Қорғау, өтем немесе демпингке қарсы шараларды енгiзу алдындағы анықтауды жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 9 қыркүйектегі N 1374 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 633 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 633 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының "Тауарлар импорты жағдайында iшкi рынокты қорғау шаралары туралы"  1998 жылғы 28 желтоқсандағы , "Демпингке қарсы шаралар туралы"  1999 жылғы 13 шiлдедегi және "Субсидиялар және өтем шаралары туралы"  1999 жылғы 16 шiлдедегi Заңдарын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қорғау, өтем немесе демпингке қарсы шараларды енгiзу алдындағы анықтауды жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 жылғы 9 қыркүйектегі
N 1374 қаулысымен
бекiтiлген
Қорғау, өтем немесе демпингке қарсы шараларды
енгiзу алдындағы анықтауды жүргiзу ережесi 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының  "Тауарлар импорты жағдайында iшкi рынокты қорғау шаралары туралы", "Субсидиялар және өтем шаралары туралы" және "Демпингке қарсы шаралар туралы" Заңдарына сәйкес әзiрленген осы Ереже қорғау, өтем және демпингке қарсы шараларды енгізу жөнiндегi анықтауды жүргiзу тәртiбiн (бұдан әрi - анықтау), анықтау жүргiзу кезiнде отандық тауар өндiрушiлердің мүдделерiн қорғау және көмек көрсету мақсатында Мемлекеттiк органдардың және мүдделi тұлғалардың өзара қатынастарын, құқықтарын және мiндеттерiн айқындайды.
2. Ережеде жоғарыда көрсетiлген заңдарда көзделген негiзгi  ұғымдар пайдаланылады.
1-бөлiм. Қорғау шаралары
1-тарау. Өтiнiштi қарауға қабылдау
3. Қорғау шараларын енгiзу алдындағы анықтау:
1) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тапсырмасына сәйкес;
2) отандық өндiрушiлер немесе өндiрушiлер бiрлестiктерiнiң қорғау шараларын қолдану туралы берген өтiнiшi негiзiнде жүргiзiледi.
4. Отандық өндiрушiлердiң өтiнiшi бойынша қорғау шараларын енгiзу жөнiндегi анықтау рәсiмiн бастау үшiн осы өтiнiш бойынша жазбаша нысанда өз пiкiрiн бiлдiрген отандық өндiрушiлердiң үлесiне Қазақстан Республикасындағы ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарлар өндiрiсiнiң жалпы көлемiнiң елу пайыздан артық келуiн уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Антидемпингтiк бақылау жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) белгiлеуi мiндеттi шарт болып табылады. Сонымен бiрге, осы өтiнiштi қолдаған отандық өндiрушілердiң өндiрген тауарларының үлесi барлық ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарлар көлемінің жиырма бес пайызынан артық болуы керек.

Об утверждении Правил проведения разбирательства, предшествующего введению защитных, компенсационных или антидемпинговых мер
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2000 года № 1374. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 633
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 633 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Законов Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров", от 13 июля 1999 года "Об антидемпинговых мерах" и от 16 июля 1999 года "О субсидиях и компенсационных мерах" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения разбирательства, предшествующего введению защитных, компенсационных или антидемпинговых мер.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 сентября 2000 года N 1374
Правила
проведения разбирательства, предшествующего
введению защитных, компенсационных или
антидемпинговых мер
1. Общие положения
1. Настоящие Правила, разработанные в соответствии с Законами Республики Казахстан "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров", "О субсидиях и компенсационных мерах" и "Об антидемпинговых мерах", определяют порядок проведения разбирательства по введению защитных, компенсационных или антидемпинговых мер (далее - разбирательство), взаимоотношения, права и обязанности государственных органов и заинтересованных лиц с целью защиты интересов отечественных производителей товара и оказания содействия при проведении разбирательства.
2. В Правилах используются основные понятия, предусмотренные вышеуказанными Законами.
Раздел 1. Защитные меры
Глава 1. Принятие заявления к рассмотрению
3. Разбирательство, предшествующее введению защитных мер проводится согласно:
1) поручению Правительства Республики Казахстан;
2) на основании заявления отечественного производителя или объединения производителей о применении защитных мер.
4. Обязательным условием для начала процедуры разбирательства по введению защитных мер по заявлению отечественных производителей является установление уполномоченным органом - Комитетом по антидемпинговому контролю Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Комитет) того, что на долю отечественных производителей, выразивших свое мнение по этому заявлению в письменной форме, приходится более пятидесяти процентов общего объема производства подобного или непосредственно конкурирующего товара в Республике Казахстан. При этом на долю товара, произведенного отечественными производителями, поддерживающими заявление, приходится более двадцати пяти процентов от объема всех подобных товаров или непосредственно конкурирующих товаров.

5. Анықтау жүргiзу туралы өтiнiш жазбаша нысанда берiледi. Өтiнiш 1-қосымшада белгiленген нысанда берiледi.
6. Өтiнiштi қарауды қабылдау күнi өтiнiштiң Комитетте тiркелген күнi болып саналады. Өтiнiшке 2-қосымшаға сәйкес құжаттар қоса берiледi.
7. Өтiнiш берiлгеннен кейiн Комитет өтiнiш қабылданғаннан кейiнгi қырық бес күнтiзбелiк күнде 1-қосымшаға сәйкес өтiнiшке қоса берiлген құжаттардың бар-жоғы мен шынайылығын қарайды және анықтауды жүргiзу не жүргiзуден бас тартудың орындылығы туралы қорытынды дайындайды.
8. Қорғау шараларын енгiзу алдындағы анықтау жүргiзу туралы өтiнiштегi мәлiметтер жеткiлiксiз болған жағдайда, Комитет өтiнiштi алған күннен бастап он күн мерзiмде өтiнiш берушiге бұл туралы хабарлап, оларды өзгертуге немесе өз өтiнiшiн толықтыруға оған мүмкiндiк беруi тиiс.
9. Өтiнiш иесiнен бұрын берiлген өтiнiштi толықтырған немесе өзгерткен мәлiмет жiберiлсе, онда өтiнiштi қарауға қабылдау күнi өтiнiшке енгiзiлген толықтырулар немесе өзгерiстер Комитетте тiркелген күн болып саналады.
10. Өтiнiш иесi анықтау рәсiмi басталғанға дейiн өтiнiштi қайтарып алуына болады. Мұндай жағдайда өтiнiш берiлмеген болып саналады.
11. Өтiнiш иесi өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердiң шынайылығына жауап бередi.
12. Комитет анықтауды жүргiзуден бас тарту туралы шешiм қабылдаған күннен бастап он күн мерзiмде анықтауды жүргiзуден бас тарту себептерi мен негiздерiн көрсетiп, бұл туралы өтiнiш иесiне хабарлауы тиiс.
13. Мыналар:
1) ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарлардағы отандық өндiрушiлерге елеулi зиян келтiргенiнiң немесе оның қаупiнің дәлелi жеткiлiксiз болса;
2) Ереженiң 4-тармағы орындалмаса, анықтауды жүргiзуден бас тартуға негiз болады.
2-тарау. Анықтау рәсiмi. Комитет пен мүдделi
тұлғалардың құқықтары мен мiндеттерi
14. Анықтауды жүргiзудi бастау туралы шешiм қабылданған уақыттан бастап Комитет отыз күнтiзбелiк күн iшiнде жүргiзiлетiн анықтау туралы мүдделi тұлғаларға хабардар етедi.
15. Хабарламада мынадай ақпарат:
1) тауар экспорттаушы мемлекеттiң (мемлекеттер) атауы және анықтау объектiсi болып отырған тауарлардың атауы;
2) анықтау басталатын күн;
3) анықтау негiзi;
4) өтiнiштiң заңдылығын растайтын фактілердiң қысқаша жазылуы;
5) мүдделi тұлғалардың өз материалдарын жiберетiн мекен-жайы;
6) мүдделi тұлғалардың өз материалдарын әкелетiн мерзiмi қамтылады.
16. Қорғау шараларын қолдану туралы өтiніштi қолдаған бiр қазақстандық өндiрушiнiң үлесi ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарлардағы қазақстандық өндiрiстiң отыз бес пайызынан асып түссе немесе егер анықтаудың объектiсi болып отырған тауар импортының жалпы көлемi Қазақстан Республикасындағы iшкi рынокта ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарды сатудың жалпы көлемiнiң жиырма бес пайызынан кем түссе, Қазақстан Республикасындағы iшкi рынок бәсекесiнде көрсетiлген шаралардың салдары туралы антимонополиялық саясат саласындағы атқарушы өкiмет органының қорытындысы болуы қажет.

5. Заявление о проведении разбирательства подается в письменной форме. Заявление подается по форме, установленной приложением 1.
6. Датой принятия заявления к рассмотрению считается дата регистрации заявления в Комитете. К заявлению прилагаются документы согласно приложению 2.
7. После подачи заявления, Комитет в течение сорока пяти календарных дней со дня принятия заявления, рассматривает достоверность и наличие документов, прилагаемых к заявлению, согласно приложению 1 и готовит заключение о целесообразности проведения разбирательства либо об отказе в проведении разбирательства.
8. При недостаточности сведений, содержащихся в заявлении о проведении разбирательства, предшествующего введению защитных мер, Комитет должен в десятидневный срок со дня получения заявления сообщить об этом заявителю и предоставить ему возможность изменить или дополнить свое заявление.
9. При направлении заявителем информации, дополняющей или изменяющей представленное ранее заявление, датой принятия заявления к рассмотрению считается дата регистрации в Комитете дополнений или изменений к заявлению.
10. Заявитель может до начала процедуры разбирательства отозвать заявление. В этом случае оно считается неподанным.
11. Заявитель за достоверность сведений, указанных в заявлении несет ответственность.
12. Со дня принятия решения об отказе в проведении разбирательства Комитет в десятидневный срок должен уведомить об этом заявителя, указав причины и основания для отказа.
13. Основания для отказа в проведении разбирательства:
1) недостаточность доказательств нанесения серьезного ущерба или его угроз отечественным производителям подобного или непосредственно конкурирующего товара;
2) невыполнение пункта 4 Правил.
Глава 2. Процедура разбирательства.
Права и обязанности Комитета и заинтересованных лиц
14. С момента принятия решения о начале проведения разбирательства Комитет о предстоящем разбирательстве в течение тридцати календарных дней уведомляет заинтересованные лица.
15. В уведомлении содержится следующая информация:
1) наименование государства (государств) экспортера товара и наименование товара, являющегося объектом разбирательства;
2) дата начала разбирательства;
3) основание разбирательства;
4) краткое изложение фактов, подтверждающих правомерность заявления;
5) адрес, по которому заинтересованные лица должны направлять свои материалы;
6) сроки, в течение которых заинтересованные лица могут предоставлять свои материалы.
16. Когда доля одного казахстанского производителя, поддержавшего заявление о применении защитных мер, превышает тридцать пять процентов казахстанского производства подобного или непосредственно конкурирующего товара либо, если общий объем импорта товара, являющегося объектом разбирательства, составляет менее, чем двадцать пять процентов от общего объема реализации подобного или непосредственно конкурирующего товара на внутреннем рынке Республики Казахстан, необходимо наличие заключения органа исполнительной власти в области антимонопольной политики о последствиях влияния указанных мер на конкуренцию на внутреннем рынке Республики Казахстан.

17. Анықтау тоғыз ай iшiнде аяқталады.
18. Мүдделi тұлғалар хабарламаны алған сәттен бастап жазбаша түрде мемлекеттiк немесе келiсiм бойынша басқа да тiлде жауап бередi.
19. Анықтау жүргiзу барысында Комитет мүдделi тұлғалардан қосымша ақпарат сұратуға құқылы. Сұрату салынған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде ақпараттың алынған көзi көрсетiле отырып, жауап берiлуi тиiс.
20. Мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар Комитеттiң сұрау салуы бойынша анықтау жүргiзуге көмектеседi және қайтарымдық негiзде тауарлардың үлгiлерi мен қажеттi ақпаратты, соның iшiнде құпия ақпаратты бередi.
21. Комитетке берiлген құпия ақпарат мүдделi тұлғалардың жазбаша түрдегi келiсiмiнсiз жария етiлмейдi.
22. Мүдделi тұлғалар құпия ақпаратқа жазбаша түсiндiрме бередi.
23. Түсiндiрме ақпараттың мәнiн түсiндiретiндей жеткiлiктi тәптiштелуi тиiс. Ерекше жағдайларда құпия емес ақпаратты беру мүмкiн еместiгi жөнiнде себептерi көрсетiлуi тиiс.
24. Әрбiр мүдделi тұлға Комитет белгiлеген мерзiм iшiнде ақпарат жiберу кезiнде қажеттi деп санаған басқа да кез келген дәлелдемелердi беруге құқылы.
25. Комитет анықтаудың басталуы туралы шешiм қабылдағаннан кейiн ықтимал қорғау шараларын қолдану мақсатында анықтауды бастау ниетi туралы тиiстi шет мемлекеттi (шет мемлекеттер одағын) хабардар етедi.
26. Анықтау мәнiндегi алынатын ақпарат жазбаша нысанда қабылданады.
27. Егер, анықтау барысында қорғау шараларын қолданудың кешiктiрiлуi отандық өндiрушiлерге елеулi нұқсан келтiрсе немесе келтiретiн болса және оның салдарын жою қиынға түскен жағдайда Комитет Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген импорттық тауар көлемiнiң өсуi мен отандық өндiрушiлерге тигiзетiн елеулi нұқсан немесе оның қаупi арасындағы анық себеп-салдарын алдын ала анықтау негiзiнде Қазақстан Республикасының Yкiметiне белгiленген тәртiппен түпкiлiктi қорытынды алу мақсатында сонымен бiр мезгiлде анықтау жүргiзу шартымен уақытша қорғау бажын енгiзу туралы ұсыныс жасайды.
28. Мүдделi тұлғалар iстiң материалдарымен және басқа тараптың дәлелдемелерiмен танысу мақсатында тыңдаулар өткiзу туралы өтiнiш жасауға құқылы.
29. Мүдделi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықтау кезеңiнде Комитеттiң қабылдаған шешiмдерi мен әрекеттерiне шағымдануға құқылы.

17. Разбирательство завершается в течение девяти месяцев.
18. С момента уведомления заинтересованные лица дают ответ в письменном виде на государственном или на другом языке по договоренности.
19. В ходе разбирательства Комитет имеет право запрашивать дополнительную информацию у заинтересованных лиц. Ответ должен быть дан в течение тридцати календарных дней с даты получения запроса с указанием источника получения такой информации.
20. Государственные органы и иные организации по запросу Комитета оказывают содействие в проведении разбирательства и предоставляют образцы товаров на возвратной основе и необходимую информацию, в том числе конфиденциальную.
21. Конфиденциальная информация, предоставляемая Комитету, не разглашается без письменного согласия заинтересованных лиц.
22. К конфиденциальной информации заинтересованные лица предоставляют письменные разъяснения.
23. Разъяснения включают в себя достаточную подробность для понимания существа информации. В исключительных случаях должны содержать причины, по которым невозможно предоставление более подробной неконфиденциальной информации.
24. Каждое заинтересованное лицо вправе при направлении информации в указанные Комитетом сроки предоставить любые другие доказательства, которые оно считает необходимыми.
25. Комитет после принятия решения о начале разбирательства уведомляет соответствующее иностранное государство (союз иностранных государств) о намерении начать разбирательство в целях возможного применения защитных мер.
26. Получаемая информация по предмету разбирательства принимается в письменной форме.
27. В случае, если в ходе разбирательства будет установлено, что задержка с применением защитных мер причинила или может причинить серьезный ущерб отрасли, отечественным производителям и который будет трудно устранить впоследствии, Комитет на основании предварительного установления явной причинно-следственной связи между возросшим объемом поставок товара на территорию Республики Казахстан и серьезным ущербом отечественным производителям или угрозой его причинения представляет в Правительство Республики Казахстан в установленном порядке предложение о введении временной защитной пошлины при условии одновременного проведения разбирательства в целях получения окончательного заключения.
28. Заинтересованные лица имеют право ходатайствовать о проведении слушаний с целью ознакомления с материалами дела и доводами с другой стороны.
29. Заинтересованные лица вправе обжаловать решения и действия Комитета, принятые в период разбирательства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Қорытынды ережелер
30. Қорғау шараларын енгiзу, қайта қарау және күшiн жою Комитеттiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы арқылы жүзеге асырылады.
31. Анықтау нәтижелерi бойынша Комитет Yкiметке тиiстi қорытынды бередi.
32. Комитет қорытындысында мiндеттi түрде мынадай ақпарат:
1) анықтау объектiсi болып табылған, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық қызметi тауар номенклатурасының тоғыз саннан тұратын коды көрсетiлген тауардың сипаттамасы;
2) Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылған тауар импорты өсуiнiң дәлелдерi;
3) отандық өндірушiлерге елеулi нұқсан келтiрiлуi немесе келтiру қаупiнiң болуының дәлелдерi;
4) отандық өндiрушiлерге елеулi нұқсан келтiру немесе келтiру қаупiнiң болуы мен Қазақстан Республикасының аумағында тауар импортының өсуi арасындағы себеп-салдар байланысының дәлелдерi;
5) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қорғау жөнiндегi шаралардың сипаттамасы: импорт квотасын немесе қорғау бажын енгiзу арқылы iске асырылатын қорғау шаралары, соның iшiнде уақытша қорғау бажы;
6) ұсынылған шараларды енгiзудiң болжалды күнi мен қолданылу мерзiмi, сондай-ақ шаралардың қолданылу кезеңiнде отандық өндiрушiнi шетелдiк бәсекелестiк жағдайында жұмыс iстеуге бейiмдеу жөнiндегi отандық өндiрушi атынан өтiнiш иесi әзiрлеген iс-шаралар жоспары немесе анықтау жүргiзу барысында оларды енгiзу жергiлiктi мүдделi тұлғалар, Қазақстан Республикасының экономикасына тұтас немесе анықтау объектiсi болып табылатын тауар тұтынушыларының едәуiр бөлiгiнің мүдделерiне қолайсыз тисе, не мемлекеттiк маңызы бар өзге де елеулi себептер бойынша жөнсiз болса, шараларды қолданбау туралы ұсыныс болуы тиiс.
33. Егер қорғау шараларының қолданылу мерзiмi үш жылдан асқан жағдайда Комитет осы шара енгiзiлгеннен кейiнгi бiр жарым жылдан кешiктiрмей белгiленген тәртiппен қайта анықтау жүргiзуi тиiс, соның нәтижесiнде қорғау шаралары жойылуы, өзгертiлуi немесе ұзартылуы мүмкiн.
34. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қорғау бажының қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы шешiм қабылдауына Комитеттiң қорытынды нысанында дайындаған ұсынысы негiз болып табылады.
2-бөлiм. Демпингке қарсы шаралар
1-тарау. Өтiнiштi қарауға қабылдау
35. Демпингке қарсы шара енгiзу алдындағы анықтау:
1) отандық өндiрушiнiң немесе отандық өндiрушiлер бiрлестiгi берген демпингке қарсы шараларды қолдану туралы өтiнiшi негiзiнде;

Глава 3. Заключительные положения
30. Введение, пересмотр и отмена защитных мер осуществляются постановлением Правительства Республики Казахстан по представлению Комитета.
31. По результатам разбирательства Комитет в Правительство представляет соответствующее заключение.
32. Заключение Комитета в обязательном порядке должно содержать следующую информацию:
1) описание товара, являющегося объектом разбирательства, с указанием девятизначного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств;
2) доказательства возросшего импорта товара, осуществляемого на территорию Республики Казахстан;
3) доказательства наличия серьезного ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям;
4) доказательства причинно-следственной связи между серьезным ущербом или угрозой его нанесения отечественным производителям и возросшим объемом импорта товара на территорию Республики Казахстан;
5) описание мер по защите экономических интересов Республики Казахстан: защитной меры, которая может быть реализована посредством введения импортной квоты или защитной пошлины, в том числе временной защитной пошлины;
6) предполагаемую дату введения и срок действия мер, а также проект плана - мероприятий по адаптации отечественного производителя к работе в условиях иностранной конкуренции на период действия предлагаемых мер, разработанного заявителем от имени отечественного производителя, или предложение о неприменении мер в случае, если их введение, как стало известно в ходе разбирательства, может неблагоприятно затронуть интересы местных заинтересованных лиц, экономику Республики Казахстан в целом или интересы значительной части потребителей товара, являющегося объектом разбирательства, либо нецелесообразно по иным существенным причинам, имеющим государственное значение.
33. В случае, если срок действия защитных мер превышает три года, Комитетом не позднее чем через полтора года после их введения должно быть проведено повторное разбирательство в установленном порядке, в результате которого защитные меры могут быть отменены, изменены или продлены.
34. Основанием для принятия Правительством Республики Казахстан решения о продлении срока действия защитных пошлин является предложение Комитета, подготовленное в форме заключения.
Раздел 2. Антидемпинговые меры
Глава 1. Принятие заявления к рассмотрению
35. Разбирательство, предшествующее введению антидемпинговых мер проводится:
1) на основании заявления отечественного производителя или объединения отечественных производителей о применении антидемпинговых мер;

2) демпингтiк тауарды беру арқылы демпинг пен материалдық нұқсан немесе оның қаупi бар екендiгi туралы мәлiмет болған жағдайда Комитет бастамасымен жүргiзiледi.
36. Осы өтiнiш бойынша жазбаша нысанда өз пiкiрiн бiлдiрген отандық өндiрушiлердiң үлесiне Қазақстан Республикасындағы ұқсас тауарлар өндiрiсiнiң жалпы көлемiнiң елу пайызынан артық келуiн Комитеттiң айқындауы отандық өндiрушiлердiң өтiнiшi бойынша демпингке қарсы анықтау рәсiмiн бастаудың мiндеттi шарты болып табылады. Соның iшiнде, осы өтiнiштi қолдаған өндiрушiлердiң өндiрген тауарларының үлесi қазақстандық өндiрушiлердiң өндiрген барлық ұқсас тауарлар көлемiнiң жиырма бес пайызынан астам болуы.
37. Анықтау жүргiзу туралы өтiнiш жазбаша нысанда берiледi. Өтiнiш 3-қосымшада белгiленген нысан бойынша берiледi.
38. Комитет өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi жеткiлiктi деп санаған жазбаша нысандағы өтiнiш қабылданғаны туралы өтiнiш иесiне хабарланған кезде өтiнiш қабылданған болып саналады. Өтiнiшке Ереженiң 4-қосымшасына сәйкес құжаттар қоса берiледi.
39. Егер, демпингке қарсы шараларды енгiзу алдындағы анықтау жүргiзу туралы өтiнiштегi мәлiметтер жеткiлiксiз болған жағдайда, Комитет өтінiштi алған күннен бастап он күн мерзiмде бұл туралы өтiнiш иесiне хабарлайды және өз өтiнiшiн толықтыруына немесе өзгертуiне мүмкiндiк беруi тиiс.
40. Өтiнiш иесi бұрын берiлген өтiнiштi толықтырған немесе өзгерткен мәлiмет жiберсе, өтiнiшке енгiзілген толықтырулар немесе өзгертулер қарауға қабылдау күнi Комитетте тiркелген күн болып саналады.
41. Өтiнiш иесi анықтау рәсiмi басталғанға дейiн өтiнiштi қайтарып алуына болады. Мұндай жағдайда өтiнiш берiлмеген болып саналады.
42. Анықтау барысында өтiнiштi қайтарып алса, Комитет өз бастамасымен анықтауды жалғастыруына немесе шара қолданбай, тоқтатуына болады.
43. Өтiнiш берiлгеннен кейiн Комитет өтiнiш қабылданғаннан кейiнгi отыз күн ішінде 4-қосымшаға сәйкес 36-тармақты орындауда, өтiнiшпен қоса берiлген құжаттардың шынайылығы мен бар-жоғын қарайды, сондай-ақ демпингтiк айырманы және демпингтiк тауардың берілу көлемi мен олардан келтiрiлген материалдық нұқсанды айқындайды.
44. Комитет анықтауды жүргiзуден бас тарту туралы шешiм қабылданған күннен бастап он күн мерзiмде анықтауды жүргiзуден бас тарту себептерi мен негiздерiн көрсетiп, бұл туралы өтiнiш иесiне хабарлауы тиiс.
45. Анықтауды жүргiзуден бас тартудың негiздерi:
1) демпингтiк айырма экспорттық бағаның бес пайызынан кем құраса;
2) демпингтiк тауарларды беру көлемi және олар келтiрген материалдық нұқсан болмашы болса, яғни оған қатысты өтiнiш берiлiп отырған елден тауарлардың берiлімi Қазақстандағы барлық ұқсас тауарлар берiлiмiнiң үш пайызынан кем құраса, бұл жағдайдан басқа, өтiнiш берiліп отырған, бiрнеше елдiң жиынтық берiлімiне Қазақстандағы ұқсас тауарлар берiлiмiнің жетi пайызынан астамы келсе;

2) по инициативе Комитета при имеющихся у него сведениях о наличии демпинга и материального ущерба или угрозы его нанесения поставкой демпингового товара.
36. Обязательным условием для начала процедуры антидемпингового разбирательства по заявлению отечественных производителей является установление Комитетом того, что на долю отечественных производителей, выразивших свое мнение по этому заявлению в письменной форме, приходится более пятидесяти процентов объема производства подобного товара в Республике Казахстан. При этом на долю товара, произведенного отечественными производителями, поддерживающими заявление, приходится более двадцати пяти процентов от объема всех подобных товаров, произведенных казахстанскими производителями.
37. Заявление о проведении разбирательства подается в письменной форме. Заявление подается по форме, установленной приложением 3.
38. Заявление считается принятым с уведомлением об этом заявителя в письменной форме, при признании Комитетом достаточности сведений, указанных в заявлении. К заявлению прилагаются документы согласно приложению 4.
39. При недостаточности сведений, содержащихся в заявлении о проведении разбирательства, предшествующего введению антидемпинговых мер, Комитет должен в десятидневный срок со дня получения заявления сообщить об этом заявителю и предоставить ему возможность изменить или дополнить свое заявление.
40. При направлении заявителем информации, дополняющей или изменяющей представленное ранее заявление, датой принятия заявления к рассмотрению считается дата регистрации в Комитете дополнений или изменений к заявлению.
41. Заявитель может до начала процедуры разбирательства отозвать заявление. В этом случае оно считается неподанным.
42. При отзыве заявления в ходе разбирательства Комитет вправе продолжить разбирательство по своей инициативе либо прекратить его без принятия мер.
43. После подачи заявления Комитет в течение тридцати дней со дня принятия заявления рассматривает достоверность и наличие документов, прилагаемых к заявлению согласно приложению 4, выполнение пункта 36, а также устанавливает демпинговую разницу и объем поставок демпингового товара и материальный ущерб от них.
44. Со дня принятия решения об отказе в проведении разбирательства Комитет в десятидневный срок должен уведомить об этом заявителя, указав причины и основания для отказа.
45.Основания для отказа в проведении разбирательства:
1) демпинговая разница составляет менее пяти процентов от экспортной цены;
2) объем поставок демпингового товара и материальный ущерб от них незначительны, то есть поставка товара из страны, в отношении которой подано заявление, составляет менее трех процентов поставки всего подобного товара в Казахстан, кроме случаев, когда на совокупную поставку нескольких стран, в отношении которых подано заявление, приходится более семи процентов поставки подобного товара в Казахстан;

3) 36-тармақтың орындалмауы.
2-тарау. Анықтау рәсiмi. Комитет пен мүдделi
тұлғалардың құқықтары мен мiндеттерi
46. Анықтауды жүргiзудiң басталуы туралы шешiм қабылданған сәттен бастап Комитет алдағы анықтау туралы "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен анықталған ресми басылымдарда хабарлама жариялайды және мүдделi тұлғаларға хабарлама жiбередi.
47. Хабарламада мынадай мәлiметтер болады:
1) анықтау жүргiзетiн орган ретiнде Комитеттiң атауы;
2) демпингке қарсы анықтау нысанасы болатын тауардың атауы, берiлуi және экспортқа шығарушы елдiң немесе елдердiң атауы;
3) анықтау басталатын күн;
4) анықтауды бастаудың негiзi;
5) өтiнiштiң заңдылығын растайтын фактiлердiң қысқаша баяндалуы;
6) iспен танысу, өз пiкiрiн бiлдiру "және мүдделi тұлғалармен кездесулер өткiзуге мүмкiндiк алу үшiн мүдделi тұлғалар өз өтiнiштерiн оның шегiнде Комитетке беруi тиiс мерзiмдер;
48. Мүдделi тұлғалар хабарланған сәттен бастап жазбаша түрде мемлекеттiк немесе келiсiм бойынша басқа да тiлде жауап бередi.
49. Анықтау басталғаннан кейiн Комитет мүдделi тұлғаларға сұрау салу жiбередi.
50. Сұрау салуға жауап сұрау салу алынған күннен бастап бiр ай iшiнде жiберiледi.
51. Сұрау салу пошта арқылы жiберiлгеннен кейiнгi жетi күн немесе мүдделi тұлғаның өкiлiне берiлгеннен кейiн алынды деп саналады.
Комитет бұл мерзiмдi бiр айдан аспайтын мерзiмге ұзартуы мүмкiн.
52. Демпингке қарсы анықтау жүргiзу кезiнде Комитет мүдделi тұлғалардан жауабы жiберiлетiн мерзiмi белгiленген қосымша ақпарат сұратуға құқылы.
53. Мүдделi тұлғалар қажеттi деп есептейтiн басқа да кез-келген ақпаратты жазбаша түрде мемлекеттiк, орыс немесе келiсiм бойынша басқа да тiлдерде бередi.
54. Комитет анықтау жүргiзу кезiнде мемлекеттiк органдардан кедендiк, салықтық, статистикалық ақпаратты сұрауға құқылы.
55. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа жағдайларда құпия ақпаратты жариялауға, Комитеттiң лауазымдық тұлғалары жеке мақсатында қолдануға болмайды және үшiншi тұлғаға, сондай-ақ өзге мемлекеттiк органдарға беруге болмайды.
56. Құпия ақпаратқа мүдделi тұлғалар жазбаша түсiндiрме бередi.
57. Түсiндiрмеде ақпараттың мәнiн түсiндiретiндей жеткiлiктi ақпарат болуы тиiс. Айрықша жағдайларда, құпия емес ақпаратты беру мүмкiн еместiгi жөнiнде себептерi болуы тиiс.

3) невыполнение пункта 36.
Глава 2. Процедура разбирательства.
Права и обязанности Комитета и заинтересованных лиц
46. С момента принятия решения о начале проведения разбирательства Комитет о предстоящем разбирательстве публикует уведомление в официальных изданиях, определенных Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и направляет уведомления заинтересованным лицам.
47. В уведомлении содержится следующая информация:
1) название Комитета как органа проводящего разбирательство;
2) наименование экспортирующей страны или стран и наименование товара, поставки которого являются предметом антидемпингового разбирательства;
3) дата начала разбирательства;
4) основание для начала разбирательства;
5) краткое изложение фактов, подтверждающих правомерность заявления;
6) сроки, в пределах которых заинтересованные лица должны подать свои ходатайства Комитету для получения возможности ознакомления с делом, высказывания своего мнения и проведения встреч заинтересованных лиц.
48. С момента уведомления заинтересованные лица дают ответ в письменном виде на государственном или на другом языке по договоренности.
49. После начала разбирательства Комитет посылает запросы заинтересованным лицам.
50. Ответ на запрос предоставляется в течение месяца со дня его получения.
51. Запрос считается полученным через семь дней после отправки его по почте или передачи представителю заинтересованного лица. Срок может быть продлен Комитетом, но не более чем на один месяц.
52. В ходе антидемпингового разбирательства Комитет вправе запросить дополнительную информацию от заинтересованных лиц с установлением срока, к которому должен быть дан ответ.
53. Заинтересованное лицо представляет в письменном виде любую другую информацию, которую оно считает необходимой, на государственном, русском или ином языке по договоренности.
54. Комитет при проведении разбирательства вправе запрашивать у государственных органов таможенную, налоговую, статистическую информацию.
55. Конфиденциальная информация не может разглашаться, использоваться должностными лицами Комитета в личных целях, передаваться третьим лицам, а также иным государственным органам, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
56. К конфиденциальной информации заинтересованные лица предоставляют письменные разъяснения.
57. Разъяснения включают в себя достаточную подробность для понимания существа информации. В исключительных случаях должны содержать причины, по которым невозможно предоставление более подробной неконфиденциальной информации.

58. Анықтау нысанасы бойынша алынатын ақпарат жазбаша нысанда қабылданады.
59. Комитет, демпинг пен материалдық нұқсан немесе оны келтiру қаупiнiң бар екендiгi алдын ала анықталғаннан кейiн, уақытша демпингке қарсы шаралар қолдану ниетi туралы барлық мүдделi тұлғаларға және олардың елдерiнің ресми органдарына хабарлама жiбередi.
60. Хабарлама жiберiлгеннен кейiнгi жиырма күн iшiнде анықтауға тартылған мүдделi тұлғалар уақытша демпингке қарсы шаралар енгiзудің негiзiне қатысты жазбаша ескертулерiн жiберуге құқылы.
61. Комитет анықтау жүргiзу кезiнде ескертулердi назарға алуға не қабылдамауға құқылы.
62. Қазақстан Республикасының Үкiметi демпингке қарсы шараларды қолдану не олардың қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылдағаннан кейiн Комитет анықтау объектiсi болып отырған тауарлар шыққан елдерiнiң уәкiлеттi органдарына қабылданған шешiм туралы хабарлама жiбередi.
63. Анықтау жүргiзу кезiнде Комитет мүдделi тұлғалардың өтiніші бойынша анықтау материалдарын талдау, қосымша ақпарат ұсыну үшiн оларға қарама-қарсы мүддесi бар тараптармен кездесу мүмкiндiгiн жасауға мiндеттi.
64. Комитет кездесу өткеннен кейiнгi он күн ішінде ол жазбаша түрде расталғанынан кейiн ауызша ақпаратты назарға алады.
65. Әлде бiр мүдделi тұлғалардың мұндай кездесулерге қатыспауы анықтау жүргiзу кезiнде олардың мүдделерiне материалдық нұқсан келтiрмеуi тиiс.
66. Мүдделi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, анықтау кезеңiнде қабылданған Комитеттiң шешiмi мен iс-әрекеттерiне шағымдануға құқылы.
3-тарау. Бағалар бойынша мiндеттемелер
67. Оған қатысты демпингтiң салдарын жоятын анықтау жүргiзiлетiн тауардың демпингтiк бағаны қайта қарау немесе Қазақстанға әкелудi тоқтату туралы тауар берушiнiң ерiктi түрде өзiне алған жазбаша нысанда мiндеттемесi қабылданған жағдайда, демпингке қарсы шаралар енгiзу алдындағы анықтау тоқтатыла тұруы немесе уақытша демпингке қарсы баждар немесе демпингке қарсы баждар енгiзусiз тоқтатылуы мүмкiн.
68. Баға туралы мiндеттеменi Комитет ұсынады.
69. Берушi өзiне мұндай мiндеттемелердi қабылдауға мәжбүр етiлмейдi.
70. Бағалар жөнiнде мiндеттемелер Комитет демпинг пен материалдық нұқсан немесе материалдық нұқсан келтiру қаупiнiң бар екендiгi туралы алдын ала расталған қорытынды шығарғаннан кейiн қабылданады.
71. Комитет берушiге хабарлауы тиiс берушi ұсынған мiндеттеме, жеткiзушiлер санының көп болуы себебiнен не басқа да себептермен, соның iшiнде жалпы саяси себептердi қоса алғанда, iс жүзiнде жүзеге асырылуы мүмкiн болмаса, қабылданбайды.

58. Получаемая информация по предмету разбирательства принимается в письменной форме.
59. Комитет после вынесения предварительного определения о наличии демпинга и материального ущерба или угрозы его нанесения направляет уведомление о намерении применения временных антидемпинговых мер всем заинтересованным лицам и официальным органам их стран.
60. В течение двадцати дней после направления уведомления заинтересованные лица, вовлеченные в разбирательство, вправе предоставить письменные замечания в отношении основания наложения антидемпинговых временных мер.
61. Комитет при проведении разбирательства может принять во внимание замечания либо отклонить их.
62. После принятия Правительством Республики Казахстан решения о применении антидемпинговых мер либо решения о прекращении их действия, Комитет о принятом решении уведомляет уполномоченный орган стран происхождения товара, являющегося объектом разбирательства.
63. В течение разбирательства Комитет по заявке заинтересованных лиц должен предоставить им возможность встретиться со сторонами, имеющими противоположные интересы, с тем, чтобы обсудить материалы разбирательства, представить дополнительную информацию.
64. Устная информация принимается во внимание Комитетом после ее письменного подтверждения в течение десяти дней после встречи.
65. Отсутствие на таких встречах каких-либо заинтересованных лиц не должно повлечь за собой материального ущерба их интересам при проведении разбирательства.
66. Заинтересованные лица вправе обжаловать решения и действия Комитета, принятые в период разбирательства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Обязательства по ценам
67. Разбирательство, предшествующее введению антидемпинговых мер, может быть приостановлено или прекращено без введения временных антидемпинговых пошлин или антидемпинговых пошлин при получении от поставщика (в письменной форме) добровольно принятого на себя обязательства о пересмотре цены или прекращении ввоза в Казахстан по демпинговым ценам товара, в отношении которого проводится разбирательство, которое устранит последствия от демпинга.
68. Обязательства по ценам предлагаются Комитетом.
69. Поставщик не принуждается к принятию на себя подобных обязательств.
70. Обязательства по ценам принимаются Комитетом после вынесения предварительного утвердительного заключения о наличии демпинга и материального ущерба или угрозы его причинения.
71. Предложенные поставщиком обязательства не могут быть приняты, если их исполнение практически неосуществимо в силу большого количества поставщиков либо по другим причинам, включая общеполитические, о которых Комитет должен сообщить поставщику.

72. Берушi баға жөнiнде қабылданған мiндеттеменi жауапты орындаса, Комитет анықтауды тоқтатуға құқылы.
73. Анықтауды жалғастыру:
1) мiндеттеме қабылдаған берушi жалғастыруды талап етсе;
2) Комитет бастамасымен жүзеге асырылады.
74. Демпингтiң немесе материалдық нұқсанның болмауы баға жөнiндегi қабылданған мiндеттеме салдары екендiгiн қоспаған жағдайда, демпингтiң немесе материалдық нұқсан немесе оның қаупi болмауы туралы шешiм қабылданғаннан кейiн осы Ереженiң 67-тармағында көрсетiлген мiндеттеме өздiгiнен күшiн жояды.
75. Баға жөнiнде мiндеттеме қабылданғаннан кейiн, бұл туралы Комитет ақпараттың құпиялылығын сақтай отырып, барлық мүдделi тұлғаларға хабарлама жiбередi.
76. Комитет осы Ереженiң 67-тармағында көрсетiлген, мiндеттемесi ресми түрде қабылданған берушiден оның орындалуы туралы ақпаратты берiп тұруын талап етуi мүмкiн.
Мұндай ақпаратты беруден бас тарту мiндеттеменi бұзу деп қаралады.
77. Комитет көрсетiлген мiндеттеменiң орындалуы туралы алынған ақпаратты тексерудi жүзеге асыруға құқылы. Комитетке бақылауды жүзеге асыру кезiнде берушiнiң баға жөнiндегi мiндеттемесiн орындауы туралы ақпарат беруiне кеден органдары көмек көрсетедi.
4-тарау. Қорытынды ережелер
78. Демпингке қарсы шараларды енгiзу, қайта қарау және күшiн жоюды Комитеттiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы арқылы жүзеге асырылады.
79. Анықтау нәтижелерi бойынша Комитет Үкiметке тиiстi қорытынды бередi.
80. Комитеттiң қорытындысында мiндеттi түрде мынадай ақпарат болуы тиiс:
1) анықтау объектiсi болып табылған, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық қызметi тауар номенклатурасының тоғыз саннан тұратын коды көрсетiлген тауардың сипаттамасы;
2) Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылған демпингтiк тауар импорты өсуiнiң дәлелдерi;
3) ұқсас тауарлардың отандық өндiрушiлерге елеулi нұқсан келтiрiлуi немесе зиян келтiру қаупiнің болуы дәлелдерi;
4) отандық өндiрушiлерге материалдық нұқсан келтiрiлуi мен осындай демпингтiк тауар импортының арасындағы себеп-салдар байланысының дәлелдерi;
5) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қорғау жөнiндегi шаралардың сипаттамасы: демпингке қарсы бажды, соның iшiнде уақытша демпингке қарсы баждар енгiзу арқылы iске асырылатын демпингке қарсы шаралар не мiндеттемелердi қабылдау;
6) ұсынылған шараларды енгiзудiң болжалды күнi мен қолданылу мерзiмi, сондай-ақ шаралардың қолданылу кезеңiнде отандық өндiрушiнiң шетелдiк бәсекелестiк жағдайында жұмыс iстеуге бейiмдеу жөнiндегi отандық өндiрушi атынан өтiнiш иесi әзiрлеген iс-шаралар жоспары немесе анықтау жүргiзу барысында оларды енгiзу жергiлiктi мүдделi тұлғалар, Қазақстан Республикасының экономикасына тұтас немесе анықтау объектiсi болып табылатын тауар тұтынушыларының едәуiр бөлiгiнің мүдделерiне қолайсыз тисе, не мемлекеттiк маңызы бар өзге де елеулi себептер бойынша жөнсiз болса, шараларды қолданбау туралы ұсыныс болуы тиiс.

72. При добросовестном выполнении поставщиком принятого обязательства по ценам, Комитет вправе прекратить разбирательство.
73. Продолжение разбирательства осуществляется:
1) когда на этом настаивает поставщик, принявший обязательство;
2) по инициативе Комитета.
74. Обязательства, указанные в пункте 67 настоящих Правил, автоматически утрачивают силу при принятии решения об отсутствии демпинга или материального ущерба или его угрозы, за исключением случаев, когда отсутствие демпинга или материального ущерба является следствием принятого обязательства по ценам.
75. После принятия обязательства по ценам Комитет направляет уведомления об этом всем заинтересованным лицам с соблюдением конфиденциальности информации.
76. Комитет может потребовать от поставщика, чье обязательство, указанное в пункте 67 настоящих Правил, было официально принято, периодически представлять информацию о его выполнении.
Отказ от представления такой информации, рассматривается как нарушение обязательства.
77. Комитет вправе осуществлять проверку полученной информации о выполнении указанного обязательства. При осуществлении контроля таможенные органы содействуют Комитету предоставлением информации о выполнении поставщиками обязательств по ценам.
Глава 4. Заключительные положения
78. Введение, пересмотр и отмена антидемпинговых мер осуществляются постановлением Правительства Республики Казахстан по представлению Комитета.
79. По результатам разбирательства Комитет в Правительство представляет соответствующее заключение.
80. Заключение Комитета в обязательном порядке должно содержать следующую информацию:
1) описание товара, являющегося объектом разбирательства, с указанием девятизначного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств;
2) доказательства возросшего демпингового импорта товара, осуществляемого на территорию Республики Казахстан;
3) доказательства наличия материального ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям подобных товаров;
4) доказательства причинно-следственной связи между материальным ущербом, нанесенным отечественным производителям и демпинговым импортом такого товара;
5) описание мер по защите экономических интересов Республики Казахстан: антидемпинговой меры, которая может быть реализована посредством введения антидемпинговой пошлины, в том числе временной антидемпинговой пошлины, либо принятия обязательств;
6) предполагаемую дату введения и срок действия мер, а также проект плана - мероприятий по адаптации отечественного производителя к работе в условиях иностранной конкуренции на период действия предлагаемых мер, разработанного заявителем от имени отечественного производителя, или предложение о неприменении мер в случае, если их введение, как стало известно в ходе разбирательства, может неблагоприятно затронуть интересы местных заинтересованных лиц, экономику Республики Казахстан в целом или интересы значительной части потребителей товара, являющегося объектом разбирательства, либо нецелесообразно по иным существенным причинам, имеющим государственное значение.

81. Анықтау жүргiзу мерзiмi тоғыз айдан асырылмайды.
82. Демпингке қарсы бажды қолдануды жалғастыру қажеттiлiгiн анықтау мақсатындағы қайта анықтау, осы Ережеде белгiленген тәртiпке сәйкес, демпингке қарсы бажды қолдану мерзiмiнiң аяқталуына дейiн қырық бес күннен кешiктiрiлмей, Комитет бастамасымен немесе мүдделi тұлғалар өтiнiшiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
83. Демпингтiң, материалдық нұқсанның бар екендiгiн және олардың арасындағы себеп-салдар байланысын айқындау Комитеттiң қорытындысымен аяқталады.
84. Үкiметке:
1) демпингке қарсы анықтауды шаралар қолданбай аяқтауы туралы;
2) экспортшылар және (немесе) өндiрушiлер баға жөнiндегi мiндеттеме қабылдағаны туралы;
3) демпингке қарсы бажды енгiзу туралы қорытынды жiберiледi.
85. Комитет демпингке қарсы шараларды енгiзбей анықтауды тоқтатуға негiздер:
1) демпинг немесе материалдық нұқсан немесе оны келтiру қаупiнің болуына жеткiлiктi дәлелдердiң болмауы;
2) демпингтiк айырма экспорттық бағадан бес пайыздан кем болса немесе демпингтiк импорттың көлемi (нақты немесе ықтимал) немесе материалдық нұқсан мөлшерi немесе оны келтiру қаупiнiң болмашы болуы. Комитет демпингке қарсы шара енгiзбей анықтауды тоқтату туралы хабарламаны ресми басылымдарда жариялайды.
86. Демпингке қарсы бажды қолдану мерзiмiн ұзарту туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiн қабылдауға Комитеттің қорытынды нысанында дайындаған ұсынысы негiз болады.
3-бөлiм. Өтем шаралары
1-тарау. Өтiнiштi қарауға қабылдау
87. Өтем шараларын енгiзу алдындағы анықтау:
1) отандық өндiрушiнің немесе өндiрушілер бiрлестiгi берген өтем шараларын қолдану туралы өтiнiшi негiзiнде;
2) ерекше субсидияның болуы және шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекеттер одағы) импорт тауарларын беруде материалдық нұқсан немесе оны келтiру қаупi және олардың себеп-салдар байланысының болуы жөнiнде жеткiлiктi дәлелдер болған жағдайда Комитет бастамасымен жүргiзiледi.
88. Отандық өндiрушiлердің өтiнiшi бойынша өтiнiш берушi отандық өндiрушілердің үлесiне ұқсас тауар өндiрiсi көлемiнің елу пайыздан артық келуiн Комитеттің айқындауы өтем шараларын енгiзу туралы анықтау рәсiмiн бастаудың міндеттi шарты болып табылады. Соның iшiнде, осы өтiнiштi қолдаған өндiрушiлердің өндiрген тауарларының үлесi отандық өндiрушiлер өндiрген барлық ұқсас тауарлар көлемiнің жиырма бес пайызынан астам болуы.

81. Срок проведения разбирательства не превышает девяти месяцев.
82. Повторное разбирательство в целях определения необходимости продолжения применения антидемпинговых пошлин проводится по инициативе Комитета или на основании заявления заинтересованных лиц в соответствии с порядком, установленным настоящими Правилами, не позднее, чем за сорок пять дней до окончания срока действия антидемпинговых пошлин.
83. Разбирательство по определению наличия демпинга, материального ущерба и причинно-следственной связи между ними завершается заключением Комитета.
84. Заключение направляется в Правительство:
1) о прекращении антидемпингового разбирательства без принятия мер;
2) о принятии экспортером и (или) производителем обязательства по ценам;
3) о введении антидемпинговых пошлин.
85. Основания прекращения разбирательства Комитетом без введения антидемпинговых мер:
1) отсутствие достаточных доказательств демпинга или материального ущерба или угрозы его нанесения;
2) демпинговая разница составляет менее пяти процентов от экспортной цены или объем демпингового импорта (фактического или потенциального) либо размер материального ущерба или угрозы его нанесения являются незначительными.
Комитет уведомление о прекращении разбирательства без введения антидемпинговых мер публикует в официальных изданиях.
86. Основанием для принятия Правительством Республики Казахстан решения о продлении срока действия антидемпинговых пошлин является предложение Комитета, подготовленное в форме заключения.
Раздел 3. Компенсационные меры
Глава 1. Принятие заявления к рассмотрению
87. Разбирательство, предшествующее введению компенсационных мер проводится:
1) на основании заявления отечественного производителя или объединения производителей о применении компенсационных мер;
2) по инициативе Комитета при достаточных доказательствах существования специфических субсидий и материального ущерба или его угрозы, наносимого поставкой импортного товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), и их причинно-следственной связи.
88. Обязательным условием для начала процедуры разбирательства по введению компенсационных мер по заявлению отечественных производителей является установление Комитетом того, что на долю отечественных производителей, выразивших свое мнение на это заявление в письменной форме, приходится более пятидесяти процентов объема производства подобных товаров отечественных производителей. При этом на долю товара, произведенного отечественными производителями, поддерживающими заявление, приходится более двадцати пяти процентов от объема всех подобных товаров, произведенных отечественными производителями.

89. Анықтау жүргiзу туралы өтiнiш жазбаша нысанда берiледi. Өтiнiш 5-қосымшада белгiленген нысан бойынша берiледi.
90. Комитет өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi жеткiлiктi деп санаған жазбаша нысанда өтiнiш қабылданғаны туралы өтiнiш иесiне хабарланған кезде өтiнiш қабылданған болып саналады. Өтiнiшке Ереженің 6-қосымшасына сәйкес құжаттар қоса беріледi.
91. Егер өтем шараларын енгiзу алдындағы анықтау жүргiзу туралы өтiнiштегi мәлiметтер жеткiлiксiз болған жағдайда, Комитет өтiнiштi алған күннен бастап он күн мерзiмде бұл туралы өтiнiш иесiне хабарлайды және өз өтiнішін толықтыруына немесе өзгертуiне мүмкiндiк беруi тиiс.
92. Өтiнiш иесi бұрын берілген өтiнiштi толықтырған немесе өзгерткен мәлiмет жiберсе, өтiнiшке енгiзiлген толықтырулар немесе өзгертулер қарауға қабылданған күнi Комитетте тiркелген күн болып саналады.
93. Өтiнiш берiлгеннен кейiн Комитет өтiнiш қабылданғаннан кейiнгi екi ай iшiнде 6-қосымшаға сәйкес 88-тармақты орындауда, өтiнiшпен қоса берiлген құжаттардың шынайылығы мен бар-жоғын қарайды, сондай-ақ субсидия мөлшерiн және шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекеттер одағы) тауар импортының көлемiн белгiлейдi.
94. Ерекше субсидия мөлшерi тауар құнының бiр пайызынан кем үлестi құрайтын болса, онда ол болмашы болып қаралады.
95. Егер, берiлген өтiнiшке қатысты, елден тауар беру салыстырмалы кезеңдегi импорттың жалпы көлемiнiң 1 пайызынан кем құраса, ал Қазақстан Республикасына ұқсас тауар берiлiмiнiң жиынтығы 3 пайызынан кем мөлшерiн, ал сондай елдерде 3 пайызын құраса, онда материалдық нұқсан мөлшерi болмашы болып саналады.
96. Анықтауды жүргiзуден бас тартудың негiздерi:
1) субсидия мөлшерiнiң және шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекеттер одағы) тауар импорты көлемiнiң болмашылығы белгiленген кезде;
2) осы Ереженiң 88-тармағының орындалмауы.
97. Анықтау рәсiмiн бастаудан бас тарту туралы шешiмдi Комитет өтiнiш алған сәттен бастап екi ай iшiнде қабылдайды.
98. Комитет анықтауды жүргiзуден бас тарту туралы шешiм қабылдаған кезде өтiнiш қабылданған күнiнен бастап екi ай мерзiм iшiнде анықтауды жүргiзуден бас тарту себептерi мен негiздерiн көрсетiп, бұл туралы өтiнiш иесiне хабарлайды.
99. Өтiнiш иесi анықтау басталғанға дейiн немесе оның барысында өтiнiштi қайтарып алуына болады. Анықтау басталғанға дейiн өтiнiш қайтарылып алынса, ол берiлмеген болып саналады.
100. Анықтау барысында өтiнiштi қайтарып алса, Комитет өз бастамасымен жалғастыруына не шара қолданбай тоқтатуға құқылы.

89. Заявление о проведении разбирательства подается в письменной форме. Заявление подается по форме, установленной приложением 5.
90. Заявление считается принятым с уведомлением об этом заявителя в письменной форме, при признании Комитетом достаточности сведений, указанных в заявлении. К заявлению прилагаются документы согласно приложению 6.
91. При недостаточности сведений, содержащихся в заявлении о проведении разбирательства, предшествующего введению компенсационных мер, Комитет должен в десятидневный срок со дня получения заявления сообщить об этом заявителю и предоставить ему возможность изменить или дополнить свое заявление.
92. При направлении заявителем информации, дополняющей или изменяющей представленное ранее заявление, датой принятия заявления к рассмотрению считается дата регистрации в Комитете дополнений или изменений к заявлению.
93. После подачи заявления Комитет в течение двух месяцев со дня принятия заявления рассматривает достоверность и наличие документов, прилагаемых к заявлению, согласно приложению 6, выполнение пункта 88, а также устанавливает размеры субсидии и объем импорта товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств).
94. Размер специфической субсидии рассматривается как незначительный, если он составит менее одного процента от стоимости товара.
95. Размер материального ущерба рассматривается как незначительный, если поставка товара из страны, в отношении которого подано заявление, составит менее 1 процента от общего объема импорта за сопоставимый период времени, а в совокупности на такие страны приходится менее 3 процентов поставок подобного товара в Республике Казахстан.
96. Основания для отказа в проведении разбирательства:
1) при установлении незначительности размеров субсидий и объема импорта товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств);
2) при невыполнении пункта 88 Правил.
97. Решение о начале либо об отказе в начале процедуры разбирательства принимается Комитетом в течение двух месяцев с момента принятия заявления.
98. При принятии решения об отказе в проведении разбирательства Комитет в течение двух месяцев с момента принятия заявления уведомляет об этом заявителя с указанием причины и основанием для отказа.
99. Заявитель может до начала разбирательства или в ходе его отозвать заявление. В случае отзыва заявления до начала разбирательства оно считается неподанным.
100. При отзыве заявления в ходе разбирательства Комитет вправе продолжить разбирательство по своей инициативе либо прекратить его без принятия мер.

2-тарау. Анықтау рәсiмi. Комитет пен мүдделi
тұлғалардың құқықтары мен міндеттерi
101. Анықтау жүргiзудiң басталуы туралы шешiм қабылданған сәттен бастап Комитет анықтауды жүргiзу туралы ресми басылымдарда хабарлама жариялайды.
102. Хабарламада мынадай ақпараттар:
1) анықтау жүргiзетiн орган ретiнде Комитет атауы;
2) анықтау басталатын күнi;
3) анықтау нысанасы болып отырған шет мемлекет (шет мемлекеттер одағы) субсидиялаған тауарды шығарған немесе экспорттаушы ел атауы;
4) анықтауды бастаудың негiзi;
5) материалдық нұқсан келтiргенi немесе келтiру қаупін растауға негiз болған фактiлердің қысқаша баяндалуы;
6) мүдделі тұлғалар iспен танысу, өз пiкiрлерiн бiлдiру және мүдделi тұлғалармен қажеттi кездесу мүмкiндiгiн алу үшiн өз өтiнiшiн бере алатын мерзiм шегi.
103. Комитет мүдделi тұлғаларға сұрау салу жiбередi.
104. Сұрау салуға жауап ол алынғаннан кейiнгi бiр ай iшiнде берiледi.
105. Сұрау салу пошта арқылы жiберілгеннен кейiнгi немесе мүдделi тұлғалардың өкiлiне берiлгеннен кейiнгi жетi күн iшiнде алынды деп саналады.
106. Мүдделi тұлғалар хабарлама алған сәттен бастап жазбаша түрде мемлекеттiк немесе келiсiм бойынша басқа да тiлде жауап бередi.
107. Анықтау жүргiзу барысында Комитет мүдделi тұлғалардан қосымша ақпарат сұратуға құқылы. Жауап сұрау салу алынған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде мұндай ақпараттың алынған көзi көрсетiле отырып, берілуi тиiс.
108. Мүдделi тұлғалар анықтау жүргiзуге көмектеседi және Комитеттiң сұрау салуы бойынша қажеттi ақпаратты соның ішінде құпия ақпаратты бередi.
109. Қазақстан Республикасының заңнамалар кесiмдерiнде көзделген жағдайлардан басқа жағдайларда, құпия ақпарат жарияланбайды, Комитеттiң лауазымдық тұлғалары жеке мақсатта пайдалануға және үшiншi тұлғаға, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдарға беруге болмайды.
110. Құпия ақпаратты берушi мүдделi тұлға осы ақпарат бойынша құпия емес сипатта жазбаша түрде түсiндiрме беруi тиiс.
111. Түсiндiрме ақпараттың мәнiн түсiндiретiндей жеткiлiктi тәптiштелуi тиiс. Ерекше жағдайларда, құпия емес ақпаратты беру мүмкiн еместiгi жөнiнде себептерi болуы тиiс.
112. Мүдделi тұлға басқа да кез-келген дәлелдеулердi беруге құқылы.
113. Анықтау нысанасы жөнiнде алынатын ақпарат жазбаша нысанда қабылданады.

Глава 2. Процедура разбирательства.
Права и обязанности Комитета и заинтересованных лиц
101. С момента принятия решения о начале проведения разбирательства Комитет публикует уведомление о проведении разбирательства в официальных изданиях.
102. В уведомлении содержится следующая информация:
1) название Комитета как органа проводящего разбирательство;
2) дата начала разбирательства;
3) название страны происхождения или экспорта товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), являющегося предметом разбирательства;
4) основание для начала разбирательства;
5) краткое изложение фактов, на которых основывается утверждение о нанесении или угрозе нанесения материального ущерба;
6) сроки, в пределах которых заинтересованные лица могут подать свои ходатайства для получения возможности ознакомиться с делом, заявить о своем мнении и необходимости встреч с заинтересованными лицами.
103. Заинтересованным лицам Комитет направляет запросы.
104. Ответ на запрос предоставляется в течение месяца со дня его получения.
105. Запрос считается полученным через семь дней после отправки его по почте или передачи представителю заинтересованного лица.
106. С момента уведомления заинтересованные лица дают ответ в письменном виде на государственном или на другом языке по договоренности.
107. В ходе разбирательства Комитет имеет право запрашивать дополнительную информацию у заинтересованных лиц. Ответ должен быть дан в течение тридцати календарных дней с даты получения запроса с указанием источника получения такой информации.
108. Заинтересованные лица должны оказывать содействие в проведении разбирательства и по запросу Комитета предоставлять необходимую информацию, в том числе конфиденциальную.
109. Конфиденциальная информация не может разглашаться, использоваться должностными лицами Комитета в личных целях, передаваться третьим лицам, а также иным государственным органам, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
110. Заинтересованные лица, предоставляющие конфиденциальную информацию, должны предоставить по этой информации письменные разъяснения неконфиденциального характера.
111. Разъяснения включают в себя достаточную подробность для понимания существа информации. В исключительных случаях должны содержать причины, по которым невозможно предоставление более подробной неконфиденциальной информации.
112. Заинтересованное лицо вправе предоставить любые другие доказательства.
113. Получаемая информация по предмету разбирательства принимается в письменной форме.

114. Комитет шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекеттер одағы) тауар импортының және материалдық нұқсан келтiрiлуi немесе келтiру қаупiнiң бар екендiгi туралы алдын ала қорытындысын шығарғаннан кейiн уақытша өтем шаралары қолданылатыны туралы хабарламаны барлық мүдделi тұлғаларға және олардың елдерiнiң ресми органдарына жiбередi.
115. Хабарлама жiберiлгеннен кейiнгi он күн ішінде анықтауға тартылған мүдделi тұлғалар уақытша өтем шараларын енгiзудiң негiзiне қатысты жазбаша ескертулерiн жiберуге құқылы.
116. Комитет анықтау жүргiзу кезiнде ескертулердi назарға алуға не қабылдамауға құқылы.
117. Ақпараттың шынайылығын тексеру немесе қосымша ақпарат алу (жетiспейтiн мәлiметтердi жинауда) мақсатында Комитет мүдделi тұлғалардың келiсiмi бойынша анықтау объектiсi болып отырған шетелдiк экспорттаушының және (немесе) тауар өндiрушiнің орналасқан жерiндегi ел аумағында анықтауды жүргiзуi мүмкiн.
118. Шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекеттер одағы) тауар импортының және материалдық нұқсан келтiру немесе келтiру қаупiнiң бар екендігi туралы Комитет алдын ала шығарған қорытындының негiзiнде, бiрақ анықтау басталған сәттен екi айдан кейiн Үкiмет уақытша өтем шараларын енгiзу туралы шешiм қабылдайды.
119. Анықтау рәсiмi басталған кезден бастап анықтау жүргiзу мерзiмi алты айдан асырылмайды.
120. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң өтем шараларын қолдану немесе олардың қолданылуын тоқтату туралы шешiмi қабылданғаннан кейiн Комитет анықтау объектiсi болып отырған тауарлардың шыққан елдерінің уәкiлеттi органдарына қабылданған шешiм туралы хабардар етедi.
121. Мүдделi тұлғалар iстiң материалдарымен және басқа тараптың дәлелдерiмен танысу мақсатында тыңдаулар өткiзу туралы өтiнiш жасауға құқылы.
122. Мүдделi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықтау кезеңiнде қабылданған Комитеттiң шешiмi мен iс-әрекеттерiне шағымдануға құқылы.
3-тарау. Бағалар бойынша мiндеттемелер
123. Өтем шараларын енгiзу алдындағы анықтау уақытша өтем шараларын енгiзбей-ақ тоқтатылуы немесе уақытша тоқтатылуы мүмкiн:
1) тауар шығарушы немесе экспорттаушы елдiң үкiметi субсидияны алып тастауға немесе шектеуге келiскен жағдайда;
2) берушi шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекет одағы) тауар экспортын тоқтатуды немесе өз бағасын қайта қарауға мiндеттенсе.
124. Берушi мiндеттемесi жазбаша түрде қабылданады.
125. Баға туралы мiндеттеменi Комитет ұсынады.

114. Комитет после вынесения предварительного заключения о наличии импорта товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), и материального ущерба или угрозы его нанесения направляет уведомление о намерении введения временных компенсационных мер всем заинтересованным лицам и официальным органам их стран.
115. В течение десяти дней после направления уведомления заинтересованные лица, вовлеченные в разбирательство, вправе предоставить письменные замечания в отношении основания наложения компенсационных временных мер.
116. Комитет при проведении разбирательства может принять во внимание замечания либо отклонить их.
117. С целью проверки достоверности информации или получения дополнительных материалов (сбора недостающей информации) Комитет по согласованию с заинтересованными лицами может проводить разбирательство на территории страны местонахождения иностранного экспортера и (или) производителя товара, являющегося объектом разбирательства.
118. На основании предварительного заключения о наличии импорта товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), и нанесении им материального ущерба или угрозы его нанесения, вынесенного Комитетом, но не ранее, чем через два месяца с момента начала разбирательства, Правительство принимает решение о введении временных компенсационных мер.
119. Срок проведения разбирательства не превышает шести месяцев с даты начала процедур.
120. После принятия Правительством Республики Казахстан решения о применении компенсационных мер либо решения о прекращении их действия, Комитет о принятом решении уведомляет уполномоченный орган стран происхождения товара, являющегося объектом разбирательства.
121. Заинтересованные лица имеют право ходатайствовать о проведении слушаний с целью ознакомления с материалами дела и доводами с другой стороны.
122. Заинтересованные лица вправе обжаловать решения и действия Комитета, принятые в период разбирательства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Обязательства по ценам
123. Разбирательство, предшествующее введению компенсационных мер, может быть приостановлено или прекращено без введения временных компенсационных мер:
1) правительство страны происхождения или экспорта соглашается ликвидировать или ограничить субсидию;
2) поставщик обязуется пересмотреть свои цены или прекратить экспорт товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств).
124. Обязательства поставщика принимаются в письменном виде.
125. Обязательство по ценам предлагается Комитетом.

126. Берушi өзiне мұндай мiндеттемелердi қабылдауға мәжбүр етiлмейдi.
127. Бағалар жөнiнде мiндеттемелер Комитет айрықша субсидия және отандық өндiрушiлерге материалдық нұқсан келтiрiлуi немесе келтiру қаупiнiң бар екендiгi жөнiнде алдын ала қорытынды шығарылғаннан кейiн қабылданады.
128. Комитет берушiге хабарлауы тиiс берушi ұсынған мiндеттеме, жеткiзушiлер санының көп болуы себебiнен не басқа да себептермен Комитет оның қабылдануы iс жүзiнде жүзеге асыру мүмкiн емес деп санаса, мiндеттеме қабылданбайды.
129. Комитет мiндеттеме қабылдаған берушiден баға жөнiндегi қабылданған мiндеттемелердiң орындалуы туралы мәлiметтердi беруiн, берiлген мәлiметтердің шынайылығына тексеру жүргiзудi талап етуге құқылы.
130. Берушi баға туралы мiндеттеменi бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметi Комитеттің ұсынысы бойынша уақытша шараларды алдын ала хабарламай-ақ кiдiрiссiз енгiзуге құқылы.
131. Берушi баға жөнiнде қабылданған мiндеттеменi жауаптылықпен орындаса, Комитет анықтауды тоқтатуға құқылы.
132. Анықтауды жалғастыру:
1) мiндеттеме қабылдаған берушi жалғастыруды талап етсе;
2) Комитет бастамасымен жүзеге асырылады.
133. Материалдық нұқсанның немесе оның қаупi болмауы баға жөнiндегi қабылданған мiндеттеменiң салдары екендiгiн қоспаған жағдайда, айрықша субсидияның немесе материалдық нұқсанның болмағандығы жөнiнде фактiлер анықталған кезде Комитет баға туралы мiндеттеменiң күшiн жояды.
134. Бақылауды жүзеге асыру кезiнде баға жөнiндегi мiндеттеменiң орындалуы жөнiнде ақпарат беруде Комитетке кедендiк органдар көмектеседi.
4-тарау. Қорытынды ережелер
135. Өтем шараларын енгiзу, қайта қарау және күшiн жою Комитеттiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Yкiметiнің қаулысы арқылы жүзеге асырылады.
136. Анықтау нәтижелерi бойынша Комитет Қазақстан Республикасы Yкiметiне тиiстi қорытынды бередi.
137. Комитеттiң қорытындысында мiндеттi түрде мынадай ақпарат болуы тиiс:
1) анықтау объектiсi болып табылған, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық қызметi тауар номенклатурасының тоғыз саннан тұратын коды көрсетiлген тауардың сипаттамасы;
2) оның өндiрiсi немесе экспорты кезiнде шет мемлекет субсидиясы пайдаланылған (шет мемлекеттер одағы) тауар импорты өсуiнiң дәлелдерi;
3) отандық өндiрушiлерге материалдық нұқсан келтiрiлуi немесе келтiру қаупiнiң дәлелдерi;
4) материалдық нұқсан келтiру мен оның өндiрiсi немесе экспорты кезiнде шет мемлекет субсидиясы пайдаланылған (шет мемлекеттер одағы) тауар импорты арасындағы себеп-салдар байланысының дәлелдерi;

126. Поставщик не принуждается к принятию на себя подобных обязательств.
127. Обязательство по ценам принимается Комитетом после вынесения предварительного заключения о наличии специфической субсидии и материального ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям.
128. Обязательства не принимаются, если Комитет считает их принятие практически неосуществимым в силу большого количества поставщиков либо по другим причинам, о которых Комитет должен сообщить поставщику.
129. Комитет вправе требовать от поставщика, принявшего обязательство, представлять данные о выполнении принятого обязательства по ценам, проводить проверку достоверности представляемых данных.
130. При нарушении обязательства по ценам поставщиком Правительство Республики Казахстан по предложению Комитета вправе наложить временные меры немедленно, без предварительного уведомления.
131. При добросовестном выполнении поставщиком принятого обязательства по ценам Комитет вправе прекратить разбирательство.
132. Продолжение разбирательства осуществляется:
1) когда на этом настаивает поставщик, принявший обязательство;
2) по инициативе Комитета.
133. Обязательство по ценам отменяется Комитетом при установлении факта отсутствия специфической субсидии или материального ущерба, за исключением случаев, когда отсутствие материального ущерба или его угрозы является следствием принятого обязательства по ценам.
134. При осуществлении контроля таможенные органы содействуют Комитету предоставлением информации о выполнении обязательств по ценам.
Глава 4. Заключительные положения
135. Введение, пересмотр и отмена компенсационных мер осуществляются постановлением Правительства Республики Казахстан по представлению Комитета.
136. По результатам разбирательства Комитет в Правительство Республики Казахстан представляет соответствующее заключение.
137. Заключение Комитета в обязательном порядке должно содержать следующую информацию:
1) описание товара, являющегося объектом разбирательства, с указанием девятизначного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств;
2) доказательства возросшего импорта товара, при производстве или экспорте которого использовались субсидии иностранного государства (союза иностранных государств);
3) доказательства наличия материального ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям;
4) доказательства причинно-следственной связи между материальным ущербом и импортом товара, при производстве или экспорте которого использовались субсидии иностранного государства (союза иностранных государств);

5) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қорғау жөнiнде ұсынылып отырған Шаралардың сипаттамасы: соның iшiнде уақытша өтем бажын енгiзу арқылы жүзеге асырылатын өтем шаралары, өтем бажы не осы Ереженiң 123-тармағында көрсетiлген мiндеттемелердi қабылдау;
6) ұсынылған шараларды шамамен енгiзудің болжалды күнi мен мерзiмi, сондай-ақ шаралардың қолданылу кезеңiнде отандық өндiрушiнің шетелдiк бәсекелестiк жағдайында жұмыс iстеуге бейiмдеу жөнiндегi отандық өндiрушi атынан өтiнiш иесi әзiрлеген iс-шаралар жоспары немесе анықтау жүргiзу барысында оларды енгiзу жергiлiктi мүдделi тұлғалар, Қазақстан Республикасының экономикасына тұтас немесе анықтау объектiсi болып табылатын тауар тұтынушыларының едәуiр бөлiгiнiң мүдделерiне қолайсыз тисе, не мемлекеттiк маңызы бар өзге де елеулi себептер бойынша жөнсiз болса, шаралар қолданбау туралы ұсыныс болуы тиiс.
138. Өтем бажын қолдануды жалғастыру қажеттiлiгiн анықтау мақсатындағы қайта анықтау, осы Ережеде белгiленген тәртiпке сәйкес өтем бажын қолдану мерзiмiнің аяқталуына қырық бес күннен кешiктiрiлмей, Комитет бастамасымен, сонымен қатар мүдделi тұлғалардың дәлелдi өтiнiшiнiң негiзінде жүргiзiледi.
139. Қазақстан Республикасы Yкiметiнің өтем бажының қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы шешiмiн қабылдауға Комитеттiң қорытынды нысанында дайындаған ұсынысы негiз болып табылады.
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлігінiң Антидемпингтiк бақылау жөнiндегi комитетi
Қорғау шараларын қолдану үшін анықтауды жүргiзу туралы
ӨТIНIШ
(өтiнiш берiлген күнi)
___________________________________________________________________________
(кәсiпорынның атауы, ұйымдастыру-құқықтық нысаны, заңды тұлғаның Қазақстан
Республикасының әдiлет органдарында тiркелген нөмiрi мен күнi)
кәсiпорыны шығарған _______________________________________________________
(тауардың атауы)
Сыртқы экономикалық қызмет тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды (СЭҚ
ТН) _______________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
қорғау шараларын қолдану мүмкiндiгі мақсатындағы анықтауды жүргiзудi
өтiнемiз.
1. Анықтау объектiсi болып отырған, әкелiнген тауардың сипаттамасы, тауарды шығарған немесе экспорттаушы елдiң (елдердiң) атауы, мәлiмдеушiге белгiлi шетелдiк өндiрушiлердiң және (немесе) тауар экспорттаушыларының, сондай-ақ белгiлi қазақстандық тауар импорттаушыларының тiзбесi;

5) описание предлагаемой меры по защите экономических интересов Республики Казахстан: компенсационной меры, которая может быть реализована посредством введения компенсационной пошлины, в том числе временной компенсационной пошлины, либо принятия обязательств, указанных в пункте 123 настоящих Правил;
6) предполагаемую дату введения и срок действия предлагаемой меры, а также проект плана - мероприятий по адаптации отечественного производителя к работе в условиях иностранной конкуренции на период действия предлагаемой меры, разработанного заявителем от имени отечественного производителя, или предложение о неприменении мер в случае, если их введение, как стало известно в ходе разбирательства, может неблагоприятно затронуть интересы местных заинтересованных лиц, экономику Республики Казахстан в целом или интересы значительной части потребителей товара, являющегося объектом разбирательства, либо нецелесообразно по иным существенным причинам, имеющим государственное значение.
138. Повторное разбирательство в целях определения необходимости продолжения применения компенсационных пошлин проводится по инициативе Комитета в соответствии с порядком, установленным настоящими Правилами, а также на основании обоснованного ходатайства заинтересованных лиц не позднее, чем за три месяца до окончания срока действия компенсационных пошлин.
139. Основанием для принятия Правительством Республики Казахстан решения о продлении срока действия компенсационных пошлин является предложение Комитета, подготовленное в форме заключения.
Приложение 1
Комитет по антидемпинговому контролю
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Заявление
о проведении разбирательства
для применения защитных мер
(дата заявки)
Просим провести разбирательство в целях возможного применения защитных мер на _________________________________________________                                  (наименование товара)
код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) _________________________________________________________________ выпускаемый предприятием ________________________________________ _________________________________________________________________ (наименование предприятия, организационно-правовая форма, дата и номер регистрации юридического лица в органах юстиции Республики Казахстан)
1. Описание ввозимого товара, являющегося объектом разбирательства, наименование страны (стран) происхождения или экспорта товара, перечень известных заявителю иностранных производителей и (или) экспортеров товара, а также известных казахстанских импортеров товара.

2. Қазақстан Республикасының iшкi рыногындағы ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарлар бағасының өзгеруi туралы мәлiметтер, Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарлар мен Қазақстан Республикасына әкелiнетiн тауарлар бағасының арақатынасы;
3. Шығарылған өнiм өндiрiсiнiң негізгі көрсеткiштерi;
4. Импорттық тауарларды беру көлемiнiң өзгерiсiн қоса алғанда, Қазақстан Республикасындағы нақты саланың жай-күйiне тауар импорты көлемi өсуiнiң терiс әсерiнiң дәлелдерi;
5. Тауар импорты көлемiнiң өсуi мен отандық өндiрушiлерге болжалды елеулi нұқсан арасындағы байланыстың бар екенiне дәлелдер.
Ескертулер:
Барлық жiберiлетiн материалдарға бiрiншi басшы немесе оның мiндетiн атқарушы адам бұрыштама соғады және ресми бланкiде реттiк нөмiрiмен, iлеспе хатпен бiрге ұсынылады.
Өтiнiшке құрылтайшылық құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi мiндеттi түрде қоса берiледi.
Бiрiншi басшының қолы
Мөр
Қорғау, өтем немесе демпингке
қарсы шараларды енгiзу алдындағы
анықтауды жүргiзу туралы ережеге
2-қосымша
Қорғау шараларын енгiзу туралы өтiнiшке қоса
берiлетiн құжаттар (ақпарат) тiзбесi
1. Өтiнiш иесi, соңғы үш жыл iшiндегi импорттың өсуiнiң болжалды нысанасы болып табылатын тауардың Қазақстан Республикасындағы өндiрiсiнiң көлемi, құны туралы мәлiмет. Отандық өндiрушiлер атынан берiлген өтiнiште отандық өндiрiстiң жалпы көлемiндегi әрбiр өндiрушiнiң үлесi көрсетiлген барлық белгiлi қазақстандық тауар өндiрушiлердiң тiзбесi көрсетiледi. Өтiнiшке қоса берiлетiн ақпараттың тiзбесi мен нысанын Комитет белгiлейдi.
2. Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнген тауардың Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық қызметi тауар номенклатурасының тоғыз саннан тұратын коды көрсетiлген тауардың сипаттамасы, тауарды шығарған немесе экспорттаушы елдiң (елдердiң) атауы өтiнушiге белгiлi шетелдiк өндiрушiлерi және (немесе) тауар экспорттаушылары туралы, сонымен қатар белгiлi қазақстандық тауар импорттаушылары туралы мәлiметтер.
3. Соңғы үш жылдағы тауар импортының өсуiнiң қарқыны мен абсолюттiк шамасы (абсолюттiк және салыстырмалы түрде) туралы мәлiмет.
4. Соңғы үш жылдағы Қазақстан Республикасының iшкi рыногында өндiрiлiп, сатылған тауар көлемiнiң өзгерiсi туралы мәлiметтер.
5. Соңғы үш жылдағы Қазақстан Республикасының iшкi рыногында ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарларды сатудың жалпы көлемiндегi импорттық тауардың үлесi туралы мәлiметтер.

2. Сведения об изменениях цен на подобные или непосредственно конкурирующие товары на внутреннем рынке Республики Казахстан, соотношение цен на ввозимый в Республику Казахстан товар и на подобный или непосредственно конкурирующий товар, производимый в Республике Казахстан.
3. Основные показатели производства выпускаемой продукции.
4. Доказательства негативного воздействия возросшего объема импорта товара на состояние конкретной отрасли Республики Казахстан, включая динамику объема поставок импортного товара.
5. Доказательства наличия связи между возросшими объемами импорта товара и предполагаемым серьезным ущербом отечественным производителям.
Примечания:
Все направляемые материалы визируются первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, и представляются с сопроводительным письмом на официальном бланке и последовательной нумерацией.
К заявлению в обязательном порядке прилагаются нотариально заверенные копии учредительных документов.
Подпись первого руководителя
Печать
Приложение 2
к Правилам проведения разбирательства,
предшествующего введению защитных,
компенсационных или антидемпинговых мер
Перечень документов (информации), прилагаемых
к заявлению о применении защитных мер
1. Сведения о заявителе, об объеме и стоимости производства в Республике Казахстан товара, являющегося предположительно предметом возросшего импорта, за три предшествующих года. В заявлении, поданном от имени отечественного производителя, указывается перечень всех известных казахстанских производителей товара с указанием доли каждого производителя в общем объеме отечественного производства. Перечень и формы информации, прилагаемые к заявлению, устанавливаются Комитетом.
2. Описание ввозимого на территорию Республики Казахстан товара с указанием девятизначного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимы Государств, наименование страны (стран) происхождения или экспорта товара, сведения об известных заявителю иностранных производителях и (или) экспортерах товара, а также об известных казахстанских импортерах товара.
3. Сведения о темпах и абсолютных величинах прироста импорта товара (в абсолютном и относительном выражении) за три предшествующих года.
4. Сведения об изменении объема продажи товара, производимого в Республике Казахстан на внутреннем рынке Республики Казахстан за три предшествующих года.
5. Сведения о доле импортного товара в общем объеме реализации подобного или непосредственно конкурирующего товара на внутреннем рынке Республики Казахстан за три предшествующих года.

6. Тауардың экспорттық бағасы немесе Қазақстан Республикасындағы бiрiншi тәуелсiз сатып алушыға қайталап сату туралы ақпарат.
7. Қазақстан Республикасына әкелiнетiн тауардың және Қазақстан Республикасында шығарылатын ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауар бағасының арақатынасы.
8. Нақты отандық өндiрушiнiң жағдайына, тауар импорты көлемiнiң өсуiнiң терiс әсерiнiң дәлелдерi.
9. Еңбек өнiмдiлiгi көрсеткiштерiнiң, өндiрiстiк қуаттар жүктемесi, пайда және шығын көлемi, инвестиция көлемi мен өндiрiс тиiмдiлiгi, тауар қорының мөлшерi, сонымен қатар жұмыспен қамтамасыз ету деңгейi өзгерiсi ескерiлген отандық өндiрушiлерге елеулi зиян келтiрiлуi немесе келтiру қаупiн бағалау.
10. Тауар импорты көлемiнiң өсуi мен отандық өндiрушiге тигiзiлген болжалды елеулi нұқсан арасындағы себеп-салдар байланысын айқындаған дәлелдеулер.
11. Енгiзiлуi қажет мөлшерi мен мерзiмi көрсетiлген, ұсынылатын қорғау шарасы туралы ақпарат.
12. Өтiнiш иесi ұсынған қорғау шараларын қолдану кезеңiнде отандық өндiрушiнi шетелдiк бәсекелестiк жағдайында жұмыс iстеуге бейiмдеу жөнiндегi iс-шаралар жоспары.
Ескертулер:
1. Құн көрсеткiштерiн салыстыру мақсатында теңгемен де, сондай-ақ доллармен де көрсету керек (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң оны белгiлеу сәтiндегi бағам бойынша).
2. Берiлген ақпаратты өтiнiштi қолдайтын ұйымдар басшылары және олардың бухгалтерлiк есептi жүргiзуге жауапты қызметкерлерi куәландырады.
3. Өтiнiш иесi ұсынатын ақпаратында тауардың заттай түрдегi өлшем бiрлiктерi ресми статистикалық есепте қолданылатын өлшем бiрлiктерiмен салыстыруға келуi тиiс.
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлігінiң Антидемпингтiк бақылау жөнiндегi комитетi
Демпингке қарсы шараларды қолдану үшін
анықтауды жүргiзу туралы
ӨТIНIШ
(өтiнiш берiлген күнi)
___________________________________________________________________________
(кәсiпорынның атауы, ұйымдастыру-құқықтық нысаны, заңды тұлғаның Қазақстан
Республикасының әдiлет органдарында тiркелген нөмiрi мен күнi)
кәсiпорыны шығарған _______________________________________________________
(тауардың атауы)
Сыртқы экономикалық қызмет тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды (СЭҚ
ТН) _______________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
демпингке қарсы шараларды қолдану мүмкiндiгі мақсатында анықтау жүргiзудi
өтiнемiз.
1. Анықтау объектiсi болып отырған, әкелiнген тауардың сипаттамасы, тауарды шығарған немесе экспорттаушы елдiң (елдердiң) атауы, мәлiмдеушiге белгiлi шетелдiк өндiрушiлердiң және (немесе) тауар экспорттаушыларының тізбесі, сондай-ақ белгiлi қазақстандық тауар импорттаушыларының тiзбесi;

6. Информация об экспортной цене товара или цене перепродажи первому независимому покупателю в Республике Казахстан.
7. Соотношение цен на ввозимый в Республику Казахстан товар и на подобный или непосредственно конкурирующий товар, производимый в Республике Казахстан.
8. Доказательства негативного воздействия возросшего объема импорта товара на состояние конкретных отечественных производителей.
9. Оценка серьезного ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям с учетом изменения показателей производительности труда загрузки производственных мощностей, размеров прибыли и убытков, эффективности производства и объема инвестиций, размеров товарных запасов, а также уровня занятости.
10. Доказательства установления причинно-следственной связи между возросшим объемом импорта товара и предполагаемым серьезным ущербом отечественного производителя.
11. Информация о предлагаемой защитной мере с указанием размера и срока, на который ее необходимо ввести.
12. План мероприятий по адаптации отечественного производителя к работе в условиях иностранной конкуренции на период действия предлагаемой заявителем защитной меры.
Примечания:
1. Стоимостные показатели в целях сопоставимости следует указать как в тенге, так и в долларовом исчислении (по курсу Национального Банка Республики Казахстан на момент их определения).
2. Представленная информация заверяется руководителями организаций, поддерживающих заявление, и их сотрудниками, ответственными за ведение бухгалтерской отчетности.
3. Единицы измерения товара в натуральном выражении, представляемые в информации заявителя, должны быть сопоставимы с единицами измерения, применяемыми в официальной статистической отчетности.
Приложение 3
Комитет по антидемпинговому контролю
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Заявление
о проведении разбирательства
для применения антидемпинговых мер
(дата заявки)
Просим провести разбирательство в целях возможного применения антидемпинговых мер на ___________________________________________ (наименование товара) код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) _______________________________________________________________ выпускаемый предприятием ______________________________________ _______________________________________________________________ (наименование предприятия, организационно-правовая форма, дата и номер регистрации юридического лица в органах юстиции Республики Казахстан)
1. Описание ввозимого товара, являющегося объектом разбирательства, наименование страны (стран) происхождения товара, перечень известных заявителю иностранных производителей и (или) экспортеров товара, а также известных казахстанских импортеров товара.

2. Қазақстан Республикасының iшкi рыногындағы ұқсас тауарлар бағасының өзгеруi туралы мәлiметтер, Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн ұқсас тауарлар мен Қазақстан Республикасына әкелiнетiн тауарлар бағасының арақатынасы;
3. Шығарылған өнiм өндiрiсiнiң негізгі көрсеткiштерi;
4. Импорттық тауарларды беру көлемiнiң өзгерiсiн қоса алғанда, әкелу көлемінің өсуі Қазақстан Республикасындағы нақты саланың жай-күйiне терiс әсер етуінің дәлелдерi;
5. Демпингтік тауар импорты мен отандық өндiрушiлерге келтірілген болжалды елеулi нұқсан арасындағы байланыстың бар екенiне дәлелдер.
6. Егер демпингтiк тауарлар импорты жүзеге асырылған жағдайда, тауарды шығарған немесе экспорттаушы елдердiң рыногында осы тауардың сатылатын бағасын, экспорттық баға туралы ақпарат беруi тиiс.
Ескертулер:
Барлық жiберiлетiн материалдарға бiрiншi басшы немесе оның мiндетiн атқарушы адам бұрыштама соғады және ресми бланкiде реттiк нөмiрiмен, iлеспе хатпен бiрге ұсынылады.
Өтiнiшке құрылтайшылық құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi мiндеттi түрде қоса берiледi.
Бiрiншi басшының қолы
Мөр
Қорғау, өтем немесе демпингке
қарсы шараларды енгiзу алдындағы
анықтауды жүргізу туралы ережеге
4-қосымша
Демпингке қарсы шараларды енгiзу туралы өтiнiшке
қоса берiлетiн құжаттар (ақпарат) тiзбесi
1. Өтiнiш иесi туралы мәлiмет, анықтау кезеңiн қоса алғанда, қажеттi статистикалық мәлiметтерi бар, соңғы үш жыл iшiндегi болжалды демпингтiк импорттың нысанасы болып табылатын (бұдан әрi - тауар) Қазақстан Республикасындағы тауар өндiрiсiнiң көлемi мен құны туралы деректер. Отандық өндiрушiлер атынан берiлген өтiнiште отандық өндiрiстiң жалпы көлемiндегi әрбiр өндiрушiнiң үлесi және барлық белгiлi қазақстандық тауар өндiрушiлердiң тiзбесi көрсетiледi. Өтiнiшке қоса берiлетiн ақпараттың тiзбесi мен нысанын Комитет белгiлейдi.
2. Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнген тауардың Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық қызметi тауар номенклатурасының тоғыз саннан тұратын коды көрсетiлген тауардың сипаттамасы, тауарды шығарған немесе экспорттаушы елдiң (елдердiң) атауы, өтiнушiге белгiлi шетелдiк өндiрушiлерi және (немесе) тауар экспорттаушылары туралы, сонымен қатар белгiлi қазақстандық тауар импорттаушылары туралы мәлiметтер.
3. Тауардың қалыпты құны туралы (анықтау кезеңiнде тауар шыққан елдiң iшкi рыногында немесе экспортында тауар қандай бағамен сатылатыны туралы ақпарат) мәлiметтер.
4. Анықтау жүргiзiлген кезеңде Қазақстан Республикасының аумағындағы бiрiншi тәуелсiз сатып алушыға сатылатын тауардың экспорттық бағасы туралы мәлiмет.

2. Сведения об изменениях цен на подобные товары на внутреннем рынке Республики Казахстан, соотношение цен на ввозимый в Республику Казахстан товар и подобный товар, производимый в Республике Казахстан.
3. Основные показатели производства выпускаемой продукции.
4. Доказательства негативного воздействия возросшего ввоза на состояние конкретной отрасли Республики Казахстан, включая динамику объема поставок импортного товара.
5. Доказательства наличия связи между демпинговым импортом товара и предполагаемым существенным материальным ущербом отечественным производителям.
6. В случае, если осуществляется импорт демпингового товара, указать цены, по которым данный товар продается на рынках в странах происхождения или экспорта, информацию об экспортных ценах.
Примечания:
Все направляемые материалы визируются первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, и представляются с сопроводительным письмом на официальном бланке и последовательной нумерацией.
К заявлению в обязательном порядке прилагаются нотариально заверенные копии учредительных документов.
Подпись первого руководителя
Печать
Приложение 4
к Правилам проведения разбирательства,
предшествующего введению защитных,
компенсационных или антидемпинговых мер
Перечень документов (информации), прилагаемых
к заявлению о применении антидемпинговых мер
1. Сведения о заявителе, данные об объеме и стоимости производства в Республике Казахстан товара, являющегося предположительно предметом демпингового импорта (далее - товар), за три предшествующих года, по которым имеются необходимые статистические данные, включая период разбирательства. В заявлении, поданном от имени отечественного производителя, указывается перечень всех известных казахстанских производителей товара, доля каждого производителя в общем объеме отечественного производства. Перечень и формы информации, прилагаемые к заявлению, устанавливаются Комитетом.
2. Описание ввозимого на территорию Республики Казахстан товара с указанием девятизначного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств, наименование страны (стран) происхождения или экспорта товара, сведения об известных иностранных производителях и (или) экспортерах товара, а также об известных казахстанских импортерах товара.
3. Сведения о нормальной стоимости товара (информация о ценах, по которым товар продается на внутренних рынках стран происхождения или его экспорта, за период разбирательства).
4. Сведения об экспортной цене, по которой товар продается первому независимому покупателю на территории Республики Казахстан, за период разбирательства.

5. Соңғы үш жыл iшiндегi, анықтау жүргiзiлген кезеңдi қоса алғанда, қажеттi статистикалық мәлiметтерi бар тауар импорты көлемiнiң өзгеруi туралы мәлiметтер.
6. Соңғы үш жылдағы тауар импортының өсуiнiң абсолюттiк қарқыны мен шамасы (абсолюттiк және салыстырмалы түрде) туралы мәлiметтер.
7. Соңғы үш жылдағы Қазақстан Республикасының iшкi рыногында ұқсас тауарларды сатудың жалпы көлемiндегi тауар импортының үлесi туралы мәлiметтер.
8. Анықтау жүргiзiлген кезеңдегi Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн ұқсас тауарлар мен Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнген тауарлар бағасының ара қатынасы туралы мәлiметтер.
9. Тауар импортының Қазақстан Республикасының iшкi рыногындағы ұқсас тауарлар бағасына әсерi және алдағы уақыттағы отандық өндiрушiлер жағдайына әсерi туралы мәлiметтер.
10. Отандық өндiрушiлер жағдайын сипаттайтын факторлар мен көрсеткiштердi ескере отырып, өндiрiстiң құлдырағанын немесе құлдырау мүмкiндiгiн, сату, рыноктың үлесі, пайда, өнiмдiлік, инвестициялардан кiріс немесе өндiрiс қуатын пайдаланудың төмендеуi, iшкi бағаға әсер еткен факторлар немесе ақша ағынына, тауар қорларына, жұмыспен қамтуға, еңбекақыға, инвестициялық мүмкiндiктерге немесе әлеуметтiк саланың даму мүмкiндiктерiне терiс әсерi немесе терiс әсер ету мүмкiндiгi және басқа да факторларды қоса алғанда, отандық өндiрушiлерге елеулі материалдық нұқсан немесе нұқсан келтiру қаупiн бағалау.
11. Отандық өндiрушiлерге келтiрiлген елеулi материалдық нұқсан мен демпингтік тауар импортының арасындағы себеп-салдар байланысының дәлелдерi.
12. Демпингтiк айырма көлемiн анықтау жөнiндегi ұсыныстар. Мөлшерi мен уақыты көрсетiлген, енгiзiлуi қажет, ұсынылып отырған демпингке қарсы шаралар туралы ақпарат.
13. Өтiнiш иесi ұсынған демпингке қарсы шаралардың қолданылуы кезеңiнде отандық өндiрушiнi шетелдiк бәсекелестiк жағдайында жұмыс iстеуге бейімдеу жөнiндегi iс-шаралар жоспары.
Ескертулер:
1. 1, 3 - 5 және 8-тармақтарға сәйкес ақпарат анықтау кезеңiнiң әр айында берiлiп отырады.
2. Құн көрсеткiштерiн салыстыру мақсатында теңгемен, сондай-ақ доллармен де көрсету қажет (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң оны белгiлеген сәтiндегi бағам бойынша).
3. Берiлген ақпаратты өтiнiштi қолдайтын ұйымдар басшылары және олардың бухгалтерлiк есептi жүргiзуге жауапты қызметкерлерi куәландырады.
4. Өтiнiш иесiнің ақпаратында заттай түрдегi тауардың өлшем бiрлiктерi ресми статистикалық есепте қолданылатын өлшем бiрлiктерiмен салыстыруға келуi тиiс.
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлігінiң Антидемпингтiк бақылау жөнiндегi комитетi
Өтем шараларын қолдану үшін анықтауды жүргiзу туралы
ӨТIНIШ
(өтiнiш берiлген күнi)
___________________________________________________________________________
(кәсiпорынның атауы, ұйымдастыру-құқықтық нысаны, заңды тұлғаның Қазақстан
Республикасының әдiлет органдарында тiркелген нөмiрi мен күнi)
кәсiпорыны шығарған _______________________________________________________
(тауардың атауы)
Сыртқы экономикалық қызмет тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды (СЭҚ
ТН) _______________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
өтем шараларын қолдану мүмкiндiгі мақсатындағы анықтауды жүргiзудi
өтiнемiз.

5. Сведения об изменениях объема импорта товара за три предшествующих года, по которым имеются необходимые статистические данные, включая период разбирательства.
6. Сведения о темпах и абсолютных величинах прироста импорта товара (в абсолютном и относительном выражении) за три предшествующих года.
7. Сведения о доле импортного товара в общем объеме реализации подобного товара на внутреннем рынке Республики Казахстан за три предшествующих года.
8. Информация о соотношении цен на ввозимый в Республику Казахстан товар и на подобный товар, производимый в Республике Казахстан, за период разбирательства.
9. Сведения о влиянии импорта товара на цены подобного товара на внутреннем рынке Республики Казахстан и последующем влиянии импорта на состояние отечественных производителей.
10. Оценка серьезного материального ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям с учетом факторов и показателей, характеризующих состояние отечественных производителей, включая фактически происшедшее или возможное падение производства, продаж, рыночной доли, прибыли, производительности, доходов по инвестициям или уменьшение использования производственных мощностей, факторов, затрагивающих внутренние цены, фактически происшедшее или возможное негативное влияние на движение денежных потоков, товарные запасы, занятость, заработную плату, инвестиционные возможности или возможности развития социальной сферы и других факторов.
11. Доказательства установления причинно-следственной связи между демпинговым импортом товара и предполагаемым существенным материальным ущербом для отечественных производителей.
12. Предложения по определению размеров демпинговой маржи. Информация о предлагаемой антидемпинговой мере с указанием размера и срока, на который ее необходимо ввести.
13. План мероприятий по адаптации отечественных производителей к работе в условиях иностранной конкуренции на период действия предлагаемой заявителем антидемпинговой меры.
Примечания:
1. Информация согласно пунктам 1, 3-5 и 8 представляется за каждый месяц периода разбирательства.
2. Стоимостные показатели в целях сопоставимости следует указывать как в тенге, так и в долларовом исчислении (по курсу Национального Банка на момент их определения).
3. Представляемая информация заверяется руководителями организаций, поддерживающих заявление, и их сотрудниками, ответственными за ведение бухгалтерской отчетности.
4. Единицы измерения товара в натуральном выражении, представляемые в информации заявителя, должны быть сопоставимы с единицами измерения, применяемыми в официальной статистической отчетности.
Приложение 5
Комитет по антидемпинговому контролю
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Заявление
о проведении разбирательства
для применения компенсационных мер
(дата заявки)
Просим провести разбирательство в целях возможного применения компенсационных мер на ____________________________________________
(наименование товара) код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) _________________________________________________________________ выпускаемый предприятием ________________________________________ _________________________________________________________________ (наименование предприятия, организационно-правовая форма, дата и номер регистрации юридического лица в органах юстиции Республики Казахстан)

1. Анықтау объектiсi болып отырған, әкелiнген тауардың сипаттамасы, тауарды өндірген елдiң (елдердiң) атауы, мәлiмдеушiге белгiлi шетелдiк өндiрушiлердiң және (немесе) тауар экспорттаушыларының тізбесі, сонымен қатар белгiлi қазақстандық тауар импорттаушыларының тiзбесi;
2. Қазақстан Республикасының iшкi рыногындағы ұқсас тауарлар бағасының өзгеруi туралы мәлiметтер, Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн ұқсас тауарлар мен Қазақстан Республикасына әкелiнетiн тауарлар бағасының арақатынасы;
3. Шығарылған өнiм өндiрiсiнiң негізгі көрсеткiштерi;
4. Импорттық тауарларды беру көлемiнiң өзгерiсiн қоса алғанда, әкелу көлемінің өсуі Қазақстан Республикасындағы нақты саланың жай-күйiне терiс әсер етуінің дәлелдерi;
5. Шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекеттер одағы) тауар импорты мен отандық өндiрушiлерге келтiрiлуi мүмкiн елеулi нұқсан арасындағы байланыстың бар екенiне дәлелдер.
6. Субсидияның бар екендiгiн, мөлшерiн, сипатын және ерекшелiгiн растайтын дәлелдер.
Ескертулер:
Барлық жiберiлетiн материалдарға бiрiншi басшы немесе оның мiндетiн атқарушы адам бұрыштама соғады және ресми бланкiде реттiк нөмiрiмен, iлеспе хатпен бiрге ұсынылады.
Өтiнiшке құрылтайшылық құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi мiндеттi түрде қоса берiледi.
Бiрiншi басшының қолы
Қорғау, өтем немесе демпингке
қарсы шараларды енгiзу алдындағы
анықтауды жүргiзу туралы ережеге
6-қосымша
Өтем шараларын енгiзу туралы өтiнiшке қоса берiлетiн
құжаттар (ақпарат) тiзбесi
1. Өтiнiш иесi туралы мәлiмет, анықтау кезеңiн қоса алғанда, қажетті статистикалық мәлiметтерi бар, соңғы үш жыл iшiндегi болжалды шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекеттер одағы) импорттың нысанасы болып табылатын (бұдан әрi - тауар) Қазақстан Республикасындағы тауар өндiрiсiнiң көлемi мен құны туралы деректер. Отандық өндiрушiлер атынан берiлген өтiнiште отандық өндiрiстiң жалпы көлемiндегi әрбiр өндiрушiнiң үлесi және егер қажеттi мәлiметтер бар болса, барлық белгiлi қазақстандық тауар өндiрушiлердiң тiзбесi көрсетiледi. Өтiнiшке қоса берiлетiн ақпараттың тiзбесi мен нысанын Комитет белгiлейдi.
2. Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнген тауардың Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық қызметi тауар номенклатурасының тоғыз саннан тұратын коды көрсетiлген тауардың сипаттамасы, тауарды шығарған немесе экспорттаушы елдiң (елдердiң) атауы, өтiнушiге белгiлi шетелдiк өндiрушiлерi және (немесе) тауар экспорттаушылары туралы, сонымен қатар белгiлi қазақстандық тауар импорттаушылары туралы мәлiметтер.

1. Описание ввозимого товара, являющегося объектом разбирательства, наименование страны (стран) происхождения товара, перечень известных заявителю иностранных производителей и (или) экспортеров товара, а также известных казахстанских импортеров товара.
2. Сведения об изменениях цен на подобные товары на внутреннем рынке Республики Казахстан, соотношение цен на ввозимый в Республику Казахстан товар и подобный товар, производимый в Республике Казахстан.
3. Основные показатели производства выпускаемой продукции.
4. Доказательства негативного воздействия возросшего ввоза на состояние конкретной отрасли Республики Казахстан, включая динамику объема поставок импортного товара.
5. Доказательства наличия связи между импортом товара, субсидируемым иностранным государством (союзом иностранных государств), и предполагаемым материальным ущербом отечественным производителям.
6. Доказательства, подтверждающие существование, размер, характер и специфичность субсидий.
Примечания:
Все направляемые материалы визируются первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, и представляются с сопроводительным письмом на официальном бланке и последовательной нумерацией.
К заявлению в обязательном порядке прилагаются нотариально заверенные копии учредительных документов.
Подпись первого руководителя
Печать
Приложение 6
к Правилам проведения разбирательства,
предшествующего введению защитных,
компенсационных или антидемпинговых мер
Перечень документов (информации), прилагаемых
к заявлению о применении компенсационных мер
1. Сведения о заявителе, данные об объеме и стоимости производства в Республике Казахстан товара, являющегося предположительно предметом импорта, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), (далее - товар) за три предшествующих года, по которым имеются необходимые статистические данные. В заявлении, поданном от имени отечественного производителя, указывается перечень всех известных казахстанских производителей товара с указанием, если имеются необходимые данные, доли каждого производителя в общем объеме отечественного производства. Перечень и формы информации, прилагаемые к заявлению, устанавливаются Комитетом.
2. Описание ввозимого на территорию Республики Казахстан товара с указанием девятизначного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств, наименование страны (стран) происхождения или экспорта товара, сведения об известных заявителю иностранных производителях и (или) экспортерах товара, а также об известных казахстанских импортерах товара.

3. Шет мемлекет (шет мемлекет одағының) шетелдiк экспорттаушысына және (немесе) шетелдiк тауар өндiрушiсiне субсидия берiлуiнiң дәлелi және оның көлемi, сипаты мен беру мерзiмi туралы мәлiметтер.
4. Соңғы күнтiзбелiк үш жыл iшiнде ұқсас тауарларды өндiруде және (немесе) экспорттауда пайдаланылған қазақстандық субсидиялар туралы мәлiметтер.
5. Соңғы үш жылдағы тауар импортының өсуiнiң қарқыны мен абсолюттiк шамасы (абсолюттiк және салыстырмалы түрде) туралы мәлiметтер.
6. Тауар импортының Қазақстан Республикасының iшкi рыногындағы ұқсас тауар бағасына әсерi және соңғы үш жылдағы отандық өндiрушiлер жағдайына әсерi туралы мәлiметтер.
7. Соңғы үш жылдағы Қазақстан Республикасының ішкі рыногында ұқсас тауарларды сатудың жалпы көлемiндегi импорттық тауардың үлесi туралы мәлiметтер.
8. Отандық өндiрушiлер жағдайын сипаттайтын факторлар мен көрсеткіштердi ескере отырып, өндiрiстiң құлдырағанын немесе құлдырау мүмкiндiгiн, сату, рыноктың үлесi, пайда, өнiмдiлiк, инвестициялардан кiрiс немесе өндiрiс қуатын пайдаланудың төмендеуi, iшкi бағаға әсер еткен факторлар немесе ақша ағынына, тауар қорларына, жұмыспен қамтуға, еңбекақыға, инвестициялық мүмкiндiктерге немесе әлеуметтік саланың даму мүмкiндiктерiне терiс әсерi немесе терiс әсер ету мүмкіндiгi және басқа да факторларды қоса алғанда, отандық өндiрушiлерге елеулi материалдық нұқсан немесе нұқсан келтiру қаупiн бағалау.
9. Отандық өндiрушiлерге келтірiлген елеулi материалдық нұқсан мен шет мемлекет субсидиялаған (шет мемлекет одағы) тауар импортының және отандық өндiрушiлерге келтiрiлген болжалды материалдық нұқсанның арасындағы себеп-салдар байланысының дәлелдерi.
10. Мөлшерi мен мерзiмi көрсетiлген, енгiзiлуi қажеттi, ұсынылып отырған өтем шарасы туралы ақпарат.
11. Өтiнiш иесi ұсынған өтем шараларының қолданылуы кезеңiнде отандық өндiрушiнi шетелдiк бәсекелестiк жағдайында жұмыс iстеуге бейiмдеу жөнiндегi нақты iс-шаралар жоспары.
Ескертулер:
1. Құн көрсеткiштерiн салыстыру мақсатында теңгемен, сондай-ақ доллармен де көрсету қажет (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң оны белгiлеген сәтiндегi бағам бойынша).
2. Берiлген ақпаратты өтiнiштi қолдайтын ұйымдар басшылары және олардың бухгалтерлiк есептi жүргiзуге жауапты қызметкерлерi куәландырады.
3. Егер осы тiзiмде көрсетiлген мәлiметтерге қол жеткiзу мүмкiн болмаса немесе оны алу ақпаратты иелену немесе пайдалану үшiншi тұлғаның құқын бұзумен байланысты болса, онда мұндай ақпаратты бермеу өздігінен тергеуді бастаудан бас тартуға негіз бола алмайды. Мұндай жағдайда өтініш иесі мәліметтерді алу мақсатында жасаған әрекеттері туралы және олардың алынбаған себептері туралы ақпарат беруі тиіс.

3. Доказательства предоставления иностранным государством (союзом иностранных государств) субсидии иностранному экспортеру и (или) иностранному производителю товара и сведения о ее объеме, характере и сроке предоставления.
4. Сведения о казахстанских субсидиях, используемых при производстве и (или) экспорте подобного товара за три предшествующих календарных года.
5. Сведения о темпах и абсолютных величинах прироста импорта товара (в абсолютном и относительном выражении) за три предшествующих года.
6. Сведения о влиянии импорта товара на цены подобного товара на внутреннем рынке Республики Казахстан и влиянии импорта на состояние отечественных производителей за три предшествующих календарных года.
7. Сведения о доле импортного товара в общем объеме реализации подобного товара на внутреннем рынке Республики Казахстан за три предшествующих года.
8. Оценка материального ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям с учетом факторов и показателей, характеризующих состояние отечественных производителей, включая фактически происшедшее или возможное падение производства, продаж, рыночной доли, прибыли, производительности, доходов по инвестициям или уменьшение использования производственных мощностей, факторов, затрагивающих внутренние цены, фактически происшедшее или возможное негативное влияние на движение денежных потоков, товарные запасы, занятость, заработную плату, инвестиционные возможности или возможности развития социальной сферы и других факторов.
9. Доказательства установления причинно-следственной связи между импортом товара, субсидируемым иностранным государством (союзом иностранных государств), и предполагаемым материальным ущербом отечественных производителей.
10. Информация о предлагаемой компенсационной мере с указанием размера и сроков, на которые ее необходимо ввести.
11. План конкретных мероприятий по адаптации отечественных производителей к работе в условиях иностранной конкуренции на период действия предлагаемой заявителем компенсационной меры.
Примечания:
1. Стоимостные показатели в целях сопоставимости следует указывать как в тенге, так и долларовом исчислении (по курсу Национального Банка Республики Казахстан на момент их определения).
2. Представляемая информация заверяется руководителями организаций, поддерживающих заявление, и их сотрудниками, ответственными за ведение бухгалтерской отчетности.
3. В случае, если сведения, указанные в настоящем перечне, не являются доступными или их получение связано с нарушением прав третьих лиц на владение или пользование информацией, то непредоставление таких сведений само по себе не может служить основанием для отказа в начале расследования. В таких случаях заявитель должен представить информацию о действиях, которые он предпринимал с целью получения сведений, и о причинах их неполучения.

4. Өтініш иесінің ақпаратында берілген заттай түрдегі тауардың өлшем бірліктері ресми статистикалық есепте қолданылатын өлшем бірліктерімен салыстыруға келуі тиіс.

4. Единицы измерения товара в натуральном выражении, представляемые в информации заявителя, должны быть сопоставимы с единицами измерения, применяемыми в официальной статистической отчетности.
(Специалисты: Мартина Н.А., Петрова Г.В.)