Об утверждении Положения об авиационных работах по охране и защите лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 мая 2011 года № 25-2-02/249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2011 года № 7070. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 октября 2012 года № 17-03/499
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.10.2012 № 17-03/499.
В соответствии со статьей 65 Лесного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об авиационных работах по охране и защите лесного фонда.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года № 281 "Об утверждении Положения об авиационных работах по охране и защите лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3377, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, январь 2006 г., № 1, ст. 197).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж.И.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Согласован:
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
__________________ Б. Камалиев
от 13 июля 2011 года
Утверждено
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 мая 2011 года № 25-2-02/249
Положение
об авиационных работах по охране и защите лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящее Положение об авиационных работах по охране и защите лесного фонда разработано в соответствии со статьей 65 Лесного кодекса Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон).
2. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда являются составной частью общего комплекса мероприятий по охране лесов от пожаров, защите их от вредных насекомых и болезней и организовываются уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее - уполномоченный орган) и их территориальными органами и другими владельцами лесного фонда и лесопользователями.

Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 11 мамырдағы № 25-2-02/249 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 15 шілдеде № 7070 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 4 қазандағы № 17-03/499 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.04 № 17-03/499 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 65-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар туралы ереже бекітілсін.
2. "Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2004 жылғы 24 желтоқсандағы № 281 (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 3377 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде 2006 жылғы № 1, 197-құжат жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Ж.Ы. Омаров) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
А. Мамытбеков
Келісілді:
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрі
________________ Б. Қамалиев
2011 жылғы 13 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2011 жылғы 11 мамырдағы
№ 25-2-02/249 бұйрығымен
бекітілген
Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар туралы ереже Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 65-бабына және Қазақстан Республикасының "Әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.
2. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар ормандарды өрттерден күзету, оларды зиянды жәндіктер мен аурулардан қорғау жөніндегі шаралардың жалпы кешенінің құрамдас бөлігі болып табылады және орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мен оның аумақтық органдары және орман қорының басқа иелері мен орман пайдаланушылар жүргізеді.

3. Авиационные работы по охране лесов от пожаров, защите от вредителей и болезней леса осуществляются организациями, специализирующимися в данной области (далее - Исполнитель), в том числе государственными учреждениями с правом участия в конкурсах по государственным закупкам.
4. Исполнитель соответствует следующим условиям:
1) наличие сил, средств и устройств пожаротушения, регламентируемых условиями конкурса;
2) выполнение лесоавиационных работ на собственных воздушных судах (далее - ВС), а также на ВС, арендованных по договорам с авиапредприятиями;
3) наличие летчиков-наблюдателей, имеющих действующие свидетельства летчика-наблюдателя;
4) наличие десантной пожарной службы, специалисты которой прошли обучение и имеют действующие свидетельства десантника-пожарного, а также допуски к работе с водосливными и спусковыми устройствами, со средствами пожаротушения и радиосвязи;
5) наличие средств пожаротушения - ручной противопожарный инвентарь, технические средства пожаротушения, водосливные устройства;
6) наличие диспетчерской службы по сбору и передаче информации о лесных пожарах на всей территории Республики Казахстан;
7) наличие средств связи - радиостанций коротковолнового диапазона, ультракоротковолнового авиационного диапазона, ультракоротковолнового диапазона с рабочими частотами, согласованными с аварийно-спасательными службами и владельцами охраняемого лесного фонда;
8) наличие звуковещательной станции ВС.
5. Исполнитель осуществляет методическое руководство и консультативные услуги при подготовке и переподготовке специалистов для тушения лесных пожаров, в том числе пожарных-десантников, а также проводит аттестацию летчиков-наблюдателей и организует повышение их квалификации.
6. К авиационным работам по охране и защите лесного фонда относятся:
1) проведение предупредительных работ по охране и защите лесов и особо охраняемых территорий от пожаров, вредителей леса и лесонарушений;
2) авиационная охрана (патрулирование) лесов от пожаров и тушение их с применением авиации;
3) выявление и предотвращение нарушений законодательства в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий;
4) проведение общего надзора за санитарным состоянием лесов, выполнение авиахимических работ по борьбе с вредителями и болезнями леса;
5) выполнение полетов для нужд лесного, охотничьего хозяйства и особо охраняемых природных территорий;
6) агитационно-массовая, разъяснительная работа среди населения, организация рекламно-информационной деятельности в области охраны, защиты лесов и животного мира.

3. Ормандарды өрттерден күзету, орман зиянкестері мен ауруларынан қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды осы салада мамандандырылған ұйымдар (бұдан әрі – Орындаушы), оның ішінде мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстарға қатысу құқығы бар мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады.
4. Орындаушы мынадай шарттарға сәйкес:
1) конкурс ережелерімен регламенттелетін өрт сөндіру күштерінің, құрал-жабдықтарының және құрылғыларының болуы;
2) ормандағы авиациялық жұмыстарды өздерінің әуе кемелерімен (бұдан әрі - ӘК), сондай-ақ авиакәсіпорындармен шарттар бойынша жалға алынған ӘК-мен орындау;
3) бақылаушы-ұшқыштың қолданыстағы куәлігі бар бақылаушы-ұшқыштарының болуы;
4) мамандары оқыған және өрт сөндіруші-десантшының қолданыстағы куәліктері, сондай-ақ су ағызатын және жерге түсіру құрылғылармен, өрт сөндіру және радио байланысы құралдарымен жұмыс істеуге рұқсаттары бар десантшылардың өрт сөндіру қызметінің болуы;
5) өрт сөндіру құралдарының - өртке қарсы қол саймандарының, өрт сөндірудің техникалық құралдарының, су ағызатын құрылғылардың болуы;
6) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағындағы орман өрттері туралы ақпаратты жинау және беру жөніндегі диспетчерлік қызметтің болуы;
7) байланыс құралдарының – қысқа толқынды диапазонды, әсіре қысқа толқынды авиациялық диапазонды, авариялық-құтқару қызметтерімен және қорғалатын орман қорының иелерімен келісілген жұмыс жиіліктеріндегі әсіре қысқа толқынды диапазонды радиостансаларының болуы;
8) ӘК-інің дыбыс тарату стансасының болуы.
5. Орындаушы орман өрттерін сөндіру үшін мамандар, оның ішінде өрт сөндіруші-десантшылар даярлау және қайта даярлау кезінде әдістемелік басшылықты жүзеге асырады, сондай-ақ бақылаушы-ұшқыштардың аттестациясын өткізеді және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады.
6. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарға:
1) ормандар мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды өрттерден, орман зиянкестерінен және орман тәртібін бұзушылықтан күзету және қорғау жөніндегі әзірлік жұмыстарын жүргізу;
2) ормандарды өрттерден авиациямен күзету (қарауылдау) және оларды авиацияны қолданып сөндіру;
3) өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнаманың бұзылуын анықтау және оған жол бермеу;
4) орманның санитарлық жай-күйіне жалпы қадағалау жүргізу, орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі авиахимиялық жұмыстарды орындау;
5) орман, аңшылық шаруашылығы мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қажеті үшін ұшу сапарларын орындау;
6) ормандар мен жануарлар дүниесін күзету, қорғау саласында халық арасында бұқаралық-үгіт, түсіндіру жұмыстарын жүргізу, ақпараттық-жарнама қызметін ұйымдастыру жатады.

7. Территория лесного фонда, обслуживаемая Исполнителем, подразделяется при лесоустройстве лесоустроительной организацией на районы, в которых тушение пожаров производится силами и средствами Исполнителя (районы авиационной охраны), и районы, в которых тушение пожаров производится государственной лесной охраной или государственной инспекцией по охране особо охраняемых природных территорий и их противопожарными службами (районы наземной охраны).
8. К районам авиационной охраны, осуществляемой Исполнителем, относятся территории, на которых своевременное обнаружение и ликвидация лесных пожаров не обеспечиваются существующими наземными силами и средствами пожаротушения.
9. В районах наземной охраны филиалы Исполнителя при авиапатрулировании обеспечивают своевременное обнаружение лесных пожаров, оповещение лесовладельцев о возникновении лесных пожаров, их распространении и мерах по борьбе с огнем.
10. Отнесение территорий к районам авиационной и наземной охраны устанавливается при лесоустройстве лесоустроительной организацией на основании предложений предприятий, выполняющих авиационные работы по охране лесов, территориальных органов уполномоченного органа и структурных подразделений лесного хозяйства акиматов областей.
11. Наряду с авиационными работами по охране и защите государственного лесного фонда, Исполнитель проводит авиационные работы по охране и защите лесного фонда других не государственных лесовладельцев.
12. Организация и порядок проведения авиационных работ по охране и защите лесного фонда изложенных в настоящем Положении обеспечивается Исполнителем, государственными органами управления лесным хозяйством Республики Казахстан и другими владельцами лесного фонда и лесопользователями, организующими авиационную охрану лесов.
13. Полеты при выполнении авиационных работ по охране и защите лесного фонда, осуществляются в соответствии с требованиями Закона.
14. Работы по тушению лесных пожаров наземными и авиационными средствами производятся Исполнителем с соблюдением требований Трудового кодекса Республики Казахстан.
2. Организация и планирование авиационной охраны лесов
15. Непосредственное проведение авиационных работ по охране и защите лесного фонда, на территориях обслуживаемых Исполнителем, производится его филиалами. В составе филиала организовываются авиационные звенья, авиационные отделения, авиационные группы, авиационные точки, а также механизированные отряды, оснащаемые бульдозерами, автоцистернами и противопожарными агрегатами.
16. На территориях обслуживаемых Исполнителем организовываются опытно-производственные филиалы.

7. Орындаушы қызмет көрсететін орман қорының аумағының өрттерін сөндіру Орындаушының күшімен және құралдарымен жүргізілетін аудандарға (авиациялық күзет аудандары) және өрттерді сөндіру мемлекеттік орман күзеті немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекциялар және олардың өртке қарсы күрес қызметтерімен жүргізілетін аудандарға (жердегі күзет аудандары), орман шаруашылығы ұйымдарына орман орналастыру кезінде бөлінеді.
8. Орындаушы жүзеге асыратын авиациялық күзет аудандарына орман өрттерін дер кезінде байқау және жою жерде бар өрт сөндіру күштерімен және құралдарымен қамтамасыз етілмейді.
9. Жердегі күзет аудандарында Орындаушы филиалдары авиациямен қарауылдау кезінде орман өрттерінің дер кезінде байқалуын, орман өрттерінің шыққаны, олардың таралуы және отпен күрес жөніндегі шаралар туралы орман күзетіне хабарлануын қамтамасыз етеді.
10. Аумақтарды авиациялық және жердегі күзет аудандарына жатқызу ормандарды күзету жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындайтын кәсіпорындардың, орман және аңшылық шаруашылығы аумақтық басқармалары мен облыстар әкімдіктерінің орман шаруашылығы құрылымдық бөлімшелерінің ұсыныстары негізінде орман орналастыру кезінде белгіленеді.
11. Мемлекеттік орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстармен қатар Орындаушы басқа мемлекеттік емес орман иеленушілердің орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүргізеді.
12. Осы Ережеде айтылған орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды ұйымдастыруды және оларды жүргізу тәртібін Орындаушы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман шаруашылығын басқару органдары және ормандарды авиациямен күзетуді ұйымдастыратын орман қорының басқа иелері мен орман пайдаланушылар қамтамасыз етеді.
13. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындау кезінде ұшу сапарлары Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Орман өрттерін жердегі және авиациялық құралдармен сөндіру жұмыстарын Орындаушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің талаптарын сақтай отырып жүргізеді.
2. Ормандарды авиациямен күзетуді ұйымдастыру және жоспарлау
15. Орындаушы қызмет көрсететін аумақтарда орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды тікелей жүргізуді оның филиалдары жүзеге асырады. Филиал құрамында бульдозерлермен, автоцистерналармен және өртке қарсы агрегаттармен жарақтандырылатын механикаландырылған отрядтар ұйымдастырылады.
16. Орындаушы қызмет көрсететін аумақтарда тәжірибелік-өндірістік филиалдар ұйымдастырылады.

17. Для проведения борьбы с лесными пожарами Исполнитель организует в филиалах парашютную и десантно-пожарную службы, в состав которой входят парашютно-пожарные и десантно-пожарные команды и группы, укомплектованные соответственно парашютистами-пожарными и десантниками-пожарными.
18. Парашютно-пожарные и десантно-пожарные команды возглавляет старший инструктор парашютной и десантно-пожарной службы. В зависимости от численности парашютистов-пожарных и десантников-пожарных в помощь старшему инструктору парашютной и десантно-пожарной службы филиала назначаются инструкторы парашютной и десантно-пожарной команд.
19. Техническое руководство работами по лесозащите осуществляет летчик-наблюдатель.
20. Исполнителем создается в филиалах резерв работников парашютной службы и десантно-пожарных команд, летчиков-наблюдателей, средств пожаротушения и полевого снаряжения для оказания помощи другим филиалам.
21. Парашютисты-пожарные и десантники-пожарные, зачисленные в резерв, базируются в филиалах, откуда возможна их быстрая переброска.
22. Площадь лесного фонда, патрулируемая филиалом, равняется нормативной нагрузке на основное ВС в расчете на однократное патрулирование при плотности пожаров, соответствующей малой пожарной опасности по условиям погоды. Границы обслуживаемой территории совпадают с границами лесовладений или проходят по известным и хорошо распознаваемым с воздуха ориентирам (большие реки, железные дороги и другие опознавательные ориентиры).
23. Места базирования филиалов устанавливаются в пунктах, расположенных как можно ближе к наиболее пожароопасным участкам охраняемой территории.
Вертолеты базируются вне аэродромов, на вертодромах, оборудованных в соответствии с требованиями Закона.
24. Исполнителем, для филиалов устанавливаются патрульные маршруты, согласованные с лесовладельцем, где предусматриваются одно-, двух- и трехкратное патрулирование, в зависимости от класса пожарной опасности.
25. В зависимости от заданного уровня охраны и от числа пожаров, возникающих на территории обслуживаемой филиалом, в том числе в удаленных районах, определяется численность авиационных пожарных команд для своевременного обслуживания пожаров, а также типы ВС, обеспечивающих доставку команд к местам пожаров.
В состав авиационных пожарных команд филиалов входят механизированные отряды, парашютно-пожарные и десантно-пожарные команды, воздушные суда, пункты диспетчерского управления филиалов.

17. Орман өрттерімен күрес жүргізу үшін Орындаушы филиалдарда құрамына тиісінше өрт сөндіруші-парашютшілермен және өрт сөндіруші-десантшылармен жасақталған өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар командалары мен топтары енетін парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметтерін ұйымдастырады.
18. Өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар командаларын парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметінің аға нұсқаушысы басқарады. Өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылардың санына байланысты филиалдың парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметінің аға нұсқаушысына көмек ретінде парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар командаларының нұсқаушылары тағайындалады.
19. Орман қорғау жөніндегі жұмыстарға техникалық басшылықты орман қорғау жөніндегі бақылаушы - ұшқыш жүзеге асырады.
20. Орындаушы филиалдарда басқа филиалдарға көмек көрсету үшін парашютшілер қызметі мен өрт сөндіруші-десантшылар командалары қызметкерлерінің, бақылаушы-ұшқыштардың, өрт сөндіру құралдарының және дала жабдықтарының резервін құрады.
21. Резервке жазылған өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар оларды тез арада аттандыруға болатын филиалдарда шоғырланады.
22. Филиал қарауылдайтын орман қорының алқабы әдетте ауа райы жағдайлары бойынша шағын өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өрттер тығыздығы жағдайында бір рет қарауылдау есебіне шаққанда негізгі ӘК-ге келетін нормативтік жүктемеге тең келеді. Қызмет көрсетілетін аумақтың шекарасы орман иелігінің шекарасымен тұспа-тұс келеді немесе белгілі және әуеден жақсы көрініп-танылатын бағдарлар (үлкен өзендер, темір жолдар және басқа танымдық бағдарлар) бойынша өтеді.
23. Филиалдардың орналасу орындары болып қорғалатын аумақтың неғұрлым өрт қауіпі бар учаскелеріне барынша жақын орналасқан бекеттерде белгіленеді.
Тікұшақтар аэродромдардан тыс жерлерде Заң талаптарына сәйкес жабдықталған тікұшақ айлағында тұрады.
24. Орындаушы филиалдарына ауа райының жағдайлары бойынша ормандағы тиісінше орташа, жоғары және төтенше өрт қауіпі үшін бір, екі және үш мәрте қарауылдау үшін күзет маршруттары белгіленеді.
25. Белгіленген күзет деңгейіне және филиал қызмет көрсететін аумақта, соның ішінде шалғайдағы аудандарда шығатын өрттердің санына байланысты өрттерді дер кезінде сөндіру үшін қажет авиациялық өрт сөндіру командаларының саны, сондай-ақ командаларды өрт болып жатқан жерлерге жеткізуді қамтамасыз етуге тиіс ӘК түрлері айқындалады.
Филиалдардың авиациялық өрт сөндіру командаларының құрамына механикаландырылған отрядтар, өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-денсантшылар командалары, филиалдардың диспетчерлік басқару бекеттері кіреді.

26. Патрульные маршруты прокладываются через наиболее опасные в пожарном отношении участки с таким расчетом, чтобы обеспечивался максимальный обзор обслуживаемой территории при средних условиях видимости. Не допускаются большие перекрытия просматривания одной и той же площади с соседних маршрутов. По возможности следует избегать изломов маршрутов под острыми углами. При прокладке маршрутов учитывается необходимость обеспечения максимальной безопасности полетов.
27. Расстояния между линиями маршрута составляют не более 60 километров, а от маршрута до границы обслуживаемой территории не более 30 километров. Поворотные пункты маршрутов следует выбирать над ориентирами, хорошо опознаваемыми в полете.
28. После заключения договора с лесовладельцами составляется производственный план Исполнителя, который утверждается руководителем Исполнителя. На основании этого плана каждому филиалу выдается производственное задание текущего года.
29. К авиационным лесоохранным полетам относятся полеты, проводимые в целях обнаружения лесных пожаров и борьбы с ними, обеспечения контроля за действующими пожарами и соблюдением законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий, а также выявления и пресечения лесонарушений. Летное время для этих целей планируется с учетом налета часов, сложившегося в предшествующие годы при средних показателях горимости лесов.
30. К прочим производственным полетам относятся полеты по перегонке ВС в филиалы и обратно, а также специальные полеты по лесопатологическим обследованиям, для проведения летных тренировок и проверок летного состава Исполнителя.
31. К служебно-вспомогательным относятся полеты по инспектированию филиалов.
32. Перевозка к месту базирования филиала воздушным транспортом личного состава, противопожарного снаряжения, средств связи и другого имущества производится при отсутствии наземного транспорта, либо приурочивается к перегонке ВС.
33. Перевозка горюче-смазочных материалов осуществляется в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 89 "Об утверждении Инструкции по перевозке опасных грузов на гражданских воздушных судах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6822).
34. В районах, где по многолетним наблюдениям горимость лесов в летний период отсутствует более 1 месяца, планируются перерывы в авиационной охране лесов.
35. За каждым филиалом закрепляются летчики-наблюдатели.
Для обеспечения бесперебойной работы филиала Исполнителем предусматривается резерв летчиков-наблюдателей, который составляет, не более 10 % от их плановой численности.

26. Күзет маршруттары орташа көріну жағдайында қызмет көрсетілетін аумақтың барынша шолынып көрінуі қамтамасыз етілетіндей есеппен өрт тұрғысынан алғанда неғұрлым қауіпті учаскелер арқылы тартылады. Көрші маршруттардағы белгілі бір алқаптың көрініп тұруына үлкен тосқауылдар қойылуына жол берілмейді. Маршруттардың шұғыл бұрылыстар жасауына мүмкіндігінше жоламау керек. Маршруттар тарту кезінде ұшу сапарларының барынша қауіпсіз болуын қамтамасыз ету қажеттігі ескеріледі.
27. Маршрут сызықтарының арасындағы қашықтық 60 километрден аспайды, ал маршруттан қызмет көрсетілетін аумақтың шекарасына дейін 30 километрден аспайды.
28. Орман иелерімен шарт жасасқаннан кейін Орындаушының өндірістік жоспары жасалады, оны Орындаушы басшысы бекітеді. Осы жоспардың негізінде әрбір филиалға үстіміздегі жылдың өндірістік тапсырмасы беріледі.
29. Авиациялық орман күзетінің ұшу сапарларына орман өрттерін байқау және олармен күресу, жанып жатқан өрттерге және өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының сақталуына бақылауды қамтамасыз ету, сондай-ақ орман тәртібін бұзушылықты анықтау және оған жол бермеу мақсатында өткізілетін ұшу сапарлары жатады. Осы мақсаттар үшін филиалдарға қажет ұшу уақыты ормандардың өртенуінің орташа көрсеткіші кезінде туындаған ұшу сағатын ескере отырып жазғы уақытта жоспарланады.
30. Өзге өндірістік ұшу сапарларына ӘК-лерді филиалдарға ұшырып апару және қайта ұшырып әкелу жөніндегі ұшу сапарлары, сондай-ақ орман паталогиясын зерттеулер бойынша, ұшу жаттығуын өткізуге және Орындаушының ұшқыштар құрамын тексеруге арналған арнайы ұшу сапарлары жатады.
31. Қызмет бабындағы көмекші ұшу сапарларына филиалдарды инпекциялау жөніндегі ұшу сапарлары жатады.
32. Жеке құрамды, өртке қарсы жабдықтарды, байланыс құралдарын және басқа да мүлікті әуе көлігімен филиал орналасқан жерге тасымалдау жер көлігі болмаған кезде жүзеге асырылады не әуе көліктерін оған ұшырып жеткізуге тұспа-тұс келтіріледі.
33. Жанар-жағар май материалдарын тасымалдау "Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 24 ақпандағы № 89 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6822 нөмірмен тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
34. Көп жылдық байқаулар бойынша жазғы кезеңде ормандардың жануы кемінде 1 ай байқалмайтын аудандарда ормандарды авиациямен күзетуде үзілістер жоспарланады.
35. Әрбір филиалға бақылаушы-ұшқыштар бекітіп беріледі.
Филиалдың толассыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Орындаушы бақылаушы-ұшқыштардың резервін ұстайды, ол осы ұшқыштардың жоспарлы санының 10 % аспайды.

36. Оснащение филиалов средствами пожаротушения производится с таким расчетом, чтобы каждый филиал, ведущий активную борьбу с лесными пожарами, был полностью подготовлен к применению тех средств и методов борьбы с лесными пожарами, использование которых целесообразно в природных и экономических условиях обслуживаемой территории, а также в зависимости от эксплуатационных возможностей применяемого типа ВС.
37. Исполнитель на периоды повышенной пожарной опасности в лесу разрабатывает мероприятия по взаимодействию с местными органами исполнительной власти, лесовладельцами в борьбе с лесными пожарами, которыми предусматриваются:
1) участие в подготовке решений органов исполнительной власти;
2) порядок привлечения воздушных судов;
3) места базирования ВС и патрульные маршруты;
4) маневрирование силами и средствами пожаротушения;
5) обеспечение авиационным горюче-смазочным материалом, средствами транспорта и связи, картографическими материалами, средствами пожаротушения, продуктами питания;
6) порядок привлечения и размещения резервных парашютных и десантно-пожарных команд, направляемых из других филиалов.
38. Планы размещения ВС, средств пожаротушения и мероприятия, проводимые в период повышенной пожарной опасности, согласовываются с уполномоченным органом их территориальными органами, структурными подразделениями лесного хозяйства акиматов областей.
3. Взаимодействие авиационной и наземной службы по охране лесов
39. Лесовладельцы, на территории которых проводится авиационная охрана лесов от пожаров:
1) предусматривают в планах противопожарного устройства лесов разделение охраняемой территории на районы пожаротушения;
2) организовывают инструктаж государственной лесной охраны и государственных инспекторов по охране особо охраняемых природных территорий по всем вопросам взаимодействия с авиационной охраной лесов;
3) подготавливают пункты приема донесений с самолета, а в районах работы вертолетов подготавливают вертолетные площадки (оборудованные в соответствии с требованиями Закона) у контор лесовладельцев, лесничеств, в местах нахождения пожарно-химических станций и кордонов, лесных массивах, наиболее опасных в пожарном отношении;
4) при отсутствии на охраняемой территории радиостанций Исполнителя, имеют собственные соответствующие радиосредства для связи с патрульным ВС.
40. На охраняемой территории полеты при авиапатрулировании и тушении лесных пожаров осуществляются едиными пунктами диспетчерского управления Исполнителя.

36. Филиалдарды өрт сөндіру құралдарымен жарақтандыру орман өрттерімен белсенді күрес жүргізетін әрбір филиал қызмет көрсетілетін аумақтың табиғи және экономикалық жағдайларында пайдаланылуы дұрыс және әуе кемесінің таңдап алынған түрімен мүмкін болатын орман өрттерімен күресу құралдары мен әдістерін қолдануға сақадай сай болатындай есеппен, сондай-ақ қолданылатын ӘК типінің пайдалану мүмкіндіктеріне байланысты жүргізіледі.
37. Орындаушы ормандағы жоғары өрт қауіптілігі кезеңдерінде орман өрттерімен күресте атқарушы биліктің жергілікті органдарымен, орман иеленушілермен өзара іс-қимыл жөнінде шаралар әзірлейді, оларда:
1) шешімдер әзірлеуге атқарушы билік органдарының және басқа орман иеленушілердің қатысуы;
2) әуе кемелерін жұмылдыру тәртібі;
3) ӘК орналастыру орындары мен күзет маршруттары;
4) өрт сөндіру күштері мен құралдарын икемді пайдалану;
5) авиациялық жанар-жағармай материалдарымен, көлік және байланыс құралдарымен, картографиялық материалдармен, өрт сөндіру құралдарымен, азық-түлік тағамдарымен қамтамасыз ету;
6) басқа филиалдардан жіберілетін резервтік парашютшілер және өрт сөндіруші-десантшылар командаларын тарту және орналастыру тәртібі көзделеді.
38. ӘК, өрт сөндіру құралдарын орналастыру жоспарларын және жоғары өрт қауіпі кезеңінде жүргізілетін іс-шараларды уәкілетті орган аумақтық органдармен, облыстар әкімдіктерінің орман шаруашылығын құрылымдық бөлімшелерімен келіседі.
3. Ормандарды күзету жөніндегі авиациялық және жердегі қызметтердің өзара іс-қимылы
39. Аумағында ормандарды өрттерден авиациямен күзету жүргізілетін орман иеленушілер:
1) ормандарды өртке қарсы жабдықтау жоспарларында күзетілетін аумақты өрт сөндіру аудандарына бөлуді ескереді;
2) мемлекеттік орман күзетінің және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың ормандарды авиациямен күзетумен өзара іс-қимылдың барлық мәселелері бойынша нұсқаулық өткізуді ұйымдастырады;
3) ұшақтан хабар қабылдап алу бекеттерін әзірлейді, ал тікұшақтар жұмыс істейтін аудандарда орман иелерінің, орманшылықтардың кеңселері жанында, өрт сөндіру-химия стансалары мен кордондар орналасқан жерлерде, өрт тұрғысынан алғанда неғұрлым қауіпті орман алаптарында тікұшақ алаңдарын (Заң талаптарына сәйкес жабдықталған) әзірлейді;
4) қорғалатын аумақта Орындаушының радиостансалары болмаса, күзетші ӘК-мен байланыс жасап тұру үшін өзінің тиісті радио құралдары болады.
40. Күзетілетін аумақта орман өрттерін авиациямен қарауылдауды және сөндіруді ұйымдастыруды диспетчерлік басқарудың бірыңғай бекеттері жүзеге асырады.

41. В районах авиационной охраны филиала пожарные-десантники осуществляют ликвидацию каждого обнаруженного лесного пожара своими силами.
42. В случае невозможности ликвидации лесного пожара своими силами, летчик-наблюдатель филиала извещает об этом лесовладельца.
43. Филиал перебрасывает к пожару воздушным транспортом наземные силы и средства, обеспечивает радиосвязь руководителя тушения пожара с патрульным ВС, по требованию руководителя предоставляет ему возможность облета пожара для оценки ситуации и принятия наиболее целесообразных решений по борьбе с огнем.
44. Дотушивание и окарауливание пожаров в районах авиационной охраны входит в функции работников парашютной и десантно-пожарной службы.
45. В районах наземной охраны филиалы сообщают обо всех обнаруженных пожарах лесовладельцам.
Дотушивание и окарауливание пожаров в районах наземной охраны во всех случаях производится государственной лесной охраной или государственной инспекцией по охране особо охраняемых природных территорий и их противопожарной службой.
46. Лесовладельцы с одной стороны, и Исполнитель с другой, осуществляют контроль за выполнением работ по охране и защите леса, указанных в договоре.
47. Лесовладельцы и обслуживающие их филиалы ежемесячно сверяют данные о количестве и площади лесных пожаров, возникших на обслуживаемой территории, обнаруженных авиацией и потушенных с участием авиационных сил и средств и самостоятельно силами Исполнителя.
В случаях резкого расхождения этих данных лесовладельцы и филиалы Исполнителя ставят в известность государственный орган управления лесным хозяйством и Исполнителя.
48. Перед началом пожароопасного сезона и после его окончания лесовладельцы проводят совещания с участием соответствующего филиала Исполнителя. На первом совещании рассматриваются вопросы предстоящих работ по авиационной охране лесов и обслуживанию лесного хозяйства и взаимодействия в этих работах. На втором совещании заслушивается отчет старшего летчика-наблюдателя филиала, подводятся итоги прошедшего сезона, и дается заключение о выполнении филиалом авиационных работ.
49. После проведения итоговых совещаний в учреждениях лесовладельцев отчет филиалов о результатах работы за прошедший пожароопасный сезон рассматривается на техническом совещании в государственном органе управления лесным хозяйством.
4. Организация диспетчерского управления
работой филиалов Исполнителя

41. Филиалдың авиациямен күзету аудандарында десантшы-өрт сөндірушілер әрбір орман өртін ойдағыдай ауыздықтау үшін өздерінің күшімен жоюды жүзеге асырады.
42. Орман өртін өз күшімен ауыздықтау мүмкін болмаған жағдайда филиалдың бақылаушы-ұшқышы бұл жайында орман иеленушіге хабарлайды.
43. Филиал өртке әуе көлігімен жердегі күштер мен құралдарды жібереді, өрт сөндіру басшысының күзетші ӘК-мен радио байланысын қамтамасыз етеді, басшының талап ету бойынша жағдайды бағалау және отпен күрес жөнінде неғұрлым дұрыс шешімдер қабылдау үшін оған өрт болып жатқан жердің үстімен ұшып өту мүмкіндігін береді.
44. Авиациялық күзет аудандарында өрттерді толық сөндіру және оларды қарауылдау парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерінің функцияларына жатады.
45. Жердегі күзет аудандарында филиалдар байқалған барлық өрттер жайында орман иеленушілерге хабарлайды.
Жердегі күзет аудандарында өрттерді толық сөндіруді және оларды қарауылдауды барлық жағдайда мемлекеттік орман күзеті немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекция және олардың өртке қарсы қызметі жүргізеді.
46. Орман иеленушілер - бір жағынан және Орындаушы - екінші жағынан шартта көрсетілген орманды күзету және қорғау жөніндегі жұмыстардың орындалуына бақылау жасайды.
47. Орман иеленушілер мен оларға қызмет көрсетуші филиалдар авиациямен байқалған және авиациялық күштер мен құралдардың қатысуымен және дербес Орындаушының күшімен сөндірілген қызмет көрсетілетін аумақта шыққан орман өрттерінің мөлшері мен алқабы туралы деректерді ай сайын салыстырып отырады.
Осы деректерде күрт алшақтық болған жағдайда орман иеленушілер мен Орындаушы филиалдары орман шаруашылығын басқарудың мемлекеттік органы мен Орындаушыны хабардар етеді.
48. Өрт қаупі бар маусым басталар алдында және ол аяқталғаннан кейін орман иеленушілер Орындаушының тиісті филиалының қатысуымен кеңес өткізеді. Бірінші кеңесте ормандарды авиациямен күзету және орман шаруашылығына қызмет көрсету жөніндегі алдағы жұмыстар және осы жұмыстардағы қажетті іс-қимыл мәселелері қаралады. Екінші кеңесте филиалдың аға бақылаушы-ұшқыштың есебі тыңдалады, өткен маусымның қорытындылары шығарылады және филиалдың авиациялық жұмыстарды орындауы туралы қорытынды беріледі.
49. Орман иеленушілер мекемелерінде қорытынды кеңестер өткізілгеннен кейін өткен өрт қаупі бар маусымдағы жұмыс нәтижелері туралы филиалдардың есебі орман шаруашылығын басқарудың мемлекеттік органында техникалық кеңесте қаралады.
4. Орындаушы филиалдарының жұмысын диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру

50. Для обеспечения бесперебойного авиапатрулирования на обслуживаемой Исполнителем территории, принятия мер по тушению пожаров в день их обнаружения при структурных подразделениях лесного хозяйства акиматов областей организовывается диспетчерская служба по координации действий противопожарных служб государственных учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий.
51. Диспетчерская служба ежедневно представляет информацию обо всех случаях лесных пожаров на территории области в Республиканскую диспетчерскую службу.
52. Республиканская диспетчерская служба организует ежедневный сбор и обобщение информации о лесных пожарах по республике и представляет ее уполномоченному органу.
53. Руководство работой Республиканской диспетчерской службы осуществляет руководитель или заместитель руководителя по летной службе Исполнителя, либо лицо заменяющее его, а пунктами диспетчерского управления филиала - командир филиала. Техническим руководителем Республиканской диспетчерской службы является главный диспетчер, пункта диспетчерского управления филиала - диспетчер.
54. Все указания пункта диспетчерского управления подлежат выполнению противопожарными службами учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий.
55. В пунктах диспетчерского управления ежедневно сосредотачивается следующая информация:
1) к концу дня:
исходные данные на следующий день по каждому филиалу - метеорологическая обстановка и прогноз погоды;
готовность к полету ВС, время вылета и цель полета;
наличие в филиалах готовых к вылету работников парашютной и десантно-пожарной службы, а также других ресурсов;
число и площадь действующих и локализованных пожаров на охраняемой территории;
количество занятых на тушении пожаров работников парашютной и десантно-пожарной службы, лесной охраны, привлеченных рабочих и наличие на пожарах технических средств пожаротушения;
количество людей и пожарной техники, поденного снаряжения, намеченных к завозу на пожары и вывозу с пожаров авиационными средствами на следующий день;
требуемая помощь филиалу;
2) в течение дня:
время вылета, цель, маршрут полета с указанием типа и бортового номера ВС и количество работников парашютной и десантно-пожарной службы, находящихся на борту;
место и время посадки указанных ВС и дальнейший план их работы;
задержки полетов или срыва полетов с указанием причины и мер помощи;
время обнаружения каждого пожара с указанием его места, района, основных характеристик, принятых мер по его ликвидации;
данные осмотра действующих пожаров с указанием их характеристик;
доклады о направлении работников парашютной и десантно-пожарной службы для тушения пожаров в других филиалах;
сообщения о прибытии дополнительных сил и средств из других филиалов, а также о возвращении работников парашютной и десантно-пожарной службы и рабочих предприятий, учреждений и организаций с пожаров;
информация о чрезвычайных происшествиях и других событиях, требующих вмешательства Исполнителя или лесовладельца.

50. Орындаушы қызмет көрсететін аумақта авиациямен толассыз қарауылдауды қамтамасыз ету, өрттер байқалған күні оларды сөндіру үшін облыстар әкімдіктерінің орман шаруашылығы құрылымдық бөлімшелері жанынан орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өртке қарсы күрес қызметтерінің іс-қимылын үйлестіру жөніндегі диспетчерлік қызмет ұйымдастырылады.
51. Диспетчерлік қызмет күн сайын облыс аумағындағы барлық орман өрттерінің оқиғалары туралы белгіленген нысан бойынша Республикалық диспетчерлік қызметке есеп береді.
52. Республикалық диспетчерлік қызмет республика бойынша орман өрттері туралы ақпаратты күн сайын жинауды және қорытуды ұйымдастырып, оны уәкілетті органға есеп береді.
53. Республикалық диспетчерлік қызметтің жұмысына басшылықты Орындаушының басшысы немесе басшының ұшу қызметі жөніндегі орынбасары не оны алмастыратын тұлға, ал филиалдың диспетчерлік басқарудың бекеттерінің жұмысына – филиал командирі жүзеге асырады. Республикалық диспетчерлік қызметтің техникалық басшысы бас диспетчер, филиалдың диспетчерлік басқару бекетінде – диспетчер болып табылады.
54. Диспетчерлік басқару бекетінің барлық нұсқаулары орман шаруашылығы мекемелері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өртке қарсы қызметтерінің орындауына жатады.
55. Диспетчерлік басқару бекеттерінде күн сайын мынадай ақпарат:
1) кешке жақын:
әрбір филиал бойынша келесі күнге бастапқы деректер – метеорологиялық жағдай және ауа райының болжамы;
ӘК ұшуға әзірлігі, ұшып шығу уақыты және ұшу мақсаты;
филиалдарда ұшуға әзір парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерінің, сондай-ақ басқа ресурстардың бар-жоғы;
күзетілетін аумақта жанып жатқан және сөндірілген өрттердің саны мен алқабы;
өрт сөндіруде жұмыс істеп жатқан парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі, орман күзеті қызметкерлерінің, тартылған жұмысшылар саны және өрттерде өрт сөндірудің техникалық құралдарының болуы;
авиациялық құралдармен өрттерге тасып апаруға және келесі күні кері тасып әкелуге белгіленген адамдар мен өрт сөндіру техникасының, далалық жабдықтардың мөлшері;
филиалға қажет көмек;
2) күн бойына:
ӘК-нің түрі мен борт нөмірі, парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметінің борттағы қызметкерлерінің саны көрсетіліп, ұшу уақыты, ұшу сапарының мақсаты, маршруты;
көрсетілген ӘК келіп қонатын орын мен уақыт және олардың жұмыс істеуінің бұдан былайғы жоспары;
себептері және көмек шаралары көрсетіліп, ұшу сапарларының кідіруі немесе жүзеге асырылмауы;
әрбір өрттің орыны, ауданы, негізгі сипаттамалары, оны жою жөнінде қолданылған шаралар көрсетіліп, оның байқалған уақыты;
жанып жатқан өрттердің сипаттамалары, оларды сөндіру жөнінде қосымша шаралар қолдану керектігі, қажет көмек көрсетіліп, осы өрттерді қарап көру деректері;
басқа филиалдардағы өрттерді сөндіру үшін парашютшілер және өрт сөндіру-десантшылар қызметінің қызметкерлерін жіберу туралы баяндаулар;
басқа филиалдардан қосымша күштер мен құралдар келгені туралы, сондай-ақ парашютшілер және өрт сөндіру-десантшылар қызметі қызметкерлерінің және кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар жұмысшыларының өрттерден қайтып оралғаны туралы хабарлармалар;
орындаушының немесе орман иеленушінің араласуын қажет ететін төтенше оқиғалар мен басқа да жағдаяттар туралы ақпарат жиналады.

56. Информация, поступающая в пункт диспетчерского управления и Республиканскую диспетчерскую службу обобщается на специальных схемах и в таблицах. Формы диспетчерской документации и порядок передачи информации устанавливаются Исполнителем.
57. Получив данные о задержке или срыве полета какого-либо ВС, руководитель Республиканской диспетчерской службы устраняет причины, вызвавшие их, либо решает через авиапредприятия вопрос о срочной замене ВС или дает распоряжение об осмотре соответствующей территории и о выполнении намеченных транспортных работ соседними филиалами.
58. В зависимости от конкретных условий текущего дня Республиканская диспетчерская служба направляет дополнительные силы и средства пожаротушения в районы, где создается угроза нехватки этих сил и средств, из филиалов, где пожарная опасность отсутствует или незначительная.
59. По мере нарастания пожарной опасности, увеличения числа лесных пожаров и при недостаточности имеющихся в филиалах своих сил и средств, запрашиваются резервы других филиалов.
5. Организация системы связи
60. Для обеспечения работы филиалов Исполнителя по авиационной охране лесов от пожаров и взаимодействия их с противопожарной службой учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий организуется следующая система радиосвязи:
1) воздушные суда, обслуживающие филиалы постоянно поддерживают радиосвязь с органами обслуживающими воздушное движение (далее - ОВД). При выполнении определенного вида авиационных работ связь осуществляется на частоте ультракоротковолнового авиационного диапазона (далее - УКВ) радиостанции или коротковолнового диапазона (далее - КВ) канала той службы ОВД, в чьей зоне ответственности находится ВС, за исключением полетов в неконтролируемом воздушном пространстве;
2) радиосвязь каждого ВС с филиалом, при которой вызов корреспондента в обоих направлениях осуществляется немедленно, а при отсутствии на борту автономной командной УКВ радиостанции, настроенной на частоту филиала, осуществляется не позже, чем через 10-15 минут;
3) радиосвязь филиала с руководителями тушения тех пожаров, которые не были локализованы на следующий день после их обнаружения;
4) радиосвязь ВС с группами, занятыми на тушении пожаров в период нахождения ВС в районе пожара;
5) радиосвязь филиала со всеми обслуживаемыми лесовладельцами и своими механизированными командами;
6) радиосвязь ВС с механизированными командами филиалов и обслуживаемыми лесовладельцами при выполнении патрульного полета над территорией соответствующего лесовладельца.

56. Диспетчерлік басқару бекетіне және Республикалық диспетчерлік қызмет келіп түсетін ақпарат арнайы схемалар мен кестелерде қорытылады. Диспетчерлік құжаттаманың нысандары мен ақпарат беру тәртібін Орындаушы белгілейді.
57. Әлдеқандай ВС ұшу сапарының кідіруі немесе болмайтыны туралы деректер алғаннан кейін Республикалық диспетчерлік қызметтің басшысы бұған түрткі болған себептерді жою жөнінде шаралар қолданады не авиакомпания арқылы ВС шұғыл түрде ауыстыру туралы мәселені шешеді немесе көрші филиалдардың тиісті аумақты қарап көруі туралы және белгіленген көлік жұмыстарын орындауы туралы нұсқау береді.
58. Ағымдағы күннің нақты жағдайларына байланысты Республикалық диспетчерлік қызмет қосымша күштер мен құралдардың жетіспеу қатері төнген аудандарға оларды өрт қаупі жоқ немесе ол болымсыз филиалдардан дер кезінде жібереді.
59. Өрт қаупінің күшеюі шаралары бойынша орман өрттері санының көбеюіне қарай және филиалдарда бар өз күштері мен құралдары жетіспейтін жағдайда басқа филиалдардың резервтері сұралады.
5. Байланыс жүйесін ұйымдастыру
60. Ормандарды өрттерден авиациялық қорғау жөніндегі Орындаушы филиалдарының жұмысын қамтамасыз ету және олардың орман шаруашылығы мекемелері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өртке қарсы күрес қызметімен бірлесіп жұмыс істеу үшін мынадай радио байланысы жүйесі ұйымдастырылады:
1) филиалдарға қызмет көрсететін әуе кемелері әуе қозғалысына қызмет көрсететін органдармен (бұдан әрі - ӘҚО) тұрақты түрде радио байланыста болады. Авиациялық жұмыстардың белгілі бір түрін орындау кезінде әуе кеңістігінде бақылаусыз ұшуды шығарып тасталған байланыс ӘК жауапкершілік аймағында жүрген ӘҚО қызметі каналының әсіре қысқа толқынды авиациялық диапазонының (ӘҚТ) немесе қысқа толқынды диапазонының жиілігінде жүзеге асырылады.
2) әрбір ӘК-нің филиалмен радио байланысы, бұл ретте екі бағыттағы корреспондентті шақыру қолма-қол, ал бортта филиал жиілігіне бапталған радиостансаның дербес командалық ӘҚТ болмаған жағдайда осындай шақыруға қажеттілік туындағаннан кейін 10-15 минуттан кейін кешіктірмей жүзеге асырылады;
3) олар байқалғаннан кейін келесі күні ауыздықталмаған өрттерді сөндіру басшыларымен филиалдың радио байланысы;
4) ӘК өрт ауданында болған кезеңде өрттерді сөндіруде жұмыс істеп жатқан топтармен ӘК-нің радио байланысы;
5) филиалдың қызмет көрсетілетін барлық орман иеленушілермен және өзінің механикаландырылған командаларымен радио байланысы;
6) тиісті орман иеленушінің аумағы үстінде қарауылдау ұшу сапарын орындауы кезінде филиалдардың механикаландырылған командаларымен және қызмет көрсетілетін орман иеленушілермен ӘК-нің радио байланысы.

61. Оборудование центральной радиостанции Исполнителя, выбор количества и типов радиостанций в филиалах, рабочие частоты и расписание работы определяются с учетом обеспечения своевременной передачи информации о работе филиалов и горимости лесов.
62. В случаях, когда Исполнитель, его филиалы располагаются в одном пункте с органами управления лесного хозяйства в этом пункте организуется единый диспетчерский пункт, обеспечивающий потребности в радиосвязи как наземной, так и авиационной охраны лесов.
63. Радиосвязь между радиостанциями Исполнителя, лесовладельцев и патрульными ВС осуществляется в следующем порядке:
1) в день вылета в назначенное накануне время радиостанция филиала проводит сеанс циркулярной связи, при котором уточняется время вылета, принимаются заявки лесовладельцев на осмотр отдельных участков их территории, решаются вопросы взаимодействия, по тушению лесных пожаров, а также сообщается о случаях отмены полетов или времени следующего сеанса циркулярной связи;
2) с момента вылета патрульного ВС все командные радиостанции на охраняемой территории непрерывно работают на "прием", при этом наземные радиостанции прекращают связь с радиостанцией ВС только с разрешения летчика-наблюдателя;
3) во время работы летчика-наблюдателя с одной из радиостанций на охраняемой территории все остальные радиостанции прекращают радиообмен на этой частоте, и возобновляют его только после того, как летчик-наблюдатель закончил очередной сеанс связи;
4) после взлета и набора высоты летчик-наблюдатель связывается по радиостанции с лесовладельцами, над территорией которого происходит полет;
5) при обнаружении пожара или нарушений законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий, летчик-наблюдатель передает сообщение о них и принятых мерах по их ликвидации, и согласовывает с лесовладельцем свои дальнейшие действия;
6) за 5-10 минут до подхода ВС к границе другого лесовладельца летчик-наблюдатель устанавливает связь с его радиостанцией.
64. Связь с лесовладельцем, облет территории которого закончен, прекращается только после пролета его границ, при этом летчиком-наблюдателем назначается время следующего сеанса с этой радиостанцией.
65. Летчики-наблюдатели самолетов и вертолетов, имеющие на борту радиостанции устанавливают в полете непосредственную связь с радиостанцией филиалов Исполнителя и республиканской диспетчерской службой.

61. Орындаушының орталық радиостансасының жабдықтары, филиалдардағы радиостансаларының мөлшері мен түрлерін таңдау, жұмыс жиіліктері мен жұмыс кестесі филиалдардың жұмысы және ормандардың өртенуі туралы ақпараттың дер кезінде берілуін қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.
62. Орындаушы, оның филиалдары орман шаруашылығын басқару органдарымен бір бекетте орналасқан жағдайларда осы бекетте ормандарды жерден күзетудің де, авиациямен күзетудің де радио байланысы жөніндегі қажеттіліктерін қамтамасыз ететін біріңғай диспетчерлік бекет ұйымдастырылады.
63. Орындаушының, орман иеленушілердің және қарауылшы ӘК арасында радио байланысы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ұшып шығатын күні осының алдында белгіленген уақытта филиалдың радиостансасы циркулярлық байланыс сеансын өткізеді, онда ұшу уақыты нақтыланады, өздерінің аумақтарының жекелеген учаскелерін қарап шығу жөніндегі орман иеленушілердің тапсырымдары қабылданады, орман өрттерін сөндіру жөніндегі өзара іс-қимыл мәселелері шешіледі, сондай-ақ ұшу сапарларын кейінге қалдыру оқиғалары немесе циркулярлық байланыстың келесі сеансының уақыты жайында хабарланады;
2) қарауылшы ӘК ұшып шыққан сәттен бастап күзетілетін аумақтағы барлық командалық радиостансалар "қабылдауда" толассыз жұмыс істеуге, жердегі радиостансалардың ӘК радиостансасымен байланысты бақылаушы-ұшқыштың рұқсатымен ғана тоқтатуға құқығы бар;
3) бақылаушы-ұшқыш күзетілетін аумақтағы радиостансалардың бірімен жұмыс істеуі кезінде барлық қалған радиостансалар осы жиілікте радиоалмасуды тоқтатады және оны бақылаушы-ұшқыш кезекті байланыс сеансын аяқтағаннан кейін ғана қалпына келтіре алады.
4) ұшып шыққаннан кейін және биіктікке көтерілгеннен кейін бақылаушы-ұшқыш аумағының үстімен ұшып келе жатқан орман иеленушілермен байланысқа шығады;
5) ормандағы өртті немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуын байқаған кезде бақылаушы-ұшқыш олар және оларды жою жөнінде қолданылған шаралар туралы хабар береді және өзінің бұдан былайғы іс-әрекетін орман иеленушімен келісіп алады.
6) ұшақтың басқа орман иеленушінің шекарасына таяп қалуына 5-10 минут қалғанда бақылаушы-ұшқыш оның радиостансасымен байланыс орнатады.
64. Аумағының үстімен ұшып шығу аяқталғанда орман иеленушімен байланыс оның шекарасынан ұшып өткеннен кейін ғана тоқтатылады, бұл ретте бақылаушы-ұшқыш осы радиостансамен келесі сеанстың уақытын белгілейді.
65. Бортында радиостансалар бар ұшақтар мен тікұшақтардың бақылаушы-ұшқыштары ұшып бара жатып Орындаушы филиалдарының радиостансасымен және республикалық диспетчерлік қызметпен тікелей байланыс орнатады.

66. Сообщения об обнаружении или мерах по тушению лесных пожаров с бортов передаются через диспетчера филиала. Получив радиограмму о пожарах, диспетчер филиала передает ее по назначению лесовладельца, находящегося в этом пункте, либо Исполнителю с помощью средств связи, находящихся в его распоряжении.
67. При значительном удалении и отсутствии прямой радиосвязи в УКВ авиационном диапазоне с филиалом, передача сообщений производится с помощью других ВС, с которыми удается установить связь в воздухе.
68. Радиосвязь для передачи сообщений о лесных пожарах и мерах по их тушению осуществляется в соответствии с Законом.
69. В зависимости от конкретных местных условий и пожарной обстановки для передачи сообщений о лесных пожарах также используются радио и проводные средства связи организаций и предприятий других ведомств.
6. Пользование краткосрочными, среднесрочными и
долгосрочными прогнозами погоды
70. Для выполнения авиационных работ по охране и защите лесного фонда Исполнитель обеспечивается государственной метеорологической службой краткосрочными, среднесрочными и долгосрочными прогнозами погоды.
71. Определение класса пожарной опасности в лесу по условиям погоды на обслуживаемой территории производится лесовладельцем по данным метеорологической станции в пункте базирования филиала.
72. Для корректирования выполнения полетов по утвержденным патрульным маршрутам используется информация о фактическом состоянии погоды, классах пожарной опасности и количестве выпавших осадков по всем метеостанциям, находящимся на обслуживаемой территории филиалом.
73. В филиале, где организовано диспетчерское управление работой лесопожарных служб, расчет класса пожарной опасности в лесу по условиям погоды производится пунктами диспетчерского управления филиалов.
7. Подготовка Исполнителя к авиапатрулированию лесного фонда
74. После подписания договора с уполномоченным органом на выполнение авиационных работ по охране и защите лесного фонда Исполнитель проводит следующие подготовительные работы:
1) заключение договоров на авиационные работы по охране и защите лесного фонда с лесовладельцами;
2) заключение договоров на выполнение полетов по выполнению авиационных работ по охране и защите лесного фонда с авиапредприятиями;
3) заключение договоров на метеорологическое обслуживание авиационных работ по охране и защите лесного фонда;
4) набор и подготовка недостающего количества работников филиалов;

66. Орман өрттерін байқау немесе оларды сөндіру жөніндегі шаралар туралы хабарлар борттардан филиал диспетчері арқылы беріледі. Өрттер туралы радиограмма алғаннан кейін филиал диспетчері оны өзінің қарауындағы байланыс құралдарының көмегімен осы бекетте орналасқан орман иеленушінің міндетіне қарай не Орындаушыға дереу береді.
67. Едәуір қашықтықта ұшып бара жатқанда және филиалмен ӘҚТ авиациялық диапазонда тікелей радио байланысы болмаған кезде хабарламалар беру әуеде байланыс орнату мүмкін болатын басқа ӘК көмегімен жүргізіледі.
68. Орман өрттері және оларды сөндіру жөніндегі шаралар туралы хабарламаларды беру үшін радиобайланыс Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
69. Нақты жергілікті жағдайлар мен өрт ахуалына байланысты орман өрттері туралы хабарламаларды беру үшін сондай-ақ басқа министрліктер мен ведомстволардың ұйымдары мен кәсіпорындарының радио және сым байланыс құралдары пайдаланылады.
6. Қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді ауа райы болжамдарын пайдалану
70. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындау үшін Орындаушы мемлекеттік метеорологиялық қызмет қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді ауа райы болжамдарымен қамтамасыз етіледі.
71. Қызмет көрсетілетін аумақта ауа райының жағдайлары бойынша ормандағы өрт қаупінің сыныбын анықтауды орман иеленуші филиал орналасқан бекеттегі метеорологиялық стансаның деректері бойынша жүргізеді.
72. Бекітілген қарауылдау маршруттары бойынша ұшу сапарларын орындауды үйлестіріп отыру үшін ауа райының нақты жағдайы, өрт қаупінің сыныптары және филиал қызмет көрсететін аумақта орналасқан барлық метеостансалар бойынша түскен жауын-шашынның мөлшері туралы ақпарат пайдаланылады.
73. Ормандағы өртті сөндіру қызметтерінің жұмысын диспетчерлік басқару ұйымдастырылған филиалда ауа райының жағдайлары бойынша ормандағы өрт қаупінің сыныбын есептеуді филиалдардың диспетчерлік басқару бекеттері жүргізеді.
7. Орындаушының орман қорын авиациямен қарауылдауға әзірленуі
74. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындауға уәкілетті органмен шартқа қол қойғаннан кейін Орындаушы мынадай әзірлік жұмыстарын жүргізеді:
1) орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарға орман иеленушілермен шарттар жасасу;
2) орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындау бойынша ұшу сапарларын орындауға авиакәсіпорындармен шарттар жасасу;
3) орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарға метеорологиялық қызмет көрсетуге шарттар жасасу;
4) филиал қызметкерлерінің жетіспейтін мөлшерін жинау және даярлау;

5) подтверждение квалификации летчиков-наблюдателей и работников парашютной и десантно-пожарной службы, тренировочные занятия по использованию средств пожаротушения, тактике и технике тушения лесных пожаров, сдача зачетов по технике безопасности;
6) медицинское освидетельствование и тренировочные полеты, прыжки и спуски работников парашютной и десантно-пожарной службы;
7) подготовка к работе средств пожаротушения, транспорта и связи, парашютно-десантного имущества и полевого снаряжения, приобретение недостающего их количества;
8) подготовка картографического материала;
9) организация механизированных отрядов и дозаправочных пунктов, подготовка складов взрывчатых материалов, получение разрешительной документации на производство взрывных работ, завоз горюче-смазочных и взрывчатых материалов на места хранения;
10) строительство новых и ремонт существующих зданий и сооружений производственного назначения, служебных помещений, общежитий в филиалах, а также строительство вертодромов;
11) участие в разработке местными исполнительными органами ежегодных планов мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на охраняемой территории и в совещаниях с лесовладельцами, проводимых органами управления лесным хозяйством;
12) противопожарная профилактика.
75. Продление свидетельств летчикам-наблюдателям осуществляется Исполнителем.
76. Карты, применяемые в авиационных работах по охране и защите лесного фонда, по своему назначению подразделяются на:
1) патрульные карты, используемые для точного определения местоположения лесных пожаров и принятия мер по борьбе с ними;
2) полетные карты для самолетовождения;
3) лесопожарные карты для нанесения на них схем лесных пожаров, планирования работ по тушению, а также использованию их парашютистами и десантниками-пожарными при выполнении производственных заданий;
4) административные карты областей для общей ориентировки парашютистов и десантников-пожарных при выполнении производственных заданий;
5) штабные карты в пунктах диспетчерского управления филиалов Исполнителя.
77. Ежегодно, после окончания пожароопасного сезона, все патрульные и полетные карты филиалов подлежат проверке с последующим определением их пригодности для использования в следующем пожароопасном сезоне и потребности филиалов в изготовлении новых карт.
78. Подготовка полетных и патрульных карт проводится летчиками-наблюдателями на обслуживаемый район и выполняются филиалами. Количество комплектов полетных и патрульных карт в филиале определяется с учетом обеспечения полетов при высокой пожарной опасности.

5) бақылаушы-ұшқыштар мен парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерінің біліктілігін қуаттау, өрт сөндіру құралдарын пайдалану, орман өрттерін сөндіру тактикасы мен техникасы жөнінде жаттығу сабақтарын өткізу, қауіпсіздік техникасы бойынша есептеме тапсыру;
6) ұшқыштар құрамы мен парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерін медициналық куәландыру және олардың жаттығып ұшуы, әуе кемесінен секіруі және сырғып түсуі;
7) өрт сөндіру құралдарын, көлік пен байланысты, парашют-десант мүлігі мен далалық жабдықтарды жұмысқа дайындау, олардың жетіспейтін мөлшерін сатып алу;
8) картографиялық материал әзірлеу;
9) авиациялық өрт сөндіру стансалары мен қосымша жанар май құю бекеттерін ұйымдастыру, жарылғыш материалдар қоймаларын әзірлеу, жару жұмыстарын жүргізуге рұқсат беретін құжаттаманы алу, жанар-жағар май және жарылғыш материалдарды сақтау орындарына тасып алу;
10) филиалдарда және авиациямен өрт сөндіру стансаларында жаңа өндірістік мақсаттағы үй-жайлар мен құрылыстар, қызмет үйлерін, жатақханалар салу және барларын жөндеу, сондай-ақ тікұшақтар үшін тікұшақ айлағын салу;
11) жергілікті жерлерде атқарушы билік органдарының шешімдерін әзірлеуге және орман шаруашылығын басқару органдары өткізетін орман иеленушілермен кеңестерге қатысу;
12) өртке қарсы алдын алу шаралары.
75. Бақылаушы-ұшқыштардың куәліктерін ұзартуды Орындаушы жүзеге асырады.
76. Орман қорын сақтау және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарда қолданылатын карталар өздерінің мақсатына қарай:
1) орман өрттерінің орналасқан жерін дәлме-дәл анықтау және олармен күрес жөнінде шаралар әзірлеу үшін пайдаланылатын қарауылдық карталар;
2) ұшақ басқаруға арналған ұшу карталары;
3) орман өрттерінің схемаларын салуға, өрт сөндіру, сондай-ақ оларды өндірістік тапсырмаларды орындау кезінде парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылардың пайдалануы жөніндегі жұмыстарды жоспарлауға арналған орман өрттері карталары;
4) өндірістік тапсырмаларды орындау кезінде парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылардың жалпы бағдар ұстануына арналған облыстардың әкімшілік карталары;
5) Орындаушы филиалдарының диспетчерлік басқару бекеттеріне штаб карталары болып бөлінеді.
77. Жыл сайын өрт қаупі бар маусым аяқталғаннан кейін филиалдардың барлық қарауылдық және ұшу карталары тексеріліп, кейіннен келесі өрт қаупі бар маусымда пайдалануға олардың жарамдылығы және жаңа карталар жасау жөніндегі филиалдардың қажеттілігі анықталуға жатады.
78. Қызмет көрсетілетін ауданға ұшу және қарауылдау карталарын бақылаушы-ұшқыштар әзірлеп, филиалдар орындайды. Филиалдағы ұшу және қарауылдау карталары жинақтарының мөлшері жоғары өрт қаупі жағдайында ұшу сапарларын қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.

79. В качестве патрульных карт используются топографические карты масштаба 1:1000000 или 1:3000000. Масштаб карты выбирается в зависимости от размера кварталов в обслуживаемых лесах и развития ориентирной сети.
80. На патрульную карту условными знаками наносятся:
1) границы территории обслуживаемой филиалом;
2) границы лесовладений и лесничеств, их названия;
3) конторы лесовладельцев и лесничеств, районы пожаротушения;
4) границы и номера кварталов;
5) места жительства работников лесной охраны;
6) пункты приема донесений;
7) пожарные наблюдательные вышки, мачты;
8) пожарно-химические станции и места расположения механизированных команд, пункты сосредоточения общественных пожарных объединений;
9) радиостанции лесовладельцев, аэродромы, посадочные площадки для вертолетов и дозаправочные пункты;
10) линии электропередач, естественные и искусственные препятствия и другие ориентиры, имеющиеся на местности;
11) на патрульную карту также наносятся места расположения экспедиций, поисковых партий и отрядов, маршруты их следования;
12) на карту наносятся дополнительные данные, характеризующие степень пожарной опасности отдельных участков территории.
81. Филиалы, оказывающие помощь соседним филиалам по плану маневрирования, имеют полные комплекты полетных карт с охватом территории этих филиалов.
82. Патрульные карты ежегодно уточняются по материалам лесоустроительных работ, аэрофотосъемок, лесопатологического надзора, противопожарного устройства лесов и с учетом других изменений за истекший год.
83. В процессе производства полетов по авиационной охране и защите лесного фонда патрульная карта уточняется дополнительными ориентирными подробностями, определенными на местности.
84. В качестве полетной карты используются топографические карты масштаба 1:500000 (при патрульной карте масштаб 1:100000) или 1:1000000 (при патрульной карте масштаб 1:300000).
85. Подготовка полетной карты заключается в нанесении на нее условными знаками патрульных маршрутов, границ обслуживаемой филиалом территории, границ лесовладений и рамок планшетов патрульной карты с указанием их номеров (коричневым цветом), а также пунктов расположения контор лесовладельцев и пунктов дозаправки авиационных горюче-смазочных материалов. В районах, где число обслуживаемых филиалом лесовладельцев невелико, на полетную карту наносятся также границы и местонахождения контор лесничеств.

79. Қарауылдау карталары ретінде масштабы 1:1000000 немесе 1:3000000 топографиялық карталар пайдаланылады. Картаның масштабы қызмет көрсетілетін ормандардағы орамдардың мөлшеріне және бағдар ұстану желісінің дамуына байланысты таңдап алынады.
80. Қарауылдау картасына шартты белгілермен:
1) филиал қызмет көрсететін аумақтың шекарасы;
2) орман иеліктері мен орманшылықтардың шекарасы, олардың атаулары;
3) орман иеленушілер мен орманшылықтардың кеңселері, өрт сөндіру аудандары;
4) орамдардың шекарасы мен нөмірлері;
5) орман күзеті қызметкерлерінің тұрғылықты жерлері;
6) хат-хабарлар қабылдау бекеттері;
7) өрт бақылау мұнаралары, мачталар;
8) өрт сөндіру-химия стансалары мен авиациямен өрт сөндіру стансалары, қоғамдық өрт сөндіру бірлестіктерінің шоғырланған бекеттері;
9) орман иеленушілердің радиостансалары, аэродромдар, тікұшақтарға арналған қону алаңдары және қосымша жанар май құю бекеттері;
10) электр желілері, табиғи және жасанды тосқауылдар мен жергілікті жерде бар басқа да бағдарлар енгізіледі;
11) қарауыл картасына сондай-ақ экспедициялардың, іздестіру партиялары мен отрядтарының орналасқан жерлері, олардың жүру маршруттары енгізіледі;
12) картаға аумақтың жекелеген учаскелерінің өрт қаупінің деңгейін сипаттайтын қосымша деректер енгізіледі.
81. Маневр жасау жоспары бойынша көрші филиалдарға көмек көрсететін филиалдарда осы филиалдардың аумағын қамтыған ұшу карталарының толық жинақтары болады.
82. Қарауыл карталары орман орналастыру жұмыстарының, аэрофототүсірімнің, орман патологиясын қадағалаудың, ормандарды өртке қарсы жабдықтаудың материалдары бойынша және өткен жылғы басқа да өзгерістерді ескере отырып жыл сайын нақтыланып отырады.
83. Орман қорын авиациямен күзету және қорғау жөніндегі ұшу сапарларын жүзеге асыру барысында қарауыл картасы жергілікті жерге қатысты айқындалған қосымша бағдарлық егжей-тегжейлі мәселелермен нақтыланады.
84. Ұшу картасы ретінде масштабы 1:500 000 (М 1:100 000 қарауыл картасы жағдайында) немесе 1:1 000 000 (М 1:300 000 қарауыл картасы жағдайында) топографиялық карталары пайдаланылады.
85. Ұшу картасын әзірлеу оған шартты белгілермен қарауыл маршруттарын, филиал қызмет көрсететін аумақтың шекарасын, орман иеліктерінің шекарасын және қарауыл картасы планшеттерінің нөмірлерін көрсетіп (қоңыр түспен) олардың рамкаларын, сондай-ақ орман иеленушілер кеңселерінің орналасу бекеттерін және авиациялық жанар-жағар майды қосымша құю бекеттерін енгізумен тұжырымдалады. Филиал қызмет көрсететін орман иеленушілерінің саны көп бола қоймайтын аудандарда ұшу картасына сондай-ақ орманшылықтардың шекарасы мен олардың кеңселерінің орналасқан жері енгізіледі.

86. Полетные карты подготавливаются на территорию с расчетом выполнения полетов к местам базирования соседних филиалов.
87. Нанесение специальной нагрузки на полетные и патрульные карты производятся аккуратно тушью или фломастером.
88. В качестве лесопожарных карт используются специальные топографические карты масштаба 1:100000.
89. Штабные карты подготавливаются и используются Исполнителем и в филиалах, в которых организованы пункты диспетчерского управления. Необходимость ведения штабных карт в филиалах определяется летчиком-наблюдателем филиала в зависимости от условий работ.
90. В качестве штабных используются карты масштаба не менее 1:1000000, на которые наносятся:
1) границы территорий лесовладельцев и их конторы, обслуживаемых филиалом;
2) места базирования филиала с указанием типов и количества ВС, а также численности работников парашютной и десантно-пожарной службы;
3) лесопатрульные маршруты;
4) аэродромы и посадочные площадки для ВС;
5) места базирования механизированных команд и дозаправочные пункты;
6) пожарно-химические станции лесовладельцев;
7) на карту накладываются значки, изображающие фактическую расстановку ВС и численность работников парашютной и десантно-пожарной службы, значки заменяются по мере изменения обстановки;
8) при обнаружении пожаров, места их возникновения отмечаются флажками красного цвета с указанием даты возникновения и номера пожара;
9) локализованные пожары обозначаются флажками синего цвета.
91. При проведении совещаний по вопросам подготовки к наступающему пожароопасному сезону с участием лесовладельцев, обслуживаемых филиалом, рассматриваются следующие основные вопросы:
1) порядок организации и получения информации о пожарах;
2) взаимодействие авиационных и наземных сил и средств по борьбе с пожарами, организация команд из числа постоянных рабочих государственных учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, порядок привлечения дополнительных резервов для борьбы с пожарами;
3) организация помощи парашютистам и десантникам-пожарным в тушении лесных пожаров, их окарауливания, возврата личного состава в филиал;
4) устройство опознавательных знаков в пункте приема донесений;
5) порядок приема вымпелов;
6) порядок подтверждения локализации и ликвидации лесных пожаров силами и средствами Исполнителя;
7) строительство и эксплуатация вертолетных площадок и хранение авиационных горюче-смазочных материалов (авиаГСМ);
8) недостатки в работе как авиационной, так и наземной охране лесов в прошлом пожароопасном сезоне, определяются пути их устранения и решаются вопросы взаимодействия служб.

86. Ұшу карталары аумаққа көрші филиалдардың орналасқан жерлеріне ұшу сапарларының орындалуын есепке ала отырып әзірленеді.
87. Ұшу және қарауыл карталарына арнайы белгілер тушпен немесе фломастермен мұқият қойылады.
88. Орман өрттері карталары ретінде масштабы 1:100 000 арнайы топографиялық карталар пайдаланылады.
89. Штаб карталарын Орындаушы және диспетчерлік басқару бекеттері ұйымдастырылған филиалдар дайындайды және пайдаланады. Филиалдардағы штаб карталарын жүргізудің қарай филиалдың бақылаушы-ұшқыштары айқандайды.
90. Штабтық ретінде масштабы 1:1000000 кем болмайтын карталар пайдаланылады, онда:
1) орман иеленушілерінің шекаралары және олардың филиалдар қызмет көрсететін кеңселері;
2) ӘК типтері мен саны, сондай-ақ парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызмет қызметкерлерінің саны көрсетілетін филиалдың орналасқан орны;
3) орман қарауылдау маршруттары;
4) әуежайлар және ӘК-ға арналған қону алаңдары;
5) механикаландырылған командалардың орналасқан жері және қосымша жанармай құю бекеттері;
6) орман иеленушілердің өрт-химия стансалары;
7) картаға ӘК-нің нақты орналасуы және парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерінің саны суреттелген белгілер қойылады, белгілер жағдайдың өзгеруіне қарай ауыстырылады.
8) өрт білінген кезде олардың пайда болған орны қызыл түсті жалауман өрттің пайда болған күні және оның нөмірі көрсетіле отырып белгіленеді.
9) сөндірілген өрттер көк түсті жалаумен белгіленеді.
91. Филиал қызмет көрсететін орман иеленушілердің қатысуымен алдағы өрт қаупі бар маусымға дайындық мәселелері бойынша кеңес өткізу кезінде мынадай негізгі мәселелер қарастырылады:
1) өрттер туралы ақпарат алуды ұйымдастыру және алу тәртібі;
2) өртке қарсы күрес бойынша авиациялық және жердегі күштер мен құралдардың өзара іс-қимылы, орман күзетудің тұрақты жұмысшыларының арасынан команда ұйымдастыру, өртке қарсы күрес үшін қосымша резерваттарды тарту тәртібі;
3) орман өртін сөндіруге парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылардың көмек көрсетуін ұйымдастыру, оларды қарауылдау, жеке құрамның филиалға қайтуы;
4) хабарламаларды қабылдау бекетіне айыру белгілерін құру ережесі;
5) вымпелдерді қабылдау тәртібі;
6) авиациялық күштер мен құралдар арқылы орман өрттерін жоюды және сөндіруді қуаттау тәртібі;
7) тікұшақтар алаңдарын салу және оларды пайдалану және авиациялық жанар-жағар май материалдарын (авиаЖЖМ) сақтау ережесі;
8) өткен өрт қаупі бар маусымда ормандарды авиациямен күзету жұмысының да, жерден күзету жұмысының да кемшіліктері, оларды жою жолдары анықталып, қызметтердің өзара іс-қимыл жасау мәселелері шешіледі.

92. Филиалы до наступления пожароопасного сезона проводят следующие мероприятия:
1) обеспечивают подготовку команд рабочих, выделяемых лесовладельцами для тушения лесных пожаров;
2) определяют совместно с лесовладельцами места установки радиостанций и организацию пунктов приема донесений, получают список этих пунктов с указанием присвоенных им позывных и опознавательных знаков, а также должностей и фамилий лиц, ответственных за прием донесений;
3) совместно с лесовладельцами, по материалам лесоустройства, производят разделение территории на районы пожаротушения, уточняют патрульные карты;
4) анализируют причины возникших в прошедшем сезоне лесных пожаров и условия, способствующие их распространению;
5) получают сведения о районах работы экспедиций и их маршрутах;
6) определяют совместно с лесовладельцами, где и в каком составе организовываются пожарные команды;
7) определяют совместно с лесовладельцами сроки строительства вертолетных площадок и организации дозаправочных пунктов;
8) проводят противопожарную профилактику в период подготовительных работ в соответствии с планом по противопожарной профилактике в лесах, утвержденным Исполнителем.
93. Перед началом пожароопасного сезона в филиалах проводится практическая тренировка (учения) работников парашютных и десантно-пожарных команд по использованию всех имеющихся в филиале технических средств борьбы с лесными пожарами и отработка связи, в которых участвуют лесопожарные подразделения лесовладельцев и других предприятий, расположенных на территории района.
Тренировки осуществляются с целью выявить уровень подготовки личного состава, а также техническое состояние и готовность к работе противопожарного снаряжения и средств связи.
8. Авиационное патрулирование лесов
94. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда заключаются в систематическом наблюдении с воздуха за обслуживаемой лесной территорией с целью своевременного обнаружения лесных пожаров, выявления и предотвращения нарушений законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий.
95. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда производятся по маршрутам.
96. На пожароопасный сезон филиалу устанавливается лимит времени по каждому типу воздушного судна. При использовании лимита и продолжении полетов Исполнитель выделяет дополнительный лимит.
97. Первый облет маршрутов производится до начала горимости лесов, с участием на борту ВС представителя лесовладельца. При этом проверяется подготовка лесовладельца и филиала к проведению авиационных работ по охране и защите лесного фонда и уточняется необходимость начала регулярного авиапатрулирования.

92. Филиалдар өрт қаупі бар маусым басталғанға дейін мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) орман өрттерін сөндіру үшін орман иеленушілері бөлетін жұмыс командаларын дайындауды қамтамасыз етеді;
2) орман иеленушілерімен бірлесе отырып радиостансалар орнату орындарын айқындайды және хабарламалар қабылдау бекеттерін ұйымдастырады, оларға берілген шақыру және айыру белгілері, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауға жауапты адамдардың лауазымы мен аты-жөні көрсетілген осы бекеттердің тізімін алады;
3) орман иеленушілерімен бірге орман орналастыру материалдары бойынша өрт сөндіру аудандарында аумақтарды бөлуді жүргізеді, қарауылдау карталарын нақтылайды;
4) өткен кезеңдегі орман өрттерінің пайда болу себептерін және олардың таралуына әсер ететін жағдайларды талдайды;
5) экспедиция жұмысының аудандары және олардың маршруттары туралы мәліметтер алады;
6) орман иеленушілермен бірге өрт командаларының қай жерде және қандай құрамда ұйымдастырылуы керектігін анықтайды;
7) орман иеленушілермен бірге тікұшақтар алаңдарын салу және қосымша жанармай құю бекеттерін ұйымдастыру мерзімдерін анықтайды;
8) Орындаушы бекіткен ормандарда өртке қарсы алдын алу жоспарына сәйкес дайындық жұмыстары кезеңінде өрттің алдын алу шараларын жүргізеді.
93. Өрт қаупі бар маусым басталмас бұрын филиалдарда филиалдағы қолда бар орман өрттеріне қарсы күрестің барлық техникалық құралдарын пайдалануы бойынша парашют және өрт сөндіру командалары қызметкерлерінің практикалық жаттығулары (оқытулары) және орман иеленушілер мен аудан аумағында орналасқан басқа да кәсіпорындардың орман өрті бөлімшелері қатыса алатын байланысты пысықтау жүргізіледі.
Жаттығулар жеке құрамның дайындық деңгейін, сондай-ақ өртке қарсы жабдықтар мен байланыс құралдарының техникалық жағдайын және жұмысқа дайындығын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
8. Ормандарды авиациямен қарауылдау
94. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар орман өрттерін дер кезінде байқау, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамалардың бұзылуын анықтау және оған жол бермеу мақсатында қызмет көрсетілетін орман аумағын әуеден жүйелі түрде бақылау болып табылады.
95. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар маршруттар бойынша жүргізіледі.
96. Өрт қаупі бар маусымда филиалға әуе кемесінің әрбір түрі бойынша уақыт лимиті белгіленеді. Лимитті пайдалану және ұшу сапарларын жалғастыру кезінде Орындаушы қосымша лимит бөледі.
97. Маршруттың бірінші аралап ұшуы әдеттегідей әуе кемесінің бортында орман иеленуші өкілінің болуымен ормандардың өртенуі басталғанға дейін жүргізіледі. Бұл ретте орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар жүргізуге орман иеленуші мен филиалдың дайындығы тексеріледі және тұрақты авиациялық күзетті бастау қажеттігі нақтыланады.

98. Летчики-наблюдатели, направленные в филиал впервые, вводятся в строй старшим должностным лицом из числа летного состава. Руководитель Исполнителя доверяет ввод в строй вновь назначенного летчика-наблюдателя одному из наиболее опытных летчиков-наблюдателей.
99. Ввод в строй производится путем выполнения ознакомительных полетов по территории, закрепленной за филиалом с отработкой элементов самолетовождения, обнаружения пожаров и ведения всей установленной производственной документации. Допуск к самостоятельной работе выпускников курсов летчиков-наблюдателей проводится после прохождения ими программы ввода в строй, утвержденной Исполнителем.
100. Пожарная опасность в лесу по условиям погоды определяется по местным шкалам. Пожарная опасность характеризуется пятью классами.
101. При 1 классе пожарной опасности авиапатрулирование не проводится, но назначаются эпизодические полеты для контроля за состоянием действующих пожаров и оказания помощи командам, работающим на тушении пожаров. С наступлением пожарной опасности в лесу по условиям погоды и по мере ее усиления увеличивается интенсивность авиапатрулирования.
102. При малой пожарной опасности (2 класс пожарной опасности) до начала горимости патрулирование проводится через 1-2 дня.
103. Основанием для ежедневного однократного патрулирования является наступление периода средней пожарной опасности (3 класс пожарной опасности) или наличие пожаров в дни с малой пожарной опасностью.
104. Основанием для двукратного патрулирования является наступление периода высокой пожарной опасности (4 класс пожарной опасности) или наличие пожаров в дни со средней пожарной опасностью.
105. Основанием для назначения трехкратного патрулирования является наступление периода чрезвычайной пожарной опасности (5 класс пожарной опасности) или наличие пожаров в дни с высокой пожарной опасностью.
106. Полеты для осмотра ранее обнаруженных, но еще не потушенных пожаров и для принятия мер по их тушению проводятся независимо от класса пожарной опасности до полной их ликвидации.
107. Кратность патрулирования увеличивается, при скорости ветра более 8 метров в секунду, а также в выходные и праздничные дни при массовом посещении лесов населением.
108. Кратность патрулирования снижается при изменении погоды и выпадении осадков, как на всей обслуживаемой территории, так и на ее части.
109. Вылет на авиапатрулирование проводится по расписанию, утверждаемому Исполнителем, которое согласовывается с лесовладельцами.
110. Полеты, связанные с доставкой к местам действующих лесных пожаров рабочих и средств пожаротушения, в периоды повышенной горимости лесов, осуществляются в дневное время.

98. Филиалға тұңғыш рет жіберілген бақылаушы-ұшқыштарды қатарға ұшқыштар құрамының ішіндегі аға лауазымды тұлға қосады. Орындаушының басшысы жаңадан тағайындалған бақылаушы-ұшқышты қатарға қосуды неғұрлым тәжірибелі бақылаушы-ұшқыштардың біріне сеніп тапсырады. 1-сынып бақылаушы-ұшқыштары жұмысқа қатарға енгізілмей-ақ жіберіледі.
99. Қатарға енгізу ұшақты өзі басқару, өртті байқау және барлық белгіленген өндірістік құжаттаманы жүргізу элементтерін пысықтай отырып, филиалға бекітілген аумақ бойынша танысу ұшу сапарларын орындау жолымен жүргізіледі. Бақылаушы-ұшқыш курстарының түлектеріне дербес жұмыс істеуге рұқсат беру олар қатарға қосылу Орындаушы бекіткен бағдарламасын өткеннен кейін жүргізіледі.
100. Ауа райына байланысты ормандағы өрт қаупі жергілікті шәкіл бойынша анықталады. Өрт қаупі бес сынып бойынша сипатталады.
101. Өрт қаупінің 1-сыныбы кезінде авиациямен қарауылдау жүргізілмейді, бірақ жанып жатқан өрттің жағдайын бақылау және өрт сөндіруші командаларға көмек көрсету үшін қысқа мерзімді ұшу сапарлары тағайындалады. Ауа райының жағдайларына байланысты орманда өрт қаупінің орын алуымен және олардың күшеюіне қарай авиациямен қарауылдау қарқыны арта түседі.
102. Болымсыз өрт қаупі (өрт қаупінің 2-сыныбы) кезінде өртену басталғанға дейін қарауылдау 1-2 күннен кейін жүргізіледі.
103. Орташа өрт қаупі бар кезеңнің (өрт қаупінің 3-сыныбы) басталуы немесе күніге болымсыз өрт қаупі бар өрттердің болуы күн сайын бір мәрте қарауылдау үшін негіздеме болып табылады.
104. Жоғары өрт қаупі бар кезеңнің (өрт қаупінің 4-сыныбы) басталуы немесе күніге орташа өрт қаупі бар өрттердің болуы екі мәрте қарауылдау үшін негіздеме болып табылады.
105. Төтенше өрт қаупі бар кезеңнің (өрт қаупінің 5-сыныбы) басталуы немесе күніге жоғары өрт қаупі бар өрттердің болуы үш мәрте қарауылдау үшін негіздеме болып табылады.
106. Бұрын байқалған, бірақ әлі сөндірілмеген өрттерді көру үшін және оларды сөндіру жөнінде қосымша шаралар қабылдау үшін ұшу сапарлары қажеттігіне қарай өрт қаупінің сыныбына қарамастан оларды толықтай жойғанша жүргізіледі.
107. Қарауылдау мөлшерінің саны желдің жылдамдығының секундына 8 метрден асқан кезде, сондай-ақ демалыс және мереке күндері халықтың орманға көптеп келуі кезінде ұлғаяды.
108. Қарауылдау мөлшерінің саны бүкіл қызмет көрсетілетін аумақта да, оның бөліктерінде де ауа райының өзгеруіне және жауын-шашынның болуына қарай төмендейді.
109. Авиациямен қарауылдауға ұшу орман иеленушілермен келісілетін Орындаушы бекітетін кесте бойынша жүргізіледі.
110. Орман өрттері болып жатқан жерлерге жұмысшылар мен өрт сөндіру құралдарды жеткізуге байланысты ұшу сапарлары ормандардың жануы қарқын алған кездері күндізгі мезгілде жүзеге асырылады.

111. Кратность патрулирования определяются пунктами диспетчерского управления и доводятся до филиалов. В зависимости от конкретной лесопожарной обстановки летчик-наблюдатель филиала изменяет время вылета и кратность патрулирования по согласованию с пунктами диспетчерского управления.
Если диспетчерское управление работой филиалов не введено, решение по полетам и кратности патрулирования принимает Исполнитель.
112. В целях обеспечения бесперебойного проведения авиационной охраны лесов летчик-наблюдатель филиала владеет информацией о ресурсах располагаемых арендованным ВС, осуществляет замену ВС и членов экипажей на период регламентных работ. В случае простоя ВС летчик-наблюдатель филиала осуществляет его замену и докладывает об этом в Республиканскую диспетчерскую службу.
113. До вылета на патрулирование летчик-наблюдатель сообщает командиру ВС (далее - КВС) местонахождение действующих лесных пожаров, согласовывает с ним порядок их осмотра, доставки людей и грузов.
114. В патрульном полете, летчик-наблюдатель имеет принадлежности для штурманских расчетов, соответствующие карты, бланки производственной документации, а также подготовленные к сбрасыванию вымпелы.
115. При полетах с парашютистами-пожарными или десантниками-пожарными летчик-наблюдатель, перед посадкой в ВС, проверяет наличие у них исправного лесопожарного оборудования, средств связи, полевого снаряжения, предохранительных приспособлений, индивидуальных санитарных пакетов, а также запасов продуктов питания, денежных средств и специального обмундирования, предназначенных для выполнения производственных заданий в условиях данного района работ.
116. Полеты по маршрутам авиапатрулирования и перелеты к местам пожаров выполняются на малых и средних высотах на крейсерской скорости, установленной для транспортных полетов на данном типе ВС.
117. Патрульный полет выполняется в соответствии с требованиями Закона.
118. Во время полетов летчик-наблюдатель осуществляет самолетовождение по намеченному маршруту, ведет постоянное наблюдение за появлением дыма, за санитарным состоянием и сохранностью лесов на обслуживаемой территории.
119. Заметив дым, летчик-наблюдатель дает указание пилоту об изменении маршрута для полета к дымовой точке и записывает в бортжурнале время и место разворота, а также новый курс. С момента обнаружения дымовой точки и до окончания работ над ней (сбрасывание вымпелов) записывается в бортжурнале место и время изменения основных элементов полета (курса, высоты, скорости), а также сведения о пожарах и проделанной работе (сброс схем, высадка парашютистов, передача сведений по радио).

111. Қарауылдау мөлшерінің санын диспетчерлік басқару бекеттері белгілейді және оны филиалдарға хабарлайды. Нақты орман өрті жағдайына қарай филиалдың бақылаушы-ұшқышы диспетчерлік басқару бекеттерімен келісім бойынша ұшу уақытын және қарауылдау мөлшерінің санын өзгертеді.
Егер филиалдардың жұмысын диспетчерлік басқару енгізілмеген болса, ұшу сапарлары және қарауылдау мөлшерінің саны туралы шешімді Орындаушы қабылдайды.
112. Орманды авиациямен қорғауды үздіксіз жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында филиалдың бақылаушы-ұшқышы жалға алынған ӘК-нің ресурстары туралы ақпаратқа ие болады, регламенттік жұмыстар кезеңінде ӘК-және экипаж мүшелерін ауыстыруды жүзеге асырады. ӘК тұрып қалған жағдайда филиалдың бақылаушы-ұшқышы оны ауыстыру жөнінде шаралар қабылдап және бұл туралы республикалық диспетчерлік қызметке баяндайды.
113. Қарауылдауға ұшуға дейін бақылаушы-ұшқыш ӘЛ командиріне (бұдан әрі - ӘКК) орман өртінің жанып жатқан жерін хабарлап, оларды тексеру, адамдар мен жүктерді жеткізу тәртібін келіседі.
114. Қарауылға ұшу сапарында бақылаушы-ұшқыштың штурмандық есеп үшін керек-жарақтары, тиісті карталары, өндірістік құжаттама карталары, лактыру үшін дайындалған вымпелдері болады.
115. Өрт сөндіруші-парашютшілермен немесе өрт сөндіруші-десантшылармен ұшу сапары кезінде бақылаушы-ұшқыш ӘК-ге отырар алдында оларда ақаусыз орман өрттерін сөндіру жабдықтарының, байланыс құралдарының, аспа жабдықтарының, қорғаушы құралдардың, жеке санитарлық пакеттердің, сондай-ақ тамақтану қорларының, ақша қаражатының және осы аудандағы жұмыс жағдайында өндірістік тапсырмаларды орындау үшін қажетті арнайы киімдердің болуын тексереді.
116. Авиациямен қарауылдау бағыты бойынша ұшу сапарлары және өрт болған жерлерге ұшып келу болымсыз немесе орта биіктікте ӘК-нің осы типінде көліктік ұшу үшін белгіленген крейсерлік жылдамдықта жүргізіледі.
117. Қарауылдап ұшу сапары Заң талаптарына сәйкес орындалады.
118. Ұшу сапары кезінде бақылаушы-ұшқыш белгіленген бағыт бойынша ұшақты жүргізуді жүзеге асырады, қызмет көрсетілетін аумақтарда түтіннің пайда болуына, орманның сақталуының санитарлық жағдайына тұрақты бақылау жасайды.
119. Түтінді байқағаннан кейін бақылаушы-ұшқыш түтін шыққан жерге қарай ұшу үшін бағытты өзгерту туралы ұшқышқа тапсырма береді және бұрылу уақыты мен орнын, сондай-ақ жаңа курсты борт журналға жазады. Түтін пайда болған орын байқалған сәттен бастап және олармен жұмыс аяқталғанға дейін (вымпелдерді лақтыру) борт журналда ұшу сапарының басты элементтерінің өзгеру орны мен уақыты (курсы, биіктігі, жылдамдығы), сондай-ақ өрт және істелген жұмыстар туралы мәліметтер (кесте жасау, парашютшілерді түсіру, радио арқылы мәлімет беру) жазылады.

120. Истинные пеленги на пожар берутся с двух ориентиров, выбранных с таким расчетом, чтобы пеленги от них не пересекались под углом меньше 45о или больше 135о. Для большей достоверности расчетов рекомендуется брать третий пеленг - обратный одному из взятых или с дополнительного ориентира.
121. Летчик-наблюдатель продолжает дальнейший полет по маршруту лишь после того, как он убедится в правильности определения места пожара.
122. В тех случаях, когда экипаж не может задерживаться для уточнения места пожара из-за недостатка горючего или санитарной нормы налета, летчик-наблюдатель вылетает к пожару вторично и уточняет его место.
123. Для определения с воздуха вида пожара служат следующие признаки:
1) низовой - горение происходит под пологом древостоя или на открытой местности, форма площади пожара вытянутая, с извилистыми границами, огонь под пологом древостоя виден обычно местами, цвет дыма беловатый;
2) верховой - площадь пожара сильно вытянутая, видны горящие кроны деревьев, огонь хорошо заметен с высоты 600 метров, цвет дыма темный;
3) торфяной или подземный - границы недавно возникшего пожара плохо заметны, дым поднимается по всей площади пожара, огонь не виден, на старом пожаре границы выгоревшей площади хорошо заметны, дым сосредоточен по периферии пожара, много повалившихся деревьев, огонь не виден.
124. Установив место и вид пожара, летчик-наблюдатель проводит облет и простым карандашом наносит границы пожара на патрульную карту по ориентирам, опознанным на местности. Если площадь пожара в масштабе карты составляет менее 0,5 квадратных сантиметров, его место отмечают точкой.
125. Площади, пройденные пожаром, определяются палеткой. Площади пожаров, место которых на карте обозначено точкой, определяются глазомерно. Допускаемые погрешности в определении площадей не превышают 30 %.
126. После определения площади и вида пожара составляется донесение или схема места пожара с нанесением квартальной сети, населенных пунктов, рек, озер, дорог, троп и других ориентиров.
127. Схема составляется цветными карандашами (фломастерами), при этом голубым цветом на схеме наносят реки, озера, болота, коричневым - дороги, зеленым квартальную сеть, черным показывают направление ветра (стрелкой) и названия населенных пунктов (ориентиров).
На схеме красным цветом наносят границы пожара или обозначают его кружком (если размеры пожара незначительные). Направление распространения огня указывают красной стрелкой.
На схеме указывают дополнительные ориентиры, которых нет на карте, а также естественные преграды, которые можно использовать для остановки огня, и даются рекомендации по тактике тушения пожара.

120. Өртке нақты пеленгілер екі бағдардан, онда пеленгілер олардан 450 төмен немесе 1350 аспайтын бұрышта қиылыспайтын есеппен алынады. Есептің дәлдігі үшін алынғандардың біреуіне кері немесе қосымша бағдар үшін үшінші пеленг алу ұсынылады.
121. Бақылаушы-ұшқыш өрт болған орынды анықтау дұрыстығына көз жеткізгеннен кейін ғана бағыт бойынша ұшу сапарын одан әрі жүргізеді.
122. Эпипаж өрт болған орынды нақтылау үшін жанар-жағармайдың немесе ұшудың санитарлық нормаларының жеткіліксіздігінен кешіге алмайтын жағдайларда бақылаушы-ұшқыш өрт болған жерге екінші рет ұшып келіп, оның орнын нақтылайды.
123. Әуеден өрт түрлерін анықтауға мынадай белгілер қызмет етеді:
1) төменгі өрт – ағаштардың астында немесе ашық жерде от жанып жатады, өрт алабының нысаны созыңқы, шекарасы ирелеңкі болып келеді, ағаштар астындағы от әдетте ойдым-ойдым болып көрінеді, түтін түсі ақшыл:
2) жоғарғы өрт – өрт алабы тым созыңқы, ағаштардың жанып жатқан діңдері көрінеді, от 600 метрден биіктіктен жақсы көрінеді, түтін түсі қою;
3) шымтезек немесе жерасты өрті – таяуда пайда болған өрттің шекарасы нашар байқалады, түтін өрттің бүкіл алабында жоғары көтеріледі, от көрінбейді; ескі өрт орнында жанып кеткен алқап шекарасы жақсы байқалады, түтін өрттің шет аймақтары бойынша шоғырланған, құлап қалған ағаштар көп, от көрінбейді.
124. Өрт болған жерді және оның түрін белгілей отырып бақылаушы-ұшқыш айналып ұшып шығады және жай қарындашпен бағдар бойынша қарауылдау картасына өрттің шекарасын белгілейді. Егер өрт алаңы картаның масштабында 0,5 шаршы сантиметрден кем болса, онда оның орнын нүктемен белгілейді.
125. Өрт болған алаңдар палеткамен анықталады. Картада орындары нүкте арқылы көрсетілген өрт алаңдары көзбен шамалау арқылы анықталады. Алаңдарды анықтауда жіберілетін қателіктер 30 % аспайды.
126. Өрт алаңы және оның түрі анықталғаннан кейін орамдық желілер, елді мекендер, өзендер, көлдер, жолдар, соқпақтар және басқа да бағдарлар көрсетіліп өрт орнынан хабарламалар немесе оның схемасы жасалады.
127. Схема түсті қарындаштармен (фломастер) жасалады, бұл ретте көгілдір түспен - өзен, көл, батпақтар, қоңырмен - жолдар, жасылмен - орамды желілер, қарамен желдің бағыты (арнайы сызықпен) және елді мекендердің (бағдарлар) атауы көрсетіледі.
Схемада қызыл түспен өрттің шекарасы көрсетіледі немесе оны дөңгелектеп белгілейді (егер өрттің мөлшері айтарлықтай болмаса). Оттың таралу бағыты қызыл сызықпен көрсетіледі.
Схемада картада жоқ қосымша бағдарлар, сондай-ақ жалынды тоқтату үшін қолдануға болатын табиғи тосқауылдар көрсетіледі және өртті сөндіру тактикасы бойынша ұсыным беріледі.

128. После составления схемы пожара высота полета снижается для детального осмотра пожара в соответствии с требованиями Закона, при этом летчик-наблюдатель проводит:
1) описание горящего леса (состав, полнота, возрастная группа - молодняки, средневозрастные, спелые), если пожар действует на не покрытой лесом площади, указывается ее категория;
2) устанавливается наличие или отсутствие на пожаре рабочих;
3) определяется интенсивность пожара, выявляются дополнительные данные, которые наносятся на схему.
129. Для определения интенсивности низовых пожаров служат следующие признаки:
1) при сильной интенсивности пожара пламя видно с высоты 200 метров и по всему фронту пожара;
2) при средней интенсивности пожара пламя с высоты 200 метров видно лишь на отдельных участках фронта пожара;
3) при малой интенсивности огонь с высоты 200 метров не заметен.
130. При осмотре пожара летчик-наблюдатель определяет потребность технических средств и рабочих по нормативам, а также тактику и тexнику тушения пожара в данных условиях. При этом следует учитывать вероятное распространение пожара до прибытия сил и средств.
131. При выполнении патрулирования летчик-наблюдатель сообщает по радио с борта ВС о пожаре и принимаемых мерах по его ликвидации в филиал для передачи этих сообщений в пункт диспетчерского управления Исполнителя. На каждый пожар составляется отдельное донесение.
132. При наличии радиосвязи с лесовладельцем, на территории которого обнаружен пожар, летчик-наблюдатель передает ему сообщение о пожаре. Донесение в этом случае не составляется.
133. Если радиосвязь с лесовладельцем отсутствует, летчик-наблюдатель сбрасывает составленное донесение в ближайший пункт приема донесений, от которого наиболее удобны подходы к пожару.
Если дальнейший маршрут полета проходит вблизи конторы лесовладельца или лесничества, летчик-наблюдатель сбрасывает копию донесения или сообщение с указанием места пожара, его характеристики и мер по его тушению.
134. При обнаружении нарушений законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий летчик-наблюдатель принимает меры к их прекращению:
1) если нарушение не угрожает непосредственно возникновению лесного пожара, необходимо передать сообщение о нем соответствующему лесовладельцу после полета;
2) если в результате выявленного нарушения возникает лесной пожар, необходимо использовать для передачи сообщения о прекращении нарушения звуковещательную станцию;
3) следует высадить для прекращения нарушений и оформления соответствующего протокола работника парашютной и десантно-пожарной службы;

128. Өрт схемасын жасағаннан кейін Заң талаптарына сәйкес ұшу биіктігі өртті нақтылап қарау үшін төмендетіледі, бұл орайда бақылаушы-ұшқыш:
1) өртеніп жатқан орманға сипаттама жасайды (құрамы, толымдығы, жас тобы – төл, орта жастағы, пісіп-жетілген), егер өрт орман көмкермеген алаңда болса, онда оның санаты көрсетіледі;
2) өртте жұмысшылардың бары немесе жоқтығы көрсетіледі;
3) өрттің қарқындылығы анықталады, схемаға енгізілетін қосымша деректер анықталады.
129. Төменгі өрттердің қарқындылығын анықтауға мынадай белгілер қызмет етеді:
1) өрттің қарқындылығы күшті болған жағдайда жалын 200 метр жоғарыдан және өрттің барлық шебі бойынша көрінеді;
2) өрттің орташа қарқындылығы кезінде жалын 200 метрден жоғары биіктікте өрт шебінің жекелеген учаскелерінде ғана көрінеді;
3) болымсыз қарқындылық кезінде от 200 метр биіктіктен байқалмайды.
130. Өртті қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш норматив бойынша техникалық құралдар мен жұмыс күштерінің қажеттілігін, сондай-ақ сол жағдайдағы өртті сөндіру тактикасы мен техникасын анықтайды. Бұл орайда күштер мен құралдар келіп жеткенше өрттің таралу ықтималдығын ескеру керек.
131. Бақылаушы-ұшқыш қарауылдауды орындау кезінде ӘК бортынан радио арқылы өрт және оны сөндіру жөніндегі қабылданған шаралар туралы шұғыл түрде филиалға бұл хабарламаларды диспетчерлік басқару бекетіне беру үшін хабарлайды. Әрбір өртке бөлек хабарлама жасалады.
132. Өрт байқалған аумақта орман иеленушімен радио байланысының болуы кезінде бақылаушы-ұшқыш оған сондай-ақ өрт туралы хабарды ашық мәтінмен береді. Бұл жағдайда хабарлама жасалмайды.
133. Егер орман иеленушімен радио байланысы болмаса, бақылаушы-ұшқыш жасалған хабарламаны өртке жақындауға аса қолайлы жердегі хабарламаны қабылдаудың ең жақын орналасқан бекетіне лақтырады.
Егер ұшу сапарының одан кейінгі бағыты орман иеленушінің немесе орманшылық кеңсесінің маңынан өтетін болса, оларға өрт шыққан орын, оның сипаттамасы мен оны сөндіру жөніндегі шараларды көрсетіп, хабарламаның көшірмесін тастайды.
134. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу байқалған кезде бақылаушы-ұшқыш оларды тоқтату шараларын қолданады:
1) егер тәртіп бұзушылық орман өртінің пайда болуына тікелей әсер етпейтін болса, ол туралы ұшу сапары ақталғаннан кейін тиісті орман иеленушіге хабарлайды;
2) егер анықталған тәртіп бұзушылық салдарынан орман өрті шықса, тәртіп бұзушылықты тоқтату туралы хабар беру үшін дыбыс тарату стансаларын пайдаланады;
3) құқық бұзушылықты тоқтату және тиісті хаттама ресімдеу үшін жерге парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерін түсіру керек;

4) при патрулировании на вертолете и возможности совершить посадку, необходимо лично принять меры к прекращению нарушения и привлечению нарушителей к ответственности.
135. Обо всех нарушениях законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий, летчик-наблюдатель сообщает лесовладельцу.
136. В периоды, когда наблюдается большое число нарушений законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий проводятся специальные полеты по их предупреждению и борьбе с ними. В таких полетах принимают участие лесовладельцы, представители местных исполнительных и правоохранительных органов.
9. Организация тушения лесных пожаров
137. Основной задачей парашютной и десантно-пожарной службы является тушение лесных пожаров в удаленных районах в кратчайший срок после их обнаружения, когда пожар не успел распространиться на значительной площади.
138. Для тушения пожаров, охвативших значительные площади, ликвидировать или задержать распространение которых до подхода наземных сил команды парашютистов и десантников-пожарных не в состоянии, высадка их нецелесообразна.
139. Использование парашютистов или десантников-пожарных для борьбы с крупными лесными пожарами допускается с разрешения руководства Исполнителя и в каждом отдельном случае в следующих целях:
1) для руководства бригадами рабочих, привлеченных на тушение этих пожаров, когда работников наземной охраны не хватает, или для проведения работ, требующих специальной подготовки (прокладка заградительных полос при помощи взрывчатых материалов), при этом в филиале остается достаточное количество сил для ликвидации вновь возникающих мелких очагов огня;
2) для задержки распространения части пожара, угрожающего объектам или ценным насаждениям, до прихода наземных сил;
3) при тушении пожаров техническими средствами механизированных команд.
140. Для тушения пожаров в лесах, не обслуживаемых по договорам, парашютисты и десантники-пожарные высаживаются в случаях, когда эти пожары переходят в леса, обслуживаемые по договору, или когда они значительно удалены от населенных пунктов или путей транспорта, при условии, что эти меры будут приняты не в ущерб тушению пожаров на обслуживаемой территории.
141. Во все дни пожароопасного сезона (включая субботние и воскресные) работники парашютной и десантно-пожарной службы находятся в состоянии готовности к немедленному вылету для выполнения задания по борьбе с лесными пожарами.

4) тікұшақпен қарауылдау кезінде және қону мүмкін болған жағдайда тәртіп бұзушылықты тоқтату және тәртіп бұзушыларды жауапкершілікке тарту шараларын жеке қабылданады.
135. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу туралы барлық тәртіп бұзушылықтар жайында бақылаушы-ұшқыш орман иеленушіге хабарлайды.
136. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзушылық саны көптеп байқалатын кезеңдерде олардың алдын алу және олармен күрес жөніндегі арнайы ұшу сапарлары жүргізіледі. Мұндай ұшу сапарларына орман иеленушілер, жергілікті атқарушы органдар және құқық қорғау органдарының өкілдері қатысады.
9. Орман өрттерін сөндіруді ұйымдастыру
137. Өрт сөндіруші парашют және десант қызметтерінің негізгі міндеті орман өрттерін сөндіру алыс орналасқан аудандарда өрт байқалғаннан кейін өрт айтарлықтай алаңға таралып үлгермеген кезде шамалы уақыт ішінде сөндіру болып табылады.
138. Жердегі күштер келіп жеткенше парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар командалары жоя алмайтын немесе таралуын тоқтата алмайтын едәуір алаңды қамтыған өрттерді сөндіру үшін оларды жерге түсірудің қажеті жоқ.
139. Ірі орман өртіне қарсы күрес үшін өрт сөндіруші парашютшілер мен десантшыларды пайдалануға Орындаушы басшылығының рұқсатымен және әрбір жекелеген жағдайда мынадай мақсаттарда:
1) жердегі күзет қызметкерлері жетпеген жағдайда мұндай өрттерді сөндіруге тартылған жұмысшылар бригадаларына басшылық жасау үшін немесе арнайы дайындықты қажет ететін жұмыстарды жүргізу үшін (жарылғыш материалдардың көмегімен қоршау жолақтарын төсеу) жол беріледі, бұл ретте жаңадан пайда болатын кішірек от орындарын сөндіру үшін филиалда күштердің жеткілікті мөлшері қалады;
2) жердегі сөндіруші күштер келгенге дейін объектілер немесе құнды екпелерге қауіп төндіретін өрт бөлігінің таралуын бөгеу үшін;
3) механикаландырылған командалардың техникалық құралдарымен өрттерді сөндіру кезінде жол беріледі.
140. Шарт бойынша қызмет көрсетілмейтін ормандарда өрттерді сөндіру үшін, егер мұндай өрттер шарт бойынша қызмет көрсетілетін орманға көшуі немесе олар елді мекендер немесе көлік жолдарынан айтарлықтай алыстаған, мұндай шаралар қызмет көрсетілетін аумақтардағы өртті сөндіру шығындарына қабылданбаған жағдайларда өрт сөндіруші парашютшілер мен денсантшылар түсіріледі.
141. Өрт қаупі бар кезеңнің барлық күнінде (сенбі және жексенбі күндерін қоса алғанда) парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметтерінің қызметкерлері орман өрттерімен күрес жөніндегі тапсырманы орындау үшін шұғыл түрде ұшып шығуға дайын жағдайда болады.

142. В дни полетов по авиационной охране лесов парашютисты и десантники-пожарные, не назначенные в полет, несут дежурство в филиале до прекращения полетов. При этом они готовы к вылету не только на территории данного филиала, но и для тушения лесных пожаров в другом филиале.
Подготовка к вылету парашютной и десантно-пожарной команды в любом из указанных выше случаев занимает не более 15 минут.
143. Высадка работников парашютной и десантно-пожарной службы для тушения пожара проводится по письменному заданию летчика-наблюдателя, который единолично принимает решение о целесообразности и необходимости высадки парашютистов или десантников-пожарных, определяет численность высаживаемой группы, назначает руководителя тушения пожара.
144. Парашютисты или десантники-пожарные осматривают пожар и прилегающую к нему территорию с высоты, на которой выполнен подлет воздушного судна к пожару, для лучшей ориентировки и определения подходов к пожару от площадки приземления.
Руководитель тушения намечает основную тактическую схему борьбы с огнем. В это время летчик-наблюдатель составляет схему пожара. Схемы составляются летчиком-наблюдателем на лесопожарной карте или бланке донесения.
145. После снижения высоты полета и детального осмотра места пожара летчик-наблюдатель совместно с руководителем высаживаемой группы определяет порядок организации тушения лесного пожара.
146. Погрузка и выгрузка из вертолета производится быстро и организованно, особенно во время висения вертолета. Для четкости десантных операций за каждым десантником-пожарным, в зависимости от занимаемого им в вертолете места, закрепляется круг обязанностей. Твердо устанавливается также порядок выгрузки, погрузки и место в вертолете для противопожарного снаряжения.
147. Во время загрузки тяжелого вертолета на земле и при висении в воздухе до высоты 1,5 метров половина десантников-пожарных, назначенных в полет (первые по порядку рабочих номеров), входят в вертолет, а остальные подают грузы. Сначала подают те грузы, которые укладываются дальше от входной двери. После окончания погрузки все десантники-пожарные занимают свои места. Выгрузка производится в обратном порядке.
148. При выгрузке с помощью спускового устройства первым высаживается десантник-пожарный, занимающий место у входной двери, следом за ним высаживается десантник, занимающий противоположное место по правому борту. После этого спускают грузы, которые остальные десантники подают в порядке расположения - сначала лежащие ближе к двери и далее последовательно расположению. Ранее высадившиеся десантники принимают грузы на земле. Работники, находящиеся у открытой двери вертолета, при помощи соответствующих устройств надежно застраховываются от выпадения из вертолета. После спуска грузов высаживаются остальные десантники-пожарные.

142. Орманды авиациямен күзету бойынша ұшу сапары күндерінде ұшуға тағайындалмаған өрт сөндіруші парашютшілер мен десантшылар ұшу сапары аяқталғанға дейін филиалда кезекшілікте болуға міндетті. Бұл ретте олар тек осы филиалдың аумағына ғана, сол сияқты басқа филиал аумағына да ұшуға дайын болады.
Өрт сөндіруші парашютшілер мен десантшылар командаларының жоғарыда көрсетілген жағдайлардың кез келгеніне ұшу дайындығы
15 минуттан көп уақыт алмайды.
143. Өрт сөндіру үшін парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерін түсіру бақылаушы-ұшқыштың жазбаша тапсырмасы бойынша жүргізіледі, ол өрт сөндіруші парашютшілер мен десантшыларды түсірудің орындылығы және қажеттілігі туралы жеке дара шешім қабылдайды, түсірілетін топтың санын анықтайды, өрт сөндіру басшысын тағайындайды.
144. Парашютшілер немесе өрт сөндіруші десантшылар әуе кемесі жақсырақ бағдар ұстанып, қону алаңынан өртке барар жол белгілеу үшін өртке жақындап келген биіктіктен өртті және оған жапсарлас аумақты қарап көреді.
Өрт сөндіру басшысы өртке қарсы күрестің негізгі тактикалық схемасын белгілейді. Осы уақытта бақылаушы-ұшқыш өрттің сұлбасын жасайды. Сұлбаларды орман өртінің картасында немесе хабарлама бланкісінде бақылаушы-ұшқыш жасайды.
145. Ұшу биіктігі төмендегеннен кейін және өрт орнын егжей-тегжейлі қарағаннан кейін бақылаушы-ұшқыш жерге түсірілген топтың басшысымен бірге орман өртін сөндіруді ұйымдастыру тәртібін анықтайды.
146. Тікұшаққа отырғызу және одан түсіру, әсіресе тікұшақ бір жерде тұрған уақытта жылдам әрі ұйымдастырылған түрде жүргізілуі тиіс. Десант операцияларының нақты болуы үшін өрт сөндіруші әрбір десантқа олардың тікұшақта алатын орнына байланысты оған міндеттемелер ауқымы бекітіледі. Сондай-ақ тікұшақта өртке қарсы жабдықтарды тиеу, түсіру тәртібі және олардың орны белгіленеді.
147. Жерде ауыр тікұшаққа тиеу кезінде және 1,5 метр биіктікке дейін ауада бір орында тұру кезінде ұшуға тағайындалған өрт сөндіруші десанттардың жартысы (жұмыс нөмірінің тәртібі бойынша алғашқылары) тікұшаққа кіреді, ал қалғандары жүктерді беріп тұрады. Алдымен кіре беріс есіктен алыс тұратын жүктер беріледі. Жүктерді тиеу аяқталғаннан кейін барлық өрт сөндіруші десанттар өздерінің орындарына жайғасады. Жүктерді түсіру керісінше тәртіппен жүргізіледі.
148. Түсіру құралының көмегімен жүктерді түсіргенде алдымен кіре беріс есік алдында отырған өрт сөндіруші десант, оның артынан оң борттағы қарсы отырған десант түсіріледі. Осыдан кейін қалған десанттар орналасу тәртібіне байланысты алдымен есікке жақын жатқан және одан әрі орналастырылған жүктерді түсіреді. Бұрын түсірілген десанттар жүктерді жерде қабылдайды. Тікұшақтың есігі ашық кезде қызметкерлер құралдардың көмегімен тікұшақтан құлап кетпеу үшін сенімді түрде сақтандырылады. Жүктер түсірілгеннен кейін қалған өрт сөндіруші десанттар түсіріледі.

149. Погрузка при висении проводится в обратном порядке.
150. Для обеспечения нужной быстроты и четкости погрузочно-разгрузочных работ в не пожароопасные дни проводятся специальные тренировки.
151. Посадка в вертолет при висении на высоте более 1,5 метров и высадка из него допускается только для работников, прошедших специальную подготовку.
152. При тушении небольших пожаров летчик-наблюдатель задерживает вертолет на площадке в районе пожара, пока десантники-пожарные ликвидируют очаг, после чего сразу вывезти их с места пожара, не совершая для этого дополнительного полета.
153. Команды (группы) работников парашютной и десантно-пожарной службы, высаженные для тушения пожара в отдаленных районах, обеспечиваются радиостанциями для связи с патрульным ВС, а также между работниками, участвующими в тушении пожара.
При тушении пожара вблизи населенных пунктов обеспечение высаженных групп радиостанциями производится по усмотрению летчика-наблюдателя.
154. Если пожар не был локализован на второй день после его обнаружения, команде (группе), работающей на его тушении, придается радиостанция для поддержания связи с филиалом.
155. Прежде чем улететь с места высадки группы, летчик-наблюдатель убеждается в благополучном приземлении всех членов группы и принятии грузов.
При уходе от площадки приземления летчик-наблюдатель пролетает над ними в направлении на пожар, чтобы дополнительно ориентировать их местонахождение относительно пожара.
156. При травмировании кого-либо из парашютистов или десантников-пожарных летчик-наблюдатель принимает меры для оказания помощи пострадавшим и сообщает о происшедшем в филиал и Исполнителю.
157. Лесовладельцы и работники государственных учреждений лесного хозяйства или особо охраняемых природных территорий по получении сообщения о травмировании при высадке работников парашютной и десантно-пожарной службы оказывают пострадавшим помощь всеми средствами, имеющимися в их распоряжении, либо через местные органы власти или предприятия других ведомств.
158. Руководитель тушения лесного пожара обеспечивает правильность проводимых мероприятий по борьбе с огнем, успешность ликвидации лесного пожара и соблюдение требований безопасности и охраны труда.
Он принимает решение о ликвидации пожара только убедившись в том, что опасности его возобновления нет, и в дальнейшем окарауливания не требуется.
159. В случае, когда на пожар будут направлены наземные силы, лесовладелец возлагает руководство тушением пожара на работника государственной лесной охраны или особо охраняемой природной территории. Вопрос об участии парашютистов или десантников-пожарных в дотушивании и окарауливании пожара в этом случае решается совместно лесовладельцем и летчиком-наблюдателем филиала.

149. Бір жерде асылып тұрған тікұшаққа тиеу кері тәртіпте жүргізіледі.
150. Тиеу-түсіру жұмыстарының қажетті жылдамдығы мен нақтылығын қамтамасыз ету үшін өрт қаупі жоқ күндері арнайы жаттығулар жүргізіледі.
151. 1,5 метрден астам биіктікте бір жерде асылып тұрған тікұшаққа отыруға және одан түсуге арнайы дайындықтан өткен қызметкерлерге ғана рұқсат етіледі.
152. Болымсыз өрттерді сөндіру кезінде бақылаушы-ұшқыш өрт сөндіруші десантшылар өртті сөндіріп болғанша, одан кейін оларды өрт болған жерден алып кетуге қосымша ұшу сапарын жасамау үшін өрт ауданындағы алаңда тікұшақты кідірте тұрады.
153. Алыс орналасқан аудандарда өртті сөндіру үшін түсірілген парашютшілер және өрт сөндіру-десантшылар қызметі жұмысшыларының командалары (топтары) қарауылдау ӘК-мен, сондай-ақ өрт сөндіруге қатысушы жұмысшылар арасында байланыс болу үшін радиостансалармен қамтамасыз етіледі.
Елді мекендерге жақын өртті сөндіру кезінде түсірілген топтарды радиостансалармен қамтамасыз ету бақылаушы-ұшқыштың қарауына байланысты жүргізіледі.
154. Егер өрт ол байқалғаннан кейін екінші күні сөндірілмесе, оны сөндіруде жұмыс істеуші командаға (топқа) филиалмен байланыс ұстап тұру үшін радиостанса беріледі.
155. Топтар түсірілген орнынан ұшар алдында бақылаушы-ұшқыш топтың барлық мүшелерінің қолайлы қонғанына және жүктерді қабылдағанына көз жеткізеді.
Қонған алаңнан кету кезінде бақылаушы-ұшқыш олардың артынан өрттің орын алған жерін қосымша бағдарлау үшін өрт бағытына қарай ұшып өтеді.
156. Өрт сөндіруші парашютшілердің немесе десантшылардың қайсы бірі жарақаттанған жағдайда бақылаушы-ұшқыш зардап шегушілерге көмек көрсету үшін шараларды қолданып, болған оқиға туралы филиал мен Орындаушыға хабарлайды.
157. Орман иеленушілер мен орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қызметкерлері парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерінің жер түсу кезінде жарақаттануы туралы хабарламаны алғаннан кейін зардап шегушілерге өздерінің қолындағы барлық құралдармен не жергілікті билік органдары немесе басқа ведомстволардың кәсіпорындары арқылы көмек көрсетеді.
158. Орман өртін сөндіру басшысы отқа қарсы күрес жөнінде өткізілетін іс-шаралардың дұрыстығын, орман өртін сөндіру жетістігін және еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Ол өрттің сөндірілгені туралы шешімді өрттің қайта тұтану қаупі және одан әрі қарауылдау қажеттілігі жоқтығына көз жеткізгеннен кейін ғана қабылдайды.
159. Егер өртке жерден күштер жіберілген жағдайда орман иеленуші өртті сөндіру басшысының міндетін мемлекеттік орман және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету қызметкеріне жүктейді. Өртті толық сөндіруге және қарауылдауға парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылардың қатысуы туралы мәселені бұл жағдайда орман иеленуші мен филиалдың бақылаушы-ұшқышы бірге шешеді.

160. Работники парашютной и десантно-пожарной службы вывозятся с места пожара на вертолетах или наземным транспортом.
161. Если парашютисты или десантники-пожарные уходят с пожара пешком, они выкладывают на открытом пространстве вблизи места пожара сигнал в виде стрелы из березовых или окоренных жердей, указывающих летчику-наблюдателю направление, в котором они ушли. В случае потери ориентировки в пути группа для привлечения внимания летчика-наблюдателя при отсутствии радиосвязи раскладывает костер и по прилету ВС сигнализирует ему об оказании помощи, используя для этого имеющиеся средства или подручные материалы.
162. После возвращения группы с места пожара в филиал материальная часть парашютного, противопожарного и полевого снаряжения и оборудования проверяется, ремонтируется и приводится в полную готовность к работе.
163. Создаваемые Исполнителем команды резерва работников парашютной и десантно-пожарной службы возглавляются старшим летчиком-наблюдателем. Оперативное руководство работой резерва осуществляет республиканской диспетчерской службой.
164. Для полетов по доставке команд резерва к местам пожаров за ними закрепляются арендованные воздушные суда, оборудованные для высадки парашютистов и десантников-пожарных и сброса грузов.
165. Для переброски техники на тушение пожаров используются тяжелые вертолеты.
Решение о привлечении вертолетов принимает Исполнитель.
166. Резервные команды располагают ранцевыми опрыскивателями, ручным и легким пожарным инвентарем и при вылете имеют средства пожаротушения на борту самолета:
1) полевое снаряжение;
2) радиостанция для связи команд с самолетами и местными филиалами;
3) ракетницы с сигнальными ракетами;
4) надувные резиновые лодки;
5) ружья.
167. Каждый парашютист и десантник-пожарный имеет запас продовольствия на 5 суток, а старший высаживаемой группы имеет денежную сумму для обеспечения переезда и питания группы.
168. Личный состав резерва ежедневно в течение всего пожароопасного сезона несет дежурство в ожидании срочного вызова для тушения лесного пожара.
Выходные дни личному составу резерва предоставляются в каждом отдельном случае по согласованию с республиканской диспетчерской службой.
169. Старший летчик-наблюдатель резерва при вылете берет на борт ВС как можно большее число парашютистов-пожарных (десантников-пожарных), имея в виду, что за период полета возникает необходимость оказания помощи в тушении нескольких лесных пожаров.
170. Полеты воздушных судов для высадки парашютистов-пожарных и десантников-пожарных непосредственно к местам лесных пожаров проводятся вне трасс, по маршруту, обеспечивающему доставку команд в кратчайший срок.

160. Парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметінің қызметкерлері өрт болған жерден тікұшақтармен немесе жердегі көлікпен әкетіледі.
161. Егер парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар өрттен жаяулап кететін болса, олар өрт болған жақын маңда ашық кеңістікке бақылаушы-ұшқышқа өздері кеткен бағытты көрсететін қайың немесе қабығы аршылған сырықтардан жебе түрінде белгі қойып кетеді. Жол жүріп бара жатып бағыт-бағдарды жоғалтып алған жағдайда топ радио байланысы болмаған кезде от жағады және ӘК ұшып келгенде оған көмек көрсету туралы белгі беріп, бұл үшін қолда бар құралдарды немесе қол астындағы материалдарды пайдаланады.
162. Филиалға топтар өрт болған жерден оралғаннан кейін парашют, өртке қарсы және дала жабдықтары мен құрал-саймандарының материалдық бөлігі тексеріледі, жөнделіп, жұмысқа толық дайындыққа келтіріледі.
163. Орындаушымен құрылған парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар қызметі қызметкерлерінің резерві командаларына аға бақылаушы-ұшқыш басшылық етеді. Резерв жұмысына жедел басшылықты республикалық диспетчерлік қызмет жүзеге асырады.
164. Өрт болған жерге резерв командаларын жеткізуге ұшу сапарлары үшін оларға парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшыларды түсіру және жүктерді лақтыру үшін жабдықталған жалға алынған әуе кемелері бекітіледі.
165. Өрт сөндіруге арналған техниканы жеткізу үшін ауыр тікұшақтар пайдаланылады.
Тікұшақтар тарту туралы шешімді Орындаушы қабылдайды.
166. Резерв командаларының арқаға ілетін бүріккіштері, қол және жеңіл өрт құрал-саймандары болады және ұшып шығу кезінде ұшақ бортында мынадай өрт сөндіру құралдары болады:
1) далалық жабдықтар;
2) командалардың ұшақтар және жергілікті филиалдармен байланысуы үшін радиостансалары;
3) белгі беру ракеталары бар ракета ататын тапаншалар;
4) үрмелі резеңке қайықтар;
5) мылтықтар.
167. Әрбір парашютші мен өрт сөндіруші-десантшының 5 тәулікке арналған азық-түлік қоры болады, жерге түсірілетін топ басшысының топтың жол жүруін және тамақтануын қамтамасыз ету үшін ақшалай сомасы болады.
168. Резервтің жеке құрамы барлық өрт қаупі бар кезең ішінде күн сайын орман өртін сөндіру үшін жедел шақырту күту кезекшілігін атқарады.
Резервтің жеке құрамына демалыс күндер республикалық диспетчерлік қызметтің келісімі бойынша жеке жағдайда беріледі.
169. Резервтің аға бақылаушы-ұшқышы ұшу кезінде ұшу сапары кезеңінде бірнеше орман өртін сөндіруге көмек көрсету қажеттігінің тууы мүмкін деген есеппен ӘК бортына өрт сөндіруші-парашютшілердің мүмкіндігінше көп мөлшерін алады.
170. Орман өрті жерлеріне тиісінше өрт сөндіруші-парашютистер мен өрт сөндіруші-десантшыларды қондыру үшін әуе кемелерінің ұшу сапарлары барынша қысқа мерзімде командаларды жеткізуді қамтамасыз ететін маршрут бойынша трассадан тыс жүргізіледі.

171. Задания по доставке резервных команд носят срочный характер и подлежат выполнению на воздушных судах не позднее чем через 1 час с момента подачи заявки.
172. После вылета ВС и набора высоты старший летчик-наблюдатель резерва устанавливает связь с пунктом диспетчерского управления и поддерживает ее периодически в течение всего полета в указанные ему сроки.
173. При подходе к территории филиала, вызвавшего помощь, устанавливается радиосвязь с пунктом базирования этого филиала. Если ВС филиала находится в это время в полете, устанавливается радиосвязь непосредственно с ним.
174. О высадке команды резерва сообщается по рации местному филиалу и пункт диспетчерского управления.
175. На летчика-наблюдателя филиала, где высажены команды резерва, возлагается обеспечение их всем необходимым во время работы на лесном пожаре и оказание помощи в возвращении к месту базирования.
176. Парашютисты-пожарные и десантники-пожарные резерва после выполнения задания по тушению лесного пожара, для борьбы с которым они были высажены, направляются на тушение других пожаров на территории этого же филиала только по согласованию с республиканской диспетчерской службой.
177. Прыжки с парашютом и спуски с вертолетов выполняются парашютистами-пожарными и десантниками-пожарными резерва по заданиям, выдаваемым старшим летчиком-наблюдателем резерва, а в период их работы в филиалах по заданиям летчиков-наблюдателей соответствующих филиалов.
178. Старший летчик-наблюдатель резерва производит высадку на другие пожары, обнаруженные в полете, по согласованию с пунктом диспетчерского управления.
179. Направление людей, технических средств резерва и воздушных судов при маневрировании производится на основании указания Исполнителя.
10. Контроль за состоянием действующих лесных пожаров
и меры по их ликвидации
180. За каждым лесным пожаром, возникшим на территории, обслуживаемой филиалом устанавливается наблюдение с воздуха с момента его обнаружения и до полной ликвидации.
181. Перед каждым очередным патрульным полетом летчик-наблюдатель совместно с командиром ВС намечает очередность и цель осмотра действующих пожаров, а также режим полета при осмотре.
182. При осмотре локализованных пожаров основное внимание летчик-наблюдатель уделяет на дымовые точки по периферии пожара (горящие или дымящиеся пни, стволы деревьев, кучи древесного хлама), степень их опасности с точки зрения возможности возобновления и распространения пожара и наличие людей, оставленных на месте пожара для его полной ликвидации.

171. Резерв командаларын жеткізу жөніндегі тапсырмалар жедел сипат алады және өтінім түскен сәттен бастап 1 сағаттан кешіктірілмей әуе кемелерінде орындалуға жатады.
172. ӘК ұшып шығып, биіктік алғаннан кейін резервтің аға бақылаушы-ұшқышы диспетчерлік басқару бекетімен байланыс орнатады және оны көрсетілген мерзімде барлық ұшу кезінде кезең-кезеңімен қолдайды.
173. Көмек шақырған филиал аумағына жеткен кезде осы филиалдың орналастыру бекетімен радио байланыс орнатылады. Егер филиалдың ӘК-сі осы уақытта ұшу сапарында болса, онымен тікелей радио байланыс орнатылады.
174. Резерв командаларының түсірілуі туралы рация бойынша жергілікті филиалға және диспетчерлік басқару бекетіне хабарланады.
175. Резерв командалары түсірілген филиалдың бақылаушы-ұшқышына оларды орман өртіндегі жұмыс кезінде барлық қажеттіліктермен қамтамасыз ету және орналастыру орнына оралуға көмек көрсету жүктеледі.
176. Резервтің өрт сөндіруші-парашютистері мен өрт сөндіруші-десантшылары олар түсірілген орман өртін сөндіру жөніндегі тапсырманы орындағаннан кейін осы филиалдың аумағындағы басқа да өрттерді сөндіруге тек республикалық диспетчерлік қызметтің келісімі бойынша жіберіледі.
177. Тікұшақтан парашютпен секіруді және одан түсуді резервтің өрт сөндіруші-парашютистері мен өрт сөндіруші-десантшылары резервтің аға бақылаушы-ұшқышы берген тапсырма бойынша, ал олардың филиалдардағы жұмыс кезеңінде тиісті филиалдардың бақылаушы-ұшқыштары берген тапсырма бойынша орындайды.
178. Резервтің аға бақылаушы-ұшқышы диспетчерлік басқару бекетімен келісім бойынша ұшу сапарында байқалған басқа да өрттерге тоқтайды.
179. Маневр жасау кезінде резервтің адамдарын, техникалық құралдарды және әуе кемелерін бағыттау Орындаушының тапсырмасы негізінде жүргізіледі.
10. Өшпеген орман өрттерінің жай-күйін бақылау және оларды сөндіру жөніндегі шаралар
180. Филиал қызмет көрсететін аумақта пайда болған әрбір орман өртінен кейін ол байқалғаннан сәттен бастап және ол толық сөндірілгенге дейін ауадан бақылау белгіленеді.
181. Әрбір кезекті қарауылдау ұшу сапарының алдында бақылаушы-ұшқыш ӘК командирімен бірге жанып жатқан өрттің кезектілігі мен оны қарау мақсатын, сондай-ақ қарау кезіндегі ұшу сапарының режимін белгілейді.
182. Ауыздықталмаған өртті қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш өрттің шет аймағы бойынша түтіндеп жатқан жерлерге (өртеніп немесе түтіндеп жатқан ағаштың түптері, діңдері, ағаш қалдықтарының үйінділері), өрттің қайта басталуы және таралу мүмкіндігі тұрғысынан оның қауіптілік дәрежесі мен өрт орнында оны толық сөндіру үшін қалған адамдардың болу-болмауына басты назар аударады.

183. Необходимость облета пожара летчик-наблюдатель устанавливает на основании информации, получаемой от руководителя тушения пожара. Если связь с руководителем тушения пожара не установлена, летчик-наблюдатель осматривает действующие пожары ежедневно.
184. При каждом осмотре на патрульную карту наносится граница пожара и указывается дата осмотра и площадь, что позволяет выявить динамику распространения пожара.
185. Во время осмотра действующих лесных пожаров летчик-наблюдатель определяет основное направление распространения огня, наличие отдельных очагов горения, участков, особо опасных в пожарном отношении, и по возможности выявить наличие рабочих и техники, занятых на тушении пожара, с целью определения правильности их расстановки по кромке пожара.
186. Летчик-наблюдатель составляет и сбрасывает руководителю тушения подробную схему пожара. Такая схема составляется также при наличии соответствующей просьбы лесовладельца или по запросу руководителя тушения пожара.
187. Схема лесного пожара составляется в крупном масштабе в соответствии с требованиями настоящего Положения и является полной, наглядной и достоверной. Ее назначение обеспечить возможность руководителю тушения пожара правильно оценить обстановку и наметить мероприятия для быстрой ликвидации пожара.
188. При осмотре действующих лесных пожаров летчик-наблюдатель также выясняет, нужна ли помощь на пожаре рабочими, продовольствием, средствами пожаротушения и оказывает ее.
189. При осмотре лесного пожара с вертолета летчик-наблюдатель берет на борт руководителя тушения пожара и составление схемы пожара производит с его участием.
190. Связь с руководителем тушения лесного пожара осуществляется по радио, при помощи звуковещательной станции или сигнальными ракетами, а также знаков, выложенных на земле из подручных материалов.
Летчик-наблюдатель в своем сообщении по звуковещательной станции или в записке, сброшенной вымпелом, указывает каким знаком с земли подается ответ на заданный вопрос.
191. Для более правильной оценки обстановки, складывающейся на пожаре, выяснения потребностей дополнительных рабочих летчик-наблюдатель при посадке ВС периодически лично знакомится с ходом тушения пожара, оценивает эффективность проводимых мероприятий по борьбе с огнем и на основании этого согласовывает с руководителем тушения пожара противопожарные мероприятия.
192. После локализации крупного лесного пожара летчик-наблюдатель контролирует, как осуществляются его окарауливание и проводит облеты пожара по его границам.
193. При обнаружении возобновляющихся участков горения кромки пожара летчик-наблюдатель сообщает об этом рабочим, выполняющим окарауливание, и доставляет их к возобновляющемуся очагу на вертолете.
Рабочие, выполняющие окарауливание, заметив приближение ВС, выходят на открытое место, и привлекают внимание летчика-наблюдателя.

183. Өртті айналып ұшып өту қажеттілігін бақылаушы-ұшқыш өрт сөндіруші басшыдан алған ақпараттың негізінде белгілейді. Егер өрт сөндіру басшысымен байланыс орнатылмаған болса, бақылаушы-ұшқыш жанып жатқан өртті әдеттегідей күн сайын қарап шығады.
184. Әрбір қарап шығу кезінде қарауылдау картасына өрттің шекарасы белгіленеді және өрттің таралу динамикасын анықтауға мүмкіндік беретін қарау күні мен алаңы көрсетіледі.
185. Жанып жатқан өртті қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш өрттің негізгі таралу бағытын, жекелеген өртену орындарының, өртке қатысты аса қауіпті учаскелердің болуын анықтауы тиіс және мүмкіндігінше өрт сөндірумен шұғылданушы жұмысшылар мен техникалардың, өрт жиегі бойынша олардың арақашықтығының дұрыстығын айқындау мақсатында олардың болуын анықтайды.
186. Бақылаушы-ұшқыш өрттің нақты сұлбасын жасайды және оны өрт сөндіру басшысына береді. Мұндай сұлба сол сияқты орман иеленушінің тиісті өтінішінің болуы кезінде немесе өрт сөндіруші басшының сұрау салуы бойынша жасалады.
187. Орман өртінің схемасы осы Ереженің талаптарына сәйкес ірі масштабта жасалады және толық, көзге көрінетін және түсінікті болады. Оның болуы өрт сөндіру басшысының жағдайды дұрыс бағалау және өртті тез сөндіру үшін іс-шаралар белгілеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
188. Жанып жатқан орман өртін қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш сол сияқты өрт кезінде жұмысшылар, азық-түлік, өрт сөндіру құралдары бойынша көмек қажет пе, жоқ па – осыны анықтайды және оны көрсетеді.
189. Тікұшақтан орман өртін қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш бортқа өрт сөндіру басшысын ала алады және өрттің сұлбасын оның қатысуымен жасайды.
190. Орман өртін сөндіру басшысымен байланыс радио арқылы, дыбыс тарату стансасының немесе белгі беру ракеталарының сондай-ақ қол бар материалдардан жерге орнатылған белгілердің көмегімен жүзеге асырылады.
Бақылаушы-ұшқыш дыбыс тарату станциясы бойынша берілген өзінің хабарында немесе вымпелмен тасталған жазбахатта қойылған сауалға жауап жерден қандай белгімен берілетінін көрсетеді.
191. Өртте шиеленіскен жағдайларды дұрыс бағалау, қосымша жұмысшылардың қажеттігін анықтау үшін бақылаушы-ұшқыш ӘК-нің қонуы кезінде өртті сөндіру барысымен жиі-жиі жеке танысуы, өртке қарсы күрес жөніндегі жүргізілген іс-шаралардың тиімділігін бағалайды және осының негізінде өрт сөндіру басшысымен іс-шараларды келіседі.
192. ірі орман өрті ауыздықталғаннан кейін бақылаушы-ұшқыш оны қарауылдау қалай жүзеге асырылып жатқанын бақылайды және оның шекарасы бойынша өртті айналып ұшып шығады.
193. Өртену жиектері қайта пайда болған учаскелер байқалғаннан кейін бақылаушы-ұшқыш ол туралы қарауылдау жүргізуші жұмысшыларға хабарлайды, және оларды тікұшақпен қайта пайда болған өрт орнына жеткізеді.
Қарауылдау жүргізуші жұмысшылар ӘК-нің жақындағанын байқағаннан кейін ашық жерге шығып, бақылаушы-ұшқыштың назарын аударады.

194. Решение о ликвидации крупного лесного пожара принимает лесовладелец по согласованию с летчиком-наблюдателем филиала.
195. Если на обслуживаемой территории после периода повышенной горимости лесов выпали осадки, то вне зависимости от класса пожарной опасности совершается облет всех действовавших до этого крупных лесных пожаров. Особое внимание при этом летчик-наблюдатель обращает на организацию их дотушивания и окарауливания.
196. В периоды повышенной горимости лесов летчик-наблюдатель филиала ежедневно докладывает об обстановке и принимаемых мерах комиссии по чрезвычайным ситуациям по месту базирования филиала.
197. Работники Исполнителя принимают меры к выявлению виновников лесных пожаров и сообщают сведения, позволяющие установить этих виновников лесовладельцу и органам внутренних дел.
Попутно с патрулированием для расследования причин возникновения лесных пожаров, выявления виновников или нарушителей законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий к местам пожаров доставляются работники противопожарной службы и правоохранительных органов.
198. По каждому лесному пожару, обнаружение, осмотр или тушение которого проводилось филиалом или с его участием, летчик-наблюдатель филиала в трехдневный срок после ликвидации пожара представляет лесовладельцу информацию о произведенных затратах денежных средств для включения их в сумму ущерба, причиненного этим пожаром лесовладельцу.
199. Для осмотра действующих лесных пожаров и организации их тушения летчик-наблюдатель берет на борт ВС лесовладельцев, а также членов комиссии по чрезвычайным ситуациям или уполномоченных ими лиц.
11. Организация лесозащитных работ
200. Основной задачей Исполнителя в области лесозащиты является своевременное выявление очагов массового размножения вредных лесных насекомых и наблюдение за санитарным состоянием лесов.
201. Исполнитель выполняет следующие работы по лесозащите:
1) ведет общий надзор за санитарным состоянием лесов во время авиапатрулирования лесов от пожаров;
2) осуществляет аэровизуальные лесопатологические обследования.
202. Исполнитель принимает участие в лесопатологических обследованиях, проводимых специализированными организациями.
12. Общий надзор за санитарным состоянием лесов
203. Общий надзор за санитарным состоянием лесов осуществляется в целях установления санитарного состояния лесов и своевременного выявления возникающих очагов массового размножения вредных лесных насекомых.

194. Ірі орман өртін сөндіру туралы шешімді филиалдың бақылаушы-ұшқышымен келісім бойынша орман иеленуші қабылдайды.
195. Егер қызмет етілетін аумаққа ормандардың жоғары өртену кезеңінен кейін жауын-шашын жауса, онда өрт қаупінің сыныбына қарамастан осы ауқымды орман өртіне дейінгі барлық жанушы орман өрттерін айналып ұшып шығады. Бұл ретте бақылаушы-ұшқыш баса назарды оларды толық сөндіруге және қарауылдауға аударады.
196. Ормандардың жоғары өртенуі кезінде филиалдың бақылаушы-ұшқышы филиалдағы жағдай және қабылдаған шаралар туралы орналастыру орны бойынша төтенше жағдайлар жөніндегі комиссияға күн сайын баяндап отырады.
197. Орындаушының қызметкерлері орман өрттеріне кінәлілерді анықтауға шаралар қабылдап, орман иеленушіге және ішкі істер органдарына осы кінәлілерді анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтерді хабарлайды.
Қарауылдаумен қатар орман өрттерінің пайда болу себептерін тергеу үшін, кінәлілерді немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарын бұзушыларды анықтау үшін өрт орындарына өртке қарсы қызмет пен құқық қорғау органдарының қызметкерлері жеткізіледі.
198. Өртті байқау, қарау немесе сөндіру филиал немесе оның қатысуымен жүргізілген әрбір орман өрті бойынша филиалдың бақылаушы-ұшқышы өртті сөндіргеннен кейінгі үш күндік мерзімде орман иеленушіге белгіленген нысан бойынша жұмсалған ақша қаражаты шығындары туралы анықтаманы оларды орман иеленушіге осы өрттің келтірген нұқсан сомасына қосу үшін тапсырады.
199. Жанып жатқан орман өрттерін қарап, оларды сөндіруді ұйымдастыру үшін бақылаушы-ұшқыш ӘК бортына орман иеленушілерді, сондай-ақ төтенше жағдайлар жөніндегі комиссия мүшелерін немесе олар өкілеттік берген адамдарды алады.
11. Орман қорғау жұмыстарын ұйымдастыру
200. Орман қорғау саласындағы Орындаушының негізгі міндеттері зиянды орман жәндіктерінің жаппай таралу орындарын анықтау және ормандардың санитарлық жай-күйін бақылау болып табылады.
201. Орындаушы орман қорғау бойынша мынадай жұмыстарды орындайды:
1) ормандарды өрттен авиациямен қарауылдау кезінде ормандардың санитарлық жай-күйіне жалпы бақылау жасайды;
2) ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеулерді жүзеге асырады.
202. Орындаушы маманданған ұйымдар жүргізетін орман патологиялық зерттеулерге қатысады.
12. Ормандардың санитариялық жай-күйін жалпы қадағалау
203. Ормандардың санитариялық жай-күйін жалпы қадағалау ормандардың санитарлық жай-күйін белгілеу және зиянды орман жәндіктерінің пайда болатын жаппай көбею ошақтарын дер кезінде анықтау мақсатында жүзеге асырылады.

204. Выполнение общего надзора за санитарным состоянием лесов производится попутно с авиапатрулированием лесов от пожаров. Специальные полеты по общему надзору за санитарным состоянием лесов производятся только на основании отдельных договоров или по указанию Исполнителя.
205. Ежегодно, до начала пожароопасного сезона, в органах государственного управления лесным хозяйством, а также у лесовладельцев Исполнитель собирает все материалы, характеризующие санитарное состояние лесов на обслуживаемой территории, а также систематизируются данные надзора за предшествующие годы.
206. Работу по общему надзору за санитарным состоянием обслуживаемых лесов летчик-наблюдатель строит таким образом, чтобы за пожароопасный сезон обеспечить осмотр всей обслуживаемой территории на предмет выявления всех неблагополучных в санитарном отношении участков леса. Информацию о результатах общего надзора летчик-наблюдатель представляет обслуживаемым лесовладельцам.
207. При аэровизуальных полетах выявляются и наносятся на патрульную карту контуры участков леса с патологическим состоянием, с последующим переносом их на рабочую карту-схему.
208. В процессе проведения общего надзора летчиком-наблюдателем фиксируются следующие участки леса с патологическим состоянием:
1) повреждение хвое - и листогрызущими насекомыми;
2) ветровалы и буреломы свежие;
3) захламленность на свежих лесосеках;
4) сухостои;
5) насаждения с патологическим состоянием от невыясненных причин.
209. Повреждение полога древостоев хвое- и листогрызущими вредителями оценивается по следующей шкале:
1) слабое - при потере хвои, листвы до 25 %;
2) среднее - при потере хвои (листвы) до 50 %;
3) сильное - при потере (листвы) до 75 %;
4) сплошное - при потере хвои (листвы) свыше 75 %.
210. Предельно малой нормой, подлежащей выявлению летчиком-наблюдателем при проведении общего надзора, является среднее повреждение.
211. В полете, летчик-наблюдатель ведет наблюдение за общим состоянием насаждений и выявляет участки леса с неблагополучным санитарным состоянием по заметным с воздуха признакам повреждений.
212. Заметив участок леса с признаками повреждений, летчик-наблюдатель направляет к нему ВС, предварительно точно зафиксировав на патрульной карте место схода с маршрута.
213. Подлетев к поврежденному участку, летчик-наблюдатель определяет его точное местонахождение и наносит границы простым карандашом на патрульную карту. Участок, занимающий на карте данного масштаба площадь менее 0,5 квадратного сантиметра, обозначается крестиком, и границы его не наносятся.
Определение местонахождения участков и их площадей производится в таком же порядке, как и определение местонахождения и площадей лесных пожаров.

204. Ормандардың санитариялық жай-күйіне жалпы қадағалауды орындау ормандарды өрттерден авиациямен қарауылдаумен қатар жүргізіледі. Ормандардың санитариялық жай-күйіне жалпы қадағалау бойынша арнайы ұшу сапарлары жекелеген шарттар негізінде ғана немесе Орындаушының нұсқауы бойынша жүргізіледі.
205. Жыл сайын өрт қаупі бар маусым басталғанға дейін орман шаруашылығын мемлекеттік басқару органдарынан, сондай-ақ орман иеленушілерден Орындаушы қызмет көрсетілетін аумақтардағы ормандардың санитарлық жай-күйін сипаттайтын барлық материалдарды жинайды, сондай-ақ өткен жылдардағы қадағалау деректерін жүйелейді.
206. Қызмет көрсетілетін ормандардың санитариялық жай-күйін жалпы қадағалау жөніндегі жұмыстарды бақылаушы-ұшқыш өрт қаупі бар маусым үшін санитарлық тұрғыдан алғанда барлық жайсыз орман учаскелерін анықтау мақсатында барлық қызмет көрсетілетін аумақтарды қарауды қамтамасыз ететіндей етіп құруы тиіс. Жалпы қадағалау туралы ақпаратты бақылаушы-ұшқыш қызмет көрсетілетін орман иеленушілерге ұсынады.
207. Көзбен шолып ұшу кезінде патологиялық жағдай орын алған орман учаскелерінің сұлбалары анықталады және қарауылдық картаға енгізіліп, кейіннен ұшу сапарынан соң жұмыс бабындағы карта-сұлбаға түсіріледі.
208. Жалпы қадағалау жүргізу процесінде бақылау-ұшқыш патологиялық жағдай орын алған мынадай орман учаскелерін тіркеуге алады:
1) қылқан және жай жапырақты ағаштарды кеміргіш жәндіктердің бүлдіруі;
2) жас жел сұлатпалар және дауыл сұлатпалары;
3) жас кеспе ағаштардың былғануы;
4) қурап қалған ағаштар;
5) анықталмаған себептермен патологиялық жағдай орын алған екпелер.
209. Қылқан және жай жапырақты кеміргіш жәндіктермен сүрекдің қолтығының бүлінуі мынадай шәкіл бойынша бағаланады:
1) осал – қылқан жапырақтың 25 % дейін түсуі кезінде;
2) орташа – қылқанның (жапырақтың) 50 % дейін түсуі кезінде;
3) күшті - қылқанның (жапырақтың) 75 % дейін түсуі кезінде;
4) жаппай - қылқанның (жапырақтың) 75 % жоғары түсуі кезінде.
210. Жалпы қадағалау жүргізу кезінде бақылаушы-ұшқыштың анықтауына жататын барынша шағын норма боп орташа бүліну табылады.
211. Ұшу сапарында бақылаушы-ұшқыш екпелердің жалпы жай-күйіне байқау жүргізеді және ауадан білінген бүліну нышаны бойынша жайсыз санитариялық жай-күйі бар орман учаскелерін анықтайды.
212. Бүліну нышаны бар орман учаскесін байқағаннан кейін бақылаушы-ұшқыш маршруттан түсу орнын алдын ала дәл тексеріп алып оған ӘК жібереді.
213. Бүлінген учаскеге ұшып келіп бақылаушы-ұшқыш оның нақты орналасқан жерін анықтайды және қарауыл картасына жай карындашпен оның шекарасын белгілейді. Алаңы 0,5 шаршы сантиметрден кем болмайтын осы масштабтың картадағы алатын учаскесі крест белгісімен көрсетіледі және оның шекарасы белгіленбейді.
Учаскелердің орналасқан жері мен олардың алаңын анықтау орман өрттерінің орналасқан жері мен алаңын анықтау сияқты тәртіппен жүргізіледі.

214. Для детального осмотра участка и уточнения категории повреждения и ее характера истинная высота полета снижается в соответствии с требованиями Закона.
215. Описание участков повреждений производится в бортовом журнале, где указывается:
1) таксационные элементы насаждения (состав, возрастная группа, полнота);
2) вид повреждения;
3) поврежденная порода;
4) характер повреждения (сплошной, куртинами, единичные деревья);
5) площадь поврежденного участка.
216. При авиапатрулировании на вертолете для уточнения категории повреждения летчик-наблюдатель производит посадку вблизи обнаруженного поврежденного участка с целью рекогносцировочного осмотра насаждений в натуре.
217. Участки, на которых повреждения носят длительный характер и они заметны с воздуха, после полета оконтуриваются на патрульной карте тушью и обозначаются соответствующими цветами.
218. Для учета работы по общему надзору за санитарным состоянием лесов и характеристики лесопатологического состояния обслуживаемой территории служит рабочая карта-схема - выкопировка с полетной карты масштаба 1:500000 или 1:1000000, перед началом работ подготавливается рабочая карта-схема текущего года. На нее с карты-схемы предыдущего года переносятся все участки леса, на которых повреждения носят длительный характер. Границы этих участков, категории повреждения и порядковые номера повреждений наносятся на карту-схему черным цветом.
219. После каждого полета, в котором велись лесопатологические наблюдения, летчик-наблюдатель наносит на карту-схему черным цветом те отрезки маршрутов, на которых непосредственно велись наблюдения за санитарным состоянием лесов. На каждом отрезке маршрута указывается число и месяц наблюдения. Границы вновь выявленных участков, категории повреждения и их номера наносятся на карту-схему красным цветом. Карта-схема позволяет контролировать и правильно планировать работу филиала по выполнению общего надзора санитарного состояния лесов.
Осмотренными считаются участки, расположенные на расстоянии до 8 километров от линии отрезков маршрутов, на которых производится общий надзор за санитарным состоянием лесов.
220. Описание выявленных участков с неблагополучным санитарным состоянием заносится в специальную ведомость.
221. На обнаруженные участки поврежденного леса летчик-наблюдатель составляет листок воздушной сигнализации, который передается лесовладельцу.
222. Получив листок воздушной сигнализации, лесовладелец в недельный срок организовывает наземную проверку полученного сообщения. Если при проверке подтвердится, что участок леса поврежден, то проводится дополнительное обследование с участием специалиста службы защиты леса. Информация о результатах проверки листка воздушной сигнализации представляется лесовладельцу. Листок воздушной сигнализации с заполненной обратной стороной высылается в филиал.

214. Учаскені егжей-тегжейлі қарау және бүліну санаты мен оның сипатын нақтылау үшін ұшу сапарының нақты биіктігі Заң талаптарына сәйкес төмендетіледі.
215. Бүліну учаскесін сипаттау борт журналында жүргізіледі, онда мыналар:
1) екпелердің таксациондық элементтері (құрамы, жас тобы, толымдылығы);
2) бүліну түрі;
3) бүлінген тұқымы;
4) бүліну сипаты (жаппай, көлбеу, жалғыз ағаш);
5) бүліну учаскесінің алаңы көрсетіледі.
216. Тікұшақпен әуеден қарауылдау кезінде бүліну санатын нақтылау үшін бақылаушы-ұшқыш екпелерді табиғи күйінде алдын ала тексеріп қарау мақсатында байқалған бүлінген учаскеге жақын келіп қона алады.
217. Бүлінуі төтенше сипат алатын және олар ауадан байқалатын учаскелер ұшу сапарынан кейін қарауыл картасында тушпен арнайы белгіленеді және тиісті түстермен көрсетіледі.
218. Ормандардың санитариялық жай-күйін жалпы қадағалау бойынша жұмыстарды есепке алу және қызмет көрсетілетін аумақтың орман патологиялық жағдайын сипаттау үшін масштабы 1:500000 немесе 1:1000000 ұшу картасынан алынатын жұмыс бабындағы көшірме карта-сұлбасы қызмет етеді, жұмыстар басталмас бұрын ағымдағы жылдың жұмыс картасы дайындалады. Оған өткен жылдың карта-сұлбасымен бүлінуі төтенше сипат алатын барлық орман учаскелері көшіріледі. Бұл учаскелердің шекаралары, бүліну санаты және бүлінудің реттік нөмірі карта-сұлбада қара түспен көрсетіледі.
219. Орман патологиялық байқау жүргізілген әрбір ұшу сапарынан кейін бақылаушы-ұшқыш карта-схемада ормандардың санитарлық жай-күйіне тікелей бақылау жүргізілген ұшу сапары маршрутының кезеңдерін қара түспен белгілейді. Әрбір ұшу сапары маршрутының кезеңдерінде бақылау күні және айы көрсетіледі. Жаңадан анықталған учаскелердің шекарасы, бүліну санаты және олардың нөмірлері карта-схемада қызыл түспен белгіленеді. Карта-схема ормандардың санитарлық жай-күйін жалпы қадағалауды орындау бойынша филиалдың жұмысын бақылауға және дұрыс жоспарлауға мүмкіндік береді.
Ормандардың санитариялық жай-күйін жалпы қадағалау жүргізілетін ұшу сапары маршруты кезеңдері бағытынан 8 километр дейінгі арақашықтықта орналасқан учаскелер байқалған болып есептеледі.
220. Жайсыз санитарлық жай-күйі бар анықталған учаскелерді сипаттау арнайы ведомствоға енгізіледі.
221. Бүлінген орманның байқалған учаскесіне бақылаушы-ұшқыш орман иеленушіге берілетін әуеден белгі беру парағын жасайды.
222. Әуеден белгі беру парағын алғаннан кейін орман иеленуші апталық мерзімде алынған хабарламаның жердегі тексерісін ұйымдастыруы міндетті. Егер тексеру кезінде орман учаскесінің бүлінгені расталса, онда орманды қорғау қызметі маманының қатысуымен қосымша зерттеу жүргізіледі. Әуеден белгі беру парағының тексеру нәтижесі туралы ақпараты орман иеленушіге беріледі. Сыртқы беті толтырылған әуеден белгі беру парағы филиалға жіберіледі.

223. Целью наземной проверки является:
1) глазомерная таксация древостоя;
2) выяснение причин и характера повреждений (одиночное, куртинное, сплошное);
3) установление заселенности древостоя вредными лесными насекомыми, грибами и степени повреждения насаждений;
4) планирование лесозащитных мероприятий.
224. Для наземной проверки участков, расположенных в труднодоступной местности, специалисты и рабочие лесовладельца по договоренности с Исполнителем перевозятся на вертолете филиала.
225. По заявке органа управления лесным хозяйством наземная проверка участков, расположенных в удаленной и трудно доступной местности, производится силами десантно-пожарных команд под руководством специалиста-лесопатолога Исполнителя или лесовладельца.
226. При невозможности использования вертолета для наземной проверки участков, расположенных в удаленной и труднодоступной местности, производится высадка парашютистов-пожарных, на которых возлагается:
1) выяснение причин повреждения насаждений;
2) сбор образцов повреждений дерева;
3) сбор представителей вредных лесных насекомых при массовом их размножении на поврежденных деревьях;
4) определение количества вредителей, приходящихся на 1 квадратный метр подстилки или на одно дерево, с заполнением карточки учета вредителей;
5) установление размеров участка повреждений путем прокладки маршрутных ходов и составление его схематического плана.
К собранным образцам повреждений и вредных лесных насекомых прилагаются этикетки с указанием места и времени сбора.
227. Проверка производится по маршрутным ходам, количество маршрутных ходов и их протяженность указываются в задании на проверку. Маршрутные ходы прокладываются по имеющимся дорогам, тропам, просекам и привязываются к хорошо выделяющимся ориентирам. Они захватывают также часть насаждений, смежных с поврежденным участком.
228. Для определения численности вредителей берутся пробы по маршрутному ходу в виде отдельных деревьев или пробных площадок.
229. Перед высадкой для проведения наземной проверки парашютисты-пожарные подробно проинструктируются старшим летчиком-наблюдателем по лесозащите, либо летчиком-наблюдателем или квалифицированным специалистом лесовладельца по биологии предполагаемого вредителя, его отличительным признакам, характере повреждений насаждений, технике рекогносцировочного обследования и взятия проб.
230. Проверка проводится одной или несколькими группами парашютистов-пожарных (в зависимости от объема работ и удаленности очага). В группу входят не менее двух человек.
231. По данным общего лесопатологического надзора старшим летчиком-наблюдателем по лесозащите составляется и постоянно уточняется общая карта санитарного состояния лесов по каждой области, которые обслуживаются Исполнителем. В качестве таких карт используются административные или другие карты масштаба от 1:500000 до 1:1000000.

223. Жердегі тексерудің мақсаты болып мыналар табылады:
1) өсіп тұрған ағаштарды көзбен шолып бағалау;
2) бүліну себебін және сипатын анықтау (бірлі-жарым, көлбеу, жаппай);
3) өсіп тұрған ағаштардың зиянды орман жәндіктерімен, саңырауқұлақтармен ластануын және екпелердің бүліну деңгейін анықтау;
4) орман қорғау іс-шараларын жоспарлау.
224. Қатынасу қиын жерлерде орналасқан учаскелерді жерде тексеру үшін орман иеленушінің мамандары мен қызметкерлері Орындаушымен келісім бойынша филиалдың тікұшағымен тасымалданады.
225. Орман шаруашылығы басқармасы органының өтінімі бойынша алыс және қатынасу қиын жерлерде орналасқан учаскелерді жерде тексеру Орындаушының немесе орман иеленушінің маман - орман патологының басшылығымен өрт сөндіруші-десантшылар командаларының күштерімен жүргізіледі.
226. Алыс және қатынасу қиын жерлерде орналасқан учаскелерді жерде тексеру үшін тікұшақты пайдалану мүмкін болмайтын жағдайда өрт сөндіруші-парашютшілерді түсіру жүргізіледі, оларға:
1) екпелердің бүліну себептерін анықтау;
2) бүлінген ағаштардың үлгілерін жинау;
3) олардың жаппай таралуы кезіндегі зиянды орман жәндіктерінің өкілдерін жинау;
4) зиянкестерді есепке алу карточкасын толтыру арқылы 1 шаршы метр төсенішке немесе бір ағашқа келетін зиянкестер санын анықтау;
5) маршруттық соқпақ жолдар салу жолымен бүліну учаскесі көлемінің шамасын белгілеу және оның схематикалық жоспарын жасау жүктеледі.
Бүлінген және зиянды орман жәндіктерінің жиналған үлгілеріне жинау орны мен уақыты көрсетілген затбелгі жапсырылады.
227. Тексеру бойынша жүргізіледі, маршруттық соқпақ жолдардың саны мен қашықтығы тексеруге арналған тапсырмада көрсетіледі. Маршруттық соқпақ жолдар бар жолдар, соқпақтар, ашық алаңқайлар бойынша салынады және жақсы көрінетін бағдарларға бекітіледі. Олар бүлінген учаскелермен аралас екпелердің бөлігін қамтиды.
228. Зиянкестердің санын анықтау үшін жекелеген ағаштар немесе сынақ алаңдары түріндегі маршруттық соқпақ жолдар бойынша сынақ үлгілері алынады.
229. Жердегі тексеру үшін өрт сөндіруші-парашютшілерді түсіру алдында оларға орман күзету бойынша аға бақылаушы-ұшқыш не орман иеленушінің бақылаушы-ұшқышы немесе біліктілігі жоғары маманы биология бойынша ықтимал зиянкестер, оның айрықша белгілері, екпелердің бүліну сипаты, алдын ала тексеріп зерттеу техникасы және сынақ алу бойынша толық нұсқаулық береді.
230. Тексеруді бір немесе бірнеше өрт сөндіруші-парашютші топтар (жұмыс көлеміне және жәндіктер орналасқан жердің қашықтығына байланысты) жүргізеді. Топқа кемінде екі адам кіреді.
231. Жалпы орман патологиялық қадағалау деректері бойынша орман қорғау жөніндегі аға бақылаушы-ұшқыш Орындаушымен қызмет көрсетілетін әрбір облыс бойынша ормандардың санитарлық жай-күйінің жалпы картасын жасайды және үнемі нақтыланып отырады. Мұндай карталар ретінде әкімшілік немесе 1:500000 масштабтан 1:1000000 масштабқа дейінгі басқа да карталар пайдаланылады.

232. Подготовка общих карт санитарного состояния лесов заключается в нанесении на них условными знаками следующих данных:
1) границ территории, обслуживаемой филиалом участков, на которых Исполнитель осуществляет детальный лесопатологический надзор;
2) границ кедровых насаждений и других ценных пород деревьев.
233. По мере осуществления лесопатологического надзора на карту наносятся участки с патологическим состоянием леса. Очаги хвое-, листогрызущих и стволовых вредителей наносятся на карту лишь после их наземной проверки.
13. Аэровизуальные лесопатологические обследования
234. Аэровизуальные лесопатологические обследования выполняются Исполнителем. Они проводятся на основании специальных договоров с лесовладельцами в тех случаях, когда экспедиционные лесопатологические обследования не запланированы, а необходимость в срочном проведении аэровизуальных лесопатологических обследованиях имеется.
235. Договором определяется площадь лесов, подлежащих обследованию, сроки проведения полетов, расстояния, через которые прокладываются маршруты полетов ВС и стоимость работ.
236. Маршруты полетов ВС прокладываются по обследуемой территории параллельно друг другу, через 4-10 километров. В высокогорных районах маршруты прокладываются вдоль долин. В случаях, когда необходимо особенно тщательное обследование, облет территории проводится по сети маршрутов проложенных не менее чем через 4 километров.
237. На основании анализа материалов о санитарном состоянии лесов и данных лесопатологического надзора с учетом особенностей территории расположения аэродромов и других особенностей рельефа, составляется проект маршрутной сети, которым определяются плановые затраты летного времени и порядок полетов ВС. Проект составляется на топографической карте масштаба 1:500000 и утверждается Исполнителем.
238. В экипаж ВС при полетах по аэровизуальному лесопатологическому обследованию, кроме пилота, входят два летчика-наблюдателя. Один из них (аэронавигатор) выявляет и описывает участки поврежденного леса. Задачей второго (аэролесопатолог) является осуществление самолетовождения точно по намеченному маршруту, а также определение местонахождения участков, выявленных вредителей и нанесение их контуров на карту.
239. Полеты выполняются на патрульных ВС в дни, свободные от полетов по охране лесов от пожаров.
240. В случае, когда использование для лесопатологического обследования патрульного ВС по каким-либо причинам невозможно, для его выполнения арендуется или же используется собственное ВС.

232. Ормандардың санитарлық жай-күйінің жалпы картасын дайындау оларға мынадай деректердің шартты белгілерін қоюмен тұжырымдалады:
1) Орындаушы егжей-тегжейлі орман патологиялық қадағалауды жүзеге асыратын учаскелердің филиал қызмет көрсететін аумағының шекаралары;
2) самырсын екпелері мен басқа да ағаштардың бағалы тұқымдарының шекаралары.
233. Орман патологиялық қадағалау жүзеге асырылуына қарай картаға орманның патологиялық жағдай орын алған учаскесі белгіленеді. Қылқан және жай жапырақты ағаштарды кеміргіш әрі ағаш діңін бүлдіретін зиянкестердің орналасқан жерлері картада оларды жерде тексергеннен кейін ғана белгіленеді.
13. Ұшақпен шолып қарау арқылы жүргізілетін орман патологиялық зерттеулер
234. Ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеулерді Орындаушы орындайды. Олар орман иеленушілермен экспедициондық орман патологиялық зерттеулер жоспарланбаған, ал ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеулерді жедел жүргізу арнайы шарттар негізінде жүргізіледі.
235. Шартта зерттеуге жататын орман алаңдары, ұшу сапарларын жүргізу мерзімдері, ӘК ұшу сапарларының маршруттары белгіленеді қашықтықтар және жұмыстардың құны анықталады.
236. ӘК ұшу сапарларының маршруттары зерттелетін аумақ бойынша бір-біріне қатар 4-10 километр сайын тартылады. Биік таулы аудандарда маршруттар жазық жерлердің бойымен тартылады. Ерекше ұқыпты түрде зерттеу аумақты ұшып өту кемінде 4 километр сайын белгіленген маршруттардың желісі бойынша жүргізіледі.
237. Ормандардың санитариялық жай-күйі туралы материалдарды талдау және әуежайдың орналасу аумағының ерекшелігін және басқа да рельеф ерекшеліктерін ескере отырып орман патологиялық қадағалау деректері негізінде ӘК ұшу уақытының жоспарлы шығындары мен ұшу тәртібі анықталады. Жоба 1:500000 масштабтағы топографиялық картада жасалады және оны Орындаушы бекітеді.
238. Ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеу бойынша ұшу сапары кезінде ӘК экипажына ұшқыштан басқа екі бақылаушы-ұшқыш кіреді. Олардың біреуі (аэронавигатор) бүлінген орман учаскесін анықтайды және суреттейді. Екіншісінің міндеті (аэроорман патолог) ұшақ жүргізуді белгіленген бағыт бойынша жүзеге асыру, сондай-ақ зиянкестер анықталған учаскелердің орналасқан жерін анықтау және олардың сұлбасын картада белгілеу болып табылады.
239. Ұшу сапарлары қарауылдау ӘК-лерінде ормандарды өрттен қорғау бойынша ұшу сапарларынан бос күндері орындалады.
240. Орман патологиялық зерттеу үшін қандайда бір себептермен қарауылдау ӘК-сін пайдалану мүмкін болмайтын жағдайда оны орындалу үшін жалға алынады немесе меншікті ӘК-сі пайдаланылады.

241. При проведении аэровизуальных лесопатологических обследований, для детальной ориентировки используются патрульные карты и в качестве рабочей - карты-схемы масштаба 1:500000.
Рабочая карта-схема с нанесенными на ней границами поврежденных участков леса служит для учета и характеризует санитарное состояние леса.
242. Перед каждым полетом на полетную карту наносят простым карандашом намеченные на этот полет маршруты.
243. Aэронавигатор обеспечивает самолетовождение ВС по намеченному маршруту. Аэролесопатолог в это время ведет наблюдение за общим видом насаждений. Обнаружив участок, отличающийся по окраске от нормального лесонасаждения, он дает указание аэронавигатору направить ВС к данному участку.
Когда самолет приближается к участку, аэронавигатор наносит на карту его границы, которые ему указывает аэролесопатолог. Затем высота полета снижается до безопасного уровня, в соответствии с требованиями Закона.
Аэролесопатолог уточняет характер повреждения и наносит на карту лесопатологическое описание участка повреждений.
244. Закончив обследование участка, аэронавигатор выводит самолет к точке, с который он сошел с маршрута, и продолжает полет по маршруту.
245. В тех случаях, когда участок повреждения настолько велик, что ведется несколькими маршрутами, его границы наносятся без схода с маршрутов, причем, при выполнении каждого полета наносятся видимые по маршруту границы повреждений. Внутри таких насаждений намечаются участки леса, повреждения которых однородны. Контуры поврежденных участков наносятся без сходов с маршрута, как и граница всего участка. Это не исключает отдельные сходы с маршрута во время полета над большими участками, которые выполняются только в целях уточнения характера повреждений или детального осмотра некоторых площадей.
246. В зависимости от характера повреждения контуры участков на рабочей карте закрашиваются следующими цветами:
1) полное объедание - красным;
2) среднее объедание - красной штриховой на розовом фоне;
3) заметное объедание - розовым;
4) свежие гари - коричневым;
5) ветровалы и буреломы - желтым;
6) захламленность на свежих лесосеках - фиолетовой штриховкой;
7) повреждения от разных причин - зеленой штриховкой;
8) сухостой - серым.
247. Небольшие участки, контуры которых не наносятся, отмечаются на рабочей карте черной точкой, которая обводится кружком, окрашенным в цвет, соответствующий характеру повреждений.
248. Все нанесенные участки нумеруются по порядку в пределах площади лесовладения.
249. Описание участков повреждений лесного фонда по каждому лесовладельцу заносится в специальные ведомости.

241. Ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеу жүргізу кезінде егжей-тегжейлі бағдарлау үшін қарауыл картасы және жұмыс бабындағы 1:500000 масштабындағы карта-сұлбалар пайдаланылады.
Орманның бүлінген учаскелерінің шекаралары көрсетілген жұмыс карта-сұлба орманның санитарлық жай-күйін есепке алу үшін қызмет етеді және оны сипаттайды.
242. Әрбір ұшу сапарының алдында ұшу сапарының картасына жай қарындашпен осы ұшу сапарында белгіленген маршруттар көрсетіледі.
243. Аэронавигатор белгіленген маршрут бойынша ӘК басқаруды қамтамасыз етеді. Аэроорман патолог бұл уақытта екпелердің жалпы түріне бақылау жасайды. Қалыпты орман екпесінен түр-түсіне байланысты ерекшеленетін учаскені байқағаннан кейін ол аэронавигаторға ӘК-ні осы учаскеге қарай бағыттауға нұсқау береді.
Ұшақ учаскеге жақындаған кезде аэронавигатор картаға оған аэроорманпатолог көрсеткен шекараны белгілейді. Содан соң ұшу сапарының биіктігі Заң талаптарына сәйкес қауіпсіз деңгейге дейін төмендетіледі.
Аэроорманпатолог бүліну сипатын нақтылауды және картаға бүліну учаскесінің орман патологиялық сипаттамасын белгілейді.
244. Учаскені зерттеуді аяқтағаннан соң аэронавигатор ол маршруттан түскен жерге қарай ұшақты бағыттайды және маршрут бойынша ұшу сапарын жалғастырады.
245. Бүліну учаскесі соншалықты ауқымды, бірнеше маршруттармен жүргізілетін жағдайларда оның шекаралары маршруттан ауытқымай-ақ енгізіледі, әрбір ұшу сапарын орындау кезінде маршрут бойынша көрінетін бүліну шекарасы белгіленеді. Осындай екпелердің ішінде бүлінуі біртекті орман учаскелері байқалады. Бүлінген учаскелердің сұлбалары учаскенің барлық шекарасы сияқты маршруттан ауытқымай-ақ белгіленеді. Бұл бүліну сипатын нақтылау немесе кейбір алаңдарды егжей-тегжейлі қарау мақсатында ғана орындалатын үлкен учаскелерді ұшып өту кезінде маршруттан жеке ауытқуды теріске шығармайды.
246. Бүліну сипатына қарау учаскелердің сұлбалары жұмыс картасында мынадай түстермен боялады:
1) толық желінген – қызыл;
2) орташа желінген – қызғылт фондағы қызыл штрихпен;
3) едәуір желінген – қызғылт;
4) жас өртеңдер – қоңыр;
5) жел және дауыл сұлатпалар – сары;
6) жас кеспе ағаштардың ластануы – күлгін түсті штрихпен;
7) әртүрлі себептерге байланысты бүліну – жасыл штрихпен;
8) қурап қалған ағаштар – сұр.
247. Сұлбалары енгізілмеген шағын учаскелер жұмыс картасында бүліну сипатына сәйкес келетін түске боялып, шеңбермен коршалатын қара нүктемен белгіленеді.
248. Барлық енгізілген учаскелер орман иелену алаңы шегінде тәртіп бойынша нөмірленеді.
249. Орман қорының бүлінген учаскелерін сипаттау әрбір орман иеленуші бойынша арнайы ведомстволарға енгізіледі.

250. После окончания обследования площадей лесного фонда отдельных лесовладельцев каждому из них высылается выкопировка из рабочей карты с приложением копии соответствующей ведомости.
251. Летчики-наблюдатели филиалов, обслуживающих территорию, на которой проведены специальные аэровизуальные лесопатологические обследования, уточняют по материалам обследования свои карты-схемы и патрульные карты, перенося на них все участки, на которых повреждения носят устойчивый характер, а также очаги массового размножения вредных лесных насекомых и другие участки, за состоянием которых филиал осуществляют систематическое наблюдение.
14. Экспедиционные и лесопатологические обследования
252. Экспедиционные лесопатологические обследования планируются по заявкам лесовладельцев на основе результатов надзора и прогноза динамики численности вредителей, динамики развития болезней леса и усыхания насаждений.
253. Основанием для заключения договора и выполнения работ для Исполнителя является задание уполномоченного органа. Конкретные объекты обследований устанавливаются лесовладельцем.
254. При лесопатологических обследованиях Исполнитель обеспечивает:
1) участие специалистов Исполнителя в аэровизуальных лесопатологических обследованиях территорий с целью выявления площадей, на которых сосредотачиваются наземные работы;
2) доставку специалистов экспедиции к местам работ и обратно;
3) доставку работникам, находящимся в лесу, продовольствия, снаряжения и материалов по заявкам специализированной организации.
255. Полеты ВС выполняются по заявкам, выдаваемым специализированной организацией.
256. Материалы о результатах всех работ по лесозащите с приложением подробной объяснительной записки, копии карт санитарного состояния лесов и сводной ведомости участков повреждения леса Исполнитель представляет лесовладельцу.
15. Производственная документация и правила ее ведения
257. Филиалами Исполнителя в целях учета и отчетности о выполненных авиационных работах по охране и защите лесного фонда ведется соответствующая производственная документация.
Производственными документами филиалов являются:
1) заявка на полет ВС, по форме согласно приложению 1 к настоящему Положению;
2) бортовой журнал летчика-наблюдателя, по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению;
3) акт о выполненных работах по авиационной охране и защите лесного фонда, по форме согласно приложению 3 к настоящему Положению;
4) список пассажиров, по форме согласно приложению 4 к настоящему Положению;
5) справка о массе багажа и груза, по форме согласно приложению 5 к настоящему Положению;

250. Жекелеген орман иеленушілердің орман қоры алаңдарын зерттеуді аяқтағаннан кейін олардың әрқайсысына тиісті ведомствоның көшірмесі қоса берілген жұмыс картасының көшірмесі жіберіледі.
251. Арнайы ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеулер жүргізілген қызмет көрсетілетін аумақтар филиалдарының бақылаушы-ұшқыштары зерттеу материалдары бойынша өздерінің карта-схемаларын және қарауыл карталарын нақтылауға міндетті, оларды бүлінуі тұрақты сипат алатын барлық учаскелер, сондай-ақ зиянды орман жәндіктерінің жаппай таралу орындары және жай-күйіне филиал жүйелі бақылауды жүзеге асыратын басқа да учаскелер көрсетіледі.
14. Экспедициялық және орман патологиялық зерттеулер
252. Экспедициялық орман патологиялық зерттеулер зиянкестер санының динамикасын, орман кеселдерінің дамуы мен екпелердің кеуіп қалу динамикасын қадағалау және болжау нәтижелерінің негізінде орман иеленушінің өтінімі бойынша жоспарланады.
253. Орындаушы үшін шарт жасау және жұмыстарды орындау негізі болып уәкілетті органның тапсырмасы табылады. Зерттеудің нақты объектілерін орман иеленуші белгілейді.
254. Орман патологиялық зерттеулер кезінде Орындаушы мыналарды:
1) Орындаушы мамандарының жердегі жұмыстар шоғырлануы тиіс алаңдарды анықтау мақсатында аумақтарды ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеулерге қатысуын;
2) экспедиция мамандарына жұмыс орнына және оларды кері жеткізуді;
3) мамандандырылған ұйымның өтінімі бойынша ормандағы қызметкерлерге азық-түлік, жабдықтар мен материалдар жеткізуді қамтамасыз етеді.
255. ӘК ұшу сапарлары маманданған ұйымдар берген өтінім бойынша орындалады.
256. Нақты түсіндірме жазбасы, ормандардың санитарлық жай-күйі карталарының көшірмелері және бүлінген орман учаскелерінің жиынтық ведомствосы қоса тіркелген орман қорғау жөніндегі барлық жұмыстардың нәтижелері туралы материалдарды Орындаушы орман иеленушіге ұсынады.
15. Өндірістік құжаттама және оны жүргізу ережесі
257. Орындаушы филиалдары орман қорын күзету және қорғау жөнінде орындалған авиациялық жұмыстарды есепке алу және олар туралы есеп беру мақсатында тиісті өндірістік құжаттама жүргізеді.
Филиалдардың өндірістік құжаттары болып мыналар табылады:
1) ӘК ұшу сапарына өтінім, осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
2) бақылаушы-ұшқыштың борт журналы, осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
3) орман қорын күзету және қорғау жөнінде орындалған авиациялық жұмыстар туралы акт, осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
4) жолаушылар тізімі, осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
5) қол жүк пен жүктің массасы туралы анықтама, осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;

6) донесение о лесном пожаре, по форме согласно приложению 6 к настоящему Положению;
7) производственное задание, по форме согласно приложению 7 к настоящему Положению;
8) справка расходов по обнаружению и тушению лесного пожара, по форме согласно приложению 8 к настоящему Положению;
9) журнал учета обнаруженных лесных пожаров, по форме согласно приложению 9 к настоящему Положению;
10) ведомость лесных пожаров, возникших за месяц и за пожароопасный сезон, по форме согласно приложению 10 к настоящему Положению;
11) карточка учета работы филиала, по форме согласно приложению 11 к настоящему Положению;
12) дневник пожарной опасности погоды, по форме согласно приложению 12 к настоящему Положению;
13) ведомость участков с патологическим состоянием леса, по форме согласно приложению 13 к настоящему Положению;
14) карточка учета хвое- и листогрызущих вредителей, по форме согласно приложению 14 к настоящему Положению;
15) листок воздушной сигнализации, по форме согласно приложению 15 к настоящему Положению;
16) типовые штаты подразделений, по форме согласно приложению 16 к настоящему Положению;
17) типовые нормы оснащения подразделений, по форме согласно приложению 17 к настоящему Положению.
258. Заявка на полет ВС выписывается в четырех экземплярах. Испорченные бланки и бланки невыполненных заявок прилагаются к месячному отчету. Бланки заявок, пронумерованные и заверенные печатью Исполнителя, являются документом строгой отчетности. В заявках указывается время по Гринвичу (UTC - среднеевропейское время). Если в соответствующем авиапредприятии принят порядок работы по местному времени, то в заявке также указывается местное время. Отметка о выполнении заявки заверяется печатью филиала.
259. Бортовой журнал летчика-наблюдателя ведется в одном экземпляре по местному времени. При выполнении производственного полета левая сторона бортжурнала заполняется до графы "W" включительно, правая сторона используется для записей штурманских расчетов, характеристик осмотренных дымовых точек и пожаров, условий высадки парашютистов и десантников с указанием номера задания и временной выдержки.
Метеоусловия (облачность, видимость, осадки) записываются один раз на весь полет ВС, кроме случаев резкого изменения погоды.
Бортовой журнал проверяет командир филиала, о чем делает отметку.
260. Акт о выполненных работах по авиационной охране и защите лесного фонда включает налет часов ВС, число дней аренды и составляется в четырех экземплярах, два из которых сдаются авиапредприятию, третий экземпляр высылается с месячным отчетом Исполнителю, а четвертый остается в делах филиала.
Акт составляется ежемесячно на 1 число следующего месяца, отдельно по каждому типу ВС.

6) орман өрті туралы хабарлама, осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
7) өндірістік тапсырма, осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
8) орман өртін байқау және оны сөндіру бойынша шығыстар анықтамасы, осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
9) байқалған орман өрттерін есепке алу журналы, осы Ережеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
10) бір ай бұрын және өрт қаупі бар маусымнан бұрын пайда болған орман өрттерінің ведомосы, осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
11) филиал жұмысын есепке алу карточкасы, осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
12) өрт қауіпті ауа райының күнделігі, осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
13) орманның патологиялық жағдай орын алған учаскелерінің ведомосы, осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
14) қылқан және жай жапырақты ағаштарды кеміргіштер карточкасы, осы Ережеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
15) әуеден белгі беру парағы, осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
16) бөлімшелердің типтік штаттары, осы Ережеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
17) бөлімшелерді жарақтандырудың типтік нормалары, осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
258. ӘК ұшу сапарына өтінім төрт данада жазылады. Бүлінген бланкілер мен өтінім орындалмаған бланкілер айлық есеп беруге қоса тіркеледі. Орындаушы нөмірлеген және мөрмен куәландырылған ұшу сапарына өтінім бланкілері қатаң есептілік құжаты болып табылады. Өтінімдерде әдетте уақыт Гринвич бойынша көрсетіледі (UTC – орташа еуропалық уақыт). Егер тиісті авиакәсіпорында жұмыс тәртібі жергілікті уақыт бойынша қабылданса, онда өтінімде де жергілікті уақыт көрсетіледі. Өтінімнің орындалуы туралы белгі филиалдың мөрімен расталады.
259. Бақылаушы-ұшқыштың борт журналы жергілікті уақыт бойынша бір данада жүргізіледі. Өндірістік ұшу сапарын орындау кезінде борт журналының сол жағы "W" қосқандағы бағанға дейін толтырылады, оң жағы штурманның есептемелерін, қаралған түтін орындары мен өрттердің сипаттамаларын, уақытша шыдамдылық таныту тапсырмаларының нөмірлерін көрсетіп парашютшілер мен десантшыларды түсіру шарттарын жазу үшін пайдаланылады.
Ауа райының кенеттен өзгеруі жағдайларын қоспағанда, метеожағдай (күннің бұлттануы, күннің ашықтығы, жауын-шашын және т.б.) ӘК ұшу сапарының өн бойына бір-ақ рет жазылады.
Борт журналын филиал командирі тексеріп, ол туралы белгі жасайды.
260. Орман қорын авиациямен күзету және қорғау бойынша орындалған жұмыстар туралы акт ӘК ұшу сағатын, жалға алынған күн санын қамтиды және төрт данада жасалады, оның екеуі авиакәсіпорынға, үшіншісі данасы айлық есептілікпен Орындаушыға жіберіледі, ал төртіншісі филиалдың іс қағаздарында қалады.
Акт ӘК-нің әрбір типі бойынша бөлек-бөлек келесі айдың 1 күніне ай сайын жасалады.

261. Список пассажиров и справка о грузах составляется в двух экземплярах, один экземпляр вручается - экипажу ВС, второй - филиалу.
262. Донесения о лесном пожаре составляются в нескольких экземплярах в зависимости от необходимости его сбрасывания в тех или иных пунктах. Возврат донесения в филиал не обязателен. Копия донесения подшивается в дело филиала.
263. Производственное задание выписывается летчиком-наблюдателем при высадке парашютистов-пожарных с самолета или десантников-пожарных с вертолета, либо при направлении их наземным транспортом на тушение лесного пожара, а также в целях проведения лесозащитных работ, окарауливания пожаров, выполнения отдельных операций в ходе борьбы с крупным пожаром по указанию руководителя тушения этого пожара и других работах, связанных с вопросами охраны лесов от пожаров и лесонарушении.
Задание вручается старшему группы под расписку.
264. Схема пожара составляется в случаях, когда это необходимо. После выполнения задания копия его высылается Исполнителю с месячным отчетом. Первый экземпляр хранится в делах филиала.
265. Журнал учета обнаруженных лесных пожаров ведется в филиалах.
Регистрация пожаров производится в журнале по радиограммам с борта самолета или после каждого полета по записям в бортовом журнале, копиям донесений о пожарах.
Каждому пожару присваивается свой порядковый номер, записи делаются отдельной строкой и дополнительно оставляются несколько свободных строк для записей в последующие дни.
Площадь каждого пожара указывается по оценке летчика-наблюдателя.
По каждому ведомству учет пожаров производятся по отдельной ведомости.
Журнал постоянно хранится в филиале.
266. Ведомость лесных пожаров, возникающих на обслуживаемой территории, составляется по каждому лесовладельцу ежемесячно и за пожароопасный период в целом. Ведомость является исходным документом для составления годового отчета филиала.
267. Карточка учета работы филиала ведется в филиалах. Составляется в двух экземплярах. Одни экземпляр высылается с месячным отчетом Исполнителю, второй остается в делах филиала.
268. Карточка учета работы заполняется ежедневно. В дни, когда производились полеты по авиационной охране лесов, клетки в соответствующей строке закрашиваются красным цветом, в дни прочих произведенных полетов - зеленым, служебно-вспомогательных - синим.
В дни простоев в этих клетках проставляются условные знаки:
простой, по причинам, зависящим от филиала - косой крест, простой, по вине авиапредприятия - две вертикальные линии, простои, из-за невозможности полетов по метеорологическим условиям - две горизонтальные линии.

261. Жолаушылар тізімі және жүк туралы анықтама екі данада жасалады, бір данасы ӘК экипажына, екіншісі - филиалға беріледі.
262. Орман өрті туралы хабарлама оны белгілі бір бекеттерге лақтыру қажеттілігіне байланысты бірнеше данада жасалады. Хабарламаны филиалға қайтару міндетті емес. Хабарламаның көшірмесі филиалдың іс қағаздарында тігіледі.
263. Өндірістік тапсырманы ұшақтан өрт сөндіруші-парашютшілерді немесе тікұшақтан өрт сөндіруші-десантшыларды түсіру кезінде не оларды орман өртін сөндіруге жердегі көлікпен жіберу кезінде, сондай-ақ ірі өртпен күрес барысында осы өртті сөндіру басшысының нұсқауы бойынша орман қорғау жұмыстарын жүргізу, өрттерді қарауылдау, жекелеген операцияларды және ормандарды өрттер мен орман тәртібін бұзушылықтан қорғау мәселелерімен байланысты басқа да жұмыстарды орындау мақсатында бақылаушы-ұшқыш жазып береді.
Тапсырма топ басшысына қолхатпен тапсырылады.
264. Өрттің сұлбасы жасалады. Тапсырма орындалғаннан кейін оның көшірмесі айлық есеппен Орындаушыға жіберіледі. Бірінші дана филиалдың іс қағаздарында сақталады.
265. Байқалған орман өрттерін есепке алу журналы филиалдарда жүргізіледі.
Өрттерді тіркеуге алу ұшақтың бортынан радиограмма бойынша журналда немесе әрбір ұшу сапарынан кейін борт журналында жазба бойынша, өрттер туралы хабарламалардың көшірмелері бойынша жүргізіледі.
Әрбір өртке өзінің реттік нөмірі беріледі, жазбалар жеке жолда жазылады және кейінгі күндердегі жазбалар үшін қосымша бірнеше бос жолдар қалдырылады.
Әрбір өрт алаңы бақылаушы-ұшқыштың бағалауы бойынша көрсетіледі.
Әрбір ведомство бойынша өрттерді есепке алу жеке ведомость бойынша жүргізіледі.
Журнал үнемі филиалда сақталады.
266. Қызмет көрсетілетін аумақта пайда болған орман өрттерінің ведомості әрбір орман иеленуші бойынша ай сайын және өрт қаупі бар кезең үшін тұтас жасалады. Ведомость филиалдың жылдық есебін жасау үшін шығыс құжаты болып табылады.
267. Филиалдың жұмысын есепке алу карточкасы филиалдарда жүргізіледі. Екі данада жасалады. Бір данасы айлық есептілікпен Орындаушыға жіберіледі, екіншісі филиалдың іс қағаздарында қалады.
268. Жұмысты есепке алу карточкасы күн сайын толтырылады. Ормандарды авициямен күзету бойынша ұшу сапарлары жүргізілген күндерде тиісті жолдағы торлар қызыл, өзге де өндірістік ұшу сапарлары болған күндер жасыл, қызметтік-көмекші – көк түспен боялады.
Бос тұрып қалған күндері бұл торларға мынадай шартты белгілер қойылады:
филиалға қатысты себеп бойынша тұрып қалу – қисық крест, авиокәсіпорынның кінәсі бойынша тұрып қалу – екі тік сызықтар, метеорологиялық жағдайлар бойынша ұшу сапарлары мүмкін болмаған тұрып қалу – екі көлбеу сызықтар.

269. Дневник пожарной опасности погоды ведется в тех филиалах Исполнителя, где не осуществляется централизованный расчет класса пожарной опасности по условиям погоды.
270. Дневник заполняется ежедневно на основании метеорологических данных, полученных на 12 или 14 часов наблюдения.
271. Регистрация метеорологических данных и определение класса пожарной опасности производится отдельно по каждой метеостанции, для чего заполняются соответствующие графы дневника.
272. Отчетным документом служит дневник, заполняемый по данным одной метеостанции в пункте базирования филиала и на основании ведомости возникших пожаров и журнала обнаружения пожаров.
273. Ведомость участков леса с патологическом состоянием включает все данные по результатам каждого полета, в котором эти участки обнаружены.
Сведения по каждому участку заносят отдельной строкой, а каждому новому участку присваивается очередной номер. Между записями оставляется не менее одной свободной строки для внесения изменений, которые происходят под воздействием внешних факторов или хозяйственной деятельности человека.
Если категория повреждения не выяснена, то до получения результатов наземного обследования ниже записей по данному участку оставляются несколько незаполненных строк.
Ведомость участков с патологическим состоянием является документом постоянного пользования и подлежит хранению в филиале не мене 5 лет.
274. Карточка учета хвое- и листогрызущих вредителей составляется при наземном лесопатологическом обследовании. В карточку заносят результаты проверки состояния очагов вредных лесных насекомых, выявленные при проведении общего надзора. Записи производятся по каждому отдельно взятому для учета модельному дереву с указанием его породы, высоты, диаметра на высоте груди, площади проекции кроны. Заполняются только те графы карточки, которые относятся к данной учетной единице (дерево, учетная площадка).
275. Листок воздушной сигнализации составляется в 2-х экземплярах: первый направляется лесовладельцу, второй остается в делах филиала.
Порядок его оформления аналогичен составлению донесения о лесном пожаре. Дополнительная информация, кратко записывается на листке ниже схемы места повреждения.
Результаты наземной проверки насаждения заносят на обратной стороне листка воздушной сигнализации.
276. Ежемесячно до 8-го числа филиал высылает Исполнителю следующую документацию:
1) заявки на полет ВС с бортовыми журналами;
2) акты о выполненных работах по авиационному обслуживанию (налет часов, числе дней аренды ВС);

269. Ауа райының өрт қаупі күнделігі ауа райы жағдайына байланысты өрт қаупі сыныбының орталықтандырылған есебі жүзеге асырылмайтын Орындаушының үш филиалында жүргізіледі.
270. Күнделік күн сайын 12 немесе 14 сағаттық бақылаудан алынған метеорологиялық деректер негізінде толтырылады.
271. Метеорологиялық деректерді тіркеуге алу және өрт қаупінің сыныбын анықтау күнделіктің тиісті бағандары толтырылатын әрбір метеостанса бойынша бөлек жүргізіледі.
272. Есепті құжат боп филиалдың орналасу бекетінде бір метеостансаның деректері бойынша және пайда болған өрттердің ведомості мен өрттерді байқау журналы негізінде толтырылатын күнделік қызмет етеді.
273. Патологиялық жағдай орын алған орман учаскелерінің ведомості осы учаскелер байқалған әрбір ұшу сапарының нәтижелері бойынша барлық деректерді қамтиды.
Әрбір учаске бойынша мәліметтер жеке жолдарда жазылады, ал әрбір жаңа учаскеге кезекті нөмір беріледі. Сыртқы факторлардың немесе адамның шаруашылық қызметінің әсерінен болатын өзгерістерді енгізу үшін жазбалардың араларына кемінде бір бос жол қалдырылады.
Егер бүліну санаты анықталмаған болса, онда жердегі зерттеу нәтижелерін алғанға дейін осы учаске бойынша жазбалардан төмен бірнеше толтырылмаған жолдар қалдырылады.
Патологиялық жағдай орын алған учаскелердің ведомості тұрақты пайдалану құжаты болып табылады және кемінде 5 жыл филиалда сақталуға жатады.
274. Қылқан және жай жапырақты ағаштарды кеміргіш жәндіктерді есепке алу карточкасы жердегі орман патологиялық зерттеу кезінде жасалады. Карточкаға жалпы қадағалау жүргізу кезінде анықталған зиянды орман жәндіктерінің орындарының жай-күйін тексеру нәтижелері енгізіледі. Жазбалар моделдік ағаштың тұқымы, биіктігі, адам кеудесі тұсындағы диаметрі, ұшар басы проекциясының көлемін көрсетіп, әрбір жеке алынған моделдік ағашты есепке алу үшін жүргізіледі. Карточканың тек осы есептілік бірлігіне (ағаш, есеп алаңы) жататын бағандары ғана толтырылады.
275. Әуеден белгі беру парағы 2 данада жасалынады: біріншісі орман иеленушіге жіберіледі, екіншісі филиалдың іс қағаздарында қалады.
Оны ресімдеу тәртібі орман өрті туралы хабарламаны жасаумен ұқсас келеді. Қосымша ақпарат бүліну орны схемасынан төмен парақта қысқаша жазылады.
Екпелерді жерде тексеру нәтижелері әуеден белгі беру парағының келесі бетіне енгізіледі.
276. Филиал ай сайын 8-іне дейін Орындаушыға мынадай құжаттамаларды жібереді:
1) борт журналдары бар ӘК ұшу сапарына өтінім;
2) авиациялық қызмет көрсету жөнінде орындалған жұмыстар туралы актілер (ұшу сағаты, ұшақтар мен тікұшақтарды жалға алу күндерінің саны);

3) производственные задания (копии);
4) отчеты о ликвидации лесных пожаров;
5) карточка учета работы филиала и дневник пожарной опасности погоды (где отсутствует пункт диспетчерского управления и централизованный расчет класса пожарной опасности);
6) информация о работах по лесозащите;
7) пояснительная записка, в которой подробно сообщается о выполнении работ по обнаружению и тушению пожаров, освещается характер взаимодействия с обслуживаемым лесовладельцем, наличие простоев воздушных судов, указываются особенности принятых мер по совершенствованию работы.
277. Командир филиала проверяет подготовленную документацию и высылает ее Исполнителю. Срок представления отчетности филиалом устанавливает Исполнитель. К производственной отчетности командир филиала прилагает пояснительную записку о проделанной работе за месяц, акты проверок филиалов.
278. Ежедневная информация о лесных пожарах передается филиалами до 20.00 часов в республиканскую диспетчерскую службу. Информация о действующих крупных пожарах на территории, обслуживаемой филиалом, передается в республиканскую диспетчерскую службу каждые 3 часа.
279. Производственный учет работы филиалов ведется Исполнителем на основании отчетов, поступающих из филиалов.
Отчетные документы систематизируются в делах по каждому филиалу.
Номенклатура дел (отчетов) филиалов утверждается Исполнителем.
280. Поступающая Исполнителю производственная документация ежемесячно анализируется, и результаты анализа доводятся до всех филиалов в форме обзора или приказа.
281. Месячная информация о количестве пожаров и пройденных ими площадях представляется факсом или по электронной почте Исполнителю не позднее 2-го числа месяца, следующего за отчетным.
282. Отчет о производственной работе Исполнителя за месяц с приложением краткой пояснительной записки представляется в уполномоченный орган не позднее 5-го числа каждого месяца.
283. По окончании пожароопасного сезона филиалы составляют годовой отчет. Порядок его составления и срок представления устанавливается Исполнителем.
Годовые отчеты филиалов проверяются и анализируются специалистами Исполнителя, которые дают заключение о выполнении работ по авиационной охране и защите лесного фонда.
Приложение 1
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
Заказчик ____________________________________________________________
(наименование Исполнителя и филиала)
Командиру ___________________________________________________________
(авиапредприятия, воздушного судна)
ЗАЯВКА НА ПОЛЕТ
____________ _______________________
(Тип ВС)   (регистрационный № ВС)
на "__"______ 20__ год согласно договора от "__"______ 20__ года № __
Цель полета ___________________________________________________
(вид, особенности, способ (технология) выполнения авиаработ)
Время вылета ______________ часов ______ минут
Маршрут и загрузка воздушного судна по этапам полета
Аэропорт,
площадка
(пункт)
отправле-
ния
Аэропорт,
площадка
(пункт)
прибытия
Загрузка
Характер и
свойства
груза,
габариты,
количество
мест**
Приме-
чание*
**
Количество
пассажиров
Заказчик*
Груз
внутри
фюзеляжа,
тонн
Груз на
внешней
подвеске,
тонн
Общий
тоннаж
груза,
пассажи-
ров, тонн
В состав экипажа включить _____________________________________
Пассажиры "Заказчика" с правилами по технике безопасности
ознакомлены.
Основные договорные обязательства выполнены, посадочные
площадки в эксплуатационном состоянии.
Заявка выдана "__" __________ 20__ года   Заявку получил,
соответствие заявки
условиям договора
проверил
Представитель "Исполнителя" ______________________________
(должность, подпись)
Представитель "Авиапредприятия"___________________________
(должность, подпись)
место печати
__________________
* При перевозке пассажиров "Исполнителя" список прилагается
** Грузы, относящиеся к категории опасных, перевозятся по существующим правилам перевозки опасных грузов воздушным транспортом
*** При изменении "Исполнителем" маршрута полета и загрузки воздушного судна (до начала выполнения заявки) в графе "Примечание" указывается причина изменения и заверяется подписью ответственного представителя "Исполнителя".
Приложение 2
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
БОРТОВОЙ ЖУРНАЛ ЛЕТЧИКА-НАБЛЮДАТЕЛЯ  _____________________________________________________________________
(наименование Исполнителя и филиала)
"__" ______ 20__ год К заявке на полет № __ Очередной № пожара ____
Тип воздушного судна ______ регистрационный № ВС _______
Командир ВС _________ Очередной № донесения ______
Летчик-наблюдатель _____________________
Предварительный расчет полета
Необходимый запас ГСМ с учетом
навигационного запаса на
___часов ___ минут
Н рас. _____ м. б____v_____км/ч
П
л
а
н
р
а
б
о
т
мар-
шр-
ут
М
П
У
У
С
М
К
V
п
р
W
Расст.
,
км
Вре-
мя
поле-
та
Н
рел.
Н
без
пр.
п
у
н
к
т
Солнце
Тем
п.
Р
Нм
б
V
Вос-
ход
За-
ход
Рмин прив. по маршруту ______ мм
рт.ст.
Предполетную подготовку
проверил:
«____»_________ 20__год
Подпись____________
ВЫПОЛНЕНИЕ ПОЛЕТА
Маршрут
Время
МК
Н
Vпр.
УС
Расстояние
км
Время
полета
W
а)
Расч.
Факт.
№ пожара
продолжение таблицы
РНТ
(место)
Время
пеленгации
МК
КУР
МПР
МС
Для заметок
лесхоз
лесничество
№ квар-
тала
район
Площадь,
га
Категория
причин
Состояние
пожара
Характеристика
принятых мер
Фактическое время полета _________________ часов _________ минут
Летчик-наблюдатель _______________________________________
Оценка и основные недостатки в работе летнаба в полете
_____________________________________________________________________
Командир авиазвена ______________________
Примечание: КПО - класс пожарной опасности; МПУ - магнитный
путевой угол; УС - угол сноса; МК - магнитный курс; V пр. - воздушная скорость по прибору; W - путевая скорость; S - расстояние в км; t пол. - время полета; H рел. - высота рельефа; Н без пр. - безопасная высота по прибору; Н расч. - расчетная высота; U - скорость ветра; & - направление ветра; t воз. - температура воздуха; Po - давление воздуха; Н м. - высота местности; МКф - магнитный курс фактический; Нф - высота фактическая; РНТ - радионавигационная точка; КУР - курсовой угол радиостанции; МПР - магнитный пеленг радиостанции; МПС - магнитный пеленг самолета; МС - место самолета; Р мин. прив. по маршруту - минимально приведенное давление по маршруту; ГСМ - горюче-смазочные материалы
Приложение 3
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
АКТ
о выполненных работах по охране и защите лесного фонда
за ________________________________ месяц 20___ год
"____" ________________ 20___ год Мы нижеподписавшиеся,
представитель с одной стороны и представитель "Исполнителя"
_____________________________________________________________________
с другой стороны, составили настоящий акт о том, что воздушное судно
_________________________________________ № ______________________,
арендовано в соответствии с договором № ____________ от
"_____"____________ 20__ года
_____________________________________________________________________
(наименование Исполнителя и филиала)
с ____ ______________ на _______________ следующее количество
часов
п/п
Дата выполнения
полета
Номер заявки
Налет
Маршрут (район
полетов)
Примечание
часов
минут
Итого ____________________ летных часов _____________________
минут
В том числе по группам районов:
№ п/п
Группа
районов
Тип ВС
Налет
часов
Тариф за один летный
час, тенге
Сумма
Всего:
Стоимость выполненных работ составляет ________________________
_____________________________________________________________________
(всего прописью)
Для нужд "Авиапредприятия" арендованное ВС использовалось _____
_____________________________________________________ самолето-суток.
Для нужд "Исполнителя" и исчисления гарантийного налета ВС
использовалось _______________________________________ самолето-суток.
Представитель                            Представитель
"Авиапредприятия"                        "Исполнителя"
"____"_________ 20__год                  "____"_______ 20__ год
Приложение 4
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
Штамп Исполнителя
(адрес, телефон)
К заявке на полет
№ ______ от "__" _________ 20__ года
Список пассажиров
п/п
Фамилия, имя,
отчество (заполняется
полностью)
Занимаемая
должность
Маршрут перевозки
С правилами техники
безопасности при
посадке-высадке в
воздушное судно и в
полете ознакомлен
(подпись)
Из пункта
До
пункта
Пассажиры в количестве _________________. Соответствие списка
пассажиров и человек, застрахованы, соблюдение режимных норм
проверил.
______________________________         __________________________
(подпись представителя "Исполнителя")      (подпись представителя
"Авиапредприятия")
Приложение 5
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
Справка
о массе багажа и груза и его свойствах: прилагаемого
к перевозке внутри фюзеляжа, на внешней подвеске
(нужное подчеркнуть)
п/п
Наименование
груза (указать
габариты и особые
свойства)
Род
упаковки
Маршрут перевозки
Количество
мест
Масса, кг
Из пункта
До пункта
Багаж и груз к досмотру      Осмотр упаковки, контрольное взвешивание
предоставил                  багажа и груза проводил
____________________________________ _______________________________
подпись представителя "Исполнителя"        подпись представителя
"Авиапредприятия"
место печати "Исполнителя"
_______________________________ "____"___________________ 20___ год
Контрольное взвешивание производится
при вылете из аэропорта
Приложение 6
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
_____________________________________________________________________
(Наименование Исполнителя и филиала)
Поднявший вымпел обязан СРОЧНО передать
Настоящее донесение работнику лесной охраны
ДОНЕСЕНИЕ О ЛЕСНОМ ПОЖАРЕ № _______
НЕМЕДЛЕННО примите меры к тушению пожара в ______ квартале
_________ лесничества ___________________________ лесоохранного
учреждения или особо охраняемой природной территории.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пожар обнаружен, осмотрен "___"___________ 20__ году в ______ часов
(подчеркнуть)
___________ минут
Полнота _______ Площадь пожара _______ га. Интенсивность: слабый,
средний, сильный
(подчеркнуть)
Потребно рабочих для тушения ____________________ человек.
Предупреждаю, что должностные лица, не принявшие немедленные меры к
ликвидации пожара, несут установленную законодательством
ответственность
Донесение сброшено в ________________ в ________ часов _______ минут
СХЕМА МЕСТА ПОЖАРА
| север
/|\
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| юг                                            Летчик-наблюдатель
Приложение 7
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
ПРОИЗВОДСТВЕННОЕ ЗАДАНИЕ
____________________ филиалу
на пожароопасный сезон 20 __ года

3) өндірістік тапсырмалар (көшірмелері);
4) орман өрттерін сөндіру туралы есептер;
5) филиалдың жұмысын есепке алу карточкасы және ауа райының өрт қаупінің күнделігі (диспетчерлік басқару бекеті және өрт қаупі сыныбының орталықтандырылған есебі жоқ жерлерде);
6) орман қорғау жөніндегі жұмыстар туралы ақпарат;
7) түсіндірме жазба, онда өрттерді байқау және оны сөндіру жөніндегі жұмыстарды орындау туралы егжей-тегжейлі хабарланады, қызмет көрсетілетін орман иеленушімен бірлескен іс-қимыл сипаты, әуе кемелерінің бос тұрып қалуының орын алуы-алмауы, жұмыстарды жетілдіру жөніндегі қабылданған шаралардың ерекшеліктері көрсетіледі.
277. Филиалдың командирі дайындалған құжаттаманы тексереді және оны Орындаушыға жібереді. Филиалдың есептілікті ұсыну мерзімін Орындаушы белгілейді. Филиалдың командирі өндірістік есептілікке бір ай ішінде істелген жұмыс туралы түсіндірме жазбаны, филиалдың тексеру актілерін қоса береді.
278. Орман өрттері туралы күн сайынғы ақпаратты филиалдар республикалық диспетчерлік қызметке 20.00 сағатқа дейін береді. Филиалдар қызмет көрсететін аумақтардағы жанып жатқан ауқымды өрттер туралы ақпарат әрбір 3 сағат сайын республикалық диспетчерлік қызметке беріледі.
279. Филиалдар жұмысының өндірістік есебін филиалдардан келіп түсетін есептер негізінде Орындаушы жүргізеді.
Есеп құжаттары әрбір филиал бойынша іс қағаздарында жүйеленеді.
Филиалдардың іс қағаздарының (есептерінің) номенклатурасын Орындаушы бекітеді.
280. Орындаушыдан келіп түсетін өндірістік құжаттама ай сайын талданады және талдау нәтижелері шолу немесе бұйрық нысанында барлық филиалдарға дейін жеткізіледі.
281. Өрттер және олармен жүргізілген алаңдар саны туралы ай сайынғы есептілік белгіленген нысан бойынша келесі есепті айдан кейінгі айдың 2 күнінен кешіктірілмей Орындаушыға факс немесе электрондық пошта бойынша ұсынылады.
282. Орындаушының өндірістік жұмысы туралы есебі бір ай ішінде белгіленген нысан бойынша қысқаша түсіндірме жазбасы қоса тіркеліп, әр айдың 5 күнінен кешіктірілмей уәкілетті органға ұсынылады.
283. Өрт қаупі бар маусым аяқталғаннан кейін филиалдар жылдық есеп жасайды. Оның жасалу тәртібі мен ұсыну мерзімін Орындаушы белгілейді.
Филиалдардың жылдық есептерін Орындаушының мамандары тексереді және талдайды, олар орман қорын авиациямен күзету және қорғау жұмыстардың орындалуы туралы қорытынды береді.
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
1-қосымша
Нысана
Тапсырыс беруші _____________________________________
(орындаушының және филиалдың атауы)
Командирге ______________________________________________
(авиакәсіпорыны, әуе кемесі)
20__жылғы "__"_________№______шартқа сәйкес
20__жылғы "__"_____________арналған
ҰШУ САПАРЫНА ӨТІНІМ _____________ ________________
(ӘК типі) ӘК тіркеу №
Ұшу сапарының мақсаты ____________________________________________
(авиациялық жұмыстардың түрі, ерекшелігі, орындау тәсілі (технологиясы))
Ұшу уақыты_________сағат____минут
Ұшу сапарының кезеңі бойынша әуе кемесінің маршруты және жүктемесі
Әуежай, жөнелтім алаңы (бекет)
Әуежай, келу алаңы (бекет)
Жүктеме
Жүктің сипаты және қасиеті, өлшемдер, орын саны**
Ескерту***
Жолаушылар саны Тапсырыс беруші*
Фюзеляж ішкі жүк, тонна
Сыртқа ілінген жүк, тонна
Жалпы тоннаж жүк жол, тонна
Экипаж құрамына_______________________________________енгізілсін
"Тапсырыс беруші" жолаушылары қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстырылған.
Негізгі келісім міндеттемелері орындалған, қону алаңдары пайдалану жағдайында.
Өтінім 20__жылғы "__"_______берілді. Өтінімді алдым, өтінімнің
"Орындаушы" өкілі__________________ келісім талаптарына сәйкестігін
(лауазымы, қолы, аты-жөні.) тексердім "Авиациялық
кәсіпорын" өкілі_____________
(лауазымы, қолы, аты-жөні)
Мөр орны.
________________Орындаушы
* "Тапсырыс беруші" жолаушыларын тасымалдау кезінде тізім қоса беріледі.
** Жүктің қауіпті санатына жататын жүктер қолданыстағы әуе көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі бойынша тасымалданады.
*** "Тапсырыс беруші" ұшу сапарының бағыты мен әуе кемесінің жүктемесін өзгеру кезінде (өтінім орындалғанға дейін) "Ескерту" деген бағанда өзгерту себебін көрсетіледі және "Тапсырыс берушінің" жауапты өкілінің қолымен расталады.
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
2-қосымша
Нысана
БАҚЫЛАУШЫ-ҰШҚЫШТЫҢ БОРТ ЖУРНАЛЫ ____________________________________________________________
(Орындаушының және филиалдың атауы)
20__жылғы "_"_______ Ұшу сапарына №___ өтінім Кезекті өрт №___
ӘК типі_____ӘК тіркеу №____ ӘК командирі_____ Кезекті хабарлама №___
Бақылаушы-ұшқыш __________________
Ұшу сапарының бастапқы есебі
___сағат ___ минут арналған навигациялық қордың есептегенде ЖЖМ қажетті қоры
Н есеп. _____ м. б____v_____км/сағат
Жұмыс жоспары
маршрут
МЖБ
АБ
МК
Vпр
W
А.қаш км
Ұшу уақыты
Нрел.
Н асп. биік.
Бекетт.
Күн
Темп.
Р
Нм
б
V
Шығуы
Кіруі
Маршрут бойынша Рмарш. ______ мм рт.ст.
Ұшу алдындағы дайындықты тексердім
20__жылғы "__"_______
Қолы________
ҰШУ САПАРЫН ОРЫНДАУ
Маршрут
уақыты
МК
Н
Vпр.
АБ
А. қаш. км
Ұшу уақыты
W
а)
РНН
(орны)
Пеленгация уақыты
МБ
РББ
РМП
ҰО
Белгі қою үшін
Есеп
Нақты
б) өрт №
орман шаруаш.
орманшылық
орам №.
аудан
алаң. га
себеп санаты
Өрттің жағдайы
Қолданылған шаралардың сипаттамасы
Ұшу сапарының нақты уақыты_____сағат___минут
Бақылаушы-ұшқыш_____________________________
Ұшу сапарында бақылаушы-ұшқыштың жұмысына баға беру және негізгі кемшіліктері____________________________________________________
Авиациялық буынның командирі______________________________
Ескерту: ӨҚС - өрт қаупінің сыныбы; МЖБ – магниттік жол бұрышы; АБ – ауытқу бұрышы; МБ- магниттік бағыт;
V асп.– аспап бойынша әуе жылдамдығы; W – жол жылдамдығы км; S – арақашықтық, км; t ұшу – ұшу уақыты; H рел. – рельеф биіктігі;
Н асп.биік. – аспап бойынша қауіпсіз биіктік; Н есеп. – есепті жылдамдық; U – жел жылдамдығы; & - желдің бағыты; t ауа – ауа температурасы;
Ро – ауа қысымы; Н м. – жергілікті биіктік; нМБ – нақты магниттік бағыт; Нн – нақты биіктік; РНН – радионавигациялық нүкте;
РББ – радиостансаның бағыт бұрышы; РМП – радиостансаның магниттік пеленгі; ҰМП – ұшақтың магниттік пеленгі; ҰО- ұшақ орны;
Р марш.бой. аз кел. қысым – маршрут бойынша аз мөлшерде келтірілген қысым, ЖЖМ – жанар-жағар май
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
3-қосымша
Нысана
Орман қорын күзету және қорғау бойынша орындалған жұмыстар туралы акт 20__жылғы_______________________айы
20__жылғы "__"_______Біз төменде қол қоюшы бір тараптың өкілі және
___________________________________________________________________
екінші жағынан "Орындаушы" өкілі___________________________________
_________________________ № ______________________әуе кемесі
20__жылғы "__"________№_____ келісімге сәйкес жалға алынғаны туралы осы актіні жасадық.
___________________________________________________________________
("Орындаушы" ұйымының атауы)
______________ ___________________ сағат саны
р/с
Ұшу сапарын орындау күні
Өтінім нөмірі
Ұшу
Маршрут (ұшу ауданы)
Ескерту
сағат
мин
Барлығы_____________________ұшу сағаты_________________минут
(қолы)
оның ішінде аудандар топтары бойынша:
р/с
Аудандар тобы
ӘК типі
Ұшу сағаты
Бір ұшу сағатына тариф, теңге
Сомасы
Істелген жұмыстардың құны__________________________________
____________________________________________________құрайды.
(жазумен)
"Авиациялық кәсіпорын" жалға алынған ӘК мұқтаждық үшін ___
___________________________________ ұшақ-тәулік пайдаланды.
"Орындаушының" мұқтаждығы үшін және кепілдеме ұшуды есептеу үшін ӘК
_________________________________________ ұшақ-тәулік пайдаланды.
"Авиациялық кәсіпорын" "Орындаушының"
өкілі өкілі
20__жылғы "___"_________ 20__жылғы "___"_______
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
4-қосымша
Нысана
Орындаушының мөртабаны
____________________________
(мекен-жайы, телефон нөмірі)
20__жылғы "__" _______ № ____
ұшу сапарына өтінімге
Жолаушылар тізімі
№р/с
Аты-жөні, әкесінің аты (толық жазылады)
Атқаратын лауазымы
Тасымалдау маршруты
Әуе кемесі жерде және ұшып бара жатқан кезде отырып-түсу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерімен таныстым (қолы)
Бекеттен
Бекетке дейін
Жолаушылар саны_______. Жолаушылар мен адамдар тізіміне сәйкес сақтандырылған, режим нормаларының сақталуын тексердім.
________________________ __________________________________
("Орындаушы" өкілінің қолы) ("Авиациялық кәсіпорын" өкілінің қолы)
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
5-қосымша
Нысана
Фюзеляж ішінде, сыртқы аспада тасылатын қол жүгі мен жүк массасы және оның ерекшеліктері туралы
АНЫҚТАМА
р/с
Жүктің атауы (өлшемдері мен ерекше белгілері көрсетілсін)
Ораманың түрі
Тасымалдау маршруты
Орын саны
салмағы, кг
Бекеттен
Бекетке дейін
Багаж бен жүкті тексеруге Ораманы тексеру, багаж және жүкті
бақылап өлшеуді
________________ ұсынды _____________________ жүргізді
"Орындаушы" өкілінің қолы "Авиациялық кәсіпорын" өкілінің қолы
"Орындаушының" мөр орны
__________________________ 20__жылғы "___"________________
Бақылап өлшеу әуежайдан
ұшу кезінде жүргізіледі
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
6-қосымша
Нысана
___________________________________________________________
(Орындаушының және филиалдың атауы)
Осы вымпелді көтерген адам осы хабарламаны күзетінің
қызметкеріне ДЕРЕУ жеткізуге міндетті
ОРМАН ӨРТІ ТУРАЛЫ №_____ХАБАРЛАМА
______ орамдағы ____________ орманшылық __________________ орман немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету мекемесі
________________________________________________________________
________________________________________________ өртті сөндіруге
ШҰҒЫЛ ТҮРДЕ шаралар қолдансын
Өрт 20__жылғы "___"______ ____сағат___минутта байқалды, қаралды
(асты сызылсын)
Толымдылығы____Өрт алаңы___га. Қарқындылығы: болымсыз, орташа, күшті
(асты сызылсын)
Өртті сөндіру үшін _________________ адам қажет.
ЕСКЕРТЕМІН, егер өртті сөндіруге шұғыл шаралар қолданбаған лауазымды
адамдар заңнамамен белгіленген жауапкершілікке тартылады
Хабарлама___________ _____сағат____минутта жіберілді.
Өрт шыққан жердің схемасы
солтүстік
|
|
|
оңтүстік Бақылаушы-ұшқыш
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
7-қосымша
Нысана
___________________ филиалына
20__жылғы өрт қаупі бар кезеңге арналған
ӨНДІРІСТІК ТАПСЫРМА

1. На авиаотделение возлагается проведение авиационной охраны лесов на следующей территории:
№№ пп
Наименование
лесоохранного учреждения
или особо охраняемой
природной территории
Обслуживаемая территория, тыс. га
Примечание
Всего
В том числе районы
авиационной охраны лесов
Итого:
2. Маршруты авиапатрулирования:
№№ маршрутов
Степень пожарной
опасности
Поворотные пункты
Длина, км
3. Плановые сроки работ:          начало ______________________
конец _______________________
перерыв _____________________
4. Место базирования __________________________________________
5. Места расположения авиапожстанций __________________________
_____________________________________________________________________
6. Авиаотделению придается:
самолет _____________________ лимит налета ____________________ часов
тип
вертолет ____________________ лимит налета ____________________ часов
тип
7. В состав авиаотделения включаются следующие работники:
начальник авиаотделения ____________________________________________
летчики-наблюдатели ________________________________________________
инструктор парашютной и десантно-пожарной службы ___________________
инструкторы ________________________________________________________
парашютисты-пожарные _______________________________________ человек
десантники-пожарные ________________________________________ человек
прочий персонал ____________________________________________________
Принять на месте следующих сезонных работников:
№№ пп
Наименование должности
Количество человек
Сроки найма
Подготовку сезонных десантников-пожарных закончить до "___"________
20__ года
8. Авиационные отделения оснащаются следующими средствами
пожаротушения, связи и специальным снаряжением:
№№ пп
Наименование
Единица
измерения
Количество
В том числе
Имеется
на отделении
Получить
со склада
Приобрести
1
Радиостанции
2
Звуковещательная
станция
3
Химикаты
4
Взрывчатые вещества
5
Средства взрывания
6
Мотопомпы
7
Бензомоторные пилы
8
Ранцевые
огнетушители
9
Зажигательные
аппараты
10
Лопаты штыковые
11
Топоры
12
Грабли железные
13
Пилы поперечные
14
Ведра эмалированные
15
Палатки 4-х местные
16
Палатки 2-х местные
17
Спальные мешки
18
Надувные матрацы
19
Лодки резиновые
20
Котелки
21
Фляги
22
Канистры для воды
23
Канистры для ГСМ
24
Ружья двуствольные
25
Ракетницы
26
Ракеты сигнальные
9. Авиационному отделению придаются транспорт и технические средства пожаротушения:
№№ пп
Наименование
Марка (тип)
Количество
10. Завоз авиационных горюче-смазочных материалов:
№№
пп
Наименование
Количество,
тонн
Срок
завоза
Откуда
завозится
Пункт
доставки
Вид транспорта
11. Задание по лесозащите:

1. Авиа бөлімшеге мынадай аумақтарға ормандарды авиациямен күзету жүргізу жүктеледі:
№№ р/с
Орман күзету мекемелері және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың атауы
Қызмет көрсетілетін аумақ, мың.га
Ескерту
Барлығы
Оның ішінде ормандарды авиациямен күзету аудандары
Жалпы:
2. Авиациямен күзету маршруттары:
Маршруттар №№
Өрт қауіпсіздігінің дәрежесі
Бұрылыс бекеттері
Ұзындығы, км
3. Жұмыстың жоспарлы мерзімдері: басталуы ____________________
аяқталуы ____________________
үзіліс ______________________
4. Орналасу орны _______________________________________
5. Авиаөртстансасының орналасқан жері __________________
______________________________________________________________
6. Авиа бөлімшеге:
ұшақ_____________ұшу лимиті__________________сағат
түрі
тікұшақ_____________ұшу лимиті_______________сағат беріледі.
түрі
7. Авиа бөлімше құрамына мына қызметкерлер кіреді:
авиа бөлімше бастығы__________________________________________
бақылаушы-ұшқыш_______________________________________________
ПӨДҚ құрастырушы______________________________________________
құрастырушылар________________________________________________
өрт сөндіруші- парашютшілер_______________________________адам
өрт сөндіруші-десантшылар_________________________________адам
өзге де қызметкерлер_________________________________________
Мынадай маусымдық қызметкерлер қабылданды:
№№
р/с
Лауазым атауы
Адам саны
Жалдау мерзімі
Маусымды өрт сөндіруші десантшыларды даярлау 20__жылғы "___"_________дейін аяқталсын.
. Авиациялық бөлімше мынадай өрт сөндіру, байланыс құралдарымен мен арнайы жабдықтармен жабдықталады:
№№р/с
Атауы
Өлш.бірл
саны
Оның ішінде
Бөлімшеде бары
Қоймадан алу
Сатып алу
1
Радиостансалар
2
Дыбыс тарату стансасы
3
Химикаттар
4
Жарылғыш заттар
5
Қопару құралдары
6
Мотопомптар
7
Бензомотор аралары
8
Арқаға ілетін өрт сөндіргіштер
9
От жағу аппараттар
10
Үшкір күректер
11
Балталар
12
Темір тырмалар
13
Қол аралар
14
Эмаль шелектер
15
4 кісілік күркелер
16
2 кісілік күркелер
17
Жатын қап төсектер
18
Үрмелі матрацтар
19
Резеңке қайықтар
20
Бақыр ыдыстар
21
Флягалар
22
Су құю канистрлері
23
ЖЖМ канистрлері
24
Қос ауызды мылтықтар
25
Ракета ататын тапаншалар
26
Белгі беру ракеталары
9. Авиабөлімшеге мынадай көлік және өрт сөндіру құралдары беріледі:
№№
р/с
Атауы
Маркасы (түрі)
Саны
10. Авиациялық ЖЖМ тасу:
№№
р/с
Атауы
Саны, т
Тасу мерзімі
Қайдан тасып әкелінеді
Жеткізу бекеті
Көлік түрі
11. Орманды қорғау бойынша тапсырма:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________

12. Осуществить детальный надзор:
№№
пп
Местонахождение
участков
Площадь
участков
Сроки надзора
Примечание
13. Провести следующие мероприятия по противопожарной профилактике:
№№
пп
Наименование мероприятий
Сроки
Объем
14. Осуществить следующие работы по строительству и благоустройству:
№№
пп
Виды работ и наименование объектов
Объем
Начальник авиабазы ______________________
"__" ____________20__ год
Приложение 8
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
СПРАВКА
расходов ____________________ филиала ______________________________
авиабазы по обнаружению и тушению лесного пожара ___________________
№ _________ квартала № _____________________________________________
привязка пожара
_____________ лесничества _________________ лесоохранного учреждения
или особо охраняемой природной территории.
1. ОПЛАТА ЛЕТНОГО ВРЕМЕНИ
Тип воздушного
судна
Летное время
в часах
Стоимость летного
часа
Стоимость летного
времени
Итого:
2. ОПЛАТА ПАРАШЮТИСТАМ И ДЕСАНТНИКАМ-ПОЖАРНЫМ
Наименование
должности
Количество
работников
Зарплата
за сутки
Количество
суток
работы на
пожаре
Зарплата за
время
работы на
пожаре
Оплата
за прыжки
Прочие
начисления
Итого:
продолжение таблицы
Командировочные
Всего расходов
За сутки
Количество
суток
Итого
командировочных
суточные
квартирные
3. СТОИМОСТЬ МАТЕРИАЛОВ, ИЗРАСХОДОВАННЫХ ПРИ ТУШЕНИИ ПОЖАРА
Наименование
материала
Количество
израсходованного
материала
Стоимость единицы
материала
Стоимость
израсходованного
материала
Итого:
Общая сумма расходов по обнаружению и тушению пожара ________________
_____________________________________________________________________
сумма прописью
________________________________ тенге _________________________ тиын
Руководитель филиала _________________________________
подпись
Приложение 9
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
ЖУРНАЛ УЧЕТА ОБНАРУЖЕННЫХ ЛЕСНЫХ ПОЖАРОВ
№ пп
Число
Местонахождения пожара
Время осмотра
(обнаружения)
Вид пожара,
характеристика
место пожара,
состояние пожара
при повторном
облете
Организация
Лесничество
№ кварталов,
район
пожаротушения
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Площадь при
обнаружении, га.
Сброшено
донесений, схем
пожара
Доставлено на пожар по воздуху
лесная
нелесная
п.п.
Место
сбрасы-
вания
Работников
парашютной
и десантно-
пожарной
службы
Лесной охраны и
привлеченных
работников
Грузов, тонн
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Вывезено с пожара
Работает на пожаре
Наличие и
количество
работающих,
технических
средств,
дополнительные
меры
принимаемые
для тушения
пожара
Отметка о
направлении
лесхозу
протоколов о
лесном пожаре
Работников
парашютной
и десантно-
пожарной
службы
Лесной
охраны и
привлеченных
работников
Грузов,
тонн
Работников
парашютной
и десантно-
пожарной
службы
Лесной
охраны и
привлеченных
работников
15
16
17
18
19
20
21
Приложение 10
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
ВЕДОМОСТЬ ЛЕСНЫХ ПОЖАРОВ
возникших за _____ 20__ год на территории ________________________
№ п/п
Местонахождение пожара
Дата
возникновения
пожара
Площадь
обнаружения пожара
Наименование
организации
Лесничество
№ квартала
Район
применения
сил и
средств
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Причина
возникновения
пожара
Вид
пожара
Кем
обнаружен
пожар
Дата
ликвидации
пожара
Площади ликвидированных пожаров в га
Самостоятельно
работниками
авиабазы
Совместно
работниками
авиабазы и
наземной лесной
охраны
лесная
нелесная
лесная
нелесная
8
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Площади ликвидированных пожаров в га
Общая стоимость
работ по тушению
пожара, тысяч
тенге
Общий ущерб от лесного
пожара, тысяч тенге
Совместно работниками
авиабазы, наземной
лесной охраны и ГПС
Прочими
наземными силами
лесная
нелесная
лесная
нелесная
16
17
18
19
20
21
Возникло лесных пожаров всего ________________
Площадь ликвидации: лесная _____________ га, нелесная ________ га.
в том числе в районах авиаохраны _____________
Площадь ликвидации: лесная _____________ га, нелесная ________ га.
Обнаружено авиабазой пожаров: ________________ Площадь ликвидации:
лесная _________ га, нелесная _____________ га.
место печати                                   место печати
____________________________   ______________________________

12. Егжей-тегжейлі қадағалауды жүзеге асыру:
№№
р/с
Учаскенің орналасқан жері
Учаскелер алаңы
Қадағалау мерзімі
Ескерту
13. Өртке қарсы алдын алу жөніндегі мынадай іс-шаралар өткізу:
№№
р/с
Іс-шараның атауы
Мерзімі
Көлемі
14. Құрылыс және көркейту жөніндегі мынадай жұмыстарды жүзеге асыру:
№№
р/с
Жұмыстардың түрлері және объектілердің атауы
Көлемі
Авиабаза бастығы ______________________
20__ жылғы "__" _________
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
8-қосымша
Нысана
_____________________ орман күзету мекемесі немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтың_______________орманшылығының №______орамының ___________________________________________________________________
өртті байламдау
орман өртін байқау және оны сөндіру жөніндегі_________авиа базаның ______________ филиалы шығыстарының
АНЫҚТАМАСЫ
1. УАҚЫТЫНА АҚЫ ТӨЛЕУ.
Ұшақтың (тікұшақтың) түрі
Сағатпен ұшу уақыты
Ұшу сағатының құны.
Ұшу уақытының құны.
Жиыны:
2. ӨРТ СӨНДІРУШІ-ПАРАШЮТШІЛЕР МЕН ДЕСАНТШЫЛАРҒА АҚЫ ТӨЛЕУ
Лауазым атауы
Қызметкерлер саны
Тәулікке төленетін жалақы
өрт сөндіру жұмысындағы тәулік саны
өрт сөндірудегі жұмыс уақытына жалақы
Секіруіне ақы төлеу
өзге де есептеулер
Іссапар бойынша
Шығыстардың барлығы
Тәулікке
Тәулік саны
Іссапар бойынша барлығы
тәуліктік
пәтерлік
Барлығы:
3. ӨРТ СӨНДІРУ КЕЗІНДЕ ЖҰМСАЛҒАН МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ҚҰНЫ
Материал атауы
Жұмсалған материалдар саны
Материал өлшемінің құны
Жұмсалған материалдардың құны
Барлығы:
Өртті байқау және оны сөндіруге кеткен шығыстардың жалпы сомасы____________________
________________________________________________________________
сомасы жазумен
_______________________теңге_______________________тиын.
Филиал басшысы____________________________қолы
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
9-қосымша
Нысана
БАЙҚАЛҒАН ОРМАН ӨРТТЕРІН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ.
№ р/с.
Саны
Өрт шыққан жер
Қарау (байқау) уақыты
Өрттің түрі, өрт шыққан жердің сипаты, қайтадан ұшып өту кезіндегі өрттің жай-күйі
Өрт байқалған кездегі алаң, га.
Хабарлама, өрт схемасы лақтырылды
Әуемен өртке жеткізілгендер
Өрттен тасымалданғандар
Өртте жұмыс істегендер
Жұмысшылардың, техникалық құралдардың болуы және олардың саны өрт сөндіру үшін қосымша шаралар
Орман өрті туралы хаттамаларды орман шаруашылығына жіберу туралы белгі
Ұйым
Орманшылық
Өрт сөндіру орамының, ауданының №
Орманда
Орманда емес
№ р/с
Лақтыру орны
ПӨДҚ қызметкерлері
Орман күзетушілер және тартылған қызметкерлер
Жүк, т
ПӨДҚ қызметкерлері
Орман күзетушілер және тартылған қызметкерлер
Жүк,т
ПӨДҚ қызметкерлері
Орман күзетушілер және тартылған қызметкерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
10-қосымша
Нысана
"Орманды қорғайтын және орман шаруашылығына қызмет ететін қазақ авиа базасы" РМҚК
_____________қызмет көрсететін аумақта 20__жылғы______пайда болған
ОРМАН ӨРТТЕРІНІҢ ВЕДОМОСЫ
р/с
Өрт шыққан жер
Өрт пайда болған күн
Өрттің байқалған алаңы
Өрттің пайда болу себебі
Өрттің түрі
Өртті кім байқады
Өрт сөндірілген күн
Өрт сөндірілген алаң, га
Өртті сөндіру бойынша жұмыстардың жалпы құны, мың теңге
Орман өрті келтірген жалпы нұқсан, мың теңге
Ұйым атауы
Орманшылық
Орам №
Күш. мен құралдарды қолданатын аудан
Авиабазаның дербес қызметкерлері
Авиабаза және жердегі орман күзетінің қызметкерлерімен бірге
Авиабаза, жердегі орман күзеті және ГПС қызметкерлерімен бірге
Өзге де жердегі құралдармен
орман
орман өрті емес
орман
орман өрті емес
орман
орман өрті емес
орман
орман өрті емес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Орман өрті барлығы
Соның ішінде авиа күзет аудандарында ________
Авиабаза байқаған өртттер:
Мөр орны
Сөндіру алаңы: орман га, орман емес га.
Сөндіру алаңы: орман га, орман емес га.
Сөндіру алаңы: орман га, орман емес га.
мөр орны
__________________________ ______________________________

Разность(t0-i0)
Комплексное число за день
(t0-i0)·t0
Комплексное число с нарастающим
итогом
Класс пожарной опасности
Возникло пожаров согласно форме 11
Обнаружено пожаров с воздушных
судов согласно форме 12
продолжение таблицы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Класс пожарной опасности
Итого
1
2
3
4
5
Кол-во дней по
классам пожарной
опасности
Возникло пожаров
согласно форме 11
Обнаружено пожаров
согласно форме 12
Начальник авиаотделения ______________
Подпись
Сведения заверяю
Начальник _________ метеостанции ______
название             подпись
место печати
Приложение 13
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
Ведомость
участков с патологическим состоянием леса
№ п/п
Дата
обнаружения
Порядков.
номер участка
Государственное
учреждение, лесничество, квартал (привязки)
Таксационная
характеристика
Состав
Полнота
Возрастная
группа
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Категория
повреждения
Поврежденная
порода
Характер
повреждения
Площадь, га
результаты наземного обследования очагов
Д
а
т
а
Абсолютная
заселенность
Относительная
заселенность
Степень
повреждения
8
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 14
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
Карточка учета
хвое- и листогрызущих вредителей при наземном
лесопатологическом обследовании
Организация _______________________ Лесничество _____________________
дата
квартал,
выдел
Номера модельных
деревьев или площадок
в подстилке
модельное дерево
порода
высота,
диаметр
радиус
проекции
кроны
размер
учетной
площади
продолжение таблицы
количество вредителя
внешнее
описание
вредителя
куколки, коконы
бабочки
яйца
гусеницы
младших
возрастов
старших
возрастов
Приложение 15
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
_________________________________________________________________
(наименование Исполнителя и филиала)
ЛИСТОК
воздушной сигнализации
____________________ организация ________________ лесничество,
квартал № _______
Дата обнаружения "____" _____________20___ год
Площадь поврежденного участка _______________ га.
Видимые признаки повреждения ________________________________________
_____________________________________________________________________
Таксационная характеристика _________________________________________
состав, полнота, класс возраста
Поврежденная порода ______________ Характер повреждения _____________
_____________________________________________________________________
единичный, групповой, куртинный, сплошной
СХЕМА МЕСТА ПОВРЕЖДЕНИЯ
| север
/|\
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| юг                                            Летчик-наблюдатель
Приложение 16
к Положению об авиационных работах
по охране и защите лесного фонда
Форма
Типовые штаты подразделений
№ п/п
Наименование должностей
и профессий
Численность
работников
Примечание
1
Начальник авиаотделения
1
При численности работников
подразделений более 20 человек
2
Старший летчик-наблюдатель
1
Руководит подразделением
3
Летчик-наблюдатель
1-3
По числу воздушных судов,
используемых при средней пожарной
опасности
4
Работники парашютно-пожарных
и десантно-пожарных команд
(парашютисты-пожарные,
десантники-пожарные,
инструкторы всех
наименований)

Айырмасы (t0-t0)
Бір күндегі кешенді сан (t0-t0)·t0
Үдемелі қорытындылы кешенді сан
Өрт қаупінің сыныбы
11-нысанға сәйкес өрт пайда болды
12-нысанға сәйке ұшақтан және тікұшақтан байқалды
кестенің жалғасы
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Өрт қаупінің сыныбы
Барлығы
1
2
3
4
5
Өрт қаупінің сыныбы бойынша күндер саны
11-нысанға сәйкес өрт пайда болды
12-нысанға сәйкес өрттер байқалды
Авиабөлімше бастығы ____________________
Қолы
Мәліметтерді растаймын
Метеостанса бастығы ____________________
атауы қолы
Мөр орны
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
13-қосымша
Нысана
Патологиялық жағдай орын алған орман учаскелерінің
Ведомосы
№ р/с
Байқалған күн
Учаскенің реттік нөмірі
Мемлекеттік мекеме, орманшылық, орман (байланысы)
Таксациялық сипат
Келтірілген нұқсанның санаты
Келтірілген нұқсанның тұрпаты
Келтірілген нұқсанның санаты
Алаңы, га
Орындарды жерде зерттеу нәтижелері
Құрамы
Толымдығы
Жас тобы
Күні
Абсолюттік қоныстану
Салыстырмалы қоныстану
Келтірілген нұқсанның дәрежесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
14-қосымша
Нысана
Жердегі орман патологиялық зерттеулер кезіндегі қылқан және жай жапырақты ағаштарды кеміргіш зиянкестерді
есепке алу карточкасы
Ормандар мен жануарлар дүниесін күзету жөніндегі ұйым___орманшылығы
күні
орам, телім
мод. ағаштардың немесе төсеніштегі алаңдардың нөмірлері
модельдік ағаш
Зиянкестер саны
Зиянкестің сыртқы сипаттамасы
тұқымы
биіктігі, диаметр
ұшар басы проекциясының радиусы
есеп алаңының мөлшері
қуыршақтар, құрттар
көбелектер
Жұмыртқа
көбелек құрттар
Кішкентай
Үлкен
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
15-қосымша
Нысана
__________________________________________________________
(Орындаушының және филиалдың атауы)
Әуеден белгі беру
ПАРАҒЫ
___________орман күзету мекемесі немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтар ____________ орманшылығы №_______ орамы
Байқалған күні "__"__________20__жыл
Нұқсан келген учаскенің алаңы__________га.
Нұқсанның көзге көрінетін белгілері_____________________________
________________________________________________________________
Таксациялық сипаты _____________________________________________
құрамы, толымдығы, жас сыныбы
Бүлінген тұқымы________________Нұқсанның сипаты_________________
________________________________________________________________
жалғыз, топтық, көлбеу, жаппай
НҰҚСАН КЕЛГЕН ЖЕРДІҢ СХЕМАСЫ
солтүстік
|
|
|
|
оңтүстік Бақылаушы-ұшқыш
Орман қорын күзету және
қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар туралы ережесіне
16-қосымша
Нысана
Бөлімшелердің типтік штаттары
№ р/с
Лауазымдар мен мамандар атауы
Қызметкерлер саны
Ескерту
1
Авиатобының бастығы
1
Бөлімшеде 20 адамнан көп болғанда
2
Аға ұшқыш-бақылаушы
1
Бөлімшені басқарады
3
Ұшқыш-бақылаушы
1-3
Орташа өрт қауіптілігіне де әуе кемелерінің саны бойынша
4
Парашютші-өрт сөндірушілер және десантшы-өрт сөндірушілер командалары (парашютші-өрт сөндірушілер, десантшы-өрт сөндірушілер, барлық атаудағы бақылаушылар)