Навигациялық пломбаларды қолданудың кейбір мәселелері туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 128 шешімі
2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдауды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімнің 3-бабы 2-тармағының 3-тармақшасына және 8-бабы 1-тармағының екінші абзацына және Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 46 және 47-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында навигациялық пломбаларды салу (алу) жөніндегі операцияларды жасау тәртібі;
Нақты тасымалдауды қадағалау кезеңінде құжаттарды (мәліметтерді) беру, сақтау және бұрын жазылған ақпаратты жою (өшіру) тәртібі бекітілсін.
2. Мыналар:
а) қадағалау объектісін навигациялық пломбалардың қажетті санымен қамтамасыз етуге жауапты тұлғалар навигациялық пломбаларды қолдана отырып, тасымалдауды қадағалау жөніндегі қызметтерге тапсырыс берушілер (тұтынушылар) (жөнелтуші, экспедитор, тасымалдаушы, алушы) болып табылады;
б) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында навигациялық пломбаларды салу (алу) орындары:
кедендік транзиттің кедендік рәсімі кезінде – кедендік бақылау аймағы;
экспорттың кедендік рәсімі кезінде – кедендік бақылау аймақтары, жөнелтушінің аумағы немесе егер мұндай орындар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасында айқындалса, өзге де орындар;
өзара сауда шеңберінде мүше мемлекеттер арасында орын ауыстыру кезінде:
2022 жылғы 19 сәуірдегі тасымалдарды бақылау үшін Еуразиялық экономикалық одақта навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімнің 3 - бабы 1-тармағының 3-тармақшасында көрсетілген тауарлар үшін:
орналастыру орны – жөнелтушінің аумағы немесе егер мұндай орындар мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалса, өзге де орындар;
алу орны – алушының аумағы;
арнайы экономикалық шаралар қолданылатын тауарлар үшін:
орналастыру орны – жөнелтушінің аумағы немесе егер мұндай орындар мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалса, өзге де орындар;
алу орны – осындай шаралар қолданылатын тауарларға мүше мемлекеттің аумағынан кету орны не көрсетілген тауарлар межелі жерге келген кезде алушының аумағы;
в) тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне және экспорттың кедендік рәсіміне орналастырған кезде, сондай-ақ өзара сауда шеңберінде мүше мемлекеттер арасында тауарларды өткізген кезде навигациялық пломбалар салатын (алып тастайтын) адамдар:
ұлттық оператор;
егер мұндай тұлғалар мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалса өзге тұлғалар;
г) навигациялық пломбаларды салу (алу) кезінде қатысатын адамдар:
тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне немесе экспорттың кедендік рәсіміне орналастырған кезде:
автомобиль тасымалдары кезінде – тасымалдаушы, кеден органының лауазымды адамы (ол осындай шешім қабылдаған жағдайда);
теміржол тасымалы кезінде:
теміржол станциясының жолдарында тікелей орналасқан, осы Шешімде айқындалған навигациялық пломбаларды салу (алу) жөніндегі операцияларды жүзеге асырған жағдайда – тасымалдаушы;
теміржол станциясының жолдарында емес, осы шешімде айқындалған төсеу орындарында навигациялық пломбалар салу жөніндегі операцияларды жүзеге асырған жағдайда – жөнелтуші немесе декларант;
теміржол станциясының жолдарында емес, осы Шешімде айқындалған алып тастау орындарында навигациялық пломбаларды алу жөніндегі операцияларды жүзеге асырған жағдайда – алушы не кедендік бақылау аймағының иесі;
ол осындай шешім қабылдаған жағдайда – кеден органының лауазымды адамы;
мүше мемлекеттер арасында өзара сауда шеңберінде тауарларды өткізу кезінде:
автомобиль тасымалдары кезінде – тасымалдаушы, бақылаушы органның лауазымды адамы (ол осындай шешім қабылдаған жағдайда);
теміржол тасымалы кезінде:
теміржол станциясының жолдарында тікелей орналасқан, осы Шешімде айқындалған навигациялық пломбаларды салу (алу) жөніндегі операцияларды жүзеге асырған жағдайда – тасымалдаушы;
теміржол станциясының жолдарында емес, осы Шешімде айқындалған төсеу орындарында навигациялық пломбалар салу жөніндегі операцияларды жүзеге асырған жағдайда – жөнелтуші;
теміржол станциясының жолдарында емес, осы Шешімде айқындалған алып тастау орындарында навигациялық пломбаларды алу жөніндегі операцияларды жүзеге асырған жағдайда – алушы;
ол осындай шешім қабылдаған жағдайда – бақылаушы органның лауазымды адамы болып табылады ;
д) навигациялық пломбаларды салатын (алып тастайтын) және осындай салу (алу) кезінде, қадағалау объектісін бақылауды тоқтатпай жүру (тасымалдау) жолында навигациялық пломбаларды алу кезінде немесе қадағалау объектісінің жүру (тасымалдау) жолында навигациялық пломбаны ауыстыру және оларды кейіннен салу кезінде қатысатын адамдар:
аумағында навигациялық пломбаны алу (ауыстыру) қажеттілігі туындаған мүше мемлекеттің кеден немесе өзге де бақылаушы органының лауазымды адамы;
аумағында навигациялық пломбаны алу (ауыстыру) қажеттілігі туындаған мүше мемлекеттің кеден немесе өзге де бақылаушы органы лауазымды адамының рұқсатымен – ұлттық оператор немесе тасымалдаушы болып табылады.

О некоторых вопросах применения навигационных пломб
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 года № 128.
В соответствии с подпунктом 3 пункта 2 статьи 3 и абзацем вторым пункта 1 статьи 8 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года и пунктами 46 и 47 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Порядок совершения операций по наложению (снятию) навигационных пломб на таможенной территории Евразийского экономического союза;
Порядок передачи, хранения документов (сведений) и уничтожения (стирания) записанной ранее информации на период отслеживания конкретной перевозки.
2. Определить, что:
а) лицами, ответственными за обеспечение объекта отслеживания необходимым количеством навигационных пломб, являются заказчики (потребители) услуг по отслеживанию перевозки с применением навигационных пломб (отправитель, экспедитор, перевозчик, получатель);
б) местами наложения (снятия) навигационных пломб на таможенной территории Евразийского экономического союза являются:
при таможенной процедуре таможенного транзита – зоны таможенного контроля;
при таможенной процедуре экспорта – зоны таможенного контроля, территории отправителя или иные места, если такие места определены законодательством государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены);
при перемещении между государствами-членами в рамках взаимной торговли:
для товаров, указанных в подпункте 3 пункта 1 статьи 3 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года:
местом наложения – территория отправителя или иные места, если такие места определены законодательством государств-членов;
местом снятия – территория получателя;
для товаров, в отношении которых применяются специальные экономические меры:
местом наложения – территория отправителя или иные места, если такие места определены законодательством государств-членов;
местом снятия – место убытия с территории государства-члена товаров, к которым применяются такие меры, либо территория получателя при прибытии указанных товаров в место назначения;
в) лицами, налагающими (снимающими) навигационные пломбы при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита и таможенную процедуру экспорта, а также при перемещении товаров между государствами-членами в рамках взаимной торговли, являются:
национальный оператор;
иные лица, если такие лица определены законодательством государств-членов;
г) лицами, присутствующими при наложении (снятии) навигационных пломб, являются:
при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита или таможенную процедуру экспорта:
при автомобильных перевозках – перевозчик, должностное лицо таможенного органа (в случае принятия им такого решения);
при железнодорожных перевозках:
перевозчик – в случае осуществления операций по наложению (снятию) навигационных пломб в определенных настоящим Решением местах наложения (снятия), находящихся непосредственно на путях железнодорожной станции;
отправитель или декларант – в случае осуществления операций по наложению навигационных пломб в определенных настоящим Решением местах наложения, находящихся не на путях железнодорожной станции;
получатель либо владелец зоны таможенного контроля – в случае осуществления операций по снятию навигационных пломб в определенных настоящим Решением местах снятия, находящихся не на путях железнодорожной станции;
должностное лицо таможенного органа – в случае принятия им такого решения;
при перемещении товаров между государствами-членами в рамках взаимной торговли:
при автомобильных перевозках – перевозчик, должностное лицо контролирующего органа (в случае принятия им такого решения);
при железнодорожных перевозках:
перевозчик – в случае осуществления операций по наложению (снятию) навигационных пломб в определенных настоящим Решением местах наложения (снятия), находящихся непосредственно на путях железнодорожной станции;
отправитель – в случае осуществления операций по наложению навигационных пломб в определенных настоящим Решением местах наложения, находящихся не на путях железнодорожной станции;
получатель – в случае осуществления операций по снятию навигационных пломб в определенных настоящим Решением местах снятия, находящихся не на путях железнодорожной станции;
должностное лицо контролирующего органа – в случае принятия им такого решения;
д) лицами, налагающими (снимающими) навигационные пломбы и присутствующими при таком наложении (снятии), при снятии навигационных пломб в пути следования (перевозки) без прекращения наблюдения за объектом отслеживания или замене навигационной пломбы в пути следования (перевозки) объекта отслеживания и их последующем наложении, являются:
должностное лицо таможенного или иного контролирующего органа государства-члена, на территории которого возникла необходимость снятия (замены) навигационной пломбы;
национальный оператор или перевозчик – с разрешения должностного лица таможенного или иного контролирующего органа государства-члена, на территории которого возникла необходимость снятия (замены) навигационной пломбы.

3.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық Экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 22 тамыздағы
№ 120 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында навигациялық пломбаларды салу (алу) жөніндегі операцияларды жасау ТӘРТІБІ
1.  Осы тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағында 2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдарды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) сәйкес қолданылатын навигациялық пломбаларды салу (алу) жөніндегі операцияларды және оларды жасау тәртібін айқындайды.
2. Осы Тәртіпте пайдаланылатын ұғымдар Келісімде айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Навигациялық пломба салу кезінде ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператор оны Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумақтары бойынша қадағалау объектілерін тасымалдауды қадағалау үшін пайдалану мүмкіндігін, оның ішінде навигациялық пломбаның қоректендіру көзінің (аккумуляторының) заряд деңгейінің 75 пайыздан төмен емес деңгейде жай-күйін растайды.
Тасымалдауды қадағалау үшін оны пайдалану мүмкіндігі расталмаған навигациялық пломба салуға жол берілмейді.
4. Навигациялық пломбалар навигациялық пломбаның корпусына салынған бірегей сәйкестендіру нөмірін оқу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, бұрын салынған кедендік пломбалар мен мөрлерге, өзге де пломбаларға, тиек-пломбалау құрылғыларына зақым келтірмей салынады.
5. Навигациялық пломба қадағалау объектілері орналасқан көлік құралының (контейнердің) жүк үй-жайларының (бөліктерінің) есіктері мен жабу жүйелерінің бекіту құрылғыларына оны пломбалау элементіне зақым келтірместен рұқсатсыз алып тастау және жүк бөлігінің тұтастығын бұзбай қадағалау объектілеріне рұқсатсыз кіру мүмкіндігін болдырмайтын тәсілмен (Келісімнің 6-бабының 3-тармағын ескере отырып) салынуға тиіс.
Көлік құралының өзге орнына не қадағалау объектісінің өзіне навигациялық пломба (көлік құралы түрінің және тасымалдау технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып) пломбалау элементіне зақым келтірместен оны рұқсатсыз алу мүмкіндігін болдырмайтын тәсілмен салынуға тиіс.
6. Навигациялық пломбаларды салу (алу) жөніндегі операциялар:
а) автомобиль көлігімен жүзеге асырылатын тасымалдарды қадағалау кезінде – қысқа мерзімде;
б) теміржол көлігімен жүзеге асырылатын тасымалдарды қадағалау кезінде – станциялар жұмысының технологиялық процестеріне сәйкес поездарды өңдеуге қажетті уақыт шегінде жүзеге асырылады.

3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 августа 2023 г. № 128
ПОРЯДОК
совершения операций по наложению (снятию) навигационных пломб на таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Настоящий Порядок определяет операции по наложению (снятию) навигационных пломб, применяемых в соответствии с Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года (далее – Соглашение) на таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз), и порядок их совершения.
2. Понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Соглашением.
3. При наложении навигационной пломбы национальный оператор, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба, подтверждает возможность ее использования для отслеживания перевозки объектов отслеживания по территориям государств – членов Союза (далее – государства-члены), в том числе состояние уровня заряда источника питания (аккумулятора) навигационной пломбы на уровне не ниже 75 процентов.
Наложение навигационной пломбы, в отношении которой не подтверждена возможность ее использования для отслеживания перевозки, не допускается.
4. Навигационные пломбы налагаются без повреждения ранее наложенных таможенных пломб и печатей, иных пломб, запорно-пломбировочных устройств с обеспечением возможности прочтения уникального идентификационного номера, нанесенного на корпус навигационной пломбы.
5. Навигационная пломба должна быть наложена на запорные приспособления дверей и системы закрывания грузовых помещений (отсеков) транспортного средства (контейнера), в которых находятся объекты отслеживания, способом, исключающим возможность ее несанкционированного снятия без повреждения элемента пломбирования и несанкционированного доступа к объектам отслеживания без нарушения целостности грузового отсека (с учетом пункта 3 статьи 6 Соглашения).
На иное место транспортного средства либо на сам объект отслеживания навигационная пломба должна быть наложена (с учетом особенностей вида транспортного средства и технологии перевозки) способом, исключающим возможность ее несанкционированного снятия без повреждения элемента пломбирования.
6. Операции по наложению (снятию) навигационных пломб должны осуществляться:
а) при отслеживании перевозок, осуществляемых автомобильным транспортом, – в возможно короткие сроки;
б) при отслеживании перевозок, осуществляемых железнодорожным транспортом, – в пределах времени, необходимого на обработку поездов в соответствии с технологическими процессами работы станций.