Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов по оказанию медицинских услуг
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 360. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2011 года № 7045. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2012 года № 796
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 14.11.2012 № 796 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с пунктом 5 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктами 34 статьи 13, статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в сфере по оказанию медицинских услуг, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы проверочных листов для медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, стационарную и стационарозамещающую помощь, скорую медицинскую помощь, согласно приложениям 234 к настоящему приказу соответственно.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бейсен Н.Е.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан                       С. Каирбекова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 июня 2011 года № 360
Критерии оценки степени риска в сфере
по оказанию медицинских услуг
1. Настоящие Критерии оценки степени риска по оказанию медицинских услуг (далее - Критерии) разработаны для отнесения проверяемых субъектов по оказанию медицинских услуг к определенной группе риска.

Медициналық қызметтерді көрсету бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 6 маусымдағы № 360 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 27 маусымда № 7045 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 14 қарашадағы № 796 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.11.14 № 796 (алғаш ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 19-бабының 5-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 34-тармақтарына15-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету жөніндегі саладағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері;
2) тиісінше осы бұйрыққа 234-қосымшаларға сәйкес амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын, жедел медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған тексеру парақтарының нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Н.Е. Бейсен):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-қорында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі                  С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 6 маусымдағы
№ 360 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық қызметтерді көрсету саласында тәуекел
дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы медициналық қызметтерді көрсету саласында тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) көрсетілетін медициналық қызметтер сапасына тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесінің әр түрлі тобына жатқызу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск в сфере оказания медицинских услуг – вероятность наступления неблагоприятного исхода для здоровья или жизни пациента в результате некачественного оказания медицинских услуг с учетом тяжести его последствий;
2) проверяемые субъекты – государственные организации здравоохранения, независимо от ведомственной принадлежности;
3) индикаторы оценки качества оказываемых медицинских услуг - показатели эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг стандартам в области здравоохранения.
3. Отнесение проверяемого субъекта к соответствующей группе степени риска осуществляется в два этапа.
4. На первом этапе проверяемые субъекты распределяются на группы риска: высокой, средней и незначительной степени риска.
5. В зависимости от форм предоставления медицинской помощи и видов организаций здравоохранения, проверяемые субъекты распределяются по степени риска следующим образом:
1) к группе высокой степени риска относятся организации здравоохранения, оказывающие стационарную, стационарозамещающую и амбулаторно-поликлиническую помощь по стратегическим направлениям согласно Стратегического плана Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 81 (далее – стратегические направления), а также организации здравоохранения, оказывающие скорую медицинскую помощь, организации санитарной авиации и в сфере медицины катастроф;
2) к группе средней степени риска - субъекты здравоохранения, оказывающие стационарную, стационарозамещающую и амбулаторно-поликлиническую помощь, за исключением стратегических направлений;
3) к группе незначительной степени риска - организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации, организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход; организации, оказывающие косметологическую помощь с применением инвазивных методов и использованием лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
6. На втором этапе распределение проверяемых субъектов по группам степени риска осуществляется с учетом показателя соответствия качества оказанных медицинских услуг (далее – Показатель соответствия), выраженного в процентах.
Показатель соответствия определяется как разница между 100 % и пороговым значением индикатора оценки качества оказанных медицинских услуг (далее – пороговое значение), выраженным в процентах по каждому индикатору оценки качества оказанных медицинских услуг.
Индикаторы оценки качества оказываемых медицинских услуг и их пороговые значения определены согласно приложению к настоящим Критериям.
Для планирования проведения проверок используется среднее значение Показателя соответствия.

2. Осы критерийлерде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) медициналық қызметтерді саласындағы тәуекел – сапасыз медициналық қызмет көрсету нәтижесінде оның салдарларының ауырлығын ескере отырып, пациенттің денсаулығына немесе өміріне жағымсыз нәтиженің туу ықтималдығы;
2) тексерілетін субъектілер – мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары, ведомстволық қарауына байланысты емес;
3) медициналық қызмет сапасын бағалау индикаторлары – медициналық қызметтердің тиімділігін, толық болуын және денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкестігінің көрсеткіштері.
3. Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесінің тиісті тобына жатқызу екі кезеңде жүзеге асырылады.
4. Бірінші кезеңде тексерілетін субъектілер тәуекелдің жоғары, орташа, төмен дәреже топтарына бөлінеді.
5. Ұсынылатын медициналық көмек нысандары және денсаулық сақтау ұйымдары түрлеріне байланысты тексерілетін субъектілер тәуекел дәрежесі бойынша мынадай болып бөлінеді:
1) тәуекелдің жоғары дәрежелі тобына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2010-2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарына сәйкес стратегиялық бағыттар бойынша (бұдан әрі - стратегиялық бағыттар) стационарлық, стационарды алмастыратын және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, сондай-ақ жедел көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері, санитариялық авиация ұйымдары мен медициналық апаттар саласында денсаулық сақтау ұйымдары жатады;
2) тәуекелдің орташа дәрежелі тобына стратегиялық бағыттарды қоспағанда стационарлық, стационарды алмастыратын және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері жатады;
3) тәуекелдің төмен дәрежелі тобына қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары, паллиативтік көмек пен мейірбикелік күтім көрсететін ұйымдар; инвазиялық әдістер қолдану және дәрілік заттар және медициналық мақсаттардағы бұйымдар мен медициналық техниканың пайдалану көмегімен косметологиялық көмек көрсететін ұйымдар жатады.
6. Екінші кезеңде тексерілетін субъектілердің тәуекел дәрежесі топтары бойынша бөлу пайыздармен айқындалған, көрсетілген медициналық қызмет сапасының сәйкестік көрсеткіші ескеріле отырып жүзеге асырылады (бұдан әрі – Сәйкестік көрсеткіші).
Сәйкестік көрсеткіші көрсетілген медициналық сапаны бағалаудың әрбір индикаторы бойынша пайыздарда көрсетілген медициналық қызмет сапасын бағалау индикаторларының 100 % және шектік мәндерінің (бұдан әрі - Шектік мән) айырмашылығы ретінде анықталады.
Көрсетілген медициналық қызмет сапасын бағалау индикаторлары және олардың Шектік мәндері осы Критерийлерге қосымшаға сәйкес анықталған.
Тексеру жүргізуді жоспарлау үшін Сәйкестік көрсеткішінің орташа мәні пайдаланылады.

7. Из числа проверенных субъектов, относящихся к группе высокой степени риска, в план проведения проверок включаются проверенные субъекты со средним Показателем соответствия:
50 % и менее;
от 50 % до 60 % на протяжении последних 3-х лет.
Из числа проверенных субъектов, относящихся к средней и незначительной степеням риска, в план проведения проверок включаются проверенные субъекты с Показателем соответствия:
40 % и менее;
от 40 до 60 % на протяжении последних 3-х лет.
8. Основаниями для приоритетного включения в план проведения проверок субъектов контроля внутри одной группы риска являются:
1) период времени от момента проведения последней проверки превышающий 18 месяцев;
2) наличия значительных нарушений, выявленных при проведении предыдущих проверок;
3) отсутствие свидетельства об аккредитации.
9. К значительным нарушениям относятся:
1) несоответствие оказываемых видов (подвидов) медицинской деятельности, выданным приложениям к лицензии;
2) нарушение прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) нарушение договорных обязательств проверенных субъектов на предоставление гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) отсутствие сертификата специалиста у медицинских работников;
5) несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемых при лицензировании медицинской деятельности.
Приложение
к критериям оценки степени риска в сфере
по оказанию медицинских услуг
от 6 июня 2011 года № 360
Индикаторы оценки качества оказываемых медицинских
услуг и их пороговые значения
п\п
Наименование индикаторов
Единица измерения
Пороговое значение
1
2
3
4
1. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь
1
Количество случаев
необоснованной
госпитализации
Процент не обоснованно
госпитализированных от
общего числа всех
госпитализированных за
отчетный период
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
2
Количество случаев
умерших при плановой
госпитализации
Процент случаев умерших в
стационаре от всех
поступивших в плановом
порядке за отчетный период
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
3
Количество случаев
послеоперационной
летальности в случаях
плановой госпитализации
Процент умерших в стационаре
после операции от всех
оперированных в плановом
порядке за отчетный период
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
в случаях плановой
госпитализации
4
Количество женщин
умерших в родах и
послеродовом периоде из
них от управляемых
причин:
- акушерских
кровотечений;
- гестозов;
- абортов
Процент умерших женщин от
общего количества выписанных
родильниц
Значение индикатора
должно быть не более 1 %
5
Количество случаев
летальности детей от 0
до 14 лет, в том числе
от 0 до 1 года за
отчетный период по
причинам, которые
поддаются управлению
Процент умерших детей от 0
до 14 лет, в том числе детей
до 1 года от количества

7. Тәуекел дәрежесінің жоғары тобына жататын тексерілген субъектілер ішінен тексеру жүргізу жоспарына орташа Сәйкестік көрсеткіші бар тексерілген субъектілер кіреді:
50 % және одан төмен;
соңғы 3 жыл бойы 50 %-дан 60 %-ға дейін.
Орташа және төмен тәуекел дәрежелеріне жататын тексерілген субъектілердің ішінен тексеру жоспарына Сәйкестік көрсеткіші бар тексерілген субъектілер кіреді:
40 % және одан төмен;
соңғы 3 жыл бойы 40 %-дан 60 %-ға дейін;
8. Бір тәуекел топтың ішінде субъектілерді тексеру жүргізу жоспарына басымды кіргізуге негіздемелер:
1) соңғы тексеру жүргізілген кезеңнен кейін 18 айдан аса уақыт өткен кезең;
2) алдыңғы тексеру жүргізу кезінде анықталған елеулі бұзушылықтардың бар болуы;
3) ұлттық аккредиттеу туралы куәліктің болмауы болып табылады.
9. Елеулі бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) көрсетілген медициналық қызмет түрлерінің (кіші түрлерінің), берілген лицензияға қосымшасының сәйкес келмеуі;
2) азаматтардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алу құқығының бұзылуы;
3) тексерілген субъектілердің тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін ұсыну шартының міндеттерін бұзуы;
4) медицина қызметкерінің маман сертификатының болмауы;
5) медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі.
Медициналық қызметтерді көрсету
саласында тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
2011 жылғы "__" _______ № __
қосымша
Көрсетілетін медициналық қызметтер сапасын бағалау
индикаторлары және олардың шектік мәндері
Р/с
Индикаторлардың атауы
Өлшем бірлігі
Шектік мәні
1. Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін медициналық қызметтер сапасын бағалау индикаторлары
1
Негізсіз емдеуге жатқызу оқиғаларының саны
Есепті кезеңге барлық емдеуге жатқызылғандардың жалпы санынан негізсіз емдеуге жатқызылғандардың пайызы
Индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
2
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде қайтыс болған оқиғалар саны
Есепті кезеңге жоспарлы тәртіппен барлық емдеуге жатқызылғандардың стационарда қайтыс болған оқиғалардың пайызы
Индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
3
Жоспарлы емдеуге жатқызу оқиғаларындағы операциядан кейінгі өлім-жітім саны
Есепті кезеңге жоспарлы тәртіппен барлық операция жасалғандардың ішінде операциядан кейін қайтыс болған оқиғалардың пайызы
Жоспарлы емдеуге жатқызу оқиғаларында индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
4
Босану кезінде және босанғаннан кейінгі мерзімде қайтыс болған әйелдердің саны, оның ішінде басқару болатын себептерден:
- акушериялық қан кету;
- гестоздар;
- аборттар.
Босанған әйелдердің жалпы санынан қайтыс болған әйелдердің пайызы
Индикатордың мәні 1 %-дан аспауы тиіс
5

выписанных детей от 0 до 14
лет (в том числе детей до 1
года)
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
по причинам, которые
поддаются управлению
6
Количество случаев
внутрибольничной
инфекции
Количество
зарегистрированных случаев с
внутрибольничной инфекцией/
количество выписанных
умножить на 100
До 1 %
7
Количество случаев
повторного поступления
(в течение месяца по
поводу одного и того же
заболевания)
Число повторных
госпитализаций/общее число
госпитализированных за
отчетный период умножить на
100
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
8
Количество случаев
расхождения основного
клинического и
патологоанатомического
диагнозов
Количество случаев
расхождения диагнозов за
отчетный период/количество
всех патолого-анатомических
исследований умножить на
100
2 %
9
Общее количество
обоснованных жалоб по
сравнению с предыдущим
отчетным периодом
Количество обоснованных
жалоб за отчетный период/
количество обоснованных
жалоб за предыдущий период
умножить на 100
Значение должно
снижаться на 10 % по
сравнению с предыдущим
периодом
2. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для медицинских организаций, оказывающих первичную медико-санитарную
и консультативно-диагностическую помощь
10
Показатель общей
смертности за отчетный
период
Расчетный показатель на
1 000 населения
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
11
Показатель смертности от
болезней системы
кровообращения
Расчетный показатель на
100 000 населения
Снижение собственного
показателя на 1 %
12
Количество случаев
материнской смертности
среди прикрепленного
населения за отчетный
период из них от
управляемых причин:
- акушерских
кровотечений;
- гестозов;
- абортов
Расчетный показатель на
100 000 живорожденных
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
по причинам, которые
поддаются управлению
13
Количество абортов у
женщин фертильного
возраста, проживающих на
прикрепленной территории
за отчетный период, в
том числе с
экстрагенитальной
патологией
Количество
абортов/количество женщин
фертильного возраста
умножить на 1 000
Снижение на 10 % по
сравнению с предыдущим
периодом
14
Количество случаев
младенческой смертности
среди прикрепленного
населения за отчетный
период из них от
управляемых причин:
- заболеваний органов
дыхания;
- кишечных инфекций;
- врожденных пороков
развития;
- причин перинатального
периода
Расчетный показатель на
1 000 родившихся живыми
Значение индикатора
должно стремиться к нулю
по причинам, которые
поддаются управлению
15
Общее количество
обоснованных жалоб по
сравнению с предыдущим
отчетным периодом
Количество обоснованных
жалоб за отчетный период/
количество обоснованных
жалоб за предыдущий период
умножить на 100
Значение должно
снижаться на 10 % по
сравнению с предыдущим
периодом
16
Количество случаев
умерших детей на дому
Число умерших детей на дому
/количество умерших детей
до 14 лет за отчетный период
умножить на 100
Снизить свой показатель
на 5 %
17
Количество случаев
госпитализации больных
артериальной гипертонией
в состоянии
гипертонического криза
Количество
госпитализированных с
артериальной гипертонией в
состоянии гипертонического
криза/количество всех
состоящих на "Д" учете с
артериальной гипертензией
умножить на 100
Не более 10 %
18
Охват населения
профилактической
флюорографией
Количество населения,
охваченных профилактической
флюорографией/количество
прикрепленного населения
умножить на 100
Не менее 60 %
19
Показатель выявляемости
больных туберкулезом
среди обследованных лиц
методом флюорографии
Количество случаев
туберкулеза, выявленных при
плановом флюорографическим
обследовании за исследуемый
период/общее количество лиц,
которым проведено плановое
флюорографическое
обследование за исследуемый
период умножить на 100
Не менее 60 %
20
Количество запущенных
случаев туберкулеза
среди впервые выявленных
больных ТБ
Число новых легочных больных
с запущенными случаями
туберкулеза/общее число
новых легочных больных среди
взрослых и подростков
умножить на 100

0-ден 14 жасқа дейінгі балалардың өлім-жітім жағдайларының саны, оның ішінде есепті кезеңге басқаруға болатын себептер бойынша
0-ден 14 жасқа дейінгі балалардың, оның ішінде 0-ден 14 жасқа дейінгі шығарылған балалардың санынан 1 жасқа дейінгі қайтыс болған балалардың пайызы (оның ішінде 1 жасқа дейінгі балалар)
Басқаруға болатын себептер бойынша индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
6
Ауруханаішілік инфекция оқиғаларының саны
Ауруханаішілік жұқпалармен тіркелген оқиғалардың саны/ шығарылғандардың саны 100-ге көбейту
1 %-ға дейін
7
Қайталап түсу оқиғаларының саны (бір айдың ішінде бір ауру бойынша қайта түсу)
Емдеуге жатқызуға қайта түсу саны/есепті кезеңге емдеуге жатқызушылардың жатқызушылардың жалпы санын 100-ге көбейту
Индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
8
Негізгі клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздар сәйкессіздігі оқиғаларының саны
Есепті кезеңге диагноздар айырмашылығы оқиғаларының саны/барлық патологиялық-анатомиялық зерттеулердің санын 100-ге көбейту
2 %
9
Өткен жылмен салыстырғанда есепті кезеңге негізделген шағымның жалпы саны
Есепті кезеңге негізделген шағымдардың саны/алдыңғы кезеңге негізделген шағымдардың санын 100-ге көбейту
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда мәні 10 %-ға төмендеуі тиіс
2. Медициналық-санитариялық және консультациялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін медициналық қызметтер сапасын бағалау индикаторлары
10
Есепті кезеңмен салыстырғанда жалпы өлім-жітім көрсеткіші
1 000 халыққа шаққанда есептеу көрсеткіші
Индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
11
Қан-айналым жүйесінің ауруларынан өлім-жітім көрсеткіші
100 000 халыққа шаққанда есептеу көрсеткіші
Өз көрсеткішін 1 % төмендету
12
Есепті кезеңге бекітілген халық арасындағы ана өлім-жітім оқиғаларының саны, оның ішінде басқаруға болатын себептерден:
- акушериялық қан кету;
- гестоздар;
- аборттар
100 000 тірі туғандарға шаққанда есептеу көрсеткіші
Басқаруға болатын себептер бойынша индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
13
Есепті кезеңге бекітілген аумақта тұратын ұрпақты болу жастағы, оның ішінде экстрагениталды патологиясы бар әйелдердің аборт саны
Ұрпақты болу жастағы әйелдер саны/аборт саны 1000-ға көбейту
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда мәні 10 %-ға төмендеуі тиіс
14
Есепті кезеңге тіркелген халық арасындағы өлім-жітімі саны, оның ішінде басқаруға болатын себептер:
- тыныс алу ағзаларының аурулары;
- ішек инфекциялары;
- туа біткен даму кемістіктері;
- перинатальдық кезең себептері
1 000 тірі туғандарға есептеу көрсеткіші
Басқаруға болатын себептер бойынша индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
15
Алдыңғы есепті кезеңмен салыстырғанда негізделген шағымның жалпы саны
Есепті кезеңге негізделген шағымның саны /алдыңғы кезеңдегі негізделген шағымның санын 100-ге көбейту
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда мәні 10 %-ға төмендеуі тиіс
16
Үйде қайтыс болған балалардың көрсеткіші
Үйде қайтыс болған балалардың көрсеткіші / 14 жасқа дейін қайтыс болған балалардың санын 100-ге көбейту
Өз көрсеткішін 5 % төмендету
17
Артериялық гипертония науқастарын гипертониялық дағдарыс жағдайында емдеуге жатқызу деңгейі
Артериялық гипертония науқастарын гипертониялық дағдарыс жағдайында емдеуге жатқызу саны/барлық артериялық гипертензиямен «Д» есепте тұрғандардың санын 100-ге көбейту
10 %-дан кем емес
18
Халықты профилактикалық флюорографиямен қамту
Профилактикалық флюорографиямен қамтылған халық саны/тіркелген халық санын 100-ге көбейту
60 %-дан кем емес
19
Флюорография әдісімен зерттеліп-қаралған тұлғалардың арасында туберкулез науқастарды анықтау көрсеткіші
Тексеру жоспарлы флюорографиялық зерттеп-қарау кезеңде анықталған туберкулез оқиғаларының саны / тексеру кезеңіне жоспарлы флюорографиялық зерттеп қарау жүргізілген тұлғалар санын 100-ге көбейту
60 %-дан кем емес
20
Туберкулезбен ауырған науқастардың алғаш анықталғандар арасында асқынған оқиғалардың саны
Асқынған туберкулез оқиғалары бар жаңа өкпе аурулары бар науқастардың саны / ересектер мен жасөспірімдердің арасында жаңа өкпе аурулары бар науқастардың санын 100-ге көбейту

Не более 1,5 %
21
Количество впервые
выявленных больных
злокачественными
новообразованиями 1-2
стадии за отчетный
период
Число больных с впервые
установленным диагнозом
злокачественного
новообразования 1-2 стадии в
отчетном периоде/число, с
впервые установленным
диагнозом злокачественного
новообразования умножить на
100
Ежегодное увеличение
собственного показателя
на 1 %
22
Количество больных
злокачественными
новообразованиями,
живущих 5 лет и более
Удельный вес числа больных
злокачественными
новообразованиями,
находящихся под наблюдением
пять лет и более/общее
количество на "Д" учете по
поводу злокачественных
новообразований умножить на
100
Ежегодное увеличение
собственного показателя
на 1 %
23
Количество случаев
материнской смертности
среди прикрепленного
населения за отчетный
период от акушерских
кровотечений
Число случаев материнской
смертности среди
прикрепленного населения за
отчетный период от
акушерских
кровотечений/количество
родильниц умножить на 100
Уменьшение на 10 % по
сравнению с предыдущим
периодом
24
Количество случаев
материнской смертности
среди прикрепленного
населения за отчетный
период от гестозов
Произведение количества
случаев материнской
смертности среди
прикрепленного населения за
отчетный период от
гестозов/количество
родильниц на 100
Уменьшение
Своего показателя на 10
% по сравнению с
предыдущим периодом
25
Количество случаев
материнской смертности
среди прикрепленного
населения за отчетный
период от абортов
Произведение количества
случаев материнской
смертности среди
прикрепленного населения за
отчетный период от
абортов/количество родильниц
на 100
Уменьшение на 10 % по
сравнению с предыдущим
периодом
26
Показатель уровня
госпитализации больных
из числа прикрепленного
населения,
госпитализированных с
осложнениями сахарного
диабета
Количество пролеченных
больных из числа
прикрепленного населения с
осложнениями сахарного
диабета*100/количество
пролеченных больных из числа
прикрепленного населения с
сахарным диабетом
Уменьшение значения
показателя настоящего
периода по сравнению с
предыдущим периодом на
10 %
3. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для организаций, оказывающих скорую медицинскую помощь
27
Случаи повторных вызовов по тому же
заболеванию в течение суток с момента первого вызова
Расчетный показатель на 1000
вызовов
Значение индикатора
должно стремиться к
нулю
28
Превышение времени
доезда до больного выше
средне сформированного
Расчетный показатель на 1000
вызовов
Значение показателя не
должно превышать 15 % в
населенных пунктах с
численностью населения
более 200 тыс. и не
должно превышать 2 % в
населенных пунктах в
численностью населения
менее 200 тыс.
29
Смертность при вызовах в
присутствии бригады
Расчетный показатель на 1000
вызовов
Значение показателя
должно стремиться к нулю
30
Удельного вес
госпитализированных от
числа доставленных
Расчетный показатель на 1000
вызовов
Значение индикатора не
должно превышать 5 %
31
Расхождение диагнозов
больных,
госпитализированных
бригадой скорой помощи и
стационара
Расчетный показатель на 1000 вызовов
Значение показателя не
должно превышать 5 %
32
Общее количество
обоснованных жалоб по
сравнению с предыдущим
отчетным периодом
Произведение количества
обоснованных жалоб за
отчетный период/количество
обоснованных жалоб за
предыдущий период на 100
Значение должно
снижаться на 10 % по
сравнению с предыдущим
периодом
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 июня 2011 года № 360
Форма
Проверочный лист
для медицинских организаций, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую помощь
Место составления                             Дата "__" ____ 201__ г
Наименование государственного органа _____________________________
Акт о назначении проверки ________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта _______________________________
Адрес место нахождения ___________________________________________
Руководитель организации _________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Факти-
ческие
показатели
1
2
3
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к
лицензии (номер, серия, дата выдачи)
2
Укомплектованность врачами, средними медицинскими работниками
(коэффициент совместительства) (%)
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников (% от
общего количества врачей, % от общего количества среднего
медицинского персонала)
4
Уровень категорийности специалистов (% по категориям)
5
Наличие у специалистов свидетельств о прохождении курсов
повышения квалификации за последние 5 лет (% от общего
количества персонала)
6
Наличие лекарственных средств для оказания неотложной
медицинской помощи
7
Эффективность использования медицинского оборудования (%)
Изношенность медицинского оборудования (%)
8
Качество ведения учетно-отчетной документации, документирование
рабочих процедур
9
Проведение мероприятий по предупреждению заражения пациентов и
персонала больницы инфекциями: СПИД, ВИЧ, вирусные гепатиты
10
Увеличение или снижение показателя общей смертности, в том числе
трудоспособного возраста среди прикрепленного населения
11
Число случаев материнской смертности среди прикрепленного
населения
12
Количество случаев младенческой смертности среди прикрепленного
населения
13
Применение новых методов и средств профилактики, диагностики и
лечения заболеваний
14
Раннее выявление беременных (до 12 недель) и своевременность
взятия под медицинское наблюдение в ПМСП, с целью профилактики
осложнений беременности
15
Ведение женщин при физиологической и патологической беременности
16
Своевременность и полнота охвата патронажем новорожденных после
выписки из родильного дома
17
Увеличение или снижение количества случаев смерти на дому детей

1,5 %-дан кем емес
21
Есепті кезеңге 1-2 сатыдағы қатерлі ісік аурулары бар алғаш анықталған науқастардың саны
Есепті кезеңге 1-2 сатыдағы қатерлі ісік диагнозы алғаш қойылған науқастардың саны / қатерлі ісік диагнозы алғаш қойылғандардың санын 100-ге көбейту
Жеке көрсеткішін жыл сайын 1 % ұлғайту
22
Қатерлі ісік аурулары бар 5 жыл және одан көп өмір сүретін науқастар саны
5 жыл және одан көп уақыт қадағалаудағы қатерлі ісік науқастарының салыстырмалы салмағы / Қатерлі ісік себебі бойынша «Д» есептегілердің жалпы санын 100 % көбейту
Жеке көрсеткішін жыл сайын 1 % ұлғайту
23
Есепті кезеңге тіркелген халық арасындағы акушериялық қан кету себебінен ана өлім-жітімінің саны
Есепті кезеңге тіркелген халық арасындағы акушериялық қан кету себебінен ана өлім-жітімінің саны / жаңа босанғандардың санын 100-ге көбейту
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 10 % азайту
24
Есепті кезеңге тіркелген халық арасындағы гестоздар себебінен ана өлім-жітімінің саны
Есепті кезеңге тіркелген халық арасындағы гестоздар себебінен аналар өлім-жітімінің саны/жаңа босанғандардың санын 100-ге көбейту
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда өз көрсеткішінің 10 % азайту
25
Есепті кезеңге тіркелген халық арасындағы аборттар себебінен ана өлім-жітімінің саны
Есепті кезеңге тіркелген халық арасындағы аборттар себебінен ана өлім-жітімінің саны/жаңа босанғандардың санын 100-ге көбейту
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 10 % азайту
26
Қант диабеті асқынуларымен емдеуге жатқызылған, тіркелген халық ішіндегі науқастарды емдеуге жатқызу деңгейінің көрсеткіші
Қант диабеті асқынуларымен тіркелген халық ішіндегі емделіп шыққан науқастардың саны *100 / Қант диабетімен тіркелген халық ішіндегі емделіп шыққан науқастардың саны
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда қазіргі кезең көрсеткішінің мәнін 10 % азайту
3. Жедел медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін медициналық қызметтер сапасын бағалау индикаторлары
27
Бір тәулік ішінде бір ауру бойынша бірінші шақыру сәтінен бастап бір ауру бойынша қайталап шақыру оқиғаларының саны
1000 шақыруға есептеу көрсеткіші
Индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
28
Науқасқа жету уақытын орташа қалыптасқан уақыттан асыру
1000 шақыруға есептеу көрсеткіші
200 мыңнан аса халқы бар елді мекендерде көрсеткіштердің мәні 15 %-дан аспауы тиіс және 200 мыңнан кем халқы бар елді мекендерде индикатордың мәні 2 %-дан аспауы тиіс
29
Шақыру кезінде бригаданың көзінше болған өлім-жітім
1000 шақыруға есептеу көрсеткіші
Индикатордың мәні нөлге ұмтылуы тиіс
30
Жеткізілгендердің ішінен емдеуге жатқызылғандардың салыстырмалы салмағы
1000 шақыруларға есептеу көрсеткіші
Индикатордың мәні 5 %-дан аспауы тиіс
31
Жедел көмек бригадасы және стационарға емдеуге жатқызылған науқастардың диагноздарының арасындағы сәйкессіздік
1000 шақыруға есептеу көрсеткіші
Индикатордың мәні 5 %-дан аспауы тиіс
32
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңге негізделген шағымның жалпы саны
Есепті кезеңге негізделген шағымның жалпы саны/өткен жылмен салыстырғанда есепті кезеңге негізделген шағымның жалпы санын 100-ге көбейту
Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда мәні 10 %-ға төмендеуі тиіс
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 6 маусымдағы
№ 360 бұйрығына
2 қосымша
Нысан
Амбулаториялық-емханалық
көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған
тексеру парағы
Құрастыру орны                          күні «__» ___________20____ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Субъектінің орналасқан мекенжайы ____________________________________
Ұйым басшысы ________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
№ р/с
Талаптар тізбесі
Факті бойынша көрсеткіштер
1
2
3
1
Медициналық қызмет көрсету лицензиясының, лицензияға қосымшалардың болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Дәрігерлермен, орта медициналық қызметкерлерімен толықтырылуы (қызметті атқару коэффициенті) (%)
3
Медицина қызметкерлерінде маман сертификаттарының болуы (жалпы дәрігерлер саны %, жалпы орта медицина қызметкерлерінің саны %)
4
Мамандар санаттылығының деңгейі (санаттар бойынша %)
5
Соңғы 5 жылға біліктілікті арттыру курсынан өту туралы мамандар куәлігінің болуы (қызметкерлердің жалпы саны %)
6
Шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттардың болуы
7
Медициналық жабдықтарды тиімді пайдалану (%)
Медициналық жабдықтардың тозуы (%)
8
Есепке алу – есептік құжаттау жүргізу сапасы, жұмыс рәсімдерін құжаттау
9
Пациенттер мен аурухана қызметкерлерінің инфекциялық ауруларды жұқтыруының алдын алу іс-шаралары: ЖИТС, АИТВ, вирусты гепатит
10
Бекітілген тұрғындардың, оның ішінде жұмысқа жарамдылар арасындағы жалпы өлім-жітім көрсеткішінің өсуі немесе төмендеуі
11
Бекітілген тұрғындардың арасындағы ана өлім-жітім оқиғаларының саны
12
Бекітілген тұрғындардың арасындағы нәрестелер өлім-жітімі оқиғаларының саны
13
Аурулардың профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеудің жаңа әдістері мен құралдары
14
Жүктіліктің асқынуы профилактикасы мақсатында жүктілікті ерте анықтау (12 аптаға дейін) және уақытын БМСК медициналық бақылауға алу
15
Физиологиялық және патологиялық жүктілік кезінде әйелдерге жетекшілік ету
16
Перзентханадан шыққан жаңа туған нәрестелерді патронажбен уақтылы және толық қамту
17

от 0 до 5 лет включительно
18
Увеличение или снижение количества случаев смерти на дому лиц
трудоспособного возраста от заболеваний, по которым медицинская
помощь является стратегической
19
Увеличение или снижение количества случаев первичного выхода на
инвалидность лиц трудоспособного возраста по заболеваниям, по
которым медицинская помощь является приоритетной
20
Проведение профилактических прививок, оценка планирования и
соблюдение календарных сроков профилактических прививок
21
Внедрение стационарозамещающих технологий (дневной стационар)
22
Несвоевременность диагностики и число запущенных случаев
злокачественных новообразований
23
Число запущенных форм туберкулеза среди впервые выявленных
24
Экспертиза медицинской документации (амбулаторных карт)
25
Показатели работы Службы внутреннего контроля (аудита)

0 ден 5 жасқа дейінгі балаларды қоса алғанда, олардың үйде қайтыс болуы оқиғаларының санының өсуі немесе төмендеуі
18
Медициналық көмек стратегиялық болып табылатын аурулардан үйде қайтыс болған еңбекке жарамды тұлғалар санының өсуі мен төмендеуі
19
Медициналық көмек басымды болып табылатын аурулар бойынша еңбекке жарамды тұлғалардың алғаш рет мүгедектікке шығу оқиғаларының санының өсуі немесе төмендеуі
20
Профилактикалық екпе жүргізу, жоспарлауды бағалау және
профилактикалық екпелердің күнтізбелік мерзімін сақтау
21
Стационарды алмастыратын технологияларды енгізу (күндізгі стационар)
22
Диагностиканың уақтылы жүргізілмеуі және асқынған қатерлі ісіктердің саны
23
Алғаш анықталғандар арасындағы асқынған туберкулез формаларының саны
24
Медициналық құжаттамалардың сараптамасы (амбулаториялық карталар)
25
Ішкі бақылау қызметі (аудит) жұмысының көрсеткіштері:

1) результаты рассмотрения обращений пациентов;
2) анализ эффективности деятельности подразделений организации;
3) разработка программных мероприятий, направленных на
предупреждение и устранение дефектов в работе и способствующих
повышению качества и эффективности медицинской помощи;
4) обучение и методическая помощь персоналу организации по
вопросам обеспечения качества медицинской помощи;
5) соблюдение правил оказания гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи;
6) соблюдение протоколов диагностики и лечения.
26
Соблюдение требований нормативных правовых актов, регулирующих
порядок:
1) организации и проведения внутренней и внешней экспертиз
качества медицинских услуг;
2) обеспечения получения гражданами гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи;
3) оказания платных услуг;
4) заполнения и выдачи форм первичной медицинской документации,
удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти;
5) соблюдения Перечня болезней подлежащих стационарному и
стационарозамещающему лечению, в соответствии с Международной
статистической классификацией болезней (МКБ-10);
6) организации оказания восстановительного лечения и медицинской
реабилитации, в том числе и детской медицинской реабилитации;
7) заполнения и выдачи медицинскими организациями документов,
удостоверяющих временную нетрудоспособность граждан;
8) оказания паллиативной помощи и сестринского ухода;
9) оказания консультативно-диагностической помощи гражданам в
организациях здравоохранения;
10) медицинского обследование донора перед дачей (донацией)
крови и ее компонентов в медицинских организациях,
осуществляющих заготовку крови и ее компонентов;
11) проведения массовых профилактических медицинских осмотров целевых групп населения;
12) оказания медицинской помощи детям раннего возраста на уровне
организаций первичной медико-санитарной помощи;
13) проведения организациями здравоохранения мероприятий по
выявлению, учету и направлению на принудительное лечение больных
заразной формой туберкулеза, отказавшихся или уклоняющихся от
лечения, а также режим пребывания в специализированных
противотуберкулезных организациях;
14) оказания первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП),
прикрепления граждан к организациям ПМСП;
15) обеспечения получения гражданами Республики Казахстан и
оралманами гарантированного объема бесплатной медицинской
помощи;
16) обеспечения лекарственными средствами в рамках
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
17) обеспечения пациентов бесплатными и льготными рецептами;
18) проведения плановых ежегодных профилактических осмотров
декретированного контингента, охват профилактическими осмотрами
декретированного контингента.
Примечание: СПИД – синдром приобретенного иммунодефицита,
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека,
ПМСП – первичная медико-санитарная помощь.
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 июня 2011 года № 360
Форма
Проверочный лист
для медицинских организаций, оказывающих
стационарную и стационарозамещающую помощь
Место составления                              Дата "__" ____ 201__ г
Наименование государственного органа _______________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
(дата, №)
Наименование субъекта контроля _____________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Руководитель организации ___________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Фактические
показатели
1
2
3
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к
лицензии (номер, серия, дата выдачи)
2
Укомплектованность врачами, средними медицинскими
работниками (коэффициент совместительства) (%)
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников
(% от общего количества врачей, % от общего количества
среднего медицинского персонала)
4
Уровень категорийности специалистов (% по категориям)
5
Наличие у специалистов свидетельств о прохождении курсов
повышения квалификации за последние 5 лет (% от общего
количества персонала)
6
Качество ведения учетно-отчетной документации,
документирование рабочих процедур
7
Проведение мероприятий по предупреждению заражения
пациентов и персонала больницы инфекциями: СПИД, ВИЧ,
вирусные гепатиты
8
Соблюдение безопасности пациентов и медицинского персонала,
наличие случаев ВБИ, расследования причин ВБИ, меры,
принятые для предотвращения ВБИ
9
Эффективность использования медицинского оборудования (%)
10

1) пациенттердің өтініштерін қарау нәтижелері;
2) ұйым бөлімшелері қызметінің тиімділігін талдау;
3) медициналық көмек сапасы мен тиімділігін арттыруға ықпал ететін және жұмыс кемшіліктерді ескерту мен алдын алу және жұмыс кемшіліктерін жоюға бағытталған бағдарламалық шараларды әзірлеу;
4) медициналық көмек сапасын қамтамасыз ету мәселесі бойынша ұйымдардың қызметкерлерін оқыту және әдістемелік көмек;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету ережелерін сақтау;
6) диагностика және емдеу хаттамаларын сақтау.
26
Іс-шаралардың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау:
1) медициналық қызметтер сапасына ішкі және сыртқы сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу;
2) азаматтардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету;
3) ақылы қызметтерді көрсету;
4) туу, қайтыс болу және перинаталдық қайтыс болу жағдайларын куәландыратын бастапқы медициналық құжаттамалар нысандарын толтыру және беру;
5) халықаралық аурулардың статистикалық жіктемесіне (ХАЖ-10) сәйкес стационар және стационарды алмастыратын емдеуге жататын аурулар тізбесін сақтау;
6) қалпына келтіре емдеуді және медициналық оңалтуды көрсетуді, оның ішінде және балаларды медициналық оңалтуды ұйымдастыру;
7) азаматтардың уақытша еңбекке жарамсыздығын куәландыратын медициналық ұйымдардың құжаттарын толтыру және беру;
8) паллиативтік көмек пен мейірбикелік күтімді көрсету;
9) денсаулық сақтау ұйымдарында азаматтарға консультативтік-диагностикалық көмек көрсету;
10) медициналық ұйымдарда қан мен оның қан компонеттерін беру (донация) донорды медициналық зерттеп қарау;
11) халықтың нысаналы топтарын жаппай профилактикалық медициналық тексеріп-қараудан өткізу;
12) бастапқы медициналық–санитариялық көмек ұйымдары деңгейінде ерте жастағы балаларға медициналық көмек көрсету;
13) денсаулық сақтау ұйымдарының туберкулездің жұқпалы формасымен ауыратын, емдеуден бас тартқан немесе қашып жүрген науқастарды анықтау, есепке алу және мәжбүрлеп емдеуге жіберу бойынша іс-шараларды жүргізуі, сондай-ақ туберкулезге қарсы мамандандырылған ұйымдарда болу режімі;
14) бастапқы медициналық–санитариялық көмек көрсету (бұдан әрі - БМСК) азаматтарды БМСК ұйымдарына бекіту;
15) Қазақстан Республикасы азаматтарының және оралмандардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету;
16) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттармен қамтамасыз ету;
17) пациенттерді тегін және жеңілдікті рецептермен  қамтамасыз ету;
18) декреттелген контингентке жыл сайынғы жоспарлы профилактикалық тексеріп қарау жүргізу, декреттелген контингентті профилактикалық тексеріп қараумен қамту.
Ескерту: ЖИТС – жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы
АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
БМСК – бастапқы медициналық санитариялық көмек көрсету
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 6 маусымдағы
№ 360 бұйрығына
3 қосымша
Нысан
Стационар және стационарды алмастыратын көмек көрсететін
медициналық ұйымдарға арналған тексеру парағы
Құрастыру орны                           күні «__» _________20____ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Субъектінің орналасқан мекенжайы ____________________________________
Ұйым басшысы ________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
№ р/с
Талаптар тізбесі
Факті бойынша көрсеткіштер
1
2
3
1
Медициналық қызмет көрсету лицензиясы, лицензияға қосымшаларының болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Дәрігерлермен, орта медицина қызметкерлерімен толықтырылуы атқару қызметін (қызметін қоса коэффициенті) (%)
3
Медицина қызметкерлерінде маман сертификаттарының  болуы (жалпы дәрігерлер саны, % жалпы орта медицина қызметкерлерінің саны %)
4
Мамандар санаттылығының деңгейі (санаттар бойынша %)
5
Қызметкерлердің соңғы 5 жылға біліктілікті арттыру курсынан өту туралы мамандар куәлігінің болуы (қызметкерлердің жалпы саны %)
6
Тіркеу-есеп құжаттамасын жүргізу сапасы, жұмыс үдерісінің құжаттамасы
7
Пациенттер мен аурухана қызметкерлерінің инфекциялық ауруларды жұқтыруының алдын алу іс-шаралары: ЖИТС, АИТВ, вирустық гепатит
8
Пациенттер мен медицина қызметкерлерінің қауіпсіздігін сақтау, АІИ оқиғаларының болуы, АІИ алдын алу үшін қабылданған шаралар
9
Медициналық жабдықтарды тиімді пайдалану (%)
10

Число случаев необоснованной госпитализации (1-3 дня
пребывания) по сравнению с предыдущим периодом
11
Число случаев умерших при плановой госпитализации
12
Уровень госпитализации плановых больных без
предварительного обследования
13
Наличие случаев непрофильной госпитализации
14
Уровень соответствия лечебно-диагностических мероприятий
протоколам диагностики и лечения заболеваний
15
Показатели эффективности использования коечного фонда
(средняя длительность пребывания больного на койке, работа
койки, простой койки, необоснованные нарушения сроков
госпитализации)
16
Процент послеоперационных осложнений
17
Послеоперационная летальность в случаях плановой
госпитализации
18
Число случаев материнской смертности
19
Количество случаев младенческой смертности
20
Показатели внутрибольничной инфекции
21
Показатель повторного поступления (в течение месяца по
поводу одного и того же заболевания)
22
Случаи расхождения клинического и патологоанатомического
диагнозов
23
Применение новых методов и средств профилактики,
диагностики, лечения и медицинской реабилитации
24
Обеспечение препаратами и компонентами крови по медицинским
показаниям
25
Показатели работы службы внутреннего контроля (аудита):

Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда негізделмеген емдеуге жатқызу оқиғаларының саны (1-3 күнге жатқызу)
11
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде қайтыс болған оқиғалар саны
12
Алдын-ала зерттеп-қараусыз жоспарлы науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі
13
Бейінді емес емдеуге жатқызу жағдайларының бар болуы
14
Аурулар диагностикасы мен емдеу хаттамасымен емдеу-диагностикалық іс-шараларға сәйкестік деңгейі
15
Төсектік қорды тиімді пайдалану көрсеткіштері (төсекте науқастардың болуының орташа ұзақтығы, төсектің жұмысы, төсектің тұрып қалуы, емдеуге жатқызу мерзімдерінің негіздемесіз бұзылуы)
16
Операциядан кейінгі асқыну пайызы
17
Жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайында операциядан кейінгі өлім-жітім
18
Ана өлім-жітім оқиғаларының саны
19
Нәресте өлім-жітім оқиғаларының саны
20
Ауруханаішілік жұқпа көрсеткіші
21
Қайта түсу көрсеткіштері (бір айдың ішінде бір аурудың қайталануы)
22
Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың сәйкессіздік оқиғалары
23
Профилактика, диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдарын қолдану
24
Медициналық айғақтар бойынша қан препараттары және компоненттерімен қамтамасыз ету
25
Ішкі бақылау қызметі (аудит) жұмысының көрсеткіштері:

1) результаты рассмотрения обращений пациентов;
2) анализ эффективности деятельности подразделений
организации;
3) разработка программных мероприятий, направленных на
предупреждение и устранение дефектов в работе и
способствующих повышению качества и эффективности
медицинской помощи;
4) обучение и методическая помощь персоналу организации по
вопросам обеспечения качества медицинской помощи;
5) соблюдение правил оказания гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи;
6) соблюдение протоколов диагностики и лечения.
26
Соблюдение нормативных правовых актов, регулирующих
порядок:
1) организации и проведения внутренней и внешней экспертиз
качества медицинских услуг;
2) обеспечения получения гражданами гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи;
3) оказания платных услуг;
4) заполнения и выдачи форм первичной медицинской
документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и
перинатальной смерти;
5) соблюдения Перечня болезней, подлежащих стационарному и
стационарозамещающему лечению, в соответствии с
Международной статистической классификацией болезней
(МКБ-10);
6) организации оказания восстановительного лечения и
медицинской реабилитации, в том числе и детской медицинской
реабилитации;
7) выдачи медицинскими организациями документов,
удостоверяющих временную нетрудоспособность граждан;
8) оказания паллиативной помощи и сестринского ухода;
9) оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи
в форме санитарной авиации в Республике Казахстан;
10) оказания медицинской помощи организациями
здравоохранения, оказывающими стационарную помощь (далее -
стационары), независимо от формы собственности и
ведомственной принадлежности;
11) оказания стационарозамещающей помощи медицинскими
организациями, независимо от формы собственности;
12) обеспечения получения гражданами Республики Казахстан и
оралманами гарантированного объема бесплатной медицинской
помощи;
13) лечения заболеваний которых запрещается в
негосударственном секторе здравоохранения;
14) обеспечения лекарственными средствами в рамках
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Примечание: СПИД – синдром приобретенного иммунодефицита,
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека,
ВБИ – внутрибольничная инфекция,
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 июня 2011 года № 360
Форма
Проверочный лист
для медицинских организаций,
оказывающих скорую медицинскую помощь
Место составления                            Дата "__" ____ 201__ г
Наименование государственного органа _____________________________
Акт о назначении проверки ________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта _______________________________
Адрес место нахождения ___________________________________________
Руководитель организации _________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Факти-
ческие
показа-
тели
1
2
3
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к
лицензии (номер, серия, дата выдачи)
2
Укомплектованность врачами, средними медицинскими работниками
(коэффициент совместительства) (%)
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников (% от
общего количества врачей, % от общего количества среднего
медицинского персонала)
4
Уровень категорийности специалистов (% по категориям)
5
Наличие у специалистов свидетельств о прохождении курсов повышения
квалификации за последние 5 лет (% от общего количества персонала)
6
Эффективность использования медицинского оборудования (%)
7
Соответствие установленным нормативам уровня оснащенности
медицинским оборудованием (%)
Изношенность медицинского оборудования (%)
8
Наличие лекарственных средств для оказания неотложной медицинской
помощи
9
Удельный вес повторных вызовов по одному и тому же заболеванию в
течение суток с момента первого вызова за отчетный период
(конкретные примеры, анализ).
10
Удельный вес вызовов с превышением времени прибытия бригады скорой
помощи за отчетный период (анализ причин).
11
Количество случаев смерти при вызовах (смерть до прибытия бригады,
смерть в присутствии бригады)
12
Удельный вес доставок больных на госпитализацию без медицинских
показаний
13
Время обслуживания 1 вызова
14
Удельный вес переданных активов в организации ПМСП
15
Расхождение диагнозов бригады скорой медицинской помощи и
диагноза, установленного в стационаре в случае госпитализации
больных
16
Общее количество обоснованных жалоб по сравнению с аналогичным
периодом прошлого года (анализ причин возникновения жалоб).
17
Качество ведения учетно-отчетной документации, документирование
рабочих процедур
18
Показатели работы службы внутреннего контроля (аудита):

1) пациенттердің өтініштерін қарау нәтижелері;
2) ұйым бөлімшелері қызметінің тиімділігін талдау;
3) медициналық көмек сапасы мен тиімділігін арттыруға ықпал ететін және кемшіліктерді алдын алу және жұмыс кемшіліктерін жоюға бағытталған бағдарламалық шараларды әзірлеу;
4) медициналық көмек сапасын қамтамасыз ету мәселесі бойынша ұйымдардың қызметкерлерін оқыту және әдістемелік көмек;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету ережелерін сақтау;
6) Диагностика және емдеу хаттамаларын сақтау
26
Іс-шаралардың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау:
1) жедел медициналық жәрдем және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсету;
2) азаматтардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету;
3) ақылы қызметтерді көрсету;
4) бастапқы медициналық құжаттамалар нысандарын толтыру және беру;
5) халықаралық аурулардың статистикалық жіктемесіне (ХАЖ-10) сәйкес стационар және стационарды алмастыратын емдеуге жататын аурулар тізбесін сақтау;
6) қалпына келтіре емдеуді және медициналық оңалтуды көрсетуді, оның ішінде және балалар медициналық оңалтуды ұйымдастыру;
7) азаматтардың уақытша еңбекке жарамсыздығын куәландыратын медициналық ұйымдардың құжаттарын толтыру және беру;
8) паллиативтік көмек пен мейірбикелік күтімді көрсету;
9) Қазақстан Республикасы жедел медициналық жәрдем және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсету;
10) меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан стационарлық көмек көрсететін (бұдан әрі - стационарлар) денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық көмек көрсетуі;
11) меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан стационарды алмастыратын көмек көрсету;
12) Қазақстан Республикасы азаматтарының және оралмандардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету;
13) денсаулық сақтаудың мемлекеттік емес секторында емдеуге тыйым салынатын ауруларды емдеу;
14) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттармен қамтамасыз ету.
Ескерту: ЖИТС – жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы
АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
АІИ – ауруханішілік инфекциялар
ТМККК - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 6 маусымдағы
№ 360 бұйрығына
№ 4 қосымша
Нысан
Жедел медициналық
көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған
тексеру парағы
Құрастыру орны                        күні «__» ___________20____ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Объектінің орналасқан мекенжайы ____________________________________
Ұйым басшысы ________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Р/с №
Талаптар тізбесі
Фактілер бойынша көрсеткіштер
1
2
3
1
Медициналық қызмет көрсетуге лицензиясы, лицензияға қосымшаларының болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Дәрігерлермен, орта медициналық қызметкерлерімен толықтырылуы (қызметін қоса атқару коэффициенті) (%)
3
Медицина қызметкерлерінде маман сертификаттарының болуы (дәрігерлердің жалпы санынан %, жалпы орта медицина қызметкерлердің санынан %)
4
Мамандар санаттылығының деңгейі (санаттар бойынша %)
5
Қызметкерлердің соңғы 5 жылда біліктілікті арттыру курсынан өтуі туралы куәлігінің болуы (қызметкерлердің жалпы санынан %)
6
Медициналық жабдықтарды тиімді пайдалану (%)
7
Медициналық жабдықтармен жарақтандыру деңгейлерінің белгіленген нормативтеріне сәйкестік (%)
Медициналық жабдықтың тозуы (%)
8
Шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттардың болуы
9
Бір ауру түрі бойынша алғашқы шақырудан кейін бір тәулік ішінде бірнеше қайталап шақырудың салыстырмалы салмағы (нақты оқиғалар, талдау)
10
Есепті кезеңге жедел көмек бригадасының уақытты асырып келу шақыруларының салыстырмалы салмағы (себептерді талдау)
11
Шақырулар кезіндегі қайтыс болу оқиғаларының саны (бригада келгенге дейінгі қайтыс болу, бригада келген кездегі қайтыс болуы)
12
Медициналық айғақтарсыз науқастарды емдеуге жатқызуға жеткізудің салыстырмалы салмағы
13
1 шақыруға жұмсалған уақыт
14
БМСК ұйымдарына берілген активтердің салыстырмалы салмағы
15
Науқасты емдеуге жатқызу жағдайында жедел медициналық көмек бригадасы мен стационарда қойылған диагноздардың айрымашылығы
16
Өткен жылғы ұқсас кезеңмен салыстырғандағы негізделген шағымдардың жалпы саны (шағымдардың туындау себептерін талдау)
17
Тіркеу - есеп құжаттамаларын жүргізу сапасы, жұмыс үдерісінің құжаттамасы
18
Ішкі бақылау қызметі (аудит) жұмысының көрсеткіштері:

1) результаты рассмотрения обращений пациентов;
2) анализ эффективности деятельности подразделений организации;
3) разработка программных мероприятий, направленных на
предупреждение и устранение дефектов в работе и способствующих
повышению качества и эффективности медицинской помощи;
4) обучение и методическая помощь персоналу организации по
вопросам обеспечения качества медицинской помощи;
5) Соблюдение правил оказания гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
6) Соблюдение протоколов диагностики и лечения
19
Соблюдение нормативных правовых актов, регулирующих порядок:
1) оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме
санитарной авиации;
2) организации и проведение внутренней и внешней экспертиз
качества медицинских услуг;
3) обеспечения получения гражданами Республики Казахстан и
оралманами гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) обеспечения лекарственными средствами в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи;
5) заполнения и выдачи форм первичной медицинской документации,
удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти;
6) соблюдения Перечня болезней подлежащих стационарному и
стационарозамещающему лечению, в соответствии с Международной
статистической классификацией болезней (МКБ-10).
Примечание: ПМСП – первичная медико-санитарная помощь.

1) пациенттердің өтініштерін қарау нәтижелері;
2) ұйым бөлімшелері қызметінің тиімділігін талдау;
3) медициналық көмек сапасы мен тиімділігін арттыруға ықпал ететін және жұмыс кемшіліктерінің алдын алу мен кемшіліктерін жоюға бағытталған бағдарламалық шараларды әзірлеу;
4) медициналық қызмет сапасын қамтамасыз ету бойынша қызметкерлерді оқыту және әдістемелік көмек;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету ережелерін сақтау;
6) диагностика және емдеу хаттамаларын сақтау.
19
Іс-шаралардың тәртібін реттеуші нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау:
1) жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсету;
2) медициналық қызметтер сапасына ішкі және сыртқы сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу;
3) Қазақстан Республикасы азаматтарының және оралмандардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету;
4) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттармен қамтамасыз ету;
5) бастапқы медициналық құжаттамалар нысандарын толтыру және беру;
6) халықаралық аурулардың статистикалық жіктемесіне (ХАЖ-10) сәйкес стационар және стационарды алмастыратын емдеуге жататын аурулар тізбесін сақтау.
Ескерту: БМСК – бастапқы медициналық санитариялық көмек көрсету.