2000 жылғы егіннің астығын мемлекеттік сатып алу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 5 қыркүйек N 1341.
Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін қолдау және астық өндірісінің тұрақты дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 2 қыркүйектегi N 1303 P991303_ және 1998 жылғы 5 қазандағы N 998 Р980998_ қаулыларына сәйкес сатып алынған астықты сатудан қайтарып алынған қаражат есебiнен 2000 жылғы егiннiң астығынан 42 000 000 (қырық екi миллион) АҚШ доллары сомасына 200 000 (екі жүз мың) тоннаға дейiнгi көлемде үшiншi сыныптан төмен емес жұмсақ сортты азық-түлiк бидайын франкоэлеватор шартымен бiрiншi кезекте салық патентi негiзiнде салық төлеудi жүзеге асыратын тұлғалардан, қосылған құн салығын қоса және олар өзi өндiрген астықты сатуы кезiнде бірыңғай жер салығын төлеушi болып табылатын тұлғалардан, қосымша құн салығын қоспағанда, есептемеге алынған 1 тонна салмақ үшiн 100 (жүз) АҚШ долларына баламалы баға бойынша мемлекеттiк сатып алу жүргiзiлсiн. <*>
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамы 2001 жылғы көктемгі - жазғы кезеңде ішкі рынокта сату үшін мемлекеттік экспорттық ресурстардан 150 000 (жүз елу мың) тонна астықты сақтап қойсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.09.13. N 1385
қаулысымен. P001385_
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.31. N 1640
қаулысымен. P001640_
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен. P001841_
2. Қоса беріліп отырған 2000 жылғы егіннің астығын мемлекеттік сатып алу, оны сақтау және сату тәртібі туралы ереже бекітілсін.
3. Жергілікті жерлерде 2000 жылғы егіннің астығын сатып алудың ұйымдастырылуын қамтамасыз ету жауапкершілігі облыстардың әкімдеріне жүктелсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы 5 қыркүйектегі N 1341 қаулысымен бекітілген
2000 жылғы егіннің астығын мемлекеттік сатып алу,
оны сақтау және сату тәртібі туралы
Ереже
Осы Ереже 2000 жылғы егіннің астығын мемлекеттік сатып алу, оны
сақтау және сату тәртібін белгілейді.
1. Астықты мемлекеттік сатып алудың шарттары
1. Азық-түліктік бидайды мемлекеттік сатып алу "Азық-түлік
келісім-шарт корпорациясы" (бұдан әрі - Корпорация) жабық акционерлік
қоғамы арқылы жүзеге асырылады.
2.
<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен.
P001841_
3.
<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен.
P001841_
4.
<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен.
P001841_

О государственном закупе зерна урожая 2000 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2000 года N 1341.
В целях поддержки сельскохозяйственных товаропроизводителей и обеспечения устойчивого развития зернового производства Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Произвести государственный закуп продовольственной пшеницы мягких сортов не ниже третьего класса урожая 2000 года в объеме до 200 000 (двести тысяч) тонн на сумму до 42 000 000 (сорок два миллиона) долларов США за счет средств, возвращаемых от реализации зерна, закупленного в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 1999 года N 1303 P991303_ и от 5 октября 1998 года N 998 Р980998_ по цене, эквивалентной 100 (сто) долларам США за 1 тонну зачетного веса, на условиях франко-элеватор в первоочередном порядке у лиц, осуществляющих уплату налогов на основе налогового патента, включая налог на добавленную стоимость, и у лиц, являющихся плательщиками единого земельного налога, при реализации ими зерна собственного производства, без учета налога на добавленную стоимость.
Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, закрытому акционерному обществу "Продовольственная контрактная корпорация" зарезервировать из государственных экспортных ресурсов 150 000 (сто пятьдесят тысяч) тонн зерна для реализации в весенне-летний период 2001 года на внутреннем рынке страны.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 13 сентября 2000 г. N 1385 P001385_ . Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 31 октября 2000 г. N 1640 P001640_ ; от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_ .
2. Утвердить прилагаемые Правила о порядке государственного закупа зерна урожая 2000 года, его хранения и реализации.
3. Ответственность за обеспечение организации закупа зерна урожая 2000 года на местах возложить на акимов областей.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан
от 5 сентября 2000 года N 1341
Правила о порядке государственного закупа зерна урожая 2000 года, его хранения и реализации
Настоящие Правила определяют порядок государственного закупа зерна урожая 2000 года, его хранения и реализации.
1. Условия государственного закупа
1. Государственный закуп продовольственной пшеницы осуществляется через закрытое акционерное общество "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Корпорация).
2. (Пункты 2,3,4 исключены - постановлением Правительства РК от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_ )

5. 9353-90 Мемстандартқа сай келетін үшінші сыныпты жұмсақ бидайдың есепке алынған салмағының 1 тоннасы үшін, салық патенті негізінде салық төлеуді жүзеге асыратын тұлғалар үшін - ҚҚС-ны қоса алғанда және бірыңғай жер салығын төлеуші болып табылатын тұлғалар үшін, олар өздері өндірген астықты сату кезінде - ҚҚС-ны есептемегенде, франко-элеватор шартымен
сатып алу бағасы 100 АҚШ долларына баламалы.
<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.09.13. N 1385
қаулысымен.
P001385_
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.31. N 1640
қаулысымен.
P001640_
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен.
P001841_
6.
<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.09.13. N 1385
қаулысымен.
P001385_
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.31. N 1640
қаулысымен.
P001640_
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен.
P001841_
7. Сатып алу конкурстық негiзде Корпорация iрiктеген және Қазақстан
Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi (бұдан әрi - Ауылшарминi)
бекiткен тiзiмге енгiзiлген желiлiк элеваторларда жүзеге асырылады.
Сатып алуға қатысуға рұқсат беру үшiн элеваторларды iрiктеудiң
негiзгi өлшемдерi:
1998-1999 жылдардағы егiннiң астығын сатып алу бағдарламасының
мiндеттемелерiн орындау және алыс-берiс астығын сақтау жөнiнде
кiнәраттардың болмауы;
1995-тен 2000 жылдың 1 жартыжылдығына дейiнгi кезеңде Корпорациямен
өзара есеп айырысудың салыстырма актiлерінің болуы;
сақтау қызметi үшiн мейлiнше төмен тарифтердiң болуы;
элеваторлардың сыйымдылығының ең төменгі көлемi 80 мың тоннадан аз
болмауы;
сатып алынатын астықты бөлек сақтауды қамтамасыз ету мүмкiндiгi;
элеваторларда астықты және оның қайта өңделген өнiмдерiн қабылдау,
сақтау, ұқсату жөнiндегі қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензияның
болуы тиiс.
2. Астықты сатып алуды жүргiзу және оны қаржыландыру
тәртібi
8. Корпорация Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң осы қаулысы жарияланғаннан кейiн, бiр апталық мерзiмде "Казахстанская правда" және "Егемен Қазақстан" республикалық газеттерiнде астықты сатып алуға және сақтауға қатысуға рұқсат берiлген элеваторлардың тiзiмiн жариялайды.
9. Өз астығын сатуға мүдделi тұлғалар жұмыс топтарына:
1) жұмыс тобы атына жазбаша өтiнiмдi;
2) элеватор берген кiрiстiк квитанцияның (ПК-13) және астықтың талдау карточкасының көшiрмесiн;
3) кәсiпкерлiк қызметпен (шаруа қожалықтары (фермерлiк) айналысу құқығына патенттiң немесе куәлiктiң көшiрмесiн ұсынады.
Жұмыс топтары облыстар әкiмдерiнiң шешiмдерiмен құрылады және құрамына облыс әкiмдерiнiң ауыл шаруашылығы мәселелерiн қадағалайтын орынбасарлары, облыстар әкiмшiлiктерi ауыл шаруашылығы департаменттерiнің (басқармаларының), жер ресурстарын басқару жөнiндегі комитеттердiң, статистика және салық органдарының, Ауылшарминiнiң облыстық аумақтық басқармаларының өкiлдерi, сондай-ақ Корпорацияның облыстық өкiлдiктерiнiң басшылары енуге тиiстi.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен. P001841_

5. Закупочная цена эквивалентна 100 долларам США за 1 тонну зачетного веса пшеницы мягкой третьего класса согласно ГОСТу 9353-90 на условиях франко-элеватор, включая НДС - для лиц, осуществляющих уплату налогов на основе налогового патента, и без учета НДС - для лиц, являющихся плательщиками единого земельного налога, при реализации ими зерна собственного производства.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_ .
6. (Пункт 6 исключен - постановлением Правительства РК от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_ )
7. Закуп осуществляется на линейных элеваторах, отобранных Корпорацией на конкурсной основе и включенных в список, утвержденный Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее Минсельхоз).
Критерии отбора элеваторов для допуска их к участию в закупе:
отсутствие претензий по выполнению обязательств программы закупа зерна урожая 1998-1999 годов и хранению давальческого зерна;
наличие актов сверок взаиморасчетов с Корпорацией за период с 1995 по I полугодие 2000 года;
наиболее низкие тарифы за услуги хранения;
минимальный объем элеваторных емкостей не менее 80 тыс. тонн;
возможность обеспечения отдельного хранения закупаемого зерна;
наличие лицензии для осуществления деятельности по приемке, хранению, переработке зерна и продуктов его переработки на элеваторах.
2. Порядок проведения закупа зерна и его финансирования
8. В недельный срок после опубликования настоящего постановления Правительства Республики Казахстан Корпорация публикует в республиканских газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Казакстан" список элеваторов, допущенных к участию в закупе и хранении зерна.
9. Лица, заинтересованные в продаже своего зерна, представляют в рабочие группы:
1) письменную заявку на имя рабочей группы;
2) копию приходной квитанции (ПК-13) и анализной карточки зерна;
3) копию патента или свидетельства на право занятия предпринимательской деятельностью (крестьянские (фермерские) хозяйства).
Рабочие группы создаются решениями акимов областей и должны включать заместителей акимов областей, курирующих вопросы сельского хозяйства, представителей департаментов (управлений) сельского хозяйства акиматов областей, комитетов по управлению земельными ресурсами, статистических и налоговых органов, областных территориальных управлений Минсельхоза, а также руководителей областных представительств Корпорации.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_ .

10. <*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N
1841 қаулысымен. P001841_
11. Жұмыс топтары сатушылармен астықты сатып алу-сату шартын жасау үшiн, Корпорацияның облыстық өкiлдiктерiне ұсынылатын сатушылардың тiзiмдерi мен тiзiлiмдерiн жасайды.
Астық сатып алу тiзiмiнiң, тiзiлiмiнiң және үлгiлiк шартының нысандарын Ауылшарминi бекiтедi.
12. Астықты сатып алу-сату шарттары бойынша төлем жүргiзу үшiн сатушылар Корпорацияның облыстық өкiлдiктерiне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ПК-10 түпнұсқасы;
2) талдау карточкасының түпнұсқасы;
3) шот-фактура мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк салық инспекциясының 1995 жылғы 26 маусымдағы N 37 Нұсқаулығына сәйкес белгіленген нысандағы салықтық шот-фактура (оңайлатылған салық салу режимiнде жұмыс iстейтiн тұлғалардың салықтық шот-фактурасына басшының қолы қойылуы тиiс және ол аудандық салық органының мөрiмен расталуы тиiс).
Сатушылардың тапсырған құжаттарының дұрыс толтырылғандығы үшiн
жауапкершiлiк сатып алу-сату шартында келiсiледi.
Корпорацияның облыстық өкілдіктері апта сайын, дүйсенбіде, жасалған
шарттармен бірге жоғарыда көрсетілген құжаттарды төлем жасау үшін
Корпорацияның орталық офисіне жеткізеді. Корпорация сол аптаның жұмасынан
кешіктірмей өз есеп-шотына ақша түсу сәтінен бастап 2 банктік күн ішінде,
ол ақшаны сатушыларға аударады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен.
P001841_
13. Төлем Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң төлем жасалған күнгi
бағамымен теңгемен жасалады.
3. Сатып алынған астықты сақтау
14. Сатып алынған астықты сақтау Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1999 жылғы 30 қыркүйектегі N 1506
P991506_
қаулысына сәйкес жүзеге
асырылады.
Сатып алынған астықты сақтаудың басталу күнi үлгiлiк нысаны
Ауылшарминi бекiтетiн шартта көрсетiледi.
4. Сатып алынған астықты сату және қаржы ресурстарын
қайтару
15. Сатып алынған астықты сатуды Корпорация Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
16. Сатып алынған астықты сатудың шарттары мен мерзiмдерi сыртқы
рынок конъюнктурасы негiзiнде анықталады. Сатылатын астықтың ең төменгi
бағасы Ауылшарминiмен келiсiледi және сатып алу бағасынан төмен болмауы
тиiс.
17. Сатып алынған астықты сатудан түскен қаражат алынғаннан кейiн, 3
банктiк күн iшiнде "Корпорацияның" арнайы шотына аударылады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.12.13. N 1841
қаулысымен.
P001841_
5. Сатып алуға қатысушылардың жауапкершілігі

10. (Пункт 10 исключен - постановлением Правительства РК от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_ )
11. Рабочими группами составляются списки и реестры продавцов, которые представляются в областные представительства Корпорации для заключения с продавцами договоров купли-продажи зерна.
Формы списка, реестра и типового договора купли-продажи зерна утверждаются Минсельхозом.
12. Для проведения оплаты по договорам купли-продажи зерна продавцами предоставляются в областные представительства Корпорации следующие документы:
1) оригинал ПК-10;
2) оригинал анализной карточки;
3) счет-фактура и налоговая счет-фактура установленной формы в соответствии с Инструкцией государственной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 1995 года N 37 V950077_ (налоговый счет-фактура для лиц, работающих в упрощенном режиме налогообложения, должен быть подписан руководителем и заверен печатью районного налогового органа).
Ответственность за правильность заполнения представленных продавцами документов оговаривается в договорах купли-продажи.
Областные представительства Корпорации еженедельно, в понедельник, доставляют вышеуказанные документы вместе с заключенными договорами в центральный офис Корпорации для оплаты. Корпорация не позднее пятницы этой же недели в течение 2-х банковских дней с момента поступления денег на свой расчетный счет перечисляет их продавцам.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_
13. Оплата производится в тенге по курсу Национального Банка
Республики Казахстан на день платежа.
3. Хранение закупленного зерна
14. Хранение закупленного зерна осуществляется в соответствии с
постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 1999 года
N 1506
P991506_
.
Дата начала хранения зерна указывается в договоре, типовая форма
которого утверждается Минсельхозом.
4. Реализация закупленного зерна и возврат финансовых ресурсов
15. Реализацию закупленного зерна осуществляет Корпорация в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Условия и сроки реализации зерна определяются на основании
конъюнктуры внешнего рынка. Минимальная цена реализации зерна
согласовывается с Минсельхозом и должна быть не ниже закупочной.
17. Средства, вырученные от реализации зерна, перечисляются на
специальный счет Корпорации в течение 3-х банковских дней после их
получения.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 13 декабря 2000 г. N 1841 P001841_
.
5. Ответственность участников закупа

18. Астықты сатып алуға қатысушылардың жауапкершiлiгi Қазақстан
Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес анықталады.
Мамандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

18. Ответственность участников закупа определяется в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)