Жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу туралы құжат туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 20 қарашадағы № 185 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 52-бабының 5-тармағына және 266-бабының 24-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу туралы құжаттың нысаны;
Жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу туралы құжатты толтыру тәртібі бекітілсін.
2. Жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау Еуразиялық экономикалық комиссияның 2018 жылғы 16 қазандағы № 158 шешімінің 2-тармағының "а" тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын тауарларға қатысты бірыңғай ставкалар бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар, кеден органдарының көрсетілген тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасағаны үшін кедендік алымдар (егер кедендік алымдар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттік заңнамасында белгіленген болса) және көрсетілген кедендік баждарға есептелетін өсімпұлдар жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу туралы құжаттың негізінде төленеді деп айқындалсын.
3. Осы Шешім 2019 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 20 қарашадағы
№ 185 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу туралы құжаттың
НЫСАНЫ
Жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды ТӨЛЕУ ТУРАЛЫ ҚҰЖАТ
Экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының №
В. Төлемдерді есептеу
Жеке жүкқұжат
Түрі
Есептеу базасы
Ставка
Сомасы
1
2
3
4
5
Жеке жүкқұжат бойынша барлығы
Жеке жүкқұжат бойынша барлығы
Жеке жүкқұжат бойынша барлығы
Экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясы бойынша барлығы
В1. Төлеудің (өндіріп алудың) жай-жапсары
Жеке жүкқұжат
Төлеу туралы мәліметтер
1
2
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 20 қарашадағы
№ 185 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу туралы құжатты толтыру
ТӘРТІБІ
І. Жалпы ережелер

О документе об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 ноября 2018 года № 185.
В соответствии с пунктом 5 статьи 52 и пунктом 24 статьи 266 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
форму документа об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов;
Порядок заполнения документа об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов.
Порядок внесения изменений (дополнений) в документ об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22.11.2022 № 180 (вступает в силу c 01.10.2023).
2. Определить, что в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется в соответствии с подпунктом "а" пункта 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 октября 2018 г. № 158, таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, таможенные сборы за совершение таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском указанных товаров (если такие таможенные сборы установлены законодательством государства – члена Евразийского экономического союза), и пени, начисляемые на указанные таможенные платежи, уплачиваются на основании документа об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, либо до 1 февраля 2020 г. – на основании таможенного приходного ордера.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 110 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
3. Настоящее Решение вступает в силу с 1 июля 2019 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 20 ноября 2018 г. № 185
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 ноября 2022 г. №180)
ФОРМА
документа об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
Сноска. Форма документа - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22.11.2022 № 180 (вступает в силу c 01.10.2023).
ДОКУМЕНТ ОБ УПЛАТЕ
таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
№ пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
В. Исчисление платежей
Индивидуальная накладная
Вид
База для исчисления
Ставка
Сумма
1
2
3
4
5
Всего по индивидуальной накладной
Всего по индивидуальной накладной
Всего по индивидуальной накладной
Всего по пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
В1. Подробности уплаты (взыскания)
Индивидуальная накладная
Сведения об уплате
Прекращение обязанности
1
2
3
Дата
Документ об уплате заполнен
".
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 20 ноября 2018 г. № 185
ПОРЯДОК
заполнения документа об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
I. Общие положения

1. Осы Тәртіп жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясын пайдалана отырып жүзеге асырылатын тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу туралы құжатты (бұдан әрі – төлеу туралы құжат) электрондық құжат түрінде және қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтыру қағидаларын айқындайды.
2. Электрондық құжат түріндегі төлеу туралы құжат осындай құжат үшін белгіленген құрылымға сәйкес толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі төлеу туралы құжат Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 20 қарашадағы № 185 шешімімен бекітілген нысан бойынша толтырылады.
3. Төлеу туралы құжатты толтыру кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын және қолдануға жататын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін электрондық құжат түріндегі төлеу туралы құжат құрылымының деректемесі (деректемелері) немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі төлеу туралы құжат нысанының кіші бөлімдерді, бағандарды (қатарларды), элементтерді қамтуы мүмкін құрылымдық бірлігі графа деп түсініледі. Осы Тәртіпке сәйкес бір графада бір белгі бойынша біріктірілген мәліметтер көрсетіледі.
5. Электрондық құжат түріндегі төлеу туралы құжатта төлеу туралы құжатты автоматты түрде өңдеу үшін қажетті техникалық сипаттағы мәліметтер қамтылуы мүмкін. Мұндай мәліметтерді ақпаратты жүйе қалыптастырады. Көрсетілген мәліметтердің құрамы электрондық құжат түріндегі төлеу туралы құжаттың құрылымында айқындалады.
Техникалық сипаттағы мәліметтер электрондық құжат түріндегі төлеу туралы құжаттың қағаз көшірмесін басып шығарған кезде көрсетілмейді.
6. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі төлеу туралы құжат А4 форматындағы қағаз парақтарында 2 данада жасалады, оның біреуі кеден органына арналған, оның лауазымды адамы төлеу туралы құжатты толтырады, ал екіншісі экспресс-жүк ретінде осындай тауарларды алушы болып табылатын жеке тұлғаның атына не осындай тауарларды жөнелтуші болып табылатын жеке тұлғадан жеткізілетін, жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыратын кеден өкіліне арналған.
7. Төлеу туралы құжат баспа құралдарын пайдалану арқылы кіші әріптермен толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі төлеу туралы құжат анық басылады және онда өшірілген, шимайланған және түзетілген жерлер болмауға тиіс.
ІІ. Төлеу туралы құжатты толтыру

1. Настоящий Порядок определяет правила заполнения документа об уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов (далее – документ об уплате), в виде электронного документа и в виде документа на бумажном носителе.
2. Документ об уплате в виде электронного документа заполняется в соответствии со структурой, установленной для такого документа.
Документ об уплате в виде документа на бумажном носителе заполняется по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 ноября г. № 185.
3. При заполнении документа об уплате применяются справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены).
4. Для целей настоящего Порядка под графой понимается реквизит (реквизиты) структуры документа об уплате в виде электронного документа или структурная единица формы документа об уплате в виде документа на бумажном носителе, которая может включать в себя подразделы, колонки (столбцы), элементы. В соответствии с настоящим Порядком в одной графе указываются сведения, объединенные по одному признаку.
5. Документ об уплате в виде электронного документа может содержать сведения технического характера, необходимые для автоматизированной обработки документа об уплате. Такие сведения формируются информационной системой. Состав указанных сведений определяется в структуре документа об уплате в виде электронного документа.
Сведения технического характера не отображаются при распечатывании бумажной копии документа об уплате в виде электронного документа.
6. Документ об уплате в виде документа на бумажном носителе составляется на листах бумаги формата A4 в 2 экземплярах, один из которых предназначен для таможенного органа, должностное лицо которого заполняет документ об уплате, а другой – для таможенного представителя, которым осуществляется таможенное декларирование товаров для личного пользования, доставляемых в качестве экспресс-груза в адрес физического лица, являющегося получателем таких товаров, либо от физического лица, являющегося отправителем таких товаров.
7. Документ об уплате заполняется строчными буквами с использованием печатающих устройств.
Документ об уплате в виде документа на бумажном носителе печатается разборчиво и не должен содержать подчисток, помарок и исправлений.
II. Заполнение документа об уплате

8. "Экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының №" графасы мына тәртіппен толтырылады.
Графада жеке пайдалануға арналған, бірыңғай ставкалар бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар төленуге тиіс тауарлар туралы мәліметтер көрсетілген экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының тіркеу нөмірі көрсетіледі.
9. "В. Төлемдерді есептеу" графасы мына тәртіппен толтырылады.
Графада бірыңғай ставкалар бойынша алынатын кедендік баждарды, салықтарды, егер мұндай кедендік алымдар мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген болса, кеден органдарының жеке пайдалануға арналған, кедендік декларациялау Еуразиялық экономикалық комиссияның 2018 жылғы 16 қазандағы № 158 шешімінің 2-тармағының "а" тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасағаны үшін кедендік алымдарды (бұдан әрі – кедендік алымдар) және көрсетілген кедендік баждарға есептелетін өсімпұлдарды (бұдан әрі – өсімпұлдар) есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бірыңғай ставкалар бойынша алынатын кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды (бұдан әрі – кедендік төлемдер), өсімпұлдарды есептеу әр төлем түрі бойынша бөлек жүргізіледі.
Бірыңғай ставкалар бойынша алынатын кедендік баждарды, салықтарды есептеу жеке жүкқұжатта көрсетілген, бірыңғай ставкалар бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар төленуге тиіс барлық тауарларға қатысты әрбір жеке жүкқұжат бойынша бөлек жүргізіледі.
Егер кедендік алымдар төленуге тиіс болса, мұндай кедендік алымдарды есептеу әрбір жеке жүкқұжат бойынша бөлек жүргізіледі.
Графа бағандарында (төлеу туралы құжат құрылымының тиісті деректемелерінде) сандық және символдық мәндер бөлгішсіз (бос орынсыз) көрсетіледі.
1-бағанда (төлеу туралы құжат құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжаттың экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының "Жалпы мәліметтер" деген 3-графасының бағанында (экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясы құрылымының тиісті деректемесінде) қойылған нөмірі көрсетіледі.
Кедендік төлемдерді есептеу туралы мәліметтерді көрсеткен кезде:
2-бағанда (төлеу туралы құжат құрылымының тиісті деректемесінде) өндіріп алу кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар мен өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем коды көрсетіледі;
3-бағанда (төлеу туралы құжат құрылымының тиісті деректемесінде) Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне және (немесе) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалатын, төлемді есептеуге арналған база көрсетіледі. Кедендік алымдар Беларусь Республикасында және Ресей Федерациясында есептелген кезде 3-баған толтырылмайды.
Егер төлемді есептеуге арналған база ақша бірліктерімен көрсетілсе, мәні төлем ставкасы белгіленген бірліктермен көрсетіледі және математикалық қағидалар бойынша үтірден кейінгі 2 белгіге дейін, ал Армения Республикасында тұтас шамаға дейін дөңгелектеледі.
Егер төлемді есептеуге арналған база ақша бірліктерінен өзгеше көрсетілсе, мәні төлем ставкасы белгіленген бірліктермен көрсетіледі және математикалық қағидалар бойынша үтірден кейінгі 2 белгіге дейін дөңгелектеледі;
4-бағанда (төлеу туралы құжат құрылымының тиісті деректемесінде) төлем ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі;

8. Графа "№ пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается регистрационный номер пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, в которой указаны сведения о товарах для личного пользования, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам.
9. Графа "В. Исчисление платежей" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, таможенных сборов за совершение таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров для личного пользования, таможенное декларирование которых осуществляется в соответствии с подпунктом "а" пункта 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 октября 2018 г. № 158 (далее – таможенные сборы), если такие таможенные сборы установлены законодательством государства-члена, и пеней, начисляемых на указанные таможенные платежи (далее – пени).
Исчисление таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, таможенных сборов (далее – таможенные платежи), пеней производится раздельно по каждому виду платежа.
Исчисление таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, производится раздельно по каждой индивидуальной накладной касательно всех указанных в ней товаров, в отношении которых подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам.
Исчисление таможенных сборов производится раздельно по каждой индивидуальной накладной, если такие таможенные сборы подлежат уплате.
В колонках графы (в соответствующих реквизитах структуры документа об уплате) числовые и символьные значения указываются без разделителей (пробелов).
В колонке 1 (в соответствующем реквизите структуры документа об уплате) указывается номер индивидуальной накладной, проставленный в колонке 3 графы "Общие сведения" пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов (в соответствующем реквизите структуры пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов).
При указании сведений об исчислении таможенных платежей:
в колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры документа об уплате) указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
в колонке 3 (в соответствующем реквизите структуры документа об уплате) указывается база для исчисления платежа, определяемая в соответствии с Таможенным кодексом Евразийского экономического союза и (или) законодательством государства-члена. При исчислении таможенных сборов в Республике Беларусь и в Российской Федерации колонка 3 не заполняется.
Если база для исчисления платежа выражена в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения – до целой величины.
Если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой;
в колонке 4 (в соответствующем реквизите структуры документа об уплате) указывается установленный размер ставки платежа;