өзiндiк құн бойынша - 37 940,7 млн. теңгенi құрады.
Кезең шығыстары 11670,1 млн. теңгенi, оның iшiнде жалпы және әкiмшiлiк шығыстар - 9 318,4 млн. теңгенi құрады.
Жалпы табыс 2002 жылға қарағанда 18,8%-ға өсiп, 27 939,9 млн. теңгенi құрады.
Таза кiрiс мөлшерi 17827,3 млн. теңгенi, негiзгi қызмет кiрiсiне қарағанда таза кiрiс деңгейi 27% құрады.
Кiрiстер бойынша болжамдардың орындалуы кеңейтiлген инвестициялық бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде қамтамасыз етiлді, оның көлемi 19088 млн. теңгенi құрады.
Жезқазған - Жаркент, Атырау - Орал цифрлы радиорелелiк желiлердiң құрылысын салу жүзеге асырылды. 2003 жылы Солтүстік ТОБЖ жобалауға дайындық бойынша жұмыстар жүргiзiлдi.

В 2003 году произведена замена 140 сельских аналоговых станций на цифровые АТС. Цифровизация внутрирайонных соединительных линий охватила 116 сельских населенных пунктов. Установлены 30 станций DAMA в удаленных, труднодоступных районах.
В соответствии с решением общего собрания акционеров АО "Казахтелеком", состоявшегося 16 мая 2003 года, размер дивидендов по итогам 2002 года по простым акциям составил 3,24 млрд. тенге, в том числе на государственный пакет акций - 1,8 млрд. тенге. Таким образом, размер дивидендов на одну простую акцию составил 296,63 тенге.
Размер налогов, уплаченных в государственный бюджет в 2003 году, составил 15,57 млрд. тенге, в том числе НДС - 6,28 млрд. тенге, корпоративного подоходного налога - 3,92 млрд. тенге, социального налога - 2,82 млрд. тенге, налогов на транспорт, землю, имущество - 0,62 млрд. тенге, подоходного налога у источника выплаты - 1,43 млрд. тенге.
В целях оказания помощи пострадавшим от землетрясения в Жамбылской области АО "Казахтелеком" перечислено 25 млн.тенге. На восстановление объектов телекоммуникаций, разрушенных в результате землетрясения, выделены средства в объеме 141 млн.тенге. Проводилось строительство разрушенных зданий АТС и установка новых цифровых станций в поселке Кызылшаруа и на станции Луговая, осуществлено строительство нового линейно-кабельного хозяйства, в том числе соединительной линии волоконно-оптической связи на участке "ст. Луговая - Кулан". В райцентре Кулан произведен капитальный ремонт здания АТС.
3. Ожидаемые результаты за 2004 год
По уточненным данным до аудита, прирост ОТА составил 145,5 тыс. телефонов, в том числе 43,3 тыс. телефонов в сельской местности, количество установленных ОТА - 191,1 тыс. телефонов, в том числе 51,9 тыс. телефонов в сельской местности.
Наличие ОТА к концу 2004 года составило 2373,7 тыс. единиц.
По уточненным данным до аудита, междугородный, международный телефонный трафик составил 1841,7 млн. минут.
Телеграфный трафик составил 480,3 тыс. единиц.
Доходы от основной деятельности, по уточненным данным до аудита, составили 79886,6 млн. тенге, в том числе доходы от услуг междугородной, международной связи - 46636,2 млн.тенге, доходы от услуг местной связи - 13710,5 млн.тенге, доходы от услуг сети передачи данных - 4206,5 млн.тенге.
Расходы операционной деятельности составили в сумме 58620,1 млн. тенге, в т.ч. по производственной себестоимости - 45464,9 млн. тенге.
Валовый доход составил 34421,8 млн. тенге.
Расходы периода составили в сумме 13155,3 млн. тенге, в том числе общие и административные расходы - 11038,0 млн. тенге.
Рост некоторых статей расходов в составе общих и административных расходов по сравнению с 2003 годом обусловлен следующими причинами:

2003 жылы 140 ауылдық ұқсас станцияларды цифрлық АТС-ке алмастыру жүргiзiлдi. Ауданiшiлiк қосылу желілерiн цифрландыру 116 ауылдық елдi мекендердi қамтыды. Шалғайдағы қатынауы қиын аудандарда 30 DAMA станциясы орнатылды.
"Қазақтелеком" АҚ акционерлерiнiң 2003 жылы 16 мамырда өткен жалпы жиналысының шешiмiне сәйкес 2002 жылдың қорытындылары бойынша дивидендтер мөлшерi жай акциялар бойынша 3,24 млрд. теңгенi, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне 1,8 млрд. теңгенi құрады. Осылайша, бір жай акцияға дивидендтер мөлшерi 296,63 теңгенi құрады.
2003 жылы мемлекеттiк бюджетке төленген салық мөлшерi 15,57 млрд.теңгенi құрады, оның iшiнде: ҚҚС - 6,28 млрд.теңге, корпоративтік табыс салығы - 3,92 млрд.теңге, әлеуметтiк салық - 2,82 млрд.теңге, көлiкке, жерге, мүлiкке салық - 0,62 млрд.теңге, төлем көзiнен алынатын табыс салығы - 1,43 млрд.теңге болды.
"Қазақтелеком" АҚ Жамбыл облысында болған жер сілкiнiсiнен зардап шеккендерге көмек көрсету мақсатында 25 млн. теңге аударды. Жер сiлкiнiсi салдарынан қираған телекоммуникация объектілерiн қалпына келтiруге 141 млн.теңге көлемiнде қаражат бөлiндi. Қираған АТС ғимараттарының құрылысын салу және Қызылшаруа кентi мен Луговая станциясында жаңа цифрлық станциялар орнату жүргiзiлдi, жаңа желілi-кабельдiк шаруашылық құрылысын, оның ішінде "Луговая-Құлан станциясы" учаскесiндегі талшықты-оптикалық байланыстың қосылу желiсiн салу жүзеге асырылды. Аудан орталығы Құландағы АТС ғимараты күрделi жөндеуден өткiзiлдi.
3. 2004 жылы күтiлетiн нәтижелер
Аудитке дейiнгі нақтыланған деректер бойынша, НТА өсiмi 145,5 мың телефонды құрады, оның iшiнде 43,3 мың телефон ауылдық жерлерде, орнатылған НТА саны - 191,1 мың телефон, оның iшiнде 51,9 мың телефон ауылдық жерлерде.
НТА-ның болуы 2004 жылдың аяғына қарай 2373,7 мың бiрлiкті құрады.
Аудитке дейінгі нақтыланған деректер бойынша, қалааралық және халықаралық телефон трафигi 1841,7 млн. минутты құрады.
Телеграф трафигi 480,3 мың бiрлiктi құрады.
Негiзгi қызметтен түсетiн кiрiс, аудитке дейiнгі нақтыланған деректер бойынша, 79886,6 млн. теңгенi, оның iшiнде қалааралық, халықаралық байланыс қызметтерiнен түскен кiрiс - 46636,2 млн.теңгені, жергілiктi байланыс қызметтерiнен түскен кiрiс - 13710,5 млн.теңге, деректер беру желiсi қызметтерінен түскен кiрiс - 4206,5 млн. теңгенi құрады.
Операциялық қызмет шығыстары 58620,1 млн. сомасындағы теңгенi, оның iшiнде, өндiрiстік өзiндiк құн бойынша - 45464,9 млн. теңгенi құрады.
Жалпы кiрiс 34421,8 млн. теңгенi құрады.
Кезең шығыстары 13155,3 млн. сомасындағы теңгенi, оның iшiнде жалпы және әкiмшілiк шығыстары - 11038,0 млн. теңгенi құрады.
2003 жылмен салыстырғанда жалпы және әкiмшiлiк шығыстар құрамындағы кейбiр шығыстар баптарының өсiмi мынадай себептерге негізделген:

по статье "Материалы" (рост на 24,9 %) связан с ростом тарифов и цен на электроэнергию, отопление, топливо и запчасти;
по статье "Коммунальные расходы" (на 27,1 %) - с увеличением тарифов на коммунальные услуги (горячее и холодное водоснабжение, лифты);
по статье "Расходы на повышение квалификации работников" (на 40,3 %) - ввиду необходимости реализации новых видов программ обучения, связанных с вводом нового высокотехнологичного оборудования;
по статье "Расходы по аренде" (на 59,3 %) - ввиду повышения в 1,9 раза тарифной ставки акционерного общества "Казпочта" на арендуемые помещения;
по статье "Расходы на социальную сферу" (на 243,3 %) - ввиду содержания базы отдыха в Северо-Казахстанской области.
Рост фонда заработной платы в 2004 году на 16,9 % по сравнению с 2003 годом объясняется тем, что для стимулирования перевыполнения плана по доходам филиалам разрешено направлять часть средств, полученных от перевыполнения плана, на премирование сотрудников.
Развитие конкуренции, цифровизация сети телекоммуникаций, внедрение новых видов оборудования, информационных технологий и программных продуктов требуют привлечения специалистов более высокой квалификации и соответствующей оплаты труда, а также
оптимизации трудовых ресурсов.
Размер чистого дохода составил, по уточненным данным до аудита, 27086,7 млн. тенге, уровень чистого дохода к доходам основной деятельности достиг 33,9 %.
Выполнение прогнозов по доходам обеспечено в результате реализации инвестиционной программы, объем которой составил 16894,7 млн.тенге.
В 2004 году осуществлен ввод в эксплуатацию третьего сегмента Восточной ВОЛС на участке Усть-Каменогорск - Талдыкорган.
Осуществлена сдача в эксплуатацию цифровых радиорелейных линий Атырау - Уральск, Макат - Кульсары - Тенгиз, МЦК в г. Актобе. В 2004 году начато строительство Северной ВОЛС.
С начала года на сельской сети произведена модернизация 16 аналоговых станций на цифровые АТС, в результате чего процент цифровизации сельских АТС вырос с 9,2 до 9,7.
Продолжается строительство Национальной спутниковой сети DAMA. В текущем году установлено 18 станций. Емкость сети связи по технологии DAMA составляет 276 станций.
Средствами малой модернизации дооборудованы 174 сельских станции, что дало возможность выхода абонентам этих АТС на междугородную сеть.
За истекший период текущего года за счет собственных средств АО "Казахтелеком" телефонизировано 277 сельских населенных пунктов.

"Материалдар" деген бап бойынша (24,9 % өсiм) - электр энергиясына, жылуға, отынға және қосалқы бөлшектерге тарифтердiң және бағаның өсуiмен байланысты;
"Коммуналдық шығыстар" деген бап бойынша (27,1 %-ға) - коммуналдық қызметтерге (ыстық және суық сумен жабдықтау, лифт) тарифтiң артуымен;
"Қызметкерлердiң біліктілігін арттыруға арналған шығыстар" деген бап бойынша (40,3 %) - жаңа жоғары технологиялық жабдықтардың iске қосылуына байланысты жаңа оқыту бағдарламалары түрлерiн iске асыру қажеттілігінен;
"Жалға алу бойынша шығыстар" деген бап бойынша (59,3 %) - жалға алып отырған үй-жайларға "Қазпочта" акционерлiк қоғамының тариф ставкасын 1,9 есеге көтеруiнен;
"Әлеуметтік салаға арналған шығыстар" деген бап бойынша (243,3 %) - Солтүстiк Қазақстан облысындағы демалыс базасын ұстап тұрудан.
Жалақы қорының 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы 16,9% өсуi кiрiстер бойынша жоспарды асыра орындауды ынталандыру үшiн филиалдарға жоспарды артық орындаудан алынған қаражаттың бір бөлiгiн қызметкерлердi сыйақылауға жiберуге рұқсат берумен түсiндiріледi.
Бәсекелестiктi дамыту, телекоммуникация желiлерiн цифрландыру, жабдықтардың, ақпараттық технологиялардың және бағдарламалық өнiмдердің жаңа түрлерін енгізу аса жоғары білiктi мамандарды тартуды және тиiстi еңбек төлемiн, сондай-ақ еңбек ресурстарын оңтайландыруды талап етедi.
Таза кiрiс мөлшерi, аудитке дейiнгi нақтыланған деректер бойынша, 27086,7 млн. теңгенi құрады, таза кiрiс деңгейi негiзгi қызметтен түсетiн кiрiске қарағанда 33,9 % жеткен.
Кiрiстер бойынша болжамдардың орындалуы көлемi 16894,7 млн. теңгенi құрайтын инвестициялық бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде қамтамасыз етілді.
2004 жылы Өскемен-Талдықорған учаскесiндегi Шығыс ТОБЖ үшiншi сегментін пайдалануға беру жүзеге асырылды.
Атырау-Орал, Мақсат-Құлсары-Теңiз цифрлы радиорелелік желілерiн, Ақтөбе қаласындағы ХКО пайдалануға беру жүзеге асырылды. 2004 жылы Солтүстiк ТОБЖ құрылысын салу басталды.
Жыл басынан берi селолық желiлерде 16 ұқсас станцияларды цифрлы АТС-тарға жаңғырту жүргiзiлдi, нәтижесiнде селолық ATC-тарды цифрландыру пайызы 9,2-ден 9,7-ге дейiн өстi.
DAMA Ұлттық спутниктiк желiсiнiң құрылысын салу жалғастырылуда. Ағымдағы жылы 18 станция орнатылды. Байланыс желiсiнiң сыйымдылығы DAMA технологиясы бойынша 276 станцияны құрайды.
Шағын жаңғырту жабдықтарымен 174 селолық станция толықтай жабдықталды, бұл осы АТС абоненттерiне қалааралық желiге шығуға мүмкiндiк бердi.
Ағымдағы жылдың өткен кезеңiнде "Қазақтелеком" АҚ өз қаражаты есебiнен 277 селолық елдi мекендердi телефондандырды.

За отчетный период дивиденды от АО "Алтел" и ЗАО "Нурсат" не начислялись ввиду убыточности деятельности. За период с 2002 по 2003 год вся чистая прибыль по решению акционеров "ТОО GSM Казахстан ОАО "Казахтелеком" была направлена на инвестиционное развитие, в 2004 году АО "Казахтелеком" были получены дивиденды от "ТОО GSM Казахстан ОАО "Казахтелеком" в размере 1330 млн.тенге.
На годовом общем собрании акционеров АО "Казахтелеком" 23 апреля 2004 года принято решение о выплате дивидендов по простым акциям по итогам 2003 года в размере 3438,5 млн.тенге, в том числе на государственный пакет акций - 1910,1 млн.тенге.
4. Мероприятия, проводимые АО "Казахтелеком"
в соответствии со Стратегией индустриально-инновационного
развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы,
государственными и отраслевыми программами
Во исполнение Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096, АО "Казахтелеком" проводит работы по внедрению новых телекоммуникационных технологий, в том числе уделяется значительное внимание развитию широкополосной связи, которая создает многократно расширенные возможности для пользователей Интернет и передачи данных. Предполагается активное развитие инфокоммуникационных услуг.
Достижение внутренней и внешней конкурентоспособности АО "Казахтелеком" невозможно без создания системы, обеспечивающей генерацию и быстрое внедрение новых технологических идей и иных видов новаций. Деятельность АО "Казахтелеком" в значительной мере способствует динамичному и опережающему развитию телекоммуникационного сектора Республики Казахстан на основе постоянного обновления и диверсификации предлагаемых продуктов, конвергенции различных технологий.
Все инвестиционные проекты модернизации и развития местной сети телекоммуникаций на основе мультисервисных решений и поэтапная цифровизация внутризоновых сетей носят инновационный характер, основываются на использовании передовых телекоммуникационных технологий и направлены на построение современной сети телекоммуникаций, отвечающей мировым требованиям как по качеству передаваемой информации, так и по номенклатуре предоставляемых услуг.
Одной из ведущих тенденций последнего времени стала конвергенция  телекоммуникационных, информационно-компьютерных и медийных технологий с последующим созданием единой инфокоммуникационной технологии с переходом от коммутации каналов к коммутации пакетов. АО "Казахтелеком" в целях развития широкополосной сети передачи данных на основе новых технологий, построенных на инфраструктуре IP/MPLS (Internet Protocol/
Multiprotocol Label Switching) и организации доступа к цифровой сети с интеграцией служб ISDN (Integrated Service Digital Networks), ADSL (Asymmetric Digital Subscribe Lines) приступило к реализации услуги "массовый ADSL", которая имеет большую перспективу для развития рынка услуг связи в Республике Казахстан.
В то же время этот инновационный проект является началом построения сети с интеграцией услуг передачи данных и услуг телефонии, то есть к построению сети нового поколения - NGN (Next Generation Network). В перспективе ближайшего будущего телекоммуникационный рынок Республики Казахстан, как часть общемирового телекоммуникационного комплекса, будет развиваться под влиянием основных конвергированных решений по передаче голоса и данных (VoIP) на основе пакетных технологий. При этом качество предоставляемых телефонных услуг, использующих технологию VoIP, будет таким же или выше по сравнению с технологией временного разделения каналов TDM (Time Division Multiplex).
АО "Казахтелеком" проводит работу по изучению и внедрению мирового опыта по вопросам корпоративного менеджмента, управления качеством проектов, введения лучших стандартов корпоративного управления.
Сотрудничество с субъектами малого бизнеса в сфере телекоммуникаций в АО "Казахтелеком" обусловлено следующими основными предпосылками:
максимальное повышение доступности услуг телекоммуникаций для потребителей;
решение проблемы занятости населения путем создания новых рабочих мест.
В настоящее время сотрудничество с субъектами малого бизнеса в городской и сельской местности осуществляется путем организации пунктов сети сервиса по предоставлению услуг телекоммуникаций, в том числе проводного вещания и радиотелефонной связи.
Деятельность АО "Казахтелеком" осуществляется в соответствии с основными положениями Программы развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденной  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2003 года
N 168 (далее - Программа).
Расширение спектра современных информационно-телекоммуникационных услуг, доступных всем слоям общества, решение вопросов информационной безопасности, обеспечение национальной
конкурентоспособности в регионе требует развития соответствующей технической базы. В данном направлении АО "Казахтелеком" проводятся мероприятия по внедрению нового нумерационного плана, соответствующего емкости национальной сети и особенностям ее структуры. Кроме того, АО "Казахтелеком" проводит работу по строительству и модернизации
национальной телекоммуникационной сети, включающей в себя построение НИСМ, цифровизацию местной сети (как городской, так и сельской), модернизацию сетей абонентского доступа, что в комплексе обеспечит возможность расширения спектра телекоммуникационных и информационных
услуг.

Есеп беру кезеңiнде "Алтел" АҚ және "Нұрсат" ЖАҚ дивидендтері қызметтің залалдылығына байланысты есептелген жоқ. 2002 жыл кезеңiнен 2003 жылға дейінгі аралықта барлық таза табыс "Қазақтелеком" ААҚ "GSM Қазақстан" ЖШС" акционерлерiнiң шешiмi бойынша инвестициялық дамытуға бағытталды, 2004 жылы "Қазақтелеком" АҚ "Қазақтелеком" ААҚ "GSM Қазақстан" ЖШС" 1330 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер алынды.
Акционерлердің 2004 жылғы 23 сәуiрдегi жылдық жалпы жиналысында 2003 жылдың қорытындылары бойынша 3438,5 млн. теңге көлемiнде, оның iшiнде акциялардың мемлекеттік пакетi - 1910,1 млн. теңге, жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу жөнiнде шешiм қабылданды.
4. Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға
арналған индустриалды-инновациялық даму стратегиясына,
мемлекеттік және салалық бағдарламаларға сәйкес
"Қазақтелеком" АҚ өткiзетін iс-шаралар
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096  Жарлығымен бекiтілген Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған индустриалды-инновациялық даму стратегиясын орындау мақсатында "Қазақтелеком" АҚ жаңа телекоммуникациялық технологияларды енгiзу бойынша жұмыстар жүргiзуде, оның iшiнде, Интернет және деректер берудi пайдаланушылар үшін бiрнеше есе кеңейтiлген мүмкiндiк туғызатын кең жолақты байланысты дамытуға ерекше көңiл бөлiнiп отыр. Инфокоммуникациялық қызметтердi белсендi түрде дамыту болжанып отыр.
"Қазақтелеком" АҚ-тың iшкi және сыртқы бәсекелестiкке төзiмділігіне қол жеткiзу үшiн жаңа технологиялық идеялар мен жаңалықтың тың түрлерін жасау және тез арада енгізудi қамтамасыз ететiн жүйе құрмай мүмкiн емес. "Қазақтелеком" АҚ қызметi үнемi жаңарту және ұсынылып отырған өнiмдi әртараптандыру, әртүрлі технологияларды бейiмдеу негізiнде Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар секторын серпiндi және жедел дамытуға басым ықпал етедi.
Озық телекоммуникациялық технологияларды пайдалануға негізделген, берiлетін ақпараттың сапасына, сондай-ақ көрсетiлетiн қызметтер номенклатурасы бойынша да қойылатын әлемдiк талаптарға жауап беретiн телекоммуникацияның қазiргi заманғы желiсiн салуға бағытталған, мультисервистiк шешiмдер негiзiнде телекоммуникацияның жергілікті желiлерiн жаңғырту және дамытудың барлық инвестициялық жобалары және iшкі аймақтық желілердi сатылы цифрландыру инновациялық сипатқа ие.
Соңғы уақыттағы ең жетекшi үрдiстердiң бірi - арналарды коммутациялаудан пакеттердi коммутациялауға өте, нәтижесiнде бiрыңғай инфокоммуникациялық технологияларды жасай отырып телекоммуникациялық, ақпараттық-компьютерлiк және медиялық технологияларды конвергенциялау болды. "Қазақтелеком" АҚ IP/MPLS (Internet Protocol/MultiProtocol Label Switching) инфрақұрылымында салынған жаңа технологиялар негiзiнде деректер берудiң кең жолақты желiсiн дамыту және ISDN (Integrated Service Digital Networks), ADSL (Asymmetric Digital Subscribe Lines) қызметтерiн интеграциялай отырып қол жеткiзудi ұйымдастыру мақсатында Қазақстан Республикасының байланыс қызметі рыногын дамытуда үлкен болашағы бар "жаппай ADSL" қызметiн iске асыруға кiрiстi.
Сонымен қатар, бұл инновациялық жоба деректер беру және телефония қызметтерiн интеграциялай отырып желiлер салудың басы, яғни, жаңа буын желiсi - NGN (Next Generation Network) салу болып табылады. Жуырдағы болашақта Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар рыногы бүкіл әлемдiк телекоммуникациялық кешеннiң бiр бөлшегi ретiнде пакетті технологиялар негiзiнде дауыс және деректер беру бойынша (VoIP) негiзгi бейiмдеу шешімдерiнің ықпалымен дамитын болады. Бұл ретте, VoIP технологиясын пайдаланатын телефон қызметтерiн көрсету сапасы, дәл TDM (Time Division Multiplex) технологиясын пайдаланғандай немесе онымен салыстырғанда жоғары болады.
"Қазақтелеком" АҚ корпоративті менеджмент мәселелерi бойынша әлемдiк тәжiрибенi меңгеру және енгiзу, жобалардың сапасын басқару, корпоративті басқарудың озық стандарттарын енгізу жөнiнде жұмыстар жүргiзуде.
"Қазақтелеком" АҚ-тың телекоммуникация саласындағы шағын бизнес субъектiлерiмен ынтымақтастығы мынадай негiзгi алғышарттарға негізделген:
тұтынушылардың телекоммуникация қызметтерiне қол жеткiзуiн жоғарғы деңгейге көтеру;
жаңа жұмыс орындарын құра отырып, халықты жұмыспен қамту мәселесiн шешу.
Қазiргi кезде қалалық және селолық жерлерде шағын бизнес субъектілерiмен ынтымақтастық телекоммуникация қызметтерiн көрсету бойынша cepвиc желiсi орындарын ұйымдастыру, оның iшiнде сымдық хабар тарату және радиотелефония байланысы арқылы жүзеге асырылады.
"Қазақтелеком" АҚ қызметi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 18 ақпандағы N 168  қаулысымен бекiтiлген 2003-2005 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамыту бағдарламасының (бұдан әрі - Бағдарлама) негiзгi ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
Қоғамның барлық қабаттарына қолжетiмдi қазiргi заманғы ақпараттық-телекоммуникациялық қызметтер аумағын кеңейту, ақпараттық қауiпсiздiк мәселелерiн шешу, өңiрдегi ұлттық бәсекелестікке қабiлеттiлiктi қамтамасыз ету тиiстi техникалық базаның дамытылуын талап етедi. Бұл бағытта "Қазақтелеком" АҚ ұлттық желiнiң сыйымдылығына және оның құрылымының ерекшелігіне сай жаңа нөмiрлiк жоспар енгiзу жөнiнде іс-шаралар жүргiзуде. Бұдан өзге, "Қазақтелеком" АҚ құрамына ҰАСМ салу жұмысы кiретiн ұлттық телекоммуникация желiсiнiң құрылысын салу және жаңғырту жөнiндегi, жергiлiктi желiнi цифрландыру (қалалық және селолық жерде), жиынтығы телекоммуникация және ақпараттық қызметтер аумағын кеңейту мүмкiндiгін қамтамасыз ететiн абоненттік байланыс желілерiн жаңғырту жұмысын жүргiзуде.

В соответствии с Государственной программой формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 1471, к концу 2007 года предусматривается реализация следующих мероприятий:
установление специальных тарифов для пунктов общественного доступа к Интернет (по результатам внедрения раздельного учета и текущей конъюнктуры рынка);
телефонизация всех сельских населенных пунктов с населением более 50 человек;
подключение к сети Интернет всех школ.
В рамках реализации указанных мероприятий и в пределах компетенции АО "Казахтелеком" в 2004-2005 годах на финансирование телефонизации 391 нетелефонизированных сельских населенных пунктов предусматривается направить 800 млн. тенге.
Кроме того, в прогнозируемом периоде во всех областных центрах планируется создание высокоскоростных школьных сетей, подключенных к сети Интернет по специальным сниженным тарифам. Так, в 2004 году создана единая корпоративная сеть "Schoolnet", благодаря которой почти двести алматинских учреждений образования получили высокоскоростной и качественный доступ к сети Интернет, а также возможность осуществления обмена информационными ресурсами.
5. План развития на 2005-2007 годы
1. Цели и задачи
Благоприятные макроэкономические факторы, характеризующиеся подъемом экономики, оживлением деловой активности, повышением доходов населения, формируют повышенный спрос на услуги телекоммуникаций и предполагают динамичное развитие рынка телекоммуникаций в прогнозируемом периоде.
В целях эффективного и успешного функционирования в условиях конкурентного рынка АО "Казахтелеком" должно стать полностью бизнес-ориентированной компанией. Для этого необходимо проводить активную инновационную политику, освоить новые рентабельные виды бизнеса, активизировать работу в высокодоходных сегментах и увеличивать свою долю на рынке массовых услуг.
Потеря доходов при либерализации должна быть компенсирована ростом доходов на новых рынках и ребалансированием тарифов. В планируемом периоде предполагается создание сети сотовой связи АО "Казахтелеком". Участие на рынке операторов сотовой связи является стратегической задачей для АО "Казахтелеком". Это повысит капитализацию компании, усилит присутствие государства на перспективном и стратегически важном рынке сотовой связи, позволит с наименьшими затратами решить ряд проблем сельской связи, предоставит более качественную и дешевую сотовую связь населению. Получение лицензии и реализация проекта будут производиться в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В результате произойдет рост капитализации АО "Казахтелеком" с повышением рыночной стоимости при будущей приватизации.
Целями работы АО "Казахтелеком" на планируемый период являются:
потребности общества и органов государственного управления в получении всех видов телекоммуникационных услуг;
устойчивый долгосрочный рост рыночной стоимости.
Задачи АО "Казахтелеком" на предстоящий период:
укрепление своих позиций на рынке;
формирование бизнес-ориентированной внутренней и внешней политики;
формирование конкурентоспособной и современной телекоммуникационной инфраструктуры.
Главные цели и задачи АО "Казахтелеком" на 2005 год:
обеспечение сохранения доминирующих позиций и объема доходов, адаптация деятельности в новых условиях;
формирование предпосылок для преобразования в бизнес-ориентированную компанию, быстро реагирующую на внешние изменения для удержания рыночных позиций в условиях полностью конкурентного рынка, на основе совершенствования административного менеджмента.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471  Жарлығымен , бекiтiлген Қазақстан Республикасында "электронды өкiмет" құрудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес, 2007 жылдың аяғына "Қазақтелеком" АҚ мынадай іс-шараларды iске асыруға қатысады:
Интернетке көпшілік байланыс орындары үшiн арнайы тарифтер белгiлеу (бөлектеп есеп жүргiзу және рыноктың ағымдағы жағдаятының нәтижелерi бойынша);
халық саны 50 адамнан жоғары барлық селолық елдi мекендердi телефондандыру;
барлық мектептердi Интернет желiсiне қосу.
Аталған iс-шараларды iске асыру шеңберiнде және өз құзiретi шегiнде "Қазақтелеком" АҚ 2004-2005 жылдары телефондандырылмаған селолық елдi мекендердi телефондандыруды қаржыландыру үшiн 800 млн. теңге бағыттағалы отыр.
Болжанып отырған кезеңде барлық облыс орталықтарында арнайы төмендетілген тарифтермен Интернет желiсiне қосылған жоғарғы жылдамдықтағы мектеп желiлерiн жасауды жоспарлап отыр. Осылайша, 2004 жылы "Schoolnet" бiрыңғай корпоративті желiсi құрылды, нәтижесiнде алматылық екi жүзге жуық білiм беру мекемелерi Интернет желiсiне шығудың жоғарғы жылдамдықтағы және сапалы байланысына қол жеткiздi, сондай-ақ ақпараттық pecуpc алмасуды жүзеге асыруға мүмкiндiк алды.
5. 2005-2007 жылдарға арналған даму жоспары
1. Мақсаттар және мiндеттер
Экономиканың өрлеуiмен, iскерлiк белсенділiктiң жандануымен, халық табысының бiршама өсуiмен сипатталатын оңтайлы макроэкономикалық факторлар болжанып отырған кезеңде телекоммуникация қызметтерiн көрсетуге деген көтерiңкi сұранысты қалыптастырады және телекоммуникациялар рыногының серпiндi дамуына септігiн тигізедi.
Бәсекелестік рынок жағдайында тиімдi әрi табысты жұмыс iстеу мақсатында "Қазақтелеком" АҚ толығымен бизнес бағытын ұстанған компанияға айналуы қажет. Ол үшін бизнестің тиiмдi жаңа түрлерiн игеруге, жоғары кiрiсті сараланымдардағы жұмысын күшейтуi және көпшілікке қызмет көрсету рыногындағы өз үлесiн арттыра түсуге тиiс.
Ырықтандыру барысында кiрiстердiң шығыны жаңа рыноктардан түсетiн кiрiстердің өсуi және тарифтердi қайта теңгерiмдеу есебiнен өтелуге тиiс. Жоспарланған кезеңде "Қазақтелеком" АҚ-тың ұялы байланыс желiсiн құру көзделдi. "Қазақтелеком" АҚ үшiн ұялы байланыс операторлары рыногына қатысу стратегиялық мiндет болып табылады. Бұл компанияның капитал қорын арттырады, келешегi зор және стратегиялық тұрғыдан маңызды ұялы байланыс рыногына мемлекеттің қатысуын күшейтедi, ауылдық байланыстың бiрқатар мәселелерiн ең аз шығын шығарумен шешуге және тұрғындарға сапалы әрi арзан ұялы байланысты ұсынуға мүмкiндiк бередi. Лицензия алу және жобаны iске асыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес iске асырылатын болады.
Нәтижесiнде "Қазақтелеком" АҚ-тың капитал жинақтауы артып, алдағы жекешелендiру барысында нарықтық құны көтерiле түседi.
Жоспарланып отырған кезеңдегi "Қазақтелеком" АҚ жұмысының мақсаттары мынадай болып табылады:
телекоммуникациялық қызметтердiң барлық түрлерiн алуда қоғамның және мемлекеттік басқару органдарының сұраныстарын қанағаттандыру;
рынок құнын тұрақты, ұзақ мерзiмдi өсiру.
"Қазақтелеком" АҚ алдағы кезеңдегi мiндеттерi мыналар:
рыноктағы өз тұғырын нығайту;
бизнес-бағыттық iшкі және сыртқы саясатын қалыптастыру;
бәсекелестiкке қабiлеттi және қазiргi заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылым қалыптастыру.
"Қазақтелеком" АҚ-тың 2005 жылғы алға қойып отырған басты мақсаттары және мiндеттерi мыналар:
жаңа жағдайда жұмыс iстеуге бейiмделу, жетекшi тұғырын және кiрiстер көлемiн сақтауды қамтамасыз ету;
әкiмшiлiк менеджментті жетiлдiру негiзiнде толық бәсекелестiк рыногы жағдайында рыноктағы тұғырынан айырылмау үшiн сыртқы өзгерiстерге сәйкес тез iс-әрекет ететiн бизнеске бағыт алған компания болып қайта құрылуға қол жеткiзетін алғы-шарттарды қалыптастыру.

2. Выбор путей достижения поставленных задач
Для достижения поставленных задач АО "Казахтелеком" выбирает следующие стратегические направления:
завершение формирования современной телекоммуникационной инфраструктуры;
активизация бизнеса в высокодоходных сегментах;
повышение качества услуг и обслуживания клиентов.
В 2007 году будет закончено строительство НИСМ, предполагается обеспечить уровень цифровизации местных сетей до 60 % монтированной емкости. Необходимо продолжить работы по модернизации и развитию местных сетей телекоммуникаций на базе современного цифрового оборудования, оптимизации сети и ее эксплуатации. АО "Казахтелеком" в предстоящей деятельности будет придавать приоритетное значение расширению спектра предоставляемых услуг телекоммуникаций на основе использования передовых технологий.
Структура бизнеса должна измениться в сторону увеличения доли на сегменте высокорентабельных клиентов и видов деятельности. Важнейшими стратегическими направлениями является становление АО "Казахтелеком" как оператора сотовой связи, крупного транснационального оператора транзитного трафика Европа-Китай. Перспективным является дальнейшее расширение услуг передачи данных для массового рынка.
Укрепление лидирующей позиции АО "Казахтелеком" на телекоммуникационном рынке будет основано на значительном улучшении системы продаж, повышении качества предоставляемого потребителям сервиса.

2. Алға қойылған мiндеттерге жетудiң жолдарын таңдау
Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзу үшiн "Қазақтелеком" АҚ мынадай стратегиялық бағыттарды таңдап алды:
қазiргi заманғы сай телекоммуникациялық инфрақұрылым қалыптастыруды аяқтау;
жоғары табысты сегменттердегi бизнестi жандандыру;
клиенттерге қызмет көрсету сапасын арттыру.
2007 жылға ҰAСМ құрылысы аяқталатын болады, жергiлiктi желілерде құрастырылған сыйымдылықты цифрландыру деңгейiн 60 % дейiн жеткiзудi қамтамасыз ету болжанып отыр. Қазiргі заманға сай цифрлық жабдықтар негiзiнде жергіліктi телекоммуникация желiлерiн жаңғырту және дамыту, желiнiң және оны пайдаланудың тиiмділігін арттыру бойынша жұмыстар жалғасуы керек. "Қазақтелеком" АҚ келешектегi жұмыстарында алдыңғы қатарлы технологияларды пайдалану негiзiнде телекоммуникация қызметтерiн көрсету түрлерiн кеңейтуге баса назар аударатын болады.
Бизнес құрылымы жоғары рентабелдi клиенттер мен iс-әрекеттер түрлерiндегi сараланымда компанияның үлесiн арттыру жағына қарай өзгеруi тиiс. Ең маңызды стратегиялық бағыт - "Қазақтелеком" АҚ-тың Еуропа-Қытай транзиттік трафигінiң ең iрi ұлтаралық операторы, ұялы байланыс операторы ретiнде қалыптасуы болып табылады. Бұқаралық рынок үшiн деректер беру қызметiн бұдан әрi кеңейтудiң де болашағы зор.
Телекоммуникация рыногындағы "Қазақтелеком" АҚ орныққан биiк тұғырын нығайта түсу сату жүйесiн айтарлықтай жақсартуға және тұтынушыларға ұсынылатын сервис сапасын арттыруға негiзделетiн болады.

3. Динамика развития производства продукции (работ, услуг)
Усилия АО "Казахтелеком" в прогнозируемом периоде будут направлены на построение современной сети телекоммуникаций, функционирующей и развивающейся на основе единой технической и организационной идеологии, обеспечивающей высококачественный внутренний и международный информационный обмен, мощную базу для развития всех видов услуг телекоммуникаций.

3. Өнiм (жұмыстар, қызметтер) өндiрудiң даму серпiнi
Болжанып отырған кезеңде "Қазақтелеком" АҚ-тың күш-жiгерi жоғары сапалы iшкі және сыртқы ақпарат алмасуларды, телекоммуникация қызметтерін көрсетудiң барлық түрлерiн дамытудың ең қуатты негiзiн қамтамасыз ететiн, бiрегей техникалық және ұйымдастыру идеологиясы негізiнде жұмыс iстейтiн және дамитын қазiргi заманға сай телекоммуникация желілерін құруға бағытталатын болады.

3568,3
3611,1
Расходы по труду
13555,2
13669,8
13833,8
Накладные затраты
32701,7
33018,7
33415
В 2005 году планируется рост себестоимости на 9,4 % по сравнению с 2004 годом, что связано с выплатой платы в республиканский бюджет за право предоставления междугородной, международной связи и расширением сети телекоммуникаций.
Планируется рост расходов на электроэнергию, топливо, кабель и запасные части, обусловленный как расширением сети телекоммуникаций, так и ростом цен производителей. Амортизационные отчисления будут увеличиваться, что связано с вводом значительного количества оборудования в процессе обновления и расширения сети.

3568,3
3611,1
Еңбек шығыстары
13555,2
13669,8
13833,8
Үстеме шығындар
32701,7
33018,7
33415
2005 жылы өзiндiк құнның өсiмiнiң 2004 жылмен салыстырғанда 9,4% өсуi жоспарланып отыр, бұл қалааралық және халықаралық байланыс қызметiн көрсету құқығы үшін және телекоммуникация желiлерiн кеңейтуге республикалық бюджетке төлем төлеуге байланысты.
Электр қуаты, отын, кәбiл және қосалқы бөлшектерге жұмсалатын шығындар телекоммуникация желiлерiнiң кеңеюi мен сондай-ақ өндiрушiлердiң бағаны өсiруiне байланысты көбейетiнi жоспарланып отыр.
Өтелімге аударымдар да желiнi жаңарту мен кеңейту барысында жабдықтардың айтарлықтай мөлшері iске қосылуына байланысты ұлғаятын болады.

Рост расходов на рекламу и маркетинг в 2005 году по сравнению с 2004 годом на 20,6 % вызван объективной необходимостью рекламирования и продвижения услуг в условиях открытого конкурентного телекоммуникационного рынка.
Рост расходов по статье "Прочие расходы" в составе расходов по реализации готовой продукции на 69,9 % в 2005 году по сравнению с 2004 годом обусловлен необходимостью обязательной доставки счетов-извещений абонентам АО "Казахтелеком".
В АО "Казахтелеком" проводится целенаправленная социальная политика, осуществляемая в соответствии с Коллективным договором, заключенным между администрацией и трудовым коллективом.
В Коллективном договоре АО "Казахтелеком" определены права и обязанности работодателя и работников, режим труда и отдыха, основные гарантии в оплате труда, социальная защита работников и пенсионеров, меры по охране труда, социальные гарантии и компенсации при утере полной или частичной трудоспособности работника.
В 1997 году Совет директоров принял решение, что АО "Казахтелеком" должно обучать на местах специалистов, проживающих в сельской местности. Расходы на обучение оплачиваются из собственных средств АО "Казахтелеком". На постоянной основе проводятся семинары, работники постоянно проходят курсы повышения квалификации.
Деятельность АО "Казахтелеком" не наносит ущерба для окружающей среды. При строительстве линий связи проводится рекультивация земель и их восстановление.
Работа по охране труда и технике безопасности проводится в соответствии с Законами Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года  "О труде в Республике Казахстан" , от 12 марта 2004 года  "О безопасности и охране труда" , иными нормативными правовыми актами, Положением об организации работы по охране труда в АО "Казахтелеком". На основании вышеуказанных актов между администрацией АО "Казахтелеком" и профсоюзом работников связи Республики Казахстан заключен коллективный договор, условия которого обязательны для всех филиалов АО "Казахтелеком".
В соответствии с коллективным договором на осуществление мероприятий по улучшению условий труда выделяются средства в размере не менее 30 % от уровня установленной законодательством минимальной заработной платы на одного работника в год. Там же зафиксированы требования по внедрению новейших достижений науки и техники, замене физически и морально устаревшего оборудования, доведению до норм освещенности и температурного режима помещений.
На цели охраны труда направляются средства по следующим статьям:
приобретение спецодежды, спецобуви, средств индивидуальной защиты в соответствии с отраслевыми нормами бесплатной выдачи для соответствующих категорий работников телекоммуникаций;
проведение аттестации рабочих мест в целях установления класса профессионального риска, льгот и компенсаций работникам, занятым на работах с вредными и опасными условиями труда;
проведение обязательного медицинского осмотра работников, занятых во вредных и неблагоприятных условиях труда;
специальное питание согласно законодательству Республики Казахстан; возмещение ущерба пострадавшим на производстве работникам на лечение, протезирование и т. д.; противопожарные мероприятия; приобретение нормативно-технической документации по охране труда.

Жарнама және маркетингке шығыстардың 2004 жылмен салыстырғанда 2005 жылы 20,6% өсуi ашық бәсекелес телекоммуникация рыногы жағдайында жарнамалаудың және қызметтердi алға жылжытудың объективтi қажеттілiктерінен болды.
Дайын өнiмдi сату бойынша шығыстар құрамында "Басқа шығыстар" деген бап бойынша шығыстардың 2004 жылмен салыстырғанда 2005 жылы 69,9% өсуi "Қазақтелеком" АҚ абоненттерiне хабарлау-шоттарын мiндетті жеткiзу қажеттілiгiнен туындады.
"Қазақтелеком" АҚ әкiмшiлiк пен еңбек ұжымы арасында жасалған Ұжымдық шартқа сәйкес жүзеге асырылатын нақты мақсаттарға бағытталған әлеуметтiк саясат жүргiзiп отыр.
"Қазақтелеком" АҚ-тың Ұжымдық шартында жұмыс берушi мен қызметкерлердiң құқықтары және мiндеттерi, еңбек және демалыс тәртiбi, еңбекақы төлеудегі негiзгi кепiлдiктер, қызметкерлер мен зейнеткерлердi әлеуметтiк тұрғыдан қорғау, еңбек қорғау мен әлеуметтiк кепілдемелер шаралары және қызметкер толық немесе iшiнара еңбек қабiлетiнен айырылған жағдайда өтемақы төлеу белгiленген.
Директорлар кеңесi 1997 жылы "Қазақтелеком" АҚ-тың селолық жерлерде тұратын мамандарды жергiлiктi жерде оқытып, үйретуге тиiс деген шешiм қабылдады. Оқыту шығындары "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражатынан төленедi. Тұрақты түрде семинарлар өткiзіледi, қызметкерлер ұдайы білiктіліктi жетiлдiру курстарынан өтiп отырады.
"Қазақтелеком" АҚ-тың қызметi қоршаған ортаға зиян келтiрмейдi. Байланыс желiлерi құрылысын салған жағдайда жердi қайта өңдеу және қалпына келтiру жұмыстары жүргiзiледi.
Еңбек қорғау және қауiпсiздiк техникасы бойынша жұмыстар " Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы " 1999 жылғы 10 желтоқсандағы және " Еңбек қауiпсiздігі және оны қорғау туралы " 2004 жылғы 12 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңдарына, басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге, "Қазақтелеком" АҚ-та еңбектi қорғау жөнiнде жұмыстарды ұйымдастыру туралы ережеге сәйкес жүргiзіледi. Жоғарыда аталған актілердiң негiзiнде "Қазақтелеком" АҚ әкiмшілігі мен Қазақстан Республикасы Байланыс қызметкерлерiнiң кәсiподағы арасында ұжымдық шарт жасалған, оның талаптарын "Қазақтелеком" АҚ барлық филиалдары орындауға мiндеттi.
Ұжымдық шартқа сәйкес еңбек жағдайын жақсарту жөнiндегі шараларды жүзеге асыруға әрбiр жұмысшының заңдарда белгіленген жылдық ең төменгi еңбекақысының 30%-нан кем болмайтын мөлшерде қаражат бөлiнедi. Онда ғылым мен техниканың ең жаңа жетiстiктерiн енгізу, табиғи және моральдық тұрғыдан ескiрген жабдықтарды ауыстыру, жұмыс жайларында жарық пен жылу беру тәртiбiн нормаға жеткiзу бойынша талаптар да көрсетiлген.
Еңбектi қорғау мақсатына арналған қаражат мына баптар бойынша жұмсалады:
телекоммуникация қызметкерлерiнiң тиiстi санаттары үшiн салалық тегін беру нормаларына сәйкес арнайы киiм, арнайы аяқкиiм, жеке қорғану, құралдарын сатып алу;
кәсiптiк қатер болуы мүмкiн топтарды, зиянды және қауiптi жұмыс жағдайларында iстейтiн қызметкерлердiң жеңілдiктерi мен өтемақыларын белгілеу мақсатында жұмыс орындарында аттестациялауды жүргiзу;
зиянды және қолайсыз еңбек жағдайларында жүрген қызметкерлерді мiндетті түрде дәрiгерлiк тексеруден өткiзу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнайы тамақтандыру;
өндiрiсте жүрiп зақым алған қызметкерлерге емделу, протездеу және т.б. шығындарын өтеу; өртке қарсы шаралар; еңбек қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттамалар сатып алу.

4. Ценовая и тарифная политика
Тарифная политика осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Тарифы на услуги связи, подлежащие регулированию согласно законодательству о естественных монополиях, разрабатываются на основании Инструкции по утверждению тарифов (цен, ставок сборов) на производство и предоставление услуг (товаров, работ) субъектами естественной монополии, утвержденной Приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (далее - АРЕМ РК) от 19 марта 2003 года N 82-ОД, а также  Правил  об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии, утвержденных приказом АРЕМ РК от 30 июля 2003 года N 185-ОД.
В прогнозируемом периоде предполагается изменение тарифов на универсальные услуги телекоммуникаций в соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2004 года N 884 "Об утверждении Плана ребалансирования тарифов и тарифов на универсальные услуги телекоммуникаций".
В 2005 году планируется начало второго этапа процесса ребалансирования тарифов, первый этап которого был начат 1 октября 2004 года. На втором этапе роста тарифов для физических лиц в городской местности на услуги фиксированной местной телефонной связи с абонентского терминала индивидуального пользования, не переведенного на СПУС, не ожидается.
На третьем этапе (2006-2008 годы) тарифы будут установлены с учетом данных
раздельного учета и сложившейся конъюнктуры рынка услуг связи.
На развитие и финансовые показатели Общества в прогнозируемом периоде существенное воздействие окажут следующие мероприятия, проводимые Правительством Республики Казахстан по либерализации отрасли телекоммуникаций и влияющие на объем спроса и некоторые статьи затрат: утверждение Плана ребалансирования тарифов и тарифов на универсальные услуги телекоммуникаций, утрата АО "Казахтелеком" эксклюзивного права на предоставление услуг междугородной и международной связи, введение с 2005 года посекундной тарификации с 10-секундным шагом тарификации, 20 %-ое снижение тарифов на услуги международной связи, а также изменение порядка проведения взаиморасчетов между присоединяющим и присоединяемыми операторами связи, установленной в Методике расчета тарифов на присоединение и пропуск трафика операторами связи, утвержденной приказом АРЕМ РК от 8 ноября 2004 года N 438-ОД.

4. Баға және тариф саясаты
Тариф саясаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес реттелуге жататын байланыс қызметтерiне тарифтер Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi төрағасының (бұдан әрi - ҚР ТМРА) 2003 жылғы 19 наурыздағы N 82-НҚ  бұйрығымен бекiтiлген Табиғи монополия субъектілерiнiң қызметтерiн (тауарларын, жұмыстарын) өндiруге және ұсынуға тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкасын) бекiту жөнiндегi нұсқаулығы негiзiнде, сондай-ақ ҚР ТМРА 2003 жылғы 30 шiлдедегі
N 185-НҚ  бұйрығымен бекiтiлген Табиғи монополия субъектілерiнiң қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкасын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi туралы ережеге сәйкес әзiрленедi.
Болжанып отырған кезеңде "Тарифтердi қайта теңдестіру жоспарын және телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiне тарифтерді бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 21 тамыздағы N 884  қаулысына сәйкес телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiне тарифтерді өзгерту көзделіп отыр.
2005 жылы, бiрiншi кезеңi 2004 жылдың 1 қазанынан басталған тарифтердi қайта теңгерiмдеу процесінің екiншi кезеңiн бастау жоспарланып отыр. Екiншi кезеңде БУЕЖ-ге көшiрiлмеген дербес пайдаланудағы абоненттiк терминалдан бекiтiлген жергілiктi телефон байланысы қызметтерiне қалалық жерлерде жеке тұлғалар үшiн тарифтердi өсiру күтілмейдi.
Үшiншi кезеңде (2006 - 2008 жылдар) тарифтер бөлектеп есептеу деректерi мен байланыс қызметтерi рыногының қалыптасқан жағдаятын ескере отырып белгіленетiн болады.
Болжанып отырған кезеңде Қоғамның дамуына және қаржылық көрсеткiштерiне телекоммуникация рыногын ырықтандыру жөнiнде Қазақстан Республикасы Үкіметі жүргiзіп отырған және сұраныс көлемiне және шығындардың кейбiр баптарына әсер ететiн мынадай іс-шаралар көп ықпалын тигiзетiн болады: Тарифтердi қайта теңдестiру жоспарын және телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiне тарифтердi бекiту, "Қазақтелеком" АҚ-тың қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерiн көрсетуге эксклюзивтiк құқығын жоғалтуы, 2005 жылдан бастап тарифтеудің 10 секундтық қадамымен секундпен тарифтеудің енгізiлуi, халықаралық байланыс қызметтерiне тарифтердiң 20%-ға төмендетілуi, сондай-ақ ҚР TMPA 2004 жылғы 8 қарашадағы N 438-НҚ бұйрығымен бекiтiлген Қосуға тарифтерді есептеу және байланыс операторларының трафиктi өткiзу әдiстемесiнде белгiленген қосатын және қосылатын байланыс операторлары арасында өзара есеп айырысуларды жүргiзу тәртiбiнiң өзгеруi.

В 2005 году будет произведено внедрение раздельного учета доходов и расходов по видам услуг в соответствии с требованиями  Правил  ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов операторами связи по видам услуг телекоммуникаций, регулируемых в соответствии с законодательством о естественных монополиях и антимонопольным законодательством, утвержденными приказом АРЕМ РК от 12 декабря 2003 года N 312-ОД (далее - Правила). Внедренная система раздельного учета будет инструментом анализа, прогноза и информационной поддержки для принятия стратегических и тактических управленческих решений для менеджеров компании, таких как формирование инвестиционной политики, бизнес-портфеля компании и т.д. Первая отчетность по раздельному учету за первое полугодие 2005 года в соответствии с Правилами будет предоставлена в АРЕМ РК к 15 августа 2005 года.
Таким образом, в прогнозируемом периоде планируется устранение кросс-субсидирования нерентабельных услуг путем ребалансирования тарифов и постепенной замены на прозрачный и справедливый механизм равномерного распределения бремени по финансированию универсальных услуг на всех участников рынка телекоммуникаций.
Ребалансирование и установление экономически обоснованных тарифов на услуги связи приведет к появлению конкуренции в секторах телекоммуникационного рынка, ранее непривлекательных для других операторов, что повысит насыщение, качество и разнообразие предоставляемых услуг.
5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом

2005 жылы, ҚР ТМРА 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 312-НҚ  бұйрығымен бекiтілген, табиғи монополиялар туралы заңнама және монополияға қарсы заңнамаға сәйкес реттелетiн Кiрiстердi, шығыстарды және байланыс операторлары iске қосқан активтердi телекоммуникация қызметтерi түрлерi бойынша бөлектеп есептеудi жүргiзу ережесiнiң (бұдан әрі - Ереже) талаптарына сәйкес кiрiстер мен шығыстарды қызмет түрлерi бойынша бөлектеп есептеудi енгiзу жүргiзелетiн болады. Енгiзiлген бөлектеп есептеу жүйесі компания менеджерлерi үшiн инвестициялық саясат, компанияның бизнес-портфелiн қалыптастыру және т.б. сияқты стратегиялық және тактикалық, басқармалық шешiмдер қабылдау үшiн талдау жасау, болжау және ақпараттық қолдау құралы болады. Бөлектеп есептеудi жүргізу ережесiне сәйкес 2005 жылдың бiрiншi жартысына бөлектеп есептеу жөнiндегi алғашқы есеп беру ҚР TMPA-сына 2005 жылдың 15 тамызында ұсынылатын болады.
Осылайша, болжанып отырған кезеңде қаржыландыру бойынша ауыртпалықты рынокқа қатысушылардың барлығына бiрдей бөлудi ашық және әдiл тетікке бiртiндеп ауыстыру және тарифтердi қайта теңдестiру жолымен тиiмдi емес қызмет көрсетулердi кросс-субсидиялауды жою жоспарланып отыр.
Байланыс қызметтерiне тарифтердi қайта теңдестіру және экономикалық негiздемелермен белгілеу басқа операторлар үшін бұрын тартымсыз болған телекоммуникация рыногының сегменттерінде бәсекелестіктiң пайда болуына жағдай жасайды, ол ұсынылатын қызметтердiң толысуын, сапасын және түрлерiн арттыра түседі.
5. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынас

Доходы от основной деятельности по прогнозу в 2005 году составят 79,4 млрд. тенге, в 2006 году - 81,7 млрд. тенге, в 2007 году - 84,1 млрд. тенге. Предполагается, что в результате отмены эксклюзивного права АО "Казахтелеком" доходы междугородной, международной связи снизятся с 46,6 млрд.тенге в 2004 году до 41 млрд. тенге в 2005 году. В результате ребалансирования тарифов и расширения сети доходы по местной связи возрастут с 18,9 млрд.тенге в 2005 году до 20,0 млрд.тенге в 2007 году.

Негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер болжам бойынша 2005 жылы 79,4 млрд. теңге, 2006 жылы 81,7 млрд. теңге, 2007 жылы 84,1 млрд. теңге болады. "Қазақтелеком" АҚ-ын эксклюзивтiк құқықтан айыру нәтижесiнде қалааралық, халықаралық байланыс кiрiстерi 2004 жылғы 46,6 млрд. теңгеден 2005 жылы 41 млрд. теңгеге дейiн төмендейтiнi болжануда. Тарифтердi қайта теңдестіру нәтижесiнде жергіліктi байланыс бойынша кiрiстер 2005 жылғы 18,9 млрд. теңгеден 2007 жылы 20,0 млрд. теңгеге дейiн өседi.

Снижение рентабельности с 33,9 % в 2004 году до 32,1 % в 2007 году вызвано изменениями внешних условий функционирования АО "Казахтелеком" в условиях либерализации отрасли телекоммуникаций и развитием конкурентной среды.
Чистый доход в 2005 году по прогнозу составит 24,2 млрд. тенге, в 2006 году - 24,9 млрд. тенге, в 2007 году - 26,9 млрд. тенге.
Необходимо отметить, что реализация прогноза доходов будет достигнута в случае выполнения следующих условий:
динамика изменения тарифов будет происходить в соответствии с запланированными показателями;
ежегодный размер дивидендов по акциям АО "Казахтелеком" не превысит 20 % от чистого дохода, подлежащего распределению;
сохранение роста экономики в целом.

Тиiмділіктiң 2004 жылғы 33,9 %-дан 2007 жылы 32,1 %-ға дейiн төмендеуi телекоммуникация саласын ырықтандыру және бәсекелестiк ортаны дамыту барысында "Қазақтелеком" АҚ қызметiнiң сыртқы жағдайларының өзгеруiнен туындады.
Болжам бойынша таза кiрiс 2005 жылы - 24,2 млрд. теңге, 2006 жылы - 24,9 млрд. теңге, 2007 жылы - 26,9 млрд. теңге болады.
Атап өтетiн жағдай кiрiстер болжамының iске асуына мына талаптар орындалғанда ғана қол жететіндігі:
тарифтердiң өзгеру серпіндiлігі жоспарланған көрсеткiштерге сәйкес болады;
"Қазақтелеком" АҚ акциялары бойынша дивидендтердiң жыл сайынғы мөлшерi бөлiнуге тиiс таза кiрiстің 20%-нан аспайды;
тұтасымен алғанда экономика өсiмi сақталады.

В 2005 году прогноз дивидендов АО "Казахтелеком" по простым акциям по итогам предыдущего года составляет 5279,1 млн. тенге, в 2006 году - 4709,2 млн. тенге, в 2007 году - 4849,5 млн. тенге, в том числе по дивидендам на государственный пакет акций - 2932,5 млн. тенге, 2615,9 млн. тенге и 2693,9 млн. тенге соответственно. Форма, порядок и размер выплаты дивидендов на простые акции будут устанавливаться в соответствии с законодательством.

Алдыңғы жылдың нәтижелерi бойынша жай акциялар бойынша "Қазақтелеком" АҚ дивидендтер мөлшерi болжаммен 2005 жылы 5279,1 млн. теңге, 2006 жылы - 4709,2 млн. теңге, 2007 жылы - 4849,5 млн. теңге болады, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер сәйкесiнше: 2932,5 млн. теңге, 2615,9 млн.теңге және 2693,9 млн. теңге. Жай акцияларға дивидендтер төлеу нысаны, тәртiбi және мөлшерi заңнамаға сәйкес белгіленетiн болады.

Дивидендная политика АО "Казахтелеком" на 2005-2007 годы в отношении зависимых компаний предполагает, что компании на выплату дивидендов будут направлять не менее 20 % от чистой прибыли. Соответственно, дивиденды, получаемые АО "Казахтелеком", будут начислены исходя из его доли в уставных капиталах зависимых компаний.
Прогноз суммарных поступлений дивидендов от зависимых компаний в 2005 и в 2006 годах составляет по 3 млрд. тенге, в 2007 году - 8 млрд. тенге.
Прогноз объема налогов и других

"Қазақтелеком" АҚ 2005-2007 жылдарға арналған тәуелді компанияларға қатысты дивидендтiк саясаты компания дивидендтер төлеуге таза кiрiстiң 20 % кем емес жұмсайтын болады деп болжап отыр. Тиiсiнше, "Қазақтелеком" АҚ алатын дивидендтер тәуелдi компаниялардың жарғылық капиталындағы оның үлесi негiзiнде есептелетiн болады.
Тәуелдi компаниялардан дивидендтердiң сомалық түсiмдер болжамы 2005 және 2006 жылдары 3 млрд. теңгеден, 2007 жылы - 8 млрд. теңгенi құрайтын болады.

В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" распределение чистой прибыли будет производиться в соответствии с решениями общего собрания акционеров. По прогнозу, после выплаты дивидендов по акциям чистая прибыль будет направлена на реализацию инвестиционной программы, инвестиции в зависимые компании по долевому участию и выплату основного долга по займам.

"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы  Заңына сәйкес таза табысты бөлу акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмдерiне сәйкес жүргізiлетiн болады. Болжам бойынша акциялар бойынша, дивидендтер төлеуден кейiн таза табыс инвестициялық бағдарламаларды iске асыруға, үлестiк қатысу бойынша тәуелдi компанияларға инвестицияларға және займдар бойынша негiзгi қарызды төлеуге жұмсалатын болады.

Раздел 2.
Инвестиционный план развития национальной компании
1. Инвестиционная политика и ее обоснование
Инвестиционная политика АО "Казахтелеком" носит инновационный характер и направлена на формирование современной телекоммуникационной инфраструктуры на базе новейших технологий ведущих мировых производителей средств связи и увеличение транзита информационных потоков через территорию Республики Казахстан.
Инвестиционная политика АО "Казахтелеком" основана на следующих приоритетных направлениях модернизации и развития сети телекоммуникаций:
продолжение строительства НИСМ;
модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций;
развитие сети передачи данных;
развитие коммерческих проектов.
Одним из крупных, системообразующих проектов, составляющих основу инновационных технологических преобразований отрасли, является строительство НИСМ. Концепция данного проекта базируется на необходимости полной замены аналоговой магистральной сети на наземные волоконно-оптические высокоскоростные цифровые магистральные сети с использованием технологии колец SDH. В результате произойдет оптимальное соединение всех регионов республики в форме трех крупных колец, имеющих не менее трех выходов во всемирную информационную сеть. Строительство НИСМ вызовет удешевление эксплуатации магистральной сети, повышение качества соединений, а также обеспечит развитие рынка телекоммуникаций в республике на основе предоставления высококачественных цифровых каналов связи и транспортной среды и будет способствовать технологическому опережению и созданию технической базы для обеспечения долгосрочных конкурентных преимуществ страны.
АО "Казахтелеком" планирует организацию новых внутризоновых направлений на национальном геостационарном спутнике связи и вещания Республики Казахстан "KazSat" с конца 2005 года. По существующим внутризоновым направлениям перевод может быть осуществлен после одобрения акционеров Общества, при этом должны быть минимизированы потери при расторжении действующих долгосрочных договоров со спутниковыми операторами. Для реализации данных задач АО "Казахтелеком" проведет необходимые организационно-технические мероприятия.

2-бөлiм. Ұлттық компанияны дамытудың инвестициялық жоспары
1. Инвестициялық саясат және оның негіздемесi
"Қазақтелеком" АҚ-тың инвестициялық саясаты алдыңғы қатардағы әлемдiк байланыс құралдарын өндiрушiлердiң ең жаңа технологиялары негiзiнде қазiргi заманға сай телекоммуникациялық инфрақұрылым жасауға және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ақпараттық ағымдар транзитiн ұлғайтуға бағытталған.
"Қазақтелеком" АҚ-тың инвестициялық саясаты телекоммуникация желiлерiн жаңғырту мен дамытудың мынадай басым бағыттарына негiзделген:
ҰACM құрылысын жалғастыру;
жергілiктi телекоммуникация желiлерiн жаңғырту және дамыту;
деректер беру желiсiн дамыту;
коммерциялық жобаларды дамыту.
Жүйе жасаудың, саланы технологиялық жағынан қайта құрудың негiзiн құрайтын iрi жобалардың бiрi - ҰACM құрылысын салу. Бұл жобаның тұжырымдамасы SDH сақинасына негiзделген технологияны пайдаланып, баламалы магистраль желiсiн жер үстіндегі талшықты-оптикалық жоғары жылдамдықты магистральдық желiлерге түгелiмен ауыстыру қажеттiгiне тоғысқан. Соның нәтижесінде республиканың барлық аймақтары әлемдiк ақпарат желiсiне кем дегенде үш жолмен шығатын үш үлкен сақина түрінде оңтайлы жалғасады. ҰАСМ құрылысын салу магистральдық желiнi пайдалануды арзандатады, қосудың сапасын арттырады, сондай-ақ байланыстың жоғары сапалы цифрлық арналарын және тасымалдау ортасын пайдалануға беру негiзiнде республиканың телекоммуникация рыногын дамытуды қамтамасыз етедi және елiмiздiң ұзақ мерзiм бойы бәсекелестiк басымдығын қамтамасыз ету үшiн технология жағынан алда болуға және техникалық негiз жасауға ықпал етедi.
"Қазақтелеком" АҚ байланыс және xaбap таратуға арналған Қазақстан Республикасының жердегi тұрақты ұлттық "KazSat" жерсерігінде жаңа iшкi аймақтық бағыттар ұйымдастыруды 2005 жылдың аяғына қарай бастауды жоспарлап отыр. Қазiр жұмыс iстеп тұрған iшкi аймақтық бағыттарды көшiру Қоғам акционерлерi мақұлдаған соң ғана жүзеге асырылуы мүмкiн, мұндайда жерсерiк операторларымен жасалған қолданымдағы ұзақ мерзiмдi шарттар бұзылған жағдайда шығын барынша азайтылуы тиiс. Бұл мiндеттердi iске асыру үшiн "Қазақтелеком" АҚ қажетті ұйымдастыру-техникалық iс-шараларын орындайды.

2575
2318
4. Коммерческие быстроокупаемые проекты
250
250
250
Итого
30712
26661
23763
Компоненты группы проектов "Развитие и модернизация сети телекоммуникаций":
первичная сеть;
вторичная сеть;
приобретение основных средств для текущей эксплуатации и текущего развития сетей телекоммуникаций.
Компоненты проекта "Первичная сеть":
магистральная первичная сеть;
внутризоновая первичная сеть.
В прогнозируемом периоде будет продолжено строительство НИСМ, полное завершение которой планируется в 2007 году и позволит обеспечить национальную конкурентоспособность на мировом телекоммуникационном рынке. Создание цифровой магистрали будет способствовать как развитию телекоммуникаций на всех уровнях, так и повышению информатизации и деловой активности регионов, через которые проходит ВОЛС, будет организован второй мощный независимый шлюз на сеть России.
Строительство НИСМ является крупномасштабным инновационным проектом государственного значения. Создание магистрального волоконно-оптического кольца позволит обеспечить:
предоставление качественной междугородной цифровой связи населению Республики Казахстан;
цифровой выход Казахстана на международную сеть через МЦК городов Алматы, Астана и Актобе;
оптимизацию международного трафика между тремя МЦК, исключая его потери во время часов наибольшей нагрузки;
повышение качества трафика за счет использования цифровых трактов и более коротких маршрутов;
расширение спектра услуг, услуг передачи данных, доступа к сети Интернет;
пропуск транзитного трафика из Китая, стран Центральной Азии на Россию;
вывод из эксплуатации аналоговых линий связи после строительства магистрального кольца SDH.
Основное кольцо супермагистрали охватит все крупнейшие города Казахстана - Алматы, Астана, Усть-Каменогорск, Семипалатинск, Павлодар, Костанай, Актюбинск, Кызылорду, Шымкент и Тараз. Основное кольцо "рассекается" осевой магистралью, что позволит включить в единую сеть второй по численности населения город Казахстана Караганду и создать два внутренних кольца. На западе Казахстана предусматривается строительство Западного кольца, которое охватит города Актюбинск, Уральск и Атырау и ответвление на Актау от райцентра Маката.
Связь Западного и Основного кольца осуществится в Актюбинске.
В 2005-2007 годах на строительство НИСМ предполагается направить 9938 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 96 месяцев.
Для целей финансирования строительства Восточной ветки ВОЛС заключен ряд кредитных соглашений. 29 августа 2002 года заключено кредитное соглашение с корпорацией Sumitomo на сумму 6,7 млн. евро (освоен полностью на сумму 1,08 млрд. тенге, средневзвешенный курс евро к тенге 161,19) для финансирования поставок оборудования и услуг компанией Siemens АG в рамках договора от 18 июня 2002 года. Срок финансирования - 5 лет, ставка вознаграждения - Euribor+3,5295 % годовых. 2 апреля 2003 года АО "Казахтелеком" подписан пакет кредитных соглашений с Commerzbank AG (Германия) совместно с Credit Agricole Indosuez (Франция). Средства по коммерческому кредиту в размере около 12 млн. евро (по состоянию на 01 января т.г. освоено 12 млн. евро или 1,9 млрд. тенге, средневзвешенный курс евро к тенге 158,33) направлены на финансирование работ строительно-монтажных работ, услуг генерального подрядчика и местные поставки материалов и оборудования на территории Казахстана, в то время как покупательский кредит в размере 15,4 млн. евро (по состоянию на 01 января т.г. освоено 15 млн. евро или 2,6 млрд. тенге, средневзвешенный курс евро к тенге 173,33) - на экспортную часть проекта. Финансирование направлено на реализацию проекта строительства Восточной ветки ВОЛС в рамках Заказа на сегмент N№2 от 1 сентября 2002 года с Siemens Ag. Срок финансирования - 3-6 лет, ставка вознаграждения - Euribor+0,75-1,5 % годовых.

2575
2318
4. Тез өтелетiн коммерциялық
жобалар
250
250
250
Жиыны
30712
26661
23763
"Телекоммуникация желiлерiн дамыту және жаңғырту" жобалары топтарының құрамдастары:
бастапқы желi;
қайталама желi;
телекоммуникация желілерiн ағымдық пайдалану және ағымдық дамыту үшiн негiзгi құрал-жабдықтар сатып алу.
"Бастапқы желi" жобасының құрамдастары:
магистральдық бастапқы желi;
аймақ iшiндегi бастапқы желi.
Болжанып отырған кезеңде толық аяқталуы 2007 жылға жоспарланып отырған ҰACM құрылысын салу жалғастырылады және ол әлемдiк телекоммуникация рыногында ұлттық бәсекелестікке қабілеттілікті қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi. Цифрлық магистраль құру барлық деңгейдегi телекоммуникацияларды дамытуға да, ақпараттандыруды арттыруға да, ТОБЖ өтетiн аймақтардың iскерлiк белсендiлiгiн көтеруге де мүмкiндiк туғызады және Ресей желiсiне қосылатын қуатты екiншi тәуелсiз шлюз ұйымдастырылатын болады.
ҰАСМ құрылысын салу мемлекеттiк деңгейдегi аса iрi жоба болып табылады. Магистральдық талшықты-оптикалық сақина құру мыналарды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi:
Қазақстан Республикасының халқына сапалы қалааралық цифрлы байланысын ұсынуды;
Қазақстанның Алматы, Астана және Ақтөбе қалаларындағы ХКО-лар арқылы халықаралық желiге цифрлық шығуын;
халықаралық трафиктiң ең қауырт жұмыс iстеу уақыттарындағы ысырабын болғызбай, үш ХКО арасында оңтайландыру;
цифрлық трактілердi және барынша қысқа маршруттарды пайдалану есебiнен трафик сапасын арттыру;
қызметтер спектрін, деректер беру, Интернет желiсiне қатынасу қызметтерiн кеңейту;
Қытайдан, Орталық Азия елдерiнен Ресейге транзит трафигiн өткiзу;
магистральдық SDH сақинасының құрылысы салынғаннан кейiн байланыстың баламалы желілерiн пайдаланудан шығару.
Супермагистральдың негiзгi сақинасы Қазақстанның барлық iрi қалаларын: Алматы, Астана, Өскемен, Семей, Павлодар, Қостанай Ақтөбе, Қызылорда, Шымкент және Таразды қамтиды. Негiзгi сақина осьтік магистралымен "тiлiнедi", бұл халық саны бойынша Қазақстанның екiншi қаласы Қарағандыны бiрыңғай желiге қосып, екi iшкi сақина құруға мүмкiндiк бередi. Қазақстанның батысында Ақтөбе, Орал, Атырау қалаларын және аудан орталығы Мақаттан Ақтау қаласына шығатын тармақты қамтитын Батыс сақинасының құрылысын салу көзделiп отыр.
Батыс және Негiзгi сақиналардың байланысы Ақтөбе қаласында жүзеге асырылады.
ҰАСМ құрылысын салуға 2005-2007 жылдары 9938 мдн. теңге жұмсау болжануда. Жобаның өтелім мерзiмi - 96 ай.
ТОБЖ-ның Шығыс тармағының құрылысын қаржыландыру мақсаттары үшiн бiрқатар кредиттiк келiсiмдер жасалды. Siemens AG компаниясының 2002 жылғы 18 маусымдағы шарт шеңберiнде, жабдықтар, жеткiзуiн және қызмет көрсетуiн қаржыландыру үшiн 2002 жылдың 29 тамызында Sumitomo корпорациясымен 6,7 млн. евро сомасына кредиттiк келiсiм жасалды (толық игерiлгенi 1.08 млрд. теңге сомасында, евроның теңгеге шаққандағы орташа бағамы 161,19). Қаржыландыру мерзiмi - 5 жыл, сыйлықақы ставкасы - Euribor+жылдық 3,5295 %. 2003 жылғы 2 сәуiрде "Қазақтелеком" АҚ Credit Agricole Indosuez (Франция) компаниясымен бiрлесiп Commerrzbank AG (Германия) компаниясымен кредиттік келiсiмдер пакетiне қол қойды. Коммерциялық кредит бойынша 12 млн. евро шамасындағы қаражат (ағымдағы жылдың 01 қаңтарындағы жағдай бойынша 12 млн. евро немесе 1,9 млрд. теңге игерiлдi, евроның теңгеге шаққандағы орташа бағамы 158,33) Қазақстан аумағындағы құрылыс-монтаждау жұмыстарын, бас мердiгер көрсететiн қызметтердi және жергiлiкті жерде материалдар мен жабдықтарды жеткiзудi қаржыландыруға жiберілдi, осы уақытта 15,4 млн. евро сатып алушы кредитi ретiнде (ағымдағы жылдың 01 қаңтарындағы жағдай бойынша 15 млн. евро немесе 2,6 млрд. теңге игерiлдi, евроның теңгеге шаққандағы орташа бағамы 173,33) - жобаның экспорттық бөлiгiне жiберiлдi. Қаржыландыру 2002 жылдың 01 қыркүйегiндегi Siemens Ag жасалған N 2 сегментінiң тапсырысы шеңберiнде ТОБЖ-ның Шығыс тармағы құрылысын салу жобасын iске асыруға бағытталды. Қаржыландыру мерзiмi - 3-6 жыл, сыйлықақы ставкасы - Euribor+жылдық 0,75-1,5 %.

30 сентября и 11 октября 2004 года АО "Казахтелеком" подписан пакет кредитных соглашений с ABN AMRO Bank (Deutschland) AG совместно с ЗАО "ДАВ "АБН АМРО Банк Казахстан" и NEDERLANDSE FINANCIERINGS-MAATSCHAPPIJ voor ONTWIKKELINGSLANDEN N.V." (Нидерланды). Средства по коммерческому кредиту в размере около 17,5 млн. евро (по состоянию на 01 января 2005 года освоено 5,6 млн. евро или 929 млн. тенге, средневзвешенный курс евро к тенге 165,89) направлены на финансирование работ строительно-монтажных работ, услуг генерального подрядчика и местные поставки материалов и оборудования на территории Казахстана, в то время как покупательский кредит в размере 4,2 млн. евро - на экспортную часть проекта. Финансирование направлено на реализацию проекта строительства Северной ветки ВОЛС компанией Siemens Ag. Срок финансирования - 3-6-9 лет, ставка вознаграждения - Euribor+0,55-3,75-2,5 % годовых.
Капитальные вложения для расширения канальной емкости МЦК в 2005-2007 годах составят 207 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 54 месяца. Источник финансирования - собственные средства АО "Казахтелеком".
Компоненты проекта "Вторичная сеть":
местная сеть;
сеть передачи данных;
наложенные сети.
В период с 2005 по 2007 годы будет продолжена реализация проектов по модернизации и развитию местной сети телекоммуникаций путем цифровизации местных сетей областных центров, крупных городов областного подчинения и всех районных центров Республики Казахстан с обеспечением скорости передачи данных не менее 28,8 кбит/сек. В результате модернизации городских сетей телекоммуникаций к 2007 году уровень цифровизации достигнет 94 %, будет осуществлена замена физически изношенного и морально устаревшего коммутационного оборудования, а также произойдет улучшение качества предоставляемых услуг и расширение их ассортимента. Капитальные вложения в 2005-2007 годах - 29350 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 90 месяцев.
Для финансирования поставок оборудования и услуг для модернизации и развития местной сети телекоммуникаций наиболее привлекательным является привлечение заемных средств под страховое покрытие как отечественных, так и зарубежных государственных экспортно-кредитных агентств или международных финансовых институтов.
На данном этапе заключено восемь кредитных соглашений с Bayerisch Landesbank суммарной стоимостью 4,7 млн. долл. США и 14,5 млн. Евро, процентная ставка по кредитам в долларах США составляет Libor+0,75 % и Libor+0,9 %, по кредитам в Евро составляет Libor+0,90 % и Libor+0,80 % (для финансирования поставок оборудования Alcatel, Kommunikations-Elektronik GmbH, Eicon Systemtechnik).

2004 жылдың 30 қыркүйегiнде және 11 қазанында "Қазақтелеком" АҚ "ДАБ "АБН АМРО Банк Казахстан" ЖАҚ және NEDERLANDSE FINANCIERINGS-MAATSCHAPPIJ voor ONTWIKKELINGSLANDEN N.V." (Нидерланд) бiрлесе отырып ABN AMRO Bank (Deutschland) АG-мен кредиттiк келiсiмдер пакетiне қол қойды. 17,5 млн. евро көлемiндегi коммерциялық кредит бойынша қаражат (2005 жылдың 01 қаңтарындағы жағдай бойынша 5,6 млн. евро немесе 929 млн. теңге, евроның теңгеге шаққандағы орташа бағамы 165,89) құрылыс-монтаждау жұмыстарын, бас мердiгер көрсететiн қызметтердi және Қазақстан аумағында материалдарды және жабдықтарды жергiлікті жеткiзу жұмыстарына, сонымен қатар сатып алушы кредитi ретiнде 4,2 млн.евро көлемiнде жобаның экспортты бөлiгiне бағытталды. Қаржыландыру Siemens Ag компаниясы ТОБЖ-ның Солтүстiк тармағы құрылысын салу жобасын iске асыру үшiн бағытталды. Қаржыландыру мерзiмi - 3-6-9 жыл, сыйлықақы ставкасы - Euribor+жылдық 0,55-3,75-2,5 %.
ХКО арна сыйымдылығын кеңейту үшiн 2005-2007 жылдардағы капиталды қаржы салымдары 207 млн. теңге болады. Жобаның өтелiм мерзiмi 54 ай. Қаржыландыру көзi - "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражаты.
"Қайталама желі" жобасының құрамдастары:
жергіліктi желi;
деректер беру желісі;
үстеме салынған желi.
2005 және 2007 жылдар аралығындағы кезеңде деректер берудің 28,8 кбит/сек. кем емес жылдамдығын қамтамасыз ете отырып, Қазақстан Республикасының облыс орталықтары мен облысқа қарасты ірі қалалары жергілікті желілерiн цифрландыру жолымен жергілiктi телекоммуникация желiлерiн жаңғырту және дамыту жөнiндегi жобаларды iске асыру жалғасатын болады. Қалалық телекоммуникация желілерiн жаңғырту нәтижесiнде 2007 жыл қарсаңында цифрландыру деңгейi 94%-ға жетедi, табиғи және моральдық тұрғыдан ескiрген коммутациялық жабдықты ауыстыру жүзеге асырылатын болады, сондай-ақ көрсетiлетiн қызметтердiң сапасы жақсарып, түрлерi көбейе түседi. 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар - 29350 млн. теңге. Жобаның өтелiм мерзiмi - 90 ай.
Телекоммуникацияның жергілiктi желiлерiн жаңғырту және дамыту үшiн құрал-жабдықтар жеткiзу мен қызмет көрсетулерді қаржыландыруға отандық болсын, шетелдiк болсын мемлекеттiк экспорт-кредит агенттiктерiнiң немесе халықаралық қаржы институттарының сақтандырулық жабуымен заемдiк қаражатты пайдалану бәрiнен тартымды болып табылады.
Осы кезеңде Bayerisch Landesbank-пен сомалық құны 4,7 млн. АҚШ доллары (576,4 млн. теңге сомасына игерілдi, АҚШ долларының теңгеге шаққандағы орташа бағамы 137,02) және 14,5 млн. евро (2,5 млрд. теңге сомасына толық игерiлдi, евроның теңгеге шаққандағы орташа бағамы 178,84), АҚШ долларымен кредит бойынша пайыздық ставкасы Libor+0,75 % және Libor+0,9 % құрайды, евромен кредит бойынша Libor+0,90% және Libor+0,80 % құрайды (Alcatel, Kommunikations-Elektronik GmbH, Elcon Systemtechnik жабдықтарын жеткiзiп берудi қаржыландыру үшін).

Подписан договор кредитной линии с Export Development Canada (EDC) на сумму до 20 млн. долл. США, сроком на 5 лет, процентная ставка Libor+3,25 %.
28 октября 2001 года заключено кредитное соглашение с Bank Leumi le-Israel на сумму 3,4 млн. долл. США (освоен полностью на сумму 473 млн. тенге, средневзвешенный курс долл. США к тенге 139,12) с целью финансирования поставок оборудования компании ADC Telecommunications. Срок финансирования - 5 лет, ставка вознаграждения - Libor+0,5 % годовых.
25 мая 2004 года АО "Казахтелеком" подписано кредитное соглашение с Bank Hapoalim B.M. (Израиль). Средства в размере около 7 млн. долларов США (по состоянию на 01 января т.г. освоено 6,6 млн. долларов США или 868 млн. тенге, средневзвешенный курс долл. США к тенге 131,47) направлены на финансирование покупки оборудования компании Teledata Networks Ltd. Срок финансирования - 5 лет, ставка вознаграждения - Libor+2,25-1,8 % годовых.
6 декабря 2004 г. АО "Казахтелеком" подписано кредитное соглашение с Nova Ljubljanska Bank d.d. (Словения) на сумму в размере 1,9 млн. долларов США. Средства направлены на финансирование покупки оборудования в рамках заключенных контрактов на закупку телекоммуникационного оборудования Искрател.
Кроме того, для финансирования инвестиционных программ привлекаются кредиты поставщика, на общую сумму 1,99 млрд. тенге по состоянию на 31 декабря 2004 года:
Наимено-
вание
поставщика
Сумма, в
валюте
Сумма в млн.
тенге, на
31.12.
2004г.
Дата
погашения
%
ставка
Льготный
период
Inovia
Telecoms
Ltd.
2,450,376
USD

Export Development Canada (EDC) компаниясымен 20 млн. дейінгі АҚШ долл. сомасында кредит желiсi шартына қол қойылды, мерзiмi - 5 жыл, пайыздық ставкасы - Libor+3,25 %.
ADC Telecommunications компаниясы жабдықтарын жеткiзiп берудi қаржыландыру мақсатында 2001 жылдың 28 қазанында Bank Leumi le-Israel компаниясымен 3,4 млн. АҚШ долл. сомасына (толық игерілген сомасы 473 млн. теңге, АҚШ долларының теңгеге шаққандағы орташа бағамы 139,12) кредиттiк келiсiм жасалды. Қаржыландыру мерзiмi - 5 жыл, сыйлықақы ставкасы - Libor + жылдық 0,5 %.
2004 жылдың 25 мамырында "Қазақтелеком" АҚ Bank Hapoalim В.М.-мен (Израиль) кредиттiк келiсiмге қол қойды. 7 млн. АҚШ долларына жуық көлемдегі қаражат (а.ж. 01 қаңтарындағы жағдай бойынша 6,6 млн. АҚШ доллары немесе 868 млн. теңге игерiлдi, AҚШ долларының теңгеге шаққандағы орташа бағамы 131,47) Teledata Networks Ltd. компаниясының жабдықтарын сатып алуды қаржыландыруға бағытталды. Қаржыландыру мерзiмi - 5 жыл, сыйлықақы ставкасы - Libor+жылдық 2,25-1,8%.
2004 жылдың 06 желтоқсанында "Қазақтелеком" АҚ Nova Ljubljanska Bank d.d -мен (Словения) 1,9 млн. АҚШ доллары көлемiндегi сомада кредиттiк келiсiмге қол қойды. Қаражат жасалған келiсiм-шарттар шеңберiнде Искрател телекоммуникациялық жабдықтарын сатып алуды қаржыландыруға бағытталды.
Бұған қоса, инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру үшін 2004 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша жалпы сомасы 1,99 млрд. теңге өнiм беруші кредиттері тартылып отыр:
Өнiм
берушiнiң
атауы
Сомасы,
валю-
тамен
31.12.2004
жылға
сомасы
млн.
теңгемен
Өтеу күнi
% ставка
Жеңiлдiк
кезеңi
Inovia
Telecoms
Ltd.
2,450,
376 USD

118,33
22.06.2009г.
3,7 %+
ЯДСР
(1,8 %)
TOO
"Bips"
162,071,566
KZT
162,07
16.02.2005г.
-
АО "Веснет"»
109,237,298
KZT
109,24
24.11.2005г.
-
В рамках  постановления  Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года
N 1358 одобрена замена заемщика по займу Эксимбанка Кореи, обеспеченному государственной гарантией Республики Казахстан, предоставленному для реализации проекта "Производство и модернизация телекоммуникационного оборудования для сельской местности с ОАО "Индустриальный парк" на АО "Казахтелеком". Сумма займа составляет 16 140 104 285 корейских вон со ставкой вознаграждения 3 % (освоено полностью на сумму 2,0 млрд. тенге, средневзвешенный курс южнокорейской воны к тенге 0,124).

118,33
22.06.
2009 ж.
3,7% +
ЖҰҚҚС
(1,85 %)
"Вiрs"
ЖШС
162,071,566 KZT
162,07
16.02.
2005 ж.
-
"Веснет"
АҚ
109,237,298 KZT
109,24
24.11.
2005 ж.
-
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1358  қаулысы шеңберiнде "Қазақтелеком" АҚ "Индустриальный парк" ААҚ-мен селолық елдi мекендер үшiн телекоммуникация жабдықтарын шығару және жаңғыртуы жобасын iске асыру үшiн ұсынылған, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiмен қамтамасыз етілген, Корей Эксимбанкiнiң займы бойынша қарыз берушiнi ауыстыру мақұлданды. Займ сомасы 16140104285 корей воны, сыйлықақы ставкасы - 3 % (2,0 млрд. теңге сомасына толық игерiлдi, Оңтүстiк Корей вонасының теңгеге шаққандағы орташа бағамы 0,124).

Проект по модернизации и развитию сельской связи предполагает замену аналоговых АТС на цифровые, цифровизацию соединительных линий, замену воздушных линий связи на радиорелейные линии и волоконно-оптические линии связи, постепенную интеграцию сельских телефонных станций с сетью райцентра, приводящую к построению единой местной сети. Капитальные вложения в 2005-2007 годах - 3864 млн.тенге. Срок окупаемости проекта 120 месяцев.
Для финансирования поставок сельских АТС малой емкости компании Iskratel (Словения) заключено кредитное соглашение от 27 февраля 2003 года на сумму 4,3 млн.долл. США (освоено полностью на сумму 615 млн. тенге, средневзвешенный курс долл. США к тенге 143,02) с Нова Люблянска Банком. Срок финансирования - 5 лет, ставка вознаграждения - Libor+3,5 % годовых.
Проект по развитию сети спутниковой связи DAMA предназначен для удовлетворения потребностей жителей сельских районов в предоставлении услуг связи. Оптимальным решением для труднодоступных районов считается сочетание магистральных каналов наземной связи и сетей спутниковой связи. Указанный проект характеризуется высоким качеством передачи, наличием скоростных каналов связи, улучшенной возможностью коммутации и маршрутизации, низким энергопотреблением. Капитальные вложения в 2005-2006 годах - 359 млн.тенге. Срок окупаемости проекта 120 месяца. Источник финансирования - собственные средства АО "Казахтелеком".
Проект по модернизации и развитию внутризоновых и сельских сетей и по развитию сети спутниковой связи DAMA реализуется во исполнение  обращения  Президента Республики Казахстан к народу "Об основных направлениях внутренней и внешней политики на 2003 год" от 29 апреля 2002 года, где была отмечена необходимость предстоящий период, с 2003 по 2005 годы, посвятить возрождению аула (села).
Проект по развитию сети передачи данных предусматривает обеспечение жителей Республики Казахстан полным пакетом услуг, отвечающим современным мировым достижениям в этой области. Дальнейшее развитие сетей передачи данных (доступ к сети Интернет, электронная почта, передача факсимильных и голосовых сообщений, телеконференции, передача данных и передача любой информации, предоставляемой в цифровом виде) обеспечит удовлетворение все возрастающего спроса на данный вид услуг. Капитальные вложения в 2005-2007 годах - 9644 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 36 месяцев.
Для финансирования данного проекта используются два кредита поставщика Telspec. Первый кредит - на сумму 2 008 636,45 долл. США, дата погашения - 16 октября 2006 года, процентная ставка 5,71 %, льготный период - до 15 апреля 2002 года (освоено полностью на сумму 285,5 млн. тенге, средневзвешенный курс долл. США к тенге 142,15). Второй кредит - на сумму 2 754 816,89 долл.США, дата погашения - 1 октября 2007 года, процентная ставка 4,49 %, льготный период - до 31 марта 2003 года (освоено полностью на сумму 382,9 млн. тенге, средневзвешенный курс долл. США к тенге 139,02).

Ауылдық байланысты жаңғырту және дамыту бойынша жоба баламалы АТС-тарды цифрлықтармен ауыстыруды, қосу желiлерiн цифрландыруды, әуемен тартылған байланыс желiлерiн радиорелелiк және талшықты-оптикалық байланыс желілерiмен ауыстыруды, ауылдық телефон станцияларын аудан орталығы желілерiне бiртiндеп бiрiктiрудi көздейдi. 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар қаражаты - 3864 млн. теңге. Жобаның өтелiм мерзiмi - 120 ай.
Iskratel (Словения) компаниясының сыйымдылығы шағын ауылдық АТС-ын жеткізудi қаржыландыру үшiн Нова Люблянска Банка компаниясымен 2003 жылдың 27 ақпанында 4,3 млн. АҚШ долл. сомасына кредиттік келiсiм жасалды (толығымен 615 млн. теңге сомасында игерілді, АҚШ долларының теңгеге шаққандағы орташа бағамы 143,02). Қаржыландыру мерзiмi - 5 жыл, сыйлықақы ставкасы - Libor+жылдық
3,5 %.
DAMA спутниктік байланыс желiсiн дамыту бойынша жоба байланыс қызметiн көрсетудегi ауылдық аумақтардың тұрғындарының қажеттілiктерiн қанағаттандыруға арналған. Қатынауы қиын аудандар үшiн оңтайлы шешiм жер үстi байланысының магистральдық арналарын жерсерiктiк байланыс желiлерiмен ұштастыру болып саналады. Аталған жоба хабар таратудың жоғары сапалылығымен, байланыстың тез өткiзетiн арналарының болуымен, коммутацияның және бағыттаудың жақсартылған мүмкiндігімен, энергия тұтынудың төмендiгімен сипатталады. Капиталды салымдар 2005-2006 жылдары - 359 млн. теңге. Жобаның өтелiм мерзiмi - 120 ай. Қаржыландыру көзi - "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражаты.
Ішкі аймақтық және ауылдық желiлердi дамыту мен жаңғырту және DAMA спутниктiк байланыс желiсiн дамыту жөнiндегi жобалар 2003-2005 жылдар аралығындағы кезеңдi ауылды (селоны) өркендетуге арналуы қажеттілігі атап көрсетiлген Қазақстан Республикасы Президентiнiң "2003 жылға арналған iшкi және сыртқы саясаттың негiзгi бағыттары туралы" 2002 жылғы 29 сәуiрдегi халыққа үндеуiн орындау мақсатында iске асырылады.
Деректер беру желiсiн дамыту бойынша жоба Қазақстан Республикасы тұрғындарын осы саладағы қазiргi заманғы әлемдiк жетiстiктерге сай қызмет көрсетулердiң толық жиынтығымен қамтамасыз етудi көздейдi. Деректер беру желiсiн одан әрi дамыту (Интернет желiсiне кiру, электрондық пошта, факсимильдiк және дауыстық хабарларды бepу, телеконференциялар, деректер беру және цифрлық түрде ұсынылатын кез келген ақпаратты беру) осы қызмет түрiне өсiп келе жатқан сұраныстың қанағаттандырылуын қамтамасыз етедi. 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар - 9644 млн. теңге. Жобаның өтелім мерзiмi - 36 ай.
Бұл жобаны қаржыландыру үшiн Telspec өнiм берушiсiнiң екi кредитi пайдаланылады. Бiрiншi кредит - 2 008 636,45 АҚШ долл. сомасында өтеу күнi - 2006 жылдың 16 қазаны, пайыздық ставкасы - 5,71 %, жеңiлдiк кезеңi - 2002 жылдың 15 сәуiрiне дейiн (толығымен 285,5 млн. теңге сомасында игерiлдi, АҚШ долларының теңгеге шаққандағы орташа бағамы 142,15). Екiншi кредит - 2 754 816,89 АҚШ долл. сомасында, өтеу күнi - 2007 жылдың 1 қазаны, пайыздық ставкасы - 4,49 %, жеңілдiк кезеңi - 2003 жылдың 31 наурызына дейiн (толығымен 382,9 млн. теңге сомасында игерілдi, АҚШ долларының теңгеге шаққандағы орташа бағамы 139,02).

Проект по развитию наложенной телефонной сети J-Run предназначен для предоставления услуг телекоммуникаций расширенного сервиса на всей территории Республики Казахстан с возможностью выхода на телефонную сеть общего пользования, на страны дальнего и ближнего зарубежья, а также возможностью организации в пределах сети единой шестизначной нумерации. Капитальные вложения в 2005-2007 годах - 992 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 42 месяца. Источник финансирования - собственные средства АО "Казахтелеком".
Наложенная спутниковая сеть Kulan построена на технологии Fara Way ТМ VSAT и Sky Star Advantage TM и представляет собой телекоммуникационную сеть спутниковой связи, предназначенную для предоставления услуг телефонной связи и услуг передачи данных для корпоративных клиентов. Бизнес-сеть Kulan использует спутник Intelsat-703, луч которого был развернут специально на Казахстан. Спутниковый терминал может устанавливаться в любом месте в зоне покрытия данного луча. Капитальные вложения в 2005-2007 годах - 1017 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 78 месяцев. Источник финансирования - собственные средства АО "Казахтелеком".
Значительные средства (ввиду высокой стоимости высокотехнологичного телекоммуникационного оборудования и большой протяженности линейно-кабельного хозяйства) будут направлены на приобретение основных средств для текущего развития сетей телекоммуникаций - на расширение таксофонной сети, на закупку основных средств и нематериальных активов по текущему развитию - измерительных приборов, линейных и станционных сооружений, дизель-генераторов, станционных аккумуляторов, электропитающих устройств, аппаратное и программное обеспечение. Данный проект носит технологический характер и необходим для поддержания существующей сети в рабочем состоянии. Капитальные вложения в 2005-2007 годах - 10424 млн.тенге. Срок окупаемости проекта 84 месяца. Источник финансирования - собственные средства АО "Казахтелеком".
Капитальные вложения на развитие и внедрение информационных технологий в 2005-2007 годах составят 6257 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 48 месяцев. Источник финансирования - собственные средства АО "Казахтелеком".
Проект "Приобретение или строительство других видов долгосрочных активов" направлен на создание инфраструктуры для объектов модернизации и развития - строительство технологических зданий, размещение технических узлов, аппаратуры передачи данных, кабельных участков, выкуп земли под строительство объектов телекоммуникаций либо под отвод земли на период строительства подземных линейных сооружений. Капитальные вложения на приобретение или строительство долгосрочных активов в 2005-2007 годах составят 7922 млн.тенге. Срок окупаемости проекта 130 месяцев. Источник финансирования - собственные средства.

Үстеме салынған J-Run телефон желiсiн дамыту бойынша жоба бүкiл Қазақстан Республикасының аумағында ортақ пайдаланымдағы телефон желiсiне, алыс және таяу шет елдерге шығу мүмкiндiгi, сондай-ақ желi шегiнде бiрыңғай алты қатарлы санмен нөмiрлеудi ұйымдастыру мүмкiндiгi арқылы телекоммуникация қызметiнiң кеңейтiлген сервисiн көрсетуге арналған. 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар - 992 млн. теңге. Жобаның өтелiм мерзiмi - 42 ай. Қаржыландыру көзi - "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражаты.
Үстеме салынған Kulan спутниктiк желiсi Fara Way ТМ VSAT және Sky Star Advantage ТМ технологиясымен құрылған және телефон байланысы мен деректер беру қызметiн көрсетудi корпоративтiк клиенттер үшiн ұсынуға арналған спутниктік байланыстың телекоммуникациялық желiсi болып табылады. Kulan бизнес-желiсi Intelsat-703 спутнигiн пайдаланады, оның сәулесi Қазақстанға арнайы бұрылып бағытталған. Жерсерiктiк терминалды осы сәуле түсетін аймақтың кез келген жерiнде орнатуға болады. 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар - 1017 млн. теңге. Жобаның өтелiм мерзiмi - 78 ай. Қаржыландыру көзi - "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражаты.
Едәуiр қаражат (жоғары технологиялық телекоммуникация жабдықтары құнының жоғарылығынан және желілi-кәбiлдiк шаруашылықтың өте ұзақ қашықтықтарға жайылғандығынан) телекоммуникация желiлерiн ағымдық пайдалану және дамыту үшiн негізгi құрал-жабдықтарды - таксофон желiсiн кеңейтуге, ағымдық дамыту үшiн негiзгі құрал-жабдықтарды және материалдық емес активтердi - өлшеу аспаптарын, желілiк және стансалық құрылғылар, дизель-генераторлар, станциялық аккумуляторлар, электр қорегiн беретiн қондырғылар, аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып алуға бағытталады. Бұл жоба технологиялық сипатта және пайдаланылып отырған желiлердi жұмысқа жарамды жағдайда ұстау үшін қажет. 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар - 10424 млн.теңге. Жобаның өтелім мерзiмi - 84 ай. Қаржыландыру көзi - "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражаты.
Ақпараттық технологияларды дамытуға және енгiзуге 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар - 6257 млн.теңге болады. Жобаның өтелiм мерзімі - 48 ай. Қаржыландыру көзi - "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражаты.
"Басқа ұзақ мерзiмдiк активтерді сатып алу немесе құрылысын салу" жобасы жаңғырту және дамыту нысандары үшiн инфрақұрылымдар жасауға бағытталған: технологиялық ғимараттар құрылысын салу, техникалық тораптарды, деректер беру аппаратурасын, кәбiл учаскелерiн орналастыру, телекоммуникация объектiлерiнiң құрылысын салуға жер сатып алу не жер асты желiсi құрылыстарын салу кезеңiне жер бөлiп алу. Ұзақ мерзiмдiк активтердi сатып алуға немесе құрылысын салуға капиталды салымдар 2005-2007 жылдары 7922 млн. теңге болады. Жобаның өтелiм мерзiмi - 130 ай. Қаржыландыру көзi - "Қазақтелеком" АҚ-тың өз қаражаты.

Проект "Коммерческие быстроокупаемые проекты" направлен на создание резерва для оперативного реагирования по удовлетворению спроса корпоративных клиентов на предоставление услуг по построению интегрированных телекоммуникационных сетей (предоставление услуг телефонии наряду с арендой цифровых каналов) и/или обеспечению полного комплекса высокотехнологичных услуг связи, необходимых для успешного ведения бизнеса (ISDN, аудиотекст, Call-Center, Free-Phone, телеголосование, платные информационные услуги, вызовы по предоплаченной, расчетной и кредитной картам). Капитальные вложения в коммерческие быстроокупаемые проекты в 2005-2007 годах составят 750 млн. тенге. Срок окупаемости проекта 10 месяцев. Источник финансирования - собственные средства.
Прогнозируемый объем инвестиционной программы в 2005-2007 годах составляет 81136 млн. тенге. АО "Казахтелеком" намерено сохранить политику в отношении финансирования инвестиционных проектов за счет собственных и заемных средств. Одними из основных факторов при привлечении заемного капитала являются репутация кредитора, стоимость и срок финансирования, возможность использования страхования экспортно-кредитными агентствами.
Инвестиционные проекты будут реализовываться по всей территории Республики Казахстан. Привлечение товарных кредитов производится на основании результатов проводимых конкурсов (тендеров) по выбору поставщиков оборудования и услуг. Основными характеристиками является оценка чистых денежных потоков, стоимость финансирования по номинальной и эффективной ставке вознаграждения, форма обеспечения. В соответствии со сложившейся практикой, привлечение заемных средств на пополнение оборотного капитала производится в рамках заключенных соглашений на предоставление кредитов в рамках кредитной возобновляемой (револьверной) линии. Как правило, срок погашения банковских кредитов достаточно мал (до одного года).
Вся деятельность АО "Казахтелеком" в предстоящем периоде будет направлена на обеспечение национальной конкурентоспособности и становление Казахстана как международного транзитного узла по обеспечению значительных информационных потоков на направлениях Юго-Восточная Азия - Европа и Центральная Азия - Россия. АО "Казахтелеком" видит своей целью создание сети телекоммуникаций, функционирующей и развивающейся на основе передовых технологий и единой технической и организационной идеологии, обеспечивающей мощную базу для развития всех видов услуг телекоммуникаций, в том числе в интересах государственных органов управления, обороны, безопасности и охраны правопорядка, для решения возложенных на них задач в мирное и в военное время, при возникновении чрезвычайных ситуаций и проведении особо важных работ и мероприятий.

"Өтелiмділігі тез коммерциялық жобалар" жобасы бiрiктiрiлген телекоммуникация желiлерiн (цифрлық арналарды жалдаумен қатар телефония қызметтерiн көрсету) құруға қызмет көрсету үшiн корпоративтiк клиенттердiң сұранысын қанағаттандыруға шұғыл әрекеттену үшін резерв құруға немесе бизнесті нәтижелi жүргiзуге (IDSN, аудиомәтiн, Call-Center, Free-Phone, теледауыс беру, ақылы ақпараттық қызмет көрсетулер, алдын ала төлем жасалған есеп айырысу және кредит карталарымен шақырулар) қажеттi жоғары технологиялық байланыс қызметiнiң толық кешенiн қамтамасыз етуге бағытталған. Өтелiмдiлігі тез коммерциялық жобаларға 2005-2007 жылдардағы капиталды салымдар 750 млн. теңге болады. Жобаның өтелiм мерзiмi - 10 ай. Қаржыландыру көзi - өз қаражаты.
Болжанып отырған инвестициялық бағдарлама көлемi 2005-2007 жылдары 81136 млн. теңгенi құрайды. "Қазақтелеком" АҚ өзiнiң және алынған қарыз қаражаттары есебiнен инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қатысты саясатты сақтауға ұйғарым жасауда. Кредит берушiнiң беделi, қаржыландыру құны мен мерзiмi, экспорттық-кредиттік агенттiктердiң сақтандыруды пайдалану мүмкiндігі заемдық капиталды тарту кезiндегi негiзгі факторлардың бiрi болып табылады.
Инвестициялық жобалар Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында iске асырылатын болады. Тауарлық кредиттердi тарту жабдықтар мен көрсетiлетiн қызметтердi жеткiзушiлердi таңдау бойынша өткiзiлетiн конкурстардың (тендерлердiң) нәтижелерi негiзiнде жүргiзiледi. Мұндағы негiзгi сипаттамалар таза ақша ағынына баға беру, сыйлықақының нақты және тиiмдi ставкасы бойынша қаржыландырылу құны, қамтамасыз ету нысаны болып табылады. Қалыптасқан iс-тәжiрибеге сәйкес, айналымдағы капиталды толықтыру үшiн кредиттiк қаражат тарту, жаңартылатын (жаңартпалы) кредит шеңберiнде кредит беруге жасалған келiсімдер шегiнде жүргiзiледi. Банк кредиттерiн жабу мерзiмi, әдетте, өте қысқа (бiр жылға дейiн).
"Қазақтелеком" АҚ-тың алдағы кезеңдегi бүкiл қызметi ұлттық бәсекелестiк қабiлеттi қамтамасыз етуге және Қазақстанның Оңтүстiк-Шығыс Азия - Еуропа және Орталық Азия - Ресей бағыттарында айтарлықтай көлемде ақпарат ағымдарын қамтамасыз ету бойынша халықаралық транзит торабы ретiнде қалыптасуына бағытталатын болады. "Қазақтелеком" АҚ өз мақсатын озық технологиялар мен бiрыңғай техникалық және ұйымдық идеология негiзiнде жұмыс iстейтiн және дамитын, телекоммуникация қызметтерiнiң барлық түрлерiн, оның iшiнде бұларға жүктелген мiндеттердi бейбiт және соғыс уақытында, төтенше жағдайлар туындаған және ерекше маңызды жұмыстар мен iс-шараларды жүргiзген кезде шешу үшін мемлекеттiк басқару, қорғаныс, қауiпсiздiк және құқық қорғау органдарының мүдделерiнде дамытуға мүмкiндiк беретiн қуатты базаны құру деп түсiнедi.