"Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 123 шешімі
Жоғарғы Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 19 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесіндегі "бірыңғай терезе" тетіктерін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының ХІІ бөлімінің 1.3-тармағына сәйкес және Жоғарғы Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 4 ақпандағы № 4 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесіндегі "бірыңғай терезе" тетіктерін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі 2015 жылға арналған егжей-тегжейлі жоспардың 1.3.4-тармақшасын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссияның Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссияның
Алқа төрағасы
В. Христенко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 123 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау ӘДІСТЕМЕСІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Әдістеме Жоғарғы Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 19 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесіндегі "бірыңғай терезе" тетіктерін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары ХІІ бөлімінің 1.3-тармағына) және Жоғарғы Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 4 ақпандағы № 4 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесіндегі "бірыңғай терезе" тетіктерін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі 2015 жылға арналған егжей-тегжейлі жоспардың (бұдан әрі – егжей-тегжейлі жоспар) 1.3.4-тармақшасына сәйкес "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау мақсатында әзірленген және жөніндегі іс-шаралар жоспарының ХІІ бөлімінің 1.4-тармағында және егжей-тегжейлі жоспардың 1.4-тармағында көзделген "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізу тәртібін айқындайды.
Осы Әдістеме Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) осындай талдау жүргізу кезінде әдістемелік ұсынымдар ретінде пайдалануына арналған.

О Методике оценки состояния развития национальных механизмов "единого окна"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 года № 123
В соответствии с пунктом 1.3 раздела XII плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 19, и в целях реализации подпункта 1.3.4 детализированного плана на 2015 год по выполнению плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 4 февраля 2015 г. № 4, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна».
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         В. Христенко
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 сентября 2015 г. № 123
МЕТОДИКА
оценки состояния развития национальных механизмов
«единого окна»
I. Общие положения
1. Настоящая Методика разработана в соответствии с пунктом 1.3 раздела XII плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 19 (далее – план мероприятий), и подпунктом 1.3.4 детализированного плана на 2015 год по выполнению плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 4 февраля 2015 г. № 4 (далее – детализированный план), в целях оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна» и определяет порядок проведения анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна», предусмотренного пунктом 1.4 раздела XII плана мероприятий и пунктом 1.4 детализированного плана.
Настоящая Методика предназначена для применения Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) и государствами – членами Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) в качестве методических рекомендаций при проведении такого анализа.

2. Осы Әдістеме Біріккен Ұлттар Ұйымының ұйымдары мен мамандандырылған мекемелерінің "бірыңғай терезе" тетігін құру жөніндегі ұсынымдары мен нұсқаулықтарының, Дүниежүзілік кеден ұйымының шығару уақытын зерттеу жөніндегі нұсқаулығының, Дүниежүзілік кеден ұйымының "Бірыңғай терезе" ортасын қалай жасауға болады" деген компендиумының, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің заңнамасын салыстырмалы түрде талдау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың, Комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесінің       (бұдан әрі – Жалпы процестер жөніндегі әдістеме) ережелеріне негізделеді.
Осы Әдістемеде:
Комиссия жүргізген "Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін іске асыру туралы" тақырыптық зерттеудің нәтижелері;
егжей-тегжейлі жоспардың 1.2-тармағына сәйкес дайындалған мүше мемлекеттерде сыртқы экономикалық қызметке байланысты мемлекеттік рәсімдер мен бизнес-процестерді (бұдан әрі – бизнес-процестер) модельдеу мен талдау тәсілдері туралы есеп;
халықаралық семинарлар, конференциялар және халықаралық сарапшылармен консультациялар барысында алынған тәжірибе мен білім ескерілген.
Егжей-тегжейлі жоспардың 1.4.4-тармағында көзделген сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарда қамтылған мәліметтерді үндестіру және азайту жөніндегі мүмкіндіктерді талдау егжей-тегжейлі жоспардың 3-бөліміне сәйкес әзірленетін әдістеменің негізінде жүргізіледі.
II. Анықтамалар
3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"актілер" – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер және мүше мемлекеттердің сыртқы экономикалық қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілері;
"бизнес-процестерді талдау" – мүдделі тұлғалар, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары және (немесе) уәкілетті ұйымдары жасайтын процестерді сәйкестендіру, бағалау және кейіннен оңтайландыру мақсатында олар туралы деректерді жүйелендірілген түрде жинау;
"уақыт және қаржы шығындарының графиктері" – бизнес-процестердің оларды аяқтау үшін қажетті уақыт және қаржы шығындарымен өзара байланысын сипаттайтын графиктер;
"прецеденттер диаграммасы" – негізгі бизнес-процестерді және оларға қатысатын субъектілерді көрсететін диаграмма;
"мүдделі тұлғалар" – мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым, сондай-ақ мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға;
"бизнес-процестің карточкасы" – іс-қимылдар схемасында көрсетілген бизнес-процестің егжей-тегжейлі мәтіндік сипаттамасы;
"тауарлардың орнын ауыстыру бағыттары" – тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу, тауарларды осындай аумақтан әкету және тауарларды Одақтың кедендік аумағы арқылы транзиттеу;
"іс-қимылдар схемасы" – мүдделі тұлғалар, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары және (немесе) уәкілетті ұйымдары бизнес-процесте орындайтын іс-қимылдардың прецеденттер диаграммасында келтірілген графикалық сипаты;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің элементтері" – мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары, уәкілетті ұйымдары мен сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасындағы өзара іс-қимыл тетігінің жиынтығында "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін құрайтын құрамдас бөліктері.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге ұғымдар іс-шаралар жоспарында айқындалған мағынада түсініледі.
III. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдаудың мақсаты мен міндеттері

2. Настоящая Методика основывается на положениях рекомендаций и руководств организаций и специализированных учреждений Организации Объединенных Наций по созданию механизма «единого окна», Руководства Всемирной таможенной организации по исследованию времени выпуска, Компендиума Всемирной таможенной организации «Как построить среду «единого окна», Методических рекомендаций по сравнительному анализу законодательства государств – участников Содружества Независимых Государств, Методики анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 (далее – Методика по общим процессам).
В настоящей Методике учтены:
результаты проведенного Комиссией тематического исследования «О реализации механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности»;
отчет о подходах к моделированию и анализу государственных процедур и бизнес-процессов, связанных с внешнеэкономической деятельностью в государствах-членах (далее – бизнес-процессы), подготовленный в соответствии с пунктом 1.2 детализированного плана;
опыт и знания, полученные в ходе международных семинаров, конференций и консультаций с международными экспертами.
Анализ возможностей по гармонизации и минимизации сведений, содержащихся в документах, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, предусмотренный подпунктом 1.4.4 детализированного плана, проводится на основании методики, разрабатываемой в соответствии с разделом 3 детализированного плана.
II. Определения
3. Для целей настоящей Методики используются понятия, которые означают следующее:
«акты» – международные договоры и акты, составляющие право Союза, и нормативные правовые акты государств-членов в области внешнеэкономической деятельности;
«анализ бизнес-процессов» – систематизированный сбор данных о процессах, совершаемых заинтересованными лицами, государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов, с целью их идентификации, оценки и последующей оптимизации;
«графики временных и финансовых затрат» – графики, описывающие взаимосвязь бизнес-процессов с временными и финансовыми затратами, необходимыми для их завершения;
«диаграмма прецедентов» – диаграмма, отображающая основные бизнес-процессы и участвующих в них субъектов;
«заинтересованные лица» – юридическое лицо, организация, не являющаяся юридическим лицом, созданные в соответствии с законодательством государства-члена, а также физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством государства-члена;
«карточка бизнес-процесса» – подробное текстовое описание бизнес-процесса, указанного в схеме действий;
«направления перемещения товаров» – ввоз товаров на таможенную территорию Союза, вывоз товаров с такой территории и транзит товаров по таможенной территории Союза;
«схема действий» – графическое описание действий, выполняемых заинтересованными лицами, государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов в бизнес-процессе, приведенное в диаграмме прецедентов;
«элементы национального механизма «единого окна» – составные части механизма взаимодействия между государственными органами, уполномоченными организациями и участниками внешнеэкономической деятельности государств-членов, которые в совокупности образуют национальный механизм «единого окна».
Иные понятия, используемые в настоящей Методике, понимаются в значениях, определенных планом мероприятий.
III. Цели и задачи анализа состояния развития национальных
механизмов «единого окна»

4. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізудің мақсаттары мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың жай-күйін бағалау және әр мүше мемлекет бойынша сыртқы экономикалық қызметті реттеу, бизнес-процестерді оңтайландыру жүйесінде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін одан әрі дамыту жөніндегі ұсынымдарды қамтитын қорытынды дайындау, сондай-ақ "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін жақындастырудың басым бағыттарын айқындау болып табылады.
5. Жүргізілетін талдау шеңберінде мынадай міндеттер шешіледі:
а) мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ұйымдық-құқықтық негізін талдау (бұдан әрі – ұйымдық-құқықтық негізді талдау), ол мынаны қамтиды:
Жоғарғы Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 29 мамырдағы № 68 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін дамытудың негізгі бағыттарын (бұдан әрі – Негізгі бағыттар) және іс-шаралар жоспарын іске асыруды қамтамасыз ететін құрылған институционалдық негізді талдау;
"бірыңғай терезе" тетігін енгізу және дамыту мәселелерін реттейтін актілерді талдау;
мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің қамту салаларын талдау;
"бірыңғай терезе" тетігін дамытуға кедергі болатын тосқауылдар мен құқықтық олқылықтарды анықтау тұрғысынан сыртқы экономикалық қызмет саласындағы мемлекеттік реттеу салалары бойынша актілерді талдау;
мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" тетігін іске асырудың құқықта қолдануға болатын практикасын зерттеу;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін құруға бағытталған ұлттық жобалардың нысаналы көрсеткіштерін айқындау;
б) мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың технологиялық негізін талдау (бұдан әрі – технологиялық негізді талдау), ол мынаны қамтиды:
экспорттық, импорттық және транзиттік басым операциялардың (бұдан әрі – басым операциялар) тізбесін айқындау;
басым операциялар тізбесіне сәйкес қазіргі бизнес-процестерді талдау, олардың автоматтандырылу дәрежесі мен деңгейін айқындау;
қағаз жеткізгіштегі құжаттардан электронды құжаттарға көшу кезіндегі "осал тұстарды" айқындау;
в) мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізін талдау (бұдан әрі – ақпараттық-техникалық негізді талдау), ол мынаны қамтиды:
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің жекелеген элементтерін дамытудың жай-күйін талдау (экспресс-талдау);
"бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін дамыту бойынша мүше мемлекеттердің ұлттық бағдарламаларын зерделеу;
мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құру үшін техникалық мүмкіндіктер мен құқықтық негіздерді айқындау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің шеңберінде міндетті төлемдерді электронды түрде төлеу практикасы мен осындай қызмет көрсетуді ұсыну мүмкіндігін талдау;
мүдделі тұлғалардың мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасауы кезінде электрондық үкімет, ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл, электрондық құжат айналымы жүйелерін дамытудың жай-күйін талдау;
г) мүше мемлекеттердегі "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің күшті және әлсіз жақтарын, осы тетіктерді дамыту мүмкіндіктері мен перспективаларын талдау, ол мынаны қамтиды:
Негізгі бағыттарды іске асыру кезінде мүше мемлекеттерде реттеу қажет мәселелерді анықтау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамыту мақсатында әлеуетті күшейтуді және ұйымдық-құқықтық, технологиялық және ақпараттық-техникалық көмек көрсетуді талап ететін басым салаларды айқындау;
д) "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін одан әрі дамытуға, бизнес-процестерді оңтайландыруға, сондай-ақ "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін жақындастырудың басым бағыттарын айқындауға бағытталған ұсыныстар мен ұсынымдарды дайындау.
IV. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау объектілері

4. Целями проведения анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» являются оценка состояния развития национального механизма «единого окна» в государствах-членах и подготовка заключения по каждому государству-члену, содержащего рекомендации по дальнейшему развитию национального механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, оптимизации бизнес-процессов, а также определение приоритетных направлений сближения национальных механизмов «единого окна».
5. В рамках проводимого анализа решаются следующие задачи:
а) анализ организационно-правовой основы развития национального механизма «единого окна» в государствах-членах (далее – анализ организационно-правовой основы), включающий в себя:
анализ созданной институциональной основы, обеспечивающей реализацию Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2014 г. № 68 (далее – Основные направления), и плана мероприятий;
анализ актов, регулирующих вопросы внедрения и развития механизма «единого окна»;
анализ сферы охвата национальных механизмов «единого окна» в государствах-членах;
анализ актов по сферам государственного регулирования в области внешнеэкономической деятельности на предмет выявления барьеров и правовых пробелов, препятствующих развитию механизма «единого окна»;
исследование правоприменительной практики реализации механизма «единого окна» в государствах-членах;
определение целевых показателей национальных проектов, направленных на создание национальных механизмов «единого окна»;
б) анализ технологической основы развития национального механизма «единого окна» в государствах-членах (далее – анализ технологической основы), включающий в себя:
определение перечня приоритетных экспортных, импортных и транзитных операций (далее – приоритетные операции);
анализ существующих бизнес-процессов в соответствии с перечнем приоритетных операций, определение степени и уровня их автоматизации;
определение «узких мест» при переходе от документов на бумажном носителе к электронным документам;
в) анализ информационно-технической основы внедрения и развития национального механизма «единого окна» в государствах-членах (далее – анализ информационно-технической основы), включающий в себя:
анализ состояния развития отдельных элементов национального механизма «единого окна» (экспресс-анализ);
изучение национальных программ государств-членов по развитию локальных механизмов «единого окна»;
определение технических возможностей и правовых оснований для создания в государствах-членах портала национального механизма «единого окна»;
анализ практики уплаты обязательных платежей в электронном виде и возможности предоставления такой услуги в рамках национального механизма «единого окна»;
анализ состояния развития систем электронного правительства, межведомственного информационного взаимодействия, электронного документооборота при взаимодействии заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов;
г) анализ сильных и слабых сторон национальных механизмов «единого окна» в государствах-членах, возможностей и перспектив развития этих механизмов, включающий в себя:
выявление вопросов, которые необходимо урегулировать в государствах-членах при реализации Основных направлений;
определение приоритетных областей, требующих усиления потенциала и оказания организационно-правовой, технологической и информационно-технической помощи в целях развития национальных механизмов «единого окна»;
д) подготовка предложений и рекомендаций, направленных на дальнейшее развитие национальных механизмов «единого окна», оптимизацию бизнес-процессов, а также определение приоритетных направлений сближения национальных механизмов «единого окна».
IV. Объекты анализа состояния развития национальных механизмов
«единого окна»

6. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізу кезінде мынадай объектілер қаралады:
а) "бірыңғай терезе" тетігін енгізу мен дамытуды, соның ішінде Негізгі бағыттар мен іс-шаралар жоспарын іске асыруды қамтамасыз ететін институционалдық негіз;
б) "бірыңғай терезе" тетігін енгізу мен дамыту мәселелерін реттейтін актілер;
в) сот және әкімшілік шешімдер;
г) мүше мемлекеттердегі "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерінің қамту саласы;
д) "бірыңғай терезе" тетігін дамытуға кедергі болатын тосқауылдар мен құқықтық олқылықтарды анықтау тұрғысынан сыртқы экономикалық қызмет саласындағы мемлекеттік реттеу салалары бойынша актілер;
е) мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" тетігін іске асырудың құқықта қолдану практикасы;
ж) "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін құруға бағытталған ұлттық жобалардың нысаналы көрсеткіштері;
з) оларды белгілейтін актілерді қоса алғанда, басым операциялар шеңберіндегі бизнес-процестер;
и) "бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін дамыту бойынша мүше мемлекеттердің ұлттық бағдарламалары;
к) мүше мемлекеттерде құрудың техникалық мүмкіндіктері мен құқықтық негіздерін айқындау бөлігінде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы;
л) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігі шеңберінде міндетті төлемдерді электронды түрде төлеу практикасы және осындай қызмет көрсетуді ұсыну мүмкіндігі;
м) мүдделі тұлғалардың мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасауы кезінде электрондық үкімет, ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл, электрондық құжат айналымы жүйелері.
7. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
а) ұйымдық-құқықтық негізді талдау;
б) технологиялық негізді талдау;
в) ақпараттық-техникалық негізді талдау.
8. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау мүше мемлекеттерден түскен қорытынды есептердің негізінде осы Әдістеменің 2-тармағында көрсетілген Біріккен Ұлттар Ұйымының ұсынымдары мен нұсқаулықтарына және Дүниежүзілік кеден ұйымының нұсқаулығына сәйкес жүзеге асырылады.
V. Зерттелетін қызметтің реттеу салалары мен түрлері
9. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау мынаны қамтиды:
а) мемлекеттік реттеудің сыртқы экономикалық қызметті қозғайтын салалары: кедендік, валюталық, салықтық, кеден-тарифтік, тарифтік емес, техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану, қаржы (банк, сақтандыру) қызметтерін көрсетуді реттеу, көлік және тасымал, зияткерлік меншік және т.б.;
б) қызмет түрлері: сыртқы сауда, көліктік және логистикалық қызмет көрсетуді, қаржы (банк, сақтандыру) қызметтерін көрсетуді ұсыну, кеден ісі.
VI. Ақпарат көздері

6. При проведении анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» рассматриваются следующие объекты:
а) институциональная основа, обеспечивающая внедрение и развитие механизма «единого окна», в том числе реализацию Основных направлений и плана мероприятий;
б) акты, регулирующие вопросы внедрения и развития механизма «единого окна»;
в) судебные и административные решения;
г) сфера охвата национальных механизмов «единого окна» в государствах-членах;
д) акты по сферам государственного регулирования в области внешнеэкономической деятельности на предмет выявления барьеров и правовых пробелов, препятствующих развитию механизма «единого окна»;
е) правоприменительная практика реализации механизма «единого окна» в государствах-членах;
ж) целевые показатели национальных проектов, направленных на создание национальных механизмов «единого окна»;
з) бизнес-процессы в рамках приоритетных операций, включая акты, их устанавливающие;
и) национальные программы государств-членов по развитию локальных механизмов «единого окна»;
к) портал национального механизма «единого окна» в части определения технической возможности и правовых оснований его создания в государствах-членах;
л) практика уплаты обязательных платежей в электронном виде и возможность предоставления такой услуги в рамках национального механизма «единого окна»;
м) системы электронного правительства, межведомственного информационного взаимодействия, электронного документооборота при взаимодействии заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов.
7. Анализ состояния развития национальных механизмов «единого окна» проводится по следующим направлениям:
а) анализ организационно-правовой основы;
б) анализ технологической основы;
в) анализ информационно-технической основы.
8. Оценка состояния развития национальных механизмов «единого окна» осуществляется в соответствии с указанными в пункте 2 настоящей Методики рекомендациями и руководствами Организации Объединенных Наций и руководством Всемирной таможенной организации на основании поступивших от государств-членов итоговых отчетов.
V. Сферы регулирования и виды исследуемой деятельности
9. Анализ состояния развития национальных механизмов «единого окна» охватывает:
а) сферы государственного регулирования, затрагивающие внешнеэкономическую деятельность: таможенное, валютное, налоговое, таможенно-тарифное, нетарифное, техническое регулирование, применение санитарных, ветеринарно-санитарных, карантинных фитосанитарных мер, регулирование финансовых услуг (банковских, страховых), транспорт и перевозки, интеллектуальная собственность и др.;
б) виды деятельности: внешнеторговая, предоставление транспортных и логистических услуг, финансовых услуг (банковских, страховых), таможенное дело.
VI. Источники информации

10. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізу кезінде мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
а) бастапқы: актілер, соның ішінде жарлықтар, ұлттық (мемлекеттік) бағдарламалар, қаулылар, іс-шаралар жоспарлары ("жол карталары") және т.б.;
б) қайталама: мүше мемлекеттердің заңнамасына түсініктемелер, регламенттер, хаттар, нұсқаулықтар, өкімдер, ведомстволық бұйрықтар, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының және (немесе) уәкілетті ұйымдарының сыртқы экономикалық қызмет саласындағы есептері, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының тапсырысы бойынша орындалған тәуелсіз сарапшылардың есептері (мысалы, "Беларусьте саудадағы реттеушілік және рәсімдік тосқауылдар", "Қазақстанда саудадағы реттеушілік және рәсімдік тосқауылдар", "Ресей Федерациясының заңнама жүйесінің сыртқы сауда үшін "бірыңғай терезе" қағидатын енгізуге әзірлігін зерттеу"), сот және әкімшілік шешімдер, талдамалық материалдар және т.б.
11. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізу кезінде мүше мемлекеттердің заңнамасына шолу жөніндегі мақалалар, әртүрлі конференциялар мен семинарлардың есептері мен ұсынымдары, халықаралық түсініктемелер және басқа ашық ақпарат көздері де қосымша ақпарат көздері ретінде пайдаланылады.
VII. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізуді ұйымдастыру жөніндегі ұсынымдар
12. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдауды мүше мемлекеттер мен Комиссия осы Әдістемеге сәйкес және іс-шаралар жоспарының ХІІ бөлімінің 1.4-тармағында белгіленген мерзімдерде жүргізеді.
Ресурстарды оңтайлы орналастыру және белгіленген мерзімдерді сақтау мақсатында ұйымдық-құқықтық негізді талдау, технологиялық негізді талдау және ақпараттық-техникалық негізді талдау қатар жүргізілуі мүмкін.
13. Мүше мемлекеттер "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізуді ұйымдастыру үшін жауапты мемлекеттік органды айқындайды (жұмыс тобын құрады) (бұдан әрі – мүше мемлекеттің жауапты органы).
14. Мүше мемлекеттің жауапты органы "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдарды, уәкілетті ұйымдарды және бизнес-қоғамдастық өкілдерін (бұдан әрі – талдауға қатысушылар) айқындайды.
Бұл ретте талдауға қатысушылардың құрамын іс-шаралар жоспарын іске асыруды қамтамасыз ететін тетіктің іс-шаралар жоспарының ХІІ бөлімінің 6.1-тармағында көзделген ұйымдық құрылымын негізге ала отырып, тақырыптық блоктар бойынша ("электронды кеден", "ақы төлеу, төлемдер және электронды коммерция", "рұқсат беру құжаттары", "көлік және логистика", "ақпараттық технологиялар") (бұдан әрі – тақырыптық блоктар) қалыптастырған жөн.

10. При проведении анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» используются следующие источники информации:
а) первичные: акты, в том числе указы, национальные (государственные) программы, постановления, планы мероприятий («дорожные карты») и др.;
б) вторичные: комментарии к законодательству государств-членов, регламенты, письма, инструкции, распоряжения, ведомственные приказы, отчеты государственных органов и (или) уполномоченных организаций государств-членов в области внешнеэкономической деятельности, отчеты независимых экспертов, выполненные по заказу государственных органов государств-членов (например, «Регулятивные и процедурные барьеры в торговле в Беларуси», «Регулятивные и процедурные барьеры в торговле в Казахстане», «Исследование готовности законодательной системы Российской Федерации к внедрению принципа «единого окна» для внешней торговли»), судебные и административные решения, аналитические материалы и др.
11. При проведении анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» в качестве дополнительных источников информации также используются статьи по обзору законодательства государств-членов, отчеты и рекомендации различных конференций и семинаров, международные комментарии и другие открытые источники информации.
VII. Рекомендации по организации проведения анализа
состояния развития национальных механизмов «единого окна»
12. Анализ состояния развития национальных механизмов «единого окна» проводится государствами-членами и Комиссией в соответствии с настоящей Методикой и в сроки, установленные пунктом 1.4 раздела XII плана мероприятий.
В целях оптимального распределения ресурсов и соблюдения установленных сроков анализ организационно-правовой основы, анализ технологической основы и анализ информационно-технической основы могут проводиться параллельно.
13. Государства-члены определяют ответственный за организацию проведения анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» государственный орган (создают рабочую группу) (далее – ответственный орган государства-члена).
14. Ответственный орган государства-члена определяет государственные органы, уполномоченные организации и представителей бизнес-сообщества государства-члена, участвующие в проведении анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» (далее – участники анализа).
При этом состав участников анализа целесообразно формировать по тематическим блокам («электронная таможня», «оплата, платежи и электронная коммерция», «разрешительные документы», «транспорт и логистика», «информационные технологии») исходя из организационной структуры механизма, обеспечивающего реализацию плана мероприятий, предусмотренной пунктом 6.1 раздела XII плана мероприятий (далее – тематические блоки).

15. Мүше мемлекеттің жауапты органы не талдауға қатысушылар "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізуге ғылыми-зерттеу және білім беру мекемелерін, тәуелсіз сарапшыларды, соның ішінде бизнес-талдаушыларды, консалтингтік компаниялардың өкілдерін және басқа да сарапшыларды тартуға құқылы.
16. Мүше мемлекеттің жауапты органы талдауға қатысушыларға өздерінің құзыреті шегінде және тақырыптық блоктар бойынша бөлінуіне қарай "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін осы Әдістемені жібереді.
17. Талдауға қатысушылар өздерінің құзыреті шегінде "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдауды осы Әдістеменің 5-тармағы "а" тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарында, "б" тармақшасында және "в" тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарында көзделген міндеттерді шешу бөлігінде жүргізеді және нәтижелерді мүше мемлекеттің жауапты органына жібереді.
18. Мүше мемлекеттің жауапты органы:
а) осы Әдістеменің 5-тармағы "а" тармақшасының екінші, үшінші, төртінші және жетінші абзацтарында және "в" тармақшасының екінші, үшінші және алтыншы абзацтарында көзделген міндеттерді шешу бөлігінде "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізеді;
б) талдауға қатысушылар ұсынған есептерді олардың толықтығы мен жеткілікті болуы, ақпаратты қайталаудың болмауы тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады және қажет болған жағдайда бұл есептерді қосымша пысықтау үшін талдауға қатысушыларға қайтарады;
в) осы Әдістеменің ХІІ бөлімінде көзделген тәртіппен "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау нәтижелері бойынша қорытынды есепті қалыптастырады;
г) талдауға қатысушылар, соның ішінде мүше мемлекеттің бизнес-қоғамдастығының өкілдері толтырған құжаттармен (сауалнама парақтары, кестелер және т.б.) қоса "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау нәтижелері туралы қорытынды есепті Комиссияға жібереді.
19. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдауды Комиссияның Алқа Төрағасының бұйрығына сәйкес айқындалатын Комиссияның құрылымдық бөлімшелері осы бөлімшелердің қызмет бағыттары бойынша мүше мемлекеттер ұсынған "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау нәтижелері туралы қорытынды есептің негізінде жүргізеді.
20. Комиссияның құрылымдық бөлімшелері:
а) мүше мемлекеттер ұсынған "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау нәтижелері бойынша қорытынды есептерді жинауды және қорытуды жүзеге асырады;
б) осы Әдістеменің 5-тармағының "г" тармақшасында көзделген міндеттерді шешу бөлігінде "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізеді;
в) әр мүше мемлекет бойынша "бірыңғай терезе" тетігін одан әрі дамыту, бизнес-процестерді оңтайландыру, сондай-ақ "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін жақындастырудың басым бағыттарын айқындау жөніндегі ұсынымдарды қамтитын қорытынды әзірлейді.
VIII. Зерттеудің әдістері мен тәсілдері

15. Ответственный орган государства-члена либо участники анализа вправе привлекать к проведению анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» научно-исследовательские и образовательные учреждения, независимых экспертов, в том числе бизнес-аналитиков, представителей консалтинговых компаний и других экспертов.
16. Ответственный орган государства-члена направляет участникам анализа настоящую Методику для проведения работ по анализу состояния развития национальных механизмов «единого окна» в пределах их компетенции и в зависимости от распределения по тематическим блокам.
17. Участники анализа проводят анализ состояния развития национальных механизмов «единого окна» в пределах своей компетенции в части решения задач, предусмотренных абзацами пятым и шестым подпункта «а», подпунктом «б» и абзацами четвертым и пятым подпункта «в» пункта 5 настоящей Методики, и направляют результаты в ответственный орган государства-члена.
18. Ответственный орган государства-члена:
а) проводит анализ состояния развития национальных механизмов «единого окна» в части решения задач, предусмотренных абзацами вторым, третьим, четвертым и седьмым подпункта «а» и абзацами вторым, третьим и шестым подпункта «в» пункта 5 настоящей Методики;
б) осуществляет проверку отчетов, представленных участниками анализа, на предмет их полноты и достаточности, исключения дублирования информации и при необходимости возвращает данные отчеты участникам анализа для дополнительной проработки;
в) формирует итоговый отчет по результатам анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» в порядке, предусмотренном разделом XII настоящей Методики;
г) направляет в Комиссию итоговый отчет о результатах анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» с приложением документов (опросных листов, таблиц и др.), заполненных участниками анализа, в том числе представителями бизнес-сообщества государства-члена.
19. Анализ состояния развития национальных механизмов «единого окна» проводится структурными подразделениями Комиссии, определяемыми в соответствии с приказом Председателя Коллегии Комиссии, по направлениям деятельности данных подразделений, на основании итоговых отчетов по результатам анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна», представленных государствами-членами.
20. Структурные подразделения Комиссии:
а) осуществляют сбор и обобщение итоговых отчетов по результатам анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна», представленных государствами-членами;
б) проводят оценку состояния развития национальных механизмов «единого окна» в части решения задачи, предусмотренной подпунктом «г» пункта 5 настоящей Методики;
в) разрабатывают заключение по каждому государству-члену, содержащее рекомендации по дальнейшему развитию механизма «единого окна», оптимизации бизнес-процессов, а также определению приоритетных направлений сближения национальных механизмов «единого окна».
VIII. Методы и способы исследования

21. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізу кезінде:
зерттеу әдістері (жүйелі талдау, құқықтық талдау, сарапшылық бағалау, модельдеу, "ақыл-ой шабуылы", аналогия және салыстыру, сауал (сұрақ-жауап әдісі) және т.б.);
зерттеу тәсілдері (әңгімелесу, сауалнама өткізу, сұхбат алу, сауалнама парақтарын, карточкалар толтыру, графиктер мен диаграммалар құру, консультациялар, әңгімелесулер және т.б. өткізу) қолданылуы мүмкін.
22. Талдау объектілерін зерттеуде көмек болатын көрсеткіштер осы Әдістеменің тиісті бөлімдері мен қосымшаларында көзделген.
IX. Ұйымдық-құқықтық негізге талдау жүргізу тәртібі
23. Ұйымдық-құқықтық негізді талдау мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
а) Негізгі бағыттарды іске асыруды қамтамасыз ететін институционалдық негізді айқындау;
б) мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін енгізу мен дамыту үшін құқықтық базаның әзірлігін бағалау;
в) мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құрудың құқықтық негіздерін айқындау;
г) мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін енгізу мен дамытуды қиындататын құқықтық олқылықтарды анықтау;
д) мүдделі тұлғалардың мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасауы кезінде экспорттық, импорттық және транзиттік операцияларды жасау, ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл барысында туындайтын, сондай-ақ электронды коммерцияға кедергі болатын тосқауылдарды анықтау;
е) анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу.
24. Жүргізілетін зерттеу шеңберінде актілер, соның ішінде мынадай мәселелерді реттейтін актілер талданады:
а) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу және дамыту;
б) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігі порталын құру;
в) экспорттық, импорттық және транзиттік операцияларды жасау тәртібі;
г) мүдделі тұлғалардың мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасауы кезіндегі электронды құжат айналымы (электронды құжаттарды беру, пайдалану, электронды цифрлық қолтаңбаны (электронды қолтаңбаны) қолдану, ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушыларды сәйкестендіру және аутентификаттау);
д) ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл;
е) электронды коммерцияны дамыту және қолдану, электронды шот-фактураларды (инвойстарды), келісімшарттарды және басқа да электронды құжаттарды пайдалану, жауапкершілік (мәміле жасаған тараптардың міндеттері мен жауапкершілігі, электронды құжаттарды сотта (төрелік және дауларды реттеу), тәуекелдерді сақтандыру кезінде және нотариаттық қызметте дәлелдеме ретінде тану;
ж) зияткерлік меншік (зияткерлік меншікке және дерекқорға құқықтар);
з) электронды құжаттарға ара-жігі ажыратылған қолжетімділікті ұйымдастыруды қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, электронды құжаттарды сенімгерлік сақтау, пайдалану, қайта жөнелту, архивтеу;
и) бәсекелестік.

21. При проведении анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» могут применяться:
методы исследования (системный анализ, правовой анализ, экспертные оценки, моделирование, «мозговой штурм», аналогия и сравнение, опрос (вопросно-ответный метод) и др.);
способы исследования (собеседование, анкетирование, интервьюирование, заполнение опросных листов, карточек, построение графиков и диаграмм, проведение консультаций, собеседований и др.).
22. Показатели, с помощью которых исследуются объекты анализа, предусмотрены в соответствующих разделах и приложениях к настоящей Методике.
IX. Порядок проведенияанализа организационно-правовой основы
23. Анализ организационно-правовой основы проводится в целях:
а) определения институциональной основы, обеспечивающей реализацию Основных направлений;
б) оценки готовности правовой базы для внедрения и развития национальных механизмов «единого окна» в государствах-членах;
в) определения правовых оснований создания портала национального механизма «единого окна» в государствах-членах;
г) выявления правовых пробелов, затрудняющих внедрение и развитие национальных механизмов «единого окна» в государствах-членах;
д) выявления барьеров, возникающих при взаимодействии заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов при совершении экспортных, импортных и транзитных операций, межведомственном информационном взаимодействии, а также препятствующих развитию электронной коммерции;
е) выработки предложений и рекомендаций по устранению выявленных правовых пробелов и барьеров.
24. В рамках проводимого исследования анализируются акты, в том числе регулирующие следующие вопросы:
а) внедрение и развитие национального механизма «единого окна»;
б) создание портала национального механизма «единого окна»;
в) порядок совершения экспортных, импортных и транзитных операций;
г) электронный документооборот при взаимодействии заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов (выдача, использование электронных документов, применение электронной цифровой подписи (электронной подписи), идентификация и аутентификация участников информационного взаимодействия);
д) межведомственное информационное взаимодействие;
е) развитие и применение электронной коммерции, использование электронных счетов-фактур (инвойсов), контрактов и других электронных документов, ответственность (обязательства и ответственность сторон, заключивших электронную сделку), признание электронных документов в качестве доказательств в суде (арбитраж и урегулирование споров), при страховании рисков и в нотариальной деятельности;
ж) интеллектуальная собственность (права на интеллектуальную собственность и базы данных);
з) доверенное хранение, использование, пересылка, архивирование электронных документов в рамках применения национального механизма «единого окна» при соблюдении требований по информационной безопасности, включая организацию разграниченного доступа к электронным документам;
и) конкуренция.

25. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың ұйымдық-құқықтық негізіне талдау жүргізу кезінде талдауға қатысушылар № 1 қосымшаға сәйкес сауалнама парақтарының нысандарын (бұдан әрі осы бөлімде – сауалнама парақтары) пайдаланады.
26. Ұйымдық-құқықтық негізді талдау мынадай кезеңдерді қамтиды:
а) сауалнама парақтарын толтыру үшін қажетті актілер тізбесін жасау;
б) таңдап алынған актілердің өзектілігін тексеру. Дәл әрі неғұрлым толық ақпарат алу үшін талдауға қатысушылар осы актілерге енгізілген өзгерістер туралы белгілердің болуын тексеруі және мәтінде сілтемелер жасалған актілерді зерделеуі қажет;
в) жиналған материалды сауалнама парақтарында қамтылған сұрақтар бойынша бөлу;
г) сауалнама парақтарын толтыру (актілерге сілтемелерді көрсете отырып);
д) ұйымдық-құқықтық негізді талдау нәтижелері бойынша есеп дайындау және оны мүше мемлекеттің жауапты органына жіберу.
27. Сауалнама парақтарын талдауға қатысушылар еркін нысанда толтырады (сауалнама парақтарын толтыру үлгілері осы Әдістемеге № 1 қосымшада келтірілген).
Егер ұйымдық-құқықтық негізге талдау жүргізу кезінде құқықтық олқылықтар және (немесе) тосқауылдар анықталған жағдайда, мұндай ақпарат сауалнама парағының тиісті жолағында көрсетіледі.
Анықталған құқықтық олқылықтарды және (немесе) тосқауылдарды жою бөлігінде актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар сауалнама парағының соңында (тиісті жолақта) келтіріледі.
28. Ұйымдық-құқықтық негізді талдау туралы есеп № 2 қосымшаға және осы Әдістеменің ХІІ бөлімінде көрсетілген ұсынымдарға сәйкес қалыптастырылады.
X. Технологиялық негізге талдау жүргізу тәртібі
29. Технологиялық негізді талдау мына мақсаттарда жүргізіледі:
а) қазіргі бизнес-процестерді сипаттау;
б) бизнес-процестердің автоматтандырылу дәрежесі мен деңгейін айқындау;
в) әкімшілік тосқауылдарды анықтау және қағаз жеткізгіштегі құжаттардан электронды құжаттарға көшу кезіндегі "осал тұстарды" айқындау;
г) уақыт және қаржы шығындарын қысқарту үшін үздік практикаларды ескере отырып, бизнес-процестерді оңтайландыру мен автоматтандыру жөнінде ұсыныстар дайындау.
30. Технологиялық негізге талдау жүргізу үшін тауарлардың орнын ауыстырудың әр бағыты бойынша № 3 қосымшаға сәйкес бизнес-процестердің үлгілік тізбесі қалыптастырылған. Бизнес-процестердің үлгілік тізбесіндегі операциялардың бәрі тақырыптық блоктарға бөлінген: "электронды кеден", "ақы төлеу, төлемдер және электронды коммерция", "рұқсат беру құжаттары", "көлік және логистика".
31. Оларға қатысты технологиялық негізді талдау жүргізілетін басым операциялардың тізбелерін талдауға қатысушылар мынадай шарттарды сақтай отырып, көрсетілген бизнес-процестердің үлгілік тізбесінің негізінде қалыптастырады:
а) басым операциялардың тізбелері тауарлардың орнын ауыстырудың әр бағыты бойынша жеке қалыптастырылады;
б) басым операциялардың әр тізбесіне бизнес-процестердің үлгілік тізбесінің әрбір тақырыптық блогынан өзара байланысты кемінде 2 операция қосылады;
в) басым операцияларды таңдау:
мүше мемлекеттің экономикасы үшін стратегиялық маңызы;
операциялардың сыртқы экономикалық қызметте қолданылу жиілігі (мысалы, сыртқы сауда шартын (келісімшартын) тіркеу, тауарларды әкелуге немесе әкетуге лицензия алу, жүкті сертификаттау, сақтандыру, тасымалдау, тауарларды жеткізу, уақытша сақтау, кедендік декларациялау және т.б.);
әкімшілік тосқауылдарды анықтау және қағаз жеткізгіштегі құжаттардан электронды құжаттарға көшу кезіндегі "осал тұстарды" айқындау қажеттілігі негізге алына отырып жүзеге асырылады.
Технологиялық негізді талдау басым операциялардың тізбесіне сәйкес тауарлардың орнын ауыстырудың әрбір бағыты бойынша жеке жүргізіледі.

25. При проведении анализа организационно-правовой основы развития национальных механизмов «единого окна» участники анализа используют формы опросных листов согласно приложению № 1 (далее в настоящем разделе – опросные листы).
26. Анализ организационно-правовой основы включает в себя следующие этапы:
а) составление перечня актов, необходимых для заполнения опросных листов;
б) проверка актуальности выбранных актов. Для получения точной и более полной информации участникам анализа необходимо проверить наличие отметок об изменениях, внесенных в данные акты, и изучить акты, к которым имеются отсылки в тексте;
в) распределение собранного материала по вопросам, содержащимся в опросных листах;
г) заполнение опросных листов (с указанием ссылок на акты);
д) подготовка отчета по результатам анализа организационно-правовой основы и направление его ответственному органу государства-члена.
27. Опросные листы заполняются участниками анализа в произвольной форме (примеры заполнения опросных листов приведены в приложении № 1 к настоящей Методике).
В случае если при проведении анализа организационно-правовой основы выявлены правовые пробелы и (или) барьеры, такая информация указывается в соответствующем поле опросного листа.
Предложения по совершенствованию актов в части устранения выявленных правовых пробелов и (или) барьеров приводятся в конце опросного листа (в соответствующем поле).
28. Отчет об анализе организационно-правовой основы формируется согласно приложению № 2 и рекомендациям, указанным в разделе XII настоящей Методики.
X. Порядок проведения анализа технологической основы
29. Анализ технологической основы проводится в целях:
а) описания существующих бизнес-процессов;
б) определения степени и уровня автоматизации бизнес-процессов;
в) выявления административных барьеров и определения «узких мест» при переходе от документов на бумажном носителе к электронным документам;
г) подготовки предложений по оптимизации и автоматизации бизнес-процессов с учетом лучших практик для сокращения временных и финансовых затрат.
30. Для проведения анализа технологической основы по каждому направлению перемещения товаров сформирован примерный перечень бизнес-процессов согласно приложению № 3. Все операции в примерном перечне бизнес-процессов распределены по тематическим блокам: «электронная таможня», «оплата, платежи и электронная коммерция», «разрешительные документы», «транспорт и логистика».
31. Перечни приоритетных операций, в отношении которых проводится анализ технологической основы, формируются участниками анализа на основании указанного примерного перечня бизнес-процессов при соблюдении следующих условий:
а) перечни приоритетных операций формируются отдельно по каждому направлению перемещения товаров;
б) в каждый перечень приоритетных операций включаются не менее 2 взаимосвязанных между собой операций из каждого тематического блока примерного перечня бизнес-процессов;
в) выбор приоритетных операций осуществляется исходя из:
стратегического значения для экономики государства-члена;
частоты применения операций во внешнеэкономической деятельности (например, регистрация внешнеторгового договора (контракта), получение лицензии на ввоз или вывоз товаров, сертификация, страхование, транспортировка груза, доставка товаров, временное хранение, таможенное декларирование и др.);
необходимости выявления административных барьеров и определения «узких мест» при переходе от документов на бумажном носителе к электронным документам.
Анализ технологической основы проводится отдельно по каждому направлению перемещения товаров в соответствии с перечнем приоритетных операций.

32. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау және салыстырмалы деректерді алу үшін басым операциялар бойынша ғана технологиялық негізді талдау нәтижелері пайдаланылады.
Басым операциялардың тізбесіне қосылмаған операцияларды талдауға қатысушылар осы Әдістемеге сәйкес сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесін жетілдіру бойынша мүше мемлекеттерде жүргізілетін іс-шаралар шеңберінде дербес зерделей алады.
33. Технологиялық негізге талдау жүргізу кезінде талдауға қатысушылар бизнес-процестерді осы бөлімде көзделген тәртіппен сипаттайды (қазіргі уақытта олар қалай іске асырылады) және талдау нәтижелері бойынша есеп қалыптастырады.
Қолданыстағы бизнес-процесті сипаттау дәл, анық, ықшам болуға, сипатталатын бизнес-процестің шеңберінде жасалатын іс-қимылдың бәрін, олардың дәйектілігі мен бір бірімен өзара байланысын мәтін, кесте және графика түрінде көрнекі әрі түсінікті етіп көрсетуге мүмкіндік беруге, сондай-ақ осы бизнес-процесті іске асыру ортасы мен шарттары туралы ақпаратты, соның ішінде әрбір іс-қимылдың субъектілері, бастапқы ресурстары мен нәтижелері, бизнес-процестің басталу және аяқталу өлшемшарттары, оның автоматтандырылу дәрежесі мен деңгейі туралы ақпаратты, сандық және басқа да көрсеткіштерді қамтуға тиіс.
Көрсетілген сипаттауға қосымша анықталған әкімшілік тосқауылдар мен "осал тұстардың" тізімдері, сондай-ақ бизнес-процестерді оңтайландыру мен автоматтандыру жөніндегі ұсыныстар қоса беріледі.
34. Қолданыстағы бизнес-процестерді сипаттау кезең-кезеңмен жүзеге асырылады:
а) жүргізілетін талдаудың өлшемшарттары мен шеңберлерін айқындау;
б) бизнес-процестер туралық анықтамалық ақпарат жинау;
в) карточкаларды толтыру және бизнес-процестерді графикалық модельдеу;
г) қолданыстағы бизнес-процестерді бағалау, әкімшілік тосқауылдарды анықтау, "осал тұстарды" айқындау және бизнес-процестерді оңтайландыру мен автоматтандыру жөнінде ұсыныстар дайындау.
35. Технологиялық негізге талдау жүргізудің негізгі өлшемшарттары мыналар болып табылады:
а) тауарды таңдау (тауарлардың орнын ауыстырудың әрбір бағыты бойынша жеке-жеке бір тауардан);
б) межелі елді айқындау (тауар Одақтың кедендік аумағынан әкетілген кезде);
в) жөнелту елін айқындау (тауар Одақтың кедендік аумағына әкелінген кезде);
г) жөнелту елі мен межелі елді айқындау (тауар Одақтың кедендік аумағы арқылы транзиттелген кезде);
д) тауарды алып өту жүзеге асырылатын көлік түрін таңдау;
е) тауарды жеткізу шарттарын айқындау;
ж) тауарға ақы төлеу шарттарын айқындау;
з) басым операциялар тізбесін айқындау.

32. Для анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» и получения сопоставимых данных используются результаты анализа технологической основы только по приоритетным операциям.
Операции, не включенные в перечни приоритетных операций, могут исследоваться участниками анализа в соответствии с настоящей Методикой самостоятельно в рамках проводимых в государствах-членах мероприятий по совершенствованию системы регулирования внешнеэкономической деятельности.
33. При проведении анализа технологической основы участники анализа описывают бизнес-процессы (как они реализуются в настоящее время) в порядке, предусмотренном настоящим разделом, и формируют отчет по результатам анализа.
Описание существующего бизнес-процесса должно быть четким, ясным, лаконичным, позволяющим наглядно и доступно в текстовом, табличном и графическом виде отобразить все совершаемые в рамках описываемого бизнес-процесса действия, их последовательность и взаимосвязь друг с другом, а также включать информацию о среде и условиях реализации данного бизнес-процесса, в том числе информацию о субъектах, исходных ресурсах и результатах каждого действия, критериях начала и завершения бизнес-процесса, степени и уровне его автоматизации, количественные и другие показатели.
В дополнение к указанному описанию прилагаются списки выявленных административных барьеров и «узких мест», а также предложения по оптимизации и автоматизации бизнес-процессов.
34. Описание существующих бизнес-процессов осуществляется поэтапно:
а) определение критериев и рамок проводимого анализа;
б) сбор справочной информации о бизнес-процессах;
в) заполнение карточек и графическое моделирование бизнес-процессов;
г) оценка существующих бизнес-процессов, выявление административных барьеров, определение «узких мест» и подготовка предложений по оптимизации и автоматизации бизнес-процессов.
35. Основными критериями проведения анализа технологической основы являются:
а) выбор товара (по одному товару отдельно для каждого направления перемещения товаров);
б) определение страны назначения (при вывозе товара с таможенной территории Союза);
в) определение страны отправления (при ввозе товара на таможенную территорию Союза);
г) определение страны отправления и страны назначения (при транзите товара по таможенной территории Союза);
д) выбор вида транспорта, на котором осуществляется перемещение товара;
е) определение условий поставки товара;
ж) определение условий оплаты товара;
з) определение перечня приоритетных операций.

36. Технологиялық негізге талдау жүргізу үшін қажетті қосымша өлшемшарттарды талдауға қатысушылар дербес айқындайды. Алып өтудің әрбір бағыты үшін тауарды таңдауды талдауға қатысушылар мынадай өлшемшарттардың негізінде жүзеге асырады:
а) мүше мемлекеттің экономикасы үшін тауардың стратегиялық маңызы;
б) бәсекенің қарқындылығы;
в) талданып отырған бизнес-процестердің шеңберінде әртүрлі рөлдер мен функцияларды орындайтын тұлғалардың анықтамалық ақпарат жинауға қатысуға әзірлігі.
37. Қолданыстағы бизнес-процестерді сипаттау үшін анықтамалық ақпарат жинау № 4 қосымшаға сәйкес мәселелер бойынша талданып отырған бизнес-процестердің шеңберінде әртүрлі рөлдер мен функцияларды орындайтын тұлғалардың ауқымды тобымен сауалнамалар жүргізу, әңгімелесулер, жұмыс кездесулерін, кеңестер, консультациялар ұйымдастыру жолымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте тұлғалардың қалың тобы деп шағын, орта және ірі бизнес өкілдері, соның ішінде көліктік, логистикалық, қаржылық (банктік, сақтандыру) қызметтерін, кеден ісі саласындағы қызметтерді көрсететін тұлғалар, сондай-ақ мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының және (немесе) уәкілетті ұйымдарының бір бизнес-процеске әртүрлі көзқарас тұрғысынан қарауға мүмкіндік беретін лауазымды адамдары түсініледі.
38. Қолданыстағы бизнес-процестерді сипаттау кезінде талдауға қатысушылар алынған ақпаратты пайдалана отырып:
прецеденттер диаграммасын құрастырды;
іс-қимыл схемаларын әзірлейді;
бизнес-процестердің карточкаларын толтырады;
уақыт және қаржы шығындарының кестелерін жасайды.
Көрсетілген іс-қимылдар № 5 қосымшадағы алгоритмге сәйкес жүзеге асырылады.
Прецеденттер диаграммасы мен іс-қимыл схемаларын құрастыру кезінде қолданыстағы бизнес-процестерді визуалдандыру үшін UML (Unified Modeling Language) біріздендірілген модельдеу тілін пайдалану, сондай-ақ жалпы процестер бойынша жалпы процестің технологиялық құжаттарын ресімдеу үшін пайдаланылатын Әдістемеге № 5 қосымшада келтірілген графикалық нотацияға қойылатын талаптарды және Біріккен Ұлттар Ұйымының Сауда рәсімдерін оңайлату үшін бизнес-процестерді талдау жөніндегі нұсқаулығында көрсетілген мысалдарды басшылыққа алу ұсынылады.
39. Прецеденттер диаграммасы егжей-тегжейлі талдануға тиіс бизнес-процестерді графикалық байыбын қамтамасыз етеді. Мұндай диаграммада талданатын бизнес-процестердің бәрі, осы бизнес-процестер шеңберінде әртүрлі рөлдер мен функцияларды орындайтын тұлғалар және бизнес-процестер мен қатысушы тұлғалар арасындағы іс жүзіндегі байланыс көрсетіледі.
Прецеденттер диаграммасы жүргізілетін талдаудың шеңберін көрсетеді. Мұндай диаграмманы талдауға қатысушылар тек басым операцияларға қатысты құрастырады.

36. Дополнительные критерии, необходимые для проведения анализа технологической основы, определяются участниками анализа самостоятельно. Выбор товара для каждого направления перемещения осуществляется участниками анализа на основе следующих критериев:
а) стратегическое значение товара для экономики государства-члена;
б) интенсивность конкуренции;
в) готовность лиц, выполняющих различные роли и функции в рамках анализируемого бизнес-процесса, принять участие в сборе справочной информации.
37. Для описания существующих бизнес-процессов сбор справочной информации осуществляется путем проведения опросов, организации собеседований, рабочих встреч, совещаний, консультаций по вопросам согласно приложению № 4 с широким кругом лиц, выполняющих различные роли и функции в рамках анализируемого бизнес-процесса.
При этом под широким кругом лиц понимаются представители малого, среднего и крупного бизнеса, в том числе лица, оказывающие транспортные, логистические, финансовые (банковские, страховые) услуги, услуги в сфере таможенного дела, а также должностные лица государственных органов и (или) уполномоченных организаций государств-членов, которые позволяют увидеть один и тот же бизнес-процесс с разных точек зрения.
38. Участники анализа при описании существующих
бизнес-процессов с использованием полученной информации:
строят диаграмму прецедентов;
разрабатывают схемы действий;
заполняют карточки бизнес-процессов;
составляют графики временных и финансовых затрат.
Указанные действия осуществляются в соответствии с алгоритмом согласно приложению № 5.
При построении диаграммы прецедентов и схем действий рекомендуется использовать унифицированный язык моделирования UML (Unified Modeling Language) для визуализации существующих бизнес-процессов, а также руководствоваться требованиями к графической нотации, используемой для оформления технологических документов общего процесса, приведенными в приложении № 5 к Методике по общим процессам, и примерами, указанными в Руководстве по анализу бизнес-процессов для упрощения торговых процедур Организации Объединенных Наций.
39. Диаграмма прецедентов обеспечивает графическое представление бизнес-процессов, которые подлежат детальному анализу. В такой диаграмме указываются все анализируемые бизнес-процессы, лица, выполняющие различные роли и функции в рамках этих бизнес-процессов, и фактические связи между бизнес-процессами и участвующими лицами.
Диаграмма прецедентов показывает рамки проводимого анализа. Такая диаграмма строится участниками анализа только в отношении приоритетных операций.

40. Іс-қимыл схемасы прецеденттер диаграммасында көрсетілген әрбір бизнес-процесті мұқият көрсетеді. Іс-қимыл схемасы жасалатын операциялардың дәйектілігін визуалдандырады, мүдделі тұлғалар, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары және (немесе) уәкілетті ұйымдары арасындағы ақпарат және (немесе) құжат ағынын мұқият көрсетеді.
Визуалдандыру талдауға қатысушыларға идеяларды және операциялардың қисынды дәйектілігін тұжырымдауға септігін тигізеді.
Іс-қимыл схемасын талдауға қатысушылар прецеденттер диаграммасына қосылған әрбір басым операцияға жеке-жеке жасайды. Іс-қимыл схемасын құрастыру процесінде әртүрлі сұрақтар туындауы мүмкін, оларды тіркеп, кейіннен тұлғалардың ауқымды тобымен әңгімелесулер, жұмыс кездесулерін, кеңестер, консультациялар өткізу кезінде пайдалану ұсынылады.
Іс-қимыл схемасы басым операцияны жүзеге асырудың басталғанын, осы операция шеңберінде ұсынылатын құжаттарды, оған қатысушылардың дәйекті іс-қимылының қатарын, сондай-ақ басым операцияның аяқталуын көрсетеді.
41. Бизнес-процестің карточкасы бизнес-процесті сипаттайтын және бизнес-процестің практикалық аспектілері мен іс-қимыл схемасында көрсетілген әрбір іс-қимылды көрсететін негізгі құжат болып табылады.
Бизнес-процестің карточкасы мынадай құрылымдық элементтерді қамтиды:
реттеу саласы (тақырыптық блоктың және талданып отырған операция тиесілі сыртқы экономикалық қызмет саласының атауы көрсетіледі);
өзара іс-қимыл түрі (ақпараттық өзара іс-қимыл түрлерінің бірі көрсетіледі (B2B, B2G/G2B немесе G2G));
бизнес-процестің атауы (талданып отырған операцияның атауы атау септігінде көрсетіледі);
актілер, соның ішінде қағидалар мен нұсқаулықтар (талданып отырған операция регламенттелген актінің (актілердің) деректемелері (атауы, қабылданған күні мен тіркеу нөмірі, соның ішінде әділет органдарында тіркеу нөмірі, осы актіні қабылдаған орган) көрсетіледі);
қатысушылар (мүдделі тұлғалар, мүше мемлекеттердің талданып отырған операция шеңберіндегі белгілі бір іс-қимылдарды орындауға жауапты мемлекеттік органдары және (немесе) уәкілетті ұйымдары көрсетіледі);
бизнес-процестің бастапқы ресурстары мен басталу өлшемшарттары (бизнес-процесс тікелей басталардың алдындағы іс-қимыл туралы ақпарат көрсетіледі);
іс-қимылдар және олармен байланысты құжаттар (бизнес-процеске қатысушылар орындайтын іс-қимылдардың дәйектілігі сипатталады және осы іс-қимылдарды жасау барысында пайдаланылатын құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер санамаланады);
бизнес-процестің нәтижесі және аяқталу өлшемшарты (бизнес-процестің аяқталуы туралы ақпарат (түпкілікті нәтиже) көрсетіледі);
бизнес-процесс аяқталғаннан кейін берілген құжаттың атауы (бизнес-процесс аяқталған соң ресімделетін құжаттың атауы көрсетіледі);
берілген құжаттағы мәліметтер жинағы (бизнес-процесс аяқталған соң ресімделген құжатта қамтылған мәліметтердің тізбесі келтіріледі);
бизнес-процесті аяқтау үшін қажетті уақыт (бизнес-процесті аяқтау үшін қажетті шекті уақыт көрсетіледі);
мәліметтерді беру тәсілдері (мәліметтерді берудің бір немесе бірнеше тәсілі көрсетіледі: қағаз жеткізгіште, электронды түрде (электронды құжат, құжаттың электронды түрі немесе сканерленген құжат));
бизнес-процестің автоматтандырылуы (бизнес-процестің автоматтандырылу дәрежесі мен деңгейі туралы ақпарат көрсетіледі);
қаржы шығындары (бизнес-процесті жүзеге асыру үшін қажетті қаржы шығындары туралы ақпарат көрсетіледі);
қаржыландыру көздері (қызметті алуға (көрсетуге) жұмсалатын шығыстар ненің есебінен жүзеге асырылатыны көрсетіледі);
пайдаланылатын ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық құралдар (қызметті алу (көрсету) кезінде пайдаланылатын ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық құралдар туралы ақпарат көрсетіледі);
бизнес-процесті сипаттайтын көрсеткіштер мен индикаторлар (бизнес-процеске қатысты белгіленген көрсеткіштер мен индикаторлар көрсетіледі);
бизнес-процесті бағалау көрсеткіштері мен индикаторлары айқындалған актілер (бизнес-процесті бағалау көрсеткіштері мен индикаторлары айқындалған актінің (актілердің) деректемелері (атауы, қабылданған күні мен тіркеу нөмірі, соның ішінде әділет органдарында тіркеу нөмірі, осы актіні қабылдаған орган) көрсетіледі).
Бизнес-процестің карточкасын талдауға қатысушылар қалыптастырылған іс-қимыл схемасын негізге ала отырып, әрбір басым операцияға толтырады.

40. Схема действий подробно отображает каждый бизнес-процесс, указанный в диаграмме прецедентов. Схема действий визуализирует последовательность совершаемых операций, подробно отображает потоки информации и (или) документов между заинтересованными лицами, государственными органами и (или) уполномоченными организациями государств-членов.
Визуализация помогает участникам анализа формулировать идеи и логическую последовательность операций.
Схема действий создается участниками анализа отдельно на каждую приоритетную операцию, включенную в диаграмму прецедентов. В процессе построения схемы действий могут возникать различные вопросы, которые рекомендуется фиксировать и впоследствии использовать при проведении собеседований, рабочих встреч, совещаний, консультаций с широким кругом лиц.
Схема действий отображает начало осуществления приоритетной операции, документы, представляемые в рамках данной операции, ряд последовательных действий ее участников, а также завершение приоритетной операции.
41. Карточка бизнес-процесса является основным документом, характеризующим бизнес-процесс и отображающим практические аспекты бизнес-процесса и каждое действие, указанное в схеме действий.
Карточка бизнес-процесса включает в себя следующие структурные элементы:
сфера регулирования (указываются наименования тематического блока и области внешнеэкономической деятельности, к которой принадлежит анализируемая операция);
вид взаимодействия (указывается один из видов информационного взаимодействия (B2B, B2G/G2B или G2G));
наименование бизнес-процесса (указывается наименование анализируемой операции в именительном падеже);
акты, в том числе правила и инструкции (указываются реквизиты акта (актов) (наименование, дата принятия и регистрационный номер, в том числе в органах юстиции, орган, принявший данный акт), в соответствии с которым регламентирована анализируемая операция);
участники (указываются заинтересованные лица, государственные органы и (или) уполномоченные организации государства-члена, ответственные за выполнение определенных действий в рамках анализируемой операции);
исходные ресурсы и критерии начала бизнес-процесса (указывается информация о действиях, непосредственно предшествующих началу данного бизнес-процесса);
действия и связанные с ними документы (описывается последовательность действий, выполняемых участниками
бизнес-процесса, и перечисляются используемые в ходе совершения этих действий документы и содержащиеся в них сведения);
результат и критерии завершения бизнес-процесса (указывается информация о завершении бизнес-процесса (конечный результат));
наименование документа, выданного после завершения бизнес-процесса (указывается наименование документа, оформляемого по завершении бизнес-процесса);
набор сведений в выданном документе (приводится перечень сведений, содержащихся в документе, оформленном по завершении бизнес-процесса);
время, необходимое для завершения бизнес-процесса (указывается предельное время, необходимое для завершения бизнес-процесса);
способ передачи сведений (указываются один или несколько способов передачи сведений: на бумажном носителе, в электронном виде (электронный документ, электронный вид документа или сканированный документ));
автоматизация бизнес-процесса (указывается информация о степени и уровне автоматизации бизнес-процесса);
финансовые затраты (указывается информация о финансовых затратах, необходимых для осуществления бизнес-процесса);
источники финансирования (указываются средства, за счет которых осуществляются расходы на получение (оказание) услуги);
используемые информационные системы и программные средства (указываются сведения об информационных системах и программных средствах, используемых при получении (оказании) услуги);
показатели и индикаторы, характеризующие бизнес-процесс (указываются показатели и индикаторы, установленные в отношении бизнес-процесса);
акты, в которых определены показатели и индикаторы оценки бизнес-процесса (указываются реквизиты акта (актов) (наименование, дата принятия и регистрационный номер, в том числе в органах юстиции, орган, принявший данный акт), в соответствии с которым определены показатели и индикаторы оценки бизнес-процесса).
Карточка бизнес-процесса заполняется участниками анализа на каждую приоритетную операцию исходя из сформированной схемы действий.

42. Уақыт шығындарының графигі тік Гант диаграммасы түрінде болады және прецеденттер диаграммасында, іс-қимыл схемаларында және бизнес-процестердің карточкаларында қамтылған деректердің негізінде құрастырылады. Көрсетілген график басым операцияларды жүзеге асыру басталған кезден бастап олар аяқталғанға дейінгі уақыт шығындарының жалпы санын көрсетеді.
43. Қаржы шығындарының графигі тік Гант диаграммасы түрінде болады және оны талдауға қатысушылар прецеденттер диаграммасында, іс-қимыл схемаларында және бизнес-процестердің карточкаларында қамтылған деректердің негізінде құрастырады. Көрсетілген график басым операцияларды жүзеге асыру басталған кезден бастап олар аяқталғанға дейінгі ақша шығындарының жалпы сомасын көрсетеді.
44. Әрбір бизнес-процесс бойынша оның автоматтандырылу дәрежесі мен деңгейі тұрғысынан бағалау жүргізіледі, әкімшілік тосқауылдар мен қағаз жеткізгіштегі құжаттардан электронды құжаттарға көшу кезіндегі "осал тұстар" анықталады, сондай-ақ жүргізілген талдау нәтижелері бойынша басым бизнес-процестерді оңтайландыру жөніндегі ұсыныстарды қамтитын есеп қалыптастырылады.
45. Технологиялық негізді талдау туралы есеп № 6 қосымшаға және осы Әдістеменің ХІІ бөлімінде көрсетілген ұсынымдарға сәйкес қалыптастырылады.
XI. Ақпараттық-техникалық негізге талдау жүргізу тәртібі
46. Ақпараттық-техникалық негізді талдау мына мақсаттарда жүргізіледі:
а) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің жекелеген элементтерін іске асыру дәрежесін айқындау (экспресс-талдау);
б) мүше мемлекеттердің "бірыңғай терезе" жергілікті тетіктерін дамыту жөніндегі ұлттық бағдарламаларын зерделеу және жинақталған оң тәжірибені кейіннен басқа мүше мемлекеттерге тарату;
в) мүше мемлекеттерде ұлттық тетік порталын құрудың техникалық мүмкіндігін айқындау;
г) ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, өзара іс-қимыл жасау рәсімдерін оңайлату үшін сервистердің (электрондық үкімет жүйесі) даму дәрежесін, сондай-ақ ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл сервистерінің даму дәрежесін айқындау;
д) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің ақпараттық-техникалық негізін дамыту жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу.
47. Ақпараттық-техникалық негізге талдау жүргізу кезінде талдауға қатысушылар № 7 қосымшаға сәйкес сауалнама парақтарының нысандарын (бұдан әрі осы бөлімде – сауалнама парақтары) пайдаланады.
48. Ақпараттық-техникалық негізді талдау мынадай кезеңдерді қамтиды:
а) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің жекелеген элементтерін дамыту бойынша іске асырылған, іске асырылу сатысындағы, жоспарланған жобалар туралы, сондай-ақ "бірыңғай терезе" жергілікті тетіктері туралы ақпарат жинау (экспресс-талдау);
б) жиналған материалды сауалнама парақтарында қамтылған сұрақтар бойынша бөлу;
в) сауалнама парақтарын толтыру (актілерге сілтемелерді көрсете отырып);
г) ақпараттық-техникалық негізді талдау нәтижелері бойынша есеп дайындау және оны мүше мемлекеттің жауапты органына жіберу.

42. График временных затрат имеет вид вертикальной диаграммы Ганта и строится на основе данных, содержащихся в диаграмме прецедентов, схемах действий и карточках бизнес-процессов. Указанный график отражает общее количество временных затрат от момента начала осуществления приоритетных операций до их завершения.
43. График финансовых затрат имеет вид вертикальной диаграммы Ганта и строится участниками анализа на основе данных, содержащихся в диаграмме прецедентов, схемах действий и карточках бизнес-процессов. Указанный график отражает общую сумму денежных затрат от момента начала осуществления приоритетных операций до их завершения.
44. По каждому бизнес-процессу проводится оценка на предмет степени и уровня его автоматизации, выявляются административные барьеры и «узкие места» при переходе от документов на бумажном носителе к электронным документам, а также формируется отчет по результатам проведенного анализа, содержащий предложения по оптимизации приоритетных бизнес-процессов.
45. Отчет об анализе технологической основы формируется согласно приложению № 6 и рекомендациям, указанным в разделе XII настоящей Методики.
XI. Порядок проведения анализа информационно-технической основы
46. Анализ информационно-технической основы проводится в целях:
а) определения степени реализации отдельных элементов национального механизма «единого окна» (экспресс-анализ);
б) изучения национальных программ государств-членов по развитию локальных механизмов «единого окна» и последующего распространения накопленного положительного опыта в других государствах-членах;
в) определения технической возможности создания в государствах-членах портала национального механизма «единого окна»;
г) определения степени развития сервисов для упрощения процедур взаимодействия с использованием информационных технологий (система электронного правительства), а также степени развития сервисов межведомственного информационного взаимодействия;
д) выработки предложений и рекомендаций по развитию информационно-технической основы национального механизма «единого окна».
47. При проведении анализа информационно-технической основы участники анализа используют формы опросных листов согласно приложению № 7 (далее в настоящем разделе – опросные листы).
48. Анализ информационно-технической основы включает в себя следующие этапы:
а) сбор информации о реализованных, находящихся на стадии реализации, запланированных проектах по развитию отдельных элементов национального механизма «единого окна» (экспресс-анализ), а также о локальных механизмах «единого окна»;
б) распределение собранного материала по вопросам, содержащимся в опросных листах;
в) заполнение опросных листов (с указанием ссылок на акты);
г) подготовка отчета по результатам анализа информационно-технической основы и направление его ответственному органу государства-члена.

49. Сауалнама парақтарын талдауға қатысушылар еркін нысанда толтырады (сауалнама парақтарын толтыру үлгілері осы Әдістемеге № 7 қосымшада келтірілген).
"Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің ақпараттық-техникалық негізін жетілдіру жөніндегі ұсыныстар сауалнама нысанының соңында келтіріледі (тиісті жолақта).
50. Ақпараттық-техникалық негізді талдау туралы есеп № 8 қосымшаға және осы Әдістеменің ХІІ бөлімінде көрсетілген ұсынымдарға сәйкес қалыптастырылады.
XII. Қорытынды есепті ресімдеу жөніндегі ұсынымдар
51. Жүргізілген талдау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің жауапты органы қорытынды есепті қалыптастырады.
52. Қорытынды есеп "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ағымдағы жай-күйі бойынша мүше мемлекеттің позициясын көрсетеді.
53. Қорытынды есепте қамтылған ақпаратқа мынадай талаптар қойылады:
а) ақпаратты баяндаудың анықтығы. Баяндау нысаны қарапайым, жүргізілген талдаудың мақсаты мен міндеттерін түсінуге мүмкіндік беретіндей болуға тиіс, қорытындылар мен тұжырымдар қисынды дәйектілікпен тұжырымдалуға тиіс. Егер есеп мәтінінде арнайы техникалық терминдер, қысқартулар пайдаланылатын болса оларға түсініктеме берілуге тиіс. Есепте неғұрлым маңызды мәселелер мен түйінді сөйлемдерді бөліп көрсету, айдарларды, тақырыптарды және қажет болған жағдайда көрнекі құралдарды (кестелер, графиктер, диаграммалар) пайдалану керек;
б) ақпараттың дәлдігі. Есепте қамтылған ақпарат шынайы болуға тиіс, қорытындылар мен тұжырымдар жиналған іс жүзіндегі деректермен расталуға тиіс. Есептегі кез келген дәлсіздік бүкіл есептің негізділігіне күмән тудыруы мүмкін;
в) ақпараттың толықтығы. Есепте жүргізілген талдаудың нәтижелерін негіздеу үшін қажетті іс жүзіндегі деректердің жеткілікті көлемі қамтылуға, сондай-ақ ол есеп құрылымына қойылатын талаптарға сай болуға тиіс;
г) ақпараттың объективтілігі. Есепте анықталған кемшіліктер мен артықшылықтар асыра көрсетілмеуі және шамадан тыс атап өтілмеуі тиіс, тұжырымдар қажетті шешімдер мен іс-қимылдарды қабылдауға итермелеуге тиіс. Есепте кемшіліктерді сынауға емес, оларды жою жөніндегі ұсынымдарға назар аударылуға тиіс;
д) ақпараттың сенімділігі. Талдау нәтижелері жүргізілетін талдаудың түпкілікті мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес болуға тиіс. Тұжырымдар дәлелденуге, ал қорытындылар мен ұсынымдар іс жүзінде ұсынылған деректерден қисынды түрде туындауға тиіс;
е) ақпараттың ықшамдығы. Жүргізілетін талдаудың ауқымы мен сипатын ескере отырып, есепте қамтылған ақпараттың көлемі ойға қонымды шектерден аспауға тиіс. Есепті жазу кезінде қажетсіз қайталаудан аулақ болған, сондай-ақ шамадан тыс егжей-тегжейлі есептің неғұрлым маңызды ережелеріне көңіл бөлмеуге әкелетінін ескерген жөн.

49. Опросные листы заполняются участниками анализа в произвольной форме (примеры заполнения опросных листов приведены в приложении № 7 к настоящей Методике).
Предложения по совершенствованию информационно-технической основы национального механизма «единого окна» приводятся в конце опросной формы (в соответствующем поле).
50. Отчет об анализе информационно-технической основы формируется согласно приложению № 8 и рекомендациям, указанным в разделе XII настоящей Методики.
XII. Рекомендации по оформлению итогового отчета
51. Ответственный орган государства-члена по результатам проведенного анализа формирует итоговый отчет.
52. Итоговый отчет отражает позицию государства-члена по текущему состоянию развития национального механизма «единого окна».
53. К содержащейся в итоговом отчете информации предъявляются следующие требования:
а) ясность изложения информации. Форма изложения должна быть простой, позволяющей понять цели и задачи проведенного анализа, заключения и выводы должны быть сформулированы в логической последовательности. Если в тексте отчета используются специальные технические термины, сокращения, они должны быть объяснены.
В отчете следует выделять наиболее важные вопросы и ключевые предложения, использовать рубрикацию, заголовки и при необходимости наглядные средства (таблицы, графики, диаграммы);
б) точность информации. Содержащаяся в отчете информация должна быть правдивой, заключения и выводы должны подтверждаться собранными фактическими данными. Любая неточность в отчете может вызвать сомнения в обоснованности всего отчета;
в) полнота информации. Отчет должен содержать достаточный объем фактических данных, необходимых для обоснования результатов проведенного анализа, а также отвечать требованиям, предъявляемым к структуре отчета;
г) объективность информации. Отчет не должен содержать преувеличений и излишнего подчеркивания выявленных недостатков и преимуществ, выводы должны побуждать к принятию необходимых решений и действий. В отчете внимание должно акцентироваться не на критике недостатков, а на рекомендациях по их устранению;
д) убедительность информации. Результаты анализа должны соответствовать конечным целям и задачам проводимого анализа. Выводы должны быть аргументированы, а заключения и рекомендации – логически следовать из представленных фактических данных;
е) лаконичность информации. Объем информации, содержащейся в отчете, не должен превышать разумных пределов, учитывая масштабы и характер проводимого анализа. При изложении отчета следует избегать ненужных повторений, а также учитывать, что излишние подробности отвлекают внимание от наиболее важных положений отчета.

54. Есепке сындарлы ескертулерді, сондай-ақ жүргізілген талдаудың мақсатына қол жеткізілген-жеткізілмегені туралы қорытындыны қосуға болады.
Бұл ретте есепке анықталған кемшіліктерді ғана емес, назар аударуға тұрарлық жетістіктерді, артықшылықтарды, соның ішінде оң нәтижелерді, сондай-ақ жүргізілетін талдаудың мақсатына тікелей байланысы жоқ, бірақ "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамыту шеңберінде қосымша жұмыс жүргізуді талап ететін анықталған проблемаларды да қосқан жөн.
55. Қорытынды есеп мынадай бөлімдерді қамтиды:
а) аннотация;
б) кіріспе;
в) ұйымдық-құқықтық негізді талдау туралы есеп;
г) технологиялық негізді талдау туралы есеп;
д) ақпараттық-техникалық негізді талдау туралы есеп;
е) ұсынымдар;
ж) қорытынды.
56. Аннотацияда қорытынды есептің барлық бөлімдерінің қысқаша мазмұны келтіріледі.
Аннотация нысаны жағынан қарапайым (жалпы сөздерді қамтымауға), мазмұнды (зерттеудің негізгі мазмұны мен нәтижесін көрсетуге), құрылымдалған (қорытынды есепті құрастыру қисынына сай) болуға тиіс. Аннотацияны негізгі мәтіннен бөлек өзін ғана жариялауға болады және ол қорытынды есепсіз түсінікті болуға тиіс.
57. Кіріспеде жүргізілген талдаудың құқықтық негіздері, өзектілігі, талдаудың мақсаты, міндеттері мен объектілері, мүше мемлекеттің қорытынды есепті жасаған жауапты органы, мұндай есепті бекіткен уәкілетті органы, талдауға қатысушылар, талдау жүргізілген мерзім туралы ақпарат, сондай-ақ өзге де ақпарат мен түсініктемелер көрсетіледі.
58. Қорытынды есептің "Ұйымдық-құқықтық негізді талдау туралы есеп" деген бөлімінде жүргізілген талдаудың нәтижелері осы Әдістемеге № 2 қосымшада келтірілген ұсынымдарға сәйкес ресімделіп көрсетіледі.
59. Қорытынды есептің "Технологиялық негізді талдау туралы есеп" деген бөлімінде жүргізілген талдаудың нәтижелері осы Әдістемеге № 5 қосымшада келтірілген ұсынымдарға сәйкес ресімделіп көрсетіледі.
60. Қорытынды есептің "Ақпараттық-техникалық негізді талдау туралы есеп" деген бөлімінде жүргізілген талдаудың нәтижелері осы Әдістемеге № 8 қосымшада келтірілген ұсынымдарға сәйкес ресімделіп көрсетіледі.
61. Қорытынды есептің "Ұсынымдар" деген бөлімінде мүше мемлекетте "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі келтіретін негізгі проблемалар атап көрсетіліп, оларды жою жөнінде ұсынымдар келтіріледі.
62. Қорытындыда талдаудың қорытынды нәтижелері көрсетіледі, қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу туралы тұжырымдар жасалады.
63. Қорытынды есептің тиісті сапасын қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттің жауапты органына:
а) ұйымдық-құқықтық негізді талдау, технологиялық негізді талдау және ақпараттық-техникалық негізді талдау туралы есептердің негізінде алдын ала тұжырымдар мен ұсынымдарды қалыптастыру және қорытынды есептің жобасын дайындау мақсатында оларды талдауға қатысушылармен келісуді қамтамасыз етуге;
б) қорытынды есептің жобасын мүше мемлекеттің іс-шаралар жоспарын іске асыруға уәкілетті ұлттық үйлестіруші (кеңесу) органына мақұлдау үшін жіберуге;

54. В отчет могут быть включены критические замечания, а также заключения о том, была ли достигнута цель проводимого анализа.
При этом в отчет следует включать не только выявленные недостатки, но и заслуживающие внимания достижения, преимущества, в том числе положительные результаты, а также выявленные проблемы, не связанные непосредственно с целью проводимого анализа, но требующие проведения дополнительной работы в рамках развития национального механизма «единого окна».
55. Итоговый отчет включает в себя следующие разделы:
а) аннотация;
б) введение;
в) отчет об анализе организационно-правовой основы;
г) отчет об анализе технологической основы;
д) отчет об анализе информационно-технической основы;
е) рекомендации;
ж) заключение.
56. В аннотации приводится краткое содержание всех разделов итогового отчета.
Аннотация должна быть сдержанной по форме (не содержать общих слов), содержательной (отражать основное содержание и результат исследования), структурированной (следовать логике построения итогового отчета). Аннотация может публиковаться самостоятельно в отрыве от основного текста и должна быть понятна без обращения к итоговому отчету.
57. Во введении указываются правовые основания, актуальность проведенного анализа, цели, задачи и объекты анализа, информация об ответственном органе государства-члена, составившем итоговый отчет, уполномоченном органе, утвердившем такой отчет, участниках анализа, сроках, в течение которых проводился анализ, а также иная информация и пояснения.
58. В разделе «Отчет об анализе организационно-правовой основы» итогового отчета указываются результаты проведенного анализа, оформленные в соответствии с рекомендациями, приведенными в приложении № 2 к настоящей Методике.
59. В разделе «Отчет об анализе технологической основы» итогового отчета указываются результаты проведенного анализа, оформленные в соответствии с рекомендациями, приведенными в приложении № 5 к настоящей Методике.
60. В разделе «Отчет об анализе информационно-технической основы» итогового отчета указываются результаты проведенного анализа, оформленные в соответствии с рекомендациями, приведенными в приложении № 8 к настоящей Методике.
61. В разделе «Рекомендации» итогового отчета выделяются основные проблемы, препятствующие развитию национального механизма «единого окна» в государстве-члене, и приводятся рекомендации по их устранению.
62. В заключении указываются итоговые результаты анализа, делаются выводы о достижении поставленных целей и задач.
63. С целью обеспечения надлежащего качества итогового отчета ответственному органу государства-члена рекомендуется:
а) сформулировать предварительные выводы и рекомендации на основании отчетов об анализе организационно-правовой основы, анализе технологической основы и анализе информационно-технической основы и обеспечить их согласование с участниками анализа с целью подготовки проекта итогового отчета;
б) направить проект итогового отчета в национальный координирующий (совещательный) орган государства-члена, уполномоченный на реализацию плана мероприятий, для одобрения;

в) егжей-тегжейлі жоспардың 6.3-тармағына сәйкес мақұлданған қорытынды есепті мүше мемлекеттің Негізгі бағыттарды іске асыруға жауапты уәкілетті органында бекітуге ұсыным жасалады.
XIII. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін талдау нәтижелерін пайдалану
64. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйіне жүргізілген талдаудың қорытынды есепте көрсетілген нәтижелерін:
а) мыналарды:
кейіннен Еуразиялық үкіметаралық кеңестің қарауы үшін әрбір мүше мемлекет бойынша "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін одан әрі дамыту, бизнес-процестерді оңтайландыру, "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін жақындастырудың басым бағыттарын айқындау жөніндегі ұсынымдарды қамтитын қорытындыларды;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің эталондық моделінің функциялары мен сәулетін егжей-тегжейлі сипаттауды;
жыл сайынғы егжей-тегжейлі жоспарларды дайындаған кезде Комиссия;
б) "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытуға және сыртқы экономикалық қызметті жетілдіруге бағытталған шараларды айқындаған кезде мүше мемлекеттер;
в) тақырыптық блоктарға сәйкес іс-шаралар жоспарын орындаған кезде, соның ішінде бизнес-процестерді оңтайландыру, сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде электронды құжат айналымына көшу, мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін егжей-тегжейлі жоспардың 6.2-тармағына сәйкес құрылған Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" тетігін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі жұмыс тобы пайдаланатын болады.
65. Мүше мемлекеттердің қорытынды есептері іс-шаралар жоспарының ХІІ бөлімінің 7.2-тармағына сәйкес Одақтың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайтында жарияланады.
XIV. Қорытынды ережелер
66. Осы Әдістемені мүше мемлекеттер мен Комиссия іс-шаралар жоспары мен егжей-тегжейлі жоспарды іске асыру шеңберінде кейіннен талдау жүргізу үшін негіз ретінде пайдалана алады.
"Бірыңғай терезе"
ұлттық тетіктерін дамытудың
жай-күйін бағалау әдістемесіне
№ 1 ҚОСЫМША
(нысан)
"Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ұйымдық-құқықтық тетігіне талдау жүргізуге арналған САУАЛНАМА ПАРАҒЫ
I. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамыту процесін реттейтін актілерді талдау
1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамыту процесін реттейтін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру тұжырымдамасы және Қазақстан Республикасында "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2011 – 2013 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" 2011 жылғы 3 шілдедегі № 771 қаулысы;

в) утвердить одобренный итоговый отчет в уполномоченном органе государств-члена, ответственном за реализацию Основных направлений в соответствии с пунктом 6.3 детализированного плана.
XIII. Использование результатов анализа состояния развития
национальных механизмов «единого окна»
64. Результаты проведенного анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна», отраженные в итоговом отчете, будут использоваться:
а) Комиссией при подготовке:
заключений по каждому государству-члену, содержащих рекомендации по дальнейшему развитию национальных механизмов «единого окна», оптимизации бизнес-процессов, определению приоритетных направлений сближения национальных механизмов «единого окна», для последующего рассмотрения Евразийским межправительственным советом;
детального описания функций и архитектуры эталонной модели национального механизма «единого окна»;
ежегодных детализированных планов;
б) государствами-членами при определении мер, направленных на развитие национальных механизмов «единого окна» и совершенствование внешнеэкономической деятельности;
в) рабочей группой по выполнению плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, созданной в соответствии с пунктом 6.2 детализированного плана, при исполнении плана мероприятий в соответствии с тематическими блоками, в том числе для выработки предложений по оптимизации бизнес-процессов, переходу на электронный документооборот в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, организации межгосударственного информационного взаимодействия.
65. Итоговые отчеты государств-членов публикуются на официальном сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» в соответствии с пунктом 7.2 раздела XII плана мероприятий.
XIV. Заключительные положения
66. Настоящая Методика может быть использована государствами-членами и Комиссией в качестве основы для последующего проведения анализа в рамках реализации плана мероприятий и детализированных планов.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Методике оценки
состояния развития национальных
механизмов «единого окна»
(форма)
ОПРОСНЫЙ ЛИСТ
для проведения анализа организационно-правовой основы
развития национального механизма «единого окна»
I. Анализ актов, регулирующих процесс внедрения и развития
национального механизма «единого окна»
1. Укажите акты, которыми регулируется процесс внедрения и
развития национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Например:
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2011
г. № 771 «О Концепции создания интеграционной информационной системы
«Единое окно по экспортно-импортным операциям» и утверждении Плана по
реализации Концепции создания интеграционной информационной системы
«Единое окно по экспортно-импортным операциям» в Республике Казахстан
на 2011 – 2013 годы»;

2. Сауда рәсімдерін оңайлату, сыртқы экономикалық қызмет саласында артық және қайталанатын формальдылықтарды, процестер мен рәсімдерді қысқарту процесін реттейтін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
"Негізгі әкімшілік рәсімдер туралы" 2008 жылғы 28 қазандағы Беларусь Республикасының 433-З Заңы;
Беларусь Республикасы Президентінің "Мемлекеттік аппаратты төрешілдіктен арылту және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету сапасын арттыру туралы" 2006 жылғы 27 желтоқсандағы № 2 директивасы;
Беларусь Республикасы Министрлер Кабинетінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 1852 қаулысымен бекітілген Беларусь Республикасының транзиттік әлеуетін дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
Беларусь Республикасы Министрлер Кабинетінің 2011 жылғы 28 наурыздағы № 384 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында қызметтер көрсетуді жеделдетіп дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған ұлттық бағдарламасы;
Беларусь Республикасы Министрлер Кабинетінің 2008 жылғы 29 тамыздағы № 1249 қаулысымен бекітілген Беларусь Республикасының логистика жүйесін дамытудың 2015 жылға дейінгі кезеңге арналған бағдарламасы;
Беларусь Республикасы Министрлер Кабинетінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 656 қаулысымен бекітілген Беларусь Республикасының экспортын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған ұлттық бағдарламасы.
3. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамыту бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті (жетекші) органы ретінде айқындалған мүше мемлекеттің органын көрсетіңіз?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
Ресей Федерациясының Экономикалық даму министрлігі.
4. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін іске асыру мәселелері бойынша мүше мемлекеттің үйлестіруші (кеңесу) органы ретінде айқындалған, Үкімет Төрағасының орынбасары басшылық ететін мүше мемлекеттің органын көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейтін комиссия құру туралы" 2011 жылғы 30 наурыздағы № 288 қаулысына сәйкес құрылған "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейтін комиссия.

2. Укажите акты, которыми регулируется процесс упрощения
процедур торговли, сокращения избыточных и дублирующих формальностей,
процессов и процедур в сфере внешнеэкономической деятельности.
Например:
Закон Республики Беларусь от 28 октября 2008 г. № 433-З «Об
основах административных процедур»;
Директива Президента Республики Беларусь от 27 декабря 2006 г.
№ 2 «О дебюрократизации государственного аппарата и повышении
качества обеспечения жизнедеятельности населения»;
Государственная программа развития транзитного потенциала
Республики Беларусь на 2011 – 2015 годы, утвержденная постановлением
Совета Министров Республики Беларусь от 20 декабря 2010 г. № 1852;
Национальная программа ускоренного развития услуг в сфере
информационно-коммуникационных технологий на 2011 – 2015 годы,
утвержденная постановлением Совета Министров Республики Беларусь от
28 марта 2011 г. № 384;
Программа развития логистической системы Республики Беларусь на
период до 2015 года, утвержденная постановлением Совета Министров
Республики Беларусь от 29 августа 2008 г. № 1249;
Национальная программа развития экспорта Республики Беларусь на
2011 – 2015 годы, утвержденная постановлением Совета Министров
Республики Беларусь от 23 мая 2011 г. № 656.
3. Укажите орган государства-члена, который определен
уполномоченным (ведущим) органом государства-члена по развитию
национального механизма «единого окна»?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Например:
Министерство экономического развития Российской Федерации.
4. Укажите орган государства-члена под руководством заместителя
Председателя Правительства, который определен в качестве
координирующего (совещательного) органа государства-члена по вопросам
реализации национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Например:
Комиссия для выработки предложений по созданию интеграционной
информационной системы «Единое окно по экспортно-импортным
операциям», созданная в соответствии с постановлением Правительства
Республики Казахстан от 30 марта 2011 г. № 288 «О создании Комиссии
для выработки предложений по созданию интеграционной информационной
системы «Единое окно по экспортно-импортным операциям».

5. Үкімет Төрағасының "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін іске асыруға байланысты жұмыс үйлестіретін орынбасарын көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Сағынтаев Бақытжан Әбдірұлы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 наурыздағы № 288 қаулысына сәйкес құрылған "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейтін комиссияның төрағасы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 970 қаулысының редакциясында).
6. Егер "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамыту бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті (жетекші) органы ретінде арнайы құрылған орган (ұйым) айқындалса, тиісті органды (ұйымды) және оның өкілеттіктерін реттейтін актіні көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
Қырғыз Республикасының Экономика министрлігі жанындағы Сыртқы сауда саласындағы "Бірыңғай терезе" орталығы" мемлекеттік кәсіпорны. Өкілеттіктері "Сыртқы сауда саласындағы "Бірыңғай терезе" орталығы" мемлекеттік кәсіпорнын құру туралы" Қырғыз Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 27 тамыздағы № 539 қаулысында бекітілген.
7. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің пайдаланушылар болып табылатын және сол арқылы қызметтер көрсететін атқарушы билік органдарын көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
Қырғыз Республикасының Экономика министрлігі;
Қырғыз Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік агенттік;
Қырғыз Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі жанындағы Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету және медициналық техника департаменті;
Қырғыз Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік салық қызметі;
Қырғыз Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі жанындағы Мемлекеттік автомобиль және су көлігі агенттігі;
Қырғыз Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Аурулардың профилактикасы және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау департаменті;
Қырғыз Республикасының Сауда-өнеркәсіп палатасы;
Қырғыз Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік қоршаған ортаны қорғау және орман шаруашылығы агенттігі;
Қырғыз Республикасының Экономика министрлігі жанындағы Стандарттау және метрология орталығының Бішкек сынау, сертификаттау және метрология орталығы;
Қырғыз Республикасының Үкіметі жанындағы Ветеринариялық және фитосанитариялық қауіпсіздік жөніндегі мемлекеттік инспекциясы;
Қырғыз Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік сәулет, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық агенттігінің жанындағы Құрылыстағы сертификаттау республикалық орталығы.

5. Укажите заместителя Председателя Правительства, который
координирует работу, связанную с реализацией национального механизма
«единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Например:
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан –
Сагинтаев Бакытжан Абдирович, председатель Комиссии для выработки
предложений по созданию интеграционной информационной системы «Единое
окно по экспортно-импортным операциям», созданной в соответствии с
постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2011 г.
№ 288 (в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от
4 сентября 2014 г. № 970).
6. Если уполномоченным (ведущим) органом государства-члена по
развитию национального механизма «единого окна» определен специально
созданный орган (организация), укажите соответствующий орган
(организацию) и акт, которым регулируются его полномочия.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Например:
Государственное предприятие «Центр «единого окна» в сфере
внешней торговли при Министерстве экономики Кыргызской Республики.
Полномочия закреплены в постановлении Правительства Кыргызской
Республики от 27 августа 2009 г. № 539 «О создании государственного
предприятия «Центр «единого окна» в сфере внешней торговли».
7. Укажите органы исполнительной власти, которые являются
пользователями и оказывают услуги посредством национального механизма
«единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Например:
Министерство экономики Кыргызской Республики;
Государственное агентство связи при Правительстве Кыргызской
Республики;
Департамент лекарственного обеспечения и медицинской техники
при Министерстве здравоохранения Кыргызской Республики;
Государственная налоговая служба при Правительстве Кыргызской
Республики;
Государственное агентство автомобильного и водного транспорта
при Министерстве транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики;
Департамент профилактики заболеваний и государственного
санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения
Кыргызской Республики;
Торгово-промышленная палата Кыргызской Республики;
Государственное агентство охраны окружающей среды и лесного
хозяйства при Правительстве Кыргызской Республики;
Бишкекский центр испытаний, сертификации и метрологии Центра по
стандартизации и метрологии при Министерстве экономики Кыргызской
Республики;
Государственная инспекция по ветеринарной и фитосанитарной
безопасности при Правительстве Кыргызской Республики;
Республиканский центр сертификации в строительстве при
Государственном агентстве архитектуры, строительства и
жилищно-коммунального хозяйства при Правительстве Кыргызской
Республики.

8. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде алынуы мүмкін электронды құжаттар және (немесе) мәліметтер өтініш берушіден сұратылмайды деген қағидат актілермен бекітілген бе? Егер бекітілген болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Сыртқы сауда операцияларын жүзеге асыру кезінде қағаз жеткізгіштегі құжаттар мен электронды құжаттардың баламалылығы қамтамасыз етілетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізудің мақсаты мен міндеттерін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамыту үшін бағдар ретінде таңдалған нысаналы көрсеткіштерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мысалы:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлардың орнын ауыстыру үшін сыртқы экономикалық қызметке қатысушыға қажетті қағаз жеткізгіштердегі құжаттардың үлесін қысқарту;
сыртқы экономикалық қызметке байланысты мемлекеттік рәсімдерден өту уақытын қысқарту (экспорттық, импорттық және транзиттік операциялар бойынша жеке-жеке);
кәсіпкерлердің әкімшілік шығындарының көлемін азайту (сыртқы экономикалық қызметке байланысты мемлекеттік рәсімдерді жүзеге асыруға жұмсалатын еңбек, уақыт және қаржы шығындары).
12. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. "Электронды кеден" тақырыптық блогы бойынша актілерді талдау

8. Закреплен ли актами принцип, что электронные документы и
(или) сведения, которые могут быть получены в рамках
межведомственного взаимодействия, не запрашиваются у заявителя? Если
да, укажите соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Укажите акты, которыми обеспечивается эквивалентность
документов на бумажном носителе и электронных документов при
осуществлении внешнеторговых операций.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Укажите цели и задачи, которые преследует внедрение
национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Укажите целевые показатели, которые выбраны в качестве
ориентиров для развития национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Например:
Сокращение доли документов на бумажных носителях, необходимых
участнику внешнеэкономической деятельности для перемещения товаров
через таможенную границу Евразийского экономического союза;
сокращение времени прохождения государственных процедур,
связанных с внешнеэкономической деятельностью (отдельно по
экспортным, импортным и транзитным операциям);
уменьшение объема административных издержек предпринимателей
(трудовых, временных и финансовых затрат на осуществление
государственных процедур, связанных с внешнеэкономической
деятельностью).
12. Укажите правовые пробелы и барьеры, которые препятствуют
развитию национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Предложения и рекомендации по устранению выявленных
правовых пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. Анализ актов по тематическому блоку «Электронная таможня»

1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін қолдану кедендік реттеу саласындағы актілерде көзделген бе? Егер көзделген болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Қандай кедендік операцияларды жасау кезінде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігі қолданылады және ол қандай көлемде іске асырылған? Тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Ақпарат берудің бір мәртелігі қағидаты кедендік реттеу саласындағы актілермен бекітілген бе? Егер бекітілген болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Электронды декларациялау жүзеге асырыла ма? Егер жүзеге асырылса, электронды декларациялау тәртібі белгіленген актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Электронды декларациялау кезінде ілеспе құжаттарды ұсыну талап етіле ме? Егер талап етілсе, ілеспе құжаттарды ұсыну қандай түрде жүргізілетінін көрсетіңіз: қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде (электронды құжат, құжаттың электронды түрі, сканерленген құжат). Тиісті талаптар қандай актілерде белгіленгенін көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Егер кедендік операцияларды жасау шеңберінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл электронды нысанда жүзеге асырылатын болса, оларды жүзеге асыруға негіз болатын актілерді, мүше мемлекеттің осындай өзара іс-қимылға қатысатын уәкілетті органдарын және ол пайдаланылатын кедендік операцияларды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Предусматривается ли актами в сфере таможенного
регулирования применение национального механизма «единого окна»? Если
да, укажите соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. При совершении каких таможенных операций применяется
национальный механизм «единого окна» и в каком объеме он реализован?
Укажите соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Закреплен ли актами в сфере таможенного регулирования
принцип однократности представления информации? Если да, укажите
соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Осуществляется ли электронное декларирование? Если да,
укажите акты, которыми установлен порядок электронного
декларирования.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Требуется ли при электронном декларировании представление
сопроводительных документов? Если да, укажите, в каком виде
происходит представление сопроводительных документов: на бумажном
носителе или в электронном виде (электронный документ, электронный
вид документа, сканированный документ). Укажите, какими актами
установлены соответствующие требования и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Если в рамках совершения таможенных операций осуществляется
межведомственное информационное взаимодействие в электронной форме,
укажите акты, в соответствии с которыми оно осуществляется,
уполномоченные органы государства-члена, участвующие в таком
взаимодействии, и таможенные операции, при которых оно используется.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

7. Электронды құжаттар түріндегі құжаттарды ресімдеу, беру және пайдалану тәртібі кедендік реттеу саласындағы актілермен бекітілген бе? Егер бекітілген болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында әртүрлі мемлекеттік бақылау түрлерін жүзеге асыру кезінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылды реттейтін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Тәуекелдерді басқарудың ведомствоаралық жүйесін белгілейтін актілер бар ма? Бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Шығарғаннан кейін кедендік бақылауды декларанттың ақпараттық жүйелерінің аудиті арқылы жүзеге асыру мүмкіндігі кедендік реттеу саласындағы актілерде көзделген бе? Егер көзделген болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Электронды түрде жүзеге асыруға болатын кедендік операциялардың түрлеріне қандай да бір құқықтық шектеулер бар ма? Егер бар болса, тиісті шектеулерді және оларды реттейтін актілерді көрсетіңіз және осы актілерден үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Экспорттық, импорттық және транзиттік операцияларды жасау кезінде "Электронды кеден" тақырыптық блогы бойынша мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың өзара іс-қимыл жасауы кезінде туындайтын және "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

7. Закреплен ли актами в сфере таможенного регулирования
порядок оформления, выдачи и использования документов в виде
электронных документов? Если да, укажите соответствующие акты и
приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Укажите акты, которыми регулируется межведомственное
информационное взаимодействие при осуществлении различных видов
государственного контроля на таможенной границе Евразийского
экономического союза.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Существуют ли акты, устанавливающие межведомственную систему
управления рисками? Если да, укажите соответствующие акты и приведите
выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Предусмотрена ли актами в сфере таможенного регулирования
возможность осуществления таможенного контроля после выпуска
посредством аудита информационных систем декларанта? Если да, укажите
соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Существуют ли какие-либо правовые ограничения на виды
таможенных операций, которые могут осуществляться в электронном виде?
Если да, укажите соответствующие ограничения и акты, которыми они
регулируются, и приведите выдержки из этих актов.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Укажите правовые пробелы и барьеры, которые возникают при
взаимодействии заинтересованных лиц с государственными органами и
(или) уполномоченными организациями государств-членов по
тематическому блоку «Электронная таможня» при совершении экспортных,
импортных и транзитных операций и препятствуют развитию национального
механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

13. Құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
III. "Ақы төлеу, төлемдер және электронды коммерция" тақырыптық блогы бойынша қызмет саласындағы актілерді талдау
1. Біріккен Ұлттар Ұйымы Халықаралық сауда құқығы жөніндегі комиссиясының (ЮНИСТРАЛ) электронды сауда бөлігіндегі ұсынымдарының ережелері (Біріккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық шарттарда электронды хабарламаларды пайдалану туралы конвенциясы (Нью-Йорк, 2005 жыл), Электронды қол қою туралы ЮНИСТРАЛ типтік заңы (2001 жыл), 1998 жылы қабылданған 5 bis қосымша бабымен Электронды сауда туралы ЮНИСТРАЛ типтік заңы (1996 жыл)) мүше мемлекеттің заңнамасында имплементацияланған ба? Егер имплементацияланған болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Мүше мемлекеттің заңнамасында электронды коммерция шеңберінде мәмілелерді жүзеге асыруға, соның ішінде электронды құжаттар мен мәліметтерді пайдалана отырып, жүзеге асыруға рұқсат етілген бе? Егер рұқсат етілген болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Электронды инвойстарды, келісімшарттарды пайдалана отырып, халықаралық есеп айырысуда жүзеге асыру реттелетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Мүше мемлекеттің заңнамасында электронды құжаттарды және (немесе) мәліметтерді соттарда қағаз жеткізгіштегі құжаттармен тең қабылдау, яғни соттардың электронды құжаттарды және (немесе) мәліметтерді дәлелдеме ретінде қабылдауы көзделген бе?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Мүше мемлекеттің заңнамасында электронды құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сақтандыру және нотариаттық қызмет салаларында қағаз жеткізгіштегі құжаттармен тең қабылдау көзделген бе?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

13. Предложения и рекомендации по устранению выявленных
правовых пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
III. Анализ актов в сфере деятельности тематического блока
«Оплата, платежи и электронная коммерция»
1. Имплементированы ли в законодательство государства-члена
положения рекомендаций Комиссии Организации Объединенных Наций по
праву международной торговли (ЮНСИТРАЛ) в части электронной торговли
(Конвенция Организации Объединенных Наций об использовании
электронных сообщений в международных договорах (Нью-Йорк, 2005 год),
Типовой закон ЮНСИТРАЛ об электронных подписях (2001 год), Типовой
закон ЮНСИТРАЛ об электронной торговле (1996 год) с дополнительной
статьей 5 bis, принятой в 1998 году)? Если да, укажите
соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Разрешено ли законодательством государства-члена
осуществление сделок в рамках электронной коммерции, в том числе с
использованием электронных документов и сведений? Если да, укажите
соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Укажите акты, которыми регулируется осуществление
международных расчетов с использованием электронных инвойсов,
контрактов.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Предусматривает ли законодательство государства-члена
принятие электронных документов и (или) сведений наравне с
документами на бумажном носителе в судах, то есть принятие судами
электронных документов и (или) сведений в качестве доказательств?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Предусматривает ли законодательство государства-члена
принятие электронных документов и (или) сведений наравне с
документами на бумажном носителе в сферах страховой и нотариальной
деятельности?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6. Ақы төлеу және электронды коммерция саласындағы актілерде электронды құжаттарды ресімдеу, беру және пайдалану тәртібі бекітілген бе? Егер бекітілген болса, мұндай құжаттардың түрлерін және оларды ресімдеу, беру және пайдалану тәртібі реттелетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Мүдделі тұлғалардың міндетті төлемдерді (мемлекеттік қызметтер көрсету үшін алымдарды, салықтарды, кедендік төлемдерді қоса алғанда) электронды түрде төлеу мүмкіндігі бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Халықаралық есеп айырысуларды реттеу және бақылау, қаржылық кепілдіктер беру, баждар мен төлемдерді алу, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде жеңілдіктер мен преференцияларды қолдану үшін жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар арасында деректермен электронды алмасу реттелетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Монополияға қарсы заңнаманың нормалары "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға әсерін тигізе ме? Монополияға қарсы заңнамада "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуды тежеуі мүмкін нормалар бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Заңнамадағы электронды коммерцияны дамытуға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды көрсетіңіз, сондай-ақ анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында нормаларды талдау мен жетілдіруді талап ететін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
IV. "Рұқсат беру құжаттары" тақырыптық блогы бойынша қызмет саласындағы актілерді талдау

6. Закреплен ли актами в области оплаты и электронной коммерции
порядок оформления, выдачи и использования электронных документов?
Если да, укажите виды таких документов и акты, которыми регулируется
порядок их оформления, выдачи и использования.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Имеется ли возможность у заинтересованных лиц уплачивать
обязательные платежи (включая сборы за оказание государственных
услуг, налоги, таможенные платежи) в электронном виде? Если да,
укажите соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Укажите акты, которыми регулируется электронный обмен
данными между государственными органами и организациями,
ответственными за регулирование и контроль международных расчетов,
предоставление финансовых гарантий, взимание платежей и налогов,
применение льгот и преференций при осуществлении внешнеэкономической
деятельности.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Оказывают ли нормы антимонопольного законодательства влияние
на развитие национального механизма «единого окна»? Существуют ли
нормы в антимонопольном законодательстве, которые могут сдерживать
развитие национального механизма «единого окна»? Если да, укажите
соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Укажите правовые пробелы и барьеры в законодательстве,
которые препятствуют развитию электронной коммерции, а также укажите
акты, требующие анализа и совершенствования норм в целях устранения
выявленных правовых пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Предложения и рекомендации по устранению выявленных
правовых пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
IV. Анализ актов в сфере деятельности тематического блока
«Разрешительные документы»

1. Сыртқы сауда қызметін мемлекеттік реттеу үшін жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың рұқсат беру құжаттары бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуді электронды нысанда ұсынуға көшуі реттелетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Салықтық реттеу саласында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Валюталық реттеу саласында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кедендік-тарифтік реттеу саласында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тарифтік емес реттеу саласында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Техникалық реттеу саласында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану саласында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Зияткерлік меншік саласында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл қамтамасыз етілетін актілерді көрсетіңіз. Берілген рұқсат беру құжаттары туралы заңдық маңызы бар электронды құжаттар мен мәліметтер алмасу қандай актілерде көзделген?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Укажите акты, которыми регулируется переход государственных
органов и организаций, ответственных за государственное регулирование
внешнеторговой деятельности, на предоставление государственных услуг
по разрешительным документам в электронной форме.
В сфере налогового регулирования:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В сфере валютного регулирования:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В сфере таможенно-тарифного регулирования:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В сфере нетарифного регулирования:
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
В сфере технического регулирования:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В сфере применения санитарных, ветеринарно-санитарных и
карантинных фитосанитарных мер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В сфере интеллектуальной собственности:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Укажите акты, которыми обеспечивается межведомственное
информационное взаимодействие. В каких актах предусмотрен обмен
юридически значимыми электронными документами и сведениями о выданных
разрешительных документах?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5. Рұқсат беру құжаттарының электронды құжат айналымын дамытуға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды, сондай-ақ анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында нормаларды талдау мен жетілдіру талап етілетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
V. "Көлік және логистика" тақырыптық блогы бойынша қызмет саласындағы актілерді талдау
1. Бақылаушы мемлекеттік органдар мен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылар арасындағы электронды түрдегі ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібін белгілейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Көлік және логистика саласындағы актілерде электронды құжаттарды ресімдеу, беру және пайдалану тәртібі бекітілген бе? Егер бекітілген болса, мұндай құжаттардың түрлерін және оларды ресімдеу, беру және пайдалану тәртібі реттелетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Тауарға ілеспе құжаттарды электронды түрге көшіруге және электронды көліктік жүкқұжаттармен (немесе оларда қамтылған мәліметтермен) алмасуды ұйымдастыруға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды, сондай-ақ анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында нормаларды талдау мен жетілдіру талап етілетін актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
VI. "Ақпараттық технологиялар" тақырыптық блогы бойынша қызмет саласындағы актілерді талдау

5. Укажите правовые пробелы и барьеры, которые препятствуют
развитию электронного документооборота разрешительных документов, а
также акты, требующие анализа и совершенствования норм в целях
устранения выявленных пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Предложения и рекомендации по устранению выявленных правовых
пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
V. Анализ актов в сфере деятельности тематического блока
«Транспорт и логистика»
1. Существуют ли акты, устанавливающие порядок информационного
взаимодействия в электронном виде между контролирующими
государственными органами и перевозчиками, осуществляющими
международные перевозки? Если да, укажите соответствующие акты и
приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Закреплен ли актами в сфере транспорта и логистики порядок
оформления, выдачи и использования электронных документов? Если да,
укажите виды таких документов и акты, которыми регулируется порядок
их оформления, выдачи и использования.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Укажите правовые пробелы и барьеры, которые препятствуют
переводу товаросопроводительных документов в электронный вид и
организации обмена электронными транспортными накладными (или
содержащимися в них сведениями), а также акты, требующие анализа и
совершенствования норм в целях устранения выявленных пробелов и
барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Предложения и рекомендации по устранению выявленных правовых
пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
VI. Анализ актов в сфере деятельности тематического блока
«Информационные технологии»

1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігіне қолжетімділік алу тәртібін белгілейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз және олардан үзінді келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, мемлекеттік органдар және (немесе) уәкілетті ұйымдар арасында электронды түрде ақпарат алмасу тәртібін белгілейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар мен мемлекеттік бақылаушы органдар арасында электронды түрдегі өзара іс-қимыл барысында алмасуға жататын электронды құжаттардың және (немесе) мәліметтердің форматтары мен құрылымын белгілейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың ақпарттық жүйелерін дамыту соған сәйкес жүзеге асырылатын актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Бизнес үшін қолжетімді электронды қызметтер көрсету мен сервистердің тізбесін белгілейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың ақпараттық жүйелерін дамытуға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардан электронды түрде алынған деректерді қорғау жөніндегі талаптар белгіленген актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Существуют ли акты, устанавливающие порядок получения
доступа к национальному механизму «единого окна»? Если да, укажите
соответствующие акты и приведите выдержки из них.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Существуют ли акты, устанавливающие порядок информационного
обмена в электронном виде между участниками внешнеэкономической
деятельности, государственными органами и (или) уполномоченными
организациями? Если да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Существуют ли акты, устанавливающие форматы и структуры
электронных документов и (или) сведений, подлежащих обмену в ходе
взаимодействия в электронном виде между участниками
внешнеэкономической деятельности и государственными
контролирующими органами? Если да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Укажите акты, в соответствии с которыми осуществляется
развитие информационных систем межведомственного информационного
взаимодействия.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Существуют ли акты, устанавливающие перечень доступных для
бизнеса электронных государственных услуг и сервисов? Если да,
укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Укажите правовые пробелы и барьеры, которые препятствуют
развитию информационных систем межведомственного информационного
взаимодействия.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Укажите акты, которыми установлены требования по защите
данных, полученных от участников внешнеэкономической деятельности в
электронном виде.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

8. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар белгіленген актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігіне қол жеткізу үшін пайдаланушыларды сәйкестендірудің, аутентификаттаудың және авторландырудың нақты рәсімдерін белгілейтін актілер бар ма. Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Электронды цифрлық қолтаңбаны (электронды қолтаңбаны) шығаруға және пайдалануға қойылатын талаптарды белгілейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Трансшекаралық электронды мәмілелерді жүзеге асыру кезінде басқа мемлекеттерде жасалған электронды құжаттардағы электронды цифрлық қолтаңбаны (электронды қолтаңбаны) пайдалану немесе қабылдау үшін шарттарды немесе талаптарды регламенттейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Басқа мемлекеттермен электронды құжаттарды өзара тану туралы актілер немесе халықаралық шарттар бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігі шеңберінде пайдаланылатын деректерді енгізу үшін, сондай-ақ оларды кейіннен өңдеу, қайта жіберу және пайдалану үшін жауаптылықты реттейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Электронды құжаттарға қол жеткізу тәртібін қоса алғанда, "бірыңғай терезе" ұлттық тетігі шеңберінде ақпараттық қауіпсіздік мәселелерін реттейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

8. Укажите акты, которыми установлены требования по защите
персональных данных.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Существуют ли акты, устанавливающие четкие процедуры
идентификации, аутентификации и авторизации пользователей для доступа
к национальному механизму «единого окна»? Если да, укажите
соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Существуют ли акты, устанавливающие требования к выпуску и
использованию электронных цифровых подписей (электронных подписей)?
Если да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Существуют ли акты, которые регламентируют условия или
требования для использования или принятия электронных цифровых
подписей (электронных подписей) на электронных документах, созданных
в других государствах при осуществлении трансграничных электронных
сделок? Если да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Существуют ли акты или международные договоры о взаимном
признании электронных документов с другими государствами? Если да,
укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Существуют ли акты, регулирующие ответственность за ввод
данных, используемых в рамках национального механизма «единого окна»,
а также за их последующую обработку, пересылку и использование? Если
да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Существуют ли акты, регулирующие вопросы информационной
безопасности в рамках национального механизма «единого окна», включая
порядок доступа к электронным документам? Если да, укажите
соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

15. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігі шеңберінде деректерді сақтау және архивтеу тәртібін реттейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құру процесін реттейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Мемлекеттік органды және (немесе) уәкілетті ұйымды "бірыңғай терезе" ұлттық тетігі порталының операторы ретінде айқындайтын актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігі порталының операторы ретінде айқындалған мемлекеттік орган және (немесе) уәкілетті ұйым иеленетін өкілеттіктерді және осы өкілеттіктер бекітілген актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Басқа мүше мемлекеттердің мүдделі тұлғаларына "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің қызметтер көрсетуді ұсынуына кедергі болатын актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Басқа мүше мемлекеттердің мүдделі тұлғаларына "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің қызметтер көрсетуді ұсыну тәртібін реттейтін актілер бар ма? Егер бар болса, тиісті актілерді көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құруға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

15. Существуют ли акты, регулирующие порядок хранения и
архивирования данных в рамках национального механизма «единого окна»?
Если да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Существуют ли акты, регулирующие процесс создания портала
национального механизма «единого окна»? Если да, укажите
соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Существуют ли акты, определяющие государственный орган и
(или) уполномоченную организацию в качестве оператора портала
национального механизма «единого окна»? Если да, укажите
соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Укажите полномочия, которыми обладает государственный орган
и (или) уполномоченная организация, определенные в качестве оператора
портала национального механизма «единого окна», и акты, которыми эти
полномочия закреплены.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Существуют ли акты, препятствующие предоставлению услуг
национального механизма «единого окна» заинтересованным лицам других
государств-членов? Если да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Существуют ли акты, регулирующие порядок предоставления
услуг национального механизма «единого окна» заинтересованным лицам
других государств-членов? Если да, укажите соответствующие акты.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Укажите правовые пробелы и барьеры, препятствующие созданию
портала национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

22. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құруға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
23. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамыту шеңберінде ақпараттық технологияларды қолдануға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
24. Құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"Бірыңғай терезе"
ұлттық тетіктерін дамытудың
жай-күйін бағалау әдістемесіне
№ 2 ҚОСЫМША
"Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ұйымдық-құқықтық негізін талдау туралы есепті ресімдеу жөніндегі ҰСЫНЫМДАР
1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ұйымдық-құқықтық негізін талдау туралы есеп (бұдан әрі – есеп) мынаны қамтиды:
а) "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) 57-тармағында көзделген талаптарға сәйкес жасалатын кіріспе;
б) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ұйымдық-құқықтық негізін талдау, соның ішінде:
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамыту үшін институционалдық негізді сипаттау (уәкілетті орган, консультативтік және үйлестіруші (кеңесу) органдар, "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу процесіне басшылық ету);
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуды айқындайтын құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
мүше мемлекеттің "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізуді реттейтін нормативтік құқықтық актілерін сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізуді реттейтін нормативтік құқықтық актілердің болмауына немесе жетілдірілмеуіне байланысты және "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды сипаттау;
мүше мемлекетте қолданылатын "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізуді реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау жөніндегі іс-шаралар жоспарын сипаттау;
мүше мемлекеттің "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізуді реттейтін нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шараларды сипаттау;
в) тақырыптық блоктардың қызмет салалары бойынша құқықтық негізді талдау:
"Электронды кеден":
кедендік реттеу саласындағы уәкілетті органдар мен ұйымдардың атаулары;
мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың электронды нысандағы ақпараттық өзара іс-қимылының жай-күйін қысқаша сипаттау;
уәкілетті органдар мен ұйымдардың мүдделі тұлғалармен электронды өзара іс-қимылын дамыту бойынша мүше мемлекеттердің іске асырылып жатқан бағдарламаларын сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
"Ақы төлеу, төлемдер және электронды коммерция":
халықаралық есеп айырысулардың жүргізілуін, сыртқы экономикалық қызметтің қаржылық реттелуін, электронды сауданың дамуын, банк және сақтандыру қызметтерінің көрсетілуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдардың атаулары;
мүше мемлекеттің электронды сауданы жүзеге асыру және дамыту тәртібін реттейтін құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
"Рұқсат беру құжаттары":
салықтық реттеу саласы:
салықтық реттеуді және тиісті рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың атаулары;
мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
валюталық реттеу саласы:
валюталық реттеуді және валюталық бақылауды, сондай-ақ тиісті рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың атаулары;
валюталық реттеу және валюталық бақылау саласында мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
кедендік-тарифтік реттеу саласы:
кедендік-тарифтік реттеуді және тиісті рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың атаулары;
кедендік-тарифтік реттеу саласында мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
тарифтік емес реттеу саласы:
тарифтік емес реттеуді және тиісті рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың атаулары;
тарифтік емес реттеу саласында мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
техникалық реттеу саласы:
техникалық реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың, сондай-ақ мүше мемлекеттің тиісті рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдары мен ұйымдарының атаулары;
техникалық реттеу саласында мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану саласында:
санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың, сондай-ақ мүше мемлекеттің тиісті рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдары мен ұйымдарының атаулары;
санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану саласында мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
зияткерлік меншік саласы:
зияткерлік меншік саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың, сондай-ақ мүше мемлекеттің тиісті рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдары мен ұйымдарының атаулары;
зияткерлік меншік құқықтарын сақтау мен қорғау саласында мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
"Көлік және логистика":
көлік және логистика саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың атаулары;
көлік және логистика саласында мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарымен және (немесе) уәкілетті ұйымдарымен мүдделі тұлғалардың ақпараттық өзара іс-қимылын реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
"Ақпараттық технологиялар":
ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсетуді электронды нысанда ұсыну үшін қажетті ақпараттық технологияларды енгізу, электронды цифрлық қолтаңбаны (электронды қолтаңбаны) қолдануды реттеу, "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу үшін техникалық инфрақұрылым жасау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыратын уәкілетті органдардың атаулары;
мүше мемлекеттің мемлекеттік органдары мен ұйымдарының арасында электронды нысандағы ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібін, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың, мүше мемлекеттің мемлекеттік органдары мен ұйымдарының арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды, "бірыңғай терезе" ұлттық тетігіне қолжетімділік алу тәртібін, деректердің тұтастығы мен дәлдігін қамтамасыз ету, оларға қолжетімділік алу, оларды сақтау мен архивтеу тәртібін, сондай-ақ ақпаратты қорғау тәртібін реттейтін мүше мемлекеттің құқықтық негізін қысқаша сипаттау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құруға кедергі болатын, анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдар;
анықталған құқықтық олқылықтар мен тосқауылдарды жою мақсатында мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру жөніндегі шаралар;
г) Әдістеменің 61-тармағында көзделген талаптарға сәйкес жасалатын ұсынымдар;
д) Әдістеменің 62-тармағында көзделген талаптарға сәйкес жасалатын қорытынды.

22. Предложения и рекомендации по устранению выявленных
правовых пробелов и барьеров, препятствующих созданию портала
национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
23. Укажите правовые пробелы и барьеры, препятствующие
применению информационных технологий в рамках развития национального
механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
24. Предложения и рекомендации по устранению выявленных
правовых пробелов и барьеров.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Методике оценки
состояния развития национальных
механизмов «единого окна»
РЕКОМЕНДАЦИИ
по оформлению отчета об анализе организационно-правовой
основы развития национального механизма «единого окна»
1. Отчет об анализе организационно-правовой основы развития национального механизма «единого окна» (далее – отчет) включает в себя:
а) введение, составляемое в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 57 Методики оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна» (далее – Методика));
б) анализ организационно-правовой основы развития национального механизма «единого окна», в том числе:
описание институциональной основы для развития национального механизма «единого окна» (уполномоченный орган, консультативные и координирующие (совещательные) органы, руководство процессом внедрения национального механизма «единого окна»);
краткое описание правовой основы государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государство-член), определяющей развитие национального механизма «единого окна»;
описание нормативных правовых актов государства-члена, регулирующих внедрение национального механизма «единого окна»;
описание правовых пробелов и барьеров, которые связаны с отсутствием или несовершенством нормативных правовых актов, регулирующих внедрение национального механизма «единого окна», и которые препятствуют развитию национального механизма «единого окна»;
описание существующего в государстве-члене плана мероприятий по принятию нормативных правовых актов, регулирующих внедрение национального механизма «единого окна»;
описание мер по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена, регулирующих внедрение национального механизма «единого окна»;
в) анализ правовой основы по сферам деятельности тематических блоков:
«Электронная таможня»:
наименования уполномоченных органов и организаций в сфере таможенного регулирования;
краткое описание состояния информационного взаимодействия в электронной форме заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государства-члена;
описание реализуемых программ государства-члена по развитию электронного взаимодействия уполномоченных органов и организаций с заинтересованными лицами;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
«Оплата, платежи и электронная коммерция»:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих контроль за проведением международных расчетов, финансовое регулирование внешнеэкономической деятельности, развитие электронной торговли, оказание банковских и страховых услуг;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей порядок осуществления и развития электронной торговли;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
«Разрешительные документы»:
сфера налогового регулирования:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих налоговое регулирование и выдачу соответствующих разрешительных документов;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государства-члена;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
сфера валютного регулирования:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих валютное регулирование и валютный контроль, а также выдачу соответствующих разрешительных документов;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государства-члена в сфере валютного регулирования и валютного контроля;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
сфера таможенно-тарифного регулирования:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих таможенно-тарифное регулирование и выдачу соответствующих разрешительных документов;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государства-члена в сфере таможенно-тарифного регулирования;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
сфера нетарифного регулирования:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих нетарифное регулирование и выдачу соответствующих разрешительных документов;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государства-члена в сфере нетарифного регулирования;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
сфера технического регулирования:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих техническое регулирование, а также государственных органов и организаций государства-члена, осуществляющих выдачу соответствующих разрешительных документов;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) уполномоченными организациями государства-члена в сфере технического регулирования;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
сфера применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих регулирование в сфере применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер, а также государственных органов и организаций государства-члена, осуществляющих выдачу соответствующих разрешительных документов;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) организациями государства-члена в сфере применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
сфера интеллектуальной собственности:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих регулирование в сфере интеллектуальной собственности, а также государственных органов и организаций государства-члена, осуществляющих выдачу соответствующих разрешительных документов;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) организациями государства-члена в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
«Транспорт и логистика»:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих регулирование в сфере транспорта и логистики;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей информационное взаимодействие заинтересованных лиц с государственными органами и (или) организациями государства-члена в сфере транспорта и логистики;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
«Информационные технологии»:
наименования уполномоченных органов, осуществляющих мероприятия по информатизации, внедрение информационных технологий, необходимых для предоставления государственных услуг в электронной форме, регулирование применения электронных цифровых подписей (электронных подписей), создание технической инфраструктуры для внедрения национального механизма «единого окна»;
краткое описание правовой основы государства-члена, регулирующей порядок межведомственного информационного взаимодействия в электронной форме между государственными органами и организациями государства-члена, информационное взаимодействие между участниками внешнеэкономической деятельности, государственными органами и организациями государства-члена, порядок получения доступа к национальному механизму «единого окна», порядок обеспечения целостности и точности данных, получения к ним доступа, их хранения и архивирования, а также порядок защиты информации;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие развитию национального механизма «единого окна»;
выявленные правовые пробелы и барьеры, препятствующие созданию портала национального механизма «единого окна»;
меры по совершенствованию нормативных правовых актов государства-члена в целях устранения выявленных правовых пробелов и барьеров;
г) рекомендации, составляемые в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 61 Методики;
д) заключение, составляемое в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 62 Методики.

2. Есепке мыналар қоса беріледі:
мүше мемлекеттің зерделенген нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі;
толтырылған сауалнама парағы.
Есепке мыналар да қоса берілуі мүмкін:
тиісті тақырып бойынша мүше мемлекеттің барлық нормативтік құқықтық актілері туралы анықтамалар немесе ақпараттық шолулар (соның ішінде актілердің атауларын, олардың түрлерін, санын, кодталу дәрежесін және заңды күшін көрсете отырып);
мүше мемлекет заңнамасының әртүрлі салаларында шешілуінде айтарлықтай айырмашылықтар бар мәселелер бойынша салыстырма кестелер;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытуға арналған мақалалар, брошюралар, монографиялар мен басқа да баспа жұмыстары;
мүше мемлекеттің мемлекеттік органдарына мүдделі тұлғалардың "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамыту жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдар қамтылған баяндама жазбалары, өтініштері.
"Бірыңғай терезе" ұлттық
тетіктерін дамытудың жай-күйін
бағалау әдістемесіне
№ 3 ҚОСЫМША
Бизнес-процестер мен оларға қатысушылардың ҮЛГІЛІК ТІЗБЕСІ
Бизнес-процестің атауы
Бизнес-процеске қатысушылар
I. Тауарды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету
1. Ақы төлеу, төлемдер және электронды коммерция
1. Саудадағы әріптесті таңдау:
шетелдік әріптесті – тауарды сатып алушыны іздеу
экспорттаушы
сатушы, сатып алушы және тауар туралы ақпарат алмасу
экспорттаушы – импорттаушы
офертаны қарау:
экспорттаушының офертаны қалыптастыруы (тауардың атауы, бағасы мен саны)
импорттаушының офертаны қарауы
экспорттаушы – импорттаушы
жеткізуге өтінім қалыптастыру
экспорттаушы – импорттаушы
проформа-инвойс жіберу
импорттаушы – экспорттаушы
келісімшарт және жеткізу талаптарын жасасу (жеке келісімшарт жасасу немесе жеткізуге өтінім және проформа-инвойс алмасу жолымен)
экспорттаушы – импорттаушы
келісімшартты валюталық бақылау органдарында тіркеу (мәміле паспорты) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекет) заңнамасында белгіленген жағдайларда)
экспорттаушы – банк
2. Тауарға тапсырыс беру:
тауарды жөнелтуге дайындау (инвойсты және буып-түю парағын ресімдеу)
экспорттаушы
инвойсты және буып-түю парағын жіберу
экспорттаушы – импорттаушы
3. Келісімшарт бойынша ақы төлеу:
ақы төлеуге сұрау салу (тауар үшін ақы төлеуді жүргізуді талап ету)
экспорттаушы – импорттаушы
ақы төлеуді жүргізу
импорттаушы – банк – экспорттаушы
4. Кедендік төлемдерді төлеу:
банк арқылы төлеу:
қолма-қол ақшасыз есеп айырысу
декларант – банк
терминалдың көмегімен төлеу
декларант – банк
қолма-қол ақшамен банк кассасына төлеу
декларант – банк
ақы төленгенін растайтын құжатты алу
банк – декларант
кедендік төлемдердің төленгенін растау:
ақша қаражатының аударылғаны туралы белгілер қою
банк – кеден органы
ақша қаражатының аударылғаны туралы белгілер қою
банк – қазынашылық – кеден органы

2. К отчету прилагаются:
перечень исследованных нормативных правовых актов государства-члена;
заполненный опросный лист.
К отчету также могут прилагаться:
справки или информационные обзоры обо всех нормативных правовых актах государства-члена по соответствующей тематике (с указанием в том числе наименований актов, их видов, количества, степени кодифицированности и юридической силы);
сравнительные таблицы по вопросам, решение которых в разных отраслях законодательства государства-члена имеет существенные отличия;
статьи, брошюры, монографии и другие печатные работы, посвященные развитию национального механизма «единого окна»;
докладные записки, обращения заинтересованных лиц в государственные органы государства-члена, содержащие предложения и рекомендации по развитию национального механизма «единого окна».
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Методике оценки
состояния развития национальных
механизмов «единого окна»
ПРИМЕРНЫЙ ПЕРЕЧЕНЬ
бизнес-процессов и их участников
Наименование бизнес-процесса
Участники
бизнес-процесса
I. Вывоз товара с таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Оплата, платежи и электронная коммерция
1. Выбор торгового партнера:
поиск зарубежного партнера – покупателя товара
экспортер
обмен информацией о продавце, покупателе и товаре
экспортер – импортер
рассмотрение оферты:
формирование оферты экспортером (наименование товара, цена и количество) рассмотрение оферты импортером
экспортер – импортер
формирование заявки на поставку
экспортер – импортер
направление проформы-инвойса
импортер – экспортер
заключение контракта и условий поставки (заключение отдельного контракта или путем обмена заявки на поставку и проформы-инвойса)
экспортер – импортер
регистрация контракта в органах валютного контроля (паспорт сделки) (в случаях, установленных законодательством государства – члена Евразийского экономического союза (далее соответственно – государство-член, Союз))
экспортер – банк
2. Заказ товара:
подготовка товара к отправке (оформление инвойса и упаковочного листа)
экспортер
направление инвойса и упаковочного листа
экспортер – импортер
3. Оплата по контракту:
запрос на оплату (требование произведения оплаты за товар)
экспортер – импортер
произведение оплаты
импортер – банк – экспортер
4. Оплата таможенных платежей:
оплата через банк:
безналичный расчет
декларант – банк
оплата с помощью терминала
декларант – банк
оплата наличными в кассу банка
декларант – банк
получение документа, подтверждающего оплату
банк – декларант
подтверждение уплаты таможенных платежей:
проставление отметок о перечислении денежных средств
банк – таможенный орган
проставление отметок о перечислении денежных средств
банк – казначейство – таможенный орган

5. Қызметтер көрсетуге ақы төлеу:
рұқсат беру құжатын алу үшін алым төлеу
импорттаушы – банк
тауарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсетуге ақы төлеу
импорттаушы – тасымалдаушы
сақтандыру сыйақысын төлеу
импорттаушы – банк – сақтандыру компаниясы
кеден өкілінің қызметтер көрсетуіне ақы төлеу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – банк
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша алдын ала шешім қабылдау үшін алым төлеу
импорттаушы – банк
6. Тауардың Одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілгенін және қосылған құн салығына нөлдік мөлшерлемені қолданудың (акциздерден босатудың) негізділігін растайтын құжаттарды ұсыну (мүше мемлекеттерге жеткізген кезде):
тауардың іс жүзінде әкетілгені туралы ақпарат ұсыну
экспорттаушы – салық органы
қосылған құн салығына нөлдік мөлшерлемені қолданудың (акциздерден босатудың) негізділігін растайтын құжаттар (ақпарат) жиынтығын қарау (бағалау)
салық органы
қосылған құн салығына нөлдік
салық органы –
мөлшерлемені қолданудың (акциздерден босатудың) негізділігін растау немесе ҚҚС-ға нөлдік мөлшерлемені қолданудан (акциздерден босатудан) бас тарту
экспорттаушы
2. Рұқсат беру құжаттары
7. Тыйымдар мен шектеулерді сақтау туралы рұқсат беру құжаттарын алу:
рұқсат беру құжаттарын алуға өтініштер дайындау
импорттаушы
құжаттарды мүше мемлекеттің уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган) жіберу
импорттаушы – уәкілетті орган
ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның қарауы
уәкілетті орган
импорттаушыдан мәліметтер мен құжаттарды сұрату
уәкілетті орган – импорттаушы
рұқсат беру құжатын беру
уәкілетті орган – импорттаушы
8. Уәкілетті органның рұқсат беру құжаттарын алу (тауарды таңдалған кедендік рәсіміне орналастыру үшін қажетті құжаттар)
декларант, кеден өкілі – уәкілетті орган
3. Көлік және логистика
9. Тауарды тасымалдау:
көлік компаниясын іздеу
импорттаушы
өтінім жіберу
импорттаушы – тасымалдаушы, экспедитор
өтінімді қарау
тасымалдаушы, экспедитор – импорттаушы
шарт жасасу
импорттаушы – экспедитор
тауарды тасымалдауға өтінім жіберу
экспедитор – тасымалдаушы
көліктік жүкқұжат дайындау
тасымалдаушы
көліктік жүкқұжат жобасын жіберу
тасымалдаушы – экспедитор – экспорттаушы
көлікке өтінімді растауды жіберу
экспедитор – тасымалдаушы
тауарды тасымалдау үшін көлік резервтеу
тасымалдаушы
экспорттаушыда тауарды тиеу
(тасымалдың басталуы)
экспорттаушы – тасымалдаушы
көліктік жүкқұжатты жіберу
экспорттаушы – тасымалдаушы, экспедитор – импорттаушы
10. Жүкті сақтандыру:
сақтандыру компаниясын іздеу
импорттаушы
өтінім жіберу:
өтінім
аккредитив
инвойс
буып-түю парағы
көліктік жүкқұжат жобасы
импорттаушы – сақтандыру компаниясы
тәуекелдерді және сақтандыру сыйақысының шамасын талдау
сақтандыру компаниясы
сақтандыру өтемінің көлемін бекіту
сақтандыру компаниясы
сақтандыру куәлігін беру
сақтандыру компаниясы – импорттаушы
тауарды тасымалдауға арналған келісімшартты ұсыну
импорттаушы – сақтандыру компаниясы
сақтандыру полисін беру
сақтандыру компаниясы – импорттаушы

5. Оплата услуг:
оплата сбора за получение разрешительного документа
импортер – банк
оплата услуг по перевозке товара
импортер – перевозчик
оплата страховой премии
импортер – банк – страховая компания
оплата услуг таможенного представителя
импортер, перевозчик, экспедитор – банк
оплата сбора за принятие предварительного решения по ТН ВЭД ЕАЭС
импортер – банк
6. Предоставление документов, подтверждающих фактический вывоз товара с таможенной территории Союза и обоснованность применения нулевой ставки налога на добавленную стоимость (освобождения от акцизов) (при поставках в государства-члены):
предоставление информации о фактическом вывозе товара
экспортер – налоговый орган
рассмотрение (оценка) комплекта документов (информации), подтверждающих обоснованность применения нулевой ставки налога на добавленную стоимость (освобождения от акцизов)
налоговый орган
подтверждение обоснованности применения нулевой ставки налога на добавленную стоимость (освобождения от акцизов) или отказ в праве применения нулевой ставки НДС (освобождения от акцизов)
налоговый орган – экспортер
2. Разрешительные документы
7. Получение разрешительных документов о соблюдении запретов и ограничений:
подготовка заявлений на получение разрешительных документов
импортер
направление документов уполномоченному органу
государства-члена (далее – уполномоченный орган)
импортер – уполномоченный орган
рассмотрение представленных документов уполномоченным органом
уполномоченный орган
запрос сведений и документов у импортера
уполномоченный орган – импортер
выдача разрешительного документа
уполномоченный орган – импортер
8. Получение разрешительных документов уполномоченного органа (документы, необходимые для помещения товара под выбранную таможенную процедуру)
декларант, таможенный представитель – уполномоченный орган
3. Транспорт и логистика
9. Транспортировка товара:
поиск транспортной компании
импортер
направление заявки
импортер – перевозчик, экспедитор
рассмотрение заявки
перевозчик, экспедитор – импортер
заключение договора
импортер – экспедитор
направление заявки на перевозку товара
экспедитор – перевозчик
подготовка транспортной накладной
перевозчик
направление проекта транспортной накладной
перевозчик – экспедитор – экспортер
направление подтверждения заявки на транспорт
экспедитор – перевозчик
резервирование транспорта для перевозки товара
перевозчик
погрузка товара у экспортера (начало перевозки)
экспортер – перевозчик
направление транспортной накладной
экспортер – перевозчик, экспедитор – импортер
10. Страхование груза:
поиск страховой компании
импортер
направление заявки:
заявка
аккредитив
инвойс
упаковочный лист
проект транспортной накладной
импортер – страховая компания
анализ рисков и величины страховой премии
страховая компания
утверждение объема страхового покрытия
страховая компания
выдача страхового свидетельства
страховая компания – импортер
предоставление контракта на транспортировку товара
импортер – страховая компания
выдача страхового полиса
страховая компания – импортер

4. Электронды кеден
11. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың сыныптамалық кодын айқындау:
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың сыныптамасы жөніндегі алдын ала шешімді алу
мыналар:
тауардың құрамы (конструкциясы)
тауар өндірісінің технологиясы
тауардың қасиеттері (әрекет ету қағидаты), мақсаты, пайдаланылу саласы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттармен қоса алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш дайындау
импорттаушы
өтініш пен құжаттарды жіберу
импорттаушы – кеден органы
өтініш пен қоса берілген құжаттарды қарау
кеден органы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың сыныптамасы жөніндегі алдын ала шешімді алу
кеден органы – импорттаушы
12. Тауардың шығарылған елі туралы сертификат алу
экспорттаушы – уәкілетті орган және (немесе) ұйым
13. Кеден өкілі:
кеден өкілін іздеу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор
кеден өкілінің қызметтер көрсетуіне жүгіну қажеттігі туралы сұрау жіберу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – кеден өкілі
тауар туралы ақпарат алмасу және келісімшарт жасасуға ұсыныс дайындау
кеден өкілі – импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор
шарт жасасу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – кеден өкілі
алдын ала ақпарат дайындау және кейіннен кедендік декларациялау үшін (оның ішінде алдын ала кедендік декларациялау) құжаттарды жіберу:
келісімшарт
коммерциялық құжаттар (инвойс)
буып-түю парағы
каталог
көліктік (тасымалдау) құжаттары
рұқсат беру құжаттары
тауардың шығарылған елі туралы сертификат
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – кеден өкілі
14. Кедендік декларация берудің алдындағы кедендік операциялар:
сынама және тауар үлгілерін алу
декларант, кеден өкілі – уәкілетті орган – кеден органы
тауарды кедендік бақылау аймағына орналастыру
тасымалдаушы, экспедитор – кеден органы
15. Кедендік декларациялау:
мыналарды:
мәлімделетін кедендік рәсім
декларант, кеден өкілі
тауарды жөнелтуші мен алушы
халықаралық тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары
тауар: атауы, сипаты; ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың сыныптамалық коды; орамының сипаты (саны, түрі, таңбалануы мен реттік нөмірлері); саны (килограммен (брутто салмағы мен нетто салмағы) және басқа да өлшем бірліктері; кедендік құны; статистикалық құны
декларант, кеден өкілі
кедендік төлемдерді есептеу: кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың мөлшерлемелері; кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдану; есептелген кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың сомалары; валюта бағамдары
сыртқы экономикалық мәміле және оның негізгі шарттары
шектеулерді сақтау
тауарды өндіруші
тауарды кедендік рәсімге орналастыру шарттарының сақталуын растау
кедендік декларациялау кезінде ұсынылатын құжаттар
тауарларға декларацияны жасаған тұлға
тауарларға декларацияның жасалған жері мен күні туралы мәліметтерді қамтитын тауарларға декларацияны қалыптастыру
тауарларға декларацияны беру (жіберу)
декларант, кеден өкілі – кеден органы
тауарларға декларацияны тіркеу
кеден органы – декларант, кеден өкілі
тауарларға декларацияны тексеру (форматты-қисынды бақылау)
кеден органы
тауар шығарылғанға дейін тауарларға декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту және толықтыру
декларант, кеден өкілі – кеден органы
тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану
кеден органы
кедендік бақылауды жүргізу
(тәуекелдерді басқару жүйесі іске қосылған жағдайда)
кеден органы – декларант, кеден өкілі
кедендік сараптама жүргізу үшін сынамалар мен үлгілерді іріктеу
кеден органы – декларант
кедендік сараптама жүргізу
кеден органы – сарапшылық ұйым – декларант
тауарды шығару
кеден органы – декларант, кеден өкілі
тауарды уақытша сақтау орнынан шығару
кеден органы – декларант – уақытша сақтау орнының иесі

4. Электронная таможня
11. Определение классификационного кода товара по ТН ВЭД ЕАЭС:
получение предварительного решения по классификации товара по ТН ВЭД ЕАЭС
подготовка заявления о принятии предварительного решения с приложением документов, содержащих сведения о:
импортер
составе (конструкции) товара
технологии производства товара
свойствах (принципе действия), предназначении, области использования товара
направление заявления и документов
импортер – таможенный орган
рассмотрение заявления и приложенных документов
таможенный орган
получение предварительного решения по классификации товара по ТН ВЭД ЕАЭС
таможенный орган – импортер
12. Получение сертификата о стране происхождения товара
экспортер – уполномоченный орган и (или) организация
13. Таможенный представитель:
поиск таможенного представителя
импортер, перевозчик, экспедитор
направление запроса о необходимости обращения к услугам таможенного представителя
импортер, перевозчик, экспедитор – таможенный представитель
обмен информацией о товаре и подготовка предложения заключить контракт
таможенный представитель – импортер, перевозчик, экспедитор
заключение договора
импортер, перевозчик, экспедитор – таможенный представитель
направление документов для подготовки предварительной информации и последующего таможенного декларирования
(в том числе предварительного декларирования):
контракт коммерческие документы (инвойс) упаковочный лист каталог транспортные (перевозочные) документы разрешительные документы сертификат о происхождении товара
импортер, перевозчик, экспедитор – таможенный представитель
14. Таможенные операции, предшествующие подаче таможенной декларации:
взятие проб и образцов товара
декларант, таможенный представитель – уполномоченный орган – таможенный орган
размещение товара в зоне таможенного контроля
перевозчик, экспедитор – таможенный орган
15. Таможенное декларирование:
формирование декларации на товары, содержащей сведения о:
заявляемой таможенной процедуре декларанте, таможенном представителе, отправителе и получателе товара транспортных средствах, используемых для международной перевозки товаре:
наименование, описание; классификационный код товара по ТН ВЭД ЕАЭС; описание упаковок (количество, вид, маркировка и порядковые номера);
количество (в килограммах (вес брутто и вес нетто) и других единицах измерения); таможенная стоимость; статистическая стоимость исчислении таможенных платежей: ставки таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов;
применение льгот по уплате таможенных платежей; суммы исчисленных таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов; курс валют внешнеэкономической сделке и ее основных условиях соблюдении ограничений производителе товара подтверждении соблюдения условий помещения товара под таможенную процедуру документах, представляемых при таможенном декларировании лице, составившем декларацию
на товары месте и дате составления декларации на товары
декларант, таможенный представитель
подача (направление) декларации на товары
декларант, таможенный представитель – таможенный орган
регистрация декларации на товары
таможенный орган – декларант, таможенный представитель
проверка декларации на товары (форматно-логический контроль)
таможенный орган
изменение и дополнение сведений, заявленных в декларации на товары до выпуска товара
декларант, таможенный представитель – таможенный орган
применение системы управления рисками
таможенный орган
проведение таможенного контроля (в случае срабатывания системы управления рисками)
таможенный орган – декларант, таможенный представитель
отбор проб и образцов для проведения таможенной экспертизы
таможенный орган – декларант
проведение таможенной экспертизы
таможенный орган – экспертная организация – декларант
выпуск товара
таможенный орган – декларант, таможенный представитель
вывоз товара из места временного хранения
таможенный орган – декларант – владелец места временного хранения

16. Тауардың кетуі:
құжаттар мен мәліметтерді ұсыну
тасымалдаушы – кеден органы
тыйымдар мен шектеулердің сақталуын тексеру (рұқсат беру құжаттарының болуын тексеру)
кеден органы
кедендік, көліктік, ветеринариялық, фитосанитариялық немесесанитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу
кеден органы
кедендік қарауды (тексеріп-қарауды) жүргізу:
кеден органы – тасымалдаушы
кедендік қарауды (тексеріп-қарауды) жүргізу туралы хабарлама жіберу
кеден органы – тасымалдаушы
кедендік қарау (тексеріп-қарау) актісін жасау
кеден органы – тасымалдаушы
кедендік қарау (тексеріп-қарау) актісінің көшірмесін беру
кеден органы – тасымалдаушы
уәкілетті органның сынамалар мен үлгілерді алуы
тасымалдаушы – кеден органы
түсіруді, қайта тиеуді, ауыстырып тиеуді, көлік құралын ауыстыруды жүзеге асыру
тасымалдаушы, кеден өкілі – кеден органы
шекаралық бақылауды жүргізу
шекаралық бақылау органы
II. Тауарды Одақтың кедендік аумағына әкелу
1. Ақы төлеу, төлемдер және электронды коммерция
1. Саудадағы әріптесті таңдау:
шетелдік әріптесті – тауарды сатушыны іздеу және келісімшарт жасасу
импорттаушы
сатушы, сатып алушы және тауар туралы ақпарат алмасу
импорттаушы – экспорттаушы
офертаны қарау:
экспорттаушының офертаны қалыптастыруы (тауардың атауы, бағасы мен саны)
импорттаушының офертаны қарауы
импорттаушы – экспорттаушы
жеткізуге өтінім қалыптастыру
импорттаушы – экспорттаушы
проформа-инвойс жіберу
экспорттаушы – импорттаушы
келісімшарт және жеткізу талаптарын жасасу (жеке келісімшарт жасасу немесе жеткізуге өтінім және проформа-инвойс алмасу жолымен)
импорттаушы – экспорттаушы
келісімшартты валюталық бақылау органдарында тіркеу (мәміле паспорты) (мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген жағдайларда)
импорттаушы – банк
2. Тауарға тапсырыс беру:
тауарды жөнелтуге дайындау (инвойсты және буып-түю парағын ресімдеу)
экспорттаушы
инвойсты және буып-түю парағын жіберу
экспорттаушы – импорттаушы
3. Келісімшарт бойынша ақы төлеу:
ақы төлеуге сұрау салу (тауар үшін ақы төлеуді жүргізуді талап ету)
экспорттаушы – импорттаушы
ақы төлеуді жүргізу
импорттаушы – банк – экспорттаушы
4. Кедендік төлемдерді төлеу:
банк арқылы төлеу:
қолма-қол ақшасыз есеп айырысу
декларант – банк
терминалдың көмегімен төлеу
декларант – банк
қолма-қол ақшамен банк кассасына төлеу
декларант – банк
ақы төленгенін растайтын құжатты алу
банк – декларант
кедендік төлемдердің төленгенін растау:
ақша қаражатының аударылғаны туралы белгілер қою
банк – кеден органы
ақша қаражатының аударылғаны туралы белгілер қою
банк – қазынашылық – кеден органы
5. Қызметтер көрсетуге ақы төлеу:
рұқсат беру құжатын алу үшін алым төлеу
импорттаушы – банк
тауарды тасымалдау бойынша қызметтер көрсету үшін ақы төлеу
импорттаушы – тасымалдаушы
сақтандыру сыйақысын төлеу
импорттаушы – банк – сақтандыру компаниясы
кеден өкілінің қызметтер көрсетуіне ақы төлеу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – банк
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша алдын ала шешім қабылдау үшін алым төлеу
импорттаушы – банк

16. Убытие товара:
представление документов и сведений
перевозчик – таможенный орган
проверка соблюдения запретов и ограничений (проверка наличия разрешительных документов)
таможенный орган
проведение таможенного, транспортного, ветеринарного, фитосанитарного или санитарно-карантинного контроля
таможенный орган
проведение таможенного осмотра (досмотра):
таможенный орган – перевозчик
направление уведомления о проведении таможенного осмотра (досмотра)
таможенный орган – перевозчик
составление акта таможенного осмотра (досмотра)
таможенный орган – перевозчик
передача копии акта таможенного осмотра (досмотра)
таможенный орган – перевозчик
взятие проб и образцов уполномоченным органом
перевозчик – таможенный орган
осуществление разгрузки, перегрузки, перевалки, замены транспортного средства
перевозчик, таможенный представитель – таможенный орган
проведение пограничного контроля
орган пограничного контроля
II. Ввоз товара на таможенную территорию Союза
1. Оплата, платежи и электронная коммерция
1. Выбор торгового партнера:
поиск зарубежного партнера – продавца товара и заключение контракта
импортер
обмен информацией о продавце, покупателе и товаре
импортер – экспортер
рассмотрение оферты:
формирование оферты экспортером (наименование товара, цена и количество)
рассмотрение оферты импортером
импортер – экспортер
формирование заявки на поставку
импортер – экспортер
направление проформы-инвойса
экспортер – импортер
заключение контракта и условий поставки (заключение отдельного контракта или путем обмена заявки на поставку и проформы-инвойса)
импортер – экспортер
регистрация контракта в органах валютного контроля (паспорт сделки) (в случаях, установленных законодательством
государства-члена)
импортер – банк
2. Заказ товара:
подготовка товара к отправке (оформление инвойса и упаковочного листа)
экспортер
направление инвойса и упаковочного листа
экспортер – импортер
3. Оплата по контракту:
запрос на оплату (требование произведения оплаты за товар)
экспортер – импортер
произведение оплаты
импортер – банк – экспортер
4. Оплата таможенных платежей:
оплата через банк:
безналичный расчет
декларант – банк
оплата с помощью терминала
декларант – банк
оплата наличными в кассу банка
декларант – банк
получение документа, подтверждающего оплату
банк – декларант
подтверждение уплаты таможенных платежей:
проставление отметок о перечислении денежных средств
банк – таможенный орган
проставление отметок о перечислении денежных средств
банк – казначейство – таможенный орган
5. Оплата услуг:
оплата сбора за получение разрешительного документа
импортер – банк
оплата услуг по перевозке товара
импортер – перевозчик
оплата страховой премии
импортер – банк – страховая компания
оплата услуг таможенного представителя
импортер, перевозчик, экспедитор – банк
оплата сбора за принятие предварительного решения по ТН ВЭД ЕАЭС
импортер – банк

11. Тауардың шығарылған елін айқындау:
тауардың шығарылған елі бойынша алдын ала шешімді алу
импорттаушы – кеден органы
12. Кеден өкілі:
кеден өкілін іздеу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – ақпараттық-анықтамалық ресурстар
кеден өкілінің қызметтер көрсетуіне жүгіну қажеттігі туралы сұрау жіберу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – кеден өкілі
тауар туралы ақпарат алмасу және келісімшарт жасасуға ұсыныс дайындау
кеден өкілі – импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор
шарт жасасу
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – кеден өкілі
алдын ала ақпарат дайындау және кейіннен кедендік декларациялау үшін (оның ішінде алдын ала кедендік декларациялау) құжаттарды жіберу:
келісімшарт
коммерциялық құжаттар (инвойс)
буып-түю парағы
каталог
көліктік (тасымалдау) құжаттары
рұқсат беру құжаттары
тауардың шығарылған елі туралы сертификат
импорттаушы, тасымалдаушы, экспедитор – кеден өкілі
13. Алдын ала ақпарат беру:
әкелуге дейін кемінде 2 сағат бұрын автомобиль көлігімен әкелінетін тауарға қатысты мыналар туралы мәліметтерді қамтитын ақпарат беру:
көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес
тауарды жөнелтуші, алушы
тауардың жөнелтуші және межелі елі
декларант
тасымалдаушы
халықаралық тасымалдаудың тауарлар алып өтілетін көлік құралы
коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауардың атауы, саны, құны
кемінде алғашқы 6 белгі деңгейінде тауардың коды
тауардың брутто салмағы немесе көлемі,
сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН әрбір коды (бар болса) бойынша қосымша өлшем бірліктерімен тауардың саны
жүк орындарының саны
көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес тауардың межелі пункті
шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттар
тауарды жоспарлы қайта тиеу немесе жолдағы жүк операциялары
тауардың Одақ аумағына келетін уақыты мен жері
уәкілетті экономикалық оператордың, тасымалдаушының (кедендік тасымалдаушының), кеден өкілінің ақпараттық жүйелері – кеден органдарының ақпараттық жүйелері
уәкілетті экономикалық оператор, тасымалдаушы (кедендік тасымалдаушы), кеден өкілі – кеден органы
тасымалдаудың бірегей сәйкестендіру нөмірін қамтитын электрондық хабарлама
кеден органдарының ақпараттық жүйелері – уәкілетті экономикалық оператордың, тасымалдаушының (кедендік тасымалдаушының), кеден өкілінің ақпараттық жүйелері
14. Тауардың Одақтың кедендік аумағына келуі:
шекаралық бақылауды жүргізу
шекаралық бақылау органдары
құжаттар мен мәліметтерді, сондай-ақ тасымалдаудың бірегей сәйкестендіру нөмірін ұсыну
тасымалдаушы – кеден органы
тыйымдар мен шектеулердің сақталуын тексеру (рұқсат беру құжаттарының болуын тексеру)
кеден органы
көліктік, ветеринариялық, фитосанитариялық немесе санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу
кеден органы
тасымалдаудың бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша кеден органдарының дерекқорларынан алдын ала ақпаратты сұрату және ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтерді дерекқордағы мәліметтермен салыстыру
кеден органы
тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана отырып, ақпаратқа талдау жүргізу және кедендік бақылау нысандарын қолдану
кеден органы
тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану
кеден органы
кедендік қарауп-тексеруді (тексеріп-қарауды) жүргізу
кеден органы – тасымалдаушы
уәкілетті органдардың сынамалар мен үлгілерді алуы
тасымалдаушы – кеден органы, басқа да уәкілетті органдар
түсіруді, қайта тиеуді, ауыстырып тиеуді, көлік құралын ауыстыруды жүзеге асыру
тасымалдаушы, кеден өкілі – кеден органы
тауар мен көлік құралдарын кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыру үшін құжаттарды беру
кеден органы

11. Определение страны происхождения товара:
получение предварительного решения по стране происхождения товара
импортер – таможенный орган
12. Таможенный представитель:
поиск таможенного представителя
импортер, перевозчик, экспедитор – информационно-справочные ресурсы
направление запроса о необходимости обращения к услугам таможенного представителя
импортер, перевозчик, экспедитор – таможенный представитель
обмен информацией о товаре и подготовка предложения заключить контракт
таможенный представитель – импортер, перевозчик, экспедитор
заключение договора
импортер, перевозчик, экспедитор – таможенный представитель
направление документов для подготовки предварительной информации и последующего таможенного декларирования (в том числе предварительного декларирования):
контракт коммерческие документы (инвойс) упаковочный лист каталог транспортные (перевозочные) документы разрешительные документы сертификат о происхождении товара
импортер, перевозчик, экспедитор – таможенный представитель
13. Предварительное информирование:
представление не менее чем за 2 часа до ввоза информации в отношении ввозимого автомобильным транспортом товара, содержащей сведения о:
отправителе, получателе товара в соответствии с транспортными (перевозочными) документами стране отправления и назначения товара декларанте перевозчике транспортном средстве международной перевозки, на котором перемещаются товары наименовании, количестве, стоимости товара в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами коде товара на уровне не менее первых 6 знаков весе товара брутто или объеме, а также количестве товара в дополнительных единицах измерения по каждому коду ТН ВЭД ЕАЭС (при наличии) количестве грузовых мест пункте назначения товара в соответствии с транспортными (перевозочными) документами документах, подтверждающих соблюдение ограничений планируемой перегрузке товара или грузовых операциях в пути времени и месте прибытия товара на территорию Союза
информационные системы уполномоченного экономического оператора, перевозчика (таможенного перевозчика), таможенного представителя – информационные системы таможенных органов
уполномоченный экономический оператор, перевозчик (таможенный перевозчик), таможенный представитель – таможенный орган
электронное сообщение, содержащее уникальный идентификационный номер перевозки
информационные системы таможенных органов – информационные системы уполномоченного экономического оператора, перевозчика (таможенного перевозчика), таможенного представителя
14. Прибытие товара на таможенную территорию Союза:
проведение пограничного контроля
органы пограничного контроля
представление документов и сведений, а также уникального идентификационного номера перевозки
перевозчик – таможенный орган
проверка соблюдения запретов и ограничений (проверка наличия разрешительных документов)
таможенный орган
проведение транспортного, ветеринарного, фитосанитарного или санитарно-карантинного контроля
таможенный орган
запрос по уникальному идентификационному номеру перевозки предварительной информации из базы данных таможенных органов и сравнение сведений, содержащихся в представленных документах, со сведениями из базы данных
таможенный орган
проведение анализа информации с использованием системы управления рисками и применение форм таможенного контроля
таможенный орган
применение системы управления рисками
таможенный орган
проведение таможенного осмотра (досмотра)
таможенный орган – перевозчик
взятие проб и образцов уполномоченными органами
перевозчик – таможенный орган, другие уполномоченные органы
осуществление разгрузки, перегрузки, перевалки, замены транспортного средства
перевозчик, таможенный представитель – таможенный орган
передача документов для помещения товара и транспортных средств под таможенную процедуру таможенного транзита
таможенный орган

15. Кедендік транзит:
кедендік транзит кезінде кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуді қамтамасыз ету (кепіл, банк кепілдігі, кепілгерлік, сақтандыру шарты, ақша) не көлік құралдарын кедендік сүйемелдеу
декларант – банк, сақтандыру компаниясы, кепілгер – кеден органы
транзиттік декларацияны дайындау
декларант, кеден өкілі, тасымалдаушы, экспедитор, импорттаушы
транзиттік декларацияны, құжаттар мен мәліметтерді беру
декларант – кеден органы
транзиттік декларацияны тіркеу
кеден органы – декларант
транзиттік декларацияны тексеру
кеден органы – декларант
тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану
кеден органы
кедендік бақылауды жүргізу
кеден органы – декларант
тауарды шығару
кеден органы – декларант
тауарды жеткізу
тауарды жеткізу мерзімін ұзарту
декларанттың немесе тасымалдаушының кеден органына уәжделген өтініш
декларант, кеден өкілі, экспедитор, тасымалдаушы – кеден органы
тауарды жеткізу мерзімін кеден органының ұзартуы
кеден органы – декларант, тасымалдаушы
жол бойында түсіру, қайта тиеу, ауыстырып тиеу және тауармен жасалатын өзге де жүк операциялары, сондай-ақ көлік құралдарын алмастыру (қажет болған жағдайда)
кеден органына рұқсат алуға өтініш беру не кеден органын хабардар ету (егер пломба бұзылмаса)
тасымалдаушы – кеден органы
тауармен жүк операцияларын жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алу не рұқсат беруден бас тарту
кеден органы – тасымалдаушы
жүк операцияларын жүзеге асыру және акт жасау (қажет болған жағдайда)
кеден органы – тасымалдаушы
тауарлар жеткізілген жердің кедендік бақылау аймағына орналастыру
тасымалдаушы – уақытша сақтау орнының иесі, кеден органы, уәкілетті экономикалық оператордың өкілі
тауары бар көлік құралының межелі кеден органына келуі туралы хабарлама
тасымалдаушы – кеден органы
келуді тіркеу
кеден органы, тасымалдаушы, уақытша сақтау орнының иесі
импорттаушыға тауардың келуі және оның тауарлар жеткізілген жердегі кедендік бақылау аймағына орналастырылғаны туралы хабардар ету
тасымалдаушы, уақытша сақтау орнының иесі, меншікті тауарлар қоймасының иесі
кедендік транзитті аяқтау
кеден органы – тасымалдаушы
тауарды уақытша сақтау орнында түсіруге рұқсатты ресімдеу
кеден органы, тасымалдаушы, уақытша сақтау орнының иесі
16. Кедендік декларация берудің алдындағы кедендік операциялар:
сынама және тауар үлгілерін алу
декларант, кеден өкілі – уәкілетті орган – кеден органы
сәйкестікті бағалау туралы құжатты алу
сәйкестікті бағалау органы – декларант, кеден өкілі – кеден органы

15. Таможенный транзит:
обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов при таможенном транзите (залог, банковская гарантия, поручительство, договор страхования, деньги) либо таможенное сопровождение транспортных средств
декларант – банк, страховая компания, поручитель – таможенный орган
подготовка транзитной декларации
декларант, таможенный представитель, перевозчик, экспедитор, импортер
подача транзитной декларации, документов и сведений
декларант – таможенный орган
регистрация транзитной декларации
таможенный орган – декларант
проверка транзитной декларации
таможенный орган – декларант
применение системы управления рисками
таможенный орган
проведение таможенного контроля
таможенный орган – декларант
выпуск товара
таможенный орган – декларант
доставка товара
продление срока доставки товара
мотивированное обращение декларанта или перевозчика в таможенный орган
декларант, таможенный представитель, экспедитор, перевозчик – таможенный орган
продление срока доставки товара таможенным органом
таможенный орган – декларант, перевозчик
разгрузка, перегрузка, перевалка в пути следования и иные грузовые операции с товаром, а также замена транспортных средств (при необходимости)
обращение в таможенный орган за разрешением либо уведомление таможенного органа (если не нарушаются пломбы)
перевозчик – таможенный орган
получение разрешения таможенного органа либо отказ в выдаче разрешения на осуществление грузовых операций с товаром
таможенный орган – перевозчик
осуществление грузовых операций и составление акта (при необходимости)
таможенный орган – перевозчик
размещение в зоне таможенного контроля места доставки товаров
перевозчик – владелец места временного хранения, таможенный орган, представитель уполномоченного экономического оператора
уведомление о прибытии транспортного средства с товаром в таможенный орган назначения
перевозчик – таможенный орган
регистрация прибытия
таможенный орган, перевозчик, владелец места временного хранения
информирование импортера о прибытии товара и размещении его в зоне таможенного контроля места доставки товаров
перевозчик, владелец места временного хранения, владелец склада собственных товаров
завершение таможенного транзита
таможенный орган – перевозчик
оформление разрешения на разгрузку товара в месте временного хранения
таможенный орган, перевозчик, владелец места временного хранения
16. Таможенные операции, предшествующие подаче таможенной декларации:
взятие проб и образцов товара
декларант, таможенный представитель – уполномоченный орган – таможенный орган
получение документа об оценке соответствия
орган по оценке соответствия – декларант, таможенный представитель – таможенный орган

17. Кедендік декларациялау:
мыналарды:
мәлімделетін кедендік рәсім
декларант, кеден өкілі
тауарды жөнелтуші мен алушы
халықаралық тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары
тауар: атауы, сипаты; ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың сыныптамалық коды; орамының сипаты (саны, түрі, таңбалануы мен реттік нөмірлері); саны (килограммен (брутто салмағы және нетто салмағы) және басқа да өлшем бірліктері; кедендік құны; статистикалық құны
кедендік төлемдерді есептеу: кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың мөлшерлемелері; кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктерді қолдану; есептелген кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың сомалары; валюта бағамдары
сыртқы экономикалық мәміле және оның негізгі шарттары
шектеулерді сақтау
тауарды өндіруші
тауарды кедендік рәсімге орналастыру шарттарының сақталуын растау
кедендік декларациялау кезінде ұсынылатын құжаттар
тауарларға декларацияны жасаған тұлға
тауарларға декларацияның жасалған жері мен күні туралы мәліметтерді қамтитын тауарларға декларацияны қалыптастыру
декларант, кеден өкілі
тауарларға декларацияны беру (жіберу)
декларант, кеден өкілі – кеден органы
тауарларға декларацияны тіркеу
кеден органы – декларант, кеден өкілі
тауарларға декларацияны тексеру (форматты-қисынды бақылау)
кеден органы
тауар шығарылғанға дейін тауарларға декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту және толықтыру
декларант, кеден өкілі – кеден органы
тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану
кеден органы
кедендік бақылауды жүргізу
(тәуекелдерді басқару жүйесі іске қосылған жағдайда)
кеден органы – декларант, кеден өкілі
кедендік сараптама жүргізу үшін сынамалар мен үлгілерді іріктеу
кеден органы – декларант
кедендік сараптама жүргізу
кеден органы – сараптамалық ұйымдар – декларант
тауарды шығару
кеден органы – декларант, кеден өкілі
тауарды уақытша сақтау орнынан әкету
кеден органы – декларант – уақытша сақтау орнының иесі
18. Тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау:
тауарларға декларацияда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру:
тауарды ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша сыныптау
тауардың шығарылған елі,
сондай-ақ тарифтік преференциялар беру шарттарын сақтау
тауардың кедендік құнын бақылау
мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тыйымдар мен шектеулер
зияткерлік меншік құқықтарын қорғау
тауарды кедендік рәсімге орналастыру
кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктерді, кедендік төлемдерді төлеу бойынша өзге де босатуларды, мерзімін кейінге қалдыруды, мерзімін ұзартуды ұсыну тәртібі мен шарттары
кедендік төлемдерді есептеу, оны төлеудің толықтығы мен уақтылығы
кеден органы – импорттаушы
кеден органы мен сыртқы экономикалық қызметке қатысушының арасында электронды түрде құжаттар мен мәліметтер алмасу
кеден органы – импорттаушы
тәуекелдерді басқару жүйесінің тексеру нәтижелері бойынша кедендік бақылауды жүргізу туралы хабарлама қалыптастыру:
көшпелі кедендік тексеру
камералды кедендік тексеру
кедендік бақылаудың өзге нысандары
кеден органы – импорттаушы
өзге уәкілетті органдардан мәліметтер сұрату
кеден органы – уәкілетті орган
сыртқы экономикалық қызметке қатысушыдан мәліметтер мен құжаттарды сұрату
кеден органы – импорттаушы
кедендік тексеру нәтижелері бойынша акт қалыптастыру және жіберу
кеден органы – импорттаушы
III. Одақтың кедендік аумағы арқылы тауар транзиті

17. Таможенное декларирование:
формирование декларации на товары, содержащей сведения о:
заявляемой таможенной процедуре декларанте, таможенном представителе, отправителе и получателе товара транспортных средствах, используемых для международной перевозки товаре: наименование, описание;
классификационный код товара по ТН ВЭД ЕАЭС; описание упаковок (количество, вид, маркировка и порядковые номера); количество (в килограммах (вес брутто и вес нетто) и других единицах измерения); таможенная стоимость;
статистическая стоимость исчислении таможенных платежей: ставки таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов; применение льгот по уплате таможенных платежей;
суммы исчисленных таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов; курс валют внешнеэкономической сделке и ее основных условиях соблюдении ограничений производителе товара подтверждении соблюдения условий помещения товара под таможенную процедуру документах, представляемых при таможенном декларировании лице, составившем декларацию на товары
месте и дате составления декларации на товары
декларант, таможенный представитель
подача (направление) декларации на товары
декларант, таможенный представитель – таможенный орган
регистрация декларации на товары
таможенный орган – декларант, таможенный представитель
проверка декларации на товары (форматно-логический контроль)
таможенный орган
изменение и дополнение сведений, заявленных в декларации на товары до выпуска товара
декларант, таможенный представитель – таможенный орган
применение системы управления рисками
таможенный орган
проведение таможенного контроля (в случае срабатывания системы управления рисками)
таможенный орган – декларант, таможенный представитель
отбор проб и образцов для проведения таможенной экспертизы
таможенный орган – декларант
проведение таможенной экспертизы
таможенный орган – экспертные организации – декларант
выпуск товара
таможенный орган – декларант, таможенный представитель
вывоз товара из места временного хранения
таможенный орган – декларант – владелец места временного хранения
18. Таможенный контроль после выпуска товара:
проверка достоверности сведений, указанных в декларации на товары:
классификация товара по ТН ВЭД ЕАЭС
страна происхождения товара, а также соблюдение условий предоставления тарифных преференций контроль таможенной стоимости товара запреты и ограничения, установленные законодательством государств-членов защита прав интеллектуальной собственности помещение товара под таможенную процедуру порядок и условия предоставления льгот по уплате таможенных платежей, иных освобождений, отсрочек, рассрочек по уплате таможенных платежей исчисление, полнота и своевременность уплаты таможенных платежей
таможенный орган – импортер
обмен документами и сведениями в электронном виде между таможенным органом и участником внешнеэкономической деятельности
таможенный орган – импортер
формирование уведомления о проведении таможенного контроля по результатам проверки системой управления рисками:
выездная таможенная проверка
камеральная таможенная проверка
иные формы таможенного контроля
таможенный орган – импортер
запрос сведений от иных уполномоченных органов
таможенный орган – уполномоченный орган
запрос сведений и документов у участника внешнеэкономической деятельности
таможенный орган – импортер
формирование и направление акта по результатам таможенной проверки
таможенный орган – импортер
III. Транзит товара через таможенную территорию Союза

5. Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруға қажетті құжатты алу кезінде қатысушылардың өзара іс-қимылы қандай нысанда жүзеге асырылады?
6. Алынған құжат және онда қамтылған мәліметтер келешекте қалай пайдаланылады?
7. Қандай басым операцияларды бір уақытта орындауға болады?
8. Қандай басым операциялар нақты дәйектілікпен орындалуға тиіс?
9. Алынған құжат және онда қамтылған мәліметтер басым операциялардың қандай қатысушыларына талап етіледі?
10. Басым операцияны орындау қанша уақытты алады?
11. Басым операцияны орындау үшін қандай қаржы шығындары талап етіледі?
12. Орындалатын басым операцияны қалай жақсартуға болады?
"Бірыңғай терезе"
ұлттық тетіктерін дамытудың
жай-күйін бағалау әдістемесіне
№ 5 ҚОСЫМША
Бизнес-преоцесстерді сипаттау АЛГОРИТМІ
I. Прецеденттер диаграммасын құру үлгісі
Үлгіде пайдаланылатын белгілер мынаны білдіреді:
II. Іс-қимыл схемасын құру үлгісі
Үлгіде пайдаланылатын белгілер мынаны білдіреді:
III. Бизнес-процестің карточкасы және оны толтыру үлгісі
(нысан)
Бизнес-процестің карточкасы
1. Реттеу саласы
2. Өзара іс-қимыл түрі
3. Бизнес-процестің атауы
4. Актілер, соның ішінде қағидалар, нұсқаулықтар
5. Бизнес-процеске қатысушылар
6. Бизнес-процесті бастаудың бастапқы ресурстары және өлшемшарттары
7. Іс-қимылдар және олармен байланысты құжаттар
8. Бизнес-процесті аяқтау нәтижесі мен өлшемшарттары
9. Бизнес-процесс аяқталғаннан кейін берілген құжаттың атауы
10. Берілген құжаттағы мәліметтердің тізбесі
11. Бизнес-процесті аяқтау үшін қажетті уақыт
12. Мәліметтерді беру тәсілі
13. Бизнес-процесті автоматтандыру
14. Қаржы шығындары
15. Қаржыландыру көздері
16. Пайдаланылатын ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық құралдар
17. Бизнес-процесті сипаттайтын көрсеткіштер мен индикаторлар
18. Бизнес-процесті бағалау көрсеткіштері мен индикаторлары айқындалған актілер
Бизнес-процестің карточкасын толтыру үлгісі
1. Реттеу саласы
кедендік реттеу
2. Өзара іс-қимыл түрі
B2G
3. Бизнес-процестің атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (ЕАЭО СЭҚ ТН) бойынша тауар сыныптамасы жөнінде алдын ала шешімді алу
4. Актілер, соның ішінде қағидалар, нұсқаулықтар
Кеден одағының Кеден кодексінің 53 – 57-баптары
"Ресей Федерациясындағы кедендік реттеу туралы" 2010 жылғы 27 қарашадағы № 311-ФЗ Федералдық заң "Федералдық кеден қызметінің және ол айқындайтын кеден органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың сыныптамасы жөнінде алдын ала шешімдер қабылдау бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсыну жөніндегі әкімшілік регламентін бекіту туралы" Федералдық кеден қызметінің 2012 жылғы 18 ақпандағы № 760 бұйрығы

5. В какой форме осуществляется взаимодействие участников при получении документа, необходимого для осуществления внешнеэкономической деятельности?
6. Как в дальнейшем используются полученный документ и содержащиеся в нем сведения?
7. Какие приоритетные операции могут выполняться одновременно?
8. Какие приоритетные операции должны выполняться в четкой последовательности?
9. Каким участникам приоритетных операций требуются полученный документ и содержащиеся в нем сведения?
10. Сколько времени занимает выполнение приоритетной операции?
11. Какие финансовые затраты требуются для выполнения приоритетной операции?
12. Как можно улучшить выполняемую приоритетную операцию?
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Методике оценки
состояния развития национальных
механизмов «единого окна»
АЛГОРИТМ
описания бизнес-процессов
I. Пример построения диаграммы прецедентов
Обозначения, используемые в примере, означают следующее:
II. Пример построения схемы действий
Обозначения, используемые в примере, означают следующее:
III. Карточка бизнес-процесса и пример ее заполнения
(форма)
Карточка бизнес-процесса
1. Сфера регулирования
2. Вид взаимодействия
3. Наименование бизнес-процесса
4. Акты, в том числе правила, инструкции
5. Участники бизнес-процесса
6. Исходные ресурсы и критерии начала бизнес-процесса
7. Действия и связанные с ними документы
8. Результат и критерии завершения бизнес-процесса
9. Наименование документа, выданного после завершения бизнес-процесса
10. Перечень сведений в выданном документе
11. Время, необходимое для завершения бизнес-процесса
12. Способ передачи сведений
13. Автоматизация бизнес-процесса
14. Финансовые затраты
15. Источники финансирования
16. Используемые информационные системы и программные средства
17. Показатели и индикаторы, характеризующие бизнес-процесс
18. Акты, в которых определены показатели и индикаторы оенки бизнес-процесса
Пример заполнения карточки бизнес-процесса
1. Сфера регулирования
таможенное регулирование
2. Вид взаимодействия
B2G
3. Наименование бизнес-процесса
получение предварительного решения по классификации товара по единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС)
4. Акты, в том числе правила, инструкции
статьи 53 – 57 Таможенного кодекса Таможенного союза Федеральный закон от 27 ноября 2010 г. № 311-ФЗ «О таможенном регулировании в Российской Федерации» приказ Федеральной таможенной службы от 18 февраля 2012 г. № 760 «Об утверждении Административного регламента Федеральной таможенной службы и определяемых ею таможенных органов по предоставлению государственной услуги по принятию предварительных решений по классификации товаров по единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Таможенного союза»

5. Бизнес-процеске қатысушылар
өтініш беруші (Федералдық кеден қызметінің 2012 жылғы 18 ақпандағы № 760 бұйрығының талаптарына сәйкес айқындалған тұлға) кеден органы
6. Бизнес-процесті бастаудың бастапқы ресурстары және өлшемшарттары
өтініш беруші Федералдық кеден қызметінің "Мемлекеттік және муниципалдық қызметтер көрсетудің (функциялардың) бірыңғай порталы" сайтында "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі федералдық мемлекеттік ақпараттық жүйенің ақпараттық ресурсында, сондай-ақ кеден органының ақпараттық стенділерінде ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша кеден органының алдын ала шешім қабылдауы (тауарға 10 белгі деңгейінде сыныптамалық код беру) жөніндегі ақпаратты зерделейді
7. Іс-қимылдар және олармен байланысты құжаттар
1. Өтініш беруші алдын ала сыныптамалық шешім алу туралы шешім қабылдайды
2. Өтініш беруші үлгі бойынша өтініш жазады, ол мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс:
өтініш беруші туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы (жеке тұлға үшін көрсетілмейді), заңды тұлғаның (ұйымның) атауы, жеке тұлға үшін – паспортының немесе жеке басын куәландыратын өзге құжаттың сериясы мен нөмірі, кім бергені және қашан берілген тұрғылықты жері (тұратын жері) және пошталық мекенжайы байланыс телефоны өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
өзінің дербес деректерін өңдеуге өтініш берушінің келісімі (еркін нысанда) тауардың атауы
тауардың сипаты алдын ала шешімді қандай нысанда (қағаз немесе электронды) қабылдау қажеттігі туралы ақпарат өтініште көрсетілген құжаттардың қосымша жіберілгені туралы ақпарат қосымшаның парақтар санын (брошюраланған қосымшалардан басқа) көрсете отырып, өтініш беруші ұсынатын құжаттардың тізбесі
3. Өтініш беруші өтінішке мынадай құжаттар мен мәліметтерді қоса тіркейді:
егер ЕАЭО СЭҚ ТН-да топқа және позицияға ескертпемен тауарға қатысты тауарда қанда да бір заттардың (элементтердің), материалдардың қамтылуы жөнінде талаптар белгіленген болса, тауардың құрамы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар егер тауарды өңдеу түрі немесе тауарды өңдеу дәрежесі ЕАЭО СЭҚ ТН тобына және позициясына ескертпелерде айқындалған сыныптау белгісі болып табылса, тауарды қайта өңдеу процестері және өңдеу түрлері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар (технологиялық схемалар, технологиялық нұсқаулықтар, технологиялық процестің сипаты, тауарды қайта өңдеу процестері мен түрлері туралы мәліметтерді қамтитын өзге де құжаттар) егер тауардың салмағы, мөлшері, қуаты, өнімділігі, өзге де техникалық сипаттамалары ЕАЭО СЭҚ ТН тобына және позициясына ескертпелерде айқындалған сыныптау белгісі болып табылса, тауардың техникалық сипаттамалары және оның әрекет ету қағидаты туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар (техникалық құжаттама, сызбалар, блок-схемалар, техникалық паспорт, пайдалану жөніндегі нұсқаулық, технологиялық схемалар, пайдаланушы нұсқаулығы, тауардың техникалық сипаттамалары және оның әрекет ету қағидаты туралы мәліметтерді қамтитын өзге де құжаттар)
егер алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке және оған құжаттарға уәкілетті тұлға қол қойса, тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжат (сенімхат)

5. Участники бизнес-процесса
заявитель (лицо, определенное в соответствии с требованиями приказа Федеральной таможенной службы от 18 февраля 2012 г. № 760) таможенный орган
6. Исходные ресурсы и критерии начала бизнес-процесса
заявитель изучает информацию по принятию таможенным органом предварительного решения по ТН ВЭД ЕАЭС (присвоение товару классификационного кода на уровне 10 знаков) на информационном ресурсе федеральной государственной информационной системы в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» на сайте «Единый портал государственных и муниципальных услуг (функций)» Федеральной таможенной службы, а также на информационных стендах таможенного органа
7. Действия и связанные с ними документы
1. Заявитель принимает решение о получении предварительного классификационного решения 2. Заявитель составляет заявление по образцу, которое должно содержать следующие сведения:
сведения о заявителе: фамилия, имя, отчество, должность (не указывается для физического лица), наименование юридического лица (организации), для физического лица – серия и номер паспорта или иного документа, удостоверяющего личность, кем и когда выдан местонахождение (место жительства) и почтовый адрес контактный телефон индивидуальный идентификационный номер заявителя (ИНН) согласие заявителя на обработку его персональных данных (в произвольной форме) наименование товара описание товара информация о том, в какой форме (бумажной или электронной) необходимо принять предварительное решение информация о дополнительном направлении документов, указанных в заявлении перечень документов, представляемых заявителем, с указанием количества листов приложения (кроме сброшюрованных приложений) 3. Заявитель прикладывает к заявлению следующие документы и сведения:
документы, содержащие сведения о составе товара, если в ТН ВЭД ЕАЭС примечанием к группе и позиции в отношении товара установлены требования по содержанию каких-либо веществ (элементов), материалов в товаре документы, содержащие сведения о процессах переработки и видах переработки товара, если классификационным признаком, определенным в примечаниях к группе и позиции ТН ВЭД ЕАЭС, является вид обработки товара или степень обработки товара (технологические схемы, технологические инструкции, описание технологического процесса, иные документы, содержащие сведения о процессах и видах переработки товара) документы, содержащие сведения о технических характеристиках товара и принципе его действия, если классификационным признаком, определенным в примечаниях к группе и позиции ТН ВЭД ЕАЭС, являются вес, размер, мощность, производительность, иные технические характеристики товара (техническая документация, чертежи, блок-схемы, технический паспорт, инструкция по эксплуатации, технологические схемы, руководство пользователя, иные документы, содержащие сведения о технических характеристиках товара и принципе его действия) документ (доверенность), подтверждающий полномочия лица, если заявление о принятии предварительного решения и документы к нему подписаны уполномоченным лицом

4. Өтініш беруші (өтініш беруші уәкілеттік берген тұлға) өтінішке қол қояды (өтініш электронды түрде берілген жағдайда, электрондық цифрлық қолтаңбамен растайды) және оны поштамен немесе электронды байланыс арнасы арқылы жібереді
5. Кеден органы өтінішті қабылдайды (тіркейді)
6. Кеден органдары нақты бизнес-процестің шеңберінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы атқарушы биліктің федералды органдарынан алдын ала сыныптамалық шешім қабылдау үшін қажетті құжаттар мен ақпаратты алады. Мұндай құжаттар мен мәліметтерге мыналар жатуы мүмкін:
ЕАЭО СЭҚ ТН 8528 тауар позициясының аппаратурасы үшін атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның әкелінетін плазмалық модульдердің (экрандардың) нысаналы мақсатын растау туралы хаты ЕАЭО СЭҚ ТН 8439 тауар позициясының жабдықтары үшін атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның әкелінетін орталық майлаушы жүйелердің нысаналы мақсатын растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның асхана аспаптарының дайындамаларын жаныштау және жылтырату үшін әкелінетін тауарлардың нысаналы мақсатын растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның медицина өнеркәсібі үшін әкелінетін тауарлардың нысаналы мақсатын растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның сүзгі қағазының өндірісі үшін әкелінетін тауарлардың нысаналы мақсатын растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның авиация қозғалтқыштарының өндірісі үшін әкелінетін тауарлардың нысаналы мақсатын растау туралы хаты
атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның авиация өнеркәсібі үшін әкелінетін жабдықтардың нысаналы мақсатын растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның медициналық мақсаттар үшін әкелінетін тауардың нысаналы мақсатын растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның белгілі бір кен орындарында белгілі бір физика-химиялық сипаттамалары бар мұнай өндіру фактісін растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның кеме жабдығы үшін әкелінетін тауардың (бу қазандықтарының және бу қыздырғышы бар қазандықтардың) нысаналы мақсатын растау туралы хаты атқарушы биліктің уәкілетті федералды органы берген медициналық мақсаттағы бұйымның тіркеу куәлігі немесе тауарды медицинада қолданылатын бұйым ретінде тіркеу туралы мәліметтер атқарушы биліктің уәкілетті федералды органы берген медицинада қолдануға арналған дәрілік препараттың тіркеу куәлігі немесе тауарды медицинада қолдануға арналған дәрілік препарат ретінде тіркеу туралы мәліметтер бұқаралық ақпарат құралын тіркеу туралы куәлік атқарушы биліктің уәкілетті федералды органының немесе басқа мемлекеттік органның жеңілдіктерді қолдану құқығына анықтамасы сәйкестік сертификаттарының бірыңғай тізілімінен мәліметтер көлік құралының түрін мақұлдау тізілімінен ақпарат мәдени құндылықтарды Ресей Федерациясының аумағынан әкету құқығына арналған куәліктер тізілімінен мәліметтер

4. Заявитель (уполномоченное заявителем лицо) подписывает заявление (в случае подачи заявления в электронном виде заверяет электронной цифровой подписью) и направляет по почте или посредством электронного канала связи
5. Таможенный орган принимает (регистрирует) заявление
6. Таможенные органы в рамках конкретного бизнес-процесса посредством межведомственного информационного взаимодействия получают от федеральных органов исполнительной власти документы и информацию, необходимые для принятия предварительного классификационного решения. К таким документам и сведениям могут относиться:
письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения ввозимых плазменных модулей (экранов) для аппаратуры товарной позиции 8528 ТН ВЭД ЕАЭС письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения ввозимых центральных смазывающих систем для оборудования товарной позиции 8439 ТН ВЭД ЕАЭС письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения ввозимых товаров для вальцовки и шлифования заготовок столовых приборов письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения ввозимых товаров для медицинской промышленности письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения ввозимых товаров для производства фильтровальной бумаги письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения ввозимых товаров для производства авиационных двигателей письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждениицелевого назначения ввозимого оборудования для авиационной промышленности письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения товара для медицинских целей
письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении факта добычи нефти с определенными физико-химическими характеристиками в определенных месторождениях письмо уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа о подтверждении целевого назначения ввозимого товара (котлов паровых и котлов с пароперегревателем) для судового оборудования регистрационное удостоверение изделия медицинского назначения, выданное уполномоченным федеральным органом исполнительной власти, или сведения о регистрации товара в качестве изделия медицинского применения регистрационное удостоверение лекарственного препарата для медицинского применения, выданное уполномоченным федеральным органом исполнительной власти, или сведения о регистрации товара в качестве лекарственного препарата для медицинского применения свидетельство о регистрации средства массовой информации справка уполномоченного федерального органа исполнительной власти или другого государственного органа на право пользования льготамисведения из единого реестра сертификатов соответствия информация из реестра одобрений типа транспортного средства сведения из реестра свидетельств на право вывоза культурных ценностей с территории Российской Федерации

7. Кеден органы алдын ала сыныптамалық шешім қабылдайды
8. Кеден органы өтініш берушіні алдын ала сыныптамалық шешім қабылдау туралы:
жазбаша түрде – хат бланкісінде (алдын ала сыныптамалық шешім осы хатқа қосымша болып табылады) электронды түрде – мемлекеттік және муниципалдық қызметтер көрсетудің (функциялардың) бірыңғай порталы (жеке кабинет) арқылы хабардар етеді. Өтініш берушіге хабарламада бастапқы өтініш кеден органына жіберілген ілеспе хаттың күні мен нөмірі де хабарланады
8. Бизнес-процесті аяқтау нәтижесі мен өлшемшарттары
тауарды жеткізу шарттарын одан әрі жоспарлау мақсатында ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың сыныптамасы жөнінде алдын ала шешім қабылдау (төлемдермен алдын ала есеп айырысу, тауарды әкелу үшін қажетті рұқсат беру құжаттарын нақтылау)
9. Бизнес-процесс аяқталғаннан кейін берілген құжаттың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың сыныптамасы жөнінде алдын ала шешім
10. Берілген құжаттағы мәліметтердің тізбесі
алдын ала сыныптамалық шешім қабылдаған кеден органының атауы
өтініш беруші
шешімнің тіркеу нөмірі
шешім қабылданған күн (күні, айы және жылы)
тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
сыныптау үшін қажетті тауар туралы мәліметтер
шешім қабылдаудың негіздемесі
қызметтік белгілер (оған қатысты алдын ала шешім қабылданған тауарды кедендік декларациялау кезінде кеден органы назарға алуға тиіс ақпарат көрсетіледі)
кеден органының лауазымды тұлғасының қолы (электронды цифрлық қолтаңба)
11. Бизнес-процесті аяқтау үшін қажетті уақыт
алдын ала сыныптамалық шешімді алудың шекті уақыты жазбаша өтініш тіркелген күннен бастап күнтізбелік 90 күнді құрайды
12. Мәліметтерді беру тәсілі
жазбаша түрде қағаз жеткізгіште
"Мемлекеттік және муниципалдық қызметтер көрсетудің (функциялардың) бірыңғай порталы" федералдық мемлекеттік ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электронды түрде
13. Бизнес-процесті автоматтандыру
жоқ
14. Қаржы шығындары
5 000 Ресей рублі
15. Қаржыландыру көздері
өтініш беруші төлейді
16. Пайдаланылатын ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық құралдар
"Мемлекеттік және муниципалдық қызметтер көрсетудің (функциялардың) бірыңғай порталы" федералдық мемлекеттік ақпараттық жүйесі
Федералдық кеден қызметінің "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайты
17. Бизнес-процесті сипаттайтын көрсеткіштер мен индикаторлар
жоқ
18. Бизнес-процесті бағалау көрсеткіштері мен индикаторлары айқындалған актілер
жоқ
Ескертпе. Бизнес-процестің карточкасын толтыру үлгісі Кеден одағының Кеден кодексінің және Ресей Федерациясының нормативтік құқықтық актілерінің ережелеріне негізделген.
IV. Уақыт шығындарының графигін құру үлгісі
V. Қаржы шығындарының графигін құру үлгісі
"Бірыңғай терезе"
ұлттық тетіктерін дамытудың
жай-күйін бағалау әдістемесіне
№ 6 ҚОСЫМША
"Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың технологиялық негізін талдау нәтижелері туралы есепті ресімдеу жөніндегі ҰСЫНЫМДАР

7. Таможенный орган принимает предварительное классификационное решение
8. Таможенный орган уведомляет заявителя о принятии предварительного классификационного решения:
в письменном виде – на бланке письма (предварительное классификационное решение является приложением к этому письму) в электронном виде – посредством единого портала государственных и муниципальных услуг (личный кабинет). В уведомлении заявителю сообщаются также дата и исходящий номер сопроводительного письма, которым было направлено первоначальное заявление в таможенный орган
8. Результат и критерии завершения бизнес-процесса
принятие предварительного решения по классификации товара по ТН ВЭД ЕАЭС в целях дальнейшего планирования условий поставки товара (предварительный расчет платежей, уточнение разрешительных документов, необходимых для ввоза товара)
9. Наименование документа, выданного после завершения бизнес-процесса
предварительное решение по классификации товара по ТН ВЭД ЕАЭС
10. Перечень сведений в выданном документе
наименование таможенного органа, принявшего предварительное классификационное решение заявитель регистрационный номер решения дата принятия решения (число, месяц и год) наименование товара код товара по ТН ВЭД ЕАЭС сведения о товаре, необходимые для классификации обоснование принятия решения служебные отметки (указывается информация, которую должен принять к сведению таможенный орган при таможенном декларировании товара, в отношении которого принято предварительное решение) подпись должностного лица таможенного органа (электронная цифровая подпись)
11. Время, необходимое для завершения бизнес-процесса
предельное время получения предварительного классификационного решения составляет 90 календарных дней со дня регистрации письменного заявления
12. Способ передачи сведений
на бумажном носителе в письменном виде
в электронном виде с использованием федеральной государственной информационной системы «Единый портал государственных и муниципальных услуг (функций)»
13. Автоматизация бизнес-процесса
нет
14. Финансовые затраты
5 000 российских рублей
15. Источники финансирования
оплачивается заявителем
16. Используемые информационные системы и программные средства
федеральная государственная информационная система «Единый портал государственных и муниципальных услуг (функций)» официальный сайт Федеральной таможенной службы в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет»
17. Показатели и индикаторы, характеризующие бизнес-процесс
отсутствуют
18. Акты, в которых определены показатели и индикаторы оценки бизнес-процесса
отсутствуют
Примечание. Пример заполнения карточки бизнес-процесса основан на положениях Таможенного кодекса Таможенного союза и нормативных правовых актов Российской Федерации.
IV. Пример построения графика временных затрат
V. Пример построения графика финансовых затрат
ПРИЛОЖЕНИЕ № 6
к Методике оценки
состояния развития национальных
механизмов «единого окна»
РЕКОМЕНДАЦИИ
по оформлению отчета о результатах анализа технологической
основы развития национального механизма «единого окна»

1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың технологиялық негізін талдау нәтижелері туралы есеп мынаны қамтиды:
а) Кipicпe (бөлімге қойылатын талаптар "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесінің 57-тармағында көрсетілген);
б) мыналарды:
прецеденттер диаграммасын;
ic-қимыл схемасын;
бизнес-процестер карточкасын;
уақыт және қаржы шығындарының графиктерін қамтитын "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың технологиялық негізін талдау нәтижелері;
в) қорытынды (бөлімге қойылатын талаптар "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесінің 62-тармағында көрсетілген);
г) тұжырымдар мен ұсынымдар.
2. Тұжырымдар мен ұсынымдарды талдауға қатысушылар талданып отырған бизнес-процестер шеңберінде әртүрлі функцияларды орындайтын тұлғалармен бірге әзірлейді. Нәтижелерді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарында (ұйымдарында) белгіленген жұмыс нормаларымен және (немесе) алдыңғы зерттеулердің нәтижелерімен салыстыруға болады.
Тұжырымдамада қандай да бір себептермен айтарлықтай уақыт және қаржы шығындары орын алатын бизнес-процестерге назар аударылуға тиіс, сондай-ақ мұндай шығындардың орын алу себептері қамтылуға тиіс. тұжырымдарда жақсартуды және оңтайландыруды талап ететін салалар тізбесі қамтылуға тиіс.
Ұсынымдар талданған бизнес-процестерді жетілдіру жөніндегі нақты ұсыныстарға бағытталуға тиіс.
"Бірыңғай терезе"
ұлттық тетіктерін дамытудың
жай-күйін бағалау әдістемесіне
№ 7 ҚОСЫМША
(нысан)
"Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізіне талдау жүргізуге арналған САУАЛНАМА ПАРАҒЫ
I. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің жекелеген элементтерін іске асыру дәрежесін талдау (экспресс-талдау)
1. Осы экспресс-талдау Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі – мүше мемлекет) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің жекелеген элементтерін іске асыру деңгейі туралы жалпы түсінік алуға мүмкіндік береді.
2. Әртүрлі мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің негізін құрайтын элементтердің тізбесі кестеде келтірілген. Көрсетілген кесте "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесінің мақсаттары үшін пайдаланылады және толық болып табылмайды.
3. Әрбір элемент бойынша оның іске асырылу деңгейін бағалау (іске асырылды, іске асырылу процесінде, жоспарланған, көзделмейді) және кестенің тиісті бағанына белгі қою қажет. Бұл ретте "болашақта жоспарланған" деген бағанда элементті іске асыру мүше мемлекеттің "бірыңғай терезе" тетігін іске асыру тұжырымдамасында немесе жоспарларында бекітілген болса ғана белгі қойылады.
Элемент
Іске асырылды
Іске асырылу процесінде
Болашақта жоспарланған
Көзделмейді

1. Отчет о результатах анализа технологической основы развития национальных механизмов «единого окна» включает в себя:
а) введение (требования к разделу указаны в пункте 57 Методики оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»).
б) результаты анализа технологической основы развития национальных механизмов «единого окна», содержащие:
диаграмму прецедентов;
схемы действий;
карточки бизнес-процессов;
графики временных и финансовых затрат;
в) заключение (требования к разделу указаны в пункте 62 Методики оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»).
г) выводы и рекомендации.
2. Выводы и рекомендации разрабатываются участниками анализа совместно с лицами, выполняющими различные функции в рамках анализируемых бизнес-процессов. Результаты можно сравнить с установленными в органах государственной власти (организациях) государств – членов Евразийского экономического союза нормами работы и (или) результатами предыдущих исследований.
Выводы должны быть сосредоточены на бизнес-процессах, в которых по каким-либо причинам происходят существенные временные и финансовые потери, а также должны содержать причины, по которым происходят такие потери. Выводы содержат перечень областей, которые требуют улучшения и оптимизации.
Рекомендации должны быть направлены на конкретные предложения по совершенствованию проанализированных
бизнес-процессов.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 7
к Методике оценки
состояния развития национальных
механизмов «единого окна»
(форма)
ОПРОСНЫЙ ЛИСТ
для проведения анализа информационно-технической основы
внедрения и развития национального механизма «единого окна»
I. Анализ степени реализации отдельных элементов
национального механизма «единого окна» (экспресс-анализ)
1. Настоящий экспресс-анализ позволяет получить общее
представление об уровне реализации отдельных элементов механизма
«единого окна» в государствах – членах Евразийского экономического
союза (далее – государства-члены).
2. Перечень элементов, составляющих основу национального
механизма «единого окна» в различных государствах-членах, приведен в
таблице. Указанный перечень используется для целей Методики оценки
состояния развития национальных механизмов «единого окна» и не
является исчерпывающим.
3. По каждому элементу необходимо оценить уровень его
реализации (реализован, в процессе реализации, запланирован, не
предполагается) и внести отметку в соответствующую графу таблицы. При
этом отметка в графе «планируется в будущем» ставится в случае, если
реализация элемента закреплена в концепции или в планах реализации
механизма «единого окна» государства-члена.
Элемент
Реализовано
В процессе реализации
Планируется в будущем
Не предполагается

1. Мүдделі тұлғаларға арналған бірыңғай ақпараттық портал
2. "Бір аялдама" қағидаты
3. Электронды кедендік декларациялау
4. Кедендік декларацияны толтыруға негіз болған құжаттарды электронды түрде беру
5. Кедендік төлемдерді электронды төлемдер арқылы төлеу
6. Мемлекеттік органдардың қызметтер көрсетуі үшін алымдарды төлеу
7. Электронды рұқсат беру құжаттарын беру
8. Бақылаушы органдардың және рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын органдардың ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылы
9. Тәуекелдерді басқарудың ведомствоаралық жүйесі
10. Теңіз порттарындағы, әуе порттарындағы, теміржол және автомобиль өткізу пункттеріндегі "бірыңғай терезе" оқшау тетігі
11. Шекарадағы интеграцияланған бақылау
12. Шекараны кешенді басқару
13. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігі
14. Басқа "бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерімен өзара іс-қимыл
5. Осы бөлімнің мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"бірыңғай терезенің" басқа ұлттық тетіктерімен өзара іс-қимыл" – "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің басқа мемлекеттің "бірыңғай терезе" ұлттық тетігімен ақпарат алмасуды жүзеге асыру мүмкіндігі;
"электронды рұқсат беру құжаттарын беру" – мемлекеттік органдардың және (немесе) уәкілетті ұйымдардың сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін бар болуы қажет құжаттарды электронды түрде беруі;
"мүдделі тұлғаларға арналған бірыңғай ақпараттық портал" – мүдделі тұлғаларға арналған ақпараттық-анықтамалық ресурс, ол сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру тетіктері мен қағидаттары туралы толық өзекті ақпаратты, сыртқы экономикалық қызмет саласында қызметтер көрсететін мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық ресурстарына сілтемелерді және өзге де қажетті ақпаратты қамтиды;
"шекарадағы интеграцияланған бақылау" – шекара және кеден қызметінің шекарадағы бақылауды жүзеге асыруы, бұл ретте басқа қызметтердің іс жүзіндегі бақылау жөніндегі функциялары кеден органдарына берілген;
"шекараны кешенді басқару" – тауарлар мен көлік құралдарын шекара арқылы өткізу бөлігінде заңнаманы сақтаудың ортақ мақсатына қол жеткізу үшін мүше мемлекеттердің шекараларын 2 немесе одан көп елдің үйлесімді жұмыс істейтін мемлекеттік ведомстволарының қатысуымен басқару тәсілі;
"теңіз порттарындағы, әуе порттарындағы, теміржол және автомобиль өткізу пункттеріндегі "бірыңғай терезе" оқшау тетігі" – әртүрлі өткізу пункттерінде мемлекеттік рәсімдерді жасау және бизнес-процестерді іске асыру үшін "бірыңғай терезе" қағидатын пайдаланатын қолданыстағы ақпараттық жүйелер мен технологиялардың болуы (мысалы, "Теңіз порты" порталы, Port Сommunity System);
"тәуекелдерді басқарудың ведомствоаралық жүйесі" – ведомствоаралық ақпарат алмасу есебінен тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу кезінде мемлекеттік бақылаудың барлық түрлерін жүргізу кезінде тәуекелдерді анықтауды, алдын алуды және азайтуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін "бірыңғай терезе" тетігінің элементі;
"бақылаушы органдардың және рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын органдардың ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылы" – мемлекеттік рәсімдерді жасау барысында ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелерін пайдалана отырып, сұраулар жіберу, басқа мемлекеттік органдардан ақпарат алу мүмкіндігі;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігі" – "бірыңғай терезе" оқшау тетіктерінің әртүрлі кіші жүйелері мен модульдері өзара интеграцияланған;
"мемлекеттік органдардың қызметтер көрсетуі үшін алымдарды төлеу" – мемлекеттік қызметтер көрсету үшін алымдарды, сондай-ақ салықтарды электронды төлем жүйелерін пайдалана отырып, төлеу мүмкіндігі;
"кедендік төлемдерді электронды төлемдер арқылы төлеу" – кедендік төлемдерді кедендік операцияларды жасау барысында тікелей электронды төлем жүйелерін пайдалана отырып төлеу мүмкіндігі;
"кедендік декларацияны толтыруға негіз болған құжаттарды электронды түрде беру" – тауарларға декларацияны жасауға негіз болған қажетті рұқсат беру құжаттары мен өзге де құжаттарды кеден органдарына қағаз жеткізгіште ұсыну қажеттілігінсіз электронды түрде ұсыну;
"бір аялдама" қағидаты" – өткізу пункттерінде мемлекеттік бақылау жүргізу қағидаты, мұнда әртүрлі мемлекеттік органдар (шекаралық бақылау органдары, кеден қызметі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет, ветеринариялық-фитосанитариялық қызмет және т.б.) тиісті бақылау түрлерін бір уақытта жүзеге асырады;
"электронды кедендік декларациялау" – тауарларға декларацияны кеден органдарына қағаз жеткізгіште ұсыну қажеттілігінсіз электронды түрде ұсыну.
Кестені толтыру үлгісі
Элемент
Іске асырылды
Іске асырылу процесінде
Болашақта жоспарланған
Көзделмейді

1. Единый информационный портал для заинтересованных лиц
2. Принцип «одна остановка»
3. Электронное таможенное декларирование
4. Подача в электронном виде документов, на основании которых была заполнена таможенная декларация
5. Оплата таможенных платежей посредством электронных платежей
6. Оплата сборов
за оказание услуг государственных органов
7. Выдача электронных разрешительных документов
8. Межведомственное информационное взаимодействие контролирующих органов и органов, осуществляющих выдачу разрешительных документов
9. Межведомственная система управления рисками
10. Локальный механизм «единого окна» в морских портах, воздушных портах, на железнодорожных и автомобильных пунктах пропуска
11. Интегрированный контроль на границе
12. Комплексное управление границей
13. Национальный механизм «единого окна»
14. Взаимодействие с другими национальными механизмами «единого окна»
5. Для целей настоящего раздела используются понятия, которые
означают следующее:
«взаимодействие с другими национальными механизмами «единого
окна» – возможность национального механизма «единого окна»
осуществлять обмен информацией с национальным механизмом «единого
окна» другого государства;
«выдача электронных разрешительных документов» – выдача
государственными органами и (или) уполномоченными организациями
документов в электронном виде, наличие которых необходимо для
осуществления внешнеэкономической деятельности;
«единый информационный портал для заинтересованных лиц» –
информационно-справочный ресурс для заинтересованных лиц, который
содержит полную актуальную информацию о механизмах и правилах
осуществления внешнеэкономической деятельности, ссылки на
информационные ресурсы государственных органов и организаций,
оказывающих услуги в сфере внешнеэкономической деятельности, и иную
необходимую информацию;
«интегрированный контроль на границе» – осуществление контроля
на границе пограничной и таможенной службой, при этом часть функций
по фактическому контролю других служб переданы таможенным органам;
«комплексное управление границей» – подход к управлению
границами государств-членов с участием государственных ведомств 2 или
более стран, скоординировано работающих для достижения общей цели
соблюдения законодательства в части перемещения товаров и
транспортных средств через границу;
«локальный механизм «единого окна» в морских портах, воздушных
портах, на железнодорожных и автомобильных пунктах пропуска» –
наличие действующих информационных систем и технологий, использующих
принцип «единого окна», для совершения государственных процедур и
реализации бизнес-процессов на различных видах пунктах пропуска
(например, портал «Морской порт», Port Сommunity System);
«межведомственная система управления рисками» – элемент
механизма «единого окна», позволяющий за счет межведомственного
обмена информацией осуществлять выявление, предупреждение и
минимизацию рисков при проведении всех видов государственного
контроля при перемещении товаров через таможенную границу;
«межведомственное информационное взаимодействие контролирующих
органов и органов, осуществляющих выдачу разрешительных документов» –
возможность в ходе совершения государственных процедур направлять
запросы, получать информацию у других государственных органов с
использованием систем межведомственного информационного
взаимодействия;
«национальный механизм «единого окна» – различные подсистемы и
модули локальных механизмов «единого окна» интегрированы между собой;
«оплата сборов за оказание услуг государственных органов» –
возможность оплаты сборов за оказание государственных услуг, а также
налогов с использованием электронных платежных систем;
«оплата таможенных платежей посредством электронных платежей» –
возможность оплаты таможенных платежей с использованием электронных
платежных систем непосредственно в ходе совершения таможенных
операций;
«подача в электронном виде документов, на основании которых
была заполнена таможенная декларация» – представление таможенным
органам необходимых разрешительных и иных документов, на основании
которых составлена декларация на товары, в электронном виде без
необходимости их представления на бумажном носителе;
«принцип «одна остановка» – принцип проведения государственного
контроля в пунктах пропуска, при котором различные государственные
органы (органы пограничного контроля, таможенная служба,
санитарно-эпидемиологическая служба, ветеринарно-фитосанитарная
служба и др.) одновременно осуществляют соответствующие виды
контроля;
«электронное таможенное декларирование» – представление
декларации на товары в электронном виде таможенным органам без
необходимости ее представления на бумажном носителе.
Пример заполнения таблицы
Элемент
Реализовано
В процессе реализации
Планируется в будущем
Не предполагается

1. Мүдделі тұлғаларға арналған бірыңғай ақпараттық портал
+
2. "Бір аялдама" қағидаты
+
II. "Бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін дамыту бойынша қабылданған ұлттық бағдарламаларды талдау
Осы бөлімде "бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін іске асыру туралы ақпарат алуға бағытталған сұрақтар келтіріледі.
Әрбір сұрақ бойынша неғұрлым толық ақпарат беріңіз, сондай-ақ оларды басқа мүше мемлекеттерде тарату туралы шешім қабылданған жағдайда, "бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін іске асыру кезінде алынған оң тәжірибені пайдалану мүмкіндігін бағалаңыз.
1. Қазіргі уақытта "бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін дамыту бойынша қандай бағдарламалар қабылданған және іске асырылуда?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. "Бірыңғай терезе" оқшау тетіктері іске асырылған жағдайда, оларды "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің бірыңғай жүйесіне интеграциялау көзделе ме?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Әрбір "бірыңғай терезе" оқшау тетігін іске асыру қандай мақсаттар мен міндеттерді көздейді?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін іске асыру кезінде алынған тәжірибені пайдалану мүмкіндігін бағалаңыз:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
III. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құрудың техникалық мүмкіндігін бағалау
Осы бөлім "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын дамытудың жай-күйін бағалауға бағытталған.
1. Қазіргі уақытта "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы іске асырылған ба? Егер іске асырылса, порталға сілтемені көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Егер қазіргі уақытта "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы іске асырылмаған болса, таяу арадағы уақытта оны құру көзделе ме? Егер көзделсе, оны іске асыруға жауапты органды және "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын іске асырудың жоспарланған мерзімдерін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Единый информационный портал для заинтересованных лиц
+
2. Принцип «одна остановка»
+
II. Анализ принятых национальных программ
по развитию локальных механизмов «единого окна»
В настоящем разделе приводятся вопросы, нацеленные на получение
информации о реализации локальных механизмов «единого окна».
Представьте наиболее полную информацию по каждому вопросу, а
также оцените возможность использования положительного опыта,
полученного при реализации локальных механизмов «единого окна» в
случае принятия решения об их распространении в других
государствах-членах.
1. Какие программы по развитию локальных механизмов «единого
окна» приняты и реализуются в настоящее время?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. В случае реализации локальных механизмов «единого окна»
предусматривается ли их интеграция в единую систему национального
механизма «единого окна»?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Какие цели и задачи преследует реализация каждого локального
механизма «единого окна»?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Оцените возможность использования опыта, полученного при
реализации локальных механизмов «единого окна», в
государствах-членах:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
III. Анализ технической возможности создания
портала национального механизма «единого окна»
Настоящий раздел направлен на оценку состояния развития портала
национального механизма «единого окна».
1. Реализован ли в настоящее время портал национального
механизма «единого окна»? Если да, укажите ссылку на портал.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Если портал национального механизма «единого окна» в
настоящее время не реализован, предусматривается ли его создание в
ближайшее время? Если да, укажите орган, ответственный за его
реализацию, и планируемые сроки реализации портала национального
механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Егер қазіргі уақытта "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы іске асырылмаған болса және таяу арадағы уақытта оны құру көзделмесе, себептерін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын пайдалану арқылы қандай қызметтер ұсынылады (ұсыну жоспарланған)? Қызмет көрсету іске асырылған ба немесе оны іске асыру енді ғана жоспарланған ба, соны көрсетіңіз. Егер іске асырылған қызметтер көрсету бар болса, қандай қызметтер көрсету екенін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы қандай мемлекеттік органдармен және (немесе) уәкілетті ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды (өзара іс-қимыл жасауды жоспарлаған)? Өзара іс-қимыл жасау іске асырылғанын немесе оны іске асыру енді ғана жоспарланғанын көрсете отырып, мемлекеттік органдарды және (немесе) уәкілетті ұйымдарды атап шығыңыз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың ұлттық жүйесіне қосу мүмкіндігі бар ма? (бар, жоқ, жоспарланған).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Мүдделі тұлғаларға "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы арқылы туарларды жеткізу тізбегінің барлық кезеңдерінде жасалатын экпорттық, импорттық және транзиттік операциялар туралы қорытылған әрі егжей-тегжейлі ақпарат беру мүмкіндігі бар ма (жоспарланған ба)? (бар, жоқ, жоспарланған). Егер жоқ болса, мүмкіндіктің болмау себептерін және осындай мүмкіндікті жасау үшін қабылданып жатқан іс-қимылды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Мүдделі тұлғалардың "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы арқылы "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің шеңберінде ұсынылатын қызметтер көрсету туралы толық ақпарат алу мүмкіндігі бар ма (жоспарланған ба)? (бар, жоқ). Егер жоқ болса, мүмкіндіктің болмау себебін көрсетіңіз. Егер бар болса, қызметтер көрсету туралы қандай ақпарат ұсынылатынын (ұсыну жоспарланғанын) көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Если портал национального механизма «единого окна» в
настоящее время не реализован и его создание не планируется в
ближайшее время, укажите причины.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Какие услуги предоставляются (планируются к предоставлению)
с использованием портала национального механизма «единого окна»?
Укажите, реализована ли услуга или только планируется ее реализация.
Если имеются реализованные услуги, то укажите такие услуги.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. С какими государственными органами и (или) уполномоченными
организациями взаимодействует (планирует взаимодействовать) портал
национального механизма «единого окна»? Перечислите государственные органы и (или) уполномоченные организации с указанием, реализовано ли взаимодействие или только планируется его реализация.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Имеется ли (планируется ли) возможность подключения портала
национального механизма «единого окна» к национальной системе
межведомственного информационного взаимодействия?
(да, нет, планируется).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Имеется ли (планируется ли) возможность представления
заинтересованным лицам через портал национального механизма «единого
окна» обобщенной и детальной информации о совершаемых экспортных,
импортных и транзитных операциях на всех этапах цепи поставок
товаров? (да, нет, планируется). Если нет, укажите причины отсутствия
возможности и действия, предпринимаемые для создания такой
возможности.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Имеется ли (планируется ли) возможность получения
заинтересованным лицам через портал национального механизма «единого
окна» исчерпывающей информации об услугах, предоставляемых в рамках
национального механизма «единого окна»? (да, нет). Если нет, укажите
причины отсутствия возможности. Если да, укажите, какого рода
информация об услугах представляется (планируется к представлению).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

9. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталында мүдделі тұлғаларды аутентификаттаудың қандай тәсілдері пайдаланылады (пайдалану жоспарланған)? (логин (құпиясөз), электронды цифрлық қолтаңба (электронды қолтаңба), басқасы (нақты не екенін көрсетіңіз)).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Мүдделі тұлғаларды сәйкестендірудің "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталында пайдаланылатын ортақ сервисі бар ма (жоспарланған ба)? (бар, жоқ, жоспарланған).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Электронды цифрлық қолтаңба (электронды қолтаңба) арқылы қол қойылған мәліметтерді "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы арқылы беру мүмкіндігі бар ма (жоспарланған ба)? (бар, жоқ, жоспарланған). Егер жоқ болса, мүмкіндіктің болмау себептерін көрсетіңіз. Егер бар болса, электронды құжаттарды "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталы арқылы беру кезінде электронды цифрлық қолтаңба (электронды қолтаңба) соларға сәйкес қалыптастырылған ұлттық және халықаралық стандарттарды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
IV. Қоғам мен мемлекеттің өзара іс-қимыл жасау рәсімдерін оңайлату үшін электронды сервистерді дамыту дәрежесін талдау
Осы бөлім электронды үкімет жүйелерін дамыту дәрежесін бағалауға бағытталған.
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету порталы бар ма, көрсетіңіз. Егер бар болса, мұндай порталға сілтемені көрсетіңіз. Мұндай порталды жүргізуге жауапты органды көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдаудың қандай ақпараттық жүйелері әзірленгенін және қолжетімді екенін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Ұсынылатын мемлекеттік қызметтер көрсету үшін электронды төлемдердің қандай тетіктері іске асырылғанын және қолжетімді екенін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

9. Какие способы аутентификации заинтересованных лиц
используются (планируются к использованию) на портале национального
механизма «единого окна»? (логин (пароль), электронная цифровая
подпись (электронная подпись), другое (укажите, что именно)).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Существует ли (планируется ли) общий сервис идентификации
заинтересованных лиц, используемый на портале национального механизма
«единого окна»? (да, нет, планируется).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Имеется ли (планируется ли) возможность подачи через портал
национального механизма «единого окна» сведений, подписанных
посредством электронной цифровой подписи (электронной подписи)? (да,
нет, планируется). Если нет, укажите причины отсутствия возможности.
Если да, укажите национальные и международные стандарты, в
соответствии с которыми формируется (планируется) электронная
цифровая подпись (электронная подпись) при подаче электронных
документов через портал национального механизма «единого окна».
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
IV. Анализ степени развития электронных сервисов
для упрощения процедур взаимодействия общества и государства
Настоящий раздел направлен на оценку степени развития систем
электронного правительства.
1. Укажите, существует ли портал государственных услуг. Если
да, укажите ссылку на такой портал. Укажите орган, ответственный за
ведение такого портала.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Укажите, какие информационные системы поддержки малого и
среднего предпринимательства разработаны и доступны.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Укажите, какие механизмы электронных платежей за
предоставляемые государственные услуги реализованы и доступны.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

4. Мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпараттың ашықтығына қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік билік органдарының ресми сайттарына қойылатын талаптар бар ма? Егер бар болса, онда қандай талаптар екенін және олар қандай актілермен регламенттелгенін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Мемлекеттік билік органдарының қызметін қоғамдық талқылау және бақылау үшін сервистер бар ма? Егер бар болса, олар қандай түрде іске асырылғанын және олардың қандай нормативтік құқықтық актілермен регламенттелгенін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Мемлекеттік қызметтер көрсету сервистерін ұтқыр құрылғыларды пайдалана отырып іске асыру мысалдары бар ма? Егер бар болса, осындай мемлекеттік қызметтер көрсетуге мысал келтіріңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
V. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл сервистерін дамыту дәрежесін талдау
Осы бөлім ұлттық деңгейде, соның ішінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелерінің шеңберінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінің интеграциялану дәрежесін бағалауға бағытталған.
1. Қазіргі уақытта ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың қандай жүйелері іске асырылған және пайдаланылады? Мұндай жүйелердің құқықтық, әдіснамалық және ұйымдық базасын, сондай-ақ сервистердің қолжетімділігін көрсетіңіз.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде уәкілетті органдар пайдаланатын деректерді бірыңғай ұсынудың тәсілін үйлестіру дәрежесін мына өлшемшарттарды негізге ала отырып көрсетіңіз:
мемлекеттік деректердің бірыңғай сәулеті (бар немесе жоқ);
бірыңғай нормативтік анықтамалық ақпарат (бар немесе жоқ);
электрондық құжаттар мен сервистер құрылымының бірыңғай тізілімі (бар немесе жоқ).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

4. Существуют ли требования к открытости информации о
деятельности государственных органов, а также требования к
официальным сайтам органов государственной власти? Если да, то
укажите, какие требования и какими актами они регламентируются.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Имеются ли сервисы для общественного обсуждения и контроля
за деятельностью органов государственной власти? Если да, укажите в
каком виде они реализованы и какими нормативными правовыми актами они
регламентируются.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Имеются ли примеры реализации сервисов оказания
государственных услуг с использованием мобильных устройств? Если да,
то приведите примеры таких государственных услуг.
V. Анализ степени развития сервисов межведомственного
информационного взаимодействия с использованием
информационных технологий
Настоящий раздел направлен на оценку степени интеграции
информационных систем уполномоченных органов государств-членов при
реализации межведомственного информационного взаимодействия на
национальном уровне, в том числе в рамках систем межведомственного
информационного взаимодействия.
1. Какие системы межведомственного информационного
взаимодействия реализованы и используются в настоящее время? Укажите
правовую, методологическую и организационную базу таких систем, а
также доступность сервисов.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Укажите степень гармонизации подхода к единому представлению
данных, используемых уполномоченными органами при межведомственном
информационном взаимодействии исходя из критериев:
единая архитектура государственных данных (имеется или не
имеется);
единая нормативная справочная информация (имеется или не
имеется);
единый реестр структур электронных документов и сервисов
(имеется или не имеется).

3. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың іске асырылуын мониторингтеу жүйесі бар ма? Егер бар болса, онда олар қандай түрде іске асырылған?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
VI. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ақпараттық-техникалық негізін дамытудың проблемалары мен перспективалары
1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамыту үшін ақпараттық-техникалық тұрғыдан қандай проблемалар бар екенін көрсетіңіз:
а) мүдделі тұлғалардың мемлекеттік органдармен және уәкілетті ұйымдармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру деңгейінде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру деңгейінде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
в) мүдделі тұлғалар арасындағы ара іс-қимылды ұйымдастыру деңгейінде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Анықталған проблемалар мен қиындықтарды жою үшін қандай ақпараттық-техникалық шешімдерді қолдануға болады?
а) мүдделі тұлғалардың мемлекеттік органдармен және уәкілетті ұйымдармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру деңгейінде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру деңгейінде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
в) мүдделі тұлғалар арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру деңгейінде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"Бірыңғай терезе"
ұлттық тетіктерін дамытудың
жай-күйін бағалау әдістемесіне
№ 8 ҚОСЫМША
"Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізін талдау жөніндегі есепті ресімдеу бойынша ҰСЫНЫМДАР

3. Имеются ли системы мониторинга реализации межведомственного
информационного взаимодействия? Если да, то в каком виде они
реализованы?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
VI. Проблемы и перспективы развития информационно-технической
основы развития национального механизма «единого окна»
1. Укажите, какие проблемы в информационно-техническом плане
существуют для внедрения и развития национального механизма «единого
окна»:
а) на уровне организации взаимодействия заинтересованных лиц с
государственными органами и уполномоченными организациями:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) на уровне организации межведомственного информационного
взаимодействия:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
в) на уровне организации взаимодействия между заинтересованными
лицами:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Какие информационно-технические решения возможно применить
для устранения выявленных проблем и трудностей?
а) на уровне организации взаимодействия заинтересованных лиц с
государственными органами и уполномоченными организациями:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) на уровне организации межведомственного информационного
взаимодействия:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
в) на уровне организации взаимодействия между заинтересованными
лицами:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ № 8
к Методике оценки
состояния развития национальных
механизмов «единого окна»
РЕКОМЕНДАЦИИ
по оформлению отчета об анализе информационно-технической
основы внедрения и развития национального механизма
«единого окна»

1. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізін талдау туралы есеп мынадай схема бойынша қалыптастырылады:
а) кіріспе (бөлімді ресімдеу тәртібі "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесінің 57-тармағында көрсетілген);
б) мына бағыттар бойынша "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізін талдаудың нәтижелері:
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің жекелеген элементтерін іске асырудың жай-күйін бағалау (экспресс-талдау);
оң тәжірибелерін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қолдануға болатын "бірыңғай терезе" оқшау тетіктерін дамыту жөніндегі қолданыстағы ұлттық бағдарламаларды бағалау;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде "бірыңғай терезе" ұлттық тетігінің порталын құрудың техникалық мүмкіндігін талдау;
ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, өзара іс-қимыл рәсімдерін оңайлату үшін сервистерді дамыту дәрежесін бағалау;
ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл сервистерін дамыту дәрежесін бағалау;
"бірыңғай терезе" ұлттық тетігін дамытудың ақпараттық-техникалық негізін дамытудың проблемалары мен перспективаларын бағалау;
в) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізін дамыту жөніндегі ұсынымдар;
г) қорытынды (бөлімді ресімдеу тәртібі "Бірыңғай терезе" ұлттық тетіктерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесінің 62-тармағында көрсетілген);
д) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізін талдау жөніндегі есепке қосымша.
2. "Бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізін талдау жөніндегі есепке қосымша ретінде мыналарды ресімдеуге болады:
а) есепте қаралып отырған тақырып бойынша анықтамалар немесе ақпараттық жинақтар;
б) тиісті тақырып (мәселе) бойынша негізгі мазмұнды талдамалық шолу;
в) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамытудың ақпараттық-техникалық негізінің проблемаларын ашатын мақалалар, брошюралар, монографиялар және басқа да баспа жұмыстары;
г) "бірыңғай терезе" ұлттық тетігін енгізу мен дамыту мәселесі бойынша қолда бар оң тәжірибені ескере отырып қалыптастырылған ұсыныстар мен ұсынымдар қамтылған баяндама жазбахаттар, мүдделі органдарға хаттар.

1. Отчет об анализе информационно-технической основы внедрения и развития национального механизма «единого окна» формируется по следующей схеме:
а) введение (порядок оформления раздела указан в пункте 57 Методики оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»);
б) результаты анализа информационно-технической основы внедрения и развития национального механизма «единого окна» по направлениям:
оценка состояния реализации отдельных элементов национального механизма «единого окна» (экспресс-анализ);
оценка существующих национальных программ по развитию локальных механизмов «единого окна», положительный опыт использования которых возможно применять в государствах – членах Евразийского экономического союза;
анализ технической возможности создания в
государствах – членах Евразийского экономического союза портала национального механизма «единого окна»;
оценка степени развития сервисов для упрощения процедур взаимодействия с использованием информационных технологий;
оценка степени развития сервисов межведомственного информационного взаимодействия;
оценка проблем и перспектив развития информационно-технической основы развития национального механизма «единого окна»;
в) рекомендации по развитию информационно-технической основы внедрения и развития национального механизма «единого окна»;
г) заключение (порядок оформления раздела указан в пункте 62 Методики оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна»);
д) приложение к отчету об анализе информационно-технической основы внедрения и развития национального механизма «единого окна».
2. В качестве приложений к отчету об анализе информационно-технической основы внедрения и развития национального механизма «единого окна» могут быть оформлены:
а) справки или информационные обзоры по рассматриваемой в отчете тематике;
б) аналитические обзоры основного содержания по соответствующей теме (вопросу);
в) статьи, брошюры, монографии и другие печатные работы, раскрывающие проблемы информационно-технической основы внедрения и развития национального механизма «единого окна»;
г) докладные записки, письма в заинтересованные органы, содержащие предложения и рекомендации, сформулированные с учетом имеющегося положительного опыта по вопросу внедрения и развития национального механизма «единого окна».