Қарағанды облысы бойынша Педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының Ұлттық платформасы арқылы педагогтерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2024 жылғы 20 маусымдағы № 153 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 20 маусымдағы № 354/НҚ бірлескен бұйрығы. Осы бірлескен бұйрық 2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрықтың қолданыста болу мерзімі – 31.12.2024 дейін (9-т. қараңыз)
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қарағанды облысы бойынша Педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының ұлттық платформасы (бұдан әрі – Платформа) арқылы педагогтерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі пилоттық жоба іске қосылсын.
2. Осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім комитеті, Мектепке дейінгі білім департаменті, Техникалық және кәсіптік білім департаменті, Цифрландыру және мемлекеттік қызмет көрсетуді автоматтандыру департаменті, Қарағанды облысының Білім басқармасы (келісім бойынша), "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы, "Ахмет Байтұрсынұлы атындағы "Талдау" ұлттық зерттеулер және білімді бағалау орталығы" акционерлік қоғамы пилоттық жобаны іске асыруды қамтамасыз етсін.
4. "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы және пилоттық жобаға қатысатын ақпараттандыру объектілері:
1) Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Ақпараттық қауіпсіздік комитетінің дербес деректеріне қолжетімділікті бақылау мемлекеттік сервисімен интеграцияны;
2) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 49-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) 8-тармағына сәйкес пилоттық жоба аяқталғаннан кейін ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау нәтижелері бойынша хаттамаларының болуын;
3) 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін өзінің ақпараттық қауіпсіздіктің меншікті жедел орталығын (бұдан әрі – АҚМЖО) құруды немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес үшінші тұлғалардан АҚМЖО қызметін сатып алуды қамтамасыз етсін.

О реализации пилотного проекта по проведению аттестации педагогов посредством Национальной платформы непрерывного профессионального развития педагога по Карагандинской области
Совместный приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 20 июня 2024 года № 153 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 20 июня 2024 года № 354/НҚ. Срок действия совместного приказа - по 31 декабря 2024 года.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия совместного приказа - по 31.12.2024 (п. 9 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 9.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по проведению аттестации педагогов (далее – пилотный проект) посредством Национальной платформы непрерывного профессионального развития педагога по Карагандинской области.
2. Утвердить Алгоритм реализации пилотного проекта согласно приложению к настоящему совместному приказу.
3. Комитету среднего образования, Департаменту дошкольного образования, Департаменту технического и профессионального образования, Департаменту цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства просвещения Республики Казахстан, Управлению образования Карагандинской области (по согласованию), акционерному обществу "Национальный центр повышения квалификации" "Өрлеу", акционерному обществу "Национальный центр исследований и оценки образования "Талдау" имени Ахмет Байтұрсынұлы" обеспечить реализацию пилотного проекта.
4. Акционерному обществу "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу" и объектам информатизации, участвующим в пилотном проекте, обеспечить:
1) интеграцию с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным Комитета по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
2) по окончании пилотного проекта наличие положительных протоколов по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности согласно подпункту 6) пункта 2 статьи 49 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон), пункту 8 Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777) (далее  – Правила);
3) до 1 января 2025 года создание собственного оперативного центра информационной безопасности (далее – ОЦИБ) или приобретение услуги ОЦИБ у третьих лиц в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.

5. "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы, "Ахмет Байтұрсынұлы атындағы "Талдау" ұлттық зерттеулер және білімді бағалау орталығы" акционерлік қоғамы ақпараттандыру объектілері Заңының 54-бабы 3-2-тармағы, Қағидаларының 4-тармағы бойынша ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес ақпараттық жүйелердің интеграциясын, сондай-ақ мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігі жөніндегі бірлескен жұмыстар шартының болуын қамтамасыз етсін.
6. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік қызмет көрсетуді автоматтандыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды
2) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
7. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту және Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрлеріне жүктелсін.
8. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі пилоттық жоба кезеңі аяқталғаннан кейін осы бірлескен бұйрықтың 4 және 5-тармақтарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуы туралы Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитетін хабардар етсін.
9. Осы бірлескен бұйрық оған мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
__________Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
__________Е. Оспан
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 20 маусымдағы
№ 153
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2024 жылғы 20 маусымдағы
№ 354/НҚ бірлескен
бұйрығына
Қарағанды облысы бойынша педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының Ұлттық платформасы арқылы педагогтерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі

5. Акционерному обществу "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу", акционерному обществу "Национальный центр исследований и оценки образования "Талдау" имени Ахмет Байтұрсынұлы" согласно пункту 3-2 статьи 54 Закона, пункту 4 Правил обеспечить интеграцию информационных систем в соответствии с едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, а также наличие договора совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных информационных систем.
6. Департаменту цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
2) направление копии настоящего совместного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в течение пяти дней со дня подписания совместного приказа для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров просвещения и цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
8. Министерству просвещения Республики Казахстан по окончании периода пилотного проекта уведомить Комитет по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан о реализации мероприятий, предусмотренных пунктами 4 и 5 настоящего совместного приказа.
9. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его подписания последним из руководителей государственных органов и действует по 31 декабря 2024 года.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
__________Ж. Мадиев
Исполняющий обязанности
Министра просвещения Республики Казахстан
__________Е. Оспан
Приложение
к совместному приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 20 июня 2024 года № 153
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 20 июня 2024 года
№ 354/НҚ
Алгоритм реализации пилотного проекта по проведению аттестации педагогов посредством Национальной платформы непрерывного профессионального развития педагога по Карагандинской области

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының ұлттық платформасы арқылы мектепке дейінгі, орта, кәсіптік және техникалық білім беру педагогтерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 5-тармағына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және педагогтерді аттестаттау және педагогтерге біліктілік санаттарын беруді (растауды) тәртібін айқындайды.
2. Осы Алгоритмда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау – педагогтердің біліктілік деңгейін анықтау мақсатында жүргізілетін рәсім, оның нәтижелері бойынша осы Алгоритмға сәйкес біліктілік санаттары беріледі (расталады);
2) аттестатталушы – осы Алгоритмға сәйкес біліктілік санатын беруге (растауға) ("Педагог лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 145 бұйрығымен бекітілген Педагог лауазымдарының тізбесіне сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20400 болып тіркелген) үміткер педагог;
3) аттестаттау комиссиясы – педагогтерді аттестаттау рәсімін жүргізетін уәкілетті алқалы орган (бұдан әрі – Комиссия);
4) аттестаттау кезеңі – біліктілік санатын соңғы берген (растаған) күннен бастап келесі аттестаттау мерзімі басталғанға дейін немесе мерзімінен бұрын аттестаттау үшін шарттар болған жағдайдағы уақыт аралығы;
5) апелляция – осы Алгоритмға сәйкес ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы педагогтің өтініші бойынша жүзеге асырылатын педагогтердің білімін бағалау нәтижелерін қайта қарау рәсімі;
6) апелляциялық комиссия – білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын, педагогтердің білімін бағалау нәтижелерін қайта қарау қорытындылары бойынша шешім қабылдайтын комиссия;
7) біліктілікті бағалау – білім беру ұйымдарының педагог материалдарының (портфолио) біліктілік сипаттамаларына сәйкестігін қарауы;
8) біліктілік санаты – "Педагог" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 500 бұйрығымен бекітілген кәсіптік стандартына (бұдан әрі – Кәсіптік стандарт) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31149 болып тіркелген) және "Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) сәйкес педагогтің кәсіби құзыреттілік деңгейі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм реализации пилотного проекта по проведению аттестации педагогов дошкольного, среднего, профессионального и технического образования посредством Национальной платформы непрерывного профессионального развития педагога (далее – Алгоритм) разработан в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, с пунктом 5 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании", статьей 14 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок проведения аттестации педагогов и присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам.
2. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия:
1) аттестация – процедура, проводимая с целью определения уровня квалификации педагогов, по результатам которой присваиваются (подтверждаются) квалификационные категории согласно настоящему Алгоритму;
2) аттестуемый – педагог (в соответствии с Перечнем должностей педагогов, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Перечня должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20400), претендующий на присвоение (подтверждение) квалификационной категории согласно настоящему Алгоритму;
3) аттестационная комиссия – коллегиальный орган, проводящий процедуру аттестации педагогов (далее – Комиссия);
4) аттестационный период – промежуток времени с даты последнего присвоения (подтверждения) квалификационной категории до наступления срока следующей аттестации или наличия условий для досрочной аттестации;
5) апелляция – процедура повторного рассмотрения результатов оценки знаний педагогов, которая осуществляется по заявлению педагога посредством информационных коммуникационных технологий в соответствии с настоящим Алгоритмом;
6) апелляционная комиссия – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования, которая принимает решение по итогам повторного рассмотрения результатов оценки знаний педагогов;
7) квалификационная оценка – рассмотрение организацией образования материалов (портфолио) педагога на соответствие квалификационным характеристикам;
8) квалификационная категория – уровень профессиональной компетентности педагога в соответствии с Профессиональным стандартом "Педагог", утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 500 "Об утверждении профессионального стандарта "Педагог" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31149), (далее – Профессиональный стандарт) и квалификационными требованиями согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) (далее – квалификационные характеристики);

9) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау – педагог қызметінің дәлелдері мен жетістіктерінің біліктілік санатының талаптарына сәйкестігін бағалау рәсімі;
10) педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының Ұлттық платформасы (ақпараттандыру объектісі) – педагогтің кәсіби қызметі туралы деректерді жинауды және өңдеуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе (бұдан әрі – Платформа).
11) дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисі (бұдан әрі – мемлекеттік сервис) – дербес деректер субъектісінен дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісім алуды қоса алғанда, мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілеріндегі дербес деректерге қол жеткізу кезінде меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, үшінші тұлғалардың дербес деректер субъектісімен және уәкілетті органмен ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін қызмет.
3. Педагогтерді, әдіскерлерді, білім беру ұйымдары мен әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының орынбасарларын аттестаттау "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бес жылда бір реттен сиретпей өткізіледі.
Білім беру ұйымдарының бірінші басшылары "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 5-тармағына сәйкес үш жылда бір рет аттестаттаудан өтеді.
2-тарау. Аттестаттауды өткізу тәртібі
4. Педагогтер, әдіскерлер, білім беру ұйымдары мен әдістемелік кабинеттер (орталықтар) бірінші басшылары, басшы орынбасарлары электрондық форматта ПББ-дан өтеді.
5. Аттестаттау педагогтардың барлық лауазымдары үшін қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды қамтиды.
Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшылары, басшының орынбасарлары үшін қызмет нәтижелерін таныстыра отырып, сондай-ақ Комиссия отырысында әңгімелесу өтеді.
Егер әдістемелік кабинет (орталық) заңды тұлға болмай құрылымдық бөлімше болып табылса, онда әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, басшының орынбасары әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскері ретінде аттестаттау рәсімінен өтеді.
6. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына арнайы пәндер бойынша педагогтер және өндірістік оқыту шеберлері лауазымдарына тиісті деңгейдегі Комиссия өтініш негізінде жұмысқа қабылданған кезде педагогтерге білім беру ұйымының өтініші негізінде аттестаттау рәсімінен өткізбей:
жұмысқа орналасу кезінде бейін бойынша өндірісте соңғы 5 (бес) жылдан кем емес жұмыс өтілі болса – "педагог-модератор";
жұмысқа орналасу кезінде мамандығы бойынша соңғы 10 (он) жылдан астам жұмыс өтілі болса, "педагог-сарапшы" біліктілік санаттарын береді.
Біліктілік санатын беру жөніндегі Комиссияның отырысы өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өткізіледі.

9) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности – процедура оценки соответствия доказательств деятельности и достижений педагога требованиям квалификационной категории;
10) Национальная платформа непрерывного профессионального развития педагога (объект информатизации) – система непрерывного профессионального развития педагога (далее – Платформа), обеспечивающая сбор и обработку данных о профессиональной деятельности педагога;
11) Государственный сервис контроля доступа к персональным данным (далее – сервис КДП) – услуга, обеспечивающая информационное взаимодействие собственников и (или) операторов, третьих лиц с субъектом персональных данных и уполномоченным органом при доступе к персональным данным, содержащимся в объектах информатизации государственных органов и (или) государственных юридических лиц, включая получение от субъекта персональных данных согласия на сбор, обработку персональных данных или их передачу третьим лицам.
3. Аттестация педагогов, методистов, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров) проводится не реже одного раза в пять лет в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
Первые руководители организаций образования проходят аттестацию один раз в три года в соответствии с пунктом 5 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Глава 2. Порядок проведения аттестации
4. Педагоги, методисты, первые руководители, заместители руководителей организаций образования и методических кабинетов (центров) проходят ОЗП в электронном формате.
5. Аттестация включает в себя для всех должностей педагогов комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности.
Для первых руководителей, заместителей руководителя организации образования, методического кабинета (центра) проводится также собеседование на заседании Комиссии с презентацией результатов деятельности.
В случае, если методический кабинет (центр) является структурным подразделением без образования юридического лица, то первый руководитель, заместитель руководителя методического кабинета (центра) проходит процедуру аттестации как методист методического кабинета (центра).
6. Педагогам, принятым на работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования на должности педагогов по специальным дисциплинам и мастеров производственного обучения, при трудоустройстве на основании заявления Комиссией соответствующего уровня без проведения аттестации присваивается квалификационная категория:
при наличии стажа работы на производстве по профилю не менее 5 (пяти) последних лет на момент трудоустройства – "педагог-модератор";
при наличии стажа работы на производстве по профилю более 10 (десяти) последних лет на момент трудоустройства – "педагог-эксперт".
Заседание Комиссии по присвоению квалификационной категории проводится в течение пяти рабочих дней с даты поступления заявления.

7. Комиссия өтініш негізінде лауазымға тағайындау кезінде аттестаттау рәсімінен өтпей:
Президенттің кадр резервіне кірген тұлғаларға, жоғары оқу орнын аяқтағаннан кейін бес жылдан кеш емес кезеңде Nazarbayev University, "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқуға ұсынылған шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне, қолданыстағы Сэлта CELTA сертификаты (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг ту адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пасэндэбав Pass and above) бар шет тілі мұғалімдеріне "педагог-модератор" біліктілік санатын береді;
қолданыстағы Дэлта DELTA сертификаты (диплом ин инглш лэнгуидж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above) бар шет тілі мұғалімдеріне "педагог-сарапшы" біліктілік санатын береді.
8. Аттестаттаушы органның Комиссиясы шетел (ағылшын, неміс, француз) тілі мұғаліміне педагогіне өтініш пен тілді меңгеру деңгейі бойынша қолданыстағы сертификат негізінде, ПББ рәсімінен өтпей, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау қорытындысы бойынша біліктілік санатын береді:
1) "педагог-модератор":
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 6,5 балл немесе тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT) – 79-84 балл;
француз тілі: дельф (DELF) – В2;
неміс тілі: гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – В2.
2) "педагог-сарапшы":
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 6,5 балл немесе тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT)) – 85-93 балл;
француз тілі: дельф (DELF) – В2;
неміс тілі: гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – В2;
3) "педагог-зерттеуші":
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 7 балл немесе тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 94-101 балл, тикити TKT (тичингноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (3 модульдің бірі) бэнд Band 3-4/4 (нәтиже 4 баллдан 3-4); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуиджлернин Content and Language Integrated Learning); тикитийанлернерс TKT YL (йан лернерс Young Learners).
француз тілі: Дельф (DELF) – С1;
неміс тілі: Гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – С1;
4) "педагог-шебер":
ағылшын тілі: Айелтс (IELTS) – 7,5 балл немесе тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 102-109 балл; тикити TKT (тичингкноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (3 модульдің бірі) бэнд Band 3-4/4 (нәтиже 4 баллдан 3-4); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуидж лернинг Content and Language Integrated Learning); тикити йанлернерс TKT YL (йанлернерс Young Learners);
француз тілі: Дельф (DELF) – С1;
неміс тілі: Гесэцэтификат (Goethe Zertifikat) – С1.

7. При назначении на должность на основании заявления Комиссией присваивается квалификационная категория без прохождения процедуры аттестации:
"педагог-модератор" – лицам, вошедшим в Президентский кадровый резерв, выпускникам Nazarbayev University, зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, входящих в список рекомендованных для обучения по программе "Болашақ", в период не позднее пятилетнего срока после окончания организации высшего и послевузовского образования; педагогам иностранных языков, имеющим действующий сертификат Сэлта CELTA (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг то адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пасэндэбав Pass and above);
"педагог-эксперт" – педагогам иностранных языков, имеющим действующий сертификат Дэлта DELTA (диплом ин инглш лэнгуидж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above).
8. Комиссией аттестующего органа педагогу иностранного (английский, немецкий, французский) языка присваивается квалификационная категория по итогам комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, без прохождения процедуры ОЗП на основании заявления и действующего сертификата по уровню владения языком:
1) "педагог-модератор":
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов или тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT))– 79-84 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – В2;
немецкий язык: гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – В2;
2) "педагог-эксперт":
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов или тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT)) – 85-93 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – В2;
немецкий язык: гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – В2;
3) "педагог-исследователь":
английский язык: айелтс (IELTS) – 7 баллов или тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 94-101 баллов, тикити TKT (тичингноулидж тест TeachingKnowledge Test) модулс Modules 1-3 (один из 3-х модулей) бэнд Band 3-4/4 (результат 3-4 из 4 баллов); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуиджлернин Content and Language Integrated Learning); тикитийанлернерс TKT YL (йанлернерс Young Learners).
французский язык: Дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: Гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – С1;
4) "педагог-мастер":
английский язык: Айелтс (IELTS) – 7,5 баллов или тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 102-109 баллов; тикити TKT (тичинг кноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (один из 3-х модулей) бэнд Band 3-4/4 (результат 3-4 из 4 баллов); тикити клил TKT CLIL (контент энд лэнгуидж лернинг Content and Language Integrated Learning); тикити йанлернерс TKT YL (йанлернерс Young Learners);
французский язык: Дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: Гесэцэтификат (GoetheZertifikat) – С1.

9. Шетел (қытай, түрік, араб және т.б.) тілдерін оқытатын педагогтерге жеке өтініш пен бірінші тіл ретінде сөйлейтін елдерде ресми танылған қолданыстағы сертификат негізінде, ПББ рәсімінен өтпей-ақ қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау нәтижесі бойынша Комиссия:
В2 деңгейі - "педагог-модератор";
С1 немесе С2 деңгейі - "педагог-сарапшы" біліктілік санатын береді.
10. "Мұғалімдер тапшылығы бар өңірлерге үздік педагогтерді тиісті қолдау шараларының пакетімен тарту Қағидаларын бекіту туралы (Арнайы бағдарлама)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 13 маусымдағы № 390 қаулысына сәйкес жұмысқа қабылданған мұғалімдерге аттестаттау рәсімінен өтпестен өтініші бойынша:
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне – "педагог-модератор";
"педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санаты бар педагогтерге – бір деңгейге жоғары біліктілік санаты беріледі.
Басқа білім беру ұйымына жұмысқа ауысқан кезде педагогтерге Арнайы бағдарлама шеңберінде берілген біліктілік санатын растау рәсімінен өтеді.
11. Білім беру саласындағы өзгерістердің көшбасшыларын іріктеу және даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және кадр резервіне енгізілген педагогтерге лауазымға тағайындалған кезде аттестаттау рәсімінен өтпей "бірінші санатты басшы" біліктілік санаты беріледі.
12. Комиссия хаттамасының негізінде аттестаттаушы орган біліктілік санатын беру (растау) туралы бұйрық шығарады және білім беру ұйымы осы Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын беру (растау) туралы куәлік береді.
1-параграф. Аттестаттау комиссиясының құрамы және қызметінің тәртібі
13. Білім беру саласындағы уәкілетті органда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарында, білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – аттестаттаушы орган) педагогтерді аттестаттаудан өткізу үшін 2024 жылғы 1 қыркүйегіне дейін бірінші басшының бұйрығымен мынадай біліктілік санаттары үшін Комиссиялар құрылады:
1) білім беру ұйымдарында: "педагог-модератор";
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органында: "педагог-сарапшы", "үшінші санаттағы басшының орынбасары", "екінші санаттағы басшының орынбасары", "үшінші санаттағы басшы", "екінші санаттағы басшы";
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім беруді басқару органында:
"педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін, "бірінші санаттағы басшының орынбасары", "бірінші санаттағы басшы";
ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) үшін: "педагог-сарапшы", "үшінші санаттағы басшының орынбасары", "екінші санаттағы басшының орынбасары", "үшінші санаттағы басшы", "екінші санаттағы басшы";

9. Педагогам иностранных (китайский, турецкий, арабский и другие) языков на основании заявления и действующего сертификата, официально признанного в странах носителях языка, Комиссией присваивается квалификационная категория по итогам комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, без прохождения процедуры ОЗП:
"педагог-модератор" – уровень В2;
"педагог-эксперт" – уровень С1 или С2.
10. Педагогам, принятым на работу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2022 года № 390 "Об утверждении Правил привлечения лучших педагогов с соответствующим пакетом мер поддержки для регионов, имеющих дефицит учителей (Специальная программа)", на основании заявления присваивается квалификационная категория без прохождения процедуры аттестации:
выпускникам организаций высшего, послевузовского образования – "педагог-модератор";
имеющим квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", – на один уровень выше.
При переходе в другую организацию образования педагоги проходят процедуру подтверждения квалификационной категории, присвоенной в рамках Специальной программы.
11. Педагогам, прошедшим обучение по программе отбора и подготовки лидеров изменений в образовании и вошедших в кадровый резерв, при назначении на должность присваивается квалификационная категория "руководитель первой категории" без прохождения процедуры аттестации.
12. На основании протокола Комиссии аттестующий орган издает приказ о присвоении (подтверждении) квалификационной категории и организацией образования выдается удостоверение о присвоении (подтверждении) квалификационной категории по форме согласно приложению 1 к настоящему Алгоритму.
Параграф 1. Состав и порядок деятельности аттестационной комиссии
13. Для проведения аттестации педагогов в уполномоченном органе в области образования, органах управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), в организациях образования (далее – аттестующий орган) до 1 сентября 2024 года создаются Комиссии для следующих квалификационных категорий:
1) в организациях образования: "педагог-модератор";
2) в органе управления образованием района (города областного значения): "педагог-эксперт", "заместитель руководителя третьей категории", "заместитель руководителя второй категории", "руководитель третьей категории", "руководитель второй категории";
3) в органе управления образованием области, города республиканского значения и столицы:
"педагог-исследователь", "педагог-мастер" (для методистов методических кабинетов (центров), "заместитель руководителя первой категории", "руководитель первой категории";
для организаций образования, методических кабинетов (центров), находящихся в ведомственном подчинении: "педагог-эксперт", "заместитель руководителя третьей категории", "заместитель руководителя второй категории", "руководитель третьей категории", "руководитель второй категорий";

4) білім беру саласындағы уәкілетті органның жанынан:
"педагог-шебер";
ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар), салалық мемлекеттік органның ұйымдары үшін: "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "үшінші санаттағы басшының орынбасары", "екінші санаттағы басшының орынбасары", "бірінші санаттағы басшының орынбасары", "үшінші санаттағы басшы", "екінші санаттағы басшы", "бірінші санаттағы басшы".
14. Педагогтерді аттестаттау жөніндегі комиссияның құрамына кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар және "педагог-сарапшы" немесе "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтер; әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдардың әдіскерлері, қоғамдық және үкіметтік емес және кәсіподақ ұйымдарының өкілдері, білім беруді басқару органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары кіреді.
15. Комиссияның өкілеттігі қолданыста болған кезеңде аттестаттауға жататын педагогтер Комиссия құрамына кірмейді.
16. Комиссияның өкілеттік мерзімі Комиссия құрамын бекіту туралы бұйрық шығарылған күннен бастап бір жылды құрайды.
17. Комиссия мүшелері тақ саннан (жетіден кем емес) тұрады. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан сайланады. Комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына алмасу құқығынсыз қатысады. Комиссия хатшысы Комиссия отырысына қажетті материалдар мен құжаттарды дайындайды, хаттаманы рәсімдейді және қол қояды. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.
18. Комиссияның отырысы, егер оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса заңды деп есептеледі.
Дауыс беру нәтижелері Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
19. Комиссия педагогтердің (ұйымның, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысынан (басшының орынбасарынан) басқа) аттестаттау нәтижелері бойынша келесі тұжырымдармен қорытынды шешім қабылдайды:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді;
3) қолданыстағы біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді.
20. Комиссия шешімі осы Алгоритмның 2-қосымшасына сәйкес хаттамамен рәсімделеді. Осы Алгоритмге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамадан үзінді көшірме үш жұмыс күні ішінде педагогтің электрондық поштасына жіберіледі. Аттестаттаудан өткен педагогтердің тізімі шешім шығарылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде аттестаттаушы органның интернет-ресурсында жарияланады.

4) при уполномоченном органе в области образования:
"педагог-мастер";
для организаций образования, методических кабинетов (центров), находящихся в ведомственном подчинении, организаций отраслевого государственного органа: "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "заместитель руководителя третьей категории", "заместитель руководителя второй категории", "заместитель руководителя первой категории", "руководитель третьей категории", "руководитель второй категории", "руководитель первой категории".
14. В состав Комиссии по аттестации входят педагоги, имеющие стаж работы не менее 10 (десяти) лет и квалификационные категории "педагог-эксперт" или "педагог-исследователь" или "педагог-мастер"; методисты методических кабинетов (центров), организаций повышения квалификации педагогов, представители общественных, неправительственных и профсоюзных организаций, специалисты органов управления образованием, подведомственных организаций.
15. В состав Комиссии не включаются педагоги, подлежащие аттестации в период действия полномочий Комиссии.
16. Срок полномочий Комиссии составляет один год с даты утверждения состава Комиссии.
17. Комиссия состоит из нечетного числа (не менее семи) членов. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии. Члены Комиссии участвуют в заседаниях Комиссии без права замены. Секретарь Комиссии готовит материалы и документы, необходимые для проведения заседания Комиссии, оформляет и подписывает протокол. Секретарь Комиссии не является членом Комиссии.
18. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третьих состава.
Результаты голосования определяются большинством голосов членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
19. Комиссия принимает итоговое решение по результатам аттестации педагогов (за исключением первого руководителя (заместителя руководителя) организации (методического кабинета (центра) в следующей формулировке:
1) соответствует заявляемой квалификационной категории;
2) соответствует действующей квалификационной категории;
3) соответствует квалификационной категории ниже действующей квалификационной категории.
20. Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 2 к настоящему Алгоритму. Выписка из Протокола по форме согласно приложению 3 к настоящему Алгоритму отправляется на электронную почту педагогу в течение трех рабочих дней. Список педагогов, прошедших аттестацию, публикуется на интернет-ресурсе аттестующего органа в течение пятнадцати рабочих дней со дня вынесения решения.

2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
21. Аттестаттау үшін құжаттарды беру осы Алгоритмге 4-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне (бұдан әрі – Негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес жүзеге асырылады.
КДП сервисі арқылы алынған дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісе отырып, Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде педагог аттестаттаудан өту үшін осы Алгоритмге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
22. Мемлекеттік қызметті білім беру ұйымдары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, Орта білім беру комитеті, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі (бұдан әрі – қызмет көрсетуші) көрсетеді.
23. Мемлекеттік қызмет Платформа арқылы көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" Платформа арқылы құжаттарды беру кезінде бір жұмыс күні ішінде осы Алгоритмге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдау туралы хабарлама немесе осы Алгоритмге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы хабарлама келіп түседі.
Өтініш Платформа арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушының қызмет көрсетуге келісімін алу талап етіледі, сондай-ақ аттестаттаудан өтуге өтінішті, аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімін қабылдау туралы көрсетілетін қызметті алушыға автоматты хабарламалар жіберу көзделген.
Біліктілік санатын беру/растау туралы шешімге аттестаттау комиссиясы мүшелерінің жеке электрондық-цифрлық қолтаңбасы қойылады. Хаттама Платформада автоматты түрде қалыптастырылады және көрсетілетін қызметті берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі шешім негізінде автоматты түрде қалыптастырылатын біліктілік санатын беру/растау туралы электрондық куәлік болып табылады.
24. Педагогтің қызметі мен жетістіктерінің дәлелдерін көрсететін материалдар (портфолио) осы Алгоритмге 8-қосымшаға сәйкес әртүрлі дерекқорлардан құжаттарды (мәліметтерді) жинау және өңдеу арқылы Платформадағы "жеке кабинетте" автоматты түрде қалыптастырылады. Педагогтің сабағын (сабағын, ұйымдастырылған қызметін, іс-шарасын) бақылау осы алгоритмге 9-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады. Педагог өзінің кәсіби қызметінің нәтижелерін қадағалайды, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау қорытындылары туралы хабарлама, ПББ нәтижесі, біліктілік санатының сәйкестігі туралы шешім, біліктілік санатын беру/растау туралы электрондық куәлік алады.

Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги
21. Подача документов для аттестации осуществляется в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 4 к настоящему Алгоритму.
Для прохождения аттестации педагогом в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования, подается заявление по форме согласно приложению 5 к настоящему Алгоритму c согласием на сбор, обработку персональных данных, полученного посредством сервиса КДП.
22. Государственная услуга оказывается организациями образования, отделами образования районов и городов областного значения, управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, Комитетом среднего образования, Министерством просвещения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
23. Государственная услуга оказывается через Платформу.
При подаче документов через Платформу в "личный кабинет" услугополучателя в течение одного рабочего дня поступает уведомление о приеме заявления на прохождение аттестации по форме согласно приложению 6 к настоящему Алгоритму или уведомление об отказе о дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя по форме согласно приложению 7 к настоящему Алгоритму.
В случае поступления заявления через Платформу после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, заявление регистрируется следующим рабочим днем.
При оказании государственной услуги требуется получение согласия услугополучателя на оказание услуги, также предусмотрена отправка автоматических уведомлений услугополучателю о приеме заявления на прохождение аттестации.
Решение о присвоении/подтверждении квалификационной категории подписывается личной электронно-цифровой подписью членов аттестационной комиссии. Протокол формируется автоматически на Платформе и направляется в личный кабинет услугодателя.
Результатом оказания государственной услуги является электронное удостоверение о присвоении/подтверждении квалификационной категории, формируемое автоматически на Платформе на основании решения.
24. Материалы (портфолио) педагога, отражающие доказательства деятельности и достижений, формируются автоматически в "личном кабинете" на Платформе через сбор и обработку документов (сведений) из различных баз данных согласно приложению 8 к настоящему Алгоритму. Наблюдение урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия) педагога осуществляется согласно приложению 9 к настоящему Алгоритму.
Педагог в "личном кабинете" на Платформе отслеживает результаты собственной профессиональной деятельности, получает уведомление об итогах комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, результат ОЗП, решение о соответствии квалификационной категории, электронное удостоверение о присвоении/подтверждении квалификационной категории.

25. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Заңның 10-бабының 5) тармақшасына, 14-бабының 3) тармақшасына, 23-бабына сәйкес орталық мемлекеттік орган осы Алгоритмға өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
26. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шағымдалған лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) Платформадағы Жеке кабинетте орналастырылған сілтеме бойынша e-Otinish ақпараттық жүйесі арқылы беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызмет алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында басқа тәртіп көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
3-параграф. Педагогтің қызмет нәтижесін кешенді талдамалық жинақтауды өткізудің тәртібі
27. Педагог қызметінің және жетістіктерінің біліктілік санатының талаптарына сәйкестігін бағалау үшін қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау жүргізіледі.
Материалдарға (портфолиоға) педагогтің эссесі қосылады. Эсседегі сөздердің саны 250-300 сөзден құралу керек. Эссе тақырыптарын жыл сайын білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды және оны ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Материалдарды (портфолионы) дайындау кезінде академиялық адалдық қағидаты сақталады.

25. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 10, подпунктом 3) статьи 14, статьи 23 Закона центральный государственный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящий Алгоритм актуализирует их и направляет услугодателям в Единый контакт-центр.
26. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, через информационную систему e-Otinish по ссылке, размещенной в личном кабинете на Платформе.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Порядок проведения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности
27. Для оценки соответствия деятельности и достижений педагога требованиям квалификационной категории проводится комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности.
В материалы (портфолио) включается эссе педагога. Количество слов в эссе должно насчитывать 250-300 слов. Темы эссе ежегодно определяются уполномоченным органом в области образования и размещаются на его официальном интернет-ресурсе.
При подготовке материалов (портфолио) соблюдается принцип академической честности.

28. Комиссия білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды жүргізеді
29. Комиссия мүшелері қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау материалдарының мәлімделетін біліктілік санатына сәйкестігін растайды.
30. Қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жалпылау материалдары мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келген, бірақ ПББ өтудің шекті деңгейіне жетпеген жағдайда педагогке біліктілік санаты беріледі:
біліктілік санатын растау кезінде бір деңгейге төмен;
біліктілік санатын беру кезінде ПББ нәтижелерінен жоғары емес.
31. Біліктілік санатын беру (растау) біліктілік сипаттамаларына және кәсіптік стандартқа сәйкес біліктілік санатынан өту мерзімдері мен дәйектілік қағидатын сақтай отырып жүзеге асырылады:
1) "педагог" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар және қайта даярлау туралы құжаты бар, бейіні бойынша кемінде бір жыл педагогикалық өтілі бар тұлғалар;
ПББ өткен "педагог-тағылымдамашы", оның ішінде:
педагогикалық лауазымдағы жұмысын қайта бастаған (тиісті бейіні бойынша жалпы педагогикалық өтілі кемінде 1 жыл болған кезде педагогикалық лауазымды қайта бастау мерзімі 5 (бес) жылдан аспайды) және біліктілік санаты жоқ;
білім беру ұйымдарына білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруді басқару органдарынан, әдістемелік кабинеттерден, біліктілікті арттыру институттарынан, жоғары оқу орындарынан ауысқан;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мамандығы бойынша оқуда (тағылымдамада) болған;
тиісті бейіні бойынша педагогикалық қызметті жүзеге асырған және Қазақстан Республикасына жақын және алыс шет елдерден келген;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қоса алғанда тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі немесе қайта даярлау туралы құжаты бар білім беру ұйымдарына педагог лауазымына қабылданған біліктілік санаты жоқ тұлғалар;
қосымша білім беру жүйесінде 5 (бес) және одан да көп жыл кәсіби өтілі бар;
оқу пәнінің мазмұнын, білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке дамуына арналған педагогика мен психологияның заманауи тәсілдерін біледі;
жоспарлауды жүзеге асырады, әртүрлі әдістерді, оқыту стратегияларын және бағалау құралдарын меңгереді;
танымдық (білім беру) үдерісінің қағидаттарын ескере отырып, сабақ (оқу, қызмет, іс-шаралар) өткізеді және күтілетін нәтижелерге қол жеткізеді, білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) қажеттіліктерін ескере отырып, жеке тәсілді жүзеге асырады;
білім беру ұйымы деңгейіндегі іс-шараларға қатысады;
ата-аналарды (заңды өкілдерді) оқыту (тәрбиелеу) нәтижелері туралы хабардар етеді, әріптестерімен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) үлгерімін (дамуын) талқылайды;
оқыту тәжірибесін жетілдірудегі өз қажеттіліктерін айқындайды, әріптестерімен өзара әрекеттеседі;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасының нормаларын, этикалық нормаларды сақтайды;

28. Комиссия проводит комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования.
29. Члены Комиссии подтверждают соответствие материалов комплексного аналитического обобщения результатов деятельности на заявляемую квалификационную категорию.
30. Педагогу, в случае соответствия материалов комплексного аналитического обобщения результатов деятельности на заявляемую квалификационную категорию, но не достижения порогового уровня прохождения ОЗП, присваивается квалификационная категория:
на один уровень ниже при подтверждении квалификационной категории;
не выше результатов ОЗП при присвоении квалификационной категории.
31. Присвоение (подтверждение) квалификационной категории осуществляется в соответствии с квалификационными характеристиками и профессиональным стандартом с соблюдением сроков прохождения и принципа последовательности квалификационной категории:
1) на квалификационную категорию "педагог":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю и имеющие документ о переподготовке, имеющие педагогический стаж по профилю не менее одного года;
"педагог-стажер", прошедший ОЗП, в том числе:
возобновившие работу в педагогической должности (срок возобновления на педагогическую должность не более 5 (пяти) лет при общем педагогическом стаже по соответствующему профилю не менее 1 (одного) года) и не имеющие квалификационной категории;
перешедшие в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образования, методических кабинетов, институтов повышения квалификации, высших учебных заведений;
находившиеся на обучении (стажировке) по специальности за пределами Республики Казахстан;
осуществлявшие педагогическую деятельность по соответствующему профилю и прибывшие в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья;
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или имеющие документ о переподготовке, принятые в организации образования в должности педагога в срок c 1 января 2022 года включительно, не имеющие квалификационной категории;
имеющие профессиональный стаж в системе дополнительного образования 5 (пять) и более лет;
знает содержание учебного предмета, современные подходы педагогики и психологии для индивидуального развития обучающихся (воспитанников);
осуществляет планирование, владеет различными методами, стратегиями преподавания и инструментами оценивания;
проводит урок (занятие, деятельность, мероприятие) с учетом принципов познавательного (образовательного) процесса и достигает ожидаемых результатов, осуществляет индивидуальный подход с учетом потребностей обучающихся (воспитанников);
принимает участие в мероприятиях на уровне организации образования;
информирует родителей (законных представителей) о результатах обучения (воспитания), обсуждает с коллегами успеваемость (развитие) обучающихся (воспитанников);
определяет собственные потребности в улучшении практики обучения, взаимодействует с коллегами;
соблюдает нормы безопасной и благоприятной образовательной (развивающей) среды, этические нормы;

2) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар тұлғалар, сонымен қатар біліктілігіне сәйкес педагогикалық қайта даярлау туралы құжаты бар, кемінде екі жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіптік құзыреттіліктері бар тұлғалар:
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, сабақты (оқу, қызмет, іс-шара) жоспарлайды және өткізеді, күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қажетті әдістемелері мен құралдарын анықтайды;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын қолдайды, өз жұмысында этикалық нормаларды қолданады;
білім алушының (тәрбиеленушінің) жетістіктерін ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) талқылайды және оқытудың (дамытудың) жеке траекториясын әзірлейді;
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескеретін өзінің практикасын және әріптестер практикасының өзекті нәтижелерін талдайды;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе тиісті саланың уәкілетті органының білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген жоспарына сәйкес білім беру ұйымы деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар болады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе тиісті саланың уәкілетті органының білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген жоспарына сәйкес білім беру ұйымы деңгейінде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың қатысушысы болып табылады;
3) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сонымен қатар біліктілігіне сәйкес педагогикалық қайта даярлау туралы құжаты, кемінде үш жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіптік құзыреттері бар тұлғалар:
"педагог-модератор" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
пәнаралық (пәндік) байланыстарды, бағалау технологиялары мен стратегияларын жоспарлайды және қолданады, жеке қабілеттер мен қажеттіліктерді ескереді;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын қамтамасыз етеді, өз жұмысында жоғары этикалық нормаларды басшылыққа алады;
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) қабілеттерінің дамуы мен ілгерілеуін бағалайды және қадағалайды;
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін дамыту бойынша өз тәжірибесінің нәтижелерін және әріптестердің өзекті зерттеулерін бағалайды;
аудан/қала (облыстық маңызы бар қала) деңгейінде жұмыстың әртүрлі нысандары арқылы әріптестеріне әдістемелік қолдау көрсетеді;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық), облыстық (облыстық маңызы бар қала, астана) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саланың уәкілетті органының жоспарына сәйкес аудан/қала (облыстық маңызы бар қала) деңгейіндегі конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар болады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе аудандық (қалалық), облыстық (облыстық маңызы бар қала, астана) деңгейдегі білім беруді басқару органының немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саланың уәкілетті органының жоспарына сәйкес аудан, облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) кәсіптік шеберлік конкурстарына қатысушы болып табылады;

2) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, имеющие документ о педагогической переподготовке с присвоением соответствующей квалификации, педагогический стаж не менее двух лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
планирует и проводит урок (занятие, деятельность, мероприятие) с учетом индивидуальных особенностей и потребностей обучающихся (воспитанников) и определяет необходимые методики и инструменты оценивания для достижения ожидаемых результатов;
поддерживает безопасную и благоприятную образовательную (развивающую) среду, применяет этические нормы в своей работе;
обсуждает достижения обучающегося (воспитанника) с родителями (законными представителями) и разрабатывает индивидуальную траекторию обучения (развития);
анализирует собственную практику и актуальные результаты практики коллег, учитывающих индивидуальные способности и потребности обучающихся (воспитанников);
имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне организации образования в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа управления образованием районного (городского) уровня или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;
является участником олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне организации образования в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа управления образованием районного (городского) уровня или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;
3) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, имеющие документ о педагогической переподготовке с присвоением соответствующей квалификации, педагогический стаж не менее трех лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-модератор", кроме того:
планирует и применяет межпредметные (междисциплинарные) связи, технологии и стратегии оценивания, учитывает индивидуальные способности и потребности;
обеспечивает безопасную и благоприятную образовательную (развивающую) среду, руководствуется высокими этическими нормами в своей работе;
оценивает и отслеживает прогресс и развитие способностей, обучающихся (воспитанников);
оценивает результаты собственной практики и актуальные исследования коллег по развитию индивидуальных способностей и потребностей обучающихся (воспитанников);
осуществляет методическую поддержку коллег через различные формы работы на уровне района/города (города областного значения);
имеет участников конкурсов, соревнований на уровне района/города (города областного значения) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования районного (городского), областного уровня (городов республиканского значения, столицы) или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;
является участником конкурсов профессионального мастерства на уровне района, области, городов республиканского значения, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования районного (городского), областного уровня (городов республиканского значения, столицы) или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;

4) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
тиісті бейініне сәйкес жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі, кемінде бес жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіптік құзыреттері бар тұлғалар:
"педагог-сарапшы" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың (оқудың, тәрбиелеудің) кіріктірілген үдерісін жүзеге асырады;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын басқарады, әріптестеріне этикалық нормаларды түсінуде қолдау көрсетеді;
педагогикалық қоғамдастық үшін білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлейді;
әріптестерімен бірге сабақты (оқуды, қызметті, іс-шараны) зерттейді және білім беру ұйымдарында оқыту (тәрбиелеу) тәжірибесін жақсарту үшін зерттеу нәтижелерін таратады;
облыс деңгейінде (кемінде 3 (үш) ауданды/ қаланы қамти отырып); республикалық маңызы бар қалалар мен Астанада, республикада (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) тәжірибені таратады;
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешендерді, бағдарламаларды әзірлейді және енгізеді;
тәлімгерлікті жүзеге асырады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге және облыстық деңгейдегі білім беру органының (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саланың уәкілетті органының жоспарына сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар және салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) кәсіптік шеберлік конкурстарына қатысушы немесе педагогтердің біліктілігін арттыру бойынша жаттықтырушы (қолданыстағы сертификаты бар) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе облыстық деңгейдегі білім беру органының (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қалалар мен астана, республика (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар табылады;
5) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білімі, кемінде алты жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіби құзыреттіліктері бар тұлғалар:
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, сонымен қатар:
тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, оқытудың (оқудың, тәрбиелеудің) кіріктірілген үдерісін жоспарлайды және жүзеге асырады;
қауіпсіз және қолайлы білім беру (дамыту) ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені таратады, этикалық нормаларды сақтаудың үлгісі болып табылады;
педагогикалық қоғамдастықта білім алушыларды (тәрбиеленушілерді) дамыту бойынша ынтымақтастықтың тиімді тәжірибесін таратады;
білім беру ұйымдарындағы зерттеулерді үйлестіреді, нәтижелерді педагогикалық қоғамдастыққа таратады, әріптестерінің кәсіби дамуына қолдау көрсетеді;
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешендерді немесе бағдарламаларды немесе әдістемелік материалдарды әзірлейді және тәжірибеге енгізеді немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесі ұсынған оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар тізіміне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (бірлескен авторы) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес республикалық немесе халықаралық деңгейдегі кәсіптік шеберлік конкурстарына қатысушы немесе педагогтердің біліктілігін арттыру бойынша жаттықтырушы (қолданыстағы сертификаты бар) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес республика деңгейінде немесе халықаралық деңгейде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға, чемпионаттарға қатысушылары бар болады;
республикалық деңгейдегі ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының республика деңгейінде ұйымдастырған педагогтері үшін (кемінде 3 облысты қамти отырып) тәжірибені таратады.

4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое, или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее пяти лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-эксперт", кроме того:
реализует интегрированный процесс преподавания (обучения, воспитания) на основе авторских технологий и стратегий оценивания;
управляет безопасной и благоприятной образовательной (развивающей) средой, поддерживает коллег в понимании этических норм;
разрабатывает для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития обучающихся (воспитанников);
исследует урок (занятие, деятельность, мероприятие) вместе с коллегами и распространяет результаты исследования для улучшения практики обучения (воспитания) в организации образования;
транслирует опыт на уровне области (с охватом не менее 3 (трҰх) районов/ городов); городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
разрабатывает и внедряет учебно-методические комплексы, программы, рекомендованные учебно-методическим советом при управлении образования;
осуществляет наставничество;
является участником конкурсов профессионального мастерства на уровне области, городов республиканского значения, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования областного уровня (городов республиканского значения и столицы) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования, или является тренером по повышению квалификации педагогов (с действующим сертификатом);
имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне области, городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом органа образования областного уровня (городов республиканского значения и столицы) или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования;
5) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее шести лет, имеющие следующие профессиональные компетенции:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того:
планирует и реализует интегрированный процесс преподавания (обучения, воспитания) с учетом результатов исследований практики;
транслирует эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной (развивающей) среды, является примером соблюдения этических норм;
транслирует опыт эффективного сотрудничества по развитию обучающихся (воспитанников) в педагогическом сообществе;
координирует исследования в организации образования, распространяет результаты в педагогическом сообществе, поддерживает коллег в профессиональном развитии;
разрабатывает и внедряет учебно-методические комплексы или программы или методические материалы, рекомендованные Республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования или является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования;
является участником конкурсов профессионального мастерства на республиканском или международном уровне в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования, или планом уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного уполномоченным органом в области образования, или является тренером по повышению квалификации педагогов (с действующим сертификатом);
имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на уровне республики или международном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или республиканскими подведомственными организациями или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
транслирует опыт на уровне республики (с охватом не менее 3 областей), проводит мероприятия для педагогов, организованных подведомственными организациями образования республиканского уровня.

32. "Екінші санат", "бірінші санат", "жоғары санат" біліктілік санаттары бар педагогтер өтініш негізінде осы Қағидаға сәйкес тиісінше немесе жалпы негіздерде "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санатын беру үшін біліктілік бағалауынан, ПББ-дан, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өтеді.
Мәлімделген біліктілік санаттарына өтпеген педагогтерге санат ПББ нәтижелері негізінде беріледі. "Педагог-модератор" біліктілік санатын беру үшін ПББ ұпайлары жеткіліксіз болған жағдайда, педагогке "педагог" санаты беріледі.
33. Педагогтер біліктілік санатын беруге (растауға) кезекті аттестаттау кезінде өтініші негізінде біліктілік бағалауынан, ПББ-дан, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өтеді.
34. Біліктілік санаттарын сақтай отырып, аттестаттау педагогтердің өтініші негізінде, екі жылдан аспайтын мерзімге келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен әлеуметтік мәні бар аурулар мен айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар тізбесіне енгізілген аурулар бар болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде;
2) жүктілігі және босануы, бала күтімі жөніндегі демалыстан шыққаннан кейін, оның ішінде жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлер үшін ол үш жасқа толғанға дейін;
3) білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруді басқару органдарынан, әдістемелік кабинеттерден (орталықтардан), педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдарынан, біліктілікті арттыру институттарынан білім беру ұйымдарына ауысқан тұлғаларға;
4) педагогикалық қызметті жүзеге асырған және Қазақстан Республикасына жақын және алыс шет елдерден келген тұлғаларға беріледі;
5) егер педагогтің біліктілік санатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл қалса, ал педагог Қазақстан Республикасының ішінде басқа білім беру ұйымына ауысса.
35. Жасы зейнеткерлікке төрт жылдан аз қалған педагогтер аттестаттау рәсімінен босатылады. Тағайындалған біліктілік санаты оның берген өтініші негізінде зейнеткерлік жасқа толғанға дейін сақталады.
Зейнеткерлікке шыққаннан кейін педагогикалық қызметті жүзеге асыруды жалғастыратын зейнеткерлік жастағы педагогтер осы Алгоритмге 31-тармағына сәйкес аттестаттау рәсімінен өтеді.
36. Педагогтерге біліктілік санатын беру білімі туралы дипломда немесе педагогикалық қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандыққа (біліктілікке) сәйкес немесе (бірінші басшылар, басшылардың орынбасарлары, бөлім басшылары (меңгерушілер), білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, арнайы педагогтер, мектепке дейінгі ұйымдар педагогтері үшін) атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік беріле отырып жүзеге асырылады.

32. Педагоги, имеющие квалификационные категории "вторая категория", "первая категория", "высшая категория" проходят квалификационную оценку, ОЗП, комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности для присвоения квалификационной категории "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" соответственно.
Педагогам, не прошедшим на заявляемые квалификационные категории, категория присваивается на основании результатов ОЗП. При недостаточном количестве баллов ОЗП для присвоения квалификационной категории "педагог-модератор" педагогу присваивается категория "педагог".
33. Педагоги при очередной аттестации на присвоение (подтверждение) квалификационной категории на основании заявления проходят квалификационную оценку, ОЗП, комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности.
34. На основании заявления педагогов аттестация с сохранением квалификационных категорий не более, чем на два года, осуществляется в следующих случаях:
1) при временной нетрудоспособности при наличии заболеваний, включенных в Перечень социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденный уполномоченным органом в сфере здравоохранения;
2) после выхода из отпуска по беременности и родам, по уходу за ребенком, в том числе для работников, усыновивших (удочеривших) новорожденного ребенка (детей), до достижения им возраста трех лет;
3) лицам, перешедшим в организации образования из уполномоченного органа в области образования, органов управления образованием, методических кабинетов (центров), организаций повышения квалификации педагогов, институтов повышения квалификации;
4) лицам, осуществлявшим педагогическую деятельность и прибывшим в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья;
5) в случае, если педагогу остается один год до истечения срока действия квалификационной категории, а педагог переходит в другую организацию образования в пределах Республики Казахстан.
35. Педагоги, которым до пенсии по возрасту остается не более четырех лет, освобождаются от процедуры аттестации. Имеющаяся квалификационная категория у педагогов сохраняется до наступления пенсионного возраста на основании заявления.
Педагоги пенсионного возраста, продолжающие осуществлять педагогическую деятельность после выхода на пенсию, проходят аттестацию в соответствии с пунктом 31 настоящего Алгоритма.
36. Присвоение квалификационной категории педагогам осуществляется в соответствии со специальностью (квалификацией), указанной в дипломе об образовании, или документе о педагогической переподготовке с присвоением соответствующей квалификации или по занимаемой должности (для первых руководителей, заместителей руководителя, руководителей (заведующих) отделов, методистов организации образования, методического кабинета (центра), специальных педагогов, педагогов дошкольных организаций).

37. Білімі туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген пәндерді оқыту кезінде біліктілік санатын беру негізгі лауазым бойынша жүргізіледі.
Негізгі лауазым бойынша берілген біліктілік санаты білімі туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген оқытылатын пәндерге де қолданылады.
38. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (оқу-өндірістік комбинаттары) педагогтеріне кезекті біліктілік санатын беру (растауды) оқытатын бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес өтеді.
"Педагог (оқытушы)" лауазымы бойынша берілген біліктілік санаты "бөлімше меңгерушісі", "өндірістік оқыту шебері", "аға шебер" лауазымдарына қоса атқару немесе қоса атқару шарттарында педагогикалық қызмет ауысқан немесе жүзеге асырылған кезде сақталады.
"Бөлімше меңгерушісі", "өндірістік оқыту шебері", "аға шебер" лауазымдары бойынша берілген біліктілік санаты "педагог (оқытушы)" лауазымына ауысқан және қоса атқару немесе қоса атқару шарттарында педагогикалық қызметті жүзеге асырған кезде сақталады (таратылады).
39. "Көркем еңбек", "Еңбекке баулу" пәні бойынша сабақ беретін педагогтер "Технология", "Бейнелеу өнері", "Сызу" мамандықтары бойынша; "Графика және жобалау" пәні бойынша – "Бейнелеу өнері", "Сызу", "Информатика" мамандықтары бойынша дипломмен аттестаттаудан өтеді, сондай-ақ бұрын берілген біліктілік санатына сәйкес кәсіптік оқуы ескеріледі.
40. Педагог жоғары оқу орындарында немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандарды кәсіптік даярлау жүзеге асырылмайтын пәндерді оқытқан жағдайда оның бұрын алған санаты сақталады. Кезекті біліктілік санатын беру біліктілікті арттыру туралы құжаты болған жағдайда жалпы негізде жүзеге асырылады.
41. Бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына немесе әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымға ауысқан кезде немесе педагогикалық қызметті қоса атқару немесе қосымша атқару шарттарында жүзеге асырған кезде немесе педагогтің қызмет бейініне сәйкес білім беру ұйымында педагогті басқа лауазымға тағайындаған кезде қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қолданыстағы біліктілік санаты сақталады.
4-параграф. Педагогтерге біліктілік санаттарын мерзімінен бұрын беру (растау) тәртібі

37. При преподавании предметов (дисциплин), указанных в дипломе об образовании как одна специальность, присвоение квалификационной категории проводится по основной должности.
Квалификационная категория, присвоенная по основной должности, распространяется также на преподаваемые предметы (дисциплины), указанные в дипломе об образовании как одна специальность.
38. Педагогам организаций технического и профессионального образования (учебно-производственных комбинатов) присвоение (подтверждение) квалификационной категории проводится в соответствии с преподаваемым профилем или по занимаемой должности.
Квалификационная категория, присвоенная по должности "педагог (преподаватель)", сохраняется при переходе и осуществлении педагогической деятельности на условиях совмещения или совместительства на должности "заведующий отделением", "мастер производственного обучения", "старший мастер".
Квалификационная категория, присвоенная по должности "заведующий отделением", "мастер производственного обучения", "старший мастер", сохраняется (распространяется) при переходе на должность "педагог (преподаватель)" и осуществлении педагогической деятельности на условиях совмещения или совместительства.
39. Педагоги, преподающие предмет "Художественный труд", "Трудовое обучение", проходят аттестацию с дипломом по специальностям "Технология", "Изобразительное искусство", "Черчение"; по предмету "Графика и проектирование" – с дипломом по специальностям "Изобразительное искусство", "Черчение", "Информатика", а также учитывается профессиональное обучение с учетом ранее присвоенной квалификационной категории.
40. При преподавании педагогом дисциплин, по которым не осуществляется профессиональная подготовка специалистов в высших учебных заведениях или организациях технического и профессионального, послесреднего образования, за ним сохраняется ранее полученная категория. Очередное присвоение квалификационной категории проводится на общих основаниях при наличии соответствующего документа о повышении квалификации.
41. При переходе из одной организации образования в другую организацию образования или организацию, осуществляющую методическое сопровождение, или при осуществлении педагогической деятельности на условиях совмещения или совместительства или при назначении педагога на другую должность в организации образования в соответствии с профилем деятельности у педагога сохраняется действующая квалификационная категория до истечения срока действия.
Параграф 4. Порядок досрочного присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам

42. Қызметтің тиісті нәтижелері болған кезде кезекті аттестаттаудан кейін кемінде 2 (екі) жыл өткен соң біліктілік санатын мерзімінен бұрын беруге жол беріледі.
1) "педагог-сарапшы" - педагог кемінде төрт талапқа сәйкес болуы тиіс:
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе облыстық деңгейдегі білім беруді басқару органы немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейлердегі кәсіптік шеберлік конкурстарының жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе облыстық деңгейдегі білім беруді басқару органы немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейдегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың, чемпионаттардың жеңімпазын немесе жүлдегерін дайындаған педагогтер;
аудандық/қалалық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған;
облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде тәжірибені жинақтайды (ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін);
облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде (ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) педагогтер үшін іс-шаралар өткізуге қатысады;
С1 (CEFR) деңгейінде ағылшын тілін меңгерген және пәндерді ағылшын тілінде оқытатын адамдар;
бейіндік пән бойынша халықаралық дәрежедегі кандидат немесе спорт шебері болып табылатын адамдар;
бейіні бойынша жоғары біліктілік разряды бар өндірістік оқыту шеберлері.
2) "педагог-зерттеуші" - педагог кемінде бес талапқа сәйкес болуы тиіс:
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейдегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың, чемпионаттардың жеңімпазын немесе жүлдегерін дайындаған адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің және оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болып табылады;
Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешеннің немесе бағдарламаның немесе әдістемелік материалдардың авторы болып табылады;
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесте облыс, республикалық маңызы бар қалалар, республика деңгейінде тәжірибені жинақтайды (ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін);
облыстық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD ғылыми докторы дәрежесі және кемінде үш жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар.

42. Досрочное присвоение квалификационной категории допускается не менее, чем через 2 (два) года после очередной аттестации при наличии соответствующих результатов деятельности:
1) "педагог-эксперт" - педагог, соответствующий не менее четырем требованиям:
является призером или победителем конкурсов профессионального мастерства на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или органом управления образования областного уровня или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
подготовил победителя или призера олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или органом управления образования областного уровня или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
удостоен звания "Лучший педагог" районного/городского уровня;
обобщает опыт на уровне области, городов республиканского значения, республики (для подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
участвует в проведении мероприятий для педагогов на уровне области, городов республиканского значения, республики (для подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
владеет английским языком на уровне не ниже С1 (CEFR) и преподает предметы на английском языке;
является кандидатом или мастером спорта международного класса по профилирующему предмету;
является мастером производственного обучения, имеет высокий квалификационный разряд по профилю;
2) "педагог-исследователь" - педагог, соответствующий не менее пяти требованиям:
является призером или победителем конкурсов профессионального мастерства на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
подготовил победителя или призера олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
является автором учебно-методического комплекса или программы, или методических материалов, рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом;
обобщает опыт на уровне области, городов республиканского значения, республики (для подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) на учебно-методическом совете при управлении образования;
удостоен звания "Лучший педагог" областного уровня;
имеет степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее трех лет;

3) "педагог-шебер" - педагог кемінде алты талапқа сәйкес болуы тиіс:
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық деңгейдегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың, чемпионаттардың жеңімпазын немесе жүлдегерін дайындаған;
білім беру саласындағы уәкілетті орган немесе тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпазы немесе жүлдегері болып табылады;
Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқу-әдістемелік кешеннің немесе бағдарламаның немесе әдістемелік материалдардың авторы болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің және оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болып табылады;
білім беру саласындағы уәкілетті органның жанындағы оқу-әдістемелік кеңесте республикалық деңгейде тәжірибені таратады;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD докторы дәрежесі және кемінде бес жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар;
Қазақстан Республикасының "Үздік педагогі" атағына ие болған адамдар.
Комиссия "мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған кезде мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде қолданыстағы біліктілік санаты қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
5-параграф. Білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын, басшы орынбасарларын аттестаттаудан өткізу тәртібі
43. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысының біліктілік санаты үш жылға, білім беру ұйымының, әдістемелік кабинет (орталық) басшысы орынбасарларының біліктілік санаты бес жылға жарамды.
Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталық) бірінші басшысы, білім беру ұйымы, әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары біліктілік санатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын осы Алгоритмге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
44. Бастапқы аттестаттау рәсіміне қатысатын білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, білім беру ұйымы, әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары ПББ нәтижелеріне және қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауға сәйкес кезектілікті сақтамай біліктілік санатын беруге өтініш беруге құқылы. Кейінгі аттестаттау бірізділік принципіне сәйкес жүргізіледі.

3) "педагог-мастер" - педагог, соответствующий не менее шести требованиям:
подготовил победителя или призера олимпиад, конкурсов, соревнований, чемпионатов на международном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
является победителем или призером международных конкурсов профессионального мастерства в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или уполномоченным органом соответствующей отрасли;
является автором учебно-методического комплекса или программы, или методических материалов, рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом;
является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
транслирует опыт на республиканском уровне на учебно-методическом совете при уполномоченном органе в области образования;
имеет степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее пяти лет;
удостоен звания "Лучший педагог" Республики Казахстан.
При принятии Комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" при досрочной аттестации действующая квалификационная категория сохраняется до завершения срока действия.
Параграф 5. Порядок проведения аттестации руководителей, заместителей руководителя организаций образования, методических кабинетов (центров)
43. Квалификационная категория первого руководителя организации образования, методического кабинета (центра) действительна три года, заместителя руководителя организации образования, методического кабинета (центра) – пять лет.
В сроки, определяемые уполномоченным органом в области образования, первый руководитель организации образования, методического кабинета (центра), заместитель руководителя организации образования, методического кабинета (центра) подает заявление на прохождение аттестации по форме согласно приложению 10 к настоящему Алгоритму в Комиссию.
44. Первый руководитель организации образования, методического кабинета (центра), заместитель руководителя организации образования, методического кабинета (центра), участвующий в процедуре первичной аттестации, подает заявление на присвоение квалификационной категории в соответствии с результатами ОЗП и комплексного аналитического обобщения результатов деятельности без соблюдения очередности категорий. Последующая аттестация осуществляется в соответствии с очередностью категорий.

45. Комиссия білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде Платформадағы қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды жүргізеді.
Білім беру ұйымының бірінші басшысының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың), білім беру ұйымы басшысының орынбасарының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) қызметі мен жетістіктерінің дәлелдерін көрсететін материалдары (портфолиосы) осы Алгоритмге 11-қосымшаға сәйкес әртүрлі дерекқорлардан құжаттарды (мәліметтерді) жинау және өңдеу арқылы Платформадағы "Жеке кабинетте" автоматты түрде қалыптастырылады.
46. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшыларын, басшылардың орынбасарларын кезекті аттестаттау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді;
қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді;
мәлімделген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді;
біліктілік санатына сәйкес келмейді (.
47. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, басшының орынбасары осы Алгоритмге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі біліктілік санатын беруге тиісті деңгейдегі комиссияға қызмет нәтижелерінің мәлімделген біліктілік санатына сәйкес екі жыл ішінде үздіксіз қол жеткізу негізінде мерзімінен бұрын өтініш беруге құқылы.
"Мәлімделетін біліктілік санатына сәйкес келмейді" шешімін қабылдаған кезде Комиссия осы Алгоритмге 12-қосымшаға сәйкес хаттама жасайды және үш жұмыс күні ішінде осы Алгоритмге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені платформада "жеке кабинетте" орналастырады. Бұл ретте қолданыстағы біліктілік санаты сақталады.
48. "Басшы-ұйымдастырушы" біліктілік санаты "үшінші санаттағы басшы" біліктілік санатына; "басшы-менеджер" біліктілік санаты "екінші санаттағы басшы" біліктілік санатына; "басшы-көшбасшы" біліктілік санаты "бірінші санаттағы басшы" біліктілік санатына теңестіріледі.
49. Білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) бірінші басшысы, басшының орынбасары бір білім беру ұйымынан екіншісіне ауысқан кезде қолданыстағы біліктілік санаты басшы, басшының орынбасары лауазымындағы қызмет мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Бірінші басшы білім беру ұйымы басшысының орынбасары лауазымына және керісінше ауысқан кезде басшының (басшының орынбасарының) қолданыстағы біліктілік санаты келесідей лауазымдар бойынша біліктілік санаттары шеңберінде оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады:
"бірінші санатты басшы" - "бірінші санаттағы басшының орынбасары";
"екінші санаттағы басшы" - "екінші санаттағы басшының орынбасары";
"үшінші санаттағы басшы" - "үшінші санаттағы басшының орынбасары".
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз
кәсіби дамуының Ұлттық
платформасы арқылы
педагогтерді аттестаттаудан
өткізу жөніндегі пилоттық
жобаны іске асыру
Алгоритміне
1-қосымша
Біліктілік санатын беру (растау) туралы КУӘЛІК
Осы куәлік_______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
20__ "__"__________ Біліктілік санаттарын беру (растау) бойынша аттестаттау
комиссиясының шешіміне сәйкес
______________________________________________________________
(білім беру ұйымының немесе білім басқармасы органының толық атауы)
"___" __________ 20 ___жылғы № ____ бұйрығымен______________біліктілік санаты
_____________________________лауазымы бойынша берілді (расталды). (лауазымның
атауы)
Осы куәлік "___" ___________ 20 __ жылға дейін жарамды.
Білім беру ұйымының/ білім беруді басқару органының басшысы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Басып шығару орны Тіркеу нөмірі __________________
Берілген күні 20 ____ жыл "____" __________
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз
кәсіби дамуының Ұлттық
платформасы арқылы
педагогтерді аттестаттаудан
өткізу жөніндегі пилоттық
жобаны іске асыру Алгоритміне
2-қосымша
Нысан
Педагогтің/бөлім басшысының (меңгерушісінің) және әдістемелік кабинеті (орталық) әдіскерінің біліктілік санатын беруге (растауға) арналған Комиссия отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___" __________________
Комиссия төрағасы
________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:

45. Комиссия проводит комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности на Платформе в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования.
Материалы (портфолио) первого руководителя организации образования, методического кабинета (центра), заместителя руководителя организации образования, методического кабинета (центра), отражающие доказательства деятельности и достижений, формируются автоматически в "личном кабинете" на Платформе через сбор и обработку документов (сведений) из различных баз данных согласно приложению 11 к настоящему Алгоритму.
46. По результатам аттестации первых руководителей, заместителей руководителя организации образования, методического кабинета (центра) Комиссия принимает одно из следующих решений:
соответствует заявляемой квалификационной категории;
соответствует действующей квалификационной категории;
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории;
не соответствует квалификационной категории.
47. Первый руководитель, заместитель руководителя организации образования, методического кабинета (центра) вправе подать заявление по форме согласно приложению 10 к настоящему Алгоритму в Комиссию соответствующего уровня на присвоение следующей квалификационной категории досрочно на основании достижения непрерывно в течение двух лет соответствующих заявляемой квалификационной категории результатов деятельности.
При принятии решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" Комиссия составляет протокол согласно приложению 12 и в течение трех рабочих дней размещает в "личном кабинете" на Платформе выписку из протокола заседания Комиссии по форме согласно приложению 13 к настоящему Алгоритму. При этом сохраняется действующая квалификационная категория.
48. Квалификационная категория "руководитель-организатор" приравнивается к квалификационной категории "руководитель третьей категории"; квалификационная категория "руководитель-менеджер" приравнивается к квалификационной категории "руководитель второй категории"; квалификационная категория "руководитель-лидер" приравнивается к квалификационной категории "руководитель первой категории".
49. При переходе первого руководителя, заместителя руководителя организации образования, методического кабинета (центра) из одной организации образования в другую действующая квалификационная категория сохраняется до истечения срока действия в должности руководителя, заместителя руководителя.
При переходе первого руководителя на должность заместителя руководителя организации образования и наоборот действующая квалификационная категория руководителя, (заместителя руководителя) сохраняется до истечения срока ее действия в рамках квалификационных категорий по следующим должностям:
"руководитель первой категории" - "заместитель руководителя первой категории";
"руководитель второй категории" - "заместитель руководителя второй категории";
"руководитель третьей категории" - "заместитель руководителя третьей категории".
Приложение 1
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
УДОСТОВЕРЕНИЕ
о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано ________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии по присвоению
(подтверждению) квалификационных категорий от "___"_______20___ года приказом
___________________________________________________________________________
(полное наименование организации образования или органа управления образования)
№ _____ от "___"_______20 _______ года присвоена (подтверждена) квалификационная
категория ____________________________________________________________________
по должности ________________________________________________________________.
(наименование должности)
Настоящее удостоверение действительно до "____"_____________20____года
Руководитель организации образования/органа управления образованием
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Место печати
Регистрационный номер __________________
Дата выдачи "____" __________ 20 ____ года
Приложение 2
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
Форма
Протокол заседания Комиссии на присвоение (подтверждение) квалификационной категории педагога/руководителя (заведующего) отдела и методиста методического кабинета (центра)
"___" ___ 20____ года
Председатель Комиссии
______________________________________________________________
Члены Комиссии:

1. _____________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындысы бойынша Комиссияның шешімі
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті / мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келмейді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті/ мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Себебі
Қолданыстағы біліктілік санатына сәйкес келеді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті / мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Қолданыстағы біліктілік санатынан төмен санатқа сәйкес келеді
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті / мерзімінен бұрын педагогтер үшін
Біліктілік санаты
Мәлімделген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия төрағасы
____________________________(қолы)
Комиссия мүшелері
___________________________ (қолы)
___________________________ (қолы)
___________________________ (қолы)
___________________________ (қолы)
Хатшы: ____________________ (қолы)
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны іске
асыру Алгоритміне
3-қосымша
20______ жылғы "___" _________ __________________________________
(комиссияның толық атауын көрсету)
Аттестаттау комиссиясы отырысының № ___ Хаттамасынан үзінді
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындысы бойынша Комиссия
ШЕШІМІ ________________________________________________________________
(аттестатталушы педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (сәйкес келмейді)
________________________________________________________________
біліктілік санаты
Біліктілік санатына сәйкес келеді
________________________________________________________________
Комиссия хатшысы ____________ _________________________________
қолы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны
іске асыру Алгоритміне
4-қосымша
"Педагогтерді аттестаттаудан өту үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізімі
"Педагогтерді аттестаттаудан өту үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізімі
1
Қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі, Орта білім беру комитеті, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасы, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, білім беру ұйымдары
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Ақпараттандыру объектісі арқылы – педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының Ұлттық платформасы (бұдан әрі – Платформа)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі: 1 (бір) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦК қойылған құжаттарды қабылдау туралы немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту хабарламасы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде көрсетіледі
6
ҚР заңнамасында көзделген жағдайларда қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін
7
Жұмыс кестесі
Жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1. ____________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
Решение Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории
Соответствует заявляемой квалификационной категории
ФИО
(при наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Не соответствует заявляемой квалификационной категории
Ф.И.О.
(при наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Причина
Соответствует действующей квалификационной категории
Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Соответствует категории ниже действующей квалификационной категории
ФИО (при его наличии)
Должность
Очередная/ досрочная для педагогов
Квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Председатель Комиссии
__________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
Секретарь: _________________ (подпись)
Приложение 3
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
Выписка из Протокола №_____ от "___" ___________20___ года заседания
аттестационной комиссии _________________________________________________
(указать полное наименование комиссии)
РЕШЕНИЕ Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения)
квалификационной категории ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) аттестуемого педагога)
Соответствует (не соответствует) заявляемой квалификационной категории
___________________________________________________________________________
(квалификационная категория)
Соответствует квалификационной категории
___________________________________________________________________________
Секретарь комиссии ____________ _______________________________________
(подпись)                   (Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 4
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога
по Карагандинской области
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для прохождения аттестации педагогов"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для прохождения аттестации педагогов"
1.
Наименование услугодателя
Министерство просвещения Республики Казахстан, Комитет среднего образования, управления образования областей, городов республиканского значения и столицы, отделы образования районов и городов областного значения, организации образования
2.
Способы предоставления государственной услуги
Через объект информатизации – Национальную платформу непрерывного профессионального развития педагога (далее – Платформа)
3.
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги: 1 (один) рабочий день.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о приеме документов, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, подписанная ЭЦП услугодателя, отражается в личном кабинете услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством РК
Бесплатно физическим лицам
7
График работы
Круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудового кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) Алгоритмге 9 қосымшаға сәйкес өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (болған жағдайда);
3) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификат;
4) берілген біліктілік санаты туралы куәлік және бұйрық (бұрын біліктілік санаты бар адамдар үшін);
5) кәсіби жетістіктерді және тәжірибені жинақтауды (таратуды) растайтын құжаттар (болған жағдайда);
6) білім алушылардың жетістіктерін растайтын құжаттар;
7) эссе (250-300 сөз);
8) білімі туралы құжат;
9) еңбек қызметі туралы құжат.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, ПББ өткендігі туралы сертификат тиісті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен электрондық үкімет шлюзі арқылы алынады.
3) және 4) тармақтарда көрсетілген құжаттар Платформада жинақталады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
2024 жылға арналған аттестаттауды өткізу үшін өтініштер 2024 жылғы маусымнан тамызға дейін қабылданады.
Қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау 2024 жылығы қаңтар-тамыз айлары аралығында өтеді.
2025 жылға арналған аттестаттауды өткізу үшін өтініштер 2024 жылғы 1 қыркүйектен 31 желтоқсанға дейін қабылданады.
Аттестаттау оқу жылында 1 рет өткізіледі. Аттестаттауға өтініш ағымдағы оқу жылының 1 қыркүйегінен 31 желтоқсанына дейін қабылданады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz.
Қызмет берушінің ЭЦҚ, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77777, болған жағдайда порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz.
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны іске асыру
Алгоритміне
5-қосымша
Педагогті, бөлім басшысын (меңгерушісін), әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерін аттестаттау рәсіміне қатысуға өтініш
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН________________________________________________________________
Лауазымы, жұмыс орны, электрондық пошта _____________________________
_________________________________________________________ 20____жылы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы (мамандығы) атқаратын лауазымына сәйкестігіне/сәйкессіздігіне, біліктілік
санатты беру/ растау аттестаттау рәсіміне қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Қазіргі уақытта менің ____ (күні) ____ (айы) _______ жылға дейін жарамды
_______________________________________ біліктілік санатым бар.
Білім беру ұйымының атауы_______________________________________
____________________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) тәртібімен таныстым.
Педагог, бөлім басшысы (меңгерушісі), әдістемелік кабинет (орталық) әдіскері
аттестаттаудан өту үшін қажетті менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға
беруге келісім беремін. Дербес деректерді трансшекаралық берудің жоқтығы туралы
хабарлаймын, сондай-ақ жалпыға қол жетімді дереккөздерде дербес деректердің
таратылмауы туралы.
Жиналатын деректердің тізбесі: Т.А.Ә, ЖСН, электрондық пошта, телефон нөмірі.
"_____" __________ 20 ___ жыл __________________ (қолы)
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны іске асыру
Алгоритміне
6-қосымша
Нысан
_______________________
қызмет алушының Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)/
Аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдау туралы хабарлама
Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) рәсіміне қатысуға өтініш қабылданды.
Осы хабарлама "____" __________20___ жылы жіберілді.
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны іске асыру
Алгоритміне
7-қосымша
Нысан
______________________
қызмет алушының Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
Аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама
Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) рәсіміне қатысуға өтініш
____________________________________________________________________,
атап айтқанда /жоқ немесе сәйкес келмейтін құжаттардың атауын көрсету/:

1) заявление согласно приложению 9 к Алгоритму;
2) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
3) сертификат о прохождении курсов повышения квалификации по образовательным программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования;
4) удостоверение и приказ о присвоенной квалификационной категории (для лиц, имеющих квалификационную категорию);
5) документы, подтверждающие профессиональные достижения и обобщение (трансляцию) опыта (при наличии);
6) документы, подтверждающие достижения обучающихся (при наличии);
7) эссе (250–300 слов);
8) документ об образовании;
9) документ о трудовой деятельности.
Сведения о документах удостоверяющих личность, сертификат о прохождении ОЗП получаются из информационных систем соответствующих государственных органов посредством шлюза электронного правительства.
Документы, указанные в пунктах 3) и 4) формируются на Платформе.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Для проведения аттестации на 2024 год заявления принимаются с июня по август 2024 года.
Комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности - в период с июня по август 2024 года.
Для проведения аттестации на 2025 год заявления принимаются с 1 сентября по 31 декабря 2024 года.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.​edu.​gov.​kz.
Услугодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на Платформе при условии наличия ЭЦП, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 77777. Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.​edu.​gov.​kz.
Приложение 5
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога
по Карагандинской области
Заявление на прохождение аттестации педагога, руководителя (заведующего) отдела, методиста методического кабинета (центра)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
ИИН ___________________________________________________________________
Должность, место работы, электронная почта ________________________________
_______________________________________________________________________
Прошу допустить к участию в аттестации по присвоению/ подтверждению
квалификационной категории в 20 ___ году на квалификационную категорию
________________________________________________________________________
(должность (специальность)
В настоящее время имею квалификационную категорию _________________
действительную до___(день) ___(месяц) ____ (год).
Наименование организации образования _______________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
С Порядком проведения присвоения (подтверждения) квалификационной категории ознакомлен (-а).
Даю "наименование организации и БИН" согласие на сбор и обработку, в том числе на передачу третьим лицам моих персональных данных на период оказания государственной услуги, и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для прохождения аттестации педагога, руководителя (заведующего) отдела, методиста методического кабинета (центра).
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: Ф.И.О, ИИН, электронная почта, номер телефона. "___" __________ 20 ___ года __________________
(подпись)
Приложение 6
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
Форма
____________________
Ф. И. О. (при наличии)
услугополучателя
Уведомление о приеме заявления на прохождение аттестации
Заявление на участие в аттестации по присвоению (подтверждению) квалификационных категорий педагогам принято.
Настоящее уведомление направлено "____" __________20___года.
Приложение 7
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
Форма
_____________________
Ф.И.О. (при наличии)
услугополучателя
Уведомление об отказе в дальнейшем рассмотрении заявления на прохождение аттестации
Заявление на участие в процедуре присвоения (подтверждения) квалификационных
категорий педагогам не рассматривается в связи с
____________________________________________________________________, а именно
/указать наименование отсутствующих или несоответствующих документов/:

1)_________________________________;
2)_________________________________;
3)_________________________________ байланысты қабылданбады.
Осы хабарлама "____" __________20___ жылы жіберілді.
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны іске асыру
Алгоритміне
8-қосымша
Педагог материалдарын бағалау парағы (портфолио)
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия балдары
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
1
Білім беру сапасын қамтамасыз ету
1.1
Білім сапасы (динамика)/
Білім беру бағдарламасын меңгеру динамикасы (тәлімгерлерді ұйымдастырушы педагогтерді, АӘТД -ұйымдастырушы педагогтерді, педагог- психологтарды, психологтарды, әлеуметтік педагогтерді, педагог-ассистенттер ді қоспағанда)
дәлелдемелердің болуы: нәтижелерді талдау бойынша қорытындылары бар сапа мониторингі, салыстырмалы кестелер/диагностикалық құралдарға сәйкес
тұрақсыз динамика
3 жыл бойы
3 жыл бойы бір деңгейде

1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________.
Настоящее уведомление направлено "____" _________20___года.
Подпись услугодателя _____________
Приложение 8
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
Лист оценивания материалов (портфолио) педагога
Критерии
Квалификационная категория
Баллы комиссии
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
1
Обеспечение качества образования
1.1
Качество знаний (динамика) /
Динамика освоения образовательной программы
(за исключением вожатых, педагогов-организаторов НВТП, педагогов-организаторов, педагогов-ассистентов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов)
наличие доказательств: мониторинг качества с выводами по анализу результатов, сравнительные таблицы / согласно диагностическому инструментарию
нестабильная динамика течение 3 лет
на одном уровне в течение 3 лет

91 (102)
2
Жетістіктер
дәлелдемелердің болуы: сертификаттар, грамоталар, алғыс хаттар
2.1
Білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысуы
Ескерту1: тәлімгерлер ұйымдастырушы педагогтер, АӘТД -ұйымдастырушы педагогтер, педагог- психологтар, психологтар, әлеуметтік педагогтер, мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істейтін педагогтер үшін,
білім беру ұйымдарының бөлім меңгерушілері, білім беру ұйымдарының әдіскерлері үшін - бар болса
Ескерту2: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
Білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс
(республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
2.2
Уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысу
Ескерту 1: немесе қолданыстағы сертификаты бар біліктілікті арттыру курстарының жаттықтырушысы болып табылады – "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттары үшін.
Ескерту 2: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3
Тәжірибені жинақтау және тарату
3.1
Авторлық материалдар негізінде тәжірибені тарату ұсынылған
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді, іс-шара материалдарына сілтеме
Облыстың білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) (кем дегенде 3 аудан (қаланы) қамту
республикалық оқу-әдістемелік кеңесімен
республикалық (кем дегенде 3 облысты) қамту
Балл
-
-

91 (102)
2
Достижения
наличие доказательств: сертификаты, грамоты, благодарственные письма
2.1
Участие обучающихся (воспитанников) в конкурсах или олимпиадах, или соревнованиях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или планом органа управления образованием (соответствующего уровня), или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание1: для вожатых, педагогов-организаторов НВТП, педагогов-организаторов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов, педагогов, работающих с детьми с ограниченными возможностями,
заведующих отделов, методистов организаций образования – при наличии.
Примечание2: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призҰр, независимо от количества
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
2.2
Участие в профессиональных конкурсах или олимпиадах или соревнованиях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня), или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание1: или является тренером курсов повышения квалификации с действующим сертификатом -
для квалификационных категорий "педагог-исследователь", "педагог-мастер".
Примечание2: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призҰр, независимо от количества.
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3
Обобщение и трансляция опыта
3.1
Трансляция практики на основе авторских материалов, рекомендованных
наличие доказательств: выписка из приказа, ссылка на материалы мероприятия
учебно-методическим советом при управлении образования области, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
область (город республиканского значения и столица)
(охват не менее
3 районов (городов))
республиканским учебно-методическим советом
республиканский (охват не менее 3 областей)
балл
-
-

113
134 (148)
4.2
тәлімгерлер ұйымдастырушы педагогтер, АӘТД -ұйымдастырушы педагогтер, педагог- психологтар, психологтар, әлеуметтік педагогтер, мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істейтін педагогтер,
білім беру ұйымдарының бөлім меңгерушілері, білім беру ұйымдарының әдіскерлері-бар болса
67
82
110
130 (144)
4.4
сынып жетекшілер мен кураторлар үшін
дәлелдемелердің болуы: нәтижелерді талдау бойынша қорытындылармен тәрбие жұмысының мониторингі, салыстырмалы кестелер / диагностикалық құралдарға сәйкес
3 жыл ішінде
3-8 жыл ішінде
9-15 жыл ішінде
16 жылдан астам
Ұсыныстар:
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (сәйкес келмейді)
Біліктілік санатына сәйкес келеді __________________________
"______" ____________ 20_____ ж
_______________________________________________________________
Қолы Комиссия мүшесінің толық аты-жөні
Бөлім меңгерушісінің, білім беру ұйымы әдіскерінің, әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерінің материалдарын (портфолиосын) бағалау парағы
Критерийлер
Біліктілік санаты
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
1
Әдістемелік қолдаудың тиімділігі
1.1
Сабақты (оқуды, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны) бақылау бойынша сындарлы кері байланыс беру
соңғы оқу жылындағы сабақты (оқуды, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны) бағалау парақтарының болуы (сабақты (оқуды, қызметті, іс – шараны, тексеру және кеңес беру іс-әрекеті ) бақылау бойынша кері байланыс)
Бақылау парақтарының саны (жыл сайын)
4
5
6
7
балл
3
3
6
9
2
Жетістіктер
дәлелдемелердің болуы: сертификаттар, грамотаталар, алғыс хаттар
2.1
Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметіне қатысу
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық
Балл
1
2
3
4
2.2
Уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға қатысу

113
134 (148)
4.2
для вожатых, педагогов-организаторов НВТП, педагогов-организаторов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов, педагогов, работающих с детьми с ограниченными возможностями,
заведующих отделов, методистов организаций образования – при наличии.
67
82
110
130 (144)
4.4
для классных руководителей и кураторов ТиПО
наличие доказательств: мониторинг воспитательной работы с выводами по анализу результатов, сравнительные таблицы / согласно диагностическому инструментарию
в течение 3 лет
в течение 3-8 лет
в течение 9-15 лет
свыше 16 лет
Рекомендации:
Соответствует (не соответствует) заявляемой квалификационной категории
Соответствует квалификационной категории _________________________
"______" ____________ 20_____ г
________________ _____________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при наличии) члена Комиссии)
Лист оценивания материалов (портфолио) заведующего отделом, методиста организации образования, методиста методического кабинета (центра)
Критерии
Квалификационная категория
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
1
Эффективность методической поддержки
1.1
Предоставление конструктивной обратной связи по наблюдению занятия (урока, организованной деятельности, мероприятия)
наличие листов оценивания занятия (урока, организованной деятельности, мероприятия) за последний учебный год (обратная связь при наблюдении занятия (урока, деятельности, мероприятия)
Количество листов наблюдения (ежегодно)
4
5
6
7
Балл
3
3
6
9
2
Достижения
наличие доказательств: сертификаты, грамоты, благодарственного письма
2.1
Участие в исследовательской (инновационной, творческой) деятельности
организация образования
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский
балл
1
2
3
4
2.2
Участие в профессиональных конкурсах или олимпиадах, в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня), или уполномоченного органа соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования

Ескерту1: егер жеңімпаз / жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
Ескерту2: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін қоспағанда
Білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
Балл
1
2
3
4 (5)
3
Тәжірибені қорытындылау/жалпылау және тарату
3.1
Авторлық материалдар негізінде тәжірибені тарату ұсынылған
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді, іс-шара материалдарына сілтеме
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесімен (Республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік кеңесімен)
("педагог-шебер")
республикалық (кемінде 3 облысты қамту)
Облыстың білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесімен немесе тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен ("педагог-зерттеуші")
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
((кемінде 3 ауданды (қалаларды) қамту)
Балл
-
-

Примечание1: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призҰр, независимо от количества
Примечание2: за исключением методистов методических кабинетов (центров)
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский
(международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3
Обобщение и трансляция опыта
3.1
Трансляция практики на основе авторских материалов, рекомендованных
наличие доказательств: выписка из приказа, ссылка на материалы мероприятия
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования (республиканским учебно-методическим советом дополнительного образования)
("педагог-мастер")
республиканский
(охват не менее 3 областей)
учебно-методическим советом при управлении образования области или республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли ("педагог-исследователь")
область (город республиканского значения и столица)
(охват не менее
3 районов (городов))
балл
-
-

- "Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру ұйымдарында психологиялық-педагогикалық қолдап отыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 6 бұйрығына сәйкес арнайы жағдайдың жасалуы
балл
3
3
3
1.3
Ыңғайлы жағдайлар мен қауіпсіз ортаны құру
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету және "Терроризмге осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысының талаптарына сәйкестігі (терроризмге қарсы қауіпсіздік паспорты, бейнебақылауға қызмет көрсету шарты, жедел басқару орталықтарына (ЖБО) деректерді беру)
- ішкі істер органдары тарапынан айыппұлдардың болмауы (тиісті мемлекеттік органның құжатын ұсыну)
балл
4
4
4
1.4
Білім беру ұйымының ғимаратына кіруді бақылауды ұйымдастыру
- басқару жүйесі және кіруге қолжетімділікті бақылау (турникеттердің (қарапайым, бетті тану, білезікпен, саусақ іздерімен тану мүмкіндіктерімен) болуы
- ескерту жүйесінің болуы ("дабыл түймесі")
- күзет қызметі субъектілерінің болуы: күзетшілер, вахтерлер (ауылдық жерлер үшін)
балл
3
3
3
1.5
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (заманауи жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т.б. сатып алу).
Ескерту: МТБ бюджеттен тыс қаражат есебінен қосымша жетілдірілсе, 1 балл қосылады
жақсарту
балл
2
2
2
1.6
Қосымша білім берумен қамтылған білім алушылар (тәрбиеленушілер) саны (динамика)
3 жыл бойы бір деңгейде
3-4%-ға
5% - ға және одан жоғары
балл
2
3
4
2
Білім сапасын қамтамасыз ету
2.1
Білім сапасы /
Білім беру бағдарламасын меңгеру динамикасы
Жеке даму бағдарламаны жүзеге асыру қорытындылары бойынша мүмкіндігі шектеулі балалардың дағдыларын қалыптастыру динамикасы
3 жыл бойы бір деңгейде
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
2
4
2.2
"Алтын белгі" белгісін алған және ҰБТ-да 120 және одан жоғары балл жинаған түлектер саны (орта білім беру ұйымдары үшін)
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
3
4
2.3
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беретін оқу орындарына бюджеттік негізде оқуға түскен түлектер саны
Ескерту: орта білім беру ұйымдары үшін
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының жұмысқа орналастырылған түлектер үлесі
Ескерту: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
балл
2
3
4
2.4
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізімге немесе уәкілетті органмен келісілген (тиісті деңгейдегі) білім беруді басқару органының жоспарына сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысушы білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) болуы.

- создание специальных условий в соответствии приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2022 года № 6 "Об утверждении Правил психолого-педагогического сопровождения в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования"
балл
3
3
3
1.3
Создание комфортных условий и безопасной среды
- обеспеченность видеонаблюдением и соответствие требованиям Постановления Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении" (паспорт антитерростической защищенности, договор обслуживания видеонаблюдения, передача данных в Центры оперативного управления (ЦОУ))
- отсутствие штрафных санкций со стороны органов внутренних дел (предоставление документа из соответствующего государственного органа)
балл
4
4
4
1.4
Организация контроля доступа к зданию организации образования
- система контроля и управления доступом (наличие турникетов (простых, с распознаванием лица, с браслетом, с отпечатками пальцев)
- наличие системы оповещения ("тревожная кнопка")
- наличие субъектов охранной деятельности: охранники, вахтеры (для сельской местности)
балл
3
3
3
1.5
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Примечание: прибавляется 1 балл, если дополнительно улучшалась МТБ
за счет внебюджетных средств
улучшение
балл
2
2
2
1.6
Количество обучающихся (воспитанников), охваченных дополнительным образованием (динамика)
на одном уровне в течение 3 лет
на 3-4%
на 5% и более
балл
2
3
4
2
Обеспечение качества образования
2.1
Качество знаний /
Динамика освоения образовательной программы
Динамика сформированности навыков у детей с ограниченными возможностями
на одном уровне в течение 3 лет
на одном уровне в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
2
4
2.2
Количество выпускников, получивших знак "Алтын белгі" и набравших на ЕНТ 120 и выше баллов
(для организаций среднего образования)
нестабильная динамика
(наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
2.3
Количество выпускников, поступивших в учебные заведения технического и профессионального, послесреднего, высшего образования на бюджетной основе
Примечание: для организаций среднего образования
Доля трудоустроенных выпускников учебных заведений технического и профессионального, послесреднего образования
Примечание: для организаций технического и профессионального образования
нестабильная динамика
(наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
2.4
Наличие обучающихся (воспитанников), ставших участниками конкурсов или олимпиад или соревнований в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования

30 (31)
Ұсыныстар:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес) мәлімделген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес) қайта аттестаттауға жатады
20_____ ж. "____" ____________ ___________
__________________________________________________________
(қолы)
(Комиссия мүшесінің (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарының материалдары (портфолио) бойынша бағалау парағы
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия бағасы
Үшінші санатты басшы орынбасары
Екінші санатты басшы орынбасары
Бірінші санатты басшы орынбасары
1
Қызметтің ашықтығын және өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету (қызмет бағыттары бойынша)
1.1
Білім беру ұйымының ашықтығы
сайтта (сілтеме), әлеуметтік желілердегі парақтарда (сілтеме) қызмет бағыттары бойынша материалдардың болуы және айына кемінде 2 рет жаңартылуы, БАҚ
Балл
2
2
2
1.2
Білім беру ұйымдарымен әр түрлі деңгейдегі әлеуметтік серіктестермен ынтымақтастық
Келісімшарттар жасау, іс-шаралар өткізу
аудандық деңгей
облыстық (республикалық маңызы бар қала) деңгей
республикалық (халықаралық) деңгей
Балл
2
3
4
2
Білім сапасын қамтамасыз ету (тәрбиелеу, дамыту, әлеуметтендіру) (қызмет саласы бойынша)
2.1
Білім сапасы /
Білім беру бағдарламасын меңгеру динамикасы (басшының оқу ісі жөніндегі орынбасары үшін)/
Жеке даму бағдарламасын жүзеге асыру қорытындылары бойынша мүмкіндігі шектеулі балалардың дағдыларын қалыптастыру динамикасы (динамика)
МДТО ҮОБ (мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы) мазмұнын игеру динамикасы (мониторинг)
3 жыл бойы бір деңгейде
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
2
4
2.2
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беретін оқу орындарына бюджеттік негізде оқуға түскен түлектер саны
Ескерту: орта білім беру ұйымы басшысының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасары үшін
тұрақсыз динамика
(бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
Балл
2
3
4
2.3
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) жоспарына немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органға сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысушы білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) болуы.
Ескерту1: егер жеңімпаз болса санына қарамастан 1 ұпай қосылады
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана))
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
3
Кадрлық әлеуетті дамыту тиімділігі (қызмет бағыттары бойынша)
3.1
Білім беру ұйымындағы педагогтердің жалпы санынан "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтер саны
(басшының әдістемелік жұмыс жөніндегі орынбасары үшін)
тұрақсыз динамика (бір оқу жылында өсу динамикасының болуы)
3 жыл бойы бір деңгейде
өсу динамикасының болуы
балл
2
3
4
3.2
Өзінің цифрлық білім беру ресурстарын әзірлейтін педагогтердің болуы, ұсынылған (цифрландыру жөніндегі басшының орынбасары үшін)
білім беру ұйымының оқу-әдістемелік кеңесімен
аудандық/қалалық білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесімен
облыстық білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңесімен
балл
2
3
4
3.3
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) жоспарына немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органға сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға қатысушы болған педагогтердің болуы.
Ескерту: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
3.4
Қызмет бағыттары бойынша (инклюзивті білім беру) біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
50%
60%
70% және одан жоғары
балл
2
3
4
3.5
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беруді басқару органының (тиісті деңгейдегі) жоспарына немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органға сәйкес басшы орынбасарының кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға қатысуы.
Ескерту: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4
4
Тәжірибені жалпылау және тарату (қызмет бағыттары бойынша)
4.1
Басшы орынбасары әзірлеген бағдарлама, оқу-әдістемелік, әдістемелік материалдар, ұсынылған
аудандық/ қалалық білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесімен
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестігімен
білім басқармасы уәкілетті орган жанындағы республикалық оқу-әдістемелік кеңесімен (республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік кеңесімен)
балл
2
3
4
4.2
Басшы орынбасарының семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарда, біліктілікті арттыру курстарында және т.б. сөз сөйлеуі
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
4.3
Басшы орынбасарының ғылыми-зерттеу қызметі негізіндегі жарияланымдары
Ескерту: бірлескен авторлық жағдайда көрсеткіш бойынша 2 балл қойылады
Балаларды ерте дамыту институтын-да, ҚР ОАМ РҒПҚББО, Ыбырай Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясының басылымын-да
ҚР ОАМ РҒПҚББО, ҚР ҒЖБМ БССҚЕК ұсынған басылымда
балл
5
6
4.4
Басшы орынбасарының инновациялық (тәжірибелік, шығармашылық) іс-шараларға, әлеуметтік (білім беру) пилоттық жобалар мен бағдарламаларға, инновациялық алаңдарға басшы орынбасарының қызмет бейіні бойынша қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
4.5
Басшы орынбасарының жұмыс/ шығармашылық топтарға немесе сараптамалық кеңестерге, конкурстық комиссияларға қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
5
Біліктілікті арттыру
5.1
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары (жалпы сағат саны)
72
80
108 және одан жоғары
Ескерту: мектепке дейінгіұйымдары үшін (жалпы сағат саны)
36
72
80
балл
2
3
4
Қорытынды
30
47

30 (31)
Рекомендации:
соответствует заявляемой квалификационной категории
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории соответствует
"______" ____________ 20_____ г.
________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии) члена Комиссии)
Лист оценивания материалов (портфолио) заместителя руководителя организации образования
Критерии
Квалификационная категория
Оценка комиссии
Заместитель руководителя третьей категории
Заместитель руководителя второй категории
Заместитель руководителя первой категории
1
Обеспечение открытости деятельности и взаимодействия (по направлениям деятельности)
1.1
Открытость организации образования
наличие материалов по направлению деятельности на сайте (ссылка), страницах в социальных сетях (ссылка) и обновление не менее 2 раз в месяц, СМИ
балл
2
2
2
1.2
Сотрудничество с организациями образования, социальными партнерами разного уровня
Заключение соглашений, проведение мероприятий
районный уровень
областной (города республиканского значения) уровень
республиканский (международный)
уровень
балл
2
3
4
2
Обеспечение качества обучения (воспитания, развития, социализации)
(по направлениям деятельности)
2.1
Качество знаний /
Динамика освоения образовательной программы (для заместителя руководителя по учебной работе) /
Динамика сфомированности навыков у детей с ограниченными возможностями
(динамика)
Динамика освоения содержания ТУПр ДВО (типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения) (мониторинг)
на одном уровне
в течение 3 лет
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
2
4
2.2
Количество выпускников, поступивших в учебные заведения технического и профессионального, послесреднего, высшего образования на бюджетной основе)
Примечание: для заместителя руководителя по профильному обучению организации среднего образования
нестабильная динамика
(наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
2.3
Наличие обучающихся (воспитанников), ставших участниками конкурсов или олимпиад или соревнований в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание1: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призҰр, независимо от количества
Примечание2: для организации дополнительного и специального образования – при наличии
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
3
Эффективность развития кадрового потенциала (по направлениям деятельности)
3.1
Количество педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
(для заместителя руководителя по методической работе)
нестабильная динамика
(наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне
в течение 3 лет
наличие динамики роста
балл
2
3
4
3.2
Наличие педагогов, разрабатывающих собственные цифровые образовательные ресурсы, рекомендованные
(для заместителя руководителя по цифровизации)
учебно-методическим советом организации образования
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования
балл
2
3
4
3.3
Наличие педагогов, ставших участниками профессиональных конкурсах или олимпиад в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призҰр, независимо от количества
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
3.4
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по направлениям деятельности (инклюзивному образованию)
50%
60%
70% и более
балл
2
3
4
3.5
Участие заместителя руководителя в профессиональных конкурсах или олимпиадах, в соответствии с Перечнем, утвержденным уполномоченным органом или планом органа управления образованием (соответствующего уровня) или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованного с уполномоченным органом в области образования
Примечание: прибавляется 1 балл, если победитель/призҰр, независимо от количества
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский
балл
2
3
4
4
Обобщение и трансляция опыта (по направлениям деятельности)
4.1
Разработанные заместителем руководителя программы, учебно-методические, методические материалы, рекомендованные
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования (республиканским учебно-методическим советом дополнительного образования)
балл
2
3
4
4.2
Выступление заместителя руководителя на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации и др.
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
4.3
Публикация заместителя руководителя на основе исследовательской деятельности Примечание: в случае соавторства выставляется 2 балла по показателю
в издании Национальной академии образования имени Ыбырая Алтынсарина, РУМЦДО МП РК
Института раннего развития детей
в издании, рекомендованном КОКСО МНВО, РУМЦДО МП РК
балл
5
6
4.4
Участие заместителя руководителя в инновационной (экспериментальной, творческой) деятельности, социальных (образовательных) пилотных проектах и программах, инновационных площадках по профилю деятельности заместителя руководителя
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
4.5
Участие заместителя руководителя в рабочих / творческих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
5
Повышение квалификации
5.1
Курсы повышения квалификации по образовательным программам в области менеджмента, согласованным с уполномоченным органом в области образования
(общее количество часов)
72
80
108 и более
Примечание: для организации дошкольного
(общее количество часов)
36
72
80
балл
2
3
4
Итого
30
47

62 (67)
Мектепке дейінгі білім беру ұйымы басшысының орынбасарына
28
44
58 (67)
Ұсыныстар:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді) мәлімделген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді) қайта аттестаттауға жіберіледі
20_____ ж. "____" ____________ ________________
____________________________________________________
(қолы)
(Комиссия мүшесінің (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары материалдарын бағалау парағы (портфолиосы)
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия бағалауы
Үшінші санатты басшының орынбасары
Екінші санатты басшының орынбасары
Бірінші санатты басшының орынбасары
1
Қызметтің ашықтығын және өзара іс-қимылды қамтамасыз ету (қызмет бағыттары бойынша)
1.1
Білім беру ұйымының ашықтығы
қызмет бағыты бойынша сайтта (сілтеме), әлеуметтік желілердегі беттерде (сілтеме) материалдардың болуы және айына кемінде 2 рет жаңарту, БАҚ
балл
2
2
2
1.2
Әртүрлі деңгейдегі білім беру ұйымдарымен, әлеуметтік серіктестермен ынтымақтастық
Келісімдер жасасу, іс-шаралар өткізу
аудандық деңгей
облыстық (республикалық маңызы бар қаланың) деңгейі
республикалық (халықаралық) деңгей
балл
2
3
4
2
Тәжірибені жалпылау және тарату
(қызмет бағыттары бойынша)
2.1
Басшысының орынбасары әзірлеген бағдарлама, оқу-әдістемелік, әдістемелік материалдар, ұсынылды
аудан/қала білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесі
білім басқармасы жанындағы оқу-әдістемелік кеңес, тиісті саланың уәкілетті органының білім беру ұйымдары үшін республикалық оқу-әдістемелік бірлестік
білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес (Республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік кеңесі)
балл
2
3
4
2.2
Басшы орынбасарының семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарында, біліктілікті арттыру курстарында және т. б. сөз сөйлеуі
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана)
республикалық(халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
2.3
Зерттеушілік қызметі негізінде басшының орынбасарын жарияланымы (3 автордан артық емес) Ескертпе: бірлескен авторлық жағдайда көрсеткіш бойынша 2 балл қойылады (Платформа жұмыс істей бастағаннан кейін)
Ыбырай Алтынсарин атындағы ұлттық білім академиясының басылымында, ҚР ОАМ РҚББОӘ Балаларды ерте дамыту институты
ҒЖБМ
ҒЖБССҚК
немесе ҚР ОАМ РҚББОӘ ұсынған басылымда
балл
5
6
2.4
Басшы орынбасарының инновациялық (эксперименттік, шығармашылық) қызметке, әлеуметтік (білім беру) пилоттық жобалар мен бағдарламаларға, инновациялық алаңдарға қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана)
республикалық(халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
2.5
Басшы орынбасарының жұмыс / шығармашылық топтарға немесе сараптамалық кеңестерге немесе конкурстық комиссияларға қатысуы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана)
республикалық(халықаралық)
балл
2
3
4 (5)
3
Біліктілікті арттыру
3.1
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген менеджмент немесе әдістемелік жұмыс саласындағы білім беру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттыру курстары (жалпы сағат саны)
36
72
72 сағаттан астам
балл
2
3
4
қорытынды
14
25

62 (67)
Для заместителя руководителя организации дошкольного, образования
28
44
58 (67)
Рекомендации:
соответствует заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности)
соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности)
подлежит повторной аттестации
"______" ____________ 20_____ г.
______________ _______________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при наличии) члена Комиссии)
Лист оценивания материалов (портфолио) заместителя руководителя методического кабинета (центра)
Критерии
Квалификационная категория
Оценка комиссии
Заместитель руководителя третьей категории
Заместитель руководителя второй категории
Заместитель руководителя первой категории
1
Обеспечение открытости деятельности и взаимодействия (по направлениям деятельности)
1.1
Открытость организации образования
наличие материалов по направлению деятельности на сайте (ссылка), страницах в социальных сетях (ссылка) и обновление не менее 2 раз в месяц, СМИ
балл
2
2
2
1.2
Сотрудничество
с организациями образования, социальными партнерами разного уровня
Заключение соглашений, проведение мероприятий
районный уровень
областной (города республиканского значения) уровень
республиканский (международный)
уровень
балл
2
3
4
2
Обобщение и трансляция опыта (по направлениям деятельности)
2.1
Разработанные заместителем руководителя программы, учебно-методические, методические материалы, рекомендованные
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при управлении образования, республиканским учебно-методическим объединением для организаций образования уполномоченного органа соответствующей отрасли
республиканским учебно-методическим советом при уполномоченном органе в области образования (республиканским учебно-методическим советом дополнительного образования)
балл
2
3
4
2.2
Выступление заместителя руководителя на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации и др.
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
2.3
Публикация заместителя руководителя на основе исследовательской деятельности
Примечание: в случае соавторства выставляется 2 балла по показателю
(с начала функционирования платформы)
в издании Национальной академии образования имени ЫбыраяАлтынсарина, РУМЦДО МП РК
Института раннего развития детей
в издании, рекомендованном КОКСО МНВО или РУМЦДО МП РК
балл
5
6
2.4
Участие заместителя руководителя в инновационной (экспериментальной, творческой) деятельности, социальных (образовательных) пилотных проектах и программах, инновационных площадках
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
2.5
Участие заместителя руководителя в рабочих / творческих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
2
3
4 (5)
3
Повышение квалификации
3.1
Курсы повышения квалификации по образовательным программам в области менеджмента или методической работы согласованным с уполномоченным органом в области образования
(общее количество часов)
36
72
более 72
балл
2
3
4
итого
14
25

32 (35)
Ұсыныстар:
мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес) өтініш берілген біліктілік санатынан төмен біліктілік санатына сәйкес келеді (атқаратын лауазымына сәйкес келеді) қайта аттестаттауға жатады
20_____ ж. "____" ____________
________________ _____________________________________________________
(қолы)
(Комиссия мүшесінің (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны іске асыру
Алгоритміне
12-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталық)) басшысының (басшы орынбасарының) біліктілік санатын беруге (растауға) арналған аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___" ___________________
Комиссия төрағасы:
__________________________________
Комиссия мүшелері:
1._________________________________
2. _________________________________
Аттестаттау комиссиясының ШЕШІМІ:
1) сәйкес келеді:
- мәлімделген біліктілік санатына (атқаратын лауазымына);
- мәлімделгеннен төмен біліктілік санатына (атқаратын лауазымына)
р/с
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия шешімі
2) мәлімделген біліктілік санатына сәйкес емес (атқаратын лауазымына сәйкес емес)
р/с
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия шешімі
Комиссия төрағасы:
___________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Комиссия мүшелері:
___________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
___________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
___________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Хатшы: ___________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қарағанды облысы бойынша
Педагогтің үздіксіз кәсіби
дамуының Ұлттық платформасы
арқылы педагогтерді
аттестаттаудан өткізу жөніндегі
пилоттық жобаны іске асыру
Алгоритміне
13-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(комиссияның толық атауын көрсету)
Аттестаттау комиссиясы отырысының 20____ жылғы "__" _________
№ ___ хаттамасынан үзінді
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындысы бойынша комиссия
ШЕШІМІ
_____________________________________________________________________ (аттестатталушы білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталық) басшысының (басшы орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (сәйкес келмейді)
____________________________________________________________________
(біліктілік санаты)
Біліктілік санатына сәйкес келеді
_____________________________________________________________________
Комиссия хатшысы ____________ ________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

32 (35)
Рекомендации:
соответствует заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности) соответствует квалификационной категории ниже заявляемой квалификационной категории (соответствует занимаемой должности) подлежит повторной аттестации
"______" ____________ 20_____ г.
_________________ ___________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при наличии) члена Комиссии
Приложение 12
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
Форма
Протокол заседания Аттестационной комиссии по присвоению (подтверждению) квалификационной категории руководителя (заместителя руководителя) организации образования (методического кабинета (центра)
"___"__________________ 20____ года
Председатель Комиссии: _______________________________________________
Члены Комиссии:
1.____________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
РЕШЕНИЕ аттестационной комиссии:
1) соответствует:
- заявляемой квалификационной категории (занимаемой должности);
- квалификационной категории ниже заявляемой (занимаемой должности)
п/п
Ф.И.О. (при наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Решение комиссии
2) не соответствует заявляемой квалификационной категории
п/п
Ф.И.О.
(при наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Решение комиссии
Председатель Комиссии:
__________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Члены Комиссии:
__________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
_________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
_________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Секретарь:
_________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Приложение 13
к Алгоритму реализации
пилотного проекта по
проведению аттестации
педагогов посредством
Национальной платформы
Непрерывного
профессионального
развития педагога по
Карагандинской области
Форма
Выписка из Протокола №________ от "___" _____20___ года заседания Аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(указать полное наименование комиссии)
РЕШЕНИЕ
Комиссии по итогам присвоения (подтверждения) квалификационной категории
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя (заместителя руководителя)
организации образования, методического кабинета (центра) соответствует
(не соответствует заявляемой квалификационной категории
_________________________________________________________________________
(квалификационная категория)
Секретарь комиссии
____________ _______________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при наличии)