Ғылыми-техникалық кеңес бойынша ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 681 бұйрығы.
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-тармағының 4) тармақшасына, "Ғылым және технологиялық саясат туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғылым және технологиялық саясат, платформалық жұмыспен қамту және мемлекеттік бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғылым және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2024 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2024 жылғы 13 мамырдағы № 61-ө өкіміне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2024 жылғы 16 шілдедегі № 98-ө Өкіміне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Медицина және фармацевтика ғылымын дамытудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 тамыздағы № 502 бұйрығы;
2) "Медицина және фармацевтика ғылымын дамытудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 тамыздағы №502 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 7 қарашадағы № 978 бұйрығының күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Әлназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2022 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 681 бұйрығына қосымша
Ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже

Об утверждении Положения о научно-техническом совете
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 681.
В соответствии c подпунктом 3) статьи 7, со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике", с подпунктом 4) пункта 3 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 16 июля 2024 года № 98-р "О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О науке и технологической политике" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам науки и технологической политики, платформенной занятости и государственного контроля" и внесении изменений в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 мая 2024 года № 61-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 6 мая 2024 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам науки и образования" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Положение о научно-техническом совете согласно приложению к настоящему приказу.
2. Отменить:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 августа 2020 года № 502 "О некоторых вопросах развития медицинской и фармацевтической науки";
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 ноября 2022 года № 978 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 августа 2020 года № 502 "О некоторых вопросах развития медицинской и фармацевтической науки"".
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных-правовых актов Республики Казахстан.
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан в течение трех рабочих дней после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводиться в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 сентября 2024 года № 681
Положение о научно-техническом совете

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылыми-техникалық кеңес туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Ереже ғылыми-техникалық кеңес (бұдан әрі – ҒТК) қызметінің құқықтық және ұйымдарстырушылық негіздерін айқындайды.
3. ҒТК Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың басым бағыттары жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау, сондай-ақ ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды бағалау мақсатында құрылады.
4. ҒТК өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. ҒТК-нің негізгі міндеттері мен функциялары
5. ҒТК-нің қызметі мынадай негізгі міндеттерді шешуге бағытталған:
1) денсаулық сақтау саласындағы ғылым және ғылыми-техникалық, технологиялық және инновациялық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға ұсыныстар әзірлеу және жәрдемдесу;
2) денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының ғылыми және ғылыми-техникалық, технологиялық және инновациялық қызмет саласындағы заңнамалық актілерін жетілдіру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды іске асыруды қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруға жіберетін қаражатты аудару мен бөлудің ашықтығын қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар әзірлеу және шараларды іске асыру;
5) салалық ғылыми ұйымдар мен технологиялық және инновациялық қызмет ұйымдарын дамытуға ұсыныстар әзірлеу және қатысу;
6) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ҒТК өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ғылыми зерттеулерді, ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ҒЗТКЖ, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒҒТҚН) коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру мәселелері бойынша:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о научно-техническом совете (далее – Положение) разработано в соответствии c подпунктом 3) статьи 7, со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
2. Настоящее Положение определяет правовые и организационные основы деятельности научно-технического совета (далее – НТС).
3. НТС является консультативно-совещательным органом при Министерстве здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство) и создается в целях выработки предложений и рекомендаций по приоритетным направлениям научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, а также оценки научно-технических проектов и программ в области здравоохранения.
4. В своей деятельности НТС руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Глава 2. Основные задачи и функции НТС
5. Деятельность НТС направлена на решение следующих основных задач:
1) разработка предложений и содействие в реализации государственной политики в области науки и научно-технической, технологической и инновационной деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в области здравоохранения;
2) выработка предложений по совершенствованию законодательных актов Республики Казахстан в области научной и научно-технической, технологической и инновационной деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в области здравоохранения;
3) выработка предложений по формированию и реализации научно-технических проектов и программ в области здравоохранения;
4) разработка предложений и реализация мер по обеспечению прозрачности отчислений и распределений средств, направляемых недропользователями на финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ в области здравоохранения;
5) выработка предложений и участие в развитии научных организаций и организации технологической и инновационной деятельности в области здравоохранения.
6) рассмотрение проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Приказ Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В соответствии с возложенными на него задачами НТС выполняет следующие функции:
По вопросам финансирования научных исследований, научных, научно-технических проектов и программ, научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, а также проектов коммерциализации результатов научной и/или научно-технической деятельности (далее – РННТД) в области здравоохранения из средств государственного бюджета:

1) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық қызметтің басым бағыттарын іске асыру мақсатында мамандандырылған бағыттарды қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
2) Министрліктің ғылыми-техникалық және ғылыми-технологиялық міндеттері мен бағдарламаларын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
3) алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
4) денсаулық сақтау саласындағы жобалар мен бағдарламаларды, сондай-ақ ҒҒТҚН коммерцияландыру жобаларын гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлеу кезінде ұсыныстар әзірлейді;
5) денсаулық сақтау саласындағы бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған техникалық шарттарды әзірлеу кезінде ұсыныстар әзірлейді;
6) денсаулық сақтау саласындағы жобалар мен бағдарламаларды іске асыруға бөлінетін қаржыландыру нысандары мен көлемдерін айқындау үшін ғылым саласындағы уәкілетті органға жіберілген өтініштерді қарайды;
7) денсаулық сақтау саласында ұсынылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың ғылыми жаңалығы, ғылыми-техникалық деңгейі, перспективалары, даму дәрежесі, қаржыландырудың сұралатын көлемінің экономикалық орындылығы жөніндегі ұсынымдарды қарайды және әзірлейді;
8) алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік технологиялық саясат және инновацияны мемлекеттік қолдау шаралары мәселелері бойынша:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік технологиялық саясаттың негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар әзірлейді;
2) денсаулық сақтау саласындағы технологиялық дамудың басымдықтарын және мемлекеттік технологиялық саясаттың негізгі бағыттарын айқындау бойынша ұсыныстар әзірлейді;
3) денсаулық сақтау саласындағы инновациялық-технологиялық дамыту мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) денсаулық сақтау саласындағы инновациялық жүйені және инновацияларды мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйе субъектілерінің қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
5) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік технологиялық саясат жөніндегі ұсыныстарды қарайды және әзірлейді;
6) негізгі (басымдық) технологияларды, технологиялық құзыреттің салалық орталықтарын, мақсатты технологиялық бағдарламаларды және денсаулық сақтау саласындағы технологиялық платформаларды ұйымдастыруды айқындау бойынша ұсыныстар әзірлейді.

1) вырабатывает предложения по формированию специализированных направлений в целях реализации приоритетных направлений научной, научно-технической деятельности в области здравоохранения;
2) вырабатывает предложения по формированию научно-технических и научно-технологических задач и программ Министерства;
3) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) вырабатывает предложения при разработке конкурсных документаций по грантовому и программно-целевому финансированию проектов и программ, а также проектов по коммерциализации РННТД в области здравоохранения;
5) вырабатывает предложения при разработке технических заданий по программно-целевому финансированию в области здравоохранения;
6) рассматривает заявки, направляемые в уполномоченный орган в области науки для определения форм и объемов финансирования, выделяемых для реализации проектов и программ в области здравоохранения;
7) рассматривает и вырабатывает рекомендации научной новизны, научно-технического уровня, перспективности, степени разработанности предлагаемых научных, научно-технических проектов и программ, экономической обоснованности запрашиваемого объема финансирования в области здравоохранения;
8) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
По вопросам государственной технологической политике и мерам государственной поддержке инновационной деятельности:
1) разрабатывает предложения по основным направлениям государственной технологической политики в области здравоохранения;
2) вырабатывает предложения по определению приоритетов технологического развития и основных направлений государственной технологической политики в области здравоохранения;
3) вырабатывает рекомендации по вопросам инновационного и технологического развития в области здравоохранения;
4) вырабатывает предложения по совершенствованию инновационной системы и деятельности субъектов инновационной системы, участвующих в государственной поддержке инновационной деятельности в области здравоохранения;
5) рассматривает и вырабатывает предложения по государственной технологической политике в области здравоохранения;
6) вырабатывает предложения по определению ключевых (приоритетных) технологий, отраслевых центров технологических компетенций, целевых технологических программ и организации технологических платформ в области здравоохранения;

7) денсаулық сақтау саласындағы технологияларды іздеу жүйесін қалыптастыру және дамыту, оларды анықтау және нарыққа ілгерілетуге жәрдемдесу бойынша ұсыныстар әзірлейді;
8) денсаулық сақтау саласындағы инновациялық гранттар берудің басым бағыттарын айқындау, одан әрі инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұсыныстар әзірлейді.
Министрліктің міндеттерін орындау шеңберінде:
1) ведомстволық бағынысты ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық қызметі туралы есептерді тыңдайды;
2) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖООКББҰ), кәсіпкерлік субъектілерімен, квазимемлекеттік сектор субъектілерімен жоғары технологиялық өнімдерді шығаруды және (немесе) жаңа технологияларды енгізуді жүзеге асыратын бірлескен өндірістерді құру мақсатында ынтымақтастық мәселелерін қарайды;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің тапсырмасы бойынша тиісті ұсынымдар әзірлей отырып, мәселелерді қарайды;
4) бағынысты ғылыми ұйымдардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын қарау және келісу;
5) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми және ғылыми-техникалық, технологиялық және инновациялық қызметтерді, ҒҒТҚН коммерцияландыру саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсыныстарды қарау және әзірлеу.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. ҒТК қызметін ұйымдастыру
7. ҒТК құрамын Министрлік ғылыми қоғамдастықтың және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы заңды тұлғалардың ұсыныстары мен ұсынымдарын ескере отырып қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі бекітеді.
8. ҒТК төрағадан, төраға орынбасарынан және тұрақты мүшелерінен тұрады. ҒТК құрамына денсаулық сақтау саласындағы жетекші ғалымдар, мемлекеттік органдар мен даму институттарының, "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, Ұлттық холдингтер мен компаниялардың өкілдері, ұлттық ғылыми кеңестің мүшелері, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салалық қауымдастықтардың, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері болып табылатын бейінді ғылыми ұйымдардың өкілдері кіреді.
9. ҒТК құрамының талаптарын ғылым саласындағы уәкілетті органмен келісілген Министрлік айқындайды.

7) вырабатывает предложения по формированию и развитию системы поиска технологий в области здравоохранения, их идентификации и оказания содействия в их продвижении на рынок;
8) вырабатывает предложения по определению приоритетных направлений предоставления инновационных грантов в области здравоохранения для дальнейшего предоставления в уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности;
В рамках выполнения задач Министерства:
1) заслушивает отчеты о научной, научно-технической деятельности подведомственных научных организаций;
2) рассматривает вопросы сотрудничества с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности, организациями высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) в области здравоохранения, субъектами предпринимателями, субъектами квазигосударственного сектора с целью создания совместных производств, осуществляющих выпуск высокотехнологичной продукции и (или) внедрение новых технологий;
3) рассматривает вопросы с выработкой соответствующих рекомендаций по поручению Министра здравоохранения Республики Казахстан;
4) рассматривает и согласовывает стратегические и программные документы подведомственных научных организаций;
5) рассматривает и вырабатывает предложения по совершенствованию нормативных правовых актов Республики Казахстан в области научной и научно-технической, технологической и инновационной деятельности, коммерциализации РННТД, в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным Приказ Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Организация деятельности НТС
7. Состав НТС формируется Министерством с учетом предложений и рекомендаций научного сообщества и субъектов частного предпринимательства, а также юридическими лицами в области здравоохранения и утверждается Министром здравоохранения Республики Казахстан.
8. НТС состоит из Председателя, заместителя Председателя и постоянных членов. В состав членов НТС входят ведущие ученые в области здравоохранения, представители государственных органов и институтов развития, Национальной палаты предпринимателей "Атамекен", национальных холдингов и компаний, члены Национального научного совета отраслевых ассоциаций субъектов частного предпринимательства, а также профильных научных организаций, являющихся субъектами научной и (или) научно-технической деятельности.
9. Требования к составу НТС определяются Министерством при согласовании уполномоченного органа в области науки.

10. ҒТК құрамына сайланатын ғалымдар:
1) Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) ҒТК құрамы қалыптасқан күнге дейін 3 (үш) жыл ішінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің жұмыскерлері болып табылатын немесе шетелдік ғылыми ұйымдарда немесе ЖООКББҰ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметпен айналысатын ғылым докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы немесе ғылым кандидаты дәрежесінің болуы;
3) уәкілетті органның реттелетін салаларында ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 5 (бес) жыл болуы тиіс.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. ҒТҚ құрамының 70%-нан (жетпіс пайыз) аспайтын, жұмыс өтілі кемінде 5 (бес) жыл:
1) тиісті мемлекеттік органдар ұсынған мемлекеттік органдардың;
2) уәкілетті органның реттелетін салаларында тиісті ұйымдар ұсынған ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық даму институттарының, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың;
3) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы ұсынған жеке кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктерінің жұмыскерлерінен және (немесе) сарапшыларынан қалыптастырылады;
4) ұлттық ғылыми кеңестердің, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салалық қауымдастықтардың, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері болып табылатын бейінді ғылыми ұйымдардың мүшелері.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. ҒТҚ құрамына осы ұйым негізгі жұмыс орны болып табылатын бір ұйымнан бірнеше қызметкер кірмейді.
13. ҒТК төрағасы және төраға орынбасары бірінші отырыста ҒТК мүшелерінің ашық дауыс беруі арқылы ҒТК мүшелері арасынан сайланады.
14. ҒТК төрағасы:
1) отырыстарда төрағалық етеді және оның қызметіне басшылық жасайды;
2) даулы мәселелерді талқылауда алқалылықты қамтамасыз етеді,
3) ҒТК отырыстарын өткізудің күн тәртібін, күнін, уақытын, орнын және нысанын айқындайды;
4) ҒТК отырыстарының хаттамаларына қол қояды;
5) ҒТК шешімдерінің іске асырылуына жалпы үйлестіруді жүзеге асырады.
15. Төрағаның болмау мерзімінде оның функцияларын төраға орынбасары атқарады.
16. ҒТК жанынан ғылыми қамтамасыз етуді ұйымдастыру және ҒТК отырысына шығарылатын бейіндік мәселелерді қарау үшін өз қызметін жүзеге асыратын мынадай бейіндік секциялар (бұдан әрі – Секциялар) құрылады:

10. В состав НТС избираются ученые:
1) являющиеся гражданами Республики Казахстан;
2) имеющие степень доктора (PhD), доктора по профилю, доктора или кандидата наук, являющиеся работниками аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности в течение 3 (трех) лет до даты формирования состава НТС или занимающиеся научной и (или) научно-технической деятельностью в зарубежных научных организациях или ОВПО;
3) имеющие стаж научно-исследовательской и (или) научно-педагогической работы в регулируемых сферах уполномоченного органа не менее 5 (пять) лет.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным Приказ Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Не более 70 % (семьдесят процентов) от состава НТС формируется из работников и (или) экспертов, имеющих стаж работы не менее 5 (пять) лет:
1) государственных органов, рекомендованных соответствующими государственными органами;
2) национальных управляющих холдингов, национальных институтов развития, национальных холдингов, национальных компаний, рекомендованных соответствующими организациями в регулируемых сферах уполномоченного органа;
3) субъектов частного предпринимательства и их объединений, рекомендованных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
4) члены национальных научных советов, отраслевых ассоциаций субъектов частного предпринимательства, профильных научных организаций, являющихся субъектами научной и (или) научно-технической деятельности.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным Приказ Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В состав НТС включаются не более одного работника из одной организации, для которого данная организация является основным местом работы.
13. Председатель и заместитель председателя НТС избирается членами НТС из числа членов НТС посредством открытого голосования на первом заседании НТС.
14. Председатель НТС:
1) председательствует на заседаниях и руководит его деятельностью;
2) обеспечивает коллегиальность в обсуждении спорных вопросов;
3) определяет повестку дня, дату, время, место и форму проведения заседаний НТС;
4) подписывает протоколы заседаний НТС;
5) осуществляет общую координацию над реализацией решений НТС.
15. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
16. При НТС создаются специализированные секции (далее – Секции), осуществляющие свою деятельность по организации научного обеспечения и рассмотрения профильных вопросов, выносимых на заседание НТС:

1) Клиникалық зерттеулер бойынша секция;
2) Іргелі биомедициналық зерттеулер, медициналық және клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер секция;
3) Қоғамдық денсаулық саласындағы зерттеулер бойынша секция;
4) Генетика және жасуша технологиясы саласындағы зерттеулер бойынша секция.
17. Секцияның дербес құрамы ҒТК отырысында бекітіледі.
18. ҒТК-ның құрамы 3 (үш) жыл мерзімге бекітіледі және әрбір Секция бойынша 7 (жеті) адамнан аспайтын мүшелердің тақ санынан тұрады
19. ҒТК жұмысы күндізгі және сырттай отырыстар нысанында жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда ҒТК отырыстары ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен байланыс жүйелерін пайдалана отырып өткізілуі мүмкін.
20. ҒТК қажеттілігіне қарай жиналады, бірақ жылына кемінде екі рет. Егер отырысқа оның мүшелерінің кемінде 2/3 бөлігі қатысқанда, ҒТК шешім қабылдайды.
21. ҒТК-ның жұмыс органының лауазымды тұлғасы болып табылатын хатшы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) отырыстарға арналған материалдарды дайындау, жинау және жүйелеу;
2) ҒТК мүшелері мен шақырылған тұлғаларға ҒТК отырыстарының өтетіндігі туралы хабарламаларды уақтылы жіберу;
3) отырыстардың күн тәртібін қалыптастыру, отырыстарды хаттамалау;
4) ҒТК шешімдерінің жобаларын дайындау және отырыстардан кейін хаттамаларды ресімдеу.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Отырыс хаттамалары, күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдар, есептер, актілер Министрлікке беріледі және "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) сәйкес сақталады .
23. ҒТК шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және ҒТК-нің отырысына қатысқан мүшелердің жалпы санының кемінде 2/3-і дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болғанда, шешуші Төрағаның дауысы болады. Хатшы ҒТК мүшесі болып табылмайды және шешім қабылдау кезінде дауыс бермейді. Дауыс беруге шығарылған мәселе бойынша ҒТК мүшелерінің ерекше пікірі болған жағдайда, Хатшы хаттамаға тиісті жазба енгізеді. ҒТК мүшесінің шешімдер қабылдау және дауыс беруден негізсіз бас тартуына болмайды. Қабылданған шешімдер хаттамамен рәсімделеді және оған Төраға, ҒТК мүшелері мен Хатшы қол қояды. Хаттамалардың көшірмелері ҒТК мүшелеріне жіберіледі.

1) Секция по клиническим исследованиям;
2) Секция по фундаментальным биомедицинским исследованиям, медико-биологическим и доклиническим (неклиническим) исследованиям;
3) Секция по исследованиям в области общественного здравоохранения;
4) Секция по исследованиям в области генетики и клеточных технологий.
17. Персональный состав Секций утверждается на заседании НТС.
18. Состав НТС утверждается сроком на 3 (три) года и состоит из нечетного числа членов в количестве не более 7 (семи) человек по каждой Секции.
19. Работа НТС осуществляется в форме очных и заочных заседаний. При необходимости заседания НТС проводятся с использованием инфокоммуникационных технологий и систем связи.
20. НТС собирается по мере необходимости, но не реже четырех раз в год. НТС принимает решения, если на заседании присутствует не менее 2/3 его состава.
21. Секретарь, являющийся должностным лицом рабочего органа НТС, осуществляет:
1) подготовку, сбор и систематизацию материалов к заседаниям;
2) своевременное направление членам НТС и приглашенным лицам уведомлений о проведении заседаний НТС;
3) формирование повестки дня заседаний, протоколирование заседаний;
4) подготовку проектов решений НТС и оформление протоколов после заседаний.
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Протоколы заседания, материалы по вопросам повестки дня, отчеты, акты передаются в Министерство и хранятся в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33339).
23. Решения НТС принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано не менее 2/3 голосов от общего количества членов, присутствующих на заседании НТС. При равенстве голосов решающим является голос председателя. Секретарь не является членом НТС и не голосует при принятии решений. При наличии у членов НТС особого мнения по вынесенному на голосовании вопросу, секретарь вносит в протокол соответствующую запись. Уклонение члена НТС от принятия решения и голосования не допускается. Принятые решения оформляются протоколом, который подписывается Председателем, членами НТС и секретарем. Копии протоколов направляются всем членам НТС.

24. ҒТК жұмыс органы Министрліктің құрылымдық бөлімшесі немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі (бұдан әрі – Жұмыс органы) болып табылады.
25. Жұмыс органы ҒТК қызметін қамтамасыз ету мақсатында:
1) ҒТК жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде отырыс өткізілгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын ҒТК мүшелеріне жіберілетін материалдарды дайындауды;
2) жыл сайынғы негізде ҒТК мүшелерінен Тізбені қалыптастыру бойынша ұсыныстарды жинауды;
3) ҒТК жұмысы туралы жоспарлар мен есептер жасайды және орындалуын үйлестіруді жүзеге асырады;
4) ҒТК мүшелеріне отырыс өткізуге 5 (бес) жұмыс күні қалғанға дейін жіберілетін материалдарды жинау.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.04.2025 № 265 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. ҒТК жұмыс органы жыл сайын есепті жылдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей Министрлікке және ғылым саласындағы уәкілетті органға есепті кезеңнің қорытындылары бойынша ҒТК жұмысы туралы ақпарат ұсынады.

24. Рабочий орган НТС (далее – рабочий орган) определяется Министерством из его структурных подразделений или квазигосударственного сектора Министерства.
25. Рабочий орган в целях обеспечения деятельности НТС осуществляет:
1) организационно-техническое обеспечение работы НТС, в том числе готовит материалы, которые направляются членам НТС за пять рабочих дней до проведения заседания;
2) осуществляет сбор предложений по формированию Перечня приоритетных отраслевых направлений от членов НТС на ежегодной основе;
3) составляет планы и отчеты о работе НТС и координирует их выполнение;
4) сбор материалов, направляемых членам НТС за 5 (пять) рабочих дней до проведения заседания.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным Приказ Министра здравоохранения РК от 17.04.2025 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Рабочий орган НТС ежегодно, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным годом, представляет в Министерство и в уполномоченный орган в области науки информацию о работе НТС по итогам отчетного периода.