Об утверждении Правил содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 817. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 592
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.07.2015 № 592 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2011 года № 817
Правила
содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных
мерах содействия занятости, и оказания им мер
государственной поддержки
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 13.08.2013 № 817 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», от 22 июля 2011 года «О миграции населения», от 23 января 2001 года «О занятости населения» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636 «Об утверждении Дорожной карты занятости 2020» (далее – Программа).
Правила определяют порядок содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, оказания им мер государственной поддержки, добровольного переселения, организации переезда, использования целевых трансфертов на оказание активных мер содействия занятости и участия работодателей.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Меры, направленные на повышение мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, реализуются путем:

Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 817 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 шілдедегі № 592 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 592 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 817 қаулысымен
бекітілген
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.08.2013 N 817 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі, «Халықтың көші-қоны туралы» 1997 жылғы 13 желтоқсандағы, «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңдарына және «Жұмыспен қамту 2020 жол картасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес әзірленді.
Қағидалар жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесуге, өз еркімен қоныс аударуға, көшуді ұйымдастыруға, оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсетуге арналған нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға бағытталған шаралар:

1) предоставления субсидий на переезд;
2) предоставления служебных жилищ;
3) предоставление комнат в общежитиях для трудовой молодежи;
4) обучения на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации (при необходимости);
5) содействия в трудоустройстве на новом месте жительства.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) районная/городская комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района/города по вопросам реализации Программы;
2) исключен постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) участники Программы – граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой;
4) Оператор Программы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
5) исключен постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) уполномоченная организация по выдаче субсидии на переезд – банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
7) наем (аренда) служебного жилища - предоставление жилища или части его нанимателю (арендатору) в постоянное или временное владение и пользование за плату;
8) уполномоченный орган по вопросам регионального развития – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
9) служебное жилище – жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда государственного учреждения и предназначенное для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, а также гражданами Республики Казахстан и оралманами, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
10) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов;

1) көшуге субсидиялар беру;
2) қызметтік тұрғын үй беру;
3) еңбекші жастарға жатақханалардан бөлмелер беру;
4) кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында оқыту (қажет болған кезде);
5) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға жәрдемдесу жолымен іске асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудандық/қалалық комиссия – ауданның/қаланың жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
3) Бағдарламаға қатысушылар – жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;
4) Бағдарлама Операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
6) көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
7) қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға беру) – қызметтік тұрғын үйді немесе оның бір бөлігін жалдаушыға (жалға алушыға) уақытша пайдалануға және ақысын төлетіп пайдалануға беру;
8) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өңірлік даму саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) қызметтік тұрғын үй – мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан берілетін және өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындау кезеңіне Қазақстан Республикасының азаматтарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды қоныстандыруға арналған айрықша құқықтық режимдегі тұрғын үй;
10) өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдар, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;

11) уполномоченный орган – структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
12) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы, в целях реализации активных мер содействия занятости;
13) центр экономического роста – населенный пункт, характеризующийся стабильным ростом экономических показателей и высоким демографическим потенциалом (с положительным сальдо миграции) на протяжении последних 5-10 лет.
14) активные меры содействия занятости – меры государственной поддержки граждан Республики Казахстан и оралманов из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, осуществляемые государством в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1066.
4. Обучение на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации, а также оказание содействия в трудоустройстве на новом месте жительства осуществляется на условиях, предусмотренных Правилами организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки.
2. Предоставление субсидий на переезд
5. Переезд граждан Республики Казахстан из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, а также оралманов, проживающих в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, осуществляется:
1) внутри одного района;
2) из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области;
3) из одной области в другую область.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
6. Переезд граждан Республики Казахстан и оралманов в другую область осуществляется по рекомендации соответствующей региональной комиссии, на основании заявок работодателей, представленных уполномоченными органами, за исключением города республиканского значения и столицы.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
7. На основании решения региональной комиссии допускается переселение участников Программы из числа лиц, проживающих в черте города республиканского значения, столицы, областных центров, в служебные жилища, строительство которых завершено на 1 июля 2013 года в рамках Программы занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 316.
При этом, участники Программы должны соответствовать следующим критериям:

11) уәкілетті орган – өңірлік деңгейде халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
12) халықты жұмыспен қамту орталығы – жергілікті атқарушы орган жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру мақсатында ауданда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада құратын мемлекеттік мекеме;
13) экономикалық өсу орталығы – соңғы 5-10 жыл бойы экономикалық көрсеткіштерінің тұрақты өсуімен және жоғары демографиялық әлеуетімен (көші-қон сальдосы оң) сипатталатын елді мекен;
14) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары – өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз халықтың қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандарды, мемлекет Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын мемлекеттік қолдау шаралары;
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1066 қаулыларымен.
4. Жаңа тұрғылықты жері бойынша кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында оқыту, сондай-ақ жұмысқа орналасуға жәрдемдесу Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында көзделген шарттарда жүзеге асырылады.
2. Көшуге субсидия беру
5. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ оралмандардың қоныс аударуы:
1) бір ауданның ішінде;
2) бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға);
3) бір облыстан басқа облысқа жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы азаматтарының және оралмандардың басқа облысқа қоныс аударуы республикалық маңызы бар қаланы және астананы қоспағанда, уәкілетті органдар ұсынған жұмыс берушілердің өтінімдері негізінде тиісті өңірлік комиссияның ұсынымы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулысымен.
7. Өңірлік комиссия шешімінің негізінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтарының шегінде тұратын адамдар қатарындағы Бағдарламаға қатысушыларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы шеңберінде 2013 жылғы 1 шілдеде құрылысы аяқталған қызметтік тұрғын үйлерге көшіруге жол беріледі.
Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушылар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:

1) относиться к категориям самостоятельно занятого, безработного, трудоспособного малообеспеченного населения;
2) иметь профессиональное образование, соответствующее существующим в базе данных вакантным рабочим местам, заявленным работодателями по новому местожительству, либо письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы;
3) постоянно проживать последние три года в черте города республиканского значения, столицы, областного центра.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Переезд участников Программы осуществляется самостоятельно с предоставлением служебного жилища, а также выплатой субсидий на переезд.
При этом, в случае наличия у участника Программы и членов его семьи по новому местожительству жилища на праве собственности либо жилища в постоянном пользовании из коммунального жилищного фонда, служебное жилище по новому месту жительства не предоставляется.
9. Для предоставления служебного жилища и назначения субсидий на переезд участник Программы подает заявление в центр занятости населения места прибытия по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием состава семьи и лицевого счета, предварительно открытого в уполномоченной организации по выдаче субсидии на переезд.
К заявлению прилагаются следующие документы участника Программы и переселившихся членов семьи:
1) направление центра занятости населения (места выбытия);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) социальный контракт;
4) справка местного исполнительного органа об отсутствии жилища по месту прибытия на участника Программы и членов его семьи.
10. Субсидии на переезд участнику Программы и членам его семьи предоставляются после их прибытия на новое место жительства и заключения договора найма (аренды) служебного жилища либо на основании копии документа, подтверждающего регистрацию по месту прибытия при решении жилищного вопроса самостоятельно.
Субсидии на переезд не предоставляются членам семьи участника Программы, не прибывшим на новое место жительства.
Участникам Программы предоставляются субсидии на переезд:
1) переселяющимся внутри одного района – в размере десятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, пятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;
2) переселяющимся из одного района (города областного значения) в другой в пределах одной области – в размере двадцатипятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, пятнадцатикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;

1) өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, халықтың еңбекке қабілетті табысы аз санатына жатуға;
2) жұмыс берушілер жаңа тұрғылықты жері бойынша мәлімдеген қолданыстағы дерекқордағы жұмыс орындарына сәйкес келетін кәсіптік білімі не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттемесі болуға;
3) соңғы үш жылда бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұруға тиіс.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Бағдарламаға қатысушылардың көшуі қызметтік тұрғын үйдің берілуімен, сондай-ақ көшуге субсидияның төленуімен өз бетінше жүзеге асырылады.
Бұл ретте Бағдарламаға қатысушының және оның отбасы мүшелерінің жаңа тұрғылықты жері бойынша меншік құқығында тұрғын үйі не тұрақты пайдалануында коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйі болған жағдайда жаңа тұрғылықты жері бойынша қызметтік тұрғын үй берілмейді.
9. Қызметтік тұрғын үй беру және көшуге субсидия тағайындау үшін Бағдарламаға қатысушы отбасының құрамын және көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымда алдын ала ашылған жеке шотын көрсете отырып, келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініш береді.
Өтінішке Бағдарламаға қатысушы мен оның көшіп келген отбасы мүшелерінің мынадай құжаттары қоса беріледі:
1) халықты жұмыспен қамту орталығының (шыққан жерінің) жолдамасы;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) әлеуметтік келісімшарт;
4) Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне келген жері бойынша тұрғын үйі жоқ екені туралы жергілікті атқарушы орган берген анықтама.
10. Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне қоныс аударуға берілетін субсидиялар олар жаңа тұрғылықты жерге келгеннен және қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға алу) шартын жасағаннан кейін не тұрғын үй мәселесін дербес шешкен жағдайда, келген жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі негізінде беріледі.
Бағдарламаға қатысушының жаңа тұрғылықты жерге келмеген отбасы мүшелеріне қоныс аударуға субсидия берілмейді.
Бағдарламаға қатысушыларға қоныс аударуға субсидия:
1) бір ауданның ішінде қоныс аударушыларға – отағасына он еселенген айлық есептік көрсеткіш, әрбір отбасы мүшесіне бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға қоныс аударушыларға – отағасына жиырма бес еселенген айлық есептік көрсеткіш, әрбір отбасы мүшесіне он бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

3) переезжающим из одной области в другую – в размере пятидесятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, тридцати пятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
11. Центр занятости населения мест прибытия при наличии всех указанных в пункте 9 настоящих правил документов в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора найма (аренды) служебного жилища с участником Программы либо на основании копии документа, подтверждающего регистрацию по месту прибытия при решении жилищного вопроса, самостоятельно выносит решение о назначений субсидий на переезд по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Участникам Программы, переезжающим в черте одного населенного пункта, субсидии на переезд не выплачиваются.
12. В решении о назначении субсидий на переезд указываются состав семьи участника Программы, размеры соответствующих им выплат и номер лицевого счета, открытого им в уполномоченной организации по выдаче субсидии на переезд.
13. Центр занятости населения не позднее двадцати рабочих дней после вынесения решения о назначении субсидий на переезд перечисляет соответствующие выплаты в уполномоченные организации по выдаче субсидий на переезд.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
14. В соответствии с условиями социального контракта, в случае выезда с места прибытия участника Программы (с семьей) в течение шести месяцев, в бюджет возмещаются суммы полученных субсидий на переезд.
В случае выезда с места прибытия одного из членов семьи участника Программы в течение одного года, в бюджет возвращается сумма полученной выехавшим членом семьи субсидии на переезд, за исключением случаев призыва на воинскую службу, заболеваний, не позволяющего проживать в данном населенном пункте, направления по заявке работодателя на обучение.
15. Участникам Программы в местах прибытия по их желанию предоставляется служебное жилище.
Площадь предоставляемого служебного жилища в зависимости от состава семьи не может превышать восемнадцати квадратных метров на одного совместно проживающего члена семьи либо ста квадратных метров на семью и быть меньше однокомнатной квартиры либо комнаты в общежитии семейного типа.
Комнаты в общежитиях предоставляются трудовой молодежи до двадцати девяти лет (в том числе воспитанникам детских домов, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, потерявшим родителей до наступления совершеннолетия) независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах, городе республиканского значения и столице.
При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы.
Служебные жилища предоставляются участникам Программы, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно, а также переезжающим в другие области независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах, городе республиканского значения и столице.

3) бір облыстан басқа облысқа қоныс аударушыларға – отағасына елу еселенген айлық есептік көрсеткіш, әрбір отбасы мүшесіне отыз бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулысымен.
11. Келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға алу) туралы шарт жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде не тұрғын үй мәселесін өз бетінше шешкен жағдайда келген жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі негізінде, осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттардың барлығы болған жағдайда, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге берілетін субсидияны тағайындау туралы шешім шығарады.
Бір елді мекен шегінде көшетін Бағдарламаға қатысушыларға көшуге субсидия төленбейді.
12. Көшуге берілетін субсидияны тағайындау туралы шешімде Бағдарламаға қатысушының отбасы құрамы, оларға берілетін тиісті төлемдердің мөлшері және көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған жеке шотының нөмірі көрсетіледі.
13. Халықты жұмыспен қамту орталығы қоныс аударуға берілетін субсидияны тағайындау туралы шешім шығарғаннан кейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей қоныс аударуға субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымдарға тиісті төлемдерді аударады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулысымен.
14. Әлеуметтік келісімшарттың талаптарына сәйкес Бағдарламаға қатысушы (отбасымен бірге) келген жерінен алты айдың ішінде кеткен жағдайда көшуге берілетін субсидияның алынған сомасы бюджетке өтеледі.
Әскери қызметке шақырылған, осы елді мекенде тұруға мүмкіндік бермейтін ауруларды, жұмыс берушінің өтінімі бойынша оқуға жіберілген жағдайларды қоспағанда, Бағдарламаға қатысушы отбасы мүшелерінің біреуі келген жерінен бір жыл ішінде кеткен жағдайда, отбасының кетіп қалған мүшесі алған, көшуге берілген субсидия сомасы бюджетке қайтарылады.
15. Бағдарламаға қатысушыларға келген жерлерінде олардың қалауы бойынша қызметтік тұрғын үй беріледі.
Берілетін қызметтік тұрғын үйдің ауданы отбасының құрамына қарай бірге тұратын отбасы мүшесінің біреуіне он сегіз шаршы метрден не отбасына жүз шаршы метрден аспауға және бір бөлмелі пәтерден не отбасылық үлгідегі жатақхананың бір бөлмесінен кем болмауға тиіс.
Жатақханадан бөлмелер жиырма тоғыз жасқа толмаған еңбекші жастарға (соның ішінде балалар үйінің тәрбиеленушілеріне, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айрылған балаларға) олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада тұрғанына қарамастан жүзеге асырылады.
Мұндай адамдар әскери қызметке шақырылған кезде, жасы мерзімді әскери қызметті өткеру мерзіміне ұзартылады.
Қызметтік тұрғын үйлер, көшіруді және жұмысқа орналастыруды жұмыс берушінің өзі жүзеге асырған Бағдарламаға қатысушыларға, сондай-ақ басқа облыстарға қоныс аударушыларға, олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада тұрғанына қарамастан беріледі.

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Комнаты в общежитиях для молодежи, в том числе состоящей в браке, предоставляются при следующих условиях:
1) возраст до 29 лет;
2) наличие действующего трудового договора либо социального контракта;
3) участие в системе жилстройсбережений.
Комнаты в общежитиях для молодежи предоставляются сроком до 5 лет.
Комнаты в общежитиях для молодежи предоставляются сроком до 5 лет, и не подлежат приватизации.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Комната в общежитии для молодежи, служебное жилище предоставляются в течение десяти рабочих дней на основании принятого жилищной комиссией центра занятости населения решения о предоставлении жилища и заключенного между центром занятости населения и участником Программы договора найма (аренды) служебного жилища и комнаты в общежитии.
18. В случае отсутствия у участника Программы либо члена его семьи действующего трудового договора более двух месяцев, договор аренды комнаты в общежитии для молодежи и социальный контракт с ним расторгается. Данные условия не распространяются на период прохождения участником Программы профессионального обучения.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. После предоставления комнаты в общежитиях для молодежи допускается прохождение профессионального обучения участника Программы в организациях высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
20. Решение жилищной комиссии составляется в двух экземплярах, один из которых хранится в центре занятости населения, как документ строгой отчетности, а другой выдается заявителю.
21. Договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища с участником Программы заключается центром занятости населения (место прибытия) в течение пяти рабочих дней после принятия жилищной комиссией центра занятости населения соответствующего решения.
Стороной договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища выступает участник Программы. Подписание договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища доверенным лицом участника Программы не допускается.
Договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища составляется в трех экземплярах. Один экземпляр договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища хранится в центре занятости населения, второй передается местному исполнительному органу, который хранится как документ строгой отчетности, третий выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в комнату в общежитии для молодежи, служебное жилище.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Жастар, оның ішінде некеде тұрғандар үшін жатақханалардан бөлмелер мынадай шарттармен беріледі:
1) жасы 29-ға дейін болуы;
2) қолданыстағы еңбек шартының немесе әлеуметтік келісімшарттың болуы;
3) тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесіне қатысуы тиіс.
Жастарға арналған жатақханадағы бөлмелер 5 жылға дейінгі мерзімге беріледі және жекешелендіруге жатпайды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Жастар үшін жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй халықты жұмыспен қамту орталығының тұрғын үй комиссиясы қабылдаған тұрғын үй беру туралы шешімінің және халықты жұмыспен қамту орталығы мен Бағдарламаға қатысушы арасында жасалған қызметтік тұрғын үйді және жатақханадағы бөлмені жалдау (жалға беру) туралы шарт негізінде беріледі.
18. Бағдарламаға қатысушының не оның отбасы мүшесінің екі айдан астам қолданыстағы еңбек шарты болмаған жағдайда, жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалға алу шарты мен онымен жасалған әлеуметтік келісімшарт бұзылады. Бұл шарттар Бағдарламаға қатысушы кәсіптік оқудан өту кезеңінде қолданылмайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Жастарға арналған жатақханадан бөлме берілгеннен кейін Бағдарламаға қатысушы жоғары, жоғарыдан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына кәсіптік оқудан өтуге жіберіледі.
20. Тұрғын үй комиссиясының шешімі екі дана жасалады, оның біреуі қатаң есептегі құжат ретінде халықты жұмыспен қамту орталығында сақталады, ал екіншісі өтініш берушіге беріледі.
21. Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартын халықты жұмыспен қамту орталығының (келген жерінің) тұрғын үй комиссиясы тиісті шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жасайды.
Бағдарламаға қатысушы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартының тарапы болады. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартына Бағдарламаға қатысушының сенім білдірілген адамының қол қоюына жол берілмейді.
Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шарты үш данада жасалады. Жастарға арналған жатақханалардан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартының бір данасы халықты жұмыспен қамту орталығында сақталады, екіншісі жергілікті атқарушы органға беріледі, ол қатаң есептілік құжаты ретінде сақталады, үшіншісі өтініш берушіге беріледі және жастарға арналған жатақханадан бөлмеге, қызметтік тұрғын үйге қоныстануға құқық беретін бірден-бір құжат болып табылады.

22. В случае, если в течение пяти рабочих дней со дня предложения о заключении договора участником Программы не подписан договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища в связи с несогласием с условиями договора, центр занятости населения перераспределяет комнату в общежитии для молодежи, служебное жилище другому участнику Программы.
Заключение договора с новым участником Программы осуществляется в сроки, установленные в пункте 21 настоящих Правил.
23. Договор аренды заключается сроком на один календарный год и ежегодно автоматически продлевается (до истечения пятилетнего срока аренды комнаты в общежитии), за исключением случаев, когда одна из сторон направит уведомление о прекращении договора за один календарный месяц до его истечения в соответствии с условиями договора аренды.
В случае смерти переселенного участника Программы, ранее заключенный договор найма может продлеваться с совершеннолетним членом семьи нанимателя по решению жилищной комиссии с согласия региональной комиссии.
Перемена нанимателя влечет за собой переоформления договора найма жилища.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Участники Программы в соответствии с настоящими Правилами реализовывают свое право на получение комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища один раз.
25. Размер ежемесячных арендных платежей за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в служебном жилище устанавливается центром занятости населения в соответствии с методикой расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, утверждаемой уполномоченным органом по вопросам регионального развития.
26. Расходы на коммунальные и эксплуатационные услуги не входят в сумму арендного платежа за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в служебном жилище и оплачиваются участником Программы самостоятельно.
27. При предоставлении комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища в аренду, субаренда не допускается.
28. Заявление члена семьи участника Программы о предоставлении отдельной комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища либо служебного жилища в составе семьи другого участника Программы не рассматривается.
29. Местные исполнительные органы могут обеспечивать участников Программы жильем за счет предоставления мест в общежитиях семейного типа, приобретения жилищ соответствующих условиям, указанным в пункте 15 настоящих Правил.

22. Егер шарт жасасу туралы ұсыныс берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушы шарттың талаптарымен келіспеуіне байланысты жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартына қол қоймаса, халықты жұмыспен қамту орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді Бағдарламаның басқа қатысушысына қайта бөледі.
Бағдарламаның жаңа қатысушысымен шарт жасасу осы Қағидалардың 21-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
23. Жалға алу шарты күнтізбелік бір жыл мерзімге жасалады және тараптардың біреуі шарт аяқталғанға дейін күнтізбелік бір ай қалғанда, жалға алу шартының талаптарына сәйкес хабарлама жіберген жағдайларды қоспағанда, жыл сайын автоматты түрде ұзартылады (жатақханадағы бөлмені жалға алудың бесжылдық мерзімі аяқталғанға дейін).
Қоныс аударған Бағдарламаға қатысушы қайтыс болған жағдайда, бұрын жасалған жалға алу шарты өңірлік комиссияның келісуімен тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша жалға алушы отбасының кәмелетке толған мүшесімен ұзартылуы мүмкін.
Жалға алушының ауысуы тұрғын үйді жалға алу шартын қайта ресімдеуге алып келеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Бағдарламаға қатысушылар осы Қағидаларға сәйкес жастарға арналған жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй алу құқығын бір рет қана іске асырады.
25. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алудың ай сайынғы төлемінің мөлшерін өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес халықты жұмыспен қамту орталығы айқындайды.
26. Коммуналдық және пайдалану қызметтерінің шығыстары жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу төлемінің сомасына кірмейді және Бағдарламаға қатысушы оны өзі төлейді.
27. Жастарға арналған жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй жалға берілген кезде қосалқы жалға алуға жол берілмейді.
28. Бағдарламаға қатысушының отбасы мүшесінің жастарға арналған жатақханадан жеке бөлме, қызметтік тұрғын үй беру не Бағдарламаның басқа қатысушысының отбасы құрамында қызметтік тұрғын үй беру туралы өтініші қаралмайды.
29. Жергілікті атқарушы органдар Бағдарламаға қатысушыларды отбасылық үлгідегі жатақханалардан орын беру, осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкес тұрғын үй сатып алу есебінен қамтамасыз ете алады.

Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Участники Программы при наличии соответствующей квалификации имеют приоритетное право на рабочие места, создаваемые в ходе строительства общежитий для молодежи, служебного жилища и развития соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
31. Участники Программы, которым были предоставлены служебные жилища как участвующим в активных мерах содействия занятости, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, могут приватизировать занимаемые ими служебные жилища по остаточной стоимости, если они прожили в служебном жилище не менее пяти лет.
3. Предоставление служебных жилищ гражданам
Республики Казахстан, участвующим в активных
мерах содействия занятости
Порядок определения потребности в переселении
32. Центры занятости населения консультируют работодателей о порядке и условиях выбора претендентов на участие в переселении и трудоустройстве в рамках третьего направления Программы.
33. Работодатели, желающие участвовать в Программе, подают в Центры занятости населения заявки:
1) с указанием количества необходимой рабочей силы в разрезе специальностей (профессий);
2) о возможности строительства жилья для участников Программы с софинансированием работодателем;
3) о возможности трудоустройства участников Программы с предоставлением постоянных рабочих мест либо письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы.
34. Центры занятости населения ведут реестр работодателей, имеющих потребность в строительстве жилья для переселения необходимых трудовых ресурсов в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста.
35. Критерии для определения населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом по вопросам регионального развития.
В соответствии с разработанными критериями местные исполнительные органы областей по согласованию с уполномоченным органом по вопросам регионального развития определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития и направляют его оператору Программы.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Бағдарламаға қатысушылардың тиісті біліктілігі болған жағдайда жастарға арналған жатақханаларды, қызметтік тұрғын үйді салу және тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту барысында құрылатын жұмыс орындарына орналасуға басым құқығы болады.
31. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылар ретінде қызметтік тұрғын үй берілген Бағдарламаға қатысушылар қызметтік тұрғын үйде кемінде бес жыл тұрған жағдайда, өздері тұратын қызметтік тұрғын үйді қалдық құны бойынша Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жекешелендіре алады.
3. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын
Қазақстан Республикасының азаматтарына қызметтік тұрғын үй беру
Қоныс аударуға қажеттілікті айқындау тәртібі
32. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілерге Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қоныс аударуға және жұмысқа орналасуға қатысуға үміткерлерді таңдау тәртібі мен шарттары туралы консультация береді.
33. Бағдарламаға қатысуға ниет білдірген жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталықтарына:
1) мамандықтар (кәсіптер) бөлінісінде қажетті жұмыс күшінің саны көрсетілген;
2) Бағдарламаға қатысушылар үшін жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруымен тұрғын үй салу мүмкіндігі туралы;
3) Бағдарламаға қатысушыларды тұрақты жұмыс орындарын ұсына отырып, жұмысқа орналастыру мүмкіндігі туралы өтінім не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттеме береді.
34. Халықты жұмыспен қамту орталықтары әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қажетті еңбек ресурстарын қоныстандыру үшін тұрғын үй салуға қажеттілігі бар жұмыс берушілердің тізілімін жүргізеді.
35. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары елді мекендерді айқындау үшін критерийлерді өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
Әзірленген критерийлерге сәйкес облыстардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орта және жоғары елді мекендердің тізбесін айқындайды және оны Бағдарлама операторына жібереді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

36. Центры занятости населения с учетом потребности работодателей определяют:
1) численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающего в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста области (района/города);
2) общую численность воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшиеся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежи до двадцати девяти лет, оралманов, которые могут принять участие в переезде;
3) потребность в трудовых ресурсах работодателей, находящихся в населенных пунктах с высоким потенциалом социально-экономического развития и центрах экономического роста, необходимость привлечения дополнительных трудовых ресурсов для удовлетворения их спроса на рабочую силу;
4) потребность в трудовых ресурсах и после согласования с районными/городскими комиссиями направляют информацию в уполномоченный орган;
5) численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, расположенные в других регионах;
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1066.
37. Уполномоченный орган на основе представленной информации формирует:
1) общую численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающего в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста области (района/города);
1-1) численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, расположенные в других регионах;
2) общую численность воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежи до двадцати девяти лет, оралманов, которые могут принять участие в переезде;

36. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілердің қажеттілігін ескере отырып:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын, облыстың (ауданның/қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендеріне және экономикалық өсу орталықтарына көшуге қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың, жұмыссыздар мен табысы аз адамдардың санын;
2) көшуге қатыса алатын жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастардың, оралмандардың жалпы санын;
3) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендердегі және экономикалық өсу орталықтарындағы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына қажеттілігін, олардың жұмыс күшіне деген сұранысын қанағаттандыру үшін қосымша еңбек ресурстарын тарту қажеттілігін айқындайды;
4) еңбек ресурстарына қажеттілікті және аудандық/қалалық комиссиялармен келіскеннен кейін ақпаратты уәкілетті органға жібереді;
5) басқа өңірлерде орналасқан әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қоныс аударуға қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз халықтың санын.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1066 қаулыларымен.
37. Уәкілетті орган ұсынылған ақпараттың негізінде:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын, облыстың (ауданның/қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендеріне және экономикалық өсу орталықтарына көшуге қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың, жұмыссыздар мен табысы аз адамдардың жалпы санын;
1-1) басқа өңірлерде орналасқан әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қоныс аударуға қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз адамдар санын;
2) көшуге қатыса алатын жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастардың, оралмандардың жалпы санын;

2-1) общую потребность в трудовых ресурсах работодателей, находящихся в населенных пунктах с высоким потенциалом социально-экономического развития и центрах экономического роста, необходимость привлечения дополнительных трудовых ресурсов для удовлетворения их спроса на рабочую силу;
3) и направляет в региональную комиссию информацию об общей численности потенциальных участников Программы, потребности в трудовых ресурсах и возможности переезда граждан.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1066.
38. Региональная комиссия, исходя из общего количества вводимого жилья:
1) согласовывает возможную численность граждан, переезжающих в пределах:
области (района, города), республики, с определением мест выбытия и приема, и направляет рекомендацию в уполномоченный орган и (или) центры занятости населения для организации переезда;
2) рассматривает вопросы организации переезда, заселения участников Программы.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
39. В состав региональной и районной/городской комиссии включаются представители местных представительных и исполнительных органов, уполномоченного органа (центров занятости населения), представители работодателей, профессиональных союзов.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Занятость переселенных участников Программы обеспечивается на основе договора намерения с работодателями, заключенными как до, так и после прибытия на новое место жительства. В случае отсутствия возможностей трудоустройства участникам Программы предоставляется возможность обучения по месту прибытия с последующим трудоустройством на условиях договора намерения с работодателями.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
Порядок отбора претендентов на участие
в добровольном переселении и заключение социального контракта
41. Претенденты для участия в Программе подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
42. К заявлению прилагаются следующие документы:

2-1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендер мен экономикалық өсу орталықтарындағы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына жалпы қажеттілігін, олардың жұмыс күшіне деген сұранысын қанағаттандыру үшін қосымша еңбек ресурстарын тарту қажеттілігін қалыптастырады;
3) және әлеуетті Бағдарламаға қатысушылардың жалпы саны, еңбек ресурстарына қажеттілік пен азаматтардың қоныс аудару мүмкіндігі туралы ақпаратты өңірлік комиссияға жібереді.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1066 қаулыларымен.
38. Өңірлік комиссия берілетін үйлердің жалпы санын негізге ала отырып:
1) мыналарды:
шығу және қабылдау орындарын айқындай отырып, облыстың (ауданның, қаланың), республиканың шегінде қоныс аударатын азаматтардың ықтимал санын келіседі және қоныс аударуды ұйымдастыру үшін уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсыным жібереді;
2) Бағдарламаға қатысушылардың қоныс аударуын, қоныстануын ұйымдастыру мәселелерін қарайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулыларымен.
39. Өңірлік және аудандық/қалалық комиссияның құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдардың,уәкілетті органның (халықты жұмыспен қамту орталықтарының) өкілдері, жұмыс берушілердің, кәсіптік одақтардың өкілдері енгізіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
40. Қоныс аударған Бағдарламаға қатысушыларды жұмыспен қамту жаңа тұрғылықты жеріне көшіп келгенге дейін және келгеннен кейін жұмыс берушілермен жасалған ниет білдіру шарты негізінде қамтамасыз етіледі. Жұмысқа орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда, Бағдарламаға қатысушыларға жұмыс берушілермен жасалған ниет білдіру шарты негізінде кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, келген жері бойынша оқыту мүмкіндігі ұсынылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулысымен.
Өз еркімен қоныс аударуға және қатысуға үміткерлерді іріктеу
тәртібі мен әлеуметтік келісімшарт жасасу
41. Бағдарламаға қатысуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
42. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному местожительству, и состав семьи (адресная справка, справка сельского акима);
3) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц);
4) копии документа об образовании (диплом, аттестат, свидетельство), а также других документов, подтверждающих образование и квалификацию (при наличии).
Приоритетное право на участие в данном направлении Программы имеют сельская молодежь, а также воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы).
43. Центры занятости населения в течение десяти рабочих дней направляют заявления и документы желающих переехать в другую область, а также в другой район – уполномоченному органу, внутри района на рассмотрение районной/городской комиссии.
Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов желающих переехать в другую область, а также в другой район направляют их на рассмотрение региональной комиссии.
44. По итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление на участие в Программе:
1) районные/городские комиссии вырабатывают:
рекомендации о включении либо отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другой район (города областного значения) в пределах одной области или в другую область, и направляют региональной комиссии;
2) региональные комиссии вырабатывают:
рекомендации о включении либо отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области, и направляют уполномоченному органу и (или) центру занятости населения;
рекомендации о включении либо об отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в черте города республиканского значения, столицы, областных центров в служебные жилища, строительство которых завершено на 1 июля 2013 года в рамках Программы занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 316, и направляют уполномоченному органу и (или) центру занятости населения;
рекомендации о включении либо об отказе во включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другую область, и направляют уполномоченному органу.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет центрам занятости населения мест выбытия рекомендацию региональной комиссии о включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другую область.
Заседание региональной и районной/городской комиссии проводится по мере поступления заявлений и документов на участие в Программе.

1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі және отбасы құрамы (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкімнің анықтамасы);
3) еңбек кітапшасының (болған кезде) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
4) білімі туралы құжаттың (диплом, аттестат, куәлік), сондай-ақ білімі мен біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың (болған кезде) көшірмелері.
Бағдарламаның осы бағытына қатысуға басым құқықты ауыл жастары, сондай-ақ жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады) иеленеді.
43. Халықты жұмыспен қамту орталықтары он жұмыс күні ішінде басқа облысқа, сондай-ақ басқа ауданға көшуге ниет білдірген адамдардың өтініштері мен құжаттарын – уәкілетті органға, аудан ішінде – аудандық/қалалық комиссияның қарауына жібереді.
Уәкілетті орган басқа облысқа, сондай-ақ басқа ауданға көшуге ниет білдіргендердің өтініштері мен құжаттары келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде оларды өңірлік комиссияның қарауына жібереді.
44. Бағдарламаға қатысуға өтініш беруші адамдардың құжаттарын қарау нәтижесі бойынша:
1) аудандық/қалалық комиссиялар:
бір облыс шегінде басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) немесе басқа облысқа көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді және өңірлік комиссияға жібереді;
2) өңірлік комиссиялар:
бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар дайындайды және уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтарының шегінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы шеңберінде 2013 жылғы 1 шілдеде құрылысы аяқталған қызметтік тұрғын үйлерге қоныс аударатын адамдарға қатысты, Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұйғарымдарды шығарады және оны уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
басқа облысқа қоныс аударатын азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді және уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган өңірлік комиссияның басқа облысқа қоныс аударатын азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы ұсынымын үш жұмыс күні ішінде шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
Өңірлік және аудандық/қалалық комиссияның отырысы Бағдарламаға қатысуға өтініштер мен құжаттардың түсуіне қарай өткізіледі.

Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1066.
45. Претенденты на участие в данном направлении Программы, переезжающие из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, должны соответствовать следующим критериям:
1) относиться к категориям самостоятельно занятого, безработного, трудоспособного малообеспеченного населения;
2) иметь профессиональное образование, соответствующее существующим в базе данных вакантным рабочим местам, заявленным работодателями по новому местожительству либо иметь письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы;
3) постоянно проживать последние три года в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития в соответствии с утвержденным перечнем.
46. Указанные в пунктах 7 и 45 настоящих Правил критерии не распространяются на участников данного направления Программы, являющихся воспитанниками детских домов, детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, не достигшими двадцати девяти лет, потерявшими родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежью до двадцати девяти лет и оралманами.
Критерии постоянного проживания в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития в соответствии с утвержденным перечнем, предусмотренные подпунктом 3) пункта 45 настоящих Правил на претендентов, переезжающих в другую область не распространяются.
При этом, обязательным условием являются продуктивная занятость одного из членов семьи, обеспечение выплаты коммунальных услуг, арендной платы и проживание семьи в предоставленном жилище.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1066.
47. Количество участников Программы определяется, исходя из общего объема средств (с учетом софинансирования со стороны работодателей) на строительство, приобретение служебных жилищ и общежитий для молодежи, а также субсидирование переезда за счет государства на соответствующий финансовый год.
Служебные жилища состоят из квартир, индивидуальных жилых домов и комнат в общежитиях.

Ескерту. 44-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1066 қаулыларымен.
45. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшетін Бағдарламаның осы бағытына қатысуға үміткерлер мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, халықтың еңбекке қабілетті табысы аз санатына жатуға;
2) жұмыс берушілер жаңа тұрғылықты жері бойынша мәлімдеген қолданыстағы дерекқордағы жұмыс орындарына сәйкес келетін кәсіптік білімі не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттемесі болуға;
3) соңғы үш жылда бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұруға тиіс.
46. Осы Қағидалардың 7 және 45-тармақтарында көрсетілген критерийлер балалар үйінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айрылған балалар (мұндай адамдар әскери қызметке шақырылған кезде, жасы мерзімді әскери қызметті өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа толмаған жастар мен оралмандар болып табылатын Бағдарламаның осы бағытына қатысушыларға қолданылмайды.
Осы Қағиданың 45-тармағының 3) тармақшасында көзделген бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұру критерийлері басқа облыстарға қоныс аударатын үміткерлерге қолданылмайды.
Бұл ретте отбасы мүшелерінің бірінің жұмыспен нәтижелі қамтылуы, коммуналдық қызметтерді, жалдау ақысын төлеуді қамтамасыз ету және отбасының бөлінген тұрғын үйде тұруы Бағдарламаға қатысудың міндетті шарты болып табылады.
Ескерту. 46-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1066 қаулыларымен.
47. Тиісті қаржы жылына арналған қаржыландыру жоспарында көшуді және қызметтік тұрғын үй салуды, сатып алуды, салып бітіруді, сондай-ақ жастарға арналған жатақханалар салуды және сатып алуды субсидиялауға көзделген жалпы қаражат (жұмыс берушілер тарапынан қоса қаржыландыруды ескере отырып) көлемі негізінде айқындалады.
Қызметтік тұрғын үйлер пәтерлерден, жеке тұрғын үйлерден және жатақханалардағы бөлмелерден тұрады.

48. Центр занятости населения в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения рекомендации региональной либо районной/городской комиссии принимает решение о включении либо отказе во включении заявителей в состав участников Программы.
Во включении в состав участников Программы отказывается в случаях несоответствия претендента на участие в Программе критериям, указанным в пунктах 745 и 46 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
49. О принятом решении центры занятости населения мест выбытия письменно информируют заявителей в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения.
50. Решение центра занятости населения об отказе в включении в состав участников Программы может быть обжаловано в судебном порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
51. Центры занятости населения мест выбытия и прибытия на основе принятых решений согласовывают порядок, сроки переезда и условия приема участников Программы.
52. На основании решения о включении граждан в число участников Программы и согласования условий переезда с центрами занятости населения мест прибытия, центры занятости населения мест выбытия выдают участникам Программы направление на переселение по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
53. На основании направления, выданного центром занятости населения мест выбытия, центр занятости населения мест прибытия заключает с участником Программы социальный контракт по форме, утвержденной оператором Программы, стороной которого также выступает работодатель. Работодатель подтверждает заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью ответственного должностного лица и печатью, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Социальный контракт вступает в силу с момента его подписания всеми сторонами либо с момента подписания центрами занятости населения и участниками Программы и получения письменного заявления (уведомления) от работодателей о присоединении к социальному контракту.
В случае неисполнения обязательства по трудоустройству участника Программы работодатели возмещают расходы, понесенные государством на обучение и/или субсидирование переезда.
Сноска. Пункт 53 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Социальные контракты, заключенные до введения в действие настоящих Правил, сохраняют силу и действуют в неизменном виде.

48. Халықты жұмыспен қамту орталығы өңірлік не аудандық/қалалық комиссияның ұсынымын алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бағдарламаға қатысуға үміткер осы Қағиданың 7, 45 және 46-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайларда, Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосудан бас тартылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулысымен.
49. Шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушілерге жазбаша хабарлайды.
50. Халықты жұмыспен қамту орталығының Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізуден бас тарту туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шағым жасауға болады.
51. Шыққан және келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары қабылданған шешімдердің негізінде Бағдарламаға қатысушылардың көшу тәртібін, мерзімін және оларды қабылдау шарттарын келіседі.
52. Азаматтарды Бағдарламаға қатысушылар қатарына енгізу туралы шешімнің және көшу шарттарын келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтарымен келісу негізінде шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларға қоныс аударуға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жолдама береді.
53. Шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы берген жолдаманың негізінде келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен Бағдарлама операторы бекіткен нысан бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады, жұмыс беруші оның тарапы болады. Жұмыс беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес лауазымды адамның қолымен және мөрмен куәландырылған әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы әлеуметтік келісімшарт жасасқанын растайды.
Әлеуметтік келісімшарт барлық тараптар оған қол қойған сәттен бастап не халықты жұмыспен қамту орталықтары және Бағдарламаға қатысушылар қол қойған және жұмыс берушілерден әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жазбаша өтініш (хабарлама) алған сәттен бастап күшіне енеді.
Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа орналастыру бойынша міндеттемені орындамаған жағдайда жұмыс берушілер мемлекеттің оқытуға және/немесе көшуді субсидиялауға жұмсаған шығыстарын өтейді.
Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
54. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған әлеуметтік келісімшарттар өз күшін сақтап қалады және өзгеріссіз күйінде қолданылады.

55. Граждане, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно, включаются в состав участников данного направления Программы с предоставлением соответствующей государственной поддержки в приоритетном порядке.
56. Занятость участников Программы обеспечивается на основе социального контракта. Для трудоустройства используются вакантные рабочие места.
57. На всех этапах реализации Программы информация о ее участниках размещается в автоматизированной информационной системе Дорожной карты занятости 2020.
Центры занятости населения осуществляют сопровождение и мониторинг социального контракта и контролируют выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Финансирование мер, направленных
на повышение мобильности трудовых ресурсов
Порядок строительства и распределения жилья
58. Включение в состав участников Программы осуществляется по заявлению работодателей, участвующих в строительстве, приобретении и заселении служебных жилищ.
Выбор мест застройки, возможных вариантов жилья для строительства, приобретения, а также распределение жилья в случае софинансирования со стороны работодателя осуществляются с его участием.
Сноска. Пункт 58 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Работодатель при строительстве, приобретении и достройке многоквартирного жилья, а также индивидуальных, двух (трех) квартирных жилых домов осуществляет софинансирование не менее 10 % от общей сметной стоимости жилья.
60. Местные исполнительные органы областей и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие обязательства:
1) порядок совместного строительства, приобретения жилья;
2) обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
3) размер софинансирования работодателем.
61. Местные исполнительные органы в соответствии с законодательством осуществляют выделение земельных участков для строительства жилья, разработку проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы, выдачу технических условий на подключение, а также подведение и подключение к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки и планом застройки территорий за счет средств местного бюджета.
При строительстве индивидуальных жилых домов привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета и работодателя пропорционально вложенным средствам.
При строительстве многоквартирного жилого дома привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета.
После определения подрядчика в установленном законодательством порядке и окончательной стоимости объекта администратор бюджетных программ местных исполнительных органов, подрядчик и работодатель заключают трехсторонний договор о строительстве жилья и условиях софинансирования работодателем данного строительства.
При перечислении авансовых платежей в соответствии с договором подряда в первоочередном порядке обязательно должна перечисляться сумма софинансирования работодателем.
Построенные и сданные в эксплуатацию жилища распределяются между государством и работодателем пропорционально вложенным средствам в строительство данного жилья.
Решением местного исполнительного органа жилье, построенное за счет средств софинансирования со стороны работодателя, передается в собственность работодателя, а жилье, построенное за счет средств государственного бюджета, передается на баланс центра занятости населения.

55. Көшуін және жұмысқа орналасуын жұмыс беруші өзі жүзеге асырған азаматтар басым тәртіппен тиісті мемлекеттік қолдауды ала отырып, Бағдарламаның осы бағытына қатысушылардың құрамына енгізіледі.
56. Бағдарламаға қатысушылардың жұмыспен қамтылуы әлеуметтік келісімшарт негізінде қамтамасыз етіледі. Жұмысқа орналастыру үшін бос жұмыс орындары пайдаланылады.
57. Бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңдерінде оған қатысушылар туралы ақпарат «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастырылады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеуді және мониторинг жүргізуді жүзеге асырады және Бағдарламаға қатысушылардың өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындауын бақылайды.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Еңбек ресурстары ұтқырлығын арттыруға бағытталған шараларды
қаржыландыру
Тұрғын үйді салу және бөлу тәртібі
58. Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізу қызметтік тұрғын үйлер салуға, сатып алуға және қоныстандыруға қатысатын жұмыс берушілердің өтініші бойынша жүзеге асырылады.
Жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландырылған жағдайда құрылыс орнын салу, сатып алу және салып бітіру үшін тұрғын үйдің ықтимал нұсқаларын таңдау оның қатысуымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
59. Жұмыс беруші көппәтерлі тұрғын үйді, сондай-ақ жеке, екі (үш) пәтерлі тұрғын үйлерді салу, сатып алу және салып бітіру кезінде қоса қаржыландыруды тұрғын үйлердің жалпы сметалық құнының кемінде 10 %-ы мөлшерінде жүзеге асырады.
60. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары мен жұмыс берушілер мынадай міндеттемелерді көздейтін ниет білдіру шартын жасасады:
1) тұрғын үйді бірлесіп салу, сатып алу;
2) қоныс аударатын азаматтарды міндетті жұмысқа орналастыру;
3) жұмыс берушінің қоса қаржыландыруының мөлшері.
61. Жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй салу үшін жер учаскелерін бөлуді, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді, мемлекеттік сараптама жүргізуді, қосылуға техникалық шарттарды беруді, сондай-ақ аумақтарды егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына немесе құрылыс салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылуды жүзеге асырады.
Жеке тұрғын үйлерді салу кезінде жобаны жергілікті жерге бекіту жергілікті бюджеттің және жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмсалған қаражатқа пропорционал жүзеге асырылады.
Көп пәтерлі тұрғын үйлерді салу кезінде жобаны жергілікті жерге бекіту жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Заңнамада белгіленген тәртіппен мердігерді және объектінің нақты құнын айқындағаннан кейін жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі, мердігер және жұмыс беруші тұрғын үй салу және осы құрылысты қоса қаржыландыру шарттары туралы үшжақты шарт жасасады.
Мердігерлік шартқа сәйкес аванс төлемдерін аударған кезде бірінші тәртіпте міндетті түрде жұмыс берушінің қоса қаржыландыру сомасы аударылуға тиіс.
Салынған және пайдалануға тапсырылған тұрғын үй мемлекет пен жұмыс беруші арасында осы тұрғын үйді салуға жұмсалған қаражатқа пропорционал бөлінеді.
Жергілікті атқарушы органның шешімімен жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландыру қаражаты есебінен салынған тұрғын үй жұмыс берушінің меншігіне беріледі, ал мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен салынған тұрғын үй халықты жұмыспен қамту орталығының теңгеріміне беріледі.

62. Центры занятости населения и работодатели заключают договора аренды с участниками Программы, после передают жилье в аренду участникам Программы.
Финансирование мер государственной поддержки
участникам Программы
63. Для строительства и (или) приобретения служебного жилища, общежития, предоставления участникам Программы субсидий на переезд, развития и (или) приобретения инженерно-коммуникационной инфраструктуры выделяются целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.
Для своевременного перечисления целевых трансфертов, мониторинга целевого использования бюджетных средств и конечного результата заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам:
1) между Оператором Программы и акимами областей, городов Астаны и Алматы в части компенсации затрат на переезд участников Программы;
2) между уполномоченным органом по вопросам регионального развития и акимами областей, городов Астаны и Алматы в части строительства и (или) приобретения служебного жилища, общежития, развития и (или) приобретения инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Сноска. Пункт 63 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.10.2014 № 1066.
64. Оператор Программы и уполномоченный орган по вопросам регионального развития в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан перечисляют целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы по соответствующим республиканским бюджетным программам.
65. Целевые трансферты на строительство и (или) приобретение служебного жилища, общежития, развитие и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры перечисляются областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы одной суммой без пообъектного распределения.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в двухнедельный срок после принятия соответствующих решений направляют сводную информацию о местных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства, в уполномоченный орган по вопросам регионального развития и оператору Программы.
66. Акимы областей, городов Астаны и Алматы представляют отчеты:
1) ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, Оператору Программы информацию – о количестве участников Программы, переселившихся в населенные пункты с высоким экономическим потенциалом и центры экономического роста, в том числе получивших субсидии, служебное жилище, комнату в общежитии, трудоустроенных (в разрезе видов занятости);

62. Халықты жұмыспен қамту орталықтары мен жұмыс берушілер Бағдарламаға қатысушылармен жалға алу шартын жасасады, кейін Бағдарламаға қатысушыға жалға береді.
Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттік қолдау шараларын
қаржыландыру
63. Қызметтік тұрғын үй, жатақхана салу және (немесе) оны сатып алу, Бағдарламаға қатысушыларға көшуге, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға субсидия беру үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы трансферттер бөлінеді.
Нысаналы трансферттерді уақтылы аудару, бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына және түпкілікті нәтижесіне мониторинг жүргізу үшін:
1) Бағдарлама операторы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында Бағдарламаға қатысушылардың қоныс аударуға жұмсалатын шығындарын өтеу бөлігінде;
2) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында қызметтік тұрғын үй салу және (немесе) сатып алу, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) сатып алу бөлігінде нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасалады.
Ескерту. 63-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.10.2014 № 1066 қаулысымен.
64. Бағдарлама операторы мен өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бюджет заңнамасына сәйкес облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша нысаналы трансферттерді аударады.
65. Қызметтік тұрғын үй, жатақхана салуға және (немесе) оны сатып алуға, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) сатып алуға арналған нысаналы трансферттер объектілер бойынша бөлінбей, бiр сомамен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары тиісті шешiмдер қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына қаражат көзделген объектілер бөлінісінде жергілікті инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органға және Бағдарлама операторына жібереді.
66. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күнiне қарай Бағдарлама операторына – экономикалық әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қоныс аударған, оның ішінде субсидия, тұрғын үй, жатақханадан бөлме алған, жұмысқа орналастырылған (жұмыспен қамтудың түрлері бөлінісінде) Бағдарламаға қатысушылардың саны туралы ақпарат;

2) два раза в год по итогам полугодия в уполномоченный орган по вопросам регионального развития – о количестве приобретенных и (или) введенных в эксплуатацию служебных жилищ, общежитий.
Сноска. Пункт 66 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2014 № 1066.
Приложение 1
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Директору центра занятости населения
_____________________________ района
(города)
от _________________________________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
на предоставление служебного жилища (комнаты в общежитии) и
назначение субсидий на переезд
Прошу Вас предоставить служебное жилище (комнату в общежитии),
назначить и выплатить мне и членам семьи субсидию на переезд, в связи с
___________________________________________________________________
(указывается цель переезда)
с учетом следующего состава членов семьи:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Причитающуюся нам сумму прошу перечислить
__________________________________________________________________
(указывается название банка, ИИН банка, БИК банка,
номер лицевого счета получателя)
К заявлению прилагаю следующие документы:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
«___» _____20__года          _______________________________
(подпись участника Программы)
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Центр занятости населения
___________ района (города областного значения, столицы,
города республиканского значения)
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приказ
Дата               № ____             село (город)

2) жартыжылдық қорытындысы бойынша жылына екі рет өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органға – сатып алынған және (немесе) пайдалануға енгізілген қызметтік тұрғын үйлердің, жатақханалардың саны туралы есеп береді.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2014 № 1066 қаулыларымен.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
1-қосымша
____________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығының
директорына кiмнен _______________
__________________________________
Қызметтiк тұрғын үй (жатақханадан бөлме) беруге және көшуге
субсидия тағайындауға
ӨТІНІШ
Сiзден
_____________________________________________________________________
(көшу себебi көрсетiледi) байланысты маған және отбасымның мүшелерiне
отбасының мынадай құрамын ескере отырып:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қызметтiк тұрғын үй (жатақханадан бөлме) берудi, қоныс аударуға
субсидия тағайындауды және төлеудi сұраймын.
Бiзге тиесiлi соманы ________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң ЖСН, банктiң БИК, алушының дербес
_____________________________________________________________________
шотының нөмiрi көрсетiледi)
аударуыңызды сұраймын.
Мына құжаттарды өтiнiшке қоса беремiн:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20__ жылғы «___» ______________ _____________________________________
(Бағдарламаға қатысушының қолы)
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
2-қосымша
________________________________ ауданының (облыстық маңызы бар
қаланың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың) халықты
жұмыспен қамту орталығы
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бұйрық
Күнi                     № _____                    ауыл (қала)

В соответствии с пунктом 11 Правил содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости и оказания им мер государственной поддержки, рассмотрев документы, представленные участниками Дорожной карты занятости 2020, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Назначить семье _________________субсидии на переезд в следующих размерах:
1) участнику Программы в размере __________ тенге;
2) членам семьи в размере __________________ тенге.
Всего ______________________ тенге.
2. Субсидию перечислить на _________________________________
__________________________________________________________________
(указываются название банка, ИИН банка, БИК банка,
номер лицевого счета или платежной карточки получателя)
Руководитель                                 Ф.И.О. подпись
Приложение 3
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Директору центра занятости населения
_____________________________ района
(города)
от _________________________________
проживающего по адресу: ___________
____________________________________
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников Дорожной карты занятости 2020 по направлению содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) исключен постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному местожительству (адресная справка, справка сельских акимов);
4) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц);
5) копии документа об образовании (диплом, аттестат, свидетельство), а также других документов, подтверждающих образование и квалификацию (при наличии).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия занятости.
Всего ___ документов на ___ листах.
С условиями переезда ознакомлен.
Дата                                               подпись
-------------------------------------------------------------------
Заявление гражданина (ки)____________________________________
принято «__» ________ 20___ г. зарегистрировано под № ____
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы: _____________
_____________________________________________________________________
Дата                                               подпись
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 4
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Направление № __ на переезд
Данное направление выдано ___________________________________, проживавшему по адресу ____________________, в соответствии с решением центра занятости от «___» _________ 20___ г.
Совместно с ним (ней) переезжают следующие члены семьи:
п/п
Ф.И.О.
Родственное отношение
Руководитель                                           Ф.И.О. подпись
Дата выдачи направления                                     М.П.
Приложение 5
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Социальный контракт

Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларының 11-тармағына сәйкес Жұмыспен қамту 2020 жол картасына қатысушылар ұсынған құжаттарды қарап БҰЙЫРАМЫН:
1. ___________________ отбасына қоныс аударуға мынадай мөлшерде
субсидия тағайындалсын:
1) Бағдарламаға қатысушыға __________________ теңге мөлшерiнде;
2) отбасы мүшелерiне ________________________ теңге мөлшерiнде.
Барлығы ____________ теңге.
2. Субсидия ___________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң ЖСН, банктiң БИК, алушының
дербес шотының немесе төлем карточкасының нөмiрi
көрсетiледi)
аударылсын.
Басшы                                               Т.А.Ә. қолы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
3-қосымша
_________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
_______________________________
мекенжайы бойынша тұратын _____
_______________________________
ӨТIНIШ
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Мені Жұмыспен қамту 2020 жол картасы жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу бағыты бойынша қатысушылар қатарына қосуыңызды сұраймын.
Мына құжаттарды өтінішке қоса беремін:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
3) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын
құжаттың (мекенжай анықтамасы не ауылдық әкімдерінің анықтамасы)
көшірмесі;
4) еңбек кітапшасының (болған жағдайда) немесе еңбек қызметін
растайтын өзге құжаттың (жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
5) білімі туралы құжаттың (диплом, аттестат, куәлік), сондай-ақ білімі мен біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың (бар болса) көшірмесі.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинақтауға және өңдеуге келісім беремін.
Барлығы ______ құжат _____ парақта.
Көшу шартымен таныстым.
Күні                                                       қолы
---------------------------------------------------------------------
Азамат ________________________________________________ өтініші
20__ ж.«___» ____________ қабылданды № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_______________________________________________________________
Күні                                                       қолы
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
4-қосымша
Көшуге № ____ жолдама
Осы жолдама халықты жұмыспен қамту орталығының 20__ ж. «___» ____________ шешіміне сәйкес __________ мекенжайы бойынша тұратын ________________ берілді.
Онымен бірге отбасының мынадай мүшелері көшеді:
Р/с
Т.А.Ә.
Туыстық қатынасы
Басшы                                               Т.А.Ә. қолы
Жолдама берілген күн                                М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
5-қосымша
Әлеуметтік келісімшарт

Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правительства РК от 20.02.2014 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
__________________________________________
(наименование Центра занятости населения)
Заявление (уведомление)
работодателя о присоединении
к социальному контракту
Настоящим ____________________, в лице ________________________
(наименование                (должность, фамилия,
работодателя)                   имя, отчество
_____________________________________________________________________
уполномоченного представителя)
__________________________________, действующего на основании
___________________________, изъявляет желание присоединиться к
(Положение, устав и т.п.)
социальному контракту от «__»____20__года №__, заключенного между
_________________________________ и _______________________________
(наименование центра                (фамилия, имя, отчество
занятости населения)                 участника Программы)
____________________________________, и выражает готовность о
нижеследующем:
после переселения трудоустроить участника Программы на
постоянное рабочее место и/или обучить за счет собственных средств с
последующим трудоустройством (нужное подчеркнуть) по специальности
(профессии) ________________________________________________________
(указать трудовую функцию)
В случае нетрудоустройства на постоянное рабочее место,
обязуюсь возместить выплаченные суммы субсидий на переезд в полном
объеме.
К настоящей заявке прилагаю (приложить копии учредительных
документов, банковские реквизиты):
________________
(должность)
________________
(подпись)
М.П.
____________________________
(Ф.И.О. уполномоченного
представителя)

Ескерту. 5-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.02.2014 N 121 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
6-қосымша
__________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жұмыс берушінің
өтініші (хабарламасы)
Осымен _________________ атынан _____________________ негізінде
(жұмыс берушінің атауы)   (ереже, жарғы және т.б.)
әрекет ететін _______________________________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
және ___________________________ арасында ___________________________
(халықтың жұмыспен қамту             (Бағдарламаға қатысушының
орталығы)                            тегі, аты,
_______________ жасасқан 20__ жылғы «___» __________ № ___ әлеуметтік
әкесінің аты)
келісімшартқа қосылуға ниет білдіреді және төмендегілер туралы:
Бағдарламаға қатысушыны ______________________ кәсіп (мамандық)
(еңбек функциясын көрсету)
бойынша тұрақты жұмысқа орналастыруға және/немесе кейін жұмысқа
орналастырумен өз қаражаты есебінен оқытуға міндеттеме алады.
Тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастырмаған жағдайда көшуге
төленген субсидия сомаларын толық көлемде өтеуге міндеттенемін.
Осы өтінімге мыналарды қоса беремін (құрылтай құжаттардың
көшірмелері, банк деректемелері қоса берілсін):
______________ _______________ ________________________________
(лауазымы)         (қолы)       (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О.