"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының аумағында жеке көмекші қызметтерінің құнын жергілікті атқарушы органдардың өтеуі жөніндегі пилоттық жобаны іске қосу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 26 шiлдедегi № 277 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 31 шiлдедегi № 459/НҚ бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 7-тармақтан қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының аумағында жеке көмекші қызметтерінің құнын жергілікті атқарушы органдардың өтеуі жөніндегі пилоттық жобасы (бұдан әрі – пилоттық жоба) іске қосылсын.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Орталық мемлекеттік және Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының, ақпараттық жүйелер мен ұйымдардың "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы жеке көмекші қызметтерінің құнын жергілікті атқарушы органдардың өтеуі жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл алгоритмі бекітілсін.
3. Пилоттық жобаны іске асыру кезеңі 2024 жылғы 1 тамыздан 30 қарашаға дейін белгіленсін.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Инклюзия бойынша департаменті мен Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік қызметтер комитеті осы бірлескен бұйрықты пилоттық жобаға қатысатын ведомстволық бағынысты ұйымдар мен жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізсін.
5. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Инклюзия бойынша департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

О запуске пилотного проекта по возмещению стоимости услуг индивидуального помощника местными исполнительными органами на территории городов Астана и Алматы, Акмолинской области через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 июля 2024 года № 277 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан 31 июля 2024 года № 459/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 7.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по возмещению стоимости услуг индивидуального помощника местными исполнительными органами на территории городов Астана и Алматы, Акмолинской области через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан (далее – пилотный проект).
2. Утвердить Алгоритм взаимодействия центральных государственных и местных исполнительных органов городов Астана и Алматы, Акмолинской области, информационных систем и организаций при реализации пилотного проекта по возмещению стоимости услуг индивидуального помощника местными исполнительными органами через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", согласно приложению к настоящему приказу.
3. Определить период реализации пилотного проекта с 1 августа по 30 ноября 2024 года.
4. Департаменту по инклюзии Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан довести настоящий совместный приказ до сведения подведомственных организаций и местных исполнительных органов, участвующих в пилотном проекте.
5. Департаменту по инклюзии Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего совместного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня подписания совместного приказа для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.

6. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау мен Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрлеріне жүктелсін.
7. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатыныстарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
___________С. Жақыпова
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
_____________Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2024 жылғы 26 шілдедегі
№ 277 және
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
Министрінің
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 459/НҚ бірлескен бұйрығына
қосымша
Орталық мемлекеттік және Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының, ақпараттық жүйелер мен ұйымдардың "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы жеке көмекші қызметтерінің құнын жергілікті атқарушы органдардың өтеуі жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл алгоритмі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық мемлекеттік және Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының, ақпараттық жүйелер мен ұйымдардың "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы жеке көмекші қызметтерінің құнын жергілікті атқарушы органдардың өтеуі жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы жеке көмекші қызметтерінің құнын жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) өтеуі (бұдан әрі – өтеу) кезіндегі орталық мемлекеттік органдардың, Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-ның, ақпараттық жүйелер мен ұйымдардың өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Осы Алгоритмде келесі негізгі ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) "Е-Собес" ААЖ – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
2) "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ААЖ (бұдан әрі – "ТӨҰ" ААЖ) - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің зейнетақы және әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйесі;

6. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров труда и социальной защиты населения и цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
7. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2024 года.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
________________С. Жакупова
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
______________Ж. Мадиев
Приложение
к совместному приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 июля 2024 года № 277
и Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 31 июля 2024 года
№ 459/НҚ
Алгоритм взаимодействия центральных государственных и местных исполнительных органов городов Астана и Алматы, Акмолинской области, информационных систем и организаций при реализации пилотного проекта по возмещению стоимости услуг индивидуального помощника местными исполнительными органами через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм взаимодействия центральных государственных и местных исполнительных органов городов Астана и Алматы, Акмолинской области, информационных систем и организаций при реализации пилотного проекта по возмещению стоимости услуг индивидуального помощника местными исполнительными органами через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Алгоритм) определяет порядок взаимодействия центральных государственных органов, местных исполнительных органов (далее – МИО) городов Астана и Алматы, Акмолинской области, информационных систем и организаций при возмещении стоимости услуг индивидуального помощника (далее – возмещение) МИО через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
2. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия и сокращения:
1) АИС "Е-Собес" – автоматизированная информационная система "Е-Собес" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
2) АИС "Организация обработки платежей" (далее – АИС "ООП") – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;

3) "ОДҚ" ААЖ – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеудің орталықтандырылған дерекқоры" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
4) "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ЕРДО) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша уәкілетті мемлекеттік органның жанынан құрылатын, еңбек нарығын ақпараттық-талдамалық жағынан сүйемелдеуді, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, жұмыспен қамту қызметтерін әдіснамалық жағынан қолдауды, әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесін дамыту мен қолдап отыруды қамтамасыз ететін заңды тұлға;
5) жеке көмекші – жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды бірге алып жүру және объектілерге барған кезде көмек көрсету бойынша қызметтер көрсететін адам;
6) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
7) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
8) әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – ӘҚП) – кепілді сома шегінде ЖАО олардың құнын өтеуі шарттарымен мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттандыру объектісі;
9) порталда тауарларды және (немесе) қызметтерді берушілер (бұдан әрі – өнім берушілер) – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, жеке көмекшілер;
10) жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеу жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар немесе "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері.
3. Жеке көмекші қызметтеріне ақы төлеуді Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО кепілдік берілген сома шегінде жүргізеді.

3) АИС "ЦБД" – автоматизированная информационная система "Централизованная база данных выплат пенсий и пособий" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) акционерное общество "Центр развития трудовых ресурсов" (далее – ЦРТР) – юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан при уполномоченном государственном органе, обеспечивающее информационно-аналитическое сопровождение рынка труда, активных мер содействия занятости, методологическую поддержку служб занятости, развитие и сопровождение единой информационной системы социально-трудовой сферы;
5) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов;
6) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
7) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услуг получателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
8) портал социальных услуг (далее – ПСУ) – объект информатизации, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения МИО их стоимости в пределах гарантированной суммы;
9) поставщики товаров и (или) услуг на портале (далее – поставщики) – юридические лица и физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность, индивидуальные помощники;
10) уполномоченная организация по возмещению стоимости услуг индивидуального помощника (далее – уполномоченная организация) – организации, имеющие лицензию уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, или территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
3. Оплата услуг индивидуального помощника производится МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области в пределах гарантированной суммы.

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 199 бұйрығымен бекітілген Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32681 болып тіркелген) 8-тармағына сәйкес жеке көмекшінің қызметтеріне кепілдік берілген сома тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 13,64 пайызы есебінен айқындалады.
4. Жеке көмекшінің міндетті зейнетақы жарналарын (бұдан әрі – МЗЖ) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға (бұдан әрі – МӘМС) жарналарды аударуды осы Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Е-Собес" ААЖ алынған тізім негізінде кепілді сома шегінде Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО жүзеге асырады.
5. Жеке көмекші үшін әлеуметтік аударымдар төлеуді Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО кепілдік берген сомадан тыс жүзеге асырады.
2-тарау. Өтеуге арналған мәліметтерді қалыптастыру тәртібі
6. "Е-Собес" ААЖ ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 14-күні ӘҚП-ден қабылданған:
"Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Премьер-Министрдің орынбасары - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32994 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша жеке көмекшінің сүйемелдеу парағын қоса бере отырып, "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша өнім берушінің және жеке көмекшінің орындалған жұмыстарының (көрсетілген қызметтерінің) актілері;
өтеу сомасын есептеу үшін өнім берушінің және жеке көмекшінің банктік деректемелері негізінде өнім берушілердің тізімдерін қалыптастыруды жүзеге асырады.
7. "Е-Собес" ААЖ "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабына сәйкес МӘМС жарналарын және Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 248-бабына сәйкес МЗЖ төлеуден босатылған адамдар бойынша мәліметтерді алу үшін "ТӨҰ" ААЖ-не сұрау салуды жібереді.

Гарантированная сумма на услуги индивидуального помощника определяется исходя из расчета 13,64 процентов размера месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, в соответствии с пунктом 8 Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 199 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32681).
4. Перечисление обязательных пенсионных взносов (далее – ОПВ) и взносов на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) индивидуального помощника осуществляется МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области в пределах гарантированной суммы на основании списка, полученного из АИС "Е-Собес", по форме согласно приложению 1 к настоящему Алгоритму.
5. Уплата социальных отчислений за индивидуального помощника осуществляется МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области сверх гарантированной суммы.
Глава 2. Порядок формирования сведений на возмещение
6. АИС "Е-Собес" ежемесячно 14 числа месяца, следующего за отчетным периодом, осуществляет формирование списков поставщиков на возмещение на основании принятых с ПСУ:
актов выполненных работ (оказанных услуг) поставщика по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265), с приложением листа сопровождения индивидуальным помощником по форме утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 "Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32994);
банковских реквизитов поставщика для зачисления суммы возмещения.
7. АИС "Е-Собес" автоматически направляет запрос в АИС "ООП" для получения сведений по лицам, освобожденным от уплаты ОПВ согласно статье 248 Социального кодекса Республики Казахстан и взносов на ОСМС в соответствии со статьей 28 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".

8. "Е-Собес" ААЖ "ТӨҰ" ААЖ-нен мәліметтерді алғаннан кейін өнім берушінің қызметтеріне кепілдік берілген соманың төленуін автоматты түрде:
Мемлекеттік корпорация арқылы өтеу сомасын есептеуді;
Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына МЗЖ аударуды және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына МӘМС жарналарын аударуды;
қалыптастырылған өтеу сомасы туралы өнім берушіге хабарламаны оның жеке кабинетінде көрсете отырып жүргізеді.
9. "Е-Собес" ААЖ осы Алгоритмге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автоматты түрде "ОДҚ" ААЖ-ға өтеуге арналған мәліметтерді береді.
10. "ОДҚ" ААЖ өнім беруші бойынша МЗЖ аударымдарын және МӘМС жарналарын мониторингілеуді жүзеге асырады және МЗЖ сомалары мен МӘМС жарналары туралы мәліметтерді "Е-Собес" ААЖ-ға береді.
3-тарау. Мемлекеттік корпорацияның төлемді ұйымдастыру тәртібі
11. Мемлекеттік корпорация пилоттық жобаны іске асыру кезеңінде өтеуді оны өтеусіз негізде көрсетеді.
12. Мемлекеттік корпорация ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күні "ОДҚ" ААЖ-ға келіп түскен мәліметтер негізінде өтеуге арналған бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады.
13. Төлем айына қажеттілік қалыптасқаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өтеу кезеңі көрсетіле отырып, одан кейінгі айға енгізілуге тиіс.
14. Қажеттілік қалыптасқаннан кейін Мемлекеттік корпорация келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өтеуге қажеттілік сомасы туралы өтінімді Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-ға жібереді.
15. Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО өтеуге қажеттілік сомасы туралы өтінім келіп түскеннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтеуге қажеттілік сомасы туралы өтінімде көзделген сомалар шегінде Мемлекеттік корпорацияға ақша қаражатын аударады.
16. Мемлекеттік корпорация өтеу сомасы түскеннен кейін екі жұмыс күні ішінде төлем кестесіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы №105 қаулысымен айқындалған нысан бойынша төлем тапсырмасын қалыптастырады және өнім берушінің банктік шотына төлемді жүзеге асырады.
17. Уәкілетті ұйымнан өтеу сомасы қайтарылған кезде Мемлекеттік корпорация қайтарылғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей "ОДҚ" ААЖ арқылы "Е-Собес" ААЖ-ға өтем сомасын қайтару туралы мәліметтерді жібереді.
18. "Е-Собес" ААЖ өтем сомасын қайтару туралы мәліметтер келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде өнім берушінің жеке кабинетінде көрсете отырып, оның банктік деректемелерінің дұрыс еместігі туралы ақпаратты ӘҚП-ға жібереді.

8. АИС "Е-Собес" после получения сведений из АИС "ООП" автоматически производит расчет оплаты гарантированной суммы на услуги поставщика для:
зачисления суммы возмещения через Государственную корпорацию;
перечисления МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области ОПВ в Единый накопительный пенсионный фонд и взносов на ОСМС в Фонд социального медицинского страхования;
уведомления поставщика о сформированной сумме возмещения, которая отображается в личном кабинете поставщика.
9. АИС "Е-Собес" автоматически передает в АИС "ЦБД" сведения на возмещение, по форме согласно приложению 2 к настоящему Алгоритму.
10. АИС "ЦБД" осуществляет мониторинг перечислений ОПВ и взносов на ОСМС по поставщику и передает сведения о суммах ОПВ и взносов ОСМС в АИС "Е-Собес".
Глава 3. Порядок организации выплаты Государственной корпорацией
11. В период реализации пилотного проекта возмещение Государственной корпорацией оказываются на безвозмездной основе.
12. На основании поступивших сведений в АИС "ЦБД", Государственная корпорация ежемесячно 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, формирует потребность в бюджетных средствах на возмещение.
13. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц с указанием периода возмещения, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
14. После формирования потребности Государственная корпорация не позднее следующего рабочего дня направляет заявку о сумме потребности на возмещение в МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области.
15. МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области в течение двух рабочих дней после поступления заявки о сумме потребности на возмещение перечисляет в Государственную корпорацию денежные средства в пределах сумм, предусмотренных заявкой о сумме потребности на возмещение.
16. Государственная корпорация в течение двух рабочих дней после поступления суммы возмещения формирует в соответствии с графиком выплаты платежное поручение в формате, определенном постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 105 и осуществляет перечисление средств на банковский счет поставщика (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2023 года № 33851).
17. При возврате суммы возмещения из уполномоченной организации, Государственная корпорация посредством АИС "ЦБД" не позднее следующего рабочего дня после возврата направляет сведения о возврате суммы на возмещение в АИС "Е-Собес".
18. АИС "Е-Собес" в течение одного рабочего дня после поступления сведений о возврате суммы на возмещение отправляет информацию в ПСУ о некорректности банковских реквизитов поставщика, которая отображается в личном кабинете поставщика.

19. "Е-Собес" ААЖ ӘҚП-дан өнім берушінің банктік деректемелеріндегі өзгерістер келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде қайта қаржыландыру үшін "ОДҚ" ААЖ-ға жібереді.
20. Мемлекеттік корпорация ағымдағы айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-ға өнім берушілерге жіберілмеген өтеуді қайтару сомаларын жібереді.
21. Мемлекеттік корпорация ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, осы Алгоритмге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО өтеуге түскен сомалар туралы салыстыру актісіне қол қояды.
22. Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО Мемлекеттік корпорацияға өтеуді төлейтін айдан кейінгі әрбір айдың 10-күнінен кешіктірмей осы Алгоритмге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтем төлеуге түскен сомалар туралы қағаз жеткізгіште қол қойылған салыстыру актісін екі данада жібереді.
23. Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО банк қызметтеріне ақы төлеуді жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы Алгоритмге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті ұйым бөлінісінде жүргізілген өтемақы төлемдері бойынша "ОДҚ" ААЖ-дан "Е-Собес" ААЖ арқылы алынған мәліметтер негізінде жүзеге асырады.
4-тарау. Пилоттық жобаны іске асыру кезінде орталық мемлекеттік органдардың, Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО және ұйымдардың өзара іс-қимылы
24. Берілетін дербес деректердің толықтығын, түпнұсқалығын, дұрыстығын, сондай-ақ қорғалуын ақпаратты беретін ақпараттық жүйе тарапы (сервис иесі) қамтамасыз етеді.
25. ЕРДО ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын және ақпараттық жүйелерді пайдаланушылар қалыптастырған мәліметтердің өзгермейтіндігін және форматтық-логикалық бақылауды уақтылы белгілеуді қамтамасыз етеді.
26. Ақмола облысының, Астана және Алматы қалаларының ЖАО және Мемлекеттік корпорация өтеу кезінде Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерде көзделген тәртіптің, мерзімдердің және өзге де талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Орталық мемлекеттік және
Ақмола облысының, Астана
және Алматы қалаларының
жергілікті атқарушы
органдарының, ақпараттық
жүйелер мен ұйымдардың
"Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы"
коммерциялық емес акционерлік
қоғамы арқылы жеке көмекші
қызметтерінің құнын жергілікті
атқарушы органдардың өтеуі
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру кезіндегі өзара іс-қимыл
алгоритміне 1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорация арқылы жеке көмекші қызметтерінің құнына өтемді төлеуге орындалған жұмыстар актілері бойынша тізім
Бөлімше: ______
Төлеуге арналған ай:_______
Облыс
Өңір
МБА ЖСН
МБА ТАӘ
ҮЕҰ БСН/ ЖСН ЖК/өнім беруші
ҮЕҰ/ЖК атауы/ өнім беруші ТАӘ
Көмекші ЖСН
Көмекші ТАӘ
Тапсырыс нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жалғасы
Шешім нөмірі
Акт нөмірі
Акт түскен күн
Акт айы
Кепілдік берілген сома, теңге
оның ішінде сома
Өнім берушіге, теңге
Міндетті зейнетақы жарналарына (МЗЖ), теңге
Міндетті әлеуметтік медициналық
сақтандыруға (МӘМС), теңге
11
12
13
14
15
16
17
18
* МБА - мүгедектігі бар адам
Орталық мемлекеттік және
Ақмола облысының, Астана
және Алматы қалаларының
жергілікті атқарушы
органдарының, ақпараттық
жүйелер мен ұйымдардың
"Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы"
коммерциялық емес акционерлік
қоғамы арқылы жеке көмекші
қызметтерінің құнын жергілікті
атқарушы органдардың өтеуі
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру кезіндегі өзара іс-қимыл
алгоритміне 2-қосымша
Нысан
Жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеуге арналған мәліметтер
Өнім берушінің және жеке көмекшінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі
Мүгедектігі бар адамның жеке сәйкестендіру нөмірі
Өнім берушінің банктік деректемелері
Қызмет көрсету кезеңі (ай)
Өтеуге арналған сома
МЗЖ сомасы
МӘМС сомасы
1.
2.
3.
Орталық мемлекеттік және
Ақмола облысының, Астана
және Алматы қалаларының
жергілікті атқарушы
органдарының, ақпараттық
жүйелер мен ұйымдардың
"Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы"
коммерциялық емес акционерлік
қоғамы арқылы жеке көмекші
қызметтерінің құнын жергілікті
атқарушы органдардың өтеуі
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру кезіндегі өзара іс-қимыл
алгоритміне 3-қосымша
Нысан
____________________________________________ және (ЖАО атауы)
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ арасында жеке көмекші қызметінің құнын өтеуге түскен сомалар туралы салыстыру актісі
__________ жылғы есептік кезең
Жол коды
ЖАО
БСН
ЖАО
атауы
Түскен өтеу сомалары туралы төлем тапсырмасының №
Келіп түскен жалпы сипаттағы өтеу сомалары туралы төлем тапсырмасының күні
Сома, теңге
1
2
3
4
5
6
Барлығы: _______________ (сомасы жазбаша)
______________________________
______________________________
______________________________
(ЖАО атауы)
_____________________________
_____________________________
(жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) лауазымы және қолы)
Орталық мемлекеттік және
Ақмола облысының, Астана
және Алматы қалаларының
жергілікті атқарушы
органдарының, ақпараттық
жүйелер мен ұйымдардың
"Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы"
коммерциялық емес акционерлік
қоғамы арқылы жеке көмекші
қызметтерінің құнын жергілікті
атқарушы органдардың өтеуі
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру кезіндегі өзара іс-қимыл
алгоритміне 4-қосымша
Нысан
________________________________ бойынша (ЖАО атауы) уәкілетті ұйым бөлінісінде жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеудің жүргізілген сомалары бойынша мәліметтер
__________ жылғы есептік кезең
р/н №
Атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ аударылды
Уәкілетті ұйымға қайтарылды
"Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ төленді
алушылар саны
сомасы, теңге
алушылар саны
сомасы, теңге
алушылар саны
сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
БАРЛЫҒЫ
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ
____________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы және қолы)

19. АИС "Е-Собес" в течение одного рабочего дня после поступления изменений в банковских реквизитах поставщика с ПСУ передает в АИС "ЦБД" для повторного финансирования.
20. Государственная корпорация не позднее последнего рабочего дня, следующего за текущим месяцем, направляет в МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области неотправленные поставщикам суммы возвратов возмещения.
21. Государственная корпорация ежемесячно, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, подписывает с МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области акт сверки о поступивших суммах на выплату возмещения по форме согласно приложению 3 к настоящему Алгоритму.
22. МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области направляет в Государственную корпорацию не позднее 10 числа каждого месяца, следующего за месяцем оплаты возмещения, в двух экземплярах подписанный на бумажном носителе акт сверки о поступивших суммах на выплату возмещения по форме согласно приложению 3 к настоящему Алгоритму.
23. Оплата банковских услуг осуществляется МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области за счет средств местного бюджета, на основании сведений, полученных из АИС "ЦБД" в АИС "Е-Собес", по произведенным выплатам возмещения в разрезе уполномоченной организации, по форме согласно приложению 4 к настоящему Алгоритму.
Глава 4. Взаимодействие центральных государственных органов, МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области и организаций при реализации пилотного проекта
24. Полноту, подлинность, достоверность, а также защиту передаваемых персональных данных обеспечивает сторона информационной системы (владелец сервиса), передающая информацию.
25. ЦРТР обеспечивает требования законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации, информационной безопасности и неизменность сведений, сформированных пользователями информационных систем, и своевременность установлений форматно-логического контроля.
26. МИО городов Астана и Алматы, Акмолинской области и Государственная корпорация при возмещении обеспечивают соблюдение порядка, сроков и иных требований, предусмотренных законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами.
____________________________________________
Приложение 1
к Алгоритму взаимодействия
центральных государственных и
местных исполнительных
органов городов Астана и
Алматы, Акмолинской области,
информационных систем и
организаций при реализации
пилотного проекта по
возмещению стоимости услуг
индивидуального помощника
местными исполнительными
органами через некоммерческое
акционерное общество
"Государственная корпорация
"Правительство для граждан"
Форма
Список по актам выполненных работ на выплату возмещения стоимости услуг индивидуального помощника через Государственную корпорацию
Подразделение: ___________
Месяц на выплату: _________
Область
Регион
ИИН ЛСИ
ФИО ЛСИ
БИН НПО/ ИИН ИП/поставщика
Наименование НПО/ИП/ФИО поставщика
ИИН помощника
ФИО помощника
Номер заказа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение
Номер решения
Номер акта
Дата поступления акта
Месяц акта
Гарантированная сумма, тенге
из них сумма
поставщику, тенге
на обязательные пенсионные взносы (ОПВ), тенге
на обязательное социальное медицинское страхование (ОСМС), тенге
11
12
13
14
15
16
17
18
* ЛСИ - лицо с инвалидностью
Приложение 2
Алгоритму взаимодействия
центральных государственных и
местных исполнительных
органов городов Астана и
Алматы, Акмолинской области
информационных систем и
организаций при реализации
пилотного проекта по
возмещению стоимости услуг
индивидуального помощника
местными исполнительными
органами через некоммерческое
акционерное общество
"Государственная корпорация
"Правительство для граждан"
Форма
Сведения на возмещение стоимости услуги индивидуального помощника
Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер поставщика и индивидуального помощника
Индивидуальный идентификационный номер лица с инвалидностью
Банковские реквизиты поставщика
Период оказания услуг (месяц)
Сумма на возмещение
Сумма на ОПВ
Сумма на ОСМС
1.
2.
3.
Приложение 3
к Алгоритму взаимодействия
центральных государственных и
местных исполнительных
органов городов Астана и
Алматы, Акмолинской области,
информационных систем и
организаций при реализации
пилотного проекта по
возмещению стоимости услуг
индивидуального помощника
местными исполнительными
органами через некоммерческое
акционерное общество
"Государственная корпорация
"Правительство для граждан"
Форма
Акт сверки о поступивших суммах на выплату возмещения стоимости услуги индивидуального помощника между НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и
_________________________________________________________________
(наименование МИО)
Отчетный период __________ года
Код строки
Бизнес-идентификационный номер МИО
Наименование МИО
№ платежного поручения о поступивших суммах возмещения
Дата платежного поручения о поступивших суммах возмещения
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
Всего: _______________ (сумма прописью)
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(наименование МИО)
_____________________________
_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должность и подпись ответственного лица)
НАО "Государственная корпорация
"Правительство для граждан"
_______________________________________
_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должность и подпись ответственного лица)
Приложение 4
к Алгоритму взаимодействия
центральных государственных и
местных исполнительных
органов городов Астана и
Алматы, Акмолинской области,
информационных систем и
организаций при реализации
пилотного проекта по
возмещению стоимости услуг
индивидуального помощника
местными исполнительными
органами через некоммерческое
акционерное общество
"Государственная корпорация
"Правительство для граждан"
Форма
Сведения по произведенным суммам возмещения стоимости услуг индивидуального помощника в разрезе уполномоченной организации по
______________________________________________________________
(наименование МИО)
Отчетный период __________ года
№ п/п
Наименование уполномоченной организации
Перечислено НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Возвращено уполномоченной организации
Выплачено НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
количество получателей
сумма тенге
количество получателей
сумма тенге
количество получателей
сумма тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
ИТОГО
НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и подпись ответственного лица)