Кедендік операцияларды электрондық түрде жасау кезінде көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарда кеден органдарының белгілерін қоймау туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 17 шілдедегі № 5 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – Одақ) мүше мемлекеттерде кедендік операцияларды электрондық түрде жасаудың талап етілуі туралы ақпаратты назарға ала отырып және оны кеңінен және тиімді қолдану мақсатында Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешті:
1. 2021 жылғы 1 наурыздан бастап кедендік операцияларды электрондық түрде жасаған кезде, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де қағаз жеткізгіштегі құжаттарында, кеден органдарының белгілері қосымша түрде, мынадай жағдайларды қоспағанда, қойылмайды деп белгіленсін:
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 92-бабының 9-тармағына сәйкес тауарлардың Одақтың кедендік аумағынан кетуіне кеден органының рұқсатын ресімдеуі;
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 341-бабы 5-тармағының екінші абзацына сәйкес кеден органының сәйкестендіру құралдарын өзгертуді, құртуды, жоюды немесе ауыстыруды ресімдеуі;
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдау маршрутын сақтауға байланысты кедендік операцияларды жасау;
кеден органында техникалық іркілістерден, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясының ажыратылуынан туындаған кеден органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің ақаулығына байланысты, сондай-ақ Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда, тұлғаның кедендік операцияларды электрондық түрде жасауын қамтамасыз ету мүмкіндігінің болмауы;
кеден органына тұлғаның көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарға қағаз жеткізгіште, оның ішінде осы Шешімнің 2-тармағын ескере отырып, кедендік реттеу саласындағы заңнамадан басқа, Одаққа мүше мемлекеттер заңнамасының өзге де салаларының ережелерін сақтау қажеттілігіне байланысты кеден органдарының белгілерін қою туралы уәжді өтінішінің түсуі.
2. Одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері 2020 жылғы 1 желтоқсанға дейін көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды кедендік операциялар электрондық түрде жасалған жағдайда, кеден органдарының белгілері бар қағаз жеткізгіште ұсыну қажеттілігін болдырмау үшін кедендік реттеу саласындағы заңнамадан бөлек, Одаққа мүше мемлекеттер заңнамасының өзге салаларының ережелерін сақтау мақсатында, Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізуді қамтамасыз етсін, және жұмыс нәтижелері туралы Еуразиялық экономикалық Комиссияны хабардар етсін.

О непроставлении отметок таможенных органов в транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документах при совершении таможенных операций в электронном виде
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 17 июля 2020 года № 5
Приняв к сведению информацию о востребованности совершения таможенных операций в электронном виде в государствах – членах Евразийского экономического союза (далее – Союз) и в целях его широкого и эффективного применения Евразийский межправительственный совет решил:
1. Установить, что с 1 марта 2021 г. при совершении таможенных операций в электронном виде дополнительно отметки таможенных органов в транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документах на бумажном носителе не проставляются, за исключением следующих случаев:
оформление разрешения таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории Союза в соответствии с пунктом 9 статьи 92 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза;
оформление изменения, удаления, уничтожения или замены средств идентификации таможенным органом в соответствии с абзацем вторым пункта 5 статьи 341 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза;
совершение таможенных операций, связанных с соблюдением маршрута перевозки товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита;
отсутствие у таможенного органа возможности обеспечить совершение лицом таможенных операций в электронном виде в связи с неисправностью используемых таможенными органами информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), отключением электроэнергии, а также в иных случаях, установленных законодательством государств – членов Союза;
поступление в таможенный орган мотивированного обращения лица о проставлении отметок таможенных органов в транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документах на бумажном носителе, в том числе в связи с необходимостью соблюдения положений иных отраслей законодательства государств – членов Союза, помимо законодательства в сфере таможенного регулирования, с учетом пункта 2 настоящего Решения.
2. Правительствам государств – членов Союза до 1 декабря 2020 г. обеспечить внесение изменений в законодательство государств – членов Союза для исключения необходимости в целях соблюдения положений иных отраслей законодательства государств – членов Союза, помимо законодательства в сфере таможенного регулирования, предоставлять транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы на бумажном носителе с отметками таможенных органов в случае, когда таможенные операции были совершены в электронном виде, и о результатах работы проинформировать Евразийскую экономическую комиссию.

3. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық үкіметаралық кеңеске осы Шешімнің 2-тармағын орындау бойынша атқарылған жұмыстардың нәтижелері туралы 2021 жылғы 1 ақпанға дейін баяндасын.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан

3. Евразийской экономической комиссии доложить о результатах проделанной работы по исполнению пункта 2 настоящего Решения Евразийскому межправительственному совету до 1 февраля 2021 г.
4. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации