Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи
Решение маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 2 сентября 2010 года № 294. Зарегистрировано Управлением юстиции Карабалыского района Костанайской области 13 октября 2010 года № 9-12-145. Утратило силу решением маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 31 октября 2014 года № 283
Сноска. Утратило силу решением маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 31.10.2014 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Карабалыкский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяет свое действие на отношения, возникшие с 1 января 2010 года.
Председатель внеочередной
сессии                                     К. Аитпаева
Секретарь районного маслихата              А. Тюлюбаев
СОГЛАСОВАНО
Начальник государственного
учреждения "Отдел занятости
и социальных программ
Карабалыкского района"
________________ Т. Салмина
__________________ 2010 год
Приложение
к решению маслихата
от 2 сентября 2010 года № 294
Размер и порядок оказания жилищной помощи
1. Порядок оказания жилищной помощи
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) постоянно проживающим в Карабалыкском районе на оплату:
расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьям и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания), согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания).
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели.

Тұрғын үй көмегін көрсету мөлшерін және тәртібін анықтау туралы
Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2010 жылғы 2 қыркүйектегі № 294 шешімі. Қостанай облысы Қарабалық ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 13 қазанда № 9-12-145 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2014 жылғы 31 қазандағы № 283 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 31.10.2014 № 283 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабына сәйкес Қарабалық аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері және тәртібі қосымшаға сәйкес анықталсын.
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап пайда болған қатынастарға өз іс-әрекетін таратады.
Кезектен тыс сессия төрайымы               К. Айтпаева
Секретарь районного маслихата              А. Төлебаев
КЕЛІСІЛДІ
"Қарабалық ауданының
жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
____________ Т. Салмина
______________ 2010 жыл
Мәслихаттың
2010 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 294 шешіміне қосымша
Тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері және тәртібі
1. Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қарабалық ауданында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарды;
тұрғын жайдың меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және қалалық телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге беріледі.
Тұрғын үй көмегі тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызмет көрсету ақысын төлеу үшін жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша көрсетіледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қолданылған шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттарының әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
Тұрғын үй көмегі тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстардың, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының, отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.

Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 07.02.2014 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2014).
2. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) (далее - заявитель) обращается в уполномоченный орган, осуществляющий назначение жилищной помощи (далее-уполномоченный орган) с заявлением и представляет документы, указанные в пункте 4 Постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи".
3. Документы представляются в уполномоченный орган, осуществляющий назначение жилищной помощи, в подлинниках и копиях. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
Заверенные работниками уполномоченного органа копии документов формируются в дело.
4. Уполномоченный орган в течение десяти календарных дней со дня предоставления необходимых для назначения жилищной помощи документов, принимает решение о назначении или отказе в назначении жилищной помощи, один экземпляр, которого передается заявителю.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 26.10.2011 № 405 (вводится в действие с 01.01.2011).
5. В случае если предоставленные документы вызывают сомнения, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, подтверждающие право заявителя на назначение и выплату жилищной помощи.
6. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления и оказывается на текущий квартал, в котором обратился заявитель.
7. Получатель жилищной помощи информирует уполномоченный орган об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера жилищной помощи, а также о случаях ее неверного начисления.
8. При возникновении обстоятельств, влияющих на размер жилищной помощи, производится перерасчет со дня наступления указанных обстоятельств (за исключением смерти получателя).
В случае выявления представления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение жилищной помощи, выплата жилищной помощи прекращается на период ее назначения.
9. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в бюджет. В случае отказа получателем в возвращении перечисленных выплат в добровольном порядке, уполномоченный орган взыскивает средства в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
10. В случае смерти одинокого проживающего получателя жилищной помощи выплата жилищной помощи завершается с месяца следующего за месяцем смерти.
В случае смерти одного из членов семьи получателя жилищной помощи, производится перерасчет с месяца следующего за месяцем смерти.
Прекращение либо перерасчет выплат в связи со смертью, производится на основании списка умерших, ежемесячно запрашиваемого уполномоченным органом в органах юстиции или по представлению сведений членами семьи.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 07.02.2014 № 201 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2014 бастап туындаған қатынастарға таратылады).
2. Тұрғын үй көмегін көрсету үшін отбасы (азамат) (әрі қарай - өтініш беруші) тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын өкілетті органға (әрі қарай - өкілетті органға) арызбен жолығады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету Ережелерін бекіту туралы" қаулысының 4 тармағына сәйкес құжаттарды тапсырады.
3. Құжаттардың түпнұсқалары және көшірмелері түрінде тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын өкілетті органға тапсырылады. Тексеріс өткеннен кейін құжаттардың түпнұсқалары арыз берушіге қайтарылады.
Өкілетті органның қызметкерлерімен куәландырылған құжаттардың көшірмелері іске қалыптастырады.
4. Уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындау үшін қажетті құжаттар тапсырылған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде тұрғын үй көмегін тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, оның бір данасы өтініш берушіге беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2011.10.26 № 405 (2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Ұсынылған құжаттар күмәнді болған жағдайда, өкілетті орган арыз берушінің тұрғын үй көмекті тағайындауға және төлеуге құқығын айқындайтын тиісті органда мәліметтерді сұратады.
6. Тұрғын үй көмегі өтінішті берген айдан тағайындалады және өтініш берген ағымдағы тоқсанына көрсетіледі.
7. Тұрғын үй көмегінің алушысы тұрғын үй көмегінің мөлшерінің өзгертуіне негіз болып табылатын, сонымен қатар оның дұрыс емес тағайындалғаны жағдайлары туралы уәкілетті органға хабарлайды.
8. Тұрғын үй көмегінің мөлшеріне ықпал ететін жағдайлар пайда болса, көрсетілген жағдайлар (алушының қайтыс болғанынан басқа) басталған күнінен бастап қайта есептеледі.
Өтініш берушімен тұрғын үй көмегінің заңсыз төлем тағайындалған дұрыс емес мәліметтерді ұсынған жағдайда, тұрғын үй көмектің төлемі тағайындалған кезеңге тоқталады.
9. Артық төленген сомасы бюджетке қайтарылады. Алушы аударылған сомаларды қайтаруға ерікті тәртібінде бас тартқан жағдайда, өкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамамен бекітілген тәртіппен өндіріп алады.
10. Жалғыз басты тұратын тұрғын үй көмегін алушының қайтыс болған жағдайларын тұрғын үй көмегінің төлемі қайтыс болған кейінгі келесі айдан тоқтатылады.
Тұрғын үй көмегін алушының бір отбасы мүшесі қайтыс болған жағдайда қайтыс болғаннан кейін айдан бастап қайта есептеледі.
Қайтыс болуына байланысты төлемдердің тоқтатуы немесе қайта есептелуі ай сайын уәкілетті органмен әділет органдардың немесе отбасы мүшелерімен мәліметті ұсынуды сұратқан қайтыс болған тізімінің негізінде жүргізіледі.

11. Разногласия, возникшие по вопросам оказания жилищной помощи, выносятся на рассмотрение комиссии по назначению социальной помощи, либо разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Определение размера оказания жилищной помощи
12. Размер оказания жилищной помощи определяется уполномоченным органом исходя из совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующего на получение жилищной помощи согласно приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 7412.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 27.04.2012 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. исключен - решением маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 27.04.2012 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При предоставлении документов подтверждающих доход гражданина, безработными лицами предоставляются документы, подтверждающие их регистрацию в качестве безработных в уполномоченных органах по вопросам занятости, кроме инвалидов и лиц, в период их нахождения на стационарном лечении более одного месяца, учащихся, студентов, слушателей, курсантов и магистрантов очной формы обучения, а также граждан, занятых уходом за инвалидами 1 и 2 группы, лицами старше восьмидесяти лет, детьми в возрасте до семи лет.
15. Доля предельно допустимых расходов в пределах установленных норм устанавливается в размере 10 процентов от совокупного дохода.
Сноска. Пункт 15 в редакции решения маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 30.07.2012 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При назначении жилищной помощи в расчет принимается норма площади:
1) на одного члена семьи - 18 квадратных метров полезной площади, плюс 9 квадратных метров на семью, для проживающих в многокомнатных жилых помещениях (квартирах); для проживающих в однокомнатных жилых помещениях (квартирах) – общая площадь жилища;

11. Тұрғын үй көмегін көрсету мәселелері бойынша шыққан келіспеушіліктер әлеуметтік көмекті тағайындау бойынша комиссияның қарауына салынады, немесе Қазақстан Республикасы қолданылып жүрген заңдылыққа сәйкес шешіледі.
2. Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшерін анықтау
12. Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 7412 нөмірімен тіркелген, тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері, тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын негізге алғанда уәкілетті органмен анықталады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2012.04.27 № 41 (алғаш ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13. алынып тасталды - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2012.04.27 № 41 (алғаш ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Азаматтың табысын куәландыратын құжаттарды ұсынған кезде жұмыссыз тұлғалармен, мүгедектерден және стационарлық емделуде бір айдан астам болған тұлғалардан, күндізгі түрдегі оқудың оқушыларынан, студенттерден, тыңдаушылардан, курсанттардан және магистранттардан, сонымен қатар 1,2 топ мүгедектерін, сексен жастан асқан тұлғалармен, жеті жасқа дейінгі балалармен күтімді іске асыратын азаматтардан басқа, жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органдарда олардың тіркеулерін жұмыссыз ретінде куәландырған құжаттар ұсынылады.
15. Жол берілетін шекті шығыстың үлесі қосынды табыстан 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2012.07.30 № 52 (алғаш ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
16. Тұрғын үй көмек көрсетілгенде есепте көлем нормасы алынады:
1) отбастың бір мүшесіне көп бөлмелі тұрғын жайларда (пәтерлерде) тұратын он сегіз шаршы метр пайдалы көлемі, отбасқа 9 шаршы метр қосылады, бір бөлмелі тұрғын жайларда (пәтерлерде) тұратындарға – тұрғын үйдің жалпы көлемі;

2) для одиноко проживающих граждан - 30 квадратных метров
независимо от занимаемой площади, но не более фактической, эта же норма применяется для общежитий.
17. Нормативы потребления коммунальных услуг, обеспечиваемых компенсационными мерами для потребителей, не имеющих приборов учета, устанавливаются в соответствии с действующим законодательством.
Если нормативы и тарифы на расходы не определены в установленном законодательством порядке, возмещение затрат производится по фактическим расходам.
18. Расходы, принимаемые к расчету для потребителей, имеющих приборы учета потребления коммунальных услуг, определяются по фактическим затратам за предыдущий квартал или за последний квартал, в котором услуги оказывались в полном объеме, на основании показаний приборов учета, но не более установленных норм расхода коммунальных услуг для потребителей, не имеющих приборов учета.
19. Возмещение расходов по оплате электроэнергии производятся из расчета 100 киловатт на одного человека, в домах с электрической плитой, электрическими водонагревателями 130 киловатт на одного человека, но не более фактических расходов.
20. Оплата сверх норм, установленных настоящей главой, производится собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилья на общих основаниях.
3. Финансирование и порядок выплат жилищной помощи
21. Финансирование жилищной помощи осуществляется за счет средств соответствующего местного бюджета, а также за счет средств целевых текущих трансфертов (в случае их выделения).
22. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом по заявлению получателей жилищной помощи через банки второго уровня, на банковские счета получателя жилищной помощи, поставщиков услуг, органов управления объектов кондоминиума.
Сноска. Пункт 22 в редакции решения маслихата Карабалыкского района Костанайской области от 15.10.2012 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) жалғыз тұратын азаматтарға пайдалы көлеміне қарамастан, бірақ нақтыны астам 30 шаршы метр шегінде, осы норма жатақханалар үшін қолданады.
17. Коммуналдық қызметін пайдалану есеп құралдары жоқ тұтынушылар үшін өтемақы шараларымен қамтылған нормативтері қолданыстағы заңдылықа сәйкес белгіленеді.
Егер заңнама бекіткен тәртіппен шығындарға нормативтер мен тарифтер анықталмаса, шығындардың өтуі нақты шығыстар бойынша жасалады.
18. Коммуналдық қызметін пайдалануға есептеу құралдары бар тұтынушыларға үшін есептеуге қабылдайтын шығыстар есеп құралдардың көрсеткіштердің негізінде, бірақ есеп құралдары жоқ, толық мөлшерінде барлық коммуналдық қызметтер көрсетілген алдындағы тоқсан немесе соңғы тоқсанның нақты төлемдер жөнінде анықталады.
19. Электр энергия пайдалануға шығындарын өтеу үшін бір адамға 100 киловатт; электроплиталар, электро су жылытулары бар үйлерде бір адамға 130 киловатт есебімен шығарылады, бірақ нақты шығыстан астам емес.
20. Егер төлем осы тараумен белгіленген нормалардан тыс болса, ол меншік иелерімен немесе жалдаушылармен (қосымша жалдаушылармен) жалпы негізінде жүзеге асырылады.
3. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу тәртібі
21. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру тиісті жергілікті бюджет қаражаттары арқылы, сондай-ақ мақсатты ағымдағы трансферттер қаражаты (олар бөлінсе) жүзеге асырылады.
22. Тұрғын үй көмегін төлеу уәкілетті органмен тұрғын үй көмегін алушылардың өтініші бойынша, тұрғын үй көмегін алушының, қызмет көрсетушілердің, кондоминимум нысандарын басқару органдарының банктік шоттарына аударылып екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қарабалық ауданы мәслихатының 2012.10.15 № 65 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.