Об утверждении Правил любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 18-02/201. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10911. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 октября 2021 года № 413.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 20.10.2021 № 413 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
31 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 6 марта 2015 года
№ 18-02/201
Правила
любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского
государственного природного заповедника
1. Общие положения
1. Настоящие Правила любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (далее – Закон).

Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін рұқсат етілген әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 18-02/201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 сәуірде № 10911 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 20 қазандағы № 413 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 20.10.2021 № 413 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 8-бабы 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін рұқсат етілген әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ғаламтор-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы "___"_________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 6 наурыздағы
№ 18-02/201 бұйрығымен бекітілген
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін рұқсат етілген әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін рұқсат етілген әуесқойлық (спорттық) балық аулау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1 Закона, на территории Маркакольского государственного природного заповедника (далее – заповедник) допускается любительское (спортивное) рыболовство для нужд местного населения, проживающего в его охранной зоне, на специально выделенных участках на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы.
3. Любительское (спортивное) рыболовство организуется заповедником на участке, находящемся в северо-восточной части озера Маркаколь, примыкающей к селу Урунхайка.
Границы участка с восточной и южной стороны проходят по береговой линии озера, западная граница расположена в акватории озера между устьем реки Тихушка (юго-восточное побережье) и вторым Мысом (северо-восточное побережье). Относительно береговой линии озера западная граница участка проходит по акватории озера на расстоянии от 900 до 1500 метров. Площадь участка 615 гектар.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.01.2020 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Любительское (спортивное) рыболовство на специально выделенных участках проводится с 15 февраля текущего года по 15 февраля будущего года, кроме периода нереста ценных видов рыб с 1 мая по 1 июля включительно.
2. Порядок любительского (спортивного) рыболовства
5. Любительское (спортивное) рыболовство проводится при наличии у рыболова документов, удостоверяющих личность, и путевки на проведение любительского (спортивного) рыболовства (далее – путевка).
6. Путевку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, выдает заповедник и регистрирует в пронумерованном, прошнурованном и опечатанном печатью заповедника журнале выдачи путевок на проведение любительского (спортивного) рыболовства в заповеднике по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.01.2020 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Путевки нумеруются и являются документом строгой отчетности.
8. Путевка выдается при наличии регистрации физических лиц по месту жительства и документов, подтверждающих внесение платы за пользование животным миром по ставкам, установленным пунктом 3 статьи 582 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Наличие регистрации физических лиц по месту жительства определяется на портале "электронное правительство" Республики Казахстан" через автоматизированную услугу "Сервис получения справок третьими лицами.

2. Заңның 43-1-бабының 1-тармағына сәйкес Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының (бұдан әрі – қорық) аумағында арнайы бөлінген учаскелерде күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда биологиялық негіздеменің негізінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жол беріледі.
3. Қорықта әуесқойлық (спорттық) балық аулау Марқакөл көлінің Урунхайка селосына жанасып жатқан солтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан учаскесінде ұйымдастырады.
Учаскенің шекарасы шығыс және оңтүстік жағынан көлдің жағалау жиегімен өтеді, батыс шекарасы Тихушка өзені сағасы (оңтүстік-шығыс жағалау) мен "екінші Мүйіс" (солтүстік-шығыс жағалау) аралығындағы көл айдынында орналасқан. Көлдің жағалау жиегіне қатысты № 1 учаскенің батыс шекарасы көл айдынында 900 метрден 1500 метрге дейінгі қашықтықта өтеді. Учаскенің алаңы 615 гектар.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.01.2020 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Арнайы бөлінген учаскелерде әуесқойлық (спорттық) балық аулау, 1 мамырдан бастап 1 шілде қосылатын бағалы балық түрлерінің уылдырық шашу кезеңінен басқа, ағымдағы жылдың 15 ақпанынан бастап келесі жылдың 15 ақпанына дейінгі кезеңде жүргізіледі.
2. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау тәртібі
5. Әуесқойлық (спорттық) балық аулауға балық аулаушыда жеке басын куәландыратын құжаттар және әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдама (бұдан әрі – жолдама) болған жағдайда жүргізіледі.
6. Осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдаманы қорық әкімшілігі береді және осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нөмірленген, тігілген және қорық әкімшілігінің мөрі басылған қорықта әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдамалар беру журналына тіркейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.01.2020 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жолдамалар нөмірленеді және қатаң есептілік құжаты болып табылады.
8. Жолдама тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардың тіркелгені және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 582-бабының 3-тармағында белгіленген мөлшерлемелер бойынша жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы төленгенін растайтын құжаттар және тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғаларды тіркелуі болған жағдайда беріледі.
Тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардың тіркелгені "Үшінші тұлғаларға анықтама алу сервисі" автоматтандырылған қызметі арқылы "Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталында белгіленеді.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.01.2020 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Путевка выдается на срок до 7 календарных дней, объем вылова рыбы на одну путевку – не более 5 кг.
10. Утерянная и неиспользованная путевка восстановлению и продлению не подлежит.
11. Рыболов перед началом любительского (спортивного) рыболовства представляет документы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, для регистрации на контрольном пункте заповедника.
12. Специально выделенные участки любительского (спортивного) рыболовства обозначаются на местности указательными знаками с информацией о местах любительского (спортивного) рыболовства.
13. Любительское (спортивное) рыболовство производится удочками с крючками не более 5 штук на одного рыболова всех систем и наименований (блесна, кармак, жерлицы, спиннинги).
14. Рыболов вносит в путевку сведения о количестве и видах отловленной рыбы, заполняя соответствующие графы таблицы.
15. Улов рыболова предъявляется на контрольном пункте государственному инспектору заповедника, который проверяет достоверность сведений, внесенных в путевку, и удостоверяет подписью. Данная отметка является основанием для провоза либо выноса выловленной рыбы.
Приложение 1
к Правилам любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в охранной
зоне Маркакольского государственного
природного заповедника
Перечень
специально выделенных участков озера Маркаколь
на территории Маркакольского государственного природного
заповедника для осуществления любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения,
проживающего в охранной зоне
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.01.2020 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в
охранной зоне Маркакольского государственного
природного заповедника
Форма
Путевка
на проведение любительского (спортивного) рыболовства,
разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в
охранной зоне Маркакольского государственного
природного заповедника
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
КОРЕШОК № _____
РГУ "Маркакольский
государственный природный заповедник"
Кому выдано _____________
_________________________
(Ф.И.О., при наличии)
Количество _____ (килограмм)
Вид рыбы _____________
Наименование водоема и участка________________
Транспорт ____________
_____________________
(вид, марка, государственный номерной знак)
Срок действия:
с "__" ________ 20__ года
по "__" _______20__ года
Дата выдачи:
"__" _____________20 __ года
Путевку получил с Правилами
ознакомлен ________________
(Ф.И.О. рыболова, при наличии)
__________________________
(подпись)
Путевку выдал ______________
(Ф.И.О. при наличии)
_______________________
(подпись)
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
ПУТЕВКА № _____
РГУ "Маркакольский государственный природный заповедник"
Кому выдано _______________
___________________________
(Ф.И.О., при наличии)
Количество ______(килограмм)
Вид рыбы _________________ Наименование водоема и участка _________________
Транспорт ________________
(вид, марка, государственный номерной знак)
Срок действия:
с "__" ____________ 20__ года
по "__" ___________ 20__ года
Дата выдачи
"__" _____________ 20 __ года
Досмотр транспорта при
въезде на территорию ГПЗ
произвел инспектор __________________________
(Ф.И.О., при наличии, подпись)
Контроль объема вылова
рыбы при выезде (выходе) с
территории ГПЗ произвел
инспектор _________________
(Ф.И.О., при наличии)
__________________ (подпись)
Оборотная сторона
ПУТЕВКИ
Сведения о вылове рыбы
Дата
Вид
рыбы
Количество
(килограмм)
ИТОГО:
Рыболов ________________________
(Ф.И.О., при наличии)
_____________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд
местного населения, проживающего в
охранной зоне Маркакольского
государственного природного заповедника
Форма
Журнал
выдачи путевок на проведение любительского (спортивного)
рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения,
проживающего в охранной зоне Маркакольского
государственного природного заповедника
п/п
Ф.И.О.
рыболова
(при наличии)
Место
жительства
рыболова
Дата
выдачи
путевки
Номер
путевки
Срок действия
путевки
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Наименование
водоема и
участка
Вид рыбы
Количество
Лицо,
контролирующее
рыбалку (Ф.И.О., при наличии)
Подписи
штук
килограмм
Выдавшего
путевку
Получателя
путевки
7
8
9
10
11
12
13

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.01.2020 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жолдама 7 күнтізбелік күнге дейін мерзімге беріледі, бір жолдамаға ауланатын балық көлемі 5 килограмнан аспайды.
10. Жоғалған және пайдаланылмаған жолдама қалпына келтірілмейді және ұзартылмайды.
11. Балық аулаушы әуесқойлық (спорттық) балық аулау басталар алдында қорықтың бақылау бекетінде тіркелу үшін осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырады.
12. Арнайы бөлінген әуесқойлық (спорттық) балық аулау учаскелері жергілікті жерде әуесқойлық (спорттық) балық аулау орындары туралы ақпараты бар көрсеткіш белгілермен белгіленеді.
13. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау барлық жүйелер мен атаулардың (жылтырауық темір, қармақ, жерлицалар, спиннингтер) бір балық аулаушыға 5 данадан аспайтын ілгекті қармақтармен жүргізіледі.
14. Балық аулаушы кестенің тиісті бағандарын толтырып, жолдамаға ауланған балықтың мөлшері мен түрлері туралы мәліметтер енгізеді.
15. Балық аулаушының ауланған балығы бақылау бекетінде қорықтың мемлекеттік инспекторына көрсетіледі, ол жолдамаға енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексеріп, қол қою арқылы куәландырады. Бұл белгі ауланған балықты тасып әкетуге немесе алып кетуге негіз болып табылады.
Марқакөл мемлекеттік табиғи
қорығының күзету аймағында
тұратын жергілікті халықтың
мұқтаждықтары үшін рұқсат
етілген әуесқойлық (спорттық)
балық аулау қағидаларына
1-қосымша
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін рұқсат етілген әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүзеге асыру үшін Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының аумағында Марқакөл көлінің арнайы бөлінген учаскелерінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.01.2020 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Марқакөл мемлекеттік табиғи
қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті халықтың мұқтаждықтары
үшін рұқсат етілген әуесқойлық
(спорттық) балық аулау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті тұрғындардың мұқтаждықтары үшін рұқсат етілген әуесқойлық (спорттық) балық аулауға
жолдама
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
ТҮБІРТЕК №____
"Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы" РММ
Кімге берілді _____________
(Т.А.Ә.,бар болған кезде)
Мөлшері ___________________
(килограмм)
Балық түрі_________________
Су бөгені мен учаскенің атауы _____________________
Көлік _____________________
___________________________
(түрі, маркасы, мемлекеттік нөмір белгісі)
Қолданылу мерзімі:
20__жылғы "___" _____ бастап
20__жылғы "___" _____ дейін.
Берілген күні:
20_ жылғы "__" ______
Жолдаманы алдым,
Қағидалармен таныстым ____________________
(Балықшының Т.А.Ә., бар болған кезде)
___________________________
(қолы)
Жолдаманы берген___________
(Т.А.Ә., бар болған кезде)
__________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
ЖОЛДАМА №_______
"Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығы" РММ
Кімге берілді _____________
(Т.А.Ә., бар болған кезде)
Мөлшері ___________________
(килограмм)
Балық түрі ________________
Су бөгені мен учаскенің атауы _____________________
Көлік _____________________
___________________________
(түрі, маркасы, мемлекеттік нөмір белгісі)
Қолданылу мерзімі:
20__жылғы "___" ____________ бастап
20__жылғы "___" _____________ дейін.
Берілген күні:
20__жылғы "__"______
МТҚ аумағына кіру кезінде көлікті тексерген инспектор
___________________________
___________________________
(Т.А.Ә., бар болған кезде, қолы)
МТҚ аумағынан шығу кезінде ауланған балық мөлшеріне бақылау жасаған инспектор
___________________________
(Т.А.Ә., бар болған кезде)
___________________________
(қолы)
ЖОЛДАМАНЫҢ сыртқы беті
Балық аулау туралы мәліметтер
Күні
Балық түрі
Мөлшері
(килограмм)
ЖИЫНЫ:
Балық аулаушы ____________
__________________________
(Т.А.Ә., бар болған кезде)
__________________________
(қолы)
Марқакөл мемлекеттік табиғи
қорығының күзету аймағында тұратын
жергілікті халықтың мұқтаждықтары
үшін рұқсат етілген әуесқойлық
(спорттық) балық аулау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының күзету аймағында тұратын жергілікті тұрғындардың мұқтаждықтары үшін рұқсат етілген әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдамалар беру журналы
р/с
Балық аулаушының Т.А.Ә.
(бар болған кезде)
Балық аулаушының тұрғылықты жері
Жолдама берілген күн
Жолдама нөмірі
Жолдаманың қолданылу мерзімі
Су айдыны мен учаскенің атауы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Балық түрі
Мөлшері
Балық аулауды бақылайтын адам
(Т.А.Ж., бар болған кезде)
Қолдары
дана
килограмм
Жолдама беруші
Жолдама алушы
8
9
10
11
12
13