Об утверждении Правил организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива и типовой формы договора участия в жилищно-строительном кооперативе, а также типового устава жилищно-строительного кооператива
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 апреля 2020 года № 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2020 года № 20346.
В соответствии с подпунктом 10-16) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму договора участия в жилищно-строительном кооперативе, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовой устав жилищно-строительного кооператива, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
К. Ускенбаев
Приложение 1 к приказу
Правила организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива и типовая форма договора участия в жилищно-строительном кооперативе, а также типовой устав жилищно-строительного кооператива
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива и типовая форма договора участия в жилищно-строительном кооперативе, а также типовой устав жилищно-строительного кооператива (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-16) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и регулируют отношения, связанные с деятельностью жилищно-строительного кооператива, оплатой паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива.

Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидаларын және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысанын, сондай-ақ тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 3 сәуірдегі № 180 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 9 сәуірде № 20346 болып тіркелді.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 10-16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрінің
міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің м.а.
2020 жылғы 3 сәуірдегі
№ 180 бұйрығына
1 қосымша
Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидалары және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысаны, сондай-ақ тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидалары және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысаны, сондай-ақ тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысы (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-2-бабының 10-16) тармақшасына сәйкес әзірленді және тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметіне, тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеуге байланысты қатынастарды реттейді.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) многоквартирный жилой дом – отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью, и двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;
2) квартира – отдельное жилище, являющееся частью многоквартирного жилого дома, предназначенное и используемое для постоянного проживания;
3) жилищно-строительный кооператив – некоммерческое объединение физических лиц с целью строительства многоквартирного жилого дома и последующего распределения между членами жилищно-строительного кооператива квартир, нежилых помещений, парковочных мест в соответствии с суммой внесенных паевых взносов, действующее до исполнения своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) паевой взнос – это взнос члена жилищно-строительного кооператива в размере стоимости строительства (финансирования строительства) квартиры, нежилого помещения или парковочного места соответствующий сумме затрат, инвестируемых жилищно-строительным кооперативом в строительство многоквартирного жилого дома пропорционально площади квартиры, нежилого помещения к общей площади всех жилых и нежилых помещений многоквартирного жилого дома, и включает в себя стоимость всех затрат на строительство квартиры, в том числе стоимость услуг по организации проекта по строительству многоквартирного жилого дома.
Паем в жилищно-строительном кооперативе признается квартира либо нежилое помещение или парковочное место, передаваемые члену жилищно-строительного кооператива в соответствии с договором участия в жилищно-строительном кооперативе;
5) вступительный взнос – это взнос направляемый на покрытие расходов, связанных с оформлением принятия в жилищно-строительный кооператив члена жилищно-строительного кооператива;
6) дополнительный целевой взнос – это взнос члена жилищно-строительного кооператива для покрытия расходов жилищно-строительного кооператива по содержанию многоквартирного жилого дома и прилегающей территории, его обеспечению отоплением, водо- и электроснабжением, определяемый исходя из фактической площади квартиры, нежилого помещения, парковочного места и планируемых расчетов жилищно-строительного кооператива с Застройщиком, исчисляемых исходя из действующих тарифов за период 6 (шесть) календарных месяцев с даты ввода многоквартирного жилого дома в эксплуатацию;

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көп пәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және екі және одан да көп пәтерлі, көп пәтерлі тұрғын үйге не кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің өзге де бөліктерінен тұратын бірыңғай бөлінбейтін жер учаскесіндегі бірыңғай іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;
2) пәтер – көппәтерлі тұрғын үйдің бір бөлігі болып табылатын, тұрақты тұруға арналған және пайдаланылатын жеке тұрғын үй;
3) тұрғын үй-құрылыс кооперативі – көп пәтерлі тұрғын үй салу және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз міндеттемелерін орындағанға дейін әрекет ететін, енгізілген пай жарналарының сомасына сәйкес пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшелері арасында кейіннен бөлу мақсатында жеке тұлғалардың коммерциялық емес бірлестігі;
4) пай жарнасы – бұл тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшесінің көп пәтерлі тұрғын үйдің барлық тұрғын және тұрғын емес үй-жайларының жалпы алаңына пәтер ауданына бара-бар көп пәтерлі тұрғын үй құрылысына инвестицияланатын тұрғын үй-құрылыс кооперативі шығындарының сомасына сәйкес келетін пәтерді салу (құрылысты қаржыландыру) құны мөлшерінде жарнасы және ол пәтер салуға жұмсалған барлық шығындардың құнын, оның ішінде көппәтерлі тұрғын үй құрылысы бойынша инвестициялық жобаны ұйымдастыру жөніндегі қызметтің құнынын қамтиды.
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартына сәйкес тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесіне берілетін пәтер не тұрғын емес үй-жай немесе тұрақ орны тұрғын үй-құрылыс кооперативіндегі пай деп танылады;
5) кіру жарнасы – бұл жарна тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесін қабылдауды ресімдеумен байланысты шығыстарды жабуға жіберілетін;
6) Қосымша нысаналы жарна – бұл көппәтерлі тұрғын үй және оған іргелес аумақты күтіп-ұстау, оны жылытумен, сумен және электрмен жабдықтаумен қамтамасыз ету жөніндегі тұрғын үй-құрылыс кооперативінің шығындарын жабуға арналған, пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының алаңын және тұрғын үй-құрылыс кооперативінің құрылыс салушымен жоспарланған есептеулерін негізге ала отырып айқындалатын, көппәтерлі тұрғын үй пайдалануға берілген күннен бастап 6 (алты) күнтізбелік ай кезеңінде қолданыстағы тарифтерді негізге ала отырып есептелетін көппәтерлі тұрғын үй мүшесінің жарнасы;

7) справка о выплате паевого взноса – документ, выдаваемый жилищно-строительным кооперативом после полной выплаты членом жилищно-строительного кооператива паевого взноса и иных установленных взносов, являющийся основанием для регистрации права собственности члена жилищно-строительного кооператива на пай;
8) акт приема-передачи – акт, подтверждающий передачу пая от жилищно-строительного кооператива члену жилищно-строительного кооператива.
Глава 2. Порядок образования жилищно-строительного кооператива
3. Образование жилищно-строительного кооператива начинается с проведения учредительного собрания жилищно-строительного кооператива и завершается государственной регистрацией в качестве юридического лица.
4. Учредительное собрание жилищно-строительного кооператива решает следующие вопросы:
1) принимает решение о создании жилищно-строительного кооператива, его наименовании и месте нахождения;
2) определяет предмет и цели деятельности;
3) утверждает устав жилищно-строительного кооператива и учредительный договор;
4) избирает исполнительный, контрольный и иные органы;
5) определяет сроки и лиц, ответственных за государственную регистрацию;
6) решает иные вопросы, связанные с созданием жилищно-строительного кооператива.
Глава 3. Полномочия жилищно-строительного кооператива
5. Жилищно-строительный кооператив осуществляют деятельность на основании устава, разработанного в соответствии с типовым уставом жилищно-строительного кооператива и принятого на учредительном собрании жилищно-строительного кооператива.
6. Жилищно-строительный кооператив осуществляет свою деятельность в соответствии с уставными задачами и его основной целью.
7. Жилищно-строительный кооператив обладает следующими полномочиями:
1) заниматься деятельностью, направленной исключительно на строительство многоквартирного жилого дома;
2) обжаловать в суд акты государственных органов либо действия (бездействие) их должностных лиц, акты органов местного самоуправления, нарушающие права жилищно-строительного кооператива;
3) осуществлять иные права юридического лица, необходимые для достижения целей, предусмотренных уставом жилищно-строительного кооператива.
8. Жилищно-строительный кооператив:
1) получает земельный участок для возведения на нем многоквартирного жилого дома;
2) заключает договор на строительство многоквартирного жилого дома со строительной организацией;
3) участвует в приемке в эксплуатацию законченного строительством многоквартирного жилого дома (жилого комплекса).
Глава 4. Органы управления жилищно-строительным кооперативом

7) пай жарнасын төлеу туралы анықтама – тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесі пай жарнасын және өзге де белгіленген жарналарды толық төлегеннен кейін тұрғын үй-құрылыс кооперативінің беретін, тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесінің пайға меншік құқығын тіркеу үшін негіз болып табылатын құжат;
8) қабылдау-тапсыру актісі – тұрғын үй-құрылыс кооперативідан тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесіне пайды тапсырғанын растайтын акт.
2-тарау. Тұрғын үй-құрылыс кооперативін құру тәртібі
3. Тұрғын үй-құрылыс кооперативін құру тұрғын үй-құрылыс кооперативінің құрылтай жиналысын өткізуден басталады және заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеумен аяқталады.
4. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің құрылтай жиналысы мынадай мәселелерді шешеді:
1) тұрғын үй-құрылыс кооперативін құру, оның атауы мен орналасқан жері туралы шешім қабылдайды;
2) қызметтің мәні мен мақсатын айқындайды;
3) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жарғысын және құрылтай шартын бекітеді;
4) атқарушы, бақылау және өзге де органдарды сайлайды;
5) мемлекеттік тіркеуге жауапты адамдарды және мерзімдерді айқындайды;
6) тұрғын үй-құрылыс кооперативін құруға байланысты өзге де мәселелерді шешеді.
3-тарау. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің өкілеттіктері
5. Тұрғын үй-құрылыс кооперативі қызметін тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысына сәйкес әзірленген және тұрғын үй-құрылыс кооперативінің құрылтай жиналысында қабылданған жарғы негізінде жүзеге асырады.
6. Тұрғын үй-құрылыс кооперативі жарғылық міндеттерге және оның негізгі мақсатына сәйкес өзіне жүктелген барлық міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
7. Тұрғын үй-құрылыс кооперативі келесі өкілеттерге ие:
1) көппәтерлі тұрғын үй салуға ғана бағытталған қызметпен айналысуға;
2) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің құқықтарын бұзатын мемлекеттік органдардың актілеріне не олардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), жергілікті өзін-өзі басқару органдарының актілеріне сотқа шағым жасауға өкілеттіктері бар;
3) заңды тұлғаның тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жарғысында көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшін қажетті өзге де құқықтарын жүзеге асыру.
8. Тұрғын үй-құрылыс кооперативі:
1) көппәтерлі тұрғын үй салу үшін жер учаскесін алуға;
2) құрылыс ұйымымен көппәтерлі тұрғын үй салуға шарт жасасуға;
3) құрылысы аяқталған көппәтерлі тұрғын үйді (тұрғын үй кешенін) пайдалануға қабылдауға қатысуға құқығы бар.
4-тарау. Тұрғын үй-құрылыс кооперативін басқару органдары

9. Органами жилищно-строительного кооператива являются:
1) высший орган – общее собрание;
2) исполнительный орган – правление (председатель);
3) контрольный орган – ревизионная комиссия (ревизор).
10. Уставом жилищно-строительного кооператива может быть предусмотрено создание иных органов жилищно-строительного кооператива.
Параграф 1. Компетенция общего собрания жилищно-строительного кооператива
11. Общее собрание созывается Исполнительным органом жилищно-строительного кооператива по мере необходимости, не реже, чем ежеквартально.
12. К исключительной компетенции Общего собрания относятся следующие вопросы:
1) внесение изменений и дополнений в устав жилищно-строительного кооператива, включая изменение размера паевого взноса;
2) о передаче прав и обязанностей членов жилищно-строительного кооператива по доверенности третьим лицам;
3) о месте нахождения и наименовании жилищно-строительного кооператива;
4) исключение членов жилищно-строительного кооператива из жилищно-строительного кооператива;
5) утверждение внутренних правил, процедуры их принятия и других документов, регулирующих внутреннюю деятельность жилищно-строительного кооператива;
6) утверждение годовых финансовых отчетов, отчетов ревизионной комиссии жилищно-строительного кооператива;
7) принятие решений о реорганизации и ликвидации жилищно-строительного кооператива;
8) избрание правления (председателя) Исполнительного органа жилищно-строительного кооператива, Ревизионной комиссии (ревизора) жилищно-строительного кооператива и членов ликвидационной комиссии;
9) утверждение ликвидационного баланса.
13. Решение на общем собрании считается принятым большинством голосов участников общего собрания, но не менее чем двух третей голосов членов жилищно-строительного кооператива.
Параграф 2. Компетенция исполнительного органа жилищно-строительного кооператива
14. Исполнительный орган жилищно-строительного кооператива, подотчетен общему собранию, осуществляющий общее руководство деятельностью жилищно-строительного кооператива и ведение его дел.
15. Члены Исполнительного органа жилищно-строительного кооператива избираются на общем собрании большинством голосов, но не менее двух третей голосов сроком на один год. Из числа членов Правления на весь срок его полномочий избирается Председатель. Лица, избранные в состав Правления могут быть переизбраны досрочно по любому основанию и избираются до следующего проведения общего собрания.
16. Исполнительный орган жилищно-строительного кооператива осуществляет решение следующих вопросов:
1) принятие решений о созыве общих собраний;

9. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің органдары мыналар болып табылады:
1) жоғары орган – жалпы жиналыс;
2) атқарушы орган – басқарма (төраға);
3) бақылау органы – тексеру комиссиясы (ревизор).
10. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жарғысында тұрғын үй-құрылыс кооперативінің өзге де органдарын құру көзделуі мүмкін.
1-параграф. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жалпы жиналысының құзыреті
11. Жалпы жиналысты тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде тоқсан сайын шақырады.
12. Жалпы жиналыстың айрықша құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) пай жарнасының мөлшері туралы өзгерістерді қоса алғанда, тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін сенімхат бойынша үшінші тұлғаларға беру туралы мәселелерді шешу;
3) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің орналасқан жері және атауы туралы;
4) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшелерін тұрғын үй-құрылыс кооперативінен шығару;
5) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің ішкі қызметін реттейтін ішкі қағидаларды, оларды қабылдау рәсімдерін және басқа да құжаттарды бекіту;
6) жылдық қаржылық есептерді, тұрғын үй-құрылыс кооперативінің тексеру комиссиясының есептерін бекіту;
7) тұрғын үй-құрылыс кооперативін қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімдер қабылдау;
8) тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерін сайлау және тарату балансын бекіту;
9) тарату балансын бекiту.
13. Жалпы жиналыстағы шешім тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің кемінде үштен екісінің білікті көпшілік даусымен қабылданды деп есептеледі.
2-параграф. Тұрғын үй-құрылысы кооперативінің атқарушы органының құзыреті
14. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы жалпы жиналыстың айрықша құзыретіне жатқызылған мәселелерді қоспағанда, тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметіне жалпы басшылықты және оның істерін жүргізуді жүзеге асыратын жалпы жиналысқа есеп береді.
15. Тұрғын үй-құрылыс кооперативі атқарушы органының мүшелері жалпы жиналыста кемінде үштен екісінің көпшілік даусымен бір жыл мерзімге сайланады. Басқарма мүшелерінің арасынан оның өкілеттігінің барлық мерзіміне Төраға сайланады. Басқарма құрамына сайланған адамдар кез келген негіз бойынша мерзімінен бұрын қайта сайлануы мүмкін және келесі жалпы жиналыс өткізілгенге дейін сайланады.
16. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы келесі мәселелерді шешуді жүзеге асырады:
1) жалпы жиналысты шақыру туралы шешім қабылдау;

2) утверждение повестки дня общего собрания;
3) вопросы, связанные с подготовкой и проведением общего собрания;
4) определение размера вознаграждения членам ревизионной комиссии жилищно-строительного кооператива и определение размера оплаты услуг аудитора;
5) прием взносов от членов жилищно-строительного кооператива;
6) определение назначения, размеров, источников образования и порядка использования фондов жилищно-строительного кооператива;
7) организация бухгалтерии жилищно-строительного кооператива, составление отчетов;
8) решение всех производственных и технических вопросов, связанных с достижением целей создания жилищно-строительного кооператива.
17. Решение Исполнительного органа жилищно-строительного кооператива принимается большинством голосов, но не менее двух третей голосов от числа присутствующих при голосовании.
18. Исполнительный орган жилищно-строительного кооператива действует от имени жилищно-строительного кооператива, представляет от его имени интересы и осуществляет сделки.
19. Председатель жилищно-строительного кооператива без доверенности:
1) действует от имени жилищно-строительного кооператива;
2) подписывает от имени Правления финансовые и иные документы жилищно-строительного кооператива.
20. Членам Правления не допускается:
1) без согласия общего собрания заключать с жилищно-строительным кооперативом сделки, направленные на получение от него имущественных выгод;
2) получать комиссионные вознаграждения, как от имени самого жилищно-строительного кооператива, так и от третьих лиц за сделки, заключенные жилищно-строительным кооперативом с третьими лицами.
Параграф 3. Деятельность ревизионной комиссии жилищно-строительного кооператива
21. Ревизионная комиссия жилищно-строительного кооператива проводит финансовую проверку любого участка деятельности жилищно-строительного кооператива. Ревизионная комиссия дает заключение по ежегодному отчету Исполнительного органа жилищно-строительного кооператива и по годовой смете доходов и расходов. Члены Правления и члены их семей либо собственники, проживающие в одной квартире с членом Правления, не могут одновременно являться членами ревизионной комиссии.
Глава 5. Годовая финансовая отчетность жилищно-строительного кооператива
22. Годовая финансовая отчетность жилищно-строительного кооператива подлежит предварительному утверждению Исполнительным органом жилищно-строительного кооператива не позднее, чем за тридцать дней до даты проведения годового собрания членов жилищно-строительного кооператива.
23. Достоверность данных, содержащихся в годовой финансовой отчетности жилищно-строительного кооператива, подтверждается Ревизионной комиссией жилищно-строительного кооператива.

2) жалпы жиналыстың күн тәртібін бекіту;
3) жалпы жиналысты дайындау және өткізуге байланысты мәселелер;
4) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің тексеру комиссиясының мүшелеріне сыйақы мөлшерін және аудитор қызметіне ақы төлеу мөлшерін айқындау;
5) тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің жарналарын қабылдау;
6) тұрғын үй-құрылыс кооперативі қорларының мақсатын, мөлшерін, пайда болу көздерін және пайдалану тәртібін айқындау;
7) тұрғын үй-құрылыс кооперативі бухгалтериясын ұйымдастыру, есептер жасау;
8) тұрғын үй-құрылыс кооперативін құру мақсаттарына қол жеткізуге байланысты барлық өндірістік және техникалық мәселелерді шешу;
17. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органының шешімі көпшілік дауыспен дауыс беру кезінде қатысушылар санының үштен екісі қабылданады.
18. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атынан әрекет етеді, оның мүдделерін, тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атынан жасалатын мәмілелерді білдіреді.
19. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің төрағасы сенімхатсыз:
1) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атынан әрекет етеді;
2) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қаржы және өзге де құжаттарына Басқарма атынан қол қояды.
20. Басқарма мүшелеріне жол берілмейді:
1) жалпы жиналыстың келісімінсіз тұрғын үй-құрылыс кооперативімен одан мүліктік пайда алуға бағытталған мәмілелер жасасуға;
2) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үшінші тұлғалармен жасасқан мәмілелері үшін тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атынан да, үшінші тұлғалардан да комиссиялық сыйақылар алуға тыйым салынады.
3-параграф. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің тексеру комиссиясының өкілеттіктері
21. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің тексеру комиссиясы тұрғын үй-құрылыс кооперативі қызметінің кез келген учаскесіне қаржылық тексеру жүргізуге құқылы. Тексеру комиссиясы тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органының жыл сайынғы есебі бойынша және кірістер мен шығыстардың жылдық сметасы бойынша қорытынды береді. Басқарма мүшелері және олардың отбасы мүшелері немесе Басқарма мүшесімен бір пәтерде тұратын меншік иелері бір мезгілде тексеру комиссиясының мүшелері бола алмайды.
5-тарау. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жылдық қаржылық есептілігі
22. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жылдық қаржылық есептілігі тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің жылдық жиналысы өткізілетін күнге дейін отыз күннен кешіктірмей тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органының алдын ала бекітуіне жатады.
23. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жылдық қаржылық есептілігінде бар деректердің дұрыстығын тұрғын үй-құрылыс кооперативінің тексеру комиссиясы растауы тиіс.

24. Окончательное утверждение годовой финансовой отчетности жилищно-строительного кооператива проводится на годовом общем собрании членов жилищно-строительного кооператива.
25. Финансовый год жилищно-строительного кооператива совпадает с календарным годом.
26. Все виды расчетов, выплат и поступлений, относящихся к деятельности жилищно-строительного кооператива, включая расчеты по текущей работе, производятся по поручению Исполнительного органа жилищно-строительного кооператива, действующего от его имени, обслуживающими его банками.
Глава 6. Порядок вступления гражданина в жилищно-строительный кооператив
27. Гражданин, желающий стать членом жилищно-строительного кооператива, подает в Исполнительный орган жилищно-строительного кооператива заявление в письменной форме о приеме в жилищно-строительный кооператив. В заявлении должны быть указаны фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), место жительства и данные документа, удостоверяющего личность.
28. Исполнительный орган жилищно-строительного кооператива в течение десяти дней рассматривает заявление и при принятии положительного решения оформляет протокол и заключает с гражданином от имени жилищно-строительного кооператива договор участия в жилищно-строительном кооперативе, регистрируемый местным исполнительным органом.
Глава 7. Порядок внесения членом жилищно-строительного кооператива паевых, иных взносов и получения им квартиры после ввода в эксплуатацию многоквартирного жилого дома
29. Внесение членами жилищно-строительного кооператива паевых взносов осуществляется только после государственной регистрации жилищно-строительного кооператива в соответствии с настоящими Правилами.
30. Размер паевых взносов устанавливается в соответствии с долей члена жилищно-строительного кооператива, определяемой отношением общей площади предоставляемой ему квартиры, нежилого помещения к общей площади многоквартирного жилого дома.
31. Решением учредительного собрания жилищно-строительного кооператива определяются сроки внесения паевых взносов которые устанавливаются в договоре участия в жилищно-строительном кооперативе.
32. Член жилищно-строительного кооператива вносит также вступительный взнос не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты принятия Исполнительным органом жилищно-строительного кооператива решения о приеме в члены жилищно-строительного кооператива.
Сумма вступительного взноса, внесенная членом жилищно-строительного кооператива, возврату не подлежит, за исключением случая расторжения договора участия в жилищно-строительном кооперативе на основании отказа общего собрания жилищно-строительного кооператива утвердить решение Правления жилищно-строительного кооператива о приеме в члены жилищно-строительного кооператива.

24. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жылдық қаржылық есептілігін түпкілікті бекіту тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің жылдық жалпы жиналысында жүргізіледі.
25. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қаржы жылы күнтізбелік жылмен сәйкес келеді.
26. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметіне қатысты есеп айырысулардың, төлемдер мен түсімдердің барлық түрлері, ағымдағы жұмыс бойынша есеп айырысуларды қоса алғанда, оның атынан әрекет ететін атқарушы органның, оған қызмет көрсететін банктердің тапсырмасы бойынша жүргізіледі.
6-тарау. Азаматтың тұрғын үй-құрылыс кооперативіне кіру тәртібі
27. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесі болғысы келетін азамат тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органына тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қабылдау туралы жазбаша нысанда өтініш береді. Өтініште тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері және жеке басын куәландыратын құжаттың деректері көрсетілуге тиіс.
28. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы он күн ішінде өтінішті қарайды және оң шешім қабылдаған кезде хаттама ресімдейді және тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атынан азаматпен жергілікті атқарушы орган тіркейтін тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартын жасасады.
7-тарау. Тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын, өзге де жарналар төлеу және көп пәтерлі тұрғын үй пайдалануға берілгеннен кейін олардың пәтер алу тәртібі
29. Пай жарналарын жинау осы Қағидаларға сәйкес тұрғын үй-құрылыс кооперативі мемлекеттік тіркелгеннен кейін ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
30. Пай жарналарының мөлшері оған берілетін пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың жалпы алаңының көппәтерлі тұрғын үйдің жалпы алаңына қатынасымен айқындалатын тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшесінің үлесіне сәйкес белгіленеді.
31. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің құрылтай жиналысының шешімімен пай жарналарын енгізу мерзімдері белгіленеді және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартында белгіленеді.
32. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесі тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшелігіне қабылдау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күннен кешіктірмей кіру жарнасын енгізеді.
Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жиналысының тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшелігіне қабылдау туралы шешімін бекітуден бас тарту негізінде осы Шартты бұзу жағдайын қоспағанда, тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесі енгізген кіру жарнасының сомасы қайтаруға жатпайды.

33. Дополнительный целевой взнос вносится членом жилищно-строительного кооператива в период с момента ввода многоквартирного жилого дома в эксплуатацию и до момента подписания членом жилищно-строительного кооператива акта приема-передачи пая и получения справки о выплате паевого взноса.
Конкретный размер подлежащего уплате дополнительного целевого взноса определяется решением Исполнительного органа жилищно-строительного кооператива, информация о чем доводится жилищно-строительным кооперативом до члена жилищно-строительного кооператива.
34. Внесение паевых и иных взносов осуществляется деньгами в соответствии с договором участия в жилищно-строительном кооперативе.
35. Жилищно-строительный кооператив обеспечивает гарантии того, что на момент заключения договора участия в жилищно-строительном кооперативе права на квартиру, равно как и сама квартира не находятся под арестом и не являются предметом залога.
36. Жилищно-строительный кооператив обеспечивает гарантии того, что при условии надлежащего исполнения членом жилищно-строительного кооператива обязательств по уплате паевого взноса и иных установленных договором финансовых обязательств, в период действия договора участия в жилищно-строительном кооперативе не будут заключены какие-либо сделки, которые могут повлечь передачу прав на оформление квартиры в собственность каким-либо третьим лицам, кроме члена жилищно-строительного кооператива.
37. Завершение строительства многоквартирного жилого дома оформляется актом приемки объекта в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
38. После регистрации акта приемки объекта в эксплуатацию и оформления права собственности первого собственника квартиры, нежилого помещения исполнительный орган жилищно-строительного кооператива обеспечивает в месячный срок регистрацию объекта кондоминиума.
39. После регистрации объекта кондоминиума жилищно-строительный кооператив прекращает свою деятельность, а его бывшие члены, приобретшие права собственности на свою квартиру, нежилое помещение имеют все права и несут обязанности, установленные Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" для собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома.
40. Процедура ликвидации жилищно-строительного кооператива проводится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к приказу
Типовая форма договора участия в жилищно-строительном кооперативе
№ ________________
г. _______________                               "___" _______ 20___ года
Жилищно-строительный кооператив "______________________" (реквизиты, адрес, свидетельство о государственной регистрации _________________), в лице председателя Правления _________________________ (ФИО), действующего на основании Устава, именуемый в дальнейшем "ЖСК", с одной стороны, и ____________________ (ФИО), гражданин (-ка) Республики Казахстан (дата рождения ____________ года, удостоверение личности № ______________, выдано _____________________, дата выдачи _____), именуемый (-ая) в дальнейшем "Член ЖСК", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор участия в жилищно-строительном кооперативе (далее – Договор) о нижеследующем:

33. Қосымша нысаналы жарнаны тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесі көппәтерлі тұрғын үй пайдалануға берген сәттен бастап және тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесі Пайды қабылдау-тапсыру актісіне қол қойған және пай жарнасын төлеу туралы анықтама алған сәтке дейінгі кезеңде енгізеді.
Төлеуге жататын қосымша нысаналы жарнаның нақты мөлшері тұрғын үй-құрылыс кооперативінің Басқармасының шешімімен айқындалады, бұл туралы ақпарат тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшесіне жеткізіледі.
34. Пай жарналарын енгізу тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартына сәйкес ақшамен жүзеге асырылады.
35. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің пәтер құқығының тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартын жасасу кезінде пәтердің өзіне де ешқандай тыйым салынбағанына және кепіл нысанасы болып табылмайтындығына кепілдік береді.
36. Тұрғын үй-құрылыс кооперативі тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшесінің пай жарнасын және шартта белгіленген өзге де қаржылық міндеттемелерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін тиісінше орындаған жағдайда тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының қолданылуы кезеңінде тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшесінен басқа қандай да бір үшінші тұлғалардың меншігіне пәтерді ресімдеу құқығын беруге алып келуі мүмкін қандай да бір мәмілелер жасаспайтынына кепілдік беруді қамтамасыз етеді.
37. Көппәтерлі тұрғын үй құрылысын аяқтау Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға қабылдау актісімен ресімделеді.
38. Объектіні пайдалануға қабылдау актісі тіркелгеннен және пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың бірінші меншік иесінің меншік құқығы ресімделгеннен кейін тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы бір ай мерзімде кондоминиум объектісін тіркеуді қамтамасыз етеді.
39. Кондоминиум объектісін тіркегеннен кейін тұрғын үй-құрылыс кооперативі өз қызметін тоқтатады, ал өзінің пәтеріне, тұрғын емес үй-жайға меншік құқығын алған оның бұрынғы мүшелерінің пәтерлердің, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері үшін "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген барлық құқықтарға не болады және міндеттерді орындайды.
40. Тұрғын үй-құрылыс кооперативін тарату рәсімі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің м.а.
2020 жылғы 3 сәуірдегі
№ 180 бұйрығына
2 қосымша
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының № ________________ нысаны
_____________ қаласы 20___ жылғы "___" ____
"_____________________" тұрғын үй-құрылыс кооперативі (деректемелері, мекенжайы, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік _______________), Басқарма төрағасының атынан_________________________ (бұдан әрі "ТҚК" деп аталатын Жарғының негізінде әрекет ететін, бір тараптан және ____________________ (А.Ә.Т.), Қазақстан Республикасының азаматы (туылған күні____________ жеке куәлігі № ______________, берілді _____________________, бұдан әрі "ТҚК мүшесі" деп аталатын, екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, төмендегілер туралы осы тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты:

1. Общие положения
1.1. Многоквартирный жилой дом (далее - МЖД) – название жилого комплекса __________ (при наличии), расположение МЖД, срок строительства, состоящий (единый или из нескольких отдельно стоящих корпусов), строящийся на земельном участке: _________ область, __________ район, ___________ (название населенного пункта), категория земель: _______________, разрешенное использование: ___________________, общая площадь: ___________ кв. м., кадастровый номер: __________________________________.
1.2. Строительство МЖД осуществляется ЖСК на основании заключенного с Застройщиком ___________ договора строительного подряда от _______________ 20___ года.
1.3. Застройщик – ________________, (реквизиты, адрес, свидетельство о государственной регистрации _________________), юридическое лицо, обладающее правами на земельный участок для размещения МЖД и осуществляющее его строительство в соответствии с законодательством Республики Казахстан и выданным Застройщику разрешением на строительство.
1.4. Разрешение на строительство – разрешение на строительство № ________________, выданное ____________ 20__ года ________________ (кем выдано).
1.5. Характеристики Пая приведены в пункте 2.1. Договора и в приложении 1 к настоящему Договору.
1.6. Плановый срок окончания строительства МЖД: ориентировочно _______ 20__ года. Срок окончания строительства МЖД определяется Застройщиком на основании разрешительных документов государственных органов, соответствующих документов и соглашений, регламентирующих строительство МЖД.
2. Предмет договора
2.1. Настоящий Договор определяет порядок участия Члена ЖСК в строительстве МЖД путем выплаты паевого и иных установленных взносов с целью получения после окончания строительства МЖД и надлежащего исполнения Членом ЖСК своих обязательств в собственность Пая
_____________________________________________________________________
2.2. Местоположение Пая в МЖД отражено в Приложении 2 к настоящему Договору.
2.3. Адрес МЖД будет определен после принятия комиссией и его регистрации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Строительный номер квартиры является ориентировочным и может быть изменен по окончанию строительства. Точная нумерация квартир будет определена после сдачи МЖД в эксплуатацию и государственной регистрации его в уполномоченном органе в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2.4. Результаты технической инвентаризации являются окончательными и фиксируются в техническом паспорте на квартиру, нежилое помещение, парковочное место. При этом обязанности по оплате расходов, связанных с изготовлением общего технического паспорта на весь дом возлагаются на ЖСК, а расходы по изготовлению технического паспорта на квартиру, нежилое помещение или парковочное место ее переоформлению и регистрации права собственности возлагаются на Члена ЖСК.

1. Жалпы ережелер
1.1. Көп пәтерлі тұрғын үй (бұдан әрі - КПТҮ) – тұрғын үй кешенінің атауы __________ (бар болса), КПТҮ орналасуы, жер учаскесінде салынып жатқан (бірыңғай немесе бірнеше жеке тұрған корпустардан) құрылыс мерзімі: _________ облыс, __________ аудан, ___________ (елді мекеннің атауы), жер санаты: _______________, рұқсат етілген пайдалану: ___________________, жалпы ауданы: ___________ шаршы метр, кадастрлық нөмірі: ________________________.
1.2. КПТҮ құрылысын инвестициялауды құрылыс салушымен жасалған 20_____________ _ инвестициялық шарттың негізде ТҚК жүзеге асырылады.
1.3. Құрылыс салушы – ________________, (деректемелері, мекенжайы, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік _________________), КПТҮ орналастыру үшін жер учаскесіне құқығы бар және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның құрылысын жүзеге асыратын және құрылыс салушыға құрылысқа берілген рұқсатқа ие заңды тұлға.
1.4. Құрылысқа рұқсат – ________________ берілген (кім берді), 20__ жылғы ____________ №__________________ құрылысқа рұқсат.
1.5. Пай сипаттамасы Шарттың 2.1-тармағында және осы Шартқа 1-қосымшада келтірілген.
1.6. КПТҮ құрылысын аяқтаудың жоспарлы мерзімі: 20__ жылғы _______ деп болжанған: КПТҮ құрылысын аяқтау мерзімі құрылыс салушыға мемлекеттік органдардың рұқсат беру құжаттарының, КПТҮ құрылысын реттейтін тиісті құжаттар мен келісімдердің негізінде айқындалады. ТҚК мүшесі ТҚК-ның атқарушы органында Құрылыс салушыға белгіленген ТҚК құрылысын аяқтау мерзімі туралы ақпарат алуға құқылы.
2. Шарттың мәні
2.1. Осы Шарт КПТҮ салу аяқталғаннан кейін КПТҮ алу және КПТҮ мүшесінің өз міндеттемелерін пай меншігіне тиісінше орындау мақсатында пай және өзге де белгіленген жарналарды төлеу жолымен КПТҮ құрылысына ТҚК мүшесінің қатысу тәртібін айқындайды.
2.2. КПТҮ-дегі пайдың орналасқан жері осы Шартқа 2-қосымшада көрсетілген.
2.3. КПТҮ-ның мекенжайы комиссия қабылдағаннан және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны тіркегеннен кейін анықталатын болады. Пәтердің құрылыс нөмірі болжамды болып табылады және құрылыс аяқталғаннан кейін өзгеруі мүмкін. Пәтерлердің нақты нөмірі КПТҮ пайдалануға берілгеннен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес уәкілетті органда мемлекеттік тіркелгеннен кейін анықталады.
2.4. Техникалық түгендеу нәтижелері түпкілікті болып табылады және пәтерге, тұрғын емес үй-жайға, тұрақ орнына техникалық паспортта тіркеледі. Бұл ретте барлық үйге ортақ техникалық паспорт дайындаумен байланысты шығыстарды төлеу жөніндегі міндеттер ТҚК-ге жүктеледі, ал пәтерге, тұрғын емес үй-жайға немесе тұрақ орнына техникалық паспорт дайындау жөніндегі шығыстар оны қайта ресімдеу және меншік құқығын тіркеу жөніндегі шығыстар ТҚК мүшесіне жүктеледі.

2.5. Настоящим Стороны подтверждают и соглашаются с тем, что в связи с неизбежной строительной погрешностью и допустимыми отклонениями фактического расположения стен и перегородок от их осевых линий по проекту, фактическая площадь квартиры, нежилого помещения, парковочного места может отличаться от проектной площади квартиры, нежилого помещения, парковочного места, и это не будет считаться нарушением условий настоящего Договора.
2.6. Уточнение фактической площади квартиры, нежилого помещения, парковочного места, производится на основании результатов обмеров (первичной инвентаризации), произведенных уполномоченным лицом после завершения строительства МЖД. Стороны признают, что отклонение фактической площади квартиры, нежилого помещения, парковочного места от проектной площади в пределах ____ процентов от проектной квартиры, нежилого помещения, парковочного места не является нарушением Договора и не признается существенным изменением размера квартиры, нежилого помещения, парковочного места.
2.7. При этом будет производиться перерасчет размера паевого взноса по правилам, указанным в разделе 3 Договора.
2.8. Приобретение Членом ЖСК собственности на Пай обусловлено его членством в некоммерческой организации – ЖСК, и выплатой паевого и иных установленных настоящим Договором взносов.
ЖСК осуществляет деятельность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Уставом ЖСК, с которым Член ЖСК ознакомлен при приеме в ЖСК.
2.9. Право собственности на Пай приобретается Членом ЖСК после ввода в эксплуатацию МЖД, передачи ЖСК Пая Члену ЖСК по акту приема-передачи, выдачи Члену ЖСК справки о полной выплате паевого взноса, при условии полной оплаты им размера паевого взноса, установленного в пункте 3.1. Договора (с учетом перерасчета его размера по итогам определения фактической площади квартиры, нежилого помещения, парковочного места), оплаты вступительного взноса, дополнительного целевого взноса, указанных в пунктах 3.4. и 3.5. Договора, и исполнения иных финансовых обязательств по Договору.
2.10. ЖСК подтверждает, что на момент заключения настоящего Договора права на Пай равно как и сама квартира, нежилое помещение или парковочное место не находятся под арестом и не являются предметом залога. ЖСК гарантирует, что при условии надлежащего исполнения Членом ЖСК обязательств по уплате паевого взноса и иных установленных Договором финансовых обязательств, в период действия настоящего Договора ЖСК не будут заключены какие-либо сделки, которые могут повлечь передачу прав на оформление Пая в собственность каким-либо третьим лицам, кроме Члена ЖСК.

2.5. Осымен Тараптар құрылыстың мәжбүрлі түрдегі қателігіне және қабырғалар мен арақабырғалардың нақты орналасуының жоба бойынша осьтік желілерінен жол берілетін ауытқуына байланысты пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының нақты алаңы пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының жобалық алаңынан ерекшеленуі мүмкін екенін растайды және келіседі, бұл осы Шарттың талаптарын бұзу болып саналмайды.
2.6. Пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының нақты алаңын нақтылау КПТҮ құрылысы аяқталғаннан кейін уәкілетті адам жүргізген өлшеу (бастапқы түгендеу) нәтижелері негізінде жүргізіледі. Тараптар пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының нақты алаңының жобалық пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының бес пайызы шегіндегі жобалық алаңнан ауытқуы шартты бұзу болып табылмайтынын және пәтер, тұрғын емес үй-жай, тұрақ орны мөлшерінің елеулі өзгеруі болып танылмайтынын мойындайды.
2.7. Бұл ретте Шарттың 3-бөлімінде көрсетілген қағидалар бойынша Пай жарнасының мөлшерін қайта есептеу жүргізілетін болады.
2.8. ТҚК мүшесінің пайға меншік алуы оның коммерциялық емес ұйым – ТҚК мүшелігіне және пай мен осы Шартта белгіленген өзге де жарналарды төлеуге байланысты негізделеді.
ТҚК қызметін Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, ТҚК мүшесі ТҚК-ге қабылдау кезінде танысатын ТҚК-ның Жарғысына сәйкес жүзеге асырады.
2.9. Пайға меншік құқығын ТҚК мүшесі КПТҮ пайдалануға берілгеннен кейін, ТҚК мүшесіне Пайды бергеннен, Шарттың 3.1-тармағында белгіленген пай жарнасының мөлшерін толық төлеген жағдайда, оған пай жарнасын толық төлеу туралы анықтама берілгеннен (пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының нақты алаңын анықтау қорытындылары бойынша оның мөлшерін қайта есептеуді ескере отырып), Шарттың 3.4 және 3.5-тармақтарында көрсетілген кіру жарнасын, қосымша нысаналы жарнаны төлегеннен және Шарт бойынша өзге де қаржылық міндеттемелерді орындағаннан кейін қабылдау-тапсыру актісі бойынша.
2.10. ТҚК осы Шартты жасасу кезінде пәтер, тұрғын емес үй-жай немесе тұрақ орны сияқты Пайларға арналған құқыққа тыйым салынбайтынын және кепіл нысанасы болып табылмайтынын растайды. ТҚК пай жарнасын төлеу жөніндегі міндеттемелерді және Шартта белгіленген өзге де қаржылық міндеттемелерді тиісінше орындаған жағдайда, осы Шарттың қолданылу кезеңінде ТҚК мүшесінен басқа, қандай да бір үшінші тұлғалардың меншігіне пайды ресімдеу құқығын беруге алып келуі мүмкін қандай да бір мәмілелер жасалмайтынына кепілдік береді.

2.11. Право собственности на Пай по завершении строительства МЖД до его передачи в собственность Члену ЖСК, принадлежит ЖСК на основании заключенного с Застройщиком договора строительного подряда и дополнительного соглашения к нему.
2.12. Пай передается Застройщиком ЖСК в течение 3 (трех) календарных месяцев с даты ввода МЖД в эксплуатацию. В течение 1 (одного) месяца с даты получения Пая от Застройщика ЖСК направляет Члену ЖСК уведомление о готовности передать Пай по акту приема-передачи, указав срок для такой передачи, который не может быть более 1 (одного) месяца.
2.13. Пай передается ЖСК Члену ЖСК по акту приема-передачи при обязательном выполнении следующих условий в совокупности:
членом ЖСК оплачен вступительный взнос, указанный в пункте 3.4. Договора;
членом ЖСК в полном объеме оплачен дополнительный целевой взнос, указанный в пункте 3.5. Договора и представлены соответствующие платежные документы в ЖСК;
на дату фактической передачи Пая по акту приема-передачи у Члена ЖСК отсутствует задолженность по уплате размера паевого взноса установленного в пункте 3.1. Договора, в соответствии с Графиком оплаты паевого взноса согласно Приложению 3 к настоящему Договору (далее- График) с учетом перерасчета размера паевого взноса по итогам определения фактической площади квартиры, нежилого помещения или парковочного места по результатам обмеров, произведенных уполномоченным лицом после завершения строительства МЖД, как указано в пунктах 2.6., 2.7. и 2.9 Договора;
- членом ЖСК исполнены прочие финансовые обязательства по Договору, в том числе уплачены все начисленные ему неустойки (штрафы) за ненадлежащее исполнение обязательств по Договору (при их наличии). При уклонении Члена ЖСК от получения Пая и подписания акта приема-передачи ЖСК вправе подписать такой акт в одностороннем порядке. Неисполнение Членом ЖСК обязательных условий для подписания Акта приема-передачи, указанных в настоящем пункте, признается Сторонами уклонением Члена ЖСК от подписания акта приема-передачи.
3. Размер взносов и порядок их внесения
3.1. Размер паевого взноса Члена ЖСК составляет _____________ тенге, Размер паевого взноса определен исходя из расчета ______ тенге за один квадратный метр проектной площади квартиры, нежилого помещения или парковочного места.
3.2. Оплата установленного размера паевого взноса в полном объеме является обязательным условием для передачи Пая Члену ЖСК по акту приема-передачи и для выдачи ему Справки о выплате паевого взноса. Задолженность по оплате паевых взносов за период до даты передачи пая по Акту приема-передачи может быть оплачена Членом ЖСК не позднее даты подписания Акта приема-передачи с предоставлением в ЖСК соответствующего платежного документа.

2.11. Пайды одан әрі ТҚК мүшесінің меншігіне беру мақсатында КПТҮ құрылысы аяқталғаннан кейін меншікке Пай құқығы құрылыс салушымен жасалған инвестициялық шарт және оған қосымша келісім негізінде КПТҮ-ге тиесілі.
2.12. Пайды ТҚК-ның құрылыс салушысы КПТҮ пайдалануға берген күннен бастап 3 (үш) күнтізбелік ай ішінде береді. Құрылыс салушыдан Пайды алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде 1 (бір) айдан аспайтын осындай беру мерзімін көрсете отырып, қабылдау-тапсыру актісі бойынша Пайды беруге дайын екені туралы хабарламаны ТҚК мүшесіне жібереді.
2.13. Пай жиынтығында мынадай шарттар міндетті түрде орындалған кезде ТҚК мүшесіне қабылдау-тапсыру актісі бойынша:
ТҚК мүшесі Шарттың 3.4-тармағында көрсетілген кіру жарнасын төлегенде;
ТҚК мүшесі Шарттың 3.5-тармағында көрсетілген қосымша нысаналы жарнаны толық көлемде төлегенде және ТҚК-ге тиісті төлем құжаттары ұсынылғанда;
қабылдау-тапсыру актісі бойынша Пайды нақты беру күніне ТҚК мүшесінде Шарттың 3.1-тармағында белгіленген пай жарнасының мөлшерін төлеу бойынша берешек болмағанда, Шартқа 3-қосымшаға сәйкес және Шарттың 2.6., 2.7. және 2.9-тармақтарында көрсетілгендей КПТҮ құрылысы аяқталғаннан кейін уәкілетті тұлға жүргізген өлшемдердің нәтижелері бойынша пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың немесе тұрақ орнының нақты алаңын айқындау қорытындылары бойынша пай жарнасының мөлшерін қайта есептеуді ескере отырып;
ТҚК мүшесі Шарт бойынша басқа да қаржылық міндеттемелерді орындағанда, оның ішінде Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін (олар болған жағдайда) оған есептелген барлық тұрақсыздық айыбын (айыппұлды) төлегенде беріледі. ТҚК мүшесі Пай алудан жалтарған және ТҚК қабылдау-тапсыру актісіне қол қойылған кезде мұндай актіге біржақты тәртіппен қол қоюға құқылы. ТҚК мүшесінің осы тармақта көрсетілген қабылдау-тапсыру актісіне қол қою үшін міндетті шарттарды орындамауы Тараптар ТҚК мүшесінің қабылдау-тапсыру актісіне қол қоюдан жалтаруы деп танылады.
3. Жарналардың мөлшері және оларды енгізу тәртібі
3.1. ТДЖ мүшесінің пай жарнасының мөлшері_____________ теңге.
Пай жарнасының мөлшері пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың немесе тұрақ орнының жобалық алаңының бір шаршы метрі үшін ___________ теңге есебінен айқындалады.
3.2. Пай жарнасының белгіленген мөлшерін толық көлемде төлеу Пай жарнасын қабылдау-тапсыру актісі бойынша ТҚК-ның мүшесіне беру үшін және оған Пай жарнасын төлеу туралы анықтама беру үшін міндетті шарт болып табылады. Пай жарналарын төлеу бойынша берешекті қабылдау-тапсыру актісі бойынша Пайды беру күніне дейінгі кезеңде ТҚК мүшесі тиісті төлем құжатын бере отырып, қабылдау-тапсыру актісіне қол қойылған күннен кешіктірмей төлей алады.

3.3. Уточнение размера паевого взноса, указанного в пункте 3.1. Договора, производится Сторонами после уточнения фактической площади квартиры, нежилого помещения, парковочного места на основании результатов обмеров (первичной инвентаризации), произведенных уполномоченным лицом после завершения строительства МЖД.
Если фактическая площадь квартиры, нежилого помещения или парковочного места окажется больше проектной площади, Член ЖСК обязан доплатить ЖСК соответствующую сумму увеличения размера паевого взноса, а если окажется меньше проектной площади – ЖСК обязан вернуть соответствующую сумму уменьшения размера паевого взноса Члену ЖСК.
Указанные действия Стороны обязаны совершить в течение 2 (двух) недель с даты заключения дополнительного соглашения к Договору.
3.4. Размер вступительного взноса Члена ЖСК составляет __________ тенге.
Сумма вступительного взноса, внесенная Членом ЖСК, возврату не подлежит, за исключением случая расторжения настоящего Договора на основании отказа общего собрания ЖСК утвердить решение Правления ЖСК о приеме в Члены ЖСК.
3.5. Размер дополнительного целевого взноса Члена ЖСК составляет __________ тенге.
Конкретный размер подлежащего уплате дополнительного целевого взноса определяется решением Правления ЖСК, информация о чем доводится ЖСК до Члена ЖСК.
3.6. Сроки внесения взносов:
1) Член ЖСК вносит вступительный взнос не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты принятия Исполнительным органом ЖСК решения о приеме в Члены ЖСК;
2) Паевой взнос вносится в размере и в сроки, установленные Графиком;
3) Дополнительный целевой взнос вносится Членом ЖСК в период с момента ввода МЖД в эксплуатацию и до момента подписания Членом ЖСК акта приема-передачи Пая и получения Справки о выплате паевого взноса.
3.7. Оплата всех взносов осуществляется Членом ЖСК в безналичном порядке, путем внесения денежных средств на расчетный счет ЖСК, указанный в настоящем Договоре.
Датой совершения Членом ЖСК платежа по оплате взносов является дата зачисления денежных средств на расчетный счет ЖСК.
Оплата установленных настоящим Договором взносов (или их частей) может быть произведена за Члена ЖСК третьими лицами. При этом такие третьи лица не приобретают каких-либо прав и обязанностей Члена ЖСК по настоящему Договору.
4. Права и обязанности сторон
4.1 Члены ЖСК имеют право:
1) добровольно выйти в установленном порядке из ЖСК;
2) участвовать в деятельности ЖСК, избирать и быть избранными в органы управления ЖСК, вносить предложения об улучшении деятельности ЖСК, устранении недостатков в работе его органов управления.

3.3. Шарттың 3.1-тармағында көрсетілген пай жарнасының мөлшерін нақтылау тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының нақты алаңы нақтыланғаннан кейін КПТҮ құрылысы аяқталған соң уәкілетті тұлға жүргізген өлшеу (бастапқы түгендеу) нәтижелері негізінде Тараптар жүргізеді.
Егер пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың немесе тұрақ орнының нақты алаңы жобалық алаңнан артық болса, ТҚК мүшесі пай жарнасының мөлшерін ұлғайтудың тиісті сомасын ТҚК-ге төлеуге міндетті, ал егер жобалық алаңнан аз болса – ТҚК пай жарнасының мөлшерін азайтудың тиісті сомасын ТҚК мүшесіне қайтаруға міндетті.
Көрсетілген әрекеттерді Тараптар Шартқа қосымша келісім жасалған күннен бастап 2 (екі) апта ішінде жасауға міндетті.
3.4. ТДЖ мүшесінің кіру жарнасы мөлшері_____________ теңге.
ТҚК жиналысының ТҚК мүшелігіне қабылдау туралы шешімін бекітуден бас тарту негізінде осы Шартты бұзу жағдайын қоспағанда, ТҚК мүшесі енгізген кіру жарнасының сомасы қайтаруға жатпайды.
3.5. ТДЖ мүшесінің қосымша нысаналы жарнасы мөлшері_____________ теңге.
Төлеуге жататын қосымша нысаналы жарнаның нақты мөлшері ТҚК Басқармасының шешімімен айқындалады, бұл туралы ақпарат ТҚК мүшесіне жеткізіледі.
3.6. Жарналарды енгізу мерзімі:
1) ТҚК мүшесі ТҚК атқарушы органы ТҚК-ның мүшелігіне қабылдау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күннен кешіктірмей кіру жарнасын енгізеді;
2) пай жарнасы осы Шартқа 3-қосымшада белгіленген мөлшерде және мерзімде ("Пай жарнасын төлеу кестесі") енгізіледі;
3) қосымша нысаналы жарнаны ТҚК-ның мүшесі КПТҮ пайдалануға берген сәттен бастап және ТҚК мүшесі Пайды қабылдау-тапсыру актісіне қол қойған және пай жарнасын төлеу туралы анықтама алған сәтке дейінгі кезеңде енгізеді.
3.7. Барлық жарналарды төлеуді ТҚК мүшесі қолма-қол ақшасыз тәртіпте, осы Шартта көрсетілген ТҚК есеп айырысу шотына ақша қаражатын енгізу жолымен жүзеге асырады.
ТҚК мүшесінің жарналарды төлеу бойынша төлемді жасаған күні ТҚК-ның есепшотына ақша қаражатын есептеу күні болып табылады.
Осы Шартта белгіленген жарналарға (немесе олардың бөліктеріне) ақы төлеуді ЖҚК-ның мүшесі үшін үшінші тұлғалар жүргізуі мүмкін. Бұл ретте мұндай үшінші тұлғалар осы Шарт бойынша ТҚК мүшесінің қандай да бір құқықтары мен міндеттерін алмайды.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4.1. ТҚК мүшелерінің:
1) белгіленген тәртіппен ТҚК-дан ерікті түрде шығуға;
2) ТҚК қызметіне қатысуға, ТҚК басқару органдарына сайлауға және сайлануға, ТҚК қызметін жақсартуға, оның басқару органдарының жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізуге;

3) получать от органов управления ЖСК информацию об их деятельности, в том числе знакомиться с данными финансовой отчетности и другой документацией в порядке, определяемом Уставом ЖСК;
4) обжаловать в суд решения органов управления ЖСК, затрагивающие их интересы.
5) получать пай на основании передаточного акта после ввода в эксплуатацию построенного МЖД;
6) получать в случае ликвидации ЖСК до строительства дома стоимость Пая.
4.2. Член ЖСК обязан:
1) соблюдать Устав ЖСК;
2) выполнять решения общего собрания ЖСК;
3) выполнять обязательства перед ЖСК по участию в его деятельности, определенный Уставом ЖСК;
4) вносить паевые взносы в соответствии с Договором.
4.3. ЖСК имеет право:
1) получать земельный участок для возведения на нем МЖД;
2) заключать договор на строительство МЖД со строительной организацией;
3) участвовать в приемке в эксплуатацию законченного строительством МЖД.
4.4. ЖСК обязан:
1) осуществить деятельность по финансированию строительства МЖД, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) расходовать денежные средства, внесенные Членом ЖСК в качестве вступительного, паевого, целевых и иных взносов, в соответствии с условиями и целями Договора и ЖСК;
3) после получения МЖД от Застройщика уведомить Члена ЖСК о возможности передачи Пая по акту приема-передачи;
4) передать Члену ЖСК Пай по акту приема-передачи при условии надлежащего исполнения Членом ЖСК его финансовых обязательств по Договору (в том числе полной выплаты неустойки за ненадлежащее исполнение обязательств Члена ЖСК (при ее наличии) и всех финансовых обязательств, возникших из Договора или связанных с ним);
5) выдать Члену ЖСК Справку о выплате паевого взноса в течение 10 (десяти) рабочих дней после надлежащего выполнения Членом ЖСК всех обязательств, предусмотренных настоящим Договором (в том числе – подписания акта приема-передачи, и обращения в ЖСК с соответствующим требованием о выдаче Справки);
6) в случае надлежащего исполнения Членом ЖСК своих обязательств и полной выплаты установленных взносов, подготовить для передачи в государственный регистрирующий орган документы ЖСК, необходимые для регистрации за Членом ЖСК права собственности на Пай;
7) возвратить в соответствии с пунктом 3.3. Договора Члену ЖСК излишне внесенную сумму паевого взноса, исходя из расчета стоимости одного квадратного метра, указанной в пункте 3.1. Договора, в случае, если по результатам соответствующих обмеров фактическая площадь квартиры, нежилого помещения, парковочного места будет отклоняться в меньшую сторону от проектной площади квартиры, нежилого помещения, парковочного места;

3) ТҚК басқару органдарынан олардың қызметі туралы ақпарат алуға, оның ішінде ТҚК Жарғысында айқындалған тәртіппен қаржылық есептілік деректерімен және басқа да құжаттамамен танысуға;
4) ТҚК басқару органдарының мүдделерін қозғайтын шешімдеріне сотқа шағым жасауға;
5) салынған көп пәтерлі тұрғын үй пайдалануға берілгеннен кейін пайдалануға беру актісі негізінде пай алуға;
6) тұрғын үй салынғанға дейін ТҚК жойылған жағдайда пай құнын алуға.
4.2. ТҚК мүшесі:
1) ТҚК Жарғысын сақтауға;
2) ТҚК жалпы жиналысының шешімдерін орындауға;
3) ТҚК Жарғысында белгіленген оның қызметіне қатысу бойынша ТҚК-ның алдындағы міндеттемелерді орындауға;
4) Шартқа сәйкес пай жарналарын енгізуге;
4.3. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің:
1) көппәтерлі тұрғын үй салу үшін белгіленген тәртіппен жер учаскесін алуға;
2) құрылыс ұйымымен көппәтерлі тұрғын үй салуға шарт жасасуға;
3) құрылысы аяқталған көппәтерлі тұрғын үйді (тұрғын үй кешенін) пайдалануға қабылдауға қатысуға құқығы бар.
4.4. ТҚК міндеттемесі:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына, өзге де құқықтық актілерге, қолданыстағы шарттар мен келісімдерге сәйкес КПТҮ құрылысын қаржыландыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға;
2) ТҚК мүшесі Шарттың және ТҚК талаптары мен мақсаттарына сәйкес кіру, пай, нысаналы және өзге де жарналар ретінде енгізген ақша қаражатын жұмсауға;
3) құрылыс салушыдан КПТҮ алғаннан кейін ТҚК мүшесін қабылдау-тапсыру актісі бойынша Пайды беру мүмкіндігі туралы хабардар етуге;
4) ТҚК мүшесі шарт бойынша оның қаржылық міндеттемелерін тиісінше орындаған жағдайда (оның ішінде ТҚК мүшесінің міндеттемелерін (ол болған кезде) және Шарттан туындаған немесе онымен байланысты барлық қаржылық міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын толық төлеген жағдайда ТҚК мүшесіне қабылдау-тапсыру актісі бойынша Пай беруге);
5) ТҚК мүшесі осы Шартта көзделген барлық міндеттемелерді тиісінше орындағаннан (оның ішінде қабылдау-тапсыру актісіне қол қойылғаннан және анықтама беру туралы тиісті талаппен ТҚК-ге жүгінгеннен кейін 10 (он жұмыс) күн ішінде ТҚК мүшесіне пай жарнасын төлеу туралы анықтама беруге);
6) ТҚК мүшесі өз міндеттемелерін тиісінше орындаған және белгіленген жарналарды толық төлеген жағдайда мемлекеттік тіркеуші органға беру үшін ТҚК мүшесіне тіркеу үшін қажетті ТҚК құжаттарын дайындауға;
7) Шарттың 3.3-тармағына сәйкес, егер тиісті өлшеулердің нәтижелері бойынша пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының нақты алаңы пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының жобалық алаңынан аз жаққа ауытқитын болса, Шарттың 3.1-тармағында көрсетілген бір шаршы метр құнының есебіне сүйене отырып, ТҚК мүшесіне артық енгізілген пай жарнасының сомасын қайтаруға;

8) в случае расторжения Договора (одностороннего отказа от его исполнения), выплатить Члену ЖСК подлежащие возврату денежные средства в соответствии с разделом 3 Договора и Уставом ЖСК;
9) осуществлять иные обязательства предусмотренные соглашением сторон.
5. Ответственность сторон
5.1. В случае неисполнения, ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных подпунктами 4) пункта 4.2. Договора Член ЖСК уплачивает пеню в размере ____________________ от не внесенной суммы за каждый день просрочки.
5.2. Любая неустойка выплачивается Членом ЖСК за счет собственных денежных средств. В случае начисления ЖСК неустойки, уплачиваемые Членом ЖСК денежные средства в первую очередь погашают начисленную неустойку, и в оставшейся части - установленные взносы. Сумма любой неустойки может быть удержана ЖСК из выплаченных Членом ЖСК сумм, в том числе при расторжении Договора.
5.3. За просрочку более чем на 30 (тридцать) рабочих дней исполнения ЖСК обязательств, предусмотренных подпунктами 4) и 5) пункта 4.4. Договора, ЖСК уплачивает Члену ЖСК пени в размере _________, от размера паевого взноса за каждый день просрочки.
5.4. В случае просрочки более чем на 30 (тридцать) рабочих дней исполнения обязательств, предусмотренных подпунктами 6) и 8) пункта 4.4. Договора, ЖСК уплачивает Члену ЖСК пени в размере ________ от суммы просроченного платежа за каждый день просрочки.
6. Срок действия настоящего договора и порядок его расторжения
6.1. Договор вступает в силу с момента его подписания (но не ранее вступления в Члены ЖСК и уплаты вступительного взноса) и действует до момента исполнения Сторонами всех обязательств по Договору, либо до момента его расторжения.
6.2. Договор может быть расторгнут по взаимному соглашению Сторон.
6.3. ЖСК вправе отказаться от исполнения договора в одностороннем внесудебном порядке (расторгнуть договор) в связи со следующими действиями (бездействием) Члена ЖСК:
1) нарушение сроков исполнения финансовых обязательств, указанных в разделе 3 Договора (в том числе не выплата неустойки за ненадлежащее исполнение обязательств Члена ЖСК – при ее наличии и начислении ЖСК, не возмещение ЖСК убытков, вызванных неисполнением Членом ЖСК своих обязательств);
2) прекращение членства Члена ЖСК в ЖСК в результате его исключения из членов ЖСК, либо в связи с добровольным выходом из ЖСК, за исключением выхода Члена ЖСК из ЖСК в связи с уступкой пая, либо в связи с обстоятельствами, предусмотренными Главой 9 Договора;
3) причинения своими действиями (бездействиям) ущерба имуществу ЖСК, его деятельности и деловой репутации, препятствования деятельности ЖСК или Застройщика.

8) Шарт бұзылған жағдайда (оны орындаудан бір жақты бас тартқан), Шарттың 4-бөліміне және ТҚК Жарғысына сәйкес ЖҚК мүшесіне қайтарылуға жататын ақшалай қаражатты төлеуге міндеттенеді;
9) Тараптардың келісімімен қарастырылған басқа міндеттемелерді орындайды.
5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Шарттың 4.2-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндеттемелер орындалмаған, тиісінше орындамаған жағдайда ТҚК мүшесі мерзімі өткен әрбір күн үшін төленбеген сомадан __________ мөлшерінде өсімпұл төлейді.
5.2. Кез келген тұрақсыздық айыбын ТҚК мүшесі өз ақша қаражаты есебінен төлейді. ТҚК мүшесі төлейтін тұрақсыздық айыбын ТҚК есептеген жағдайда ақша қаражаты бірінші кезекте есептелген тұрақсыздық айыбын және қалған бөлігінде – белгіленген жарналарды өтейді. Кез келген тұрақсыздық айыбының сомасы ТҚК мүшесі төлеген сомадан, оның ішінде Шартты бұзған кезде ТҚК ұстап қалуы мүмкін.
5.3. ТҚК Шарттың 4.4-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген міндеттемелерді орындаудың мерзімін 30 (отыз) жұмыс күнінен астам мерзімге өткізіп алғаны үшін ТҚК мүшесіне өткен әрбір күн үшін пай жарнасының мөлшерінен ______________ мөлшерде өсімпұл төленеді.
5.4. Шарттың 4.4-тармағының 6) және 8) тармақшаларында көзделген міндеттемелерді орындаудың 30 (отыз) жұмыс күнінен артық мерзімі өткен жағдайда, ТҚК мүшесі ТҚК-дан мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасынан ____________ мөлшерде өсімпұл төленеді.
6. Осы Шарттың қолданылу мерзімі және оны бұзу тәртібі
6.1. Шарт оған қол қойылған сәттен бастап (бірақ ТҚК мүшелігіне кіргеннен және кіру жарнасын төлеуден бұрын емес) күшіне енеді және Тараптар Шарт бойынша барлық міндеттемелерді орындаған сәтке дейін не ол бұзылған сәтке дейін қолданылады.
6.2. Шарт Тараптардың өзара келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
6.3. ТҚК мүшесінің мынадай әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) байланысты Шартты бір жақты соттан тыс тәртіппен орындаудан бас тартуға (шарттарды бұзуға) құқылы:
1) Шарттың 3-бөлімінде көрсетілген қаржылық міндеттемелерді орындау мерзімдерін бұзу (оның ішінде ТҚК мүшесінің міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін – ол болған және ТҚК есептеген кезде тұрақсыздық айыбын төлемеуі, ТҚК мүшесінің өз міндеттемелерін орындамауынан туындаған залалдарды ТҚК өтемеуі);
2) ТҚК мүшесінің ТҚК мүшелігін тоқтату оны ТҚК мүшелерінен шығару нәтижесінде не ТҚК-дан ерікті түрде шығуына байланысты, ТҚК мүшесінің пайды басқаға беруге байланысты ТҚК-дан шығуын қоспағанда, не Шарттың 5.8-тармағында көзделген мән-жайларға байланысты туындайды;
3) өзінің әрекеттерімен (әрекетсіздіктерімен) ТҚК мүлкіне, оның қызметі мен іскерлік беделіне нұқсан келтірген, ТҚК немесе құрылыс салушының қызметіне кедергі келтірген жағдайларда тоқтатылады.

6.4. В случае прекращения членства Члена ЖСК в ЖСК и расторжения Договора (одностороннего отказа от его исполнения) по основаниям, установленным пунктом 6.3. Договора, ЖСК выплачивает Члену ЖСК денежные средства, внесенные им в качестве паевого взноса с удержанием 10% (десяти процентов) от размера паевого взноса выплаченного Членом ЖСК на дату возникновения основания для возврата денежных средств, а также с удержанием неустойки за ненадлежащее исполнение обязательств Членом ЖСК (при ее наличии), убытков ЖСК, вызванных неисполнением Членом ЖСК своих обязательств. Удержание указанных 10% (десяти процентов) от размера выплаченного Членом ЖСК паевого взноса обусловлено расходами ЖСК по возврату ранее уплаченных Застройщику денежных средств в счет инвестирования строительства квартиры, нежилого помещения, парковочного места, которые ЖСК несет в соответствии с условиями заключенного с Застройщиком договора строительного подряда.
6.5. В случае прекращения членства Члена ЖСК в ЖСК настоящий Договор считается прекращенным с момента утверждения решения правления о выходе Члена ЖСК решением общего собрания ЖСК.
6.6. Выплата денежных средств Члену ЖСК в случаях, предусмотренных пунктом 6.3. и в порядке, предусмотренном пунктом 6.4. Договора, производится в срок не позднее чем через два месяца со дня принятия соответствующего решения общим собранием ЖСК:
1) в случае выхода Члена ЖСК из ЖСК и расторжения Членом ЖСК Договора в связи с невозможностью получения им квартиры, нежилого помещения, парковочного места в собственность, вызванной неустранимыми препятствиями по вводу МЖД в эксплуатацию и получению ЖСК квартиры, нежилого помещения, парковочного места от Застройщика, а также при условии надлежащего исполнения Членом ЖСК своих обязательства по Договору, ЖСК выплачивает Члену ЖСК все внесенные им денежные средства, за исключением вступительного взноса, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты расторжения Договора;
2) возврат денежных средств признается Сторонами полной компенсацией убытков Члена ЖСК и последний не вправе предъявлять какие-либо финансовые и/или иные претензии к ЖСК в связи с исполнением или прекращением Договора;
3) в случае, если на момент расторжения Договора Член ЖСК и/или члены его семьи, уполномоченные им лица вне зависимости от отсутствия или наличия у них правовых оснований заселились, выполнили работы по отделке квартиры, нежилого помещения (полностью или частично), они обязаны немедленно освободить квартиру, нежилое помещение (выселиться из нее вместе с имуществом и иными лицами (в случае их фактического заселения в квартиру), а также оплатить ЖСК расходы, убытки вызванные данным ненадлежащим исполнением своих обязательств, в том числе по освобождению квартиры;

6.4. ТҚК мүшесінің ТҚК-ге мүшелігі тоқтатылған және Шарттың 6.3-тармағында белгіленген негіздер бойынша Шартты бұзған (оны орындаудан біржақты бас тартқан) жағдайда, ТҚК мүшесіне ақша қаражатын қайтару үшін негіз пайда болған күнге ТҚК мүшесі төлеген пай жарнасы мөлшерінің 10 %-ын (он пайызын) ұстап қалумен, сондай-ақ ТҚК мүшесінің өз міндеттемелерін орындамауынан туындаған ТҚК мүшесінің міндеттемелерін (ол болған кезде) тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын ұстап қалумен ТҚК мүшесіне пай жарнасы ретінде енгізілген ақша қаражатын төлейді. ТҚК мүшесі төлеген пай жарнасы мөлшерінің 10 %-ын (он пайызын) ұстап қалу құрылыс салушымен жасалған инвестициялық шарттың талаптарына сәйкес ТҚК-ның пәтер, тұрғын емес үй-жай, тұрақ орны құрылысын инвестициялау есебінен құрылыс салушыға бұрын төленген ақша қаражатын қайтару жөніндегі ТҚК шығыстарына негізделген.
6.5. ТҚК мүшесінің ТҚК-ге мүшелігі тоқтатылған жағдайда, осы Шарт ТҚК жалпы жиналысының (конференциясының) шешімімен ТҚК мүшесінің шығуы туралы Басқарма шешімі бекітілген сәттен бастап тоқтатылған болып есептеледі.
6.6. Шарттың 6.3-тармағында көзделген жағдайларда ТҚК мүшесіне ақша қаражатын төлеу және Шарттың 6.4-тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады. ТҚК мүшелерінің жалпы жиналысы мынадай тиісті шешім қабылдаған күннен бастап екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде жүргізіледі:
1) ТҚК мүшесі ТҚК-дан шыққан және ТҚК мүшесі КПТҮ-ді пайдалануға беру және ТҚК-ның құрылыс салушыдан пәтерді, тұрғын емес үй-жайды, тұрақ орнын алуы бойынша еңсерілмейтін кедергілер туындағандықтан пәтер, тұрғын емес үй-жай, тұрақ орнын меншікке алу мүмкін еместігіне байланысты Шартты бұзған, сондай-ақ ТҚК мүшесі Шарт бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындаған жағдайда, ТҚК кіру жарнасын қоспағанда, ТҚК мүшесіне ол енгізген барлық ақшалай қаражатты Шарт бұзылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде төлейді;
2) ақшалай қаражатты қайтару Тараптар ТҚК мүшесінің шығындарын толық өтеу деп танылады және соңғысы Шартты орындауға немесе тоқтатуға байланысты ТҚК-ге қандай да бір қаржылық және/немесе өзге де талаптар қоюға құқылы емес;
3) егер Шартты бұзу сәтінде ТҚК мүшесі және/немесе оның отбасы мүшелері, ол уәкілеттік берген адамдар оларда құқықтық негіздердің болмауына немесе болуына қарамастан қоныстанған, пәтерді, тұрғын емес үй-жайды әрлеу жөніндегі жұмыстарды орындаған (толық немесе ішінара) жағдайда, олар пәтерді, тұрғын емес үй-жайды дереу босатуға (одан мүлікпен және өзге де адамдармен бірге (олар пәтерге нақты қоныстанған жағдайда), сондай-ақ ТҚК-ның шығыстарын, өз міндеттемелерін тиісінше орындамаудан туындаған, оның ішінде пәтерді босату бойынша шығындарды төлеуге міндетті;

4) стоимость выполненных работ по отделке квартиры, нежилого помещения, ее ремонту, стоимость произведенных неотделимых улучшений квартиры, нежилого помещения при выселении возмещению не подлежит.
7. Уведомления и сообщения
7.1. Член ЖСК обязан уведомить ЖСК об изменении реквизитов, в том числе об изменении адреса, телефонного номера для уведомлений и сообщений в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента таких изменений.
Риск неблагоприятных последствий от несвоевременного уведомления ЖСК о смене своих реквизитов несет Член ЖСК.
7.2. Член ЖСК направляет уведомления ЖСК по адресу для корреспонденции в письменном виде.
7.3. Датой получения уведомления считается дата, указанная почтовой службой на штемпеле/уведомлении о вручении корреспонденции ЖСК, либо дата входящего номера корреспонденции при вручении ее через представителя ЖСК.
7.4. ЖСК уведомляет Членов ЖСК по телефону или выдает уведомление на руки адресату или его представителю/члену семьи, либо направляет почтовой связью (ценным или заказным письмом) по адресу для корреспонденции, указанному в разделе 10 настоящего Договора.
7.5. Датой получения уведомления считается дата отправления, указанная почтовой службой на штемпеле/уведомлении либо дата, поставленная на экземпляре уведомления Членом ЖСК, членом его семьи или представителем.
7.6. Информация, имеющая общий характер и необходимая всем членам ЖСК, может быть размещена на интернет-ресурсе ЖСК (при наличии). Информация, размещенная на указанном интернет-ресурсе, приравнивается к официальному уведомлению.
7.7. В случае неполучения Членом ЖСК уведомления, отправленного по его адресу для корреспонденции (в том числе по причине несвоевременного уведомления им ЖСК о новом адресе для корреспонденции, уклонения (отказа) Члена ЖСК от получения соответствующего уведомления), датой надлежащего уведомления Члена ЖСК считается дата отправления данной корреспонденции ЖСК с соответствующей отметкой почтовой службы.
8. Заключительные положения
8.1. При возникновении споров и разногласий Стороны принимают меры для их разрешения в досудебном порядке путем переговоров.
8.2. При разрешении споров Стороны руководствуются Уставом ЖСК, решениями его органов, действующим законодательством Республики Казахстан.
8.3. Член ЖСК настоящим подтверждает, что он осуществляет свои гражданские права своей волей, в своем интересе, свободен в установлении и определении своих прав и обязанностей перед ЖСК, может самостоятельно осуществлять свои права и исполнять свои обязанности, осознает суть подписываемого Договора и обстоятельства его заключения, ознакомлен с указанными в настоящем Договоре документами и обстоятельствами, а также подтверждает, что у него отсутствуют обстоятельства, вынуждающие вступать в ЖСК и подписывать настоящий Договор на невыгодных для себя условиях.

4) пәтерді, тұрғын емес үй-жайды әрлеу бойынша орындалған жұмыстардың құны, пәтер, тұрғын емес үй-жайдың бөлінбейтін жақсартулары жүргізілген құны қоныс аударған кезде өтелуге жатпайды.
7. Хабарламалар мен хабарландырулар
7.1. ТҚК мүшесі деректемелердің өзгергені туралы, оның ішінде хабарламалар мен хабарландырулар үшін мекенжайдың, телефон нөмірінің өзгергені туралы осындай өзгерістер болған сәттен бастап 10 (он) күн ішінде ТҚК-ны хабардар етуге міндетті.
Өз деректемелерін ауыстыру туралы ТҚК уақтылы хабарламау салдарынан болған жағымсыз салдардың тәуекелін ТҚК мүшесі көтереді.
7.2. ТҚК мүшесі жазбаша түрде хат-хабар үшін мекенжайға ТҚК хабарламасын жібереді.
7.3. Хабарламаны алу күні болып ТҚК хат-хабарларын тапсыру туралы штемпелде/хабарламада пошта қызметі көрсеткен күн не оны ТҚК өкілі арқылы тапсырған кезде хат-хабарлардың кіріс нөмірінің күні есептеледі.
7.4. ТҚК ТҚК мүшелерін телефон арқылы хабардар етеді немесе адресаттың немесе оның өкілінің/отбасы мүшесінің қолына хабарлама береді не осы Шарттың 9-бөлімінде көрсетілген хат-хабар үшін мекенжай бойынша почта байланысымен (бағалы немесе тапсырыс хатпен) жібереді.
7.5. Хабарламаны алу күні болып пошта қызметі штемпелде/хабарламада көрсеткен жөнелтілген күн не хабарламаның данасында ТҚК мүшесі, оның отбасы мүшесі немесе өкілі берген күн есептеледі.
7.6. Жалпы сипаты бар және ТҚК барлық мүшелеріне қажетті ақпарат ТҚК интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылуы мүмкін. Көрсетілген интернет-ресурста орналастырылған ақпарат ресми хабарламаға теңестіріледі.
7.7. ТҚК мүшесі хат-хабар үшін оның мекенжайы бойынша жіберілген хабарламаны алмаған жағдайда (оның ішінде хат-хабар үшін жаңа мекенжай туралы ТҚК уақтылы хабарламауы, ТҚК мүшесінің тиісті хабарламаны алудан жалтаруы (бас тартуы) себебі бойынша), осы ТҚК хат-хабарын почта қызметінің тиісті белгісімен жөнелту күні ТҚК мүшесін тиісінше хабардар ету күні болып есептеледі.
8. Қорытынды ережелер
8.1. Даулар мен келіспеушіліктер туындаған кезде Тараптар оларды келіссөздер жолымен сотқа дейінгі тәртіппен шешу үшін шаралар қабылдауға тиіс.
8.2. Дауларды шешу кезінде Тараптар ТҚК Жарғысын, оның органдарының шешімдерін, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
8.3. ТҚК мүшесі осымен өзінің азаматтық құқықтарын өз мүддесінде жүзеге асыратынын, ТҚК алдында өз құқықтары мен міндеттерін белгілеу мен айқындауда еркіндігін, өз құқықтарын дербес жүзеге асыра алатынын және өз міндеттерін орындай алатынын, қол қойылатын шарттың мәнін және оны жасасу мән-жайларын түсінетінін, осы Шартта көрсетілген құжаттармен және мән-жайлармен танысқандығын растайды, сондай-ақ онда ТҚК-ге кіруге және өзі үшін тиімсіз жағдайларда осы Шартқа қол қоюға мәжбүр ететін мән-жайлардың жоқ екенін растайды.

8.4. В случае не достижения Сторонами согласия, споры и разногласия рассматриваются в судебном порядке.
8.5. Условия настоящего Договора конфиденциальны, составляют коммерческую тайну и не могут распространяться без согласия ЖСК в сети "Интернет", в средствах массовой информации, иным способом и не могут быть переданы любым третьим лицам, кроме случаев, установленных действующим законодательством.
8.6. Настоящий Договор составлен в трех подлинных экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один – для ЖСК, один – для Члена ЖСК, один – для регистрации в местном исполнительном органе.
8.7. Все приложения и дополнительные соглашения к настоящему Договору, оформленные надлежащим образом и подписанные обеими сторонами являются его неотъемлемой частью.
8.8. Приложениями к Договору являются:
Приложение 1 – Характеристика Пая (квартиры, нежилого помещения, парковочного места);
Приложение 2 – Местоположение квартиры, нежилого помещения, парковочного места в МЖД (экспликация);
Приложение 3 – График оплаты паевого взноса.
9. Обстоятельства непреодолимой силы
9.1. Обстоятельство непреодолимой силы означает событие, не подвластное контролю со стороны ЖСК, Члена ЖСК, и делает невозможным выполнение Сторонами обязательств по настоящему Договору.
9.2. Обстоятельства непреодолимой силы включают в себя (но, не ограничиваются) такие события как: военные действия, природные и стихийные бедствия, эпидемия, карантин.
9.3. Обстоятельства, указанные в пункте 9.1. настоящего Договора, правомочны, если они должным образом подтверждены соответствующими государственными органами и иными организациями.
9.4. К обстоятельствам непреодолимой силы не относятся:
1) события, вызванные умышленными и неосторожными действиями ЖСК, Члена ЖСК;
2) события, которые сторона, добросовестно выполняющая свои обязательства по настоящему Договору, могла предвидеть и преодолеть;
3) отсутствие денег у Члена ЖСК или неосуществление им оплаты;
4) В течение 5 рабочих дней с начала обстоятельств непреодолимой силы Сторона, встречающая помехи в результате обстоятельств непреодолимой силы в исполнении своих обязательств по настоящему Договору, письменно уведомляет другую Сторону о возникновении обстоятельств непреодолимой силы.
9.5. Невыполнение Стороной своих обязательств по настоящему Договору не рассматривается как нарушение или отступление от настоящего Договора, если это является следствием обстоятельств непреодолимой силы, при условии, что Сторона, подвергшаяся воздействию обстоятельств непреодолимой силы, предприняла все необходимые меры для устранения таких последствий.

8.4. Тараптар келісімге қол жеткізбеген жағдайда, даулар мен келіспеушіліктер сот тәртібінде қаралады.
8.5. Осы Шарттың талаптары құпия, коммерциялық құпия болып табылады және ТҚК келісімінсіз интернет желісінде, бұқаралық ақпарат құралдарында, өзге де тәсілмен таратыла алмайды және қолданыстағы заңнамада белгіленген жағдайларды қоспағанда, басқа кез келген үшінші тұлғаларға берілмейді.
8.6. Осы Шарт бірдей заңды күші бар екі түпнұсқа данада, біреуі – ТҚК үшін, біреуі – ТҚК мүшесі үшін жасалды.
8.7. Осы Шартқа тиісті түрде ресімделген және екі тарап қол қойған барлық қосымшалар мен қосымша келісімдер оның ажырамас бөлігі болып табылады.
8.8. Шартқа қосымшалар:
1-қосымша – Пайдың сипаттамасы (пәтер, тұрғын емес үй-жай, тұрақ орны);
2-қосымша – Пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, КПТҮ тұрақ орнының орналасқан жері;
3-қосымша – Пай жарнасын төлеу кестесі.
9. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
9.1. Еңсерілмес күш жағдайлары ТҚК, ТҚК мүшесі тарапынан бақылауға бағынбайтын және Тараптарға осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермейтін оқиғаны білдіреді.
9.2. Еңсерілмес күш жағдайлары мынадай: әскери қимылдар, табиғи және дүлей зілзалалар, індет, карантин сияқты оқиғаларды қамтиды (бірақ шектелмейді).
9.3. Осы Шарттың 9.1-тармағында көрсетілген жағдайлар, егер оларды тиісті мемлекеттік органдар және өзге ұйымдар тиісті түрде растаса, заңды болады.
9.4. Еңсерілмес күш жағдайларына:
1) ТҚК, ТҚК мүшесі қасақана және байқамай істеген әрекеттерінен туындаған оқиғалар;
2) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін адал орындап жатқан Тарап алдын алуға немесе еңсеруге болатын оқиғалар;
3) ТҚК мүшесі ақшаның болмауы немесе оның төледі жүзеге асырылмауы жатпайды;
4) Еңсерілмейтін күш жағдайлары нәтижесiнде осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындауда кедергiге ұшыраған тарап еңсерілмейтін күш жағдайлары басталғаннан бастап 5 жұмыс күнi iшiнде еңсерілмейтін күш жағдайлары туындағаны туралы басқа Тараптарды жазбаша хабардар етедi.
9.5. Тараптардың осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындамауы, егер бұл форс-мажордың салдары болып табылса, форс-мажор жағдаяттарының әсерiне ұшыраған тараптың осындай салдарларды жою үшiн барлық қажеттi шараларды қабылдауы шартымен, осы Шартты бұзу немесе одан бас тарту ретiнде қаралмайды.

9.6. В течение трех рабочих дней после прекращения форс-мажора, пострадавшая Сторона письменно уведомляет другую Сторону о прекращении обстоятельств непреодолимой силы и возобновляет осуществление своих обязательств по настоящему Договору. При этом срок исполнения обязательств по настоящему Договору продлевается соразмерно времени воздействия обстоятельств непреодолимой силы.
10. Реквизиты сторон
Приложение 1 к Типовому
договору участия в жилищно-
строительном кооперативе
от 3 апреля 2020 года № 180
Характеристика Пая (квартиры, нежилого помещения, парковочного места)
1. Условный номер квартиры/ нежилого помещения______________
2. Корпус ______________
3. Секция ______________
4. Количество комнат _________
5. Этаж _____________
6. Координаты расположения квартиры/нежилого помещения в строительных осях __________
7. Характеристика отделки всех комнат ______________________________
8. Условный номер парковочного места _____________________________
Технические характеристики Пая (квартиры, нежилого помещения, парковочного места) в соответствии с Проектной документацией
1. Проектная площадь, кв. м. ___________
2. Жилая площадь, кв. м. ______________
3. Площадь кухни, кв. м _______________
4. Площадь балкона/лоджии (с понижающим коэффициентом ____) кв. м.
*Уточнение фактической площади помещений Квартиры производится по результатам обмеров, произведенных уполномоченным лицом после завершения строительства МЖД
Квартира/нежилое помещение передается Члену ЖСК без чистовой отделки в следующем состоянии: Выровненные сухими смесями поверхности стен и потолков.
Приложение 2 к Типовому
договору участия в жилищно-
строительном кооперативе
от 3 апреля 2020 года № 180
Местоположение квартиры, нежилого помещения, парковочного места в МЖД (экспликация)
Приложение 3 к Типовому
договору участия в жилищно-
строительном кооперативе
от 3 апреля 2020 года № 180
График оплаты паевого взноса
Сумма оплаты
(в тенге)
Срок оплаты
(число, месяц, год)
"__" января 20 г.
"__" февраля 20 г.
"__" марта 20 г.
…………………..
Приложение 3 к приказу
Типовой устав жилищно-строительного кооператива
Глава 1. Общие положения
1.1. Настоящий Устав жилищно-строительного кооператива (далее – ЖСК), расположенного по адресу: ____________ (юридический адрес) (далее – Устав), разработан в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях", "О некоммерческих организациях" и утвержден решением от _____________ года (протокол № 1) учредительного собрания членов ЖСК, расположенного по адресу: ____________ (юридический адрес).

9.6. Еңсерілмейтін күш жағдайлары тоқтағаннан кейiн үш жұмыс күнiнiң iшiнде зардап шеккен тарап еңсерілмейтін күш жағдайлары тоқтағаны туралы екiншi тарапқа хабарлайды және осы Шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн жүзеге асыруды жалғастырады. Бұл ретте осы Шарт бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi Еңсерілмейтін күш жағдайлары әсер еткен уақытқа мөлшерлес ұзартылады.
10. Тараптардың деректемелері
Тұрғын үй-құрылыс
кооперативіне қатысудың
2020 жылғы
№ үлгілік шартына
1-қосымша
Пайдың сипаттамасы (пәтер, тұрғын емес үй-жай, тұрақ орны)
1. Пәтердің/ тұрғын емес үй-жайдың шартты нөмірі______________
2. Корпус ______________
3. Секция ______________
4. Бөлмелер саны _________
5. Қабат _____________
6. Пәтердің/тұрғын емес үй-жайдың құрылыс осьтеріндегі орналасу координаттары __________
7. Барлық бөлменің әрлеу сипаттамасы ______________________________
8. Тұрақ орнының шартты нөмірі _____________________________
Жобалау құжаттамасына сәйкес пайдың (пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының) техникалық сипаттамалары
1. Жобалық алаңы, шаршы метр ___________
2. Тұрғын алаңы, шаршы метр ______________
3. Ас үй алаңы, шаршы метр_______________
4. Балкон/лоджия алаңы (төмендету коэффициентімен ______) шаршы метр
* Пәтер үй-жайларының нақты алаңын нақтылау КПТҮ құрылысы аяқталғаннан кейін уәкілетті адам жүргізген өлшеу нәтижелері бойынша жүргізіледі.
Пәтер/тұрғын емес үй-жай ТҚК мүшесіне таза әрлеусіз мынадай жағдайда беріледі: қабырғалар мен төбелердің құрғақ қоспаларымен тегістелген.
Тұрғын үй-құрылыс
кооперативіне қатысудың
2020 жылғы
№ үлгілік шартына
2-қосымша
Пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының орналасқан жері КПТҮ-де
Тұрғын үй-құрылыс
кооперативіне қатысудың
2020 жылғы
№ үлгілік шартына
3-қосымша
Пай жарнасын төлеу кестесі
Төленетін сома
(теңгемен)
Төлеудің мерзімі
(күні, айы, жылы)
20 жылғы "___" қаңтар
20 жылғы "___" ақпан
20 жылғы "___" наурыз
…………………..
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің м.а.
2020 жылғы 3 сәуірдегі
№ 180 бұйрығына
3 қосымша
Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысы
1-тарау. Жалпы ережелер
1.1. ________________________ мекенжай бойынша орналасқан (заңды мекенжайы) осы тұрғын үй-құрылыс кооперативінің (бұдан әрі – ТҚК) Жарғысы (бұдан әрі – Жарғы) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және ________________________ мекенжай бойынша орналасқан (заңды мекенжайы) ТҚК мүшелерінің Құрылтай жиналысының _____________ шешімімен (№ 1 хаттама) бекітілді.

1.2. ЖСК является некоммерческой организацией.
1.3. Учредителями ЖСК являются: ___________________________________
1.4. Полное наименование на государственном языке – "_____тұрғын үй құрылыс кооперативі", сокращенное наименование на государственном языке "_____" ТҚК.
Полное наименование на русском языке – "Жилищно-строительный кооператив ______", сокращенное наименование на русском языке "ЖСК _______ ".
1.5. Юридический адрес ЖСК: Республика Казахстан, индекс _____, адрес______________________.
Глава 2. Предмет деятельности ЖСК
2.1. ЖСК осуществляет свою деятельность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О некоммерческих организациях", "О жилищных отношениях", "О защите прав потребителей" и настоящим Уставом на принципах равноправия их участников, законности, отчетности и гласности деятельности.
2.2. ЖСК создан для строительства одного многоквартирного жилого дома, и последующего распределения между членами ЖСК Пая (квартиры, нежилого помещения, парковочного места) в соответствии с суммой внесенных или подлежащих внесению паевых взносов. После завершения строительства многоквартирного жилого дома ЖСК прекращает свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.3. ЖСК является юридическим лицом, и осуществляет свою деятельность на основании действующего законодательства Республики Казахстан и Устава ЖСК.
2.4. ЖСК приобретает право юридического лица с момента его государственной регистрации в установленном законом порядке, имеет свою печать, самостоятельный баланс, расчетные и другие счета в банках, действует на основе полного расчетного хозяйства.
2.5. При перемене своего юридического адреса, ЖСК извещает орган, осуществляющий его государственную регистрацию, и орган, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц, по новому местонахождению ЖСК для внесения необходимых изменений в государственный регистр юридических лиц.
Глава 3. Цели и задачи ЖСК
3.1. Целью создания ЖСК является строительство многоквартирного жилого дома.
3.2. Для достижения цели, поставленной членами ЖСК, осуществляются следующие задачи:
1) организация деятельности по проектированию многоквартирного жилого дома и согласованию проекта с уполномоченными органами;
2) осуществление строительных работ;
3) закуп, перевозка строительных материалов.
Глава 4. Условия, порядок приобретения и прекращения членства ЖСК
4.1. В члены ЖСК принимаются граждане, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
4.2. Граждане принимаются в члены действующего ЖСК по решению Исполнительного органа ЖСК.

1.2. ТҚК коммерциялық емес ұйым болып табылады.
1.3. ТҚК құрылтайшылары_____________________________________ болып табылады.
1.4. Мемлекеттік тілдегі толық атауы – "__________" тұрғын үй құрылыс кооперативі", мемлекеттік тілдегі қысқартылған атауы "_________" ТҚК.
Толық атауы орыс тілінде – "Жилищно-строительный кооператив _______", қысқартылған атауы орыс тілінде "______ЖСК".
1.5. ТҚК заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, индексі__________, мекенжайы______________________.
2-тарау. ТҚК қызметінің мәні
2.1. ТҚК өз қызметін Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, "Коммерциялық емес ұйымдар туралы", Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" заңдарына және осы Жарғыға сәйкес олардың қатысушыларының тең құқылығы, заңдылық, есептілік және қызметтің жариялылығы қағидаттарында жүзеге асырады.
2.2. ТҚК бір көп пәтерлі тұрғын үй салу және енгізілген немесе енгізуге жататын пайлық жарналар сомасына сәйкес (пәтерлер, тұрғын емес үй-жай, тұрақ орны) ТҚК мүшелері арасында кейіннен бөлу үшін құрылған. Көп пәтерлі тұрғын үй құрылысы аяқталғаннан кейін ТҚК Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз қызметін тоқтатады.
2.3. ТҚК заңды тұлға болып табылады және өз қызметін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы мен ТҚК Жарғысы негізінде жүзеге асырады.
2.4. ТҚК заңды тұлға заңда белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелген сәттен бастап оның құқығына ие болады, өзінің мөрі, дербес балансы, банктерде есеп айырысу және басқа да шоттары болады, толық есеп айырысу шаруашылығы негізінде әрекет етеді.
2.5. Өзінің заңды мекенжайын ауыстырған кезде ТҚК оны мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органды және заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органды, бірақ заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеліміне қажетті өзгерістер енгізу үшін ТҚК жаңа орналасқан жерін хабардар етуге міндетті.
3-тарау. ТҚК-ның мақсаттары мен міндеттері
3.1. ТҚК құрудың мақсаты көппәтерлі тұрғын үй салу болып табылады.
3.2. ТҚК мүшелері қойған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттер жүзеге асырылады:
1) көп пәтерлі тұрғын үйді жобалау және жобаны уәкілетті органдармен келісу жөніндегі қызметті ұйымдастыру;
2) құрылыс жұмыстарын жүзеге асыру;
3) құрылыс материалдарын сатып алу, тасымалдау.
4-тарау. ТҚК-ге мүше болу шарттары, мүшелікті сатып алу және тоқтату тәртібі
4.1. ТҚК мүшелігіне он сегіз жасқа толған қабылданады.
4.2. Азаматтар ТҚК мүшелері атқарушы органы шешімі бойынша қолданыстағы ТҚК мүшелігіне қабылданады.

4.3. Заявление о приеме в ЖСК рассматривается в течение 10 дней Исполнительным органом ЖСК.
4.4. При принятии положительного решения исполнительный орган ЖСК оформляет протокол и заключает с гражданином договор участия в ЖСК, регистрируемый местным исполнительным органом.
4.5. Членство в ЖСК прекращается в случаях:
1) добровольного выхода;
2) утраты или отчуждения права на пай путем продажи, дарения, распоряжения иным образом;
3) исключения по решению общего собрания ЖСК или суда;
4) смерти члена ЖСК, признания его безвестно отсутствующим или объявления умершим в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
5) ликвидации ЖСК.
4.6. В случае добровольного выхода член ЖСК самостоятельно реализует или уступает принадлежащий ему пай в ЖСК.
4.7. Член ЖСК может быть исключен из ЖСК решением общего собрания в случае неисполнения или не надлежащего исполнения своих обязанностей, предусмотренных настоящим Уставом или договором участия в ЖСК, либо совершения действий, наносящих ущерб ЖСК, а также в судебном порядке.
Глава 5. Права и обязанности членов ЖСК
5.1. Члены ЖСК имеют право:
1) добровольно выйти в установленном порядке из ЖСК;
2) участвовать в деятельности ЖСК, избирать и быть избранными в органы управления ЖСК, вносить предложения об улучшении деятельности ЖСК, устранении недостатков в работе его органов управления.
3) получать от органов управления ЖСК информацию об их деятельности, в том числе знакомиться с данными финансовой отчетности и другой документацией в порядке, определяемом Уставом ЖСК;
4) обжаловать в суд решения органов управления ЖСК, затрагивающие их интересы.
5) получать пай на основании передаточного акта после ввода в эксплуатацию построенного многоквартирного жилого дома;
6) получать в случае ликвидации ЖСК до строительства дома стоимость Пая.
5.2. Права членов семьи ЖСК определяются действующим законодательством Республики Казахстан:
1) за супругом члена ЖСК может быть признано право на часть паенакопления, если платежи в паенакопление производились в период совместной супружеской жизни, если иное не оговорено соглашением между ними;
2) право на накопление может быть признано за наследником умершего члена ЖСК;
3) члены семьи члена ЖСК, имеющие право на часть паенакопления, пользуются в отношении используемого помещения такими же правами и обязанностями, как и член ЖСК.
5.3. Члены ЖСК обязаны:
1) соблюдать настоящий Устав;
2) выполнять решения общего собрания ЖСК;
3) выполнять обязательства перед ЖСК по участию в его деятельности, определенные Уставом ЖСК;

4.3. ТҚК-ге қабылдау туралы өтінішті ТҚК атқарушы органы 10 (он) күн ішінде қарайды.
4.4. Оң шешім қабылданған жағдайда ТҚК атқарушы органы хаттаманы ресімдейді, жергілікті атқарушы орган тіркейтін ТҚК-ге қатысу шартын азаматпен жасайды.
4.5. ТҚК-ге мүшелік:
1) ерікті түрде шығу;
2) сату, сыйға тарту, өзге де жолмен билік ету жолымен пайға құқықты жою немесе иеліктен шығару;
3) ТҚК жалпы жиналысының немесе соттың шешімі бойынша шығару;
4) ТҚК мүшесі қайтыс болған, ол хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қайтыс болды деп жарияланған;
5) ТҚК-ны жою жағдайларда тоқтатылады.
4.6. Ерікті түрде шыққан жағдайда ТҚК мүшесі өзіне тиесілі ТҚК-ге пайды өз бетінше сатуға немесе беруге құқылы.
4.7. ТҚК мүшесі осы Жарғыда немесе ТҚК-ге қатысу шартында көзделген өз міндеттерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған не ТҚК-ге зиян келтіретін әрекеттер жасаған жағдайда, сондай-ақ сот тәртібімен жалпы жиналыстың шешімімен ТҚК-ден шығарылуы мүмкін.
5-тарау. ТҚК мүшелерінің құқықтары мен міндеттері
5.1. ТҚК мүшелерінің:
1) белгіленген тәртіппен ТҚК-дан ерікті түрде шығуға;
2) ТҚК қызметіне қатысуға, ТҚК басқару органдарына сайлауға және сайлануға, ТҚК қызметін жақсартуға, оның басқару органдарының жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізуге;
3) ТҚК басқару органдарынан олардың қызметі туралы ақпарат алуға, оның ішінде ТҚК Жарғысында айқындалған тәртіппен қаржылық есептілік деректерімен және басқа да құжаттамамен танысуға;
4) ТҚК басқару органдарының мүдделерін қозғайтын шешімдеріне сотқа шағым жасауға;
5) салынған көп пәтерлі тұрғын үй пайдалануға берілгеннен кейін пайдалануға беру актісі негізінде пай алуға;
6) тұрғын үй салынғанға дейін ТҚК жойылған жағдайда пай құнын алуға.
5.2. ТҚК отбасы мүшелерінің құқықтары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында айқындалады:
1) егер жиынтықтауға төлемдер бірлескен ерлі-зайыптылық өмір кезеңінде жүргізілсе, егер олардың арасындағы келісімде өзгеше көзделмесе, ҚҚК мүшесінің жұбайына жиынтықтаудың бір бөлігіне құқық танылуы мүмкін;
2) жинақтау құқығы ТҚК қайтыс болған мүшесінің мұрагері ретінде танылуы мүмкін;
3) жинақтаудың бір бөлігіне құқығы бар ТҚК мүшесінің отбасы мүшелері пайдаланылатын үй-жайға қатысты ТҚК мүшесі сияқты құқықтар мен міндеттерді пайдаланады.
5.3. ТҚК мүшелері:
1) осы Жарғыны сақтауға;
2) ТҚК жалпы жиналысының шешімдерін орындауға;
3) Пай жарналарын Жарғыда және ТҚК-ге қатысу шартында көзделген мерзімде және тәртіппен енгізуге;

4) вносить паевые взносы в сроки и в порядке, предусмотренным Уставом и договором участия в ЖСК;
5) зарегистрировать права собственности на квартиры, нежилые помещения, парковочное место в порядке, определенном для регистрации недвижимости.
Глава 6. Порядок внесения паевых взносов членами ЖСК
6.1. Члены ЖСК образуют имущественный фонд в соответствии с настоящим Уставом в размере _______________________ тенге.
6.2. Имущественный фонд формируется из паевых взносов участников ЖСК, денежных ссуд и иной финансовой помощи от юридических лиц, основанных на негосударственной форме собственности, граждан.
6.3. Члены ЖСК вносят деньгами паевые взносы не позднее 15 календарных дней после государственной регистрации ЖСК. Паевой взнос членов, вступивших в члены ЖСК после формирования имущественного фонда, вносится в срок не позднее 15 календарных дней после принятия указанного в пункте 4.4 решения общего собрания.
6.4. ЖСК может также получать кредиты на общих основаниях.
6.5. Участники ЖСК в течение трех месяцев после утверждения ежегодного баланса покрывают образовавшиеся убытки путем дополнительного взноса.
6.6. Нарушение сроков внесения паевого взноса или внесение неполной суммы является основанием для исключения из членов ЖСК.
6.7. ЖСК отвечает по своим обязательствам всем принадлежащим ему имуществом.
Глава 7. Порядок учета членов ЖСК
7.1. Исполнительный орган ЖСК осуществляет учет договоров участия ЖСК, зарегистрированных местным исполнительным органом.
7.2. Исполнительный орган ЖСК представляет члену ЖСК выписку о регистрации договора участия в ЖСК в течении трех рабочих дней с момента получения выписки.
7.3. Для снятия с учета договора участия в ЖСК Исполнительный орган представляет в местные исполнительные органы справку о выплате паевого взноса на основании акта приема-передачи пая члену ЖСК.
Глава 8. Порядок создания, реорганизации и ликвидации ЖСК
8.1. Образование ЖСК начинается с проведения учредительного собрания ЖСК и завершается государственной регистрацией в качестве юридического лица.
8.2. Учредительное собрание жилищно-строительного кооператива решает следующие вопросы:
1) принимает решение о создании ЖСК, его наименовании и месте нахождения;
2) определяет предмет и цели деятельности;
3) утверждает устав ЖСК и учредительный договор;
4) избирает исполнительный, контрольный и иные органы;
5) определяет сроки и лиц, ответственных за государственную регистрацию;
6) решает иные вопросы, связанные с созданием ЖСК.
Решение учредительного собрания ЖСК оформляется протоколом. Протокол учредительного собрания ЖСК подписывается председателем и секретарем.

4) ТҚК-ге қатысу шартына сәйкес пай жарналарын енгізуге;
5) жылжымайтын мүлікті тіркеу үшін белгіленген тәртіппен пәтерлерге, тұрғын емес үй-жайларға, тұрақ орнына меншік құқығын тіркеуге;
6-тарау. ТҚК мүшелерінің пай жарналарын енгізу тәртібі
6.1. ТҚК мүшелері осы Жарғыға сәйкес ______________________ теңге мөлшерінде мүліктік қорды құрады.
6.2. Мүліктік қор ТҚК қатысушыларының пай жарналарынан, ақшалай несиелерден және мемлекеттік емес меншік нысанына негізделген заңды тұлғалар мен азаматтардан түсетін өзге де материалдық көмектен қалыптастырылады.
6.3. Пай жарналары ТҚК мемлекеттік тіркелгеннен кейін 15 күннен кешіктірмей ақшамен енгізіледі. Мүліктік қор қалыптасқаннан кейін ТҚК мүшелігіне кірген мүшелердің пай жарнасы 4.4-тармақта көрсетілген жалпы жиналыстың шешімі қабылданғаннан кейін 15 күннен кешіктірілмейтін мерзімде енгізіледі.
6.4. ТҚК сондай-ақ жалпы негізде кредиттер мен инвестицияларды ала алады.
6.5. ТҚК қатысушылары жыл сайынғы баланс бекітілгеннен кейін үш ай ішінде пайда болған шығындарды қосымша жарна арқылы жабуға міндетті.
6.6. Пай жарнасын енгізу мерзімдерін бұзу немесе толық емес соманы енгізу ТҚК мүшелігінен шығару үшін негіз болып табылады.
6.7. ТҚК өз міндеттемелері бойынша өзіне тиесілі барлық мүлікпен жауап береді және ТҚК мүшелерінің басқа міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
7-тарау. ТҚК мүшелерін есептен шығару тәртібі
7.1. ТҚК-ның атқарушы органы жергілікті атқарушы органы тіркеген ТҚК-ге қатысу шарттарын есепке алуды жүзеге асырады.
7.2. ТҚК-ның атқарушы органы ТҚК мүшелеріне тіркеу туралы үзінді және үзіндіні алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ТҚК-ге қатысу шартының есептік жазбасын береді.
7.3. ТҚК-ге қатысу шартын есептен шығару үшін ТҚК-ның атқарушы органы жергілікті атқарушы органдарға ТҚК мүшелеріне пайды беру актісінің негізінде пай жарнасын төлеу туралы анықтама береді.
8-тарау. ТҚК-ны құру, қайта ұйымдастыру тәртібі
8.1. ТҚК құру ТҚК-ның құрылтай жиналысын өткізуден басталады және заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеумен аяқталады.
8.2. ТҚК-ның құрылтай жиналысы мынадай мәселелерді шешеді:
1) тұрғын үй-құрылыс кооперативін құру, оның атауы мен орналасқан жері туралы шешім қабылдайды;
2) қызметтің мәні мен мақсатын айқындайды;
3) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің жарғысын бекітеді;
4) атқарушы, бақылау және өзге де органдарды сайлайды;
5) мемлекеттік тіркеуге жауапты адамдар мен мерзімді айқындайды;
6) тұрғын үй-құрылыс кооперативін құруға байланысты өзге де мәселелерді шешеді.
ТҚК-ның құрылтай жиналысының шешімі хаттамамен ресімделеді ТҚК-ның құрылтай жиналысы шешімінің хаттамасына төраға мен хатшы қол қояды.

8.3. Реорганизация ЖСК (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) осуществляется по решению общего собрания ЖСК, либо по решению судебных органов в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан. Реорганизация ЖСК влечет переход прав и обязанностей ЖСК, к его правопреемникам.
8.4. После регистрации акта приемки объекта в эксплуатацию и оформления права собственности первого собственника квартиры, нежилого помещения исполнительный орган ЖСК обеспечивает в месячный срок регистрацию объекта кондоминиума.
8.5. После регистрации объекта кондоминиума ЖСК прекращает свою деятельность, а его бывшие члены, приобретшие права собственности на свою квартиру, нежилое помещение имеют все права и несут обязанности, установленные Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" для собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома.
8.6. Процедура ликвидации ЖСК проводится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8.7. ЖСК может быть ликвидирован по решению общего собрания ЖСК или по решению суда в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8.8. Общее собрание ЖСК, принявшее решение о его ликвидации, назначает ликвидационную комиссию и устанавливает порядок и срок ликвидации ЖСК.
8.9. При ликвидации ЖСК, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов имущество направляется на цели, указанные в учредительных документах, если иной порядок не предусмотрен законодательством.
8.10. ЖСК прекращает свою деятельность после исполнения всех своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Порядок избрания органов управления ЖСК, срок полномочий и их компетенция
9.1. Органами управления ЖСК являются:
1) высший орган – общее собрание;
2) исполнительный орган – правление (председатель);
3) контрольный орган – ревизионная комиссия (ревизор).
9.2. Общее собрание ЖСК созывается Исполнительным органом ЖСК по мере необходимости, не реже, чем ежеквартально.
9.3. Общее собрание ЖСК осуществляет решение следующих вопросов:
1) внесение изменений и дополнений в Устав ЖСК, включая изменения размера паевого взноса;
2) о передаче прав и обязанностей членов ЖСК по доверенности третьим лицам;
3) о месте нахождения и наименовании ЖСК;
4) исключение членов ЖСК из ЖСК;
5) утверждение внутренних правил, процедуры их принятия и других документов, регулирующих внутреннюю деятельность ЖСК;
6) утверждение годовых финансовых отчетов, отчетов ревизионной комиссии ЖСК;

8.3. ТҚК қайта ұйымдастыру (бірігу, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) ТҚК жалпы жиналыстың шешімі бойынша не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сот органдарының шешімі бойынша жүзеге асырылады. ТҚК қайта ұйымдастыру ТҚК тиесілі құқықтар мен міндеттердің оның құқық мирасқорларына ауысуына әкеледі.
8.4. Объектіні пайдалануға қабылдау актісі тіркелгеннен және пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың бірінші меншік иесінің меншік құқығы ресімделгеннен кейін тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы бір ай мерзімде кондоминиум объектісін тіркеуді қамтамасыз етеді.
8.5. Кондоминиум объектісін тіркегеннен кейін тұрғын үй-құрылыс кооперативі өз қызметін тоқтатады, ал өзінің пәтеріне, тұрғын емес үй-жайға меншік құқығын алған оның бұрынғы мүшелерінің пәтерлердің, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері үшін "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген барлық құқықтарға не болады және міндеттерді орындайды.
8.6. Тұрғын үй-құрылыс кооперативін тарату рәсімі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
8.7. ТҚК тарату рәсімі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
8.8. ТҚК Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалпы жиналыстың шешімі бойынша немесе соттың шешімі бойынша таратылуы мүмкін.
8.9. Оны тарату жөнінде шешім қабылдаған ТҚК жалпы жиналысы тарату комиссиясын тағайындайды және ТҚК тарату тәртібі мен мерзімін белгілейді.
8.10. ТҚК таратылған кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудан кейін қалған мүлік, егер заңнамада өзге тәртіп көзделмесе, құрылтай құжаттарында көрсетілген мақсаттарға жұмсалады.
9-тарау. ТҚК басқару органдарын сайлау тәртібі, өкілеттік мерзімі және олардың құзыреті
9.1. ТҚК органдары мыналар болып табылады:
1) жоғары орган – жалпы жиналыс;
2) атқарушы орган – басқарма (төраға);
3) бақылау органы – тексеру комиссиясы (ревизор).
9.2. Жалпы жиналысты ТҚК атқарушы органы қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде тоқсан сайын шақырады.
9.3. ТҚК құрылтай жиналысы мынадай мәселелерді шешеді:
1) пай жарнасының мөлшері туралы өзгерістерді қоса алғанда, ТҚК жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) ТҚК мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін сенімхат бойынша үшінші тұлғаларға беру туралы мәселелерді шешу;
3) ТҚК орналасқан жері және атауы туралы;
4) ТҚК мүшелерін тұрғын үй-құрылыс кооперативінен шығару;
5) ТҚК ішкі қызметін реттейтін ішкі қағидаларды, оларды қабылдау рәсімдерін және басқа да құжаттарды бекіту;
6) жылдық қаржылық есептерді, ТҚК тексеру комиссиясының есептерін бекіту;

7) принятие решений о реорганизации и ликвидации ЖСК;
8) избрание правления (председателя) исполнительного органа, ревизионной комиссии (ревизора), членов ликвидационной комиссии;
9) утверждение ликвидационного баланса.
9.4. Решение на общем собрании ЖСК считается принятым большинством голосов участников общего собрания ЖСК, но не менее чем двух третей голосов членов ЖСК.
9.5. Члены Исполнительного органа ЖСК избираются на общем собрании ЖСК большинством голосов, но не менее чем двух третей голосов членов ЖСК сроком на один год. Из числа членов Правления на весь срок его полномочий избирается Председатель. Лица, избранные в состав Правления могут быть переизбраны досрочно по любому основанию и избираются до следующего проведения общего собрания ЖСК.
9.6. Исполнительный орган ЖСК, подотчетен общему собранию ЖСК, осуществляет общее руководство деятельностью ЖСК и ведение его дел, за исключением вопросов, отнесенных к исключительной компетенции общего собрания.
9.7. Исполнительный орган ЖСК осуществляет решение следующих вопросов:
1) принятие решений о созыве общих собраний;
2) утверждение повестки дня общего собрания;
3) вопросы, связанные с подготовкой и проведением общего собрания;
4) определение размера вознаграждения членам ревизионной комиссии ЖСК и определение размера оплаты услуг аудитора;
5) прием взносов от членов ЖСК;
6) определение назначения, размеров, источников образования и порядка использования фондов ЖСК;
7) организация бухгалтерии ЖСК, составление отчетов;
8) решение всех производственных и технических вопросов, связанных с достижением целей создания ЖСК;
9) решение других вопросов деятельности ЖСК, а также вопросов, переданных ему решением общего собрания.
9.8. Решение Правления принимается большинством голосов, но не менее чем двух третей голосов от числа присутствующих при голосовании.
9.9. Исполнительный орган ЖСК действует от имени ЖСК, представляет от его имени интересы и осуществляет сделки.
9.10. Председатель ЖСК без доверенности:
1) действует от имени ЖСК;
2) подписывает от имени Правления финансовые и иные документы ЖСК;
9.11. Ревизионная комиссия ЖСК (ревизор) избираются сроком на три года на Учредительном и впоследствии на Общем собрании ЖСК.
9.12. Ревизионная комиссия ЖСК вправе проводить финансовую проверку любого участка деятельности ЖСК. Ревизионная комиссия ЖСК дает заключение по ежегодному отчету Исполнительного органа ЖСК и по годовой смете доходов и расходов. Члены Правления и члены их семей либо собственники, проживающие в одной квартире с членом Правления, не могут одновременно являться членами ревизионной комиссии.

7) ТҚК қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімдер қабылдау;
8) тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерін сайлау және тарату балансын бекіту;
9) тарату балансын бекiту.
9.4. Жалпы жиналысты ТҚК-ның атқарушы органы қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде тоқсан сайын шақырады.
9.5. ТҚК атқарушы органының мүшелері жалпы жиналыста кемінде үштен екісінің көпшілік даусымен бір жыл мерзімге сайланады. Басқарма мүшелерінің арасынан оның өкілеттігінің барлық мерзіміне төраға сайланады. Басқарма құрамына сайланған адамдар кез келген негіз бойынша мерзімінен бұрын қайта сайлануы мүмкін және келесі жалпы жиналыс өткізілгенге дейін сайланады.
9.6. ТҚК-ның атқарушы органы жалпы жиналыстың айрықша құзыретіне жатқызылған мәселелерді қоспағанда, тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметіне жалпы басшылықты және оның істерін жүргізуді жүзеге асыратын жалпы жиналысқа есеп береді.
9.7. Атқарушы органның айрықша құзыретіне мынадай мәселелер кіреді:
1) жалпы жиналысты шақыру туралы шешім қабылдау;
2) жалпы жиналыстың күн тәртібін бекіту;
3) жалпы жиналысты дайындау және өткізуге байланысты мәселелер;
4) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің тексеру комиссиясының мүшелеріне сыйақы мөлшерін анықтау және аудитор қызметіне ақы төлеу мөлшерін анықтау;
5) тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің жарналарын қабылдау;
6) тұрғын үй-құрылыс кооперативі қорларының мақсатын, мөлшерін, пайда болу көздерін айқындау және пайдалану тәртібі;
7) тұрғын үй-құрылыс кооперативі бухгалтериясын ұйымдастыру, есептер жасау;
8) тұрғын үй-құрылыс кооперативін құру мақсаттарына қол жеткізуге байланысты барлық өндірістік және техникалық мәселелерді шешу;
9) шешімі жалпы жиналыстың айрықша құзыретіне жатқызылған мәселелерді қоспағанда, тұрғын үй-құрылыс кооперативі қызметінің басқа да мәселелерін, сондай-ақ оған жалпы жиналыстың шешімімен берілген мәселелерді шешу.
9.8. ТҚК атқарушы органының шешімі көпшілік дауыспен дауыс беру кезінде қатысушылар санының үштен екісі қабылданады.
9.9. ТҚК-ның атқарушы органы ТҚК-ның атынан әрекет етеді, оның мүдделерін, ТҚК-ның атынан жасалатын мәмілелерді білдіреді.
9.10. Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің төрағасы сенімхатсыз:
1) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атынан әрекет етеді;
2) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қаржы және өзге де құжаттарына Басқарма атынан қол қояды.
9.11. ТҚК-ның ревизиялық комиссиясы (ревизор) ТҚК-ның жалпы жиналысында үш жыл мерзімге сайланады.
9.12. ТҚК-ның тексеру комиссиясы ТҚК қызметінің кез келген учаскесіне қаржылық тексеру жүргізуге құқылы. Тексеру комиссиясы ТҚК-ның атқарушы органының жыл сайынғы есебі бойынша және кірістер мен шығыстардың жылдық сметасы бойынша қорытынды береді. Басқарма мүшелері және олардың отбасы мүшелері немесе Басқарма мүшесімен бір пәтерде тұратын меншік иелері бір мезгілде тексеру комиссиясының мүшелері бола алмайды.

Глава 10. Порядок внесений изменений и дополнений в Устав ЖСК
10.1. Предложение о внесении изменений и дополнений в Устав ЖСК вносится на общее собрание членов ЖСК. Решение на общем собрании считается принятым большинством голосов, но не менее чем двух третей голосов членов ЖСК.
10.2. Все изменения и дополнения к учредительному документу оформляются письменно, подписываются уполномоченными органами, представляются в соответствующие органы юстиции Республики Казахстан для регистрации и являются неотъемлемой частью настоящего Устава.
Глава 11. Разрешение споров
11.1. Все споры по делам ЖСК разрешаются общим собранием ЖСК или в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 12. Заключительные положения
12.1. Настоящий Устав вступает в силу с момента его государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан.

10-тарау. ТҚК жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
10.1. Құрылтай Жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныс ТҚК мүшелерінің жалпы жиналысына енгізіледі. Жалпы жиналыстағы шешім ТҚК мүшелерінің кемінде үштен екісінің білікті көпшілігімен қабылданды деп есептеледі.
10.2. Құрылтай құжатына барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша ресімделеді, оған уәкілетті органдар қол қояды, тіркеу үшін Қазақстан Республикасының тиісті әділет органдарына ұсынылады және осы Жарғының ажырамас бөлігі болып табылады.
11-тарау. Дауларды шешу
11.1. ТҚК істері бойынша барлық даулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жалпы жиналыспен немесе сот тәртібімен шешіледі.
12-тарау. Қорытынды ережелер
12.1. Осы Жарғы Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.