Қазақстан Республикасы Парламентінің Регламентіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Парламентінің 2012 жылғы 22 маусымдағы № 4-V Қаулысы
"Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 14-бабының 2 тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламенті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Қазақстан Республикасы Парламентінің 1996 жылғы 20 мамырдағы № 2-І ҚРП Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Парламентінің Регламентіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 6-7, 227-құжат) осы Қаулының қосымшасына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
Қазақстан Республикасы
Парламенті Мәжілісінің
Төрағасы                                      Н.НЫҒМАТУЛИН
Қазақстан Республикасы
Парламентінің
2012 жылғы 22 маусымдағы
№ 4-V ҚРП Қаулысына
Қосымша
1) 1-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Парламент сессиясы оның Палаталарының бірлескен және бөлек Парламенттің бірінші сессиясын Қазақстан Республикасының Президенті сайлау қорытындылары жарияланған күннен бастап отыз күннен кешіктірмей шақырады.»;
2) 2-тармақтың бірінші бөлігінің екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Парламенттің сессиясын, әдетте, Республика Президенті ашады, ал ол болмаған кезде Мәжіліс Төрағасы ашады.»;
3) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тармақ. Парламенттің кезекті сессияларын Мәжіліс Төрағасы шақырады және олар жылына бір рет, қыркүйектің бірінші жұмыс күнінен бастап маусымның соңғы жұмыс күніне дейін өткізіледі.
Парламент сессиясының ашылатын күні, уақыты және орны туралы мәліметтер бұқаралық ақпарат құралдары арқылы таратылады.»;
4) 4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер парламенттік каникул Парламенттің кезектен тыс сессиясы шақырылуына байланысты үзілсе, ол кезектен тыс сессияның жұмысы аяқталғаннан кейін қайта басталып, парламенттік каникул мерзімі біткенге дейін жалғастырылады.»;
5) 1-тараудың тақырыбындағы, 101102110132133-тармақтардағы «Парламенттің жалпы отырыстары», «Парламенттің немесе Палатаның жалпы отырысында», «Парламенттің немесе оның Палатасының жалпы отырысында», «Парламенттің немесе Палатаның жалпы отырысына», «Парламенттің жалпы отырыстарында», «Парламент пен оның органдарының отырыстарында», «Парламенттің жалпы отырысында», «Парламенттің жалпы отырысында бекітуге» деген сөздер «Парламент Палаталарының бірлескен отырыстары», «Парламент Палаталарының бірлескен немесе Палатаның бөлек отырысында», «Парламент Палаталарының бірлескен немесе Палатаның бөлек отырысында», «Парламент Палаталарының бірлескен немесе Палатаның бөлек отырысына», «Парламент Палаталарының бірлескен отырыстарында», «Парламент Палаталарының бірлескен және оның органдарының отырыстарында», «Парламент Палаталарының бірлескен отырысында», «Палаталардың жалпы отырысында Парламенттің бекітуіне» деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Регламент Парламента Республики Казахстан
Постановление Парламента Республики Казахстан от 22 июня 2012 года № 4-V
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Конституционного закона Республики Казахстан «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов» Парламент Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести изменения и дополнения в Регламент Парламента Республики Казахстан, утвержденный Постановлением Парламента Республики Казахстан от 20 мая 1996 года № 2-I ПРК (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 6-7, ст. 227), согласно приложению к настоящему Постановлению.
Председатель
Мажилиса Парламента
Республики Казахстан                       Н. НИГМАТУЛИН
Приложение
к Постановлению Парламента
Республики Казахстан
№ 4-V ПРК от 22 июня 2012 г.
1) части вторую и третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Сессия Парламента проходит в форме совместных и раздельных заседаний его Палат.
Первая сессия Парламента созывается Президентом Республики Казахстан не позднее тридцати дней со дня опубликования итогов выборов.»;
2) второе предложение части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Сессия Парламента, как правило, открывается Президентом Республики, а в случае его отсутствия - Председателем Мажилиса.»;
3) пункт 3 изложить в следующей редакции:
«Пункт 3. Очередные сессии Парламента созываются Председателем Мажилиса и проводятся раз в год, начиная с первого рабочего дня сентября и по последний рабочий день июня.
Сведения о дате, времени и месте открытия сессии Парламента распространяются через средства массовой информации.»;
4) часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«В случае, если парламентские каникулы прерываются в связи с созывом внеочередной сессии Парламента, они возобновляются после завершения работы внеочередной сессии и продолжаются до истечения сроков парламентских каникул.»;
5) в заголовке Главы 1, пунктах 101102110132133 слова «Пленарные заседания», «пленарном заседании Парламента или Палаты», «пленарном заседании Парламента или его Палаты», «пленарных заседаниях», «заседаниях Парламента», «пленарном заседании Парламента», «пленарном заседании» заменить словами «Совместные заседания Палат», «совместном заседании Палат Парламента или раздельном заседании Палаты», «совместном заседании Палат Парламента или раздельном заседании Палаты», «совместных заседаниях Палат», «совместных заседаниях Палат», «совместном заседании Палат Парламента», «совместном заседании Палат»;

6) 5-тармақта:
бірінші бөлікте:
«Парламенттің жалпы отырысын» деген сөздер «Парламент Палаталарының бірлескен отырысын» деген сөздермен ауыстырылсын;
«егер заңда өзге мерзімдер белгіленбесе, ол өткізілетін күннен жеті күн бұрын Палаталардың депутаттарына хабарлай отырып,» деген сөздер «Палаталардың депутаттарына алдын ала хабарлай отырып,» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «Парламенттің жалпы отырыстары» деген сөздер «Парламент Палаталарының бірлескен отырыстары» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «жалпы отырыс» деген сөздер «Палатаның бірлескен отырысын» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6-тармақ. Парламенттің отырысы оған әр Палата депутаттарының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда құқықты болады.»;
8) 7-тармақта:
бірінші бөліктің тоғызыншы абзацындағы «отырысының» деген сөз «отырысын өткізудің» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «Төрағасының орынбасарына» деген сөздер «Төрағасы орынбасарларының біріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 8-тармақтың үшінші бөлігі «Конституцияда» деген сөзден кейін «және заңнамада» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«9-тармақ. Парламент отырыстарында баяндамалар үшін - отыз минут шегінде, қосымша баяндамалар үшін - жиырма минутке дейін, жарыссөзде сөйлеушілер үшін - он минутке дейін, жарыссөзде қайтадан сөйлеу кезінде - бес минутке дейін, депутаттық сауалдарын жария ету үшін - бес минутке дейін, кандидатураларды талқылау кезінде - үш минутке дейін, рәсімдік мәселелер бойынша сөз сөйлеу үшін, анықтамалар беру мен сұрақтар қою үшін - екі минутке дейін уақыт беріледі. Сұрақтарға жауап қайтару үшін - бір сағаттан аспайтын, ал жарыссөзге бір жарым сағатқа дейін уақыт бөлінеді. Жарыссөз тоқтатылғаннан кейін баяндамашы мен қосымша баяндамашының он минут шегінде қорытынды сөз сөйлеуге құқығы бар.»;
11) 10-тармақта:
бірінші бөліктегі «Парламенттің отырыстары» деген сөздер «Парламент Палаталарының бірлескен отырыстары» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
«Баяндамалардың» деген сөз «Баяндамалар мен қосымша баяндамалардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Мәжілістің Редакциялық баспа бөліміне» деген сөздер «Мәжіліс Аппаратына» деген сөздермен ауыстырылсын;
«жалпы отырыс» деген сөздер «Палатаның бірлескен отырысы» деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 11-тармақта:
бірінші бөлікте:
«Палаталар және Палаталардың Бюролары» деген сөздер «Парламент» деген сөзбен ауыстырылсын;
«өздерінің» деген сөз «оның» деген сөзбен ауыстырылсын;
«және оның Палаталарының» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші және бесінші бөліктер алып тасталсын;
алтыншы бөліктегі «Парламент Палаталарының бірлескен отырысы өткізілерден жеті күн бұрын» деген сөздер «алдын-ала» деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в пункте 5:
в части первой:
слова «Пленарное заседание», «пленарного заседания» заменить соответственно словами «Совместное заседание Палат», «совместного заседания Палат»;
слова «информируя депутатов Палат за семь дней до дня его проведения, если законом не определены иные сроки» заменить словами «заблаговременно информируя депутатов Палат»;
в части второй слова «Пленарные заседания» заменить словами «Совместные заседания Палат»;
в части третьей слова «пленарного заседания» заменить словами «совместного заседания Палат»;
7) часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции;
«Пункт 6. Заседание Парламента правомочно при условии присутствия на нем не менее двух третей от общего числа депутатов каждой из Палат.»;
8) в пункте 7:
абзац девятый части первой после слова «порядок» дополнить словом «проведения»;
в части третьей слово «заместителю» заменить словами «одному из заместителей»;
9) часть третью пункта 8 после слова «Конституцией» дополнить словами «и законодательством»;
10) часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
«Пункт 9. Время для докладов на заседаниях Парламента предоставляется в пределах тридцати минут, для содокладов - до двадцати минут, выступающим в прениях - до десяти минут, при повторном выступлении в прениях - до пяти минут, для оглашения депутатских запросов - до пяти минут, при обсуждении кандидатур - до трех минут, для выступлений по процедурным вопросам, для справок и вопросов - до двух минут. Для ответов на вопросы отводится не более одного часа, а для прений - до полутора часов. После прекращения прений докладчик и содокладчик имеют право выступить с заключительным словом в пределах десяти минут.»;
11) в пункте 10:
в части первой слово «Заседания» заменить словами «Совместные заседания Палат»;
в части третьей:
после слова «докладов» дополнить словом «и содокладов»;
слова «редакционно-издательский отдел Мажилиса» заменить словами «Аппарат Мажилиса»;
слова «пленарного заседания» заменить словами «совместного заседания Палат»;
12) в пункте 11:
в части первой:
слова «Палат и Бюро Палат» заменить словом «Парламента»;
слова «в их» заменить словом «его»;
слова «и его Палаты» исключить;
части четвертую и пятую исключить;
в части шестой слова «за семь дней до проведения совместного заседания Палат Парламента» заменить словом «заблаговременно»;

13) 15-тармақта:
екінші бөліктің бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Талқыланып жатқан мәселе бойынша жарыссөздер уақыттың бітуіне орай не Парламент Палаталарының бірлескен отырысына қатысып отырған әрбір Палата депутаттары санының көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданған Парламент шешімі бойынша тоқтатылуы мүмкін.»;
үшінші бөліктегі «Мәжілістің Жалпы бөлімі арқылы Парламенттің жалпы отырысының» деген сөздер «Мәжіліс Аппараты арқылы Парламент Палаталарының бірлескен отырысының» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
16-тармақ. Парламент сессиялары аралығындағы кезеңде Республика Президенті өз бастамасы бойынша, Палаталар Төрағаларының немесе Парламент депутаттары жалпы санының кемінде үштен бірінің ұсынысы бойынша Парламенттің кезектен тыс сессиясын шақыра алады.
Егер мәселелер Палаталардың бірлескен отырысында қаралуға жататын болса, Республика Президенті өз жарлығымен Палаталардың кезектен тыс бірлескен отырысын шақырады, соның негізінде отырыс Президент айқындаған мерзім мен тәртіп бойынша өткізіледі.
Парламент Палаталарының кезектен тыс бірлескен отырысын шақыру туралы өзара бастама көтерген кезде Палаталардың Төрағалары Президентке тиісінше жазбаша ұсыныс енгізеді.
Парламент депутаттары жалпы санының кемінде үштен бірінің бастамасы бойынша Президентке тиісінше жазбаша ұсыныс енгізіледі, онда Парламент Палаталарының кезектен тыс бірлескен отырысын өткізу үшін себеп болған мәселе ашып көрсетіледі.
Палаталардың кезектен тыс бірлескен отырыстарында оларды шақыруға негіз болған мәселелер ғана қаралады.
Палаталардың кезектен тыс бірлескен отырысын, әдетте, Республика Президенті ашады, ал ол болмаған жағдайда Мәжіліс Төрағасы ашады.
17-тармақ. Парламент Республиканың бүкіл аумағында міндетті күші бар Қазақстан Республикасының конституциялық заңдары мен заңдары, Парламент қаулылары нысанында заңнамалық актілер, сондай-ақ жеке қаулылар қабылдайды.
Парламент пен оның Палаталары өз құзыретіндегі мәселелер бойынша үндеулер, декларациялар, мәлімдемелер, заңнамалық сипаты жоқ өзге де актілер қабылдауға құқылы. Оларды қабылдау осы Регламентте және Палаталар Регламенттерінде белгіленген шарттар мен талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.»;
15) мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
17-1-тармақ. Парламент үндеуінің, декларациясының, мәлімдемесінің, заңнамалық сипаты жоқ өзге де актісінің жобасын оған бастамашы болған депутат (депутаттар) Парламенттің тиісті Палатасының Бюросына енгізеді.
Тиісті Палатаның Бюросы бұл мәселені Парламент Палаталары бірлескен отырысының күн тәртібіне енгізу туралы Мәжілістің Төрағасына өтініш жасайды.
Оны Парламент Палаталарының бірлескен отырысында қараған кезде үндеудің, декларацияның, мәлімдеменің, өзге де актінің жобасын оның бастамашысы жария етеді. Үндеудің, декларацияның, мәлімдеменің, өзге де актінің жобасы бойынша жарыссөз ашылуы мүмкін. Қажет болған жағдайда Парламент оны пысықтау жөнінде бірлескен комиссия құрады.»;

13) в пункте 15:
первое предложение части второй изложить в следующей редакции:
«Прения по обсуждаемому вопросу могут быть прекращены по истечении времени либо по решению Парламента, принятому большинством голосов от числа депутатов каждой из Палат, присутствующих на совместном заседании Палат Парламента открытым голосованием.»;
в части третьей слова «пленарного заседания Парламента через Общий отдел» заменить словами «совместного заседания Палат Парламента через Аппарат»;
14) пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
«Пункт 16. В период между сессиями Парламента Президент Республики по собственной инициативе, по предложению председателей Палат или не менее одной трети от общего числа депутатов Парламента может созвать внеочередную сессию Парламента.
В случае если вопросы подлежат рассмотрению на совместном заседании Палат, Президент Республики своим указом созывает внеочередное совместное заседание Палат, на основании которого оно проводится в сроки и порядке, определенные Президентом.
Председатели Палат, при обоюдной инициативе о созыве внеочередного совместного заседания Палат Парламента, вносят соответствующее письменное предложение Президенту.
По инициативе не менее чем одной трети от общего числа депутатов Парламента соответствующее письменное предложение вносится Президенту, в котором раскрывается вопрос, послуживший поводом для проведения внеочередного совместного заседания Палат Парламента.
На внеочередных совместных заседаниях Палат рассматриваются лишь вопросы, послужившие основанием для их созыва.
Внеочередное совместное заседание Палат открывается, как правило, Президентом Республики, а в случае его отсутствия - Председателем Мажилиса.
Пункт 17. Парламент принимает имеющие обязательную силу на всей территории Республики законодательные акты в форме конституционных законов и законов Республики Казахстан, постановлений Парламента, а также индивидуальные постановления.
Парламент и его Палаты вправе по вопросам своей компетенции принимать обращения, декларации, заявления, иные акты, не носящие законодательного характера. Их принятие осуществляется с соблюдением условий и требований, установленных настоящим Регламентом и Регламентами Палат.»;
15) дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
«Пункт 17-1. Проект обращения, декларации, заявления, иного акта Парламента, не носящего законодательного характера, вносится депутатом (депутатами), инициировавшим (-ми) его в Бюро соответствующей Палаты Парламента.
Бюро соответствующей Палаты обращается к Председателю Мажилиса о включении данного вопроса в повестку дня совместного заседания Палат Парламента.
При его рассмотрении на совместном заседании Палат Парламента проект обращения, декларации, заявления, иного акта оглашается его инициатором. По проекту обращения, декларации, заявления, иного акта могут быть открыты прения. В случае необходимости Парламентом создается совместная комиссия по его доработке.»;

16) 18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18-тармақ. Парламенттің заңнамалық актілері, егер Республика Конституциясында өзгеше көзделмесе, әрбір Палата депутаттары қалпы санының көпшілік даусымен қабылданады.
Парламенттің өзге актілері әрбір Палата депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады.
Парламент Сенат пен Мәжілістің бірлескен отырысында заңнамалық және өзге де актілерді қабылдаған кезде дауыс беру Палаталар бойынша бөлек өткізіледі. Дауыс беру нәтижелері электрондық таблоға бір мезгілде шығарылуға тиіс.»;
17) 21-тармақта:
«өзінің жалпы отырыстарында», «Парламенттің жалпы отырысында», «Парламенттің келесі жалпы отырысына» және «Парламенттің бірлескен отырысы» деген сөздер тиісінше «Палаталардың бірлескен отырыстарында», «Парламент Палаталарының бірлескен отырысында», «Парламент Палаталарының келесі бірлескен отырысына» және «Парламент Палаталарының бірлескен отырысы» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Парламенттің бұрын қабылданған шешімдерінің күшін жою, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу солар қабылданған кездегідей дауыс беру арқылы жүргізіледі.»;
18) 22-тармақта:
бірінші бөліктегі «жалпы отырысқа қатысып отырған депутаттардың көпшілік даусымен» деген сөздер «Палаталардың бірлескен отырысына қатысып отырған Парламенттің әрбір Палатасы депутаттарының көпшілік даусымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің сегізінші абзацы «қайта дауыс беруді өткізуге» деген сөздердің алдынан «бұрын қабылданған шешімдерге және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
19) 24-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ұсыныстардың біреуі қабылданған жағдайда қалған балама ұсыныстар бойынша дауыс беру жүргізілмейді.»;
20) 26-тармақта:
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жәшікті ашу Санақ комиссиясының барлық мүшелерінің қатысуымен жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы он бірінші және он екінші бөліктермен толықтырылсын:
«Санақ комиссиясы жасырын дауыс беру нәтижелері туралы хаттама жасайды, оған Санақ комиссиясының барлық мүшелері қол қояды. Санақ комиссиясының баяндамасы бойынша Парламент ашық дауыс беру арқылы Парламент депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен Санақ комиссиясының жасырын дауыс беру нәтижелері туралы хаттамасын бекітеді.
Өткізілген дауыс беру рәсімінде қателіктер анықталған жағдайда Парламент депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы Парламенттің қабылданған шешімі бойынша қайта дауыс беру жүргізіледі.»;
21) 28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28-тармақ. Парламенттің қаулыларына Мәжіліс Төрағасы қол қояды.»;

16) пункт 18 изложить в следующей редакции:
«Пункт 18. Законодательные акты Парламента принимаются большинством голосов от общего числа депутатов каждой из Палат, если иное не предусмотрено Конституцией Республики.
Иные акты Парламента принимаются большинством голосов от общего числа депутатов каждой из Палат.
При принятии Парламентом законодательных и иных актов в совместном заседании Сената и Мажилиса голосование проводится раздельно по Палатам. Результаты голосования на электронных табло должны появляться одновременно.»;
17) в пункте 21:
слова «своих пленарных заседаниях», «пленарном заседании», «пленарное заседание» и «совместного заседания» заменить соответственно словами «совместных заседаниях Палат», «совместном заседании Палат», «совместное заседание Палат» и «совместного заседания Палат»;
дополнить частью шестой следующего содержания:
«Отмена, внесение изменений и дополнений в ранее принятые решения Парламента производятся путем такого же голосования, каким они были приняты.»;
18) в пункте 22:
в части первой слова «большинством голосов депутатов, присутствующих на пленарном заседании» заменить словами «большинством голосов депутатов каждой из Палат Парламента, присутствующих на совместном заседании Палат»;
абзац восьмой части второй после слов «возврате к» дополнить словами «ранее принятым решениям и (или) к»;
19) пункт 24 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае принятия одного из предложений голосование по остальным альтернативным предложениям не проводится.»;
20) в пункте 26:
часть десятую изложить в следующей редакции:
«Вскрытие урны осуществляется в присутствии всех членов Счетной комиссии»;
дополнить частями одиннадцатой и двенадцатой следующего содержания:
«О результатах тайного голосования Счетная комиссия составляет протокол, который подписывается всеми членами Счетной комиссии. По докладу Счетной комиссии Парламент открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов Парламента утверждает протокол Счетной комиссии о результатах тайного голосования.
При выявлении ошибок в процедуре проведенного голосования по решению Парламента, принятому открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов Парламента, проводится повторное голосование.»;
21) пункт 28 изложить в следующей редакции:
«Пункт 28. Постановления Парламента подписываются Председателем Мажилиса.»;

22) 30-тармақтағы «жобасын» деген сөз алып тасталсын;
23) 31-тармақтың үшінші бөлігінің екінші сөйлемі «жалпы санының» деген сөздерден кейін «кемінде төрттен үшінің» деген сөздермен толықтырылсын;
24) 4-тарау мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
«32-1-тармақ. Қазақстан Республикасы Конституциясының 91-бабының 1-тармағында белгіленген жағдайда және тәртіппен Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Парламенті әрбір Палата депутаттарының жалпы санының кемінде бестен төртінің көпшілік даусымен қабылдауы мүмкін.»;
25) 5-тарау алып тасталсын;
26) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«6-тарау. Үкімет пен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерін бекіту тәртібі»;
27) 39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«39-тармақ. Үкімет пен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерін бекіту оларды ретімен әуелі - Мәжілісте, содан кейін Сенатта талқылағаннан кейін Палаталардың бірлескен отырысында жүргізіледі.»;
28) 40-тармақтағы «Баптар бойынша» деген сөздер «Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 41 және 42-тармақтар алып тасталсын;
30) 43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«43-тармақ. Үкіметтің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебін Парламенттің бекітпеуі Парламенттің Үкіметке сенімсіздік вотумын білдіргенін танытады.»;
31) 7-тарау алып тасталсын;
32) 51-тармақтағы «заң қабылдау арқылы» деген сөздер «Палаталардың бірлескен отырысында» деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 9-тарау алып тасталсын;
34) 10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«10-тарау. Қазақстан Республикасының Үкіметіне сенімсіздік вотумын білдіру»;
35) 58 және 59-тармақтар алып тасталсын;
36) 60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«60-тармақ. Үкіметке сенімсіздік вотумын білдіру Палаталардың бірлескен отырысында:
1) Үкімет енгізген заң жобасының қабылданбауына байланысты Премьер-Министр Үкіметке сенім білдіру туралы мәселені қойған жағдайда;
2) осы Регламенттің 43-тармағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
37) 61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«61-тармақ. Үкімет енгізген заң жобасының қабылданбауына байланысты Премьер-Министр Палаталардың бірлескен отырысында Үкіметке сенім білдіру туралы мәселе қоюға құқылы. Бұл мәселе бойынша дауыс беру сенім білдіру туралы мәселе қойылған кезден бастап кемінде қырық сегіз сағат өткен соң өткізіледі.
Егер сенімсіздік вотумы туралы ұсыныс әрбір Палата депутаттары жалпы санының көпшілік даусын ала алмаса, заң жобасы дауысқа салынбай қабылданды деп есептеледі. Алайда, Үкімет бұл құқықты жылына екі реттен артық пайдалана алмайды.»;

22) в пункте 30 слово «проекта» исключить;
23) второе предложение части третьей пункта 31 после слова «большинством» дополнить словами «не менее трех четвертей»;
24) Главу 4 дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
«Пункт 32-1. В случае и порядке, установленных пунктом 1  статьи 91 Конституции Республики Казахстан, изменения и дополнения в Конституцию Республики Казахстан могут быть приняты Парламентом Республики Казахстан большинством не менее четырех пятых голосов от общего числа депутатов каждой из Палат.»;
25) Главу 5 исключить;
26) Заголовок Главы 6 изложить в следующей редакции:
«Глава 6. Порядок утверждения отчетов Правительства и Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета»;
27) пункт 39 изложить в следующей редакции:
«Пункт 39. Утверждение отчетов Правительства и Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета происходит на совместном заседании Палат после их последовательного обсуждения вначале в Мажилисе, а затем в Сенате.»;
28) в пункте 40 слова «постатейном утверждении» заменить словами «утверждении отчетов об исполнении республиканского бюджета»;
29) пункты 41 и 42 исключить;
30) пункт 43 изложить в следующей редакции:
«Пункт 43. Неутверждение Парламентом отчета Правительства об исполнении республиканского бюджета означает выражение Парламентом вотума недоверия Правительству»;
31) Главу 7 исключить;
32) в пункте 51 слова «, путем принятия закона» заменить словами «на совместном заседании Палат»;
33) Главу 9 исключить;
34) заголовок Главы 10 изложить в следующей редакции:
«Глава 10. Выражение Правительству Республики Казахстан вотума недоверия»;
35) пункты 58 и 59 исключить;
36) пункт 60 изложить в следующей редакции:
«Пункт 60. Выражение вотума недоверия Правительству на совместном заседании Палат осуществляется:
1) в случае постановки Премьер-Министром вопроса о доверии Правительству в связи с непринятием внесенного Правительством проекта закона;
2) в порядке, установленном пунктом 43 настоящего Регламента.»;
37) пункт 61 изложить в следующей редакции:
«Пункт 61. В связи с непринятием внесенного Правительством проекта закона Премьер-Министр вправе на совместном заседании Палат поставить вопрос о доверии Правительству. Голосование по этому вопросу проводится не ранее чем через сорок восемь часов с момента постановки вопроса о доверии.
Если предложение о вотуме недоверия не наберет большинства голосов от общего числа депутатов каждой из Палат, проект закона считается принятым без голосования. Однако Правительство не может пользоваться этим правом более двух раз в год.»;

38) 13-тарау алып тасталсын;
39) IV бөлім мынадай мазмұндағы 14-1-тараумен толықтырылсын:
«14-1-тарау. Конституциялық заңдарды қабылдау
69-1-тармақ. Заң шығару бастамасы құқығы Республика Президентіне, Парламент депутаттарына, Үкіметке тиесілі және тек қана Мәжілісте жүзеге асырылады.
69-2-тармақ. Мәжіліс депутаттары қараған және олардың жалпы санының кемінде үштен екісінің даусымен мақұлданған конституциялық заң жобасы мақұлданған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Сенатқа беріледі. Бұл ретте, Мәжіліс Сенатқа осы Регламенттің 74-тармағында белгіленген материалдарды жібереді.
Конституциялық заң жобасын тұтастай қабылдамауды Мәжіліс өз депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен жүзеге асырады.
Қажетті қосымшалары болмаған жағдайда Сенат Аппараты белгіленген талаптарды орындау үшін құжаттарды тіркеместен Мәжіліске қайтарады.
Мәжілістен келіп түскен конституциялық заң жобасы Сенат Аппаратында тіркелген күннен бастап, Парламент сессиялары аралығындағы уақытты есептемегенде, Сенатта күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей қаралады.
Сенат келіп түскен заң жобасын Сенаттың Регламентіне сәйкес қарайды.
69-3-тармақ. Сенат депутаттарының жалпы санының кемінде үштен екісінің даусымен қабылданған жоба конституциялық заңға айналады және күнтізбелік он күн ішінде Республика Президентіне қол қоюға ұсынылады.
69-4-тармақ. Егер Сенат өз депутаттарының жалпы санының кемінде үштен екісінің даусымен конституциялық заң жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізсе, онда Сенат Төрағасы бұл туралы қаулыны, Мәжіліс мақұлдаған жоба редакциясы және түзетулер редакциясы бар салыстырма кестені шешім қабылданған кезден бастап күнтізбелік он төрт күннен аспайтын мерзімде Сенат Аппараты арқылы Мәжіліске қайтарады.
Қайтарылған заң жобасы Мәжіліс Регламентіне сәйкес Мәжілісте қайтадан қаралады.
Егер Мәжіліс өз депутаттарының кемінде үштен екісінің даусымен Сенат енгізген өзгерістермен және толықтырулармен келіссе, конституциялық заң қабылданды деп есептеліп, Мәжіліс Төрағасының қолымен бекемделеді және ол Мәжілістің жалпы отырысында қабылданған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде Сенатқа жіберіледі. Мәжілістің Сенат ұсынған өзгерістермен және толықтырулармен келіскені жөнінде Мәжіліс қаулы қабылдайды. Сенат қабылданған конституциялық заң келіп түскен күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны Республика Президентінің қол қоюына жібереді.
Егер Мәжіліс Сенат енгізген өзгерістер мен толықтырулар бойынша дауыс беру кезінде депутаттардың кемінде үштен екісінің даусымен олармен келіспесе, онда Палаталар арасындағы келіспеушіліктер осы Регламенттің 76-176-5-тармақтарында белгіленген тәртіппен келісу рәсімдері арқылы шешіледі.»;

38) Главу 13 исключить;
39) Раздел IV дополнить главой 14-1 следующего содержания:
«Глава 14-1. Принятие конституционных законов
Пункт 69-1. Право законодательной инициативы принадлежит Президенту Республики, депутатам Парламента, Правительству и реализуется исключительно в Мажилисе.
Пункт 69-2. Проект конституционного закона, рассмотренный и одобренный не менее чем двумя третями голосов от общего числа депутатов Мажилиса, в течение десяти календарных дней со дня его одобрения передается в Сенат. При этом Мажилис направляет в Сенат материалы, установленные пунктом 74 настоящего Регламента.
Отклонение в целом проекта конституционного закона осуществляется Мажилисом большинством голосов от общего числа его депутатов.
При отсутствии необходимых приложений Аппарат Сената возвращает документы в Мажилис без регистрации для выполнения установленных требований.
Проект конституционного закона, поступивший из Мажилиса, рассматривается в Сенате не более шестидесяти календарных дней со дня регистрации в Аппарате Сената без учета времени между сессиями Парламента.
Поступивший законопроект Сенат рассматривает в соответствии с Регламентом Сената.
Пункт 69-3. Принятый не менее чем двумя третями голосов от общего числа депутатов Сената проект становится конституционным законом и в течение десяти календарных дней представляется Президенту Республики на подпись.
Пункт 69-4. В случае, если Сенат не менее чем двумя третями голосов от общего числа его депутатов вносит изменения и дополнения в проект конституционного закона, то Председатель Сената возвращает через Аппарат Сената в Мажилис постановление об этом со сравнительной таблицей с редакцией проекта, одобренного Мажилисом, и редакцией поправок в срок не более четырнадцати календарных дней с момента принятия решения.
Возвращенный законопроект рассматривается в Мажилисе повторно в соответствии с Регламентом Мажилиса.
Если Мажилис не менее чем двумя третями голосов его депутатов согласится с внесенными Сенатом изменениями и дополнениями, конституционный закон считается принятым, скрепляется подписью Председателя Мажилиса и в течение пяти календарных дней со дня его принятия на пленарном заседании Мажилиса направляется в Сенат. О согласии Мажилиса с предложенными Сенатом изменениями и дополнениями Мажилисом принимается постановление. Сенат в течение пяти календарных дней со дня поступления принятого конституционного закона направляет его на подпись Президенту Республики.
Если Мажилис при голосовании по внесенным Сенатом изменениям и дополнениям не согласился с ними не менее чем двумя третями голосов депутатов, то разногласия между Палатами разрешаются путем согласительных процедур в порядке, установленном пунктом 76-1 -  76-5настоящего Регламента.»;

40) 70-тармақ алып тасталсын;
41) 71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
71-тармақ. Республика Парламенті депутатының (депутаттарының) тарапынан заң шығару бастамасы жасалған кезде заң жобасы тиісті құжаттарымен Мәжіліс Регламентіне сәйкес қаралады.»;
42) 72-тармақ алып тасталсын;
43) 73-тармақта:
бірінші абзац «Республика» деген сөзден кейін «Президентіне» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жаңа екінші абзацпен толықтырылсын:
«Егер Мәжіліс заң жобасын қарауға қабылдаса, онда оның мәтіні үш күн мерзімде Сенат депутаттарына танысу үшін жіберіледі.»;
44) 74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«74-тармақ. Мәжіліс депутаттары қараған және олардың жалпы санының көпшілік даусымен мақұлданған заң жобасы мақұлданған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Сенатқа беріледі.
Бұл ретте, Мәжіліс Сенатқа мынадай материалдарды:
1) Мәжілістің заң жобасын мақұлдау туралы қаулысын;
2) бастамашысы Мәжіліс Регламентіне сәйкес ұсынған қосымшаларымен қоса бастамашының редакциясындағы заң жобасын;
3) Мәжіліс мақұлдаған редакциядағы заң жобасын;
4) Мәжіліс отырысының стенограммасын;
5) құқықтық нормалардың бұрынғы және жаңа редакциясының салыстырма кестесін;
6) заң жобасына Мәжіліс депутаттары енгізген және мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін түзетулер бойынша Үкіметтен алынған қорытындыларды;
7) ілеспе хатты жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде санамалап көрсетілген материалдар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.
Халықаралық шартты ратификациялау немесе денонсациялау туралы заң жобасы жіберілген кезде, заң жобасымен бірге халықаралық шарттың және оған қосымшаның тиісті уәкілетті орган куәландырған көшірмесі ұсынылады.
Қазақ және (немесе) орыс тілдеріндегі мәтініне қол қойылмаған халықаралық шартты ратификациялаған немесе денонсациялаған жағдайда заң жобасымен бірге оның аталған тілдерге аударылған, тиісті уәкілетті орган куәландырған тең түпнұсқалы аудармасы қоса беріледі.
Қажетті қосымшалар болмаған жағдайда Сенат Аппараты белгіленген талаптарды орындау үшін құжаттарды тіркеместен Мәжіліске қайтарады.
Мәжілістен келіп түскен заң жобасы Сенат Аппаратында тіркелген күннен бастап, Парламент сессиялары аралығындағы уақытты есептемегенде, Сенатта күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей қаралады.
Сенат келіп түскен заң жобасын Сенаттың Регламентіне сәйкес қарайды.»;
45) 75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«75-тармақ. Сенат депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен қабылданған жоба заңға айналады және күнтізбелік он күннің ішінде Республика Президентіне қол қоюға ұсынылады.»;

40) пункт 70 исключить;
41) пункт 71 изложить в следующей редакции:
«Пункт 71. При законодательной инициативе со стороны депутата (депутатов) Парламента Республики законопроект с соответствующими документами рассматривается в соответствии с Регламентом Мажилиса.»;
42) пункт 72 исключить;
43) в пункте 73:
абзац первый после слова «стороны» дополнить словами «Президента Республики либо»;
дополнить новым абзацем вторым следующего содержания:
«Если законопроект принимается Мажилисом к рассмотрению, то его текст в трехдневный срок направляется депутатам Сената для ознакомления.»;
44) пункт 74 изложить в следующей редакции:
«Пункт 74. Законопроект, рассмотренный и одобренный большинством голосов от общего числа депутатов Мажилиса, в течение десяти календарных дней со дня его одобрения передается в Сенат.
При этом Мажилис направляет в Сенат следующие материалы:
1) постановление Мажилиса об одобрении проекта закона;
2) проект закона в редакции инициатора с приложениями,
предоставляемыми им согласно Регламенту Мажилиса;
3) проект закона в редакции, одобренной Мажилисом;
4) стенограмму заседания Мажилиса;
5) сравнительную таблицу прежней и новой редакции правовых норм;
6) полученные от Правительства заключения по поправкам, внесенным депутатами Мажилиса в проект Закона и предусматривающим сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов;
7) сопроводительное письмо.
Материалы, перечисленные в части второй настоящего пункта, представляются на казахском и русском языках.
При направлении законопроекта о ратификации или денонсации международного договора вместе с законопроектом представляется заверенная соответствующим уполномоченным органом копия международного договора и приложения к нему.
В случае ратификации или денонсации международного договора, текст которого не подписывался на казахском и (или) русском языках, к законопроекту прилагается заверенный соответствующим уполномоченным органом аутентичный его перевод на указанные языки.
При отсутствии необходимых приложений Аппарат Сената возвращает документы в Мажилис без регистрации для выполнения установленных требований.
Проект закона, поступивший из Мажилиса, рассматривается в Сенате не более шестидесяти календарных дней со дня регистрации в Аппарате Сената без учета времени между сессиями Парламента.
Поступивший законопроект Сенат рассматривает в соответствии с Регламентом Сената.»;
45) пункт 75 изложить в следующей редакции:
«Пункт 75. Принятый большинством голосов от общего числа депутатов Сената проект становится законом и в течение десяти календарных дней представляется Президенту Республики на подпись.»;

46) мынадай мазмұндағы 75-1-тармақпен толықтырылсын:
«75-1-тармақ. Сенат депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен тұтастай қабылданбаған жобаны Сенат Төрағасы шешім қабылданған кезден бастап күнтізбелік он екі күн ішінде Сенаттың қаулысымен, қабылдамаудың дәлелді негіздемесімен және Сенат отырысының стенограммасымен бірге Сенат Аппараты арқылы Мәжіліске қайтарады.
Қайтарылған заң жобасы Мәжіліс Регламентіне сәйкес Мәжілісте қайтадан қаралады.
Егер Мәжіліс депутаттардың жалпы санының үштен екі көпшілік даусымен жобаны қайта мақұлдаса, ол қайтадан талқылап, дауыс беру үшін Сенатқа беріледі.
Егер Мәжіліс депутаттардың осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген дауыс санын жинай алмаса, заң жобасы қосымша дауысқа салынбай, қабылданбады деп есептеледі және жалпы отырыс өткізілген кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде бастамашысына қайтарылады.
Сенат заң жобасы бойынша қайтадан талқылап, дауыс беруді Сенаттың Регламентіне сәйкес жүргізеді.
Сенат қайтадан қабылдамай тастаған заң жобасын сол сессия ішінде қайта енгізуге болмайды.»:
47) 76-тармақ алып тасталсын;
48) мынадай мазмұндағы  76-1, 76-2, 76-3, 76-4, 76-5-тармақтармен толықтырылсын:
«76-1-тармақ. Егер Сенат депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен заң жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізсе, онда Сенат бұл туралы қаулыны Мәжіліс мақұлдаған заң жобасының редакциясы және баптардың жаңа редакциясының салыстырма кестесі және стенограммамен бірге шешім қабылданған кезден бастап күнтізбелік он төрт күннен аспайтын мерзімде Сенат Аппараты арқылы мәжіліске қайтарады.
Қайтарылған заң жобасы Мәжіліс Регламентіне сәйкес Мәжілісте қайтадан қаралады.
Егер Мәжіліс депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен ұсынылған өзгерістермен және толықтырулармен келіссе, заң қабылданды деп есептеліп, Мәжіліс Төрағасының қолымен бекемделеді және Мәжілістің жалпы отырысында қабылданған күннен бастап бес күн ішінде Сенатқа жіберіледі. Сенат ұсынған өзгерістер мен толықтыруларға Мәжілістің келіскені туралы Мәжіліс қаулы қабылдайды. Сенат қабылданған заң келіп түскен күннен бастап бес күн ішінде оны Республика Президентіне қол қоюға жібереді.
76-2-тармақ. Егер Сенат енгізген өзгерістер мен толықтыруларға Мәжіліс сондай көпшілік дауыспен қарсылық білдірсе, онда Парламент Палаталарының арасындағы келіспеушіліктер келісу рәсімдері арқылы шешіледі.
Туындаған келіспеушіліктерді еңсеру үшін Мәжіліс пен Сенат әрбір Палатадан саны теңдей депутаттардың қатысуымен келісім комиссиясын құрады. Келісім комиссиясының жұмысына заң шығару бастамасы құқығының субъектісі (ол уәкілеттік берген адам) кеңесші дауыс құқығымен қатыса алады.
Палаталар келісім комиссиясының мүшелерін сайлауды Палата депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен дербес жүзеге асырады.
Келісім комиссиясының мүшелері өз құрамынан комиссия мүшелері жалпы санының көпшілік даусымен төрағаны сайлайды.
Палаталар арасындағы келіспеушіліктерді туындатқан Сенаттың өзгерістері мен толықтыруларын қарау жөніндегі келісім комиссиясының төрағасын сайлауды алдыңғы отырыстағы Палата өкілінің төрағалық ету кезектілігін ескере отырып, комиссия мүшелері бірінші отырыста жүзеге асырады.
Келісім комиссиясы тиісті заң жобасының бірыңғай мәтінін жасауға ұмтыла отырып, заң жобасының Сенат пен Мәжіліс арасындағы келіспеушіліктерді туындатқан ережелерін ғана қарайды.
Келісім комиссиясының жұмысына Парламент депутаттары кеңесші дауыс құқығымен қатыса алады.
Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы қабылдайды. Келісім комиссиясының шешімі оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. «Жақтап» не «қарсы» берілген дауыстар саны тең мөлшерде болған жағдайда, комиссия төрағасының даусы шешуші болып есептеледі.
Жұмыс нәтижелері бойынша келісім комиссиясы келіспеушіліктерді еңсеру жөніндегі ұсыныстар қамтылған қаулы қабылдайды, ол Мәжіліс Бюросы арқылы Мәжілістің жалпы отырысының қарауына енгізіледі.
Өзгерістер енгізілген заң жобасы баптарының салыстырма кестесі келісім комиссиясының қаулысына қоса беріледі.

46) дополнить пунктом 75-1 следующего содержания:
«Пункт 75-1. Отклоненный в целом большинством голосов от общего числа депутатов Сената проект в течение двенадцати календарных дней с момента принятия решения возвращается Председателем Сената через Аппарат Сената в Мажилис вместе с постановлением Сената, мотивированным обоснованием отклонения и стенограммой заседания Сената.
Возвращенный законопроект рассматривается в Мажилисе повторно в соответствии с Регламентом Мажилиса.
Если Мажилис большинством в две трети голосов от общего числа депутатов вновь одобрит проект, он передается в Сенат для повторного обсуждения и голосования.
Если Мажилисом не набрано указанного в части третьей настоящего пункта количества голосов депутатов, проект закона считается отклоненным без дополнительного голосования и возвращается его инициатору в течение десяти календарных дней с момента проведения пленарного заседания.
Повторное обсуждение и голосование по законопроекту Сенатом проводится в соответствии с Регламентом Сената.
Повторно отклоненный Сенатом проект закона не может быть вновь внесен в течение той же сессии.»;
47) пункт 76 исключить;
48) дополнить пунктами 76-1, 76-2, 76-3, 76-4, 76-5 следующего содержания:
«Пункт 76-1. В случае если Сенат большинством голосов от общего числа депутатов вносит изменения и дополнения в законопроект, то Сенат возвращает через Аппарат Сената в Мажилис постановление об этом со сравнительной таблицей с редакцией законопроекта, одобренного Мажилисом и новой редакцией статей и стенограммой в срок не более четырнадцати календарных дней с момента принятия решения.
Возвращенный законопроект рассматривается в Мажилисе повторно в соответствии с Регламентом Мажилиса.
Если Мажилис большинством голосов от общего числа депутатов согласится с предложенными изменениями и дополнениями, закон считается принятым, скрепляется подписью Председателя Мажилиса и в течение пяти дней со дня его принятия на пленарном заседании Мажилиса направляется в Сенат. О согласии Мажилиса с предложенными Сенатом изменениями и дополнениями Мажилисом принимается постановление. Сенат в течение пяти дней со дня поступления принятого закона направляет его на подпись Президенту Республики.
Пункт 76-2. Если Мажилис тем же большинством голосов возражает против внесенных Сенатом изменений и дополнений, то разногласия между Палатами Парламента разрешаются путем согласительных процедур.
Для преодоления возникших разногласий Мажилис и Сенат создают согласительную комиссию с участием равного количества депутатов от каждой Палаты. В работе согласительной комиссии может принимать участие с правом совещательного голоса субъект права законодательной инициативы (уполномоченное им лицо).
Избрание членов согласительной комиссии осуществляется Палатами самостоятельно большинством голосов от общего числа депутатов Палаты.
Члены согласительной комиссии из своего состава избирают большинством голосов от общего числа членов комиссии председателя.
Избрание председателя согласительной комиссии по рассмотрению изменений и дополнений Сената, по которому возникли разногласия между Палатами, осуществляется членами комиссии на первом заседании с учетом очередности председательствования представителя Палаты на предыдущем заседании.
Согласительная комиссия рассматривает лишь те положения законопроекта, по которым возникли разногласия между Сенатом и Мажилисом, стремясь выработать единый текст соответствующего проекта закона.
В работе согласительной комиссии могут принимать участие с правом совещательного голоса депутаты Парламента.
Комиссия принимает решение открытым голосованием. Решения согласительной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа его членов. В случае равного количества голосов «за» либо «против» голос председателя комиссии считается решающим.
По результатам работы согласительная комиссия принимает постановление, содержащее предложения по преодолению разногласий, которое вносится на рассмотрение через Бюро Мажилиса на пленарное заседание Мажилиса.
К постановлению согласительной комиссии прилагается сравнительная таблица статей законопроекта, в которые были внесены изменения.

76-3-тармақ. Мәжіліс заң жобасын қайтадан қараған кезде келісім комиссиясының қаулысында қамтылған ұсыныстар ғана талқыланады.
Мәжіліс осы ұсыныстардың шегінен шығатын ешбір түзетуді қарамайды.
Мәжіліс келісім комиссиясының ұсыныстары бойынша Палата депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен шешім қабылдайды.
Мәжіліс келісім комиссиясының ұсыныстарымен келісуі немесе келіспеуі мүмкін.
Егер Мәжіліс заң жобасын келісім комиссиясының редакциясында депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен мақұлдаса немесе Мәжіліс бұрын қабылдаған редакцияда заң жобасын көпшілік дауыспен қайта мақұлдаса, онда тиісті қаулы қабылданып, ол келісім комиссиясының материалдарымен бірге жалпы отырыс өткізілген кезден бастап күнтізбелік жеті күн ішінде Сенатқа жіберіледі.
76-4-тармақ. Сенат келісім комиссиясының ұсыныстары және Мәжілістің шешімі бойынша Палата депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен шешім қабылдайды.
Сенат келісім комиссиясының ұсыныстарымен және Мәжілістің шешімімен келісуі немесе келіспеуі мүмкін.
Сенат келіскен жағдайда заң жобасы заңға айналады және күнтізбелік он күн ішінде Президентке қол қоюға ұсынылады.
76-5-тармақ. Палаталардың бірі келісім комиссиясының ұсыныстарымен келіспеген жағдайда, Палаталар өз Регламенттеріне сәйкес келісім комиссияларының жаңа құрамын сайлайды және Сенат пен Мәжіліс мақұлдайтын шешім шығару үшін қайтадан келісу рәсімдерін өткізеді.»;
49) 77-тармақ алып тасталсын;
50) 16-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«16-тарау. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерді талқылау
78-тармақ. Парламент Палаталардың бөлек отырысында мәселелерді ретімен әуелі - Мәжілісте, содан кейін Сенатта қарау арқылы Үкімет пен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерін талқылайды.
Парламент Мәжілісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есебін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджеттің қаралуы туралы есебімен бірге талқылайды.
Бұл мәселелерді талқылау мынадай баяндамаларды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген адамдардың республикалық бюджеттің атқарылуы және тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған елдегі салық бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы баяндамасын;
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының республикалық бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
бас комитет өкілінің қосымша баяндамасын қамтиды.
Әрбір сөз сөйлеушінің баяндамасы Мәжіліс Регламентіне сәйкес талқылануға тиіс.
Талқылау қорытындылары бойынша Мәжіліс есептер бойынша қосымша баяндама жасау тапсырылған комитетті және Парламент Палаталарының бірлескен отырысында Мәжілістің атынан сөз сөйлеу тапсырылған депутатты көрсете отырып, қаулы қабылдайды және оны Сенатқа жібереді.
Сенатта Үкімет пен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерін талқылаудың сәйкес рәсімдерінен кейін Сенат қаулы қабылдайды, онда есептер бойынша қосымша баяндама жасау тапсырылған Палата комитеті және Парламент Палаталарының бірлескен отырысында Сенаттың атынан сөз сөйлеу тапсырылған депутат көрсетіліп, осы қаулыны Мәжіліске жібереді.
Үкімет пен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептері Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде және Сенатында талқыланғаннан кейін осы Регламенттің 6-тарауында белгіленген тәртіппен Парламент Палаталарының бірлескен отырысында бекітіледі.»;

Пункт 76-3. При повторном рассмотрении проекта закона Мажилисом обсуждаются только предложения, содержащиеся в постановлении согласительной комиссии. Никакие поправки, выходящие за пределы этих предложений, Мажилисом не рассматриваются.
Мажилис но предложениям согласительной комиссии принимает решение большинством голосов от общего числа депутатов Палаты.
Мажилис может согласиться или не согласиться с предложениями согласительной комиссии.
Если Мажилис большинством голосов от общего числа депутатов одобрит проект закона в редакции согласительной комиссии или большинством голосов вновь одобрит законопроект в редакции, ранее принятой Мажилисом, то принимается соответствующее постановление, которое с материалами согласительной комиссии направляется в течение семи календарных дней с момента проведения пленарного заседания в Сенат.
Пункт 76-4. Сенат по предложениям согласительной комиссии и решению Мажилиса принимает решение большинством голосов от общего числа депутатов Палаты.
Сенат может согласиться или не согласиться с предложениями согласительной комиссии и решением Мажилиса.
При согласии Сената законопроект становится законом и в течение десяти календарных дней представляется Президенту на подпись.
Пункт 76-5. В случае несогласия одной из Палат с предложениями согласительной комиссии Палаты в соответствии со своими Регламентами избирают новые составы согласительных комиссий и вновь проводят согласительные процедуры для выработки решения, которое получит одобрение Сената и Мажилиса.»;
49) пункт 77 исключить;
50) Главу 16 изложить в следующей редакции:
«Глава 16. Обсуждение отчетов об исполнении республиканского бюджета
Пункт 78. Парламент на раздельном заседании Палат путем последовательного рассмотрения вопросов вначале в Мажилисе, а затем в Сенате обсуждает отчеты Правительства и Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета.
Мажилис Парламента обсуждает годовой отчет Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета совместно с отчетом Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета.
Обсуждение данных вопросов включает доклады:
уполномоченных Правительством Республики Казахстан лиц об исполнении республиканского бюджета и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране, принятых в прогнозе социально-экономического развития на соответствующий период;
председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета;
содоклад представителя головного комитета.
Доклад каждого выступающего подлежит обсуждению в соответствии с Регламентом Мажилиса.
По итогам обсуждения Мажилис принимает и направляет в Сенат постановление с указанием комитета, которому поручено подготовить содоклад по отчетам и депутата, которому поручено выступить на совместном заседании Палат Парламента от Мажилиса.
После идентичной процедуры обсуждения в Сенате отчетов Правительства и Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета Сенат принимает постановление, в котором указываются комитет Палаты, которому поручено подготовить содоклад по отчетам и депутат, которому поручено выступить на совместном заседании Палат Парламента от Сената, и направляет его в Мажилис.
После обсуждения в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан отчеты Правительства и Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета утверждаются на совместном заседании Палат Парламента в порядке, установленном главой 6 настоящего Регламента.»;

51) мынадай мазмұндағы 16-1 және 16-2-тараулармен толықтырылсын:
«16-1-тарау. Республика Парламентінің Республика Президентінің қарсылықтарын қарауы
78-1-тармақ. Республика Президентінің қарсылықтарын туындатқан заңдар немесе заң баптары бойынша Парламент қарсылықтар жіберілген күннен бастап бір ай мерзім ішінде қайтадан талқылау мен дауыс беруді жүргізеді. Осы мерзімнің сақталмауы Президент қарсылықтарының қабылданғанын білдіреді.
78-2-тармақ. Мәжіліс Төрағасы Республика Президентінің қарсылықтарымен қайтарылған заңды немесе оның баптарын Республика Президенті өкілінің қатысуымен, оларды қарау үшін Мәжілістің тиісті тұрақты комитетіне жібереді. Мәжілістің тиісті тұрақты комитеті қорытынды әзірлегеннен кейін Республика Президентінің қарсылықтарымен қайтарылған заң немесе оның баптары Палатаның шешім шығаруы үшін Мәжілістің жалпы отырысына шығарылады.
Қарсылықтарды Мәжілісте қарау барысында Республика Президенті депутаттардың ұсыныстарын ескере отырып, өзі қарсылықтарында ұсынған заң редакциясын тұтастай не оның жекелеген тиісті баптарын өзгертуге құқылы.
78-3-тармақ. Егер Мәжіліс дауыс беру қорытындылары нәтижесінде заң бойынша Парламент бұрын қабылдаған шешімді растамайтын болса, онда Президент қарсылықтарын Парламент Палаталарының одан әрі қарауы тоқтатылады және заң қабылданбады деп немесе Президент ұсынған редакцияда қабылданды деп есептеледі.
Егер Мәжіліс Палата депутаттары жалпы санының үштен екісінің көпшілік даусымен заң бойынша бұрын қабылданған шешімді растайтын болса, онда заң Президент қарсылықтарымен бірге одан әрі қарау үшін Сенатқа беріледі.
78-4-тармақ. Сенаттың тиісті тұрақты комитеті қорытынды әзірлегеннен кейін заң немесе оның баптары Мемлекет басшысының қарсылықтарымен бірге Сенаттың жалпы отырысына шығарылады. Егер Сенат дауыс беру қорытындылары нәтижесінде заң бойынша Парламент бұрын қабылдаған шешімді растамайтын болса, онда заң қабылданбады деп немесе Президент ұсынған редакцияда қабылданды деп есептеледі.
Егер Сенат Палата депутаттарының жалпы санының үштен екісінің көпшілік даусымен заң бойынша бұрын қабылданған шешімді растайтын болса, онда Президенттің заң бойынша қарсылықтары еңсерілді деп есептеледі. Мұндай жағдайда, заң немесе тиісінше оның баптары Парламент бірінші рет қабылдаған редакциясында қабылданды деп есептеледі және Президент осы заңға ол қол қоюға ұсынылған кезден бастап бір ай ішінде қол қояды.
78-5-тармақ. Парламент Палаталарының отырыстарында заң ңемесе оның жекелеген баптары қайтадан талқыланып, дауыс берілген жағдайда, егер Президенттің қарсылықтары тұтастай заңға туындаған болса, тұтастай заң бойынша не Республика Президентінің қарсылықтарын туындатқан баптар бойынша дауыс беру өткізіледі.

51) дополнить главами 16-1 и 16-2 следующего содержания:
«Глава 16-1. Рассмотрение Парламентом Республики возражений Президента Республики
Пункт 78-1. Повторное обсуждение и голосование по законам или статьям закона, вызвавшим возражения Президента Республики, проводятся Парламентом в месячный срок со дня направления возражений. Несоблюдение этого срока означает принятие возражений Президента.
Пункт 78-2. Председатель Мажилиса направляет возвращенные с возражениями Президента Республики закон или его статьи в соответствующий постоянный комитет Мажилиса для их рассмотрения с участием представителя Президента Республики. После выработки заключения соответствующим постоянным комитетом Мажилиса возвращенные с возражениями Президента Республики закон или его статьи выносятся на пленарное заседание Мажилиса для принятия Палатой решения.
В ходе рассмотрения возражений в Мажилисе Президент Республики вправе с учетом предложений депутатов изменить предложенную им в возражениях редакцию закона в целом либо соответствующих отдельных его статей.
Пункт 78-3. Если Мажилис по итогам голосования не подтвердит ранее принятого Парламентом решения по закону, то дальнейшее рассмотрение возражений Президента Палатами Парламента прекращается и закон считается непринятым или принятым в редакции, предложенной Президентом.
Если Мажилис большинством в две трети голосов от общего числа депутатов Палаты подтвердит ранее принятое по закону решение, то закон с возражениями Президента передается для дальнейшего рассмотрения в Сенат.
Пункт 78-4. После выработки заключения соответствующим постоянным комитетом Сената закон или его статьи с возражениями Главы государства выносятся на пленарное заседание Сената. Если Сенат по итогам голосования не подтверждает ранее принятого Парламентом решения по закону, то закон считается непринятым или принятым в редакции, предложенной Президентом.
Если Сенат большинством в две трети голосов от общего числа депутатов Палаты подтвердит ранее принятое по закону решение, то возражения Президента по закону считаются преодоленными. В этом случае закон или, соответственно, его статьи считаются принятыми в той редакции, в которой он был принят Парламентом в первый раз, и Президент подписывает данный закон в течение одного месяца с момента его представления на подпись.
Пункт 78-5. При повторном обсуждении и голосовании закона или отдельных его статей на заседаниях Палат Парламента голосование проводится по закону в целом, если возражения Президента вызвал закон в целом, либо по статьям, вызвавшим возражения Президента Республики.

78-7-тармақ. Егер Республика Президентінің қарсылықтары Парламент қабылдаған конституциялық заңдарға енгізілген болса, онда мұндай жағдайда, қарсылықтар заңдарға қарсылықтарды қарау үшін көзделген тәртіппен қаралады. Бұл ретте, Парламент Президенттің конституциялық заңдарға қарсылықтарын әр Палата депутаттарының жалпы санының кемінде төрттен үшінің даусымен еңсереді.
78-8-тармақ. Парламент Палаталарының әрқайсысының Президенттің қарсылықтарын қарау мерзімі күнтізбелік он бес күннен аспауға тиіс.
16-2-тарау. Республикалық референдум тағайындау туралы бастама көтеру
78-9-тармақ. Республикалық референдум тағайындау туралы бастама көтеруді Парламент мәселелерді ретімен әуелі - Мәжілісте, содан кейін Сенатта қарау арқылы Палаталардың бөлек отырысында жүзеге асырады.
78-10-тармақ. Мәжіліс республикалық референдум тағайындау туралы бастама көтеру туралы мәселені Палатаның отырысында қарайды және ол Парламент Сенатына жіберілетін тиісті қаулымен ресімделеді.
78-11-тармақ. Республикалық референдум тағайындау туралы бастама көтеруді Сенат осы мәселені Мәжіліс қарағаннан кейін Палатаның отырысында жүзеге асырады және ол қаулымен ресімделеді.
Парламент Палаталары қабылдаған республикалық референдум тағайындау туралы бастама көтеру жөніндегі қаулы күнтізбелік үш күннің ішінде Республика Президентінің қарауына беріледі.
78-12-тармақ. Парламент республикалық референдум тағайындау туралы бастаманы Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселесі бойынша көтеруі мүмкін.
Конституцияға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобасы, егер Президент оны Парламенттің қарауына беру қажет деп ұйғарса, республикалық референдумға шығарылмайды. Мұндай жағдайда Парламенттің шешімі осы Регламенттің 4-тарауында белгіленген тәртіппен қабылданады.
Егер Республика Президенті Конституцияға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды республикалық референдумға шығару туралы Парламенттің ұсынысын қабылдамай тастаса, онда Парламент Палаталарының әрқайсысының депутаттары жалпы санының кемінде бестен төртінің көпшілік даусымен Парламент осы өзгерістер мен толықтыруларды Конституцияға енгізу туралы заң қабылдауға құқылы. Мұндай жағдайда, Республика Президенті осы заңға қол қояды немесе оны республикалық референдумға шығарады, егер республикалық референдумға қатысуға құқығы бар Республика азаматтарының жартысынан астамы дауыс беруге қатысқан болса, референдум өткізілді деп есептеледі.»;
52) 17-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«17-тарау. Республиканың әкімшілік-аумақтық құрылымы мәселелерін шешу
79-тармақ. Қазақстан Республикасының Парламенті Қазақстанның әкімшілік-аумақтық құрылымы мәселелерін шешу тәртібін заң қабылдау арқылы белгілейді.»;

Пункт 78-7. В случае если возражения Президента Республики внесены на принятые Парламентом конституционные законы, то в этом случае возражения рассматриваются в порядке, предусмотренном для рассмотрения возражений на законы. При этом возражения Президента, на конституционные законы преодолеваются Парламентом не менее чем тремя четвертями голосов от общего числа депутатов каждой из Палат.
Пункт 78-8. Срок рассмотрения возражений Президента в каждой из Палат Парламента не должен превышать пятнадцать календарных дней.
Глава 16-2. Проявление инициативы о назначении республиканского референдума
Пункт 78-9. Проявление инициативы о назначении республиканского референдума осуществляется Парламентом в раздельном заседании Палат путем последовательного рассмотрения вопросов вначале в Мажилисе, а затем в Сенате.
Пункт 78-10. Вопрос о проявлении инициативы о назначении республиканского референдума рассматривается Мажилисом на заседании Палаты и оформляется соответствующим постановлением, которое направляется в Сенат Парламента.
Пункт 78-11. Проявление инициативы о назначении республиканского референдума осуществляется Сенатом на заседании Палаты после рассмотрения данного вопроса Мажилисом и оформляется постановлением.
Принятые Палатами Парламента постановления о проявлении инициативы о назначении республиканского референдума передаются на рассмотрение Президента Республики в течение трех календарных дней.
Пункт 78-12. Инициатива о назначении республиканского референдума может быть проявлена Парламентом по вопросу внесения изменений и дополнений в Конституцию Республики Казахстан.
Проект изменений и дополнений в Конституцию не вносится на республиканский референдум, если Президент решит передать его на рассмотрение Парламента. Решение Парламента принимается в этом случае в порядке, установленном главой 4 настоящего Регламента.
Если Президент Республики отклоняет предложение Парламента о вынесении на республиканский референдум изменений и дополнений в Конституцию, то Парламент вправе большинством не менее четырех пятых голосов от общего числа депутатов каждой из Палат Парламента принять закон о внесении этих изменений и дополнений в Конституцию. В таком случае Президент Республики подписывает этот закон или выносит его на республиканский референдум, который считается состоявшимся, если в голосовании приняло участие более половины граждан Республики, имеющих право участвовать в республиканском референдуме.»;
52) Главу 17 изложить в следующей редакции:
«Глава 17. Решение вопросов административно-территориального устройства Республики
Пункт 79. Порядок решения вопросов административно-территориального устройства Казахстана устанавливается Парламентом Республики Казахстан путем принятия закона.»;

53) 82-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Республика Президентіне тиісті ұсыныс енгізіледі.»;
54) 19-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«19-тарау. Мемлекеттік қарыздар және Республиканың экономикалық және өзге де көмек көрсетуі туралы мәселелерді шешу
83-тармақ. Қазақстан Республикасының Парламенті мемлекеттік қарыздар және Республиканың экономикалық және өзге де көмек көрсетуі туралы мәселелерді шешуді заң қабылдау арқылы жүзеге асырады.»;
55) 20 және 21-тараулар мынадай редакцияда жазылсын:
«20-тарау. Рақымшылық жасау мәселелерін шешу
84-тармақ. Қазақстан Республикасының Парламенті рақымшылық жасау мәселелерін шешуді заң қабылдау арқылы жүзеге асырады.
21-тарау. Республиканың халықаралық шарттарын ратификациялау және денонсациялау
86-тармақ. Қазақстан Республикасының Парламенті Республиканың халықаралық шарттарын заңдарды қабылдау арқылы ратификациялайды және денонсациялайды.»;
56) 95-тармақта:
3) тармақшадағы «Парламент» деген сөз «Парламент Палаталары» деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшадағы «Республиканың заңдарына, Парламент пен Палата Регламенттеріне» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы» Конституциялық заңға, осы Регламентке және Парламент Палатасының регламентіне» деген сөздермен ауыстырылсын;
57) 96-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
58) 105-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«105-тармақ. Депутат Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының Регламенттеріне сәйкес Республиканың кез келген өңіріне немесе одан тыс жерлерге іссапарға бара алады. Бұл ретте, депутаттарды іссапарға жіберу Парламент Палаталары мен оның органдарының бірлескен және бөлек отырыстарының кворумына әсер етпеуге тиіс»;
59) 110-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Депутат Палатаның отырысында немесе Палаталардың бірлескен отырысында болмаған жағдайда бұл туралы шешімді - тиісті Палатаның Төрағасы, ал Палата органдарының отырыстарында болмаған жағдайда тиісті Палатаның Бюросы қабылдайды.»;
60) 24-тарау мынадай мазмұндағы 114-1-тармақпен толықтырылсын:
«114-1-тармақ. Мәжіліс депутаттарына осы тарауда көзделген жазалау шараларын қолдану туралы мәселеге саяси партиялардың Мәжілісте өкілдік ететін, құрамына депутаттар кіретін фракциялары бастама жасауы мүмкін.»;
61) 115 және 116-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«115-тармақ. Парламент депутаттары саяси партиялардың фракциялары және депутаттық топтар түрінде депутаттық бірлестіктер құруға құқылы.
116-тармақ. Саяси партияның фракциясы - заңда белгіленген тәртіппен тіркелген, саяси партияның атынан өкілдік ететін депутаттардың ұйымдасқан тобы, ол Парламент Мәжілісінде тиісті саяси партияның мүдделерін білдіру мақсатында құрылады. Саяси партия фракциясының ең аз саны Парламент Мәжілісінің регламентінде айқындалады. Саяси партия фракциясының құрамына Парламент Мәжілісінің депутаттары кіре алады. Депутаттың бір саяси партияның фракциясында ғана болуға құқығы бар.»;

53) часть третью пункта 82 изложить в следующей редакции:
«Соответствующее представление вносится Президенту Республики.»;
54) Главу 19 изложить в следующей редакции:
«Глава 19. Решение вопросов о государственных займах и оказании Республикой экономической и иной помощи
Пункт 83. Решение вопросов о государственных займах и оказании Республикой экономической и иной помощи осуществляется Парламентом Республики Казахстан путем принятия закона»;
55) Главы 20 и 21 изложить в следующей редакции:
«Глава 20. Решение вопросов амнистии
Пункт 84. Решение вопросов амнистии осуществляется Парламентом Республики Казахстан путем принятия закона.
Глава 21. Ратификация и денонсация международных договоров Республики
Пункт 86. Парламент Республики Казахстан ратифицирует и денонсирует международные договоры Республики путем принятия законов.»;
56) в пункте 95:
в подпункте 3) слово «Парламентом» заменить словами «Палатами Парламента»;
в подпункте 13) слова «законодательством Республики, Регламентами Парламента и Палаты» заменить словами «Конституционным законом «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», настоящим Регламентом и регламентом Палаты Парламента»;
57) в пункте 96 слово «законодательством» заменить словом «законами»;
58) пункт 105 изложить в следующей редакции:
«Пункт 105. Депутат может выезжать в командировки в любой регион Республики или за ее пределы согласно законодательству Республики Казахстан и Регламентам Палат Парламента Республики Казахстан. При этом командирование депутатов не должно отражаться на кворуме совместных и раздельных заседаний Палат Парламента и его органов.»;
59) часть вторую пункта 110 изложить в следующей редакции:
«Решение об этом при отсутствии депутата на заседании Палаты или на совместном заседании Палат принимается председателем соответствующей Палаты, а при отсутствии на заседаниях органов Палаты - Бюро соответствующей Палаты.»;
60) Главу 24 дополнить пунктом 114-1 следующего содержания:
«Пункт 114-1. Вопрос о применении к депутатам Мажилиса предусмотренных настоящей главой мер взыскания может быть инициирован фракциями политических партий, представленных в Мажилисе, в состав которых входят депутаты.»;
61) пункты 115 и 116 изложить в следующей редакции:
«Пункт 115. Депутаты Парламента вправе создавать депутатские объединения в виде фракций политических партий и депутатских групп.
Пункт 116. Фракция политической партии — организованная группа депутатов, представляющих политическую партию, зарегистрированную в порядке, установленном законом, которая в целях выражения интересов соответствующей политической партии создается в Мажилисе Парламента. Минимальная численность фракции политической партии определяется регламентом Мажилиса Парламента. В состав фракции политической партии могут входить депутаты Мажилиса Парламента. Депутат имеет право состоять только в одной фракции политической партии.»;

62) 117-тармақта:
«өкілеттігін жүзеге асыру» деген сөздер «өкілеттіктерін бірлесіп жүзеге асыруы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, сайлау округтерінде бірлесіп жұмыс істеу» деген сөздер алып тасталсын;
63) 118-тармақта:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«118-тармақ. Саяси партиялардың фракцияларын тіркеу Парламенті Мәжілісінің Бюросында жүзеге асырылады, депутаттық топтарды тіркеу Парламент Палаталарының Бюросында жүзеге асырылады. Саяси партиялардың фракцияларын және депутаттық топтарды тіркеу келіп тіркелу ретімен жүргізіледі және тек қана хабарламалық сипатта болады Депутаттық топты тіркеуді Парламенттің қай Палатасының Бюросы жүзеге асыратынын депутаттық топтың өзі дербес айқындайды.»;
үшінші бөліктегі «Парламент Палаталарының Бюроларына» деген сөздер «Парламенттің тиісті Палатасының Бюросына» деген сөздермен ауыстырылсын;
64) 121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«121-тармақ. Парламент депутаттары бірнеше депутаттық топтың мүшесі бола алады.»;
65) 123-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Парламент Палаталары сайлайтын немесе тағайындайтын не Парламент Палаталары тағайындауға келісім беретін лауазымды адамдардың кандидатуралары бойынша өз пікірін айтуға;»;
жетінші абзац алып тасталсын;
66) 125-тармақ «, оларға Палаталардың Төрағалары не Палаталар Төрағаларының бірі қол қояды» деген сөздермен толықтырылсын;
67) 126-тармақ алып тасталсын;
68) 127-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«127-тармақ. Парламенттің ресми делегацияларының, олардың басшыларының құрамы, сондай-ақ басқа мемлекеттердің парламенттерімен ынтымақтастық жөніндегі парламентаралық комиссиялардың (парламенттік, жұмыс топтарының) қазақстандық бөліктерінің құрамы Парламент Палаталарының регламенттеріне және парламентаралық ынтымақтастық туралы келісімдерге сәйкес айқындалады.»;
69) 128129 және 130-тармақтар алып тасталсын.

62) в пункте 117:
после слов «депутатов для» дополнить словом «совместного»;
слова «, совместной работы в избирательных округах» исключить;
63) в пункте 118:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
«Пункт 118. Регистрация фракций политических партий осуществляется в Бюро Мажилиса Парламента, регистрация депутатских групп осуществляется в Бюро Палат Парламента. Регистрация фракций политических партий и депутатских групп производится явочным порядком и носит исключительно информационный характер.
Бюро какой Палаты Парламента будет осуществлять регистрацию депутатской группы, определяется последней самостоятельно.»;
часть третью после слов «В Бюро» дополнить словом «соответствующей»;
64) пункт 121 изложить в следующей редакции:
«Пункт 121. Депутаты Парламента могут быть членами нескольких депутатских групп.»;
65) в пункте 123:
абзац третий изложить в следующей редакции:
«высказывать свое мнение по кандидатурам должностных лиц, которые избираются или назначаются Палатами Парламента либо согласие на назначение которых дается Палатами Парламента;»;
абзац седьмой исключить;
66) пункт 125 дополнить словами «, которые подписываются
Председателями Палат либо одним из Председателей Палат»;
67) пункт 126 исключить;
68) пункт 127 изложить в следующей редакции:
«Пункт 127. Состав официальных делегаций Парламента, их руководители, а также состав казахстанских частей межпарламентских комиссий (парламентских, рабочих групп) по сотрудничеству с парламентами других государств, их полномочия определяются в соответствии с регламентами Палат Парламента и соглашениями о межпарламентском сотрудничестве.»;
69) пункты 128129 и 130 исключить.