"Облыстық прокуратуралары және оларға теңестірілген прокуратуралар туралы ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 3 қарашадағы № 126 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 17 тамыздағы № 102 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 37 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас Прокурорының 20.01.2023 № 37 бұйрығымен.
"Прокуратура туралы" Заңның 37-бабының 4) және 9) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Облыстық прокуратуралары және оларға теңестірілген прокуратуралар туралы ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 3 қарашадағы № 126 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) 1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Осы бұйрықтың 2-1-қосымшасына сәйкес Шымкент қаласының прокуратурасы туралы ереже;";
13) тармақшада "Оңтүстік Қазақстан" деген сөз "Түркістан" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес "Шымкент қаласының прокуратурасы туралы ереже" 2-1-қосымшамен толықтырылсын;
3) аталған бұйрықпен бекітілген 13-қосымшада:
бүкіл мәтіні бойынша "Оңтүстік Қазақстан" деген сөз "Түркістан" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Түркістан облысы прокуратурасының заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Түркістан қаласы, Байбұрт көшесі, 2.".
2. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Аппараты заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Шымкент қаласының және Түркістан облысының прокурорлары заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) бір айлық мерзімде өз актілерін осы бұйрыққа сәйкес келтіруді;
2) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген шаралары қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Аппаратына жүктелсін.
5. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының, ведомстволарының, мекемелерiнiң және білім беру ұйымының барлық қызметкерлерi мен жұмыскерлері таныстырылсын.

О внесении изменений и дополнения в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 3 ноября 2017 года № 126 "Об утверждении положений о прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 августа 2018 года № 102. Отменен приказомГенерального Прокурора Республики Казахстан от 20 января 2023 года № 37.
Сноска. Отменен приказом Генерального Прокурора РК от 20.01.2023 № 37.
В соответствии с подпунктами 4) и 9) статьи 37 Закона "О прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 3 ноября 2017 года № 126 "Об утверждении положений о прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах" следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) Положение о прокуратуре города Шымкента согласно приложению 2-1 к настоящему приказу;";
в подпункте 13) слово "Южно-Казахстанской" заменить словом "Туркестанской";
2) дополнить приложением 2-1 "Положение о прокуратуре города Шымкента" согласно приложению к настоящему приказу;
3) в приложении 13, утвержденном названным приказом:
по всему тексту слово "Южно-Казахстанской" заменить словом "Туркестанской";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Юридический адрес прокуратуры Туркестанской области: Республика Казахстан, Туркестанская область, город Туркестан, улица Байбурт, 2.".
2. Аппарату Генерального Прокурора Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Прокурорам города Шымкента и Туркестанской области в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в месячный срок приведение своих актов в соответствие с настоящим приказом;
2) принятие мер, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Аппарат Генерального Прокурора Республики Казахстан.
5. С настоящим приказом ознакомить всех сотрудников и работников органов, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан.

6. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2018 жылғы 17 тамыздағы
№ 102 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 3 қарашадағы
№ 126 бұйрығына
2-1-қосымша
Шымкент қаласының прокуратурасы туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласының прокуратурасы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының аумақтық органы болып табылады, мемлекет атынан заңдылықтың сақталуын заңда белгіленген шекте және нысандарда жоғары қадағалауды жүзеге асырады, сотта мемлекеттің мүддесін білдіреді және мемлекет атынан қылмыстық қудалауды жүзеге асырады.
2. Шымкент қаласы прокуратурасының төмен тұрған прокуратуралары бар.
3. Шымкент қаласының прокуратурасы өз қызметін Конституцияға, халықаралық шарттар мен Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, осы Ережеге, сондай-ақ өзге де құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырады.
4. Шымкент қаласының прокуратурасы мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері және өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Шымкент қаласының прокуратурасы азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Шымкент қаласының прокуратурасы, егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Шымкент қаласының прокуратурасы өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шымкент қаласы прокурорының бұйрығымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Шымкент қаласы прокуратурасының құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Шымкент қаласы прокуратурасының заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Еңбекші ауданы, Тәуке-хан даңғылы, 97.
10. Шымкент қаласы прокуратурасының толық атауы – "Шымкент қаласының прокуратурасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Шымкент қаласы прокуратурасының құрылтай құжаты болып табылады.
12. Шымкент қаласы прокуратурасының қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Шымкент қаласының прокуратурасына кәсіпкерлік субъектілерімен Шымкент қаласы прокуратурасының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.

6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
К. Кожамжаров
Приложение
к приказу Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 17 августа 2018 года № 102
Приложение 2-1
к приказу Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 3 ноября 2018 года № 126
ПОЛОЖЕНИЕ о прокуратуре города Шымкента
1. Общие положения
1. Прокуратура города Шымкента является территориальным органом Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, от имени государства осуществляет в установленных законом пределах и формах высший надзор за соблюдением законности, представляет интересы государства в суде и от имени государства осуществляет уголовное преследование.
2. Прокуратура города Шымкента имеет нижестоящие прокуратуры.
3. Прокуратура города Шымкента осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, международными договорами и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, настоящим Положением, а также иными правовыми актами.
4. Прокуратура города Шымкента является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Прокуратура города Шымкента вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Прокуратура города Шымкента имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если она уполномочена на это в соответствии с законодательством.
7. Прокуратура города Шымкента по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами прокурора города Шымкента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности прокуратуры города Шымкента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Юридический адрес прокуратуры города Шымкента: Республика Казахстан, город Шымкент, Енбекшинский район, проспект Тауке-хана, 97.
10. Полное наименование прокуратуры города Шымкента – государственное учреждение "Прокуратура города Шымкента".
11. Настоящее Положение является учредительным документом прокуратуры города Шымкента.
12. Финансирование деятельности прокуратуры города Шымкента осуществляется из республиканского бюджета.
13. Прокуратуре города Шымкента запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями прокуратуры города Шымкента.

2. Шымкент қаласы прокуратурасының негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Шымкент қаласы прокуратурасының негізгі міндеттері:
1) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын, заңды тұлғалардың, қоғам мен мемлекеттің заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру;
2) заңдылықты бұзуды, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды, сондай-ақ олардың зардабын анықтау және жою;
3) құқық қорғау органдарының және өзге де мемлекеттік органдардың заңдылықты, құқық тәртібін және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі қызметін үйлестіру;
4) заңда және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде айқындалған өзге де міндеттер.
15. Шымкент қаласы прокуратурасының негізгі функциялары:
1) заңда белгіленген шекте және тәртіппен:
мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының және олардың лауазымды адамдарының, меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдар қызметінің, сондай-ақ олар қабылдайтын актілер мен шешімдердің;
атқарушылық іс жүргізудің және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізудің;
құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың: сотқа дейінгі тергеп-тексеру, жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметі; қылмыстық жазаларды орындау және мемлекеттік мәжбүрлеудің өзге де шараларын қолдану; Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын сақтау салаларындағы қызметінің;
заңда айқындалатын өзге де бағыттар бойынша заңдылықты жоғары қадағалауды жүзеге асырады;
2) қылмыстық-процестік, азаматтық процестік заңнамада және әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада көзделген негіздерде және тәртіппен сотта мемлекет мүдделерін білдіреді;
3) мемлекет атынан қылмыстық, қылмыстық-процестік заңнамаға сәйкес қылмыстық қудалауды жүзеге асырады;
4) құқық қорғау органдарының және өзге де мемлекеттік органдардың заңдылықты, құқық тәртібін және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі қызметін осы органдардың өзара іс-қимылын, өзара ақпарат алмасуды және ортақ міндеттерді іске асыру кезінде олардың келісілген әрекеттерін қамтамасыз ету мақсатында үйлестіреді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функциялар.
16. Шымкент қаласы прокуратурасының негізгі құқықтары мен міндеттері.
Шымкент қаласының прокуратурасы:
1) қылмыстық-процестік заңда белгіленген негіздерде және тәртіппен әрекеттерді жүзеге асыруға және процестік шешімдер қабылдауға;
2) заңнамада көзделген жағдайларда және тәртіппен жедел-іздестіру қызметінің материалдарын, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді талап етуге, басшылардан және басқа да лауазымды адамдардан заңдылықтың жай-күйі және оны қамтамасыз ету бойынша қабылданып жатқан шаралар туралы қажетті құжаттарды, материалдарды, статистикалық ақпаратты және өзге де мәліметтерді алуға;

2. Основные задачи, функции, права и обязанности прокуратуры города Шымкента
14. Основные задачи прокуратуры города Шымкента:
1) защита и восстановление прав и свобод человека и гражданина, законных интересов юридических лиц, общества и государства;
2) выявление и устранение нарушений законности, причин и условий, им способствующих, а также их последствий;
3) координация деятельности правоохранительных и иных государственных органов по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью;
4) иные задачи, определяемые законом и актами Президента Республики Казахстан.
15. Основные функции прокуратуры города Шымкента:
1) в пределах и порядке, установленных законом, осуществляет высший надзор за законностью:
деятельности государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц, иных организаций независимо от формы собственности, а также принимаемых ими актов и решений;
исполнительного производства и производства по делам об административных правонарушениях;
деятельности правоохранительных и специальных государственных органов в сферах: досудебного расследования, оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности; исполнения уголовных наказаний и применения иных мер государственного принуждения; соблюдения международных договоров Республики Казахстан;
иных направлений, определяемых законом;
2) представляет интересы государства в суде на основаниях и в порядке, предусмотренных уголовно-процессуальным, гражданским процессуальным законодательством и законодательством об административных правонарушениях;
3) от имени государства осуществляет уголовное преследование в соответствии с уголовным, уголовно-процессуальным законодательством;
4) координирует деятельность правоохранительных и иных государственных органов по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью в целях обеспечения взаимодействия этих органов, взаимного обмена информацией и согласованности их действий при реализации общих задач;
5) иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Основные права и обязанности прокуратуры города Шымкента.
Прокуратура города Шымкента вправе:
1) осуществлять действия и принимать процессуальные решения на основаниях и в порядке, установленных уголовно-процессуальным законом;
2) в случаях и в порядке, предусмотренных законодательством, истребовать материалы оперативно-розыскной деятельности, дела об административных правонарушениях, получать от руководителей и других должностных лиц необходимые документы, материалы, статистическую информацию и иные сведения о состоянии законности и принимаемых мерах по ее обеспечению;

3) заңда көзделген негіздерде және тәртіппен сот отырысына қатысуға және іс бойынша қорытынды беруге, соттан сот істерін сұратуға, сот актілерін қайта қарау туралы өтінішхат келтіруге;
4) заңда көзделген тәртіппен тексерістер жүргізуге, оларға қатысу және қорытындылар беру үшін мамандарды тартуға, сондай-ақ қауіпсіздікті және қадағалау қызметін қамтамасыз ету үшін басқа да құқық қорғау органдарының қызметкерлерін тексеруді жүзеге асыруға тартуға;
5) сараптамалар тағайындауға, прокуратураға келіп түскен материалдар, өтініштер бойынша уәкілетті органдардан тексерістер жүргізуді талап етуге және олардың нәтижелері туралы хабарлауды міндеттеуге;
6) құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен интеграцияланған ақпараттық жүйелер мен ресурстарда қамтылған мәліметтерге заңнамада белгіленген негіздерде және тәртіппен қол жеткізуге;
7) жүргізілетін тексеріс және қаралатын өтініш мәселелері бойынша лауазымды адамдарды, жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін түсініктемелер алуға шақыртуға;
8) негіздер болған кезде және заңда көзделген тәртіппен лауазымды адамдар салған тыйым салу немесе шектеу сипатындағы шаралардың күшін жоюды, заңсыз актінің қолданысын толығымен немесе ішінара тоқтата тұруды талап етуге;
9) әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғауға және тоқтатуға;
10) тексерістер жүргізумен байланысты құжаттар мен материалдарға заңнамада белгіленген тәртіппен қол жеткізуге;
11) нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуге және қарауға қатысуға;
12) басқа мемлекеттердің мекемелерімен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасауға;
13) заңдылықты және құқық тәртібін, қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету мақсатында құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы ақпараттық жүйелерді құруға және жетілдіруге қатысуға;
14) заңда көзделген өзге де әрекеттерді орындауға құқылы.
Шымкент қаласының прокуратурасы:
1) өз құзыретіне сәйкес адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын, қоғам мен мемлекеттің заңды мүдделерін қорғауға;
2) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қараумен байланысты құжаттар мен материалдарды заңнамада көзделген шекте оларға танысуға ұсынуға;
3) заңдылықты бұзушылықтардың, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайлардың алдын алу және анықтау, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауаптылыққа тарту үшін заңда белгіленген тәртіппен прокурорлық ден қою актілерін және прокурорлық қадағалау актілерін қабылдауға;

3) на основаниях и в порядке, установленных законом, участвовать в судебном заседании и давать заключение по делу, запрашивать из суда судебные дела, приносить ходатайства о пересмотре судебных актов;
4) в порядке, предусмотренном законом, проводить проверки, привлекать специалистов для участия в них и дачи заключений, а также привлекать к осуществлению проверок сотрудников других правоохранительных органов для обеспечения безопасности и надзорной деятельности;
5) назначать экспертизы, требовать от уполномоченных органов производства проверок по поступившим в прокуратуру материалам, обращениям и обязывать сообщать об их результатах;
6) на основаниях и в порядке, установленных законодательством, получать доступ к сведениям, содержащимся в информационных системах и ресурсах, интегрированных с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
7) по вопросам проводимой проверки и рассматриваемого обращения вызывать должностных, физических лиц и представителей юридических лиц для получения объяснений;
8) требовать отмены мер запретительного или ограничительного характера, наложенных должностными лицами, приостанавливать полностью или частично действие незаконного акта при наличии оснований и в порядке, предусмотренном законом;
9) возбуждать и прекращать производство по делу об административном правонарушении в порядке, предусмотренном законодательством об административных правонарушениях;
10) в установленном законодательством порядке получать доступ к документам и материалам, связанным с проведением проверок;
11) участвовать в разработке и рассмотрении проектов нормативных правовых актов;
12) сотрудничать с учреждениями других государств и международными организациями;
13) участвовать в создании и совершенствовании информационных систем в сфере правовой статистики и специальных учетов в целях обеспечения законности и правопорядка, борьбы с преступностью;
14) осуществлять иные права, предусмотренные законом.
Прокуратура города Шымкента обязана:
1) защищать права, свободы и законные интересы человека и гражданина, общества и государства в соответствии со своей компетенцией;
2) в пределах, предусмотренных законодательством, представлять на ознакомление физическим и юридическим лицам документы и материалы, связанные с рассмотрением их обращений;
3) в установленном законом порядке для предупреждения и выявления нарушений законности, способствующих им причин и условий, а также привлечения к ответственности виновных лиц принимать акты прокурорского реагирования и акты прокурорского надзора;

4) тексерілетін субъектілердің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін әрекеттерге (әрекетсіздікке) және актілердің қабылдануына жол бермеуге;
5) тексеріс барысында алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын, мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпия туралы заңнама талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге;
6) заңсыз ұстап алынған және бас бостандығынан айыру орындарында, арнайы мекемелерде, мәжбүрлеу сипатындағы шараларды орындайтын мекемелерде, қызметтік үй-жайларда заңсыз ұсталатын адамдарды дереу босатуға;
7) өзінің қызметін халықтың сенімін арттыру басымдығымен жетілдіруге;
8) заңда көзделген өзге де өкілеттіктерді орындауға міндетті.
3. Шымкент қаласы прокуратурасының қызметін ұйымдастыру
17. Шымкент қаласы прокуратурасын басқаруды Шымкент қаласының прокуроры жүзеге асырады, ол Шымкент қаласының прокуратурасына жүктелген міндеттерді орындауға және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
Шымкент қаласы прокурорының орынбасарлары бар.
18. Шымкент қаласының прокурорын және оның орынбасарларын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры қызметке тағайындайды және босатады.
19. Шымкент қаласы прокурорының негізгі өкілеттілігі:
1) Шымкент қаласы прокуратурасының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне және төмен тұрған прокуратураларға басшылық жасайды;
2) Шымкент қаласының Заңдылықты, құқық тәртібін және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі үйлестіру кеңесін басқарады;
3) Шымкент қаласының прокуратурасы атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
4) басқа да мемлекеттік органдармен, сондай-ақ өзге де ұйымдармен өзара қарым-қатынастарда Шымкент қаласының прокуратурасы атынан өкілдік етеді;
5) барлық бағынысты қызметкерлер мен жұмыскерлер үшiн мiндеттi бұйрықтар, өкiмдер шығарады;
6) өзінің құзыретіне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Шымкент қаласының прокуроры болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Шымкент қаласының прокуроры тағайындайтын орынбасарларының бірі жүзеге асырады.
20. Шымкент қаласының прокуроры өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Шымкент қаласы прокуратурасының мүлкі
21. Шымкент қаласының прокуратурасы заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлікті иелене алады.
Шымкент қаласы прокуратурасының мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

4) не допускать действий (бездействия) и принятие актов, создающих препятствия для нормального функционирования проверяемых субъектов;
5) обеспечивать сохранность документов и сведений, полученных в ходе проверки, соблюдение требований законодательства о государственных секретах и иной охраняемой законом тайне;
6) незамедлительно освобождать лиц, незаконно задержанных и незаконно содержащихся в местах лишения свободы, специальных учреждениях, учреждениях, исполняющих меры принудительного характера, служебных помещениях;
7) совершенствовать свою деятельность с приоритетом повышения доверия населения;
8) выполнять иные обязанности, предусмотренные законом.
3. Организация деятельности прокуратуры города Шымкента
17. Руководство прокуратурой города Шымкента осуществляется прокурором города Шымкента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на прокуратуру города Шымкента задач и осуществление ею своих функций.
Прокурор города Шымкента имеет заместителей.
18. Прокурор города Шымкента и его заместители назначаются на должность и освобождаются от должности Генеральным Прокурором Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
19. Основные полномочия прокурора города Шымкента:
1) организует работу прокуратуры города Шымкента, руководит ее деятельностью и нижестоящих прокуратур;
2) возглавляет Координационный совет города Шымкента по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью;
3) без доверенности действует от имени прокуратуры города Шымкента;
4) представляет прокуратуру города Шымкента во взаимоотношениях с другими государственными органами, а также иными организациями;
5) издает приказы, распоряжения, обязательные для всех подчиненных сотрудников и работников;
6) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий прокурора города Шымкента в период его отсутствия осуществляет один из заместителей, определяемый прокурором города Шымкента.
20. Прокурор города Шымкента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество прокуратуры города Шымкента
21. Прокуратура города Шымкента может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество прокуратуры города Шымкента формируется за счет имущества, переданного ей государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Шымкент қаласының прокуратурасына бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шымкент қаласының прокуратурасы өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Шымкент қаласының прокуратурасын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Шымкент қаласының прокуратурасын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

22. Имущество, закрепленное за прокуратурой города Шымкента, относится к республиканской собственности.
23. Прокуратура города Шымкента не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ней имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ей по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение прокуратуры города Шымкента
24. Реорганизация и упразднение прокуратуры города Шымкента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.