Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Кокшетау
Решение Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 7 апреля 2011 года № С-45/6. Зарегистрировано Управлением юстиции города Кокшетау Акмолинской области 25 апреля 2011 года № 1-1-143. Утратило силу решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 6 января 2015 года № С-33/3
Сноска. Утратило силу решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 06.01.2015 № С-33/3 (вводится в действие со дня подписания).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении «Правил предоставления жилищной помощи», Кокшетауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Кокшетау.
2. Признать утратившими силу решения Кокшетауского городского маслихата «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища, (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг» от 13 декабря 2007 года № С-6/13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-1-70 опубликовано 17 января 2008 года в газете «Көкшетау» № 3 и газете «Степной маяк» № 3), от 4 сентября 2008 года № С-14/14 «О внесении изменений и дополнений в решение Кокшетауского городского маслихата от 13 декабря 2007 года № С-6/13 «Об утверждении «Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг и услуг связи в городе Кокшетау» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-1-89, опубликовано 9 октября 2008 года в газетах «Көкшетау» № 42 и «Степной маяк» № 42), от 7 октября 2009 года № С-28/11 «О внесении изменений и дополнений в решение Кокшетауского городского маслихата от 13 декабря 2007 года № С-6/13 «Об утверждении «Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг и услуг связи в городе Кокшетау» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-1-111, опубликовано в газетах «Көкшетау» от 12 ноября 2009 года № 45 и «Степной маяк» № 45).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель 45 сессии
Кокшетауского городского
маслихата четвертого созыва                Ж.Балгабаев
СОГЛАСОВАНО
И.о акима города Кокшетау                  Ж.Естенов
Начальник
государственного учреждения
«Отдел занятости и социальных
программ города Кокшетау»                  К.Ахметов
Начальник
государственного учреждения
«Отдел финансов города Кокшетау»           О.Идрисов
Начальник
государственного учреждения
«Отдел экономики и бюджетного
планирования города Кокшетау»              А.Омарова
Утверждены
решением Кокшетауского
городского маслихата
от 07.04.2011 года

Көкшетау қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № С-45/6 шешімі. Ақмола облысы Көкшетау қаласының Әділет басқармасында 2011 жылғы 25 сәуірде № 1-1-143 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2015 жылғы 6 қаңтардағы № С-33/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 06.01.2015 С-33/3 (қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңының 97 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қаулысына сәйкес, Көкшетау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Көкшетау қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
2. Көкшетау қалалық мәслихатының 2007 жылғы 13 желтоқсандағы № С-6/13 «Аз қамсыздандырылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді ұстауға (жекеменшік тұрғын үйді ұстаудан басқасы) және коммуналдық қызметтерді пайдалануға төлем төлеуге тұрғын үй көмегін ұсыну тәртібі туралы Ережесін бекіту туралы» (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1-1-70 болып тіркелген, 2008 жылғы 17 қаңтардағы № 3 «Көкшетау» газетінде және 2008 жылғы 17 қаңтардағы № 3 «Степной маяк» газетінде жарияланған), Көкшетау қалалық мәслихатының 2008 жылғы 4 қыркүйектегі № С-14/14 «Көкшетау қалалық мәслихатының «Көкшетау қаласындағы аз қамсыздандырылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді ұстауға (жекеменшік тұрғын үйді ұстаудан басқасы) және коммуналдық қызметтерді және байланыс қызметін пайдалануға төлем төлеуге тұрғын үй көмегін ұсыну Ережесін» бекіту туралы» 2007 жылғы 13 желтоқсандағы № С-6/13» шешіміне толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1-1-89 болып тіркелген, 2008 жылғы 9 қазандағы № 42 «Көкшетау» газетінде және 2008 жылғы 9 қазандағы № 42 «Степной маяк» газетінде жарияланған), Көкшетау қалалық мәслихатының 2009 жылғы 7 қазаңда № С-28/11 «Көкшетау қалалық мәслихатының «Көкшетау қаласындағы аз қамсыздандырылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді ұстауға (жекеменшік тұрғын үйді ұстаудан басқасы) және коммуналдық қызметтерді және байланыс қызметін пайдалануға төлем төлеуге тұрғын үй көмегін ұсыну Ережесін» бекіту туралы» 2007 жылғы 13 желтоқсандағы № С-6/13» шешіміне толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1-1-111 болып тіркелген, 2009 жылғы 12 қарашадағы № 45 «Көкшетау» газетінде және № 45 «Степной маяк» газетінде жарияланған) шешімдердің күші жойылды деп танылсын.
3.Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төртінші шақырылған
Көкшетау қалалық мәслихатының
45 сессияның төрағасы                            Ж.Балғабаев
КЕЛІСІЛДІ
Көкшетау қаласы әкімінің м.а                     Ж.Естенов
Көкшетау қаласының
жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің бастығы                  Қ.Ахметов
«Көкшетау қаласының қаржы бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің бастығы                  Ө.Ыдырысов
«Көкшетау қаласының
экономика және бюджеттік
жоспарлау бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің бастығы                  А.Омарова
Көкшетау қалалық мәслихатының
2011 жылғы 7 сәуірдегі

№ С-45/6
ПРАВИЛА
предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям
(гражданам) по городу Кокшетау
Настоящие Правила предоставления жилищной помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам», Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи» и определяют размер и порядок назначения жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Кокшетау.
1. Общие положения
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в городе Кокшетау, поселке Станционный, селе Красный Яр, поселке Чайкино для возмещения затрат по оплате:
расходов на содержание жилого дома (жилого здания) - семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания), согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания), за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в данной местности.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно допустимого уровня расходов семьи на эти цели, установленных местными представительными органами.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 6 % (процентов) одиноко проживающим пенсионерам, семьям одиноких матерей, семьям инвалидов 1, 2, 3 группы имеющим детей – инвалидов, многодетным семьям, семьям участников ликвидации аварии Чернобыльской атомной электростанции, семьям воинов-интернационалистов, если сумма совокупного дохода семьи не превышает семнадцати месячных расчетных показателей в месяц, для остальных малообеспеченных семей (граждан) – 10 % (процентов).
Оплата содержания жилища и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы площади производится на общих основаниях.

№ С-45/6 шешімімен бекітілді
Көкшетау қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген
отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін ұсыну
Ережесі
Осы Көкшетау қаласы бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңының 97 бабының 2 тарауына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» және 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету ережесі жергілікті бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін тұрғын үй көмегін ұсыну тәртібі мен мөлшерін анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Көкшетау қаласында, Станционный кентінде, Красный Яр селосында, Чайкино кентінде тұрақты тұратын аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) ұсынылады:
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға;
тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтердi тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгiленген тәртiппен тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiне көрсетіледі;
жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына ақы төлеуге берiледi.
Аталған жерлерде тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу, жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған, жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуге шығуы мүмкін шығын үлесінің шегі - егер отбасының жиынтық табысы айына он жеті айлық есептік көрсеткіш аспаса жалғыз тұратын зейнеткерлер, жалғыз басты аналар, І,ІІ,ІІІ топ мүгедектерінің және мүгедек балалары бар отбасылар, көп балалы отбасылар, Чернобыль атом электр станциясындағы апатты жоюға қатысушылардың отбасылары, интернационалист жауынгерлердің отбасы үшін отбасының жиынтық табысының 6 % (пайыз), ал басқа аз қамсыздандырылған отбасылар (азаматтар) үшін 10 % (пайыз) мөлшері белгіленді.
Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтыну белгіленген көлемнің нормасынан жоғары болса, төлем жалпыға бірдей негізде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 03.05.2012 № С-5/6 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 20.09.2012 № С-10/7 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 18.03.2014 № С-24/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. За норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами принимается 18 квадратных метров на человека. Для одиноко проживающих граждан за норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами принимается 30 квадратных метров.
Установить норму расхода электрической энергии не более 150 (сто пятьдесят) киловатт на одного человека в месяц.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 17.06.2011 № С-47/15 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи определено государственное учреждение «Отдел занятости и социальных программ города Кокшетау», уполномоченным органом по распределению бюджетных средств определено государственное учреждение «Отдел финансов города Кокшетау».
2. Назначение и выплата жилищной помощи
4. Жилищная помощь малообеспеченным семьям (гражданам) назначается ежеквартально. Начисление производится за текущий квартал, при этом доходы семьи и расходы на коммунальные услуги учитываются за истекший квартал.
Жилищная помощь проживающим в индивидуальном доме с печным отоплением предоставляется 1 раз в год, при этом норма топлива берется единовременно.
Расход топлива на 1 квадратный метр учитывается в размере 49,75 килограмм в месяц, но не более пяти тонн угля на семью в год.
Для расчета стоимости угля использовать средние цены по городу, предоставляемые городским управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи.
Назначение жилищной помощи производится на полный текущий квартал.
При изменении тарифов на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, изменении доходов семьи, уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи производит перерасчет ранее начисленной жилищной помощи.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 20.09.2012 № С-10/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).
5. Жилищная помощь назначается на основании заявления собственника или нанимателя (поднанимателя) жилья и прилагаемых к нему документов:
1) копии документа, удостоверяющего личность заявителя;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2012.05.03 № С-5/6 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 2012.09.20 № С-10/7 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 18.03.2014 № С-24/5 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Жәрдемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй көлемінің нормасы 1 адамға 18 шаршы метр, жалғыз тұратын азаматтар үшін жәрдемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй көлемінің нормасы 30 шаршы метр мөлшерінде қабылданады.
Электрқуатын беру (тұтыну) нормасы 1 адамға айына 150 квт. сағат белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Көкшетау қаласы әкімдігінің 2011.06.17 № С-47/15 шешімімен.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу бойынша өкілетті орган болып «Көкшетау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесі анықталды, бюджет қаражатын тарату бойынша өкілетті орган болып «Көкшетау қаласының қаржы бөлімі» мемлекеттік мекемесі анықталды.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу
4. Тұрғын үй көмегі аз қамсыздандырылған отбасыларға (азаматтарға) әр тоқсан сайын тағайындалады. Есептеулер ағымдағы тоқсанда жүргізіледі, ал отбасының өткен тоқсандағы табыстары мен коммуналдық қызметтерінің шығындары есепке алынады.
Жергілікті жылу берілетін жекеменшік үйлерде тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегі жылына бір рет ұсынылады, көмір нормасы бір рет алынады.
Отын шығыны айына 1 шаршы метрге 49,75 килограмм мөлшері есепке алынады, алайда отбасына жылына бес тонна көмірден аспауы керек.
Көмірдің құнын есептеу үшін тұрғын үй көмегі есептелген алдыңғы тоқсандағы, тоқсанның соңғы айындағы жағдай бойынша қалалық ақпарат және статистика басқармасының ұсынған қала бойынша орташа баға пайдаланылады.
Тұрғын үй көмегі ағымдағы тоқсанға толық тағайындалады.
Отбасының табыстары, тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтердің төлемдерінің тарифтері өзгерген кезде тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу бойынша орган бұрын есептелген тұрғын үй көмегіне қайта есептеулер жүргізеді.
Ескерту. 4 тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2012.09.20 № С-10/7 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
5. Тұрғын үй көмегі тұрғын үй иесі немесе жалға алушының (қосымша жалдаушының) құжаттар қоса берілген өтініші негізінде тағайындалады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;

2) копии правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан либо адресную справку, либо справку сельских и /или аульных акимов, подтверждающую регистрацию по постоянному месту жительства заявителя;
4) документы, подтверждающие доходы членов семьи;
5) счета на потребление коммунальных услуг;
6) счета о размерах ежемесячных взносов на расходы на содержание жилого дома (жилого здания) – обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
7) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом.
Копии документов предоставляются с подлинниками для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю в этот же день.
9) исключен решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 18.03.2014 № С-24/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Сноска. Пункт 5 в редакции решения Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 03.05.2012 № С-5/6 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 20.09.2012 № С-10/7 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 18.03.2014 № С-24/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Уполномоченный орган выносит решение об отказе в назначении жилищной помощи в случаях если:
1) Оплата на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенной к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем не превышает предельно допустимый уровень расходов семьи на эти цели 6 % (процентов) одиноко проживающим пенсионерам, семьям одиноких матерей, семьям инвалидов 1,2,3 группы имеющим детей – инвалидов, многодетным семьям, семьям участников ликвидации аварии Чернобыльской атомной электростанции, семьям воинов-интернационалистов, если сумма совокупного дохода семьи не превышает семнадцати месячных расчетных показателей в месяц, для остальных малообеспеченных семей (граждан) – 10% (процентов);

2) тұрғын үйге құқықтылығын белгілейтін құжаттың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі не мекенжай анықтамасы, не өтініш берушінің тұрғылықты тұратын жерi бойынша тiркелгенiн растайтын селолық және/немесе ауылдық әкiмдердiң анықтамасы;
4) отбасы мүшелерінің табыстарын растайтын құжаттар;
5) тұтынылған коммуналдық қызметтердің шоттары;
6) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ай сайынғы жарналарының мөлшері туралы шоттар - тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;
7) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек- шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
Құжаттардың көшірмелері салыстырып тексеру үшін түпнұсқамен қоса беріледі, содан кейін құжаттардың түпнұсқасы өтініш берушіге сол күні қайтарылады.
9) алынып тасталды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 18.03.2014 № С-24/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2012.05.03 № С-5/6 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2012.09.20 № С-10/7 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 18.03.2014 № С-24/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
6. Уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады, егер:
1) Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуге шығуы мүмкін шығын үлесінің шегі - егер отбасының жиынтық табысы айына он жеті айлық есептік көрсеткіштен аспаса жалғыз тұратын зейнеткерлер, жалғыз басты аналар, І,ІІ,ІІІ топ мүгедектерінің және мүгедек балалары бар отбасылар, көп балалы отбасылар, Чернобыль атом электр станциясындағы апатты жоюға қатысушылардың отбасылары, интернационалист жауынгерлердің отбасы үшін отбасының жиынтық табысының 6 % (пайыз), ал басқа аз қамсыздандырылған отбасылар (азаматтар) үшін 10 % (пайыз) мөлшері белгіленген шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінен аспайтын болса;

2) исключен решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 20.09.2012 № С-10/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Сноска. Пункт 6 в редакции решения Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 03.05.2012 № С-5/6 (вводится в действие со дня официального опубликования).
7. В случае возникновения сомнения в достоверности информации уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи обращается в органы, уполномоченные производить проверки. При представлении в уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник (наниматель) возвращает незаконно полученную сумму в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке.
8. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника или нанимателя (поднанимателя) за содержание жилья и потреблением коммунальных услуг в пределах норм площади жилья, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
9. Жилищная помощь устанавливается в виде денежных выплат. Выплата жилищной помощи производится ежемесячно (при наличии права) по мере финансирования уполномоченным органом по распределению бюджетных средств.
Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом согласно личного заявления претендента жилищной помощи, выплата жилищной помощи производится поставщикам коммунальных услуг. Компенсация за телефон, компенсация расходов на содержание жилого дома (жилого здания), компенсация затрат за стоимость топлива (угля), зачисляются на личные счета заявителей в Акционерном обществе «Казпочта» или в банках второго уровня.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решениями Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 20.09.2012 № С-10/7 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 18.03.2014 № С-24/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Исчисление совокупного дохода семьи
(гражданина), претендующего на получение жилищной помощи
10. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующего на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи на основании Приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 «Об утверждении Правил исчисления совокупного, дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.

2) алынып тасталды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2012.09.20 № С-10/7 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2012.05.03 № С-5/6 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Ұсынылған ақпараттың сенімділігіне күдік туындаған жағдайда тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу бойынша өкілетті орган тексеріс жүргізуге өкілетті органдарға жібереді. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу бойынша өкілетті органға заңсыз немесе жоғары тұрғын үй көмегін тағайындалуына әкелген әдейі жалған мәліметтер берілсе заңсыз тағайындалған соманы меншік иесі (жалға алушы) өз еркімен қайтарады, ал ол бас тартқан жағдайда сот арқылы қайтарылады.
8. Тұрғын үй көмегінің мөлшері меншік иесі немесе жалға алушының тұрғын үйді ұстауға және тұтынылған коммуналдық қызметтерге тұрғын үй алаңы нормасының шегінде жәрдемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін және аталған отбасының осы мақсаттарға шығатын шекті шығындарының деңгейінің айырмасы ретінде есептеледі.
9. Тұрғын үй көмегі ақшалай төлемдер түрінде анықталады. Тұрғын үй көмегі төлемдері бюджеттік қаражатты бөлу бойынша өкілетті органның қаржыландыруына қарай ай сайын (құқығы болған кезде) жүргізіледі.
Аз қамсыздандырылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегі төлемдерін тұрғын үй көмегін алуға үміткерлердің жеке өтінішіне сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады, тұрғын үй көмегі төлемдері коммуналдық қызметтердің жеткізушілеріне жіберіледі. Телефон үшін өтемақы, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға шығатын шығындардың өтемақысы, отын (көмір) құнының шығындарына өтемақы, өтініш берушілердің «Қазпочта» Акционерлік қоғамындағы немесе екінші деңгейлі банктердегі жеке шотына аударылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2012.09.20 № С-10/7 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі); 18.03.2014 № С-24/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
3. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер азаматтардың
(отбасылардың) жиынтық табысын есептеу
10. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу бойынша уәкілетті орган тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш берген тоқсанның алдындағы табыстарынан Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 «Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы» Бұйрығы негізінде есептейді.