Қазақстан Республикасында Жануарлар дүниесінің жекелеген түрлерін ерекше жағдайларда пайдалану тәртібі жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2000 жылғы 28 маусым N 969. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1108 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес және ителгілер мен жек дуадақтар тұқымының тұрақты жағдайын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасында Жануарлар дүниесінің жекелеген түрлерін ерекше жағдайларда пайдалану тәртібі жөніндегі ереже бекітілсін.
2. "Сирек кездесетін және жойылып кету қаупі бар қыран құстардың тұқымын сақтап қалу жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 21 тамыздағы N 1150 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1995 ж., N 28, 344-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 28 маусымдағы
N 969 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында Жануарлар дүниесiнiң
жекелеген түрлерiн ерекше жағдайларда пайдалану
тәртiбi жөнiндегi ереже
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзiлген ителгілер мен жек дуадақтарды (бұдан әрi - құстар) ерекше жағдайларда пайдаланудың жекелеген мәселелерi бойынша тиiстi мемлекеттiк реттеу мен бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн белгілеу мақсатында қабылданды.
2. "Жануарлар дүниесiн қорғау өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Заң) 22-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi өсiмiн молайту, ғылыми және өзге де мақсаттарға бағытталған ерекше жағдайларда, арнаулы уәкiлетті орган ретiндегі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті және ғылыми-зерттеу мекемесi ретiнде Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлігі Зоология институтының ұсынысымен (түсiндiрме жазба) құстарды табиғатта аулауға (алуға) байланысты әрбiр нақты жағдайға осындай рұқсаттың берiлуi туралы шешім қабылдайды. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.11.22. N 1239 қаулысымен.
3. Уәкiлетті органның Республика Үкiметiнiң тиiсті шешiмiнсiз не Республика Үкiметiнiң шешiмiнде аталмаған тұлғаларға құстарды аулауға, соның iшiнде сұңқарды аңға салуға рұқсат етуiне жол берiлмейдi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешімiнде пайдаланудың мақсаттары мен негізгі шарттары, құстарды табиғатта мүмкіндiгінше аулауға рұқсат етілетiн мерзiмдер, заңды және/немесе жеке тұлғалардың, соның iшiнде шетелдiктердiң, құстар мен жойылып кету қатерi төнген өзге де жануарлар түрлерiн қорғау мен өсiмiн молайтуға салымының мөлшерлестiгін ескере отырып, сондай-ақ аулауға құқық алған субъектiлердiң тiзбесi, аталған iс-шараларды олардың одан әрi орындауы мiндеттi түрде айқындалады.

Об утверждении Правил о порядке пользования отдельными видами животного мира в Республике Казахстан в исключительных случаях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2000 года N 969. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1108
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и в целях обеспечения устойчивого состояния популяции соколов-балобанов и дроф-красоток Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила о порядке пользования отдельными видами животного мира в Республике Казахстан в исключительных случаях.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 21 августа 1995 года N 1150 "О мерах по сохранению популяции редких и находящихся под угрозой исчезновения хищных ловчих птиц" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 28, ст. 344).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июня 2000 года N 969
Правила о порядке пользования
отдельными видами животного мира в Республике Казахстан
в исключительных случаях
1. Настоящие Правила приняты в целях установления порядка в осуществлении надлежащего государственного регулирования и контроля по отдельным вопросам пользования в исключительных случаях соколов-балобанов и дроф-красоток, занесенных в Красную Книгу Республики Казахстан (далее - птицы).
2. Правительство Республики Казахстан на основании статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее - Закон) в исключительных случаях, направленных на воспроизводство, научные и иные цели, по представлению (пояснительная записка) Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан как специально уполномоченного органа и научно-исследовательского учреждения - Института зоологии Министерства образования и науки Республики Казахстан в каждом конкретном случае, связанном с добычей (изъятием) из природы птиц, принимает решение о выдаче разрешения.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 ноября 2002 г. N 1239.
3. Выдача уполномоченным органом разрешений на добывание птиц, в том числе проведение соколиной охоты без соответствующего решения Правительства республики либо лицами, не указанными в решении Правительства республики, не допускается.
В решении Правительства Республики Казахстан в обязательном порядке определяются цели и основные условия пользования, допустимые сроки по возможному добыванию из природы птиц, а также перечень субъектов, получающих право на такое добывание, с учетом соразмерности вклада юридическим и/или физическим лицом, в том числе иностранным, в охрану и воспроизводство птиц и иных находящихся под угрозой исчезновения видов животных, а также дальнейшего выполнения ими указанных мероприятий.

4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінiң Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынысы мен оның соған сәйкес шешiмi Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгі Зоология институтының биологиялық жағынан негiзделген ұсыныстары (қорытындылары) және құстардың тұқымына залал келтiрмей табиғатта аулаудың ықтимал орындары, саны және мерзiмi, сондай-ақ олардың өсiмiн одан әрi молайту жөнiндегі шаралар көзделген мемлекеттiк экологиялық сараптамасы негізiнде дайындалады.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті өз ұсынысында мiндеттi түрде:
құстардың қандай мақсатпен ауланатыны;
оларды сақтау және өсiмiн молайту жөнiнде қандай iс-шараларды жүзеге асыру көзделетіні;
жануарлардың және олардың түр-тұқым әр алуандығының табиғи топтануының тұтастығы бұзылмайтындығы;
құстарды аулауда қандай экологиялық талаптар қойылатындығы;
оларды мүмкiндiгінше аулау орындары, негізгі шарттары мен мерзiмдерi;
болжалды төлеу мерзiмдерi мен төлемдердiң мөлшерлерi;
Үкiметтiң негiзделген және заңды шешiм қабылдауын талап ететiн өзге де ақпаратты көрсетедi. <*>
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.11.22. N 1239 қаулысымен.
5. Үкiмет шешiм қабылдаған жағдайда, арнайы уәкiлетті орган сол шешiм мен Заңның нормалары негiзiнде тиiстi заңды және/немесе жеке тұлғалармен жануарлар дүниесiн пайдалануға шарт жасасады, содан кейiн нақты заңды немесе жеке тұлғаға тиiстi дербес рұқсат бередi.
6. Құстарды аулауға құқық алған тұлғалардың жек дуадақтарға сұңқар салуы Қазақстан Республикасында ұсталған және үйретiлген ителгілермен, сол сияқты Қазақстан Республикасы заңнамасының және Қазақстандағы СИТЕС Әкiмшiлiк органының талаптары сақтала отырып белгiленген тәртiппен сырттан әкелiнген жыртқыш қыран құстардың әр алуан түрлерiмен "Қазақстан Республикасының Құрып кету қауіп төнген жабайы фауна мен флора түрлерiмен халықаралық сауда туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн.
7. Құстарды аулауды, сондай-ақ сұңқар салуды ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінiң бақылауымен және басшылығымен мүдделi мемлекеттiк органдардың, өзге де заңды тұлғалардың өкiлдерiнiң, сондай-ақ жеке тұлғалардың қатысуымен жүзеге асырылады.
Құстарды аулау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінiң жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау жөнiндегi арнаулы уәкiлеттi органдардың лауазымды тұлғаларының және Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Зоология институтының орнитолог мамандарының тiкелей бақылауымен және қатысуымен жүзеге асырылады. <*>
Ескерту. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.11.22. N 1239 қаулысымен.

4. Комитет лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан представление в Правительство Республики Казахстан и соответствующее его решение подготавливает на основании биологически обоснованных представлений (заключений) Института зоологии Министерства образования и науки Республики Казахстан и государственной экологической экспертизы, предусматривающих возможные места, численность и сроки по допускаемому добыванию из природы птиц без ущерба их популяции, а также меры по ее дальнейшему воспроизводству.
Комитет лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в своем представлении в обязательном порядке указывает:
в каких целях предлагается добыча птиц;
какие мероприятия по их сохранению и воспроизводству предполагаются к осуществлению;
не нарушается ли целостность естественных сообществ животных и их видовое многообразие;
какие устанавливаются экологические требования при добывании птиц;
места, основные условия и сроки по возможному их добыванию;
предполагаемые сроки уплаты и размеры платежей;
и иную информацию, требуемую для обоснованного и правомерного принятия решения Правительством. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 ноября 2002 г. N 1239.
5. В случае принятия Правительством решения специально уполномоченный орган на основании Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, и норм Закона заключает с соответствующими юридическими и/или физическими лицами договор на пользование животным миром, после чего выдает соответствующее разрешение персонально на конкретное юридическое или физическое лицо.
6. Лицами, получившими право на добычу птиц, соколинная охота на дроф-красоток может осуществляться как с соколами-балобанами, отловленными и обученными в Республике Казахстан, так и с завезенными ловчими хищными птицами различных видов в установленном порядке с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан и Административного органа СИТЕС в Республике Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 1999 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения".
7. Организация добычи птиц, а также соколиной охоты осуществляется под контролем и руководством Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан с участием представителей заинтересованных государственных органов, иных юридических лиц, а также физических лиц.
Добывание птиц осуществляется под непосредственным контролем и при участии должностных лиц специально уполномоченных органов по государственному контролю в области охраны, воспроизводства и использования животного мира Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и специалистов орнитологов Института зоологии Министерства образования и науки Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 ноября 2002 г. N 1239.

8. Шетелдiк азаматтар мен оларды қамтамасыз ету топтарын алып жүру, күзеттi ұйымдастыру және қызмет көрсету қазақстандық тараптан шарттық негiзде жүзеге асырылады.
9. Заңды және жеке тұлғаларға, соның iшінде шетелдiк те құсбегілiктiң дәстүрлі ұлттық түрлерiн сақтау, жаңғырту және жергілікті халықтың жұмыспен қамтылуын ынталандыру мүдделерiнде белгiленген тәртiппен құстарды торда өсiретін питомниктер ұйымдастыруға, оларды баулу, жаттықтыру жөнiндегi мектептер ашуға, мамандар даярлауға, сондай-ақ ғылыми мақсаттарда жұмыс жүргiзуге рұқсат берiледі.
10. Ұсталған құстарды әкету рәсiмiн, сондай-ақ оларды транзиттiк тасымалдауды Қазақстан Республикасындағы СИТЕС Әкiмшiлік органы құстардың өлiм-жiтімiне әкелiп соқтыратын iс-әрекеттерді болдырмау жағдайында Жойылып кету қатерi төнген фауна мен флора түрлерiмен халықаралық сауда жасау туралы конвенцияның (бұдан әрi - СИТЕС Конвенциясы) және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесiмдерiнiң талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
11. СИТЕС Конвенциясының талаптарына сәйкес торда өсiрiлген құстарды әкету:
әр 100 бастан 30 бас арақатынасында, егер 70 бас тиiстi тәртiппен есепке алу және бақылау рәсiмдерi сақталып бостандыққа жiберiлген жағдайда рұқсат етіледi.
12. Мыналарға:
бiр жасар және одан үлкен табиғатта ауланған құстарды әкетуге, қыран құстарды жем ретiнде пайдалана отырып ителгiлердi аулауға жол берiлмейдi.
13.
Ескерту. 13-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008.11.14. N 1061 Қаулысымен.
14. Жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемдер, кiрiстер мен шығыстарының бюджеттiк жiктемесiнiң кодтарына сәйкес Қазақстан Республикасының республикалық бюджет кірiсіне сирек кездесетiн және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерiн сақтау мен олардың өсiмiн молайтуға осы сомалардың бюджеттен бөлiнуiн кейiн қамтамасыз етiп аударылады.
15. <*>
Ескерту. 15-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.11.22. N 1239 қаулысымен.

8. Сопровождение иностранных граждан и групп их обеспечения, организация охраны и оказание услуг осуществляется казахстанской стороной на договорной основе.
9. Юридическим и физическим лицам, в том числе иностранным, в интересах сохранения, возрождения традиционных национальных видов охоты с ловчими птицами и стимулирования занятости местного населения в установленном порядке разрешается организация питомников по их разведению в неволе, открытие школ по обучению и тренировке птиц, подготовке специалистов, а также работа, проводимая в научных целях.
10. Процедура вывоза отловленных птиц, а также их транзитная перевозка осуществляется Административным органом СИТЕС в Республике Казахстан при условии исключения действий, которые могут привести к гибели птиц, в соответствии с требованиями Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее - Конвенция СИТЕС) и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
11. В соответствии с требованиями Конвенции СИТЕС вывоз разведенных в неволе птиц разрешается в следующем соотношении:
из 100 особей 30 при условии, что 70 особей выпущено в природу в соответствующем порядке с соблюдением процедур учета и контроля.
12. Не допускается:
вывоз отловленных в природе птиц в возрасте одного года и старше;
отлов соколов-балобанов с использованием ловчих хищных птиц в качестве приманки.
13. (Утратил силу - постановлением Правительства РК от 14.11.2008 N 1061 (порядок введения в действие см. п.4).
14. Платежи за пользование животным миром перечисляются в доход республиканского бюджета в соответствии с кодами бюджетной классификации доходов и расходов Республики Казахстан с последующим обеспечением выделения данных сумм из бюджета на сохранение редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и их воспроизводство.
15. (Пункт 15 исключен - постановлением Правительства РК от 22 ноября 2002 г. N 1239)