Об утверждении Правил любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 512. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 06.03.2015 г. № 18-02/201.
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2012 года № 512
Правила
любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского
государственного природного заповедника
1. Общие положения
1. Настоящие Правила любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях».
2. На территории Маркакольского государственного природного заповедника (далее – заповедник) допускается любительское (спортивное) рыболовство для нужд местного населения, проживающего в его охранной зоне, на специально выделенных участках на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы.
3. Любительское (спортивное) рыболовство в заповеднике организуется администрацией заповедника на специально выделенных участках озера Маркаколь согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 сәуірдегі № 512 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 18-02/201 бұйрығын қараңыз.
«Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 7-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 сәуірдегі
№ 512 қаулысымен
бекітілген
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық
(спорттық) балық аулау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 7-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының (бұдан әрі – қорық) аумағында арнайы бөлінген учаскелерде оның күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтажы үшін мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда биологиялық негіздеменің негізінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жол беріледі.
3. Қорықта әуесқойлық (спорттық) балық аулауды қорық әкімшілігі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес Марқакөл көлінің арнайы бөлінген учаскелерінде ұйымдастырады.

4. Любительское (спортивное) рыболовство на специально выделенных участках проводится с 1 февраля по 31 декабря включительно, кроме периода нереста ценных видов рыб с 1 мая по 1 июля включительно.
2. Порядок любительского (спортивного) рыболовства
5. Любительское (спортивное) рыболовство допускается при наличии у рыболова документов, удостоверяющих личность, и путевки на проведение любительского (спортивного) рыболовства (далее – путевка).
6. Путевку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, выдает администрация заповедника и регистрирует в пронумерованном, прошнурованном и опечатанном печатью администрации заповедника журнале выдачи путевок на проведение любительского (спортивного) рыболовства в заповеднике по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. Путевки нумеруются и являются документом строгой отчетности.
8. Путевка выдается при наличии справки с места жительства и документов, подтверждающих внесение платы за пользование животным миром по ставкам, установленным налоговым законодательством Республики Казахстан.
9. Путевка выдается на срок до 7 календарных дней, объем вылова рыбы на одну путевку – не более 5 кг.
10. Утерянная и неиспользованная путевка восстановлению и продлению не подлежит.
11. Рыболов перед началом любительского (спортивного) рыболовства представляет документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, для регистрации на контрольном пункте заповедника.
12. Специально выделенные участки любительского (спортивного) рыболовства обозначаются на местности указательными знаками с информацией о местах любительского (спортивного) рыболовства.
13. Любительское (спортивное) рыболовство производится удочками с крючками не более 5 штук на одного рыболова всех систем и наименований (блесна, кармак, жерлицы, спиннинги).
14. Рыболов вносит в путевку сведения о количестве и видах отловленной рыбы, заполняя соответствующие графы таблицы, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Улов рыболова предъявляется на контрольном пункте государственному инспектору заповедника, который проверяет достоверность сведений, внесенных в путевку, и удостоверяет подписью. Данная отметка является основанием для провоза либо выноса выловленной рыбы.
Приложение 1
к Правилам любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в
охранной зоне Маркакольского
государственного природного заповедника
Перечень
специально выделенных участков озера Маркаколь
на территории Маркакольского государственного природного
заповедника для осуществления любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения,
проживающего в охранной зоне

4. Арнайы бөлінген учаскелерде әуесқойлық (спорттық) балық аулау 1 мамырдан бастап 1 шілдені қоса алғанда, бағалы балық түрлерінің уылдырық шашу кезеңінен басқа, 1 ақпаннан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде жүргізіледі.
2. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау тәртібі
5. Әуесқойлық (спорттық) балық аулауға балық аулаушыда жеке басын куәландыратын құжаттар және әуесқойлық (спорттық) балық аулауға  жолдама (бұдан әрі – жолдама) болған жағдайда жол беріледі.
6. Осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдаманы қорық әкімшілігі береді және осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нөмірленген, тігілген және қорық әкімшілігінің мөрі басылған қорықта әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдамалар беру журналына тіркейді.
7. Жолдамалар нөмірленеді және қатаң есептілік құжаты болып табылады.
8. Жолдама тұрғылықты жерінен анықтама және Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгілеген ставкалар бойынша жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін ақы төленгенін растайтын құжаттар болған жағдайда беріледі.
9. Жолдама күнтізбелік 7 күнге дейін мерзімге беріледі, бір жолдамаға ауланатын балық көлемі 5 килограмнан аспайды.
10. Жоғалған және пайдаланылмаған жолдама қалпына келтірілмейді және ұзартылмайды.
11. Балық аулаушы әуесқойлық (спорттық) балық аулау басталар алдында қорықтың бақылау пунктінде тіркелу үшін осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырады.
12. Арнайы бөлінген әуесқойлық (спорттық) балық аулау учаскелері жергілікті жерде әуесқойлық (спорттық) балық аулау орындары туралы ақпараты бар көрсеткіш белгілермен белгіленеді.
13. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау барлық жүйелер мен атаулардың (жылтырауық темір, қармақ, жерлицалар, спиннингтер) бір балық аулаушыға 5 данадан аспайтын ілгекті қармақтармен жүргізіледі.
14. Балық аулаушы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес кестенің тиісті бағандарын толтырып, жолдамаға ауланған балықтың мөлшері мен түрлері туралы мәліметтер енгізеді.
15. Балық аулаушының ауланған балығы бақылау пунктінде қорықтың мемлекеттік инспекторына көрсетіледі, ол жолдамаға енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексеріп, қол қою арқылы куәландырады. Бұл белгі ауланған балықты тасып әкетуге немесе алып кетуге негіз болып табылады.
Марқакөл мемлекеттік табиғи
қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті халықтың мұқтажы үшін
рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық)
балық аулау қағидаларына
1-қосымша
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық
(спорттық) балық аулауды жүзеге асыру үшін Марқакөл мемлекеттік
табиғи қорығының аумағында Марқакөл көлінің арнайы бөлінген
учаскелерінің тізбесі

1. Участок № 1. Площадь 615 га. Находится в северо-восточной части озера Маркаколь, примыкающей к селу Урунхайка. Границы участка № 1 с восточной и южной стороны проходят по береговой линии озера, западная граница расположена в акватории озера между устьем реки Тихушка (юго-восточное побережье) и вторым Мысом (северо-восточное побережье). Относительно береговой линии озера западная граница участка № 1 проходит по акватории озера на расстоянии от 900 до 1500 метров.
2. Участок № 2. Площадь 150 га. Находится в юго-западной части озера Маркаколь, примыкающей к селу Матабай. Граница участка № 2 с южной стороны проходит по береговой линии озера Маркаколь. С запада участок ограничен устьем реки Матабай, с востока устьем речки Первый Ключ. Северная граница расположена в пределах акватории озера и пролегает с восточной стороны в 400 метрах и с западной стороны в 1500 метрах относительно береговой линии.
3. Участок № 3. Площадь 85 га. Участок № 3 расположен в северной части озера, примыкающей к селу Нижняя Еловка. Граница с северной части проходит по береговой линии озера, с запада участок ограничен устьем речки Коктерек и с востока устьем речки Еловка. Южная граница расположена в пределах акватории озера в 600 метрах от береговой линии озера.
4. Участок № 4. Площадь 30 га. Участок № 4 расположен в северной части озера, примыкающей к селу Верхняя Еловка. С северной стороны граница участка № 4 проходит по береговой линии озера, с запада участок ограничен устьем речки Первая Пихтовая и с востока устьем речки Последняя Пихтовая. Южная граница находится в пределах акватории озера и расположена в 500 метрах от береговой линии.
Приложение 2
к Правилам любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в
охранной зоне Маркакольского
государственного природного заповедника
Форма
Путевка
на проведение любительского (спортивного) рыболовства,
разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в
охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.10.2013 № 1102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 03.06.2014 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Комитет лесного и охотничьего хозяйства Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
КОРЕШОК № _____
ГУ «____________________
государственный
природный заповедник»
Кому выдано ____________
(Ф.И.О)
Количество _____________
(кг).
Вид рыбы _______________
Наименование водоема и
участка
________________________
Транспорт ______________
(вид, марка,
государственный номерной
знак)
Срок действия:
с «__» ______ 20__ года
по «__» ______ 20__ года
Дата выдачи «__» _______
20 __ года
Путевку получил с
Правилами ознакомлен
________________________
(Ф.И.О., подпись
рыболова)
Путевку выдал __________
(Ф.И.О)
__________
(подпись)
Комитет лесного и охотничьего хозяйства Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
ПУТЕВКА № _____
ГУ «______________________
государственный природный
заповедник»
Кому выдано ______________
(Ф.И.О)
Количество _________ (кг).
Вид рыбы _________________
Наименование водоема и
участка
__________________________
Транспорт ________________
(вид, марка,
государственный номерной
знак)
Срок действия:
с «__» ______ 20__ года
по «__» ______ 20__ года
Дата выдачи «__» _______
20 __ года
Досмотр транспорта при
въезде на территорию ГПЗ
произвел
госинспектор _____________
(Ф.И.О., подпись)
Контроль объема вылова
рыбы при выезде (выходе) с
территории ГПЗ произвел
госинспектор _____________
(Ф.И.О.)
__________
(подпись)
Оборотная сторона
ПУТЕВКИ
Сведения о вылове рыбы
Дата
Вид
рыбы
Количество
(килограмм)
ИТОГО:
Рыболов ________________________
(Ф.И.О.)
__________
(подпись
Приложение 3
к Правилам любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в
охранной зоне Маркакольского
государственного природного заповедника
Форма
Журнал
выдачи путевок на проведение любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения,
проживающего в охранной зоне Маркакольского государственного
природного заповедника
№ п/п
Ф.И.О. рыболова
Место жительства
рыболова
Дата
выдачи
путевки
Номер
путевки
Срок действия
путевки
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Наименование
водоема и
участка
Вид рыбы
Количество
Лицо,
контролирующее
рыбалку (Ф.И.О.)
Подписи
штук
килограмм
Выдавшего
путевку
Получателя
путевки
7
8
9
10
11
12
13

1. № 1 учаске. Алаңы 615 га. Марқакөл көлінің Урунхайка селосына жанасып жатқан солтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан. № 1 учаскенің шекарасы шығыс және оңтүстік жағынан көлдің жағалау жиегімен өтеді, батыс шекарасы Тихушка өзені сағасы (оңтүстік-шығыс жағалау) мен «Второй мыс» (солтүстік-шығыс жағалау) аралығындағы көл айдынында орналасқан. Көлдің жағалау жиегіне қатысты № 1 учаскенің батыс шекарасы көл айдынында 900 метрден 1500 метрге дейінгі қашықтықта өтеді.
2. № 2 учаске. Алаңы 150 га. Марқакөл көлінің Матабай ауылымен жанасып жатқан оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан. № 2 учаскенің шекарасы оңтүстігінде Марқакөл көлінің жағалау жиегі арқылы өтеді. Батысында учаске Матабай өзенінің сағасымен, шығысында Первый Ключ өзенінің сағасымен шектеледі. Солтүстік шекарасы көл айдыны шегінде орналасқан, шығыс жағынан 400 метр және батыс жағынан жағалау жиегінен 1500 метр қашықтықта орналасқан.
3. № 3 учаске. Алаңы 85 га. № 3 учаске Төменгі Еловка селосына жапсарлас көлдің солтүстік бөлігінде орналасқан. Солтүстігінде шекарасы көлдің жағалау жиегі арқылы өтеді, батысында учаске Көктерек өзенінің сағасымен, шығысында Еловка өзені сағасымен шектеседі. Оңтүстік шекарасы көл айдыны шегінде жағалау жиегінен көлді бойлай 600 метр қашықтықта орналасқан.
4. № 4 учаске. Алаңы 30 га. Марқакөл көлінің Жоғарғы Еловка ауылына жанасып жатқан солтүстік бөлігінде орналасқан. № 4 учаске шекарасы солтүстігінде көлдің жағалау жиегімен өтеді, батысында учаске Бірінші Пихтовая өзені сағасымен және шығысында Соңғы Пихтовая өзені сағасымен шектеседі. Оңтүстік шекарасы көл айдыны шегінде және жағалау жиегінен көлді бойлай 500 метр қашықтықта орналасқан.
Марқакөл мемлекеттік табиғи
қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті халықтың мұқтажы үшін
рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық)
балық аулау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті тұрғындардың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық
(спорттық) балық аулауға жолдама
Ескерту. Нысанға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 N 1102 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.06.2014 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті
ТҮБІРТЕК №____
«Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы» ММ
Кімге берілді ______
(Т.А.Ә.)
Мөлшері _______ (кг)
Балық түрі _________
Су бөгені мен учаскенің атауы ____________________
Көлік _________________
(түрі, маркасы,
мемлекеттік нөмір
белгісі)
Қолданылу мерзімі:
20__жылғы «__» _________ бастап
20__жылғы «__» _________ дейін
Берілген күні:
20_ жылғы «__»______
Жолдаманы алдым, Қағидалармен таныстым ________________________
(Балықшының Т.А.Ә., қолы)
Жолдаманы берген
_____________
(Т.А.Ә.)
_____________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті
ЖОЛДАМА №_______
«Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы» ММ
Кімге берілді _______
(Т.А.Ә.)
Мөлшері ________ (кг)
Балық түрі __________
Су бөгені мен учаскенің атауы
_____________________
Көлік __________________
(түрі, маркасы,
мемлекеттік нөмір
белгісі)
Қолданылу мерзімі:
20__жылғы «__» _________ бастап
20__жылғы «__» __________ дейін
Берілген күні:
20__жылғы «__»_______
МТҚ аумағына кіру кезінде көлікті тексерген
меминспектор ____________
(Т.А.Ә., қолы)
МТҚ аумағынан шығу кезінде ауланған балық мөлшеріне бақылау жасаған
меминспектор ________
(Т.А.Ә.)
________
(қолы)
ЖОЛДАМАНЫҢ
сыртқы беті
Балық аулау туралы мәліметтер
Күні
Балық түрі
Мөлшері
(кг)
ЖИЫНЫ:
Балық аулаушы ________
(Т.А.Ә.)
________
(қолы)
Марқакөл мемлекеттік табиғи
қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті халықтың мұқтажы үшін
рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық)
балық аулау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті тұрғындардың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық
(спорттық) балық аулауға жолдамалар беру журналы
р/с №
Балық аулаушының Т.А.Ә.
Балық аулаушының тұрғылықты жері
Жолдама берілген күн
Жолдама нөмірі
Жолдаманың қолданылу мерзімі
Су бөгені мен учаскенің атауы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Балық түрі
Мөлшері
Балық аулауды бақылайтын адам (Т.А.Ж.)
Қолдары
дана
килограмм
Жолдама беруші
Жолдама алушы
8
9
10
11
12
13