Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр өкiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 28 тамыздағы N 404 Өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 312 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312  Жарлығымен.
Мемлекеттiк нышандарды насихаттау мен қолдану жұмысын жетілдiру және Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi республикалық комиссияның қызметiн жандандыру мақсатында:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң мынадай өкiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 2 шiлдедегi N 3578 өкiмiне (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1997 ж., N 30, 268-құжат; 2001 ж., N 23, 282-құжат; 2002 ж., N 42, 415-құжат):
4-тармақтағы "Ә.Кекiлбаев" деген сөз алынып тасталсын;
аталған өкiммен бекiтiлген Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi республикалық комиссия туралы ереже, осы өкiмге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Мемлекеттiк рәмiздер жөнiндегi республикалық комиссияның құрамын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 15 шiлдедегi N 58 өкiмiне (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., N 23, 282-құжат; 2002 ж., N 42, 415-құжат):
Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi республикалық комиссияның құрамына мыналар енгiзiлсiн:
Тасмағамбетов              - Қазақстан Республикасының
Иманғали Нұрғалиұлы          Мемлекеттік хатшысы, Комиссия
төрағасы,
Қалетаев                   - Iшкi саясат бөлiмiнің меңгерушiсi,
Дархан Аманұлы               Комиссия төрағасының
орынбасары,
Исекешов                   - Қазақстан Республикасы Индустрия
Әсет Өрентайұлы              және сауда вице-министрi,
Қадырова                   - Қазақстан Республикасы
Зәуре Жүсiпқызы              Парламентi Мәжiлiсiнің Әлеуметтiк-
мәдени даму жөніндегi комитетiнiң
төрайымы (келiсiмi бойынша),
Сұлтанов                   - Қазақстан Республикасы
Қуаныш Сұлтанұлы             Парламентi Сенатының Әлеуметтiк-
мәдени даму жөніндегi комитетiнiң
төрағасы (келiсiмi бойынша),
Шалахметов                 - "Қазақпарат" ұлттық компаниясы"
Ғадiлбек Мiнәжұлы            AAҚ президентi (келiсiм бойынша);
"Мұқашев                   - "Алматықалабезендiру" акционерлiк
Төлеубек Төлеуұлы            қоғамының президентi"
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұқашев                   - "Алматы қалалық мәслихатының
Төлеубек Төлеуұлы            хатшысы (келiсiм бойынша)";
аталған Комиссияның құрамынан: Б.Б.Қанешев, А.Қ.Құсайынов, В.А.Лаптев, Қ.К.Тоқаев шығарылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые распоряжения Президента Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 28 августа 2003 года № 404. Утратило силу Указом Президента Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 312
Сноска. Утратило силу Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
В целях совершенствования работы по пропаганде и применению государственных символов и активизации деятельности Республиканской комиссии по государственным символам:
1. Внести изменения и дополнения в следующие распоряжения Президента Республики Казахстан:
1) в распоряжение Президента Республики Казахстан от 2 июля 1997 года N 3578 "О Республиканской комиссии по государственным символам" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 30, ст. 268; 2001 г., N 23, ст. 282, 2002 г., N 42, ст. 415):
в пункте 4 слова "Кекилбаеву А." исключить;
Положение о Республиканской комиссии по государственным символам, утвержденное указанным распоряжением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему распоряжению;
2) в распоряжение Президента Республики Казахстан от 15 июля 1999 года N 58 "Об утверждении состава Республиканской комиссии по государственным символам" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 282, 2002 г, N 42, ст. 415):
ввести в состав Республиканской комиссии по государственным символам:
Тасмагамбетова              - Государственного секретаря Республики
Имангали Нургалиевича         Казахстан, председателем Комиссии,
Калетаева Дархана Амановича - заведующего Отделом внутренней
политики, заместителем председателя
Комиссии,
Исекешева Асета Орентаевича - вице-министра индустрии и торговли
Республики Казахстан,
Кадырову Зауре Жусуповну    - председателя Комитета по социально-
культурному развитию Мажилиса
Парламента Республики Казахстан
(по согласованию),
Султанова                   - председателя Комитета по социально-
Куаныша Султановича           культурному развитию Сената
Парламента Республики Казахстан
(по согласованию),
Шалахметова                 - президента ОАО "Национальная компания
Гадильбека Минажевича         "Казинформ" (по согласованию);
строку:
"Мукашев Толеубек Толеуович - президент акционерного общества
"Алматыгороформление"
изложить в следующей редакции:
"Мукашев Толеубек Толеуович - секретарь Алматинского городского
маслихата (по согласованию)";
вывести из состава указанной Комиссии: Канешева Б.Б., Кусаинова А.К., Лаптева В.А., Токаева К.К.

2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi мемлекеттiк нышандар жөнiндегi комиссияны құратын болсын.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жанындағы мемлекеттiк нышандар жөнiндегi комиссиялар туралы үлгi ереженi әзiрлеп, бекiтсiн.
4. Осы өкiм қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 28 тамыздағы
N 404 өкiмiне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 2 шiлдедегi
N 3578 өкiмiмен
БЕКIТIЛГЕН
Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi
республикалық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Конституциялық заңға және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нышандары туралы" Конституциялық заң күшi бар Жарлығына сәйкес Мемлекеттiк нышандар жөнiндегi республикалық комиссияның (бұдан әрi - Комиссия) мәртебесiн, өкiлеттiктерiн және қызметiн ұйымдастыруды айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Комиссия Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады, ол мемлекеттiк нышандарды зерделеу, насихаттау мен қолдану, мемлекеттiк стильдi қалыптастыру саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейдi.
2. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының өкiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комиссия төрағасы лауазымы жағынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы болып табылады.
2. Комиссияның негiзгi мiндеттерi
4. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының бойында мемлекеттiк нышандарға деген құрмет сезiмiн қалыптастыру;
2) Мемлекет басшысына мемлекеттiк нышандарды насихаттау мен қолдану, мемлекеттiк стильдi қалыптастыру саласында мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiнде ұсынымдар мен ұсыныстарды дайындау;
3) мемлекеттiң өзiндiк сәйкестендiру процестерiн зерделеу, мемлекеттiк сәйкестендiру нышандары мен геральдикалық таңбаларды насихаттау мен енгiзу жөнiндегi ұсынымдарды тұжырымдау, сондай-ақ оларды қолданудың құқықтық базасын жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды енгiзу болып табылады.
3. Комиссияның функциялары
5. Осы Ережеде айқындалған негiзгi мiндеттердi атқару үшiн Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Мемлекет басшысына мемлекеттiк нышандарды насихаттау мен қолдану саласындағы құқықтық базаны жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды енгiзедi;
2) мемлекеттiң өзiндiк сәйкестендiру нышандарының және Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық ұйымдардың нышандарының жобаларын қарап, олар бойынша консультативтiк қорытындылар бередi;

2. Акимам областей, городов Астаны и Алматы образовать комиссии по государственным символам.
3. Правительству Республики Казахстан разработать и утвердить типовое положение о комиссиях по государственным символам при акимах областей, городов Астаны и Алматы.
4. Настоящее распоряжение вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 28 августа 2003 года N 404
Утверждено
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 2 июля 1997 года N 3578
Положение
о Республиканской комиссии по
государственным символам
Настоящее Положение в соответствии с Конституционным законом "О Президенте Республики Казахстан" и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу конституционного закона, "О государственных символах Республики Казахстан" определяет статус, полномочия и организацию деятельности Республиканской комиссии по
государственным символам (далее - Комиссия).
1. Общие положения
1. Комиссия является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан, который разрабатывает предложения по реализации государственной политики в области изучения, пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, распоряжениями Государственного секретаря, а также настоящим Положением.
3. Председателем Комиссии является по должности Государственный секретарь Республики Казахстан.
2. Основные задачи Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
1) формирование у граждан Республики Казахстан уважительного отношения к государственным символам;
2) подготовка для Главы государства рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
3) изучение процессов самоидентификации государства, выработка рекомендаций по пропаганде и внедрению символов
государственной идентификации и геральдических знаков, а также внесение предложений по совершенствованию правовой базы их применения.
3. Функции Комиссии
5. Для реализации основных задач, определенных настоящим Положением, Комиссия осуществляет следующие функции:
1) вносит Главе государства предложения по совершенствованию правовой базы в сфере пропаганды и применения государственных символов;
2) рассматривает проекты символов государственной самоидентификации и символов международных организаций, в которых участвует Республика Казахстан, и дает по ним консультативные заключения;

3) орталық атқарушы органдарға мемлекеттiк стильдi қалыптастыру мәселелерi бойынша зерттеулер жүргiзу туралы ұсыныстар енгiзедi;
4) мемлекеттiк нышандарды ресми iс-шаралар өткiзу кезiнде, қоғам қызметiнiң түрлi салаларында және әскери әрi өзге де атрибутикада қолданудың рәсiмдiк ережелерiн әзiрлеуге қатысады;
5) мемлекеттiк нышандарды насихаттау мен қолдану жөнiндегi жұмыс барысында туындаған мәселелердi шешуде орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға консультативтiк көмек көрсетедi;
6) геральдикалық таңбалардың жобаларын талқылауға қатысады әрi олар бойынша қорытындылар бередi;
7) белгiленген тәртiппен мемлекеттiк билiк органдарымен, бейүкiметтiк ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара iс-қимыл жасайды;
8) өз құзыретiндегi мәселелер бойынша азаматтардың арыз-өтiнiштерiн, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламаларын қарайды;
9) халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықта болады, мемлекеттiк нышандарды насихаттау мен қолдану мәселелерi жөнiндегi конференцияларға, жиналыстарға, семинарларға қатысады.
4. Комиссияның өкiлеттіктерi
6. Комиссия негiзгi мiндеттерiн iске асыру мақсатында:
1) Комиссия құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша мемлекеттiк органдардан және лауазымды тұлғалардан қажеттi ақпаратты, құжаттарды, өзге де материалдар мен мәлiметтердi сұратып алуға;
2) өз отырыстарында орталық және жергiлiктi атқарушы органдар басшыларының Мемлекет басшысының мемлекеттiк нышандар мәселелерi жөнiндегi актiлерiн iске асыру мақсатында олардың жүргiзетiн жұмысы туралы есептерiн тыңдауға;
3) мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нышандарын насихаттау мен қолдану жөнiндегi қызметiн уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың тексеруiне бастамашылық жасауға;
4) мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мемлекеттiк нышандарды насихаттау мен қолдану мәселелерi жөнiндегi жұмысын зерделеуге, талдауға, қорытындысын жинақтауға; Осы мақсатта орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, шығармашылық, ғылыми ұйымдардың және оқу орындарының мамандарын тартуға;
5) тиiстi мемлекеттiк органдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасын мемлекеттiк нышандарды қолдану бөлiгiнде бұзу фактiлерi бойынша тексерулер мен қызметтiк тексерiстер жүргізуді ұсынуға;
6) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жанындағы мемлекеттiк нышандар жөнiндегi комиссиялардың қызметiн үйлестiруге және бақылау жасауға, олардың қызметi туралы есептердi тыңдауға;
7) ғылыми мекемелердiң, бiлiм беру ұйымдарының және бейүкiметтiк ұйымдардың қоғамдық негiзде жұмыс iстейтiн өкiлдерiнен:
сарапшылық-талдау зерттеулерiн жүргiзу үшiн сарапшылар кеңесiн;
Комиссия құзыретiне кiретiн жекелеген мәселелердi қарау үшiн жұмыс топтарын құруға;

3) вносит центральным исполнительным органам предложения о проведении исследований по проблемам формирования государственного стиля;
4) участвует в разработке процедурных правил применения государственных символов при проведении официальных мероприятий, в различных сферах деятельности общества, а также в воинской и иной атрибутике;
5) оказывает консультативную помощь центральным и местным исполнительным органам в решении вопросов, возникающих в процессе работы по пропаганде и применению государственных символов;
6) участвует в обсуждении проектов геральдических знаков и дает по ним заключения;
7) в установленном порядке взаимодействует с органами государственной власти, неправительственными организациями, а также со средствами массовой информации;
8) рассматривает обращения граждан, сообщения средств массовой информации по вопросам своей компетенции;
9) сотрудничает с международными организациями, участвует в конференциях, совещаниях, семинарах по вопросам пропаганды и применения государственных символов.
4. Полномочия Комиссии
6. В целях реализации основных задач Комиссия вправе:
1) запрашивать и получать от государственных органов и должностных лиц необходимую информацию, документы, иные материалы и сведения по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
2) заслушивать на своих заседаниях отчеты руководителей центральных и местных исполнительных органов о проводимой ими работе в целях реализации актов Главы государства по вопросам государственных символов;
3) инициировать проверку уполномоченными государственными органами деятельности государственных органов по пропаганде и применению государственных символов Республики Казахстан;
4) изучать, анализировать, обобщать итоги работы государственных органов и организаций по вопросам пропаганды и применения государственных символов. Привлекать в этих целях специалистов центральных и местных исполнительных органов, творческих, научных организаций и учебных заведений;
5) рекомендовать руководителям соответствующих государственных органов проведение проверок и служебных расследований по фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в части применения государственных символов;
6) координировать и контролировать деятельность комиссий по государственным символам при акимах областей, городов Астаны и Алматы, заслушивать отчеты об их деятельности;
7) создавать из работающих на общественных началах представителей научных учреждений, организаций образования и неправительственных организаций:
экспертный совет для проведения экспертно-аналитических исследований;
рабочие группы для рассмотрения отдельных вопросов, входящих в компетенцию Комиссии;

8) Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң, сондай-ақ өзге де мемлекеттердiң ұқсас құрылымдарымен мемлекеттiк нышандарды қолдану мен насихаттау практикасына байланысты мәселелердi талқылау үшiн ынтымақтастықта болуға хақылы.
5. Комиссия қызметiн ұйымдастыру
7. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президентi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының ұсынуы бойынша бекiтедi.
8. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссияның жұмысына қоғамдық негiзде қатысатын мүшелерiнен құралады.
9. Комиссия төрағасы:
1) Комиссияға жалпы басшылықты жүзеге асырады, оның отырыстарында төрағалық етедi;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң алдында Комиссия жұмысы туралы тұрақты есеп бередi әрi оған мемлекеттiк органдардың мемлекеттiк нышандарды қолдану мен насихаттау саласындағы қызметiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
3) Комиссияның сарапшылар кеңесi мен жұмыс топтарының құрамын бекiтедi;
4) Комиссия мүшелерiнiң арасында тапсырмаларды бөледi;
5) Комиссия жұмысының жоспарларын бекiтедi, Комиссия отырыстарының күн тәртiбiн айқындап, хаттамаларына қол қояды;
6) Комиссия мүшелерiнiң Комиссия қызметiн жетiлдiру және оның құзыретiне кiретiн басқа да мәселелер бойынша ұсыныстарын қарайды;
7) Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк-құқықтық актiлерiнде, тапсырмаларында және осы Ережеде көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
10. Комиссия хатшысы:
1) Комиссия жұмысының ағымдағы және перспективадағы жоспарларының жобаларын, оның отырыстарына материалдарды дайындауды жүзеге асырады, төрағаның қарауына отырыстардың күн тәртiбiнiң жобасын енгiзедi;
2) iс жүргiзуге жауап бередi және Комиссия жұмысының жоспарларын iске асыруға бақылауды қамтамасыз етедi;
3) жұмыс топтарының және сарапшылар кеңесiнiң жұмысын үйлестiредi;
4) қорытындыларды талап ететiн материалдарды Комиссияның сарапшылар кеңесiне немесе бұл мәселе мемлекеттiк органның құзыретiне кiретiн болса, сол мемлекеттiк органға жолдайды;
5) осы Ережеде көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
11. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi болып табылады.
Жұмыс органы:
1) Комиссияның қызметiн ақпараттық-талдауды және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етедi;
2) ақпаратты жинап-өңдеудi, мемлекеттік нышандарды қолдану мен насихаттау практикасын талдауды жүзеге асырады, осы саладағы жұмысты жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдайды;
3) Комиссия құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша мемлекеттiк органдармен, лауазымды тұлғалармен және ұйымдармен қызметтiк хат жазысады;

8) сотрудничать с аналогичными структурами государств-участников Содружества Независимых Государств, а также иных государств для обсуждения вопросов, связанных с практикой применения и пропаганды государственных символов.
5. Организация деятельности Комиссии
7. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению Государственного секретаря Республики Казахстан.
8. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Комиссии, которые участвуют в ее работе на общественных началах.
9. Председатель Комиссии:
1) осуществляет общее руководство Комиссией, председательствует на ее заседаниях;
2) регулярно отчитывается о работе Комиссии перед Президентом Республики Казахстан и вносит ему предложения по совершенствованию деятельности государственных органов в сфере применения и пропаганды государственных символов;
3) утверждает составы экспертного совета и рабочих групп Комиссии;
4) распределяет поручения между членами Комиссии;
5) утверждает планы работы Комиссии, определяет повестку дня и подписывает протоколы заседаний Комиссии;
6) рассматривает предложения членов Комиссии по совершенствованию ее деятельности и другим вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные нормативными правовыми актами, поручениями Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.
10. Секретарь Комиссии:
1) осуществляет подготовку проектов текущих и перспективных планов работы Комиссии, материалов к ее заседаниям, вносит на рассмотрение председателя проект повестки дня заседаний;
2) отвечает за делопроизводство и обеспечивает контроль реализации планов работы Комиссии;
3) координирует работу рабочих групп и экспертного совета;
4) направляет материалы, требующие заключения, экспертному совету Комиссии или государственному органу, если этот вопрос относится к компетенции государственного органа;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Положением.
11. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.
Рабочий орган:
1) обеспечивает информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Комиссии;
2) осуществляет сбор, обработку информации, анализ практики применения и пропаганды государственных символов, вырабатывает предложения по совершенствованию работы в этой области;
3) ведет с государственными органами, должностными лицами и организациями служебную переписку по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;

4) Комиссия қызметiн қамтамасыз етуге қажеттi өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
12. Комиссия отырыстарын оның төрағасы қажеттiгiне қарай, бiрақ жылына кемiнде екi рет шақырады.
13. Комиссия отырыстары оның мүшелерiнiң жартысынан астамы қатысқанда, құқықтық күшi бар деп саналады.
14. Комиссия шешiмдерi ұсынымдық сипатта болады. Қажеттi кезiнде олар Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының өкiмiмен ресiмделедi.
15. Комиссия шешiмдерi оның отырысына қатысқандар санының кемiнде үштен екiсiнiң даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең түскенде, төраға жақтап дауыс берген шешiм қабылданды деп саналады.
16. Комиссия мүшелерiнiң жазбаша түрде баяндалуға әрi хаттамаға қоса берiлуге тиiс ерекше пiкiрiн бiлдiруге құқығы бар.
17. Комиссия өкiлеттiктерiнiң шегiнде қабылданатын оның шешiмдерi тиiстi мемлекеттiк органдарға жолданады.

4) осуществляет иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Комиссии.
12. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
13. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует более половины ее членов.
14. Решения Комиссии носят рекомендательный характер. При необходимости они оформляются распоряжением Государственного секретаря Республики Казахстан.
15. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием не менее чем двумя третями голосов от числа присутствующих на ее заседании. При равенстве голосов считается принятым решение, за которое проголосовал председатель.
16. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
17. Решения Комиссии, принятые в пределах ее полномочий, направляются соответствующим государственным органам.