Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің ведомствоаралық комиссиялары туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 19 қарашадағы № 248 өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 3 сәуірдегі № 544 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 03.04.2021 № 544 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 20 қарашадағы № 88 Жарлығына сәйкес:
1. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің мынадай:
1) сыртқы қауіпсіздік мәселелері жөніндегі;
2) әскери қауіпсіздік мәселелері жөніндегі;
РҚАО-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Президентінің 20.05.2015 № 3 өкімімен (құпия).
3) қоғамдық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі;
4) саяси-қауіпсіздік мәселелері жөніндегі;
5) ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі;
6) экономикалық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі;
7) экологиялық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиялары құрылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 20.10.2017 № 568 Жарлығымен.
2. Мыналар:
1) осы өкімге 1-7-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі ведомствоаралық комиссияларының лауазымдық құрамы;
2) осы өкімге 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі ведомствоаралық комиссияларының үлгілік ережесі бекітілсін.
3. "Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің ведомствоаралық комиссиялары мен инспекциясының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 23 желтоқсандағы № 386 өкімінің 1 және 2-тармақтарының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
сыртқы қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссиясының
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911 Жарлығымен.
Сыртқы істер министрі, комиссия төрағасы
Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары
Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары
Қорғаныс министрінің орынбасары
Ұлттық экономика вице-министрі
"Сырбар" Сыртқы барлау қызметі директорының орынбасары
Сыртқы істер министрлігінің қызметкері, комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
әскери қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссиясының
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамға өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911; 08.02.2016 N 191; 20.10.2017 № 568; 01.06.2019 № 57 Жарлықтарымен.
Қорғаныс министрі, комиссия төрағасы
Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары
Қауіпсіздік Кеңесінің Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөлімінің меңгерушісі
Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары - Шекара қызметінің директоры
Сыртқы істер министрінің орынбасары
Ішкі істер министрінің орынбасары
Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму вице-министрі
Ақпарат және қоғамдық даму вице-министрі
Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрі
Ұлттық экономика вице-министрі
Мемлекеттік күзет қызметі бастығының орынбасары
Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы
Қорғаныс министрлігінің қызметкері, комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
3-ҚОСЫМША
РҚАО-ның ескертпесі!

О межведомственных комиссиях Совета Безопасности Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 19 ноября 2013 года № 248. Утратило силу Указом Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2021 года № 544.
Сноска. Утратило силу Указом Президента РК от 03.04.2021 № 544.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 20 марта 1999 года № 88 «О Совете Безопасности Республики Казахстан»:
1. Создать следующие межведомственные комиссии Совета Безопасности Республики Казахстан:
1) по вопросам внешней безопасности;
2) по вопросам военной безопасности;
Примечание РЦПИ!
Подпункт 3) предусмотрен в редакции распоряжения Президента РК от 20.05.2015 № 3 (секретно).
3) по вопросам общественной безопасности;
4) по вопросам политической безопасности;
5) по вопросам информационной безопасности;
6) по вопросам экономической безопасности;
7) по вопросам экологической безопасности.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 20.10.2017 № 568.
2. Утвердить:
1) должностной состав межведомственных комиссий Совета Безопасности Республики Казахстан согласно приложениям 1-7 к настоящему распоряжению;
2) Типовое положение о межведомственных комиссиях Совета Безопасности Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему распоряжению.
3. Признать утратившими силу пункты 1 и 2 распоряжения Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2009 года № 386 «О некоторых вопросах межведомственных комиссий и инспекции Совета Безопасности Республики Казахстан».
Президент
Республики Казахстан        Н. Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТAВ
межведомственной комиссии Совета Безопасности
Республики Казахстан по вопросам внешней безопасности
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 17.09.2014 № 911.
Министр иностранных дел, председатель комиссии
заместитель Секретаря Совета Безопасности, заместитель председателя комиссии
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности
заместитель Министра обороны
вице-министр национальной экономики
заместитель директора Службы внешней разведки «Сырбар»
сотрудник Министерства иностранных дел, секретарь комиссии
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТAВ
межведомственной комиссии Совета Безопасности
Республики Казахстан по вопросам военной безопасности
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 17.09.2014 № 911; от 08.02.2016 № 191; от 20.10.2017 № 568; от 01.06.2019 № 57.
Министр обороны, председатель комиссии
заместитель Секретаря Совета Безопасности, заместитель председателя комиссии
заведующий Отделом военной безопасности и обороны Совета Безопасности
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности - директор Пограничной службы
заместитель Министра иностранных дел
вице-министр индустрии и инфраструктурного развития
вице-министр информации и общественного развития
заместитель Министра внутренних дел
вице-министр цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности
вице-министр национальной экономики
заместитель Начальника Службы государственной охраны
Главнокомандующий Национальной гвардией
сотрудник Министерства обороны, секретарь комиссии
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
Примечание РЦПИ!

3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Президентінің 20.05.2015 № 3 өкімімен (құпия).
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
қоғамдық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссиясының
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамға өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911; 09.06.2016 N 275; 17.04.2019 № 26; 22.07.2019 № 74 Жарлықтарымен.
Ішкі істер министрі, комиссия төрағасы
Қауіпсіздік Кеңесінің Құқық қорғау жүйесі бөлімі меңгерушісінің орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары
Бас прокурордың орынбасары
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының орынбасары
Әділет вице-министрі
Ішкі істер министрлігінің қызметкері, комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
саяси қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссиясының
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамға өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 11.04.2014 N 795; 17.09.2014 № 911; 08.02.2016 N 191; 09.06.2016 N 275; 30.10.2018 № 782; 01.06.2019 № 57 Жарлықтарымен.
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасы, комиссия төрағасы
Ақпарат және қоғамдық даму вице-министрі, комиссия төрағасының орынбасары
Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары
Бас прокурордың орынбасары
Әділет вице-министрі
Ішкі істер министрінің орынбасары
Мәдениет және спорт вице-министрі
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қызметкері, комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссиясының
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 20.10.2017 № 568 Жарлығымен.
Ескерту. Құрамға өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 11.04.2014 N 795; 17.09.2014 № 911; 09.06.2016 N 275; 20.10.2017 № 568; 01.06.2019 № 57; 28.10.2019 № 195 Жарлықтарымен.
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі, комиссия төрағасы
Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің қызметкері, комиссия хатшысы
Бас прокурордың орынбасары
Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
6-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
экономикалық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссиясының
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 08.02.2016 N 191; 20.10.2017 № 568; 01.06.2019 № 57 Жарлықтарымен.
Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары
Энергетика министрі, комиссия төрағасы,
Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары,
Бас прокурордың орынбасары
Ауыл шаруашылығы вице-министрі
Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министрі
Энергетика министрлігінің қызметкері, комиссия хатшысы
Қаржы вице-министрі
Қауіпсіздік Кеңесінің Қауіпсіздіктің жалпы мәселелері бөлімінің қызметкері
Ұлттық экономика министрлігінің қызметкері, комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
7-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
экологиялық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссиясының
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 20.05.2015 № 3 өкімімен; ҚР Президентінің 14.03.2017 № 446; 01.06.2019 № 57 Жарлықтарымен.
Бас прокурордың бірінші орынбасары, комиссия төрағасы
Қауіпсіздік Кеңесі Ахуалдық орталығы меңгерушісінің орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары
Энергетика вице-министрі, комиссия төрағасының орынбасары
Ауыл шаруашылығы вице-министрі
Ішкі істер министрінің орынбасары
Білім және ғылым вице-министрі
Денсаулық сақтау вице-министрі
Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министрі
Бас прокуратураның қызметкері, комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 248 өкіміне
8-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің
ведомствоаралық комиссиялары туралы
ҮЛГІЛІК ЕРЕЖЕ

Приложение 3 предусмотрено в редакции распоряжения Президента РК от 20.05.2015 № 3 (секретно).
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТAВ
межведомственной комиссии Совета Безопасности
Республики Казахстан по вопросам общественной безопасности
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 17.09.2014 № 911; от 09.06.2016 № 275; от 17.04.2019 № 26; от 22.07.2019 № 74.
Министр внутренних дел, председатель комиссии
заместитель заведующего Отделом правоохранительной системы Совета Безопасности, заместитель председателя комиссии
заместитель Генерального прокурора
заместитель председателя Aгентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Aнтикоррупционной службы)
заместитель Министра юстиции
сотрудник Министерства внутренних дел, секретарь комиссии
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТAВ
межведомственной комиссии Совета Безопасности
Республики Казахстан по вопросам политической безопасности
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 11.04.2014 № 795; от 17.09.2014 № 911; от 08.02.2016 № 191; от 09.06.2016 № 275; от 30.10.2018 № 782; от 01.06.2019 № 57.
Председатель Комитета национальной безопасности, председатель комиссии
заместитель Секретаря Совета Безопасности, заместитель председателя комиссии
заместитель Генерального прокурора
заместитель Министра юстиции
заместитель Министра внутренних дел
вице-министр информации и общественного развития, заместитель председателя комиссии
вице-министр культуры и спорта
сотрудник Комитета национальной безопасности, секретарь комиссии
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТAВ
межведомственной комиссии Совета Безопасности
Республики Казахстан по вопросам информационной безопасности
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Указом Президента РК от 20.10.2017 № 568.
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 11.04.2014 № 795; от 17.09.2014 № 911; от 09.06.2016 № 275; от 20.10.2017 № 568; от 01.06.2019 № 57; от 28.10.2019 № 195.
Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности, председатель комиссии
заместитель Секретаря Совета Безопасности, заместитель председателя комиссии
заместитель Генерального прокурора
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности
сотрудник Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности, секретарь комиссии
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТAВ
межведомственной комиссии Совета Безопасности
Республики Казахстан по вопросам экономической безопасности
Сноска. Приложение 6 в редакции Указа Президента РК от 17.09.2014 № 911; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 08.02.2016 № 191; от 01.06.2019 № 57.
Министр национальной экономики, председатель комиссии
заведующий Отделом общих вопросов безопасности Совета Безопасности, заместитель председателя комиссии
заместитель Председателя Национального Банка
вице-министр сельского хозяйства
вице-министр индустрии и инфраструктурного развития
вице-министр финансов
вице-министр энергетики
сотрудник Министерства национальной экономики, секретарь комиссии
сотрудник Отдела общих вопросов безопасности Совета Безопасности
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТAВ
межведомственной комиссии Совета Безопасности
Республики Казахстан по вопросам экологической безопасности
Сноска. Приложение 7 в редакции Указа Президента РК от 17.09.2014 № 911; с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 20.05.2015 № 3; указами Президента РК от 14.03.2017 № 446; от 20.10.2017 № 568; от 01.06.2019 № 57.
Министр энергетики, председатель комиссии
заместитель Секретаря Совета Безопасности, заместитель председателя комиссии
заместитель Генерального прокурора
вице-министр сельского хозяйства
заместитель Министра внутренних дел
вице-министр образования и науки
вице-министр здравоохранения
вице-министр индустрии и инфраструктурного развития
сотрудник Министерства энергетики, секретарь комиссии
ПРИЛОЖЕНИЕ 8
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 248
ТИПОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о межведомственных комиссиях Совета Безопасности
Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің ведомствоаралық комиссиясы (бұдан әрі - ведомствоаралық комиссия) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің (бұдан әрі - Қауіпсіздік Кеңесі) қызметін қамтамасыз ету мақсатында құрылатын консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Ведомствоаралық комиссия қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының актілері, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары, сондай-ақ осы үлгілік ереже құрайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.04.2019 № 26 Жарлығымен.
2. Ведомствоаралық комиссияның негізгі міндеттері,
функциялары және құқықтары
3. Ведомствоаралық комиссияның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қауіпсіздік Кеңесінің отырыстарына материалдар дайындау;
2) Қауіпсіздік Кеңесінің немесе Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының тапсырмасы бойынша талдамалық және зерттеу жұмысын орындау;
3) Қауіпсіздік Кеңесі қызметінің айналысатын бағыты бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар тұжырымдау;
4) Қауіпсіздік Кеңесін айналысатын бағыты бойынша хабардар ету.
4. Негізгі міндеттеріне сәйкес ведомствоаралық комиссияға мынадай функциялар жүктеледі:
1) айналысатын бағытына қатысты ахуалдың дамуын кешенді талдауды жүзеге асыру;
2) айналысатын бағыт бойынша стратегиялық құжаттардың мазмұнын қарау және оларға баға беру;
3) айналысатын бағыт бойынша қауіпсіздікті қамтамасыз етудің өзекті мәселелерін қарау;
4) адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігіне қатысты оқиғаларға жедел ден қою үшін шешімдердің жобаларын дайындау;
5) айналысатын бағыты бойынша ұсынымдар тұжырымдау, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі шешімдерінің жобаларына ұсыныстар дайындау;
6) ұлттық қауіпсіздік, оны қамтамасыз ету стратегиясы мен қорғау шаралары мәселелері жөніндегі заң жобаларын талдап, олар бойынша Қауіпсіздік Кеңесіне ұсынымдар беру;
7) айналысатын бағыт бойынша Қауіпсіздік Кеңесі шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыруға қатысу, Қауіпсіздік Кеңесіне анықталған кемшіліктерді, олардың пайда болуына ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі шаралар туралы ұсыныстар енгізу;
8) адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында ғылыми зерттеулер ұйымдастыру.
4-1. Ведомствоаралық комиссияның құзыретінің саласына кіреді:
1) сыртқы қауіпсіздік мәселелері жөніндегі - мемлекеттік органдардың сыртқы саясат және халықаралық қауіпсіздік мәселелер жөніндегі қызметін үйлестіру;

1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия Совета Безопасности Республики Казахстан (далее - межведомственная комиссия) является консультативно-совещательным органом, образуемым в целях обеспечения деятельности Совета Безопасности Республики Казахстан (далее - Совет Безопасности).
2. Правовую основу деятельности межведомственной комиссии составляют Конституция, законы Республики Казахстан, акты Президента Республики Казахстан, акты Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан, международные договоры Республики Казахстан, а также настоящее типовое положение.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Указа Президента РК от 17.04.2019 № 26.
2. Основные задачи, функции и права межведомственной комиссии
3. Основными задачами межведомственной комиссии являются:
1) подготовка материалов к заседаниям Совета Безопасности;
2) выполнение аналитической и исследовательской работы по поручению Совета Безопасности или помощника Президента - Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан;
3) разработка предложений и рекомендаций по курируемому направлению деятельности Совета Безопасности;
4) информирование Совета Безопасности по курируемому направлению.
4. В соответствии с основными задачами на межведомственную комиссию возлагаются следующие функции:
1) осуществление комплексного анализа развития ситуации применительно к курируемому направлению;
2) рассмотрение и оценка содержания стратегических документов по курируемому направлению;
3) рассмотрение актуальных вопросов обеспечения безопасности по курируемому направлению;
4) подготовка проектов решений для оперативного реагирования на события, затрагивающие безопасность личности, общества и государства;
5) разработка рекомендаций по курируемому направлению, а также подготовка предложений к проектам решений Совета Безопасности;
6) анализ законопроектов по вопросам национальной безопасности, стратегии обеспечения и мерам защиты, представление по ним рекомендаций Совету Безопасности;
7) участие в осуществлении контроля за исполнением решений Совета Безопасности по курируемому направлению, внесение предложений Совету Безопасности о мерах по устранению выявленных недостатков, причин и условий, способствующих их возникновению;
8) организация научных исследований в области обеспечения безопасности личности, общества и государства.
4-1. К сфере компетенции межведомственной комиссии отнесены:
1) по вопросам внешней безопасности - координация деятельности государственных органов по вопросам внешней политики и международной безопасности;

2) әскери қауіпсіздік мәселелері жөніндегі - мемлекеттің әскери ұйымының мәселелерін және даму перспективаларын қарастыру;
3) құпия;
4) саяси қауіпсіздік мәселелері жөніндегі - азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының сақталуы қамтамасыз етілетін конституциялық құрылыс негіздерін қорғау жөніндегі мәселелерді қарастыру;
5) ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі - Қазақстан Республикасының ақпараттық (кибер) қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мәселелерді қарастыру;
6) экономикалық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі - Қазақстан Республикасының ұлттық экономикасын нақты және ықтимал қауіп-қатерлерден қорғау жөніндегі мәселелерді қарастыру;
7) экологиялық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі - қоршаған ортаға антропогендік және табиғи әсерлер салдарынан туындайтын мәселелерді қарастыру.
Ескерту. Ереже 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 20.05.2015 № 3 өкімімен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 20.10.2017 № 568 Жарлығымен.
5. Ведомствоаралық комиссия негізгі міндеттерін және өз функцияларын жүзеге асыру мақсатында өз қызметінің бағытына қатысты мәселелер бойынша белгіленген тәртіппен:
1) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ ұйымдардан, мекемелер мен лауазымды адамдардан барлық қажетті материалдар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының материалдарын және ақпараттық дерекқорларын пайдалануға;
3) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерімен, сондай-ақ ұйымдармен және лауазымды адамдармен өзара іс-қимыл жасауға;
4) жүргізілген талдаудың, зерттеулер мен тексерулердің нәтижелері бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің кезекті отырыстарының күн тәртібіне мәселелерді енгізу қажеттігі туралы Қауіпсіздік Кеңесіне ұсыныстар енгізуге;
5) ғылыми, ақпараттық, талдамалық жұмыстарын орындау үшін ғалымдар мен мамандарды тартуға құқылы.
3. Ведомствоаралық комиссияны қалыптастырудың және
оның қызметінің тәртібі
6. Ведомствоаралық комиссияны Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы құрады, қайта ұйымдастырады және таратады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.04.2019 № 26 Жарлығымен.
7. Ведомствоаралық комиссияның лауазымдық құрамын Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының ұсынуы бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы бекітеді.
Ведомствоаралық комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы бекітеді.
Ведомствоаралық комиссияның құрамына мемлекеттік органдардың басшылары және (немесе) олардың орынбасарлары, сондай-ақ өзге де адамдар кіруі мүмкін.
Ведомствоаралық комиссияның құрамы, әдетте, төрағаны, төрағаның орынбасарын, хатшыны және комиссияның басқа да мүшелерін қамтиды.

2) по вопросам военной безопасности - рассмотрение проблем и перспектив развития военной организации государства;
3) секретно;
4) по вопросам политической безопасности - рассмотрение проблем защиты основ конституционного строя, при котором обеспечивается соблюдение прав и свобод граждан;
5) по вопросам информационной безопасности - рассмотрение проблем в сфере обеспечения информационной (кибер) безопасности Республики Казахстан;
6) по вопросам экономической безопасности - рассмотрение проблем защиты национальной экономики Республики Казахстан от реальных и потенциальных угроз;
7) по вопросам экологической безопасности - рассмотрение проблем, возникающих в результате антропогенных и природных воздействий на окружающую среду.
Сноска. Типовое положение дополнено пунктом 4-1 в соответствии с распоряжением Президента РК от 20.05.2015 № 3; с изменением внесенным Указом Президента РК от 20.10.2017 № 568.
5. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций межведомственная комиссия по вопросам, относящимся к направлению ее деятельности, вправе в установленном порядке:
1) запрашивать и получать все необходимые материалы и информацию от центральных и местных государственных органов, а также от организаций, учреждений и должностных лиц;
2) пользоваться материалами и информационными базами данных государственных органов и организаций Республики Казахстан;
3) взаимодействовать со структурными подразделениями центральных и местных государственных органов Республики Казахстан, а также с организациями и должностными лицами;
4) вносить в Совет Безопасности по результатам проведенного анализа, исследований и проверок предложения о необходимости включения вопросов в повестку очередных заседаний Совета Безопасности;
5) привлекать ученых и специалистов для выполнения научных, информационных, аналитических работ.
3. Порядок формирования и деятельности
межведомственной комиссии
6. Межведомственная комиссия создается, реорганизуется и упраздняется Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан по представлению помощника Президента - Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Указа Президента РК от 17.04.2019 № 26.
7. Должностной состав межведомственной комиссии утверждается Председателем Совета Безопасности по представлению помощника Президента - Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан.
Персональный состав межведомственной комиссии утверждается помощником Президента - Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан.
В состав межведомственной комиссии могут входить руководители государственных органов и (или) их заместители, а также иные лица.
Состав межведомственной комиссии, как правило, включает председателя, заместителя председателя, секретаря и других членов комиссии.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 17.04.2019 № 26 Жарлығымен.
8. Ведомствоаралық комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді өкілдері ведомствоаралық комиссияның жұмысына қатысатын мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
Комиссияның хатшысы ведомствоаралық комиссияның жылдық жұмыс жоспары мен кезекті отырысының күн тәртібін дайындауды қамтамасыз етеді, олар Президенттің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысымен келісіледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 20.05.2015 № 3 өкімімен.
9. Ведомствоаралық комиссияның отырыстары қажеттігіне қарай, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің немесе Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының тапсырмаларына сәйкес өткізіледі.
Отырыстарды төраға, ал ол болмаған кезде орынбасары шақырады.
Комиссияның хатшысы ведомствоаралық комиссия отырыстарының дәлжазбасының жасалуын қамтамасыз етеді. Дәлжазбалар мен сөз сөйлеушілер баяндамаларының көшірмелері Қауіпсіздік Кеңесіне ақпарат ретінде жіберіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 20.05.2015 № 3 өкімімен.
10. Ведомствоаралық комиссияның мүшелері отырыстарға ауыстыру құқығынсыз қатысады.
Ведомствоаралық комиссияның отырысына орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың басшылары (немесе олардың орынбасарлары) және өзге де адамдар шақырылуы мүмкін.
11. Ведомствоаралық комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған ведомствоаралық комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыс тең бөлінген жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда ведомствоаралық комиссияның мүшесі өз пікірін жазбаша түрде білдіре алады, ол отырыс хаттамасына қоса тіркеледі.
Ведомствоаралық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған комиссияның төрағасы қол қояды және Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы бекітеді.
12. Ведомствоаралық комиссияның, хаттамалық шешімдері орталық және жергілікті мемлекеттік органдарда міндетті түрде қаралуға жатады.
Тиісті мемлекеттік органдардың басшылары ведомствоаралық комиссияның хаттамалық шешімдерін қараудың нәтижелері туралы басшысы тиісті ведомствоаралық комиссияның төрағасы болып табылатын мемлекеттік органды белгіленген тәртіппен хабардар етеді.
13. Ведомствоаралық комиссия әзірлеген ұсыныстар мен ұсынымдар Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысына ұсынылады.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 17.04.2019 № 26.
8. Информационно-аналитическое и организационно-техническое обеспечение деятельности межведомственной комиссии осуществляют государственные органы, представители которых участвуют в работе межведомственной комиссии.
Секретарь комиссии обеспечивает подготовку годового плана работы и повестки дня очередного заседания межведомственной комиссии, которые согласовываются с помощником Президента - Секретарем Совета Безопасности.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 20.05.2015 № 3.
9. Заседания межведомственной комиссии проводятся по мере необходимости, а также в соответствии с поручениями Совета Безопасности или помощника Президента - Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан.
Заседания созываются председателем, а в его отсутствие заместителем.
Секретарь комиссии обеспечивает стенографирование заседаний межведомственной комиссии. Копии стенограммы и докладов выступающих направляются в Совет Безопасности в порядке информации.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 20.05.2015 № 3.
10. Члены межведомственной комиссии принимают участие в заседаниях без права замены.
На заседание межведомственной комиссии могут приглашаться руководители (или их заместители) центральных и местных государственных органов и иные лица.
11. Решения межведомственной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании членов межведомственной комиссии. При равенстве голосов решающим является голос председателя.
В случае несогласия с принятым решением член межведомственной комиссии может свое мнение изложить в письменном виде, которое подлежит приобщению к протоколу заседания.
Решения межведомственной комиссии оформляются протоколом, который подписывает председатель комиссии и утверждается помощником Президента - Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан.
12. Протокольные решения межведомственной комиссии подлежат обязательному рассмотрению центральными и местными государственными органами.
О результатах рассмотрения протокольных решений межведомственной комиссии руководители соответствующих государственных органов в установленном порядке информируют государственный орган, руководитель которого является председателем соответствующей межведомственной комиссии.
13. Подготовленные межведомственной комиссией предложения и рекомендации представляются помощнику Президента - Секретарю Совета Безопасности Республики Казахстан.