Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің кәсіптік құзыреттілігін аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 5 қарашадағы № 422 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы №81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 98-1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің кәсіптік құзыреттілігін аттестаттаудан өткізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 5 қарашадағы
№ 422 бұйрығына
қосымша
Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің кәсіптік құзыреттілігін аттестаттаудан өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің құзыреттілігін аттестаттауды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 98-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерін аттесттаудан өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил проведения аттестации на профессиональную компетентность работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 ноября 2024 года № 422
В соответствии с подпунктом 98-1) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила проведения аттестации на профессиональную компетентность работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2024 года № 422
Правила проведения аттестации на профессиональную компетентность работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации на профессиональную компетентность работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 98-1 пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, и определяют порядок проведения аттестации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) аттестатталушы – осы Қағидаларға сәйкес аттестаттауға қатысатын еңбек мобильділігі орталығының немесе мансап орталығының жұмыскері;
2) аттестаттау – еңбек мобильділігі орталығы немесе мансап орталығы жұмыскерінің кәсіптік құзыреттілік деңгейін, оның ішінде біліктілік санатын беру (растау) немесе атқаратын лауазымына сәйкестігін растау мақсатында біліктілікті арттыру қорытындылары бойынша айқындау рәсімі;
3) біліктілік санаты – орындалатын жұмыстардың күрделілігін көрсететін, жұмыскердің біліктілігіне қойылатын талаптар деңгейі;
4) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
5) еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері (бұдан әрі – жұмыскер) – "Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген) сәйкес біліктілік талаптарына (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) сәйкес келетін еңбек мобильділігі орталығында (мансап орталығында) кәсіптік қызметті жүзеге асыратын маман не басшы;
6) еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру ұйымы (бұдан әрі – біліктілікті арттыру ұйымы) – Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 16-бабының 2-тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар мен еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) мамандарының біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын Еңбек ресурстарын дамыту орталығының құрылымдық бөлімшесі;
7) еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік дамуының онлайн-платформасы (бұдан әрі – Платформа) – еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің біліктілігін арттыру және оны онлайн режимде аттестаттау мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
8) Еңбек ресурстарын дамыту орталығы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша уәкілетті мемлекеттік органның жанынан құрылатын, еңбек нарығын ақпараттық-талдамалық сүйемелдеуді, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, жұмыспен қамту қызметтерін әдіснамалық қолдауды, әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесін дамытуды және сүйемелдеуді қамтамасыз ететін заңды тұлға;

1) аттестуемый – работник центра трудовой мобильности или карьерного центра, участвующий в аттестации в соответствии с настоящими Правилами;
2) аттестация – процедура определения уровня профессиональной компетентности работника центра трудовой мобильности или карьерного центра, в том числе по итогам повышения квалификации, проводимая с целью присвоения (подтверждения) квалификационной категории или подтверждения соответствия занимаемой должности;
3) квалификационная категория – уровень требований к квалификации работника, отражающий сложность выполняемых работ;
4) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
5) работник центра трудовой мобильности (карьерного центра) (далее – работник) – специалист либо руководитель, осуществляющий профессиональную деятельность в центре трудовой мобильности (карьерном центре), соответствующий квалификационным требованиям согласно приказу и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16057) (далее – квалификационные характеристики);
6) организация повышения квалификации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) (далее – организация повышения квалификации) – структурное подразделение Центра развития трудовых ресурсов, осуществляющее повышение квалификации специалистов местных исполнительных органов и центров трудовой мобильности (карьерных центров) в соответствии с подпунктом 2) статьи 16 Социального кодекса Республики Казахстан;
7) онлайн-платформа непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) (далее – Платформа) – информационная система обеспечивающая возможность повышения квалификации и аттестации работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) в онлайн режиме;
8) Центр развития трудовых ресурсов – юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан при уполномоченном государственном органе, обеспечивающее информационно-аналитическое сопровождение рынка труда, активных мер содействия занятости, методологическую поддержку служб занятости, развитие и сопровождение единой информационной системы социально-трудовой сферы;

9) жеке оқу жоспары – міндетті түрде өту керек оқу курстарын (модульдерін) қамтитын күнтізбелік жылға арналған еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің құзыреттерін дамыту жоспары;
10) кәсіптік стандарт – "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 200 бұйрығымен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік қызмет саласында білімге, машыққа, дағдыларға, формалды және (немесе) формалды емес және (немесе) информалды білім беруді ескере отырып, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, мазмұнға, сапа мен еңбек жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
11) мансап орталығы – аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада өз функцияларын орындауды жүзеге асыратын еңбек мобильділігі орталығының филиалы;
12) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы.
3. Еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін аттестаттау кемінде үш жылда бір рет өткізіледі.
4. Еңбек мобильділігі орталығына және мансап орталығына алғаш рет қызметке кірген жұмыскерлер атқаратын лауазымына сәйкестігі бойынша бастапқы аттестаттаудан бір жыл ішінде, бірақ лауазымға орналасқанынан бастап 6 (алты) айдан ерте емес мерзімде өтеді.
5. Еңбек мобильділігі орталығына (мансап орталығына) алғаш рет қызметке кірген мамандарға бастапқы аттестаттаудан өткенге дейін "санатсыз" біліктілік санаты беріледі.
6. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталықтарының) келесі жұмыскерлері аттестаттауға жатпайды:
1) атқаратын лауазымында алты айдан аз жұмыс істегендер;
2) жүкті әйелдер;
3) жүктілігі және босануы бойынша демалыста немесе бала күтімі бойынша демалыста немесе жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған жұмыскерлер үшін демалыста жүргендер жұмысқа шыққаннан кейін он екі айдан ерте емес;
4) оқу демалысындағылар.
7. Еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) құрылымдық бөлімшелерінің (бөлімдерінің, секторларының, топтарының) мамандарына біліктілік санаттары үш жыл мерзімге беріледі.

9) индивидуальный план обучения – план развития компетенций работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) на календарный год, включающий учебные курсы (модули) обязательные к прохождению;
10) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда, в области профессиональной деятельности "Содействие занятости", утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 200 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости";
11) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
12) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
13) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения.
3. Аттестация работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) проводится не реже одного раза в три года.
4. Работники, впервые поступившие на службу в центр трудовой мобильности (карьерный центр), проходят первичную аттестацию на соответствие занимаемой должности в течение года, но не ранее 6 (шести) месяцев со дня занятия должности.
5. Специалистам, впервые поступившим на службу в центр трудовой мобильности (карьерный центр), присваивается квалификационная категория "без категории" до прохождения первичной аттестации.
6. Аттестации не подлежат работники центра трудовой мобильности (карьерных центров):
1) проработавшие в занимаемой должности менее шести месяцев;
2) беременные женщины;
3) находящиеся в отпуске по беременности и родам или отпуске по уходу за ребенком или отпуске для работников, усыновивших (удочеривших) новорожденного ребенка (детей), не ранее, чем через двенадцать месяцев после выхода на работу;
4) находящиеся в учебном отпуске.
7. Квалификационные категории специалистам структурных подразделений (отделов, секторов, групп) центров трудовой мобильности (карьерных центров) присваиваются сроком на три года.

2-тарау. Еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін аттестаттаудан өткізу тәртібі
1-параграф. Аттестаттауды өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру
8. Аттестаттау еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін тестілеуді қамтиды.
9. Еңбек мобильділігі орталығы жыл сайын 15 қарашадан кешіктірмей Платформада осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы күнтізбелік жылға аттестатталушылардың тізімін қалыптастырады.
10. Қажет болған жағдайда еңбек мобильділігі орталығы аттестатталушылардың тізімін түзетеді:
1) жұмыскердің ұзақ уақытқа (екі айдан аспайтын) еңбекке қабілеттілігін жоғалтуы;
2) жұмыскердің жүктілігі және босануы бойынша демалыста немесе бала күтімі бойынша демалыста немесе жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған жұмыскерлер үшін демалыста болуы;
3) жұмыскердің шетелде қызметтік іссапарда болуы.
11. Тестілеу мерзімдерін қамтитын еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін алдағы аттестаттау туралы хабарландыру уәкілетті мемлекеттік органның және біліктілікті арттыру ұйымының ресми интернет-ресурстарында жарияланады.
12. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскеріне Платформадағы жеке кабинетінде аттестаттаудан өту мерзімі, қолжетімділігі, мәртебесі көрсетіледі.
2-параграф. Тестілеуді өткізу тәртібі
13. Еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін тестілеу пайдаланушылардың мінез-құлқын бақылау, хаттамалау және бағалау үшін бағдарламалық қамтуды (прокторинг жүйесін) ақылы негізде пайдалана отырып, Платформада электрондық форматта жүргізіледі.
14. Тестілеуге Платформада оқытудың жеке жоспарында айқындалған сағат санында біліктілікті арттыру курстарынан өткен еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері жіберіледі.
15. Тестілеуге тапсырмаларды (сұрақтарды) әзірлеуді және Платформада орналастыруды біліктілікті арттыру ұйымы жүзеге асырады.
16. Тестілеу 100 (жүз) тапсырмадан (сұрақтан) тұрады, оның ішінде:
50 (елу) сұрақ – біліктілік сипаттамалары мен кәсіптік стандартта көзделген нормативтік құқықтық актілерді білуге арналған;
50 (елу) сұрақ – біліктілік сипаттамалары мен кәсіптік стандартқа сәйкес еңбек функциялары мен лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті білім, дағдылар мен машықтарды меңгеруге арналған.
17. Тестілеу нәтижесі шекті деңгейге жеткенде оң деп саналады:
1) алғашқы аттестаттау кезінде еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері үшін – 70%;

Глава 2. Порядок проведения аттестации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)
Параграф 1. Организация работы по проведению аттестации
8. Аттестация включает тестирование работников центров трудовой мобильности (карьерных центров).
9. Центр трудовой мобильности ежегодно не позднее 15 ноября формирует на Платформе список аттестуемых на предстоящий календарный год по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. По мере необходимости центр трудовой мобильности корректирует список аттестуемых в случаях:
1) потери трудоспособности работника на длительное время (не более двух месяцев);
2) нахождения работника в отпуске по беременности и родам или отпуске по уходу за ребенком или отпуске для работников, усыновивших (удочеривших) новорожденного ребенка (детей);
3) нахождения работника в служебной командировке за рубежом.
11. Объявление о предстоящей аттестации работников центров трудовой мобильности (карьерных центров), содержащее сроки проведения тестирования, публикуется на официальных интернет-ресурсах уполномоченного государственного органа и организации повышения квалификации.
12. Работнику центра трудовой мобильности (карьерного центра) в личном кабинете на Платформе отображаются сроки, доступ, статусы прохождения аттестации.
Параграф 2. Порядок проведения тестирования
13. Тестирование работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) проводится в электронном формате на Платформе с использованием программного обеспечения для наблюдения, протоколирования и оценивания поведения пользователей на платной основе.
14. К тестированию допускается работник центра трудовой мобильности (карьерного центра), прошедший курсы повышения квалификации в количестве часов, определенных в индивидуальном плане обучения на Платформе.
15. Разработку заданий (вопросов) для тестирования и размещение на Платформе осуществляет организация повышения квалификации.
16. Тестирование состоит из 100 (ста) заданий (вопросов), из которых:
50 (пятьдесят) вопросов – на знание нормативных правовых актов, предусмотренных в квалификационных характеристиках и профессиональном стандарте;
50 (пятьдесят) вопросов – на владение знаниями, навыками и умениями, необходимыми для выполнения трудовых функций и должностных обязанностей в соответствии с квалификационными характеристиками и профессиональным стандартом.
17. Результат тестирования считается положительным при достижении пороговых уровней для:
1) работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) при первичной аттестации – 70%;

2) біліктілік санатына өтініш берген кезде маман үшін – 70%;
3) құрылымдық бөлімше басшысы, директордың орынбасары, директор үшін – 85%.
18. Қағидалармен танысу уақытын есепке алмағанда тестілеуден өту ұзақтығы 120 (жүз жиырма) минутты құрайды.
19. Тестілеуді тапсыру мерзіміне қарамастан аттестатталушылардың мінез-құлқын бақылау, хаттамалау және бағалау үшін бағдарламалық қамтумен анықталған қағидаларды бұзу фактісі анықталған жағдайда нәтижелердің күші жойылады.
20. Тестілеу нәтижесі аяқталғаннан кейін компьютер экранында және Платформадағы еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің жеке кабинетінде көрсетіледі.
21. Тестілеу нәтижесімен келіспеген жағдайда еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері Платформадағы тестілеуден шықпай-ақ әрбір тапсырма (сұрақ) бойынша дәлелді негіздемесімен (толық түсіндірмесімен) Платформа арқылы апелляцияға өтініш береді. Еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері тестілеуден шыққаннан кейін апелляцияға өтініштер Платформада қабылданбайды.
Дәлелді негіздемені көрсетпей тапсырмаларды (сұрақтарды) қайта қарау бойынша апелляцияға берілген өтініштер қарауға жатпайды.
22. Апелляциялық комиссия құрамын ұйым дербес қалыптастыратын және айқындайтын біліктілікті арттыру ұйымы басшысының бұйрығымен құрылады.
23. Апелляциялық комиссия дауыс беру құқығы жоқ хатшыны қоспағанда, Комиссия төрағасын, комиссия мүшелерін қоса алғанда, мамандардың тақ санынан тұрады.
24. Апелляциялық комиссияның шешімі өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмей еркін нысанда хаттамамен ресімделеді және платформада орналастырылады.
25. Апелляция келесі жағдайларда қаралады:
1) тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
дұрыс жауаппен келіспегенде;
дұрыс жауап жоқ болғанда;
тапсырма қате болғанда;
2) техникалық себептер бойынша:
тапсырмаларда фрагмент немесе мәтін жоқ болғанда;
бағдарламалық қамту қатесі пайда болғанда.
26. Апелляция нәтижелері бойынша Платформада еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) жұмыскерінің жеке кабинетінде апелляцияны ескере отырып тестілеу нәтижелері көрсетіледі.
27. Тестілеу нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 20-тармағында белгіленген шекті деңгейден төмен балл жинаған аттестатталушы:
1) "санатсыз" біліктілік санаты бар мамандарды қоспағанда, біліктілік санатына өтініш берген кезде қолданыстағы біліктілік санатынан бір деңгейге төмен біліктілік санаты беріледі;

2) специалиста при заявлении на квалификационную категорию – 70%;
3) руководителя структурного подразделения, заместителя директора, директора – 85%.
18. Продолжительность прохождения тестирования без учета времени на ознакомление с правилами составляет 120 (сто двадцать) минут.
19. При установлении факта нарушения правил, обнаруженных программным обеспечением для наблюдения, протоколирования и оценивания поведения аттестуемых, независимо от срока сдачи тестирования, производится аннулирование результатов.
20. Результат тестирования после завершения отображается на экране компьютера и в личном кабинете работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) на Платформе.
21. При несогласии с результатом тестирования работник центра трудовой мобильности (карьерного центра) подает заявление на апелляцию через Платформу с мотивированным обоснованием (полным пояснением) по каждому заданию (вопросу), не выходя из тестирования на Платформе. Заявления на апелляцию после выхода работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) из тестирования на Платформе не принимаются.
Заявления на апелляцию по пересмотру заданий (вопросов) без указания мотивированного основания рассмотрению не подлежат.
22. Апелляционная комиссия создается приказом руководителя организации повышения квалификации, состав которой формируется и определяется организацией самостоятельно.
23. Апелляционная комиссия состоит из нечетного количества специалистов, включая председателя комиссии, членов комиссии, за исключением секретаря, не имеющего права голоса.
24. Решение апелляционной комиссии оформляется протоколом в произвольной форме не позднее 5 (пяти) календарных дней со дня поступления заявления и размещается на Платформе.
25. Апелляция рассматривается в случаях:
1) по содержанию тестовых заданий:
несогласия с правильным ответом;
отсутствия правильного ответа;
некорректного задания;
2) по техническим причинам:
отсутствия фрагмента или текста в заданиях;
возникновения программной ошибки.
26. По результатам апелляции в личном кабинете работника центра трудовой мобильности (карьерного центра) на Платформе отображаются результаты тестирования с учетом апелляции.
27. Аттестуемый, набравший по результатам тестирования менее порогового уровня, установленного в пункте 20 настоящих Правил:
1) подлежит присвоению квалификационной категории на один уровень ниже действующей квалификационной категории при заявлении на квалификационную категорию, за исключением специалистов, имеющих квалификационную категорию "без категории";

2) он екі айдан кешіктірмей қайта аттестаттауға жатады.
28. Қайта аттестаттауға қатысатын және тестілеу нәтижелері бойынша белгіленген шекті деңгейден төмен балл жинаған аттестатталушы:
1) "екінші санат", "бірінші санат", "жоғары санат" біліктілік санаты бар мамандарды қоспағанда, біліктілік санатына өтініш берген кезде не еңбек ұтқырлығы орталығына (мансаптық орталығына) алғаш рет қызметке кірген қызметкерлер, құрылымдық бөлімшелердің басшылары, директорлардың орынбасарлары, директорлар атқаратын лауазымына сәйкестігін растаған кезде жұмыстан шығаруға жатады;
2) "санатсыз" біліктілік санаты бар мамандарды қоспағанда, біліктілік санатына өтініш берген кезде қолданыстағы біліктілік санатынан бір деңгейге төмен біліктілік санаты берілуге тиіс.
3-параграф. Біліктілік санатын беру (растау) және атқаратын лауазымына сәйкестігін растау тәртібі
29. Біліктілік санатын беру (растау) немесе атқаратын лауазымына сәйкестігін растау біліктілік сипаттамаларына сәйкес біліктілік санатының өту мерзімдері мен реттілік қағидатын сақтай отырып жүзеге асырылады.
30. Тестілеу нәтижелері бойынша Платформада келесі шешімдердің бірі қалыптастырылады:
1) алғашқы аттестаттау кезінде еңбек мобильділігі орталығының және мансап орталығының жұмыскері бойынша:
атқаратын лауазымына сәйкес келеді – 70 және одан жоғары балл;
атқаратын лауазымына сәйкес келмейді – 69 және одан аз балл;
2) біліктілік санатына өтініш берген кезде маман бойынша:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді – 85 және одан жоғары балл;
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келмейді – қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді – 70-тен 84 баллға дейін;
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келмейді – мәлімделген деңгейден төмен біліктілік санатына сәйкес келеді – 69 және одан төмен балл;
3) құрылымдық бөлімше басшысы, директордың орынбасары, директор бойынша:
атқаратын лауазымына сәйкес келеді – 85 және одан жоғары балл;
атқаратын лауазымына сәйкес келмейді – 84 және одан аз балл.
31. Біліктілікті арттыру ұйымы тестілеу аяқталған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарына еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін тестілеу нәтижелері туралы мәліметтерді жібереді.

2) подлежит повторной аттестации не позже, чем через двенадцать месяцев.
28. Аттестуемый, участвующий в повторной аттестации и набравший по результатам тестирования менее установленного порогового уровня:
1) подлежит увольнению при заявлении на квалификационную категорию, за исключением специалистов, имеющих квалификационную категорию "вторая категория", "первая категория", "высшая категория", либо при подтверждении соответствия занимаемой должности работниками, впервые поступившими на службу в центр трудовой мобильности (карьерный центр), руководителями структурных подразделений, заместителями директоров, директорами;
2) подлежит присвоению квалификационной категории на один уровень ниже действующей квалификационной категории при заявлении на квалификационную категорию, за исключением специалистов, имеющих квалификационную категорию "без категории".
Параграф 3. Порядок присвоения (подтверждения) квалификационной категории и подтверждения соответствия занимаемой должности
29. Присвоение (подтверждение) квалификационной категории или подтверждение соответствия занимаемой должности осуществляется в соответствии с квалификационными характеристиками с соблюдением сроков прохождения и принципа последовательности квалификационной категории.
30. По результатам тестирования на Платформе формируется одно из следующих решений:
1) по работнику центра трудовой мобильности (карьерного центра) при первичной аттестации:
соответствует занимаемой должности – 70 и более баллов;
не соответствует занимаемой должности – 69 и менее баллов;
2) по специалисту при заявлении на квалификационную категорию:
соответствует заявленной квалификационной категории – 85 и более баллов;
не соответствует заявленной квалификационной категории –соответствует действующей квалификационной категории – от 70 до 84 баллов;
не соответствует заявленной квалификационной категории –соответствует квалификационной категории, ниже заявленной на один уровень – 69 и менее баллов;
3) по руководителю структурного подразделения, заместителю директора, директору:
соответствует занимаемой должности – 85 и более баллов;
не соответствует занимаемой должности – 84 и менее баллов.
31. Организация повышения квалификации в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня завершения тестирования направляет в местные исполнительные органы по вопросам социальной защиты и занятости населения областей, городов республиканского значения и столицы сведения о результатах тестирования работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

32. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін тестілеу нәтижелері туралы мәліметтерді алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін тестілеу нәтижелері туралы мәліметтер негізінде біліктілік санатын беру (растау) немесе атқаратын лауазымының сәйкестігі туралы шешім қабылдайды;
2) еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскеріне осы Қағидаларға 3-қосымшаға немесе 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік береді;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлеріне біліктілік санатын беру (растау) немесе атқаратын лауазымының сәйкестігі туралы ақпаратты уәкілетті мемлекеттік органға жібереді.
33. "Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылданған кезде аттестатталушы үшін қолданыстағы біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
34. Біліктіліктің орта деңгейінен біліктіліктің жоғары деңгейіне өту кезінде еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) маманы қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін "санатсыз", "екінші санат", "бірінші санат", "жоғары санат" біліктілік санатын сақтайды.
Еңбек мобильділігі орталықтары
(мансап орталықтары)
жұмыскерлерінің кәсіптік
құзыреттілігін аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Еңбек мобильділігі орталықтарының және/немесе мансап орталықтарының аттестатталатын жұмыскерлерінің тізімі
Т.А.Ә. (бар болса)
Аттестаттау рәсімі
Жұмыс орны
Лауазымы
Халықты әлеуметтік қорғау немесе жұмыспен қамту жүйесіндегі жұмыс өтілі
Қолданыстағы біліктілік санаты (бар болса)
Еңбек мобильділігі орталықтары
(мансап орталықтары)
жұмыскерлерінің кәсіптік
құзыреттілігін аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлерін тестілеу нәтижелері туралы мәлімет
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана)
Жұмыс орны
Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Аттестаттау рәсімі
Тестілеу баллы
Тестілеу нәтижелері бойынша шешім
6
7
8
Еңбек мобильділігі орталықтары
(мансап орталықтары)
жұмыскерлерінің кәсіптік
құзыреттілігін аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын беру туралы куәлік
__________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың халықты
әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы)
20___ жылғы "__" "________" шешімімен
______________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
20___ жылғы "____" "_________" дейінгі мерзіммен
_____________________________ біліктілік санаты берілді (санат атауы)
Басшы ______________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса), қолы
М.О.
Берілген орны _________________________________________________
(қала, облыс)
Күні 20__ жылғы "____" "________"
Еңбек мобильділігі орталықтары
(мансап орталықтары)
жұмыскерлерінің кәсіптік
құзыреттілігін аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Атқаратын лауазымына сәйкестігі туралы куәлік
__________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы)
20___ жылғы "____" "__________" шешімімен
_____________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
_______________________________ атқаратын лауазымына сәйкес келеді.
(лауазымның атауы)
Куәліктің қолданылу мерзімі 20___ жылғы "____" "_______".
Басшы ______________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса), қолы
М.О.
Берілген орны _________________________________________________
(қала, облыс)
Күні 20__ жылғы "___" "_________"
Еңбек мобильділігі орталықтары
(мансап орталықтары)
жұмыскерлерінің кәсіптік
құзыреттілігін аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Еңбек мобильділігі орталықтарының (мансап орталықтарының) жұмыскерлеріне біліктілік санатын беру (растау) немесе атқаратын лауазымының сәйкестігі туралы ақпарат
ЖСН
Аттестатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Білімі
Лауазымы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Біліктілік санатын беру туралы куәліктің деректері*
Атқаратын лауазымына сәйкестігі туралы куәліктің деректері*
Біліктілік санаты
Берілген күні
Атқаратын лауазымына сәйкестігі
Растау күні
6
7
8
9
*Ескертпелер: еңбек мобильділігі орталығының (мансап орталығының) жұмыскері алған куәліктің түріне сәйкес толтырылады

32. В течение 3 (трех) рабочих дней после получения сведений о результатах тестирования работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения области, города республиканского значения и столицы:
1) принимает решение о присвоении (подтверждении) квалификационной категории или о соответствии занимаемой должности на основании сведений о результатах тестирования работников центров трудовой мобильности (карьерных центров);
2) выдает работнику центра трудовой мобильности (карьерного центра) свидетельство по форме согласно приложению 3 или приложению 4 к настоящим Правилам;
3) направляет в уполномоченный государственный орган информацию о присвоении (подтверждении) квалификационной категории или о соответствии занимаемой должности работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
33. При принятии решения "не соответствует заявленной квалификационной категории" за аттестуемым сохраняется имеющаяся квалификационная категория до завершения срока ее действия.
34. При переходе от среднего уровня квалификации к высшему уровню квалификации у специалиста центра трудовой мобильности (карьерного центра) сохраняется имеющая квалификационная категория "без категории", "вторая категория", "первая категория", "высшая категория" до истечения ее срока действия.
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации на
профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
(карьерных центров)
Форма
Список аттестуемых работников центров трудовой мобильности и/или карьерных центров
Ф.И.О. (при его наличии)
Процедура аттестации
Место работы
Должность
Стаж работы в системе социальной защиты или занятости населения
Действующая квалификационная категория (при наличии)
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации на
профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
(карьерных центров)
Форма
Сведения о результатах тестирования работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)
Область (город республиканского значения, столица)
Место работы
Ф.И.О. (при его наличии)
Должность
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Процедура аттестации
Баллы тестирования
Решение по результатам тестирования
6
7
8
Приложение 3
к Правилам проведения
аттестации на
профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
(карьерных центров)
Форма
Свидетельство о присвоении квалификационной категории
Решением ______________________________________________________________
(местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости
населения области, города республиканского значения и столицы)
от "____" "__________" 20___ года,
_____________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
присвоена квалификационная категория __________________________________________
(наименование категории)
со сроком до "____" "_________" 20___ года.
Руководитель ___________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись
М.П.
Место выдачи __________________________________________________________
(город, область)
Дата "___" "_____________" 20__ года
Приложение 4
к Правилам проведения
аттестации на
профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
(карьерных центров)
Форма
Свидетельство о соответствии занимаемой должности
Решением ______________________________________________________________
(местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости
населения области, города республиканского значения и столицы)
от "____" "__________" 20___ года,
_____________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
соответствует занимаемой должности ______________________________________
(наименование должности)
Срок действия свидетельства до "____" "_________" 20___ года.
Руководитель __________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись
М.П.
Место выдачи __________________________________________________________
(город, область)
Дата "___" "_____________" 20__ года
Приложение 5
к Правилам проведения
аттестации на
профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
и карьерных центров
Форма
Информация о присвоении (подтверждении) квалификационной категории или о соответствии занимаемой должности работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) аттестуемого
Образование
Должность
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Данные Свидетельства о присвоении квалификационной категории*
Данные Свидетельства о соответствии занимаемой должности*
Квалификационная категория
Дата присвоения
Соответствие занимаемой должности
Дата подтверждения
6
7
8
9
*Примечания: заполняется согласно виду полученного работником центра трудовой мобильности (карьерного центра) свидетельства