"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 126 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.

О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 года № 126.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза";
Порядок присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза".

2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 22 тамыздағы
№ 126 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл ҚАҒИДАЛАРЫ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі (2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа №1 қосымша);
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;

2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 августа 2023 г. № 126
Правила
информационного взаимодействия
при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза"
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Таможенный кодекс Евразийского экономического союза (Приложение № 1 к Договору о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года);
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и Евразийской экономической комиссией";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасынан және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінен алынатын формальды түрдегі мәліметтерді қамтитын анықтамалықтар туралы" 2023 жылғы 15 тамыздағы № 113 шешімі.
ІІ. Қолданылу саласы
2. Осы Қағидалар "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипаттамаларын қоса алғанда, осы жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операциялардың орындалу тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
ІІІ. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – жалпы процеске белгілі бір қатысушыға белгілі бір іс-әрекеттерді орындауға құқықтар беру;
"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасы" (ЕАЭО СЭҚ ТН) – Дүниежүзілік кеден ұйымының тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлесімделген жүйесіне және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына негізделген сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасы;
"Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі" (ЕАЭО БКТ) – ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес жүйеленген Одақтың кедендік аумағына үшінші елдерден әкелінетін (әкелінген) тауарларға қолданылатын кедендік әкелу баждары ставкаларының жиынтығы;
"жалпы процесс ақпараттық объектісінің жай-күйі" – ақпараттық объектіні оның өмірлік циклінің белгілі бір кезеңінде сипаттайтын, жалпы процестің операцияларын орындау кезінде өзгеретін қасиет.

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 августа 2023 г. № 113 "О справочниках, содержащих в формализованном виде сведения из единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза" (ТН ВЭД ЕАЭС) – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности, основанная на Гармонизированной системе описания и кодирования товаров Всемирной таможенной организации и единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств;
"Единый таможенный тариф Евразийского экономического союза" (ЕТТ ЕАЭС) – свод ставок ввозных таможенных пошлин, применяемых к товарам, ввозимым (ввезенным) на таможенную территорию Союза из третьих стран, систематизированный в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при выполнении операций общего процесса.

Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процеске қатысушы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Жалпы процестің толық атауы: "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану".
6. Жалпы процестің кодтық белгіленімі: P.GC.01, 1.0.0-нұсқа
1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Жалпы процестің мақсаты ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ-тан өзекті ақпаратты, сондай-ақ тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты ресімделген түрде ұсыну болып табылады.
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ қалыптастыру мен жүргізуді Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық жүйесінің интеграцияланған жүйесі (бұдан әрі - интеграцияланған жүйе) Комиссиясының интеграциялық сегментінің кіші жүйелерінің құрамына енгізілген кедендік–тарифтік және тарифтік емес реттеудің кіші жүйесінің құралдарын пайдалана отырып қамтамасыз етеді.
ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ-тан өзекті ақпаратты, сондай-ақ тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты ресімделген түрде ұсыну осы Қағидалар шеңберінде регламенттелген жалпы процесс рәсімдерін іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
8. Жалпы процестің мақсатына жету үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
а) кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеудің кіші жүйесінің құралдарын пайдалана отырып, Комиссияның ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ету;
б) Комиссияның одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына (бұдан әрі – мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары) ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ-тан өзекті ақпаратты, сондай-ақ тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты ресімделген түрде ұсынуын қамтамасыз етуі;
в) мүдделі тұлғаларға ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ мәліметтерін тиімді іздеу мүмкіндігімен ұсынуды қамтамасыз ету;
г) интеграцияланған жүйе деректерінің жалпы моделін пайдалану негізінде құрылған электрондық құжаттар мен мәліметтердің бірыңғай құрылымдарын қолдануды қамтамасыз ету;
д) уәкілетті органдардың Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесін пайдалануын қамтамасыз ету.

Понятия "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.GC.01, версия 1.0.0.
1. Цель и задачи общего процесса
7. Целью общего процесса является представление в формализованном виде актуальной информации из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС, а также информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций.
Формирование и ведение ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС обеспечивается Евразийской экономической комиссией (далее - Комиссия) с использованием средств подсистемы таможенно-тарифного и нетарифного регулирования, включенной в состав подсистем интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).
Представление в формализованном виде актуальной информации из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС, а также информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций осуществляется в рамках реализации процедур общего процесса, регламентированных в рамках настоящих Правил.
8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) обеспечить формирование и ведение Комиссией ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС с использованием средств подсистемы таможенно-тарифного и нетарифного регулирования;
б) обеспечить представление Комиссией уполномоченным органам государств – членов Союза (далее – уполномоченные органы государств-членов) в формализованном виде актуальной информации из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС, а также информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций;
в) обеспечить представление заинтересованным лицам сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС с возможностью эффективного поиска;
г) обеспечить применение унифицированных структур электронных документов и сведений, построенных на основе использования общей модели данных интегрированной системы;
д) обеспечить использование уполномоченными органами единой системы нормативно-справочной информации Союза.

2. Жалпы процеске қатысушылар
9. Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
БЭК СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ, сондай-ақ тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты қалыптастыруды, жүргізуді және таратуды жүзеге асыратын Комиссияның құрылымдық бөлімшесі
P.GC.01.ACT.001
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ және ЕАЭО СЭҚ ТН түрлі редакцияларының кодтарының тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы ақпаратты пайдаланатын мүше мемлекеттің атқарушы билік органы
P.GC.01.ACT.002
мүдделі тұлға
өз қызметінде ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ мәліметтерін пайдаланатын сыртқы экономикалық қызметке қатысушы, заңды немесе жеке тұлға
3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс мынадай рәсімдердің жиынтығын білдіреді:
а) БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ өзгерістер енгізу туралы хабарлама;
б) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-тан өзгертілген мәліметтерді алу;
в) Одақтың ақпараттық порталы арқылы ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-тан мәліметтер алу.
11. ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу кезінде Комиссия өзгерістер енгізу туралы хабарлама қалыптастырады және оны мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жібереді. Бұл ретте "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімі орындалады.
ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-ның өзгеруі туралы мәліметтерді және (немесе) тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты ресімделген түрде алу қажет болған кезде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-тан мәліметьтердің өзгерістерін ұсынуға сұрау салу және (немесе) тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-ға енгізілген ақпаратты (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан мәліметтердің өзгерістерін ұсынуға сұрау салу) және (немесе) сұрау салуда күні көрсетілген немесе деректемелері сұрау салуда көрсетілуге тиіс Комиссия актілеріне сәйкес тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестегі туралы ақпаратты жібереді. Бұл ретте "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімі орындалады.
Жалпы процесті іске асыру шеңберінде ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ-дан алынған мәліметтердің өзгерістерін және тауарлық позициялар, субпозициялар және қосалқы субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты ресмилендірілген түрде беру Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесінің кезекті басылымына көшуге байланысты емес өзгерістерге қатысты жүзеге асырылады.
Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 126 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.
Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 126 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ жаңа редакциясынан алынған мәліметтерді және Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесінің кезекті басылымына көшуіне байланысты қалыптастырылған тауар позициялары, субпозициялар мен кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты ресімделген түрде ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 126 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібінде айқындалған техникалық талаптарға сәйкес жалпы процесті іске асыру шеңберінен тыс жүзеге асырылады.
ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-дан мәліметтерді ресімделген түрде ұсыну кезінде мүдделі тұлғаларға "Одақтың ақпараттық порталы арқылы ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан мәліметтер алу" рәсімі орындалады.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл интеграцияланған жүйені пайдалана отырып жүзеге асырылады. Мүдделі тұлғалар үшін ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ мәліметтеріне қол жеткізу Одақтың ақпараттық порталы арқылы жүзеге асырылады.

2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
структурное подразделение Комиссии, осуществляющее формирование, ведение и распространение ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС, а также информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций
P.GC.01.ACT.001
уполномоченный орган государства-члена
орган исполнительной власти государства-члена, использующий ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС и информацию о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций
P.GC.01.ACT.002
заинтересованное лицо
участник внешнеэкономической деятельности, юридическое или физическое лицо, использующие в своей деятельности сведения из ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС
3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур:
а) уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС;
б) получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов;
в) получение сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС через информационный портал Союза.
11. При внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС Комиссия формирует и направляет уведомление о внесении изменений уполномоченным органам государств-членов. При этом выполняется процедура "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001).
При необходимости получения в формализованном виде сведений об изменении ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС, и (или) информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций уполномоченные органы государств-членов направляют запрос на представление изменений сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС, и (или) информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций (далее – запрос на представление изменений сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС), внесенных в ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС, и (или) информацию о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций с указанной в запросе даты или в соотвествии с актом Комиссии, реквизиты которого должны быть указаны в запросе. При этом выполняется процедура "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002).
В рамках реализации общего процесса представление в формализованном виде изменений сведений из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС и информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций осуществляется в отношении изменений, не связанных с переходом на очередное издание Гармонизированной системы описания и кодирования товаров.
Представление указанных сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 126 (далее – Регламент информационного взаимодействия).
Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 126 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
Представление в формализованном виде сведений из новой редакции ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС и информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, сформированных в связи с переходом на очередное издание Гармонизированной системы описания и кодирования товаров, осуществляется вне рамок реализации общего процесса в соответствии с техническими требованиями, определенными в Порядке присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 126.
При представлении в формализованном виде сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС заинтересованным лицам выполняется процедура "Получение сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС через информационный портал Союза".
Информационное взаимодействие между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией осуществляется с использованием интегрированной системы. Доступ к сведениям из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС для заинтересованных лиц осуществляется через информационный портал Союза.

12. Жалпы процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
13. Операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, жалпы процестің рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде келтірілген.
14. Бөлімде жалпы процестің рәсімдері мен оларды орындау тәртібі арасындағы байланысты көрсететін жалпы схема келтірілген. Рәсімдердің жалпы схемасы UML графикалық белгісі (бірыңғай модельдеу тілі – Unified Modeling Language) қолданыла отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.
4. Жалпы процестің рәсімдері
15. Жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.GC.01.PRC.001
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама
рәсім мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-ға және (немесе) тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратқа өзгерістер енгізу туралы хабардар етуге арналған
P.GC.01.PRC.002
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақталатын ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған мәліметтерді және ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде Комиссияда сақталатын мәліметтердің сәйкестігі туралы ақпаратты синхрондауға арналған
P.GC.01.PRC.003
Одақтың ақпараттық порталы арқылы ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан мәліметтер алу
рәсім мүдделі тұлғаларға ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ-дан алынған мәліметтерді ұсынуға арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
16. Жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде олар туралы немесе олардан мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.GC.01.BEN.001
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ және тауарлық позициялар, субпозициялар және қосалқы субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының сәйкестігі туралы ақпарат
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
17. Мәліметтердің уақтылы және толық берілуін қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақ құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес, ал мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары

12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. В разделе приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Процедуры общего процесса
15. Перечень процедур общего процесса, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.GC.01.PRC.001
уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
процедура предназначена для уведомления уполномоченных органов государств-членов о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС, и (или) в информацию о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций
P.GC.01.PRC.002
получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов
процедура предназначена для синхронизации хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, и информации о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций со сведениями, хранящимися в Комиссии
P.GC.01.PRC.003
получение сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС через информационный портал Союза
процедура предназначена для представления заинтересованным лицам сведений из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС
V. Информационные объекты общего процесса
16. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.GC.01.BEN.001
ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, и информация о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций
VI. Ответственность участников общего процесса
17. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии, осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса

18. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Типі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.CLS.001
әлем елдерінің сыныптауышы
сыныптауыш
Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.002
валюталар сыныптауышы
сыныптауыш
Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.023
өлшем бірліктерінің сыныптауышы
сыныптауыш
кодтардың, шартты белгілердің және өлшем бірліктерінің атауларының тізбесін қамтиды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.CLS.035
Еуразиялық экономикалық одақ органдары актілері түрлерінің анықтамалығы
анықтамалық
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес оларға берілген өкілеттіктер шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақ органдары қабылдайтын актілер мен басқа да құжаттар түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды (Комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы №191 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.CLS.077
кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде қолданылатын қосымша сипаттамалар мен параметрлердің сыныптауышы
сыныптауыш
кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде пайдаланылатын қосымша сипаттамалар мен параметрлердің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылады)
VIII. Жалпы процестің рәсімдері
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімі
19. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімін орындау схемасы 2-суретте көрсетілген.
2-сурет. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімін орындау схемасы
20. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органын ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабардар ету мақсатында орындалады.
21. Бірінші болып "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны жіберу" (P.GC.01.OPR.001) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссия мүше мемлекеттің уәкілетті органына ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-ға және (немесе) тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратқа өзгерістер енгізу туралы хабарламаны (бұдан әрі - ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама) жібереді).

18. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.CLS.001
классификатор стран мира
классификатор
содержит перечень кодов и наименований стран мира в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378
P.CLS.002
классификатор валют
классификатор
содержит перечень кодов и наименований валют в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378
P.CLS.023
классификатор единиц измерения
классификатор
содержит перечень кодов, условных обозначений и наименований единиц измерения (применяется в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378)
P.CLS.035
справочник видов актов органов Евразийского экономического союза
справочник
содержит перечень кодов и наименований видов актов и других документов, принимаемых органами Евразийского экономического союза в рамках полномочий, предоставленных им в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 г. и международными договорами в рамках Евразийского экономического союза (применяется в соответствии с Решением Коллегии Комиссии от 6 декабря 2022 г. №191)
P.CLS.077
классификатор дополнительных характеристик
и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов
классификатор
содержит перечень кодов и наименований дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов (применяется в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378)
VIII. Процедуры общего процесса
Процедура "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001)
19. Схема выполнения процедуры "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001) представлена на рисунке 2.
Рис. 2. Схема выполнения процедуры "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001)
20. Процедура "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001) выполняется в целях уведомления уполномоченного органа государства-члена о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС.
21. Первой выполняется операция "Направление уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.001), по результатам выполнения которой Комиссия направляет уполномоченному органу государства-члена уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС, и (или) в информацию о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций (далее - уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС).

22. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алған кезде "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алу" (P.GC.01.ОPR.002) операциясы орындалады.
23. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алуы және өңдеуі болып табылады.

22. При получении уполномоченным органом государства-члена уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС выполняется операция "Получение уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.002).
23. Результатом выполнения процедуры "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001) является получение и обработка уполномоченным органом государства-члена уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС.

24. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.GC.01.OPR.001
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны жіберу
осы Қағидалардың 6-кестесінде келтірілген
P.GC.01.OPR.002
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алу
осы Қағидалардың 7-кестесінде келтірілген
6-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны жіберу" (P.GC.01.OPR.001) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.GC.01.OPR.001
2
Операцияның атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны жіберу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ жаңарту кезінде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ жаңартылғаны туралы хабарламамен хабар жібереді
7
Нәтижелері
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына жіберілді
7-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алу" (P.GC.01.OPR.002) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.GC.01.OPR.002
2
Операцияның атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алу кезінде орындалады ("ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны жіберу" (P.GC.01.OPR.001) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған хабарламаны өңдейді
7
Нәтижелері
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама алынды және өңделді
"Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімі

24. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001), приведен в таблице 5.
Таблица 5
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.GC.01.OPR.001
направление уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
приведено в таблице 6 настоящих Правил
P.GC.01.OPR.002
получение уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
приведено в таблице 7 настоящих Правил
Таблица 6
Описание операции "Направление уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.GC.01.OPR.001
2
Наименование операции
направление уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при обновлении ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель направляет уполномоченным органам государств-членов в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия сообщение с уведомлением об обновлении ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
7
Результаты
уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС направлено уполномоченным органам государств-членов
Таблица 7
Описание операции "Получение уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.GC.01.OPR.002
2
Наименование операции
получение уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (операция "Направление уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет обработку полученного уведомления в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
получено и обработано уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
Процедура "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002)

25. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы 3-суретте көрсетілген.
3-сурет. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы
26. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы ЕАЭО СЭҚ ТН және (немесе) ЕАЭО БКТ-дан мәліметтерді және (немесе) ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының қосылған немесе өзгертілген тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы ақпаратты (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер) алу мақсатында орындалады). "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімі "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімін орындау нәтижелері бойынша автоматты режимде орындалады.
27. Бірінші болып "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.GC.01.OPR.003) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
28. Комиссия ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.GC.01.OPR.004) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберіледі.
29. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алған кезде "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.GC.01.OPR.005) операциясы орындалады.
30. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімін орындау нәтижесі мүше мемлекеттің уәкілетті органының ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алуы және өңдеуі болып табылады.

25. Схема выполнения процедуры "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002) представлена на рисунке 3.
Рис. 3. Схема выполнения процедуры "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002)
26. Процедура "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002) выполняется в целях получения уполномоченным органом государства-члена сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и (или) ЕТТ ЕАЭС, и (или) информации о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, которые были добавлены или изменены (далее – измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС). Процедура "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002) выполняется в автоматическом режиме по результатам выполнения процедуры "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001).
27. Первой выполняется операция "Запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.003), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС.
28. При получении Комиссией запроса на представлениие измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС выполняется операция "Обработка и представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.004), по результатам выполнения которой формируются и представлются в уполномоченный орган государства-члена измененые сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
29. При получении уполномоченным ораном государства-члена измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.005).
30. Результатом выполнения процедуры "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002) является получение и обработка уполномоченным органом государства-члена измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.

31. "Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 8-кестеде келтірілген.
8-кесте
"Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

31. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002), приведен в таблице 8.
Таблица 8
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов" (P.GC.01.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.GC.01.OPR.003
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді сұрату
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
P.GC.01.OPR.004
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
P.GC.01.OPR.005
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 11-кестесінде келтірілген
9-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді сұрату" (P.GC.01.OPR.003) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.GC.01.OPR.003
2
Операцияның атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді сұрату
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді алу қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және оны Комиссияға жібереді. Белгілі бір уақыттан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу қажет болған жағдайда, ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуда күн мен уақыт көрсетіледі, олардан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН және БКТ ЕАЭО-дан өзгертілген мәліметтер ұсынылуы тиіс. Комиссия актісіне сәйкес өзгертілген мәліметтерді ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алу қажет болған жағдайда, ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуда Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Комиссия актісінің деректемелері көрсетіледі. Бұл ретте Комиссия актісіне сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастыру "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.PRC.001) рәсімін орындау шеңберінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы алған ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламада көрсетілген мәліметтер негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
7
Нәтижелері
БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
10-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.GC.01.OPR.004) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.GC.01.OPR.004
2
Операцияның атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары

P.GC.01.OPR.003
запрос измененных сведений
из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.GC.01.OPR.004
обработка и представление измененных сведений
из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
приведено в таблице 10 настоящих Правил
P.GC.01.OPR.005
прием и обработка измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС
приведено в таблице 11 настоящих Правил
Таблица 9
Описание операции "Запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.GC.01.OPR.003
2
Наименование операции
запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При необходимости получения измененных с определенного момента времени сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, в запросе на представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС указывается дата и время, начиная с которых должны быть представлены измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС.
При необходимости получения измененных в соответствии с актом Комиссии сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, в запросе на представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС указываются реквизиты акта Комиссии в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
При этом формирование запроса на представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС в соответствии с актом Комиссии может осуществляться на основе сведений, указанных в уведомлении о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, полученном уполномоченным органом государства-члена в рамках выполнения процедуры "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.PRC.001).
7
Результаты
запрос на представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС направлен в Комиссию
Таблица 10
Описание операции "Обработка и представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.GC.01.OPR.004
2
Наименование операции
обработка и представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения

орындаушы БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді сұрату" (P.GC.01.OPR.003) операциясы)
5
Шектеулер
авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сұратады;
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды өңдеуді орындайды, ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны қалыптастырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелері
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
11-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.GC.01.OPR.005) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.GC.01.OPR.005
2
Операцияның атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары

выполняется при получении исполнителем запроса на представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (операция "Запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.003))
5
Ограничения
требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов;
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет обработку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия, формирует и направляет в уполномоченный орган государства-члена измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
7
Результаты
сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС или уведомление об их отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, направлены в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 11
Описание операции "Прием и обработка измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.GC.01.OPR.005
2
Наименование операции
прием и обработка измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения

орындаушы БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді қамтитын хабарламаны немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну" (P.GC.01.OPR.004) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің немесе мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаның форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес БЭЖ СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
БЭК СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама өңделді
IX. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі
32. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде айрықша жағдайлар орын алуы мүмкін, бұл ретте деректерді өңдеу әдеттегі режимде жүргізілмейді. Бұл техникалық іркілістер, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылаудағы қателер туындаған кезде және өзге де жағдайларда орын алуы мүмкін.
33. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателері туындаған жағдайда мүше мемлекеттің уәкілетті органы соған қатысты қате туралы хабарлама алынған хабарды Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттардың талаптарына сәйкес еместігі анықталған жағдайда, уәкілетті орган анықталған қателерді белгіленген тәртіппен жою үшін қажетті шараларды қабылдайды.
34. Штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында мүше мемлекеттер осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне жататын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары туралы Комиссияны хабардар етеді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар туралы мәліметтерді ұсынады. Комиссия мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына техникалық қолдауды қамтамасыз етуге және жалпы процесті іске асыру кезінде анықтамалықтардың мәліметтерін өзектендіруге жауапты адамдар туралы мәліметтерді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 22 тамыздағы
№ 126 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
І. Жалпы ережелер

выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Обработка и представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.OPR.004))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений или уведомления об отсутствии сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях
32. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
33. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля уполномоченный орган государства-члена осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов уполномоченный орган государства-члена принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки установленном порядке.
34. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют Комиссию об уполномоченных органах государств-членов, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса. Комиссия представляет уполномоченным органам государств-членов сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки и актуализацию сведений справочников при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 августа 2023 г. № 126
Регламент
информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза"
I. Общие положения

1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі (2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа №1 қосымша);
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасынан және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінен алынатын формальды түрдегі мәліметтерді қамтитын анықтамалықтар туралы" 2023 жылғы 15 тамыздағы № 113 шешімі.
ІІ. Қолданылу саласы
2. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылардың "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) транзакцияларын орындаудың тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ оларды орындау кезіндегі өз рөлін біркелкі түсінуін қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.

1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Таможенный кодекс Евразийского экономического союза (Приложение №1 к Договору о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года);
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 августа 2023 г. № 113 "О справочниках, содержащих в формализованном виде сведения из единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного понимания участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза" (далее – общий процесс), а также своей роли при их выполнении.

3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындаудың тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операциялардың орындалу тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
ІІІ. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"аутентификация" – қол жеткізу субъектісіне өзі ұсынған сәйкестендіргіштің тиесілігін тексеру, түпнұсқалығын растау;
"ЕАЭО БКТ" – Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі;
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесі" – белгілі бір контексте бөлінбейтін болып саналатын электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректер бірлігі;
"ЕАЭО СЭҚ ТН" – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасы.
Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашылық операция", "қабылдайтын операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 126 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Үйлестіруші
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған мәліметтерді ұсынуды жүзеге асырады
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
Мәліметтердің иесі
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан мәліметтер алуға сұрау салуларды қалыптастыруды жүзеге асырады

3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"аутентификация" – проверка принадлежности субъекту доступа предъявленного им идентификатора, подтверждение подлинности;
"ЕТТ ЕАЭС" – Единый таможенный тариф Евразийского экономического союза;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"ТН ВЭД ЕАЭС" – единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 126 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном
взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Координатор
осуществляет представление уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, а также сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)
Потребитель сведений
осуществляет формирование запросов на получение сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС

Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.GC.01.ACT.001)
2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия Комиссия (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары, Комиссия) арасында жалпы процесс рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
а) ЕАЭО СЭҚ ТН және БЭК БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлау кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл;
б) ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылар арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйін үндестіру мақсатында хабарламалар алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакциялары арасындағы өзара байланыс айқындалған.
10. Жалпы процесс транзакцияларын орындау кезінде бастамашы өзі жүзеге асыратын операциялар шеңберінде (бастамашылық операция) респондентке сұрату хабарламасын жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция шеңберінде (қабылдайтын операция) жалпы процесс транзакциясының шаблонына қарай жауап хабарлама жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 126 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

уполномоченный орган государства – члена Союза (P.GC.01.ACT.001)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между уполномоченными органами государств – членов Союза и Евразийской экономической комиссией (далее соответственно – уполномоченные органы государств-членов, Комиссия) в соответствии с процедурами общего процесса:
а) информационное взаимодействие при уведомлении о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС;
б) информационное взаимодействие при запросе измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС.
Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 126 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Жалпы процесс транзакциялары осы Регламентте айқындалғандай, жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлау кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлау кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте көрсетілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілерінің операциялары, аралық және нәтижелік күйлері мен жалпы процестің транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
2-сурет. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлау кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
ЕАЭО СЭҚ ТН және БЭК БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлау кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің қорытынды жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама (P.GC.01.PRC.001)
1.1
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама жіберу (P.GC.01.OPR.001)

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса
1. Информационное взаимодействие при уведомлении о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при уведомлении о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при уведомлении о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при уведомлении о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.PRC.001)
1.1
Направление уведомления о внесении изменений
в ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.OPR.001)
получение уведомления о внесении изменений
в ТН ВЭД ЕАЭС

ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алу (P.GC.01.OPR.002)
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ (P.GC.01.BEN.001): хабарлама жіберілді
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама (P.GC.01.TRN.001)
2. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте көрсетілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілерінің операциялары, аралық және қорытынды күйлері мен жалпы процестің транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
3-сурет. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің қорытынды жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.OPR.002)
ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.BEN.001): уведомление направлено
уведомление
о внесении изменений
в ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.TRN.001)
2. Информационное взаимодействие при запросе измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при запросе измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при запросе измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при запросе измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салулары бойынша ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу (P.GC.01.PRC.002)
1.1
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату (P.GC.01.OPR.003).
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.GC.01.OPR.005)
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ (P.GC.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер сұралды
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді өңдеу және ұсыну (P.GC.01.OPR.004)
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ (P.GC.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер жоқ.
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ (P.GC.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер ұсынылды
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу (P.GC.01.TRN.002)
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарламаларының тізбесі 4-кестеде келтірілген. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасындағы тиісті құрылымға сілтеме 4-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
4-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.GC.01.MSG.001
өзгерістер енгізу туралы хабарлама
анықтамалық деректерді өзектендіру жағдайы (R.008)
P.GC.01.MSG.002
өзгертілген мәліметтерді сұрату
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату (R.CT.GC.01.002)
P.GC.01.MSG.003
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер
об ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан алынған мәліметтерді (ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан алынған мәліметтерді) (R.CT.GC.01.001), ЕАЭО СЭҚ ТН-ға есакертулер анықтамалығындағы мәліметтерді (R.CT.GC.01.003), ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертулер анықтамалығындағы мәліметтерді (R.CT.GC.01.004), оған енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып қалыптастырылатын тауар позициялары, субпозициялары мен кіші субпозициялары деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының сәйкестігі туралы ескертпелер анықтамалығынан мәліметтерді ресмиленген түрде қамтитын электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы (R. 010)
P.GC.01.MSG.004
мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы

Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС по запросам уполномоченных органов государств-членов (P.GC.01.PRC.002)
1.1
Запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.OPR.003).
Прием и обработка измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.OPR.005)
ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.BEN.001): измененные сведения запрошены
обработка и представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.OPR.004)
ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.BEN.001): измененные сведения отсутствуют.
ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.BEN.001): измененные сведения представлены
получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.TRN.002)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 4. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.GC.01.MSG.001
уведомление о внесении изменений
состояние актуализации справочных данных (R.008)
P.GC.01.MSG.002
запрос измененных сведений
запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС
и ЕТТ ЕАЭС (R.CT.GC.01.002)
P.GC.01.MSG.003
измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
обобщенная структура электронного документа (сведений) (R.010), содержащая в формализованном виде сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС (R.CT.GC.01.001), сведения из справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС (R.CT.GC.01.003), сведения из справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС (R.CT.GC.01.004), сведения из справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений (R.CT.GC.01.005)
P.GC.01.MSG.004
уведомление об отсутствии сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
VII. Описание транзакций общего процесса

1. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы
15. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының респондентке тиісті мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының схемасы 4-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 5-кестеде келтірілген.

1. Транзакция общего процесса "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.001)
15. Транзакция общего процесса "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.001) выполняется для представления инициатором респонденту соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

4-сурет. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.TRN.001) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.GC.01.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарлама
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
хабарлау
4
Бастама рөл
бастамашы
5
Бастама операция
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны жіберу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдаушы операция
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу туралы хабарламаны алу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ (P.GC.01.BEN.001): хабарлама жіберілді
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері
алуды растауға арналған уақыт
20 мин
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
жауапты күту уақыты
авторландыру белгісі
иә
қайталаулар саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламасы:
бастама хабарлама
өзгерістер енгізу туралы хабарлама (P.GC.01.MSG.001)
жауап беру хабарламасы
жоқ
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру

Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.001)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.GC.01.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
уведомление о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
3
Шаблон транзакции общего процесса
оповещение
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
направление уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
получение уведомления о внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.BEN.001): уведомление направлено
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
20 мин
время подтверждения принятия в обработку
время ожидания ответа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
уведомление о внесении изменений (P.GC.01.MSG.001)
ответное сообщение
нет
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП

2. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы
16. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы респондент бастамашыға тиісті мәліметтерді ұсыну үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының схемасы 5-суретте көрсетілген. Жалпы процестің транзакция параметрлері 6-кестеде келтірілген.

2. Транзакция общего процесса "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.002) выполняется для представления респондентом инициатору соответствующих сведений. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.

5-сурет. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.TRN.002) жалпы процесі транзакциясын орындау схемасы
6-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.GC.01.TRN.002) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.GC.01.TRN.002
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау/жауап
4
Бастама рөл
бастамашы
5
Бастама операция
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдаушы операция
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ (P.GC.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер жоқ
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ (P.GC.01.BEN.001): өзгертілген мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері
алуды растауға арналған уақыт
5 мин
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
10 мин
жауапты күту уақыты
20 мин
авторландыру белгісі
иә
қайталаулар саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламасы:
бастама хабарлама
өзгертілген мәліметтерді сұрату (P.GC.01.MSG.002)
жауап беру хабарламасы
ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер (P.GC.01.MSG.003)
мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама (P.GC.01.MSG.004)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері
ЭЦҚ белгісі
жоқ (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ-ны қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімімен көзделген жағдайларды қоспағанда) – P.GC.01.MSG.003 үшін
жоқ – P.GC.01.MSG.004 үшін
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
жоқ
VIII. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі
17. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде штаттан тыс жағдайлардың орын алуы ықтимал, ол кезде деректерді өңдеуді әдеттегі режимде жүргізу мүмкін болмайды. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркіліс кезінде, күту уақыты өткен кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайлардың туындау себептері туралы түсіндірмелер және оны шешу жөнінде ұсынымдар алуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің қолдау қызметіне тиісті сұратуды жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайларды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 7-кестеде келтірілген.
18. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы қате туралы хабарлама соған байланысты алынған хабарды Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің ІХ бөлімінде көрсетілген электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздік анықталмаған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарды Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің қолдау қызметіне жібереді.
7-кесте
Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі әрекеттердің сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.001
жалпы процестің біржақты транзакциясының бастамашысы келісілген уақыт пен қайталану саны аяқталғаннан кейін хабарламаны өңдеуге қабылдау туралы хабарлама алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық іркілістер немесе бағдарламалық қамтымның жүйелік қатесі
хабарлама жіберілген ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрату жіберу қажет
P.EXC.002
жалпы процестің екі жақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталау саны аяқталғаннан кейін жауап-хабар алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық іркілістер немесе бағдарламалық қамтымның жүйелік қатесі
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрату жіберу қажет
P.EXC.003
жалпы процестің бір жақты транзакциясының респонденті бастамашыға өңдеуге қабылдау туралы хабарлама жібергеннен кейін хабарламаны-сұрауды немесе хабарламаны-хабарды өңдей алмады
қабылдаушы тараптағы бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелік қатесі
хабарламаны қалыптастырған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне жалпы процестің транзакциясын қайта бастау үшін штаттық режимде өңдеуге болмайтын жалпы процесс транзакциясының сәйкестендіргішін қамтитын сұрау жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарламаны алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үндестіруі немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңартуы қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қабылдайтын қатысушының қолдау қызметіне сұратуды жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.002)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.TRN.002)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.GC.01.TRN.002
2
Наименование транзакции общего процесса
получение измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.BEN.001): измененные сведения отсутствуют
ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.BEN.001): измененные сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
5 мин
время подтверждения принятия в обработку
10 мин
время ожидания ответа
20 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос измененных сведений (P.GC.01.MSG.002)
ответное сообщение
измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС (P.GC.01.MSG.003)
уведомление об отсутствии сведений (P.GC.01.MSG.004)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, когда применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии) – для P.GC.01.MSG.003
нет – для P.GC.01.MSG.004
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
17. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены таблице 7.
18. Уполномоченный орган государства-члена проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган государства-члена принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган государства-члена направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
Таблица 7
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.001
инициатор односторонней транзакции общего процесса не получил уведомление о принятии в обработку сообщения-уведомления после истечения согласованного времени и количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в который было отправлено сообщение
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.003
респондент односторонней транзакции общего процесса не смог обработать сообщение-запрос или сообщение-уведомление после того, как отправил инициатору уведомление о принятии в обработку
системная ошибка программного обеспечения на стороне принимающего участника
необходимо направить в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение, запрос, содержащий идентификатор транзакции общего процесса, которая не может быть обработана в штатном режиме, для повторного инициирования транзакции общего процесса
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

19. "Өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.MSG.001) хабарында берілетін "Анықтамалық деректерді өзектендіру жағдайы" (R.008) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 8-кестеде келтірілген.
8-кесте
"Өзгерістер енгізу туралы хабарлама" (P.GC.01.MSG.001) хабарында берілетін "Анықтамалық деректерді өзектендіру жағдайы" (R.008) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талап тұжырымдамасы
1
электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымында "Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) деректемесі толтырылуға тиіс
2
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) күрделі деректемесін толтыру кезінде оның құрамында мынадай деректемелер толтырылуға тиіс:
"Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode);
"Актінің атауы" (csdo:EAEUDocName);
"Актінің нөмірі" (csdo:EAEUDocId);
"Актінің жасалған күні" (csdo:EAEUDocCreationDate);
"Актіні қабылдаған Одақ органының атауы" (csdo:EAEUDocIssuerName)
3
"Анықтамалықты (сыныптауышты) өзгерту түрінің коды" (csdo:CodeListChangeKindCode) деректемесі толтырылмайды
4
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode) деректемесі Еуразиялық эконмикалық одақтың органдары актілері түрлерінің анықтамалығына сәйкес толтырылады
5
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесі Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізілімінде мынадай анықтамалықтар сәйкестендіргіштерінің мәніне (мәндеріне) сәйкес келетін мәнді (мәнді) қамтуға тиіс:
- ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығы және ЕАЭО ҰБТ кедендік әкелу баждарының ставкалары;
- ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығы;
- ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертулер анықтамалығы;
- ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының оған енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып қалыптастырылатын тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы мәліметтер анықтамалығы;
"1XXX" форматында, мұнда "XXX" – Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалықтың 3 таңбалы цифрлық коды
20. "Өзгертілген мәліметтерді сұрату" (P.GC.01.MSG.002) хабарында берілетін "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату" (R.CT.GC.01.002) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
"Өзгертілген мәліметтерді сұрату" (P.GC.01.MSG.002) хабарында берілетін "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату" (R.CT.GC.01.002) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талап тұжырымдамасы
1
электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымында мынадай деректемелердің бірі толтырылуы тиіс:
"Кезең" (ccdo:PeriodDetails)
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails)
2
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) деректемесі толтырылған жағдайда оның құрамында мынадай деректемелер толтырылуы тиіс:
"Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode);
"Актінің атауы" (csdo:EAEUDocName);
"Актінің нөмірі" (csdo:EAEUDocId);
"Актінің жасалған күні" (csdo:EAEUDocCreationDate);
"Актіні қабылдаған Одақ органының атауы" (csdo:EAEUDocIssuerName)
3
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode) деректемесі Еуразиялық эконмикалық одақтың органдары актілері түрлерінің анықтамалығына сәйкес толтырылады
4
"Кезең" (ccdo:PeriodDetails) деректемесі толтырылған кезде оның құрамында YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес "Бастапқы күн және уақыт" (csdo:StartDateTime) деректемесі толтырылуға тиіс, мұнда мұндағы ссс-миллисекундтың мәнін білдіретін таңбалар, Z-Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты бейнелеу форматын білдіретін тұрақты таңба
5
"Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) деректемесі толтырылған жағдайда, "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесі Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізілімінде мынадай анықтамалықтар сәйкестендіргіштерінің мәніне (мәндеріне) сәйкес келетін мәнді (мәнді) қамтуға тиіс:
- ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығы және ЕАЭО ҰБТ кедендік әкелу баждарының ставкалары;
- ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығы;
- ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертулер анықтамалығы;
- ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының оған енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып қалыптастырылатын тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы мәліметтер анықтамалығы;
"1XXX" форматында, мұнда "XXX" – Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалықтың 3 таңбалы цифрлық коды
6
"Кезең" (ccdo:PeriodDetails) деректемесі толтырылған жағдайда, "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (csdo:ReferenceDataId) деректемесі Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі мынадай анықтамалықтардың біреуінің сәйкестендіргіштерінің мәніне сәйкес келетін бір мәнді қамтуға тиіс:
- ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығы және ЕАЭО ҰБТ кедендік әкелу баждарының ставкалары;
- ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығы;
- ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертулер анықтамалығы;
- ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының оған енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып қалыптастырылатын тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы мәліметтер анықтамалығы;
"1XXX" форматында, мұнда "XXX" – Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалықтың 3 таңбалы цифрлық коды

19. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации справочных данных" (R.008), передаваемых в сообщении "Уведомление о внесении изменений" (P.GC.01.MSG.001), приведены в таблице 8.
Таблица 8
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Уведомление о внесении изменений" (R.008), передаваемых в сообщении "Состояние актуализации справочных данных" (P.GC.01.MSG.001)
Код требования
Формулировка требования
в структуре электронного документа (сведений) должен быть заполнен реквизит "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails)
при заполнении сложного реквизита "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails) в его составе должны быть заполнены следующие реквизиты:
"Код вида акта" (csdo:EAEUDocKindCode);
"Наименование акта" (csdo:EAEUDocName);
"Номер акта" (csdo:EAEUDocId);
"Дата акта" (csdo:EAEUDocCreationDate);
"Наименование органа Союза, принявшего акт" (csdo:EAEUDocIssuerName)
реквизит "Код вида изменения справочника (классификатора)" (csdo:CodeListChangeKindCode) не заполняется
реквизит "Код вида акта" (csdo:EAEUDocKindCode) в составе сложного реквизита "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails) заполняется в соотвествии со справочником видов актов органов Евразийского экономического союза
реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo:ReferenceDataId) должен содержать значение (значения), соответствующее (соотвествующие) значению (значениям) идентификаторов следующих справочников в реестре нормативно-справочной информации Союза:
- справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС;
- справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС;
- справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС;
- справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений;
в формате "1XXX", где "XXX" – 3-значный цифровой код справочника
в реестре нормативно-справочной информации Союза
20. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос измененных сведений" (P.GC.01.MSG.002), приведены в таблице 9.
Таблица 9
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.002), передаваемых в сообщении "Запрос измененных сведений" (P.GC.01.MSG.002)
Код требования
Формулировка требования
в структуре электронного документа (сведений) должен быть заполнен один из следующих реквизитов:
"Период" (ccdo:PeriodDetails)
"Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails)
при заполнении реквизита "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails) в его составе должны быть заполнены следующие реквизиты:
"Код вида акта" (csdo:EAEUDocKindCode);
"Наименование акта" (csdo:EAEUDocName);
"Номер акта" (csdo:EAEUDocId);
"Дата акта" (csdo:EAEUDocCreationDate);
"Наименование органа Союза, принявшего акт" (csdo:EAEUDocIssuerName)
реквизит "Код вида акта" (csdo:EAEUDocKindCode) в составе сложного реквизита "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails) заполняется в соотвествии со справочником видов актов органов Евразийского экономического союза
при заполнении реквизита "Период" (ccdo:PeriodDetails) в его составе должен быть заполнен реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) в соответствии с шаблоном YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд, Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
в случае заполнения реквизита "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails), реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo:ReferenceDataId) должен содержать значение (значения), соответствующее (соотвествующие) значению (значениям) идентификаторов следующих справочников в реестре нормативно-справочной информации Союза:
- справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС;
- справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС;
- справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС;
- справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений;
в формате "1XXX", где "XXX" – 3-значный цифровой код справочника
в реестре нормативно-справочной информации Союза
в случае заполнения реквизита "Период" (ccdo:PeriodDetails) реквизит "Идентификатор справочника (классификатора)" (csdo:ReferenceDataId) должен содержать одно значение, соответствующее значению идентификаторов одного из следующих справочников в реестре нормативно-справочной информации Союза:
- справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС;
- справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС;
- справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС;
- справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений;
в формате "1XXX", где "XXX" – 3-значный цифровой код справочника
в реестре нормативно-справочной информации Союза

21. "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер" (P.GC.01.MSG.003) хабарында берілетін "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы" (R.010) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 10-кестеде келтірілген.
10-кесте
"ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер" (P.GC.01.MSG.003) хабарында берілетін "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы" (R.010) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талап тұжырымдамасы
1
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы" (R.010) электрондық құжаты (мәліметтері) мынадай тізбедегі электрондық құжаттардың деректемелерін қамтуы мүмкін:

21. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010), передаваемых в сообщении "Измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.MSG.003), приведены
в таблице 10.
Таблица 10
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010), передаваемых в сообщении "Измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.MSG.003)
Код требования
Формулировка требования
электронный документ (сведения) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010) может включать в себя реквизиты электронных документов из следующего перечня:

- "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001);
- "ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.003);
- "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.004);
- "ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының қалыптастырылатын тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы мәліметтер анықтамалығынан мәліметтер оған енгізілген өзгерістерді ескере отырып" (R. CT.GC.01.005).
2
егер "Өзгертілген мәліметтерді сұрату" (P.GC.01.MSG.002) хабары құрамындағы транзакцияның бір данасы шеңберінде "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтерді сұрату" электрондық құжаты "Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) деректемесі толтырыла отырып жіберілген жағдайда (бұдан әрі – сұрау салу) "ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-дан өзгертілген мәліметтер" (P.GC.01.MSG.003) жауап хабарының "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымына" (R.010) енгізілетін электрондық құжаттардың құрамы осы кестенің 1-тармағында санамаланған анықтамалықтарда деректемелері сұрау салуда көрсетілген актіге сәйкес оларға енгізілген нақты өзгерістердің болуы негізге алына отырып айқындалады
3
"ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан алынған мәліметтер" (R. ct.GC.01.001), "ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R. ct.GC.01.003), "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R. ct.GC.01.004), "ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының оған енгізілетін өзгерістерді ескере отырып қалыптастырылатын тауарлық позициялар, субпозициялар және қосалқы субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы мәліметтер анықтамалығынан мәліметтер" (R. ct.GC.01.005) электрондық құжаттарының құрылымдарында "Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) күрделі деректемелерін толтыру кезінде олардың құрамында мынадай деректемелер толтырылуға тиіс:
"Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode);
"Актінің атауы" (csdo:EAEUDocName);
"Актінің нөмірі" (csdo:EAEUDocId);
"Актінің жасалған күні" (csdo:EAEUDocCreationDate);
"Актіні қабылдаған Одақ органының атауы" (csdo:EAEUDocIssuerName)
4
"ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан алынған мәліметтер" (R. ct.GC.01.001), "ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R. ct.GC.01.003), "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R. ct.GC.01.004), "ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының оған енгізілетін өзгерістерді ескере отырып қалыптастырылатын тауарлық позициялар, субпозициялар және қосалқы субпозициялар деңгейінде сәйкестігі туралы мәліметтер анықтамалығынан мәліметтер" (R. ct.GC.01.005) электрондық құжаттарының құрылымдарында "Акт туралы мәліметтер" (ccdo:EAEUDocDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Акт түрінің коды" (csdo:EAEUDocKindCode) деректемесі Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілер түрлерінің анықтамалығына сәйкес толтырылады
5
"ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімінің мәліметтері" (ctcdo:TNVEDSectionDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімінің коды" (ctsdo:TNVEDSectionCode), "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімінің атауы" (ctsdo:TNVEDSectionName), "ЕАЭО СЭҚ ТН объектісі" (ctcdo:TNVEDPositionDetails) деректемелерінің толтырылуы міндетті
6
"ЕАЭО СЭҚ ТН объектісі" (ctcdo:TNVEDPositionDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының атауы" (ctsdo:TNVEDPositionName), "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының толық атауы" (ctsdo:TNVEDPositionFullNameBinaryText) ) деректемелерінің толтырылуы міндетті
7
"ЕАЭО СЭҚ ТН объектісі" (ctcdo:TNVEDPositionDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды" (csdo:CommodityCode) немесе "ЕАЭО СЭҚ ТН кіші тобының коды" (ctsdo:SubgroupCommodityCode) және "Белгілеу" (csdo:DesignationName) деректемелерінің жиынтығы немесе "Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды" (csdo:CommodityCode), "ЕАЭО СЭҚ ТН кіші тобының коды" (ctsdo:SubgroupCommodityCode) және "Белгілеу" (csdo:DesignationName) деректемелерінің жиынтығы толтырылуы міндетті
8
"ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының атауы" (ctsdo:TNVEDPositionName) деректемесінің құрамындағы "Позиция деңгейінің реттік нөмірі" (nestingLevelOrdinal атрибуты) атрибутының мәні "ЕАЭО СЭҚ ТН объектісі" (ctcdo:TNVEDPosition​Details) күрделі деректемесінің бір данасы шеңберінде бірегей болуға тиіс
9
"ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының атауы" (ctsdo:TNVEDPositionName) деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "Кодсыз позиция белгісі" (nonCodedIndicator атрибуты) атрибуты мына мәндердің бірін иеленуге тиіс:
"true" (ақиқат) – позицияның коды жоқ;
"false" (жалған) – позицияның коды бар
10
егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының атауы" (ctsdo:TNVEDPositionName) деректемесінің құрамындағы "Кодсыз позиция белгісі" (nonCodedIndicator атрибуты) атрибуты "true" (ақиқат) – позицияның коды жоқ мәнін қамтыса, онда "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының атауы" (ctsdo:TNVEDPositionName) деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының коды" (commodityCode атрибуты) және "ЕАЭО СЭҚ ТН кіші тобының коды" (subgroupCommodityCode атрибуты) атрибуттары толтырылмайды
11
егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының атауы" (ctsdo:TNVEDPositionName) деректемесінің құрамындағы "Кодсыз позиция белгісі" (nonCodedIndicator атрибуты) атрибуты "false" (жалған) – позицияның коды жоқ мәнін қамтыса, онда "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының атауы" (ctsdo:TNVEDPositionName) деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының коды" (commodityCode атрибуты) не "ЕАЭО СЭҚ ТН кіші тобының коды" (subgroupCommodityCode атрибуты) атрибутын толтыру міндетті
12
"ЕАЭО СЭҚ ТН позициясының толық атауы" (ctsdo:TNVEDPosition FullNameBinaryText) деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "Деректер форматының коды" (mediaTypeCode атрибуты) және "Мәтінді кодтау стандартының кодтық белгіленімі" (textEncodingCode атрибуты) атрибуттарын толтыру міндетті
13
"Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "Кедендік әкелу бажының ставкасы түрінің коды" (ctsdo:TariffKindCode) деректемесі мына мәндердің бірін қамтиды:
"1" – адвалорлық;
"2" – өзіндік ерекшелікті;
"3" – қиыстырылған
14

- "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001);
- "Сведения из справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.003);
- "Сведения из справочника примечаний к разделам и группам
ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.004);
- "Сведения из справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого
с учетом вносимых в нее изменений" (R.CT.GC.01.005).
в случае если в рамках одного экземпляра транзакции в составе сообщения "Запрос измененных сведений" (P.GC.01.MSG.002) был направлен электронный документ "Запрос измененных сведений из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.002) с заполненным реквизитом "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails) (далее - запрос), состав электронных документов, включаемых в "Обобщенную структуру электронного документа (сведений)" (R.010) ответного сообщения "Измененные сведения из ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС" (P.GC.01.MSG.003), определяется исходя из наличия фактических изменений в справочниках, перечисленных в пункте 1 настоящей таблицы, внесенных в них в соответствии с актом, реквизиты которого были указанны в запросе
в структурах электронных документов "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001), "Сведения из справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.003), "Сведения из справочника примечаний
к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.004), "Сведения из справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений" (R.CT.GC.01.005) при заполнении сложных реквизитов "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails) в их составе должны быть заполнены следующие реквизиты:
"Код вида акта" (csdo:EAEUDocKindCode);
"Наименование акта" (csdo:EAEUDocName);
"Номер акта" (csdo:EAEUDocId);
"Дата акта" (csdo:EAEUDocCreationDate);
"Наименование органа Союза, принявшего акт" (csdo:EAEUDocIssuerName)
в структурах электронных документов "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001), "Сведения из справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.003), "Сведения из справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.004), "Сведения из справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений" (R.CT.GC.01.005) реквизит "Код вида акта" (csdo:EAEUDocKindCode) в составе сложного реквизита "Сведения об акте" (ccdo:EAEUDocDetails) заполняется в соотвествии со справочником видов актов органов Евразийского экономического союза
в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) в составе сложного реквизита "Сведения раздела ТН ВЭД ЕАЭС" (ctcdo:TNVEDSectionDetails) рекизиты "Код раздела ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDSectionCode), "Наименование раздела ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDSectionName), "Объект ТН ВЭД ЕАЭС" (ctcdo:TNVEDPositionDetails) обязательны для заполнения
в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) в составе сложного реквизита "Объект ТН ВЭД ЕАЭС" (ctcdo:TNVEDPositionDetails) реквизиты "Наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionName), "Полное наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionFullNameBinaryText) обязательны для заполнения
в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) в составе сложного реквизита "Объект ТН ВЭД ЕАЭС" (ctcdo:TNVEDPositionDetails) обьязательны для заполнения реквизит "Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС" (csdo:CommodityCode) или совокупность реквизитов "Код подгруппы ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:SubgroupCommodityCode) и "Обозначение" (csdo:DesignationName). или совокупность реквизитов "Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС" (csdo:CommodityCode), "Код подгруппы ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:SubgroupCommodityCode) и "Обозначение" (csdo:DesignationName)
в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) значения атрибута "Порядковый номер уровня позиции" (атрибут nestingLevelOrdinal) в составе реквизита "Наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionName) должно быть уникально в рамках одного экземпляра сложного реквизита "Объект ТН ВЭД ЕАЭС"
(ctcdo:TNVEDPosition​Details)
в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) в составе реквизита "Наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionName) атрибут "Признак бескодовой позиции" (атрибут nonCodedIndicator) должен иметь одно из следующих значений:
"true" (истина) – позиция не имеет код;
"false" (ложь) – позиция имеет код
если в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) атрибут "Признак бескодовой позиции" (атрибут nonCodedIndicator) в составе реквизита "Наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionName) имеет значение "true" (истина) – позиция не имеет код, то атрибуты "Код позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (атрибут commodityCode) и "Код подгруппы ТН ВЭД ЕАЭС" (атрибут subgroupCommodityCode) в составе реквизита "Наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionName) не заполняются
если в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) атрибут "Признак бескодовой позиции" (атрибут nonCodedIndicator) в составе реквизита "Наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionName) имеет значение "false" (ложь) – позиция имеет код, то атрибут "Код позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (атрибут commodityCode) либо атрибут "Код подгруппы ТН ВЭД ЕАЭС" (атрибут subgroupCommodityCode) в составе реквизита "Наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionName) обязателен для заполнения
в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) в составе реквизита "Полное наименование позиции ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDPositionFullNameBinaryText) атрибуты "Код формата данных" (атрибут mediaTypeCode) и "Кодовое обозначение стандарта кодирования текста" (атрибут textEncodingCode) обязательны для заполнения
в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) в составе сложного реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) реквизит "Код вида ставки ввозной таможенной пошлины" (ctsdo:TariffKindCode) содержит одно из следующих значений:
"1" – адвалорная;
"2" – специфическая;
"3" – комбинированная

егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымындағы "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу бажының ставкасы түрінің коды" (ctsdo:TariffKindCode) деректемесі "1" – адвалорлық мәнін қамтыса, онда "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу бажының адвалорлық ставкасының мәні" (ctsdo:AdValoremTariffPercent) деректемесін толтыру міндетті
15

если в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) реквизит "Код вида ставки ввозной таможенной пошлины" (ctsdo:TariffKindCode) в составе сложного реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) имеет значение "1" – адвалорная, то реквизит "Значение адвалорной ставки ввозной таможенной пошлины" (ctsdo:AdValoremTariffPercent) в составе сложного реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) обязателен для заполнения

егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу бажының ставкасы түрінің коды" (ctsdo:TariffKindCode) деректемесі "2" – өзіндік ерекшелікті мәнін қамтыса, онда "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу бажының өзіндік ерекшелікті ставкасының мәні" (ctsdo:SpecificTariffAmount), "Өлшем бірлігі" (csdo:UnifiedMeasurementUnitCode) деректемелерін толтыру міндетті
16

если в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) реквизит "Код вида ставки ввозной таможенной пошлины" (ctsdo:TariffKindCode) в составе сложного реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) имеет значение "2" – специфическая, то реквизиты "Значение специфической ставки ввозной таможенной пошлины" (ctsdo:SpecificTariffAmount), "Единица измерения" (csdo:UnifiedMeasurementUnitCode) в составе сложного реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) обязательны для заполнения

егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу бажының ставкасы түрінің коды" (ctsdo:TariffKindCode) деректемесі "3" – қиыстырылған мәнін қамтыған жағдайда, онда "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Қиыстырылған тариф операциясының коды" (ctsdo:CompoundTariffKindCode) деректемесін толтыру міндетті және ол мына мәндердің бірін қамтуы мүмкін:
"0" – кем емес;
"1" – плюс;
"2" – аспайтын
17
егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында ЕАЭО СЭҚ ТН бір позициясы үшін "Базалық кедендік тариф" (ctcdo:TariffDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) деректемесінің бірден асатын данасы бар болса, онда "Базалық кедендік тариф" (ctcdo:TariffDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу баждарының бірнеше ставкаларынан таңдау шарттарының коды" (ctsdo:MultipleDutyRateSelectorCode) деректемесін толтыру міндетті және ол мына мәндердің бірін қамтуы мүмкін:
"1" – ең көп;
"2" – ең аз
18
егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында ЕАЭО СЭҚ ТН бір позициясы үшін "ЕАЭО БКТ ескертпелерінен кедендік әкелу бажының ставкасы туралы мәліметтер" (ctcdo:AdditionalDutyDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу бажының ставкасы" (ctcdo:DutyRateDetails) деректемесінің бірден асатын данасы бар болса, онда "ЕАЭО БКТ ескертпелерінен кедендік әкелу бажының ставкасы туралы мәліметтер" (ctcdo:AdditionalDutyDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Кедендік әкелу баждарының бірнеше ставкаларынан таңдау шарттарының коды" (ctsdo:MultipleDutyRateSelectorCode) деректемесін толтыру міндетті және ол мына мәндердің бірін қамтуы мүмкін:
"1" – ең көп;
"2" – ең аз
19
егер "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001) электрондық құжатының құрылымында "Кедендік әкелу бажының өзіндік ерекшелікті ставкасының мәні" (ctsdo:SpecificTariffAmount) деректемесі толтырылса, онда оның құрамындағы "Масштаб" (scaleNumber атрибуты) атрибутын толтыру міндетті емес
20

в случае если в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) реквизит "Код вида ставки ввозной таможенной пошлины" (ctsdo:TariffKindCode) в составе сложного реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) имеет значение "3" – комбинированная, то реквизит "Код операции комбинированного тарифа" (ctsdo:CompoundTariffKindCode) в составе сложного реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) обязателен для заполнения и может содержать одно из следующих значений:
"0" – не менее;
"1" – плюс;
"2" – не более
в случае если в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) для одной позиции ТН ВЭД ЕАЭС существует более одного экземпляра реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) в составе сложного реквизита "Базовый таможенный тариф" (ctcdo:TariffDetails), то реквизит "Код условия выбора из нескольких ставок ввозных таможенных пошлин" (ctsdo:MultipleDutyRateSelectorCode) в составе сложного реквизита "Базовый таможенный тариф" (ctcdo:TariffDetails) обязателен для заполнения и может содержать одно из следующих значений:
"1" – наибольшая;
"2" – наименьшая
в случае если в структуре электронного документа "Сведения
из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) для одной позиции ТН ВЭД ЕАЭС существует более одного экземпляра реквизита "Ставка ввозной таможенной пошлины" (ctcdo:DutyRateDetails) в составе сложного реквизита "Сведения о ставке ввозной таможенной пошлины из примечания к ЕТТ ЕАЭС" (ctcdo:AdditionalDutyDetails), то реквизит "Код условия выбора из нескольких ставок ввозных таможенных пошлин" (ctsdo:MultipleDutyRateSelectorCode) в составе сложного реквизита "Сведения о ставке ввозной таможенной пошлины из примечания к ЕТТ ЕАЭС" (ctcdo:AdditionalDutyDetails) обязателен для заполнения и может содержать одно из следующих значений:
"1" – наибольшая;
"2" – наименьшая
если в структуре электронного документа "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001) реквизит "Значение специфической ставки ввозной таможенной пошлины" (ctsdo:SpecificTariffAmount) заполняется, то атрибут "Масштаб" (атрибут scaleNumber) в его составе необязателен для заполнения

"ЕАЭО СЭҚ ТН объектісіне ескертпе мәтіні" (ctsdo:TNVED ExplanationBinaryText) деректемесінің құрамындағы "ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелерне анықтамалықтан мәліметтер" (R.CT.GC.01.003), "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.004) электрондық құжаттарының құрылымдарында "Деректер форматының коды" (mediaTypeCode атрибуты) и "Мәтінді кодтау стандартының кодтық белгіленімі" (textEncodingCode атрибуты) атрибуттарын толтыру міндетті
21

в структурах электронных документов "Сведения из справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.003), "Сведения из справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.004) в составе реквизита "Текст примечания к объекту ТН ВЭД ЕАЭС" (ctsdo:TNVEDExplanationBinaryText) обязательны для заполнения атрибуты "Код формата данных" (атрибут mediaTypeCode)
и "Кодовое обозначение стандарта кодирования текста" (атрибут textEncodingCode)

2. Осы Тәртіп "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" (P.GC.01) жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) жаңа қатысушының қосылуы кезінде ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Тәртіппен айқындалған рәсімдер жаңа қатысушы жалпы процеске қосылған кезде бір мезгілде не белгілі бір уақыт кезеңі ішінде орындалады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия әзірлейтін және бекітетін техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастыру құжаттары;
"ЕАЭО БКТ" – Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі;
"жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көрсетілген технологиялық құжаттардың үлгілік тізбесіне енгізілген құжаттар;
"ЕАЭО СЭҚ ТН" – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасы
Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 қазандағыдағы № 126 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мағыналарында қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар

2. Настоящий Порядок определяет требования к информационному взаимодействию при присоединении нового участника к общему процессу "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза" (P.GC.01) (далее – общий процесс).
3. Процедуры, определенные в настоящем Порядке, выполняются одномоментно либо на протяжении определенного периода времени при присоединении нового участника к общему процессу.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли" – технические, технологические, методические и организационные документы, разрабатываемые и утверждаемые Евразийской экономической комиссией в соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"ЕТТ ЕАЭС" – Единый таможенный тариф Евразийского экономического союза;
"технологические документы, регламентирующие информационное взаимодействие при реализации общего процесса" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, указанный в пункте 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200;
"ТН ВЭД ЕАЭС" – единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 126 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия

5. Өзара іс-қимылға қатысушылардың жалпы процеске қосылу рәсімдерін орындау кезіндегі рөлдері 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
Р/с
Атауы
Сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процеске қосылатын қатысушы
қажетті анықтамалықтар мен сыныптауыштарды, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ-дан мәліметтерді және тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты алады
Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.GC.01.ACT.001)
2
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің әкімшісі
жалпы процеске қосылатын қатысушыға Еуразиялық экономикалық комиссия қабылдайтын (бекітетін) анықтамалықтар мен сыныптауыштарға, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ-дан алынған мәліметтерге және тауарлық позициялар, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратқа қол жеткізуді ұсынады
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
V. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
1. Жалпы талаптар
6. Жалпы процеске қосылу рәсімін орындағанға дейін жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процесті іске асыру және ақпараттық өзара іс – қимылды қамтамасыз ету үшін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттарда айқындалған қажетті талаптарды, сондай-ақ мүше мемлекеттің ұлттық сегменті шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) заңнамасының талаптарын орындауға тиіс.
7. Жалпы процеске қосылу рәсімін орындау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
а) жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты мүше мемлекеттің уәкілетті органын тағайындау;
б) Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштардың ақпаратын синхрондау;
в) ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ны бекітетін акт күшіне енген күннен бастап қосылу сәтіне дейінгі кезең ішінде эталондық нұсқаға енгізілген өзгерістерді ескере отырып, ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ның өзекті нұсқасын, сондай-ақ тауарлық позициялар, субпозициялар мен кіші субпозициялар деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН-нің әртүрлі редакцияларының кодтарының сәйкестігі туралы ақпаратты жалпы процеске қатысушыға дайындау және беру (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ның өзекті нұсқасы).
8. Жалпы процеске қатысушының Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарға сәйкес, сондай-ақ Одақтың ақпараттық порталының ресурстары пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.

5. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур присоединения к общему процессу приведены в таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование
Описание
Участник, выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
получает необходимые справочники и классификаторы, а также сведения из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС и информацию о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций
и подсубпозиций
уполномоченный орган государства – члена Союза (P.GC.01.ACT.001)
2
Администратор единой системы нормативно-справочной информации Союза
представляет присоединяющемуся участнику общего процесса доступ к справочникам и классификаторам, принимаемым (утверждаемым) Евразийской экономической комиссией, а также сведения из ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС
и информацию о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных
позиций, субпозиций
и подсубпозиций
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)
V. Описание процедуры присоединения
1. Общие требования
6. До выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены необходимые для реализации общего процесса и обеспечения информационного взаимодействия требования, определенные документами, применяемыми при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли, а также требования законодательства государства – члена Союза (далее – государство-член), регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента государства-члена.
7. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу осуществляется в следующем порядке:
а) назначение уполномоченного органа государства-члена, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия в рамках общего процесса;
б) синхронизация информации справочников и классификаторов, указанных в разделе VII Правил информационного взаимодействия;
в) подготовка и передача присоединяющемуся участнику общего процесса актуальной версии ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС с учетом изменений, внесенных в эталонную версию за период от даты вступления в силу акта, утверждающего ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, до момента присоединения, а также информации о соответствии кодов разных редакций ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций (далее – актуальная версия ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС).
8. Получение присоединяющимся участником общего процесса справочников и классификаторов, указанных в разделе VII Правил информационного взаимодействия, осуществляется в соответствии с технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5, а также с использованием ресурсов информационного портала Союза.

9. ЕАЭО СЭҚ ТН мен ЕАЭО БКТ-ның өзекті нұсқасын дайындауды және жалпы процеске қосылатын қатысушыға беруді Комиссия жүзеге асырады.
10. ЕАЭО СЭҚ ТН мен ЕАЭО БКТ-ның өзекті нұсқасы XML-құжаттар түрінде ұсынылады. ЕАЭО СЭҚ ТН мен ЕАЭО БКТ-ның өзекті нұсқасының мәліметтерін қамтитын XML-құжаттардың құрылымы мен деректемелік құрамы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 126 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасын және Бірыңғай кедендік тарифін, оларға қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық түрде қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының халықаралық негіздерін және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін электрондық түрде жүргізу және пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында келтірілген "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО БКТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R. CT.GC.01.001), "ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R. CT.GC.01.003), "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.004), "ЕАЭО СЭҚ ТН енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып қалыптастырылатын тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде кодтардың сәйкестігі туралы анықтамалықтан алынатын мәліметтер" (R. CT.GC.01.005) электрондық құжаттары (мәліметтері) құрылымдарына сәйкес келуге тиіс.
11. Осы Тәртіптің 6 – 8-тармақтарында айқындалған іс-қимылдар сәтті орындалғаннан кейін келесі өзара іс-қимыл жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Беру параметрлеріне қойылатын талаптар
12. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ өзекті нұсқасын қалыптастыру кезінде UTF-8 кодтау қолданылады.
13. ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ өзекті нұсқасын қалыптастыру "ЕАЭО СЭҚ ТН позицияларының анықтамалығынан және ЕАЭО ҰБТ кедендік әкелу баждарының ставкаларынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.001), "ЕАЭО СЭҚ ТН ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.003), "ЕАЭО СЭҚ ТН бөлімдері мен топтарына ескертпелер анықтамалығынан мәліметтер" (R.CT.GC.01.004), "ЕАЭО СЭҚ ТН енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып қалыптастырылатын тауар позициялары, субпозициялар және кіші субпозициялар деңгейінде кодтардың сәйкестігі туралы анықтамалықтан алынатын мәліметтер" (R.CT.GC.01.005) электрондық құжаттарының форматы мен құрылымына сәйкес келетін 4-х XML-құжаттары форматындағы мұрағаттар базасында жүзеге асырылады.

9. Подготовка и передача присоединяющемуся участнику общего процесса актуальной версии ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС осуществляется Комиссией.
10. Актуальная версия ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС представляется в виде XML-документов. Структура и реквизитный состав XML-документов, содержащих сведения актуальной версии ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, должны соответствовать структурам электронных документов (сведений) "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001), "Сведения из справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.003), "Сведения из справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.004), "Сведения из справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений" (R.CT.GC.01.005), приведенных в Описании форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование в электронном виде единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также ведение и использование в электронном виде международных основ единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза", утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 126.
11. После успешного выполнения действий, определенных пунктами 6 – 8 настоящего Порядка, последующее взаимодействие осуществляется в соответствии с технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
2.Требования к параметрам передачи
12. При формировании актуальной версии ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС используется кодировка UTF-8.
13. Формирование актуальной версии ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС осуществляется на базе архивов, существующих в формате 4-х XML-документов, соответствующих формату и структуре электронных документов "Сведения из справочника позиций ТН ВЭД ЕАЭС и ставок ввозных таможенных пошлин ЕТТ ЕАЭС" (R.CT.GC.01.001), "Сведения из справочника примечаний к ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.003), "Сведения из справочника примечаний к разделам и группам ТН ВЭД ЕАЭС" (R.CT.GC.01.004), "Сведения из справочника сведений о соответствии кодов ТН ВЭД ЕАЭС на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций, формируемого с учетом вносимых в нее изменений" (R.CT.GC.01.005).