Автомобиль жолдары саласындағы кәсіби стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 421 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Автомобиль жолдары саласындағы жұмысшылар" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Жобалау, жобалау-іздестіру және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Автомобиль жолдары саласындағы менеджерлер" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Автожол құрылысындағы табиғат қорғау қызметі" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Автомобиль жолдары саласындағы инженерлік-техникалық қызметкерлер" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Автомобиль жолдарын пайдалану" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Жолдар мен автомагистральдар құрылысы" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Көпірлер мен түнелдер құрылысы" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетің атқарушы
М. Қалиақпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығына
1-қосымша
"Автомобиль жолдары саласындағы жұмысшылар" кәсіби стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Автомобиль жолдары саласындағы инженерлік-техникалық қызметкерлер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға қойылатын талаптарды, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуді белгілейді.

Об утверждении профессиональных стандартов в сфере автомобильных дорог
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 20 декабря 2024 года № 421.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Рабочие в сфере автомобильных дорог" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Разработка проектной, проектно-изыскательской и проектно-сметной документации" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Менеджеры в сфере автомобильных дорог" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Природоохранная деятельность в автодорожном строительстве" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Инженерно-технические работники в сфере автомобильных дорог" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) профессиональный стандарт "Эксплуатация автомобильных дорог" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) профессиональный стандарт "Строительство дорог и автомагистралей" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) профессиональный стандарт "Строительство мостов и туннелей" согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Рабочие в сфере автомобильных дорог"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Рабочие в сфере автомобильных дорог" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и "Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.

2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместігі, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзыретінің деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) біліктілік – қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімнің, іскерліктің және дағдылардың болуы;
4) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
5) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
6) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
7) құзыреттілік – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
8) кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) салалық біліктілік шеңбері – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышын, экономикалық қызмет түрлерінің сыныптауышын ескере отырып, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленетін және орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және салада пайдаланылатын білімдердің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
10) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
11) бейресми білім беру – оқу орнын, мерзімдері мен нысанын есепке алмай көрсетілетін білім беру қызметтерін ұсынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденетін ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын білім беру түрі;
12) кәсіптік топ (кәсіптік қызмет саласы) – жалпы интеграциялық негізі (мақсаты, нысандары, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және оларды орындау үшін еңбек функциялары мен құзыреттерінің ұқсас жиынтығын болжайтын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задач;
2) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные, единичные действия в рамках профессиональной задачи;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда;
9) отраслевая рамка квалификаций – документ, разрабатываемый на основе национальной рамки квалификаций, с учетом Национального классификатора занятий Республики Казахстан, классификатора видов экономической деятельности и классифицирующая требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли;
10) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
11) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
12) профессиональная группа (область профессиональной деятельности) - совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

13) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіптік топтың бөлігі, еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
2) БТБА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру.
2-бөлім. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Автомобиль жолдары саласындағы қызметкерлер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F42111014.
6. ЭҚЖЖ бойынша секцияның, секцияның, топтың, сыныптың және топшаның көрсеткіші: F Құрылыс;
42 Азаматтық құрылыс;
42.1 Автомобиль және темір жолдар құрылысы;
42.11 Автомобиль жолдарының құрылысы;
42.11.1 Автомобиль жолдары мен автомагистральдар құрылысы.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Автомобиль жолдары саласындағы менеджерлер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Азаматтық құрылыс нысандарын: автомобиль жолдарын салумен айналысатын мамандардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар қызметкерлер: ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды, еңбек қызметін ұтымды ұйымдастыру тәртібін Машық тиіс.
8. Мамандықтар карточкалараның тізбесі:
1) Желілік жұмысшы – СБШ 2-деңгейі;
2) Қар тазалаушы машинаның операторы – СБШ 2-деңгейі;
3) Жүк тиегіштің жүргізушісі – СБШ 2-деңгейі;
4) Асфальтбетоншы – СБШ 2-деңгейі;
5) Темірбетон бұйымдарын құюшы – СБШ 2-деңгейі;
6) Асфальт араластыру қондырғысының операторы – СБШ 2-деңгейі;
7) Жол жұмысшысы – СБШ 2-деңгейі;
8) Қада қағу машинасының машинисі – СБШ 3-деңгейі;

13) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) - часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Рабочие в сфере автомобильных дорог.
5. Код профессионального стандарта: F42111014.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: F Строительство;
42 Гражданское строительство;
42.1 Строительство автомобильных и железных дорог;
42.11 Строительство автомобильных дорог;
42.11.1 Строительство дорог и автомагистралей.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Рабочие в сфере автомобильных дорог" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию специалистов, занимающихся строительством объектов гражданского строительства: строительство автомобильных дорог.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации трудовой деятельности.
8. Перечень карточек профессий:
1) Линейный рабочий – 3 уровень ОРК;
2) Оператор снегоуборочной машины – 3 уровень ОРК;
3) Водитель погрузчика – 3 уровень ОРК;
4) Асфальтобетонщик – 3 уровень ОРК;
5) Заливщик железобетонных изделий – 3 уровень ОРК;
6) Оператор асфальтосмесительной установки – 2 уровень ОРК;
7) Дорожный рабочий – 3 уровень ОРК;
8) Машинист сваебойной установки – 3 уровень ОРК;

9) Көтергіш машина машинисі – СБШ 3-деңгейі;
10) Асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған жылжымалы еріткіштің операторы – СБШ 3-деңгейі;
11) Тиеу-түсіру жұмыстарындағы кешенді бригаданың механизаторы (докер-механизаторы) – СБШ 3-деңгейі;
12) Пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркеме катоктың машинисі - СБШ 3-деңгейі;
13) Тегіс білікті өздігінен жүретін катоктың машинисі – СБШ 3-деңгейі;
14) Машинист (автожол құрылыс машиналары) – СБШ 3-деңгейі;
15) Жол фрезасының машинисі – СБШ 3-деңгейі;
16) Ресайклер машинисі – СБШ 3-деңгейі;
17) Жылжымалы асфальтбетон араластырғыш машинисі – СБШ 3-деңгейі;
18) Автогудрондауыш машинисі – СБШ 3-деңгейі.
3-тарау. Мамандықтар карточкалары
9. "Желілік жұмысшы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8189-0
Сабақ атауының
коды:
8189-0-006
Кәсіптің атауы:
Желілік жұмысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
"Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілік:
- Желілік жұмысшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Жол жұмысшысы
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын салу, жөндеу, ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау кезінде жұмыстарды орындау. Жұмыс қолмен және қолмен және басқа құралмен орындалады, ол физикалық күш-жігерді азайту және белгілі бір тапсырмаларды орындауға кететін уақытты азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қолданылады.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қол, электрлендірілген және пневматикалық құралдарды қолдана отырып, автомобиль жолдарының негізі мен жабынын салу кезінде жұмыстарды орындау.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, электр қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды сақтау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
1. Автомобиль жолдарының негізі мен жамылғысын салу кезінде жұмыстарды орындау.
2. Қауіпсіздік талаптарын сақтау.
1-дағды
Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды орындау. Жол төсемелерінің конструктивтік қабаттарын, автомобиль жолының конструктивтік элементтерін орнату және жөндеу.
Машықтар:
2-разряд үшін:

9) Машинист подъемной машины – 3 уровень ОРК;
10) Машинист передвижного варочного котла для приготовления асфальтобетонной смеси – 3 уровень ОРК;
11) Механизатор(докер-механизатор)комплекснойбригадынапогрузочно-разгрузочных работах – 3 уровень ОРК;
12) Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах – 3 уровень ОРК;
13) Машинист катка самоходного с гладкими вальцами – 3 уровень ОРК;
14) Машинист (автодорожные строительные машины) – 3 уровень ОРК;
15) Машинист дорожной фрезы – 3 уровень ОРК;
16) Машинист ресайклера – 3 уровень ОРК;
17) Машинист смесителя асфальтобетона передвижной – 3 уровень ОРК;
18) Машинист автогудронатора – 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Линейный рабочий":
Код группы:
8189-0
Код наименования занятия:
8189-0-006
Наименование профессии:
Линейный рабочий
Уровень
квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень
Квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных характеристик:
-
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
"Строительство автомобильных дорог и аэродромов"
Квалификация:
- Линейный рабочий
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
Дорожно-путевой рабочий
Основная цель деятельности:
Выполнение работ при строительстве, ремонте, текущем ремонте и содержании автомобильных дорог. Работа выполняется вручную и с использованием ручного и другого инструмента, который используется для того, чтобы уменьшить физические усилия и сократить время, необходимое для выполнения конкретных задач, а также улучшить качество продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ при сооружении основания и покрытия автомобильных дорог с применением ручного, электрифицированного и пневматического инструмента.
2. Соблюдение правил и инструкций по охране труда, производственной санитарии, электробезопасности, пожарной и экологической безопасности.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
1. Выполнение работ при сооружении основания и покрытия автомобильных дорог.
2. Соблюдение
требований техники безопасности.
Навык 1:
Выполнение работ по ремонту и содержанию
автомобильных дорог. Устройство и ремонт конструктивных слоев дорожной одежды, конструктивных элементов автомобильной дороги.
Умения:
Для 2-разряда:

1. Автожолдарды салу, жөндеу және ағымдағы күтіп-ұстау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау;
2. Автожолдың негізін тазалау кезінде тау жыныстарын қолмен жинау жұмыстарын орындау; 3. Шағыл тасты қолмен тарату және тарату;
4. Жол белгілерін түзету, жөндеуден кейін арықтарды тазарту бойынша жұмыстарды орындау;
5. Бетон қоспалары үшін материалдарды дайындау, оларды мөлшерлеу құрылғылары мен бетон араластырғыштарға тиеу бойынша жұмыстарды орындау;
6. Арықтар мен жаяу жүргіншілер жолдарына бетон қоспаларын төсеу жұмыстарын орындау;
7. Автожолдың негізін пішіндеу жұмыстары кезінде шағыл тасты немесе бетон қоспасын аудару және тарату бойынша жұмыстарды орындау;
8. Бетон қоспаларын дірілдеткіштермен тығыздау;
9. Жолдың қызмет көрсетілетін телімін аралау және оның жай күйін тексеру;
10. Жолды бөгде заттардан тазарту.
3-разряд үшін:
1. Шамшырақтар бойынша, шамшырақ және шамшырақ төрткілдештері, құм, құм-цемент, шағыл тас, шағыл тастан салынған жол негіздерінің пішіндері бойынша аптау үшін орналастыру және пішіндеу жұмыстарын жүргізу;
2. Қара және жақсартылған қара жолдарды пішіндеу бойынша жұмыстар жүргізу;
3. Жол белгілерін орнату;
4. Дренаждарды орнату және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
5. Механикаландырылған құралдың көмегімен жақсартылған топырақты жолдарды, щағыл тасты, қиыршық тасты жамылғыларды және негіздерді, шұңқырлы жөндеуді жүзеге асыру;
6. Торға шымдастыруды орнату және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
7. Боүйірлік тасты төсеу үшін негіздерді орнату бойынша жұмыстарды жүргізу;
8. Көлденең бейіндердің бойлық еңістерін сақтай отырып, жыраларды, су бұру және тау-кен арықтарын орнату және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
9. Автомобиль жолдарының жол жамылғысын таңбалау бойынша жұмыстарды орындау;
10. Қалыптың көмегімен жаяу жүргіншілер өткелінің сызықтарын кейіннен қолмен салу үшін бақылау нүктелерін анықтау бойынша жұмыстарды орындау;
11. Қоршау құрылғылары мен конустарды орнату және алу бойынша жұмыстарды орындау;
12. Лак-бояу материалдарын қолдану арқылы жұмыстар жүргізу.
4-разряд үшін:
1. Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және ағымдағы күтіп-ұстау кезінде күрделі жұмыстарды орындау.
Білімдер:
2 санат үшін:
1. Жол белгілері мен сигналдары;
2. Жұмыс жүргізу орындарын белгіленген белгілермен және сигналдармен қоршау қағидалары;
3. Автожолдардың негізі мен жабынын орнату үшін қолданылатын материалдар;
4. Қол, электрлендірілген және пневматикалық аспаптарды қолдана отырып, жұмыстарды жүргізу тәсілдері мен тәсілдері және олардың құрылысы;
5. Құрамдар, бетон қоспаларын дайындау әдістері;
6. Бетон қоспаларын дайындауға, тасымалдауға және тығыздауға арналған жабдықтың мақсаты, құрылымы және пайдалану ережелері;

1. Выполнять простые работы при строительстве, ремонте и текущем содержании автодорог;
2. Выполнять работы по уборке породы вручную при очистке основания автодороги; 3. Осуществлять перекидку и распределение щебня вручную;
4. Выполнять работы по исправлению дорожных знаков, очистке водосточных канав после ремонта;
5. Выполнять работы по заготовке материалов для бетонных смесей, их загрузке в дозирующие устройства и бетоносмесители;
6. Выполнять работы по укладке бетонных смесей в водосточные канавы и пешеходные дорожки;
7. Выполнять работы по перекидке и распределению щебня или бетонной смеси при работе по профилированию основания автодороги;
8. Осуществлять уплотнение бетонных смесей вибраторами;
9. Проводить обход и проверять состояние обслуживаемого участка дороги;
10. Очищать дорогу от посторонних предметов.
Для 3-разряда:
1. Проводить работы по устройству и профилированию под укатку по маякам, маячным, маячным рейкам, шаблонам дорожных оснований из песка, песко-цемента, гравия, щебня;
2. Проводить работы по профилированию грунтовых и грунтовых улучшенных дорог;
3. Устанавливать дорожные знаки;
4. Проводить работы по устройству и ремонту дренажей;
5. Осуществлять ямочный ремонт грунтовых улучшенных дорог, гравийных, щебеночных покрытий и оснований с помощью механизированного инструмента;
6. Проводить работы по устройству и ремонту одерновки в клетку;
7. Проводить работы по устройству оснований под укладку бортового камня;
8. Проводить работы по устройству и восстановлению кюветов, водоотводных и нагорных канав с соблюдением продольных уклонов поперечных профилей;
9. Выполнять работы по разметке дорожного покрытия автомобильных дорог;
10. Выполнять работы по определению контрольных точек для последующего нанесения линий пешеходного перехода вручную при помощи шаблона;
11. Выполнять работы по установке и снятию ограждающих устройств и конусов;
12. Производить работы с применением лакокрасочных материалов.
Для 4-разряда:
1. Выполнять сложные работы при строительстве, ремонте и текущем содержании автомобильных дорог.
Знания:
Для 2 разряда:
1. Дорожные знаки и сигналы;
2. Правила ограждения мест производства работ установленными знаками и сигналами;
3. Материалы, применяемые для устройства основания и покрытия автодорог;
4. Способы и приемы производства работ с применением ручного, электрифицированного и пневматического инструмента и их устройство;
5. Составы, способы приготовления бетонных смесей;
6. Назначение, устройство и правила эксплуатации оборудования для приготовления, транспортировки и уплотнения бетонных смесей;

7. Автожолдардың негізі мен жабынын салу кезінде жұмыстарды орындау тәсілдері мен жолдары;
8. Автожол пішіні;
9. Қарапайым жұмыс сызбаларын оқу ережелері;
10. Автожолдың негізгі элементтерінің атауы, жамылғысы;
11. Жол негіздері мен жабындардың түрлері.
3-разряд үшін:
1. Жол-құрылыс және жөндеу жұмыстарын орындау үшін қолданылатын механизмдердің, қол аспаптарының, айлабұйымдардың, қондырғылардың және өзге де жабдықтардың мақсаты, құрылысы және пайдалану ережесі;
2. Автожолдарды орнату және жөндеу кезінде жұмыстарды ұйымдастыру және технологиясы;
3. Эскиз жасау және сызбаларды оқу ережелері;
4. Қолданылатын материалдардың түрлері және олардың қасиеттері;
5. Жол-құрылыс және жөндеу жұмыстарын орындау үшін қажетті материалдар санын есептеу тәсілдері;
6. Автожолдарды жөндеу және құрылғының сапасына қойылатын техникалық талаптар;
7. Бетон жұмыстарының сапасына қойылатын негізгі талаптар;
8. Қисықтарды өлшеу және бөлу әдістері;
9. Рұқсат етілген дөңгелектеу радиустары;
10. Гидравликалық аспаптардың құрылғысы;
11. Гидравликалық аспаптарды қолдана отырып, жұмыстарды жүргізу тәсілдері мен амалдары.
4-разряд үшін:
1. Автомобиль жолдарының құрылысы, құрылымдары және күтіп-ұстау нормалары;
2. Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидалары; 3. Жұмыс өндірісінің сапасына қойылатын талаптар;
4. Қолданылатын жабдықтың, қол және механикаландырылған құралдың мақсаты, құрылысы және пайдалану ережесі;
5. Пішіні бойынша жолдарды визалау үшін оптикалық аспаптарды пайдалану ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, электр қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды сақтау
Машықтар:
2-4 разрядтар үшін:
1. Аспапты жұмысқа дайындау.
2. Жұмысты жүзеге асыру үшін қолмен және механикаландырылған құралды пайдалану.
3. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, электр қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды сақтау.
5. Жазатайым оқиғаға және/немесе штаттан тыс жағдайларға алып келуі мүмкін әрекеттерге жол бермеу.
6. Алғашқы медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
2-разряд үшін:
1. Жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
3-разряд үшін:
1. Жол-құрылыс жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
2. Лак-бояу материалдарын қолдана отырып, жұмыстарды жүргізу ережелері.
4-разряд үшін:
1. Еңбекті қорғау, өндірістік санитарияның қауіпсіздік техникасы жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды білу, жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде электр қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Дербестік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

7. Способы и приемы выполнения работ при сооружении основания и покрытия автодорог;
8. Профиль автодороги;
9. Правила чтения простых рабочих чертежей;
10. Наименование основных элементов основания, покрытия автодороги;
11. Виды дорожных оснований и покрытий.
Для 3 разряда:
1. Назначение, устройство и правила эксплуатации механизмов, ручного инструмента, приспособлений, установок и иного оборудования, применяемого для выполнения дорожно-строительных и ремонтных работ;
2. Организации и технологии работ при устройстве и ремонте автодорог;
3. Правил составления эскизов и чтения чертежей;
4. Видов применяемых материалов и их свойства;
5. Способов расчета количества материалов, необходимых для выполнения дорожно-строительных и ремонтных работ;
6. Технических требований, предъявляемых к качеству устройства и ремонта автодорог;
7. Основных требований, предъявляемых к качеству бетонных работ;
8. Способов замера и разбивки кривых;
9. Допустимых радиусов закруглений;
10. Устройства гидравлических приборов;
11. Способов и приемов производства работ с применением гидравлических приборов.
Для 4 разряда:
1. Устройство, конструкции и нормы содержания автомобильных дорог;
2. Правила производства работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог;
3. Требования, предъявляемые к качеству производства работ;
4. Назначение, устройство и правила эксплуатации применяемого оборудования, ручного и механизированного инструмента;
5. Правила пользования оптическими приборами для визирования путей по профилю.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2:
Соблюдение правил и инструкций по охране труда, производственной санитарии,
электробезопасности, пожарной и экологической безопасности.
Умения:
Для 2-4 разрядов:
1. Подготовить инструмент к работе;
2. Пользоваться ручным и механизированным инструментом для осуществления работ;
3. Использовать средства индивидуальной защиты;
4. Соблюдать правила и инструкции по охране труда, производственной санитарии, электробезопасности, пожарной и экологической безопасности;
5. Не допускать действий, которые могут привести к несчастному случаю и/или возникновению нештатных ситуаций;
6. Оказать первую медицинскую помощь.
Знания:
Для 2-го разряда:
1. Правил техники безопасности при проведении дорожно-строительных работ.
Для 3-го разряда:
1. Правил техники безопасности при проведении дорожно-строительных работ.
2. Правила производства работ с применением лакокрасочных материалов.
Для 4-го разряда:
1. Знание правил и инструкций по охране труда, техники безопасности, производственной санитарии, электробезопасности, пожарной и экологической безопасности при проведении дорожно-строительных работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность; Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

КО ТР 014/2011 техникалық регламенті
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8189-0-006 Жол жұмысшысы
7119-9-002 Жол жұмысшысы
10. "Қар тазалау машинасының операторы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8342-5
Сабақ атауының коды:
8342-5-002
Кәсіптің атауы:
Қар тазалау машинасының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысылар кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Қар тазалау машинасының операторы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын қысқы күтіп-ұстау кезінде қолданылатын әртүрлі типтегі және мақсаттағы машиналар мен механизмдердің жұмысын басқару және бақылау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Автомобиль жолдарын қысқы күтіп-ұстау кезінде қолданылатын әртүрлі типтегі және мақсаттағы машиналар мен механизмдердің жұмысын басқару және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-еңбек функциясы: Автомобиль жолдарын қысқы күтіп-ұстау кезінде қолданылатын әртүрлі типтегі және мақсаттағы машиналар мен механизмдердің жұмысын басқару және бақылау
1-дағды
Қызмет көрсетілетін қар тазалағыш машинаның жұмысын басқару және бақылау
Машықтар:
1. Қар тазалайтын машинаны және автомобиль жолдарын қыста ұстау кезінде қолданылатын әртүрлі типтегі және мақсаттағы механизмдерді басқару.
2. Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру.
3. Жанар-жағармай материалдарын құю.
4. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
5. Профилактикалық жөндеу және жөндеудің басқа түрлеріне қатысу.
Білімдер:
1. Автомобиль жолының жүру бөлігін қардан және қар-мұз шөгінділерінен тазарту технологиясының негізгі түрлері, оларды автожолдан тыс бөлінген орындарға шығару.
2. Жұмыс өндірісіне, жұмыс сапасына, материалдар мен қоспаларға қойылатын техникалық талаптар.
3. Қызмет көрсетілетін машиналардың, тіркеме жабдықтар мен құрылғылардың құрылысы және техникалық сипаттамалары.
4. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.

Технический регламент ТР ТС 014/2011
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8189-0-006 Дорожно-путевой рабочий
7119-9-002 Дорожный рабочий
10. Карточка профессии "Оператор снегоуборочной машины":
Код группы:
8342-5
Код наименования занятия:
8342-5-002
Наименование профессии:
Оператор снегоуборочной машины
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Оператор снегоуборочной машины
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Управление и контроль работы машин и механизмов различного типа и назначения, применяемых при зимнем содержании автомобильных дорог.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
Трудовые функции:
1. Управление и контроль работы машин и механизмов различного типа и назначения, применяемых при зимнем содержании автомобильных дорог.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Трудовая функция 1: Управление и контроль работы машин и механизмов различного типа и назначения, применяемых при зимнем содержании автомобильных дорог
Навык 1:
Управление и контроль работы обслуживаемой снегоуборочной машины
Умения:
1. Управлять снегоуборочной машиной и механизмами различного типа и назначения, применяемыми при зимнем содержании автомобильных дорог;
2. Осуществлять техническое обслуживание машины, проверять исправность ее систем и узлов;
3. Заправлять горючими и смазочными материалами;
4. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых машин и механизмов;
5. Осуществлять профилактический ремонт и участвовать в иных различных видах ремонта.
Знания:
1. Основные виды технологии очистки проезжей части автомобильной дороги от снега и снежно-ледяных отложений с вывозом их за пределы автодороги в отведенные места;
2. Технические требования к производству работ, качеству работ, материалам и смесям;
3. Устройство и технические характеристики обслуживаемых машин, прицепного оборудования и приспособлений;
4. Правила инструкции по их эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту;

5. Жол қозғалысы ережелері, қызмет көрсетілетін машинаның көмегімен жұмыстарды орындау технологиясы.
6. Жанар-жағармай материалдары мен электр энергиясын тұтыну нормалары.
7. Машинисттен төмен разрядқа тарифтелетін құрылыс слесарі үшін көзделген көлемде слесарлық іс;
8. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі :
-
2-дағды:
Қызмет көрсетілетін автожол құрылыс машиналарының жұмысын басқару және бақылау
Машықтар:
1. Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру.
2. Жанар-жағармай материалдарын құю.
3. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
4. Профилактикалық жөндеу және жөндеудің басқа түрлеріне қатысу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін машиналардың, тіркеме жабдықтар мен құрылғылардың құрылысы және техникалық сипаттамалары.
2. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
3. Жол қозғалысы ережелері, қызмет көрсетілетін машинаның көмегімен жұмыстарды орындау технологиясы. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қызмет көрсету және қызмет көрсетілетін машинаны ағымдағы жөндеу. Жанар-жағармай материалдарымен толтыру
1-қосымша еңбек функциялары :
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-дағды
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жүргізу және рәсімдеу
Еңбек ептілігі:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жасау
Машық:
Техникалық құжаттаманы жасау тәртібі мен нысанын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі :
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
КО ТР 014/2011 техникалық регламенті
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8342-9-002 Машинист (автожол құрылыс машиналары)
11. "Тиегіш жүргізушісі" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8343-3
Сабақ атауының коды:
8343-3-001
Кәсіптің атауы:
Тиегіш жүргізушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (1-шығарылым), Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33389 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Тиегіш жүргізушісі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Жүктерді тасымалдау, көтеру, тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және қабаттап төсеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті
еңбек функциялары :
Тиегіштерді және барлық арнайы механизмдерді басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1.Тиегіштерді және барлық арнайы механизмдерді басқару

5. Правила дорожного движения, технологию выполнения работ с помощью обслуживаемой машины;
6. Нормы расхода горючих и смазочных материалов и электроэнергии;
7. Слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря строительного, тарифицируемого на разряд ниже машиниста;
8. Основ охраны труда и техники безопасности.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2:
Управление и контроль работы обслуживаемых автодорожных строительных машин
Умения:
1. Осуществлять техническое обслуживание машины, проверка исправности ее систем и узлов;
2. Заправлять горючими и смазочными материалами;
3. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых машин и механизмов;
4. Осуществлять профилактический ремонт и участвовать в иных различных видах ремонта.
Знания:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых машин, прицепного оборудования и приспособлений;
2. Правила инструкции по их эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту;
3. Правила дорожного движения, технологию выполнения работ с помощью обслуживаемой машины. Основы охраны труда и техники безопасности.
Возможность
признания навыка:
Техническое обслуживание и текущий ремонт обслуживаемой машины. Заправка горючими и смазочными материалами.
Дополнительная трудовая функция 1:
Оформление технической
документации в соответствии с действующими нормативными документами
Навык 1:
Ведение и оформление технической
документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:
Составлять техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
Знания:
Знание порядка и формы составления технической документации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент ТР ТС 014/2011
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8342-9-002 Машинист (автодорожные строительные машины)
11. Карточка профессии "Водитель погрузчика":
Код группы:
8343-3
Код наименования занятия:
8343-3-001
Наименование профессии:
Водитель погрузчика
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС (выпуск 1), приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33389).
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Водитель погрузчика
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования
профессии:
Основная цель деятельности:
Транспортировка, подъем, погрузка, выгрузка, перемещение и укладка в штабель грузов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
Трудовые функции:
Управление погрузчиками и всеми специальными механизмами
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление погрузчиками и всеми специальными механизмами;

2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-еңбек функциясы :
1-дағды
Машықтар:
3.Тиегіштерді және барлық арнайы механизмдерді басқару
Жүктерді тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және қабаттап тиеу кезінде аккумуляторлық тиегіштерді және барлық арнайы жүк қармау механизмдері мен құрылғыларын басқару
2-разряд үшін:
1. Жүктерді тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және қабаттап тиеу кезінде аккумуляторлық тиегіштерді және барлық арнайы жүк қармау механизмдері мен құрылғыларын басқару.
2. Тиегішке және оның барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу.
3. Тиегіштің жұмысындағы, оның механизмдеріндегі ақауларды анықтау және оларды жою.
4. Алынбалы жүк қармайтын құрылғылар мен механизмдерді орнату және ауыстыру.
5. Жүк тиегіш, жүк қармау тетіктері мен құрылғыларына жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге қатысу.
6. Аккумулятор заряды.
7. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
8. Жол қозғалысы ережелері.
3-разряд үшін :
1. Жүктерді тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және қабаттап төсеу кезінде тракторлық тиегіштерді, вагон тиегіштерді, вагон түсіргіштерді және барлық арнайы жүк түсіру механизмдері мен құрылғыларын және қайырмаларды басқару.
2. Тиегішке және оның барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу.
3. Тиегіштің жұмысындағы ақауларды анықтау.
4. Алынбалы жүк қармайтын құрылғылар мен механизмдерді орнату және ауыстыру.
5. Жүк тиегіш, жүк қармау тетіктері мен құрылғыларына жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге қатысу.
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
7. Жол қозғалысы ережелері.
Білімдер:
2-разряд үшін:
1. Аккумуляторлық тиегіштің құрылғысы; көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу, түсіру тәсілдері; жүктерді көтеру, орнын ауыстыру және төсеу қағидалары; көше қозғалысы, кәсіпорын аумағы бойынша қозғалыс, пристанциялық жолдар және белгіленген дабыл қағидасы.
2. Электротехника бойынша қарапайым мәліметтер.
3-разряд үшін :
1. Тиегіштер мен аккумуляторлы батареялардың құрылысы.
2. Көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу және түсіру тәсілдері.
3. Жүктерді көтеру, орнын ауыстыру және төсеу ережелері.
4. Жол қозғалысы, кәсіпорын аумағы мен бекет маңындағы жолдар бойынша қозғалыс ережесі.
5. Жанар-жағармай материалдарының қолданылатын сұрыптары.
6. Аккумулятор өндірісінің негізгі материалдарының атаулары.
7. Қышқылдар мен сілтілермен жұмыс істеу ережелері.
8. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі :
-
2-дағды:
Жүктерді тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және қабаттап тиеу кезінде аккумуляторлық тиегіштерді және барлық арнайы жүк қармау механизмдері мен құрылғыларын басқару
Машықтар:
4-разряд үшін:

2. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Трудовая функция 1:
Навык 1:
Умения:
Управление погрузчиками и всеми специальными
механизмами
Управление аккумуляторными
погрузчиками и всеми специальными
грузозахватными механизмами и приспособлениями при погрузке, выгрузке, перемещении и укладке в штабель грузов.
Для 2-разряда:
1. Управлять аккумуляторными погрузчиками и всеми специальными грузозахватными механизмами и приспособлениями при погрузке, выгрузке, перемещении укладке в штабель грузов;
2. Осуществлять техническое обслуживание и текущий ремонт погрузчика и всех его механизмов;
3. Определять неисправности в работе погрузчика, его механизмов и их устранение;
4. Осуществлять установку и замену съемных грузозахватных приспособлений и механизмов;
5. Участвовать в проведении планово-предупредительного ремонта погрузчика и грузозахватных механизмов и приспособлений;
6. Заряжать аккумуляторы;
7. Применять основы охраны труда и техники безопасности;
8. Применять правила дорожного движения.
Для 3-разряда:
1. Управлять тракторными погрузчиками, вагонопогрузчиками, вагоноразгрузчиками и всеми специальными грузозахватными механизмами и приспособлениями при погрузке, выгрузке, перемещении и укладке грузов в штабель и отвал;
2. Осуществлять техническое обслуживание погрузчика и текущий ремонт всех его механизмов;
3. Определять неисправности в работе погрузчика;
4. Осуществлять установку и замену съемных грузозахватных приспособлений и механизмов;
5. Участвовать в проведении планово- предупредительного ремонта погрузчика, грузозахватных механизмов и приспособлений;
6. Соблюдать основы охраны труда и техники безопасности;
7. Соблюдать правила дорожного движения.
Знания:
Для 2-разряда:
1. Устройство аккумуляторного погрузчика, способы погрузки, выгрузки грузов на всех видах транспорта, правила подъема, перемещения и укладки грузов, правила уличного движения, движения по территории предприятия, пристанционным путям и установленную сигнализацию;
2. Элементарные сведения по электротехнике.
Для 3-разряда:
1. Устройство погрузчиков и аккумуляторных батарей;
2. Способы погрузки и выгрузки грузов на всех видах транспорта;
3. Правила подъема, перемещения и укладки грузов;
4. Правила дорожного движения, движения по территории предприятия и пристанционным путям;
5. Применяемые сорта горючих и смазочных материалов;
6. Наименования основных материалов аккумуляторного производства;
7. Правила обращения с кислотами и щелочами;
8. Применять основы охраны труда и техники безопасности.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2:
Управление аккумуляторными погрузчиками всеми специальными
грузозахватными механизмами и приспособления, и при погрузке, выгрузке, перемещении и укладке в штабель грузов
Умения:
Для 4-разряда:

1. Қуаттылығы 73,5 кВт (100 а. к. дейін) дейінгі трактор тиегішті басқару
5-разряд үшін :
1. Қуаты 73,5 кВт жоғары (100 а. к. жоғары) трактор тиегішті және оны бульдозер, скрепер, экскаватор және басқа да машиналар ретінде пайдалана отырып, қуаты 147 кВт дейінгі (200 а. к. дейін) тиегіште жұмыс істеген кезде басқару
Білімдер:
4-5-разрядтан үшін :
1. Тиегіштер мен аккумуляторлы батареялардың құрылысы; көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу және түсіру тәсілдері.
2. Жүктерді көтеру, орнын ауыстыру және төсеу ережелері.
3. Жол қозғалысы, кәсіпорын аумағы мен бекет маңындағы жолдар бойынша қозғалыс ережесі.
4. Жанар-жағармай материалдарының қолданылатын сұрыптары.
5. Аккумулятор өндірісінің негізгі материалдарының атаулары.
6. Қышқылдар мен сілтілермен жұмыс істеу ережелері.
7. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
Дағдыны тану
мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы : Тиегіштерді және барлық арнайы механизмдерді басқару
1-дағды:
Жүктерді тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және қабаттап тиеу кезінде аккумуляторлық тиегіштерді және барлық арнайы жүк қармау механизмдері мен құрылғыларын басқару
Машықтар:
6-разряд үшін :
1. Қуаты 73,5 кВт жоғары (100 а. к. жоғары) трактор тиегішті және оны бульдозер, скрепер, экскаватор және басқа да машиналар ретінде пайдалана отырып, қуаты 147 кВт дейінгі (200 а. к. дейін) тиегіште жұмыс істеген кезде басқару
7-разряд үшін :
1. Күрделі электрондық басқару жүйесімен, телескопиялық немесе фронтальды жебемен жабдықталған және ірі тоннажды контейнерлерді тиеу-түсіруге арналған қуаты 200 кВт-тан жоғары (250 а. к. жоғары) тракторлық тиегішті басқару
Білімдер:
6-7-разрядтар үшін :
1. Тиегіштер мен аккумуляторлы батареялардың құрылысы.
2. Көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу және түсіру тәсілдері.
3. Жүктерді көтеру, орнын ауыстыру және төсеу ережелері.
4. Жол қозғалысы , кәсіпорын аумағы мен бекет маңындағы жолдар бойынша қозғалыс ережесі.
5. Жанар-жағармай материалдарының қолданылатын сұрыптары.
6. Аккумулятор өндірісінің негізгі материалдарының атаулары.
7. Қышқылдар мен сілтілермен жұмыс істеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Тиегішке және оның барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу
Машықтар:
2-7-разрядтар үшін:
1. Тиегішке және оның барлық механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу.
2. Тиегіштің жұмысындағы, оның механизмдеріндегі ақауларды анықтау және оларды жою.
3. Алынбалы жүк қармайтын құрылғылар мен механизмдерді орнату және ауыстыру.
4. Жүк тиегіш, жүк қармау тетіктері мен құрылғыларына жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге қатысу.

1. Управлять тракторным погрузчиком мощностью до 73,5 кВт (до 100 л.с.).
Для 5-разряда:
1. Управлять тракторным погрузчиком мощностью свыше 73,5 кВт (свыше 100 л.с.) и при работе на погрузчике мощностью до 147 кВт (до 200 л.с.) с использованием его в качестве бульдозера, скрепера, экскаватора и других машин.
Знания:
Для 4-5 разрядов:
1. Устройство погрузчиков и аккумуляторных батарей, способы погрузки и выгрузки грузов на всех видах транспорта;
2. Правила подъема, перемещения и укладки грузов;
3. Правила дорожного движения, движения по территории предприятия и пристанционным путям;
4. Применяемые сорта горючих и смазочных материалов;
5. Наименования основных материалов аккумуляторного производства;
6. Правила обращения с кислотами и щелочами;
7. Основы охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Управление погрузчиками и всеми специальными механизмами
Навык 1:
Управление аккумуляторными погрузчиками и всеми специальными грузозахватными механизмами и приспособлениями при погрузке, выгрузке, перемещении и укладке в штабель грузов
Умения:
Для 6-разряда:
1. Управлять тракторным погрузчиком мощностью свыше 147 кВт (свыше 200 л.с.) до 200 кВт (до 250 л.с.) с использованием его в качестве бульдозера, скрепера, экскаватора и других машин.
Для 7-разряда:
1. Управлять тракторным погрузчиком мощностью свыше 200 кВт (свыше 250 л.с), оборудованном сложной электронной системой управления, телескопической или фронтальной стрелой и предназначенном для погрузки-выгрузки крупнотоннажных контейнеров.
Знания:
Для 6-7 разрядов:
1. Устройство погрузчиков и аккумуляторных батарей;
2. Способы погрузки и выгрузки грузов на всех видах транспорта;
3. Правила подъема, перемещения и укладки грузов;
4. Правила дорожного движения, движения по территории предприятия и пристанционным путям;
5. Применяемые сорта горючих и смазочных материалов;
6. Наименования основных материалов аккумуляторного производства;
7. Правила обращения с кислотами и щелочами.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2:
Техническое обслуживание и текущий ремонт
погрузчика и всех его механизмов
Умения:
Для 2-7 разрядов:
1. Осуществлять техническое обслуживание и текущий ремонт погрузчика и всех его механизмов;
2. Определять неисправности в работе погрузчика, его механизмов и их устранение;
3. Осуществлять установку и замену съемных грузозахватных приспособлений и механизмов;
4. Участвовать в проведении планово-предупредительного ремонта погрузчика и грузозахватных механизмов и приспособлений;

5. Аккумулятор заряды.
Білімдер:
2-7-разрядтар үшін:
1. Тиегіштер мен аккумуляторлы батареялардың құрылысы.
2. Электротехника бойынша білімі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2: Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-дағды:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
2-7-разрядтар үшін :
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жасау
Білімдер:
2-7-разрядтар үшін :
1. Техникалық құжаттаманы жасау тәртібі мен нысанын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі :
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
КО ТР 014/2011 техникалық регламенті
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8343-9-022 Тиегіш машинаның машинисі
3
8343-2-003 Порттық краншы
3
8343-2-008 Кран машинисі (краншы)
12. "Асфальтбетоншы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
7114-3
Сабақ атауының коды:
7114-3-001
Кәсіптің атауы:
Асфальтбетоншы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі :
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (3-шығарылым). "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі №388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Асфальтбетоншы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Жол негізін дайындаумен, жол-құрылыс материалдарын үлестірумен, асфальтбетон жамылғысын пішіндеумен және әрлеумен байланысты жөндеу жұмыстарының, қосалқы және көмекші жұмыстардың жоғары сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5. Заряжать аккумуляторы.
Знания:
Для 2-7 разрядов:
1. Устройство погрузчиков и аккумуляторных батарей;
2. Знания по электротехнике.
Возможность
признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2: Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Навык 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:
Для 2-7 разрядов:
1. Составлять техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
Знания:
Для 2-7 разрядов:
1. Знание порядка и формы составления технической документации.
Возможность
признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и
национальных стандартов:
Технический регламент ТР ТС 014/2011
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8343-9-022 Машинист подъемной машины.
3
8343-2-003 Крановщик портовый.
3
8343-2-008 Машинист крана (крановщик).
12. Карточка профессии "Асфальтобетонщик":
Код группы:
7114-3
Код наименования занятия:
7114-3-001
Наименование профессии:
Асфальтобетонщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень
квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Асфальтобетонщик
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования
профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение высокого качества ремонтных работ, подсобных работ и вспомогательных работ, связанных с подготовкой дорожного основания, распределением дорожно-строительных материалов, профилированием и отделкой асфальтобетонного покрытия.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:

1. Автомобиль жолдарының асфальтбетон жамылғыларын салу кезінде жөндеу, қосалқы және көмекші жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-еңбек функциясы : Автомобиль жолдарының асфальтбетон жамылғыларын салу кезінде жөндеу, қосалқы және көмекші жұмыстарды орындау
1-дағды
Асфальтбетон жол жамылғыларын салу кезінде қосалқы жұмыстарды орындау .
Машықтар:
1-разряд үшін:
1. Асфальтбетоннан және қара тұтқырғыштармен өңделетін материалдардан жамылғыларды салу және жөндеу нысандарында дайындық, тиеу-түсіру және жинау жұмыстарын орындау
2. Жол-құрылыс машиналары мен жол құрылымдарының элементтерін қолмен және механикаландырылған құралды қолдана отырып, тазалау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру, жамылғыларды бөлшектегеннен және кескеннен кейін материалдарды жинау.
2-разряд үшін:
1. Жол жамылғыларын салу және жөндеу кезінде негіздерді дайындау бойынша жұмыстарды орындау
2. Негізді кен балғасымен тазалау
3. Инертті толтырғыштарды елеу
4. Отын жару
5. Қара тұтқырғышты айдау
6. Жол материалдарын тегістеу және түптеу
Білімдер:
1-разряд үшін:
1. Жол жамылғыларының негіздерін дайындау сапасына қойылатын талаптар.
2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын білу.
2-разряд үшін :
1. Жамылғыларды салу үшін негіздерді дайындау әдістері;
2. Тұтқыр материалдарды қаптамадан шығару, тасымалдау және сақтау ережелері;
3. Жамылғыларды дайындауға арналған компоненттердің құрамы.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Жол асфальтбетон жамылғыларын салу кезінде шағын жол жөндеу жұмыстарын және қосалқы жұмыстарды орындау
Машықтар:
3-разряд үшін :
1. Қайнату қазандықтарында қара тұтқыр материалдарды қыздыру;
2. Компоненттерді қазандықтарға жүктеу;
3. Жамылғы астындағы негіздерді салу;
4. Қол үлестіргіштердің көмегімен негіздерді қара тұтқыр материалдармен өңдеу;
5. Тіреме білеулерді орнату;
6. Асфальтбетон қоспалары мен ыстық және суық күйінде қара тұтқырғыштармен өңделетін материалдарды қолмен беру және төсеу;
7. Сынамаларды кесу және кесу орындарын бітеу;
8. Асфальтбетон жамылғыларындағы жарықшақтарды тазалау және бітеу;
9. Асфальтбетон жамылғылары мен қара тұтқырғыштармен өңделген материалдардан салынған жамылғыларды қолмен және асфальтқыздырғыштарды немесе жөндеушілерді қолдана отырып ұсақ жөндеу;
10. Қара тұтқырғыштармен өңделген материалдардан салынған асфальтбетон жамылғыларын механикаландырылған құралдың көмегімен бөлшектеу және кесу;

1. Выполнение ремонтных работ, подсобных и вспомогательных работ при устройстве асфальтобетонных покрытий автомобильных дорог.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Трудовая функция 1: Выполнение ремонтных работ, подсобных и
вспомогательных работ при устройстве асфальтобетонных покрытий автомобильных дорог.
Навык 1:
Выполнение подсобных работ при устройстве и ремонте асфальтобетонных дорожных покрытий.
Умения:
Для 1-разряда:
1. Выполнять подготовительные, погрузочно-разгрузочные и уборочные работы на объектах строительства и ремонта покрытий из асфальтобетона и материалов, обрабатываемых черными вяжущими;
2. Осуществлять работы по очистке дорожно-строительных машин и элементов дорожной конструкции вручную и с применением механизированного инструмента, уборке материалов после разборки и обрубки покрытий.
Для 2-разряда:
1. Выполнять работы по подготовке оснований при устройстве и ремонте дорожных покрытий.
2. Осуществлять очистку основания отбойным молотком;
3. Просеивать инертные заполнители;
4. Осуществлять колку дров;
5. Осуществлять перекачку черного вяжущего;
6. Разравнивать и окучивать дорожные материалы.
Знания:
Для 1-разряда:
1. Требования, предъявляемые к качеству подготовки оснований дорожных покрытий;
2. Знание охраны труда и техники безопасности.
Для 2-разряда:
1. Способы подготовки оснований для устройства покрытий;
2. Правила распаковки, перевозки и хранения вяжущих материалов;
3. Состав компонентов для приготовления покрытий;
4. Знание охраны труда и техники безопасности.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение мелких дорожно-ремонтных работ и вспомогательных
работ при устройстве дорожных
асфальтобетонных
покрытий
Умения:
Для 3-разряда:
1. Осуществлять разогрев черных вяжущих материалов в варочных котлах;
2. Осуществлять загрузку компонентов в котлы;
3. Осуществлять устройство оснований под покрытия;
4. Осуществлять обработку оснований черными вяжущими материалами с помощью ручных распределителей;
5. Осуществлять установку упорных брусьев;
6. Осуществлять подачу и раскладку вручную асфальтобетонных смесей и материалов, обрабатываемых черными вяжущими в горячем и холодном состоянии;
7. Осуществлять вырубку образцов и заделок мест вырубки;
8. Осуществлять очистку и заделку трещин в асфальтобетонных покрытиях;
9. Осуществлять мелкий ремонт асфальтобетонных покрытий и покрытий из материалов, обработанных черными вяжущими, вручную и с применением асфальторазогревателей или ремонтеров;
10. Осуществлять разборку и обрубку с помощью механизированного инструмента асфальтобетонных покрытий из материалов, обработанных черными вяжущими;

11. Қайнату қазандықтарын, шығару қазандықтарын, шығару науаларын және араластыру қондырғыларын тазалау.
4-разряд үшін :
1. Ашық қазандықтарда асфальт қоспаларын қорыту;
2. Электротермиялық тәсілмен тұтқырғышты дайындау;
3. Маяктар мен маяк төрткілдештерді орната отырып, асфальтбетоннан және қара тұтқырғыштармен өңделетін материалдардан салынған жол жамылғыларын пішіндеу және әрлеу;
4. Жеке карталармен асфальтбетон және асфальт жамылғыларын, сондай-ақ жаяужолдарды, бақша жолдарын және төсеніштерді жөндеу;
5. Асфальтбетон және қара қоспалы жамылғылардың шұңқырларын жөндеу.
Білімдер:
3-разряд үшін :
1. Асфальтбетон жамылғылары мен қара тұтқырғыштармен өңделетін материалдардан салынған жамылғылардың негізгі түрлері;
2. Қара жамылғыларды салу кезінде қолданылатын мастикалардың, эмульсиялардың, асфальт қоспаларының және инертті толтырғыштардың түрлері;
3. Асфальтбетон жамылғылары мен қара тұтқырғыштармен өңделген жамылғылардың механикаландырылған құралының көмегімен бөлшектеу, кесу және бітеу тәсілдері.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын білу.
4-разряд үшін :
1. Асфальтбетон жамылғылары астындағы негіздерге және қара тұтқырғыштармен өңделген материалдардан салынған жамылғылар астындағы негіздерге қойылатын негізгі талаптар;
2. Мастикалардң, эмульсиялардың, асфальт қоспаларының және қара тұтқырғыштармен өңделетін материалдардан жасалған қоспалардың сапасына қойылатын талаптар;
3. Жамылғыларды салу, жөндеу және қабылдау ережелері;
4. Асфальтбетон жамылғылары мен қара тұтқырғыштармен өңделген материалдардан салынған жамылғылардың шұңқырларын жөндеу ережелері мен тәсілдері.
5. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды:
Асфальтбетонды жол жамылғыларын салу кезінде жол-жөндеу жұмыстарын және қосалқы жұмыстарды орындау
Машықтар:
5-разряд үшін :
1. Жол жамылғыларының шөгу орындарын жою;
2. Құбырларды, науаларды, бастиектерді, тіреу қабырғалары мен парапеттерді
және жөндеу;
3. Автомобиль жолдарын сәулеттік безендіру элементтерінің жекелеген зақымдануларын түзету;
4. Пландағы пикетаж және жол элементтерін бөлу;
5. Геодезиялық құралдың көмегімен жол құрылыстарының биіктік белгілерін анықтау;
6. Сүзгілерді қалпына келтіре отырып, дренаждар мен төсемдерді орнату және жөндеу;
7. Қоршау және сигнал құрылғыларын орнату;
8. Өрістеуші жыраларды бекіту;
9. Автомобиль жолдарының жол жамылғысын таңбалау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде;
10. "Зебра" типті жаяу жүргіншілер өткелінің сызықтарын бояулармен және термопластикалық материалдармен жағу;;
11. Трафарет бойынша қарама-қарсы бағыттардың көлік ағындарын бүріккіш пистолеттердің көмегімен бөлетін аралдарды белгілеу, жолақтар бойынша қозғалыс бағытын белгілейтін жебелерді, екі компонентті пластиктермен, жарық қайтаратын элементтерді-пневматикалық пистолетпен, тіректердің, көпірлердің, жол өтпелерінің тік беттерін, порталдардың, туннельдердің, парапеттердің соңғы беттерін белгілеу.
Білімдер:
5-разряд үшін:

11. Осуществлять очистку варочных котлов, выпускных котлов, выпускных лотков и смесительных установок.
Для 4-разряда:
1. Осуществлять варку асфальтовых смесей в открытых котлах;
2. Приготавливать вяжущее электротермическим способом;
3. Осуществлять профилирование и отделку дорожных покрытий из асфальтобетона и материалов, обрабатываемых черными вяжущими, с установкой маяков и маячных реек;
4. Осуществлять ремонт асфальтобетонных и асфальтовых покрытий отдельными картами, а также тротуаров, садовых дорожек и отмостков;
5. Осуществлять ямочный ремонт покрытий асфальтобетоном и черными смесями.
Знания:
Для 3-разряда:
1. Основные виды асфальтобетонных покрытий и покрытий из материалов, обрабатываемых черными вяжущими;
2. Виды мастик, эмульсий, асфальтовых смесей и инертных заполнителей, применяемых при устройстве черных покрытий;
3. Способы разборки, обрубки и заделки с помощью механизированного инструмента асфальтобетонных покрытий и покрытий, обработанных черными вяжущими.
4. Знание охраны труда и техники безопасности.
Для 4-разряда:
1. Основные требования, предъявляемые к основаниям под асфальтобетонные покрытия и под покрытия из материалов, обработанных черными вяжущими;
2. Требования к качеству мастик, эмульсий, асфальтовых смесей и смесей из материалов, обрабатываемых черными вяжущими;
3. Правила устройства, ремонта и приемки покрытий;
4. Правила и способы ямочного ремонта асфальтобетонных покрытий и покрытий из материалов, обработанных черными вяжущими.
5. Знание охраны труда и техники безопасности.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение дорожно-ремонтных работ и вспомогательных работ при устройстве асфальтобетонных дорожных покрытий
Умения:
Для 5-разряда:
1. Осуществлять ремонт мест просадок дорожных покрытий;
2. Осуществлять устройство и ремонт труб, лотков, оголовков, подпорных стен и парапетов;
3. Исправлять отдельные повреждения элементов архитектурного оформления автомобильных дорог;
4. Осуществлять разбивку пикетажа и элементов дорог в плане;
5. Определять высотные отметки дорожных сооружений при помощи геодезического инструмента;
6. Осуществлять устройство и ремонт дренажей и мощений с восстановлением фильтров;
7. Осуществлять установку ограждающих и сигнальных устройств;
8. Осуществлять закрепление развивающихся оврагов;
9. Производить работы по разметке дорожного покрытия автомобильных дорог;
10. Наносить линии пешеходного перехода типа "Зебра" красками и термопластичными материалами;
11. Обозначать островки, разделяющие транспортные потоки противоположных направлений по трафарету с помощью пистолетов-распылителей, нанесение стрел, обозначающих направление движения по полосам, двухкомпонентными пластиками, световозвращающих элементов -пневматическим пистолетом, разметки вертикальные поверхностей опор, мостов, путепроводов, торцевых поверхностей порталов, туннелей, парапетов.
Знания:
Для 5-разряда:

1. Жол жамылғылары мен жасанды құрылыстардың жай-күйін бағалау әдістері;
2. Геодезиялық құралды орнату және қолдану ережесі;
3. Бояулардың, еріткіштердің және термопластикалық материалдардың негізгі түрлері мен қасиеттері;
4. Олардың тұтқырлығы мен сусымалығын анықтау әдістері;
5. Лак-бояу материалдарын қолдану тәсілдері;
6. Көлденең таңбалау сызықтарының, жебелерінің және жазуларының өлшемдері;
7. Жол белгілерімен немесе бағдаршамдармен ұштастыра отырып таңбалау тәртібі;
8. Жол таңбасына қойылатын техникалық талаптар;
9. Жарық қайтаратын элементтермен үйлестіре отырып, таңбалау материалдарын жағу ережесі;
10. Термопластикалық материалдарды жағуға арналған механикаландырылған құралды орнату және жұмыс істеу қағидаты;
11. Екі компонентті пластикалық материалдарды жағу құрамы мен технологиясы;
12. Топырақ эрозиясымен күресу әдістері;
13. Жолдардағы көктайғақты жою тәсілдері;
14. Еңбекті қорғау және техниканы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы : Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-дағды
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жасау
Білімдер:
5-разряд үшін :
1. Техникалық құжаттаманы жасау тәртібі мен нысанын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8342-9-003 Бетон төсегіштің машинисі
3
7119-9-005 Асфальтбетон төсегіштің машинисі
13 "Темірбетон бұйымдарын құюшы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8115-1
Сабақ атауының коды:
8115-1-001
Кәсіптің атауы:
Темірбетон бұйымдарын құюшы
СБШ біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Темірбетон бұйымдарын құюшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе "Skills Enbek" онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Темірбетон бұйымдарын құю, темірбетонға күтім жасау, құрылыс кезінде темірбетон беттерін өңдеу, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды кеңейту, қайта құрылымдау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу бойынша жұмыстар кешенін орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Методы оценки состояния дорожных покрытий и искусственных сооружений;
2. Устройство и правила применения геодезического инструмента;
3. Основные виды и свойства красок, растворителей и термопластичных материалов;
4. Методы определения их вязкости текучести;
5. Способы нанесения лакокрасочных материалов;
6. Размеры линий, стрел и надписей горизонтальной разметки;
7. Порядок нанесения разметки в сочетании с дорожными знаками или светофорами;
8. Технические требования, предъявляемые дорожной разметке;
9. Правила нанесения маркирующих материалов в сочетании со световозвращающими элементами;
10. Устройство и принцип действия механизированного инструмента для нанесения термопластических материалов;
11. Состав и технологию нанесения двухкомпонентных пластичных материалов;
12. Методы борьбы с эрозией почв;
13. Способы ликвидации гололеда на дорогах;
14. Знание охраны труда и техники.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Навык 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Умения:
Для 5-разряда:
1. Составлять техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
Знания:
Для 5-разряда:
1. Знание порядка и формы составления технической документации.
Возможность
признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе.
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8342-9-003 Машинист бетоноукладчика
3
7119-9-005 Машинист укладчика асфальтобетона
13. Карточка профессии "Заливщик железобетонных изделий":
Код группы:
8115-1
Код наименования занятия:
8115-1-001
Наименование профессии:
Заливщик железобетонных изделий
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Заливщик железобетонных изделий
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования
профессии:
Основная цель деятельности:
Выполнение комплекса работ по заливке железобетонных изделий, уходу за железобетоном, обработке железобетонных поверхностей при строительстве, а также расширению, реконструкции, реставрации, капитальному ремонту зданий и сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Бетондау алдында қарапайым дайындық жұмыстарын жүргізу, темірбетонға күтім жасау. Күрделілігі орташа темірбетон жұмыстарының кешенін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы : Бетондау алдында қарапайым дайындық жұмыстарын жүргізу, темірбетонға күтім жасау.
Күрделілігі орташа темірбетон жұмыстарының кешенін орындау
1-дағды
Құрылыс қалдықтарынан, қардан, мұздан қалыптарды, тасты негіздерді және бетон беттерін тазалау. Темірбетон беттерін егеу. Арматураны тоттан тазарту. Жаңа төселген темірбетонға күтім жасау. Сумен суару. Бетоннан қалыптарды тазарту, оны майлау
Машықтар:
3-разрядтар үшін:
1. Бүріккішпен және бетон жұмыстарына арналған қол құралымен жұмыс жасау;
2. Қол құралымен бетон беттерін егеу;
3. Арматуралық болатты тоттан қол құралымен тазалау;
4. Бетон қоспаларынан қалыптарды тазалау, оны майлау;
5. Құрылыс алаңында болған, биіктікте жұмыс істеген, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және бетон жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
6. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы талаптарын сақтау, жеке қорғану құралдарын қолдану;
7. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
1. Бетон және темірбетон бұйымдары мен құрылымдарының түрлері;
2. Қалыптың жай-күйіне қойылатын талаптар;
3. Бетондау алдында арматураның жай-күйіне қойылатын талаптар;
4. Жаңа төселген бетонға күтім жасау ережелері;
5. Тиеу жұмыстары кезінде қимылмен сигнал беру ережелері;
6. Бетон жұмыстарына арналған қол құралының мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды: Бетондау алдында күрделі дайындық жұмыстарын жүргізу
Бетон қоспасын арнайы құрылымдарға төсеу алдында ұйымдастыру және дайындық жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
4-разряд үшін:
1. Бетон қоспасын көлденең жазықтықтарға төсеу.
2. Едендердің астыңғы қабаттарын, бетон негіздерін және цемент төсемдерін орнату.
3. Бетон және темірбетон құрылымдарын бөлшектеу және жөндеу.
4. Бетон қоспасын арнайы құрылымдарға төсеу алдында ұйымдастыру және дайындық жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Бетон қоспасын бір және қос қисықтықтың жұқа қабырғалы құрылымдарға, көпірлердің аралық құрылымдарының күрделі құрылымдарына, кернеулі күшейтілген монолитті құрылымдарға төсеу;
2. Турбогенераторлардың, қоректік электр сорғыларының іргетастарындағы төсеме бөлшектерді бетондау; ұңғымалар мен траншеяларды бетондау;
3. Құрылыс алаңында болған, биіктікте жұмыс істеген, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және бетон жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;

1. Ведение простых подготовительных работ перед бетонированием, уход за железобетоном. Выполнение комплекса железобетонных работ средней сложности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Ведение простых подготовительных работ перед бетонированием, уход за железобетоном. Выполнение комплекса
железобетонных работ средней сложности.
Навык 1:
Очистка опалубки, скальных оснований и бетонных поверхностей от строительного мусора, снега, льда. Насечка железобетонных поверхностей.
Очистка арматуры от ржавчины. Уход за свежеуложенным железобетоном поливкой водой. Очистка опалубки от бетона, обработка ее смазкой.
Умения:
Для 3-горазряда:
1. Работать распылителем и ручным инструментом для бетонных работ;
2. Выполнять насечку бетонных поверхностей ручным инструментом;
3. Выполнять очистку арматурной стали от ржавчины ручным инструментом;
4. Выполнять очистку опалубки от бетонных смесей, обрабатывать ее смазкой;
5. Соблюдать требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, работе на высоте, пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при ведении бетонных работ;
6. Соблюдать требования производственной санитарии и гигиены труда, применять средства индивидуальной защиты;
7. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Знания:
1. Виды бетонных и железобетонных изделий и конструкций;
2. Требования, предъявляемые к состоянию опалубки;
3. Требования, предъявляемые к состоянию арматуры перед бетонированием;
4. Правила ухода за свежеуложенным бетоном;
5. Правила сигнализации жестами при погрузочных работах;
6. Назначение ручного инструмента для бетонных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2: Ведение сложных подготовительных работ перед бетонированием. Ведение организационных и подготовительных работ перед укладкой бетонной смеси в особые конструкции.
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Осуществлять укладку бетонной смеси на горизонтальных плоскостях;
2. Осуществлять устройство подстилающих слоев, бетонных оснований полов и цементной стяжки;
3. Осуществлять демонтаж и ремонт бетонных и железобетонных конструкций;
4. Проводить организационные и подготовительные работы перед укладкой бетонной смеси в особые конструкции.
Знания:
1. Укладка бетонной смеси в тонкостенные конструкции одинарной и двойной кривизны, сложные конструкции пролетных строений мостов, в напряженно-армированные монолитные конструкции;
2. Бетонирование закладных деталей в фундаментах турбогенераторов, питательных электронасосов, бетонирование скважин и траншей;
3. Требования охраны труда при нахождении на строительной площадке, работе на высоте, пожарной безопасности, электробезопасности и безопасности при ведении бетонных работ;

4. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасына қойылатын талаптар;
5. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды:
Құю жұмыстарын және темірбетоннан дайын өнімдер мен бұйымдарды алу жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Өндірістік үдерістің барлық кезеңдерін білу және қолданылатын көтергіш-көліктік және қайта тиеу машиналары мен темірбетон бұйымдарын құю механизмдерін басқару .
2.  Жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
Білімдер:
1. Өндірістік үдерістің барлық кезеңдерін білу және қолданылатын көтергіш-көліктік және қайта тиеу машиналары мен темірбетон бұйымдарын құю механизмдерін басқару .
2. Жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
КО ТР 014/2011 техникалық регламенті
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
7549-4-035 Темірбетон бұйымдарын әрлеуші
3
7549-4-046 Бетон және темірбетон бұйымдарын оюшы
14. "Асфальт араластырғыш қондырғының операторы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8115-9
Сабақ атауының коды:
8115-9-026
Кәсіптің атауы:
Асфальт араластырғыш қондырғының операторы
СБШ біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік: Асфальт араластырғыш қондырғының операторы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын, алаңдарды салу, жөндеу және күтіп-ұстау үшін сұйық битум материалдарын дайындаудың сапалы орындалуын қамтамасыз ету, беттік өңдеу, тегістеу, сіңдіру, іргетастар мен су өткізгіш құбырларды гидрооқшаулау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары :
1. Автоматты және қолмен режимде циклдік немесе үздіксіз жұмыс істейтін мобильді немесе стационарлық асфальтбетон араластырғыш қондырғының жұмысын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы: Автоматты және қолмен режимде циклдік немесе үздіксіз жұмыс істейтін мобильді немесе стационарлық асфальтбетон араластырғыш қондырғының жұмысын басқару
1-дағды
Асфальтбетон араластырғыш қондырғыға техникалық қызмет көрсету
Машықтар:

4. Требования производственной санитарии и гигиены труда;
5. Правила оказания первой помощи пострадавшему при несчастном случае на производстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Проведение работ по заливке и получение готовых продукций и изделий из железобетона.
Умения:
1. Вести производственный процесс и управлять применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами при заливке железобетонных изделий;
2. Соблюдать правила техники безопасности при проведении работ.
Знания:
1. Знание всех этапов производственного процесса, и управление применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами при заливке железобетонных изделий.
2. Правил техники безопасности при проведении работ.
Возможность признания навыка:
-
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент ТР ТС 014/2011
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
7549-4-035 Отделочник железобетонных изделий.
3
7549-4-046 Резчик бетонных и железобетонных изделий.
14.Карточка профессии "Оператор асфальтосмесительной установки":
Код группы:
8115-9
Код наименования занятия:
8115-9-026
Наименование профессии:
Оператор асфальтосмесительной установки
Уровень
квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Оператор асфальтосмесительной установки
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение качественного выполнения подготовки жидких битумных материалов для строительства, ремонта и содержании автомобильных дорог, площадок, поверхностной обработки, подгрунтовки, пропитки, гидроизоляции фундаментов и водопропускных труб.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
Трудовые функции:
1. Управление работой мобильной или стационарной асфальтобетоносмесительной установки цикличного или непрерывного действия в автоматическом и ручном режиме.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Управление работой мобильной или стационарной асфальтобетоносме-сительной установки цикличного или непрерывного действия в автоматическом и ручном режиме.
Навык 1:
Техническое обслуживание асфальтобетоносме-сительной установки.
Умения:

1. Жұмыс сызбаларын оқу;
2. Асфальтбетон араластырғыш қондырғының ұсақ механикалық зақымдануы мен ақауларын тексеру кезінде анықтау;
3. Тексеру кезінде анықталған ұсақ механикалық зақымданулар мен ақауларды жоюды жүргізу;
4. Асфальтбетон араластырғыш қондырғының жұмыс тораптары мен бөлшектерін тазалауды жүргізу;
5. Асфальтбетон араластырғыш қондырғының жұмыс тораптары мен агрегаттарында майлауды, майды үстеп құюды және ауыстыруды жүргізу, асфальтбетон араластырғыш қондырғыға ауысым сайын техникалық қызмет көрсету шеңберінде оның жұмыс тораптары мен агрегаттарының бекіту қосылыстарын тексеру және тарту;
6. Жұмыс тораптарын, агрегаттар мен бөлшектерді бөлшектемей асфальтбетон араластырғыш қондырғыға ұсақ жөндеу жүргізу;
7. Техникалық шарттарға сәйкес асфальтбетон араластырғыш қондырғының алдын алу және оны жұмыс күйінде ұстау үшін қажетті жұмыстарды жүргізу.
Білімдер:
1. Асфальтбетон араластырғыш қондырғының жарамдылығын тексеру және тексеру тәсілдері;
2. Асфальтбетон араластырғыш қондырғы жұмысының ұсақ ақауларының белгілері мен себептері және оларды жою тәсілдері;
3. Нақты үлгідегі асфальтбетон араластырғыш қондырғысына техникалық шарттарда белгіленген талаптарға сәйкес ауысым сайын техникалық қызмет көрсету жұмыстарының құрамы;
4. Нақты үлгідегі асфальтбетон араластырғыш қондырғысына техникалық шарттармен белгіленген талаптарға сәйкес профилактикалық техникалық қызмет көрсету жұмыстарының құрамы;
5. Қызмет көрсетілетін асфальтбетон араластырғыш қондырғыны пайдалану ережелері;
6. Асфальтбетон араластырғыш қондырғысының жұмысындағы ықтимал ақаулардың, олардың пайда болуының ықтимал себептерінің тізбесі және оларды жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі :
-
2-дағды: Жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізілгеннен кейін асфальт-бетон араластырғыш қондырғының жұмыс жабдығын монтаждай отырып, жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге арналған асфальт-бетон араластырғыш қондырғысының жұмыс жабдығын бөлшектеу
Машықтар:
1. Жоспарлы-алдын ала жөндеу үдерісінде жою үшін олардың тізбесін қалыптастыру мақсатында асфальтбетон араластырғыш қондырғының жұмысындағы ақауларды анықтау және есепке алуды жүргізу;
2. Асфальтбетон араластырғыш қондырғыны жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге дайындауды жүргізу;
3. Асфальтбетон араластырғыш қондырғыны жоспарлы-алдын ала жөндеуден кейін жұмысқа дайындауды жүргізу;
4. Ақауларды анықтау үшін жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізілгеннен кейін асфальтбетон араластырғыш қондырғының жұмысын тексеруді жүзеге асыру, жоспарлы-алдын ала жөндеу бойынша қосымша жұмыстар жүргізуді талап ететін ақауларды жою;

1. Работать с чертежами;
2. Выявлять мелкие механические повреждения и неисправности асфальтобетоносмесительной установки при ее осмотре;
3. Производить устранение выявленных при осмотре мелких механических повреждений и неисправностей;
4. Производить очистку рабочих узлов и деталей асфальтобетоносмесительной установки;
5. Производить смазку, дозаправку и замену масла в рабочих узлах и агрегатах асфальтобетоносмесительной установки, проверять и подтягивать крепежные соединения ее рабочих узлов и агрегатов в рамках ежесменного технического обслуживания асфальтобетоносмесительной установки;
6. Производить мелкий ремонт асфальтобетоносмесительной установки без разборки рабочих узлов, агрегатов и деталей;
7. Осуществлять работы, необходимые для профилактики и поддержания асфальтобетоносмесительной установки в рабочем состоянии, в соответствии с техническими условиями.
Знания:
1. Способы осмотра и проверки исправности асфальтобетоносмесительной установки;
2. Признаки и причины мелких неисправностей работы асфальтобетоносмесительной установки и способы их устранения;
3. Состав работ ежесменного технического обслуживания в соответствии с требованиями, установленными техническими условиями на асфальтобетоносмесительную установку конкретной модели;
4. Состав работ профилактического технического обслуживания в соответствии с требованиями, установленными техническими условиями на асфальтобетоносмесительную установку конкретной модели;
5. Правила эксплуатации обслуживаемой асфальтобетоносмесительной установки;
6. Перечень возможных неисправностей в работе асфальтобетоносмесительной установки, возможных причин их возникновения и способы их устранения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2: Демонтаж рабочего оборудования асфальтобетоносме-сительной установки для проведения планово-предупредительного ремонта с монтажем рабочего оборудования асфальтобетоносме-сительной установки после проведения планово-предупредительного ремонта.
Умения:
1. Выявлять и вести учет неисправностей в работе асфальтобетоносмесительной установки в целях формирования их перечня для устранения в процессе планово-предупредительного ремонта;
2. Проводить подготовку асфальтобетоносмесительной установки к проведению планово-предупредительного ремонта;
3. Производить подготовку асфальтобетоносмесительной установки к работе после планово-предупредительного ремонта;
4. Осуществлять проверку работы асфальтобетоносмесительной установки после проведения планово-предупредительного ремонта для выявления неисправностей, устранение которых требуют проведения дополнительных работ по планово-предупредительному ремонту;

5. Жоспарлы-алдын алу жөндеу бойынша жұмыстарды қабылдауды құжаттау.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін бетон араластырғыш қондырғының жоспарлы-алдын алу жөндеулерін орындау мерзімдері;
2. Асфальтбетон араластырғыш қондырғыға жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу ережелері;
3. Асфальтбетон араластырғыш қондырғыны жоспарлы-алдын ала жөндеуге техникалық дайындау тәртібі;
4. Асфальтбетон араластырғыш қондырғыны жоспарлы-алдын ала жөндеуден кейін жұмысқа дайындау тәртібі;
5. Асфальтбетон араластырғыш қондырғыны пайдалану ережелері;
6. Бетон араластырғыш қондырғының дұрыс жұмыс істеуін сипаттайтын техникалық параметрлерге қойылатын талаптар;
7. Асфальтбетон араластырғыш қондырғының жекелеген тораптары мен бөлшектерін жөндеуге және ауыстыруға арналған нормалар;
8. Жоспарлы-алдын алу жөндеу бойынша жұмыстарды тапсыру-қабылдау актісін рәсімдеуге қойылатын талаптар;
9. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды:
Асфальтбетон қоспасының (рецептураның) компоненттерінің құрамын және өтінімде көрсетілген талаптарға жауап беретін оны дайындау шарттарын таңдау, асфальтбетон қоспасын іске қосу (қосу), рецептураға сәйкес асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған компоненттерді тиеу
Машықтар:
1. Өтінімде көрсетілген техникалық сипаттамаларға сәйкес асфальтбетон қоспасының (рецептураның) құрамын іріктеуді жүзеге асыру
2. Бетон араластырғыш қондырғыны іске қосуды (қосуды) жүзеге асыру
3. Шығыс бункерлерінің ысырмаларын ашу және оларды берілген салмақ (көлем) жиынтығынан кейін жабу
4. Қоспаларды рецептураға сәйкес мөлшерлеу
5. Жұмыс журналында қажетті есептік жазбаларды жүргізу
Білімдер:
1. Асфальтбетон қоспаларының маркалары және олардың техникалық сипаттамалары
2. Берілген сипаттамадағы асфальтбетон қоспасын дайындау үшін компоненттердің құрамын таңдау тәртібі
3. Асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған компоненттерді жүктеу реті
4. Асфальтбетон қоспасын пластификациялау немесе қатайтуды жеделдету үшін қолданылатын қоспалардың түрлері мен мақсаты
5. Басқарылатын асфальтбетон араластырғыш қондырғының құрылысы, пайдалану ережелері және жұмыс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
4-дағды: Жол-құрылыс материалдарымен қамтамасыз ету және автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп ұстау бойынша жұмыстар жүргізу
Машықтар:
1. Тауарлық асфальтбетон өндірісі.
2. Асфальтбетон қоспасын автоматты режимде және қолмен асфальтбетон араластырғыш қондырғыда дайындау үшін компоненттерді дайындау
Білімдер:
1. Өндірістік үдерістің барлық кезеңдерін білу
2. Жол-құрылыс материалдарымен қамтамасыз ету және автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстар жүргізу .

5. Документально оформлять приемку работ по планово-предупредительному ремонту.
Знания:
1. Сроки выполнения планово-предупредительных ремонтов обслуживаемой бетоносмесительной установки;
2. Правила проведения планово-предупредительных ремонтов асфальтобетоносмесительной установки;
3. Порядок технической подготовки асфальтобетоносмесительной установки к планово-предупредительному ремонту;
4. Порядок подготовки асфальтобетоносмесительной установки к работе после планово-предупредительного ремонта;
5. Правила эксплуатации асфальтобетоносмесительной установки;
6. Требования к техническим параметрам, характеризующим исправную работу бетоносмесительной установки;
7. Нормы на ремонт и замену отдельных узлов и деталей асфальтобетоносмесительной установки;
8. Требования к оформлению акта сдачи- приемки работ по планово-предупредительному ремонту;
9. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Подбор состава компонентов асфальтобетонной смеси (рецептуры) и условий ее приготовления, отвечающих требованиям, указанным в заявке, пуск (включение) асфальтобетоносме-сительной установки, загрузка компонентов для приготовления асфальтобетонной смеси согласно рецептуре.
Умения:
1. Осуществлять подбор состава;
Асфальтобетонной смеси (рецептуры) согласно техническим характеристикам, указанным в заявке;
2. Осуществлять пуск (включение) бетоносмесительной установки;
3. Осуществлять открытие затворов расходных бункеров и их закрытие после набора заданного веса (объема);
4. Осуществлять дозирование добавок в соответствии с рецептурой;
5. Вести необходимые учетные записи в журнале работ.
Знания:
1. Марки асфальтобетонных смесей и их технические характеристики;
2. Порядок подбора состава компонентов для приготовления асфальтобетонной смеси заданной характеристики;
3. Последовательность загрузки компонентов для приготовления асфальтобетонной смеси;
4. Виды и назначение применяемых добавок для пластификации или ускорения твердения асфальтобетонной смеси;
5. Устройство, правила эксплуатации и режимы работы управляемой асфальтобетоносмесительной установки.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4: Обеспечение дорожно-строительными материалами и проведение работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог
Умения:
1. Производить товарный асфальтобетон; 2. Подготавливать компоненты для приготовления асфальтобетонной смеси в асфальтобетоносмесительной установке в автоматическом и ручном режиме
Знания:
1. Всех этапов производственного процесса;
2. Знания по обеспечению дорожно-строительными материалами для проведения работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог;

3. Жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8115-5-007 Жылжымалы асфальтбетон араластырғыш машинисі
15. "Жол жұмысшысы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
7119-9
Сабақ атауының коды:
7119-9-002
Кәсіптің атауы:
Жол жұмысшысы
СБШ біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (3-шығарылым), "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі №388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
"Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жол жұмысшысы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын салуға, жөндеуге және пайдалануға байланысты жол жұмыстарын орындау.
Жұмыс физикалық күш-жігерді азайту және белгілі бір тапсырмаларды орындауға кететін уақытты азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қолданыладын қолмен және қол және басқа құралмен орындалады.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндіріс үдерісінің барлық кезеңдерін, қолданылатын материалдар мен құралдарды, сондай-ақ түпкілікті өнімнің сипаты мен мақсатын білу.
2. Қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы :
1. Өндіріс үдерісінің барлық кезеңдерін, қолданылатын материалдар мен құралдарды, сондай-ақ түпкілікті өнімнің сипаты мен мақсатын білу.
2. Қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
1-дағды
Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды орындау. Жол төсемесінің конструктивтік қабаттарын, автомобиль жолының конструктивтік элементтерін салу және жөндеу .
Машықтар:
2-разряд үшін :

3. Правил техники безопасности при проведении работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8115-5-007 Машинист смесителя асфальтобетона передвижной
15. Карточка профессии "Дорожный рабочий":
Код группы:
7119-9
Код наименования занятия:
7119-9-002
Наименование профессии:
Дорожный рабочий
Уровень
квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень
Квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных характеристик:
ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
"Строительство автомобильных дорог и аэродромов"
Квалификация:
Дорожный рабочий
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Выполнение дорожных работ, связанных со строительством, ремонтом и эксплуатацией автомобильных дорог. Работа выполняется вручную и с использованием ручного и другого инструмента, который используется для того, чтобы уменьшить физические усилия и сократить время, необходимое для выполнения конкретных задач, а также улучшить качество продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Знание всех этапов производственного процесса, используемых материалов и инструментов, а также характера и назначения конечной продукции;
2. Соблюдение требований техники безопасности.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
1. Знание всех этапов производственного процесса, используемых материалов и инструментов, а также характера и
назначения конечной продукции.
2. Соблюдение
требований техники безопасности.
Навык 1:
Выполнение работ по ремонту и содержанию
автомобильных дорог. Устройство и ремонт конструктивных слоев дорожной одежды, конструктивных элементов автомобильной дороги.
Умения:
Для 2-разряда:

1. Жолдың негіздері мен жамылғыларын қардан, кірден және шаңнан қолмен тазалау;
2. Құмды қиыршық тасты және шағыл тасты лақтырып аудару;
3. Жолдың негіздері мен жамылғыларын сумен суару;
4. Цемент-бетон жамылғыларын салу кезінде рельс-қалыптардың бетін тазалау және майлау;
5. Цемент-бетон жамылғыларын құммен себу;
6. Жол белгілері мен жолдың элементтерін қолмен тазалау;
7. Жолдың негіздері мен жамылғыларын салу және жөндеу кезінде жол-құрылыс материалдарын үлестіру;
8. Қазу машиналарынан кейін науаны қолмен тазалау;
9. Рельс-қалыптарды жамау;
10. Негіздерді, жамылғыларды және жиектерді қолмен бөлшектеу;
11. Тұтас шымдауды орнату және жөндеу;
12. Құмды, қиыршық тасты жәнешағыл тасты қолмен елеу;
13. Жол жиектерін қолмен тегістеу;
14. Тұтқыр материалдарды құю;
15. Бетон жамылғыларын салу кезінде шанақты тазалаумен самосвал-автомобиль қоспасын қабылдау;
16. Бетон жамылғыларын салу кезінде шанақты тазалай отырып, самосвал-автомобильден жаңа төселген қоспаның шеттерін кесу;
17. Жаңа төселген бетон қоспасының шеттерін кесу;
18. Механикаландырылған төсеу үшін қол жетпейтін жерлерді қолмен тығыздау;
19. Тас дойбы мен пакеляжды дайындау;
20.Тас пен пакеляжды сұрыптау.
3-разряд үшін:
1. Маяктар, маякты, маяктық төрткілдештер, құм, құм-цемент, қиыршық тас, шағыл тасты жол негіздерінің қалыптары бойынша салу және таптауға пішіндеу;
2. Топырақ және жақсартылған топырақ жолдарды пішіндеу;
3. Жол белгілерін орнату;
4. Дренаждарды орнату және жөндеу;
5. Механикаландырылған құралдың көмегімен жақсартылған топырақты қиыршық тасты жолдарды, қиыршық тасты, шағыл тасты жамылғылардың және негіздердің шұңқырларын жөндеу;
6. Торға шымдастыруды орнату және жөндеу;
7. Бүйірлік тасты төсеуге арналған негіздерді салу;
8. Көлденең пішіннің бойлық еңістерін сақтай отырып, жыраларды, су бұру және жазық арықтарды орнату және қалпына келтіру;
9. Автомобиль жолдарының жол жамылғысын таңбалау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде;
10. Қалыптардың көмегімен жаяу жүргіншілер өткелінің сызықтарын кейіннен қолмен салу үшін бақылау нүктелерін анықтау;
11. Қоршау құрылғылары мен конустарды орнату және алу;
12. Лак-бояу материалдарын қолдана отырып жұмыстар жүргізу.
Білімдер:
2-разряд үшін:
1. Жолдардағы негізгі жол-құрылыс материалдарының, жол төсемелері құрылымдарының және жасанды құрылыстардың түрлері;
2. Асфальтбетон, цементбетон, битумминералды және өзге де қоспаларды дайындау ережесі;

1. Очищать дорожные основания и покрытия от снега, грязи и пыли вручную;
2. Перекидывать песок, гравий и щебень;
3. Поливать водой дорожные основания и покрытия;
4. Очищать и смазывать поверхности рельс-форм при устройстве цементно-бетонных покрытий;
5. Засыпать цементно-бетонные покрытия песком;
6. Очищать дорожные знаки и элементы обстановки пути вручную;
7. Распределять дорожно-строительные материалы при устройстве и ремонте дорожных оснований и покрытий;
8. Подчищать корыто вручную после землеройных машин;
9. Осуществлять подштопку рельс-форм;
10. Осуществлять разборку оснований, покрытий и бордюров вручную;
11. Осуществлять устройство и ремонт сплошной одерновки;
12. Просеивать песок, гравий и щебень вручную на переносных грохотах;
13. Проводить планировку обочин вручную;
14. Проводить розлив вяжущих материалов;
15. Осуществлять прием смеси из автомобиля-самосвала с очисткой кузова при устройстве бетонных покрытий;
16. Обрезать края свежеуложенной смеси из автомобиля-самосвала с очисткой кузова при устройстве бетонных покрытий;
17. Обрезать края свежеуложенной бетонной смеси;
18. Осуществлять трамбование вручную мест, недоступных для механизированной укладки;
19. Заготавливать каменную шашку и пакеляж;
20. Осуществлять сортировку камня и пакеляжа.
Для 3-разряда:
1. Осуществлять устройство и профилирование под укатку по маякам, маячным, маячным рейкам, шаблонам дорожных оснований из песка, песко-цемента, гравия, щебня;
2. Осуществлять профилирование грунтовых и грунтовых улучшенных дорог;
3. Устанавливать дорожные знаки;
4. Осуществлять устройство и ремонт дренажей;
5. Осуществлять ямочный ремонт грунтовых улучшенных дорог, гравийных, щебеночных покрытий и оснований с помощью механизированного инструмента;
6. Осуществлять устройство и ремонт одерновки в клетку;
7. Осуществлять устройство оснований под укладку бортового камня;
8. Осуществлять устройство и восстановление кюветов, водоотводных и нагорных канав с соблюдением продольных уклонов поперечных профилей;
9. Проводить работы по разметке дорожного покрытия автомобильных дорог;
10. Определять контрольные точки для последующего нанесения линий пешеходного перехода вручную при помощи шаблона;
11. Устанавливать и снимать ограждающие устройства и конусы;
12. Проводить работы с применением лакокрасочных материалов.
Знания:
Для 2 разряда:
1. Виды основных дорожно-строительных материалов, конструкций дорожных одежды и искусственных сооружений на дорогах;
2. Правила приготовления асфальтобетонных, цементобетонных, битумоминеральных и иных смесей;

3. Көктайғақпен және қар басуымен күресу жолдары;
4. Жол қозғалысы ережелері.
3-разряд үшін:
1. Қолданылатын жол-құрылыс және лак-бояу материалдарының негізгі қасиеттері;
2. Асфальтбетон және цемент-бетон жамылғылары үшін жақсартылған топырақты жолдарды, жаяужолдар мен негіздерді салужәне жөндеу ережелері;
3. Жолдарды салу және жөндеу кезінде қолданылатын механикаландырылған құралды пайдалану ережелері;
4. Механикаландырылған құралдың көмегімен жамылғылар мен негіздерді бөлшектеу және кесу, бұзылуларын жою және жол төсемелерін қалпына келтіру тәсілдері;
5. Цемент-бетон жолдарын салу кезінде негіздерді рельс-нысандарға дайындау тәсілдері;
6. Дренаж салу негіздері;
7. Жол таңбасының түрлері және оны қолмен жағу тәсілдері;
8. Жұмыстарды жүргізу кезінде автомобиль қозғалысын жабусыз және орындарды қоршаусыз жұмыстарды жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі :
-
2-дағды: Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды орындау.
Жол төсемелерінің құрылымдық қабаттарын, автомобиль жолының құрылымдық элементтерін салу және жөндеу.
Машықтар:
4-разряд үшін:
1. Маяктар, маякты төрткілдештер және қалып бойынша қиыршық тасты және шағыл тасты жамылғыларды салу және пішіндеу;
2. Жеке карталармен щағыл тасты және қиыршық тас жамылғыларды жөндеу;
3. Машиналармен тегістелгеннен кейін жол жамылғыларының бетін соңғы тегістеу;
4. Бүйірлік тасты, маяктарды және маякты төрткілдештерді орнату;
5. Тіректер мен құбырлардың іргетастарына шағыл тасты және қиыршық тасты дайындау қабатын салу;
6. Жолдардан және жасанды құрылыстардан атмосфералық жауын шашынды бұру;
7. Цементбетон жамылғылары жіктерінің жиектері мен бетін әрлеу және жөндеу;
8. Кедергі және сымарқан қоршауларын орнату және оларға қызмет көрсету;
9. Автомобиль жолдарының жол жамылғысын таңбалау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде, қозғалысты ұйымдастыру сұлбасы бойынша бақылау нүктелерін алдын ала белгілеу, қалыптарды құрастыру және орнату, таңбалау материалын бүріккіш пистолеттің көмегімен жағу, ескі таңбаны қайта таңбалау, жолдарды таңбалау машиналарымен таңбалау кезінде жұмысқа қатысу.
5-разряд үшін:
1. Жол жамылғыларының шөгу орындарын жою;
2. Құбырларды, науаларды, бастиектерді, тіреу қабырғалары мен парапеттерді орнату және жөндеу;
3. Автомобиль жолдарын сәулеттік безендіру элементтерінің жекелеген зақымдануларын түзету;
4. Пландағы пикетаж және жол элементтерін бөлу;
5. Геодезиялық құралдың көмегімен жол құрылыстарының биіктік белгілерін анықтау;
6. Сүзгілерді қалпына келтіре отырып, дренаждар мен төсемдерді орнату және жөндеу;

3. Способы борьбы с гололедом и снежными заносами;
4. Правила дорожного движения.
Для 3 разряда:
1. Основные свойства применяемых дорожно-строительных и лакокрасочных материалов;
2. Правила устройства и ремонта грунтовых улучшенных дорог, тротуаров и оснований под асфальтобетонные и цементно-бетонные покрытия;
3. Правила пользования механизированным инструментом, применяемым при строительстве и ремонте дорог;
4. Способы разборки и обрезки покрытий и оснований с помощью механизированного инструмента, ликвидации разрушений и восстановления дорожной одежды;
5. Способы подготовки оснований под рельс- формы при строительстве цементно-бетонных дорог;
6. Основы устройства дренажей;
7. Виды дорожной разметки и способы ее нанесения ручным способом;
8. Правила выполнения работ без закрытия автомобильного движения и ограждения мест при производстве работ.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2: Выполнение работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог.
Устройство и ремонт конструктивных слоев дорожной одежды, конструктивных элементов автомобильной дороги.
Умения:
Для 4-го разряда:
1. Осуществлять устройство и профилирование покрытий из щебня и гравия по маякам, маячным рейкам и шаблоном;
2. Осуществлять ремонт щебеночных и гравийных покрытий отдельными картами;
3. Осуществлять окончательную планировку поверхности дорожных покрытий после разравнивания машинами;
4. Устанавливать бордюрный камень, маяки и маячные рейки;
5. Осуществлять устройство подготовительного слоя из щебня и гравия под фундаменты опор и труб;
6. Осуществлять отвод атмосферных осадков с дорог и искусственных сооружений;
7. Осуществлять отделку и ремонт кромок шва и поверхности цементобетонных покрытий;
8. Осуществлять устройство и обслуживание барьерного и тросового ограждений;
9. Проводить работы по разметке дорожного покрытия автомобильных дорог, предварительной разметке контрольных точек по схеме организации движения, сборку и установку шаблонов, нанесение разметочного материала с помощью пистолета-распылителя, демаркировку старой разметки, участвовать в работе при разметке дорог разметочными машинами.
Для 5-го разряда:
1. Ремонтировать места просадок дорожных покрытий;
2. Осуществлять устройство и ремонт труб, лотков, оголовков, подпорных стен и парапетов;
3. Исправлять отдельные повреждения элементов архитектурного оформления автомобильных дорог;
4. Осуществлять разбивку пикетажа и элементов дорог в плане;
5. Определять высотные отметки дорожных сооружений при помощи геодезического инструмента;
6. Осуществлять устройство и ремонт дренажей и мощений с восстановлением фильтров;

7. Қоршау және сигнал құрылғыларын орнату;
8. Өрістеуші жыраларды бекіту;
9. Автомобиль жолдарының жол жамылғысын таңбалау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде;
10. "Зебра" типті жаяу жүргіншілер өткелінің сызықтарын бояулармен және термопластикалық материалдармен жағу;
11. Трафарет бойынша қарама-қарсы бағыттардың көлік ағындарын бүріккіш пистолеттердің көмегімен бөлетін аралдарды белгілеу, жолақтар бойынша қозғалыс бағытын белгілейтін жебелерді, екі компонентті пластмассаларды, жарық қайтаратын элементтерді -пневматикалық пистолетпен, тіректердің, көпірлердің, жол өтпелерінің тік беттерін, порталдардың, туннельдердің, парапеттердің соңғы беттерін белгілеу.
Білімдер:
4-разряд бойынша:
1. Жолдарды салу, жөндеу және таңбалау кезінде қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
2. Қыста бетондау ережелері және бетонды жылыту әдістері;
3. Жол төсемелерін, жасанды құрылыстарды салу, пайдалану және жол жабдығы;
4. Көлденең және тік таңбаның түрлері, оларды қолдану тәртібі;
5. Трафареттерді қолдана отырып, бүріккіш пистолетпен таңбалау кезінде жұмыстарды жүргізу ережелері мен тәсілдері;
6. Таңбалау материалдарының шығын нормалары;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар;
8. Автомобиль қозғалысын ішінара жабумен және жабусыз жұмыстарды орындау ережелері.
5-разряд үшін:
1. Жол жамылғылары мен жасанды құрылыстардың жай-күйін бағалау әдістері;
2. Геодезиялық құралды орнату және қолдану ережесі;
3. Бояулардың, еріткіштердің және термопластикалық материалдардың негізгі түрлері мен қасиеттері;
4. Олардың тұтқырлығы мен сусымалығын анықтау әдістері;
5. Лак-бояу материалдарын қолдану тәсілдері;
6. Көлденең таңбалау сызықтарының, жебелерінің және жазуларының өлшемдері;
7. Жол белгілерімен немесе бағдаршамдармен ұштастыра отырып таңбалау тәртібі;
8. Жол таңбасына қойылатын техникалық талаптар;
9. Жарық қайтаратын элементтермен үйлестіре отырып, таңбалау материалдарын жағу ережесі;
10. Термопластикалық материалдарды жағуға арналған механикаландырылған құралды орнату және жұмыс істеу қағидаты;
11. Екі компонентті пластикалық материалдарды жағу құрамы мен технологиясы;
12. Топырақ эрозиясымен күресу әдістері; жолдардағы көктайғақты жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды:
Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстарды орындау.
Жол төсемелерінің құрылымдық қабаттарын, автомобиль жолының құрылымдық элементтерін салу және жөндеу.
Машықтар:
6-разряд үшін:
1. Құрама темірбетон жол және аэродром тақталарын монтаждау;
2. Болат және шойын тақталарды монтаждау.
Білімдер:
6-разряд үшін:

7. Устанавливать ограждающие и сигнальные устройства;
8. Проводить работы по закреплению развивающихся оврагов;
9. Проводить работы по разметке дорожного покрытия автомобильных дорог;
10. Наносить линии пешеходного перехода типа "Зебра" красками и термопластичными материалами;
11. Обозначать островки, разделяющие транспортные потоки противоположных направлений по трафарету с помощью пистолетов-распылителей, наносить стрелки, обозначающие направление движения по полосам, двухкомпонентными пластиками, световозвращающих элементов пневматическим пистолетом, разметки вертикальные поверхностей опор, мостов, путепроводов, торцевых поверхностей порталов, туннелей, парапетов.
Знания:
Для 4 разряда:
1. Требования к качеству материалов, применяемых при устройстве, ремонте и маркировке дорог;
2. Правила бетонирования в зимнее время и способы подогрева бетона;
3. Правила строительства и эксплуатации дорожных одежд, искусственных сооружений и обстановки пути;
4. Виды горизонтальной и вертикальной разметки, порядок их нанесения;
5. Правила и способы ведения работ при нанесении разметки пистолетом-распылителем с применением трафаретов;
6. Нормы расхода разметочных материалов;
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ;
8. Правила выполнения работ в условиях с частичным закрытием и без закрытия автомобильного движения.
Для 5 разряда:
1. Методы оценки состояния дорожных покрытий и искусственных сооружений;
2. Устройство и правила применения геодезического инструмента;
3. Основные виды и свойства красок, растворителей и термопластичных материалов;
4. Методы определения их вязкости и текучести;
5. Способы нанесения лакокрасочных материалов;
6. Размеры линий, стрел и надписей горизонтальной разметки;
7. Порядок нанесения разметки в сочетании с дорожными знаками или светофорами;
8. Технических требований, предъявляемые дорожной разметке;
9. Правил нанесения маркирующих материалов в сочетании со световозвращающими элементами;
10. Устройство и принцип действия механизированного инструмента для нанесения термопластических материалов;
11. Состава и технологии нанесения двухкомпонентных пластичных материалов;
12. Методов борьбы с эрозией почв, способы ликвидации гололеда на дорогах.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог. Устройство и ремонт конструктивных слоев дорожной одежды, конструктивных элементов автомобильной дороги.
Умения:
Для 6-го разряда:
1. Осуществлять монтаж сборных железобетонных дорожных и аэродромных плит;
2. Осуществлять монтаж стальных и чугунных плит.
Знания:
Для 6 разряда:

1. Қадалардың негіздерін, тығын қоршауларды, айлақ қоршауларды, тірек қабырғаларды және басқа да соларға ұқсас құрылымдарды орнату кезінде қадаларды қағу және батыру үшін қолданылатын әртүрлі типтегі машиналарды басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-еңбек функциясы : Қадалардың негіздерін, тығын қоршауларды, айлақ қоршауларды, тірек қабырғаларды және басқа да соларға ұқсас құрылымдарды орнату кезінде қадаларды қағу және батыру үшін қолданылатын әртүрлі типтегі машиналарды басқару.
1-дағды: Қадалардың негіздерін, тығын қоршауларды, айлақ қоршауларды, тірек қабырғаларды және басқа да соларға ұқсас құрылымдарды орнату кезінде қадаларды қағу және батыру үшін қолданылатын әртүрлі типтегі машиналарды басқару.
Машықтар:
5-8-разрядтан үшін:
1. Қадалардың негіздерін, тығын қоршауларды, айлақ қоршауларды, тірек қабырғаларды және басқа да соларға ұқсас құрылымдарды орнату кезінде қадаларды қағу және батыру үшін қолданылатын әртүрлі типтегі машиналарды басқару.
2. Жұмыс режимін таңдау.
3. Машинаның жұмыс механизмдерін берілген режимге реттеу.
4. Жанар-жағармай материалдарымен толтыру.
5-разряд үшін:
1. Қозғалтқыш қуаты 73 киловаттқа дейінгі (100 ат күшіне дейін) қозғалтқышы бар өздігінен жүретін діріл-батыру тиегіштер.
2. Копрасыз діріл тиегіштер.
3. Копрасыз дизель-балғалар.
6-разряд үшін:
1. Қозғалтқыш қуаты 73 киловаттқа дейінгі (100 ат күшіне дейін) қозғалтқышы бар өздігінен жүретін діріл-батыру тиегіштер.
7-разряд үшін:
1. Өздігінен жүретін копралы қондырғылар.
Білімдер:
5-8-разрядтан үшін:
1. Зерделенетін машиналардың құрылымы мен техникалық сипаттамалары.
2. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
3. Жанар-жағармай материалдары мен электр энергиясын тұтыну нормаларын жүргізу технологиясы.
4. Майлар мен отынның маркалары және қасиеттері.
5. Шығарылатын жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық талаптар.
6. Электротехника негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Машиналарға техникалық қызмет көрсету, жүйелер мен тораптардың жарамдылығын тексеру. Профилактикалық жөндеу және жөндеудің басқа түрлеріне қатысу.
Машықтар:
5-8-разрядтан үшін:
1. Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру
2. Қызмет көрсетілетін машиналардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
3. Профилактикалық жөндеу және жөндеудің басқа түрлеріне қатысу.
Білімдер:
5-8-разрядтан үшін:
1. Қызмет көрсетілетін машиналардың құрылысы және техникалық сипаттамалары.

1. Управление машинами различных типов, применяемыми для забивки и погружения свай при устройстве свайных оснований, шпунтовых ограждений, причальных ограждений, подпорных стенок и других аналогичных конструкций.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Трудовая функция 1: Управление машинами различных типов, применяемыми для забивки и погружения свай при устройстве свайных оснований, шпунтовых ограждений, причальных ограждений, подпорных стенок и других аналогичных конструкций.
Навык 1:Управление машинами различных типов, применяемыми для забивки и погружения свай при устройстве свайных оснований шпунтовых ограждений, причальных ограждений, подпорных стенок и других аналогичных конструкций.
Умения:
Для 5-8 разрядов:
1. Управлять машинами различного типа и назначения, применяемыми для забивки и погружения свай при устройстве свайных оснований, шпунтовых и причальных ограждений, подпорных стенок и иных аналогичных сооружений;
2. Подбирать режим работы;
3. Регулировать рабочие механизмы машины на заданный режим;
4. Заправлять горюче-смазочными материалами.
Для 5-го разряда:
1. Управлять вибро-вдавливающими погружателями свай самоходными с двигателем мощностью до 73 киловатт (до 100 лошадиных сил);
2. Управлять вибропогружателями бескопровыми;
3. Управлять дизель-молотами бескопровыми.
Для 6-го разряда:
1. Управлять вибро-вдавливающими погружателями свай самоходными с двигателем мощностью свыше 73 киловатт (свыше 100 лошадиных сил).
Для 7-го разряда:
1. Управлять самоходными копровыми установками.
Знания:
Для 5-8 разрядов:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых машин;
2. Правила и инструкции по их эксплуатации, техническому уходу и ремонту;
3. Технологию ведения нормы расхода горюче-смазочных материалов и электроэнергии;
4. Марки и свойства масел и топлива;
5. Технические требования к качеству выполняемых работ;
6. Основы электротехники.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2: Техническое обслуживание машин, проверка исправности систем и узлов. Профилактический ремонт и участие в иных различных видах ремонта.
Умения:
Для 5-8 разрядов:
1. Осуществлять техническое обслуживание машины, проверять исправность ее систем и узлов;
2. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых машин;
3. Осуществлять профилактический ремонт и участие в иных различных видах ремонта.
Знания:
Для 5-8 разрядов:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых машин;

2. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
3. Электротехника негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы : Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-дағды
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
5-8-разрядтан үшін:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жасау
Білімдер:
5-8-разрядтан үшін:
1. Техникалық құжаттаманы жасау тәртібі мен нысанын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8342-6-001 Құбыр төсегіштің машинисі
3
8342-9-003 Бетон төсегіштің машинисі
17. "Тиегіш машинаның машинисі" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8343-9
Сабақ атауының коды:
8343-9-022
Кәсіптің атауы:
Тиегіш машинаның машинисі
СБШ біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша кіші біліктілік деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (3-шығарылым). "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі №388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Көтергіш машинаның машинисі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Мачта, тіректі немесе шахталық көтергішке, жұмыс платформасы бар көтергішке қызмет көрсету және басқару
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс көтергішін және жұмыс орнын тексеру, жұмыс өндірісінің басталуына кедергі келтіретін қоқыс пен бөгде заттарды жинау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы : Құрылыс көтергішін және жұмыс орнын тексеру, жұмыс өндірісінің басталуына кедергі келтіретін қоқыс пен бөгде заттарды жинау
1-дағды
Құрылыс көтергішінің жай-күйін тексеру және бақылау, қауіпсіздік аспаптары мен құрылғыларының, жарықтандырудың, дабыл берудің және бұғаттаудың, жүкшығырдың, тежегіштердің, жылжымалы бөліктердің қоршауларының, шекті ажыратқыштардың, көтеру биіктігін шектегіштердің, ұстағыштардың жұмыс қабілеттілігін тексеру
Машықтар:

2. Правила и инструкции по их эксплуатации, техническому уходу и ремонту;
3. Основы электротехники.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Навык 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Умения:
Для 5-8 разрядов:
1. Составлять техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами
Знания:
Для 5-8 разрядов:
1. Знание порядка и формы составления технической документации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8342-6-001 Машинист трубоукладчика
3
8342-9-003 Машинист бетоноукладчика
17.Карточка профессии "Машинист подъемной машины":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:
8343-9-022
Наименование профессии:
Машинист подъемной машины
Уровень
квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень
квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных характеристик:
ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: Машинист подъемной машины
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обслуживание и управление мачтовым, стоечным и шахтным подъемником, подъемником с рабочей платформой
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осмотр строительного подъемника и рабочего места, уборка мусора и посторонних предметов, препятствующих началу производства работ.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Осмотр строительного
подъемника и рабочего места, уборка мусора и посторонних предметов, препятствующих началу производства работ
Навык 1:
Осмотр и контроль состояния строительного подъемника, проверка работоспособности приборов и устройств безопасности, освещения, сигнализации и блокировки, лебедки, тормозов, ограждений подвижных частей, концевых выключателей, ограничителей высоты подъема, ловителей
Умения:

1. Машинаны жұмысқа дайындау.
2. Жұмыс орнын дайындау.
3. Құрылыс көтергішінің және оның механизмдерінің жұмысын жүктемесіз сынау
4. Құрылыс көтергішін іске қосуға кедергі келтіретін ақауларды жою
5. Құрылыс көтергішіне қызмет көрсететін қызметкерлерді жұмыс басталар алдында және жүкті көтерер алдында олардың қауіпті аймақтан шығу қажеттілігі туралы ескерту
6. Жел жылдамдығының және қоршаған ауа температурасының рұқсат етілген мәндерінен асып кеткен, желідегі кернеу төмендеген, электр және механикалық жабдықтың ақаулары анықталған кезде көтергіш құрылыстың жұмысын тоқтату
7.  "Тоқта" сигналын алған кезде көтергіш құрылғысын тоқтату.
Білімдер:
1. Құрылыс көтергішінің тораптарының, механизмдерінің, электр жабдықтарының құрылысы, конструктивтік ерекшеліктері мен мақсаты
2. Пайдалану құжаттамасында белгіленген жүктерді көтеру және өткізу тәртібі
3. Құрылыс көтергішінің пайдалану құжаттамасы (пайдалану жөніндегі нұсқаулық, монтаждау жөніндегі нұсқаулық, техникалық сипаттама)
4. Жұмыс үдерісінде туындайтын құрылыс көтергішінің ақаулықтарын жою әдістері мен тәсілдері
5. Алынбалы жүк қармайтын құралдар мен ыдыстардың мақсаты мен конструктивтік ерекшеліктері
6. Апат салдарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар жоспары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Жүк-жолаушылар көтергішін іске қосуға кедергі келтіретін ақауларды жою
Машықтар:
1. Жүк-жолаушылар көтергішін, көтергішті және адамдарды жылжытуға арналған мұнараны басқару
2. Жұмыста пайдалану және технологиялық құжаттаманы пайдалану
3. Жұмыстарды жүргізу жобасында және / немесе технологиялық карталарда көрсетілген жұмыстарды қауіпсіз орындау жөніндегі талаптарды сақтау
4. Жүк-жолаушылар көтергішін пайдалану жөніндегі басшылықтың талаптарын сақтау
5. Жүктерді және адамдарды жүк-жолаушылар көтергішінде тасымалдау кезінде жұмыстарды және/немесе технологиялық карталарды өндіру жобаларының талаптарына сәйкес жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қолдану
6. Жүк-жолаушылар көтергішінің қалыпты жұмысына кедергі келтіретін ақауларды жою.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жүк-жолаушылар көтергішінің тораптарының, механизмдерінің, электр жабдықтарының құрылысы, конструктивтік ерекшеліктері мен мақсаты
2. Дайындаушының техникалық құжаттамасында көзделген адамдарды жылжытуға арналған жүк-жолаушылар көтергішінің, көтергіштің және мұнараның жұмыс істеу алгоритмі
3. Жұмыс үдерісінде туындайтын жүк-жолаушылар көтергішінің ақаулықтарын жою әдістері мен тәсілдері

1. Подготавливать машину к работе;
2. Подготавливать рабочее место;
3. Производить опробование работы строительного подъемника и его механизмов без нагрузки;
4. Устранять неисправности, препятствующие пуску в работу строительного подъемника;
5. Предупреждать работников, обслуживающих строительный подъемник, о необходимости их выхода из опасной зоны перед началом работы и подъемом груза;
6. Прекращать работы подъемного сооружения при превышении допустимых значений скорости ветра и температуры окружающего воздуха, падении напряжения в сети, обнаружении неисправностей электрического и механического оборудования;
7. Останавливать подъемное сооружение при получении сигнала "Стоп".
Знания:
1. Устройство, конструктивные особенности и назначение узлов, механизмов, электрооборудования строительного подъемника;
2. Порядок подъема и перемещения грузов, установленный эксплуатационной документацией;
3. Эксплуатационная документация строительного подъемника (руководство по эксплуатации, инструкция по монтажу, техническое описание);
4. Методы и способы устранения неисправностей строительного подъемника, возникающих в процессе работы;
5. Назначение и конструктивные особенности съемных грузозахватных приспособлений и тары;
6. План мероприятий по локализации и ликвидации последствий аварий.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2:
Устранение неисправностей, препятствующих пуску в работу грузопассажирского подъемника
Умения:
1. Управлять грузопассажирским подъемником, подъемником и вышкой, предназначенными для перемещения людей;
2. Использовать в работе эксплуатационную и технологическую документацию;
3. Соблюдать требования по безопасному выполнению работ, указанные в проекте производства работ и/или технологических картах;
4. Соблюдать требования руководства по эксплуатации грузопассажирского подъемника;
5. Применять методы безопасного производства работ при перемещении грузов и людей на грузопассажирском подъемнике согласно требованиям проектов производства работ и/или технологических карт;
6. Устранять неисправности, препятствующие нормальной работе грузопассажирского подъемника.
Знания:
1. Устройство, конструктивные особенности и назначение узлов, механизмов, электрооборудования обслуживаемого грузопассажирского подъемника;
2. Алгоритм функционирования грузопассажирского подъемника, подъемника и вышки, предназначенных для перемещения людей, предусмотренный технической документацией изготовителя;
3. Методы и способы устранения неисправностей грузопассажирского подъемника, возникающие в процессе работы;

4. Жабдықтың істен шығуының ықтимал себептері және олардың алдын алу және жою тәсілдері
5. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Тәртіптілік;
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8343-1-001 Кран машинисі (краншы)
3
8343-1-002 Автомобиль кранының машинисі
18. "Асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған жылжымалы қайнату қазандығының машинисі" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8115-9
Сабақ атауының коды:
8115-9-013
Кәсіптің атауы:
Асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған жылжымалы қайнату қазандығының машинисі
СБШ біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (3-шығарылым). "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі №388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік: Асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған жылжымалы қайнату қазандығының машинисі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
-
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Әр түрлі көлемдегі жылжымалы асфальтбетон араластырғышты және автоасфальтбетон тасығышты қолдана отырып механикаландырылған жұмыстарды орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде асфальтбетон қоспасын дайындау және жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың және асфальтбетон тасығыштың көмегімен тасымалдау
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы : Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде асфальтбетон қоспасын дайындау және жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың және асфальтбетон тасығыштың көмегімен тасымалдау
1-дағды
Асфальтбетон араластырғышты өндірістік пайдалану және жұмыс қабілеттілігін сақтау
Машықтар:

4. Возможные причины неисправности оборудования и способы их предупреждения и устранения;
5. Правила оказания первой помощи пострадавшим.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность; Стрессоустойчивость; Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8343-1-001 Машинист крана (крановщик)
3
8343-1-002 Машинист крана автомобильного
18. Карточка профессии "Машинист передвижного варочного котла для приготовления асфальтобетонной смеси":
Код группы:
8115-9
Код наименования занятия:
8115-9-013
Наименование профессии:
Машинист передвижного варочного котла для приготовления асфальтобетонной смеси
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: Машинист передвижного варочного котла для приготовления асфальтобетонной смеси
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Выполнение механизированных работ с применением асфальтобетоносмесителя передвижного с различным объемом замеса и автоасфальтобетоновоза.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Приготовление и транспортировка асфальтобетонных смесей при помощи асфальтобетонной смесителя передвижного и автоасфальтобетоновоза при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Приготовление и транспортировка асфальтобетонных смесей при помощи асфальтобетонной смесителя передвижного и автоасфальтобето-новоза при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-
строительных работ
Навык 1: Производственная эксплуатация и поддержание
работоспособности асфальтобетоносмесителя
Умения:

1. Илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың және оның құрамдас бөліктерінің құрылымы, жұмыс қағидаты және техникалық сипаттамалары
2. Илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың құрылғысы, жұмыс қағидаты және автоматты құрылғыларды, кіріктірілген диагностика құралдарын және техникалық жай-күйін қашықтықтан мониторингтеу жүйелерін пайдалану ережесі
3. Илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғышты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптары
4. Илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғышты өндірістік пайдалану ережесі
5. Құрылыс және машина жасау саласындағы терминология
6. Илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың механикалық, гидравликалық және электрлік жабдықтарының жұмыс қағидаты
7. Асфальтбетон қоспасының компоненттерін жылжымалы илеу көлемі 1200 л дейінгі асфальтбетон араластырғыштың араластырғыш барабанына тиеу тәсілдері (мөлшерлегішті пайдалана отырып және оларсыз)
8. Асфальтбетон қоспасының компоненттерін илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың араластырғыш барабанына тиеу кезіндегі мөлшерлегіштер ауытқуының мәні
9. Дайын асфальтбетон қоспасын араластырғыш барабаннан жылжымалы илеу көлемі 1200 л дейін асфальтбетон араластырғыштан түсіру тәсілдері
10. Араластырғыш барабаннан 1200 л дейін жылжымалы илеу көлеміндегі асфальтбетон араластырғыштан дайын асфальтбетон қоспасын түсірудің технологиялық тәсілдері
11. Әртүрлі ауа райы және климаттық жағдайларда жұмыстарды орындау процесінде автоасфальтбетон тасығыштың жүйелері мен жұмыс жабдықтарын реттеуді жүргізу
12. Асфальтбетон қоспаларын тиеу, тасымалдау және түсіру кезінде автоасфальтбетон тасығыштың технологиялық жабдықтары мен жетек жүйелерін басқару
13. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде жұмысты аяқтау
14. Жол қозғалысы ережелерін сақтау
15. Қауіпсіз жылдамдықты, қашықтықты және көлденең аралықты сақтау; жылдамдықты төмендетпеңіз немесе басқа көлік құралдарының қозғалысына кедергі келтірмеу
16. Көлік ағынында маневр жасауды қамтамасыз ету, қозғалыстың басқа қатысушыларын өздерінің маневрлері туралы хабардар ету және оларға кедергі келтірмеу
17. Еңбекті қорғау талаптарын сақтау
18. Өрт сөндіру құралдарын қолдану
19. Асфальтбетон қоспасын илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың араластырғыш барабанында дайындау жөніндегі технологиялық тәсілдер
20. Асфальтбетон қоспасының компоненттерін араластырғышта араластыру режимдері илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы бетон тасығыштың барабаны

1. Понимать устройство, принцип работы и технические характеристики асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л и его составных частей;
2. Понимать устройство, принцип работы и правила эксплуатации автоматических устройств, средств встроенной диагностики и систем удаленного мониторинга технического состояния асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
3. Соблюдать требования инструкции по эксплуатации асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
4. Соблюдать Правила производственной эксплуатации асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
5. Применять терминологию в области строительства и машиностроения;
6. Понимать принцип работы механического, гидравлического и электрического оборудования асфальтобетоносмесителя;
передвижного объемом замеса до 1200 л;
7. Применять способы загрузки компонентов асфальтобетонной смеси в смесительный барабан афсальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л (с использованием дозаторов и без них);
8. Знать значение погрешности дозаторов при загрузке компонентов асфальтобетонной смеси в смесительный барабан асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
9. Применять способы выгрузки готовой асфальтобетонной смеси из смесительного барабана асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
10. Использовать технологические приемы выгрузки готовой асфальтобетонной смеси из смесительного барабана асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
11. Производить регулировку систем и рабочего оборудования автоасфальтобетоновоза в процессе выполнения работ в различных погодных и климатических условиях;
12. Управлять технологическим оборудованием и системами привода автоасфальтобетоновоза при загрузке, транспортировании и выгрузке асфальтобетонных смесей;
13. Завершать работу при возникновении нештатных ситуаций;
14. Соблюдать правила дорожного движения;
15. Соблюдать безопасные скорость, дистанцию и поперечный интервал, не уменьшать скорость и не создавать помехи движению других транспортных средств;
16. Обеспечивать маневр в транспортном потоке, информировать других участников движения о своих маневрах и не создавать им помех;
17. Соблюдать требования охраны труда;
18. Применять средства пожаротушения;
19. Применять технологические приемы по приготовлению асфальтобетонной смеси в смесительном барабане асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
20. Применять режимы перемешивания компонентов асфальтобетонной смеси в смесительном барабане бетоновоза передвижного объемом замеса до 1200 л;

21. Асфальтбетондардың түрлері мен типтері, оларды илеудің жылжымалы көлемі 1200 л дейін асфальтбетон араластырғышпен дайындау режимдері
22. Компоненттерді тиеу, асфальтбетон қоспасын дайындау, тасымалдау және түсіру кезінде жылжымалы илеу көлемі 1200 л дейін асфальтбетон араластырғыштың жұмыс органдарын басқару тәсілдері
23. Технологиялық жабдықтың тазалығы нормаларын сақтау тәсілдері және араластырғыш барабан илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыш
24. 1200 л дейін жылжымалы илеу көлеміндегі асфальтбетон араластырғыштың белгіленген дыбыстық және жарық сигнализациясының жұмыс істеу қағидаты
25. Машиналарды қауіпсіз пайдалануды және асфальтбетон араластырғышпен 1200 л дейін жылжымалы илеу көлемімен жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтар
26. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі
27. Илеу көлемі 1200 л дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың жұмысын апаттық тоқтату тәсілдері
28. Ауысымды қабылдау және тапсыру ережелері. Жол қозғалысы ережелері
29. Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарында өз жүрісімен жылжымалы илеу көлемі 1200 л дейін асфальтбетон араластырғышты тасымалдау ережесі
Білімдер:
1. Автоасфальтбетон тасығыштың және оның құрамдас бөліктерінің құрылымы, жұмыс қағидаты және техникалық сипаттамалары
2. Автоматты құрылғылардың, кіріктірілген диагностика құралдарының және автоасфальтбетон тасығыштың техникалық жай-күйін қашықтан мониторингтеу жүйелерінің құрылғысы, жұмыс қағидаты және пайдалану ережесі
3. Автоасфальтбетон тасығышты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптары
4. Автоасфальтбетон тасығышты өндірістік пайдалану ережесі
5. Автоасфальтбетон тасығыштың механикалық, гидравликалық, пневматикалық және электрлік жабдықтарының жұмыс қағидаты
6. Автоасфальтбетон тасығыштың технологиялық жабдығы мен шанағының тазалығы нормаларын сақтау тәсілдері
7. Автоасфальтбетон тасығыштың орнатылған дыбыстық және жарық дабылының жұмыс істеу принципі
8. Машиналарды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету және автоасфальтбетон тасығыштың жұмысын қауіпсіз өндіру жөніндегі нұсқаулықтар
9. Штаттан тыс жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі
5 және 6-разрядтан үшін :
1. Автоасфальтбетон тасығыштың жұмысын апаттық тоқтату тәсілдері
2. Ауысымды қабылдау және тапсыру ережелері
3. Жол қозғалысы ережелері
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, электр қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Асфальтбетон қоспасын дайындау, жөндеу және күтіп-ұстау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:

21. Знать типы и виды асфальтобетонов, режимы их приготовления асфальтобетоносмесителем передвижным объемом замеса до 1200 л;
22. Использовать способы управления рабочими органами асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л при загрузке компонентов, приготовлении, транспортировании и выгрузке асфальтобетонной смеси;
23. Применять способы соблюдения норм чистоты технологического оборудования и смесительного барабана, асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
24. Понимать принцип действия установленной звуковой и световой сигнализации асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
25. Соблюдать инструкцию по обеспечению безопасной эксплуатации машин и безопасному производству работ асфальтобетоносмесителем передвижным объемом замеса до 1200 л;
26. Соблюдать порядок действий при возникновении внештатных ситуаций;
27. Применять способы аварийного прекращения работы асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л;
28. Соблюдать Правила приема и сдачи смены, Правила дорожного движения;
29. Соблюдать Правила транспортировки асфальтобетоносмесителя передвижного объемом замеса до 1200 л своим ходом по автомобильным дорогам общего пользования.
Знания:
1. Устройство, принцип работы и технические характеристики автоасфальтобетоновоза и его составных частей;
2. Устройство, принцип работы и правила эксплуатации автоматических устройств, средств встроенной диагностики и систем удаленного мониторинга технического состояния автоасфальтобетоновоза;
3. Требования инструкции по эксплуатации автоасфальтобетоновоза;
4. Правила производственной эксплуатации автоасфальтобетоновоза;
5. Принцип работы механического, гидравлического, пневматического и электрического оборудования автоасфальтобетоновоза;
6. Способы соблюдения норм чистоты технологического оборудования и кузова автоасфальтобетоновоза;
7. Принцип действия установленной звуковой и световой сигнализации автоасфальтобетоновоза;
8. Инструкции по обеспечению безопасной эксплуатации машин и безопасному производству работ автоасфальтобетоновоза;
9. Порядок действий при возникновении нештатных ситуаций.
Для 5 и 6 разрядов:
1. Способы аварийного прекращения работы автоасфальтобетоновоза;
2. Правила приема и сдачи смены;
3. Правила дорожного движения;
4. Требования охраны труда, производственной санитарии, электробезопасности, пожарной и экологической безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Приготовление асфальтобетонной смеси, проведение работ по ремонту и содержанию
Умения:

1. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде асфальтбетон қоспаларын дайындау және жылжымалы автоасфальтбетон тасығыштың және асфальтбетон араластырғышының көмегімен тасымалдау
2. Жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері
Білімдер:
1. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде асфальтбетон қоспаларын дайындау және жылжымалы автоасфальтбетон тасығыштың және асфальтбетон араластырғышының көмегімен тасымалдау
2. Жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8115-5-007 Жылжымалы асфальтбетон араластырғыштың машинисі
19. "Тиеу-түсіру жұмыстарындағы кешенді бригаданың механизаторы (докер-механизатор)" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8343-9
Сабақ атауының коды:
8343-9-032
Кәсіптің атауы:
Тиеу-түсіру жұмыстарындағы кешенді бригаданың механизаторы (докер-механизатор)
СБШ біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (52-шығарылым). "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28475 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік:
Тиеу-түсіру жұмыстарындағы кешенді бригаданың механизаторы (докер-механизатор)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Кран машинисі (краншы)
Машинист-краншы
Тиегіш машинаның машинисі
Көтергіш машинаның машинисі
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Тиеу-түсіру жұмыстарындағы кешенді бригаданың механизаторы (докер-механизатор) - механикаландыру құралдары – тиегіштер, манипуляторлар, шығырлар, крандар, тасымалдау желілері және т. б. көмегімен көлік құралдарын түсіретін немесе тиейтін маман. Автомобиль жолдарын салуға, жөндеуге және пайдалануға байланысты жол жұмыстарын орындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары :

1. Приготавливать и транспортировать асфальтобетонные смеси при помощи асфальтобетоносмесителя передвижного и автоасфальтобетоновоза при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ;
2. Соблюдать Правила техники безопасности при проведении работ.
Знания:
1. Приготавливать и транспортировать асфальтобетонных смесей при помощи асфальтобетоносмесителя передвижного и автоасфальтобетоновоза при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ;
2. Соблюдать Правила техники безопасности при проведении работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8115-5-007 Машинист смесителя асфальтобетона передвижной
19. Карточка профессии "Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно-разгрузочных работах":
Код группы:
8343-9
Код наименования занятия:
8343-9-032
Наименование профессии:
Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно-разгрузочных работах
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС (выпуск 52), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28475).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно-разгрузочных работах
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования
профессии:
Машинист крана (крановщик); Машинист-крановщик;
Машинист погрузочной машины;
Машинист подъемной машины.
Основная цель деятельности:
Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно- разгрузочных работах - специалист, который выполняет разгрузку или загрузку транспортных средств с помощью средств механизации – погрузчиков, манипуляторов, лебедок, кранов, транспортерных линий. Выполнение дорожных работ, связанных со строительством, ремонтом и эксплуатацией автомобильных дорог.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Қолданылатын көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін басқару, оларды тазалау және майлау. Қоймалар мен көлік құралдарында жүктерді бекіту және жабу.
Тасымалданатын жүктің массасы мен мөлшеріне сәйкес қажетті мықарқандарды таңдау. Ілмектердің жарамдылығын анықтау, жүктерді тиеу және байлау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы : Қолданылатын көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін басқару, оларды тазалау және майлау. Қоймалар мен көлік құралдарында жүктерді бекіту және жабу.
Тасымалданатын жүктің массасы мен мөлшеріне сәйкес қажетті мықарқандарды таңдау. Мықарқандардың жарамдылығын анықтау, жүктерді тиеу және байлау.
1-дағды
Жүк ұстайтын құрылғыларды орнату және ауыстыру. Қалқандар мен басқыштарды тасымалдау, жұмыс үдерісінде вагондарды итеріп жеткізу, люктерді, борттарды, жылжымалы құрамның есіктерін ашу және жабу. Жүкті түсіргеннен кейін жылжымалы құрамды тазалау. Біліктілігі жоғары механизаторлардың басшылығымен металл құрылымдарды, ауыр салмақты және ұзын өлшемді жүктерді тиеу және түсіру.
Машықтар:
1-разряд үшін (4-класс):
1. Жүктердің барлық түрлерін кемелерге, вагондарға, автомобильдерге және өзге де жылжымалы құрамға: бір топтағы крандарды; электр тиегіштерді, автожүктегіштерді, шығырларды (тельферлерді), транспортерлерді (конвейерлерді, иірмектерді, норийлерді), трюмді, вагонды, қойма және электр жетегі бар өзге де машиналарды, жүк лифтілерін қолдана отырып тиеу, түсіру және қайта тиеу;
дірілдің, діріл қопсытқыштың, вагон аударғыштың, люк көтергіштің, магниттік сепаратордың технологиялық жабдығының машиналарының (механизмдерінің) бірі;
2. Қолданылатын көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін басқару;
3. Қызмет көрсетілетін машиналарды, механизмдер мен құрылғыларды тазалау және майлау;
4. Қоймалар мен көлік құралдарында жүктерді бекіту және жабу;
5. Тасымалданатын жүктің массасы мен мөлшеріне сәйкес қажетті ілмектерді таңдау;
6. Ілмектердің жарамдылығын анықтау;
7. Жүк түсіретін құрылғыларды орнату және ауыстыру;
8. Жүктерді тиеу және байлау;
9. Қалқандар мен басқыштарды тасымалдау;
10. Жұмыс үдерісінде вагондарды итеру (шығару);
11. Жылжымалы құрамның люктерін, борттарын, есіктерін ашу және жабу;
12. Жүкті түсіргеннен кейін жылжымалы құрамды тазалау;
13. Коммерциялық операцияларды орындауға қатысу.
2-разряд үшін (3-класс):
1. Жүктердің барлық түрлерін кемелерге, вагондарға, автомобильдерге және өзге де жылжымалы құрамға: бір топтағы крандарды, жүк көтергіштігі 5 тоннаға дейінгі автожүктегіштерді, жартылай тіркемесі бар тартқыштарды (тракторларды), бульдозерлерді (вагондардың дизельді тартқыштарын), тракторлық тиегіштерді (бульдозерлерді) қолдана отырып тиеу, түсіру және қайта тиеу;
бір топтағы экскаваторлар, стаккерлер, реклаймерлер, арнайы кеме тиеу (түсіру) машиналары, трюмдік, вагондық, ішкі жану қозғалтқыш жетегі бар арнайы қойма машиналары, порталдық пневматикалық қайта тиегіштер, контейнерлік көтергіш-қайта тиегіштер;

1. Управление применяемыми подъемно- транспортными и перегрузочными машинами и механизмами, чистка и смазка их. Крепление и укрытие грузов на складах и транспортных средствах. Выбор необходимых стропов в соответствии с массой и размером перемещаемого груза. Определение пригодности стропов, строповка и увязка грузов.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Управление применяемыми подъемно- транспортными и перегрузочными машинами и механизмами, чистка и смазка их. Крепление и укрытие грузов на складах и транспортных средствах. Выбор необходимых стропов в соответствии с массой и размером перемещаемого груза. Определение пригодности стропов, строповка и увязка грузов.
Навык 1:
Установка и замена грузозахватных приспособлений с переноской щитов и трапов, подкатка вагонов в процессе работы, открывание и закрывание люков, бортов, дверей подвижного состава, очистка подвижного состава после произведенной выгрузки груза. Застропка и отстропка металлоконструкций, тяжеловесных и длинномерных грузов под руководством
механизаторов более высокой
квалификации.
Умения:
Для 1-го разряда (4 класс):
1. Осуществлять погрузку, выгрузку и перегрузку всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением: кранов одной группы; электропогрузчиков, автопогрузчиков, лебедок (тельферов), транспортеров (конвейеров, шнеков, норий), трюмных, вагонных, складских и иных машин с электроприводом, грузовых лифтов;
одной из машин (механизмов) технологического оборудования вибратора, виброрыхлителя, вагоноопрокидывателя, люкоподъемника, магнитного сепаратора, пересыпное станции и иные);
2. Управлять применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;
3. Проводить чистку и смазку обслуживаемых машин, механизмов и приспособлений;
4. Проводить укрепление и укрытие грузов на складах и транспортных средствах;
5. Выбирать необходимые стропы в соответствии с массой и размером перемещаемого груза;
6. Определять пригодность стропов;
7. Установливать и заменять грузозахватные приспособления;
8. Проводить строповку и увязку грузов;
9. Осуществлять переноску щитов и трапов;
10. Осуществлять подкатку (откатку) вагонов в процессе работы;
11. Проводить открывание и закрывание люков, бортов, дверей подвижного состава;
12. Проводить очистку подвижного состава после произведенной выгрузки груза;
13. Участвовать в выполнении коммерческих операций.
Для 2-го разряда (3 класс):
1. Осуществлять погрузку, выгрузку и перегрузку всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением: кранов одной группы, автопогрузчиков грузоподъемностью до 5 тонн, тягачей с полуприцепом (тракторов), бульдозеров (дизельных тягачей вагонов), тракторных погрузчиков (бульдозеров);
экскаваторов одной группы, стаккеров, реклаймеров, специальных судопогрузочных (разгрузочных) машин, трюмных, вагонных, складских специальных машин с приводом от двигателя внутреннего сгорания, портальных пневматических перегружателей, контейнерных подъемно-перегружателей;

2. Қолданылатын көлік және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін басқару;
3. Машиналардың, механизмдер мен құрылғылардың жұмысындағы ақауларды анықтау;
4. Машиналарға, механизмдерге, жүк қармайтын және өзге де құрылғыларға ай сайын техникалық қызмет көрсету, анықталған ақауларды жою (егер неғұрлым білікті мамандарды тарту талап етілмесе);
5. Жылжымалы құрам мен қойма алаңдарының жүк көтергіштігі мен сыйымдылығын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
6. Шағын партиялармен тасымалданатын жүктерді іріктеу және жинақтау, оларды жылжымалы құрамды беру және орналастыру орындарына орналастыру;
7. Барлық жүктерді тиеу және байлау;
8. Әртүрлі жағдайларда жүктерді жылдам және қауіпсіз ілмектеу және жылжыту тәсілдерін таңдау;
9. Ілмектерді әртүрлі түйіндермен біріктіру және байланыстыру;
10. Дабыл беру функцияларын орындау.
3-разряд үшін (2-класс):
Жұмыс сипаттамасы:
1. Жүктердің барлық түрлерін кемелерге, вагондарға, автомобильдерге және өзге де жылжымалы құрамға тиеу, түсіру және қайта тиеу: екі түрлі топтағы крандарды (порталдық және мобильді) немесе экскаваторларды немесе; жүк көтергіш машиналардың немесе механизмдердің бір түрімен ұштастыра отырып, бір топтағы крандардың немесе экскаваторлардың: жүк көтергіштігі 28 тоннаға дейінгі автотиегіштермен, жартылай тіркемесі бар тартқыштармен (тракторлармен) және бульдозерлермен (вагондардың дизельді тартқыштарымен), тракторлық тиегіштермен (бульдозерлермен), контейнерлік қайта тиегіштермен, трюмдік, вагондық және қоймалық қозғалтқыштан жетегі бар арнайы машиналармен ішкі жану, порталдық пневматикалық тиегіштер;
- жүк көтергіштігі 28 тоннаға дейінгі автожүктегіштер: тракторлық тиегіштермен (бульдозерлермен), автоконтейнер тасымалдағыштармен, ершікті кеме тартқыштармен, іштен жану қозғалтқыш жетегі бар трюмдік, вагондық және қоймалық арнайы машиналармен, контейнерлік қайта тиегіштермен, тартқыштармен (тракторлармен) және бульдозерлермен (дизельдік машиналармен) ұштастыра отырып вагондарды тартқыштармен);
- жүк көтергіштігі 10 тоннадан асатын автотиегіштер және контейнерлік тиегіштер;
- стакерлер, реклаймерлер, арнайы кеме тиеу (түсіру) машиналары;
- ішкі жану қозғалтқыш жетегі бар порталдық пневматикалық қайта тиегіштер, трюмдік, вагондық, қоймалық арнайы машиналар;
- трактор тиегіштер (бульдозерлер) және контейнерлік тиегіштер;
2. Қолданылатын көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін басқару;
3. Машиналарға, механизмдерге, жүк қармайтын және өзге де құрылғыларға ауысым сайын техникалық қызмет көрсету, анықталған ақауларды жою (егер неғұрлым білікті мамандарды тарту талап етілмесе), оларға техникалық қызмет көрсетудің және жөндеудің өзге де түрлеріне қатысу;

2. Управлять применяемыми транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;
3. Выявлять неисправности в работе машин, механизмов и приспособлений;
4. Проводить ежемесячное техническое обслуживание машин, механизмов, грузозахватных и иных приспособлений, устранение выявленных неисправностей (если не требуется привлечение более квалифицированных специалистов);
5. Обеспечивать рациональное использование грузоподъемности и вместимости подвижного состава и складских площадей;
6. Проводить подборку и комплектовку грузов, перевозимых мелкими партиями, размещение их по местам подачи и расстановки подвижного состава;
7. Проводить строповку и увязку всех грузов;
8. Выбирать способ для быстрой и безопасной строповки и перемещения грузов в различных условиях;
9. Проводить сращивание и связывание стропов разными узлами;
10. Выполнять функции сигналиста.
Для 3-го разряда (2 класс):
Характеристика работ:
1. Осуществлять погрузку, выгрузку и перегрузку всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением: кранов (портальных и мобильных) или экскаваторов двух различных групп или; кранов или экскаваторов одной группы в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов: автопогрузчиками грузоподъемностью до 28 тонн, тягачами с полуприцепом, тягачами (тракторами) и бульдозерами (дизельными тягачами вагонов), тракторными погрузчиками (бульдозерами), контейнерными перегружателями, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, портальными пневматическими перегружателями;
- автопогрузчиков грузоподъемностью до 28 тонн в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов: тракторными погрузчиками (бульдозерами), автоконтейнеровозами, тягачами портовыми с седельным устройством, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, контейнерными перегружателями, тягачами (тракторами) и бульдозерам (дизельными тягачами вагонов);
- автопогрузчиков грузоподъемностью свыше 10 тонн и контейнерных погрузчиков;
- стаккеров, реклаймеров, специальных судопогрузочных (разгрузочных) машин;
- портальных пневматических перегружателей, трюмных, вагонных, складских специальных машин с приводом от двигателя внутреннего сгорания;
- тракторных погрузчиков (бульдозеров) и контейнерных перегружателей;
2. Управлять применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;
3. Проводить ежесменное техническое обслуживание машин, механизмов, грузозахватных и иных приспособлений, устранять выявленные неисправности (если не требуется привлечение более квалифицированных специалистов), участвовать в иных видах их технического обслуживания и ремонта;

4. Жоғары күтімді қажет ететін жүктерді тиеу және байлау;
5. Ілмектердің ұштарын өру.
4-разряд үшін (1-класс):
Жұмыс сипаттамасы:
1. Жүктердің барлық түрлерін кемелерге, вагондарға, автомобильдерге және өзге де жылжымалы құрамға тиеу, түсіру және қайта тиеу:
- үш түрлі топтағы крандар;
- екі түрлі топтағы крандар және бір топтағы экскаваторлар;
- бір топтағы крандар мен екі түрлі топтағы экскаваторлар;
- екі түрлі топтағы крандар немесе экскаваторлар көтергіш-көлік машиналарының немесе механизмдердің бір түрімен ұштастыра отырып: жүк көтергіштігі 28 тоннаға дейінгі автотиегіштермен, жартылай тіркемесі (тракторлары) бар тартқыштармен, әртүрлі жүк көтергіштігі бар автотиегіштермен және бульдозерлермен (вагондардың дизельді тартқыштарымен), тракторлық тиегіштермен (бульдозерлермен), контейнерлік қайта тиегіштермен, трюмдік, вагондық және қойма арнайы машиналары ішкі жану қозғалтқышының жетегімен, порталдық пневматикалық шамадан тыс жүктемелермен;
- әр түрлі жүк көтергіштігі бар жүк тиегіштермен біріктірілген бір топтағы крандар немесе экскаваторлар;
- бір топтағы крандар, бір топтағы экскаваторлар кез келген жүк көтергіштігі бар автотиегіштермен немесе трактор тиегіштермен (бульдозерлермен) ұштастыра отырып;
- тракторлармен, бульдозерлермен (вагондардың дизельді тартқыштарымен) немесе тракторлық тиегіштермен (бульдозерлермен) ұштастыра отырып, жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі бір топтағы крандар, автотиегіштер;
- іштен жану қозғалтқыш жетегі бар бір топтағы крандар, порталдық қайта тиегіштер, трюмдік, вагондық, қоймалық арнайы машиналар;
- бір топтағы крандар немесе экскаваторлар, жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі автотиегіштермен немесе тракторлық тиегіштермен (бульдозерлермен) ұштастыра отырып контейнерлік тиегіштер;
- жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі автотиегіштер, тракторлық тиегіштер (бульдозерлер), контейнерлік қайта тиегіштер;
- жүк көтергіштігі 10 тонна және одан көп автожүктегіштер көтергіш-көлік машиналарының немесе механизмдердің бір түрімен ұштастыра отырып:
- тартқыштармен (тракторлармен) және бульдозерлермен (вагондардың дизельді тартқыштарымен), ершікті порт тартқыштармен, порталдық контейнер тасымалдағыштармен, іштен жану қозғалтқыш жетегі бар трюмдік, вагондық және қоймалық арнайы машиналармен, контейнерлік қайта тиегіштермен, тракторлық тиегіштермен және бульдозерлермен, стаккерлермен, реклаймерлермен, арнайы кеме тиеу (түсіру) машиналарымен, тартқыштармен (тракторлар), бульдозерлер (вагондардың дизельді тартқыштары);
2. Қолданылатын көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін басқару;

4. Проводить строповку и увязку грузов, требующих повышенной осторожности;
5. Осуществлять заплетку концов стропов.
Для 4-го разряда (1 класс):
Характеристика работ:
1. Осуществлять погрузку, выгрузку и перегрузку всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением:
- кранов трех различных групп;
- кранов двух различных групп и экскаваторов одной группы;
- кранов одной группы и экскаваторов двух различных групп;
- кранов или экскаваторов двух различных групп в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов: автопогрузчиками грузоподъемностью до 28 тонн, тягачами с полуприцепом (тракторами), автопогрузчиками различной грузоподъемности и бульдозерами (дизельными тягачами вагонов), тракторными погрузчиками (бульдозерами), контейнерными перегружателями, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, портальными пневматическими перегружателями;
- кранов или экскаваторов одной группы в сочетании с автопогрузчиками различной грузоподъемности;
-кранов одной группы, экскаваторов одной группы в сочетании с автопогрузчиками любой грузоподъемности или тракторными погрузчиками (бульдозерами);
- кранов одной группы, автопогрузчиков грузоподъемностью до 10 тонн в сочетании с тракторами, бульдозерами (дизельными тягачами вагонов) или тракторными погрузчиками (бульдозерами);
- кранов одной группы, портальных перегружателей, трюмных, вагонных, складских специальных машин с приводом от двигателя внутреннего сгорания;
- кранов или экскаваторов одной труппы, контейнерных перегружателей в сочетании с автопогрузчиками грузоподъемностью до 10 тонн или тракторными погрузчиками (бульдозерами);
- автопогрузчиков грузоподъемностью до 10 тонн, тракторных погрузчиков (бульдозеров), контейнерных перегружателей;
- автопогрузчиков грузоподъемностью 10 тонн и более в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов:
- тягачами (тракторами) и бульдозерами (дизельными тягачами вагонов), тягачами портовыми с седельным устройством, портальными контейнеровозами, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, контейнерными перегружателями, тракторными погрузчиками и бульдозерами, стаккеров, реклаймеров, специальных судопогрузочных (разгрузочных) машин, тягачей (тракторов), бульдозеров (дизельных тягачей вагонов);
2. Управлять применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;

3. Машиналарға, механизмдерге, жүк қармайтын және өзге де құрылғыларға ауысым сайын техникалық қызмет көрсету, анықталған ақауларды жою (егер неғұрлым білікті мамандарды тарту талап етілмесе), оларға техникалық қызмет көрсетудің және жөндеудің өзге де түрлеріне қатысу;
4. Күрделі жүктерді тиеу және байлау.
Білімдер:
1 санат үшін (4-класс):
- қызмет көрсетілетін көтеру-тасымалдау, қайта тиеу машиналарының, механизмдер мен құрылғылардың мақсаты, жұмыс қағидаты, құрылымы туралы мәліметтер, жүктеменің шекті нормалары;
- жылжымалы құрам туралы мәліметтер;
- жүктердің атаулары;
- тасымалданатын жүктің массасын көзбен анықтау;
- жүктерді тиеу, түсіру, қайта тиеу және тиеу тәртібі мен тәсілдері;
- жүк үй-жайларының құрылысы;
- ыдыстың түрлері, жүктерді орау және таңбалау;
- жүктерді ашық темір жол жылжымалы құрамына және автомашиналарға тиеу және жүктерді темір жол вагондарынан түсіру және оларды қабаттау кезіндегі рұқсат етілген габариттер;
- қоймалар мен жүктерді тиеу және түсіру орындарының орналасуы;
- қызмет көрсетілетін учаскеде операцияларды орындаудың өндірістік тапсырмасы және технологиялық реттілігі;
- тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік және шартты дабыл беру тәртібі;
- ішкі еңбек тәртібі;
- коммерциялық операцияларды жүргізу негіздері.
Ескертпе: біліктіліктің 4-классындағы кешенді бригадалардың механизаторлары (докер-механизаторлары) металл құрылымдарын, ауыр салмақты және ұзын өлшемді жүктерді құюды және жоюды жоғары сыныпты механизаторлардың басшылығымен орындайды.
2 санат үшін (3-класс):
- қолданылатын машиналар, механизмдер мен құрылғылар тобының мақсаты, жұмыс қағидаты және құрылымы;
- учаскедегі жүктерді қайта өңдеу технологиясы;
- жүктерді тиеу, түсіру және бекітудің техникалық шарттары;
- тасымалданатын жүктердің массасы мен ауырлық центрін көзбен анықтау;
- тіеу тәртібі, ең ыңғайлы тиеу орындары;
- ілмектерді пайдалану мерзімі, олардың жүк көтергіштігі;
- оларды сынау әдістері мен мерзімдері, ілмектерді біріктіру және байланыстыру тәсілдері;
- жүк түсіретін құрылғылардың жұмыс қағидаты;
- механика, электротехника, материалтану және слесарь ісі бойынша негізгі мәліметтер;
- теміржол өткелдері мен теміржол сигналы кезіндегі көше қозғалысы тәртібі;
- еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп;
- ішкі еңбек тәртібі;
- тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуге қойылатын негізгі талаптар.
3-разряд үшін (2-класс):
- қолданылатын машиналар, механизмдер мен құрылғылар тобының мақсаты, жұмыс қағидаты және құрылымы; телімдегі жүктерді қайта өңдеу технологиясы; жүктерді тиеу, түсіру және бекітудің техникалық шарттары.
- тасымалданатын жүктердің массасы мен ауырлық ортасын визуалды анықтау; тиеу ережелері.
- тиеудің ең қолайлы жерлерін анықтау;
мықарқандарды пайдалану мерзімдері, олардың жүк көтергіштігі, оларды сынау әдістері мен мерзімдері, мықарқандарды біріктіру және байланыстыру тәсілдері.
- жүк түсіретін құрылғылардың жұмыс қағидаты; механика, электротехника, материалтану және слесарь ісі бойынша негізгі мәліметтер.
- теміржол өткелдері мен теміржол сигналы кезіндегі көше қозғалысы ережелері; негізгі талаптар.
4-разряд үшін (1-класс):
- машиналардың (механизмдердің) электр жабдықтарының қағидатты құрылысы;
- көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналарын (тетіктерін), жүк қармау және басқа да құрылғыларды жөндеу ережесі;
- жөндеуден кейін машиналар мен механизмдердің тораптарын сынауға, реттеуге және қабылдауға арналған техникалық шарттар;
- тозған бөлшектерді қалпына келтіру және беріктендіру тәсілдері машиналардың (механизмдердің) электр жабдықтарының қағидатты құрылымы; көтергіш-көліктік және қайта тиеу машиналарын (механизмдерін), жүк қармайтын және басқа да құрылғыларды жөндеу ережесі;
- жөндеуден кейін машиналар мен механизмдердің тораптарын сынауға, реттеуге және қабылдауға арналған техникалық шарттар; тозған бөлшектерді қалпына келтіру және беріктендіру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жасау
Білімдер:
Өндірістік үдерістің барлық кезеңдерін білу және
қолданылатын көтеру-тасымалдау және қайта тиеу машиналары мен механизмдерін басқару. Жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3. Проводить ежесменное техническое обслуживание машин, механизмов, грузозахватных и иных приспособлений, устранение выявленных неисправностей (если не требуется привлечение более квалифицированных специалистов), участие в иных видах их технического обслуживания и ремонта;
4. Осуществлять строповку и увязку сложных грузов.
Знания:
Для 1 разряда (4 класс):
- назначение, принцип работы, сведения об устройстве, предельные нормы нагрузки обслуживаемых подъемно-транспортных, перегрузочных машин, механизмов и приспособлений;
- сведения о подвижном составе;
- наименования грузов;
- визуальное определение массы перемещаемого груза;
- порядок и способы погрузки, выгрузки, перегрузки и строповки грузов;
- устройство грузовых помещений;
- виды тары, упаковки и маркировки грузов;
- допустимые габариты при погрузке грузов на открытый железнодорожный подвижной состав и автомашины и разгрузке грузов из железнодорожных вагонов и укладке их в штабель;
- расположение складов и мест погрузки и выгрузки грузов;
- производственное задание и технологическую последовательность выполнения операций на обслуживаемом участке;
- порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности и условную сигнализацию при производстве погрузочно-разгрузочных работ;
- внутренний трудовой распорядок;
- основы ведения коммерческих операций.
Примечание: механизаторы (докеры-механизаторы) комплексных бригад 4 класса квалификации застропку и отстропку металлоконструкций, тяжеловесных и длинномерных грузов выполняют под руководством механизаторов более высокого класса.
Для 2 разряда (3 класс):
- назначение, принцип действия и устройство применяемой группы машин, механизмов и приспособлений;
- технологию переработки грузов на участке;
- технические условия погрузки, выгрузки и крепления грузов;
- визуальное определение массы и центра тяжести перемещаемых грузов;
- порядок строповки, наиболее удобные места строповки;
- сроки эксплуатации стропов, их грузоподъемность;
- методы и сроки их испытания, способы сращивания и связывания стропов;
- принцип работы грузозахватных приспособлений;
- основные сведения по механике, электротехнике, материаловедению и слесарному делу;
- порядок уличного движения при переезде железнодорожных путей и железнодорожную сигнализацию;
- порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
- внутренний трудовой распорядок;
- основные требования, предъявляемые к производству погрузочно-разгрузочных работ.
Для 3 разряда (2 класс):
- назначение, принцип действия и устройство применяемой группы машин, механизмов и приспособлений;
технологию переработки грузов на участке; технические условия погрузки, выгрузки и крепления грузов;
- визуальное определение массы и центра тяжести перемещаемых грузов, правила строповки;
- определение наиболее удобные места строповки; сроки эксплуатации стропов, их грузоподъемность, методы и сроки их испытания, способы сращивания и связывания стропов;
- принцип работы грузозахватных приспособлений; основные сведения по механике, электротехнике, материаловедению и слесарному делу;
- правила уличного движения при переезде железнодорожных путей и железнодорожную сигнализацию, основные требования.
Для 4-го разряда (1 класс):
- принципиальное устройство электрооборудования машин (механизмов);
- правила ремонта подъемно-транспортных и перегрузочных машин (механизмов), грузозахватных и других приспособлений;
- технические условия на испытание, регулировку и приемку узлов машин и механизмов после ремонта;
- способы восстановления и упрочнения изношенных деталей принципиальное устройство электрооборудования машин (механизмов); правила ремонта подъемно-транспортных и перегрузочных машин (механизмов), грузозахватных и других приспособлений;
- технические условия на испытание, регулировку и приемку узлов машин и механизмов после ремонта; способы восстановления и упрочнения изношенных деталей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:
Составлять техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами
Знания:
Знание всех этапов производственного процесса и управление применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами. Правил техники безопасности при проведении работ.
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Способность к обучению и самообучению
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

КО ТР 014/2011 техникалық регламенті
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8343-1-001 Кран машинисі (краншы)
3
8343-1-002 Автомобиль кранының машинисі
20. "Пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катоктың машинисі" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
8342-1
Сабақ атауының коды:
8342-1-006
Кәсіптің атауы:
Пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катоктың машинисі
СБШ біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Технический регламент ТР ТС 014/2011
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8343-1-001 Машинист крана (крановщик)
3
8343-1-002 Машинист крана автомобильного
20. Карточка профессии "Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах":
Код группы:
8342-1
Код наименования занятия:
8342-1-006
Наименование профессии:
Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:

БТБА (3-шығарылым). "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша))
Біліктілік: Пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катоктың машинисі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
-
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Асфальтбетон және басқа да битумминералды қоспаларды тығыздауды орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Автомобиль жолдарының жоғарғы құрылысын салу және жөндеу және аэродромдар салу кезінде қолданылатын пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катокты басқару
2. Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-еңбек функциясы: Пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катокты басқару.
Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру.
1-дағды
Пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катокты басқару
Машықтар:
1 Автомобиль жолдарының жоғарғы құрылысын салу және жөндеу және аэродромдар салу кезінде қолданылатын пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катокты басқару;
2. Ыстық асфальтбетонды және басқа битум минералды қоспаларды тығыздау;
3. Ақауның себептерін анықтау және талдау.
4. Катоктың сенімділігін сақтау.
5. Катоктың техникалық жай-күйін анықтау;
6. Катоктың ақаулықтарын анықтау және жою;
7. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану;
4. Катокқа орнатылған барлық механизмдер мен жабдықтарды тексеру;
5. Катоктың механизмдерін монтаждауды және бөлшектеуді жүзеге асыру;
6. Нысандағы катокты жұмысқа дайындау;
7.  Катокты іске қосу және жұмыс режиміне шығару.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін машиналардың, тіркеме жабдықтар мен құрылғылардың құрылысы және техникалық сипаттамалары;
2. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар;
3. Жол қозғалысы ережелері, қызмет көрсетілетін машинаның көмегімен жұмыстарды орындау технологиясы;
4. Жанар-жағармай материалдары мен электр энергиясын тұтыну нормалары;
5. Майлар мен отынның маркалары мен қасиеттері;
6. Жұмыстардың, материалдардың және құрылыс элементтерінің сапасына қойылатын техникалық талаптар.
3. Катокты басқару тәсілдерін, режимдерін білу;
4. Жұмыстың сенімділігін сақтаудың технологиялық әдістерін білу;
5. Асфальтбетонды және басқа битум минералды қоспаларды тығыздау әдістерін білу;
6. Қолданылатын материалдардың сұрыптамасы мен таңбалануын білу;
7. Жұмыс сапасын бағалау әдістерін білу;
8. Ақау түрлерін және оның алдын алу және жою тәсілдерін білу;
9. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері;
10. Жол қозғалысы ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру .
Машықтар:
1. Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру;

ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (сpеднее специальное, среднее профессиональное) (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по уплотнению асфальтобетонных и других битумоминеральных смесей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах, применяемыми при сооружении и ремонте верхнего строения автомобильных дорог и строительстве аэродромов;
2. Техническое обслуживание машины, проверка исправности ее систем и узлов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Трудовая функция 1: Управление катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах.
Техническое обслуживание машины, проверка исправности ее систем и узлов.
Навык 1:
Управление катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах.
Умения:
1. Управлять катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах, применяемым при сооружении и ремонте верхнего строения автомобильных дорог и строительстве аэродромов;
2. Осуществлять уплотнение горячих асфальтобетонных и других битумоминеральных смесей;
3. Выявлять и анализировать причины брака;
4. Поддерживать надежность работы катка;
5. Определять технического состояния катка;
6. Выявлять и устранять неисправности катка;
7. Использовать средства индивидуальной защиты;
8. Проводить осмотр всех механизмов и оборудования, установленных на катке;
9. Осуществлять монтаж и демонтаж механизмов катка;
10. Подготавливать к работе каток на объекте;
11. Запускать и выводить каток на рабочий режим.
Знания:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых машин, прицепного оборудования и приспособлений;
2. Правила и инструкции по их эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту;
3. Правила дорожного движения, технологию выполнения работ с помощью обслуживаемой машины;
4. Нормы расхода горячих и смазочных материалов и электроэнергии;
5. Марки и свойства масел и топлива;
6. Технические требования к качеству работ, материалов и элементам сооружений.
7. Знание приемов, режимов управления катка;
8. Знание технологических методов поддержания надежности работы;
9. Знание методов уплотнения асфальтобетонных и других битумоминеральных смесей;
10. Знание сортамента и маркировки применяемых материалов;
11. Знание методов оценки качества работ;
12. Знание видов брака и способов его предупреждения и устранения;
13. Основы охраны труда и техники безопасности;
14. Знание правил дорожного движения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Техническое обслуживание машины, проверка исправности ее систем и узлов.
Умения:
1. Проводить техническое обслуживание машины, проверять исправность ее систем и узлов;

1. Қызмет көрсетілетін автожол құрылыс машиналарының жұмысын басқару және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
1-еңбек функциясы : Қызмет көрсетілетін автожол құрылыс машиналарының жұмысын басқару және бақылау.
1-дағды
Автомобиль жолдарының жоғарғы құрылысын салу және жөндеу және аэродромдар салу кезінде қолданылатын қызмет көрсетілетін автожол құрылыс машиналарының жұмысын басқару және бақылау
Машықтар:
1. Автомобиль жолдарының жоғарғы құрылысын салу және жөндеу және аэродромдар салу кезінде қолданылатын әртүрлі типтегі және мақсаттағы машиналар мен механизмдердің жұмысын басқару және бақылау.
2. Машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының жарамдылығын тексеру.
3. Жанар-жағармай материалдарын құю.
4. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
5. Профилактикалық жөндеу және жөндеудің басқа түрлеріне қатысу.
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
4-разряд:
1. Салмағы 5 тоннаға дейінгі тегіс білікті өздігінен жүретін катоктар.
2. Механикалық басқару жүйесі бар шағыл тас үлестіргіштер.
5 разряд:
1. Бетон сынықтары;
2. 66 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (90 ат күшіне дейін);
3. Тігіс құюшылар;
4. Салмағы 5-тен 10 тоннаға дейінгі тегіс біліктері бар өздігінен жүретін роликтер;
5. Пленка түзетін сұйықтықты жағуға арналған машиналар;
6. Қуаты 59 киловаттқа дейінгі (80 ат күшіне дейін) қозғалтқышы бар трактор базасындағы жолдарды жөндеуге және ұстауға арналған құрама машиналар;
7. Өздігінен жүретін тігістерді кесушілер;
8. Финишерлер;
9. Гидростатикалық басқару жүйесі бар қиыршық тас таратқыштар.
6-разряд:
1. Қозғалтқышының қуаты 66 киловаттан 100 киловаттқа дейінгі автогрейдерлер (90-нан 135 ат күшіне дейін).
2. Бетон төсегіштер.
3. Өздігінен жүретін аралас катоктар, пневматикалық шиналардағы өздігінен жүретін және жартылай тіркемелі катоктар, салмағы 10 тоннадан асатын тегіс білікті өздігінен жүретін катоктар.
4. Жиектастарды төсеуге арналған машиналар.
5. Өнімділігі сағатына 300 шаршы метрге дейінгі жол жамылғыларының қорғаныш кедір-бұдыр қабаттарын салуға арналған машиналар.
6. Қозғалтқышының қуаты 59 киловаттан 100 киловаттқа дейінгі (80-ден 135 ат күшіне дейін) трактор базасындағы жолдарды жөндеуге және күтіп-ұстауға арналған құрама машиналар.
7. Қазандықтың сыйымдылығы 1000 литрге дейін асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған жылжымалы қазандықтар.
8. Өнімділігі сағатына 25 тоннаға дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштар.

1. Управление и контроль работы обслуживаемых автодорожных строительных машин.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Трудовая функция 1: Управление и контроль работы обслуживаемых автодорожных строительных машин.
Навык 1:
Управление и контроль работы обслуживаемых автодорожных строительных машин, применяемых при сооружении и ремонте верхнего строения автомобильных дорог и строительстве аэродромов
Умения:
1. Управлять машинами и механизмами различного типа и назначения, применяемыми при сооружении и ремонте верхнего строения автомобильных дорог и строительстве аэродромов;
2. Осуществлять техническое обслуживание машины, проверку исправности ее систем и узлов;
3. Заправлять горючими и смазочными материалами;
4. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых машин и механизмов;
5. Проводить профилактический ремонт и участвовать в иных различных видах ремонта;
6. Соблюдать основы охраны труда и техники безопасности.
4 разряд:
1. Катки самоходные с гладкими вальцами массой до 5 тонн;
2. Щебне-распределители с механической системой управления;
5 разряд:
1. Авто-бетоноломы;
2. Автогрейдеры с двигателем мощностью до 66 киловатт (до 90 лошадиных сил);
3. Заливщики швов;
4. Катки самоходные с гладкими вальцами массой свыше 5 до 10 тонн;
5. Машины для нанесения пленкообразующей жидкости;
6. Машины комбинированные для ремонта и содержания дорог на базе трактора с двигателем мощностью до 59 киловатт (до 80 лошадиных сил);
7. Нарезчики швов самоходные;
8. Финишеры;
9. Щебне-распределители с гидростатической системой управления.
6 разряд:
1. Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 66 до 100 киловатт (свыше 90 до 135 лошадиных сил);
2. Бетоноукладчики;
3. Катки самоходные комбинированные, катки самоходные и полуприцепные на пневматических шинах, катки самоходные с гладкими вальцами массой свыше 10 тонн;
4. Машины для укладки дорожных бордюров;
5. Машины для устройства защитных шероховатых слоев дорожных покрытий производительностью до 300 метров квадратных в час;
6. Машины комбинированные для ремонта и содержания дорог на базе трактора с двигателем мощностью свыше 59 до 100 киловатт (свыше 80 до 135 лошадиных сил);
7. Передвижные варочные котлы для приготовления асфальтобетонной смеси емкостью котла до 1000 литров;
8. Смесители асфальтобетона передвижные производительностью до 25 тонн в час;

9. Өнімділігі сағатына 150 тоннаға дейінгі асфальтбетон төсегіштер.
10. Жамылғының қорғаныш қабаттарын салуға арналған минералды материалдарды сұрыптау және дайындау бойынша мобильді қондырғылар.
11. Қозғалтқышының қуаты 120 киловаттқа дейінгі жол фрезерлері (160 ат күшіне дейін).
7-разряд:
1. Қозғалтқышының қуаты 100 киловаттан 150 киловаттқа дейінгі автогрейдерлер (135-тен 200 ат күшіне дейін), жұмыс органдарын тұрақтандыру жүйесімен жабдықталған автогрейдерлер.
2. Өнімділігі сағатына 300 метрден асатын жол жамылғыларының қорғаныш кедір-бұдыр қабаттарын салуға арналған машиналар.
3. Қозғалтқышының қуаты 100 киловаттан асатын (135 ат күшінен асатын) трактор базасындағы жолдарды жөндеуге және күтңп-ұстауға арналған құрама машиналар.
4. Ерітінділер мен бетон қоспаларды дайындауға арналған жылжымалы агрегатталған кешендер.
5. Қазандықтың сыйымдылығы 1000 литрден асатын асфальтбетон қоспасын дайындауға арналған жылжымалы қайнату қазандықтары.
6. Қозғалтқышының қуаты 125 киловаттқа дейінгі пішіндегіштер (170 ат күшіне дейін), тек қана.
7. Қозғалтқышының қуаты 135 киловаттқа дейінгі ремиксерлер (180 ат күшіне дейін).
8. Өнімділігі сағатына 25 тоннадан 60 тоннаға дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштар.
9. Өнімділігі сағатына 150 тоннадан асатын асфальтбетон төсегіштер.
10. Қозғалтқышының қуаты 120 киловаттан 150 киловаттқа дейінгі жол фрезерлері (160-тан 200 ат күшіне дейін).
8-разряд:
1. Қозғалтқышының қуаты 150 киловаттан 180 киловаттқа дейінгі автогрейдерлер (200-ден 240 ат күшіне дейін).
2. Өнімділігі сағатына 180 метрге дейін "ДС-100" типті машиналар жиынтығына кіретін бетон төсегіштер.
3. Қозғалтқышының қуаты 125 киловатт пішіндегіштер (175 ат күші).
4. Қозғалтқышының қуаты 180 киловаттқа дейін суық ресайклерлер (240 ат күшіне дейін).
5. Өнімділігі сағатына 60 тоннадан 100 тоннаға дейін жылжымалы асфальтбетон араластырғыштар.
6. Термопішіндеу машиналарының жиынтығына кіретін асфальтбетон төсегіштер.
7. Қозғалтқышының қуаты 150 киловаттан 180 киловаттқа дейінгі жол фрезерлері (200-ден 240 ат күшіне дейін).
8. Электрондық басқару жүйесі бар шағыл тас үлестіргіштер.
Білімдер:
4-8 разрядтар
1. Қызмет көрсетілетін машиналардың, тіркеме жабдықтар мен құрылғылардың құрылысы мен техникалық сипаттамалары.
2. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
3. Жол қозғалысы ережесі, қызмет көрсетілетін машинаның көмегімен жұмыстарды орындау технологиясы.
4. Жанар-жағармай материалдары мен электр энергиясын тұтыну нормалары.
5. Майлар мен отынның маркалары мен қасиеттері.

9. Укладчики асфальтобетона производительностью до 150 тонн в час;
10. Установки мобильные по сортировке и приготовлению минеральных материалов для устройства защитных слоев покрытия;
11. Фрезы дорожные с двигателем мощностью до 120 киловатт (до 160 лошадиных сил).
7 разряд:
1. Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 100 до 150 киловатт (свыше 135 до 200 лошадиных сил), автогрейдеры, оснащенные системой стабилизации рабочих органов;
2. Машины для устройства защитных шероховатых слоев дорожных покрытий производительностью свыше 300 метров квадратных в час;
3. Машины комбинированные для ремонта и содержания дорог на базе трактора с двигателем мощностью свыше 100 киловатт (свыше 135 лошадиных сил);
4. Мобильные агрегатированные комплексные для приготовления растворов и бетонных смесей;
5. Передвижные варочные котлы для приготовления асфальтобетонной смеси с емкостью котла свыше 1000 литров;
6. Профилировщики с двигателем мощностью до 125 киловатт (до 170 лошадиных сил) исключительно;
7. Ремиксеры с двигателем мощностью до 135 киловатт (до 180 лошадиных сил);
8. Смесители асфальтобетона передвижные производительностью свыше 25 до 60 тонн в час;
9. Укладчики асфальтобетона производительностью свыше 150 тонн в час;
10. Фрезы дорожные с двигателем мощностью свыше 120 до 150 киловатт (свыше 160 до 200 лошадиных сил).
8 разряд:
1. Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 150 до 180 киловатт (свыше 200 до 240 лошадиных сил);
2. Бетоноукладчики, входящие в комплект машин типа "ДС-100", производительностью до 180 метров квадратных в час;
3. Профилировщики с двигателем мощностью 125 киловатт (175 лошадиных сил);
4. Ресайклеры холодные с двигателем мощностью до 180 киловатт (до 240 лошадиных сил);
5. Смесители асфальтобетона передвижные производительности свыше 60 до 100 тонн в час;
6. Укладчики асфальтобетона, входящие в комплект машин термопрофилирования;
7. Фрезы дорожные с двигателем мощностью свыше 150 до 180 киловатт (свыше 200 до 240 лошадиных сил);
8. Щебнераспределители с электронной системой управления.
Знания:
4-8 разряды
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых машин, прицепного оборудования и приспособлений;
2. Правила и инструкции по их эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту;
3. Правила дорожного движения, технологию выполнения работ с помощью обслуживаемой машины;
4. Нормы расхода горячих и смазочных материалов и электроэнергии;
5. Марки и свойства масел и топлива;

БТБА (3-шығарылым). "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19169 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орташа арнайы, орташа кәсіби) (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кәсіби білім беру (салалар бойынша)
Біліктілік: Автогудрондауыш
тың машинисі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет етпейді
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Ұйымдарда немесе Skills Enbek онлайн платформасында біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
-
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын, алаңдарды салу, жөндеу және күтіп-ұстау кезінде сұйық битум материалдарын тасымалдауды, айдауды және үлестіруді, беттік өңдеуді, тегістеуді, сіңдіруді, іргетастар мен су өткізгіш құбырларды Автогудрондауыштың көмегімен гидрооқшаулауды сапалы орындауды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде автогудронаторды басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы : Автогудронатордың көмегімен сұйық битум материалдарын айдау және тасымалдау бойынша жұмыстарды орындау
1-дағды
Битум қоймаларынан және битумды балқыту қазандықтарынан битум материалдарын алу бойынша жұмыстарды орындау, цистерна қылтасы арқылы қабылдау құбыры арқылы өз сорғымен толтыру бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
5-разряд үшін:
1. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындау кезінде автогудронаторды басқару
2. Шығу алдында автогудрондауыштың базалық автокөлігі мен жабдығының жарамдылығын, өрт сөндіргіштердің болуы мен жарамдылығын тексеру
3. Пайдалану құжаттамасына сәйкес автогудрондауыштың толықтығын бақылау
4. Тасымалдау кезінде көлік құжаттаманың толықтығын, оның ҚР заңнамасына сәйкес болуын бақылау және автогудрондауышпен механикаландырылған жұмыстарды орындау
5. Механикаландырылған жұмыстарды орындау кезінде автогунродауыштың жүйелерін технологиялық баптауды және реттеуді жүзеге асыру
6. Айдау алдында қыздыру үшін битум материалының айналым үдерісін басқару
7. Битум материалын цистернада жұмыс температурасына дейін қыздыру үдерісін басқару
8. Битум материалын цистернада жұмыс температурасына дейін қыздыру процесін басқару
9. Автогудрондауыш цистернасындағы битум материалдарының температурасын көрсеткіш бойынша бақылау

ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19169).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: ТиПО (техническое и профессиональное сpедне-специальное, среднее профессиональное.
(рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: Машинист автогудронатора
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации в организациях дорожной отрасли или на онлайн-платформе "SkillsEnbek"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение качественного выполнения транспортировки, перекачки и распределения жидких битумных материалов при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог, площадок, поверхностной обработки, подгрунтовки, пропитки, гидроизоляции фундаментов и водопропускных труб с помощью автогудронатора
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
Трудовые функции:
1. Управление автогудронатором при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1: Выполнение работ по перекачке и транспортировке жидких битумных материалов с помощью автогудронатора
Навык 1:
Выполнение работ по забору битумных материалов из битумохранилищ и битумоплавильных котлов, по наполнению цистерны через горловину, собственным насосом через приемный трубопровод
Умения:
Для 5-го разряда:
1. Управлять автогудронатором при выполнении строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ;
2. Проверять исправность базового автомобиля и оборудования автогудронатора перед выездом, наличие и исправность огнетушителей;
3. Проверять исправность базового автомобиля и оборудования автогудронатора перед выездом, наличие и исправность огнетушителей;
4. Контролировать комплектность автогудронатора в соответствии с эксплуатационной документацией;
5. Контролировать комплектность документации, наличие которой обязательно в соответствии с законодательством РК при транспортировке машины и выполнении механизированных работ автогудронатором;
6. Осуществлять технологическую настойку и регулировку систем автогудронатора при выполнении механизированных работ;
7. Управлять процессом циркуляции битумного материала для разогрева перед перекачкой;
8. Управлять процессом подогрева битумного материала в цистерне до рабочей температуры;
9. Следить по указателю за уровнем битумных материалов в цистерне при ее заполнении или в принимающей емкости при перекачке материалов и не допускать их переполнения;

10. Автогудронатор цистернасындағы битум материалдарының температурасын көрсеткіш бойынша бақылау
11. Автогудрондауыш цистернасын битум материалдарымен толтырған кезде және оларды қабылдайтын контейнерге айдаған кезде жұмысшылар беретін сигналдарды тану
12. Автогудрондауыш цистернасын битум материалдарымен толтырған кезде және оларды қабылдайтын контейнерге айдаған кезде жұмысшыларға сигналдар беру
13. Автогудрондауышты әртүрлі жағдайларда (соның ішінде тәуліктің қараңғы уақытында) басқаруды жүзеге асыру
14. Автогудрондауыш цистернасын толтыру, сұйық битум материалдарын айдау және тасымалдау бойынша орындалған жұмыстар сапасының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру
15. Базалық автомобиль агрегаттары мен автогудрондауыш жабдықтарының жұмысындағы, оның ішінде кіріктірілген диагностика құралдарының көрсеткіштері бойынша бұзушылықтарды анықтау
16. Негізгі автомобиль агрегаттары мен автогудрондауыш жабдықтарының жұмысындағы бұзушылықтардың алдын алу
17. Штаттан тыс жағдайларда автогудрондауыштың және оның жұмыс органдарының қозғалысын бақылау
18. Штаттан тыс жағдайларда автогудрондауыштың агрегаттары мен жабдықтарының жұмысын тоқтату
19. Жұмыс ауысымының басында және соңында техникалық, пайдалану және ауысымдық есептілік нысандарын толтыру
20. Жол қозғалысы ережелерін сақтай отырып, автогудрондауышты басқару.
Білімдер:
5 санат үшін:
1. Автогудронатордың құрылғысы және техникалық сипаттамалары;
2. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар. Пайдалану құжаттамасына сәйкес автогудронатордың толықтығы;
3. Автожолда машиналармен, белгіленген дабылмен жұмыс істеу кезіндегі жол қозғалысы ережесі;
4. Жұмыс жүргізу ережелері;
5. Жанар-жағармай материалдары мен электр энергиясын тұтыну нормалары;
6. Машиналар мен механизмдердің тораптарын майлау сұлбалары мен кезеңділігі;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
8. Құрылыс слесарі үшін көзделген, машинисттен төмен разрядқа тарифтелетін көлемде слесарлық іс.
9. Сұйық ыстық битум материалдарын тасымалдауға мүмкіндік беретін ауа-райы-климаттық жағдайлар;
7. Автогудронатор жүйелерін технологиялық баптау және реттеу қағидалары, қолданылатын технологиялық тәсілдер;
8. Битум материалдарының сапасына қойылатын талаптар;
9. Битум материалдарын автогудронатормен қыздыру және тасымалдау ережесі;
10. Битум материалдарының түрлері, маркалары және қасиеттері;
11. Битум материалын айдау және тарату үшін қажетті температура мәні;
12. Цистернаны айналып өтіп, тұтқыр материалдарды айдау ережелері, технологиялық тәсілдер және іс-қимылдар реттілігі;

10. Следить по указателю за температурой битумных материалов в цистерне автогудронатора;
11. Распознавать сигналы, подаваемые рабочими при заполнении цистерны автогудронатора битумными материалами и при их перекачке в принимающую емкость;
12.Подавать сигналы рабочим при заполнении цистерны автогудронатора битумными материалами и при их перекачке в принимающую емкость;
13. Осуществлять управление автогудронатором в различных условиях (в том числе в темное время суток);
14. Осуществлять оценку соответствия качества выполненных работ по заполнению цистерны автогудронатора, перекачке и транспортировке жидких битумных материалов требованиям нормативно-технической документации;
15. Выявлять нарушения в работе агрегатов базового автомобиля и оборудования автогудронатора, в том числе по показаниям средств встроенной диагностики;
16. Предотвращать нарушения в работе агрегатов базового автомобиля и оборудования автогудронатора;
17. Контролировать движение автогудронатора и его рабочих органов автогудронатора внештатных ситуациях;
18. Прекращать работу агрегатов и оборудования автогудронатора в нештатных ситуациях;
19. Заполнять формы технической, эксплуатационной и сменной отчетности в начале и конце рабочей смены;
20. Управлять автогудронатором с соблюдением правил дорожного движения.
Знания:
Для 5 разряда:
1. Устройство и технические характеристики автогудронатора;
2. Правила и инструкций по их эксплуатации, проведению технического обслуживания и текущего ремонта. Комплектность автогудронатора в соответствии с эксплуатационной документацией;
3. Правила дорожного движения при работе с машинами на автоходу, установленную сигнализацию;
4. Правила производства работ;
5. Нормы расхода горюче-смазочных материалов и электроэнергии;
6. Схемы и периодичность смазки узлов машин и механизмов;
7. Технические требования к качеству выполняемых работ;
8. Слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря строительного, тарифицируемого на разряд ниже машиниста.
9. Погодно-климатические условия, допускающие транспортировку жидких горячих битумных материалов;
10. Правила технологической настройки и регулировки систем автогудронатора, применяемые технологические приемы;
11. Требования, предъявляемые к качеству битумных материалов;
12. Правила нагрева и транспортировки битумных материалов автогудронатором;

13. Автогудронаторды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес автогудронатор цистернасын әртүрлі тәсілдермен толтыру қағидалары, технологиялық тәсілдер және іс-қимылдар реттілігі;
14. Цистернаны битум материалдарымен толтыру немесе битум материалдарын цистернадан айдау аяқталғаннан кейінгі іс-қимылдардың технологиялық тәсілдері мен реттілігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Машықтар:
Автомобиль жолдарының жамылғыларын беттік өңдеу кезінде битум материалдарын үлестіру жөніндегі жұмыстарды орындау, іргетастар мен су өткізгіш құбырларды гидрооқшаулау бойынша жұмыстарды орындау
5-разряд үшін:
1. Механикаландырылған жұмыстарды орындау кезінде автогудронатор жүйелерін технологиялық баптауды және реттеуді жүзеге асыру;
2. Битум материалдарын қолмен құю үлестіргішін орнату және оның жұмысын басқару;
3. Тарату алдында қыздыру үшін үлестіргіш бойынша битум материалдарының айналымын және автогудронатордың коммуникациясын жүргізу;
4. Автогудронаторда битум материалдарының таралу аралығының енін өзгерту;
5. Цистернаны толтыру деңгейінің көрсеткіштері бойынша автогудронатор цистернасындағы битум материалдарының деңгейін бақылауды жүзеге асыру;
6. Термометрдің көрсеткіштері бойынша автогудронатор цистернасындағы битум материалдарының температурасын анықтау;
7. Автогудронатормен битум материалдарының таралу режимін бақылауды және реттеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Автогудронатордың құрылғысы және техникалық сипаттамалары;
2. Пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу бойынша ережелер мен нұсқаулықтар. Пайдалану құжаттамасына сәйкес автогудронатордың толықтығы;
3. Автожолда машиналармен, белгіленген дабылмен жұмыс істеу кезіндегі жол қозғалысы ережесі;
4. Жұмыс жүргізу ережелері;
5. Жанар-жағармай материалдары мен электр энергиясын тұтыну нормалары;
6. Машиналар мен механизмдердің тораптарын майлау сұлбалары мен кезеңділігі;
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
8. Құрылыс слесарі үшін көзделген, машинисттен төмен разрядқа тарифтелетін көлемде слесарлық іс.
9. Пайдалану құжаттамасына сәйкес автогудронатордың толықтығы;
10. Құжаттаманың тізбесі және жинақтылығы;
11. Автогудронатордың негізгі тораптарының құрылымдары.
12. Сұйық ыстық битум материалдарын үлестіруге мүмкіндік беретін ауа-райы-климаттық жағдайлар;
13. Автогудронатор жүйелерін технологиялық баптау және реттеу қағидалары, қолданылатын технологиялық тәсілдер;

13. Виды, марки и свойства битумных материалов;
14. Значение температуры битумного материала, необходимое для его перекачки и распределения;
15. Правила перекачки вяжущих материалов минуя цистерну, технологические приемы и последовательность действий;
16. Правила наполнения цистерны автогудронатора различными способами в соответствии с инструкцией по эксплуатации автогудронатора, технологические приемы и последовательность действий;
17. Технологические приемы и последовательность действий по окончании наполнения цистерны битумными материалами или перекачки битумных материалов минуя цистерну.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 2:
Умения:
Выполнение работ по распределению битумных материалов при поверхностной обработке покрытий автомобильных дорог, работ по гидроизоляции фундаментов и водопропускных труб
Для 5-го разряда:
1. Осуществлять технологическую настройку и регулировку систем автогудронатора при выполнении механизированных работ;
2. Устанавливать ручной распределитель розлива битумных материалов и управлять его работой;
3. Производить циркуляцию битумных материалов по распределителю и коммуникации автогудронатора для разогрева перед распределением;
4. Производить изменение интервала ширины распределения битумных материалов на автогудронаторе;
5. Осуществлять контроль уровня битумных материалов в цистерне автогудронатора по показателям уровня наполнения цистерны;
6. Определять температуру битумных материалов в цистерне автогудронатора по показаниям термометра;
7. Осуществлять контроль и регулировку режима распределения битумных материалов автогудронатором;
Знания:
1. Устройство и технические характеристики автогудронатора;
2. Правила и инструкции по эксплуатации, проведению технического обслуживания и текущего ремонта. Комплектность автогудронатора в соответствии с эксплуатационной документацией;
3. Правила дорожного движения при работе с машинами на автоходу, установленную сигнализацию;
4. Правила производства работ;
5. Нормы расхода горюче-смазочных материалов и электроэнергии;
6. Схемы и периодичность смазки узлов машин и механизмов;
7. Технические требования к качеству выполняемых работ;
8. Слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря строительного, тарифицируемого на разряд ниже машиниста.
9. Комплектность автогудронатора в соответствии с эксплуатационной документацией;
10. Перечень и комплектность документации;
11. Конструкции основных узлов автогудронатора.
12. Погодно-климатические условия, допускающие распределение жидких горячих битумных материалов;
13. Правила технологической настройки и регулировки систем автогудронатора, применяемые технологические приемы;

14. Өздігінен жүретін автогудронаторды өндірістік және техникалық пайдалану ережелері;
15. Битум материалдарын үлестіру кезінде автогудронатордың жұмыс режимдері;
16. Автогудронатордың механикаландырылған жұмыстарды орындауын қиындататын мән-жайлар туындаған кездегі іс-қимылдар тізбесі мен тәртібі;
17. Қауіпсіздік талаптары, апаттық жағдайлардағы іс-қимылдар тізбесі мен тәртібі;
18. Битум материалдарының сапасына қойылатын талаптар;
19. Битум материалдарының түрлері, маркалары және қасиеттері;
20. Сұйық битум материалдарын үлестіру бойынша орындалған технологиялық операциялардың нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалау критерийлері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды:
Автогудрондауышқа ауысым сайын және мерзімді техникалық қызмет көрсетуді орындау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
2. Олардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
3. Профилактикалық жөндеу және қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеудің басқа түрлеріне қатысу.
4. Жұмыс басталар алдында негізгі автомобильдің және автогудронатор жабдығының жарамдылығын, жұмыс органдарының жұмыс істеуін, өрт сөндіргіштердің болуы мен жарамдылығын тексеру;
5. Пайдалану құжаттамасына сәйкес автогудронатордың толықтығын бақылау;
6. Құжаттаманың толықтығын бақылау.
7. Жұмыс басталар алдында негізгі автомобильдің және автогудронатор жабдығының жарамдылығын, жұмыс органдарының жұмыс істеуін, өрт сөндіргіштердің болуы мен жарамдылығын тексеру;
8. Негізгі автомобильдің және автогудронатор жабдығының техникалық жай-күйін техникалық шарттардың, еңбекті қорғаудың және жол қозғалысы қағидаларының талаптарына сәйкестігіне бағалауды жүргізу;
9. Жұмыс ауысымының басында және соңында негізгі автомобильдің агрегаттары мен механизмдерінің және автогудронатор жабдықтарының жұмыс қабілеттілігін тексеру;
10. Күштік қондырғыларға, базалық автомобильдің басқару жүйесінің элементтеріне және автогудронатордың жабдықтарына жанар-жағармай материалдарымен және техникалық сұйықтықтармен жанармай құю және жанармай құюды жүргізу;
11. Мұнай өнімдерін, шығыс материалдарын және қосалқы бөлшектерді беру жөніндегі есепті құжаттама нысандарын толтыру;
12. Сақтаудан кейін автогудронаторға техникалық қызмет көрсету;
13. Автогудронатор жабдығын монтаждау (бөлшектеу), ауысым сайын және мерзімді техникалық қызмет көрсету операцияларын орындау кезінде жұмысшыларға сигналдар беру;
14. Автогудронаторды жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға өтінім рісімдеу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің құрылымы мен техникалық сипаттамалары;

14. Правила производственной и технической эксплуатации самоходного автогудронатора;
15. Режимы работы автогудронатора при распределении битумных материалов;
16. Перечень и порядок действий при возникновении обстоятельств, затрудняющих выполнение механизированных работ автогудронатором;
17. Требования безопасности, перечень и порядок действий в аварийных ситуациях;
18. Требования, предъявляемые к качеству битумных материалов;
19. Виды, марки и свойства битумных материалов;
20. Критерии и методы оценки соответствия выполненных технологических операций по распределению жидких битумных материалов требованиям нормативно-технической документации.
Возможность
признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение ежесменного и периодического технического обслуживания автогудронатора
Умения:
1. Осуществлять техническое обслуживание обслуживаемого оборудования.
2. Выявлять и устранять неисправности в их работе;
3. Проводить профилактический ремонт и участвовать в иных различных видах ремонта обслуживаемого оборудования.
4. Проверять исправность базового автомобиля и оборудования автогудронатора перед началом работ, функционирование рабочих органов, наличие и исправность огнетушителей;
5. Контролировать комплектность автогудронатора в соответствии с эксплуатационной документацией;
6. Контролировать комплектность документации.
7. Проверять исправность базового автомобиля и оборудования автогудронатора перед началом работ, функционирование рабочих органов, наличие и исправность огнетушителей;
8. Производить оценку технического состояния базового автомобиля и оборудования автогудронатора на соответствие требованиям технических условий, охраны труда и правилам дорожного движения;
9. Проверять работоспособность агрегатов и механизмов базового автомобиля и оборудования автогудронатора в начале и конце рабочей смены;
10. Производить заправку и дозаправку силовых установок, элементов систем управления базового автомобиля и оборудования автогудронатора горюче-смазочными материалами и техническими жидкостями;
11. Заполнять формы отчетной документации по выдаче нефтепродуктов, расходных материалов и запасных частей;
12. Выполнять техническое обслуживание автогудронатора после хранения;
13. Подавать сигналы рабочим при выполнении операций по монтажу (демонтажу) оборудования автогудронатора, ежесменного и периодического технического обслуживания;
14. Оформлять заявку на выполнение работ по ремонту автогудронатора.
Знания:
1. Устройство и технические характеристики обслуживаемых машин и механизмов;

2. Оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
3. Пайдалану құжаттамасына сәйкес автогудронатордың толықтығы;
4. Автожолда машиналармен, белгіленген дабылмен жұмыс істеу кезіндегі жол қозғалысы ережесі;
5. Жұмыс жүргізу ережелері;
6. Жанар-жағармай материалдары мен электр энергиясын тұтыну нормалары;
7. Машиналар мен механизмдердің тораптарын майлау сұлбалары мен кезеңділігі;
8. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
9. Құрылыс слесарі үшін көзделген, машинисттен төмен разрядқа тарифтелетін көлемде слесарлық іс.
10. Негізгі автомобиль мен автогудронатор жабдығының ықтимал ақаулары, олардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері;
11. Автогудронатор жабдығын монтаждау, бөлшектеу, орнын ауыстыру, жұмысқа дайындау және орнату қағидалары мен тәртібі;
12. Автогудронатор жабдығын құрастыру (бөлшектеу) кезінде технологиялық тәсілдердің тізбесі және оларды орындау кезектілігі;
13. Автогудронатордың конструктивтік элементтері мен жұмыс органдарын битум материалдарынан тазарту тәсілдері мен құралдары;
14. Еңбек функцияларын орындау кезінде автогудронатор машинисі толтыруға жататын есептілік түрлері;
15. Автогудронатордағы жұмыстың басында және соңында есептілік нысандарын толтыруға қойылатын ережелер мен талаптар;
16. Автогудронаторды жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындауға өтінімді толтыруға қойылатын ережелер мен талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
4-дағды:
Қауіпсіздік талаптарын сақтау және автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстау бойынша жұмыстар жүргізу
Машықтар:
Өндірістік үдерістің барлық кезеңдерін білу және бутум материалдарын тасымалдау кезінде қолданылатын автогудрондауышты басқару
Білімдер:
Өндірістік үдерістің барлық кезеңдерін білу және бутум материалдарын тасымалдау кезінде қолданылатын автогудрондауышты басқару. Жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Үйрену және өз бетімен үйрену қабілеті
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс :
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
8115-9-026 Асфальт араластырғыш қондырғының операторы
4-тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
27. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Орындаушы:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (7172)799-815, kadnauka@gmail.com

2. Правила и инструкций по их эксплуатации, проведению технического обслуживания и текущего ремонта.
3. Комплектность автогудронатора в соответствии с эксплуатационной документацией;
4. Правила дорожного движения при работе с машинами на автоходу, установленную сигнализацию;
5. Правила производства работ;
6. Нормы расхода горюче-смазочных материалов и электроэнергии;
7. Схемы и периодичность смазки узлов машин и механизмов;
8. Технические требования к качеству выполняемых работ;
9. Слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря строительного, тарифицируемого на разряд ниже машиниста.
10. Возможные неисправности базового автомобиля и оборудования автогудронатора, причины их возникновения и способы устранения;
11. Правила и порядок монтажа, демонтажа, перемещения, подготовки к работе и установки оборудования автогудронатора;
12. Перечень технологических приемов и последовательность их выполнения при сборке (разборке) оборудования автогудронатора;
13. Способы и средства очистки конструктивных элементов и рабочих органов автогудронатора от битумных материалов;
14. Виды отчетности, подлежащие заполнению машинистом автогудронатора при выполнении трудовых функций;
15. Правила и требования, предъявляемые к заполнению форм отчетности в начале и в конце работы на автогудронаторе;
16. Правила и требования, предъявляемые к заполнению заявки на выполнение работ по ремонту автогудронатора.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Соблюдение требований техники безопасности, и проведение работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог
Умения:
Осуществлять все этапы производственного процесса и управлять автогудронатором применяемым при транспортировке битумных материалов.
Знания:
Все этапы производственного процесса и управление автогудронатором применяемом при транспортировке битумных материалов. Правил техники безопасности при проведении работ.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8115-9-026 Оператор асфальтосмесительной установки
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
27. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан
Исполнитель:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (7172) 799-815, kadnauka@gmail.com

28. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"ҚазжолҒЗИ" АҚ
Орындаушылар:
Құлманов Қ.С.,+7(775)2165575, kalizhankulmanov@mail.ru
Курапова В.Б., +7(701)5704023,v.kurapova@qazjolgzi.kz
29. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
30. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган: -
31. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
32. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 1-нұсқа, 2024 ж.
33. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығына
2-қосымша
"Жобалау, жобалау-іздестіру және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу" кәсіптік стандарты
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандарттың қолданылу саласы: "Жобалау, жобалау-іздестіру және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу" кәсіби стандарты "Кәсіби біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлауға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктіліктерін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындардағы қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
3) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) салалық мемлекеттік органдар – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (саласында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар.
5) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы.
2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.

28. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "КаздорНИИ"
Исполнители:
Кулманов К.С.,+7(775)2165575, kalizhankulmanov@mail.ru
Курапова В.Б., +7(701) 5704023,v.kurapova@qazjolgzi.kz
29. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
30. Национальный орган по профессиональным квалификациям: -
31. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
32. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
33. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 2 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Разработка проектной, проектно-изыскательской и проектно-сметной документации"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Разработка проектной, проектно-изыскательской и проектно-сметной документации" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) отраслевые государственные органы – государственные органы, осуществляющие руководство в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления;
5) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;

3) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
4) ББХСС – білім берудің халықаралық стандарттық сыныптамасы.
5) БҚ – Бағдарламалық қамтамасыз ету.
6) ҚМЖ – құрылыс-монтаждау жұмыстары.
7) ҚОАМТ – құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы.
8) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері.
9) ГАЖ – геоақпараттық жүйелер.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жобалау, жобалау-іздестіру және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F42111018.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс;
42 Азаматтық құрылыс;
42.1 Автомобиль жолдары мен темір жолдардың құрылысы;
42.11 Автомобильдік жолдар құрылысы;
42.11.1 Жолдар мен автомагистральдар құрылысы;
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет;
71 Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет;
71.1 Сәулет саласындағы қызмет, инженерлік ізденістер және осы салаларда техникалық кеңес беру;
71.12 Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және осы салаларда техникалық кеңес беруді ұсыну;
71.12.3 Геодезиялық қызмет;
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет;
71 Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет;
71.1 Сәулет саласындағы қызмет, инженерлік ізденістер және осы салаларда техникалық кеңес беру;
71.12 Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және осы салаларда техникалық кеңес беруді ұсыну;
71.12.5 Картография саласындағы қызмет;
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет;
71 Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет;
71.1 Сәулет саласындағы қызмет, инженерлік ізденістер және осы салаларда техникалық кеңес беру;
71.12 Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және осы салаларда техникалық кеңес беруді ұсыну;
71.12.1 Атом өнеркәсібін және атом энергетикасы объектілерін қоспағанда, инженерлік-техникалық жобалау саласындағы қызмет;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жобалау, жобалау-іздестіру және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге тартылған автожол және әуеайлақ құрылысы саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ жұмыскерлердің жұмыстары мен еңбек функцияларының сипаттамалары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:

3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) МСКО – международная стандартная классификация образования;
5) ПО – программное обеспечение;
6) СМР – строительно-монтажные работы;
7) ТИМСО – технология информационного моделирования строительных объектов;
8) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
9) ГИС – геоинформационные системы.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Разработка проектной, проектно-изыскательской и проектно-сметной документации.
5. Код профессионального стандарта: F42111018.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство;
42 Гражданское строительство;
42.1 Строительство автомобильных и железных дорог;
42.11 Строительство автомобильных дорог;
42.11.1 Строительство дорог и автомагистралей;
M Профессиональная, научная и техническая деятельность;
71 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа;
71.1 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этих областях;
71.12 Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этой области;
71.12.3 Геодезическая деятельность;
M Профессиональная, научная и техническая деятельность;
71 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа;
71.1 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этих областях;
71.12 Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этой области;
71.12.5 Деятельность в области картографии;
M Профессиональная, научная и техническая деятельность;
71 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа;
71.1 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этих областях;
71.12 Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этой области;
71.12.1 Деятельность в области инженерно-технического проектирования, за исключением объектов атомной промышленности и атомной энергетики.
7. Краткое описание профессионального стандарта: в настоящем стандарте указаны профессии, которые относятся к сфере автодорожного и аэродромного строительства, задействованных в разработке проектной, проектно-изыскательской и проектно-сметной документации, а также приведены характеристики работ и трудовых функций работников.
8. Перечень карточек профессий:

1) Объектілерді ақпараттық модельдеу инженері (BIM) - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Объектілерді ақпараттық модельдеу инженері (BIM) - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Автожол жобаларының техник-геодезисті - 4 СБШ-нің деңгейі;
4) Автожол жобаларына арналған техник-аэрофотогеодезист - 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Автожол жобаларының техник-картографы (Техник-жерге орналастырушы) - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Объектілерді ақпараттық модельдеу инженері (BIM)":
Топтың коды:
2149-5
Қызмет атауының коды
-
Кәсіптің атауы:
Объектілерді ақпараттық модельдеу инженері (BIM);
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
45-параграф, 446-тармақ, Инженер:
I санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және II санатты инженер лауазымында жұмыс стажы кемiнде 2 жыл болуы тиіс;
II санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және санаты жоқ инженер лауазымында жұмыс стажы кемiнде 3 жыл болуы тиіс;
санаты жоқ инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, жұмыс стажына талап қойылмайды немесе тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білімі (біліктілігі)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе І санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
I санатты инженер: II санатты инженер лауазымында жұмыс стажы кемінде 2 жыл болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын салудың, реконструкциялаудың, күрделі жөндеудің сметалық құнын айқындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1) Инженер информационного моделирования объектов (BIM) – 6 уровень ОРК;
2) Менеджер информационного моделирования объектов (BIM) – 6 уровень ОРК;
3) Техник-геодезист – 4 уровень ОРК;
4) Техник-аэрофотогеодезист – 4 уровень ОРК;
5) Техник-картограф – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженер информационного моделирования объектов (BIM)":
Код группы:
2149-5
Код наименования занятия:
2149-5-007
Наименование профессии:
Инженер информационного моделирования объектов (BIM);
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 45, пункт 446, Инженер:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет;
инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Определение сметной стоимости строительства, реконструкции, капитального ремонта автомобильных дорог;
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Кезеңдегі жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу сәулет-құрылыс жобалау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сәулет-құрылыс жобалау кезеңіндегі сметалық құнын анықтайтын жобалау құжаттамасының бөлімін әзірлеу процесін басқару.
Еңбек функциясы 1:
Кезеңдегі жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу сәулет-құрылыс жобалау.
Дағды 1:
Жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу үшін бастапқы деректерді жинау және келісу.
Машықтар:
1. Жергілікті және объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу үшін қажетті бастапқы деректердің тізімін анықтаңыз;
2. Сметалық құнды дұрыс анықтау үшін жеткіліктілік тұрғысынан жергілікті сметалық есептеулерді әзірлеу үшін жиналған бастапқы ақпаратты өңдеу және талдау;
3. Жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу үшін жетіспейтін бастапқы деректердің тізбесін анықтау;
4. Шығындар элементтерінің құнын, қолданылатын ресурстардың сипаттамаларын және күрделі құрылыс объектілерінің құнына әсер ететін басқа жағдайларды қалыптастыру тәсілдерін анықтау;
5. Қажетті бастапқы деректердің жеткіліктілігін ескере отырып, жергілікті сметалық есептеулерді әзірлеу мерзімдерін анықтау;
6. Техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптарын қолдану жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындау процесінде қала құрылысы қызметі;
7. Сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде сметалық құнын есепке алу үшін қажетті тарифтер мен бағаларды реттеуші функциясы бар;
8. сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде объектінің сметалық құнын анықтау үшін қажетті деректерді жинау үшін кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданыңыз.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары;
2. Қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының жергілікті және Объектілік сметалық есептерді әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындауға қойылатын талаптары;
3. Жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу үшін қажетті бастапқы деректер мен шарттардың тізбесі;
4. Жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындау тәртібі;
5. Жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді олардың жеткіліктілігі мен сенімділігі тұрғысынан әзірлеу үшін бастапқы деректерді талдау қағидалары;
6. Жергілікті сметалық есептерді әзірлеу мерзімдерін басшымен келісу тәртібі;
7. Сметалық нормативтер, олар туралы мәліметтер сметалық нормативтердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген;

1. Разработка локальных и объектных сметных расчетов на этапе архитектурно-строительного проектирования.
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление процессом разработки раздела проектной документации, определяющего сметную стоимость на этапе архитектурно-строительного проектирования.
Трудовая функция 1:
Разработка локальных и объектных сметных расчетов на этапе архитектурно-строительного проектирования;
Навык 1:
Сбор и согласование исходных данных для разработки локальных и объектных сметных расчетов;
Умения:
1. Определять перечень необходимых исходных данных для разработки локальных и объектных сметных расчетов;
2. Обрабатывать и анализировать собранную исходную информацию для разработки локальных сметных расчетов на предмет достаточности для достоверного определения сметной стоимости;
3. Определять перечень недостающих исходных данных для разработки локальных и объектных сметных расчетов;
4. Определять способы формирования стоимости элементов затрат, характеристик применяемых ресурсов и прочих условий, влияющих на стоимость объектов капитального строительства;
5. Определять сроки разработки локальных сметных расчетов с учетом достаточности необходимых исходных данных;
6. Применять требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования в градостроительной деятельности в процессе подготовки исходных данных для разработки локальных и объектных сметных расчетов;
7. Функцию регулятора тарифов и цен, необходимых для учета сметной стоимости на этапе архитектурно-строительного проектирования;
8. Использовать на этапе архитектурно-строительного проектирования информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности для сбора данных, необходимых для определения сметной стоимости объекта.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования в градостроительной деятельности;
2. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования в градостроительной деятельности к подготовке исходных данных для разработки локальных и объектных сметных расчетов;
3. Перечень исходных данных и условий, необходимых для разработки локальных и объектных сметных расчетов;
4. Порядок подготовки исходных данных для разработки локальных и объектных сметных расчетов;
5. Правила анализа исходных данных для разработки локальных и объектных сметных расчетов на предмет их достаточности и достоверности;
6. Порядок согласования сроков разработки локальных сметных расчетов с руководителем; 7. Сметные нормативы, сведения о которых включены в государственный реестр сметных нормативов;

8. Сметалық нормативтердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген сметалық нормаларға бірлік бағалар мен бірлік бағалардың құрамдас бөліктері;
9. Құрылыс ресурстарының сметалық бағалары туралы мәліметтер сметалық нормативтердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген;
10. Нормативтік құқықтық актілер мен қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің құжаттарының жобалау құжаттамасы бөлімдерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптары;
11. Құрылысқа арналған мемлекетаралық және ұлттық стандарттар кешені (ҚАЖҚЖ);
12. Құрылыс өндірісін ұйымдастыру қағидалары және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің негізгі технологиялары;
13. Кәсіби қызметті іске асыру процесінде Еңбекті қорғау және қауіпсіздік шараларының талаптары;
14. Құрылыстағы сапа менеджменті жүйесінің әдістері мен процедуралары;
15. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
16. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
17. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау.
18. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде объектінің сметалық құнын анықтау үшін шығындар тізбесін қалыптастыру және бастапқы деректерді жинау.
Машықтар:
1. Сметаны анықтау кезінде басқа жұмыстар мен шығындарды есепке алу қажеттілігі тұрғысынан жобалау құжаттамасының бөлімдерін талдау сәулет-құрылыс жобалау кезеңіндегі құны;
2. Сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде объектінің сметалық құнын айқындау үшін шығындар тізбесін қалыптастыруға және бастапқы деректерді жинауға қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің нормативтік-құқықтық актілері мен құжаттарының талаптарын қолдану;
3. Мемлекеттік ақпараттық жүйелерді және мемлекеттік билік органдарының ресми интернет ресурстарын пайдалану, сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде сметалық құнын есепке алу үшін қажетті тарифтер мен бағаларды реттеуші функциясы бар;
4. Сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде объектінің сметалық құнын анықтау үшін қажетті деректерді жинау үшін кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары;
2. Қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің нормативтік-құқықтық актілері мен құжаттарының сәулет-құрылыс кезеңінде объектінің сметалық құнын айқындау үшін шығындар тізбесін қалыптастыруға және бастапқы деректерді жинауға қойылатын талаптары жобалау;

8. Единичные расценки и составляющие единичных расценок к сметным нормам, о которых включены в государственный реестр сметных нормативов;
9. Сметные цены строительных ресурсов сведения, о которых включены в государственный реестр сметных нормативов;
10. Требования нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования в градостроительной деятельности к составу и содержанию разделов проектной документации;
11. Комплекс межгосударственных и национальных стандартов для строительства (СПДС);
12. Правила организации строительного производства и основные технологии производства строительно-монтажных работ;
13. Требования охраны труда и мер безопасности в процессе реализации профессиональной деятельности;
14. Методики и процедуры системы менеджмента качества в строительстве;
15. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
16. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
17. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
18. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование перечня затрат и сбор исходных данных для определения сметной стоимости объекта на этапе архитектурно-строительного проектирования;
Умения:
1. Анализировать разделы проектной документации на предмет необходимости учета прочих работ и затрат при определении сметной стоимости на этапе архитектурно-строительного проектирования;
2. Применять требования нормативно-правовых актов и документов системы технического регулирования в градостроительной деятельности к формированию перечня затрат и сбору исходных данных для определения сметной стоимости объекта на этапе архитектурно-строительного проектирования;
3. Пользоваться государственными информационными системами и официальными интернет ресурсами органов государственной власти, имеющих функцию регулятора тарифов и цен, необходимых для учета сметной стоимости на этапе архитектурно-строительного проектирования;
4. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности для сбора данных необходимых для определения сметной стоимости объекта на этапе архитектурно-строительного проектирования.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования в градостроительной деятельности;
2. Требования нормативно-правовых актов и документов системы технического регулирования в градостроительной деятельности к формированию перечня затрат и сбору исходных данных для определения сметной стоимости объекта на этапе архитектурно-строительного проектирования;

3. Қала құрылысы қызметі саласындағы баға белгілеу және сметалық нормалау саласындағы республикалық, өңірлік және салалық нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік құжаттар;
4. Қағидалар қолданыстағы әдістемелердің ережелерін ескере отырып, жиынтық сметалық есептің тараулары бойынша шығындарды бөлу;
5. Сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде айқындалуға жататын шығындар тізбесі, оның ішінде құрылыс жұмыстарының құны, жөндеу-құрылыс жұмыстарының құны (автожолдарды салу, реконструкциялау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде), жабдықтарды монтаждау және күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстардың құны, жабдықтардың құны, өзге де шығындардың құны;
6. Объектінің сметалық құнына енгізуге жататын өзге де шығындарды қалыптастыру тәртібі;
7. Сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде объектінің сметалық құнын айқындау үшін шығындар тізбесін қалыптастыру және бастапқы деректерді жинау процесін автоматтандыру үшін қолданбалы бағдарламалық өнімдерде жұмыс істеу қағидалары;
8. Басқа жұмыстар мен шығындарды есепке алу үшін күрделі құрылыс объектілерін қосу (технологиялық қосу) қағидалары;
9. ҚР заңнамасына сәйкес белгіленген бағалар мен тарифтерге мониторинг жүргізу тәртібі;
10. Басқа жұмыстар мен шығындарға сметалық есептерді әзірлеу үшін бастапқы деректердегі ақпараттың жеткіліктілігін жобалау ұйымының аралас бөлімшелерімен келісу тәртібі;
11. Кәсіби қызметті іске асыру процесінде Еңбекті қорғау және қауіпсіздік шараларының талаптары;
12. Құрылыстағы сапа менеджменті жүйесінің әдістері мен процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сәулет-құрылыс жобалау кезеңіндегі сметалық құнын анықтайтын жобалау құжаттамасының бөлімін әзірлеу процесін басқару.
Дағды 1:
Жобалау бөлімін әзірлеу процесін жоспарлау сәулет-құрылыс жобалау кезеңіндегі сметалық құнын анықтайтын құжаттама.
Машықтар:
1. Ұйымның іргелес бөлімшелері ұсынған жобалық деректерді объектінің сметалық құнын анықтау үшін қажетті деректердің толықтығын талдау;
2. Сәулет - құрылыс жобалау кезеңінде сметалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі жұмыстардың көлемін, оның ішінде нақты жобаның баға белгілеу мен сметалық нормалаудың салалық және өңірлік ерекшеліктерін ескере отырып бағалау;
3. Жұмыстардың жекелеген түрлеріне және шығындарға арналған жергілікті, Объектілік сметалық есептерді, сметалық есептерді әзірлеу мерзімдерін айқындау;
4. Жұмыстың мазмұны мен көлемін ескере отырып, жұмысшылар арасында өндірістік тапсырмалардың оңтайлы бөлінуін анықтау;

3. Республиканские, региональные и отраслевые нормативные правовые акты и методические документы в сфере ценообразования и сметного нормирования в области градостроительной деятельности;
4. Правила распределение затрат по главам сводного сметного расчета с учетом положений действующих методик;
5. Перечень затрат, подлежащие определению на этапе архитектурно-строительного проектирования, в том числе стоимость строительных работ, стоимость ремонтно-строительных работ (при выполнении работ по строительству, реконструкции и ремонту автодорог), работ по монтажу и капитальному ремонту оборудования, стоимость оборудования, стоимость прочих затрат;
6. Порядок формирования прочих затрат, подлежащих включению в сметную стоимость объекта;
7. Правила работы в прикладных программных продуктах для автоматизации процесса формирования перечня затрат и сбора исходных данных для определения сметной стоимости объекта на этапе архитектурно-строительного проектирования;
8. Правила подключения (технологического присоединения) объектов капитального строительства для учета прочих работ и затрат;
9. Порядок проведения мониторинга цен и тарифов, установленных в соответствии с законодательством РК;
10. Порядок согласования со смежными подразделениями проектной организации достаточности информации в исходных данных для разработки сметных расчетов на прочие работы и затраты;
11. Требования охраны труда и мер безопасности в процессе реализации профессиональной деятельности;
12. Методики и процедуры системы менеджмента качества в строительстве.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление процессом разработки раздела проектной документации, определяющего сметную стоимость на этапе архитектурно-строительного проектирования;
Навык 1:
Планирование процесса разработки раздела проектной документации, определяющего сметную стоимость на этапе архитектурно-строительного проектирования;
Умения:
1. Анализировать проектные данные, предоставленные смежными подразделениями организации полноту необходимых данных для определения сметной стоимости объекта;
2. Оценивать объем работ по разработке сметной документации на этапе архитектурно-строительного проектирования, в том числе учитывая отраслевые и региональные особенности ценообразования и сметного нормирования конкретного проекта;
3. Определять сроки разработки, локальных, объектных сметных расчетов, сметных расчетов на отдельные виды работ и затрат;
4. Определять оптимальное распределение производственных заданий между работниками с учетом содержания и объемов работ;

5. Сметалық құнын анықтау үшін негіздеуші материалдарды дайындау үшін ұйымның іргелес бөлімшелерін тарту қажеттілігін анықтау.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары;
2. Жобалау ұйымының ұйымдық құрылымы және әрбір бөлімшенің жауапкершілік аймағы;
3. Жобалық құжаттама бөлімдерінің құрамы және олардың мазмұнына қойылатын талаптар;
4. Сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті бастапқы деректердің тізбесі;
5. Cметалық құнын негіздейтін қажетті материалдардың құрамы мен мазмұны;
6. Сәулеттік құрылыс жобалау кезеңінде айқындауға жататын шығындар тізбесі;
7. Жобалық құжаттаманың бөлімдері мен бөліктері бар мамандар арасында тапсырмаларды бөлу тәртібі мен тәсілдері;
8. Сметалық құжаттаманы әзірлеу кестелерін жасау және ресімдеу қағидалары;
9. Кәсіби қызметті іске асыру процесінде Еңбекті қорғау және қауіпсіздік шараларының талаптары;
10. Құрылыстағы сапа менеджменті жүйесінің әдістері мен процедуралары;
11. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
12. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
13. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
14. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Күйзеліске тұрақтылық;
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2149-5-003 Инженер-сметашы
6
3313-0-005 Сметашы
6
2413-9-004 Есептеу маманы
10. Кәсіптің карточкасы "Объектілерді ақпараттық модельдеу инженері (BIM)":
Топтың коды:
2165-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Объектілерді ақпараттық модельдеу менеджері (BIM)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).

5. Выявлять необходимость привлечения смежных подразделений организации для подготовки обосновывающих материалов для определения сметной стоимости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования в градостроительной деятельности;
2. Организационную структуру проектной организации и зону ответственности каждого подразделения;
3. Состав разделов проектной документации и требования к их содержанию;
4. Перечень исходных данных необходимых для разработки сметной документации;
5. Состав и содержание необходимых обосновывающих сметную стоимость материалов; 6. Перечень затрат, подлежащих определению на этапе архитектурно-строительного проектирования;
7. Порядок и способы распределения заданий между специалистами с разделами и частям проектной документации;
8. Правила составления и оформления графиков разработки сметной документации;
9. Требования охраны труда и мер безопасности в процессе реализации профессиональной деятельности;
10. Методики и процедуры системы менеджмента качества в строительстве;
11. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
12. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
13. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
14. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2149-5-003 Инженер-сметчик
6
3313-0-005 Сметчик
6
2413-9-004 Специалист по расчетам
10. Карточка профессии "Менеджер информационного моделирования объектов (BIM)":
Код группы:
2165-2
Код наименования занятия:
2165-2-014
Наименование профессии:
Менеджер информационного моделирования объектов (BIM)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).

67-параграф, 209-тармақ, менеджер:
тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және мамандығы бойынша жұмыс стажы кемінде 2 жыл болуы тиіс.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Геология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және мамандығы бойынша жұмыс стажы кемінде 2 жыл болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Картографиялық туындыларды, геоақпараттық жүйелерді (бұдан әрі - ГАЖ), кеңістіктік деректер базасын құру және пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кезеңдегі жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу сәулет-құрылыс жобалау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сәулет-құрылыс жобалау кезеңіндегі сметалық құнын анықтайтын жобалау құжаттамасының бөлімін әзірлеу процесін басқару.
Еңбек функциясы 1:
Кезеңдегі жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу сәулет-құрылыс жобалау.
Дағды 1:
Жергілікті және Объектілік сметалық есептеулерді әзірлеу үшін бастапқы деректерді жинау және келісу.
Машықтар:
1. Редакциялық-техникалық материалдармен (жобамен, карта бағдарламасымен, редакциялық-техникалық нұсқаулармен)жұмыс істеу;
2. Картографиялық, аэроғарыштық, анықтамалық-статистикалық және басқа материалдармен жұмыс істеу;
3. Аумақты жоспарлы-биіктікте түсіру нәтижелері бойынша кеңістіктік деректерді пайдалану;
4. Аэроғарыштық кескіндерді, соның ішінде анықтамалық суреттерді қолдана отырып түсіндіру және олардың негізінде әртүрлі түрлер мен типтердің топографиялық және тақырыптық карталарын жасау;
5. Әр түрлі типтегі және мақсаттағы картографиялық өнімдерді құру және жаңарту мақсатында мәліметтер базасымен және банктермен жұмыс істеу;
6. Жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық қамтамасыз етумен, графикалық редакторлармен, ГАЖ-қабықшалармен, "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісімен жұмыс істеу;
7. Использовать картографические способы изображения для создания и обновления аналоговой и цифровой картографической продукции различного вида и назначения
8. Мультимедиялық құралдар мен технологияларды әртүрлі типтегі және мақсаттағы картографиялық өнімдерді құру және жаңарту мақсатында пайдалану

Параграф 67, пункт 209, менеджер:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Геология
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
Краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Создание и использование картографических произведений, геоинформационных систем (далее – ГИС), баз пространственных данных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство картографических и геоинформационных работ.
Дополнительные трудовые функции:
1. Составление графика информационного моделирования, согласования и контроля качества информационной модели.
Трудовая функция 1:
Производство картографических и геоинформационных работ;
Навык 1:
Создание и обновление картографической продукции различного вида и назначения;
Умения:
1. Работать с редакционно-техническими материалами (проектом, программой карты, редакционно-техническими указаниями);
2. Работать с картографическими, аэрокосмическими, справочно-статистическими и другими материалами;
3. Использовать пространственные данные по результатам планово-высотной съемки территории;
4. Интерпретировать аэрокосмические изображения, в том числе с использованием эталонных снимков, и составлять на их основе топографические и тематические карты разных видов и типов;
5. Работать с базами и банками данных для целей создания и обновления картографической продукции различного вида и назначения;
6. Работать с программным обеспечением общего и специального назначения, графическими редакторами, ГИС-оболочками, информационно-телекоммуникационной сетью "Интернет";
7. Использовать картографические способы изображения для создания и обновления аналоговой и цифровой картографической продукции различного вида и назначения;
8. Использовать мультимедийные средства и технологии для целей создания и обновления картографической продукции различного вида и назначения;

9. Құрастыру және ресімдеу картографиялық жұмыстарды, оның ішінде ГАЖ ортасында автоматтандырылған картографиялау әдістерін пайдалана отырып орындау;
10. Жалпы географиялық және тақырыптық мазмұн элементтерін картографиялық жалпылауды жүргізу;
11. Картографиялық жұмыстарды орындау кезінде техникалық құралдарды, әдістер мен әдістерді қолданыңыз;
12. Картографиялық өнімді жасау және оны басып шығаруға дайындау бойынша жұмыстардың орындалуы туралы есептерді жасау үшін қажетті деректерді жүйелеу және дайындау;
13. Еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып, картографиялық жұмыстар жүргізу.
Білімдер:
1. Картография теориясы, зерттеудің картографиялық әдісі, картографиялық жұмыстарды жасау әдістері;
2. Карталардың математикалық негізінің элементтері, картографиялық проекциялар, олардың қасиеттері және іздеулердің таралуы;
3. Картографиялық материалдардың түрлері мен сипаттамалары, олардың сапасына қойылатын талаптар;
4. Карталардың әртүрлі масштабтарына арналған картографиялық ақпараттың жіктеуіштері, шартты белгілер жүйесі, картографиялық ақпаратты сандық сипаттау ережелері;
5. Шығарылатын картографиялық және геоақпараттық өнімдерге, есепті материалдарға қойылатын техникалық талаптар;
6. Электрондық, цифрлық карталар мен ГАЖ құрудың, картографиялық туындыларды жариялауға және басып шығаруға дайындаудың технологиялық процестері;
7. Картографиялық және геоақпараттық өндірісте қолданылатын технологиялық жабдықты пайдалану қағидалары;
8. Картографиялық өндірістің технологиялық процестерінде қолданылатын бағдарламалық жасақтаманың жұмыс принциптері;
9. Әр түрлі типтегі және мақсаттағы картографиялық өнімдерді құру және жаңарту мақсатында мәліметтер базасымен және банктермен жұмыс істеу негіздері;
10. Картографиялық және геоақпараттық өндірісте қолданылатын қашықтықтан зондтау әдістері мен материалдары;
11. Топографиялық-геодезиялық және Аэроғарыштық түсірілімдердің түрлері мен тәсілдері;
12. Суреттерді жалпы географиялық және тақырыптық дешифрлеу негіздері, объектілердің дешифрлеу белгілері;
13. Картографиялық дизайн негіздері;
14. Есеп беру материалдарының құрамы картографиялық өнімді құру кезеңдері;
15. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі;
16. Картографиялық, аэроғарыштық және басқа да материалдарды, электрондық дерекқорларды сақтауды ұйымдастыру қағидалары және пайдалану тәртібі;
17. Картографиялық жұмыстарды жүргізуді және картографиялық өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама;
18. Картография және Геоинформатика саласындағы мемлекетаралық, ұлттық, салалық және ұйым стандарттары;

9. Выполнять составительские и оформительские картографические работы, в том числе с использованием методов автоматизированного картографирования в среде ГИС;
10. Проводить картографическую генерализацию элементов общегеографического и тематического содержания;
11. Использовать технические средства, методы и приемы при выполнении картографических работ;
12. Систематизировать и подготавливать данные, необходимые для составления отчетов о выполнении работ по созданию картографической продукции и подготовке ее к изданию;
13. Производить картографические работы с соблюдением требований охраны труда.
Знания:
1. Теория картографии, картографический метод исследования, методы создания картографических произведений;
2. Элементы математической основы карт, картографические проекции, их свойства и распределение искажений;
3. Виды и характеристики картографических материалов, требования, предъявляемые к их качеству;
4. Классификаторы картографической информации для различных масштабов карт, системы условных знаков, правила цифрового описания картографической информации;
5. Технические требования, предъявляемые к выпускаемой картографической и геоинформационной продукции, отчетным материалам;
6. Технологические процессы создания электронных, цифровых карт и ГИС, подготовки картографических произведений к публикации и изданию;
7. Правила эксплуатации технологического оборудования, применяемого в картографическом и геоинформационном производстве;
8. Принципы работы программного обеспечения, используемого в технологических процессах картографического производства;
9. Основы работы с базами и банками данных для целей создания и обновления картографической продукции различного вида и назначения;
10. Методы и материалы дистанционного зондирования, применяемые в картографическом и геоинформационном производстве;
11. Виды и способы топографо-геодезических и аэрокосмических съемок;
12. Основы общегеографического и тематического дешифрирования снимков, дешифровочные признаки объектов;
13. Основы картографического дизайна;
14. Состав отчетных материалов этапов создания картографической продукции;
15. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов;
16. Правила организации хранения и порядок использования картографических, аэрокосмических и других материалов, электронных баз данных;
17. Нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация, регламентирующая производство картографических работ и выпуск картографической продукции;
18. Межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты и стандарты организации в области картографии и геоинформатики.

19. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
20. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
21. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
22. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сәулет-құрылыс жобалау кезеңінде объектінің сметалық құнын анықтау үшін шығындар тізбесін қалыптастыру және бастапқы деректерді жинау.
Машықтар:
1. Шетелдік және отандық тәжірибені ескере отырып, картографиялық өнімнің (туындылардың), кеңістіктік деректер базасының, ГАЖ, геопорталдардың құрылымы мен құрамының тұжырымдамаларын әзірлеу
2. Картаның жобаларын (бағдарламаларын), оның ішінде навигациялық, мультимедиялық, анимациялық, үш өлшемді, интернет-карталардың, гео кескіннің виртуалды модельдерінің және басқа да жұмыстардың жаңа түрлері мен түрлерінің карталарын әзірлеу;
3. Картографиялық өнімді (туындыларды): техникалық тапсырманы, редакциялық құжаттарды жасау үшін қажетті құжаттамалар мен материалдарды дайындауды жүзеге асыру;
4. Кеңістіктік мәліметтер базасын құру үшін құрылымды жобалаңыз және метадеректер жасаңыз;
5. Картаның математикалық негізін жасаңыз;
6. Карта аңызын және картографиялық шартты белгілер кітапханасын әзірлеу;
7. Объектілер мен құбылыстарды картаға түсіру тәсілдерін таңдау;
8. Картографиялық өнімді (туындыларды) жобалау кезінде құрастыру, безендіру және баспа жұмыстарын орындау әдістері мен технологияларын таңдау;
9. Кәсіби мақсаттағы мәтіндерді жасаңыз және өңдеңіз.
Білімдер:
1. Картографиялық өнімді (туындыларды)жобалау принциптері мен ерекшеліктері;;
2. Аналогтық және цифрлық карталарды, ГАЖ және кеңістіктік деректер базаларын, геопорталдарды құру мен жобалаудың, цифрлық карталарды жариялауға және басып шығаруға дайындаудың негізгі технологиялық процестері;
3. Кеңістіктік деректер базаларының, ГАЖ, геопорталдардың құрылымдары мен құрамының метадеректерін қалыптастыру қағидалары;
4. Кеңістіктік деректерді сақтаудың қолданыстағы модельдері мен құрылымдары, олардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
5. Кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамын және кеңістіктік деректерді өңдеу процестерін оңтайландыру принциптері мен тәсілдері
6. Кеңістіктік деректерді таратылған сақтау принциптері;
7. Лицензия түрлері және деректерге авторлық құқық түрлері, аналогтық және цифрлық картографиялық туындылар, кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамы, ГАЖ және геопорталдар;

19. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
20. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
21. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
22. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проектирование картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных, ГИС, геопорталов;
Умения:
1. Разрабатывать концепции картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных, ГИС, геопорталов с учетом зарубежного и отечественного опыта;
2. Разрабатывать проекты (программы) карты, в том числе карт новых видов и типов: навигационных, мультимедийных, анимационных, трехмерных, интернет-карт, виртуальных моделей геоизображений и других произведений;
3. Осуществлять подготовку необходимой документации и материалов для создания картографической продукции (произведений): технического задания, редакционных документов;
4. Проектировать структуру и создавать метаданные для формирования базы пространственных данных;
5. Разрабатывать математическую основу карты;
6. Разрабатывать легенду карты и библиотеку картографических условных знаков;
7. Выбирать способы картографического отображения объектов и явлений;
8. Выбирать методы и технологии выполнения составительских, оформительских и издательских работ при проектировании картографической продукции (произведений);
9. Создавать и редактировать тексты профессионального назначения.
Знания:
1. Принципы и особенности проектирования картографической продукции (произведений);
2. Основные технологические процессы создания и проектирования аналоговых и цифровых карт, ГИС и баз пространственных данных, геопорталов, подготовки цифровых карт к публикации и изданию;
3. Правила формирования метаданных структур и состава баз пространственных данных, ГИС, геопорталов;
4. Существующие модели и структуры хранения пространственных данных, их преимущества и недостатки;
5. Принципы и способы оптимизации структур и состава баз пространственных данных и процессов обработки пространственных данных;
6. Принципы распределенного хранения пространственных данных;
7. Типы лицензий и виды авторских прав на данные, аналоговые и цифровые картографические произведения, структуры и состав баз пространственных данных, ГИС и геопорталы;

8. Картографиялық жұмыстарды орындау және ГАЖ құру саласындағы нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама;
9. Картографиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
10. Картография және Геоинформатика саласындағы мемлекетаралық, ұлттық, салалық және ұйым стандарттары;
11. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі;
12. Картографиялық және геоақпараттық қызметті жүзеге асыру кезіндегі метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері;
13. Сапа менеджменті жүйесінің негіздері, Техникалық-экономикалық талдау;
14. Іскерлік хат алмасу ережелері;
15. Іскерлік қарым-қатынас этикасы;
16. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
17. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
18. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау.
19. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сәулет-құрылыс жобалау кезеңіндегі сметалық құнын анықтайтын жобалау құжаттамасының бөлімін әзірлеу процесін басқару.
Дағды 1:
Жобалау бөлімін әзірлеу процесін жоспарлау сәулет-құрылыс жобалау кезеңіндегі сметалық құнын анықтайтын құжаттама.
Машықтар:
1. Картографиялық және геоақпараттық өндірістің құрылымдық бөлімшесінің ағымдағы және перспективалық жоспарларын қалыптастыру;
2. Картография саласындағы оңтайлы жобалық және технологиялық шешімдерді таңдау;
3. Картографиялық өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру үшін картография және Геоинформатика саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану;
4. Картографиялық және геоақпараттық өндірісте орындаушылардың жұмысын ұйымдастыру, оларға міндеттер қою және олардың қызметін бақылау;
5. Картографиялық жұмыстарды орындауға арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу;
6. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін ақпаратты жинау, жүйелеу және талдау;
7. Картографиялық өндірісті басқару саласындағы практикалық тәжірибені пайдалану;
8. Картографиялық жұмыстарды жүргізу барысы мен қорытындылары туралы есеп дайындау.
Білімдер:
1. Картографиялық өнімнің барлық түрлерін жоспарлау мен өндірудің технологиялық процестері;
2. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі;
3. Картографиялық өнімдердің әртүрлі түрлерін жасау әдістемесі;
4. Шығарылатын картографиялық және геоақпараттық өнімдерге, есепті материалдарға қойылатын техникалық талаптар;

8. Нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация в области выполнения картографических работ и создания ГИС;
9. Требования, предъявляемые к качеству картографических материалов;
10. Межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты и стандарты организации в области картографии и геоинформатики;
11. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов;
12. Основы метрологии, стандартизации и сертификации при осуществлении картографической и геоинформационной деятельности;
13. Основы системы менеджмента качества, технико-экономического анализа;
14. Правила деловой переписки;
15. Этика делового общения;
16. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
17. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
18. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ;
19.Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Составление графика информационного моделирования, согласования и контроля качества информационной модели.
Навык 1:
Планирование и организация картографического производства;
Умения:
1. Формировать текущие и перспективные планы структурного подразделения картографического и геоинформационного производства;
2. Выбирать оптимальные проектные и технологические решения в области картографии;
3. Применять нормативно-техническую документацию в области картографии и геоинформатики для планирования и организации картографического производства;
4. Организовывать работу исполнителей на картографическом и геоинформационном производстве, ставить им задачи и контролировать их деятельность;
5. Разрабатывать нормативно-техническую документацию на выполнение картографических работ;
6. Собирать, систематизировать и анализировать информацию для принятия управленческих решений;
7. Использовать практический опыт в области управления картографическим производством;
8. Готовить отчет о ходе и итогах производства картографических работ.
Знания:
1. Технологические процессы планирования и производства всех видов картографической продукции;
2. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов;
3. Методика создания различных видов картографической продукции;
4. Технические требования, предъявляемые к выпускаемой картографической и геоинформационной продукции, отчетным материалам;

5. Картография және Геоинформатика саласындағы нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама;
6. Картография және Геоинформатика саласындағы мемлекетаралық, ұлттық, салалық және ұйым стандарттары;
7. Далалық және камералдық картографиялық жұмыстарды орындау кезіндегі уақыт пен қазба нормалары;
8. ҚР еңбек заңнамасының негіздері;
9. Сапа менеджменті, Экономикалық талдау және геокартографиялық аудит жүйесінің негіздері;
10. Техникалық құжаттаманы және есептік құжаттарды дайындау құрылымы мен тәртібі;
11. Менеджмент негіздері;
12. Іскерлік қарым-қатынас, келіссөздер жүргізу әдістері мен әдістері;
13. Іс жүргізу негіздері.
14. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
15. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
16. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
17. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Күйзеліске тұрақтылық;
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2149-5-003 Инженер-сметашы
6
3313-0-005 Сметашы
6
2413-9-004 Есептеу маманы
11. Кәсіптің карточкасы "Автожол жобаларының техник-геодезисті":
Топтың коды:
3111-5
Қызмет атауының коды:
3111-5-004
Кәсіптің атауы:
Автожол жобаларының техник-геодезисті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Параграф 105, 626-тармақ, техник:
I санатты техник: техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және II санатты техник лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс стажы болуы тиіс;
II санатты техник: техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және санатсыз техник лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс стажы болуы тиіс;
санаты жоқ техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімі жоқ.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Геодезия және картография
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімінің болуы:
санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қойылмайды
II санатты техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санатты техник: II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Жол құрылысы жөніндегі геодезист;
Геодезист.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Карта жасау және жер бедерінің сипаттамасын, құрылыс объектісінің жай-күйін сипаттау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5. Нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация в области картографии и геоинформатики;
6. Межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты и стандарты организации в области картографии и геоинформатики;
7. Нормы времени и выработки при выполнении полевых и камеральных картографических работ;
8. Основы трудового законодательства РК;
9. Основы системы менеджмента качества, экономического анализа и геокартографического аудита;
10. Структура и порядок подготовки технической документации и отчетных документов;
11. Основы менеджмента;
12. Приемы и методы делового общения, ведения переговоров;
13. Основы делопроизводства;
14. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
15. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
16. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
17. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2165-2-005 Инженер-картограф
6
3124-9-006 Чертежник-картограф
6
2165-2-007 Картограф
11. Карточка профессии "Техник-геодезист":
Код группы:
3111-5
Код наименования занятия:
3111-5-004
Наименование профессии:
Техник-геодезист;
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 105, пункт 626, техник:
техник I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет;
техник II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Геодезия и картография
Квалификация:
Техник
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования:
техник без категории: без предъявления требований к стажу работы
техник II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
Геодезист дорожного строительства;
Геодезист.
Основная цель деятельности:
Составления карт и описания характеристик рельефа местности, состояния строительного объекта.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Автожол қызметінде инженерлік-геодезиялық ізденістерді орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Автожол саласында инженерлік-геодезиялық ізденістер бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру.
Еңбек функциясы 1:
Автожол қызметінде инженерлік-геодезиялық ізденістерді орындау.
Дағды 1:
Автожол қызметі объектілерінде геодезиялық тірек және түсіру желілерін құру және дамыту.
Машықтар:
1. Мемлекеттік геодезиялық желі пункттеріне камералдық және далалық барлау жүргізу.
2. Қолда бар кеңістіктік деректер базасында Мемлекеттік Геодезиялық желінің қажетті пункттерін іздестіруді орындау және оларды ұсынуға сұрау салуды қалыптастыру.
3. Мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінде геодезиялық аспаптармен және құралдармен бақылау өлшемдерін орындау және геодезиялық түсірілім желісінің жаңа пункттерінде.
4. Мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің және геодезиялық түсірілім желісінің жаңа пункттерінің өзара жағдайының дәлдігін теңестіруді және бағалауды жүргізу.
5. Қызмет аумағына сәйкес геодезиялық жабдықты таңдайды.
6. Түсірілім жұмыстарын орындауға арналған геодезиялық құралдарды далалық тексеруді жүргізу.
7. Геодезиялық түсірілім желісінің жаңа пункттерін салуды орындау.
8. Геодезиялық түсірілім желісі пункттерінің кеңістіктік координаттарын анықтау.
9. Өрісті өлшеу нәтижелерін алдын-ала өңдеуді жүзеге асырыңыз және мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, кеңістіктік координаттарды анықтаған кезде оларды теңестіріңіз;
10. Геодезиялық түсірілім желісінің жаңа пункттерінің абристерін, бетбелгі карточкаларын және кеңістіктік координаттар каталогын жасау.
Білімдер:
1. Топографиялық карталардағы шартты белгілер, карталар мен жоспарларды қалыптастыру принциптері.
2. Геодезиялық өлшеуге арналған аспаптардың жұмыс істеу принциптері, құрылысы және тексеру әдістемелері.
3. Қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары.
4. Кеңістіктік координаттарды анықтауға арналған өлшеу әдістемесі.
5. Мамандандырылған бағдарламалық жасақтама алынған жаңа нүктелердің кеңістіктік координаттарын теңестіру және олардың дәлдігін бағалау үшін қамтамасыз ету.
6. Далалық бақылаулардың цифрлық деректерін жинау, бекіту және беру әдістері.
7. Жаңа нүктелердің кеңістіктік координаттарын қалыптастыру кезінде далалық бақылауларды математикалық өңдеу технологиялары.
8. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
9. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;

1. Выполнение инженерно-геодезических изысканий в автодорожной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация выполнения работ по инженерно-геодезическим изысканиям в автодорожной отрасли.
Трудовая функция 1:
Выполнение инженерно-геодезических изысканий в автодорожной деятельности;
Навык 1:
Создание и развитие геодезических опорных и съемочных сетей на объектах автодорожной деятельности;
Умения:
1. Производить камеральную и полевую рекогносцировку пунктов государственной геодезической сети;
2. Выполнять поиск необходимых пунктов государственной геодезической сети в имеющихся базах пространственных данных и формировать запрос на их предоставление;
3. Выполнять контрольные измерения геодезическими приборами и инструментами на пунктах государственной геодезической сети и новых пунктах геодезической съемочной сети;
4. Производить уравнивание и оценку точности взаимного положения пунктов государственной геодезической сети и новых пунктов геодезической съемочной сети;
5. Выбирать геодезическое оборудование в соответствии с территорией деятельности;
6. Производить полевую поверку геодезических инструментов, предназначенных для выполнения съемочных работ;
7. Выполнять закладку новых пунктов геодезической съемочной сети;
8. Определять пространственные координаты пунктов геодезической съемочной сети;
9. Выполнять предварительную обработку результатов полевых измерений и уравнивать их при определении пространственных координат с использованием специализированного программного обеспечения;
10. Составлять абрисы, карточки закладки и каталог пространственных координат новых пунктов геодезической съемочной сети.
Знания:
1. Условные обозначения на топографических картах, принципы формирования карт и планов;
2. Принципы действия, устройство и методики поверки приборов для геодезических измерений;
3. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования в градостроительной деятельности;
4. Методика производства измерений для определения пространственных координат;
5. Специализированное программное обеспечение для уравнивания полученных пространственных координат новых пунктов и оценки их точности;
6. Методы сбора, фиксации и передачи цифровых данных полевых наблюдений;
7. Технологии математической обработки полевых наблюдений при формировании пространственных координат новых пунктов;
8. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
9. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";

10. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау.
11. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Инженерлік-геодезиялық жұмыстардың нәтижелерін камералдық өңдеуді
Машықтар:
1. Қала құрылысы қызметін қамтамасыз етудің ақпараттық жүйелерінің өнімдерін жасау және камералдық өңдеуді орындау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді іріктеуді жүзеге асыру;
2. Бағдарламалық жасақтаманы қолдану геодезиялық және нивелирлік теңестірулер желілер;
3. Теңестіру әдістерін қолданыңыз геодезиялық және нивелирлік желілер;
4. Деректерді камералдық өңдеуді жүргізу жердегі, мобильді және әуе лазерлік сканерлеу;
5. Жоспарлы анықтаманың дәлдігін бағалау және геодезиялық пункттердің биіктік жағдайы теңестіру материалдары бойынша;
6. Бағдарламалық жасақтаманы пайдалану спутниктік анықтамаларды өңдеу;
7. Қала құрылысы қызметінің объектілерін геодезиялық ақпаратпен толтыру кезінде инженерлік Топографиялық жоспарлар мен жер бедерінің үлгілерін электрондық түрде жасау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
8. Камералдық бақылауды жүзеге асыру инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау;
9. Бағдарламалық жасақтаманы қолдану инженерлік материалдар бойынша есеп жасау-геодезиялық жұмыстар.
Білімдер:
1. Инженерлік-геодезиялық ізденістерді камералдық өңдеуді регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Инженерлік-геодезиялық іздестіру материалдарын камералдық өңдеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету түрлері;
3. Жоспарлы тірек геодезиялық желілерді, нивелирлік жүрістерді және олардың жүйелерін, спутниктік анықтамаларды теңестірудің технологиялары мен бағдарламалық қамтамасыз етуі;
4. Инженерлік Топографиялық жоспарлар мен ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерін құруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету автожол қызметі;
5. Нормативтік құқықтық актілер және техникалық реттеу жүйесінің құжаттары автожол қызметі.
6. Автожол қызметі саласындағы ақпараттық модельдеудің мақсаттары, міндеттері мен принциптері;
7. Рельефтің цифрлық модельдері мен олардың құрылымдық элементтерінің деректерін ұсыну форматтары;
8. Орындалған инженерлік-геодезиялық жұмыстар туралы техникалық есептің құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Автожол саласында инженерлік-геодезиялық ізденістер бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Автожол қызметіндегі инженерлік-геодезиялық ізденістерді жоспарлау.
Машықтар:
1. Инженерлік-геодезиялық ізденістерді орындауға техникалық тапсырмалар жасау;
2. Инженерлік-геодезиялық іздестіру бағдарламаларын жасау;

10. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
11. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение камеральной обработки результатов инженерно-геодезических работ;
Умения:
1. Осуществлять подбор программного обеспечения для выполнения камеральной обработки и создания продуктов информационных систем обеспечения градостроительной деятельности;
2. Применять программное обеспечение для уравнивания геодезических и нивелирных сетей;
3. Применять методики уравнивания геодезических и нивелирных сетей;
4. Производить камеральную обработку данных наземного, мобильного и воздушного лазерного сканирования;
5. Оценивать точность определения планового и высотного положения геодезических пунктов по материалам уравнивания;
6. Использовать программное обеспечение для обработки спутниковых определений;
7. Использовать программное обеспечение для создания в электронном виде инженерных топографических планов и моделей местности при наполнении геодезической информацией объектов градостроительной деятельности;
8. Осуществлять камеральный контроль выполнения инженерно-геодезических работ;
9. Применять программное обеспечение для составления отчета по материалам инженерно-геодезических работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регламентирующие камеральную обработку инженерно-геодезических изысканий;
2. Виды программного обеспечения для камеральной обработки материалов инженерно-геодезических изысканий;
3. Технологии и программное обеспечение уравнивания плановых опорных геодезических сетей, нивелирных ходов и их систем, спутниковых определений;
4. Программное обеспечение для создания инженерных топографических планов и информационных систем обеспечения автодорожной деятельности;
5. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования в автодорожной деятельности;
6. Цели, задачи и принципы информационного моделирования в сфере автодорожной деятельности;
7. Форматы представления данных цифровых моделей местности и их структурных элементов;
8. Состав технического отчета о выполненных инженерно-геодезических работах.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация выполнения работ по инженерно-геодезическим изысканиям в автодорожной отрасли.
Навык 1:
Планирование инженерно-геодезических изысканий в автодорожной деятельности.
Умения:
1. Составлять технические задания на выполнение инженерно-геодезических изысканий; 2. Составлять программы инженерно-геодезических изысканий;

3. Жұмыс ауданының топографиялық-геодезиялық қамтамасыз етілуі туралы ақпаратты жинау мен талдауды бақылау;
4. Инженерлік-геодезиялық ізденістерді орындау үшін қала құрылысы қызметіндегі техникалық реттеу жүйесінің қажетті нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының өзектілігі мен құрамын бақылау;
5. Техникалық тапсырмаға және шарт бойынша жұмыс құрамына сәйкес міндеттемелерді орындау мерзімдері мен сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Техникалық тапсырмаға және шарт бойынша жұмыс құрамына сәйкес міндеттемелерді орындау мерзімдері мен сақталуын бақылау.
2. Инженерлік-геодезиялық іздестірулерді ұйымдастырудың жергілікті нормативтік актілері.
3. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
4. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
5. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Автожол қызметінде инженерлік-геодезиялық ізденістер жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Техникалық тапсырма бөлімдерінің толықтығы мен сәйкестігін бақылау;
2. Инженерлік-геодезиялық зерттеулердің нәтижелеріне бақылау және талдау жүргізу;
3. Ақпаратты ұсыну мерзімдері мен реттілігін, оның мазмұнын бақылау;
4. Орындаушылардан алынған деректерді тексеруді қамтамасыз ету, бөлімшелердегі далалық және камералдық жұмыстардың орындалуын бақылау;
5. Басшылықпен, Тапсырыс берушімен және сараптамалық қадағалау органдарымен ақпарат алмасуды жүргізу;
6. Жұмыстарды орындау ауданындағы жергілікті жердің нақты жағдайын талдау, техникалық-экономикалық бағалау үшін табиғи жағдайларды есепке алу бойынша ұсыныстар дайындау;
7. Орындалған инженерлік-геодезиялық ізденістер туралы техникалық есепті әзірлеу.
Білімдер:
1. Инженерлік-геодезиялық ізденістер бойынша жұмыстардың барлық түрлерін орындауды жоспарлау әдістері мен ұйымдастыру қағидаттары;
2. Орындалған инженерлік-геодезиялық ізденістер туралы техникалық есеп бөлімдерінің мазмұны;
3. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
4. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
5. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;

3. Контролировать сбор и анализ информации о топографо-геодезической обеспеченности района работ;
4. Контролировать актуальность и состав требуемых нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования в градостроительной деятельности для выполнения инженерно-геодезических изысканий;
5. Контролировать сроки выполнения и соблюдение обязательств согласно техническому заданию и составу работ по договор.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и документы системы технического регулирования в автодорожной деятельности в области планирования и разработки технических заданий на выполнение инженерно-геодезических изысканий;
2. Локальные нормативные акты организации инженерно-геодезических изысканий;
3. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
4. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
5. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
6. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация производства инженерно-геодезических изысканий в автодорожной деятельности;
Умения:
1. Контролировать полноту и соответствие выполнения разделов технического задания;
2. Проводить контроль и анализ результатов инженерно-геодезических изысканий;
3. Контролировать сроки и последовательность предоставления информации, ее содержание;
4. Обеспечивать проверку полученных данных от исполнителей, контролировать выполнение полевых и камеральных работ в подразделениях;
5. Вести обмен информацией с руководством, заказчиком и органами экспертного надзора;
6. Анализировать фактическое состояние местности в районе выполнения работ, готовить предложения по учету природных условий для технико-экономической оценки;
7. Разрабатывать технический отчет о выполненных инженерно-геодезических изысканиях.
Знания:
1. Методы планирования и принципы организации выполнения всех видов работ по инженерно-геодезическим изысканиям;
2. Содержание разделов технического отчета о выполненных инженерно-геодезических изысканиях;
3. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
4. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
5. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.

1. Материалдарды фотограмметриялық өңдеу кеңістіктік деректердің әртүрлі түрлерін жасау мақсатында аэроғарыштық және жердегі түсірілімдер;
2. Суреттердің жоспарлы-биіктік негіздемесін жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Материалдарды фотограмметриялық өңдеу кеңістіктік деректердің әртүрлі түрлерін жасау мақсатында аэроғарыштық және жердегі түсірілімдер.
Дағды 1:
Жердегі және Аэроғарыштық түсірілімдердің нәтижелерін фотограмметриялық стереофотограмметриялық өңдеу операцияларын орындау.
Машықтар:
1. Қашықтағы материалдармен сандық фотограмметриялық жүйелерде жұмыс істеу зондтау;
2. Кескінді өңдеуге арналған жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдармен жұмыс жасаңыз;
3. Арнайы құралдарды қолданыңыз және суреттерді фотограмметриялық өңдеу және интерпретациялау әдістері және картографиялық ақпарат;
4. Фотограмметрия және қашықтықтан зондтау саласындағы мамандандырылған бағдарламалық-аппараттық кешендерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Аэрофотогеодезия саласындағы нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама;
2. Фотограмметриялық түсірілімдердің барлық түрлерінің материалдары бойынша әртүрлі мақсаттағы карталар мен жоспарларды және объектілердің үш өлшемді модельдерін жасау және жаңарту технологиялары;
3. Ғарыштық түсірілім жүйелерінің, аэротүсірілім және жердегі фотограмметриялық жабдықтар мен жүйелердің техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері;
4. Фотограмметриялық жүйелерде карталарды, жоспарларды, схемаларды, профильдерді, үш өлшемді модельдерді және басқа материалдарды құру және жаңарту ережелері, талаптары;
5. Фотограмметриялық және тақырыптық кескінді өңдеудің бағдарламалық құралдары;
6. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі;
7. Аэрофотогеодезия саласындағы метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері;
8. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
9. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
10. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
11.Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жердегі және / немесе аэроғарыштық бейнелерді өңдеу негізінде есепті материалдарды жасау үшін мәліметтер дайындау.
Машықтар:
1. Есепті құжаттарды дайындау үшін қажетті материалдарды экспорттау мақсатында қашықтықтан зондтау материалдары бар цифрлық фотограмметриялық жүйелерде жұмыс істеу;

1. Фотограмметрическая обработка материалов аэрокосмическая и наземная съемка с целью создания различных типов пространственных данных;
2. Составление планово-высотного обоснования рисунков.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Фотограмметрическая обработка материалов аэрокосмическая и наземная съемка с целью создания различных типов пространственных данных;
Навык 1:
Выполнение операций фотограмметрической стереофотограмметрической обработки результатов наземных и аэрокосмических съемок;
Умения:
1. Работа с удаленными материалами в цифровых фотограмметрических системах;
2. Работайте с программными инструментами общего и специального назначения для обработки изображений;
3. Используйте специальные инструменты и методы фотограмметрической обработки и интерпретации изображений и картографической информации;
4. Работа в специализированных программно-аппаратных комплексах в области фотограмметрии и дистанционного зондирования.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и нормативно - техническая документация в области аэрофотогеодезии;
2. Технологии создания и обновления карт и планов различного назначения и трехмерных моделей объектов по материалам всех видов фотограмметрических съемок;
3. Технические характеристики и возможности систем космической съемки, аэросъемочного и наземного фотограмметрического оборудования и систем;
4. Правила, Требования к созданию и обновлению карт, планов, схем, профилей, трехмерных моделей и других материалов в фотограмметрических системах;
5. Программные средства фотограмметрической и тематической обработки изображений; 6. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов;
7. Основы метрологии, стандартизации и сертификации в области аэрофотогеодезии;
8. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
9. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
10. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ;
11. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка данных для создания отчетных материалов на основе обработки наземных и / или аэрокосмических изображений;
Умения:
1. Работа в цифровых фотограмметрических системах с материалами дистанционного зондирования с целью экспорта материалов, необходимых для подготовки отчетных документов;

2. Есепті құжаттарды дайындау үшін қажетті материалдарды экспорттау мақсатында кескіндерді өңдеуге арналған жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдармен жұмыс істеу;
3. Арнайы құралдарды қолданыңыз және
4. графикалық редактордағы сызбаларды, схемаларды, мәтіндік құжаттар мен кестелерді жобалау әдістері;
5. Фотограмметрия және қашықтықтан зондтау саласындағы мамандандырылған бағдарламалық-аппараттық кешендерде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Аэрофотогеодезия саласындағы нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама;
2. Графикалық редактордағы сызбалар мен схемаларды жобалаудың жалпы ережелері;
3. Ғарыштық, аэротүсірілім және жердегі фотограмметриялық түсірілім материалдары бойынша әртүрлі мақсаттағы карталар мен жоспарларды және объектілердің үш өлшемді модельдерін жасау және жаңарту технологиялары;
4. Фотограмметриялық жүйелерде карталарды, жоспарларды, схемаларды, профильдерді, үш өлшемді модельдерді және басқа материалдарды құру және жаңарту ережелері, талаптары;
5. Мәтіндік құжаттарды, схемаларды, сызбалар мен кестелерді дайындаудың, сондай-ақ суреттерді фотограмметриялық және тақырыптық өңдеудің бағдарламалық құралдары;
6. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі;
7. Аэрофотогеодезия саласындағы метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері;
8. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
9. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
10. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
11. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Суреттердің жоспарлы-биіктік негіздемесін жасау
Дағды 1:
Аэроғарыштық және жердегі фотограмметриялық түсірілім материалдарын жоспарлы-биіктікте дайындау бойынша техникалық жұмыстарды орындау.
Машықтар:
1. Отандық картографиялық материалдар мен шет елдердің картографиялық материалдарын пайдалану;
2. Өңделетін ақпаратты талдау және жүйелеу;
3. Фотограмметрия және қашықтықтан зондтау саласындағы мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, мамандандырылған жабдықта жұмыс істеу;
4. Жоспарлы-биіктік негіздеме нүктелерінің координаттары мен биіктіктерін анықтауды орындау;
5. Кескінді өңдеуге арналған жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдармен жұмыс жасаңыз.
Білімдер:
1. Жоспарлы-биіктікті дайындау әдістері негіздері;

2. Работа с программными средствами общего и специального назначения для обработки изображений с целью экспорта материалов, необходимых для подготовки отчетных документов;
3. Использовать специальные инструменты и фотограмметрическая обработка и интерпретация изображений и партографическая информация;
4. Методы проектирования чертежей, схем, текстовых документов и таблиц в графическом редакторе;
5. Работа в специализированных программно-аппаратных комплексах в области фотограмметрии и дистанционного зондирования.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация в области аэрофотогеодезии;
2. Общие правила проектирования чертежей и схем в графическом редакторе;
3. Технологии создания и обновления карт и планов различного назначения и трехмерных моделей объектов по материалам космической, аэросъемки и наземной фотограмметрической съемки;
4. Правила, Требования к созданию и обновлению карт, планов, схем, профилей, трехмерных моделей и других материалов в фотограмметрических системах;
5. Программные средства подготовки текстовых документов, схем, чертежей и таблиц, а также фотограмметрической и тематической обработки изображений;
6. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов;
7. Основы метрологии, стандартизации и сертификации в области аэрофотогеодезии;
8. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
9. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
10. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ;
11. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Составление планово-высотного обоснования рисунков;
Навык 1:
Выполнение технических работ по планово-высотной подготовке материалов аэрокосмической и наземной фотограмметрической съемки
Умения:
1. Использование отечественных картографических материалов и картографических материалов зарубежных стран;
2. Анализ и систематизация обрабатываемой информации;
3. Работа на специализированном оборудовании с использованием специализированного программного обеспечения в области фотограмметрии и дистанционного зондирования;
;
4. Выполнение определения координат и высот точек планово-высотного обоснования;
5. Работать с программными средствами общего и специального назначения для обработки изображений.
Знания:
1. Основы методов планово-высотной подготовки;

2. Суреттерді геодезиялық байланыстыру әдістері, оның ішінде лазерлік сканерлеу нүктелерінің массивтері түрінде;
3. Қашықтықтан зондтау материалдары бойынша алынған соңғы деректердің дәлдігіне қойылатын талаптар;
4. Геодезиялық далалық және орбиталық өлшеулерді өңдеу мен теңестірудің, суреттерді фотограмметриялық және тақырыптық өңдеудің, оның ішінде лазерлік сканерлеу нүктелерінің массивтері түріндегі бағдарламалық құралдары;
5. Аэрофотогеодезия саласындағы нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама;
6. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі;
7. Геодезиялық, аэротүсірілім, фотограмметриялық жабдықтың негізгі техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері;
8. Аэрофотогеодезия саласындағы метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері;
9. Жасанды Жер серіктері мен ұшатын аэротүсірілім аппараттарының қозғалысының теориялық негіздері;
10. Жер үсті және аэроғарыштық ақпаратты алу, түзету және өңдеу тәсілдері, ғарыш құралдарынан ақпаратты қабылдау негіздері;
11. Ортофотопландарды құру жолдары;
12. Ортофотопландарды құру жолдары;
13. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
14. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
15. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
16. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Суреттерді жоспарлы-биіктікте дайындау нәтижелері бойынша есепті материалдарды жасау және ресімдеу.
Машықтар:
1. Отандық картографиялық материалдар мен шет елдердің картографиялық материалдарын пайдалану;
2. Өңделетін ақпаратты жүйелеу және өңделетін ақпаратты тексеру;
3. Сызбаларды, схемаларды, мәтіндік құжаттарды, кестелерді дайындауға арналған арнайы бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, мамандандырылған жабдықта жұмыс жасаңыз;
4. Растрлық және векторлық кескіндерді өңдеуге арналған жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Мәтіндік құжаттарды, схемаларды, кестелер мен альбомдарды ресімдеуге қойылатын талаптар;
2. Суреттерді геодезиялық байланыстыру әдістері, оның ішінде лазерлік сканерлеу нүктелерінің массивтері түрінде;
3. Қашықтықтан зондтау материалдары бойынша алынған соңғы деректердің дәлдігіне қойылатын талаптар;
4. Геодезиялық далалық және орбиталық өлшемдерді өңдеу және теңестіру, фотограмметриялық және тақырыптық кескінді өңдеу, оның ішінде лазерлік сканерлеу нүктелерінің массивтері түріндегі бағдарламалық құралдар;

2. Методы геодезической привязки изображений, в том числе в виде массивов точек лазерного сканирования;
3. Требования к точности последних данных, полученных по материалам дистанционного зондирования;
4. Программные средства обработки и выравнивания геодезических полевых и орбитальных измерений, фотограмметрической и тематической обработки изображений, в том числе в виде массивов точек лазерного сканирования;
5. Нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация в области аэрофотогеодезии;
6. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов;
8. Основные технические характеристики и возможности геодезического, аэросъемочного, фотограмметрического оборудования.
9. Основы метрологии, стандартизации и сертификации в области аэрофотогеодезии;
10. Теоретические основы движения искусственных спутников и летающих аэросъемочных аппаратов;
11. Способы получения, корректировки и обработки поверхностной и аэрокосмической информации, основы восприятия информации с космических средств;
12. Пути построения ортофотопланов;
13. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
14. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
15. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
16. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Составление и оформление отчетных материалов по результатам планово-высотной подготовки изображений;
Умения:
1. Использование отечественных картографических материалов и картографических материалов зарубежных стран;
2. Систематизация обрабатываемой информации и проверка обрабатываемой информации;
3. Работать на специализированном оборудовании с использованием специального программного обеспечения для подготовки чертежей, схем, текстовых документов, таблиц;
4. Работа с программными средствами общего и специального назначения для обработки растровых и векторных изображений.
Знания:
1. Требования к оформлению текстовых документов, схем, таблиц и альбомов;
2. Методы геодезической привязки изображений, в том числе в виде массивов точек лазерного сканирования;
3. Требования к точности последних данных, полученных по материалам дистанционного зондирования;
4. Программные средства обработки и выравнивания геодезических полевых и орбитальных измерений, фотограмметрической и тематической обработки изображений, в том числе в виде массивов точек лазерного сканирования;

1. Картографиялық және геоақпараттық жұмыстарды жүргізу;
2. Картография теориясы, зерттеудің картографиялық әдісі, картографиялық жұмыстарды жасау әдістері. Карталардың математикалық негізінің элементтері, картографиялық проекциялар, олардың қасиеттері және бұрмаланулардың таралуы. Картографиялық материалдардың түрлері мен сипаттамалары, олардың сапасына қойылатын талаптар.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Картографиялық және геоақпараттық жұмыстарды жүргізу
Дағды 1:
Әр түрлі типтегі және мақсаттағы картографиялық өнімдерді құру және жаңарту.
Машықтар:
1. Редакциялық-техникалық материалдармен (жобамен, карта бағдарламасымен, редакциялық-техникалық нұсқаулармен) жұмыс істеу;
2. Картографиялық, аэроғарыштық, анықтамалық статистикалық және басқа материалдармен жұмыс істеу;
3. Кеңістіктік деректерді пайдалану Жоспарлы-биіктік түсірілімінің нәтижелері аумақтар;
4. Аэроғарыштық кескіндерді түсіндіру;
5. Әр түрлі типтегі және мақсаттағы картографиялық өнімдерді құру және жаңарту мақсатында мәліметтер базасымен және банктермен жұмыс жасаңыз;
6. Жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық қамтамасыз етумен, графикалық редакторлармен, ГАЖ-қабықшалармен, "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісімен жұмыс істеу;
7. Әр түрлі типтегі және мақсаттағы аналогтық және цифрлық картографиялық өнімдерді жасау және жаңарту үшін кескіннің картографиялық әдістерін қолданыңыз;
8. Мультимедиялық құралдар мен технологияларды әртүрлі типтегі және мақсаттағы картографиялық өнімдерді құру және жаңарту мақсатында пайдаланыңыз;
9. Картографиялық жұмыстарды орындау кезінде техникалық құралдарды, әдістер мен әдістерді қолданыңыз;
10. Картографиялық өнімді жасау және оны басып шығаруға дайындау бойынша жұмыстардың орындалуы туралы есептерді жасау үшін қажетті деректерді жүйелеу және дайындау.
Білімдер:
1. Картография теориясы, зерттеудің картографиялық әдісі, картографиялық жұмыстарды жасау әдістері;
2. Карталардың математикалық негізінің элементтері, картографиялық проекциялар, олардың қасиеттері және бұрмаланулардың таралуы;
3. Картографиялық материалдардың түрлері мен сипаттамалары, олардың сапасына қойылатын талаптар;
4. Картаның әр түрлі масштабына арналған картографиялық ақпараттың жіктеуіштері, шартты белгілер жүйесі, картографиялық ақпараттың сандық сипаттамасы ережелері;
5. Шығарылатын картографиялық және геоақпараттық өнімдерге қойылатын техникалық талаптар;
6. Электрондық, цифрлық карталар мен ГАЖ құрудың, картографиялық туындыларды жариялауға және басып шығаруға дайындаудың технологиялық процестері;

1. Производство картографических и геоинформационных работ;
2. Теория картографии, картографический метод исследования, методы создания картографических произведений. Элементы математической основы карт, картографические проекции, их свойства и распределение искажений.
Виды и характеристики картографических материалов, требования, предъявляемые к их качеству.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Производство картографических и геоинформационных работ;
Навык 1:
Создание и обновление картографической продукции различного вида и назначения;
Умения:
1. Работать с редакционно-техническими материалами (проектом, программой карты, редакционно-техническими указаниями);
2. Работать с картографическими, аэрокосмическими, справочно-статистическими и другими материалами;
3. Использовать пространственные данные по результатам планово-высотной съемки территории;
4. Интерпретировать аэрокосмические изображения;
5. Работать с базами и банками данных для целей создания и обновления картографической продукции различного вида и назначения;
6. Работать с программным обеспечением общего и специального назначения, графическими редакторами, ГИС-оболочками, информационно-телекоммуникационной сетью "Интернет";
7. Использовать картографические способы изображения для создания и обновления аналоговой и цифровой картографической продукции различного вида и назначения;
8. Использовать мультимедийные средства и технологии для целей создания и обновления картографической продукции различного вида и назначения;
9. Использовать технические средства, методы и приемы при выполнении картографических работ;
10. Систематизировать и подготавливать данные, необходимые для составления отчетов о выполнении работ по созданию картографической продукции и подготовке ее к изданию.
Знания:
1. Теория картографии, картографический метод исследования, методы создания картографических произведений;
2. Элементы математической основы карт, картографические проекции, их свойства и распределение искажений;
3. Виды и характеристики картографических материалов, требования, предъявляемые к их качеству;
4. Классификаторы картографической информации для различных масштабов карт, системы условных знаков, правила цифрового описания картографической информации;
5. Технические требования, предъявляемые к выпускаемой картографической и геоинформационной продукции;
6. Технологические процессы создания электронных, цифровых карт и ГИС, подготовки картографических произведений к публикации и изданию;

7. Картографиялық және геоақпараттық өндірісте қолданылатын технологиялық жабдықты пайдалану қағидалары;
8. Картографиялық өндірістің технологиялық процестерінде қолданылатын бағдарламалық жасақтаманың жұмыс принциптері;
9. Әр түрлі типтегі және мақсаттағы картографиялық өнімдерді құру және жаңарту мақсатында мәліметтер базасымен және банктермен жұмыс істеу негіздері;
10. Картографиялық және геоақпараттық өндірісте қолданылатын қашықтықтан зондтау әдістері мен материалдары;
11. Топографиялық-геодезиялық және Аэроғарыштық түсірілімдердің түрлері мен тәсілдері;
12. Картографиялық өнімді жасау кезеңдерінің есептік материалдарының құрамы;
13. Мемлекетаралық, ұлттық, картография саласындағы салалық стандарттар, нормативтік құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама;
14. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
15. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
16. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
17. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Картография теориясы, зерттеудің картографиялық әдісі, картографиялық жұмыстарды жасау әдістері. Карталардың математикалық негізінің элементтері, картографиялық проекциялар, олардың қасиеттері және бұрмаланулардың таралуы. Картографиялық материалдардың түрлері мен сипаттамалары, олардың сапасына қойылатын талаптар.
Дағды 1:
Картографиялық өнімдерді (туындыларды), кеңістіктік деректер базасының құрылымдары мен құрамын, ГАЖ, геопорталдарды жобалау.
Машықтар:
1. Шетелдік және отандық тәжірибені ескере отырып, картографиялық өнімнің (туындылардың), кеңістіктік деректер базасының, ГАЖ, геопорталдардың құрылымы мен құрамының тұжырымдамаларын әзірлеу;
2. Картографиялық өнімді (туындыларды) жасау үшін қажетті құжаттар мен материалдарды: техникалық тапсырманы, редакциялық құжаттарды дайындауды жүзеге асыру;
3. Карта аңызын және картографиялық шартты белгілер кітапханасын жасаңыз;
4. Нысандар мен құбылыстарды картаға түсіру тәсілдерін таңдаңыз.
5. Картографиялық өнімді (туындыларды) жобалау кезінде құрастыру, безендіру және баспа жұмыстарын орындау әдістері мен технологияларын таңдау;
6. Картографиялық өнімді (туындыларды) жобалау кезінде баспа жұмыстарын жасау, ресімдеу және орындау әдістері мен технологияларын таңдау;
7. Кәсіби мақсаттағы мәтіндерді жасаңыз және өңдеңіз.
Білімдер:

7. Правила эксплуатации технологического оборудования, применяемого в картографическом и геоинформационном производстве;
8. Принципы работы программного обеспечения, используемого в технологических процессах картографического производства;
9. Основы работы с базами и банками данных для целей создания и обновления картографической продукции различного вида и назначения;
10. Методы и материалы дистанционного зондирования, применяемые в картографическом и геоинформационном производстве;
11. Виды и способы топографо-геодезических и аэрокосмических съемок;
12. Состав отчетных материалов этапов создания картографической продукции;
13. Межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты, нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация в области картографии;
14. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
15. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
16. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
17. Порядка внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Теория картографии, картографический метод исследования, методы создания картографических произведений. Элементы математической основы карт, картографические проекции, их свойства и распределение искажений. Виды и характеристики картографических материалов, требования, предъявляемые к их качеству.
Навык 1:
Проектирование картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных, ГИС, геопорталов.
Умения:
1. Разрабатывать концепции картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных, ГИС, геопорталов с учетом зарубежного и отечественного опыта;
2. Осуществлять подготовку необходимой документации и материалов для создания картографической продукции (произведений) технического задания, редакционных документ;
3. Разрабатывать легенду карты и библиотеку картографических условных знаков;
4. Выбирать способы картографического отображения объектов и явлений;
5. Выбирать методы и технологии выполнения составительских, оформительских и издательских работ при проектировании картографической продукции (произведений);
6. Выбор методов и технологий составления, оформления и выполнения печатных работ при проектировании картографической продукции (произведений);
7. Создавать и редактировать тексты профессионального назначения.
Знания:

1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Автомобиль жолдары саласындағы менеджерлер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға қойылатын талаптарды, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуді белгілейді.
2. Кәсіби стандарт пайдаланушылар үшін қолданылады:
1) қызметкерлер – автомобиль жолдарын жобалау, салу, жөндеу және пайдалану, өзінің кәсіби дамуы мен біліктілігін арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейінді бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжау саласындағы кәсіби қызметке қойылатын талаптарды түсіну үшін;
2) жұмыс берушілер – автомобиль жолдарын жобалау, салу, жөндеу және пайдалану саласындағы кәсіби қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту, қызметкерлерді жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ауыстыру бағдарламаларын жасау үшін;
3) білім беру және оқу орындары – автомобиль жолдарын салу саласындағы мамандарды даярлаудың, бейінді бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттырудың, автомобиль жолдарын салу саласындағы оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамытудың білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау үшін;
3. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместігі, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзыретінің деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) біліктілік – қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімнің, іскерліктің және дағдылардың болуы;

1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Менеджеры в сфере автомобильных дорог" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
Профессиональный стандарт применяется для использования пользователями:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;
2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов в области строительства автомобильных дорог, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений, развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов в области строительства автомобильных дорог.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задач;
2) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;

4) БА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім;
6) КС – кәсіби стандарт.
7) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандарттық сыныптамасы
2-бөлім. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Автомобиль жолдары саласындағы жұмысшылар.
5. Кәсіби стандарттың коды: F42111017.
6. ЭҚЖЖ бойынша бөлімнің, бөлімдың, топтың, сыныптың және қосалқы сыныптың көрсеткіші:
F Құрылыс.
42 Азаматтық құрылыс;
42.1 Автомобиль және темір жолдар құрылысы;
42.11 Автомобиль жолдарының құрылысы;
42.11.1 Автомобиль жолдары мен автомагистральдар құрылысы.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Автомобиль жолдары саласындағы менеджерлер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Азаматтық құрылыс нысандарын: автомобиль жолдарын салумен айналысатын мамандардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар қызметкерлер: ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды, еңбек қызметін ұтымды ұйымдастыру тәртібін білуі тиіс.
8. Мамандықтар карточкалараның тізбесі:
1) Қойма басшысы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалды-техникалық және т.б.) - СБШ 5 деңгейі
2) Учаске шебері (көлікте) – СБШ 5-деңгейі
3) Жол шебері – СБШ 5-деңгейі
4) Көпір шебері – СБШ 5-деңгейі
5) Президент (акционерлік компаниялардың, қоғамдардың және т.б.) – СБШ 8 деңгейі
6) Көрсетілетін қызметтердің сапасын талдау және бақылау бөлімінің басшысы – СБШ 6-деңгейі
7) Зертхана меңгерушісі (ғылыми-зерттеу) – СБШ 6-деңгейі
8) Қызмет басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету) – СБШ 6- деңгейлі
9) Қауіпсіздік қызметінің (көлікте) басшысы – СБШ 6-деңгейі

4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) ТиПО – техническое и профессиональное, послесреднее образование;
6) ПС – профессиональный стандарт;
7) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Менеджеры в сфере автомобильных дорог.
5. Код профессионального стандарта: F42111017.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство;
42 Гражданское строительство;
42.1 Строительство автомобильных и железных дорог;
42.11 Строительство автомобильных дорог;
42.11.1 Строительство дорог и автомагистралей.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Менеджеры в сфере автомобильных дорог" разработан разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию специалистов, занимающихся строительством объектов гражданского строительства: строительство автомобильных дорог.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации трудовой деятельности.
8. Перечень карточек профессий:
1) Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материальнотехнического и др.) - 5 уровень ОРК;
2) Мастер участка (на транспорте) - 5 уровень ОРК;
3) Мастер дорожный - 5 уровень ОРК;
4) Мастер мостовой - 5 уровень ОРК;
5) Президент (акционерных компаний, обществ и других) - 8 уровень ОРК;
6) Руководитель по анализу и контролю качества предоставляемых услуг - 6 уровень ОРК;
7) Заведующий лабораторией (научно-исследовательской) - 6 уровень ОРК;
8) Начальник службы (материально-технического снабжения) - 6 уровень ОРК;
9) Начальник службы безопасности (на транспорте) - 6 уровень ОРК;

10) Бригада басшысы (іздестіру, жобалау ұйымы) – СБШ 6-деңгейі
11) Кешенді-іздестіру жұмысының басшысы – СБШ 6-деңгейі
12) Бөлім басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету) – СБШ 6-деңгейі
13) Бас конструктор (ғылыми зерттеу және әзірлемелер бойынша) – СБШ 7-деңгейі
14) Бөлім меңгерушісі (ғылыми-техникалық даму) – СБШ 7-деңгейі
15) Ғылыми жоба жетекшісі – СБШ 7-деңгейі
16) Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бөлімінің басшысы – СБШ 7-деңгейі
17) Басшы (басқарушы) (материалдық-техникалық қамтамасыз ету және өткізу) – СБШ 7-деңгейі
18) База бастығы (көлікте) – СБШ 7-деңгейі
19) Басқарма төрағасы – СБШ 8-ші деңгейі
3-бөлім. Мамандықтар карточкалары
9. "Қойма бастығы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)" кәсіп карточкасы":
Топ коды:
1324-0
Кәсіп атауының коды:
1324-0-020
Кәсіптің атауы:
Қойма бастығы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
24-параграф, 80-тармақ, Гараж бастығы:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) бiлiм және мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Орта білімнен кейінгі білім (бакалавр, мамандық, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Қызмет басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сақталатын тауарлы-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету, қойма есебін ұйымдастыру және бақылау, жөнелту құжаттарын жасау тәртібі
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:

10) Руководитель бригады (изыскательской, проектной организации) - 6 уровень ОРК;
11) Руководитель по комплексно-изыскательской работе - 6 уровень ОРК;
12) Начальник отдела (материально-технического снабжения) - 6 уровень ОРК;
13) Главный конструктор (по научным исследованиям и разработкам) - 7 уровень ОРК;
14) Заведующий отделом (научно-технического развития) - 7 уровень ОРК;
15) Руководитель исследовательского проекта - 7 уровень ОРК;
16) Руководитель по безопасности и охране труда - 7 уровень ОРК;
17) Руководитель (управляющий) (в материально-техническом снабжении и сбыте) - 7 уровень ОРК;
18) Начальник базы (на транспорте) - 7 уровень ОРК;
19) Председатель правления - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)":
Код группы:
1324-0
Код наименования занятия:
1324-0-020
Наименование профессии:
Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)
Квалификационный уровень по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 24, пункт 80 Начальник гаража
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Высшее (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация: Бакалавр
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Начальник службы (материально-технического снабжения)
Основная цель деятельности:
Обеспечение сохранности складируемых товарно-материальных ценностей, организация и контроль ведения складского учета, порядка оформления товарно-сопроводительных документов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:

1. Тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және шығару
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Сақталатын тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету.
2. Ұйымның материалдық-техникалық құралдарын есепке алу, қорларды уақтылы толықтыру.
3. Қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
1-еңбек функциясы :
Тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және шығару.
1-дағды:
Тауар-материалдық құндылықтарды (жанар-жағармай, қосалқы бөлшектер, жабдыққа арналған бөлшектер және т.б.) қабылдауды, сақтауды және шығаруды ұйымдастыру, оларды қойма кеңістігін барынша ұтымды пайдалануды ескере отырып орналастыру, қажетті материалдарды, жабдықтарды іздеуді жеңілдету және жеделдету, т.б.
Машықтар:
1. Кәсіпорынды немесе ұйымды оның өндірістік қызметіне қажетті сапалы барлық материалдық ресурстармен қамтамасыз ету және өндіріс шығындарын азайту және максималды пайда алу мақсатында оларды ұтымды пайдалану.
2. Материалдық ресурстарға сұраныстарды рәсімдеу, оларды жеткізуге келісім-шарттар жасау.
3. Материалдық ресурстарды келісім-шартта көзделген мерзімге сәйкес жеткізуді қамтамасыз ету, олардың санын, сапасын және толықтығын және ұйым қоймаларында сақталуын бақылау.
4. Шарттық міндеттемелерді бұзған жағдайда жеткізушілерге талаптарды дайындау, осы талаптар бойынша есеп айырысулардың дайындалуын қадағалау, жасалған шарттардың талаптарын өзгертуді жеткізушілермен келісу.
5. Өрт сөндіру құралдарының болуын және жұмысқа жарамдылығын, қоймадағы үй-жайлардың, жабдықтар мен мүкәммалдардың жай-күйін бақылау және оларға техникалық қызмет көрсетуді және уақытылы жөндеуді қамтамасыз ету.
6. Қоймада еңбекті қорғау бойынша нормаларды, ережелерді және нұсқаулықтарды сақтай отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
7. Тиеу заттарды жинауды, сақтауды және жеткізушілерге уақтылы қайтаруды қамтамасыз ету.
8. Қойма жұмысының тиімділігін арттыру, тауар-материалдық қорларды тасымалдау мен сақтауға шығындарды азайту, қойма шаруашылығын ұйымдастыруға заманауи компьютерлік технологияларды, байланыс және коммуникацияларды енгізу бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
9. Кадрларды таңдау және орналастыру, кадр жұмысын үйлестіру.
10. Қызметкерлердің техникалық-экономикалық Білім деңгейін арттыру мақсатында техникалық оқытуды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Қойманы басқаруды ұйымдастыру бойынша нормативтік-әдістемелік материалдар.
2. Тауар-материалдық құндылықтарды сақтаудың стандарттары мен техникалық шарттары.
3. Тауар-материалдық қорлардың түрлері, өлшемдері, маркалары, сұрыптары және басқа да сапалық сипаттамалары және олардың тұтыну нормалары

1. Прием, хранение и отпуск товарно-материальных ценностей
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение сохранности складируемых товарно-материальных ценностей.
2. Учет материально-технических средств организации, своевременное пополнения запасов.
3. Обеспечение техники безопасности и охраны труда
Трудовая функция 1:
Прием, хранение и отпуск товарно-материальных ценностей.
Навык 1:
Организация приема, хранения и отпуска товарно-материальных ценностей (горюче-смазочных материалов, запчастей, комплектующих к технике и др.), их размещение с учетом наиболее рационального использования складских площадей, облегчение и ускорение поиска необходимых материалов, инвентаря и т.п.
Умения:
1. Обеспечивать предприятия или организации всеми необходимыми для его производственной деятельности материальными ресурсами требуемого качества и их рациональное использование с целью сокращения издержек производства и получения максимальной прибыли.
2. Составлять заявки на материальные ресурсы, подготовка договоров на их поставку.
3. Обеспечивать доставку материальных ресурсов в соответствии с предусмотренными в договорах сроками, контроль их количества, качества и комплектности и хранение на складах организации.
4. Подготовить претензий к поставщикам при нарушении ими договорных обязательств, контроль составления расчетов по этим претензиям, согласование с поставщиками изменения условий заключенных договоров.
5. Контролировать наличие и исправность противопожарных средств, состоянием помещений, оборудования и инвентаря на складе и обеспечение их технического обслуживания своевременного ремонта.
6. Организовать проведение погрузочно-разгрузочных работ на складе с соблюдением норм, правил и инструкций по охране труда.
7. Обеспечивать сбор, хранения и своевременный возврат поставщикам погрузочного реквизита.
8. Разработать и осуществлять мероприятия по повышению эффективности работы складского хозяйства, сокращению расходов на транспортировку и хранение товарно-материальных ценностей, внедрению в организацию складского хозяйства современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
9. Подбор и расстановка кадров, координация работы персонала.
10. Организовать и проводить технические учебы с целью повышения уровня технических и экономических знаний работников.
Знания:
1. Нормативные и методические материалы по вопросам организации складского хозяйства.
2. Стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей.
3. Виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расхода

4. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыруды білу.
5. Тауар-материалдық құндылықтарды сақтау және қоймаға қою ережелері мен тәртібі, оларды есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
6. Тауарларды тасымалдауға және сақтауға, қойма алаңы мен жабдықтарды жалға алуға жасалған шарттар талаптары.
7. Көрсетілген қызметтер мен орындалған жұмыстарға ақы төлеу тәртібі.
8. Есептеу техникасын, байланыс және байланыс құралдарын пайдалану ережелері.
9. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
10. Еңбек заңнамасының негіздері.
11. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
12. Материалдық-техникалық және қойма шаруашылығын қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша жұмыс функциясы 1:
Сақталатын тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету.
1-дағды:
Сақталатын тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын, сақтау режимдерін, кірістер мен шығыс құжаттарын рәсімдеу және беру ережелерін сақтауды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Сақталатын тауар-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету.
2. Сақтау режимдерін, кіріс және шығыс құжаттарды тіркеу және жеткізу ережелерін сақтау.
3. Тауарлардың сыртқы түріне және жеткізуге арналған көлікке қойылатын талаптарға қатысты басқа бөлімшелермен және клиенттермен өзара әрекеттесу.
4. Ұйымның бөлімшелерінде материалдар мен жинақтаушы бұйымдар қорының жай-күйін, материалдық ресурстарды жеткізу лимиттерінің сақталуын және олардың мақсатты мақсаты бойынша жұмсалуын бақылауды қамтамасыз ету.
5. Қойма жұмысының тиімділігін арттыру, тауар-материалдық қорларды тасымалдау мен сақтауға шығындарды азайту, қойма шаруашылығын ұйымдастыруға заманауи компьютерлік технологияларды, байланыс және коммуникацияларды енгізу бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
6. Қойма жұмысын ұйымдастыру, қажетті сақтау шарттарын сақтау бойынша шараларды әзірлеу.
7. Көлік және қойма жұмыстарын механикаландыру мен автоматтандырудың қажетті деңгейін, компьютерлік жүйелерді пайдалануды және еңбекті ұйымдастыру мен қорғаудың нормативтік шарттарын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қойманы басқаруды ұйымдастыру бойынша нормативтік-әдістемелік материалдар.
2. Тауар-материалдық құндылықтарды сақтаудың стандарттары мен техникалық шарттары.
3. Тауар-материалдық қорлардың түрлері, өлшемдері, маркалары, сорттары және басқа да сапалық сипаттамалары және олардың тұтыну нормалары
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыруды білу.
5. Тауар-материалдық құндылықтарды сақтау және қоймаға қою ережелері мен тәртібі, оларды есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
6. Тауарларды тасымалдауға және сақтауға, қойма алаңы мен жабдықтарды жалға алуға жасалған шарттар талаптары.

4. Знание организации погрузочно-разгрузочных работ.
5. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения и инструкции по их учету.
6. Условия договоров на перевозку и хранение грузов, на аренду складских помещений и оборудования.
7. Порядок расчетов за оказанные услуги и выполненные работы.
8. Правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
9. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
10. Основы трудового законодательства.
11. Правила и нормы охраны труда.
12. Организация материально-технического обеспечения и складского хозяйства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение сохранности складируемых товарно-материальных ценностей.
Навык 1:
Обеспечение сохранности складируемых товарно-материальных ценностей, соблюдение режимов хранения, правил оформления и сдачи приходно-расходных документов.
Умения:
1. Обеспечивать сохранности складируемых товарно-материальных ценностей.
2. Соблюдать режимы хранения, правил оформления и сдачи приходно-расходных документов.
3. Взаимодействовать с другими отделами и клиентами по поводу требований к внешнему виду товаров и транспорта, обеспечивающего доставку.
4. Обеспечить контроль за состоянием запасов материалов и комплектующих изделий, соблюдением лимитов на отпуск материальных ресурсов и их расходованием в подразделениях организации по прямому назначению.
5. Разработать и осуществлять мероприятия по повышению эффективности работы складского хозяйства, сокращению расходов на транспортировку и хранение товарно-материальных ценностей, внедрению в организацию складского хозяйства современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
6. Организовать работу складского хозяйства, разработка мероприятий по принятию мер по соблюдению необходимых условий хранения.
7. Обеспечивать необходимый уровень механизации и автоматизации транспортно-складских операций, применения компьютерных систем и нормативных условий организации и охраны труда.
Знания:
1. Нормативные и методические материалы по вопросам организации складского хозяйства.
2. Стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей.
3. Виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расхода
4. Знание организации погрузочно-разгрузочных работ.
5. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения и инструкции по их учету.
6. Условия договоров на перевозку и хранение грузов, на аренду складских помещений и оборудования.

7. Көрсетілген қызметтер мен орындалған жұмыстарға ақы төлеу тәртібі.
8. Есептеу техникасын, байланыс және байланыс құралдарын пайдалану ережелері.
9. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
10. Еңбек заңнамасының негіздері.
11. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
12. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалауды ұйымдастыру.
2-қосымша еңбек функциясы: Ұйымның материалдық-техникалық құралдарын есепке алу, уақытылықорларды толықтыру.
1-дағды:
Қойма есебін ұйымдастыру және бақылау, жөнелту құжаттарын ресімдеу тәртібі
Машықтар:
1. Қойма есебін ұйымдастыру және бақылау, жөнелту құжаттарын дайындау тәртібі.
2. Қойма операцияларының есебін және есептілігін қадағалау.
3. Тауарлы-материалдық қорларды жүргізу, қойма логистикасы.
4. Ұйымның логистикалық жоспарының орындалуы туралы белгіленген есептілікті жасау.
5. Минималды қойма қорының болуын және уақытылы толықтырылуын қадағалау.
6. Қойма қалдықтарының кіріс және шығыс шоттарына сәйкестігін бақылау.
7. Қол астындағы қызметкерлердің еңбек және өндірістік Тәртіптілікті, еңбекті қорғау ережелерін және өндірістік санитария мен гигиена талаптарын сақтауын қадағалау.
Білімдер:
1. Қойманы басқаруды ұйымдастыру бойынша нормативтік-әдістемелік материалдар.
2. Тауарлы-материалдық құндылықтарды сақтаудың стандарттары мен техникалық шарттары.
3. Тауар-материалдық қорлардың түрлері, өлшемдері, маркалары, сорттары және басқа да сапалық сипаттамалары және олардың тұтыну нормалары
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыруды білу.
5. Тауарлы-материалдық құндылықтарды сақтау және қоймаға қою ережелері мен тәртібі, оларды есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтар.
6. Тауарларды тасымалдауға және сақтауға, қойма үй-жайларын және жабдықтарды жалға алуға арналған шарттар талаптары.
7. Көрсетілген қызметтер мен орындалған жұмыстарға ақы төлеу тәртібі.
8. Есептеу техникасы, байланыс және байланыс құралдарының жұмыс істеу ережелері.
9. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
10. Еңбек заңнамасының негіздері.
11. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
12. Материалдық-техникалық жабдықтауды және қоймалауды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-қосымша еңбек функциясы: Қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
1-дағды:
Қызметкерлердің іс-әрекетін басқару
Машықтар:
1. Бөлімше қызметкерлерінің ұйымда белгіленген еңбек нормаларын, қауіпсіздік және еңбекті қорғау нормаларын сақтауын бақылау.
2. Бөлім қызметкерлерін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқытуды, брифингтерді, еңбек дағдысын тексеруді ұйымдастыру.
Білімдер:

7. Порядок расчетов за оказанные услуги и выполненные работы.
8. Правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
9. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
10. Основы трудового законодательства.
11. Правила и нормы охраны труда.
12. Организация материально-технического обеспечения и складского хозяйства.
Дополнительная трудовая функция 2: Учет материально-технических средств организации, своевременное пополнения запасов.
Навык 1:
Организация и контроль ведения складского учета, порядка оформления товарно-сопроводительных документов
Умения:
1. Организовать и контролировать ведения складского учета, порядка оформления товарно-сопроводительных документов.
2. Контролировать ведения учета складских операций, составления отчетности.
3. Проводить инвентаризацию, складская логистика.
4. Составлять установленную отчетность о выполнении плана материально-технического беспечения организации.
5. Контролировать наличие и своевременное пополнение минимального складского запаса.
6. Контролировать соответствие остатков склада приходным и расходным накладным.
7. Контролировать соблюдение подчиненными трудовой и производственной дисциплины, правил охраны труда и требований производственной санитарии и гигиены.
Знания:
1. Нормативные и методические материалы по вопросам организации складского хозяйства.
2. Стандарты и технические условия на хранение товарно-материальных ценностей.
3. Виды, размеры, марки, сортность и другие качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расхода.
4. Знание организации погрузочно-разгрузочных работ.
5. Правила и порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения и инструкции по их учету.
6. Условия договоров на перевозку и хранение грузов, на аренду складских помещений и оборудования.
7. Порядок расчетов за оказанные услуги и выполненные работы.
8. Правила эксплуатации средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
9. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
10. Основы трудового законодательства.
11. Правила и нормы охраны труда.
12. Организация материально-технического обеспечения и складского хозяйства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3: Обеспечение техники безопасности и охраны труда.
Навык 1:
Управление
действиями персонала.
Умения:
1. Контролировать соблюдение персоналом подразделения установленных в организации норм труда, стандартов безопасности и охраны труда.
2. Организовать проведение обучения, инструктажей, проверок знаний по безопасности и охране труда сотрудников подразделения.
Знания:

1. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
құзыреттер:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Проблемаларды құрылымдық шешу;
Көп мәселелік.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы:
5
1324-0-022 Басшы (басқарушы) (материалдық-техникалық жабдықтау және өткізу)
6
1324-0-019 Бөлім басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)
6
1324-0-021 Қызмет басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)
10. "Учаске шебері (көлікте)" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1325-1
Кәсіп атауының коды:
1325-1-020 Учаске шебері (көлікте)
Кәсіптің атауы:
Учаске шебері (көлікте)
СБШ біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
90-параграф, 278-тармақ, Учаске шебері:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірісте кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және өндірісте кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірісте кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: Жоғарғы білім (Бакалавриат)
(МХСС 5-деңгейі)
Мамандық:
6В073 Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және тиісті мамандық бойынша білімі болмаған кезде өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл кем дегенде 5 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Учаске шебері (жөндеу-құрылыс жұмыстары)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Өндіріс телімді басқару, телімнің өндірістік тапсырмаларды уақытында орындауын қамтамасыз ету, еңбек өнімділігін арттыру, еңбек сыйымдылығын төмендету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Основы организации труда и управления.
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным
компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Структурированное решение проблем;
Многозадачность.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименованиие профессии:
5
1324-0-022 Руководитель (управляющий) (в материально-техническом снабжении и сбыте)
6
1324-0-019 Начальник отдела (материально-технического снабжения)
6
1324-0-021 Начальник службы (материально-технического снабжения)
10. Карточка профессии "Мастер участка (на транспорте)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-020 Мастер участка (на транспорте)
Наименование профессии:
Мастер участка (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 90, пункт 278, Мастер участка:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Высшее (Бакалавриат)
(5 уровень МСКО)
Специальность: 6В073 Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет, при отсутствии образования по соответствующей специальности стаж работы на производстве не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Мастер участка (ремонтно-строительных работ)
Основная цель деятельности:
Руководство производственным участком, обеспечение выпол-нения участком в установленные сроки производственных заданий, повышение производительности труда, снижение трудоемкости
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Өндірісті дайындау, жұмысшылар мен бригадаларды орналастыру.
2. Жұмысшылардың өндіріс нормаларын сақтауын, өндірістік кеңістік пен құрал-жабдықтарды дұрыс пайдалануын қамтамасыз ету.
Қосымша жұмыс функциялары:
1-еңбек функциясы :
Өндірісті дайындау, жұмысшылар мен бригадаларды орналастыру.
1-дағды:
Өндірісті уақытылы дайындау, жұмысшылар мен бригадаларды орналастыруды қамтамасыз ету, технологиялық үдерістердің сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Өндірістік қызмет нәтижелерін талдау, жұмыс уақытын, өнім шығаруды, тоқтап қалуды есепке алу үшін бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы дайындалуын қамтамасыз етеді.
2. Еңбек шығындарының нормативтерін уақтылы қайта қарауды, жалақы және сыйлықақы жүйесін дұрыс және тиімді қолдануды қамтамасыз ету.
3. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау.
Білімдер:
1. Телімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Телімде шығарылатын өнімдердің техникалық сипаттамасы мен талапта-ры, оларды өндіру технологиясы.
3. Жұмысқа арналған нормативтер мен бағалар, оларды қайта қарау тәртібі.
4. Еңбек ақы туралы ағымдағы ережелер және материалдық ынталандыру нысандары.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
2-еңбек функциясы :
Жұмысшылардың өндіріс нормаларын сақтауын, өндірістік кеңістік пен жабдықтарды дұрыс пайдалануын қамтамасыз ету.
1-дағды:
Еңбек шығындарының нормативтерін уақтылы қайта қарауды, жалақы және сыйлықақы жүйесін дұрыс және тиімді қолдануды қамтамасыз ету.
Жұмыс уақытын ұтымды пайдалану шараларын әзірлеуге қатысады және жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін сақтауын бақылайды.
Машықтар:
1. Өндірістік қызмет нәтижелерін талдау, жұмыс уақытын, өнім шығаруды, тоқтап қалуды есепке алу бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы дайындалуын қамтамасыз етеді.
2. Белгiленген тәртiппен еңбек құны нормативтерiн уақтылы қарауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Телімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдарды білу.
2. Техникалық сипаттамаларын білу және телім өндіретін өнімдерге қойылатын талаптар.
3. Жұмыстарды және жұмысшыларды тарифтеу тәртібін, еңбек нормалары мен бағаларын, оларды қайта қарау тәртібін және материалдық ынталандыру нысандарын білу.

1. Подготовка производства, расстановка рабочих и бригад.
2. Обеспечение выполнения рабочими норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка производства, расстановка рабочих и бригад.
Навык 1:
Своевременная подготовка производства, обеспечение расстановки рабочих и бригад, контроль за соблюдением технологических процессов.
Умения:
1. Анализировать результаты производственной деятельности, обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, простоев.
2. Обеспечивать своевременный пересмотр норм трудовых затрат, правильное и эффективное применение систем заработной платы и премирования.
3. Контролировать соблюдение рабочими порядка по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности участка.
2. Технические характеристики и требования, предъявляемые к продукции, выпускаемой участком, технологию ее производства.
3. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра.
4. Действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Трудовая функция 2:
Обеспечение выполнения рабочими норм выработки, правильное использование производственных площадей, оборудования.
Навык 1:
Обеспечение своевременного пересмотра норм трудовых затрат, правильное и эффективное применение систем заработной платы и премирования.
Принимает участие в разработке мероприятий по рациональному использованию рабочего времени и контролирует соблюдение рабочими порядка по безопасности и охране труда.
Умения:
1. Анализировать результаты производственной деятельности, обеспечивать правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, простоев.
2. Обеспечивать своевременный пересмотр в установленном порядке норм трудовых затрат.
Знания:
1. Знание законодательных, иных нормативных правовых актов, методических и нормативно-технических материалов, касающихся производственно-хозяйственной деятельности участка.
2. Знание технических характеристик и требований, предъявляемых к продукции, выпускаемой участком.
3. Знание порядка тарификации работ и рабочих, норм и расценок на работы, порядок их пересмотра и формах материального стимулирования.

4. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы:
6
1325-1-042 Филиал бастығы (көлікте)
6
1325-1-043 Орталықтың бастығы (көлікте)
6
1325-1-040 Техникалық-пайдалану бөлімінің бастығы
11. "Жол шебері" мамандық карточкасы:
Топ коды:
1325-2
Кәсіп атауының коды:
1325-2-005
Кәсіптің атауы:
Жол шебері
СБШ біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
11-параграф, 41-тармақ, Бақылау (учаске, цех) шебері:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Туннель шебері;
Көпір шебері.
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын, олардағы жасанды құрылыстарды және тротуарларды жазғы және қысқы уақытта күтіп ұстау, асфальт-бетон және цемент-бетон жолдарды салу және жөндеу жұмыстарының сапалы орындалуын қамтамасыз ету, жол құрылысы материалдарын пайдалануға дайындау және оларды пайдалану орындалған жұмыс.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
Қосымша жұмыс функциялары:

4. Знание трудового законодательства, порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК
Наименование профессии:
6
1325-1-042 Начальник филиала (на транспорте)
6
1325-1-043 Начальник центра (на транспорте)
6
1325-1-040 Начальник техническо-эксплуатационной части
11. Карточка профессии "Мастер дорожный":
Код группы:
1325-2
Код наименования занятия:
1325-2-005
Наименование профессии:
Мастер дорожный
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 11, пункт 41, Мастер контрольный (участка, цеха)
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Мастер тоннельный;
Мастер мостовой.
Основная цель деятельности:
Обеспечение качественного выполнения работ по содержанию автомобильных дорог, искусственных сооружений на них и тротуаров в летний и зимний периоды, устройству и ремонту асфальтобетонных и цементобетонных дорог, подготовке дорожно-строительных материалов к применению и их использование в рамках выполняемых работ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Жол негіздерін, жамылғыларды және жасанды құрылыстарды салу, жөндеу және күтіп-ұстау кезінде тазалау, сыпыру және суару жұмыстарын қолмен ұйымдастыру.
2. Жол іргетасын, жабындарын және жиектастарды қолмен бөлшектеу жұмыстарын ұйымдастыру
1-еңбек функциясы :
Жол негіздерін, жамылғыларды және жасанды құрылыстарды салу, жөндеу және күтіп-ұстау кезінде тазалау, жинау және суару жұмыстарын қолмен ұйымдастыру.
1-дағды:
Қолмен тазалау, жинау және суару жұмыстарын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Катоктың техникалық жағдайын анықтау.
2. Каток ақауларын анықтау және жою.
3. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
4. Катокқа орнатылған барлық механизмдер мен жабдықтарды тексеру.
5. Каток механизмдерін монтаждау және бөлшектеу.
6. Катокты нысанда пайдалануға дайындау.
7. Катокты іске қосу және жұмыс режиміне келтіру.
Білімдер:
1. Машиналар мен механизмдердің мақсатын, жіктелуін, жұмыс істеу принциптерін және сипаттамаларын білу.
2. Техникалық және технологиялық регламенттерді білу.
3. ҚНжЕ, құрылыс нормалары мен практикалық нормаларды, МЕМСТ, жабдықтың техникалық сипаттамаларын және қызмет түрін білу.
4. Құрылыс машиналарының, электр аспаптарының және құрылғыларының техникалық сипаттамаларын білу.
5. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік негіздерін білу.
6. Жол қозғалысы ережелерін білу.
7. Катокты ағымдағы және профилактикалық жөндеу технологиясын білу.
8. Катоктың құрылымы мен жұмыс ережесін білу.
2-еңбек функциясы :
Жол іргетасын, жабындарын және жиектастарды қолмен бөлшектеу жұмыстарын ұйымдастыру
1-дағды:
Жол негіздерін бөлшектеу бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Асфальтбетонды және басқа битумминералды қоспаларды нығыздау.
2. Каток жұмысының сенімділігін сақтау.
3. Ақаудың себептерін анықтау және талдау.
Білімдер:
1. Катоктың техникасы мен басқару режимдерін білу.
2. Жұмыс сенімділігін сақтаудың технологиялық әдістерін білу.
3. Асфальтбетонды және басқа битумминералды қоспаларды нығыздау әдістерін білу.
4. Қолданылатын материалдардың түржинағы мен таңбалануын білу.
5. Жұмыс сапасын бағалау әдістерін білу.
6. Ақаулардың түрлерін және олардың алдын алу және жою жолдарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

1. Организация выполнения очистных, подчистных и поливочных работ вручную при устройстве, ремонте и содержании дорожных оснований, покрытий и искусственных сооружений.
2. Организация выполнения работ по разборке дорожных оснований, покрытий и бордюров вручную.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация выполнения очистных, подчистных и поливочных работ вручную при устройстве, ремонте и содержании дорожных оснований, покрытий и искусственных сооружений.
Навык 1:
Организация выполнения очистных, подчистных и поливочных работ вручную.
Умения:
1. Определить техническое состояния катка.
2. Выявлять и устранять неисправности катка.
3. Использовать средства индивидуальной защиты.
4. Умение осмотра всех механизмов и оборудования, установленных на катке.
5. Осуществлять монтаж и демонтаж механизмов катка.
6. Подготовить к работе каток на объекте.
7. Запуск и вывод катка на рабочий режим.
Знания:
1. Знание назначения, классификации устройств, принципа действия и характеристик машин, механизмов.
2. Знание технических и технологических регламентов.
3. Знание СНиПов, строительных норм и свод правил, ГОСТ, технических условий на оборудование и вид деятельности.
4. Знание технических характеристик строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений.
5. Знание основы охраны труда и техники безопасности.
6. Знание Правил дорожного движения.
7. Знание технологии текущего и профилактического ремонта катка.
8. Знание устройства и правил эксплуатации катка.
Трудовая функция 2:
Организация выполнения работ по разборке дорожных оснований, покрытий и бордюров вручную.
Навык 1:
Организация выполнения работ по разборке дорожных оснований.
Умения:
1. Уплотнять асфальтобетонные и другие битумоминеральные смеси.
2. Поддерживать надежность работы катка.
3. Выявлять и анализировать причины брака.
Знания:
1. Знание приемов, режимов управления катка.
2. Знание технологических методов поддержания надежности работы.
3. Знание методов уплотнения асфальтобетонных и других битумоминеральных смесей.
4. Знание сортамента и маркировки применяемых материалов.
5. Знание методов оценки качества работ.
6. Знание видов брака и способов его предупреждения и устранения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность ;
Стрессоустойчивость
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
11-параграф, 41-тармақ, Бақылау (учаске, цех) шебері:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавр, мамандық, ординатура) (жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандық:
6В073 Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және өндірістегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Туннель шебері;
Жол шебері.
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Өндірістік телімнің бригадирі туралы үлгілік ережеге және жасанды құрылыстарды күтіп-ұстау ережелеріне сәйкес көпір телімінеің жұмысын басқару.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Жасанды құрылымдарды жөндеу және пайдаланудың технологиялық үдерістері.
2. Телімнің жабдықталуы және оны техникалық пайдалану ережелері.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы :
Жасанды құрылымдарды жөндеу және пайдаланудың технологиялық үдерістері.
1-дағды:
Өндірістік тапсырмаларды белгіленген мерзімде белгілейді және орындайды сәйкес командалар бекітілген өндірістік жоспарларымен және кестелерімен.
Машықтар:
1. Жұмыс орнын уақытылы дайындау, жұмысшылар мен бригадаларды орналастыруды қамтамасыз ету, технологиялық үдерістердің сақталуын бақылау, олардың бұзылу себептерін жедел анықтау және жою.
2. Жаңа технологиялық үдерістер мен өндірістік кестелерді әзірлеуге және қолданыстағыларды жетілдіруге қатысу.
Білімдер:

КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 11, пункт 41, Мастер контрольный (участка, цеха)
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), (послевузовское образование)
Специальность: 6В073 Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на производстве не менее 1 года или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы на производстве не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Мастер тоннельный;
Мастер дорожный.
Основная цель деятельности:
Руководство работой мостового участка в соответствии с Типовым положением о мастере производственного участка и правилами по содержанию искусственных сооружений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Технологические процессы на работы по ремонту и эксплуатации искусственных сооружений.
2. Оборудование участка и правила его технической эксплуатации.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1:
Технологические процессы на работы по ремонту и эксплуатации искусственных сооружений.
Навык 1:
Устанавливает и своевременно доводит производ-ственные задания бригадам в соответствии с утвержденными планами и графиками производства.
Умения:
1. Своевременно подготавливать участок работ, обеспечить расстановку рабочих и бригад, контролировать соблюдение технологических процессов, оперативно выявлять и устранять причины их нарушения.
2. Принимать участие в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и производственных графиков.
Знания:

1. Өндірістік қызмет нәтижелерін талдайды, телімде белгіленген еңбекақы қорының жұмсалуын бақылайды.
2. Бастапқы тіркеудің дұрыс және уақтылы жүргізілуін қамтамасыз етеді жұмыс уақытын, өндірісті, еңбекақыны есепке алу құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы :
Телімнің жабдықталуы және оны техникалық пайдалану ережелері.
1-дағды:
Біліктілікті арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру және жұмысшылар мен бригадирлердің кәсіби шеберлігі, оларды екінші және Кәсіптас мамандықтарға оқыту, тәлімгерлікті дамыту.
Машықтар:
1. Озық тәжірибелерді, бастамаларды таратуға, шығармашылық бастамаларды дамытуға, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізуге ықпал ету.
2. Жұмысшылардың еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын бақылау.
3. Учаске жұмысшыларын марапаттау немесе өндірістік және еңбек тәртібін бұзғаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тарту бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Жұмысшыларғ өндіріс жүргізу нұсқауын беру.
2. Еңбекті қорғау ережелерін, қауіпсіздік техникасын және өндірістік санитарияны сақтау, жабдықтар мен құралдарды техникалық пайдалану, сондай-ақ оларға бақылау жасау бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
1325-2-013 Туннель шебері
5
1325-2-005 Жол шебері
5
1325-2-004 Қашықтық шебері
13. "Президент (акционерлік компаниялардың, қоғамдардың және басқалардың)" мамандық карточкасы:
Топ коды:
1210-0
Кәсіп атауының коды:
1210-0-067
Кәсіптің атауы:
Президент (акционерлік қоғамдардың, қоғамдардың және басқалардың)
СБШ біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).

1. Анализа результатов производственной деятельности, контролирует расходование фонда заработной платы, установленного участка. 2. Обеспечение правильности и своевременности оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, заработной платы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Оборудование участка и правила его технической эксплуатации.
Навык 1:
Организация работы по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров, обучению их вторым и смежным профессиям, развитию наставничества.
Умения:
1. Содействовать распространению передового опыта, починов, развитию творческих инициатив, внедрению рационализаторских предложений и изобретений.
2. Контролировать соблюдение рабочими правил охраны труда и техники безопасности, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.
3. Представлять предложения о поощрении отличившихся рабочих участка или привлечении к дисциплинарной ответственности за нарушение производственной и трудовой дисциплины.
Знания:
1. Осуществление производственного инструктажа рабочих.
2. Проведение мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии, технической эксплуатации оборудования и инструмента, а также контроль за их соблюдением.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
1325-2-013 Мастер тоннельный
5
1325-2-005 Мастер дорожный
5
1325-2-004 Мастер дистанции
13. Карточка профессии "Президент (акционерных компаний, обществ и других)":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-067
Наименование профессии:
Президент (акционерных компаний, обществ и других)
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).

91-параграф, 281-тармақ, Ұйымның директоры (Бас директор, Атқарушы директор, Президент, Басқарма төрағасы, Басқарушы)
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұйымның тиісті бейінінде Экономикалық қызмет түріндегі басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, "Іскерлік әкімшілендіру магистрі" дәрежесінің немесе басқару (менеджмент) саласындағы қосымша білімнің болғаны жөн.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
6В073 Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
PhD докторы,
бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы дәрежесі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұйымның тиісті бейінінде Экономикалық қызмет түріндегі басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, "Іскерлік әкімшілендіру магистрі" дәрежесінің немесе басқару (менеджмент) саласындағы қосымша білімнің болғаны жөн.
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Басқарма төрағасы;
Бас директор
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Жол құрылысындағы ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету
1-еңбек функциясы: Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару
1-дағды: Ұйымның жалпы қызметін басқару, үйлестіру және бағалау
Машықтар:
1 Кәсіпорынның немесе ұйымның жалпы жұмысын жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Директорлар кеңесіне орта мерзімді даму жоспарларының орындалуы және қол жеткізілген нәтижелер туралы тұрақты есеп беру.
3. Акционерлердің жалпы жиналысы мен Директорлар кеңесі шешімдерінің орындалуын бақылау бойынша шаралар кешенін жүзеге асыру.
4. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансындағы мүлкінің, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-экономикалық нәтижелерінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету.

Параграф 91, пункт 281, Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет, желательно наличие степени "Магистр делового администрирования" или дополнительного образования в области управления (менеджмента).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
6В073 Архитектура и строительство
Квалификация:
доктор PhD,
степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет, желательно наличие степени "Магистр делового администрирования" или дополнительного образования в области управления (менеджмента).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Председатель правления,
Генеральный директор
Основная цель деятельности:
Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации в дорожном строительстве
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации
Дополнительные трудовые функции:
1. Кадровое обеспечение организации квалифицированными кадрами
Трудовая функция 1: Руководство производственной, хозяйственной и финансовоэкономической деятельностью организации
Навык 1: Управление, координация и оценка общей деятельности организации
Умения:
1. Планировать, руководствовать и координация общего функционирования предприятия или организации.
2. Предоставлять Совету директоров регулярную отчетность по вопросам исполнения среднесрочных планов развития и достигнутых результатов.
3. Осуществлять комплекс мер по контролю выполнения решений общего собрания акционеров, Совета директоров.
4. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственных результатов ее деятельности.

5. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, олардың қызметін икемді және мобильді өндірісті дамытуға және жетілдіруге бағыттау, әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, жаңалықтар мен нарықтық конъюнктураның өзгерістеріне жедел ден қою.
6. Ұйымның мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, клиенттер, соның ішінде банктер алдындағы міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету.
7. Индикативті жоспарлар мен бизнес-жоспарлардың көрсеткіштерін қамтамасыз ету.
8. Өндірістік-шаруашылық қызметті ең жаңа техника мен технологияны, шаруашылық жүргізу мен еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының қолданыстағы ғылыми негізделген нормативтерін, нарық конъюнктурасын және озық тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу негізінде ұйымдастыру, қызмет көрсетудің техникалық деңгейі мен сапасын арттыру, өндірісті интенсификациялауды, еңбек өнімділігін арттыру, экономикалық тиімділікті арттыру, өндіріс резервтерін ұтымды пайдалану және ресурстардың барлық түрлерін үнемді пайдалану мақсатында.
9. Ұйымның қаржылық-шаруашылық және өндірістік қызметіне қатысты мәселелерді шешу, ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің басқа лауазымды тұлғалары жүзеге асыратын жекелеген қызмет бағыттарын үйлестіру.
10. Ұйымның қызметінде және оның шаруашылық-экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда заңдылықтың сақталуын, қаржылық басқару және нарықтық жағдайда жұмыс істеу үшін құқықтық құралдарды пайдалануды, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайтуды, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеуді, бизнестің (кәсіпкерлік қызметтің) ауқымын қолдау және кеңейту мақсатында ұйымның инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз етуді қамтамасыз ету.
11. Ұйымның мүліктік және өзге де мүдделерін сотта, арбитражда, мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда қорғау және ұсыну.
Білімдер:
1. Жол саласын дамытудың басым бағыттарын айқындайтын, ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілерді және мемлекеттік органдардың актілерін білу.
2. Ұйымның және саланың техникалық, экономикалық және әлеуметтік дамуының перспективаларын, стратегияларын, басымдықтарын білу.
3. Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа да материалдарын білу.
4. Ұйым құрылымының профилін, мамандануын және ерекшеліктерін білу.
5. Бухгалтерлік есеп және қаржылық талдау негіздері, несиелеу схемалары.

5. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направление их деятельности на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
6. Обеспечивать выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками, включая банки.
7. Обеспечивать показатели индикативных планов и бизнес-планов.
8. Организовать производственно-хозяйственную деятельность на основе использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения конъюнктуры рынка и передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества услуг, роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов.
9. Решать вопросы, касающиеся финансово экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, координация отдельных направлений деятельности, осуществляемых иными должностными лицами организации и ее структурными подразделениями.
10. Обеспечивать соблюдение законности в деятельности организации и осуществлении ее хозяйственно-экономических связей, использование правовых средств для финансового управления и функционирования в рыночных условиях, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений, обеспечения инвестиционной привлекательности организации в целях поддержания и расширения масштабов бизнеса (предпринимательской деятельности).
11. Защитить и представлять имущественные и иные интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и иных организациях.
Знания:
1. Знание законодательных, иных нормативных правовых актов и актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации, определяющих приоритетные направления развития дорожной отрасли.
2. Знание перспектив, стратегий, приоритетов технического, экономического и социального развития организации и отрасли.
3. Знание методических и иных материалов других органов, касающиеся деятельности организации.
4. Знание профиля, специализации и особенности структуры организации.
5. Основы учета и финансового анализа, схемы кредитования.

6. Ұйымның өндірістік қуаты және еңбек ресурстары.
7. Салық заңнамасы.
8. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
9. Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері.
10. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі. 11. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру, ұйымдастыру экономикасы мен қаржысын басқару.
12. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды: Кәсіпорын немесе ұйым үшін мақсаттарды, стратегияларды, саясаттарды және бағдарламаларды
анықтау
Машықтар:
1. Ұйымның саясатын, стратегиясын және оларды жүзеге асыру механизмін анықтау.
2. Ұйымның немесе кәсіпорынның миссияларын, жаһандық мақсаттарын, сондай-ақ оларды болашақ қызметте жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспарларын әзірлеу.
3. Өндірілген өнімді/қызметтерді ілгерілетуге бағытталған маркетингтік зерттеулер жүргізу, табыстылықты арттыру үшін қаржылық, еңбек және материалдық ресурстардың қосымша көздерін анықтау үшін ұйымның немесе кәсіпорынның ішкі үдерістерін бақылау мен реттеуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
4. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
5. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, олардың қызметін икемді және мобильді өндірісті дамытуға және жетілдіруге бағыттау, әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, жаңалықтар мен нарықтық конъюнктураның өзгерістеріне жедел ден қою.
6. Қызметтердің техникалық деңгейі мен сапасын арттыру, өндірісті интенсификациялауды, еңбек өнімділігін, экономикалық тиімділікті арттыру мақсатында жаңа техника мен технологияны, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының қолданыстағы ғылыми негізделген нормативтерін пайдалану, нарық конъюнктурасын және озық тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, өндірістік резервтерді ұтымды пайдалану және ресурстардың барлық түрлерін үнемді жұмсау.
7. Саясатты іске асыру және бағдарламаларды орындау үшін материалдық, адами және қаржылық ресурстардың көлеміне санкция беру
Білімдер:
1. Жол саласын дамытудың басым бағыттарын айқындайтын, ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілерді және мемлекеттік органдардың актілерін білу.

6. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
7. Налоговое законодательство.
8. Порядок составления и согласования бизнеспланов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
9. Современные методы хозяйствования и управления организацией.
10. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
11. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
12. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2: Определение целей, стратегий, политики и программ для предприятия или организации
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2. Разработать миссии, глобальные цели организации или предприятия, а также долгосрочных планов по их реализации в дальнейшей деятельности.
3. Разработать мероприятия для проведения маркетинговых исследований, направленных на продвижение производимых продуктов/ услуг, контроль и регулирование внутренних процессов организации или предприятия для выявления дополнительных источников финансовых, трудовых и материальных ресурсов для повышения рентабельности.
4. Разработать и управлять бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
5. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направление их деятельности на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
6. Организовать производственно-хозяйственную деятельность на основе использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения конъюнктуры рынка и передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества услуг, роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов.
7. Санкционировать объемы материальных, человеческих и финансовых ресурсов для реализации политики и выполнения программ.
Знания:
1. Знание законодательных, иных нормативных правовых актов и актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации, определяющих приоритетные направления развития дорожной отрасли.

2. Саланың техникалық, экономикалық және әлеуметтік дамуының болашағын, стратегиясын, басымдықтарын білу.
3. Ұйым құрылымының профилін, мамандануын және ерекшеліктерін білу.
4. Бухгалтерлік есеп және қаржылық талдау негіздері, несиелеу схемалары.
5. Ұйымның өндірістік қуаты және еңбек ресурстары.
6. Өндірістік, шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметтің бизнес-жоспарларын жасау және бекіту тәртібі ұйымдар.
7. Стратегиялық жоспарлау, нарық – сыртқы және ішкі жағдайлар (өз секторы және онымен өзара байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер және тұтынушылар.
8. Ұйымның нарықтағы орнын анықтауға және қызметтің жаңа бағыттарына ену бағдарламаларын жасауға мүмкіндік беретін экономикалық көрсеткіштер жүйесі.
9. Практикалық маркетинг.
10. Ғылыми-техникалық жетістіктер және озық отандық және шетелдік, тиісті қызмет түріндегі тәжірибе және ең жақсы ұқсас ұйымдардың тәжірибесі.
11. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру, ұйымдастыру экономикасы мен қаржысын басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды: Ұйымның мақсаттарына жету және компания саясатының стратегиялық мақсаттарын жүзеге асыру үшін қызметін бақылау және бағалау
Машықтар:
1. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансындағы мүлкінің, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-экономикалық нәтижелерінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету.
2. Қызметтің экономикалық және басқарушылық аспектілері арасындағы оңтайлы тепе-теңдікті сақтау.
3. Сандық және сапалық талдау әдістерін тиімді пайдалануға ықпал ету.
4. Нормативтік құқықтық базаның барлық ережелері мен талаптарын сақтай отырып, қабылданған басқару жүйесі шеңберінде төменгі деңгейдегі басшылардың әкімшілік функцияларды орындауын бақылау.
5. Ішкі және сыртқы нарықтарды жаулап алу мақсатында ұйым қызметінің тиімділігін арттыруды, пайданы арттыруды, өнімнің (қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, олардың жоғары дамыған елдер мен үздік компаниялардың мемлекеттік стандарттары мен стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
6. Ұйымға жүктелген функциялар мен міндеттердің (соның ішінде стратегиялық) уақтылы және сапалы орындалуын бақылау.
7. Шығындарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды бақылау.
8. Ұйым басшылығына басқару, стратегиялық және қаржылық жоспарлау мәселелері бойынша кеңес беру.
9. Іске асыру, бақылау және нәтижелерді бағалау.
10. Бастамаларды дамытуды жаңа өнімдер мен технологияларды құруға және енгізуге бағыттау.
11. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру.

2. Знание перспектив, стратегии, приоритетов технического, экономического и социального развития отрасли.
3. Знание профиля, специализации и особенности структуры организации.
4. Основы учета и финансового анализа, схемы кредитования.
5. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
6. Порядок составления и согласования бизнеспланов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
7. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимо-связанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
8. Систему экономических индикаторов, позволяющих организации определять свое положение на рынке и разрабатывать программы выхода на новые направления деятельности.
9. Практический маркетинг.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный, опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
11. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда
Возможность признания навыка:
-
Навык 3: Мониторинг и оценка деятельности организации по достижению поставленных целей и реализации стратегических задач ской политики компании
Умения:
1. Обеспечить исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственных результатов ее деятельности.
2. Соблюдать оптимальный баланс между экономическими и управленческими аспектами деятельности.
3. Способствовать эффективному использованию методов количественного и качественного анализа.
4. Контролировать исполнение административных функций руководителями нижних уровней в рамках принятой системы управления с соблюдением всех положений и требований нормативно-правовой базы.
5. Обеспечивать повышение эффективности работы организации, увеличение прибыли, повышение качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам высокоразвитых стран и лучших компаний в целях завоевания отечественного и зарубежных рынков.
6. Контролировать своевременное и качественное выполнение функций и задач (в том числе и стратегических), возложенных на организацию. 7. Контролировать расходы и обеспечение эффективного использования ресурсов.
8. Консультировать руководящий состав организации по вопросам управления, стратегического и финансового планирования.
9. Реализовать, мониторит и оценка результатов.
10. Направлять развитие инициатив на создание и внедрение новых продуктов и технологий.
11. Организовать работы и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений.

12. Индикативті жоспарлар мен бизнес-жоспарлардың көрсеткіштерін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері.
2. Бухгалтерлік есеп және қаржылық талдау негіздері, несиелеу схемалары.
3. Стратегиялық жоспарлау, нарық – сыртқы және ішкі жағдайлар (сіздің секторыңыз және онымен өзара байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер және тұтынушылар.
4. Ұйымға нарықтағы өз орнын анықтауға және қызметтің жаңа бағыттарына ену бағдарламаларын жасауға мүмкіндік беретін экономикалық көрсеткіштер жүйесі.
5. Практикалық маркетинг.
6. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру, ұйымдастыру экономикасы мен қаржысын басқару.
7. Бухгалтерлік және салықтық есеп, кадрлық және жалпы іс жүргізу негіздерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы:
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету
1-дағды:
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби Еңбек ептілігіын, білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту.
Машықтар:
1. HR-бөлімнің аттестатталған қызметкерлерді тарту, кадрлардың біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды уақтылы өткізу жөніндегі жұмысын, еңбекті қорғаудың, техника қауіпсіздігінің барлық талаптары мен нормаларының орындалуын бақылауды және қызметкерлерді белгіленген нормаларға сәйкес жеке қорғану құралдарымен және арнайы киіммен қамтамасыз ету.
2. Ұйымның мақсаттарына, стратегиясына және бейініне сәйкес ұйымды қажетті кәсіптермен, мамандықтармен және біліктілікпен кадрлармен қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастыру.
3. Қызметкерлерді тиімді еңбекке ынталандыруға және ұжымда қолайлы әлеуметтік-психологиялық климатты сақтауға ықпал ететін әдістерді қолдану.
4.Кадрлардың тұрақтамауын азайту шараларын бақылау және жүзеге асыру
Білімдер:
1. Жол саласын дамытудың басым бағыттарын айқындайтын, ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілерді және мемлекеттік органдардың актілерін білу.
2. Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа материалдарын білу. Ұйымның экономикасы мен қаржысын қалай басқару керектігін білу.
3. Өндірісті және еңбекті ұйымдастыру негіздерін білу.
4. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасау және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібін білу.
5. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін, өрт қауіпсіздігі талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестікжәне жауапкершілік;
Жүйелік ойлау;
Стратегиялық ойлау;
Стресске төзімділік;
Ойлау икемділігі;
Тез шешім қабылдау қабілеті;
Тәртіптілік;
Сыни тұрғыдан ойлау.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

12. Обеспечивать показатели индикативных планов и бизнес-планов.
Знания:
1. Современные методы хозяйствования и управления организацией.
2. Основы учета и финансового анализа, схемы кредитования.
3. Стратегическое планирование, внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
4. Систему экономических индикаторов, позволяющих организации определять свое положение на рынке и разрабатывать программы выхода на новые направления деятельности.
5. Практический маркетинг.
6. Управление экономикой и финансами организации, организации производства и труда.
7. Знание основ бухгалтерского и налогового учета, кадрового и общего делопроизводства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Кадровое обеспечение организации квалифицированными кадрами
Навык 1: Обеспечение организации квалифицированными кадрами, рационального использования и развития их профессиональных навыков знаний и опыта
Умения:
1. Обеспечивать и контролировать работы HR-отдела по привлечению аттестованного персонала, своевременного проведения мероприятий по повышению квалификации кадров, контроль за выполнением всех требований и норм охраны труда, техники безопасности и обеспечением работников средствами индивидуальной защиты и спецодеждой в соответствии с установленными нормами.
2. Организовать работу по комплектованию организации кадрами, требуемых профессий, специальности и квалификации в соответствии с целями, стратегией и профилем деятельности организации.
3. Применять методику, способствующую мотивации кадров на эффективную деятельность и поддерживающие благоприятный социально-психологический климат в коллективе.
4. Контролировать и проводить мероприятия по снижению текучести кадров.
Знания:
1. Знание законодательных, иных нормативных правовых актов и актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации, определяющих приоритетные направления развития дорожной отрасли.
2. Знание методических и иных материалов других органов, касающиеся деятельности организации. Знание пути управления экономикой и финансами организации.
3. Знание основы организации производства и труда.
4. Знание порядка разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социальнотрудовых отношений.
5. Знание законодательства о труде Республики Казахстан, правила безопасности и охраны труда, требований пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Системное мышление;
Стратегическое мышление;
Стрессоустойчивость;
Гибкость мышления;
Умение быстро принимать решения;
Дисциплинированность;
Критическое мышление.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
1210-0-078 Басқарушы (концернді, трестті, банкті және т.б.)
8
1210-0-002 Бас директор
8
1210-0-024 Ұйымның директоры (бастығы) (іздестіру, конструкторлық, жобалау)
8
1210-0-059 Атқарушы директор
8
1210-0-064 Басқарма төрағасы
14. "Ұсынылатын қызметтердің сапасын талдау және бақылау бөлімінің басшысы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
1210-0-078 Управляющий (концерном, трестом, банком и др.)
8
1210-0-002 Генеральный директор
8
1210-0-024 Директор (начальник) организации (изыскательской, конструкторской, проектной)
8
1210-0-059 Исполнительный директор
8
1210-0-064 Председатель правления
14. Карточка профессии "Руководитель по анализу и контролю качества предоставляемых услуг":
Код группы:

83-параграф, 257-тармақ Сапаны бақылау бөлімінің бастығы кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша басшы лауазымдарында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавр, мамандық, ординатура) (жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандық: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және басшы лауазымдарда мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Сапаны бақылау инспекциясының бастығы
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Сапаны бақылау объектілерінің (өнімдердің, үдерістердің, қызметтердің) ережелерге, стандарттарға, техникалық шарттарға және шарттың (келісімшарттың) талаптарына сәйкестігі туралы ақпарат беру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өнімдердің, үдерістердің, қызметтердің сапасын талдау және бақылау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Өнімдерді, үдерістерді, қызметтерді талдау және сапасын бақылау жөніндегі қызметті қамтамасыз ету 2. Қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
1-еңбек функциясы: Өнімдердің, үдерістердің, қызметтердің сапасын талдау және бақылау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру
1-дағды: Жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Белгіленген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін стратегиялық жоспарларды, бағдарламаларды, саясаттарды, үдерістерді, жүйелер мен процедураларды әзірлеу, іске асыру және орындалуын бақылау.
2. Даму бағыттарын және оларға жету жолдарын негіздеу бойынша зерттеу және талдау кезінде жұмысты басқару.
3. Нарықтық конъюнктура талаптарын және ғылым мен техниканың қазіргі заманғы жетістіктерін ескере отырып өндірісті басқару жүйелерін жетілдіру жөніндегі шараларды әзірлеуді ұйымдастыру стратегиясын іске асыру және өндірістің барынша тиімділігіне қол жеткізу және жұмыс пен қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында жүзеге асыру.
4. Ұйымның техникалық қадағалау қызметтері мен аумақтық бөлімшелерінің сапасын бақылау бойынша жұмысты үйлестіру.
5. Сапаны бақылауды ұйымдастыруға қатысты тексерулер жүргізу.
6. Сапа менеджменті жүйесін құру, жетілдіру және енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу, сапа көрсеткіштерінің стандарттары мен стандарттарын құру, олардың сақталуын бақылау.

Параграф 83, пункт 257 Начальник отдела контроля качества:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на руководящих должностях не менее 5 лет.
Уровень профессио
нального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), послевузовское образование
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на руководящих должностях не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Начальник инспекции по контролю качества
Основная цель деятельности:
Предоставление информации относительно соответствия объектов контроля качества (продукции, процессов, услуг) регламентам, стандартам, техническим условиям и условиям контракта (договора)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация деятельности по анализу и контролю качества продукции, процессов, услуг.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение деятельности по анализу и контролю качества продукции, процессов, услуг. 2. Обеспечение техники безопасности и охраны труда.
Трудовая функция 1: Организация деятельности по анализу и контролю качества продукции, процессов, услуг
Навык 1: Планирование и организация работы
Умения:
1. Разработать, осуществлять и мониторинг реализации стратегических планов, программ, политики, процессов, систем и процедур для достижения поставленных целей и задач.
2. Руководствовать работами при проведении исследований и анализа для обоснования направлений развития и способов их достижения.
3. Осуществлять с учетом требований рыночной конъюнктуры и современных достижений науки и техники разработки мер по совершенствованию систем управления производством в целях реализации стратегии организации и достижения наибольшей эффективности производства и повышения качества работы и услуг.
4. Координировать работы по контролю качества служб технического надзора и территориальных подразделений организации.
5. Проводить инспекционные проверки в части организации контроля качества.
6. Разработать предложениямпо созданию, совершенствованию и внедрению системы управления качеством, создание стандартов и нормативов кчественных показателей, осуществление контроля за их соблюдением.

7. Қызметкерлермен саясатты әзірлеу және стратегиялық жоспарлау қызметін басқару.
8. Әртүрлі көздерден ақпаратты жинау және жүйелеу.
9. Талдау және сапаны бақылау процедураларын таңдау және ұйымдастыру.
10. Сапаны бақылау органының қызметіне әсер етуі мүмкін факторларды анықтау және бағалау.
11. Күнделікті емес есептерді шешу үшін әртүрлі еңбек ептілігі мен білім салаларын біріктіру.
12. Тұтынушылардың сұраныстарына байланысты өз қызметі шеңберінде қызмет көрсетудің жаңа әдістері мен тәсілдерін әзірлеу.
13. Сапаны бақылау іс-шараларын жүргізудің нақты және ықтимал тәуекелдерін анықтау
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін реттейтін, дамудың басым бағыттарын айқындайтын заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілерді және мемлекеттік органдардың актілерін білу.
жол саласы.
2. Ұйымның және саланың техникалық, экономикалық және әлеуметтік дамуының болашағын, стратегиясын, басымдықтарын білу.
3. Ішкі ұйымдастыру-басқару құжаттары.
4. Ұйымның экономикалық қызметін болжау және тәуекелдерді басқару.
5. Таңдалған қызмет саласын ескере отырып, тиісті қызметтер нарығының жай-күйі.
6. Ұйымдастыру және қызметкерлерді басқару принциптері, әдістері мен технологиялары.
7. Жоспарлау әдістері, қызмет көрсету нәтижесін талдау, олардың экономикалық тиімділігін анықтау.
8. Сыбайлас жемқорлықпен және коммерциялық парақорлықпен күресу жолдары мен әдістері.
9. Сапаны бақылау қызметтерін және ілеспе қызметтерді көрсетудің озық технологиялары, оның ішінде халықаралық стандарттар, цифрлық технологиялар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы: Өнімдердің, үдерістердің, қызметтердің сапасын талдау және бақылау жөніндегі қызметті қамтамасыз ету
1-дағды:
Сапа менеджменті жұмысын ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Басқару аппаратында, құжат айналымы жүйесінде орындалатын еңбек үдерістері мен операцияларын жетілдіру және құжаттардың өтуін бақылау, оларды іске асырудың экономикалық тиімділігінің қажетті есептеулерімен өндірісті басқарудың заманауи техникалық құралдарын пайдалану бойынша шараларды әзірлеу.
2. Сапаны жоспарлау және көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
3. Өндірісті басқаруды ұйымдастыру бойынша әзірленген әдістемелік және нормативтік материалдардың қолданылуын бақылау.
4. Сапаны бақылау қызметтерінің сапасы саласындағы жоспарлардың орындалуын бақылау.
5. Қызмет көрсету сапасына әсер етуі мүмкін факторларды анықтау және бағалау.
6. Өнімдердің, үдерістердің және қызметтердің сапасын талдау және бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асырудың нақты және ықтимал тәуекелдерін анықтау.
7. Тәуекелдерді барынша азайту жолдарын әзірлеу.

7. Руководить и управлять деятельностью по разработке политики и стратегическому планированию работы с персоналом.
8. Сбор и систематизация информации из различных источников.
9. Подбор и организация выполнения процедур по анализу и контролю качества.
10. Выявлять и оцениватьть факторы, которые могут повлиять на деятельность органа по контролю качества.
11. Объединить различные навыки и области знаний для решения нестандартных проблем.
12. Разработать новых методы и способы оказания услуг в рамках своей деятельности в зависимости от запроса потребителей.
13. Выявлять реальные и потенциальные риски осуществления деятельности по контролю качества
Знания:
1. Знание законодательных, иных нормативных правовых актов и актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации, определяющих приоритетные направления развития дорожной отрасли.
2. Знание перспектив, стратегии, приоритетов технического, экономического и социального развития организации и отрасли.
3. Внутренние организационно распорядительные документы. 4. Прогнозирование и управление рисками хозяйственной деятельности организации.
5. Состояние рынка соответствующих услуг с учетом выбранного направления деятельности. 6. Принципы, методы и технологии управления организацией и персоналом. 7. Методы планирования, анализа выполнения услуг, определения их экономической эффективности.
8. Способы и методы противодействия коррупции и коммерческому подкупу.
9. Передовые технологии оказания услуг по контролю качества и сопутствующих услуг, включая международные стандарты, цифровые технологии.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Обеспечение деятельности по анализу и контролю качества продукции, процессов, услуг.
Навык 1: Организация и проведение работ по управлению качеством.
Умения:
1. Разработать мероприятия по совершенствованию трудовых процессов и операций, выполняемых в аппарате управления, систем документооборота и контроля над прохождением документов, применению современных технических средств управления производством с необходимыми расчетами экономической эффективности их внедрения.
2. Разработать планы мероприятий по планированию качества и повышению качества предоставляемых услуг.
3. Контролировать применение разработанных методических и нормативных материалов по организации управления производством.
4. Контролировать реализацию планов в области качества услуг по контролю качества.
5. Выявлять и оценивать факторы, которые могут повлиять на качество услуг.
6. Выявлять реальные и потенциальные риски осуществления деятельности по анализу и контролю качества продукции, процессов, услуг.
7. Разработать способы минимизации рисков.

8. Қолданыстағы өндірісті басқару жүйелерінің, көрсетілетін қызметтердің жай-күйін талдау және анықталған кемшіліктерді жою және олардың алдын алу шараларын әзірлеу.
9. Өндірістік міндеттерді шешу кезінде ұйымның тиімділік көрсеткіштерін, ағымдағы басқару әдістерін анықтау және басқару жұмысының тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін анықтау, кешенді жұмыстың ғылыми негізделген әдістерін қолдану бойынша ұсыныстар дайындау.
заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, басқару мәселелерін шешу.
10. Қолданыстағы өндірісті басқару жүйелерінің жағдайын талдау және анықталған кемшіліктерді жою және олардың алдын алу шараларын әзірлеу.
11. Әдеттен тыс сапа мәселелерін шешу үшін әртүрлі Еңбек ептілігі мен тәжірибе салаларын біріктіру.
Білімдер:
1. Жол саласын дамытудың басым бағыттарын айқындайтын, ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілерді және мемлекеттік органдардың актілерін білу. 2. Ұйымның және саланың техникалық, экономикалық және әлеуметтік дамуының болашағын, стратегиясын, басымдықтарын білу.
3. Қызмет көрсету сапасын басқару саласындағы ұлттық және халықаралық құжаттар.
4. Сапа менеджменті бойынша ішкі ұйымдық-өкімдік құжаттар.
5. Қызмет көрсету сапасын жоспарлау және басқару саласындағы ұлттық және халықаралық тәжірибе.
6. Жоспарлау мен қызмет көрсетудегі сапаны басқару әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы: Қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
1-дағды: Бөлім қызметкерлерінің іс-әрекетін басқару
Машықтар:
1. Бөлімше қызметкерлерінің ұйымда белгіленген еңбек нормаларын, қауіпсіздік және еңбекті қорғау нормаларын сақтауын бақылау.
2. Бөлім қызметкерлерін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқытуды, брифингтерді, білімді тексеруді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
Дербестікжәне жауапкершілік;
Жүйелік ойлау;
Стресске төзімділік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті;
Көшбасшылық.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6

8. Анализировать состояние действующих систем управления производством, предоставляемых услуг и разработка мероприятий по ликвидации выявленных недостатков и их предупреждению.
9. Определелить показатели работы организации, действующих методов управления при решении производственных задач и выявление возможностей повышения эффективности управленческого труда, подготовка рекомендаций по использованию научно обоснованных методов комплексного решения задач управления с применением современных информационных технологий.
10. Анализировать состояния действующих систем управления производством и разработка мероприятий по ликвидации выявленных недостатков и их предупреждению.
11. Объединять различные навыки и области знаний для решения нестандартных проблем в области качества.
Знания:
1. Знание законодательных, иных нормативных правовых актов и актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации, определяющих приоритетные направления развития дорожной отрасли.
2. Знание перспектив, стратегии, приоритетов технического, экономического и социального развития организации и отрасли.
3. Национальные и международные документы в области управления качеством услуг.
4. Внутренние организационно распорядительные документы по управлению качеством.
5. Национальный и международный опыт в области планирования и управления качеством услуг.
6. Методы управления качеством при планировании и предоставлении услуг.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2: Обеспечение техники безопасности и охраны труда
Навык 1: Управление действиями персонала подразделения
Умения:
1. Контролировать соблюдение персоналом подразделения установленных в организации норм труда, стандартов безопасности и охраны труда.
2. Организовать проведение обучения, инструктажей, проверок знаний по безопасности и охране труда сотрудников подразделения
Знания:
1. Основы организации труда и управления. 2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность ;
Системное мышление;
Стрессоустойчивость;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению;
Лидерство.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6

1329-2-002 Сапаны бақылау инспекциясының басшысы
15. "Зертхана (ғылыми-зерттеу) меңгерушісі" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1233-0
Кәсіп атауының коды:
1233-0-006
Кәсіптің атауы:
Зертхана ( ғылыми-зерттеу ) меңгерушісі
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
15-параграф, 827-тармақ Институттың ғылыми-зерттеу бөлімінің (бөлімше, зертхана) құрамына кіретін ғылыми-зерттеу секторының (зертхананың) меңгерушісі (бастығы):
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, доктордың, ғылым кандидатының, философия докторының (PhD) немесе бейіні бойынша доктордың ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі), ғылыми еңбегінің болуы, ғылыми және ұйымдастырушылық жұмыстардағы өтілі кемінде 5 жыл болуға, ұйымның ғылыми зерттеу бөлімінің (зертхананың) меңгерушісі (бастығы) лауазымына және институттың ғылыми зерттеу бөлімінің (зертхананың) құрамына кіретін ғылыми зерттеу секторының (зертхананың) меңгерушісі (бастығы) лауазымына ғылыми дәрежесі жоқ, тиісті білім саласындағы жоғары білікті маман аталған жұмыс өтіліне ие мамандар 3 жылға дейінгі мерзімге тағайындалуы мүмкін.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавр,
мамандық, ординатура)
(жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, доктордың, ғылым кандидатының, философия докторының (PhD) немесе бейіні бойынша доктордың ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі), ғылыми еңбегінің болуы, ғылыми және ұйымдастырушылық жұмыстардағы өтілі кемінде 5 жыл болуға, ұйымның ғылыми зерттеу бөлімінің (зертхананың) меңгерушісі (бастығы) лауазымына және институттың ғылыми зерттеу бөлімінің (зертхананың) құрамына кіретін ғылыми зерттеу секторының (зертхананың) меңгерушісі (бастығы) лауазымына ғылыми дәрежесі жоқ, тиісті білім саласындағы жоғары білікті маман аталған жұмыс өтіліне ие мамандар 3 жылға дейінгі мерзімге тағайындалуы мүмкін
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Ғылыми-зерттеу бөлімінің меңгерушісі
Институттың ғылыми-зерттеу бөлімінің (бөлімше, зертхана) меңгерушісі (бастығы)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Кәсіпорындағы немесе ұйымдағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды басқару және үйлестіру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:

1329-2-002 Начальник инспекции по контролю качества
15. Карточка профессии "Заведующий лабораторией (научно-исследовательской)":
Код группы:
1233-0
Код наименования занятия:
1233-0-006
Наименование профессии:
Заведующий лабораторией (научно-исследовательской)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 15. пункт 827 Заведующий (Начальник) научно-исследовательским сектором (лабораторией), входящим в состав научно-исследовательского отдела (отделения, лаборатории) института:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, ученая степень доктора или кандидата наук, наличие научных трудов, опыт научной и организаторской работы не менее 5 лет, на должности заведующего (начальника) научно-исследовательским отделом (лабораторией) организации и заведующего (начальника) научно-исследовательским сектором (лабораторией), входящим в состав научно-исследовательского отдела (отделения, лаборатории) института, на срок до 3 лет могут быть назначены, не имеющие ученой степени высококвалифицированные специалисты соответствующей области знаний, обладающие указанным опытом работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), послевузовское образование
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, ученая степень доктора или кандидата наук, наличие научных трудов, опыт научной и организаторской работы не менее 5 лет, на должности заведующего (начальника) научно-исследовательским отделом (лабораторией) организации и заведующего (начальника) научно-исследовательским сектором (лабораторией), входящим в состав научно-исследовательского отдела (отделения, лаборатории) института, на срок до 3 лет могут быть назначены, не имеющие ученой степени высококвалифицированные специалисты соответствующей области знаний, обладающие указанным опытом работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Руководитель научно-исследовательского подразделения
Заведующий (Начальник) научно-исследовательским отделом (отделением, лабораторией) института
Основная цель деятельности:
Управление и координация проведения научных исследований и опытноконструкторских работ на предприятии или в организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Кәсіпорында немесе ұйымда ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Эксперимент және бақылау нәтижелерін талдау
2. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету
1-еңбек функциясы: Кәсіпорында немесе ұйымда ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру
1-дағды:
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауды ұйымдастыру, олардың даму перспективаларын, осы жұмыстарды жүргізудің әдістері мен құралдарын анықтау.
Машықтар:
1. Жаңа немесе бар технологиялық үдерістерді, өнімдерді, білім немесе материалдарды пайдалануды әзірлеуге немесе жақсартуға бағытталған зерттеу қызметін жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Мақсаттар мен бюджеттік қажеттіліктерді көрсете отырып, кәсіпорынның немесе ұйымның ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық бағдарламаларын жоспарлау.
3. Институттың ұйымының немесе бөлімінің (бөлімінің, зертханасының) тақырыптық жоспарында қарастырылған ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауды ұйымдастыру және берілген тақырып бойынша олардың даму перспективаларын анықтау, зерттеу әдістері мен құралдарын таңдау.
4. Ұйымның қызметі шеңберінде жүзеге асырылатын ғылыми-зерттеу тақырыптары бойынша ғылыми-техникалық ақпаратты жинауды және зерделеуді ұйымдастыру.
5. Бөлімшенің ұзақ мерзімді және жылдық жұмыс жоспарларының жобаларын әзірлеу.
6. Техникалық шарттар жобаларын, әдістемелік және жұмыс бағдарламаларын, тиісті білім саласын дамытудың техникалық-экономикалық негіздемелерін және болжамдарын және жоспарлы жұмыстарды, басқа да жоспарлау құжаттарын және әдістемелік материалдарды бірлесіп орындаушы ретінде басқа ұйымдарды тарту бойынша ұсыныстарды әзірлеу.
7. Шеңберінде әртүрлі тұжырымдамалардың, бағдарламалардың, заңдардың жобаларын, әлеуметтік-экономикалық реформаның жүйелі ғылыми негіздерін, өңірлерді дамытудың кешенді бағдарламаларын, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, зияткерлік меншік нарығын және онымен байланысты инфрақұрылымды дамытудың нормативтік-құқықтық базасын әзірлеу.
8. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
9. Бірлескен зерттеулер жүргізу үшін отандық және шетелдік серіктестерді іздестіру, қосымша қаржы тарту, конкурстар мен жобалық тендерлерге қатысу үшін жобалық ұсыныстарды әзірлеу бойынша бастамаларды дайындау.
10. Ұйым қызметінің бағыттары бойынша ғылыми-техникалық жетістіктер мен идеялар нарығында маркетингтік зерттеулер жүргізу.

1. Организация выполнения научных исследований и опытно-конструкторских работ на предприятии или в организации
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа результатов экспериментов и наблюдений.
2. Кадровое обеспечение организации квалифицированными кадрами
Трудовая функция 1: Организация выполнения научных исследований и опытноконструкторских работ на предприятии или в организации
Навык 1: Организация выполнения научно-исследовательских работ, определение перспективы их развития, методов и средств проведения этих работ
Умения:
1. Планировать, управлять и координировать осуществления научно-исследовательской деятельностью, направленной на разработку новых или усовершенствование действующих технологических процессов, продуктов, знаний или использования материалов.
2. Планировать исследования и программ развития предприятия или организации с указанием целей и бюджетных потребностей.
3. Организовать выполнение научно-исследовательских работ, предусмотренных в тематическом плане организации или отдела (отделения, лаборатории) института, и определение перспективы их развития по закрепленной тематике, выбор методов и средств проведения этих работ.
4. Организовать сбор и изучение научно-технической информации по тематикам исследований, проводимых в рамках деятельности организации.
5. Разработать проект перспективных и годовых планов работы подразделения.
6. Разработать проект технических заданий, методических и рабочих программ, техникоэкономических обоснований и прогнозы развития соответствующей области знаний и предложения о привлечении иных организаций в качестве соисполнителей запланированных работ, иных плановых документов и методических материалов.
7. Разработать проект различных концепций, программ, законов, системно-научных основ социально-экономической реформы, комплексных программ развития регионов, нормативно-правовой базы для раз-вития научно-технической и инновационной деятельности, рынка интеллектуальной собственности и соответствующей инфраструктуры в рамках направлений - своих исследований.
8. Разработать и управлять бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
9. Подготовить инициативы по поиску отечественных и зарубежных партнеров для проведения совместных исследований, привлечению дополнительного финансирования, разработке проектных предложений для участия в конкурсах и тендерах проектов.
10. Проводить маркетинговые исследования на рынке научно-технических достижений и идей по направлениям деятельности организации.

11. Жаңа технологиялар мен жобаларды құқықтық қорғау, ашылуларға авторлық құқық және өзге де зияткерлік меншік мәселелерін қоса алғанда, мүдделі тұтынушыларға ұйымның идеялары мен жетістіктерін сату бойынша ұсыныстар әзірлеу.
12. Бөлімнің тақырыптық жоспарында қарастырылған мәселелерге ғылыми жетекшілік ету, олардың түпкілікті мақсаттары мен күтілетін нәтижелерін тұжырымдау.
13. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын қызметкерлердің қызметін басқару.
14. Жоспарда көзделген тапсырмалардың, шарттық міндеттемелердің орындалуын, сондай-ақ бөлім мамандары мен бірлесіп орындаушылармен орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
15. Нормативтік талаптардың сақталуын, құжаттаманың толықтығы мен сапасын, оны бекітудің белгіленген тәртібінің сақталуын бақылау.
16. Аяқталған ғылыми зерттеулер бойынша есеп беру құжаттамасын дайындау.
17. Секторлардың (зертханалардың) қызмет бағыттарын анықтау, бөлімге кіреді, жұмыстарын ұйымдастыру және үйлестіру
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін, сондай-ақ білімнің, ғылымның және техниканың тиісті саласының ғылыми мәселелерін білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жол саласын дамыту бағыттары, жоғары тұрған органдардың әдістемелік материалдары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
4. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастырудың, жоспарлаудың және қаржыландырудың, жүргізудің және енгізудің белгіленген тәртібі.
5. Басқа ұйымдармен бірлескен жұмыстарды орындау кезінде шарттар жасасу және орындау тәртібі.
6. Маркетинг, ұйым бөлімшелерінің ғылыми жабдықталуы, оның жұмыс істеу тәртібі.
7. Өнертабыстар мен ашылуларға өтінімдерді ресімдеу, ғылыми-техникалық құжаттаманы және аспаптарды, материалдарды, басқа да ғылыми жабдықтарды сатып алуға өтінімдерді дайындау тәртібі.
8. Ұйымдастырушылық зерттеулер мен әзірлемелерді басқару жүйелері.
9. Іс жүргізуді ұйымдастыру бойынша әдістемелік материалдар.
10. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Ғылыми зерттеулер мен жобаларды іске асыру шеңберінде жүргізілетін эксперименттік (соның ішінде зертханалық) жұмыстарды ұйымдастыру, олардың даму перспективаларын, осы жұмыстарды жүргізудің әдістері мен құралдарын айқындау
Машықтар:

11. Разработать предложения по продаже идей и достижений организации заинтересованным потребителям, включая вопросы правовой защиты новых технологий и проектов, авторского права на открытия и иную интеллектуальную собственность.
12. Научное руководство по проблемам, предусмотренным в тематическом плане подразделения, формулирование их конечных целей и предполагаемых результатов.
13. Руководить и управлять деятельностью персонала, осуществляющего научно-исследовательские работы.
14. Контролировать выполнения предусмотренных планом заданий, договорных обязательств, а также качества работ, выполненных специалистами подразделения и соисполнителями.
15. Контролировать соблюдения нормативных требований, комплектности и качественного оформления документации, соблюдение установленного порядка ее согласования.
16. Подготовить отчетную документацию по выполненным научным исследованиям.
17. Определить направления деятельности секторов (лабораторий), входящих в состав подразделения, организует и координирует их работу.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации, а также научные проблемы соответствующей области знаний, науки и техники.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Направления развития дорожной отрасли, руководящие материалы вышестоящих органов, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
4. Установленный порядок организации, планирования и финансирования, проведения и внедрения научных исследований и разработок.
5. Порядок заключения и исполнения договоров при совместном выполнении работ с иными организациями.
6. Маркетинг, научное оборудование подразделений организации, порядок его эксплуатации.
7. Порядок составления заявок на изобретения и открытия, оформления научно-технической документации и заявок на приобретение приборов, материалов, иного научного оборудования.
8. Системы управления научными исследованиями и разработками организации.
9. Руководящие материалы по организации делопроизводства.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация проведения экспериментальных (в том числе лабораторных) работ, выполняемых в рамках реализации научных исследований и проектов, определение перспективы их развития, методов и средств проведения этих работ
Умения:

1. Институттың ұйымының немесе бөлімінің (бөлімінің, зертханасының) тақырыптық жоспарында қарастырылған тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды орындауды ұйымдастыру, осы жұмыстарды жүргізудің әдістері мен құралдарын таңдау.
2. Жоспарда көзделген тапсырмалардың, шарттық міндеттемелердің орындалуын, сондай-ақ бөлім мамандары мен бірлесіп орындаушылармен орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
3. Нормативтік талаптардың сақталуын, құжаттаманың толықтығы мен сапасын, оны бекітудің белгіленген тәртібінің сақталуын бақылау.
4. Жұмыстарды орындау үшін қажетті жабдыққа, материалдарға және басқа да ресурстарға бөлімшенің қажеттілігін анықтау, бөлімшені осы ресурстармен қамтамасыз ету, жабдықтардың, жабдықтардың және аспаптардың сақталуын және оларды ұтымды пайдаланудың шараларын әзірлеу.
5. Аяқталған эксперименттік зерттеулер бойынша есеп құжаттамасын дайындау.
6. Бөлімше құрамына кіретін секторлардың (зертханалардың) қызмет бағыттарын анықтау, олардың жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді.
7. Жұмыстың қауіпсіз орындалуын, тәртіптілік пен еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау нормаларының сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін, сондай-ақ білімнің, ғылымның және техниканың тиісті саласының ғылыми мәселелерін білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жол саласын дамыту бағыттары, жоғары тұрған органдардың әдістемелік материалдары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
4. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастырудың, жоспарлаудың және қаржыландырудың, жүргізудің және енгізудің белгіленген тәртібі.
5. Басқа ұйымдармен бірлескен жұмыстарды орындау кезінде шарттар жасасу және орындау тәртібі.
6. Маркетинг, ұйым бөлімшелерінің ғылыми жабдықталуы, оның жұмыс істеу тәртібі.
7. Өнертабыстар мен ашылуларға өтінімдерді ресімдеу, ғылыми-техникалық құжаттаманы және аспаптарды, материалдарды, басқа да ғылыми жабдықтарды сатып алуға өтінімдерді дайындау тәртібі.
8. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді басқару жүйелері.
9. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша жұмыс функциясы: Тәжірибе мен бақылау нәтижелерін талдау
1-дағды:
Тәжірибелер мен бақылаулардың нәтижелерін талдау, нәтижелердің дұрыстығын, олардың орындалуын бақылау
Машықтар:

1. Организовать выполнение экспериментальных работ, предусмотренных в тематическом плане организации или отдела (отделения, лаборатории) института, выбор методов и средств проведения этих работ.
2. Контролировать выполнения предусмотренных планом заданий, договорных обязательств, а также качества работ, выполненных специалистами подразделения и соисполнителями.
3. Контролировать соблюдения нормативных требований, комплектности и качественного оформления документации, соблюдение установленного порядка ее согласования.
4. Определить потребности подразделения в оборудовании, материалах и иных ресурсах, необходимых для проведения работ, разработка мер по обеспечению подразделения этими ресурсами, сохранности оборудования, аппаратуры и приборов, их рациональному использованию.
5. Подготовить отчетную документацию по выполненным экспериментальным исследованиям.
6. Определить направления деятельности секторов (лабораторий), входящих в состав подразделения, организует и координирует их работу.
7. Контролировать безопасное проведение работ, с соблюдением порядка и норм по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации, а также научные проблемы соответствующей области знаний,науки и техники.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Направления развития дорожной отрасли, руководящие материалы вышестоящих органов, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
4. Установленный порядок организации, планирования и финансирования, проведения и внедрения научных исследований и разработок.
5. Порядок заключения и исполнения договоров при совместном выполнении работ с иными организациями.
6. Маркетинг, научное оборудование подразделений организации, порядок его эксплуатации.
7. Порядок составления заявок на изобретения и открытия, оформления научно-технической документации и заявок на приобретение приборов, материалов, иного научного оборудования.
8. Системы управления научными исследованиями и разработками.
9. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Проведение анализа результатов экспериментов и наблюдений
Навык 1:
Проведение анализа результатов экспериментов и наблюдений, контроль правильности результатов, и их внедрение
Умения:

1. Зерттеу мақсатына сәйкес ғылыми және эксперименттік мәліметтерді талдау және теориялық жалпылауды жүргізу.
2. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін басқару. 3. Зерттеу нәтижелерін іс жүзінде қолдануды қамтамасыз ету, оларды жүзеге асыруда қадағалау және техникалық көмек көрсету.
4. Ғылыми-техникалық жетістіктерді патенттеу және лицензиялау, өнертабыстар мен рационализаторлық ұсыныстарды тіркеу жұмыстарын ұйымдастыру.
5. Басқа ұйымдардың жұмысына қатысатын бірлескен орындаушылар жұмысының нәтижелерін талдау.
6. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізуді ұйымдастыру, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін практикалық енгізуді қамтамасыз ету.
7. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерінің орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін, сондай-ақ білімнің, ғылымның және техниканың тиісті саласының ғылыми мәселелерін білу.
2. Жол саласын дамыту бағыттары, жоғары тұрған органдардың әдістемелік материалдары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
3. Өнертабыстар мен ашылуларға өтінімдерді ресімдеу, ғылыми-техникалық құжаттаманы және аспаптарды, материалдарды, басқа да ғылыми жабдықтарды сатып алуға өтінімдерді дайындау тәртібі.
4. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді басқару жүйелері.
5. Іс жүргізуді ұйымдастыру бойынша нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы:
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету
1-дағды:
Тиісті білім саласы бойынша жоғары білікті кадрлардың біліктілігін арттыруды дайындау және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Тиісті білім саласында жоғары білікті кадрлардың біліктілігін арттыруды дайындау және жүзеге асыру.
2. Тиісті білім саласы бойынша жоғары білікті кадрларды даярлаудың перспективалы жоспарларын әзірлеу.
3. Тиісті білім саласы бойынша жоғары білікті кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру бағдарламаларын әдістемелік басқаруды жүзеге асыру.
4. Бөлімше жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету, жұмысшыларды ұтымды орналастыру, олардың шығармашылық белсенділігін арттыру шараларын әзірлеу.
5. Кадрларды іріктеу, оларды аттестациялау және тиімділігін бағалау жұмыстарын жүргізу, біліктілігін арттыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін білу.

1. Проводить анализ и теоретическое обобщения научных и экспериментальных данных в соответствии с задачами исследования.
2. Управлять результатами научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
3. Обеспечить практическое применение результатов исследований, авторский надзор и оказание технической помощи при их внедрении.
4. Организовать работы по патентованию и лицензированию научных и технических достижений, регистрации изобретений и рационализаторских предложений.
5. Анализировать результаты работ соисполнителей, участвующих в выполнении работ других организаций.
6. Организовать внедрение результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, обеспечение научного руководства практической реализацией результатов научных исследований и опытно-конструкторских работ.
7. Контролировать реализацию внедрения результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации, а также научные проблемы соответствующей области знаний, науки и техники.
2. Направления развития дорожной отрасли, руководящие материалы вышестоящих органов, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
3. Порядок составления заявок на изобретения и открытия, оформления научно-технической документации и заявок на приобретение приборов, материалов, иного научного оборудования.
4. Системы управления научными исследованиями и разработками.
5. Руководящие материалы по организации делопроизводства
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2: Кадровое обеспечение организации квалифицированными кадрами
Навык 1: Подготовка и осуществление повышения квалификации кадров высокой квалификации в соответствующей области знаний.
Умения:
1. Подготовить и осуществлять повышения квалификации кадров высокой квалификации в соответствующей области знаний.
2. Разработать перспективные планы подготовки кадров высокой квалификации в соответствующей области знаний.
3. Осуществлять методическое руководство программами подготовки и повышения квалификации кадров высокой квалификации в соответствующей области знаний.
4. Обеспечить повышения эффективности работы подразделения, рациональной расстановки работников, разработка мер по повышению их творческой активности.
5. Подбор кадров, проведение работ по их аттестации и оценке деятельности, повышению квалификации.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации.

2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жол саласын дамыту бағыттары, жоғары тұрған органдардың әдістемелік материалдары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
4. Ғылыми қызметкерлерді ұйымдастыру, бағалау және еңбекақы төлеу жүйелері, оларды материалдық ынталандыру нысандары.
5. Кадрларды даярлау және олардың біліктілігін арттыру бойынша қолданыстағы ереже.
6. Іс жүргізуді ұйымдастыру бойынша әдістемелік материалдар.
7. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
1233-0-015 Ғылыми-зерттеу бөлімшесінің меңгерушісі
7
1233-0-001 Бас конструктор (ғылыми зерттеулер және әзірлемелер бойынша)
16. "Қызмет басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1324-0
Кәсіп атауының
коды:
1324-0-021
Кәсіптің атауы:
Қызмет басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
65-параграф, 203-тармақ, Материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімінің (логистика бөлімінің) бастығы:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз ету саласында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавр,
мамандық, ординатура)
(жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр/ Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз ету саласында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Бөлім меңгерушісі (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Тауарларды (материалдар, бұйымдар, бұйымдар) жеткізуді, тасымалдауды, сақтауды және бөлуді жоспарлау, басқару және үйлестіру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Направления развития дорожной отрасли, руководящие материалы вышестоящих органов, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
4. Системы организации, оценки и оплаты труда научных работников, формы их материального поощрения.
5. Действующее положение по подготовке и повышению квалификации кадров.
6. Руководящие материалы по организации делопроизводства.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
1233-0-015 Руководитель научно-исследовательского подразделения
7
1233-0-001 Главный конструктор (по научным исследованиям и разработкам)
16. Карточка профессии "Начальник службы (материально-технического снабжения)":
Код группы:
1324-0
Код наименования занятия:
1324-0-021
Наименование профессии:
Начальник службы (материально-технического снабжения)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 65, пункт 203, Начальник отдела материально-технического снабжения (отдела логистики)
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), послевузовское образование
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Начальник отдела (материально-технического снабжения)
Основная цель деятельности:
Планирование, управление и координация поставок, транспортировки, хранения и распределение товаров (материалов, продукции, изделий).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Сатып алу және тарату жоспарларын анықтау, үйлестіру және орындалуын бақылау.
2. Тауарларды жеткізу және сақтау талаптарын қанағаттандыру үшін тауарларды сақтау және есепке алу жүйелерін бақылау және қарау.
3. Ұйымның материалдық-техникалық ресурстарының жалпы есебі, қорлардың уақытылы толықтырылуын бақылау
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
Лауазымдық функция 1: Сатып алу және тарату жоспарларының орындалуын анықтау, үйлестіру және бақылау.
1-дағды: Тауарлы-материалдық қорлардың қажетті деңгейлерін ең аз шығынмен ұстау үшін жоспарларды дайындау және іске асыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынды немесе ұйымды оның өндірістік қызметіне қажетті барлық қажетті сападағы материалдық ресурстармен қамтамасыз ету, өндіріс шығындарын азайту және максималды пайда алу мақсатында олардың ұтымды пайдаланылуына жалпы бақылау.
2. Өндірістік бағдарламаны материалдық-техникалық қамтамасыз етудің, ұйым мен оның бөлімшелерінің жөндеу және техникалық қызмет көрсету қажеттілігінің, сондай-ақ қажетті өндірістік резервтерді құрудың перспективалық және ағымдағы жоспарлары мен теңгерімдерінің жобаларын әзірлеуге жалпы басшылық жасау. үдемелі тұтыну нормаларын қолдана отырып, материалдық ресурстарға (шикізаттарға, материалдарға, жартылай фабрикаттар, жабдықтарға, жинақтаушы бұйымдарға, отынға, энергияға және т.б.) қажеттілікті анықтау туралы.
3. Ішкі ресурстарды пайдалана отырып, осы қажеттілікті қамтамасыз ететін көздерді іздестіру.
4. Жабдықтаушылармен келісім-шарттардың жасалуын бақылау, жеткізудің мерзімі мен шарттарын келісу, материалдық-техникалық ресурстарды жеткізу бойынша тікелей ұзақ мерзімді экономикалық қатынастарды орнату мүмкіндігі мен орындылығын анықтау.
5. Материалдық-техникалық ресурстарды көтерме сауда арқылы алу, сонымен қатар еркін сату негізінде сатылатын материалдық-техникалық ресурстарды сатып алу мүмкіндігін анықтау мақсатында фирмалар мен компаниялардың ұсыныстары туралы жедел маркетингтік ақпаратты және жарнамалық материалдарды зерттеу.
6. Материалдық ресурстардың келісім-шарттарда көзделген мерзімге сәйкес жеткізілуін бақылау, олардың саны, сапасы мен толықтығы мен ұйым қоймаларында сақталуын бақылау.
7. Шарттық міндеттемелерді бұзған жағдайда жеткізушілерге талаптарды дайындау, осы талаптар бойынша есеп айырысулардың дайындалуын бақылау, жасалған шарттар талаптарының өзгерістерін жеткізушілермен келісу.
8. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
9. Операциялық және әкімшілік процедураларды құру және басқару.
Білімдер:

1. Определение, координация и мониторинг реализации планов закупок и распространения товаров.
2. Мониторинг и обзор систем хранения и учета товаров для удовлетворения требований поставки и хранения товаров.
3. Общий учет материально-технических средств организации, контроль за своевременным пополнением запасов
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение техники безопасности и охраны труда
Трудовая функция 1: Определение, координация и мониторинг реализации планов закупок и распространения товаров.
Навык 1: Подготовка и реализация планов по поддержанию необходимых уровней запасов при минимальных затратах
Умения:
1. Обеспечивать предприятия или организации всеми необходимыми для его производственной деятельности материальными ресурсами требуемого качества, общий контроль за их рациональным использованием с целью сокращения издержек производства и получения максимальной прибыли.
2. Общее руководство за разработкой проектов перспективных и текущих планов и балансов материально-технического обеспечения производственной программы, ремонтно-эксплуатационных нужд организации и ее подразделений, а также создания необходимых производственных запасов на основе определения потребности в материальных ресурсах (сырье, материалах, полуфабрикатах, оборудовании, комплектующих изделиях, топливе, энергии и иные) с использованием прогрессивных норм расхода.
3. Изыскать источники покрытия этой потребности за счет внутренних ресурсов.
4. Контролировать заключение договоров с поставщиками, согласование условий и сроков поставок, определением возможности и целесообразности установления прямых долгосрочных хозяйственных связей по поставкам материально-технических ресурсов.
5. Изучить оперативную маркетинговую информацию и рекламные материалы о предложениях фирм и компаний, с целью выявления возможности приобретения материально-технических ресурсов в порядке оптовой торговли, а также закупку материально-технических ресурсов, реализуемых в порядке свободной продажи.
6. Контролировать за обеспечением доставки материальных ресурсов в соответствии с предусмотренными в договорах сроками, контроль их количества, качества и комплектности и хранение на складах организации.
7. Подготовить претензий к поставщикам при нарушении ими договорных обязательств, контроль составления расчетов по этим претензиям, согласование с поставщиками изменения условий заключенных договоров.
8. Разработать и управлять бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
9. Создать и руководить оперативными и административными процедурами.
Знания:

1. Ұйымның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер, қолданыстағы халықаралық құжаттар және әдістемелік материалдар.
2. Кәсіпкерлікті басқарудың нарықтық әдістері, ұйымның даму перспективалары.
3. Материалдық-техникалық жабдықтауды ұзақ мерзімді және ағымдағы жоспарлаудың әдістері мен тәртібі, шикізаттың, материалдардың және басқа да материалдық ресурстардың өндірістік қорларының нормативтерін әзірлеу, ресурстарды үнемдеу бойынша жұмыстарды жүргізу.
4. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалауды ұйымдастыру.
5. Жабдықтаушылармен шарттар жасасу және олардың орындалуын бақылау, ұйымның бөлімшелеріне материалдарды шығару үшін құжаттаманы дайындау тәртібі.
6. Өнім сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз етудің стандарттары мен техникалық шарттары, оларды әзірлеу әдістері мен тәртібі.
7. Көтерме және бөлшек сауда бағасы, тұтынылатын материалдар ассортименті.
8. Технология, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
9. Жабдықтау және қойма операцияларын есепке алуды ұйымдастыру және материалдық-техникалық жабдықтау жоспарының орындалуы туралы есептерді жасау тәртібі.
10. Компьютерлік технология, телекоммуникация және байланыс.
11. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-тапсырма функциясы:
Өнімді жеткізу және сақтау талаптарын қанағаттандыру үшін тауарларды сақтау және түгендеу жүйелерін бақылаңыз және қарап шығыңыз.
1-дағды:
Өнімді жеткізу және сақтау талаптарын қанағаттандыру үшін түгендеу және түгендеу жүйелерін ағымдағы бақылау мен шолуды қадағалау.
Машықтар:
1. Жеткізуді қамтамасыз ететін тауарлар мен көліктің сыртқы түріне қойылатын талаптарды сақтау мәселелері бойынша басқа бөлімшелермен және клиенттермен өзара әрекеттесу.
2. Шығарылатын өнімнің сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі ұйымның стандарттарын, материалдық ресурстардың өндірістік (қойма) қорларының экономикалық негізделген нормативтерін әзірлеуге басшылық ету.
3. Материалдар мен жинақтаушы бұйымдар қорының жай-күйіне жалпы бақылауды қамтамасыз ету, ұйымдағы өндірістік қорларды жедел реттеу, ұйым бөлімшелерінде материалдық ресурстарды жеткізу және олардың мақсатына жұмсалуы бойынша лимиттердің сақталуын қамтамасыз ету.
4. Материалдық ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыру, оларды тасымалдауға және сақтауға, қайталама ресурстар мен өндіріс қалдықтарын пайдалануға байланысты шығындарды азайтуға, олардың тұтынуын бақылау жүйесін жетілдіруге, жергілікті ресурстар, артық шикізат пен материалдарды, жабдықтарды және материалдық ресурстардың басқа түрлерін анықтау және өткізу.
5. Қойма жұмысын ұйымдастыру, қажетті сақтау шарттарын сақтау бойынша шараларды әзірлеу.
6. Көлік және қойма жұмыстарын механикаландыру мен автоматтандырудың қажетті деңгейін, компьютерлік жүйелерді пайдалануды және ұйымдастыру мен еңбекті қорғаудың нормативтік шарттарын қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, действующие международные документы и методические материалы по материально-техническому обеспечению организации.
2. Рыночные методы ведения хозяйствования, перспективы развития организации.
3. Методы и порядок перспективного и текущего планирования материально-технического обеспечения, разработки нормативов производственных запасов сырья, материалов и иных материальных ресурсов, проведения работ по ресурсосбережению.
4. Организацию материально-технического обеспечения и складского хозяйства.
5. Порядок заключения договоров с поставщиками и контроля за их выполнением, оформления документации на отпуск материалов подразделениям организации.
6. Стандарты и технические условия по материально-техническому обеспечению качества продукции, методы и порядок их разработки.
7. Оптовые и розничные цены, номенклатуру потребляемых материалов.
8. Основы технологии, организации производства, труда и управления.
9. Организацию учета снабженческих и складских операций и порядок составления отчетности о выполнении плана материально-технического обеспечения.
10. Средства вычислительной техники, телекоммуникаций и связи.
11. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2: Мониторинг и обзор систем хранения и учета товаров для удовлетворения требований поставки и хранения товаров.
Навык 1: Контроль за осуществлением постоянного мониторинга и обзора систем хранения и учета товаров для удовлетворения требований поставки и хранения товаров.
Умения:
1. Взаимодействовать с другими отделами и клиентами по вопросу соблюдения требований к внешнему виду товаров и транспорта, обеспечивающего доставку.
2. Руководить разработкой стандартов организации по материально-техническому обеспечению качества выпускаемой продукции, экономически обоснованных нормативов производственных (складских) запасов материальных ресурсов.
3. Обеспечить общий контроль за состоянием запасов материалов и комплектующих изделий, оперативным регулированием производственных запасов в организации, соблюдением лимитов на отпуск материальных ресурсов и их расходованием в подразделениях организации по прямому назначению.
4. Общее руководство разработкой и внедрением мероприятий по повышению эффективности использования материальных ресурсов, снижению затрат, связанных с их транспортировкой и хранением, использованию вторичных ресурсов и отходов производства, совершенствованию системы контроля за их расходованием, использованием местных ресурсов, выявлению и реализации излишнего сырья, материалов, оборудования и иных видов материальных ресурсов.
5. Организовать работу складского хозяйства, разработку мероприятий по принятию мер по соблюдению необходимых условий хранения.
6. Обеспечить необходимый уровень механизации и автоматизации транспортно-складских операций, применения компьютерных систем и нормативных условий организации и охраны труда.
Знания:

1. Ұйымның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер, қолданыстағы халықаралық құжаттар және әдістемелік материалдар.
2. Кәсіпкерлікті басқарудың нарықтық әдістері, ұйымның даму перспективалары.
3. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалауды ұйымдастыру.
4. Өнім сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз етудің стандарттары мен техникалық шарттары, оларды әзірлеу әдістері мен тәртібі.
5. Технология, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
6. Жабдықтау және қойма операцияларын есепке алуды ұйымдастыру және материалдық-техникалық жабдықтау жоспарының орындалуы туралы есептерді жасау тәртібі.
7. Компьютерлік технология, телекоммуникация және байланыс.
8. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-еңбек функциясы: Ұйымның материалдық-техникалық қорларының жалпы есебі, қорлардың уақытылы толықтырылуын
бақылау
1-дағды:
Тауарлардың барлық қозғалысын бақылау үшін бухгалтерлік есеп жүйесін енгізу, сондай-ақ оңтайлы мерзімде қорлардың қамтамасыз етілуі мен
толықтырылуына жалпы бақылау
Машықтар:
1. Тауарларды алу, сақтау және тарату операцияларының есебін жалпы бақылау.
2. Ұйым қоймаларындағы материалдық ресурстардың қозғалысын есепке алуды ұйымдастыру.
3. Материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізу.
4. Ұйымның материалдық-техникалық қамтамасыз ету жоспарының орындалуы туралы белгіленген есептілікті жасау.
Білімдер:
1. Ұйымның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер, қолданыстағы халықаралық құжаттар және әдістемелік материалдар.
2. Кәсіпкерлікті басқарудың нарықтық әдістері, ұйымның даму перспективалары.
3. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалауды ұйымдастыру.
4. Жабдықтаушылармен шарттар жасасу және олардың орындалуын бақылау, ұйымның бөлімшелеріне материалдарды шығару үшін құжаттаманы дайындау тәртібі.
5. Өнім сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз етудің стандарттары мен техникалық шарттары, оларды әзірлеу әдістері мен тәртібі.
6. Технология, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
7. Жабдықтау және қойма операцияларын есепке алуды ұйымдастыру және материалдық-техникалық жабдықтау жоспарының орындалуы туралы есептерді жасау тәртібі.
8. Компьютерлік технология, телекоммуникация және байланыс.
9. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі :
-
1-қосымша еңбек функциясы: Қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету
1-дағды: Бөлімше қызметкерлерінің іс-әрекетін басқару
Машықтар:

1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, действующие международные документы и методические материалы по материально-техническому обеспечению организации.
2. Рыночные методы ведения хозяйствования, перспективы развития организации. 3. Организацию материально-технического обеспечения и складского хозяйства. 4. Стандарты и технические условия по материально-техническому обеспечению качества продукции, методы и порядок их разработки. 5. Основы технологии, организации производства, труда и управления. 6. Организацию учета снабженческих и складских операций и порядок составления отчетности о выполнении плана материально-технического обеспечения. 7. Средства вычислительной техники, телекоммуникаций и связи.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3: Общий учет материально-технических средств организации, контроль за своевременным пополнением запасов
Навык 1:
Внедрение систем учета для отслеживания всех движений товаров, а также общий контроль за обеспечением и пополнением запасов в оптимальные сроки
Умения:
1. Общий контроль за ведением учета сделок по приобретению, хранению и распределению товаров.
2. Организовать учет движения материальных ресурсов на складах организации. 3. Проводить инвентаризацию материальных ценностей.
4. Составлять установленную отчетность о выполнении плана материально-технического беспечения организации.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, действующие международные документы и методические материалы по материально-техническому обеспечению организации.
2. Рыночные методы ведения хозяйствования, перспективы развития организации.
3. Организация материально-технического обеспечения и складского хозяйства.
4. Порядок заключения договоров с поставщиками и контроля за их выполнением, оформления документации на отпуск материалов подразделениям организации.
5. Стандарты и технические условия по материально-техническому обеспечению качества продукции, методы и порядок их разработки.
6. Основы технологии, организации производства, труда и управления.
7. Организацию учета снабженческих и складских операций и порядок составления отчетности о выполнении плана материально-технического обеспечения.
8. Средства вычислительной техники, телекоммуникаций и связи.
9. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность
признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Обеспечение техники безопасности и охраны труда
Навык 1: Управление действиями персонала подразделения
Умения:

1. Бөлімше қызметкерлерінің ұйымда белгіленген еңбек нормаларын, қауіпсіздік және еңбекті қорғау нормаларын сақтауын бақылау.
2. Бөлім қызметкерлерін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқытуды, брифингтерді, білімін тексеруді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
1324-0-022 Басшы (басқарушы) (материалдық-техникалық жабдықтау және өткізу)
6
1324-0-019 Бөлім басшысы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)
6
1324-0-020 Қойма бастығы (жанар-жағармай, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)
17. " Қауіпсіздік қызметінің бастығы (көлікте)" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1325-1
Кәсіп атауының коды:
1325-1-037
Кәсіптің атауы:
Қауіпсіздік қызметінің бастығы (көлікте)
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
55-параграф, 173-тармақ Қауіпсіздік қызметінің бастығы:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және құқық қорғау органдарында немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл практикалық жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавр,
мамандық, ординатура)
(жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандық:
Құқық
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және құқық қорғау органдарында немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл практикалық жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Қызмет бастығы (көлікте);
Қауіпсіздік қызметінің маманы.
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Ұйымда қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және үйлестіреді. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау мәселелері бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілердің сақталуын бақылайды.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Контролировать соблюдение персоналом подразделения установленных в организации норм труда, стандартов безопасности и охраны труда.
2. Организовать проведение обучения, инструктажей, проверок знаний по безопасности и охране труда сотрудников подразделения.
Знания:
1. Основы организации труда и управления.
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
1324-0-022 Руководитель (управляющий) (в материально-техническом снабжении и сбыте)
6
1324-0-019 Начальник отдела (материально-технического снабжения)
6
1324-0-020 Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)
17. Карточка профессии "Начальник службы безопасности (на транспорте)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-037
Наименование профессии:
Начальник службы безопасности (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 55. пункт 173 Начальник службы безопасности:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и практический стаж работы в правоохранительных органах или по специальности не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Право
Квалификация:
Бакалавр/Магистр
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и практический стаж работы в правоохранительных органах или по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Начальник службы (на транспорте);
Специалист службы безопасности.
Основная цель деятельности:
Организует и координирует работы по безопасности и охране труда в организации. Осуществляет контроль за соблюдением законодательных и иных нормативных правовых актов по безопасности и охране труда.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерделеуді, жұмыс орындары мен өндірістік жабдықтарды қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарына сәйкестігіне аттестаттау мен аттестаттауды ұйымдастырады
2. Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды ұйымдастырады.
Қосымша жұмыс функциялары:
1. " Еңбек қызметіне байланысты жарақаттану және кәсіптік аурулар туралы " есеп беру.
1-еңбек функциясы: Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерделеуді, жұмыс орындары мен өндірістік құрал-жабдықтарды қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарына сәйкестігіне аттестаттау мен аттестациялауды ұйымдастырады.
1-дағды:
Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерделеу, жұмыс орындарын аттестациялау және аттестациялау
Машықтар:
1. Жұмыс орнындағы еңбек жағдайларын зерттеу әдістері.
2. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
3. Жұмыстың ауырлық категориясына негізделген жұмысшыларға қойылатын психофизиологиялық талаптар (жеңіл жұмысқа ауыстырылған жұмысшылардың жекелеген санаттары).
Білімдер:
1. Қауіпсіздік мәселелері бойынша заңнамалық, нормативтік құқықтық актілер және әдістемелік материалдар.
2. Ұйымның өндірістік және ұйымдық құрылымы.
3. Негізгі технологиялық үдерістер мен өндіріс режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы: Өндіріс орындарын еңбек жағдайлары бойынша аттестациялауды ұйымдастырады.
1-дағды:
Жұмыс орындары мен өндірістік құрал-жабдықтардың еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сертификаттау және сертификаттау
Машықтар:
1. Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерделеуді, жұмыс орындары мен өндірістік жабдықтарды қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарына сәйкестігіне аттестаттау мен аттестаттауды ұйымдастыру.
2. Өндірістік нысандарды еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жұмыс орнындағы еңбек жағдайларын зерттеу әдістері.
2. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
3. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы: " Еңбек қызметіне байланысты жарақаттану және кәсіптік аурулар туралы " есеп дайындау.
1-дағды: Ақпаратты жинау және өндірістік жарақат туралы мәліметтерді талдау
Машықтар:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша құжаттаманың сақталуын, белгіленген нысандар бойынша есептерді жасауды ұйымдастырады
Білімдер:
1. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды және қызметкерлердің денсаулығына басқа да жарақаттарды тексеруді жүргізу тәртібі.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша үгіт-насихат және ақпараттың әдістері мен нысандары.

1. Организует изучение условий труда на рабочих местах, аттестации и сертификации рабочих мест и производственного оборудования на соответствие требованиям безопасности и охраны труда;
2. Организует проведение аттестации производственных объектов по условиям труда.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление отчета "О травматизме, связанном с трудовой деятельностью и профессиональных заболеваниях".
Трудовая функция 1: Организует изучение условий труда на рабочих местах, аттестации и сертификации рабочих мест и производственного оборудования на соответствие требованиям безопасности и охраны труда.
Навык 1:
Изучение условий труда на рабочих местах, аттестации и сертификации рабочих мест
Умения:
1. Методы изучения условий труда на рабочих местах.
2. Организация работы по безопасности и охране труда.
3. Психо-физиологические требования к работникам, исходя из категории тяжести работ (отдельных категорий работников, переведенных на легкий труд).
Знания:
1. Законодательные, нормативные правовые акты и методические материалы по вопросам безопасности.
2. Производственная и организационная структура организации.
3. Основные технологические процессы и режимы производства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2: Организует проведение аттестации производственных объектов по условиям труда .
Навык 1: Аттестация и сертификация рабочих мест и производственного оборудования на соответствие требованиям безопасности и охраны труда
Умения:
1. Организовать изучение условий труда на рабочих местах, аттестации и сертификации рабочих мест и производственного оборудования на соответствие требованиям безопасности и охраны труда.
2. Организовать проведение аттестации производственных объектов по условиям труда.
Знания:
1. Методы изучения условий труда на рабочих местах.
2. Организация работы по безопасности и охране труда.
3. Система стандартов безопасности труда.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Оформление отчета "О травматизме, связанном с трудовой деятельностью и профессиональных заболеваниях".
Навык 1: Сбор информации и анализ данных о травматизме на производстве
Умения:
Организовать хранение документации по безопасности и охране труда, составление отчетности по установленным формам
Знания:
1. Порядок проведения расследования несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников на производстве.
2. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области безопасности и охраны труда.
3. Методы и формы пропаганды и информации по безопасности и охране труда.

4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау шараларының орындалуы туралы есеп беру тәртібі мен мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
1325-1-023 База бастығы (көлікте)
6
1325-1-036 Қызмет бастығы (көлікте)
6
1325-1-038 Ауысым бастығы (көлікте)
18. "Бригада (іздестіру, жобалау ұйымы) жетекшісі" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1329-1
Кәсіп атауының коды:
1329-1-049
Кәсіптің атауы:
Бригада (іздестіру, жобалау ұйымы) жетекшісі
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау инженері
Топ жетекшісі (басқа салаларда мамандандырылған)
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
1-параграф, 863-тармақ Бригаданың (топтың) бастығы (басшысы)
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және мамандығы бойынша лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі: Жоғары білім (бакалавр, маман, ординатура) жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және мамандығы бойынша лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Кешенді зерттеу жұмысының жетекшісі
Бригада (іздестіру, жобалау ұйымы) жетекшісі
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрылымдарын құрылыс-монтаждау жұмыстарына арналған өндірістік объектілердің технологиялық шешімдеріне жобалық және жұмыс құжаттамасын дайындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары

4. Порядок и сроки составления отчетности о выполнении мероприятий по безопасности и охране труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
1325-1-023 Начальник базы (на транспорте)
6
1325-1-036 Начальник службы (на транспорте)
6
1325-1-038 Начальник смены (на транспорте)
18. Карточка профессии "Руководитель бригады (изыскательской, проектной организации)":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-049
Наименование профессии:
Руководитель бригады (изыскательской, проектной организации)
Другие возможные наименования профессии:
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли;
Инженер по безопасности и охране труда;
Руководитель группы (специализированной в прочих отраслях).
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 1, пункт 863, Начальник (Руководитель) бригады (группы)
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), послевузовское образование
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Руководитель по комплексно-изыскательской работе
Начальник (Руководитель) бригады (группы)
Основная цель деятельности:
Подготовка проектной и рабочей документации по технологическим решениям объектов производства строительных материалов, изделий и конструкций для выполнения строительно-монтажных работ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции

1. Белгіленген мерзімде күрделі жобаны құру үшін жұмысшылар тобын басқарады.
2. Ұзақ мерзімді және жылдық ғылыми зерттеулер мен жобалық жоспарларды әзірлеуге қатысады жұмыс істейді Жобаның жеке бөліктерін (бөлімдерін) немесе жеке жұмыс түрлерін әзірлеу бойынша топтың (топтың) жұмысын жоспарлайды және үйлестіреді және әрбір орындаушының белгіленген тапсырмаларды орындауын бақылайды.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы :
Күрделі жобаны жасау үшін жұмысшылар тобын басқарады. Жұмыстың уақытында аяқталуын қамтамасыз етеді.
1-дағды:
Таңдалған жабдық параметрлерін негіздеу, кешеннің сенімділігі мен ұзақ мерзімділігін анықтау жұмыстарын ұйымдастырады.
Машықтар:
1. Жобалық ақпараттық үлгіні (PIM) (қажет болған жағдайда) және компьютерлік технологияларды, коммуникацияларды және коммуникацияларды пайдалану арқылы құрылыс үдерістерін дайындау.
Білімдер:
1. Құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау бойынша қаулыларды, өкімдерді, бұйрықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдарды білуі
2. Кәсіпорынның техникалық даму болашағын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы :
Ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының перспективалық және жылдық жоспарларын жасауға қатысады.
Жобаның жеке бөліктерін (бөлімдерін) немесе жеке жұмыс түрлерін әзірлеу бойынша топтың (топтың) жұмысын жоспарлайды және үйлестіреді және әрбір орындаушының белгіленген тапсырмаларды орындауын бақылайды.
Дағды 1:
Жаңа конструкторлық шешімдерді сынауды және зерттеуді жүзеге асырады, таңдалған жабдықтың параметрлерін негіздеу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады, кешеннің сенімділігі мен ұзақ мерзімділігін анықтайды және оның патент қабілеттілігін бағалайды.
Машықтар:
Жобаның құрылымдық элементтерінің рационалды сұлбасын іздестіру бойынша жұмыстарды жүргізу, жобаның жобаға техникалық шарттарға сәйкес келуін, кешеннің сұлбаларының дұрыс таңдалуын және жабдықтың стандарттау мен біріздендірудің жоғары деңгейін қамтамасыз ету.
Білімдер:
Қала құрылысы саласындағы заңдар мен басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Құрылыс саласының даму бағыттарына және жобалық топ жүргізетін ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар тақырыптарына, әзірленіп жатқан жобалардың сапасын бағалауға қатысты нормативтік, әдістемелік және нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестікжәне жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

1. Осуществляет руководство группой работников по созданию комплексного проекта в установленные сроки.
2. Принимает участие в разработке перспективных и годовых планов исследовательских и проектных работ. Планирует и координирует работу бригады (группы) по разработке отдельных частей (разделов) проекта или отдельных видов работ и контролирует выполнение установленных заданий каждым исполнителем.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Осуществляет руководство группой работников по созданию комплексного проекта. Обеспечивает выполнение работ в установленные сроки.
Навык 1:
Организует работу по обоснованию выбранных параметров оборудования, определению надежности и долговечности комплекса.
Умения:
1. Подготовить производство по строительству с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости) и использование средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Знания:
1. Знание постановлений, распоряжений, приказов, методических и нормативных материалов по выполнению строительно-монтажных работ.
2. Знание перспектив технического развития предприятия.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Принимает участие в разработке перспективных и годовых планов исследовательских и проектных работ.
Планирует и координирует работу бригады (группы) по разработке отдельных частей (разделов) проекта или отдельных видов работ и контролирует выполнение установленных заданий каждым исполнителем.
Навык 1:
Осуществляет проверку и исследование новых конструктивных решений, организует работу по обоснованию выбранных параметров оборудования, определению надежности и долговечности комплекса, оценивает его патентоспособность.
Умения:
Проводить работу по изысканию рациональной компоновки конструктивных элементов проекта, обеспечивает соответствие проекта техническому заданию на проектирование, правильный выбор принципиальных схем комплекса, высокий уровень стандартизации и унификации оборудования.
Знания:
Законы и иные нормативные правовые акты в области градостроительной деятельности.
Распорядительные, методические и нормативные документы, касающиеся направления развития строительной отрасли и тематики проводимых проектной группой исследований и разработок, оценки качества разрабатываемых проектов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
6
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау инженері
7
Топ жетекшісі (басқа салаларда мамандандырылған)
19. " Кешенді-іздестіру жұмысының басшысы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1329-1
Кәсіп атауының коды:
1329-1-051
Кәсіптің атауы:
Кешенді зерттеу жұмысының жетекшісі
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 22003 болып тіркелді).
37-параграф, 119-тармақ, Жоба басшысы
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, стратегиялық жоспарлау және жобаны басқару жұмыс өтілі, командалық жобаны басқару тәжірибесі кемінде 5 жыл, тиісті курстардан өткені туралы немесе кәсіптік сертификаттаудан өтуі туралы сертификатының болғаны құпталады.
Кәсіби деңгей
Машық:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавр, маман,
ординатура) жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Баклавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, стратегиялық жоспарлау және жобаны басқару жұмыс өтілі, командалық жобаны басқару тәжірибесі кемінде 5 жыл, тиісті курстардан өткені туралы немесе кәсіптік сертификаттаудан өтуі туралы сертификатының болғаны құпталады
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Бригада басшысы(іздестіру, жобалау ұйымы)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Бағдарламаларды, жұмыс әдістерін, техникалық-экономикалық негіздемелерді және есептеулерді, шығындар сметасын және шарттық құжаттаманы әзірлеуді, сондай-ақ жобаны іске асыруды ұйымдастыру үшін желілік және басқа да кестелерді дайындауды басқарады, оларды бірлесіп орындаушылармен және мүдделі мекемелермен (ұйымдармен) келіседі.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
6
Инженер по безопасности и охране труда
7
Руководитель группы (специализированной в прочих отраслях)
19. Карточка профессии "Руководитель по комплексно-изыскательской работе":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-051
Наименование профессии:
Руководитель по комплексно-изыскательской работе
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 37, пункт 119, Руководитель проекта
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы стратегического планирования и управления проектом, опыт руководства командного проекта не менее 5 лет, желательно наличие сертификата о прохождении соответствующих курсов или профессиональной сертификации.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), послевузовское образование
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
Баклавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы стратегического планирования и управления проектом, опыт руководства командного проекта не менее 5 лет, желательно наличие сертификата о прохождении соответствующих курсов или профессиональной сертификации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Руководитель бригады (изыскательской, проектной организации)
Основная цель деятельности:
Руководит разработкой программ, методик проведения работ, технико-экономических обоснований и расчетов, сметно-договорной документации, а также составлением сетевых и других графиков организации выполнения проекта, согласовывает их с соисполнителями и заинтересованными учреждениями (организациями).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:

1. Шаруашылық шарттары немесе мемлекеттік тапсырыстар бойынша кешенді инженерлік ізденістерді орындауды ұйымдастырады, жұмыстарды жүргізу әдістері мен құралдарын, жұмыстағы объектілер бойынша кадрларды орналастыруды айқындайды.
2. Ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының перспективалық және жылдық жоспарларын жасауға қатысады. Жобаның жеке бөліктерін (бөлімдерін) немесе жеке жұмыс түрлерін әзірлеу бойынша топтың (топтың) жұмысын жоспарлайды және үйлестіреді және әрбір орындаушының белгіленген тапсырмаларды орындауын бақылайды.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы :
Шаруашылық шарттары немесе мемлекеттік тапсырыстар бойынша кешенді инженерлік ізденістерді орындауды ұйымдастырады, жұмыстарды жүргізу әдістері мен құралдарын, жұмыстағы объектілер бойынша кадрларды орналастыруды айқындайды.
1-дағды:
Таңдалған жабдық параметрлерін негіздеу, кешеннің сенімділігі мен ұзақ мерзімділігін анықтау жұмыстарын ұйымдастырады.
Машықтар:
1. Жобалық ақпараттық үлгіні (PIM) (қажет болған жағдайда) және компьютерлік технологияларды, коммуникацияларды және коммуникацияларды пайдалану арқылы құрылыс үдерістерін дайындау.
Білімдер:
1. Қала құрылысы қызметі саласындағы заңдар мен басқа да құқықтық нормативтік актілер.
2. Кешенді инженерлік ізденістер бойынша әкімшілік, әдістемелік және нормативтік құжаттар.
3. Стандарттау және сертификаттау негіздері.
4. Еңбекті, өндірісті және басқаруды ұйымдастыру.
2-еңбек функциясы :
Ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының перспективалық және жылдық жоспарларын жасауға қатысады.
Жобаның жеке бөліктерін (бөлімдерін) немесе жеке жұмыс түрлерін әзірлеу бойынша топтың (топтың) жұмысын жоспарлайды және үйлестіреді және әрбір орындаушының белгіленген тапсырмаларды орындауын бақылайды.
Дағды 1:
Жаңа конструкторлық шешімдерді сынау мен зерттеуді жүзеге асырады, жабдықтың таңдалған параметрлерін негіздеу, сенімділігі мен ұзақ мерзімділігін анықтау бойынша жұмысты ұйымдастырады. күрделі, оны бағалайды патент қабілеттілігі.
Машықтар:
Жобаның құрылымдық элементтерінің рационалды сұлбасын іздеу бойынша жұмыстарды жүргізу, жобаның жобаға техникалық шарттарға сәйкес келуін, кешеннің сұлбаларының дұрыс таңдалуын және жабдықтың стандарттау мен бірізділігінің жоғары деңгейін қамтамасыз ету.
Білімдер:
Қала құрылысы саласындағы заңдар мен басқа да нормативтік құқықтық актілер.
Құрылыс саласының даму бағыттарына және жобалық топ жүргізетін ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар тақырыптарына, әзірленіп жатқан жобалардың сапасын бағалауға қатысты нормативтік, әдістемелік және нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестікжәне жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

1. Организует выполнение комплексных инженерных изысканий по хозяйственным договорам или государственным заказам, определяет методы и средства проведения работ, расстановку кадров по объектам, находящимся в работе.
2. Принимает участие в разработке перспективных и годовых планов исследовательских и проектных работ. Планирует и координирует работу бригады (группы) по разработке отдельных частей (разделов) проекта или отдельных видов работ и контролирует выполнение установленных заданий каждым исполнителем.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Организует выполнение комплексных инженерных изысканий по хозяйственным договорам или государственным заказам, определяет методы и средства проведения работ, расстановку кадров по объектам, находящимся в работе.
Навык 1:
Организует работу по обоснованию выбранных параметров оборудования, определению надежности и долговечности комплекса.
Умения:
1. Подготовить производство по строительству с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости) и использование средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Знания:
1. Законы и иные нормативные правовые акты в области градостроительной деятельности.
2. Распорядительные, методические и нормативные документы по комплексным инженерным изысканиям.
3. Основы стандартизации и сертификации.
4. Организация труда, производства и управления.
Трудовая функция 2:
Принимает участие в разработке перспективных и годовых планов исследовательских и проектных работ.
Планирует и координирует работу бригады (группы) по разработке отдельных частей (разделов) проекта или отдельных видов работ и контролирует выполнение установленных заданий каждым исполнителем.
Навык 1:
Осуществляет проверку и исследование новых конструктивных решений, организует работу по обоснованию выбранных параметров оборудования, определению надежности и долговечности комплекса, оценивает его патентоспособность.
Умения:
Проводить работу по изысканию рациональной компоновки конструктивных элементов проекта, обеспечивает соответствие проекта техническому заданию на проектирование, правильный выбор принципиальных схем комплекса, высокий уровень стандартизации и унификации оборудования.
Знания:
Законы и иные нормативные правовые акты в области градостроительной деятельности.
Распорядительные, методические и нормативные документы, касающиеся направления развития строительной отрасли и тематики проводимых проектной группой исследований и разработок, оценки качества разрабатываемых проектов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
1329-1-049 Бригада басшысы (іздестіру, жобалау ұйымының )
20. "Бөлім бастығы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1324-0
Кәсіп атауының коды:
1324-0-019
Кәсіптің атауы:
Бөлім бастығы (материалдық-техникалық қамтамасыз ету)
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы
30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
65-параграф, 203-тармақ, Материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімінің (логистика бөлімінің) бастығы
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз ету саласында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі: Жоғары білім (бакалавр, маман, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Баклавр/ Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз ету саласында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Ғылыми-зерттеу бөлімшенің басшысы
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Тауарларды жеткізуді, тасымалдауды, сақтауды және бөлуді жоспарлау, басқару және үйлестіру (материалдар, өнімдер,
өнімдер)
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сатып алу және тарату жоспарларын анықтау, жүзеге асыру және орындалуын бақылау
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Тауарларды жеткізу және сақтау талаптарын қанағаттандыру үшін тауарларды сақтау және есепке алу жүйелерін бақылау және қарау
2. Ұйымның материалдық-техникалық активтерін есепке алу, қорларды уақтылы толықтыру
3. Қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету.
1-жұмыс функциясы: Сатып алу және тарату жоспарларын анықтау, енгізу және орындалуын бақылау
1-дағды:
Минималды шығындармен қорлардың қажетті деңгейлерін ұстап тұру жөніндегі жоспарларды дайындау және іске асыру
Машықтар:

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
1329-1-049 Руководитель бригады (изыскательской, проектной организации)
20. Карточка профессии "Начальник отдела (материально-технического снабжения)":
Код группы:
1324-0
Код наименования занятия:
1324-0-019
Наименование профессии:
Начальник отдела (материально-технического снабжения)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 65. Пункт 203 Начальник отдела материально-технического снабжения (отдела логистики):
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет,
ординатура)
Специальность:
Архитектура и
строительство
Квалификация:
Баклавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Руководитель научно-исследовательского подразделения
Основная цель деятельности:
Планирование, управление и координация поставок, транспортировки, хранения и распределение товаров (материалов, продукции, изделий)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение, осуществление и мониторинг реализации планов закупок и распространения товаров
Дополнительные трудовые функции:
1. Мониторинг и обзор систем хранения и учета товаров для удовлетворения требований поставки и хранения товаров;
2. Учет материально-технических средств организации, своевременное пополнения запасов ;
3. Обеспечение техники безопасности и охраны труда
Трудовая функция 1: Определение, осуществление и мониторинг реализации планов закупок и распространения товаров
Навык 1:
Подготовка и реализация планов по поддержанию необходимых уровней запасов при минимальных затратах
Умения:

1. Өндірістік шығындарды азайту және максималды пайда алу мақсатында кәсіпорынды немесе ұйымды оның өндірістік қызметіне қажетті сапалы барлық материалдық ресурстармен қамтамасыз ету және оларды ұтымды пайдалану.
2. Өндірістік бағдарламаны материалдық-техникалық қамтамасыз етудің перспективалық және ағымдағы жоспарлары мен теңгерімдерінің жобаларын әзірлеуді, ұйымның және оның бөлімшелерінің жөндеу және техникалық қызмет көрсету қажеттіліктерін, сондай-ақ қажетті өндірістік резервтерді құруды басшылыққа алады. прогрессивті тұтыну нормаларын қолдана отырып, материалдық ресурстарға (шикізаттарға, материалдарға, жартылай фабрикаттар, жабдықтарға, жинақтаушы бұйымдарға, отынға, энергияға және т.б.) қажеттілікті анықтау.
3. Ішкі ресурстарды пайдалана отырып, осы қажеттілікті қамтамасыз ететін көздерді іздестіру.
4. Материалдық-техникалық ресурстарды жеткізу бойынша тікелей ұзақ мерзімді экономикалық қатынастарды орнату мүмкіндігі мен орындылығын анықтау, жеткізушілермен келісім-шарттар жасау, жеткізу шарттары мен шарттарын келісу.
5. Материалдық-техникалық ресурстарды көтерме сауда арқылы алу, сондай-ақ материалдық-техникалық ресурстарды сатып алу мүмкіндігін анықтау мақсатында фирмалар мен фирмалардың, шағын көтерме дүкендер мен көтерме жәрмеңкелердің ұсыныстары туралы жедел маркетингтік ақпаратты және жарнамалық материалдарды зерттеу. еркін сату негізінде сатылады.
6. Материалдық ресурстарды келісім-шартта көзделген мерзімге сәйкес жеткізуді қамтамасыз ету, олардың санын, сапасы мен толықтығын және ұйым қоймаларында сақталуын қадағалау.
7. Шарттық міндеттемелерді бұзған жағдайда жеткізушілерге талаптарды дайындау, осы талаптар бойынша есеп айырысулардың дайындалуын бақылау, жасалған шарттар талаптарының өзгерістерін жеткізушілермен келісу.
8. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
9. Операциялық және әкімшілік процедураларды құру және басқару
Білімдер:
1. Ұйымның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер, қолданыстағы халықаралық құжаттар және әдістемелік материалдар.
2. Кәсіпкерлікті басқарудың нарықтық әдістері, ұйымның даму перспективалары.
3. Материалдық-техникалық жабдықтауды ұзақ мерзімді және ағымдағы жоспарлаудың әдістері мен тәртібі, шикізаттың, материалдардың және басқа да материалдық ресурстардың өндірістік қорларының нормативтерін әзірлеу, ресурстарды үнемдеу бойынша жұмыстарды жүргізу.
4. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалауды ұйымдастыру.

1. Обеспечивать предприятия или организации всеми необходимыми для его производственной деятельности материальными ресурсами требуемого качества и их рациональное использование с целью сокращения издержек производства и получения максимальной прибыли.
2. Руководить разработкой проектов перспективных и текущих планов и балансов материально-технического обеспечения производственной программы, ремонтно-эксплуатационных нужд организации и ее подразделений, а также создания необходимых производственных запасов на основе определения потребности в материальных ресурсах (сырье, материалах, полуфабрикатах, оборудовании, комплектующих изделиях, топливе, энергии и иные) с использованием прогрессивных норм расхода.
3. Изыскать источники покрытия этой потребности за счет внутренних ресурсов.
4. Заключить договоры с поставщиками, согласование условий и сроков поставок, определение возможности и целесообразности установления прямых долгосрочных хозяйственных связей по поставкам материально-технических ресурсов.
5. Изучить оперативную маркетинговую информацию и рекламные материалы о предложениях фирм и компаний, мелкооптовых магазинов и оптовых ярмарок с целью выявления возможности приобретения материально-технических ресурсов в порядке оптовой торговли, а также закупку материально-технических ресурсов, реализуемых в порядке свободной продажи.
6. Обеспечить доставку материальных ресурсов в соответствии с предусмотренными в договорах сроками, контроль их количества, качества и комплектности и хранение на складах организации.
7. Подготовить претензий к поставщикам при нарушении ими договорных обязательств, контроль составления расчетов по этим претензиям, согласование с поставщиками изменения условий заключенных договоров.
8. Разработать и управлять бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
9. Создать и руководить оперативными и административными процедурами
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, действующие международные документы и методические материалы по материально-техническому обеспечению организации.
2. Рыночные методы ведения хозяйствования, перспективы развития организации.
3. Методы и порядок перспективного и текущего планирования материальнотехнического обеспечения, разработки нормативов производственных запасов сырья, материалов и иных материальных ресурсов, проведения работ по ресурсосбережению.
4. Организацию материально-технического обеспечения и складского хозяйства.

5. Келісім-шарт жасау тәртібі жеткізушілер және олардың орындалуын бақылау, ұйымның бөлімшелеріне материалдарды шығару үшін құжаттаманы дайындау.
6. Стандарттар мен техникалық шарттар өнім сапасының логистикасы, оларды әзірлеу әдістері мен тәртібі.
7. Көтерме және бөлшек сауда бағасы, тұтынылатын материалдар ассортименті.
8. Технология, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
9. Жабдықтау және қойма операцияларының есебін ұйымдастыру және жоспардың орындалуы туралы есеп беру тәртібін білу. логистикалық қолдау.
10. Компьютерлік құралдар, телекоммуникация және байланыс.
11. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Мүмкіндік
дағдыны тану:
-
1-қосымша еңбек функциясы:
Өнімді жеткізу және сақтау талаптарын қанағаттандыру үшін тауарларды сақтау және түгендеу жүйелерін бақылаңыз және тексеріңіз
1-дағды:
Тауарларды жеткізу және сақтау талаптарын қанағаттандыру үшін тауарларды сақтау және есепке алу жүйелерін үздіксіз бақылауды және тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Тауардың сыртқы түріне және жеткізуге арналған көлікке қойылатын талаптарға қатысты басқа бөлімшелермен және клиенттермен өзара әрекеттесу.
2. Шығарылатын өнімнің сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі ұйымның стандарттарын, материалдық ресурстардың өндірістік (қойма) қорларының экономикалық негізделген нормативтерін әзірлеуге басшылық ету.
3. Материалдар мен жинақтаушы бұйымдар қорының жай-күйіне бақылауды қамтамасыз ету, ұйымдағы өндірістік қорларды жедел реттеу, ұйым бөлімшелерінде материалдық ресурстарды жеткізу және олардың мақсатына жұмсалуы бойынша лимиттердің сақталуын қамтамасыз ету.
4. Материалдық ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыру, оларды тасымалдауға және сақтауға, қайталама ресурстарды және өндіріс қалдықтарын пайдалануға байланысты шығындарды азайту, олардың тұтынуын, жергілікті ресурстарды пайдалануды бақылау жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыруды басқару; артық шикізатты, материалдарды, жабдықтарды және материалдық ресурстардың басқа түрлерін анықтау және өткізу.
5. Қойма жұмысын ұйымдастыру, қажетті сақтау шарттарын сақтау бойынша шараларды әзірлеу.
6. Көлік және қойма жұмыстарын механикаландыру мен автоматтандырудың қажетті деңгейін, компьютерлік жүйелерді пайдалануды және ұйымдастыру мен еңбекті қорғаудың нормативтік шарттарын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі бойынша заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер, қолданыстағы халықаралық құжаттар және әдістемелік материалдар.

5. Порядок заключения договоров с поставщиками и контроля за их выполнением, оформления документации на отпуск материалов подразделениям организации.
6. Стандарты и технические условия по материально-техническому обеспечению качества продукции, методы и порядок их разработки.
7. Оптовые и розничные цены, номенклатуру потребляемых материалов. 8. Основы технологии, организации производства, труда и управления.
9. Знание организации учета снабженческих и складских операций и порядок составления отчетности о выполнении плана материально-технического обеспечения.
10. Средства вычислительной техники, телекоммуникаций и связи.
11. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности
Возможность
признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Мониторинг и обзор систем хранения и учета товаров для удовлетворения требований поставки и хранения товаров.
Навык 1:
Осуществление постоянного мониторинга и обзора систем хранения и учета товаров для удовлетворения требований поставки и хранения товаров.
Умения:
1. Взаимодейстовать с другими отделами и клиентами по поводу требований к внешнему виду товаров и транспорта, обеспечивающего доставку.
2. Руководить разработкой стандартов организации по материально-техническому обеспечению качества выпускаемой продукции, экономически обоснованных нормативов производственных (складских) запасов материальных ресурсов.
3. Обеспечивать контроль за состоянием запасов материалов и комплектующих изделий, оперативным регулированием производственных запасов в организации, соблюдением лимитов на отпуск материальных ресурсов и их расходованием в подразделениях организации по прямому назначению.
4. Руководить разработкой и внедрением мероприятий по повышению эффективности использования материальных ресурсов, снижению затрат, связанных с их транспортировкой и хранением, использованию вторичных ресурсов и отходов производства, совершенствованию системы контроля за их расходованием, использованием местных ресурсов, выявлению и реализации излишнего сырья, материалов, оборудования и иных видов материальных ресурсов.
5. Организовать работу складского хозяйства, разработку мероприятий по принятию мер по соблюдению необходимых условий хранения.
6. Обеспечивать необходимый уровень механизации и автоматизации транспортно-складских операций, применения компьютерных систем и нормативных условий организации и охраны труда
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, действующие международные документы и методические материалы по материально-техническому обеспечению организации.

1. Кәсіпорында немесе ұйымда немесе басқа кәсіпорындар мен ұйымдарға ұқсас қызметтерді көрсететін кәсіпорындарда ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жоспарлау, басқару және үйлестіру
Қосымша жұмыс функциялары:
1. ҒЗТКЖ шеңберінде жобалар мен тәжірибелік конструкторлық құжаттамаларды әзірлеу
2. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру
1-еңбек функциясы: Кәсіпорында немесе ұйымда немесе басқа кәсіпорындар мен ұйымдарға ұқсас қызметтерді көрсететін кәсіпорындарда ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жоспарлау, басқару және үйлестіру
1-дағды:
Жаңа технологиялық үдерістерді, өнімдерді, білімді немесе материалдарды пайдалануды әзірлеуге немесе жетілдіруге бағытталған ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыруды жоспарлау, басқару және үйлестіру
Машықтар:
1. Ғылыми-зерттеу қызметін жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Жаңаларын жасауды және қолданыстағы техникалық шешімдерді, олардың құрылымдарын жаңғыртуды, технологиялық үдерістерді, материалдарды, сондай-ақ жабдықтар мен технологияларды (кешендерді, машиналарды, құрылғыларды, құрылғыларды, механизмдерді), қолданыстағы өндірісті жетілдіруді, олардың жоғары техникалық деңгейін қамтамасыз етуді басқару. деңгейі, бәсекеге қабілеттілігі, ғылым мен техниканың заманауи жетістіктеріне, техникалық эстетика талаптарына сәйкестігі және өндірістің неғұрлым үнемді технологиясы.
3. Нысандарды қайта құрылымдауға, өндірісті автоматтандыруға және еңбекті көп қажет ететін үдерістерді механикаландыруға байланысты жаңа тәжірибелік және өндірістік қондырғылардың, стандартты емес жабдықтар мен құрылғылардың жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру.
4. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
5. Операциялық және әкімшілік процедураларды құру және басқару.
6. Өз құзыреті шегінде ұйымның ғылыми-техникалық дамуы бойынша тиісті құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердің) қызметін басқару және қамтамасыз ету, мамандандырылған бөлімшенің жұмысын бағыттау және үйлестіру.
7. Жаңа конструкторлық әзірлемелердің тиімділігі, олардың бұрын өндірілгендермен салыстырғандағы артықшылықтары туралы техникалық-экономикалық негіздемелерді дайындауды басқару.
8. Өндіріс үдерісіне әртүрлі автоматтандырылған жүйелерді, автоматтандырылған жобалау жүйелерін енгізу, бөлімшелер әзірлеген сызбаларды және басқа да техникалық құжаттамаларды дайындау, келісу және бекіту.
9. Жобалаудың озық әдістерін, компьютерлік және телекоммуникациялық технологияларды, техникалық құжаттаманы жаңғыртудың озық әдістерін енгізу және кеңінен қолдану арқылы жаңа технологияны игеруге кететін уақытты, жобалау құнын және өндіріске дайындау циклін қысқартуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру. жобалардағы стандартталған және біріктірілген бөлшектер мен құрастыру бірліктері.

1. Планирование, управление и координация проведения научных исследований и опытно-конструкторских работ на предприятии или в организации, или на тех предприятиях, которые предоставляют аналогичные услуги другим предприятиям и организациям.
Дополнительные трудовые функции:
1. Разработка конструкций и опытно-конструкторской документации в рамках НИОКР.
2. Организация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Трудовая функция 1: Планирование, управление и координация проведения научных исследований и опытно-конструкторских работ на предприятии или в организации, или на тех предприятиях, которые предоставляют аналогичные услуги другим предприятиям и организациям
Навык 1: Планирование, управление и координация осуществления научно-исследовательской деятельности, направленной на разработку новых или усовершенствование действующих технологических процессов, продуктов, знаний или использования материалов
Умения:
1. Планировать, управлять и координировать научно-исследовательской деятельности.
2. Руководить созданием новых и модернизацией существующих технических решений, их конструкций, совершенствованием технологических процессов, материалов, а также оборудования и техники (комплексов, машин, аппаратов, приборов, механизмов), действующего производства, обеспечивая их высокий технический уровень, конкурентоспособность, соответствие современным достижениям науки и техники, требованиям технической эстетики, и наиболее экономичной технологии производства.
3. Организовать разработки проектов новых опытных и промышленных установок, нестандартного оборудования и приспособлений в связи с реконструкцией объектов, автоматизацией производства и механизацией трудоемких процессов.
4. Разработать и управление бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
5. Создать и руководить оперативными и административными процедурами.
6. Руководить и обеспечивать деятельности соответствующих структурных подразделений (служб) по научно-техническому развитию организации, направлению и координации работы профильного подразделения, в пределах своей компетенции.
7. Руководить подготовкой технико-экономических обоснований эффективности новых конструкторских разработок, их преимуществ по сравнению с ранее производимыми.
8. Внедрить различные автоматизированные системы в производственный процесс, системы автоматизированного проектирования, составление, согласование и утверждение чертежей и иной технической документации, разрабатываемой подразделениями.
9. Организовать мероприятия, направленные на сокращение сроков освоения новой техники, стоимости и цикла конструкторской подготовки производства за счет внедрения прогрессивных методов проектирования, вычислительной и телекоммуникационной техники, передовых способов размножения технической документации, широкого использования в проектах стандартизованных и унифицированных деталей и сборочных единиц.

10. Тәжірибелік өндіріс бөлімшелерінде жүргізілетін ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды басқару
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін және өндірісті жобалауды дайындау бойынша әдістемелік материалдарды білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Зерттеу жұмысын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі.
4. Ұйымның өнімдері мен қызметтерін өндіру технологиясы, жүйелері және жобалау әдістері.
5. Шаруашылық қызмет түріндегі және ұйымдағы өндірісті жобалауды дайындауды ұйымдастыру.
6. Өндірістік қуат.
7. Ұйым жабдықтарының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және жұмыс режимдері, оны пайдалану тәртібі.
8. Жасалатын құрылымдарға және технологиялық шешімдерге қойылатын техникалық талаптар.
9. Жобалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша стандарттар, техникалық шарттар және басқа да нұсқаулық материалдар.
10. Патенттану, стандарттау және сертификаттау негіздері.
11. Автоматтандырылған жобалау жүйелері.
12. Қазіргі заманғы есептеу және телекоммуникация құралдары, соның ішінде конструкторлық құжаттаманы көшіру және көбейту құралдары.
13. Жобалық әзірлемелер үшін еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
14. Өндірістің экономикалық қызметінің тиісті түріндегі ғылым мен техниканың отандық және шетелдік жетістіктері.
15. Өнімді жобалау және технологиялық шешімдерді әзірлеудегі озық отандық және шетелдік тәжірибе.
16. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Мақсаттар мен бюджеттік қажеттіліктерді көрсете отырып, кәсіпорын немесе ұйым үшін жалпы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық бағдарламаларды жоспарлау
Машықтар:
1. Ұйымның ғылыми-техникалық дамуының мақсаттарын, міндеттерін, саясаты мен стратегияларын анықтау.
2. Перспективті конструкторлық әзірлемелерді, соңғы материалдарды әзірлеу, ғылым мен техника жетістіктерін кеңінен енгізу бойынша іс-шараларды жоспарлау.
3. Жаңа конструкторлық әзірлемелердің тиімділігі, олардың бұрын өндірілгендермен салыстырғандағы артықшылықтары туралы техникалық-экономикалық негіздемелерді дайындауды басқару.

10. Руководить исследовательскими и экспериментальными работами, проводимыми в подразделениях опытного производства.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации и методические материалы по конструкторской подготовке производства.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Порядок организации и проведения научно-исследовательских работ.
4. Технологию производства продукции и услуг организации, системы и методы проектирования.
5. Организацию конструкторской подготовки производства в виде экономической деятельности и в организации.
6. Производственные мощности.
7. Технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы оборудования организации, порядок его эксплуатации.
8. Технические требования, предъявляемые к разрабатываемым конструкциям и технологическим решениям.
9. Стандарты, технические условия и иные руководящие материалы по разработке и оформлению конструкторской документации.
10. Основы патентоведения, стандартизации и сертификации.
11. Системы автоматизированного проектирования.
12. Современные вычислительные и телекоммуникационные средства, включая средства копирования и размножения конструкторской документации.
13. Требования рациональной организации труда к проектно-конструкторским разработкам.
14. Отечественные и зарубежные достижения науки и техники в соответствующем виде экономической деятельности производства.
15. Передовой отечественный и зарубежный опыт конструирования продукции, разработки технологических решений.
16. Основы экономики, организации производства, труда и управления. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2: Планирование общих исследований и программ развития предприятия или организации с указанием целей и бюджетных потребностей
Умения:
1. Определять цели, задачи, политику и стратегии научно-технического развития организации.
2. Планировать мероприятия по освоению перспективных конструкторских разработок, новейших материалов, широкому внедрению научно-технических достижений.
3. Руководить подготовкой техникоэкономических обоснований эффективности новых конструкторских разработок, их преимуществ по сравнению с ранее производимыми.

4. Күнделікті әрекеттерді жоспарлау және бағыттау.
5. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық бағдарламаларды жүзеге асыратын қызметкерлердің қызметін басқару және басқару
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін және өндірісті жобалауды дайындау бойынша
әдістемелік материалдарды білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Зерттеу жұмысын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі.
4. Өндірістік қуат.
5. Ұйым жабдықтарының техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және жұмыс режимдері, оны пайдалану тәртібі.
6. Өндірісті жобалауды дайындауды жоспарлаудың тәртібі мен әдістері.
7. Жобалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша стандарттар, техникалық шарттар және басқа да нұсқаулық материалдар.
8. Патенттану, стандарттау және сертификаттау негіздері.
9. Автоматтандырылған жобалау жүйелері.
10. Қазіргі заманғы есептеуіш және телекоммуникациялық құралдар, соның ішінде конструкторлық құжаттаманы көшіру және көбейту құралдары.
11. Өндірістің экономикалық қызметінің тиісті түріндегі ғылым мен техниканың отандық және шетелдік жетістіктері.
12. Өнімді жобалау және технологиялық шешімдерді әзірлеудегі озық отандық және шетелдік тәжірибе.
13. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша жұмыс функциясы:
ҒЗТКЖ шеңберінде құрылымдар мен тәжірибелік-конструкторлық құжаттамаларды әзірлеу
1-дағды:
Ұйым стандарттарының, ұлттық стандарттар мен техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ҒЗТКЖ шеңберінде жобалар мен тәжірибелік конструкторлық құжаттамаларды әзірлеу.
Машықтар:
1. Жобалауға техникалық шарттарды әзірлеу, әзірленген алдын ала, техникалық және жұмыс жобаларын қорғауды және бекітуді қамтамасыз ету, жобалау шешімдерін бекітуге ұсыну.
2. Тәжірибелік үлгілерді өндіруді, оларды тәжірибелік сынауды, тәжірибелік партияларды сынауды және бірінші өнеркәсіптік серияларды шығаруды ұйымдастыру, техникалық шешімдердің сапасы мен сенімділігін, олардың дайындалу деңгейін, экологиялық тазалығын, құнын төмендетуді қамтамасыз ету.

4. Планировать и руководить повседневной деятельностью.
5. Руководить и управлять деятельностью персонала, осуществляющего научно-исследовательские работы и программы развития.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации и методические материалы по конструкторской подготовке производства.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Порядок организации и проведения научно-исследовательских работ.
4. Производственные мощности.
5. Технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы оборудования организации, порядок его эксплуатации.
6. Порядок и методы планирования конструкторской подготовки производства.
7. Стандарты, технические условия и иные руководящие материалы по разработке и оформлению конструкторской документации.
8. Основы патентоведения, стандартизации и сертификации.
9. Системы автоматизированного проектирования.
10. Современные вычислительные и телекоммуникационные средства, включая средства копирования и размножения конструкторской документации.
11. Отечественные и зарубежные достижения науки и техники в соответствующем виде экономической деятельности производства.
12. Передовой отечественный и зарубежный опыт конструирования продукции, разработки технологических решений.
13. Основы экономики, организации производства, труда и управления. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Разработка конструкций и опытно-конструкторской документации в рамках НИОКР.
Навык 1: Разработка конструкций и опытно-конструкторской документации в рамках НИОКР, в соответствии с требованиями стандартов организации, национальных стандартов и технических регламентов.
Умения:
1. Разработать техническое задание на проектирование, обеспечение защиты и согласования разработанных эскизных, технических и рабочих проектов, представление проектных решений на утверждение.
2. Организовать изготовление опытных образцов, их экспериментальной проверки, отработки установочных партий и выпуск первых промышленных серий, обеспечивая повышение качества и надежности технических решений, уровня их технологичности, экологичности, снижения их себестоимости, трудоемкости и материалоемкости.

3. Жобалау нұсқалары мен техникалық шешімдерді таңдау үшін техникалық-экономикалық негіздемелерді дайындау.
4. Жаңа құрылымдар мен техникалық шешімдерді орнату, сынау, реттеу және іске қосу.
5. Пайдалану-техникалық құжаттаманы әзірлеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
6. Сертификаттау құжаттамасын әзірлеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
7. Күрделі және стандартты емес құрылымдар мен технологиялық шешімдерді және конструкторлық құжаттамаларды әзірлеу.
8. Өндірістік ұйымдарда тәжірибелік үлгілерді (партияларды) дайындау кезінде конструкторлық қадағалауды жүзеге асыру.
9. Құрылған құрылымдар мен технологиялық шешімдерді сынауды басқару, оларды сынаудан кейін жетілдіру.
10. Өндірісті жобалауды дайындауға арналған техникалық құжаттамаға енгізілген өзгерістерді бекітуге ұсыну.
11. Ұйымға үшінші тұлғалардан келіп түскен әртүрлі рационализаторлық ұсыныстарды, сондай-ақ стандарттар жобаларын және өзге де жобалау құжаттамасын қарау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін және өндірісті жобалауды дайындау бойынша әдістемелік материалдарды білу.
2. Ұйымның өнімдері мен қызметтерін өндіру технологиясы, жүйелері және жобалау әдістері.
3. Өндірістік қуат.
4. Ұйым жабдықтарының техникалық сипаттамасы, конструктивтік ерекшеліктері және жұмыс режимдері, оны пайдалану тәртібі.
5. Жасалатын құрылымдарға және технологиялық шешімдерге қойылатын техникалық талаптар.
6. Техникалық есептеулерді жүргізу әдістері.
7. Жобалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша стандарттар, техникалық шарттар және басқа да нұсқаулық материалдар.
8. Автоматтандырылған жобалау жүйелері.
9. Қазіргі заманғы есептеу және телекоммуникация құралдары, соның ішінде конструкторлық құжаттаманы көшіру және көбейту құралдары.
10. Өндірістің экономикалық қызметінің тиісті түріндегі ғылым мен техниканың отандық және шетелдік жетістіктері.
11. Өнімді жобалау және технологиялық шешімдерді әзірлеудегі озық отандық және шетелдік тәжірибе
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша лауазымдық функция: Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру
1-дағды:
ҒЗТКЖ ұйымдастыру, үйлестіру және сүйемелдеу, тәжірибелік-конструкторлық құжаттаманы әзірлеу мен енгізуді бақылау. Ғылыми зерттеу жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жаңа технологияларды енгізу мен дамытудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеуді ұйымдастыру, өндіріске конструкторлық дайындау, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар, сондай-ақ олардың орындалуын бақылау.

3. Подготовить технико-экономическое обоснование по выбору вариантов конструкции и технических решений.
4. Проводить монтаж, испытаниия, наладку и пуск новых конструкций и технических решений.
5. Организовать и осуществлять разработку эксплуатационно-технической документации.
6. Организовать и осуществлять разработку сертификационной документации.
7. Разработать сложные и нестандартные конструкций и технологичечких решений и конструкторской документации.
8. Осуществлять авторский надзор при изготовлении опытных образцов (партий) в организациях-изготовителях.
9. Руководить проведением испытаний создаваемых конструкций и технологических решений, их совершенствованием после испытаний.
10. Представлять на утверждение изменений, вносимых в техническую документацию по конструкторской подготовке производства.
11. Рассмотреть различные рационализаторские предложения, а также проектов стандартов и иную конструкторскую документацию, поступающую в организацию от сторонних организаций.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации и методические материалы по конструкторской подготовке производства.
2. Технологию производства продукции и услуг организации, системы и методы проектирования.
3. Производственные мощности.
4. Технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы оборудования организации, порядок его эксплуатации.
5. Технические требования, предъявляемые к разрабатываемым конструкциям и технологическим решениям.
6. Методы проведения технических расчетов.
7. Стандарты, технические условия и иные руководящие материалы по разработке и оформлению конструкторской документации.
8. Системы автоматизированного проектирования.
9. Современные вычислительные и телекоммуникационные средства, включая средства копирования и размножения конструкторской документации.
10. Отечественные и зарубежные достижения науки и техники в соответствующем виде экономической деятельности производства.
11. Передовой отечественный и зарубежный опыт конструирования продукции, разработки технологических решений.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2: Организация научно-исследовательских и опытно- конструкторских работ.
Навык 1: Организация, координация и сопровождение НИОКР, контроль за разработкой и внедрением опытно-конструкторской документации. Организация научно-исследовательских работ.
Умения:
1. Организовать разработку перспективных и текущих планов внедрения и освоения новых технологий, конструкторской подготовки производства, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, а также контроля их выполнения.

2. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың негізгі бағыттарын жоспарлау.
3. Зерттеу жұмысын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі.
4. Ұйымның ғылыми-техникалық даму бағдарламаларын ұйымдастыру және жүзеге асыру.
5. Эксперименттік ғылыми-зерттеу базасын дамыту және жаңарту бойынша ұсыныстарды дайындау.
6. Өнімді сапа категориялары бойынша сертификаттау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, өндірісті қайта құру, техникалық қайта жарақтандыру, интенсификациялау, оның тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу, енгізуге қабылданған рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды жобалауды қамтамасыз ету.
7. Әзірленген өнім құрылымдары мен технологияларын унификациялау, стандарттау және сертификаттау деңгейін арттыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
8. Өндірістің жобалық дайындығын жүзеге асыратын жұмысшылардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
9. Жобалық құжаттамаға қойылатын талаптарды әзірлеу бойынша жұмысты үйлестіру.
10. Перспективті техникалық шешімдерді, технологияларды енгізу және патенттік зерттеулерді талдау.
11. Тәжірибелік өндірісті конструкторлық қамтамасыз етуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
12. ҒЗТКЖ бойынша техникалық құжаттаманың толықтығын қамтамасыз ету, жұмыстың техникалық шарттарға сәйкестігін, патенттік тазалық пен біріздендірудің жоғары деңгейін сақтауды, әзірленген конструкторлық шешімдерді стандарттау мен сертификаттауды, қолданылатын жабдықтың, жинақтаушы бөлшектер мен материалдардың сәйкестігін бақылау. қолданыстағы стандарттармен, техникалық шарттармен, өнеркәсіпте өндірілетін өнімдердің номенклатурасымен, еңбекті ұйымдастыру талаптарымен, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормаларымен, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныспен жұмыс жасауда.
13. Таңдалған конструкторлық параметрлерді негіздеу үшін жаңа техникалық шешімдерді эксперименттік сынауды және зерттеуді ұйымдастыру.
14. Жобаланған бұйымдар мен құрылымдарға техникалық сипаттамалар мен пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, сондай-ақ техникалық шарттарды, бағдарламалар мен сынау әдістерін және басқа да конструкторлық құжаттаманы дайындауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін және өндірісті жобалауды дайындау бойынша әдістемелік материалдарды білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Ұйымның өнімдері мен қызметтерін өндіру технологиясы, жүйелері және жобалау әдістері.

2. Планировать основные направления научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
3. Порядок организации и проведения научно-исследовательских работ.
4. Организовать и осуществлять реализации программ научно-технического развития организации.
5. Подготовить предложения по развитию и модернизации экспериментально исследовательской базы.
6. Организовать работу по аттестации изделий по категориям качества, разработке предложений по реконструкции, техническому перевооружению, интенсификации производства, повышению его эффективности, обеспечение конструкторской разработки принятых к внедрению рационализаторских предложений и изобретений.
7. Проводить работу по повышению уровня унификации, стандартизации и сертификации разрабатываемых конструкций изделий и технологий.
8. Организовать работу по повышению квалификации работников, осуществляющих конструкторскую подготовку производства.
9. Координировать работу по разработке требований для конструкторской документации.
10. Внедрить перспективные технические решения, технологию и анализ патентных исследований.
11. Организовать и осуществлять конструкторское сопровождение опытного производства.
12. Обеспечить комплектность технической документации по НИОКР, контроль соответствия работы техническому заданию, соблюдение патентной чистоты и высокому уровню унификации, стандартизации и сертификации разрабатываемых конструктивных решений, соответствие принятого в работе оборудования, комплектующих изделий и материалов действующим стандартам, техническим условиям, номенклатуре изделий, выпускаемых в отрасли, требованиям организации труда, нормам безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты.
13. Организация экспериментальной проверки и исследования новых технических решений для обоснования выбранных параметров конструкций.
14. Обеспечить составление технических описаний и инструкций по эксплуатации проектируемых изделий и конструкций, а также технических условий, программ и методик проведения испытаний и иной конструкторской документации.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации и методические материалы по конструкторской подготовке производства.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Технологию производства продукции и услуг организации, системы и методы проектирования.

74-параграф, 230-тармақ, Өндірістік (өндірістік-техникалық) бөлімнің бастығы
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және өндірісті жедел басқару бойынша лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі: Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Техника ғылымдарының магистрі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және өндірісті жедел басқару бойынша лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Зертхана меңгерушісі (ғылыми-зерттеу)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Ғылымның, техниканың, техниканың үздіксіз дамуын қамтамасыз ету, өндірістік үдерістерді ұйымдастыру формалары мен әдістерін жетілдіру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның ғылыми-техникалық қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Жол саласын ғылыми-техникалық дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу және оларды жүзеге асыру;
2. Жол саласы мамандарының кадрлық әлеуетін арттыру.
1-еңбек функциясы: Ұйымның ғылыми-техникалық қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
1-дағды: Ғылыми-зерттеу жұмысын жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жаңа немесе бар технологиялық үдерістерді, өнімдерді, еңбек дағдысын немесе материалдарды пайдалануды әзірлеуге немесе жақсартуға бағытталған зерттеу қызметін жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Мақсаттар мен бюджеттік қажеттіліктерді көрсете отырып, кәсіпорынның немесе ұйымның жалпы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық бағдарламаларын жоспарлау.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру, оларды дамыту және жүзеге асыру перспективаларын анықтау.
4. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық бағдарламаларды жүзеге асыратын қызметкерлердің қызметін басқару және басқару.
5. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
6. Операциялық және әкімшілік процедураларды құру және басқару.
7. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізуді ұйымдастыру, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін практикалық енгізуге ғылыми басшылық жасау.

Параграф 74, пункт 230 Начальник производственного отдела (производственно-технического отдела)
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Магистр технических наук
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Заведующий лабораторией (научно-исследовательской)
Основная цель деятельности:
Обеспечение непрерывного развития науки, техники, технологии, совершенствование форм и методов организации производственных процессов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и сопровождение научно-технической деятельности организации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Разработка предложений по научно-техническому развитию дорожной отрасли и их внедрение;
2. Повышение кадрового потенциала специалистов дорожной отрасли.
Трудовая функция 1: Организация и сопровождение научнотехнической деятельности организации.
Навык 1: Организация выполнения и сопровождение научно-исследовательских работ
Умения:
1. Планировать, управлять и координировать осуществление научно-исследовательской деятельности, направленной на разработку новых или усовершенствование действующих технологических процессов, продуктов, знаний или использования материалов.
2. Планировать общие исследования и программы развития предприятия или организации с указанием целей и бюджетных потребностей.
3. Организовать выполнение научно-исследовательских работ, определение перспективы их развития и внедрения.
4. Руководить и управлять деятельностью персонала, осуществляющего научно-исследовательские работы и программы развития.
5. Разработать и управлять бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
6. Создать и руководить оперативными и административными процедурами.
7. Организовать внедрение результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, обеспечение научного руководства практической реализацией результатов научных исследований и опытно-конструкторских работ.

8. Ғылымның, техниканың және озық өндірістік тәжірибенің отандық және шетелдік жетістіктері туралы ақпаратты жинауды және зерделеуді ұйымдастыру, оның қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында ұйымның одан әрі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарында қолдану.
9. Перспективалы ғылыми жобаларды тәжірибеге енгізу жоспарларын жасау.
10. Ұйымның негізгі қызметінің жағдайы мен даму тенденциялары туралы тақырыптық шолуларды дайындау және отандық және шетелдік тәжірибедегі ұқсас жұмыстардың нәтижелерімен ғылыми-зерттеу нәтижелері мен жобалық шешімдерді салыстыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
11. Техникалық шарттар жобаларын, әдістемелік және жұмыс бағдарламаларын, тиісті білім саласын дамытудың техникалық-экономикалық негіздемелерін және болжамдарын және жоспарлы жұмыстарды, басқа да жоспарлау құжаттарын және әдістемелік материалдарды бірлесіп орындаушы ретінде басқа ұйымдарды тарту бойынша ұсыныстарды әзірлеу.
12. Әртүрлі тұжырымдамалардың, бағдарламалардың, заңдардың жобаларын, өңірлік дамудың кешенді бағдарламаларын, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, зияткерлік меншік нарығын және олардың ғылыми-зерттеу бағыттары шеңберінде тиісті инфрақұрылымды дамытудың нормативтік-құқықтық базасын әзірлеу.
13. Бірлескен зерттеулер жүргізу үшін отандық және шетелдік серіктестерді іздестіру, қосымша қаржыландыруды тарту, конкурстар мен жобалық тендерлерге қатысу үшін жобалық ұсыныстарды әзірлеу бойынша бастамаларды дайындау.
14. Ғылыми зерттеулердің, жаңа технологияны игерудің және ғылыми-техникалық прогрестің жетістіктерін енгізудің орта мерзімді мақсатты бағдарламалары мен жылдық жоспарларын әзірлеу және іске асыру.
15. Ұйым қызметінің бағыттары бойынша ғылыми-техникалық жетістіктер мен идеялар нарығында маркетингтік зерттеулер жүргізу.
16. Мүдделі тұтынушыларға ұйымның идеялары мен жетістіктерін ілгерілету (сату), оның ішінде жаңа технологиялар мен жобаларды, жаңалықтарға авторлық құқықты және басқа да зияткерлік меншік объектілерін құқықтық қорғау мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу.
17. Жоспарда көзделген тапсырмалардың, шарттық міндеттемелердің орындалуын, сондай-ақ бөлім мамандары мен бірлесіп орындаушылармен орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
18. Нормативтік талаптардың сақталуын, құжаттаманың толықтығы мен сапасын, оны бекітудің белгіленген тәртібінің сақталуын бақылау.
19. Аяқталған ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер бойынша есеп құжаттамасын дайындау.
20. Ұйым жұмысының тақырыптық бағыттары бойынша ғылым мен техниканың даму жағдайы мен болашағы туралы реферат, библиографиялық және шолу ақпаратын дайындау.
Білімдер:

8. Организовать сбор и изучение информации об отечественных и зарубежных достижениях науки, техники и передового производственного опыта, для применения ее в дальнейших исследованиях и разработках организации с целью повышения эффективности ее деятельности.
9. Разработать планы по внедрению перспективных научных проектов в практику.
10. Подготовить тематические обзоры о состоянии и тенденциях развития основных направлений деятельности организации и проведение работ по сопоставлению результатов исследований и проектных решений с результатами аналогичных работ в отечественной и зарубежной практике.
11. Разработать проекты технических заданий, методических и рабочих программ, технико-экономических обоснований и прогнозов развития соответствующей области знаний и предложения о привлечении иных организаций в качестве соисполнителей запланированных работ, иных плановых документов и методических материалов.
12. Разработать проекты различных концепций, программ, законов, комплексных программ развития регионов, нормативно-правовой базы для развития научно-технической и инновационной деятельности, рынка интеллектуальной собственности и соответствующей инфраструктуры в рамках направлений - своих исследований.
13. Подготовить инициативы по поиску отечественных и зарубежных партнеров для проведения совместных исследований, привлечению дополнительного финансирования, разработке проектных предложений для участия в конкурсах и тендерах проектов.
14. Разработать и реализовать среднесрочные целевые программы и годовые планы научных исследований, развития новой техники и реализации достижений научно-технического прогресса.
15. Проводить маркетинговые исследования на рынке научно-технических достижений и идей по направлениям деятельности организации.
16. Разработать предложения по продвижению (продаже) идей и достижений организации заинтересованным потребителям, включая вопросы правовой защиты новых технологий и проектов, авторского права на открытия и иную интеллектуальную собственность.
17. Контролровать выполнение предусмотренных планом заданий, договорных обязательств, а также качества работ, выполненных специалистами подразделения и соисполнителями.
18. Контролировать соблюдение нормативных требований, комплектности и качественного оформления документации, соблюдение установленного порядка ее согласования.
19. Подготовить отчетную документацию по выполненным научным исследованиям и разработкам.
20. Подготовить реферативную, библиографическую и обзорную информацию о состоянии и перспективах развития науки и техники по тематическим направлениям работы организации.
Знания:

1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін, сондай-ақ білімнің, ғылымның және техниканың тиісті саласының ғылыми мәселелерін білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жол саласын дамыту бағыттары, жоғары тұрған органдардың әдістемелік материалдары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
4. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастырудың, жоспарлаудың және қаржыландырудың, жүргізудің және енгізудің белгіленген тәртібі.
5. Басқа ұйымдармен бірлескен жұмыстарды орындау кезінде шарттар жасасу және орындау тәртібі.
6. Маркетинг, ұйым бөлімшелерінің ғылыми жабдықталуы, оның жұмыс істеу тәртібі.
7. Өнертабыстар мен ашылуларға өтінімдерді ресімдеу, ғылыми-техникалық құжаттаманы және аспаптарды, материалдарды, басқа да ғылыми жабдықтарды сатып алуға өтінімдерді дайындау тәртібі.
8. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді басқару жүйелері; ұйымдар.
9. Іс жүргізуді ұйымдастыру бойынша әдістемелік материалдар.
10. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Ұйымның немесе кәсіпорынның перспективалық ғылыми жобаларын жоспарлау және жүзеге асыру механизмдерін жетілдіру
Машықтар:
1. Ғылыми білім мен практикалық тәжірибені жүйелі жинақтау және жетілдіру, өндірістің жаңа прогрессивті элементтерін құру және енгізу, еңбекті ғылыми ұйымдастыру және басқару болып табылатын ғылымды, техниканы және өндірісті қайта құру үдерістері бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2. Еңбек өнімділігін арттыруға, еңбек сыйымдылығын, материал сыйымдылығын және өнімнің (немесе көрсетілетін қызметтің) өзіндік құнын төмендетуге, рентабельділікті арттыруға оларды енгізуге мүмкіндік беретін ғылыми зерттеулер шеңберінде алынған нәтижелерді енгізу бойынша ұсыныстар мен тетіктерді әзірлеу.
3. Ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын анықтай отырып, жол саласының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін ғылыми-техникалық саясаттың жаңа тұжырымдамасын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4. Жол құрылысы тәжірибесіне жаңа технологияларды, материалдық-техникалық шешімдерді енгізу тетіктерін әзірлеу.
5. Жоспарда көзделген тапсырмалардың, шарттық міндеттемелердің орындалуын, сондай-ақ бөлім мамандары мен бірлесіп орындаушылармен орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.

1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации, а также научные проблемы соответствующей области знаний, науки и техники.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Направления развития дорожной отрасли, руководящие материалы вышестоящих органов, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
4. Установленный порядок организации, планирования и финансирования, проведения и внедрения научных исследований и разработок.
5. Порядок заключения и исполнения договоров при совместном выполнении работ с иными организациями.
6. Маркетинг, научное оборудование подразделений организации, порядок его эксплуатации.
7. Порядок составления заявок на изобретения и открытия, оформления научно-технической документации и заявок на приобретение приборов, материалов, иного научного оборудования.
8. Системы управления научными исследованиями и разработками; организации.
9. Руководящие материалы по организации делопроизводства.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2: Совершенствование механизмов планирования и реализации перспективных научно-исследовательских проектов организации или предприятия
Умения:
1. Разработать предложения по процессам преобразования науки, техники и производства, суть которых заключается в систематическом накоплении и совершенствании научных знаний и практического опыта, в создании и внедрении новых прогрессивных элементов производства, в научной организации труда и управлении.
2. Разработать предложения и механизмы по реализации полученных в рамках научных исследований результатов, позволяющих при их внедрении увеличить производительность труда, снизить трудоемкость, материалоемкость и себестоимость продукции (либо услуг), увеличить рентабельность.
3. Разработать предложения по формированию новой концепции научно-технической политики, отвечающей современным потребностям дорожного хозяйства, определения приоритетных направлений научных исследований.
4. Разработать механизмы по внедрению новых технологий, материалов и технических решений в практику дорожного строительства.
5. Контролировать выполнение предусмотренных планом заданий, договорных обязательств, а также качества работ, выполненных специалистами подразделения и соисполнителями.

6. Нормативтік талаптардың сақталуын, құжаттаманың толықтығы мен сапасын, оны бекітудің белгіленген тәртібінің сақталуын бақылау.
7. Аяқталған зерттеулер бойынша есеп құжаттамасын дайындау
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін, сондай-ақ білімнің, ғылымның және техниканың тиісті саласының ғылыми мәселелерін білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жол саласын дамыту бағыттары, жоғары тұрған органдардың әдістемелік материалдары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
4. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастырудың, жоспарлаудың және қаржыландырудың, жүргізудің және енгізудің белгіленген тәртібі.
5. Басқа ұйымдармен бірлескен жұмыстарды орындау кезінде шарттар жасасу және орындау тәртібі.
6. Маркетинг, ұйым бөлімшелерінің ғылыми жабдықталуы, оның жұмыс істеу тәртібі.
7. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді басқару жүйелері.
8. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы:
Жол саласының ғылыми-техникалық дамуы бойынша ұсыныстар әзірлеу және оларды енгізу
1-дағды:
Жеке ұйымдардың қызметін қоса алғанда, жол саласын ғылыми-техникалық дамыту бойынша ұсыныстарды, жоспарларды және жол карталарын әзірлеу; ғылыми әзірлемелер мен технологияларды өндірістік үдерістерге енгізу
Машықтар:
1. Ұйымның негізгі қызметінің жағдайы мен даму тенденциялары туралы тақырыптық шолуларды дайындау және отандық және шетелдік тәжірибедегі ұқсас жұмыстардың нәтижелерімен зерттеу нәтижелері мен жобалық шешімдерді салыстыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
2. Әртүрлі тұжырымдамалардың, бағдарламалардың, заңдардың жобаларын, өңірлік дамудың кешенді бағдарламаларын, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, зияткерлік меншік нарығын және олардың ғылыми-зерттеу бағыттары шеңберінде тиісті инфрақұрылымды дамытудың нормативтік-құқықтық базасын әзірлеу.
3. Бірлескен жұмыс үшін отандық және шетелдік серіктестер іздестіру, қосымша қаржы тарту, конкурстар мен жобалық тендерлерге қатысу үшін жобалық ұсыныстарды әзірлеу бойынша бастамаларды дайындау.

6. Контролировать соблюдение нормативных требований, комплектности и качественного оформления документации, соблюдение установленного порядка ее согласования.
7. Подготовить отчетную документацию по выполненным исследованиям.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации, а также научные проблемы соответствующей области знаний, науки и техники.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Направления развития дорожной отрасли, руководящие материалы вышестоящих органов, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
4. Установленный порядок организации, планирования и финансирования, проведения и внедрения научных исследований и разработок.
5. Порядок заключения и исполнения договоров при совместном выполнении работ с иными организациями.
6. Маркетинг, научное оборудование подразделений организации, порядок его эксплуатации.
7. Системы управления научными исследованиями и разработками.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Разработка предложений по научно-техническому развитию дорожной отрасли и их внедрение
Навык 1:
Разработка предложений, планов и дорожных карт по научно-техническому развитию дорожной отрасли, в том числе деятельности отдельных организаций; внедрению научных разработок и технологий в производственные процессы
Умения:
1. Подготовить тематические обзоры о состоянии и тенденциях развития основных направлений деятельности организации и проведение работ по сопоставлению результатов исследований и проектных решений с результатами аналогичных работ в отечественной и зарубежной практике.
2. Разработать проекты различных концепций, программ, законов, комплексных программ развития регионов, нормативно-правовой базы для развития научно-технической и инновационной деятельности, рынка интеллектуальной собственности и соответствующей инфраструктуры в рамках направлений своих исследований.
3. Подготовить инициативы по поиску отечественных и зарубежных партнеров для проведения совместных работ, привлечению дополнительного финансирования, разработке проектных предложений для участия в конкурсах и тендерах проектов.

1. Ғылыми жобаларды әзірлеуді және жүзеге асыруды қамтамасыз ету
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Ғылыми жобаларды әзірлеу мен енгізуді қамтамасыз ету.
2. Ғылыми жобалардың орындалуын үйлестіру және олардың барысын бақылау.
3. Ғылыми жобалар бойынша жұмыстардың сапасын бақылау.
1-лауазымдық функция:
Ғылыми жобаларды әзірлеуді және жүзеге асыруды қамтамасыз ету
1-дағды:
Жобаны басқару жоспарларын әзірлеу, жобалық құжаттаманы қалыптастыру
Машықтар:
1. Жобаны басқару жоспарын әзірлеу, жобалық құжаттаманы қалыптастыру.
2. Ғылыми жобаның қатысушыларымен және жеткізушілерімен техникалық шарттар мен шарттарды әзірлеуді үйлестіру.
3. Жобаны басқару тиімділігінің көрсеткіштерін бақылау және қажетті өзгерістерді енгізу.
4. Мемлекеттік органдармен, компаниялармен және ғылыми жобаның басқа да мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
5. Ғылыми жоба тобын құру.
6. Жоба командасын басқару.
7. Ғылыми-зерттеу нәтижелерін іс жүзінде қолдануды қамтамасыз ету, оларды жүзеге асыруда қадағалау және техникалық көмек көрсету.
8. Ұйымның қызметі шеңберінде жүзеге асырылатын ғылыми-зерттеу тақырыптары бойынша ғылыми-техникалық ақпаратты жинауды және зерделеуді ұйымдастыру.
9. Бөлімшенің ұзақ мерзімді және жылдық жұмыс жоспарларының жобаларын әзірлеу.
10. Техникалық шарттар жобаларын, әдістемелік және жұмыс бағдарламаларын, тиісті білім саласын дамытудың техникалық-экономикалық негіздемелерін және болжамдарын және жоспарлы жұмыстарды, басқа да жоспарлау құжаттарын және әдістемелік материалдарды бірлесіп орындаушы ретінде басқа ұйымдарды тарту бойынша ұсыныстарды әзірлеу.
11. Әртүрлі тұжырымдамалардың, бағдарламалардың, заңдардың жобаларын, инновациялық қызметті дамытудың құқықтық негіздерін, зияткерлік меншік нарығын және олардың ғылыми бағыттары шеңберінде онымен байланысты инфрақұрылымды әзірлеу.
12. Бірлескен зерттеулер жүргізу үшін отандық және шетелдік серіктестерді іздестіру, қосымша қаржыландыруды тарту, конкурстар мен жобалық тендерлерге қатысу үшін жобалық ұсыныстарды әзірлеу бойынша бастамаларды дайындау.
13. Ұйым қызметінің бағыттары бойынша ғылыми-техникалық жетістіктер мен идеялар нарығында маркетингтік зерттеулер жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.

1. Обеспечение разработки и реализации исследовательских проектов
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение разработки и реализации исследовательских проектов.
2. Координация исполнения и мониторинг хода реализации исследовательских проектов.
3. Контроль качества выполнения работ по исследовательским проектам.
Трудовая функция 1: Обеспечение разработки и реализации исследовательских проектов
Навык 1:
Разработка планов управления проектами, формирование проектной документации
Умения:
1. Разработать план управления проекта, формирование проектной документации.
2. Координировать разработку технических заданий и контрактов с участниками и поставщиками исследовательского проекта.
3. Осуществлять мониторинг индикаторов эффективности управления проектом и внесение необходимых изменений.
4. Обеспечить взаимодействие с государственными структурами, компаниями и иными заинтересованными сторонами исследовательского проекта.
5. Формировать команду исследовательского проекта.
6. Управлять командой проекта.
7. Обеспечивать практическое применение результатов исследований, авторского надзора и оказание технической помощи при их внедрении.
8. Организовать сбор и изучение научно-технической информации по тематикам исследований, проводимых в рамках деятельности организации.
9. Разработать проекты перспективных и годовых планов работы подразделения.
10. Разработать проекты технических заданий, методических и рабочих программ, технико-экономических обоснований и прогнозов развития соответствующей области знаний и предложения о привлечении иных организаций в качестве соисполнителей запланированных работ, иных плановых документов и методических материалов.
11. Разработать проекты различных концепций, программ, законов, нормативно-правовой базы для развития инновационной деятельности, рынка интеллектуальной собственности и соответствующей инфраструктуры в рамках направлений своих исследований.
12. Подготовить инициативы по поиску отечественных и зарубежных партнеров для проведения совместных исследований, привлечению дополнительного финансирования, разработке проектных предложений для участия в конкурсах и тендерах проектов.
13. Проводить маркетинговые исследования на рынке научно-технических достижений и идей по направлениям деятельности организации.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.

3. Жол саласын дамыту бағыттары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
4. Жобаларды басқару құралдары мен әдістерін білу.
5. Шығындарды, тәуекелдерді және ресурстарды бағалау әдістері мен критерийлерін білу.
6. Жобалық құжаттарды ресімдеу тәртібі.
7. Іскерлік қарым-қатынас және келіссөздер этикасын білу.
8. Жабдықтаушылармен жұмыс көлемін келісу тәртібі.
9. Маркетинг негіздері, менеджмент теориясы.
10. Бизнес-жоспарларды әзірлеу тәртібі және келісімдердің, келісімдердің, келісім-шарттардың коммерциялық талаптары.
11. Жобалық топ құрамында жұмыс істеудің теориясы мен тәжірибесі.
12. Жобаларды басқаруда ақпараттық жүйелерді пайдалану әдістері.
13. Менеджмент саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.
14. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша лауазымдық функция: Ғылыми жобаларды әзірлеу мен енгізуді қамтамасыз ету
1-дағды: Кәсіпорынның немесе ұйымның ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жаңа немесе бар технологиялық үдерістерді, өнімдерді, білім немесе материалдарды пайдалануды әзірлеуге немесе жақсартуға бағытталған зерттеу қызметін жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Мақсаттар мен бюджеттік қажеттіліктерді көрсете отырып, кәсіпорынның немесе ұйымның жалпы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық бағдарламаларын жоспарлау.
3. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру, оларды дамыту және жүзеге асыру перспективаларын анықтау.
4. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық бағдарламаларды жүзеге асыратын қызметкерлердің қызметін басқару және басқару.
5. Бюджеттерді әзірлеу және басқару, шығыстарды бақылау және ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
6. Операциялық және әкімшілік процедураларды құру және басқару
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның тиісті қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін білу.
2. Ұйымның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері, экономикалық қызмет түрі мен ұйымның техникалық даму перспективалары.
3. Жол саласын дамыту бағыттары, осы мәселелер бойынша отандық және шетелдік жетістіктер.
4. Бизнес-жоспарларды әзірлеу тәртібі және келісімдердің, келісімдердің, келісімдердің коммерциялық талаптары.
5. Жобалық топ құрамында жұмыс істеудің теориясы мен тәжірибесі.
6. Менеджмент саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.

3. Направления развития дорожной отрасли, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
4. Знание инструментов и методов управления проектами.
5. Знание методов и критериев оценки стоимости, рисков и ресурсов.
6. Порядок составления проектных документов.
7. Знание этики делового общения, ведения переговоров.
8. Порядок согласования состава работ с поставщиками.
9. Основы маркетинга, теорию менеджмента.
10. Порядок разработки бизнес-планов и коммерческих условий соглашений, договоров, контрактов.
11. Теорию и практику работы в составе команды проекта.
12. Методы применения информационных систем в управлении проектами.
13. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области менеджмента.
14. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Обеспечение разработки и реализации исследовательских проектов.
Навык 1: Организация научно-исследовательской деятельности предприятия или организации.
Умения:
1. Планировать, управлять и координировать научно-исследовательскую деятельность, направленную на разработку новых или усовершенствование действующих технологических процессов, продуктов, знаний или использования материалов.
2. Планировать общие исследования и программы развития предприятия или организации с указанием целей и бюджетных потребностей.
3. Организовать выполнение научно-исследовательских работ, определение перспективы их развития и внедрения.
4. Руководить и управлять деятельностью персонала, осуществляющего научно-исследовательские работы и программы развития.
5. Разработать и управлять бюджетами, контроль расходов и обеспечение эффективного использования ресурсов.
6. Создать и руководить оперативными и административными процедурами.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих соотвествующую деятельность организации.
2. Профиль, специализацию и особенности организационно технологической структуры организации, перспективы технического развития вида экономической деятельности и организации.
3. Направления развития дорожной отрасли, отечественные и зарубежные достижения по этим вопросам.
4. Порядок разработки бизнес-планов и коммерческих условий соглашений, договоров, контрактов.
5. Теорию и практику работы в составе команды проекта.
6. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области менеджмента.

7. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
8. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша жұмыс функциясы 2:
Ғылыми жобалардың орындалуын үйлестіру және бақылау
1-дағды:
Ғылыми жобаларды жүзеге асыру шеңберінде алынған зерттеу нәтижелеріне талдау жүргізу
Машықтар:
1. Барлық мүдделі тұлғалардың қатысуымен ғылыми жобаны жүзеге асыруды ұйымдастыру.
2. Жобаның орындалу барысын бақылау және орындалуын үйлестіру.
3. Жобалық құжаттарға сәйкес ғылыми жобаның орындалу барысы туралы есептерді қалыптастыру.
4. Ғылыми жобаның бюджетіне сәйкес қаржы ресурстарының мақсатты пайдаланылуын бақылау.
5. Ғылыми-зерттеу жобаларының нәтижелерін іске асыру бойынша болжамдарды дайындау, болжамдарды бақылау және түзету.
6. Ғылыми жобалардың кезеңдері бойынша қажетті құжаттаманы жүргізу.
7. Зерттеу мақсатына сәйкес ғылыми және эксперименттік мәліметтерді талдау және теориялық жалпылауды жүргізу.
8. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін басқару.
9. Ғылыми-зерттеу нәтижелерін іс жүзінде қолдануды қамтамасыз ету, оларды жүзеге асыруда қадағалау және техникалық көмек көрсету.
10. Ғылыми-техникалық жетістіктерді патенттеу және лицензиялау, өнертабыстар мен рационализаторлық ұсыныстарды тіркеу жұмыстарын ұйымдастыру.
11. Басқа ұйымдармен жұмысты орындауға тартылған бірлескен орындаушылар жұмысының нәтижелерін талдау.
12. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерінің орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Жобаларды басқару құралдары мен әдістерін білу.
2. Шығындарды, тәуекелдерді және ресурстарды бағалау әдістері мен критерийлерін білу.
3. Жобалық құжаттарды рәсімдеу тәртібі.
4. Жабдықтаушылармен жұмыс көлемін келісу тәртібі.
5. Маркетинг негіздері, менеджмент теориясы.
6. Бизнес-жоспарларды әзірлеу тәртібі және келісімдердің, келісімдердің, келісім-шарттардың коммерциялық талаптары.
7. Жобалық топ құрамында жұмыс істеудің теориясы мен тәжірибесі.
8. Жобалық іс-әрекеттің баспа қызметінің негіздері.
9. Редакциялық-басылымдық үдерістердің негіздері, мониторингті ұйымдастыру және жобаны іске асыру бойынша есептерді қалыптастыру кезеңдері.
10. Жобаларды басқаруда ақпараттық жүйелерді пайдалану әдістері.
11. Менеджмент саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.
12. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.

7. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Координация исполнения и мониторинг хода реализации исследовательских проектов
Навык 1:
Проведение анализа результатов исследований, полученных в рамках реализации исследовательских проектов
Умения:
1. Организовать выполнение исследовательского проекта с участием всех заинтересованных сторон.
2. Координировать исполнение и мониторинг хода реализации проекта.
3. Формировать отчеты о прогрессе исследовательского проекта в соответствии с проектными документами.
4. Контролировать целевое использование финансовых средств, в соответствии с бюджетом исследовательского проекта.
5. Подготовить прогнозы внедрения результатов реализации исследовательских проектов, контроль и корректировка прогнозов.
6. Вести необходимую документацию по этапам исследовательских проектов.
7. Проводить анализ и теоретическое обобщение научных и экспериментальных данных в соответствии с задачами исследования.
8. Управлять результатами научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
9. Обеспечить практическое применение результатов исследований, авторского надзора и оказание технической помощи при их внедрении.
10. Организовать работы по патентованию и лицензированию научных и технических достижений, регистрации изобретений и рационализаторских предложений.
11. Анализировать результаты работ соисполнителей, участвующих в выполнении работ других организаций.
12. Контролировать реализацию внедрения результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Знания:
1. Знание инструментов и методов управления проектами.
2. Знание методов и критериев оценки стоимости, рисков и ресурсов.
3. Порядок составления проектных документов.
4. Порядок согласования состава работ с поставщиками.
5. Основы маркетинга, теорию менеджмента.
6. Порядок разработки бизнес-планов и коммерческих условий соглашений, договоров, контрактов.
7. Теорию и практику работы в составе команды проекта.
8. Основы издательской проектной деятельности.
9. Основы редакционно-издательского процесса, организацию мониторинга и этапы формирования отчетов по реализации проекта.
10. Методы применения информационных систем в управлении проектами.
11. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области менеджмента.
12. Основы экономики, организации производства, труда и управления.

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
1233-0-015 Ғылыми-зерттеу бөлімшесінің басшысы
7
1233-0-016 Әзірлеу (жаңа өнімдерді) жөніндегі жоба басшысы
24. "Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бөлімінің басшысы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1329-9
Кәсіп атауының коды:
1329-9-009
Кәсіптің атауы:
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бөлімінің басшысы
СБШ біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
1233-0-015 Руководитель научно-исследовательского подразделения
7
1233-0-016 Руководитель проекта по разработке (новых продуктов)
24. Карточка профессии "Руководитель по безопасности и охране труда":
Код группы:
1329-9
Код наименования занятия:
1329-9-009
Наименование профессии:
Руководитель по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
28-параграф, 92-тармақ, Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі бас техникалық басшы
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы лауазымдарда мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Техника ғылымдарының магистрі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы лауазымдарда мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бөлімінің бастығы
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Ұйымның бөлімшелерінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау мәселелері бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын бақылайды, қызметкерлерге белгіленген жеңілдіктер мен еңбек жағдайлары үшін өтемақылар беруді қамтамасыз етеді.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғимараттардың, құрылыстардың, жабдықтардың, машиналар мен механизмдердің техникалық жай-күйін тексеруге және тексеруге қатысады. Желдету жүйелерінің тиімділігін, санитарлық қондырғылардың, санитарлық тораптардың, жұмысшылардың ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарының жағдайын тексереді.
2. Желдету жүйелерінің тиімділігін, санитарлық-техникалық қондырғылардың жай-күйін, олардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін анықтайды
3. Жұмысшылардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін немесе жазатайым оқиғаға әкеп соғуы мүмкін бұзушылықтарды анықтайды.
Қосымша жұмыс функциялары:
-
1-еңбек функциясы: Ғимараттардың, құрылыстардың, жабдықтардың, машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайын тексеруге және тексеруге қатысады. Желдету жүйелерінің тиімділігін, санитарлық тораптардың, санитарлық тораптардың, жұмысшылардың ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарының жағдайын тексереді.
1-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жұмысшылар мен жауапты тұлғалардың білімін тексеру, оқытуды ұйымдастыру.
Машықтар:

КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 28, пункт 92, Главный технический руководитель по безопасности и охране труда:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях в области безопасности и охраны труда не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Магистр технических наук
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях в области безопасности и охраны труда не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Начальник отдела по безопасности и охране труда
Основная цель деятельности:
Осуществляет контроль за соблюдением в подразделениях организации законодательных и иных нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, за предоставлением работникам установленных льгот и компенсаций по условиям труда.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участвует в проведении проверок, обследований технического состояния зданий, сооружений, оборудования, машин и механизмов. Проверяет эффективность работы вентиляционных систем, состояния санитарнотехнических устройств, санитарно-бытовых помещений, средств коллективной и индивидуальной защиты работников.
2. Определяет эффективность работы вентиляционных систем, состояния санитарнотехнических устройств, их соответствие требованиям нормативных правовых актов по безопасности и охране труда.
3. Выявляет нарушения, которые создают угрозу жизни и здоровью работников или могут привести к аварии.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Участвует в проведении проверок, обследований технического состояния зданий, сооружений, оборудования, машин и механизмов. Проверяет эффективность работы вентиляционных систем, состояния санитарно-технических устройств, санитарнобытовых помещений, средств коллективной и индивидуальной защиты работников.
Навык 1: Организация обучения, проверки знаний работников и ответственных лиц по вопросам безопасности и охраны труда.
Умения:

1. Қоғамның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына қызметкерлердің алдын ала, мерзімдік және ауысым алдындағы міндетті медициналық тексеруден өтуі тиіс кәсіптер мен лауазымдардың тізімдерін жасауда әдістемелік көмек көрсету.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды, еңбекті қорғауды ұйымдастыру стандарттарын әзірлеу және қайта қарау кезінде қолданыстағы заңнама негізінде кәсіптер мен лауазымдардың тізбесін жасау
Білімдер:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарды (рәсімдерді, нұсқаулықтарды және стандарттарды) білу.
2. Қызметкерлер өздерінің қызметтік міндеттерін орындау кезінде жарақат алған жағдайда жұмыс берушінің сақтандыру қаражатын өтеу тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы: Желдету жүйелерінің тиімділігін, санитарлық-техникалық қондырғылардың жай-күйін, олардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін анықтайды 4. Жұмысшылардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін немесе жұмыс істеуге әкеп соғуы мүмкін бұзушылықтарды анықтайды. апат.
1-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша аудитті ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Ғимараттардың, құрылыстардың, жабдықтардың, машиналар мен механизмдердің техникалық жай-күйін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігіне тексеруді және зерттеуді ұйымдастыру.
2. Желдету жүйелерінің тиімділігін, санитарлық тораптардың, санитарлық тораптардың, жұмысшылардың ұжымдық және жеке қорғаныс құралдарының жай-күйін тексеру, олардың уақытылы орындалуын қадағалау.
Білімдер:
1. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау мәселелері бойынша заңнамалық, нормативтік құқықтық актілер және әдістемелік материалдар.
2. Ұйым өнімін өндірудің негізгі технологиялық үдерістері.
3. Жұмыс орнындағы еңбек жағдайларын зерттеу әдістері.
4. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
5. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

1. Оказывать методическую помощь руководителям подразделений Компании в составлении списков профессий и должностей, в соответствии с которыми работники должны проходить обязательные предварительные, периодические и пред сменные медицинские осмотры.
2. Составлять списков профессий и должностей на основании действующего законодательства при разработке и пересмотре инструкций по безопасности и охране труда, стандартов организации по безопасности труда
Знания:
1. Знать нормативные правовые документы (порядок, инструкций и стандарты) в области безопасности и охраны труда.
2. Знать порядок возмещения страховых средств работодателем при получении увечья работниками при исполнении своих должностных функции.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2: Определяет эффективность работы вентиляционных систем, состояния санитарно-технических устройств, их соответствие требованиям нормативных правовых актов по безопасности и охране труда. Выявляет нарушения, которые создают угрозу жизни и здоровью работников или могут привести к аварии.
Навык 1: Организация и проведение проверки на предмет соблюдения требования законодательства в области безопасности и охраны труда, промышленной безопасности.
Умения:
1. Организовать проведение проверок, обследований технического состояния зданий, сооружений, оборудования, машин и механизмов на соответствие их требованиям нормативных правовых актов по безопасности и охране труда и промышленной безопасности.
2. Проверять эффективность работы вентиляционных систем, состояния санитарно-технических устройств, санитарно-бытовых помещений, средств коллективной и индивидуальной защиты работников, контроль своевременности их проведения.
Знания:
1. Законодательные, нормативные правовые акты и методические материалы по вопросам безопасности и охраны труда.
2. Основные технологические процессы производства продукции организации.
3. Методы изучения условий труда на рабочих местах.
4. Организацию работы по безопасности и охране труда.
5. Систему стандартов безопасности труда.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау инженері
7
Бригада (зерттеу, жобалау ұйымы) басшысы
25. "Басшы (басқарушы) (материалдық-техникалық жабдықтау және өткізу)" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
1324-0
Кәсіп атауының коды:
1324-0-022
Кәсіптің атауы:
Басшы (басқарушы) (материалдық-техникалық жабдықтау және өткізу)
СБШ біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БАжәне басқа стандартты біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 22003 болып тіркелді).
203-параграф, 65-тармақ, Материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімінің (логистика бөлімінің) бастығы
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз ету саласында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі: Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік
Техника ғылымдарының магистрі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз ету саласында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Басшы (басқарушы) (материалдық-техникалық жабдықтау және өткізу)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Ұйымды оның өндірістік қызметіне қажетті сапалы барлық материалдық ресурстармен қамтамасыз ету және өндіріс шығындарын азайту және максималды пайда алу мақсатында оларды ұтымды пайдалану.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Материалдық ресурстарды шарттарда көзделген мерзімге сәйкес жеткізу, олардың саны мен сапасын бақылау.
2. Материалдық ресурстардың толықтығын және ұйым қоймаларында сақталуын қамтамасыз ету.
Қосымша жұмыс функциялары:
1-еңбек функциясы: Материалдық ресурстарды шарттарда қарастырылған мерзімге сәйкес жеткізу, олардың саны мен сапасын бақылау.
1-дағды: Материалдар мен бөлшектердің қорларының жағдайын бақылау.
Машықтар:

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по безопасности и охране труда
7
Руководитель бригады (изыскательской, проектной организации)
25. Карточка профессии "Руководитель (управляющий) (в материально-техническом снабжении и сбыте)":
Код группы:
1324-0
Код наименования занятия:
1324-0-022
Наименование профессии:
Руководитель (управляющий) (в материально-техническом снабжении и сбыте)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 65, пункт 203, Начальник отдела материально-технического снабжения (отдела логистики)
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация
Магистр технических наук
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности в области материально-технического снабжения не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Руководитель (управляющий) (материально-технического снабжения)
Основная цель деятельности:
Обеспечение организации всеми необходимыми для его производственной деятельности материальными ресурсами требуемого качества и их рациональное использование с целью сокращения издержек производства и получения максимальной прибыли.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Доставка материальных ресурсов в соответствии с предусмотренными в договорах сроками, контроль их количества, качества.
2. Обеспечение комплектности материальных ресурсов и хранение на складах организации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Доставка материальных ресурсов в соответствии с предусмотренными в договорах сроками, контроль их количества, качества.
Навык 1: Контроль за состоянием запасов материалов и комплектующих изделий.
Умения:

1. Ұйым қоймаларындағы материалдық ресурстардың қозғалысын есепке алуды ұйымдастыру, материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізуге қатысу.
2. Прогрессивті тұтыну нормаларын пайдалана отырып, материалдық ресурстарға (шикізат, материалдар, жартылай фабрикаттар, жабдықтар, жинақтаушы бұйымдар, отын, энергия және т.б.) қажеттілігін анықтауы білуі.
3. Ішкі ресурстарды пайдалана отырып, осы қажеттілікті жабу үшін көздерді табу.
Білімдер:
1. Заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерді, қолданыстағы халықаралық құжаттарды және ұйымды материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша әдістемелік материалдарды білуі керек.
2. Материалдық-техникалық ресурстарды жеткізу бойынша тікелей ұзақ мерзімді экономикалық қатынастарды орнату мүмкіндігі мен орындылығын зерделеу, жеткізушілермен келісім-шарттар жасасуды дайындау, жеткізу шарттары мен шарттарын келісу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы : Материалдық ресурстардың толықтығын және ұйым қоймаларында сақталуын қамтамасыз ету.
1-дағды: Қойма жұмысын ұйымдастыру және қажетті сақтау шарттарын сақтау шараларын қолдану.
Машықтар:
1. Қойма жұмысын ұйымдастыру, қажетті сақтау шарттарын сақтау бойынша шаралар қабылдау.
2. Материалдық ресурстарды шарттарда көзделген мерзімге сәйкес жеткізуді, олардың санын, сапасы мен толықтығын бақылауды және ұйым қоймаларында сақталуын қамтамасыз ету.
3. Материалдар мен жинақтаушы бұйымдар қорының жай-күйіне бақылауды, ұйымдағы өндірістік қорларды жедел реттеуді, ұйым бөлімшелерінде материалдық ресурстарды жеткізу және олардың мақсаты бойынша жұмсалуы бойынша лимиттердің сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.
2. Кәсіпкерлікті басқарудың нарықтық әдістері, ұйымның даму перспективалары.
3. Материалдық-техникалық жабдықтауды ұзақ мерзімді және ағымдағы жоспарлаудың әдістері мен тәртібі, шикізаттың, материалдардың және басқа да материалдық ресурстардың өндірістік қорларының нормативтерін әзірлеу, ресурстарды үнемдеу бойынша жұмыстарды жүргізу.
4. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалауды ұйымдастыру.
5. Жабдықтаушылармен шарттар жасасу және олардың орындалуын бақылау, ұйымның бөлімшелеріне материалдарды шығару үшін құжаттаманы дайындау тәртібі.
6. Өнім сапасын материалдық-техникалық қамтамасыз етудің стандарттары мен техникалық шарттары, оларды әзірлеу әдістері мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

1. Организовать учет движения материальных ресурсов на складах организации, принимать участие в проведении инвентаризации материальных ценностей.
2. Умение определять потребности в материальных ресурсах (сырье, материалах, полуфабрикатах, оборудовании, комплектующих изделиях, топливе, энергии и иные) с использованием прогрессивных норм расхода.
3. Изыскивать источники покрытия этой потребности за счет внутренних ресурсов.
Знания:
1. Должен знать законодательные, иные нормативные правовые акты, действующие международные документы и методические материалы по материально-техническому обеспечению организации.
2. Подготовка заключения договоров с поставщиками, согласование условий и сроков поставок, изучает возможность и целесообразность установления прямых долгосрочных хозяйственных связей по поставкам материально-технических ресурсов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2: Обеспечение комплектности материальных ресурсов и хранение на складах организации.
Навык 1: Организация работы складского хозяйства и принятие мер по соблюдению необходимых условий хранения.
Умения:
1. Организовать работу складского хозяйства, принимает меры по соблюдению необходимых условий хранения.
2. Обеспечивать доставку материальных ресурсов в соответствии с предусмотренными в договорах сроками, контроль их количества, качества и комплектности и хранение на складах организации.
3. Обеспечивать контроль за состоянием запасов материалов и комплектующих изделий, оперативным регулированием производственных запасов в организации, соблюдением лимитов на отпуск материальных ресурсов и их расходованием в подразделениях организации по прямому назначению.
Знания:
1. Должен знать трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
2. Рыночные методы ведения хозяйствования, перспективы развития организации.
3. Методы и порядок перспективного и текущего планирования материально-технического обеспечения, разработки нормативов производственных запасов сырья, материалов и иных материальных ресурсов, проведения работ по ресурсосбережению.
4. Организацию материально-технического обеспечения и складского хозяйства.
5. Порядок заключения договоров с поставщиками и контроля за их выполнением, оформления документации на отпуск материалов подразделениям организации.
6. Стандарты и технические условия по материально-техническому обеспечению качества продукции, методы и порядок их разработки.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
1-параграф, 11-тармақ, Автоколоннаның бастығы
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және автомобиль көлiгiнде кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) бiлiм және автомобиль көлiгiнде кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі: Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Техника ғылымдарының магистрі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және автомобиль көлiгiнде кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиiстi мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) бiлiм және автомобиль көлiгiнде кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Топ жетекшісі (көлікте)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен үй-жайларды күтіп ұстауды және өрттен қорғауды қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың жұмысқа жарамдылығын бақылау. Негізгі қорларды ағымдағы және күрделі жөндеу жоспарларын әзірлеуге қатысады.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарының жоспарын жасауға, шаруашылық шығындарының сметасын жасауға қатысады.
2. Шаруашылық мақсатқа бөлінген материалдар мен қаражаттың ұтымды пайдаланылуын бақылайды.
Қосымша жұмыс функциялары:
1-еңбек функциясы: Ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарының жоспарын жасауға, шаруашылық шығындарының сметасын жасауға қатысады.
1-дағды:
Өндірісті уақытылы дайындау, жұмысшылар мен бригадаларды орналастыруды қамтамасыз ету, технологиялық үдерістердің сақталуын қадағалау.
Машықтар:
1. Өндірістік қызметтің нәтижелерін талдау, жұмыс уақытын, жұмыс уақытын, тоқтап қалуды есепке алу бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы рәсімделуін қамтамасыз ету.
2. Еңбек шығындарының нормативтерін уақтылы қайта қарауды, жалақы және сыйлықақы жүйесін дұрыс және тиімді қолдануды қамтамасыз ету.

КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 1, пункт 11, Начальник автоколонны
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на автомобильном транспорте не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) образование и стаж работы на автомобильном транспорте не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Магистр технических наук
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Начальник группы (на транспорте)
Основная цель деятельности:
Обеспечение хозяйственного обслуживания и противопожарной защиты зданий и помещений, а также контроль над исправностью. Принимает участие в разработке планов текущих и капитальных ремонтов основных средств производства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Принимает участие в разработке планов текущих и капитальных ремонтов основных, составлении смет хозяйственных расходов.
2. Контролирует рациональное расходование материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Принимает участие в разработке планов текущих и капитальных ремонтов основных, составлении смет хозяйственных расходов.
Навык 1: Своевременная подготовка производства, обеспечение расстановки рабочих и бригад, контроль за соблюдением технологических процессов
Умения:
1. Анализировать результаты производственной деятельности, обеспечивать правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, простоев.
2. Обеспечивать своевременный пересмотр норм трудовых затрат, правильное и эффективное применение систем заработной платы и премирования.

3. Жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібін сақтауын бақылау.
4. Шаруашылық техникасымен, инженерлік-басқару жұмыстарын механикаландыру құралдарымен қамтамасыз етеді және олардың уақтылы жөндеуін қадағалау.
Білімдер:
1. Телімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік техникалық материалдар.
2. Телімде өндірілетін өнімдердің техникалық сипаттамасы мен талаптары, оларды өндіру технологиясы.
3. Жұмысқа арналған нормативтер мен бағалар, оларды қайта қарау тәртібі.
4. Еңбек ақы туралы ағымдағы ережелер және материалдық ынталандыру нысандары.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы: Шаруашылық мақсатқа бөлінген материалдар мен қаражаттардың ұтымды пайдаланылуын бақылайды.
1-дағды:
Еңбек құнының нормативтерін уақтылы қайта қарауды қамтамасыз ету, жалақы мен сыйлықақы жүйесін дұрыс және тиімді қолдану. Жұмыс уақытын ұтымды пайдалану шараларын әзірлеуге қатысады және жұмысшылардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін сақтауын бақылайды.
Машықтар:
1. Өндірістік қызмет нәтижелерін талдау, жұмыс уақытын, өнім шығаруды, тоқтап қалуды есепке алу бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс және уақтылы дайындалуын қамтамасыз ету.
2. Белгiленген тәртiппен еңбек құны нормативтерiн уақтылы қарауды қамтамасыз ету.
3. Қызмет көрсетуге, кеңсе керек-жарақтарын, қажетті шаруашылық материалдарын, жабдықтар мен мүкәммалдарды қабылдау және сақтау, оларды құрылымдық бөлімшелерге беру, сондай-ақ олардың жұмсалуының есебін жүргізу және белгіленген тәртіптілікпен рәсімдеу үшін шарттар жасасу үшін қажетті құжаттарды дайындауды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Телімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік және нормативтік техникалық материалдарды білу.
2. Телімде өндірілетін өнімге қойылатын талаптар мен техникалық сипаттамаларын білу.
3. Жұмыс пен жұмысшыларды тарифтеу тәртібін білу.
4. Еңбек нормалары мен бағалары, оларды қайта қарау тәртібі және материалдық ынталандыру нысандары.
5. Еңбек заңнамасын, ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

3. Контролировать соблюдение рабочими порядка по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка.
4. Обеспечивать хозяйственным инвентарем, средствами механизации инженерного и управленческого труда, осуществлять наблюдение за проведением своевременного их ремонта.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности участка.
2. Технические характеристики и требования, предъявляемые к продукции, выпускаемой участком, технологию ее производства.
3. Нормы и расценки на работы, порядок их пересмотра.
4. Действующие положения об оплате труда и формах материального стимулирования.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2: Контролирует рациональное расходование материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей.
Навык 1: Обеспечение своевременного пересмотра норм трудовых затрат, правильное и эффективное применение систем заработной платы и премирования. Принимает участие в разработке мероприятий по рациональному использованию рабочего времени и контролирует соблюдение рабочими порядка по безопасности и охране труда.
Умения:
1. Анализировать результаты производственной деятельности, обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, простоев.
2. Обеспечивать своевременный пересмотр в установленном порядке норм трудовых затрат.
3. Организовать оформление необходимых документов для заключения договоров на оказание услуг, получение и хранение канцелярских принадлежностей, необходимых хозяйственных материалов, оборудования и инвентаря, обеспечивает ими структурные подразделения, а также ведение учета их расходования и составление установленной отчетности.
Знания:
1. Знание законодательных, иных нормативных правовых актов, методических и нормативно-технических материалов, касающихся производственно-хозяйственной деятельности участка.
2. Знание технических характеристик и требований, предъявляемых к продукции, выпускаемой участком.
3. Знание порядка тарификации работ и рабочих.
4. Норм и расценок на работы, порядок их пересмотра и формах материального стимулирования.
5. Знание трудового законодательства, порядка внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Способность к обучению и самообучению.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
91-параграф, 281-тармақ, Ұйым директоры (бас директор, атқарушы директор, президент, басқарма төрағасы, басқарушы)
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұйым бейініне сәйкес келетін экономикалық қызмет түрінде басшы лауазымында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, "Іскерлік әкімшілік ету магистрі" ғылыми дәрежесі немесе басқару (менеджмент) саласындағы қосымша білімінің болғаны мүмкін.
Кәсіптік Білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
PhD докторы, техника ғылымдарының кандидаты, техника ғылымдарының докторы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұйымның тиісті бейініндегі экономикалық қызмет түріндегі басшылық лауазымдардағы кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Президент (акционерлік компаниялардың, қоғамдардың және басқалардың)
Іс-әрекеттің негізгі мақсаты:
Жол құрылысындағы ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару.
2. Ұйымның тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
3. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету.
1-еңбек функциясы: Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару
1-дағды:
Ұйымның жалпы қызметін басқару, үйлестіру және бағалау
Машықтар:
1. Кәсіпорынның немесе ұйымның жалпы қызметін жоспарлау, басқару және үйлестіру.
2. Кәсіпорынның немесе ұйымның шаруашылық үдерістерін ұйымдастыру және кәсіпорынның немесе ұйымның ресурстарын ұтымды пайдалану мақсатында олардың тиімділігін арттыру шараларын әзірлеу.

КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 91, пункт 281, Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет, желательно наличие степени "Магистр делового администрирования" или дополнительного образования в области управления (менеджмента).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук
Требования к опыту работы:
Стаж работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет,
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Президент (акционерных компаний, обществ и других)
Основная цель деятельности:
Руководство производственной, хозяйственной и финансовоэкономической деятельностью организации в дорожном строительстве
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации;
2. Обеспечение повышения эффективности работы организации;
3. Кадровое обеспечение организации квалифицированными кадрами.
Трудовая функция 1: Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации
Навык 1:
Управление, координация и оценка общей деятельности организации
Умения:
1. Планировать, руководить и координировать общее функционирование предприятия или организации.
2. Организовать бизнес-процессы предприятия или организации и разработка мер к повышению их эффективности в целях рационального использования ресурсов предприятия или организации.

3. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансындағы мүлкінің, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-экономикалық нәтижелерінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету.
4. Кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері мен Басқарма мүшелерінің Директорлар кеңесінің отырыстарына материалдарды ұйымдастыруды және сапалы дайындауын қамтамасыз ету.
5. Ұйымның (кәсіпорынның) саясаты мен рәсімдерінің корпоративтік басқарудың үздік тәжірибелеріне сәйкес келуін қамтамасыз ету.
6. Заң талаптарына және корпоративтік басқарудың озық тәжірибесіне сәйкес ұйымның (кәсіпорынның) қызметі туралы ақпаратты уақтылы және толық ашуды қамтамасыз ету.
7. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, олардың қызметін икемді және мобильді өндірісті дамытуға және жетілдіруге бағыттау, әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, жаңалықтар мен нарықтық конъюнктураның өзгерістеріне жедел ден қою.
8. Ұйымның мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, клиенттер, соның ішінде банктер алдындағы міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету.
9. Индикативті жоспарлар мен бизнес-жоспарлардың көрсеткіштерін қамтамасыз ету.
10. Өндірістік-шаруашылық қызметті ең жаңа техника мен технологияны, шаруашылық жүргізу мен еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының қолданыстағы ғылыми негізделген нормативтерін, нарық конъюнктурасын және озық тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу негізінде ұйымдастыру. қызмет көрсетудің техникалық деңгейі мен сапасын арттыру, өндірісті интенсификациялауды, еңбек өнімділігін, экономикалық тиімділікті арттыру, өндірістік резервтерді ұтымды пайдалану және ресурстардың барлық түрлерін үнемді пайдалану мақсатында.
11. Ұйымның қаржылық-шаруашылық және өндірістік қызметіне қатысты мәселелерді шешу, ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің басқа лауазымды тұлғалары жүзеге асыратын жекелеген қызмет бағыттарын үйлестіру.
12. Ұйымның қызметінде және оның экономикалық қатынастарын жүзеге асыруда заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету, нарық жағдайында қаржыны басқару және жұмыс істеу үшін құқықтық құралдарды пайдалану, шарттық және қаржылық Тәртіптілікті нығайту, әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу, ұйымның ауқымды бизнесін (кәсіпкерлік қызметті) қолдау және кеңейту мақсатындағы инвестициялық тартымдылығы.
13. Ұйымның мүліктік және өзге де мүдделерін сотта, арбитражда, мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда қорғау және білдіру.
Білімдер:

3. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственных результатов ее деятельности.
4. Обеспечивать организацю и качественную подготовку структурными подразделениями предприятия и членами Правления материалов к заседаниям Совета директоров.
5. Обеспечивать соответствие политик и процедур организации (предприятия) передовой практике корпоративного управления.
6. Обеспечивать своевременное и полное раскрытие информации о деятельности организации (предприятия) в соответствии с требованиями законодательства и передовой практикой корпоративного управления.
7. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направление их деятельности на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
8. Обеспечивать выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками, включая банки.
9. Обеспечивать показатели индикативных планов и бизнес-планов.
10. Организовать производственно-хозяйственную деятельность на основе использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения конъюнктуры рынка и передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества услуг, роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов.
11. Решить вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, координация отдельных направлений деятельности, осуществляемых иными должностными лицами организации и ее структурными подразделениями.
12. Обеспечить соблюдение законности в деятельности организации и осуществлении ее хозяйственно-экономических связей, использование правовых средств для финансового управления и функционирования в рыночных условиях, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений, обеспечения инвестиционной привлекательности организации в целях поддержания и расширения масштабов бизнеса (предпринимательской деятельности).
13. Защитить и представлять имущественных и иных интересов организации в суде, арбитраже, государственных органах и иных организациях.
Знания:

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
1210-0-067 Президент (акционерлік компаниялардың, қоғамдар және басқалардың)
4-бөлім. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
28. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Орындаушы:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (7172) 799-815, kadnauka@gmail.com
29. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"ҚазжолҒЗИ" АҚ
Жетекші:
Айдарбеков Е.Қ., +77471113129, esenbek54@mail.ru
Орындаушылар:
Суппесь Е.А. +77015704023, suppes08@mail.ru
Айтбаев К.А. +77752269053, aytbaev53@mail,ru
30. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
31. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган:
32. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы:
33. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 1-нұсқа, 2024 ж.
34. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығына
4-қосымша
"Автожол құрылысының табиғатты қорғау қызметі" кәсіптік стандарты
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандарттың қолданылу саласы: "Автожол құрылысының табиғатты қорғау қызметі" кәсіби стандарты "Кәсіби біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлауға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктіліктерін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындардағы қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместігі, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзыретінің деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) біліктілік – қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімнің, іскерліктің және дағдының болуы;
4) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
1210-0-067 Президент (Акционерных компаний, обществ и других)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
28. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан
Исполнитель:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (717) 275 46 33, kadnauka@gmail.com
29. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "КаздорНИИ"
Руководитель:
Айдарбеков Е.К., +77471113129, esenbek54@mail.ru
Исполнители:
Суппесь Е.А. +77015704023, suppes08@mail.ru
Айтбаев К.А. +77752269053, aytbaev53@mail,ru
30. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
31. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
32. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен":
33. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 г.
34. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 4 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Природоохранная деятельность автодорожного строительства"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Природоохранная деятельность автодорожного строительства" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задач;
2) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

5) ТжОБ – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім;
6) КС – кәсіби стандарт;
7) БХСК – білім берудің халықаралық стандартты классификациясы.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Автожол құрылысының табиғатты қорғау қызметі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F43999015.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
91 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және өзге де мәдениет саласындағы қызметтер;
91.0 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және өзге де мәдениет саласындағы қызметтер;
91.04 Ботаникалық бақтардың, хайуанаттар бақтары мен табиғи қорықтардың қызметі;
91.04.2 Табиғи қорықтар қызметі, жабайы табиғатты қорғау;
F Құрылыс;
43 Мамандандырылған құрылыс жұмыстары;
43.9 Өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары;
43.99 Басқа топтамаларға кірмеген өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары;
43.99.9 Арнайы біліктілігі талап ететін өзге де құрылыс жұмыстары.
7.Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Автожол және әуеайлақ құрылысы саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, автожол құрылысының табиғатты қорғау қызметі бөлігінде, сондай-ақ жұмыскерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Автожол жобаларының Эколог-зертханашысы – 3 СБШ-нің деңгейі;
2) Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың технигі – 4 СБШ-нің деңгейі;
3) Инженер-эколог – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Эколог-гидротехник – 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Қоршаған ортаны қорғау инспекторы – 5 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Автожол жобаларының Эколог-зертханашысы":
Топтың коды:
2133-1
Қызмет атауының коды:
2133-1-002
Кәсіптің атауы:
Автожол жобаларының Эколог-зертханашысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
42-параграф, 437-тармақ, зертханашы:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білім, жұмыс стажына талап қойылмайды немесе негізгі орта білім, арнайы даярлық және мамандық бойынша кемінде 2 жыл жұмыс стажы болуы тиіс.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжОБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білім, жұмыс стажына талап қойылмайды немесе негізгі орта білім, арнайы даярлық және мамандық бойынша кемінде 2 жыл жұмыс стажы болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Эколог
Экология жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнеркәсіптік ұйымның өндірістік қызметінің қоршаған ортаға теріс әсерін болдырмау (барынша азайту)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5) ТиПО – техническое и профессиональное, послесреднее образование;
6) ПС – профессиональный стандарт;
7) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Природоохранная деятельность автодорожного строительства.
5. Код профессионального стандарта: F43999015.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
91 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры;
91.0 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры;
91.04 Деятельность ботанических садов, зоопарков и природных заповедников;
91.04.2 Деятельность природных заповедников, охрана дикой природы;
F Строительство;
43 Специализированные строительные работы;
43.9 Прочие специализированные строительные работы;
43.99 Прочие специализированные строительные работы, не включенные в другие группировки;
43.99.9 Прочие строительные работы, требующие специальной квалификации.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере автодорожного и аэродромного строительства, в части природоохранной деятельность автодорожного строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников.
8. Перечень карточек профессий:
1) Эколог-лаборант автодорожных проектов – 3 уровень ОРК;
2) Техник особо охраняемых природных территорий – 4 уровень ОРК;
3) Инженер-эколог – 6 уровень ОРК;
4) Гидротехник – 4 уровень ОРК;
5) Инспектор по охране и использованию недр – 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Эколог-лаборант автодорожных проектов":
Код группы:
2133-1
Код наименования занятия:
2133-1-002
Наименование профессии:
Эколог-лаборант автодорожных проектов
Уровень
квалификации по ОРК:
3
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень
Квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 42, пункт 437, лаборант:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или основное среднее образование, специальная подготовка и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Экология и природоохранная деятельность (по видам)
Квалификация:
Эколог-лаборант
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или основное среднее образование, специальная подготовка и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Эколог;
Техник по экологии
Основная цель деятельности:
Предотвращение (минимизация) негативного воздействия производственной деятельности промышленной организации на окружающую среду
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ұйымда орындалуын бақылау қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптар.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымның табиғатты қорғау қызметін жоспарлау және құжаттау.
Еңбек функциясы 1:
Ұйымда орындалуын бақылау қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптар.
Дағды 1:
Талаптардың орындалуын бақылау құрылыстарды пайдалану және қоршаған ортаны теріс қорғау құрылғылары әсер ету ұйымның өндірістік қызметі;
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны негативтен қорғауға арналған құрылыстар мен құрылғылардың технологиялық параметрлері мен тиімділігін бақылау ұйымдағы әсерлер;
2. Бақылау үшін регламенттейтін техникалық құжаттаманы қолдану құрылыстардың технологиялық режимдері және қоршаған ортаны теріс әсерден қорғауға арналған құрылғылар;
3. Қоршаған ортаға рұқсат етілген әсер ету нормативтерінің сақталуын бақылау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалану ұйымның өндірістік қызметін жүзеге асыру;
4. Автоматты өлшеу және есепке алу құралдарының техникалық жағдайын бақылау техникалық жағдайын бақылау ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерінің көрсеткіштері ұйымдағы қоршаған ортаға заттар;
5. Аспаптар мен жабдықтарды пайдалану нормативтердің сақталуын бақылау қоршаған ортаға әсері өндірістік қызметті жүзеге асыру ұйымдар;
6. Аспаптар мен жабдықтарды пайдалану сапа нормативтерінің сақталуын бақылау орналасқан ауданындағы қоршаған орта ұйымдар;
7. Электрондық мұрағаттан техникалық іздеу құрылыстар мен құрылғыларға арналған құжаттама қоршаған ортаны теріс қорғау олардың технологиялық бақылауына әсер ету режимдерін.
Білімдер:
1. Білімнің техникалық құжаттамасының электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібі;
2. Электрондық кестелермен жұмыс істеуге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: атаулары, мүмкіндіктері және оларда жұмыс істеу тәртібі;
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
4. Тазарту қондырғылары мен құрылыстарының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
5. Өнеркәсіптік ластаушы шығарындыларды тазарту технологиясы мен жабдықтары атмосфераға заттар мен ағынды суларды тазарту;
6. Ұйымдағы автоматты өлшеу және есепке алу құралдары арқылы бақылауға жататын ластаушы заттардың тізбесі;
7. Қоршаған орта сапасы нормативтерінің және қоршаған ортаға жол берілетін әсер ету нормативтерінің сақталуын бақылау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалану түрлері, негізгі сипаттамалары, мақсаты мен тәртібі;

1. Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности
Дополнительные трудовые функции:
1. Планирование и документальное оформление природоохранной деятельности организации
Трудовая функция 1: Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности
Навык 1: Контроль выполнения требований к эксплуатации сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия производственной деятельности организации
Умения:
1. Контролировать технологические параметры и эффективность сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия в организации;
2. Применять для контроля техническую документацию, регламентирующую технологические режимы сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия, в организации;
3. Контролировать техническое состояние автоматических средств измерения и учета показателей выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду в организации;
4. Использовать приборы и оборудование для контроля соблюдения нормативов допустимого воздействия на окружающую среду при осуществлении производственной деятельности организации;
5. Использовать приборы и оборудование для контроля соблюдения нормативов качества окружающей среды в районе расположения организации;
6. Искать в электронном архиве техническую документацию на сооружения и устройства для защиты окружающей среды от негативного воздействия для контроля их технологических режимов;
7. Создавать электронные таблицы, выполнять вычисления и обработку данных измерений с целью оценки эффективности сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия.
Знания:
1. Порядок работы с электронным архивом технической документации знания;
2. Прикладные компьютерные программы для работы с электронными таблицами: наименования, возможности и порядок работы в них;
3. Нормативные правовые акты в области защиты окружающей среды;
4. Устройство и принцип действия очистных установок и сооружений;
5. Технология и оборудование очистки промышленных выбросов загрязняющих веществ в атмосферу и очистки сточных вод;
6. Перечень загрязняющих веществ, подлежащих контролю посредством автоматических средств измерения и учета, в организации;
7. Виды, основные характеристики, назначение и порядок использования приборов и оборудования для контроля соблюдения нормативов качества окружающей среды и нормативов допустимого воздействия на окружающую среду;

8. Ұйымның өндірістік қызметін жүзеге асыру кезінде қоршаған орта сапасының нормативтері және қоршаған ортаға жол берілетін әсер ету нормативтері;
9. Ұйымның өндірістік қызметін жүзеге асыру кезінде қоршаған ортаға жол берілетін әсер ету нормативтерінің сақталуына бақылау жүргізу әдістемесі;
10. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
11. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
12. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
13. Ішкі еңбек тәртібін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымның табиғатты қорғау қызметін жоспарлау және құжаттау;
Дағды 1:
Іс-шараларды жоспарлау және құжаттау ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдалану;
Машықтар:
1. Ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдалану жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және құжаттамалық ресімдеу;
2. Мәтіндік редакторларды қолданыңыз (процессорлар) жасау және безендіру үшін әқоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
3. Мәтіндік редакторларды қолданыңыз төлқұжаттарды толтыруға арналған (процессорлар) және газ тазарту қондырғыларының тізілімі;
4. Электронды түрде жүктеу және тіркеу мұрағаттың жаңа құжаттары;
5. Құралдар мен жүйелерді техникалық байқаудан өткізу ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау;
6. Ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдаланудың технологиялық параметрлері мен тиімділігін бағалау;
7. Сынақтар өткізуді ұйымдастыру ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін ;
8. Ұйымда қоршаған ортаны қорғау жүйелері мен құралдарына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, консервациялауды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
2. Құрылғы, әрекет принциптері, ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау жүйелері мен құралдарының техникалық сипаттамалары;
3. Қоршаған ортаны қорғау жүйелері мен құралдарын пайдалану ережелері мен шарттарын реттейтін техникалық құжаттама;
4. Ұйымда газ тазарту қондырғыларының паспортын ресімдеу нысаны, мазмұны және тәртібі;
5. Ұйымда газ тазарту қондырғыларының тізілімін жүргізу тәртібі;
6. мәтіндік редакторлар (процессорлар): атаулары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс тәртібі;
7. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарды ескере отырып, жабдықты пайдалануға беру тәртібі;

8. Нормативы качества окружающей среды и нормативы допустимого воздействия на окружающую среду при осуществлении производственной деятельности организации;
9. Методики проведения контроля соблюдения нормативов допустимого воздействия на окружающую среду при осуществлении производственной деятельности организации;
10. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
11. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
12. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ;
13. Соблюдение внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Планирование и документальное оформление природоохранной деятельности организации
Навык 2:
Умения:
Планирование и документальное оформление мероприятий по эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды в организации
1. Планирование и документальное оформление мероприятий по эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды в организации;
2. Использовать текстовые редакторы (процессоры) для создания и оформления инструкций по эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды;
3. Использовать текстовые редакторы (процессоры) для заполнения паспортов и реестра газоочистных установок;
4. Загружать и регистрировать в электронном архиве новые документы;
5. Производить техосмотр средств и систем защиты окружающей среды в организации; 6. Оценивать технологические параметры и эффективность эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды в организации; 7. Организовывать проведение испытаний средств и систем защиты окружающей среды в организации;
8. Организовывать техническое обслуживание, ремонт, консервацию систем и средств защиты окружающей среды в организации.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области охраны окружающей среды;
2. Устройство, принципы действия, технические характеристики систем и средств защиты окружающей среды в организации; 3. Техническая документация, регламентирующая правила и условия эксплуатации систем и средств защиты окружающей среды;
4. Форма, содержание и порядок оформления паспорта газоочистных установок в организации;
5. Порядок ведения реестра газоочистных установок в организации;
6 Текстовые редакторы (процессоры): наименования, возможности и порядок работы в них;
7.Порядок ввода в эксплуатацию оборудования с учетом требований в области охраны окружающей среды;

1. Табиғи кешендерді қорғау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Өткізу қорықтық-режимдік және өртке қарсы іс-шаралар.
Еңбек функциясы 1:
табиғи кешендерді қорғау
Дағды 1:
Табиғи кешендерді қорғау қағидаларын сақтау
Машықтар:
1. Экологиялық бақылаудың түрлерін, объектілерін, нысандары мен әдістерін анықтау;
2. Мақсаттар үшін патрульдеу жүргізу қорық режимінің бұзылуының өрттің және өрттің алдын алу, анықтау және жолын кесу;
3. Аншлагтардың, тоқсандық, шекаралық, визирлік сақталуын қадағалау, учаскелік, межевтік және басқа да белгілердің, көпірлердің, өрт-бақылау пункттерінің, телефон желілерінің, басқа да объектілердің; орман шаруашылығы және өртке қарсы мақсаттағы;
4. Сеніп тапсырылған мүлікті, қызметтік және басқа да материалдық құндылықтарды жарамды күйде ұстауға және олардың сақталуын қамтамасыз етуге;
5. Айналма немесе өзге бекітілген аумақта белгіленген күзет режимін сақтау аумақтар.
Білімдер:
1. Шекаралар, топографиялық, ландшафттық және орман өсіру жағдайлары мен ерекшеліктері айналма аумақтар;
2. Жақын маңдағы өрт-бақылау пункттерінің, полиция бекеттері мен бөлімшелерінің орналасқан жерлері;
3. Қолданыстағы аңшылық, әуесқойлық және спорттық балық аулау ережелері;
4. Мемлекеттік табиғи қорықты қорғау режимі және ол туралы ереже;
5. Ормандардағы өрт қауіпсіздігінің қолданыстағы ережелері;
6. Қорықты бұзғаны үшін тәртіптік, материалдық, әкімшілік және қылмыстық жауаптылықтың белгіленген нормалары нұсқаулықтар, бұйрықтар, өкімдер және басқа да басшылық құжаттар.
7. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
8. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
9. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау;
10. Ішкі еңбек тәртібін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Өткізу қорықтық-режимдік және өртке қарсы іс-шаралар;
Дағды 1:
Қолдану бойынша жағдайды талдау және бағалау ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды сақтау мақсатында тиісті өртке қарсы іс-шаралар кешендер;
Машықтар:
1. Арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізу қорық режимін және ормандардағы өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзудың алдын алу бойынша халықты;
2. Қорық міндеттерін орындауға байланысты есепке алу және түгендеу жұмыстарына қатысу;
3. Тіркеу үшін қызметтік күнделік және өзге де құжаттаманы жүргізу қорық басшылығында көзделген тәртіппен жүйелі фенологиялық және өзге де бақылаулар.
Білімдер:

1. Охрана природных комплексов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение заповедно-режимных и противопожарных мероприятий.
Трудовая функция 1: Охрана природных комплексов;
Навык 1: Соблюдение правил охраны природных комплексов;
Умения:
1. определять виды, объекты, формы и методы экологического контроля;
2. проводить патрулирование в целях предупреждения, выявления и пресечения нарушений заповедного режима, загораний и пожаров;
3. следить за сохранностью аншлагов, квартальных, граничных, визирных, деляночных, межевых и других знаков, мостов, пожарно-наблюдательных пунктов, телефонных линий, других объектов; лесохозяйственного и противопожарного назначения;
4. содержать в исправном состоянии и обеспечивать сохранность вверенного имущества, служебных и других материальных ценностей;
5. соблюдать установленный режим охраны на территории обхода или иной закрепленной территории.
Знания:
1. Границ, топографические, ландшафтные и лесорастительные условия и особенности территории обхода;
2. Места нахождения ближайших пожарно- наблюдательных пунктов, постов и отделений полиции;
3. Действующие правила охоты, любительского и спортивного рыболовства;
4. Режим охраны государственного природного заповедника и положение о нем;
5. Действующие правила пожарной безопасности в лесах;
6. Установленные нормы дисциплинарной, материальной, административной и уголовной ответственности за нарушения заповедного режима, инструкции, приказы, распоряжения и другие руководящие документы.
7. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
8. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
9. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
10. Соблюдение внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Проведение заповедно-режимных и противопожарных мероприятий;
Навык 1:
Умения:
Анализ и оценка ситуации по применению соответствующих противопожарных мероприятий в целях сохранения особо охраняемых природных комплексов;
1. Вести разъяснительную работу среди населения по предупреждению нарушений заповедного режима и правил пожарной безопасности в лесах;
2. Участвовать в учетных и инвентаризационных работах, связанных с выполнением задач заповедника;
3. Вести служебный дневник и прочую документацию для фиксирования систематических фенологических и иных наблюдений в порядке, предусмотренном руководством заповедника.
Знания:

1. Негізгі заңдар, Нормативтік-құқықтық экология, қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы актілер;
2. Түгендеу бойынша заңнамалық құжаттар;
3. Атаулары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Күйзеліске тұрақтылық;
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
3114-1-009 Экология бойынша техник
4
3114-1-010 Экологиялық қауіпсіздік жөніндегі техник
11. Кәсіптің карточкасы "Инженер-эколог":
Топтың коды:
2133-1
Қызмет атауының коды:
2133-1-003
Кәсіптің атауы:
Инженер-эколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
64-параграф, 503-тармақ, Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (Эколог):
I санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог) лауазымында жұмыс стажы кемiнде 2 жыл болуы тиіс;
II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және санаты жоқ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог) лауазымындағы жұмыс стажы кемiнде 3 жыл болуы тиіс;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс стажына талап қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Қоршаған орта
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог) лауазымында жұмыс стажы кемiнде 2 жыл болуы тиіс;
II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмі және санаты жоқ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог) лауазымындағы жұмыс стажы кемiнде 3 жыл болуы тиіс;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс стажына талап қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Эколог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнеркәсiптiк ұйымның өндiрiстiк қызметiнiң қоршаған ортаға терiс әсерiн болдырмау (барынша азайту).
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Основных законов, нормативно-правовые акты в области экологии, охраны окружающей среды и природопользования;
2. Законодательные документы по инвентаризации;
3. Наименования, возможности и порядок работы в них.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
3114-1-009 Техник по экологии
4
3114-1-010 Техник по экологической безопасности
11. Карточка профессии "Инженер-эколог":
Код группы:
2133-1
Код наименования занятия:
2133-1-003
Наименование профессии:
Инженер-эколог.
Уровень
квалификации по ОРК:
6
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень
Квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 64, пункт 503, Инженер по охране окружающей среды (Эколог):
инженер по охране окружающей среды (эколог) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) II категории не менее 2 лет;
инженер по охране окружающей среды (эколог) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) без категории не менее 3 лет;
инженер по охране окружающей среды (эколог): высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы.
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Окружающая среда
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Инженер по охране окружающей среды (эколог) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) II категории не менее 2 лет;
инженер по охране окружающей среды (эколог) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) без категории не менее 3 лет;
инженер по охране окружающей среды (эколог): высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Эколог
Основная цель деятельности:
Предотвращение (минимизация) негативного воздействия производственной деятельности промышленной организации на окружающую среду.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ұйымда қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптардың орындалуын бақылау;
2. Ұйымның табиғатты қорғау қызметін жоспарлау және құжаттау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымда қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптардың орындалуын бақылау.
Дағды 1:
Қоршаған ортаны өндірістің теріс әсерінен қорғауға арналған құрылыстар мен құрылғыларды пайдалануға қойылатын талаптардың орындалуын бақылау.
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны ұйымдағы жағымсыз әсерлерден қорғауға арналған құрылыстар мен құрылғылардың технологиялық параметрлері мен тиімділігін бақылау;
2. Ұйымда қоршаған ортаны теріс әсерден қорғауға арналған құрылыстар мен құрылғылардың технологиялық режимдерін реттейтін техникалық құжаттаманы бақылау үшін қолдану;
3. Ұйымдағы қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерінің көрсеткіштерін өлшеу және есепке алудың автоматты құралдарының техникалық жай күйін бақылау;
4. Ұйымның өндірістік қызметін жүзеге асыру кезінде қоршаған ортаға жол берілетін әсер ету нормативтерінің сақталуын бақылау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалану;
5. Ұйым орналасқан ауданда қоршаған орта сапасының нормативтерінің сақталуын бақылау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалану.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібін білу;
2. Электрондық кестелермен жұмыс істеуге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды білу: атаулары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс тәртібі;
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу;
4. Негізгі көздер тізімін білу ағынды сулардың пайда болуы, олардың құрамы, тазарту әдістері мен түрлері;
5. Тазарту қондырғылары мен құрылыстарының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
6. Техникалық талаптарды білу қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін өлшеу және есепке алудың автоматты құралдары;
7. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
8. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
9. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау.
10. Ішкі еңбек тәртібін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның табиғатты қорғау қызметін жоспарлау және құжаттау;
Дағды 1:
Іс-шараларды жоспарлау және құжаттау ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдалану;
Машықтар:

1. Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности;
2. Планирование и документальное оформление природоохранной деятельности организации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности
Навык 1: Контроль выполнения требований к эксплуатации сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия производственной деятельности организации
Умения:
1. Контролировать технологические параметры и эффективность сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия в организации;
2. Применять для контроля техническую документацию, регламентирующую технологические режимы сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия, в организации;
3. Контролировать техническое состояние автоматических средств измерения и учета показателей выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду в организации;
4. Использовать приборы и оборудование для контроля соблюдения нормативов допустимого воздействия на окружающую среду при осуществлении производственной деятельности организации;
5. Использовать приборы и оборудование для контроля соблюдения нормативов качества окружающей среды в районе расположения организации.
Знания:
1. Знание порядка работы с электронным архивом технической документации;
2. Знание прикладных компьютерных программ для работы с электронными таблицами: наименования, возможности и порядок работы в них;
3. Знание нормативных правовых актов в области защиты окружающей среды;
4. Знание перечня основных источников образования сточных вод, их состав, способы и виды очистки;
5. Устройство и принцип действия очистных установок и сооружений;
6. Знание технических требований к автоматическим средствам измерения и учета выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду;
7. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
8. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
9. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
10. Соблюдение внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Планирование и документальное оформление природоохранной деятельности организации.
Навык 1:
Умения:
Планирование и документальное оформление мероприятий по эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды в организации.

1. Ұйымда қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу;
2. Мәтіндік редакторларды қолданыңыз (процессорлар) жасау және безендіру үшін қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
3. Электрондық мұрағатқа жаңа құжаттарды жүктеу және тіркеу;
4. Ұйымда қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелеріне техникалық байқау жүргізу;
5. Ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдаланудың технологиялық параметрлері мен тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу;
2. Ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау жүйелері мен құралдарының құрылымы, әрекет ету принциптері, техникалық сипаттамалары;
3. Қоршаған ортаны қорғау жүйелері мен құралдарын пайдалану ережелері мен шарттарын реттейтін техникалық құжаттаманы білу;
4. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарды ескере отырып, жабдықты пайдалануға беру тәртібін білу;
5. Ұйымның өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымын және оның болашағын білу даму;
6. Ұйымдағы өнім өндірудің технологиялық процестері мен режимдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Күйзеліске тұрақтылық;
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2133-1-009 Эколог
12. Кәсіптің карточкасы "Гидротехник":
Топтың коды:
2142-9
Қызмет атауының коды:
2142-9-001
Кәсіптің атауы:
Гидротехник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Параграф 105, 626-тармақ, техник:
I санатты техник: техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және II санатты техник лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс стажы болуы тиіс;
II санатты техник: техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және санатсыз техник лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс стажы болуы тиіс;
санаты жоқ техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімі жоқ.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Гидротехникалық құрылыс
Біліктілік: Техник
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімінің болуы:
санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қойылмайды
II санатты техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санатты техник: II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-гидротехник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гидротехникалық құрылыстар мен мелиоративтік жүйелерді салу, пайдалану және реконструкциялау кезінде жалпы құрылыс жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Разрабатывать инструкции по эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды в организации;
2. Использовать текстовые редакторы (процессоры) для создания и оформления инструкций по эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды;
3. Загружать и регистрировать в электронном архиве новые документы;
4. Производить техосмотр средств и систем защиты окружающей среды в организации;
5. Оценивать технологические параметры и эффективность эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды в организации.
Знания:
1. Знание нормативных правовых актов в области охраны окружающей среды;
2. Устройство, принципы действия, технические характеристики систем и средств защиты окружающей среды в организации;
3. Знание технической документаций, регламентирующая правила и условия эксплуатации систем и средств защиты окружающей среды;
4. Знание порядка ввода в эксплуатацию оборудования с учетом требований в области охраны окружающей среды;
5. Знание производственной и организационной структуры организации и перспективы ее развития;
6. Знание технологических процессов и режимов производства продукции в организации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2133-1-009 Эколог
12. Карточка профессии "Гидротехник":
Код группы:
2142-9
Код наименования занятия:
2142-9-001
Наименование профессии:
Гидротехник;
Уровень
квалификации по ОРК:
4
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень
Квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 105, пункт 626, техник:
техник I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет;
техник II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень
профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Гидротехническое строительство
Квалификация:
Техник
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования:
техник без категории: без предъявления требований к стажу работы
техник II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Техник-гидротехник
Основная цель деятельности:
Организация производства общестроительных работ при строительстве, эксплуатации и реконструкции гидротехнических сооружений и мелиоративных систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Өндірістік тапсырмалар мен күнтізбелік жоспарлардың көлемін келісу өндіріс жалпы құрылыс, жөндеу- қалпына келтіру және қайта құру жұмыс гидротехникалық құрылыстар мен мелиоративтік жүйелерінде;
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дайындық және учаскені жабдықтау өндіріс жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстары гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелер.
Еңбек функциясы 1:
Өндірістік тапсырмалар мен күнтізбелік жоспарлардың көлемін келісу өндіріс жалпы құрылыс, жөндеу- қалпына келтіру және қайта құру жұмыс гидротехникалық құрылыстар мен мелиоративтік жүйелерінде;
Дағды 1:
Өндіріс учаскесін дайындау жалпы құрылыс, жөндеу- қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыс гидротехникалық құрылыстар мен мелиоративтік жүйелерінде;
Машықтар:
1. Гидротехникалық жұмыстарда жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарының өндірістік тапсырмалар көлемдерінің және өндірістің күнтізбелік жоспарларының сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру құрылыстар мен мелиорациялық жүйелер Еңбек және материалдық-техникалық ресурстарға қойылатын нормативтік талаптарға;
2. Гидротехникалық құрылыстарда және мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарын жүргізу учаскесін жоспарлауды және белгілеуді жүзеге асыру;
3. Гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелердегі жалпы құрылыс, жөндеу - қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарының өндіріс учаскесін дайындау және жабдықтау жөніндегі қосалқы жұмыстардың құрамы мен көлемін айқындау.
Білімдер:
1. Гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарын жүргізуге нормативтік техникалық құжаттардың талаптары;
2. Кешенді және мамандандырылған өндірістік буындар мен бригадаларды ұйымдастыру қағидаттарын білу;
3. Гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарын жүргізу технологиясын білу;
4. Гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелердегі жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарының өндірістік тапсырмалары мен өндіріс жоспарларын (жедел жоспарларды, ресурстарға қажеттілік жоспарларын, кестелерді)әзірлеу және келісу тәртібін білу;
5. Гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарын жүргізудің өндірістік тапсырмаларында және күнтізбелік жоспарларында көзделген көлемдерді орындау үшін қажетті Еңбек және материалдық-техникалық ресурстарды есептеу әдістерін білу;

1. Согласование объемов производственных заданий и календарных планов производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах.
Дополнительные трудовые функции:
1. Подготовка и оборудование участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах.
Трудовая функция 1: Согласование объемов производственных заданий и календарных планов производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах.
Навык 1: Подготовка участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах.
Умения:
1. Осуществлять оценку соответствия объемов производственных заданий и календарных планов производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах нормативным требованиям к трудовым и материально-техническим ресурсам;
2. Осуществлять планировку и разметку участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах;
3. Определять состав и объемы вспомогательных работ по подготовке и оборудованию участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах.
Знания:
1. Требования нормативных технических документов к производству общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах; 2. Знание принципов организации комплексных и специализированных производственных звеньев и бригад; 3. Знание технологии производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах; 4. Знание Порядка разработки и согласования производственных заданий и планов производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах (оперативных планов, планов потребности в ресурсах, графиков); 5. Знание методов расчета трудовых и материально-технических ресурсов, необходимых для выполнения объемов, предусмотренных производственными заданиями и календарными планами производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах;

6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын білу;
7. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
8. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
9. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау.
10. Ішкі еңбек тәртібін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Дайындық және учаскені жабдықтау өндіріс жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстары гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелер;
Дағды 1:
Материалдық- техникалық қамтамасыз ету өндіріс жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстары гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелер;
Машықтар:
1. Құрылыс материалдарының, конструкцияларының, бұйымдарының номенклатурасын айқындау және көлемін (санын) есептеуді жүзеге асыру, сәйкес жабдықтар мен материалдық-техникалық ресурстардың басқа түрлерін өндірістік тапсырмалар және күнтізбелік гидротехникалық құрылыстар мен мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және реконструкциялау жұмыстарын жүргізу жоспарлары;
2. Құрылыс материалдарының, конструкциялардың, бұйымдардың, жабдықтардың және материалдық-техникалық ресурстардың басқа да түрлерінің сапасына деректі, көрнекі және аспаптық бақылау жүргізу;
3. Материалдық-техникалық ресурстарды Құжаттамалық есепке алуды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жалпы құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін материалдық-техникалық ресурстарға қойылатын нормативтік талаптарды білу;
2. Негізгі құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының түрлері мен қасиеттерін білу;
3. Негізгі түрлері мен сипаттамаларын білу құрылыс, Технологиялық жабдықтар мен құралдар;
4. Құрылыс машиналарының, энергетикалық қондырғылардың, көлік құралдарының түрлері мен сипаттамаларын білу;
5. Тасымалдау ережелерін білу, әр түрлі материалдар мен компоненттерді сақтау және сақтау
6.Техниканы ұстау және пайдалану ережелерін білу және жабдықтар; 7. Есепті құжаттаманы (Шығыс ведомосін) жасау тәртібін білу материалдық құндылықтарды пайдалану бойынша;
7. Материалдық құндылықтарды пайдалану бойынша есепті құжаттаманы (құрылыс материалдары шығысының ведомосін) жасау тәртібін білу;
8. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";

6. Знание охраны труда и техники безопасности;
7. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
8. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
9. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ.
10. Соблюдение внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Подготовка и оборудование участка производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
Навык 1:
Умения:
Материально-техническое обеспечение производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
1. Определять номенклатуру и осуществлять расчет объема (количества) строительных материалов, конструкций, изделий, оборудования и других видов материально-технических ресурсов в соответствии с производственными заданиями и календарными планами производства общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах;
2. Производить документальный, визуальный и инструментальный контроль качества строительных материалов, конструкций, изделий, оборудования и других видов материально-технических ресурсов;
3. Осуществлять документальный учет материально-технических ресурсов.
Знания:
1. Знание нормативных требований к материально-техническим ресурсам для производства общестроительных работ;
2. Знание видов и свойств основных строительных материалов, изделий и конструкций;
3. Знание видов и характеристик основного строительного, технологического оборудования и инструментов;
4. Знание видов и характеристик строительных машин, энергетических установок, транспортных средств;
5. Знание правил транспортировки, складирования и хранения различных видов материалов и комплектующих; 6.Знание правил содержания и эксплуатации техники и оборудования;
7. Знание порядка составления отчетной документации (ведомости расхода строительных материалов) по использованию материальных ценностей;
8. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";

1. Орындалуын бақылау ұйымда облыстағы талаптар қоршаған ортаны қорғау орта және қамтамасыз ету экологиялық қауіпсіздік
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымның табиғатты қорғау қызметін жоспарлау және құжаттау.
Еңбек функциясы 1:
Орындалуын бақылау ұйымда облыстағы талаптар қоршаған ортаны қорғау орта және қамтамасыз ету экологиялық қауіпсіздік
Дағды 1:
Орындалуын бақылау талаптарына пайдалану құрылыстар мен қорғау құрылғылары қоршаған орта теріс әсер ету өндірістік
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны ұйымдағы жағымсыз әсерлерден қорғауға арналған құрылыстар мен құрылғылардың технологиялық параметрлері мен тиімділігін бақылау;
2. Ұйымда қоршаған ортаны теріс әсерден қорғауға арналған құрылыстар мен құрылғылардың технологиялық режимдерін реттейтін техникалық құжаттаманы бақылау үшін қолдану;
3. Ұйымдағы қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерінің көрсеткіштерін өлшеу және есепке алудың автоматты құралдарының техникалық жай күйін бақылау;
4. Ұйымның өндірістік қызметін жүзеге асыру кезінде қоршаған ортаға жол берілетін әсер ету нормативтерінің сақталуын бақылау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалану;
5. Ұйым орналасқан ауданда қоршаған орта сапасының нормативтерінің сақталуын бақылау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалану Ұйым орналасқан ауданда қоршаған орта сапасының нормативтерінің сақталуын бақылау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалану.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібін білу;
2. Электрондық кестелермен жұмыс істеуге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды білу: атаулары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс тәртібі;
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу;
4. Тазарту қондырғылары мен құрылыстарының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
5. Өнеркәсіптік ластаушы шығарындыларды тазарту технологиялары мен жабдықтарын білу атмосфераға заттар мен ағынды суларды тазарту;
6. Техникалық талаптарды білу қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін өлшеу және есепке алудың автоматты құралдары.
7. "Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің", сондай-ақ еңбекті қорғау мен қауіпсіздіктің мемлекеттік нормативтік талаптарын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптары";
8. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптары;
9. Жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларды сақтау.
10. Ішкі еңбек тәртібін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымның табиғатты қорғау қызметін жоспарлау және құжаттау;
Дағды 1:
Іс-шараларды жоспарлау және құжаттау ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау құралдары мен жүйелерін пайдалану;
Машықтар:

1. Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Планирование и документальное оформление природоохранной деятельности организации.
Трудовая функция 1: Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности.
Навык 1: Контроль выполнения требований к эксплуатации сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия производственной деятельности организации.
Умения:
1. Контролировать технологические параметры и эффективность сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия в организации;
2. Применять для контроля техническую документацию, регламентирующую технологические режимы сооружений и устройств для защиты окружающей среды от негативного воздействия, в организации;
3. Контролировать техническое состояние автоматических средств измерения и учета показателей выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду в организации;
4. Использовать приборы и оборудование для контроля соблюдения нормативов допустимого воздействия на окружающую среду при осуществлении производственной деятельности организации;
5. Использовать приборы и оборудование для контроля соблюдения нормативов качества окружающей среды в районе расположения организации.
Знания:
1. Знание порядка работы с электронным архивом технической документации;
2. Знание прикладных компьютерных программ для работы с электронными таблицами: наименования, возможности и порядок работы в них;
3. Знание нормативных правовых актов в области защиты окружающей среды;
4. Устройство и принцип действия очистных установок и сооружений;
5. Знание технологий и оборудований очистки промышленных выбросов загрязняющих веществ в атмосферу и очистки сточных вод;
6. Знание технических требований к автоматическим средствам измерения и учета выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду.
7. Требования "Трудового Кодекса Республики Казахстан", а также иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны и безопасности труда";
8. Требования технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности";
9. Соблюдение методических указании по организации работы по производственной санитарии при производстве работ;
10. Соблюдение внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Планирование и документальное оформление природоохранной деятельности организации.
Навык 1:
Умения:
Планирование и документальное оформление мероприятий по эксплуатации средств и систем защиты окружающей среды в организации.

17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 16.01.2024 ж.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 г.
20. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.12.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығына
5-қосымша
"Автомобиль жолдары саласындағы инженерлік-техникалық қызметкерлер" кәсіби стандарт
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Автомобиль жолдары саласындағы инженерлік-техникалық қызметкерлер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға қойылатын талаптарды, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуді белгілейді.
Кәсіби стандарт пайдаланушылар үшін қолданылады:
1) қызметкерлер – автомобиль жолдарын жобалау, салу, жөндеу және пайдалану, өзінің кәсіби дамуы мен біліктілігін арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейінді бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжау саласындағы кәсіби қызметке қойылатын талаптарды түсіну үшін;
2) жұмыс берушілер – автомобиль жолдарын жобалау, салу, жөндеу және пайдалану саласындағы кәсіби қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту, қызметкерлерді жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ауыстыру бағдарламаларын жасау үшін;
3) білім беру және оқу орындары – автомобиль жолдарын салу саласындағы мамандарды даярлаудың, бейінді бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттырудың, автомобиль жолдарын салу саласындағы оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамытудың білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау үшін;
4) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – қызметкерлерді сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;

17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 16.01.2024 г.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен":-
19. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 5 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Инженерно-технические работники в сфере автомобильных дорог"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Инженерно-технические работники в сфере автомобильных дорог" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
Профессиональный стандарт применяется для использования пользователями:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;
2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов в области строительства автомобильных дорог, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений, развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов в области строительства автомобильных дорог;
4) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;

12) кәсіптік топ (кәсіптік қызмет саласы) – жалпы интеграциялық негізі (мақсаты, нысандары, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және оларды орындау үшін еңбек функциялары мен құзыреттерінің ұқсас жиынтығын болжайтын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
13) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіптік топтың бөлігі, еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
14) автомобиль жолы – жолаушыларды және (немесе) жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автомобильдер мен өзге де жерүсті көлік құралдарының белгіленген жылдамдықтарымен, жүктемелерімен және габариттерімен жүруге арналған конструктивтік элементтер кешені, сондай-ақ оларды орналастыру үшін берілген жер телімдері.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
2) БТБА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім;
6) КС – кәсіби стандарт.
7) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандарттық сыныптамасы.
2-бөлім. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Автомобиль жолдары саласындағы инженерлік-техникалық қызметкерлер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F42111013.
6. ЭҚЖЖ бойынша бөлімнің, бөлімдың, топтың, сыныптың және қосалқы сыныптың көрсеткіші:
F Құрылыс.
42 Азаматтық құрылыс;
42.1 Автомобиль және темір жолдар құрылысы;
42.11 Автомобиль жолдарының құрылысы;
42.11.1 Автомобиль жолдары мен автомагистральдар құрылысы.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жол және аэродром құрылысы саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ автомобиль жолдары мен автомагистральдарды салу мен күтіп-ұстауға қатысатын жұмысшылардың жұмысы мен еңбек функцияларының сипаттамасы берілген.
8. Мамандықтар карточкалараның тізбесі:
1) Іздестіру жұмыстары жөніндегі техник – СБШ 4-деңгейі;
2) Жол құрылысы технигі – СБШ 5-деңгейі;

12) профессиональная группа (область профессиональной деятельности) - совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
13) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) - часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
14)автомобильная дорога – комплекс конструктивных элементов, предназначенных для движения с установленными скоростями, нагрузками и габаритами автомобилей и иных наземных транспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров и (или) грузов, а также участки земель, предоставленные для их размещения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ОРК – отраслевые рамки квалификаций;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) ТиПО – техническое и профессиональное, послесреднее образование;
6) ПС – профессиональный стандарт;
7) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Инженерно-технические работники в сфере автомобильных дорог.
5. Код профессионального стандарта: F42111013.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: F Строительство;
42 Гражданское строительство;
42.1 Строительство автомобильных и железных дорог;
42.11 Строительство автомобильных дорог;
42.11.1 Строительство дорог и автомагистралей.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере автодорожного и аэродромного строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, занимающихся строительством и содержанием автомобильных дорог и автомагистралей.
8. Перечень карточек профессий:
1) Техник по изыскательским работам – 4 уровень ОРК;
2) Техник дорожного строительства – 5 уровень ОРК;

3) Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика жөніндегі техник – СБШ 5-деңгейі;
4) Арнайы автокөлікті техникалық қолдану жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
5) Қайта өңделген пластиктен жол салу технологы – СБШ 6-деңгейі;
6) Жол құрылысы жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
7) Туннельдер құрылысы жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
8) Өндірісті ұйымдастыру жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
9) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
10) Жол көлік құралдары саласындағы инженер – зерттеуші - СБШ 6-деңгейі;
11) Жерге орналастыру жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
12) Автомобильдердің арнайы жабдығын техникалық қолдану жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
13) "Ақылды" жолдарды жобалау жөніндегі маман – СБШ 6 деңгейі;
14) 3D модельдеу жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
15) Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
16) Барлау жұмыстарының инженері – СБШ 6-деңгейі;
17) Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
18) Инженер-сметашы – СБШ 6-деңгейі;
19) Инженер-картограф – СБШ 6-деңгейі.
3-бөлім. Мамандықтар карточкалары
9. "Іздестіру жұмыстары жөніндегі техник" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
3111-4
Кәсіп атауының коды:
3111-4-004
Кәсіптің атауы:
Іздестіру жұмыстары жөніндегі техник
СБШ біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
105-параграф, 626-тармақ, техник:
І санатты техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және ІІ санатты техник лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; ІІ санатты техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және санатсыз техник лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; санатсыз техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжәнеКБ (орта деңгейлі маман)
Мамандығы:
Кәсіптік оқу (салалар бойынша)
Мамандығы:
Техник (салалар бойынша)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білімнің болуы:
Санатсыз техник: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды;
II санатты техник: санатсыз техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санатты техник: II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3) Техник по контрольно-измерительным приборам и автоматике – 5 уровень ОРК;
4) Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта – 6 уровень ОРК;
5) Технолог строительства дорог из переработанного пластика – 6 уровень ОРК;
6) Инженер по строительству дорог – 6 уровень ОРК;
7) Инженер по строительству тоннелей – 6 уровень ОРК;
8) Инженер по организации производства – 6 уровень ОРК;
9) Инженер по охране окружающей среды – 6 уровень ОРК;
10) Инженер-исследователь в области дорожных транспортных средств – 6 уровень ОРК;
11) Инженер по землеустройству – 6 уровень ОРК;
12) Инженер по технической эксплуатации специального оборудования автомобилей – 6 уровень ОРК;
13) Специалист по проектированию "умных" дорог – 6 уровень ОРК;
14) Инженер по 3D моделированию – 6 уровень ОРК;
15) Инженер по безопасности движения – 6 уровень ОРК;
16) Инженер разведочных работ – 6 уровень ОРК;
17) Инженер по проектно-сметной работе – 6 уровень ОРК;
18) Инженер-сметчик – 6 уровень ОРК;
19) Инженер-картограф – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Техник по изыскательским работам":
Код группы:
3111-4
Код наименования занятия:
3111-4-004
Наименование профессии:
Техник по изыскательским работам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 105, пункт 626, техник:
техник I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет;
техник II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Специальность:
Техник (по отраслям)
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования:
техник без категории: без предъявления требований к стажу работы;
техник II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

3111-4-002 Жер кадастры жөніндегі техник;
3111-5-004 Техник-геодезист
Қызметтің негізгі мақсаты :
Сызықтық құрылыстардың (жолдардың) жобалау құжаттамасын, құрылыс, күрделі құрылыс жобаларын дайындауға арналған инженерлік іздестірулер (іздестіру жұмыстары).
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Жұмыстарды орындауға тапсырмаларды дайындау және бекіту, іздестіру жұмыстарын орындауға арналған шарттық құжаттаманы тапсырыс берушілермен келісу.
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Іздестіру жұмыстарын орындау үшін ұйымдастыру-басқару құжаттамасын дайындау.
2. Іздестіру жұмыстарын жүргізу.
1-еңбек функциясы :
Іздестіру жұмыстарын орындау үшін ұйымдастыру-басқару құжаттамасын дайындау, іздестіру жұмыстарын жүргізу
1-дағды:
Іздестіру жұмыстарын орындай отырып жүргізу инженерлік іздестіру жұмыстарын жүргізуге күнтізбелік жоспарға сәйкес іздестіру жұмыстарын жүргізуге келісім-шарт іздестіру жұмыстарының бастапқы деректерін және толықтығын тексеру берілген мәліметтер, әзірлеуге қатысу
инженерлік зерттеулер.
Машықтар:
1. Автомобиль жолдарын салу саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік-құқықтық актілері мен құжаттарының талаптарына сәйкес іздестіру жұмыстарын орындауға арналған тапсырманың құрылымдық элементтерінің мазмұнын бағалау.
2. Іздестіру жұмыстары жөніндегі инженердің басшылығы және бақылауымен автомобиль жолдарын салу нысанының сыныбы мен жауапкершілік деңгейіне, сәйкестендіру жұмыстарына байланысты іздестіру жұмыстарын орындау.
3. Нысанды жобалауға қажетті іздестіру жұмыстарының түрлерін жүргізу және ықтимал қосымша және автомобиль жолдарын салу бойынша ерекше жұмыстар.
4. Іздестіру жұмыстарына техникалық есеп беру.
5. Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін қажетті бастапқы деректермен жұмыс істеу.
6. Автомобиль жолдарын салу саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптарына сәйкес іздестіру жұмыстарын жүргізуді тіркеу тәртібін айқындау.
7. Автомобиль жолы құрылысы нысанының ақпараттық моделі түрінде ұсынылған бастапқы деректерді талдау.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдарының құрылысы саласындағы нормативтік құқықтық актілер, техникалық реттеу және стандарттау жөніндегі құжаттар.
2. Іздестіру жұмыстарын жүргізуге қажетті бастапқы деректер.
3. Іздестіру жұмыстарын орындауға арналған тапсырмалардың құрылымы мен нысанына қойылатын талаптар.

3111-4-002 Техник по земельному кадастру;
3111-5-004 Техник-геодезист
Основная цель деятельности:
Инженерные изыскания (изыскательские работы) для подготовки проектной документации, строительства, объектов капитального строительства линейных сооружений (автомобильных дорог).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и утверждение заданий на выполнение работ, согласование с заказчиками договорной документации на выполнение изыскательских работ.
Дополнительные трудовые функции:
1. Подготовка организационно- распорядительской документации на выполнение изыскательских работ.
2. Проведение изыскательских работ.
Трудовая функция 1:
Подготовка и утверждение заданий на выполнение работ, согласование с заказчиками договорной документации на выполнение изыскательских работ
Навык 1:
Выполнение изыскательских работ с исполнением договора подряда на выполнение изыскательских работ, согласно календарному плану по инженерным изысканиям с проверкой исходных данных для проведения изыскательских работ и полноты предоставленных данных, участие в разработке инженерных изысканий.
Умения:
1. Оценивать содержание структурных элементов задания на выполнение изыскательских работ в соответствии с требованиями нормативно-правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
2. Выполнять изыскательских работ в зависимости от класса и уровня ответственности объекта, идентификационных признаков объекта строительства автомобильных дорог под руководством и контролем инженера по изыскательским работам.
3. Выполнять видов необходимых изыскательских работ для проектирования объекта и возможных дополнительных и специальных работ по строительству автомобильных дорог.
4. Составлять технического отчета о проведении изыскательских работ.
5. Оперировать исходными данными, необходимых для проведения изыскательских работ.
6. Определять порядок регистрации производства изыскательских работ в соответствии с требованиями нормативно- правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
7. Анализировать исходные данные, представленные в форме информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты и документы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
2. Исходные данные, необходимые для проведения изыскательских работ.
3. Требования к структуре и форме задания на выполнение изыскательских работ.

4. Іздестіру бағдарламасының құрылымы мен нысанына қойылатын талаптар.
5. Автомобиль жолдарының құрылысы саласындағы нормативтік құқықтық актілер және техникалық реттеу және стандарттау жүйелерінің талаптары.
6. Автомобиль жолдары құрылысының түрлері және іздестіру жұмыстарының салалық ерекшеліктері.
7. Жобаланған жол құрылыстарының жауапкершілік деңгейлері.
8. Жобалау алдындағы және жобалау жұмыстарының кезеңдері (сатылары).
9. Автомобиль жолдарын инженерлік іздестіру түрлері.
10. Автомобиль жолдарында іздестіру жұмыстарын жүргізу тәртібі мен әдістері.
11. Іздестіру жұмыстарының заманауи технологиялары.
12. Жабдықтардың, құрылғылардың түрлері, іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін қолданылатын құралдар мен техникалық құралдар.
13. Автомобиль жолдары құрылысының нысандық ақпараттық моделін қалыптастыру және жүргізу ережелері.
14. Электрондық құжаттар түрінде ұсынылатын автомобиль жолдарының құрылысы жобасының ақпараттық үлгісіне енгізілген мәліметтердің, құжаттардың және материалдардың құрамы және осы электрондық құжаттардың форматтарына қойылатын талаптар.
15. Техникалық құжаттаманы мәтіндік және графикалық нысандарда және автомобиль жолдары құрылысы нысанының ақпараттық моделі нысанында орындау және ресімдеу қағидалары.
16. Автомобиль жолдарының құрылысы нысанның ақпараттық моделін қалыптастыру және жүргізудің мақсаттары, міндеттері және қағидаттары.
17. Автомобиль жолдары құрылысы жобасының ақпараттық моделін қалыптастыру және жүргізу кезінде бағдарламалық-техникалық құралдармен жұмыс істеу қағидаттары, алгоритмдері және стандарттары.
18. Қауіпті табиғи және техногендік процестерді бақылау ережелері.
19. Зерттеу ұйымындағы сапаны бақылау (басқару) жүйесінің стандарттарының негіздері.
20. Автомобиль жолдарында іздестіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптары және қауіпсіздік шаралары.
21. Іздестіру жұмыстарын жүргізу үдерісінде қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды қолдану талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша
еңбек функциясы:
Іздестіру жұмыстарын орындауға ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттаманы дайындау.
1-дағды:
Автомобиль жолдарының іздестіру жұмыстары бойынша жұмыстарды орындаушылар құрамында инженерлік ізденістер жоспарларын кестелерін орындау, автомобиль жолдарының инженерлік ізденістері бойынша жұмыстарды орындау. Автомобиль жолдарын іздестіру жұмыстарының жекелеген түрлерін орындауға қосалқы мердігерлік ұйымдармен жұмыс.
Машықтар:
1. Белгіленген уақыт нормаларына, құрылыс алаңының сипаттамаларына және бастапқы мәліметтерге сәйкес іздестіру жұмыстарының мерзімін есептеу.

4. Требования к структуре и форме программы изыскательских работ.
5. Требования нормативно-правовых актов и системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
6. Виды строительства автомобильных дорог и отраслевая специфика изыскательских работ.
7. Уровни ответственности проектируемых дорожных сооружений.
8. Этапы (стадии) предпроектных и проектных работ.
9. Виды инженерных изысканий автомобильных дорог.
10. Порядок и методы проведения изыскательских работ автомобильных дорог.
11. Современные технологии производства изыскательских работ.
12. Виды оборудования, приборов, инструментов и технических средств, используемых для изыскательских работ.
13. Правила формирования и ведения информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
14. Состав сведений, документов и материалов, включаемых в информационную модель объекта строительства автомобильных дорог, представляемых в форме электронных документов, и требования к форматам указанных электронных документов.
15. Правила выполнения и оформления технической документации в текстовой и графической формах и в форме информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
16. Цели, задачи и принципы формирования и ведения информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
17. Принципы, алгоритмы и стандарты работы с программными и техническими средствами при формировании и ведении информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
18. Правила производства мониторинга опасных природных и техногенных процессов.
19. Основы стандартов системы контроля (менеджмента) качества в изыскательской организации.
20. Требования охраны труда и меры безопасности при проведении изыскательских работ на автомобильных дорогах.
21. Требования охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов в процессе проведения изыскательских работ.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Подготовка организационно-распорядительской документации на выполнение изыскательских работ.
Навык 1:
Выполнение планов-графиков инженерных изысканий в составе исполнителей работ по изыскательским работам автомобильных дорог, выполнение работ по инженерным изысканиям автомобильных дорог. Работа с субподрядными организациями на выполнение отдельных видов изыскательских работ автомобильных дорог.
Умения:
1. Выполнять расчет сроков проведения изыскательских работ в соответствии с установленными нормами времени, характеристиками объекта строительства и исходными данными.

2. Инженерлік іздестіру жұмыстарын жүргізуге арналған тапсырмаға, келісімшарт пен бағдарламаға сәйкес іздестіру жұмыстарына қатысушылардың жұмыс тізімі мен көлемін анықтау.
3. Автомобиль жолының құрылысы жобасының ақпараттық моделінің егжей-тегжейлі деңгейін, мерзімдерін және әзірлеу кезеңдерін анықтау.
4. Қосалқы мердігерлерді тарту қажеттілігін анықтау және оларға сеніп тапсырылған жұмыстарды орындау бойынша тапсырмалар құрамын анықтау.
5. Ұйымдастыру және басқару құжаттамасын жасау үшін бағдарламалық құралды қолдану.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдарын салу саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік-құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Автомобиль жолдарын іздестіру жұмыстарын жүргізудің заманауи технологиялары.
3. Автомобиль жолдарын инженерлік іздестіру түрлері.
4. Автомобиль жолдарын іздестіру жұмыстарын жүргізу тәртібі, әдістері мен кезеңдері.
5. Іздестіру жұмыстары бойынша техник біліктілігіне қойылатын талаптар
6. Іздестіру жұмыстарының кестесін жасау және ресімдеу.
7. Іс жүргізу стандарттары (жіктелуі құжаттарды ресімдеу, тіркеу тәртібі).
8. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделін қалыптастыру мен жүргізудің мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары.
9. Автомобиль жолдарының құрылысы нысанының ақпараттық моделіне енгізілетін және электрондық құжаттар нысанында ұсынылатын мәліметтердің, құжаттар мен материалдардың құрамы және көрсетілген электрондық құжаттардың форматтарына қойылатын талаптар.
10. Автомобиль жолдарының күрделі құрылысы нысанының ақпараттық моделінің егжей-тегжейлі деңгейлері.
11. Ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттаманы қалыптастыру үшін бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу ережелері мен әдістері.
12. Іздестіру ұйымындағы сапаны бақылау (менеджмент) жүйесінің ережелері мен стандарттары.
13. Автомобиль жолдарын салу кезінде іздестіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары мен қауіпсіздік шаралары.
14. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды қолдану талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы:
Іздестіру жұмыстарын жүргізу.
1-дағды:
Автомобиль жолдарының іздестіру жұмыстарын жүргізу үдерісінде еңбекті қорғау талаптары мен қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, автомобиль жолдарының іздестіру жұмыстарын орындау, іздестіру жұмыстарын жүргізу үдерісінде қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды қолдану талаптарын сақтау
және анықталған кемшіліктерді жою
Машықтар:
1. Белгіленген кестеге, шарт талаптарына, іздестіру жұмыстарын орындауға тапсырма талаптарына сәйкес іздестіру жұмыстарын орындау.

2. Определять перечень и состав работ для участников работ по выполнению изыскательских работ в соответствии с заданием на выполнение инженерных изысканий, условиями договора и программой.
3. Определять уровень детализации, сроки и этапы разработки информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
4. Выявлять необходимость привлечения субподрядных организаций и определять состав заданий на выполнение поручаемых им работ.
5. Применять программные средства для формирования организационно- распорядительной документации.
Знания:
1. Нормативно- правовые акты и документы системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
2. Современные технологии производства изыскательских работ автомобильных дорог.
3. Виды инженерных изысканий автомобильных дорог.
4. Порядок, методы и этапы проведения изыскательских работ автомобильных дорог.
5. Требования к квалификации техника по изыскательским работам.
6. Составление и оформление графиков изыскательских работ.
7. Стандарты делопроизводства (классификация документов, порядок их оформления, регистрации).
8. Цели, задачи и принципы формирования и ведения информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
9. Состав сведений, документов и материалов, включаемых в информационную модель объекта строительства автомобильных дорог и представляемых в форме электронных документов, и требования к форматам указанных электронных документов.
10. Уровни детализации информационной модели объекта капитального строительства автомобильных дорог.
11. Правила и методы работы с программным обеспечением для формирования организационно-распорядительной документации.
12. Правила и стандарты системы контроля (менеджмента) качества в изыскательской организации.
13. Требования охраны труда и меры безопасности при проведении изыскательских работ при строительстве автомобильных дорог.
14. Требования охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов в процессе проведения изыскательских работ.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Проведение изыскательских работ.
Навык 1:
Выполнение изыскательских работ автомобильных дорог с соблюдением требований охраны труда и мер безопасности в процессе проведения изыскательских работ автомобильных дорог, соблюдением требований охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов в процессе проведения изыскательских работ автомобильных дорог и устранением выявленных недостатков.
Умения:
1. Выполнять изыскательских работ в соответствии с установленным графиком, условиями договора, требованиями задания на выполнение изыскательских работ.

2. Іздестіру жұмыстары үдерісінде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шаралар тізбесін айқындау.
3. Автомобиль жолдарын салу саласындағы техникалық тапсырманың, нормативтік құқықтық актілердің және техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің құжаттарының талаптарына сәйкес іздестіру жұмыстарының материалдарын дайындау.
4. Жобалау, қоршаған табиғи ортаны қорғауды қамтамасыз ету және табиғи ресурстарды ұтымды қолдану үшін деректердің толықтығына, сапасына және дұрыстығына қойылатын талаптарға сәйкес іздестіру жұмыстарының нәтижелерін дайындау.
5. Оңтайлылық ұтымдылық және жаңашылдық қағидаттарына сәйкес іздестіру бағдарламасын орындаудың техникалық құралдары мен технологияларын пайдалана білу.
6. Жеке ныфсандарды салу үшін іздестіру жұмыстарын жүргізу үдерісінде еңбекті қорғау талаптарын және қауіпсіздік шараларын қоршаған ортаны қорғау талаптарын және табиғи ресурстарды ұтымды қолдануды сақтау.
7. Автомобиль жолдарын салу саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік құқықтық актілері мен құжаттарының талаптарына сәйкес инженерлік ізденістерге байланысты мәселелер бойынша авторлық қадағалауды жүзеге асыруды бағалау.
8. Іздестіру жолдарын автомобиль жолдарын жүргізудің әртүрлі кезеңдерінде мамандандырылған міндеттерді шешу кезінде ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану.
9. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделінің жалпы деректер ортасына қойылатын талаптарды анықтау.
10. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделін қалыптастыру және жүргізу кезінде бағдарламалық және техникалық құралдарды пайдалана білу.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделі нысанында ұсынылған жобалық деректерді білу.
2. Автомобиль жолдарын салу саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік-құқықтық актілері мен құжаттары.
4. Іздестіру жұмыстарын жүргізу тәртібі мен параметрлері, сондай-ақ автомобиль жолдарын салу үшін техникалық бақылау.
5. Өндірістің заманауи технологиялары іздестіру жұмыстары, жабдықтар, жұмыстарды орындауға арналған компьютерлік бағдарламалар.
6. Автомобиль жолдарын іздестіру жұмыстарының түрлері.
7. Автомобиль жолдарын іздестіру жұмыстарын жүргізу тәртібі, әдістері мен кезеңдері.
8. Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін қажетті материалдық-техникалық ресурстардың тізбесі.
9. Іздестіру жұмыстарының мәтіндік және графикалық материалдарының құрамы мен мазмұнына автомобиль жолдарын салу саласындағы техникалық реттеу және стандарттау жүйесінің нормативтік-құқықтық актілері мен құжаттарының талаптары.

2. Определять перечень мероприятий по устранению выявленных недостатков в процессе изыскательских работ.
3. Подготовить материалов изыскательских работ в соответствии с требованиями технического задания, нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
4. Подготовить результатов изыскательских работ в соответствии с требованиями к полноте, качеству и достоверности данных для проектирования, обеспечению охраны окружающей природной среды и рационального использования природных ресурсов.
5. Умение пользоваться техническими средствами и технологиями выполнения программы изысканий в соответствии принципами оптимальности, рациональности и инновационности.
6. Соблюдение требований охраны труда и мер безопасности, требований охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов в процессе проведения изыскательских работ для строительства отдельных объектов.
7. Оценивать осуществление авторского надзора по вопросам, связанным с инженерными изысканиями, в соответствии с требованиями нормативных правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
8. Использовать технологии информационного моделирования при решении специализированных задач на различных этапах проведения изыскательских дорог автомобильных дорог.
9. Определять требования к среде общих данных информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
10. Умение пользоваться программными и техническими средствами при формировании и ведении информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
Знания:
1. Знание проектных данных представленных в форме информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
2. Нормативно-правовые акты и документы системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог.
4. Порядок проведения и параметры изыскательских работ, а также технического контроля для строительства автомобильных дорог.
5. Современные технологии производства изыскательских работ, оборудования, инструментов, компьютерных программ для исполнения работ.
6. Виды изыскательских работ автомобильных дорог.
7. Порядок, методы и этапы проведения изыскательских работ автомобильных дорог.
8. Перечень материально-технических ресурсов, необходимых для проведения изыскательских работ.
9. Требования нормативно-правовых актов и документов системы технического регулирования и стандартизации в сфере строительства автомобильных дорог к составу и содержанию текстовых и графических материалов изыскательских работ.

10. Жүргізілген іздестіру жұмыстарының техникалық деңгейін бақылау әдістемесі.
11. Автомобиль жолдарының іздестіру жұмыстарын жүргізуді бақылау процесінде бағдарламалық құралдармен жұмыс істеу қағидаттары, алгоритмдері және стандарттары.
12. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделін қалыптастыру және жүргізу қағидалары.
13. Автомобиль жолдары құрылысы нысанының ақпараттық моделіне енгізілетін және электрондық нысанда ұсынылатын мәліметтердің, құжаттар мен материалдардың құрамы және көрсетілген электрондық құжаттардың форматтарына қойылатын талаптар.
14. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделін қалыптастыру және жүргізу кезінде бағдарламалық және техникалық құралдармен жұмыс істеу қағидаттары, алгоритмдері мен стандарттары.
15. Нысанның ақпараттық моделін қалыптастыру мен жүргізудің мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары автомобиль жолдарын салу.
16. Нысанның ақпараттық моделін қалыптастыру және жүргізу қағидаларының стандарттары мен жинақтары автомобиль жолдарын салу.
17. Нысанның ақпараттық моделінің деректер көлемін тексеру және оңтайландыру әдістері Жалпы деректер ортасында орналастыру үшін автомобиль жолдарын салу.
18. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделінің сапасын бақылау әдістері.
19. Автомобиль жолдарын салу нысанының ақпараттық моделін қалыптастыру мен жүргізудің бағдарламалық және техникалық құралдарының функционалдық мүмкіндіктері.
20. Автомобиль жолдарын салу нысанның ақпараттық моделі негізінде техникалық құжаттаманы ресімдеу, жариялау және шығару құралдары
21. Автомобиль жолдарын салу үшін инженерлік іздестіру жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары және қауіпсіздік шаралары.
22. Автомобиль жолдарының іздестіру жұмыстарын жүргізу процесінде қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды қолдану талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік;
Тәуелсіздік және жауапкершілік ;
Стресске төзімділік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2165-4-002 Барлау жұмыстары жөніндегі инженер
10. "Жол құрылысы технигі" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
3113-4
Кәсіп атауының коды:
3113-4-001
Кәсіптің атауы:
Жол құрылысы технигі
СБШ біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

10. Методики контроля технического уровня проводимых изыскательских работ.
11. Принципы, алгоритмы и стандарты работы с программными средствами в процессе контроля проведения изыскательских работ автомобильных дорог.
12. Правила формирования и ведения информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
13. Состав сведений, документов и материалов, включаемых в информационную модель объекта строительства автомобильных дорог и представляемых в форме электронных документов, и требования к форматам указанных электронных документов.
14. Принципы, алгоритмы и стандарты работы с программными и техническими средствами при формировании и ведении информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
15. Цели, задачи и принципы формирования и ведения информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
16. Стандарты и своды правил формирования и ведения информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
17. Методы проверки и оптимизации объема данных информационной модели объекта строительства автомобильных дорог для размещения в среде общих данных.
18. Методы контроля качества информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
19. Функциональные возможности программных и технических средств формирования и ведения информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
20. Инструменты оформления, публикации и выпуска технической документации на основе информационной модели объекта строительства автомобильных дорог.
21. Требования охраны труда и меры безопасности при проведении инженерных изысканий для строительства автомобильных дорог.
22. Требования охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов в процессе проведения изыскательских работ автомобильных дорог.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность;
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2165-4-002 Инженер по изыскательским работам
10. Карточка профессии "Техник дорожного строительства":
Код группы:
3113-4
Код наименования занятия:
3113-4-001
Наименование профессии:
Техник дорожного строительства
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:

1. Топырақтар мен жол-құрылыс материалдарына далалық және зертханалық сынақтар жүргізу кезінде көмек көрсету немесе орындау.
2. Жолдар мен жол құрылыстарын салуға, сондай-ақ сынақтар жүргізуге немесе зерттеу нәтижелері туралы баяндамалар дайындауға байланысты техникалық көмек көрсету.
3. Техникалық білімді жолдың инженерлік қағидаттарын қолдану туындаған проблемаларды анықтау және шешу мақсатында іс жүзінде қолдану.
4. Белгіленген техникалық талаптарға сәйкес құрылыс жобасын орындау үшін материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын нақты бағалауды жүргізуге көмек көрсету.
5. Автомобиль жолдарын жөндеуді және күтіп-ұстауды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және қолдану жөніндегі нормативтік, әдістемелік және өзге де басшылық материалдар.
2. Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының көліктік-қолдану көрсеткіштерін білу.
3. Автомобиль жолдарының геометриялық параметрлерін анықтау әдістері мен құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы:
Жолдар мен жол құрылыстарын салуға байланысты, сондай-ақ зерттеулер жүргізуге техникалық көмек көрсету.
1-дағды:
1. Жолдар мен жол құрылыстарын салуға, сондай-ақ жол тексерулерін жүргізуге байланысты техникалық көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
Машықтар:
1. Құрылыс, қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы заңнамаға сәйкестігін, сондай-ақ автомобиль жолдарының сапасы мен қауіпсіздігіне қатысты бекітілген жоспарларға, техникалық ерекшеліктерге, стандарттарға және басқа да нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін жолдарды құрылыс аяқталған кезде және одан кейін зерттеу.
2. Қажетті қауіпсіздік шараларының сақталмауын анықтау үшін жолдар мен жол құрылыстарының жай-күйін тексеру және оны жою жөнінде ұсынымдар беру.
3. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ жол құрылысы кезінде зертханалық сынақтардан өткен жол-құрылыс материалдарын қолдану мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Құрылыс технологиясын сақтау және тиісті материалдарды қолдану тұрғысынан жолдарға зерттеу жүргізу.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және қолдану саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды, стандарттарды білу.
2. Автомобиль жолдарын зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістерін білу.
3. Автомобиль жолдарының көліктік-қолдану параметрлері мен сипаттамаларын анықтау әдістері.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары сәйкес еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:

1. Выполнять или оказать помощи при проведении полевых и лабораторных испытаний грунтов и дорожно-строительных материалов.
2. Оказать технической помощи, связанной со строительством дорог и дорожных сооружений, а также с проведением испытаний или подготовкой докладов о результатах обследований.
3. Применять технических знаний инженерных принципов дорожного строительства на практике с целью выявления и решения возникающих проблем.
4. Оказать помощи в проведении точной оценки количества и стоимости материальных и трудовых затрат для выполнения проекта строительства в соответствии с установленными техническими требованиями.
5. Организовать ремонта и содержания автомобильных дорог.
Знания:
1. Нормативные, методические и иные руководящие материалы по проведению строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог.
2. Знания транспортно-эксплуатационных показателей автомобильных дорог и дорожных сооружений.
3. Способы и средства для определения геометрических параметров автомобильных дорог.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Оказание технической помощи, связанной со строительством дорог и дорожных сооружений, а также с проведением обследований
Навык 1:
1. Выполнение работ по оказанию технической помощи, связанной со строительством дорог и дорожных сооружений, а также с проведением дорожных обследований
Умения:
1. Обследовать дорог во время и после окончания строительства для обеспечения их соответствия законодательству в сфере строительства, обеспечения безопасности, а также соответствия утвержденным планам, техническим спецификациям, стандартам и другим нормам, касающимся качества и безопасности автомобильных дорог.
2. Проверить состояния дорог и дорожных сооружений для обнаружения несоблюдения мер необходимой безопасности и представление рекомендаций по его устранению.
3. Консультировать по вопросам обеспечения безопасности труда, а также использования при строительстве дорог дорожно-строительных материалов, прошедшие лабораторные испытания.
4. Проводить обследования дорог с позиции соблюдения технологии строительства и применения соответствующих материалов.
Знания:
1. Знание нормативно-технических документов, стандартов в области строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог.
2. Знание способов проведения обследований автомобильных дорог.
3. Способы определения транспортно- эксплуатационных параметров, характеристик автомобильных дорог.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по
безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын жөндеу және қызмет көрсету.
2. Кәсіпорын нысанындегі бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету.
Қосымша жұмыс функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын жөндеу және қызмет көрсету.
1-дағды:
Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын қолдануды, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды қамтамасыз етеді.
2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың техникалық жай-күйін үнемі тексереді және формулярлар мен техникалық паспорттарда тексерулер туралы жазбалар жүргізу.
3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жұмысындағы ақаулар мен бұзушылықтар жағдайларын талдайды және олардың алдын алу бойынша шаралар қабылдау.
4. Инженердің басшылығымен бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және қолдану жоспарларын жасауға қатысу.
5. Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын тексеруге уақтылы ұсыну
Білімдер:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының құралдарын жөндеу және баптау және монтаждау және баптау жұмыстарының автоматикасы жөніндегі нормативтік, әдістемелік және өзге де басшылық материалдар;
2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының жұмыс қағидаттары, техникалық сипаттамалары және конструктивтік ерекшеліктері.
3. Параметрлерді өлшеу әдістері, жабдықтың жұмыс режимдерінің сипаттамалары.
4. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
Дағдыны тану мүмкіндігі
дағдыны тану:
-
2-еңбек функциясы:
Кәсіпорын нысандарындегі жабдықтың және автоматиканың ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету
1-дағды:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарының ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындау
Машықтар:
1. Аспаптарды тексереді және қосады, қажетті сипаттамалар мен параметрлерді тіркейді, алынған нәтижелерді өңдейді.
2. Қажетті есептеулерді жүргізуге қатысады, бақылау - өлшеу аспаптары жабдықтарының және кәсіпорынның автоматикасының ақаусыз жұмысын қамтамасыз етеді.
3. Орындалған өлшеу жұмыстарының көлемін көрсете отырып, қолданыстағы нормативтік құжаттарда белгіленген нысандар бойынша актілер жасайды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарын ауыстыру және реттеу жөніндегі жұмыстардың орындалуын бақылайды.
Білімдер:
1. Бақылау - өлшеу аспаптары мен автоматика жабдығының тораптары мен элементтерінің кинематикалық сұлбалары мен құрылымдарының ерекшеліктерін білу.

1. Ремонт и обслуживание средств контрольно- измерительных приборов и автоматики.
2. Обеспечение безотказной работы оборудования контрольно- измерительных приборов и автоматики на объектах предприятия.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ремонт и обслуживание средств контрольно- измерительных приборов и автоматики.
Навык 1:
Проведение работ по ремонту и обслуживанию средств контрольно- измерительных приборов и автоматики.
Умения:
1. Обеспечивать эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и наладку средств контрольно-измерительных приборов и автоматики.
2. Регулярно проверять техническое состояние контрольно-измерительных приборов и автоматики и производит записи о проверках в формулярах и технических паспортах.
3. Анализировать случаи отказов и нарушений в работе контрольно-измерительных приборов и автоматики и принимает меры по их предупреждению.
4. Под руководством инженера участвовать в составлении планов технического обслуживания, ремонта и эксплуатации средств контрольно-измерительных приборов и автоматики.
5. Своевременно предъявлять на проверку средства контрольно- измерительных приборов и автоматики
Знания:
1. Нормативные, методические и иные руководящие материалы по проведению ремонта и наладку средств контрольно-измерительных приборов и автоматики, монтажных и наладочных работ;
2. Принципы работы, технические характеристики и конструктивные особенности средств контрольно-измерительных приборов и автоматики;
3. Способы измерения параметров, характеристик и данных режимов работы оборудования;
4. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечение безотказной работы оборудования контрольно- измерительных приборов и автоматики на объектах предприятия
Навык 1:
Выполнение работ по обеспечению безотказной работы оборудования контрольно-измерительных приборов и автоматики
Умения:
1. Проверять и подключить приборы, регистрирует необходимые характеристики и параметры, проводит обработку полученных результатов.
2. Участвовать в проведении необходимых расчетов, обеспечивает безотказной работы оборудования контрольно- измерительных приборов и автоматики предприятия.
3. Составлять акты по формам, установленным действующими нормативными документами, с указанием в них объемов выполненных измерительных работ.
4. Контролировать выполнение работ по замене и регулировке оборудования контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Знания:
1. Знание особенности кинематических схем и конструкций узлов и элементов оборудования контрольно- измерительных приборов и автоматики.

2. Бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсету үшін қажетті құралдарды, жабдықтарды, айлабұйымдарды, қосалқы бөлшектерді, агрегаттарды сатып алуға өтінім жасау тәртібін білу.
3. Параметрлерді өлшеу әдістері, автоматика жұмысының осы режимдерінің сипаттамалары.
4. Жабдықты тексеру тәртібі, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін ақауларды анықтау әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
3112-2-001 Реттеу және сынау жөніндегі техник
12. "Арнайы автокөлікті техникалық пайдалану жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2144-6
Кәсіп атауының коды:
2144-6-006
Кәсіптің атауы:
Арнайы автокөлікті техникалық пайдалану жөніндегі инженер
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
45-параграф, 446-тармақ, Инженер
I санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты нженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр,
мамандық, ординатура)
(жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандығы:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер: II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Автомобильдердің арнайы техникасын техникалық пайдалану жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Белгіленген ресурстар мен қызмет мерзімдері бойы берілген сипаттамаларды сақтай отырып, арнайы автокөлікті техникалық қолдану үдерісіне басшылық ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:

2. Знание порядка составления заявки на приобретение инструментов, оборудования, приспособления, запасных частей, агрегатов, необходимых для обслуживания контрольно-измерительных приборов.
3. Способы измерения параметров, характеристик и данных режимов работы автоматики.
4. Порядка осмотра оборудования, методы обнаружения дефектов для обеспечения безотказной его работы.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
3112-2-001 Техник по наладке и испытаниям
12. Карточка профессии "Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта":
Код группы:
2144-6
Код наименования занятия:
2144-6-006
Наименование профессии:
Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень
квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 45, пункт 446, Инженер:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет;
инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), (послевузовское образование)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Инженер по технической эксплуатации специального оборудования автомобилей
Основная цель деятельности:
Руководство процессом технической эксплуатации спецавтотранспорта с сохранением заданных характеристик на протяжении установленных ресурсов и сроков службы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:

1. Қажетті жөндеу түрін анықтау үшін арнайы автокөліктердің техникалық жағдайын бағалау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
2. Жылдың әр мезгілінде арнайы көлікті қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Қосымша жұмыс функциялары:
1-еңбек функциясы :
Жөндеудің қажетті түрін анықтау үшін арнайы көліктің техникалық жағдайын бағалау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
1-дағды:
Ақаулықтар мен ақауларды жою үшін жөндеудің қажетті түрін анықтау үшін арнайы көліктің техникалық жағдайын бағалау.
Машықтар:
1. Автомобильдердің арнайы жабдықтарының техникалық жағдайын бағалай білу, ақаулар мен ақауларды жою үшін қажетті жөндеу түрін жүргізу.
2. Дайындаушы зауыттардың техникалық шарттарының талаптарына, сондай-ақ қолдану жөніндегі қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес арнайы автокөлік құралдарының жарамды арнайы жабдықтармен жабдықталуын қамтамасыз ете білу.
3. Арнайы техникалық қызмет көрсету және жөндеу жоспарларын жасау арнайы автокөлік құралдары бойынша жабдықтар мен басқа да құжаттамалар.
4. Арнайы көлікті қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
5. Арнайы көлік бойынша бастапқы материалдарды жалпы деректер ортасына беру (ұйымда ТИМСО пайдаланған кезде).
Білімдер:
1. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 23-10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін автокөлік құралдарын техникалық қолдану қағидалары және арнайы және мамандандырылған автокөлік қызметінің қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілері.
2. Автомобильдердің арнайы жабдықтарының жұмыс қағидаттары, техникалық сипаттамалары және дизайн ерекшеліктері.
3. Құрылым ерекшеліктері, техникалық қолдану ережелері, арнайы автокөлік құралдарының арнайы жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету негіздері.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздерін білу.
5. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ТИМСО қолданған кезінде).
6. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2- еңбек функциясы : Жылдың әртүрлі кезеңдерінде арнайы көліктерді қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
1-дағды:
Арнайы автокөлікті қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша арнайы көлік қызметінің жеке құрамымен техникалық оқу жүргізу, күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы кезеңде қолдануға арнайы автокөлік пен өндірістік үй-жайларды дайындау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру. Барлық тораптарды сынақтан өткізе отырып, жаңа арнайы жабдықты қолдануға енгізуге басшылық жасау
Машықтар:

1. Организация работы по оценке технического состояния спецтранспорта для определения необходимый вид ремонта.
2. Организация работы по эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте спецтранспорта в разные периоды года.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы по оценке технического состояния спецтранспорта для определения необходимый вид ремонта.
Навык 1:
Оценка технического состояния спецтранспорта для определения необходимый вид ремонта для устранения отказов и неисправностей.
Умения:
1. Умение оценивать техническое состояние спецоборудования автомобилей, производить необходимый вид ремонта для устранения отказов и неисправностей.
2. Умение обеспечить укомплектованность специальных автотранспортных средств исправным специальным оборудованием согласно требованиям технических условий заводов-изготовителей, а также действующим инструкциям по эксплуатации.
3. Составлять планов технического обслуживания и ремонта специального оборудования и другой документации по специальным автотранспортным средствам.
4. Организовать мероприятий по выполнению требований безопасности труда и пожарной безопасности при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте спецотранспорта.
5. Передать исходных материалов по спецтранспорту в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Правила технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" и иные нормативно-правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность службы специального и специализированного автотранспорта.
2. Принципы работы, технические характеристики и конструктивные особенности специального оборудования автомобилей.
3. Особенности конструкции, правила технической эксплуатации, основы ремонта и технического обслуживания спецоборудования специальных автотранспортных средств.
4. Знание основы охраны труда и техники безопасности.
5. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные
стандарты и передовая практика (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2: Организация работы по эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте спецтранспорта в разные периоды года.
Навык 1:
Проведение технической учебы с личным составом службы спецтранспорта по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту спец-автотранспорта, организация мероприятий по подготовке спец-автотранспорта и производственных помещений к эксплуатации в осенне-зимний и весенне-летний период. Руководство внедрением в эксплуатацию нового специального оборудования с проведением опробования всех узлов
Умения:

1. Арнайы автокөлікті қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша арнайы көлік қызметінің жеке құрамымен техникалық оқу жүргізу.
2. Күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы кезеңде қолдануға арнайы автокөліктер мен өндірістік үй-жайларды дайындау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
3. Көрсеткіштері қандай да бір тораптың немесе агрегаттың қолдану-техникалық сипаттамасына сәйкес келуі тиіс Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен барлық тораптар мен агрегаттарды сынақтан өткізе отырып, жаңа арнайы жабдықты қолдануға енгізуге басшылық жасау.
4. Автомобильдердің арнайы жабдықтарын сақтаудың дұрыстығын, ақаулы арнайы автомобильдерді жөндеуге жіберудің және қабылдамаудың уақтылығын бақылау.
5. Техникалық қызмет көрсету шығындарын талдау
Білімдер:
1. Арнайы автокөлік қызметінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Қолдану ерекшеліктері, қолданудың белгіленген шектеулері арнайы көліктер көктемгі-жазғы және күзгі - қысқы кезеңдерде, сондай-ақ ерекше жағдайларда.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының негіздері.
4. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, өрт және экологиялық қауіпсіздік қағидалары мен талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2144-6-007 Арнайы автокөлік құралдарын техникалық қолдану жөніндегі инженер
13. "Қайта өңделген пластиктен жол салу технологы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2142-3
Кәсіп атауының коды:
2142-3-001 Жол құрылысы жөніндегі инженер
Кәсіптің атауы:
Қайта өңделген пластиктен жол салу технологы
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА және басқа стандартты біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
459-параграф, 458-тармақ, Инженер-технолог (Технолог):
I санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер-технолог лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер-технолог лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр,
мамандық, ординатура)
(жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандығы: Инженерлік,
өңдеу және
құрылыс салалары
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер-технолог: I санатты техник лауазымында жұмыс өтіліне немесе жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер-технолог: санатсыз инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
I санатты инженер-технолог: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Проводить технической учебы с личным составом службы спецтранспорта по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту спецавтотранспорта.
2. Организовать мероприятий по подготовке спецавтотранспорта и производственных помещений к эксплуатации в осенне-зимний и весенне-летний период.
3. Руководить внедрением в эксплуатацию нового специального оборудования с проведением опробования всех узлов и агрегатов с помощью контрольно-измерительных приборов, показания которых должны соответствовать эксплуатационно-технической характеристике того или иного узла или агрегата.
4. Контролировать правильности хранения специального оборудования автомобилей, своевременности отбраковки и отправки в ремонт неисправных спецавтомобилей.
5. Анализировать затраты на техническое обслуживание.
Знания:
1. Законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность службы специального автотранспорта.
2. Особенности эксплуатации, установленные ограничения использования спецавтотранспорта в весенне-летний и осенне-зимний периоды, а также в особых случаях.
3. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
4. Правила и требования охраны труда, промышленной, пожарной и экологической безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2144-6-007 Инженер по технической эксплуатации специального оборудования автомобилей
13. Карточка профессии "Технолог строительства дорог из переработанного пластика":
Код группы:
2142-3
Код наименования занятия:
2142-3-001 Инженер по дорожному строительству
Наименование профессии:
Технолог строительства дорог из переработанного пластика
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 49, пункт 458, Инженер-технолог (Технолог):
Инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет;
инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), (послевузовское образование)
Специальность: Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер-технолог без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер-технолог II категории: стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

2141-1-005 Инженер-технолог (жалпы бейін);
2142-3-002 Жол құрылысы жөніндегі инженер.
Қызметтің негізгі мақсаты :
Жол жамылғысында асфальтбетон қоспасына қоспа ретінде қайта өңделген пластикті (коммерциялық және тұрмыстық мақсатта) қолданудың әртүрлі технологияларын қолдану
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Жол құрылысында қайта өңделген пластикті қолдану технологиясын әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Қайта өңделген пластиктің әртүрлі технологияларын жол төсемдерін салуда қолдану
1-еңбек функциясы :
Технологияның дамуы
жол құрылысында қайта өңделген пластикті қолдану
1-дағды:
Жол құрылысында қайта өңделген пластикті қолданудың жаңа технологиясын әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Қолданыстағы инновациялық технологияларды жинау және талдау мүмкіндігі, мысалы, MacRebur ® немесе Green Mantra компанияларының технологиялары.
2. Қуыс тақталарды өндіру үшін пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясын жасау мүмкіндігі.
3. Асфальт қоспасының құрамдас бөлігі ретінде ПЭТ бөтелкелерін, пластикалық шыныаяқтар мен сөмкелерді қайта өңдеу технологиясын жасау шеберлігі.
4. Ұйымдастырылған және ұйымдастырылған әр түрлі шешімдерді таба білу пластикалық материалдардан тұрмыстық және коммерциялық қоқыстарды бөлек жинау жүйесі жұмыс істейді.
5. Жол құрылысында қолданыстағы геосинтетикалық тор технологияларын жинау және талдау жүргізу мүмкіндігі.
6. Әртүрлі полимерлерден материалдарды өңдеу технологияларын өңдеу және талдау қабілеті.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы саласындағы білім.
2. Пластика материалдарын қайта өңдеудің инновациялық технологиясы саласындағы отандық және әлемдік тәжірибені білу.
3. Қуыс тақталарды өндіру үшін пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясын білу.
4. Асфальт қоспасының құрамдас бөлігі ретінде ПЭТ бөтелкелерін, пластикалық шыныаяқтарды және пакеттерді қайта өңдеу технологиясын білу.
5. Полимерлі материалдардан асфальт қоспасын жасау әдістерін білу.
6. Отандық және шетелдік жол-құрылыс материалдарын білу.
7. Жол жамылғыларын салу технологиясын білу-компоненттер және төсеу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша
еңбек функциясы1:
Жол төсемін салу кезінде қайта өңделген пластиктің әртүрлі технологияларын қолдану
1-дағды:
Жол төсемдерін салу кезінде қайта өңделген пластик технологиясын қолдану
Машықтар:
1. Жол құрылысында қайта өңделген пластиктің әртүрлі технологияларын қолдана білу.
2. Жол тақталарын өндіру үшін пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясын қолдана білу.

2141-1-005 Инженер-технолог (общий профиль);
2142-3-002 Инженер по строительству дорог.
Основная цель деятельности:
Применение различные технологии использования переработанного пластика (коммерческого и домашнего использования) в качестве добавки в асфальтобетонную смесь при производстве дорожного покрытия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка технологии использования переработанного пластика в дорожном строительстве
Дополнительные трудовые функции:
Применение различные технологии переработанного пластика при строительстве дорожного покрытия
Трудовая функция 1:
Разработка технологии использования переработанного пластика в дорожном строительстве
Навык 1:
Разработка и внедрение новой технологии использования переработанного пластика в дорожном строительстве
Умения:
1. Умение проводить сбор и анализ существующих инновационных технологии, например, технологии компаний MacRebur® или Green Mantra.
2. Умение разработать технологию переработки пластиковых отходов для производства пустотелых плит.
3. Умение разработки технологии переработки ПЭТ бутылок, пластиковых стаканов и пактов как компонент асфальтовой смеси.
4. Умение находить разные решения по организации налаженной и работающей система раздельного сбора бытового и коммерческого мусора из пластиковых материалов.
5. Умение проводить сбор и анализ существующих технологии геосинтетических решеток в дорожном строительства.
6. Умение обрабатывать и анализировать технологии переработки материалов из различных полимеров
Знания:
1. Знания в области строительства автомобильных дорог и аэродромов.
2. Знание отечественного и мирового опыта в области инновационной технологии переработки материалов из пластика.
3. Знание технологии переработки пластиковых отходов для производства пустотелых плит.
4. Знание технологии переработки ПЭТ бутылок, пластиковых стаканов и пакетов как компонент асфальтовой смеси.
5. Знания методов изготовления асфальтовой смеси из полимерных материалов.
6. Знание отечественных и зарубежных дорожно-строительных материалов.
7. Знание технологию создания дорожных покрытий - компоненты и укладка
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Применение различные технологии переработанного пластика при строительстве дорожного покрытия
Навык 1:
Использование технологии переработанного пластика при строительстве дорожного покрытия при строительстве дорог
Умения:
1. Умение использовать различные технологии переработанного пластика в дорожном строительстве.
2. Умение применять технологию переработки пластиковых отходов для производства дорожных плит.

3. "MacRebr" компаниясының қайта өңделген пластиктен түйіршіктер өндіру технологиясын қолдана білу
4. Қайта өңделген пластиктен жасалған жол жамылғысын температураның төмендеуіне сынау мүмкіндігі.
5. Қайта өңделген пластиктен жасалған жол жамылғысының беріктігіне, тозуға төзімділігіне және тегістігіне тестілеу жүргізу қабілеті
Білімдер:
1. Автомобиль жолдарын салу саласындағы ҚР заңдарын, нормативтік құқықтық актілерді және нормативтік-техникалық құжаттарды білу.
2. Жолдағы қайта өңделген пластик технологиясының қолданылуын білу құрылыс.
3. Жол тақталарын өндіру үшін пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясын қолдану туралы білім.
4. Қайта өңделген пластик түйіршіктерін өндіру технологиясын қолдану.
5. Температураның өзгеруіне қайта өңделген пластиктен жасалған жол төсемін сынауды білу.
6. Қайта өңделген пластиктен жасалған жол төсемін беріктікке, тозуға төзімділікке және тегістікке сынауды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәуелсіздік және жауапкершілік;
Жүйелік ойлау;
Топта жұмыс істей білу;
Аналитикалық ойлау.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2141-1-005 Инженер-технолог (жалпы бейін)
6
2142-3-002 Жол құрылысы жөніндегі инженер
14. "Жол құрылысы жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2142-3
Кәсіп атауының коды:
2142-3-002
Кәсіптің атауы:
Жол құрылысы жөніндегі инженер
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
49-параграф, 458-тармақ, Инженер-технолог (Технолог):
I санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер-технолог лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер-технолог лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр,
мамандық, резидентура, ординатура)
(жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандығы: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
Санатсыз инженер-технолог: I санатты техник лауазымында жұмыс өтіліне немесе жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер-технолог: санатсыз инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер-технолог: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3. Умение применять технологию производства гранул из переработанного пластика компании "MacRebr".
4. Умение проводить тестирования дорожного покрытия из переработанного пластика на перепад температуры.
5. Умение проводить тестирования дорожного покрытия из переработанного пластика на прочность, износостойкость и ровность.
Знания:
1. Знание Законов РК, нормативных правовых актов и нормативно-технических документов в области строительства автомобильных дорог.
2. Знание применения технологии переработанного пластика в дорожном строительстве.
3. Знание применять технологию переработки пластиковых отходов для производства дорожных плит.
4. Знание применять технологию производства гранул из переработанного пластика.
5. Знание тестирования дорожного покрытия из переработанного пластика на перепад температуры.
6. Знание тестирования дорожного покрытия из переработанного пластика на прочность, износостойкость и ровность
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Системное мышление;
Умение работать в команде;
Аналитическое мышление.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2141-1-005 Инженер-технолог (общий профиль)
6
2142-3-002 Инженер по строительству дорог
14. Карточка профессии "Инженер по строительству дорог":
Код группы:
2142-3
Код наименования занятия:
2142-3-002
Наименование профессии:
Инженер по строительству дорог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 49, пункт 458, Инженер-технолог (Технолог):
Инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет;
инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), (послевузовское образование)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер-технолог без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер-технолог II категории: стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

2142-3-001 Жол құрылысы жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты :
Өндірістік үдерістер мен құрылыс технологияларын әзірлеу және ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
Жол құрылысына өндірісті дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Құрылыс жоспарының орындалуын бақылау
Жер жамылғысы құрылысын бақылау
Жол төсемінің құрылысын бақылау
Жасанды құрылыстардың құрылысын бақылау
1-еңбек функциясы :
Жол құрылысы бойынша өндірісті дайындау
1-дағды:
Жол құрылысы бойынша өндірісті дайындау
Машықтар:
1. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып,құрылыс өндірісін дайындау (қажет болған жағдайда) және есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарын қолдану.
2. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) және ТИМСО бойынша мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы (қажет болған жағдайда) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде) қолдану арқылы жұмыстарды салудың бекітілген телімі бойынша айлық өндірістік бағдарламаларды және ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды әзірлеу
Білімдер:
1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау бойынша қаулыларды, өкімдерді,бұйрықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдарды білу.
2. Кәсіпорынның техникалық даму перспективаларын білу.
3. Өндірісті қамтамасыз ету бойынша бақылау әдістерін білу.
4. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
5. ТИМСО туралы білу (ҚР-дағы BIM аналогы):
ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жинақтары – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
6. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
7. ҚР құрылысындағы жіктеу және декодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда ТИМСО қолданған кезде)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Өндірісті кадрлармен және жинақтаушы бұйымдармен, материалдармен, құралдармен қамтамасыз етуді бақылау
Машықтар:
1. Өндірісті жиынтықтаушы бұйымдармен, материалдармен, құралдармен қамтамасыз етуді бақылау.
2. Өндірісті кадрлармен және техникамен қамтамасыз етуді бақылау.
3. Комиссия белгілеген мерзімде кемшіліктерді, ақауларды жою және сапасын бақылау.
4. Ақауларды қадағалау және жою және кейінгі қолдану бақылауының жоспарларын, оның ішінде жұмыс өндірушілерінің кепілдік міндеттемелерін есепке ала отырып, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) және Жалпы деректер ортасын пайдалана отырып (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде) қалыптастыру
Білімдер:

2142-3-001 Инженер по дорожному строительству
Основная цель деятельности:
Разработка и организация производственных процессов и технологий строительных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Подготовка производства по строительству дорог
Дополнительные трудовые функции:
Контроль выполнения плана строительства;
Контроль за сооружением земляного полотна;
Контроль устройства дорожных одежд;
Контроль возведения искусственных сооружений.
Трудовая функция 1:
Подготовка производства по строительству дорог
Навык 1:
Осуществление подготовки производства по строительству дорог
Умения:
1. Подготовить производства по строительству с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости) и использование средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
2. Разработать месячных производственных программ и сменно-суточных заданий по закрепленному участку строительства работ с применением Информационной модели проекта (PIM) и специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при необходимости) (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание постановлений, распоряжений, приказов, методических и нормативных материалов по выполнению строительно-монтажных работ.
2. Знание перспектив технического развития предприятия.
3. Знание методов контроля по обеспечению производства.
4. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика(при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК):
нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды;
правил – СП РК; стандарты – СТ РК)(при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание основ системы классификации и
чякодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации)
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль за обеспечением производства кадрами и комплектующими изделиями, материалами, инструментом
Умения:
1. Контролировать за обеспечением производства комплектующими изделиями, материалами, инструментом.
2. Контролировать за обеспечением производства кадрами и техникой.
3. Контролировать качества и устранения недоделок, дефектов в установленные комиссией сроки.
4. Отслеживать и устранить дефектов и формирование планов последующего эксплуатационного контроля, в том числе с учетом гарантийных обязательств производителей работ, в том числе с использованием Информационной модели проекта (PIM) и Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:

1. Жиынтықтаушы бұйымдармен, материалдармен, құралдармен өндірісті қамтамасыз ету жөніндегі норманы білу.
2. Өндірісті кадрлармен және техникамен қамтамасыз ету жөніндегі норманы білу.
3. Өндірісті бақылау әдістерін білу.
4. ТИМСО білу (ҚР-дағы BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
5. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы :
Құрылыс жоспарының орындалуын бақылау
1-дағды:
Құрылыс жоспарының іске асырылуын
бақылау
Машықтар:
1. Құрылыс жоспарының орындалуын бақылау жәнеичнойақты жұмысты қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.
2. Құрылыс үдерісінің бұзылуының алдын алу және жою бойынша жұмыс жүргізу.
3. Жабдықтарды тиімді қолдану, өндірістік бағдарламаны орындау үшін еңбек ұжымдарына қолайлы жағдайлар жасау бойынша жұмыс жүргізу.
4. Құрылысты жедел жоспарлау үшін нормативтерді әзірлеуге және енгізуге қатысу.
5. Өндірістік бөлімшелердің жұмысында белгіленген нормалардың сақталуын бақылау.
6. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып, жұмыстарды жүргізу сапасын бақылау: жобалық параметрлерден ауытқуларды анықтау (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
7. Төмендеуді қамтамасыз ететін неғұрлым озық технологиялық үдерісті, көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдерді енгізуге байланысты жобаларға өзгерістер енгізу туралы мәселелерді шешуге қатысу.
Құрылыс және қайта құрылымдау нысандарынің техникалық - экономикалық көрсеткіштерін жақсарту.
8. Құрылыс барысында туындайтын жобалық шешімдердің өзгерістерін қарауға және келісуге қатысу, қажет болған жағдайда материалдарды, бұйымдарды, құрылымдарды ауыстыру жөніндегі мәселелерді жедел шешу (құрылыс нысандарынің сапасын төмендетпей).
9. Мерзімдердің бұзылуына және құрылыс - монтаждау жұмыстарының сапасының нашарлауына себеп болатын себептерді зерделеу, Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, олардың алдын алу және жою жөнінде шаралар қабылдау (АМ жоба болған және қолданған кезде).
10. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) және Жалпы деректер ортасын (АМ болған және қолданған кезде) қолдана отырып, өндірістік тапсырмалардың орындалуын жедел есепке алуды ұйымдастыру.
11. Жобаның ақпараттық моделіне (PIM) ТИМСО бойынша мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы пайдалана отырып (АМ жоба болған және оны қолданған кезде) нақты кезең үшін ҚМЖ орындалған көлемдерін (ақпарат нысанды жеке аралау кезінде PIM енгізіледі) тұрақты тіркеуді және енгізуді жүзеге асыру.

1. Знание нормы по обеспечению производства комплектующими изделиями, материалами, инструментом.
2. Знание нормы по обеспечению производства кадрами и техникой.
3. Знание методов контроля производства.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК):
нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Контроль выполнения плана строительства
Навык 1:
Осуществление контроля выполнения плана строительства
Умения:
1. Контролировать за выполнением плана строительства и принятие мер по обеспечению ритмичной работы.
2. Проводить работы по предупреждению и устранению нарушений хода строительного процесса.
3. Проводить работы по эффективному использованию оборудования, созданию благоприятных условий трудовым коллективам для выполнения производственной программы.
4. Участвовать в разработке и внедрении нормативов для оперативного планирования строительства.
5. Контролировать за соблюдением установленных норм заделов и календарных опережений в работе производственных подразделений.
6. Контролировать качества проведения работ с применением Информационной модели проекта (PIM): выявление отклонений от проектных параметров (при использовании ТИМСО в организации).
7. Участвовать в решении вопросов о внесении в проекты изменений в связи с внедрением более прогрессивных технологических процессов, объемно-планировочных и конструктивных решений, обеспечивающих снижение стоимости и улучшение технико- экономических показателей объектов строительства и реконструкции.
8. Участвовать в рассмотрении и согласовании возникающих в ходе строительства изменений проектных решений, оперативное решение вопросов по замене, при необходимости, материалов, изделий, конструкций (без снижения качества строительных объектов).
9. Изучить причин, вызывающих срывы сроков и ухудшение качества строительно- монтажных работ, принятие мер по их предупреждению и устранению с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при наличии и применении ИМ проекта).
10. Организовать оперативного учета выполнения производственных заданий с применением Информационной модели проекта (PIM) и Среды общих данных (при наличии и применении ИМ).
11. Осуществлять регулярной фиксации и занесения в Информационную модель проекта (PIM) выполненных объемов СМР за конкретный период (информация заносится в PIM во время личного обхода объекта) с использованием специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при наличии и применении ИМ проекта).

12. Ақауларды, бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жою сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Өндірістік жоспардың орындалуын бақылау әдістерін білу.
2. Өндірісті жедел жоспарлау стандарттарын білу.
3. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін білу.
4. Еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білу.
5. Бейінді, мамандандыруды және құрылым ерекшеліктерін білу.
6. Кәсіпорынның техникалық-экономикалық даму перспективаларын, кәсіпорынның өндірістік қуатын білу.
7. Жұмыстың негізгі технологиясын, жоспарларды жасау және бекіту тәртібін білу құрылыс.
8. Құрылыс жұмыстарын жүргізу технологиясы мен әдістерін білу;
9. Құрылыс нормалары мен ережелерін, құрылыс нысандарын салу кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптарын білу.
10. Кәсіпорынның құрылыс саласындағы қызметі бойынша жобалық-сметалық және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеу және өңдеу, есепке алуды жүргізу және есептерді жасау тәртібін білу.
11. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібін білу.
12. Ғылыми-техникалық жетістіктерді және саладағы жетекші кәсіпорындардың тәжірибесін білу.
13. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздерін білу.
14. Еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны және өртке қарсы қорғауды білу.
15. BIM (Building Information Modeling) әдістемесінің негіздерін білу: халықаралық стандарттар мен озық тәжірибелер (ұйымда TIMSO қолдану кезінде).
16. TIMSO білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік құқықтық акт – ҚР НҚА; ереже жинақтары – ҚР ЕЖ; стандарттар – ҚР СТ) (ұйымда TIMSO қолдану кезінде).
17. Ұйымның TIMSO стандартын білу (ұйымда TIMSO қолдану кезінде).
18. Қазақстан Республикасының құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (TIMSO (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда TIMSO қолданукезінде)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен нысандарын техникалық қабылдауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстарын есепке алу. Жобаның ақпараттық моделі (PIM) арқылы жұмыс сапасын бақылау: дизайннан ауытқуларды анықтау параметрлері (ұйымда TIMSO қолдану кезінде).
2. Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстарына және нысандарға техникалық қабылдау жүргізу.
3. Жалпы бақылау мен жоспарлауды жүзеге асыру үшін жоба жетекшісіне және ТҚБ жұмыстардың орындалуы туралы есептер беру (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).

12. Контролировать за качеством устранения недоделок, дефектов в установленные сроки.
Знания:
1. Знание методы контроля выполнения плана производства.
2. Знание нормативы для оперативного планирования производства.
3. Знание основы экономики, организации труда и управления.
4. Знание основы трудового законодательства, правил и норм охраны труда.
5. Знание профиля, специализации и особенности структуры предприятия.
6. Знание перспективы технического и экономического развития предприятия, производственных мощностей предприятия.
7. Знание основы технологии проведения работ, порядка разработки и утверждения планов строительства.
8. Знание технологии и способов ведения строительных работ.
9. Знание строительных норм и правил, требований организации труда при возведении строительных объектов.
10. Знание порядка разработки и оформления проектно-сметной и другой технической документации, ведения учета и составления отчетов о деятельности предприятия в области строительства.
11. Знание порядка заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
12. Знание научно-технических достижений и опыта передовых предприятий в области строительства.
13. Знание основы экономики, организации производства, труда и управления.
14. Знание правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
15. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика (при использовании ТИМСО в организации).
16. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
17. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
18. Знание Основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор)(при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществление технической приемки законченных строительно-монтажных работ и объектов
Умения:
1. Вести учет законченных строительно-монтажных работ. Контроль качества проведения работ с применением Информационной модели проекта (PIM): выявление отклонений от проектных параметров (при использовании ТИМСО в организации).
2. Осуществлять технической приемки законченных строительно-монтажных работ и объектов.
3. Предоставлять отчетов о выполнении работ руководителю проекта и в ПТО для осуществления общего контроля и планирования (при использовании ТИМСО в организации).

4. Құрылыс жоспарларының орындалуы туралы есептілікті жасау үшін қажетті деректерді дайындау және оларды Жалпы деректер ортасына беру (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
5. Қажетті техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
6. Құрылыс нысандарын қабылдау және оларды қолдануға беру жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу
Білімдер:
1. Жұмыс өндірісінің техникалық және технологиялық регламенттерін білу.
2. Құрылыс саласындағы стандарттарды, құрылыс нормаларын және қағидалар жинағын, МЕМСТ және басқа да нормативтік-техникалық құжаттарды білу
3. Жол-құрылыс машиналарының, механикаландырылған аспаптардың, құрылғылардың техникалық сипаттамаларын білу.
4. ТИМСО туралы білу (ҚР BIM аналогы):
ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
5.ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы : Жол төсемінің құрылысын қадағалау
1-дағды:
Жер төсемін салу бойынша ұйымдастыру-техникалық жұмыстар
Машықтар:
1. Дайындық жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Жер жұмыстарын жүргізуге арналған машиналарды таңдау.
3. Үйінділерді тұрғызуды және ойықтарды әзірлеуді, машиналар мен механизмдердің жұмысын, қажетті үйінділерді тұрғызуды бақылау құрылыс өндірісін, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (Pim) және ТИМСО бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді (қажет болған жағдайда) қолдана отырып жүзеге асыру үшін.
4. Жер төсемін салу кезінде тығыздауды бақылау;
5. Жер төсемінде арнаулы су бұру қабаттарын жайластыруды қамтамасыз ету.
6. Жоспарлау, әрлеу және нығайту жұмыстарының жүзеге асырылуын бақылау.
7. Батпақтарда және батпақты Топырақтардың таралу аймақтарында жер төсемінің құрылысын жүзеге асыруды бақылау.
8. Ірі түйіршікті қазба топырақтарынан жер төсемінің құрылысын жүзеге асыруды бақылау.
9. Құмды шөлді шөлейт, жасанды суару және тұзды топырақтар аудандарында жер төсемінің құрылысын жүзеге асыруды бақылау.
10. Қыс мезгілінде және мәңгі тоң жағдайында жер төсемінің құрылысын жүзеге асыруды бақылау.
11. Ойықты бөлу бойынша жұмыстарды бақылау.
12. Қия беткейлердегі топырақты бөлу бойынша жұмыстарды бақылау.
13. Жыра асты дренажды жайластыруды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жер төсемесін салудың технологиялық сызбаларын білу ;
2. Топырақты игеру кезінде машиналардың қозғалыс сызбасын білу.
3. Ойықты бөлу әдістерін білу.
4. Жыра асты дренажды орнату әдістерін білу.

4. Подготовить необходимых данных для составления отчетности о выполнении планов строительства и их передача в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
5. Оформлять необходимой технической документации.
6. Участвовать в работе комиссий по приемке строительных объектов и сдаче их в эксплуатацию.
Знания:
1. Знание технических и технологических регламентов производства работ.
2. Знание стандартов, строительных норм и свод правил, ГОСТ и других нормативно-технических документов в области строительства.
3. Знание технических характеристик дорожно-строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК):
нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2: Контроль за сооружением земляного полотна
Навык 1:
Организационно- технические работы по сооружению земляного полотна.
Умения:
1. Организовать подготовительных работ.
2. Выбрать машин для производства земляных работ.
3. Контролировать за возведением насыпей и разработки выемок, работой машин и механизмов, возведением насыпей требуемых для осуществления строительного производства, в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) и специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при необходимости).
4. Контролировать за уплотнением при сооружении земляного полотна;
5. Обеспечивать обустройства водоотводных специальных слоев в земляном полотне.
6. Контролировать за осуществлением планировочных, отделочных и укрепительных работ.
7. Контролировать за осуществлением сооруженияземляного полотна на болотах и в районахраспространения переувлажненных грунтов.
8. Контролировать за осуществлением сооруженияземляного полотна из крупнообломочных искальных грунтов.
9. Контролировать за осуществлением сооруженияземляного полотна в районах песчаных пустыньи полупустынь, искусственного орошения и назасоленных грунтах.
10. Контролировать за осуществлением сооруженияземляного полотна в зимний период и вусловиях вечной мерзлоты.
11. Контролировать работ по разбивке выемки.
12. Контролировать работ по разбивке грунта на косогоре.
13. Обеспечивать обустройства подкюветного дренажа.
Знания:
1. Знание технологических схем возведение земляного полотна;
2. Знание схемы движения машин при разработке грунта.
3. Знание методов разбивки выемки.
4. Знание способов устройства подкюветного дренажа.

5. ТИМСО туралы білу (ҚР BIM аналогы):
ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
6. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-қосымша еңбек функциясы: Жол төсемдерінің құрылысын қадағалау
1-дағды:
Жол төсемесін салу бойынша ұйымдастыру-техникалық жұмыстар
Машықтар:
1. Жол төсемесінің кезеңдік құрылысын қамтамасыз ету.
2. Көпір құрылысын қамтамасыз ету.
3. Нығайтылған топырақтардан және тұтқыр заттармен өңделген жергілікті беріктігі аз тас материалдардан жасалған жол төсемдерін орнатуды қамтамасыз ету.
4. Минералды тұтқыр материалдармен нығайтылған топырақтардан жасалған негіздер мен жабындардың құрылысын қамтамасыз ету.
5. Органикалық тұтқыр материалдармен нығайтылған топырақтардан жасалған негіздер мен жабындардың құрылысын қамтамасыз ету.
6. Қиыршық тас және шағыл тас негіздері мен жабындардың құрылысын қамтамасыз ету.
7. Органикалық тұтқыр заттармен өңделген қиыршық тас пен шағыл тас негіздері мен жабындарының құрылымын қамтамасыз ету.
8. Асфальтбетон жамылғылары құрылғыларын қамтамасыз ету.
9. Цементбетон негіздері мен жамылғыларын салуды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жол төсемесінің беріктігін студиялық кеңейту туралы білім.
2. Жол төсемесінсалудың технологиялық карталарды білу.
3. Цементбетон жамылғыларын салудың технологиялық карталарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 4: Жасанды құрылыстардың құрылысын бақылау
1-дағды:
Жасанды құрылыстарды салу бойынша ұйымдастыру-техникалық жұмыстар
Машықтар:
1. Табиғи негіз бен іргетастың құрылысын қамтамасыз ету.
2. Жасанды құрылымдар материалдарының сапасын анықтау. Рұқсаттар.
3. Су өткізгіш құбырлардың құрылысын қамтамасыз ету.
4. Шағын көпірлер мен тіреу қабырғаларының құрылысын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Бетон сапасына және темірбетон құрылымдарына қойылатын талаптарды білу.
2. Бетон және темірбетон су өткізгіш құбырлар мен көпірлердің технологиялық сұлбаларын білу.
3. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш).
Дағдыны тану мүмкіндігі
дағдыны тану:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік;
Дербестік және жауапкершілік ;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және
ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2141-1-002 Өндірісті дайындау жөніндегі инженер
6

5. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК):
нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации)
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3: Контроль устройства дорожных одежд.
Навык 1:
Организационно-технические работы по устройству дорожных одежд.
Умения:
1. Обеспечиватьстадийного сооружения дорожных одежд.
2. Обеспечивать устройства мостовых.
3. Обеспечивать устройства дорожных одежд из укрепленных грунтов и местных малопрочных каменных материалов обработанных вяжущими.
4. Обеспечивать устройства оснований и покрытий из грунтов, укрепленных минеральными вяжущими материалами.
5. Обеспечивать устройства оснований и покрытий из грунтов, укрепленных органическими вяжущими материалами.
6. Обеспечивать устройства щебеночных и гравийных оснований и покрытий.
7. Обеспечивать устройства оснований и покрытий из щебня и гравия, обработанных органическими вяжущими.
8. Обеспечивать устройства асфальтобетонных покрытий.
9. Обеспечивать устройства цементобетонных оснований и покрытий
Знания:
1. Знание стадийного наращивания прочности дорожной одежды.
2. Знание технологических карт устройство дорожных одежд.
3. Знание технологических карт устройства цементобетонных покрытий
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 4: Контроль возведения искусственных сооружений
Навык 1:
Организационно-технические работы по возведению искусственных сооружений
Умения:
1. Обеспечивать устройства естественного основания и фундаментов.
2. Определить качества материалов искусственных сооружений. Допуски.
3. Обеспечивать возведения водопропускных труб.
4. Обеспечивать возведения малых мостов и подпорных стенок.
Знания:
1. Знание требований к качеству бетонных и железобетонных конструкций.
2. Знание технологических схем устройства бетонных и железобетонных водопропускных труб и мостов.
3. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность;
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2141-1-002 Инженер по подготовке производства
6

2142-3-001 Жол құрылысы жөніндегі инженер
15. "Туннельдер құрылысы жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2142-3
Кәсіп атауының коды:
2142-3-004
Кәсіптің атауы:
Туннельдер құрылысы жөніндегі инженер
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
49-параграф, 458-тармақ, Инженер:
I санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер-технолог лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер-технолог лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр,
мамандық, резидентура, ординатура)
(жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандығы: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер-технолог: I санатты техник лауазымында жұмыс өтіліне немесе жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер-технолог: санатсыз инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер-технолог: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-3-002 Жол құрылысы жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты :
Туннельдерді іздестіру, жобалау, салу, қолдану, ағымдағы жөндеу, тексеру, жөндеу және қайта құрылымдау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
Көлік туннельдерін салу, жөндеу, қайта құрылымдау және қолдану бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу және метролар
Қосымша еңбек функциялары:
Көлік туннельдері мен метрополитендерді салудың, жөндеудің, қайта құрылымдаудың және қолданудың технологиялық үдерістерін әзірлеу жол жүрісі қауіпсіздігін, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді,туннельдерді салу, қайта құрылымдау, ағымдағы күтіп ұстауды қолдану кезінде экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын қамтамасыз ету
1-еңбек функциясы :
Жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу құрылыс құжаттамасы, жөндеу, көлік туннельдерін қайта құру және қолдану және метролар.
1-дағды:
Құрылыс бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, көлік туннельдері мен метрополитендерді жөндеу, қайта құрылымдау және қолдану
Машықтар:

2142-3-001 Инженер по дорожному строительству
15. Карточка профессии "Инженер по строительству тоннелей":
Код группы:
2142-3
Код наименования занятия:
2142-3-004
Наименование профессии:
Инженер по строительству тоннелей
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 49, пункт 458, Инженер:
Инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет;
инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), (послевузовское образование)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер-технолог без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер-технолог II категории: стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2142-3-002 Инженер по строительству дорог
Основная цель деятельности:
Изыскание, проектирование, строительство, эксплуатация, текущее содержание, обследование, ремонт и реконструкция тоннелей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Разработка проектно-сметной документации по строительству, ремонту, реконструкцию и эксплуатацию транспортных тоннелей и метрополитенов
Дополнительные трудовые функции:
Разработка технологических процессов строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации транспортных тоннелей и метрополитенов.
Обеспечение безопасности дорожного движения, производства строительно-монтажных работ, норм экологической и промышленной безопасности при строительстве, реконструкции, эксплуатации и текущем содержании тоннелей.
Трудовая функция 1:
Разработка проектно- сметной документации по строительству, ремонту, реконструкцию и эксплуатацию транспортных тоннелей и метрополитенов
Навык 1:
Анализ и обоснование проектно-технологических решений строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации транспортных тоннелей
Умения:

1. Көлік туннельдерін жөндеу, қайта құрылымдау және қолдану құрылысының технологиялық үдерістерін жобалауды жүзеге асыру.
2. Прогрессивті технологиялар мен әдістерді, сындарлы шешімдерді енгізу туралы мәселелерді шешу.
3. Көлік туннельдерін салу жөндеу, қайта құрылымдау және қолдану жөніндегі инженерлік-технологиялық шешімдердің негіздемесі.
4. Жүк көтергіш элементтерді есептеу және жобалау әдістерін меңгеру басқа да инженерлік құрылыстар.
5. Есептеу мен математикалық қамтамасыз етудің заманауи әдістерін қолдана отырып, көлік құрылыстарының статикалық және динамикалық есептеулерін орындау.
6. Пайдаланылатын туннельдік құрылыстардың жүк көтергіштігі мен сенімділігін айқындау және оларды одан әрі қолдану үшін күшейту жөніндегі есептерді орындау.
Білімдер:
1. Көлік туннельдерін жобалау, салу, жөндеу, қайта құрылымдау және қолдану кезеңдерін білу.
2. Жобалау-технологиялық шешімдерді бағалау мен техникалық-экономикалық талдауды білу.
3. Көлік Туннельдерінің тірек құрылымдарын есептеу мен құрастырудың заманауи әдістерін білу.
4. Пайдаланылатын туннель құрылыстарының жүк көтергіштігі мен сенімділігін және оларды жөндеу мен күшейту әдістерін анықтау.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы :
Құрылыстың, жөндеудің технологиялық үдерістерін әзірлеу,
көлік туннельдері мен метрополитендерді қайта құрылымдау және қолдану
1-дағды:
Технологиялық процестерді әзірлеу жөніндегі функцияны орындау
көлік туннельдерін салу, жөндеу, қайта құрылымдау және қолдану, осы процестерді басқару
Машықтар:
1. Жұмыстарды жүргізу жобасында қабылданған технологиялық сұлбаға сәйкес пайдаланылатын көпір құрылысын салу, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеу бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру.
2. Технологиялық процестердің барысын және Туннельдердің Құрылыс және жөндеу жұмыстарының сапасын жоспарлау, жүргізу және бақылау. Құрылыс нысанынде пайдаланылатын материалдар мен құрылымдардың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
3. Туннель құрылысының технологиялық үдерістері үшін машиналар мен механизмдерді таңдау бойынша техникалық шешімдерді негіздеу.
4. Көлік құрылысы нысандарын салу жөніндегі құрылыс жұмыстарының қоршаған ортаға әсерін бағалау көлік нысаны құрылысының ауданында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін іс шараларды әзірлеу
Білімдер:
1. Құрылысты ұйымдастыру жобаларын әзірлеуді және туннельдер салу жұмыстарын жүргізуді білу.
2. Туннельдер мен басқа да жасанды құрылыстар құрылысының барысын ұйымдастыруды және тұрақты техникалық қадағалауды жүзеге асыруды білу.

1. Осуществлять проектирования технологических процессов строительства ремонта, реконструкции и эксплуатации транспортных тоннелей.
2. Решить вопросов о внедрении прогрессивных технологий и методов, конструктивных решений.
3. Обосновать инженерно-технологических решений по строительству ремонту, реконструкцию и эксплуатацию транспортных тоннелей.
4. Владеть методами расчета и конструирования несущих элементов тоннельных конструкций, других инженерных сооружений тоннельных пересечений.
5. Выполнять статических и динамических расчетов транспортных сооружений с использованием современных методов расчета и математического обеспечения.
6. Выполнять расчетов по определению грузоподъемности и надежности эксплуатируемых тоннельных сооружений и их усилению для дальнейшей эксплуатации.
Знания:
1. Знание стадии проектирования, строительства ремонта, реконструкции и эксплуатации транспортных тоннелей.
2. Знание оценки и технико-экономического анализа проектно-технологических решений.
3. Знание современных методов расчета и конструирования несущих конструкций транспортных тоннелей.
4. Знание определения грузоподъемности и надежности эксплуатируемых тоннельных сооружений и методов их ремонта и усиления.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Разработка технологических процессов строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации транспортных тоннелей и метрополитенов
Навык 1:
Выполнение функции по разработке технологических процессов строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации транспортных тоннелей, руководство этими процессами
Умения:
1. Организовать выполнения работ по строительству нового, реконструкции или капитальному ремонту эксплуатируемого мостового сооружения в соответствии с принятой в проекте производства работ технологической схемой.
2. Планировать, проводить и контролировать хода технологических процессов и качества строительных и ремонтных работ тоннелей. 3. Осуществлять контроля качества используемых на объекте строительства материалов и конструкций.
3. Обосновать технических решений по выбору машин и механизмов для технологических процессов строительства тоннелей.
4. Оценить влияния строительных работ по возведению объектов транспортного строительства на окружающую среду и разрабатывать мероприятия, обеспечивающие экологическую безопасность в районе сооружения транспортного объекта
Знания:
1. Знание разработки проектов организации строительства и производства работ строительства тоннелей.
2. Знание организации и осуществление постоянного технического надзора за ходом строительства тоннелей и других искусственных сооружений.

3. Заманауи машиналарды, механизмдерді, жабдықтарды таңдауды және оларды әзірленген технологиялық сұлбаларды тиімді қолдануды білу.
4. Нысандарға түсетін құрылыс материалдары мен бұйымдарының сапасын бақылауды, технологиялық операциялардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруды білу;
5. Жұмыстарды жүргізу кезінде нормативтік құжаттардың сақталуына іс-шараларды жүзеге асыруды білу.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы :
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету, өндіріс құрылыс-үшін монтаждау жұмыстары, экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттары салу, қайта құрылымдау, қолдану және туннельдерді ағымдағы жөндеу.
1-дағды:
Жол қозғалысы қауіпсіздігі, қоршаған ортаны экологиялық қорғау талаптарын, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелерін және еңбекті қорғау нормаларын ескере отырып, жобалық шешімдерді талдау және бағалау
Машықтар:
1. Туннельдерді салу, қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қозғалыс қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігі қағидаларын, Өндірістік санитарияның құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін және еңбекті қорғау нормаларын сақтау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
2. Әзірленетін жобалардың техникалық құжаттамасының стандарттарға, техникалық шарттарға және басқа да нормативтік құжаттарға сәйкестігін бақылау.
3. Туннельдерді салу, қайта құрылымдау және жөндеу кезінде экологиялық талаптарды сақтау мақсатында құрылыс жұмыстарының, қолданылатын материалдар мен жабдықтардың қоршаған ортаға әсерін бағалау.
4. Салынып жатқан нысандарды қолдану қауіпсіздігіне табиғи және техногендік факторлардың әсерін болжау және бағалау;
5. Туннельдерді салу бойынша жұмыстардың барлық кезеңдерінде және тұрақты қолдану кезеңінде көлік құрылысының жұмысшылары мен қызметшілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттардың сақталуын бақылауды білу, көпірлерді, туннельдерді және басқа да жасанды құрылыстарды салу, жөндеу және қайта құрылымдау жөніндегі техникалық регламенттер.
2. Көпірлер мен туннельдерді салу, жөндеу және қайта құрылымдау жөніндегі жұмыстардың сапасын бақылауды білу.
3. Темір жол мен жасанды құрылыстарды салу, қайта құрылымдау, қолдану және ағымдағы күтіп ұстау кезінде экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізуді білу.
4. Өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізуді білу.
5. Жол қозғалысы ережелерінің негізгі ережелерін білу.
Біліктілікті тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік ;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:

3. Знание выбора современных машин, механизмов, оборудования и их эффективного использования в разработанных технологических схемах.
4. Знание контроля качества поступающих на объекты строительных материалов и изделий, осуществления контроля за соблюдением технологических операций;
5. Знание осуществления мероприятий за соблюдением нормативных документов при производстве работ
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2: Обеспечение безопасности дорожного движения, производства строительно-монтажных работ, норм экологической и промышленной безопасности при строительстве, реконструкции, эксплуатации и текущем содержании тоннелей.
Навык 1:
Анализ и оценка проектных решений с учетом требований безопасности дорожного движения, экологической защиты окружающей среды, правил техники безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности и норм охраны труда.
Умения:
1. Разработать и осуществлять мероприятий по соблюдению безопасности движения, правил техники безопасности, безопасности производства строительно-монтажных работ производственной санитарии, пожарной безопасности и норм охраны труда при строительстве, эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте тоннелей.
2. Контролировать соответствия технической документации разрабатываемых проектов стандартам, техническим условиям и другим нормативным документам.
3. Оценить влияния на окружающую среду строительных работ, применяемых материалов и оборудования с целью соблюдения экологических требований при проведении строительства, реконструкции и ремонте тоннелей.
4. Прогнозировать и оценить влияния природных и техногенных факторов на безопасность эксплуатации возводимых объектов.
5. Обеспечить безопасности рабочих и служащих транспортного строительства на всех этапах работ по строительству и в период постоянной эксплуатации тоннелей.
Знания:
1. Знание контроля за соблюдением действующих нормативных документов, технических регламентов по строительству, ремонту и реконструкции мостов, тоннелей и других искусственных сооружений.
2. Знание контроля за качеством работ по строительству, ремонту и реконструкции мостов и тоннелей.
3. Знание проведения мероприятий по обеспечению норм экологической и промышленной безопасности при строительстве, реконструкции, эксплуатации и текущем содержании железнодорожного пути и искусственных сооружений.
4. Знание проведения мероприятий по предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
5. Знание основных положений правил дорожного движения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
85-параграф, 564-тармақ, Өндірісті ұйымдастыру жөніндегі инженер:
I санаттағы өндірісті ұйымдастыру жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санаттағы өндірісті дайындау жұмысы лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санаттағы өндірісті даярлау жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз өндірісті дайындау жұмысы лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз өндірісті дайындау жұмысы жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім жоғары білім (бакалавр, мамандық, резидентура, ординатура) (жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандығы: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
өндірісті дайындау жөніндегі инженер: жұмыс өтіліне немесе I санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты өндірісті дайындау жөніндегі инженер: лауазымдағы жұмыс өтілі санатсыз өндірісті дайындау жөніндегі инженер кемінде 3 жыл;
I санаттағы өндірісті дайындау жөніндегі инженер: II санаттағы өндірісті дайындау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-1-002 Құрылыс жұмыстарын жоспарлау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік үдерістер мен құрылыс технологияларын әзірлеу және ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Құрылыс өндірісін өндірістік, техникалық және технологиялық қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:

КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 85, пункт 564, Инженер по подготовке производства:
инженер по подготовке производства I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по подготовке производства II категории не менее 2 лет;
инженер по подготовке производства II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по подготовке производства без категории не менее 3 лет;
инженер по подготовке производства без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), (послевузовское образование)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер по подготовке производства: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер по подготовке производства II категории: стаж работы в должности инженер по подготовке производства без категории не менее 3 лет;
инженер по подготовке производства I категории: стаж работы в должности инженер по подготовке производства II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2142-1-002 Инженер по планированию строительных работ
Основная цель деятельности:
Разработка и организация производственных процессов и технологий строительства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производственно-техническое и технологическое обеспечение строительного производства.
Дополнительные трудовые функции:

1. Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық технологиялық қамтамасыз етуді басқару.
1-еңбек функциясы: Құрылыс өндірісін өндірістік, техникалық және технологиялық қамтамасыз ету.
1-дағды:
Құрылыс өндірісін өндірістік, техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Жұмыстарды жүргізу жобасын (ЖЖЖ) әзірлеу үшін, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) (қажет болған жағдайда) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде) қолдана отырып, бастапқы деректерді дайындау:
- жұмыс өндірісінің желілік және жүйелік кестелерін әзірлеу үшін жұмыс сипаттамаларын, сипаттамаларын, кестелерін және басқа да техникалық құжаттамаларын жасау;
- технологиялық және еңбек үдерістерінің карталарын әзірлеу;
- құрылыс барысы туралы жедел кеңестер үшін ақпарат дайындау;
- ведомостарды және басқа да технологиялық құжаттамаларды жасау;
- материалдар, құрал-саймандар, жанармай және электр энергиясы шығыстарының, еңбек шығындарының операциялық нормаларын есептеу;
- технологиялық жабдықтауға өтінімдер жасау. Құрылыс өндірісіне арналған құралдар, құрылғылар
Өндірістің оңтайлы режимдерін жүзеге асыру.
2. Жұмыс сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу.
3. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жарақтандыру және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын жасау.
4. Өндірістік қуаттылықты және жабдықты жүктеуді есептеу.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Құрылысты ұйымдастыру жобасының құрамын білу: құрылыс құрылымдарына, бұйымдарға, материалдар мен жабдықтарға қажеттілік ведомостары.
3. Өндірістің негізгі бағыттары бойынша негізгі құрылыс машиналарына, көлік құралдарына және кадрлармен қамтамасыз етуге қажеттілік кестелерін білу.
4. Нысан бойынша жұмыстар жүргізудің күнтізбелік жоспарын, жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауға арналған технологиялық карталардың құрамын және технологиялық мүкәммал мен монтаждау жарақтарының тізбесін білу.
5. Сызықтық және желілік графиктерді есептеу, Құрылыс бас жоспарларын жобалау әдістерін білу.
6. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
7. ТИМСО білімі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
8. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).

1. Руководство производственно-техническими технологическим обеспечением строительного производства.
Трудовая функция 1: Производственно-техническое и технологическое беспечение строительного производства.
Навык 1:
Организация производственно- технического и технологического обеспечения строительного производства.
Умения:
1. Подготовить исходных данных для разработки проекта производства работ (ППР), в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости) (при использовании ТИМСО в организации):
- составление описаний работ, спецификаций, таблиц и другой технической документации для разработки линейных и сетевых графиков производства работ;
- разработка карт технологических и трудовых процессов;
- подготовка информации для оперативных совещаний о ходе строительства;
- составление ведомостей и другой технологической документации;
- расчет пооперационных норм расхода материалов, инструмента, топлива и электроэнергии, затрат труда;
- составление заявок на технологическую оснастку. Инструменты, приспособления для строительного производства Осуществление оптимальных режимов производства.
2. Вносить предложений по совершенствованию качества работы.
3. Составлять планы размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест.
4. Расчитать производственных мощностей и загрузки оборудования.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание состава проекта организации строительства: ведомости потребности в строительных конструкциях, изделиях, материалах и оборудовании.
3. Знание графиков потребности в основных строительных машинах, транспортных средствах и кадровом обеспечении по основным направлениям производства.
4. Знание календарного плана производства работ по объекту, состав технологических карт на выполнение отдельных видов работ и перечень технологического инвентаря и монтажной оснастки.
5. Знание методов расчета линейных и сетевых графиков, проектирования строительных генеральных планов.
6. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика(при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК)(при использовании ТИМСО в организации).
8. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).

9. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі
дағдыны тану:
-
2-дағды:
Техникалық құжаттаманы қабылдау және сақтау.
Машықтар:
1. Техникалық құжаттаманы стандартты қағаз / электрондық тасығышта қабылдауды және сақтауды қамтамасыз ету.
2. Реттелетін құрылыс ақпаратын құру, бөлісу және сақтау мақсаттары үшін ортақ деректер ортасын ұйымдастыру және/немесе қамтамасыз ету.
2. ТИМСО ұйымының стандартын әзірлеуге қатысу.
3. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін түзетуге, Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізуге байланысты техникалық құжаттамадағы өзгерістерді рәсімдеу.
4. Тапсырыс берушіден құжаттаманың толықтығын қабылдау және тексеру және оның Жалпы деректер ортасына берілуін қамтамасыз ету.
5. Жалпы деректер ортасында жұмыс істеу ережелеріне сәйкес құрылыс туралы ақпаратты өңдеу және жүйелеу.
Білімдер:
1. Құрылысты ұйымдастыру және басқару жөніндегі негізгі ережелерді білу.
2. Құжаттану негіздерін, есептілікке қойылатын талаптарды білу.
3. Жобалау-сметалық құжаттаманы ресімдеуге, есептілікке, сақтауға қойылатын талаптарды, жобалау-сметалық құжаттаманы беру қағидаларын білу.
4. ТИМСО туралы білу (ҚР BIM аналогы):
ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
5. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
6. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (кезінде ұйымда ТИМСО қолдану).
Дағдыны тану мүмкіндігі
дағдыны тану:
-
3-дағды:
Ұйымдастырушылық, техникалық және
технологиялық дайындық
құрылыс өндірісі.
Машықтар:
1. Құрылыс алаңын жұмыс өндірісінің басталуына дайындау бойынша құжаттама әзірлеу.
2. Өндірістік-техникалық бөлім қызметкерлерінің күшімен, оның ішінде мыналарды ескере отырып, жұмыстар жүргізу жобасын (ЖЖЖ) әзірлеу ТИМСО қолдану (қажет болған жағдайда) (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
3. Жобаның құжаттамасын немесе ақпараттық моделін (PIM) тексеру жобада көзделген ҚМЖ физикалық көлемдерінің және материалдардың ерекшеліктерінің, құжаттар топтамасының жинақтылығының сәйкестігі (жоба болған және пайдаланылған кезде).
4. Материалдық-техникалық және еңбек ресурстарына, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін қолдана отырып қажеттілікті айқындау (PIM) (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
5. Жұмыс жүргізуге рұқсат алу, тапсырыс берушіден ордерлер, нарядтар, тапсырыстар ашу.

9. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор)(при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Прием и хранение технической документации.
Умения:
1. Обеспечить приема и хранения технической документации на стандартном бумажном/ электронном носителе.
2. Организовать и/или обеспечивать Среды общих данных для целей регулируемого создания, обмена и хранения информации о строительстве.
2. Участвовать в разработке стандарта организации по ТИМСО.
3. Оформлять изменений в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства, с внесением соответствующей информации в Среду общих данных.
4. Приема и проверки комплектности документации от заказчика и обеспечить ее передачи в Среду общих данных.
5. Обработать и систематизировать информации о строительстве согласно правил работы в Среде общих данных.
Знания:
1. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
2. Знание основ документоведения, требований к отчетности.
3. Знание состав, требования к оформлению, отчетности, хранению проектно-сметной документации, правил передачи проектно-сметной документации.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК):
нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Организационно- техническая и технологическая подготовка строительного производства.
Умения:
1. Разработать документации по подготовке строительной площадки к началу производства работ.
2. Разработать проекта производства работ (ППР) силами сотрудников производственно-технического отдела, в том числе с учетом применения ТИМСО (при необходимости) (при использовании ТИМСО в организации).
3. Проверить документации или Информационной модели проекта (PIM) на соответствие предусмотренных проектом физических объемов СМР и спецификации материалов, комплектности пакета документов (при наличии и использовании ИМ проекта).
4. Определить потребности в материально-технических и трудовых ресурсах, в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Получить разрешения на производство работ, открытие ордеров, нарядов, заказов от заказчика.

6. Қадағалау, бақылау және басқа органдарда жұмыс жүргізуге арналған шешімдерді келісу.
7. Жобалық шешімдер бойынша ескертулер мен ұсыныстарды жасау және ресімдеу.
8. Құрылыс телімдеріне жұмыс құжаттамасын, ЖЖЖ, жұмыс жүргізу журналдарын және басқа да мамандандырылған құжаттаманы, оның ішінде жалпы деректер ортасын қолдана отырып беру (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
9. Құрылыс өндірісінің тиімділігін арттыру бойынша, оның ішінде ТИМСО (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде) қолданумен ұйымдастырушылық-техникалық және технологиялық іс-шараларды әзірлеуге басшылық жасау және олардың орындалуын бақылау.
10. Жобалық-технологиялық құжаттаманы немесе жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдану (қажет болған жағдайда (ұйымда ТИМСО пайдаланған кезде)).
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды білу, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру.
2. Жол құрылысы нысандарын жобалау негіздерін білу.
3. Технологиялық сұлбаларды есептеу және құрастыру әдістерін білу.
4. Материалдардың, құралдардың, отын мен электр энергиясының, еңбек шығындарының операциялық нормаларын білу.
5. Құрылыс жұмыстарын орындауға арналған Еңбек және технологиялық процестердің карталарын білу.
6. Жобалау-сметалық құжаттаманың құрамын, ресімдеуге, есепке алуға, сақтауға қойылатын талаптарды және жобалау - сметалық құжаттаманы беру қағидаларын білу.
7. Құрылысты ұйымдастыру жобасының (ҚҰЖ) құрамын білу.
8. Жұмыс жүргізу жобасының (ЖЖЖ) құрамын білу.
9. Құрылысты ұйымдастыру және басқару жөніндегі негізгі ережелерді білу.
10. ТИМСО білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
11. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
12. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі дағдыны тану:
-
1-қосымша еңбек функциясы:
Құрылыс өндірісін өндірістік - техникалық және технологиялық қамтамасыз етуге басшылық жасау.
1-дағды:
Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық технологиялық қамтамасыз етуге басшылықты ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Құрылыс ұйымының өндірістік-техникалық және технологиялық құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне басшылық жасау:
- қосалқы мердігерлік ұйымдардың технологиялық реттілігі мен жұмыстарды орындау мерзімдерінің сақталуын бақылау;
- атқарушылық құжаттаманы дайындауды немесе өзектендіруді бақылау
Жобаның ақпараттық моделі (PIM) (қажет болған жағдайда (ТИМСО ұйымда қолданған кезде).);
- құрылыс ұйымы қызметінің нәтижелерін талдау, баланстық комиссиялар үшін материалдар дайындау;
- сызықтық және желілік графиктерді әзірлеу үшін жобаланған технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін есептеу.

6. Согласовать решений на производство работ в надзорных, контролирующих и других органах.
7. Составлять и оформлять замечаний и предложений по проектным решениям.
8. Выдачи на строительные участки рабочей документации, ППР, журналов производства работ и другой специализированной документации, в том числе с применением Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
9. Руководствовать разработкой и контроль выполнения организационно-технических и технологических мероприятий по повышению эффективности строительного производства, в том числе с применением ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
10. Применять проектно-технологической документации или Информационную модель проекта (PIM) (при необходимости (при использовании ТИМСО в организации)).
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание основ проектирования объектов дорожного строительства.
3. Знание методов расчета и составления технологических схем.
4. Знание пооперационных норм расхода материалов, инструментов, топлива и электроэнергии, затрат труда.
5. Знание карт трудовых и технологических процессов на выполнение строительных работ.
6. Знание состав, требования к оформлению, учету, хранению проектно-сметной документации и правил передачи проектно- сметной документации.
7. Знание состава проекта организации строительства (ПОС).
8. Знание состава проекта производства работ (ППР).
9. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
10. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
11. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
12. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная
трудовая функция 1:
Руководство производственно- техническим и технологическим обеспечением строительного производства.
Навык 1:
Организация руководства производственно- техническим и технологическим обеспечением строительного производства.
Умения:
1. Руководить деятельностью производственно-технических и технологических структурных подразделений строительной организации:
– контроль соблюдения технологической последовательности и сроков выполнения работ субподрядными организациями;
– контроль подготовки исполнительной документации или актуализации Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости (при использовании ТИМСО в организации).);
– анализ результатов деятельности строительной организации, подготовка материалов для балансовых комиссий;
– расчет экономической эффективности проектируемых технологических процессов для разработки линейных и сетевых графиков.

2. Құрылыс өндірісін ұйымдастырушылық-техникалық және технологиялық сүйемелдеу.
3. Техникалық қайта жарақтандыру және құрылыс ұйымы қызметінің тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеуге басшылық жасау.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Жол құрылысы нысандарын жобалау негіздерін білу.
3. Құрылысты ұйымдастыру және басқару жөніндегі негізгі ережелерді білу.
4. ТИМСО білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
5. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
6. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
техникалық қайта жарақтандыру және құрылыс ұйымы қызметінің тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеу..
Машықтар:
1. Техникалық қайта жарақтандыру және ұйым қызметінің тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеу.
2. Өндірістік бағдарламаны материалдық-техникалық қамтамасыз етудің ағымдағы жоспарлары мен баланстарын әзірлеуді, материалдық және еңбек ресурстарына қажеттілікті айқындау негізінде өндірістік қорлар құруды ұйымдастыру.
3. ТИМСО бойынша құрылыс жобаларын басқаруға арналған мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы енгізу (қажет болған жағдайда).
4. Қолданыстағы нормативтерде көзделмеген материалдарды жұмсау, жұмыстарды орындауға жұмсалатын еңбек шығындарының нормаларын әзірлеуге басшылық жасау.
5. ҚМЖ өзіндік құнын төмендету, еңбек өнімділігі және ҚМЖ сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша өндірісті технологиялық даярлау жүйелерін, техникалық шарттарды және басқа да нормативтік материалдарды білу.
3. Құрылысты ұйымдастыру және басқару жөніндегі негізгі ережелерді білу.
4. Құрылысты ұйымдастыру жобасының (ҚҰЖ) құрамын білу.
5. Жұмыс жүргізу жобасының (ЖЖЖ) құрамын білу.

2. Умение организационно-технического и технологического сопровождения строительного производства.
3. Руководствовать разработкой планов технического перевооружения и повышения эффективности деятельности строительной организации.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание основ проектирования объектов дорожного строительства.
3. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Руководство разработкой планов технического перевооружения и повышения эффективности деятельности строительной организации.
Умения:
1. Разработать планов технического перевооружения и повышения эффективности деятельности организации.
2. Организовать разработки текущих планов и балансов материально-технического обеспечения производственной программы, создания производственных запасов на основе определения потребности в материальных и трудовых ресурсах.
3. Внедрять специализированного программного обеспечения по ТИМСО для управления строительными проектами (при необходимости).
4. Руководствовать разработкой норм расхода материалов, затрат труда на выполнение работ, не предусмотренных действующими нормативами.
5. Разработать мероприятий по снижению себестоимости СМР, повышению производительности труда и качества СМР.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание систем технологической подготовки производства, технических условий и других нормативных материалов по разработке и оформлению технологической документации.
3. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
4. Знание состава проекта организации строительства (ПОС).
5. Знание состава проекта производства работ (ППР).

6. Ұйымның техникалық қайта жарақтандыру және өндірістік-шаруашылық қызметінің перспективалық және жылдық жоспарларын әзірлеу тәртібін білу.
7. ТИМСО білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт – ҚР НҚА; ережелер жиынтығы – ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
8. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
9. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды:
Өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу бойынша операцияны орындау.
Машықтар:
1. Өндірістің оңтайлы режимдерін жүзеге асыру.
2. Жұмыс сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу.
3. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жарақтандыру және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын жасау.
4. Өндірістік қуаттылықты және жабдықты жүктеуді есептеу.
Білімдер:
1. Өндірістік қуаттарды, қолдану сипаттамаларын, жабдықтың нұсқаулықтары мен құрылымдарын білу.
2. Технологиялық сұлбалар мен жүйелерді білу.
3. Өндірістегі еңбекті қорғауды басқарудың бірыңғай жүйесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
4-дағды:
Бәсекеге қабілетті өнім өндіруді қамтамасыз ету және оны өндіруге материалдық және еңбек шығындарын азайту.
Машықтар:
1. Бәсекеге қабілетті өнім өндіруді қамтамасыз ету және оны дайындауға материалдық және еңбек шығындарын азайту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Өндірісті технологиялық даярлау жүйелерін, техникалық шарттарды және өндірісті бәсекеге қабілетті өніммен қамтамасыз ету жөніндегі басқа да нормативтік материалдарды білу.
2. Өндірісті бәсекеге қабілетті өніммен қамтамасыз ету жолдарын білу.
3. Жаңа өнімді өндіруге жұмсалатын материалдық және еңбек шығындарын қысқарту тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік ;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сапаны бақылау жөніндегі инженер
6
Жол құрылысы жөніндегі инженер
17. "Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2143-1
Кәсіп атауының коды:
2143-1-007
Кәсіптің атауы:
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

6. Знание порядок разработки перспективных и годовых планов технического перевооружения и производственно-хозяйственной деятельности организации.
7. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
8. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
9. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение операции по разработке оптимальных режимов производства.
Умения:
1. Осуществлять оптимальных режимов производства.
2. Вносить предложений по совершенствованию качества работы.
3. Составлять планов размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест.
4. Вести расчет производственных мощностей и загрузки оборудования.
Знания:
1. Знание производительных мощностей, эксплуатационных характеристик, инструкций и конструкций оборудования.
2. Знание технологических схем и систем.
3. Знание единой системы управления охраной труда в производстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Обеспечение производства конкурентоспособной продукцией и сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление.
Умения:
1. Организация работ по обеспечению производства конкурентоспособной продукцией и сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление.
Знания:
1. Знание систем технологической подготовки производства, технических условий и других нормативных материалов по обеспечению производства конкурентоспособной продукцией.
2. Знание путей обеспечения производства конкурентоспособной продукцией.
3. Знание способов сокращения материальных и трудовых затрат на изготовление новой продукции.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по контролю качества
6
Инженер по дорожному строительству
17. Карточка профессии "Инженер по охране окружающей среды":
Код группы:
2143-1
Код наименования занятия:
2143-1-007
Наименование профессии:
Инженер по охране окружающей среды
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
64-параграф, 501-тармақ, Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (Эколог):
I санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог) лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог) лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр, мамандық, резидентура, ординатура)
Мамандығы:
Жаратылыстану ғылымы, математика және статистика
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (Эколог): жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды; II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (Эколог): санатсыз қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (Эколог): II санатты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2143-1-002 Қоршаған ортаның ластануын бақылау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорында қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды белгіленген талаптарға сәйкес есептілікті әзірлеу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы өндірістерді, сондай-ақ құрылатын жаңа технологиялар мен жабдықтарды кеңейтуді және қайта құрылымдауды көздейтін экологиялық талдау жүргізу.
Қосымша жұмыс функциялары:

КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 64, пункт 501, Инженер по охране окружающей среды (Эколог):
инженер по охране окружающей среды (эколог) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) II категории не менее 2 лет;
инженер по охране окружающей среды (эколог) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) без категории не менее 3 лет;
инженер по охране окружающей среды (эколог): высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Естественные науки, математика и статистика
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер по охране окружающей среды (Эколог): без предъявления требований к стажу работы;
инженер по охране окружающей среды (Эколог) II категории: стаж работы в должности инженер по охране окружающей среды без категории не менее 3 лет;
инженер по охране окружающей среды (Эколог) I категории: стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды II категории не менее 2 лет.
Связь с
неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2143-1-002 Инженер по контролю за загрязнением окружающей среды
Основная цель деятельности:
Разработка на предприятии мероприятий по охране окружающей среды, обеспечения экологической безопасности и документальное оформление отчетности в соответствии с установленными требованиями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение экологического анализа, предусматривающего расширение и реконструкцию действующих производств, а также создаваемых новых технологий и оборудования.
Дополнительные трудовые функции:

1. Жаңа өнім өндіру бойынша жұмыстарды орындау
2. Өндірістік бақылауды жүргізу және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың орындалуы туралы есептілікті дайындау.
3. Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштердің есебін жүргізу
қоршаған ортаны, экологиялық мониторинг деректерін және басқа да құжаттаманы.
4. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы белгіленген талаптарға сәйкес кәсіпорынның экологиялық құжаттамасын дайындау және оны уақтылы қайта қарауды қамтамасыз ету.
5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарды орындауға, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауының алдын алуға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
1-еңбек функциясы:
Орындалуда
Қолданыстағы өндірістерді, сондай-ақ құрылатын жаңа технологиялар мен жабдықтарды кеңейтуді және қайта құрылымдауды көздейтін экологиялық талдау жүргізу.
1-дағды:
Қолданыстағы өндірістерді кеңейту және қайта құрылымдау жобаларын экологиялық талдау, қолданыстағы өндірістерді кеңейту және қайта құрылымдау жобаларын негіздеу үшін есептеулер жүргізу
Машықтар:
1. Кәсіпорын жобаларында экологиялық қауіпсіздікке әсер ететін негізгі факторларды бөліп көрсету.
2. Кәсіпорын үшін экологиялық тәуекелдерді есептеңіз.
3. Ұйымда жабдықтың нақты түрін қолдануға беру кезінде экологиялық тәуекелдерді төмендетуді негіздеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
2. Экологиялық тәуекелдерді есептеу әдістемесі.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарды ескеретін жабдықты қолдануға беру тәртібі.
4. Кәсіпорынның өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы және оның даму перспективалары.
5. Кәсіпорын өнімдерін өндірудің технологиялық үдерістері мен режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы :
Жаңа өнім өндіру бойынша жұмыстарды орындау
1-дағды:
Отабиғи ресурстарды ұтымды қолдануды ескере отырып, экологиялық сипаттамалары жақсартылған жаңа өнімге конструкторлық және технологиялық пысықтау жүргізу, өндірісті жаңа өнім шығаруға дайындауға экологиялық талдау жүргізу, жол саласы өнімдерін қолдану кезінде тұтынушылар үшін қауіптіліктің негізгі көздерін анықтау.
Машықтар:
1. Қоршаған ортаны бағалауды жүргізу жаңа өнімді шығаруға өндірісті технологиялық дайындау.
2. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес нормативтік мәндерден асатын қоршаған ортаның негізгі ластануын айқындау және талдау.
Білімдер:

1. Выполнение работ по производству новой продукции.
2. Проведение производственного контроля и подготовка отчетности о выполнении мероприятий по охране окружающей среды.
3. Ведение учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, данных экологического мониторинга и другой документации.
4. Подготовка экологической документации предприятия в соответствии с установленными требованиями в области охраны окружающей среды и обеспечение ее своевременного пересмотра.
5. Разработка и внедрение мероприятий, направленных на выполнение требований в области охраны окружающей среды, предупреждение возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Трудовая функция 1:
Проведение экологического анализа, предусматривающего расширение и реконструкцию действующих производств, а также создаваемых новых технологий и оборудования.
Навык 1:
Экологический анализ проектов расширения и реконструкции действующих производств, проведение расчетов для обоснования проектов расширения и реконструкции действующих производств.
Умения:
1. Выделять основные факторы, влияющие на экологическую безопасность, в проектах предприятия.
2. Рассчитывать экологические риски для предприятия.
3. Обосновывать снижение экологических рисков при введении в эксплуатацию в организации конкретного вида оборудования.
Знания:
1. Экологическое законодательство Республики Казахстан, основные нормативные правовые акты в области охраны окружающей среды.
2. Методика расчетов экологических рисков. 3. Порядок ввода в эксплуатацию оборудования, учитывающего требования в области охраны окружающей среды.
4. Производственная и организационная структура предприятия и перспективы ее развития.
5. Технологические процессы и режимы производства продукции предприятия.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Выполнение работ по производству новой продукции
Навык 1:
Проведение конструкторской и технологической проработки новой продукции с улучшенными экологическими характеристиками с учетом рационального использования природных ресурсов, проведение экологического анализа подготовки производства к выпуску новой продукции, выявление основных источников опасностей для потребителей при эксплуатации продукции дорожной отрасли.
Умения:
1. Производить экологическую оценку технологической подготовки производства к выпуску новой продукции.
2. Определять и анализировать основные загрязнения окружающей среды, превышающие нормативные значения в соответствии с требованиями нормативных правовых актов по охране окружающей среды.
Знания:

1. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілер.
2. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары.
3. Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік және әдістемелік материалдар.
4. Табиғи ресурстарды ұтымды қолданудың негізгі бағыттары.
5. Кәсіпорынның технологиялық жабдықтары және оның жұмыс қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы :
Өндірістік бақылауды жүргізу және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың орындалуы туралы есептілікті дайындау.
1-дағды:
Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кестелерін жасау, Кәсіпорынның орналасқан ауданындағы қоршаған ортаның жай-күйін бақылау, құжаттаманы қалыптастыра отырып, Жабдықтың техникалық жай-күйінің қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі талаптарға сәйкестігін тексеру кестесін жасау және орындау
Машықтар:
1. Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты құжаттау.
2. Сәйкестікті бақылау қоршаған орта нысандарынің технологиялық режимдері.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы негізгі құқықтық нормативтік актілер.
2. Кәсіпорынның өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы және оның даму перспективалары.
3. Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары.
4. Кәсіпорындағы өнімді өндірудің технологиялық үдерістері мен режимдері.
5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу тәртібі.
6. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес өндірістік экологиялық бақылау жөніндегі құжаттаманы жасау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-қосымша еңбек функциясы :
Қоршаған ортаның жай-күйін, экологиялық мониторинг деректерін және басқа да құжаттаманы сипаттайтын көрсеткіштердің есебін жүргізу
1-дағды:
Қоршаған ортаның жай-күйі туралы деректерді, экологиялық мониторингті тіркеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, шаруашылық/өндірістік қызмет нәтижесінде қоршаған ортаның жай-күйіндегі өзгерістерді анықтай отырып, экологиялық мониторинг нәтижелері бойынша кәсіпорынның орналасқан ауданындағы қоршаған ортаның жай-күйін бағалау туралы мәліметтерді қамтитын құжаттаманы қалыптастыру
Машықтар:
1. Талаптарға сәйкес қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштердің есебін жүргізу қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілер.

1. Экологическое законодательство Республики Казахстан, основные нормативные правовые акты в области охраны окружающей среды.
2. Методы и средства обеспечения экологической безопасности.
3. Нормативные и методические материалы по охране окружающей среды и обеспечению экологической безопасности.
4. Основные направления рационального использования природных ресурсов.
5. Технологическое оборудование предприятия и принципы его работы.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Проведение производственного контроля и подготовка отчетности о выполнении мероприятий по охране окружающей среды.
Навык 1:
Составление графиков проведения производственного экологического контроля, контроль состояния окружающей среды в районе расположения предприятия, составление и выполнение графика проверок технического состояния оборудования на соответствие требованиям по охране среды и экологической безопасности с формированием документации
Умения:
1. Документировать информацию о результатах производственного экологического контроля.
2. Контролировать соблюдение технологических режимов природоохранных объектов.
Знания:
1. Экологическое законодательство Республики Казахстан, основные правовые нормативные акты в области охраны окружающей среды.
2. Производственная и организационная структура предприятия и перспективы его развития.
3. Методы и средства охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности.
4. Технологические процессы и режимы производства продукции на предприятии.
5. Порядок проведения производственного экологического контроля в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области охраны окружающей среды.
6. Порядок составления документации по производственному экологическому контролю в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Ведение учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, данных экологического мониторинга и другой документации.
Навык 1:
Организация работы по регистрации данных о состоянии окружающей среды, экологического мониторинга, формирование документации, содержащей сведения об оценке состояния окружающей среды в районе расположения предприятия, по результатам экологического мониторинга с выявлением изменений в состоянии окружающей среды в результате хозяйственной/ производственной деятельности
Умения:
1. Проводить учет показателей, характеризующих состояние окружающей среды в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области охраны окружающей среды.

2. Қоршаған ортаны бақылау деректерін жазып алыңыз.
3. Жағдайдағы өзгерістерді бағалау және анықтауқоршаған ортаны бақылау деректеріне негізделген орта.
Білімдер:
1. Белгіленген нысан бойынша экологиялық есеп беру.
2. Экологиялық құжаттаманы әзірлеу кезінде кәсіпорынның ерекшеліктерін ескеру.
3. Экологиялық құжаттаманы әзірлеу бойынша Қазақстан Республикасындағы атқарушы биліктің уәкілетті органдарымен өзара іс-қимыл жасау.
4. Экологиялық мониторинг деректерін есепке алу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 4:
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы белгіленген талаптарға сәйкес кәсіпорынның экологиялық құжаттамасын дайындау және оны уақтылы қайта қарауды қамтамасыз ету.
1-дағды:
Кәсіпорын жұмысының ерекшелігін ескере отырып, қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша экологиялық құжаттаманы қалыптастыру. Кәсіпорындағы экологиялық құжаттаманы қайта қараумен экологиялық мониторинг деректерін, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша экологиялық құжаттаманы және есептілікті дайындау.
Машықтар:
1. Белгіленген нысан бойынша экологиялық есеп жасау.
2. Экологиялық құжаттаманы әзірлеу кезінде кәсіпорынның ерекшеліктерін ескеру.
3. Экологиялық құжаттаманы әзірлеу бойынша Қазақстан Республикасындағы атқарушы биліктің уәкілетті органдарымен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының табиғатты қорғау заңнамасы, саладағы негізгі құқықтық нормаларқоршаған ортаны қорғау.
2. Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы экологиялық есептілікті жасау тәртібі.
3. Өндірістік және ұйымдастырушылық кәсіпорынның құрылымы және оның даму перспективалары.
4. Технологиялық жабдықтың құрылымы және жұмыс істеу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
5-қосымша еңбек функциясы :
Орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу
қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауының алдын алу.
1-дағды:
Экологиялық қауіпсіздікті арттыру жөніндегі отандық және шетелдік жол компанияларының озық тәжірибесін ескере отырып, қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын орындауға бағытталған іс-шаралар жоспарын әзірлеу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауының алдын алу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
Машықтар:
1. Өндірістің ерекшелігін ескере отырып, кәсіпорынның экологиялық қауіпсіздігін арттырудың негізгі бағыттарын талдау.

2. Фиксировать данные экологического мониторинга.
3. Производить оценку и определять изменения состояния окружающей среды на основе данных экологического мониторинга.
Знания:
1. Экологическое законодательство Республики Казахстан, основные правовые нормативные акты в области охраны окружающей среды.
2. Технологические процессы и режимы производства продукции предприятия.
3. Порядок составления документации по охране окружающей среды и обеспечению экологической безопасности.
4. Порядок учета данных экологического мониторинга.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 4:
Подготовка экологической документации предприятия в соответствии с установленными требованиями в области охраны окружающей среды и обеспечение ее своевременного пересмотра.
Навык 1:
Формирование экологической документации по обеспечению безопасности с учетом специфики работы предприятия. Подготовка экологической документации и отчетности по результатам производственного экологического контроля, данных экологического мониторинга с пересмотром экологической документации на предприятии.
Умения:
1. Составлять экологическую отчетность по установленной форме.
2. Учитывать при разработке экологической документации специфику предприятия.
3. Взаимодействовать с уполномоченными органами исполнительной власти в Республике Казахстан по разработке экологической документации.
Знания:
1. Экологическое законодательство Республики Казахстан, основные правовые нормативные акты в области охраны окружающей среды.
2. Порядок оформления экологической отчетности в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности.
3. Производственная и организационная структура предприятия и перспективы его развития.
4. Устройство и принципы работы технологического оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 5:
Разработка и внедрение мероприятий, направленных на выполнение требований в области охраны окружающей среды, предупреждение возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Навык 1: Разработка плана мероприятий, направленных на выполнение требований нормативных правовых актов в области охраны окружающей среды с учетом передового опыта отечественных и зарубежных дорожных компаний по повышению экологической безопасности, разработка плана мероприятий по предупреждению возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Умения:
1. Анализировать основные направления повышения экологической безопасности предприятия с учетом специфики производства.

2. Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, табиғи және табиғи төтенше жағдайлардың туындауының алдын алу жөніндегі іс-шараларды енгізу жобалары мен бағдарламаларын әзірлеу техногендік сипаттағы.
3. Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жоспарларын әзірлеу.
4. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы отандық және шетелдік тәжірибені зерделеу және қорыту.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының табиғатты Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы негізгі құқықтық нормативтік актілер.
2. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары.
3. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауының алдын алу әдістері мен құралдары.
4. Кәсіпорынның өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы және оның даму перспективалары.
5. Кәсіпорынның технологиялық жабдықтары және оның жұмыс қағидаттары.
6. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәуелсіздік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ құрамындағы басқа кәсіптермен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2143-2-001 Су тазарту құрылыстары жөніндегі инженер
6
2143-1-002 Қоршаған ортаның ластануын бақылау жөніндегі инженер
6
2143-2-003 Ағынды суларды тазалау жөніндегі инженер
18. "Жол көлік құралдары саласындағы инженер-зерттеуші" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2144-6
Кәсіп атауының коды:
2144-6-013
Кәсіптің атауы:
Жол көлік құралдары саласындағы инженер-зерттеуші
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
45-параграф, 446-тармақ, Инженер:
I санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр, мамандық, резидентура, ординатура) (жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандығы:
Инженерия және
инженерлік іс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер: II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Разрабатывать проекты и программы внедрения мероприятий по охране окружающей среды и обеспечению экологической безопасности, предупреждению возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
3. Разрабатывать планы охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности.
4. Изучать и обобщать отечественный и зарубежный опыт в области обеспечения экологической безопасности.
Знания:
1. Экологическое законодательство Республики Казахстан, основные правовые нормативные акты в области охраны окружающей среды.
2. Методы и средства обеспечения экологической безопасности.
3. Методы и средства предупреждения возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
4. Производственная и организационная структура предприятия и перспективы его развития.
5. Технологическое оборудование предприятия и принципы его работы.
6. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области обеспечения экологической безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2143-2-001Инженер по водоочистительным сооружениям
6
2143-1-002Инженерпоконтролюза загрязнением окружающей среды
6
2143-2-003Инженерпоочисткесточных вод
18. Карточка профессии "Инженер-исследователь в области дорожных транспортных средств":
Код группы:
2144-6
Код наименования занятия:
2144-6-013
Наименование профессии:
Инженер-исследователь в области дорожных транспортных средств
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 45, пункт 446, Инженер:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет;
инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура), (послевузовское образование)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

2144-6-006 Арнайы көлікті техникалық пайдалану жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдары мен жол көліктерін жобалау, салу, жөндеу және қолдануда көмек көрсету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
Жол құрылысы нысандарынің технологиялық үдерістерінің жүйелерін жоспарлауға және жобалауға, сондай-ақ жол көлік құралдарын қолдануға көмек көрсету.
Қосымша жұмыс функциялары:
Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының құрылысын қадағалауға көмек көрсету.
1-еңбек функциясы:
Жүйелерді жоспарлауға және жобалауға көмек көрсету жол құрылысы нысандарынің технологиялық үдерістерін, а сондай-ақ жол көлік құралдарын қолдану
1-дағды:
Жол құрылысы нысандарынің технологиялық үдерістерін жоспарлау және жол машиналарын қолдану жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Жол құрылысы нысандарынің технологиялық үдерістерін жоспарлау және жол машиналарын қолдану кезінде көмек көрсету немесе орындау.
2. Жол-құрылыс материалдары мен бұйымдарын сынау кезінде техникалық көмек көрсету.
3. Жер төсемін, жол киімдерін және жасанды құрылыстарды салу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде көмек көрсету.
4. Құрылыс жобасын орындау үшін материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын бағалауға көмек көрсету.
5. Автомобиль жолдары мен жол көлік құралдарын жөндеу және күтіп ұстау кезінде көмек көрсету.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдары мен жол көлік құралдарын салуды, жөндеуді және қолдануды жоспарлау жөніндегі нормативтік, әдістемелік және өзге де басшылық материалдар.
2. Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының, сондай-ақ жол машиналарының көліктік-қолдану көрсеткіштерін білу.
3. Автомобиль жолдарының геометриялық параметрлерін анықтау әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы :
Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының құрылысын қадағалауға көмек көрсету
1-дағды:
Автомобиль жолдарының жол құрылыстарының құрылысын қадағалауға және жол көлік құралдарын қолдануға көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
Машықтар:
1. Жолдар мен жол құрылыстарының құрылысын және жол көліктерінің жұмысын қадағалау бойынша жұмыстарды жүргізуге көмек көрсету.
2. Тексеру кезінде көмек жолдың және жол құрылыстарының жай-күйі, оларды күтіп ұстау жөніндегі шараларды әзірлеу.
3. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша көмек көрсету.

2144-6-006 Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта
Основная цель деятельности:
Оказание помощи в области проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог и дорожных транспортных средств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Оказание помощи в планировании и проектировании систем технологических процессов объектов дорожного строительства, а также эксплуатации дорожных транспортных средств
Дополнительные трудовые функции:
Оказание помощи в надзоре за строительством автомобильных дорог и дорожных сооружений
Трудовая функция 1:
Оказание помощи в планировании и проектировании систем технологических процессов объектов дорожного строительства, а также эксплуатации дорожных транспортных средств
Навык 1:
Проведение работ по планированию технологических процессов объектов дорожного строительства и эксплуатации дорожных машин
Умения:
1. Выполнять или оказать помощи при проведении планирования технологических процессов объектов дорожного строительства и эксплуатации дорожных машин.
2. Оказать технической помощи при испытаний дорожно-строительных материалов и изделий.
3. Оказать помощи при проведении работ по возведению земляного полотна, дорожных одежд и искусственных сооружений.
4. Оказать помощи в проведении оценки количества и стоимости материальных и трудовых затрат для выполнения проекта строительства.
5. Оказать помощи при проведении ремонта и содержания автомобильных дорог и дорожных транспортных средств
Знания:
1. Нормативные, методические и иные руководящие материалы по планированию строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог и дорожных транспортных средств.
2. Знания транспортно-эксплуатационных показателей автомобильных дорог и дорожных сооружений, а также дорожных машин.
3. Способы и средства для определения геометрических параметров автомобильных дорог
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание помощи в надзоре за строительством автомобильных дорог и дорожных сооружений
Навык 1:
Выполнение работ по оказанию помощи в надзоре за строительством автомобильных дорог дорожных сооружений и эксплуатации дорожных транспортных средств.
Умения:
1. Оказать помощи по проведению работ по надзору за строительством автомобильных дорог и дорожных сооружений и эксплуатации дорожных машин.
2. Оказать помощи при обследовании состояния дороги и дорожных сооружений для разработки мероприятий по их содержанию.
3. Оказать помощи по вопросам обеспечения безопасности труда и защиты окружающей среды.

2165-4-003 Жерді қолдануды есепке алу және бақылау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жер телімдерінің техникалық сипаттамаларын, қорғау қажеттілігі деңгейін және сапасын арттыру үшін оларға талдау мен өлшеуді ұйымдастыру және жүргізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Орналасқан жердің сипаттамасы және/немесе жерге орналастыру нысандарынің шекараларының орналасуын белгілеу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жерді аудандастыруды жүргізу және жерге орналастыру нысандарынің аумақтарын аймақтарға бөлу. Жерді ұтымды қолдануды жоспарлау және оларды қорғау жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
1-еңбек функциясы:
Жерге орналастыру нысандарынің орналасқан жерін сипаттау және (немесе) жергілікті жерде шекараларын белгілеу
1-дағды:
Жерге орналастыру нысандарын қалыптастыру, олардың орналасқан жерін сипаттау үшін мәліметтерді жинау және талдау, жерге орналастыру нысандарынің шекараларын белгілеу және (немесе) жергілікті жерде нақтылау, жерге орналастыру жұмыстарын жүргізуді жоспарлау, алынған өлшеу нәтижелерін талдау.
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздер мен дерекқорлардан ақпаратты іздеуді, жүйелеуді, талдауды, өңдеуді және сақтауды жүзеге асыру.
2. Ақпараттық, компьютерлік және желілік технологияларды қолдана отырып, ақпаратты қажетті форматта ұсыну.
3. Жерге орналастыру нысандарынің шекараларын белгілеу және (немесе) жергілікті жерде нақтылау үшін геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау.
4. Орындалған жұмыстардың сапасын бағалау және талдау, өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу.
5. Жалпы деректер ортасын қолдану (ТИМСО ұйымда қолданған кезде).
Машық:
1. Нормативтік құқықтық актілер, өндірістік-салалық нормативтік сипаттама саласындағы құжаттар, нормативтік-техникалық құжаттама жерге орналастыру нысандарынің шекараларын жергілікті жерде орналастыру, белгілеу және (немесе) нақтылау.
2. Жерге орналастыру саласын дамытудың өзекті мәселелері мен үрдістері, отандық және шетелдік тәжірибе және жерге орналастыру жұмыстарын жүргізудің заманауи әдістері (технологиялары).
3. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының негіздері.
4. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптар.
5. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Жерге орналастыру нысанының және жерге орналастыру ісінің картасын (жоспарын), аумақтарды аралау жобаларын жасау, жерге орналастыру құжаттамасын қалыптастыру, жерге орналастыру ісін тапсырыс берушіге және Жерге орналастыруды жүргізу нәтижесінде алынған деректердің мемлекеттік қорына тапсыру.
Машықтар:

2165-4-003 Инженер по учету и мониторингу использования земель
Основная цель деятельности:
Организация и проведение анализа и измерения земельных наделов для определения их технических характеристик, уровня потребности в охране и повышения качества
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Описание местоположения и (или) установление на местности границ объектов землеустройства
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение районирования земель и зонирование территорий объектов землеустройства. Разработка предложений по планированию рационального использования земель и их охране.
Трудовая функция 1:
Описание местоположения и (или) установление на местности границ объектов землеустройства
Навык 1:
Сбор и анализ сведений для формирования, описания местоположения объектов землеустройства, установление и (или) уточнение на местности границ объектов землеустройства, планирование проведения землеустроительных работ, анализ полученных результатов измерений.
Умения:
1. Осуществлять поиск, систематизацию, анализ, обработку и хранение информации из различных источников и баз данных.
2. Представлять информацию в требуемом формате с использованием информационных, компьютерных и сетевых технологий.
3. Выполнять геодезические и картографические работы для установления и (или) уточнения на местности границ объектов землеустройства.
4. Проводить оценку и анализ качества выполненных работ, математическую обработку результатов измерений.
5. Применение Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Нормативные правовые акты, производственно-отраслевые нормативные документы, нормативно-техническая документация в области описания местоположения, установления и (или) уточнения на местности границ объектов землеустройства.
2. Актуальные проблемы и тенденции развития землеустроительной отрасли, отечественный и зарубежный опыт и современные методы (технологии) производства землеустроительных работ.
3. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
4. Требования в области охраны труда и окружающей среды.
5. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Составление карты (плана) объекта землеустройства и землеустроительного дела, проектов межевания территорий, формирование землеустроительной документации, сдача землеустроительного дела заказчику и в государственный фонд данных, полученных в результате проведения землеустройства.
Умения:

1. Жерге орналастыру нысанының және жерге орналастыру ісінің, аумақтарды межелеу жобаларының карталарын жасау.
2. Жерге орналастыруда геоақпараттық жүйелерді, ақпараттық-телекоммуникациялық технологияларды және модельдеуді қолдану.
3. Жерге орналастыру құжаттамасын қалыптастыру дағдылары.
4. Тапсырыс берушіге және мемлекеттік қорға жерге орналастыру ісін тапсыру мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Техникалық жобалау және жерге орналастыру құжаттамасын жасау әдістемесі.
2. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
3. Жерге орналастыру технологиясы саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені білу.
4. ТИМСО білімі (ҚР BM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт-ҚР НҚА; ережелер жиынтығы-ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
5. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек
функциясы:
Жерді аудандастыруды жүргізу және жерге орналастыру нысандарынің аумақтарын аймақтарға бөлу
1-дағды:
Тиісті карталарды, сұлбаларды, құжаттар мен материалдарды дайындау мақсатында аудандастыру туралы табиғи-ауыл шаруашылығы бірліктерін айқындау, жерге орналастыру нысандарынің аумақтарын аймақтарға бөлу, жерге орналастыру нысандарынің аумақтарын аймақтарға бөлу құжаттарын әзірлеу.
Еңбек ептілігі:
1. Әртүрлі дереккөздер мен дерекқорлардан ақпаратты іздеуді, жүйелеуді, талдауды, өңдеуді және сақтауды жүзеге асыру
2. Аумақтарды арнайы аудандастыру және аймақтарға бөлу нәтижелеріне талдау жасау.
3. Жерге орналастыру нысандарынің аумақтарын арнайы аудандастыру және аймақтарға бөлу құжаттарын әзірлеу.
4. Жерге орналастыруда геоақпараттық жүйелерді, ақпараттық - телекоммуникациялық технологияларды және модельдеуді қолдану.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер, өндірістік-салалық нормативтік құжаттар, орындау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттама аумақтарды арнайы аудандастыру және аймақтарға бөлу
2. Жерге орналастыру саласын дамытудың өзекті мәселелері мен үрдістері, отандық және шетелдік тәжірибе және қазіргі заманғы әдістер (технология) жобалау жұмыстарын жүргізу.
3. Жерге орналастыруды жобалау және жерге орналастыру құжаттамасын жасау әдістемелері. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын білу.
4. Арнайы аудандастыру және аумақтарды аймақтарға бөлу кезінде алынған материалдарды жасау және ресімдеу, есепке алу және сақтау тәртібіне қойылатын талаптар.
5. ТИМСО білімі (ҚР BM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт-ҚР НҚА; ережелер жиынтығы-ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).

1. Составлять карты объекта землеустройства и землеустроительного дела, проектов межевания территорий.
2. Применять геоинформационные системы, информационно-телекоммуникационные технологии и моделирование в землеустройстве.
3. Навыки формирования землеустроительной документации.
4. Умение сдачи землеустроительного дела заказчику и в государственный фонд.
Знания:
1. Методики технического проектирования и создания землеустроительной документации.
2. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
3. Знание передового отечественного и зарубежного опыта в области технологии землеустройства.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК):
нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение районирования земель и зонирование территорий объектов землеустройства.
Навык 1:
Определение единиц природно-сельскохозяйственного о районирования с целью подготовки соответствующих карт, схем, документов и материалов, зонирование территорий объектов землеустройства, разработка документов зонирования территорий объектов землеустройства.
Умения:
1. Осуществлять поиск, систематизацию, анализ, обработку и хранение информации из различных источников и баз данных.
2. Выполнять анализ результатов проведения специальных районирований и зонировании территорий.
3. Разрабатывать документы специальных районирований и зонирования территорий объектов землеустройства.
4. Применять геоинформационные системы, информационно- телекоммуникационные технологии и моделирование в землеустройстве.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, производственно-отраслевые нормативные документы, нормативно-техническая документация в области выполнения специальных районирований и зонирования территорий.
2. Актуальные проблемы и тенденции развития землеустроительной отрасли, отечественный и зарубежный опыт и современные методы (технологии) производства проектных работ.
3. Методики землеустроительного проектирования и создания землеустроительной документации. Знание средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
4. Требования к порядку составления и оформления, учета и хранения материалов, полученных при проведении специальных районирований и зонирования территорий.
5. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).

6. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы :
Жерді ұтымды қолдануды жоспарлау және оларды қорғау жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
1-дағды:
Инженерлік іздестіру материалдарын, қоршаған орта мен жер ресурстарының жай-күйі туралы жерүсті және аэроғарыштық кеңістіктік ақпаратты жинау, жерді қолдануды жоспарлау және ұйымдастыру бойынша жерге орналастыру құжаттамасын әзірлеу.
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздер мен дерекқорлардан ақпаратты іздеуді, жүйелеуді, талдауды, өңдеуді және сақтауды жүзеге асыру.
2. Жобалық шешімдерді әзірлеудің заманауи әдістемелерін қолдана отырып, жерге орналастыру саласындағы жобалау құжаттамасы мен болжау материалдарын әзірлеу.
3. Жер ресурстарын ұтымды қолдануды ұйымдастыру.
4. Жерге орналастыруда геоақпараттық жүйелерді, ақпараттық-телекоммуникациялық технологияларды және модельдеуді қолдану.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер, өндірістік-салалық нормативтік рационалды құжаттар, нормативтік-техникалық құжаттама жерді қолдану және оларды қорғау.
2. Жерге орналастыру саласын дамытудың өзекті мәселелері мен үрдістері, отандық және шетелдік тәжірибе және топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізудің қазіргі заманғы әдістері (технологиялары), оның ішінде Жерді қашықтықтан зондтау әдістері.
3. Жерге орналастыруды жобалау және жерге орналастыру құжаттамасын жасау әдістемелері. Жерге орналастыруда жобалау жұмыстарын жүргізу кезінде алынған материалдарды жасау және ресімдеу, есепке алу және сақтау тәртібіне қойылатын талаптар.
4. ТИМСО білімі (ҚР BM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт-ҚР НҚА; ережелер жиынтығы-ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
5. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттілікке
қойылатын талаптар:
Жауапкершілік;
Тәуелсіздік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2165-2-005 Инженер-картограф
6
2165-4-002 Барлау жұмыстары жөніндегі инженер
20. "Автомобильдердің арнайы жабдығын техникалық пайдалану жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2144-6
Кәсіп атауының коды:
2144-6-007
Кәсіптің атауы:
Автомобильдердің арнайы жабдығын техникалық пайдалану жөніндегі инженер
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

6. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность
признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Разработка предложений по планированию рационального использования земель и их охране.
Навык 1:
Сбор материалов инженерных изысканий, наземной и аэрокосмической пространственной информации о состоянии окружающей среды и земельных ресурсов, разработка землеустроительной документации по планированию и организации использования земель.
Умения:
1. Осуществлять поиск, систематизацию, анализ, обработку и хранение информации из различных источников и баз данных.
2. Разрабатывать проектную документацию и материалы прогнозирования в области землеустройства с применением современных методик разработки проектных решений.
3. Организовывать рациональное использование земельных ресурсов.
4. Применять геоинформационные системы, информационно-телекоммуникационные технологии и моделирование в землеустройстве.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, производственно-отраслевые нормативные документы, нормативно-техническая документация по рациональному использованию земель и их охране.
2. Актуальные проблемы и тенденции развития землеустроительной отрасли, отечественный и зарубежный опыт и современные методы (технологии) производства топографо-геодезических и картографических работ, в том числе методы дистанционного зондирования Земли.
3. Методики землеустроительного проектирования и создания землеустроительной документации. Требования к порядку составления и оформления, учета и хранения материалов, полученных при проведении проектных работ в землеустройстве.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность;
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2165-2-005 Инженер-картограф
6
2165-4-002 Инженер по изыскательским работам
20. Карточка профессии "Инженер по технической эксплуатации специального
оборудования автомобилей":
Код группы:
2144-6
Код наименования занятия:
2144-6-007
Наименование профессии:
Инженер по технической эксплуатации специального оборудования автомобилей
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
455-параграф, 446-тармақ, Инженер:
I санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде
3 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр, мамандық, резидентура, ординатура) (жоғары оқу орнынан кейінгі білім)
Мамандығы:
Инженерия және
инженерлік іс
Біліктілік:
Бакалавр/Магистр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер: II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-6-006 Арнайы көліктерді техникалық қолдану жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыстағы ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметін басқару
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Арнайы автокөлік техникасын қолдануды ұйымдастыру.
2. Автомобильдердің арнайы жабдығына қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету.
Қосымша жұмыс функциялары:
1-еңбек функциясы:
Арнайы автокөлік техникасын қолдануды ұйымдастыру.
1-дағды:
Техникалық Автомобильдердің арнайы жабдығына қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Машықтар:

КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 45, пункт 446, Инженер:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет;
инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура, (послевузовское образование)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
Бакалавр/ Магистр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2144-6-006 Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта
Основная цель деятельности:
Руководство производственной, хозяйственной деятельностью по эксплуатации спецоборудования в строительстве
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация эксплуатации специального оборудования автомобилей.
2. Обеспечение производства работ по обслуживанию специального оборудования автомобилей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация эксплуатации специального оборудования автомобилей.
Навык 1:
Организация работы по технической эксплуатации специального оборудования автомобилей.
Умения:

1. Автомобильдердің арнайы жабдықтарын пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және реттеуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
2. Оның техникалық жағдайын үнемі тексеріп отыру және формулярлар мен техникалық паспорттардағы тексерулер туралы жазбалар жасау.
3. Автомобильдердің арнайы жабдықтарының жұмысындағы ақаулар мен бұзушылықтар жағдайларын талдау және олардың алдын алу шараларын қабылдау.
4. Арнайы автомобильдерге қызмет көрсететін қызметкерлердің жоспарларын, нұсқаулықтарын, жұмыс кестелерін жасау.
5. Қызмет көрсетілетін арнайы автомобильдерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану жоспарларын жасауға қатысу.
6. Автомобильдердің арнайы жабдықтарының дұрыс сақталуын, ақаулы автомобильдерді жөндеуге жөнелту мен жіберудің уақтылы жүргізілуін бақылау.
7. ТИМСО енгізуді қамтамасыз ету (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
8. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын әзірлеуді және қолдануды қамтамасыз ету (ұйымда ТИМСО пайдаланған кезде).
Білімдер:
1. Арнайы автокөлік қызметінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін білу.
2. Автомобильдердің арнайы жабдықтарының жұмыс қағидаттары, техникалық сипаттамалары және дизайн ерекшеліктері.
3. Дизайн ерекшеліктері, техникалық қолдану ережелері, арнайы автокөлік құралдарының арнайы жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету негіздері.
4. ТИМСО бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолданған кезде).
5. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТИМСО (BIM) бағдарланған жіктеуіш) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2- еңбек функциясы:
Автомобильдердің арнайы жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізуді қамтамасыз ету.
1-дағды:
Автомобильдердің арнайы жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
Машықтар:
1. Жұмыстарды жүргізу үшін қажетті құралдармен, жабдықтармен, құрылғылармен, қосалқы бөлшектермен, агрегаттармен жұмыс орындарын қамтамасыз ету бойынша шараларды тексереді және қабылдайды.
2. Оларды сатып алуға өтінімдер жасайды.
3. Материалдық және отын-энергетикалық ресурстарды үнемді жұмсауды қамтамасыз етеді.
4. Агрегаттарды ауыстыру және реттеу бойынша жұмыстардың орындалуын, карта-нарядтардың дұрыс ресімделуін бақылайды.
5. Автомобильдердің арнайы жабдықтарын қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша озық тәжірибені зерделейді, жинақтайды және енгізеді.
6. Жаңа жабдықтарды зерделеуге және енгізуге қатысады, техникалық қызмет көрсету шығындарын азайтуға бағытталған ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды енгізуді жүзеге асырады.

1. Организовать и обеспечивать эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и наладку специального оборудования автомобилей.
2. Регулярно проверять его техническое состояние и производит записи о проверках в формулярах и технических паспортах.
3. Анализировать случаи отказов и нарушений в работе специального оборудования автомобилей и принимаем меры по их предупреждению.
4. Составлять планы, инструкции, графики работы работников, обслуживающих специальные автомобили.
5. Участвовать в составлении планов технического обслуживания, ремонта и эксплуатации обслуживаемых спецавтомобилей.
6. Контролировать правильность хранения специального оборудования автомобилей, своевременность отбраковки и отправки в ремонт неисправных автомобилей.
7. Обеспечивать внедрения ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
8. Обеспечивать разработки и применения Стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих деятельность службы специального автотранспорта.
2. Принципы работы, технические характеристики и конструктивные особенности специального оборудования автомобилей.
3. Особенности конструкции, правила технической эксплуатации, основы ремонта и технического обслуживания спецоборудования специальных автотранспортных средств.
4. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность
признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечение производства работ по обслуживанию специального оборудования автомобилей.
Навык 1:
Выполнение работ по обслуживанию специального оборудования автомобилей.
Умения:
1. Проверять и принимать меры по обеспечению рабочих мест инструментами, оборудованием, приспособлениями, запасными частями, агрегатами, необходимыми для производства работ.
2. Составлять заявки на их приобретение.
3. Обеспечивать экономное расходование материальных и топливно-энергетических ресурсов.
4. Контролировать выполнение работ по замене и регулировке агрегатов, правильность оформления карт-нарядов.
5. Изучать, обобщать и внедрять передовой опыт по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту специального оборудования автомобилей.
6. Принимать участие в изучении и внедрении нового оборудования, осуществляет внедрение организационно-технических мероприятий, направленных на снижение затрат на техническое обслуживание.

7. Техникалық оқуды ұйымдастырады және жүргізеді.
8. Жалпы деректер ортасын қолдана отырып, барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру және тиімді өзара іс-қимыл жасау (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
9. Жаңа технологиялар мен материалдарды қолдануды ескере отырып, икемді және ұтқыр өндірісті дамыту және жетілдіру жөніндегі қызметті ұйымдастыру (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Білімдер:
1. Агрегаттарды ауыстыру және реттеу бойынша жұмыстардың орындалуын Білу, карта-нарядтарды дұрыс ресімдеу.
2. Жұмыс жүргізу үшін қажетті құралдарды, жабдықтарды, құрылғыларды, қосалқы бөлшектерді, агрегаттарды сатып алуға өтінім жасау тәртібін білу.
3. Автомобильдердің арнайы жабдықтарын қолдану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша озық тәжірибені білу.
4. Автомобильдердің арнайы жабдықтарына қызмет көрсету бойынша қызметкерлермен техникалық оқуды ұйымдастыру және жүргізуді білу.
5. ТИМСО білімі (ҚР BM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (нормативтік – құқықтық акт-ҚР НҚА; ережелер жиынтығы-ҚР ЕЖ; стандарттар-ҚР СТ) (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
6. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу (ұйымда ТИМСО қолдану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2144-6-006 Арнайы көліктерді техникалық пайдалану жөніндегі инженер
21. "Ақылды" жолдарды жобалау жөніндегі маман" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2142-3
Кәсіп атауының коды:
2142-3-006
Кәсіптің атауы:
"Ақылды" жолдарды жобалау жөніндегі маман
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
9-параграф, 885-тармақ, Инженер-жобалаушы:
I санатты инженер-жобалаушы: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер-жобалаушы лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты инженер-жобалаушы: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер-жобалаушы лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер-жобалаушы: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және жобалау ұйымдарында кемiнде 5 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр, мамандық, ординатура)
Мамандығы: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер-жобалаушы: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтіліне немесе немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) біліміне және жобалау ұйымдарында кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесіне талаптар қойылмайды;
II санатты инженер-жобалаушы: санатсыз инженер-жобалаушы лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
I санатты инженер-жобалаушы: II санатты инженер-жобалаушы лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7. Организовать и проводит техническую учебу.
8. Организовать работы и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений с применением Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
9. Организовать деятельности по развитию и совершенствованию гибкого и мобильного производства с учетом применения новых технологий и материалов (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание выполнения работ по замене и регулировке агрегатов, правильность оформления карт-нарядов.
2. Знание порядка составления заявки на приобретение инструментов, оборудования, приспособления, запасных частей, агрегатов, необходимых для производства работ.
3. Знание передового опыта по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту специального оборудования автомобилей.
4. Знания организации и проведения технической учебы с персоналом по обслуживанию специального оборудования автомобилей.
5. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание Стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2144-6-006 Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта
21. Карточка профессии "Специалист по проектированию "умных" дорог":
Код группы:
2142-3
Код наименования занятия:
2142-3-006
Наименование профессии:
Специалист по проектированию "умных" дорог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 9, пункт 885, Инженер-проектировщик:
инженер-проектировщик I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-проектировщика II категории не менее 2 лет;
инженер-проектировщик II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-проектировщика без категории не менее 3 лет;
инженер-проектировщик без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и опыт работы в проектных организациях не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер-проектировщик без категории: без предъявления требований к стажу работы или или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и опыт работы в проектных организациях не менее 5 лет;
инженер-проектировщик II категории: стаж работы в должности инженера - проектировщика без категории не менее 3 лет;
инженер-проектировщик I категории: стаж работы в должности инженера - проектировщика II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

2164-9-001 Жобалау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жол қозғалысын тиімді басқаруды, жол қауіпсіздігін арттыруды және көлік қызметінің сапасын арттыруды қамтамасыз ететін интеллектуалды көлік жүйелерін құру және дамыту
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Көлік кешенін басқару және интеллектуалды көлік жүйелері жобаларын қабылдау бойынша сараптамалық іс-шаралар
Қосымша жұмыс функциялары:
1-еңбек функциясы: Көлік кешенін басқару және интеллектуалды көлік жүйелерінің жобаларын қабылдау бойынша сараптамалық қызмет
1-дағды:
Көлік кешенінің тиімділігін арттыру элементтері ретінде ИКЖ жобаларын іске асыру бойынша талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Жобаны, есептер және басқа да құжаттарды қалыптастыруда кәсіби терминологияны қолдану.
2. ИКЖ ішкі жүйелерінің техника-экономикалық негіздемесін есептеу
Білімдер:
1. Қолданыстағы нормативтік-техникалық базаға сәйкес интеллектуалды көлік жүйелері саласындағы терминология
2. Интеллектуалды көлік жүйелері жобаларының құрылымы
3. Жалпыға бірдей танылған қолданыстағы нормативтік құжаттарды білу және қолдану ИКЖ жобасының архитектурасын құру әдістері
4. ИКЖ жобасын әзірлеуге арналған техникалық тапсырманың құрылымы мен құрылыс қағидаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Көліктік макро- және микромодельдерді құру
Машықтар:
1. Көлік мәселелерін шешу үшін көлік үлгілерін қолдану
2. Көлік желісінің графигін құру
3. Көлік бағанының деректерін импорттау және кейінгі өңдеу
4. Көлік сұранысының анықтамалары
5. Корреспонденция матрицаларын және шығындар матрицаларын құру
6. Көлік моделін тексеру және калибрлеу
7. Модельдеу нәтижелерін талдау
8. Сигнал жоспарын және адаптивті басқаруды құру
9. Желіні талдау құралдарын дайындау және теңшеу
Білімдер:
1. Көліктік модельдеу негіздері
2. Көліктік сұраныс модельдерінің және көлік ағындарының макромодельдерінің қызмет ету қағидаттары
3. Көлік ағындарының микромодельдерінің жұмыс істеу қағидаттары
4. Бейімді бағдаршамдық реттеу қағидаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік;
Жүйелік ойлау;
Топта жұмыс істей білу;
Аналитикалық ойлау;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7

2164-9-001 Инженер по проектированию
Основная цель деятельности:
Создание и развитие интеллектуальных транспортных систем, которые обеспечивают эффективное управление дорожным движением, повышают безопасность дорожного движения и улучшают качество транспортных услуг
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление транспортным комплексом и экспертной деятельности по приемке проектов интеллектуальных транспортных систем
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Управление транспортным комплексом и экспертной деятельности по приемке проектов интеллектуальных транспортных систем
Навык 1:
Анализировать и принимать решения по внедрению проектов ИТС, как элементов повышения эффективности работы транспортного комплекса
Умения:
1. Использовать профессиональной терминологии при формировании проектной документации, отчетов и иных документов.
2. Вести расчет технико-экономических обоснований подсистем ИТС
Знания:
1. Терминология в сфере интеллектуальных транспортных систем согласно существующей нормативно-технической базе;
2. Структура проектов интеллектуальных транспортных систем;
3. Знание и использование существующих нормативных документов, общепризнанных методик построения архитектуры проекта ИТС;
4. Структура и принципы построения технического задания на разработку проекта ИТС
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Создание транспортных макро- и микромоделей
Умения:
1. Использовать транспортных моделей для решения транспортных задач.
2. Построить графа транспортной сети.
3. Импорт и последующая обработка данных транспортного графа.
4. Определить транспортного спроса.
5. Построить матриц корреспонденций и матриц затрат.
6. Валидация и калибровка транспортной модели.
7. Анализировать результатов моделирования.
8. Создать сигнального плана и адаптивного управления.
9. Подготовить и настроить инструментов для анализа сети.
Знания:
1. Основы транспортного моделирования
2. Принципы функционирования моделей транспортного спроса и макромоделей транспортных потоков
3. Принципы функционирования микромоделей транспортных потоков
4. Принципы адаптивного светофорного регулирования
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность;
Системное мышление;
Умение работать в команде;
Аналитическое мышление;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7

1. КҚН ақпараттық модельдеуге техникалық қолдау көрсету
2. Күрделі құрылыс, оның өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдерінде нысанның тәртіптік ақпараттық үлгілерін құру және қолдану
3. Күрделі құрылыс нысанын ақпараттық модельдеу үдерістерін басқару
Қосымша жұмыс функциялары:
1-еңбек функциясы: ҚҚН ақпараттық модельдеуге техникалық қолдау көрсету
1-дағды:
Ұйым стандарттарына сәйкес ақпараттық модельдермен жұмыс істеу үшін бағдарламалық құралдарды бейімдеу және сүйемелдеу
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс жобаларын ақпараттық модельдеу үшін бағдарламалық өнімдердің функционалдығын талдау.
2. Стандарттарға сәйкес бағдарламалық құрал параметрлерінің үлгілерін жасаңыз ұйымда ақпараттық модельдеуді қолдану.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс нысандарын ақпараттық модельдеу саласындағы халықаралық, ұлттық және салалық стандарттар;
2. Ұйымда ТИМСО қолдану стандартының мақсаты, құрамы және құрылымы;
3. Ақпараттық модельдер мен олардың элементтерінің деректерін ұсыну форматтары;
4. Ақпараттық модельдер деректерімен алмасу форматтары, оның ішінде ашық форматтар;
5. ТҚЖ жұмыс істеу қағидаттары;
6. Күрделі құрылыс нысаны бойынша техникалық құжаттаманың құрамына және ресімделуіне қойылатын талаптар;
7. Күрделі құрылыс нысандарын ақпараттық модельдеу арналған бағдарламалық жасақтаманың функционалдығы;
8. Күрделі құрылыс нысанының ақпараттық моделі негізінде техникалық құжаттаманы рәсімдеу, жариялау және шығару құралда.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Тапсырмаға сәйкес ақпараттық модельдеу үшін электрондық анықтамалықтардың, компоненттер кітапханаларының және мәліметтер базасының мазмұнын дайындау
Машықтар:
1. Ақпараттық модель компоненттерінің 2D және 3D геометриясын және 2D аннотациялық ақпаратты модельдеу;
2. Ақпараттық модель компоненттерінің қажетті қасиеттері мен атрибуттарын жасау және реттеу;
3. Ақпараттық модельдердің компоненттері мен элементтерін жіктеу;
4. Ақпараттық модель деректерімен алмасу үшін реттелетін файл пішімдерін қолдану.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс нысандарынің ақпараттық модельдерінің контентін құруға арналған бағдарламалық өнімдердің функциялары;
2. Ұйымда ТИМСО қолдану стандартының мақсаты, құрамы және құрылымы;
3. Ақпараттық модельдер деректерімен алмасу форматтары, оның ішінде ашық форматтар;
4. Ақпараттық модель компоненттерін жіктеу жүйесі;
5. Негізгі құрылыс материалдарының, бұйымдарының, құрылымдарының және олардың түйісу тораптарының түрлері мен қасиеттері;

1. Техническое сопровождение информационного моделирования ОКС.
2. Создание и использование дисциплинарных информационных моделей объекта капитального строительства на различных этапах его жизненного цикла.
3. Управление процессами информационного моделирования объекта капитального строительства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: Техническое сопровождение информационного моделирования ОКС
Навык 1: Адаптация и сопровождение программных средств для работы с информационными моделями в соответствии со стандартами организации
Умения:
1. Анализировать функциональные возможности программных продуктов для информационного моделирования объектов капитального строительства.
2. Создавать шаблоны настроек программного обеспечения в соответствии со стандартами применения информационного моделирования в организации.
Знания:
1. Международные, национальные и отраслевые стандарты в области информационного моделирования объектов капитального строительства.
2. Назначение, состав и структура стандарта применения ТИМСО в организации.
3. Форматы представления данных информационных моделей и их элементов.
4. Форматы обмена данными информационных моделей, в том числе открытые.
5. Принципы работы в СОД.
6. Требования к составу и оформлению технической документации по объекту капитального строительства.
7. Функциональные возможности программного обеспечения для информационного моделирования объектов капитального строительства.
8. Инструменты оформления, публикации и выпуска технической документации на основе информационной модели объекта капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка контента электронных справочников, библиотек компонентов и баз данных для информационного моделирования в соответствии с заданием
Умения:
1. Моделировать 2D и 3D геометрию компонентов информационной модели и 2D аннотационную информацию.
2. Создавать и настраивать необходимые свойства и атрибуты компонентов информационной модели.
3. Классифицировать компоненты и элементы информационных моделей.
4. Использовать регламентированные форматы файлов для обмена данными информационной модели.
Знания:
1. Функции программных продуктов для создания контента информационных моделей объектов капитального строительства.
2. Назначение, состав и структура стандарта применения ТИМСО в организации.
3. Форматы обмена данными информационных моделей, в том числе открытые.
4. Система классификации компонентов информационной модели.
5. Виды и свойства основных строительных материалов, изделий, конструкций и их узлов сопряжения.

6. Құрылыс саласындағы ресурстарды жіктеу және кодификациялау жүйелері;
7. Геометриялық компьютерлік модельдеу әдістері;
8. Геометрия мен ақпараттың егжей тегжейлі деңгейіне сәйкес ақпараттық модель компоненттерін құру және ұсыну тәсілдері;
9. Ақпараттық модельдің осы элементтерін графикалық және кестелік түрде ұсыну тәсілдері;
10. Ақпараттық модельдеу міндеттерінде құрылатын компоненттерді қолданудың мақсаты мен мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2- еңбек функциясы:
Күрделі құрылыс нысанының өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдерінде оның тәртіптік ақпараттық модельдерін құру және қолдану
1-дағды:
Күрделі құрылыс нысандарынің өмірлік циклі кезеңдерінде мамандандырылған міндеттерді шешу кезінде тәртіптік ақпараттық модельдерді қалыптастыру, қолдану және өзектендіру
Машықтар:
1. Мамандандырылған мәселелерді шешуде ТИМСО қолдану;
2. Күрделі құрылыс нысанының тәртіптік ақпараттық моделін құру үшін бастапқы ақпараттың сандық түрін қолдану;
3. Сызбалар, кестелік нысандар және мәтіндік құжаттар негізінде күрделі құрылыс нысанының тәртіптік ақпараттық моделін қалыптастыру;
4. Басқа мамандар жасаған тәртіптік ақпараттық модельдердің деректерін қарау және алу;
5. Күрделі құрылыс нысандарынің тәртіптік ақпараттық модельдерін әзірлеу үшін қажетті компоненттерді таңдау;
6. Тәртіптік ақпараттық модель элементтерінің атрибутивтік деректерін толтыру;
7. Күрделі құрылыс нысанының тәртіптік ақпараттық моделін құру кезінде қабылданған шешімді негіздеу;
8. Ақпараттық модельдеу және мамандандырылған мәселелерді шешу үшін қажетті бағдарламалық құралдарды қолдану;
9. Мамандандырылған мәселелерді шешуге арналған бағдарламалық жасақтаманың тиімділігін бағалау;
10. Ақпараттық модельдеу үдерістерін техникалық, ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуге және мамандандырылған міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды қалыптастыру.
Білімдер:
1. Күрделі құрылыс нысандарын ақпараттық модельдеудің мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары;
2. Күрделі құрылыс нысандарынің ақпараттық модельдерін әзірлеуге арналған стандарттар мен қағидалар жиынтығы;
3. Ақпараттық модельдеу жобасын іске асыру жоспарының мақсаты, құрамы және құрылымы;
4. Күрделі құрылыс нысандарынің ақпараттық модельдерін нақтылау деңгейлері;
5. Тәртіптік ақпараттық модельдер компоненттерінің жіктеуіштері;
6. Күрделі құрылыс нысанының ақпараттық моделінің деректерін сақтау және беру форматтары;

6. Системы классификации и кодификации ресурсов в сфере строительства.
7. Методы геометрического компьютерного моделирования.
8. Способы создания и представления компонентов информационной модели в соответствии с уровнем детализации геометрии и информации.
9. Способы представления данных элементов информационной модели в графическом и табличном виде.
10. Назначение и цель использования создаваемых компонентов в задачах информационного моделирования.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Создание и использование дисциплинарных информационных моделей объекта капитального строительства на различных этапах его жизненного цикла.
Навык 1:
Формирование, использование и актуализация дисциплинарных информационных моделей при решении специализированных задач на этапах жизненного цикла объектов капитального строительства.
Умения:
1. Использовать ТИМСО при решении специализированных задач.
2. Использовать цифровой вид исходной информации для создания дисциплинарной информационной модели объекта капитального строительства.
3. Формировать дисциплинарную информационную модель объекта капитального строительства на основе чертежей, табличных форм и текстовых документов.
4. Просматривать и извлекать данные дисциплинарных информационных моделей, созданных другими специалистами.
5. Выбирать необходимые компоненты для разработки дисциплинарных информационных моделей объектов капитального строительства.
6. Заполнять атрибутивные данные элементов дисциплинарных информационных моделей.
7. Обосновывать принятое решение при создании дисциплинарной информационной модели объекта капитального строительства.
8. Использовать необходимые программные средства для информационного моделирования и решения специализированных задач.
9. Оценивать эффективность программного обеспечения для решения специализированных задач.
10. Формировать требования к техническому, информационному и программному обеспечению процессов информационного моделирования и решения специализированных задач.
Знания:
1. Цели, задачи и принципы информационного моделирования объектов капитального строительства.
2. Стандарты и своды правил на разработку информационных моделей объектов капитального строительства.
3. Назначение, состав и структура плана реализации проекта информационного моделирования.
4. Уровни детализации информационных моделей объектов капитального строительства.
5. Классификаторы компонентов дисциплинарных информационных моделей.
6. Форматы хранения и передачи данных информационной модели объекта капитального строительства.

7. ТҚЖ тағайындау;
8. Тұлғааралық қарым-қатынас әдістері;
9. Ақпараттық модельдерді пәнаралық үйлестірудің мақсаты;
10. Тәртіптік мәселелерді шешуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету функциялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Күрделі құрылыс нысандарынің тәртіптік ақпараттық модельдерін құруды және қолдануды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Тәртіптік ақпараттық модельді құру бойынша жұмыстың еңбек сыйымдылығын бағалау;
2. Ақпараттық модельді оның құрамдас бөліктеріне бөлу әдісін таңдау;
3. Тәртіптік ақпараттық модельді құру кезінде қатысушылар арасында рөлдерді, ақпараттық модельдеу тапсырмаларын және жауапкершілік салаларын бөлу;
4. Ақпараттық модельдеу кестесінің орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Ақпараттық модельдеу жобасын іске асыру жоспарының мақсаты, құрамы және құрылымы;
2. Тәртіптік ақпараттық модельдерді құруға арналған бағдарламалардың функционалдық мүмкіндіктері;
3. ТИМСО қолдану арқылы жүзеге асырылатын жоба жоспарларын әзірлеу қағидаттары;
4. Ақпараттық модельдеу жоспарын құру кезіндегі талаптар мен шектеулер кешені;
5. Бизнес-процестерді сипаттау және модельдеу әдістері;
6. Күрделі құрылыс нысанының ақпараттық моделінің құрамы;
7. Күрделі құрылыс нысандарынің ақпараттық модельдерін әзірлеуге арналған стандарттар;
8. Құрылыс нысанының өмірлік циклі кезеңіндегі ақпараттық модельдеудің тәртіптік міндеттері;
9. Ақпараттық модельді құрамдас бөліктерге бөлу әдістері мен қағидаттары;
10. Күрделі құрылыс нысаны бойынша техникалық құжаттаманың құрамына және ресімделуіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-еңбек функциясы:
Күрделі құрылыс нысанын ақпараттық модельдеу үдерістерін басқару
1-дағды:
Тұтынушының ақпараттық моделімен әрекеттесуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Тапсырыс берушімен өзара іс-қимыл жасау және кеңестер мен келіссөздер өткізу үшін заманауи коммуникациялық құралдарды қолдану;
2. Ақпараттық модельдеу бойынша жұмыстарды орындау туралы шарттардың, есептердің және актілердің үлгілік нысандарын қолдану;
3. Ақпараттық модельдер деректерін қарау және бақылау үшін ақпараттық модельдеу бағдарламаларын, интеграция жүйелерін қолдану.
Білімдер:
1. Шарттық құқық негіздері;
2. Жобаларды басқару негіздері;
3. Тұлғааралық қарым-қатынас әдістері;
4. Күрделі құрылыс нысаны бойынша техникалық құжаттаманың құрамына және ресімделуіне қойылатын талаптар;
5. Тапсырыс берушінің ақпараттық модельге қойылатын үлгілік ақпараттық талаптарының мазмұны;
6. Тимсонды қолдану үшін қажетті ресурстар мен шектеулер оның өмірлік циклінің кезеңдері;
7. Күрделі құрылыс нысандарын ақпараттық модельдеудің халықаралық, ұлттық, салалық стандарттары;

7. Назначение СОД.
8. Методы межличностной коммуникации.
9. Назначение междисциплинарной координации информационных моделей.
10. Функции программного обеспечения для решения дисциплинарных задач.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация создания и использования дисциплинарных информационных моделей объектов капитального строительства
Умения:
1. Оценивать трудоемкость работ по созданию дисциплинарной информационной модели.
2. Выбирать метод разделения информационной модели на составные части.
3. Распределять роли, задачи информационного моделирования и зоны ответственности между участниками создания дисциплинарной информационной модели.
4. Контролировать выполнение плана-графика информационного моделирования.
Знания:
1. Назначение, состав и структуру плана реализации проекта информационного моделирования.
2. Функциональные возможности программ для создания дисциплинарных информационных моделей.
3. Принципы разработки планов проектов, реализуемых с применением ТИМСО.
4. Комплекс требований и ограничений при формировании плана информационного моделирования.
5. Методики описания и моделирования бизнес-процессов.
6. Состав информационной модели объекта капитального строительства.
7. Стандарты на разработку информационных моделей объектов капитального строительства.
8. Дисциплинарные задачи информационного моделирования на этапе жизненного цикла объекта строительства.
9. Методы и принципы разделения информационной модели на составные части.
10. Требования к составу и оформлению технической документации по объекту капитального строительства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Управление процессами информационного моделирования объекта капитального строительства.
Навык 1:
Организация взаимодействия с заказчиком информационной модели.
Умения:
1. Использовать современные коммуникационные средства для взаимодействия с заказчиком и проведения совещаний и переговоров.
2. Использовать типовые формы договоров, отчетов и актов о выполнении работ по информационному моделированию.
3. Применять программы информационного моделирования, системы интеграции для просмотра и контроля данных информационных моделей.
Знания:
1. Основы договорного права.
2. Основы управления проектами.
3. Методы межличностной коммуникации.
4. Требования к составу и оформлению технической документации по объекту капитального строительства.
5. Содержание типовых информационных требований заказчика к информационной модели.
6. Необходимые ресурсы и ограничения для применения ТИМСО на этапах его жизненного цикла.
7. Международные, национальные, отраслевые стандарты информационного моделирования объектов капитального строительства.

8. Ақпараттық модельдің және оның бөліктерінің сапасын қабылдау және бақылау тәртібі;
9. Құрылыс нысандары туралы олардың өмірлік циклі кезеңдеріндегі деректермен алмасу тәртібі;
10. Деректердің құпиялылығы мен қауіпсіздігін қорғау әдістері;
11. Деректер алмасу форматтары, оның ішінде ашық форматтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Ақпараттық модельдеу жобасының ТҚЖ ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ақпараттық модельдеу процесіне қатысушылармен өзара әрекеттесу үшін заманауи байланыс құралдарын қолдану
2. Ақпарат алмасу үдерістерін әзірлеу үшін ақпараттық модель деректерімен алмасудың халықаралық, ұлттық, салалық стандарттарын қолдану
3. Бағдарламалық - техникалық деңгейде бағдарламалық қамтамасыз етудің интероперабельділігін бағалау
4. Ақпараттық модель деректеріне қол жеткізу үшін инженерлік құжат айналымы жүйесін қолдану
5. Бизнес-процестерге қатысушылардың ақпараттық моделімен жұмыс істеу бойынша регламенттер мен нұсқаулықтар әзірлеу
Білімдер:
1. Деректер алмасу форматтары, оның ішінде ашық форматтар;
2. Инженерлік деректерді басқару жүйелері, ақпараттық порталдар, бұлтты шешімдер, файлдық серверлер негізінде ТҚЖ ұйымдастыру әдістері;
3. ТҚЖ жұмыс істеу қағидаттары;
4. Ақпараттық модель деректерін қорғаудың ұйымдастырушылық және техникалық әдістері;
5. Ұйымда ТИМСО қолдану стандартының мақсаты, құрамы және құрылымы;
6. Күрделі құрылыс нысаны бойынша техникалық құжаттаманың құрамына және ресімделуіне қойылатын талаптар;
7. Құрылыс нысанының өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдеріндегі ақпараттық модельдің деректерімен алмасудың халықаралық, ұлттық және салалық стандарттары;
8. ТҚЖ орналастырылған кезде ақпараттық модельдерді тексеру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-дағды:
Күрделі құрылыс нысанының ақпараттық моделінің оның өмірлік циклі кезеңінде оның сапасын қалыптастыру және бақылау
Машықтар:
1. Жиынтық үлгілерді жасау кезінде ақпараттық модель деректерін біріктіру, қарау және бақылау жүйелерін қолдану
2. Ақпараттық модель деректерін талдау үшін тексеру сұрауларын тұжырымдау және құру
3. Ақпараттық модель деректерін кеңістіктік, логикалық және уақыттық соқтығысуларға тексеру жүргізу
4. Тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
1. Ақпараттық модельдеу бағдарламаларының, интеграция жүйелерінің, ақпараттық модельдер деректерін қарау және бақылаудың функциялары;
2. Құрылыс бұйымдары мен материалдарының жіктеуіштері;
3. Ұйымда ТИМСО қолдану стандартының мақсаты, құрамы және құрылымы;
4. Ақпараттық модельді құрамдас бөліктерге бөлу қағидаттары;
5. Күрделі құрылыс нысандарынің өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдеріндегі ақпараттық модельді нақтылаудың типтік деңгейлері;

8. Порядок приема и контроля качества информационной модели и ее частей.
9. Порядок обмена данными о строительных объектах на этапах их жизненного цикла.
10. Методы защиты конфиденциальности и безопасности данных.
11. Форматы обмена данными, в том числе открытые.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация СОД проекта информационного моделирования
Умения:
1. Использовать современные средства коммуникации для взаимодействия с участниками процесса информационного моделирования.
2. Применять международные, национальные, отраслевые стандарты обмена данными информационной модели для разработки процессов обмена информацией.
3. Оценивать интероперабельность программного обеспечения на программно- техническом уровне.
4. Использовать систему инженерного документооборота для доступа к данным информационной модели.
5. Разрабатывать регламенты и инструкции по работе с информационной моделью участников бизнес-процессов.
Знания:
1. Форматы обмена данными, в том числе открытые.
2. Методы организации СОД на основе систем управления инженерными данными, информационных порталов, облачных решений, файловых серверов.
3. Принципы работы в СОД.
4. Организационные и технические методы защиты данных информационной модели.
5. Назначение, состав и структура стандарта применения ТИМСО в организации.
6. Требования к составу и оформлению технической документации по объекту капитального строительства.
7. Международные, национальные и отраслевые стандарты обмена данными информационной модели на различных этапах жизненного цикла объекта строительства.
8. Методы проверки информационных моделей при их размещении в СОД.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Формирование и контроль качества информационной модели объекта капитального строительства на этапе его жизненного цикла
Умения:
1. Использовать системы интеграции, просмотра и контроля данных информационных моделей при создании сводных моделей.
2. Формулировать и создавать проверочные запросы для анализа данных информационной модели.
3. Проводить проверку данных информационной модели на пространственные, логические и временные коллизии.
4. Оформлять документацию по результатам проверки.
Знания:
1. Функции программ информационного моделирования, систем интеграции, просмотра и контроля данных информационных моделей.
2. Классификаторы строительных изделий и материалов.
3. Назначение, состав и структура стандарта применения ТИМСО в организации.
4. Принципы разделения информационной модели на составные части.
5. Типовые уровни детализации информационной модели на различных этапах жизненного цикла объектов капитального строительства.

1. Ұйымның жарамды автокөлік құралдарын және өндірістік қызметтің білікті қызметкерлерына рұқсат беруді ұйымдастыру.
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Жол-көлік оқиғаларын жою бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру.
2. Қызметі автокөлік құралдарын қолданумен байланысты жүргізушілер мен қызметкерлердің кәсіби шеберлігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
3. Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
1-еңбек функциясы: Ұйымның жарамды автокөлік құралдарын және өндірістік қызметтің білікті қызметкерлерына рұқсат беруді ұйымдастыру
1-дағды:
Жүргізушілер тәртібінің сақталуын және автокөлік құралдарының желісіне шығарылатын тиісті техникалық жай-күйін бақылау
Машықтар:
1. Ұйымның барлық қызметкерлерінің Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша басшылық құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Қызметкерлердің тәртібі мен жұмыс сапасын бақылау.
3. Тасымалдаудың нақты түрі үшін автокөлік құралдарының түрін ұтымды таңдау бойынша автокөлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау.
4. Нормативтік құқықтық құжаттамаға сәйкес ұйым қызметкерлерын автокөлік құралдары мен жабдықтарына жіберуді ұйымдастыру.
5. Рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық тексерушілерді жүргізу және нәтижелері туралы есептілікті өңдеу және талдау, ұйым қызметкерлерын медициналық қайта куәландыру дағдылары.
6. Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша құжаттаманы жүргізу дағдылары
Білімдер:
1. Жол қозғалысы ережелерін білу (ҚР ЖҚЕ).
2. Құрылғыны, мақсатын және дизайн ерекшеліктерін білу автокөлік құралдарын техникалық қолдану.
3. Еңбек заңнамасының негіздерін, автомобиль көлігі саласындағы салалық және ұлттық стандарттарды білу.
4. Жүргізушілерді рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық тексеруден өткізу әдістемесін, еңбекті қорғау нормаларын, өндірістік санитарияның қауіпсіздік техникасын және өрттен қорғауды білу.
5. Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша есепке алу және есептілік нысандарын жүргізу тәртібін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша
1 еңбек функциясы:
Жол-көлік оқиғаларын жою бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру
1-дағды:
Жүргізушілердің жол-көлік оқиғалары мен жол қозғалысы ережелерін бұзушылықтарын есепке алуды жүргізу
Машықтар:
1. Жол-көлік оқиғаларын есепке алу нысандарын жүргізу дағдылары.
2. Жол-көлік оқиғаларының себептері мен мән-жайларын талдау, оларды жою жөніндегі шараларды талдау және әзірлеу дағдылары.

1. Организация допуска исправных автотранспортных средств организации и квалифицированного персонала к производственной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация профилактической работы по искоренению дорожно-транспортных происшествий.
2. Организация мероприятий по повышению профессионального мастерства водителей и работников, деятельность которых связана с эксплуатацией автотранспортных средств.
3. Организация работ по взаимодействию с государственными органами и другими организациями в сфере обеспечения безопасности движения.
Трудовая функция 1: Организация допуска исправных автотранспортных средств организации и квалифицированного персонала к производственной деятельности
Навык 1:
Контроль за соблюдением дисциплины водителей и за надлежащим техническим состоянием выпускаемого на линию автотранспортных средств
Умения:
1. Осуществлять контроля за выполнением всеми работниками организации руководящих документов по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения.
2. Контролировать за дисциплиной и качеством работы персонала.
3. Контролировать за техническим состоянием автотранспортных средств, по рациональному подбору типа автотранспортных средств для конкретного вида перевозок.
4. Организовать допуска персонала организации к автотранспортным средством и оборудованию в соответствии с нормативной правовой документацией.
5. Навыки по обработке и анализу отчетности о проведении и результатах предрейсовых и послерейсовых медицинских осмотровводителей, медицинского переосвидетельствования персонала организации.
6. Навыки ведения документации по безопасности движения
Знания:
1. Знание Правил дорожного движения (ПДД РК).
2. Знание устройства, назначения и конструктивных особенностей автотранспортных средств, технической эксплуатации автотранспортных средств.
3. Знание основ трудового законодательства, отраслевых и национальных стандартов в области автомобильного транспорта.
4. Знание методики проведения предрейсовых и послерейсовых медицинских осмотров водителей, норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
5. Знание порядка ведения форм учета и отчетности по безопасности движения
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная
трудовая функция 1: Организация профилактической работы по искоренению дорожно-транспортных происшествий
Навык 1:
Ведение учета дорожно-транспортных происшествий и нарушений водителями правил дорожного движения
Умения:
1. Навыки ведения форм учета дорожно- транспортных происшествий.
2. Навыки разбора причин и обстоятельств дорожно-транспортных происшествий, анализа и разработки мер по их устранению.

3. Жүргізушілердің жол қозғалысы ережелерін бұзуының себептері мен мән-жайларын және оларды жою жөніндегі шараларды талдау дағдылары.
4. Жол-көлік оқиғаларының туындау себептерін жою жөніндегі шараларды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық құжаттаманы және жол-көлік оқиғаларын тіркеу мен есепке алудың бекітілген тәртібін білу.
2. Жол-көлік оқиғаларының алдын алу және себептерін жою тәсілдерін білу.
3. Жүргізушілердің жол жүру ережелерін бұзуының алдын алу және себептерін жою тәсілдерін білу.
4. Автокөлік құралдарының техникалық жай-күйі туралы қызметкерлерды уақтылы хабардар етуді ұйымдастыру дағдылары.
5. Жол-көлік оқиғаларының туындау себептерін жою жөніндегі қолданыстағы шараларды және оларды ұйымда жүргізу әдістемесін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-қосымша еңбек функциясы :
Қызметі автокөлік құралдарын қолданумен байланысты жүргізушілер мен қызметкерлердің кәсіби шеберлігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
1-дағды:
Жол қозғалысы ережелері, жұмысқа жаңадан қабылданған жүргізушілердің тағылымдамадан өту процесі бойынша жүргізушілердің біліміне тексеру жүргізу
Машықтар:
1. Жүргізушілердің тағылымдамадан өтуін ұйымдастырудың белгіленген тәртібінің сақталуын бақылау дағдылары.
2. Жүргізушілер мен қызметкерлердың ЖҚЕ білімін тексеруді ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Жүргізушілердің тағылымдамасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібінің сақталуын бақылауды білу.
2. Қызметкерлердың білімін бағалаудың қолданыстағы тиімді әдістемелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-дағды:
Қозғалыс қауіпсіздігі кабинетін қажетті әдістемелік материалдармен және көрнекі құралдармен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қозғалыс қауіпсіздігі кабинетін жасақтау үшін қажетті әдістемелік материалдар мен көрнекі құралдарды таңдау дағдылары.
2. Сабақтарды, әңгімелесулерді, дәрістерді, баяндамаларды ұйымдастыру және өткізу және жүргізушілердің апатсыз жұмыс тәжірибесін тарату.
3. Жол және климаттық жағдайларды ескере отырып, көлік құралдарын қолдану ерекшеліктері туралы жүргізушілерге нұсқау беруді ұйымдастыруды бақылау.
Білімдер:
1. Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша ақпарат пен насихаттың әдістері мен нысандарын білу.
2. Жүргізушілердің апатсыз жұмысының оң тәжірибесін тарату әдістері мен формаларын білу.
3. Ұйымның нұсқамаларын жүргізу әдістері мен нысандарын, еңбек заңнамасының негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
3-қосымша еңбек функциясы:
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
1-дағды:
Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:

3. Навыки разбора причин и обстоятельств нарушений водителями правил дорожного движения и мер по их устранению.
4. Организовать мер по устранению причин возникновения дорожно-транспортных происшествий.
Знания:
1. Знание нормативной правовой документации и утвержденного порядка регистрации и учета дорожно-транспортных происшествий.
2. Знание способов профилактики и устранения причин возникновения дорожно-транспортных происшествий.
3. Знание способов профилактики и устранения причин нарушений водителями правил дорожного движения.
4. Навыки по организации своевременного информирования персонала о техническом состоянии автотранспортных средств.
5. Знание существующих мер по устранению причин возникновения дорожно-транспортных происшествий и методики их проведения в организации.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2: Организация мероприятий по повышению профессионального мастерства водителей и работников, деятельность которых связана с эксплуатацией автотранспортных средств
Навык 1:
Проведение проверки знаний водителей по правилам дорожного движения, процесса стажировки водителей вновь принятых на работу
Умения:
1. Навыки контроля за соблюдением установленного порядка организации стажировки водителей.
2. Навыки по организации и проведению проверки знаний ПДД водителей и персонала
Знания:
1. Знание контроля за соблюдением установленного порядка организации стажировки водителей.
2. Знание существующих эффективных методик оценки знаний персонала
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение кабинета по безопасности движения необходимыми методическими материалами и наглядными пособиями
Умения:
1. Навыки по выбору необходимых методических материалов и наглядных пособий для укомплектования кабинета безопасности движения.
2. Организовать и проводить занятий, бесед, лекций, докладов и распространение опыта безаварийной работы водителей.
3. Контролировать за организацией проведения инструктажа водителей об особенностях эксплуатации транспортных средств с учетом дорожных и климатических условий
Знания:
1. Знание методов и форм информации и пропаганды по безопасности движения.
2. Знание методов и форм распространения положительного опыта безаварийной работы водителей.
3. Знание методов и форм проведения инструктажей организации, основ трудового законодательства
Возможность
признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Организация работ по взаимодействию с государственными органами и другими организациями в сфере обеспечения безопасности движения
Навык 1:
Организация работ по взаимодействию с государственными органами и другими организациями в сфере обеспечения безопасности движения
Умения:

1. Мемлекеттік органдармен бірлесіп комиссиялардың жұмысына қатысу дағдылары.
2. Автокөлік құралдарын қою бойынша жұмысты ұйымдастыру дағдылары белгіленген тәртіппен мемлекеттік есепке алу және есептен шығаруды ұйымдастыру
3. Ұйымның автокөлік құралдары қатысқан жол-көлік оқиғалары туралы деректерді қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның деректерімен жүйелі салыстыруды ұйымдастыру.
4. Жол-көлік оқиғалары пайда болған жерлерге бара отырып, оларға қызметтік тергеп-тексеру жүргізу дағдылары.
5. Жол-көлік оқиғаларын талдауды ұйымдастыру ұжымында өткізуді ұйымдастыру дағдылары.
6. Ұйымның бақылау бекеттерінің сапасыз жұмысын жою жөніндегі шараларды әзірлеу дағдылары.
7. Қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымның бөлімшелері мен қызметтерінің жұмысын жетілдіру жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру жөніндегі дағдылар
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасының негіздерін білу.
2. Автокөлік құралдарының мемлекеттік есебін реттейтін нормативтік құқықтық құжаттаманы білу.
3. Ұйымның автокөлік құралдарының қатысуымен жол-көлік оқиғалары туралы деректерді қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі уәкілетті органның ресми деректерімен салыстыру әдістемесін, нысандары мен тәсілдерін білу.
4. Жол-көлік оқиғаларын тергеу бойынша әдістемелік және нормативтік құқықтық құжаттаманы білу.
5. Ұжымда жол-көлік оқиғаларын талдау әдістемесін, нысандары мен тәсілдерін білу.
6. Бақылау бекеттерінің жұмыс тәртібін және автокөлік құралдарын желіге шығару қағидаттарын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау нормаларын жетік білу.
7. Жоғары тұрған ұйымдардың жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету және ұйымның ішкі құжаттарын әзірлеу жөніндегі қаулыларын, өкімдерін, бұйрықтарын білу.
8. Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі ұйымның бөлімшелері мен қызметтерінің жұмысын жаңғырту және жетілдіру жөніндегі шараларды әзірлеу мен енгізудің әдістемесін, тәсілдері мен нысандарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі дағдыны тану:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәуелсіздік және жауапкершілік ;
Стресске төзімділік;
Талапкер.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2432-0-003 Тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер
6
2144-1-004 Инженер-механик (жалпы бейін)

1. Навыки по участию в работе комиссий совместно с государственными органами.
2. Навыки по организации работы по постановке автотранспортных средств организации на государственный учет и снятие с учета в установленном порядке.
3. Организовать систематической сверки данных о дорожно-транспортных происшествиях, в которых участвовали автотранспортные средства организации, с данными уполномоченного государственного органа по безопасности движения.
4. Навыки по проведению служебного расследования дорожно-транспортных происшествий с выездом на места их возникновения.
5. Навыки по организации проведения в коллективе организации разборов дорожно- транспортных происшествий.
6. Навыки по разработке мер по устранению некачественной работы контрольных постов организации.
7. Навыки по разработке и реализации мер по совершенствованию работы подразделений и служб организации по обеспечению безопасности движения
Знания:
1. Знание основ административного и уголовного законодательства Республики Казахстан.
2. Знание нормативной правовой документации, регламентирующей государственный учет автотранспортных средств.
3. Знание методики, форм и способов сверки данных о дорожно-транспортных происшествиях с участием автотранспортных средств организации с официальными данными уполномоченного органа по безопасности движения.
4. Знание методической и нормативной правовой документации по расследованию дорожно-транспортных происшествий.
5. Знание методики, форм и способов проведения в коллективе разборов дорожно- транспортных происшествий.
6. Знание в совершенстве порядка работы контрольных постов и принципов выпуска автотранспортных средств на линию, норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
7. Знание постановлений, распоряжений, приказов вышестоящих организаций, по обеспечению безопасности дорожного движения и разработке внутренних документов организации.
8. Знание методики, способов и форм разработки и внедрения мер по модернизации и совершенствованию работы подразделений и служб организации по безопасности движения
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Целеустремленность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2432-0-003 Инженер по организации перевозок
6
2144-1-004 Инженер-механик (общий профиль)

45-параграф, 446-тармақ, Инженер
I санатты инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және II санатты инженер лауазымында кемiнде 2 жыл жұмыс өтілі; II санатты нженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және санатсыз инженер лауазымында кемiнде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және І санатты техник лауазымында кемінде
3 жыл жұмыс өтілі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр, мамандық, ординатура)
Мамандығы:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер: II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-3-002 Жол құрылысы жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жол салу үшін жер қойнауынан материалдар алу үшін барлау жұмыстарын зерттеу, іздеу, жобалау, жүргізу, жол-құрылыс материалдарын алудың өнеркәсіптік тәсілдерін қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Жол құрылыс материалдарын өндіруге арналған карьерлерді қалыптастыру орындарында зерттеу және барлау жұмыстарын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Жер қойнауынан құрылыс материалдарын алуды ұйымдастырудың технологиялық үдерістерін әзірлеу
1-еңбек функциясы:
Жол құрылыс материалдарын өндіруге арналған карьерлерді қалыптастыру орындарында зерттеу және барлау жұмыстарын жүргізу.
1-дағды:
Жол - құрылыс материалдарын өндіру бойынша карьерлерді қалыптастыру орындарда барлау жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
1. Жол-құрылыс материалдарының орналасуын анықтау және өндіруді жоспарлау.

Параграф 45, пункт 446, Инженер:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет;
инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности инженер I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженер без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженер II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2142-3-002 Инженер по строительству дорог
Основная цель деятельности:
Исследование, изыскание, проектирование, проведение разведочных работ для добычи материалов из недр для строительства дорог, обеспечение промышленных способов получения дорожно-строительных материалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Исследование и проведение разведочных работ в местах для образования карьеров по добыче дорожно-строительных материалов.
Дополнительные трудовые функции:
Разработка технологических процессов организации добычи строительных материалов из недр
Трудовая функция 1:
Исследование и проведение разведочных работ в местах для образования карьеров по добыче дорожно- строительных материалов.
Навык 1:
Проведение разведочных работ в местах для образования карьеров по добыче дорожно- строительных материалов.
Умения:
1. Определять местоположения и планирование добычи дорожно-строительных материалов.

2. Құрылыс материалдарының қасиеттерін зерттеу, жол-құрылыс материалдарын өндіру мен өңдеудің технологиялық аспектілеріне кеңес беру және қадағалау.
3. Материалдарды өндіру бойынша құрылыс карьерлерін салу, жөндеу, қолдану жөніндегі инженерлік-технологиялық шешімдердің негіздемесі.
4. Өндірістік байланыстарды қолдау және басқа мамандармен, әсіресе геологтармен және геофизиктермен кеңесу
Білімдер:
1. Барлау жұмысы жөніндегі қызметті реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды білу, технологиялар, барлау жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Барлау жұмыстарын жүргізу бойынша жобалық-технологиялық шешімдерді бағалау мен техникалық-экономикалық талдауды білу.
3. Құрылыс карьерлері аймағын есептеу мен жоспарлаудың заманауи әдістерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы :
Жер қойнауынан құрылыс материалдарын өндіруді ұйымдастырудың технологиялық үдерістерін әзірлеу
1-дағды:
Жер қойнауынан құрылыс материалдарын өндірудің технологиялық үдерістерін әзірлеу жөніндегі функцияны орындау
Машықтар:
1. Жер қойнауын тиімді игерудің және құрылыс материалдарын өндірудің ең қолайлы тәсілдерін, қолданылатын механизмдердің түрлерін, карьерлер құрылысын жобалау мен басқаруды анықтаңыз.
2. Зерттеулер жүргізу, құрылыс материалдарын өндіру әдістерін әзірлеу және оларды қолдану тәсілдері бойынша кеңес беру.
3. Құрылыс материалдарын өндіру бойынша технологиялық процестердің барысын жоспарлау, жүргізу және бақылау.
4. Карьерлерді салудың технологиялық процестері үшін машиналар мен механизмдерді таңдау бойынша техникалық шешімдерді негіздеу.
5. Карьерлер салу жөніндегі құрылыс жұмыстарының қоршаған ортаға әсерін бағалау және объект құрылысы ауданында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Жер қойнауын тиімді игеру және құрылыс материалдарын өндіру тәсілдерін білу.
2. Жер қойнауынан құрылыс материалдарын өндіруді ұйымдастырудың технологиялық процестерін әзірлеу кезеңдерін білу.
3. Карьерлер құрылысының барысын ұйымдастыруды және тұрақты техникалық қадағалауды жүзеге асыру.
4. Заманауи машиналарды, механизмдерді, жабдықтарды таңдауды және оларды барлау жұмыстары бойынша әзірленген технологиялық схемаларда тиімді пайдалануды білу.
5. Объектілерге түсетін құрылыс материалдарының сапасын бақылауды, технологиялық операциялардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруды білу.
6. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:

2. Исследовать свойства строительных материалов, консультирование и надзор за технологическими аспектами производства и обработки дорожно-строительных материалов.
3. Обосновать инженерно-технологических решений по строительству, ремонту, эксплуатацию строительных карьеров по добыче материалов.
4. Поддерживать производственных связей и консультации с другими специалистами, в особенности, с геологами и геофизиками.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих деятельность по разведочной работе, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации разведочной работы.
2. Знание оценки и технико-экономического анализа проектно-технологических решений по проведению разведочной работы.
3. Знание современных методов расчета и планирования зоны строительных карьеров.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная
трудовая функция 1: Разработка технологических процессов организации добычи строительных материалов из недр.
Навык 1:
Выполнение функции по разработке технологических процессов добычи строительных материалов из недр.
Умения:
1. Определить наиболее подходящих способов эффективной разработки недр и добычи строительных материалов, типов используемых механизмов, проектирование и руководство сооружением карьеров.
2. Проводить исследований, разработка методов добычи строительных материалов и консультирование по способам их применения.
3. Планировать, проводить и контролировать хода технологических процессов по добыче строительных материалов.
4. Обосновать технических решений по выбору машин и механизмов для технологических процессов строительства карьеров.
5. Оценить влияния строительных работ повозведению карьеров на окружающую среду и разрабатывать мероприятия, обеспечивающие экологическую безопасность в районе сооружения объекта.
Знания:
1. Знание способов эффективной разработки недр и добычи строительных материалов.
2. Знание стадии разработки технологических процессов организации добычи строительных материалов из недр.
3. Знание организации и осуществление постоянного технического надзора за ходом строительства карьеров.
4. Знание выбора современных машин, механизмов, оборудования и их эффективного использования в разработанных технологических схемах по разведочным работам.
5. Знание контроля качества поступающих на объекты строительных материалов, осуществления контроля за соблюдением технологических операций.
6. Знание правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тау-кен инженері
25. "Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2149-5
Кәсіп атауының коды:
2149-5-001
Кәсіптің атауы:
Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
3-параграф, 867-тармақ, Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер:
I санатты жобалау-сметалық жұмыс инженері: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және 2 санатты жобалық-сметалық жұмыстың инженері ретінде кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; ІІ санатты жобалау-сметалық жұмыс инженері: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, санатсыз жобалық-сметалық жұмыстың инженері ретінде кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; санатсыз жобалау-сметалық жұмыс инженері: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және 1 санатты техник лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр,
мамандық, ординатура)
Мамандығы:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер: I санаттағы жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер лауазымында жұмыс өтіліне немесе жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер: II санатты жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; І санатты жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер: ІІ санатты жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Бейресми және информалдыБілім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Инженер-сметашы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нысандарды салуға толық жобалық-сметалық құжаттаманың болуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Горный инженер
25. Карточка профессии "Инженер по проектно-сметной работе":
Код группы:
2149-5
Код наименования занятия:
2149-5-001
Наименование профессии:
Инженер по проектно-сметной работе
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 3, пункт 867, Инженер по проектно-сметной работе:
инженер по проектно-сметной работе 1 категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по проектно-сметной работе 2 категории не менее 2 лет;
инженер по проектно-сметной работе 2 категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы и стаж работы в должности инженер по проектно-сметной работе 2 категории не мене 2 лет;
инженер по проектно-сметной работе без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответвующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника 1 категории не мене 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер по проектно-сметной работе без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности инженер по проектно-сметной работе I категории не менее 3 лет;
инженер по проектно-сметной работе II категории: стаж работы в должности инженер по проектно-сметной работе II категории не менее 2 лет;
инженер по проектно-сметной работе I категории: стаж работы в должности инженер по проектно-сметной работе II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-сметчик
Основная цель деятельности:
Обеспечение наличия комплектной проектно-сметной документации на строительство объектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Нысандарды жобалау үшін бастапқы мәліметтерді дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жобалау ұйымымен келісім бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы дайындау құжаттама.
1-еңбек функциясы:
Нысандарды жобалау үшін бастапқы мәліметтерді дайындау.
1-дағды:
тапсырмалар және нысандарды жобалау үшін бастапқы деректерді дайындау.
Машықтар:
1. Жобалауға тапсырма жасау және оларды жобалау ұйымдарына беру.
2. Жобалау ұйымдарынан жобалау құжаттамасын қабылдау және олармен бірлесіп оны мердігер құрылыс ұйымдарымен қарау;
3. Жобалау ұйымдарының сметалық құжаттаманың дұрыс жасалуын, оның қолданыстағы нормативтік құжаттарға, нұсқаулықтарға, әдістемелік нұсқауларға сәйкестігін тексеру.
4. Жобалау-сметалық құжаттамаға жаңа нормативтерді, бағаларды, прейскуранттарды, каталогтарды, жинақтарды, бірыңғай бағаларды енгізуден туындаған қажетті өзгерістерді уақтылы енгізу.
Білімдер:
1. Заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, өкімдік,
баға белгілеу және сметалық нормалау саласындағы әдістемелік, нормативтік, өзге де материалдар.
2. Құрылыс нормалары мен тәртібі, құрылыстағы стандарттар.
3. Ғимараттар мен құрылыстарды архитектуралық және технологиялық жобалау негіздері.
4. Материалтану, құрылыс құрылымдары, құрылыс өндірісін ұйымдастыру.
5. Құрылыс үдерістері мен өндіріс технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы :
Жобалау ұйымымен келісуге жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау.
1-дағды:
Жобалау құжаттаманы әзірлеуді ұйымдастыру және жобалау ұйымымен келісуге жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау.
Машықтар:
1. Мердігерден жобалау-смета бойынша қорытындылар алуды қамтамасыз ету құжаттама.
2. Сараптама мен мердігердің ескертулері бойынша оның пысықталуын бақылауды жүзеге асыру және бекітуге дайындау.
3. Ұйымның тиісті бөлімдеріне бекітілгеннен кейін жобалау-сметалық құжаттаманы жолдау.
4. Құрылыста аяқталған нысандарды жобалауға арналған шығындарды есептен шығару үшін бухгалтерияға қажетті құжаттарды ұсыну.
5. Жобалау-іздестіру жұмыстары жоспарының орындалуы туралы ай сайынғы есепті жасау.
6. Жобалау-сметалық құжаттама бойынша қажетті анықтамаларды дайындау, оларды мұрағаттық сақтауды қамтамасыз ету.
7. Белгіленген нысан бойынша есептілік жасау
Білімдер:
1. Инвестициялық-құрылыс процесінің әртүрлі кезеңдерінде сметалық құжаттаманы әзірлеу және келісу шарттарын жасасу, құрамы, мазмұны, тәртібі.
2. Құрылысты қаржыландыру тәртібі.
3. Сала экономикасы, еңбекті ұйымдастыру.

1. Подготовкаисходныхданныхдля проектирования объектов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Подготовка к согласованию с проектной организацией проектно-сметную документацию.
Трудовая функция 1:
Подготовка исходных данных для проектирования объектов.
Навык 1:
задания и подготовка исходных данных для проектирования объектов.
Умения:
1. Составлять задания на проектирование и передача их проектным организациям.
2. Умение принимать от проектных организаций проектную документацию и совместно с ними рассмотрение ее с подрядными строительными организациями;
3. Проверить правильность составления сметной документации проектными организациями, соответствие ее действующим нормативным документам, инструкциям, методическим указаниям.
4. Своевременно вносить в проектно-сметную документацию необходимые изменения, вызванные введением новых нормативов, цен, прейскурантов, каталогов, сборников, единых расценок.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, распорядительные, методические, нормативные, иные материалы в области ценообразования и сметного нормирования.
2. Строительные нормы и порядок, стандарты в строительстве.
3. Основы архитектурного и технологического проектирования зданий и сооружений.
4. Материаловедение, строительные конструкции, организацию строительного производства.
5. Технологию строительных процессов и производства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Подготовка к согласованию с проектной организацией проектно-сметную документацию.
Навык 1:
Организация разработки проектной документации и подготовка к согласованию с проектной организацией проектно-сметную документацию.
Умения:
1. Обеспечивать получения от подрядчика заключений по проектно-сметной документации.
2. Осуществлять контроля за доработкой ее по замечаниям экспертизы и подрядчика и подготавливает на утверждение.
3. Направлять проектно-сметную документацию после утверждения соответсвующим отделам организации.
4. Представлять необходимых документов в бухгалтерию для списания затрат на проектирование объектов, законченных строительством.
5. Составлять ежемесячного отчета о выполнении плана проектно-изыскательных работ.
6. Подготавливать необходимых справок по проектно-сметной документации, обеспечивание архивное хранение их.
7. Составлятьотчетность по установленной форме.
Знания:
1. Заключение контрактов, состав, содержание, порядок разработки и согласования сметной документации на различных стадиях инвестиционно-строительного процесса.
2. Порядок финансирования строительства.
3. Экономику отрасли, организацию труда.

4. Құрылысты басқару негіздері; сметалық есептеулерді жасау процесін автоматтандыруға арналған қолданбалы бағдарламалық өнімдер.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік;
Тәуелсіздік және жауапкершілік
Стресске төзімділік;
Тәртіптілік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2149-5-003 Инженер-сметашы
6
2142-3-001 Жол құрылысы жөніндегі инженер
26. "Инженер-сметашы" кәсіп карточкасы:
Топ коды:
2149-5
Кәсіп атауының коды:
2149-5-003
Кәсіптің атауы:
Инженер-сметашы
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
14-параграф, 902-тармақ, Сметалық жұмыс жөніндегі инженер (Сметашы):
I санатты сметалық жұмыс жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және II санатты сметалық жұмыс жөніндегі инженер ретінде кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; ІІ санаты сметалық жұмыс жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санатсыз сметалық жұмыс жөніндегі инженер ретінде кемінде 3 жыл жұмыс өтілі; санатсыз сметалық жұмыстар жөніндегі инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымда 3 жыл кемінде жұмыс өтілі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавр,
мамандық, ординатура)
Мамандығы: Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
Бакалавр
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
Санатыз сметалық жұмыс жөніндегі инженер (сметашы): тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) біліміне және 1-санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтіліне кемінде 3 жыл талаптар қойылмайды; II санатты сметалық жұмыс жөніндегі инженер (сметашы): жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
І санатты сметалық жұмыс жөніндегі инженер (сметашы): ІІ санатты сметалық жұмыс жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Бейресми және информалды білім берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

4. Основы управления строительством, прикладные программные продукты для автоматизации процесса составления сметных расчетов.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность; Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость; Дисциплинированность;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2149-5-003 Инженер-сметчик
6
2142-3-001 Инженер по дорожному строительству
26. Карточка профессии "Инженер-сметчик":
Код группы:
2149-5
Код наименования занятия:
2149-5-003
Наименование профессии:
Инженер-сметчик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 14, пункт 902, Инженер по сметной работе (Сметчик):
инженер по сметной работе 1 категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по сметной работе 2 категории не менее 2 лет;
инженер по сметной работе 2 категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по сметной работе без категории не менее 3 лет;
инженер по сметной работе без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника 1 категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Архитектура и строительство
Квалификация:
Бакалавр
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
Инженер по сметной работе (Сметчик) без категории: без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответвующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника 1 категории не менее 3 лет;
инженер по сметной работе (Сметчик) II категории: стаж работы в должности инженер по проектно-сметной работе не менее 3 лет;
инженер по сметной работе (Сметчик) I категории: стаж работы в должности инженера по сметной работе (Сметчик) II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальными информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

2149-5-001 Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс жұмыстарына, жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеуге, жұмыс істеп тұрған нысандарды қайта құрылымдауға сметалық және қаржылық құжаттаманы дайындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Құрылыс жұмыстарына, жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеуге, қолданыстағы нысандарды қайта құрылымдауға сметалық-қаржылық құжаттама жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Мердігерлермен сметаларды келісу және олардың шығындар сметасына енгізілген нормативтерге сәйкестігін бақылау.
1-еңбек функциясы:
Жұмыс істеу
қаржылық есептерді дайындау
үшін құжаттама
құрылыс жұмыстары және тиімділікті арттыру жұмыстары
өндіріс.
1-дағды:
Құрылыс жұмыстарына сметалық-қаржылық құжаттама жасау
Машықтар:
1. Күрделі жөндеуге бекітілген титулдық тізімдерді, ақаулар ведомостарын, жөндеу ведомостарын және жөндеуге және қайта құрылымдауға жататын нысандардың жұмыс сызбаларын қарау және талдау.
2. Жөндеу құнын талдау негізінде жөндеу жұмыстарының барлық түрлерінің (құрылыс, монтаждау, сантехникалық және өзге де) сметалық құнын анықтау үшін бастапқы деректерді дайындау.
3. Бағалар немесе жұмыс көлемі өзгерген жағдайда сметалық-қаржылық есептеулерге тиісті нақтылаулар мен түзетулер енгізу.
4. Жобалау ұйымдарының шығыстар сметасын жасаудың дұрыстығын тексеру және олар бойынша қорытынды дайындау.
5. Бекітілген сметаларда көзделмеген жөндеу, монтаждау және құрылыс жұмыстарының құнын айқындауға, сондай-ақ материалдар мен жабдықтарды ауыстыру кезінде қатысу.
6. Жөндеу және қайта құрылымдау нысандарыне титулдық тізімдерді жасауға қатысу.
Білімдер:
1. Баға белгілеу және сметалық нормалау саласындағы заңнамалық, нормативтік құқықтық актілер, өкімдік, Әдістемелік, нормативтік, өзге де материалдар.
2. Жобалық құжаттаманы әзірлеуді ұйымдастыру, оны келісу және бекіту тәртібі.
3. Материалтану, Құрылыс құрылымдары, құрылыс үдерістері мен өндіріс технологиясы.
4. Өндіріс технологиясы және жөндеу, монтаждау және құрылыс жұмыстарын ұйымдастыру.
5. Мердігерлік шарттар мен құрылысқа мемлекеттік келісімшарттар жасасу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы:
Сметаны мердігер ұйымдармен келісу және олардың шығыстар сметасына салынған нормативтердің сақталуын бақылау.
1-дағды:
Мердігер ұйымдардың сметаны келісу бойынша жұмыстарды орындауы және олардың нормативтердің сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Сметаны мердігер ұйымдармен келісу және олардың шығыстар сметасына салынған нормативтердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады.

2149-5-001 Инженер по проектно-сметной работе
Основная цель деятельности:
Составление сметно-финансовой документации на строительные работы, ремонт оборудования, зданий и сооружений, реконструкцию действующих объектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Работапосоставлениюсметно-финансовой документации на строительные работы и на работы по повышению эффективности производства.
Дополнительные трудовые функции:
Согласование сметы с подрядными организациями контроль за соблюдением ими нормативов, заложенных в сметы расходов.
Трудовая функция 1:
Работа по составлению сметно-финансовой документации на строительные работы и на работы по повышению эффективности производства.
Навык 1:
Составление сметно-финансовой документации на строительные работы
Умения:
1. Рассматривать и анализировать утвержденных титульных списков на капитальный ремонт, ведомости дефектов, ремонтные ведомости и рабочие чертежи объектов, подлежащих ремонту и реконструкции.
2. Подготавливать на основании анализа стоимости ремонта исходные данные для определения сметной стоимости всех видов ремонтных (строительных, монтажных, сантехнических и иных видов) работ.
3. Вносить соответствующих уточнении и коррективы в сметно-финансовые расчеты в случае изменения цен или объемов работ.
4. Проверить правильности составления смет расходов проектными организациями и готовка заключения по ним.
5. Участвовать в определении стоимости ремонтных, монтажных и строительных работ, не предусмотренных утвержденными сметами, а также при замене материалов и оборудования.
6. Принять участие в составлении титульных списков на объекты ремонта и реконструкции.
Знания:
1. Законодательные, нормативные правовые акты, распорядительные, методические, нормативные, иные материалы в области ценообразования и сметного нормирования.
2. Организацию разработки проектной документации, порядок ее согласования и утверждения.
3. Материаловедение, строительные конструкции, технологию строительных процессов и производства.
4. Технологию производства и организацию ремонтных, монтажных и строительных работ.
5. Порядок заключения договоров подряда и государственных контрактов на строительство.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1: Согласование сметы с подрядными организациями и контроль за соблюдением ими нормативов, заложенных в сметы расходов.
Навык 1:
Выполнение работ по согласованию сметы с подрядными организациями и контроль за соблюдением ими нормативов
Умения:
1. Согласовывать сметы с подрядными организациями и осуществляет контроль за соблюдением ими нормативов, заложенных в сметы расходов.

2165-2-007 Картограф
Қызметтің негізгі мақсаты:
Картографиялық туындыларды жасау және қолдану, жоқ
кеңістіктік деректер, оның ішінде картографиялық өнімнің (жұмыстардың), құрылымдар мен құрамның кеңістіктік деректерсіз сапасын жобалау, редакциялау және бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті
еңбек функциялары:
1. Картографиялық бұйымдарды (жұмыстарды) жобалау, кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамы
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Картографиялық туындыларды жасау және қолдану, жоқ кеңістіктік деректер, оның ішінде картографиялық өнімнің (жұмыстардың), құрылымдар мен құрамның кеңістіктік деректерсіз сапасын жобалау, редакциялау және бақылау.
1-тапсырма: Картографиялық өнімді (туындыларды), кеңістіктік деректер базасының құрылымдары мен құрамын жобалау
1-дағды:
Картографиялық өнімнің (туындылардың)тұжырымдамасын әзірлеу,
кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамын ескере отырып,
отандық тәжірибе. Картаның жобасын (бағдарламасын), оның ішінде навигациялық, мультимедиялық, анимациялық, үш өлшемді және басқа да жұмыстардың жаңа түрлері мен түрлерінің карталарын әзірлеу.
Машықтар:
1. Картографиялық өнімнің (туындылардың), кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамының тұжырымдамаларын әзірлеу.
2. Картаның жобаларын (бағдарламаларын), оның ішінде жаңа түрлері мен типтері: навигациялық, мультимедиялық және басқа да туындылардың карталарын әзірлеу.
3. Картографиялық өнімді (туындыларды) жасау үшін қажетті құжаттар мен материалдарды: техникалық тапсырманы, редакциялық құжаттарды дайындауды жүзеге асыру.
4. Кеңістіктік мәліметтер базасын құру үшін құрылымды жобалаңыз және метадеректер жасаңыз.
5. Картаның математикалық негізін жасау.
6. Карта аңызын және картографиялық шартты белгілер кітапханасын жасау.
7. Нысандар мен құбылыстарды картаға түсіру тәсілдерін таңдау.
8. Компиляторларды орындау әдістері мен технологияларын таңдау, картографиялық өнімді (туындыларды) жобалау кезіндегі рәсімдеу және баспа жұмыстары.
Білімдер:
1. Картографиялық өнімді (туындыларды) жобалау қағидаттары мен ерекшеліктері.
2. Аналогтық және цифрлық карталарды, кеңістіктік мәліметтер базасын құру мен жобалаудың негізгі технологиялық үдерістері, цифрлық карталарды жариялауға және басып шығаруға дайындау.
3. Кеңістіктік мәліметтер базасының құрылымы мен құрамының метадеректерін қалыптастыру ережелері.
4. Кеңістіктік деректерді сақтаудың қолданыстағы модельдері мен құрылымдары, олардың артықшылықтары мен кемшіліктері.
5. Кеңістіктік мәліметтер базасының құрылымы мен құрамын және кеңістіктік өңдеу үдерістерін оңтайландыру қағидаттары мен әдістері деректер.

2165-2-007 Картограф
Основная цель деятельности:
Создание и использование картографических произведений, без пространственных данных, в том числе проектирование, редактирование и контроль качества картографической продукции (произведений), структур и состава без пространственных данных.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проектирование картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных
Дополнительные трудовые функции:
1. Редактирование картографической продукции (произведений), без пространственных данных. Контроль качества картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных.
Трудовая функция 1: Проектирование картографической продукции (произведений), труктур и состава баз пространственных данных
Навык 1:
Разработка концепции картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных, с учетом зарубежного и отечественного опыта. Разработка проекта (программы) карты, в том числе карт новых видов и типов: навигационных, мультимедийных, анимационных, трехмерных и других произведений.
Умения:
1. Разрабатывать концепции картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных.
2. Разрабатывать проекты (программы) карты, в том числе карт новых видов и типов: навигационных, мультимедийных и других произведений.
3. Осуществлять подготовку необходимой документации и материалов для создания картографической продукции (произведений): технического задания, редакционных документов.
4. Проектировать структуру и создавать метаданные для формирования базы пространственных данных.
5. Разрабатывать математическую основу карты.
6. Разрабатывать легенду карты и библиотеку картографических условных знаков.
7. Выбирать способы картографического отображения объектов и явлений.
8. Выбирать методы и технологии выполнения составительских, оформительских и издательских работ при проектировании картографической продукции (произведений).
Знания:
1. Принципы и особенности проектирования картографической продукции (произведений).
2. Основные технологические процессы создания и проектирования аналоговых и цифровых карт, баз пространственных данных, подготовки цифровых карт к публикации и изданию.
3. Правила формирования метаданных структур и состава баз пространственных данных.
4. Существующие модели и структуры хранения пространственных данных, их преимущества и недостатки.
5. Принципы и способы оптимизации структур и состава баз пространственных данных и процессов обработки пространственных данных.

6. Кеңістіктік деректерді таратылған сақтау қағидаттары.
7. Лицензия түрлері және деректерге авторлық құқық түрлері, аналогтық және цифрлық картографиялық туындылар, кеңістіктік мәліметтер базасының құрылымы мен құрамы.
8. Картографиялық жұмыстарды орындау саласындағы нормативтік - құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама.
9. Картографиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
10. 2002 жылғы 3 шілдедегі "Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасының Заңын білу.
11. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, сақтау және есепке алу тәртібі материалдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
1-қосымша еңбек функциясы:
Кеңістіктік деректерсіз картографиялық өнімді (туындыларды) редакциялау.
1-дағды:
1. Картографиялық өнімді құру (жаңарту) үшін қажетті дереккөздерді кеңістіктік деректерсіз дайындау және өңдеу, картографиялық өнімді (туындыларды), кеңістіктік деректер базасын құрудың барлық кезеңдерінде редакциялық қарау және бақылау. Корректураның өзін және корректуралық картографиялық өнімді (туындыларды), кеңістіктік деректер базасын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жалпы географиялық және тақырыптық карталарды, атластарды және картографиялық жұмыстардың басқа түрлерін өңдеу.
2. Аналогтық және цифрлық картографиялық өнімдерді редакциялау кезінде қажетті бағдарламалық жасақтамамен жұмыс істеу.
4. Әр түрлі типтегі және типтегі карталардың дизайн үлгілері мен компьютерлік дизайнын жасау.
5. Картография саласындағы қызметті жүзеге асыру кезінде аэроғарыштық зерттеу технологияларын қолдану.
6. Картографиялық қорлармен және деректер банктерімен жұмыс жасаңыз.
7. Картографиялық өнімдерді (туындыларды), кеңістіктік деректер базаларын түзетуді, редакторлық қарауды және редакциялық бақылауды жүзеге асыру.
8. Картоиздендіру жұмыстарын техникалық редакциялауды және бақылауды орындау.
Білімдер:
1. Картографиялық өнімді (туындыларды), кеңістіктік деректер базасын құру кезіндегі редакциялық жұмыстардың түрлері мен мазмұны.
2. Жалпы географиялық, тақырыптық карталарды, кеңістіктік базаларды құру бойынша редакциялық материалдарды әзірлеуге қойылатын талаптар деректер
3. Картографиялық өнімді өндіру, кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамы бойынша нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік-техникалық құжаттама
4. Шығарылатын картографиялық өнімге, кеңістіктік деректер базасына қойылатын техникалық талаптар.
5. Картографиялық өнімнің "Интернет" ақпараттық - телекоммуникациялық желісінде жариялауға арналған негізгі технологиялық процестер, жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз ету.

6. Принципы распределенного хранения пространственных данных.
7. Типы лицензий и виды авторских прав на данные, аналоговые и цифровые картографические произведения, структуры и состав баз пространственных данных.
8. Нормативно- правовые акты и нормативно-техническая документация в области выполнения картографических работ.
9. Требования, предъявляемые к качеству картографических материалов.
10. Знание Закона Республики Казахстан "О геодезии и картографии" от 3 июля 2002 года.
11. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Редактирование картографической продукции (произведений), без пространственных данных.
Навык 1:
1. Подготовка и обработка источников, необходимых для создания (обновления) картографической продукции, баз пространственных данных, редакционный просмотр и контроль на всех этапах создания картографической продукции (произведений), баз пространственных данных. Организация само корректуры и корректур картографической продукции (произведений), баз пространственных данных.
Умения:
1. Редактировать общегеографические и тематические карты, атласы и другие виды картографических произведений.
2. Работать с программным обеспечением, необходимым при редактировании аналоговой и цифровой картографической продукции.
3. Разрабатывать шаблоны оформления и компьютерный дизайн карт разных видов и типов.
4. Использовать технологии аэрокосмических исследований при осуществлении деятельности в области картографии.
5. Работать с картографическими фондами и банками данных.
6. Осуществлять корректуру, редакторский просмотр и редакционный контроль картографической продукции (произведений), баз пространственных данных.
7. Выполнять техническое редактирование и контроль картоиздательских работ.
Знания:
1. Виды и содержание редакционных работ при создании картографической продукции (произведений), баз пространственных данных.
2. Требования к разработке редакционных материалов по созданию общегеографических, тематических карт, баз пространственных данных.
3. Нормативно- правовые акты и нормативно-техническая документация по производству картографической продукции, структуре и составу баз пространственных данных.
4. Технические требования, предъявляемые к выпускаемой картографической продукции, базам пространственных данных.
5. Основные технологические процессы, оборудование и программное обеспечение для публикации в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" картографической продукции.

6. Аналогтық басылымды құруға және дайындауға арналған негізгі технологиялық процестер, жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз ету картографиялық өнім түрінде.
7. Дайындық, далалық және камералдық ерекшеліктер мен мазмұн картографиялық өнімді (туындыларды), кеңістіктік деректер базасын құру кезіндегі редакциялық жұмыстар.
8. Графикалық қосымшаларда сандық және аналогтық картографиялық өнімдерді құру және редакциялау әдістері.
9. Тақырыптық карталар мазмұнының тұжырымдамалары, картографиялық аңыздарды құрудың ғылыми негіздері.
10. Картографиялық туындыларды жасауда қолданылатын картографиялық бейнелеу әдістері, картографиялық өнімнің дизайн ерекшеліктері.
11. Картографиялық шартты белгілерді құру ережелері.
12. Карталардағы жер атауларының берілу ерекшеліктері.
13. Картографиялық жалпылау түрлері және жалпылау процесіне әсер ететін факторлар.
14. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі.
15. Картография саласындағы мемлекетаралық, ұлттық, салалық стандарттар және ұйымның стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы:
Картографиялық өнімнің (туындылардың) сапасын, кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамын бақылау.
1-дағды:
Карталарды, кеңістіктік деректер базасын құру және жаңарту үшін бастапқы материалдардың (картографиялық, анықтамалық-статистикалық, аэроғарыштық) сапасы мен қолданылуын тексеру. Карталарды, кеңістіктік мәліметтер базасын құру және жаңарту үшін пайдаланылатын бастапқы материалдардың сапасына кіріс бақылау, барлық кезеңдердегі технологиялық процестер мен өндірістік жұмыстарды бақылау
Машықтар:
1. Картографиялық және геоақпараттық өнімдерді (туындыларды), кеңістіктік деректер базасын құруға арналған бастапқы материалдардың нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттаманың, жергілікті нормативтік актілердің талаптарына сәйкестік дәрежесін белгілеу
2. Метрикалық, математикалық (оның ішінде математикалық негіздеме) және координаталық есептеулердің дәлдігін бағалау.
3. Дайын картографиялық өнімнің (туындылардың) сапасын, кеңістіктік деректер базасының құрылымы мен құрамын бақылау үшін нормативтік-құқықтық актілерді, нормативтік-техникалық құжаттаманы, жергілікті нормативтік актілерді қолдану.
Білімдер:
1. Картографиялық өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
2. Жасауға арналған бастапқы материалдардың сапа критерийлері картографиялық өнімдер (туындылар), кеңістіктік мәліметтер базасы.
3. Картографиялық өндірістегі өндірістік ақаудың түрлері, оның алдын алу және жою әдістері.

6. Основные технологические процессы, оборудование и программное обеспечение для создания и подготовки к изданию в аналоговой форме картографической продукции.
7. Особенности и содержание подготовительных, полевых и камеральных редакционных работ при создании картографической продукции (произведений), баз пространственных данных.
8. Методы создания и редактирования цифровой и аналоговой картографической продукции в графических приложениях.
9. Концепции содержания тематических карт, научных основ построения картографических легенд.
10. Способы картографического изображения, используемые при создании картографических произведений, особенности дизайна картографической продукции.
11. Правила построения картографических условных знаков.
12. Особенности передачи географических названий на картах.
13. Виды картографической генерализации и факторы, влияющие на процесс генерализации.
14. Порядок работы с режимными документами, порядок хранения и учета материалов.
15. Межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты и стандарты организации в области картографии.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Контроль качества картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных.
Навык 1:
Проверка качества и применимости исходных материалов (картографических, справочно-статистических, аэрокосмических) для создания и обновления карт, баз пространственных данных. Входной контроль качества исходных материалов, используемых для создания и обновления карт, баз пространственных данных, контроль технологических процессов и производственных работ на всех этапа.
Умения:
1. Устанавливать степень соответствия исходных материалов, предназначенных для создания картографической и геоинформационной продукции (произведений), баз пространственных данных, требованиям нормативных правовых актов, нормативно-технической документации, локальным нормативным актам.
2. Оценивать точность метрических, математических (в том числе математического обоснования) и координатных расчетов.
3. Применять нормативно-правовые акты, нормативно-техническую документацию, локальные нормативные акты для контроля качества готовой картографической продукции (произведений), структур и состава баз пространственных данных.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к качеству картографической продукции.
2. Критерии качества исходных материалов, предназначенных для создания картографической продукции (произведений), баз пространственных данных.
3. Виды производственного брака на картографическом производстве, методы его предупреждения и устранения.

4. Картографиялық жұмыстардың сапасын бақылауды ұйымдастыру тәртібі.
5. Кеңістіктік нысандар мен құбылыстардың топологиялық модельдерін құру ережелері және оларды бақылау қағидаттары.
6. Режимдік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, материалдарды сақтау және есепке алу тәртібі.
7. Картографиялық жұмыстарды орындау саласындағы нормативтік-құқықтық актілер және нормативтік - техникалық құжаттама.
8. Картография саласындағы мемлекетаралық, ұлттық, салалық стандарттар және ұйымның стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік;
Тәуелсіздік және жауапкершілік;
Стресске төзімділік;
Оқу және өздігінен білім алу қабілеті.
Техникалық регламенттер тізбесі және ұлттық стандарттар:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
2165-4-002 Іздестіру жұмыстары жөніндегі инженер
6
2165-2-007 Картограф
6
2165-1-012 Топограф
4-бөлім. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
28. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі
Орындаушы:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (7172) 799-815, kadnauka@gmail.com
29. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"ҚазжолҒЗИ" АҚ
Жетекші: Айдарбеков Е.Қ.
Орындаушылар: Айдарбеков Е.К. +77471113129, esenbek54@mail.ru
Кабимолдаева Ж.Н. +77016498097, ok_kazdornii@mail.ru
30. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
31. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган: -
32. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
33. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 1-нұсқа, 2024 ж.
34. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығына
6-қосымша
"Автомобиль жолдарын пайдалану" кәсіби стандарты
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Автомобиль жолдарын пайдалану" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.

4. Порядок организации контроля качества картографических работ.
5. Правила построения топологических моделей пространственных объектов и явлений и принципы их контроля.
6. Порядок работы с режимными документами,порядок хранения и учета материалов.
7. Нормативно-правовые акты и нормативно- техническая документация в области выполнения картографических работ.
8. Межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты и стандарты организации в области картографии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность;
Самостоятельность и ответственность;
Стрессоустойчивость;
Способность к обучению и самообучению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
2165-4-002 Инженер по изыскательским работ
6
2165-2-007 Картограф
6
2165-1-012 Топограф
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
28. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан
Исполнитель:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (7172) 799-815, kadnauka@gmail.com
29. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "КаздорНИИ"
Исполнители: Айдарбеков Е.К. +77471113129, esenbek54@mail.ru
Кабимолдаева Ж.Н. +77016498097, ok_kazdornii@mail.ru
30. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: -
31. Национальный орган по профессиональным квалификациям: -
32. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
33. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
34. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 6 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Эксплуатация автомобильных дорог"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Эксплуатация автомобильных дорог " разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.

13) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіптік топтың бөлігі, еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
14) автомобиль жолы – жолаушыларды және (немесе) жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автомобильдер мен өзге де жерүсті көлік құралдарының белгіленген жылдамдықтарымен, жүктемелерімен және габариттерімен жүруге арналған конструктивтік элементтер кешені, сондай-ақ оларды орналастыру үшін берілген жер телімдері;
15) жол қозғалысының қауіпсіздігі – қатысушылардың жол-көлік оқиғаларынан және олардың зардаптарынан қорғалу дәрежесін көрсететін жол қозғалысының жай-күйі;
16) жол құрылысы – табиғи немесе жасанды кедергісі бар автомобиль жолы қиылысатын жерлерде көлік құралдарын, жаяу жүргіншілерді, жануарларды өткізуге арналған инженерлік (жасанды) құрылыс (көпір, жол өтпесі, эстакада, туннель, су өткізу құбыры және басқалар);
17) автомобиль жолын күтіп-ұстау – автомобиль жолының тиісті техникалық жай-күйін қолдау, оның техникалық жай-күйін бағалау, сондай-ақ жол қозғалысы қауіпсіздігін ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар кешені;
18) автомобиль жолын пайдалану – автомобиль жолын тікелей мақсаты бойынша қауіпсіз, пайдалану үшін оның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында орындалатын автомобиль жолын ағымдағы жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі іс-шаралар кешені;
19) автомобиль жолының экологиялық қауіпсіздігі – жолдың және жол қозғалысының конструктивтік-техникалық және көліктік-пайдалану сипаттамаларының, сондай-ақ жол пайдаланушыларына, табиғи ортаға және халықтың өмір сүру жағдайларына тікелей немесе жанама түрде өмірлік маңызды залалдарға немесе осындай залалдар қатеріне әкеп соқпайтын салу, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі технологиялық үдерістердің жиынтығы.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
2) БТБА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім;

13) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) - часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
14) автомобильная дорога – комплекс конструктивных элементов, предназначенных для движения с установленными скоростями, нагрузками и габаритами автомобилей и иных наземных транспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров и (или) грузов, а также участки земель, предоставленные для их размещения;
15) безопасность дорожного движения" – состояние дорожного движения, отражающее степень защищенности его участников от дорожно-транспортных происшествий и их последствий;
16) дорожное сооружение – инженерное (искусственное) сооружение (мост, путепровод, эстакада, тоннель, водопропускная труба и другие) для пропуска транспортных средств, пешеходов, животных в местах пересечения автомобильной дороги с естественным или искусственным препятствием;
17) содержание автомобильной дороги – комплекс работ по поддержанию надлежащего технического состояния автомобильной дороги, оценке ее технического состояния, а также по организации и обеспечению безопасности дорожного движения;
18) эксплуатация автомобильной дороги – комплекс мероприятий по текущему ремонту и содержанию автомобильной дороги, выполняемый в целях обеспечения ее сохранности для безопасного, использования автомобильной дороги по ее прямому назначению;
19) экологическая безопасность автомобильной дороги – совокупность конструктивно-технических и транспортно-эксплуатационных характеристик дороги и дорожного движения, а также технологических процессов по строительству, ремонту и содержанию, не приводящих прямо или косвенно к жизненно важным ущербам или к угрозам таких ущербов пользователям дорог, природной среде и условиям обитания населения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ОРК – отраслевые рамки квалификаций;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) ТиПО – техническое и профессиональное, послесреднее образование;

6) КС – кәсіби стандарт;
7) БХСС – білім берудің халықаралық стандарттық сыныптамасы.
2-бөлім. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Автомобиль жолдарын пайдалану.
5. Кәсіби стандарт коды: F42111.
6. ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, класты және кіші касты көрсету:
F Құрылыс;
42 Азаматтық құрылыс;
42.1 Автомобиль және темір жол құрылысы;
42.11 Автомобиль жолдарының құрылысы;
42.11.1 Жолдар мен автомобиль жолдарының құрылысы.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Автомобиль жолдарын пайдалану" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Азаматтық құрылыс нысандарын: автомобиль жолдарын салу, пайдалану және күтіп-ұстаумен айналысатын мамандардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар қызметкерлер: ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды, еңбек қызметін ұтымды ұйымдастыру тәртібін білуі тиіс.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Жол жұмысшысы – СБШ 2-ші деңгейі;
2) Учаске шебері (көлікте) – СБШ 6-деңгейі;
3) Бас инженер (басқа салаларда) – СБШ 7-ші деңгейі.
3-бөлім. Кәсіптер карточкалары
9. "Жол жұмысшысы" мамандығының карточкасы: кәсіби карточканың сипаттамасы "Автомобиль жолдары саласындағы жұмысшылар" кәсіби стандартында орналасқан.
10. "Учаске шебері (көлікте)" мамандығының карточкасы: кәсіби карточканың сипаттамасы "Автомобиль жолдары саласындағы менеджерлер" кәсіби стандартында орналасқан.
11. " Бас инженер (басқа салаларда)" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
1329
Кәсіп атауының коды:
1329-1-002
Кәсіптің атауы:
Бас инженер (басқа салаларда)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
СБЖ 7-деңгейі
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы.
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді.

6) ПС – профессиональный стандарт;
7) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Эксплуатация автомобильных дорог.
5. Код профессионального стандарта: F42111.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство;
42 Гражданское строительство;
42.1 Строительство автомобильных и железных дорог;
42.11 Строительство автомобильных дорог;
42.11.1 Строительство дорог и автомагистралей.
7. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Эксплуатация автомобильных дорог" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию специалистов, занимающихся строительством объектов гражданского строительства: строительство, эксплуатация и содержание автомобильных дорог.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации трудовой деятельности.
8. Перечень карточек профессий:
1) Дорожный рабочий - 2-й уровень ОРК;
2) Мастер участка (на транспорте) - 6-й уровень ОРК;
3) Главный инженер (в прочих отраслях) - 7-й уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Дорожный рабочий": описание профессиональной карточки находится в профессиональном стандарте "Рабочие в сфере автомобильных дорог".
10. Карточка профессии "Мастер участка (на транспорте)": описание профессиональной карточки находится в профессиональном стандарте "Менеджеры в сфере автомобильных дорог".
11. Карточка профессии: "Главный инженер (в прочих отраслях)"
Код группы
1329
Код наименования занятия
1329-1-002
Наименование профессии:
Главный инженер (в прочих отраслях)
Уровень квалификации по ОРК:
7
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
КС, утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).

15-параграф, 51-тармақ бас инженер:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, ұйымның тиісті бейініндегі басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі экономикалық қызмет түрінде кемінде 5 жыл.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі):
Бакалавриат / Магистратура (ХҚКО 5-6-деңгейі)
Дайындық бағыты:
Сәулет және құрылыс
Біліктілігі:
Көлік және технология бакалавры.
Техника ғылымдарының магистрі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұйымның тиісті бейініндегі экономикалық қызмет түріндегі басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Бас инженер (көлікте)
Бас инженер (құрылыста)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автомобиль жолдарын пайдалану және күтіп-ұстау жөніндегі міндеттерді орындау. Қойылған міндеттерге қол жеткізудегі қызметті сүйемелдеу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциялары:
Міндетті
Еңбек функциялары
1-еңбек функциясы:
Ұйым бөлімшесі менеджерлерінің жұмысын басқару және үйлестіру.
2-еңбек функциясы:
Автомобиль жолдарын жөндеу жұмыстарын және күтіп-ұстауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды орындау және бақылау.
3-еңбек функциясы:
Қойылған міндеттерге қол жеткізудегі қызметті сүйемелдеу.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы:
Ұйым бөлімшесі менеджерлерінің жұмысын басқару және үйлестіру
1-дағды:
Ұйымның бөлімшесіне жүктелген функциялардың уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жол өндірісінің тиімділігін, жол-құрылыс материалдарын, отын-энергетикалық ресурстарды тұтынудың прогрессивті нормаларын және т.б. арттыруды қамтамасыз ету;
2. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бекітілген желісінде автокөліктің үздіксіз және қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету;
3. Жолдар мен жол құрылыстарын сапалы жөндеуді және пайдаланушылық күтіп ұстауды қамтамасыз ету;
4. Жолдар желісін дамытудың оңтайлы жоспарларын әзірлеу, жұмыстарды жақсарту жөнінде шаралар қабылдау, автожолдарды пайдалану мазмұнына прогрессивті жұмыс әдістерін, жаңа материалдарды енгізу;
5. Автокөлік пен жаяу жүргіншілердің барлық түрлерінің үздіксіз және қауіпсіз жүру жағдайларын жасау бойынша жаңа іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру, бекітілген жолдар желісінде байланыс пен ақпаратты ұйымдастыруды жүзеге асыру;
6. Басшылыққа қызметкерлерді тағайындау және қызметтен босату, сондай-ақ оларды көтермелеу және оларға тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар беру.

Параграф 15, пункт 51 Главный инженер:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования
Уровень образования: Высшее (или послевузовское):
Бакалавриат/ Магистратура
(5-6 уровень МСКО)
Направление подготовки:
Архитектура и строительство
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии Магистр технических наук
Требования к опыту работы:
Опыт работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Главный инженер (на транспорте)
Главный инженер (в строительстве)
Основная цель деятельности:
Исполнение задач по эксплуатации и содержанию автомобильных дорог. Сопровождение деятельности в достижении поставленных задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции
Трудовая функция 1:
Руководство и координация деятельности работы менеджеров.
Трудовая функция 2:
Исполнение и контроль мероприятий по обеспечению ремонтных работ и содержания автомобильных дорог.
Трудовая функция 3:
Сопровождение деятельности в достижении поставленных задач.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Руководство и координация деятельности работы менеджеров подразделения Организации.
Навык 1: Обеспечение своевременного и качественного выполнения функций, возложенных на подразделение Организации
Умения:
1. Обеспечивать повышение эффективности дорожного производства, прогрессивных норм расхода дорожно-строительных материалов, топливно-энергетических ресурсов и др.;
2. Обеспечивать бесперебойное и безопасное движение автотранспорта на закрепленной сети автомобильных дорог республиканского значения;
3. Обеспечивать качественный ремонт и эксплуатационное содержание дорог и дорожных сооружений;
4. Разрабатывать оптимальные планы развития сети дорог, принимать меры по улучшению работ, внедрять в эксплуатационное содержание автодорог прогрессивные методы работы, новые материалы;
5. Разработывать и осуществлять новые мероприятия по созданию бесперебойных и безопасных условий движения всех видов автотранспорта и пешеходов, осуществлять организацию связи и информации на закрепленной сети дорог;
6. Представлять руководству предложений о назначении и освобождении от должности работников, а также об их поощрении и наложении на них дисциплинарных взысканий.

7. Қызметкерлердің еңбек және атқарушылық тәртіпті сақтауын бақылауды қамтамасыз ету.
8. Департамент қызметкерлерінің қоғам басшылығының бұйрықтары мен тапсырмаларын тиісінше орындауын қамтамасыз ету
9. Департаменттің құзыретіне кіретін мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарға жауаптар жобаларын келісу.
10. Қызметкерлердің заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін уақтылы қарауын, сондай-ақ жұмыс Регламентінің сақталуын бақылау.
11. Келіп түскен хат-хабарлар бойынша материалдарды уақтылы дайындауды, қажетті ақпаратты, оның ішінде Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша құрылымдық бөлімшелерден сұратуды қамтамасыз ету.
12. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл және қызметкерлердің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға жол бермеуі жөнінде шаралар қабылдау.
13. Қызметкерлер дайындаған құрылымдық бөлімшелерге жедел сипаттағы хаттарға қол қою.
14. Қабылдау-тапсыру актілеріне қол қою.
15. Қызметке байланысты басқа құжаттарға қол қою (келісу).
16. Қойылған міндеттерге қол жеткізу мақсатында байланыстарды қалыптастыру және ішкі және сыртқы ортамен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен стандарттары.
2. Автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласындағы халықаралық стандарттар.
3. Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп-ұстау нормативтері.
4. Ұйым құрылымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
5. Қоғамның даму стратегиясы.
7. Талдау және жоспарлау әдістері.
8. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздері.
9. Компанияның міндеттеріне қол жеткізу мақсатында компанияның ішкі және сыртқы ортасымен байланысу және өзара іс-қимылды жүзеге асыру мүмкіндігі
10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау нормалары мен қағидалары.
2-еңбек функциясы:
Автомобиль жолдарын жөндеу жұмыстарын және күтіп-ұстауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды орындау және бақылау.
1-дағды. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу жұмыстарын (орташа, ағымдағы) қамтамасыз ету жөніндегі іс - шараларды орындау және бақылау және автомобиль жолдарын жөндеу жөніндегі мердігер ұйымдардың өндірістік қызметін бақылау.
Машықтар:
1. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын күтіп ұстау, көгалдандыру, шұңқырлы жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстардың сапасын ұйымдастырады және бақылайды;
2. Жобалық құжаттама, техникалық ережелер мен стандарттар талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
3. Автожолдар мен жол құрылыстарын күтіп-ұстауға және пайдалануға, абаттандыру деңгейін арттыруға, инженерлік жайластыруға және сәулеттік жаңартуға жүйелі бақылауды ұйымдастырады;

7. Обеспечивать контроль за соблюдением сотрудниками трудовой и исполнительской дисциплины.
8. Обеспечивать надлежащее выполнение сотрудниками организации приказов и поручений руководства.
9. Согласовывать проекты ответов в государственные и негосударственные организации, входящих в компетенцию подразделения Организации .
10. Контролировать своевременное рассмотрение сотрудниками обращений юридических и физических лиц, а также соблюдения регламента работы.
11. Обеспечивать своевременную подготовку материалов по поступающей корреспонденции, запрос необходимой информации, в том числе от структурных подразделений по вопросам, входящим в компетенцию организации.
12. Предпринимать меры по противодействию коррупции и недопущению сотрудниками коррупционных правонарушений.
13. Подписывать письма оперативного характера в структурные подразделения, подготовленные работниками.
14. Подписывать акты приема-передачи.
15. Подписывать другие документы, связанные с деятельностью (согласование).
16. Формировать контакты и осуществлять взаимодействие с внутренней и внешней средой в целях достижения поставленных задач.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и стандарты Республики Казахстан в отрасли автомобильных дорог.
2. Международные стандарты в области строительства и ремонта автомобильных дорог.
3. Нормативы строительства, ремонта и содержания автомобильных дорог.
4. Профиль, специализация и особенности структуры организации.
5. Стратегия развития Организации.
6. Методы анализа и планирования.
7. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
8. Умение контактировать и осуществлять взаимодействие с внутренней и внешней средой компании в целях достижения задач компании
9. Нормы и правила охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
Трудовая функция 2:
Исполнение и контроль мероприятий по обеспечению ремонтных работ и содержания автомобильных дорог.
Навык 1. Исполнение и контроль мероприятий по обеспечению ремонтных работ (средний, текущий) автомобильных дорог республиканского значения и контроль за производственной деятельностью подрядных организаций по ремонту автомобильных дорог.
Умения:
1. Организовывать и контролирует качество проведенных работ по содержанию, озеленению, ямочному ремонту автомобильных дорог республиканского значения;
2. Обеспечивать соблюдение требований проектной документации, технических правил и стандартов;
3. Организовывать систематический контроль за содержанием и эксплуатацией автодорог и дорожных сооружений, повышения уровня благоустройства, инженерного обустройства и архитектурного обновления;

4. Жолдар желісінің техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану көрсеткіштерін арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады, Автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жерлерді дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді, жолдарды пайдалану мен қорғаудың қолданыстағы ережелерінің орындалуын бақылайды;
5. Жаңа технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін, сондай-ақ өндірістік кестелерді әзірлеуге және жетілдіруге қатысады.
6. Күзгі, көктемгі кезеңде жолдарды қысқы күтіп ұстау, тасқын суларды өткізу бойынша жұмыстарды дайындауды және жүзеге асыруды ұйымдастырады, бақылайды;
7. ЖП ӘББ органдарымен келіседі және белгілерді орнату, жүріс бөлігін, қоршауларды белгілеу жөніндегі жұмыстарды бақылайды;
8. Жолдардың ықтимал қауіпті учаскелерін уақтылы анықтауды, есепке алуды және жою жөнінде шаралар қабылдауды, қозғалыс қарқындылығын есепке алуды ұйымдастырады және бақылайды;
9. Учаскені реконструкциялау, технологиялық жабдықтарды жөндеу, өндірістік процестер мен қол жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысады;
10. Қанағаттанарлықсыз жол жағдайларына байланысты туындаған Қызмет көрсетілетін желідегі жол-көлік оқиғаларының есебін және талдауын жүргізеді және тиісті шаралар қабылдайды;
11. Жол полициясы қызметкерлерімен бірлесіп қызмет көрсетілетін жол учаскесінде болған жол-көлік оқиғаларын тексереді;
12. Қызмет көрсетілетін жолдар желісінде автокөліктің үздіксіз қозғалысын қамтамасыз етеді және жол қозғалысы қауіпсіздігіне жауап береді;
13. Жұмыс істеп тұрған зауыттардың, ұсатқыштардың, битум қоймаларының (олар болған кезде) қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
14. Жұмысшыларға өндірістік нұсқаулық жүргізеді, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелерін орындау, Жабдықтар мен құралдарды техникалық пайдалану, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау бойынша іс-шаралар жүргізеді. Кәсіптерді біріктіруді дамытуға, қызмет көрсету аймақтарын кеңейтуге және еңбекті ұйымдастырудың басқа да прогрессивті нысандарын қолдануға жәрдемдеседі, әзірлеу нормалары мен бағаларын қайта қарау туралы, сондай-ақ жұмысшыларға жұмыстар мен кәсіптердің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес разрядтар беру туралы ұсыныстар енгізеді, жұмыстарды тарифтеуге және учаске жұмысшыларына біліктілік разрядтарын беруге қатысады, учаске жұмысшыларының біліктілік разрядтарының дұрыстығы мен уақтылығын қамтамасыз етеді жұмыс уақытын, өндіруді, жалақыны, тоқтап қалуды есепке алу бойынша бастапқы құжаттарды ресімдеу;
15. Жұмысшылардың еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін, өндірістік еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтауын бақылайды. Ұжымда өзара көмек пен парасаттылық ортасын құруға, жұмысшылардың өндірістік жоспарларды орындау үшін жоғары жауапкершілік сезімін дамытуға ықпал етеді;

4. Осуществлять мероприятия по повышению технического уровня и транспортно-эксплуатационных показателей сети дорог, обеспечивает правильное использование земель в полосе отвода автомобильных дорог, контролирует выполнение действующих правил пользования и охраны дорог;
5. Участвовать в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и режимов производства, а также производственных графиков.
6. Организовывать, контролирует подготовку и осуществление работ по зимнему содержанию дорог, пропуску паводковых вод в осенний, весенний период;
7. Согласовывать с органами УАП ДП и контролирует работы по установке знаков, устройству разметки проезжей части, ограждений;
8. Организовывать и контролирует своевременное выявление, учет и принятие мер по ликвидации потенциально опасных участков дорог, учет интенсивности движения;
9. Участвовать в приемке законченных работ по реконструкции участка, ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручных работ;
10. Вести учет и анализ дорожно-транспортных происшествий на обслуживаемой сети, возникших в связи с неудовлетворительными дорожными условиями и принимает соответствующие меры;
11. Совместно с работниками дорожной полиции расследует дорожно-транспортные происшествия произошедшие на обслуживаемом участке дорог;
12. Обеспечивать бесперебойное движение автотранспорта на обслуживаемой сети дорог и отвечает за безопасность дорожного движения;
13. Обеспечивать соблюдение требований безопасности действующих заводов, дробилок, битумохранилищ (при их наличии);
14. Осуществлять производственный инструктаж рабочих, проводит мероприятия по выполнению правил охраны труда, технике безопасности и производственной санитарии, технической эксплуатации оборудования и инструмента, а также контроль за их соблюдением.
15. Содействовать развитию совмещения профессий, расширению зон обслуживания и применения других прогрессивных форм организации труда, вносит предложения о пересмотре норм выработки и расценок, а также о присвоении в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих разрядов рабочим, принимает участие в тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим участка, обеспечивает правильность и своевременность оформления первичных документов по учету рабочего времени, выработки, заработной платы, простоев;

16. Жаңадан қабылданған қызметкерлермен еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша кіріспе нұсқама жүргізеді, сондай-ақ жұмысшыларға тікелей жұмыс орнында жұмысты орындаудың қауіпсіз әдістері мен тәсілдері туралы нұсқама жүргізеді, бұл туралы нұсқаманы есепке алудың арнайы журналына тиісті жазбамен жазады;
17. Өрт және электр қауіпсіздігін қамтамасыз ететін әлеуметтік және техникалық сипаттағы арнайы жағдайлар жасайды.
18. Атқарушылық құжаттаманың жүргізілуіне бақылауды жүзеге асырады (жұмыстар жүргізу журналы, жолдарды қарау журналы, жол парақтары); - тексеру актілері негізінде автомобиль жолдарын күтіп ұстау, ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстарды жоспарлауды жүзеге асырады;
19. ДЭУ бастығымен алдын ала келісе отырып, филиал басшылығына салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жақсарту жөнінде ұсыныстар әзірлейді және енгізеді;
20. Автомобиль жолдарын пайдалану жөніндегі ұзақ мерзімді, орта мерзімді және ағымдағы жұмыс жоспарларының жобаларын, құрылыс материалдарына, жанар-жағармай материалдарына, қосалқы бөлшектер мен жабдықтарға өтінімдерді әзірлеуге қатысады;
21. Қаражаттың, материалдардың, қосалқы бөлшектердің жұмсалуына және қалған материалдарды, белгіленген қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды сақтау және консервациялау сапасының сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
22. Қауіпсіздік техникасы бойынша кіріспе нұсқаманы, қауіпсіздік техникасы бойынша жұмыс орнындағы нұсқаманы, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы, орындалатын өндірістік жұмыстарды есепке алу журналдарын жүргізеді.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен стандарттары.
2. Автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласындағы халықаралық стандарттар.
3. Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп-ұстау нормативтері.
4. Ұйым құрылымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
5. Қоғамның даму стратегиясы.
6. Талдау және жоспарлау әдістері.
7. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздері.
8. Компанияның міндеттеріне қол жеткізу мақсатында компанияның ішкі және сыртқы ортасымен байланысу және өзара іс-қимылды жүзеге асыру мүмкіндігі
9. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау нормалары мен қағидалары.
3-еңбек функциясы:
Ұйым бөлімшесінің қызметін сүйемелдеу .
1-дағды:
Орындалатын жұмыстардың сапасын арттыру үшін ұсыныстар әзірлеу және енгізу .
Машықтар:

16. Контролировать соблюдение рабочими правил охраны труда и техники безопасности, производственной трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка.
17. Способствовать созданию в коллективе обстановки взаимопомощи и взыскательности, развитию у рабочих чувства высокой ответственности за выполнение производственных планов;
18. Проводить вводный инструктаж по охране труда и технике безопасности с вновь принятыми работниками, а также проводит инструктаж рабочих непосредственно на рабочем месте о безопасных методах и приемах выполнения работ с соответствующей записью об этом в специальном журнале учета инструктажа;
19. Создавать специальные условия социального и технического характера, обеспечивающих пожарную и электро безопасность.
20. Осуществлять контроль за ведением исполнительной документации (журнал производства работ, журнал осмотра дорог, путевые листы); - на основе актов осмотра осуществляет планирование работ по содержанию, текущему ремонту автомобильных дорог;
21. Разрабатывать и вносить, предварительно согласовав с начальником ДЭУ, предложения руководству Организации по улучшению организации работы по созданию здоровых и безопасных условий труда;
22. Принимать участие в разработке проектов долгосрочных, среднесрочных и текущих планов работ по эксплуатации автомобильных дорог, заявок на строительные материалы, горюче-смазочные материалы, запасные части и оборудование;
23. Осуществлять контроль за расходованием средств, материалов, запасных частей и за соблюдением правил хранения и качеством консервации оставшихся материалов, не установленных запасных частей и оборудования;
24. Веет журналы учета вводного инструктажа по технике безопасности, инструктажа на рабочем месте по технике безопасности, инструктажа по пожарной безопасности, учета выполняемых производственных работ.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и стандарты Республики Казахстан в отрасли автомобильных дорог.
2. Международные стандарты в области строительства и ремонта автомобильных дорог.
3. Нормативы строительства, ремонта и содержания автомобильных дорог.
4. Профиль, специализация и особенности структуры организации.
5. Стратегия развития Общества.
7. Методы анализа и планирования.
8. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
9. Умение контактировать и осуществлять взаимодействие с внутренней и внешней средой компании в целях достижения задач компании.
10. Нормы и правила охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
Трудовая функция 3:
Сопровождение деятельности подразделения Организации.
Навык 1.
Разработка и внесение предложений для повышения качества выполняемых работ.
Умения:

1. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу бойынша бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде қажетті жұмыс көлемін қаржыландыру және орындау жөнінде ұсыныстар енгізу.
2. Орындалатын жұмыстың сапасы артыруыүшін қажетті нормативтік-техникалық құжатты, ТШ нусқаулықты әзірлеу бойынша басшылыққа ұшыныстар ергіз.
3. Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының көлігі-пайдалану жай-күйі арттыруөндірісі реттелетін нормативтік-құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу/ әзерлеуді ұйымдастыру.
4. Лауазымдық міндеттерін атқару шеңберінде жоғары тұрған органдар мен соттарға мемлекеттік органдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдар мен өтініштер жасау және ұсыну.
5. Жұмыс жоспарын бірлесіп орындау, басшылықтың тапсырмасын орындау.
6. Бақылау құжаттарының, жоспарлы іс-шаралардың, басшылық бұйрықтарының толықтығын, сапасын және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету.
7. Ішкі талдау жүргізу және басқарушылық шешімдер қабылдау үшін қажетті өз құзыреті шегінде ақпарат беру;
8. Бөлімше бойынша құзырет шеңберінде бекітілген ішкі нормативтік актілердің ұйымның қолданыстағы бизнес - үдерістеріне сәйкестігін мониторингілеу және өзектендіруді қамтамасыз ету.
9. Құзыреті шеңберінде ішкі нормативтік актілердің жобаларын әзірлеу/ әзірлеуді қамтамасыз ету және оларды құрылымдық бөлімшелерге жеткізу.
10. Басқарма, Директорлар кеңесі отырыстарына талдамалық есептерді, ақпараттық, презентациялық және өзге де материалдарды және басқарма төрағасының сөз сөйлеуіне тезистерді дайындау.
11. Өз құзыреті шеңберінде мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау.
12. Бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қоғамда, мемлекеттік органдарда және өзге де заңды тұлғаларда өткізілетін жұмыс топтарына, кеңестерге, отырыстарға қатысу.
13. Жылдық қаржылық есептілік аудитін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымның ұсынымдарын, сондай-ақ ішкі аудит қызметінің ұсынымдарын (бөлімшенің құзыреті шеңберінде) орындау жөніндегі жұмысқа қатысу.
14. Ұйымның ішкі қызметін реттейтін құжаттардан туындайтын өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Тоқсан сайынғы қайта қараумен жыл сайынғы негізде тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалау.
16. Олардың құзыреті шеңберінде әдістемелік және нормативтік құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
17. Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және тәуекелдерді азайту шаралары бойынша ұсыныстар енгізу.
18. Тәуекелдерге ден қою және оларды басқару жөніндегі бекітілген іс-шараларды іске асыру және тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шараларды орындау бойынша тұрақты негізде есептілікті ұсыну.

1. Вносить предложения по финансированию и выполнению необходимых объемов работ в рамках выделенных бюджетных средств по капитальному, среднему и текущему ремонтам автомобильных дорог республиканского значения.
2. Вносить предложения руководству по разработке необходимых нормативно-технических документов, инструкций ТУ, для повышения качества выполняемых работ.
3. Организовывать разработки проектов нормативно-правовых актов, регламентирующих вопросы по повышению транспортно-эксплуатационного состояния автомобильных дорог и дорожных сооружений.
4. Составлять и представлять жалобы и заявления на действия (бездействия) государственных органов в вышестоящие органы и суды, в рамках исполнения должностных обязанностей.
5. Умение исполнять планы работы, выполнять поручения руководства.
6. Обеспечивать полноту, качество и своевременное исполнение контрольных документов, плановых мероприятий, приказов Руководства.
7. Предоставлять информацию в пределах своей компетенции, необходимой для проведения внутреннего анализа и принятия управленческих решений;
8. Обеспечивать мониторинг и актуализацию соответствия утвержденных внутренних нормативных актов в рамках компетенции по подразделению существующим бизнес- процессам организации.
9. Обеспечивать разработку проектов внутренних нормативных актов, в рамках компетенции и доведение их до структурных подразделений.
10. Подготавливать аналитические отчеты, информационных, презентационных и иных материалов к заседаниям правления, совета директоров и тезисов к выступлениям председателя правления.
11. Умение взаимодействовать с государственными органами по вопросам в рамках своей компетенции.
12. Участвовать в рабочих группах, совещаниях, заседаниях, проводимых в Обществе, государственных органах и иных юридических лицах, по вопросам, входящим в компетенцию подразделения.
13. Участвовать в работе по исполнению рекомендаций аудиторской организации, осуществляемой аудит годовой финансовой отчетности, а также рекомендаций службы внутреннего аудита (в пределах компетенции подразделения).
14. Осуществлять иные обязанности, вытекающие из документов, регулирующих внутреннюю деятельность Организации.
15. Умение оценивать риски на ежегодной основе с ежеквартальным пересмотром.
16. Участвовать в разработке методической и нормативной документации в рамках их компетенции.
17. Умение вносить предложения по разработке планов мероприятий по управлению рисками и по мерам снижения рисков.
18. Умение реализовывать утвержденные мероприятия по реагированию и управлению рисками и предоставление отчетности на регулярной основе по исполнению мероприятий по управлению рисками.

19. Тәуекел-коммуникацияны дамыту үдерісіне көмектесу.
20. Іске асырылған тәуекелдер бойынша ақпарат беру.
Білімдер:
1. Автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен стандарттары.
2. Автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласындағы халықаралық стандарттар.
3. Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп-ұстау нормативтері.
4. Ұйым құрылымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
5. Қоғамның даму стратегиясы.
7. Талдау және жоспарлау әдістері.
8. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздері.
9. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау нормалары мен қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік, өзін-өзі ұйымдастыру, жеделдік, стресске төзімділік, жауапкершілік, ұйымдастырушылық, талдау қабілеті, көшбасшылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы
8
Құрылыстың басшысы (басқарушысы)
4-бөлім. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі
Орындаушы:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (7172) 799-815, kadnauka@gmail.com
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"ҚазжолҒЗИ" АҚ
Жетекші: Айдарбеков Е.Қ.
Орындаушылар: Айдарбеков Е.К. +77471113129, esenbek54@mail.ru
Кабимолдаева Ж.Н. +77016498097, ok_kazdornii@mail.ru
Курапова В.Б.
14. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
15. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган: -
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
17. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 1-нұсқа, 2024 ж.
18. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығына
7-қосымша
"Жолдар мен автомагистральдар құрылысы" кәсіби стандарты
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Жолдар мен автомагистральдар құрылысы" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға қойылатын талаптарды, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуді белгілейді.

19. Содействовать процессу развития риск-коммуникации.
20. Предоставлять информацию по реализованным рискам.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и стандарты Республики Казахстан в отрасли автомобильных дорог.
2. Международные стандарты в области строительства и ремонта автомобильных дорог.
3. Нормативы строительства, ремонта и содержания автомобильных дорог.
4. Профиль, специализация и особенности структуры организации.
5. Стратегия развития Общества.
7. Методы анализа и планирования.
8. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
9. Нормы и правила охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, самоорганизация, оперативность, стрессоустойчивость, ответственность, организованность, аналитические способности, лидерство.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
8
Руководитель (управляющий) строительства
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан
Исполнитель:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (7172) 799-815, kadnauka@gmail.com
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "КаздорНИИ"
Исполнители: Айдарбеков Е.К. +77471113129, esenbek54@mail.ru
Кабимолдаева Ж.Н. +77016498097, ok_kazdornii@mail.ru
Курапова В.Б.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: -
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: -
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.
Приложение 7 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Строительство дорог и автомагистралей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Строительство дорог и автомагистралей" разработан в соответствии пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.

13) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіптік топтың бөлігі, еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
14) автомобиль жолы – жолаушыларды және (немесе) жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автомобильдер мен өзге де жерүсті көлік құралдарының белгіленген жылдамдықтарымен, жүктемелерімен және габариттерімен жүруге арналған конструктивтік элементтер кешені, сондай-ақ оларды орналастыру үшін берілген жер телімдері;
15) жергілікті жердің инженерлік цифрлық моделі (ЖИЦМ) – ЭЕМ өңдеуге қолжетімді нысанда ұсынылған және инженерлік міндеттерді автоматтандырылған шешуді қамтамасыз ететін, жергілікті жердің кеңістіктік жағдайы, нысандарының сипаттамалары, олардың арасындағы байланыстар және топографиялық бет туралы ақпараттың векторлық-топологиялық көрінісіндегі жиынтық. Екі негізгі компонентті қамтиды цифрлық бедер моделі (ЦБМ) және ахуалдың цифрлық моделі (АЦМ);
16) жобаның ақпараттық моделі (Project Information Model; PIM) – құрылыс нысанын (активін) құру кезеңіндегі ақпараттық модель. Құрылыс кезеңіндегі жобаның ақпараттық моделі (PIM) құрылыс-монтаждау жұмыстарының өндірісін жоспарлау, талдау және бақылау, материалдар мен жабдықтарды жеткізу, бақылау іс-шаралары мен қауіпсіздік шараларын орындау үшін қолданылады;
17) активтің ақпараттық моделі (Asset Information Model; AIM) – активті пайдалану кезеңіндегі ақпараттық модель;
18) жалпы деректер ортасы (Common Data Environment; CDE) – басқарылатын үдерістің көмегімен ақпараттық модель деректерін жинауға, басқаруға және таратуға арналған кез келген жеке алынған жобаға немесе активке арналған бірыңғай ақпарат көзі.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
2) БТБА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім;
6) КС – кәсіби стандарт;

13) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) - часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
14) автомобильная дорога – комплекс конструктивных элементов, предназначенных для движения с установленными скоростями, нагрузками и габаритами автомобилей и иных наземных транспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров и (или) грузов, а также участки земель, предоставленные для их размещения;
15) инженерная цифровая модель местности (ИЦММ) – Совокупность в векторно-топологическом представлении информации о пространственном положении, характеристиках объектов местности, связях между ними и топографической поверхности, представленные в форме, доступной для обработки на ЭВМ и обеспечивающая автоматизированное решение инженерных задач. Включает два основных компонента цифровую модель рельефа (ЦМР) и цифровую модель ситуации (ЦМС);
16) информационная модель проекта (Project Information Model; PIM) – информационная модель на этапе создания строительного объекта (актива). Информационная модель проекта (PIM) на стадии строительства применяется для планирования, анализа и контроля производства строительно-монтажных работ, поставки материалов и оборудования, выполнения контрольных мероприятий и мероприятий по соблюдению техники безопасности;
17) информационная модель актива (Asset Information Model; AIM) – информационная модель на этапе эксплуатации актива;
18) среда общих данных (Common Data Environment; CDE;) – единый источник информации для любого отдельно взятого проекта или актива, предназначенный для сбора, управления и распределения данных информационной модели с помощью управляемого процесса.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ОРК – отраслевые рамки квалификаций;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) ТиПО – техническое и профессиональное, послесреднее образование;
6) ПС – профессиональный стандарт;

7) БХСС – білім берудің халықаралық стандарттық сыныптамасы;
8) ҚОАМТ – құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы.
2-бөлім. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жолдар мен автомагистральдар құрылысы.
5. Кәсіптік стандарттың коды: F42111.
6. ЭҚЖЖ бойынша бөлімнің, бөлімдың, топтың, сыныптың және қосалқы сыныптың көрсеткіші: F Құрылыс.
42 Азаматтық құрылыс;
42.1 Автомобиль және темір жолдар құрылысы;
42.11 Автомобиль жолдарының құрылысы;
42.11.1 Жолдар мен автомагистральдар құрылысы.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Автомобиль жолдары саласындағы менеджерлер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Азаматтық құрылыс нысандарын: жолдар мен автомагистральдар құрылысымен айналысатын мамандардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар қызметкерлер: ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды, еңбек қызметін ұтымды ұйымдастыру тәртібін білуі тиіс.
Автожол және әуеайлақ құрылысы саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ автомобиль жолдары мен автомагистральдарды салумен және күтіп-ұстаумен айналысатын қызметкерлердің жұмыс сипаттамасы мен еңбек функциялары келтірілген.
8. Мамандықтар карточкалараның тізбесі:
1) Жол катогының операторы – СБШ 3-деңгейі;
2) Автогрейдер машинисі – СБШ 3-деңгейі;
3) Асфальтбетон төсегіштің машинисі – СБШ 3-деңгейі;
4) Бетон төсегіштің машинисі – СБШ 3-деңгейі;
5) Геодезист – СБШ 6-деңгейі;
6) Өндірісті дайындау жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
7) Жол құрылысы жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
8) Жол-құрылыс материалдары жөніндегі инженер (жол зертханасы) – СБШ 6-деңгейі;
9) Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
10) Зертхана бастығы (құрылыста) – СБШ 6-деңгейі;
11) Бас Геодезист (құрылыста) – СБШ 7-деңгейі;

7) МСКО – международная стандартная классификация образования.
8) ТИМСО – технология информационного моделирования строительных объектов.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Строительство дорог и автомагистралей.
5. Код профессионального стандарта: F42111.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: F Строительство;
42 Гражданское строительство;
42.1 Строительство автомобильных и железных дорог;
42.11 Строительство автомобильных дорог;
42.11.1 Строительство дорог и автомагистралей.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Строительство дорог и автомагистралей" разработан разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию специалистов, занимающихся строительством объектов гражданского строительства: строительство дорог и автомагистралей.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации трудовой деятельности.
Приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере автодорожного и аэродромного строительства, а также характеристика работ и трудовые функции работников, занимающихся строительством и содержанием автомобильных дорог и автомагистралей.
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор дорожного катка (4, 5 разряды) - 3 уровень ОРК;
2) Оператор дорожного катка (6, 7, 8 разряды) - 4 уровень ОРК;
3) Машинист автогрейдера (5, 6, 7, 8 разряды) - 3 уровень ОРК;
4) Машинист укладчика асфальтобетона (6, 7 разряды) - 3 уровень ОРК;
5) Машинист укладчика асфальтобетона (8 разряд) - 4 уровень ОРК;
6) Машинист бетоноукладчика (6 разряд) - 3 уровень ОРК;
7) Машинист бетоноукладчика (8 разряд) - 4 уровень ОРК;
8) Геодезист - 6 уровень ОРК;
9) Инженер по подготовке производства - 6 уровень ОРК;
10) Инженер по дорожному строительству - 6 уровень ОРК;
11) Инженер по дорожно-строительным материалам (дорожная лаборатория) - 6 уровень ОРК;

12) Басшы (басқарушы) (құрылыста) – СБШ 8-деңгейі.
3-тарау. Мамандықтар карточкалары
9. "Автогрейдер машинисі" (5, 6, 7, 8-разрядтар) кәсіп карточкасы
Топ коды
8342-1
Кәсіп атауының коды:
8342-1-002
Кәсіптің атауы:
Автогрейдер машинисті (5, 6, 7, 8-разрядтар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік білім (ХҚКО 2-деңгейі)
Мамандығы:
1402100
Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Біліктілігі: Автогрейдер машинисі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
8342-2-001 Бульдозер машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жол төсемесіне арналған жол үйінділері мен негіздерін тегістеу және дайындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Автогрейдердің жарамсыз бөліктерін монтаждау, бөлшектеу.
2. Автогрейдерді басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-еңбек функциясы:
Автогрейдердің жарамсыз бөліктерін монтаждау, бөлшектеу.
1-дағды: Автогрейдерде орнатылған барлық жабдықтарды бос жүрісте тексеру.
Машықтар:
5 разряд үшін: 66 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (90 аттың күшіне дейін);
6 разряд үшін: қуаты 66-дан 100 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (90-нан 135 аттың күшіне дейін);
7-разряд үшін: қуаты 100-ден 150 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (135-тен 200 аттың күшіне дейін), жұмыс органдарын тұрақтандыру жүйесімен жабдықталған автогрейдерлер;
8-разряд үшін: қуаты 150-ден 180 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (200-ден 240 аттың күшіне дейін).
1. Автогрейдерде орнатылған барлық механизмдер мен жабдықтарды тексеру.
2. Жабдық пен автогрейдердің күйін анықтау.
3. Автогрейдерді алдын ала іске қосу және жұмыс режиміне шығару.
Білімдер:
1. Құрылғының мақсатын, жіктелуін, автогрейдердің жұмыс принципі мен сипаттамаларын, механизмдері мен жабдықтары.
2. Автогрейдердің техникалық сипаттамалары.

12) Инженер по надзору за строительством - 6 уровень ОРК;
13) Начальник лаборатории (в строительстве) - 6 уровень ОРК;
14) Главный геодезист (в строительстве) - 7 уровень ОРК;
15) Руководитель (управляющий) (в строительстве) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии: "Машинист автогрейдера" (5, 6, 7, 8 разряды)
Код группы
8342-1
Код наименования занятия
8342-1-002
Наименование профессии:
Машинист автогрейдера
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
Техническое и профессиональное образование (2 уровень МСКО)
Специальность:
1402100
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация: Машинист автогрейдера
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
8342-2-001 Машинист бульдозера
Основная цель деятельности:
Планировка и подготовка дорожных насыпей и оснований для дорожной одежды.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Монтаж, демонтаж неисправных частей автогрейдера.
2. Управление автогрейдером.
Дополнительные трудовые функции:
Оформление технической документации.
Трудовая функция 1:
Монтаж, демонтаж неисправных частей автогрейдера.
Навык 1:
Проверка всего оборудования на холостом ходу, установленных на автогрейдере.
Умения:
Для 5 разряда: автогрейдеры с двигателем мощностью до 66 киловатт (до 90 лошадиных сил);
Для 6 разряд: автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 66 до 100 киловатт (свыше 90 до 135 лошадиных сил);
Для 7 разряд: автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 100 до 150 киловатт (свыше 135 до 200 лошадиных сил), автогрейдеры, оснащенные системой стабилизации рабочих органов;
Для 8 разряд: автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 150 до 180 киловатт (свыше 200 до 240 лошадиных сил).
1. Проводить осмотр всех механизмов и оборудования, установленных наавтогрейдере.
2. Определять состояние оборудования и автогрейдера.
3. Осуществлять предварительный запуск ивывод автогрейдера на рабочий режим.
Знания:
1. Назначения, классификации устройства, принципа действия и характеристик атвогрейдера, механизмов и оборудования.
2. Технических характеристик автогрейдера.

3. Жол ережесі.
4. Техникалық және технологиялық регламенттер.
5. ҚНжЕ, құрылыс нормаларын және ережелер жинағын, ГОСТ, жабдықтар мен қызмет түрінің техникалық шарттары.
6. Құрылыс машиналарының, механикаландырылған аспаптардың, құрылғылардың техникалық сипаттамалары.
7. Автогрейдерлердің жұмыс жабдықтарын монтаждау және бөлшектеу технологиясы.
8. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы негіздері.
2-еңбек функциясы:
Автогрейдерді басқару
1-дағды:
Нысанда автогрейдерді іске және жұмыс режиміне қосу бойынша операцияларды орындау.
Машықтар:
5 разряд үшін: 66 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (90 аттың күшіне дейін);
6 разряд үшін: қуаты 66-дан 100 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (90-нан 135 аттың күшіне дейін);
7-разряд үшін: қуаты 100-ден 150 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (135-тен 200 аттың күшіне дейін), жұмыс органдарын тұрақтандыру жүйесімен жабдықталған автогрейдерлер;
8-разряд үшін: қуаты 150-ден 180 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (200-ден 240 аттың күшіне дейін).
1. Автогрейдерді объектідегі жұмыс режиміне қосу және шығару.
2. Жұмыс жүргізуге қызмет көрсетуге арналған механизмдерді, айлабұйымдар мен құралдарды тиеу және түсіру.
3. Жол төсемін және басқа беттерді тазалау.
4. Автогрейдердің техникалық пайдалану талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Автогрейдер механизмдерінің құрылысы мен мақсаты.
2. Топырақтың түрлері мен қасиеттері.
3. Автогрейдер көмегімен салынатын жер құрылыстарының түрлері.
4. Жер жұмыстарын өндіру технологиясының негізгі ережелері.
5. Асфальтбетон жамылғылары мен қара тұтқырғыштармен өңделген материалдардан төселген жамылғылардың негізгі түрлері.
6. Қара жамылғыларды салу кезінде қолданылатын мастикалардың, эмульсиялардың, асфальт қоспаларының және инертті толтырғыштардың түрлері.
7. Асфальтбетон жамылғылары және қара тұтқырғыштармен өңделген жамылғыларды механикаланды-рылған аспаптың көмегімен бөлшектеу, кесу және бітеу тәсілдері.
2-дағды:
Топырақтарды өңдеу, жылжыту, тегістеу кезінде автогрейдерді басқару
Машықтар:
7-разряд үшін: қуаты 100-ден 150 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (135-тен 200 аттың күшіне дейін), жұмыс органдарын тұрақтандыру жүйесімен жабдықталған автогрейдерлер;
8-разряд үшін: қуаты 150-ден 180 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (200-ден 240 аттың күшіне дейін).
1. Автогрейдерді басқару, оны жұмысқа дайындау, огың техникалық күйін дайындау.
2. Қажет болған жағдайда автогрейдердің механизмдері мен агрегаттарын реттеу.
3. Автогрейдерге техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу.

3. Правил дорожного движения.
4. Технических и технологических регламентов.
5. СНиПов, строительных норм и свод правил, ГОСТ, технических условий на оборудования и вида деятельности.
6. Технических характеристик строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений.
7. Технологии монтажа и демонтажа рабочего оборудования автогрейдеров
8. Основы охраны труда и техники безопасности.
Трудовая функция 2:
Управление автогрейдером.
Задача 1:
Выполнение операции по запуску и вывода автогрейдера на рабочий режим на объекте.
Умения:
Для 5 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью до 66 киловатт (до 90 лошадиных сил);
Для 6 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 66 до 100 киловатт (свыше 90 до 135 лошадиных сил);
Для 7 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 100 до 150 киловатт (свыше 135 до 200 лошадиных сил), автогрейдеры, оснащенные системой стабилизации рабочих органов;
Для 8 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 150 до 180 киловатт (свыше 200 до 240 лошадиных сил);
1. Осуществлять запуск и вывод автогрейдера на рабочий режим на объекте.
2. Проводить погрузку и разгрузку механизмов, приспособлений и инструмента, предназначенных для обслуживания ведения работ.
3. Осуществлять расчистку дорожного полотна и других поверхностей.
4. Соблюдать требования технической эксплуатации автогрейдера.
Знания:
1. Устройства и назначения механизмов автогрейдера.
2. Видов и свойств грунтов.
3. Видов земляных сооружений, возводимых с помощью автогрейдера.
4. Основных положений технологии производства земляных работ.
5. Основных видов асфальтобетонных покрытий и покрытий из материалов, обрабатываемых черными вяжущими.
6. Видов мастик, эмульсий, асфальтовых смесей и инертных заполнителей, применяемых при устройстве черных покрытий,
7. Способов разборки, обрубки и заделки с помощью механизированного инструмента асфальтобетонных покрытий и покрытий, обработанных черными вяжущими.
Навык 2:
Управление автогрейдером при разработке, перемещении, планировке грунтов
Умения:
Для 7 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 100 до 150 киловатт (свыше 135 до 200 лошадиных сил), автогрейдеры, оснащенные системой стабилизации рабочих органов;
Для 8 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 150 до 180 киловатт (свыше 200 до 240 лошадиных сил);
1. Управлять автогрейдером, подготавливать его к работе, проверять его технического состояния.
2. Проводить, при необходимости, регулировку механизмов и агрегатов автогрейдера.
3. Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт автогрейдера.

4. Қатты және тоң топырақтарды қопсыту.
5. Бетті қалыпқа келтіру және тегістеу.
6. Жұмыс сызбалары мен сұлбаларды оқу.
Білімдер:
1. Жер жұмыстарын жүргізу технологиясының негізгі ережелері.
2. Қатты және тоң топырақтардың түрлері мен қасиеттері.
3. Автогрейдер көмегімен салынатын жер құрылыстарының түрлері.
4. Жер мен жер төсемесінің биіктік белгілері.
5. Автогрейдерлердің құрылысын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық сипаттамалары.
6. Автогрейдерлерді техникалық пайдаланудың ережелері.
7. Автогрейдерлерді қауіпсіз басқару ережелері.
8. Ақаулардың пайда болу себептерін және оларды жою тәсілдері.
9. Автогрейдермен жұмыстарды орындау барысында өндірім нормалары.
10. Орындалатын жұмыстар сапасына қойылатын талаптары.
11. Автогрейдер машинисттерінің еңбекақын төлеу жүйесі.
12. Жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Қосымша еңбек функциясы:
Техникалық құжаттаманы рәсімдеу
1-дағды:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
5 разряд үшін: 66 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (90 аттың күшіне дейін);
6 разряд үшін: қуаты 66-дан 100 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (90-нан 135 аттың күшіне дейін);
7-разряд үшін: қуаты 100-ден 150 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (135-тен 200 аттың күшіне дейін), жұмыс органдарын тұрақтандыру жүйесімен жабдықталған автогрейдерлер;
8-разряд үшін: қуаты 150-ден 180 киловаттқа дейінгі қозғалтқышы бар автогрейдерлер (200-ден 240 аттың күшіне дейін).
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы құру.
2. Бульдозерді пайдаланумен байланысты жұмыстарды есепке алуды жүргізу.
Білімдер:
1. Орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы және алғашқы есептілік ережелерін құрудың тәртібі мен нысандары.
2. Телімді төсемені төсеуге дайындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және электрқауіпсіздігі ережелері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, стреске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
5
Учаске шебері
10. "Асфальтбетон төсегіштің машинисі" (6, 7 разрядттар) кәсіп карточкасы
Топ коды
7119-9
Кәсіп атауының коды:
7119-9-005
Кәсіптің атауы:
Асфальтбетон төсегіштің машинисті (6, 7 разрядттар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(ХҚКО 2-деңгейі)
Мамандығы:

4. Осуществлять разрыхление твердых и мерзлых грунтов
5. Проводить профилирование и планировку поверхности.
6. Читать рабочие чертежи и схемы.
Знания:
1. Основных положений технологии производства земляных работ;
2. Видов и свойства твердых и мерзлых грунтов;
3. Видов земляных сооружений, возводимых с помощью автогрейдера;
4. Высотных отметок земли и земляного полотна;
5. Устройства, принципа работы и технических характеристик автогрейдеров;
6. Требований технической эксплуатации автогрейдеров;
7. Правил безопасной эксплуатации автогрейдеров;
8. Причин возникновения неисправностей и способы их устранения;
9. Нормы выработки, при выполнении работ на автогрейдере;
10. Требований к качеству выполняемых работ;
11. Системы оплаты труда машинистов автогрейдера;
12. Правил техники безопасности при проведении дорожно-строительных работ.
Дополнительная трудовая функция:
Оформление технической документации
Навык 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:
Для 5 разряда: автогрейдеры с двигателем мощностью до 66 киловатт (до 90 лошадиных сил);
Для 6 разряда: автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 66 до 100 киловатт (свыше 90 до 135 лошадиных сил);
Для 7 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 100 до 150 киловатт (свыше 135 до 200 лошадиных сил), автогрейдеры, оснащенные системой стабилизации рабочих органов;
Для 8 разряда: Автогрейдеры с двигателем мощностью свыше 150 до 180 киловатт (свыше 200 до 240 лошадиных сил);
1. Составлять и вести техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
2. Вести учет работы бульдозера, связанный с его эксплуатацией.
Знания:
1. Порядка и формы составления технической документации и правил первичной отчетности по выпоненным работам;
2. Правил и инструкций по охране труда, пожарной и электробезопасности, производственной санитарии при подготовке участка к укладке дорожного полотна.
Возможность признания навыка
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, строссоустойчивость.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
5
Мастер участка
10. Карточка профессии: "Машинист укладчика асфальтобетона" (6, 7 разряды)
Код группы
7119-9
Код наименования занятия
7119-9-005
Наименование профессии:
Машинист укладчика асфальтобетона (6, 7 разряды)
Уровень квалификации по ОРК:
3
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО (2 уровень МСКО)
Специальность:

1402100
Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Біліктілігі: Асфальтбетон төсегіштің машинисті
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет емес
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
7114-3-001 Асфальтбетоншы
8342-9-003 Бетон төсегіштің машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Асфальтбетон қоспаларын үлестіру, төсеу және алдын ала тығыздау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Асфальтбетон төсегіштің барлық механизмдерін тексеру және нысанда жұмысқа дайындау.
2. Асфальтбетон төсегішті басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
1-еңбек функциясы:
Нысандағы асфальтбетон төсегіштің барлық механизмдерін тексеру және нысанда жұмысқа дайындау
1- дағды: Асфальт төсегіштің барлық механизмдерін тексеру
Машықтар:
6-разряд үшін: өнімділігі сағатына 150 тоннаға дейінгі асфальтбетон төсегіштер;
7-разряд үшін: өнімділігі сағатына 150 тоннадан асатын асфальтбетон төсегіштер;
1. Асфальтбетон төсеушінің техникалық жай-күйін анықтау:
- асфальт төсегішті алдын ала тексеру және дайындау;
- жанармай құюды жүзеге асыру;
- барлық жүйелер мен механизмдердің жарамдылығын тексеру;
- машинаны асфальтбетон қоспасының белгілі бір түрімен жұмыс істеуге теңшеу.
2. Асфальтбетон төсеушінің ақаулықтарын анықтау және жою.
3. Асфальтбетон төсегішті жұмыс режиміне қосу және шығару.
4. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Асфальтбетон төсегіш пен оның механизмдерінің міндеттерін, қондырғының жіктелуін, әрекет ету қағидасын және сипаттамасын.
2. Техникалық және технологиялық регламенттерді.
3. Жабдықтардың қызмет түрлеріне арналған ҚНжЕ, құрылыс нормалары мен ережелер жинағын, ГОСТ, техникалық шарттарды.
4. Құрылыс машиналарының, механикаландырылған аспаптардың, тетіктердің техникалық сипаттамаларын.
5. Асфальтбетон төсегіштің құрылысын және пайдалану ережелері.
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
2-еңбек функциясы:
Асфальтбетон төсегішті басқару
1-дағды:
Асфальтбетон қоспасын үлестіру, төсеу және алдын ала тығыздау.
Машықтар:
6 разряд үшін: сағатына 150 тоннаға дейін жұмыс істейтін ірі құрылыс машиналарын басқару.
7 разряд үшін: өнімділігі сағатына 150 тоннадан асатын ірі құрылыс машиналарын басқару.

1402100
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация:
Машинист укладчика асфальтобетона
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
7114-3-001 Асфальтобетонщик;
8342-9-003 Машинист бетоноукладчика
Основная цель деятельности:
Распределение, укладка и предварительное уплотнение асфальтобетонных смесей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Осмотр всех механизмов и подготовка к работе укладчика асфальтобетона на объекте;
2. Управление укладчиком асфальтобетона.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Трудовая функция 1:
Осмотр всех механизмов и
подготовка к работе укладчика асфальтобетона на объекте.
Навык 1:
Выполение осмотра всех механизмов укладчика асфальтобетона.
Умения:
Для 6 разряда: укладчики асфальто-бетона производительностью до 150 тонн в час.
Для 7 разряда: укладчики асфальтобетона производительностью свыше 150 тонн в час.
1. Определять техническое состояние укладчика асфальтобетона: - проводить предварительную проверку и подготовку асфальтоукладчика; - осуществлять заправку топливом; - проверять исправность всех систем и механизмов; - настраивать машину на работу с конкретным типом асфальтобетонной смеси. 2. Выявлять и устранять неисправности укладчика асфальтобетона. 3. Осуществлять запуск и вывод укладчика асфальтобетона на рабочий режим. 4. Использовать средства индивидуальной защиты.
Знания:
1. Назначения, классификации устройства, принципа действия и характеристики укладчика асфальтобетона, его механизмов.
2. Технических и технологических регламентов.
3. СНиПов, строительных норм и свод правил, ГОСТ, технических условий на
оборудования вида деятельности.
4. Технических характеристик строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений.
5. Устройства и правил эксплуатации укладчика асфальтобетона.
6. Охраны труда и техники безопасности.
Трудовая функция 2
Управление укладчиком асфальтобетона
Навык 1:
Распределение, укладка и предварительное уплотнение асфальтобетонной смесей
Умения:
Для 6 разряда: управлять крупными строительными машинами, производительностью до 150 тонн в час.
Для 7 разряда: Управлять крупными строительными машинами, производительностью свыше 150 тонн в час.

1. Асфальтбетон төсеу процесін тиімді бақылау.
2. Сызбаларды оқу.
3. Қоспаны толтыру.
4. Асфальтбетон қоспасын бетіне біркелкі және дәл төсеу.
5. Асфальтбетон төсегішті басқарудың әртүрлі режимдерін қолданыңыз.
6. Некенің себептерін анықтаңыз және талдаңыз.
Білімдер:
1. Қолданылатын материалдардың сұрыптамасы мен таңбалануын.
2. Жол қозғалысы ережелерін.
3. Асфальтбетон төсегішті басқару режимдерін.
4. Жұмыс жүргізу тәсілдері мен олардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды.
5. Жанар және жағар май материалдарының шығын нормаларын.
6. Жұмыстар сапасын бағалау әдістерін.
7. Ақаудың түрлерін және оның алдын алу, жою амалдарын.
Қосымша еңбек функциясы:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды рәсімдеу
1-дағды:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
6 разряд үшін:
1. Өнімділігі сағатына 150 тоннаға дейінгі ірі құрылыс машиналары үшін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жасау және жүргізу.
7 разряд үшін:
1. Өнімділігі сағатына 150 тоннадан асатын ірі құрылыс машиналары үшін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы жасау және жүргізу.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманы жасау ережелері мен нысандарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, сабырлылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
4
Бетон төсегіштің машинисті
11. "Асфальтбетон төсегіштің машинисі" (8 разряд) кәсіп карточкасы
Топ коды
7119-9
Кәсіп атауының коды:
7119-9-005
Кәсіптің атауы:
Асфальтбетон төсегіштің машинисі (8 разряд)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(ХҚКО 2-деңгейі)
Мамандығы:
1402100
Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Біліктілігі: Асфальтбетон төсегіштің машинисті
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:

1. Эффективно контролировать процесс укладки асфальтобетона.
2. Читать чертежи.
3. Осуществлять засыпку смеси.
4. Осуществлять равномерную и точную укладку асфальтобетонной смеси на поверхности.
5. Использовать различные режимы управления укладчиком асфальтобетона.
6. Выявлять и анализировать причины брака.
Знания:
1. Сортамента и маркировки применяемых материалов;
2. Правил дорожного движения;
3. Режимов управления укладчиком асфальтобетона;
4. Способов производства работ и технических требований к их качеству;
5. Нормы расхода горючих и смазочных материалов;
6. Методов оценки качества работ;
7. Видов брака и способов его предупреждения и устранения.
Дополнительная трудовая функция:
Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Навык 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:
Для 6 разряда:
1. Составлять и вести техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами, для крупных строительных машин, производительностью до 150 тонн в час.
Для 7 разряда:
1. Составлять и вести техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами, для крупных строительных машин, производительностью свыше 150 тонн в час.
Знания:
1. Порядка и формы составления технической документации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4
Машинист бетоноукладчика
11. Карточка профессии: "Машинист укладчика асфальтобетона" (8 разряд)
Код группы
7119-9
Код наименования занятия
7119-9-005
Наименование профессии:
Машинист укладчика асфальтобетона (8 разряд)
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО (2 уровень МСКО)
Специальность:
1402100
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация:
Машинист укладчика асфальтобетона
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:

7114-3-001 Асфальтбетоншы
8342-9-003 Бетон төсегіштің машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Асфальтбетон қоспаларын үлестіру, төсеу және алдын ала тығыздау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Асфальтбетон төсегіштің барлық механизмдерін тексеру және нысанда жұмысқа дайындау.
2. Асфальтбетон төсегішті басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
1-еңбек функциясы:
Нысандағы асфальтбетон төсегіштің барлық механизмдерін тексеру және нысанда жұмысқа дайындау
1-дағды: Асфальт төсегіштің барлық механизмдерін тексеру
Білімдер:
Термопрофилдеу машиналарының жиынтығына кіретін асфальтбетон төсегіштер.
1. Асфальтбетон төсеушінің техникалық жағдайын анықтау:
- асфальт төсегішті алдын ала тексеру және дайындау;
- жанармай құюды жүзеге асыру;
- барлық жүйелер мен механизмдердің жарамдылығын тексеру;
- машинаны асфальтбетон қоспасының белгілі бір түрімен жұмыс істеуге теңшеңіз.
1. Асфальтбетон төсеушінің техникалық жай-күйін анықтау.
2. Асфальтбетон төсеушінің ақаулықтарын анықтау және жою.
3. Асфальтбетон төсегішті жұмыс режиміне қосу және шығару.
4. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
5. Асфальтбетон төсегіштің жарамсыз бөлшектері мен механизмдерін монтаждау және бөлшектеу.
Білімдер:
1. Асфальтбетон төсегіш пен оның механизмдерінің міндеттерін, қондырғының жіктелуін, әрекет ету қағидасын және сипаттамасы.
2. Техникалық және технологиялық регламенттер.
3. Жабдықтардың қызмет түрлеріне арналған ҚНжЕ, құрылыс нормалары мен ережелер жинағын, ГОСТ, техникалық шарттар.
4. Құрылыс машиналарының, механикаландырылған аспаптардың, тетіктердің техникалық сипаттамалары.
5. Асфальтбетон төсегіштің құрылысын және пайдалану ережелері.
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
7. Асфальтбетон төсеу механизмдерін ағымдағы және профилактикалық жөндеу технологиялары.
2-еңбек функциясы:
Асфальтбетон төсегішті басқару
1-дағды:
Асфальтбетон қоспасын үлестіру, төсеу және алдын ала тығыздау.
Машықтар:
1. Ірі құрылыс машиналарын басқару.
2. Асфальтбетон төсеу процесін тиімді бақылау.
3. Сызбаларды оқи білу.
4. Қоспаны толтыру.
5. Асфальтбетон төсеушісін басқару.
6. Асфальтбетон төсегішті басқарудың әртүрлі режимдерін қолдану.
7. Ақау себептерін анықтау және талдау.
Білімдер:
1. Қолданылатын материалдардың сұрыптамасы мен таңбалануы.
2. Жол қозғалысы ережелерін.
3. Асфальтбетон төсегішті басқару режимдері.
4. Жұмыс жүргізу тәсілдері мен олардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды.

7114-3-001 Асфальтобетонщик;
8342-9-003 Машинист бетоноукладчика
Основная цель деятельности:
Распределение, укладка и предварительное уплотнение асфальтобетонных смесей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Осмотр всех механизмов и подготовка к работе укладчика асфальтобетона на объекте;
2. Управление укладчиком асфальтобетона.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Трудовая функция 1:
Осмотр всех механизмов и
подготовка к работе укладчика асфальтобетона на объекте.
Навык 1:
Выполение осмотра всех механизмов укладчика асфальтобетона.
Умения:
Укладчики асфальтобетона, входящие в комплект машин термо-профилирования.
1. Определять техническое состояние укладчика асфальтобетона:
– проводить предварительную проверку и подготовку асфальтоукладчика;
– осуществлять заправку топливом;
– проверять исправность всех систем и механизмов;
– настраивать машину на работу с конкретным типом асфальтобетонной смеси.
укладчика асфальтобетона.
2. Выявлять и устранять неисправности укладчика асфальтобетона.
3. Осуществлять запуск и вывод укладчика асфальтобетона на рабочий режим.
4. Использовать средства индивидуальной защиты.
5. Осуществлять монтаж и демонтаж неисправных частей и механизмов укладчика асфальтобетона.
Знания:
1. Назначения, классификации устройства, принципа действия и характеристики укладчика;
асфальтобетона, его механизмов;
2. Технических и технологических регламентов;
3. СНиПов, строительных норм и свод правил, ГОСТ, технических условий на оборудования вида деятельности;
4. Технических характеристик строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений;
5. Устройства и правил эксплуатации укладчика асфальтобетона;
6. Охраны труда и техники безопасности.
7. Технологии текущего и профилактического ремонта механизмов укладчика асфальтобетона.
Трудовая функция 2
Управление укладчиком асфальтобетона
Навык 1:
Распределение, укладка и предварительное уплотнение асфальтобетонной смесей
Умения:
1. Управлять крупными строительными машинами.
2. Эффективно контролировать процесс укладки асфальтобетона.
3. Уметь читать чертежи.
4. Осуществлять засыпку смеси.
5. Управлять укладчиком асфальтобетона.
6. Использовать различные режимы управления укладчиком асфальтобетона.
7. Выявлять и анализировать причины брака.
Знания:
1. Сортамента и маркировки применяемых материалов;
2. Правил дорожного движения;
3. Режимов управления укладчиком асфальтобетона;
4. Способов производства работ и технических требований к их качеству;

5. Жанар және жағар май материалдарының шығын нормалары.
6. Жұмыстар сапасын бағалау әдістері.
7. Ақаудың түрлерін және оның алдын алу, жою амалдары.
Қосымша еңбек функциясы:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды рәсімдеу
1-дағды:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды жасау және жүргізк
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманы жасау ережелері мен нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, сабырлылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
4
Бетон төсегіштің машинисті
12. "Бетонтөсегіштің машинисі" (6 разряд) кәсіп карточкасы
Топ коды
8342-9
Кәсіп атауының коды:
8342-9-003
Кәсіптің атауы:
Бетон төсегіштің машинисті (6 разряд)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(БХСЖ 2-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:
1402100
Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Білім деңгейі:
Бетон төсегіштің машинисті
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет емес
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
7114-3-002 Бетоншы
7119-9-005 Асфальтбетон төсегіштің машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бетон қоспаларын үлестіру, төсеу және алдын ала тығыздау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Нысандағы бетон төсегіштің барлық механизмдерін тексеру және жұмысқа дайындау.
2. Бетонтөсегішті басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды рәсімдеу
1-еңбек функциясы:
Нысандағы бетон төсегіштің барлық механизмдерін тексеру және жұмысқа дайындау
1-дағды:
Бетон төсегіштің барлық механизмдерін тексеру.
Машықтар:
1. Бетон төсегіштің техникалық жағдайын анықтау.
2. Ауысым сайын қызмет көрсету көлемінде металл конструкцияларының, аспаптардың, бетон төсегіштің тораптары мен бөлшектерінің ұсақ ақауларының және/немесе механикалық зақымдануларының болуын тексеруді жүзеге асыру.

5. Нормы расхода горючих и смазочных материалов;
6. Методов оценки качества работ;
7. Видов брака и способов его предупреждения и устранения.
Дополнительная трудовая функция:
Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Навык 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:
1. Составлять и вести техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
Знания:
1. Порядка и формы составления технической документации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4
Машинист бетоноукладчика
12. Карточка профессии: "Машинист бетоноукладчика" (6 разряд)
Код группы
8342-9
Код наименования занятия
8342-9-003
Наименование профессии:
Машинист бетоноукладчика
Уровень квалификации по ОРК:
3
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО (2 уровень МСКО)
Специальность:
1402100
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация:
Машинист бетоноукладчика
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
7114-3-002 Бетонщик;
7119-9-005 Машинист укладчика асфальтобетона.
Основная цель деятельности:
Распределение, укладка и предварительное уплотнение бетонных смесей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Осмотр всех механизмов и подготовка к работе бетоноукладчика на объекте;
2. Управление бетоноукладчиком
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами.
Трудовая функция 1:
Осмотр всех механизмов и подготовка к работе бетоноукладчика на объекте
Задача 1:
Выполнение осмотра всех механизмов бетоноукладчика.
Умения:
1. Определять техническое состояние бетоноукладчика.
2. Осуществлять проверку наличия мелких дефектов и/или механических повреждений металлоконструкций, приборов, узлов и деталей бетоноукладчика в объеме ежесменного обслуживания.

3. Бетон төсегішті тексеру, ауысымдық қызмет көрсету көлеміндегі элементтер мен тораптардың ақаулары мен ақауларын анықтау.
4. Бетон төсеу механизмдеріне профилактикалық техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу (бөлшектемей).
5. Бетон төсегіштің ақаулы бөліктері мен механизмдерін монтаждауды және бөлшектеуді жүзеге асыру
6. Бетон төсегішті жаңа құрылыс объектісіне қайта орналастыруға немесе механикаландыру базасына дербес немесе біліктілігі анағұрлым жоғары қызметкердің басшылығымен тасымалдауға даярлауды жүргізу.
7. Бетон төсегіштің жұмыс тораптары мен бөлшектерін әр түрлі ластанудан тазартып, жинау-жуу жұмыстарын жүргізу.
8. Бетон төсеу жүйелеріндегі майлардың, техникалық сұйықтықтардың және судың деңгейін тексеру, құюды жүргізу және оларды толтыру (қажет болған жағдайда).
9. Бетон төсегіштің отын жүйесін толтырыңыз.
10. Тиісті бетон төсеу жүйелерінде жанармай, май, техникалық сұйықтықтардың ағып кетпеуін тексеріңіз
11. Бетон төсегіштің жұмыс қабілеттілігіне және оның жұмыс істемей тұрған кезде сынау әдісімен жұмысқа дайындығына сынақтар жүргізу, бетон төсеу жүйелерінде бөгде шулардың болмауын тексеру.
12. Ұсақ ақауларды жою.
13. Бетон төсегішті жұмыс режиміне қосу және шығару.
14. Бетон төсеу процесінде жұмыс органдарының дұрыстығын бақылау.
15. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
Білімдер:
1. Бетонтөсегіш пен оның механизмдерінің міндеттерін, қондырғының жіктелуін, әрекет ету қағидасы және сипаттамасы.
2. Техникалық және технологиялық регламенттер.
3. Жабдықтардың қызмет түрлеріне арналған ҚНжЕ, құрылыс нормалары мен ережелер жинағын, ГОСТ, техникалық шарттар.
4. Құрылыс машиналарының, механикаландырылған аспаптардың, тетіктердің техникалық сипаттамалары.
5. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
6. Асфальтбетон төсегіштің құрылысын және пайдалану ережелері.
7. Бетонтөсегіштің механизмдерін ағымдағы және профилактикалық жөндеу технологиясы.
2-еңбек функциясы:
Бетонтөсегішті басқару.
1-дағды:
Бетонтөсегішті басқару бойынша жұмыстарды атқару
Машықтар:
1. Бетон төсегішті басқару.
2. Технологиялық құжаттаманы оқыңыз: схемалар, сызбалар, технологиялық карталар.
3. Бетон төсегішті басқарудың әртүрлі режимдерін қолданыңыз.
4. Некенің себептерін анықтаңыз және талдаңыз.
5. Ауысымдық қызмет көрсету көлемінде тазарту операцияларын жүргізу
6. Бетон төсегіштің жұмыс жабдықтарын, өлшеу және бақылау-реттеу құралдарын баптау, олардың жарамдылығын тексеру.
7. Пайдалану ережелеріне сәйкес бетон төсегіштің жұмыс жабдықтарын, өлшеу және бақылау-реттеу құралдарын пайдалану.

3. Производить осмотр бетоноукладчика, выявлять неисправности и дефекты элементов и узлов в объеме ежесменного обслуживания.
4. Выполнять профилактическое техническое обслуживание и мелкий ремонт механизмов бетоноукладчика (без разборки).
5. Осуществлять монтаж и демонтаж неисправных частей и механизмов бетоноукладчика
6. Проводить подготовку бетоноукладчика к перебазированию на новый объект строительства или к транспортировке на базу механизации самостоятельно или под руководством работника с более высоким уровнем квалификации.
7. Проводить очистку рабочих узлов и деталей бетоноукладчика от различного рода загрязнений и проводить уборочно-моечные работы.
8. Проверять уровень масел, технических жидкостей и воды в системах бетоноукладчика, проводить заправку и долив их (при необходимости).
9. Заправлять топливную систему бетоноукладчика.
10. Проверять отсутствие течи топлива, масла, технических жидкостей в соответствующих системах бетоноукладчика
11. Проводить испытания работоспособности бетоноукладчика и готовности его к работе методом пробного запуска на холостом ходу, проверка отсутствия посторонних шумов в системах бетоноукладчика.
12. Устранять мелкие неисправности.
13. Осуществлять запуск и вывод бетоноукладчика на рабочий режим.
14. Контролировать исправность рабочих органов в процессе работы бетоноукладчика.
15. Использовать средства индивидуальной защиты.
Знания:
1. Назначения, классификации устройства, принципа действия и характеристики бетоноукладчика, его механизмов;
2. Технических и технологических регламентов;
3. СНиПов, строительных норм и свод правил, ГОСТ, технических условий на оборудования вида деятельности;
4. Технических характеристик строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений;
5. Охраны труда и техники безопасности;
6. Устройства и правил эксплуатации бетоноукладчика;
7. Технология текущего и профилактического ремонта механизмов бетоноукладчика.
Трудовая функция 2
Управление бетоноукладчиком.
Задача 1:
Выполнение работ по управлению бетоноукладчиком
Умения:
1. Управлять бетоноукладчиком.
2. Читать технологическую документацию: схемы, чертежи, технологические карты.
3. Использовать различные режимы управления бетоноукладчика.
4. Выявлять и анализировать причины брака.
5. Проводить очистительные операции в объеме ежесменного обслуживания
6. Настраивать рабочее оборудование, измерительный и контрольно-регулировочный инструмент бетоноукладчика, проверять их исправность.
7. Эксплуатировать рабочее оборудование, измерительный и контрольно-регулировочный инструмент бетоноукладчика в соответствии с правилами эксплуатации.

8. Тиісті бетон төсеу жүйелерінде отынды, майды, техникалық сұйықтықтарды және суды ауыстыруды және/немесе толтыруды жүргізу.
9. Бетон төсеу элементтерінің қосылыстарының тығыздығын бақылау.
10. Бетон төсегішті және оның жұмыс органдарын ақаулардың және/немесе механикалық зақымданулардың бар-жоғын тексеріңіз
11. Бетон төсегішті және оның жұмыс органдарын, бөлшектері мен тораптарын тексеру, жұмыстың басында және соңында бетон төсегішті қабылдау /тапсыру.
12. Бетон төсегіштің және оның жабдықтарының жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
13. Бетон төсегіштің дыбыстық және жарық дабылының жарамдылығын тексеру және олардың жұмыс процесінде жарамды күйін қамтамасыз ету
14. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
15. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, электр қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
16. Бетон төсегішті және оның жабдықтарын, басқару тетіктері мен жүйелерін пайдалану қағидаларын сақтау
17. Персоналдың өмірі мен денсаулығына қауіп төнген жағдайда, штаттан тыс жағдайларда бетон төсегіштің жұмысын тоқтату.
18. Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
1. Қолданылатын материалдардың сұрыптамасы мен таңбалануы.
2. Жол қозғалысы ережелері.
3. Бетон төсегішті басқару режимдері.
4. Жұмыс жүргізу тәсілдері мен олардың сапасына қойылатын техникалық талаптары.
5. Жанар және жағар май материалдарының шығын нормалары.
6. Жұмыстар сапасын бағалау әдістері.
7. Ақаудың түрлерін және оның алдын алу, жою амалдары.
Қосымша еңбек функциясы:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды рәсімдеу
1-дағды:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды жасау.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманы жасау ережелері мен нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, сабырлылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
4
Асфальтбетонтөсегіштің машинисті
13. "Бетонтөсегіштің машинисі" (7 разряд) кәсіп карточкасы
Топ коды
8342-9
Кәсіп атауының коды:
8342-9-003
Кәсіптің атауы:
Бетон төсегіштің машинисті (7 разряд)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(БХСЖ 2-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:

8. Проводить замену и/или долив топлива, масла, технических жидкостей и воды в соответствующих системах бетоноукладчика. 9.Контролировать герметичность соединений элементов бетоноукладчика.
9. Проверять бетоноукладчик и его рабочие органы на наличие дефектов и/или механических повреждений
10. Проводить осмотр бетоноукладчика и его рабочих органов, деталей и узлов, принимать /сдавать бетоноукладчик в начале и при окончании работы.
11. Устранять мелкие неисправности в работе бетоноукладчика и его оборудования.
12. Проверять исправность звуковой и световой сигнализации бетоноукладчика и обеспечивать их исправное состояние в процессе работы
13. Применять средства индивидуальной защиты.
14. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии, электробезопасности, пожарной и экологической безопасности.
15. Соблюдать правила эксплуатации бетоноукладчика и его оборудования, механизмов и систем управления
17.Останавливать работу бетоноукладчика в случае возникновения опасности для жизни и здоровья персонала, в нештатных ситуациях.
16. Оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
1. Сортамента и маркировки применяемых материалов;
2. Правил дорожного движения;
3. Режимов управления бетоноукладчика;
4. Способов производства работ и технических требований к их качеству;
5. Нормы расхода горючих и смазочных материалов;
6. Методов оценки качества работ;
7. Видов брака и способов его предупреждения и устранения.
Дополнительная трудовая функция:
Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Задача 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:
1. Составлять и вести техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
Знания:
1. Порядка и формы составления технической документации.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4
Машинист укладчика асфальтобетона
13. Карточка профессии: "Машинист бетоноукладчика" (7 разряд)
Код группы
8342-9
Код наименования занятия
8342-9-003
Наименование профессии:
Машинист бетоноукладчика (7 разряд)
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО (2 уровень МСКО)
Специальность:

4 разряд үшін: салмағы 5 тоннаға дейінгі жол катоктары.
5 разряд үшін: салмағы 5 тоннадан 10 тоннаға дейінгі жол катоктары.
1. Катоктың техникалық жай-күйін анықтау (май мен отын деңгейін, басқару жүйесінің және басқа да маңызды компоненттердің жай-күйін тексеру).
2. Катокта орнатылған барлық механизмдер мен жабдықтарды тексеру.
3. Катоктағы ақауларды анықтау және жою.
4. Катоктың ақаулы бөліктерін монтаждауды және бөлшектеуді жүзеге асыру.
5. Профилактикалық жөндеу жүргізу және жөндеудің басқа түрлеріне қатысу.
6. Объектідегі катокты жұмысқа дайындау.
7. Жанар-жағармай материалдарымен толтыру.
8. Катокты іске қосуды және жұмыс режиміне шығаруды жүзеге асыру.
9. Техникамен жұмыс істеу кезінде қатаң қауіпсіздік ережелерін сақтау.
10. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Машиналардың, механизмдерінің міндеттерін, қондырғының жіктелуін, әрекет ету қағидасын және сипаттамасы.
2. Техникалық және технологиялық регламенттер.
3. Жабдықтардың қызмет түрлеріне арналған ҚНжЕ, құрылыс нормалары мен ережелер жинағын, ГОСТ, техникалық шарттар.
4. Құрылыс машиналарының, механикаландырылған аспаптардың, тетіктердің техникалық сипаттамалары.
5. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
6. Жол қозғалысы ережелері.
7. Катокты ағымдағы және сақтық жөндеу технологиясы.
8. Каток құрылысын және пайдалану ережелері.
2-еңбек функциясы:
Катокты басқару.
1-дағды:
Асфальтбетон және басқа да битумды минералды қоспаларды тығыздау.
Машықтар:
4 разряд үшін: салмағы 5 тоннаға дейінгі жол катоктары.
5 разряд үшін: салмағы 5 тоннадан 10 тоннаға дейінгі жол катоктары.
1. Катоктың қозғалысы мен жұмысын басқарыңыз, материалдардың қажетті тығыздығына жету үшін жылдамдық пен қысымды реттеу.
2. Асфальтбетон және басқа битум минералды қоспаларды тығыздау.
3. Материалдың түріне және жұмыс жағдайына байланысты тығыздаудың оңтайлы параметрлерін анықтау.
4. Катоктың сенімділігін сақтау.
5. Ақаулардың себептерін анықтау және талдау.
6. Жобаның жоспарлы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету үшін құрылыс тобының басқа мүшелерімен, инженерлермен және басшылықпен тиімді қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
1. Катокты басқару тәсілдерін, режимдері.
2. Каток жұмысының сенімділігін қолдаудың технологиялық әдістері.
3. Асфальтбетон және басқа да битумды минералды қоспаларды тығыздау әдістері.
4. Қолданылатын материалдардың сұрыпталуы мен таңбалануы.
5. Жұмыстар сапасын бағалау әдістері.
6. Ақаудың түрлерін, оның алдын алу және жою тәсілдері.
Қосымша еңбек функциясы:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды рәсімдеу
1-дағды:
Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамаларды жүргізу және рәсімдеу
Машықтар:

Для 4 разряда: Катки дорожные массой до 5 тонн.
Для 5 разряда: Катки дорожные массой свыше 5 до 10 тонн.
1. Определять технического состояние катка (проверять уровень масла и топлива, состояние системы управления и других важных компонентов).
2. Проводить осмотр всех механизмов и оборудования, установленных на катке.
3. Выявлять и устранять неисправности катка.
4. Осуществлять монтаж и демонтаж неисправных частей катка.
5. Проводить профилактический ремонт и принимать участие в иных различных видах ремонта. 6. Подготавливать к работе каток на объекте.
7. Заправлять горючими и смазочными материалами
8. Осуществлять запуск и вывод катка на рабочий режим.
9. Соблюдать строгие правила безопасности при работе с техникой.
10. Использовать средства индивидуальной защиты.
Знания:
1. Назначения, классификации устройств, принципа действия и характеристик машин, механизмов;
2. Технических и технологических регламентов;
3. СНиПов, строительных норм и свод правил, ГОСТ, технических условий на оборудования и вида деятельности;
4. Технических характеристик строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений;
5. Основы охраны труда и техники безопасности;
6. Правил дорожного движения;
7. Технологии текущего и профилактического ремонта катка;
8. Устройства и правил эксплуатации катка.
Трудовая функция 2:
Управление катком.
Задача 1:
Выполнение уплотнения асфальтобетонных и других битумоминеральных смесей.
Умения:
Для 4 разряда: Катки дорожные массой до 5 тонн.
Для 5 разряда: Катки дорожные массой свыше 5 до 10 тонн.
1. Управлять движением и работой катка, регулирование скорости и давления для достижения необходимой плотности материалов.
2. Производить уплотнение асфальтобетонных и других битумоминеральных смесей.
3. Определять оптимальные параметры уплотнения в зависимости от типа материала и условий работы
4. Поддерживать надежность работы катка.
5. Выявлять и анализировать причины брака.
6. Эффективно взаимодействовать с другими членами строительной бригады, инженерами и руководством, чтобы обеспечить плановую и качественную реализацию проекта.
Знания:
1. Приемов, режимов управления катка.
2. Технологических методов поддержания надежности работы.
3. Методов уплотнения асфальтобетонных и других битумоминеральных смесей.
4. Сортамента и маркировки применяемых материалов.
5. Методов оценки качества работ.
6. Виды брака и способов его предупреждения и устранения.
Дополнительная трудовая функция:
Оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Задача 1:
Ведение и оформление технической документации в соответствии с действующими нормативными документами
Умения:

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
3
4
Автогрейдер машинисі
Бетон төсегіштің машинисті
16. "Геодезист" мамандық карточкасы: кәсіби карточканың сипаттамасы "Құрылыстағы геодезиялық жұмыстар" кәсіби стандартында орналасқан.
17. "Өндірісті дайындау жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы
Топ коды
2141-1
Кәсіп атауының коды:
2141-1-002
Кәсіптің атауы:
Өндірісті дайындау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат (БХСЖ 5-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:
6В073 Сәулет және құрылыс
Білім беру бағдарламасы:
6В07310 Көлік құрылысы
Білім деңгейі:
Академиялық дәрежесі:
Техника және технология бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл; II санатты инженер: санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
2141-4-004 Сапаны қадағалау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндіріс үдерістері мен құрылыс технологияларын әзірлеу және ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық және технологиялық қамтамасыз ету.
2. Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы: Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық және технологиялық қамтамасыз ету.
1-дағды: Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық және технологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Машықтар:

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
3
4
Машинист автогрейдера
Машинист бетоноукладчика
16. Карточка профессии: "Геодезист": описание профессиональной карточки находится в профессиональном стандарте "Геодезические работы в строительстве".
17. Карточка профессии: "Инженер по подготовке производства"
Код группы
2141-1
Код наименования занятия
2141-1-002
Наименование профессии:
Инженер по подготовке производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
КС, приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования
Уровень: образования:
Бакалавриат
(5 уровень МСКО)
Направление подготовки:
6В073 Архитектура и строительство
Образовательная программа:
6В07310
Транспортное строительство
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2141-4-004 Инженер по контролю качества
Основная цель деятельности:
Разработка и организация производственных процессов и технологий строительства
Описание трудовых функций
Основная цель деятельности:
Разработка и организация производственных процессов и технологий строительства
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции
1. Производственно-техническое и технологическое обеспечение строительного производства.
2. Руководство производственно-техническим и технологическим обеспечением строительного производства.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Производственно-техническое и технологическое обеспечение строительного производства.
Задача 1:
Организация производственно-технического и технологического обеспечения строительного производства.
Умения:

1. Жұмыстар жүргізу жобасын (ЖЖЖ) әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындау, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) (қажет болған жағдайда) қолдану арқылы (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде):
- жұмыс өндірісінің сызықтық және желілік кестелерін әзірлеу үшін жұмыстардың, ерекшеліктердің, кестелердің және басқа да техникалық құжаттамалардың сипаттамасын жасау;
- технологиялық және еңбек үдерістерінің карталарын әзірлеу;
- құрылыс барысы туралы жедел мәжілістерге ақпарат дайындау;
- тізімдемелерді және басқа да технологиялық құжаттаманы жасау;
- материалдар, құралдар, жанармай және электр энергиясы, еңбек шығындары шығынының операциялық нормаларын есептеу;
- құрылыс өндірісіне арналған технологиялық жабдықтарға құралдарға, аспаптарға өтінім жасау.
2. Өндірістің оңтайлы режимдерін жүзеге асыру.
3. Жұмыс сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу.
4. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жарақтандыру және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын жасау.
5. Өндірістік қуаттар мен жабдықтардың жүктемелерін есептеу.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттар.
2. Құрылысты ұйымдастыру жобасының құрамын білу: құрылыс құрылымдарына, бұйымдарына, материалдары мен жабдықтарына қажеттілік тізімдемесі.
3. Өндірістің негізгі бағыттары бойынша негізгі құрылыс машиналарына, көлік құралдарына және кадрлық қамтамасыз етуге қажеттілік кестесі.
4. Нысан бойынша жұмыс өндірісінің күнтізбелік жоспарын, жекелеген жұмыс түрлерін орындауға арналған технологиялық карталардың құрамын және технологиялық құрал-жабдықтар мен монтаждау жабдықтарының тізбесі.
5. Сызықтық және желілік кестелерді есептеу, құрылыстық бас жоспарларды жобалау әдістері.
6. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
8. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
9. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды:
Техникалық құжаттаманы қабылдау және сақтау.
Машықтар:
1. Стандартты қағаз / электрондық тасығышта техникалық құжаттаманы қабылдау және сақтауды қамтамасыз ету.

1. Подготавливать исходные данные для разработки проекта производства работ (ППР), в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости) (при использовании ТИМСО в организации).:
- составлять описаний работ, спецификаций, таблиц и другой технической документации для разработки линейных и сетевых графиков производства работ;
- разрабатывать карты технологических и трудовых процессов;
- подготавливать информацию для оперативных совещаний о ходе строительства;
- составлять ведомости и другие технологической документации;
- расчитывать пооперационные нормы расхода материалов, инструмента, топлива и электроэнергии, затрат труда;
- составлять заявки на технологическую оснастку, инструменты, приспособления для строительного производства.
2. Осуществлять оптимальные режимы производства.
3. Вносить предложения по совершенствованию качества работы.
4. Составлять планы размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест.
5. Расчитывать производственные мощности и загрузки оборудования.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание состава проекта организации строительства: ведомости потребности в строительных конструкциях, изделиях, материалах и оборудовании.
3. Знание графиков потребности в основных строительных машинах, транспортных средствах и кадровом обеспечении по основным направлениям производства.
4. Знание календарного плана производства работ по объекту, состав технологических карт на выполнение отдельных видов работ и перечень технологического инвентаря и монтажной оснастки.
5. Знание методов расчета линейных и сетевых графиков, проектирования строительных генеральных планов.
6. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика(при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК)(при использовании ТИМСО в организации).
8. Знание стандарта организации по ТИМСО(при использовании ТИМСО в организации).
9. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор)(при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Прием и хранение технической документации.
Умения:
1. Обеспечивать прием и хранение технической документации на стандартном бумажном/ электронном носителе.

2. Құрылыс туралы ақпаратты реттелетін жасау, алмасу және сақтау мақсаттары үшін жалпы деректер ортасын ұйымдастыру және / немесе қамтамасыз ету.
3. ҚОАМТ бойынша ұйым стандартын әзірлеуге қатысу.
4. Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, технологиялық үдерістер мен өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттардағы өзгерістерді ресімдеу.
5. Тапсырыс берушіден құжаттаманы қабылдау және тексеру және оны Жалпы деректер ортасына беруді қамтамасыз ету.
6. Жалпы мәліметтер ортасындағы жұмыс ережелеріне сәйкес құрылыс туралы ақпаратты өңдеу және жүйелеу.
Білімдер:
1. Құрылысты ұйымдастыру және басқару бойынша негізгі ережелер.
2. Құжаттану негіздерін, есептілікке қойылатын талаптар.
3. Жобалау-сметалық құжаттаманың құрамын, ресімдеу, есеп беру, сақтау талаптарын, жобалау-сметалық құжаттаманы беру ережесі.
4. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
6. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3-дағды:
Құрылыс өндірісін ұйымдастыру-техникалық және технологиялық дайындау.
Машықтар:
1. Құрылыс алаңын жұмыс өндірісінің басталуына дайындау бойынша құжаттаманы әзірлеу.
2. Өндірістік-техникалық бөлім қызметкерлерінің күшімен, оның ішінде ҚОАМТ (қажет болған жағдайда) қолдануды ескере отырып, жұмыс жүргізу (ЖЖЖ) жобасын әзірлеу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3. Жобаның құжаттамасын немесе ақпараттық моделін (PIM) жобада көзделген ҚМЖ физикалық көлемдерінің және материалдардың ерекшеліктерінің, құжаттар топтамасының жинақталымдылығын (бар болса және жобаны пайдаланған жағдайда) сәйкестігін тексеру.
4. Материалдық-техникалық және еңбек ресурстарына қажеттілікті, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып анықтау (ұйымдағы ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. Тапсырыс берушіден жұмыстарды жүргізуге, ордерлерді, нарядтарды, тапсырыстарды ашуға рұқсат алу.
6. Қадағалау, бақылау және басқа органдарда жұмыс жүргізуге шешімдерді келісу.
7. Жобалық шешімдер бойынша ескертулер мен ұсыныстарды жасау және ресімдеу.
8. Құрылыс телімдеріне жұмыс құжаттамасын, ЖЖЖ, жұмыс жүргізу журналдарын және басқа да мамандандырылған құжаттаманы, оның ішінде жалпы деректер ортасын қолдана отырып (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде) беру.

2. Организовать и/или обеспечивать Среды общих данных для целей регулируемого создания, обмена и хранения информации о строительстве.
3. Участвовать в разработке стандарта организации по ТИМСО.
4. Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства, с внесением соответствующей информации в Среду общих данных.
5. Принимать и проверять комплектность документации от заказчика и обеспечение ее передачи в Среду общих данных.
6. Обрабатывать и систематизировать информацию о строительстве согласно правил работы в Среде общих данных.
Знания:
1. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
2. Знание основ документоведения, требований к отчетности.
3. Знание состав, требования к оформлению, отчетности, хранению проектно-сметной документации, правил передачи проектно-сметной документации.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 3:
Организационно-техническая и технологическая подготовка строительного производства.
Умения:
1. Разрабатывать документацию по подготовке строительной площадки к началу производства работ.
2. Разрабатывать проект производства работ (ППР) силами сотрудников производственно-технического отдела, в том числе с учетом применения ТИМСО (при необходимости) (при использовании ТИМСО в организации).
3. Проверка документации или Информационной модели проекта (PIM) на соответствие предусмотренных проектом физических объемов СМР и спецификации материалов, комплектности пакета документов (при наличии и использовании ИМ проекта).
4. Определять потребность в материально-технических и трудовых ресурсах, в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Получить разрешения на производство работ, открытие ордеров, нарядов, заказов от заказчика.
6. Согласовывать решения на производство работ в надзорных, контролирующих и других органах.
7. Составлять и оформлять замечания и предложения по проектным решениям.
8. Выдавать на строительные участки рабочую документацию, ППР, журналы производства работ и другой специализированной документации, в том числе с применением Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).

9. Құрылыс өндірісінің тиімділігін арттыру бойынша ұйымдастыру-техникалық және технологиялық іс-шараларды әзірлеуге басшылық ету және орындалуын бақылау, оның ішінде ҚОАМТ қолдану (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
10. Жобалау-технологиялық құжаттаманы немесе жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдану (қажет болған жағдайда (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде)).
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттар.
2. Жол құрылысы нысандарын жобалау негіздері.
3. Технологиялық сұлбаларды есептеу және құру әдістері.
4. Материалдар, құралдар, жанармай және электр энергиясы шығынының операциялық нормаларын, еңбек шығындары.
5. Құрылыс жұмыстарын орындауға арналған еңбек және технологиялық үдерістер карталары.
6. Жобалау-сметалық құжаттаманың құрамын, ресімдеу, есепке алу, сақтау талаптарын және жобалау-сметалық құжаттаманы тапсыру ережесі.
7. Құрылысты ұйымдастыру жобасының (ҚҰЖ) құрамы.
8. Жұмыстар жүргізу жобасының (ЖЖЖ) құрамы.
9. Құрылысты ұйымдастыру және басқару бойынша негізгі ережелерді.
10. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
11. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
12. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-еңбек функциясы:
Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық және технологиялық қамтамасыз етуге басшылық ету.
1-дағды:
Құрылыс өндірісін өндірістік-техникалық және технологиялық қамтамасыз етуге басшылық етуді ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Құрылыс ұйымының өндірістік-техникалық және технологиялық құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне басшылық ету:
- қосалқы мердігер ұйымдардың технологиялық бірізділігінің және жұмыстарды орындау мерзімдерінің сақталуын бақылау;
- атқарушы құжаттаманың дайындалуын немесе жобаның ақпараттық моделін (PIM) өзектендіруді бақылау (қажет болған жағдайда (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).);
- құрылыс ұйымы қызметінің нәтижелерін талдау, баланстық комиссиялар үшін материалдар дайындау;
- сызықтық және желілік кестелерді әзірлеу үшін жобаланатын технологиялық үдерістердің экономикалық тиімділігін есептеу.

9. Руководить разработкой и контролировать выполнение организационно-технических и технологических мероприятий по повышению эффективности строительного производства, в том числе с применением ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
10. Применение проектно-технологической документации или Информационную модель проекта (PIM) (при необходимости (при использовании ТИМСО в организации)).
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание основ проектирования объектов дорожного строительства.
3. Знание методов расчета и составления технологических схем.
4. Знание пооперационных норм расхода материалов, инструментов, топлива и электроэнергии, затрат труда.
5. Знание карт трудовых и технологических процессов на выполнение строительных работ.
6. Знание состав, требования к оформлению, учету, хранению проектно-сметной документации и правил передачи проектно-сметной документации.
7. Знание состава проекта организации строительства (ПОС).
8. Знание состава проекта производства работ (ППР).
9. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
10. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
11. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
12. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 2:
Руководство производственно-техническим и технологическим обеспечением строительного производства.
Задача 1:
Организация руководства производственно-техническим и технологическим обеспечением строительного производства.
Умения:
1. Руководить деятельностью производственно-технических и технологических структурных подразделений строительной организации:
– контроль соблюдения технологической последовательности и сроков выполнения работ субподрядными организациями;
– контроль подготовки исполнительной документации или актуализации Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости (при использовании ТИМСО в организации).);
– анализ результатов деятельности строительной организации, подготовка материалов для балансовых комиссий;
– расчет экономической эффективности проектируемых технологических процессов для разработки линейных и сетевых графиков.

2. Құрылыс өндірісін ұйымдастыру-техникалық және технологиялық сүйемелдеу.
3.Техникалық қайта жарақтандыру және құрылыс ұйымы қызметінің тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеуге басшылық ету.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттар.
2. Жол құрылысы нысандарын жобалау негіздері.
3. Құрылысты ұйымдастыру және басқару бойынша негізгі ережелерді.
4. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
6. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды:
Техникалық қайта жарақтандыру және құрылыс ұйымы қызметінің тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеуге басшылық ету.
Машықтар:
1. Техникалық қайта жарақтандыру және ұйым қызметінің тиімділігін арттыру жоспарларын әзірлеу.
2. Өндірістік бағдарламаны материалдық-техникалық қамтамасыз етудің ағымдағы жоспарлары мен баланстарын әзірлеуді ұйымдастыру, материалдық және еңбек ресурстарына қажеттілікті анықтау негізінде өндірістік қорларды құру.
3. Құрылыс жобаларын басқару үшін ҚОАМТ бойынша мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы енгізу (қажет болған жағдайда).
4. Қолданыстағы нормативтерде көзделмеген жұмыстарды орындауға арналған материалдар шығынының, еңбек шығындарының нормаларын әзірлеуге басшылық ету.
5. ҚМЖ өзіндік құнын төмендету, еңбек өнімділігін және ҚМЖ сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Құрылыс қызметін реттейтін негізгі ережелерді, нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды, құрылыс нормалары мен ережелерін және жобалау, технология, құрылыс өндірісін ұйымдастыру бойынша басқа да нормативтік құжаттар.
2. Өндірісті технологиялық дайындау жүйелерін, технологиялық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу бойынша техникалық шарттар мен басқа да нормативтік материалдар.
3. Құрылысты ұйымдастыру және басқару бойынша негізгі ережелер.
4. Құрылысты ұйымдастыру жобасының (ПОС) құрамы.
5. Жұмыс өндірісі жобасының (ЖАЖ) құрамы.
6. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің және техникалық қайта жарақтандырудың перспективалық және жылдық жоспарларын әзірлеу тәртібі.

2. Умение проводить организационно-техническое и технологическое сопровождение строительного производства.
3. Руководить разработкой планов технического перевооружения и повышения эффективности деятельности строительной организации.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание основ проектирования объектов дорожного строительства.
3. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК)(при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Руководство разработкой планов технического перевооружения и повышения эффективности деятельности строительной организации.
Умения:
1. Разрабатывать планы технического перевооружения и повышения эффективности деятельности организации.
2. Организовывать разработку текущих планов и балансов материально-технического обеспечения производственной программы, создания производственных запасов на основе определения потребности в материальных и трудовых ресурсов.
3. Внедрять специализированное программное обеспечение по ТИМСО для управления строительными проектами (при необходимости).
4. Руководить разработкой норм расхода материалов, затрат труда на выполнение работ, не предусмотренных действующими нормативами.
5. Разрабатывать мероприятия по снижению себестоимости СМР, повышению производительности труда и качества СМР.
Знания:
1. Знание основных положений, нормативных правовых актов, регулирующих строительную деятельность, технических условий, строительных норм и правил и других нормативных документов по проектированию, технологии, организации строительного производства.
2. Знание систем технологической подготовки производства, технических условий и других нормативных материалов по разработке и оформлению технологической документации.
3. Знание основных положений по организации и управлению строительством.
4. Знание состава проекта организации строительства (ПОС).
5. Знание состава проекта производства работ (ППР).
6. Знание порядок разработки перспективных и годовых планов технического перевооружения и производственно-хозяйственной деятельности организации.

7. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
8. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
9. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3-дағды:
Өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу бойынша операцияларды орындау.
Машықтар:
1. Өндірістің оңтайлы режимдерін жүзеге асыру.
2. Жұмыс сапасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу.
3. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жабдықтау және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын жасау.
4. Өндірістің қуаттылығын есептеу және жабдықты жүктеу.
Білімдер:
1. Өндіріс қуатын, пайдалану сипаттамаларын, нұсқауларды және құрал-жабдықтардың құрылымы.
2. Технологиялық сұлбалар мен жүйелер.
3. Өндірісте еңбекті қорғауды басқарудың бірыңғай жүйесі.
4-дағды:
Өндірісті бәсекеге қабілетті өніммен қамтамасыз ету және оны дайындауға арналған материалдық және еңбек шығындарын қысқарту.
Машықтар:
1. Өндірісті бәсекеге қабілетті өніммен қамтамасыз ету және оны дайындауға арналған материалдық және еңбек шығындарын қысқарту жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Өндірісті технологиялық дайындау жүйелерін, техникалық шарттарды және өндірісті бәсекеге қабілетті өніммен қамтамасыз ету жөніндегі басқа да нормативтік материалдар.
2. Өндірісті бәсекеге қабілетті өніммен қамтамасыз ету жолдары.
3. Жаңа өнімді дайындауға арналған материалдық және еңбек шығындарын қысқарту тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, тәртіптілік. Ерекше өндірістік тапсырмаларды шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
7
Бас геодезист
6
Жол құрылысы жөніндегі инженер
18. "Жол құрылысы жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы
Топ коды
2142-3
Кәсіп атауының коды:
2142-3-001
Кәсіптің атауы:
Жол құрылысы жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат
(БХСЖ 5-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:

7. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
8. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
9. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 3:
Выполнение операции по разработке оптимальных режимов производства.
Умения:
1. Осуществлять оптимальные режимы производства.
2. Вносить предложения по совершенствованию качества работы.
3. Составлять планы размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест.
4. Расчитывать производственные мощности и загрузку оборудования.
Знания:
1. Знание производительных мощностей, эксплуатационных характеристик, инструкций и конструкций оборудования.
2. Знание технологических схем и систем.
3. Знание единой системы управления охраной труда в производстве.
Задача 4:
Обеспечение производства конкурентоспособной продукцией и сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление.
Умения:
1. Организовывать работы по обеспечению производства конкурентоспособной продукцией и сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление.
Знания:
1. Знание систем технологической подготовки производства, технических условий и других нормативных материалов по обеспечению производства конкурентоспособной продукцией.
2. Знание путей обеспечения производства конкурентоспособной продукцией.
3. Знание способов сокращения материальных и трудовых затрат на изготовление новой продукции.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, дисциплинированность. Способность к решению нестандартных производственных задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
7
Главный геодезист
6
Инженер по дорожному строительству
18. Карточка профессии: "Инженер по дорожному строительству"
Код группы
2142-3
Код наименования занятия
2142-3-001
Наименование профессии:
Инженер по дорожному строительству
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования: Бакалавриат
(5 уровень МСКО)
Направление подготовки:

6В073 Сәулет және құрылыс
Білім беру бағдарламасы:
6В07310 Көлік құрылысы
ББ траекториясының коды:
6В073102
Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы
Білім деңгейі:
Академиялық дәрежесі:
Техника және технология бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты инженер: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
2142-9-002 Жол құрылысы жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс жұмыстарының өндірістік үдерістері мен технологияларын әзірлеу және ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жол құрылысы өндірісін дайындау.
2. Құрылыс жоспарының орындалуын бақылау.
3. Жер жамылғысының құрылысын бақылау.
4. Жол төсемесінің құрылысын бақылау.
5. Жасанды құрылыстардың салынуын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы: Жол құрылысы өндірісін дайындау.
1-дағды: Жол құрылысы өндірісін дайындауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып, құрылыс өндірісін дайындау (қажет болған жағдайда) және есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану.
2. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) және ҚОАМТ бойынша мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы (қажет болған жағдайда) қолдана отырып, бекітілген құрылыс телімі бойынша айлық өндірістік бағдарламаларды және ауысымдық-тәуліктік тапсырмаларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау бойынша қаулыларды, өкімдерді, бұйрықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдар.
2. Кәсіпорынның техникалық даму перспективалары.
3. Өндірісті қамтамасыз ету бойынша бақылау әдістері.
4. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).

6В073 Архитектура и строительство
Образовательная программа:
6В07310
Транспортное строительство
Код траектории ОП: 6В073102
Строительство автомобильных дорог и аэродромов
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2142-9-002 Инженер по строительству дорог
Основная цель деятельности:
Разработка и организация производственных процессов и технологий строительных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции
1. Подготовка производства по строительству дорог.
2. Контроль выполнения плана строительства.
3. Контроль за сооружением земляного полотна.
4. Контроль устройства дорожных одежд.
5. Контроль возведения искусственных сооружений.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Подготовка производства по строительству дорог.
Задача 1:
Осуществление подготовки производства по строительству дорог.
Умения:
1. Подготавливать производство по строительству с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости) и использование средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
2. Разрабатывать месячные производственные программы и сменно-суточные задания по закрепленному участку строительства работ с применением Информационной модели проекта (PIM) и специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при необходимости) (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание постановлений, распоряжений, приказов, методических и нормативных материалов по выполнению строительно-монтажных работ.
2. Знание перспектив технического развития предприятия.
3. Знание методов контроля по обеспечению производства.
4. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика(при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).

6. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды: Өндірісті кадрлармен және жинақтаушы бұйымдармен, материалдармен, аспаптармен қамтамасыз етуді бақылау
Машықтар:
1. Өндірістің жиынтықтаушы бұйымдармен, материалдармен, аспаптармен қамтамасыз етілуін бақылау.
2. Өндірісті кадрлармен және техникамен қамтамасыз етуді бақылау.
3. Комиссия белгілеген мерзімде кемшіліктерді, ақауларды жою және сапасын бақылау.
4. Ақауларды қадағалау, жою және кейінгі пайдалану бақылау жоспарларын қалыптастыру, оның ішінде жұмыс өндірушілердің кепілдік міндеттемелерін ескере отырып, жобаның ақпараттық моделін (PIM) және жалпы деректер ортасын (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде) пайдалану.
Білімдер:
1. Өндірістің жиынтықтаушы бұйымдармен, материалдармен, аспаптармен қамтамасыз ету нормаларын білу.
2. Өндірісті кадрлармен және техникамен қамтамасыз ету нормаларын білу.
3. Өндірісті бақылау әдістерін білу.
4. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-Қосымша еңбек функциясы: Құрылыс жоспарының орындалуын қадағалау
1-дағды: Құрылыс жоспарының орындалуын қадағалауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Құрылыс жоспарының орындалуын бақылау және ырғақты жұмысты қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.
2. Құрылыс барысының бұзылуының алдын алу және жою бойынша жұмыстарды жүргізу.
3. Өндірістік бағдарламаны орындау үшін жабдықтарды тиімді пайдалану, еңбек ұжымдарына қолайлы жағдай жасау бойынша жұмыс жүргізу.
4. Құрылысты жедел жоспарлау үшін нормативтерді әзірлеуге және енгізуге қатысу.
5. Өндірістік бөлімшелердің жұмысында белгіленген босалқы нормалары мен күнтізбелік озулардың сақталуын бақылау.
6. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып, жұмыстарды жүргізу сапасын бақылау: жобалық параметрлерден ауытқуларды анықтау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. Құрылыс және қайта салу нысандарының құнын төмендетуді және техникалық-экономикалық көрсеткіштерін жақсартуды қамтамасыз ететін неғұрлым прогрессивті технологиялық үдерістерді, көлемдік-жоспарлау және құрылымдық шешімдерді енгізуге байланысты жобаларға өзгерістер енгізу туралы мәселелерді шешуге қатысу.

6. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Контроль за обеспечением производства кадрами и комплектующими изделиями, материалами, инструментом
Умения:
1. Контролировать обеспечение производства комплектующими изделиями, материалами, инструментом.
2. Контролировать обеспечение производства кадрами и техникой.
3. Контролировать качество и устранение недоделок, дефектов в установленные комиссией сроки.
4. Отслеживать и устранять дефекты и формирование планов последующего эксплуатационного контроля, в том числе с учетом гарантийных обязательств производителей работ, в том числе с использованием Информационной модели проекта (PIM) и Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание нормы по обеспечению производства комплектующими изделиями, материалами, инструментом.
2. Знание нормы по обеспечению производства кадрами и техникой.
3. Знание методов контроля производства.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 2:
Контроль выполнения плана строительства.
Задача 1:
Осуществление контроля выполнения плана строительства.
Умения:
1. Контролировать выполнение плана строительства и принятия мер по обеспечению ритмичной работы.
2. Проводить работы по предупреждению и устранению нарушений хода строительного процесса.
3. Проводить работы по эффективному использованию оборудования, созданию благоприятных условий трудовым коллективам для выполнения производственной программы.
4. Разрабатывать и внедрять нормативы для оперативного планирования строительства.
5. Контролировать соблюдение установленных норм заделов и календарных опережений в работе производственных подразделений.
6. Контролировать качество проведения работ с применением Информационной модели проекта (PIM): выявление отклонений от проектных параметров (при использовании ТИМСО в организации).
7. Участвовать в решении вопросов о внесении в проекты изменений в связи с внедрением более прогрессивных технологических процессов, объемно-планировочных и конструктивных решений, обеспечивающих снижение стоимости и улучшение технико-экономических показателей объектов строительства и реконструкции.

8. Құрылыс барысында туындайтын жобалық шешімдердің өзгерістерін қарауға және келісуге қатысу, қажет болған жағдайда материалдарды, бұйымдарды, құрылымдарды (құрылыс нысанының сапасын төмендетпей) ауыстыру бойынша мәселелерді жедел шешу.
9. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының мерзімдерінің бұзылуы мен сапасының төмендеуін туындататын себептерді талдау, Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, олардың алдын алу және жою жөнінде шаралар қабылдау (ИМ жоба болған жағдайда және қолданылғанда).
10. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) және жалпы деректер ортасын (бар болса және қолданғанда) қолдана отырып, өндірістік тапсырмалардың орындалуын жедел есепке алуды ұйымдастыру.
11. Жобаның ақпараттық моделіне (PIM) нақты кезең ішінде орындалған ҚМЖ көлемін (ақпарат объектіні жеке аралау кезінде PIM-ге енгізіледі) ТҚЖ бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді (ИМ жоба болған жағдайда және қолданған жағдайда) пайдалана отырып, тұрақты бекітуді және енгізуді жүзеге асыру.
12. Белгіленген мерзімде ақауларды, ақауларды жою сапасын бақылау.
13. ҚОАМТ бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді (ол жоба болған және қолданған жағдайда) пайдалана отырып, қабылдау бақылауы барысында алынған ақпаратты (жобадан анықталған барлық ауытқуларды қоса алғанда) жобаның (PIM) ақпараттық моделінде жаңартуды қамтамасыз ету.
14. Құрылыс-монтаж жұмыстарының орындалуын техникалық қадағалау, жұмыстар мен аяқталған нысандарды қабылдау.
15. Аяқталған құрылыс жұмыстарын есепке алу және құрылыс жоспарларының орындалуы туралы есептілікті жасау үшін қажетті деректерді, оның ішінде болған және қолданылған жағдайда ИМ жобасын дайындау.
Білімдер:
1. Өндіріс жоспарының орындалуын бақылау әдістері.
2. Өндірісті жедел жоспарлау үшін нормативтер.
3. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
4. Еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
5. Кәсіпорын пішінін, мамандануын және құрылымының ерекшеліктері.
6. Кәсіпорынның техникалық және экономикалық даму перспективасын, кәсіпорынның өндірістік қуаты.
7. Жұмыстарды жүргізу технологиясының негіздерін, құрылыс жоспарларын әзірлеу және бекіту тәртібі.
8. Құрылыс жұмыстарын жүргізу технологиясы мен тәсілдері.
9. Құрылыс нысандарын тұрғызу кезінде еңбекті ұйымдастыру талаптары, құрылыс нормалары мен ережелері.
10. Жобалау-сметалық және басқа да техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу, құрылыс саласындағы кәсіпорынның қызметі туралы есеп жүргізу және есеп жасау тәртібі.

8. Участвовать в рассмотрении и согласовании возникающих в ходе строительства изменений проектных решений, оперативное решение вопросов по замене, при необходимости, материалов, изделий, конструкций (без снижения качества строительных объектов).
9. Изучать причины, вызывающие срывы сроков и ухудшение качества строительно-монтажных работ, принятие мер по их предупреждению и устранению с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при наличии и применении ИМ проекта).
10. Организовывать оперативный учет выполнения производственных заданий с применением Информационной модели проекта (PIM) и Среды общих данных (при наличии и применении ИМ).
11. Осуществлять регулярную фиксацию и занесение в Информационную модель проекта (PIM) выполненных объемов СМР за конкретный период (информация заносится в PIM во время личного обхода объекта) с использованием специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при наличии и применении ИМ проекта).
12. Контролировать качество устранения недоделок, дефектов в установленные сроки.
13. Обеспечивать обновления в Информационной модели проекта (PIM) информации, полученной в ходе приемочного контроля (включая все обнаруженные отклонения от проекта) с использованием специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при наличии и применении ИМ проекта)..
14. Проводить технический надзор за выполнением строительно-монтажных работ, приемку работ и законченных объектов.
15. Вести учет законченных строительных работ и подготовка необходимых данных для составления отчетности о выполнении планов строительства, в том числе в ИМ проекта при ее наличии и применении.
Знания:
1. Знание методов контроля выполнения плана производства.
2. Знание нормативов для оперативного планирования производства.
3. Знание основ экономики, организации труда и управления.
4. Знание основ трудового законодательства, правил и норм охраны труда.
5. Знание профиля, специализации и особенности структуры предприятия.
6. Знание перспектив технического и экономического развития предприятия, производственных мощностей предприятия.
7. Знание основ технологии проведения работ, порядка разработки и утверждения планов строительства.
8. Знание технологии и способов ведения строительных работ;
9. Знание строительных норм и правил, требований организации труда при возведении строительных объектов.
10. Знание порядка разработки и оформления проектно-сметной и другой технической документации, ведения учета и составления отчетов о деятельности предприятия в области строительства.

11. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі.
12. Құрылыс саласындағы озық кәсіпорындардың ғылыми-техникалық жетістіктері мен тәжірибесі.
13. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
14. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормалары.
15. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
16. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
17. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
18. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды:
Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен нысандарды техникалық қабылдауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Аяқталған құрылыс-монтажтау жұмыстарын есепке алу. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып, жұмыстарды жүргізу сапасын бақылау: жобалық параметрлерден ауытқуларды анықтау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2. Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен нысандарды техникалық қабылдауды жүзеге асыру.
3. Жалпы бақылау мен жоспарлауды жүзеге асыру үшін жоба басшысына және ӨТБ жұмыстардың орындалуы туралы есептерді ұсыну (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
4. Құрылыс жоспарларының орындалуы туралы есептілікті құрастыру үшін қажетті деректерді дайындау және оларды жалпы деректер ортасына беру (ұйымдағы ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. Қажетті техникалық құжаттаманы ресімдеу.
6. Құрылыс нысандарын қабылдау және оларды пайдалануға тапсыру жөніндегі комиссия жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Жұмыстар жүргізудің техникалық және технологиялық регламенттері.
2. Құрылыс саласындағы стандарттарды, құрылыс нормалары мен ережелер жинағын, ГОСТ және басқа да нормативтік-техникалық құжаттар.
3. Жол-құрылыс машиналарының, механикаландырылған құралдардың, құрылғылардың техникалық сипаттамалары.
4. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3-еңбек функциясы:
Жер төсемесінің құрылысын бақылау
1-дағды:
Жер төсемесінің құрылысы бойынша ұйымдастыру-техникалық жұмыстар.
Машықтар:

11. Знание порядка заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
12. Знание научно-технических достижений и опыта передовых предприятий в области строительства.
13. Знание основы экономики, организации производства, труда и управления.
14. Знание правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
15. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика (при использовании ТИМСО в организации).
16. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
17. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
18. Знание Основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2: Осуществление технической приемки законченных строительно-монтажных работ и объектов.
Умения:
1. Учет законченных строительно-монтажных работ. Контроль качества проведения работ с применением Информационной модели проекта (PIM): выявление отклонений от проектных параметров (при использовании ТИМСО в организации).
2. Осуществление технической приемки законченных строительно-монтажных работ и объектов.
3. Предоставление отчетов о выполнении работ руководителю проекта и в ПТО для осуществления общего контроля и планирования (при использовании ТИМСО в организации).
4. Подготовка необходимых данных для составления отчетности о выполнении планов строительства и их передача в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
5. Оформление необходимой технической документации.
6. Участие в работе комиссий по приемке строительных объектов и сдаче их в эксплуатацию.
Знания:
1. Знание технических и технологических регламентов производства работ.
2. Знание стандартов, строительных норм и свод правил, ГОСТ и других нормативно-технических документов в области строительства.
3. Знание технических характеристик дорожно-строительных машин, механизированного инструмента, приспособлений.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 3:
Контроль за сооружением земляного полотна
Задача 1:
Организационно-технические работы по сооружению земляного полотна.
Умения:

1. Дайындық жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Жер жұмыстарын жүргізу үшін машиналарды таңдау.
3. Үйінділердің тұрғызылуын және шұңқырларды өңделуін, машиналар мен механизмдердің жұмысын, құрылыс өндірісін жүзеге асыру үшін талап етілетін үйінділердің тұрғызылуын, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) және ҚОАМТ бойынша арнайы бағдарламалық жасақтаманы (қажет болған жағдайда) қолдана отырып, бақылау.
4. Жер төсемесін салу кезінде тығыздалуды бақылау.
5. Жер төсемесінде су бұрғыш арнайы қабаттарды жайғастыруды қамтамасыз ету.
6. Жоспарлау, өңдеу және бекіту жұмыстарының жүзеге асырылуын бақылау.
7. Батпақтарда және топырағы аса лғалданған аудандарда жер төсемінің құрылысын жүзеге асыруды бақылау.
8. Ірісынықты және тасты топырақтан жасалған жер төсемесінің құрылысын жүзеге асыруды бақылау.
9. Құмды шөл және шөлейт, жасанды суармалы аудандарда және тұздалған топырақтарда жер төсемесін салуды жүзеге асыруды бақылау.
10. Қысқы кезеңде және мәңгі тоң жағдайларда жер төсемесінің құрылысын жүзеге асыруды бақылау.
11. Шұңқырларды бөлу бойынша жұмыстарды бақылау.
12. Беткейлердегі топырақты бөлу жөніндегі жұмыстарды бақылау.
13. Жыра асты дренажын жайғастыруды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жер төсемесін салудың технологиялық сұлбасы;
2. Топырақты өңдеу кезіндегі машиналардың қозғалыс сұлбасы.
3. Шұңқырларды бөлу әдістерін білу.
4. Жыраасты дренажды орнату тәсілдері.
5. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
6. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
4-еңбек функциясы:
Жол төсемесінің құрылысын бақылау
1-дағды:
Жол төсемесінің құрылысы бойынша ұйымдастыру-техникалық жұмыстар.
Машықтар:
1. Жол жамылғысының кезеңді құрылысын қамтамасыз ету.
2. Көпірлік құрылғыларды қамтамасыз ету.
3. Нығайталған топырақтардан және тұтқырғышпен өңделген жергілікті беріктігі аз тас материалдардан жол төсемесін салуды қамтамасыз ету.
4. Минералды тұтқырғыш материалдармен нығайтылған топырақтан жасалған негіздер мен жамылғыларды төсеуді қамтамасыз ету.
5. Органикалық тұтқырғыш материалдармен нығайтылған топырақтан жасалған негіздер мен жамылғыларды салуды қамтамасыз ету.
6. Шағылтасты және қиыршықтасты негіздер мен жамылғылардың құрылысын қамтамасыз ету.
7. Органикалық тұтқырғыштармен өңделген шағыл тас пен қиыршық тастан жасалған негіздер мен жамылғылар құрылысын қамтамасыз ету.
8. Асфальтбетон жамылғыларының құрылысын қамтамасыз ету.
9. Цементбетонды негіздер мен жамылғылар құрылысын қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Организация подготовительных работ.
2. Выбор машин для производства земляных работ.
3. Контроль за возведением насыпей и разработки выемок, работой машин и механизмов, возведением насыпей требуемых для осуществления строительного производства, в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) и специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при необходимости).
4. Контроль за уплотнением при сооружении земляного полотна;
5. Обеспечение обустройства водоотводных специальных слоев в земляном полотне.
6. Контроль за осуществлением планировочных, отделочных и укрепительных работ.
7. Контроль за осуществлением сооружения земляного полотна на болотах и в районах распространения переувлажненных грунтов.
8. Контроль за осуществлением сооружения земляного полотна из крупнообломочных и скальных грунтов.
9. Контроль за осуществлением сооружения земляного полотна в районах песчаных пустынь и полупустынь, искусственного орошения и на засоленных грунтах.
10. Контроль за осуществлением сооружения земляного полотна в зимний период и в условиях вечной мерзлоты.
11. Контроль работ по разбивке выемки.
12. Контроль работ по разбивке грунта на косогоре.
13. Обеспечение обустройства подкюветного дренажа.
Знания:
1. Знание технологических схем возведение земляного полотна;
2. Знание схемы движения машин при разработке грунта.
3. Знание методов разбивки выемки.
4. Знание способов устройства подкюветного дренажа.
5. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 4:
Контроль устройства дорожных одежд
Задача 1:
Организационно-технические работы по устройству дорожных одежд.
Умения:
1. Обеспечение стадийного сооружения дорожных одежд.
2. Обеспечение устройства мостовых.
3. Обеспечение устройства дорожных одежд из укрепленных грунтов и местных малопрочных каменных материалов обработанных вяжущими.
4. Обеспечение устройства оснований и покрытий из грунтов, укрепленных минеральными вяжущими материалами.
5. Обеспечение устройства оснований и покрытий из грунтов, укрепленных органическими вяжущими материалами.
6. Обеспечение устройства щебеночных и гравийных оснований и покрытий.
7. Обеспечение устройства оснований и покрытий из щебня и гравия, обработанных органическими вяжущими.
8. Обеспечение устройства асфальтобетонных покрытий.
9. Обеспечение устройства цементобетонных оснований и покрытий.
Знания:

1. Жол төсемесінің беріктігін кезеңдік арттыру.
2. Жол жамылғыларын салу бойынша технологиялық карталарды білу.
3. Цементбетон жамылғыларын төсеу бойынша технологиялық карталарды білу.
5-еңбек функциясы:
Жасанды құрылыстарды салуды бақылау.
1-дағды:
Жасанды құрылыстарды салу бойынша ұйымдастыру-техникалық жұмыстар.
Машықтар:
1. Табиғи негіз мен іргетастардың құрылысын қамтамасыз ету.
2. Жасанды құрылыс материалдарының сапасын анықтау. Рұқсатнамалар.
3. Су өткізгіш құбырлар құрылысын қамтамасыз ету.
4. Кіші көпірлер мен тірек қабырғаларды салуды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Бетон және темірбетон құрылымдарының сапасына қойылатын талаптарды білу.
2. Бетон және темірбетон су өткізгіш құбырлар мен көпірлердің технологиялық сызбаларын білу.
3. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, тәртіптілік. Ерекше күрделі өндірістік тапсырмаларды шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Өндірісті дайындау жөніндегі инженер
6
Зертхана басшысы
16. "Жол-құрылыс материалдары жөніндегі инженер (жол зертханасы)" кәсіп карточкасы
Топ коды
2142-9
Кәсіп атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жол-құрылыс материалдары жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат
(БХСЖ 5-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:
6В073 Сәулет және құрылыс
Білім беру бағдарламасы:
6В07309
Құрылыс материалдарын, бұйымдарын және құрылымдарын өндіру
Білім деңгейі:
Академиялық дәрежесі:
Техника және технология бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санатсыз инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
I санатты инженер: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:

1. Знание стадийного наращивания прочности дорожной одежды.
2. Знание технологических карт устройство дорожных одежд.
3. Знание технологических карт устройства цементобетонных покрытий.
Трудовая функция 5:
Контроль возведения искусственных сооружений.
Задача 1:
Организационно-технические работы по возведению искусственных сооружений.
Умения:
1. Обеспечение устройства естественного основания и фундаментов.
2. Определение качества материалов искусственных сооружений. Допуски.
3. Обеспечение возведения водопропускных труб.
4. Обеспечение возведения малых мостов и подпорных стенок.
Знания:
1. Знание требований к качеству бетонных и железобетонных конструкций.
2. Знание технологических схем устройства бетонных и железобетонных водопропускных труб и мостов.
3.Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, обучаемость, ответственность, дисциплинированность. Способность решения сложных нестандартных задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Инженер по подготовке производства
6
Начальник лаборатории (в строительстве)
19. Карточка профессии: "Инженер по дорожно-строительным материалам
(дорожная лаборатория)"
Код группы
2142-9
Код наименования занятия
-
Наименование профессии:
Инженер по дорожно-строительным материалам
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
Бакалавриат
(5 уровень МСКО)
Направление подготовки:
6В073 Архитектура и строительство
Образовательная программа:
6В07309
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

2142-9 -010 Құрылыс зертханасының инженері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жол-құрылыс материалдарын зерттеу, сынау және автомобиль жолдарын салу және жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жол-құрылыс материалдарын зертханалық талдау, сынақтар және басқа да зерттеу түрлерін жүргізу және жүргізуге басшылық ету.
2. Жол-құрылыс материалдарын зерттеудің прогрессивті технологиялық үдерістері мен әдістерін әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы: Жол-құрылыс материалдарын зертханалық талдау, сынақтар және басқа да зерттеу түрлерін жүргізу және жүргізуге басшылық ету.
1-дағды: Жол-құрылыс материалдарын зертханалық сынауды басқару жұмыстарын жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Қолданыстағы техникалық шарттар мен стандарттарға сәйкестігін анықтау үшін шикізатты, жартылай дайын өнімдерді, жол-құрылыс материалдарын, құрылымдар мен дайын өнімдерді зертханалық талдау, сынау және басқа да зерттеу түрлерін жүргізуге басшылық ету.
2. Өндірістің неғұрлым үнемді және тиімді әдістерін іздестіру, сондай-ақ өндірісті зертханалық бақылау бойынша тәжірибелік және зерттеу жұмыстарын орындау.
3. Материалдарды жүргізілген талдау, сынау және зерттеу бойынша қажетті есептерді жүзеге асыру.
4. Жол-құрылыс материалдарын сынау әдістерінің бірізділігін сақтауды қамтамасыз ету.
5. Алынған сынақ нәтижелерін талдау және оларды жүйелеу.
6. Жол-құрылыс материалдарына сынақ жүргізу кезінде қоршаған орта параметрлерінің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жол-құрылыс материалдары саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен нормативтік-техникалық құжаттарын білу.
2. Өндіріс технологиясын және материалдардың сипаттамасын білу.
3. Шикізатқа, жол-құрылыс материалдарына және дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды білу.
4. Өндірісті технологиялық дайындау, зертханалық бақылау және техникалық құжаттаманы ресімдеу бойынша стандарттарды, ережелерді, нұсқаулықтарды және басқа да басшылық материалдарды білу.
5. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және өндірісті зертханалық бақылауды ұйымдастыру әдістерін білу.
6. Материалдарды талдау, сынау және зерттеу жүргізуді есептеу әдістерін білу.
7. BIM (BuildingInformationModeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
8. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).

2142-9 -010 Инженер строительной лаборатории
Основная цель деятельности:
Проведение исследований и испытаний дорожно-строительных материалов и контролю качества работ по строительству и ремонту автомобильных дорог.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Руководство проведением и проведение лабораторных анализов, испытаний и других видов исследований дорожно-строительных материалов.
2. Разработка прогрессивных технологических процессов и методов исследования дорожно-строительных материалов.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Руководство проведением и проведение лабораторных анализов, испытаний и других видов исследований дорожно-строительных материалов.
Задача 1:
Осуществление работы по руководству проведением лабораторных испытаний дорожно-строительных материалов.
Умения:
1. Руководство проведением лабораторных анализов, испытания и другие виды исследований сырья, полуфабрикатов, дорожно-строительных материалов, конструкций и готовой продукции для определения соответствия действующим техническим условиям и стандартам.
2. Выполнение экспериментальных и исследовательских работ по изысканию более экономичных и эффективных методов производства, а также лабораторного контроля производства.
3. Осуществление необходимых расчетов по проведенным анализам, испытаниям и исследованиям материалов.
4. Обеспечение соблюдения последовательности методов испытаний дорожно-строительных материалов.
5. Анализ полученных результатов испытаний и их систематизация.
6. Обеспечение контроля за соблюдением параметров окружающей среды при проведении испытаний дорожно-строительных материалов.
Знания:
1. Знание нормативных правовых актов и нормативно-технических документов Республики Казахстан в области дорожно-строительных материалов.
2. Знание технологию производства и характеристики материалов.
3. Знание технических требований, предъявляемые к сырью, дорожно-строительным материалам и готовой продукции.
4. Знание стандартов, положений, инструкции и других руководящих материалов по технологической подготовке производства, лабораторному контролю и оформлению технической документации.
5. Знание методов проведения научно-исследовательских работ и организации лабораторного контроля производства.
6. Знание методов расчета проведения анализа, испытания и исследования материалов.
7. Знание основ методологии BIM (BuildingInformationModeling): международные стандарты и передовая практика (при использовании ТИМСО в организации)..
8. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).

9. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
10. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды: Жол-құрылыс материалдарын зертханалық талдау, сынау және зерттеудің басқа түрлерін жүргізу.
Машықтар:
1. Жол-құрылыс материалдарының сынақтарын жүргізу және тиісті стандарттардың талаптары мен әдістемелеріне сәйкес есептер.
2. Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, автомобиль жолдарын салу және жөндеу кезінде жұмыстардың сапасына бақылау жүргізу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3. Ғылыми-техникалық ақпаратты жинауға, өңдеуге және жүйелеуге қатысу.
4. Жұмыс журналдарын жүргізу және жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, жүргізілген сынақтарды статистикалық талдау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. Жол-құрылыс материалдарын сынаудың заманауи әдістерінің стандарттарын, нормативтік-техникалық құжаттарын талдау бойынша жол зертханалары қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бойынша сабақтар өткізу.
Білімдер:
1. Материалдарды сынауды жүргізудің дәйектілігін сақтау әдістерін білу.
2. Жол-құрылыс материалдарын сынау кезінде қоршаған ортаны бақылау әдістерін білу;
3. Автомобиль жолдарын салу және жөндеу кезінде жұмыс сапасын бақылау әдістері мен құралдарын білу.
4. Жол зертханалары қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бойынша сабақтар бағдарламасын құру.
5. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
6. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-еңбек функциясы: Жол-құрылыс материалдарын зерттеудің прогрессивті технологиялық үдерістері мен әдістерін әзірлеу.
1-дағды: Жол-құрылыс материалдарын зерттеудің прогрессивті технологиялық үдерістері мен әдістерін әзірлеу бойынша жұмыстар атқару ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Жол-құрылыс материалдарын зерттеу әдістері мен прогрессивті технологиялық үдерістерді әзірлеу.
2. Өндірісте пайдаланылатын шикізаттарға, жартылай дайын өнімдерге, жол-құрылыс материалдарына стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеуге және енгізуге қатысу.
3. Материалдар шығынының прогрессивті нормаларын белгілеуге қатысу.

9. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
10. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Проведение лабораторных анализов, испытания и других видов исследований дорожно-строительных материалов.
Умения:
1. Проведение испытаний дорожно-строительных материалов и расчеты в соответствии с требованиями и методиками соответствующих стандартов.
2. Проведение контроля качества работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
3. Участие в сборе, обработке, и систематизации научно-технической информации.
4. Ведение рабочих журналов и статистического анализа проведенных испытаний с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
5. Проведение занятий по повышению квалификации персонала дорожных лабораторий по изучению стандартов, нормативно-технических документов современных методов испытаний дорожно-строительных материалов.
Знания:
1. Знание методы соблюдения последовательности проведения испытаний материалов.
2. Знание методов контроля окружающей среды при проведении испытаний дорожно-строительных материалов;
3. Знание методов и средства контроля качества работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог.
4. Знание составления программу занятий по повышению квалификации персонала дорожных лабораторий.
5. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
6. Знание стандарта организации по ТИМСО(при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 2:
Разработка прогрессивных технологических процессов и методов исследований дорожно-строительных материалов.
Задача 1:
Выполнение работы по разработке прогрессивных технологических процессов и методов исследований дорожно-строительных материалов.
Умения:
1. Разработка более прогрессивных технологических процессов и методов исследований дорожно-строительных материалов.
2. Участие в разработке и внедрении стандартов и технических условий на используемые в производстве сырье, полуфабрикаты, дорожно-строительные материалы.
3. Участие в установлении прогрессивных норм расхода материалов.

4. Озық отандық және шетелдік тәжірибені талдау негізінде зертханалық талдаулар, сынақтар мен зерттеулер жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеу және қолданыстағы әдістерін жетілдіру.
5. Өндірістегі ақаудың себептерін зерттеу, оның алдын алу және жою бойынша ұсыныстарды әзірлеуге қатысу.
6. Шикізатты кешенді пайдалану, тапшы материалдарды ауыстыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату тәсілдерін іздестіреді.
Білімдер:
1. Жол-құрылыс материалдарын зерттеу әдістерін білу.
2. Жол-құрылыс материалдарын өндіру технологиясы саласындағы озық отандық және шетелдік кәсіпорындардың тәжірибесін білу.
3. Есептеу техникасының, коммуникациялардың және байланыстың қазіргі заманғы құралдарын білу.
4. Өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату тәсілдерін білу.
2-дағды: Зертхана жабдығын күтіп ұстау және пайдалану жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
1. Зертхана жабдығының дұрыс пайдаланылуын және оны мерзімді мемлекеттік тексеруге уақтылы ұсынуды бақылау.
2. Сынау кезінде өлшеу құралдарының артық жүктелуі немесе сынуы туралы уақтылы хабардар ету.
3. Жалпы мәліметтер ортасын қолдана отырып, зертханалық сынақтар құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету және ретте ұстау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
4. Зертхана аспаптары мен жабдықтарын тексеру.
Білімдер:
1 Зертхана жабдығын және оны пайдалану ережесін білу.
2. Метрология, өнімді сертификаттау, сынақ зертханасының сәйкестігін растау және аккредиттеу талаптары мен негізгі ережелерін білу.
3. Сынақ зертханасының техникалық құжаттамасын ресімдеу бойынша басшылық материалдарды, стандарттарды және басқа да нормативтік-техникалық құжаттарды білу.
4. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, тәртіптілік.
Басқару қызметіне қабілеттілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Жол құрылысы жөніндегі инженер
20. "Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы
Топ коды
2142-4
Кәсіп атауының коды:
2142-4 -004
Кәсіптің атауы:
Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

4. Разработка новых и совершенствование действующих методов проведения лабораторных анализов, испытаний и исследований на основе изучения передового отечественного и зарубежного опыта.
5. Исследование причины брака в производстве и участие в разработке предложений по его предупреждению и устранению.
6. Разработка мероприятия по комплексному использованию сырья, по замене дефицитных материалов и изыскивает способы утилизации отходов производства.
Знания:
1. Знание методов исследований дорожно-строительных материалов.
2. Знание опыта передовых отечественных и зарубежных предприятий в области технологии производства дорожно-строительных материалов.
3. Знание современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
4. Знание способов утилизации отходов производства.
Задача 2:
Проведение работы по содержанию и эксплуатации лабораторного оборудования.
Умения:
1. Контроль за правильной эксплуатацией лабораторного оборудования и своевременным представлением его на периодическую государственную поверку.
2. Своевременное информирование о перегрузке или поломке средств измерений во время испытания.
3. Поддержание в порядке и обеспечение сохранность документов лабораторных испытаний с применением Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
4. Поверка приборов и оборудования лаборатории.
Знания:
1. Знание оборудования лаборатории и правила его эксплуатации.
2. Знание требований и основные положения метрологии, сертификации продукции, подтверждения соответствия и аккредитации испытательной лаборатории.
3. Знание руководящих материалов, стандартов и других нормативно-технических документов по оформлению технической документации испытательной лаборатории.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Дополнительная трудовая функция
-
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, дисциплинированность. Способность к управленческой деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Инженер по дорожному строительству
20. Карточка профессии: "Инженер по надзору за строительством"
Код группы
2142-4
Код наименования занятия
2142-4-004
Наименование профессии:
Инженер по надзору за строительством
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций

БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат
(БХСЖ
5-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:
6В073 Сәулет және құрылыс
Білім беру бағдарламасы:
6В07310
Көлік құрылысы
ББ траекториясының коды: 6В073102
Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы
Білім деңгейі:
Академиялық дәрежесі:
Техника және технология бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
Санатсыз инженер: жұмыс өтіліне немесе I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтіліне талаптар қойылмай кемінде 3 жыл;
II санатты инженер: санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
I санатты инженер: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
2141-4–004 Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыс теліміндегі құрылысты қадағалау бойынша тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылыс теліміндені құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалуын техникалық қадағалау.
2. Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен құрылыс нысандарын техникалық қабылдау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы: Құрылыс теліміндені құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалуын техникалық қадағалау.
1-дағды:
Күрделі құрылыс жоспарларының орындалу барысын бақылау.
Машықтар:
1. Құрылыс-монтаждау жұмыстары көлемінің, мерзімдерінің және сапасының сәйкестігін бақылау.
2. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып, жұмыстарды жүргізу сапасын бақылау: жобалық параметрлерден ауытқуларды анықтау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3. Қолданылатын материалдардың, бұйымдардың, құрылымдардың бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасының, жұмыс сызбаларының немесе жобаның ақпараттық моделінің (PIM) (қажет болған жағдайда) сапасын, сондай-ақ құрылыс нормалары мен ережелерін, стандарттарды, техникалық шарттарды, еңбекті қорғау нормаларын бақылау.
4. Өнімнің, жұмыстардың (қызметтердің) ғылым мен техниканың заманауи даму деңгейіне сәйкестігін қамтамасыз ету бойынша кәсіпорын бөлімшелерінің қызметін бақылау.
Білімдер:

КС, приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Инженер по надзору за строительством:
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
Баклавриат
(5 уровень МСКО)
Направление подготовки:
6В073 Архитектура и строительство
Образовательная программа:
6В07310
Транспортное строительство
Код траектории ОП: 6В073102
Строительство автомобильных дорог и аэродромов
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер II категории: стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
2141-4–004 Инженер по контролю качества
Основная цель деятельности:
Обеспечивает выполнение заданий по надзору за строительством на строительном участке
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Технический надзор за выполнением строительно-монтажных работ на строительном участке.
2. Технический прием законченных строительно-монтажных работ и объектов строительства.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Технический надзор за выполнением строительно-монтажных работ на строительном участке.
Задача 1:
Контроль хода выполнения планов капитального строительства.
Умения:
1. Контроль соответствия объемов, сроков и качества строительно-монтажных работ.
2. Контроль качества проведения работ с применением Информационной модели проекта (PIM): выявление отклонений от проектных параметров (при использовании ТИМСО в организации).
3. Контроль качества применяемых материалов, изделий, конструкций утвержденной проектно-сметной документации, рабочим чертежам или Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости), а также строительным нормам и правилам, стандартам, техническим условиям, нормам охраны труда.
4. Контроль за деятельностью подразделений предприятия по обеспечению соответствия продукции, работ (услуг) современному уровню развития науки и техники.
Знания:

1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау бойынша қаулыларды, өкімдерді, бұйрықтарды, әдістемелік және нормативтік материалдарды білу.
2. Кәсіпорынның техникалық даму перспективасын білу.
3. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаудың техникалық шарттары мен кестелерін білу.
4. Құрылыс материалдарына, бөлшектерге, құрылымдарға арналған стандарттарды, техникалық шарттарды білу.
5. Құрылыс нормалары мен ережелерін, құрылыс нормаларын, құрылыс саласындағы ережелер жинағын білу.
6. Өндіріс технологиясының негіздерін және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу тәсілдерін білу.
7. Техникалық құжаттамаға, шикізатқа, материалдарға, жинақтаушы бұйымдарға және дайын өнімге, жүйеге қойылатын талаптарды білу.
8. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде)..
9. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
10. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
11. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды:
Жобалық шешімдердің құрылыс барысында туындайтын өзгерістерін енгізу және келісу туралы мәселелерді шешуге қатысу.
Машықтар:
1. Құрылысқа неғұрлым прогрессивті технологиялық үдерістерді енгізуге байланысты жобаларға өзгерістер енгізу туралы мәселелерді шешуге қатысу.
2. Жобаларға көлемдік-жоспарлау және құрылымдық шешімдер енгізу туралы мәселелерді шешуге қатысу, сондай-ақ құрылыс және қайта салу нысандарының құнын төмендетуді және техникалық-экономикалық көрсеткіштерін жақсартуды қамтамасыз ететін мәселелерді жедел шешу.
3. Құрылыс барысында туындайтын жобалық шешімдердің өзгерістерін қарауға және келісуге қатысу, қажет болған жағдайда материалдарды, бұйымдарды, құрылмдарды (құрылыс нысандарының сапасын төмендетпей) ауыстыру жөніндегі мәселелерді жедел шешу, жалпы мәліметтер ортасына тиісті ақпаратты (ұйымдағы ҚОАМТ пайдаланған кезде) енгізу.
4. Әзірленетін жобаның техникалық тапсырмаға және қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
5. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының мерзімдерінің бұзылуы мен сапасының нашарлауын туындататын себептерді талдау, олардың алдын алу және жою шараларын қабылдау, жалпы мәліметтер ортасына тиісті ақпаратты енгізу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Білімдер:
1. Құрылыстағы прогрессивті технологиялық үдерістерді білу.

1. Знание постановлений, распоряжений, приказов, методических и нормативных материалов по выполнению строительно-монтажных работ.
2. Знание перспективы технического развития предприятия.
3. Знание технические условий и графиков выполнения строительно-монтажных работ.
4. Знание стандартов, технических условий на строительные материалы, детали, конструкции.
5. Знание строительных норм и правил, строительных норм, свод правил в сфере строительства.
6. Знание основы технологии производства и способы ведения строительно-монтажных работ.
7. Знание требований, предъявляемые к технической документации, сырью, материалам, комплектующим изделиям и готовой продукции, системы.
8. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика(при использовании ТИМСО в организации)..
9. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации)..
10. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
11. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Участие в решении вопросов о внесении и согласовании возникающих в ходе строительства изменений проектных решений.
Умения:
1. Участие в решении вопросов о внесении в проекты изменений в связи с внедрением более прогрессивных технологических процессов в строительство.
2. Участие в решении вопросов о внесении в проекты изменений объемно-планировочных и конструктивных решений, а также оперативное решение вопросов, обеспечивающих снижение стоимости и улучшение технико-экономических показателей объектов строительства и реконструкции.
3. Участие в рассмотрении и согласовании возникающих в ходе строительства изменений проектных решений, оперативно решает вопросы по замене при необходимости материалов, изделий, конструкций (без снижения качества строительных объектов) с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
4. Обеспечение соответствия разрабатываемого проекта техническому заданию и действующим нормативно-техническим документам.
5. Изучение причин, вызывающих срывы сроков и ухудшение качества строительно-монтажных работ, принятие мер по их предупреждению и устранению с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание прогрессивных технологических процессов в строительство.

2. Нысандарды салу бойынша жоспарлау және құрылымдық шешімдерді білу.
3. Құрылыс сапасын бақылау әдістері мен құралдарын білу.
4. Материалдарға, бұйымдарға және құрылымдарға қойылатын техникалық талаптарды білу.
5. Бөгде және мердігерлік ұйымдардың өкілдерімен ынтымақтасу әдістерін білу.
6. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-еңбек функциясы: Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен құрылыс нысандарын техникалық қабылдау.
1-дағды:
Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен құрылыс нысандарын қабылдау жұмыстарын орындау.
Машықтар:
1. Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстары мен құрылыс нысандарын техникалық қабылдауды жүзеге асыру.
2. Технологиядағы ақауларды анықтау және ақаулар тізімдемесін автоматты түрде қалыптастыру үшін ол туралы Жалпы мәліметтер ортасына ақпарат енгізу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) және Жалпы мәліметтер ортасын қолдана отырып, (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде) ақаулардың жойылуын қадағалау және жұмыс өндірушілердің кепілдік міндеттемелерін ескере отырып, кейінгі пайдалану бақылау жоспарларын қалыптастыру.
4. Жобаның ақпараттық моделіне (PIM) нақты кезеңде орындалған ҚМЖ көлемін (ақпарат нысанды жеке аралап шығу кезінде PIM-ге енгізіледі) ҚОАМТ бойынша арнайы бағдарламалық жасақтаманы (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде) пайдалану арқылы, тұрақты бекітуді жүзеге асыру және енгізу.
5. Жалпы мәліметтер ортасына нәтижелерді енгізе отырып, жасырын жұмыстарды бейне - және фототіркеуді жүзеге асыру (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
6. Жұмыс жүргізудің күнтізбелік жоспарында әзірленген кесте бойынша жобаның ақпараттық моделінде (PIM) қабылдау бақылауы барысында алынған ақпаратты (жобадан анықталған барлық ауытқуларды қоса алғанда) ҚОАМТ бойынша мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы пайдалана отырып, жаңартуды жүзеге асыру (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. Қажетті техникалық құжаттаманы ресімдеу.
8. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын және құрылыс нысандарын қабылдау жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманы ресімдеу жөніндегі басшылыққа алынатын материалдарды білу.
2. Сынақ жүргізу және жұмыстарды қабылдау ережелерін білу.
3. Құрылысы аяқталған нысандарды қабылдау тәртібін және олардың сапасын бақылау әдістерін білу.
4. Жобалау-сметалық және басқа да техникалық құжаттаманы ресімдеу тәртібін білу.

2. Знание планировочных и конструктивных решений по строительству объектов.
3. Знание методов и средств контроля качества строительства.
4. Знание технических требований к материалам, изделиям и конструкциям.
5. Знание методов сотрудничества с представителями сторонних и подрядных организаций.
6. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации)..
7. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 2:
Технический прием законченных строительно-монтажных работ и объектов строительства.
Задача 1:
Выполнение работ по приемке законченных строительно-монтажных работ и объектов строительства.
Умения:
1. Осуществление технической приемки законченных строительно-монтажных работ и объектов строительства.
2. Выявление брака в технологии и внесение информации о нем в Среду общих данных для автоматического формирования ведомости дефектов (при использовании ТИМСО в организации).
3. С применением Информационной модели проекта (PIM) и Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации) отслеживание устранения дефектов и формирование планов последующего эксплуатационного контроля, в том числе с учетом гарантийных обязательств производителей работ.
4. Осуществление регулярной фиксации и занесение в Информационную модель проекта (PIM) выполненных объемов СМР за конкретный период (информация заносится в PIM во время личного обхода объекта) с использованием специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
5. Осуществление видео- и фотофиксации скрытых работ с занесением результатов в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
6. По разработанному в календарном плане графику производства работ осуществление обновления в Информационной модели проекта (PIM) информации, полученной в ходе приемочного контроля (включая все обнаруженные отклонения от проекта) с использованием специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
7. Оформление необходимой технической документации.
8. Участие в работе комиссий по приемке строительно-монтажных работ и объектов строительства.
Знания:
1. Знание руководящих материалов по оформлению технической документации.
2. Знание правил проведения испытаний и приемки работ.
3. Знание порядок приемки объектов, законченных строительством и методы контроля их качества.
4. Знание порядок оформления проектно-сметной и другой технической документации.

5. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаудың отандық және шетелдік озық тәжірибесін білу.
6. Жаңа құрылыс материалдарын, бұйымдарын, құрылымдарын білу.
7. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
8. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды:
Құрылыс нысандарын қабылдау және оларды пайдалануға тапсыру жөніндегі комиссия жұмысына қатысу.
Машықтар:
1. Құрылыс нысандарын қабылдау және оларды пайдалануға тапсыру жөніндегі комиссия жұмысына қатысу.
2. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) және Жалпы деректер ортасын (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде) қолдана отырып, Комиссия белгілеген мерзімде құрылыс ұйымдарының кемшіліктерді, ақауларды жою сапасын бақылау.
3. Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстарын есепке алу және Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, күрделі құрылыс жоспарларын орындау туралы есептілікті жасау үшін қажетті деректерді дайындау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманы ресімдеу жөніндегі басшылыққа алынатын материалдарды білу.
2. Күрделі құрылыс жоспарларын орындау туралы есептілікті құрастыру.
3. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздерін білу.
4. Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнама негіздерін білу.
5. Еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын білу.
6. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, үйренушілік, жауапкершілік, тәртіптілік
Күрделі тапсырмаларды шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Жол құрылысы жөніндегі инженер.
6
Зертхана бастығы (құрылыстағы).
21. "Зертхана бастығы (құрылыстағы)" кәсіп карточкасы
Топ коды
1323-0
Кәсіп атауының коды:
1323-0-021
Кәсіптің атауы:
Зертхана бастығы (құрылыстағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА және басқа стандартты біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат
(БХСЖ
5-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:

5. Знание передового отечественного и зарубежного опыта выполнения строительно-монтажных работ.
6. Знание новых строительных материалов, изделий, конструкции.
7. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
8. Знание стандарта организации по ТИМСО(при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Участие в работе комиссий по приемке строительных объектов и сдаче их в эксплуатацию.
Умения:
1. Участие в работе комиссий по приемке строительных объектов и сдаче их в эксплуатацию.
2. Контроль за качеством устранения строительными организациями недоделок, дефектов в установленные комиссией сроки с применением Информационной модели проекта (PIM) и Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
3. Учет законченных строительно-монтажных работ и подготовка необходимых данных для составления отчетности о выполнении планов капитального строительства с занесением соответствующей информации в Среду общих данных(при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание руководящих материалов по оформлению технической документации.
2. Знание составления отчетности о выполнении планов капитального строительства.
3. Знание основы экономики, организации производства, труда и управления.
4. Знание основы законодательства об охране окружающей среды.
5. Знание основы трудового законодательства, правил и норм охраны труда.
6. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание стандарта организации по ТИМСО(при использовании ТИМСО в организации).
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, дисциплинированность. Способность решения сложных нестандартных задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Инженер по дорожному строительству.
6
Начальник лаборатории (в строительстве).
21. Карточка профессии: "Начальник лаборатории (в строительстве)"
Код группы
1323-0
Код наименования занятия
1323-0-021
Наименование профессии:
Начальник лаборатории (в строительстве)
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
Бакалавриат
(5уровень МСКО)
Направление подготовки:

6В073 Сәулет және құрылыс
Білім беру бағдарламасы:
6В07309
Құрылыс материалдарын, бұйымдарын және құрылымдарын өндіру
Академиялық дәрежесі:
Техника және технология бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
1323-0-021 Ауысым бастығы (құрылыстағы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жол-құрылыс материалдарын зертханалық сынауды ұйымдастыру және жүргізу, сынақ нәтижелерін ресімдеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зертханаға жалпы басшылық ету.
2. Зертхана жұмысын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы: Зертханаға жалпы басшылық ету.
1-дағды:
Сынақ зертханасына жалпы басшылық етуді қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Сынақ зертханасына жалпы басшылық ету.
2. Шикізаттардың, материалдардың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімдердің қолданыстағы стандарттарға, техникалық шарттарға және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін зертханалық бақылауды қамтамасыз ету мақсатында химиялық талдаулар, физикалық-химиялық, механикалық сынақтар және басқа да зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру.
3. Зертхана қызметкерлеріне басшылық ету.
4. Жалпы мәліметтер ортасын қолдану (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Білімдер:
1. Өндірісті техникалық дайындау бойынша нормативтік және әдістемелік материалдарды білу.
2. Технологиялық үдерістерді және өндіріс режимдерін білу.
3. Зертхана жабдықтарын білу, оның жұмыс қағидаттары және пайдалану ережелері.
4. Кәсіпорынның техникалық даму перспективасын білу.
5. Зерттеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және әдістерін білу.
6. Еңбек заңнамасының негіздерін білу.
7. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
8. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
9. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
10. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-дағды: Материалдар мен өнімдерді зертханалық бақылаудың жаңа әдістерін әзірлеу және өндіріске енгізу жұмыстарын басқару.
Машықтар:

6В073 Архитектура и строительство
Образовательная программа:
6В07309
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
1323-0-021 Начальник смены (в строительстве)
Основная цель деятельности:
Организация и проведение лабораторных испытаний дорожно-строительных материалов и оформление результатов испытаний
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции
1. Осуществляние общего руководства лабораторией.
2. Контроль за работой лабораторий.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Осуществление общего руководства лабораторией.
Задача 1:
Обеспечение общего руководства испытательной лабораторией.
Умения:
1. Общее руководство испытательной лабораторией.
2. Организация проведения химических анализов, физико-химических, механических испытаний и других исследований с целью обеспечения лабораторного контроля соответствия качества сырья, материалов, полуфабрикатов и готовой продукции действующим стандартам, техническим условиям и требованиям экологической безопасности.
3. Руководство работниками лаборатории.
4. Применение Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание нормативных и методических материалов по технической подготовке производства.
2. Знание технологических процессов и режимы производства.
3. Знание оборудования лаборатории, принципы его работы и правила эксплуатации.
4. Знание перспективы технического развития предприятия.
5. Знание методов и организации проведения исследовательских работ.
6. Знание основы трудового законодательства.
7. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика (при использовании ТИМСО в организации).
8. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
9. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
10. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Возглавление работ по разработке и внедрению в производство новых методов лабораторного контроля материалов и продукции.
Умения:

1. Материалдар мен өнімдерді зертханалық бақылаудың жаңа әдістерін әзірлеу және өндіріске енгізу бойынша жұмысты жүзеге асыру.
2. Өнімнің жаңа және модификацияланған үлгілерін сынауға, сондай-ақ оның сапасын тиімді бақылау жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында осы өнімге арналған техникалық құжаттаманы келісуге қатысу.
3. Өнімді мемлекеттік аттестациялауға және сертификаттауға дайындау жұмыстарына қатысу.
4. Материалдар мен өнімнің сапасына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік-техникалық құжаттаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Құрылысты зертханалық бақылау бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды, әдістемелерді және нұсқаулықтарды білу.
2. Материалдар мен өнімдерді мемлекеттік аттестаттау және сертификаттаудың қолданыстағы жүйесін білу.
3. Ұқсас материалдар мен өнімдерді өндіру технологиясы саласындағы отандық және шетелдік озық тәжірибені білу.
2-еңбек функциясы: Зертхана жұмысын бақылау.
1-дағды:
Зертхана жұмысын бақылауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Зертхана қызметкерлерінің зертханалық сынақтарды дұрыс және дәл өткізуін бақылау.
2. Бақылау-өлшеу аппаратура-сының жай-күйі мен жұмысын бақылауды ұйымдастыру, оны мерзімді мемлекеттік тексеруге уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету.
3. Жоспарда көзделген тапсырмалардың, шарттық міндеттемелердің орындалуын, сондай-ақ сынақ зертханасының мамандары орындаған жұмыстардың сапасын жалпы мәліметтер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып бақылау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Білімдер:
1. Зертханалық сынақтардың жүргізілуін бақылау әдістерін білу.
2. Бақылау-өлшеу аппаратура-сының, сынау аспаптарының жұмысын бақылау әдістерін білу.
3. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын білу.
4. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-міндет: Зертхана жабдығының күйін бақылау.
Машықтар:
1. Зертхана жабдығының күйін бақылау.
2. Зертхана қызметкерлерінің жұмыс орындарын, олардың еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін бақылау.
3. Зертхана жұмысында орын алған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдау.
4. Зертханалық журналдарды жүргізу және талдаулар мен сынаулардың нәтижелерін уақтылы рәсімдеу, жалпы мәліметтер ортасына тиісті ақпаратты енгізу (ұйымдағы ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Білімдер:

1. Осуществление работы по разработке и внедрению в производство новых методов лабораторного контроля материалов и продукции.
2. Участие в испытаниях новых и модифицированных образцов продукции, а также согласованиях технической документации на эту продукцию с целью обеспечения условий для эффективного контроля ее качества.
3. Участие в работах по подготовке продукции к государственной аттестации и сертификации.
4. Подготовка предложений по совершенствованию нормативно-технической документации, устанавливающей требования к качеству материалов и продукции.
Знания:
1. Знание стандартов, технических условий, методики и инструкции по лабораторному контролю строительства.
2. Знание действующей системы государственной аттестации и сертификации материалов и продукции.
3. Знание передового отечественного и зарубежного опыта в области технологии производства аналогичных материалов и продукции.
Трудовая функция 2:
Контроль за работой лабораторий.
Задача 1:
Организация контроля за работой лабораторий.
Умения:
1. Контроль за правильным и точным проведением лабораторных испытаний работниками лаборатории.
2. Организация наблюдения за состоянием и работой контрольно-измерительной аппаратуры, обеспечение ее своевременного представления на периодическую государственную поверку.
3. Контроль за выполнением предусмотренных планом заданий, договорных обязательств, а также качество работ, выполненных специалистами испытательной лаборатории с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание методов контроля за проведением лабораторных испытаний.
2. Знание методов контроля за работой контрольно-измерительной аппаратуры, испытательных приборов.
3. Знание средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Задача 2:
Контроль за состоянием лабораторного оборудования.
Умения:
1. Контроль за состоянием лабораторного оборудования.
2. Контроль рабочих мест сотрудников лаборатории, их соответствием требованиям охраны труда и безопасности.
3. Принятие мер по устранению имеющихся недостатков в работе лаборатории.
4. Ведение лабораторных журналов и своевременное оформление результатов анализов и испытаний с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:

1. Зертхана жабдығының техникалық сипаттамаларын білу.
2. Материалдар мен өнімдерді сынау нәтижелерін ресімдеу әдістерін білу.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін, өндірістік санитарияны, өрт қауіпсіздігі талаптарын білу.
4. ҚОАМТ білуі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
5. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, үйренушілік, жауапкершілік, тәртіптілік, стреске төзімділік.
Күрделі ерекше тапсырмаларды шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Жол құрылысы жөніндегі инженер
22. "Бас геодезист (құрылыста)" кәсіп карточкасы: кәсіби карточканың сипаттамасы "Құрылыстағы геодезиялық жұмыстар" кәсіби стандартында орналасқан.
20. "Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)" кәсіп карточкасы
Топ коды
1323-0
Кәсіп атауының коды:
1323-0 -027
Кәсіптің атауы:
Басшы (басқарушы) (құрылыстағы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА және басқа стандартты біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат
(БХСЖ 6-деңгейі)
Кәсіптік білім деңгейі:
8D073 Сәулет және құрылыс
Білім беру бағдарламасы:
8D07301
Көлік құрылысы (НП)
Академиялық дәрежесі:
PhD докторы / кандидат, ғылым докторы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде 5 жыл
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыстағы ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Знание технических характеристик лабораторного оборудования.
2. Знание методов оформления результатов испытаний материалов и продукции.
3. Знание правил безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
4. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
5. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Дополнительная трудовая функция
-
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, обучаемость, ответственность, дисциплинированность, стрессоустойчивость. Способность решения сложных нестандартных задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов
Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Инженер по дорожному строительству.
22. Карточка профессии: "Главный геодезист (в строительстве)": описание профессиональной карточки находится в профессиональном стандарте "Геодезические работы в строительстве".
23. Карточка профессии: "Руководитель (управляющий) (в строительстве)"
Код группы
1323-0
Код наименования занятия
1323-0-027
Наименование профессии:
Руководитель (управляющий) (в строительстве)
Уровень квалификации по ОРК:
8
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень: образования:
Послевузовское образование Докторантура
(6 уровень МСКО), опыт работы
Направление подготовки:
8D073 Архитектура и строительство
Образовательная программа:
8D07301
Транспортное строительство (НП)
Академическая степень:
Доктор PhD/ кандидат, доктор наук
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности, в том числе на руководящих должностях не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации в строительстве
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции

1. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету.
2. Құрылыс бойынша ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
3. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы: Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету.
1-дағды:
Ұйымның шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Ұйымның өндірістік қызметін басқаруды жүзеге асыру.
2. Ұйымның шаруашылық қызметін басқару.
3. Ұйымның қаржылық-экономикалық қызметін бақылау.
4. ҚОАМТ енгізуді қамтамасыз ету (ұйымда ҚОАМТ қолданған кезде).
5. Ұйымның мүлкін сақтау және тиімді пайдалану, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелері үшін жауапкершілікті жүзеге асыру.
6. Ұйым қызметінің саясаты мен стратегиясын және оларды іске асыру тетігін айқындау.
7. Үшінші тарап ұйымдарымен немесе басқа заңды тұлғалармен шарттар, мәмілелер жасау, операциялар жасау.
8. Ақпарат алмасуға қойылатын талаптарды әзірлеуге қатысу (exchange Information Requirements; EIR) (ұйымда ҚОАМТ пайдаланған кезде).
9. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын әзірлеуді және қолдануды қамтамасыз ету (ұйымда ҚОАМТ пайдаланған кезде).
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін мемлекеттік органдардың актілерін білу.
2. Ұйымның техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективаларын, стратегиясын, басымдықтарын білу.
3. Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа да материалдарын білу.
4. Ұйымның бейнесін, мамандандырылуын және құрылымының ерекшеліктерін білу.
5. Кәсіпорынның даму перспективасын білу.
6. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА нормативтік -құқықтық актісі; ҚР ЕЖ – ережелер жинағы; ҚР СТ – стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
8. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
9. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
10. Тапсырыс берушілермен және мердігер ұйымдармен шаруашылық және қаржылық өзара қарым-қатынасты жүзеге асыру тәртібін білу.
2-міндет: Құрылыс барысын жедел бақылауды ұйымдастыру.
Машықтар:

1. Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечение повышения эффективности работы организации по строительству.
3. Обеспечение организации квалифицированными кадрами.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
Задача 1:
Организационно-техническое обеспечение хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
Умения:
1. Осуществлять управление производственной деятельностью организации.
2. Управлять хозяйственной деятельностью организации.
3. Контролировать финансово-экономическую деятельность организации.
4. Обеспечивать внедрение ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
5. Осуществлять ответственность за сохранность и эффективное использование имущества организации, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
6. Определять политику и стратегию деятельности организации и механизма их реализации.
7. Заключать договоры, совершение сделок, операции со сторонними организациями или другими юридическими лицами.
8. Участвовать в разработке требований к обмену информацией (Exchange Information Requirements; EIR) (при использовании ТИМСО в организации).
9. Обеспечивать разработку и применение стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, актов государственных органов, регламентирующих производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2. Знание перспективы, стратегию, приоритеты технического, экономического и социального развития организации.
3. Знание методических и других материалов других органов, касающиеся деятельности организации.
4. Знание профиля, специализацию и особенности структуры организации.
5. Знание перспективы развития предприятия.
6. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика (при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
8. Знание стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
9. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
10. Знание порядка осуществления хозяйственных и финансовых взаимоотношений с заказчиками и подрядными организациями.
Задача 2:
Организация оперативного контроля за ходом строительства.
Умения:

1. Құрылыс жұмыстарын жүргізуге дайындықты қамтамасыз ету.
2. Құрылыс жұмыстары өндірісін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді бақылау.
3. Құрылыс жұмыстары мен өндірістік тапсырмалардың орындалуын жедел жоспарлау және бақылау.
4. Өндірісті техникалық құжаттамамен немесе жобаның ақпараттық моделіне (PIM) қол жеткізумен (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде), құралдармен, материалдармен, жиынтықтаушы бұйымдармен, көлікпен, көтергіш-көлік машиналарымен, тиеу-түсіру құралдарымен қамтамасыз ету.
5. Құрылыс барысына жедел бақылау жүргізу.
6. Өндірісті техникалық құжаттамамен, жабдықтармен, құрал-саймандармен, материалдармен, жиынтықтаушы бұйымдармен, көлікпен, көтергіш-көлік машиналарымен, тиеу-түсіру құралдарымен қамтамасыз ету.
7. Бұйымдардың жаңа түрлерін өндіруді дайындауды жүзеге асыру.
8. Өндіріс барысын жедел есепке алуды жүргізу, ҚОАМТ бойынша арнайы бағдарламалық жасақтаманы қолдану арқылы тәуліктік тапсырмаларды орындау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
9. Аяқталмаған өндірістің жай-күйі мен жинақтылығын, қоймаларда және жұмыс орындарында белгіленген босалқы нормаларының сақталуын, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) (қажет болған жағдайда) (ұйымда ТТҚЖБ пайдалану кезінде) қолдана отырып бақылау.
10. Көлік құралдарын, көтергіш-көлік машиналарын пайдаланудың ұтымдылығын және тиеу-түсіру жұмыстарының уақтылы орындалуын жалпы мәліметтер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып бақылау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
11. Ағымдағы және атқару құжаттамасын жүргізу немесе құрылыс жұмыстарының түрлеріне сәйкес жобаның ақпараттық моделін (PIM) өзектендіру (ұйымда ТТҚЖБ пайдалану кезінде).
12. ҚОАМТ қолданумен құрылыс жұмыстарын жүргізудің күнтізбелік жоспары мен кестелерін әзірлеу және орындалуын бақылау (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
13. Қолда бар материалдық-техникалық ресурстарға, мердігерлік ұйымдардың мамандандырылуына, бригадалардың, буындардың және жекелеген қызметкерлердің мамандандырылуына және біліктілігіне сәйкес құрылыс жұмыстарының және өндірістік тапсырмалардың түрлері мен күрделілігін анықтау, көлемін есептеу.
14. Құрылыс жұмыстарының жүзеге асырылатын түрлерінің технологиясы мен нәтижелерінің жобалық құжаттамаға немесе жобаның ақпараттық моделіне (PIM) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде), сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттарға, техникалық шарттарға, технологиялық карталарға, еңбек үдерістерінің карталарына сәйкестігін анықтау.
15. Құрылыс жұмыстары өндірісін Құжаттамалық сүйемелдеуді жүзеге асыру (жұмыс өндірісінің журналдары, жұмыс уақытын есепке алу табельдері, орындалған жұмыс актілері).
Білімдер:

1. Обеспечение подготовки к производству строительных работ.
2. Контроль за материально-техническим обеспечением производства строительных работ.
3. Оперативное планирование и контроль выполнения строительных работ и производственных заданий.
4. Обеспечение производства технической документацией или доступом к Информационной модели проекта (PIM) (при использовании ТИМСО в организации)., необходимым оборудованием, инструментом, материалами, комплектующими изделиями, транспортом, подъемно-транспортными машинами погрузочно-разгрузочными средствами.
5. Проведение оперативного контроля за ходом строительства.
6. Обеспечение производства технической документацией, оборудованием, инструментом, материалами, комплектующими изделиями, транспортом, подъемно-транспортными машинами погрузочно-разгрузочными средствами.
7. Осуществление подготовки производства новых видов изделий.
8. Ведение оперативного учета хода производства, выполнения суточных заданий с применением специализированного программного обеспечения по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
9. Контроль за состоянием и комплектностью незавершенного производства, соблюдением установленных норм заделов на складах и рабочих местах, в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости) (при использовании ТИМСО в организации).
10. Контроль за рациональностью использования транспортных средств, подъемно-транспортных машин и своевременностью выполнения погрузочно-разгрузочных работ с занесением соответствующей информации в Среду общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
11. Ведение текущей и исполнительной документации или актуализация Информационной модели проекта (PIM) согласно видам строительных работ(при использовании ТИМСО в организации)..
12.Разработка и контроль выполнения календарного плана и графиков производства строительных работ с применением ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
13. Определение видов и сложности, расчет объемов строительных работ и производственных заданий в соответствии с имеющимися материально-техническими ресурсами, специализацией подрядных организаций, специализацией и квалификацией бригад, звеньев и отдельных работников.
14. Определение соответствия технологии и результатов осуществляемых видов строительных работ проектной документации или Информационной модели проекта (PIM) (при использовании ТИМСО в организации), а также нормативным техническим документам, техническим условиям, технологическим картам, картам трудовых процессов.
15. Осуществление документального сопровождения производства строительных работ (журналы производства работ, табели учета рабочего времени, акты выполненных работ).
Знания:

1. Құрылыс жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыруға қойылатын техникалық құжаттардың талаптарын білу.
2. Құрылыс жұмыстарын жүргізуді орта мерзімді және жедел жоспарлау әдістерін білу.
3. Құрылыс жұмыстарын жүргізу тәртібі мен технологиясы бойынша техникалық құжаттар мен жобалау құжаттамасының талаптарын білу.
4. Құрылыс жұмыстары мен өндірістік тапсырмалардың түрлерін, күрделілігін және көлемін анықтау әдістерін білу.
5. Құрылыс жұмыстарын жүргізудің негізгі технологиясын білу.
6. Құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде атқарушылық және есептік құжаттаманы жүргізу ережелерін білу.
7. Шығарылатын өнімнің номенклатурасын, Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) түрлерін білу.
8. Машиналарды, механизмдер мен жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білу.
9. Көтергіш-көлік машиналары мен механизмдерін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын білу.
10. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА – нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ – ережелер жинағы; ҚР СТ – стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
11. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
12. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ҚОАМТ (BIM) бағытталған жіктеуіш) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2-еңбек функциясы: Құрылыстағы ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
1-дағды:
Құрылыстағы ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету функцияларын атқару.
Машықтар:
1. Жалпы мәліметтер ортасын қолдана отырып, барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру және тиімді өзара әрекеттесу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
2. Жаңа технологиялар мен материалдарды қолдануды есепке ала отырып, икемді және ұтқыр өндірісті дамыту және жетілдіру қызметін ұйымдастыру (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды, өнімдер мен қызметтерді сатудың өсуін және пайданың өсуін қамтамасыз ету.
4. Өндірілетін өнімнің (қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін, олардың отандық және шетелдік нарықтарды жаулап алу мақсатында жоғары дамыған елдер мен үздік компаниялардың мемлекеттік стандарттары мен стандарттарына сәйкестігін арттыру.
5. Ұйымның мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер мен кредиторлар алдындағы міндеттемелерді, банктерді қоса алғанда, орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (келісім-шарттарды), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерін орындауды қамтамасыз ету.
6. Жаңа техника мен технологияны (оның ішінде ҚОАМТ), еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының ғылыми негізделген нормативтерін пайдалану негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастыру.

1. Знание требований технических документов к организации производства строительных работ.
2. Знание методов среднесрочного и оперативного планирования производства строительных работ.
3. Знание требований технических документов и проектной документации к порядку проведения и технологии производства строительных работ.
4. Знание методов определения видов, сложности и объемов строительных работ и производственных заданий.
5. Знание основные технологии производства строительных работ.
6. Знание правил ведения исполнительной и учетной документации при производстве строительных работ.
7. Знание номенклатуры выпускаемой продукции, виды выполняемых работ (услуг).
8. Знание правил технической эксплуатации машин, механизмов и оборудования.
9. Знание правил безопасности при эксплуатации подъемно-транспортных машин и механизмов, правила пожарной безопасности.
10. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
11. Знание Стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
12. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор) (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 2:
Обеспечение повышения эффективности работы организации в строительстве.
Задача 1:
Выполнение функции по повышению эффективности работы организации в строительстве.
Умения:
1. Организация работы и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений с применением Среды общих данных (при использовании ТИМСО в организации).
2. Организация деятельности по развитию и совершенствованию гибкого и мобильного производства с учетом применения новых технологий и материалов (при использовании ТИМСО в организации).
3. Обеспеяение повышения эффективности работы организации, рост продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли.
4. Повышение качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам высокоразвитых стран и лучших компаний в целях завоевания отечественного и зарубежных рынков.
5. Обеспечение выполнении организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
6. Организация производственно-хозяйственной деятельности на основе использования новейшей техники и технологии (в том числе ТИМСО), прогрессивных форм управления и организации труда, существующих научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат.

7. Өнімнің (қызметтердің) техникалық деңгейі мен сапасын арттыру, өндірістің қарқындылығын, еңбек өнімділігін, экономикалық тиімділігін арттыру, өндірістік резервтерді ұтымды пайдалану және ресурстардың барлық түрлерін үнемді жұмсау мақсатында нарық жағдаятын және озық тәжірибені (отандық және шетелдік) талдау.
Білімдер:
1. Есеп және қаржылық талдау негіздерін білу.
2. Ұйымның несие беру сұлбаларын, өндіріс қуатын және кадрлық ресурстарын білу.
3. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясын білу.
4. Салық заңнамасын білу.
5. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібін, экономикалық қызметтің тиісті түрін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерін білу.
6. ҚОАМТ білу (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА – нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ – ережелер жинағы; ҚР СТ – стандарттар) (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
7. ҚОАМТ бойынша ұйымның стандартын білу (ұйымда ҚОАМТ пайдалану кезінде).
3-еңбек функциясы:
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету.
1-дағды:
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қолдану.
2. Кадрлардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту жөніндегі шараларды қолдану.
3. Өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау.
4. Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнама талаптарын сақтау.
5. Ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру.
6. Басшылықтың экономикалық және әкімшілік әдістерін қамтамасыз ету.
7. Өндірістің тиімділігін арттырудың өндірістік және өзге де мәселелерін, материалдық және моральдық ынталандыруларын шешу.
8. Әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде ұжымдық шартты әзірлеуді, жасауды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету.
9. Қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамалары мен белсенділігін дамытуды ұйымдастыру.
11. Қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
12. Ұжымда тәрбие жұмысын жүргізу.
Білімдер:
1. Шаруашылық, еңбек және қаржы шарттарын жасау және орындау тәртібін білу.
2. Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару жолдарын білу.
3. Өндірісті және еңбекті ұйымдастыру негіздерін білу.
4. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасау және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібін білу.
5. Қазақстан Республикасының Еңбек туралы заңнамасын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін, өрт қауіпсіздігі талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, үйренушілік, жауапкершілік, тәртіптілік. Басқарушылық қызметке қабілеттілік. Ерекше өндірістік міндеттерді шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

7. Изучение конъюнктуры рынка и передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях повышения технического уровня и качества продукции (услуг), роста интенсификации производства, производительности труда, экономической эффективности, рационального использования производственных резервов и экономного расходования всех видов ресурсов.
Знания:
1. Знание основы учета и финансового анализа.
2. Знание схем кредитования, производственных мощностей и кадровых ресурсов организации.
3. Знание технологии производства продукции организации.
4. Знание налогового законодательства.
5. Знание порядка составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации,
определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности.
6. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК) (при использовании ТИМСО в организации).
7. Знание Стандарта организации по ТИМСО (при использовании ТИМСО в организации).
Трудовая функция 3:
Обеспечение организации квалифицированными кадрами.
Задача 1:
Обеспечение организации квалифицированными кадрами.
Умения:
1. Применение мер по обеспечению организации квалифицированными кадрами.
2. Применение мер по рациональному использованию и развитию профессиональных знаний и опыта кадров.
3. Создание безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда.
4. Соблюдение требований законодательства об охране окружающей среды.
5. Формирование благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
6. Обеспечение экономических и административных методов руководства.
7. Решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
8. Обеспечение на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины.
9. Организация развития трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
11. Организация повышения квалификации работников.
12. Проведение воспитательной работы в коллективе.
Знания:
1. Знание порядка заключения и исполнения хозяйственных, трудовых и финансовых договоров.
2. Знание пути управления экономикой и финансами организации.
3. Знание основы организации производства и труда.
4. Знание порядка разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
5. Знание Законодательства о труде Республики Казахстан, правила безопасности и охраны труда, требований пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, дисциплинированность. Способность к управленческой деятельности. Способность к решению нестандартных производственных задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
7
Бас инженер
7
Бас геодезияшы
4-бөлім. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
21. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Орындаушы:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (717) 275 46 33, kadnauka@gmail.com
22. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Орындаушылар:
"ҚазЖолҒЗИ" АҚ
Айдарбеков Есенбек Кыдиралиевич, +77471113129, esenbek54@mail.ru
23. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
24. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган:
25. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы:
26. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 2-нұсқа, 2024 ж.
27. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 421 бұйрығына
8-қосымша
"Көпірлер мен туннельдер құрылысы" кәсіби стандарты
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Көпірлер мен туннельдер құрылысы" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына" сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға қойылатын талаптарды, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуді белгілейді.
Кәсіби стандарт пайдаланушылар үшін қолданылады:
1) қызметкерлер – автомобиль жолдарын жобалау, салу, жөндеу және пайдалану, өзінің кәсіби дамуы мен біліктілігін арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейінді бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжау саласындағы кәсіби қызметке қойылатын талаптарды түсіну үшін;
2) жұмыс берушілер – автомобиль жолдарын жобалау, салу, жөндеу және пайдалану саласындағы кәсіби қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту, қызметкерлерді жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ауыстыру бағдарламаларын жасау үшін;

Технический регламент Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
7
Главный инженер
7
Главный геодезист
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
24. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан
Исполнитель:
Əбдіқадыр А.Е., +7 (717) 279 98 15, kadnauka@gmail.com
25. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Исполнители:
АО "КаздорНИИ"
Айдарбеков Есенбек Кыдиралиевич, +7 (777) 251 99 77, aydarbekov_kazdornii@mail.ru
26. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
27. Национальный орган по профессиональным квалификациям: -
28. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
29. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
30. Дата ориентировочного пересмотра: 20.03.2027 г.
Приложение 8 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2024 года № 421
Профессиональный стандарт "Строительство мостов и туннелей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Строительство мостов и туннелей" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
Профессиональный стандарт применяется для использования пользователями:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации мостов и туннелей, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;
2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации мостов и туннелей, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;

10) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
11) бейресми білім беру – оқу орнын, мерзімдері мен нысанын есепке алмай көрсетілетін білім беру қызметтерін ұсынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденетін ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын білім беру түрі;
12) кәсіптік топ (кәсіптік қызмет саласы) – жалпы интеграциялық негізі (мақсаты, нысандары, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және оларды орындау үшін еңбек функциялары мен құзыреттерінің ұқсас жиынтығын болжайтын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
13) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіптік топтың бөлігі, еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
14) құрылыс – табиғи немесе жасанды кеңістікті шектері бар, өндіріс үдерістерін орындауға және материалдық құндылықтарды сақтауға немесе адамдардың, жүктердің уақытша болуына (жылжуына), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсемдер, сымдар жүйесі) арналған көлемді, жазық немесе сызықтық нысан (жер үсті, су үсті және (немесе) жер асты, су асты). Құрылыс, сондай-ақ көркемдік-эстетикалық, сәндік-қолданбалы немесе мемориалдық мақсаттарға арналған болуы мүмкін.
15) көпір құрылысы – көлік жолын кедергілер арқылы жылжытуға арналған бір немесе бірнеше аралық құрылымдар мен тіректерден тұратын жол инженерлік құрылыс. Бұл топқа көпірлер, өтпежолдар, виадуктар, эстакадалар, көпір-арналар жатады.
16) туннель – жердің қалың қабаты, тау алабы немесе суасты кедергілері арқылы өтетін көлік құралдарын, су таратқыштарды және т.б. өтуіне арналған жерасты инженерлік құрылысы.
17) құрылыс жобасы (құрылыстық жоба) – көлемдік-жоспарлау, құрылымдық, технологиялық, инженерлік, табиғатты қорғау, экономикалық және басқа да шешімдерден, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру және жүргізуге, ауданды инженерлік дайындауға және жайластыруға арналған сметалық есептерден тұратын жобалық (жобалық-сметалық) құжаттама. Құрылыс жобасына, сондай-ақ аяқталмаған нысандар құрылысын консервациялау және өз ресурсын игерген нысандарды кейіннен кәдеге жарату жобалары да жатады.

10) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
11) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
12) профессиональная группа (область профессиональной деятельности) - совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения.
13) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) - часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций.
14) сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
15) сооружение мостовое – дорожное инженерное сооружение, состоящее из одного или нескольких пролетных строений и опор, предназначенное для перевода транспортного пути через препятствие. К этой группе относятся: мосты, путепроводы, виадуки, эстакады, мосты-каналы.
16) туннель – подземное инженерное сооружение, предназначенное для пропуска транспортных средств, водовода и т.п., проходящее через толщу земли, горный массив или подводным препятствием.
17) проект строительства (строительный проект) – проектную (проектно-сметную) документацию, содержащую объемно- планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.

18) инженер-техникалық қызметкер – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында өндіріс үлерісін ұйымдастыру және басшылық етуді жүзеге асыратын орташа кәсіби немесе жоғары білімі бар жеке тұлға.
19) ғимараттардың (құрылыстардың) инженерлік жабдықтары –материалдық құндылықтардың сақталуын, сондай-ақ технологиялық жабдықтар мен өндірістік үдерістерді инженерлік қамтамасыз ететін адамдардың тұруына (тұрмысына), еңбек қызметіне (тұрмысына) нормативтік немесе жайлы жағдай жасайтын инженерлік жүйелер мен техникалық құрылғылар кешені;
20) жобаның ақпараттық моделі (Project Information Model; PIM) – құрылыс нысанын (активін) құру кезеңіндегі ақпараттық модель. Құрылыс кезеңіндегі жобаның ақпараттық моделі (PIM) құрылыс-монтаждау жұмыстарының өндірісін жоспарлау, талдау және бақылау, материалдар мен жабдықтарды жеткізу, бақылау іс-шаралары мен қауіпсіздік шараларын орындау үшін қолданылады;
21) активтің ақпараттық моделі (Asset Information Model; AIM) – активті пайдалану кезеңіндегі ақпараттық модель;
22) жалпы деректер ортасы (Common Data Environment; CDE) – басқарылатын үдерістің көмегімен ақпараттық модель деректерін жинауға, басқаруға және таратуға арналған кез келген жеке алынған жобаға немесе активке арналған бірыңғай ақпарат көзі.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
2) БТБА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім;
6) КС – кәсіби стандарт;
7) БХСС – білім берудің халықаралық стандарттық сыныптамасы.
2-бөлім. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Көпірлер мен туннельдер құрылысы.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C32503.
6. ЭҚЖЖ бойынша бөлімнің, бөлімдың, топтың, сыныптың және қосалқы сыныптың көрсеткіші: Құрылыс.
42 Азаматтық құрылыс;
42.1 Автомобиль және темір жолдар құрылысы;

18) инженерно-технический работник – физическое лицо, имеющее среднее профессиональное или высшее образование, осуществляющее организацию и руководство производственным процессом в области архитектуры, градостроительства и строительства.
19) инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих нормативные либо комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов.
20) информационная модель проекта (Project Information Model; PIM) – информационная модель на этапе создания строительного объекта (актива). Информационная модель проекта (PIM) на стадии строительства применяется для планирования, анализа и контроля производства строительно-монтажных работ, поставки материалов и оборудования, выполнения контрольных мероприятий и мероприятий по соблюдению техники безопасности.
21) информационная модель актива (Asset Information Model; AIM) – информационная модель на этапе эксплуатации актива.
22) среда общих данных (Common Data Environment; CDE;) – единый источник информации для любого отдельно взятого проекта или актива, предназначенный для сбора, управления и распределения данных информационной модели с помощью управляемого процесса.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ОРК – отраслевые рамки квалификаций;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) ТиПО – техническое и профессиональное, послесреднее образование;
6) ПС – профессиональный стандарт.
7) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: Строительство мостов и туннелей.
5. Код профессионального стандарта: C32503.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: Строительство:
42 Гражданское строительство;
42.1 Строительство автомобильных и железных дорог;

42.13 Көпірлер мен туннельдер құрылысы;
42.13.0 Көпірлер мен туннельдер құрылысы.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы:
"Көпірлер мен туннельдер құрылысы" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Азаматтық құрылыс нысандарын: түрлі көріп құрылыстарынан тұратын көпірлер мен туннельдер құрылысы, виадуктар, эстакадалар, өтпежолдар, күрделі көп деңгейлі қиылыстар, жаяу жүргіншілер көпірлері және басқа да автожолдар, теміржол және қалалық көлік құрылыстары, көлік туннельдері, жаяу жүргіншілер және коллекторлық туннельдер, ірі жерасты көлік және көпфункционалды көпір кешендері, жаңа жылдамдықты көлік түрлеріне арналған туннельдер мен құрылыстар және басқа да жерасты құрылыстарын салумен айналысатын мамандардың біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар қызметкерлер: ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды, еңбек қызметін ұтымды ұйымдастыру тәртібін Еңбек ептілігі тиіс.
Кәсіби стандарт 6 кәсіпті қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Арматурашы (құрылыс-монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары) (2, 3, 4-разрядтар) – СБШ 2-деңгейі;
2) Арматурашы (құрылыс-монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары) (5, 6, 7-разрядтар) – СБШ 3-деңгейі;
3) Гидроизоляциядағы оқшаулағыш (2, 3, 4-разрядтар) – СБШ 2-деңгейі;
4) Гидроизоляциядағы оқшаулағыш (5, 6-разрядтар) – СБШ 3-деңгейі;
5) Автомобиль кранының машинисі (4, 5-разрядтар) – СБШ 2-деңгейі;
6) Автомобиль кранының машинисі (6, 7, 8-разрядтар) – СБШ 3-деңгейі;
7) Учаске бастығы (құрылыста) – СБШ 5-деңгейі;
8) Көлік объектілерін салу жөніндегі инженер – СБШ 6-деңгейі;
9) Бөлім бастығы (құрылыста) – СБШ 6-деңгейі.
3-тарау. Мамандықтар карточкалары
9. "Арматурашы" (құрылыс-монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары), (2, 3, 4- разрядтар) мамандық картасы
Топ коды:
7111-1
Кәсіп атауының коды:
7111-1 -002
Кәсіптің атауы:

42.13 Строительство мостов и туннелей;
42.13.0 Строительство мостов и туннелей;
7. Краткое описание профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Строительство мостов и туннелей" разработан разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию специалистов, занимающихся строительством объектов гражданского строительства: строительство мостов и туннелей, которое включает разнообразные мостовые сооружения, виадуки, эстакады, путепроводы, сложные многоярусные пересечения, пешеходные мосты и другие автодорожные, железнодорожные и городские транспортные сооружения, туннели транспортные, пешеходные и коллекторные туннели, крупные подземные транспортные и многофункциональные комплексы, туннели и сооружения для новых скоростных видов транспорта и другие подземные сооружения.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации трудовой деятельности.
Профессиональный стандарт включает 6 профессий.
8. Перечень карточек профессий:
1) Арматурщик (строительно-монтажные и строительно-ремонтные работы) (2, 3, 4 разряды) - 2 уровень ОРК;
2) Арматурщик (строительно-монтажные и строительно-ремонтные работы) (5, 6, 7 разряды) - 3 уровень ОРК;
3) Изолировщик на гидроизоляции (2, 3, 4 разряды) - 2 уровень ОРК;
4) Изолировщик на гидроизоляции (5, 6 разряды) - 3 уровень ОРК;
5) Машинист крана автомобильного (4, 5 разряды) - 2 уровень ОРК;
6) Машинист крана автомобильного (6, 7, 8 разряды) - 3 уровень ОРК;
7) Начальник участка (в строительстве) - 5 уровень ОРК;
8) Инженеры по строительству транспортных объектов - 6 уровень ОРК;
9) Начальник отдела (в строительстве) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии: "Арматурщик" (строительно-монтажные и строительно-ремонтные работы), (2, 3, 4 разряды)
Код группы
7111-1
Код наименования занятия
7111-1-002
Наименование профессии:

"Арматурашы" (құрылыс-монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары), (2, 3, 4-разрядтар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (3-шығарылым), "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Кәсіби білім деңгейі
Білім деңгейі:
ТжКБ
(БХСЖ 2-деңгейі)
Мамандығы:
1401000
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілігі: Арматурашы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімнің болуы, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
7111-1-001-арматурашы (цемент, темірбетон конструкцияларын өндіру)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қарапайым және күрделі арматура қаңқаларын дайындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары
1. Жазық торларды, кез келген күрделі кеңістіктік қаңқаларды құрастыру.
2. Күрделі кеңістіктік қаңқаларды құрастыру.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы:
Жазық торларды, кез келген күрделі кеңістіктік қаңқаларды құрастыру
1-дағды:
Жазық торларды, кез келген күрделі кеңістіктік қаңқаларды құрастыру бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
2 разряд:
1. Арматуралық болатты тоттан тазалаңыз және оны сөрелер мен қатарларға орналастыра отырып маркалары мен диаметрлері бойынша сұрыптаңыз;
2. Арматура мен арматураны тасымалдау;
3. Арматуралық Болаттың бумалары мен шығанақтарын сым бұралуларынан босатыңыз;
4. Арматуралық болатты қол лебедкаларымен орау және тарту;
5. Арматуралық болатты түзетіңіз;
6. Қол қабырғаларындағы арматуралық шыбықтарды кесіңіз және бүгіңіз;
7. Қарапайым жалпақ Жақтауларды тоқу;
8. Арматуралық болатты механикалық және электромеханикалық әдістермен қатайтыңыз;
9. Арматураның өзектері мен торларын түрлері мен маркалары бойынша оларды бумаларға байлап жинақтау;
10. Арматуралық конструкцияларды түгендеу жолдарымен ілу;
11. Дайындамаларды тасымалдау арбасымен немесе тельфермен тұтыну орындарына тасымалдау.
3 разряд:
1. Арматуралық болатты электр лебедкаларымен орау және тарту;

Арматурщик (строительно-монтажные и строительно-ремонтные работы), (2, 3, 4 разряды)
Уровень квалификации по ОРК:
2
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций.
ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169).
Уровень профессионального образования.
Уровень образования:
ТиПО
(2 уровень МСКО)
Специальность:
1401000
Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация: Арматуршик
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования, без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
7111-1-001 - Арматурщик (производство цемента, железобетонных конструкций)
Основная цель деятельности:
Подготовка простых и сложных арматурных каркасов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции.
1.Сборка плоских сеток, пространственных каркасов любой сложности;
2.Сборка сложных пространственных каркасов;
Дополнительные трудовые функции.
Трудовая функция 1:
Сборка плоских сеток, пространственных каркасов любой сложности.
Навык 1:
Выполнение операций по сборке пространственных каркасов простых и средней сложности.
Умения:
2 разряд:
1. Отчищать арматурную сталь от ржавчины и сортировать ее по маркам и диаметрам с укладкой в стеллажи и штабеля;
2. Транспортировать арматуру и армоконструкций;
3. Освобождать пачки и бухты арматурной стали от проволочных скруток;
4. Разматывать и вытягивать арматурную сталь ручными лебедками;
5. Выпрямлять арматурную сталь;
6. Резать и гнуть арматурные стержни на ручных стенках;
7. Вязать простые плоские каркасы;
8. Упрочнять арматурную сталь механическим и электромеханическим способами;
9. Комплектовать стержни и сетки арматуры по видам и маркам с увязкой их в пачки;
10. Зацеплять арматурные конструкций инвентарными стропами;
11. Транспортировать заготовки к местам потребления передаточной тележкой или тельфером.
3 разряд:
1. Разматывать и вытягивать арматурную сталь электролебедками;

2. Арматуралық болатты жетек және жартылай автоматты станоктарда кесіңіз;
3. Арматуралық болатты механикалық және электромеханикалық тәсілдермен және сызу, тегістеу, қуатты калибрлеу, сору немесе контактілі электр жылыту арқылы қатайтыңыз;
4. Арматуралық болатты механикалық станоктарда бір штангадағы иілу саны төртке дейін бүгіңіз;
5. Алдын ала кернеулі бұйымдарға арналған арматуралық шыбықтардың ұштарын бастарды түсіру немесе шайбаларды, втулкалар мен жеңдерді сығымдау арқылы анкерлеу;
6. Ұзын стендтерде және арнайы желілерде жіп пакеттерін жасау;
7. Қарапайым құрылымдардың пішініндегі шыбықтар мен жақтаулардың орналасуын белгілеңіз;
8. Салмағы 100 килограмға дейінгі қарапайым торлар мен жалпақ қарапайым қаңқаларды құрастыру және орнату;
9. Тоқу тәсілімен дайын торлар мен бөлшектерден қарапайым және күрделілігі орташа кеңістіктік рамаларды құрастыруды жүргізу;
10. Белгілі бір үлгілерге сәйкес қақпақтар мен гипс қалыптарына арналған сымнан арматура жасаңыз;
11. Қарапайым ипотекалық бөлшектерді орнатыңыз және бекітіңіз;
12. Іргетастар мен плиталардағы жеке шыбықтардан арматураны орнатыңыз;
13. Арматураны қолмен тоқу әдісімен бекітіңіз.
Білімдер:
1. Арматураны дайындауға
арналған жабдықтың әрекет ету қағидатын білу.
2. Арматураны дайындау ережесін, қарапайым арматура мен арматура құрылымын құрастыру, орнату және бекіту тәсілдерін білу.
3. Дайындалатын арматураға эскиз жасау және сызбаларды оқу ережелерін, арматураны ілмектеу және орнын ауыстыру тәсілдерін білу.
2-еңбек функциясы:
Күрделі кеңістікті қаңқаларды жинау
1-дағды:
Күрделі кеңістікті қаңқаларды жинау
бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
4 разряд:
1. Арматуралық болатты механикалық станоктарда бір штангадағы саны төрттен артық иілу;
2. Салмағы 100 килограмнан асатын қарапайым торлар мен жалпақ Жақтауларды және салмағы 100 килограмға дейінгі қос торларды құрастыру және орнату;
3. Бекіткіштер мен тоқуды орнату тәсілімен дайын торлар мен бөлшектерден күрделі кеңістіктік рамаларды құрастыруды жүргізу;
4. Автоматты станоктарда арматураны дайындаңыз;
5. Арматураны массивтерде, бағандарда, бағандарда, қабырғаларда және бөлімдерде жеке шыбықтардан орнатыңыз;
6. Арматуралық шыбықтарды, жіп пакеттерін және жоғары беріктігі бар сым шоқтарын алдын ала созу;
7. Орташа күрделі құрылымға якорь болттары мен ендірілген бөлшектерді орнатыңыз;
8. Орнатылған торлар мен Жақтауларды тексеріңіз;
9. Ваннаға және ваннаға арналған дәнекерлеуге арналған арматуралық шығарылымдарды кесу.
Білімдер:
1. Алдын ала кернеуге және арматураны монтаждауға арналған такелаждық құрылғылар мен механизмдерді қолдану ережесін білу.

2. Резать арматурную сталь на приводных и полуавтоматических станках;
3. Упрочнять арматурную сталь механическим и электромеханическим способами и путем волочения, сплющивания, силовой калибровки, вытяжки или контактного электронагрева;
4. Гнуть арматурную сталь на механических станках при количестве отгибов в одном стержне до четырех;
5. Анкеровать концы арматурных стержней для предварительно напряженных изделий путем высадки головок или напрессовки шайб, втулок и гильз;
6. Изготавливать струнопакеты на протяжных стендах и специальных линиях;
7. Размечать расположения стержней и каркасов в опалубке простых конструкций;
8. Производить сборку и установку простых сеток и плоских простых каркасов массой до 100 килограмм;
9. Производить сборку пространственных каркасов простых и средней сложности из готовых сеток и деталей способом вязки;
10. Изготавливать арматуру из проволоки для капов и гипсовых форм по определенным образцам;
11. Устанавливать и крепить простейшие закладные детали;
12. Устанавливать арматуру из отдельных стержней в фундаментах и плитах;
13. Крепить арматуру способом ручной вязки.
Знания:
1. Принципа действия оборудования для заготовки арматуры;
2. Правил заготовки арматуры, способов сборки, установки и крепления простой арматуры и армоконструкций;
3. Правил составления эскизов и чтения чертежей на изготовляемую арматуру, способы строповки и перемещения арматуры.
Трудовая функция 2: Сборка сложных пространственных каркасов.
Навык 1:
Выполнение операций по сборке сложных пространственных каркасов.
Умения:
4 разряд:
1. Гнуть арматурную сталь на механических станках при количестве на одном стержне более четырех;
2. Производить сборку и установку простых сеток и плоских каркасов массой более 100 килограмм и двойных сеток массой до 100 килограмм;
3. Производить сборку сложных пространственных каркасов из готовых сеток и деталей способом установки фиксаторов и вязки;
4. Заготавливать арматуру на автоматических станках;
5. Устанавливать арматуру из отдельных стержней в массивах, подколонниках, колоннах, стенах и перегородках;
6. Производить предварительное натяжение арматурных стержней, струнопакетов и пучков высокопрочной проволоки;
7. Устанавливать анкерные болты и закладные детали в конструкции средней сложности;
8. Выверять установленные сетки и каркасы;
9. Производить разделку арматурных выпусков для ванной и ванно-шовной сварки.
Знания:
1. Правил применения такелажных приспособлений и механизмов для предварительного напряжения и монтажа арматуры;

1. Жазық торларды, кез келген күрделі кеңістіктік қаңқаларды құрастыру.
2. Күрделі кеңістіктік қаңқаларды құрастыру.
Қосымша еңбек функциялары
Бейіні бойынша практикалық еңбек дағдыларының болуы.
1-еңбек функциясы:
Күрделі торлар мен жалпақ жақтауларды құрастыру және монтаждау.
1-дағды:
Күрделі торлар мен жалпақ жақтаулар мен кеңістіктік Жақтауларды құрастыру және монтаждау операцияларын орындау.
Машықтар:
5 разряд:
1. Дайын торлар мен бөлшектерден жауапты конструкциялар үшін күрделі торлар мен жалпақ қаңқаларды (массасына қарамастан), салмағы 100 килограмнан асатын Қос торларды және кеңістіктік қаңқаларды құрастыруды және монтаждауды жүргізу;
2. Арматураны бетонға тарта отырып, құрастыру-блоктық элементтерді ірілендіріп құрастыруды жүргізу;
3. Жоғары беріктігі бар сымдардың, өзектердің және арматуралық Ішекті-пакеттердің байламдарын керу станцияларымен керуді жүргізу;
4. Жылжымалы қалыпта бетондалған құрылымдарға арналған арматураны құрастыруды жүргізу;
5. Плиталық негіздерде, арқалықсыз және қырлы жабындарда, баспалдақ марштарында, көпірлердің аралық құрылыстарында, кері қоймаларда және тау-кен қазбаларының қисық сызықты қабырғаларында, штоленаларда, градирен мұнараларында, құбырларда сызбалар бойынша орналасуын белгілей отырып, жекелеген өзектерден арматураны монтаждауды жүргізу;
6. Арматуралық өзектер мен көпірлердің Плиталық аралық құрылыстарының шоқтарын алдын ала керуді жүргізу;
7. Салмағы 600 килограмға дейінгі якорь болттары мен ендірілген бөлшектерді күрделі конструкцияларға орнатуды жүргізу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін керу станцияларының, механизмдер мен тетіктердің құрылысы мен әрекет ету қағидатын білу.
2. Сызба және эскиздер бойынша кеңістіктік қаңқаларды, армапалубалық блоктарды және фермопакеттерді құрастыру кезінде өзекшелердің орналасуын белгілеу тәсілдерін білу.
3. Салу бөлшектері мен анкерлік бұрандамаларды орнату ережесін, құрастыру-блокты элементтерді құрастыру тәсілдерін білу.
4. Орнатылған арматуралар мен арматура құрылымдарын тексеру тәртібін білу.
5. Арматуралық болаттардың физика-механикалық қасиеттерін, арматуралық қаңқалар мен блоктарды қабылдау ережесін білу.
6. Күрделі торлар мен жазық қаңқаларды және кеңістіктік қаңқаларды монтаждауды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу.
2-дағды:
Ерекше күрделі кеңістіктік арматуралық қаңқаларды құрастыру және монтаждау бойынша операцияларды орындау.
Машықтар:
6 разряд:
1. Жауапты темір-бетон бұйымдары мен конструкцияларына арналған күрделі арматуралық қаңқаларды бас үлгілерінің сызбалары бойынша дайындау;

1. Сборка и монтаж сложных сеток и плоских каркасов;
2. Сборка и монтаж сложных сеток и плоских каркасов
Дополнительные трудовые функции.
Наличие практических трудовых навыков по профилю.
Трудовая функция 1:
Сборка и монтаж сложных сеток и плоских каркасов.
Навык 1:
Выполнение операций по сборке и монтажу сложных сеток и плоских каркасов и пространственных каркасов.
Умения:
5 разряд:
1. Производить сборку и монтаж сложных сеток и плоских каркасов (независимо от массы), двойных сеток массой более 100 килограмм и пространственных каркасов для ответственных конструкций из готовых сеток и деталей;
2. Производить укрупнительную сборку сборочно-блочных элементов с натяжением арматуры на бетон;
3. Производить натяжение пучков высокопрочной проволоки, стержней и арматурных струно-пакетов натяжными станциями;
4. Производить сборку арматуры для конструкций, бетонируемых в подвижной опалубке;
5. Производить монтаж арматуры из отдельных стержней с разметкой расположения по чертежам в плитных основаниях, безбалочных и ребристых перекрытиях, лестничных маршах, пролетных строениях мостов, обратных сводах и криволинейных стенах горных выработок, штолен, башнях градирен, трубах;
6. Производить предварительное натяжение арматурных стержней и пучков плитных пролетных строений мостов;
7. Производить установку анкерных болтов и закладных деталей массой до 600 килограмм в сложные конструкции.
Знания:
1.Устройства и принципа действия обслуживаемых натяжных станций, механизмов и приспособлений;
2. Способов разметки расположения стержней при сборке пространственных каркасов, армо-палубочных блоков и фермопакетов по чертежам и эскизам;
3. Правил установки закладных деталей и анкерных болтов, способы сборки сборочно-блочных элементов;
4.Порядка выверки установленной арматуры и армоконструкций;
5.Физико-механических свойств арматурных сталей, правила приемки арматурных каркасов и блоков;
6.Правил техники безопасности при проведении монтажа сложных сеток и плоских каркасов и пространственных каркасов.
Навык 2:
Выполнение операций по сборке и монтажу особо сложных пространственных арматурных каркасов.
Умения:
6 разряд:
1. Изготавливать по чертежам головных образцов сложные арматурные каркасы для ответственных железно-бетонных изделий и конструкций;

2. Аса күрделі кеңістіктік арматуралық қаңқаларды, армо-пішіндеу блоктарын және фермо-пакеттерді құрастыруды және монтаждауды жүргізу;
3. Қақпаларға арналған ипотекалық бөліктері бар шлюз бастарындағы жеке өзектерден, сорғыш құбырларда, спиральды камераларда, қоршау арқалықтарында, генераторлық конструкциялар астында, түбі және жеткізуші құбырларда, галереяларда, ауа өткізгіштерде, турбогенераторлардың іргетастарында, бункерлерде, бункерлік галереяларда, қоймаларда және жұқа қабырғалы қабықтарда, Арка құрылымының үстіндегі бағандарда, аркалар мен арка арасындағы байланыстарда арматураны монтаждауды жүргізу Арка;
4. Жеке сымдар мен жіптерден арматуралық байламдар жасаңыз;
5. Көпірлердің аралық құрылыстарының арматурасын рамалардан, торлардан және алдын ала кернелген өзектер мен байламдардан монтаждауды жүргізу;
6. Қырлы және қорапты аралық құрылыстардың шоқтарын алдын ала керуді жүргізу;
7. Көпірлер мен су өткізгіш құбырлардың арматурасын монтаждауды жүргізу;
8. Салмағы 600 килограмнан асатын ипотекалық бөлшектерді күрделі және аса күрделі конструкцияларға орнатуды жүргізу.
7 разряд:
1. Гидротехникалық конструкцияларға аса күрделі кеңістіктік арматуралық қаңқаларды құрастыру және монтаждау;
2. Атом электр станциялары реакторының қорғаныш қабығының купондық және цилиндрлік бөліктерінің арматуралық байламдарын орнатуды және алдын ала тартуды жүргізу.
Білімдер:
1. Жекелеген сымдар мен жіптерден арматуралық бумаларды дайындау технологиясын білу.
2. Аса күрделі кеңістіктік қаңқаларды, армапалубалы блоктарды және фермапакеттерді жасау және монтаждау технологиясын білу.
3. Дайындалатын арматуралық элементтер мен құрылымдарға қойылатын талаптарды білу.
4. Аса күрделі кеңістіктік қаңқаларды монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, оқуға қабілеттілік, орындаушылық тәртіп, стресске төзімділік.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіп атауы
6
Учаске бастығы
11. "Гидрооқшаулаудағы оқшаулаушы" (2, 3, 4 разрядтар) кәсіп карточкасы
Топ коды:
7124-3
Кәсіп атауының коды:
7124-3-001
Кәсіптің атауы:
Гидрооқшаулаудағы оқшаулаушы (2, 3, 4 разрядтар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(ХҚКО 2-деңгейі)
Мамандығы:

2. Производить сборку и монтаж особо сложных пространственных арматурных каркасов, армо-опалубочных блоков и фермо-пакетов;
3. Производить монтаж арматуры из отдельных стержней в головах шлюзов с закладными частями для ворот, в отсасывающих трубах, спиральных камерах, забральных балках, под генераторных конструкциях, донных и подводящих трубах, галереях, воздуховодах, фундаментах турбогенераторов, бункерах, бункерных галереях, сводах и тонкостенных оболочках, колоннах над арочного строения, арках и связях между арками;
4. Изготавливать арматурные пучки из отдельных проволок и прядей;
5. Производить монтаж арматуры пролетных строений мостов из каркасов, сеток и предварительно напрягаемых стержней и пучков;
6. Производить предварительное натяжение пучков ребристых и коробчатых пролетных строений;
7. Производить монтаж арматуры мостов и водопропускных труб;
8. Производить установку закладных деталей массой более 600 килограмм в сложные и особо сложные конструкции.
7 разряд:
1. Производить сборку и монтаж сверхсложных пространственных арматурных каркасов в гидротехнические конструкции;
2. Производить установку и предварительное натяжение арматурных пучков купонной и цилиндрической частей защитной оболочки реактора атомных электростанций.
Знания:
1.Технологии изготовления арматурных пучков из отдельных проволок и прядей;
2.Технологии изготовления и монтажа особо сложных пространственных каркасов, армоопалубочных блоков и фермопакетов;
3. Требований к изготавливаемым арматурным элементам и конструкциям;
4.Правил техники безопасности при проведении монтажа особо сложных пространственных каркасов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, исполнительская дисциплина, стрессоустойчивость.
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о несудимости.
Список технических регламентов и национальных стандартов
ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Начальник участка
11. Карточка профессии: "Изолировщик на гидроизоляции" (2, 3, 4 разряды)
Код группы
7124-3
Код наименования занятия
7124-3-001
Наименование профессии:
Изолировщик на гидроизоляции (2, 3, 4 разряды)
Уровень квалификации по ОРК:
2
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО (2 уровень МСКО)
Специальность:

0907000
Жылу техникалық жабдықтар және жылумен жабдықтау жүйелері
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: Гидрооқшаулауда
ғы оқшаулаушы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
7124-1-002 Жылу оқшаулаудағы оқшаулағыш
7124-2-003 Оқшаулағыш, қазандықтар мен құбырларды оқшаулау
7124-3-002 Оқшаулағыш, дыбыс оқшаулағыш
7124-4-003 Сымдарды оқшаулағыш
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гидрооқшаулау бойынша жұмыс
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гидрооқшаулау үшін беттер мен материалдарды дайындау және құрылымдар мен құрылыстарды гидрооқшаулау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау.
2. Жерасты металл, бетон және басқа да құрылыстарды гидрооқшаулау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Гидрооқшаулау үшін беттер мен материалдарды дайындау және құрылымдар мен құрылыстарды гидрооқшаулау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау
1-дағды:
Бетті және гидрооқшаулауға арналған материалдарды дайындау бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
2 разряд:
1. Бетті шаң мен ластан тазарту.
2. Материалдарды тасымалдау.
3. Орама материалдарын қайта орау, оларды тальк қабатынан тазарту.
4. Оқшауланатын беттерді битум пастасымен керту.
5. Жерүсті құрылыстарын-дағы гидрооқшауды қорғау үшін құмды тіректерді салу.
6. Құламалар мен қазаншұңқырлардың түбін ауыр мұнаймен жабу.
7. Оқшаулауды бөлшектеу.
Білімдер:
1. Негізгі оқшаулау материалдары мен олардың мақсатын, номенклатурасы мен жіктелуін білу.
2. Гидрооқшаулауға арналған беттер мен материалдарды дайындау тәсілдерін білу.
3. Ыстық оқшаулау материалдарын тасымалдау ережелерін білу.
2-дағды:
Құрылымдар мен құрылыстарды гидрооқшаулау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау операцияларын жүзеге асыру.
Машықтар:
3 разряд
1. Құрылымдар мен құрылыстарды гидрооқшаулау бойынша қарапайым жұмыстарды орындау;
2. Сыртқы бетон беттерін суық мастикамен жабу;
3. Битум мастикаларын, құйылған асфальт ерітіндісін, майлы лакты, идитол желімін және праймерлерді дайындау;
4. Қарапайым тегіс шатырларды гидрооқшаулау;
5. Асфальт қоспаларын көлденең беттерге төсеу;
6. Гидроизоляцияны цемент төсемімен қорғау;
7. Құйылған көбік бетонмен едендерді оқшаулау;
8. Пластиналардың көлденең беттеріне жапсырма;
9. Буындарды щеткамен немесе шпательмен жағып арнайы тығыздағыштармен тығыздау;

0907000
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения
(по видам)
Квалификация:
Изолировщик на гидроизоляции
Требования к опыту работы:
Без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
7124-1-002 Изолировщик на термоизоляции;
7124-2-003 Изолировщик, изоляция котлов и труб;
7124-3-002 Изолировщик, звукоизоляция;
7124-4-003 Изолировщик проводов.
Основная цель деятельности:
Работа по гидроизоляции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Подготовки поверхностей и материалов для гидроизоляции и выполнение простых работ по гидроизоляции конструкций и сооружений;
2. Гидроизоляция подземных металлических, бетонных и других сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовки поверхностей и материалов для гидроизоляции и выполнение простых работ по гидроизоляции конструкций и сооружений
Навык 1:
Выполнение операций по подготовке поверхностей и материалов для гидроизоляции.
Умения:
2 разряд
1. Очистка поверхностей от пыли и грязи;
2. Транспортировка материалов;
3. Перемотка рулонных материалов, очистка их от слоя талька;
4. Насечка изолируемых поверхностей битумной пастой;
5. Устройство песчаной подушки для защиты гидроизоляции в надземных сооружениях;
6. Покрытие тяжелой нефтью откосов и дна котлованов;
7. Разборка изоляции.
Знания:
1. Номенклатур и классификации основных изоляционных материалов и их назначение;
2. Способов подготовки поверхностей и материалов для гидроизоляции;
3. Правил транспортирования горячих изоляционных материалов.
Навык 2:
Выполнение операций по выполнению простых работ по гидроизоляции конструкций и сооружений.
Умения:
3 разряд
1. Выполнение простых работ по гидроизоляции конструкций и сооружений;
2. Покрытие холодными мастиками наружных бетонных поверхностей;
3. Приготовление битумных мастик, литого асфальтового раствора, толевого лака, идитолового клея и грунтовок;
4. Гидроизоляция простых плоских кровель;
5. Укладка асфальтовых смесей на горизонтальные поверхности;
6. Защита гидроизоляции цементной стяжкой;
7. Изоляция перекрытий литым пенобетоном;
8. Наклейка на горизонтальные поверхности плит;
9. Герметизация стыков специальными герметиками с нанесением их кистью или шпателем;

10. Тиоколды герметиктерді және қарапайым акрил және эпоксидті қосылыстарды дайындау;
11. Оқшаулағыш материалдарды ыстық битуммен немесе бензин - битум ерітіндісімен сіңдіру;
12. Оқшауланған беттерді механикаландырылған құралмен кесу.
Білімдер:
1. Оқшаулау материалда-рының негізгі қасиеттерін білу.
2. Битум мастикаларын, негіз астарларын, герметиктерді және басқа да арнайы құрамдарды дайындау тәсілдерін білу.
3. Беттерді гидрооқшаулауды және жіктерді тұмшалауды орындау тәсілдерін білу.
2-еңбек функциясы:
Металл, бетон және басқа құрылыстарды гидрооқшаулау
1-дағды:
Металл, бетон және басқа құрылыстарды гидрооқшаулау бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
4 разряд:
1. Жерасты металл және өзге де құрылыстарды гидрооқшаулау;
2. Тік беттерді төсеніштермен, роликті материалдармен және битум мастикаларымен гидрооқшаулау;
3. Суық және ыстық асфальт қоспаларынан жасалған сылақ гидроизоляциясы;
4. Құйма, жапсырма және бояу гидрооқшаулағыш құрылғысы;
5. Деформациялық жіктер мен бетонды Гидротехникалық құрылыстарды суық мастикамен толтыру;
6. Гидрооқшаулағыш кілттерді құю;
7. Төменнен тегіс беттерді гидрооқшаулау;
8. Тік беттердегі Гидроизоляцияны темірбетон плиталармен немесе ағаш қалыптармен қорғау;
9. Қарапайым көлбеу шатырларды гидрооқшаулау;
10. Пневматикалық құралдардың көмегімен буындарды арнайы тығыздағыштармен тығыздау;
11. Панельдерді дәнекерлейтін полиэтилен пленкадан жасалған сүзгіге қарсы экран құрылғысы.
Білімдер:
1. Гидрооқшаулағыш жамылғылардың негізгі құрылымдары мен қасиеттерін білу.
2. Битум мастикасын жағу және тік беттерге орама материалдарды жапсыру тәсілдерін білу.
3. Оқшаулау материалдары мен жамылғылардың сапасына қойылатын талаптарды білу.
4. Кілтектерді оқшаулау тәсілдерін білу.
2-дағды:
Жазық беттерді төменнен бастап гидрооқшаулау операцияларын орындау
Машықтар:
4 разряд:
1. Төменнен бастап жазық беттерді гидрооқшаулау.
2. Тік беттерде гидрооқшаулауды темірбетон тақталармен немесе ағаш қалыптар арқылы қорғау.
3. Қарапайым көлбеу шатырларды гидрооқшаулау.
4. Пневматикалық құралдардың көмегімен жіктерді арнайы герметикалармен тұмшалау.
5. Төсемдерді дәнекерлеу арқылы полиэтилен қабықшадан жасалған сүзгілеуге қарсы экранды төсеу.
Білімдер:
1. Гидротехникалық құрылыстардағы деформациялық жіктерді оқшаулау тәсілдерін білу.
2. Сылақ, құйылмалы, бояу және жабыспалы оқшаулауды жағуды білу.
3. Жер асты металл құрылыстарын, құбырларды, су қоймаларын, көміртекті және төмен қоспаланған болаттан жасалған басқа да құрылыстарды оқшаулау тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, оқуға қабілеттілік, орындаушылық тәртіп, стресске төзімділік
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

10. Приготовление тиоколовых герметиков и простых акриловых и эпоксидных составов;
11. Пропитка изоляционных материалов горячим битумом или бензино - битумным раствором;
12. Насечка изолируемых поверхностей механизированным инструментом.
Знания:
1. Основных свойств изоляционных материалов;
2. Способов приготовления битумных мастик, грунтовок, герметиков и других специальных составов;
3. Способов выполнения гидроизоляции поверхностей и герметизации стыков.
Трудовая функция 2:
Гидроизоляция подземных металлических, бетонных и других сооружений
Навык 1:
Выполнение операций по гидроизоляции подземных металлических и других сооружений
Умения:
4 разряд
1. Гидроизоляция подземных металлических и иных сооружений;
2. Гидроизоляция вертикальных поверхностей матами, рулонными материалами и битумными мастиками;
3. Штукатурная гидроизоляция из холодных и горячих асфальтовых смесей;
4. Устройство литой, оклеечной и окрасочной гидроизоляции;
5. Заполнение деформационных швов и бетонных гидротехнических сооружений холодными мастиками;
6. Заливка гидроизоляционных шпонок;
7. Гидроизоляция плоских поверхностей снизу;
8. Защита гидроизоляции на вертикальных поверхностях железобетонными плитами или деревянной опалубкой;
9. Гидроизоляция простых наклонных кровель;
10. Герметизация стыков специальными герметиками с помощью пневматических инструментов;
11. Устройство противофильтрационного экрана из полиэтиленовой пленки со сваркой полотнищ.
Знания:
1. Основных конструкций и свойств гидроизоляционных покрытий;
2. Способов нанесения битумной мастики и наклейки рулонных материалов на вертикальные поверхности;
3. Требований, предъявляемых к качеству изоляционных материалов и покрытий;
4. Способов изоляции шпонок.
Навык 2:
Выполнение операций по гидроизоляции плоских поверхностей снизу.
Умения:
4 разряд
1. Гидроизоляции плоских поверхностей снизу;
2. Защита гидроизоляции на вертикальных поверхностях железобетонными плитами или деревянной опалубкой;
3. Гидроизоляция простых наклонных кровель;
4. Герметизация стыков специальными герметиками с помощью пневматических инструментов;
5. Устройство противофильтрационного экрана из полиэтиленовой пленки со сваркой полотнищ.
Знания:
1. Способов изоляции деформационных швов в гидротехнических сооружениях;
2. Нанесения штукатурной, литой, окрасочной и оклеечной изоляции;
3. Способов изоляции подземных металлических сооружений, трубопроводов, резервуаров и других сооружений из углеродистых и низколегированных сталей.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, исполнительская дисциплина, стрессоустойчивость.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о несудимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі"
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіп атауы
2
Арматуршы
6
Учаске бастығы
12. "Гидрооқшаулаудағы оқшаулаушы" (5, 6 разрядтар) кәсіп карточкасы
Топ коды:
7124-3
Кәсіп атауының коды:
7124-3-001
Кәсіптің атауы:
Гидрооқшаулаудағы оқшаулаушы (5, 6 разрядтар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА (3-шығарылым), "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(ХҚКО 2-деңгейі)
Мамандығы:
0907000
Жылу техникалық жабдықтар және жылумен жабдықтау жүйелері
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: Гидрооқшаулауда
ғы оқшаулаушы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 айдан кем емес
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
7124-1-002 Жылу оқшаулаудағы оқшаулағыш
7124-2-003 Оқшаулағыш, қазандықтар мен құбырларды оқшаулау
7124-3-002 Оқшаулағыш, дыбыс оқшаулағыш
7124-4-003 Сымдарды оқшаулағыш
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гидрооқшаулау бойынша жұмыс
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гидротехникалық құрылыстардың бетін оқшаулау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Гидротехникалық құрылыстардың бетін оқшаулау.
1-дағды:
Бетті және гидрооқшаулауға арналған материалдарды дайындау бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
5 разряд:
1. Толқындардың, мұздың, қалқымалы заттардың және т. б. әсеріне ұшыраған гидротехникалық құрылыстардың бетін оқшаулау.;
2. Ортаның химиялық агрессивтілігі кезінде түсіру құдықтары мен кессондардың сыртқы бетін оқшаулау;
3. Көпірлердің жүріс бөлігін оқшаулау;
4. Күрделі шатырларды гидрооқшаулау;
5. Ірі блоктар мен қабықтардан жасалған гидрооқшаулағыш жабындардың құрылғысы;
6. Температуралық тігістердегі хлоропрен каучук шпиондарының құрылғысы.
Білімдер:
1. Химиялық әсер ететін және динамикалық жүктемелерге ұшырайтын беттерді орындау тәсілдері;
2. Гидрооқшаулау жұмыстарын жүргізуге және қабылдауға арналған техникалық шарттар;
3. Тәсілдері гидрооқшаулағыш кілттерде көп қабатты тығыздағыштарды орнату;

ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
2
Арматурщик
6
Начальник участка
12. Карточка профессии: "Изолировщик на гидроизоляции" (5, 6 разряды)
Код группы
7124-3
Код наименования занятия
7124-3-001
Наименование профессии:
Изолировщик на гидроизоляции (5, 6 разряды)
Уровень квалификации по ОРК:
3
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
ЕТКС (выпуск 3), приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169).
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО (2 уровень МСКО)
Специальность:
0907000
Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения
(по видам)
Квалификация:
Изолировщик на гидроизоляции
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
7124-1-002 Изолировщик на термоизоляции;
7124-2-003 Изолировщик, изоляция котлов и труб;
7124-3-002 Изолировщик, звукоизоляция;
7124-4-003 Изолировщик проводов.
Основная цель деятельности:
Работа по гидроизоляции
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:
1. Изоляция поверхности гидротехнических сооружений.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изоляция поверхности гидротехнических сооружений.
Навык 1:
Выполнение операций по изоляции поверхности гидротехнических сооружений.
Умения:
5 разряд:
1. Изоляция поверхности гидротехнических сооружений, подвергающихся воздействию волн, льда, плавающих предметов и т.п.;
2. Изоляция внешней поверхности опускных колодцев и кессонов при химической агрессивности среды;
3. Изоляция проезжей части мостов;
4. Гидроизоляция сложных кровель;
5. Устройство гидроизоляционных покрытий из крупных блоков и оболочек;
6. Устройство шпонов из хлоропренового каучука в температурных швах.
Знания:
1. Способов выполнения поверхностей, подвергающихся химическому воздействию и динамическим нагрузкам;
2. Технических условий на производство и приемку гидроизоляционных работ;
3. Способов устройство многослойных уплотнений в гидроизоляционных шпонках;

4. Гидротехникалық құрылыстардың бетін оқшаулау кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
2-дағды:
Гидрооқшаулағыш жабынды орнату бойынша операцияларды гидрооқшаулағыш ендірме бөлшектермен және деформациялық тігістермен түйісетін жерлерде орындау.
Машықтар:
6 разряд
1. Гидрооқшаулағыш жабынның ипотекалық бөлшектермен және деформациялық тігістермен түйісетін жерлерінде гидрооқшаулағыш жабынның құрылғысы;
2. Сығылатын негіздерде салынатын гидротехникалық құрылыстардың бетон массивтерінің деформациялық тігістерінің асфальт кілттерінің құрылысы;
3. Зәкірлер мен құбырлардың оқшаулағыш жабындары арқылы өтуге арналған роликті гидрооқшаулағыш материалдардан жасалған розеткаларды орнату;
4. Тот баспайтын болаттан жасалған металл диафрагмаларды гидрооқшаулағыш кілттерде және деформациялық тігістерде орнату;
5. Кілттердегі көп қабатты тығыздағыштардың құрылғысы.
Білімдер:
1. Аса күрделі конфигурациясы бар беттерді гидрооқшаулауды қолдану тәсілдері;
2. Гидрооқшаулағыш кілттерде көп қабатты тығыздағыштарды орнату әдістері;
3. Гидротехникалық құрылыстарды гидрооқшаулау бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау қағидалары;
4. Гидротехникалық құрылыстарды гидрооқшаулау бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, оқуға қабілеттілік, орындаушылық тәртіп, стресске төзімділік
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі"
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіп атауы
6
Учаске бастығы
13. "Автомобиль кранының машинисі" (4, 5 разрядтар) кәсіп карточкасы
Топ коды:
8343-1
Кәсіп атауының коды:
8343-1-002
Кәсіптің атауы:
Автомобиль кранының машинисі (4, 5 разрядтар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(ХҚКО 2-деңгейі)
Мамандығы:
1402100
Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Біліктілігі: Автомобиль кранының машинисі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:

4. Правил техники безопасности при изоляции поверхности гидротехнических сооружений.
Навык 2:
Выполнение операций по устройству гидроизоляционного покрова в местах сопряжении гидроизоляции с закладными частями и деформационными швами.
Умения:
6 разряд
1. Устройство гидроизоляционного покрова в местах сопряжении гидроизоляции с закладными частями и деформационными швами;
2. Устройство асфальтовых шпонок деформационных швов бетонных массивов гидротехнических сооружений, возводимых на сжимаемых основаниях;
3. Устройство розеток из рулонных гидроизоляционных материалов для пропуска через изоляционные покрытия анкеров и трубопроводов;
4. Установка в гидроизоляционных шпонках и деформационных швах металлических диафрагм из нержавеющей стали;
5. Устройство многослойных уплотнений в шпонках.
Знания:
1. Способов применения гидроизоляции поверхностей с особо сложной конфигурацией;
2. Способов устройства многослойных уплотнений на гидроизоляционных шпонках;
3. Правил выполнения особо сложных работ по гидроизоляции гидротехнических сооружений;
4. Правил техники безопасности при выполнении особо сложных работ по гидроизоляции гидротехнических сооружений.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, исполнительская дисциплина, стрессоустойчивость.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о несудимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Начальник участка
13. Карточка профессии: "Машинист крана автомобильного", (4, 5 разряды)
Код группы
8343-1
Код наименования занятия
8343-1-002
Наименование профессии:
Машинист крана автомобильного, (4, 5 разряды)
Уровень квалификации по ОРК:
2
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО
(2 уровень МСКО)
Специальность:
1402100
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация: Машинист крана автомобильного
Требования к опыту работы:
стаж работы в должности не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:

8343-2-008 Машинст-краншы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көпір құрылыстары мен туннельдерді салу кезінде кран автокөлігін басқару
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары
1. Кран автокөлігін қабылдау.
2. Кран автокөлігін басқару.
3. Жүйелер мен тораптарды баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы:
Кран автокөлігін қабылдау.
1-дағды:
Кран автокөлігін қабылдау, автокранды жұмысқа дайындау, жұмыс орнын дайындау жұмыстарын орындау.
Машықтар:
4 разряд үшін: жүк көтергіштігі 6,3 тоннаға дейінгі автомобиль краны;
5 разряд үшін: жүк көтергіштігі 6,3 тоннадан 10 тоннаға дейінгі автомобиль краны;
1. Көлікті жұмысқа дайындау.
2. Жұмыс орнын дайындау.
3. Кран жұмыс істеп тұрған кезде қауіпсіздік жүйесінің іске қосылуын тексеру.
4. Қызмет көрсетілетін кранның тораптары мен механизмдерін майлау.
5. Тежегіш механизмдерін реттеу.
Білімдер:
4 разряд үшін: жүк көтергіштігі 6,3 тоннаға дейінгі автомобиль краны;
5 разряд үшін: жүк көтергіштігі 6,3 тоннадан 10 тоннаға дейінгі автомобиль краны;
1. Қозғалтқыштар мен реттегіштердің қосылуын білу.
2. Электр техникасы және слесерлік ісі негіздерін білу.
3. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі талаптарын және ішкі тәртіп ережелерін білу.
4. Экологиялық нормалар мен өнеркәсіптік санитария нормаларын білу.
5. Жұмыс орны мен өндірістік аймаққа қойылатын санитарлық нормалар талаптарын білу.
6. Еңбек гигиенасына қойылатын нормалар мен талаптарды, жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережелерін білу.
2-еңбек функциясы:
Кран автокөлігін басқару
1-дағды:
Кран автокөлігін басқару бойынша операцияларды орындау.
Машықтар:
Автокрандарды басқару:
1.4-дәреже, жүк көтергіштігі 6,3 т дейін кран автокөліктері (тек қана);
2.5-дәреже, жүк көтергіштігі 6,3 т-дан 10 т дейін кран автокөліктері (тек қана).
Білімдер:
4, 5 разрядтар үшін:
1. Құрылғыны, жабдықтың принциптік сызбасын және механизмдердің өзара әрекеттесуін, оларды баптау ережесін білу.
2. Қозғалтқыштар мен реттегіштерді қосу жүйесін білу.
3. Электр техникасы және слесерлік ісі негіздерін білу.
4. Көліктермен жұмыс істеу кезінде жол қозғалысы ережелері мен орнатылған сигналдандыруды білу.
5. Жанар-жағар май материалдары мен электр энергиясының нормаларын білу.
3-еңбек функциясы:
Жүйелер мен тораптарды баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу.
1-дағды:
Жүйелер мен тораптарды баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу операцияларын орындау.
Машықтар:
4, 5 разрядтар үшін:

8343-2-008 Машинист-крановщик.
Основная цель деятельности:
Управление краном автомобильным при возведении мостовых сооружений и туннелей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции
1. Приемка автомобильного крана;
2. Управление автомобильными кранами;
3. Наладка, регулировка, техническое обслуживание и профилактический ремонт систем и узлов.
Дополнительные трудовые функции
Наличие практических трудовых навыков по профилю.
Трудовая функция 1:
Приемка автомобильного крана.
Навык 1:
Выполнение работ по приемке автомобильного крана, подготовка автокрана к работе, подготовка рабочего места.
Умения:
Для 4 разряда: кран автомобильный грузоподъемностью до 6,3 т;
Для 5 разряда: кран автомобильный грузоподъемностью от 6,3 т до 10 т;
1. Подготовка машины к работе;
2. Подготовка рабочего места;
3. Проведение проверки срабатывания систем безопасности при работе крана;
4. Проведение смазки узлов и механизмов обслуживаемого крана;
5. Проведение регулировки тормозных механизмов
Знания:
Для 4 разряда: кран автомобильный грузоподъемностью до 6,3 т;
Для 5 разряда: кран автомобильный грузоподъемностью от 6,3 т до 10 т;
1. Включения двигателей и контроллеров;
2. Основы электротехники и слесарного дела;
3. Требований охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и правил внутреннего распорядка;
4. Экологических норм и норм промышленной санитарии;
5. Требований санитарных норм к рабочему месту и производственной зоне;
6. Норм и требований к гигиене труда, правил оказания доврачебной помощи при несчастных случаях.
Трудовая функция 2:
Управление автомобильными кранами.
Навык 1:
Выполнение операции по управлению автомобильными кранами.
Умения:
Управление автокранами:
1.4 разряд, краны автомобильные грузоподъемностью до 6,3 т (исключительно);
2.5 разряд, краны автомобильные грузоподъемностью от 6,3 до 10 (исключительно)
Знания:
Для 4, 5 разрядов:
1. Устройства, принципиальных схем оборудования и взаимодействия механизмов, правил их подналадки;
2. Системы включения двигателей и контроллеров;
3. Основы электротехники и слесарного дела;
4. Правил дорожного движения при работе с машинами на автоходу, установленную сигнализацию;
5. Норм горюче-смазочных материалов и электроэнергии.
Трудовая функция 3:
Наладка, регулировка, техническое обслуживание и профилактический ремонт систем и узлов.
Навык 1:
Выполнение операции по наладке, регулировки, техническому обслуживанию и профилактическому ремонту систем и узлов.
Умения:
Для 4, 5 разрядов:

1. Кран жұмыс істеген кезде қауіпсіздік жүйелерінің іске қосылуын тексеру.
2. Қызмет көрсетілетін кранның тораптары мен механизмдерін майлау.
3. Тежегіш механизмдерін реттеу.
4. Шығыс материалдарын іріктеу және дайындау, ақауларды анықтау.
Білімдер:
4, 5 разрядтар үшін:
1. Машиналар мен механизмдердің электрлік, гидравликалық және кинематикалық сұлбаларының құрылысын білу
2. Қызмет көрсетілетін құрылыс машиналары мен механизмдерін баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу ережелерін білу.
3. Ақаулардың алдын алу және жою тәсілдерін білу.
4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының мақсаты мен құрылысын білу.
5. Жабдықтың, машиналар мен механизмдердің құрылысына қойылатын талаптарды, ақауларды анықтау әдістерін, орындалған жұмыстарды тапсыру тәртібін білу.
2-дағды:
Кран автокөлігін тапсыру бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
4, 5 разрядтар үшін:
1. Шығын материалдарын, жабдықтарды іріктеу және дайындау, ақауларды анықтау, реттеу, кранды тапсыру кезінде жұмыс сапасын тексеру.
Білімдер:
4, 5 разрядтар үшін:
1. Жөндеуге қажетті материалдарды білу;
2. Жабдықтың жарамдылығына қойылатын талаптарды білу;
3. Машиналар мен механизмдердің құрылысын білу;
4. Ақаулықтарды анықтау және жою әдістерін білу;
5. Тораптар мен агрегаттарды құрастыруға және реттеуге арналған техникалық шарттарды білу;
6. Жұмыс сапасын тексеру әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, оқуға қабілеттілік, орындаушылық тәртіп, стресске төзімділік
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі"
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі:
6
Учаске бастығы
14. "Автомобиль кранының машинисі" (6, 7, 8 разрядтар) кәсіп карточкасы
Топ коды:
8343-1
Кәсіп атауының коды:
8343-1-002
Кәсіптің атауы:
Автомобиль кранының машинисі (6, 7, 8 разрядтар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
(ХҚКО 2-деңгейі)
Мамандығы:
1402100
Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Біліктілігі: Автомобиль кранының машинисі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:

1. Проверка срабатывания систем безопасности при работе крана;
2. Смазка узлов и механизмов обслуживаемого крана;
3. Регулировка тормозных механизмов;
4. Подбор и подготовки расходных материалов, выявление неисправностей.
Знания:
Для 4, 5 разрядов:
1. Устройства электрических, гидравлических и кинематических схем машин и механизмов;
2. Правил наладки, регулировки, технического обслуживания и профилактического ремонта обслуживаемых строительных машин и механизмов;
3. Способов предупреждения и устранения неисправностей;
4. Назначения и устройства контрольно-измерительного инструмента и приборов;
5. Требований к исправности оборудования, устройства машин и механизмов, методов выявления неисправностей, порядка сдачи выполненных работ.
Навык 2:
Выполнение операции по сдаче автомобильного крана.
Умения:
Для 4, 5 разрядов:
1. Подбор и подготовка расходных материалов, оборудования, выявление неисправностей, регулирование, проверки качества работ во время сдачи крана.
Знания:
Для 4, 5 разрядов:
1. Материалов, необходимых для ремонта;
2. Требований к исправности оборудования;
3. Устройства машин и механизмов;
4. Методов выявления и устранения неисправностей;
5. Технических условий на сборку и регулировку узлов и агрегатов;
6. Методов проверки качества работ.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, исполнительская дисциплина, стрессоустойчивость.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о несудимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Начальник участка
14. Карточка профессии: "Машинист крана автомобильного" (6, 7, 8 разряды)
Код группы
8343-1
Код наименования занятия
8343-1-002
Наименование профессии:
Машинист крана автомобильного (6, 7, 8 разряды)
Уровень квалификации по ОРК:
3
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО
(2 уровень МСКО)
Специальность:
1402100
Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация: Машинист крана автомобильного
Требования к опыту работы:
Стаж работы в должности не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:

1323-0-023 Ауысым бастығы (құрылыстағы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылыстағы телімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары
1. Құрылыс телімінде құрылыс өндірісін дайындау.
2. Құрылыс телімінде құрылыс өндірісін жедел басқару.
3. Құрылыс телімінде өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігін арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы:
Құрылыс телімінде құрылыс өндірісін дайындау
1-дағды:
Құрылыс телімінде құрылыс өндірісін дайындауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Құрылыс телімі бойынша жобалық құжаттамаға немесе жобаның ақпараттық моделіне (PIM) кіріс бақылауды ұйымдастыру, күрделі құрылыс нысандары бойынша жобалық құжаттамаға немесе жобаның ақпараттық моделіне (PIM) кіріс бақылауды ұйымдастыру.
2. Құрылыс телімінде құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін қажетті рұқсат пен рұқсатнамаларды ресімдеу.
3. Жобалау құжаттамасын немесе жобаның ақпараттық моделін (PIM) пайдалана отырып, құрылыс телімінің дайындығы мен жабдықтарын жоспарлауды және орындауды бақылауды жүзеге асыру.
4. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарына сәйкес құрылыс телімінде құрылыс өндірісін жоспарлауды жүзеге асыру.
5. Жобалау құжаттамасын немесе жобаның ақпараттық моделін (PIM) пайдалана отырып, құрылыс телімінде қызметкерлердің еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын нұсқамалау және сақтау жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру.
6. Жобалау құжаттамасын немесе жобаның ақпараттық моделін (PIM) пайдаланып, Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, еңбек жағдайларына арнайы бағалау жүргізу үшін өндірістік аумақтарды, жұмыс телімдерін және жұмыс орындарын дайындауды жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Телімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, әдістемелік және басқа да материалдарды білу.
2. Құрылыс телімі бойынша жобалық құжаттаманы білу.
3. Құрылыс телімінң техникалық даму перспективасын білу.
4. Өндіріс технологиясын, телімнің жабдықтарын және оны техникалық пайдалану ережелерін білу.
5. BIM (Building Information Modeling) әдіснамасының негіздерін білу: халықаралық стандарттар және озық тәжірибе.
6. ТИМСО Еңбек ептілігі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар).
7. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу.
8. ҚР құрылысындағы жіктеу және кодтау жүйесінің негіздерін білу (ТТИМСО (BIM) бағытталған жіктеуіш).
2-дағды:
Құрылыс телімінде құрылыс өндірісін материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Құрылыс телімінде құрылыс өндірісінің материалдық-техникалық ресурстарға қажеттілігін, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) талдау негізінде анықтау (қажет болған жағдайда).

1323-0-023 Начальник смены (в строительстве)
Основная цель деятельности:
Осуществление руководства производственно-хозяйственной деятельностью участка в строительстве.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции
1. Подготовка строительного производства на участке строительства;
2. Оперативное управление строительным производством на участке строительства;
3. Разработка мероприятий по повышению эффективности производственно-хозяйственной деятельности на участке строительства.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Подготовка строительного производства на участке строительства.
Навык 1:
Обеспечение подготовки строительного производства на участке строительства.
Умения:
1. Организация входного контроля проектной документации или PIM по участку строительства, организацию входного контроля проектной документации или PIM по объектам капитального строительства;
2. Оформление разрешения и допуски, необходимые для производства строительных работ на участке строительства;
3. С использованием проектной документации или PIM осуществление планирования и контроль выполнения подготовки и оборудования участка строительства;
4. Осуществление планирования строительного производства на участке строительства в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды;
5. С использованием проектной документации или PIM осуществление контроля проведения на участке строительства мероприятий по инструктажу и соблюдению работниками требований охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды;
6. С использованием проектной документации или PIM осуществление планирования и контроля подготовки производственных территорий, участков работ и рабочих мест для проведения специальной оценки условий труда с внесением соответствующей информации в Среду общих данных.
Знания:
1. Знание законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, методических и других материалов, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности участка;
2. Знание проектной документации по участку строительства;
3. Знание перспективы технического развития участка строительства;
4. Знание технологии производства, оборудования участка и правил его технической эксплуатации;
5. Знание основ методологии BIM (Building Information Modeling): международные стандарты и передовая практика;
6. Знание ТИМСО (аналог BIM в РК): нормативно-технические документы РК (нормативно-правовой акт – НПА РК; своды правил – СП РК; стандарты – СТ РК);
7. Знание Стандарта организации по ТИМСО;
8. Знание основ системы классификации и кодирования в строительстве РК (ТИМСО (BIM) ориентированный классификатор).
Навык 2:
Материально-техническое обеспечение строительного производства на участке строительства.
Умения:
1. Определение потребности строительного производства на участке строительства в материально-технических ресурсах, в том числе на основе анализа PIM (при необходимости);

2. Жобаның ақпараттық моделіне (PIM) және Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты енгізе отырып, құрылыс телімінде (күрделі құрылыс нысандарында және жұмыстар жүргізудің жекелеген телімдерінде) материалдық-техникалық ресурстардың бөлінуін, сақталуын және жұмсалуын бақылауды және жеткізуді жиынтық жоспарлауды жүзеге асыру.
3. Құрылыс өндірісін жүзеге асыру үшін талап етілетін құрылыс техникасының, машиналар мен тетіктердің тізбесін, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) талдау негізінде анықтау (қажет болған жағдайда).
4. Құрылыс телімінде (күрделі құрылыс нысандарында және жұмыс өндірісінің жекелеген телімдерінде) құрылыс техникасын, машиналар мен механизмдерді жеткізуді, пайдалануды, қызмет көрсетуді және жөндеуді жиынтық жоспарлауды, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) талдау негізінде (қажет болған жағдайда) жүзеге асыру.
5. Сыртқы инженерлік желілер (су, электр энергиясы, жылу) арқылы жеткізілетін ресурстарға, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) талдау негізінде құрылыс өндірісінің қажеттілігін анықтау (қажет болған жағдайда).
6. Құрылыс телімінде (күрделі құрылыс нысандарында және жұмыс өндірісінің жекелеген телімдерінде) сыртқы инженерлік желілер арқылы жеткізілетін ресурстардың бөлінуін және жұмсалуын бақылауды, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) талдау негізінде (қажет болған жағдайда) жеткізуді жиынтық жоспарлауды жүзеге асыру және бақылау.
7. Сыртқы инженерлік желілер арқылы жеткізілетін материалдық-техникалық ресурстардың, құрылыс техникасының, машиналар мен механизмдердің, ресурстардың сапасы мен көлемін (санын), оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) пайдалана отырып (қажет болған жағдайда), кіріс бақылауын жүзеге асыру.
null8. Құрылыс өндірісін материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, оның ішінде жобаның өзектілендірілген ақпараттық моделін (PIM) талдау негізінде қаражаттың жұмсалуын бақылауды жүзеге асыру (қажет болған жағдайда).
Білімдер:
1. Құрылыс телімінде құрылыс өндірісінің материалдық-техникалық ресурстарға қажеттілігін білу.
2. Құрылыс өндірісін жүзеге асыру үшін талап етілетін құрылыс техникасының, машиналар мен механизмдердің тізбесін білу.
3. Құрылыс өндірісін материалдық-техникалық қамтамасыз етуге қаражаттың жұмсалуын бақылауды орындау.
4. ТИМСО Еңбек ептілігі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар).
5. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу.
2-еңбек функциясы:
Құрылыс телімінде құрылыс өндірісін жедел басқару
1-дағды:
Құрылыс телімінде құрылыс өндірісін жедел басқаруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс нысандарын салу, қайта салу, күрделі жөндеу барысында құрылыс бақылауын үйлестіру, ұйымдастыру және жүргізуді жедел жоспарлауды жүзеге асыру (қажет болған жағдайда).

2. Осуществление сводного планирования поставки и контроль распределения, хранения и расходования материально-технических ресурсов на участке строительства (объектах капитального строительства и отдельных участках производства работ) с занесением соответствующей информации в PIM и Среду общих данных;
3. Определение перечня строительной техники, машин и механизмов, требуемых для осуществления строительного производства, в том числе на основе анализа PIM (при необходимости);
4. Осуществление сводного планирования поставки, эксплуатации, обслуживания и ремонта строительной техники, машин и механизмов на участке строительства (объектах капитального строительства и отдельных участках производства работ), в том числе на основе анализа PIM (при необходимости);
5. Определение потребности строительного производства в ресурсах, поставляемых через внешние инженерные сети (вода, электроэнергия, тепло), в том числе на основе анализа PIM (при необходимости);
6. Осуществление сводного планирования поставки и контроль распределения и расходования ресурсов, поставляемых через внешние инженерные сети на участок строительства (объект капитального строительства и отдельные участки производства работ), в том числе на основе анализа PIM (при необходимости);
7. Осуществление входного контроля качества и объемов (количества) поставляемых материально-технических ресурсов, строительной техники, машин и механизмов, ресурсов, поставляемых через внешние инженерные сети, в том числе с использованием PIM (при необходимости);
8. Осуществление контроля расходования средств на материально-техническое обеспечение строительного производства, в том числе на основе анализа актуализированной PIM (при необходимости).
Знания:
1. Знание потребности строительного производства на участке строительства в материально-технических ресурсах;
2. Знание перечня строительной техники, машин и механизмов, требуемых для осуществления строительного производства;
3. Знание выполнения контроля расходования средств на материально-техническое обеспечение строительного производства;
4. Знание нормативно-технических документов РК по применению ТИМСО;
5. Знание Стандарта организации по ТИМСО.
Трудовая функция 2:
Оперативное управление строительным производством на участке строительства.
Навык 1:
Осуществление оперативного управления строительным производством на участке строительства.
Умения:
1. Осуществление оперативного планирования координацию, организацию и проведения строительного контроля в процессе строительства, реконструкции, капитального ремонта объектов капитального строительства с применением ТИМСО (при необходимости);

2. Жалпы деректер ортасын қолдана отырып, құрылыс теліміндегі құрылыс өндірісі үдерістерін үйлестіру (қажет болған жағдайда).
3. Құрылыс теліміндегі құрылыс жұмыстары нәтижелерінің ақауларын түзетуге бағытталған жедел шараларды әзірлеуді, жоспарлауды және бақылауды жүзеге асыру, оның ішінде жобаның (PIM) ақпараттық моделін (қажет болған жағдайда) қолдану.
4. Жалпы деректер ортасына тиісті ақпаратты бере отырып, құрылыс телімінің өндірістік қызметі бойынша ағымдағы және атқару құжаттамасын жүргізу.
Білімдер:
1. Техникалық-экономикалық және ағымдағы өндірістік жоспарлаудың тәртібі мен әдістерін білу.
2. Цехтың (телімнің) өндірістік-шаруашылық қызметінің нысандары мен әдістерін білу.
3. Еңбекақы төлеу бойынша қолданыстағы ережелерді және материалдық ынталандыру нысандарын білу.
4. ТИМСО Еңбек ептілігі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар).
5. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу.
2-дағды:
Құрылыс теліміндегі құрылыс жұмыстарының орындалған түрлері мен кезеңдерінің нәтижелерін қабылдау және сапасын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып, құрылыс бақылау жұмыстары мен іс-шараларының орындалуын жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру (қажет болған жағдайда).
2. Нормативтік техникалық, технологиялық және жобалық құжаттама талаптарынан, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) (қажет болған жағдайда) қолдана отырып, құрылыс жұмыстары нәтижелерінің ауытқуының туындау себептерінің алдын алуға және жоюға бағытталған шараларды әзірлеуді, жоспарлауды және орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Күрделі құрылыс нысандарын, күрделі құрылыс нысандарының элементтерін, құрылымдары мен бөліктерін, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілерін, телімдерді салу, қайта салу, күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың аяқталған түрлері мен жекелеген кезеңдерін, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) немесе тиісті құжаттарға қол қою құқығымен активтің ақпараттық моделін (AIM) қолдана отырып, қабылдауды жүзеге асыру.
4. Жалпы деректер ортасын қолдана отырып, орындалған құрылыс жұмыстарының түрлері мен кезеңдері бойынша белгіленген есептілікті жүргізу.
Білімдер:
1. Құрылыс бақылау жұмыстары мен шараларының орындалуын жоспарлау және бақылау әдістерін білу.
2. Күрделі құрылыс нысандарын салу, қайта салу, күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың аяқталған түрлері мен жекелеген кезеңдерін қабылдау тәсілдерін білу.
3. Құрылыс жұмыстарының орындалған түрлері мен кезеңдері бойынша белгіленген есептілікті жүргізу.

2. Координация процессов строительного производства на участке строительства с применением Среды общих данных (при необходимости);
3. Осуществление разработки, планирования и контроля выполнение оперативных мер, направленных на исправление дефектов результатов строительных работ на участке строительства, в том числе с применением PIM (при необходимости);
4. Ведение текущей и исполнительной документации по производственной деятельности участка строительства с передачей соответствующей информации в Среду общих данных.
Знания:
1. Знание порядка и методов технико-экономического и текущего производственного планирования;
2. Знание форм и методов производственно-хозяйственной деятельности цеха (участка);
3. Знание действующих положений по оплате труда и формы материального стимулирования;
4. Знание нормативно-технических документов РК по применению ТИМСО;
5. Знание Стандарта организации по ТИМСО.
Навык 2:
Осуществление
приемки и контроль качества результатов выполненных видов и этапов строительных работ на участке строительства.
Умения:
1. Осуществление планирования и контроля выполнения работ и мероприятий строительного контроля с применением PIM (при необходимости);
2. Осуществление разработки, планирования и контроля выполнения мер, направленных на предупреждение и устранения причин возникновения отклонений результатов строительных работ от требований нормативной технической, технологической и проектной документации, в том числе с применением PIM (при необходимости);
3. Осуществление приемки законченных видов и отдельных этапов работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту объектов капитального строительства, элементов, конструкций и частей объектов капитального строительства, сетей инженерно-технического обеспечения, их участков, в том числе с применением PIM или Информационной модели актива (AIM) с правом подписи соответствующих документов;
4. Ведение установленной отчетности по выполненным видам и этапам строительных работ с применением Среды общих данных.
Знания:
1. Знание методов планирования и контроля выполнения работ и мероприятий строительного контроля;
2. Знание способы приемки законченных видов и отдельных этапов работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту объектов капитального строительства;
3. Знание ведения установленной отчетности по выполненным видам и этапам строительных работ;

4. ТИМСО Еңбек ептілігі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар).
5. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу.
3-дағды:
Тапсырыс берушіге құрылыс жұмыстарының нәтижелерін тапсыруды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Тапсырыс берушіге құрылыс жұмыстарының нәтижелерін (аяқталған күрделі құрылыс нысандары, жұмыс кезеңдері (кешендері), аяқталмаған күрделі құрылыс нысандарын консервациялау), оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып тапсыруды дайындау бойынша жұмыстар мен іс-шаралардың орындалуын жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру.
2. Қабылдау комиссияларына беруге жататын атқарушылық-техникалық құжаттаманы дайындау, сондай-ақ жобаның (PIM) ақпараттық моделін өзектендіру (қажет болған жағдайда).
3. Құрылыс жұмыстарының нәтижелерін қабылдау комиссияларына ұсыну.
4. Күрделі құрылыс нысанын қабылдау актілеріне қол қою.
5. Салынған, қайта салынған күрделі құрылыс нысанының техникалық регламенттер талаптарына сәйкестігін растайтын құжатқа қол қою.
6. Салынған, қайта салынған күрделі құрылыс нысаны параметрлерінің жобалық құжаттамаға, оның ішінде энергетикалық тиімділік талаптарына және күрделі құрылыс нысанын пайдаланылатын энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандыру талаптарына сәйкестігін растайтын құжатқа қол қою.
7. Салынған, қайта салынған күрделі құрылыс нысанын инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосудың (технологиялық қосудың) техникалық шарттарға сәйкестігін растайтын құжатқа қол қою (болған жағдайда).
Білімдер:
1 Қабылдау комиссияларына беруге жататын атқарушылық-техникалық құжаттаманы дайындауды білу.
2. Күрделі құрылыс нысанын қабылдау актісін жасау.
3. Салынған, қайта салынған күрделі құрылыс нысанының техникалық регламенттер талаптарына сәйкестігін растайтын құжатты жасау.
4. Салынған, қайта салынған күрделі құрылыс нысанын инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосудың (технологиялық қосудың) техникалық шарттарына сәйкестігін растайтын құжатты жасау.
5. ТИМСО Еңбек ептілігі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар).
6. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу.
3-еңбек функциясы:
Құрылыс телімінде өндірістік-шаруашылық қызметтердің тиімділігін арттыру іс-шараларын әзірлеу
1-дағды:
Құрылыс телімінде өндірістік-шаруашылық қызметтердің тиімділігін арттыру іс-шараларын әзірлеу
функциясын орындау
Машықтар:
1. Құрылыс өндірісінің негізгі резервтерін анықтау, ТИМСО қолдану мүмкіндіктерін ескере отырып, құрылыс телімінде өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігін және еңбек өнімділігін арттыру іс-шараларының орындалуын жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру.

4. Знание нормативно-технических документов РК по применению ТИМСО;
5.Знание Стандарта организации по ТИМСО.
Навык 3:
Осуществление
сдачи заказчику результатов строительных работ
Умения:
1. Осуществление планирования и контроля выполнения работ и мероприятий по подготовке к сдаче заказчику результатов строительных работ (законченных объектов капитального строительства, этапов (комплексов) работ, консервации незавершенных объектов капитального строительства), в том числе с применением PIM;
2. Произведение подготовки исполнительно-технической документации, подлежащей предоставлению приемочным комиссиям, а также актуализацию PIM (при необходимости);
3. Представление результатов строительных работ приемочным комиссиям;
4. Подписание актов приемки объекта капитального строительства;
5. Подписание документа, подтверждающего соответствие построенного, реконструированного объекта капитального строительства требованиям технических регламентов;
6. Подписание документа, подтверждающего соответствие параметров построенного, реконструированного объекта капитального строительства проектной документации, в том числе требованиям энергетической эффективности и требованиям оснащенности объекта капитального строительства приборами учета используемых энергетических ресурсов;
7. Подписание документа, подтверждающего соответствие построенного, реконструированного объекта капитального строительства техническим условиям подключения (технологического присоединения) к сетям инженерно-технического обеспечения (при их наличии).
Знания:
1. Знание подготовки исполнительно-технической документации, подлежащей предоставлению приемочным комиссиям;
2. Знание составления акта приемки объекта капитального строительства;
3. Знание оставления документа подтверждающего соответствие построенного, реконструированного объекта капитального строительства требованиям технических регламентов;
4. Знание составления документа, подтверждающего соответствие построенного, реконструированного объекта капитального строительства техническим условиям подключения (технологического присоединения) к сетям инженерно-технического обеспечения;
5. Знание нормативно-технических документов РК по применению ТИМСО.
6. Знание Стандарта организации по ТИМСО.
Трудовая функция 3:
Разработка мероприятий по повышению эффективности производственно-хозяйственной деятельности на участке строительства.
Навык 1:
Выполнение функции по разработке мероприятий по повышению эффективности производственно-хозяйственной деятельности на участке строительства.
Умения:
1. Определение основных резервов строительного производства, осуществление планирования и контроля выполнения мероприятий повышения эффективности производственно-хозяйственной деятельности и производительности труда на участке строительства с учетом возможностей применения ТИМСО;

2. Құрылыс телімінде өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ететін құрылыс өндірісінің жаңа технологияларын енгізу бойынша жұмыстар мен іс-шаралардың орындалуын жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру;
3. Құрылыс теліміндегі өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігін арттыруға бағытталған жұмыстар мен іс-шаралардың нәтижелеріне бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. Құрылыс өндірісінің негізгі резервтерін білу.
2. Құрылыс өндірісінің жаңа технологияларын енгізу бойынша жұмыстар мен іс-шаралардың орындалуын жоспарлау және бақылау әдістерін білу,
3. Құрылыс теліміндегі өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігін арттыруға бағытталған жұмыстар мен іс-шаралардың нәтижелерін бағалау әдістерін білу.
4. ТИМСО Еңбек ептілігі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар).
2-дағды:
Құрылыс теліміне сапа менеджменті жүйесін енгізуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Құрылыс өндірісінің сапа менеджменті жүйесін енгізу бойынша жұмыстар мен іс-шаралардың орындалуын жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру.
2. Құрылыс өндірісінің сапа менеджменті жүйесін енгізу тиімділігіне талдау және бағалау жүргізу.
3. Сапа менеджменті жүйесінің талаптары мен ұсынымдары негізінде құрылыс өндірісін оңтайландыруды жүзеге асыру.
4. Құрылыс өндірісінің сапа менеджменті жүйесін енгізу және жетілдіру.
Білімдер:
1. Құрылыс өндірісінің сапа менеджменті жүйесін білу.
2. Сапа менеджменті жүйесінің талаптары мен ұсынымдары негізінде құрылыс өндірісін оңтайландыру әдістерін білу.
3. Құрылыс өндірісінің сапа менеджменті жүйесін жетілдіру тәсілдерін білу.
3-дағды:
Құрылыс телімінің қызметкерлеріне басшылық ету
Машықтар:
1. Құрылыс телімінде құрылыс өндірісінің еңбек ресурстарына, оның ішінде жобаның ақпараттық моделін (PIM) қолдана отырып, қажеттілігін айқындау (қажет болған жағдайда).
2. Құрылыс телімінде (күрделі құрылыс нысандарында және жұмыс өндірісінің жекелеген телімдерінде) қызметкерлерді орналастыру.
3. Өндірістік телімдер қызметкерлерінің өз функционалдық (лауазымдық) міндеттерін орындауына жедел басшылық жасау және орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек туралы заңнама негіздерін білу.
2. Экономика, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін білу.
3. ТИМСО Еңбек ептілігі (ҚР BIM аналогы): ҚР нормативтік-техникалық құжаттары (ҚР НҚА - нормативтік-құқықтық актісі; ҚР ЕЖ - ережелер жинағы; ҚР СТ - стандарттар).
4. ТИМСО бойынша ұйым стандартын білу.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін, өндірістік санитарияны, өрт қауіпсіздігі талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, үйренушілік, жауапкершілік, тәртіптілік, стресске төзімділік. Күрделі ерекше тапсырмаларды шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:

2. Осуществление планирования и контроля выполнения работ и мероприятий по внедрению новых технологий строительного производства, обеспечивающих повышение эффективности производственно-хозяйственной деятельности на участке строительства;
3. Проведение оценки результатов работ и мероприятий, направленных на повышение эффективности производственно-хозяйственной деятельности на участке строительства.
Знания:
1. Знание основных резервов строительного производства;
2. Знание методов планирования и контроля выполнения работ и мероприятий по внедрению новых технологий строительного производства;
3. Знание методов оценки результатов работ и мероприятий, направленных на повышение эффективности производственно-хозяйственной деятельности на участке строительства;
4. Знание нормативно-технических документов РК по применению ТИМСО.
Навык 2:
Осуществление
внедрения системы менеджмента качества на участке строительства.
Умения:
1. Осуществление планирования и контроля выполнения работ и мероприятий по внедрению системы менеджмента качества строительного производства;
2. Проведение анализа и оценки эффективности внедрения системы менеджмента качества строительного производства;
3. Осуществление оптимизации строительного производства на основании требований и рекомендаций системы менеджмента качества;
4. Внедрение и совершенствование системы менеджмента качества строительного производства.
Знания:
1. Знание системы менеджмента качества строительного производства;
2. Знание методов оптимизации строительного производства на основании требований и рекомендаций системы менеджмента качества;
3. Знание способов совершенствования системы менеджмента качества строительного производства.
Навык 3:
Руководство работниками участка строительства.
Умения:
1. Определение потребности строительного производства на участке строительства в трудовых ресурсах, в том числе с применением Информационной модели проекта (PIM) (при необходимости);
2. Произведение расстановку работников на участке строительства (объектах капитального строительства и отдельных участках производства работ);
3. Осуществление контроля выполнения и оперативного руководства выполнением работниками участков производства работ своих функциональных (должностных) обязанностей.
Знания:
1. Знание основы законодательства о труде Республики Казахстан;
2. Знание основы экономики, организации труда, производства и управления;
3. Знание нормативно-технических документов РК по применению ТИМСО;
4. Знание Стандарта организации по ТИМСО;
5. Знание правил безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, обучаемость, ответственность, дисциплинированность, стрессоустойчивость. Способность решения сложных нестандартных задач.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о несудимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі"
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы
6
Учаске шебері
16. "Көлік нысандарының (көпірлер мен тоннельдер) құрылысы жөніндегі инженер" кәсіп карточкасы
Топ коды:
2142-3
Кәсіп атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Көлік нысандарының (көпірлер мен тоннельдер) құрылысы жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат
(ХҚКО 5-деңгейі)
Дайындық бағыты:
В 126 Көлік құрылысы;
В 165 Магистральдық желілер және инфрақұрылым;
В 166 Көлік құрылыстары.
Академиялық дәрежесі:
Техника және технология бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
Көлік нысандарының (көпірлер мен тоннельдер) құрылысы жөніндегі инженер:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жұмыс өтіліне талаптар қоймай жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
2142-3-004 Тоннельдер құрылысы жөніндегі инженер
2142-3-005 Көпір инженер-құрылысшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көпірлер мен тоннельдерді іздестіру, жобалау, салу, пайдалану, ағымдағы күтіп-ұстау, зерттеу, жөндеу және қайта құру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы:
Міндетті еңбек функциялары
1. Көпірлерді, көлік тоннельдерін салу, жөндеу, қайта салу және пайдалану бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу.
2. Көпірлерді, көлік тоннельдері мен метрополитендерді салу, жөндеу, қайта салу және пайдалануды ұйымдастырудың технологиялық үдерістерін әзірлеу.
3. Көпірлерді, басқа да жасанды құрылыстардың тоннельдерін салу, қайтас алу, пайдалану және ағымдағы күтіп-ұстау кезінде жол қозғалысы қауіпсіздігін, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді, экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын қамтамасыз ету.
1-еңбек функциясы:
Көпірлерді, көлік тоннельдері мен метрополитендерді салу, жөндеу, қайта салу және пайдалану бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу.
1-дағды:
Көпірлерді, көлік тоннельдерін салу, жөндеу, қайта салу және пайдаланудың жобалау-технологиялық шешімдерін талдау және негіздеу
Машықтар:

ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Мастер участка
16. Карточка профессии: "Инженер по строительству транспортных объектов
(мостов и тоннелей)"
Код группы
2142-3
Код наименования занятия
-
Наименование профессии:
Инженер по строительству транспортных объектов (мостов и тоннелей)
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
-
Уровень профессионального образования
Уровень: образования:
Бакалавриат
(5 уровень МСКО)
Направление подготовки:
В126 Транспортное строительство;
В165 Магистральные сети и инфраструктура;
В166 Транспортные сооружения.
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
Инженер по строительству транспортных объектов (мостов и тоннелей):
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
- Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
- Краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
2142-3-004 Инженер по строительству тоннелей;
2142-3-005 Инженер-строитель моста.
Основная цель деятельности:
Изыскание, проектирование, строительство, эксплуатация, текущее содержание, обследование, ремонт и реконструкция мостов и тоннелей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции
1. Разработка проектно-сметной документации по строительству, ремонту, реконструкцию и эксплуатацию мостов, транспортных тоннелей;
2. Разработка технологических процессов организации строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей и метрополитенов;
3. Обеспечение безопасности дорожного движения, производства строительно-монтажных работ, норм экологической и промышленной безопасности при строительстве, реконструкции, эксплуатации и текущем содержании мостов, тоннелей других искусственных сооружений.
Трудовая функция 1:
Разработка проектно-сметной документации по строительству, ремонту, реконструкцию и эксплуатацию мостов, транспортных тоннелей и метрополитенов.
Навык 1:
Анализ и обоснование проектно-технологических решений строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей.
Умения:

1. Көпірлерді, көлік тоннельдерін жөндеу, қайта салу және пайдалану құрылысының технологиялық үдерістерін жобалауды жүзеге асыру.
2. Прогрессивті технологиялар мен әдістерді, құрылымдық шешімдерді енгізу туралы мәселелерді шешу
3. Көпірлерді, көлік тоннельдерін жөндеу, қайта салу және пайдалану бойынша инженерлік-технологиялық шешімдерді негіздеу.
4. Көпір және тоннель құрылымдарының, көпір өткелінің басқа да инженерлік құрылыстарының және тоннель қиылыстарының көтергіш элементтерін есептеу және құрастыру әдістерін меңгеру.
5. Есептеу және математикалық қамтамасыз етудің заманауи әдістерін пайдалана отырып, көлік құрылыстарының статикалық және динамикалық есептеулерін орындау.
6. Пайдаланылатын көпір құрылыстарының жүк көтергіштігі мен сенімділігін анықтау және оларды одан әрі пайдалану үшін күшейту бойынша есептерді орындау.
Білімдер:
1. Көпірлер мен көлік тоннельдерін жобалау, жөндеу, қайта салу және пайдалану сатысын білу.
2. Жобалау-технологиялық шешімдерді бағалау және техникалық-экономикалық талдауды білу.
3. Көпірлердің, көлік тоннельдерінің көтергіш құрылымдарын есептеу және құрастырудың заманауи әдістерін білу.
4. Пайдаланылатын көпір құрылыстарының жүк көтергіштігі мен сенімділігін анықтау және оларды жөндеу және күшейту әдістерін білу.
2-еңбек функциясы:
Көпірлерді, көлік тоннельдерін және метрополитендерді салудың, жөндеудің, қайта салудың және пайдаланудың технологиялық үдерістерін әзірлеу
1-дағды:
Көпірлерді, көлік тоннельдерін және метрополитендерді салудың, жөндеудің, қайта салудың және пайдаланудың технологиялық үдерістерін әзірлеу функцияларын атқару.
Машықтар:
1. Өндіріс жобасында қабылданған технологиялық сұлбаға сәйкес пайдаланылатын көпір құрылысын жаңадан салу, қайта салу немесе күрделі жөндеу бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру.
2. Көпірлердің, тоннельдер мен басқа да жасанды құрылыстардың құрылыс және жөндеу жұмыстарының сапасын және технологиялық үдерістердің барысын жоспарлау, жүргізу және бақылау.
3. Құрылыс нысанында пайдаланылатын материалдар мен құрылымдардың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
4. Көпірлер мен тоннельдерді салудың технологиялық үдерістері үшін машиналар мен механизмдерді таңдау бойынша техникалық шешімдерді негіздеу.
5. Көлік құрылысы нысанын салу жөніндегі құрылыс жұмыстарының қоршаған ортаға әсерін бағалау және көлік нысаны құрылысы ауданында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Көпірлер мен тоннельдер құрылысын (ҚҰЖ) және құрылыс жұмыстарын (ЖЖЖ) жүргізуді ұйымдастыру жобаларын әзірлеуді білу.

1. Осуществление проектирования технологических процессов строительства ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей;
2. Решение вопросов о внедрении прогрессивных технологий и методов, конструктивных решений;
3. Обоснование инженерно-технологических решений по строительству ремонту, реконструкцию и эксплуатацию мостов, транспортных тоннелей;
4. Владение методами расчета и конструирования несущих элементов мостовых и тоннельных конструкций, других инженерных сооружений мостового перехода и тоннельных пересечений;
5. Выполнение статических и динамических расчетов транспортных сооружений с использованием современных методов расчета и математического обеспечения;
6. Выполнение расчетов по определению грузоподъемности и надежности эксплуатируемых мостовых сооружений и их усилению для дальнейшей эксплуатации.
Знания:
1. Знание стадии проектирования, строительства ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов и транспортных тоннелей;
2. Знание оценки и технико-экономического анализа проектно-технологических решений;
3. Знание современных методов расчета и конструирования несущих конструкций мостов, транспортных тоннелей;
4. Знание определения грузоподъемности и надежности эксплуатируемых мостовых сооружений и методов их ремонта и усиления.
Трудовая функция 2:
Разработка технологических процессов строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей и метрополитенов.
Навык 1:
Выполнение функции по разработке технологических процессов строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей, руководство этими процессами.
Умения:
1. Организация выполнения работ по строительству нового, реконструкции или капитальному ремонту эксплуатируемого мостового сооружения в соответствии с принятой в проекте производства работ технологической схемой;
2. Планирование, проведение и контролирование хода технологических процессов и качества строительных и ремонтных работ мостов, тоннелей и других искусственных сооружений;
3. Осуществление контроля качества используемых на объекте строительства материалов и конструкций;
4.Обоснование технических решений по выбору машин и механизмов для технологических процессов строительства мостов и тоннелей;
5. Оценка влияния строительных работ по возведению объектов транспортного строительства на окружающую среду и разрабатывать мероприятия, обеспечивающие экологическую безопасность в районе сооружения транспортного объекта.
Знания:
1. Знание разработки проектов организации строительства и производства работ строительства мостов и тоннелей;

2. Көпірлер, тоннельдер және басқа да жасанды құрылыстар құрылысының барысын тұрақты техникалық қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
3. Заманауи машиналарды, механизмдерді, жабдықтарды таңдау және оларды әзірленген технологиялық сұлбаларда тиімді пайдалану.
4. Нысандарға келіп түсетін құрылыс материалдары мен бұйымдарының сапасын бақылау, технологиялық операциялардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
5. Жұмыстарды жүргізу кезінде нормативтік құжаттардың сақталуы іс-шараларын жүзеге асыру.
3-еңбек функциясы: Көпірлер мен тоннельдерді салу, қайта салу, пайдалану және ағымдағы күтіп-ұстау кезінде жол қозғалысы қауіпсіздігін, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді, экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын қамтамасыз ету
1-дағды:
Жол қозғалысының қауіпсіздігі, қоршаған ортаны экологиялық қорғау, қаупісздік техникасы ережелерінің, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормалары талаптарын ескере отырып, жобалық шешімдерді талдау және бағалау
Машықтар:
1. Көпірлер мен тоннельдерді салу, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қозғалыс қауіпсіздігін сақтау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
2. Әзірленетін жобалардың техникалық құжаттамасының стандарттарға, техникалық шарттарға және басқа да нормативтік құжаттарға сәйкестігін бақылау.
3. Көпірлерді, түнедерді салу, қайта салу және жөндеу кезінде экологиялық талаптарды сақтау мақсатында құрылыс жұмыстарының, қолданылатын материалдар мен жабдықтардың қоршаған ортаға әсерін бағалау.
4. Салынып жатқан нысандарды пайдалану қауіпсіздігіне табиғи және техногендік факторлардың әсерін болжау және бағалау;
5. Көпірлерді, тоннельдер мен басқа да жасанды құрылыстарды салу жөніндегі жұмыстардың барлық кезеңдерінде және тұрақты пайдалану кезеңінде көлік құрылысының жұмысшылары мен қызметшілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Көпірлерді, тоннельдер мен басқа да жасанды құрылыстарды салу, жөндеу және қайта жаңарту бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттардың, техникалық регламенттердің сақталуын бақылау.
2. Көпірлер мен тоннельдерді салу, жөндеу және қайта салу жұмыстарының сапасын бақылау.
3. Теміржол және жасанды құрылыстарды салу, қайта салу, пайдалану және ағымдағы күтіп ұстау кезінде экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормаларын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүргізу.
4. Өндірістік жарақаттану мен кәсіптік сырқаттардың алдын алу бойынша іс-шараларды жүргізу.

2. Знание организации и осуществление постоянного технического надзора за ходом строительства мостов, тоннелей и других искусственных сооружений;
3. Знание выбора современных машин, механизмов, оборудования и их эффективного использования в разработанных технологических схемах;
4. Знание контроля качества поступающих на объекты строительных материалов и изделий, осуществления контроля за соблюдением технологических операций;
5. Знание осуществления мероприятий за соблюдением нормативных документов при производстве работ.
Трудовая функция 3: Обеспечение безопасности дорожного движения, производства строительно-монтажных работ, норм экологической и промышленной безопасности при строительстве, реконструкции, эксплуатации и текущем содержании мостов, тоннелей других искусственных сооружений.
Навык 1:
Анализ и оценка
проектных решений с учетом требований безопасности дорожного движения, экологической защиты окружающей среды, правил техники безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности и норм охраны труда.
Умения:
1. Разработка и осуществление мероприятий по соблюдению безопасности движения, правил техники безопасности, безопасности производства строительно-монтажных работ производственной санитарии, пожарной безопасности и норм охраны труда при строительстве, эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте мостов и тоннелей;
2. Контроль соответствия технической документации разрабатываемых проектов стандартам, техническим условиям и другим нормативным документам;
3. Оценка влияния на окружающую среду строительных работ, применяемых материалов и оборудования с целью соблюдения экологических требований при проведении строительства, реконструкции и ремонте мостов, тоннелей;
4. Прогнозирование и оценка влияния природных и техногенных факторов на безопасность эксплуатации возводимых объектов;
5. Обеспечение безопасности рабочих и служащих транспортного строительства на всех этапах работ по строительству и в период постоянной эксплуатации мостов, тоннелей и других искусственных сооружений.
Знания:
1. Знание контроля за соблюдением действующих нормативных документов, технических регламентов по строительству, ремонту и реконструкции мостов, тоннелей и других искусственных сооружений;
2. Знание контроля за качеством работ по строительству, ремонту и реконструкции мостов и тоннелей;
3. Знание проведения мероприятий по обеспечению норм экологической и промышленной безопасности при строительстве, реконструкции, эксплуатации и текущем содержании железнодорожного пути и искусственных сооружений;
4. Знание проведения мероприятий по предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний;

5. Жол қозғалысы ережелерінің негізгі қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, тәртіптілік. Ерекше өндірістік тапсырмаларды шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі"
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы
СБШ деңгейі
Кәсіп атауы
6
Өндіріс бөлімінің бастығы
17. "Бөлімінің бастығы (құрылыста)" кәсіп карточкасы
Топ коды:
1323-0
Кәсіп атауының коды:
1323-0-022
Кәсіптің атауы:
Өндіріс бөлімінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БА, "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Параграф 74. 230-тармақ, Өндірістік бөлімнің (өндірістік-техникалық бөлімнің) бастығы.
Бөлімінің бастығы (құрылыста)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Бакалавриат
(ХҚКО 5-деңгейі)
Дайындық бағыты:
В 126 Көлік құрылысы;
В 165 Магистральдық желілер және инфрақұрылым;
В 166 Көлік құрылыстары.
Академиялық дәрежесі:
Техника және технология бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
Өндірістік бөлімнің (өндірістік-техникалық бөлімнің) бастығы:
Өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Бейресми және информалды білімі берумен байланысы:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқу;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
1323-0-024 Учаске бөлімі (құрылыстағы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндіріс үдерістері мен технологияларын әзірлеу және ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
1-еңбек функциясы:
Құрылыс барысын жедел реттеу жөніндегі жұмысқа басшылық ету
Міндетті еңбек функциялары
1. Құрылыс барысын жедел реттеу жұмыстарына басшылық ету.
2. Жұмыс өндірісінің күнтізбелік жоспарларын орындау бойынша кәсіпорын бөлімшелерін үйлестіру.
3. Техникалық жаңалықтарды, өндірістегі озық тәжірибені игеру бойынша жұмысқа басшылық ету.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-дағды:
Құрылыс барысын реттеу бойынша жұмысқа басшылықты жүзеге асыру.
Машықтар:

5. Знание основных положений правил дорожного движения.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, дисциплинированность. Способность решения сложных нестандартных задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов
ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Начальник производственного отдела
17. Карточка профессии: "Начальник отдела (в строительстве)"
Код группы
1323-0
Код наименования занятия
1323-0-022
Наименование профессии:
"Начальник отдела (в строительстве)"
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
КС, приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 74. пункт 230, Начальник производственного отдела (производственно-технического отела):
"Начальник отдела (в строительстве)"
Уровень профессионального образования
Уровень: образования:
Бакалавриат
(6 уровень МСКО)
Направление подготовки:
В126 Транспортное строительство;
В165 Магистральные сети и инфраструктура;
В166 Транспортные сооружения.
Академическая степень:
Бакалавр техники и технологии
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
Начальник производственного отдела (производственно-технического отела):
стаж работы по оперативному управлению производством не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
Краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
1323-0-024 Начальник участка (в строительстве)
Основная цель деятельности:
Разработка и организация производственных процессов и технологий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Трудовая функция 1:
Руководство работой по оперативному регулированию ходом строительства.
Обязательные
трудовые функции.
1. Руководство работой по оперативному регулированию ходом строительства;
2. Координация подразделений предприятия по выполнению календарных планов производства работ;
3. Руководство работой по освоению технических новшеств, передового опыта на производстве.
Дополнительные трудовые функции
-
Навык 1:
Осуществление руководства работой по регулированию ходом строительства.
Умения:

1. Кәсіпорын басшылығының қызметіне қатысты шешімдерінің жобаларымен танысу.
2. Есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалана отырып, өндіріс барысын жедел реттеу.
3. Өндіріс жоспары мен жеткізу шарттарына сәйкес өнімді уақтылы шығаруды қамтамасыз ету.
4. Өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу.
5. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жабдықтау және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын жасау.
6. Кәсіпорын және оның бөлімшелері бойынша өндірістік бағдарламаларды және өнім шығарудың күнтізбелік кестелерін әзірлеуге басшылық ету.
7. Жедел-өндірістік жоспарлау үшін нормативтерді әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Өндірісті жедел басқару және өндірістік жоспарлау мәселелері бойынша заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік материалдарды білу.
2. Кәсіпорынның даму перспективасын білу.
3. Кәсіпорынның өндіріс қуатын және оның өндірістік базасын білу.
4. Кәсіпорын бөлімшелерінің мамандануын және олардың арасындағы өндірістік байланыстарды білу.
5. Машиналардың, механизмдердің және жабдықтардың өндірістік қуатын, пайдалану сипаттамаларын білу.
6. Өндірістік бағдарламаларды әзірлеу тәртібін және өнімді шығарудың (қызмет көрсету) күнтізбелік кестесін білу.
2-дағды
Өндіріс барысын жедел бақылауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өндіріс барысына жедел бақылау жүргізу.
2. Өндірісті техникалық құжаттамамен, жабдықтармен, құрал-саймандармен, материалдармен, жиынтықтаушы бұйымдармен, көлікпен, көтергіш-көлік машиналарымен, тиеу-түсіру құралдарымен қамтамасыз ету.
3. Бұйымдардың жаңа түрлерін өндіруді дайындауды жүзеге асыру.
4. Өнімнің саны мен номенклатурасы бойынша дайын өнімді шығарудың тәуліктік тапсырмаларын орындау, өндіріс барысын жедел есепке алуды жүргізу.
5. Аяқталмаған өндірістің жай-күйі мен жинақтылығына, қоймаларда және жұмыс орындарында белгіленген босалқы нормаларының сақталуына бақылау жүргізу
6. Көлік құралдарын, көтергіш-көлік машиналарын пайдаланудың ұтымдылығын және тиеу-түсіру жұмыстарының уақтылы орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Шығарылатын өнімнің номенклатурасын, орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) түрлерін білу.
2. Өндіріс технологиясының негіздерін білу.
3. Кәсіпорында өндірістік жоспарлауды ұйымдастыруды білу.
4. Өндіріс барысын жедел есепке алуды ұйымдастыруды білу.
5. Машиналарды, механизмдер мен жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін білу.
6. Көтергіш-көлік машиналары мен механизмдерін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын білу.
2-еңбек функциясы:
Жұмыс өндірісінің күнтізбелік жоспарларын орындау бойынша кәсіпорын бөлімшелерін үйлестіру
1-дағды:
Жұмыс өндірісінің күнтізбелік жоспарларын орындау бойынша кәсіпорын бөлімшелерін үйлестіруді орындау
Машықтар:
1. Кәсіпорын бөлімшелерін үйлестіру, жұмыс өндірісінің күнтізбелік жоспарларын орындау ырғақтылығын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.

1. Ознакомление с проектами решений руководства предприятия, касающимися его деятельности;
2. Оперативное регулирование с использованием средств вычислительной техники, коммуникаций и связи, ходом производства;
3. Обеспечение ритмичного выпуска продукции в соответствии с планом производства и договорами поставок;
4. Разработка оптимальных режимов производства;
5. Составление планов размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест;
6. Осуществление руководства разработкой производственных программ и календарных графиков выпуска продукции по предприятию и его подразделениям;
7. Разработка и внедрение нормативов для оперативно-производственного планирования.
Знания:
1. Знание законодательных и нормативных правовых актов, методических материалов по вопросам производственного планирования и оперативного управления производством;
2. Знание перспективы развития предприятия;
3. Знание производственных мощностей предприятия и его производственной базы;
4. Знание специализации подразделений предприятия и производственные связи между ними;
5. Знание производительных мощностей, эксплуатационных характеристик машин, механизмов и оборудования;
6. Знание порядка разработки производственных программ и календарных графиков выпуска продукции (оказание услуг).
Навык 2:
Организация оперативного контроля за ходом производства.
Умения:
1. Проведение оперативного контроля за ходом производства;
2. Обеспечение производства технической документацией, оборудованием, инструментом, материалами, комплектующими изделиями, транспортом, подъемно-транспортными машинами погрузочно-разгрузочными средствами;
3. Осуществление подготовки производства новых видов изделий;
4. Ведение оперативного учета хода производства, выполнения суточных заданий выпуска готовой продукции по количеству и номенклатуре изделий;
5. Ведение контроля за состоянием и комплектностью незавершенного производства, соблюдением установленных норм заделов на складах и рабочих местах;
6. Ведение контроля за рациональностью использования транспортных средств, подъемно-транспортных машин и своевременностью выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
Знания:
1. Знание номенклатуры выпускаемой продукции, виды выполняемых работ (услуг);
2. Знание основ технологии производства;
3. Знание организации производственного планирования на предприятии;
4. Знание организации оперативного учета хода производства;
5. Знание правил технической эксплуатации машин, механизмов и оборудования;
6. Знание правил безопасности при эксплуатации подъемно-транспортных машин и механизмов, правила пожарной безопасности.
Трудовая функция 2:
Координация подразделений предприятия по выполнению календарных планов производства работ.
Навык 1:
Выполнение координации работ подразделений предприятия по выполнению календарных планов производства.
Умения:
1. Координация подразделений предприятия, принятие мер по обеспечению ритмичности выполнения календарных планов производства работ;

2. Өндірістік үдеріс барысының бұзылуының алдын алу және жою бойынша жұмыстарды жүргізу.
3. Кооперация және цехаралық қызметтер бойынша тапсырыстарды уақытылы рәсімдеуді, есепке алуды және орындауды реттеуді қамтамасыз ету.
4. Кәсіпорын бөлімшелерінің өзара талаптары мен шағымдарының орындалуын бақылау.
5. Қуаттылықтың, жабдықтар мен өндірістік алаңдардың неғұрлым толық және біркелкі жүктелу мүмкіндіктерін анықтау мақсатында өткен жоспарлы кезеңдегі қызмет нәтижелерін талдау.
6. Аспаптарға, арнайы киімдерге және басқа да материалдарға өтінім жасау.
Білімдер:
1.Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін білу.
2. Еңбек заңнамасының негіздерін білу.
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын білу.
4. Кешенді регламенттелген қызмет көрсету жүйесін енгізуді білу.
5. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздерін білу.
3-еңбек функциясы:
Өндірістегі техникалық жаңалықтарды, озық тәжірибені игеру жөніндегі жұмысқа басшылық ету.
1-дағды:
Өндірістегі техникалық жаңалықтарды, озық тәжірибені игеру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Құрылыс өндірісінің озық технологиялары бойынша семинарлар ұйымдастыру.
2. Жұмысшылардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
3. Ұжымда тәрбие жұмысын жүргізу.
4. Техникалық жаңалықтарды анықтау және игеру бойынша жұмыстарды жүргізу.
5. Ғылыми жаңалықтар мен өнертабыстарды, озық тәжірибені анықтау бойынша жұмыстарды жүргізу.
6. Технологияны жақсарту, өндірісті ұйымдастыру және еңбек өнімділігін арттыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Білімдер:
1. Өндіріс технологиясын білу.
2. Құрылыс өндірісін жүргізудің инновациялық әдістерін білу.
3. Үдерістер мен технологияларды моделдеу жөніндегі бағдарламалық құралдарды білу.
4. Заманауи есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарын енгізуді білу.
5. Құрылыстағы инновациялық материалдарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар:
Дербестік, жауапкершілік, үйренушілік, тәртіптілік. Ерекше өндірістік тапсырмаларды шешу қабілеті. Команданы басқара білу.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (086-нысан бойынша анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталмағандығы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламенті
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы:
СБШ деңгейі
Кәсіп атауы
6
Сапа жөніндегі инженер
4-бөлім. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Орындаушы:
Әбдіқадыр А.Е., +7 (717) 275 46 33, kadnauka@gmail.com
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Орындаушылар: "ҚазжолҒЗИ" АҚ
Айдарбеков Есенбек Кыдиралиевич, +77471113129, esenbek54@mail.ru
17. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес:

2. Проведение работ по предупреждению и устранению нарушений хода производственного процесса;
3. Обеспечение своевременного оформления, учета и регулирования выполнения заказов по кооперации и межцеховых услуг;
4. Контроль выполнения взаимных требований и претензий подразделений предприятия;
5. Анализ результатов деятельности за предыдущий плановый период с целью выявления возможностей более полной и равномерной загрузки мощностей, оборудования и производственных площадей;
6. Составление заявок на инструмент, спецодежду и другие материалы.
Знания:
1. Знание правил внутреннего трудового распорядка;
2. Знание основы трудового законодательства;
3. Знание правил и нормы охраны труда и пожарной безопасности;
4. Знание внедрения системы комплексного регламентированного обслуживания;
5. Знание основы экономики, организации производства, труда и управления.
Трудовая функция 3:
Руководство работой по освоению технических новшеств, передового опыта на производстве.
Навык 1:
Организация работы по освоению технических новшеств, передового опыта на производстве.
Умения:
1. Организация семинаров по передовым технологиям строительного производства;
2. Организация повышение квалификации рабочих;
3. Проведение воспитательной работы в коллективе;
4. Проведение работы по выявлению и освоению технических новшеств;
5. Проведение работы по выявлению научных открытий и изобретений, передового опыта;
6. Проведение работы по улучшению технологии, организации производства и росту производительности труда.
Знания:
1. Знание технологии производства;
2. Знание инновационных методов ведения строительного производства;
3. Знание программных средств по моделированию процессов и технологий;
4. Знание внедрения современных средств вычислительной техники, коммуникаций и связи;
5. Знание инновационных материалов в строительстве.
Дополнительная трудовая функция
Наличие практических трудовых навыков по профилю
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность, ответственность, обучаемость, дисциплинированность. Способность решения сложных нестандартных задач. Умение руководить, управлять командой.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (справка по форме 086), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о несудимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
Инженер по качеству
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта