О Правилах предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в Бескарагайском районе
Решение Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 06 апреля 2012 года N 2/5-V. Зарегистрировано Управлением юстиции Бескарагайского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 04 мая 2012 года за N 5-7-116. Утратило силу решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 января 2015 года № 30/2-V
Сноска. Утратило силу решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28.01.2015 № 30/2-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Сноска. Заголовок решения на государственном языке в новой редакции, заголовок на русском языке остается без изменений в соответствии с решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2014 № 20/10-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1626 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" Бескарагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в Бескарагайском районе согласно приложению.
2. Признать утратившим силу решение от 26 июля 2010 года № 24/8-IV "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в Бескарагайском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-7-83, опубликовано в районной газете "Бескарагай тынысы" от 25 августа 2010 года № 35).

Бесқарағай ауданында аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасы туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 2012 жылғы 06 сәуірдегі N 2/5-V шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бесқарағай ауданындағы Әділет басқармасында 2012 жылғы 04 мамырда N 5-7-116 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 30/2-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 28.01.2015 № 30/2-V шешімімен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "Ереже", "Ережесі", "Ережесін", "Ережеде", "Ережесіне", "Ережесінде" деген сөздер тиісінше "Қағида", "Қағидасы", "Қағидасын", "Қағидада", "Қағидасына", "Қағидасында" деген сөздермен ауыстырылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" № 512 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" № 1626 қаулысына сәйкес Бесқарағай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қосымшаға сәйкес Бесқарағай ауданында аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасы бекітілсін.
2. "Бесқарағай ауданында аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің Қағидасын бекіту туралы" 2010 жылғы 26 шілдедегі № 24/8- IV (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5-7-83 нөмірімен тіркелген, 2010 жылғы 25 тамызда "Бесқарағай тынысы" газетінің № 35 санында жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.

3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Т. СУЛТАНОВ
Секретарь Бескарагайского
районного маслихата
К. САДЫКОВ
Утверждено решением
сессии Бескарагайского
районного маслихата от
6 апреля 2012 года
№ 2/5-V
Правила предоставления жилищной помощи
малообеспеченным семьям (гражданам) в Бескарагайском районе
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1626 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи.
1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) доля предельно допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах;
2) совокупный доход семьи (гражданина) – общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
3) уполномоченный орган – исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи;
4) расходы на содержание жилого дома (жилого здания) - обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и проверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;

3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
Т. СҰЛТАНОВ
Бесқарағай аудандық
мәслихатының хатшысы
Қ. САДЫҚОВ
Бесқарағай аудандық
мәслихат сессиясының
2012 жылғы 6 сәуірдегі
№ 2/5-V шешімімен бекітілген
Бесқарағай ауданында аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын
үй көмегін көрсету Қағидасы
Осы Қағида Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" № 512 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" № 1626 қаулысына сәйкес әзірленді.
1. Жалпы қағидалары
1. Осы Қағидада келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;
2) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;
3) уәкілетті орган – жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы;
4) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашаққа кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;

5) малообеспеченные семьи (граждане) - лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи.
2. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 процентов.
Совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется согласно Приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде".
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2014 № 20/10-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности, на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) исключен - решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2014 № 20/10-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели.
Жилищная помощь оказывается, по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания).

5) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар.
2. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметті тұтыну ақысының рұқсат етілген шекті шығын үлесі отбасының жиынтық табысының 10 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Тұрғын үй көмегін алуға отбасының (азаматтың) жиынтық табысы "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтық) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс пен тұрғын үй жөндеу шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен осы елдi мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге;
4) алып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.
Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар және осы мақсаттарға отбасыларының (азаматтардың) белгілеген шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Аталған жерлерде тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу, жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.

Сноска. Пункт 3 в редакции решения Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.02.2013 № 11/2-V; с изменениями, внесенными решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2014 № 20/10-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально-защищаемым гражданам определяется как разница между действующей абонентской платой и абонентской платой, действующей в сентябре 2004 года.
2. Порядок назначения жилищной помощи
5. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан либо адресную справку, либо справку сельских акимов, подтверждающую регистрацию по постоянному месту жительства заявителя;
4) документы, подтверждающие доходы семьи;
5) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
6) счета на потребление коммунальных услуг;
7) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом;
9) исключен - решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2014 № 20/10-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 5 дополнен подпунктом 9 в соответствии с решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27.02.2013 № 11/2-V; с изменениями, внесенными решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2014 № 20/10-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Жилищная помощь не назначается:
лицам, имеющим в частной собственности более одной единицы жилья или сдающие жилье в наем (аренду);
семьям, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по очной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в качестве безработного, за исключением:
лиц, достигших возраста 50 лет (независимо от пола);
лиц, осуществляющих уход за инвалидами 1, 2 группы, признанными нуждающимися в уходе;
детьми-инвалидами в возрасте до 18 лет;

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысының Бесқарағай аудандық мәслихатының 27.02.2013 N 11/2-V; өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімдерімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы мөлшері қолданыстағы абоненттік төлемақы мен 2004 жылғы қыркүйекке дейін әрекет ететін абоненттік төлемақы арасындағы айырмашылық ретінде анықталады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
5. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат) уәкілетті органға өтініш береді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі не мекенжай анықтамасы, не өтініш берушінің тұрғылықты тұратын жерi бойынша тiркелгенiн растайтын ауылдық әкiмдердiң анықтамасы;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар;
5) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
6) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
7) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
9) алып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 5-тармақ 9-тармақшамен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысының Бесқарағай аудандық мәслихатының 27.02.2013 N 11/2-V; өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімдерімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Тұрғын үй көмегі тағайындалмайды:
жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі (пәтерлері, үйлері) бар немесе тұрғын үй ғимаратын жалға (жалдауға) берген тұлғаларға;
жұмысқа жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және жұмыссыз ретінде тіркелмеген адамдары бар отбасыларға, келесі тұлғаларды қоспағанда:
50 жасқа толған (жынысына қарамастан);
І-ші, ІІ-ші топтағы мүгедектерді күтетін;
18 жасқа дейінгі мүгедек-балаларды күтетін;

лицами старше 80 лет или занятых воспитанием ребенка в возрасте до 3 лет.
Жилищная помощь для граждан, имеющих статус безработного, назначается с месяца регистрации в уполномоченном органе.
7. Расходы по электроснабжению, газоснабжению, услугам связи, содержанию жилья принимаются по фактическим затратам согласно, предъявленным квитанциям-счетам.
8. Расходы по теплоснабжению, водоснабжению, принимаются по тарифам услугодателей.
9. Получатели жилищной помощи ежеквартально представляют документы, подтверждающие доходы семьи, квитанции-счета на потребление коммунальных услуг за квартал, предшествующий кварталу обращения.
10. Основанием для предоставления жилищной помощи является решение уполномоченного органа.
11. Жилищная помощь назначается за квартал, в месяце, в котором подано заявление со всеми необходимыми документами.
При возникновении права получения жилищной помощи за неполный месяц, жилищная помощь назначается со следующего месяца.
12. При повторном обращении жилищная помощь назначается за квартал независимо от времени представления документов в текущем квартале.
13. Получатели жилищной помощи в 10-ти дневный срок извещают уполномоченный орган о любых изменениях, влияющих на право получения и на размер получаемой жилищной помощи.
14. Для расчета жилищной помощи семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, учитывать социальную норму расхода угля на 1 кв. м. общей площади жилого домостроения 129,8 кг, но не более 5000 кг на дом.
15. Для расчета стоимости угля использовать средние цены по району, предоставляемые областным управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (март, июнь, сентябрь, декабрь).
16. Норму расхода и стоимость другого вида топлива, используемого для частных домостроений, при расчете жилищной помощи считать эквивалентной норме расхода и стоимости угля.
17. В связи с сезонностью закупки угля, всю социальную норму расхода угля на жилой дом (стоимость угля) учитывать единовременно за три месяца в квартал обращения.
3. Социальные нормы и нормативы при предоставлении жилищной помощи
При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы:
1) нормы площади:
для одиноко проживающих граждан - 30 кв. м;
для семьи из 2-х человек - 30 кв. м;
для семьи из 3-х человек и более человек - 18 кв. м на каждого.

80 жастан асқандар немесе 3 жасқа дейінгі баланы тәрбиелеумен шұғылданатын.
Жұмыссыз мәртебесі бар азаматтар үшін тұрғын үй көмегі уәкілетті органда тіркелген айдан бастап тағайындалады.
7. Электрмен, газбен қамтамасыз етуге, байланыс қызметтеріне, тұрғын үйді ұстауға арналған шығындар көрсетілген түбіртек-шоттарға сәйкес нақты шығындар бойынша қабылданады.
8. Жылумен, сумен қамтамасыз ету бойынша шығындар қызмет көрсетушілердің бағалары бойынша қабылданады.
9. Тұрғын үй көмегін алушылар өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға отбасының табысын растайтын құжаттарды, коммуналдық қызметтер жөніндегі анықтамаларды әр тоқсан сайын тапсырады.
10. Уәкілетті органның шешімі тұрғын үй көмегін тағайындаудың негізі болып табылады.
11. Тұрғын үй көмегі барлық қажетті құжаттармен өтініш берген айдан бастап тоқсанға тағайындалады.
Толық емес айға тұрғын үй көмегін алу құқығы туындаған кезде тұрғын үй көмегі сол айдан кейінгі айдан бастап тағайындалады.
12. Тұрғын үй көмегін қайта алуға өтініш берсе ағымдағы тоқсанда ұсынылған құжаттардың уақытына қарамастан тоқсанға тағайындалады.
13. Тұрғын үй көмегін алушылар 10 күн ішінде алынатын жәрдемақының мөлшеріне және тағайындау құқығына әсер ететін кез-келген өзгерістер туралы уәкілетті органға хабарлайды.
14. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік үй-жайларда тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үй-жайдың тұрғын ауданының 1 шаршы метріне 129,8 кг, алайда бір үйге 5000 кг мөлшерінен аспайтын көмір шығынының әлеуметтік нормасы есептеледі.
15. Көмір құнын есептеу үшін аудан бойынша облыстық статистика басқармасы ұсынған орташа баға және тұрғын үй көмегін есептеген тоқсанның алдындағы тоқсанның соңғы айындағы жағдаймен алынған ақпарат қолданылады (наурыз, маусым, қыркүйек, желтоқсан).
16. Жергілікті жылу жүйесімен жылытылатын жеке меншік үй құрылыстарында қолданылатын басқа отын түрлерінің құны мен шығын нормасы, тұрғын үй көмегін есептегенде көмірдің құны мен шығын нормасына балама ретінде есептеледі.
17. Көмір сатып алудың маусымдылығына байланысты тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үйге арналған көмір шығынының барлық әлеуметтік нормасы өтініш берілген тоқсандағы үш ай үшін бір рет есептеледі.
3. Тұрғын үй көмегін есептеу үшін әлеуметтік норма және нормативтер
Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде келесі нормалар есептелінеді:
1) алаң нормалары:
жалғыз тұрып жатқан азаматтарға – 30 шаршы метр;
2 адамнан тұратын отбасыға – 30 шаршы метр;
3 және одан да артық адамнан тұратын отбасыға – әр адамға 18 шаршы метр.

2) норма расхода газа:
на человека в месяц - 5,5 кг.
3) нормы потребления электроэнергии:
при проживании 1 человека - 90 кВт;
при проживании 2-х человек - 180 кВт;
при проживании 3-х человек - 90 кВт на каждого;
в домах, оборудованных электрическими плитами - 120 кВт на одного проживающего;
при наличии газовых плит - 90 кВт.
4. Финансирование и выплата жилищной помощи
18. Жилищная помощь оказывается за счет средств районного бюджета и устанавливается в виде денежных выплат.
19. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям осуществляется через банки второго уровня.
20. Отношения, не урегулированные настоящими Правилами, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20 в соответствии с решением Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2014 № 20/10-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) газды шығындау нормасы:
айына бір адамға – 5,5 кг.
3) электр қуатын тұтыну нормасы:
1 адам тұрса – 90 кВт;
2 адам тұрса – 180 кВт;
3 адам тұрса – әр адамға 90 кВт;
электр плиталармен жабдықталған үйлерде – бір тұрғынға 120 кВт;
газ плиталар болған жағдайда - 90 кВт.
4. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
18. Тұрғын үй көмегі аудандық бюджет қаражаттарының есебінен беріледі және ақшалай төлем түрінде белгіленеді.
19. Аз қамтылған отбасыларға тұрғын үй көмегін төлеу екінші деңгейдегі банктер арқылы іске асырылады.
20. Осы Қағидада реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.
Ескерту. Қағида 20 тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 31.03.2014 № 20/10-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).