О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2011 года № 862 "Об утверждении Программы "Развитие регионов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1492. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.06.2014 № 728 (вводится в действие с 01.01.2015).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2011 года № 862 «Об утверждении Программы «Развитие регионов» следующие изменения и дополнения:
в Программе «Развитие регионов», утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1. «Паспорт Программы»:
в строке «Государственный орган, ответственный за разработку и реализацию Программы» строку «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Министерство регионального развития Республики Казахстан»;
строку «Задачи Программы» дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Развитие сельских территорий.»;
в строке «Целевые индикаторы»:
в части «к 2020 году» дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
« - уровень жизни (денежных доходов) сельского населения на 30 %;»;
в разделе 2. «Введение»:
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«1) Межведомственной комиссией по вопросам региональной политики (далее – МВК) – консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан;
2) уполномоченным органом – Министерством регионального развития Республики Казахстан, ответственным за реализацию Программы (далее – уполномоченный орган);
3) рабочим органом – Министерством регионального развития Республики Казахстан (далее - рабочий орган);
4) администратором республиканской бюджетной программы – Министерством регионального развития Республики Казахстан;
5) координатором Программы на местном уровне – управлениями экономики и бюджетного планирования областей, городов Алматы и Астаны, которые несут ответственность за реализацию Программы на местах (далее – координаторы Программы).»;
дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
«Термины, употребляемые в Программе:
1) опорный сельский населенный пункт (далее – ОСНП) – благоустроенный населенный пункт, в котором будут созданы производственная и социальная инфраструктуры для обеспечения необходимых социальных стандартов проживающему в нем населению и жителям прилегающих территорий;
2) «якорный» инвестиционный проект – крупный или средний инвестиционный проект, направленный на диверсификацию экономики опорных сельских населенных пунктов, влияющих на качество жизни сельских жителей.»;
в разделе 3. «Анализ текущей ситуации»:
дополнить частями пятьдесят восьмой, пятьдесят девятой, шестидесятой, шестьдесят первой, шестьдесят второй, шестьдесят третьей, шестьдесят четвертой, шестьдесят пятой, шестьдесят шестой следующего содержания:

"Өңірлерді дамыту" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 шілдедегі № 862 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1492 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.06.2014 № 728 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Өңірлерді дамыту» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 шілдедегі № 862 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Өңірлерді дамыту» бағдарламасында:
«Бағдарламаның паспорты» деген 1-бөлімде:
«Бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган» деген жолда «Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі»;
«Бағдарламаның міндеттері» деген жол мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Ауылдық аумақтарды дамыту.»;
«Нысаналы индикаторлар» деген жолда:
«2020 жылға қарай:» деген бөлік мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
«- ауыл халқының өмір сүру деңгейін (ақшалай табыстарын) 30 %-ға;»;
«Кіріспе» деген 2-бөлімде:
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Өңірлік саясат мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - ВАК) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші орган;
2) уәкілетті орган - Бағдарламаны іске асыруға жауапты Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі (бұдан әрі - уәкілетті орган);
3) жұмыс органы – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі (бұдан әрі - жұмыс органы);
4) республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі;
5) Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі - жергілікті жерлерде Бағдарламаны іске асыруға жауапты облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармалары (бұдан әрі – Бағдарламаның үйлестірушілері).»;
мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бағдарламада қолданылатын терминдер:
1) тірек ауылдық елді мекен (бұдан әрі – ТАЕМ) – абаттандырылған елді мекен, онда сол жерде тұратын халыққа және іргелес орналасқан аумақтардың тұрғындарына қажетті әлеуметтік стандарттарды қамтамасыз ету үшін өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымдар жасалатын болады;
2) «зәкірлік» инвестициялық жоба – ауыл халқының өмір сүру сапасына әсер ететін, тірек ауылдық елді мекендердің экономикасын әртараптандыруға бағытталған орта немесе ірі инвестициялық жоба.»;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:
мынадай мазмұндағы елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы бөліктермен толықтырылсын:

«По итогам мониторинга социально-экономического развития в Республике Казахстан насчитывается 6936 сельских населенных пунктов (далее – СНП), в которых проживает 7,6 млн. человек. Из общего количества СНП 1310 соответствует высокому, 5192 среднему потенциалу развития, 119 являются районными центрами, а 2382 центрами сельских и поселковых округов. При этом, более половины СНП являются малочисленными и в них проживает всего 9,7 % сельских жителей.
Объем валовой продукции сельского хозяйства в 2012 году составил 2,0 млрд. тенге или 4,1 % ВВП страны. При этом во многих СНП расположены структурные подразделения железной дороги, горнодобывающей промышленности, энергетики и других отраслей экономики, а также субъектов малого и среднего бизнеса, которые вносят весомый вклад в развитие экономики страны.
На сегодня в соответствии с действующими нормативами сельские населенные пункты в целом обеспечены объектами образования и здравоохранения, электрифицированы и телефонизированы практически все населенные пункты.
Вместе с тем отмечается нехватка детских дошкольных учреждений, объектов культуры и спорта, 71 % объектов здравоохранения находятся в приспособленных помещениях, 87 школах занятия проводятся в 3-4 смены, а в 24 сельских районах республики отсутствуют учебные заведения ТиПО. Доступ к централизованному водоснабжению имеют 68 % сельского населения, а 20 % автомобильных дорог местного значения требуют капитального ремонта.
В настоящее время, мероприятия по развитию сельских территорий реализуются в рамках действующих государственных, отраслевых программ и программ развития территорий областей. Так, меры по инфраструктурному развитию сельских территорий реализуются в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы, Программы по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, Дорожной карты занятости 2020, Программы «Ақ бұлақ» на 2011 – 2020 годы, Программы модернизации жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы и других.
Кроме того, в 2013 году принята и утверждена Программа по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013 – 2020 годы «Агробизнес – 2020», где предусмотрено увеличение физических объемов производства сельскохозяйственной продукции в 1,5 раза, привлечение более 10 трлн. тенге частных денежных средств для развития отрасли.
Вместе с тем решение вопросов развития сельских территорий в рамках различных программных документов, отсутствие комплексного подхода в данном направлении не позволяют достичь желаемых результатов.

«Әлеуметтік-экономикалық даму мониторингінің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасында 6936 ауылдық елді мекен (бұдан әрі – АЕМ) бар, оларда 7,6 млн. адам тұрады. АЕМ жалпы санының ішінде 1310-ы жоғары даму әлеуетіне, 5192-сі орташа даму әлеуетіне сәйкес келеді, 119-ы – аудан орталықтары, ал 2382-сі ауылдық және кенттік округтердің орталықтары болып табылады. Бұл ретте АЕМ-нің жартысынан астамының тұрғындарының саны аз болып табылады және оларда ауыл халқының небәрі 9,7 %-ы тұрады.
Ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің көлемі 2012 жылы 2,0 трлн. теңгені немесе елдің ЖІӨ-нің 4,1 %-ын құрады. Бұл ретте көптеген АЕМ-де теміржолдың, тау-кен өнеркәсібінің, энергетиканың және экономиканың басқа да салаларының, сондай-ақ шағын және орта бизнес субъектілерінің құрылымдық бөлімшелері орналасқан, олар ел экономикасының дамуына елеулі үлес қосады.
Бүгінде қолданыстағы нормативтерге сәйкес АЕМ-дер, тұтастай алғанда, білім беру және денсаулық сақтау объектілерімен қамтамасыз етілген, іс жүзінде барлық елді мекендер электр энергиясымен қамтамасыз етілген және телефондандырылған.
Сонымен қатар, мектепке дейінгі балалар мекемелерінің, мәдениет және спорт объектілерінің тапшылығы байқалады, денсаулық сақтау объектілерінің 71 %-ы бейімделген үй-жайларда орналасқан, 87 мектепте оқыту 3-4 ауысыммен жүргізіледі, ал республиканың 24 ауылдық ауданында ТжКБ оқу орындары жоқ. Орталық сумен жабдықтаумен ауыл халқының 68 %-ы қамтылған, ал жергілікті маңызы бар автокөлік жолдарының 20 %-ы күрделі жөндеуді қажет етеді.
Қазіргі уақытта ауылдық аумақтарды дамыту бойынша іс-шаралар қолданыстағы мемлекеттік, салалық бағдарламалардың және облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларының шеңберінде іске асырылуда. Атап айтқанда, ауылдарды инфрақұрылымдық дамыту жөніндегі шаралар Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы, Жұмыспен қамту 2020 жол картасы, 2011 – 2020 жылдарға арналған «Ақ бұлақ» бағдарламасы, Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғыртудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы және басқа да бағдарламалар шеңберінде іске асырылуда.
Бұдан басқа, 2013 жылы Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамыту бойынша 2013 – 2020 жылдарға арналған «Агробизнес 2020» бағдарламасы қабылданды және бекітілді, онда ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемін 1,5 есеге ұлғайту, саланы дамыту үшін 10 трлн. теңгеден астам жеке меншік ақша қаражатын тарту көзделген.
Сонымен қатар, ауылдық аумақтарды дамыту мәселелерін әртүрлі бағдарламалық құжаттардың шеңберінде шешу, осы бағытта кешенді тәсілдің болмауы межеленген нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік бермейді.

Дальнейшее развитие сельских территорий в соответствии с пунктом 5.3 раздела 2 Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны до 2020 года предусмотрено через определение и развитие опорных сельских населенных пунктов.
В связи с этим, наряду с решением общих проблем развития сельских территорий необходимо приступить к новому этапу комплексного развития ОСНП с обеспечением более высокого уровня жизни сельского населения.»;
часть шестьдесят первую изложить в следующей редакции:
«При этом необходимо отметить, что финансовая поддержка будет оказываться только тем СНП, которые имеют высокий и средний потенциал социально-экономического развития и положительные демографические тенденции (согласно критериям для определения населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития, утвержденным приказом уполномоченного органа в области регионального развития).»;
в разделе 4. «Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
подраздел 2 «Целевые индикаторы»:
в части «к 2020 году» дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) уровень жизни (денежных доходов) сельского населения на 30 %;»;
в подразделе 3. «Задачи»:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Исходя из цели Программы на предстоящий десятилетний период, ее реализация будет осуществляться по следующим основным задачам:»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) Развитие сельских территорий;»;
дополнить частями девяносто пятой, девяносто шестой, девяносто седьмой, девяносто восьмой, девяносто девятой, сотой, сто первой, сто второй, сто третьей, сто четвертой, сто пятой, сто шестой, сто седьмой, сто восьмой, сто девятой, сто десятой, сто одиннадцатой, сто двенадцатой, сто тринадцатой, сто четырнадцатой, сто пятнадцатой, сто шестнадцатой, сто семнадцатой, сто восемнадцатой, сто девятнадцатой, сто двадцатой, сто двадцать первой, сто двадцать второй, сто двадцать третьей, сто двадцать четвертой, сто двадцать пятой, сто двадцать шестой, сто двадцать седьмой, сто двадцать восьмой, сто двадцать девятой, сто тридцатой, сто тридцать первой, сто тридцать второй, сто тридцать третьей, сто тридцать четвертой, сто тридцать пятой, сто тридцать шестой, сто тридцать седьмой, сто тридцать восьмой, сто тридцать девятой, сто сороковой, сто сорок первой, сто сорок второй следующего содержания:
«Задача 2-1. Развитие сельских территорий.
Для оценки текущего состояния сельских территорий местными исполнительными органами будет осуществлен мониторинг производственной, социальной и инженерной инфраструктуры СНП и на его основе будет определен потенциал их развития.
Критерии для определения населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалами социально-экономического развития разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области регионального развития.
Достижение поставленной задачи по развитию сельских территорий будет осуществляться по следующим направлениям:

Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасының 2-бөлімінің 5.3-тармағына сәйкес ауылдық аумақтарды одан әрі дамыту тірек ауылдық елді мекендерді айқындау және дамыту арқылы көзделген.
Осыған байланысты, ауылдық аумақтарды дамытудың жалпы проблемаларын шешумен қатар, ауыл халқының өмір сүруінің неғұрлым жоғары деңгейін қамтамасыз ете отырып, ТАЕМ-ді кешенді дамытудың жаңа кезеңіне кірісу қажет.»;
алпыс бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте қаржылай қолдау әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары және орташа және демографиялық үрдісі оң (өңірлік даму саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендерді айқындауға арналған критерийлерге сәйкес) АЕМ-ге ғана көрсетілетінін атап өту керек.»;
«Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
«Бағдарламаның нысаналы индикаторлары» деген 2-кіші бөлімде:
«2020 жылға қарай» деген бөлік мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) ауыл халқының өмір сүру деңгейін (ақшалай табыстарын) 30 %-ға;»;
«Міндеттері» деген 3-кіші бөлімде:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның алдағы онжылдық кезеңге арналған мақсаттарын негізге ала отырып, оны іске асыру мынадай негізгі міндеттер бойынша жүзеге асырылатын болады:»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) Ауылдық аумақтарды дамыту;»;
мынадай мазмұндағы тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы, тоқсан жетінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы, жүзінші, жүз бірінші, жүз екінші, жүз үшінші, жүз төртінші, жүз бесінші, жүз алтыншы, жүз жетінші, жүз сегізінші, жүз тоғызыншы, жүз оныншы, жүз он бірінші, жүз он екінші, жүз он үшінші, жүз он төртінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз он жетінші, жүз он сегізінші, жүз он тоғызыншы, жүз жиырмасыншы, жүз жиырма бірінші, жүз жиырма екінші, жүз жиырма үшінші, жүз жиырма төртінші, жүз жиырма бесінші, жүз жиырма алтыншы, жүз жиырма жетінші, жүз жиырма сегізінші, жүз жиырма тоғызыншы, жүз отызыншы, жүз отыз бірінші, жүз отыз екінші, жүз отыз үшінші, жүз отыз төртінші, жүз отыз бесінші, жүз отыз алтыншы, жүз отыз жетінші, жүз отыз сегізінші, жүз отыз тоғызыншы, жүз қырқыншы, жүз қырық бірінші, жүз қырық екінші бөліктермен толықтырылсын:
«2-1-міндет. Ауылдық аумақтарды дамыту.
Ауылдық аумақтардың ағымдағы жай-күйін бағалау үшін жергілікті атқарушы органдар АЕМ-нің өндірістік, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымына мониторингті жүзеге асырады және оның негізінде олардың даму әлеуетін айқындайтын болады.
Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендерді айқындау критерийлерін өңірлік даму саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
Ауылдық аумақтарды дамыту бойынша алға қойылған міндеттерге қол жеткізу мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылатын болады:

1) развитие районных центров и ОСНП;
2) развитие центров сельских округов, сел и поселков;
3) развитие других сельских населенных пунктов с высоким и средним потенциалом развития;
4) повышение кадрового потенциала сельской местности.
Первое направление будет ориентировано на создание центров экономического роста в сельской местности путем определения и обустройства ОСНП, а также районных центров.
Перечень ОСНП определяется местными исполнительными органами в соответствии с методикой определения опорных сельских населенных пунктов, утвержденной центральным уполномоченным органом по вопросам регионального развития.
Развитие ОСНП и районных центров будет осуществляться на основании индивидуальных планов комплексного развития, в которых будут предусмотрены меры по расширению и модернизации действующих производств, развитию малого и среднего бизнеса, объектов социальной и инженерной инфраструктуры, строительству жилья, развитию государственных, финансовых, сервисных и иных услуг.
Планы комплексного развития ОСНП и районных центров разрабатываются местными исполнительными органами в соответствии с методическими рекомендациями, утвержденными уполномоченным органом по вопросам регионального развития и состоят из следующих компонентов.
1. Развитие экономической деятельности в ОСНП.
Данный компонент нацелен на развитие производственной сферы в ОСНП, обеспечение условий для устойчивого ведения сельскохозяйственного и промышленного производства, повышение доходов сельского населения.
Решение задач в рамках первого компонента осуществляется за счет реализации «якорных» инвестиционных проектов для формирования градообразующих предприятий, расширения и модернизации действующего производства, развития малого и среднего бизнеса.
Внедрение «якорных» инвестиционных проектов позволит создать базовое градообразующее производство, которое будет являться основным инструментом развития производственного потенциала ОСНП, способствовать поднятию экономики, повышению экспортного потенциала, созданию дополнительных рабочих мест.
Расширение и модернизация действующих производств будут осуществляться за счет применения передовых технологий, высокопроизводительной техники, современного оборудования, новых сортов семян и продуктивного племенного поголовья скота.
Для развития малого и среднего бизнеса в ОСНП будут открываться центры поддержки предпринимательства для оказания юридических, финансовых и других услуг начинающим предпринимателям.
Государственная поддержка «якорных» инвестиционных проектов, расширение и модернизация действующих производств, развитие малого и среднего бизнеса будут осуществляться в рамках государственных и отраслевых программ (Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, Программа «Дорожная карта бизнеса 2020», Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013 – 2020 годы «Агробизнес 2020» и других), а также программ развития территорий областей.

1) аудан орталықтары мен ТАЕМ-ді дамыту;
2) ауылдық округтердің орталықтарын, ауылдар мен кенттерді дамыту;
3) даму әлеуеті жоғары және орташа басқа да ауылдық елді мекендерді дамыту;
4) ауылдық жерлердің кадрлық әлеуетін арттыру.
Бірінші бағыт ТАЕМ-ді, сондай-ақ аудан орталықтарын айқындау және жайластыру арқылы ауылдық жерлерде экономикалық өсу орталықтарын құруға бағытталатын болады.
ТАЕМ тізбесін өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесіне сәйкес жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
ТАЕМ-ді және аудан орталықтарын дамыту жеке кешенді даму жоспарларының негізінде жүзеге асырылады, оларда жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту және жаңғырту, шағын және орта бизнесті, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін дамыту, тұрғын үй салу, мемлекеттік, қаржылық, сервистік және басқа да көрсетілетін қызметтерді дамыту бойынша шаралар көзделетін болады.
ТАЕМ-ді және аудан орталықтарын кешенді дамыту жоспарларын өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен әдістемелік ұсынымдарға сәйкес жергілікті атқарушы органдар әзірлейді, олар мынадай құрауыштардан тұрады.
1. ТАЕМ-де экономикалық қызметті дамыту.
Бұл құрауыш ТАЕМ-де өндірістік саланы дамытуға, ауыл шаруашылығы өндірісін және өнеркәсіптік өндірісті тұрақты жүргізу үшін жағдайлар жасауды қамтамасыз етуге, ауыл халқының табысын арттыруға бағытталған.
Бірінші құрауыш шеңберінде міндеттерді шешу қала түзуші кәсіпорындарды қалыптастыру, жұмыс істеп тұрған өндірісті кеңейту және жаңғырту, шағын және орта бизнесті дамыту үшін «зәкірлік» инвестициялық жобаларды іске асыру есебінен жүзеге асырылады.
«Зәкірлік» инвестициялық жобаларды енгізу базалық қала түзуші өндірісті құруға мүмкіндік береді, ол ТАЕМ-нің өндірістік әлеуетін дамытудың негізгі тетігі болып табылады, экономиканы көтеруге, экспорттық әлеуетті ұлғайтуға, қосымша жұмыс орындарын құруға ықпал етеді.
Жұмыс істеп тұрған өндірісті кеңейту және жаңғырту озық технологияларды, өнімділігі жоғары техниканы, заманауи қондырғыларды, тұқымның жаңа сорттарын және өнімді асыл тұқымды мал басын қолдану есебінен жүзеге асырылатын болады.
Шағын және орта бизнесті дамыту үшін ТАЕМ-де ісін жаңадан бастайтын кәсіпкерлерге құқықтық, қаржылық және басқа да қызметтерді көрсету үшін кәсіпкерлікті қолдау орталықтары ашылатын болады.
«Зәкірлік» инвестициялық жобаларды мемлекеттік қолдау, жұмыс істеп тұрған өндірісті кеңейту және жаңғырту, шағын және орта бизнесті дамыту мемлекеттік және салалық бағдарламалардың (Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама, «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы, Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған Агробизнес-2020 бағдарламасы және басқалары), сондай-ақ облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларының шеңберінде жүзеге асырылатын болады.

2. Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в ОСНП.
Данный компонент в целом ориентирован на улучшение качества жизни населения, проживающего в сельской местности путем реализации инфраструктурных проектов в ОСНП.
Инфраструктурные проекты включают:
1) строительство, капитальный, средний и текущий ремонт объектов жилищно-коммунального хозяйства (объекты водоснабжения, канализации, системы газо-, тепло-, электроснабжения);
2) строительство, капитальный, средний и текущий ремонт социально-культурных объектов (объекты образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры, спорта, досуга и отдыха);
3) строительство, капитальный, средний и текущий ремонт инженерно-транспортной инфраструктуры (внутрипоселковые и внутрисельские дороги, подъездные дороги, плотины, дамбы и мосты);
4) строительство и капитальный ремонт жилья, снос аварийного жилья;
5) благоустройство населенных пунктов (освещение и озеленение улиц, парков, скверов, снос бесхозных объектов, обустройство полигонов твердых бытовых отходов, малых архитектурных форм, ограждений, детских игровых и спортивных площадок).
Отбор инфраструктурных проектов и распределение средств осуществляется местными исполнительными органами самостоятельно.
Финансирование инфраструктурных проектов будет осуществляться в соответствии с мероприятиями, предусмотренными в Комплексном плане развития ОСНП за счет средств, предусмотренных в рамках государственных и отраслевых программ (Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы, Программы по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, Дорожной карты занятости 2020, Программы «Доступное жилье 2020», Программы «Ақ бұлақ» на 2011 – 2020 годы, Программы модернизации жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы и другие), а также за счет средств местного бюджета.
3. Развитие транспортной доступности в ОСНП.
Третий компонент нацелен на развитие дорог областного и районного значения, обеспечивающих транспортную доступность до рынков сбыта и снабжения, между опорными селами и другими населенными пунктами, входящих в зону притяжения ОСНП.
Развитие сети автомобильных дорог местного значения обеспечивает мобильность населения и доступ к материальным ресурсам, позволяет расширить производственные возможности экономики села за счет снижения транспортных издержек и затрат времени на перевозки.
В целях развития и доведения технического состояния автомобильных дорог до уровня соответствующего нормативным требованиям, будут реализоваться следующие виды работ:

2. ТАЕМ-де әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамыту.
Бұл құрауыш тұтастай алғанда, ТАЕМ-де инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру жолымен ауылдық жерлерде тұратын халықтың өмір сүру сапасын жақсартуға бағытталған.
Инфрақұрылымдық жобалар мыналарды қамтиды:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерін (сумен жабдықтау, кәріз, газбен, жылумен, электрмен жабдықтау жүйелерінің объектілері) салу, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу;
2) әлеуметтік-мәдениет объектілерін (білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, бос уақыт және демалыс объектілері) салу, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу;
3) инженерлік-көліктік инфрақұрылымды (кентішілік және ауылішілік жолдар, кіреберіс жолдар, бөгеттер, тоғандар және көпірлер) салу, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу;
4) тұрғын үйлер салу және күрделі жөндеу, авариялық үйлерді бұзу;
5) елді мекендерді абаттандыру (көшелерді, саябақтарды, гүлзарларды жарықтандыру мен көгалдандыру, иесіз объектілерді бұзу, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын, шағын сәулеттік нысандарды, қоршауларды, балалардың ойын алаңдары мен спорт алаңдарын жайластыру).
Инфрақұрылымдық жобаларды іріктеу мен қаражат бөлуді жергілікті атқарушы органдар дербес жүзеге асырады.
Инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру ТАЕМ-ді дамытудың кешенді жоспарында көзделген іс-шараларға сәйкес мемлекеттік және салалық бағдарламалардың (Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама, Жұмыспен қамту 2020 жол картасы, «Қолжетімді тұрғын үй 2020» бағдарламасы, 2011 – 2020 жылдарға арналған «Ақ бұлақ» бағдарламасы, Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғыртудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы және басқалары) шеңберінде, сондай-ақ жергілікті бюджетте көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылатын болады.
3. ТАЕМ-де көліктік қолжетімділікті дамыту.
Үшінші құрауыш өткізу және жабдықтау нарықтарына көліктік қолжетімділікті қамтамасыз ететін облыстық және аудандық маңызы бар, тірек ауылдар мен ТАЕМ-нің тартылыс аймағына кіретін басқа да елді мекендердің арасындағы жолдарды дамытуға бағытталған.
Жергілікті маңызы бар автокөлік жолдарының желісін дамыту халықтың ұтқырлығы мен материалдық ресурстарға қолжетімділікті қамтамасыз етеді, көліктік шығындарды төмендету мен тасымалдауға кететін уақытты азайту есебінен ауыл экономикасының өндірістік мүмкіндіктерін кеңейтуге мүмкіндік береді.
Автокөлік жолдарын дамыту және олардың техникалық жағдайын нормативтік талаптарға сәйкес келетін деңгейге жеткізу мақсатында мынадай жұмыс түрлері іске асырылатын болады:

1) строительство и реконструкция автомобильных дорог областного и районного значения.
На сегодняшний день автомобильные дороги местного значения, особенно расположенные вдали от городов и райцентров в основном содержатся за счет проведения только капитального, среднего и часто текущего ремонта. Третья часть дорожной сети общего пользования находится в неудовлетворительном техническом состоянии и требует реконструкции;
2) капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог областного и районного значения.
При реализации данного компонента осуществление инфраструктурных проектов будет ориентировано исключительно на улучшение транспортной доступности населенных пунктов, входящих в зону оптимального радиуса обслуживания ОСНП.
Государственная поддержка данного компонента будет осуществляться в основном в рамках Программы по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, других отраслевых и региональных программ, а также за счет местного бюджета и привлечения средств частных инвесторов.
4. Развитие и создание центров оказания государственных и коммерческих услуг.
На сегодня центры оказания государственных и коммерческих услуг в основном расположены в районных центрах и городах, что затрудняет доступ сельского населения к получению необходимых услуг, особенно в отдаленных территориях.
Реализация данного компонента позволит решить проблемы доступности к гарантированным государственным, социальным и коммерческим услугам в ОСНП, которые в свою очередь будут оказывать услуги определенной группе сельских населенных пунктов, в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местном бюджетах, а также за счет других источников.
Реализация данного компонента будет осуществляться путем:
1) развития и создания центров оказания государственных услуг за счет открытия отделов центров обслуживания населения, опорных пунктов полиции, регистрации актов гражданского состояния и других;
2) развития и создания центров оказания коммерческих услуг за счет открытия отделений банков второго уровня, микрокредитных организаций, сельских кредитных товариществ, страховых компаний, нотариусов, сервисно-заготовительных центров, станций технического обслуживания и других, финансирование которых будет осуществляться за счет частных инвесторов и других источников;
3) развития и создания центров оказания социальных услуг в сфере образования (школы-интернаты, профессиональные школы, колледжи), медицинского обслуживания (сельские участковые больницы, поликлиники, врачебные амбулатории), культуры и спорта (дома культуры, спортивные и развлекательные учреждения).
Второе направление будет ориентировано на развитие центров сельских округов, сел и поселков в рамках программ развития территорий областей.
Для реализации данного направления будут разработаны областные планы мероприятий, в которых будут предусмотрены меры по поддержке и расширению действующих предприятий, образованию средних и крупных сельхозпредприятий, развитию малого и среднего бизнеса, развитию сельской инфраструктуры, строительству жилья.
При разработке областных планов мероприятий по развитию центров сельских округов, сел и поселков будут учтены природно-климатические условия, экономическая направленость СНП, специализация сельскохозяйственного производства, развитость сельской инфраструктуры и другие.
Государственная поддержка данного направления будет осуществляться в рамках действующих государственных и отраслевых программ, а также программ развития территорий областей.
Третье направление будет предусматривать развитие других СНП с высоким и средним потенциалом развития в рамках программ развития территорий районов.
Для реализации данного направления будут разработаны районные планы мероприятий, в которых будут предусмотрены меры по поддержке и развитию действующих предприятий, объединению мелкотоварных производств в средние и крупные сельхозпредприятия, развитию малого и среднего бизнеса, доведению до нормативной обеспеченности объектами социальной инфраструктуры, поддержке в нормальном состоянии сельской инфраструктуры.
В районных планах мероприятий будут предусмотрены меры по развитию крестьянских (фермерских) и личных подсобных хозяйств, расширению сети заготовительных организаций, улучшению транспортной доступности до рынков сбыта и другие.
Государственная поддержка данного направления будет осуществляться в рамках действующих государственных и отраслевых программ, а также программ развития территорий областей.
Планы комплексного развития опорных СНП, областные планы мероприятий по развитию центров сельских округов, сел и поселков после согласования с уполномоченным органом в области регионального развития будут утверждаться областными маслихатами.
Районные планы мероприятий по развитию других СНП с высоким и средним потенциалом развития будут утверждаться районными маслихатами путем внесения изменений в программы развития территорий областей и районов.
При финансировании планов комплексного развития и планов мероприятий по развитию СНП будут использованы механизмы финансирования действующих государственных и отраслевых программ, программ развития территорий областей и районов. При этом все бюджетные инвестиционные проекты по развитию сельских территорий должны быть согласованы с центральным уполномоченным органом по вопросам регионального развития на соответствие планам комплексного развития и планам мероприятий.
Четвертое направление ориентировано на развитие кадрового потенциала сельской местности.
Данное направление предусматривает государственную поддержку специалистам, прибывшим для работы и проживания в сельской местности в виде выплаты подъемного пособия и обеспечение жильем.

1) облыстық және аудандық маңызы бар автокөлік жолдарын салу және реконструкциялау.
Бүгінгі күні жергілікті маңызы бар автокөлік жолдары, әсіресе қалалар мен аудан орталықтарынан алыс орналасқан жолдар негізінен тек қана күрделі, орташа және көбінесе, ағымдағы жөндеу жүргізу есебінен ғана ұсталады. Жалпы пайдаланымдағы жолдар желісінің үштен бір бөлігінің техникалық жай-күйі қанағаттанғысыз және реконструкциялауды қажет етеді;
2) облыстық және аудандық маңызы бар автокөлік жолдарын күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу.
Бұл құрауыш іске асырылған жағдайда, инфрақұрылымдық жобаларды жүзеге асыру ТАЕМ-нің қызмет көрсету аясының оңтайлы шеңберінің аймағына кіретін елді мекендердің көліктік қолжетімділігін жақсартуға ғана бағытталатын болады.
Бұл құрауышты мемлекеттік қолдау негізінен Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаның, басқа да салалық және өңірлік бағдарламалардың шеңберінде, сондай-ақ жергілікті бюджет пен жеке инвесторлардың қаражатын тарту есебінен жүзеге асырылатын болады.
4. Мемлекеттік және коммерциялық қызмет көрсету орталықтарын дамыту және құру.
Бүгінгі күні мемлекеттік және коммерциялық қызмет көрсету орталықтары негізінен аудан орталықтары мен қалаларда орналасқан, бұл ауыл халқына, әсіресе шалғай аумақтарда қажетті қызметтерді алуда қиындықтар туғызуда.
Бұл құрауышты іске асыру республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде, сондай-ақ басқа да көздердің есебінен ТАЕМ-де кепілдендірілген мемлекеттік, әлеуметтік және коммерциялық қызметтерге қолжетімділік мәселесін шешуге мүмкіндік береді, олар өз кезегінде ауылдық елді мекендердің белгілі бір тобына қызмет көрсететін болады.
Бұл құрауышты іске асыру:
1) халыққа қызмет көрсету орталықтарының бөлімдерін, полицияның азаматтық хал актілерін тіркеудің тірек пункттерін және басқаларын ашу арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету орталықтарын дамыту және құру;
2) екінші деңгейдегі банктердің, микрокредиттік ұйымдардың, ауылдық кредиттік серіктестіктердің, сақтандыру компанияларының, нотариустардың, сервистік-дайындау орталықтарының, техникалық қызмет станцияларының және басқалардың бөлімшелерін ашу арқылы қаржыландыру жеке инвесторлардың және басқа да көздердің есебінен жүзеге асырылатын коммерциялық қызметтерді көрсету орталықтарын дамыту және құру;
3) білім беру (мектеп-интернаттар, кәсіптік мектептер, колледждер), медициналық қызметтер көрсету (ауылдық учаскелік ауруханалар, емханалар, дәрігерлік амбулаториялар), мәдениет және спорт (мәдениет үйлері, спорт және демалыс ұйымдары) салаларында әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарын дамыту және құру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Екінші бағыт облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларының шеңберінде ауылдық округтердің орталықтарын, ауылдар мен кенттерді дамытуға бағытталатын болады.
Бұл бағытты іске асыру үшін облыстық іс-шаралар жоспарлары әзірленеді, оларда жұмыс істейтін кәсіпорындарды қолдау және кеңейту, орта және ірі ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын құру, шағын және орта бизнесті, ауылдық инфрақұрылымдарды дамыту, тұрғын үй салу бойынша шаралар көзделетін болады.
Ауылдық округтердің орталықтарын, ауылдар мен кенттерді дамыту бойынша облыстық іс-шаралар жоспарын әзірлеу кезінде табиғи-климаттық жағдайлар, АЕМ экономикалық бағыты, ауыл шаруашылығы өндірісінің мамандандырылуы, ауылдық инфрақұрылымның дамығандығы және басқалары ескерілетін болады.
Бұл бағытты мемлекеттік қолдау қолданыстағы мемлекеттік және салалық бағдарламалардың, сондай-ақ облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларының шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Үшінші бағыт аудандардың аумақтарын дамыту бағдарламаларының шеңберінде даму әлеуеті жоғары және орташа басқа да АЕМ-ді дамытуды көздейтін болады.
Бұл бағытты іске асыру үшін аудандық іс-шаралар жоспарлары әзірленеді, оларда жұмыс істейтін кәсіпорындарды қолдау және кеңейту, ұсақ тауарлы өндірістерді орта және ірі ауыл шаруашылығы кәсіпорындарына біріктіру, шағын және орта бизнесті дамыту, әлеуметтік инфрақұрылымның объектілерін нормативтік қамтамасыз етілуге жеткізу, ауылдық инфрақұрылымды қалыпты жағдайда ұстап тұру бойынша шаралар көзделетін болады.
Аудандық іс-шаралар жоспарларында шаруа (фермер) және жеке қосалқы шаруашылықтарды дамыту, дайындау ұйымдарының желісін кеңейту, өткізу нарықтарына дейін көліктік қолжетімділікті жақсарту және басқа да шаралар көзделетін болады.
Бұл бағытты мемлекеттік қолдау қолданыстағы мемлекеттік және салалық бағдарламалардың шеңберінде, сондай-ақ облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларының шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Тірек АЕМ-ді кешенді дамыту жоспарларын, ауылдық округтердің орталықтарын, ауылдар мен кенттерді дамыту жөніндегі облыстық іс-шаралар жоспарларын өңірлік даму саласындағы уәкілетті органмен келіскеннен кейін облыстық мәслихаттар бекітетін болады.
Даму әлеуеті жоғары және орташа басқа АЕМ-ді дамыту жөніндегі аудандық іс-шаралар жоспарларын облыстардың және аудандардың аумақтарын дамытудың бағдарламаларына өзгерістер енгізу жолымен, аудандық мәслихаттар бекітетін болады.
АЕМ дамыту жөніндегі кешенді даму жоспарларын және іс-шаралар жоспарларын қаржыландыру кезінде қолданыстағы мемлекеттік және салалық бағдарламаларды, облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларын қаржыландыру тетіктері пайдаланылатын болады. Бұл ретте ауылдық аумақтарды дамыту бойынша барлық бюджеттік инвестициялық жобалар кешенді дамыту жоспарлары мен іс-шаралар жоспарларына сәйкестігі тұрғысынан өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілуі керек.
Төртінші бағыт ауылдық жерлердің кадрлық әлеуетін дамытуға бағытталған.
Бұл бағыт ауылдық жерлерге жұмыс істеуге және тұруға келген мамандарға көтерме жәрдемақы төлеу және тұрғын үймен қамтамасыз ету түрінде мемлекеттік қолдауды көздейді.

Для реализации данного направления будут внесены изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» в части распространения мер социальной поддержки на специалистов агропромышленного комплекса, предусмотренных для специалистов социальной сферы, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты. После принятия которых будут внесены изменения в Правила предоставления мер социальной поддержки специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, утвержденные Постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2009 года № 183 в части строительства жилья.
Для льготного обеспечения арендным жильем молодых специалистов, прибывших для работы и проживания в сельские населенные пункты будут внесены изменения в программу «Доступное жилье 2020».
Государственная поддержка данного направления будет осуществляться в рамках отраслевой программы «Доступное жилье 2020», проекта «С дипломом в село» и программ развития территорий областей.»;
в задаче 3. «Финансовая поддержка регионов для повышения их конкурентоспособности и рациональной пространственной организации экономического потенциала и расселения населения.»:
часть «в 2013 – 2014 годах:» изложить в следующей редакции:
«в 2013 – 2014 годах:
1) капитальный и текущий ремонт: объектов образования, здравоохранения, культуры, спорта, водоснабжения, газоснабжения;
2) коммунальное хозяйство: освещение и озеленение улиц, снос бесхозных объектов, обустройство полигонов твердых бытовых отходов и скотомогильников, ремонт отопительной системы, установка дворовых детских игровых площадок, благоустройство;
3) транспортные коммуникации: капитальный, средний и текущий ремонт внутрипоселковых дорог и мостов;
4) сельское хозяйство: очистка водоемов, восстановление бесхозных гидротехнических сооружений.»;
в разделе 4. «Взаимодействие участников при реализации Программы»:
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
«2) формирует перечень БИП с учетом положительных экспертиз и выносит на рассмотрение МВК.»;
пункт 8 исключить;
подраздел «Взаимодействие участников при реализации Программы по приоритету «Финансовая поддержка местного самоуправления» изложить в следующей редакции:
«Взаимодействие участников при реализации Программы по приоритету «Финансовая поддержка местного самоуправления»

Бұл бағытты іске асыру үшін ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген әлеуметтік сала мамандарына көзделген әлеуметтік қолдау шараларын агроөнеркәсіптік кешен мамандарына да қолдану бөлігінде «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін болады. Олар қабылданғаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 18 ақпандағы № 183 қаулысымен бекітілген Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мөлшеріне және ережесіне тұрғын үй салу бөлігінде өзгерістер енгізілетін болады.
Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген жас мамандарды жеңілдетілген жалдамалы тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін «Қолжетімді тұрғын үй 2020» бағдарламасына өзгерістер енгізілетін болады.
Бұл бағытты мемлекеттік қолдау «Қолжетімді тұрғын үй 2020» салалық бағдарламасының, «Дипломмен ауылға» жобасының және облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларының шеңберінде жүзеге асырылатын болады.»;
«Бәсекеге қабілеттілігін және халықтың экономикалық әлеуеті мен қоныстандыруды ұтымды кеңістіктік ұйымдастыру үшін өңірлерді қаржылық қолдау.» деген 3-міндетте:
«2013 – 2014 жылдары:» деген бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2013 – 2014 жылдары:
1) білім, денсаулық сақтау, мәдениет, спорт, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау объектілерін күрделі және ағымдағы жөндеу;
2) коммуналдық шаруашылық: көшелерді жарықтандыру және көгалдандыру, рұқсат етілмеген қоқыс тастайтын жерлерді жою, иесіз қалған объектілерді бұзу, қатты тұрмыстық қалдықтар және мал қорымдары полигондарын жайластыру, жылу жүйелерін жөндеу, балалардың ойын алаңдарын орнату, абаттандыру;
3) көлік коммуникациялары: кентішілік жолдарды және көпірлерді күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу;
4) ауыл шаруашылығы: су қоймаларын тазарту, иесіз қалған су техникалық құрылыстарын қалпына келтіру.»;
«Бағдарламаны іске асыру кезіндегі қатысушылардың өзара іс-қимылы» деген 4-бөлімде:
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) оң сараптамаларды ескере отырып, БИЖ тізбесін қалыптастырады және ВАК қарауына шығарады.»;
8-тармақ алынып тасталсын;
«Жергілікті өзін-өзі басқаруды қаржылай қолдау» басымдығы бойынша Бағдарламаны іске асыру кезіндегі қатысушылардың өзара іс-қимылы» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Жергілікті өзін-өзі басқаруды қаржылай қолдау» басымдығы бойынша Бағдарламаны іске асыру кезіндегі қатысушылардың өзара іс-қимылы

1. Распределение лимита финансирования:
1) аким области доводит лимит финансирования каждому району и городу областного значения в зависимости от численности населения, проживающего в сельских округах, а также селах и поселках, не входящих в состав сельского округа;
2) аким района и аким города областного значения доводят лимит финансирования каждому сельскому округу в зависимости от численности населения, проживающего в сельском округе, а также селе, поселке, не входящем в состав сельского округа, имеющем высокий и средний потенциалы социально-экономического развития.
При этом аким района и аким города областного значения при распределении лимита финансирования исключают села и поселки с низким потенциалом развития, не входящие в состав сельского округа, и перераспределяют его на сельские округа, а также села и поселки, не входящие в состав сельского округа, с высоким и средним потенциалами социально-экономического развития;
3) акимы села, поселка, сельского округа распределяют объем средств, рассчитанный на все села, поселки и сельские округа в соответствии с решением собрания местного сообщества.
2. Процедура отбора:
1) на собрании местного сообщества определяются проекты (мероприятия) в рамках доведенного акимом района, города областного значения объема средств и оформляются решением собрания местного сообщества;
2) предложение (решение собрания местного сообщества) по одобренным проектам (мероприятиям) поступает акиму сельского округа, а также акимам сел и поселков, не входящих в состав сельского округа;
3) аким сельского округа, а также акимы села, поселка, не входящего в состав сельского округа, направляют предложения (решение собрания местного сообщества) по одобренным проектам (мероприятиям) в акимат района, города областного значения;
4) акимат района, города областного значения с учетом направления формирует перечень предложенных проектов (мероприятий) и направляет координатору Программы с приложением документов, разработанных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
5) координатор Программы рассматривает представленную документацию по проектам (мероприятиям) и формирует заключение по ним;
6) координатор Программы направляет результаты заключений на проекты (мероприятия) в акимат района, города областного значения.
В свою очередь акимат района, города областного значения направляет заключение координатора Программы акимам сельских округов, а также сел и поселков, не входящих в состав сельского округа.
Акимы сельских округов, а также сел, поселков, не входящих в состав сельского округа, на собраниях местного сообщества доводят информацию о поддержанных и не подержанных проектах (мероприятиях).

1. Қаржыландыру лимитін бөлу:
1) облыс әкімі әрбір ауданға және облыстық маңызы бар қалаға қаржыландыру лимитін ауылдық округтерде, сондай-ақ ауылдық округтің құрамына кірмейтін ауылдарда және кенттерде тұратын халықтың санына байланысты жеткізеді;
2) аудан әкімі және облыстық маңызы бар қала әкімі әрбір ауылдық округтерге қаржыландыру лимитін әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары және орташа әр ауылдық округте, сондай-ақ ауылдық округтің құрамына кірмейтін ауылдарда және кенттерде тұратын халықтың санына байланысты жеткізеді.
Бұл ретте аудан әкімі және облыстық маңызы бар қала әкімі қаржыландыру лимитін бөлген кезде ауылдық округтің құрамына кірмейтін даму әлеуеті төмен ауылдарды және кенттерді алып тастайды және оны ауылдық округтерге, әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары және орташа ауылдық округтің құрамына кірмейтін ауылдарға және кенттерге қайта бөледі;
3) ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері барлық ауылдарға, кенттерге және ауылдық округтерге есептелген қаражат көлемін жергілікті қоғамдастық жиынының шешіміне сәйкес бөледі.
2. Іріктеу рәсімі:
1) жергілікті қоғамдастықтың жиналысында аудан әкімі, облыстық маңызы бар қала әкімі жеткізген қаражат көлемінің шеңберінде жобалар (іс-шаралар) айқындалады және жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімімен ресімделеді;
2) мақұлданған жобалар (іс-шаралар) бойынша ұсыныс (жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімі) ауылдық округтің әкіміне, сондай-ақ ауылдық округтің құрамына кірмейтін ауылдың және кенттің әкімдеріне түседі;
3) ауылдық округтің әкімі, ауылдық округтің құрамына кірмейтін ауылдың және кенттің әкімдері мақұлданған жобалар (іс-шаралар) бойынша ұсыныстарды (жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімін) аудан және облыстық маңызы бар қала әкімдігіне жібереді;
4) аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдігі бағыттарды ескере отырып, ұсынылған жобалар (іс-шаралар) тізбесін қалыптастырады және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес әзірленген құжаттармен қоса, Бағдарламаның үйлестірушісіне жібереді;
5) Бағдарламаның үйлестірушісі жобалар (іс-шаралар) бойынша ұсынылған құжаттарды қарайды және олар бойынша қорытынды қалыптастырады;
6) Бағдарламаның үйлестірушісі жобаларға (іс-шараларға) берілген қорытындылардың нәтижесін аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдігіне жолдайды.
Өз кезегінде аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдігі Бағдарлама үйлестірушісінің қорытындысын ауылдық округтердің, сондай-ақ ауылдық округтің құрамына кірмейтін ауылдардың және кенттердің әкімдеріне жібереді.
Ауылдық округтердің, сондай-ақ ауылдық округтердің құрамына кірмейтін ауылдардың, кенттердің әкімдері жергілікті қоғамдастықтың жиналыстарында қолдау көрсетілген және қолдау көрсетілмеген жобалар (іс-шаралар) туралы ақпаратты жеткізеді.

3. Координатор Программы в сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан, представляет бюджетную заявку в местный уполномоченный орган в области бюджетного планирования.
4. Мониторинг за использованием бюджетных средств проводится в соответствии с методикой по проведению мониторинга за использованием бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.»;
в разделе 5. «Показатели результатов реализации Программы»:
часть вторую дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) обустройство 320 опорных сельских населенных пунктов.»;
в части третьей слова «Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан» заменить словами «Министерство регионального развития Республики Казахстан»;
раздел 7 «План мероприятий по реализации Программы «Развитие регионов» изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1492

3. Бағдарлама үйлестірушісі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген мерзімдерде бюджеттік жоспарлау саласындағы жергілікті уәкілетті органға бюджеттік өтінімді ұсынады.
4. Бюджет қаражатын пайдаланудың мониторингі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген бюджет қаражатын және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздерін пайдалану мониторингін жүргізу әдістемесіне сәйкес жүргізіледі.»;
«Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 5-бөлімде:
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) 320 тірек ауылдық елді мекенді жайластыру.»;
үшінші бөлікте «Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Өңірлерді дамыту» бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген 7-бөлім осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1492 қаулысына
қосымша

7. План мероприятий по реализации
Программы «Развитие регионов»
п/п
Наименование
мероприятия
Форма
завершения
Ответственные
исполнители
Срок
исполнения
Предполагаемые расходы (млн. тенге)
Источники
финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1. Организационные мероприятия по реализации Программы
1
Внести изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2008 года № 1239 «О создании Межведомственной комиссии по вопросам региональной политики»
Постановление Правительства Республики Казахстан
МРР
Апрель
2013 года
Не требуются
2
Обеспечить сбор информации о создании рабочих мест по одобренным инвестиционным проектам для включения в базу данных текущих и прогнозируемых рабочих мест
Информация в МРР
МТСЗН (свод), акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 февраля,
1 августа
ежегодно
Не требуются
2. Формирование и поддержка центров экономического роста
1
Провести исследование социально-экономического развития городов, районов и сельских населенных пунктов Республики Казахстан и перспективы их дальнейшего развития
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЭРТ, АО «ИЭИ»
Январь
2012 года
2011 год – 161,0
Республиканский бюджет
2
Реализовать услуги по оказанию консультативной помощи регионам при подготовке проектов ГЧП для реализации проектов в социальном секторе и ЖКХ по механизму ГЧП
Информация в Правительство Республики Казахстан
МЭРТ
15 февраля 2012 года
2011 год – 15,5
Республиканский бюджет
3
Обеспечить ежегодное представление информации по целевым индикаторам развития агломераций с центрами в городах Алматы, Астане, Шымкент, Актобе, Актау
Информация в МРР
Акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы, АС
Июль
ежегодно
Не требуются
4
Создать крупномасштабные топографические карты городов Шымкент, Актобе, Актау с их пригородной зоной
Крупномасштабные топографические карты
МРР
Январь
ежегодно
В пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
5
Провести работу по выявлению научно обоснованного агломерационного потенциала (границы, прогнозная численность, демографическая емкость) формирующихся и потенциальных агломераций в областях страны и выработать предложения по их рациональному развитию в долгосрочной перспективе
Информация в МРР
Акимы Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской областей
1 квартал 2013 года
Не требуются
6
Разработать и утвердить (с учетом согласования на Межведомственной комиссии по вопросам региональной политики) межрегиональные планы мероприятий по развитию Астанинской и Алматинской агломераций до 2020 года
Постановления Правительства Республики Казахстан
МРР, акимы Акмолинской, Алматинской областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал 2013 года
Не требуются
7
Разработать и утвердить (с учетом согласования на Межведомственной комиссии по вопросам региональной политики) планы мероприятий по развитию Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломераций до 2020 года
Решения маслихатов
Акимы Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей
1 квартал 2013 года
Не требуются
8
По завершению разработки и утверждения Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, проработать вопрос разработки межрегиональных схем территориального развития регионов на долгосрочный период с включением агломераций и комплексных схем градостроительного планирования приграничных территорий
Информация в Правительство Республики Казахстан
МРР, акимы областей

7. «Өңірлерді дамыту» бағдарламасын іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
Болжанатын шығыстар (млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1. Бағдарламаны іске асыру бойынша ұйымдастыру іс-шаралары
1
«Өңірлік саясат мәселелері жөнінде ведомствоаралық комиссия құру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 желтоқсандағы № 1239 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ӨДМ
2013 жылғы сәуір
Талап етілмейді
2
Ағымдағы және болжанатын жұмыс орындарының дерекқорына қосу үшін мақұлданған инвестициялық жобалар бойынша жұмыс орындарын құру туралы ақпарат жинауды қамтамасыз ету
ӨДМ-ге ақпарат
Еңбекмині (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын 1 ақпан, 1 тамыз
Талап етілмейді
2. Экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыру және қолдау
1
Қазақстан Республикасы қалаларының, аудандарының және ауылдық елді мекендерінің әлеуметтік-экономикалық дамуына зерттеу жүргізу және олардың одан әрі даму перспективасы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, «ЭЗИ» АҚ
2012 жылғы қаңтар
2011 жыл – 161,0
Республикалық бюджет
2
МЖӘ тетіктері бойынша әлеуметтік сектор мен ТКШ-да жобаларды іске асыру үшін МЖӘ-нің жобаларын дайындау кезінде өңірлерге консультативтік көмек көрсету жөніндегі қызметтерді іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ
2012 жылғы
15 ақпан
2011 жыл – 15,5
Республикалық бюджет
3
Алматы, Астана, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау қалаларында орталықтары бар агломерацияларды дамытудың нысаналы индикаторлары жөніндегі ақпараттың жыл сайын ұсынылуын қамтамасыз ету
ӨДМ-ге ақпарат
Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері, СА
Жыл сайын, шілде
Талап етілмейді
4
Шымкент, Ақтөбе, Ақтау қалаларының қала маңы аймақтарымен қоса ірі ауқымды топографиялық карталарын жасау
Ірі ауқымды топографиялық карталар
ӨДМ
Жыл сайын қаңтар
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
5
Елдің облыстарында қалыптастырылатын және әлеуетті агломерациялардың ғылыми негізделген агломерациялық әлеуетін (шекараларын, болжамды санын, демографиялық сыйымдылығын) анықтау бойынша жұмыс жүргізу және оларды ұзақ мерзімді перспективада тиімді дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу
ӨДМ-ге ақпарат
Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар облыстарының әкімдері
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
6
Астана және Алматы агломерацияларын дамытудың 2020 жылға дейінгі өңіраралық іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту (Өңірлік саясат мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиямен келісуді ескере отырып)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары
ӨДМ, Ақмола, Алматы облыстарының, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
7
Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларын дамытудың 2020 жылға дейінгі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту (Өңірлік саясат мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиямен келісуді ескере отырып)
Мәслихаттардың шешімдері
Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
8
Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың Бас схемасын әзірлеу мен бекітуді аяқтағаннан кейін агломерацияларды енгізе отырып, ұзақ мерзімді кезеңге арналған өңірлерді аумақтық дамытудың өңіраралық схемаларын және шекара маңы аумақтары қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын әзірлеу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ӨДМ, облыстар әкімдері

Январь 2014 – 2017 годов
В пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
2-1. Модернизация экономики, развитие перспективных
конкурентоспособных специализаций агломераций с центрами
в городах Астане, Алматы, Шымкент, Актобе, Актау
9
Внести предложения по формированию и совершенствованию в Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломерациях полифункциональных зон:
транспортно-логистических и процессинговых услуг;
технологического трансферта;
инновационного развития;
туристско-рекреационной специализации;
медицинских и образовательных услуг международного уровня
Информация в Правительство Республики Казахстан
МРР (свод), МЭБП, МОН, МЗ, МТК, АДСФК, акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы, АО «НАТР» (по согласованию)
Июль 2013 года
Не требуются
10
Внести предложения по формированию и развитию индустриально-инновационной инфраструктуры в Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломерациях (специальные экономические и индустриальные зоны, технопарки, бизнес-инкубаторы)
Информация в МИНТ
Акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Январь, июль ежегодно
Не требуются
11
Внести предложения по достижению следующих факторов привлекательности ведения бизнеса в Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломерациях:
наличие квалифицированной рабочей силы;
высокая доступность рынков товаров и услуг;
развитые транспортно-коммуникационные связи с крупнейшими городами региона и мира;
легкость передвижения внутри агломерации;
чистота окружающей среды
Информация в Правительство Республики Казахстан
МРР (свод), МЭБП, МОСВР, МТСЗН, МТК, акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Январь 2013 года
Не требуются
12
Принять меры по формированию перспективных производств в Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломерациях
Информация в МИНТ
Акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Июль ежегодно
Не требуются
2-2. Обеспечение скоординированного (через долгосрочное планирование)
развития инфраструктуры агломераций с центрами в городах Астане, Алматы,
Шымкент, Актобе, Актау с применением инновационных технологий
13
Реализовать инвестиционные проекты по комплексному (скоординированному) развитию производственной, энергетической, инженерной, транспортно-коммуникационной, водохозяйственной, социальной и рекреационной инфраструктуры Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломераций с учетом их долгосрочных перспектив развития
Информация в МРР
МИНТ, МОСВР, МОН, МТСЗН, МТК, акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
март ежегодно
В пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами, а также иных средств
14
Принять меры по усилению привлекательности Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломераций путем приоритетного строительства объектов образования, здравоохранения, культуры, социального обеспечения, рекреации и спорта
Информация в МРР
МОН, МЗ, МКИ, МТСЗН, акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Январь ежегодно
В пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами, а также в рамках применения механизма ГЧП
15
Принять меры по усилению привлекательности Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломераций путем приоритетного строительства объектов охраны окружающей среды (полигонов твердо-бытовых отходов, мусороперерабатывающих заводов, канализационно-очистных сооружений)
Информация в МРР
МОСВР (свод), акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами, а также в рамках применения механизма ГЧП
16
Развитие инфраструктуры противодействия авариям, катастрофам и стихийным бедствиям в Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломерациях
Информация в МРР
МЧС (свод), акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Январь ежегодно
В пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами

2014 – 2017 жылдар қаңтар
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
2-1. Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау қалаларында орталықтары бар агломерациялардың экономикасын жаңғырту, перспективалы бәсекеге қабілетті мамандандырылуын дамыту
9
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларында көп функционалды аймақтарды:
көлік-логистика және процессинг қызметтерін;
технологиялық трансфертті;
инновациялық дамытуды;
туристік-рекреациялық мамандандырылуды;
халықаралық деңгейдегі медициналық және білім беру қызметтерін қалыптастыру және жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ӨДМ (жинақтау), ЭБЖМ, БҒМ, ДСМ, ККМ, СДШІА, Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы шілде
Талап етілмейді
10
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларында индустриялық-инновациялық инфрақұрылымды қалыптастыру және дамыту жөнінде ұсыныстар енгізу (арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, технопарктер, бизнес-инкубаторлар)
ИЖТМ-ге ақпарат
Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын қаңтар, шілде
Талап етілмейді
11
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларында бизнесті жүргізу тартымдылығының мынадай:
білікті жұмыс күшінің болуы;
тауарлар мен көрсетілетін қызметтер нарығына жоғары қолжетімділік;
өңірдің және әлемнің ең ірі қалаларымен дамыған көлік-коммуникациялық байланыстар;
агломерация ішінде қозғалу жеңілдігі;
қоршаған ортаның тазалығы факторларына қол жеткізу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ӨДМ (жинақтау), ЭБЖМ, ҚОСРМ, Еңбекмині, ККМ, Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
12
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларында перспективалы өндірістерді қалыптастыру бойынша шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын шілде
Талап етілмейді
2-2. Инновациялық технологияларды қолдана отырып, Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау қалаларында орталықтары бар агломерациялар инфрақұрылымын үйлестіре (ұзақ мерзімді жоспарлау арқылы) дамытуды қамтамасыз ету
13
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларының ұзақ мерзімді даму перспективаларын ескере отырып, өндірістік, энергетикалық, инженерлік, көлік-коммуникациялық, су шаруашылығы, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымды кешенді (үйлестіре) дамыту бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру
ӨДМ-ге ақпарат
ИЖТМ, ҚОСРМ, БҒМ, Еңбекмині, ККМ, Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын наурыз
Республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат, сондай-ақ өзге де қаражат шегінде
14
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларының тартымдылығын білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет, әлеуметтік қамсыздандыру, рекреация және спорт объектілерін басым түрде салу арқылы күшейту шараларын қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
БҒМ, ДСМ, МАМ, Еңбекмині, Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын қаңтар
Республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде, сондай-ақ МЖӘ тетігін қолдану шеңберінде
15
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларының тартымдылығын қоршаған ортаны қорғау объектілерін басым түрде салу арқылы (қатты - тұрмыстық қалдықтар полигоны, қоқыс өңдеу зауыттары, кәріз-тазалау құрылыстары) күшейту шараларын қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
ҚОСРМ (жинақтау), Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын шілде
Республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде, сондай-ақ МЖӘ тетігін қолдану шеңберінде
16
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларында аварияларға, апаттарға және дүлей зілзалаларға қарсы іс-қимыл инфрақұрылымын дамыту
ӨДМ-ге ақпарат
ТЖМ (жинақтау), Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын қаңтар
Республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде

2-3. Совершенствование градостроительной и институциональной политики
агломераций с центрами в городах Астане, Алматы, Шымкент, Актобе, Актау
17
Провести анализ эффективности существующей системы административно-территориального устройства Республики Казахстан в части эффективного управления агломерацией и выработать предложения по его совершенствованию
Предложение в Правительство Республики Казахстан
МРР (свод), акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Июль 2013 года
Не требуются
18
Разработать или внести изменения и дополнения в генеральные планы населенных пунктов, входящих в состав Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломераций, с учетом их долгосрочного агломерационного развития
Информация в МРР
Акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей
Январь ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах
Местный бюджет
19
Разработать комплексную схему градостроительного планирования пригородной зоны городов Шымкент, Актобе, Актау
Решение областного маслихата, информация в МРР
Акимы Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, заинтересованные государственные органы
Январь 2015 года
В пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах
Местный бюджет
20
Провести анализ существующих рисков – природных (угроз наводнения, сели, землетрясения), техногенных (аварии на промышленных объектах), экологических, транспортных, ресурсных и других (например, уровень преступности в городах) при определении опорных каркасов Астанинской, Алматинской, Шымкентской, Актюбинской, Актауской агломераций
Информация в МРР
МЧС (свод), МТК, МОСВР, МВД, акимы Акмолинской, Алматинской, Актюбинской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей, городов Астаны, Алматы
Июль 2013 года
Не требуются
2-4. Стратегия действий по каждой агломерации
Астанинская городская агломерация
21
Принять конкретные меры по развитию Астанинской городской агломерации как центра высоких технологий и инноваций в области возобновляемого энергосбережения, биоинженерии, космической техники и технологий, других приоритетных направлений
Информация в МИНТ
Акимы города Астаны и Акмолинской области, МОСВР, МОН, НКА, АО «НАТР» (по согласованию)
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства национальных компаний, средства предприятий и организаций
22
Принять конкретные меры по формированию научно-образовательного кластера, ориентированного на инновационное развитие экономики Астанинской городской агломерации
Информация в МИНТ
МОН, НКА, акимы города Астаны и Акмолинской области
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
23
Принять меры по оказанию высокоспециализированной помощи населению, оказываемой медицинским кластером
Информация в МРР
АОО «Назарбаев Университет» (по согласованию), акимы города Астаны и Акмолинской области
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете
Республиканский бюджет
24
Принять конкретные меры по формированию туристического кластера в городе Астане с вовлечением Щучинско-Боровской курортной зоны
Информация в МИНТ
Акимы города Астаны и Акмолинской области
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
25
Внести предложения по реконструкции автомобильных дорог (с доведением до уровня автобанов с ограничением минимальной скорости/до международного уровня) из города Астаны на Караганду, Кокшетау, Костанай, Павлодар и Степногорск, а также строительству автомобильных дорог «Акмол – Воздвиженка – Талапкер», «обход города Астаны (юго-западная часть)»
Информация в МРР
МТК (свод), акимы города Астаны, Акмолинской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской областей
1 квартал 2013 года
Не требуются
Алматинская городская агломерация
26
Внести предложения по выводу промышленных предприятий города Алматы в город Капшагай и другие города-спутники Алматинской агломерации с формированием производственного и сервисного центра региона путем создания индустриальных зон в городе Капшагай и Илийском районе
Информация в МИНТ
Акимы города Алматы и Алматинской области
Январь 2013 года
Не требуются
27
Принять конкретные меры по формированию в Алматинской агломерации центра транспортно-логистических и процессинговых услуг региона
Информация в МРР
Акимы города Алматы и Алматинской области, МТК
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
28
Внести предложения по формированию центров технологического трансферта и инновационных инициатив (с коммерциализацией технологий) региона
Информация в МИНТ
Акимы города Алматы и Алматинской области, МОН, АО «НАТР» (по согласованию)
Январь 2013 года
Не требуются
29
Принять меры по дальнейшему развитию туристического кластера региона
Информация в МРР
МИНТ (свод), акимы города Алматы, Алматинской области
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
30
Принять меры по дальнейшему развитию города Алматы как центра фундаментальной и прикладной науки (инновационный кластер), образовательных услуг международного уровня региона
Информация в МИНТ
МОН, НКА, МЗ, акимы города Алматы и Алматинской области
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
31
Принять меры по развитию города Алматы как центра медицинских услуг международного уровня
Информация в МРР
Акимы города Алматы и Алматинской области, МЗ
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами либо иными источниками
32
Внести предложения по реконструкции автомобильных дорог (с доведением до уровня автобанов с ограничением минимальной скорости/до международного уровня) из города Алматы на города Астану, Усть-Каменогорск, Тараз, Шымкент, Ташкент
Информация в МРР
МТК (свод), акимы города Алматы, Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей
1 квартал 2013 года
Не требуются
Шымкентская городская агломерация
33
Принять меры по развитию Шымкентской агломерации как индустриального центра региона
Информация в МИНТ
Аким Южно-Казахстанской области, АО «НУХ «Казагро» (по согласованию), АО «НК «СПК Шымкент»
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства национальных компаний, средства предприятий и организаций
34
Принять меры по развитию Шымкентской агломерации как центра переработки сельскохозяйственной продукции региона
Информация в МРР
Аким Южно-Казахстанской области, АО «НУХ «Казагро» (по согласованию), АО «НК «СПК Шымкент», АО «СПК Тараз», АО «СПК «Кызылорда»)
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства национальных компаний, средства предприятий и организаций
35
Принять меры по развитию Шымкентской агломерации как центра транспорно-логистических услуг и дистрибуции региона (в том числе с созданием транспортно-логистического узла в городе Арысь)
Информация в МРР
Аким Южно-Казахстанской области, МТК
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
36
Принять меры по развитию Шымкентской агломерации как центра туристического кластера региона
Информация в МИНТ
Аким Южно-Казахстанской области
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
Актюбинская городская агломерация
37
Принять меры по развитию Актюбинской агломерации как индустриального центра региона (производство дальнейших переделов металлургической промышленности, нефтехимической промышленности)
Информация в МИНТ
Аким Актюбинской области, АО «НК «СПК «Актобе»
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
38
Принять меры по развитию Актюбинской агломерации как инновационного центра региона
Информация в МИНТ
Аким Актюбинской области, АО «НАТР» (по согласованию)
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства национальных компаний, средства предприятий и организаций
39
Внести предложения по развитию транспортно-логистического хаба региона, а также по вопросу внедрения скоростных видов транспорта в «треугольнике» Актобе – Хромтау – Кандыагаш;
создания транспортно-логистического узла в городе Кандыагаш
Информация в МРР
Аким Актюбинской области, МТК
Июль 2013 года
Не требуются
40
Внести предложения по реконструкции автомобильных дорог (с доведением до уровня автобанов с ограничением минимальной скорости/до международного уровня) из города Актобе на города Астану, Актау, Атырау и Уральск
Информация в МРР
МТК (свод), акимы Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей
1 квартал 2013 года
Не требуются
41
Принять меры по развитию города Актобе как центра медицинских услуг международного уровня для западных областей Казахстана и сопредельных районов Российской Федерации
Информация в МРР
Акимы Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей, МЗ
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами либо иными источниками
Актауская городская агломерация
42
Принять меры по развитию Актауской агломерации как индустриального центра региона (производство дальнейших переделов нефтехимической, химической, металлообрабатывающей промышленности;
развитие отраслей по обслуживанию нефтегазового сектора (сервисное и транспортное обслуживание)
Информация в МРР
Аким Мангистауской областей, МНГ, АО «НК «СПК «Каспий»
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
43
Внести предложения по дальнейшему развитию транспортно-логистического хаба (модернизация международного морского порта Актау (СЭЗ «Морпорт Актау») и созданию на его базе международного мультимодального транспортно-логистического центра (узла на пересечении международных транспортных коридоров «Север – Юг» и «ТРАСЕКА»), привлечению в структуру СЭЗ «Морпорт Актау» транснациональных производств и производства продукции на экспорт под мировыми брендами (в сфере нефтегазовой промышленности, машиностроения и нефтехимии)
Информация в МРР
Аким Мангистауской области, МИНТ, МТК
Июль 2013 года
Не требуются
44
Внести предложения по развитию Актауской агломерации как центра морского туризма международного уровня на базе курортной зоны «Кендырли»
Информация в МИНТ
Аким Мангистауской области, МФ
Январь, июль ежегодно
В пределах средств, предусмотренных в проектной документации
Республиканский бюджет, средства предприятий и организаций
45
Внести предложения по реконструкции автомобильных дорог (с доведением до уровня автобанов с ограничением минимальной скорости/до международного уровня) из города Актау на населенные пункты Форт-Шевченко, Курык, Жанаозен, а также на город Атырау
Информация в МРР
МТК (свод), аким Мангистауской областей
1 квартал
2013 года
Не требуются

2-3. Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау қалаларында орталықтары бар агломерациялардың қала құрылысы және институционалдық саясатын жетілдіру
17
Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысының қолданыстағы жүйесінің тиімділігін агломерацияны тиімді басқару бөлігінде талдау және оны жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ӨДМ (жинақтау), Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы шілде
Талап етілмейді
18
Ұзақ мерзімді агломерациялық дамуды ескере отырып, Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларының құрамына кіретін елді мекендердің бас жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар әзірлеу немесе енгізу
ӨДМ-ге ақпарат
Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
Жыл сайын қаңтар
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шеңберінде
Жергілікті бюджет
19
Шымкент, Ақтөбе, Ақтау қалаларының қала маңы аймақтарын қала құрылысы жоспарлаудың кешенді схемасын әзірлеу
Облыстық мәслихат шешімі, ӨДМ-ге ақпарат
Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері, мүдделі мемлекеттік органдар
2015 жылғы қаңтар
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
Жергілікті бюджет
20
Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе, Ақтау агломерацияларының тірек қаңқаларын айқындау кезінде ықтимал тәуекелдерге – табиғи (су тасқыны, сел, жер сілкінісі қауіптері), техногендік (өнеркәсіптік объектілердегі авариялар), экологиялық, көліктік, ресурстық және басқа да (мысалы, қалалардағы қылмыс деңгейі) тәуекелдерге талдау жүргізу
ӨДМ-ге ақпарат
ТЖМ (жинақтау), ККМ, ҚОСРМ, ІІМ, Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарының, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы шілде
Талап етілмейді
2-4. Әрбір агломерация бойынша іс-қимыл стратегиясы
Астана қалалық агломерациясы
21
Астана қалалық агломерациясын жаңартылатын энергияны үнемдеу, биоинженерия, ғарыш техникасы мен технологиялар, басқа да басым бағыттар саласындағы жоғары технологиялар және инновациялар орталығы ретінде дамыту бойынша нақты шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
Астана қаласы мен Ақмола облысының әкімдері, ҚОСРМ, БҒМ, ҰҒА, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, ұлттық компаниялар қаражаты, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
22
Астана қалалық агломерациясының экономикасын инновациялық дамытуға бағдарланған ғылыми-білім беру кластерін қалыптастыру бойынша нақты шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
БҒМ, ҰҒА, Астана қаласының және Ақмола облысының әкімдері
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
23
Халыққа медициналық кластер көрсететін жоғары мамандандырылған көмек көрсету жөніндегі шаралар қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
«Назарбаев Университеті» ДБҰ (келісім бойынша), Астана қаласының және Ақмола облысының әкімдері
Жыл сайын қаңтар, шілде
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет
24
Астана қаласында Щучинск-Бурабай курорттық аймағын тарта отырып, туристік кластер қалыптастыру жөнінде нақты шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
Астана қаласының және Ақмола облысының әкімдері
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
25
Астана қаласынан Қарағанды, Көкшетау, Қостанай, Павлодар және Степногорск қалаларына автомобиль жолдарын реконструкциялау (ең төменгі жылдамдығы шектелген автобандар деңгейіне/халықаралық деңгейге жеткізе отырып), сондай-ақ «Ақмол – Воздвиженка – Талапкер», «Астана қаласының айналма жолы (оңтүстік-батыс бөлігі)» автомобиль жолдарын салу жөнінде ұсыныстар енгізу
ӨДМ-ге ақпарат
ККМ (жинақтау), Астана қаласының, Ақмола, Қарағанды, Қостанай облыстарының әкімдері
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
Алматы қалалық агломерациясы
26
Қапшағай қаласында және Іле ауданында индустриялық аймақтарды құру арқылы өңірдің өндірістік және сервистік орталығын қалыптастыра отырып, Алматы қаласының өнеркәсіптік кәсіпорындарын Қапшағай қаласына және Алматы агломерациясының басқа серіктес қалаларына көшіру жөнінде ұсыныстар енгізу
ИЖТМ-ге ақпарат
Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдері
2013 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
27
Алматы агломерациясында өңірдің көлік-логистика және процессинг қызметтерінің орталығын қалыптастыру жөнінде нақты шаралар қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдері, ККМ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
28
Өңірдің технологиялық трансферт және инновациялық бастамалар орталықтарын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу (технологияларды коммерцияландыра отырып)
ИЖТМ-ге ақпарат
Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдері, БҒМ, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
29
Өңірдің туристік кластерін одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), Алматы қаласының, Алматы облысының әкімдері
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
30
Алматы қаласын өңірдің іргелі және қолданбалы ғылымдар (инновациялық кластер), халықаралық деңгейдегі білім беру қызметтері орталығы ретінде одан әрі дамыту шараларын қабылдау
ИЖТМ -ге ақпарат
БҒМ, ҰҒА, ДСМ, Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдері
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
31
Алматы қаласын халықаралық деңгейдегі медициналық қызметтер көрсету орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдері, ДСМ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат немесе өзге көздер шегінде
32
Алматы қаласынан Астана, Өскемен, Тараз, Шымкент, Ташкент қалаларына автомобиль жолдарын реконструкциялау (ең төменгі жылдамдығы шектелген автобандар деңгейіне/халықаралық деңгейге жеткізе отырып) жөнінде ұсыныстар енгізу
ӨДМ-ге ақпарат
ККМ (жинақтау), Алматы қаласының, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
Шымкент қалалық агломерациясы
33
Шымкент агломерациясын өңірдің индустриялық орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «Шымкент» ӘКК» ҰК» АҚ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, ұлттық компаниялар қаражаты, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
34
Шымкент агломерациясын өңірдің ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі, «Қазагро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша), «Шымкент» ӘКК» ҰҚ» АҚ, «Тараз» ӘКК» АҚ, «Қызылорда» ӘКК» АҚ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, ұлттық компаниялар қаражаты, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
35
Шымкент агломерациясын өңірдің көлік-логистика қызметтері мен дистрибуция орталығы ретінде (оның ішінде, Арыс қаласында көлік-логистика торабын құра отырып) дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі, ККМ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
36
Шымкент агломерациясын өңірдің туристік кластері орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
Ақтөбе қалалық агломерациясы
37
Ақтөбе агломерациясын өңірдің индустриялық орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау (металлургия өнеркәсібінің, мұнай химиясы өнеркәсібінің одан әрі жасау өндірісі)
ИЖТМ-ге ақпарат
Ақтөбе облысының әкімі, «Ақтөбе» ӘКК» ҰК» АҚ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
38
Ақтөбе агломерациясын өңірдің инновациялық орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
Ақтөбе облысының әкімі, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, ұлттық компаниялар қаражаты, кәсіпорындар және ұйымдар қаражаты
39
Өңірдің көлік-логистика хабын дамыту, сондай-ақ Ақтөбе – Хромтау – Қандыағаш «үштігінде» көліктің жүрдек түрлерін енгізу, Қандыағаш қаласында көлік-логистика торабын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
ӨДМ-ге ақпарат
Ақтөбе облысының әкімі, ККМ
2013 жылғы шілде
Талап етілмейді
40
Ақтөбе қаласынан Астана, Ақтау, Атырау және Орал қалаларына автомобиль жолдарын реконструкциялау (ең төменгі жылдамдығы шектелген автобандар деңгейіне/халықаралық деңгейге жеткізе отырып) жөнінде ұсыныстар енгізу
ӨДМ-ге ақпарат
ККМ (жинақтау), Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының әкімдері
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
41
Ақтөбе қаласын Қазақстанның батыс облыстары мен Ресей Федерациясының шекара маңы аудандары үшін халықаралық деңгейдегі медициналық қызметтер көрсету орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ӨДМ-ге ақпарат
Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының әкімдері, ДСМ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат немесе өзге көздер шегінде
Ақтау қалалық агломерациясы
42
Ақтау агломерациясын өңірдің индустриялық орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау (одан әрі бөліністегі мұнай – химия, химия, металл өңдеу өнеркәсібін шығару; мұнай-газ секторына қызмет көрсету салаларын дамыту (сервистік және көліктік қызмет көрсету)
ӨДМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі, МГМ, «Каспий» ӘКК» ҰК» АҚ
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
43
Көлік-логистика хабын одан әрі дамыту бойынша ұсыныстар енгізу (Ақтау («Ақтау теңіз порты» АЭА) халықаралық теңіз портын жаңғырту және оның базасында мультимодальдік көлік-логистика орталығын құру («Солтүстік-Оңтүстік» және «ТРАСЕКА» халықаралық көлік дәліздерінің қиылысындағы торап), «Ақтау теңіз порты» АЭА құрылымына трансұлттық өндірістерді және әлемдік брендтегі өндірістерді (мұнай-газ өнеркәсібінде, машина жасау саласында және мұнай химиясында) тарту
ӨДМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі, ИЖТМ, ККМ
2013 жылғы шілде
Талап етілмейді
44
Ақтау агломерациясын «Кендірлі» курорттық аймағының базасында халықаралық деңгейдегі теңіз туризмі орталығы ретінде дамыту жөнінде шаралар қабылдау
ИЖТМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі, Қаржымині
Жыл сайын қаңтар, шілде
Жобалау құжаттамасында көзделген қаражат шегінде
Республикалық, бюджет, кәсіпорындар мен ұйымдар қаражаты
45
Ақтау қаласынан Форт-Шевченко, Құрық, Жаңаөзен елді мекендеріне, сондай-ақ Атырау қаласына автомобиль жолдарын реконструкциялау (ең төменгі жылдамдығы шектелген автобандар деңгейіне/халықаралық деңгейге жеткізе отырып) жөнінде ұсыныстар енгізу
ӨДМ-ге ақпарат
ККМ (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімі
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді

3. Содействие повышению конкурентоспособности и
экономическому развитию регионов Казахстана
1
Реализация проектов, а также государственная поддержка местного самоуправления в рамках Программы «Развитие регионов»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МРР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
2011 – 2020 годы
2012 год – 15 050,0 **;
2013 год – 29 500,0 **;
2014 год – 14 980,0 **;
2015 год – 15 000,0 **;
2016-2020 годы**
Республиканский и местный бюджеты
2
Провести подсчет накопленных в регионах объемов твердых бытовых отходов для строительства мусороперерабатывающих заводов во всех регионах
Информация в МРР
МОСВР (свод), акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 февраля, ежегодно
Не требуются
3
Внести конкретные предложения и проекты по активизации регионального, межгосударственного сотрудничества и развития транспортных коридоров, особенно в рамках интеграционных соглашений
Информация в МРР
МТК, акимы приграничных территорий
1 февраля ежегодно
Не требуются
4. Развитие сельских территорий
1
Проведение мониторинга социально-экономического развития СНП
Информация в МРР
Акимы областей
Ежегодно 1 квартал
Не требуются
2
Определение потенциала социально-экономического развития СНП
Информация в МРР
Акимы областей
Ежегодно 2 квартал
Не требуются
3
Проведение классификации СНП в разрезе групп:
районные центры;
ОСНП;
центры сельских округов, сел и поселков;
другие СНП
Информация в МРР
Акимы областей
Декабрь 2013 года
Не требуются
4
Подготовка методических рекомендации по разработке Комплексных планов развития ОСНП, областных и районных планов мероприятий
Методические рекомендации
МРР, АО «ИЭИ» (по согласованию)
октябрь 2013 года
Не требуются
5
Разработка и утверждение индивидуальных Комплексных планов развития районных центров и ОСНП
Решение областного маслихата
Акимы областей
март 2014 года
Не требуются
6
Разработка и утверждение областных планов мероприятий по развитию центров сельских округов, сел и поселков
Решения областного маслихата
Акимы областей
март 2014 года
Не требуются
7
Разработка и утверждение районных планов мероприятий по развитию других СНП с высоким и средним потенциалом
Решение районного маслихата
Акимы областей
март 2014 года
Не требуются
8
Согласование бюджетных инвестиционных проектов по развитию сельских территорий с центральным уполномоченным органом в области регионального развития
Перечень бюджетных инвестиционных проектов
МРР, МЭБП, акимы областей
Ежегодно
Не требуются
9
Внесение изменений и дополнение в программу «Доступное жилье 2020» по льготному обеспечению арендным жильем специалистов в сельской местности
проект Постановления Правительства Республики Казахстан
МРР, МСХ
Декабрь 2014 год
Не требуется
10
Представление местными исполнительными органами ежегодной информации о ходе реализации Комплексных планов и планов мероприятий в уполномоченный орган по региональному развитию
Информация в МРР
Акимы областей
Ежегодно октябрь
Не требуются
11
Представление информации о развитии сельских территорий
Информация в Правительство Республики Казахстан
МРР, Акиматы областей
Ежегодно 1 квартал
Не требуются
Всего средств из республиканского бюджета

3. Қазақстан өңірлерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға және экономикалық дамуына жәрдемдесу
1
«Өңірлерді дамыту» бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқаруды мемлекеттік қолдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ӨДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2011 – 2020 жылдар
2012 жылы – 15 050,0**;
2013 жылы – 29 500,0**;
2014 жылы – 14 980,0**;
2015 жылы – 15 000,0**;
2016 – 2020 жылдары**
Республикалық және жергілікті бюджеттер
2
Барлық өңірлерде қоқыс өңдейтін зауыттар салу үшін өңірлерде жиналған қатты тұрмыстық қалдықтар көлемінің есебін жүргізу
ӨДМ-ге ақпарат
ҚОСРМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жыл сайын 1 ақпан
Талап етілмейді
3
Өңірлік, мемлекетаралық ынтымақтастықты және көлік дәліздерін, әсіресе, интеграциялық келісімдер шеңберінде дамытуды жандандыру бойынша нақты ұсыныстар мен жобалар енгізу
ӨДМ-ге ақпарат
ККМ, шекара маңындағы аумақтардың әкімдері
Жыл сайын 1 ақпан
Талап етілмейді
4. Ауылдық аумақтарды дамыту
1
АЕМ-нің әлеуметтік-экономикалық дамуына мониторинг жүргізу
ӨДМ-ге ақпарат
Облыстардың әкімдері
Жыл сайын 1-тоқсан
Талап етілмейді
2
АЕМ-нің әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетін анықтау
ӨДМ-ге ақпарат
Облыстардың әкімдері
Жыл сайын 2-тоқсан
Талап етілмейді
3
АЕМ-ге мынадай топтар бөлінісінде жіктеу жүргізу:
аудан орталықтары;
ТАЕМ;
ауылдық округтердің, ауылдар мен кенттердің орталықтары;
басқа да АЕМ
ӨДМ-ге ақпарат
Облыстардың әкімдері
2013 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
4
ТАЕМ-ді дамытудың кешенді жоспарларын, облыстық және аудандық іс-шаралар жоспарын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
Әдістемелік ұсынымдар
ӨДМ, «ЭЗИ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы қазан
Талап етілмейді
5
Аудан орталықтары мен ТАЕМ-ді дамытудың жеке кешенді жоспарларын әзірлеу және бекіту
Облыстық мәслихаттың шешімі
Облыстардың әкімдері
2014 жылғы наурыз
Талап етілмейді
6
Ауылдық округтердің, ауылдар мен кенттердің орталықтарын дамыту бойынша облыстық іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
Облыстық мәслихаттың шешімі
Облыстардың әкімдері
2014 жылғы наурыз
Талап етілмейді
7
Даму әлеуеті жоғары және орташа басқа да АЕМ-ді дамыту бойынша аудандық іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
Аудандық мәслихаттың шешімі
Облыстардың әкімдері
2014 жылғы наурыз
Талап етілмейді
8
Ауылдық аумақтарды дамыту бойынша бюджеттік инвестициялық жобаларды өңірлік даму саласындағы орталық уәкілетті органмен келісу
Бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесі
ӨДМ, ЭБЖМ, облыстардың әкімдері
Жыл сайын
Талап етілмейді
9
Ауылдық жерлердегі мамандарды жалдамалы тұрғын үймен жеңілдетілген қамтамасыз ету бойынша «Қолжетімді тұрғын үй 2020» бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасы
ӨДМ, АШМ
2014 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
10
Жергілікті атқарушы органдардың Кешенді жоспарлар мен іс-шаралар жоспарларының іске асырылу барысы туралы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға жыл сайын ақпарат беруі
ӨДМ-ге ақпарат
Облыстардың әкімдері
Жыл сайын қазан
Талап етілмейді
11
Ауылдық аумақтарды дамыту туралы ақпарат беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ӨДМ, облыстардың әкімдіктері
Жыл сайын 1-тоқсан
Талап етілмейді
Республикалық бюджеттен бөлінетін қаражаттың барлығы

2011 год – 176,5 млн. тенге;
2012 год – 15 050,0 млн. тенге**;
2013 год – 29 500,0 млн. тенге**;
2014 год – 14 980,0 млн. тенге**;
2015 год – 15 000,0 млн. тенге**;
2016-2020 годы**
Примечание:
**объем средств будет определен при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
расшифровка аббревиатур:
МРР – Министерство регионального развития Республики Казахстан
МЭБП – Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МИНТ – Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МОСВР – Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
МНГ – Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
АДСФК – Агентство Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры
АС – Агентство Республики Казахстан по статистике
НКА – Национальное космическое агентство Республики Казахстан
АО «ИЭИ» – акционерное общество «Институт экономических исследований»
АО «Медицинский холдинг» – акционерное общество «Национальный медицинский холдинг»
АО «НАТР» – акционерное общество «Национальное агентство по технологическому развитию»
АО «НУХ «КазАгро» – акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «КазАгро»
АОО «Назарбаев Университет» – автономная организация образования «Назарбаев Университет»
АО «НК «СПК» – акционерное общество «Национальная компания «Социально-предпринимательская корпорация»
АО «СПК» – акционерное общество «Социально-предпринимательская корпорация»
СЭЗ – специальная экономическая зона
ГЧП – государственно-частное партнерство

2011 жылы – 176,5 млн. теңге;
2012 жылы – 15 050,0 млн. теңге**;
2013 жылы – 29 500,0 млн. теңге**;
2014 жылы – 14 980,0 млн. теңге**;
2015 жылы – 15 000,0 млн. теңге**;
2016 - 2020 жылдары**
Ескертпе:
**қаражат көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді бекіту кезінде айқындалатын болады.
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӨДМ – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
ЭБЖМ – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ҚОСРМ – Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі
МГМ – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СДШІА – Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі
СА – Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ҰҒА – Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
«ЭЗИ» АҚ – «Экономикалық зерттеулер институты» акционерлік қоғамы
«Медициналық холдинг» АҚ – «Ұлттық медициналық холдинг» акционерлік қоғамы
«ТДҰА» АҚ – «Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік» акционерлік қоғамы
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ – «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
«Назарбаев Университеті» ДБҰ – «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымы
«ӘКК» ҰК» АҚ – «Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
«ӘКК» АҚ – «Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы» акционерлік қоғамы
АЭА – арнайы экономикалық аймақ
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік.