Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданы мәслихатының 2024 жылғы 20 қарашадағы № 18-31 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 3-тармағының 1-тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы №154-ө бұйрығына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың әдістемелік ұсынымдарын бекіту туралы коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу жөніндегі атқарушы органдарға" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24382 болып тіркелген), Бәйтерек ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н.Хайруллин
Бәйтерек ауданы мәслихатаның
2024 жылғы 20 қарашадағы
№18-31 шешіміне қосымща
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасы
Мазмұны
Терминдер және анықтамалар............................................................................................................................ 4
Бағдарлама паспорты ..........................................................................................................................................6
КІРІСПЕ ................................................................................................................................................................8
1. БӘЙТЕРЕК АУДАНЫНДАҒЫ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ
АҒЫМДЫҚ ЖАЙ-КҮЙДІ ТАЛДАУ ................................................................................................................11
1.1 Коммуналдық қалдықтардың түзілуінің және қайта өңдеудің сандық көрсеткіштері............................11
1.2 ТҚҚ сапалық құрамы.................................................................................................................................... 11
1.3 Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары және тарифтер.................................12

Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами района Бәйтерек Западно-Казахстанской области на 2024-2028 годы
Решение маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 20 ноября 2024 года № 18-31
В соответствии с подпунктом 1 пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстана, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24382), маслихат района Бәйтерек РЕШИЛ:
1. Утвердить программу по управлению коммунальными отходами района Бәйтерек Западно-Казахстанской области на 2024-2028 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Н.Хайруллин
Приложение
к решению маслихата
района Бәйтерек
от 20 ноября 2024 года №18-31
Программа по управлению коммунальными отходами района Бәйтерек Западно-Казахстанской области на 2024-2028 годы
Оглавление
Термины и определения...........................................................................................................................................4
Паспорт Программы.................................................................................................................................................6
ВВЕДЕНИЕ................................................................................................................................................................8
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В
РАЙОНЕ БӘЙТЕРЕК.............................................................................................................................................11
1.1 Количественные показатели образования и переработки коммунальных
отходов.....................................................................................................................................................................11
1.2 Качественный состав ТБО...............................................................................................................................11
1.3 Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы........................................................12

1.4 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін бағалау.............................................. 13
1.5 Қалдықтардың жеке түрлерін басқару жүйесін талдау............................................................................. 16
1.6 Қалдықтарды басқару жөніндегі шараларға бөлген қаржыларды талдау.............................................. 16
1.7 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды түзілу көлемін болжау.............................. 17
1.8 Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша ағымдық жағдайды талдау бойынша қорытындылар.18
1.9 Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен
қатерлерін талдау.................................................................................................................................................18
2. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ МАҚСАТТЫҚ
КӨРСЕТКІШТЕРІ.............................................................................................................................................. 20
2.1 Мақсаты және міндеттері.............................................................................................................................. 20
2.2 Мақсаттық көрсеткіштер............................................................................................................................... 20
3. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАРҒА
ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ СӘЙКЕС ШАРАЛАР............................................................................................... 21
3.1 Барлық тұрғын пункттерден коммуналдық қалдықтарды үнемі шығарып отыруды ұйымдастыру....... 21
3. 2 Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды алдын-ала қарастыратын қажетті инфрақұрылымды құру
және оның жұмыс істеуі........................................................................................................................................ 23
3.3 Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту....................................... 29
3.4 Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету..................................................................... 29
3.5 Қалдықтарды басқару бойынша, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласындағы тұрғындардың
қызығушылықтары мен мәдени деңгейін жоғарылату..................................................................................... 31

1.4 Оценка существующей системы управления коммунальными отходами ..................................................13
1.5 Анализ системы управления отдельными видами отходов..........................................................................16
1.6 Анализ выделенных средств на мероприятия по управлению отходами....................................................17
1.7 Прогноз объемов образования коммунальных отходов на 2024 - 2028 гг..................................................17
1.8 Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными
отходами..................................................................................................................................................................18
1.9 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными
отходами..................................................................................................................................................................18
2. ЦЕЛЬ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ
ОТХОДАМИ............................................................................................................................................................20
2.1 Цель и задачи....................................................................................................................................................20
2.2 Целевые показатели.........................................................................................................................................20
3. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ
ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ.....................................................................21
3.1 Организация регулярного вывоза коммунальных отходов со всех населенных
пунктов....................................................................................................................................................................21
3.2 Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей их раздельный
сбор.........................................................................................................................................................................23
3.3 Создание системы переработки и утилизации коммунальных отходов....................................................29
3.4 Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов...............................................................29
3.5 Повышение уровня культуры и заинтересованности населения по управлению отходами, в том
числе в области раздельного сбора отходов......................................................................................................31

4. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР.................................................................................................................................... 33
5. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ...................................... 34
6. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ МОНИТОРИНГІ............................................................................ 35
1-қосымша Бәйтерек ауданындағы коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен қамтуды
жоғарылату үшін контейнерлік алаңдар мен контейнерлердің қажетті санын алдын-ала есептеу..............37
2-қосымша Бәйтерек ауданының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару
жөніндегі бағдарламаны жүзеге асыру бойынша іс-шаралар жоспары......................................................... 40
Терминдер және анықтамалар
Биоыдырайтын қалдықтар - анаэробты немесе аэробты ыдырауға қабілетті қалдықтар, соның ішінде бау-бақша және саябақ қалдықтары, сондай-ақ тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын тамақ қалдықтары, макулатура.
Қалдықтарды көму – қалдықтарды алу ниетінсіз, шектеусіз мерзім аралығында қауіпсіз сақтау үшін арнайы бекітілген орындарда жинау.
Коммуналдық қалдықтар – тұтыну қалдықтары, құрамына кіретіндер:
1) аралас қалдықтар және қағаз және картон, шыны, металл, пластмасса, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма, қораптар, пайдаланылған электрлік және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумляторлар секілді үй шаруашылығында бөлек жиналған қалдықтар;
2) аралас қалдықтар және өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылығындағы қалдықтарға ұқсас болып келетін басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар.
Контейнерлік алаңдар – коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар, мұнда коммуналдық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын мамандандырылған көлікке арналған жүру жолдары бар коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орнатылады;
Ірі көлемді қалдықтар – шаруашылық әрекет барысында (тұрмыстық техника, жиһаз және басқалары) өзінің тұтынушылық қасиетін жойған және өзінің көлемі бойынша тек мамандандырылған көлік құралдарымен ғана тасымалдау мүмкіндігі бар тұтыну қалдықтары.
Тұтыну қалдықтары – адамның тіршілігі барысында түзілген қалдықтар, толық немесе ішінара өзінің тұтынушылық қасиетін жойған өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың қораптары және басқа заттар немесе олардың қалдықтары, агрегатты күйіне қарамастан, пайдалану мерзімі немесе жарамдылық мерзімі өтіп кеткен, сонымен қатар, меншік иесі өз бетінше немесе құжат арқылы тұтыну қалдығы разрядына өткен қалдықтар.
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтары – Жарамсыз немесе қолданыстан шыққан, қалдық қатарына жатқызылатын электрондық және электрлік жабдықтар, сонымен қатар, оның тораптары, бөліктері, бөлшектері.
Тамақ қалдықтары - тамақ өнімдерін өндіру және тұтыну нәтижесінде пайда болатын, тамақ өнеркәсібінде түзілетін қалдықтармен салыстырылатын қалдықтар.
Қалдықтарды көму полигондары -. қалдықтарды алу ниетінсіз, арнайы жабдықталған, экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін орынға тұрақты орналастыру.
Қалдықтарды бөлек жинау - ары қарай мамандандырылған басқаруды жеңілдету мақсатында түрлері немесе топтары бойынша бөлек жиналған қалдықтар.
Қалдықтарды жинау – жеке және заңды тұлғалардан мамандандырылған ұйымдарға ары қарай қайта қалпына келтіруге немесе жоюға бағыттау мақсатында қалдықтарды қабылдауды ұйымдастыру бойынша іс-әрекеттер.
Мамандандырылған ұйымдар – коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қалпына келтіру және (немесе) жою бойынша іс-әрекеттерді жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар;
Құрылыс қалдықтары - ғимараттарды, құрылыстарды, өнеркәсіптік нысандарды, жолдарды, инженерлік және басқа коммунакциялардың құрылысы немесе оларды бұзу, сұрыптау, қайта жабдықтау, жөндеу (соның ішінде капиталдық) барысында түзілетін қалдықтар.
Тұрмыстық қатты қалдықтар (ТҚҚ) - қатты күйдегі коммуналдық қалдықтар.
Қалдықтарды тасымалдау – жинау, сұрыптау, қайта өңдеу, қалпына келтіру және (немесе) жою барысында түзілген, жинақталған қалдықтарды мамандандырылған көлік құралдары көмегі арқылы тасымалдаумен байланысты іс-әрекеттер.
Қалдықтар жою – термиялық, химиялық немесе биологиялық үдерістер нәтижесінде көлемі маңызды түрде төмендейтін және (немесе) қалдықтардың физикалық жай-күйі мен химиялық құрамы өзгеретін, бірақ өнім өндіру немесе энергия алу мақсатында қолданылмайтын қалдықтарды жою тәсілі.
Қалдықтарды басқару - қалдықтар түзілгеннен бастап, соңғы жойғанға дейінгі жүзеге асырылатын опеарциялар.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі – меншік нысаны және іс-әрекет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде және (немесе) жеке тұрған ғимараттарда (құрылыстарда) тұратын немесе өзінің іс-әрекетін жүзеге асыратын, сонымен қатар, меншік иелігінде контейнерлік алаңдары мен контейнерлері жоқ, немесе жалпы пайдаланылатын жерде тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметін жүзеге асыру үшін контейнерлік алаңдары мен контейнерлері бар жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету мақсатында жергілікті атқарушы органмен ұйымдастырылатын жүйе.
Бағдарлама паспорты
Атауы
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданының 2024-2028 жж арналған коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламасы
Әзірлеуге арналған негіздеме

4. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ..........................................................................................................................33
5. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ.....................................................................34
6. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ..........................................................................................35
Приложение 1 Предварительный расчет необходимого количества контейнеров и контейнерных
площадок для повышения охвата сбором и вывозом коммунальных отходов в районе
Бәйтерек.................................................................................................................................................................37
Приложение 2 План мероприятий по реализации Программы по управлению коммунальными отходами
района Бәйтерек на 2024-2028 годы...................................................................................................................40
Термины и определения
Биоразлагаемые отходы - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе садовые и парковые отходы, а также пищевые отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.
Захоронение отходов – складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия.
Коммунальные отходы - отходы потребления, включающие:
1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Контейнерные площадки – специальные площадки для накопления коммунальных отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора коммунальных отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку коммунальных отходов;
Крупногабаритные отходы – отходы производства и потребления, являющиеся предметами, утратившими свои потребительские свойства (мебель, бытовая техника, сантехника и другие крупные предметы), размеры которых превышают 0,5 метра в высоту, ширину или длину.
Отходы потребления - отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам, непригодное или вышедшее из употребления электронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребления продуктов питания.
Полигон захоронения отходов - специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям.
Раздельный сбор отходов - сбор отходов раздельно по видам или группам в целях упрощения дальнейшего специализированного управления ими.
Сбор отходов - деятельность по организованному приему отходов от физических и юридических лиц специализированными организациями в целях дальнейшего направления таких отходов на восстановление или удаление.
Специализированные организации – индивидуальные предприниматели или юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, восстановлению и (или) удалению коммунальных отходов.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) или строительства зданий, сооружений, промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Твердые бытовые отходы (ТБО) - коммунальные отходы в твердой форме.
Транспортировка отходов - деятельность, связанная с перемещением отходов с помощью специализированных транспортных средств между местами их образования, накопления в процессе сбора, сортировки, обработки, восстановления и (или) удаления.
Уничтожение отходов – способ удаления отходов путем термических, химических или биологических процессов, в результате применения которого существенно снижаются объем и (или) масса и изменяются физическое состояние и химический состав отходов, но который не имеет в качестве своей главной цели производство продукции или извлечение энергии.
Управление отходами - операции, осуществляемые в отношении отходов с момента их образования до окончательного удаления.
Централизованная система сбора твердых бытовых отходов– система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке твердых бытовых отходов.
Паспорт Программы
Наименование
Программа по управлению коммунальными отходами района Бәйтерек Западно-Казахстанской области
Основание для разработки

Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі. 2021 жылдың 2-қаңтарындағы № 400-VI ҚРЗ
Жергілікті атқарушы органдарға коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі Бағдарламаны әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдар, ҚР Экология және табиғи ресурстар министрлігінің 18.05.2023 ж. №154б бұйрығы.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
"Бәйтерек ауданы әкімдігінің тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары бөлімі" ММ
Бағдарлама мақсаты
Экологиялық заңнама талаптарын сәйкес Бәйтерек ауданының аумағындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру
Бағдарлама міндеттері
1.Коммуналдық қалдықтарды үнемі шығарып отыруды ұйымдастыру;
2.Қалдықтарды бөлек жинауды алдын-ала қарастыратын қажетті инфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуі.
3.ТҚҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту.
4.Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету.
5.Қалдықтарды басқару жөнідегі, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласындағы тұрғындардың қызығушылығын және мәдени деңгейін жоғарылату.
Қаржыландыру көлемі

Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.
Методические рекомендации местным исполнительным органам по разработке Программы по управлению коммунальными отходами, приказ №154п от 18.05.2023г. Министерства экологии и природных ресурсов РК.
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района Бәйтерек"
Цель Программы
Создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории района Бәйтерек в соответствии с требованиями экологического законодательства.
Задачи Программы
1.Организация регулярного вывоза коммунальных отходов;
2.Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей их раздельный сбор;
3. Развитие системы переработки и утилизации ТБО;
4.Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов;
5.Повышение уровня культуры и заинтересованности населения по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов.
Объем финансирования

Қаржыландыру көлемі жергіілкті атқарушы органдармен Бәйтерек ауданының 2024-2028 жылдардағы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы іс-шараларды қаржыландыруға бөлінген бюджеттік қаржының санына сәйкес есептеледі.
Бағдарламаны орындаушылар
"Белес ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Дариян ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Переметное ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Егіндібұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Атамекен ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Зеленов ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Бейбітшілік ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Көшім ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Макаров ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Махамбет ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Мичурин ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Раздольное ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Рубежин ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Сұлу көл ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Байқоныс ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Құрманғазы ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Чиров ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Шалғай ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Шапов ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Янайкин ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, "Январцев ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ, коммуналдық қалдықтарды жинаумен, шығарумен, қайта қалпына келтірумен және көмумен айналыстын субъектілер, мемлекеттік мекемелер, әлеуметтік нысандар, заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер, ҮЕҰ, тұрғындар және басқа да мүдделі тараптар.
Кезең

Объем финансирования рассчитывается в зависимости от количества бюджетных средств, выделенных местным исполнительным органам на финансирование мероприятий в сфере обращения с коммунальными отходами в районе Бәйтерек на 2024-2028 годы.
Исполнители Программы
ГУ "Аппарат акима сельского округа Белес",
ГУ "Аппарат акима Дарьинского сельского округа", ГУ "Аппарат акима Переметнинского сельского округа", ГУ "Аппарат акима сельского округа Достық", ГУ "Аппарат акима сельского округа Егіндібұлақ", ГУ "Аппарат акима сельского округа Атамекен", ГУ "Аппарат акима Зеленовского сельского округа", ГУ "Аппарат акима сельского округа Бейбітшілік", ГУ "Аппарат акима Кушумского сельского округа", ГУ "Аппарат акима Макаровского сельского округа", ГУ "Аппарат акима сельского округа Махамбет", ГУ "Аппарат акима Мичуринского сельского округа", ГУ "Аппарат акима Раздольненского сельского округа", , ГУ "Аппарат акима Рубежинского сельского округа", ГУ "Аппарат акима сельского округа Сұлу көл", ГУ "Аппарат акима сельского округа Байқоныс", ГУ "Аппарат акима сельского округа Құрманғазы", ГУ "Аппарат акима Чировского сельского округа", ГУ "Аппарат акима сельского округа Шалғай", ГУ "Аппарат акима Щаповского сельского округа", ГУ "Аппарат акима Янайкинского сельского округа", ГУ "Аппарата акима Январцевского сельского округа", субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов, государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, НПО, население и пр. заинтересованные стороны.
Период

5 жыл: 2024 – 2028 жж..
КІРІСПЕ
Бәйтерек ауданы (бұрынғы Зеленовский) 1939 жылы құрылған және Батыс Қазақстан облысының (ары қарай – БҚО) солтүстік бөлігінде орналасқан.
Аудан аумағы 7,4 мың шаршы км.
Солтүстік бөлігі Ресей Федерациясының Самара облысымен, солтүстік шығыс бөлігі БҚО Бөрлі ауданымен және Ресей Федерациясының Орынбор облысымен шектеседі. Шығыс бөлігі Орал қаласымен және БҚО Теректі ауданымен шектеседі. Оңтүстік бөлігі БҚО Ақжайық ауданымен, батыс бөлігі БҚО Тасқала ауданымен және Ресей Федерациясының Саратов облысымен шектеседі.
Аудан орталығы Переметное ауылында, ол Орал қаласынан 38 км қашықтықта.

5 лет: 2024 – 2028 годы
ВВЕДЕНИЕ
Район Бәйтерек (бывший Зеленовский) расположен в северной части Западно-Казахстанской области (далее – ЗКО), основан в 1939 году.
Территория района составляет 7,4 тыс. кв. км.
Северная часть граничит с Самарской областью Российской Федерации, северо-восточная часть граничит с Бурлинским районом ЗКО и Оренбургской областью Российской Федерации. Восточная часть граничит с городом Уральском и Теректинским районом ЗКО. Южная часть граничит с Акжаикским районом ЗКО. Западная часть граничит с Таскалинским районом ЗКО и Саратовской областью Российской Федерации.
Центр района расположен в с.Переметное на расстоянии 38 км от города Уральска.

Коммуналдық қалдықтарды (ары қарай – бағдарлама) басқару жөніндегі осы Бағдарлама ұлттық, стратегиялық, бағдарламалық және концептуалдық құжаттардың, сонымен қатар, халықаралық тәжірибенің басымдықтарын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 365-бабына және коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсыныстар (ҚР экология және табиғи ресурстар Министрлігінің 18.05.2023 жылғы №154 бұйрығы) құжатына сәйкес әзірленді.
Бағдарламаны әзірлеу барысында Бәйтерек ауданының коммуналдық қадықтарын басқару жүйесінің ағымдық жай-күйіне талдау жүргізілді, экологиялық заңнама талаптарына сәйкес аудан аумағында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құруға бағытталған мәселелерді айқындау және шаралар кешені әзірленді.
Бағдарламаның негізгі бағыттарын жүзеге асыру үдерісі Бәйтерек ауданында коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге алып келеді: қалдықтарды басқару бойынша инфрақұрылымды жаңғырту; ТҚҚ жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін жетілдіру, қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру, көмуге жіберілетін қалдықтардың көлемін қысқарту, ТҚҚ жаңа полигондарының құрылысы, қалдықтарды басқару және қалдықтарды бөлек жинау бойынша тұрғындардың қызығушылығы мен хабардарлығын жоғарылату.
Бағдарламаны жүзеге асырудың басты мақсаты Бәйтерек ауданында, жалпы БҚО қоршаған ортаға коммуналдық қалдықтардың теріс әсерін төмендету, сонымен қатар, коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасының стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізу болып табылады.

Настоящая Программа по управлению коммунальными отходами (далее - Программа) разработана в соответствии с 365-й статьей Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - ЭК РК) и методическими рекомендациями местным исполнительным органам по разработке Программы по управлению коммунальными отходами (приказ №154п от 18.05.2023г. Министерства экологии и природных ресурсов РК) с учетом приоритетов национальных стратегических, программных и концептуальных документов, а также международного опыта.
В ходе разработки Программы проведен анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами в районе Бәйтерек, выявлены проблемы и разработан комплекс мер, направленных на создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории района в соответствии с требованиями экологического законодательства.
Процесс реализация основных направлений Программы приведет к совершенствованию системы управления коммунальными отходами в районе Бәйтерек: модернизации инфраструктуры по управлению отходами, совершенствованию системы сбора, транспортировки, переработки и утилизации ТБО, организации раздельного сбора отходов, сокращению количества отходов, направляемых на захоронение, к строительству новых полигонов ТБО, повышению осведомлҰнности и заинтересованности населения по управлению отходами и раздельному сбору отходов.
Основной целью реализации Программы является снижение негативного воздействия коммунальных отходов на окружающую среду в районе Бәйтерек и в целом в ЗКО, а также достижение стратегических показателей Республики Казахстан в сфере управления коммунальными отходами.

1. БӘЙТЕРЕК АУДАНЫНДАҒЫ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ АҒЫМДЫҚ ЖАЙ-КҮЙДІ ТАЛДАУ
1.1 Коммуналдық қалдықтардың түзілуінің және қайта өңдеудің сандық көрсеткіштері
ҚР экология және табиғи ресурстар министрлігінің (ары қарай – ҚР ЭТРМ) мәліметтері бойынша, Қазақстан Республикасында жыл сайын 4,5-5 млн тонна қатты тұрмыстық қалдықтар (ары қарай - ТҚҚ) түзіледі.
Батыс Қазақстан облысында жыл сайын 118-135 мың тонна ТҚҚ түзіледі. 2022 жылы 17 251 тонна қалдық қайта өңделді.

1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В РАЙОНЕ БӘЙТЕРЕК
1.1 Количественные показатели образования и переработки коммунальных отходов
По данным Министерства экологии и природных ресурсов РК (далее - МЭПР РК) в Республике Казахстан ежегодно образуется 4,5-5 млн. твердых бытовых отходов (далее ТБО).
В Западно-Казахстанской области ежегодно образуется 118 - 135 тыс. тонн ТБО. В 2022 году переработано 17 251 тонн.

Бәйтерек ауданында 3200-3300 тонна коммуналдық қалдықтар түзіледі (Бәйтерек ауданы әкімдігінің тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" ММ мәліметтері бойынша).
2-кестеде Бәйтерек ауданы бойынша 2020-2022 жылдардағы ТҚҚ түзілу және қайта өңдеу көлемінің мәліметтер келтірілген.
2-кесте. ҚР, БҚО, Бәйтерек ауданы бойынша 2020-2022 жылдардағы ТҚҚ түзілу және қайта өңдеу көлемі
Атауы
Өлшем бірлігі
жылдар

В районе Бәйтерек образуется порядка 3200 -3300 тонн коммунальных отходов (по данным ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района Бәйтерек").
В таблице 2 представлены данные по объему образования и переработки ТБО по району Бәйтерек за 2020-2022 годы.
Таблица 2. Объемы образования и переработки ТБО за 2020-2022 годы. по РК, ЗКО, району Бәйтерек
Наименование
Единица измерения
Годы

2-кестеде көрініп тұрғандай, Бәйтерек ауданындағы ТҚҚ түзілуінің орташа жылдық көлемі 3250 тонна немесе БҚО ТҚҚ түзілуінің жалпы көлемінен 2,7% ды құрайды.
Бәйтерек ауданында 2020 және 2021 жылдары ТҚҚ қайта өңдеу 1700 тоннаны құраса, 2022 жылы 1900 тоннаны құрады (орташа 54%).
1.2 ТҚҚ сапалық құрамы
ТҚҚ құрылымдық құрамы қалдықтармен жұмыс жасау жүйесін қалыптастырудағы анықтаушы фактор болып табылады. Қалдықтардың сапалы құрамы ТҚҚ жұмыс істеу бойынша шараларды оңтайлы үйлестіру, қалдықтарды жинау және шығару жүйесіне талаптарды анықтайды.
Қалдықтардың сапалы құрамы оның морфологиялық құрамы бойынша анықталады. Қалдықтардың морфологиялық құрамы – қасиетімен, пайда болуымен, жалпы массадағы пайызбен көрсетілетін химиялық құрамымен бір-бірінен ерекшеленетін жеке құрамдас (компонент) өндіріс және тұтыну қалдықтарының қатынасы. Шығарылатын және\немесе қайта өңдеуге жатқызылатын қалдықтардың көлемін нақты бағалау үшін ТҚҚ талдау барысында қолданылады.
Морфологиялық құрамы бойынша ТҚҚ тағам қалдықтары; қағаз және картон; полимерлер (пластик, пластмасса), шыны; қара металл; түсті металл; мата; ағаш; қауіпті қалдықтар (батарейкалар, құрғақ және электролитті аккумляторлар, еріткіш, бояу ыдыстары; сынапты шамдар; телевизиялық кинескоп және т.б.) сүйек, тері, компоненттері алынғаннан кейінгі коммуналық қалдықтардың қоқыстары, құрылыс қоқыстары, тас, көше қалдықтары және т.б. секілді компоненттерден тұратын күрделі қоспа (Тұрмыстық қатты қалдықтардың морфологиялық құрамын анықтау әдістемесі, Құрылыс және тұрғын-коммуналдық шаруашылығы істері бойынша ҚР агенттігінің төрағасының 2012 жылғы 10 ақпандағы №4 бұйрығы).
Қазақстанда ТҚҚ морфологиялық құрамының орташа көрсеткіштері келесідей: тағам қалдықтары (37,2), пластик (16,2%), макулатура (11,1%). Қалдықтардың (11%) компоненттері және басқалары алынғаннан кейінгі бөліктері коммуналдық қалдықтарға жатқызылады ("Жасыл технологиялар және инвестициялық жобалардың халықаралық орталығы" КЕАҚ 2020 жылы Қазақстан қалаларында жүргізген зерттеу мәліметтері бойынша анықталды).
Ауылдық жерлердегі қалдықтардың морфологиялық құрамы қаладағы қалдық құрамынан өзгешеленеді. Мұнда органикалық қалдықтар басым және пластмассаның, қораптық материалдардың, қағаз және картонның аз бөлігі кездеседі. Қалдықтардың органикалық бөлігі шындығында үйінділерге немесе полигондарға тасталынбайды, жануарларға жем-қор ретінде беріледі немесе үй жағдайында қордаланады. Ағаш, қағаз және картондар үй пештерінде жағылады. Полигонға келіп түсетін қалдықтардың басым бөлігі қождар, құрылыс материалдары және сынған шынылар.
Бәйтерек ауданындағы ТҚҚ морфологиялық құрамына зерттеулер жүргізілмеген.
Қалдықтардың морфологиялық құрамы туралы ақпараттар қалдықтармен жұмыс жасауды тиімді жоспарлау мен басқаруды қамтамасыз етеді: қауіпсіз жинау мен тасымалдау жүйесін ұйымдастыру; пайдалануға немесе зарарсыздандыруға осы немесе басқа технологияларды қолдану негіздемесі; екінші реттік қайта өңдеуге жарамды пайдалы компоненттердің нақты құрамы; кәдеге жаратудың тиімді технологиясын таңдау.
Бәйтерек ауданында орташа жылдық жобада ТҚҚ морфологиялық құрамына зерттеулер жүргізу қажет.

Из таблицы 2 следует, что средний годовой объем образования ТБО в районе Бәйтерек составляет 3250 тонн, или 2,7% от общего объема образования ТБО в ЗКО.
Переработка ТБО в районе Бәйтерек составляет 1700 тонн в 2020 и 2021 гг., 1900 тонн - в 2022 году (в среднем 54%).
1.2 Качественный состав ТБО
Структурный состав ТБО является определяющим фактором при формировании системы обращения с отходами. Именно качественный состав отходов определяет требования к системе сбора и удаления, а также оптимальную конфигурацию мер по обращению с ТБО.
Качественный состав отходов определяется по морфологическому составу. Морфологический состав отходов – соотношение отдельных составляющих (компонентов) отходов производства и потребления, отличающихся друг от друга свойствами, происхождением, химическим составом, выраженное в процентах к общей массе. Применяется при анализе ТБО для более точной оценки объемов вывозимых и/или подлежащих переработке отходов.
По морфологическому составу ТБО представляют собой сложную смесь, состоящую из таких компонентов, как пищевые отходы; бумага и картон; полимеры (пластик, пластмассы); стекло; черные металлы; цветные металлы; текстиль; дерево; опасные отходы (батарейки, сухие и электролитические аккумуляторы, тара от растворителей, красок, ртутные лампы, телевизионные кинескопы и др.); кости, кожа, резина; остаток коммунальных отходов после удаления компонентов (мелкий строительный мусор, камни, уличный смет и т.п.) (Методика определения морфологического состава твердых бытовых отходов (Утверждена приказом Председателя Агентства РК по делам строительства и ЖКХ от 10.02.2012 г. №4).
В Казахстане средние показатели морфологического состава ТБО следующие: пищевые отходы (37,2), пластик (16,2%), макулатура (11,1%). Значительная часть (11%) отнесена к остатку коммунальных отходов после удаления компонентов (мелкий строительный мусор, камни, уличный смет и т.п.) и др. (выявлено в результате исследования НАО "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" в 2020 г. в городах Казахстана).
В сельской местности морфологический состав отходов отличается от данных по составу в городах. В нем преобладают органические отходы и содержится меньшая доля пластмассы, упаковочных материалов, бумаги и картона. В сельской местности органическая часть отходов, как правило, не размещается на полигонах или свалках, а отдается на корм животным или компостируется в домашних условиях. Дерево, картон, бумага сжигаются в домашних печах. В отходах, которые поступают на полигоны, больше всего навоза со шлаком, стройматериалами и стеклобоем.
Исследование морфологического состава ТБО в районе Бәйтерек не проводилось. Вместе с тем информация о морфологическом составе отходов обеспечивает эффективное планирование и управление обращения с отходами: организацию системы безопасного сбора и транспортировки; обоснование применения тех или иных технологий использования или обезвреживания; определение фактического содержания полезных компонентов, пригодных для вторичной переработки; выбор эффективной технологии утилизации.
Рекомендуется в районе Бәйтерек в среднесрочной перспективе провести исследование морфологического состава ТБО.

1.3 Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары және тарифтер
Болашақта коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін жоспарлау үшін, коммуналдық қалдықтарды басқарудың барлық үдерісін ескере отырып, ауданда бір есептік бірлікке жинақталатын коммуналдық қалдықтардың саны туралы ақпараттар қажет.
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу үшін негізгі нормативтік-құқықтық құжаттар Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі, Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 01 қыркүйектегі №347 Бұйрығымен бекітілген коммуналдық қалдықтардың түзілуі және жинақталу нормаларын есептеу ережелері, Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі №377 бұйрығымен бекітілген Халыққа тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдауғ сұрыптау және көму тарифтерін есептеу әдістемесі болып табылады.
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданы мәслихатының 2022 жылғы 20 маусымдағы №19-12 шешімімен коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары бекітілген (3-кесте).
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары аудандағы 1 тұрғынға 1,60м3, яғни, 320 кг-нан келеді.
3-кесте – Бәйтерек ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары
Коммуналдық қалдықтардың жинақталу нысандарының түрлері
Есептік бірлік
1 есептік бірлікке жылдық норма, м3
1.
Жабдықталмаған үйлер
1 тұрғынға
1,60
Ауданда коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларынан басқа тұрғындарға тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтері бекітіледі.
Экологиялық заңнама бойынша (ҚР ЭК 367 бап 3 тармақ) тұрғындар жариялық келісім негізінде ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесін пайдалануға және мәслихатпен бекітілген тариф бойынша қалдықтарды тасымалдау қызметтеріне ақы төлеуге міндетті.
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданы мәслихатының 2022 жылғы 14 қарашадағы №22-2 шешімімен Бәйтерек ауданы бойынша тұрғындардан тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтері бекітілді (4-кесте).
4-кесте – Бәйтерек ауданы бойынша тұрғындардан тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтері
Атауы
Есептік бірлік
Теңге (қосылған құн салығынсыз)
1.
Жайлы жабдықталған үйлер
Айына 1 тұрғынға
199,19
2.
Жабдықталмаған үйлер
Айына 1 тұрғынға
199,19
3.
Бірлікке жылдық тариф (көлем)

1.3 Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы
Для планирования объемов образования коммунальных отходов в будущем, с учетом которого необходимо организовывать весь процесс управления коммунальными отходами, в районе необходима информация о количестве накапливающихся коммунальных отходов на одну расчетную единицу.
Основными нормативно-правовыми документами для расчета норм образования и накопления коммунальных отходов являются Экологический Кодекс Республики Казахстан, Типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов, утвержденные Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 01 сентября 2021 года № 347, Методика расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов утвержденная Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377.
Решением маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 20 июля 2022 года № 19-12 утверждены нормы образования и накопления коммунальных отходов (Таблица 3).
Нормы образования и накопления коммунальных отходов на 1 жителя района составляют 1,60 м3, т.е. 320 кг.
Таблица 3 - Нормы образования и накопления коммунальных отходов по району Бәйтерек
Виды объектов накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
Годовая норма на 1 расчетную единицу, м3
1.
Домовладения неблагоустроенные
1 житель
1,60
Кроме норм образования и накопления коммунальных отходов в районах устанавливаются тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.
По экологическому законодательству (пункт 3 статьи 367 ЭК РК) население обязано пользоваться централизованной системой сбора ТБО на основании публичных договоров и оплачивать услуги за транспортировку отходов, согласно, утвержденным маслихатом, тарифам.
Решением маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 14 ноября 2022 года № 22-2 были утверждены тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по району Бәйтерек (Таблица 4).
Таблица 4 - Тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по району Бәйтерек
Наименование
Расчетная единица
Тенге (Без налога на добавленную стоимость)
1.
Домовладения благоустроенные
в месяц с 1-го жителя
199,19
2.
Домовладения неблагоустроенные
в месяц с 1-го жителя
199,19
3.
Годовой тариф на единицу (объем)

1 м3
1 493,89
Бәйтерек ауданында бір тұрғынға тарифтер айына 199,19 теңге.
Бекітілген тарифті Переметное ауылы, Калинин ауылы, Мичурин ауылы, Асан ауылы, Дариян ауылы, Достық ауылы тұрғын пункттерінің тұрғындары ғана төлейді, себебі бұл тұрғын пункттерде қалдықтарды орталықтан жинау ұйымдастырылған.
1.4 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін бағалау
Қалдықтарды жинау, жинақтау және бөлек жинау

1 м3
1 493,89
Тариф на одного жителя района Бәйтерек составляет 199,19 тенге в месяц.
Установленный тариф оплачивают только жители населенных пунктов с. Переметное, с. Калининское, с. Мичурино, с. Асан, с.Дарьинское, с. Достык, так как в данных населенных пунктах организован централизованный сбор отходов.
1.4 Оценка существующей системы управления коммунальными отходами
Сбор, накопление и раздельный сбор отходов

Коммуналдық қалдықтарды орталықтан жинау және шығару Бәйтерек ауданының 68 тұрын пункттерінің 6 -да ұйымдастырылған: Переметное ауылы, Калинин ауылы, Мичурин ауылы, Асан ауылы, Дариян ауылы, Достық ауылы. Мұнда контейнерлік алаңдар, қалдықтарды араластырып жинауға арналған контейнерлер және бөлек жинауға арналған бірнеше контейнерлер қойылған.
Бәйтерек ауданының контейнерлік алаңдары мен контейнерлері туралы ақпараттар 5 кестеде берілген.

Централизованный сбор и вывоз коммунальных отходов организован в 6 из 68 населенных пунктов района Бәйтерек: с. Переметное, с. Калининское, с. Мичурино, с. Асан, с.Дарьинское, с. Достык. Здесь установлены контейнерные площадки, контейнеры для смешанного сбора отходов и некоторые виды контейнеров для раздельного сбора.
Информация о контейнерных площадках и контейнерах в районе Бәйтерек дана в таблице 5.

Бәйтерек ауданының тек 4 тұрғын пункттерде ғана қалдықтарды бөлек жинауға арналған торлы контейнерлер бар, олардың саны – 57 дана: Переметное ауылында – 23, Калинин ауылында – 29, Мичурин ауылында -3, Дариян ауылында – 2 (6-кесте).
6-кесте – ТҚҚ бөлек жинауға арналған контейнерлер туралы ақпараттар
Тұрғын пункттер
Контейнерлер саны
Переметный ауылы
23
Калинин ауылы
29
Мичурин ауылы
3
Дариян ауылы
2
Барлығы
57
Бәйтерек ауданының кейбір тұрғын пункттерінде ғана қалдықтарды жинау мен шығарудың орталықтандырылған жүйесі бар болғандықтан, тұрғындардың басым көпшілігі қалдықтарды бөлек жинау, мамандандырылған кәсіпорындардың екінші шикізатты қабылдауы, қалдықтарды қайта өңдеу туралы аз ақпараттанған.
Қалдықтарды тасымалдау
ТҚҚ шығару контейнер орнатылған тек 6 тұрғын пункттерде ғана жүзеге асырылады.
Переметное, Асан, Мичурин ауылының тұрғындары мен мекемелері тұрмыстық қатты қалдықтарды шығаруға маманданған Орал қаласындағы ірі компания "Орал Таза Сервис" ЖШС қызметтерін пайдаланады. Аудандық әкімдік ТҚҚ шығаруы үшін "Орал Таза Сервис" ЖШС келісімге отырған. "Орал Таза Сервис" ЖШС халықтан жариялық келісім негізінде шығарады. "Орал Таза Сервис" ЖШС қалдықтарға орнатылған контейнерлері бар орындарда ғана, ТҚҚ жинаумен айналысады. Компания кесте бойынша жұмыс жасайды.
Қалған тұрғын пункттерде қалдықтарды орталықтан шығару жүйесі жоқ. Жергілікті тұрғындар ауылдық үйінділерге ТҚҚ өз беттерінше шығарады.
ҚР Экологиялық Кодексіне сәйкес (ҚР Экологиялық Кодексі) (337 бап) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша, қауіпсіз қалдықтарды қалпына келтіру және жою бойынша іс-әрекеттерді жоспарлайтын немесе жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері ҚР ЭТРМ іс-әрекеттің басталғандығы туралы хабарлау керек. Бәйтерек ауданында тек екі кәсіпкерлік субъектісі ғана осы іс-әрекетпен айналысады (7-кесте).
7-кесте – Бәйтерек ауданындағы іс-әрекеттерін жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің тізімі
Атауы
Мекен-жайы
1
"Орал Таза Сервис" ЖШС
БҚО, Орал қаласы, У. Громов көшесі, 2/4
2
"Щапово" КШ
БҚО, Байтерек ауданы, Щапово кенті
ҚР ЭК 367 бабына сәйкес, ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесі ТҚҚ нарығына қатысушыларды анықтау бойынша конкурс (тендер) жүргізу көмегімен ұйымдастырылады.
Бәйтерек ауданында ТҚҚ нарығына қатысушыларды анықтау бойынша конкурс жүргізілмеген.
Қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу
Араласқан және бөлек жиналған қалдықтар Орал қаласындағы сұрыптау желісіне шығарылады. 2019 жылы Орал полигонында жылына 100 мың тонна өнімділік қуаттылығы бар қоқыс сұрыптайтын желі іске қосылған болатын.
Екінші шикізатты (пластик, шыны, қағаз және картон қалдықтары) қабылдау пункттері ауданда жоқ.
Қалдықтарды көму
Переметное, Мичурин және Асан тұрғын пункттерінің қалдықтары Орал қаласындағы ТҚҚ полигонына шығарылады.
Басқа тұрғын пункттерден қалдықтар ауылдарға жақын ұйымдастырылған ауылдық үйінділерге шығарылады. Бәйтерек ауданында 27 ресми тіркелген ауылдық үйінділер бар, олар ауылдық округ әкімдіктерінің баланстық қорында.
Апатты үйінділер
Батыс Қазақстан облысында, соның ішінде Бәйтерек ауданында апатты үйінділердің бар болуы жалпы ортақ күрделі мәселе болып табылады.

Только в 4 населенных пунктах имеются сетчатые контейнеры для раздельного сбора, всего – 57 шт.: село Переметное – 23, село Калининское – 29; село Мичурино – 3, село Дарьинское – 2 (Таблица 6).
Таблица 6 - Информация о контейнерах для раздельного сбора ТБО
Населенный пункт
Количество контейнеров
село Переметное
23
село Калининское
29
село Мичурино
3
село Дарьинское
2
Всего
57
Население района Бәйтерек мало осведомлено о раздельном сборе отходов, приему вторсырья специализированными предприятиями, переработке отходов, так как централизованная система сбора и вывоза отходов есть только в отдельных населенных пунктах.
Транспортировка отходов
Вывоз ТБО осуществляется только в 6 населенных пунктах, где установлены контейнеры.
Организации и жители сел Переметное, Асан, Мичурино пользуются услугами ТОО "Орал Таза Сервис" - крупнейшей компании в городе Уральск, специализирующейся на вывозе твердых бытовых отходов. ТОО "Орал Таза Сервис" занимается сбором ТБО только в местах, где установлены контейнеры для отходов. Компания работает по графику.
В остальных населенных пунктах централизованный вывоз отходов отсутствует. Местные жители осуществляют самовывоз ТБО на сельские свалки.
Согласно Экологическому кодексу РК (далее - ЭК РК) (статья 337) субъекты предпринимательства, планирующие или осуществляющие предпринимательскую деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов, восстановлению и уничтожению неопасных отходов, должны подать уведомление о начале деятельности в МЭГПР РК. В районе Бәйтерек осуществляют деятельность два субъекта предпринимательства (Таблица 7).
Таблица 7 – Перечень субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в районе Бәйтерек
Наименование
Адрес
1
ТОО "Орал Таза Сервис"
ЗКО, город Уральск, улица Ульяны Громовой 2/4
2
КХ "Щапово"
ЗКО, район Бәйтерек, поселок Щапово
В соответствии со ст. 367 ЭК РК централизованная система сбора ТБО организовывается местными исполнительными органами посредством проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО.
В районе Бәйтерек конкурс (тендер) по определению участников рынка ТБО не проводился.
Сортировка, переработка отходов
Смешанные и раздельно собранные отходы вывозятся на сортировочную линию в город Уральск. Мусоросортировочная линия производительной мощностью 100 тыс. тонн/год на полигоне ТБО города Уральск была запущена в 2019 году.
Пунктов приема вторичного сырья (пластик, стекло, отходы бумаги и картона) и пр. в районе нет.
Захоронение отходов
Отходы населенных пунктов Переметное, Мичурино и Асан вывозятся на полигон ТБО г. Уральск.
Отходы от других населенных пунктов вывозятся на организованные сельские свалки, которые находятся вблизи сел. По району Бәйтерек имеется 27 официально зарегистрированных сельских свалок балансодержателем являются аппараты акимов сельских округов.
Стихийные свалки
Наличие стихийных свалок является общей бедой Западно-Казахстанской области, в том числе района Бәйтерек.

2023 жылы БҚО 259 апатты үйінділер анықталды, оның ішінде Бәйтерек ауданында – 66 үйінді, оның 27 данасы ресми тіркелген. Оларға ауылдық округ әкімдіктерінің балансындағы жерлерді алу туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімдері бар.
Үйінділердің түзілуіне Бәйтерек ауданында қажетті инфрақұрылымның, ал тұрғын пункттерден қалдықтарды орталықтан жинау мен шығарылу жүйесінің болмауы себеп.
1.5 Қалдықтардың жеке түрлерін басқару жүйесін талдау
Құрамында сынабы бар қалдықтар
Құрамында сынабы бар қалдықтарға (ары қарай ҚСБҚ) тұтынушылық қасиетін жойған құрамында сынабы бар шамдар мен приборлар жатады. Құрамында сынабы бар шамдар мен приборлар қалдық ретінде танылады және полигондарға көмуге жарамсыз (ҚР ЭК 351 б), сондықтан олар қалдықтарды кәдеге жарататын мамандандырылған ұйымдарға берілуі керек. Осыған байланысты ҚСБҚ жинау ұйымдастырылған.
Республикалық мәндегі қала, астана және аудандық жергілікті атқарушы органдар (облыстық маңызы бар қалалар) тұрғындарда бұрын қолданылған құрамында сынабы бар энергияны үнемдейтін шамдарды кәдеге жаратуды ұйымдастыруға жауапты (ҚР "Энергия үнемдеу және энерготиімділікті арттыру туралы" 13.01.2012 жылдың №541-IV Заңы).
Бәйтерек ауданында ҚСБҚ тұрғындардан жинауға арналған контейнерлер жоқ. Тұрғындардан түзілетін қоректік көздер мен ҚСБҚ, ТҚҚ араласып контейнерлерге жинақталады және жалпы ағынмен бірге қоршаған ортаға зиян келтіре отырып, үйінділерге тасталынады.
"Орал Таза Сервис" ЖШС аудан тұрғындарынан ҚСБҚ жинақтайды. Орал қаласында құрамында сынабы бар қалдықтарды кәдеге жаратумен айналысатын компания "Талап" АҚ болып табылады.
Электрлік және электрондық жабдық қалдықтары
Электрлік және электрондық жабдық қалдықтарын (ары қарай – ЭЭЖҚ) полигондарға көму үшін қабылдауға тиым салынады (ҚР ЭК 351 бабы). Жеке тұлғалардан электрлік және электрондық жабдық қалдықтарын жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату мердігерлік компаниялармен жүзеге асырылады.
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтары (ары қарай - ЭЭЖҚ) барлық пайдаланылған батареяда немесе электрлік желі арқылы жұмыс істеген заттар (теледидар, компьютер, тоңазытқыш, радиоқабылдағыш, электрлік балалар ойыншықтары, компакт-диск және т.б.) және олардың элементтері (мысалы, батарея) жатқызылады.
Бәйтерек ауданында тұрғындардан ЭЭЖҚ бөлек жинау ұйымдастырылмаған, сондықтан олар жалпы ағынмен бірге үйінділерге түседі.
Ауданда ЭЭЖҚ кәдеге жарату және қайта өңдеу жоқ.
ҚР Экологиялық Кодексінің (365 б) талаптарына сәйкес, ЭЭЖ қалдықтарының қауіпті құрамдары бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға қайта қалпына келтіру үшін беру жүзеге асырылмайды.
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтары
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтары экологиялық заңнамаға сәйкес, жеке тұлғалар өз бетінше шығаруға мүмкіндігі бар арнайы ұйымдастырылған алаңдарға жинақталуы керек. Мұндай алаңдар Бәйтерек ауданында жоқ. Ірі көлемді және құрылыс қалдықтары басқа қалдықтармен бірге полигондарға шығарылады.
Жергілікті әкімдіктің маңызды міндеті ірі көлемді және құрылыс қалдықтарына арналған арнайы ұйымдастырылған алаңдарды құру және оларды тасымалдау бойынша мамандандырылған компанияларды анықтау болып табылады.
Тағам қалдықтары
Бәйтерек ауданында тағам қалдықтарын бөлек жинау ұйымдастырылмаған. Аудан негізінен жеке үй құрылысы бар ауылдық тұрғын пункттерден тұрады, мұнда тағам қалдықтары үй жануарлары мен төрт түлікке жем-қор ретінде пайдаланылады. Контейнері бар тұрғын пункттерде тағам қалдықтары басқа қалдықтармен бірге контейнерлерге төгіледі және Орал полигонына жіберіледі.

В 2023 году в ЗКО выявлено 259 стихийных свалок, из них в районе Бәйтерек - 66 свалок, из которых 27 официально зарегистрированы. На них имеются решения местных исполнительных органов об отводе земель, находящихся на балансе аппаратов акимов сельских округов
Причиной образования свалок является отсутствие централизованного сбора и вывоза отходов из населенных пунктов, отсутствие необходимой инфраструктуры в районе Бәйтерек.
1.5 Анализ системы управления отдельными видами отходов
Ртутьсодержащие отходы
К ртутьсодержащим отходам (далее – РСО) относятся потерявшие потребительские свойства ртутьсодержащие лампы и приборы. Согласно ст. 351 ЭК РК ртутьсодержащие лампы и приборы являются отходами, не приемлемыми для полигонов, поэтому они должны передаваться специализированным организациям по утилизации отходов. Для этого должен быть организован сбор РСО.
Местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы и местные исполнительные органы районов (городов областного значения) ответственны за организацию утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения (Закон РК "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности", от 13.01.2012 года № 541-IV).
Контейнеров для сбора от населения РСО в районе Бәйтерек нет. Отходы РСО и источники питания, образующиеся у населения, размещаются в контейнерах для смешанного сбора ТБО и в общем потоке попадают на свалки, нанося вред окружающей среде.
ТОО "Орал Таза Сервис" принимает от жителей района РСО. Организацией, которая занимается утилизацией ртутьсодержащих ламп в Уральске, является АО "Талап".
Отходы электрического и электронного оборудования
Отходы электрического и электронного оборудования (далее ОЭЭО) запрещается принимать для захоронения на полигонах. Сбор, переработка и утилизация отходов электрического и электронного оборудования от физических лиц, осуществляется подрядными организациями (ст. 351 ЭК РК).
К ОЭЭО относятся все использованные предметы, работавшие на батареях или от электросети (телевизоры, компьютеры, холодильники, радиоприемники, электрические детские игрушки, проигрыватели компакт-дисков и др.), а также их элементы (например, батареи).
Раздельный сбор ОЭЭО у населения района Бәйтерек не организован, поэтому они в общем потоке попадают на свалки.
Утилизация и переработка ОЭЭО в районе отсутствует.
Требования Экологического кодекса РК (ст.365), что опасные составляющие отходов ЭОО должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям не выполняются.
Крупногабаритные и строительные отходы
Согласно экологическому законодательству, крупногабаритные и строительные отходы должны размещаться на специально организованных площадках, куда физические лица могли бы самостоятельно их вывозить. В районе Бәйтерек таких площадок нет. Крупногабаритные и строительные отходы вместе с другими отходами вывозятся на свалки.
Важной задачей местных акиматов является создание специально организованных площадок для крупногабаритных и строительных отходов и определение специализированных компаний по их транспортировке.
Пищевые отходы
Раздельный сбор пищевых отходов в районе Бәйтерек не организован. Район в основном состоит из сельских населенных пунктов с частным домостроением, где пищевые отходы используют на корм скоту и домашним животным. В населенных пунктах, где есть контейнеры, пищевые отходы вместе с другими отходами размещаются в контейнерах и вывозятся на полигон город Уральск.

1.6 Қалдықтарды басқару жөніндегі шараларға бөлген қаржыларды талдау
2020-2022 жылдары Бәйтерек ауданында қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді сатып алу және жөндеу, апатты үйінділерді жою, контейнерлік алаңдарды жөндеу, контейнерлерді сатып алуға 29 831 554 теңге (Бәйтерек ауданының "Тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" ММ, мәліметтері боййынша) бөлінген.
Жалпы Бәйтерек ауданында қалдықтарды басқарудың орталықтандырылған жүйесімен Переметное ауылы, Калинин ауылы, Мичурин ауылы, Асан ауылы, Дариян ауылы, Достық ауылы қамтылған, ол аудан тұрғындарының 42% құрайды.
Ауданның барлық өңірінде қалдықтарды басқарудың орталықтандырылған жүйесін құру үшін жаңа контейнерлерді, қоқыс таситын көліктерді сатып алу, контейнерлік алаңдарды құру, ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды құру, экологиялық, құрылыс және санитарлық талаптарға сәйкес келетін полигондарды құру, қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру, ауылдық округтерден қалдықтарды жинау және шығару бойынша компанияларды анықтау, құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды қабылдау пункттерін ашу және т.б. керек.
Мұның барлығы да қосымша шығындарды талап етеді, сол себепті, жергілікті бюджетте қарастырылуы керек.

1.6 Анализ выделенных средств на мероприятия по управлению отходами
За 2020-2022 гг. на закуп контейнеров, ремонт контейнерных площадок, ликвидация стихийных свалок, закуп и ремонт контейнеров для раздельного сбора отходов и иные расходы в районе Бәйтерек было выделено 29 831 554 тенге (по данным ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" района Бәйтерек").
В целом в районе Бәйтерек централизованной системой управления отходами охвачено только население село Переметное, село Калининское, село Мичурино, село Асан, село Дарьинское, село Достык, что составляет 42% жителей района.
Для создания централизованной системы управления отходами во всем районе необходимо закупить новые контейнеры, мусоровозы, построить контейнерные площадки, создать специальные места сбора крупногабаритных и строительных отходов, построить полигоны в соответствии с экологическими, строительными и санитарными требованиями, организовать раздельный сбор отходов, определить компании по сбору и вывозу отходов в сельских округах, организовать переработку отходов, открыть пункты приема опасных составляющих коммунальных отходов и др.
Все это требует дополнительных затрат, которые должны быть предусмотрены в местном бюджете.

Батыс Қазақстан облысының 2022-2024 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау бойынша қолданыстағы іс-шаралар жоспарында Бәйтерек ауданына арналған қалдықтарды басқару мәселелері бойынша ешқандай шаралар қарастырылмаған.
1.7 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды түзілу көлемін болжау
Батыс Қазақстан облысының 2022-2025 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді жоспарына сәйкес, Бәйтерек ауданында тұрғындар санының артуы, жаңа кәсіпорындардың ашылуы, экономикалық көрсеткіштердің өсуі, өмір сапасының жақсаруы, халық табысының артуы, комуналдық қалдықтарды орталықтан жинау және шығару жүйесімен қамтылған тұрғындар санының артуы байқалады деп жоспарлануда. Нәтижесінде кәсіпорындар мен тұрғындардан ТҚҚ түзілген және жиналған санының артуы болжамдануда.

В действующем Плане мероприятий по охране окружающей среды Западно-Казахстанской области на 2022-2024 гг. по вопросам управления отходами не предусмотрены никакие мероприятия для района районе Бәйтерек.
1.7 Прогноз объемов образования коммунальных отходов на 2024 - 2028 гг.
По прогнозам и в соответствии с Комплексным планом социально-экономического развития Западно-Казахстанской области на 2022-2025 годы в районе Бәйтерек намечается увеличение количества населения, открытие новых предприятий, рост экономических показателей, улучшение качества жизни, рост доходов населения, увеличение населения, охваченного централизованным сбором и вывозом коммунальных отходов. В результате прогнозируется увеличение количества образованных и собранных ТБО от предприятий и населения.

3300
3465
3638
3819
4010
Есептеулер 2022 жылдан кейінгі әр жыл сайын және 2024 жылдан кейін әр 2 жыл сайын қалдықтар санын 5%-ға арттырылып көрсетілген.
Осыған байланысты, түзілген қалдықтардың санының өсуі жоспарлануда, сол себепті "жасыл экономиканың" мақсаттық индикаторларына қол жеткізу мақсатымен Бәйтерек ауданында коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру қажет: 2030 эылға дейін қайта өңделген қалдықтардың үлесін 40% -ға дейін жоғарылату, ТҚҚ санитарлық қорғаумен 95%-ға дейін арттыру, тұрғындардан қалдықтарды шығару үлесін 100%-ға дейін жабу.

3300
3465
3638
3819
4010
Расчеты произведены на 5%-е увеличение количества отходов каждый год после 2022 года и каждые 2 года после 2024 года.
В связи с тем, что прогнозируется рост количества образованных отходов необходимо совершенствовать систему управления коммунальными отходами в районе Бәйтерек с целью достижения целевых индикаторов "зеленой экономики": утилизацией отходов с покрытием населения вывозом ТБО до 100%, санитарным хранением ТБО до 95% и повышением доли переработанных отходов до 40% до 2030 года.

1.8 Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша ағымдық жағдайды талдау бойынша қорытындылар
Бәйтерек ауданында коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша ағымдық жағдайды талдау көрсеткендей, қалдықтарды орталықтан жинау және шығару жүйесімен тек Переметное ауылы, Калинин ауылы, Мичурин ауылы, Асан ауылы, Дариян ауылы, Достық ауылы қамтылған. .
Ауданның басқа ауылдарының тұрғындары өз аулаларында қалдықтарды жинайды ТҚҚ өз бетінше шығарумен айналысады.
Бәйтерек ауданы Орал қаласының маңында орналасқан. Бұл Орал қаласындағы ТҚҚ жинау және шығаруды жүзеге асыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің қызметін пайдалануға мүмкіндік береді.
Бәйтерек ауданына экологиялық заңнама талаптарына сәйкес келетін коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру қажет және келесі мәселелік сұрақтарды шешу қарастырылған:
-ауылдық округтердің басым көпшілігінде мамандандырылған кәсіпорындармен қалдықтарды орталықтан жинау және шығару жүйесі жоқ;
-қалдықтарды бөлек жинау үшін контейнерлер санының жеткіліксіздігі;
-қойылған контейнерлердің тозуы;
-орнатылған контейнерлік алаңдардың экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкессіздігі;
-ауылдық округтердің басым көпшілігінде контейнерлік алаңдардың болмауы;
-тұрғындардан қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды (ҚСБҚ; ЭЭЖҚ, медициналық) жинауды ұйымдастырудың болмауы;
-ТҚҚ полигонының болмауы;
-апатты үйінділердің үлкен саны;
-ТҚҚ бөлек жинауға арнлаған қоқыс сұрыптайтын желілердің болмауы;
-ТҚҚ тасымалдауға арналған (қоқыс таситын көліктер) инфрақұрылымның ауылдық тұрғын пункттерде болмауы;
-Қалдықтарды бөлек жинау және қалдықтарды басқару мәселелері бойынша тұрғындардың экологиялық мәдениетінің төменгі деңгейі.
1.9 Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қатерлерін талдау
Бәйтерек ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау үшін, жүйенің жай-күйіне SWOT- талдау жүргізілді және күшті және әлсіз тұстары анықталып, мүмкіндіктері мен қатерлері қарастырылды (9-кесте).
9-кесте. Күшті және әлсіз тұстарын, мүмкіндіктері мен қатерлерін талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1.Бәйтерек ауданы, Орал қаласының маңында орналасқан. Орал қаласындағы қалдықтарды басқару саласындағы мамандандырылған ұйымдардың қызметін пайдалану мүмкіндігі бар.
2. Отандық және халықаралық тәжірибеде қалдықтарды басқару жүйесін құрудың тексерілген үлгілері бар.
3. Коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жақсартуды жоспарлау.
4. Қаржыландырудың жеке көздерімен потенциалды инвесторларды тартуды жоспарлау.
5. "Жасыл" энергетиканы дамыту мақсатында ТҚҚ пайдалану әлеуеті бар.

1.8 Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами
Анализ текущей ситуации по управлению коммунальными отходами в районе Бәйтерек показал, что централизованная система сбора и вывоза отходов создана только в с. Переметное, с. Калининское, с. Мичурино, с. Асан, с.Дарьинское, с. Достык.
Население остальных сел района складирует отходы в своих дворах, занимается самовывозом ТБО на сельские свалки.
Район Бәйтерек расположен рядом с городом Уральск. Это позволяет использовать услуги крупных субъектов предпринимательства, осуществляющих сбор и вывоз ТБО в город Уральск.
В районе Бәйтерек необходимо создать эффективную систему управления коммунальными отходами, соответствующую требованиям экологического законодательства и решить следующие проблемные вопросы:
-отсутствие централизованного сбора и вывоза отходов специализированными предприятиями в большинстве сельских округов;
-недостаточное количество установленных контейнеров для раздельного сбора;
-износ установленных контейнеров;
-несоответствие контейнерных площадок установленным экологическим и санитарным требованиям;
-отсутствие контейнерных площадок в большинстве сельских округов:
-отсутствие организации сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения (РСО, ОЭЭО, медицинские);
-нет полигонов ТБО;
-большое количество стихийных свалок;
-отсутствие мусоросортировочных линий для раздельного сбора ТБО;
- отсутствие в сельских населенных пунктах инфраструктуры для транспортировки ТБО (мусоровозы);
-низкий уровень экологической культуры населения в вопросах управления отходами и раздельного сбора отходов.
1.9 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами
Для оценки системы управления коммунальными отходами в районе Бәйтерек проведен SWOT- анализ состояния системы, определены ее сильные и слабые стороны, существующие возможности и угрозы (Таблица 9).
Таблица 9. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз
Сильные стороны
Слабые стороны

1. Ауылдық округтердің басым көпшілігінде коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарудың орталықтандырылған жүйесінің болмауы.
2. Қалдықтарды бөлек жинаудың төменгі деңгейі
3. Қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеудің төменгі жүйесі
4. Қалдықтарды басқару мәселелері бойынша тұрғындардың экологиялық мәдениетінің төменгі деңгейі.
Мүмкіндіктері
Қауіп-қатері
1. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру. 2. Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін құру.
3. Экологиялық заңнама нормаларымен сәйкестендіріп, қалдықтарды көму полигондарының құрылысы.
4. Қоқыс сұрыптайтын желілердің құрылысы.
5. Қалдықтарды бөлек жинау және қалдықтарды басқару мәселелері бойынша тұрғындардың экологиялық мәдениетін жоғарылату.
6. Қалдықтарды басқару бойынша инфрақұрылымды дамыту үшін инвесторларды тарту.
7. Қайталама шикізаттың әртүрлі түрлерімен жұмыс жасауға арналған заманауи ЕҚЖТ бар болуы.
1. Түзілетін қалдықтардың көлемін арттыру.
2. Қалдықтар жинақталған зоналардағы сыни экологиялық жағдайлардың пайда болуы. 3. Үйінді орналасқан зоналардағы атмосфера, топырақ, су ресурстарының ластануы.
4. Рұқсат етілмеген үйінділер санының артуы.
Қалдықтарды басқарудың күшті және әлсіз жақтарының жай-күйін талдау көрсеткендей, Бәйтерек ауданында күшті жақтарына қарағанда әлсіз тұстары басымдау, сол себепті, жақын арада коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру үшін міндеттердің толық кешенін шешу керек.

1. Район Бәйтерек находится рядом с городом Уральск. Есть возможность использование услуг, специализированных организации в сфере управления отходами города Уральск.
2.В международной и отечественной практике созданы проверенные образцы эффективной системы управления отходами
3.Планирование улучшения инфраструктуры управления коммунальными отходами.
4. Планирование привлечения
потенциальных инвесторов и частных источников финансирования.
5. Имеется потенциал использования ТБО в целях развития "зеленой" энергетики.
1.Отсутствие централизованной системы сбора и вывоза коммунальных отходов в большинстве сельских округов.
2. Низкий уровень раздельного сбора отходов.
3.Низкий уровень переработки и утилизации отходов в районе.
4. Низкий уровень экологической культуры населения по вопросам управления отходами.
Возможности
Угрозы
1. Организация эффективной системы управления коммунальными отходами. 2. Создание системы переработки и утилизации отходов.
3. Строительство полигонов захоронения отходов в соответствии с нормами экологического законодательства.
4. Строительство мусоросортировочных линий.
5. Повышение экологической культуры населения в вопросах управления отходами и раздельного сбора отходов.
6. Привлечение инвесторов для развития инфраструктуры по управлению отходами.
7. Наличие современных НДТ для обращения с различными видами вторичного сырья.
1. Увеличение объемов образуемых отходов.
2.Возникновение критических экологических ситуаций в зонах с накопленными отходами. 3. Загрязнение атмосферы, почвы, водных ресурсов в зонах расположения свалок.
4.Увеличение количества несанкционированных свалок.
Анализ сильных и слабых сторон состояния системы управления отходами показывает, что в районе Бәйтерек слабых сторон больше, чем сильных, поэтому в ближайшие годы необходимо решить целый комплекс задач для создания эффективной системы управления коммунальными отходами.

2. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ МАҚСАТТЫҚ КӨРСЕТКІШТЕРІ
2.1 Мақсаты және міндеттері
Бағдарлама мақсаты: Бәйтерек ауданы аумағында заңнама талаптарына сәйкес келетін коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру.
Бағдарлама міндеттері:
1. Барлық тұрғын пункттерден коммуналдық қалдықтарды үнемі шығарып отыруды ұйымдастыру.
2. Қалдықтарды бөлек жинауды алдын-ала қарастыратын қажетті инфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуі.

2. ЦЕЛЬ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ
2.1 Цель и задачи
Цель Программы: Создание эффективной системы управления коммунальными отходами на территории района Бәйтерек в соответствии с требованиями экологического законодательства.
Задачи Программы:
1. Организация регулярного вывоза коммунальных отходов со всех населенных пунктов;
2.Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей их раздельный сбор;

3. ТҚҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту;
4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету. ТҚҚ апатты үйінділерін жою.
5. Қалдықтарды басқару бойынша, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласында тұрғындардың қызығушылықтары мен мәдени деңгейін жоғарылату.
2.2 Мақсаттық көрсеткіштер
Мақсаттық көрсеткіштер Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға өту тұжырымдамасының" (ҚР стратегиялық құжаты) талаптарына, сонымен қатар, Батыс Қазақстан облысының 2022-2025 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді жоспарына сәйкес бекітілген.
Мақсаттық көрсеткіштер БҚО Бәйтерек ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған (10-кесте).

3. Развитие системы переработки и утилизации ТБО;
4.Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов. Ликвидация стихийных свалок ТБО;
5. Повышение уровня культуры и заинтересованности населения по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов.
2.2 Целевые показатели
Целевые показатели Программы установлены в соответствии с требованиями Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (стратегический документ РК), а также Комплексным планом социально-экономического развития Западно-Казахстанской области на 2022-2025 годы.
Целевые показатели направлены на совершенствование системы управления коммунальными отходами в районе Бәйтерек ЗКО (таблица 10).

ТҚҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесінің мақсаттық көрсеткіштері (түзілу көлемінен) Бәйтерек ауданының 2021-2025 жылдардағы аумақты дамыту бағдарламасына сәйкес бекітілген.
3. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАРҒА ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ СӘЙКЕС ШАРАЛАР
3.1 Барлық тұрғын пункттерден коммуналдық қалдықтарды үнемі шығарып отыруды ұйымдастыру
Барлық тұрғын пункттерден коммуналдық қалдықтар үнемі шығарып отыруды ұйымдастыру үшін қажет:
- ТҚҚ жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын тұрмыстық қатты қалдықтар нарығына қатысушыларды анықтау;
- қалдықтарды тасымалдау бойынша қызметтерге төлем жинау және заңды тұлғалармен жариялық ұсыныс келісіміне отыру;
- ТҚҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге тарифтерді уақытылы және экономикалық негізделген түрде қайта қарастыру.
ТҚҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын тұрмыстық қатты қалдықтар нарығына қатысушыларды анықтау
Жергілікті атқарушы органдар конкурс (тендер) негізінде ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша компанияларды анықтап, осы компаниямен бірге ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша бекітілген тарифтерге сәйкес қалдықтарды тасымалдау қызметіне ақы төлеу жүйесін ендіруді және тарифтерді уақытылы қайта қарастыруды жүзеге асыру қажет.
Экологиялық заңнама талаптарына сәйкес (ҚР ЭК 367б) ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесі жергілікті атқарушы органмен ТҚҚ нарығына қатысушыларды анықтау мақсатында конкурс (тендер) жүргізу арқылы ұйымдастырылады. Конкурс тәсілі арқылы мемлекеттік сатып алулар "Мемлекеттік сатып алулар" туралы ҚР Заңының 4 бөліміне сәйкес жүзеге асырылады, мұнда ТҚҚ жинау және тасымалдау конкурсына қатысушыларға төменгі талаптар бекітілген:
- - қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде тіркеуде бар болуы (ҚР ЭК 337 бабының талаптарына сәйкес);
- жеке меншігінде спутниктік навигация жүйелерімен жабдықталған көлік құралдарының бар болуы және /немесе жалға алынуы;
- жеке меншігінде көліктерді қоюға, сақтауға, оларға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған жылытылатын өндірістік орындарының бар болуы және немесе жалға алынуы;
- коммуналдық қалдықтарды шығару бойынша қызмет көрсететін білікті басқарушы және техникалық мамандардың бар болуы;
- ТҚҚ жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері сұрыптау кешеніне сұрыпталған қалдықтарды жеткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен келісім-шартқа отыруы керек немесе өз бетінше сұрыптауды жүзеге асыру керек;
- ТҚҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және жоюды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен келісім-шарты болуы керек; сонымен қатар, құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды сұрыптау кешеніне жеткізу де келісім-шарт негізінде жүзеге асырылуы керек;
- ТҚҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері көмуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қалдықтарды жеткізу кезінде полигон операторымен "қалдықтарды қабылдауға" арналған шарты болуы тиіс.
Бәйтерек ауданының жергілікті атқарушы органдары конкурстық (тендерлік) негізде ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша компанияларды анықтап, олармен келісім-шартқа отыруы керек, ол келісім-шартта ауданның тұрғын пункттерінен және ауылдық округтерінен коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару бойынша қызмет көрсету тәртібін, кестесін және шартын бекітуі керек.

Целевые показатели доли переработки и утилизации ТБО (от объема образования) установлены в соответствии с Программой развития территории района Бәйтерек на 2021-2025 годы.
3. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
3.1 Организация регулярного вывоза коммунальных отходов со всех населенных пунктов
Для организации регулярного вывоза коммунальных отходов со всех сельских населенных пунктов необходимо:
- определение участников рынка твердых бытовых отходов, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО;
- заключение договоров публичной оферты с физическими лицами и сбор платежей за услуги по транспортировке отходов;
- своевременный и экономически обоснованный пересмотр тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО.
Определение участников рынка твердых бытовых отходов, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО
Местные исполнительные органы должны определить компании по сбору и транспортировке ТБО посредством проведения конкурса (тендера), совместно с этими компаниями внедрить сбор платежей за услуги по транспортировке отходов в соответствии с установленным тарифом на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО и своевременно пересматривать тариф.
В соответствии с требованиями Экологического кодекса (ст. 367) централизованная система сбора ТБО организовывается местными исполнительными органами посредством проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО. Государственные закупки способом конкурса осуществляются в соответствии с главой 4 Закона РК "О государственных закупках", в котором установлены минимальные требования к участникам конкурса по сбору и транспортировке ТБО:
- наличие регистрации в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений, субъектов предпринимательства в сфере управления отходами (в соответствии с требованиями статьи 337 ЭК РК);
- наличие в собственности и/или аренде транспортных средств, оснащенных спутниковыми навигационными системами;
- наличие в собственности и/или аренде отапливаемых производственных помещений для стоянки, хранения, технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств;
- наличие квалифицированного управленческого и технического персонала для оказания услуг по вывозу ТБО;
- субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, должны иметь договор с субъектами предпринимательства, осуществляющие сортировку отходов при доставке на сортировочный комплекс, либо производить сортировку самостоятельно;
- субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, должны иметь договор с субъектами предпринимательства, осуществляющие восстановление и удаление неопасных отходов, а также в случае при доставке на сортировочный комплекс опасных составляющих коммунальных отходов;
- субъекты предпринимательства, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, при доставке к субъектам предпринимательства, осуществляющим захоронение, договор с оператором полигона на прием отходов".
Местные исполнительные органы района Бәйтерек должны определить компании по сбору и транспортировке ТБО на конкурсной (тендерной) основе с подписанием договора, в котором установлен порядок, условия и график оказания услуг по сбору и вывозу коммунальных отходов из сельских округов и населенных пунктов района.

Коммуналдық қалдықтарды басқаруға келісім-шарт ұзақ мерзімді болуы (кемі 5-10 жыл) керек, бұл ТҚҚ жинау және шығарумен айналысатын субъектілерге өз қаржыларын компанияны дамытуға салуға мүмкіндік береді, бұл компания іс-әрекетінің нәтижелеріне мониторинг жүргізу арқылы орындалған жұмыстардың нәтижелерін көріп, бағалауға мүмкіндік береді.
Конкурстық (тендермен) негізде таңдалған ТҚҚ жинау және шығарумен айналысатын компания тұрғын пункттерден полигонға жеткізгенге дейінгі қалдықтарды тасымалдаудың оңтайлы желісін әзірлеу керек.
Бәйтерек ауданы Орал қаласының маңында орналасқан, бұл қаладағы мамандандырылған компаниялардың аудандағы ТҚҚ жинау және шығару конкурсына қатысуына мүмкіндік береді. Қазіргі уақытта Орал қаласындағы "Орал Таза Сервис" ЖШС қалдықтарды жинап, шығарумен айналысады және қалдықтар Орал қаласындағы полигонға шығарылады.
Заңды тұлғалармен жариялық ұсыныс келісіміне отыру және қалдықтарды тасымалдау қызметтеріне төлем жинау
ҚР ЭК 367 бабына сәйкес, тұрғын үйлерде тұратын жеке тұлғалар жариялық ұсыныс келісім негізінде орталықтандырылған жүйені пайдалануға және жергілікті атқарушы органмен бекітілген тарифке сәйкес қалдықтарды тасымалдау қызметтеріне төлем төлеуге міндетті.
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарудың орталықтандырылған жүйесін дұрыс ұйымдастыру (орнатылған контейнерлердің қажетті санының бар болуы, тендерді ұтып алған мамандандырылған компаниялармен қалдықтарды уақытылы шығару) қалдықтарды тасымалдау қызметіне төлем жинау жүйесін жақсартуға мүмкіндік береді.
Аудан тұрғындары қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын мамандандырылған компаниялардың қызметіне жүйелі ақы төлеу қажеттілігі туралы ақпараттануы қажет.
Бәйтерек ауданында ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша субъектілерді анықтағаннан кейін жеке тұлғалармен жариялық ұсыныс келісіміне отыру тәжірибесін ендіру қажет. Жариялық ұсыныс нысанындағы келісім мамандандырылған компаниялардың веб-сайтында, аудан әкімдігінің ресми сайтында және БАҚ құралдарында танысу үшін қолжетімді. Жариялық ұсыныс келісімін пайдалану ТҚҚ шығару бойынша қызметтерге ақы төлеу мен жинау көлемін арттырады және тұрғындар үшін қолайлы болып табылады. Осындай келісімдер негізінде төлем жинау жүзеге асырылады.
Жеке және заңды тұлғаларға мамандандырылған компаниялар қызмет көрсету үшін абоненттік бөліммен қамтамасыз етіледі. Сонымен қатар, коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызмет көрсетудегі жедел сұрақтармен тұтынушыларға қызмет көрсету үшін диспетчерлік қызмет жұмысымен қамтамасыз етіледі.
ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін экономикалық тұрғыдан жүйелі қайта қарау

Контракты на управление коммунальными отходами должны быть долгосрочными (минимум на 5-10 лет), что позволит субъектам по сбору и вывозу ТБО вкладывать собственные средства в развитие компаний, а мониторинг результатов деятельности компаний позволит увидеть и оценить результаты выполненных работ.
Компании по сбору и транспортировке ТБО, выбранные на конкурсной (тендерной) основе, должны разработать оптимальные линии транспортировки отходов из населенных пунктов до их доставки на полигон.
Район Бәйтерек находится рядом с городом Уральск, что позволит специализированным компаниям города участвовать в конкурсе на сбор и вывоз ТБО в районе. В настоящее время сбор и вывоз отходов осуществляет ТОО "Орал Таза Сервис", которая базируется в городе Уральск и вывозит отходы на полигон города Уральска
Заключение договоров публичной оферты с физическими лицами и сбор платежей за услуги по транспортировке отходов
Согласно статье 367 ЭК РК физические лица, проживающие в жилых домах, обязаны пользоваться централизованной системой на основании публичных договоров и оплачивать услуги за транспортировку отходов согласно утвержденным местным представительным органом тарифам.
Правильная организация централизованной системы сбора и вывоза коммунальных отходов (наличие необходимого количества установленных контейнеров, своевременный вывоз отходов специализированными компаниями, выигравшими тендер) позволят улучшить сбор платежей за услуги по транспортировке отходов.
Население района должно быть информировано о необходимости своевременной оплаты услуг специализированной компании по сбору и вывозу отходов.
После определения субъекта по сбору и транспортировке ТБО в районе Бәйтерек, необходимо внедрить практику заключения договора публичной оферты с физическими лицами. Соглашение в форме публичной оферты будет доступно для ознакомления на веб-сайтах специализированных компаний, официальном сайте акимата района и в средствах СМИ. Использование публичных договоров повысит объем сбора и оплаты за услуги по вывозу ТБО и обеспечит удобство для населения. На основе таких договоров будет осуществляться сбор платы.
Специализированная организация для обслуживания физических и юридических лиц обеспечит абонентским отделом. Также обеспечит работу диспетчерской службы по обслуживанию потребителей для решения оперативных вопросов по оказанию услуг по сбору и транспортировке коммунальных отходов.
Своевременный и экономически обоснованный пересмотр тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО

Тарифтерді есептеуге негіз болып табылатын құжат "Халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмугеарналған тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығы.
Әдістемеге сәйкес тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге тарифтерді есептеу өзіндік құн арқылы жүргізіледі, мұнда, калькуляция баптары бойынша топтастырылған ТҚҚ жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын нарық қатысушыларының нақты және/немесе нормативті шығындары көрсетіледі.
Қызметтердің толық өзіндік құны ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша жұмыстарды орындау шығындарының қосындысы, сонымен қатар, жалпы пайдалану және пайдаланудан тыс шығындардың қосындысы ретінде анықталады.
Калькуляциялық бірліктің өзіндік құны ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша толық өзіндік құнды жиналған және шығарылған ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы, ТҚҚ сұрыптау бойынша толық өзіндік құнды сұрыпталған ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы, ТҚҚ көму бойынша толық өзіндік құнды көмілген ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы анықталады.
Калькуляция баптарынан көріп отырғанымыздай, тариф шамасы жылдан жылға өзгеріп отырады, себебі, жиналған, шығарылған, сұрыпталған, көмілген қалдықтардың көлемдік шамасы да өзгеріп отырады. Сол себепті, уақытылы индексация жүргізіп, тарифтерді қайта есептеу тұру қажет, бұл мамандандырылған компаниялардың экономикалық жай-күйінің төмендеп кетуінің алдын-алады.
ҚР Экологиялық Кодексінде тарифтерді қайта қарастырудың нақты мерзімі көрсетілмеген, бірақ 2023 жылдың маусым айында ҚР бәсекені қорғау және дамыту Агенттігі мен ҚР ЭГТРМ бірлесе отырып, ТҚҚ басқару саласындағы бәсекені дамыту жөніндегі жол картасын қабылдады. Жол картасында 2 жылда 1 рет ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін қайта қарау қажеттілігі көрсетілген.
3. 2 Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды алдын-ала қарастыратын қажетті инфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуі
Коммуналдық қалдықтарды жинау және ұнемі шығарып отыру қызметіне ауылдық тұрғындардың қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету керек:
-Коммуналдық қалдықтарды жинау және үнемі шығарып отыру үшін мамандандырылған көлікті сатып алу;
-ТҚҚ бөлек жинауды (құрғақ және ылғалды фракциялар үшін) ендіру үшін контейнерлер сатып алу;
-ТҚҚ санитарлық-эпидемологиялық талаптарға сәйкес жинау үшін контейнерлік алаңдардың орнын анықтау және сәйкестендіру;
-Ірікөлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған алаңдарды ұйымдастыру үшін орындарды анықтау;
-Қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау.
Коммуналдық қалдықтарды шығару үшін мамандандырылған көліктерді сатып алу
Коммуналдық қалдықтарды шығаруға арналған мамандандырылған көліктерді сатып алу қалдықтарды басқару жүйесін табысты қалыптастыруға бағытталған негіз болып табылады.

Основой для расчета тарифов является "Методика расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов" (Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377).
Согласно указанной Методике, расчет тарифа производится через себестоимость, которая отражает фактические и/или нормативные затраты участников рынка, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО, сгруппированные по статьям калькуляции.
Полная себестоимость услуг определяется как сумма затрат на выполнение работ по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению ТБО, а также общеэксплуатационных и внеэксплуатационных расходов.
Себестоимость калькуляционной единицы определяется путем суммирования полной себестоимости по сбору и транспортировке ТБО, деленной на объем собранных и вывезенных ТБО, полной себестоимости по сортировке ТБО, деленной на объем сортируемых ТБО, и полной себестоимости по захоронению ТБО, деленной на объем захороненных ТБО.
Из статей калькуляции видно, что величина тарифа меняется из года в год, так как меняются величины объемов собранных, вывезенных, сортируемых, захороненных отходов. Поэтому необходимо своевременно проводить индексацию и перерасчет тарифов, чтобы не ухудшалось экономическое состояние специализированной компании.
В Экологическом кодексе РК не установлены точные сроки пересмотра тарифов, однако в июне 2023 года совместно с МЭПР РК и Агентством по защите и развитию конкуренции РК принята Дорожная карта по развитию конкуренции в сфере управления ТБО. В Дорожной карте указана необходимость пересматривать тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО 1 раз в 2 года.
3.2 Создание и функционирование необходимой инфраструктуры, предусматривающей их раздельный сбор
Для обеспечения доступа сельского населения к услугам сбора и регулярного вывоза коммунальных отходов необходимо обеспечить инфраструктуру:
- приобретение специализированного транспорта для сбора и регулярного вывоза коммунальных отходов;
- закуп контейнеров, для внедрения раздельного сбора ТБО (сухая и мокрая фракции);
- определение мест и соответствие контейнерных площадок для сбора ТБО санитарно-эпидемиологическим требованиям;
- определение мест для организации площадок для складирования крупногабаритных и строительных отходов;
- раздельный сбор опасных составляющих коммунальных отходов.
Приобретение специализированного транспорта для вывоза коммунальных отходов
Приобретение специализированного транспорта для вывоза коммунальных отходов является основой для успешного функционирования системы управления отходами.

365 бапқа сәйкес (5т) ЖАО коммуналдық қалдықтарды үнемі шығаруды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. ТҚҚ уақытылы шығаруды ұйымдастыру үшін ТҚҚ тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған көлік құралдары – қоқыс таситын көліктерді сатып алу қажет.
Ауданда бір күнде 260-270 м3 қалдық жиналады. 1 қоқыс таситын көліктің сыйымдылығы 20-22 м3. Қосымша тағы да 3-4 қоқыс таситын көлік сатып алу қажет.
Ауылдық округтерден апта сайын коммуналдық қалдықтарды шығаруды жүзеге асыру жоспарлануда. Мамандандырылған көліктің қажетті санының болмауы қалдықтарды шығару кестесінің орындалуына кедергі келтіруі мүмкін және тұрғындар үшін қолайсыз жағдай туғызуы мүмкін. Нәтижесінде рұқсат етілмеген үйінділердің пайда болуына әкеліп соқтырады. Сатып алынған көлік құралдары ТҚҚ жинау және тасымалдаумен айналысатын және конкурс (тендер) жүргізу арқылы таңдалған компанияға сенімді басқаруға берілетін болады.
Бәйтерек ауданындағы коммуналдық қалдықтарды шығарудың ұсынылатын кестесі:
- Переметное, Калинин, Дариян, Мичурин, Асан, Достық, Болашақ, Қаражар, Атамекен, Қайнар, Новенькое, Володар, Жайық, Махамбет, Белес, Ақжол, Шапово, Жаңатаң, Зеленое, Макарово, Садовое, Мирное, Жалын, Үлкен Шаған, Күшім, Ақсу, Жамбыл, Зеленое, Октябрь тұрғын пункттерінен – коммуналдық қалдықтар күн сайын немесе үш күннің ішінде (жыл мезгілдері мен ауа температурасына тәуелсіз) шығарылуы керек, мұнда "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымлдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитарлық-эпидемиологилық талаптар" туралы санитарлық ережелердің 58-бабының талаптарына сәйкес, контейнердегі температура талаптары бойынша қалдықтарды 0оС және төмен – үш тәуліктен артық емес, плюстік температурада бір тәуліктен асырмай сақтау талаптары анықталған;
Шалғай, Құрманғазы, Аманат, Озерное, Январцево, Кирсаново, Чинарево, Красноармейск, Спартак, Рубежинский, Чувашин, Поливное, Егіндібұлақ, Сұлукөл, Колесово, Өркен, Павлово, Сырым батыр – тұрғын пункттерінен – ауылдық округтерден апта сайынғы шығару;
Забродино, Тыңдала, Таловая, Петрово, Богатск, Астафьево, Кіші Шаған, Алмалы, Красный Урал, Акбидай, Балабаново, Гремячее, Кожевниково, Чапурина, Раздольный халық саны аз ауылдар мен шалғай орналасқан ауылдардан айына бір рет. Мұнда санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға жауап беретін, қалдықтарды уақытша сақтауға арналған алаңдарды құру қажет.
Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау шығындарын төмендету үшін бекітілген санитарлық және табиғатты қорғау талаптарына сәйкес қалдықтарды шығарудың төменгі жиілігі қабылданады.
Бастапқы кезеңдерде ауылдық округтердегі коммуналдық қалдықтарды бекітілген кесте бойынша үйлерді, көшелерді аралау жолымен шығарылатын болады. Контейнерлік алаңдар мен контейнерлерді орнатқаннан кейін шығару контейнерлік алаңдардан жүзеге асырылады.
Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау барысында ыдыссыз әдісті қолдану: мамандандырылған көлік келгенге дейін, жергілікті атқарушы органмен бекітілген кестеге сәйкес қоқыстарды жинайтын және тасымалдайтын (шығаратын) күндері ғана көше бойына санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес коммуналдық қалдықтарды шығару.
Қоқыстарды шығару кестесі тұрғындардың көзқарастарын ескере отырып, жергілікті атқарушы органмен бекітілген коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша мамандандырылған ұйымдарды анықтағаннан кейін ғана құрылатын болады.
Жылына жинақталатын қалдық санын анықтау үшін жиналған және шығарылған қалдық санына (күнсайын) есеп жүргізу керек.
ТҚҚ бөлек жинауға (құрғақ және ылғалды фракциялар үшін) арналған контейнерлерді сатып алу
Қалдықтарды бөлек жинау халықаралық тәжірибеде қалдықтарды басқару жүйесін табысты қалыптастырудың негізі және Қазақстанның экологиялық заңнамасының міндетті талабы болып табылады.

Согласно статье 365 (п.5) МИО обеспечивают организацию регулярного вывоза коммунальных отходов. Для организации своевременного вывоза ТБО необходимо также закупить специально оборудованные транспортные средства, предназначенных для транспортировки ТБО - мусоровозы.
За один день в районе накапливается порядка 260-270 м3 отходов. Вместимость 1 мусоровоза составляет 20-22 м3 отходов. Необходимо закупить 3-4 мусоровозов.
Планируется осуществлять вывоз коммунальных отходов из сельских округов по установленному графику. Отсутствие необходимого количества мусоровозов может повлечь за собой задержку в выполнении графиков вывоза отходов и создание неудобств для жителей. Приобретенные транспортные средства будут переданы в доверительное управление компании, выбранной через проведение конкурса (тендер) и занимающейся сбором и транспортировкой ТБО.
Предлагаемый график вывоза коммунальных отходов в районе Бәйтерек:
- из населенных пунктов Переметное, Калининское, Дарьинское, Мичурин, Асан, Достық, Болашак, Қаражар, Атамекен, Қайнар, Байқоныс, Новенькое, Володарское, Жайык, Махамбет, Белес, Ақжол, Щапово, Жанатан, Зеленое, Макарово, Садовое, Мирное, Жалын, Большой Чаган, Кушум, Ақсу, Жамбыл, Зеленое, Октябрьское - вывоз коммунальных отходов должен проводиться ежедневно или в течение трех дней (в зависимости от времени года и температуры воздуха), учитывая требования ст.58 Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", в которой определены сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток;
- из населенных пунктов – Шалғай, Құрманғазы, Аманат, Озерное, Январцево, Кирсаново, Чинарево, Красноармейск, Спартак, Рубежинский, Чувашин, Поливное, Егиндибулак, Сулукол, Колесово, Оркен, Павлово, Сырым батыр - еженедельный вывоз из сельских округов;
- один раз в месяц из отдаленных населенных пунктов и малочисленных по населению сел - Забродино, Тындала, Таловая, Петрово, Богатск, Астафьево, Малый Чаган, Алмалы, Красный Урал, Акбидай, Балабаново, Гремячее, Кожевниково, Чапурина, Раздольный. Здесь необходимо создать площадки для временного хранения отходов, отвечающие санитарно-эпидемиологическим требованиям.
Для минимизации затрат на транспортировку коммунальных отходов принимается минимальная частота вывоза отходов, соответствующая при этом установленным санитарным и природоохранным требованиям.
На начальном этапе в сельских округах коммунальные отходы будут вывозиться согласно утвержденному графику путем объезда улиц, домов. После установления контейнерных площадок и контейнеров, вывоз будет осуществляться из контейнерных площадок.
При бестарном методе транспортировки коммунальных отходов: отходы выставляются в соответствии с действующими санитарными нормами и правилами, вдоль улицы только в дни сбора и транспортировки (вывоза) согласно графику, утвержденному местным акиматом, до прибытия специализированной техники.
График вывоза будет составлен после определения специализированной организации по сбору и транспортировке коммунальных отходов и утвержден местным исполнительным органом с учетом мнения населения.
Для определения количества отходов, накапливаемых за год, необходимо вести постоянный (ежедневный) учет количества собранных и вывезенных отходов.
Закуп контейнеров для внедрения раздельного сбора ТБО (сухая и мокрая фракции)
Раздельный сбор отходов является основой успешного функционирования системы управления отходами в международной практике и обязательным требованием экологического законодательства Казахстана.

Қалдықтарды бөлек жинау үдерісі "Қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығы ескеріле отырып, міндетті бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарды" бекіту туралы құжатында (техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығын ескере отырып, міндетті бөлек жинауға жатқызылатын қалдықтардың топтарына (түрлер жиынтығы) немесе түрлерін, қалдықтарды бөлек жинауға талаптар. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы) нақтыланған.
СТ 3780-2022 Қалдықтар. Алаңдарда қалдықтарды бөлек жинау үшін контейнер құрамын және коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орнату алаңдарына жалпы талаптар бойынша:
-Электрондық қалдықтарға арналған контейнерлер;
-ҚСБ қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер;
-Қағаз және картон қалдықтарына арналған контейнерлер;
-Батарея қалдықтарына арналған контейнерлер;
-Тағам қалдықтарына арналған контейнерлер;
-Шыныға арналған контейнерлер;
-Пластик қалдықтарына арналған контейнерлер.
Дегенмен, барлық түрлерге арналған контейнерлерді орнату мүмкіндігі болмаған жағдайда, қауіпті қалдықтарға соның ішінде ҚСБҚ арналған контейнерлерді алып тастағандағы, "құрғақ" және "ылғалды" фракциялар үшін контейнерлер орнатылады.
Бәйтерек ауданында қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін әрбір контейнерлік алаңдарда қалдықтарды бөлек жинауға арналған (құрғақ және ылғалды фракция үшін) 2 контейнерден (кем дегенде) алып орнату керек.
"Ылғалды" фракция құрамы мен сипаты бойынша үй шаруашылығы қалдықтарына ұқсас араласқан, органикалық, тағамдық қалдықтардан тұрады.
"Құрғақ" фракция қағаз, картон, металл, пластика және шыныдан тұрады.
Контейнерлер саны тұрғындар санына, қалдықтардың жинақталу нормасына, сақтау мерзіміне және басқа да қажетті факторларға сәйкес анықталады.
Қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер заңнама талаптарына сәйкес қазақ және орыс тілінде таңбалануы (жазба) керек, онда мыналар көрсетілуі керек:
-жиналатын қалдық түрі (фракциясы) туралы ақпараттық жапсырма/жазба;
-контейнердің меншік иесі туралы мәліметтер (атауы, телефоны);
-контейнер қызмет көрсететін ұйым атауы.
Егер де таңбалау түрлі-түсті контейнерге жапсырылатын болса, онда контрасты түспен орындалуы керек.
Сатып алуға қажетті контейнер санын есептеу қалдықтардың түзілу нормасына (1,6 м3 в жылына 1 тұрғынға) және Бәйтерек ауданының (әр тұрғын пункттер үшін) тұрғындар санына 1,1 м3-ден 1 контейнер көлемінде есептелуі керек. 1-қосымша.

В документе "Требования к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности" (Об утверждении Требований к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482) конкретизируется процесс раздельного сбора отходов.
Согласно СТ 3780–2022 Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов, состав контейнеров для раздельного сбора отходов на площадке:
- контейнер для электронных отходов;
- контейнер для сбора РСО;
- контейнер для отходов бумаги и картона;
- контейнер для отходов батарей;
- контейнер для пищевых отходов;
- контейнер для стекла;
- контейнер для пластиковых отходов.
Однако в случае отсутствия возможности установки контейнеров для всех видов, допускается устанавливать контейнера для "сухой" и "мокрой" фракции, за исключением контейнеров для опасных отходов, в том числе РСО.
В районе Бәйтерек для организации раздельного сбора отходов необходимо приобрести и установить по 2 (как минимум) контейнера для раздельного сбора отходов (сухая и мокрая фракции) на каждой контейнерной площадке.
"Мокрая" фракция, которая состоит из пищевых отходов, органики, смешанных отходов и отходов по характеру и составу схожие с отходами домашних хозяйств;
"Сухая" фракция, которая состоит из бумаги, картона, металла, пластика и стекла. Количество контейнеров определяется исходя из численности населения, норм накопления отходов, сроков их хранения и других необходимых факторов.
Контейнер для раздельного сбора отходов должен быть промаркирован (надпись) на казахском и русском языках, включая:
- информационную наклейку/надпись о собираемом виде (фракции) отходов;
- данные о собственнике контейнера (наименование, телефон);
- данные организации, обслуживающей контейнер.
В случае нанесения маркировки на цветные контейнеры, она будет выполнятся контрастным цветом.
Расчет необходимого количества контейнеров, которые необходимо закупить произведен, исходя из норм образования отходов (1,6 м3 в год на 1 жителя) и численности населения района Бәйтерек (по каждому населенному пункту) при объеме 1 контейнера 1,1 м3 – приложение 1.

Орнатылған контейнерлерді ескере отырып, Переметное, Калинин, Дариян, Мичурин, Асан, Достық ауылдарынан басқа ауылдық тұрғын пункттердің барлығына тағы қосымша қалдықтарды бөлек жинау үшін ("құрғақ" -439 және "ылғалды"-439) 878 контейнер сатып алу керек. Переметное, Калинин, Дариян, Мичурин, Асан, Достық ауылдарында қоқыстар күн сайын шығарылады, қалдықтардың түзілу нормаларына сәйкес жеткілікті контейнерлер саны бар.
ТҚҚ жинауға арналған контейнерлік алаңдарды және контейнерлерді санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестендіру
Контейнерлік алаңдардың есептік саны – 439 бірлік.
Контейнерлерді орнатқаннан кейін және қалдықтарды шығару кестесін бекіткеннен соң қоқыс шығаратын компания контейнерлердің толуы бойынша бақылау жүргізеді, қажет жағдайда контейнер санын толықтырып немесе шығару санын арттырып отыру керек. Бәйтерек ауданының контейнерлік алаңдарын "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық талабына (ары қарай -ережелер) сәйкестендіру керек:
- тұрғын пункттерде контейнерлік алаңдарды тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар нысандарынан, спорттық алаңдардан және уақытша орналасуды қоспағанда (вахталық кенттер, тұрақты емес нысандар мен құрылыстар) тұрғындардың демалатын орындарынан 25 м кем емес қашықтыққа орналастырады
- алаң аумағы алаңға еркін кіретін жағына қарай қалыңдығы 100 м кем емес температуралық өзгеріске тұрақты қатты асфальтталған немесе бетондалған жабыны болуы керек;
- периметр бойынша алаң үш жағынан жедел климаттық өзгерістерге және коррозияға тұрақты тұтас материалмен қоршалуы керек;
- алаңның төртінші жағы басқарушы, қызмет көрсетуші ұйымдар мен тұрғындардың контейнерлермен жұмыс істеуге, қалдықтарды жинауға еркін енуіне мүмкіндік береді;
- шатыр жедел климаттық өзгерістер мен коррозияға тұрақты тұтас материалдан дайындалады.
Контейнерлердің меншік иесі ары қарай пайдалануға жарамсыз контейнерлерді жөндеп, алмастыруды ұйымдастырады, қоқыс қабылдайтын камераны, алаңдарды және қоқысқа арналған қоймаларды (контейнерлерді), сонымен қатар қалдықтарды жинауыштарды үнемі жуып, залалсыздандырып және дезинсекциялап (шыбын және басқаларға қарсы) отыруды қамтамасыз ететін шараларды қабылдайды.
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған алаңдарды ұйымдастыру үшін орындарды анықтау
Ірі көлемді қалдықтарды және құрылыс қалдықтарын шығаруды Қазақстан Республикасының заңдылығына сәйкес мамандандырылған ұйымдар тұтынушының тапсырысы бойынша немесе тұтынушымен ірі көлемді қалдықтарды жинау алаңдарына өз бетінше жеткізуін қамтамасыз етеді (экологиялық заңнама талаптары).
Қалдықтарды бөлек жинау талаптарының 19-тармағына сәйкес (ЭТРМ м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы №480 Бұйрығы), ЖАО жеке тұлғалардан (тұрғындардан) түзілетін құрылыс және ірі көлемді қалдықтар үшін 12м2 кем емес аумақта арнайы жабындысымен қоршауы бар орынды ұйымдастыруы керек деп айтылған.

Учитывая установленные контейнеры, необходимо дополнительно приобрести 878 контейнеров для раздельного сбора отходов ("сухая" - 439 и "мокрая" -439) для всех сельских населенных пунктов, кроме сел Переметное, Калининское, Дарьинское, Мичурин, Асан, Достык. В данных селах Переметное, Калининское, Дарьинское, Мичурин, Асан, Достык вывоз осуществляется ежедневно, имеется достаточное количество контейнеров согласно нормам образования отходов.
Определение мест и соответствие контейнерных площадок для сбора ТБО санитарно-эпидемиологическим требованиям
Расчетное количество контейнерных площадок составляет – 439 ед.
После установки контейнеров и утверждения графика вывоза отходов, мусоровывозящей компании необходимо проводить наблюдения по заполняемости контейнеров, при необходимости дополнить количество контейнеров или увеличить количество вывозов. Контейнерные площадки района Бәйтерек должны быть приведены в соответствие установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям ("Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (далее – Правила):
- в населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения);
- в основании площадки должно быть твердое асфальтированное или бетонное, устойчивое к температурным перепадам покрытие толщиной не менее 100 мм с уклоном в сторону свободного доступа к площадке;
- по периметру, с трех сторон площадка ограждается сплошным материалом, устойчивым к резким климатическим изменениям и коррозии;
- четвертая сторона площадки служит для обслуживания контейнеров, складирования отходов со свободным доступом для управляющей, обслуживающей организации и населения;
- крыша, изготавливается из сплошного материала, устойчивого к резким климатическим изменениям и коррозии.
Собственник контейнеров организует их ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров, принимает меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции (против мух и другого) мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники (контейнеры), а также сборников отходов.
Определение мест для организации площадок для складирования крупногабаритных и строительных отходов
Вывоз строительных и крупногабаритных отходов обеспечивается специализированной организацией, в том числе по заявкам потребителей, либо самостоятельно потребителями путем доставки таких отходов на площадку для их складирования (требования экологического законодательства).
В Требованиях к раздельному сбору отходов (приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482, пункт 19) сказано, что местные исполнительные органы организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).

3780-2022 – "Қалдықтар. Контейнерлерді орнату алаңдарына жалпы талаптар" стандартына сәйкес, коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін жергілікті атқарушы органдар тұрғын пункттерде (үй жайларының, мекемелердің, мәдени-жалпы мекемелердің, демалыс орындарының және т.б. аумақтарында) жеке тұлғалардан (тұрғындардан) түзілген құрылыс және ірікөлемді қалдықтарды жинайтын 12 м2 кем емес аумақ орындарып анықтап, қоршауды ұйымдастыруы керек.
Жылжымайтын нысандардың құрылысы мен жөндеу жұмыстарын жүзеге асыратын заңды тұлғалар құрылыс және ірікөлемді қалдықтарды арнайы орындарға өз бетінше шығаруы керек немесе қоқыс шығаратын ұйымдармен келісім шартқа отыруы керек.
Заңнамаға сәйкес ірі көлемді қалдықтарды жинауға арналған арнайы алаңдарда коммуналдық қалдықтардың құрамына кіретін, өзінің тұтынушылық қасиетін жойған, пайдаланылған тұтынушылық тауарлар мен қораптардың қалдықтарын жинау орындарын ұйымдастыруға тиым салынады.
Бәйтерек ауданының жергілікті атқарушы органдары мұндай қалдықтардың полигонға түсуінің алдын-алу мақсатында тұрғындардан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды ұйымдастыруы керек.
Қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау және кәдеге жарату
Қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтар (электрондық және электрлік жабдықтар, құрамында сынабы бар қалдықтар, батарейкалар, аккумляторлар және басқа да қауіпті компоненттер) бөлек жинақталып, қайта қалпына келтірілуі үшін мамандандырылған кәсіпорындарға берілуі керек (ҚР ЭК 365 бабы).
ҚР ЭК талаптарына сәйкес жергілікті атқарушы органдар қауіпті қалдықтардың басқа категорияларымен қауіпті қалдықтардың немесе басқа қалдықтармен, заттармен, материалдармен араласуының алдын-алу үшін қажетті шараларды қабылдауы керек және коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасау бойынша инфрақұрылымды дамытуға жауапты болады.
Құрамында сынабы бар қалдықтар (ҚСБҚ)
Жергілікті атқарушы билік органдары аудан тұрғындардан ҚСБҚ жинау жүйесін ұйымдастыруы және мыналарды қамтамасыз етуі қажет:
–тұрғындарда пайда болатын құрамында сынабы бар қалдықтарды жинау үшін орнатылатын арнайы әмбебап контейнерлерді орнатуды және оларға қызмет көрсетуді бақылау;
– кондоминиум нысандарын басқару органдарының қызметін бақылау және ұйымдастыру, олар арнайы әмбебап контейнерлерді сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз етуге, контейнерге қызмет көрсететін мамандандырылған кәсіпорынмен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға, оларға еркін қол жеткізуді қамтамасыз етуге, тұрғындармен түсіндіру жұмыстарын жүргізуге, контейнерге бөгде заттарды сақтауға, контейнерге бөгде жарнамаларды, хабарландыруларды және т. б. жапсыруға жол бермеуге міндетті;
– тұрғындар үшін үшін демеркуризациялау жөніндегі шаралар кешенін іске асыруға және құрамында сынабы бар қалдықтарға арналған контейнерлерді жөндеуге (ауыстыруға) мамандандырылған кәсіпорындардың жұмыстарын сатып алу үшін қаражат бөлу жолымен халық арасында пайдалануда болған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін шамдарды қайта өңдеуді ұйымдастыру.

Согласно СТ 3780–2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров" для организации раздельного сбора коммунальных отходов, местные исполнительные органы в населенных пунктах (на территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха и т.д.) организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).
Юридическим лицам, осуществляющим строительство и ремонт недвижимых объектов, необходимо производить самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов на специальные места или заключать договор с мусоровывозящими организациями.
Вывоз крупногабаритных и строительных отходов будет осуществляться в срок не более трех суток с момента их размещения специализированным предприятием, у которого имеется договор, заключенный с образователем отходов.
Запрещается организовывать места сбора отходов от использования потребительских товаров и упаковки, утративших свои потребительские свойства, входящих в состав коммунальных отходов на специальных площадках для складирования крупногабаритных отходов.
Местные исполнительные органы района Бәйтерек должны организовать специальные места для сбора крупногабаритных и строительных отходов от населения, чтобы такие отходы не попадали на полигоны.
Раздельный сбор и утилизации опасных составляющих коммунальных отходов
Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батарейки, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям (ст.365 ЭК РК).
По требованиям ЭК РК местные исполнительные органы должны предпринимать необходимые меры для предотвращения смешивания опасных отходов с другими категориями опасных отходов или другими отходами, веществами или материалами и несут ответственность за развитие инфраструктуры по обращению с коммунальными отходами.
Ртутьсодержащие отходы (РСО)
Местные исполнительные органы должны организовать сбор РСО у населения района и обеспечить:
– контроль за установкой и обслуживанием специальных универсальных контейнеров, устанавливаемых для сбора РСО, образовавшихся у населения;
– контроль и организацию деятельности органов управления объектом кондоминиума, которые обязаны обеспечивать меры по сохранности специальных универсальных контейнеров, осуществлять взаимодействие со специализированным предприятием, обслуживающим контейнеры, обеспечивать свободный доступ к ним, вести разъяснительную работу с жильцами, не допускать складирование в контейнер посторонних предметов, наклеивание на контейнер посторонних реклам, объявлений и т.д.;
– организацию переработки ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, находившихся в употреблении у населения путем выделения средств для приобретения работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО.

ҚСБҚ үшін контейнерлерді жөндеу (алмастыру) және тұрғындар үшін демеркуризация бойынша шаралар кешенін жүзеге асыруға мамандандырылған кәсіпорындардың жұмыстарын (қызметтерін) тарту үшін жергілікті атқарушы органдар конкурс (тендер) жүргізу керек (ҚР ЭК, "Мемлекеттік сатып алудар" туралы ҚР Заңы (4 бөлім), (коммуналдық қалдықтарды басқару ережелері. ҚР ЭГТРМ м.к. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы №508 Бұйрығы)).
Қазіргі таңда, Бәйтерек ауданында ҚСБҚ жинауға арналған арнайы әмбебап контейнерлер жоқ. Әрбір контейнерлік алаңдарға ҚСБҚ арналған контейнерлерді орнату қажет. Одан басқа, жергілікті атқарушы органдар қалдықтарды бөлек жинаудың қажеттілігі мен артықшылығы туралы және осы мақсатта контейнерлердің орнатылғандығы туралы ақпараттық- түсіндірмелік жұмыстарды жүргізуі шарт.
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтары (ЭЭЖҚ)
ЭЭЖҚ қауіпті қалдықтарға жатқызылады. Олардың құрамында кадмий, қорғасын, сурьма, сынап секілді уытты заттармен қосылыстар бар, олар адам денсаулығы мен қоршаған ортаға теріс ықпал етеді.
Тұрғындардан қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды жинау жүйесін ұйымдастыру келесідей шараларды қамтиды:
- Батареялар, электронды және электр жабдықтары сияқты қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинайтын стационарлық немесе жылжымалы пункттер/пункттер құру. Қабылдау пункті көрсетілген тауарларды таратуды жүзеге асыратын сауда нүктелерінде құрылуы мүмкін..Қалдық ретінде қабылданатындар: тұрмыстық техника (теледидар, магнитофоны, электрлік ойыншықтар, үтіктер, батарейкалар, фен, тоңазытқышты қоса алғанда, асүй жабдықтары); офистік техника (компьютерлер және жабдықтауыштар, ұялы телефон, планшет, көшірме аппараттары, сканер, тонер).
- қалдықтарды қабылдаудың ұйымдастырылған пункттері туралы халықты хабардар етуді және олармен қауіпсіз жұмыс істеуді насихаттауды қамтамасыз ету.
- қалдықтарды жинауға және кәдеге жаратуға арналған шығыстардың бір бөлігін жабу мақсатында, өндірушінің кеңейтілген жауапкершілік операторының функцияларын жүзеге асыратын "Жасыл Даму" АҚ-мен ынтымақтастықты нығайту.
Жергілікті атқарушы органдар электрондық қалдықтардың әсерінің қауіптілігі туралы және қалдықтарды жинау мен қайта өңдеудің қолданыстағы жүйесі туралы тұрғындармен ақпараттық жұмыстарды жүргізу қажет. ТҚҚ жалпы ағынымен полигондарға түскен электрондық және электрлік жабдық қалдықтарының маңызды салдарын тұрғындар әлі толық түсінбейді. Тұрғындарға пайдаланылған электрондық және электрлік жабдықтарды жинаудың қолданыстағы пункттері туралы ақпараттарды жеткізу керек.
Пайдаланылған батарейкалар, пластик, сынған шыны, металл қалдықтарын Бәйтерек ауданындағы шалғай орналасқан тұрғын пункттерден ТҚҚ жинау және шығаруды жүзеге асыратын "Орал Таза Сервис" компания қабылдайды.
Заңды тұлғалардан қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау және қайта қалпына келтіру
Қызметтің түріне қарамастан, заңды тұлғаларда пайда болатын қауіпті коммуналдық қалдықтарды бөлек жинап, мамандандырылған ұйымдарға (кәсіпорындарға) қалпына келтіруге беруі тиіс (ҚР ЭК 365 б).
Жергілікті атқарушы билік органдары қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі қызметтерді көрсететін мамандандырылған кәсіпорындармен келісім-шартқа отыру қажеттілігі туралы аудандық заңды тұлғалармен (мемлекеттік мекеме, бюджеттік ұйымдар) түсіндірме жұмыс жүргізуі және осы үдерісті бақылауы қажет.
Органикалық коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру және оларды қордаландыру арқылы қайта қалпына келтіру
Органикалық қалдықтар – өсімдік және жануарлардың биоыдырайтын қалдықтары.
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексіне 365-бабының талаптары: жергілікті атқарушы органдар органикалық қалдықтарды бөлек жинау және оларды пайдалану арқылы экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
.Биоыдырайтын қалдықтардан компост – органикалық тыңайтқыш алуға болады, оны энергия ретінде пайдалануға болады, ол қоршаған ортаны ластамайды және табиғи циклдің құрамдас бөлігі болып табылады.
Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерінде (19т) аудандық, кенттік, ауылдық, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдары тұрғындарға жеке тұрғын құрылысында (жеке сектор) органикалық қалдықтарды қордаландыру жөніндегі ақпараттық кампанияларды (хабарламаларды) жүргізуі қажет.
Компосты алу технологиясының негізі компостау – қалдықтардың жедел бақыланып ыдырауы, нәтижесінлде биоорганикалық тыңайтқыш алынады. Сырт жағынан қарағанда, компост кәдімгі топыраққа ұқсас және әртүрлі салаларда пайдаланылуы мүмкін.
Органикалық қалдықтарды қордаландыру үй жағдайында да, орталықтандырылған жүйеде де жүзеге асады. Үй шаруашылығында қордаландыруда қарапайым қордалау шұңқырын немесе арнайы қордаландырғыш аппараттарды пайдалануға болады. Түзілген компостты ауыл шаруашылық қажеттіліктеріне және егіс алаңдары үшін тыңайтқыш ретінде үй маңындағы учаскелерге және қалдықтарды уақытша көму орындарын рекультивациялауға пайдалануға болады. Мектептерде, асханаларда, ресторанда биоыдырайтын қалдықтардың үлкен бөлігі жинақталады және жанында қосалқы шаруашылығы бар болғандықтан, жекелей өз беттерінше қордаландыруды жүргізуге болады.

Приобретение работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО местные исполнительные органы должны проводить посредством конкурса (тендера) (ЭК РК, Закон РК "О государственных закупках" (Глава 4), Правила управления коммунальными отходами (Приказ и.о. МЭГПР РК от 28 декабря 2021 года № 508).
В настоящее время в районе Бәйтерек отсутствуют специальные универсальные контейнеры для сбора РСО. Требуется на каждой контейнерной площадке установить контейнеры для РСО. Кроме того, местные исполнительные органы должны проводить информационно-разъяснительную работу с населением о необходимости и преимуществах раздельного сбора отходов и прямом предназначении установленных для этих целей контейнеров.
Отходы электронного и электрического оборудования (ОЭЭО)
ОЭЭО относятся к опасным отходам. В их составе содержатся такие токсичные вещества и соединения, как кадмий, свинец, сурьма, ртуть, которые оказывают негативное влияние на здоровье человека и окружающую среду.
Система сбора ОЭЭО у населения включает следующие меры:
- открытие стационарных или передвижных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как электронное и электрическое оборудование. Пункты приема могут быть созданы в торговых точках, осуществляющих реализацию указанных товаров. В качестве отходов принимаются: бытовая техника (телевизоры, магнитофоны, электрические игрушки, утюги, батарейки, фены, кухонное оборудование, включая холодильники); офисная техника (компьютеры и комплектующие, сотовые телефоны, планшеты, копировальные аппараты, сканеры, тонеры).
- информирование населения об организованных пунктах приема отходов и пропаганда безопасного обращения с ними.
- сотрудничество с АО "Жасыл Даму", осуществляющим функции оператора расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов.
Большое значение имеет информационно-разъяснительная работа с населением об опасном воздействии электронных отходов и существующих системах сбора и переработки отходов, которую должны проводить местные исполнительные органы. Зачастую, население не осознает всю серьезность последствий, к которым ведет попадание ОЭЭО на полигоны в общем потоке ТБО. Жителям района также необходимо доводить информацию о существующих пунктах сбора отработанного электронного и электрического оборудования.
Отработанные батарейки, пластик, стеклобой, металлические отходы принимает "ОралТазаСеривс" - компания, которая осуществляет сбор и вывоз ТБО в отдельных населенных пунктах района Бәйтерек.
Раздельный сбор и восстановление опасных составляющих коммунальных отходов у юридических лиц
Опасные составляющие коммунальных отходов, образующиеся у юридических лиц вне зависимости от вида деятельности, должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированными организациями (ст. 365 ЭК РК).
Местные исполнительные органы должны проводить разъяснительную работу с юридическими лицами района о необходимости заключения договоров со специализированными предприятиями на оказание услуг по управлению опасными отходами и контролировать этот процесс.
Раздельный сбор органических отходов и их восстановление, в том числе путҰм компостирования
Органические отходы – это биоразлагаемые отходы растительного и животного происхождения.
Требования ст.365 ЭК РК: местные исполнительные органы обеспечивают соблюдение экологических требований при обращении с коммунальными отходами путем стимулирования раздельного сбора органических отходов и их использования.
Из биоразлагаемых отходов можно производить компост - органическое удобрение, которое можно использовать в качестве энергии. Оно не загрязняет окружающую среду и является частью естественного цикла.
Правилами управления коммунальными отходами (п. 19) установлено, что местные исполнительные органы районов, сел, поселков, сельских округов должны проводить информационные кампании для населения по внедрению компостирования органических отходов в секторе индивидуальной жилой застройки (частный сектор).
Основной технологией получения компоста является компостирование - ускоренное контролируемое разложение отходов, в результате которого получается биоорганическое удобрение. Внешне получаемый компост похож на обычную землю и может использоваться в самых разных сферах.
Компостирование органических отходов может происходить как непосредственно в домашних хозяйствах, так и централизованно. Непосредственно в домашних хозяйствах компостирование происходит либо просто в компостных ямах, либо с применением специальных компостирующих аппаратов. Образуемый компост можно использовать для нужд сельского хозяйства и при рекультивации мест временного хранения отходов.
В школах, больницах, столовых, ресторанах, где образуется большое количество биоразлагаемых отходов и имеется подсобное хозяйство, компостирование может производиться в индивидуальном порядке.

Жергілікті атқарушы органдардың міндеттері заңды тұлғалар мен тұрғындар арасында компосты қолдану және органикалық тыңайтқыштарды пайдалану тәжірибесін насихаттау бойынша ақпараттық -түсіндірмелі жұмыстарды жүргізу болып табылады. Мысалы, Раздольное ауылы көң тыңайтқыштарды өндірумен танымал. Күзгі-қысқы мал бағу кезеңінде 900 бас ірі қара 1,5 мыңнан 2 мың тоннаға дейін көң береді. Бұған дейін ауыл тұрғындарының ауласында таудай үйілген сиыр қалдықтары жиналатын. Қазіргі кезде ауылдық жерлерден органикалық қалдықтар жиналып, ауыл шаруашылығына пайдаланылады. Нәтижесінде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және жоюға кететін шығындар азаяды.
3.3 Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту
Бәйтерек ауданында коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесі жоқ, мұнда тек шыны ыдыстарын, пластик бөтелкелерді және т.б. қабылдайтын жеке кәсіпкерлер ғана бар.
Бірақ Орал қаласында ТҚҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесі дамыған, мұнда Бәйтерек ауданының жақын орналасқан ауылдарынан қалдықтар тасымалданады. БҚО қалдықтарды қайта өңдейтін 18 кәсіпорын жұмыс істейді. Мысалы, "Үсенов" ДК, макулатура мен картонды қайта өңдейді және дәретхана қағазын шығарумен айналысады. Demtek Solutions компаниясы тамақ қалдықтарын қайта өңдеу арқылы қарашірік өндіреді. "ALTRA TIRES" компаниясы қайта өңделген шиналардан балалардың ойын алаңдарына арналған резеңке және тақталар шығарады. "Орал сауда-өнеркәсіптік компаниясы" таңбалары бар пластмассаны қабылдап, одан қаптама пленкасын шығарады. "АлтынАлмаСтрой" ЖШС болашақта полимер-құмды тротуар плиталарына айналатын полиэтилен пакеттерін қабылдап, өңдейді. Электронды және электр жабдықтарын қабылдауды "ТұранПромРесурс" ЖШС жүзеге асырады. "ОралТазаСервис" пайдаланылған батареяларды, пластмасса, сынған шыны және металл қалдықтарын қабылдайды. "Dream House" CG құрғақ ағашты, үгінділерді және қалдықтарды қабылдау және өңдеу арқылы ағаш бетон плиталарын шығарады. "Талап" АҚ құрамында сынабы бар құрылғылар мен шамдарды қабылдайды.
Бәйтерек ауданының жергілікті атқарушы органдарының міндеті осындай облыстық қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарымен өзара іс-қимыл жасау, олармен қалдықтарды шығару, кәдеге жарату немесе қайта өңдеу бойынша келісімдер жасау болып табылады.
Жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және ұйымдастыру мүмкіндіктерін айқындау мақсатында аудан аумағында іс-әрекеттерін жүзеге асыратын барлық кәсіпорындармен және жергілікті бизнес-қауымдастық өкілдерімен өзара байланысуы керек.

Задачей местных исполнительных органов является проведение информационно-разъяснительной работы среди населения и юридических лиц по применению компостирования и пропаганда опыта использования органических удобрений. Например, село Раздольное славится производством навозных удобрений. За период осенне-зимнего стойлового содержания 900 голов крупного рогатого скота производят от 1,5 до 2 тысяч тонн навоза. Раньше горы коровьих отходов копились на задних дворах сельчан. Сейчас органические отходы из сельских населенных пунктов собираются и применяются для сельскохозяйственных целей. В результате снижаются затраты на сбор и утилизацию твердых бытовых отходов.
3.3 Создание системы переработки и утилизации коммунальных отходов
Система переработки и утилизации коммунальных отходов в районе Бәйтерек практически отсутствует, кроме отдельных предпринимателей, которые осуществляют прием стеклотары, пластиковых бутылок и др.
Однако переработка и утилизация ТБО развита в городе Уральск, куда транспортируются отходы из близлежащих сел района Бәйтерек. В целом в ЗКО работают 18 предприятий по переработке отходов. Например, ИП "Усенова" занимается производством туалетной бумаги и ведет прием переработки макулатуры и картона. Компания "Демтек Солюшнс" производит гумус путем переработки пищевых отходов. Компания "ALTRA TYRES" производит резиновую крошку и плиты для детских площадок из переработанных шин. Прием пластика с маркировкой принимает "Уральская торгово-промышленная компания" из них него она производит упаковочную пленку. ТОО "АлтынАлмаСтрой" принимает и перерабатывает полиэтиленовые пакеты, которые в будущем становятся полимерпесчаной тротуарной плиткой. Прием электронного и электрического оборудования ведет ТОО "ТуранПромРесурс". "ОралТазаСервис" принимает отработанные батарейки, пластик, стеклобой, металлические отходы. "Dream House CG" производит арболитовые плиты путем приема и переработки сухостоя, древесных опилок и отходов. АО "Талап" ведется прием ртутьсодержащих приборов и ламп.
Задачей местных исполнительных органов района Бәйтерек является взаимодействие с такими областными предприятиями по восстановлению отходов, заключение с ними договоров на вывоз, утилизацию или переработку отходов.
Местные исполнительные органы должны взаимодействовать и со всеми предприятиями и представителями местного бизнес сообщества, которые осуществляют деятельность на территории района, с целью выявления их возможностей организации и развития переработки коммунальных отходов на местах.

3.4 Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету
Бәйтерек ауданы Орал қаласына жақын орналасқан. 6 тұрғын пункттерден қалдықтарды шығарумен Орал қаласының қоқыс шығаратын компаниясы айналысады, олар Орал қаласының қоқыс сұрыптайтын желісіне қоқыстарды төгеді, сосын Орал қаласының ТҚҚ полигонына көміледі. Орал қаласында жақын орналасқан ауылдардан қалдықтарда Орал қаласының полигонына шығарылады. Басқа тұрғын пункттердегі қалдықтар ауылдық үйінділерге төгіледі және оның басым бөлігі рұқсат етілмеген үйінділер және санитарлық және экологиялық талаптарға жауап бермегендіктен, қоршаған орта мен адам денсаулығына қауіп төндіреді.
Маңызды стратегиялық міндеттердің бірі полигон санын азайту және қолданыстағы полигондарды немесе жаңа құрылысы жоспарланып жатқан полигондарды экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкестендіруді қамтамасыз ету.
Жақын арада шешілуі қажет міндеттердің бірі ауылдық полигондарды жабу және рекультивациялау және санитарлық, экологиялық және құрылыстық талаптарға жауап беретін ТҚҚ полигон құрылысын салу.
ТҚҚ полигонына арналған талаптар келесі құжаттарда көрсетілген: ҚР ЭК (25 бөлім), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы; ҚР СТ 3696-2020. Тұрмыстық-қатты қалдықтарға арналған аз қуатты полигондар. Талаптар. ҚР СН 1.04-15-2013 Тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондар.
Батыс Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының мәліметінше, қазіргі таңда "Орал қаласында жаңа қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысы" жобасы бойынша оң сараптамалық қорытынды әзірленіп алынған. Осы мақсатта Бәйтерек өңірінен қолданыстағы полигоннан 7 шақырым жерде 70 гектар жер телімі бөлінді. Жаңа полигонның ауданы Бәйтерек ауданы Белес ауылдық округі аумағында 70 гектарды құрайды.
2023 жылы 101,8 млн теңгеге жаңа қалалық полигон құрылысының жобалық құжаттамасын әзірлеу басталды. "ISM Recycling" ЖШС басқарушы компаниясы бірінші кезеңде өндірістік қуаттылығы жылына 100 мың тоннаға дейін, жыл сайын полигонға 70 мың тоннаға дейін қалдықтарды шығаратын қалдықтарды сұрыптау желісін іске қосты.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, Орал қаласында ТҚҚ жаңа полигоны Бәйтерек ауданының аумағында орналасатын болса, онда Бәйтерек ауданына арналған ТҚҚ полигонын салудың қажеттілігі жоқ. Себебі еліміздің стратегиялық міндеттерінің бірі – полигондар санын қысқарту болып табылады.
Бәйтерек ауданының қалдықтары Орал қаласы үшін Белес ауылында салынған ТҚҚ жаңа полигонына шығарылуы керек.
Бәйтерек ауданының әкімдігі барлық ауылдық округтерде ТҚҚ жинау және шығаруға арналған инфрақұрылымды ұйымдастыру қажет.
Шалғай орналасқан және тұрғындары аз ауылдық округтерге арналған қоқыс тиейтін пункттерді құру

3.4 Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов
Район Бәйтерек близко расположен к городу Уральск. Вывозом из 6 сельских населенных пунктов занимается мусоровывозящая компания из города Уральск, который вывозит на мусоросортировочную линию города Уральск, затем захораниваются на полигоне ТБО города Уральск. Из близлежащих к городу Уральску сел отходы вывозятся на полигон города Уральск. Отходы из других населенных пунктов захораниваются на сельских свалках, большая часть из которых несанкционированные, не отвечают санитарным и экологическим требованиям, наносят вред здоровью населения и окружающей среде.
Одной из важных стратегических задач является уменьшение количества полигонов и обеспечение того, чтобы имеющиеся полигоны или новые планирующиеся к строительству полигоны соответствовали экологическим и санитарным нормам.
Задача, которую необходимо решить в ближайшие годы – закрытие и рекультивация сельских полигонов, и строительство полигона ТБО, отвечающего санитарным, экологическим и строительным нормам.
Требования для полигонов ТБО установлены в следующих документах: ЭК РК (гл.25), Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020) ; СТ РК 3696-2020. Полигоны для твердо-бытовых отходов малой мощности. Требования. СН РК 1.04-15-2013 Полигоны для твердых бытовых отходов.
Согласно данным Управления природных ресурсов и регулирования природопользования Западно-Казахстанской области, в настоящее время завершена разработка и получено положительное заключение экспертизы по проекту "Строительство нового полигона ТБО в городе Уральске". Для этого проекта был выделен земельный участок площадью 70 гектаров в районе Бәйтерек, расположенном в 7 километрах от существующего полигона. Новый полигон будет занимать территорию в 70 гектаров в Белесском сельском округе района Бәйтерек.
В 2023 году началась разработка проектно-сметной документации (ПСД) на строительство нового городского полигона на сумму 101,8 миллионов тенге. Управляющая компания ТОО "ІСМ Recycling" на первом этапе запустила мусоросортировочную линию с производственной мощностью до 100 тысяч тонн в год, при ежегодном вывозе на полигон до 70 тысяч тонн мусора.
В связи с вышеизложенным, если новый полигон ТБО г. Уральск будет располагаться на территории района Бәйтерек, нет необходимости строительства еще одного отдельного полигона ТБО для района Бәйтерек. Так как стратегической задачей страны является сокращать количество полигонов.
Отходы района Бәйтерек также должны захораниваться на новом полигоне ТБО для города Уральск в селе Белес.
Акимату района Бәйтерек необходимо только организовать инфраструктуру для сбора и вывоза ТБО со всех сельских округов.
Создание мусороперегрузочных пунктов для отдаленных и малочисленных сельских округов

Бәйтерек ауданында Забродино, Тыңдала, Таловая, Петрово, Богатск, Астафьево, Кіші Шаған, Алмалы, Красный Урал, Акбидай, Балабаново, Поливное, Гремячее, Кожевниково, Чапурина, Раздольный секілді көптеген ауылдық округтер (а-о) аудан орталығынан алыс қашықтықта орналасқан. Бұл ауылдық округтердің қашықтығы 60-70 км ден алыс.
Коммуналдық қалдықтарды басқаруды және қажетті полигон санын азайтуды оңтайландыру үшін, сонымен қатар, қалдықтарды кәдеге жаратудың тиімді жүйесін қамтамасыз ету мақсатында Бәйтерек ауданының алыс орналасқан ауылдық округтерінде қоқыс тиеу пункттерін құру мүмкіндігін қарастыру керек.
Қалдықтарды уақытша көму алаңдары санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес болады, олар үлкен қашықтыққа созылып жатқан, жылдар бойы қалдықтар шығарылмайтын қоқыс үйінділеріне айналмайды.
Бұл қоқыс тиеу пункттері келесі қызметтерді орындайтын болады:
Қалдықтарды уақытша сақтау: алты айға дейін мерзімде коммуналдық қалдықтарды ары қарай қайта өңдеу немесе көму үшін уақытша сақтау мүмкіндігін ұсынады.
Қалдықтарды сұрыптау: бұл пункттерде қалдықтарды сұрыптау жүзеге асырылады, яғни қайта өңдеуге жатқызылатын материалдар көмуге жіберілетіндерден бөлініп алынады.
Тасымалдауды оңтайландыру: Қоқыс тиеу пункттері алыс ауылдық округтерден аудандық орталыққа немесе соңғы көму орындарына қалдықтарды тасымалдау үдерісін оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Мұндай шаралар әсіресе, Бәйтерек ауданының шалғайдағы аудандарындағы қалдықтарды тиімді басқару және қоршаған ортаға теріс әсерді төмендетуге мүмкіндік береді.
Рекультивациялау жоспарын әзірлеу, кезеңдік рекультивациялау және ауылдық үйінділердің жерлерін қалпына келтіру
Бәйтерек ауданында ТҚҚ полигоны пайдалануға берілгеннен кейін рекультивациялау үдерісі жүргізілетін болады. Кезеңдік рекультивациялау және аумақ жерлерін қалпына келтіру жүргізілетін болады.
Рұқсат етілмеген үйінділерді рекультивациялау туралы техникалық шешімдер құрылымдық белгіленуінен және рекультивациядан кейін аумақты пайдаланудан тыс қабылданатын болады.
Апатты үйінділерді жою
Батыс Қазақстан облысының, соның ішінде Бәйтерек ауданының жалпы мәселесі апатты үйінділердің бар болуы. Қазіргі уақытта оларды жою бойынша белсенді жұмыстар жүргізілуде.
Апатты үйінділердің түзілуі, оларды жою және болдырмау мәселелерін шешуге жергілікті мемлекеттік органдарды қоса алғанда, барлық мүдделі тараптарды тарту арқылы шешуші әрекеттер қабылдауды талап етеді. Бәйтерек ауданының ауылдық округтерінің әкімдіктері апатты үйінділерді жедел анықтау үшін және оларды жою туралы шешімдер қабылдау үшін қоғамдық ұйымдармен тығыз байланысты орнату қажет.
Рұқсатсыз ұйымдастырылған үйінділерге қатысты мәселелерді шешу үшін "Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰҚ" АҚ спутнигімен түсірілген ТҚҚ барлық үйінділеріне жан-жақты аудит жүргізу қажет.
Үйінділерді зарарсыздандырудың қолданыстағы жалпы қабылданған әдістемесі келесі кезеңдерді іске қосады: үйінділердің қауіптілік деңгейін анықтау; баламалы нұсқаларды таңдау; зарарсыздандыру және рекультивациялау технологияларын әзірлеу.
Рұқсатсыз ұйымдастырылған үйінділерді рекультивациялау бойынша техникалық шешімдер құрылымдық белгіленуінен тыс және рекультивациядан кейінгі аумақты пайдалануына байланысты қабылданады.

В районе Бәйтерек имеются множество сельских округов (с/о) такие как, Забродино, Тындала, Таловая, Петрово, Богатск, Астафьево, Малый Чаган, Алмалы, Красный Урал, Акбидай, Балабаново, Поливное, Гремячее, Кожевниково, Чапурина, Раздольный, которые расположены на значительном расстоянии от районного центра. Расстояния от этих сельских округов составляют от 60-70 км более.
Для оптимизации управления коммунальными отходами и уменьшения необходимого количества свалок, а также с целью обеспечения более эффективной системы утилизации отходов необходимо рассмотреть возможность создания мусороперегрузочных пунктов для отдаленных сельских округов района Бәйтерек.
Площадки для временного хранения отходов, которые будут соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям, а не представлять собой мусорные свалки, растянувшиеся на большие расстояния, откуда отходы не вывозятся годами.
Эти мусороперегрузочные пункты будут выполнять следующие функции:
Временное хранение отходов: они предоставят возможность временного хранения коммунальных отходов до их дальнейшей переработки или захоронения, сроком до шести месяцев.
Сортировка отходов: в этих пунктах можно будет осуществлять сортировку отходов, чтобы выделить материалы, которые могут быть подвергнуты переработке, и отделить их от тех, которые должны быть захоронены.
Оптимизация транспортировки: Мусороперегрузочные пункты позволят оптимизировать процесс транспортировки отходов из отдаленных сельских округов в районный центр или к месту окончательного захоронения.
Такие меры могут способствовать более эффективному управлению отходами и снижению негативного воздействия на окружающую среду, особенно в отдаленных районах района Бәйтерек.
Разработка плана рекультивации, поэтапная рекультивация и восстановление земель сельских свалок
После введения в эксплуатацию полигона ТБО в районе Бәйтерек, территории свалок будут подвергнуты процессу рекультивации. Будет проведена поэтапная рекультивация и восстановление земель территории.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.
Ликвидация стихийных свалок
Общей проблемой Западно-Казахстаноской области, в том числе района Бәйтерек, является наличие стихийных свалок. В настоящее время ведется активная работа по их ликвидации.
Решение проблем по образованию, ликвидации и недопущению стихийных свалок требует кардинальных и решительных действий с вовлечением всех заинтересованных сторон, в том числе местных государственных органов. Акимату района Бәйтерек необходимо наладить тесное сотрудничество с общественными организациями и экоактивистами для оперативного выявления стихийных свалок и принятия консолидированных решений.
Для решения проблем с несанкционированными свалками необходимо проведение тщательного аудита по всем свалкам ТБО, зафиксированным спутниками АО "НК "ҚазақстанҒарышСапары".
Существующая общепринятая методика обезвреживания свалки, включает следующие этапы: определение степени опасности свалки; оценка альтернативных вариантов; разработка технологии обезвреживания и рекультивации.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.

Жаңа үйінділердің түзілуінің алдын-алу бойынша негізгі шаралар 2030 жылға қарай қалдықтарды жинау мен тасымалдау бойынша қызметтермен Бәйтерек ауданының тұрғындарының 100 % қамтылуы және қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу бойынша шағын және орта бизнес субъектілерімен сауықтару жұмыстарын жүргізу болып табылады.
Маңызды жұмыстардың бірі тұрғындармен ақпараттық жұмыстарды жүргізу арқылы үйінділердің адам денсаулығы мен қоршаған орта үшін зияндылығын түсіндіру болып табылады.
3.5 Қалдықтарды басқару бойынша, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласындағы тұрғындардың қызығушылықтары мен мәдени деңгейін жоғарылату
Қалдықтарды басқару үдерісі, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинауға деген қызығушылық тұрғындардың экологиялық ағартушылық деңгейіне байланысты.
Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрі м.а., "Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерін бекіту туралы" (ары қарай – Ереже) 2021 жылғы 28 желтоқсанындағы №508 Бұйрығына сәйкес ауданның, облыстық және аудандық мәндегі қалалар, республикалық мәндегі қалалар, астана, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары жеке тұрғын құрылыстардағы (жеке сектор) органикалық қалдықтарды қордаландыруды ендіру және коммуналдық қалдық компоненттерін (қағаз, пластика, органикалық қалдықтар және басқалары) рұқсатсыз жағудың алдын-алу, қайталама ресурстарды (шикізатты) бөлек жинауды қоса алғанда коммуналдық қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеудің ұтымды жүйесі туралы тұрғындарға ақпараттық кампанияларды жүргізеді.
Жергілікті атқарушы органдардың жұмыстары БАҚ, теледидар тарапынан ақпараттық компанияларды, яғни, қалдықтардың теріс әсерінен қоршаған ортаны қорғау мәәселелеріне тұрғындардың қызығушылығын қалыптастыратын, қалдықтарды басқарудың экономикалық және экологиялық аспектілері туралы айтатын видеороликтерді құру, буклеттерді және басқа да ақпараттық материалдарды шығару және таратуды ұйымдастыру болып табылады. Оқу орындары арасында макулатураны жаппай жинау, конкурстарды, акцияларды жүргізу, мамандандырылған ұйымдармен тұрғындардан киімдерді, заттарды, тұрмыстық техниканы, батареяларды қабылдау тиімді болып табылады.
Одан басқа, Бәйтерек ауданының әкімдігі "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" (ары қарай Заң) Заң шеңберінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты, соның бір бөлігі қоршаған ортаны қорғауды жүзеге асыру бойынша ақпараттық-түсіндірмелік жұмыстарды жүргізуі қажет (5 бап).

Основой мерой по предотвращению образования новых свалок является 100% охват населения района Бәйтерек услугами по сбору и транспортировке отходов к 2030 году и профилактическая работа с субъектами малого и среднего бизнеса по безопасному обращению с отходами.
Значимой является также информационная работа с населением, разъясняющая вред свалок для здоровья и окружающей среды.
3.5 Повышение уровня культуры и заинтересованности населения по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов
Процесс управления отходами, в том числе заинтересованности в раздельном сборе отходов, во многом зависит от экологического просвещения населения.
Этого требует и экологическое законодательство. В соответствии с Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (далее – Правила) местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы, сел, поселков, сельских округов проводят информационные кампании для населения по осведомлению о рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, включая раздельный сбор вторичных ресурсов (сырья), предотвращение несанкционированного сжигания компонентов коммунальных отходов (бумага, пластик, органические отходы и другое) и внедрения компостирования органических отходов в секторе индивидуальной жилой застройки (частный сектор).
Работа местных исполнительных органов заключается в организации информационных компаний со стороны СМИ, телевидения, создании видеороликов, издании и распространении буклетов и других информационных материалов, рассказывающих об экологических и экономических аспектах управления отходами, формирующих у населения интерес к проблемам охраны окружающей среды от негативного воздействия отходов. Эффективным будет проведение акций, конкурсов, массового сбора макулатуры среди учебных заведений, приема специализированными предприятиями одежды, вещей, бытовой техники, батареек от населения.
Акимат района Бәйтерек должен проводить информационно-разъяснительную работу по реализации государственного социального заказа в рамках Закона "О государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" (далее - Закон), одной из сфер которого является охрана окружающей среды (ст.5).

Осы Заңға сәйкес, үкіметтік емес ұйымдардың мәліметтер базасына (6-1б) енгізілген үкіметтік емес ұйымдар (ары қарай – ҮЕҰ) конкурстық таңдау арқылы коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасау бойынша тұрғындармен ақпараттық жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік гранттарды ұсынады.
Грант алған ҮЕҰ тұрғындардың коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасауы бойынша ақпараттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оған келесідей қоғам топтары жатқызылады:
- білім беру мекемелері: педагогикалық құрам, техникалық мамандар, оқушылар;
- балабақша: тәрбиешілер мен балалар;
- заңды тұлға: медициналық мекеме, мәдениет үйі, сауда орталықтары, дүкендер;
- еріктілер, белсенділер тобы және ҮЕҰ;
- жергілікті атқарушы орган қызметкерлері;
- жұмыс істейтіндер және жұмыс істемейтіндер (үй шаруасындағы әйелдер, зейнеткерлер, балалар).
Ақпараттық жұмыс жоспары мыналардан тұрады:
- бекітілген тарифке сәйкес ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша қызметтерге ақы төлеу, жариялық келісімдерге отыру туралы тұрғындарды ақпараттандыру;
- Қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері туралы жергілікті БАҚ жариялау; Жергілікті газеттер мен журналдарға қалдықтармен дұрыс жұмыс істеу талаптарымен қалдықтарды басқарумен байланысты мәселелермен жұртшылықты таныстыруға бағытталған мақалаларды жариялау ұсынылады;
- үйлерде тағамдық қалдықтарды қордаландыру туралы брошюроларды тарату;
- жеке тұлғаларда (тұрғындар) түзілетін ҚСБҚ, ЭЭЖҚ, медициналық, құрылыстық және ірі көлемді қалдықтарды жинау үшін құрылған арнайы орындар туралы хабарлау;
- пластик, шыны және макулатура үшін, бөлек жинау және үйдегі қалдықтарды сұрыптау тәртібін түсіндіретін мектептегі экологиялық акциялар;
- коммуналдық қалдықтарды рұқсатсыз жағудың алдын-алу бойынша ақпараттандыру;
- тұрғындардың экологиялық сапалы өмір сүруін қанағаттандыру деңгейін жоғарылату мақсатында жыл сайынғы әлеуметтік сауалнаманы жүргізу;
- мектеп оқушыларын Орал қаласындағы ТҚҚ полигонымен таныстыру;
- қалдықтарды басқару бойынша іс-әрекеттерді қоғамдық бақылау және насихаттау мақсатында еріктілер клубын құру.
Жергілікті атқарушы билік органдары аудан тұрғындарымен ақпараттық-ағартушылық жұмыстарды үйлестіріп, қоғамдық мекемелермен, ҮЕҰ тығыз байланыста жұмыс жасауы керек.
4. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Бәйтерек ауданының қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасын қаржыландыру көздері мыналар болуы мүмкін:
- мемлекеттік және жергілікті бюджет құралдары;
- тікелей шетелдік және отандық инвестициялар;
- ӨКЖ операторымен қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін субсидиялау;
- халықаралық қаржылық экономикалық ұйымдар мен донор мемлекеттердің гранттары;
- екінші деңгейлі банк несиелері және Қазақстан Республикасының заңдылығында тиым салынбаған басқа да көздер.
ҚР ЭК 29 бабына сәйкес ұсынылған бағдарламаны жүзеге асыруға және болжамды табиғатты қорғау шараларын орындауға кеткен қаржылық шығындар бюджеттік құрал есебінен жүзеге асыру жоспарлануда. Мұндай механизм Бағдарламаны әзірлеу және бекіту жылдарында үш жыл ішінде жергілікті бюджетке түскен қоршаған ортаға теріс әсер ету төлемдерінен пайдалануға мүмкіндік береді.

Согласно данному Закону неправительственным организациям (далее – НПО), включенным в базу данных неправительственных организаций (ст. 6-1) на основе конкурсного отбора предоставляются государственные гранты на проведение информационной работы с населением по обращению с коммунальными отходами.
НПО, получившее грант, разрабатывает план информационной работы с населением по обращению с коммунальными отходами в ключевых группах общественности, к которым относятся:
- образовательные учреждения: педагогический состав, технический персонал, ученики;
- детские сады: воспитатели и дети;
- юридические лица: медицинские учреждения, дома культуры, торговые центры, магазины;
- волонтеры, группы активистов и НПО;
- сотрудники местных исполнительных органов;
- работающее и неработающее (домохозяйки, пенсионеры, дети).
План информационной работы включает в себя:
- информирование населения по заключению публичных договоров, оплате за услуги по сбору и транспортировке ТБО согласно утвержденным тарифам;
- публикации в местных СМИ о способах безопасного обращения с отходами. В местных газетах и журналах предлагается размещать статьи, направленные на ознакомление общественности о проблемах, связанных с управлением отходами, и с требованиями, по правильному обращению с отходами;
- распространение брошюр о компостировании пищевых отходов в домах;
- информирование о созданных специальных местах для сбора РСО, ОЭЭО, медицинских, строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей);
- экологические акции в школах, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла и макулатуры;
- информирование по предотвращению несанкционированного сжигания коммунальных отходов;
- проведение ежегодного социологического опроса в целях оценки уровня удовлетворенности населения экологическим качеством жизни;
- ознакомительные визиты на полигоны ТБО для школьников;
- создание волонтерских клубов в школах с целью пропаганды и общественного контроля за деятельностью по управлению отходами.
Местные исполнительные органы должны координировать всю информационно-просветительскую работу среди населения района и работать в тесном сотрудничестве с НПО, общественными объединениями.
4. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
Источниками финансирования Программы по управлению отходами района Бәйтерек могут быть:
- средства государственного и местного бюджета;
- прямые иностранные и отечественные инвестиции;
- субсидирование системы сбора и транспортировки отходов Оператором РОП;
- гранты международных финансовых экономических организаций или стран-доноров;
- кредиты банков второго уровня, и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан источники.
Согласно требованиям с.29 ЭК РК финансовые затраты на реализацию настоящей Программы и выполнение намеченных природоохранных мероприятий планируется осуществлять за счет бюджетных средств. Такой механизм позволяет использовать средства в объеме не менее суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступившей в местный бюджет в течение трех лет, предшествовавших году разработки и утверждения Программы.

Осы бағдарламаны жүзеге асыруға алдын-ала қаржылық шығындар 367 млн теңгені (жеке шығындар – 2-қосымшада) құрайды.
Бәйтерек ауданында қалдықтарды басқару бағдарламасын жүзеге асыру бойынша іс-шараларға облыстық әкімдікпен үшжылдық жобада қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралардың типтік тізбегін негізге ала отырып, заңнама талаптарына сай әзірленетін Батыс Қазақстан облысының қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралароспарын қосу керек (ҚР ЭК – 4-қосымша).
Қалдықтармен жұмыс жасау бойынша іс-шараларға жататындар:
- кез-келген қалдықтардың, соның ішінде иесіз қалдықтарды жинау, тасымалдау, зарарсыздандыру және қайта өңдеу бойынша технологияларды ендіру;
- зауыттар, цехтар, өндірістердің құрылысы, қайта жөндеу, қондырғыларды алу және пайдалану;
- қалдықтардың кез-келген түрлерін жинауға арналған полигондар;
- қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу, сұрыптау, кәдеге жарату және көму;
- Екінші материалдық ресурстарын жинау және қайта өңдеу;
қалдықтардан пайдалы компоненттерді алумен байланысты шикізатты немесе дайын өнімді алу бойынша;
- қалдықтарды орналастыру және түзілу көлемін төмендетуге бағытталған технологиялық үдерістерді және жабдықтарды қайта жөндеу, жаңғырту.
5. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Осы бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін жүзеге асыру үшін Бәйтерек ауданындағы қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін құру жөніндегі іс-шаралар жоспары құрылды (2-қосымша). Жоспарда қажетті іс-шаралар, оны жүзеге асыру және аяқтауға қажетті уақытша шектеулер, іс-шараны орындауға жауаптылар және талап етілетін ресурстар анықталған. Іс-шаралар міндеттері бойнша топтастырылған және қалдықтарды басқарудың ең тиімді үлгісін құруға бағытталған.
Іс-шаралар жоспарында күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мақсатымен Бағдарламадағы барлық жауапты орынадушылардың жұмыстарын үйлестіру және қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу мәселелері кешенді әдіспен қамтамасыз етілген.
Мониторинг нәтижесінде қойылған мақсаттарға, мақсаттық көрсеткіштер мен міндеттерге қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарына түзетулер енгізілуі мүмкін. Осы жағдайда, басқа іс-шаралар анықталады және мәселелік сұрақтарды шешу бойынша іс-шараларды қабылдайды.
Жоспарды жүзеге асыруға бағдарламаға тапсырыс беруші - "Бәйтерек ауданындағы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ жауап береді және олар келесі қызметтерді жүзеге асырады:
1) Бағдарламаның барлық орындаушыларын үйлестіре отырып, Бәйтерек ауданы аумағындағы коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы міндеттерді шешуге бірыңғай орталықтандырылған кешенді әдісті қалыптастырып, қамтамасыз етеді;

Предварительные финансовые затраты на реализацию настоящей Программы составляют порядка 367 млн. тенге (отдельные статьи затрат – в Приложении 2).
Мероприятия по реализации Программы управления отходами района Бәйтерек необходимо включить в План мероприятий по охране окружающей среды Западно-Казахстанской области, который разрабатывается областным акиматом на трехлетнюю перспективу на основании требований законодательства по типовому перечню мероприятий по охране окружающей среды (ЭК РК - приложение 4).
К мероприятиям по обращению с отходами относятся:
- внедрение технологий по сбору, транспортировке, обезвреживанию, использованию и переработке любых видов отходов, в том числе бесхозяйных;
- строительство, реконструкция заводов, цехов и производств, приобретение и эксплуатация установок:
полигонов для складирования любых видов отходов;
по сбору, транспортировке, переработке, сортировке, утилизации и захоронению отходов;
по сбору и переработке вторичных материальных ресурсов;
по получению сырья или готовой продукции, связанных с извлечением полезных компонентов из отходов;
- реконструкция, модернизация оборудования и технологических процессов, направленных на минимизацию объемов образования и размещения отходов.
5. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Для реализации целей и задач настоящей Программы составлен План мероприятий по созданию эффективной системы управления отходами в районе Бәйтерек (Приложение 2). В Плане определены необходимые мероприятия, временные рамки для их реализации и завершения, требующиеся ресурсы и ответственные за выполнение мероприятий. Мероприятия сгруппированы по задачам и направлены на создание наиболее эффективной модели управления отходами.
В Плане мероприятий обеспечен комплексный подход к вопросам сбора, транспортировки, переработки отходов и координации работ всех ответственных исполнителей Программы с целью достижения ожидаемых результатов.
План мероприятий может быть откорректирован в случае, если в результате мониторинга была выявлена невозможность достижения поставленных целей, задач и целевых показателей. В этом случае определяются иные мероприятия и принимаются меры по решению проблемных вопросов.
За реализацию Плана отвечает заказчик Программы - ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" района Бәйтерек", который осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает единый централизованный подход к решению задач в сфере управления коммунальными отходами на территории района Бәйтерек, координируя действия всех исполнителей Программы;

2) Бағдарламаны жүзеге асыруға облыстық бюджеттен субсидияны ұсыну бойынша БҚО атқарушы органдарымен өзара байланысады;
3) Бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыру мәселелері бойынша ауданның ауылдық округтері әкімдіктерімен, жеке тұлғалармен, жеке кәсіпкерлермен өзара байланысады;
4) Бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыруға мониторинг жүргізеді, қоғамдық кеңес мәжілісінде талқылау үшін мониторинг нәтижелерін шығарады;
5) Бағдарламаға сәйкес өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы негізделген ұсыныстар арқылы бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыруға қажетті қаржылық құралдарына, мақсаттық көрсеткіштеріне, іс-шараларынаа түзетулерді жүзеге асырады;
6) Бағдарламаны жүзеге асыру шараларын тексеру барысына қатысады;
7) Бәйтерек ауданы әкімдігінің ресми сайтына негізгі Бағдарламаны және бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыру туралы ақпараттарды тіркейді.
6. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ МОНИТОРИНГІ
Мониторинг коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның (ҚББ) жүзеге асырылуын бақылау мақсатында жүзеге асырылады.
ҚББ жүзеге асуын бақылау коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыруға жауапты ЖАО бірінші басшысының орынбасарымен тұрақты түрде жүзеге асырылады.
Мониторинг (бағдарламаның жүзеге асырылуын бақылау) ағымдық жағдайды жоспармен салыстыру үшін үздіксіз жүзеге асырылады. Мониторинг барысында жоспарланған іс-әрекетті және нақты мәліметтердің нәтижелері салыстырылады. Іс-шаралар мониторингі ресурстармен қаржыларды пайдалануды сонымен қатар аралық нәтижелерді қамтамасыз ету мен әрекетті жүзеге асыру қадағаланып отырады. Мониторинг нәтижелері бойынша өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Мониторинг нәтижелері бағдарламаны жүзеге асыру есебінде көрінеді. Есепте жүзеге асырылған шаралардың сипаттамасы, қол жеткізілген нәтижелер, жүзеге асыруға бағытталған қаржы құралдарының нақты көлемі, сонымен қатар, есепті кезеңдерде жоспарланған нәтижелердің болмауы және шаралардың орындалмау себептері көрінеді.
Бағдарламаны жүзеге асыру мониторингі бойынша есептер барлық қызығушылық танытқан мүдделі тараптарға ұсынылады және Бәйтерек ауданы әкімдігінің интернет ресурстарында жарияланады. Аралық есеп- жарты жылда бір рет, яғни ағымдық жылдың 15- маусымына дейін, жылдық есеп келесі жылдың 30-қаңтарына дейін. Жылдық есеп алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша жасалынады.
7. КҮТІЛЕТІН ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ТИІМ
ҚББ көрсетілген іс-шаралар Бәйтерек ауданының тұрғындарының денсаулығына және қоршаған ортасына қалдықтардың теріс әсерін төмендетуге жағдайлар жасауға бағытталған.
Бағдарламада алдын-ала қарастырылған іс-шараларды жүзеге асыру аудандағы коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мақсаттық көрсеткіштердің орындалуына мүмкіндік береді.
Бағдарламаны жүзеге асыру үдерісінде келесі міндеттер орындалатын болады:
- қалдықтарды басқару саласындағы қажетті инфрақұрылым құрылады: ТҚҚ жинау және шығару үшін арнайы көлік сатып алынады, контейнерлер сатып алынады және орнатылды, контейнерлік алаңдар салынады.
- Қалдықтарды бөлек жинау енгізіледі: бөлек жинауға арналған контейнер орнатылады, қауіпті құрамдас қалдықтарды (ҚСБҚ, ЭЭЖҚ, медициналық) жинау үшін нүктелер анықталады.
- ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша компаниялар анықталады.
- коммуналдық қалдықтарды 100% жинау және шығаруға қол жеткізеді.
- коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесі құрылады.
- көмуге бағытталған қалдықтар көлемі азайтылады.
- санитарлық, құрылыстық және экологиялық талаптарға жауап беретін ТҚҚ полигондары құрылады;
- қалдықтарды уақытша сақтауға арналған алаңдар құрылады;
- апатты үйінділер жойылады;
- тұрғындардың қалдықтарды бөлек жинауға қызығушылықтары артады және қалдықтарды басқару мәселелері бойынша хабардарлығы жоғарылайды.
Бағдарламаның негізгі экономикалық тиімі тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін төмендету мүмкіндігі және экологиялық қауіпті жағдайлардың алдын-алумен қорытындылады.
Бағдарламаның әлеуметтік тиімі Бәйтерек аудандағы тұрғындардың экологиялық жағдайын сақтау және жақсарту болып табылады, бұл денсаулықты сақтауға, қоршаған ортаның ластағыш факторларының әсерінен туындайтын ауру қатерлерін төмендетуге мүмкіндік береді.
1-қосымша
Бәйтерек ауданындағы коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен қамтуды жоғарылату үшін контейнерлік алаңдар мен контейнерлердің қажетті санын алдын-ала есептеу
Қалдықтардың түзілуінің орнатылған нормасы – жылына бір адамға 1,6 м. Контейнер көлемі - 1.1 м3.

2) взаимодействует с исполнительными органами ЗКО по предоставлению субсидий из областного бюджета на реализацию Программы;
3) взаимодействует с акиматами сельских округов района, индивидуальными предпринимателями, физическими лицами по вопросам реализации мероприятий Программы;
4) проводит мониторинг реализации мероприятий Программы, выносит результаты мониторинга для обсуждения на заседаниях Общественного совета;
5) осуществляет корректировку мероприятий, целевых показателей, финансовых средств на реализацию мероприятий Программы на основании обоснованных предложений о необходимости внесения соответствующих изменений в Программу;
6) принимает участие в проверках хода реализации мероприятий Программы;
7) размещает Программу и информацию о ходе реализации мероприятий Программы на официальном сайте акимата района Бәйтерек.
6. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Мониторинг осуществляется в целях контроля за реализацией Программы по управлению коммунальными отходами (ПУО).
Контроль за реализацией ПУО осуществляет на постоянной основе заместитель первого руководителя МИО, ответственного за реализацию государственной политики в области управления коммунальными отходами.
Мониторинг (постоянное отслеживание хода работ в рамках Программы) проводится непрерывно для сравнения текущего состояния дел с планом. В ходе мониторинга сравниваются запланированная деятельность и результаты с фактическими данными. Мониторинг мероприятий позволяет отслеживать использование вложений и ресурсов, а также прогресс в осуществлении деятельности и обеспечении промежуточных результатов. По результатам мониторинга в программу могут быть внесены изменения.
Результаты мониторинга отражаются в отчете по реализации Программы. В отчете излагается описание реализованных мероприятий, достигнутые результаты, фактические объемы финансовых средств, направленных на их реализацию, а также причины невыполнения мероприятий и отсутствия результатов, запланированных на отчетный период.
Отчет по мониторингу реализации Программы предоставляется всем заинтересованным и затронутым сторонам и размещается на Интернет-ресурсе акимата района Бәйтерек. Промежуточный отчет – один раз в полгода до 15 июля текущего года и годовой отчет - до 30 января следующего года. Годовой отчет формируется по итогам предыдущего года.
7. ОЖИДАЕМЫЙ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ЭФФЕКТ
Мероприятия, указанные в ПУО, направлены на создание условий для снижения негативного воздействия отходов на окружающую среду и здоровье населения района Бәйтерек.
В результате реализация мероприятий, предусмотренных Программой, будут достигнуты целевые показатели района в секторе управления коммунальными отходами.
В процессе реализации Программы будут выполнены следующие задачи:
- создана и функционирует необходимая инфраструктура по управлению отходами: построены контейнерные площадки, закуплены и установлены контейнеры, закуплен специальный транспорт для сбора и вывоза ТБО;
- внедрен раздельный сбор отходов: установлены контейнеры для раздельного сбора, определены точки для сбора опасных составляющих отходов (РСО, ОЭЭО, медицинских), определены площадки для сбора строительных и крупногабаритных отходов;
- определены компании по сбору и транспортировке ТБО;
- достигнут 100% охват сбором и вывозом коммунальных отходов;
- создана система переработки и утилизации коммунальных отходов;
- уменьшены объемы отходов, направляемых на захоронение;
- построены полигоны ТБО, отвечающие санитарным, строительным и экологическим требованиям;
- построены площадки для временного хранения отходов;
- ликвидированы стихийные свалки;
- повышены осведомлҰнность населения в вопросах управления отходами и заинтересованность в раздельном сборе отходов.
Экономический эффект Программы заключается в предотвращении экологически опасных ситуаций и снижении воздействия на окружающую среду отходами потребления.
Социальный эффект Программы состоит в сохранении и улучшении экологических условий жизнедеятельности населения района Бәйтерек, что способствует сохранению здоровья, снижению риска заболеваний, обусловленных воздействием фактора загрязнения окружающей среды.
Приложение 1
Предварительный расчет необходимого количества контейнеров и контейнерных площадок для повышения охвата сбором и вывозом коммунальных отходов в районе Бәйтерек
Установленная норма образования отходов – 1,6 м3 на одного человека в год, объем контейнера - 1.1 м3
Предлагаемые схемы вывоза отходов:

1. Күн сайынғы шығару: Переметное, Калинин, Дариян, Мичурин, Асан, Достық, Болашак, Қаражар, Атамекен, Қайнар, Байқоныс, Новенькое, Володарское, Жайык, Махамбет, Белес, Ақжол, Щапово, Жанатан, Зеленое, Макарово, Садовое, Мирное, Жалын, Үлкен Шаған, Күшім, Ақсу, Жамбыл, Зеленое, Октябрьское;
2. Апта сайынғы шығару - Шалғай, Құрманғазы, Аманат, Озерное, Январцево, Кирсаново, Чинарево, Красноармейск, Спартак, Рубежинский, Чувашин, Егіндібұлақ, Сұлукөл, Колесово, Өркен, Павлово, Сырым батыр

1. Ежедневный вывоз - Переметное, Калининское, Дарьинское, Мичурин, Асан, Достық, Болашак, Қаражар, Атамекен, Қайнар, Байқоныс, Новенькое, Володарское, Жайык, Махамбет, Белес, Ақжол, Щапово, Жанатан, Зеленое, Макарово, Садовое, Мирное, Жалын, Большой Чаган, Кушум, Ақсу, Жамбыл, Зеленое, Октябрьское;
2. Еженедельный вывоз - Шалғай, Құрманғазы, Аманат, Озерное, Январцево, Кирсаново, Чинарево, Красноармейск, Спартак, Рубежинский, Чувашин, Егиндибулак, Сулукол, Колесово, Оркен, Павлово, Сырым батыр.

3. Шалғай орналасқан және тұрғындары аз ауылдар үшін қоқыс тиеу пункттері:– Забродино, Тындала, Таловая, Петрово, Богатск, Астафьево, Кіші Шаған, Алмалы, Красный Урал, Акбидай, Балабаново, Поливное, Гремячее, Кожевниково, Чапурина, Раздольный – айына 1 рет
Елдімекендер атауы
Тұрғындар
Елдімекендегі түзілу, м3/жылына
Елдімекендегі түзілу, м3/күніне
Елдімекендегі түзілу, м3/аптасына
Апта сайынғы шығарған жағдайдағы контейнер саны
Контейнерлік алаңдар саны
Күн сайынғы шығарған жағдайдағы контейнер саны
Контейнерлік алаңдар саны
Ұсынылатын кесте
Переметное

3. Перегрузочные пункты для отдаленных и малочисленных сел – Забродино, Тындала, Таловая, Петрово, Богатск, Астафьево, Малый Чаган, Алмалы, Красный Урал, Акбидай, Балабаново, Поливное, Гремячее, Кожевниково, Чапурина, Раздольный - вывоз 1 раз в месяц
Наименование села
Население
Образование на село, м3/год
образование на село м3/день
образование на село м3/неделю
Количество контейнеров при еженедельном вывозе
Количество контейнерных площадок
Количество контейнеров при ежедневном вывозе
количество контейнер- ных площадок
предлагаемый график
Переметное

2024-2028
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері
-
Жеке инвестициялар
2.4
Органикалық коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды, соның ішінде қордаландыру арқылы қалпына келтіруді ұйымдастыру
Есептілік
2024-2025
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері, ҮЕҰ
-
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде
2.5
Переметное, Калинин, Мичурин ауылдарындағы контейнерлік алаңдарды талапқа сәйкестендіру (61 КА)
Қабылдау және өткізу актісі
2025
2026
2027
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері, мамандандыырлған компания
12 200 000
Жергілікті бюджет
2.6
Барлық а\о жаңа контейнерлік алаңдарды ұйымдастыру (439 КА)
Қабылдау және өткізу актісі
2025
2026
2027
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері, мамандандырылған компания
87 800 000
Жергілікті бюджет
2.7
Құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды сақтауға арналған алаңдарды анықтау
Аудан әкімдігіне ақпарат
2024-2025
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері
-
Жергілікті бюджет
3-міндет. Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту
3.1
Ауданда коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу нысандарын құруға мүмкіндіктер мен қызығушылықтарды айқындау бойынша жергілікті бизнес-қауымдастық өкілдерімен ЖАО өзара байланысуы,
Аудан әкімдігіне ақпарат
2024-2025
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері
-
Талап етілмейді
3.2
Батыс Қазақстан облысындағы қалдықтарды қалпына келтірумен айналысатын мамандандырылған кәсіпорындармен қалдықтарды шығару, кәдеге жарату немесе қайта өңдеу жөнінде келісім-шартқа отыру арқылы өзара байланысу.
Аудан әкімдігіне ақпарат
2024-2025
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері
-
Талап етілмейді
3.3
ІКҚ мен құрылыс қалдықтарына арналған ұсатқышты сатып алу
Қабылдау және өткізу актісі
2028
Аудан әкімдігі
10 000 000
Жергілікті бюджет
4-міндет. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету. ТҚҚ апатты үйінділерін жою
4.1
Экологиялық, құрылыстық және санитарлық талаптарға жауап беретін ТҚҚ полигондарының құрылысы. Бәйтерек ауданының аумағындағы Орал қ полигоны
Пайдалануға енгізу актісі
2024-2026
Орал қаласының әкімдігі, аудан әкімдігі
101 800 000
Республикалық бюджет,
Жергілікті бюджет
4.2
Шалғай орналасқан ауылдық округтер үшін қоқыс тиеу пункттерін құру
Жер учаскесін бөлу
2027-2028
Ауылдық а-о
10 000 000
Жергілікті бюджет бюджет
4.3
Кезеңдік рекультивациялау және ауылдық үйінділердің жерлерін қалпына келтіру
Қабылдау комиссиясының актісі
2027-2028
Ауылдық а-о
Рекультивациялау жоспары әзірленгеннен кейін қаржысы есептеледі.
Жергілікті бюджет
4.4
Үйінділерді жою және рекультивациялау
Орындалған жұмыс актісі
2024-2025
Аудан әкімдігі
Рекультивациялау жоспары әзірленгеннен кейін қаржысы есептеледі.
Жергілікті бюджет
5-міндет. Апатты үйінділерді жою
5.1
Үйінділерді жою және орнын қалпына келтіру
Орындалған жұмыстардың актісі
2024-2025
Аудан әкімдігі
Сомасы нақтылануда
Жергілікті бюджет
6-міндет. Тұрғындардың қалдықтарды басқару бойынша, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласындағы қызығушылықтары мен мәдени деңгейін жоғарылату.
6.1
Коммуналдық қалдықтармен экологиялық қауіпсіз жұмыс істеуде тұрғындардың хабардарлығын жоғарылату бойынша ҮЕҰ арасынан мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс алуға конкурс жүргізу
ҮЕҰ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы келісім-шарт
2024
2026
Аудан әкімдігі
1 500 000
1 500 000
Жергілікті бюджет
6.2
ТҚҚ басқару бойынша тұрғындардың хабардарлығын жне экологиялық мәдениетін жоғарылату: ақпараттық кампаниялар, ақпараттық материалдар мен видеороликтер әзірлеу, тұрғындармен кездесу жүргізу, сенбіліктер, мектеп оқушылары арасындағы еріктілік клубтарды құру, жергілікті БАҚ жарияланымдар және т.б.
Орындалған жұмыстардың актісі
2024-2025
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері ҮЕҰ
-
Жергілікті бюджет , мемтапсырыс шеңберінде ҮЕҰ бөлінген бюджет
6.3
Тұрғындардағы киім, зат, тұрмыстық техника, батареяны мамандандырылған кәсіпорындардың қабылдауы, оқу білімдері арасында макулатураны жаппай жинау үшін конкурстар, акциялар жүргізу
Есептілік
Тоқсанда 1 рет
Аудан әкімдігі, а\о әкімдіктері
-
Жергілікті бюджет

2024-2028
Акимат района, акиматы с/о
-
Частные инвестиции
2.4
Организация раздельного сбора органических коммунальных отходов и их восстановления, в том числе путем компостирования
Отчет
2024-2025
Акимат района, акиматы с/о, НПО
-
В рамках государственного социального заказа
2.5
Приведение в соответствие контейнерных площадок в селах Переметное, Калининской, Мичурин (61 КП)
Акт приема-передачи
2025
Акимат района, акиматы с/о специализированная компания
12 200 000
Местный бюджет
2.6
Организация новых конетйнерных площадок во всех с/о (439 КП)
Акт приема-передачи
2026
Акимат района, акиматы с/о специализированная компания
87 800 000
Местный бюджет
2.7
Определение площадок для складирования строительных и крупногабаритных отходов
Информация в акимат района
2024-2025
Акимат района акиматы с/о
-
Местный бюджет
Задача 3. Совершенствование системы переработки и утилизации коммунальных отходов
3.1
Взаимодействие МИО с представителями местного бизнес сообщества по выявлению возможностей и заинтересованности в создании объектов переработки коммунальных отходов района.
Информация в акимат района
2024-2025
Акимат района, акиматы с/о
-
Не требуется
3.2
Взаимодействие со специализированными предприятиями по восстановлению отходов, которые находятся в Западно-Казахстанской области, заключение с ними договоров на вывоз, утилизацию или переработку отходов.
Информация в акимат района
2024-2025
Акимат района, акиматы с/о
-
Не требуется
3.3
Закуп дробилки для КГО и строительных отходов
Акт приема-передачи
2028
Акимат района,
10 000 000
Местный бюджет
Задача 4. Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов. Ликвидация стихийных свалок ТБО
4.1
Строительство полигона ТБО, отвечающего экологическим, строительным и санитарным требованиям. Полигон г.Уральска на территории района Бәйтерек
Акт-ввода в эксплуатацию
2024-2026
Акимат г.Уральск, акимат района
-
Республиканский бюджет, Местный бюджет г.Уральск
4.2
Создание мусороперегрузочных пунктов для отдаленных сельских округов
Выделение земельного участка
2027-2028
Акиматы с/о
10 000 000
Местный бюджет
4.3
Поэтапная рекультивация и восстановление земель сельских свалок
Акт приемочной комиссии
2027-2028
Акиматы с/о
Сумма будет рассчитана после разработки плана рекультивации
Местный бюджет
4.4
Ликвидация и рекультивация свалок
Акт выполненных работ
2024-2025
Акимат района
Сумма будет рассчитана после выявления свалок
Местный бюджет
Задача 5. Утилизация опасных отходов
5.1
Ликвидация и восстановления мест
Акт выполненных работ
2024-2025
Акимат района
Уточнение суммы
Местный бюджет
Задача 6. Повышение уровня культуры и заинтересованности населения по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов
6.1
Проведение конкурса на получение государственного социального заказа среди НПО по повышению осведомленности населения экологически безопасному обращению с коммунальными отходами
Договор о государственном социальном заказе с НПО
2024 2026
Акимат района
1 500 000 1 500 000
Местный бюджет
6.2
Повышение экологической культуры и осведомленности населения по управлению ТБО: информационные кампании, разработка информационных материалов, видеоролики, проведение встреч с населением, субботников, создание волонтерских клубов среди школьников, публикации в местных СМИ, и др.
Акт выполненных работ
2024-2025
Акимат района, акиматы с/о, НПО
-
Местный бюджет, бюджет, выделенный НПО в рамках госзаказа
6.3
Проведение акций, конкурсов, массового сбора макулатуры среди учебных заведений, приема специализированными предприятиями одежды, вещей, бытовой техники, батареек от населения
Отчет
1 раз в квартал
Акимат района, акиматы с/о
-
Местный бюджет