"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың № 3 қосымшасы) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ұлттық органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі электрондық паспорттар жүйесі әкімшісі мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматы мен құрылымының сипаттамасы;
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.

О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств - членов Евразийского экономического союза и организаций - изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 года № 37.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";
Регламент информационного взаимодействия между национальными органами и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";
Регламент информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";
Порядок присоединения к общему процессу "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники".

2. Осы Шешіммен бекітілген Сипаттамада көзделген электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымының техникалық схемаларын әзірлеуді және оларды сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымы тізіліміне орналастыруды қамтамасыз етуді құзыретіне Еуразиялық экономикалық одақтың интеграциялық ақпараттық жүйесін құру және дамыту бойынша жұмыстарды үйлестіру кіретін Еуразиялық экономикалық комиссияның департаменті жүзеге асыратыны белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 10 мамырдағы
№ 37 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына енетін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісім;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процесті сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ақпараттық өзара іс-қимылды реттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электронды алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;

2. Установить, что разработка технических схем структур электронных документов и сведений, предусмотренных Описанием, утвержденным настоящим Решением, и обеспечение их размещения в реестре структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли, осуществляются департаментом Евразийской экономической комиссии, в компетенцию которого входит координация работ по созданию и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 мая 2016 г. № 37
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов)транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники"
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін бекіту туралы" 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 112 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Қағида осы жалпы процесс шеңберінде орындалатын рәсімдерді сипаттауды қоса алғанда "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) қатысушылар арасында ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі мен талаптарын белгілеу мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторластыру" – жалпы процеске қатысушыға белгілі бір іс-қимылдарды орындау құқығын беру;
"бірыңғай тізілім" – көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімі;
"тарихи деректер" – ол қалыптасқан сәттен бастап бірыңғай тізілімде сақталатын және өзгерістер енгізу көзделмейтін ақпарат;
"ұлттық орган" – Одаққа мүше мемлекеттің бірыңғай тізілімнің ұлттық бқлігін жүргізуге және бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді бірыңғай тізілімді қалыптастыру үшін Еуразиялық экономикалық комиссияға ұсынуға, сондай-ақ бірыңғай тізілімнің мәліметтерін пайдалануға уәкілетті атқарушы билік органы.

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 г. № 112 "Об утверждении Порядка формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией".
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"единый реестр" – единый реестр уполномоченных органов (организаций) государств – членов Союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";
"исторические данные" – информация, которая хранится в едином реестре с момента его формирования и внесение изменений в которую не предусматривается;
"национальный орган" – орган исполнительной власти государства – члена Союза, уполномоченный на ведение национальной части единого реестра и представление сведений из национальной части единого реестра в Евразийскую экономическую комиссию для формирования единого реестра, а также на использование сведений из единого реестра.

Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процес рәсімдерінің тобы", "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процестің рәсімі" және "жалпы процестің қатысушысы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесімен белгіленген мағыналарда қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Жалпы процестің толық атауы: "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу".
6. Жалпы процестің кодтық белгісі: P.TS.06, 1.0.0 нұсқасы.
1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Жалпы процестің мақсаты бірыңғай тізілімнің мәліметтерін қалыптастыру және жалпы процестің қатысушыларына ұсыну механизмдерін іске асыру болып табылады.
8. Жалпы процестің мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
а) ұлттық органдардың Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдар (бұдан әрі сәйкесінше – уәкілетті органдар (ұйымдар), жасаушы ұйымдар) туралы мәліметтерді бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне енгізу туралы, бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді алып тастау туралы, сондай-ақ бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінде қамтылған мәліметтердің өзгеруі туралы ақпаратты ұсынуын қамтамасыз ету
б) Комиссияда ұлттық органдар ұсынған мәліметтер негізінде бірыңғай тізілімді автоматты қалыптастырыды және оны Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамсыз ету;
в) ұлттық органдардың сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы бірыңғай тізілімге енгізілген уәкілетті органдар (ұйымдар), жасаушы ұйымдар туралы мәліметтерді ұсыну механизмін іске асыру;
г) көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің) электрондық паспорттары және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің әкімшісіне (бұдан әрі – электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі) сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы бірыңғай тізілімге енгізілген уәкілетті органдар, жасаушы ұйымдар туралы мәліметтерді ұсыну механизмін іске асыру;
д) сыртқы ақпараттық жүйелердің сұрау салуы бойынша Одақтың ақпараттық порталында орналастырылған сервистерді пайдалана отырып бірыңғай тізілімнің мәліметтерін ұсынуды қамтамасыз ету.

Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.TS.06, версия 1.0.1.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.03.2022 № 33 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
1. Цель и задачи общего процесса
7. Целью общего процесса является реализация механизмов формирования и представления участникам общего процесса сведений из единого реестра.
8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) обеспечить представление национальными органами в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) информации о включении в национальные части единого реестра сведений об уполномоченных органах (организациях) государств – членов Союза (далее – государства-члены) и организациях – изготовителях транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств) самоходных машин и других видов техники (далее соответственно – уполномоченные органы (организации), организации-изготовители), об исключении сведений из национальной части единого реестра, а также об изменении сведений, содержащихся в национальных частях единого реестра;
б) обеспечить в Комиссии автоматизированное формирование единого реестра на основе сведений, представленных национальными органами, и его опубликование на информационном портале Союза;
в) реализовать механизм представления национальным органам сведений об уполномоченных органах (организациях),организациях-изготовителях, включенных в единый реестр, посредством использования интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли;
г) реализовать механизм представления администратору систем электронных паспортов транспортных средств (шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники (далее – администратор систем электронных паспортов) сведений об уполномоченных органах, организациях-изготовителях, включенных в единый реестр, посредством использования интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли;
д) обеспечить представление сведений из единого реестра по запросу внешних информационных систем с использованием сервисов, размещенных на информационном портале Союза.

2. Жалпы процеске қатысушылар
9. Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі 1-кестеде берілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
Комиссияның бірыңғай тізілімнің мәліметтерін қабылдауға және өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі
P.TS.06.ACT.001
ұлттық орган
мүше мемлекеттің бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігін жүргізуге және бірыңғай тізілімді қалыптастыру үшін Комиссияға бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтер ұсынуға, сондай-ақ бірыңғай тізілімнің мәліметтерін пайдалануға уәкілетті атқарушы билік органы
P.TS.06.ACT.002
электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің) электрондық паспорттары және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерін жобалау бойынша іс-қимылдарды үйлестіруді жүзеге асыратын, сондай-ақ бірыңғай тізілімнің мәліметтерін пайдаланатын ұйым
P.TS.06.ACT.003
ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
бірыңғай тізілімнің мәліметтерін пайдаланатын ұлттық орган (P.TS.06.ACT.001) немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі (P.TS.06.ACT.002)
P.TS.06.ACT.004
мүдделі тұлға
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді сұрататын және алатын заңды немесе жеке тұлға
3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс өзінің тағайындалуы бойынша топтастырылған рәсімдер жиынтығын ұсынады:
а) бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері;
б) бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұлттық органдарға және электрондық паспорттар жүйелері әкімшісіне ұсыну рәсімдері;
в) бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері.
11. Жалпы процестің рәсімдерін орындау кезінде ұлттық органдардан алынған бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінің мәліметтері негізінде бірыңғай тізілімді қалыптастыру, сондай-ақ бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұлттық органдарға, электрондық паспорттар жүйелері әкімшісіне және мүдделі тұлғаларға ұсыну жүзеге асырылады.
Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу кезінде жалпы процестің бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына енгізілген мынадай рәсімдері орындалады:
мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу;
бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту;
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау.
Ұлттық органдарға немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісіне ақпарат ұсыну кезінде жалпы процестің бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұлттық органдарға және электрондық паспорттар жүйелері әкімшісіне ұсыну рәсімдері тобына енгізілген мынадай рәсімдер орындалады:
бірыңғай тізілімді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты алу;
бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу;
бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу.
Мүдделі тұлғаларға бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну кезінде бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді мүдделі тұлғаларға ұсыну рәсімдері тобына енгізілген Одақтың ақпараттық порталы арқылы бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу рәсімі орындалады.

2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
структурное подразделение Комиссии, отвечающее за прием и обработку сведений из национальных частей единого реестра, а также за включение указанных сведений в единый реестр
P.TS.06.ACT.001
национальный орган
орган исполнительной власти государства-члена, уполномоченный на ведение национальной части единого реестра и представление сведений из национальной части единого реестра в Комиссию для формирования единого реестра, а также на использование сведений из единого реестра
P.TS.06.ACT.002
администратор систем электронных паспортов
организация, осуществляющая координацию действий по проектированию систем электронных паспортов транспортных средств (шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, а также использующая сведения из единого реестра
P.TS.06.ACT.003
национальный орган или администратор систем электронных паспортов
национальный орган (P.TS.06.ACT.001) или администратор систем электронных паспортов (P.TS.06.ACT.002), использующие сведения из единого реестра
P.TS.06.ACT.004
заинтересованное лицо
юридическое или физическое лицо, запрашивающее и получающее сведения из единого реестра
3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры формирования и ведения единого реестра;
б) процедуры представления национальным органам и администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре;
в) процедуры представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре.
11. При выполнении процедур общего процесса осуществляются формирование единого реестра на основании сведений из национальных частей единого реестра, полученных от национальных органов, а также представление национальным органам, администратору систем электронных паспортов и заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре.
При формировании и ведении единого реестра выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур формирования и ведения единого реестра:
включение сведений в единый реестр;
изменение сведений, содержащихся в едином реестре;
исключение сведений из единого реестра.
При представлении информации национальным органам или администратору систем электронных паспортов выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур представления национальным органам и администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре:
получение информации о дате и времени обновления единого реестра;
получение сведений из единого реестра;
получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр.
При представлении заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре, выполняется процедура получения сведений из единого реестра через информационный портал Союза, включенная в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре.

12. Жалпы процесс құрылымының берілген сипаттамасы 1-суретте ұсынылған.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
13. Жалпы процестің операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, тағайындалуы бойынша топтастырылған рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде берілген.
14. Рәсімдердің әрбір тобы үшін жалпы процестің рәсімдері арасындағы байланыс пен оларды орындау тәртібін таныстыратын жалпы схема беріледі. Рәсімдердің жалпы схемасы UML (модельдеудің біріздендірілген тілі – Unified Modeling Language) графикалық нотациясын пайдалана отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.
4. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобы
15. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдерін орындау жалпы процеске қатысушының бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінде қамтылған мәліметтердің өзгерістері (қосылуы, алып тастауы) туралы ақпаратты алған сәтінен басталады.
Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдерін орындау кезінде ұлттық орган бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне өзгерістер енгізу сәтінде осы өзгерістер туралы мәліметтерді қалтастырады және Комиссияға ұсынады. Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ұлттық органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады. Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматы мен құрылымының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматы мен құрылымының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.

12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Группа процедур формирования
и ведения единого реестра
15. Выполнение процедур формирования и ведения единого реестра начинается с момента получения участником общего процесса информации об изменении (добавлении, исключении) сведений, содержащихся в национальной части единого реестра.
При выполнении процедур формирования и ведения единого реестра национальный орган в момент внесения изменений в национальную часть единого реестра формирует и представляет в Комиссию сведения об этих изменениях. Представление указанных сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Регламент информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией). Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

Уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым туралы мәліметтерді бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне енгізген кезде "Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімі орындалады.
Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді тапсыру кезінде (оларды бірыңғай тізілімге енгізу кезінде берілген уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым тупралы мәліметтер өзгерген жағдайда) "Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімі орындалады.
Уәкілетті органды (ұйымды) немесе жасаушы ұйымды бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен алып тастау туралы мәліметтерді тапсыру кезінде "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімі орындалады.
16. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобының берілген сипаттамасы 2-суретте ұсынылған.
2-сурет. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобының жалпы схемасы
17. Жалпы процестің бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына енгізілген рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде берілген.
2-кесте
Жалпы процестің бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына енгізілген рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.PRC.001
мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу
рәсімді орындау процесінде ұлттық орган бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
P.TS.06.PRC.002
бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту
рәсімді орындау процесінде ұлттық орган бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
P.TS.06.PRC.003
бірыңғай тізілімнен мәліметтер алып тастау
рәсімді орындау процесінде ұлттық орган уәкілетті органды (ұйымды) немесе жасаушы ұйымды бірыңғай тізілімнен алып тастау туралы мәліметтерді қалыптастыруды және Комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
5. Ұлттық органдарға және электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобы
18. Ұлттық органға және электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізбеде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері ұлттық органдардың ақпараттық жүйелерінен немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісінен сәйкес сұрау салу алынған кезде орындалады.
Ұлттық органдарға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімін орындау шеңберінде сұрау салулардың мынадай түрлері өңделеді:
бірыңғай тізілімді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату;
бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату;
біррыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату.

При включении сведений об уполномоченном органе (организации) или организации-изготовителе в национальную часть единого реестра выполняется процедура "Включение сведений в единый реестр" (P.TS.06.PRC.001).
При передаче сведений об изменениях, внесенных в национальную часть единого реестра (в случае изменения сведений об уполномоченном органе (организации) или организации-изготовителе, заявленных при включении их в единый реестр), выполняется процедура "Изменение сведений, содержащихся в едином реестре" (P.TS.06.PRC.002).
При передаче сведений об исключении уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя из национальной части единого реестра выполняется процедура "Исключение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.003).
16. Приведенное описание группы процедур формирования и ведения единого реестра представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур формирования и ведения единого
реестра
17. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования и ведения единого реестра, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу
процедур формирования и ведения единого реестра
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.PRC.001
включение сведений в единый реестр
в процессе выполнения процедуры национальным органом осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений для включения в единый реестр
P.TS.06.PRC.002
изменение сведений, содержащихся в едином реестре
в процессе выполнения процедуры национальным органом осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений для внесения изменений в единый реестр
P.TS.06.PRC.003
исключение сведений из единого реестра
в процессе выполнения процедуры национальным органом осуществляются формирование и представление в Комиссию сведений об исключении уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя из единого реестра
5. Группа процедур представления национальным органам
и администратору систем электронных паспортов сведений,
содержащихся в едином реестре
18. Процедуры представления национальным органам и администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре, выполняются при получении соответствующего запроса от информационных систем национальных органов или администратора систем электронных паспортов.
В рамках выполнения процедур представления национальным органам или администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре, обрабатываются следующие виды запросов:
запрос информации о дате и времени обновления единого реестра;
запрос сведений из единого реестра;
запрос информации об изменениях, внесенных в единый реестр.

Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі электрондық паспорттар жүйесі әкімшісі мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Электрондық паспорттар жүйесі әкімшісі мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.
Бірыңғай тізілімді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату ұлттық органдардың ақпараттық жүйелерінде немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісінде сақталатын бірыңғай тізілімге енгізілген уәкілетті органдар (ұйымдар) және жасаушы ұйымдар туралы мәліметтерді бірыңғай тізбеде қамтылған және Комиссияда сақталатын мәліметтермен синхрондау қажеттілігін бағалау мақсатында орындалады. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Бірыңғай тізілімді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімі орындалады.
Бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің Комиссияда сақталатын бірыңғай тізілімге енгізілген уәкілетті органдар (ұйымдар) және жасаушы ұйымдар туралы мәліметтерді алу мақсатында орындалады. Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтер не толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып), не белгілі бір күн мен уақыттағы жағдай бойынша сұратылады. Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді толық көлемде сұрату уәкілетті органдар (ұйымдар), жасаушы ұйымдар туралы мәліметтер ақпараттық жүйеге бастапқы жүктелген кезде пайдаланылады, мысалы, жалпы процесті инициализациялау, оған жаңа жалпы процеске қатысушыны қосу, ақаудан кейін ақпаратты қайта қалпына келтіру кезінде. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімі орындалады.
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату кезінде бірыңғай тізілімге қосылған немесе сұрау салуда көрсетілген сәттер бастап осы сұрау салуды орындау сәтіне дейін өзгерістер енгізілген мәліметтер ұсынылады.

Представление указанных сведений осуществляется в соответствии Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Регламент информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией).
Запрос информации о дате и времени обновления единого реестра выполняется в целях оценки необходимости синхронизации хранящихся в информационных системах национальных органов или администратора систем электронных паспортов сведений об уполномоченных органах (организациях) и организациях-изготовителях, включенных в единый реестр, со сведениями, содержащимися в едином реестре и хранящимися в Комиссии. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.PRC.004).
Запрос сведений из единого реестра выполняется в целях получения национальным органом или администратором систем электронных паспортов хранящихся в Комиссии сведений об уполномоченных органах (организациях) и организациях-изготовителях, включенных в единый реестр. Сведения, содержащиеся в едином реестре, запрашиваются либо в полном объеме (с учетом исторических данных), либо по состоянию на определенные дату и время. Запрос сведений из единого реестра в полном объеме используется при первоначальной загрузке сведений об уполномоченных органах (организациях), организациях-изготовителях в информационную систему, например, при инициализации общего процесса, подключении к нему нового участника общего процесса, восстановлении информации после сбоя. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.005).
При запросе информации об изменениях, внесенных в единый реестр, представляются сведения, которые были добавлены в единый реестр или в которые были внесены изменения начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса.

Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімі орындалады.
19. Ұлттық органдар мен электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының берілген сипаттамасы 3-суретте ұсынылған.
3-сурет. Ұлттық органдар мен электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
20. Ұлттық органдар мен электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобына енетін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде берілген.
3-кесте
Ұлттық органдар мен электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобына енетін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.PRC.004
бірыңғай тізілімді жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу
рәсім ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің сұрау салуды бастамашылық етушінің ақпараттық жүйесінде сақталған бірыңғай тізілімге енгізілген уәкілетті органдар (ұйымдар) және жасаушы ұйымдар туралы мәліметтерді бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтермен синхрондау қажеттілігін бағалауға арналған
P.TS.06.PRC.005
бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу
рәсім бірыңғай тізілімнен мәліметтер алуға арналған
P.TS.06.PRC.006
бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
рәсім ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің ақпараттық жүйесінде сақталған уәкілетті органдар (ұйымдар) және жасаушы ұйымдар туралы мәліметтерді бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтермен синхрондауға арналған
6. Мүдделі тұлғаларға бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобы
21. Мүдделі тұлғаларға бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері Одақтың ақпараттық порталық пайдалану арқылы орындалады.
Одақтың ақпараттық порталы арқылы мәліметтерді ұсыну кезінде осы порталдың веб-интерфейсі не осы порталда орнатылған сервистер пайдаланылады. Веб-интерфейсті пайдалану кезінде пайдаланушы браузердің терезесінде бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді іздеу және (немесе) жүктеп алу параметрлерін белгілейді, браузердің терезесінде ұсынылған бірыңғай тізілімнің ақпаратымен жұмысты жүзеге асырады.
Одақтың ақпараттық порталында орнатылған сервистерді пайдалану кезінде мүдделі тұлғаның ақпараттық жүйесі мен Одақтың ақпараттық порталы арасында өзара іс-қимыл жүзеге асырылады.

При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.PRC.006).
19. Приведенное описание группы процедур представления национальным органам и администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре, представлено
на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур представления национальным
органам и администратору систем электронных паспортов сведений,
содержащихся в едином реестре
20. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления национальным органам и администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур
представления национальным органам и администратору систем
электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.PRC.004
получение информации о дате и времени обновления единого реестра
процедура предназначена для оценки национальным органом или администратором систем электронных паспортов необходимости синхронизации хранящихся в информационной системе инициатора запроса сведений об уполномоченных органах (организациях) и организациях-изготовителях, включенных в единый реестр, со сведениями, содержащимися в едином реестре
P.TS.06.PRC.005
получение сведений из единого реестра
процедура предназначена для получения сведений из единого реестра
P.TS.06.PRC.006
получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр
процедура предназначена для синхронизации хранящихся в информационной системе национального органа или администратора систем электронных паспортов сведений об уполномоченных органах (организациях) и организациях-изготовителях, включенных в единый реестр, со сведениями, содержащимися в едином реестре
6. Группа процедур представления заинтересованным лицам
сведений, содержащихся в едином реестре
21. Процедуры представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре, выполняются посредством использования информационного портала Союза.
При представлении сведений через информационный портал Союза используются веб-интерфейс этого портала либо сервисы, размещенные на этом портале. При использовании веб-интерфейса пользователь в окне браузера задает параметры поиска и (или) выгрузки сведений, содержащихся в едином реестре, осуществляет работу с информацией из единого реестра, представленной в окне браузера.
При использовании сервисов, размещенных на информационном портале Союза, взаимодействие осуществляется между информационной системой заинтересованного лица и информационным порталом Союза.

22. Мүдделі тұлғаларға бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының берілген сипаттамасы 4-суретте ұсынылған.
4-сурет. Мүдделі тұлғаларға бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
23. Мүдделі тұлғаларға бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобына енетін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 4-кестеде берілген.
4-кесте
Мүдделі тұлғаларға бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобына енетін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.PRC.007
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталы арқылы алу
рәсім мүдделі тұлғалардың бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді веб-интерфейсті не Одақтың ақпараттық порталына орнатылған сервистерді пайдалана отырып, Одақтың ақпараттық порталы арқылы алуына арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
24. Жалпы процеске қатысушылар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде олар туралы немесе олардан мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 5-кестеде ұсынылған.
5-кесте
Ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.BEN.001
бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігі
ұлттық органдар Комиссияға ұсынатын бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінің мәліметтері
P.TS.06.BEN.002
бірыңғай тізілім
бірыңғай тізілімге енгізілген уәкілетті органдар (ұйымдар) және жасаушы ұйымдар туралы мәліметтер
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
25. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын Комиссияның лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің мәліметтерді тапсырудың уақыттылығы мен толықтығын қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, өзге де халықаралық шарттарға және Одақтың құқығын құрайтын актілерге сәйкес, сондай-ақ ұлттық органдардың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне – мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары
26. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 6-кестеде берілген.
6-кесте
Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Типі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.CLS.008
байланыс түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
байланыс түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды ("Communication Channel Code" БҰҰ СЕФАКТ сыныптауышымен үндестірілген)
P.CLS.009
өлшем бірліктерінің халықаралық сыныптауышы
сыныптауыш
БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының № 20 ұсынымына сәйкес өлшем бірліктерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.019
әлем елдерінің сыныптауышы
сыныптауыш
ISO 3166-1 стандартына сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларын қамтиды
P.CLS.024
тілдер сыныптауышы
сыныптауыш
ISO 639-1 стандартына сәйкес тілдердің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.048
мекенжайлар түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
мекенжайлар түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.053
электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижесі түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелері түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.057
сәйкестілікті бағалау туралы құжаттар түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
сәйкестілікті бағалау туралы құжаттар түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.059
техникалық реттеу объектілері түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
техникалық реттеу объектілері түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.068
шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдістерінің анықтамалығы
анықтамалық
шаруашылық жүргізуші субъектілерін сәйкестендіру әдістерінің сәйкестендірушілері мен атауларының тізбесін қамтиды

22. Приведенное описание группы процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре, представлено на рисунке 4.
Рис. 4. Общая схема группы процедур представления
заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре
23. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления заинтересованным лицам сведений, содержащихся в едином реестре, приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу
процедур представления заинтересованным лицам сведений,
содержащихся в едином реестре
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.PRC.007
получение сведений из единого реестра через информационный портал Союза
процедура предназначена для получения заинтересованными лицами сведений, содержащихся в едином реестре, через информационный портал Союза с использованием веб-интерфейса либо сервисов, размещенных на информационном портале Союза
V. Информационные объекты общего процесса
24. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 5.
Таблица 5
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.BEN.001
национальная часть единого реестра
сведения из национальной части единого реестра, представляемые национальными органами в Комиссию
P.TS.06.BEN.002
единый реестр
сведения об уполномоченных органах (организациях) и организациях-изготовителях, включенных в единый реестр
VI. Ответственность участников общего процесса
25. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников национальных органов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
26. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 6.
Таблица 6
Сноска. Таблица 6 - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.03.2022 № 33 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.CLS.008
классификатор видов связи
классификатор
содержит перечень кодов и наименований видов связи (гармонизирован с классификатором СЕФАКТ ООН "Communication Channel Code")
P.CLS.009
классфикатор единиц измерения и счета Евразийского экономического союза
классификатор
содержит перечень кодов и наименований единиц измерения и счета (применяется в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 октября 2020 г. №145)
P.CLS.019
классификатор стран мира
классификатор
содержит коды и наименования стран мира (применяется в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378)
P.CLS.024
классификатор языков
классификатор
содержит перечень кодов и наименований языков (применяется в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 сентября 2019 г. №152)
P.CLS.048
справчоник видов адреса
справочник
содержит перечень кодов и наименований видов адреса
P.CLS.057
классификатор видов документов об оценке соответствия
классификатор
содержит перечень кодов и наименований видов документов об оценке соответствия (применяется в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 сентября 2016 г. №108)
P.CLS.068
справочник методов идентификации хозяйствующих субъектов при их государственной регистрации в государствах - членах Евразийского экономического союза
справочник
содержит перечень идентификаторов и наименований методов идентификации хозяйствующих субъектов при их государственной регистрации (применяется в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 марта 2020 года №34)

P.TS.06.CLS.001
көлік құралдарының паспорттары түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
көлік құралдарының паспорттары түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.TS.06.CLS.002
көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйымдар түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйымдар түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
VIII. Жалпы процесс рәсімдері
1. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу рәсімдері
"Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімі
27. "Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімінің орындалу схемасы 5-суретте ұсынылған.
5-сурет. "Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімінің орындалу схемасы
28. "Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімі ұлттық орган бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне мәліметтер енгізген кезде орындалады.
29. Алдымен "Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді ұсыну" (P.TS.06.OPR.001) операциясы орындалады, оның орындалуы нәтижелері бойынша ұлттық орган бірыңғай тізілімге енгізу үшін уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
30. Комиссияға бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтер келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді іздеу және өңдеу" (P.TS.06.OPR.002) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым туралы мәліметтер бірыңғай тізілімге енгізіледі. Бірыңғай тізілімге мәліметтерді енгізу туралы хабарлама ұлттық органда жіберіледі.
31. Ұлттық органға бірыңғай тізілімге мәліметтерді енгізу туралы хабарлама келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімге мәліметтерді енгізу туралы хабарлама алу" (P.TS.06.OPR.003) операциясы орындалады, оның орындалуы нәтижелері бойынша көрсетілген хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
32. "Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.002) операциясы орындалған жағдайда "Бірыңғай тізілімді жариялау" (P.TS.06.OPR.004) операциясы орындалады, оның орындалуы нәтжелері бойынша жаңартылған бірыңғай тізілім Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.

P.TS.06.CLS.001
классификатор видов паспортов транспортных средств, шасси транспортных средств, самоходных машин и других видов техники
классификатор
содержит перечень кодов и наименований видов паспортов транспортных средств, шасси транспортных средств, самоходных машин и других видов техники (применяется в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 сентября 2016 г. №108)
P.TS.07.CLS.012
классификатор видов изготовителей транспортных средств, шасси транспортных средств, самоходных машин и других видов техники
классификатор
содержит перечень кодов и наименований видов изготовителей транспортных средств, шасси транспортных средств, самоходных машин и других видов техники (применяется в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 сентября 2016 г. №108)
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры формирования и ведения единого реестра
Процедура "Включение сведений
в единый реестр" (P.TS.06.PRC.001)
27. Схема выполнения процедуры "Включение сведений в единый реестр" (P.TS.06.PRC.001) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры
"Включение сведений в единый реестр" (P.TS.06.PRC.001)
28. Процедура "Включение сведений в единый реестр" (P.TS.06.PRC.001) выполняется при включении национальным органом сведений в национальную часть единого реестра.
29. Первой выполняется операция "Представление сведений для включения в единый реестр" (P.TS.06.OPR.001), по результатам выполнения которой национальным органом формируются и представляются в Комиссию сведения об уполномоченном органе (организации) или организации-изготовителе для включения в единый реестр.
30. При поступлении в Комиссию сведений для включения в единый реестр выполняется операция "Прием и обработка сведений для включения в единый реестр" (P.TS.06.OPR.002), по результатам выполнения которой сведения об уполномоченном органе (организации) или организации-изготовителе включаются в единый реестр. Уведомление о включении сведений в единый реестр передается в национальный орган.
31. При поступлении в национальный орган уведомления о включении сведений в единый реестр выполняется операция "Получение уведомления о включении сведений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.003), по результатам выполнения которой осуществляются прием и обработка указанного уведомления.
32. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для включения в единый реестр" (P.TS.06.OPR.002) выполняется операция "Опубликование единого реестра" (P.TS.06.OPR.004),
по результатам выполнения которой обновленный единый реестр публикуется на информационном портале Союза.

33. "Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімін орындау нәтижелері уәкілетті органды (ұйымды) немесе жасаушы ұйымды бірыңғай тізілімге енгізу және бірыңғай тізілімді Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
34. "Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 7-кестеде берілген.
7-кесте
"Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу" (P.TS.06.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.OPR.001
бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 8-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.002
бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 9-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.003
мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 10-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.004
бірыңғай тізілімді жариялау
осы Қағидалардың 11-кестесінде берілген
8-кесте
"Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді ұсыну" (P.TS.06.OPR.001) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.001
2
Операцияның атауы
бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
ұлттық орган
4
Орындау талаптары
мәліметтерді бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне енгізу кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімге енгізу үшін Комиссияға беруге арналған мәліметтерді қамтитын хабарламаны қалыптастырады
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтер Комиссияға тапсырылды
9-кесте
"Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.002) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.002
2
Операцияның атауы
бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтер алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді ұсыну" (P.TS.06.OPR.001) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді тек ұлттық органдар ұсынады. Электрондық құжат (мәліметтер) Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым туралы алынған мәліметтерді өңдеуді және оларды бірыңғай тізілімге енгізуді жүзеге асырады, Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу туралы хабарламаны қалыптастырады және ұлттық органда жібереді
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтер өңделді, мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу туралы хабарлама ұлттық органга жіберілді
10-кесте
"Мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу туралы хабарламаны алу" (P.TS.06.OPR.003) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.003
2
Операцияның атауы
мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
ұлттық орган
4
Орындау талаптары
орындаушы мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізу туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаны қабылдауды жүзеге асырады
7
Нәтижелер
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
11-кесте
"Бірыңғай тізілімді жариялау" (P.TS.06.OPR.004) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.004
2
Операцияның атауы
бірыңғай тізілімді жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
бірыңғай тізілімге мәліметтерді енгізу кезінде орындалады ("Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтер алынған және өңделген сәттер бастап 5 жұмыс күні ішінде орындалады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы бірыңғай тізілімді Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелер
енгізілген мәліметтерді қамтитын бірыңғай тізілім Одақтың ақпараттық порталында жарияланды
"Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімі

33. Результатами выполнения процедуры "Включение сведений
в единый реестр" (P.TS.06.PRC.001) являются включение уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя
в единый реестр и опубликование единого реестра на информационном портале Союза.
34. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Включение сведений в единый реестр" (P.TS.06.PRC.001), приведен в таблице 7.
Таблица 7
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках
процедуры "Включение сведений в единый реестр"
(P.TS.06.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.OPR.001
представление сведений для включения в единый реестр
приведено в таблице 8 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.002
прием и обработка сведений для включения в единый реестр
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.003
получение уведомления о включении сведений в единый реестр
приведено в таблице 10 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.004
опубликование единого реестра
приведено в таблице 11 настоящих Правил
Таблица 8
Описание операции "Представление сведений для включения
в единый реестр" (P.TS.06.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.001
2
Наименование операции
представление сведений для включения в единый реестр
3
Исполнитель
национальный орган
4
Условия выполнения
выполняется при включении сведений в национальную часть единого реестра
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сообщение, содержащее предназначенные для передачи в Комиссию сведения для включения в единый реестр, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
сведения для включения в единый реестр переданы в Комиссию
Таблица 9
Описание операции "Прием и обработка сведений для включения
в единый реестр" (P.TS.06.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.002
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для включения в единый реестр
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений для включения в единый реестр (операция "Представление сведений для включения в единый реестр" (P.TS.06.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только национальными органами. Электронный документ (сведения) должен соответствовать требованиям к заполнению реквизитов электронного документа (сведений), предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученных сведений об уполномоченном органе (организации) или организации-изготовителе и включение их в единый реестр, формирует и направляет в национальный орган уведомление о включении сведений в единый реестр в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
сведения для включения в единый реестр обработаны, уведомление о включении сведений в единый реестр направлено в национальный орган
Таблица 10
Описание операции "Получение уведомления о включении
сведений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.003
2
Наименование операции
получение уведомления о включении сведений в единый реестр
3
Исполнитель
национальный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о включении сведений в единый реестр (операция "Прием и обработка сведений для включения в единый реестр" (P.TS.06.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием уведомления в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений обработано
Таблица 11
Описание операции "Опубликование единого реестра"
(P.TS.06.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.004
2
Наименование операции
опубликование единого реестра
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при включении сведений в единый реестр (операция "Прием и обработка сведений для включения в единый реестр" (P.TS.06.OPR.002))
5
Ограничения
выполняется в течение 5 рабочих дней с момента получения и обработки сведений для включения в единый реестр
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование единого реестра на информационном портале Союза
7
Результаты
единый реестр, содержащий включенные сведения, опубликован на информационном портале Союза
Процедура "Изменение сведений, содержащихся в едином реестре"
(P.TS.06.PRC.002)

35. "Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімінің орындалу схемасы 6-суретте ұсынылған.
6-сурет. "Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімінің орындалу схемасы
36. "Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімі ұлттық орган бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне өзгерістер енгізген кезде орындалады.
37. Алдымен "Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.TS.06.OPR.005) операциясы орындалады, оның орындалуы нәтижелері бойынша ұлттық орган бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
38. Комиссияға бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.006) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша бірыңғай тізілімде сәйкес мәліметтер жаңартылады. Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама ұлттық органға тапсырылады.
39. Ұлттық органға бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу" (P.TS.06.OPR.007) операциясы орындалады, оны орындау барысында аталған хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
40. "Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.006) операциясы орындалған жағдайда "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтерін жариялау" (P.TS.06.OPR.008) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтер Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.
41. "Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімін орындау нәтижелері Комиссияда бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігі мәліметтерінің өңделуі, бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу және Одақтың ақпараттық порталында Бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтерін жариялау болып табылады.
42. "Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 12-кестеде берілген.
12-кесте
"Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту" (P.TS.06.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.OPR.005
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну
осы Қағидалардың 13-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.006
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 14-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.007
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 15-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.008
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтерін жариялау
осы Қағидалардың 16-кестесінде берілген
13-кесте
"Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.TS.06.OPR.005) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.005
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
ұлттық орган
4
Орындау талаптары
бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне өзгерістер енгізу кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтерді қамтитын хабарламаны қалыптастырады
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер Комиссияға тапсырылды
14-кесте
"Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.006) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.006
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтерді алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну" (P.TS.06.OPR.005) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылған мәліметтердің форматы мен құрлымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді тек ұлттық органдар ғана ұсынады. Электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелері Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізеді, Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарламаны қалыптастырады және ұлттық органға жібереді
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер өңделді, бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама ұлттық органға жіберілді
15-кесте
"Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу" (P.TS.06.OPR.007) операциясының сипаттамсы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.007
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
ұлттық орган
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.006) операциясы)
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарлама қабылдауды жүзеге асырады
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама өңделді
16-кесте
"Бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтерін жариялау" (P.TS.06.OPR.008) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.008
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтерін жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу кезінде орындалады ("Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.006) операциясы)
5
Шектеулер
бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтерді алған және өңделген сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде орындалады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Одақтың ақпараттық порталында Бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтерін жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнің жаңартылған мәліметтері Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

35. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в едином реестре" (P.TS.06.PRC.002) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся
в едином реестре" (P.TS.06.PRC.002)
36. Процедура "Изменение сведений, содержащихся в едином реестре" (P.TS.06.PRC.002) выполняется при внесении национальным органом изменений в национальную часть единого реестра.
37. Первой выполняется операция "Представление сведений для внесения изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.005), по результатам выполнения которой национальным органом формируются и представляются в Комиссию сведения для внесения изменений в единый реестр.
38. При поступлении в Комиссию сведений для внесения изменений в единый реестр выполняется операция "Прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.006), по результатам выполнения которой соответствующие сведения обновляются в едином реестре. Уведомление о внесении изменений в единый реестр передается в национальный орган.
39. При поступлении в национальный орган уведомления о внесении изменений в единый реестр выполняется операция "Получение уведомления о внесении изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.007), в ходе выполнения которой осуществляются прием и обработка указанного уведомления.
40. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.006) выполняется операция "Опубликование обновленных сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.008), по результатам выполнения которой обновленные сведения из единого реестра публикуются на информационном портале Союза.
41. Результатами выполнения процедуры "Изменение сведений, содержащихся в едином реестре" (P.TS.06.PRC.002) являются обработка в Комиссии сведений из национальной части единого реестра, внесение изменений в единый реестр и опубликование обновленных сведений из единого реестра на информационном портале Союза.
42. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Изменение сведений, содержащихся в едином реестре" (P.TS.06.PRC.002), приведен в таблице 12.
Таблица 12
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках
процедуры "Изменение сведений, содержащихся в едином реестре"
(P.TS.06.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.OPR.005
представление сведений для внесения изменений в единый реестр
приведено в таблице 13 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.006
прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр
приведено в таблице 14 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.007
получение уведомления о внесении изменений в единый реестр
приведено в таблице 15 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.008
опубликование обновленных сведений из единого реестра
приведено в таблице 16 настоящих Правил
Таблица 13
Описание операции "Представление сведений для внесения
изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.005
2
Наименование операции
представление сведений для внесения изменений в единый реестр
3
Исполнитель
национальный орган
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений в национальную часть единого реестра
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сообщение, содержащее сведения для внесения изменений в единый реестр, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
сведения для внесения изменений в единый реестр переданы в Комиссию
Таблица 14
Описание операции "Прием и обработка сведений для внесения
изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.006
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений для внесения изменений в единый реестр (операция "Представление сведений для внесения изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура представленных сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только национальными органами. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
6
Описание операции
исполнитель вносит изменения в единый реестр, формирует и направляет в национальный орган уведомление о внесении изменений в единый реестр в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
сведения для внесения изменений в единый реестр обработаны, уведомление о внесении изменений в единый реестр направлено в национальный орган
Таблица 15
Описание операции "Получение уведомления о внесении изменений
в единый реестр" (P.TS.06.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.007
2
Наименование операции
получение уведомления о внесении изменений в единый реестр
3
Исполнитель
национальный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о внесении изменений в единый реестр (операция "Прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.006))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием уведомления в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
уведомление о внесении изменений в единый реестр обработано
Таблица 16
Описание операции "Опубликование обновленных сведений
из единого реестра" (P.TS.06.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.008
2
Наименование операции
опубликование обновленных сведений из единого реестра
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при внесении изменений в единый реестр (операция "Прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр" (P.TS.06.OPR.006))
5
Ограничения
выполняется в течение 5 рабочих дней с момента получения и обработки сведений для внесения изменений в единый реестр
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование обновленных сведений из единого реестра на информационном портале Союза
7
Результаты
обновленные сведения из единого реестра опубликованы на информационном портале Союза
Процедура "Исключение сведений из единого реестра"

"Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімі
43. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімінің орындалу схемасы 7-суретте ұсынылған.
7-сурет. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімінің орындалу схемасы
44. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімі бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастаған кезде орындалады.
45. Алдымен "Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді ұсыну" (P.TS.06.OPR.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша ұлттық орган бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
46. Комиссияға бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтер келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сәйкес мәліметтер бірыңғай тізілімнен алып тасталады. Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама ұлттық органға беріледі.
47. Ұлттық органға бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу" (P.TS.06.OPR.011) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша аталған хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
48. "Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.010) операциясы орындалған жағдайда "Жаңартылған бірыңғай тізілімді жариялау" (P.TS.06.OPR.012) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жаңартылған бірыңғай тізілім Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.
49. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімін орындау нәтижелері Комиссияда бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы ақпаратты өңдеу, бірыңғай тізілімге сәйкес өзгерістерді енгізу және жаңартылған бірыңғай тізілімді Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
50. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 17-кестеде берілген.
17-кесте
"Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.OPR.009
Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 18-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.010
Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 19-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.011
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу
осы Қағидалардың 20-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.012
жаңартылған бірыңғай тізілімді жариялау
осы Қағидалардың 21-кестесінде берілген
18-кесте
"Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді ұсыну" (P.TS.06.OPR.009) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.009
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
ұлттық орган
4
Орындау талаптары
бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді алып тастау кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қамтитын хабарламаны қалыптастырады
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтер Комиссияға тапсырылды
19-кесте
"Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.010) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.010
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді ұсыну" (P.TS.06.OPR.009) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді тек ұлттық орган ғана ұсынады. Электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелері Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастайды, Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарламаны қалыптастырады және ұлттық органға жібереді
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтер өңделді, бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама ұлттық органға жіберілді
20-кесте
"Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу" (P.TS.06.OPR.011) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.011
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
ұлттық орган
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес хабарламаны қабылдауды жүзеге асырады
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама өңделді
21-кесте
"Жаңартылған бірыңғай тізілімді жариялау" (P.TS.06.OPR.012) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Описание
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.012
2
Операцияның атауы
жаңартылған бірыңғай тізілімді жариялау
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
бірыңғай тізілімді жаңарту кезінде орындалады ("Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтер алынған және өңделген сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде орындалады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы жаңартылған бірыңғай тізбені Одақтың ақпараттық порталында жариялауды қамтамасыз етеді
7
Нәтижелер
жаңартылған бірыңғай тізбе Одақтың ақпараттық порталында жарияланды

(P.TS.06.PRC.003)
43. Схема выполнения процедуры "Исключение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.003) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Исключение сведений из единого
реестра" (P.TS.06.PRC.003)
44. Процедура "Исключение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.003) выполняется при исключении сведений из единого реестра.
45. Первой выполняется операция "Представление сведений для исключения из единого реестра" (P.TS.06.OPR.009), по результатам выполнения которой национальным органом формируются и представляются в Комиссию сведения для исключения из единого реестра.
46. При поступлении в Комиссию сведений для исключения из единого реестра выполняется операция "Прием и обработка сведений для исключения из единого реестра" (P.TS.06.OPR.010), по результатам выполнения которой соответствующие сведения исключаются из единого реестра. Уведомление об исключении сведений из единого реестра передается в национальный орган.
47. При поступлении в национальный орган уведомления об исключении сведений из единого реестра выполняется операция "Получение уведомления об исключении сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.011), по результатам выполнения которой осуществляются прием и обработка указанного уведомления.
48. В случае выполнения операции "Прием и обработка сведений для исключения из единого реестра" (P.TS.06.OPR.010) выполняется операция "Опубликование обновленного единого реестра" (P.TS.06.OPR.012), по результатам выполнения которой обновленный единый реестр публикуется на информационном портале Союза.
49. Результатами выполнения процедуры "Исключение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.003) являются обработка в Комиссии информации об исключении сведений из единого реестра, внесение в единый реестр соответствующих изменений и опубликование обновленного единого реестра на информационном портале Союза.
50. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Исключение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.003), приведен в таблице 17.
Таблица 17
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках
процедуры "Исключение сведений из единого реестра"
(P.TS.06.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.OPR.009
представление сведений для исключения из единого реестра
приведено в таблице 18 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.010
прием и обработка сведений для исключения из единого реестра
приведено в таблице 19 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.011
получение уведомления об исключении сведений из единого реестра
приведено в таблице 20 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.012
опубликование обновленного единого реестра
приведено в таблице 21 настоящих Правил
Таблица 18
Описание операции "Представление сведений для исключения
из единого реестра" (P.TS.06.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.009
2
Наименование операции
представление сведений для исключения из единого реестра
3
Исполнитель
национальный орган
4
Условия выполнения
выполняется при исключении сведений из национальной части единого реестра
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сообщение, содержащее сведения для исключения из единого реестра, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
сведения для исключения из единого реестра переданы в Комиссию
Таблица 19
Описание операции "Прием и обработка сведений для исключения
из единого реестра" (P.TS.06.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.010
2
Наименование операции
прием и обработка сведений для исключения из единого реестра
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений для исключения из единого реестра (операция "Представление сведений для исключения из единого реестра" (P.TS.06.OPR.009))
5
Ограничения
формат и структура представленных сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только национальными органами. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
6
Описание операции
исполнитель исключает сведения из единого реестра, формирует и направляет в национальный орган уведомление об исключении сведений из единого реестра в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
сведения для исключения из единого реестра обработаны, уведомление об исключении сведений из единого реестра направлено в национальный орган
Таблица 20
Описание операции "Получение уведомления об исключении
сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.011
2
Наименование операции
получение уведомления об исключении сведений из единого реестра
3
Исполнитель
национальный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления об исключении сведений из единого реестра (операция "Прием и обработка сведений для исключения из единого реестра" (P.TS.06.OPR.010))
5
Ограничения
формат и структура уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием уведомления в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией
7
Результаты
уведомление об исключении сведений из единого реестра обработано
Таблица 21
Описание операции "Опубликование обновленного единого реестра"
(P.TS.06.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.012
2
Наименование операции
опубликование обновленного единого реестра
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при обновлении единого реестра (операция "Прием и обработка сведений для исключения из единого реестра" (P.TS.06.OPR.010))
5
Ограничения
выполняется в течение 5 рабочих дней с момента получения и обработки сведений для исключения из единого реестра
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает опубликование обновленного единого реестра на информационном портале Союза
7
Результаты
обновленный единый реестр опубликован
на информационном портале Союза

2. Ұлттық органдар мен электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері
"Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімі
51. "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімінің орындалу схемасы 8-суретте ұсынылған.
8-сурет. "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімінің орындалу схемасы
52. "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімі ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтерді Комиссияда сақталатын бірыңғай тізілімнің мәліметтерімен синхрондау қажеттілігін бағалау мақсатында орындалады.
53. Алдымен "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.OPR.013) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
54. Комиссияға бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.014) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат қалыптастырылады және ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне ұсынылады.
55. Ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.015) операциясы орындалады.
56. "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімін орындау нәтижесі ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты алуы болып табылады.
57. "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 22-кестеде берілген.
22-кесте
"Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.OPR.013
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату
осы Қағидалардың 23-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.014
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 24-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.015
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 25-кестесінде берілген
23-кесте
"Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.OPR.013) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.013
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату
3
Орындаушы
ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
4
Орындау талаптары
қажет болған жағдайда орындаушының ақпараттық жүйесінде сақталатын бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты Комиссияда сақталатын бірыңғай тізілімнің сәйкес ақпаратымен синхрондау орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операциялардың сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсынуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
24-кесте
"Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.014) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.014
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсынуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.OPR.013) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді тек ұлттық органдар немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауапты қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелер
ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарлама жіберілді
25-кесте
"Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.015) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.015
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарламаны алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.014) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы алынған ақпаратты өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнің соңғы жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алынды

2. Процедуры представления национальным органам
и администратору систем электронных паспортов сведений,
содержащихся в едином реестре
Процедура "Получение информации о дате и времени обновления
единого реестра" (P.TS.06.PRC.004)
51. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.PRC.004) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате
и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.PRC.004)
52. Процедура "Получение информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.PRC.004) выполняется в целях оценки необходимости синхронизации сведений, хранящихся в информационной системе национального органа или администратора систем электронных паспортов, со сведениями единого реестра, хранящимися в Комиссии.
53. Первой выполняется операция "Запрос информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.013), по результатам выполнения которой национальным органом или администратором систем электронных паспортов формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации о дате и времени обновления единого реестра.
54. При поступлении в Комиссию запроса информации о дате и времени обновления единого реестра выполняется операция "Обработка и представление информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.014), по результатам выполнения которой формируется и представляется в национальный орган или администратору систем электронных паспортов информация о дате и времени последнего обновления единого реестра.
55. При поступлении в национальный орган или администратору систем электронных паспортов информации о дате и времени последнего обновления единого реестра выполняется операция "Прием и обработка информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.015).
56. Результатом выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.PRC.004) является получение национальным органом или администратором систем электронных паспортов информации о дате и времени последнего обновления единого реестра.
57. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.PRC.004), приведен в таблице 22.
Таблица 22
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках
процедуры "Получение информации о дате и времени обновления
единого реестра" (P.TS.06.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.OPR.013
запрос информации о дате и времени обновления единого реестра
приведено в таблице 23 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.014
обработка и представление информации о дате и времени обновления единого реестра
приведено в таблице 24 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.015
прием и обработка информации о дате и времени обновления единого реестра
приведено в таблице 25 настоящих Правил
Таблица 23
Описание операции "Запрос информации о дате и времени
обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.013
2
Наименование операции
запрос информации о дате и времени обновления единого реестра
3
Исполнитель
национальный орган или администратор систем электронных паспортов
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости синхронизации информации о дате и времени последнего обновления единого реестра, хранящейся в информационной системе исполнителя, с соответствующей информацией из единого реестра, хранящейся в Комиссии
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на получение информации о дате и времени последнего обновления единого реестра в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией
7
Результаты
запрос на представление информации о дате и времени последнего обновления единого реестра направлен в Комиссию
Таблица 24
Описание операции "Обработка и представление информации о дате
и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.014
2
Наименование операции
обработка и представление информации о дате и времени обновления единого реестра
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса на представление информации о дате и времени обновления единого реестра (операция "Запрос информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.013))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только национальными органами или администратором систем электронных паспортов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса, формирует и направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией
7
Результаты
в национальный орган или администратору систем электронных паспортов направлено сообщение, содержащее информацию о дате и времени последнего обновления единого реестра
Таблица 25
Описание операции "Прием и обработка информации о дате
и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.015
2
Наименование операции
прием и обработка информации о дате и времени обновления единого реестра
3
Исполнитель
национальный орган или администратор систем электронных паспортов
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего информацию о дате и времени обновления единого реестра (операция "Обработка и представление информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.OPR.014))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученной информации о дате и времени обновления единого реестра в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией
7
Результаты
информация о дате и времени последнего обновления единого реестра получена
Процедура "Получение сведений из единого реестра"

"Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімі
58. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімінің орындалу схемасы 9-суреттер ұсынылған.
9-сурет. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімінің орындалу схемасы
59. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімі ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің бірыңғай тізілімнен мәліметтер алуы мақсатында орындалады.
60. Алдымен "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату" (P.TS.06.OPR.016) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі бірыңғай тізілімнен мәліметтер ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Берілген параметрлерге қарай сұрау салудың 2 түрі қалыптастырылуы ықтимал:
бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) ұсынуға сұрау салу;
белгілі бір күндегі жағдай бойынша мәліметтерді ұсынуға сұрау салу.
61. Комиссияға бірыңғай тізілімнен мәліметтер ұсынуға сұрау салу келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.017) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұратылған мәліметтер қалыптастырылады және ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне ұсынылады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберіледі.
62. Ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімнен мәліметтер келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.018) операциясы орындалады.
63. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімін орындау нәтижесі ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алуы болып табылады. Бірыңғай тізілімде сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған жағдайда мұндай мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберіледі.
64. "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 26-кестеде берілген.
26-кесте
Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.OPR.016
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді сұрату
осы Қағидалардың 27-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.017
бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 28-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.018
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 29-кестесінде берілген
27-кесте
"Бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату" (P.TS.06.OPR.016) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.016
2
Операцияның атауы
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді сұрату
3
Орындаушы
ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
4
Орындау талаптары
қажет болған жағдайда бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімнен мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді толық көлемде (тарихи деректерді ескере отырып) алу қажет болған жағдайда сұрау салуда жаңғырту күні мен уақыты көрсетілмейді. Белгілі бір күндегі жағдай бойынша мәліметтерді алу қажет болған жағдайда сұрау салуда жаңғырту күні мен уақыты көрсетіледі. Белгілі бір мүше мемлекеттер ұсынған мәліметтер негізінде бірыңғай тізілімге енгізілген мәліметтерді алу қажет болған жағдайда сұрау салуда осы мемлекеттердің кодтары көрсетіледі
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді ұсынуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
28-кесте
"Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.017) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.017
2
Операцияның атауы
бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімнен мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату" (P.TS.06.OPR.016) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді тек ұлттық органдар немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі сұрата алады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуда көрсетілген параметрлерге сәйкес бірыңғай тізілімнен мәліметтерді қалыптастырады және ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне ұсынады. Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді толық көлемде сұратқан кезде тарихи деректерді қоса алғанда бірыңғай тізілімде сақталатын барлық мәліметтерді ұсыну жүзеге асырылады. Белгілі бір күндегі жағдай бойынша мәліметтерді сұрату кезінде сұрау салуда көрсетілген күндегі жағдай бойынша бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтер ұсынылады. Бірыңғай тізілімнің мәліметтері барлық елдер бойынша не сұрау салуда көрсетілген мүше мемлекеттердің кодтары ескеріле отырып ұсынылады. Бірыңғай тізілімде сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған жағдайда ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне көрсетілген мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберіледі
7
Нәтижелер
ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімнің мәліметтерді ұсынылды немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені турады хабарлама жіберілді
29-кесте
"Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.018) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.018
2
Операцияның атауы
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімнен мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.017) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылған мәліметтердің немесе хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы бірыңғай тізілімнен мәліметтер немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама алады және Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнің мәліметтері не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама өңделді

(P.TS.06.PRC.005)
58. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.005) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из единого
реестра" (P.TS.06.PRC.005)
59. Процедура "Получение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.005) выполняется в целях получения национальным органом или администратором систем электронных паспортов сведений из единого реестра.
60. Первой выполняется операция "Запрос сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.016), по результатам выполнения которой национальным органом или администратором систем электронных паспортов формируется и направляется в Комиссию запрос на представление сведений из единого реестра. В зависимости от заданных параметров возможно формирование 2 видов запросов:
запрос на представление сведений, содержащихся в едином реестре, в полном объеме (с учетом исторических данных);
запрос на представление сведений по состоянию на определенную дату.
61. При поступлении в Комиссию запроса на представление сведений из единого реестра выполняется операция "Обработка и представление сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.017), по результатам выполнения которой формируются и представляются в национальный орган или администратору систем электронных паспортов запрашиваемые сведения или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
62. При поступлении в национальный орган или администратору систем электронных паспортов сведений из единого реестра выполняется операция "Прием и обработка сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.018).
63. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.005) является получение национальным органом или администратором систем электронных паспортов сведений из единого реестра. При отсутствии в едином реестре сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, направляется уведомление об отсутствии таких сведений.
64. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из единого реестра" (P.TS.06.PRC.005), приведен в таблице 26.
Таблица 26
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках
процедуры "Получение сведений из единого реестра"
(P.TS.06.PRC.005)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.OPR.016
запрос сведений из единого реестра
приведено в таблице 27 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.017
обработка и представление сведений из единого реестра
приведено в таблице 28 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.018
прием и обработка сведений
из единого реестра
приведено в таблице 29 настоящих Правил
Таблица 27
Описание операции "Запрос сведений из единого реестра"
(P.TS.06.OPR.016)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.016
2
Наименование операции
запрос сведений из единого реестра
3
Исполнитель
национальный орган или администратор систем электронных паспортов
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения сведений из единого реестра
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление сведений из единого реестра в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией.
При необходимости получения сведений, содержащихся в едином реестре, в полном объеме (с учетом исторических данных) дата и время актуализации в запросе не указываются.
При необходимости получения сведений по состоянию на определенную дату в запросе указываются дата и время актуализации.
При необходимости получения сведений, включенных в единый реестр на основании сведений, представленных определенными государствами-членами, в запросе указываются коды этих государств
7
Результаты
запрос на представление сведений из единого реестра направлен в Комиссию
Таблица 28
Описание операции "Обработка и представление сведений
из единого реестра" (P.TS.06.OPR.017)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.017
2
Наименование операции
обработка и представление сведений из единого реестра
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса на представление сведений из единого реестра (операция "Запрос сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.016))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только национальными органами или администратором систем электронных паспортов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией, формирует и представляет в национальный орган или администратору систем электронных паспортов сведения из единого реестра в соответствии с параметрами, указанными в запросе.
При запросе сведений из единого реестра в полном объеме осуществляется представление всех сведений, хранящихся в едином реестре, включая исторические данные.
При запросе сведений по состоянию на указанную дату представляются сведения, содержащиеся в едином реестре, по состоянию на дату, указанную в запросе. Сведения из единого реестра представляются по всем странам либо с учетом кодов государств-членов, указанных в запросе.
При отсутствии в едином реестре сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в национальный орган или администратору систем электронных паспортов направляется уведомление об отсутствии указанных сведений
7
Результаты
в национальный орган или администратору систем электронных паспортов представлены сведения из единого реестра или направлено уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 29
Описание операции "Прием и обработка сведений из единого
реестра" (P.TS.06.OPR.018)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.018
2
Наименование операции
прием и обработка сведений из единого реестра
3
Исполнитель
национальный орган или администратор систем электронных паспортов
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений из единого реестра или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.017))
5
Ограничения
формат и структура представленных сведений или уведомления должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения из единого реестра или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией
7
Результаты
сведения из единого реестра либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны
Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных

"Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімі
65. "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімінің орындалуы схемасы 10-суретте ұсынылған.
10-сурет. "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімінің орындалу схемасы
66. "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімі ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі бірыңғай тізілімге енгізілуі немесе өзгерістер енгізілуі сұрау салуда көрсетілген сәттен бастап осы сұрау салу орындалған сәтке дейін өткен бірыңғай тізілімнің мәліметтерін алуы мақсатында орындалады. Рәсім соның ішінде егер ұлттық органда қамтылған бірыңғай тізілімнің мәліметтерінің соңғы жаңартылған күні мен уақыты Комиссияда сақталатын бірыңғай тізілімнің мәліметтерінің соңғы жаңартылған күні мен уақытынан неғұрлым ерте екендігі анықталған болса, олар туралы ақпарат "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.004) рәсімін орындау нәтижесінде алынған жағдайда орындалады.
67. Алдымен "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.OPR.019) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
68. Комиссияға бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты ұсынуға сұрау салу келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.020) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша сұрау салуда көрсетілген күннен бастап бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер қалыптастырылады және ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне ұсынылады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберіледі.
69. Ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама келіп түскен кезде "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.021) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша бірыңғай тізілімнің мәліметтерін ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісі мен Комиссия арасында синхрондау жүзеге асырылады.

в единый реестр" (P.TS.06.PRC.006)
65. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.PRC.006) представлена на рисунке 10.
Рис. 10. Схема выполнения процедуры "Получение информации
об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.PRC.006)
66. Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.PRC.006) выполняется в целях получения национальным органом или администратором систем электронных паспортов сведений из единого реестра, добавление которых в единый реестр или внесение изменений в которые произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса. Процедура выполняется, в том числе если выявлено, что дата и время последнего обновления сведений из единого реестра, содержащихся в национальном органе, являются более ранними, чем дата и время последнего обновления сведений из единого реестра, хранящихся в Комиссии, информация о которых была получена в результате выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.PRC.004).
67. Первой выполняется операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.OPR.019), по результатам выполнения которой национальным органом или администратором систем электронных паспортов формируется и направляется в Комиссию запрос на представление информации об изменениях, внесенных в единый реестр.
68. При поступлении в Комиссию запроса на представление информации об изменениях, внесенных в единый реестр, выполняется операция "Обработка и представление информации об измененных сведениях из единого реестра" (P.TS.06.OPR.020), по результатам выполнения которой формируются и представляются в национальный орган или администратору систем электронных паспортов сведения об изменениях, внесенных в единый реестр с даты, указанной в запросе, или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
69. При поступлении в национальный орган или администратору систем электронных паспортов сведений об изменениях, внесенных в единый реестр, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка информации об измененных сведениях из единого реестра" (P.TS.06.OPR.021), по результатам выполнения которой осуществляется синхронизация сведений из единого реестра между национальным органом или администратором систем электронных паспортов и Комиссией.

70. "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімін орындау нәтижелері ұлттық органның немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісінің бірыңғай тізілімнен мәліметтер алуы және бірыңғай тізілімнің мәліметтерін ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісі мен Комиссия арасында синхрондау болып табылады.
71. "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 30-кестеде берілген.
30-кесте
"Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.TS.06.OPR.019
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату
осы Қағидалардың 31-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.020
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 32-кестесінде берілген
P.TS.06.OPR.021
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 33-кестесінде берілген
31-кесте
"Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.OPR.019) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.019
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату
3
Орындаушы
ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
4
Орындау талаптары
бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу қажет болған жағдайда орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Белгілі бір мүше мемлекеттер ұсынған мәліметтер негізінде бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат ұсыну қажет болған кезде сұрау салуда осы мемлекеттердің кодтары көрсетіледі
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты ұсынуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
32-кесте
"Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.020) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.020
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат ұсынуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.OPR.019) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді тек ұлттық органдар немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі сұрата алады
6
Операцияның сипаттамасы
орынлаушы Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуда көрсетілгеннен кейінгі күні бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны қалыптастырады және ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісіне ұсынады. Бірыңғай тізлімнің мәліметтері барлық елдер бойынша не сұрау салуда көрсетілген мүше мемлекеттердің кодтары ескеріле отырып ұсынылады.
7
Нәтижелер
ұлттық органға немесе электрондық паспорттар жүйелері әкімшісіне бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама жіберілді
33-кесте
"Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.TS.06.OPR.021) операциясының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.OPR.021
2
Операцияның атауы
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі
4
Орындау талаптары
орындаушы бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер турады мәліметтерді қамтиты хабарлама немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама алған кезде орындалады ("Бірыңғай тізілімде өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.TS.06.OPR.020) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылған мәліметтердің немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаның форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы мәліметті немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны алады және Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды өңдеуді жүзеге асырады. Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді алу кезінде алынған бірыңғай тізілімнің өзгертілген мәліметтерінің құрамында қамтылған және орындаушының ақпараттық жүйесінде болмаған мәліметтер ұлттық органда сақталатын бірыңғай тізілімнің мәліметтеріне енгізіледі; алынған бірыңғай тізілімнің өзгертілген мәліметтерінің құрамында қамтылған және орындаушының ақпараттық жүйесінде сақталатын бірыңғай тізілімнің мәліметтерінде қамтылған мәліметтер жандандырылады (жаңартылады)
7
Нәтижелер
бірыңғай тізілімнің мәліметтері орындаушы мен Комиссия арасында синхрондалды
IX. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдар тәртібі

70. Результатами выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.PRC.006) являются получение национальным органом или администратором систем электронных паспортов сведений из единого реестра и синхронизация сведений из единого реестра между национальным органом или администратором систем электронных паспортов и Комиссией.
71. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.PRC.006), приведен в таблице 30.
Таблица 30
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках
процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в
единый реестр" (P.TS.06.PRC.006)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.TS.06.OPR.019
запрос информации об изменениях, внесенных в единый реестр
приведено в таблице 31 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.020
обработка и представление информации об измененных сведениях из единого реестра
приведено в таблице 32 настоящих Правил
P.TS.06.OPR.021
прием и обработка информации об измененных сведениях из единого реестра
приведено в таблице 33 настоящих Правил
Таблица 31
Описание операции "Запрос информации об изменениях, внесенных
в единый реестр" (P.TS.06.OPR.019)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.019
2
Наименование операции
запрос информации об изменениях, внесенных в единый реестр
3
Исполнитель
национальный орган или администратор систем электронных паспортов
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения информации об изменениях, внесенных в единый реестр
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление информации об изменениях, внесенных в единый реестр, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией.
При необходимости представления информации об изменениях, внесенных в единый реестр на основании сведений, представленных определенными государствами-членами, в запросе указываются коды этих государств
7
Результаты
запрос на представление информации об изменениях, внесенных в единый реестр, направлен в Комиссию
Таблица 32
Описание операции "Обработка и представление информации
об измененных сведениях из единого реестра" (P.TS.06.OPR.020)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.020
2
Наименование операции
обработка и представление информации об измененных сведениях из единого реестра
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса на представление информации об изменениях, внесенных в единый реестр (операция "Запрос информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.OPR.019))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только национальными органами или администратором систем электронных паспортов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией, формирует и представляет в национальный орган или администратору систем электронных паспортов сведения об изменениях, внесенных в единый реестр позже даты, указанной в запросе, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
Сведения из единого реестра представляются по всем странам либо с учетом кодов государств-членов, указанных в запросе
7
Результаты
в национальный орган или администратору систем электронных паспортов направлены сведения об изменениях, внесенных в единый реестр, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
Таблица 33
Описание операции "Прием и обработка информации об измененных
сведениях из единого реестра" (P.TS.06.OPR.021)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.OPR.021
2
Наименование операции
прием и обработка информации об измененных сведениях из единого реестра
3
Исполнитель
национальный орган или администратор систем электронных паспортов
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего сведения об изменениях, внесенных в единый реестр, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление измененных сведений из единого реестра" (P.TS.06.OPR.020))
5
Ограничения
формат и структура представленных сведений или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения об изменениях, внесенных в единый реестр, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией. При получении сведений об изменениях, внесенных в единый реестр, сведения, присутствующие в составе полученных измененных сведений из единого реестра и отсутствующие в информационной системе исполнителя, включаются в сведения единого реестра, хранящиеся в национальном органе; сведения, присутствующие в составе полученных измененных сведений из единого реестра и присутствующие в сведениях единого реестра, хранящихся в информационной системе исполнителя, актуализируются (обновляются)
7
Результаты
сведения из единого реестра синхронизированы между исполнителем и Комиссией
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях

72. Жалпы процестің рәсімдерін орындау кезінде деректерді өңдеу қалыпты режимде жүргізіле алмайтын айрықша жағдай болуы ықтимал. Бұл техникалық ақаулар, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателіктері туындаған кезде және өзге де жағдайларда орын алуы мүмкін.
73. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателіктері туындаған жағдайда ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі қателік туралы хабарлама алынған хабарламаға қатысты Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына және электрондық құжаттар мен мәліметтердің Ұлттық органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестілігін тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда ұлттық орган немесе электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі анықталған қателіктерді белгіленген тәртіпте жою үшін қажетті шараларды қабылдайды.
74. Штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында мүше мемлекеттер бір-бірін және Комиссияны құзыретіне осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау жататын ұлттық органдар туралы хабардар етеді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты тұлғалар туралы мәліметті ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 10 мамырдағы
№ 37 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ұлттық органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына енетін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісім;

72. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
73. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля национальный орган или администратор систем электронных паспортов осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Комиссией или Регламентом информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией.
В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов национальный орган или администратор систем электронных паспортов принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в установленном порядке.
74. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют друг друга и Комиссию о национальных органах, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 мая 2016 г. № 37
Регламент
информационного взаимодействия между национальными органами и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза:
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года;

3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасында ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындау тәртібі мен талаптарына қойылатын талаптарды белгілейді.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесі" – белгілі бір контексте ажырамас болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі;
"жалпы процестің ақпараттық объектісінің ахуалы" – жалпы процестің операцияларын орындау кезінде өзгеретін оның тіршілік циклының белгілі бір сатысында ақпараттық объектіні сипаттайтын қасиет.
Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашылық операция", "қабылданатын операция", "респондент", "жалпы процестің хабарламасы" және "жалпы процестің транзакциясы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесімен белгіленген мағыналарда қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында белгіленген мағыналарда қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылдың қатысушылары
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қатысушылары рөлдерінің тізбесі 1-кестеде берілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимыл қатысушылары рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мәліметтердің иесі
көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімінің (бұдан әрі сәйкесінше – бірыңғай тізілім, мүше мемлекеттер) ұлттық бөлігін жүргізуді, бірыңғай тізілімді қалыптастыруға арналған ақпаратты Еуразиялық экономикалық комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
ұлттық орган (P.TS.06.ACT.001)
Үйлестіруші
бірыңғай тізілімді қалыптастыруды жүзеге асырады, бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсынады
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
Мәліметтерді тұтынушы
сұрау салуларды қалыптастыруды және бірыңғай тізілімнен мәліметтер алуды жүзеге асырады
ұлттық орган (P.TS.06.ACT.001)

3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при выполнении операций общего процесса.
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса", используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии
в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Владелец сведений
осуществляет ведение национальной части единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники (далее соответственно – единый реестр, государства-члены), представление в Евразийскую экономическую комиссию информации для формирования единого реестра
национальный орган (P.TS.06.ACT.001)
Координатор
осуществляет формирование единого реестра, представляет сведения, содержащиеся в едином реестре
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)
Потребитель сведений
осуществляет формирование запросов и получение сведений из единого реестра
национальный орган (P.TS.06.ACT.001)

2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл ұлттық органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) арасында жалпы процестің рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл;
ұлттық органдар бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсынған кездегі ақпараттық өзара іс-қимыл.
Ұлттық орган мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте ұсынылған.
1-сурет. Ұлттық орган мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Ұлттық орган мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында белгіленген.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл әрқайсысы жалпы процестің қатысушылары арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің ахуалдарын синхрондау мақсатында хабарламалар алмасуды ұсынатын жалпы процестің транзацияларының орындалу тәртібін белгілейді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен жалпы процесс транзакцияларының осындай сәйкес операциялары арасындағы өзара байланыстар белгіленген.
10. Жалпы процесс транзакциясын орындау кезінде бастамашы өзінің жүзеге асыратын операциясы (бастамашылық операция) шеңберінде респондентке хабарлама-сұрау салуды жібереді, респондент оған жауап ретінде өзінің жүзеге асыратын операциясы (қабылдаушы операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына қарай жауап хабарлама жіберуі немесе жібермеуі мүмкін.

2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между национальными органами и Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) в соответствии с процедурами общего процесса:
информационное взаимодействие при формировании и ведении единого реестра;
информационное взаимодействие при представлении национальным органам сведений, содержащихся в едином реестре.
Структура информационного взаимодействия между национальным органом и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между
национальным органом и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между национальным органом и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса.

Хабарлама құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.

Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Жалпы процестің транзакциялары осы Регламентпен белгіленгендей жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте ұсынылған. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілері мен жалпы процесс транзакцияларының аралық және нәтижелік ахуалдарымен операциялар арасындағы байланыс көрсетілген.
2-сурет. Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу кезінде жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбісі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық ахуалы
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелік ахуалы
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу (P.TS.06.PRC.001)
1.1
Бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтерді ұсыну (P.TS.06.OPR.001).

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при формировании и ведении
единого реестра
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании и ведении единого реестра представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса
при формировании и ведении единого реестра
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при формировании
и ведении единого реестра
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Включение сведений в единый реестр (P.TS.06.PRC.001)
1.1
Представление сведений для включения в единый реестр (P.TS.06.OPR.001).

Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу туралы хабарламаны алу (P.TS.06.OPR.003)
бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігі (P.TS.06.BEN.001): мәліметтер қосу үшін тапсырылды
Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.TS.06.OPR.002)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жаңартылды
Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу (P.TS.06.TRN.001)
2
Бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді өзгерту (P.TS.06.PRC.002)
2.1
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну (P.TS.06.OPR.005).
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу туралы хабарлама алу (P.TS.06.OPR.007)
бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігі (P.TS.06.BEN.001): мәліметтер өзгерістер үшін тапсырылды

Получение уведомления о включении сведений в единый реестр (P.TS.06.OPR.003)
национальная часть единого реестра (P.TS.06.BEN.001): сведения переданы для включения
прием и обработка сведений для включения в единый реестр (P.TS.06.OPR.002)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения обновлены
включение сведений в единый реестр (P.TS.06.TRN.001)
2
Изменение сведений, содержащихся в едином реестре (P.TS.06.PRC.002)
2.1
Представление сведений для внесения изменений в единый реестр (P.TS.06.OPR.005).
Получение уведомления о внесении изменений в единый реестр (P.TS.06.OPR.007)
национальная часть единого реестра (P.TS.06.BEN.001): сведения переданы для изменения

Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.TS.06.OPR.006)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жаңартылды
бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өзгерту (P.TS.06.TRN.002)
3
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау (P.TS.06.PRC.003)
3.1
Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді ұсыну (P.TS.06.OPR.009).
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау туралы хабарлама алу (P.TS.06.OPR.011)
бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігі (P.TS.06.BEN.001): мәліметтер алып тастау үшін тапсырылды

прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр (P.TS.06.OPR.006)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения обновлены
изменение сведений единого реестра (P.TS.06.TRN.002)
3
Исключение сведений из единого реестра (P.TS.06.PRC.003)
3.1
Представление сведений для исключения из единого реестра (P.TS.06.OPR.009).
Получение уведомления об исключении сведений из единого реестра (P.TS.06.OPR.011)
национальная часть единого реестра (P.TS.06.BEN.001): сведения переданы для исключения

Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.TS.06.OPR.010)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жаңартылды
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау (P.TS.06.TRN.003)
2. Ұлттық орган бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсынған кездегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Ұлттық орган бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсынған кезде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте ұсынылған. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілері мен жалпы процесс транзакцияларының аралық және нәтижелік ахуалдарымен операциялар арасындағы байланыс көрсетілген.
3-сурет. Ұлттық орган бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсынған кезде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
Ұлттық орган бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсынған кездегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық ахуалы
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелік ахуалы
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

прием и обработка сведений для исключения из единого реестра (P.TS.06.OPR.010)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения обновлены
исключение сведений из единого реестра (P.TS.06.TRN.003)
2. Информационное взаимодействие при представлении национальным
органам сведений, содержащихся в едином реестре
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении национальным органам сведений, содержащихся в едином реестре, представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении
национальным органам сведений, содержащихся в едином реестре
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при представлении
национальным органам сведений, содержащихся в едином реестре
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу (P.TS.06.PRC.004)
1.1
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату (P.TS.06.OPR.013).
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.TS.06.OPR.015)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): жаңартылған күні мен уақыты сұратылды
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну (P.TS.06.OPR.014)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): жаңартылған күні мен уақыты ұсынылды
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу (P.TS.06.TRN.004)
2
Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу (P.TS.06.PRC.005)
2.1
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді сұрату (P.TS.06.OPR.016).
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.TS.06.OPR.018)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер сұратылды
бірыңғай тізілімнен мәліметтердің өңдеу және ұсыну (P.TS.06.OPR.017)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жоқ.
Бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер ұсынылды
Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу (P.TS.06.TRN.005)
3
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.TS.06.PRC.006)
3.1
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты сұрату (P.TS.06.OPR.019).
Бірыңғай тізілімнің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
(P.TS.06.OPR.021)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтердің өзгерістері сұратылды
бірыңғай тізілімнің өзгертілген мәліметтері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну (P.TS.06.OPR.020)
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтерді өзгерту жоқ.
Бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтерді өзгерту ұсынылды
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.TS.06.TRN.006)
VI. Жалпы процесс хабарламаларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарламаларының тізбесі 4-кестеде берілген. Хабарлама құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес құрылымның сілтемесі 4-кестенің 3-графасының мәні бойынша белгіленеді.
4-кесте
Жалпы процесс хабарламаларының тізбесі
Кодтық белгісі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.TS.06.MSG.001
бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтер
көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.002
хабарламаның сәтті өңделгені туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама(R.006)

Получение информации о дате и времени обновления единого реестра (P.TS.06.PRC.004)
1.1
Запрос информации о дате и времени обновления единого реестра (P.TS.06.OPR.013).
Прием и обработка информации о дате и времени обновления единого реестра (P.TS.06.OPR.015)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): запрошены дата и время обновления
обработка и представление информации о дате и времени обновления единого реестра (P.TS.06.OPR.014)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): представлены дата и время обновления
получение информации о дате и времени обновления единого реестра (P.TS.06.TRN.004)
2
Получение сведений из единого реестра (P.TS.06.PRC.005)
2.1
Запрос сведений из единого реестра (P.TS.06.OPR.016).
Прием и обработка сведений из единого реестра (P.TS.06.OPR.018)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения запрошены
обработка и представление сведений из единого реестра (P.TS.06.OPR.017)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения отсутствуют.
Единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения представлены
получение сведений из единого реестра (P.TS.06.TRN.005)
3
Получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр (P.TS.06.PRC.006)
3.1
Запрос информации об изменениях, внесенных в единый реестр (P.TS.06.OPR.019).
Прием и обработка информации об измененных сведениях
из единого реестра (P.TS.06.OPR.021)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): запрошены изменения сведений
обработка и представление информации
об измененных сведениях из единого реестра (P.TS.06.OPR.020)
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): отсутствуют изменения сведений.
Единый реестр (P.TS.06.BEN.002): представлены изменения сведений
получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр (P.TS.06.TRN.006)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 4. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.TS.06.MSG.001
сведения для включения в единый реестр
реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.002
уведомление об успешной обработке сообщения
уведомление о результате обработки (R.006)

P.TS.06.MSG.003
бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер
көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.004
бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтер
көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.005
бірыңғай тізілімнің ахуалы туралы ақпаратты сұрату
жалпы ресурсты жандандыру күйі (R.007)
P.TS.06.MSG.006
бірыңғай тізілімнің ахуалы туралы ақпарат
жалпы ресурсты жандандыру күйі (R.007)
P.TS.06.MSG.007
бірыңғай тізілімнің өзгерістері туралы ақпаратты сұрату
жалпы ресурсты жандандыру күйі (R.007)
P.TS.06.MSG.008
бірыңғай тізілімнің мәліметтері
көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.009
бірыңғай тізілімде сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама(R.006)
P.TS.06.MSG.010
бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату
жалпы ресурсты жандандыру күйі (R.007)
P.TS.06.MSG.011
бірыңғай тізілімнің өзгертілген мәліметтері

P.TS.06.MSG.003
сведения для внесения изменений в единый реестр
реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.004
сведения для исключения из единого реестра
реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.005
запрос информации о состоянии единого реестра
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.TS.06.MSG.006
информация о состоянии единого реестра
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.TS.06.MSG.007
запрос информации об изменениях единого реестра
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.TS.06.MSG.008
сведения единого реестра
реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств (R.TR.TS.06.001)
P.TS.06.MSG.009
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений в едином реестре
уведомление о результате обработки (R.006)
P.TS.06.MSG.010
запрос сведений из единого реестра
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.TS.06.MSG.011
измененные сведения единого реестра

көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі (R.TR.TS.06.001)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы
1. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу" (P.TS.06.TRN.001) транзакциясы
15. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу" (P.TS.06.TRN.001) транзакциясы бастамашының респондентке сәйкес мәліметтерді тапсыруы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 4-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде берілген.
4-сурет. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу" (P.TS.06.TRN.001) транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу" (P.TS.06.TRN.001) транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Бірыңғай тізілімге мәліметтерді қосу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
Бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтерді ұсыну
6
Жауап қатушы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
Бірыңғай тізілімге енгізуге арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жаңартылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға кететін уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
5 жұмыс күні
авторластыру белгісі
иә
қайталаулар саны
1
Жалпы процесс транзакциясының хабарламалары:
бастамашылық етуші хабарлама
бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтер (P.TS.06.MSG.001)
жауап беру хабарламасы
хабарламаның сәтті өңделгені туралы хабарлама (P.TS.06.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының сәйкес шешімімен көзделген жағдайларды қоспағанда) (P.TS.06.MSG.001)
жоқ (P.TS.06.MSG.002)
электрондық құжатты қате ЭЦҚ-мен тапсыру
жоқ

реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств (R.TR.TS.06.001)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Включение сведений в единый
реестр" (P.TS.06.TRN.001)
15. Транзакция общего процесса "Включение сведений в единый реестр" (P.TS.06.TRN.001) выполняется для передачи инициатором респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.
Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса
"Включение сведений в единый реестр" (P.TS.06.TRN.001)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Включение сведений
в единый реестр" (P.TS.06.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
включение сведений в единый реестр
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений для включения в единый реестр
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений для включения в единый реестр
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения обновлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
5 рабочих дней
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения для включения в единый реестр (P.TS.06.MSG.001)
ответное сообщение
уведомление об успешной обработке сообщения (P.TS.06.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, когда применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии) (P.TS.06.MSG.001)
нет (P.TS.06.MSG.002)
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет

2. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өзгерту" (P.TS.06.TRN.002) транзакциясы
16. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өзгерту" (P.TS.06.TRN.002) транзакциясы бастамашының респондентке сәйкес мәліметтерді тапсыруы үшін орындалды. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 5-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде берілген.
5-сурет. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өзгерту" (P.TS.06.TRN.002) транзакциясын орындау схемасы
6-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өзгерту" (P.TS.06.TRN.002) транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.TRN.002
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Бірыңғай тізілімнің мәліметтерін өзгерту
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтер ұсыну
6
Жауап қатушы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жаңартылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға кететін уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
5 жұмыс күні
авторластыру белгісі
иә
қайталаулар саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламалары:
бастамашылық етуші хабарлама
бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер (P.TS.06.MSG.003)
жауап беру хабарламасы
хабарламаның сәтті өңделгені туралы хабарлама (P.TS.06.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының сәйкес шешімімен көзделген жағдайларды қоспағанда) (P.TS.06.MSG.003)
жоқ (P.TS.06.MSG.002)
электрондық құжатты қате ЭЦҚ-мен тапсыру
жоқ

2. Транзакция общего процесса "Изменение сведений единого
реестра" (P.TS.06.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Изменение сведений единого реестра" (P.TS.06.TRN.002) выполняется для передачи инициатором респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.
Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса "Изменение
сведений единого реестра" (P.TS.06.TRN.002)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Изменение сведений
единого реестра" (P.TS.06.TRN.002)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.TRN.002
2
Наименование транзакции общего процесса
изменение сведений единого реестра
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений для внесения изменений в единый реестр
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений для внесения изменений в единый реестр
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения обновлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
5 рабочих дней
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения для внесения изменений в единый реестр (P.TS.06.MSG.003)
ответное сообщение
уведомление об успешной обработке сообщения (P.TS.06.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, когда применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии) (P.TS.06.MSG.003)
нет (P.TS.06.MSG.002)
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет

3. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.TRN.003) транзакциясы
17. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.TRN.003) транзакциясы бастамашының респондентке сәйкес мәліметтерді тапсыруы үшін орындалды. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 6-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 7-кестеде берілген.
6-сурет. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.TRN.003) транзакциясын орындау схемасы
7-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау" (P.TS.06.TRN.003) транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.TRN.003
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Бірыңғай тізілімнен мәліметтерді алып тастау
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді ұсыну
6
Жауап қатушы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жаңартылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға кететін уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
5 жұмыс күні
авторластыру белгісі
иә
қайталаулар саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламалары:
бастамашылық етуші хабарлама
бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтер (P.TS.06.MSG.004)
жауап беру хабарламасы
хабарламаның сәтті өңделгені туралы хабарлама (P.TS.06.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының сәйкес шешімімен көзделген жағдайларды қоспағанда) (P.TS.06.MSG.004)
жоқ (P.TS.06.MSG.002)
электрондық құжатты қате ЭЦҚ-мен тапсыру
жоқ

3. Транзакция общего процесса "Исключение сведений
из единого реестра" (P.TS.06.TRN.003)
17. Транзакция общего процесса "Исключение сведений из единого реестра" (P.TS.06.TRN.003) выполняется для передачи инициатором респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.
Рис. 6. Схема выполнения транзакции общего процесса
"Исключение сведений из единого реестра" (P.TS.06.TRN.003)
Таблица 7
Описание транзакции общего процесса "Исключение сведений
из единого реестра" (P.TS.06.TRN.003)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.TRN.003
2
Наименование транзакции общего процесса
исключение сведений из единого реестра
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений для исключения из единого реестра
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений для исключения из единого реестра
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения обновлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
5 рабочих дней
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения для исключения из единого реестра (P.TS.06.MSG.004)
ответное сообщение
уведомление об успешной обработке сообщения (P.TS.06.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, когда применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии) (P.TS.06.MSG.004)
нет (P.TS.06.MSG.002)
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет

4. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.004) транзакциясы
18. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.004) транзакциясы респонденттің бастамашылық етушінің сұрау салуы бойынша сәйкес мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 7-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 8-кестеде берілген.
7-сурет. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.004) транзакциясын орындау схемасы
8-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.004) транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.TRN.004
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
Бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты сұрату
6
Жауап қатушы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
бірыңғай тізілімнің жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі

4. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате
и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.TRN.004)
18. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.TRN.004) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.
Рис. 7. Схема выполнения транзакции общего процесса
"Получение информации о дате
и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.TRN.004)
Таблица 8
Описание транзакции общего процесса "Получение информации
о дате и времени обновления единого реестра" (P.TS.06.TRN.004)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.TRN.004
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации о дате и времени обновления единого реестра
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос информации о дате и времени обновления единого реестра
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка запроса информации о дате и времени обновления единого реестра
8
Результат выполнения транзакции общего процесса

5. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.TRN.005) транзакциясы
19. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.TRN.005) транзакциясы респонденттің бастамашылық етушінің сұрау салуы бойынша сәйкес мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 8-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 9-кестеде берілген.
8-сурет. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.TRN.005) транзакциясын орындау схемасы
9-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу" (P.TS.06.TRN.005) транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.TRN.005
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Бірыңғай тізілімнен мәліметтер алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату
6
Жауап қатушы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
бірыңғай тізілімнен мәліметтерді өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер жоқ
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға кететін уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
4 сағ
авторластыру белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламалары:
бастамашылық етуші хабарлама
бірыңғай тізілімнен мәліметтер сұрату (P.TS.06.MSG.010)
жауап беру хабарламасы
бірыңғай тізілімнің мәліметтері (P.TS.06.MSG.008)
бірыңғай тізілімде сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама (P.TS.06.MSG.009)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты қате ЭЦҚ-мен тапсыру
жоқ

5. Транзакция общего процесса "Получение сведений
из единого реестра" (P.TS.06.TRN.005)
19. Транзакция общего процесса "Получение сведений из единого реестра" (P.TS.06.TRN.005) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 8. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 9.
Рис. 8. Схема выполнения транзакции общего процесса
"Получение сведений из единого реестра" (P.TS.06.TRN.005)
Таблица 9
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений
из единого реестра" (P.TS.06.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений из единого реестра
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос сведений из единого реестра
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление сведений из единого реестра
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения отсутствуют
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
4 ч
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений из единого реестра (P.TS.06.MSG.010)
ответное сообщение
сведения единого реестра (P.TS.06.MSG.008)
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений в едином реестре (P.TS.06.MSG.009)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет

6. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.006) транзакциясы
20. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.006) транзакциясы респонденттің бастамашылық етушінің сұрау салуы бойынша сәйкес мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 9-суретте ұсынылған. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 10-кестеде берілген.
9-сурет. Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.006) транзакциясын орындау схемасы
10-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.TS.06.TRN.006) транзакциясының сипаттамасы
№ р/с
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгісі
P.TS.06.TRN.006
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Бірыңғай тізілімге енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
бірыңғай тізілімнің өзгерістері туралы ақпаратты сұрату
6
Жауап қатушы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
бірыңғай тізілімлің өзгерістері туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтердің өзгерістері жоқ
бірыңғай тізілім (P.TS.06.BEN.002): мәліметтердің өзгерістері ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға кететін уақыт
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
4 сағ
авторластыру белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламалары:
бастамашылық етуші хабарлама
бірыңғай тізілімнің өзгерістері туралы ақпаратты сұрату (P.TS.06.MSG.007)
жауап беру хабарламасы
бірыңғай тізілімнің өзгертілген мәліметтері (P.TS.06.MSG.011)
бірыңғай тізілімде сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама (P.TS.06.MSG.009)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты қате ЭЦҚ-мен тапсыру
жоқ
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдар тәртібі
21. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде деректерді өңдеу қалыпты режимде жүргізіле алмайтын штаттан тыс жағдайлар болуы ықтимал. Штаттан тыс жағдайлар техникалық ақаулар, күту уақыты өткен кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процестің қатысушысының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы комментарийлер мен оны шешу жөніндегі ұсынымдар алуы үшін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне сәйкес сұрау салуды жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 11-кестеде берілген.

6. Транзакция общего процесса "Получение информации
об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.TRN.006)
20. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.TRN.006) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 9. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 10.
Рис. 9. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение
информации об изменениях, внесенных в единый реестр"
(P.TS.06.TRN.006)
Таблица 10
Описание транзакции общего процесса "Получение информации
об изменениях, внесенных в единый реестр" (P.TS.06.TRN.006)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.TS.06.TRN.006
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации об изменениях, внесенных в единый реестр
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос информации об изменениях единого реестра
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка и представление информации об изменениях единого реестра
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): изменения сведений отсутствуют
единый реестр (P.TS.06.BEN.002): изменения сведений представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
4 ч
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации об изменениях единого реестра (P.TS.06.MSG.007)
ответное сообщение
измененные сведения единого реестра (P.TS.06.MSG.011)
уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений в едином реестре (P.TS.06.MSG.009)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
21. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены таблице 11.

22. Ұлттық орган осы Регламенттің ІХ бөлімінде көрсетілген Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына және электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға (90 және 91 кодындағы талаптарды қоспағанда) сәйкес қате туралы хабарлама алумен байланысты хабарламаны тексеруді жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкес келмеу анықталған жағдайда ұлттық орган анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкес келмеу анықталмаған жағдайда ұлттық орган сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне осы штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы бар хабарламаны жібереді.
11-кесте
Штаттан тыс жағдайдағы іс-қимылдар
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимылдардың сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екіжақты транзакциясына бастамашылық етуші келісілген қайталаулар саны өткеннен кейін жауап-хабарлама алмады
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе бағдарламалық қамсыздандырудың жүйелік қателігі
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегментті техникалық қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалмаған немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды синхрондау немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңарту қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалған, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылған болса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет

22. Национальный орган проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений, указанным в разделе IX настоящего Регламента (за исключением требований с кодами 90 и 91). В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, национальный орган принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, национальный орган направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли.
Таблица 11
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника

P.TS.06.EXC.003
жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші бастамашының ақпараттық жүйесіндегі қателік туралы хабарлама алды, респонденттің жауап хабарламасын өңдеу кезінде қате туындады
анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалмаған, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған, жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші тарапында хабарламаны өңдеу кезіндегі ішкі қате
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегментті техникалық қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

P.TS.06.EXC.003
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке в информационной системе инициатора, при обработке ответного сообщения от респондента возникла ошибка
не синхронизированы справочники и классификаторы, не обновлены XML-схемы электронного документа (сведений), внутренняя ошибка при обработке сообщения на стороне инициатора транзакции общего процесса
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

23. "Бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтер" (P.TS.06.MSG.001) хабарламасында берілетін "Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі" (R.TR.TS.06.001) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 12-кестеде берілген.
12-кесте
"Бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтер" (P.TS.06.MSG.001) хабарламасында берілетін "Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі" (R.TR.TS.06.001) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптардың тұжырымы
1
"Көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйым" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) деректемесі 1 мәнді қамтуы тиіс
2
"Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамасы" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылмайды
3
бірыңғай тізілімде "Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамасы" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесі құрамында "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылмаған "Көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйым" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) және "Шаруашылық жүргізуші субъектінің сәйкестендіргіші" (csdo:BusinessEntityId) деректемелері мәні бар жазба болмауы тиіс
4
"Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамасы" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі мәндетті түрде толтырылады
5
егер "Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйымдар түрінің коды" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) деректемесінің мәні "уәкілетті орган (ұйым)" мәніне сәйкес келетін болса, "Көлік құралының паспорты түрінің коды" (trsdo:VehiclePassportKindCode) деректемесі кемінде 1 мәнді қамтуы тиіс
6
егер "Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйымдар түрінің коды" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) деректемесінің мәні "жасаушы ұйым" мәніне сәйкес келетін болса, "Көлік құралын жасаушының сәйкестендіру нөмірі" (trsdo:VehicleManufacturerId) деректемесі міндетті түрде толтырылады
7
"Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйымдар түрінің коды" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) деректемесінің мәні "жасаушы ұйым" мәніне сәйкес келетін болса, "Сәйкестілікті бағалау туралы құжат" (trcdo:ConformityDocV2Details) деректемесі кемінде 1 мәнді қамтуы тиіс
8
егер "Техникалық реттеу объектісі түрінің коды" (trsdo:TechnicalRegulationObjectKindCode) деректемесінің мәні "партия" мәніне сәйкес келетін болса, "Техникалық реттеу объектісі" (trcdo:TechnicalRegulationObjectV2Details) күрделі деректемесі құрамындағы "Тауар саны" (csdo:UnifiedCommodityMeasure) деректемесі міндетті түрде толтырылады
9
"ТАӘ" (ccdo:FullNameDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Аты" (csdo:FirstName) деректемесі міндетті түрде толтырылады
10
"ТАӘ" (ccdo:FullNameDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Тегі" (csdo:LastName) деректемесі міндетті түрде толтырылады
11
"Көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйым" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Ұйымдастырушылық-құқықтық нысан коды" (csdo:BusinessEntityTypeCode) деректемесі толтырылмайды
12
"Жасаушы өкілі" (trcdo:ManufacturerRepresentativeDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Ұйымдастырушылық-құқықтық нысан коды" (csdo:BusinessEntityTypeCode) деректемесі толтырылмайды
13
шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдісі сәйкестендірушісінің мәні (kindId атубиты) мынадай мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс:
"01" – НМТН – негізгі мемлекеттік тіркеу нөмірі (Ресей Федерациясы үшін);
"02" – ЖКНМТН – жеке кәсіпкердің негізгі мемлекеттік тіркеу нөмірі (Ресей Федерациясы үшін);
"03" – МБОЖС – Беларусь Республикасының "Мемлекеттік билік және басқару органдары" жалпымемлекеттік сыныптауышы (Беларусь Республикасы үшін);
"04" – ЗТКЖС – Беларусь Республикасының "Заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер" жалпымемлекеттік сыныптауышы (Беларусь Республикасы үшін);
"05" – БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасы үшін);
"06" – КҰЖС – Кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпыреспубликалық сыныптауышы (Қырғыз Республикасы үшін);
"07" – ЗТМТ – заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімі (Армения Республикасы үшін)
14
"Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Мекенжай түрінің коды" (csdo:AddressKindCode) деректемесі міндетті түрде толтырылады
15
"Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Мекенжай түрінің коды" (csdo:AddressKindCode) деректемесінің мәні мынадай мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс:
"1" – тіркелген мекенжайы;
"2" – нақты мекенжайы
16
"Байланыс деректемесі" (ccdo:UnifiedCommunicationDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Байланыс түрінің коды" (csdo:UnifiedCommunicationChannelCode) деректемесінің мәні мынадай мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс:
"TE" – телефон;
"EM" – электрондық пошта;
"FX" – факс
17
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) барлық деректемелерінің мәндері ISO 3166-1 сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын әлем елдері сыныптауышының ел кодына сәйкес келуі тиіс
18
егер "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) кез келген деректемесі толтырылған болса, онда "Сыныптауыштың сәйкестендірушісі" (codeListId атрибуты) атрибутының мәні оның құрамында Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышының кодтық белгісін қамтуы тиіс
19
"Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі міндетті түрде толтырылады
20
"Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) күрделі деректемесі құрамында 2 деректеменің тым болмағанда 1-уі ("Қала" (csdo:CityName) немесе "Елдімекен" (csdo:SettlementName)) толтырылуы тиіс
21
"Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Көше" (csdo:StreetName) деректемесі міндетті түрде толтырылады
22
"Мекенжай" (ccdo:SubjectAddressDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Үйдің нөмірі" (csdo:BuildingNumberId) деректемесі міндетті түрде толтырылады
23
"Көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйым" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйымдар түрінің коды" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) деректемесінің мәні мынадай мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс:
"1" – уәкілетті орган (ұйым);
"2" – жасаушы ұйым
24
"Көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйым" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Көлік құралының паспорты түрінің коды" (trsdo:VehiclePassportKindCode) деректемесінің мәні мынадай мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс:
"1" – көлік құралының паспорты;
"2" – көлік құралы шассиінің паспорты;
"3" – өздігінен жүретін машинаның паспорты
90
"Көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйым" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Құжат туралы мәліметтер" (trcdo:DocInformationDetails) деректемесінің мәні Көлік құралын жасаушының халықаралық сәйкестендіру коды (WMI) берілгенін растайтын құжаттың мәліметтерімен толтырылады
91
егер көлік құралының типін мақұлдау (шасси типін мақұлдау) немесе көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік тапсырылған болса, "Сәйкестілікті бағалау туралы құжат" (trcdo:ConformityDocV2Details) күрделі деректемесі құрамындағы "Құжат нөмірі" (csdo:DocId) деректемесінің мәні "ТС\s[A-Z]{2}\s(А|Е|К)-[A-Z]{2}.\d{4}.\d{5}.*" (ТС, А, Е, К символдары – кирилл әліпбиінің әріптерін пайдаланумен) шаблонға сәйкес келуі тиіс

23. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств" (R.TR.TS.06.001), передаваемых в сообщении "Сведения для включения в единый реестр" (P.TS.06.MSG.001), приведены в таблице 12.
Таблица 12
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств" (R.TR.TS.06.001), передаваемых в сообщении "Сведения для включения в единый реестр" (P.TS.06.MSG.001)
Сноска. Таблица 12 - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.03.2022 № 33 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) должен содержать 1 значение
2
реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) не заполняется
3
если значение реквизита "Код вида организации, осуществляющей оформление паспортов транспортных средств" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) соответствует значению "уполномоченный орган (организация)", то в едином реестре не должно быть записей со значением реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) и "Идентификатор хозяйствующего субъекта" (csdo:BusinessEntityId) в составе сложного реквизита "Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails), в которых реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) не заполнен
4
если значение реквизита "Код вида организации, осуществляющей оформление паспортов транспортных средств" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) соответствует значению "организация-изготовитель", то в едином реестре не должно быть записей со значением реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode), "Идентификатор хозяйствующего субъекта" (csdo:BusinessEntityId) и "Код вида изготовителя транспортного средства"
(trsdo:VehicleManufacturerKindCode) в составе сложного реквизита "Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails), в которых реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) не заполнен
5
реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) в составе сложного реквизита "Технологические характеристики записи общего ресурса" (ccdo:ResourceItemStatusDetails) заполняется обязательно
6
если значение реквизита "Код вида организации, осуществляющей оформление паспортов транспортных средств" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) соответствует значению "уполномоченный орган (организация)", реквизит "Код вида изготовителя транспортного средства" (trsdo:VehicleManufacturerKindCode) не заполняется, а реквизит "Код вида паспорта транспортного средства" (trsdo:VehiclePassportKindCode) должен содержать не менее 1 значения
7
если значение реквизита "Код вида организации, осуществляющей оформление паспортов транспортных средств" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) соответствует значению "организация-изготовитель", реквизит "Код вида изготовителя транспортного средства" (trsdo:VehicleManufacturerKindCode) заполняется обязательно
8
если значение реквизита "Код вида организации, осуществляющей оформление паспортов транспортных средств" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) соответствует значению "организация-изготовитель", реквизит "Документ об оценке соответствия" (trcdo:ConformityDocV2Details) должен содержать не менее 1 значения
9
если значение реквизита "Код вида объекта технического регулирования" (trsdo:TechnicalRegulationObjectKindCode) соответствует значению "партия", реквизит "Количество товара" (csdo:UnifiedCommodityMeasure) в составе сложного реквизита "Сведения об объекте технического регулирования" (trcdo:TechnicalRegulationObjectV2Details) заполняется обязательно
10
реквизит "Имя" (csdo:FirstName) в составе сложного реквизита "ФИО" (ccdo:FullNameDetails) заполняется обязательно
11
реквизит "Фамилия" (csdo:LastName) в составе сложного реквизита "ФИО" (ccdo:FullNameDetails) заполняется обязательно
12
реквизит "Код организационно-правовой формы" (csdo:BusinessEntityTypeCode) в составе сложного реквизита "Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) не заполняется
13
реквизит "Код организационно-правовой формы" (csdo:BusinessEntityTypeCode) в составе сложного реквизита "Представитель изготовителя" (trcdo:ManufacturerRepresentativeDetails) не заполняется
14
значение идентификатора метода идентификации хозяйствующих субъектов (атрибут kindId) должно соответствовать значению из справочника методов идентификации хозяйствующих субъектов при их государственной регистрации в государствах – членах Евразийского экономического союза
15
реквизит "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполняется обязательно
16
реквизит "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) заполняется обязательно
17
значение реквизита "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) должно соответствовать значению из справчоника видов адреса
18
значение реквизита "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) должно соответствовать значению из справчоника видов адреса
19
значение реквизита "Код вида связи" (csdo:CommunicationChannelCode) в составе сложного реквизита "Контактный реквизит" (ccdo:CommunicationDetails) должно соответствовать одному из следующих значений:
"TE" – телефон;
"EM" – электронная почта;
"FX" – факс
20
значения всех реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) должны соответствовать коду страны классификатора стран мира
21
если любой из реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то значение атрибута "Идентификатор классификатора" (атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода указанного классификатора в реестре нормативно-справочной информации Союза
22
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполняется обязательно
23
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) заполняется обязательно
24
в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) хотя бы 1 из 2 реквизитов ("Город" (csdo:CityName) или "Населенный пункт" (csdo:SettlementName)) должен быть заполнен
25
в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) хотя бы 1 из 2 реквизитов ("Город" (csdo:CityName) или "Населенный пункт" (csdo:SettlementName)) должен быть заполнен
26
реквизит "Улица" (csdo:StreetName) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполняется обязательно
27
реквизит "Улица" (csdo:StreetName) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) заполняется обязательно
28
реквизит "Номер дома" (csdo:BuildingNumberId) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполняется обязательно
29
реквизит "Номер дома" (csdo:BuildingNumberId) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:AddressV4Details) заполняется обязательно
30
значение реквизита "Код вида организации, осуществляющей оформление паспортов транспортных средств" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) в составе сложного реквизита "Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) должно соответствовать одному из следующих значений:
"1" – уполномоченный орган (организация);
"2" – организация-изготовитель
31
значение реквизита "Код вида паспорта транспортного средства" (trsdo:VehiclePassportKindCode) в составе сложного реквизита "Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) должно соответствовать значению из классификатора видов паспортов транспортных средств, шасси транспортных средств, самоходных машин и других видов техники
32
если значение реквизита "Код вида организации, осуществляющей оформление паспортов транспортных средств" (trsdo:VehiclePassportIssuerKindCode) соответствует значению "организация-изготовитель", реквизит "Код вида изготовителя транспортного средства" (trsdo:VehicleManufacturerKindCode) заполняется обязательно
90
значение реквизита "Сведения о документе" (trcdo:DocInformationDetails) в составе сложного реквизита "Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств" (trcdo:VehiclePassportIssuerDetails) заполняется сведениями документа, подтверждающего присвоение Международного идентификационного кода изготовителя транспортного средства (WMI)
91
значение реквизита "Номер документа" (csdo:DocId) в составе
сложного реквизита "Документ об оценке соответствия" (trcdo:ConformityDocV2Details) должно соответствовать шаблону
"(ЕАЭС|ТС)\s[A-Z]{2}\s(А|Е|К)-[A-Z]{2}\.[^.]{1,20}\.\d{5}.*" (символы ТС, ЕАЭС, А, Е, К – с использованием букв кириллицы), если передается одобрение типа транспортного средства (одобрение типа шасси) или свидетельство о безопасности конструкции транспортного средства

26. "Бірыңғай тізілімнің ахуалы туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.005) хабарламасында тапсырылатын "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 15-кестеде берілген.
15-кесте
"Бірыңғай тізілімнің ахуалы туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.005) хабарламасында тапсырылатын "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптардың тұжырымы
1
"Жаңартылған күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды
2
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) барлық деректемелерінің мәндері ISO 3166-1 сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын әлем елдері сыныптауышының ел кодына сәйкес келуі тиіс
3
егер "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) кез келген деректемесі толтырылған болса, онда "Сыныптауыштың сәйкестендірушісі" (codeListId атрибуты) атрибутының мәні оның құрамында Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышының кодтық белгісін қамтуы тиіс
90
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі таңдап алынған мүше мемлекеттер бойынша мәліметтер ұсыну қажет болған жағдайда толтырылады

26. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации о состоянии единого реестра" (P.TS.06.MSG.005), приведены в таблице 15.
Таблица 15
Требования к заполнению реквизитов электронных документов
(сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007),
передаваемых в сообщении "Запрос информации о состоянии
единого реестра" (P.TS.06.MSG.005)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) не заполняется
2
значения всех реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) должны соответствовать коду страны классификатора стран мира, содержащего перечень кодов и наименований стран мира в соответствии с ISO 3166-1
3
если любой из реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то значение атрибута "Идентификатор классификатора" (атрибут codeListId) в его составе должно содержать кодовое обозначение классификатора стран мира, указанного
в разделе VII Правил информационного взаимодействия
90
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполняется при необходимости представления сведений по выбранным государствам-членам

27. "Бірыңғай тізілімнің өзгерістері туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.007) хабарламада тапсырылатын "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 16-кестеде берілген.
16-кесте
"Бірыңғай тізілімнің өзгерістері туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.007) хабарламада тапсырылатын "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптардың тұжырымы
1
"Жаңартылған күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі міндетті түрде толтырылады
2
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) барлық деректемелерінің мәндері ISO 3166-1 сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын әлем елдері сыныптауышының ел кодына сәйкес келуі тиіс
3
егер "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) кез келген деректемесі толтырылған болса, онда "Сыныптауыштың сәйкестендірушісі" (codeListId атрибуты) атрибутының мәні оның құрамында Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышының кодтық белгісін қамтуы тиіс
90
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі таңдап алынған мүше мемлекеттер бойынша мәліметтер ұсыну қажет болған жағдайда толтырылады
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 10 мамырдағы
№ 37 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі электрондық паспорттар жүйесі әкімшісі мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына енетін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісім;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процесті сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ақпараттық өзара іс-қимылды реттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;

27. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях единого реестра" (P.TS.06.MSG.007), приведены в таблице 16.
Таблица 16
Требования к заполнению реквизитов электронных документов
(сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007),
передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях
единого реестра" (P.TS.06.MSG.007)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) заполняется обязательно
2
значения всех реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) должны соответствовать коду страны классификатора стран мира, содержащего перечень кодов и наименований стран мира в соответствии с ISO 3166-1
3
если любой из реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то значение атрибута "Идентификатор классификатора" (атрибут codeListId) в его составе должно содержать кодовое обозначение классификатора стран мира, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
90
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполняется при необходимости представления сведений по выбранным государствам-членам
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 мая 2016 г. № 37
Регламент
информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза:
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";

электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі (P.TS.06.ACT.002)
2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) арасында "Электрондық паспорттар жүйелері әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл" жалпы процесінің рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте ұсынылған.
1-сурет. Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында белгіленген.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл әрқайсысы жалпы процестің қатысушылары арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің ахуалдарын синхрондау мақсатында хабарламалар алмасуды ұсынатын жалпы процестің транзацияларының орындалу тәртібін белгілейді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен жалпы процесс транзакцияларының осындай сәйкес операциялары арасындағы өзара байланыстар белгіленген.
10. Жалпы процесс транзакциясын орындау кезінде бастамашы өзінің жүзеге асыратын операциясы (бастамашылық операция) шеңберінде респондентке хабарлама-сұрау салуды жібереді, респондент оған жауап ретінде өзінің жүзеге асыратын операциясы (қабылдаушы операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына қарай жауап хабарлама жіберуі немесе жібермеуі мүмкін.
Хабарлама құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.

администратор систем электронных паспортов (P.TS.06.ACT.002)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между администратором систем электронных паспортов и Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) в соответствии с процедурой общего процесса "Информационное взаимодействие при представлении администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре".
Структура информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между
администратором систем электронных паспортов и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между администратором систем электронных паспортов и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Жалпы процестің транзакциялары осы Регламентпен белгіленгендей жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте ұсынылған. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілері мен жалпы процесс транзакцияларының аралық және нәтижелік ахуалдарымен операциялар арасындағы байланыс көрсетілген.
2-сурет. Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне бірыңғай тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
№ р/с
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық ахуалы
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелік ахуалы
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при представлении
администратору систем электронных паспортов сведений,
содержащихся в едином реестре
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся в едином реестре, представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении
администратору систем электронных паспортов сведений, содержащихся
в едином реестре
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при представлении
администратору систем электронных паспортов сведений,
содержащихся в едином реестре
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

18. Электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі осы Регламенттің ІХ бөлімінде көрсетілген Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына және электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға (90 кодындағы талаптарды қоспағанда) сәйкес қате туралы хабарлама алумен байланысты хабарламаны тексеруді жүргізеді.
Егер көрсетілген талаптарға сәйкес келмеу анықталған жағдайда электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкес келмеу анықталмаған жағдайда электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне осы штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы бар хабарламаны жібереді.
7-кесте
Штаттан тыс жағдайдағы іс-қимылдар
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимылдардың сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екіжақты транзакциясына бастамашылық етуші келісілген қайталаулар саны өткеннен кейін жауап-хабарлама алмады
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе бағдарламалық қамсыздандырудың жүйелік қателігі
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегментті техникалық қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалмаған немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды синхрондау немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңарту қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалған, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылған болса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет
P.TS.06.EXC.003
жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші бастамашының ақпараттық жүйесіндегі қателік туралы хабарлама алды, респонденттің жауап хабарламасын өңдеу кезінде қате туындады
анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалмаған, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған, жалпы процесс транзакциясын бастамашылық етуші тарапында хабарламаны өңдеу кезіндегі ішкі қате
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегментті техникалық қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар
19. Бірыңғай тізілімнің ахуалы туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.005) хабарламасында берілетін "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 8-кестеде берілген.
8-кесте
Бірыңғай тізілімнің ахуалы туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.005) хабарламасында берілетін "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптардың тұжырымы
1
"Жаңартылған күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды
2
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) барлық деректемелерінің мәндері ISO 3166-1 сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын әлем елдері сыныптауышының ел кодына сәйкес келуі тиіс
3
егер "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) кез келген деректемесі толтырылған болса, онда "Сыныптауыштың сәйкестендірушісі" (codeListId атрибуты) атрибутының мәні оның құрамында Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышының кодтық белгісін қамтуы тиіс
90
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі таңдап алынған мүше мемлекеттер бойынша мәліметтер ұсыну қажет болған жағдайда толтырылады

18. Администратор систем электронных паспортов проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений, указанным в разделе IX настоящего Регламента (за исключением требования с кодом 90).
В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, администратор систем электронных паспортов принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, администратор систем электронных паспортов направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли.
Таблица 7
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
P.TS.06.EXC.003
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке в информационной системе инициатора, при обработке ответного сообщения
от респондента возникла ошибка
не синхронизированы справочники и классификаторы, не обновлены XML-схемы электронного документа (сведений), внутренняя ошибка при обработке сообщения на стороне инициатора транзакции общего процесса
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений
19. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации о состоянии единого реестра" (P.TS.06.MSG.005), приведены в таблице 8.
Таблица 8
Требования к заполнению реквизитов электронных документов
(сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007),
передаваемых в сообщении "Запрос информации о состоянии
единого реестра" (P.TS.06.MSG.005)
Сноска. Таблица 8 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.03.2022 № 33 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) не заполняется
2
значения всех реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) должны соответствовать коду страны из классификатора стран мира
3
если любой из реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то значение атрибута "Идентификатор классификатора" (атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода указанного классификатора в реестре нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
90
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполняется при необходимости представления сведений по выбранным государствам – членам Евразийского экономического союза

20. "Бірыңғай тізілімнің өзгерістері туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.007) хабарламасында берілетін "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 9-кестеде берілген.
9-кесте
"Бірыңғай тізілімнің өзгерістері туралы ақпаратты сұрату" (P.TS.06.MSG.007) хабарламасында берілетін "Жалпы ресурсты жандандыру күйі" (R.007) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптардың тұжырымы
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) заполняется обязательно
2
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) барлық деректемелерінің мәндері ISO 3166-1 сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтитын әлем елдері сыныптауышының ел кодына сәйкес келуі тиіс
3
егер "Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) кез келген деректемесі толтырылған болса, онда "Сыныптауыштың сәйкестендірушісі" (codeListId атрибуты) атрибутының мәні оның құрамында Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышының кодтық белгісін қамтуы тиіс
90
"Ел коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі таңдап алынған мүше мемлекеттер бойынша мәліметтер ұсыну қажет болған жағдайда толтырылады
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 10 мамырдағы
№ 37 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматы мен құрылымының СИПАТТАМАСЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына енетін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісім;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процесті сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ақпараттық өзара іс-қимылды реттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;

20. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях единого реестра" (P.TS.06.MSG.007), приведены в таблице 9.
Таблица 9
Требования к заполнению реквизитов электронных документов
(сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007),
передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях
единого реестра" (P.TS.06.MSG.007)
Сноска. Таблица 9 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.03.2022 № 33 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) заполняется обязательно
2
значения всех реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) должны соответствовать коду страны из классификатора стран мира
3
если любой из реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполнен, то значение атрибута "Идентификатор классификатора"
(атрибут codeListId) в его составе должно соответствовать значению кода указанного классификатора в реестре нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
90
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполняется при необходимости представления сведений по выбранным государствам – членам Евразийского экономического союза
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 мая 2016 г. № 37
Описание
форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники"
I. Общие положения
1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза:
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электронды алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін бекіту туралы" 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 112 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Сипаттама "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымына қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Осы Сипаттама сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен жалпы процес рәсімдерін іске асыру кезінде ақпараттық жүйенің компонеттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымын сипаттау қарапайым (атомарлы) деректемелерге дейін иерархия деңгейін ескере отырып, деректемелік құрамды толығымен көрсетумен кестелік нысанда жүргізіледі.

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 г. № 112 "Об утверждении Порядка формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией".
II. Область применения
2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.

5. Кестеде электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерінің (бұдан әрі – деректемелер) және деректер модельдері элементтерінің бір мәнді сәйкестілігі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (графалар) қалыптастырылады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің ретттік нөмірі;
"деректеме аты" – деректеменің қалыптасқан немесе ресми ауызекі белгісі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіруші" – сәйкес деректеменің деректер моделіне деректер элементін сәйкестендіруші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"көпше" – деректемелердің көптігі: деректеменің ықтимал қайталану міндеттілігі (опционалдылық) және саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* – деректеме міндетті, ешбір шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен (n > 1, m > n) артық емес қайталануы тиіс;
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, ешбір шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен (m > 1) артық емес қайталануы мүмкін.
III. Негізгі ұғымдар
8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"мүше мемлекет" – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылатын мемлекет;
"деректеме" – белгілі бір контексте ажырамас болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.

5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Основные понятия
8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"государство-член" – государство, являющееся членом Евразийского экономического союза;
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын "деректердің базистік моделі", "мәні саласы деректерінің моделі", "мәндік сала" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесімен белгіленген мағыналарда қолданылады.

Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений", используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

Осы Регламентте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында белгіленген мағыналарда қолданылады.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37.

Осы Сипаттаманың 4, 7 және 10-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі электрондық паспорттар жүйесі әкімшісі мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті және "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ұлттық органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсіндіріледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрлымы

В таблицах 4, 7 и 10 настоящего Описания под Регламентами информационного взаимодействия понимаются Регламент информационного взаимодействия между администратором систем электронных паспортов и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники" и Регламент информационного взаимодействия между национальными органами и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37.
IV. Структуры электронных документов и сведений

"Y.Y.Y" символдары электрондық құжаттар (мәліметтер) құрылымдары атауларының кеңістігінде Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымын әзірлеу және техникалық схемасын бекіту кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
11. Атаулардың импортталатын кеңістігі 3-кестеде берілген.
3-кесте
Атаулардың импортталатын кеңістігі
№ р/с
Атаулар кеңістігінің сәйкестендірушісі
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo

Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структуры электронного документа (сведений) соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке и утверждении технической схемы структуры электронного документа (сведений) в соответствии с пунктом 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37.
11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo

"Y.Y.Y" символдары атаулардың импортталатын кеңістігінде Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымын әзірлеу және техникалық схемасын бекіту кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
12. Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде берілген.
4-кесте
Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеме атауы
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіруші
Деректер типі
Көпше
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы (ccdo:EDocHeader)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:EDocHeaderType (M.CDT.90001)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
1
1.1. Жалпы процесс хабарламасының коды
(csdo:InfEnvelopeCode)
жалпы процесс хабарламасының кодтық белгісі
M.SDE.90010
csdo:InfEnvelopeCodeType (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo:EDocCode)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымы тізіліміне сәйкес кодтық белгісі
и сведений
M.SDE.90001
csdo:EDocCodeType (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымы тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендірушісі
(csdo:EDocId)
электрондық құжатты (мәліметтерді) біркелкі сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендірушінің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендірушісі (csdo:)
жауап ретінде осы электрондық құжат (мәліметтер) қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендірушісі
M.SDE.90008
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендірушінің мәні.
Шаблон:[0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo:)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылған күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді және уақытты белгілеу
1
1.6. Тілдің коды
(csdo:LanguageCode)
тілдің кодтық белгісі
M.SDE.00051
csdo:LanguageCodeType (M.SDT.00051)

Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке и утверждении технической схемы структуры электронного документа (сведений) в соответствии с пунктом 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37.
12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений)
"Уведомление о результате обработки" (R.006)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)(ccdo:EDocHeader)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo:EDocHeaderType (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo:InfEnvelopeCode)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo:InfEnvelopeCodeType (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo:EDocCode)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов
и сведений
M.SDE.90001
csdo:EDocCodeType (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:EDocId)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений) (csdo:)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон:[0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo:)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
1.6. Код языка
(csdo:LanguageCode)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo:LanguageCodeType (M.SDT.00051)

ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Күні мен уақыты
(csdo:EventDateTime)
мәліметтерді өңдеудің аяқталған күні мен уақыты
M.SDE.00132
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді және уақытты белгілеу
1
3. Өңдеу нәтижесінің коды (csdo:ProcessingResultV2Code)
жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесінің алынған электрондық құжатты (мәліметтерді) өңдеу нәтижесінің кодтық белгісі
M.SDE.90014
csdo:ProcessingResultCodeV2Type (M.SDT.90006)
Электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелері сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
1
4. Сипаттамасы
(csdo:DescriptionText)
мәліметтерді өңдеу нәтижелерін еркін түрде сипаттау
M.SDE.00002

Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время
(csdo:EventDateTime)
дата и время окончания обработки сведений
M.SDE.00132
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
3. Код результата обработки (csdo:ProcessingResultV2Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo:ProcessingResultCodeV2Type (M.SDT.90006)
Значение кода в соответствии с классификатором результатов обработки электронных документов и сведений
1
4. Описание
(csdo:DescriptionText)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002

ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Жаңартылған күні мен уақыты
(csdo:UpdateDateTime)
жалпы ресурстың (тізілімнің, тізбенің, деректер қорының) жаңартылған күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді және уақытты белгілеу
0..1
3. Ел коды
(csdo:UnifiedCountryCode)
жалпы ресурсқа мәліметтер (тізілім, тізбе, деректер қоры) ұсынған елдің кодтық белгісі
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі" атрибутымен белгіленген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) (code атрибуты) сәйкестендірушісі
көрсетілген кодқа сәйкес анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгісі
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1

Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время обновления
(csdo:UpdateDateTime)
дата и время обновления общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.SDE.00079
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
3. Код страны
(csdo:UnifiedCountryCode)
кодовое обозначение страны, представившей сведения в общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода в соответствии с классификатором стран мира, который определен атрибутом "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) идентификатор справочника (классификатора)(атрибут code)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

2. "Техникалық реттеу" мәні саласындағы электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымы
16. "Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі" (R.TR.TS.06.001) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының сипаттамасы 8-кестеде берілген.
8-кесте
"Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі" (R.TR.TS.06.001) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының сипаттамасы
№ р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі
2
Сәйкестендіруші
R.TR.TS.06.001
3
Нұсқасы
1.0.0
4
Айқындау
Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімінің егжей-тегжейлі ақпараты
5
Пайдалану
6
Атаулар кеңістігінің сәйкестендірушісі
urn:EEC:R:TR:TS:06:VehiclePassportIssuerRegistryDetails:v1.0.0
7
XML-құжаттың негізгі түбірлік элементі
VehiclePassportIssuerRegistryDetails
8
XML-схема файлының атауы
EEC_R_TR_TS_06_VehiclePassportIssuerRegistryDetails_v1.0.0.xsd

2. Структуры электронных документов и сведений
в предметной области "Техническое регулирование"
16. Описание структуры электронного документа (сведений) "Реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств" (R.TR.TS.06.001) приведено в таблице 8.
Таблица 8
Описание структуры электронного документа (сведений) "Реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств" (R.TR.TS.06.001)
Сноска. Таблица 8 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.03.2022 № 33 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств
2
Идентификатор
R.TR.TS.06.001
3
Версия
1.0.1
4
Определение
детализированная информация единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств –членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:TR:TS:06:VehiclePassportIssuerRegistryDetails:v1.0.1
7
Корневой элемент XML-документа
VehiclePassportIssuerRegistryDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_TR_TS_06_VehiclePassportIssuerRegistryDetails_v1.0.1.xsd

2. Көлік құралдары паспорттарын рәсімдеуді жүзеге асыратын ұйым
(trcdo:)
көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің паспорттарын ресімдеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган (ұйым) туралы ақпарат
M.TR.CDE.00086
trcdo:VehiclePassportIssuerDetailsType (M.TR.CDT.00067)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
1..*
2.1. Ел коды
(csdo:)
шаруашылық жүргізуші субъектіні тіркеген елдің кодтық белгісі
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі" атрибутымен белгіленген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі
(code атрибуты)
көрсетілген кодқа сәйкес анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгісі
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1
2.2. Шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы
(csdo:BusinessEntityName)
шаруашылық жүргізуші субъектінің толық атауы
M.SDE.00187
csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 300
1
2.3. Шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқаша атауы
(csdo:BusinessEntityBriefName)
шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқартылған атауы
M.SDE.00188
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 120
0..1
2.4. Ұйымдастырушылық-құқықтық нысан коды
(csdo:BusinessEntityTypeCode)
шаруашылық жүргізуші субъекті тіркелген ұйымдастырушылық-құқықтық нысанның кодтық белгісі
M.SDE.00023
csdo:UnifiedCode20Type (M.SDT.00140)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі" атрибутымен айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі
(code атрибуты)
көрсетілген кодқа сәйкес анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгісі
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1
2.5. Ұйымдастырушылық-құқықтық нысанның атауы
(csdo:BusinessEntityTypeName)
шаруашылық жүргізуші субъекті тіркелген ұйымдастырушылық-құқықтық нысанның атауы
M.SDE.00090

2. Организация, осуществляющая оформление паспортов транспортных средств
(trcdo:VehiclePassportIssuerDetails)
информация об уполномоченном органе (организации) или организации-изготовителе, осуществляющем (осуществляющей) оформление паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств)
и паспортов самоходных машин и других видов техники
M.TR.CDE.00086
trcdo:VehiclePassportIssuerDetailsType (M.TR.CDT.00067)
Определяется областями значений вложенных элементов
1..*
2.1. Код страны
(csdo:UnifiedCountryCode)
кодовое обозначение страны регистрации хозяйствующего субъекта
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода в соответствии с классификатором стран мира, который определен атрибутом "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут codeListId)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.2. Наименование хозяйствующего субъекта
(csdo:BusinessEntityName)
полное наименование хозяйствующего субъекта
M.SDE.00187
csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
1
2.3. Краткое наименование хозяйствующего субъекта
(csdo:BusinessEntityBriefName)
сокращенное наименование хозяйствующего субъекта
M.SDE.00188
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.4. Код организационно-правовой формы
(csdo:BusinessEntityTypeCode)
кодовое обозначение организационно-правовой формы, в которой зарегистрирован хозяйствующий субъект
M.SDE.00023
csdo:UnifiedCode20Type (M.SDT.00140)
Значение кода в соответствии
со справочником (классификатором), который определен атрибутом "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут codeListId)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.5. Наименование организационно-правовой формы
(csdo:BusinessEntityTypeName)
наименование организационно-правовой формы, в которой зарегистрирован хозяйствующий субъект
M.SDE.00090

csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 300
0..1
2.6. Шаруашылық жүргізуші субъектінің сәйкестендіргіші
(csdo:BusinessEntityId)
жазбаның мемлекеттік тіркеу кезінде берілген тізілім бойынша нөмірі (коды)
M.SDE.00189
csdo:BusinessEntityIdType (M.SDT.00157)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1
а) сәйкестендіру әдісі
(kind атрибуты)
шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдісі
csdo:BusinessEntityIdKindIdType (M.SDT.00158)
Сәйкестендірушінің шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдістері анықтамалығындағы мәні
1
2.7. Мекенжай
(ccdo:SubjectAddressDetails)
шаруашылық жүргізуші субъектінің мекенжайы
M.CDE.00058
ccdo:SubjectAddressDetailsType (M.CDT.00064)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
1..*
2.7.1. Мекенжай түрінің коды
(csdo:)
мекенжай түрінің кодтық белгісі
M.SDE.00192
csdo:AddressKindCodeType (M.SDT.00162)
Мекенжайлар түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
0..1
2.7.2. Ел коды
(csdo:)
елдің кодтық белгісі
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі" атрибутымен белгіленген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі
(code атрибуты)
көрсетілген кодқа сәйкес анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгісі
-
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1
2.7.3. Аумақ коды
(csdo:)
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
M.SDE.00031
csdo:TerritoryCodeType (M.SDT.00031)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 17
0..1
2.7.4. Өңір
(csdo:)
бірінші деңгейлі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00007
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 120
0..1
2.7.5. Аудан
(csdo:)
екінші деңгейлі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00008
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 120
0..1

csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
2.6. Идентификатор хозяйствующего субъекта
(csdo:BusinessEntityId)
номер (код) записи по реестру (регистру), присвоенный при государственной регистрации
M.SDE.00189
csdo:BusinessEntityIdType (M.SDT.00157)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
а) метод идентификации
(атрибут kindId)
метод идентификации хозяйствующих субъектов
csdo:BusinessEntityIdKindIdType (M.SDT.00158)
Значение идентификатора
из справочника справочник методов идентификации хозяйствующих субъектов при их государственной регистрации в государствах - членах Евразийского экономического союза.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.7. Адрес
(ccdo:SubjectAddressDetails)
адрес хозяйствующего субъекта
M.CDE.00058
ccdo:SubjectAddressDetailsType (M.CDT.00064)
Определяется областями значений вложенных элементов
1..*
2.7.1. Код вида адреса
(csdo:AddressKindCode)
кодовое обозначение вида адреса
M.SDE.00192
csdo:AddressKindCodeType (M.SDT.00162)
Значение кода в соответствии
со справчоником видов адреса.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.7.2. Код страны
(csdo:UnifiedCountryCode)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода
в соответствии с классификатором стран мира, который определен атрибутом "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут codeListId)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.7.3. Код территории
(csdo:TerritoryCode)
код единицы административно-территориального деления
M.SDE.00031
csdo:TerritoryCodeType (M.SDT.00031)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
2.7.4. Регион
(csdo:RegionName)
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
M.SDE.00007
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.7.5. Район
(csdo:DistrictName)
наименование единицы административно-территориального деления второго уровня
M.SDE.00008
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов,
не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1

2.7.6. Қала (csdo:)
қаланың атауы
M.SDE.00009
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 120
0..1
2.7.7. Елді мекен (csdo:)
елді мекеннің атауы
M.SDE.00057
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 120
0..1
2.7.8. Көше (csdo:)
қалалық инфрақұрылымның көше-жол желісі элементінің атауы
M.SDE.00010
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 120
0..1
2.7.9. Үйдің нөмірі (csdo:)
үйдің, корпустың, құрылыстың белгісі
M.SDE.00011
csdo:Id50Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 50
0..1
2.7.10. Үй-жайдың нөмірі (csdo:)
кеңсенің немесе пәтердің белгісі
M.SDE.00012
csdo:Id20Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
0..1
2.7.11. Пошта индексі (csdo:)
Пошта байланысы кәсіпорнының пошта индексі
M.SDE.00006
csdo:PostCodeType (M.SDT.00006)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
2.7.12. Абоненттік жәшіктің нөмірі
(csdo:)
пошта байланысы кәсіпорнындағы абоненттік жәшіктің нөмірі
M.SDE.00013
csdo:Id20Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
0..1
2.8. Байланыс деректемесі
(ccdo:)
шаруашылық жүргізуші субъектінің байланыс деректемесі
M.CDE.00059
ccdo:UnifiedCommunicationDetailsType (M.CDT.00065)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
1..*
2.8.1. Байланыс түрінің коды
(csdo:)
байланыс құралы (арнасы) түрінің (телефон, факс, электрондық пошта және т.б.) кодтық белгісі
M.SDE.00193
csdo:UnifiedCode20Type (M.SDT.00140)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі" атрибутымен айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) (code атрибуты) сәйкестендірушісі
көрсетілген кодқа сәйкес анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгісі
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1
2.8.2. Байланыс түрінің атауы (csdo:)
байланыс құралы (арнасы) түрінің (телефон, факс, электрондық пошта және т.б.) атауы
M.SDE.00093
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 120
0..1

2.7.6. Город
(csdo:CityName)
наименование города
M.SDE.00009
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.7.7. Населенный пункт
(csdo:SettlementName)
наименование населенного пункта
M.SDE.00057
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.7.8. Улица
(csdo:StreetName)
наименование элемента улично-дорожной сети городской инфраструктуры
M.SDE.00010
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.7.9. Номер дома
(csdo:BuildingNumberId)
обозначение дома, корпуса, строения
M.SDE.00011
csdo:Id50Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
2.7.10. Номер помещения
(csdo:RoomNumberId)
обозначение офиса или квартиры
M.SDE.00012
csdo:Id20Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.7.11. Почтовый индекс
(csdo:PostCode)
почтовый индекс предприятия почтовой связи
M.SDE.00006
csdo:PostCodeType (M.SDT.00006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
2.7.12. Номер абонентского ящика
(csdo:PostOfficeBoxId)
номер абонентского ящика на предприятии почтовой связи
M.SDE.00013
csdo:Id20Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.8. Контактный реквизит
(ccdo:CommunicationDetails)
контактный реквизит хозяйствующего субъекта
M.CDE.00003
ccdo:CommunicationDetailsType (M.CDT.00003)
Определяется областями значений вложенных элементов
1..*
2.8.1. Код вида связи
(csdo:CommunicationChannelCode)
кодовое обозначение вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00014
csdo:CommunicationChannelCodeV2Type (M.SDT.00163)
Значение кода в соответствии с классификатором видов связи.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.8.2. Наименование вида связи
(csdo:CommunicationChannelName)
наименование вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00093
csdo:Name120Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1

2.15. Сәйкестілікті бағалау туралы құжат
(trcdo:ConformityDocV2Details)
сәйкестілікті бағалау жөніндегі құжат туралы ақпарат
M.TR.CDE.00082
trcdo: (M.TR.CDT.00063)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
0..*
2.15.1. Ел коды
(csdo:)
елдің кодтық белгісі
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендірушісі" атрибутымен белгіленген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) (code атрибуты) сәйкестендірушісі
көрсетілген кодқа сәйкес анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгісі
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1
2.15.2. Құжаттың нөмірі
(csdo:)
құжатқа оны тіркеу кезінде берілетін цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгі
M.SDE.00044
csdo:Id50Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 50
1
2.15.3. Құжаттың әрекет етуі мерзімі басталатын күн
(csdo:DocStartDate)
құжат күшінде болатын аралықтағы мерзімнің басталатын күні
M.SDE.00137
bdt:DateType (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді белгілеу
1
2.15.4. Құжаттың әрекет ету мерзімі аяқталатын күн
(csdo:DocValidityDate)
құжат күшінде болатын аралықтағы мерзімнің аяқталатын күні
M.SDE.00052
bdt:DateType (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді белгілеу
0..1
2.15.5. Сәйкестілікті бағалау туралы құжат түрінің коды
(trsdo:ConformityDocKindCode)
сәйкестілікті бағалау туралы құжат түрінің кодтық белгісі
M.TR.SDE.00001
trsdo:ConformityDocKindCodeType (M.TR.SDT.00001)
Сәйкестілікті бағалау туралы құжаттар түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: \d{2}
1
2.15.6. Техникалық реттеу объектісі
(trcdo:)
өнім туралы және жобалау (іздестіруді қоса алғанда), өндіріс, құрылыс, монтаж, жөндеу, пайдалану, сақтау, тасымалдау, іске асыру және кәдеге жарату процестерінде өнімге қойылатын талаптарға байланысты ақпарат
M.TR.CDE.00084
trcdo:TechnicalRegulationObjectV2DetailsType (M.TR.CDT.00065)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
1
*.1. Техникалық реттеу объектісі түрінің коды
(trsdo:Object)
техникалық реттеу объектісі түрінің кодтық белгісі
M.TR.SDE.00026
trsdo: (M.TR.SDT.00005)
Техникалық реттеу объектілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: \d
1
*.2. Тауардың саны
(csdo:)
данамен, салмақ бірліктерінде, көлем немесе басқа да бірліктерде көрсетілген тауар мөлшері
M.SDE.00167
csdo: (M.SDT.00122)
Есептеудің ондық жүйесіндегі сан.
Цифрлардың ең көп саны: 24.
Бөлшек сандардың ең көп саны: 6
0..1
а) өлшем бірлігі (measurement атрибуты)
өлшем бірлігінің кодтық белгісі
-
csdo: (M.SDT.00074)
Әріптің-цифрлық код.
Шаблон: [0-9A-Z]{2,3}
1
б) сыныптауыштың сәйкестендірушісі
(measurement атрибуты)
өлшем бірліктері сыныптауышының сәйкестендірушісі
-
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 20
1
2.16. Көлік құралдарын жинаудың жеңілдік режимі туралы келісім
(trcdo:Details)
мүше мемлекеттің органға (ұйымға) немесе жасаушы ұйымға уәкілеттік беру туралы
заңнамасына сәйкес берілген құжатқа сілтемелер деректемелерінің жиынтығы
M.TR.CDE.00085
trcdo:VehiclePreferentialTreatmentAssemblyAgreementDetailsType (M.TR.CDT.00066)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
0..*
2.16.1. Құжаттың атауы
(csdo:)
құжаттың атауы
M.SDE.00108
csdo:Name500Type (M.SDT.00134)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 500
1
2.16.2. Құжаттың нөмірі
(csdo:)
құжатқа оны тіркеу кезінде берілетін цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгі
M.SDE.00044
csdo:Id50Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 50
0..1
2.16.3. Құжаттың күні
(csdo:)
құжаттың берілген, қол қойылған, бекітілген немесе тіркелген күні
M.SDE.00045
bdt:DateType (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді белгілеу
1
2.16.4. Құжаттың әрекет ету мерзімі аяқталатын күн
(csdo:DocValidityDate)
құжат күшінде болатын аралықтағы мерзімнің аяқталатын күні
M.SDE.00052
bdt:DateType (M.BDT.00005)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді белгілеу
1
2.16.5. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының атауы
(csdo:AuthorityName)
келісім жасалған мүше мемлекеттің уәкілетті органының толық атауы
M.SDE.00066
csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
(#xA) жолды бөлу және (#x9) табуляциясы символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 300
1
2.16.6. Квота көлемі
(trsdo:)
сыртқы сауданың немесе тауарлар айналымының сандық шектеуі шарасымен белгіленген тауар бірлігінің саны
M.TR.SDE.00207
csdo:Quantity6Type (M.SDT.00106)
Есесптеудің ондық жүйесіндегі бүтін теріс емес сан.
Цифрлардың ең көп саны: 6
1

2.15. Код вида паспорта транспортного средства
(trsdo:VehiclePassportKindCode)
кодовое обозначение вида электронного паспорта транспортного средства (шасси транспортного средства, самоходной машины и других видов техники) на оформление которого уполномочен орган (организация)
M.TR.SDE.00210
trsdo:VehiclePassportKindCodeType (M.TR.SDT.00048)
Значение кода в соответствии с классификатором видов паспортов транспортных средств.
Шаблон: \d
0..*
а) признак электронного носителя информации
(атрибут electronicMediaIndicator)
признак, определяющий вид носителя информации: 1 – электронный; 0 – бумажный
bdt:IndicatorType (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
1
2.16. Документ об оценке соответствия
(trcdo:ConformityDocV2Details)
информация о документе об оценке соответствия
M.TR.CDE.00082
trcdo:ConformityDocV2DetailsType (M.TR.CDT.00063)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
2.16.1. Код страны
(csdo:UnifiedCountryCode)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода в соответствии с классификатором стран мира, который определен атрибутом "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут codeListId)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.16.2. Номер документа
(csdo:DocId)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное документу при его регистрации
M.SDE.00044
csdo:Id50Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
1
2.16.3. Дата начала срока действия документа
(csdo:DocStartDate)
дата начала срока, в течение которого документ имеет силу
M.SDE.00137
bdt:DateType (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
2.16.4. Дата истечения срока действия документа
(csdo:DocValidityDate)
дата окончания срока, в течение которого документ имеет силу
M.SDE.00052
bdt:DateType (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.16.5. Код вида документа об оценке соответствия
(trsdo:ConformityDocKindCode)
кодовое обозначение вида документа об оценке соответствия
M.TR.SDE.00001
trsdo:ConformityDocKindCodeType (M.TR.SDT.00001)
Значение кода в соответствии с классификатором видов документов об оценке соответствия.
Шаблон: \d{2}
1
2.16.6. Сведения об объекте технического регулирования
(trcdo:TechnicalRegulationObjectV2Details)
информация о продукции и связанных с требованиями к продукции процессах проектирования (включая изыскания), производства, строительства, монтажа, наладки, эксплуатации, хранения, перевозки, реализации и утилизации
M.TR.CDE.00084
trcdo:TechnicalRegulationObjectV2DetailsType (M.TR.CDT.00065)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
*.1. Код вида объекта технического регулирования
(trsdo:TechnicalRegulationObjectKindCode)
кодовое обозначение вида объекта технического регулирования
M.TR.SDE.00026
trsdo:TechnicalRegulationObjectKindCodeType (M.TR.SDT.00005)
Значение кода в соответствии
с классификатором видов объектов технического регулирования.
Шаблон: \d
1
*.2. Количество товара
(csdo:UnifiedCommodityMeasure)
объем товара, выраженный в штуках, единицах массы, объемных или других единицах
M.SDE.00167
csdo:UnifiedPhysicalMeasureType (M.SDT.00122)
Число в десятичной системе счисления.
Макс.кол-во цифр: 24.
Макс.кол-во дроб. цифр: 6
0..1
а) единица измерения
(атрибут measurementUnitCode)
кодовое обозначение единицы измерения
csdo:MeasurementUnitCodeType (M.SDT.00074)
Буквенно-цифровой код.
Шаблон: [0-9A-Z]{2,3}
1
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут measurementUnitCodeListId)
идентификатор классификатора единиц измерения
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

2.17. Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамасы (ccdo:ResourceItemStatusDetails)
көлік құралдарына паспорттар ресімдеуді жүзеге асыратын органдар (ұйымдар) тізілімінің жазбасы туралы технологиялық мәліметтердің жиынтығы
M.CDE.00032
ccdo:ResourceItemStatusDetailsType (M.CDT.00033)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
1
2.17.1. Әрекет ету кезеңі (ccdo:)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, деректер қоры) жазбасының әрекет ету кезеңі
M.CDE.00033
ccdo:PeriodDetailsType (M.CDT.00026)
Енгізілген элементтердің мәндері салаларымен анықталады
0..1
*.1. Бастапқы күні мен уақыты (csdo:StartDateTime)
бастапқы күні мен уақыты
M.SDE.00133
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді және уақытты белгілеу
0..1
*.2. Соңғы күні мен уақыты (csdo:EndDateTime)
соңғы күні мен уақыты
M.SDE.00134
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді және уақытты белгілеу
0..1
2.17.2. Жаңартылған күні мен уақыты (csdo:UpdateDateTime)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, деректер қоры) жазбасының жаңартылған күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді және уақытты белгілеу
0..1
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 10 мамырдағы
№ 37 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесіне қосылу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына енетін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісім;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процесті сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ақпараттық өзара іс-қимылды реттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электронды алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін бекіту туралы" 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 112 шешімі;

2.17. Соглашение о льготном режиме сборки транспортных средств
(trcdo:VehiclePreferentialTreatmentAssemblyAgreementDetails)
совокупность реквизитов ссылки на документ, выданный в соответствии с законодательством государства-члена
об уполномачивании органа (организации) или организации-изготовителя
M.TR.CDE.00085
trcdo:VehiclePreferentialTreatmentAssemblyAgreementDetailsType (M.TR.CDT.00066)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
2.17.1. Наименование документа
(csdo:DocName)
наименование документа
M.SDE.00108
csdo:Name500Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
1
2.17.2. Номер документа
(csdo:DocId)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное документу при его регистрации
M.SDE.00044
csdo:Id50Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
2.17.3. Дата документа
(csdo:DocCreationDate)
дата выдачи, подписания, утверждения или регистрации документа
M.SDE.00045
bdt:DateType (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
2.17.4. Дата истечения срока действия документа
(csdo:DocValidityDate)
дата окончания срока, в течение которого документ имеет силу
M.SDE.00052
bdt:DateType (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
2.17.5. Наименование уполномоченного органа государства-члена
(csdo:AuthorityName)
полное наименование уполномоченного органа государства-члена, с которым заключено соглашение
M.SDE.00066
csdo:Name300Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
1
2.17.6. Размер квоты
(trsdo:QuotaQuantity)
количество единиц товара, установленное мерой количественного ограничения внешней торговли или обращения товаров
M.TR.SDE.00207
csdo:Quantity6Type (M.SDT.00106)
Целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс.кол-во цифр: 6
1
2.18. Технологические характеристики записи общего ресурса
(ccdo:ResourceItemStatusDetails)
совокупность технологических сведений о записи реестра органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств
M.CDE.00032
ccdo:ResourceItemStatusDetails​Type (M.CDT.00033)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.18.1. Период действия
(ccdo:ValidityPeriodDetails)
период действия записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.CDE.00033
ccdo:PeriodDetailsType (M.CDT.00026)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Начальная дата и время
(csdo:StartDateTime)
начальная дата и время
M.SDE.00133
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени
в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
*.2. Конечная дата и время
(csdo:EndDateTime)
конечная дата и время
M.SDE.00134
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени
в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.18.2. Дата и время обновления
(csdo:UpdateDateTime)
дата и время обновления записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.SDE.00079
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 10 мая 2016 г. № 37
Порядок
присоединения к общему процессу "Формирование и ведение единого
реестра уполномоченных органов (организаций)
государств – членов Евразийского экономического союза
и организаций – изготовителей транспортных средств
(шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов
техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных
паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств),
самоходных машин и других видов техники"
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза
(далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 г. № 112 "Об утверждении Порядка формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" (P.TS.06) жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) жаңа қатысушы қосылған кезде ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Осы Тәртіпте белгіленген рәсімдер жалпы процеске жаңа қатысушы қосылған кезде бір мезгілде не белгілі бір уақыт кезеңі аралығында орындалады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың № 3 қосымшасы) 30-тармағына сәйкес әзірлейтін және бекітетін техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;
"жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссияның 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көрсетілген технологиялық құжаттардың типтік тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында белгіленген мағыналарда қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылдың қатысушылары

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к информационному взаимодействию при присоединении нового участника к общему процессу "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники" (P.TS.06) (далее – общий процесс).
3. Процедуры, определенные в настоящем Порядке, выполняются одномоментно либо на протяжении определенного периода времени при присоединении нового участника к общему процессу.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли" – технические, технологические, методические и организационные документы, разрабатываемые и утверждаемые Евразийской экономической комиссией в соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы, регламентирующие информационное взаимодействие при реализации общего процесса" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, указанный в пункте 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных пунктом 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия

5. Олардың жалпы процеске қосылу рәсімдерін орындауы кезіндегі өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері кестеде берілген.
Кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
№ р/с
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процеске қосылатын қатысушы
жалпы процеске қосылады және бірыңғай тізілімді қалыптастыру үшін бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігін жүргізуді және Еуразиялық экономикалық комиссияға ұсынуды жүзеге асырады
ұлттық орган (P.TS.06.ACT.001)
2
Бірыңғай тізілімнің иесі
бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу процесін қамтамасыз етуге жауап береді
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
V. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
1. Жалпы талаптар
6. Жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу рәсімін орындағанға дейін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттармен белгіленген жалпы процесті іске асыру және ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін қажетті талаптар, сондай-ақ Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) ұлттық сегмент шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін заңнамасының талаптары орындалуы тиіс.
7. Жалпы процеске қосылу рәсімдерін орындау мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
а) мүше мемлекеттің жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты уәкілетті орнанын тағайындау;
б) Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тарататын анықтамалықтар мен сыныптауыштардың ақпаратын синхрондау;
в) жалпы процеске қосылатын қатысушының бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді дайындауы және Комиссияға тапсыруы;
г) бірыңғай тізілім иесінің бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді алу және сәтті өңдеу фактісін растауы.
8. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінің мәліметтері XML-құжат түрінде ұсынылады. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді қамтитын тапсырылатын XML-құжаттың құрылымы мен деректемелік құрамы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасында (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасы) берілген "Көлік құралдарына паспорттар рәсімдеуді жүзеге асыратын органдардың (ұйымдардың) тізілімі" (R.TR.TS.06.001) электрондық құжатының (мәліметтердің) құрылымына сәйкес келуі тиіс.

5. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур присоединения к общему процессу приведены в таблице.
Таблица
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
присоединяется к общему процессу и осуществляет ведение и представление в Евразийскую экономическую комиссию национальной части единого реестра для формирования единого реестра
национальный орган (P.TS.06.ACT.001)
2
Владелец единого реестра
отвечает за обеспечение процесса формирования и ведения единого реестра
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)
V. Описание процедуры присоединения
1. Общие требования
6. До выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены необходимые для реализации общего процесса и обеспечения информационного взаимодействия требования, определенные документами, применяемыми при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли, а также требования законодательства государства – члена Союза (далее – государство-член), регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента.
7. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу осуществляется в следующем порядке:
а) назначение уполномоченного органа государства-члена, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия в рамках общего процесса;
б) синхронизация информации распространяемых Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) справочников и классификаторов, указанных в разделе VII Правил информационного взаимодействия;
в) подготовка и передача сведений из национальной части единого реестра присоединяющимся участником общего процесса в Комиссию;
г) подтверждение владельцем единого реестра факта получения и успешной обработки сведений из национальной части единого реестра.
8. Сведения из национальной части единого реестра представляются в виде XML-документа. Структура и реквизитный состав передаваемого XML-документа, содержащего сведения из национальной части единого реестра, должны соответствовать структуре электронного документа (сведений) "Реестр органов (организаций), осуществляющих оформление паспортов транспортных средств" (R.TR.TS.06.001), приведенной в Описании форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

9. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді қамтитын тапсырылатын XML-құжаттың жекелеген деректемелерін толтыру кезінде "Бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтер" (P.CC.06.MSG.001) хабарламасында берілетін мәліметтерге қатысты Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешімімен бекітілген "Көлік құралдарына (көлік құралдарының шассилеріне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне паспорттар (электрондық паспорттар) ресімдеуді жүзеге асыратын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асырған кездегі ұлттық органдар мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентімен (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) белгіленген талаптар мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып сақталады:
а) бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді қамтитын XML-құжаттың жекелеген деректемелерін толтыруға 1 және 2 коды бар талаптар қолданылмайды;
б) "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды" (csdo: EDoc Code) деректемесі үшін "R.TR.TS.06.001" мәні орнатылады;
в) "Жалпы процесс хабарламасының коды" (csdo: Inf Envelope Code) деректемесі үшін "P.TS.06.MSG.000" мәні орнатылады;
г) егер "Соңғы күні мен уақыты" (csdo: EndDateTime) деректемесі толтырылған жағдайда, оның мәні "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі мәнінен үлкен немесе тең болуы тиіс.
10. Бірыңғай тізілімнің иесі бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді алғанын және сәтті өңдегенін растайды. Қателер болмаған жағдайда бірыңғай тізілімнің иесі көрсетілген мәліметтерді бірыңғай тізілімге енгізеті. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінен мәліметтерді өңдеу нәтижелері бойынша бірыңғай тізілімнің иесі мәліметтерді өңдеу хаттамасын қалыптастырады және оны жалпы процеске қосылатын қатысушыға жібереді.
11. Қателердің сипаттамасын қамтитын мәліметтерді өңдеу хаттамасын алған кезде жалпы процеске қосылатын қатысушы қателерді жояды және бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінің мәліметтерін қамтитын XML-құжатты бірңығай тізілімнің иесіне тапсыру процесін қайталайды.
12. Мәліметтерді өңдеу хаттамасын бірыңғай тізілімнің иесі орыс тілінде қалыптатырады және қосылу рәсімдері орындалғанға дейін жалпы процеске қосылатын қатысушы ол туралы ақпаратты ұсынатын мекенжайға электрондық пошта арқылы жалпы процеске қосылатын қатысушыға тапсырылады.

9. При заполнении отдельных реквизитов XML-документа, содержащего сведения из национальной части единого реестра, соблюдаются требования, установленные Регламентом информационного взаимодействия между национальными органами и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование и ведение единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 37 (далее – Регламент информационного взаимодействия), в отношении сведений, передаваемых в сообщении "Сведения для включения в единый реестр" (P.CC.06.MSG.001), с учетом следующих особенностей:
а) к заполнению отдельных реквизитов XML-документа, содержащего сведения из национальной части единого реестра, не применяются требования, имеющие коды 1 и 2;
б) для реквизита "Код электронного документа (сведений)" (csdo:EDoc Code) устанавливается значение "R.TR.TS.06.001";
в) для реквизита "Код сообщения общего процесса" (csdo: Inf Envelope Code) устанавливается значение "P.TS.06.MSG.000";
г) в случае если заполняется реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime), его значение должно быть больше или равно значению реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime).
10. Владелец единого реестра подтверждает получение и успешную обработку сведений из национальной части единого реестра. В случае отсутствия ошибок владелец единого реестра вносит указанные сведения в единый реестр. По результатам обработки сведений из национальной части единого реестра владелец единого реестра формирует протокол обработки сведений и направляет его присоединяющемуся участнику общего процесса.
11. При получении протокола обработки сведений, содержащего описание ошибок, присоединяющийся участник общего процесса устраняет ошибки и повторяет процесс передачи XML-документа, содержащего сведения из национальной части единого реестра, владельцу единого реестра.
12. Протокол обработки сведений формируется владельцем единого реестра на русском языке и передается присоединяющемуся участнику общего процесса по электронной почте на адрес, информация о котором представляется присоединяющимся участником общего процесса до выполнения процедуры присоединения.

13. Осы Тәртіптің 6 – 12-тармақтарына сәйкес талаптар сақталған және іс-қимылдар сәтті орындалған жағдайда жалпы процеске қосылатын қатысушы мен бірыңғай тізілімнің иесі арасында келесі мәліметтер алмасу жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
14. Жалпы процеске қосылатын қатысушы осы Тәртіптің 6-тармағында белгіленген талаптар орындалғанға дейін және осы Тәртіптің 7 – 12-тармақтарында көзделген іс-қимылдар сәтті орындалған жағдайда одан әрі ақпараттық өзара іс-қимыл осы бөлімнің 2-бөлігімен айқындалған талаптарға сәйкес (бұдан әрі – уақытша схема бойынша өзара іс-қимыл) қамтамасыз етіледі.
15. Уақытша схема бойынша іс-қимылды жалпы процеске қосылатын қатысушы 1 жылдан артық емес жүзеге асырады.
Көрсетілген мерзім ішінде жалпы процеске қосылатын қатысушы осы Тәртіптің 6-тармағында белгіленген талаптарды орындайды. Жалпы процеске қосылатын қатысушы осы Тәртіптің 6-тармағында белгіленген талаптарды орындауы мақсатында уақытша схема бойынша өзара іс-қимылдың мерзімін ұзарту туралы шешімді Комиссия Алқасы жалпы процеске қосылатын қатысушының өтініші негізінде қабылдайды.
2. Уақытша схема бойынша өзара іс-қимыл
16. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігіне өзгерістер енгізу кезінде (уәкілетті органды (ұйымды) немесе жасаушы ұйымды қосу (алып тастау), уәкілетті органның (ұйымның) немесе жасаушы ұйымның қызметін тоқтата тұру (қайта жаңғырту), сондай-ақ уәкілетті орган (ұйым) немесе жасаушы ұйым туралы мәліметтерді өзгерту) жалпы процеске қосылатын қатысушы өзгертілген мәліметтерді құрылымы осы бөлімнің 1-бөлігінде белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс XML-құжат түрінде (бұдан әрі – мәліметтердің өзгергені туралы электрондық хабарлама) Комиссияға тапсырады.
17. Мәліметтердің өзгергені туралы электрондық хабарламаның жекелеген деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар "Бірыңғай тізілімге қосуға арналған мәліметтер" (P.TS.06.MSG.001), "Бірыңғай тізілімге өзгерістер енгізуге арналған мәліметтер" (P.TS.06.MSG.003) и "Бірыңғай тізілімнен алып тастауға арналған мәліметтер" (P.TS.06.MSG.004) хабарламаларында берілетін мәліметтерге қатысты Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде белгіленген талаптарға мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып сәйкес келуі тиіс:
а) "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды" (csdo: EDoc Code) деректемесі үшін "R.TR.TS.06.001" мәні орнатылады;
б) "Жалпы процесс хабарламасының коды" (csdo: Inf Envelope Code) деректемесі үшін енгізілген өзгерістер (мәліметтерді қосу, алып тастау, өзгерту) түріне сәйкес сәйкес хабарлама кодының мәні орнатылады.

13. При условии соблюдения требований и успешном выполнении действий в соответствии с пунктами 6 – 12 настоящего Порядка последующий обмен сведениями между присоединяющимся участником общего процесса и владельцем единого реестра осуществляется в соответствии с технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
14. До выполнения присоединяющимся участником общего процесса требований, установленных пунктом 6 настоящего Порядка, и при условии успешного выполнения действий, предусмотренных пунктами 7 – 12 настоящего Порядка, дальнейшее информационное взаимодействие обеспечивается в соответствии с требованиями, определенными подразделом 2 настоящего раздела (далее – взаимодействие по временной схеме).
15. Взаимодействие по временной схеме осуществляется присоединяющимся участником общего процесса не более 1 года.
В течение указанного срока присоединяющимся участником общего процесса выполняются требования, установленные пунктом 6 настоящего Порядка. Решение о продлении срока взаимодействия по временной схеме в целях выполнения присоединяющимся участником общего процесса требований, установленных пунктом 6 настоящего Порядка, принимается Коллегией Комиссии на основании обращения присоединяющегося участника общего процесса.
2. Взаимодействие по временной схеме
16. При внесении изменений в национальную часть единого реестра (включение (исключение) уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя, приостановление (возобновление) деятельности уполномоченного органа (организации) или организации-изготовителя, а также изменение сведений об уполномоченном органе (организации) или организации-изготовителе) присоединяющийся участник общего процесса передает измененные сведения в Комиссию в виде XML-документа (далее – электронное извещение об изменении сведений), структура которого должна соответствовать требованиям, определенным подразделом 1 настоящего раздела.
17. Требования к заполнению отдельных реквизитов электронного извещения об изменении сведений должны соответствовать требованиям, установленным Регламентом информационного взаимодействия в отношении сведений, передаваемых в сообщениях "Сведения для включения в единый реестр" (P.TS.06.MSG.001), "Сведения для внесения изменений в единый реестр" (P.TS.06.MSG.003) и "Сведения для исключения из единого реестра" (P.TS.06.MSG.004), с учетом следующих особенностей:
а) для реквизита "Код электронного документа (сведений)" (csdo :EDoc Code) устанавливается значение "R.TR.TS.06.001";
б) для реквизита "Код сообщения общего процесса" (csdo:Inf Envelope Code) в соответствии с видом вносимых изменений (включение, исключение, изменение сведений) устанавливается значение кода соответствующего сообщения.

18. Мәліметтердің өзгергені туралы электрондық хабарламаны Комиссияда өңдеу осы бөлімнің 1-бөлігінің 10 – 12-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тапсыру параметрлеріне қойылатын талаптар
19. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінің мәліметтерін қамтитын XML-құжатты және мәліметтердің өзгергені туралы электрондық хабарламаны тапсыру электрондық пошта арқылы жүзеге асырылады (Комиссияның электрондық мекенжайы: dept_techregulation@eecommission.org).
20. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінің мәліметтерін қамтитын XML-құжатты, мәліметтердің өзгергені туралы электрондық хабарламаны және оларды өңдеу хаттамаларын қалыптастыру кезінде UTF-8 кодтау пайдаланылады.
21. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөлігінің мәліметтерін қамтитын XML-құжат атауының құрылымы мынадай түрде болуы тиіс – RTS06_XXYYYYMMDDhhmm.xml, мұндағы:
а) R – бастапқы жүктеу үшін бірыңғай тізілімнің мәліметтерін ұсынуды білдіретін бекітілген мән;
б) TS06 – жалпы процесс кодын білдіретін бекітілген мән;
в) XX – уәкілетті органы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышына сәйкес мәліметтерді ұсынатын мүше мемлекеттің әріптік коды;
г) YYYYMMDD – файлды қалыптастырған күні (жыл, ай, күн);
д) hhmm – файлды қалыптастырған уақыт (сағат, минут).
22. Мәліметтердің өзгергені туралы электрондық хабарламаның мәліметтерін қамтитын XML-құжат атауының құрылымы мынадай түрде болуы тиіс – TS06_XXYYYYMMDDhhmm.xml, мұндағы:
a) TS06 – жалпы процесс кодын білдіретін бекітілген мән;
б) XX – уәкілетті органы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышына сәйкес мәліметтерді ұсынатын мүше мемлекеттің әріптік коды;
в) YYYYMMDD – файлды қалыптастырған күні (жыл, ай, күн);
г) hhmm – файлды қалыптастырған уақыт (сағат, минут).
23. Файлдарды электрондық пошта арқылы тапсыру ZIP форматтағы (алгоритм нұсқасы 2.0-ден төмен болмауы тиыс, файлдың рұқсат етуі: *.zip) архивтік файл түрінде жүзеге асырылады. Архивтік файлдың атауы тапсырылатын мәліметтердің сипаттына қарай осы Тәртіптің 21 және 22-тармақтарымен белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс (мысалы, RTS06_BY201410061733.zip архиві RTS06_BY201410061733.xml файлын қамтуы тиіс). Электрондық пошта хабарламасының тақырыбында Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымының сипаттамасына сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды мен құрылымының нұсқасы (мысалы, R_TR_TS_06_001_V_x_y_z, мұндағы "x_y_z" – электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөмірі), сондай-ақ тізілімнің атауы – "Уәкілетті органдардың (ұйымдардың), жасаушы ұйымдардың тізілімі" көрсетіледі.

18. Обработка электронного извещения об изменении сведений в Комиссии осуществляется в соответствии с пунктами 10 – 12 подраздела 1 настоящего раздела.
3. Требования к параметрам передачи
19. Передача XML-документа, содержащего сведения из национальной части единого реестра, и электронного извещения об изменении сведений осуществляется по электронной почте (электронный адрес Комиссии: dept_techregulation@eecommission.org).
20. При формировании XML-документа, содержащего сведения из национальной части единого реестра, электронного извещения об изменении сведений и протоколов их обработки используется кодировка UTF-8.
21. Структура наименования XML-документа, содержащего сведения из национальной части единого реестра, должна иметь следующий вид – RTS06_XXYYYYMMDDhhmm.xml, где:
а) R – фиксированное значение, обозначающее представление сведений из единого реестра для первоначальной загрузки;
б) TS06 – фиксированное значение, обозначающее код общего процесса;
в) XX – буквенный код государства-члена, уполномоченный орган которого представляет сведения, в соответствии с классификатором стран мира, указанным в разделе VII Правил информационного взаимодействия;
г) YYYYMMDD – дата формирования файла (год, месяц, день);
д) hhmm – время формирования файла (часы, минуты).
22. Структура наименования XML-документа, содержащего сведения электронного извещения об изменении сведений, должна иметь следующий вид - TS06_XXYYYYMMDDhhmm.xml, где:
a) TS06 – фиксированное значение, обозначающее код общего процесса;
б) XX – буквенный код государства-члена, уполномоченный орган которого представляет сведения, в соответствии с классификатором стран мира, указанным в разделе VII Правил информационного взаимодействия;
в) YYYYMMDD – дата формирования файла (год, месяц, день);
г) hhmm – время формирования файла (часы, минуты).
23. Передача файлов по электронной почте осуществляется в виде архивного файла в формате ZIP (версия алгоритма должна быть не ниже 2.0, расширение файла: *.zip). Наименование архивного файла в зависимости от характера передаваемых сведений должно соответствовать требованиям, установленным пунктами 21 и 22 настоящего Порядка (например, архив RTS06_BY201410061733.zip должен содержать файл RTS06_BY201410061733.xml). В теме сообщения электронной почты указываются код и версия структуры электронного документа (сведений) в соответствии с Описанием форматов и структур электронных документов и сведений (например, R_TR_TS_06_001_V_x_y_z, где "x_y_z" – номер версии структуры электронного документа (сведений)), а также наименование реестра – "Реестр уполномоченных органов (организаций), организаций-изготовителей".

24. Мәліметтерді өңдеу хаттамасы мәтіндік файл түрінде тапсырылады. Файлдың атауы (кеңейту ескерілмей) өңделетін файлдың атауына сәйкес келуі тиіс. Файлды кеңейтудің ".txt" мәні болуы тиіс.

24. Протокол обработки сведений передается в виде текстового файла. Имя файла (без учета расширения) должно соответствовать имени обрабатываемого файла. Расширение файла должно иметь значение ".txt".