Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі іс-шаралардың жоспары ("жол картасы") туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2021 жылғы 19 қарашадағы № 10 шешімі.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 12 шешімімен бекітілген бекітілген Еуразиялық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарының 5.6.1-тармағы мен Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 9 қазандағы № 16 және Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 4 тапсырмаларын іске асыру мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі іс-шаралардың жоспары ("жол картасы") бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері және Еуразиялық экономикалық комиссия осы Шешіммен бекітілген іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз етсін.
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2021 жылғы 19 қарашадағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі
ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ ("ЖОЛ КАРТАСЫ")
Іс-шараның атауы
Іске асырылу нысаны
Орындау мерзімі
Орындаушы
I. Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлардың электрондық саудасы саласындағы құқығын құрайтын
халықаралық шарттар мен актілердің жобаларын әзірлеу
1. Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) шеңберінде электрондық сауда мәселелері бойынша халықаралық шарттың жобасын, оның ішінде мынадай мәселелерді пысықтай отырып әзірлеу:
халықаралық шартты қолдану мақсаттары үшін ұғымдық аппарат;
электрондық саудаға қатысушылардың;
Одақтың электрондық сауда тауарларының бірыңғай нарығының жұмыс істеу шарттары;
кемсітпеушілік қағидаттары, тауарларды өткізу еркіндігі, ілеспе қызметтер көрсету еркіндігі;
электрондық саудаға қатысушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау қағидаттары, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау қағидаттары;
интернет-дүкендердің (интернет-алаңдардың) жосықсыз практикасын шектеу жөніндегі шаралар;
дауларды сотқа дейін реттеу механизмі;
Одақ шеңберінде электрондық сауданың физикалық және цифрлық инфрақұрылымының тұрақтылығын қамтамасыз ету шарттары, соның ішінде деректерді қорғауды, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
халықаралық шарт
2022 – 2023 жылдар
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия), Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер)

О плане мероприятий ("дорожной карте") по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках Евразийского экономического союза
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 19 ноября 2021 года № 10
В целях реализации пункта 5.6.1 Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 г. № 12, и поручений Евразийского межправительственного совета от 9 октября 2020 г. № 16 и от 30 апреля 2021 г. № 4 Евразийский межправительственный совет решил:
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках Евразийского экономического союза.
2. Правительствам государств - членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссии обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных планом мероприятий, утвержденным настоящим Решением.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики Армения От Республики Беларусь От Республики Казахстан От Кыргызской Республики От Российской Федерации
УТВЕРЖДЕН
Решением Евразийского
межправительственного совета
от 19 ноября 2021 г. № 10
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ("ДОРОЖНАЯ КАРТА")
по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках Евразийского экономического союза
Наименование мероприятия
Форма реализации
Срок исполнения
Исполнитель
I. Разработка проектов международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза, в области электронной торговли товарами
1. Разработка проекта международного договора по вопросам электронной торговли в рамках Евразийского экономического союза (далее - Союз), в том числе с проработкой следующих вопросов:
понятийный аппарат для целей применения международного договора;
участников электронной торговли;
условия функционирования единого рынка товаров электронной торговли Союза;
принципы недискриминации, свободы перемещения товаров, свободы оказания сопутствующих услуг;
принципы защиты прав и интересов участников электронной торговли, в том числе принципы защиты прав потребителей;
меры по ограничению недобросовестных практик интернет- магазинов (интернет-площадок);
механизм досудебного урегулирования споров;
условия обеспечения устойчивости физической и цифровой инфраструктуры электронной торговли в рамках Союза, в том числе обеспечения защиты данных, информационной безопасности
международный договор
2022 - 2023 годы
Евразийская экономическая комиссии (далее - Комиссия), государства - члены Союза (далее - государства-члены)

2. Мүше мемлекеттерде тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы пилоттық жобаны іске асыруды ескере отырып, тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы кедендік реттеуді жетілдіру, оның ішінде сыртқы электрондық сауда шеңберінде тауарлар экспортын оңайлату (мүше мемлекеттердің ұсыныстары келіп түскен кезде), сыртқы электрондық сауданы қоса алғанда, халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жіберуге жатпайтын электрондық сауда тауарларының тізбесін қалыптастыру:
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа (бұдан әрі – КК туралы шарт) тауарлардың сыртқы электрондық саудасын реттеу бөлігінде өзгерістер енгізу;
КК туралы шартқа енгізілген өзгерістерге сәйкес Комиссия актілерін қабылдау
КК туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама,
Комиссия актілері
(КК туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енгеннен кейін)
2022 – 2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
3. Сыртқы электрондық сауда шеңберінде тарифтік емес реттеу шараларын қолдану ерекшеліктерін айқындау
Комиссия актісі
(КК туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енгеннен кейін)
2022 – 2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
4. Мүше мемлекеттердегі тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде электрондық сауда тауарларының Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін растаудың уақытша тәртібін белгілеу бөлігінде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Сәйкестікті бағалаудың үлгілік схемалары туралы" 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 44 шешіміне өзгерістер енгізу
Комиссия актісі
2022 жылғы I тоқсан
Комиссия, мүше мемлекеттер
5. Тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы, оның ішінде мүше мемлекеттерде тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы пилоттық жобаны іске асыруды ескере отырып, техникалық реттеуді жетілдіру:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Одақ туралы шарт) өзгерістер енгізу;
Одақтың кедендік аумағында сәйкестікті міндетті бағалауға жататын өнімді Одақтың кедендік аумағына әкелу тәртібіне өзгерістер енгізу;
электрондық сауда тауарларының Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін растау тәртібін (хабарлама жасау тәртібі), оның ішінде электрондық сауда тауарларының қауіпсіздігі туралы өтініштерді ресімдеу нысандары мен қағидаларын айқындайтын бекіту туралы Комиссия актісін қабылдау
Одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама, Комиссия актілері (Одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енгеннен кейін)

2. Совершенствование таможенного регулирования в области внешней электронной торговли товарами с учетом реализации пилотного проекта в области внешней электронной торговли товарами в государствах-членах, в том числе упрощение экспорта товаров в рамках внешней электронной торговли (при поступлении предложений государств-членов), формирование перечня товаров электронной торговли, не подлежащих пересылке в международных почтовых отправлениях, включая:
внесение изменений в Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года (далее - Договор о ТК) в части регулирования внешней электронной торговли товарами;
принятие актов Комиссии в соответствии с изменениями, внесенными в Договор о ТК
протокол о внесении изменений в Договор о ТК, акты Комиссии (после вступления в силу протокола о внесении изменений в Договор о ТК)
2022 - 2023 годы
Комиссия,
государства-члены
3. Определение особенностей применения мер нетарифного регулирования в рамках внешней электронной торговли
акт Комиссии (после вступления в силу протокола о внесении изменений в Договор о ТК)
2022 - 2023 годы
Комиссия,
государства-члены
4. Внесение изменений в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 г. № 44 "О типовых схемах оценки соответствия" в части установления временного порядка подтверждения соответствия товаров электронной торговли требованиям технических регламентов Союза в рамках реализации пилотного проекта в области внешней электронной торговли товарами в государствах-членах
акт Комиссии
I квартал 2022 года
Комиссия,
государства-члены
5. Совершенствование технического регулирования в области внешней электронной торговли товарами, в том числе с учетом реализации пилотного проекта в области внешней электронной торговли товарами в государствах-членах, включая:
внесение изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор о Союзе);
внесение изменений в порядок ввоза на таможенную территорию Союза продукции, подлежащей обязательной оценке соответствия на таможенной территории Союза;
принятие акта Комиссии об утверждении порядка подтверждения соответствия товаров электронной торговли требованиям технических регламентов Союза (уведомительный порядок), в том числе определяющего формы и правила оформления заявлений о безопасности товаров электронной торговли
протокол о внесении изменений в Договор о Союзе, акты Комиссии (после вступления в силу протокола о внесении изменений в Договор о Союзе)

2022 – 2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
6. Межелі ел қағидаты бойынша тауарлардың өзара электрондық саудасы шеңберінде жанама салықтар алу бөлігінде Одақ құқығын жетілдіру, оның ішінде жеке тұлғаларға (жеке пайдалануға) арналған тауарлардың өзара электрондық саудасы шеңберінде экспорт пен импортты растау тәртібін әзірлеу
Одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама
2022 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
7. Комиссия мүше мемлекеттердегі тауарлардың сыртқы және өзара электрондық саудасының көлемі туралы статистикалық ақпаратты
алу мақсатында Комиссия актілеріне өзгерістер енгізу
Комиссия актілері
2023 – 2024 жылдар
Комиссия,
мүше мемлекеттер
II. Тауарлардың өзара электрондық саудасы шеңберінде тауарларды кедергісіз өткізуді қамтамасыз ету
8. Одақ шеңберінде электрондық саудасы шектелген немесе тыйым салынған тауарлардың тізбесін қалыптастыру
Комиссия актісі
(электрондық сауда туралы халықаралық шарт күшіне енгеннен кейін)
2024 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
9. Тауарлардың электрондық саудасында қолданылатын электрондық құжаттардың тізбесін айқындау және электрондық құжаттардың форматын, мәліметтер құрамын және оларды толтыру қағидаларын белгілеу
Комиссия актісі
(электрондық сауда туралы халықаралық шарт күшіне енгеннен кейін)
2024 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
III. Одақ шеңберінде сыртқы факторларға тәуелсіз және тауарлардың электрондық саудасының орнықты инфрақұрылымын қалыптастыру
10. Интернет-дүкендер (интернет-алаңдар) үшін тауардың "цифрлық бейінін" қалыптастырудың бірыңғай еуразиялық стандартын әзірлеу
Комиссия ұсынымы
(электрондық сауда туралы халықаралық шарт күшіне енгеннен кейін)
2023 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
IV. Тауарлардың электрондық саудасындағы жосықсыз іскерлік практикаларға бақылауды және қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету
11. Интернет-дүкендер (интернет-алаңдар) қызметінің базалық стандарттарын бірлесіп әзірлеу және тұтынушылар үшін кепілдік тетіктерін айқындау мақсатында Одақ шеңберінде интернет-дүкендердің (интернет-алаңдардың) ерікті бірлестіктерін құру және олардың жұмыс істеуі үшін қолайлы жағдайлар жасау
Одақ органының ұсынымы
(электрондық сауда туралы халықаралық шарт күшіне енгеннен кейін)
2023 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
V. Үшінші елдермен, интеграциялық бірлестіктермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл
12. Электрондық сауданың сауда аспектілері бойынша ДСҰ келіссөздеріне қатысуды үйлестіру
мүше мемлекеттердің өзара іс-қимылы жөніндегі жұмыс тобы мен ДСҰ мәселелері жөніндегі комиссия отырыстарының хаттамалары
2022 жыл
мүше мемлекеттер, Комиссия

2022 - 2023 годы
Комиссия,
государства-члены
6. Совершенствование права Союза в части взимания косвенных налогов в рамках взаимной электронной торговли товарами по принципу страны назначения, в том числе разработка порядка подтверждения экспорта и импорта в рамках взаимной электронной торговли товарами, предназначенными для физических лиц (для личного пользования)
акты Союза
2022 год
Комиссия,
государства-члены
7. Внесение изменений в акты Комиссии в целях получения Комиссией статистической информации об объемах внешней и взаимной электронной торговли товарами в государствах-членах
акты Комиссии
2023 - 2024 годы
Комиссия,
государства-члены
II. Обеспечение безбарьерного перемещения товаров в рамках взаимной электронной торговли товарами
8. Формирование перечня товаров, электронная торговля которыми в рамках Союза ограничена или запрещена
акт Комиссии
(после вступления в силу международного договора об электронной торговле)
2024 год
Комиссия, государства-члены
9. Определение перечня электронных документов, применяемых в электронной торговле товарами, и установление формата, состава сведений и правил заполнения электронных документов
акт Комиссии (после вступления в силу международного договора об электронной торговле)
2024 год
Комиссия,
государства-члены
III. Формирование независимой от внешних факторов и устойчивой инфраструктуры электронной торговли товарами в рамках Союза
10. Разработка единого евразийского стандарта формирования "цифрового профиля" товара для интернет-магазинов (интернет- площадок)
Рекомендация Комиссии
(после вступления в силу международного договора об электронной торговле)
2023 год
Комиссия, государства-члены
IV. Обеспечение контроля и противодействия недобросовестным деловым практикам в электронной торговле товарами
11. Создание благоприятных условий для учреждения и функционирования добровольных объединений интернет- магазинов (интернет-площадок) в рамках Союза в целях совместной разработки базовых стандартов деятельности интернет-магазинов (интернет-площадок) и определения гарантийных механизмов для потребителей
Рекомендация органа Союза
(после вступления в силу международного договора об электронной торговле)
2023 год
Комиссия,
государства-члены
V. Взаимодействие с третьими странами, интеграционными объединениями и международными организациями
12. Координация участия в переговорах ВТО по торговым аспектам электронной торговли
Протоколы заседаний Рабочей группы по взаимодействию государств-членов и Комиссии по вопросам ВТО
2022 год
Государства-члены,
Комиссия

13. Одақта, халықаралық ұйымдар мен интеграциялық бірлестіктерде қабылданған тауарлардың электрондық саудасын реттеу тәсілдерін ілгерілету
Халықаралық ұйымдар мен интеграциялық бірлестіктерге жүгіну
тұрақты негізде
Комиссия, мүше мемлекеттер
14. Одақта қабылданған тауарлардың электрондық саудасын Одақ және оған мүше мемлекеттер үшінші тараппен жасасатын халықаралық шарттарда реттеу тәсілдерін белгілеу
үшінші тараппен халықаралық шарт
тұрақты негізде
Комиссия, мүше мемлекеттер

13. Продвижение подходов к регулированию электронной торговли товарами, принятых в Союзе, в международных организациях и интеграционных объединениях
Обращения в международные организации и интеграционные объединения
на постоянной основе
Комиссия,
государства-члены
14. Установление подходов к регулированию электронной торговли товарами, принятых в Союзе, в международных договорах, заключаемых Союзом и его государствами-членами с третьей стороной
международный договор с третьей стороной
на постоянной основе
Комиссия,
государства-члены