Шоттардың бірыңғай жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 15 қарашадағы № 1195 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 116–1 бабының 2–тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шоттардың бірыңғай жоспары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін мемлекеттік және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
Д. Темірбеков
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2023 жылғы "___" ______
№ __ бұйрығымен бекітілген
Шоттардың бірыңғай жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы шоттардың бірыңғай жоспары (бұдан әрі – ШБЖ) мемлекеттік, экономикалық және қаржылық қызметті қамтуды көздейтін бухгалтерлік және бюджеттік есеп шоттарын, бірыңғай бюджеттік сыныптаманы кодификациялау болып табылады.
2. Осы ШБЖ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспары негізінде "Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5962 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың деректерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 116–бабының 2–тармағына сәйкес әзірленді және барлық мемлекеттік мекемелер үшін бірыңғай болып табылатын қаржылық есептілік элементтерін құндық мәнде топтастыруға және ағымдағы көрсетуге арналған.

Об утверждении Единого плана счетов
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года № 1195
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии с пунктом 2 статьи 116-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый план счетов.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Д. Темирбеков
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
15 ноября 2023 года № 1195
Единый план счетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Единый план счетов (далее – ЕПС) является кодификацией счетов бухгалтерского и бюджетного учета, единой бюджетной классификации, предусматривающая охват государственной, экономической и финансовой деятельности.
2. Настоящий ЕПС разработан в соответствии с пунктом 2 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), на основании Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года под № 281 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6314), с учетом данных приказа Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5962) и Единой бюджетной классификации, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года под № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756) и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении, которая является единой для всех государственных учреждений.

2-тарау. Шоттардың бірыңғай жоспарының құрылымы
3. Шоттардың бірыңғай жоспары мемлекеттік мекемелердің және республикалық және жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың операцияларын есепке алуға арналған кодтардың құрылымдалған тізбесін білдіреді.
4. Синтетикалық шоттар Шоттардың бірыңғай жоспарының 1-қосымшасына, осы ШБЖ-ға Бірыңғай бюджеттік сыныптама, бюджеттік және бухгалтерлік есеп кодтарының Шоттардың бірыңғай жоспарының кодтарына көшу кестесінің 2-қосымшасына және Бірыңғай бюджеттік сыныптама, бухгалтерлік есеп кодтарының Шоттардың бірыңғай жоспарының кодтарына көшу кестесінің 3-қосымшасына сәйкес орналастырылған.
5. Шоттардың бірыңғай жоспарының әрбір цифрлық кодының өз атауы бар, ол 8 (сегіз) белгіге бөлінеді:
Кодтың бірінші цифры бөлімдерге тиесілілігін;
кодтың екінші және үшінші цифрлары – кіші бөлімдерге тиесілілігін;
кодтың төртінші цифры – шоттарға тиесілілігін: 1 – республикалық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, 2 – жергілікті бюджетті, 3 – республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің (облыстық бюджеттің) атқару жөніндегі уәкілетті орган, 4 – аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттерінің (облыстық маңызы бар қалалардың) атқару жөніндегі уәкілетті орган, 5 – жергілікті өзін–өзі басқару;
кодтың бесінші, алтыншы, жетінші және сегізіншіге дейінгі цифрлары мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарына тиесілілігін көрсетеді.
6. Бухгалтерлік жазбаларды тіркеу кезінде Шоттардың бірыңғай жоспарының барлық кодтары қолданылады.
Мемлекеттік мекемелер Шоттардың бірыңғай жоспарының бөлімдері мен кіші бөлімдерінен кодтарды таңдайды.
3-тарау. Шоттардың бірыңғай жоспарының бөлімдері
7. Шоттардың бірыңғай жоспары дұрыс қаржылық есептілікті жасау және бухгалтерлік есепті жүргізу, бухгалтерлік және өзге де қаржылық есептілікті жасау үшін қажетті көрсеткіштерді көрсету мақсатында экономикалық мазмұны бойынша топтастырылған 7 (жеті) бөлімнен тұрады:
1 бөлім – "Қысқа мерзімді активтер";
2 бөлім – "Ұзақ мерзімді активтер";
3 бөлім – "Қысқа мерзімді міндеттемелер";
4 бөлім – "Ұзақ мерзімді міндеттемелер";
5 бөлім – "Таза активтер/капитал";
6 бөлім – "Кірістер";
7 бөлім – "Шығыстар".
4-тарау. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары
8. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары қысқа мерзімді ретінде жіктелетін мемлекеттік мекемелердің активтерін нақты сомасын және қозғалысын есепке алуға арналған.
9. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
10 – "Ақша қаражаты және олардың баламалары";
11 – "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары";
12 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
13 – "Қорлар";
14 – "Өзге қысқа мерзімді активтер".

Глава 2. Структура Единого плана счетов
3. ЕПС представляет собой структурированный перечень кодов, предназначенный для учета операций государственных учреждений и уполномоченных органов по исполнению республиканского и местного бюджета.
4. Синтетические счета расположены согласно приложению 1 Единый план счетов, приложению 2 Таблица перехода кодов Единой бюджетной классификации, бюджетного и бухгалтерского учета в коды Единого плана счетов и приложению 3 Таблица перехода кодов Единой бюджетной классификации, бухгалтерского учета в коды Единого плана счетов к настоящему ЕПС.
5. Каждый цифровой код ЕПС имеет свое название, который делится на 8 (восемь) знаков:
Первая цифра кода указывает на принадлежность к разделам;
вторая и третья цифра кода – на принадлежность к подразделам;
четвертая цифра кода – на принадлежность к счетам: 1 – уполномоченного органа по исполнению республиканского бюджета, 2 – уполномоченного органа по исполнению местного бюджета, 3 – уполномоченного органа по исполнению бюджетов городов республиканского значения, столицы (областного бюджета), 4 – уполномоченного органа по исполнению города районного значения, села, поселка, сельского округа (города областного значения), 5 – местное самоуправление;
пятая, шестая, седьмая и восьмая цифра кода – на принадлежность к счетам бухгалтерского учета государственных учреждений.
6. При регистрации бухгалтерских записей применяются все коды ЕПС. Государственные учреждения выбирают коды из разделов и подразделов ЕПС.
Глава 3. Разделы Единого плана счетов
7. ЕПС содержит 7 (семь) разделов, сгруппированных по экономическому содержанию в целях составления достоверной финансовой отчетности и отражения показателей, необходимых для ведения бухгалтерского учета, составления бухгалтерской и иной финансовой отчетности:
1 раздел – "Краткосрочные активы";
2 раздел – "Долгосрочные активы";
3 раздел – "Краткосрочные обязательства";
4 раздел – "Долгосрочные обязательства";
5 раздел – "Чистые активы/капитал";
6 раздел – "Доходы";
7 раздел – "Расходы".
Глава 4. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы"
8. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы" предназначены для учета наличия и движения активов государственных учреждений, классифицируемых как краткосрочные.
9. Раздел 1 "Краткосрочные активы" включает следующие подразделы:
10 – "Денежные средства и их эквиваленты";
11 – "Краткосрочные финансовые инвестиции";
12 – "Краткосрочная дебиторская задолженность";
13 – "Запасы";
14 – "Прочие краткосрочные активы".

10. 10 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" кіші бөлімі Бірыңғай қазынашылық шотта, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында (бұдан әрі – ҚБШ), мемлекеттік мекемелердің шоттарында, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның шетел валютасындағы шоттарында ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1 10 1 1001 – "Бірыңғай қазынашылық шот", мұнда аударым операцияларын орталықтандырып жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу үшін Ұлттық Банкте бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұлттық валютада ашылған бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қозғалысы жөніндегі операциялар есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотқа қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақша қалдықтарын қамтиды.
ҚБШ және ұлттық валютадағы басқа да шоттар бюджетке түсімдерді қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру, тапшылықты қаржыландыру (бюджет профицитін пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындауға және түсімдерді республикалық және жергілікті бюджеттерге есепке жатқызумен және республикалық және жергілікті бюджеттерден шығыстар жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған ҚБШ-дағы ақша қаражатының қозғалысына байланысты бюджетті атқару жөніндегі барлық операцияларды қамтиды және бюджеттің атқарылу процесінде оның жай-күйінің сипаттамасын қамтамасыз етеді.
ҚБШ және ұлттық валютадағы басқа да шоттар: республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ–дағы, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына (бұдан әрі – ӘМСҚ) трансферттердің Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, шетел валютасындағы, нысаналы қаржыландырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ-дағы, айқындалғанға дейінгі сомалар шоттарындағы, Еуразиялық экономикалық одақтың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, қалдық ақшаларға сыйақы шоттарындағы, бірыңғай қазынашылық шоттағы, ағымдағы, есеп айырысу және арнайы шоттардағы ұлттық валютадағы ақшаның қозғалысын ескереді;
1 10 1 1002 – "Шетелдік валютадағы шот", мемлекеттік мекеме жүргізетін есепті кезеңнің соңғы күніне қолданылатын және Жаңартылған "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) бірлесіп белгілеген тәртіпте анықталатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетелдік валютаны қайта есептеу жолымен алынған Қазақстан Республикасы валютасында валюталық операцияларды есепке алуға арналған;

10. Подраздел 10 "Денежные средства и их эквиваленты" предназначен для учета денежных средств и их эквивалентов на Едином казначейском счете, контрольных счетах наличности (далее – КСН), счетах государственных учреждений, счетах уполномоченного органа по исполнению бюджета в иностранной валюте.
Данный подраздел включает следующие счета:
1 10 1 1001 – "Единый казначейский счет", где учитываются операции по движению денег на Едином казначейском счете, открытом центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте для централизованного осуществления переводных операций и ведения их учета.
Единый казначейский счет включает остатки денег контрольных счетов наличности.
КСН и другие счета в национальной валюте охватывают все операции по исполнению бюджета, связанные с выполнением комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансированию дефицита (использованию профицита бюджета) и движением денежных средств на КСН предназначенных для учета операций, связанных с зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов, и обеспечивает характеристику состояния бюджета в процессе его исполнения.
КСН и другие счета в национальной валюте учитывают движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов Фонду социального медицинского страхования (далее – ФСМС), Фонда поддержки инфраструктуры образования, Специального государственного фонда, в иностранной валюте, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, на счетах государственных закупок, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, текущих, расчетных и специальных счетов;
1 10 1 1002 – "Счет в иностранной валюте", предназначен для учета валютных операций, проводимых государственным учреждением, в валюте Республики Казахстан, полученной путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, действующему на последнее число отчетного периода и определяемому в порядке, установленном совместным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378);

1 10 1 1003 – "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін ҚБШ" мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмектен алынатын, ақылы қызметтер, ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша қаражатын, республикалық және жергілікті бюджеттерге, Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1004 – "Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес республикалық бюджет алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақшаның түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;
1 10 2 1005 – "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жергілікті бюджет алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақшаның түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;
1 10 1 1006 – "Республикалық бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ", мұнда мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден және республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған олардың есебінен ақылы қызмет ҚБШ шығыстарын жүргізуден түскен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету ережелерінде (бұдан әрі – № 540 Ереже) белгіленген тәртіппен пайдаланылатын ақша қозғалысы есепке алынады;
1 10 2 1007 – "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер ҚБШ", жергілікті бюджет иелігінде қалатын және Бюджет кодексіне сәйкес және № 540 Ережемен бекітілген бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларында белгіленген тәртіппен пайдаланылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден алынатын ақша түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;
1 10 1 1008 – "Республикалық бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақша қозғалысы есепке алынады;
1 10 2 1009 – "Жергілікті бюджеттің ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақша қозғалысы есепке алынады;

1 10 1 1003 – "КСН для учета поступлений и расчетов", предназначен для учета денежных средств государственного учреждения от благотворительной помощи, по платным услугам, деньгам временного размещения, местного самоуправления, поступлений в республиканский и местные бюджеты, Фонда компенсации потерпевшим. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1004 – "КСН благотворительной помощи республиканского бюджета", где учитывается поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1 10 2 1005 – "КСН благотворительной помощи местного бюджета", где учитывается поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для местного бюджета, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1 10 1 1006 – "КСН платных услуг республиканского бюджета", учитывается движение денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов на КСН платных услуг, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, установленном Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) (далее – Правила №540);
1 10 2 1007 – "КСН платных услуг местного бюджета", где учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении местного бюджета и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, установленном Правилами № 540;
1 10 1 1008 – "КСН временного размещения денег республиканского бюджета", где учитывается движение денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
1 10 2 1009 – "КСН временного размещения денег местного бюджета", где учитывается движение денег, передаваемых местному бюджету в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;

1 10 5 1010 – "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", мұнда "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Жергілікті басқару туралы Заң) сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшаның түсімі мен жұмсалуы есепке алынады;
1 10 1 1011 – "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ", мұнда есептелген бюджет қаражаты және оларды ерекше шығыстарды жүргізуге пайдалану есепке алынады (нысаналы қаржыландыру шоты);
1 10 1 1012 – "Республикалық бюджеттің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан республикалық бюджетке түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1 10 2 1013 – "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1 10 1 1014 – "Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ", мұнда "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Қор туралы Заңы) сәйкес көзделген тәртіппен ақша түсімдерін есепке жатқызу және жәбірленушілерге өтемақы төлемдерін жүргізу есепке алынады;
1 10 1 1015 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ", мұнда "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Білім туралы Заңы) сәйкес ақша түсімдерін есепке алу және оларды жұмсау есепке алынады;
1 10 2 1016 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның ҚБШ", мұнда Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін есепке алу және оларды Білім туралы Заңына сәйкес жұмсау есепке алынады;
1 10 1 1017 – "Шетел валютасындағы ҚБШ" бірыңғай қазынашылық шоттан республикалық бюджетке шетел валютасындағы түсімдердің есепке алынуы ескеріледі;
1 10 1 1018 – "Арнаулы мемлекеттік қордың ҚБШ", мұнда ақша, "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Активтерді қайтару туралы Заң) сәйкес Арнайы мемлекеттік қорға ақша түсімін есепке алу қайда есепке алынады;
1 10 1 1019 – Орталық уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда ақша, оның ішінде Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес қайтарылған мүлікті өткізуден түскен ақша; "Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес басқарушы компанияның меншігіне түскен өзге мүлікті өткізуден түскен не оның активтерді басқару жөніндегі қызметі нәтижесінде түскен ақша;
1 10 2 1020 – "Жергілікті уәкілетті органның Арнаулы мемлекеттік қорының ҚБШ", мұнда ақша, оның ішінде Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес қайтарылған мүлікті өткізуден түскен ақша; Активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес басқарушы компанияның меншігіне түскен өзге мүлікті өткізуден түскен не оның активтерді басқару жөніндегі қызметі нәтижесінде түскен ақша;

1 10 5 1010 – "КСН местного самоуправления", где учитывается поступление и расходование денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" (далее – Закон о местном самоуправлении);
1 10 1 1011 – "КСН целевого финансирования", где учитываются зачисленные бюджетные средства и их использование на проведение особых расходов (счет целевого финансирования);
1 10 1 1012 – "КСН республиканского бюджета", где учитывается зачисление поступлений в республиканский бюджет из единого казначейского счета;
1 10 2 1013 – "КСН местных бюджетов", где учитывается зачисление поступлений в местные бюджеты из единого казначейского счета;
1 10 1 1014 – "КСН Фонда компенсации потерпевшим", где учитывается зачисление поступлений денег и проведение выплаты компенсации потерпевшим в порядке, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее – Закон о Фонде);
1 10 1 1015 – "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег и расходованием их в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон об образовании);
1 10 2 1016 – "КСН местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования", где учитывается зачисление поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходованием их в соответствии с Законом об образовании;
1 10 1 1017 – "КСН в иностранной валюте", где учитывается зачисление поступлений в республиканский бюджет в иностранной валюте из единого казначейского счета;
1 10 1 1018 – "КСН Специального государственного фонда", где учитывается зачисление поступлений денег в Специальный государственный фонд в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов);
1 10 1 1019 – "КСН Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа", где учитываются деньги, в том числе от реализации имущества, возвращенного в соответствии с Законом о возврате активов; деньги от реализации иного имущества, поступившего в собственность управляющей компании либо в результате ее деятельности по управлению активами в соответствии с Законом о возврате активов;
1 10 2 1020 – "КСН Специального государственного фонда местного уполномоченного органа", где учитываются деньги, в том числе от реализации имущества, возвращенного в соответствии с Законом о возврате активов; деньги от реализации иного имущества, поступившего в собственность управляющей компании либо в результате ее деятельности по управлению активами в соответствии с Законом о возврате активов;

1 10 1 1030 – "Кассадағы ақша қаражаты", мемлекеттік мекеме кассасындағы ақша қаражатының бар-жоғын және қозғалысын есепке алуға арналған;
1 10 1 1040 – "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты" мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотындағы ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1 10 1 1050 – "Есеп айырысу шоты" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен Қазақстан Республикасының елшіліктері және өзге де ұйымдар алған ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1 10 1 1060 – "Арнайы шот", бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің қарыз қаражаты (сыртқы қарыздар және байланысты гранттар) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операцияларын есепке алуына арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1061 – "Байланысты гранттың арнайы шоты", мұнда байланысты гранттар бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1 10 1 1062 – "Сыртқы қарыздың арнайы шоты", мұнда сыртқы қарыздар (қарыз қаражаты) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1 10 1 1070 – "Өзге де ақша қаражаты" алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген басқа да ақша қаражаттарын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1071 – "Аккредитивтер", мұнда мемлекеттік мекемелердің өнім беруші алдында активтерді жеткізгені үшін төлем бойынша туындайтын міндеттемелеріне сәйкес ашылған аккредитивтер сомасы есепке алынады;
1 10 1 1072 – "Ақша құжаттары", мұнда банктік овердрафт және өзге де ақша құжаттары есепке алынады;
1 10 1 1073 – "Жолдағы ақша қаражаты" мұнда шетел мекемелерінің шығындарын қаржыландыруға аударылған, бірақ шетел мекемелерінің есеп айырысу шотына түспеген ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1 10 1 1074 – "Өзге де ақша қаражаты", мұнда алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген өзге де ақша қаражаты есепке алынады;
1 10 1 1080 – "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларының сомалары бойынша қозғалысты есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1081 – "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға, мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;

1 10 1 1030 – "Денежные средства в кассе", предназначен для учета наличия и движения денежных средств в кассе государственного учреждения;
1 10 1 1040 – "Текущий счет государственного учреждения", предназначен для учета движения денег на текущем счете государственного учреждения;
1 10 1 1050 – "Расчетный счет", предназначен для учета денежных средств, полученных посольствами Республики Казахстана от Министерства иностранных дел Республики Казахстан и прочими организациями;
1 10 1 1060 – "Специальный счет", предназначен для учета финансовых операций по поступлению и расходованию средств по заемным средствам (внешним займам и связанным грантам) администраторами бюджетных программ. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1061 – "Специальный счет связанного гранта", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам;
1 10 1 1062 – "Специальный счет внешнего займа", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам);
1 10 1 1070 – "Прочие денежные средства", предназначен для учета прочих денежных средств, не указанных в предыдущих счетах. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1071 – "Аккредитивы", где учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку активов;
1 10 1 1072 – "Денежные документы", где учитываются банковский овердрафт и прочие денежные документы;
1 10 1 1073 – "Денежные средства в пути", где учитывается движение денежных средств, переведенных на финансирование расходов загранучреждений, но не поступивших на расчетный счет загранучреждений;
1 10 1 1074 – "Прочие денежные средства", где учитываются прочие денежные средства, не указанные в предыдущих субсчетах;
1 10 1 1080 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", предназначен для учета движения по суммам плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1081 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;

1 10 1 1082 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 1 1083 – "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджет есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде және керісінше жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың қозғалысы есепке алынады;
1 10 1 1084 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттер, нысаналы ағымдағы трансферттер, нысаналы даму трансферттері, мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер, ӘМСҚ–на берілетін трансферттер, Ұлттық қорға берілетін трансферттер болып бөлінеді;
1 10 1 1085 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде шаруа және фермер қожалықтарына субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 1 1086 – "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдермен байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекеменің шығыстары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1 10 1 1087 – "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1 10 1 1088 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;

1 10 1 1082 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1 10 1 1083 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", где учитываются движение плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет республиканского бюджета, при получении им плановых назначений на принятие обязательств из местного бюджета, и наоборот - при получении плановых назначений на принятие обязательств из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов;
1 10 1 1084 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, трансферты ФСМС, трансферты в Национальный фонд;
1 10 1 1085 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
1 10 1 1086 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1 10 1 1087 – "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на финансирование за счет внешних займов и связанных грантов;
1 10 1 1088 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства;

1 10 2 1090 – "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" жергілікті бюджеттен ұсталатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 10 1 1091 – "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға, мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомалары есепке алынады;
1 10 1 1092 – "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 1 1093 – "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің пайдалануы үшін субвенциялар мен трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттерге, нысаналы ағымдағы трансферттерге, нысаналы даму трансферттеріне, жергілікті өзін-өзі басқару трансферттеріне, жеке тұлғаларға берілетін трансферттерге бөлінеді;
1 10 1 1094 – "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік бюджет, жергілікті бюджет немесе жергілікті органдар, жеке және заңды тұлғалар арнайы қор қаражаттар есебінен ақшалай жәрдемақылар түріндегі субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1 10 1 1095 – "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" мұнда жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекемелердің шығыстарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1 10 1 1096 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады.
11. 11 "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" кіші бөлімі қысқа мерзімді қаржылық құралдарды есепке алуға арналған. Бұл бөлімше келесідей шоттарға бөлінеді:

1 10 2 1090 – "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", предназначен для учета плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет местных бюджетов. Данный счет включает следующие субсчета:
1 10 1 1091 – "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1 10 1 1092 – "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1 10 1 1093 – "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств субвенциям и трансфертам для использования администраторами бюджетных программ, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты местного самоуправления, трансферты физическим лицам;
1 10 1 1094 – "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям в виде пособия в денежной форме, предоставляемое из средств республиканского бюджета, местных бюджетов или из специальных фондов физическим и юридическим лицам, местным органам;
1 10 1 1095 – "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1 10 1 1096 – "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно – частного партнерства", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
11. Подраздел 11 "Краткосрочные финансовые инвестиции" предназначен для учета краткосрочных финансовых инвестиций. Данный подраздел включает следующие счета:

1 11 1 1110 – "Қысқа мерзімді берілген қарыздар" шоты қысқа мерзімді мемлекеттік мекемелерге ұсынылған қарыздарды есепке алуға арналған;
1 11 1 1120 – "Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" шоты қысқа мерзімді қаржы инвестицияларды есепке алуға арналған (акциялар, мемлекеттік және жергілікті қарыздардың пайыздық облигациялары, депозиттік сертификаттар, салымдар, туынды бағалы қағаздар және басқа қаржы инвестициялары);
1 11 1 1130 – "Қысқа мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв" шоты қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервтерді есепке алуға арналған.
12. 12 "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлім қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1 12 1 1210 – "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1211 – "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда:
әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмектер бойынша;
қызметкерлер мен қызметшілерге жұмыста алған жарақат, не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың жұмыстағы міндеттерін орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру бойынша;
қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша;
демалысқа кеткен кезінде шұғыл қызметтің әскери қызметшілеріне, әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы бойынша;
жеке тұлғаларға басқа да трансферттер бойынша жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар көрсетіледі;
1 12 1 1212 – "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша есептемелерді есепке алуға арналған;
1 12 1 1213 – "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1214 – "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1 12 1 1215 – "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1 12 1 1216 – "Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда республикалық бюджеттен халыққа төлеу үшін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне бөлінген және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ) зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуге (мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, арнайы мемлекеттік жәрдемақылар, жерлеу үшін жәрдемақы және басқа да әлеуметтік төлемдер) берілген қаражат қозғалысы есепке алынады;

1 11 1 1110 – "Краткосрочные займы предоставленные", предназначен для учета краткосрочных предоставленных государственным учреждением займов;
1 11 1 1120 – "Краткосрочные финансовые инвестиции", предназначен для учета краткосрочных финансовых инвестиций (акции, процентные облигации государственных и местных займов, депозитные сертификаты, вклады, производные ценные бумаги и другие финансовые инвестиции);
1 11 1 1130 – "Резерв на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций", предназначен для учета резерва на обесценение краткосрочных финансовых инвестиций.
12. Подраздел 12 "Краткосрочная дебиторская задолженность" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности. Данный подраздел включает следующие счета:
1 12 1 1210 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по бюджетным выплатам. Данный счет включает следующие субсчета:
1 12 1 1211 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", где отражаются расчеты с физическими лицами по:
социальным выплатам и социальной помощи;
возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих;
денежной компенсации взамен продовольственного пайка, выплачиваемого военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск;
другим трансфертам физическим лицам;
1 12 1 1212 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам" предназначен для учета расчетов по целевым текущим трансфертам;
1 12 1 1213 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по целевым трансфертам на развитие;
1 12 1 1214 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам;
1 12 1 1215 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
1 12 1 1216 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий", где учитывается движение средств, выделенных из республиканского бюджета Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на выплату пенсий и пособий и переданных в Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"") (государственные социальные пособия, специальные государственные пособия, пособия на погребение и другие социальные выплаты) для выплаты населению;

1 12 1 1217 – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі шеңберіндегі қызметтерге ақы төлеуге республикалық бюджеттен ӘМСҚ–на берілген трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1220 – "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салықтар үшін бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті (жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер және өзге салықтар), және де мемлекеттік мекемемен бюджетке артығымен аударылған сомаларды есепке алуға арналған;
1 12 1 1230 – "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер, сондай-ақ музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, мектеп жанындағы интернаттарда балалардың нысанды киім-кешегі үшін, тамақтануы үшін есеп айырысулар есепке алынады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1231 – "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің дебиторлық берешегі көрсетіледі, кәсіптік техникалық білім беру мекемелерінде тапсырыс берушілермен орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін және сатылған дайын өнімдер үшін есеп айырысулар, сондай-ақ өндірістік оқыту үдерісінде оқушылар орындаған жұмыстар үшін кәсіпорындармен және мемлекеттік мекемелермен есеп айырысулар есепке алынады;
1 12 1 1232 – "Төлемдердің арнайы түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейін музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, интернат мектептерде тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім-кешек үшін, мектеп интернаттардағы балалардың тамақтануы үшін есеп айырысулар есепке алынады;
1 12 1 1240 – "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" өтеу мерзімі бір жылдан аз ведомстволық есеп айырысулар бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегін есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1241 – "Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ішкі ведомстволық есеп айырысу бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің, оның ішінде қайтару негізінде республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;

1 12 1 1217 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, выданным из республиканского бюджета ФСМС на оплату услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
1 12 1 1220 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, а также суммам, излишне перечисленным государственным учреждением в бюджет;
1 12 1 1230 – "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", предназначен для учета дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги, а также дебиторской задолженности за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года. Данная группа счет включает следующие счета:
1 12 1 1231 – "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", где учитывается дебиторская задолженность покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения до одного года, в учреждениях профессионального технического образования учитываются расчеты с заказчиками за выполненные работы или оказанные услуги и за реализованные готовые изделия, а также расчеты с предприятиями и государственными учреждениями за работы, выполненные учащимися в процессе производственного обучения;
1 12 1 1232 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей", где учитываются расчеты за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1240 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам, в том числе внутреннему кредитованию, сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
1 12 1 1241 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по внутриведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (по внутреннему кредитованию);

1 12 1 1242 – "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ішкі ведомстволық есеп айырысу бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің, оның ішінде қайтару негізінде республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1250 – "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" қарыздар, қаржы инвестициялары, жалдау және алуға басқа да сыйақылар бойынша есептелген сыйақылар бойынша дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1260 – "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" активтерді сатып алуға, қызметтерге ақы төлеуге, қызметтік іссапарларға есеп беруге берілген ақшалай қаражат бойынша, қызметкерлерге берілген қарыздар бойынша, "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Дене шынықтыру Заңы) сәйкес өзге де тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша қызметкерлердің дебиторлық берешегінің қозғалысымен байланысты операцияларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1261 – "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда есеп беретін тұлғалармен оларға іссапар шығыстарына берілетін сомамен, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз жолмен жүргізілмеген шығыстарды төлеу үшін берілген есеп айырысулар есепке алынады;
1 12 1 1262 – "Қызметкерлермен басқа есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда активтердің анықталған жетіспеушіліктері мен талан-таражға түсуі бойынша, сондай-ақ алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген, өтеу мерзімі бір жылға дейінгі есеп айырысулардың басқа да түрлері бойынша адамдардың берешегі есепке алынады;
1 12 1 1263 – "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", Дене шынықтыру Заңының 2014 жылғы 3 шілдедегі 8–бабы 1–тармағының 3) тармақшасына сәйкес іссапар шығыстарын берумен байланысты операциялар есепке алынады;
1 12 1 1270 – "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы кезеңде операциялық және қаржылық жал бойынша есептелген жал төлемдерін есепке алуға арналған;
1 12 1 1280 – "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өтеу мерзімі бір жылға дейінгі өзге дебиторлық берешегі бойынша операцияларды есепке алуға арналған;
1 12 1 1290 – "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резервтерді құруға және оның қозғалысына байланысты операцияларды есепке алуға арналған;

1 12 1 1242 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по межведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе;
1 12 1 1250 – "Краткосрочные вознаграждения к получению", предназначен для учета дебиторской задолженности по начисленным вознаграждениям по займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению;
1 12 1 1260 – "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц", предназначен для учета операций, связанных с движением дебиторской задолженности работников по выданным в подотчет денежным средствам на приобретение активов, оплате услуг, служебным командировкам, по предоставленным займам работникам, прочая краткосрочная дебиторская задолженность работников, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее – Закон о физкультуре). Данный счет включает следующие субсчета:
1 12 1 1261 – "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", где учитываются расчеты с подотчетными лицами по выдаваемым им суммам на командировочные расходы, а также на оплату расходов, которые не проведены путем безналичных расчетов;
1 12 1 1262 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", где учитывается задолженность лиц по выявленным недостачам и хищениям активов, а также по другим видам расчетов, сроком погашения до одного года, не указанная в предыдущих субсчетах;
1 12 1 1263 – "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц", где учитываются операций, связанные с выдачей командировочных расходов в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 8 Закона о физкультуре;
1 12 1 1270 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением расходов по осуществлению арендных платежей на предстоящие периоды;
1 12 1 1280 – "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета операций по прочей дебиторской задолженности сроком погашения до одного года, не указанных в предыдущих счетах;
1 12 1 1290 – "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резерва по сомнительной дебиторской задолженности;

1 12 1 1291 – "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 12 1 1292 – "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1293 – "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1294 – "Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1 12 1 1295 – "Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
13. 13 "Қорлар" кіші бөлімі шоттарында мемлекеттік мекемеге жататын құрылыс материалдары, орнатуға құрал-жабдықтар, материалдар, тамақтану өнімдері, отын және жағармай, азық, жем, ыдыс, машиналар мен құрал-жабдықтарға запас бөлшектер, көмекші шаруашылық өнімдері мен бұйымдары, бордақыдағы малдар мен мал төлдері, оқыту, ғылыми және басқа да мақсаттарға материалдар, және де лабораториялық сынаулар мен ұзақ мерзім қолдану материалдары, ғылыми-зерттеу жұмыстардың шаруа келісімшарттары үшін арнай құрал-жабдықтарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды біріктіреді:
1 13 1 1310 – "Материалдар" материалдарды олардың заттық сипаты бойынша есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1 13 1 1311 – "Құрылыс материалдары", мұнда құрылыс және монтаждау жұмыстары процесінде пайдаланылатын құрылыс материалдары есепке алынады. Құрылыс материалдарына силикат материалдары (цемент, керамзит, әк, кірпіш, қыш), күйдірілетін материалдар (қожды, керамзиттік, қыш), құрғақ құрылыс қоспалары, құрылыс металы (темір, қаңылтыр, болат, табақталған мырыш), құм, қиыршық, тас, шығылым, елек, ұсақ тас, құрылыс металы (арматура, рабица торкөзі), металл бұйымдар (шегелер, гайкалар, болттар, құрсаулау бұйымдары), шыны, пластмасса, пластикалы металл, санитариялық-техникалық материалдар (крандар, муфталар, үштіктер), су жүргізу, кәріз, жылыту, газ үшін құбырлар және монтаждау және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстары кезінде пайдаланылатын басқа да материалдар), электротехникалық материалдар (кабель, шамдар, патрондар, роликтер, сымдар, сақтандырғыш тетіктер, оқшаулағыштар), химиялық-малу (бояу, кендір май, қарақағаз), органикалық материалдар (битумды және қарамайлы созылмалы заттар, эмульсиялар) және басқа осыған ұқсас материалдар жатады;

1 12 1 1291 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала и финансовых активов государства. Данный счет включает следующие субсчета:
1 12 1 1292 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1293 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1294 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации основного капитала, сроком погашения до одного года;
1 12 1 1295 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации финансовых активов государства, сроком погашения до одного года.
13. Подраздел 13 "Запасы" предназначен для учета принадлежащих государственному учреждению строительных материалов, деталей к установке, материалов, продуктов питания, топлива и горючего, кормов, фуража, тары, запасных частей к машинам и оборудованию, продукций и изделий подсобных хозяйств, молодняка животных и животных на откорме, материалов для учебных, научных и других целей, а также материалов длительного использования и на лабораторном испытании, спецоборудования для хоздоговорных научно-исследовательских работ. Данный подраздел объединяет следующие счета:
1 13 1 1310 – "Материалы", предназначен для учета материалов по их предметной характеристике. Данный счет включает следующие субсчета:
1 13 1 1311 – "Строительные материалы", где учитываются строительные материалы, используемые в процессе строительства и монтажных работ. К строительным материалам относятся силикатные материалы (цемент, керамзит, известь, песок, гравий, кирпич, черепица), обжиговые материалы (шлаковые, керамзитовые, керамические), сухие строительные смеси, строительный металл (железо, жесть, сталь, цинк листовой), песок, гравий, камень, щебень, отсев, дресва, строительный металл (арматура, сетка рабица), металлоизделия (гвозди, гайки, болты, скобяные изделия), стекло, пластмасса, металлопластик, санитарно-технические материалы (краны, муфты, тройники, трубы для водопровода, канализации, отопления, газа и другие материалы, используемые при монтажных и ремонтно-восстановительных работах), электротехнические материалы (кабель, лампы, патроны, ролики, шнур, провод, предохранители, изоляторы), химико-макательные (краска, олифа, толь), органические материалы (битумные и дегтевые вяжущие вещества, эмульсии) и другие аналогичные материалы;

1 13 1 1312 – "Оқу, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдар", мұнда реактивтер мен химикаттар, қара металдардың сынықтары мен қалдықтары, түсті металдардың сынықтары мен қалдықтары, арнаулы қор материалдары, әйнек және химиялық ыдыстар, металдар, электроматериалдар мен радиоматериалдар, радиошамдар, фотожарақтар, оқу бағдарламалары, оқулықтар мен ғылыми жұмыстарды шығаруға арналған қағаздар, тәжірибелік жануарлар мен оқу мақсаттарына және ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған материалдар, сондай-ақ тіс салуға арналған қымбат бағалы және басқа металдар, ату жарақтары, белсенді өңдеу, арнайы өңдеу және газсыздандыру материалдары, ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған ұзақ мерзімді қолдану материалдары, және де шаруашылық келісім ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшін алынған арнайы құралдар есепке алынады;
1 13 1 1313 – "Дәрі-дәрмектер және байлап-таңу құралдары", мұнда қаржыландыру жоспарында шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша қаражат көзделген емдеу-алдын алу және емдеу-мал дәрігерлік және басқа да мемлекеттік мекемелердегі дәрі-дәрмектер, құрамдық заттар, бактериялық препараттар, сарысулар, екпелер, қан, байлап-таңу құралдары, термометрлер, тонометрлер, өзге де дәрілік құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ өз дәріханалары бар медициналық мекемелердегі қосымша және дәрі жасайтын материалдар есепке алынады;
1 13 1 1314 – "Тамақ өнімдері", мұнда шығыстарын экономикалық сыныптаудың ерекшелігі бойынша қаржыландыру жоспарында қаражат көзделген, мемлекеттік мекемелердің тамақ өнімдері есепке алынады;
1 13 1 1315 – "Отын, жанар және жағар майлар", мұнда қоймаларда немесе қорларда (май, тасол және өзге материалдар), сондай-ақ тікелей материалды жауапты адамдарда сақталған отынның, жанар және жағар майлардың барлық түрлері (ағаш, көмір, шымтезек, бензин, керосин, мазут, қарамай, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тежегіш сұйықтығы және басқа жанар және жағар май материалдары), оның ішінде жанар және жағар май материалдарына арналған төленген талондар есепке алынады;
1 13 1 1316 – "Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары", мұнда шаруашылық материалдары (электр желілік фильтрлер, ұзартқыштар, шыныдан немесе басқа сынатын материалдан жасалатын ыдыс, пышақтар, шанышқылар, қасықтар, гүл құмыралары, қысқаш, балға, күректер, швабралар (ағаштан, пластмассадан жасалған), ауаны дымқылдауыштар, электр шәйнектері, су қайнатқыштар, шелектер (пластмасса, алюминий, мырышталған, қаңылтыр, эмалдалған), кеңсе жарақтары (резеңке кілемшелер, сондай-ақ қағаздарға арналған жайма, пластик қоржындар, органайзер, басшының үстел үсті жинағы, калькуляторлар), айналар, балшықтан қорғайтын жол төсеніштер, портфельдер, қабырға сағаттары, үтіктейтін тақталар, маркерлі тақталар, диктофондар есепке алынады;

1 13 1 1312 – "Материалы для учебных, научных исследований и других целей", где учитываются реактивы и химикаты, лом и отходы черных металлов, лом и отходы цветных металлов, материалы специального запаса, стекло и химпосуда, металлы, электроматериалы и радиоматериалы, радиолампы, фотопринадлежности, бумага для издания учебных программ, пособий и научных работ, подопытные животные и прочие материалы для учебных целей и научно-исследовательских работ, а также драгоценные и другие металлы для протезирования, боеприпасы, средства активной обработки, спецобработки и дегазации, материалы длительного использования для научно-исследовательских работ, а также специальное оборудование, приобретенное для выполнения хоздоговорных научно-исследовательских работ;
1 13 1 1313 – "Медикаменты и перевязочные средства", где учитываются медикаменты, компоненты, бактерийные препараты, сыворотки, вакцины, кровь, перевязочные средства, термометры, тонометры, прочие лекарственные средства и изделия медицинского назначения в лечебно-профилактических и лечебно-ветеринарных и других государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов. На этом субсчете также учитываются вспомогательные и аптекарские материалы в медицинских учреждениях, имеющих свои аптеки;
1 13 1 1314 – "Продукты питания", где учитываются продукты питания в государственных учреждениях, в планах финансирования, которых предусмотрены средства по соответствующей специфике экономической классификации расходов;
1 13 1 1315 – "Топливо, горюче-смазочные материалы", где учитываются все виды топлива, горючих и смазочных материалов, находящихся на складах или кладовых (дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, дизтопливо, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тормозная жидкость и другие горюче-смазочные материалы), а также непосредственно у материально-ответственных лиц, в том числе оплаченные талоны на горючие и смазочные материалы;
1 13 1 1316 – "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности", где учитываются хозяйственные материалы (электрические сетевые фильтры, удлинители, посуда, изготовленная из стекла или другого бьющегося материала, ножи, вилки, ложки, цветочные горшки, плоскогубцы, молоток, лопаты, швабры (деревянные, пластмассовые), увлажнители воздуха, электрические чайники, кипятильники, ведра (пластмассовые, алюминиевые, оцинкованные, жестяные), канцелярские принадлежности (резиновые коврики, лотки для бумаг, портфели пластиковые, органайзер, настольный набор руководителя, калькуляторы), зеркала, грязезащитные дорожки, портфели, часы настенные, доски гладильные, доски маркерные, диктофоны;

1 13 1 1317 – "Арнайы киімдер және өзге де жеке қолдану заттары", мұнда есепке алынады:
іш киім (жейделер, қысқа жеңді көйлектер, халаттар);
төсек орын жабдықтары мен жарақтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер, ақ жаймалар, көрпе тыстар, жастық тыстар, жапқыштар, төсек-қапшықтар);
киім және нысанды киімдер, арнаулы киімдерді қоса (костюмдер, пальтолар, сулықтар, шолақ тондар, көйлектер, кофталар, юбкалар, күртелер, шалбарлар), құнына және қызмет мерзіміне қарамастан, бюджеттің есебінен ұсталатын денсаулық сақтау, оқу-ағарту, халықты әлеуметтік қорғау қызметкерлері және басқаларға арналған формалық киім және аяқ киім;
спорт киімдері және аяқ-киім және өзге де жеке қолдану заттары;
1 13 1 1318 – "Қосалқы бөлшектер", мұнда машиналарда (медициналық, электронды есептеу), жабдықтарда, тракторларда, комбайндарда, көлік құралдарында (моторлар, қақпақтарды қосатын автокөліктік шиналар, камералар, жиек ленталары) тозған бөлшектерін ауыстыру және жөндеу үшін арналған қосалқы бөлшектер есепке алынады;
1 13 1 1319 – "Өзге материалдар", мұнда құнына қарамастан барлық жануарлар түрлерінің төлдері және бордақылаудағы малдар, құстар, көжектер, мамық терілі аңдар, малға және басқа жануарларға арналған шөп, пішен, сұлы және басқа да жем түрлері, егілетін материалдар, тұқымдар, тыңайтқыштар, егер мемлекеттік мекемелерде жұмыс жылқылары болса, төлі (құлындары), сондай-ақ қайтарылатын немесе ауыстырылатын ыдыс (күбілер, бидондар, жәшіктер, шыны банкілер, шөлмектер және басқа да ыдыс), ақпаратты техникалық тасығыштар (флеш-карталар, дискілер, дискеттер, токендер), компьютерлік тінтуірлер, клавиатуралар, спорт іс-шараларын жүргізуге арналған тауарлар (шайбалар, доптар, шахматтар, дойбылар, үстел үсті теннисіне арналған жинақтар, бадминтонға арналған жинақтар, арнаулы шаңғылар), қорек батареялары, балалар ойыншықтары, балалар ойындары, жалюздер, қызметтік иттерге арналған керек-жарақ, орны толтырылатын шығындары жүктеме шығыстардың құрамында құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнына жатқызылатын уақытша (атаусыз) құрылыстар, қосалқы жайлар мен қондырғылар және алдыңғы қосалқы шоттарда қамтылмаған басқа да материалдар есепке алынады;
1 13 1 1320 – "Аяқталмаған өндiрiс" аяқталмаған өндіріс қалдықтарын есепке алуға арналған;
1 13 1 1330 – "Дайын өнім", өндiрiстiк (оқулық) шеберханаларының, көмекшi ауылшаруашылық және оқу-тәжiрибелiк шаруашылықтардың дайын бұйымдары мен өнiмдерiн, сондай-ақ дайын баспа өнiмдерiн есепке алуға арналған;
1 13 1 1340 – "Тауарлар" шоты тауарлардың қозғаласына байланысты операциялар, жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік құрамына айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

1 13 1 1317 – "Спецодежда и другие предметы индивидуального пользования", где учитываются:
белье (рубашки, сорочки, халаты);
постельное белье и принадлежности (матрацы, подушки, одеяла, простыни, пододеяльники, наволочки, покрывала, мешки спальные);
одежда и обмундирование, включая спецодежду (костюмы, пальто, плащи, полушубки, платья, кофты, юбки, куртки, брюки), форменная одежда и обувь для работников здравоохранения, просвещения, социальной защиты населения и других, содержащихся за счет бюджета, независимо от стоимости и срока службы;
спортивная одежда и обувь и другие предметы индивидуального использования;
1 13 1 1318 – "Запасные части", где учитываются запасные части, предназначенные для ремонта и замены изношенных частей в машинах (медицинских, электронно-вычислительных), оборудовании, тракторах, комбайнах, транспортных средствах (моторы, автомобильные шины, включающие покрышки, камеры, ободные ленты);
1 13 1 1319 – "Прочие материалы", где учитываются молодняк всех видов животных и животные на откорме, птицы, кролики, пушные звери, независимо от их стоимости, сено и другие виды кормов и фуража для скота и других животных, посадочные материалы, семена, удобрения, приплод (жеребята) при наличии в государственных учреждениях рабочих лошадей, а также возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, банки стеклянные, бутылки и другая тара), технические носители информации (флеш-карты, диски, дискеты, токены), компьютерные мыши, клавиатуры, товары для проведения спортивных мероприятий (шайбы, мячи, шахматы, шашки, наборы для настольного тенниса, набор для бадминтона, специальные лыжи), батареи питания, детские игрушки, детские игры, жалюзи, амуниция для служебных животных, временные (нетитульные) сооружения, приспособления и устройства, затраты по возмещению которых относятся на себестоимость строительно-монтажных работ в составе накладных расходов, оплаченные талоны на питание и другие материалы, не включенные в предыдущих субсчетах;
1 13 1 1320 – "Незавершенное производство", предназначен для учета остатков незавершенного производства;
1 13 1 1330 – "Готовая продукция", предназначен для учета готовых изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, а также готовой печатной продукции;
1 13 1 1340 – "Товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров, имущества, обращенного (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям и прочих товаров. Данный счет включает следующие субсчета:

1 13 1 1341 – "Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік" шотта жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік құрамына айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алуға арналған;
1 13 1 1342 – "Өзге тауарлар" шоты тауарлардың қозғаласына байланысты операциялар есепке алуға арналған;
1 13 1 1350 – "Жолдағы қорлар" шоты өзге қалалардың жеткізулері бойынша мемлекеттік мекеме ақысын төлеген, бірақ есепті күні қоймаға түспеген материалдарды есепке алуға, сондай-ақ орталықтандырылған жарақтандыру және шаруашылық қызмет көрсету қоймаларына алынған және мемлекеттік ұйымдар бойынша бөлінбеген материалдарды есепке алуға арналған;
1 13 1 1360 – "Қорлардың құнсыздануына резерв" шоты қорлардың құнын сатудың таза құнына дейін төмендетуге арналған резервтерді құруға және қозғаласына байланысты немесе моральдық жағынан ескеруге байланысты операцияларды есепке алу үшін арналған.
14. 14 "Өзге қысқа мерзімді активтер" кіші бөлімі алдындағы кіші бөлімдерде көрсетілмеген басқа да қысқа мерзімді активтерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
1 14 1 1410 – "Берілген қысқа мерзімді аванстар" шоты есеп айырысулар әрбір жеке мәміле (тиеп жөнелту, тауарды жіберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, қаражаттарды тараптар алдын-ала келіскен мерзiмде және толық көлемде кезең-кезеңмен аудару жолымен жүзеге асырылған аванстық төлемдер тәртiбiнде өнім берушiлермен есеп айырысуларды есепке алуға арналған;
1 14 1 1420 – "Алдағы кезеңдердің шығыстары" шоты есепті жылдың ішінде қазіргі кезеңде жүргізілген бірақ алдағы кезеңдерге жатқызылған шығыстар есепке алынады (сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру аударымдары, жалдау төлемі және алдағы кезеңдердің басқа шығыстары);
1 14 1 1430 – "Өзге қысқа мерзімді активтер" шоты алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді активтер бойынша операциялар есепке алынады.
5–тарау. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары
15. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін мемлекеттік мекемелердің активтерін есепке алуға арналған.
16. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімшелерді қамтиды:
21 – "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары";
22 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек";
23 – "Негізгі құралдар";
24 – "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар";
25 – "Инвестициялық жылжымайтын мүлік";
26 – "Биологиялық активтер";
27 – "Материалдық емес активтер";
28 – "Өзге қысқа мерзімді активтер".
17. 21 "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" кіші бөлімі ұзақ мерзімді қаржылық құралдарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:

1 13 1 1341 – "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства", предназначен для учета операций с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям;
1 13 1 1342 – "Прочие товары", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением товаров;
1 13 1 1350 – "Запасы в пути", предназначен для учета материалов, оплаченных государственными учреждениями по иногородним поставкам, но не поступивших на отчетную дату на склад, а также для учета материалов, полученных на склады групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания и не распределенных по государственным учреждениям;
1 13 1 1360 – "Резерв на обесценение запасов", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резервов на снижение стоимости запасов до чистой стоимости реализации в связи с повреждением или моральным устареванием.
14. Подраздел 14 "Прочие краткосрочные активы" предназначен для учета прочих краткосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
1 14 1 1410 – "Краткосрочные авансы выданные", предназначен для учета расчетов с поставщиками в порядке авансовых платежей, по которым расчеты осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара или оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и в размерах, заранее согласованных сторонами;
1 14 1 1420 – "Расходы будущих периодов", предназначен для учета расходов, произведенных в настоящем периоде, но относящихся к будущим периодам в отчетном году (страховые премии, выплаченные страховым организациям, арендная плата и другие расходы будущих периодов);
1 14 1 1430 – "Прочие краткосрочные активы", предназначен для учета операций по прочим краткосрочным активам, не указанным в предыдущих группах счетов.
Глава 5. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы"
15. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы" предназначены для учета активов государственных учреждений, классифицируемых как долгосрочные.
16. Раздел 2 "Долгосрочные активы" включает следующие подразделы:
21 – "Долгосрочные финансовые инвестиции";
22 – "Долгосрочная дебиторская задолженность";
23 – "Основные средства";
24 – "Незавершенное строительство и капитальные вложения";
25 – "Инвестиционная недвижимость";
26 – "Биологические активы";
27 – "Нематериальные активы";
28 – "Прочие долгосрочные активы".
17. Подраздел 21 "Долгосрочные финансовые инвестиции" предназначен для учета долгосрочных финансовых инструментов. Данный подраздел включает следующие счета:

2 21 1 2110 – "Ұзақ мерзімді берілген қарыздар" шоты бір жылдан аса ұзақ мерзімді ұсынылған қарыздарды есепке алуға арналған;
2 21 1 2120 – "Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" шоты ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларын (басқа да ұйымдарда үлестік қатысу) есепке алуға арналған;
2 21 1 2130 – "Ұзақ мерзімді қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резерв" шоты қаржы инвестицияларының құнсыздануына арналған резервті құру және қолданумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
18. 22 "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлімі өтеу мерзімі есепті күннен бастап бір жылдан асатын дебиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
2 22 1 2210 – "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" шоты өтеу мерзімі бір жылдан асатын оларға сатылған активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылармен және тапсырысшылармен есеп айырысу бойынша операцияларды есепке алуға арналған;
2 22 1 2220 – "Жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" алдағы кезеңде қаржылық жалдау бойынша жалдау төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстарды және жалдау бойынша өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
2 22 1 2230 – "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шоты басқа шот топтарында көрсетілмеген өтеу мерзімі бір жылдан асатын өзге дебиторлық берешек бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
19. 23 "Негізгі құралдар" кіші бөлімі негізгі құралдарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
2 23 1 2310 – "Жер" бюджеттен бөлінетін қаражаттың есебінен сатып алынған жердің кез-келген түрін, ормандарды, ішкі сулар мен пайдалы қазбалардың кен орындарын есепке алуға арналған;
2 23 1 2320 – "Ғимараттар" шоты объектінің функционалдық міндетіне байланысты тұрақты негізде салынған ұстап тұратын және қоршап тұратын немесе біріктірілген (ұстап тұратын және қоршап тұратын) конструкциялардан тұратын объектілер, адамдар немесе жануарлар тұруға, заттарды сақтауға арналған объектілер түріндегі әрбір жеке тұрған ғимаратты есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 23 1 2321 – "Тұрғын емес үй ғимараттары", мұнда басқару органдары, әлеуметтік-мәдени (оқу орындарының, ауруханалардың, емханалардың және амбулаториялардың, қариялар мен мүгедектерге арналған үйлердің, балалар мекемелерінің, кітапханалардың, клубтардың, мұражайлардың, ғылыми-зерттеу институттарының, шеберханалардың ғимараттары) және басқа да мемлекеттік мекемелер орналасқан өндірістік-шаруашылық мақсаттағы ғимараттар есепке алынады;

2 21 1 2110 – "Долгосрочные займы предоставленные", предназначен для учета долгосрочных предоставленных займов на срок свыше одного года;
2 21 1 2120 – "Долгосрочные финансовые инвестиции", предназначен для учета долгосрочных финансовых инвестиций (долей участия в других организациях);
2 21 1 2130 – "Резерв на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций", предназначен для учета операций, связанных с созданием и использованием резерва на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций.
18. Подраздел 22 "Долгосрочная дебиторская задолженность" предназначен для учета дебиторской задолженности сроком погашения более одного года с отчетной даты. Данный подраздел включает следующие счета:
2 22 1 2210 – "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", предназначен для учета операций по расчетам с покупателями и заказчиками за реализованные им активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения более одного года;
2 22 1 2220 – "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде", предназначен для учета расходов по осуществлению арендных платежей по финансовой аренде за предстоящие периоды, и прочей долгосрочной дебиторской задолженности по аренде;
2 22 1 2230 – "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета операций по прочей дебиторской задолженности сроком более одного года, не указанной в других группах счетов.
19. Подраздел 23 "Основные средства" предназначен для учета основных средств. Данный подраздел включает следующие счета:
2 23 1 2310 – "Земля", предназначен для учета любого вида земли, лесов, внутренних вод и месторождений полезных ископаемых, приобретенных за счет средств, выделяемых из бюджета;
2 23 1 2320 – "Здания", предназначен для учета отдельно стоящих зданий, в виде построенных на постоянной основе объектов, состоящих из несущих и ограждающих или совмещенных (несущих и ограждающих) конструкций, объекты предназначены для проживания, пребывания людей или животных, хранения предметов в зависимости от функционального назначения объекта. Данный счет включает следующие субсчета:
2 23 1 2321 – "Нежилые здания", где учитываются здания производственно-хозяйственного назначения, занимаемые органами управления, социально-культурными (здания учебных заведений, больниц, поликлиник и амбулаторий, домов-интернатов для престарелых и инвалидов, детских учреждений, библиотек, клубов, музеев, научно-исследовательских институтов, лабораторий) и другими государственными учреждениями;

2 23 1 2322 – "Тұрғын үй ғимараттары", мұнда толығымен немесе көбіне тұрғын үй мақсатындағы ғимараттар есепке алынады (барлық пайдалы тұрғын және тұрғын емес алаңдардың 50 (елу) пайызнан кем болмайтын тұрғын үй-жайлардың жалпы пайдалы алаңы);
2 23 1 2330 – "Құрылыстар" су айдағыштар, стадиондар, бассейндер, жолдар, көпірлер, ескерткіштер, парктердің, саябақтардың, қоғамдық бақтардың қоршауларын және басқа құрылысты есепке алуға арналған;
2 23 1 2340 – "Беру құрылғылары" оның көмегімен электрлік, жылу және механикалық қуаттар беру, сондай-ақ сұйық және газ тәрізді заттарды беру жүргізілетін магистральдық құбырларды, байланыс желілерін және энергетикалық (кабельдік) желілерді білдіретін құрылғыларды есепке алуға арналған;
2 23 1 2350 – "Көлік құралдары" көшіруге арналған қозғалыс құралдарының барлық түрлерін есепке алуға арналған, олар мынадай жеке топтарға бөлінеді:
теміржол көлігінің жылжымалы құрамы (тепловоздар, мотодрезиндер, вагондар, платформалар, цистерналар, дизель-электроходтар);
су және автомобиль көлігі (теплоходтар, сүйретпелер, баржалар мен баркалар, қызметтік қосымша құтқару қайықтары мен кемелері, жүзбелі айлақтар, желкенді кемелер, жүк таситын және жеңіл автомобильдер, тіркемелер, автосамосвалдар, автоцистерналар, автобустар, мамандандырылған автомобильдер, тартқыш тракторлар және басқа су және автомобиль көлігі);
әуе көлігі (ұшақтар, тікұшақтар);
ат көлігі (арбалар, шаналар);
өндіріс көлігі (электрокарлар, мотоциклдер, мотороллерлер, велосипедтер, қоларбалар, мүгедектерге арналған коляскалар және басқа өндіріс көлігі);
спорт көлігі;
2 23 1 2360 – "Машиналар мен жабдықтар" қуат машиналары мен жабдықтарды, жұмыс машиналары мен жабдықтарды, өлшеу аспаптарын, реттеу аспаптары мен қондырғыларын, зертхана жабдықтарын, компьютерлік жабдықтарды, дәрігерлік жабдықтарды, кеңсе жабдықтарын, криминалистикалық жабдықтарды мынадай жеке топтарға бөлінген өзге машиналар мен жабдықтарын есепке алуға арналған:
жылу және электр энергиясын өндіретін қуат машиналары мен жабдықтар, машина-генераторлар және судың, желдің энергиясын, сондай-ақ жылу және электр энергиясын қозғалыстың механикалық энергиясына айналдыратын машина-қозғағыштар;
өнім жасау және өндірістік мақсатта қызметтер көрсету процесінде және механикалық қозғағыштардың, адам және жануар күшінің көмегімен өндіріс процесінде еңбек затын ауыстыру барысында еңбек затына механикалық, жүк және жолаушы лифтілерін қоса алғанда термикалық және химиялық әсер етуге арналған жұмыс машиналары мен жабдықтары, машиналар, аппараттар мен жабдықтар;
өлшеу аспаптары – дозаторлар, амперметрлер, барометрлер, ваттметрлер, су өлшегіштер, вакуумметрлер, вапориметрлер, вольтметрлер, биіктік өлшегіштер, гальванометрлер, геодезиялық аспаптар, гигроскоптар, индикаторлар, компастар, манометрлер, хронометрлер, арнаулы таразылар, өлшегіштер, көпфункционалды сағаттар, касса аппараттары және басқа өлшеу приборлары;
реттегіш аспаптар мен құрылғылар – оттегі-тыныс алу аспаптары, электрлі, пневматикалы және гидравликалы реттегіш қондырғылар, автоматты басқа тетіктері, орталықтандыру және топтау аппаратурасы, диспетчерлік бақылаудың желілік құрылғылары;
зертханалық жабдықтар – пирометрлер, реттегіштер, калориметрлер, ылғалдылықты анықтайтын аспаптар, айдау текшелері, газ өткізгіштікті сынайтын аспаптар, жыртылуға төзімділікті сынайтын аспап, микроскоптар, термостаттар, тұрақтандырғыштар, кергіш шкафтар және басқа зертханалық жабдықтар;
компьютерлік жабдықтар – дербес компьютерлер, процессорлар, іркіліссіз қорек көздері, мониторлар, принтерлер, сканерлер және басқа компьютерлік жабдықтар;
медициналық жабдықтар – медициналық жабдықтар (тіс-дәрігері креслосы, операциялық столдар, арнаулы жабдығы бар төсектер), арнаулы дезинфекциялық және дезинсекциялық жабдықтар, сүтханалар мен сүт станцияларының, қан құю станцияларының жабдықтары және басқа медициналық жабдықтар;
офистік жабдықтар – көшіргіш машиналар, факс-машиналар, құжаттарды жоюға арналған машиналар және басқалар және басқа офистік жабдықтар;
өзге машиналар мен жабдықтар – стадиондардың, спорт алаңдарының және спорт жайларының жабдықтары (оның ішінде спорт снарядтары), оқу орындарындағы кабинеттер мен зертханалардың жабдықтары, киноаппаратура, жарық беретін аппаратура, сахна жабдықтары, саз аспаптары, теледидарлар, таспалар, ұялы байланыс аппараттары, пейджерлер, радиоаппаратура, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелерінің мен ғылыми жұмыспен айналысатын басқа да ұйымдардың арнайы жабдықтары, автоматты телефон станциясының жабдықтары, механикалық өрт сөндіру сатылары, кір жуатын және тігін машиналары, тоңазытқыштар, шаңсорғыштар, ауа баптағыштар, қысқа толқынды пештер, бейнетіркегіштер, автодабылдағыштар, бағыттағыштар, бейнекамералар, жоғарыда тізбеленген топтарда көрсетілмеген басқа машиналар мен жабдықтар;
қару-жарақ (арттехқаруландыруға) және әскери техника;
криминалистикалық жабдық – құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың уәкілетті бөлімшелерінің сотқа дейінгі тергеуді техникалық-криминалистикалық қамтамасыз етуге арналған криминалистикалық шабадандар, сандық шағын, айналы, гибридтік фотоаппараттар, сандық бейнекамералар;

2 23 1 2322 – "Жилые здания", где учитываются здания, полностью или преимущественно предназначенные под жилье (общая полезная площадь жилых помещений которых занимает не менее 50 (пятьдесят) процентов всей полезной жилой и нежилой площади);
2 23 1 2330 – "Сооружения", предназначен для учета водокачек, стадионов, бассейнов, дорог, мостов, памятников, ограждений парков, скверов, общественных садов и других сооружений;
2 23 1 2340 – "Передаточные устройства", предназначен для учета устройств, при помощи которых производится передача электрической, тепловой и механической энергии, а также передача (транспортировка) жидких и газообразных веществ, представляющих собой магистральные трубопроводы, линии связи и энергетические (кабельные) линии;
2 23 1 2350 – "Транспортные средства", предназначен для учета всех видов средств передвижения с выделением на отдельные группы:
подвижной состав железнодорожного транспорта (тепловозы, мотодрезины, вагоны, платформы, цистерны, дизель-электроходы);
водный, автомобильный транспорта (теплоходы, буксиры, баржи и барки, лодки и суда служебно-вспомогательные спасательные, пристани плавучие, парусные суда, автомобили грузовые и легковые, прицепы, автосамосвалы, автоцистерны, автобусы, автомобили специализированные, тракторы-тягачи и другой водный и автомобильный транспорта);
воздушный транспорт (самолеты, вертолеты);
гужевой транспорт (телеги, сани);
производственный транспорт (электрокары, мотоциклы, мотороллеры; велосипеды, тележки, инвалидные коляски и другой производственный транспорт);
спортивный транспорт;
2 23 1 2360 – "Машины и оборудование", предназначен для учета силовых машин и оборудования, рабочих машин и оборудования, измерительных приборов, регулирующих приборов и устройств, лабораторного оборудования, компьютерного оборудования, медицинского оборудования, офисного оборудования, криминалистического оборудования, прочих машин и оборудования с выделением на отдельные группы:
силовые машины и оборудование, машины-генераторы, производящие тепловую и электрическую энергию, и машины-двигатели, превращающие энергию воды, ветра, а также тепловую и электрическую энергию в механическую энергию движения;
рабочие машины и оборудование, включая лифты грузовые и пассажирские, машины, аппараты и оборудование, предназначенные для механического, термического и химического воздействия на предмет труда в процессе создания продукта или услуг производственного характера и перемещения предмета труда в производственном процессе при помощи механических двигателей, силы человека и животных;
измерительные приборы – дозаторы, амперметры, барометры, ваттметры, водомеры, вакуумметры, вапориметры, вольтметры, высотомеры, гальванометры, геодезические приборы, гигроскопы, индикаторы, компасы, манометры, хронометры, специальные весы, мерники, многофункциональные часы, кассовые аппараты и другие измерительные приборы;
регулирующие приборы и устройства – кислородно-дыхательные приборы, регулирующие устройства электрические, пневматические и гидравлические, пульты автоматического управления, аппаратура централизации и блокировки, линейные устройства диспетчерского контроля;
лабораторное оборудование – пирометры, регуляторы, калориметры, приборы для определения влажности, перегонные кубы, лабораторные копры, приборы для испытания на газонепроницаемость, приборы для испытания прочности образцов на разрыв, микроскопы, термостаты, стабилизаторы, вытяжные шкафы и другое лабораторное оборудование;
компьютерное оборудование – персональные компьютеры, процессоры, источники бесперебойного питания, мониторы, принтеры, сканеры и другое компьютерное оборудование;
медицинское оборудование – медицинское оборудование (зубоврачебные кресла, операционные столы, кровати со специальным оборудованием), специальное дезинфекционное и дезинсекционное оборудование, оборудование молочных кухонь и молочных станций, станций переливания крови и другое медицинское оборудование;
офисное оборудование – копировальные машины, факс-машины, машины для уничтожения документов и другое офисное оборудование;
прочие машины и оборудование – оборудование стадионов, спортплощадок и спортивных помещений (в том числе спортивные снаряды), оборудование кабинетов и мастерских в учебных заведениях, киноаппаратура, осветительная аппаратура, оборудование сцен, музыкальные инструменты, телевизоры, магнитофоны, аппараты сотовой связи, пейджеры, радиоаппаратура, специальное оборудование научно-исследовательских государственных учреждений и других государственных учреждений, занимающихся научной работой, оборудование автоматической телефонной станции, механические пожарные лестницы, стиральные и швейные машины, холодильники, пылесосы, кондиционеры, микроволновые печи, видеорегистраторы, автосигнализация, маршрутизатор, видеокамеры, другие машины и оборудования, не указанные в вышеперечисленных группах;
вооружение (арттехвооружение) и военная техника;
криминалистическое оборудование – криминалистические чемоданы, фотоаппараты цифровые компактные, зеркальные, гибридные, видеокамеры цифровые, предназначенные для технико-криминалистического обеспечения досудебного расследования уполномоченными подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов;

2 23 1 2370 – "Аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы" аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдарды есепке алуға арналған және мынадай жеке топтарға бөлініп есептеледі:
аспаптар – механикаландырылған және механикаландырылмаған жалпы сипаттағы еңбек құралдары, сондай-ақ машиналарға бекітілген, материалдарды өңдеу үшін қолданылатын заттар. Оларға электр энергиясының, қысылған ауаның көмегімен жұмыс істейтін қолға ұстайтын механикаландырылған құралдарды (электродрелдер, бояу бүріккіштер, электр тітіркеткіштер, гайка бұрағыштар) қоса алғанда қол еңбегінің кесетін, ұратын, қысатын және тығыздайтын құралдары, сондай-ақ материалдарды өңдеуге, монтаж жұмыстарын жүргізуге арналған құралдар (қыспақтар, патрондар, бөлгіш тығындар, қозғағыштарды орнатуға және автомобильдердегі кардан біліктерін айналдыруға арналған құралдар);
өндірістік мүкәммал мен керек-жарақтар – жұмыс уақытында өндірістік операцияларды жеңілдетуге қызмет ететін өндірістік мақсаттағы заттар, жұмыс үстелдері, верстагтар, кафедралар, парталар және еңбекті қорғауға көмектесетін басқа жабдықтар, сұйық және сусымалы заттарды сақтауға арналған орынжайлар (бактар, амбарлар, сенектер, қамбалар), сауда шкафтары мен сөрелер, мүкәммал ыдыстар, жұмыс машиналарына жатқызылмаған техникалық мақсаттағы заттар;
шаруашылық мүкәммал – кеңсе керек-жарақтары (қабырғалық жиһаз, гарнитуралар, құрамалы жиһаздар, тумбалар, демалыс бұрышы), жылжытпалы тосқауылдар, ілгіштер, гардеробтар, әр түрлі шкафтар, дивандар, үстелдер, орындықтар, креслолар, кітап сөрелері, жанбайтын шкафтар мен жәшіктер, сейфтер, еденде тұратын сағаттар, гектографтар, шапирографтар мен басқа да қолға ұстайтын көбейткіш және нөмірлегіш аппараттар, телефон аппараттары, желдеткіштер, жылжытпалы киіз үйлер, шатырлар (оттегілерінен басқа), кереуеттер (арнайы жабдығы бар кереуеттерден басқа), кілемдер, портъерлер, терезеге арналған торлар және басқа да шаруашылық мүкәммал, сондай-ақ өртке қарсы мақсаттағы заттар-гидропульттер, стендтер, қол сатылар, өрт сөндіргіштер;
басқа да өндірістік және шаруашылық мүкәммал-рамадағы картиналар, қола мүсіндер (бюсттер), мраморлы вазалар, шамдар (люстралар, бра), мемлекеттік рәміздер, тифлоқұралдар мен сурдоқұралдар, көрнекі насихаттау стендтері;
2 23 1 2380 – "Өзге негізгі құралдар" өзге негізгі құралдарды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 23 1 2381 – "Мәдени мұра активтері", мұнда өзінің мәдени, экологиялық және тарихи мәніне байланысты мәдени мұра болатын активтер есепке алынады. Оларға тарихи ғимараттар мен монументтер, археологиялық қазба орындары, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, өнер шығармалары, сондай-ақ құнына қарамастан мұражай құндылықтары жатқызылады;

2 23 1 2370 – "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", предназначен для учета инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря и включает следующие группы:
инструменты – механизированные и немеханизированные орудия труда общего назначения, а также прикрепляемые к машинам предметы, служащие для обработки материалов. К ним относятся режущие, ударные, давящие и уплотняющие орудия ручного труда, включая ручные механизированные орудия, работающие посредством электроэнергии, сжатого воздуха (электродрели, краскопульты, электровибраторы, гайковерты), а также приспособления для обработки материалов, производства монтажных работ (тиски, патроны, делительные головки, приспособления для установки двигателей и для проворачивания карданного вала на автомобилях), плоскогубцы, молоток;
производственный инвентарь и принадлежности – предметы производственного назначения, которые во время работы служат для облегчения производственных операций рабочие столы, верстаки, кафедры, парты и другое оборудование, способствующие охране труда, вместилища для хранения жидких и сыпучих тел (баки, лари, чаны, закрома), шкафы торговые и стеллажи, инвентарная тара, предметы технического назначения, которые не отнесены к рабочим машинам;
хозяйственный инвентарь – офисные принадлежности (стенка, гарнитуры, комплекты мебели, тумбы, уголок отдыха), переносные барьеры, вешалки, гардеробы, шкафы разные, диваны, столы, стулья, кресла, книжные полки, шкафы и ящики несгораемые, сейфы, пишущие машины, гектографы, шапирографы и другие ручные множительные и нумеровальные аппараты, телефонные аппараты, вентиляторы, переносные юрты, палатки (кроме кислородных), кровати (кроме кроватей со специальным оборудованием), ковры, портьеры, жалюзи, решетки на окна и другой хозяйственный инвентарь, душевые кабины, а также предметы противопожарного назначения-гидропульты, стендеры, лестницы ручные, огнетушители;
прочий производственный и хозяйственный инвентарь – картины в рамах, зеркала, скульптуры (бюсты) бронзовые, мраморные вазы, светильники (люстры, бра), государственные символы, настольный набор руководителя, тифлосредства и сурдосредства, стенды наглядной агитации;
2 23 1 2380 – "Прочие основные средства", предназначен для учета прочих основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2 23 1 2381 – "Активы культурного наследия", где учитываются активы, которые вследствие своей культурной, экологической или исторической значимости являются активами культурного наследия. К ним относятся исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, произведения искусства, а также музейные ценности независимо от их стоимости;

2 23 1 2382 – "Кітапханалық қор", мұнда жекелеген кітаптардың құнына қарамастан кітапханалық қорлар есептеледі. Кітапханалық қорларға ғылыми, көркем және оқулық әдебиет, әдебиеттің арнаулы түрлері және басқа басылымдар енгізіледі;
2 23 1 2383 – "Өзге негізгі құралдар", мұнда:
жерді жақсарту бойынша күрделі шығындар есепке алынады. Жерді жақсарту жөніндегі күрделі шығындарға күрделі салымдар есебінен жүргізілетін (жер бөліктерін жобалау, алқаптарды егістік үшін отау, даланы тастар мен қой тастардан тазарту, түбірлерді кесу, жабайы өсімдіктерден арылту, көлшіктерді тазарту), ауыл шаруашылығына арналған жерді үстіртін жақсарту жөніндегі мәдени-техникалық шараларға арналған заттық сипатта емес (құрылыс салуға байланысты емес) шығындар жатады;
олардың құнына қарамастан, хайуанаттар бағындағы және басқа сондай мекемелердегі жануарлар әлемінің экспонаттары;
сахналық қойылым құралдары (декорациялар, ағаш жиһаздары мен кәделік, бутафорлық заттар, театрлық және ұлттық костюмдер, бас киімдер, іш–киімдер, аяқ киімдер, париктер);
оқулық кинофильмдер, магнитті дискілер мен ленталар;
көшелердегі, алаңдардағы, парктердегі, бақтардағы, саябақтардағы, ұйымдардың аумағындағы, тұрғын үй аулаларындағы көгалдандыру және көріктендіру өсімдіктері, жанды қоршаулар, қар тосқындары мен егістікті қорғайтын жалдар, құмдар мен өзен жағалауларын бекітетін өскіндер, жар-қабақ өскіндері, ботаника бақтарының және ғылыми-зерттеу ұйымдары мен оқу орындарының ғылыми мақсаттарға арнап басқа қолдан өсірілген көпжылдық өскіндер;
өзге мүкәммал, су диспенсерлері, кастрюльдер, табалар, жол белгілері, жасанды бұзушылықтар, сәндік сипаттағы және практикалық пайдаланылатын объектілер (мүсіндер, субұрқақтар, барельефтер, көше гүлзарлары, павильондар, беседкалар, орындықтар, урналар, балалар ойындары мен ересек тұрғындардың демалуына арналған жабдықтар мен конструкциялар);
жұмыс малдары – жылқылар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа да жұмыс малдары (көліктік және спорт жылқыларын, қызметтік иттерді қосқанда);
басқа шоттардың тобына енгізілмеген өзге негізгі құралдар;
2 23 1 2390 – "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 23 1 2391 – "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы", мұнда негізгі құралдардың жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;
2 23 1 2392 – "Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв", мұнда негізгі құралдардың құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.

2 23 1 2382 – "Библиотечный фонд", где учитываются библиотечные фонды независимо от стоимости отдельных экземпляров книг. В библиотечный фонд включаются научная, художественная и учебная литература, специальные виды литературы и другие издания;
2 23 1 2383 – "Прочие основные средства", где учитываются:
капитальные затраты по улучшению земель. К капитальным затратам по улучшению земель относятся затраты не инвентарного характера (не связанные со строительством сооружений) на культурно-технические мероприятия по поверхностному улучшению земель для сельскохозяйственного пользования, производимые за счет капитальных вложений (планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, очистка полей от камней и валунов, срезание кочек, расчистка зарослей, очистка водоемов);
экспонаты животного мира в зоопарках и других аналогичных учреждениях независимо от их стоимости;
сценическо-постановочные средства стоимостью свыше двух месячных расчетных показателей за единицу (декорации, мебель и реквизит, бутафория, театральные и национальные костюмы, головные уборы, белье, обувь, парики);
учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты;
озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения, искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения;
прочий инвентарь, детские игры, диспенсеры воды, электрические чайники и кипятильники, ведра, кастрюли, сковороды, специальные лыжи;
рабочий скот – лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные (включая транспортных и спортивных лошадей, служебных собак);
прочие основные средства, не включенные в другие группы счетов;
2 23 1 2390 – "Накопленная амортизация и обесценение основных средств", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2 23 1 2391 – "Накопленная амортизация нежилых зданий", где учитывается сумма накопленной амортизации основных средств;
2 23 1 2392 – "Резерв на обесценение основных средств", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение основных средств, числящихся на балансе государственного учреждения.

20. 24 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" кіші бөлімі аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шотты қамтиды:
2 24 1 2410 – "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" күрделі салымдарды және құрылыс циклі аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 24 1 2411 – "Аяқталмаған құрылыс", мұнда аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілер құрылысы бойынша шығыстар есепке алынады (ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу, жабдықты монтаждау);
2 24 1 2412 – "Материалдық емес активтерге күрделі салымдар", мұнда материалдық емес активтерге қаржыландырылатын зерттеу сатысындағы күрделі салымдар есепке алынады.
21. 25 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" кіші бөлімі мемлекеттік мекемеге сыйақы түрінде пайда алып келетін жылжымайтын мүлікті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
2 25 1 2510 – "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты меншік иесіндегі немесе жалдау төлемдерін және/немесе капиталдың құн өсімінен табыс алу мақсатында жалдау шарты бойынша жалға алушының иелігіндегі жер және ғимарат (не ғимараттың бір бөлігі, не жер мен ғимарттың бөлігі) түріндегі инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алуға арналған;
2 25 1 2520 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" шоты инвестициялық жылжымайтын мүліктердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 25 1 2521 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы", мұнда инвестициялық жылжымайтын мүліктердің жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;
2 25 1 2522 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв", мұнда инвестициялық жылжымайтын мүліктердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.
22. 26 "Биологиялық активтер" кіші бөлімі биологиялық активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше мынадай шотты қамтиды:
2 26 1 2610 – "Жануарлар", мұнда өнімдік және асыл тұқымды мал-сиырлар, бұқалар, буйволдар мен қодастар (жұмыстағысынан басқа), айғырлар мен асыл тұқымды биелер (жұмыс істемейтін), үйірде бағуға ауыстырылған биелер буралар мен інгендер (жұмыс істемейтін), ұрғашы бұғылар мен еркек бұғылар (мүйізді), еркек шошқалар мен мегежіндер, қойлар мен қошқарлар, ешкілер мен текелер есепке алыну үшін арналған;
2 26 1 2620 – "Көпжылдық екпелер", мұнда көпжылдық отырғызулардың екі тобы есептеледі:
олардың жасына қарамастан қолдан отырғызылған мынадай көпжылдық өсімдіктер жатады: жеміс-жидектердің барлық түрлері (ағаштар мен бұталар);
егуге арналып питомниктерде өсірілген көпжылдық көшеттер.
Жас өскіндердің барлық түрлері жеміс беруге жеткен, бұтақтары ұйысатын жасқа жеткен өскіндерден бөлек есептеледі;

20. Подраздел 24 "Незавершенное строительство и капитальные вложения" предназначен для учета незавершенного строительства и капитальных вложений. Данный подраздел включает следующий счет:
2 24 1 2410 – "Незавершенное строительство и капитальные вложения", предназначен для учета капитальных вложений и объектов с незаконченным строительным циклом и не сданных в эксплуатацию. Данный счет включает следующие субсчета:
2 24 1 2411 – "Незавершенное строительство", где учитываются затраты по незаконченным и не сданным в эксплуатацию объектам строительства (по возведению зданий и сооружений, монтажу оборудования);
2 24 1 2412 – "Капитальные вложения в нематериальные активы", где учитываются капитальные вложения на стадии исследования, капитализируемые в нематериальные активы.
21. Подраздел 25 "Инвестиционная недвижимость" предназначен для учета недвижимости, приносящей государственному учреждению доходов в виде вознаграждений. Данный подраздел включает следующие счета:
2 25 1 2510 – "Инвестиционная недвижимость", предназначен для учета инвестиционной недвижимости в виде земли и здания (либо части здания, либо части земли и здания), находящихся во владении собственника или в распоряжении арендатора по договору аренды, с целью получения арендных платежей и/или прироста стоимости капитала;
2 25 1 2520 – "Накопленная амортизация и обесценение инвестиционной недвижимости", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение инвестиционной недвижимости. Данный счет включает следующие субсчета:
2 25 1 2521 – "Накопленная амортизация инвестиционной недвижимости", где учитывается накопленная амортизация инвестиционной недвижимости;
2 25 1 2522 – "Резерв на обесценение инвестиционной недвижимости", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение инвестиционной недвижимости.
22. Подраздел 26 "Биологические активы" предназначен для учета биологических активов. Данный подраздел включает следующие счета:
2 26 1 2610 – "Животные", предназначен для учета продуктивного и племенного скота-коров, быков-производителей, буйволов и яков (кроме рабочих), жеребцов-производителей и племенных кобыл (нерабочие), кобыл, переведенных на табунное содержание, верблюдов-производителей и маток (нерабочих), хряков-производителей и свиноматок, овцематок, коз, баранов;
2 26 1 2620 – "Многолетние насаждения", где учитываются многолетние насаждения двух типов:
искусственные многолетние насаждения вне зависимости от их возраста: плодово-ягодные насаждения всех видов (деревья и кустарники);
многолетние насаждения, выращиваемые в питомниках, в качестве посадочного материала. Молодые насаждения всех видов учитываются отдельно от насаждений, достигших начала плодоношения, смыкания крон;

2 26 1 2630 – "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы", мұнда биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 26 1 2631 – "Биологиялық активтердің жинақталған амортизациясы", мұнда биологиялық активтердің жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;
2 26 1 2632 – "Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв", мұнда биологиялық активтердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.
23. 27 "Материалдық емес активтер" кіші бөлімі материалдық-заттық негізі жоқ, бірақ қолдану мерзімі ұзақ уақыт активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
2 27 1 2710 – "Материалдық емес активтер" шоты материалдық-заттық негізі жоқ, бірақ қолдану мерзімі ұзақ уақыт активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 27 1 2711 – "Бағдарламалық қамтамасыз ету", мұнда мекеме өз қызметiнде бiр жылдан аса қолдануға болжанатын компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз ету және дерекқор, техникалық тасығыштардағы бағдарламалар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ жүйелiк, стандартты және қолданбалы бағдарламалық құралдар, компьютерлiк бағдарламалар, жүйелi және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету үшiн бағдарламалар сипаттамасы және көмекшi материалдар есепке алынады. Бұл қосалқы шотта бағдарламалық басқаруы бар машиналар мен құрал-жабдықтың бағдарламалық қамтамасыздандыруы, компьютердiң операциялық жүйесi есепке алынбайды;
2 27 1 2712 – "Авторлық құқық", мұнда әдебиет және сурет шығармаларының түпнұсұасына авторлық құқықтар есепке алынады. Түпнұсқа ойлап шығарушы тұлғаға жатады (авторға, кинокомпанияларға) және оларға авторлық құқық, патент, лицензиялар немесе құпиялық құқығы түрінде заңды және нақтылы меншіктік құқығы қойылады. Мұнда авторлық құқықтар мыналарға ескеріледі:
фильмдер, дыбысжазулары, қолжазбалар, магниттік ленталар және с.с. түпнұсқалар, олар бойынша театрлық қойылымдар, радио-және теледидарлық бағдарламалар, музыкалық қойылымдар, спорттық жарыстар, әдебиет және сурет шығарылымдары жазылады және шығарылады;
шығарылымдар, өзі қолдану үшін ойлап табу;
2 27 1 2713 – "Лицензиялық келісімдер", мұнда жерді, сумен, пайдалы қазбалармен және басқа да табиғи ресурстармен пайдалануға құқық, заңды немесе есептік істермен куәландырылмағаннан басқа, лицензиялық келісімдерді қолдану үшін құқық есепке алынады;
2 27 1 2714 – "Патенттер", мұнда мыналар есепке алынады, мұнда заңды немесе есептік істермен куәландырылмағанынан басқа ойлап шығаруға, пайдалы модельдерге, өндірістік нұсқалар, интегралды микросхема топологиялары, селекциялық жетістіктер және басқа да объектілерге патентпен қолдану құқықтары бойынша төлемдер есепке алынады;

2 26 1 2630 – "Накопленная амортизация и обесценение биологических активов", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение биологических активов. Данный счет включает следующие субсчета:
2 26 1 2631 – "Накопленная амортизация биологических активов", где учитывается накопленная амортизация биологических активов;
2 26 1 2632 – "Резерв на обесценение биологических активов", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение биологических активов.
23. Подраздел 27 "Нематериальные активы" предназначен для учета активов сроком службы более одного года, не имеющих физической сущности. Данный подраздел включает следующие счета:
2 27 1 2710 – "Нематериальные активы", предназначен для учета активов, не имеющих материально-вещественной основы, но позволяющих получать доход в течение продолжительного времени. Данный счет включает следующие субсчета:
2 27 1 2711 – "Программное обеспечение", где учитывается компьютерное программное обеспечение и базы данных, программы на технических носителях, которые учреждение предполагает использовать в своей деятельности более одного года. На этом субсчете также учитываются системные, стандартные и прикладные программные средства, компьютерные программы, описания программ и вспомогательные материалы для системного и прикладного программного обеспечения. На этом субсчете не учитывается компьютерное программное обеспечение машин и оборудования с программным управлением, операционная система компьютера;
2 27 1 2712 – "Авторские права", где учитываются авторские права на оригиналы произведений литературы и искусства. Оригиналы принадлежат создателям (автору, кинокомпании) и на них устанавливаются юридические или фактические права собственности в виде авторского права, патента, лицензии или права секретности. Здесь учитываются авторские права на:
оригинальные фильмы, звукозаписи, рукописи, магнитные ленты по которым записываются или воплощаются театральные постановки, радио- и телевизионные программы, музыкальные представления, спортивные состязания, произведения литературы и искусства;
произведения, созданные для собственного использования;
2 27 1 2713 – "Лицензионные соглашения", где учитывается право пользования лицензионными соглашениями, кроме объектов, не засвидетельствованных юридическими или учетными действиями, права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием;
2 27 1 2714 – "Патенты", где учитывается плата за право пользования патентом на изобретения, полезные модели, промышленные образцы, топологии интегральных микросхем, селекционные достижения и другие объекты, не засвидетельствованные юридическими или учетными действиями;

2 27 1 2715 – "Гудвилл", мұнда гудвиллдың нақты сомасы мен қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады;
2 27 1 2716 – "Өзге материалдық емес активтер", мұнда өзге материалдық емес активтер есепке алынады, олар мыналарды қамтиды:
ғылымды қажет ететін өндірістік технологиялар, жаңа ақпарат, ноу-хау және басқа санаттарға жатқызылмайтын өзге де шығарулар, өндірісі бірліктермен шектелетін, меншік құқығы қойылған немесе сәйкесінше алған құжаттар қолданылады;
ұйымдастыру шығындары-заңды тұлғаның құрылуы кезіндегі құжаттардың рәсімделуі және олар мыналарды қамтиды:
тіркелім бойынша шығыстар фирмалық атаулар, есімдер, тауар белгілері;
пайдалы кендерді барлау және өндіруді орындауға құқықтар;
концессиялар мен активтерге ұқсас құқықтар, олар мыналарды қамтиды: белгілі бір жерлерде балықтар аулауға концессиялар, басқа активтер немесе ерекше құқықтар;
жалға алынған мүлікті бірнеше жыл аралығында пайдалану құқықтары;
2 27 1 2720 – "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" шоты материалдық емес активтердің амортизациясы мен құнсыздануы есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2 27 1 2721 – "Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы", мұнда материалдық емес активтердің амортизациясы есепке алынады;
2 27 1 2722 – "Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв", мұнда материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.
24. 28 "Өзге ұзақ мерзімді активтер" кіші бөлімі алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді активтерді есепке алу үшін арналған. Бұл бөлімше мынадай шотты қамтиды:
2 28 1 2810 – "Өзге ұзақ мерзімді активтер" шоты алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді активтер бойынша операцияларды есепке алу үшін арналған.
6-тарау. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары
25. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелері" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекемелерде қысқа мерзімді ретінде жіктелетін міндеттемелерін есепке алуға арналған.
26. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелері" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
30 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелері";
31 – "Салық және өзге төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
32 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
33 – "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері";
34 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері".
27. 30 "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі қысқа мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:

2 27 1 2715 – "Гудвилл", где учитываются операции, связанные с наличием и движением гудвилла;
2 27 1 2716 – "Прочие нематериальные активы", где учитываются прочие нематериальные активы, которые включают:
наукоемкие промышленные технологии, новую информацию, ноу-хау и прочие изобретения, не отнесенные к другим категориям, использование которых в производстве ограничивается единицами, установившими на них права собственности или получившими соответствующий документ;
фирменные наименования, имена, товарные знаки;
права на осуществление разведки и добычи полезных ископаемых;
концессии и аналогичные права на активы, которые включают концессии или исключительные права на лов рыбы в определенных местах, на прочие активы;
права пользования арендованным имуществом в течение нескольких лет;
2 27 1 2720 – "Накопленная амортизация и обесценение нематериальных активов", предназначен для учета накопленной амортизации и обесценения нематериальных активов. Данный счет включает следующие субсчета:
2 27 1 2721 – "Накопленная амортизация нематериальных активов", где учитывается начисленная сумма амортизации нематериальных активов;
2 27 1 2722 – "Резерв на обесценение нематериальных активов", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение нематериальных активов.
24. Подраздел 28 "Прочие долгосрочные активы" предназначен для учета прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующий счет:
2 28 1 2810 – "Прочие долгосрочные активы", предназначен для учета операций по прочим долгосрочным активам, не указанным в предыдущих группах счетов.
Глава 6. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства"
25. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств государственных учреждений, классифицируемых как краткосрочные.
26. Раздел 3 "Краткосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
30 – "Краткосрочные финансовые обязательства";
31 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам";
32 – "Краткосрочная кредиторская задолженность";
33 – "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства";
34 – "Прочие краткосрочные обязательства".
27. Подраздел 30 "Краткосрочные финансовые обязательства" предназначен для учета финансовых обязательств хозяйствующих субъектов, классифицируемых как краткосрочные. Данный подраздел включает следующие счета:

3 30 1 3010 – "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар", алынған қысқа мерзімді сыртқы қарыздарды есепке алуға арналған;
3 30 1 3020 – "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар", алынған қысқа мерзімді ішкі қарыздарды есепке алуға арналған;
3 30 1 3030 – "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер есепке алуға арналған;
3 30 1 3040 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
28. 31 "Салық және өзге төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі салық және өзге де төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
3 31 1 3110 – "Бюджеттен төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты, мұнда бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3111 – "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда республикалық бюджеттен бір жыл мерзімге дейінгі жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар үшін әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмектер бойынша, қызметкерлер мен қызметшілерге еңбекте алған жарақат, не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың еңбектегі мiндеттерiн орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру, қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша, әскери қызметшілерге (мерзімді әскери қызметшілерден басқа), сондай-ақ ішкі істер органдарының шұғыл-іздестіру, тергеу және саптық бөлімшелері, Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтер бойынша шығыстарды төлеу үшін берілетін ақшалай өтемақы бойынша, жеке тұлғаларға өзге де трансферттер бойынша ақша қаражаттары есепке алынады;
3 31 1 3112 – "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша қаражат қозғалысы есепке алынады;
3 31 1 3113 – "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда дамытуға нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;

3 30 1 3010 – "Краткосрочные займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных займов;
3 30 1 3020 – "Краткосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных внутренних займов;
3 30 1 3030 – "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих краткосрочных финансовых обязательств, не указанных в других группах счетов;
3 30 1 3040 – "Краткосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета краткосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
28. Подраздел 31 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по налогам и другим платежам. Данный подраздел включает следующие счета:
3 31 1 3110 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по бюджетным выплатам. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3111 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", где учитывается движение средств, выделенных со сроком до одного года из республиканского бюджета для осуществления расчетов с физическими лицами по социальным выплатам и социальной помощи, по возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством, по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, по денежной компенсации военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов внутренних дел, органов Государственной противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции для оплаты расходов по содержанию жилища и коммунальные услуги, по другим трансфертам физическим лицам;
3 31 1 3112 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", где учитывается движение средств со сроком до одного года по целевым текущим трансфертам, выделенных администраторами бюджетных программ областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы;
3 31 1 3113 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие;

3 31 1 3114 – "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда бір жылға дейінгі жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
3 31 1 3115 – "Заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда бір жылға дейінгі заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша, оның ішінде бір жылға дейінгі шаруа қожалықтары және фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
3 31 1 3120 – "Бюджетке төленетін төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты бюджетке төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3121 – "Жеке табыс салығы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (бұдан әрі – Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес бюджетке төленетін жеке табыс салығын есептеу және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3 31 1 3122 – "Әлеуметтік салық бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда Салық кодексіне сәйкес бюджетке төленетін әлеуметтік салықты есептеу және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3 31 1 3123 – "Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда Салық кодексіне сәйкес қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем есепке алынады;
3 31 1 3124 – "Бюджетке өзге салықтар және басқа да міндеттемелер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда алдыңғы шоттар тобында көрсетілмеген төлеу мерзімі бір жылға дейінгі Салық кодексіне сәйкес резидент емес заңды тұлғалардың табысына салынатын корпоративті табыс салығы, мемлекеттік баж салығы мен өзге де бюджетке төленуге тиісті төлемдер есепке алынады;
3 31 1 3130 – "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" активтерді сатудан алынатын кірістер бойынша, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен сметадан тыс түсімдерді көрсететін кірістер бойынша, активтердің жетіспеушілігін өтеуден түсетін түсімдер бойынша, сондай-ақ мемлекеттік бюджеттің кірісіне жататын басқа да табыстар бойынша бюджет алдында қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3131 – "Активтерді сатудан түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда кірісі мемлекеттік бюджетке қатысты болып табылатын, яғни мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерді сату бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;

3 31 1 3114 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", где учитываются расчеты по субсидиям физическим лицам со сроком до одного года;
3 31 1 3115 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам", где учитываются расчеты по субсидиям юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам, со сроком до одного года;
3 31 1 3120 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по платежам в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3121 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой в бюджет индивидуального подоходного налога в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс);
3 31 1 3122 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по социальному налогу", где учитываются операции по начислению и уплате в бюджет социального налога в соответствии с Налоговым кодексом;
3 31 1 3123 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по плате за загрязнение окружающей среды", где учитывается плата за загрязнение окружающей среды в соответствии с Налоговым кодексом;
3 31 1 3124 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим налогам и другим обязательным платежам в бюджет", где учитываются удержание и уплата в бюджет корпоративного подоходного налога у источника выплаты по операциям с нерезидентами-юридическими лицами, начисление и уплата в бюджет государственных пошлин в соответствии с Налоговым кодексом, а также операции по прочим начислениям и платежам в бюджет со сроком до одного года, не указанных в других группах счетов;
3 31 1 3130 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим расчетам с бюджетом", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом по доходам от реализации активов, по доходам, отражающим сверхсметные поступления от реализации товаров, работ и услуг, по доходам от возмещения недостачи активов, а также по другим доходам, подлежащих поступлению в государственный бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3131 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации активов", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по реализации долгосрочных активов государственным учреждением, доходы от которой причитаются в государственный бюджет;

3 31 1 3132 – "Тауарларды (жұмыстар мен көрсетілген қызметтер) өткізуден түсетін кіріс бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда мемлекеттік бюджеттің кірісіне тауарларды сатудан, жұмыстар мен қызметтерді көрсетуден сметадан артық түсімдерді беру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер есепке алынады;
3 31 1 3133 – "Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек", онда активтердің жетіспеушілігін жабудан (өтеуден) кірістер және алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген өзге кірістерді түсім бойынша мемлекеттік мекеменің бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешегі есепке алынады;
3 31 1 3140 – "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3141 – "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) сәйкес әлеуметтік сақтандыру бойынша аударымдарды есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрініс табады;
3 31 1 3142 – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Әлеуметтік кодексіне сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленетін зейнетақы жарналарын есептеуге және төлеуге байланысты операциялары көрініс табады;
3 31 1 3143 – "Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекемелер жүргізетін автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға міндетті арналған жарналар бойынша кредиторлық берешек есепке алынады;
3 31 1 3150 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", міндетті медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 31 1 3151 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда міндетті "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Әлеуметтік медициналық сақтандару туралы заң) сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорға төленуі тиіс міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды есептеуіне байланысты операциялар көрініс табады;

3 31 1 3132 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по доходам от реализации товаров, работ и услуг", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность по передаче сверхсметных поступлений от реализации товаров, работ и услуг в доход государственного бюджета;
3 31 1 3133 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям", где учитывается краткосрочная кредиторская задолженность государственного учреждения перед бюджетом по поступлению доходов от возмещения недостачи активов, а также прочих доходов, не указанных в других группах счетов;
3 31 1 3140 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам", предназначен для учета краткосрочных обязательств по другим обязательным и добровольным платежам. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3141 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой обязательных социальных отчислений в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс);
3 31 1 3142 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по пенсионным взносам в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой пенсионных взносов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"", производимых государственными учреждениями в соответствии с Социальным кодексом;
3 31 1 3143 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам", где учитывается кредиторская задолженность по взносам на обязательное страхование гражданско–правовой ответственности владельцев автотранспортных средств, производимыми государственными учреждениями;
3 31 1 3150 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование", предназначен для учета краткосрочных обязательств по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование. Данный счет включает следующие субсчета:
3 31 1 3151 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование", где отражаются операции, связанные с начислением обязательного социального медицинского страхования государственными учреждениями, подлежащие уплате в ФСМС в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон о социальном медицинском страховании);

3 31 1 3152 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Әлеуметтік медициналық сақтандару туралы заңына сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорға төленуі тиіс міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын есептеуіне байланысты операциялар көрініс табады.
29. 32 "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
3 32 1 3210 – "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі жеткізушілер мен мердігерлерге қорларды жеткізу және қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда сатып алынған қорлар, ұзақ мерзімді активтер, қабылданған жұмыстар мен тұтынылған қызметтер үшін есеп айырысуға қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған;
3 32 1 3220 – "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" мемлекеттік мекемелердің ведомстволық есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылдан кем қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 32 1 3221 – "Ведомствоішілік есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінің ведомствоішілік есеп айырысулары бойынша, оның ішінде қайтарымды негізде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3 32 1 3222 – "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ қайтарылу негізінде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3 32 1 3230 – "Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жоғары оқу орындарының студенттеріне, магитранттарға, докторанттарға және аспиранттарға, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелердің және мектептердің, колледждердің, кәсіптік-техникалық мектептердің оқушылары, курстардың тыңдаушылары стипендиялар есептеу және төлеу бойынша стипендианттармен есеп айырысуын есепке алу үшін арналған;
3 32 1 3240 – "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жұмысшылармен және қызметшілермен еңбекақы төлеу, өзге де есеп айырысулар, Дене шынықтыру Заңына сәйкес өзге тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша есеп айырысуларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

3 31 1 3152 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование", где отражаются операции, связанные с начислением взносов на обязательное социальное медицинское страхование с доходов работников, подлежащие уплате в ФСМС в соответствии с Законом о социальном медицинском страховании.
29. Подраздел 32 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности. Данный подраздел включает следующие счета:
3 32 1 3210 – "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками за приобретенные запасы, долгосрочные активы, принятые работы и потребленные услуги, включая расходы по доставке или переработке запасов, сроком погашения менее одного года;
3 32 1 3220 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам, в том числе внутреннему кредитованию, сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
3 32 1 3221 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по внутриведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (внутреннее кредитование);
3 32 1 3222 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по межведомственным расчетам" предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (внутреннее кредитование);
3 32 1 3230 – "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам", предназначен для учета расчетов со стипендиатами по начислению и выплате стипендии студентам, магистрантам, докторантам и аспирантам вузов, научно-исследовательских государственных учреждений и учащимися школ, колледжей, профтехшкол, слушателями курсов;
3 32 1 3240 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами", предназначен для учета расчетов с рабочими и служащими по оплате труда, прочим расчетам, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с Законом о физкультуре. Данный счет включает следующие субсчета:

3 32 1 3241 – "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне төленуге тиісті еңбекақы, компенсациялық төлемдер, бір реттік төлемдер (материалдық көмек, ынталандыру және басқа да ұқсас төлемдер) және қызметкердің еңбекақысынан ұсталуға тиісті сомалар есепке алынады;
3 32 1 3242 – "Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан артық емес кезең ішінде олардың жеке шоттарына аудару үшін басқа тұлғаның пайдасы үшін жалақы төлемдерінен, стипендиялардан, атқарушы парақтары мен басқа құжаттар бойынша ұсталған сомалар есепке алынады;
3 32 1 3243 – "Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда жұмыскерлер мен студенттердің белгіленген мерзімде алынбаған жалақы төлемдері мен шәкіртақылардың сомалары есепке алынады;
3 32 1 3244 – "Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша әлеуметтік жәрдемақы есептеу және төлеу бойынша есеп айырысулары есепке алынады;
3 32 1 3245 – "Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің еңбекақы сомаларынан кәсіподақ ұйымдарымен қолма-қол емес есеп айырысу жүйесінде ұсталынатын ұсталымдар есепке алынады (кәсіподақ мүшесінің жазбаша мінездемесі негізінде);
3 32 1 3246 – "Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің жинақталған пайдаланылмаған демалыс бойынша резерв (міндеттемелер) сомасы есепке алынады;
3 32 1 3247 – "Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің жеке жазбаша өтініші негізінде еңбекақысынан ұсталынатын, яғни еркі бойынша еңбекақысын банк шоты арқылы қолма-қол емес есеп айырысу негізінде аудару бойынша кредиторлық берешектер сомасы есепке алынады;
3 32 1 3248 – "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің тапсырмасы бойынша сақтандыру органдарымен қолма қол емес есеп айырысу жолымен сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері, Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес бекітілген негізде (қызметкердің жазбаша өтініші негізінде) банктен алынған қарыз сомасын төлеу бойынша, есеп беретін сома бойынша бір жылдан артық емес негізде төленуге жататын қызметкерлердің еңбекақысынан ұсталатын сомалар есепке алынады;

3 32 1 3241 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда", где учитываются задолженность по оплате труда, суммы компенсационного характера, разовые выплаты (материальная помощь, поощрения и другие аналогичные выплаты), подлежащие выплате работникам государственных учреждений, а также отражаются суммы, подлежащие удержанию с заработной платы работников;
3 32 1 3242 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы, стипендий, по исполнительным листам и другим документам в пользу третьих лиц для перечисления на их лицевые счета в течение периода не более одного года;
3 32 1 3243 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам" где учитывается сумма заработной платы и стипендий, не полученные работниками, стипендиатами в установленный срок;
3 32 1 3244 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности", где государственными учреждениями учитываются начисленные и выплаченные социальные пособия по временной нетрудоспособности;
3 32 1 3245 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов", где учитываются удержанные из заработной платы работников членские профсоюзные взносы при безналичной системе расчетов с профсоюзными организациями (на основании письменных заявлений членов профсоюзов);
3 32 1 3246 – "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам", где учитывается сумма резерва (обязательства) по накапливаемым неиспользованным отпускам работников;
3 32 1 3247 – "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих на основании письменного заявления каждого в отдельности работника, пожелавшего перечислять заработную плату по безналичным расчетам на банковские счета;
3 32 1 3248 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы по поручениям рабочих и служащих в уплату страховых платежей по договорам страхования путем безналичных расчетов с органами страхования, сумм на погашение ссуды, полученной в банке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (на основании письменных заявлений работников), задолженность работникам по подотчетным суммам, подлежащие погашению в течение срока, не более одного года;

3 32 1 3249 – "Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Дене шынықтыру Заңына сәйкес берілуге жататын іссапар сомалары бойынша берешек есепке алынады;
3 32 1 3250 – "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" алынған қарыздар, қаржылық жал және өзге де сыйақылар бойынша төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақыларды есепке алу үшін арналған;
3 32 1 3260 – "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алу үшін арналған;
3 32 1 3270 – "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 32 1 3271 – "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша сомасы есепке алынады және де сотталғандар мен тергеуге алынып сотталған тұлғалардан алынған сомасы мен жеке ақшалары, сотталғандардың жалақыдан ұсталған сомасы, зейнетақылары, жәрдемақылары және өзге де табыстары қаражат есепке алынады;
3 32 1 3272 – "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысу", мұнда қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себебі бойынша қызметкер жұмыстан босатылған, стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған, атқару қағазының немесе басқа да құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда төленбеген немесе артық төленген тиындардың сомалары есепке алынады;
3 32 1 3273 – "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген бір жыл мерзімге дейінгі өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер, оның ішінде сақтандыру бойынша жұмыстар мен қатысып сөз сөйлеу үшін, гонорар үшін берешек сомасы есепке алынады;
3 32 1 3274 – "Қорлардан төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектер" мұнда қорлардан, оның ішінде Жәбірленушілерге өтемақы қорынан төлемдер бойынша кредиторлық берешек есепке алынады;
3 32 1 3280 – "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3 32 1 3281 – "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", қосылған құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) басқа, бір жылдан аз кезең ішіндегі бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;

3 32 1 3249 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам", где учитывается задолженность по командировочным суммам, подлежащая к выдаче в соответствии с Законом о физкультуре;
3 32 1 3250 – "Краткосрочные вознаграждения к выплате", предназначен для учета краткосрочных вознаграждений к выплате по полученным займам, финансовой аренде и прочим вознаграждениям;
3 32 1 3260 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по аренде;
3 32 1 3270 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", предназначен для учета прочей краткосрочной кредиторской задолженности, не указанной в других группах счетов. Данный счет включает следующие субсчета:
3 32 1 3271 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения", где учитываются суммы, поступившие государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан от физических и (или) юридических лиц на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, а также изъятые суммы и личные деньги, зарплата, пенсия, пособия и иные доходы осужденных и следственно-арестованных лиц, удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам;
3 32 1 3272 – "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", где отражаются суммы тиынов, не выплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа со сроком до одного года, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения;
3 32 1 3273 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", где учитывается прочая краткосрочная кредиторская задолженность со сроком до одного года, не указанная в других группах счетов, в том числе сумма задолженности за гонорары, выплачиваемые за работы и выступления по договорам;
3 32 1 3274 – "Кредиторская задолженность по выплатам из фондов", где учитывается кредиторская задолженность по выплатам из фондов, в том числе из Фонда компенсации потерпевшим;
3 32 1 3280 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3 32 1 3281 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, кроме налога на добавленную стоимость (далее – НДС), и таможенным платежам, в течение периода менее одного года;

3 32 1 3282 – "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын төлеу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3 32 1 3283 – "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған қосымша декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын қайтару жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3 32 1 3284 – "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер жөнінде төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған;
3 32 1 3285 – "Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
30. 33 "Қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" кіші бөлімі қысқа мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттан тұрады:
3 33 1 3310 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда белгісіз уақытпен және сомамен міндеттемелер ретінде анықталған бір жыл мерзімге дейінгі қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерін есептеуге арналған;
3 33 1 3320 – "Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері", мұнда бір жылға дейінгі кепілдік мерзімімен сатылған өнімдер және көрсетілген қызметтер бойынша кепілдік міндеттемелер жөніндегі резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері көрініс табады.
31. 34 "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Аталған кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
3 34 1 3410 – "Алынған қысқа мерзімді аванстар" шоты шарт бойынша бір жылдан кем мерзім ішінде мемлекеттік ұйымдардың атқаратын жұмыстары мен қызмет көрсетулерi үшін тапсырысшылар мен сатып алушылардан алған аванстар есепке алынады;
3 34 1 3420 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері" шоты алдыңғы топтарды көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.
7-тарау. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары
32. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекемелерде ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін міндеттемелерін есепке алуға арналған.
33. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
40 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер";
41 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
42 – "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері";
43 – "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер".

3 32 1 3282 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", предназначен для учета операций по оплате начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком декларации;
3 32 1 3283 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", предназначен для учета операций по возврату начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком дополнительной декларации;
3 32 1 3284 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками неналоговых поступлений в бюджет, в течение периода менее одного года;
3 32 1 3285 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза", предназначен для учета операций по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза, в течение периода менее одного года.
30. Подраздел 33 "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" предназначен для учета краткосрочных оценочных и гарантийных обязательств. Данный подраздел включает следующие счета:
3 33 1 3310 – "Краткосрочные оценочные обязательства", предназначен для учета оценочных обязательств, определенных как обязательства по событиям с высокой вероятностью наступления в течение периода до одного года;
3 33 1 3320 – "Краткосрочные гарантийные обязательства", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции и оказанным услугам, а также прочие краткосрочные гарантийные обязательства со сроком гарантии до одного года.
31. Подраздел 34 "Прочие краткосрочные обязательства" предназначен для учета прочих краткосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
3 34 1 3410 – "Краткосрочные авансы полученные", предназначен для учета авансов, полученных государственным учреждением от заказчиков и покупателей в счет выполнения государственными учреждениями работ и услуг по договорам в течение периода менее одного года;
3 34 1 3420 – "Прочие краткосрочные обязательства", предназначен для учета прочих краткосрочных обязательств, не указанных в других группах счетов.
Глава 7. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства"
32. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств государственного учреждения, классифицируемых как долгосрочные.
33. Раздел 4 "Долгосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
40 – "Долгосрочные финансовые обязательства";
41 – "Долгосрочная кредиторская задолженность";
42 – "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства";
43 – "Прочие долгосрочные обязательства".

34. 40 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
4 40 1 4010 – "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4 40 1 4020 – "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған ішкі қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4 40 1 4030 – "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер", онда алдыңғы шоттарда көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер есепке алынады;
4 40 1 4040 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
35. 41 "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарға бөлінеді:
4 41 1 4110 – "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоты бір жылдан асатын төлеу мерзімімен жеткізушілер мен мердігерлерге кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған;
4 41 1 4120 – "Жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоты жал бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған;
4 41 1 4130 – "Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
36. 42 "Ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелері" кіші бөлімі ұзақ мерзімді бағалау және кепілдік міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттан тұрады:
4 42 1 4210 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" шот ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін есептеуге арналған;
4 42 1 4220 – "Ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері", мұнда бір жылдан астам кепілдік мерзімімен сатылған өнімдер және көрсетілген қызметтер бойынша кепілдік міндеттемелер жөніндегі резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері көрініс табады.
37. 43 "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
4 43 1 4310 – "Алдағы кезеңдердің кірістері" шоты ағымдағы айда алынған, бірақ есепті кезеңнің болашақ айларына жатқызылатын кірістерді есепке алуға арналған;
4 43 1 4320 – "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелері" шоты алдыңғы топтарды көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.

34. Подраздел 40 "Долгосрочные финансовые обязательства" предназначены для учета финансовых обязательств государственного учреждения, классифицируемых как долгосрочные. Данный подраздел включает следующие счета:
4 40 1 4010 – "Долгосрочные займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным займам, срок погашения которых превышает год;
4 40 1 4020 – "Долгосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным внутренним займам, срок погашения которых превышает год;
4 40 1 4030 – "Прочие долгосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих счетах;
4 40 1 4040 – "Долгосрочные обязательства по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета долгосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
35. Подраздел 41 "Долгосрочная кредиторская задолженность" предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности. Данный подраздел включает следующие счета:
4 41 1 4110 – "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", предназначен для учета кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками, сроком погашения более одного года;
4 41 1 4120 – "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде", предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности по аренде;
4 41 1 4130 – "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом", предназначен для учета долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.
36. Подраздел 42 "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" предназначен для учета долгосрочных оценочных и гарантийных обязательств. Данный подраздел включает следующие счета:
4 42 1 4210 – "Долгосрочные оценочные обязательства", предназначен для учета долгосрочных оценочных обязательств;
4 42 1 4220 – "Долгосрочные гарантийные обязательства", где отражаются операции, связанные с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции и оказанным услугам, а также прочие долгосрочные гарантийные обязательства со сроком гарантии более одного года.
37. Подраздел 43 "Прочие долгосрочные обязательства" предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
4 43 1 4310 – "Доходы будущих периодов", предназначен для учета доходов, полученных в текущем периоде, но относящиеся к будущим отчетным периодам;
4 43 1 4320 – "Прочие долгосрочные обязательства", предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в других группах счетов.

8-тарау. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімінің шоттары
38. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімінің шоттары мемлекеттік мекеменің таза активтері/капиталын есепке алуға арналған.
39. 5 "Таза активтер/капитал" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
50 – "Қаржыландыру";
51 – "Резервтер";
52 – "Қаржылық нәтиже.
40. 50 "Қаржыландыру" кіші бөлімі қаржыландыру көзін есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шотты қамтиды:
5 50 1 5000 – "Күрделі салымдарды қаржыландыру". Бұл шот мынадай қосалқы шотты қамтиды:
5 50 1 5010 – "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" мемлекеттік бюджеттен бөлінген сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен қаржыландыруды есепке алуға арналған.
41. 51 "Резервтер" кіші бөлімі резервтерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттардан тұрады:
5 51 1 5110 – "Резервтер" шоты активтерді қайта бағалауға, топтың есептілігін шоғырландыру үшін шетелдік мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігін қайта есептеуге арналған резервтерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
5 51 1 5111 – "Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв", мұнда негізгі құралдарды қайта бағалау нәтижелері есепке алынады;
5 51 1 5112 – "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв", мұнда материалдық емес активтерді қайта бағалау нәтижелері есепке алынады;
5 51 1 5113 – "Қаржылық инвестицияларын қайта бағалауға арналған резерв", мұнда қаржылық салымдарды қайта бағалау нәтижелері есепке алынады;
5 51 1 5114 – "Шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған резерв", мұнда негізгі мемлекеттік мекемемен қаржылық есептілікті шоғырландыру үшін шетелдік мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілік элементтерін қайта есептеуден базалық нәтиже есепке алынады;
5 51 1 5115 – "Өзге резервтер", мұнда алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген резервтер есепке алынады.
42. 52 "Қаржылық нәтиже" кіші бөлімі мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметтен жинақталған қаржылық нәтижелерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
5 52 1 5210 – "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шоты мемлекеттік мекеме бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесін есепке алуға арналған;
5 52 1 5220 – "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шоты мемлекеттік мекеме бойынша өткен жылдардың қаржылық нәтижелерін есепке алуға арналған;
5 52 1 5230 – "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі" шоты бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижені есепке алуға арналған;

Глава 8. Счета раздела 5 "Чистые активы/капитал"
38. Счета раздела 5 "Чистые активы/капитал" предназначены для учета чистых активов/капитала государственного учреждения.
39. Раздел 5 "Чистые активы/капитал" включает следующие подразделы:
50 – "Финансирование";
51 – "Резервы";
52 – "Финансовый результат".
40. Подраздел 50 "Финансирование" предназначен для учета источников финансирования. Данный подраздел включает следующие счета:
5 50 1 5000 – "Финансирование капитальных вложений". Данный счет включает субсчет:
5 50 1 5010 – "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов", предназначен для учета, выделенного из государственного бюджета финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.
41. Подраздел 51 "Резервы" предназначен для учета резервов. Данный подраздел включает следующие счета:
5 51 1 5110 – "Резервы", предназначен для учета резервов на переоценку активов и пересчет финансовой отчетности зарубежного государственного учреждения для консолидации отчетности группы. Данный счет включает следующие субсчета:
5 51 1 5111 – "Резерв на переоценку основных средств", где учитываются результаты переоценки основных средств;
5 51 1 5112 – "Резерв на переоценку нематериальных активов", где учитываются результаты переоценки нематериальных активов;
5 51 1 5113 – "Резерв на переоценку финансовых инвестиций", где учитываются результаты переоценки финансовых инвестиций государственного учреждения;
5 51 1 5114 – "Резерв на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности", где учитывается балансирующий результат от пересчета элементов финансовой отчетности зарубежного государственного учреждения для ее консолидации с основным государственным учреждением;
5 51 1 5115 – "Прочие резервы", где учитываются резервы, не указанные в других группах счетов.
42. Подраздел 52 "Финансовый результат" предназначен для учета накопленных результатов от финансовой деятельности государственного учреждения. Данный подраздел включает следующие счета:
5 52 1 5210 – "Финансовый результат отчетного года", предназначен для учета финансового результата отчетного периода по деятельности государственного учреждения;
5 52 1 5220 – "Финансовый результат предыдущих лет" предназначен для учета накопленных финансовых результатов от деятельности государственного учреждения предыдущих лет;
5 52 1 5230 – "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет", предназначен для учета финансового результата отчетного периода по поступлениям в бюджет;

5 52 1 5240 – "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі", бюджетке түсетін түсімдер бойынша жинақталған алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижелерін есепке алуға арналған.
9-тарау. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары
43. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары айырбас және айырбас емес операциялардан алынатын кірістерді есепке алуға арналған.
44. 6 "Кірістер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
60 – "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер";
61 – "Айырбас операциялардан алынатын кірістер";
62 – "Активтерді басқарудан алынатын кірістер";
63 – "Өзге кірістер".
45. 60 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі айырбас емес операциялардан алынған кірістерді (тікелей берместен, балама құнына айырбастау ретінде алынған кірістерді) есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6 60 1 6000 – "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша, басқа бюджеттер есебінен жеке қаржыландыру жоспары бойынша мемлекеттік мекемені ұстауға және оның ағымдағы қызметіне арнап алынған қаржыландырудан түсетін кірісті тануға арналған;
6 60 1 6001 – "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", бюджеттік қаржыландыру есебінен күрделі салымдарды қаржыландырудан түскен кірісті тануға арналған;
6 60 1 6002 – "Трансферттер бойынша кірістер", трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 60 1 6015 – "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша кірістер", мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түскен кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6016 – "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер", нысаналы ағымдағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6024– "Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер", нысаналы даму трансферттерін аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 5 6032 – "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6033 – "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша кірістер", жалпы сипаттағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;

5 52 1 5240 – "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет", предназначен для учета накопленных финансовых результатов предыдущих лет по поступлениям в бюджет.
Глава 9. Счета раздела 6 "Доходы"
43. Счета раздела 6 "Доходы" предназначены для учета доходов от обменных и необменных операций.
44. Раздел 6 "Доходы" включает следующие подразделы:
60 – "Доходы от необменных операций";
61 – "Доходы от обменных операций";
62 – "Доходы от управления активами";
63 – "Прочие доходы".
45. Подраздел 60 "Доходы от необменных операций" предназначен для учета доходов от необменных операций (доходов, полученных без непосредственной передачи в обмен эквивалентной стоимости). Данный подраздел включает следующие счета:
6 60 1 6000 – "Доходы от финансирования текущей деятельности", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного на содержание и текущую деятельность государственного учреждения по индивидуальному плану финансирования, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их;
6 60 1 6001 – "Доходы от финансирования капитальных вложений", предназначен для признания дохода от финансирования капитальных вложений за счет бюджетного финансирования;
6 60 1 6002 – "Доходы по трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов. Данный счет включает следующие субсчета:
6 60 1 6015 – "Доходы по трансфертам физическим лицам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
6 60 1 6016 – "Доходы по целевым текущим трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых текущих трансфертов;
6 60 1 6024 – "Доходы по целевым трансфертам на развитие", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых трансфертов на развитие;
6 60 5 6032 – "Доходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов органам местного самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;
6 60 1 6033 – "Доходы по трансфертам общего характера", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов общего характера;

6 60 1 6106 – "Басқа да трансферттер бойынша кірістер" ӘМСҚ-на және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6107 – "Субсидияларды төлеу жөніндегі қаржыландырудан түсетін кірістер", алынған субсидиялар бойынша кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6 60 1 6108 – "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет кірістері түрінде алынған активтерді тануға арналған;
6 60 1 6109 – "Гранттар бойынша кірістер", мемлекеттік мекеме алған байланысты грантты есепке алуға арналған;
6 60 1 6117 – "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы және ішкі қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 60 1 6123 – "Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6132 – "Ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6143 – "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", бюджетке түсетін өзге де өтеусіз түсімдерден түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6 60 1 6144 – "Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер", "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Салық кодексіне және Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдерден түсетін кірісті тануға арналған;
6 60 1 6264 – "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", мемлекеттік меншіктен (қатысу үлестері, дивидендтер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі, кредиттер мен депозиттер бойынша сыйақылар, жалдау ақысы), активтерді басқарудан түсетін кірістер ретінде танылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді және өзге де мүлікті өткізуден, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін және ұзақ мерзімді активтердің кетуінен түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген салықтық емес түсімдер бойынша түсетін кірісті тануға арналған;
6 60 3 6354 – "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін облыстық бюджеттен және (немесе) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен түскен трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;
6 60 3 6355 – "Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін басқа көздерден түскен басқа да кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;

6 60 1 6106 – "Доходы по прочим трансфертам" предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов ФСМС и в Национальный фонд;
6 60 1 6107 – "Доходы от финансирования по выплате субсидий", предназначен для признания дохода государственным учреждением по полученным субсидиям;
6 60 1 6108 – "Доходы от благотворительной помощи", предназначен для признания полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
6 60 1 6109 – "Доходы по грантам", предназначен для учета, полученного государственным учреждением, связанного гранта;
6 60 1 6117 – "Доходы от поступления займов", предназначен для признания дохода от поступления внешних и внутренних займов. Данный счет включает следующие субсчета:
6 60 1 6123 – "Доходы от поступления внешнего займа", предназначен для признания дохода от поступления внешнего займа;
6 60 1 6132 – "Доходы от поступления внутреннего займа", предназначен для признания дохода от поступления внутреннего займа;
6 60 1 6143 – "Прочие доходы от необменных операций", предназначен для признания дохода от прочих безвозмездных поступлений в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
6 60 1 6144 – "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода от налоговых поступлений и таможенных платежей в бюджет, предусмотренных Налоговым кодексом и таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан;
6 60 1 6264 – "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода по неналоговым поступлениям, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан, таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан и иными законодательными актами Республики Казахстан, за исключением поступлений от государственной собственности (доли участия, дивиденды, чистый доход государственных предприятий, вознаграждения по кредитам и депозитам, арендной платы), от реализации товаров, работ, услуг и иного имущества, признанные как доходы от управления активами, от реализации товаров, работ, услуг и от выбытия долгосрочных активов;
6 60 5 6354 – "Доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления доходов по трансфертам, в том числе субвенциям, поступивших из областного бюджета и (или) бюджета района (города областного значения) для реализации функций местного самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;
6 60 5 6355 – "Прочие доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления прочих доходов, поступивших из других источников для реализации функций местного самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;

6 60 1 6356 – "Трансферттердің бюджетке түсуі", тиісті бюджетке трансферттер (бюджеттік субвенциялар, бюджеттік алып қоюлар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетін түсімдер, республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін нысаналы трансферттер мен асқа да трансферттер) түрінде түскен кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6357 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірістерді тануға арналған;
6 60 1 6358 – "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару", бұрын мемлекеттік мекеме қаржыландырудан түсетін кірістер ретінде таныған, қаржы жылының аяғында қалған бюджет қаражатының қалдықтары сомасының қайтарылуын көрсетуге арналған.
46. 61 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістерді тануға арналған. Бұл кіші бөлім мына шотты қамтиды:
6 61 1 6500 – "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер", мұнда басқа жаққа баламалы құнымен айырбасқа беруден алынған кірістерді есепке алуға арналған (тауарлар, қызметтер немесе активтерді пайдалану мүмкіндігі түрінде).
47. 62 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" кіші бөлімі активтерді басқару бойынша кірістерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мына шоттарды қамтиды:
6 62 1 6600 – "Сыйақылар бойынша кiрiстер" алынған сыйақылардан түскен түсiмдердi есепке алуға арналған;
6 62 1 6601 – "Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер" активтердi басқарудан түсетін өзге кірістерді, оның ішінде операциялық жалға алудан түсетін кiрiстердi есепке алуға арналған.
48. 63 "Өзге кірістер" кіші бөлімі басқа кіші бөлімдерде көрсетілмеген кірістерді есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6 63 1 6700 – "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", ұзақ мерзімді активтердің әділ құны өзгеруінен түсетін (биологиялық активтерді, инвестициялық жылжымайтын мүлікті және қаржы құралдарын) кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6708 – "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", активтердің (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік және материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары), негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерінің кетуінен алынатын кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6727 – "Активтерді өтеусіз алудан түсетін кірістер" жеке және заңды тұлғалардан активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары, қорлар мен ақшалай қаражат) өтеусіз алудан түсетін кірістерді тануға арналған;

6 60 1 6356 – "Поступление трансфертов в бюджет", предназначен для признания доходов, поступивших в соответствующий бюджет в виде трансфертов (бюджетные субвенции, бюджетные изъятия, поступления из Национального фонда Республики Казахстан, целевые трансферты и другие трансферты в республиканский и местный бюджеты);
6 60 1 6357 – "Доходы от финансирования проектов государственно-частного партнерства", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
6 60 1 6358 – "Возврат остатков бюджетных средств", предназначен для отражения возврата сумм остатков бюджетных средств на конец финансового года, признанных ранее государственным учреждением как доходы от финансирования.
46. Подраздел 61 "Доходы от обменных операций" предназначен для признания доходов от реализации товаров, работ и услуг, основного капитала и финансовых активов государства. Данный подраздел включает следующий счет:
6 61 1 6500 – "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", предназначен для учета доходов, полученных от передачи в обмен другой стороне эквивалентной стоимости (в виде товаров, услуг или возможности использования активов).
47. Подраздел 62 "Доходы от управления активами" предназначен для учета доходов от управления активами. Данный подраздел включает следующий счет:
6 62 1 6600 – "Доходы по вознаграждениям", предназначен для учета доходов от полученных вознаграждений;
6 62 1 6601 – "Прочие доходы от управления активами", предназначен для учета прочих доходов от управления активами, в том числе доходов от операционной аренды.
48. Подраздел 63 "Прочие доходы" предназначен для учета доходов, не указанных в других подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
6 63 1 6700 – "Доходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета доходов от изменений справедливой стоимости долгосрочных активов (биологических активов, инвестиционной недвижимости и финансовых инструментов);
6 63 1 6708 – "Доходы от выбытия долгосрочных активов", предназначен для учета доходов от выбытия долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций), основного капитала и финансовых активов государства;
6 63 1 6727 – "Доходы от безвозмездного получения активов", предназначен для признания доходов от безвозмездного получения активов от физических и юридических лиц (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, незавершенного строительства и капитальных вложений, нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций, запасов и денежных средств);

6 63 1 6728 – "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсетудің нәтижесінде туындайтын бағамдық айырмадан түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6729– "Шығындарды өтеуден түсетін кірістер" үшінші жақтан өтеу кезінде (активтердің құнсыздануынан бұрын танылған шығындар) алынған кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6730 – "Өзге кірістер" талап ету мерзімі аяқталған кредиторлық берешекті есептен шығаруда, түгендеуде артық шыққан негізгі құралдарды, қорларды, жетіспеушіліктің орнын толтырудан, қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды сатудан, төлдердің салмағының артуынан және төлдеуінен, негізгі құралдарды жоюдан және шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген басқа да кірістерді есепке алуға арналған;
6 63 1 6731 – "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер", Қор туралы Заңына сәйкес Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдер бойынша кірісті тануға арналған;
6 63 1 6732 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдерден түсетін кірістер", Білім туралы Заңына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсімдер бойынша кірістерді тануға арналған;
6 63 1 6733 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының түсімдерінен түсетін кірістер", Білім туралы Заңына сәйкес білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер бойынша кірісті тануға арналған;
6 63 1 6734– "Арнаулы мемлекеттік қорына түсімдерден түсетін кірістер", активтерді қайтару туралы заңға сәйкес Арнаулы мемлкеттік қорға түсімдер бойынша табысты тануға арналған;
6 63 1 6735 – "Арнаулы мемлекеттік қорға орталық уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер", заңсыз сатып алынған активтерді мемлекетке қайтару жөніндегі арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдер бойынша табысты тануға арналған;
6 63 2 6736 – "Арнаулы мемлекеттік қорға жергілікті уәкілетті органның түсімдерінен түсетін кірістер" заңсыз сатып алынған активтерді мемлекетке қайтару жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсетін түсімдер бойынша табысты тануға арналған;
6 63 1 6737 – "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер" бағалы қағаздардың номинал құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырманы есепке алуға арналған.
10-тарау. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары
49. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары есептелген шығыстарды есепке алуға арналған.
50. 7 "Шығыстар" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:

6 63 1 6728 – "Доходы от курсовой разницы", предназначен для учета доходов от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
6 63 1 6729 – "Доходы от компенсации убытков", предназначен для учета доходов, полученных при компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон;
6 63 1 6730 – "Прочие доходы", предназначен для учета доходов от списания кредиторской задолженности, по которой истек срок исковой давности, от излишков основных средств, материалов, выявленных при инвентаризации, от возмещения недостачи, от продажи краткосрочных финансовых инвестиций, от привеса и приплода молодняка, от ликвидации основных средств, и доходов, не отраженных в других группах счетов;
6 63 1 6731 – "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд компенсации потерпевшим в соответствии с Законом о Фонде;
6 63 1 6732 – "Доходы от поступлений в Фонд поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд поддержки инфраструктуры образования в соответствии с Законом об образовании;
6 63 1 6733 – "Доходы от поступлений Фонда поддержки инфраструктуры образования", предназначен для признания дохода по поступлениям на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования в соответствии с Законом об образовании;
6 63 1 6734 – "Доходы от поступлений в Специальный государственный фонд" предназначен для признания дохода по поступлениям в Специальный государственный фонд в соответствии с Законом о возврате активов;
6 63 1 6735 – "Доходы от поступлений центрального уполномоченного органа в Специальный государственный фонд", предназначен для признания дохода по поступлениям в Специальный государственный фонд по возврату государству незаконно приобретенных активов;
6 63 2 6736 – "Доходы от поступлений местного уполномоченного органа в Специальный государственный фонд" предназначен для признания дохода по поступлениям на счет местного исполнительного органа по возврату государству незаконно приобретенных активов;
6 63 1 6737 – "Доходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения.
Глава 10. Счета раздела 7 "Расходы"
49. Счета раздела 7 "Расходы" предназначены для учета начисленных расходов.
50. Раздел 7 "Расходы" включает следующие подразделы:

70 – 71 – "Операциялық шығыстар";
72 – "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар";
73 – "Активтерді басқару бойынша шығыстар";
74 – "Өзге шығыстар".
51. 70–71 "Операциялық шығыстар" кіші бөлімі мынадай шоттарды қамтиды:
7 70 1 7010 – "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар" мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстарды, еңбек демалыстарын төлеуге арналған резервті есепке алуға арналған;
7 70 1 7020 – "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар" шоты қайтарымсыз түрде төленетін есептелген стипендиялар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7030 – "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар" мемлекеттік мекеменің Әлеуметтік кодексіне сәйкес мемлекеттік қызметкердің қосымша белгіленген зейнетақы жарналары бойынша шығыстарын есепке алуға арналған;
7 70 1 7040 – "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар" Салық кодексіне және Әлеуметтік кодексіне сәйкес әлеуметтік салық және әлеуметтік есептеулер бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарын есепке алуға арналған;
7 70 1 7050 – "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар" Қазақстан Республикасының автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға арналған шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7060 – "Қорлар бойынша шығыстар" шоты материалдар, дәрі дәрмектер және өзге қорлар бойынша шығыстарды есепке алуға, және де дайын өнімнің өзіндік құнын есептен шығаруға арналған;
7 70 1 7070 – "Іссапарларға арналған шығыстар" мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын тұлғалардың іссапарларымен (ел ішінде және шет елде) байланысты шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7080 – "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар" коммуналдық және өзге де қызметтерге (газ, су, электр энергиясы, жылыту, байланыс үшін) кеткен шығыстарды есепке алуға арналған;
7 70 1 7090 – "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар" шоты ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге кеткен шығыстарды есепке алуға арналған;
7 71 1 7110 – "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар" шоты ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 71 1 7120 – "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", ұзақ мерзімді активтерді, артық және пайдаланылмайтын материалдарды өткізуден алынатын, ақылы қызметтер бойынша сметадан тыс түсетін түсімдерді, активтердің жетіспеушілігін өтеуден, сондай-ақ активтерді басқарудан, алынуы тиіс сыйақылар бойынша және басқалардан алынатын бюджетке тиесілі сома бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;

70 – 71 – "Операционные расходы";
72 – "Расходы по бюджетным выплатам";
73 – "Расходы по управлению активами";
74 – "Прочие расходы".
51. Подраздел 70–71 "Операционные расходы" включает следующие счета:
7 70 1 7010 – "Расходы на оплату труда", предназначен для учета расходов на оплату труда работников государственного учреждения, резерва на оплату отпусков;
7 70 1 7020 – "Расходы по выплате стипендии", предназначен для учета расходов по начисленным стипендиям, выплачиваемым в безвозвратном порядке;
7 70 1 7030 – "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", предназначен для учета расходов государственного учреждения по дополнительным пенсионным взносам государственных служащих в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
7 70 1 7040 – "Расходы на социальный налог", предназначен для учета расходов государственного учреждения по социальному налогу и социальным отчислениям в соответствии с Налоговым кодексом и с Социальным кодексом;
7 70 1 7050 – "Расходы на обязательное страхование", предназначен для учета расходов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств;
7 70 1 7060 – "Расходы по запасам", предназначен для учета расходов по потребленным материалам, медикаментам и прочим запасам, а также для списания себестоимости реализованной готовой продукции;
7 70 1 7070 – "Расходы на командировки", предназначен для учета расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения и лиц, не являющихся работниками государственного учреждения (внутри и за пределами страны);
7 70 1 7080 – "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", предназначен для учета расходов на коммунальные и прочие услуги (за газ, электроэнергию, отопление, связь);
7 70 1 7090 – "Расходы на текущий ремонт", предназначен для учета расходов на текущий ремонт долгосрочных активов;
7 71 1 7110 – "Расходы по амортизации долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по амортизации долгосрочных активов;
7 71 1 7120 – "Расходы по расчетам с бюджетом", предназначен для учета расходов по суммам, причитающимся в бюджет от реализации долгосрочных активов, излишних и неиспользуемых материалов, от сверхсметных поступлений по платным услугам, от возмещения недостачи активов, а также от управления активами, по вознаграждениям к получению и другие;

7 71 1 7130 – "Жал бойынша шығыстар" шоты активтерді жалға алумен байланысты шығыстарды есепке алуға арналған;
7 71 1 7140 – "Өзге ағымдағы шығыстар" шоты мемлекеттік мекеменің алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген басқа да ағымдағы кірістерін есепке алуға арналған;
7 71 1 7150 – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар", Әлеуметтік медициналық сақтандару заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
52. 72 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7 72 1 7210 – "Трансферттер бойынша шығыстар", нысаналы трансферттер, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 1 7220 – "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ зейнетақыларды төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөніндегі шығыстарын есепке алуға арналған";
7 72 1 7230 – "Субсидиялар бойынша шығыстар", субсидиялар бойынша шығыстарды, оның ішінде шаруа қожалықтары мен фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар беру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 1 7240 – "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар", Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүргізілетін субвенциялар мен алып қоюлар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 5 7250 – "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар", Жергілікті басқару туралы Заңына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша шығыстарды жергілікті уәкілетті органның есепке алуына арналған;
7 72 1 7260 – "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар", төлеушілермен есеп айырысу бойынша бұдан бұрын есептелген кірістерді түзету кезінде туындайтын бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерді азайту жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған;
7 72 1 7270 – "Басқа да трансферттер бойынша шығыстар" ӘМСҚ–на және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
53. 73 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" кіші бөлімі активтерді басқару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7 73 1 7310 – "Сыйақылар бойынша шығыстар" шоты қарыздар (вексельдер, облигациялар), пайдаланылған құралдар, сыртқы және ішкі капитал нарығында, қаржылық жал, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;

7 71 1 7130 – "Расходы по аренде", предназначен для учета расходов по аренде;
7 71 1 7140 – "Прочие операционные расходы", предназначен для учета прочих операционных расходов государственного учреждения, не указанных в других группах счетов;
7 71 1 7150 – "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование", предназначен для учета расходов по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом о социальном медицинском страховании;
52. Подраздел 72 "Расходы по бюджетным выплатам", предназначен для учета расходов по бюджетным выплатам. Данный подраздел включает следующие счета:
7 72 1 7210 – "Расходы по трансфертам", предназначен для учета расходов по целевым трансфертам, а также трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
7 72 1 7220 – "Расходы по выплатам пенсий и пособий", предназначен для учета расходов по выплате пенсии и пособий на основании отчета НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"";
7 72 1 7230 – "Расходы по субсидиям", предназначен для учета расходов по субсидиям, выплаченным из бюджета физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
7 72 1 7240 – "Расходы по трансфертам общего характера", предназначен для учета расходов по бюджетным субвенциям и изъятиям, производимым в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
7 72 5 7250 – "Расходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для учета местным уполномоченным органом по исполнению бюджета расходов по трансфертам, в том числе субвенциям, переданным местным органам самоуправления в соответствии с Законом о местном самоуправлении;
7 72 1 7260 – "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет", предназначен для учета расходов по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов по расчетам с плательщиками;
7 72 1 7270 – "Расходы по прочим трансфертам", предназначен для учета расходов по трансфертам ФСМС и в Национальный фонд.
53. Подраздел 73 "Расходы по управлению активами", предназначен для учета расходов по управлению активами. Данный подраздел включает следующие счета:
7 73 1 7310 – "Расходы по вознаграждениям", предназначен для учета начисленных расходов по выплате вознаграждений (интересов) по займам (векселям, облигациям), за пользование средствами, заимствованными на внутренних (внешних) рынках капитала, по финансовой аренде, по проектам государственно-частного партнерства;

7 73 1 7320 – "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" шоты алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген активтерді басқару бойынша өзге шығыстарды есепке алуға арналған;
7 73 1 7330 – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша шығыстар", мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
54. 74 "Өзге шығыстар" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге шығыстарды есепке алуға арналған. Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7 74 1 7410 – "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар" шоты активтердің (қысқа мерзімді қаржылық инстициялар, ұзақ мерзімді қаржылық инстициялар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік) әділ құнын өзгертуден түсетін шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7420 – "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шоты активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, материалдық емес активтер, аяқталмаған құрылыс объектерлер және күрделі салымдар, ұзақ мерзімді қаржылық инстициялар) қайтарымсыз беру немесе есептен шығару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7430 – "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" шоты валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсету нәтижесінде туындайтын бағамдық айырма бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7440 – "Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстар" шоты активтердің құнсыздануына резервтер құру бойынша шығыстарды есепке алу үшін арналған;
7 74 1 7450 – "Резервтерді құру жөніндегі шығыстар" күмәнді борыштар жөніндегі резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7460 – "Өзге шығыстар", мұнда алдыңғы шоттар топтарында көрсетімеген шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7470 – "Республикалық бюджетің ҚБШ бойынша шығыстар", республикалық бюджетің жүргізілген шығыстарды есепке алуға арналған;

7 73 1 7320 – "Прочие расходы по управлению активами", предназначен для учета прочих расходов по управлению активов, не указанных в других группах счетов;
7 73 1 7330 – "Расходы по проектам государственно-частного партнерства", предназначен для учета расходов по проектам государственно-частного партнерства.
54. Подраздел 74 "Прочие расходы" предназначен для учета прочих расходов, не указанных в других подразделах. Данный подраздел включает следующие счета:
7 74 1 7410 – "Расходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета расходов от изменения справедливой стоимости активов (краткосрочных финансовых инвестиций, долгосрочных финансовых инвестиций, биологических активов, инвестиционной недвижимости);
7 74 1 7420 – "Расходы по выбытию долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по выбытию долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, нематериальных активов, объектов незавершенного строительства и капитальных вложений, долгосрочных финансовых инвестиций);
7 74 1 7430 – "Расходы по курсовой разнице", предназначен для учета расходов по курсовой разнице, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
7 74 1 7440 – "Расходы от обесценения активов", предназначен для учета расходов по созданию резервов на обесценение активов;
7 74 1 7450 – "Расходы по созданию резервов", предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительным долгам;
7 74 1 7460 – "Прочие расходы", предназначен для учета расходов, не указанных в других группах счетов;
7 74 1 7470 – "Расходы по КСН республиканского бюджета", предназначен для учета проведенных расходов из республиканского бюджета;

7 74 2 7471 – "Жергілікті бюджетің ҚБШ бойынша шығыстар", жергілікті бюджетің жүргізілген шығыстарды есепке алуға арналған;
7 74 1 7480 – "Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар", бағалы қағаздардың номинал құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы теріс айырманы есепке алуға арналған;
7 74 1 7490 – "Қорлар бойынша шығыстар", қорлар бойынша шығыстарды тануға арналға:
7 74 1 7491 – "Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша шығыстар" Жәбірленушілерге өтемақы қорынан өтемақы төлеу бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;

7 74 2 7471 – "Расходы по КСН местного бюджета", предназначен для учета проведенных расходов из местного бюджета;
7 74 1 7480 – "Расходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения;
7 74 1 7490 – "Расходы по фондам", предназначен для признания расходов по фондам. Данный счет включает следующие субсчета:
7 74 1 7491 – "Расходы Фонда компенсации потерпевшим" предназначен для учета расходов по выплате компенсации из Фонда компенсации потерпевшим;

7 74 1 7492 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстары" Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстарын есепке алуға арналған (РБ);
7 74 2 7493 – "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстары" Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шығыстарын есепке алуға арналған (ЖБ);
7 74 1 7494 – "Арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қордың шығыстарын есепке алуға арналған;

7 74 1 7492 – "Расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования" предназначен для учета расходов Фонда поддержки инфраструктуры образования (республиканский бюджет);
7 74 2 7493 – "Расходы Фонда поддержки инфраструктуры образования" предназначен для учета расходов Фонда поддержки инфраструктуры образования (местный бюджет);
7 74 1 7494 – "Расходы Специального государственного фонда" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда;

7 74 1 7495 – "Орталық уәкілетті органның арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қор қорының шығыстарын есепке алуға арналған (тиісті саланың орталық уәкілетті органының арнаулы шоты);
7 74 2 7496 – "Жергілікті уәкілетті органның арнаулы мемлекеттік қорының шығыстары" Арнаулы мемлекеттік қор қорының шығыстарын есепке алуға арналған (тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнаулы шоты).
Бірыңғай шоттар жоспарына
1 – қосымша
Шоттардың бірыңғай жоспары
1–бөлім "Қысқа мерзімді активтер"
Шот кодтары
Атауы
Бөлім
Кіші бөлім
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың шоттары
Бухгалтерлік есеп шоттар жоспары
1

7 74 1 7495 – "Расходы Специального государственного фонда центрального уполномоченного органа" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда (специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы);
7 74 2 7496 – "Расходы Специального государственного фонда местного уполномоченного органа" предназначен для учета расходов Специального государственного фонда (специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы).
Приложение 1
к Единому плану счетов
Единый план счетов
1 раздел "Краткосрочные активы"
Коды счетов
Наименование
Раздел
Подраздел
Счета уполномоченных органов по исполнению бюджета
План счетов бухгалтерского учета
1

7496
Ескертпе:
Аббревиатураларды таратып жазу:
ҚБШ – Колма-қол ақшаны бақылау шоты;
ҚҚС – Қосылған құн салығы
"Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕ АҚ – Коммерциялық емес акционерлық қоғамы "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы";
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ.
Бірыңғай шоттар жоспарына
3 – қосымша
Бірыңғай бюджеттік сыныптама, бухгалтерлік есеп кодтарының Шоттардың бірыңғай жоспарының кодтарына көшу кестесі
1-бөлім "Қысқа мерзімді активтер"
Шот кодтары
Атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығы "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері"
(нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығы "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы"
(нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген)
Бөлім
Кіші бөлім
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың шоттары
Бухгалтерлік есеп шоттар жоспары
1

7496
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
НДС – налог на добавленную стоимость;
НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" - Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз.
Приложение 3
к Единому плану счетов
Таблица перехода кодов Единой бюджетной классификации, бухгалтерского учета в коды Единого плана счетов
1 раздел "Краткосрочные активы"
Коды счетов
Наименование
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756)
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года .№281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6314)
Раздел
Подраздел
Счета уполномоченных органов по исполнению бюджета
План счетов бухгалтерского учета
1