Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 6 тамыздағы № 92 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың 4 және 7-тармақтарына сәйкес (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа тіркелген № 3 қосымша) және Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 53 шешімімен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасы төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 6 тамыздағы
№ 92 шешіміне
ҚОСЫМША
Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. I бөлімде:
а) "BY" кодты бөлімде:
"BY01003" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"
BY01029
Беларусь Республикасы азаматының биометриялық төлқұжаты
1
BY01030
Беларусь Республикасы азаматының биометриялық дипломатиялық төлқұжаты
1
BY01031
Беларусь Республикасы азаматының биометриялық қызметтік төлқұжаты
1
";
5-бағандағы "BY02011" кодты позициядағы "0" деген сан "0, 2" деген сандармен ауыстырылсын;
"BY03020" кодтыпозиция алдында мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"
BY03018
туу туралы куәлігі
1
";
5-бағандағы "BY03021" және "BY03022" кодты позицияларда "0" саны "0,2" сандарымен ауыстырылсын;
"BY03" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"
BY05
картасы
BY05014
Беларусь Республикасы азаматының сәйкестендіру картасы
1
";
5-бағандағы "BY08017" кодты позицияда "0" саны "0, 2" сандарымен ауыстырылсын;
"BY08017" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"
BY08032
шетелдік азаматтың Беларусь Республикасында тұруға биометриялық ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның Беларусь Республикасында тұруға биометриялық ықтиярхаты
0, 2
";
"BY99025" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"
BY99033
босқынның жол жүру құжаты (1951 жылғы 28 шілдедегі Конвенция)
0, 2
BY99034
Беларусь Республикасының биометриялық жол жүру құжаты
0, 2
";
б) "KZ" кодты бөлімде:

О внесении изменений в классификатор видов документов, удостоверяющих личность
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 августа 2024 года № 92
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в классификатор видов документов, удостоверяющих личность, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 апреля 2019 г. № 53, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 6 августа 2024 г. № 92
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в классификатор видов документов, удостоверяющих личность
1. В разделе I:
а) в разделе с кодом "BY":
после позиции с кодом "BY01003" дополнить позициями следующего содержания:
"
BY01029
биометрический паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY01030
биометрический дипломатический паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY01031
биометрический служебный паспорт гражданина Республики Беларусь
1
";
в позиции с кодом "BY02011" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2";
перед позицией с кодом "BY03020" дополнить позицией следующего содержания:
"
BY03018
свидетельство о рождении
1
";
в позициях с кодами "BY03021" и "BY03022" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2";
после позиции с кодом "BY03" дополнить позициями следующего содержания:
"
BY05
карта
BY05014
идентификационная карта гражданина Республики Беларусь
1
";
в позиции с кодом "BY08017" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2";
после позиции с кодом "BY08017" дополнить позицией следующего содержания:
"
BY08032
биометрический вид на жительство в Республике Беларусь иностранного гражданина, биометрический вид на жительство в Республике Беларусь лица без гражданства
0, 2
";
после позиции с кодом "BY99025" дополнить позициями следующего содержания:
"
BY99033
проездной документ беженца (Конвенция от 28 июля 1951 года)
0, 2
BY99034
биометрический проездной документ Республики Беларусь
0, 2
";
б) в разделе с кодом "KZ":

5-бағандағы "KZ02011" кодты позицияда "0" саны "0, 2" сандарымен ауыстырылсын;
"KZ99026" коды бар позицияның алдында мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"
KZ99025
жол жүру құжаты
0, 2
";
в) "KG" кодты бөлімде "KG08017" коды бар позициядағы 5-бағанда "0" саны "0,2" сандарымен ауыстырылсын;
4-баған "KG01004" кодты позицияда мынадай редакцияда жазылсын:
"Қырғыз Республикасы азаматының жалпы азаматтық төлқұжаты, оның ішінде 2023 жылғы үлгідегі";
"KG05014" кодты позицияда 4-баған редакцияда жазылсын:
"сәйкестендіру картасы - Қырғыз Республикасы азаматының 2017 жылғы үлгідегі төлқұжаты (ID-карта),
сәйкестендіру картасы - Қырғыз Республикасы азаматының 2024 жылғы үлгідегі төлқұжаты (ID-карта)";
г) "RU" кодты бөлімдегі:
5-бағандағы "RU02011" коды бар позицияда "0" саны "0, 2" сандарымен ауыстырылсын;
"RU02011" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"
RU02012
Ресей Федерациясындағы азаматтығы жоқ адамның уақытша жеке куәлігі
2
";
4-бағандағы "RU03020" кодты позицияда "қайтуға" деген сөздер "кіруге (қайтуға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-бағандағы "RU03021" және "RU03022" кодтары бар позициялардағы "0" саны "0, 2" сандарымен ауыстырылсын;
"RU04023" кодты позиция алдында мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"
RU04016
әскери билеттің орнына анықтама
1
";
"RU05024" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"
RU05035
әскери қызметшінің дербес электрондық картасы
1
";
5-бағандағы "RU08017" кодты позицияда "0" саны "0, 2" сандарымен ауыстырылсын.
2. II бөлімде:
а) 5-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Белгіленуі
ЕК 2053-2024 (ред. 1)
";
б) 16-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
1 – сыныптауыштың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары болады:
Беларусь Республикасында – жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің анықтамалығы (Салық органында есепке қою туралы өтініштерді толтыру тәртібі туралы нұсқаулыққа тіркелген № 3 қосымша және "Салық органдарында есепке қою және есептен шығару туралы" Беларусь Республикасы Салық және алымдар министрлігінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 96 қаулысымен бекітілген заңды тұлғаның филиалдарын, өкілдіктерін және өзге де оқшауланған бөлімшелерін құру немесе тарату туралы заңды тұлғаның хабарламалары);
Қазақстан Республикасында – "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 29 қаңтардағы № 73-V Заңы

в позиции с кодом "KZ02011" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2";
перед позицией с кодом "KZ99026" дополнить позицией следующего содержания:
"
KZ99025
проездной документ
0, 2
";
в) в разделе с кодом "KG" в позиции с кодом "KG08017" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2";
в позиции с кодом "KG01004" графу 4 изложить в редакции:
"общегражданский паспорт гражданина Кыргызской Республики, в том числе образца 2023 года";
в позиции с кодом "KG05014" графу 4 изложить в редакции:
"идентификационная карта - паспорт гражданина Кыргызской Республики образца 2017 года (ID-карта),
идентификационная карта - паспорт гражданина Кыргызской Республики образца 2024 года (ID-карта)";
г) в разделе с кодом "RU":
в позиции с кодом "RU02011" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2";
после позиции с кодом "RU02011" дополнить позицией следующего содержания:
"
RU02012
временное удостоверение личности лица без гражданства в Российской Федерации
2
";
в позиции с кодом "RU03020" в графе 4 слова "на возвращение" заменить словами "на въезд (возвращение)";
в позициях с кодами "RU03021" и "RU03022" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2";
перед позицией с кодом "RU04023" дополнить позицией следующего содержания:
"
RU04016
справка взамен военного билета
1
";
после позиции с кодом "RU05024" дополнить позицией следующего содержания:
"
RU05035
персональная электронная карта военнослужащего
1
";
в позиции с кодом "RU08017" в графе 5 цифру "0" заменить цифрами "0, 2".
2. В разделе II:
а) позицию 5 изложить в следующей редакции:
"
5
Обозначение
ЕК 2053-2024 (ред. 1)
";
б) позицию 16 изложить в следующей редакции:
"
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
1 – классификатор имеет аналоги
в государствах – членах Евразийского экономического союза:
в Республике Беларусь – справочник видов документов, удостоверяющих личность (приложение № 3 к Инструкции о порядке заполнения заявлений о постановке на учет в налоговом органе и сообщения юридического лица о создании или ликвидации филиалов, представительств и иных обособленных подразделений юридического лица, утвержденной постановлением Министерства по налогам и сборам Республики Беларусь от 31 декабря 2010 г. № 96 "О постановке и снятии с учета в налоговых органах");
в Республике Казахстан – Закон Республики Казахстан от 29 января 2013 г. № 73-V "О документах, удостоверяющих личность";
в Кыргызской Республике – справочник видов и кодов документов, удостоверяющих личность или подтверждающих право иностранного гражданина или лица без гражданства на пребывание (проживание)

Қырғыз Республикасында – жеке басын куәландыратын немесе шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қырғыз Республикасында болу (тұру) құқығын растайтын құжаттардың түрлері мен кодтарының анықтамалығы ("Тізбелерді, анықтамалықтарды, үлгілік нысандар мен нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік қаржылық барлау қызметінің 2017 жылғы 23 қаңтардағы № 1 бұйрығына тіркелген № 10 қосымша / НҚА;
Ресей Федерациясында – Ресей Федерациясы азаматының, шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттар түрлерінің кодтары (Ресей Банкі бекіткен "Арнайы экономикалық шаралар және мәжбүрлеу шаралары туралы" 2006 жылғы 30 желтоқсандағы № 281-ФЗ Федералдық Заңында көзделген ақпаратты электрондық нысанда ұйымдардың қалыптастыру ережелеріне тіркелген № 1 қосымша
";
в) 22-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
22
Өзгерістері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 6 тамыздағы № 92 шешімімен сыныптауыштың жекелеген позицияларына өзгерістер енгізілді, сондай-ақ жаңа позициялар қосылды
";
3. IV бөлімде:
а) атауындағы "IV. Сипаттама" деген сөздер "III. Сипаттама" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) кестедегі:
үшінші бағандағы 1.2-позициядағы "ISO 3166-1 стандартына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бағандағы 1.3.1-позициядағы "–" белгісі "[A-Z]{2}[0-9]{2}" таңбаларымен ауыстырылсын;
1.3.3.4-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.3.3.4 Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
енгізілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Әрекеттің басталу күні
YYYY-MM-DD форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
*.2. Әрекеттің басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*2.1. Акт түрінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгісі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгіленуі
1
*.2.2 Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Ең қысқа ұзындығы: 1.
Ең ұзын ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Акт күні
YYYY-MM-DD форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
*.3. Әрекеттің аяқталу күні
YYYY-MM-DD форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
*.4. Әрекеттің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1

в Кыргызской Республике (приложение № 10 к приказу Государственной службы финансовой разведки при Правительстве Кыргызской Республики "Об утверждении перечней, справочников, типовых форм и инструкций" от 23 января 2017 г. № 1/нпа;
в Российской Федерации – справочник кодов видов документов, удостоверяющих личность гражданина Российской Федерации, иностранного гражданина или лица без гражданства (приложение
№ 1 к правилам формирования организациями в электронной форме информации, предусмотренной Федеральным законом
от 30 декабря 2006 г. № 281-ФЗ "О специальных экономических мерах и принудительных мерах", утвержденных Банком России
";
в) позицию 22 изложить в следующей редакции:
"
22
Изменения
Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 6 августа 2024 г. № 92 внесены изменения в отдельные позиции классификатора, а также включены новые позиции
".
3. В разделе IV:
а) в наименовании слова "IV. Описание" заменить словами "III. Описание";
б) в таблице:
в позиции 1.2 в графе третьей слова "в соответствии со стандартом ISO 3166-1" исключить;
в позиции 1.3.1 в графе второй знак "–" заменить символами "[A-Z]{2}[0-9]{2}";
позицию 1.3.3.4 изложить в следующей редакции:
"
1.3.3.4 Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии
с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.2 Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии
с серией стандартов
ISO 8601 в формате
YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии
с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1

4. Көрсетілген сыныптауышқа тіркелген қосымшаның 12-тармағының 2-кестесінде:
а) "006" және "008" кодты позициялар алып тасталсын;
б) "029" кодты позициядағы бірінші бағандағы "Армения Республикасы" деген сөздер алып тасталсын;
в) "029" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"
биометриялық дипломатиялық төлқұжат
030
азаматтың биометриялық қызметтік төлқұжаты
031
биометриялық тұруға ықтиярхат
032
босқынның биометриялық келісім-шарттық жол жүру құжаты

4. В пункте 12 приложения к указанному классификатору в таблице 2:
а) позиции с кодами "006" и "008" исключить;
б) в позиции с кодом "029" в графе первой слова "Республики Армения" исключить;
в) после позиции с кодом "029" дополнить позициями следующего содержания:
"
биометрический дипломатический паспорт
030
биометрический служебный паспорт гражданина
031
биометрический вид на жительство
032
биометрический конвенционный проездной документ беженца