Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 15 қараша N 1716
Қазақстан Республикасының әлеуметтік, өндірістік және қаржылық инфрақұрылымының маңызды бөлігі ретінде ұлттық почта желісінің мәнін тани отырып, почта саласын дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының почта саласын
дамытудың және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың 2000-2003 жылдарға
арналған бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары Е.Ә.Өтембаевқа жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 15 қарашадағы
N 1716 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың
және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың
2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасы
Қазақстан Республикасының почта саласын
дамытудың және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың
2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасының
Паспорты
Бағдарламаның атауы            Қазақстан Республикасының почта
саласын дамытудың және почта-
жинақ жүйесін қалыптастырудың
2000-2003 жылдарға арналған
бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу үшін      Қазақстан Республикасы Үкіметінің
негіз                          2000 жылғы 7 наурыздағы N 367
P000367_
қаулысымен бекітілген Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2000-2002
жылдарға арналған іс-қимыл
бағдарламасын іске асыру жөніндегі
2000-2001 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспары
Бағдарламаның                  Қазақстан Республикасының Көлік
бастамашысы                    және коммуникациялар министрлігі,
"Қазақстанның халық банкі" ашық
акционерлік қоғамы, "Қазпочта"
ашық акционерлік қоғамы
Бағдарламаның негізгі          Қазақстан Республикасының Көлік
әзірлеушілері                  және коммуникациялар министрлігі,
"Қазақстанның халық банкі" ашық
акционерлік қоғамы, "Қазпочта"
ашық акционерлік қоғамы
Іске асыру мерзімі             2000-2003 жылдар
Бағдарламаның мақсаты          тиімді почта-жинақ жүйесін
қалыптастыру
Бағдарламаның міндеттері       почта саласын қазіргі заманғы
техникамен жарақтандыру,
корпоративті ақпарат желісін құру
және республика халқына жылдам
және сапалы қызмет көрсету үшін
жағдайлар жасау
Негізгі іс-шараларды           Қазақстан Республикасының почта
орындаушылар                   саласын дамытудың және почта-
жинақ жүйесін қалыптастырудың
2000-2003 жылдарға арналған
бағдарламасының бірінші кезеңін
іске асыру жөніндегі 2000-2001
жылдарға арналған іс-шаралар
жоспарында анықталған
Қаржыландыру көлемі мен        Ислам Даму Банкінің қаражаты
көздері                        есебінен жалпы сомасы 9 миллион
АҚШ долларына 12 жыл мерзімге
қаржыландыру
Күтілетін түпкі нәтижелер      Қазақстанның почта байланысы
Қазақстан Республикасының бүкіл
аумағын дерлік қамтитын және
Қазақстанның кез келген азаматын
почта-жинақ қызмет көрсетуімен
қамтамасыз етуге мүмкіндігі бар кең
филиалдық желілі қуатты жеткізу
жүйесіне ие болады
Кіріспе
Почта байланысының желісі ел үшін маңызды міндетті - азаматтардың ақпарат алуға, таратуға және беруге арналған конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету міндетін орындайды.
Почта байланысы неғұрлым бұқаралық хабарламаларды, құжаттар мен тауарларды беруге арналған арна болып табылады. Почта байланысының қызмет көрсетуіне тән тұтынудың бұқаралық әлеуметтік сипаты оны қоғамдық өндірістің инфрақұрылымына жатқызады. 80-жылдардың аяғында басталған әлемдік почтаны коммерцияландыру кезеңінде экономиканың осы секторының дәстүрлі қатаң орталықтандырылған құрылымы почтаны уақытша және материалдық аз шығындармен қайта құрылымдауға мүмкіндік берді. Мемлекет тарапынан болатын қатаң бақылаудан тиісті нормативтік құқықтық кесімдер арқылы жалпы қадағалауға көшкеніне қарамастан, бүкіл әлемде почта өзінің әлеуметтік міндеттерін жоғалтқан жоқ. Коммерцияландыру неғұрлым жоғары сапалы жаңа қызметтер көрсетуді ұсынуға, сондай-ақ қолда бар өндірістік резервтерді пайдалануға негізделді. Почта қызметімен қатар, почтаның рентабельділігі мен қызмет көрсетудің әмбебап кешеніне қол жеткізген тұтынушыларға қызмет көрсету сапасын арттыратын қаржылық қызметтер де көрсетіле бастады.
Почта байланысы нарықтық экономиканы қалыптастыру мен қоғамды ақпараттандыру жағдайында кәсіпкерліктің, қаржы-жинақ қызметтерін көрсетудің, бағалы қағаздар рыногының, ақпаратпен алмасудың дамуына септігін тигізетін нарықтық және ақпараттық инфрақұрылымның маңызды элементіне айнала бастады. Қазақстан Республикасының ерекшелігін, оның үлкен аумағын, көлік желісінің дамымағанын, халық тығыздығының төмендігін және елді мекендердің бір бірінен шалғай орналасқандығын ескерсе, почта байланысының тиімділігін арттыру қажеттілігі көп есе арта түседі.
Бағдарламаның стратегиялық мақсаты қазіргі заманғы технологиялар мен халықаралық ынтымақтастықтың прогрессивтік нысандарының негізінде почталық та, қаржылық та қызметтер көрсетудің кең спектрін ұсынатын тиімді почта-жинақ жүйесін қалыптастыру болып табылады. Алға қойылған мақсатқа ол жеткізу мемлекеттің саланы дамытуға белсенді қатысуын, барлық мүдделі тараптардың осы бағыттағы күшін тығыз үйлестіруді және біріктіруді көздейді.
Почта саласының қазіргі жай-күйін талдау
Жалпы экономикалық жағдайдың нашарлауы, өнеркәсіп кәсіпорындарының жабылуы, бюджеттік ұйымдардың шығыстарының қысқартылуы және халықтың төлем қабілетінің төмендеуі ел ішіндегі де, елден тысқары шығатын да хат-хабармен почталық алмасудың күрт төмендеуіне әкеп соқты. Осының салдарынан Қазақстан Республикасында соңғы сегіз жылдың ішінде почта жөнелтімдерінің саны үш еседен аса азайды.
Осы үрдіске бола, байланыс бөлімшелері мен почта қызметкерлерінің саны екі еседен аса азайды.
Сонымен қатар, почта тарифтерінің өсуі Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында (ТМД) оны ең жоғары етті, бірақ олар саланың шығындарын жаппады, осының салдарынан почтада негізгі құралдарды жетілдіру мен жаңартуға, жаңа техника сатып алуға, ғимараттарды жөндеуге, жаңа қызмет көрсету түрлерін ендіруге қаражат болмады. Негізгі құралдардың тозуы және техникалық прогрестен күннен-күнге қала беру қызмет көрсету сапасының төмендеуіне әкеп соқтырды және клиенттердің одан сайын азаюына ықпал етті. Мемлекеттік бюджет почтаның әскери хат-хабарларды ақысыз жөнелту, арнайы және фельдъегерлік почтаны жеткізу және т.б. сияқты қызметтер көрсетуге байланысты көптеген шығындарын жаппады.
Почталық алмасудың (әсіресе, іскерлік хат-хабар бөлігінде) төмендеуіне әлеуетті клиенттердің жаңа жоғары жылдамдықты байланыс түрлерін, әсіресе, факсимильдік байланыс пен электрондық почтаны кеңінен пайдалануы ықпал етті. Почта саласындағы жағдайды қаржы ресурстарын тартусыз тұрақтандыруға тырысу уақытша ғана әсер етті, себебі почта ауылдық жердегі шығынды желіні ұстау жөніндегі едәуір қаржылық жүктемені көтеруде және оның жетілдіруді қаржыландыру үшін ішкі көздері жоқ, ал жетілдірусіз шығындарды азайту да, қызмет көрсету сапасын арттыру да мүмкін емес.
Міне осылай, жаңа жағдайда бәсекеге төзімділігін қамтамасыз ету мақсатында почта қызметін жетілдіру мен реформалауға аса қажеттілік іс жүзінде туындады.

О Программе развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 1716
Признавая значение национальной почтовой сети как важной части социальной, производственной и финансовой инфраструктуры Республики Казахстан, в целях развития почтовой отрасли, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Утембаева Е.А.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена постановлением
Правительства Республики
Казахстан от 15 ноября
2000 года N 1716
Программа развития почтовой отрасли
Республики Казахстан и формирования
почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы
ПАСПОРТ
Программы развития почтовой отрасли Республики Казахстан и
формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы
Наименование                 Программа развития почтовой отрасли
Программы                    Республики Казахстан и формирования
почтово-сберегательной системы на
2000-2003 годы
Основание для                План Мероприятий на 2000-2001 годы по
разработки                   реализации Программы действий
Программы                    Правительства Республики Казахстан на
2000-2002 годы, утвержденный
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 7 марта 2000 г. N 367
P000367_
Инициатор Программы          Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан, открытое
акционерное общество "Народный Банк
Казахстана", открытое акционерное
общество "Казпочта"
Основные разработчики        Министерство транспорта и
Программы                    коммуникаций Республики Казахстан,
открытое акционерное общество "Народный
Банк Казахстана", открытое акционерное
общество "Казпочта"
Срок реализации              2000-2003 годы
Цель Программы               формирование эффективной
почтово-сберегательной системы
Задачи Программы             оснащение почтовой отрасли современной
техникой, построение корпоративной
информационной сети и создание условий
для быстрого и качественного оказания
услуг населению Республики
Исполнители основных         определены в Плане мероприятий на
мероприятий                  2000-2001 годы по реализации первого
этапа Программы развития почтовой
отрасли Республики Казахстан и
формирования почтово-сберегательной
системы на 2000-2003 годы
Объем и источники            Финансирование за счет средств
финансирования               Исламского Банка Развития на общую сумму
9 миллионов долларов США сроком на 12
лет
Ожидаемые конечные           почтовая связь Казахстана получит
результаты                   мощную доставочную систему с широкой
филиальной сетью, покрывающей
практически всю территорию Республики
Казахстан и имеющей возможность
обеспечить почтово-сберегательными
услугами любого гражданина Казахстана
Введение
Сеть почтовой связи выполняет важную для страны миссию - обеспечение конституционных прав граждан на получение, распространение и передачу информации.
Почтовая связь является каналом для передачи наиболее массовых сообщений, документов и товаров. Услугам почтовой связи присущ массовый социальный характер потребления, что относит ее к инфраструктуре общественного производства. В период начавшейся в конце 80-х годов коммерциализации мировой почты, традиционно жестко централизованная структура данного сектора экономики позволила реструктуризировать почту с наименьшими временными и материальными потерями. Несмотря на переход от жесткого контроля со стороны государства к общему надзору посредством соответствующих нормативных правовых актов, во всем мире почта не утратила своих социальных обязанностей. Коммерциализация базировалась на предоставлении новых услуг более высокого качества, а также на использовании имеющихся производственных резервов. Наряду с почтовыми, стали оказываться и финансовые услуги, повысившие рентабельность почты и качество обслуживания потребителей, получивших доступ к универсальному комплексу услуг.
В условиях формирования рыночной экономики и информатизации общества почтовая связь становится важным элементом рыночной и информационной инфраструктуры, способствующим развитию предпринимательства, финансово- сберегательных услуг, рынка ценных бумаг, обмена информацией. Учитывая специфику Республики Казахстан, ее большую территорию, неразвитость транспортной сети, низкую плотность населения и отдаленность населенных пунктов друг от друга, необходимость повышения эффективности почтовой связи возрастает многократно.
Стратегической целью Программы является формирование эффективной почтово-сберегательной системы, предоставляющей широкий спектр как почтовых, так и финансовых услуг на базе современных технологий и прогрессивных форм международного сотрудничества. Достижение поставленной цели предполагает активное участие государства в развитии отрасли, тесную координацию и сложение усилий всех заинтересованных сторон в этом направлении.
Анализ современного состояния почтовой отрасли
Ухудшение общеэкономической ситуации, закрытие промышленных предприятий, сокращение расходов бюджетных организаций и снижение платежеспособности населения привели к резкому спаду почтового обмена как внутри страны, так и исходящей за пределы страны корреспонденции. Вследствие этого в течение последних восьми лет количество почтовых отправлений в Республике Казахстан уменьшилось более чем в три раза.
Следуя данной тенденции, количество отделений связи и почтовых служащих сократилось более чем в два раза.
К тому же рост почтовых тарифов сделал их самыми высокими в Содружестве Независимых Государств (СНГ), но они не покрывали убытков отрасли, вследствие чего у почты отсутствовали средства на модернизацию и обновление основных средств, приобретение новой техники, ремонт зданий, внедрение новых видов услуг. Износ основных средств и прогрессирующее отставание от технического прогресса приводило к снижению качества обслуживания и способствовало дальнейшему оттоку клиентов. Государственный бюджет не покрывал многих затрат почты, связанных с такими услугами, как бесплатная пересылка военной корреспонденции, доставка специальной и фельдъегерской почты и т.п.
Снижению почтового обмена (особенно в части деловой корреспонденции) способствовало и широкое использование потенциальными клиентами новых высокоскоростных видов связи, особенно факсимильной связи и электронной почты.
Попытки стабилизировать ситуацию в почтовой отрасли без привлечения финансовых ресурсов давали только временный эффект, т.к. почта несет значительную финансовую нагрузку по содержанию убыточной сети в сельской местности и не имеет внутренних источников для финансирования модернизации, а без модернизации невозможно ни снижение затрат, ни повышение качества услуг.
Таким образом, объективно назрела острая необходимость в модернизации и реформировании почтовой службы с целью обеспечения конкурентоспособности в новых условиях.

Бұл қажеттілікті Қазақстан Республикасының Үкіметі мойындайды, ол 1999-2001 жылдарға арналған (2000 жылға арналған) Мемлекеттік инвестициялар бағдарламасына почта байланысын жетілдіру жобасын қаржыландыруды қосты. Жобаны іске асыру почта қызметінің жұмыс сапасын арттыруға, почта бөлімшелерінде кең спектрлі қаржылық қызметтер көрсетуге, банк қызметтерін көрсетуді жылжыту бойынша, сақтандыру ұйымдарының, брокер-дилерлердің, бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметті және жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың агенттік желісін құруға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі почтаның стратегиялық маңыздылығын және өзінің саланы дамыту жөніндегі ниетін атап өте отырып:
1. Қазақстан Республикасының почта саласын тұрақтандыру және қаржылық сауықтыруға, сала құрылымын қайта ұйымдастыруға, жалпы пайдаланымдағы почта байланысы желісінің операторына банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия беру мәселесін шешуге;
2. почта тарататын жеке тұлғалардың қаражатын алғашқы және қайталама рыноктарда мемлекеттік бағалы қағаздарға орналастыруға. Осыған байланысты почта саласында тармақталған филиалдық желінің негізінде брокерлік және қаржы қызметінің басқа да түрлерін дамыту және республиканың қор рыногына халықтың қаражатын тікелей тарту бойынша жақсы перспективалар пайда болды.
3. мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жалақыны, стипендияларды, зейнетақыларды, жәрдемақылар мен басқа да ақшалай төлемдерді төлеу тәртібін жетілдіруге бағытталған бірқатар нормативтік құқықтық кесімдерді қабылдады.
Осы шараларды қабылдау нәтижесінде почта ұсынатын қызметтер көрсету тізбесі кеңейді. Дәстүрлі қызмет көрсету түрлерінен (жазбаша хат-хабарды қабылдау, жіберу және тапсыру, жолдама заттарды қабылдау, жіберу және тапсыру, ақшалай почта аударымдарын қабылдау және төлеу, мерзімді басылымдарға жазылуды қабылдау, филателиялық қызметтер көрсету, коммуналдық қызмет көрсету үшін төлемдерді қабылдау және т.б.) басқа валюта айырбастау операциялары, халықтың депозиттерін қабылдау және тартылған қаражатты мемлекеттік бағалы қағаздарға орналастыру, кассалық қызмет көрсету, ақшалар мен құндылықтарды инкассалау және тасымалдау, бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында брокерлік қызметтер көрсету, зейнетақы қорлары үшін клиенттерді тарту және шарт жасасу бойынша агенттік қызметтер көрсету, трансфер-агенттің бағалы қағаздар рыногында қызметтер көрсетуі сияқты жаңа бағыттар пайда болды.
Халықаралық жеделдетілген почта, ұлттық жеделдетілген почта, электрондық почта сияқты қызметтер ұйымдастырылды.
Құрылымдық қайта құру шеңберінде 1999 жылдың екінші жарты жылдығында почта байланысының еншілес кәсіпорындарын филиалдар етіп қайта тіркеу жүргізілді, бұл жаңа қызметтер көрсетуді аймақтарға жоспарлы жылжыта бастауға, саланы басқаруды реттеуге, орталық аппараттың басқару және үйлестіру функцияларын күшейтуге, үстеме шығыстарды азайтуға мүмкіндік берді.

Эта необходимость была признана Правительством Республики Казахстан, которое включило в Программу государственных инвестиций на 1999-2001 гг. (на 2000 год) финансирование проекта модернизации почтовой связи. Реализация проекта позволит повысить качество работы почтовой службы, оказывать в отделениях почты широкий спектр финансовых услуг, создать агентскую сеть по продвижению услуг банков, страховых организаций, брокеров-дилеров, организаций, осуществляющих деятельность по управлению портфелями ценных бумаг и инвестиционную деятельность по управлению пенсионными активами накопительных пенсионных фондов.
Подчеркивая стратегическую важность почты и свое намерение по развитию отрасли, Правительством Республики Казахстан был принят ряд нормативных правовых актов, направленных на:
1. стабилизацию и финансовое оздоровление почтовой отрасли Республики Казахстан, реорганизацию структуры отрасли, решение вопроса о выдаче оператору сети почтовой связи общего пользования лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций;
2. на размещение средств физических лиц, привлекаемых почтой, в государственные ценные бумаги как на вторичном, так и на первичном рынке. В связи с чем, у почтовой отрасли появились хорошие перспективы по развитию брокерской и других видов финансовой деятельности на основе разветвленной филиальной сети и прямому привлечению средств населения на фондовый рынок республики;
3. на совершенствование порядка выплаты заработной платы, стипендии, пенсий, пособий и других денежных выплат за счет средств государственного бюджета.
В результате принятия данных мер значительно расширился перечень предоставляемых почтой услуг. Помимо традиционных видов услуг (прием, пересылка и вручение письменной корреспонденции, прием, пересылка и выдача посылок, прием и оплата денежных почтовых переводов, прием подписки на периодические издания, их пересылка и доставка до потребителя, филателистические услуги, прием платежей за коммунальные услуги и др.), появились новые направления, такие, как валютно-обменные операции, прием депозитов населения и размещение привлеченных средств в государственные ценные бумаги, кассовое обслуживание, инкассация и перевозка денег и ценностей, брокерские услуги на организованном рынке ценных бумаг, агентские услуги для пенсионных фондов по привлечению клиентов и заключению договоров, услуги трансфер-агента на рынке ценных бумаг.
Организованы такие службы, как международная ускоренная почта, национальная ускоренная почта, электронная почта.
В рамках структурной перестройки, во втором полугодии 1999 года произведена перерегистрация дочерних предприятий почтовой связи в филиалы, что позволило начать планомерное продвижение новых услуг в регионы, упорядочить управление отраслью, усилить управляющие и координирующие функции центрального аппарата, сократить накладные расходы.

Қазақстанның почта жүйесінің ұйымдық құрылымы 4 негізгі деңгейден тұрады. Бірінші деңгей - облыстық филиалдарға тікелей басшылық ететін, почтаның республикалық деңгейдегі жұмысын ұйымдастыру мен үйлестіруді жүзеге асыратын және почтаны халықаралық деңгейде білдіретін "Қазпочта" ашық акционерлік қоғамының (бұдан әрі - "Қазпочта") орталық аппараты. Екінші деңгей - "Қазпочтаның" Астаналық және 14 облыстық филиалдарын, сондай-ақ функционалдық филиалдары - Алматы және Астана почта тасымалдау бөлімшелерін, Алматы мамандандырылған автокөлік кәсіпорнын, Республикалық арнайы байланыс торабын біріктіреді. Үшінші деңгейді 156 почта байланысы тораптары, оның ішінде 23 - қалалық және облыстық филиалдарға бағынатын және қала, аудан аумағында почта жіберілімдерінің барлық түрлерін қабылдауды, өңдеуді, тасымалдауды және табыс етуді қамтамасыз ететін 133 аудандық тораптар құрады. Төртінші, ең көп санды деңгей - "Қазпочтаның" 3424 бөлімшесі, оның ішінде 581 - қалаларда, 2843 - ауылдық жерлерде (почта жіберілімдерін тікелей қабылдау мен табыс етуді жүзеге асырады, осында бөлшек сауда пункттері ұйымдастырылған).
"Республикалық мемлекеттік почта байланысы кәсіпорнын және оның еншілес мемлекеттік кәсіпорындарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1940 P991940_ қаулысы почта саласын одан әрі дамытуды айқындайтын негізгі құжатқа айналды, оның негізінде Республикалық мемлекеттік почта байланысы кәсіпорны мемлекеттік 100 пайыздық қатысуымен "Қазпочта" ашық акционерлік қоғамы болып қайта құрылды, оның акцияларының мемлекеттік пакеті "Қазақстан Халықтық Жинақ Банкі" (бұдан әрі - "Халықтық Банк") ашық акционерлік қоғамына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті мен "Халықтық Банкі" арасындағы келісім-шарт жағдайында басқару берілді.
Қаулы почта-жинақ жүйесі мен "Халықтық Банк" арасындағы қаржылық қызмет көрсету рыногы қызметінің тиімділігін жоғарылатуға әкелетін түрлі сегменттерді ұтымды бөлісуді қарастырады, Келісім-шарттың шарттары мыналарды:
1. Почта байланысын жаңарту жобасын және Қазақстан Республикасының Почта саласын дамыту және почта-жинақ жүйесін қалыптастыру бағдарламасының сәйкес кезеңін (ақпараттандыру, көлікті жаңарту, ғимараттарды жөндеу және жаңарту, почта жөнелтілімдерінің және почта қауіпсіздігінің жалпы қауіпсіздік жүйесі) іске асыруды;
2. "Қазпочтаның" зейнетақыларды, стипендияларды, жәрдемақыларды,
жалақыларды төлеу жөніндегі іс-шараларына келісілген кесте бойынша
қатысуды;

Организационная структура почтовой системы Казахстана состоит из 4 основных уровней. Первый уровень представлен центральным аппаратом открытого акционерного общества "Казпочта" (далее - "Казпочта"), осуществляющим прямое руководство областными филиалами, организацию и координацию работы почты на республиканском уровне и представляющим почту на международном уровне. Второй уровень объединяет Астанинский и 14 областных филиалов "Казпочты", а также функциональные филиалы - Алматинское и Астанинское отделения перевозки почты, Алматинское специализированное автотранспортное предприятие, Республиканский узел специальной связи. Третий уровень образуют 156 узлов почтовой связи, из них 23 - городских и 133 - районных, которые подчиняются областным филиалам и обеспечивают прием, обработку, транспортировку и вручение всех видов почтовых отправлений на территории города, района. Четвертый, самый многочисленный уровень - 3424 отделения "Казпочты", из них 581 в городах, 2843 - в сельской местности (осуществляют непосредственный прием и вручение почтовых отправлений, здесь же организованы розничные пункты).
Основным документом, определяющим дальнейшее развитие почтовой отрасли, стало постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1940 P991940_ "О реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи и его дочерних государственных предприятий", на основании которого Республиканское государственное предприятие почтовой связи было преобразовано в открытое акционерное общество "Казпочта" со 100-процентным государственным участием, государственный пакет акций которого был передан в управление открытому акционерному обществу "Народный Сберегательный Банк Казахстана" (далее - "Народный банк") на условиях контракта между Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и "Народным банком". Постановление призвано способствовать рациональному распределению между почтово-сберегательной системой и "Народным банком" различных сегментов рынка финансовых услуг, что приведет к повышению эффективности их деятельности. Условия контракта включают:
1. Реализацию проекта модернизации почтовой связи и соответствующего этапа Программы развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы (информатизация, обновление транспорта, ремонт и обновление помещений, система безопасности почтовых отправлений и почтовой безопасности в целом);
2. Участие "Казпочты" в мероприятиях по выплате пенсий, стипендий, пособий, зарплаты по согласованному графику;

3. "Халықтық Банкінің" "Қазпочта" жабдықтарын қоса инкассация
қызметін беруді;
4. Почталық төлем карталардың ұлттық жобасы және халықаралық почталық
төлем картасының жобасы бойынша қажетті қаржыландыруды бөле отырып,
жұмысты жалғастыруды;
5. Филиалдық жүйелердің қызметін оңтайландыру, қайталауды жою және
шығындарын қысқарту мақсатында "Халықтық Банкті" және "Қазпочтаны" қайта
құрылымдауды;
6. Коммуналдық төлемдерді және салықтарды "Қазпочта" бөлімшелері
арқылы жинауды ұйымдастыруды;
7. Почта желісін бүгінгі деңгейде сақтауды;
8. "Қазпочтаның" кредиторлық және дебиторлық берешектерді қысқартуды;
9. "Қазпочтаның" қаржылық тұрақтылығын әрі қарай нығайтуды;
10. Бірлескен жарнамалық кампанияларды және қызметшілерді оқыту
жөніндегі бағдарламаларды жүргізуді;
11. "Қазпочта" базасындағы тәуелсіз почта-жинақ жүйесін "Халықтық Банктегіден" кем емес халықтың депозиттері көлемімен құруды қамтиды.
Басқару мерзiмi - 2 жыл, бiрақ мемлекеттiк меншіктегі "Халықтық Банктiң" акциялар пакетiн 50% +1 акция мөлшерінде сақтау кезеңінен артық емес.
Сонымен қатар, қабылданған шаралар саланың көптеген мерзiмi жеткен мәселелерін шешiлмеген күйінде қалдырды. Олардың негiзгілерi мыналар болып табылады:
Арнайы заңнаманың жоқтығы. Бүгiнгi күні почта және почталық қызмет көрсетулер туралы арнайы заң жоқ.
Почта байланысы саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейтін заңның қолданыстағы базасы қазiргi заманғы талаптарға жауап бермейдi. Қаржылық заңнамада почта-жинақ жүйесінің қызметiн реттеу тетiгi көрсетiлмеген.
Төмен және сараланбаған тарифтер. Почтаның тасымалдау көлемінің азаюымен қарсылық көрсеткіштер едәуiр нашарлады. Қазiргi кезде бiрқатар баптар бойынша бекiтiлген тарифтер өзiндiк құнынан 20-40%-ға төмен. Бұдан басқа, елдің ішiнде жазбаша хат-хабарды жеткiзу кезiнде почталық жөнелтiлiмдердiң ұзақтығы мен жеделдiгiне байланысты тарифтердi саралау жүзеге асырылмайды.
Табиғи монополизм. Почта жүйесi монополияға қарсы заңнамамен почта байланысының қызмет көрсетулерiн ұсыну саласындағы табиғи монополистерге жатқызылған. Сонымен бiр мезгілде, почталық қызмет көрсетулердi ұсынумен және осы рыноктың елеулi бөлiгiн иеленген өзге де ұйымдар (оның iшiнде шетелдiктер) айналысады.
Көлiктiк-пайдаланушылық жоғары шығындар. Үлкен аумақты және халық тығыздығы төмен барлық елдердiң почта байланысының ерекшелiгi көлiктi пайдалануға және аймақтық желiнi ұстауға жұмсалатын тұрақты шығындардың жоғары деңгейi болып табылады. Жағдай почталық және электр байланысын бөлу кезiнде жалпы сомасы 1,2 млрд. теңгеге ғимараттар, құрылыстар, жабдықтар, көлiктiк құралдар құрамындағы негiзгi құралдар почта балансына берiлгенде қиындай түстi. Ғимараттар, әдетте, почталық үлкен айырбастауға есептеліп жобаланған, артық алаңдары бар және шағын қалалар мен аудан орталықтарында орналасқан. Негiзгi құралдардың елеулі материалдық шығыны қызмет етуге және жөндеуге iрi капитал салуды талап етедi.
Ескiрген техникалық база.
Почта байланысын қаржыландыру қалдықты қағида бойынша жүзеге асырылды. Бұл материалдық-техникалық базаның ұдайы артта қалуының себебi болды.
Қолданылатын почта технологиялары 70-жылдардан бастап сақталған. Iс жүзiнде хат-хабарларды өңдеу жөніндегі операциялардың басым көпшілігі қолмен атқарылады. Сұрыптау техникасы моральдық та және iс жүзiнде де ескiрген, оның пайдаланылуы үлкен қуаттарға байланысты қымбат.
Тұтастай алғанда, қолдағы ақпараттық-технологиялық база қазiргi заманғы талаптарды қанағаттандырмайды және почта саласында тиiмдi басқаруға және қызмет көрсетулердi дамытуға ықпал ете алмайды. Почтаны ақпараттандыру саласындағы жаңа технологияларды енгізусіз, кадрларды даярлау жөніндегі қазіргі заманғы орталықтарды ұйымдастырусыз, елеулі инвестицияларсыз Қазақстан почтасының бұл проблемалары шешілмейді.
Техникалық қайта жарақтандыру жөніндегі шешімдермен қатар, басқару процестерін автоматтандыру, жинақтау, өңдеу және почталық құжат айналымының телекоммуникациялық арналары бойынша ақпараттар беру мәселесі көкейкесті болып табылады. Бірінші кезекте кассалық операциялар мен төлемдерді электронды ресімдеу, ілеспе құжаттамаларды, есепке алу және есеп беру, почталық жөнелтілімдердің өтуін бақылау талаптарынан туындайтын ақпараттық-технологиялық міндеттерді автоматтандыру жатқызылады.
Кедендік тексерудің қолайсыз әдістері. 1992 жылғы тамыздан бастап Қазақстан Республикасы Бүкіләлемдік почта одағының мүшесі болып табылады. Сонымен бір мезгілде, почта жөнелтілімдерін кедендік тексерудің қолда бар рәсімі қазақстандық почтаның бүкіләлемдік почта жүйесіне кірігуіне ықпал етпейді. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы орын ауыстыратын халықаралық почта жөнелтілімдеріндегі тауарларды кедендік ресімдеу жөніндегі Нұсқаулыққа сай шекарадан өткізілетін барлық почта жөнелтілімдері рентгендік бақылау жолымен кедендік тексеруге ұшырайды. Алайда, тәжірибеде жолдама заттардың көбісі ашылады және қаралғаннан кейін қайтара қапталады, ол өзінен кейін ішіндегі заттардың араласып кетуіне және қаптауға қосымша шығыстардың жұмсалуына әкеледі. Осының салдарынан тұтынушылардың почталық қызмет көрсетулеріне наразылықтары туындайды.
Тұтынушылардың жекелеген санаттарына жеңілдіктердің бар болуы. Қолданылып жүрген заңнамаға сай, жедел қызметтің әскери қызметшілерінің жазбаша хат-хабарды тегін жолдауға құқығы бар, алайда мемлекеттік бюджеттен немесе өзге де көздер есебінен осыған байланысты почта байланысының шығыстарын қалпына келтіру көзделмеген.
Кадрлар даярлығының нашарлығы барлық деңгейдегі почта қызметкерлерінің біліктілігін және қайта дайындығын жоғарылату жөніндегі меншікті оқу орталығының, бағдарламалар мен семинарлардың жоқтығынан туындаған.
Еңбектің төмен уәждемесі сала бойынша жалпылай алғанда еңбекке ақы төлеудің төмен деңгейіне және қаржының тұрақты тапшылығына байланысты.
Почта жүйесінің дамуы, сондай-ақ мынадай геоэкономикалық факторлармен себептелген еді:
Құрылықішілік орналасу. Құрылықішілік орналасуы және тек үш елмен (Ресей, Қытай және Өзбекстан) көліктік тиімді айырбасы бар бола тұра. Қазақстан өзі үшін почталық алмасу жөнінде де қолайсыз экономикалық позицияда болып отыр. Іс жүзінде, авиа хат-хабарларды қоспағанда, почта хат-хабарларының негізгі бөлігін республика Ресей Федерациясының аумағы арқылы жібереді.

3. Передачу "Народным банком" "Казпочте" службы инкассации, включая оборудование;
4. Продолжение работы над национальным проектом почтовых платежных карт и проектом международной почтовой платежной карты с выделением необходимого финансирования;
5. Реструктуризацию "Народного банка" и "Казпочты" в целях оптимизации деятельности филиальных сетей, ликвидации дублирования и сокращения затрат;
6. Организацию сбора коммунальных платежей и налогов через отделения "Казпочты";
7. Сохранение почтовой сети на настоящем уровне;
8. Сокращение кредиторской и дебиторской задолженности "Казпочты";
9. Дальнейшее укрепление финансовой устойчивости "Казпочты";
10. Проведение совместных рекламных кампаний и программ по обучению персонала;
11. Создание независимой почтово-сберегательной системы на базе "Казпочты" с объемом депозитов населения не меньше, чем в "Народном банке".
Срок управления - 2 года, но не более периода сохранения в собственности государства пакета акций "Народного банка" в размере 50% плюс 1 акция.
Вместе с тем, принятые меры оставили нерешенными многие наболевшие проблемы отрасли. Основными из них являются:
Отсутствие специального законодательства. На сегодняшний день нет специального закона о почте и почтовых услугах. Существующая законодательная база, регулирующая общественные отношения в области почтовой связи, не отвечает современным требованиям. В финансовом законодательстве не отражен механизм регулирования деятельности почтово-сберегательной системы.
Низкие и недифференцированные тарифы. С падением объемов перевозимой почты финансовые показатели значительно ухудшились. В настоящее время утвержденные тарифы по ряду статей на 20-40% ниже себестоимости. Кроме того, при доставке письменной корреспонденции внутри страны не осуществляется дифференцирование тарифов в зависимости от дальности и срочности почтовых отправлений.
Естественный монополизм. Антимонопольным законодательством почтовая система отнесена к естественным монополистам в области предоставления услуг почтовой связи. В то же время предоставлением почтовых услуг занимаются и иные организации (в т.ч. иностранные), которые заняли значительную часть данного рынка.
Высокие транспортно-эксплуатационные затраты. Специфической чертой почтовой связи всех стран с большой территорией и низкой плотностью населения является высокий уровень постоянных затрат на эксплуатацию транспорта и содержание региональной сети. Положение усугубляется тем, что при разделе почтовой и электросвязи на баланс почты были переданы основные средства в составе зданий, сооружений, оборудования, транспортных средств на общую сумму 1,2 млрд. тенге. Как правило, здания спроектированы в расчете на большой почтовый обмен, имеют излишнюю площадь и расположены в небольших городах и районных центрах. Значительный материальный износ основных средств требует крупных капиталовложений на обслуживание и ремонт.
Устаревшая техническая база.
Финансирование почтовой связи осуществлялось по остаточному принципу. Это стало причиной хронического отставания материально-технической базы.
Применяемые почтовые технологии сохранились с 70-х годов. Фактически подавляющее большинство операций по обработке корреспонденции производится вручную. Сортировочная техника устарела как морально, так и физически, ее эксплуатация дорога в силу большой мощности.
В целом, имеющаяся информационно-технологическая база не удовлетворяет современным требованиям и не может способствовать эффективному управлению и развитию услуг в почтовой отрасли. Без внедрения новых технологий в области информатизации почты, без организации современных центров по подготовке кадров, без значительных инвестиций, почта Казахстана этой проблемы не решит.
Наряду с решениями по техническому перевооружению, актуальным является вопрос автоматизации процессов управления, сбор, обработка и передача информации по телекоммуникационным каналам почтового документооборота. В первую очередь, подлежат автоматизации информационно-технологические задачи, вытекающие из требований электронного оформления кассовых операций и платежей, сопроводительной документации, учета и отчетности, контроля прохождения почтовых отправлений.
Неприемлемые методы таможенного досмотра. С августа 1992 г. Республика Казахстан является членом Всемирного почтового союза. В то же время существующая процедура таможенного досмотра почтовых отправлений не способствует интеграции казахстанской почты во всемирную почтовую систему. Согласно Инструкции по таможенному оформлению товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан, все почтовые отправления, пересекающие границу, подвергаются таможенному досмотру путем рентгеновского контроля. Однако на практике большинство посылок вскрывается и после досмотра повторно упаковывается, что влечет за собой перемещение их внутреннего содержимого и дополнительные расходы на упаковку. Как следствие, возникают претензии потребителей к услугам почты.
Наличие льгот отдельным категориям потребителей. Согласно действующему законодательству, военнослужащие срочной службы имеют право бесплатно пересылать письменную корреспонденцию, однако восстановления связанных с этим расходов почтовой связи из государственного бюджета или за счет иных источников не предусмотрено.
Слабая подготовленность кадров вызвана отсутствием собственного учебного центра, программ и семинаров по повышению квалификации и переквалификации почтовых работников всех уровней.
Низкая мотивация труда связана с низким уровнем оплаты труда в целом по отрасли и постоянным дефицитом средств.
Развитие почтовой системы обусловлено также следующими геоэкономическими факторами:
Внутриконтинентальное расположение. Имея внутриконтинентальное расположение и эффективный транспортный обмен только с тремя странами (Россия, Китай и Узбекистан), Казахстан находится в невыгодной для себя экономической позиции, в т.ч. и относительно почтового обмена. Фактически, основную массу почтовой корреспонденции, за исключением авиа, республика отправляет через территорию Российской Федерации.

Үлкен аумақ. Қазақстанның келесі ерекшелігі үлкен аумағы (2,7 млн. шаршы км.) және нәтижесінде хат-хабарларды географиялық қысқа жолмен көбінесе жіберуге болмайтын көліктік дамымаған инфрақұрылым болып табылады.
Теміржол көлігін басымдылықпен пайдалану. Ішкі әуе рейстерінің тұрақсыздығы және жоғары бағасы теміржол көлігінің қызмет көрсетулерiн пайдалануға мәжбүр етедi, ол почталық жөнелтiлімдердiң жеткiзілуiн бірнеше сағаттан 11-12 күнге дейін баяулатады.
Экономикалық жалпы құлдырау. Жалпыэкономикалық жағдайдың нашарлауы, өнеркәсіптік кәсiпорындардың жабылуы, бюджеттік ұйымдар шығыстарының қысқаруы және жұртшылықтың төлеу қабілетінің төмендеуі почта байланысының қызмет көрсетулеріне сұраныстың күрт төмендеуіне алып келді.
Мақсаты мен міндеттері
Қазақстандық почта саласының миссиясы Қазақстан Республикасының барлық азаматтарына және заңды тұлғаларға тұрған жерiне байланыссыз (заңды тiркеуге) почталық және қаржылық қызметтер көрсетудің кең спектріне енудi ұсыну мүмкiндiгiнде болып табылады.
Көрсетiлген мақсатқа жету үшiн мынадай мiндеттердi шешу:
1. Қажеттi нормативтiк құқықтық базаны қалыптастыру және жетілдiру;
2. Ақпараттық инфрақұрылымды құруды және жоғары сенiмдi, жүрдек және қорғалған ақпарат берудi ұйымдастыруға бағытталған, дәстүрлi емес жаңа қызмет көрсетулердi (оның ішiнде, почта-жинақ) игеру және өңдеудiң компьютерлiк бiрыңғай орталығын құруды көздейтiн почта байланысын ақпараттандыру;
3. Почта саласына зейнетақылар мен жәрдемақыларды жеткiзу және төлеу, коммуналдық төлемдердi жинау жөнiндегi жоғалған функцияларды қайтару;
4. Почта жөнелтiлiмдерiнiң физикалық көлемдерiн корпоративтi клиенттермен жұмыс істеу жолымен, почталық қызмет көрсетулерінің жаңа түрлерiн игеру жолымен тұрақтандыру және одан кейiн арттыру;
5. Почта саласы жұмысының сапасын қазiргi заманғы технологияларды қолдану, почталық жөнелтілімдерге бақылаудан өту, басқарушылық шешімдердің жаңа құрылымына және қабылдау мен іске асыру технологиясына өту есебінен жоғарылату;
6. Оларды кейіннен қазақстандық экономиканың дамуында мемлекеттік құнды қағаздар рыногы арқылы оларды кейіннен енгізумен халықтың еркін ақшаларын депозиттерге тартуды көздейтін почта-жинақ ісін ұйымдастыру және дамыту;
7. Қаржылық қызмет көрсетулердің жаңа түрлерін (құнды қағаздар рыногында трансфер-агенттік қызмет көрсетулері, делдалдық қызмет көрсетулер және т.б.) дамыту;
8. Почта саласы үшін кадрларды даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін құру;
9. Жөнелтушілерге почта жөнелтілімдерінің сақталымына кепілдікті қамтамасыз ететін, ал почта байланысының қызметкерлеріне - өздерінің қызметтік міндеттерін орындау кезінде жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ететін почта қауіпсіздігінің қазіргі заманғы жүйесін құру;

Большая территория. Другой особенностью Казахстана является большая территория (2,7 млн. кв. км) и неразвитая транспортная инфраструктура, в результате чего корреспонденцию зачастую невозможно отправить кратчайшим географическим путем.
Преимущественное использование железнодорожного транспорта. Нерегулярность и высокая стоимость внутренних авиарейсов вынуждает пользоваться услугами железнодорожного транспорта, что замедляет доставку почтовых отправлений с нескольких часов до 11-12 дней.
Общий экономический спад. Ухудшение общеэкономической ситуации, закрытие промышленных предприятий, сокращение расходов бюджетных организаций и снижение платежеспособности населения привели к резкому спаду спроса на услуги почтовой связи.
Цели и задачи
Миссия казахстанской почтовой отрасли заключается в возможности предоставления всем гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам, вне зависимости от места проживания (юридической регистрации), доступа к широкому спектру почтовых и финансовых услуг.
Для достижения указанной цели необходимо решение следующих задач:
1. Формирование и совершенствование необходимой нормативно-правовой базы.
2. Информатизация почтовой связи, предусматривающая создание информационной инфраструктуры и направленная на организацию высоконадежной, скоростной и защищенной передачи информации, освоение новых нетрадиционных услуг (в т.ч. почтово-сберегательных) и создание единого компьютерного центра обработки.
3. Возвращение почтовой отрасли утраченных функций по доставке и выплате пенсий и пособий, сбору коммунальных платежей.
4. Стабилизация и последующее увеличение физических объемов почтовых отправлений путем работы с корпоративными клиентами, освоение новых видов почтовых услуг.
5. Повышение качества работы почтовой отрасли за счет применения современных технологий, контроля над прохождением почтовых отправлений, перехода на новую структуру и технологию принятия и реализации управленческих решений.
6. Организация и развитие почтово-сберегательного дела, предусматривающее привлечение свободных денег населения в депозиты с последующим вовлечением их через рынок государственных ценных бумаг в развитие казахстанской экономики.
7. Развитие новых видов финансовых услуг (услуги трансфер-агента на рынке ценных бумаг, брокерские услуги и т.д.).
8. Создание системы подготовки и повышения квалификации кадров для почтовой отрасли.
9. Создание современной системы почтовой безопасности, которая должна обеспечивать гарантии отправителям сохранности почтовых отправлений, а сотрудникам почтовой связи - личную безопасность при выполнении своих служебных обязанностей.

10. Қазақстан Республикасының почталық саласының әлемдік почта жүйесіне интеграциялануын әрі қарай тереңдету, шетелдік почта әкімшіліктерінің алдыңғы қатарлы жетістіктерін зерттеу және енгізу қажет.
Почта саласын қайта реформалаудың басымдықтары:
- почта байланысының экономикалық және қаржылық тұрақтылығы - несиелік жүйелер бойынша тәуелсіз көздерден қаржыландыру, қызмет көрсетулердің тізбесі мен сапасын арттыру есебінен кіріс алу;
- елдің барынша аумақтық қамтылуын сақтау мақсатымен аймақтық
инфрақұрылымды оңтайландыру;
- ұсынылатын қызмет көрсетулер номенклатурасының сапасын жақсарту
және кеңейту.
Жоғарыда санамаланған міндеттердің іске асырылу қажеттілігі осы почта
саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың 2000-2003
жылдарға арналған осы бағдарламаны қабылдауға себеп болды.
Бағдарлама Қазақстан-2030 Даму стратегиясына сәйкес әзірленді.
Бағдарлама почта саласының негізгі мақсаттарын, міндеттерін және даму
бағыттарын айқындайды және жоспарланған іс-шаралардың кезең-кезеңмен
орындалуын, сала дамуының қазақстандық бүкіл экономиканың реформалануымен
тығыз байланысуын көздейді. Бағдарламаны іске асыру 2 кезеңмен жүзеге
асырылады.
2. Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың
негізгі бағыттары
Бірінші кезең (2000-2001 жылдар)
Нормативтік құқықтық базаны дамыту
Таяудағы уақытта Қазақстан Республикасының "Почта туралы" Заңын қабылдау қажет. Бұл заң почта секторының нормативтік құқықтық базасын дамыту үшін негіз болуы тиіс. Заңды қабылдау почталық байланыс саласындағы құқықтық, ұйымдастырушылық, экономикалық реттеу негіздерін айқындауға, сондай-ақ почта байланысының қызметін көрсететін немесе пайдаланатын мемлекеттік органдардың өкілеттігін, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен міндеттерін айқындайды.
Қазіргі кезде заң жүзінде почталық, қызмет көрсетулер рыногында халыққа және заңды тұлғаларға қызмет көрсететін көптеген компаниялар жұмыс істейтіндіктен "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Z980272_ Заңына өзгерістер енгізу жолымен почталық байланыстың қызмет көрсетулерін табиғи монополиялар қызметінің саласынан шығару қажет.
Почта жүйесін реформалау процесін қолдау мақсатында өткен жылдардың бюджетіне салық және басқа да төлемдер жөніндегі берешектерді өтеу кестесін дайындау қажет болады.
Почталық алмасуды ұлғайту халықаралық жолдама заттарды 31 килоға дейін және құны 1000 АҚШ долларына дейін кедендік баждан босату арқылы ынталандырылуы тиіс.
Мерзімді басылымдарды жеткізу және жолдау жөніндегі қызметтер көрсетуді көптеген компаниялар (оның ішінде шетелдіктерде) көрсететіндіктен, қызмет көрсетулердің осы түрін табиғи монополистердің мемлекеттік тізіліміндегі монополиялық санынан алып тастау орынды.
Почта-жинақ жүйесі қаржы институтының ерекше түрі болып табылады және соған сәйкес реттеудiң жеке тетiгiн әзiрлеуді қажет етедi. Демек, қаржылық-банктiк саланы реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерге, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының банктер мен банктiк қызметтер туралы" Z952444_ Заңын қоса алғанда, өзгерiстер енгiзу, сондай-ақ уәкiлеттi органдармен (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы) қолданыстағы жаңа нормативтік құқықтық актілердi жетiлдiру және оның ішінде қадағалау мен есеп беру мәселелерін реттейтiн актiлердi басып шығару қажет.
Почта-жинақ жүйесiн құру
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбiр банкілік операциялар түрлерiн жүзеге асыруға бар лицензия негізінде халықтың жинақ ақшаларын, кейіннен оларды мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастыру арқылы жұмылдыру оның функцияларының бірі болып табылатын толыққанды почта-жинақ жүйесін құру үшін ұлттық почта желісі пайдаланылатын болады.
Почта-жинақ жүйесін қалыптастырудағы маңызды қадам "Халықтық Банк" инфрақұрылымындағы жекелеген секторларды почта байланысының жалпы пайдалану операторына, ең алдымен аудандық және ауылдық деңгейде беру болуы тиіс.
Осы iс-шара почта жүйесiнiң ғана емес. "Халықтық Банктің" де тиiмдiлiгін арттыруға әкелуi тиiс. Филиалдардың тармақталған желiсiнің жұмыс iстеу рентабельділігі едәуiр артады, ол "Қазпочта" бөлімшелерінің аймақтық желісін бүгінгі деңгейінде сақтауға мүмкіндік береді. Филиалдық желіні оңтайландыру үй-жайларды қайта құруға, ұстауға және пайдалануға, "Қазпочта" бөлiмшелерi мен тораптарын жаңартуға, қызметшілерді оқытуға және жарнамаға жұмсалатын шығындарды қысқартуға мүмкiндiк бередi. Осылайша, почта байланысы ұлттық операторының "Халықтық Банкпен" бiрлесуі екi институттың да шығыстарын төмендетеді және халықтың жинақ ақшаларын жұмылдыру көлемдерiн арттыруға ықпал етедi.
Почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру мынадай iс-шараларды:
- почта жүйесiне "Халықтық Банктің" аудандық филиалдары мен банк бөлiмшелерi деңгейiнде аймақтық инфрақұрылымды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, өзге де негiзгi құралдарды және мүкаммалды, сондай-ақ өтелген төлемдiк технологиялар мен салымдарды, төлемдердi есепке алу жүйесiн қоса алғанда, бiрте-бiрте берудi;
- почта саласының зейнетақылар, жәрдемақылар және бюджеттiк өзге де әлеуметтiк төлемдердi бiрте-бiрте қайтаруды;
- мемлекеттiк бюджеттiк мекемелерге, көлiк-коммуникациялық кешеннің кәсiпорындарына және басқа ұйымдарға айлық жалақыны, стипендияларды, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi төлеу бойынша қызмет етудi;
- "Халықтық Банкпен" бiрлесiп коммуналдық төлемдер және салықтарды жинауды ұйымдастыруды;
- "Қазпочта" бөлiмшелерiнде ашылған барлық жеке есеп-шоттарды салымдар бойынша пайыздарды автоматты қосу және операцияларды бухгалтерлiк есепте көрсету үшiн орталықтандырылған жүргiзудi;
- екінші деңгейлі банктерге заңды тұлғаларға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету жөніндегі агенттік қызмет көрсетулерді;
- корреспонденттік есеп-шоттардың меншікті жүйесінің қалыптастырылуы аяқталғанға дейін почта-жинақ жүйесіне қызмет көрсету жөніндегі "Халықтық Банктің" жеңілдік тарифтерінің орнатылуын;
- материалдық базаны және техникалық жарақтандыруды жақсартуды;
- почта-жинақ желісін жаңарту және оның негізінде қазіргі заманғы меншікті төлемдік жүйені құруды орындау барысында жүзеге асырылады.
Бұдан басқа, банк филиалдарының желісі нашар ауылдық жерде почта заңды тұлғаларға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету жөніндегі функцияларды орындайтын болады.
Почтаны компьютерлік және бағдарламалық қайта жарақтандырудың
басталуы. Жаңа технологияларды енгізу
Почта байланысын ақпараттандыру кешенді сипат алады және меншікті ақпараттық инфрақұрылымды құруды көздейді. Ол мыналарға:
- өңдеудің бірыңғай компьютерлік орталығын құруға;
- электрлік байланыс арналары бойынша ақпараттың сенімді, жүрдек және қорғанысты берілуін ұйымдастыруға;
- дәстүрлі емес жаңа қызмет көрсетулерді игеруге;
- почта байланысының технологиялық, жедел-шаруашылық және басқарушылық міндеттерін қамтамасыз етуге;
- саланың жаңа техникалық және ақпараттық-технологиялық базадағы бар желісі мен өндірістік әлеуетін қолдауға және дамытуға бағытталады.
Бағдарламаның бірінші кезеңі ішінде почта байланысы басым міндет болады және мынадай:
- EDIFACT стандартындағы электрондық құжаттық айналымның жүйесін әзірлеу және енгізу;
- "Халықтық Банкпен" бірлесіп, кіші процессорлы пластикалық карталар негізінде ақшасыз есеп айырысулар жүйесін құру;
- іздеу және басқа да ақпараттық қызметтер көрсететін өз сервері бар ақпараттық-талдау Интернет орталығын құру;
- почта арналары бойынша тауарларды жеткізу арқылы электрондық сауда жүйесін құру іс-шараларының жүзеге асырылуымен сипатталады.
Ақпараттық жүйенің модульдік құрылысы келешекте елеулі шығындарсыз өңдеуге, жаңаларды қосуға және бар автоматтық жүйелерді жетілдіруге мүмкіндік береді.

10. Дальнейшее углубление интеграции почтовой отрасли Республики Казахстан в мировую почтовую систему, изучение и внедрение передовых достижений зарубежных почтовых администраций.
Приоритеты реформирования почтовой отрасли:
- Экономическая и финансовая стабильность почтовой связи - финансирование по кредитным линиям из независимых источников, получение дохода за счет увеличения перечня и качества услуг.
- Оптимизация региональной инфраструктуры с цель сохранения максимального территориального охвата страны.
- Улучшения качества и расширения номенклатуры предоставляемых услуг.
Необходимость реализации вышеперечисленных задач обусловила принятие
настоящей Программы развития почтовой отрасли и формирования
почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы.
Программа разработана в соответствии со Стратегией развития
Республики Казахстан - 2030.
Программа определяет основные цели, задачи и направления развития
почтовой отрасли и предусматривает поэтапное выполнение намеченных
мероприятий, тесную увязку развития отрасли с реформированием всей
казахстанской экономики. Реализация Программы будет осуществляться в 2
этапа.
2. Основные направления развития почтовой отрасли
Республики Казахстан
Первый этап (2000-2001 гг.)
Развитие нормативно-правовой базы
В ближайшее время необходимо принятие Закона Республики Казахстан "О почте". Этот закон должен стать основой для развития нормативно-правовой базы почтового сектора. Принятие закона позволит определить правовые, организационные, экономические основы регулирования в области почтовой связи, а также определить полномочия государственных органов, права и обязанности физических и юридических лиц, оказывающих или пользующихся услугами почтовой связи.
Необходимо выведение услуг почтовой связи из сферы деятельности естественной монополии путем внесения изменения в Закон Республики Казахстан Z980272_ "О естественных монополиях", поскольку фактически на рынке почтовых услуг уже действует множество компаний, оказывающих услуги населению и юридическим лицам.
В целях поддержания процесса реформирования почтовой системы следует подготовить график погашения задолженности по налогам и другим платежам прошлых лет в бюджет.
Увеличение почтового обмена должно быть стимулировано освобождением от таможенной пошлины международных посылок до 31 кг и стоимостью до 1000 долларов США.
Поскольку услуги по доставке и пересылке периодических изданий предлагаются многими компаниями (в т.ч. и зарубежными), данный вид услуг следует исключить из числа монопольных в государственном регистре естественных монополистов.
Почтово-сберегательная система является особым видом финансового института и, соответственно, требует разработки отдельного механизма регулирования. Следовательно, необходимо внесение изменений в нормативные правовые акты, регулирующие финансово-банковскую сферу, включая Закон Республики Казахстан Z952444_ "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", а также совершенствование существующих и издание уполномоченными органами (Национальный Банк Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам) новых нормативных правовых актов, в т.ч. регулирующих вопросы надзора и отчетности.
Создание почтово-сберегательной системы
На основании имеющейся лицензии Национального Банка Республики Казахстан на осуществление некоторых видов банковских операций, национальная почтовая сеть будет использована для создания полноценной почтово-сберегательной системы, одной из функций которой будет мобилизация сбережений населения с последующим их размещением в государственные ценные бумаги.
Важным шагом в формировании почтово-сберегательной системы должна стать передача оператору почтовой связи общего пользования отдельных секторов инфраструктуры "Народного банка", главным образом на районном и сельском уровне.
Данное мероприятие повлечет повышение эффективности как почтовой системы, так и "Народного банка". Значительно повысится рентабельность функционирования разветвленной сети филиалов, что позволит сохранить региональную сеть отделений "Казпочты" на существующем уровне. Оптимизация филиальной сети позволит сократить затраты на реконструкцию, содержание и эксплуатацию помещений, на модернизацию отделений и узлов "Казпочты", на обучение персонала и рекламу. Таким образом, кооперация национального оператора почтовой связи с "Народным банком" снизит расходы обоих институтов и будет способствовать повышению объемов мобилизованных сбережений населения.
Формирование почтово-сберегательной системы осуществляется в ходе выполнения следующих мероприятий:
- постепенная передача "Народным банком" почтовой системе региональной инфраструктуры на уровне районных филиалов и отделений банка, включая здания, сооружения, оборудование, иные основные средства и инвентарь, а также отработанные платежные технологии и системы учета вкладов и платежей;
- постепенное возвращение почтовой отрасли функции по выплате пенсий, пособий и иных социальных выплат из бюджета;
- обслуживание государственных бюджетных учреждений, предприятий транспортно-коммуникационного комплекса и других организаций по выплате заработной платы, стипендий, пособий и других социальных выплат;
- организация сбора коммунальных платежей и налогов совместно с "Народным банком";
- централизованное ведение всех открытых в отделениях "Казпочты" лицевых счетов для автоматизированного начисления процентов по вкладам и отражения операций в бухгалтерском учете;
- оказание банкам второго уровня агентских услуг по расчетно-кассовому обслуживанию юридических лиц;
- установление "Народным банком" льготных тарифов по обслуживанию
почтово-сберегательной системы до завершения формирования собственной
системы корреспондентских счетов;
- улучшение материальной базы и технической оснащенности;
- модернизация почтово-сберегательной сети и создание на ее основе
собственной современной платежной системы.
Кроме того, в сельской местности, где слаба сеть банковских филиалов,
почта будет выполнять функции по расчетно-кассовому обслуживанию
юридических лиц.
Начало компьютерного и программного перевооружения почты,
формирование информационной сети
Внедрение новых технологий
Информатизация почтовой связи носит комплексный характер и предусматривает создание собственной информационной инфраструктуры. Она будет направлена на:
- создание единого компьютерного центра обработки;
- организацию надежной, скоростной и защищенной передачи информации по каналам электросвязи;
- освоение новых нетрадиционных услуг;
- обеспечение технологических, оперативно-хозяйственных и управленческих задач почтовой связи;
- поддержание и развитие существующей сети и производственного потенциала отрасли на новой технической и информационно-технологической базе.
В течение первого этапа Программы информатизация почтовой связи станет приоритетной задачей и будет характеризоваться осуществлением следующих мероприятий:
- разработка и внедрение системы электронного документооборота в стандарте ЕDIFАСТ;
- создание системы безналичных расчетов на основе микропроцессорных пластиковых карт совместно с "Народным банком";
- создание информационно-аналитического центра со своим сервером Интернет, оказывающего поисковые и другие информационные услуги;
- создание системы электронной торговли с доставкой товаров по каналам почты.
Модульное построение информационной системы позволит в дальнейшем без существенных затрат на переработку добавлять новые и совершенствовать существующие автоматизированные системы.

2000-2001 жылдар ішінде халықаралық почта жөнелтілімдері бойынша мәліметтерді жинау және өңдеудің автоматтандырылған жүйесі енгізіледі. Мұндай жүйені енгізу күн сайын транзиттік, келіп түсетін және жіберілетін халықаралық почта жөнелтілімдері, олардың саны туралы ақпарат алуға, олардың жолын және өту мерзімдерін бақылап жүруге мүмкіндік береді.
Бұдан әрі, халықаралық почта жөнелтілімдерін бақылау модулі негізінде барлық тіркелетін почта жөнелтілімдерін толық бақылау модулі құрылады, онда Батыс Еуропаның почта әкімшілігінің талаптарына сәйкес кесетін машина оқитын реквизиттерді пайдалану мүмкіндігі көзделетін болады.
Мәліметтерді өңдеуді компьютерлеу және автоматтандыру қаржылық және өндірістік есепке алудың қазіргі технологиясын енгізуге, уақытылы басқару шешімдерін қабылдау үшін қажетті жедел есеп беруді қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Бухгалтерлік және басқарушылық есептің автоматтандырылған жүйесі құрылатын болады, ол қаржы жағдайы мен почта жүйесінің барлық бөлімшелері мен филиалдарында өндірістік қызмет туралы жедел ақпарат алуға мүмкіндік береді.
Көлік паркін жаңарту, инкассация және күзет қызметін дамыту
Ұлттық почта желісінің көлік паркі қазіргі уақытта моральды және физикалық тозған және жедел жаңартуды қажет етеді. Онсыз почта жөнелтілімдерін алудан орталықтары мен ауылдық елді мекендерге жеткізуге кепілдік беру, почта байланысы операторының қаржылық жағдайын түбегейлі жақсарту мүмкін емес, өйткені ескірген паркті ұстауға арналған шығындар қазіргі заманғы техниканы ұстау шығындарынан жоғары.
Жалпы пайдаланымдағы почта байланысы желісі операторының құндылықтарды инкассациялау бойынша қызметке арналған лицензиясы болады, оның облыстық филиалдарда қолма-қол ақшаларды инкассациялау, құндылықтарды тасымалдау және Қазақстан Республикасының барлық аумағы бойынша бағалы жүктерді алып жүру жөніндегі қызметтер көрсететін инкассациялау қызметтері ұйымдастырылған; құндылықтарды Қырғызстанға және Ресейге тасымалдау, сондай-ақ шет елден түсетін құндылықтарды қарсы алу, ресімдеу және алып жүруі мүмкін.
2000 жыл ішінде "Халықтық Банк" автокөлік пен жабдықтарды қоса алғанда инкассация қызметінің кешенін беру жоспарланып отыр. Бұдан басқа почта байланысын жетілдіру жобасын іске асыру шеңберінде "Қазпочтаның" қалалық филиалдары үшін арнайы автокөлік және өзге де техника сатып алу туралы мәселе шешілетін болады.
Көрсетілген іс-шаралар қызмет көрсетудің осы түрінің жаңа тұтынушыларын тарту есебінен қолма-қол ақшаларды тасымалдау көлемін едәуір ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Жаңа қызмет көрсетулердің спектрін кеңейту және енгізу
Почтаның әлеуетті мүмкіндіктерін пайдалану мақсатында агенттік қызмет көрсетулер желісін құру, дамыту және бар қызмет көрсетулерді жандандырудың қатарында олардың мынадай жаңа түрлерін енгізу:
- "Почтажабдықтау" еншілес кәсіпорнының базасында электрондық коммерция жүйесін ұйымдастыру;
- тапсырыс бойынша жолданым саудасы жүйесінің шеңберінде сервистік қызмет көрсетулерді ұсынумен "Тауарлар - почтамен" каталогы бойынша сауданы дамыту және ұйымдастыру;
- почта лотореясын шығару;
- салықтар мен міндетті төлемдерді төлеу бойынша жеке және заңды тұлғалардан төлемдер қабылдау;
- салымшыларды шарт жасасуға тарту және зейнетақы жинағы туралы хабарландыруды жеткізу бойынша зейнетақы қорларына агенттік қызмет көрсету;
- бағалы қағаздарды портфельмен және жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін басқару жөніндегі инвестициялық қызметті жүзеге асыратын банктермен, сақтандыру ұйымдарымен, брокер-дилерлермен, ұйымдармен және өзге де банктік емес қаржы мекемелерімен ынтымақтасу ұсынысы жоспарлануда.
Почта жарнамасы саласында ұсынылатын қызмет көрсетулер көлемін айрықша арттыру жоспарланып отыр.
EMS Kazpost курьерлік қызметін құру және дамыту
EMS Kazpost курьерлік қызмет құру бағдарламасын іске асырудың бірінші кезеңінде EMS халықаралық кооперативте толық құқылы мүшелігіне және оның іс-шараларына қатысу, шетелдік почта әкімшіліктерімен және компанияларымен шарт жасасу, филиалдарда курьерлік қызметті ұйымдастыру, әуежайларда жедел-жөнелтілімдерді өңдеу учаскелерін ұйымдастыру, курьерлік почтаны қайта жөнелту бойынша авиакомпаниялармен шарт жасасу, шетелге жолданған жөнелтілімдер үшін сақтау (штрих кодтар) жүйесін әзірлеу және енгізу, бірыңғай фирмалық стильді, курьерлік нысанның логотипін енгізу арқылы қол жеткізу жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар рыногында брокерлік қызметті жүзеге асыру және
трансфер-агенттің қызмет көрсетулерін ұсыну
Қазіргі кезде "Қазпочта" Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының лицензиясын иелене отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздардың бірінші және екінші рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асырады.
Почта-жинақ жүйесін дамытудың бірінші кезеңінде почта саласының техникалық және ақпараттық қайта жарақталуы процесімен өзара байланысты клиент-инвесторлардың заңды тұлғалардың есебінен сияқты жеке тұлғалар да санының ұлғаюы болады.
"Қазпочта" Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында трансфер-агент қызметін көрсету бойынша қызметті жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының лицензиясын алуды жүзеге асыру жоспарлануда. Қазақстанның облыс орталықтары мен ірі қалаларындағы "Қазпочта" бөлімшелерінің базасында компьютерлендірудің алғашқы кезеңінің аяқталуы бойынша құнды қағаздар рыногында әрекет етіп әртүрлі қаржы институттарының арасында және олардың клиенттерімен құжаттарды қабылдау-тапсыруды жүзеге асыратын ұйымдардың филиалдарын, сондай-ақ жеке тұлғаларға бағалы қағаздармен мәмілені жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құнды қағаздарды сатып алу-сату пункттерін ашу жоспарлануда. Бұдан басқа Қазақстанның облыс орталықтары мен ірі қалалардың "Қазпочта" бөлімшелерінің қызметшілерін Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейіннен Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының біліктілік куәлігін алу арқылы бағалы қағаздар рыногындағы жұмыстар үшін мамандарды оқытуды ұйымдастыруға және жүргізуге рұқсаты бар оқу орталықтарында оқыту бағдарламасын іске асыру жоспарлануда.
Кадрларды қайта даярлаудың көп деңгейлі бағдарламасын жүзеге асыру
Қызметкерлерді оқыту, қайта даярлау және біліктілігін арттыру - бұл почта қызметкерлерінің кәсіби дамуының және оның сапалық сипатын жақсартудың негізгі жолдары.
Жоғары және орта деңгейлі қызметкерлер жылына бір рет Алматы қаласының жоғары оқу орындарындағы, ТМД қалаларының оқу орталықтарындағы оқу бағдарламасы шеңберінде біліктіліктерін арттырады, ал жоғары деңгейлі қызметкерлер халықаралық орталықтарда оқудан өтеді. Сала мамандарының Қытай, Германия, Франция, Жапония, Швейцария және жекелеген елдермен - Әлемдік почта одағы мүшелерімен ынтымақтастық туралы жасалған келісім шеңберінде басқа да елдерде тағылымдамадан өту жоспарлануда.
Алматыда филиалдардың орта буын және почта байланысы операторының орталық аппаратының қызметкерлері үшін оқу орталығы құрылатын болады, онда қызметшілердің қазіргі қаржы қызмет көрсетулерін, жаңа почта қызмет көрсетулерін, жаңа техника мен технологияны игеру жөніндегі оқу курстары ұйымдастырылатын болады.
Почтаның тармақталған аймақтық желісі болғандықтан, төмен және орта буынды қызметкерлерін даярлау қызметшілермен жұмыс жөніндегі басқару бағдарламасына сәйкес дайындау жөніндегі аймақтық орталықтарда жүргізілетін болады. Бұл бағдарламалар почта қызметінің барлық салалары бойынша әзірленетін болады және қазіргі үрдістерді ескере отырып жаңартылатын болады. Біліктілікті арттыруды Алматы қаласында немесе шетелдерде оқудан өткен облыстық филиалдардың қызметкерлері, сондай-ақ орталық аппарат қызметкерлері жүзеге асыратын болады.
"Халықтық Банкпен" бірлескен халыққа қаржылық қызмет көрсетулер саласында тартылған қызметшілерді оқыту жөніндегі бағдарламаларды жүзеге асыру жоспарлануда.
Почта қауіпсіздігінің жүйесін жетілдіру
Почта байланысын дамытудың маңызды бағыты почта қауіпсіздігі жүйесін жетілдіру болып табылады. Почта қауіпсіздігі техникалық құралдар кешенін, ұйымдастырушылық рәсімдерді, кадрларды іріктеу жүйесін және басқа да:
- почта жөнелтілімдерінің сақталуын;
- азаматтардың маңызды конституциялық құқығы болып табылатын хат алмасу құпиясын;
- қауіпті салымдарды табуды;
- почта байланысының желісін сырттан енуден қорғауды;
- почта қызметкерлерінің, сондай-ақ почта қызмет көрсетулерін пайдаланушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ететін іс-шаралардан тұрады.

В течение 2000-2001 года будет внедрена автоматизированная система сбора и обработки данных по международным почтовым отправлениям. Внедрение такой системы даст возможность ежедневно получать информацию о транзитных, входящих и исходящих международных почтовых отправлениях, их количестве, проследить путь и сроки прохождения.
В дальнейшем на базе модуля контроля международных почтовых отправлений будет строиться модуль полного контроля всех регистрируемых почтовых отправлений, где будет предусмотрена возможность использования машиночитаемых реквизитов, соответствующих требованиям почтовых администраций Западной Европы.
Компьютеризация и автоматизация обработки данных позволит внедрить современные технологии финансового и производственного учета, формировать оперативную отчетность, необходимую для принятия своевременных управленческих решений.
Будет построена автоматизированная система бухгалтерского и управленческого учета, что позволит получать оперативную информацию о финансовом состоянии и производственной деятельности всех подразделений и филиалов почтовой системы. Появится возможность оперативно формировать финансовую отчетность в соответствии с нормами, предъявляемыми уполномоченными органами.
Обновление транспортного парка, развитие службы инкассации и охраны
Транспортный парк национальной почтовой сети в настоящее время морально и физически устарел и нуждается в скорейшем обновлении. Без этого невозможно гарантировать доставку почтовых отправлений в районные центры и сельские населенные пункты, невозможно кардинально улучшить финансовое состояние оператора почтовой связи, так как затраты на содержание устаревшего парка выше, чем современной техники.
Оператор сети почтовой связи общего пользования имеет лицензию на деятельность по инкассации ценностей, в его областных филиалах уже организована служба инкассации, которая оказывает услуги по инкассации наличных денег, перевозке ценностей и сопровождению ценных грузов по всей территории Республики Казахстан; возможна перевозка ценностей в Кыргызстан и в Россию, а также встреча, оформление и сопровождение ценностей, поступающих из-за рубежа.
В течение 2000 г. планируется передача "Народным банком" комплекса службы инкассации, включая автотранспорт и оборудование. Кроме того, в рамках реализации проекта модернизации почтовой связи, будет решен вопрос о приобретении специального автотранспорта и иной техники для городских филиалов "Казпочты".
Указанные мероприятия позволят значительно увеличить объем перевозок наличных денег за счет привлечения новых потребителей данного вида услуг.
Расширение спектра и внедрение новых услуг
Планируется создание и развитие сети агентских услуг в целях использования потенциальных возможностей почты и, наряду с активизацией предложения уже имеющихся услуг, внедрения новых их видов:
- организация системы электронной коммерции на базе дочерней организации "Почтаснаб";
- организация и развитие торговли по каталогам "Товары - почтой" с предоставлением сервисных услуг в рамках системы посылочной торговли по заказам;
- выпуск почтовой лотереи;
- прием платежей физических и юридических лиц по уплате налогов и обязательных платежей;
- оказание агентских услуг пенсионным фондам по привлечению вкладчиков к заключению договоров и доставке извещений о пенсионных накоплениях;
- сотрудничество с банками, страховыми организациями, брокерами-дилерами, организациями, осуществляющими деятельность по управлению портфелями ценных бумаг и инвестиционную деятельность по управлению пенсионными активами накопительных пенсионных фондов, и иными небанковскими финансовыми учреждениями.
Планируется существенно повысить объем предоставляемых услуг в области почтовой рекламы.
Создание и развитие Курьерской службы ЕМS Kazpost
На первом этапе реализации программы создание курьерской службы ЕМS Каzроst осуществляется посредством достижения полноправного членства в международном кооперативе ЕМS и участия в его мероприятиях, заключения договоров с зарубежными почтовыми администрациями и компаниями, организации курьерских служб в филиалах, организации в аэропортах участков обработки экспресс-отправлений, заключения договоров с авиакомпаниями по пересылке курьерской почты, разработки и внедрения системы слежения (штриховые коды) для отправлений, адресованных за рубеж, внедрения единого фирменного стиля, логотипа, курьерской формы.
Осуществление брокерской деятельности и предоставление услуг
трансфер-агента на рынке ценных бумаг
В настоящее время "Казпочта", имея лицензию Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, осуществляет брокерскую и дилерскую деятельности на первичном и вторичном рынке государственных ценных бумаг Республики Казахстан.
На первом этапе развития почтово-сберегательной системы будет происходить увеличение количества клиентов-инвесторов как за счет юридических, так и физических лиц, тесно взаимосвязанное с процессом технического и информационного перевооружения почтовой отрасли.
Планируется осуществить получение "Казпочтой" лицензии Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам на осуществление деятельности по оказанию услуг трансфер-агента на рынке ценных бумаг Республики Казахстан. По завершении начального этапа компьютеризации на базе отделений "Казпочты" в областных центрах и крупных городах Казахстана планируется открытие филиалов организаций, осуществляющих прием-передачу документов между различными финансовыми институтами, действующими на рынке ценных бумаг, и их клиентами, а также пунктов покупки-продажи ценных бумаг, которые позволят физическим лицам осуществлять сделки с ценными бумагами. Кроме того, планируется реализовать программу обучения персонала отделений "Казпочты" областных центров и крупных городов Казахстана в учебных центрах, имеющих разрешение Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам на право организации и проведения обучения специалистов для работы на рынке ценных бумаг с последующим получением квалификационных свидетельств Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
Осуществление многоуровневой программы переподготовки кадров
Обучение, переподготовка и повышение квалификации работников - это основные пути профессионального развития персонала почты и улучшения его качественных характеристик.
Работники высшего и среднего уровня будут раз в год повышать квалификацию в рамках программ обучения в ВУЗах г. Алматы, центрах обучения в городах СНГ, а работники высшего уровня - проходить обучение в ведущих международных центрах. Планируется прохождение специалистами отрасли стажировки в Китае, Германии, Франции, Японии, Швейцарии и др. странах в рамках заключенных с отдельными странами членами Всемирного почтового союза соглашений о сотрудничестве.
В Алматы будет создан учебный центр для работников среднего звена филиалов и центрального аппарата оператора почтовой связи, где будут организованы учебные курсы по освоению персоналом современных финансовых услуг, новых почтовых услуг, новой техники и технологии.
Так как почта имеет разветвленную региональную сеть, то подготовка низшего и среднего уровня служащих будет проводиться в региональных центрах по подготовке в соответствии с программами управления по работе с персоналом. Эти программы будут разрабатываться по всем областям почтовой деятельности, и будут обновляться, учитывая современные тенденции. Повышение квалификации будет осуществляться работниками областных филиалов, прошедших обучение в Алматы или за рубежом, а также работниками центрального аппарата.
Планируется осуществление совместных с "Народным банком" программ по обучению персонала, задействованного в области оказания населению финансовых услуг.
Совершенствование системы почтовой безопасности
Важным направлением развития почтовой связи является совершенствование системы почтовой безопасности. Почтовая безопасность представляет собой комплекс технических средств, организационных процедур, систему подбора кадров и других мероприятий, обеспечивающих:
- сохранность почтовых отправлений;
- тайну переписки, являющуюся важнейшим конституционным правом граждан;
- выявление опасных вложений;
- защиту почтовой сети от внешнего проникновения;
- защиту жизни и здоровья почтовых сотрудников, а также пользователей услуг почтовой связи.

Халықаралық почта байланысы стратегиясын анықтай отырып, Әлемдік почта одағы "Қауіпті тауарлар" арнайы бағдарламасын әзірледі, оның жұмысы (жолдама зат, бандерольдер, шағын пакеттер мен хаттар және т.б.) жарылғыш құрылғылармен, қарумен, оқ-дәрілермен, радиоактивті көздермен және басқа да қауіпті салымдары бар почта жөнелтілімдерін табу жоспарында құрылады. Халықаралық статистика көрсеткендей жыл сайын почта қауіпсіздігінің бөлімшелері 120 астам жарылғыш құрылғылармен почта жөнелтілімдерін белгілейді. Тек АҚШ-та жыл сайын 80 осындай жолдама заттар мен бандерольдер табылады.
Соңғы жылдары халықаралық терроризмнің проблемасы шиеленісіп кетті және осының салдары ретінде Орталық Азия елдері арқылы оқ-дәрілер мен қару-жарақ тасымалдауға тырысу саны өсті. Есірткі сатушылар Қазақстанды есірткі тасымалдауға арналған транзиттік бағыт ретінде пайдалана бастады. Қазақстан шекарасының ашықтығы қауіпті жүктерді өткізу үшін елдің көліктік және почталық желісін пайдалануға қылмыстық "экспедиторларды" тартады. Осы фактілер почта қауіпсіздігінің жүйесін жетілдірудің табанды қажеттілігін растайды.
Почта жөнелтілімдерінің қауіпсіздігі клиент үшін бәсекелестік күрестегі факторлардың бірі болуда. Тек қажетті экономикалық және техникалық әлеуетті меңгерген ірі почта ұйымдары қазіргі жоғары деңгейдегі почта қауіпсіздігінің жүйесін ұйымдастыруға қабілетті.
Почта қауіпсіздігін нығайту мақсатында халықаралық озық тәжірибені зерделеу, қазіргі заманғы әдістерді тарату және ішкі почта желісін қарудың, оқ-дәрілердің және басқа да қауіпті тауарлардың заңсыз айналымы үшін пайдаланудың жолын кесу мақсатында барлық аймақтарда қауіпсіздікті қамтамасыз ететін қазіргі заманғы құралдарды енгізу, почта жөнелтілімдерінің сақталуын арттыру қажет.
Почта желісін ақпараттандыру қажетті, бірақ почта қауіпсіздігінің қазіргі заманғы жүйесін құруға жеткіліксіз жағдай болып табылады. Арнайы жабдықты сатып алу және бағдарламалық қамтамасыз ету, почта жөнелтілімдерінің өтуін бақылау және қауіпті салымдарды табудың қазіргі әдістерін оқыту қажет. Бұл іс-шаралар белгілі бір шығындарды және оларды қаржыландыру көздерін іздеуді талап етеді. Бірінші кезеңде Әлемдік почта одағының Халықаралық бюросының және шетелдік почта әкімшіліктерінің көмегімен Қазақстанда почта қауіпсіздігінің қазіргі заманғы қызметін құру жобасы әзірленетін болады, одан соң жобаны іске асыруды қаржыландыру көздерін іздеу басталады.
Қазіргі заманғы техникалық құралдармен жарақтанған, білікті кадрлармен толықтырылған почта қауіпсіздігінің ішкі қызметі почта желісінің сенімділігін қамтамасыз етеді. Почта қызметін кез келген пайдаланушы хаттардың, жолдама заттардың, бандерольдердің және басқа да почта жөнелтілімдерінің сақталатынына сенімді болуы тиіс, сонымен бірге,
оның хат алмасу құпиялылық құқығын ешкім бұзбайды.
Бірінші кезеңнің міндеттерін іске асырудың нәтижесі қызмет көрсетудің
сапасы мен спектрі болып табылады. Кірістердің өсуі және ұсынылатын қызмет
көрсетулердің өзіндік құнының төмендеуі саланы рентабельділік тұрақтылық
деңгейіне шығарады.

Определяя стратегию международной почтовой безопасности, Всемирный почтовый союз разработал специальную программу "Опасные товары", работа по которой строится в плане выявления почтовых отправлений (посылки, бандероли, мелкие пакеты и письма и др.) со взрывными устройствами, оружием, боеприпасами, радиоактивными источниками и другими опасными вложениями. Международная статистика свидетельствует, что ежегодно подразделениями почтовой безопасности фиксируется более 120 почтовых отправлений со взрывными устройствами. Только в США ежегодно выявляется до 80 таких посылок и бандеролей.
В последние годы обострилась проблема международного терроризма и, как, следствие этого, возросло число попыток транспортировать через страны Центральной Азии боеприпасы и вооружение. Наркоторговцы стали использовать Казахстан в качестве транзитного маршрута для перевозки наркотиков. Открытость границ Казахстана привлекает преступных "экспедиторов" использовать транспортную и почтовую сеть страны для переправки опасных грузов. Эти факты подтверждают настоятельную необходимость совершенствования системы почтовой безопасности.
Безопасность почтовых отправлений становится одним из факторов в конкурентной борьбе за клиента. Только крупные почтовые организации, обладающие необходимым экономическим и техническим потенциалом, способны организовать систему почтовой безопасности на высоком современном уровне.
С целью укрепления почтовой безопасности необходимо изучать передовой международный опыт, распространить современные методы и внедрить современные средства обеспечения безопасности во всех регионах с тем, чтобы в максимальной степени пресечь факты использования внутренней почтовой сети для незаконного оборота оружия, боеприпасов и других опасных товаров, повысить сохранность почтовых отправлений.
Информатизация почтовой сети является необходимым, но недостаточным условием создания современной системы почтовой безопасности. Необходимо приобретение специального оборудования и программного обеспечения, обучение персонала современным методам контроля прохождения почтовых отправлений и выявления опасных вложений. Эти мероприятия потребуют определенных затрат и поиска источников их финансирования. На первом этапе при помощи Международного бюро Всемирного почтового союза и зарубежных почтовых администраций будет разработан проект создания в Казахстане современной службы почтовой безопасности, после чего начнется поиск источников финансирования реализации данного проекта.
Внутренняя служба почтовой безопасности, оснащенная современными техническими средствами, укомплектованная квалифицированными кадрами, обеспечит надежность почтовой сети. Каждый пользователь почтовых услуг должен быть убежден в сохранности писем, посылок, бандеролей и других почтовых отправлений, в том, что его право на тайну переписки никто не нарушит.
Результатом реализации задач первого этапа будет увеличение качества и спектра услуг. Рост доходов и снижение себестоимости предоставляемых услуг выведут отрасль на уровень устойчивой рентабельности.

Екінші кезең (2002-2003 жылдар)
Компьютерлік және бағдарламалық қайта жарақтандыруды аяқтау.
Жалпы республикалық ақпараттық желі құру.
Қызмет көрсетулердің жаңа түрлерін енгізу.
Екінші кезеңде саланың барлық бөлімшелерін компьютерлендіру базасында өндірістік қызметті толық автоматтандыру жүзеге асырылатын болады.
Техникалық жаңғыртуды аяқтау және шағын автоматтандырудың қаражатын пайдалану почта жөнелтілімдерін есепке алу және бақылаудың автоматтандырылған жүйесін енгізуге мүмкіндік береді. Жүйе машина оқитын реквизиттерді, жөнелтілімдерді таңбалау және іріктеу үшін тану тетіктерін пайдаланумен құрылатын болады.
Жазбаша хат-хабарлардың өтуін едәуір жеделдету арқылы байланыс тораптары арасында электронды түрде берілетін гибридті почта деп аталатынды пайдалана отырып, қол жеткізуге болады. Бұл ретте құпиялылыққа техникалық құралдарды пайдалану арқылы және хаттарды беру тізбегінде қол еңбегінің болмауымен қол жеткізіледі.
Почта-қаржы ұйымында почта жүйесін өзгертуді аяқтау
Почта жүйесінің базасында Қазақстанның барлық аумағында қаржылық қызмет көрсетулердің кең спектрін ұсынуға қабілетті почта-қаржылық институтын құру аяқталатын болады.
Халықтан депозиттер қабылдау жөніндегі пункттер желісі кеңейтілетін болады.
"Қазпочта" бөлімшелерін компьютерлендіру және барлық бөлімшелерді қамтитын ақпараттық желіні құру нәтижесінде клиенттің "Қазпочта" бөлімшелерінің көпшілігіне қазіргі заманғы технологиялық деңгейде қаржылық қызметтер алуға мүмкіндігі болады.
Почтаның жұмыс істеу тиімділігін әрі қарай арттыру мақсатында почта-жинақ жүйесін дамытуға "Халықтық Банкті" жекешелендіруден түсетін қаражаттың бір бөлігін беру мүмкіндігі қаралады.
Жинақтық қызмет көрсетулер рыногында почта Республиканың жүйе құрушы банктерінің үлесімен салыстыратындай секторды алады.
EMS Kazpost курьерлік қызметін дамыту
EMS Kazpost курьерлік қызметі жұмысындағы басым бағыт, оны жандандыру және бәсекелестікке қабілеттілігін арттыру болып табылады. Осыған байланысты мынадай:
- Қазақстан бойынша EMS Kazpost курьерлік қызметінің жүйесін автоматтандыру;
EMS халықаралық кооперативінің жүйесіне сәйкес келетін бақылаудың компьютерлік жүйесін енгізу міндеттері шешіледі.
Бағалы қағаздар рыногында трансфер-агенттің қызмет көрсетуі бойынша желілерді әрі қарай дамыту
"Қазпочтаның" ірі бөлімшелерінде тиісті қызметшілерді даярлаумен бағалы қағаздар рыногында трансфер-агенттің қызмет көрсетулері бойынша желілерді әрі қарай кеңейту көзделуде.
Оңтайлы әлемдік почта сызбасының орталық-азиялық секторын құру
Қазіргі кезде почта сызбасы, бағыттар картасы негізгі іріктеу пункттерінің орналасуы мемлекеттер шекараларының шегінде оңтайландырылған. Бұл почта операторларының шығынын ұлғайтады, қызмет көрсетулер құнын арттырады және жеткізу мерзімін ұзартады.
Әлемдік почта сызбасының орталық-азиялық секторын әзірлеу және іске асыру барлық қатысушы мемлекеттердің почта желісінің тиімділігін едәуір жоғарылатады, клиенттер почтаны жеделірек және төмен тариф бойынша алу мүмкіндігін алады.
Осы Бағдарламаны іске асырудың нәтижесі халыққа жоғары жылдамдықпен және ақпараттар мен төлемдердің өту сапалылығымен, жинақ-ақшалардың сақталуымен, қаржылық өнімдердің, сондай-ақ халыққа арналған тауарлар мен басқа да қызмет көрсетулердің кең номенклатурасымен қазіргі деңгейде байланыстың кең спектрлі қызметін, қаржылық және өзге де қызметтерді көрсететін, Қазақстан Республикасында қазіргі заманғы почта кеңселерінің тармақталған желісі пайда болуы болып табылады. Бұл ретте жоғары қаржылық тұрақтылық және тәуелсіз отандық және халықаралық операторлармен бәсекелесу жағдайында компания-почта байланысы операторының рентабельді жұмысы қамтамасыз етілетін болады. Қазақстан Республикасының халқы үшін бұл өмір сапасының жоғарылағанын және азаматтардың конституциялық құқығының аса толық іске асқанын білдіреді.
Қажетті ресурстар және оларды қаржыландырудың көздері

Второй этап (2002 - 2003 гг.)
Завершение компьютерного программного перевооружения.
Создание общереспубликанской информационной сети.
Внедрение новых видов услуг
На втором этапе на базе компьютеризации всех подразделений отрасли будет осуществлена полная автоматизация производственной деятельности.
Завершение технической модернизации и использование средств малой автоматизации позволит внедрить автоматизированную систему учета и контроля почтовых отправлений. Система будет построена с использованием машинно-читаемых реквизитов, механизмов распознавания образов для маркировки и сортировки отправлений.
Значительного ускорения прохождения письменной корреспонденции можно будет добиться, используя так называемую гибридную почту, когда письмо между узлами связи передается в электронном виде. Конфиденциальность при этом достигается использованием технических средств и отсутствием ручного труда в цепочке передачи письма.
Завершение преобразования почтовой системы в почтово-финансовую
организацию
На базе почтовой системы будет завершено создание почтово-финансового института, способного предоставлять широкий спектр финансовых услуг на всей территории Казахстана.
Будет расширена сеть пунктов по приему депозитов населения.
В результате компьютеризации отделений "Казпочты" и создания информационной сети, охватывающей все подразделения, клиент будет иметь возможность получать финансовые услуги на современном технологическом уровне в большинстве отделений "Казпочты".
В целях дальнейшего повышения эффективности функционирования почты будет рассмотрена возможность передачи части средств, которые поступят от приватизации "Народного банка", на развитие почтово-сберегательной системы.
На рынке сберегательных услуг почта займет сектор, сравнимый с долей
системообразующих банков Республики.
Развитие Курьерской службы ЕМS Каzроst
Приоритетным направлением в работе Курьерской службы ЕМS Каzроst
будет ее модернизация и повышение конкурентоспособности. В связи с этим
решаются следующие задачи:
- Автоматизация системы курьерской службы ЕМS Каzроst по Казахстану;
- Введение компьютерной системы слежения, соответствующей системе
международного кооператива ЕМS.
Дальнейшее развитие сети по оказанию услуг трансфер-агента на рынке
ценных бумаг
Предусматривается дальнейшее расширение сети по оказанию услуг трансфер-агента на рынке ценных бумаг в крупных отделениях "Казпочты" с соответствующей подготовкой персонала.
Создание центральноазиатского сектора оптимальной всемирной почтовой
схемы
В настоящее время почтовая схема, карта маршрутов и расположение основных сортировочных пунктов оптимизированы в пределах границ государств. Это увеличивает затраты почтовых операторов, повышает стоимость услуг и увеличивает сроки доставки.
Разработка и реализация центральноазиатского сектора всемирной почтовой схемы значительно повысит эффективность почтовой сети всех стран- участников, клиенты получат возможность получать почту более оперативно и по меньшим тарифам.
Результатом реализации настоящей Программы станет наличие в Республике Казахстан разветвленной сети современных почтовых офисов, оказывающих населению широкий спектр услуг связи, финансовых и иных услуг на современном уровне, с высокой скоростью и качеством прохождения информации и платежей, сохранностью сбережений, широкой номенклатурой финансовых продуктов, а также товаров и других услуг для населения. При этом будет обеспечена высокая финансовая устойчивость и рентабельная работа компании - оператора почтовой связи в условиях конкуренции с независимыми отечественными и международными операторами. Для населения Республики Казахстан это будет означать повышение качества жизни и более полную реализацию конституционных прав граждан.
Необходимые ресурсы и источники их финансирования

"Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын" қаржыландыру Ислам Даму Банкінің қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен 12 жыл мерзімге, оның 3 жылы жеңілдік, жылына 5,5% жалпы сомасы 9 миллион АҚШ долларына қаржыландыру жоспарлануда.
Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
Почта саласы мемлекеттің ақпараттық және әлеуметтік инфрақұрылымының аса маңызды компоненттерінің болып табыла отырып, азаматтардың ақпаратты алуға, таратуға және беруге конституциялық құқығын қамтамасыз етеді. "Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын" іске асыру халықтың еркін ақшалай қаражатын тарту үшін жаңа қаржылық қызмет көрсетулерді, қазіргі заманғы технологияларды және алдыңғы қатарлы елдердің тәжірибесін пайдаланумен, тиімді почта-жинақ жүйесін қалыптастыру жолымен почта байланысының бар желісін сақтау мен жетілдіруге, республика халқына дәстүрлі почталық қызметті тез және сапалы көрсетуге жағдай жасауға мүмкіндік береді. Бағдарлама, сондай-ақ ауылдық жерлерде зейнетақы реформасын дамытуды және сақтандыруды көздейді. Экономиканың осы саңылауды аяғына дейін игерілмей қалып отыр, ол почта саласын игеруге және дамытуға артықшылық береді. Сондай-ақ Бағдарламаны іске асыру республикалық бюджеттен қаражат тартпай, халықаралық почтаны жеткізу жылдамдығына және сапасына кепілдік береді.
Бағдарламада көзделген іс-шараларды жүзеге асыру Қазақстан Республикасы почта саласының қаржылық жағдайын және рентабельділігін тұрақтандыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. "Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесін
қалыптастырудың" 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын" іске асыру
кезінде Қазақстанның почта байланысы Қазақстан Республикасының барлық
аумағын іс жүзінде жабатын Қазақстанның кез-келген азаматын почта және
жинақ қызметтерімен қамтамасыз ету мүмкіндігі бар кең филиалдық желісі мен
қуатты жеткізіп беру жүйесіне ие болады.
2000-2003 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының почта саласын
дамыту және почта-жинақ жүйесін қалыптастыру бағдарламасының
бірінші кезеңін іске асырудың 2000-2001 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспары
Пайдаланылған қысқарған атаулар
Қазпочта          - "Қазпочта" ашық акционерлік қоғамы
ҚарМ              - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МКМ               - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс
министрлігі
ККМ               - Қазақстан Республикасының Көлік және
коммуникациялар министрлігі
ЕХҚМ              - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
СІМ               - Қазақстан Республикасының Сыртқы істер
министрлігі
ІІМ               - Қазақстан Республикасының Ішкі істер
министрлігі
ӘдМ               - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ЭкМ               - Қазақстан Республикасының Экономика министрлігі
ЭИСМ              - Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия
және сауда министрлігі
ҰБ                - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК               - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік
комитеті
МБА               - Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды
реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті
қолдау жөніндегі агенттігі
КК                - Қазақстан Республикасының Кеден комитеті
БҚҰК              - Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясы
KASE              - "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамы
БЕҚО              - "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
"Банкаралық есеп айырысуларының қазақстандық
орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Үкімет қаулысы    - Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Президент Жарлығы - Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
"ҚҰБ" ААҚ         - "Қазақстан Ұлттық Банкі" ашық акционерлік қоғамы
ЕМС Қазпост       - Қазпочтаның жедел почта қызметі
________________________________________________________________________
р/р !          Іс-шара         !   Аяқтау    !   Орындауға   ! Орындалу
N  !                          !   нысаны    !   жауаптылар  ! мерзімі
________________________________________________________________________

Финансирование "Программы развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы" планируется за счет средств Исламского Банка Развития на общую сумму 9 миллионов долларов США под гарантию Правительства Республики Казахстан сроком на 12 лет, из которых 3 года льготных, 5,5% годовых.
Ожидаемый результат от реализации Программы
Почтовая отрасль, являясь одним из важнейших компонентов информационной и социальной инфраструктуры государства, обеспечивает конституционные права граждан на получение, распространение и передачу информации. Реализация "Программы развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы" позволит сохранить и усовершенствовать существующую сеть почтовой связи путем формирования эффективной почтово-сберегательной системы, используя новые финансовые услуги для привлечения свободных денежных средств населения, современные технологии и опыт передовых стран, создания условий для быстрого и качественного оказания традиционных почтовых услуг населению Республики. Программа также предусматривает развитие пенсионной реформы и страхования в сельской местности. Данная ниша экономики остается неосвоенной до конца, что дает преимущества почтовой отрасли в освоении и развитии. Также реализация Программы гарантирует скорость и качество доставки международной почты, без привлечения средств из республиканского бюджета.
Осуществление мероприятий, предусмотренных в Программе, позволит
обеспечить стабильное финансовое состояние и рентабельность почтовой
отрасли Республики Казахстан. При реализации "Программы развития почтовой
отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы
на 2000-2003 годы" почтовая связь Казахстана получит мощную доставочную
систему с широкой филиальной сетью, покрывающей практически всю территорию
Республики Казахстан и имеющей возможность обеспечить почтовыми и
сберегательными услугами любого гражданина Казахстана.
План Мероприятий
на 2000-2001 годы
по реализации первого этапа Программы развития
почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования
почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы
Сноска. В План Мероприятий внесены изменения - постановлением
Правительства РК от 29 марта 2001 г. N 408
P010408_
; от 26 декабря 2001
года N 1696
P011696_
.
ИСПОЛЬЗОВАННЫЕ СОКРАЩЕНИЯ
Казпочта         - Открытое акционерное общество "Казпочта"
МФ               - Министерство финансов Республики Казахстан
МГД              - Министерство государственных доходов Республики
Казахстан
МТК              - Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
МТиСЗН           - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МИД              - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МВД              - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЮ               - Министерство юстиции Республики Казахстан
МЭ               - Министерство экономики Республики Казахстан
МЭИиТ            - Министерство энергетики, индустрии и торговли
НБ РК            - Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ              - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
АРЕМ             - Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий, защите конкуренции и поддержке
малого бизнеса
ТК               - Таможенный комитет Республики Казахстан
НКЦБ             - Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным
бумагам
КАSЕ             - Закрытое акционерное общество "Казахстанская фондовая
биржа"
КЦМР             - Республиканское государственное предприятие
"Казахстанский центр межбанковских расчетов
Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление    - постановление Правительства Республики Казахстан
Правительства
Указ Президента  - Указ Президента Республики Казахстан
ОАО "НБК"        - Открытое акционерное общество "Народный Банк Казахстана"
ЕМС Казпост      - Служба экспресс-почты Казпочты
___________________________________________________________________________
N !           Мероприятие          !  Форма   !Ответствен-  !    Сроки
п/п!                                !завершения!ные за испол-! исполнения
!                                !          !нение        !
___________________________________________________________________________

1. Нормативтік құқықтық базаны дамыту. Салық және кеден заңнамаларын
жетілдіру
_________________________________________________________________________
1.1  "Почта туралы" заң жоба.   "Почта туралы"  ККМ, МБА, ӘдМ,   2000 ж.
сын әзірлеу және Қазақстан  Заңның жобасы      Қазпочта     IV-тоқсан,
Республикасы Үкіметінің                     (келісім        2001 ж.
қарауына енгізу                              бойынша)       І-тоқсан
_________________________________________________________________________
1.2  "Табиғи монополиялар ту.    "Табиғи моно.   ККМ, МБА, ӘдМ,  2000 ж.
ралы" Қазақстан Респуб.     полиялар ту.      Қазпочта     ІІІ-тоқсан,
ликасының Заңына, ондағы    ралы" ҚР         (келісім       ІV-тоқсан
почта байланысының қыз.     Заңына өзге.      бойынша)
мет көрсетулерін табиғи     рістер енгізу
монополия саласына жат.     туралы" Заңы
қызуды алып тастай оты.
рып, өзгерістер енгізу
_________________________________________________________________________
1.3  Халықаралық почталық        Бұйрық
КедК, МКМ,     2000 ж.
жөнелтілімдерді, атап                        ККМ, ӘдМ      ІІІ-тоқсан,
айтқанда ЕМС Қазпост                                       IV-тоқсан
жөнелтілімдерін кедендік
тексеру тәртібін жеңіл.
дету
_________________________________________________________________________
1.4  Қазақстан Республикасының    Нұсқаулық       МКМ, ККМ      IV-тоқсан
кедендік шекарасы арқылы
халықаралық почта жөнел.
тілімдерінде орын ауысты.
ратын тауарларды кедендік
рәсімдердің өтуін жедел.
дету және халықаралық
почта жөнелтілімдерінің
сақталуын қамтамасыз ету
бөлігіне өзгерістер енгізу
_________________________________________________________________________
1.5  Президенттің "Лицензиялау    "Лицензиялау    ККМ, ӘдМ      2000 ж.
туралы" 1995 жылғы 17         туралы"         Қазпочта    ІІІ-тоқсан,
сәуірдегі Заң күші бар       Қазақстан       (келісім     ІV -тоқсан
N 2200
Z952200_
Жарлығына    Республикасының   бойынша)
курьерлік қызмет көрсету.    Заңына өзгеріс.
лерді лицензиялауға қатысты  тер енгізу
өзгерістер енгізу            туралы" Заңы
_________________________________________________________________________
1.6  Алдағы 2000-2003 үш жылдық   Үкімет қаулысы     ЭкМ         2000 ж.
кезеңге арналған мемлекет.                                ІІІ-тоқсан,
тік инвестициялар бағдар.                                 IV-тоқсан
ламасына почта саласын
жетілдіру жобасын енгізу
________________________________________________________________________
1.7  Депозиттер қабылдауға          Лицензия        ҚР ҰБ
лицензия алу, аудандық                       (келісім      2000 ж.
маңыздағы қалаларда және                      бойынша)     IV-тоқсан
ауылдық жерлерде есеп
айырысу-кассалық қызмет
көрсетулерді ұйымдастыру
мақсатында заңды және
жеке тұлғалардың, сондай-ақ
төлем жүргізуі почта байла.
нысы арқылы жүзеге асыры.
латын есеп айырысу-кассалық
қызмет көрсетулерді
ұсынатын ұйымдардың
банктік шоттарын ашу және
жүргізу туралы мәселені
қарау
________________________________________________________________________
1.8  Беларусь Республикасы,         Тиісті         СІМ          2000 ж.
Қазақстан Республикасы,        құжаттар                   IV-тоқсан
Қырғыз Республикасы, Ресей
Федерациясы мен Тәжікстан
Республикасы Кеден одағының
Интеграциялық Комитетін,
Тәуелсіз Мемлекеттер
Достастығының Атқарушы
Комитетін және Орталық-Азия
Экономикалық Қауымдастығы
Мемлекетаралық Кеңесінің
Атқарушы комитетін белгіленген
тәртіппен Қазақстан Республика.
сының кедендік тарифіндегі
өзгерістер туралы хабардар ету
________________________________________________________________________
1.9  "Қазақстан Республикасының      Үкімет        МТМ, ККМ,    2000 ж.
кеден шекарасы арқылы жеке      қаулысы       Қазпочта     IV-тоқсан
тұлғалардың тауарларды, соның                 (келісім
ішінде көлік құралдарын да                    бойынша)
өткізудің тәртібі туралы"
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1996 жылғы 31 жел.
тоқсандағы N 1712
P961712_
қаулысына Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы
арқылы жеке тұлғалардың
тауарлар өткізудің алып өту
тәртібі туралы ережеге
қатысты бөлігіне өзгерістер
енгізу
________________________________________________________________________
1.10 Арнаулы байланыс қызметiнiң    Бірлескен   ҚР ККМ, ҚР   2000-2001жж.
Қазақстан Республикасында       бұйрық     ІІМ Қазпочта
мемлекеттiк органдардың ерекше             (келісім
маңызды хат-хабарларын және                 бойынша)
қымбат металдар, зергерлiк
бұйымдар, аспаптар, аппаратуралар
мен қорғаныс өнеркәсiбiнiң
құрастырушы бұйымдары бар арнаулы
жөнелтiмдерiн, сондай-ақ мемлекеттiк
құпияны құрайтын мәлiметтердi және
оларды тасығыштарды автомобильдермен
тасымалдауды ұйымдастыру жөнiндегi
нұсқаулықты әзiрлеу
________________________________________________________________________
1.11 Қазақстан Республикасының        "БПБ құжат.   СІМ, ККМ,    2000 ж.
делегациясы қол қойған           тарын бекіту   Қазпочта    IV-тоқсан
22-Әлемдік почта конгресінің     туралы" Заңы   (келісім
қорытынды құжаттарын                             бойынша)
бекітуге ұсыну
________________________________________________________________________
1.12 Өткен жылдардың салықтар мен     Өткен жылдар.   Қазпочта   2000 ж.
басқа да төлемдер бойынша        дың салықтар    (келісім   IV-тоқсан
бюджетке берешектерді            мен басқа да    бойынша)   2001 ж.
өтеу кестесін дайындау           төлемдер        МКМ, ҚарМ, І-тоқсан
бойынша бюд.    ККМ
жетке берешек.
терді өтеу
кестесі
________________________________________________________________________

1. Развитие нормативно-правовой базы. Совершенствование налогового и
таможенного законодательства
___________________________________________________________________________
1.1 Разработать проект Закона          Проект     МТК,АРЕМ,      IV квартал
"О почте" и внести на              Закона     МЮ,Казпоч-     2000г.-
рассмотрение в Правительство      "О почте"   та (по согла-  I квартал
Республики Казахстан                          сование)       2001г.
1.2 Внести изменения в Закон           Закон "О   МТК,АРЕМ,      III
Республики Казахстан               внесении   МЮ,Казпочта    квартал-
Z980272_
"О естественных монополиях",  изменений  (по согласо-   IV
исключив отнесение услуг почтовой  в Закон    ванию)         квартал
связи к сфере естественной         РК "О ес-                 2000г.
монополии                          тественных
монополиях"
1.3 Упростить порядок таможенного      Приказ      ТК,МГД,       III
досмотра международных почтовых                МТК,МЮ        квартал-
отправлений, в частности                                     IV
отправлений ЕМС Казпост                                      квартал
2000г.
1.4 Внести изменения в Инструкцию      Инструкция  МГД,МТК       IV
по таможенному оформлению                                    квартал
товаров, перемещаемых в
международных почтовых
отправлениях через таможенную
границу Республики Казахстан,
в части ускорения прохождения
таможенных процедур и
обеспечения сохранности
международных почтовых отправлений
1.5 Внести изменения в Указ            Закон "О    МТК,МЮ        III
Президента, имеющий силу Закона,   внесении    Казпочта      квартал-
Z952200_
"О лицензировании" от         изменений   (по сог-      IV
17 апреля 1995г. N 2200            в Закон     ласова-       квартал
касательно лицензирования         Республики   нию)          2000г.
курьерских услуг                   Казахстан
"О лицен-
зировании"
1.6  Включить проект модернизации      Постанов-   МЭ            III
почтовой связи в Программу        ление                     квартал-
государственных инвестиций на     Правите-                  IV
предстоящий трехлетний период     льства                    квартал
2000-2003гг.                                                2000г.
1.7  Рассмотреть вопрос о получении    Лицензия    НБ РК         III
лицензии на прием депозитов,                  (по со-       квартал-
открытие и ведение банковских                 гласова-      IV
счетов юридических и физических               нию)          квартал
лиц в целях организации                                     2000г.
расчетно-кассового обслуживания
в городах районного значения и
сельской местности, а также
расчетно-кассового обслуживания
организации, предоставляющих
услуги населению, оплата за
которые осуществляется через
отделения почтовой связи
1.8  Уведомить в установленном         Соответ-    МИД           IV
порядке Интеграционный Комитет    ствующие                  квартал
Таможенного союза Республики      документы                 2000г.
Беларусь, Республики Казахстан,
Кыргызской Республики, Российской
Федерации и Республики
Таджикистан, Исполнительный
Комитет Содружества Независимых
Государств и Исполнительный
Комитет Межгосударственного
Совета Центральноазиатского
Экономического Сообщества об
изменении в таможенном тарифе
Республики Казахстан
1.9  Внести изменения в постановление  Постанов-   МГД,МТК,      IV
Правительства Республики          ление       Казпочта      квартал
Казахстан от 31 декабря 1996      Правите-    (по сог-      2000г.
года N 1712
P961712_
"О порядке  льства      ласованию)
перемещения товаров физическими
лицами через таможенную границу
Республики Казахстан, в том
числе транспортных средств"
в части, касающейся в Положение
о порядке перемещения товаров
физическими лицами через
таможенную границу Республики
Казахстан
1.10 Разработать Инструкцию по         Совместный  МТиК РК,      2000г.-
организации автомобильных         приказ      МВД РК,       2001г.
перевозок особо важной                        Казпочта (по
корреспонденции                               согласованию)
государственных органов и
специальных отправлений с
драгоценными металлами, ювелирными
изделиями, приборами, аппаратурой и
комплектующими изделиями оборонной
промышленности, а также сведений,
составляющих государственные секреты
и их носители в Республике Казахстан
Службой специальной связи
1.11 Внести на ратификацию итоговые    Закон "О    МИД,МТК,      IV
документы 22-го Всемирного        ратифика-   Казпочта      квартал
почтового конгресса, подписанные  ции доку-   (по сог-      2000г.
делегацией Республики Казахстан   ментов      ласова-
ВПС"        нию)
1.12 Подготовить график погашения      График      Казпочта      IV
задолженности по налогам и        погашения   (по со-       квартал
другим платежам прошлых лет       задолжен-   гласова-      2000г.-
в бюджет                          ности по    нию),МГД,     1 квартал
налогам и   МФ, МТК       2001г.
другим пла-
тежам прош-
лых лет в
бюджет

2. Компьютерлік және бағдарламалық қайта жарақтандыру
________________________________________________________________________
2.1  Почта желілерін компьютер.       Жүйені қабыл.   Қазпочта   2001 ж.-
лендіру жүргізу және Қазпочта.   дау актісі      (келісім   2002 ж.
ның ақпараттық желісін пай.                       бойынша)
далануға беру
________________________________________________________________________
3. Көлік паркін жаңарту. Почталық тасымалдаулар құрылымын дамыту
________________________________________________________________________
3.1  Қазпочтаның филиалдары үшін      Жабдықтаушы.    Қазпочта     2000 ж.
инкассация қызметіне арналған    лармен және     (келісім
арнайы сауытты автомобильдерді   мердігерлер.    бойынша)
жабдықтау үшін тендер өткізу     мен келісім-
және жабдықтаушылар мен          шарт
мердігерлерді анықтау
________________________________________________________________________
3.2  "Байқоңыр" кешенін пайдалан.     Автомобиль.     ЭкМ, ККМ,   2000 ж.
ғаны үшін жалдау ақысын өтеу     дер бөлу        СІМ         ІІ-жарты
есебіне Ресей ұсынып отырған                                 жылдығы
тізбеден (ол белгіленген
тәртіппен бекітілгеннен кейін)
жаңа автокөлік бөлу
________________________________________________________________________
3.3  Бір жолғы тапсырыстар бойынша    Шарттар мен     ККМ, СІМ,    2000 ж.
Қазпочтаның почта вагондары.     келісімдер      Қазпочта
ның таяу және алыс шет елдер     жасасу          (келісім
теміржол магистралдары арқылы                    бойынша)
жүру тәртібін белгілеу
________________________________________________________________________
4. Қаржылық қызмет көрсетулерді дамыту
________________________________________________________________________
4.1  "ҚХБ" ААҚ-ның аудандық филиал.   "ҚХБ" ААҚ       "ҚХБ" ААҚ    2000 ж.
дары мен оларға бағынышты банк   акционерлер.    (келісім  ІІІ-тоқсан,
бөлімшелері деңгейіндегі         інің жалпы      бойынша)   IV-тоқсан
филиалдық желісінің бір бөлі.    жиналысында     Қазпочта
гін, сондай-ақ ғимараттарды,     бекітілген      (келісім
құрылыстарды, жабдықтарды,       тәртіпке        бойынша)
өзге де негізгі құралдар мен     сәйкес
мұқаммалды, оның ішінде өтел.    тапсыру
ген төлемдік технологияларды     туралы шарт
және салымдар мен төлемдерді
автоматтандырылған есепке алу
жүйелерін Қазпочтаға беруді
жүзеге асыру
________________________________________________________________________
4.2  Көлік-коммуникациялық кешен      Жалақы және     ККМ,         2000 ж.
кәсіпорындарының қызметкер.      басқа да        Қазпочта
леріне жалақылары мен басқа      ақшалай         (келісім   IV-тоқсан
да ақшалай төлемдерді төлеу      төлемдерді      бойынша)
бойынша функцияларды Қаз.        төлеу
почтаның почта-жинақ филиал.
дық желісі арқылы беруді
жүзеге асыру
________________________________________________________________________
4.3  ҚР ҰБ лицензиясы негізінде       Есеп айырысу-   Қазпочта    2000-2001
аудандық маңыздағы қалалар мен   кассалық        (келісім      жж.
ауылдық жерлерде заңды тұлға.    қызмет          бойынша)
ларға есеп айырысу-кассалық      көрсетуді
қызмет көрсетулерді              ашу
ұйымдастыру
________________________________________________________________________

2. Компьютерное и программное перевооружение
___________________________________________________________________________
2.1  Провести компьютеризацию          Акт прием-  Казпочта      2001г.-
почтовой сети и запустить в       ки системы  (по со-       2002г.
эксплуатацию информационную                   гласова-
сеть Казпочты                                 нию)
___________________________________________________________________________
3. Обновление транспортного парка. Развитие структуры почтовых перевозок
___________________________________________________________________________
3.1 Провести тендер и определить       Контракты   Казпочта      2000г.
поставщиков и подрядчиков для      с постав-   (по со-
поставки специальных               щиками и    гласова-
бронированных автомобилей для      подрядчи-   нию)
службы инкассации для филиалов     ками
Казпочты
3.2 Выделить новый автотранспорт       Выделение   МЭ,МТК,       II полу-
из перечня (после его              автомоби-   МИД           годие
утверждения в установленном        лей                       2000г.
порядке), предлагаемого Россией
в счет погашения арендной платы
за использование комплекса
"Байконур"
3.3 Установить порядок прохождения     Заключе-    МТК,МИД,      2000г.
почтовых вагонов Казпочты по       ние дого-   Казпочта
железнодорожным магистралям        воров и     (по со-
ближнего и дальнего зарубежья      соглаше-    гласова-
по разовым заявкам                 ний         нию)
__________________________________________________________________________
4. Развитие финансовых услуг
___________________________________________________________________________
4.1 Осуществить передачу Казпочте      Договор      ОАО "НБК"    III
части филиальной сети ОАО "НБК"    о пере-      (по согла-   квартал-
на уровне районных филиалов и      даче в       сованию),    IV
подчиненных им отделений банка,    соответ-     Казпочта     квартал
а также здания, сооружения,        ствии с      (по согла-   2000г.
оборудование, иные основные        порядком,    сованию)
средства и инвентарь, в том        утверж-
числе отработанные платежные       денным
технологии и автоматизированные    общим со-
системы учета вкладов и            бранием
платежей                           акционеров
ОАО "НБК"
4.2 Осуществить передачу функции по    Выплата      МТК,Каз-     III
выплате заработной платы и         заработной   почта        квартал-
других денежных выплат             платы        (по со-      IV
работникам предприятий             и других     гласова-     квартал
транспортно-коммуникационного      денежных     нию)         2000г.
комплекса через почтово-           выплат
сберегательную филиальную сеть
Казпочты
4.3 Организовать расчетно-кассовое     Открытие     Казпочта     2000-
обслуживание юридических лиц в     расчетно-    (по со-      2001гг.
городах районного значения и       кассового    гласова-
сельской местности на основании    обслужива-   нию)
лицензии НБ РК                     ния

4.4  Электр қуаты үшін төлемдерді,    Төлемдерді      ЭИСМ, МКМ,   2000-
коммуналдық төлемдерді, жергі.   жинау           облыстар     2001
лікті және республикалық                         мен қалалар  жылдар
бюджеттерге төленетін салық.                     әкімдері
тарды Қазпочтаның почта-жинақ                    (келісім
филиалдық желісі арқылы                          бойынша)
жинауды ұйымдастыру                              Қазпочта
(келісім
бойынша)
________________________________________________________________________
5. Трансфер-агенттік желіні қалыптастыру
________________________________________________________________________
5.1  Қазақстан Республикасының        Лицензия        БҚҰК       2000 ж.
бағалы қағаздар рыногында                        (келісім   ІІІ-тоқсан
трансфер-агенттік қызмет                         бойынша),
көрсетулер жөніндегі қызметті                    Қазпочта
жүзеге асыруға БҚҰК лицензиясын                  (келісім
алу                                              бойынша)
________________________________________________________________________
5.2  Қазпочта мен оның бөлімше.       Нормативтік     БҚҰК        2000 ж.
лерінің бағалы қағаздар          құжаттар мен    (келісім    IV-тоқсан
рыногында трансфер-агенттік        нұсқаулар     бойынша)
қызмет көрсетулер жөніндегі
қызметтің ішкі регламентін
әзірлеу
________________________________________________________________________
5.3  Облыс орталықтарында орналас.    Бағалы         БҚҰК         2000 ж.
қан Қазпочта бөлімшелерінің      қағаздарды     (келісім    IV-тоқсан
базасында бағалы қағаздарды      сатып алу-сату бойынша),
сатып алу-сату жөніндегі         бойынша         KASE
пункттерді ашуға дайындықты,     пункттерін     (келісім
оларды компьютерлік және         жұмыс істеуге  бойынша),
техникалық қамтамасыз етуді      функционалдық  Қазпочта
жүзеге асыру                     дайындық       (келісім
бойынша)
________________________________________________________________________
5.4  Қазақстанның ірі қалалары мен    Семинарлар      БҚҰК        2000 ж.
облыс орталықтарында орналас.    өткізу          (келісім   ІІІ-IV-
қан Қазпочта бөлімшелерінің                      бойынша),  тоқсан
қызметшілерін мамандарды                         Қазпочта
бағалы қағаздар рыногында                       (келісім
жұмыс істеу үшін оқытуды                        бойынша)
ұйымдастыру және жүргізу
құқығына рұқсаты бар оқу
орталықтарында, кейіннен
БҚҰК-ның біліктілік куәлік.
терін алатындай етіп оқытуды
қамтамасыз ету
________________________________________________________________________
5.5  Қазпочта бөлімшелерінің           Жалпы респуб.   МБА         2000 ж.
базасына МБА есеп айырысу-        ликалық транс.  (келісім   IV-тоқсан
техникалық мүмкіндіктерін         фер-агенттік    бойынша),
пайдалану арқылы жалпы            желінің         БҚҰК
республикалық трансфер-           жұмыс істеуі    (келісім
агенттік желінің бастапқы                          бойынша),
жұмыс істеуін қамтамасыз ету                      Қазпочта
(келісім
бойынша)
________________________________________________________________________
Ескерту. Бағдарлама өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.03.29. N 408
қаулысымен.
P010408_
Ескерту. Бағдарлама өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.26. N 1696
қаулысымен.
P011696_
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Шарипова М.Е.

4.4 Организовать сбор платежей за      Сбор пла-    МЭИиТ,       2000-
электроэнергию, коммунальные       тежей        МГД,         2001гг.
платежи и налоги в местный и                    Акимы
республиканский бюджет через                    областей и
почтово-сберегательную                          городов (по
филиальную сеть Казпочты                        согласова-
нию), Каз-
почта (по
согласованию)
_________________________________________________________________________
5. Формирование трансфер-агентской сети
__________________________________________________________________________
5.1 Получить лицензию НКЦБ на          Лицензия     НКЦБ (по     III
осуществление деятельности по                   согласо-     квартал
оказанию услуг трансфер-агента                  ванию),      2000г.
на рынке ценных бумаг Республики                Казпочта
Казахстан                                       (по согла-
сованию)
5.2 Разработать внутренний регламент   Норматив-    НКЦБ (по     IV
деятельности Казпочты и ее         ные доку-    согласо-     квартал
отделений по оказанию услуг        менты и      ванию),      2000г.
трансфер-агента на рынке ценных    инструкции   Казпочта
бумаг                                           (по согла-
сованию)
5.3 Осуществить на базе отделений      Функцио-     НКЦБ (по     IV
Казпочты, расположенных в          нальная      согласо-     квартал
областных центрах, подготовку      готовность   ванию)       2000г.
к открытию пунктов по              к работе     КАSЕ (по
покупке-продаже ценных бумаг       пунктов по   согласо-
их компьютерное и техническое      покупке-     ванию),
обеспечение                        продаже      Казпочта
ценных       (по со-
бумаг        гласованию)
5.4 Обеспечить обучение персонала      Проведе-     НКЦБ (по     III-IV
отделений Казпочты,                ние се-      согласо-     квартал
расположенных в областных          минаров      ванию),      2000г.
центрах и крупных городах                       Казпочта
Казахстана, в учебных центрах,                  (по со-
имеющих разрешение на право                     гласова-
организации и проведения                        нию)
обучения специалистов для
работы на рынке ценных бумаг,
с последующим получением
квалификационных свидетельств
НКЦБ
5.5 Обеспечить начальное               Функцио-     НКЦБ (по     IV
функционирование общереспубли-     нирование    согласо-     квартал
канской трансфер-агентской         общереспу-   ванию),      2000г.
сети на базе отделений Казпочты    бликанской   КЦМР (по
с использованием расчетно-         трансфер-    согласо-
технических возможностей КЦМР      агентской    ванию),
сети         Казпочта
(по со-
гласованию)
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)